О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 819 "Об утверждении Правил назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных специальных пособий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1118. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 501
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.07.2015 № 501 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 819 «Об утверждении Правил назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных специальных пособий» (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 33, ст. 355) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации»;
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
«В соответствии с Законами Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», от 13 июля 1999 года «О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда», от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации.»;
Правила назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных специальных пособий, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

"Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн, мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн, мемлекеттiк арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеудi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы № 819 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1118 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 501 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.07.2015 № 501 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерiн, мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн, мемлекеттiк арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеудi жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 25 тамыздағы № 819 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 33, 355-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидаларын бекіту туралы»;
кіріспе және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы, «Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақыларды, Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттік орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеуді жүзеге асыру ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 октября 2013 года № 1118
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2006 года № 819
Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты
за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления
пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по
инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий из уполномоченной организации
Настоящие Правила предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», от 13 июля 1999 года «О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда» и определяют порядок предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, государственных специальных пособий из уполномоченной организации.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) государственные базовые социальные пособия (далее – государственное социальное пособие) – ежемесячные денежные выплаты, осуществляемые за счет бюджетных средств, предоставляемые гражданам при наступлении инвалидности, потере кормильца и по возрасту;
2) государственная базовая пенсионная выплата – ежемесячная денежная выплата, предоставляемая гражданам Республики Казахстан по достижении пенсионного возраста, установленного законодательством Республики Казахстан;
3) государственное специальное пособие – денежная выплата лицам, имевшим по состоянию на 1 января 1998 года установленный законодательством Республики Казахстан стаж работы на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 18 қазандағы
№ 1118 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 25 тамыздағы
№ 819 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен
беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы
бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық
әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу
қағидалары
Осы Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы, «Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы, «Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі заңдарына сәйкес әзiрлендi және мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеу тәртібін айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақылар (бұдан әрі – мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы) – бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, азаматтарға мүгедектік туындаған, асыраушысынан айырылған кезде және жасына байланысты берілетін ай сайынғы ақшалай төлем;
2) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі – Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген зейнеткерлік жасқа жеткенде берілетін ай сайынғы ақшалай төлем;
3) мемлекеттік арнайы жәрдемақы – 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жерасты және ашық кен жұмыстарында, жұмыс жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жұмыс өтілі болған адамдарға берілетін ақшалай төлем;

4) уполномоченная организация (далее – Центр) – республиканское государственное казенное предприятие, созданное по решению Правительства Республики Казахстан;
5) филиалы Центра – областные, городов Астаны и Алматы филиалы Центра;
6) отделения Центра – городские, районные отделения Центра;
7) пенсионные выплаты из Центра – государственная базовая пенсионная выплата и выплата денег физическим лицам, имеющим трудовой стаж не менее шести месяцев по состоянию на 1 января 1998 года, осуществляемые пропорционально трудовому стажу;
8) уполномоченный государственный орган по назначению пенсий и пособий (далее – уполномоченный орган) – территориальные органы Комитета по контролю и социальной защите Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
9) уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий – организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения АО «Казпочта»;
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
11) централизованная база данных (далее – ЦБД) – централизованная база данных Центра для осуществления видов выплат на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан;
12) заявитель – лицо, обращающееся за назначением пенсионных выплат и (или) пособий;
13) получатель пенсионных выплат и пособий (далее – получатель) – физическое лицо, которому назначены пенсионные выплаты и пособия из Центра;
14) АИС «Е-Макет» – автоматизированная информационная система электронного назначения пенсионных выплат и пособий из Центра.
2. Предоставление государственных базовых пенсионных выплат осуществляется на условиях и в порядке обращения и назначения пенсионных выплат из Центра, предусмотренных настоящими Правилами.
2. Порядок обращения за предоставлением государственной
базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначением пенсионных выплат из Центра
и государственных социальных пособий
3. Для предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения пенсионных выплат из Центра, государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту и государственных специальных пособий (далее - пенсий и пособий) в отделение Центра по местожительству лицами, имеющими право на получение пенсий и пособий, подается заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с приложением необходимых документов и их копий.
Копии документов должны быть засвидетельствованы специалистом отделения Центра после сличения с представленными подлинниками, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате».
Подача заявления и необходимых документов для назначения пенсий и пособий третьими лицами может осуществляться по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение пенсии или пособия в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате».
Для назначения пенсий и пособий лицам, решением суда признанным недееспособными или ограниченно дееспособными и нуждающимися в опеке или попечительстве, заявление и необходимые документы подаются их опекунами или попечителями.

4) уәкілетті ұйым (бұдан әрі – Орталық) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын;
5) Орталық филиалдары – Орталықтың облыстық, Астана және Алматы қалаларының филиалдары;
6) Орталық бөлімшелері – Орталықтың қалалық, аудандық бөлімшелері;
7) Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдері – мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі және 1998 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша кемінде алты ай жұмыс өтілі бар жеке тұлғаларға, еңбек өтіліне барабар жүзеге асырылатын ақша төлемі;
8) зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бақылау және әлеуметтік қорғау комитетінің аумақтық органдары;
9) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым – тиісті банктік операциялардың түрлерін реттеу және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, «Қазпошта» АҚ аумақтық бөлімшелері;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
11) Орталықтандырылған дерекқор (бұдан әрі – ОДҚ) – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шарттарда төлемдер түрлерін жүзеге асыруға арналған Орталықтың орталықтандырылған дерекқоры;
12) өтініш беруші – зейнетақы төлемдерін және (немесе) жәрдемақыларды тағайындауға өтініш білдіретін адам;
13) зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды алушылар (бұдан әрі – алушы) – Орталықтан зейнетақы төлемдері мен жәрдемақылар тағайындалған жеке тұлға;
14) «Е-Макет» ААЖ – Орталықтан зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды электрондық тағайындаудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесі.
2. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемдерін беру осы Қағидаларда көзделген Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдеріне өтініш білдіру және тағайындау шарттарында және тәртібінде жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн бюджет қаражаты
есебiнен беруге, сондай-ақ Орталықтан төленетін зейнетақы
төлемдерін және мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды
тағайындауға өтініш білдіру
тәртібі
3. Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды және мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды (бұдан әрі – зейнетақылар мен жәрдемақылар) тағайындау үшін зейнетақы мен жәрдемақыларды алуға құқығы бар адамдар тұрғылықты жері бойынша Орталық бөлімшесіне қажетті құжаттарды және олардың көшірмелерін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысандағы өтінішті береді.
Құжаттардың көшірмелері «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген тәртiппен куәландырылған жағдайларды қоспағанда, Орталық бөлімшесінің маманы құжаттардың ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейiн куәландыруға тиiс.
Зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды үшінші адамдардың ұсынуы «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен зейнетақыны немесе жәрдемақыны алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі және қорғаншылыққа немесе қамқоршылыққа мұқтаж деп танылған адамдарға зейнетақы мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қорғаншылары немесе қамқоршылары ұсынады.

4. К заявлению прилагаются следующие документы лица, имеющего право на получение пенсий или пособия, при наличии индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН), в том числе на иждивенцев (при назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца или на ребенка – инвалида до 16 лет):
1) документ, удостоверяющий личность (удостоверение личности, удостоверения лица без гражданства, вида на жительство иностранца, удостоверения оралмана до получения гражданства Республики Казахстан);
2) документ, подтверждающий регистрацию по постоянному местожительству (адресная справка либо справка сельских акимов, для жителей г. Байконур справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства г. Байконур Российской Федерации);
3) сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий либо контрольного счета наличности исправительного учреждения.
В случае установления опеки (попечительства) над ребенком (получателем пенсий и пособий), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).
5. Для предоставления и назначения пенсий помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, представляются:
1) справка организации (предприятия) о среднемесячном доходе за период с 1 января 1995 года за любые 3 года подряд, независимо от перерывов в работе, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае ликвидации организации (предприятия), представляется архивная справка с указанием сведений о доходе.
Размер среднемесячного дохода для исчисления размера пенсионных выплат за период с 1 января 1998 года, в случае невозможности представления справки организации (предприятия) о среднемесячном доходе, устанавливается соответственно доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды или единый накопительный пенсионный фонд, за исключением дохода, полученного в период работы в российских организациях комплекса «Байконур»;
2) для подтверждения трудового стажа лица, имеющего право на получение пенсионных выплат, представляются в зависимости от их наличия следующие документы:
трудовая книжка;
документ об образовании;
военный билет или справка управлений и отделов районов и городов по делам обороны;
свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и один из следующих документов детей:
удостоверение личности;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака;
аттестат об окончании среднего учебного заведения;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение;
документ, подтверждающий место регистрации по постоянному местожительству детей;
свидетельство о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния);

4. Өтінішке зейнетақы немесе жәрдемақы алуға құқығы бар адамның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) болған кезде, оның ішінде асырауындағылардың (асыраушысынан айрылған жағдай бойынша немесе 16 жасқа дейінгі мүгедек балаға мемлекеттік әлеуметтік төлем тағайындау кезінде) мынадай құжаттары қоса беріледі:
1) жеке басын куәландыратын құжат (жеке куәлік, азаматтығы жоқ адамның куәлігі, шетелдіктің тұруына ыхтиярхат, Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін оралман куәлігі);
2) тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы не ауыл әкімдерінің анықтамасы, Байқоңыр қ. тұрғындары үшін Ресей Федерациясы Байқоңыр қ. тұрғын үй шаруашылығының азаматтарына есеп жүргізу және тіркеу жөніндегі бөлімнің анықтамасы);
3) зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шоттың не түзеу мекемесінің бақылау шотының нөмiрi туралы мәлiметтер.
Балаға қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген жағдайда фактінің белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады (зейнетақы мен жәрдемақы алушы ұсынады).
5. Зейнетақыны беру және тағайындау үшін осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттарға қоса мыналар ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыстағы үзілістерге қарамастан, 1995 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі қатарынан кез келген 3 жылғы орташа айлық табысы туралы ұйымның (кәсіпорынның) анықтамасы ұсынылады.
Ұйым (кәсіпорын) таратылған жағдайда табыс туралы мәліметтер көрсетілген мұрағат анықтамасы ұсынылады.
Ұйымның (кәсіпорынның) орташа айлық табыс туралы анықтамасын беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, «Байқоңыр» кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген кезеңде алған табысты қоспағанда, 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңге Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеу үшін алынатын орташа айлық табыстың мөлшері, жинақтаушы зейнетақы қорларына немесе бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкес белгіленеді;
2) зейнетақы төлемдерін алуға құқығы бар адамның еңбек өтілін растау үшiн, олардың бар-жоғына қарай мынадай құжаттар ұсынылады:
еңбек кiтапшасы;
бiлiмi туралы құжат;
әскери билет немесе қалалар мен аудандардың қорғаныс істері жөніндегі басқармалары мен бөлімдерінің анықтамасы;
балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтардың хал актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазбасы немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) мен балалардың мынадай құжаттарының біреуі:
жеке куәлік;
неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы анықтама жазбадан үзінді көшірме);
орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом немесе оқу орнынан білім алғанын растайтын анықтама;
балалардың тұрақты тұратын жері бойынша тіркелген орнын растайтын құжат;
балалардың қайтыс болуы туралы куәлік (немесе азаматтардың хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазбасы немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама);

справка налогового органа об уплате страховых взносов в пенсионный фонд Республики Казахстан за период работы до 1 января 1998 года (при учете стажа в соответствии с подпунктами 5) и 17) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан»);
справка о реабилитации;
справка военного комиссариата об участии в боевых действиях;
решение суда, подтверждающее факт осуществления и период ухода за инвалидом первой группы, одиноким инвалидом второй группы и пенсионером по возрасту, нуждающихся в посторонней помощи, престарелым, достигшим восьмидесятилетнего возраста, инвалидом в возрасте до 16 лет, пострадавшим от последствий атомных испытаний, экологических бедствий или зараженным вирусом иммунодефицита человека либо больным СПИДом;
документ, подтверждающий факт проживания в зонах чрезвычайного и максимального радиационного риска с 29 августа 1949 года по 5 июля 1963 года;
справки из архивных учреждений или с места работы, если записи о трудовой деятельности не внесены в трудовую книжку или имеются исправления;
справка, подтверждающая проживание за границей супруги (супруга) работников бывших советских учреждений, учреждений Республики Казахстан и международных организаций;
справка, подтверждающая проживание супруги (супруга) военнослужащих в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства;
справка, подтверждающая проживание супруги (супруга) сотрудника специальных государственных органов в местностях, где отсутствовала возможность ее (его) трудоустройства по специальности;
свидетельство о браке и (или) расторжении брака либо выписка из актовой записи о заключении и (или) расторжении брака либо справка о регистрации акта гражданского состояния, выданная органами записи актов гражданского состояния (при изменении фамилии).
6. Для назначения государственных социальных пособий по инвалидности помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, отделами медико-социальной экспертизы территориальных органов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан представляется выписка из справки об инвалидности установленной формы.
Кроме того, в зависимости от их наличия представляются следующие документы:
1) решение Межведомственного экспертного совета по установлению причинной связи заболеваний, инвалидности лиц, подвергшихся радиационному воздействию;
2) решение Центральной военно-врачебной комиссии;
3) свидетельство о болезни, выданное госпиталем, либо заключение военно-врачебной комиссии;

1998 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi жұмыс кезеңiнде сақтандыру жарналарының Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына төленгенi туралы салық органының анықтамасы («Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 5) және 17) тармақшаларына сәйкес өтілді есепке алу кезiнде);
ақталуы туралы анықтама;
әскери ұрыс қимылдарына қатысқаны туралы әскери комиссариаттың анықтамасы;
бірінші топтағы мүгедекке, екінші топтағы жалғызілікті мүгедекке, бөгде адамның көмегіне мұқтаж жасына байланысты зейнеткерге, сексен жасқа толған қарттарға, атом сынақтарының, экологиялық апаттар салдарынан зардап шеккен немесе адамның иммун тапшылығы вирусын жұқтырған не ЖИТС-пен ауыратын 16 жасқа дейінгі мүгедекке күтімді жүзеге асыру фактісін және кезеңін растайтын соттың шешімі;
1949 жылғы 29 тамыздан 1963 жылғы 5 шiлде аралығында төтенше және аса жоғары радиациялық қатер аймақтарында тұру фактiсiн растайтын құжат;
егер еңбек қызметi туралы жазбалар еңбек кiтапшасына енгiзiлмесе немесе түзетулер бар болса, мұрағат мекемелерiнен немесе жұмыс орнынан анықтама;
бұрынғы кеңестiк мекемелердiң, Қазақстан Республикасы мекемелерiнiң және халықаралық ұйымдар қызметкерлерiнің – жұбайының (зайыбының) шетелде тұрғанын растайтын анықтама;
әскери қызметшiлердiң жұбайының (зайыбының) жұмысқа орналасу мүмкiндiгi жоқ жерлерде тұрғанын растайтын анықтама;
арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерінің жұбайының (зайыбының) мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкiндiгi жоқ жерлерде тұрғанын растайтын анықтама;
неке және (немесе) некені бұзу туралы куәлік не азаматтардың хал актілерін жазу органдары берген некеге тұру және (немесе) некені бұзу туралы актілік жазбадан үзінді көшірме, азаматтардың хал актілерін тіркеу туралы анықтама (тегін өзгерткен кезде).
6. Мүгедектігі бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды тағайындау үшін осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттармен қатар, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі аумақтық органдарының медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдері мүгедектігі туралы белгіленген нысандағы анықтамадан үзінді көшірмені ұсынады.
Бұдан басқа, олардың бар-жоғына қарай, мынадай құжаттар ұсынылады:
1) радиациялық әсерге ұшыраған адамдардың ауруының, мүгедектігінің себептік байланысын белгілеу жөніндегі ведомствоаралық сараптамалық кеңес шешімі;
2) Орталық әскери-дәрігерлік комиссияның шешімі;
3) ауруы туралы госпиталь берген куәлік не әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы;

4) свидетельство о рождении ребенка-инвалида до 16 лет.
7. Для назначения государственных социальных пособий по случаю потери кормильца помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, представляются свидетельство о смерти кормильца либо решение суда о признании лица безвестно отсутствующим или умершим.
Кроме того, в зависимости от их наличия представляются следующие документы:
1) документ, подтверждающий родственные отношения иждивенца с умершим (свидетельства о рождении, браке, расторжении брака, установлении отцовства (материнства) и другие);
2) справка органов по регистрации актов гражданского состояния Министерства юстиции Республики Казахстан установленной формы, если сведения об отце в свидетельство о рождении внесены по заявлению матери;
3) документ, подтверждающий опекунство (попечительство);
4) справка учебного заведения о том, что лица в возрасте от 18 до 23 лет являются обучающимися очной формы обучения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (представляется ежегодно с начала учебного года);
5) военный билет погибшего (умершего) либо справка о прохождении воинской службы;
6) справка, подтверждающая что гибель или смерть военнослужащего, сотрудника органов внутренних дел и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан наступили вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при исполнении служебных обязанностей или прохождении воинской службы.
Лицами, занятыми уходом за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего, не достигшими восьми лет, представляются следующие документы:
1) трудовая книжка, подтверждающая прекращение трудовой деятельности (копия с оригиналом трудовой книжки сличается ежегодно);
2) справка налогового органа о том, что лицо не зарегистрировано в качестве индивидуального предпринимателя (обновляется ежегодно).
8. Государственная базовая пенсионная выплата и государственное социальное пособие по возрасту назначаются на основании документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил.
9. Для назначения государственных специальных пособий помимо документов, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил, представляются:
1) трудовая книжка;
2) справка организации, подтверждающая характер работы или условия труда, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) документ об образовании;
4) военный билет или справка управлений и отделов районов и городов по делам обороны;
5) свидетельства о рождении детей (или актовая запись о рождении, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния) и один из следующих документов детей:
удостоверение личности;
свидетельство о браке (справка о регистрации актов гражданского состояния) либо свидетельство о расторжении брака или выписка из актовой записи о заключении брака;
аттестат об окончании среднего учебного заведения;
диплом об окончании средне-специального или высшего учебного заведения либо справка учебного заведения, подтверждающая обучение;
документ, подтверждающий место регистрации по постоянному местожительству детей;
свидетельство о смерти детей (или актовая запись о смерти, или справка о регистрации акта гражданского состояния, выданные органами записи актов гражданского состояния).
В случае ликвидации организации, представляется архивная справка с указанием места работы, занимаемой должности, профессии, периодов работы, номера архивного дела, его страницы, заверенная печатью и подписью директора архива и архивариуса.

