Об утверждении Правил возмещения ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных республиканскому государственному специализированному предприятию "Карагандаликвидшахт"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2014 года № 488. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 232
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.04.2017 № 232 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года "О республиканском бюджете на 2014 – 2016 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных республиканскому государственному специализированному предприятию "Карагандаликвидшахт".
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 1711 "Об утверждении Правил возмещения ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных республиканскому государственному специализированному предприятию "Карагандаликвидшахт" (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 6, ст. 127).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 13 мая 2014 года № 488
Правила
возмещения ущерба работникам ликвидированных шахт, переданных
республиканскому государственному специализированному
предприятию "Карагандаликвидшахт"
Настоящие Правила возмещения ущерба (вреда) работникам ликвидированных шахт, переданных республиканскому государственному специализированному предприятию "Карагандаликвидшахт" (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 15 Закона Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года "О республиканском бюджете на 2014 – 2016 годы" и регламентируют порядок возмещения ущерба (вреда) (определение размера сумм, их перерасчет и порядок выплаты) работникам ликвидированных шахт, переданных республиканскому государственному специализированному предприятию "Карагандаликвидшахт" (далее – РГСП "Карагандаликвидшахт").
1. Общие положения
1. Возмещению подлежит утраченный пострадавшим работником заработок (доход), который он имел либо определенно мог иметь, а также расходы, вызванные повреждением здоровья (на приобретение лекарств, медицинского обследования, реабилитацию, посторонний уход, протезирование, услуги банков, почты и прочее), если признано, что потерпевший нуждается в этих видах помощи и ухода и не получает их бесплатно.

"Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорнына берілген, таратылған шахталар қызметкерлеріне келтірілген залалды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 мамырдағы № 488 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 28 сәуірдегі № 232 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.04.2017 № 232 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"2014 – 2016 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорнына берілген, таратылған шахталар қызметкерлеріне келтірілген залалды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. "Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорнына берілген, таратылған шахталар қызметкерлеріне келтірілген залалды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 1711 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 6, 127-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 13 мамырдағы
№ 488 қаулысымен
бекітілген
"Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік
мамандандырылған кәсіпорнына берілген, таратылған шахталар
қызметкерлеріне келтірілген залалды өтеу қағидалары
Осы "Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорнына берілген, таратылған шахталар қызметкерлеріне келтірілген залалды (зиянды) өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "2014 – 2016 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорнына (бұдан әрі – "Қарағандышахтатарату" РММК) берілген, таратылған шахталар қызметкерлеріне келтірілген залалды (зиянды) өтеу (сомалар мөлшерін айқындау, оларды қайта есептеу және төлеу тәртібі) тәртібін регламенттейді.
1. Жалпы ережелер
1. Зардап шеккен қызметкер жоғалтқан, онда болған не анық иелене алатын табыс (кiрiс), сондай-ақ денсаулығына зақым келтiруден туындаған шығындар (дәрі-дәрмек сатып алуға, медициналық тексерілуге, оңалтуға, бөгде адамның бағып-күтуiне, протез салғызуға, банктердің, почталардың қызметі және өзгелері), егер жәбiрленушi көмек пен күтiмнiң осындай түрлерiне мұқтаж және оларды тегiн алмайды деп танылса, өтелуге тиіс.

2. В случае смерти работника, право на возмещение ущерба (вреда) имеют лица, указанные в статье 940 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).
2. Порядок возмещения ущерба (вреда)
1. Порядок определения размера сумм возмещения ущерба (вреда)
3. Суммы возмещения ущерба (вреда), причиненного жизни и здоровью работникам ликвидированных шахт, переданных РГСП "Карагандаликвидшахт" согласно настоящим Правилам, подлежат возмещению за счет республиканского бюджета.
Возмещение ущерба (вреда) производится ежемесячными платежами.
4. Размер подлежащего возмещению утраченного заработка (дохода) определяется в процентах к среднему месячному заработку (доходу) до увечья или иного повреждения здоровья либо до наступления утраты трудоспособности, соответствующих степени утраты потерпевшим профессиональной трудоспособности.
2. Порядок перерасчета сумм возмещения ущерба (вреда)
5. Суммы возмещения ущерба (вреда), выплачиваемые республиканским государственным специализированным предприятием "Карагандаликвидшахт" работникам ликвидированных шахт, ежегодно увеличиваются пропорционально среднему значению прогнозируемого уровня инфляции по должностям и профессиям, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам, организациям, находящимся на территории Карагандинской области, независимо от вида деятельности, занимающимся добычей каменного угля подземным способом, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2015 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок выплаты сумм возмещения ущерба (вреда)
6. Начисление и выплата сумм возмещения ущерба (вреда) производятся РГСП "Карагандаликвидшахт".
7. Министерство энергетики Республики Казахстан ежемесячно до 7 числа осуществляет финансирование республиканскому государственному специализированному предприятию "Карагандаликвидшахт" согласно утвержденному плану финансирования на соответствующий год.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2015 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. РГСП "Карагандаликвидшахт" производит перечисление начисленных сумм возмещения ущерба (вреда) безналичным путем на счет получателей.
9. Пересылка сумм возмещения ущерба (вреда) в другие государства Содружеств Независимых Государств производится по местожительству работников, имеющих право на возмещение ущерба (вреда).
Затраты на услуги, оказываемые РГСП "Карагандаликвидшахт", отделениями банков, почты определяются договорами на оказание услуг.

