Об утверждении Правил инвестирования в экономику Республики Казахстан путем приобретения объектов приватизации, активов организаций группы акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына", включая акции в рамках Программы вывода пакетов акций дочерних и зависимых организаций акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" на рынок ценных бумаг ("Народное ІРО"), а также в рамках первичного размещения государственных ценных бумаг Республики Казахстан, облигаций национальных управляющих холдингов, национальных компаний, национальных институтов развития Республики Казахстан, банков второго уровня Республики Казахстан и иных ценных бумаг, размещаемых на казахстанской фондовой бирже
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2014 года № 953. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1179
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2015 № 1179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 сентября 2014 года
В соответствии с пунктом 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила инвестирования в экономику Республики Казахстан путем приобретения объектов приватизации, активов организаций группы акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына», включая акции в рамках Программы вывода пакетов акций дочерних и зависимых организаций акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына» на рынок ценных бумаг («Народное ІРО»), а также в рамках первичного размещения государственных ценных бумаг Республики Казахстан, облигаций национальных управляющих холдингов, национальных компаний, национальных институтов развития Республики Казахстан, банков второго уровня Республики Казахстан и иных ценных бумаг, размещаемых на казахстанской фондовой бирже.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 сентября  2014 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 августа 2014 года № 953
Правила инвестирования в экономику Республики Казахстан
путем приобретения объектов приватизации, активов организаций
группы акционерного общества «Фонд национального благосостояния
«Самрук-Қазына», включая акции в рамках Программы вывода
пакетов акций дочерних и зависимых организаций акционерного
общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына»
на рынок ценных бумаг («Народное ІРО»), а также в рамках
первичного размещения государственных ценных бумаг
Республики Казахстан, облигаций национальных управляющих
холдингов, национальных компаний, национальных институтов
развития Республики Казахстан, банков второго уровня
Республики Казахстан и иных ценных бумаг, размещаемых на
казахстанской фондовой бирже

"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының еншілес және тәуелді ұйымдары акцияларының пакеттерін бағалы қағаздар нарығына шығару бағдарламасы ("Халықтық IPO") шеңберіндегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын, Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы холдингтерінің, ұлттық компанияларының, ұлттық даму институттарының, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң облигацияларын және қазақстандық қор биржасында орналастырылатын өзге де бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру шеңберіндегі акцияларды қоса алғанда, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының тобы ұйымдарының жекешелендіру объектілерін, активтерін сатып алу арқылы Қазақстан Республикасының экономикасына инвестициялау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 27 тамыздағы № 953 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1179 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1179 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
2014 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі.
«Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» 2014 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының еншілес және тәуелді ұйымдары акцияларының пакеттерін бағалы қағаздар нарығына шығару бағдарламасы («Халықтық IPO») шеңберіндегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын, Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы холдингтерінің, ұлттық компанияларының, ұлттық даму институттарының, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң облигацияларын және қазақстандық қор биржасында орналастырылатын өзге де бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру шеңберіндегі акцияларды қоса алғанда, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының тобы ұйымдарының жекешелендіру объектілерін, активтерін сатып алу арқылы Қазақстан Республикасының экономикасына инвестициялау қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 27 тамыздағы
№ 953 қаулысымен
бекітілген
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының
еншілес және тәуелді ұйымдары акцияларының пакеттерін бағалы
қағаздар нарығына шығару бағдарламасы («Халықтық IPO»)
шеңберіндегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік
бағалы қағаздарын, Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы
холдингтерінің, ұлттық компанияларының, ұлттық даму
институттарының, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi
банктерінiң облигацияларын және қазақстандық қор биржасында
орналастырылатын өзге де бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру
шеңберіндегі акцияларды қоса алғанда, «Самұрық-Қазына» ұлттық
әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының тобы ұйымдарының
жекешелендіру объектілерін, активтерін сатып алу арқылы
Қазақстан Республикасының экономикасына инвестициялау
қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 30 июня 2014 года «Об амнистии граждан Республики Казахстан, оралманов и лиц, имеющих вид на жительство в Республике Казахстан, в связи с легализацией ими имущества» (далее – Закон) и устанавливают порядок приобретения субъектами легализации за счет денег, размещенных на сберегательном счете в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона (далее – сберегательный счет):
1) объектов приватизации;
2) активов организаций группы акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына» (кроме акций в рамках Программы «Народное ІРО») (далее – активы организаций группы Фонда);
3) акций в рамках Программы вывода пакетов акций дочерних и зависимых организаций акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына» на рынок ценных бумаг («Народное ІРО») (далее – Программа «Народное ІРО»);
4) при первичном размещении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, облигаций национальных управляющих холдингов, национальных компаний, национальных институтов развития Республики Казахстан, банков второго уровня Республики Казахстан и иных ценных бумаг, размещаемых на казахстанской фондовой бирже.
