О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об объявлении 2015 года Годом Ассамблеи народа Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2014 года № 836
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об объявлении 2015 года Годом Ассамблеи народа Казахстана».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                                 К. Масимов
Об объявлении 2015 года Годом Ассамблеи народа Казахстана
В целях дальнейшего укрепления общественного согласия в стране, повышения роли Ассамблеи народа Казахстана в обеспечении национального единства народа Казахстана ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Объявить 2015 год Годом Ассамблеи народа Казахстана.
2. Образовать Государственную комиссию по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан (далее - Государственная комиссия).
3. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Государственной комиссии;
2) состав Государственной комиссии.
4. Правительству Республики Казахстан разработать и по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан утвердить Концепцию проведения Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан, а также Национальный план мероприятий по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                                Н.Назарбаев
Астана, Акорда, 2014 года
№
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
ПОЛОЖЕНИЕ
о Государственной комиссии по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан 1. Общие положения
1. Государственная комиссия по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан (далее – Государственная комиссия) является консультативно-
совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
2. Государственная комиссия руководствуется в своей деятельности Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Главы государства и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим положением.

"2015 жылды Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы деп жариялау туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 шілдедегі № 836 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«2015 жылды Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы деп жариялау туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер Министрі                      К. Мәсімов
2015 жылды Қазақстан халқы Ассамблеясының
жылы деп жариялау туралы
Елдегі қоғамдық келісімді одан әрі нығайту, Қазақстан халқы Ассамблеясының Қазақстан халқының ұлттық бірлігін қамтамасыз етудегі рөлін арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2015 жыл Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы деп жариялансын.
2. Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөнінде мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) құрылсын.
3. Қоса беріліп отырған:
1) Мемлекеттік комиссия туралы ереже;
2) Мемлекеттік комиссияның құрамы бекітілсін.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын өткізу тұжырымдамасын, сондай-ақ Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі ұлттық іс-шаралар жоспарын әзірлесін және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша бекітсін.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен
Қазақстан Республикасы Конституциясының
20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі
мемлекеттік комиссия туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссия) Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультациялық-кеңесші орган болып табылады.
2. Мемлекеттік комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Мемлекет басшысы мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің құқықтық актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы ережені басшылыққа алады.

3. Председателем Государственной комиссии является Государственный секретарь Республики Казахстан. Состав Государственной комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан.
2. Основные задачи Государственной комиссии
4. Основными задачами Государственной комиссии являются подготовка и организация празднования Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан в 2015 году.
5. Государственная комиссия осуществляет следующие функции:
1) выработка и внесение на рассмотрение Главы государства предложений по вопросам организации и проведения Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан в 2015 году;
2) внесение предложений Главе государства по мониторингу за реализацией Национального плана мероприятий по организации и проведению Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан;
3) выработка предложений государственным органам по подготовке и организации Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия Конституции Республики Казахстан в 2015 году.
3. Полномочия Государственной комиссии
6. Государственная комиссия в пределах своей компетенции вправе:
1) запрашивать от центральных и местных государственных органов информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных задач;
2) заслушивать на заседаниях Государственной комиссии представителей центральных и местных государственных органов и иных организаций по вопросам, входящим в компетенцию Государственной комиссии;
3) в целях выработки предложений по конкретным проблемам и вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии, создавать рабочие группы;
4) принимать решения по вопросам, входящим в ее компетенцию.
5. Организация деятельности Государственной комиссии
7. Заседания Государственной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
8. Заседания Государственной комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа членов Государственной комиссии.
9. Решения Государственной комиссии принимаются большинством голосов от общего числа ее членов, присутствующих на заседании. При равенстве голосов членов Государственной комиссии голос председательствующего является решающим.
10. На заседания Государственной комиссии могут приглашаться должностные лица, не являющиеся членами Государственной комиссии, а также представители общественных организаций, этнокультурных объединений, Ассамблеи народа Казахстана и средств массовой информации.
11. Председатель Государственной комиссии:
1) руководит деятельностью Государственной комиссии и председательствует на ее заседаниях;