4) 16 жасқа дейiнгi мүгедек баланың туу туралы куәлігі.
7. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларды тағайындау үшiн осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса, асыраушысының қайтыс болғаны туралы куәлік не адамды хабарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп тану туралы соттың шешiмi ұсынылады.
Бұдан басқа, олардың бар-жоғына қарай, мынадай құжаттар ұсынылады:
1) асырауындағы адамның қайтыс болған адаммен туыстық қатынастарын растайтын құжат (туу туралы, неке туралы, некені бұзу туралы, әкесі екенін (анасы екенін) анықтау туралы куәлік, жеке куәлік және тағы басқалар);
2) егер туу туралы куәлікке әкесі туралы мәліметтер анасының мәлімдеуі бойынша енгізілсе, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң азаматтық хал актiлерiн тiркеу жөнiндегi органдарының белгiленген нысандағы анықтамасы;
3) қорғаншылықты (қамқоршылықты) растайтын құжат;
4) 18-ден 23 жасқа дейінгі адамдардың күндiзгi оқу бөлiмiнiң оқушылары болып табылатыны туралы оқу орнының осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысандағы анықтамасы (жыл сайын оқу жылы басталғанда беріледі);
5) қаза тапқан (қайтыс болған) адамның әскери билетi не әскери қызмет өткергенi туралы анықтамасы;
6) әскери қызметшiнiң, ішкi iстер органдары мен бұрынғы Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тергеу комитетi қызметкерiнiң қаза болуы немесе қайтыс болуы қызметтік міндеттерін атқару кезінде немесе әскери қызмет өткеру кезінде алған жаралануы, контузия алуы, мертiгуi, ауруы салдарынан туындағанын растайтын анықтама.
Қайтыс болған адамның сегiз жасқа толмаған балаларын, iнiлерiн, қарындастарын немесе немерелерiн күтумен айналысатын адамдар бұған қоса мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еңбек қызметiн тоқтатқанын растайтын еңбек кiтапшасы (көшiрме жыл сайын еңбек кiтапшасының түпнұсқасымен салыстырылады);
2) тұлғаның жеке кәсiпкер ретiнде тiркелмегенi туралы салық органының анықтамасы (жыл сайын жаңартылады).
8. Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi мен жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақы осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетiлген құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
9. Мемлекеттiк арнайы жәрдемақыларды тағайындау үшiн осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттармен қоса мыналар ұсынылады:
1) еңбек кiтапшасы;
2) ұйымның жұмыс сипатын немесе еңбек жағдайларын растайтын, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысандағы анықтама;
3) білімі туралы құжат;
4) әскери билет немесе қалалар мен аудандардың қорғаныс істері жөніндегі басқармалары мен бөлімдерінің анықтамасы;
5) балалардың туу туралы куәліктері (немесе азаматтардың хал-актілерін жазу органдары берген туу туралы актілік жазба немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама) мен балалардың мынадай құжаттарының біреуі:
жеке куәлік;
неке туралы куәлік (азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы анықтама не некені бұзу туралы куәлік немесе неке қию туралы анықтама жазбадан үзінді көшірме);
орта оқу орнын бітіргені туралы аттестат;
арнаулы орта немесе жоғары оқу орнын бітіргені туралы диплом не оқу орнынан білім алғанын растайтын анықтама;
балалардың тұрақты тұратын жері бойынша тіркелген орнын растайтын құжат;
балалардың қайтыс болғаны туралы куәлік (немесе азаматтардың хал актілерін жазу органдары берген қайтыс болғаны туралы актілік жазбасы немесе азаматтық хал актілерін тіркеу туралы анықтама).
Ұйым таратылған жағдайда жұмыс орны, жұмыс iстеген лауазымы, кәсiбi, жұмыс кезеңдерi, мұрағат iсiнiң нөмiрi, оның беттерi көрсетiлген, мөрмен және мұрағат директоры мен мұрағатшының қолы қойылып расталған мұрағат анықтамасы ұсынылады.

При отсутствии архивных документов характер работы или условия труда и их соответствие Списку № 1 производств, работ, профессий, должностей и показателей на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или Списку № 2 производств, работ, профессий, должностей и показателей на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, утвержденными Правительством Республики Казахстан, устанавливаются через судебные органы.
3. Порядок предоставления и назначения пенсий и пособий
10. Отделение Центра проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения пенсий или пособия, обеспечивает качество и соответствие копий документов оригиналам, представленным заявителем.
При приеме документов отделение Центра осуществляет проверку:
для назначения пенсий или пособия на отсутствие у заявителя факта их назначения или выплаты в АИС «Е-Макет»;
для назначения пенсий на соответствие сумм, указанных в справке о доходе, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика;
для назначения государственного социального пособия по случаю потери кормильца на наличие перечисления 10 процентов обязательных пенсионных взносов лицом, признанным безвестно отсутствующим или умершим за период после вступления в силу решения суда.
В случаях несоответствия или не полного соответствия сумм перечисленных обязательных пенсионных взносов, указанных в справке о доходе, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика, отделение Центра возвращает заявителю, обратившемуся за назначением пенсионных выплат из Центра, копию справки о доходе, заверенную печатью и подписью начальника отделения Центра, для уточнения выявленных расхождений у работодателя.
До представления подтвержденной справки о доходах назначение пенсии производится уполномоченным органом без ее учета.
Заявление с полным пакетом документов на назначение пенсий или пособия регистрируется в журнале по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Документы, представленные в подлинниках (за исключением трудовой книжки) согласно пункту 21 настоящих Правил, возвращаются заявителю вместе с отрывным талоном заявления с отметкой о принятии документов.
При наличии у заявителя при обращении за назначением пенсий или пособия факта их назначения или выплаты в АИС «Е-Макет» отделение Центра уведомляет заявителя об отказе в приеме заявления по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.

Мұрағат құжаттары болмаған кезде, жұмыстың сипаты немесе еңбек жағдайлары мен олардың Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Жерасты және ашық кен жұмыстарындағы, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің лауазымдар мен көрсеткіштердің № 1 тізіміне немесе Еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстардағы өндірістердің, жұмыстардың, кәсіптердің, лауазымдар мен көрсеткіштердің № 2 тізіміне сәйкестігі сот органдары арқылы белгіленеді.
3. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды беру және тағайындау
тәртiбi
10. Орталық бөлімшесі зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау үшін өтініш берушіден алынатын құжаттар жиынтығының толықтығын тексереді, өтініш беруші ұсынған құжаттар көшірмелерінің сапасын және түпнұсқаларға сәйкес болуын қамтамасыз етеді.
Құжаттарды қабылдау кезінде Орталық бөлімшесі:
зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау үшін «Е-Макет» ААЖ-да өтініш берушіде оларды тағайындау немесе төлеу фактісінің болмауын;
зейнетақы тағайындау үшін табысы туралы анықтамада көрсетілген сомалардың салымшының транзиттік шотындағы айналымдардың электрондық үзінді көшірмесіне сәйкес келуін;
асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау үшін сот хабар-ошарсыз кетті немесе қайтыс болды деп таныған адамның сот шешімі күшіне енгеннен кейінгі кезеңге 10 пайыз міндетті зейнетақы жарналарын аударуын тексеруді жүзеге асырады.
Табысы туралы анықтамада көрсетілген аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомалары салымшының транзиттік шотындағы айналымдардың электрондық үзінді көшірмесіне сәйкес келмеген немесе толық сәйкес келмеген жағдайда Орталық бөлімшесі жұмыс берушіде анықталған айырмашылықтарды нақтылау үшін табыс туралы анықтаманың Орталық бөлімшесі бастығының қолы қойылған және мөрмен расталған көшірмесін зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтініш білдірген өтініш берушіге қайтарады.
Табыстары туралы расталған анықтама ұсынылғанға дейін зейнетақыны тағайындауды уәкілетті орган оларды есепке алмай жүргізеді.
Зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш құжаттардың толық жиынтығымен қоса осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналда тіркеледі.
Түпнұсқада ұсынылған құжаттар (еңбек кітапшасын қоспағанда) құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талонымен қоса өтініш берушіге осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес қайтарылады.
Өтініш берушіде зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындауға өтініш берген кезде оларды «Е-Макет» ААЖ-да тағайындауы немесе төленуі туралы жағдайы анықталған болса, Орталық бөлімшесі өтініш берушіні осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес өтінішті қабылдамау туралы хабардар етеді.

11. Отделение Центра в день регистрации заявления присваивает номер делу в журнале, формирует макет дела получателя пенсий или пособия по формам соответственно, согласно приложениям 6, 7 к настоящим Правилам, и электронный макет дела получателя в течение трех рабочих дней со дня регистрации заявления в отделении Центра.
Для формирования электронного макета дела специалист отделения Центра сканирует макет дела, проверяет качество сканированных документов и их соответствие макету дела на бумажном носителе, формирует электронный проект решения о назначении (изменении, отказе в назначении) пенсий или пособия (далее - электронный проект решения) по формам, согласно приложениям 8-13 к настоящим Правилам, удостоверяет электронный проект решения ЭЦП.
Начальник отделения Центра сверяет соответствие электронного макета дела макету дела на бумажном носителе, проверяет качество сканированных документов, правильность расчета размера пенсий или пособия, оформления электронного проекта решения и удостоверяет его ЭЦП.
Филиал Центра в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие электронный макет дела и электронный проект решения, проверяет правильность расчета и оформления электронного проекта решения, после чего направляет в уполномоченный орган. При этом электронный проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и руководителя филиала Центра.
Электронное взаимодействие уполномоченного органа и уполномоченной организации по выплате пенсий и пособий при электронном назначении пенсий и пособий осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи».
12. Уполномоченный орган рассматривает поступивший электронный макет дела с электронным проектом решения, принимает решение о назначении (изменении, отказе в назначении) пенсий или пособия в течение пяти рабочих дней со дня поступления в уполномоченный орган.
Решение представляет собой документ в электронно-цифровой форме о назначении (изменении, отказе в назначении) пенсии или пособия, удостоверенный посредством ЭЦП специалиста, руководителя управления (отдела) и руководителя уполномоченного органа (далее - решение). Номер и дата решению присваиваются в автоматическом режиме.
Уведомление о назначении пенсии или пособия по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, в автоматическом режиме отправляется в отделение Центра в течение одного рабочего дня со дня принятия решения.
Уведомление удостоверяется ЭЦП ответственного лица уполномоченного органа.
Специалист уполномоченного органа регистрирует решение в журнале регистрации решений о назначении пенсий или пособия по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган направляет электронный макет дела с решением в отделение Центра.

11. Орталық бөлімшесі өтінішті тіркеген күні журналда іске нөмір қояды, осы Қағидаларға 67-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы алушының іс макетін және Орталық бөлімшесінде өтінішті тіркеген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде алушының электрондық іс макетін қалыптастырады.
Орталық бөлімшесінің маманы электрондық іс макетін қалыптастыру үшін іс макетін сканерлейді, сканерленген құжаттардың сапасын және олардың қағаз жеткізгіштегі макетке сәйкестігін тексереді, осы Қағидаларға 8-13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық шешім жобасын (бұдан әрі – электрондық шешім жобасы) қалыптастырады, электрондық шешім жобасын ЭЦҚ-мен куәландырады.
Орталық бөлімшесінің бастығы электрондық іс макетінің қағаз жеткізгіштегі макетке сәйкестігін салыстырып тексереді, сканерленген құжаттардың сапасын, зейнетақы немесе жәрдемақы мөлшерін есептеудің, электрондық шешім жобасының ресімделу дұрыстығын тексереді және оны ЭЦҚ-мен куәландырады.
Орталық филиалы келіп түскен электрондық іс макеті мен электрондық шешім жобасын екі жұмыс күні ішінде қарайды, есептеудің және электрондық шешім жобасының ресімделу дұрыстығын тексереді, содан кейін уәкілетті органға жібереді. Бұл ретте электрондық шешім жобасы Орталық филиалының маманы мен басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Уәкілетті органның және зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымның электронды өзара іс-қимылы «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
12. Уәкілетті орган электрондық iс макетін электрондық шешім жобасымен қоса қарайды, уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Шешім басқарма (бөлім) маманының, басшысының және уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ арқылы куәландырылған зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық цифрлық нысандағы құжатты (бұдан әрі - шешім) білдіреді. Шешімнің нөмірі мен күні автоматты режимде беріледі.
Осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау туралы хабарлама шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күн ішінде Орталық бөлімшесіне автоматты режимде жіберіледі.
Хабарлама уәкілетті органның жауапты адамының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Уәкілетті органның маманы шешімді осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зейнетақы немесе жәрдемақыны тағайындау туралы шешімдерді тіркеу журналында тіркейді.
Уәкілетті орган шешімі бар электрондық іс макетін Орталық бөлімшесіне жібереді.

13. Лица, имеющие право на долю государственного социального пособия по случаю потери кормильца, обращаются в отделение Центра по постоянному местожительству с заявлением и документами, указанными в пунктах 4, 7 настоящих Правил.
Отделение Центра по постоянному местожительству долевого получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления сканирует заявление о назначении государственного социального пособия по случаю потери кормильца и приложенные к нему документы, проверяет качество сканированных документов, заверяет ЭЦП специалиста и начальника отделения Центра и направляет их в отделение Центра по местожительству основного получателя через филиал Центра.
Отделение Центра по местожительству основного получателя в течение одного рабочего дня со дня поступления формирует электронный проект решения на назначение государственного социального пособия по случаю потери кормильца основному получателю с указанием размера пособия долевого получателя и направляет через филиал Центра в уполномоченный орган.
Филиал Центра в течение двух рабочих дней рассматривает поступившие электронный макет дела и электронный проект решения, проверяет их правильность расчета и оформления и направляет в уполномоченный орган. При этом электронный проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и руководителя филиала Центра.
Уполномоченный орган со дня поступления рассматривает электронный макет дела с электронным проектом решения, принимает решение о назначении (изменении, отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца в течение пяти рабочих дней.
Принятое уполномоченным органом решение о назначении (изменении, отказе в назначении) государственного социального пособия по случаю потери кормильца удостоверяется ЭЦП специалиста, начальника управления (отдела) и руководителя уполномоченного органа. Электронное решение возвращается в отделение Центра по местожительству основного и долевого получателя.
14. В случае выявления ошибок, допущенных работником отделения Центра, электронный макет дела возвращается уполномоченным органом на дооформление для устранения ошибок в течение пяти рабочих дней со дня поступления в уполномоченный орган, указанных в уведомлении, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам, которое удостоверяется ЭЦП ответственного лица уполномоченного органа.
15. В случае выявления отсутствия документа (документов) в представленном электронном макете дела, необходимого для принятия решения, уполномоченный орган возвращает электронный макет дела с проектом решения в отделение Центра на дооформление для дополнения макета дела недостающим документом (документами) в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела в отделение Центра.
Отделение Центра в течение пяти рабочих дней со дня поступления в отделение Центра от уполномоченного органа уведомляет заявителя о необходимости представления в течение двадцати пяти рабочих дней дополнительных документов, указанных в уведомлении, по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам, которое удостоверяется ЭЦП ответственного лица уполномоченного органа.
Отделение Центра при представлении заявителем дополнительных документов готовит электронный макет дела в порядке, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил.
Если в течение тридцати рабочих дней со дня поступления электронного макета дела в отделение Центра документы не дооформлены, уполномоченный орган выносит электронное решение о назначении пенсии или пособия по имеющимся документам или отказе в назначении.

13. Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы үлесін алуға құқығы бар адамдар өтінішпен және осы Қағидалардың 47-тармақтарында көрсетілген құжаттарымен тұрақты тұрғылықты жеріндегі Орталық бөлімшесіне жүгінеді.
Үлес алушының тұрақты тұрғылықты жеріндегі Орталық бөлімшесі асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау туралы өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды келіп түскен күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде сканерлейді, сканерленген құжаттардың сапасын тексереді, Орталық бөлімшесінің маманы мен бастығының ЭЦҚ-мен растайды және оларды Орталық филиалы арқылы негізгі алушының тұрғылықты жеріндегі Орталық бөлімшесіне жібереді.
Негізгі алушының тұрғылықты жеріндегі Орталық бөлімшесі негізгі алушыға асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға арналған шешімнің электрондық жобасын, үлес алушының жәрдемақы мөлшерін көрсете отырып, келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде толтырады және оны Орталық филиалы арқылы уәкілетті органға жібереді.
Орталық филиалы екі жұмыс күні ішінде келіп түскен электрондық іс макеті мен электрондық шешім жобасын қарайды, оны есептеу және рәсімдеу дұрыстығын тексереді және уәкілетті органға жібереді. Бұл ретте электрондық шешім жобасы Орталық филиалының маманы мен басшысының ЭЦҚ-мен расталады.
Уәкілетті орган электрондық іс макеті мен электрондық шешім жобасын келіп түскен күнінен бастап қарайды, бес жұмыс күні ішінде асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы уәкілетті орган қабылдаған шешім басқарма (бөлім) маманының, басшысының және уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-мен расталады. Электрондық шешім негізгі және үлес алушының тұрғылықты жеріндегі Орталық бөлімшесіне қайтарылады.
14. Орталық бөлімшесінің қызметкері жіберген қателер анықталған жағдайда, уәкілетті орган электрондық іс макеті уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның жауапты адамының ЭЦҚ-мен куәландырылатын хабарламада көрсетілген қателерді жою үшін электрондық іс макетін уәкілетті органға жете ресімдеуге қайтарады.
15. Ұсынылған электрондық іс макетінде шешім қабылдау үшін қажетті құжаттың (құжаттардың) жоғы анықталған жағдайда уәкілетті орган электрондық іс макеті Орталық бөлімшесіне келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде іс макетін шешім жобасы мен қоса, жетіспейтін құжатпен (құжаттармен) толықтыру үшін электрондық іс макетін Орталық бөлімшесіне жете ресімдеуге қайтарады.
Орталық бөлімшесі уәкілетті органнан Орталық бөлімшесіне келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның жауапты адамының ЭЦҚ-мен куәландырылатын хабарламада көрсетілген қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.
Орталық бөлімшесі өтініш беруші қосымша құжаттарды ұсынған кезде осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген тәртіппен электрондық іс макетін дайындайды.
Егер электрондық іс макеті Орталық бөлімшесіне келіп түскен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде құжаттар жете ресімделмесе, уәкілетті орган зейнетақыны немесе жәрдемақыны қолда бар құжаттар бойынша тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы электрондық шешім шығарады.

16. В последующем датой обращения считается день повторной подачи заявления со всеми необходимыми документами.
17. В случае принятия решения об отказе в назначении пенсий или пособия, уполномоченный орган указывает в решении основание отказа.
Электронный макет дела, решение и уведомление уполномоченного органа о причинах отказа по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам, возвращаются в отделение Центра.
Уведомление удостоверяется ЭЦП ответственного лица уполномоченного органа.
18. В случае возникновения сомнений в достоверности представленных документов, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней направляет запросы в соответствующие организации с уведомлением об этом заявителя через отделение Центра.
До поступления подтверждения проверяемых сведений пенсии или пособие назначаются уполномоченным органом без их учета, электронный макет дела и уведомление уполномоченного органа по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам, возвращаются в отделение Центра.
Уведомление удостоверяется ЭЦП ответственного лица уполномоченного органа.
Отделение Центра пересчитывает размер пенсий или пособия и готовит электронный макет дела в порядке, предусмотренном пунктом 11 настоящих Правил.
После получения подтверждения достоверности представленных документов размер пенсий или пособия пересматривается со дня обращения за их назначением.
Подготовка отделением Центра электронного проекта решения о размере пенсий или пособия и его утверждение уполномоченным органом производятся в соответствии с пунктами 11, 12 настоящих Правил.
19. В случае возникновения сомнений в представленных сканированных документах, уполномоченный орган запрашивает из отделения Центра макет дела на бумажном носителе для сверки с электронным макетом дела.
20. При назначении и изменении размеров пенсий или пособий все суммы, исчисленные в тиынах, подлежат округлению до одного тенге, независимо от суммы тиынов.
21. После утверждения уполномоченным органом специалист отделения Центра возвращает заявителю трудовую книжку, где проставляет отметку «пенсия назначена».
22. При назначении пенсии по возрасту в неполном объеме размер пенсии рассчитывается как доля от полной пенсии пропорционально имеющемуся трудовому стажу на 1 января 1998 года.
Количество полных месяцев имеющегося стажа делится на количество месяцев требуемого стажа работы и умножается на размер полной пенсий, равной 60 процентам от дохода.
Исчисление пенсии по возрасту в неполном объеме при отсутствии требуемого законодательством дохода осуществляется, исходя из минимальной пенсии, устанавливаемой законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Исчисление пенсии по возрасту лицам, работавшим в российских организациях комплекса «Байконур», производится, исходя из размера дохода, выплаченного в валюте Российской Федерации, по официальному курсу национальной валюты Республики Казахстан к иностранным валютам, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на день обращения за назначением пенсий.
Выписка официального курса национальной валюты Республики Казахстан осуществляется отделением Центра с интернет-ресурса Национального Банка Республики Казахстан.