Для целей настоящих Правил под субъектами легализации понимаются граждане Республики Казахстан, оралманы или лица, имеющие вид на жительство в Республике Казахстан, легализующие имущество в порядке, установленном Законом.
2. Порядок приобретения объектов приватизации или активов
организаций группы Фонда
2. Субъекты легализации приобретают:
1) объекты приватизации в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920 «Об утверждении Правил продажи объектов приватизации»;
2) активы организаций группы Фонда, реализуемые через торги в порядке, установленном акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Қазына» (далее – Фонд).
3. Субъекты легализации, приобретающие объекты приватизации или активы организаций группы Фонда, дают указание о переводе денег в банк второго уровня Республики Казахстан, Национальному оператору почты (далее – Банк (оператор почты), в котором на его имя открыт сберегательный счет:
1) согласно реквизитам, указанным в извещении о предстоящих торгах, для оплаты гарантийного взноса с представлением извещения;
2) согласно реквизитам, указанным в договоре купли-продажи объекта приватизации или актива организаций группы Фонда, с приложением копии соответствующего договора для оплаты их приобретения.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар «Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға және Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдарға олардың мүлікті жария етуіне байланысты рақымшылық жасау туралы» 2014 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес жария ету субъектілерінің жинақ шотында (бұдан әрі – жинақ шоты) орналастырылған ақша есебінен:
1) жекешелендіру объектілерін;
2) «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының тобы ұйымдарының («Халықтық IPO» бағдарламасы шеңберіндегі акцияларды қоспағанда) активтерін (бұдан әрі – Қор тобы ұйымдарының активтері);
3) «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының еншілес және тәуелді ұйымдары акцияларының пакеттерін бағалы қағаздар нарығына («Халықтық IPO») шығару бағдарламасы (бұдан әрі – «Халықтық IPO» бағдарламасы) шеңберіндегі акцияларын;
4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын, Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы холдингтерінің, ұлттық компанияларының, ұлттық даму институттарының, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегі банктерінiң облигацияларын және қазақстандық қор биржасында орналастырылатын өзге де бағалы қағаздарды алғашқы орналастырған кезде сатып алу тәртібін белгілейді.
Осы Қағидалардың мақсаттары үшін жария ету субъектілері деп Заңда белгіленген тәртіппен мүлкін жария ететін Қазақстан Республикасының азаматтары, оралмандар немесе Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты бар адамдар түсініледі.
2. Қор тобы ұйымдарының жекешелендіру объектілерін немесе
активтерін сатып алу тәртібі
2. Жария ету субъектілері:
1) «Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулысында белгіленген тәртіппен жекешелендіру объектілерін;
2) «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) белгілеген тәртіппен сауда-саттық арқылы өткізілетін Қор тобы ұйымдарының активтерін сатып алады.
3. Қор тобы ұйымдарының жекешелендіру объектілерін немесе активтерін сатып алатын жария ету субъектілері атына жинақ шоты ашылған Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банкіне, Ұлттық пошта операторына (бұдан әрі – Банк (пошта операторы):
1) хабарламаны ұсына отырып, кепілді жарнаны төлеу үшін алдағы сауда-саттық туралы хабарламада көрсетілген деректемелерге сәйкес;
2) оларды сатып алуды төлеу үшін тиісті шарттың көшірмесін қоса бере отырып, Қор тобы ұйымдарының жекешелендіру объектісін немесе активін сатып алу-сату шартында көрсетілген деректемелерге сәйкес ақша аудару туралы нұсқау береді.