3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы Мемлекеттік комиссияның төрағасы болып табылады. Мемлекеттік комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
2. Мемлекеттік комиссияның негізгі міндеттері
4. Мемлекеттік комиссияның негізгі міндеттері 2015 жылы Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын дайындау және ұйымдастыру болып табылады.
5. Мемлекеттік комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеп, Мемлекет басшысының қарауына енгізу;
2) Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі ұлттық іс-шаралар жоспарының іске асырылуына мониторинг жүргізу бойынша Мемлекет басшысына ұсыныстар енгізу;
3) мемлекеттік органдарға Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен Қазақстан Республикасы Конституциясының 20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу.
3. Мемлекеттік комиссияның өкілеттіктері
6. Мемлекеттік комиссия өз құзыры шегінде:
1) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардан өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға;
2) Мемлекеттік комиссия отырыстарында комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша орталық және жергілікті мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың өкілдерін тыңдауға;
3) Мемлекеттік комиссия құзыретіне жатқызылған нақты проблемалар мен мәселелер бойынша ұсыныстар дайындау мақсатында жұмыс топтарын құруға;
4) өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға құқылы.
4. Мемлекеттік комиссияның қызметін ұйымдастыру
7. Мемлекеттік комиссияның отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.
8. Мемлекеттік комиссияның отырыстары Мемлекеттік комиссия мүшелерінің жалпы санының үштен екісі қатысқан кезде заңды болады.
9. Мемлекеттік комиссияның шешімдері отырысқа қатысып отырған мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады. Мемлекеттік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
10. Мемлекеттік комиссияның отырыстарына Мемлекеттік комиссия мүшесі болып табылмайтын лауазымды адамдар, сондай-ақ қоғамдық ұйымдардың, этномәдени бірлестіктердің, Қазақстан халқы Ассамблеясының және бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
11. Мемлекеттік комиссияның төрағасы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметін басқарады және оның отырыстарына төрағалық етеді;

2) информирует Президента Республики Казахстан о проделанной работе Государственной комиссии;
3) определяет повестку дня и подписывает протокол заседания Государственной комиссии.
12. В отсутствие председателя его обязанности исполняет заместитель, определенный председателем.
13. Секретарь Государственной комиссии:
1) информирует членов Государственной комиссии о времени и месте ее заседаний;
2) организует подготовку материалов к заседаниям Государственной комиссии;
3) оформляет протокол заседания Государственной комиссии;
4) представляет председателю Государственной комиссии подготовленный ее членами отчет о проделанной работе по исполнению принятых ею решений;
5) по поручению председателя Государственной комиссии осуществляет иные функции.
14. Секретарь Государственной комиссии не является ее членом.
15. Рабочим органом Государственной комиссии является Министерство культуры Республики Казахстан.
Рабочий орган Государственной комиссии:
1) осуществляет информационно-аналитическое обеспечение деятельности Государственной комиссии;
2) ведет с государственными органами, должностными лицами и организациями служебную переписку по вопросам, отнесенным к компетенции Государственной комиссии;
3) осуществляет иные полномочия, необходимые для обеспечения деятельности Государственной комиссии.
16. Центральные и местные государственные органы оказывают содействие Государственной комиссии в выполнении возложенных на нее задач.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
Состав
Государственной комиссии по организацию и проведению
Года Ассамблеи народа Казахстана и 20-летия  Конституции
Республики Казахстан
Государственный секретарь Республики Казахстан, председатель Комиссии;
Председатель Конституционного Совета Республики Казахстан, заместитель председателя Комиссии;
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, курирующий социально-культурные вопросы, заместитель председателя Комиссии;
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, курирующий политические вопросы, заместитель председателя Комиссии;
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана, заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан, заместитель председателя Комиссии;
вице-министр культуры Республики Казахстан, секретарь Комиссии;
председатель правления акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»;
Управляющий делами Президента Республики Казахстан;
Министр культуры Республики Казахстан;
Министр иностранных дел Республики Казахстан;
Министр обороны Республики Казахстан;
Министр образования и науки Республики Казахстан;
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Министр регионального развития Республики Казахстан;
Министр внутренних дел Республики Казахстан;
Министр юстиции Республики Казахстан;
Министр экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан;
Председатель Агентства Республики Казахстан по связи и информации;
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы;
Председатель Агентства Республики Казахстан по делам религий;
аким города Алматы;
аким города Астаны;
аким Акмолинской области;
аким Актюбинской области;
аким Алматинской области;
аким Атырауской области;
аким Восточно-Казахстанской области;
аким Жамбылской области;
аким Западно-Казахстанской области;
аким Карагандинской области;
аким Костанайской области;
аким Кызылординской области;
аким Мангистауской области;
аким Павлодарской области;
аким Северо-Казахстанской области;
аким Южно-Казахстанской области;
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана (по согласованию);
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию);
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию);
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию);
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан;
заведующий Отделом государственного контроля и организационно-территориальной работы Администрации Президента Республики Казахстан;
первый заместитель Председателя партии «НурОтан» (по согласованию);
председатель демократической партии Казахстана «Ак Жол» (по согласованию);
секретарь Центрального комитета Коммунистической Народной партии Казахстана (по согласованию);
ректор Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан;
ректор Евразийского национального университета имени Л.Н.Гумилева;
заместитель Председателя Ассамблеи народа Казахстана, председатель общественного объединения «Карело-финских этнокультурных центров» (по согласованию);
председатель общественного объединения «Ассоциация немцев Казахстана «Возрождение» (по согласованию);
председатель республиканского общественного объединения «Ассоциация курдов Казахстана «Барбанг» (по согласованию);
директор государственного театра оперы и балета «Астана Опера»;
директор Национального музея Республики Казахстан;
председатель общественного объединения «Общество турков Казахстана «Ахыска» (по согласованию);
председатель Центрального совета ветеранов Казахстана (по согласованию);
президент объединения юридических лиц «Гражданский Альянс Казахстана» (по согласованию);
председатель Федерации профсоюзов Казахстана (по согласованию);
председатель Духовного управления мусульман Казахстана, Верховный муфтий (по согласованию);
глава Митрополичьего округа русской Православной церкви в Республике Казахстан, митрополит Астанайский и Казахстанский Александр (по согласованию);
митрополит, архиепископ Римско-католической архиепархии Святой Марии в Астане (по согласованию);
главный раввин Республики Казахстан (по согласованию).