16. Кейіннен қажетті барлық құжаттармен қайта өтініш берген күн өтініш білдірген күн болып есептеледі.
17. Зейнетақыны немесе жәрдемақыны тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда уәкілетті орган шешімде бас тарту негіздемесін көрсетеді.
Электрондық іс макеті, уәкілетті органның шешімі және осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бас тарту туралы хабарлама Орталық бөлімшесіне қайтарылады.
Хабарлама уәкілетті органның жауапты адамының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
18. Ұсынылған құжаттардың дұрыстығына күмән туындаған жағдайда, уәкілетті орган бұл туралы өтініш берушіге Орталық бөлімшесі арқылы хабарлай отырып, бес жұмыс күні ішінде тиісті ұйымдарға сұрау салуды жібереді.
Тексерілетін мәліметтердің растамасы келіп түскенге дейін уәкілетті орган зейнетақыны немесе жәрдемақыны оларды есепке алмай тағайындайды, электрондық іс макеті және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органның хабарламасы Орталық бөлімшесіне қайтарылады.
Хабарлама уәкілетті органның жауапты адамының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Орталық бөлімшесі зейнетақының немесе жәрдемақының мөлшерін қайта есептейді және осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген тәртіппен электрондық іс макетін дайындайды.
Ұсынылған құжаттардың дұрыстығына растама алынғаннан кейін зейнетақының немесе жәрдемақының мөлшері оларды тағайындауға өтініш берілген күннен бастап қайта қаралады.
Орталық бөлімшесінің зейнетақының немесе жәрдемақының мөлшері туралы электрондық шешім жобасын дайындауы және оны уәкілетті органның бекітуі осы Қағидалардың 1112-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
19. Сканерленіп ұсынылған құжаттардың дұрыстығына күмән туындаған жағдайда, уәкілетті орган электрондық іс макетімен салыстырып тексеру үшін Орталық бөлімшесінен қағаз жеткізгіштегі іс макетін сұратады.
20. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды тағайындау және олардың мөлшерлерін өзгерту кезінде тиындармен есептелген барлық сомалар, тиындардың сомасына қарамастан бір теңгеге дейін дөңгелектеуге жатады.
21. Уәкілетті орган бекіткеннен кейін, Орталық бөлімшесінің маманы «зейнетақы тағайындалды» деген белгі қойып, еңбек кітапшасын өтініш берушіге қайтарады.
22. Жасына байланысты берілетін зейнетақыны толық емес көлемде тағайындау кезінде зейнетақы мөлшері толық зейнетақыдан 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтіліне барабар үлес ретінде есептеледі.
Өтілдегі толық айлардың саны талап етілетін жұмыс өтілі айларының санына бөлінеді және табыстың 60 пайызына тең толық зейнетақы мөлшеріне көбейтіледі.
Заңнамада талап етілетін табыс болмаған жағдайда, толық емес көлемдегі зейнетақы төлемін есептеу тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгіленетін ең төменгі зейнетақыны негізге ала отырып жүзеге асырылады.
«Байқоңыр» кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істеген адамдарға жасына байланысты зейнетақыны есептеу зейнетақы төлемдерін тағайындауға өтініш жасаған күні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген, Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының шетел валюталарына ресми бағамы бойынша Ресей Федерациясының валютасымен төленген табыс мөлшері негізге алына отырып жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының ресми курсының үзінді көшірмесін Орталық бөлімшесі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсынан жүзеге асырады.

23. Государственные социальные пособия по инвалидности и по случаю потери кормильца при достижении пенсионного возраста по желанию гражданина могут быть заменены пенсионными выплатами из Центра.
При этом в случае, если размер пенсий меньше размера государственного социального пособия, размер пенсий должен быть доведен до размера государственного социального пособия по инвалидности, установленного для этой категории инвалидов, и размера государственного социального пособия по случаю потери кормильца, установленного для этих нетрудоспособных членов семьи.
24. При представлении получателем пенсии документов о трудовом стаже до 1 января 1998 года, доходе с 1 января 1995 года, дополняющих ранее представленные для назначения пенсий документы, изменение размера пенсий осуществляется с учетом произведенных повышений со дня подачи заявления с приложением дополнительных документов о стаже или доходе за периоды, представленные при первоначальном назначении пенсий.
Заявление составляется по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, и регистрируется в журнале по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Подготовка отделением Центра электронного проекта решения об изменении размера и его утверждение уполномоченным органом осуществляются в соответствии с пунктами 11, 12 настоящих Правил.
25. Пересмотр размера государственного социального пособия по случаю потери кормильца долевого получателя в случае несвоевременного представления справки, предусмотренной подпунктом 4) пункта 7 настоящих Правил, осуществляется со дня представления справки.
26. При оформлении государственного социального пособия по инвалидности на ребенка инвалида дело оформляется на ребенка инвалида, но в проекте решения указывается дополнительно фамилия родителя или опекуна (попечителя).
27. В случаях смены опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, изменения фамилии, имени, даты рождения получателя, продления срока действия решения о назначении пенсии или пособия, изменения группы инвалидности или числа нетрудоспособных членов семьи, обеспечиваемых пособием по случаю потери кормильца, и наступления обстоятельств, являющихся основанием влияющим и не влияющим на размер пенсии или пособия, подготовка отделением Центра электронного макета дела, дополненного вновь представленными документами (при их наличии) с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом производятся в соответствии с пунктами 11, 12 настоящих Правил.

23. Зейнеткерлiк жасқа жеткен азаматтың тілегі бойынша мүгедектiгi бойынша және асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берiлетiн мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар Орталықтан төленетiн зейнетақы төлемiмен ауыстырылуы мүмкiн.
Бұл ретте егер зейнетақының мөлшерi мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақының мөлшерiнен кем болса, онда зейнетақының мөлшерi мүгедектiгi бойынша берiлетiн жәрдемақының осы санаттағы мүгедектерге белгiленген мөлшерiне дейiн және отбасының еңбек етуге қабiлетсiз мүшелерiне асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша белгiленген жәрдемақы мөлшерiне дейiн жеткiзiлуге тиiс.
24. Зейнетақы алушы зейнетақы тағайындау үшін бұрын ұсынылған құжаттарды толықтыратын 1998 жылғы 1 қаңтарға дейінгі еңбек өтілі, 1995 жылғы 1 қаңтардан бергі табысы туралы құжаттарды ұсынған кезде, зейнетақының мөлшерін өзгерту, жүргізілген арттыруларды ескере отырып, өтілі туралы немесе зейнетақыны бастапқы тағайындаған кезде тапсырылған кезеңдегі табысы туралы қосымша құжаттарды қоса отырып, өтініш берген күнінен бастап жүзеге асырылады.
Өтініш осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазылады және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысандағы журналға тіркеледі. Орталық бөлімшесі төлемнің мөлшерін өзгерту туралы шешімінің жобасын дайындауы және уәкілетті органның оны бекітуі осы Қағидалардың 1112-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Осы Қағидалардың 7-тармағының 4) тармақшасында көзделген анықтама уақытында ұсынылмаған жағдайда, үлес алушының асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін жәрдемақы мөлшерін қайта қарау анықтама ұсынылған күннен бастап жүзеге асырылады.
26. Мүгедек балаға берілетін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыны ресімдеу кезінде, іс мүгедек балаға ресімделеді, бірақ шешімнің жобасында ата-анасының немесе қорғаншысының (қамқоршысының) тегі қосымша көрсетіледі.
27. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы) адам үшін төлем алатын алушы, қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, алушының тегі, аты туған күні өзгерген, зейнетақыны немесе жәрдемақыны тағайындау туралы шешім қолданысының мерзімі ұзартылған, мүгедектік тобы немесе асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақымен қамсыздандырылатын, отбасының іс-әрекетке қабілетсіз мүшелерінің саны өзгерген және зейнетақы немесе жәрдемақы мөлшеріне әсер ететін және әсер етпейтін жағдаяттар туындаған жағдайда Орталық бөлімшесі жаңадан ұсынылған құжаттармен (олар болған кезде) толықтырылған электрондық іс макетін электрондық шешім жобасымен қоса дайындауды және оны уәкілетті органның бекітуі осы Қағидалардың 1112-тармақтарға сәйкес жүргізіледі.

28. Изменения размеров пенсий и пособий в связи с ежегодным повышением, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, изменением месячного расчетного показателя, прожиточного минимума, минимальной пенсии, размера государственной базовой пенсионной выплаты, производятся уполномоченным органом на основании электронного проекта решения, подготовленного отделением Центра по формам согласно приложениям 19-24 к настоящим Правилам.
29. После принятия решения о назначении пенсий или пособия отделение Центра выписывает и выдает под роспись удостоверение по форме, согласно приложению 25 к настоящим Правилам, которое является официальным документом, подтверждающим статус получателя пенсий или пособия.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
В случае изменения вида или размера получаемых выплат, отделением Центра во вкладыше к удостоверению производится необходимая запись о произошедших изменениях, которая заверяется штампом отделения Центра.
Выдача удостоверения третьим лицам может осуществляться по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение пенсии или пособия в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате».
4. Порядок предоставления и назначения пенсий и пособий при
перемене местожительства получателей пенсий и пособий
30. Для предоставления и назначения пенсий и пособий лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан, представляют заявление по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам, и документы, предусмотренные в пункте 4-9 настоящих Правил.
Отделением Центра осуществляется запрос пенсионного дела (дела получателя пособия) по прежнему местожительству заявителя.
31. Лицам, прибывшим на постоянное местожительство в Республику Казахстан из других стран, предоставление и назначение пенсий и пособий осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», от 13 июля 1999 года «О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда», от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан».
32. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан, которым ранее назначалась пенсия в Республике Казахстан, имеют право выбора: возобновить выплату ранее назначенной в Республике Казахстан пенсии в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан, либо пройти процедуру нового назначения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан».

28. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жыл сайынғы арттыруға, айлық есептік көрсеткіштің, ең төменгі күнкөріс деңгейінің, зейнетақының ең төменгі мөлшерінің, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемі мөлшерінің өзгеруіне байланысты зейнетақы мен жәрдемақы мөлшерін өзгертуді уәкілетті орган осы Қағидаларға 19-24-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Орталық бөлімшесі дайындаған электрондық шешім жобасының негізінде жүргізеді.
29. Зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау туралы шешім қабылданғаннан кейін Орталық бөлімшесі зейнетақы немесе жәрдемақы алушының мәртебесін растайтын ресми құжат болып табылатын осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысандағы куәлікті жазады және қолын қойғызып береді.
Куәлікті беру осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысандағы журналға тіркеледі.
Алатын төлемдердің түрі немесе мөлшері өзгерген жағдайда, Орталық бөлімшесі болған өзгерістер туралы куәлікке қосымша бетте қажетті жазба жасайды, олар Орталық бөлімшесінің мөртаңбасымен расталады.
Куәлікті үшінші адамдарға беру «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14  шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген тәртіппен зейнетақыны немесе жәрдемақыны алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың тұрғылықты жерi өзгерген
кезде зейнетақы мен жәрдемақы беру және тағайындау
тәртiбi
30. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адам зейнетақы мен жәрдемақы беру және тағайындау үшін осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидалардың 4-9-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
Орталық бөлімшесі өтініш берушінің бұрынғы тұрған жеріндегі зейнетақы ісін (жәрдемақы алушының ісін) сұратуды жүзеге асырады.
31. Басқа елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдарға зейнетақы мен жәрдемақы беру және тағайындау Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы, «Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
32. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген, бұрын Қазақстан Республикасында зейнетақы тағайындалған адамдардың: Қазақстан Республикасында бұрын тағайындалған зейнетақы төлемін Қазақстан Республикасы шегінен тыс кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіруді не «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жаңа тағайындау рәсімінен өтуді таңдауға құқығы бар.

33. Выплата пенсий и пособий лицам, выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан и вернувшимся обратно, в случае неполучения выплат в стране выезда, возобновляется со дня прекращения выплаты, но не более чем за три года перед обращением за их получением при представлении справки о неполучении выплат, выданных уполномоченными органами страны выезда.
При этом пенсия возобновляется в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение пенсий, ее размер устанавливается с учетом этих повышений.
34. В случае выезда получателя в другие регионы республики, по новому местожительству получатель представляет заявление по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам, и документы, предусмотренные в пункте 4 настоящих Правил.
Отделением Центра осуществляется запрос пенсионного дела (дела получателя пособия) по прежнему местожительству заявителя.
35. Пенсионное дело или дело получателя пособия, выехавшего в другие регионы республики, высылаются по запросу других отделений Центра с приложением справки-аттестата по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
36. Отделением Центра на основании заявления выезжающего за пределы Республики Казахстан пенсионное дело или дело получателя пособия выдаются на руки или высылаются по запросу уполномоченных органов других стран.
Выплата пенсий и пособий, выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное местожительство производится по месяц снятия с регистрации в органах юстиции.
5. Порядок выплаты пенсий и пособий
37. Специалист отделения Центра на основании решений о назначении (об отказе в назначении) пенсий или пособий, принятых уполномоченным органом, осуществляет постановку на выплату пенсий или пособий в ЦБД.
Уведомление о назначении (об отказе в назначении) пенсий или пособия вручается заявителю при его личном обращении в отделение Центра.
Решение уполномоченного органа о назначении (изменении, отказе в назначении) пенсии или пособия на бумажном носителе специалист отделения Центра подшивает в дело получателя пенсии или пособия.
38. В случае изменения номера банковского счета получателя, местожительство получателя и/или опекаемого, в отделение Центра получателя и/или опекаемого подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения. Специалист отделения Центра производит соответствующие изменения в ЦБД, заявление с копиями документов, подтверждающих соответствующие изменения документов, подшивается в дело получателя пенсий или пособия.

33. Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және қайта оралған адамдарға кеткен елінде төлем алмаған жағдайда зейнетақы мен жәрдемақы төлеу кеткен елінің уәкілетті органдары берген төлем алмағаны туралы анықтаманы ұсынған кезде, төлем тоқтатылған күннен бастап, бірақ оларды алу үшін өтінім жасардың алдындағы үш жыл ішіндегі мөлшерден асырылмай қалпына келтіріледі.
Бұл ретте зейнетақы Қазақстан Республикасы шегінен тысқары жерге кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіріледі. Егер кету кезеңінде зейнетақыларды арттырулар жүргізілген болса, оның мөлшері осы арттыруларды ескере отырып белгіленеді.
34. Алушылар республиканың басқа өңірлеріне кеткен жағдайда, алушы жаңадан тұратын жері бойынша осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш пен Қағидалардың 4-тармағында көзделген құжаттарды ұсынады.
Орталық бөлімшесі өтініш берушінің бұрынғы мекенжайы бойынша зейнетақы ісіне (жәрдемақы алушының ісіне) сұрау жасайды.
35. Республиканың басқа өңірлеріне кеткен адамдардың зейнетақы ісі немесе жәрдемақы алушының ісі Орталықтың басқа бөлімшелерінің сұратуы бойынша осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысандағы анықтама-аттестатпен қоса жіберіледі.
36. Орталық бөлімшесі Қазақстан Республикасынан тыс жерге кетушінің өтініші негізінде зейнетақы ісін немесе жәрдемақы алушының ісін қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұратуы бойынша жіберіледі.
Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетушілерге зейнетақы мен жәрдемақы төлеу әділет органдарында тіркеуден шығарылған айын қоса жүргізіледі.
5. Зейнетақы мен жәрдемақы төлеу тәртібі
37. Орталық бөлімшесінің маманы уәкілетті орган қабылдаған зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімдері негізінде ОДҚ-ға зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды төлеуге қоюды жүзеге асырады.
Зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама өтініш беруші Орталық бөлімшесіне өзі келген кезде беріледі.
Уәкілетті органның зейнетақыны немесе жәрдемақыны тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы қағаз жеткізгіштегі шешімін Орталық бөлімшесінің маманы зейнетақы немесе жәрдемақы алушының ісіне тігеді.
38. Алушының банктік шотының нөмірі, алушының және/немесе қорғаншының тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушы Орталық бөлімшесіне осы өзгерістер туралы, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттарды қоса, өтініш береді. Орталық бөлімшесінің маманы ОДҚ-ға тиісті өзгерістер жүргізеді, тиісті өзгерістерді растайтын құжаттар көшірмесімен қоса өтініш зейнетақы немесе жәрдемақы алушының ісіне тігіледі.

39. Выплата пенсии или пособия иностранцу и лицу без гражданства в Республике Казахстан отделением Центра производится на основании решения уполномоченного органа в течение срока действия документа, удостоверяющего его личность, на территории Республики Казахстан.
После истечения срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, выплата пенсии или пособия приостанавливается, а при продлении срока действия документа приостановленные выплаты пенсий и пособий возобновляются со дня приостановления отделением Центра.
40. Отделениями Центра производятся:
ежемесячно сверка списков умерших и объявленных умершими, электронная сверка зарегистрированных умершими в Государственной базе данных «Физические лица», представляемых органами по регистрации актов гражданского состояния Министерства юстиции Республики Казахстан, сельскими акимами, территориальными органами координации занятости и социальных программ местных исполнительных органов, и списков выехавших на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, представляемых органами юстиции не позднее 25 числа текущего месяца;
ежеквартально сверка списков граждан Республики Казахстан, вставших на консульский учет и проживающих на территории иностранного государства, и списков умерших граждан Республики Казахстан, проживавших на территории иностранного государства (по мере поступления информации), представляемых Департаментом консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
ежемесячно сверка списков без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, представляемых Генеральной прокуратурой Республики Казахстан;
сверка извещений учебных заведений в случаях отчисления обучающегося из учебного заведения или перевода на заочную форму обучения;
ежемесячно проверка в ЦБД на наличие перечисления 10 процентов обязательных пенсионных взносов лицами, признанными безвестно отсутствующими или умершими, в период выплаты пособия по случаю потери кормильца их семьям с дальнейшим извещением уполномоченного органа в течение одного дня со дня обнаружения факта перечисления обязательных пенсионных взносов указанными лицами или поступления информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых, а также при выявлении факта трудоустройства лиц, занятых по уходу за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца;
ежеквартально сверка списков получателей пенсий и пособий, на банковских счетах которых нет движения три и более месяцев, с указанием даты последней операции, а также сведений о получении пенсий и пособий с банковских счетов получателей по доверенности, представляемых уполномоченной организацией по выдаче пенсий и пособий.