2. Қызметкер қайтыс болған жағдайда Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 940-бабында (Ерекше бөлім) көрсетілген адамдардың залалдың (зиянның) өтелуіне құқығы бар.
2. Залалды (зиянды) өтеу тәртібі
1. Залалды (зиянды) өтеу сомасының мөлшерін айқындау тәртібі
3. "Қарағандышахтатарату" РММК-ге берілген, таратылған шахталар қызметкерлерінің өміріне және денсаулығына келтірілген залалды өтеу сомалары осы Қағидаларға сәйкес республикалық бюджет есебінен өтелуге тиіс.
Залалды (зиянды) өтеу ай сайынғы төлемдермен жүргізіледі.
4. Өтелуге тиіс жоғалтылған табыстың (кiрiстiң) мөлшерi жарақаттануына немесе денсаулығының өзгедей зақымдануына дейiнгi не жәбiрленушiнiң кәсiби еңбек қабiлеттілігін жоғалту дәрежесіне сәйкес еңбек қабілеттілігінен айырылу басталғанға дейiнгi орташа айлық табыстың (кiрiстiң) пайыздарымен анықталады.
2. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын қайта есептеу тәртібі
5. Таратылған шахталар қызметкерлеріне "Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорны төлейтін залалды (зиянды) өтеу сомалары осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген лауазымдар мен кәсіптер, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қызмет түріне қарамастан Қарағанды облысының аумағында орналасқан, жерасты тәсілімен тас көмірді өндірумен айналысатын ұйымдар бойынша инфляцияның болжамды деңгейінің орташа мәніне пропорционалды түрде жыл сайын ұлғайтылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын төлеу тәртібі
6. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын есептеуді және төлеуді "Қарағандышахтатарату" РММК жүргізеді.
7. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі тиісті жылға бекітілген қаржыландыру жоспарына сәйкес ай сайын 7-күніне дейін "Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорны қаржыландыруды жүзеге асырады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. "Қарағандышахтатарату" РММК залалды (зиянды) өтеудің есептелген сомаларын алушылардың есепшотына қолма-қол емес тәсілмен аударуды жүргізеді.
9. Залалды (зиянды) өтеу сомаларын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының басқа мемлекеттеріне жөнелту залалдың (зиянның) өтелуіне құқығы бар қызметкерлердің тұрғылықты жері бойынша жүргізіледі.
"Қарағандышахтатарату" РММК, банк, почта бөлімшелері көрсететін қызмет шығындары қызмет көрсету шарттарымен айқындалады.

10. По выделенным средствам республиканское государственное специализированное предприятие "Карагандаликвидшахт" ежемесячно представляет в Министерство энергетики Республики Казахстан отчет за предыдущий месяц до 20 числа следующего месяца.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2015 № 1042 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Работники ликвидированных шахт, получающие возмещение ущерба (вреда), представляют в РГСП "Карагандаликвидшахт" один раз в квартал сведения о фактическом месте проживания.
Приложение 1
к Правилам возмещения ущерба
работникам ликвидированных шахт,
переданных республиканскому
государственному специализированному
предприятию "Карагандаликвидшахт"
Перечень
должностей и профессий
п/п

10. "Қарағандышахтатарату" республикалық мемлекеттік мамандандырылған кәсіпорны бөлінген қаражат бойынша ай сайын Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігіне келесі айдың 20-күніне дейін өткен айдың есебін ұсынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1042 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Залалдың (зияның) өтемін алатын, таратылған шахталардың қызметкерлері "Қарағандышахтатарату" РММК-ға нақты тұрғылықты жері туралы ақпаратты тоқсанына бір рет ұсынады.
"Қарағандышахтатарату" республикалық
мемлекеттік мамандандырылған
кәсіпорнына берілген, таратылған
шахталар қызметкерлеріне
келтірілген залалды өтеу қағидаларына
1-қосымша
Лауазымдар мен кәсіптердің тізбесі
Р\с №

1. Казахстанская
2. Шахтинская
3. Им. Ленина
4. Тентекская
5. Саранская
6. Абайская
7. Им. Кузембаева
8. Им. Костенко
Ассоциация предприятий угольной промышленности "ГЕФЕСТ"
1. Западная
2. Товарищество с ограниченной ответственностью "Батыр"
Товарищество с ограниченной ответственностью "Рапид"
Филиал товарищества с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс" – шахтопроходческий трест имени Г.О. Омарова

1. Қазақстан
2. Шахтинск
3. Ленин атындағы
4. Тентек
5. Саран
6. Абай
7. Күзембаев атындағы
8. Костенко атындағы
"ГЕФЕСТ" көмір өнеркәсібі кәсіпорындарының ассоциациясы
1. Западная
2. "Батыр" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Рапид" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Қазақмыс корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің филиалы – Ғ.О. Омаров атындағы Шахта өтпе жолдары тресті