2) Қазақстан Республикасының Президентіне Мемлекеттік комиссия атқарған жұмыс туралы ақпарат береді;
3) күн тәртібін айқындайды және Мемлекеттік комиссия отырыстарының хаттамасына қол қояды.
12. Төраға болмаған жағдайда оның міндеттерін төраға белгілеген орынбасар атқарады.
13. Мемлекеттік комиссияның хатшысы:
1) Мемлекеттік комиссияның мүшелеріне отырыстың өткізілетін уақыты мен орны туралы хабарлайды;
2) Мемлекеттік комиссияның отырыстарына материалдар дайындауды ұйымдастырады;
3) Мемлекеттік комиссия отырыстарының хаттамасын ресімдейді;
4) Мемлекеттік комиссия төрағасына қабылданған шешімдерді орындау бойынша атқарылған жұмыс туралы оның мүшелері дайындаған есепті ұсынады;
5) Мемлекеттік комиссия төрағасының тапсырмасы бойынша басқа да функцияларды жүзеге асырады.
14. Мемлекеттік комиссиясының хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
15. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы:
1) Мемлекеттік комиссияның қызметін ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
2) Мемлекеттік комиссияның құзыретіне жататын мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды адамдармен және ұйымдармен қызметтік хат алмасуды жүргізеді;
3) Мемлекеттік комиссияның қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
16. Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар Мемлекеттік комиссияға жүктелген міндеттерін орындауда оған жәрдемдеседі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан халқы Ассамблеясының жылы мен
Қазақстан Республикасы Конституциясының
20 жылдығын ұйымдастыру және өткізу жөніндегі
мемлекеттік комиссияның
құрамы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, Комиссияның төрағасы;
Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің төрағасы, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының саяси мәселелерге жетекшілік ететін орынбасары, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан халқы Ассамблеясы төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі, Комиссия төрағасының орынбасары;
Қазақстан Республикасының Мәдениет вице-министрі, Комиссияның хатшысы;
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының басқарма төрағасы;
Қазақстан Республикасы Президентінің іс басқарушысы;
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрі;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі;
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі;
Қазақстан Республикасының Өңірлік даму министрі;
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі;
Қазақстан Республикасының Әділет министрі;
Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрі;
Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат агенттігінің төрағасы;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің төрағасы;
Қазақстан Республикасы Дін істері агенттігінің төрағасы;
Алматы қаласының әкімі;
Астана қаласының әкімі;
Ақмола облысының әкімі;
Ақтөбе облысының әкімі;
Алматы облысының әкімі;
Атырау облысының әкімі;
Шығыс Қазақстан облысының әкімі;
Жамбыл облысының әкімі;
Батыс Қазақстан облысының әкімі;
Қарағанды облысының әкімі;
Қостанай облысының әкімі;
Қызылорда облысының әкімі;
Маңғыстау облысының әкімі;
Павлодар облысының әкімі;
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі;
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі;
Қазақстан халқы Ассамблеясы төрағасының орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Мемлекеттік бақылау және аумақтық-ұйымдастыру жұмысы бөлімінің меңгерушісі;
«Нұр Отан» партиясы төрағасының бірінші орынбасары (келісім бойынша);
Қазақстанның «Ақ жол» демократиялық партиясының төрағасы (келісім бойынша);
Қазақстан коммунистік халықтық партиясы орталық комитетінің хатшысы (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының ректоры;
Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университетінің ректоры;
Қазақстан халқы Ассамблеясы төрағасының орынбасары, «Карело-фин этномәдениет орталығы» қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
«Қазақстандағы «Возрождение» неміс қауымдастығы» қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
«Қазақстандағы «Барбанг» күрттер қауымдастығы» республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
«Астана Опера» мемлекеттік опера және балет театрының директоры;
Қазақстан Республикасы Ұлттық мұражайының директоры;
«Қазақстандағы «Ахыска» түрік қоғамы» қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша);
Қазақстан Ардагерлерінің орталық кеңесінің төрағасы (келісім бойынша);
«Қазақстанның азаматтық альянсы» заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісім бойынша);
Қазақстан Кәсіподақтары федерациясының төрағасы (келісім бойынша);
Қазақстан мұсылмандары діни басқармасының төрағасы, Бас мүфти (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасындағы орыс Православ шіркеуі Митрополичье округінің басшысы, Астана және Қазақстан митрополиті Александр (келісім бойынша);
митрополит, Астанадағы қасиетті Мария Рим-католик архиепархиясының архиепископы (келісім бойынша);
Қазақстан Республикасының бас раввині (келісім бойынша).