39. Шетелдікке және азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында зейнетақы немесе жәрдемақы төлеуді Орталық бөлімшесі Қазақстан Республикасы аумағында оның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі ішінде уәкілетті орган шешімінің негізінде жүргізеді.
Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін зейнетақы немесе жәрдемақы төлемі тоқтатыла тұрады, ал құжаттың қолданылу мерзімі ұзартылған кезде тоқтатылған зейнетақы мен жәрдемақы төлемдері Орталық бөлімшесі тоқтатқан күннен бастап қайта жаңартылады.
40. Орталық бөлiмшелерi:
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң азаматтық хал актiлерiн тiркеу жөнiндегi органдары, ауылдық әкiмдер, жергiлiктi атқарушы органдардың жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар аумақтық органдары ұсынатын қайтыс болғандар мен қайтыс болды деп жарияланған адамдардың тiзiмдерiн және әділет органдары ұсынатын Қазақстан Республикасы шегiнен тыс жерге тұрақты тұруға кеткендердiң тiзiмдерiн ай сайын ағымдағы айдың 25-күнiнен кешiктiрмей салыстырып тексерудi, «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқорында қайтыс болды деп тіркелгендерді электрондық салыстырып тексеруді;
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Консулдық қызмет департаментi ұсынатын консулдық есепке тұрған және шет мемлекеттiң аумағында тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының тiзiмдерiн, шет мемлекеттiң аумағында тұрған, қайтыс болған Қазақстан Республикасы азаматтарының тiзiмдерiн (ақпараттың түсуiне қарай) тоқсан сайын салыстырып тексерудi;
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы ұсынатын хабарсыз кеткен, iздеуде жүрген адамдардың тiзiмдерiн ай сайын салыстырып тексерудi;
оқып жүрген адамды оқу орнынан шығарған немесе сырттай оқыту нысанына ауыстырған жағдайда оқу орындарының хабарламасын салыстырып тексерудi;
хабарсыз кеткен немесе қайтыс болған деп танылған адамдарға міндетті зейнетақы жарналарын аудару фактісі анықталған күнінен бастап бір күн ішінде кейіннен уәкілетті органға хабарлай отырып, олардың отбасыларын асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақы төлеу кезеңінде немесе азаматтың тірі екенін растайтын факті туралы ақпарат келіп түскенде, сондай-ақ қайтыс болған асыраушының балаларының, аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, қарындастары мен немерелерінің күтімімен айналысатын адамдардың жұмысқа орналасу фактісі анықталған кезде көрсетілген адамдардың 10 пайыз міндетті зейнетақы жарналарын аударылуын ОДҚ-да ай сайын тексеруді;
банктік шоттарында үш және одан да көп ай бойы қозғалыс жоқ зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың тiзiмдерiн, соңғы операцияның күнiн, сондай-ақ зейнетақы мен жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым ұсынатын сенімхат бойынша алушылардың банктік шоттарынан зейнетақы мен жәрдемақы алынғаны туралы мәлiметтерді тоқсан сайын салыстырып тексеруді жүргізеді.

41. Отделение Центра приостанавливает выплаты на основании решения уполномоченного органа по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
Подготовка отделением Центра электронного макета дела, дополненного документами, являющимися основанием для приостановления выплаты пенсии или пособия, с электронным проектом решения и его утверждение уполномоченным органом производятся в соответствии с пунктами 11, 12 настоящих Правил, в случаях:
1) выявления факта перечисления 10 процентов обязательных пенсионных взносов с доходов лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими или поступления информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых, а также при выявлении факта трудоустройства лиц, занятых по уходу за детьми, братьями, сестрами или внуками умершего кормильца;
2) отсутствия движений по банковскому счету получателя более трех месяцев;
3) выявления сведений факта выезда получателей пенсий и пособий на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, в том числе из Государственной базы данных «Физические лица»;
4) поступления сведений об умерших или объявленных умершими, в том числе из Государственной базы данных «Физические лица»;
5) поступления сведений об отчислении обучающегося получателя государственного социального пособия по случаю потери кормильца, достигшего возраста восемнадцати лет, из учебного заведения или переводе на заочную форму обучения;
6) истечения срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства и оралмана;
7) выявления факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске, представляемых Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, в том числе из Государственной базы данных «Физические лица»;
8) поступления сведений об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях).
42. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для возобновления выплаты пенсии или пособия, подготовка отделением Центра электронного макета дела, дополненного вновь представленными документами с электронным проектом решения, и его утверждение уполномоченным органом производятся в соответствии с пунктами 11, 12 настоящих Правил со дня приостановления, но не более чем за три года перед обращением со всеми необходимыми документами.
Выплата пенсий и пособий гражданам Республики Казахстан, проживавшим за пределами Республики Казахстан по виду на жительство, которым были назначены и приостановлены выплаты в Республике Казахстан, возобновляется со дня приостановления, но не более чем за три года перед обращением за их получением при представлении получателем документа, подтверждающего проживание за пределами Республики Казахстан с отметкой о постановке на консульский учет.

41. Орталық бөлімшесі уәкiлеттi органның осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешімінің негізінде төлемдерді тоқтата тұрады.
Орталық бөлімшесі зейнетақы немесе жәрдемақы төлеуді тоқтата тұру үшін негіздеме болып табылатын қайта ұсынылған құжаттармен толықтырылған электрондық іс макетін, электрондық шешім жобасымен қоса дайындауды және оны уәкілетті органның бекітуі осы Қағидаларға 1112-тармақтарға сәйкес:
1) хабарсыз кеткен деп танылған немесе қайтыс болған деп жарияланған адамдардың табысынан 10 пайыз мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару, азаматтың тірі екендігін растайтын факті, сондай-ақ қайтыс болған асыраушының балаларының, аға-інілерінің, апа-сіңлілерінің, қарындастары мен немерелерінің күтімімен айналысатын адамдардың жұмысқа орналасу фактісі анықталған кезде;
2) алушының банктiк шоты бойынша үш ай мерзiмнен астам уақыт қозғалыс болмаған;
3) зейнетақы және жәрдемақы алушылардың, оның ішінде «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқорынан Қазақстан Республикасы шегiнен тыс жерге тұрақты тұруға кету фактісі анықталған;
4) қайтыс болған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдар туралы мәліметтер, оның ішінде «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқорынан келіп түскен;
5) асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы алатын, он сегіз жасқа толған оқып жүрген адамды оқу орнынан шығарғаны немесе сырттай оқыту нысанына ауыстырғаны туралы мәліметтер келіп түскен;
6) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның және оралманның жеке басын куәландыратын құжаттың қолданылу мерзімі өткен;
7) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы ұсынатын хабарсыз кеткен, іздеуде жүрген адамдардың, оның ішінде «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқорынан фактісі анықталған;
8) босатылған немесе шеттетілген қорғаншылар (қамқоршылар) жайлы мәлімет түскен жағдайларда жүргізеді.
42. Зейнетақы немесе жәрдемақы төлеуді қалпына келтіру үшін негіздеме болып табылатын мән-жайлар туындаған жағдайда Орталық бөлімшесі электрондық шешім жобасымен қоса, жаңадан ұсынылған құжаттармен толықтырылған электрондық іс макетін дайындауды және оны уәкілетті органның бекітуі осы Қағидалардың 1112-тармақтарына сәйкес тоқтатылған күннен бастап, бірақ барлық қажетті құжаттармен өтiнiш жасар алдындағы үш жылдан асырылмай жүргізіледі.
Қазақстан Республикасында төлемдер тағайындалған және тоқтатыла тұрған Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұруға ыхтиярхаты бойынша тұрған Қазақстан Республикасының азаматтарына зейнетақы мен жәрдемақы төлеу тоқтатылған күнінен бастап, бiрақ оларды алу үшiн өтiнiш жасардың алдындағы үш жылдан асырылмай, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрғанын растайтын консулдық есепке тұрғаны туралы белгісі бар құжаттарды ұсынған кезде қайта басталады.

43. Работниками отделения Центра ежедневно в ЦБД производятся записи о фактах смерти, выезда, о суммах удержаний с отметкой основания, действия по приостановлению или снятию выплаты, возобновлению выплаты, а также корректировки сумм потребности в сторону уменьшения в связи со смертью, выездом получателей, приостановлением выплаты.
44. На основании введенных и имеющихся данных по получателям Центром формируется потребность в бюджетных средствах на выплату пенсий и пособий и представляется к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты, в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство).
45. Суммы, образовавшиеся после формирования потребности на месяц выплаты, подлежат включению в последующие за ним месяцы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
46. Министерство согласно потребности бюджетных средств на выплату пенсий и пособий представляет заявку на выплату в Министерство финансов Республики Казахстан для финансирования согласно представленному графику выплат пенсий и пособий.
47. Министерство финансов Республики Казахстан, получив заявку от Министерства о потребности на выплату пенсий и пособий, выдает разрешение в пределах плана финансирования по обязательствам на соответствующий период и потребности указанной в заявке на выплату пенсий и пособий.
48. Центр, получив бюджетные средства, формирует платежные поручения на выплату пенсий и пособий, а также удержаний из пенсий и пособий.
49. Выплата пенсий и пособий производится Центром путем зачисления на банковские счета, доставки на дом получателям на основании списков-ведомостей формы 7Д, согласно приложению 30 к настоящим Правилам, распечатываемых и передаваемых отделениями Центра в уполномоченные организации по выдаче пенсий и пособий.
50. Списки-ведомости формы 7Д распечатываются в двух экземплярах и заверяются подписью и печатью уполномоченной организации по выдаче пенсии и пособий и отделением Центра и хранятся в каждом из них по одному экземпляру.
51. Доставка на дом пенсий или пособий уполномоченными организациями по выдаче пенсий и пособий производится инвалидам и участникам Великой Отечественной войны, получателям пенсий, достигшим восьмидесятилетнего возраста, инвалидам первой группы, а также лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий.

43. Орталық бөлiмшесiнiң қызметкерлерi адамның қайтыс болу, кету фактiлерi, төлемдi тоқтата тұру немесе алып тастау, төлемдi қайта жаңарту, сондай-ақ алушылардың қайтыс болуына, кетуiне, төлемдердi тоқтата тұруға байланысты қажеттiлiк сомаларын азаю жағына қарай түзету жөнiндегi негiздемелер, iс-әрекеттер белгiленген ұстап қалу сомалары туралы ОДҚ-ға күн сайын жазба жасайды.
44. Орталық алушылар бойынша енгiзiлген және қолда бар деректердiң негiзiнде зейнетақы мен жәрдемақы төлемiне бюджеттiк қаражат қажеттiлiгiн қалыптастырады және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне (бұдан әрі – Министрлік) төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне ұсынады.
45. Төлейтін айға қажеттілікті қалыптастырғаннан кейін пайда болған сомалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес одан кейінгі айға қосылуға тиіс.
46. Ұсынылған зейнетақы және жәрдемақы төлеу кестесiне сәйкес қаржыландыру үшiн Министрлiк зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге бюджеттiк қаражат қажеттiлiгiне орай өтiнiмдi Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне ұсынады.
47. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Министрлiктен зейнетақы және жәрдемақы төлемiне қажеттiлiк туралы өтiнiмдi алып, тиiстi кезеңге арналған мiндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары мен зейнетақы және жәрдемақы төлемiне өтiнiмде көрсетiлген қажеттілiк шегiнде рұқсат береді.
48. Орталық бюджеттiк қаражатты алып, зейнетақы мен жәрдемақы төлеуге төлем тапсырыстарын, сондай-ақ зейнетақылар мен жәрдемақылардан ұстап қалуларды қалыптастырады.
49. Орталық зейнетақы мен жәрдемақыларды төлеудi Орталық бөлiмшелерi басып шығаратын және зейнетақылар мен жәрдемақыларды беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйымдарға ұсынатын, осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес 7Д нысанындағы тiзiм-ведомостардың негізінде банктік шоттарға есептеу, алушылардың үйiне апарып беру жолымен жүргiзедi.
50. 7Д нысанындағы тiзiм-ведомостар екі данада басылады және зейнетақы мен жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым мен Орталық бөлiмшесiнiң қолымен және мөртабанымен расталады әрi олардың әрқайсысында бiр-бiр данадан сақталады.
51. Зейнетақыларды немесе жәрдемақыларды үйге апарып берудi зейнетақы мен жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйым Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен мүгедектерiне, сексен жасқа толған зейнетақы алушыларға, бiрiншi топтағы мүгедектерге, сондай-ақ бөгде адамның күтiмiне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша зейнетақы мен жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйымға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға жүргiзедi.

52. Выдача пенсий и пособий производится в пределах сумм, зачисленных на банковские счета получателей пенсий и пособий, а также по спискам-ведомостям формы 7Д при предъявлении документа, удостоверяющего личность.
53. В зависимости от вида получаемой выплаты расходы на эти цели осуществляются за счет соответствующей бюджетной программы.
54. Для возврата сумм пенсий и пособий, излишне зачисленных (выплаченных) получателям, областные филиалы Центра по доверенности уполномоченного органа обращаются в судебные органы.
Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм пенсий и пособий может осуществляться по заявлению получателя.
Возврат выплат с банковского счета получателя производится на основании письма отделений Центра по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.
Отделение Центра представляет в уполномоченную организацию по выдаче пенсий и пособий письмо с приложением необходимого документа (свидетельство о смерти получателя (справка о смерти), выписка из актовой записи о смерти или документы, подтверждающие факт смерти, выданные уполномоченными организациями других государств и заверенных апостилем либо адресная справка и (или) документ с миграционной полиции), подтверждающего обоснованность возврата выплат Центром в доход республиканского бюджета на основании норм, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
55. По вопросу отмены судебных решений о признании граждан безвестно отсутствующими либо объявлении умершими уполномоченный орган обращается в суд в течение пяти рабочих дней со дня поступления информации из отделения Центра о факте перечисления лицом, признанным безвестно отсутствующим или объявленным умершим, 10 процентов обязательных пенсионных взносов или поступления достоверной информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых.
Одновременно уполномоченный орган обращается в правоохранительные органы для установления фактов наличия или отсутствия умысла со стороны получателя в незаконном получении выплат.
56. В случаях установления ошибочного перечисления Центром сумм пенсий и пособий, отзыва или приостановления указания, Центр направляет в уполномоченные организации по выдаче пенсий и пособий информацию об ошибочном указании либо отзыве или приостановлении исполнения указания по форме и способом, установленным договором между Центром и уполномоченными организациями по выдаче пенсий и пособий, если иное не установлено Национальным Банком Республики Казахстан.
На основании информации об ошибочном указании либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче пенсий и пособий осуществляет возврат денег в Центр либо приостанавливает исполнение указания.

52. Зейнетақы мен жәрдемақыны беру жеке басын куәландыратын құжатын ұсынғанда, зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың банктiк шоттарына есептелген сомалар шегінде, сондай-ақ 7Д нысанындағы тiзiм-ведомостар бойынша жүргiзiледi.
53. Осы мақсатқа арналған шығыстар, алып жүрген төлемнiң түрiне қарай тиiстi бюджеттiк бағдарлама есебiнен жүзеге асырылады.
54. Алушыларға артық есептелген (төленген) зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару үшiн Орталықтың облыстық филиалдары уәкiлеттi органның сенiмхаты бойынша сот органдарына жүгiнедi.
Артық есептелген (төленген) зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қайтару алушының өтiнiшi бойынша жүзеге асырылуы мүмкiн.
Алушының банктік шотынан төлемдерді қайтару Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген негіздемелер бойынша Орталық бөлімшелері хаттарының негізінде жүргізіледі.
Орталық бөлімшесі зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға төлемдердің республикалық бюджет кірісіне қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (алушының қайтыс болғаны туралы куәлік (қайтыс болғаны туралы анықтама), қайтыс болғаны туралы хал актілер жазбасынан үзінді көшірме немесе қайтыс болған фактіні растайтын басқа мемлекеттердің уәкілетті органдары берген және апостиль қойып куәландырылған құжаттар не мекенжай анықтамасы және (немесе) көші-қон полициясынан құжат) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген нормалар негізінде ұсынады.
55. Уәкiлеттi орган азаматтарды хабарсыз кеткен не қайтыс болған деп тану туралы сот шешiмдерiнiң күшiн жою мәселесi бойынша Орталық бөлiмшесiнен хабарсыз кеткен не қайтыс болған деп танылған адамның жинақтаушы зейнетақы қорына 10 пайыз мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару немесе азаматтың тірі болу фактiсiн куәландыратын анық ақпарат түсу туралы хабарлама келiп түскен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде сотқа жүгiнедi.
Сонымен бірге, уәкiлеттi орган алушының тарапынан төлемдердi заңсыз алу ниетiнiң болуы немесе болмауы фактiсiн анықтау үшiн құқық қорғау органдарына жүгiнедi.
56. Орталықтың зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын қате аударғаны анықталған, нұсқау қайтарылған немесе тоқтатыла тұрған жағдайда Орталық зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымға, егер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өзгеше белгілемесе, Орталық және зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартпен белгіленген нысан және әдіс бойынша қате нұсқау не нұсқауды кері қайтару немесе тоқтату туралы ақпаратты жолдайды.
Зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате нұсқау не нұсқауды кері қайтару немесе тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде Орталыққа ақшаны қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.

57. Для списания сумм пенсий и пособий, излишне перечисленных (выплаченных) получателям, по причинам, не зависящим от отделений Центра, отделение Центра обращается в судебные органы для вынесения определения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм отделениями Центра производится по акту списания на основании судебных постановлений. Акты списания отделением Центра хранятся три года.
6. Порядок назначения и осуществления
единовременной выплаты на погребение
58. В случае смерти получателя пенсий или пособия лицу, осуществившему погребение, выплачивается единовременная выплата на погребение в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя на момент смерти получателя, участника или инвалида Великой Отечественной войны – тридцатипятикратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, если обращение за единовременной выплатой на погребение последовало не позднее трех лет после месяца смерти получателя пенсии или пособия.
59. Для назначения единовременной выплаты на погребение в отделение Центра по местожительству умершего получателя пенсий или пособия физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, представляется заявление по форме, согласно приложению 31 к настоящим Правилам, с приложением необходимых документов и их копий. Копии документов должны быть засвидетельствованы специалистом отделения Центра после сличения с представленными подлинниками, которые возвращаются заявителю. Допускается прием копий документов, засвидетельствованных в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 14 июля 1997 года «О нотариате».
60. Единовременная выплата на погребение осуществляется на основании следующих документов при наличии ИИН заявителя или бизнес- идентификационного номера юридического лица:
1) документ, удостоверяющий личность лица, осуществившего погребение, либо справка (свидетельство) о государственной регистрации юридического лица (для юридических лиц) или патент индивидуального предпринимателя (для физических лиц), осуществившего погребение;
2) свидетельство о смерти или документ, подтверждающий факт смерти, выданный уполномоченным органом других государств и заверенный апостилем;
3) сведения о номере банковского счета в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
61. Отделение Центра сканирует заявление и документы, предусмотренные пунктом 60 настоящих Правил, формирует электронный проект решения о назначении единовременной выплаты на погребение по форме, согласно приложению 32 к настоящим Правилам, в течение одного рабочего дня со дня регистрации заявления в отделении Центра, производит расчет размера единовременной выплаты на погребение и направляет в филиал Центра. При этом электронный проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и начальника отделения Центра.
Филиал Центра в течение одного рабочего дня со дня поступления рассматривает электронный проект решения, проверяет правильность расчета и оформления проекта решения, после чего направляет в уполномоченный орган. Электронный проект решения удостоверяется ЭЦП специалиста и руководителя филиала Центра.

