О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1516. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2016 года № 714
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.11.2016 № 714 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2011 года № 799 «Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 47, ст. 632) следующие изменения и дополнения:
в Правилах перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
«3) проездной документ (билет) – документ, удостоверяющий заключение договора перевозки пассажира и дающий право на проезд в пассажирском поезде, который оформляется на бумажной или электронно-цифровой форме (электронный проездной документ), по форме согласно приложению к настоящим Правилам;»;
пункт 5 дополнить частью четвертой следующей редакции:
«Предоставление информации обеспечивается также для инвалидов с использованием языков, текстов, релефно-точечного шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.»;
части первую и вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
«7. Оформление проездных документов (билетов) на пассажирские поезда производится в автоматизированной системе управления пассажирскими перевозками (далее – АСУ), и по ручной технологии (для пригородных перевозок также осуществляется с помощью билетопечатающих машин) при представлении документа, удостоверяющего личность лица (за исключением пригородных перевозок), желающего приобрести проездной документ (билет), либо с доставкой по месту требования пассажира.
Продажа проездных документов (билетов) производится в билетных кассах, в том числе в билетных кассах пассажирских агентств, и (или) через электронные терминалы и интернет-ресурсы.»;
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
«24-1. Проездной документ (билет) содержит следующую обязательную информацию:
1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа;
3) номер проездного документа (билета);

"Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен тасымалдау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1516 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 21 қарашадағы № 714 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.11.2016 № 714 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен тасымалдау қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 шілдедегі № 799 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 47, 632-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды темір жол көлігімен тасымалдау қағидасында:
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) жол жүру құжаты (билет) – осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электрондық-цифрлық (электрондық жол жүру құжаты) нысанда ресімделетін, жолаушыларды тасымалдауға шарт жасалғандығын куәландыратын және жолаушылар поезында жол жүруге құқық беретін құжат;»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Ақпаратты беру тілдерді, мәтіндерді, рельефті-нүктелі Брайль қарпін, түйсік қатынасты, ірі қаріпті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалана отырып, мүгедектер үшін де қамтамасыз етіледі.»;
7-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Жолаушылар поездарына жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу жолаушылар тасымалдарын автоматтандырылған басқару жүйесінде (бұдан әрі – АБЖ) және жол жүру құжатын (билетін) сатып алуға ниет білдірушінің жеке басын куәландыратын құжат (қала маңы тасымалдарын қоспағанда) ұсынылған кезде қол технологиясы бойынша (қала маңындағы тасымалдар үшін билеттерді басып шығаратын машиналар арқылы жүзеге асырылады) не жолаушының талап еткен жеріне жеткізу арқылы жүргізіледі.
Жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату билет кассаларында, оның ішінде жолаушылар агенттіктерінің билет кассаларында және (немесе) электрондық терминалдар мен интернет ресурстары арқылы жүргізіледі.»;
мынадай мазмұндағы 24-1-тармақпен толықтырылсын:
«24-1. Жол жүру құжаты (билет) мынадай міндетті ақпаратты қамтиды:
1) жол коды және теміржол әкімшілігінің шартты белгіленуі;
2) құжаттың атауы;
3) жол жүру құжатының (билет) нөмірі;

4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;
6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарты;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) БИН перевозчика;
16) серия и номер проездного документа;
17) защитный код;
18) номер заказа в АСУ;
19) дата оформления проездного документа (билета);
20) время оформления проездного документа (билета);
21) номер пункта продажи проездного документа (билета);
22) код государства и стоимость проезда по государствам следования (в международных поездах);
23) вид документа, удостоверяющего личность, и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
24) общая стоимость проездного документа (билета), в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
25) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир.»;
пункт 25 исключить;
пункты 2627 изложить в следующей редакции:
«26. Проездной документ электронного терминала предназначен для использования в осуществлении процесса оформления проездных документов (билетов) непосредственно самими пассажирами.
27. Электронный проездной документ (билет) оформляется через интернет-ресурсы, электронные терминалы и билетные кассы (в том числе билетные кассы пассажирских агентств) с представлением информации о железнодорожной перевозке пассажира в электронно-цифровой форме.
Электронный проездной документ содержит следующую информацию:
1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа;
3) идентификатор заказа электронного проездного документа;
4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;
6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарта;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) БИН перевозчика;
16) серия и номер проездного документа;