4. На основании представленного указания о переводе денег для оплаты гарантийного взноса, предусмотренного в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил, Банк (оператор почты), в котором на его имя открыт сберегательный счет, переводит деньги согласно указанию, данному в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил.
5. При получении от субъекта легализации указания о переводе денег для оплаты объекта приватизации или актива организаций группы Фонда Банк (оператор почты), в котором на его имя открыт сберегательный счет, проверяет соответствие необходимых для осуществления перевода денег реквизитов, предусмотренных в указании и представленном субъектом легализации договоре купли-продажи объекта приватизации или актива организаций группы Фонда, и при отсутствии их расхождений осуществляет перевод денег согласно реквизитам, предусмотренным в подпункте 2) пункта 3 настоящих Правил.
6. Гарантийный взнос подлежит возврату организатором торгов объектов приватизации и активов организаций группы Фонда на тот же сберегательный счет в случаях, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920 «Об утверждении Правил продажи объектов приватизации», а также порядком, утвержденным Фондом.
7. При расторжении договора купли-продажи объекта приватизации или актива организаций группы Фонда на основании вступившего в законную силу решения суда возврат денег производится на сберегательный счет за исключением суммы гарантийного взноса.
3. Порядок приобретения при первичном размещении
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, облигаций
национальных управляющих холдингов, национальных компаний,
национальных институтов развития Республики Казахстан, банков
второго уровня Республики Казахстан и иных ценных бумаг,
размещаемых на казахстанской фондовой бирже, а также
приобретения акций в рамках Программы «Народное ІРО»
8. Субъекту легализации, приобретающему ценные бумаги, указанные в подпунктах 3) и 4) пункта 1 настоящих Правил (далее – ценные бумаги), необходимо представить в Банк (оператору почты), в котором на его имя открыт сберегательный счет, копию (с предъявлением оригинала) договора об оказании брокерских услуг с брокером, имеющим лицензию уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на осуществление брокерской и дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.
9. На основании представленного документа, указанного в пункте 8 настоящих Правил, субъект легализации дает Банку (оператору почты), в котором открыт сберегательный счет субъекта легализации, указание о переводе денег на текущий счет, открытый брокером в центральном депозитарии для учета денег клиентов (далее – текущий счет брокера).

4. Осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген кепілді жарнаны төлеу үшін ақша аудару туралы ұсынылған нұсқаудың негізінде атына жинақ шоты ашылған Банк (пошта операторы) осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес берілген нұсқауға сәйкес ақшаны аударады.
5. Жария ету субъектісінен Қор тобы ұйымдарының жекешелендіру объектісін немесе активін төлеу үшін ақша аудару туралы нұсқау алған кезде атына жинақ шоты ашылған Банк (пошта операторы) нұсқауда көрсетілген және Қор тобы ұйымдарының жекешелендіру объектісін немесе активін сатып алу-сату шартында жария ету субъектісі ұсынған ақша аударымын жүзеге асыру үшін қажетті деректемелердің сәйкестігін тексереді және оларда алшақтық болмаған кезде осы Қағидалардың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген деректемелерге сәйкес ақша аударымын жүзеге асырады.
6. Қор тобы ұйымдарының жекешелендіру объектілері мен активтерінің сауда-саттығын ұйымдастырушы кепілді жарнаны «Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулысында көзделген жағдайда, сондай-ақ Қор белгілеген тәртіппен сол жинақ шотына қайтаруы тиіс.
7. Соттың заңды күшіне енген шешімінің негізінде Қор тобы ұйымдарының жекешелендіру объектісін немесе активін сатып алу-сату шарты бұзылған кезде ақшаны қайтару кепілді жарнаның сомасын алып тастай отырып, жинақ шотына жүргізіледі.