57. Орталық бөлімшесіне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық есептелген (төленген) зейнетақы мен жәрдемақы сомаларын есептен шығару үшін борышкердің қайда екендігі белгісіз болуына немесе мұрагері болмауына байланысты соманы қайтару мүмкін еместігі жөнінде анықтама шығару үшін Орталық бөлімшесі сот органдарына жүгінеді.
Орталық бөлімшелері артық есептелген (төленген) сомаларды есептен шығаруды Есептен шығару актісі бойынша сот қаулыларының негізінде жүргізеді. Орталық бөлімшесі Есептен шығару актілерін үш жыл сақтайды.
6. Жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемдi тағайындау және жүзеге
асыру тәртiбi
58. Зейнетақы немесе жәрдемақы алушы адам қайтыс болған жағдайда, егер жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемақыға өтiнiш зейнетақы немесе жәрдемақы алушы адам қайтыс болған айдан кейiн үш жылдан кешiктiрiлмей берiлген болса оны жерлеудi жүзеге асырған адамға алушы қайтыс болған сәтте тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңмен белгiленген айлық есептiк көрсеткiштiң он бес еселенген мөлшерiнде, Ұлы Отан соғысына қатысушы немесе оның мүгедегi қайтыс болған жағдайда отыз бес еселенген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемақы беріледі.
59. Жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемдi тағайындау үшiн жерлеудi жүзеге асырған заңды немесе жеке тұлға қайтыс болған зейнетақы немесе жәрдемақы алушының тұрғылықты жерiндегi Орталық бөлiмшесiне қажеттi құжаттар мен олардың көшiрмелерiн қоса бере отырып, осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысандағы өтiнiштi бередi. Құжаттардың көшiрмелерiн өтiнiш берушiге қайтарылатын ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейiн Орталық бөлiмшесiнiң маманы растауға тиiс. «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген тәртiппен расталған құжаттардың көшiрмелерiн қабылдауға жол берiледi.
60. Өтініш берушінің ЖСН немесе заңды тұлғаның бизнес сәйкестендіру нөмірі болған кезде жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлем мынадай құжаттардың негiзiнде жүзеге асырылады:
1) жерлеуді жүзеге асырған адамның жеке басын куәландыратын құжат не заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (заңды тұлғалар үшін) немесе жерлеуді жүзеге асырған дара кәсіпкер патенті (жеке тұлғалар үшін);
2) қайтыс болғаны туралы куәлік немесе қайтыс болу фактісін растайтын басқа мемлекеттердің уәкілетті органдары берген және апостиль қойып куәландырылған құжат;
3) зейнетақы және жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымдағы банктік шоттың нөмірі туралы мәлімет.
61. Орталық бөлімшесі өтінішті және осы Қағидалардың 60-тармағында көзделген құжаттарды сканерлейді, осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті Орталық бөлімшесінде тіркеген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жерлеуге берілетін біржолғы төлем тағайындау туралы электрондық шешім жобасын қалыптастырады, жерлеуге берілетін біржолғы төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді және Орталық филиалына жібереді. Бұл ретте электрондық шешім жобасы Орталық бөлімшесі маманының және бастығының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Орталық филиалы келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде электрондық шешім жобасын қарайды, есептеудің және шешім жобасының рәсімделу дұрыстығын тексереді, содан кейін уәкілетті органға жібереді. Электрондық шешім жобасы Орталық филиалы маманының және бастығының ЭЦҚ-мен куәландырылады.

62. Уполномоченный орган рассматривает поступивший электронный проект решения с электронными документами, принимает решение о назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение в течение одного рабочего дня со дня их поступления в уполномоченный орган.
Решение о назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение, удостоверенное посредством ЭЦП специалиста, руководителя управления (отдела) и руководителя уполномоченного органа, уведомление о назначении единовременной выплаты на погребение по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам, отправляются в течение одного рабочего дня со дня принятия решения о назначении (отказе в назначении) единовременной выплаты на погребение в отделение Центра. Уведомление удостоверяется ЭЦП руководителя уполномоченного органа.
63. Отделение Центра по полученным решениям о назначении единовременной выплаты на погребение в течение одного дня со дня их поступления в отделение Центра формирует заявку-потребность на выплату единовременной выплаты на погребение по формам, согласно приложениям 33–35 к настоящим Правилам, и направляет через филиал Центра в Центр.
Решение о назначении единовременной выплаты на погребение на бумажном носителе специалист отделения Центра подшивает к делу умершего получателя пенсии или пособия.
64. Перечисление единовременной выплаты на погребение Центр производит в течение пяти рабочих дней со дня представления заявления и всех необходимых документов физическим или юридическим лицом, осуществившим погребение, на его банковский счет в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
7. Порядок предоставления, назначения и выплаты пенсий
и пособий в исправительных учреждениях
65. Лицу, имеющему право на получение пенсий или пособия, находящемуся в исправительном учреждении, пенсия или пособие назначаются на основании заявления и документов, предусмотренных пунктами 4-9 настоящих Правил, представляемых администрацией учреждения в отделение Центра по местонахождению исправительного учреждения.
66. В случае, если лицо на момент помещения в исправительное учреждение является получателем пенсий или пособий, отделение Центра по местонахождению исправительного учреждения на основании заявления указанного лица, представленного администрацией исправительного учреждения в соответствии с пунктами 34, 35 настоящих Правил, осуществляет выплату пенсий или пособий в порядке, установленном законами Республики Казахстан от 16 июня 1997 года «О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан», от 13 июля 1999 года «О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда», от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан».

62. Уәкілетті орган электронды құжаттармен келіп түскен электрондық шешім жобасын қарайды, олар уәкілетті органға келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жерлеуге берілетін біржолғы төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
Басқарма (бөлім) маманының, басшысының және уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ арқылы куәландырылған жерлеуге берілетін біржолғы төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жерлеуге берілетін біржолғы төлемді тағайындау туралы хабарлама жерлеуге берілетін біржолғы төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Орталық бөлімшесіне жіберіледі. Хабарлама уәкілетті орган басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылады.
63. Орталық бөлімшесі алынған жерлеуге берілетін біржолғы төлемді тағайындау туралы шешім бойынша бір күн ішінде осы Қағидаларға 33-35-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемдi төлеуге қажеттiлiк-өтiнiмдi жасайды және Орталықтың филиалы арқылы Орталыққа жiбередi.
Орталық бөлімшесі жерлеуге берілетін біржолғы төлемді тағайындау туралы қағаз жеткізгіштегі шешімді қайтыс болған зейнетақы немесе жәрдемақы алушының ісіне қосып тігеді.
64. Орталық жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемдi жерлеудi жүзеге асырған заңды немесе жеке тұлға өтініш пен барлық қажетті құжаттарды ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде зейнетақы мен жәрдемақы беру жөнiндегi уәкiлеттi ұйымдағы олардың банктік шоттарына аударуды жүргізеді.
7. Түзеу мекемелерiнде зейнетақы мен жәрдемақыларды
беру, тағайындау және төлеу
тәртiбi
65. Түзеу мекемесiнде жүрген зейнетақы немесе жәрдемақы алуға құқығы бар адамға зейнетақы немесе жәрдемақы өтiнiшiнiң және түзеу мекемесі орналасқан жердегi Орталық бөлiмшесiне мекеме әкiмшiлiгi ұсынатын, осы Қағидалардың 4-9-тармақтарында көзделген құжаттардың негiзiнде тағайындалады.
66. Егер адам түзеу мекемесiне орналастырылған сәтте зейнетақы немесе жәрдемақы алушы болып табылса, түзеу мекемесi орналасқан жердегi Орталық бөлiмшесi түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi осы Қағидалардың 3435-тармақтарына сәйкес ұсынған, көрсетiлген адамның өтiнiшi негiзiнде зейнетақы немесе жәрдемақы төлемдерiн Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы» 1997 жылғы 16 маусымдағы, «Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берiлетiн мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы заңдарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.

67. Отделение Центра по местонахождению исправительного учреждения после получения пенсионного/личного дела ставит его на учет и вносит данные осужденного в ЦБД с указанием реквизитов для перечисления в полном размере пенсий или пособий на контрольный счет наличности исправительного учреждения.
68. В случае неполучения пенсий или пособий получателем за время нахождения в исправительных учреждениях, выплата возобновляется в соответствии с законами Республики Казахстан.
8. Порядок выплаты пенсии и пособий в интернатных и
государственных медико-социальных учреждениях
69. Опекун (попечитель) представляет в отделение Центра копии решения суда о признании лица недееспособным и решения органа опеки и документ, подтверждающий опекунство (попечительство).
Отделение Центра по местонахождению интернатного (детская деревня семейного типа, Дом юношества, детский дом, дом-интернат общего и специального типа или для умственно отсталых детей и другие) и государственного медико-социального учреждения осуществляет выплату пенсии или пособия в соответствии с пунктами 34, 35 настоящих Правил.
Лицам, признанным по решению суда недееспособными и нуждающимися в опеке (попечительстве), проживающим в государственных медико-социальных учреждениях, выплата пенсий или пособий осуществляется с даты регистрации в государственных медико-социальных учреждениях.
70. Дееспособным лицам и лицам, признанным по решению суда недееспособными и нуждающимися в опеке (попечительстве), проживающим в государственных медико-социальных учреждениях (далее – недееспособные подопечные), в интернатных и медико-социальных государственных учреждениях, пенсии и пособия зачисляются на банковские счета, открываемые в уполномоченной организации по выдаче пенсий и пособий.
71. Опекун (попечитель) несет ответственность за правильность и законность расходования получаемых за недееспособных подопечных сумм пенсий или пособий.
9. Порядок восстановления утерянных или пришедших
в негодность дел получателей пенсий и пособий
72. Дубликаты утерянных или пришедших в негодность дел (при пожаре, наводнении и других случаях) получателей пенсий или пособий формируются отделением Центра на основании акта об утере (отсутствии дела), выписки из протокола решения комиссий по назначению пенсии и (или) журнала регистрации заявлений граждан на назначение пенсий или пособия, и (или) электронного архива дел. Отделение Центра может запрашивать у граждан документы, предусмотренные пунктами 4-9 настоящих Правил, а также другие документы, подтверждающие факт и условия назначения пенсии или пособия.
Подготовка отделением Центра электронных проектов решения (решений) и его (их) утверждение уполномоченным органом производятся в соответствии с пунктами 11, 12 настоящих Правил.

67. Түзеу мекемесі орналасқан жердегі Орталық бөлімшесі зейнетақы жеке іс қағазын алғаннан кейін оны есепке қояды және түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаның бақылау шотына зейнетақылар мен жәрдемақыларды толық көлемінде аудару үшін деректемелерін көрсете отырып, сотталушының деректерін ОДҚ енгізеді.
68. Алушы түзеу мекемесiнде болған уақытында зейнетақы немесе жәрдемақы алмаған жағдайда, төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қайта жаңартылады.
8. Интернаттық және мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк
мекемелерде зейнетақы мен жәрдемақы төлеу
тәртiбi
69. Қорғаншы (қамқоршы) Орталық бөлімшесіне адамды іс-әрекетке қабілетсіз деп тану туралы сот шешімінің және қорғаншылық органының шешімі мен қамқоршылықты (қорғаншылықты) растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Интернаттық (отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы, Жасөспiрiмдер үйі, балалар үйi, жалпы және арнаулы үлгiдегi немесе ақыл-eci кем балаларға арналған интернат-үйi және т.б.) және мемлекеттiк медициналық-әлеуметтiк мекеме орналасқан жердегi Орталық бөлiмшесi зейнетақы немесе жәрдемақы төлеудi осы Қағидалардың 3435-тармақтарына сәйкес жүзеге асырады.
Сот шешімі бойынша іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған және қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) мұқтаж, мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын адамдарға зейнетақы немесе жәрдемақы төлеу медициналық-әлеуметтік мекемелерде тіркелген күннен бастап жүзеге асырылады.
70. Сот шешімі бойынша іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған және қорғаншылыққа (қамқоршылыққа) мұқтаж, мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде, интернаттық және мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын іс-әрекетке қабілетті адамдардың (бұдан әрі – іс-әрекетке қабілетсіз қамқорлықтағылар) зейнетақылары мен жәрдемақылары зейнетақы мен жәрдемақы беру жөніндегі уәкілетті ұйымда ашылатын банктік шоттарға аударылады.
71. Қорғаншы (қамқоршы) іс-әрекетке қабілетсіз қамқорлықтағы адамдар үшін алатын зейнетақы немесе жәрдемақы сомаларын жұмсаудың дұрыстығы мен заңдылығы үшiн жауапты болады.
9. Зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың жоғалған немесе
жарамсыз болған iстерiн қалпына келтiру
тәртiбi
72. Зейнетақы немесе жәрдемақы алушылардың жоғалған немесе (өрт, су тасқыны және басқа жағдайлар кезінде) жарамсыз болған істерінің телнұсқаларын Орталық бөлімшесі жоғалғаны (ісінің болмауы) туралы актінің, зейнетақы тағайындау жөніндегі комиссия шешімінің (шешімдерінің) хаттамасынан үзінді көшірменің және (немесе) азаматтардың зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындауға берген өтiнiштерiн тiркеу журналының, iстердiң электронды мұрағатының негiзiнде қалыптастырады. Орталық бөлімшесі азаматтардан осы Қағидалардың 4-9-тармақтарында көзделген құжаттарды, сондай-ақ зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау фактiсi мен шарттарын растайтын басқа да құжаттарды сұрата алады.
Орталық бөлімшесінің электрондық шешім (шешімдер) жобасын дайындауы және оны (оларды) уәкілетті органның бекітуі осы Қағидалардың 1112-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.

73. При невозможности получения документа, т.е. отсутствии порядка регистрации того или иного факта (протокола или книги регистрации о назначении пенсий или пособия) либо несоблюдении порядка регистрации факта и невозможности прибегнуть к нему в данных условиях, когда документы, подтверждающие факт, имеются, однако в них допущены ошибки или неточности, лишающие документ доказательственного значения, исправить которые невозможно, требуемые юридические факты подтверждаются через судебные органы.
74. В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата дела получателя пенсии или пособия проставляется отметка «Дубликат».
75. В случае утери удостоверения, по заявлению получателя отделение Центра выписывает дубликат. В правом верхнем углу проставляется отметка «Дубликат».
При выдаче дубликата производится соответствующая запись в журнале регистрации удостоверений.
10. Порядок учета, передачи и хранения дел в архиве
76. Дела, по которым осуществляется выплата пенсий или пособий (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел.
77. Документы, представленные для назначения пенсии или пособия, приобщаются к делу и хранятся в нем в течение всего срока его хранения. В случае, когда приобщенные к делу документы требуются для ведения уголовного процесса, и при наличии постановления о возбуждении уголовного дела, документы могут быть представлены по запросу официальных лиц на основании постановления о выемке документов, а снятые (сканированные) их копии хранятся до истечения срока хранения дела. При производстве выемки запрашиваемая сторона должна ограничиваться изъятием только тех документов, которые могут иметь отношение к делу.
78. Дела, по которым приостановлены выплаты пенсии или пособия, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой «На контроле» до обращения самого получателя или членов семьи. По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив отделения Центра. По приостановленным делам на срок более шести месяцев выплата пенсий или пособий отделением Центра возобновляется по решению о назначении пенсии или пособия уполномоченного органа.
79. Выдача действующих дел производится строго по контрольной карточке под роспись в журнале по учету движения и хранения дел.
При выдаче действующего дела на его место ставится контрольная карточка, при возвращении контрольная карточка вкладывается в дело. При перемещении получателя с одного обслуживаемого участка на другой прием и передача дел между работниками отделения Центра производятся по журналу с подписью передающего и принимающего. При полной передаче участка другому работнику отделения Центра для обслуживания составляется акт приема-передачи дел. Ввод данных в ЦБД работники производят строго по закрепленным участкам по конфиденциально присвоенному им паролю.

73. Құжатты алу мүмкiндiгi болмаған, яғни сол немесе өзге фактiнi тiркеу тәртiбi (хаттаманың немесе зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау туралы тiркеу кiтабы) болмаған не фактiнi тiркеу тәртiбi сақталмаған және бұл жағдайларда оларға жүгiну мүмкiндiгi болмаған, фактiнi растайтын құжаттар болғанымен, оларда құжатты дәлелдеу мәнiнен айыратын, түзету мүмкiн емес қателер немесе жаңсақтықтар болған кезде, талап етiлетiн заңды фактiлер сот органдары арқылы расталады.
74. Зейнетақы немесе жәрдемақы алушы iсiнiң қалпына келтiрiлген телнұсқасы мұқабасының оң жақ үстіңгі бұрышына «Телнұсқа» деген белгі қойылады.
75. Куәлiгiн жоғалтқан жағдайда, алушының өтініші бойынша Орталық бөлімшесі телнұсқа жазып береді. Оның оң жақ үстіңгі бұрышына «Телнұсқа» деген белгі қойылады.
Оны беру кезінде куәліктерді тіркеу журналына тиісті жазба жасалады.
10. Iстердi мұрағатта есепке алу, беру және сақтау
тәртiбi
76. Зейнетақы немесе жәрдемақы төлемдері жүзеге асырылатын істер (қолданыстағы істер) қолданыстағы істер мұрағатында сақталады.
77. Зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау үшiн ұсынылған құжаттар iске қосылады және бүкiл сақталу мерзiмiнде сонда сақталады. Iске қосылған құжаттар қылмыстық процестi жүргiзу үшiн және қылмыстық iс қозғау туралы қаулы бар болған жағдайда талап етiлсе, құжаттар ресми адамдардың сұратуы бойынша, құжаттарды алу туралы қаулының негiзiнде берiлуi мүмкiн, ал олардың түсiрiлген (сканерленген) көшiрмелерi iстi сақтау мерзiмi аяқталғанға дейiн сақталады. Құжаттарды алуды жүргiзу кезiнде, сұратушы тарап iске қатысы болуы мүмкiн құжаттарды ғана алумен шектелуге тиiс.
78. Зейнетақы немесе жәрдемақы төлемi тоқтатылған iстер алушының өзi немесе отбасының мүшелерi келгенге дейiн «Бақылауда» деген белгiмен қолданыстағы iстерден бөлек сақталады. Алты ай өткеннен кейiн iс соңғы төлемнiң күнi мен сомасы көрсетiле отырып, есептен алынады және Орталық бөлiмшесiнiң мұрағатына өткiзiледi. Алты айдан артық мерзiмге тоқтатылған iстер бойынша зейнетақы немесе жәрдемақы төлеудi Орталық бөлiмшесi зейнетақы мен жәрдемақы тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi органның зейнетақы немесе жәрдемақы тағайындау туралы шешiмi бойынша қайта жаңартады.
79. Қолданыстағы iстердi беру iстер қозғалысының және оларды сақтаудың есебi жөнiндегi журналға қол қою арқылы бақылау карточкасы бойынша қатаң тәртiппен жүргiзiледi.
Қолданыстағы iстi берген кезде оның орнына бақылау карточкасы қойылады, қайтарған кезде бақылау карточкасы iске салынады. Алушы қызмет көрсетушi бiр учаскеден екiншiсiне ауысқан кезде Орталық бөлiмшесi қызметкерлерiнiң арасында iстердi қабылдау және беру берушi мен қабылдаушының қолы қойылған журнал бойынша жүргiзiледi. Учаскенi Орталық бөлiмшесiнiң басқа қызметкерiне толық берген кезде қызмет көрсету үшiн iстердi қабылдау-беру актiсi жасалады. Деректерді ОДҚ-ға енгізуді қызметкерлер қатаң бекітілген учаскелер бойынша өздеріне құпия берiлген пароль арқылы жүргiзедi.