4) поездың нөмірі;
5) поезды жөнелту күні (күні, айы) және уақыты (сағаты, минуты);
6) вагонның үлгісі мен нөмірі, қызмет көрсету класы;
7) билеттің құны;
8) плацкарттың құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлеу нысаны;
12) тасымалдаушының атауы және қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі;
13) жөнелту және келу станцияларының атауы (станциялардың коды);
14) вагондағы орын нөмірі;
15) тасымалдаушының БСН-і;
16) жол жүру құжатының сериясы және нөмірі;
17) қорғаныш коды;
18) АБЖ-дағы тапсырыс нөмірі;
19) жол жүру құжатын (билетті) ресімдеу күні;
20) жол жүру құжатын (билетті) ресімдеу уақыты;
21) жол жүру құжатын (билетті) сату пунктінің нөмірі;
22) мемлекеттің коды және жүріп өтетін мемлекеттер арқылы жол жүру құны (халықаралық поездарда);
23) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, тегі және атының, әкесінің атының (болған жағдайда) бас әріптері. Кәмелетке толмаған жолаушыны жол жүруге ресімдеу кезінде қосымша туу туралы куәліктің сериясы мен деректемелері, оның туған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
24) жол жүру құжатының (билеттің) жалпы құны, оның ішінде;
тариф және қосылған құн салығының сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құн салығының сомасы;
25) межелі станцияға келу күні мен уақыты, жолаушы келетін поездың нөмірі (үш таңбалы).»;
25-тармақ алынып тасталсын;
2627-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«26. Электрондық терминалдың жол жүру құжаты жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу процесін жолаушылардың өздері тікелей жүзеге асыруы үшін пайдалануға арналған.
27. Электрондық жол жүру құжаты (билет) жолаушыны теміржолмен тасымалдау туралы ақпаратты электрондық-цифрлық нысанда ұсынумен интернет-ресурстар, электрондық терминалдар және билет кассалары (оның ішінде жолаушылар агенттіктерінің билет кассалары) арқылы ресімделеді.
Электрондық жол жүру құжаты мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жол коды және теміржол әкімшілігінің шартты белгіленуі;
2) құжаттың атауы;
3) электрондық жол жүру құжаты тапсырысының сәйкестендіргіші;
4) поездың нөмірі;
5) поезды жөнелту күні (күні, айы) және уақыты (сағаты, минуты);
6) вагонның үлгісі мен нөмірі, қызмет көрсету класы;
7) билеттің құны;
8) плацкарттың құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлеу нысаны;
12) тасымалдаушының атауы және қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі;
13) жөнелту және келу станцияларының атауы (станциялардың коды);
14) вагондағы орын нөмірі;
15) тасымалдаушының БСН-і;
16) жол жүру құжатының сериясы және нөмірі;

17) защитный код;
18) номер заказа в АСУ;
19) дата оформления проездного документа (билета);
20) время оформления проездного документа (билета);
21) номер пункта продажи проездного документа (билета);
22) код государства и стоимость проезда по государствам следования (международных поездах);
23) вид документа, удостоверяющего личность, и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
24) общая стоимость проездного документа (билета), в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
25) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир;
26) штрих код (2D-баркод).»;
пункт 99 изложить в следующей редакции:
«99. Поврежденные проездные документы (билеты), если возможно осуществить их идентификацию, а также утерянные проездные документы (билеты) подлежат восстановлению путем выдачи дубликата в билетных кассах.
Дубликат выдается на основании письменного заявления пассажира с приложением копии документа удостоверяющего личность пассажира, при условии, если утерянный или поврежденный проездной документ (билет) ранее не был возвращен.
Дубликат ранее приобретенного проездного документа (билета) выдается незамедлительно.
Пассажир может по письменному требованию возвратить восстановленные и утерянные проездные документы (билеты).
Восстановление поврежденных или утерянных проездных документов (билетов) в билетных кассах, не оборудованных терминалами, производится без взимания платежей за тариф, с оформлением вручную на бланке проездного документа (билета), контрольный талон которого разрезается в соответствии с типом вагона и категорией поезда и стоимостью восстанавливаемого проездного документа (билета). На лицевой стороне проездного документа (билета) и на корешке проездного документа (билета) делается отметка «выдан взамен испорченного» или «выдан взамен утерянного».
За восстановление поврежденных и утерянных проездных документов (билетов) пассажиром оплачивается сбор в размере, установленном уполномоченным органом.».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение
к Правилам перевозок пассажиров,
багажа и грузобагажа
железнодорожным транспортом
Форма проездного документа (билета)
ОБРАЗЕЦ