80. Отделение Центра ежегодно производит инвентаризацию состоящих (действующих) на учете дел получателей пенсий и пособий, в ходе которой сверяются наличие и соответствие данных дела получателя пенсий или пособия с данными ЦБД, сформированными на момент инвентаризации.
Проверяются наличие документов в действующем деле, правильность заполнения анкетных данных получателей (фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения, адрес проживания, ежемесячный размер пенсии или пособия, размер удержания, сроки выплаты).
Для проведения инвентаризации приказом филиала Центра создается комиссия из работников отделения Центра с участием работников филиала Центра. На основании протокола по результатам проведения инвентаризации действующих дел, филиалом Центра рассматривается качество проведения отделением Центра инвентаризации.
81. В случаях смерти, выезда получателя за пределы Республики Казахстан или прекращения ему выплаты по другим причинам, отделение Центра производит закрытие дела и передает его в архив.
82. При закрытии электронной карточки учета выплаты пенсии или пособий в связи со смертью, выездом получателя или по другим причинам отделением Центра в деле получателя производится отметка о снятии с учета с указанием причины, даты и заверяется подписью начальника отделения Центра и оттиском штампа. При архивации дела постранично на справке о доходах и трудовой книжке, в справке об инвалидности умершего получателя проставляется отметка «УМЕР».
Из ЦБД закрытая электронная карточка получателя перемещается на хранение и электронный архив.
83. Передача архивных дел производится по списку, а работник архива отделения Центра при приеме архивного дела проверяет дату прекращения выплаты, указанную в ЦБД, наличие в деле отметки «УМЕР» постранично в справках о доходе, трудовой книжке, справке об инвалидности.
84. Архивные дела получателей пенсий и пособий до истечения срока их хранения могут высылаться по запросу уполномоченных органов других стран, а электронный вариант высылаемого архивного дела переводится в электронный архив.
85. Архивные дела хранятся в течение десяти лет по алфавиту и годам закрытия дел, по истечении срока хранения уничтожаются по акту, а электронный вариант действующих дел, назначенных с 1 января 1998 года и созданных через программу Центра «Ретроконверсия» и «Е-Макет», хранится постоянно.

80. Орталық бөлiмшесi жыл сайын есепте тұрған (қолданыстағы) зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың iстерiн түгендеудi жүргiзедi, оның барысында зейнетақы немесе жәрдемақы алушы iсiнiң деректерiнiң болуы және түгендеу сәтiнде қалыптасқан ОДҚ деректерімен сәйкестiгi салыстырып тексерiледi.
Қолданыстағы iсте құжаттардың болуы, алушылардың анкеталық деректерiнiң (тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), туған күнi, тұратын мекенжайы, зейнетақысының немесе жәрдемақысының ай сайынғы мөлшерi, ұстап қалулардың мөлшерi, төлеу мерзiмi) дұрыс толтырылуы тексерiледi.
Түгендеудi жүргiзу үшiн Орталық филиалының бұйрығымен Орталық филиалы қызметкерлерiнiң қатысуымен Орталық бөлiмшесi қызметкерлерiнен комиссия құрылады. Орталық филиалы қолданыстағы iстердi түгендеудi жүргiзу нәтижелерi жөнiндегi хаттаманың негiзiнде Орталық бөлiмшесiнiң түгендеудi жүргiзу сапасын қарайды.
81. Алушы қайтыс болған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге кеткен немесе төлемдер басқа да себептер бойынша тоқтатылған жағдайда, Орталық бөлiмшесi iстi жабады және мұрағатқа тапсырады.
82. Қайтыс болуына, кетуiне немесе басқа да себептер бойынша алушының зейнетақы немесе жәрдемақы төлемiнiң электронды есепке алу карточкасы жабылған кезде Орталық бөлiмшесi алушының iсiне себебiн, күнiн көрсете отырып, есептен шығарылғаны туралы белгi қояды және ол Орталық бөлiмшесi бастығының қолымен және мөртаңбасымен расталады. Iстi мұрағаттау кезiнде табысы туралы анықтама мен еңбек кiтапшасында, мүгедектiгi туралы анықтамада әр бетiнде «ҚАЙТЫС БОЛДЫ» деген белгi қойылады.
Алушының жабылған электрондық карточкасы ОДҚ-дан электрондық мұрағатқа сақтауға ауыстырылады.
83. Мұрағаттық iстердi беру тiзiм бойынша жүргiзiледi, ал Орталық бөлiмшесi мұрағатының қызметкерi мұрағаттық iстi қабылдау кезiнде ОДҚ-да көрсетiлген төлемдердiң тоқтатылған күнiн, iстегi табысы туралы анықтамада, еңбек кiтапшасында, мүгедектiгi туралы анықтамада «ҚАЙТЫС БОЛДЫ» деген белгiнiң әр бетте болуын тексередi.
84. Зейнетақы мен жәрдемақы алушылардың мұрағаттық iстерi оларды сақтау мерзiмi өткенге дейiн басқа елдердiң уәкiлеттi органдарының сұратуы бойынша жiберiлуi мүмкiн, ал жіберілетін мұрағаттық істің электрондық нұсқасы электрондық мұрағатқа ауыстырылады.
85. Мұрағаттық iстер әлiпби және iстердiң жабылу жылдары бойынша 10 жыл бойы сақталады, сақтау мерзiмi өткеннен кейiн акт бойынша жойылады, ал 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап тағайындалған және Орталықтың «Ретроконверсия» және «Е-макет» бағдарламасы арқылы құрылған, қолданыстағы істердің электрондық нұсқасы тұрақты сақталады.

86. При уничтожении архивных дел, по которым истек срок хранения, областным филиалом издается приказ об образовании комиссии по уничтожению дел, в состав которой включаются представители уполномоченного органа (по согласованию), архива (по согласованию), работники филиала и отделения Центра.
Списки уничтожаемых дел сверяются с данными последней инвентаризации архивных дел, где указывается дата уничтожения.
Приложение 1 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код района ________________________
Республика Казахстан
Департамент по контролю и социальной защите
по _____________________ области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) _________________________________
(Ф.И.О. заявителя)
Дата рождения: «____» ________ г.
ИИН: ________________________
Вид документа удостоверяющего личность: ________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан:____________
Дата выдачи: «____» _____________ ______ г.
Адрес постоянного местожительства: _____________________
Область ___________________________________________
город (район) _________________ село: _________________
улица (микрорайон)______________ дом ___ квартира ____
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________________________
Банковский счет № _______________________
Тип счета: текущий _________________ картсчет _____________________
(нужное подчеркнуть)
Прошу назначить (возобновить) мне
___________________________________________________________
(пенсию по возрасту, базовую пенсионную выплату; государственное
базовое социальное пособие: по инвалидности, по случаю потери
кормильца, по по возрасту, государственное специальное пособие по Списку
№ 1, № 2 участником социального обязательного страхования являлся/не являлся
умерший кормилец участником социального обязательного страхования:
являлся /не являлся _____________________________________
(нужное подчеркнуть)
Примечание:
при заявлении на госсоцпособие указать группу инвалидности или количество иждивенцев.
Сообщаю, что пенсия или пособие ранее по другим основаниям или от другого ведомства назначалась/не назначалась (ненужное вычеркнуть).
Имеются дети (умершего) в другой семье: да/нет (ненужное вычеркнуть).
Поставлен(а) в известность, что при наличии одновременно права на различные государственные пособия имею право получать одно из них по своему выбору в соответствии с действующим законодательством.
Обо всех изменениях, влекущих изменения размера выплачиваемой пенсии или пособия, а также изменении местожительства (в т.ч. выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщать в отделение Центра в течение 10 дней.
Несу правовую ответственность за подлинность представленных в отделение Центра документов.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых назначения выплаты.
Контактные данные заявителя:
телефон __________ мобильный ______________ Е-маil _________________
дата подачи заявления: «___» ____ 20 __ г. Подпись заявителя ________
Заявление гр.____________________________________
зарегистрировано за № ___ Дата принятия документов
--------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Заявление от _________________ с прилагаемыми документами принято, дата регистрации заявления: « ___ » ___________ 20 __ г.

86. Сақтау мерзiмi өткен мұрағаттық iстердi жою кезiнде облыстық филиал iстердi жою жөнiндегi комиссия құру туралы бұйрық шығарады, оның құрамына уәкілетті органның (келісім бойынша), мұрағаттың (келісім бойынша) өкілдері, Орталық филиалы мен бөлімшесінің қызметкерлері кіреді.
Жойылатын iстердiң тiзiмдерi, жойылған күнi көрсетiлетiн мұрағаттық iстердi соңғы түгендеу деректерiмен салыстырып тексерiледi.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
1-қосымша
Ауданның коды _____________________________
Қазақстан Республикасының
____________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаменті
Өтiнiш
Азамат ______________________________________________________________
(алушының Т.А.Ә.)
Туған күнi, айы, жылы: ______ ж. «___» ______________________________
ЖСН _________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _____________________________
Құжат сериясы: _________ құжат нөмірі: __________ кім берген: _______
Берілген күні _______ ж. «___» ______________________________________
Тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы ________________________________
Облыс _______________________________________________________________
қала және/немесе ауыл _______________________________________________
көше (шағын аудан) _________________ ______ үй ________________ пәтер
Банктік деректемелер:
Банк атауы __________________________________________________________
Банктік шот №
Шот түрі: ағымдағы _____________ карта шоты _________________________
(қажетінің асты сызылсын)
Маған _______________________________________________________________
(жасына байланысты зейнетақы, базалық зейнетақы төлемдері;
мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы: мүгедектігі, асыраушысынан
айырылған жағдай бойынша, жасына байланысты, № 1, № 2 тізім бойынша
мемлекеттік арнайы жәрдемақы) тағайындауды (қайта жаңартуды)
сұраймын.
Міндетті әлеуметтік сақтандырудың қатысушысы болған/болған жоқ
__________________________ қайтыс болған асыраушы міндетті әлеуметтік
сақтандырудың қатысушысы болған/болған жоқ
(қажетінің асты сызылсын)
Ескертпе:
мемлекеттік жәрдемақыға өтініш жазылғанда мүгедектік тобы немесе
асырауындағы жандардың саны көрсетілсін.
Бұрын зейнетақы немесе жәрдемақы басқа негіздемелер бойынша немесе
басқа ведомстводан тағайындалған/тағайындалмаған (қажет емесі сызылып
тасталсын).
Басқа отбасында (қайтыс болған адамның) балалары: бар/жоқ (қажет
емесі сызылып тасталсын).
Бір уақытта әртүрлі мемлекеттік жәрдемақылар алуға құқығым болған
жағдайда қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз қалауым бойынша олардың
біреуін ғана алуға құқылы екендігім туралы маған хабарланды.
Төленетін зейнетақы немесе жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғуы
мүмкін барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның
ішінде Қазақстан Республикасынан қоныс аударуым), сауалнама
деректерінің, банк деректемесінің өзгеруі туралы Орталық бөлімшесіне
10 күн ішінде хабарлауға міндеттенемін.
Орталықтың бөлімшесіне тапсыратын құжаттардың түпнұсқалығы үшін
құқықтық жауапкершілікті көтеремін.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Төлемді тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және
өңдеуге келісім беремін
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Жұмыс телефоны __________ Ұялы телефон ___________ Е-mail ___________
Өтініш берілген күні: 20__ ж. «___» _________________________________
Өтініш берушінің қолы _______________________________________________
Азамат ___________________________ өтініші № _____________ тіркелген.
Құжаттар қабылданған күн ____________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(қию сызығы)
Өтініш қоса берілген құжаттармен 20__ жылғы «___» _______ қабылданды,
Өтінішті тіркеген күн: 20__ ж. «___» ________________________________
(қызметті алу күні өтінішті Орталық бөлімшесінде тіркеген күннен

2. Производится удержание
________________________________________________
(вид удержания, вычтенная сумма, % отношение)
Размер пенсии к выплате после удержания в сумме ________ _________ тенге
___________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «_____» ________ 20 __ г. по «_____» ________ 20 __ г.
3. Отказать в назначении пенсии по возрасту
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(основание)
Директор департамента _____________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра ______________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _____________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ______________ (Ф.И.О.)
Приложение 9 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от «_____» _______ 20 ____ г.
Департамента по контролю и социальной защите по
________________________ области
№ дела __________
1. О назначении (изменении, отказе в назначении) государственной базовой пенсионной выплаты
Гр. ____________________________________________
Пол _____ Дата рождения «__» _______ 19 __ г.
Дата обращения «__» ______ 20__ г. № ______
Назначить государственную базовую пенсионную выплату в соответствии с п. _____ ст. _____
Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 г. № 105-v
Размер месячной базовой пенсионной выплаты _______________ тенге
_______________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «___» _________ 20 __ г. по «___» _________ 20 __ г.
2. Производится удержание
_____________________________________________________
(вид удержания, вычтенная сумма, % отношение)
Размер базовой пенсионной выплаты к выплате после удержания в сумме
_________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «__» _______ 20 __ г. по «__» ________ 20 __ г.
III. Отказать в назначении базовой пенсионной выплаты
________________________________________________
________________________________________________
(основание)
Директор департамента ___________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) ____________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению ________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _____________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ______________ (Ф.И.О.)
Приложение 10 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от « ___ » _______ 20 __ г.
Департамента по контролю и социальной защите по
_____________________ области
№ дела __________
1. О назначении (изменении, отказе в назначении) государственного базового социального пособия по инвалидности
Гр. (Ф.И.О. ребенка-инвалида до 16 лет)
_______________________________________________
Пол ______ Дата рождения «_____» _________ 19 ____ г.
Дата обращения «__» ________ 20 ___ г. № ______
Группа инвалидности ____________________________
Ф.И.О. родителя/опекуна ребенка-инвалида до 16 лет
____________________________
________________________________________________
Причина заболевания _____________________________
Назначить пособие в соответствии с п. ___ ст. _______
Закона Республики Казахстан от 16.06.1997 г. № 126
Размер месячного пособия _________________________ тенге
_________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «______»______ 20 __ г. по «_____» _______ 20 __ г.

2. Ұстап қалу жүргiзiледi ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұстап қалу түрi, шегерiлген сома, % арақатынас)
________ теңге сомасындағы ұстап қалудан кейiн төленетiн зейнетақының
мөлшерi _______________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша түрде)
20__ ж. «___» __________ бастап 20__ ж. «___» __________ қоса алғанда
3. Зейнетақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негiздеме)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
9-қосымша
Код ________________
_____________ облысы
__________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаментiнiң
20__ ж. «___» _________ № ___________ шешiмi
Iстiң № __________
1. Мемлекеттiк базалық зейнетақыны тағайындау (өзгерту, қайта
жаңарту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi 19__ ж. «___» ________________________
Өтiнiш берген күн 20__ ж. «___» _________ № _________________________
2013 жылғы 21 маусымдағы № 105-V Қазақстан Республикасының Заңы _____
-бабының __________________-тармағына сәйкес зейнетақы тағайындалсын.
Айлық зейнетақының, жәрдемақының мөлшерi ____________________________
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша түрде)
20__ ж. «___» __________ бастап 20__ ж. «___» __________ қоса алғанда
2. Ұстап қалу жүргiзiледi ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(ұстап қалу түрi, шегерiлген сома, % арақатынас)
________ теңге сомасындағы ұстап қалудан кейiн төленетiн зейнетақының
мөлшерi _______________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша түрде)
20__ ж. «___» __________ бастап 20__ ж. «___» __________ қоса алғанда
3. Зейнетақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негiздеме)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
10-қосымша
Код ________________
_____________ облысы
__________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаментiнiң
20__ ж. «___» _________ № ___________ шешiмi
Iс № __________
1. Мүгедектiгi бойынша мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақы
тағайындау (өзгерту, қайта жаңарту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат (16 жасқа дейiнгi мүгедек баланың Т.А.Ә.) ____________________
Жынысы _______________________ Туған күнi 19__ ж. «___» _____________
Өтiнiш берген күн 20__ ж. «___» _________ № _________________________
Мүгедектiк тобы _____________________________________________________
16 жасқа дейiнгi мүгедек баланың ата-анасының/қамқоршысының Т.А.Ә.
_____________________________________________________________________
Аурудың себебi: _____________________________________________________
Жәрдемақы 1997 жылғы 16 маусымдағы № 126 Қазақстан Республикасының
Заңы ____-бабының ____-тармағына сәйкес тағайындалсын.
Жәрдемақы айлық мөлшерi _______________________________________ теңге
(сомасы жазбаша түрде)
20__ ж. «___» ____________ бастап 20__ ж. «___» ________ қоса алғанда

2. Производится удержание _________________________________________
(вид удержания, удержанная сумма, % отношение)
Размер пособия к выплате после удержания в сумме ______________ тенге
______________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «__» ________ 20 __ г. по «__» _______ 20 __ г.
3. Отказать в назначении пособия
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(основание)
Директор департамента ____________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) _____________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению ________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _____________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра _______________ (Ф.И.О.)
Приложение 11 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код ______________________
Область __________________
Решение № _______ от «____» ___________ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите по
_________________________ области
№ дела __________
1. О назначении (изменении, отказе в назначении) государственного базового социального пособия по случаю потери кормильца
Гр. _________________________________________________________________
Пол _____ Дата рождения «_____» ________ 19 __ г.
Нетрудоспособные члены семьи _________, в т.ч. круглых сирот
__________________________
Дата обращения «_____» _________ 20__ г. № _______
Дата смерти кормильца «_____» _______ 20______ г.
Семья погибшего (умершего) ______________________
(причина смерти)
Назначить пособие в соответствии с п. ___ ст. ___
Закона Республики Казахстан от 16.06.1997 г. № 126
Размер месячного пособия ____________________ тенге
___________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «_____» ______ 20 __ г. по «____» _______ 20 __ г.

2. ___________________________________________ ұстап қалу жүргiзiледi
(ұстап қалу түрi, алынған сома, % қатынасы)
Жәрдемақының сомадан ұстап қалғаннан кейiнгi мөлшерi __________ теңге
сомасында _____________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20__ ж. «___» ___________ бастап 20__ ж. «___» _________ қоса алғанда
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негiздеме)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
11-қосымша
Код ________________
_____________ облысы
__________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаментiнiң
20__ ж. «___» _________ № ___________ шешiмi
Iс № __________
1. Асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша мемлекеттік базалық
әлеуметтік жәрдемақы тағайындау (өзгерту, қайта жаңарту,
тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы ____________ Туған күнi 19__ ж. «___» ________________________
Отбасының еңбекке жарамсыз мүшелері ____________, оның ішінде, тұлдыр
жетімдер ____________________________________________________________
Өтініш берген күн 20__ ж. «___» __________ № ________________________
Асыраушысы қайтыс болған күн 20__ ж. «___» __________________________
Қаза болған (қайтыс болған) адамның отбасы __________________________
(қайтыс болу себебі)
Жәрдемақы 1997 жылғы 16 маусымдағы № 126 Қазақстан Республикасының
Заңы ____ -бабының __________________-тармағына сәйкес тағайындалсын.
Жәрдемақы айлық мөлшерi _______________________________________ теңге
(сомасы жазбаша түрде)
20__ ж. «___» _____________ бастап 20__ ж. «___» _______ қоса алғанда

2. Производится удержание
_____________________________________________________________
(вид удержания, вычтенная сумма, % отношение)
Размер пособия к выплате после удержания в сумме __________ тенге
_____________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «___» ________ 20 __ г. по «__» _______ 20 __ г.
3. Выделить долю пособия с «___» _____ 20 __ г. на ________ человек:
Основному получателю в размере ___________________ тенге
Гр. ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес)
а) на иждивенца ___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
б) на иждивенца ____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере _____________________________ тенге
Гр. ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ____________________________ тенге
Гр. ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес)
а) на иждивенца _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
4. Отказать в назначении пособия
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(основания)
Директор департамента ___________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) _____________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению _________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _____________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра _______________ (Ф.И.О.)
Приложение 12 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код ______________________
Область __________________
Решение № ______ от «__» _______ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите по _______ области
№ дела __________
1. О назначении (изменении, отказе в назначении) государственного базового социального пособия по возрасту
Гр. _____________________________________________
Пол ____ Дата рождения «__» _______ 19 __ г.
Дата обращения «__» ________ 20 __ г. № _____
Назначить пособие в соответствии с п. ___ ст. ___
Закона Республики Казахстан от 16.06.1997 г. № 126
________________________________________________
Размер месячного пособия в сумме ___________________ тенге
__________________________________________ тенге
(сумма прописью)

2. ___________________________________________ ұстап қалу жүргізіледі
(ұстап қалудың түрі, алынған сома, % қатынасы)
Жәрдемақының сомадан ұстап қалғаннан кейінгі мөлшері
_______________________________________________________________ теңге
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20__ ж. «___» _________ бастап 20__ ж. «___» ___________ қоса алғанда
3. Жәрдемақы үлесі ____ адамға 20__ ж. «___» ____дан бастап бөлінсін:
1) _________________________________________________ теңге мөлшерінде
Азамат ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), туған күні)
б) асырауындағы _____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), туған күні)
2) _________________________________________________ теңге мөлшерінде
Азамат ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), мекен-жайы)
асырауындағы ________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), туған күні)
4. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
12-қосымша
Код ________________
_____________ облысы
__________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаментiнiң
20__ ж. «___» _________ № ___________ шешiмi
Iс № __________
1. Жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақы тағайындау (өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы ________________ Туған күні 19__ ж. «___» ____________________
Өтініш берген күн 20__ ж. «___» ___________ № _______________________
Жәрдемақы 1997 жылғы 16 маусымдағы № 126 Қазақстан Республикасының
Заңы ____________-бабының ____________-тармағына сәйкес тағайындалсын
Жәрдемақының айлық мөлшері __________________________ теңге сомасында
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)

с «__» _______ 20__ г. по «__» ______ 20 __ г.
2. Производится удержание
________________________________________________
(вид удержания, вычтенная сумма, % отношение)
Размер пособия к выплате после удержания в сумме ______ тенге
______________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «__» _______ 20__ г. по «__» ______ 20__ г.
3. Отказать в назначении пособия
________________________________________________
_______________________________________________
(основание)
Директор департамента ___________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) ____________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению _________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _____________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра _______________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ______________ (Ф.И.О.)
Приложение 13 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от «__» _______ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите по _______ области
№ дела __________
1. О назначении (изменении, отказе в назначении) государственного специального пособия по спискам № 1, № 2
Гр. ______________________________________________
Пол _____ Дата рождения «__» ________ 19 __ г.
Дата обращения «__» _______ 20 __ г. № ______
Требуется трудовой стаж работы _________ лет.
Подтверждено __ лет __ мес. __ дней ___ (до 01.01.98 г.)
Стаж по Списку № 1 (№ 2 ) __ лет ___ мес. ___ дней ___
Назначить пособие в соответствии с п. ___ ст. ___
Закона Республики Казахстан от 19 июля 1999 г. № 414
________________________________________________
Размер месячного пособия ________________________ тенге
_______________________________________________ тенге
(сумма прописью)
с «__» ________ 20__ г. по «__» _______ 20 __ г.

20__ ж. «___» _______________дан 20__ ж. «___» ________________ дейін
2. ___________________________________________ ұстап қалу жүргізіледі
(ұстап қалудың түрі, алынған сома, % қатынасы)
Жәрдемақының сомадан ұстап қалғаннан кейінгі мөлшері
_______________________________________________________________ теңге
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20__ ж. «___» ________ бастап 20__ ж. «___» ____________ қоса алғанда
3. Жәрдемақы тағайындаудан бас тартылсын
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(негіздеме)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
13-қосымша
Код ________________
_____________ облысы
__________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтік қорғау департаментінің
20__ ж. «___» _________ № ___________ шешімі
Іс № __________
1. № 1, № 2 тізім бойынша мемлекеттік арнаулы жәрдемақы тағайындау
(өзгерту, тағайындаудан бас тарту) туралы
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы ________________ Туған күні 19__ ж. «___» ____________________
Өтініш берген күн 20__ ж. «___» ___________ № _______________________
_______________________________________________ жыл еңбек өтілі қажет
______ жыл _______ ай __________ күн (01.01.98.жылға дейін) расталады
_______ жыл _________ ай __________ күн № 1 (№ 2) тізім бойынша стажы
Жәрдемақы 1999 жылғы 13 шілдедегі № 414 Қазақстан Республикасының
Заңы ______________-бабының __________-тармағына сәйкес тағайындалсын
Жәрдемақының айлық мөлшері __________________________ теңге сомасында
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
20__ ж. «___» ________________дан 20__ ж. «___» _______________ дейін

1) Долевой получатель в размере _____________________________________ тенге
Гр. _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес)
а) на иждивенца ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
Повысить размер пенсии (пособия) в соответствии
с ________________________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по случаю потери кормильца с «__» _____ 20 __ г.
_________________ тенге __________________________________ тенге
(сумма прописью)
Выделить долю пособия с «__» ____ 20__ г. на _________ человек:
Основному получателю в размере _______________________ тенге
Гр. _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при наличии), адрес)
а) на иждивенца _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), дата рождения)
1) Долевому получателю в размере ______________________________ тенге
Гр. ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), адрес)
а) на иждивенца __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при наличии), дата рождения)
Директор департамента _________________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) __________________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению ______________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра ____________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Приложение 23 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код ______________________
Область __________________
Решение № _______ от «___» ________ 20____г.
Департамента по контролю и социальной защите по
____________________ области
№ дела __________
1. О повышении размера государственного базового социального пособия по возрасту
Гр. __________________________________________________
Пол _____ Дата рождения «__»__________
Размер пособия по возрасту до «__» _______ 20 __ г. ____ тенге
___________________________ тенге
(сумма прописью)
Повысить размер пенсии (пособия) в соответствии
с ____________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пособия по возрасту с «__» _______ 20__ г. _____ тенге
_____________________________ тенге
(сумма прописью)
Директор департамента ________________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) __________________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению ______________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра ____________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Приложение 24 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код ______________________
Область __________________
Решение № ____ от «___» _________ 20__ г.
Департамента по контролю и социальной защите по
________________ области
№ дела __________
1. О повышении размера государственного специального пособия
Гр. __________________________________________________
Пол _____ Дата рождения «__»_________________
Трудовой стаж: ____ лет ___ мес. (до 01.01.1998 г.)
Размер пособия до «__» _______ 20__ г. _____________ тенге
______________________________________________________
(сумма прописью)
Повысить размер пособия в соответствии
с _____________________________________________________
(наименование, номер и дата нормативного правового акта)
Размер пенсии по возрасту с «_____» _______ 20 __ г.
____________________________________ тенге
________________________________________________
(сумма прописью)
Директор департамента _________________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) __________________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению ______________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра ____________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Приложение 25 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Герб ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ЕҢБЕК ЖӘНЕ ХАЛЫҚТЫ
ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ
МИНИСТРЛIГI
МЕМЛЕКЕТТIК ЗЕЙНЕТАҚЫ ТӨЛЕУ
ЖӨНIНДЕГI ОРТАЛЫҒЫ МИНИСТЕРСТВО ТРУДА И
СОЦИАЛЬНОЙ ЗАЩИТЫ НАСЕЛЕНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ЦЕНТР
ПО ВЫПЛАТЕ ПЕНСИЙ КУӘЛIК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Куәлiк № ____
Удостоверение _________________________
(тегi - фамилия)
_________________________
(аты - имя)
_________________________
(әкесiнiң аты - отчество) «__» ________________ ж.\г.
(туған жылы - дата рождения) ____________
|
|
|
____________|
сурет - фото М.О. М.П. Бөлiмше бастығы ____________
Начальник отделения Берiлген уақыты «____»________
20 ____ ж./г.
Дата выдачи
1. Заңның _______ бабына сәйкес
________________________ теңге
_____________________________
____________________________
мөлшерiнде __________ жылдан
бастап _______________ дейiн
____________________________
(төлемнiң түрi) ____________________________
тағайындалды.
Еңбек стажы ________________
Орташа айлық табысы ____ _____
жылдан ___________ жылға дейiн

1) Үлес алушы ________________________________________ теңге мөлшерде
Азамат ______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), туған күнi)
_______________________________ сәйкес зейнетақы мөлшері арттырылсын.
(нормативтік құқықтық актінің
атауы, нөмірі мен күні)
Асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша жәрдемақының
20__ ж. «___» _________ бастап мөлшері ________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Жәрдемақы үлесі 20__ ж. «___» _______ бастап ________ адамға бөлінсін
Негізгі алушыға ______________________________________ теңге мөлшерде
Азамат ______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, (болған кезде), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), туған күнi)
1) Үлес алушыға ______________________________________ теңге мөлшерде
Азамат ______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), мекенжайы)
а) асырауындағы _____________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (болған кезде), туған күнi)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.Ә.А.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
23-қосымша
Код _________________
______________ облысы
________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаментiнiң
20__ ж. «___» ___________ № ___________ шешiмi
Іс № ___________
1. Жасына байланысты мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы
мөлшерін арттыру туралы
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы ___________ Туған күнi ______ ж. «___» _______________________
Жасына байланысты жәрдемақының 20__ ж. «___» ________ дейінгі мөлшері
_____________ теңге ___________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
________________________________________ сәйкес зейнетақы (жәрдемақы)
(нормативтік құқықтық актінің атауы, нөмірі мен күні)
мөлшері арттырылсын.
Жасына байланысты жәрдемақының мөлшері «___» _________ 20__ ж. бастап
_____________ теңге ___________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлім) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөніндегі маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлімшесінің маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
24-қосымша
Код ________________
_____________ облысы
__________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтік қорғау департаментінің
20__ ж. «___» _________ № ___________ шешiмi
Іс № __________
1. Мемлекеттік арнайы жәрдемақы мөлшерін арттыру туралы
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы ________________ Туған күнi ____ ж. «___» ____________________
Еңбек өтілі: ___ жыл ___ ай (01.01.1998 ж. дейін)
Жәрдемақының 20__ ж. «___» _________ дейінгі мөлшері __________ теңге
_____________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
_______________________________ сәйкес зейнетақы мөлшері арттырылсын.
(нормативтік құқықтық актінің
атауы, нөмірі мен күні)
Жасына байланысты зейнетақының 20__ ж. «___» _________ бастап мөлшері
_______________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
25-қосымша
Елтаңба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ЕҢБЕК ЖӘНЕ ХАЛЫҚТЫ
ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ
МИНИСТРЛIГI
МЕМЛЕКЕТТIК ЗЕЙНЕТАҚЫ ТӨЛЕУ
ЖӨНIНДЕГI ОРТАЛЫҒЫ
МИНИСТЕРСТВА ТРУДА И
СОЦИАЛЬНОЙ ЗАЩИТЫ НАСЕЛЕНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ЦЕНТР
ПО ВЫПЛАТЕ ПЕНСИЙ
КУӘЛIК
УДОСТОВЕРЕНИЕ
Куәлiк № ________
Удостоверение
________________________________
(тегi - фамилия)
________________________________
(аты - имя)
________________________________
(әкесiнiң аты - отчество)
________________________________
(туған жылы - дата рождения)
____________
|
|
|
|
____________|
сурет - фото
М.О.           М.П.
Бөлiмше бастығы ________________
Начальник отделения
Берiлген уақыты
«___» ______ 20__ ж.\г
Дата выдачи
1.Заңның _____________ бабына сәйкес
______________________________ теңге
____________________________________
____________________________________
мөлшерiнде __________________ жылдан
бастап _______________________ дейiн
____________________________________
(төлемнiң түрi)
____________________________________
тағайындалады.
Еңбек өтілі ________________________
_____ жылдан _________ жылға дейiнгi
кезеңдегi орташа айлық жалақысы
______________________________ теңге

2. Мүгедектiк тобы және ceбeбi
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ________________
4. _________________________
теңге мөлшерiнде _____ 20 _ ж.
бастап мемлекеттiк базалық
зейнетақы төлемi тағайындалды.
1. В соответствии со ст. ____________________ Закона
__________________________
__________________________
назначена(о) _________________
(вид выплаты)
в размере ____________________
_____________________ тенге
с «__»______г. по «__»_______г.
Стаж работы _______________
Среднемесячный заработок
_______________ тенге
за период с ____ по __________
2. Группа и причина инвалидности
3. Количество нетрудоспособных членов семьи _________________
4. Назначена государственная
базовая пенсионная выплата с _______ 20 __ г. в размере
________________________ тенге
№ _____ Куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
____________________________
аудандық (қалалық) орталық
бөлiмшесi
_______________ есепке қойылды
__________ жылғы бастап теңге
мөлшерiнде зейнетақы
(жәрдемақы) төленсiн
Бөлiмше бастығы ______________
М.О.
____________________________
аудандық (қалалық) орталық
______________________ есептен
бөлiмшесi шығарылды
____ теңге мөлшерiнде зейнетақы
(жәрдемақы) ____________ жылғы
дейiн төлендi
Бөлiмше бастығы ______________
М.О.
Вкладыш к удостоверению № __
Выплата пенсии (пособия)
производится с «____» _______ г.
в размере ________________ тенге
Начальник отделения
М.П.
Снят с учета _________________
рай(гор) отделение Центра
Выплата пенсии (пособия) в
размере ________________ тенге
произведена по «___» ________ г.
Начальник отделения __________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу
мерзiмi ұзартылды немесе оның
мөлшерi өзгертiлдi ___________
жылғы _______________ бастап
________ жылгы ______ дейiн
______ теңге
мөлшерiнде
зейнетақы (жәрдемақы)
тағайындалды.
____________________________
(зейнетақы түрi, стажы, табысы,
мүгедектiк тобы,
____________________________
асырауындағы адамдар саны, және
басқалар)
өзгеруiне байланысты
Бөлiмше бастығы __________________
М.О.
Выплата пенсии(пособия)
продлена или изменен размер с
«__»_____ г. до «__»_____ г.
Пенсия (пособие) установлена в
размере _______ тенге в связи с
изменением ___________________
(вида пенсии, стажа,
___________________________
заработка, группы инвалидности,
___________________________
числа иждивенцев и т.д.)
Начальник отделения __________
М.П.
Приложение 26 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Журнал регистрации удостоверения
п/п
Ф.И.О.
№ дела
№ удостоверения
личности, паспорта,
кем выдан, дата выдачи
Дата получения
Подпись
Скрепление печатью: количество листов в журнале __________________________________
(прописью)
М.Ш. Начальник отделения _______________________________
Нач. отдела выплаты ______________________________
Приложение 27 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код района _________
Республика Казахстан
Департамент по контролю и социальной защите
по _____________________ области (городу)
Заявление
от гражданина (ки)______________________________________________
(Ф.И.О. получателя)
Дата рождения: «____» ________ г.
ИИН: ________________________
Вид документа, удостоверяющего личность: ______________________
Серия документа: _____ номер документа: ________ кем выдан: _________
Дата выдачи: «____» _____________ ______ г.
Адрес постоянного местожительства: __________________________________
Область ___________________________________________
город (район) _________________ село: _________________
улица (микрорайон)______________ дом ___ квартира ____
Прошу запросить и поставить на учет дело получателя (пенсию по возрасту, базовую пенсионную выплату; государственное базовое социальное пособие: по инвалидности, по случаю потери кормильца, по возрасту, государственное специальное пособие по списку № 1, № 2).
(нужное подчеркнуть)
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон ___________ мобильный _______________ Е-маil ________________
Предупрежден (а) об ответственности за представление недостоверных сведений и поддельных документов ____________________________
Дата подачи «____»_____ 20 ___г. Подпись заявителя __________________
Заявление гр. _____________________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято « __ » _________ 20 __ г. № ____
Ф.И.О., должность и подпись принявшего документы:
___________________________________________________________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(линия отреза)
Заявление гр. ______________________________________________________
зарегистрировано за № ________ Дата принятия документов ____________
Обо всех изменениях, влекущих изменение размера выплачиваемого пенсии или пособия, а также изменении местожительства (в т.ч. выезд за пределы Республики Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов обязуюсь сообщить в отделение Центра.
Предупрежден (а) об ответственности за представление недостоверных сведений и поддельных документов _____________________________________
( Ф.И.О. заявителя и подпись)
Приложение 28 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
СПРАВКА-АТТЕСТАТ № ______
от _____ _________ 20 ____ г.
Гр. ___________________________________ получала ___________________
(указать виды выплат)
в ________________________________________________ отделении центра