17) қорғаныш коды;
18) АБЖ-дағы тапсырыс нөмірі;
19) жол жүру құжатын (билетті) ресімдеу күні;
20) жол жүру құжатын (билетті) ресімдеу уақыты;
21) жол жүру құжатын (билетті) сату пунктінің нөмірі;
22) мемлекеттің коды және жүріп өтетін мемлекеттер арқылы жол жүру құны (халықаралық поездарда);
23) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, тегі және атының, әкесінің атының (болған жағдайда) бас әріптері. Кәмелетке толмаған жолаушыны жол жүруге ресімдеу кезінде қосымша туу туралы куәліктің сериясы мен деректемелері, оның туған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
24) жол жүру құжатының (билеттің) жалпы құны, оның ішінде;
тариф және қосылған құн салығының сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құн салығының сомасы;
25) межелі станцияға келу күні мен уақыты, жолаушы келетін поездың нөмірі (үш таңбалы);
26) штрих коды (2D-баркоды).»;
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«99. Бүлінген жол жүру құжаттары (билеттер), егер оларды сәйкестендіруді жүзеге асыру мүмкін болса, сондай-ақ жоғалған жол жүру құжаттары (билеттер) билет кассаларында телнұсқасын беру арқылы қалпына келтіруге жатады.
Егер бұрын жоғалған немесе бүлінген жол жүру құжаты (билет) қайтарылмаған жағдайда, телнұсқа жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, жолаушының жазбаша өтініші негізінде беріледі.
Бұрын сатып алынған жол жүру құжатының (билеттің) телнұсқасы дереу беріледі.
Жолаушы жазбаша талап ету бойынша қалпына келтірілген және жоғалған жол жүру құжатын (билетін) қайтара алады.
Бүлінген немесе жоғалған жол жүру құжаттарын (билеттерді) қалпына келтіру терминалмен жабдықталмаған билет кассаларында тариф үшін төлем алынбай, жол жүру құжатының (билетінің) бланкісінде қолмен ресімделеді, оның бақылау талоны вагон үлгісі мен поезд санатына және қалпына келтірілетін жол жүру құжатының (билетінің) құнына сәйкес кесіледі. Жол жүру құжатының (билетінің) беткі жағына және жол жүру құжатының (билетінің) түбіртегіне «бүлінген билеттің орнына берілді» немесе «жоғалған билеттің орнына берілді» деген белгі қойылады.
Бүлінген немесе жоғалған жол жүру құжаттарын (билеттерді) қалпына келтіру үшін жолаушы уәкілетті орган белгілеген мөлшерде алым төлейді.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Жолаушыларды, багажды және
жүк-багажды темір жол көлігімен
тасымалдау қағидасына
қосымша
Жол жүру құжатының (билеттің) нысаны
ҮЛГІ

1) Код дороги, условное
обозначение железнодорожной
администрации
2) Наименование документа
3) Номер проездного
документа
ПОЕЗД
шифр
ЖӨНЕЛТІЛУ
ОТПРАВЛЕНИЕ
ВАГОН
типі
ВАГОН
№ тип
БАҒАСЫ
теңге
ЦЕНА тенге
Адамдар саны
Количество
человек
ҚҰЖАТ ТҮРІ
/ВИД ДОКУМЕНТА
күні
число
айы
месяц
сағат
часы
минут
билет
билет
плацкарт
плацкарта
4) Номер
поезда
5) Дата и
время
отправления
поезда
6) Тип и
номер
вагона,
класс обслуживания
7) Стоимость
билета
8) Стоимость
плацкарты
9) Кол-во
человек
10) Вид
проездного
документа
11)
Форма
оплаты
12) Наименование перевозчика    Номер свидетельства плательщика налога на добавленную   стоимость
13) Наименование станций отправления и назначения (коды станций)
14) Номер места в вагоне 15) Бизнес-идентификационный номер перевозчика
16) Серия и номер проездного документа (билета)  17) Защитный код  18) Номер заказа в АСУ  19) Дата оформления проездного документа (билета)  20) Время оформления проездного
документа (билета)  21) Номер пункта продажи проездного документа (билета)  22) Код
государства и стоимость проезда по государствам следования (в международных поездах)
23) Вид документа, удостоверяющего личность пассажира Реквизиты документа Фамилия и
инициалы пассажира
24) Общая стоимость проезда, в том числе: Тариф и сумма налога на добавленную
стоимость, сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость
25) Дата и время прибытия на станцию назначения Номер поезда, которым прибывает
пассажир

1) Жол коды, теміржол әкімшілігінің шартты белгіленуі   2) Құжаттың атауы   3) Жол жүру құжатының нөмірі
ПОЕЗД
шифр
ЖӨНЕЛТІЛУ
ОТПРАВЛЕНИЕ
ВАГОН
типі
ВАГОН
№ тип
БАҒАСЫ теңге
ЦЕНА тенге
Адамдар саны Количество человек
ҚҰЖАТ ТҮРІ/ВИД ДОКУМЕНТА
күні
число
айы
месяц
сағат
часы
минут
билет
билет
плацкарт
плацкарта
4) Поездың нөмірі   5) Пойызды жөнелту күні және уақыты   6) Вагонның үлгісі мен нөмірі қызмет көрсету класы   7) Билеттің құны   8) Плацкарттың құны   9) Адам саны   10) Жол жүру құжатының түрі   11) Төлеу нысаны   12) Тасымалдаушының атауы   Қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі   13) Жөнелту және келу станциясының атауы (станциялардың коды)   14) Вагондағы орын нөмірі 15) Тасымалдаушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі   16) Жол жүру құжатының (билеттің) сериясы және нөмірі    17) Қорғаныш коды    18) АБЖ-дағы тапсырыс нөмірі    19) Жол жүру құжатын (билетті) ресімдеу күні    20) Жол жүру құжатын (билетті) ресімдеу уақыты   21) Жол жүру құжатын (билетті) сату пунктінің нөмірі    22) Мемлекеттің коды және жүріп өтетін мемлекеттер бойынша жол жүру құны (халықаралық поездарда)   23) Жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттың түрі Құжаттың деректемелері Жолаушының тегі және аты-жөні   24) Жол жүрудің жалпы құны, оның ішінде: Тариф және қосылған құн салығының сомасы; сервистік қызметтер және қосымша құн салығының сомасы   25) Межелі станцияға келу күні мен уақыты Жолаушы келетін поездың нөмірі