2. Мүгедектiк тобы және себебi
____________________________________
1. В соответствии со ст. _______
_________________________ Закона
________________________________
________________________________
назначена (о) __________________
(вид оплаты)
в размере ______________________
__________________________ тенге
с «___» _____ г. по «___» ___ г.
Стаж работы ____________________
Среднемесячный заработок
__________________________ тенге
за период с ____ по ______ тенге
2. Группа и причина инвалидности
________________________________
3. Отбасының еңбекке жарамсыз
мүшелерi саны ______________________
4. _________________________________
теңге мөлшерiнде ___________ 20__ ж.
бастап мемлекеттiк базалық
зейнетақы төлемi тағайындалды.
3. Количество нетрудоспособных
членов семьи ___________________
4. Назначена государственная
базовая пенсионная выплата
с ______________________ 20__ г.
в размере ________________ тенге
№ _____
куәлiкке қосымша бет
Есепке қою және шығару
____________________________________
аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
_____________________ есепке қойылды
_________________ жылғы бастап теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы)
төленсiн
Бөлiмше бастығы ____________________
М.О.
____________________________________
аудандық (қалалық) орталық бөлiмшесi
__________________ есептен шығарылды
_________ теңге мөлшерiнде зейнетақы
(жәрдемақы) ____ жылғы дейiн төлендi
Бөлiмше бастығы ____________________
М.О.
Вкладыш к удостоверению
№ ______
Постановка и снятие с учета
Принят на учет _________________
рай (гор) отделения Центра
Выплата пенсии (пособия)
производится
с «___» ___________ г. в размере
__________________________ тенге
Начальник отделения ____________
М.П.
Снят с учета ___________________
рай (гор) отделения Центра
Выплата пенсии (пособия) в
размере
______________ тенге произведена
по «___» __________ г.
Начальник отделения ____________
М.П.
Зейнетақы (жәрдемақы) төлеу
мерзiмi ұзартылды немесе оның
мөлшерi өзгертiлдi
_______ жылғы _______________ бастап
_______ жылғы ________________ дейiн
______________________________ теңге
мөлшерiнде зейнетақы (жәрдемақы)
тағайындалды.
____________________________________
(зейнетақы түрi, өтілі, табысы,
мүгедектiк тобы,
____________________________________
асырауындағы адамдар саны, және
басқалар) өзгеруiне байланысты
Бөлiмше бастығы _________________
М.О.
Выплата пенсии (пособия)
продлена или изменен размер
с «___» _____________________ г.
до «___» ____________________ г.
Пенсия (пособие) установлена в
размере ________________________
_____ тенге в связи с изменением
________________________________
(вида пенсии, стажа, заработка,
группы
________________________________
инвалидности, числа иждевенцев и
т.д.)
Начальник отделения ____________
М.П.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
26-қосымша
Куәлiктi тiркеу журналы
Р/с
Т.А.Ә.
Iстiң №
Жеке куәлiгiнiң, төлқұжатының №, кiм берген, берiлген күнi
Алған күнi
Қолы
Мөрмен бекiтiлген: журналдағы парақтар саны _________________________
(жазбаша)
М.О. Бөлiмше бастығы ________________________________________________
Төлемдер бөлiмiнiң бастығы _____________________________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
27-қосымша
Ауданның коды ______________________________
Қазақстан Республикасының
____________________ облысы (қаласы) бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаментi
Өтiнiш
Азамат ______________________________________________________________
(өтiнiш иесiнiң Т.А.Ә.)
Туған күнi: «___» _____________________
ЖСН: ________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат түрі _________________________________
Құжат сериясы: __________ құжат нөмірі: ___________ кім берді: ______
Берілген күні: _______ ж. «___» ___________________
Тұрақты тұрғылықты мекенжайы ________________________________________
Облыс _______________________________________________________________
қала (аудан) __________________ ауыл ________________________________
көше (шағын аудан) _________________ ______ үй ________________ пәтер
Алушының ісін сұратуды және есепке қоюды сұраймын (жасына байланысты
зейнетақы, базалық зейнетақы төлемдері; мемлекеттік базалық
әлеуметтік жәрдемақы: мүгедектігі, асыраушысынан айырылған жағдай
бойынша, жасына байланысты, № 1, № 2 тізім бойынша мемлекеттік арнайы
жәрдемақы).
(керегін сызу қажет)
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Жұмыс телефоны ___________ Ұялы телефон ___________ Е-mail __________
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсыну үшін жауапкершілік
туралы ескертілдім __________________________________________________
Берілген күні 20__ ж. «___» ________ Өтініш берушінің қолы __________
Азамат ______________________________________________________ өтініші
(өтінішті құжаттармен қабылдаған күн)
20__ жылғы «___» __________ № ____________________________ қабылданды
Құжаттарды қабылдаушының Т.А.Ә., лауазымы және қолы: ________________
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(қию сызығы)
Азамат ______________________________________________________ өтiнiшi
_____________________________________________________________________
№ ______ тіркелген. Құжаттар қабылданған күн ________________________
Шешім қабылдану күнi ________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның Т.А.Ә., лауазымы және қолы: ___________
_____________________________________________________________________
Төленетін зейнетақы немесе жәрдемақы мөлшерінің өзгеруіне әкеп
соғуы мүмкін барлық өзгерістер туралы, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің
(оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығу), сауалнама
деректерінің, банк деректемесінің өзгеруі туралы Орталық бөлімшесіне
хабарлауға міндеттенемін.
Дәйексіз мәліметтер мен жасанды құжаттарды ұсыну үшін
жауапкершілік туралы ескертілдім
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә. және қолы)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
28-қосымша
№ _______ АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
20__ ж. ______ __________
Азамат ______________________________________________________________
________________________________________________ Орталық бөлiмшесiнде
_________________________________________________________ алып отырды
(төлемдер түрiн көрсету қажет)

1. Пенсия по возрасту выплачена по ______ 20 ___г. в размере ______________________ тенге
2. Госсоцпособие по _____________ выплачено по _____ 20 __г. в размере ____________ тенге
3. Госспецпособие по списку № 1 выплачено по _______ ____ 20 __г. в размере __________ тенге
4. Спецгоспособие ______ выплачено по ___ ____ 20 __г. в размере _____________________ тенге
5. Базовая пенсионная выплата выплачена по ___ ____ 20 __г. в размере ________________ тенге
6. Экологическая надбавка выплачена по ___ ____ 20 _г. в сумме _______________________ тенге
7. Задолженность по экол. надбавке за 1995-1997 гг. выплачена ________ по ___ ____ 20 __г. в сумме ____ тенге
8. Единовременная компенсация по реабилитации выплачена ________ по ___ ____ 20 __ г. в сумме ________ тенге
9. Единовременная компенсация за проживание в зоне Семипалатинского полигона выплачена ____ 20 __ г. в сумме _____________ тенге
10. Приложение: _____________________________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Центра
______________________________________________________
(Ф.И.О. специалиста, № служ. телефона)
М.Ш. Начальник отделения центра ________________
специалист отделения центра _________________________
Приложение 29 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код __________
Область _________
Решение № ____ от «_________» _______ 20 __ г.
Департамента по контролю и социальной защите по ______________________ области
№ дела ______________
О приостановлении выплаты ___________________________________________
(указать вид)
(пенсии по возрасту, государственной базовой пенсионной выплаты, государственного базового социального пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца, по возрасту, государственного специального пособия)
Гр. _______________________________________________
Пол ___ Дата рождения «_____» ________ 19 __ г.
Приостановить выплату с «______» ______ 20 __ г.
по причине ______________________________________________________
(указать причину)
Основание ______________________________________________________
Директор департамента _________________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) __________________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению ______________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра __________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Приложение 30 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Форма 7Д
Список-ведомость №
получателей ____________ (село) ____________ район ____________ область
на выплату наличными деньгами за _________________________                  (месяц)
по ___________________________ (вид выплаты)
Филиал Банка № ___________________________
п/п
Ф.И.О.
получателя
ИИН
Адрес
получателя
Номер
дела
Сумма, подлежащая
к выплате
Роспись
получателя
за текущее
время
за
прошедшее
время
Итого
к выплате
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Начальник отделения ГЦВП ___________________________
Ответственный исполнитель ____________________________
М.П.
Управляющий филиалом банка ____________________
Финансовый контролер ____________________________
М.П.
Приложение 31 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
_____________________________
Наименование отделения Центра
_____________________________________________________
(Ф.И.О. начальника отделения Центра)
_____________________________________________________
(Ф.И.О заявителя)
______________________________________________________
(проживающего по адресу)
__________________________________________
ИИН
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выплатить единовременную выплату на погребение
______________________________________________________
(Ф.И.О. умершего)
______________________________________________________
(№ пенсионного/личного дела)
_____________________________________________________
(проживающего по адресу)
Выплату на погребение прошу перечислить на банковский счет № _____________________
______________________________________________________
филиала банка, АО «Казпочты» № ________________________________________________
Приложение

1. Жасына байланысты зейнетақы 20__ ж. ____ бойынша ___________ теңге
мөлшерінде төленді
2. ____ бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы
20__ ж. _________________ бойынша __________ теңге мөлшерiнде төлендi
3. № 1 Тiзiм бойынша мемлекеттік арнайы жәрдемақы
20__ ж. _________________ бойынша __________ теңге мөлшерiнде төлендi
4. ________________ арнаулы мемлекеттік жәрдемақы
20__ ж. _________________ бойынша __________ теңге мөлшерiнде төлендi
5. Базалық зейнетақы төлемі
20__ ж. _________________ бойынша __________ теңге мөлшерiнде төлендi
6. Экологиялық үстемақы
20__ ж. _________________ бойынша __________ теңге мөлшерiнде төлендi
7. 1995-1997 ж.ж. экологиялық үстемақы бойынша берешек
20__ ж. ___________________ _________________ теңге сомасында төлендi
8. Оңалту бойынша бiржолғы өтемақы
20__ ж. ___________________ _________________ теңге сомасында төлендi
9. Семей полигоны аймағында тұрғаны үшiн бiржолғы өтемақы
20__ ж. ________ ____________________________ теңге сомасында төлендi
10. Қосымша: ________________________________________________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Орталықтың бөлімшесінен есептен
шығарылды ___________________________________________________________
(маманның Т.А.Ә., қызмет тел. №)
М.O. Орталық бөлiмшесiнiң бастығы ___________________________________
Орталық бөлімшесінің маманы ____________________________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
29-қосымша
Код ________________
_____________ облысы
__________________________ облысы бойынша
Бақылау және әлеуметтiк қорғау департаментiнiң
20__ ж. «___» _____________ № ___________ шешiмi
Iс № __________
Төлемдi тоқтату туралы ______________________________________________
(төлем түрiн көрсетiлсiн)
(жасына байланысты, мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемi, мүгедектiгi
бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берiлетiн мемлекеттiк базалық әлеуметтiк жәрдемақы)
Азамат ______________________________________________________________
Жынысы ________________ Туған күнi 19__ ж. «___» ____________________
Төлем 20__ ж. «___» ______ бастап 20__ ж. «___» ________ қоса алғанда
__________________________________________ себебi бойынша тоқтатылсын
(себебi көрсетiлсiн)
Негiздеме ___________________________________________________________
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешiмнiң жобасын дайындаған:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
30-қосымша
7Д-нысан
_____________ (төлемнiң түрi) бойынша
_______ (айға) қолма қол ақшамен төлеуге
__________ облысы _________ ауданы ________ (ауыл) алушыларының
№ _____________ тiзiм-ведомосы
Банктiң № ________ филиалы
Р/с
Алушының Т.А.Ә.
ЖСН
Алушының мекен-жайы
Iстiң нөмiрi
Төлеуге жататын сома
Алушының қолы
ағымдағы уақыт үшiн
өткен уақыт үшiн
төлеуге жиыны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ЗТМО бөлiмшесiнiң бастығы _____________________________________
Жауапты орындаушы _____________________________________________
М.О.
Банк филиалының басқарушысы ___________________________________
Қаржылық бақылаушы ____________________________________________
М.О.
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
31-қосымша
_____________________________________________________________________
Орталық бөлімшесінің атауы
_____________________________________________________________________
(Орталық бөлімшесі бастығының Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(тұратын мекенжайы бойынша)
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
ЖСН
ӨТIНIШ
Жерлеуге арналған бiржолғы төлемдi төлеуiңiздi сұраймын
_____________________________________________________________________
(қайтыс болған адамның Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________
(зейнетақы жеке iсiнiң №)
_____________________________________________________________________
(тұратын мекенжайы)
Жерлеуге арналған төлемдi банк филиалының № _____________, «Қазпочта»
АҚ-ның № __________________________ жеке шотына аударуыңызды сұраймын
Қосымша

1. Свидетельство о смерти (справка о смерти)
2. ____________________________________________________
3. ___________________________________________________
«__» ___________ 20 ___(г.) Подпись _________________
Приложение 32 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Код _________________
Решение № ________ от « ___ » ___________ 20 ___ г.
Департамента МТСЗН РК по ________________________ области
№ дела умершего получателя ________________________
I. О назначении единовременной выплаты на погребение
Гр. (юр. лицу) _____________________________________________________
(Ф.И.О. получателя/наименование юридического лица)
Дата обращения «__»________ 20 __ г. № _________
Назначить единовременную выплату на погребение гражданина
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. умершего получателя)
дата смерти «__» ____________ 20__ г.
Являлся/не являлся участником Великой Отечественной войны
(нужное подчеркнуть)
в соответствии с п._______ ст._______ Закона РК от 21 июня 2013 г. № 105-v
Размер единовременной выплаты на погребение в сумме _________________ тенге
________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
М.П.
Директор департамента _______________________ (Ф.И.О.)
Начальник управления (отдела) _________________ (Ф.И.О.)
Специалист по назначению _____________________ (Ф.И.О.)
Проект решения подготовлен:
Директор облфилиала Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Специалист облфилиала Центра _________________ (Ф.И.О.)
Начальник отделения Центра ____________________ (Ф.И.О.)
Специалист отделения Центра ___________________ (Ф.И.О.)
Приложение 33 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Формат МТ 102
__________________________________________________
(филиал Государственного Центра по выплате пенсий)
Сводная дополнительная заявка в связи
со смертью пенсионеров (получателей пособия)
п/п
Ф.И.О.
пенсионера
(получателя
пособия)
Ф.И.О. получателя
единовременной
выплаты на
погребение
Наименование
банка
лицевого
счета
Код
способа
выплаты
районного
отделения
Сумма
к выдаче
Итого:
Всего:
_____________
(подписи)
_____________
(подписи)
_____________
(подписи)
Приложение 34 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Формат МТ 100
__________________________________________________
(филиал Государственного Центра по выплате пенсий)
Сводная дополнительная заявка в связи со смертью
пенсионеров (получателей пособия)
_____________________________________________
(вид выплаты)
«______» __________ 20 __ _г.
№ ___________________
п/п
Код отделения
Центра
Район,
город
Реквизиты
юридического лица
Наименование
юридического лица
Кол-во
умерших
Потребность за
текущий
месяц
Общая
потребность
в денежных
средствах
на погребение
БИН
ИИК
Итого
Директор филиала Центра _______________
Главный бухгалтер _______________
Начальник отдела _______________
Исполнитель _______________
телефон _______________
Приложение 35 к Правилам
предоставления государственной базовой
пенсионной выплаты за счет бюджетных
средств, а также назначения и
осуществления пенсионных выплат,
государственных базовых социальных
пособий по инвалидности, по случаю
потери кормильца и по возрасту,
государственных специальных пособий
из уполномоченной организации
Список-ведомость № ______
получателей единовременной выплаты
на погребение ______________________ р-на
__________________________________ области
на выплату единовременной выплаты на погребение
за «_____» ________________ 20 __г.
п/п
Номер
пенсионного
дела
Данные умершего
Наименование
юридического лица,
осуществившего
погребение
Сумма
единовременной
выплаты на
погребение
№ и дата
договора
оказания
ритуальных
услуг
Фамилия
Имя
Отчество
Дата
рождения
1
2
3
4
Начальник отделения Центра ____________________________

1. Қайтыс болғаны туралы куәлік (қайтыс болғаны туралы анықтама)
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
«___» ___________ 20__ ж.                      Қолы _________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
32-қосымша
Код ________________
______________ облысы бойынша Еңбекмині департаментiнiң
20__ ж. «___» _____________ № _________________ шешiмi
қайтыс болған алушы iсiнiң № ___________
І. Жерлеуге берілетін біржолғы төлемді тағайындау туралы
Азамат (заңды тұлғаға) ______________________________________________
(алушының Т.А.Ә.\заңды тұлғаның атауы)
Өтініш берген күні 20__ ж. «___» _____________ № ____________________
Жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлем азамат ____________________________
(қайтыс болған алушының Т.А.Ә.)
қайтыс болған күнi «___» __________ 20__ ж.
Ұлы Отан соғысына қатысушы болған/болған емес (қажетiнiң асты
сызылсын)
2013 жылғы 21 маусымдағы № 105-V ҚР Заңы _____-бабының ______________
-тармағына сәйкес тағайындалсын
Жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлем мөлшерiнiң жиынтығы _________ теңге
сомасында
_____________________________________________________________________
(сомасы жазбаша)
М.О.
Департамент директоры ______________________________________ (Т.А.Ә.)
Басқарма (бөлiм) бастығы ___________________________________ (Т.А.Ә.)
Тағайындау жөнiндегi маман _________________________________ (Т.А.Ә.)
Шешімнің жобасын әзiрлеген:
Орталық облфилиалының директоры ____________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық облфилиалының маманы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы _______________________________ (Т.А.Ә.)
Орталық бөлiмшесiнiң маманы ________________________________ (Т.А.Ә.)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
33-қосымша
МТ 102 форматы
_____________________________________________________________
(Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың филиалы)
Зейнеткерлердiң (жәрдемақы алушылардың) қайтыс болуына
байланысты қосымша жиынтық
өтiнiмi
Р/с
Зейнеткердiң (жәрдемақы алушының) Т.А.Ә.
Жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемдi алушының Т.А.Ә.
Банктiң атауы
Дербес шотының №
Төлеу тәсiлiнiң коды
Аудандық бөлiмшенiң №
Берiлетiн сома
Жиыны:
Барлығы:
______________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
______________________
(қолдары)
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
34-қосымша
МТ 100 форматы
______________________________________________________________
(Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтың филиалы)
Зейнеткерлердiң (жәрдемақы алушылардың) қайтыс болуына
байланысты қосымша жиынтық өтiнiм
______________________________
(төлемнiң түрi)
20__ ж. «___» ______________
№ __________________________
Р/с
Орталық бөлiмшесiнiң коды
Аудан, қала
Заңды тұлғаның деректемелерi
Заңды тұлғаның атауы
Қайтыс болған адамдардың саны
Ағымдағы айдағы қажеттілігі
Жерлеуге арналған ақшалай қаражатқа қажеттiлiк
БСК
ЖСК
Жиыны
Орталық филиалының директоры ________________________________________
Бас бухгалтер _______________________________________________________
Бөлiм бастығы _______________________________________________________
Орындаушы ___________________________________________________________
телефон _____________________________________________________________
Мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн
бюджет қаражаты есебiнен беру, сондай-ақ
уәкілетті ұйымнан төленетін зейнетақы
төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан
айырылу жағдайы бойынша және жасына байланысты
берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік
жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды
тағайындау және төлеу қағидаларына
35-қосымша
20__ жылғы «___» ______________ жерлеуге берiлетiн бiржолғы
төлемдi төлеуге арналған ________ облысы ________ ауданының
жерлеуге арналған бiржолғы жәрдемақы алушыларының
№ _________ тiзiм-ведомосы
Р/с
Зейнетақы iсiнiң нөмiрi
Қайтыс болған адамның деректерi
Жерлеудi жүзеге асырған заңды тұлғаның атауы
Жерлеуге берiлетiн бiржолғы төлемнiң сомасы
Салт-жора қызметтерін көрсету шартының № және күнi
Тегi
Аты
Әкесiнiң аты
Туған күнi
1
2
3
4
Орталық бөлiмшесiнiң бастығы __________________________________