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын,
Қазақстан Республикасының ұлттық басқарушы холдингтерінің,
ұлттық компанияларының, ұлттық даму институттарының, Қазақстан
Республикасының екiншi деңгейдегi банктерінiң облигацияларын
және қазақстандық қор биржасында орналастырылатын өзге де
бағалы қағаздарды алғашқы орналастыру кезінде сатып алу,
сондай-ақ «Халықтық IPO» бағдарламасының шеңберіндегі
акцияларды сатып алу тәртібі
8. Осы Қағидалардың 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды (бұдан әрі – бағалы қағаздар) сатып алатын жария ету субъектісі атына жинақ шоты ашылған Банкке (Пошта операторына) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар брокермен брокерлік қызметтер көрсету туралы шарттың көшірмесін (түпнұсқасын ұсына отырып) беруі қажет.
9. Жария ету субъектісі осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ұсынылған құжаттың негізінде жария ету субъектісінің жинақ шоты ашылған Банкке (Пошта операторына) клиенттердің ақшаларын есепке алу үшін орталық депозитарийде брокер ашқан ағымдағы шотқа (бұдан әрі – брокердің ағымдағы шоты) ақша аудару туралы нұсқау береді.

10. Банк (оператор почты) исполняет указание субъекта легализации о переводе денег на основании представленного документа согласно пункту 8 настоящих Правил, а также письменно уведомляет брокера о переводе денег в рамках проводимой легализации имущества с представлением сведений о субъекте легализации, суммы перевода и номера сберегательного счета, с которого осуществлен перевод.
11. Субъект легализации после осуществления Банком (оператором почты), в котором на его имя открыт сберегательный счет, перевода денег, предусмотренного в пункте 10 настоящих Правил, предоставляет брокеру клиентский заказ, содержащий указание на единовременное приобретение ценных бумаг в рамках проводимой легализации имущества в пределах суммы денег, переведенной на текущий счет брокера, и в срок, в течение которого субъект легализации должен приобрести ценные бумаги, который не может превышать двадцати рабочих дней со дня осуществления перевода денег в порядке, предусмотренном в пункте 10 настоящих Правил.
Брокер осуществляет учет денег, принятых в рамках проводимой легализации имущества, контроль использования субъектом легализации данной суммы денег на приобретение ценных бумаг.
12. Субъект легализации в течение двух рабочих дней:
1) со дня приобретения ценных бумаг дает поручение брокеру о необходимости возврата на его сберегательный счет неиспользованной части денег;
2) со дня истечения срока на приобретение ценных бумаг, установленного в пункте 11 настоящих Правил, в случае не приобретения ценных бумаг, дает поручение брокеру о необходимости возврата денег на его сберегательный счет.
13. Брокер в течение трех рабочих дней со дня получения указания субъекта легализации осуществляет возврат неиспользованной части либо всей суммы денег субъекта легализации на его сберегательный счет.
14. Брокер в течение пяти рабочих дней со дня приобретения ценных бумаг представляет в Банк (оператору почты), в котором открыт сберегательный счет субъекта легализации, документ, подписанный первым руководителем брокера (в период его отсутствия – лицом, его замещающим) и заверенный оттиском печати брокера, подтверждающий единовременное приобретение ценных бумаг с указанием даты, суммы сделки и рынка ценных бумаг (первичный или вторичный), на котором приобретены ценные бумаги, а также документ, подтверждающий права собственности данного субъекта легализации на ценные бумаги в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.

10. Банк (Пошта операторы) осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттың негізінде жария ету субъектісінің ақша аудару туралы нұсқауын орындайды, сондай-ақ жазбаша түрде брокерді аудару сомасы мен аудару жүзеге асырылған жария ету субъектісінің жинақ шотының нөмірі туралы мәліметтерді бере отырып, жүргізіліп отырған мүлікті жария ету шеңберінде ақшаның аударылғаны туралы хабарлайды.
11. Жария ету субъектісі атына жинақ шоты ашылған Банк (Пошта операторы) осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген ақшаны аударуды жүзеге асырғаннан кейін брокерге жүргізіліп отырған мүлікті жария ету шеңберінде брокердің ағымдағы шотына аударылған ақша сомасының шегінде және жария ету субъектісі бағалы қағаздарды сатып алуы тиіс мерзімде осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген тәртіппен ақшаны аудару жүзеге асырылған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен аспайтын, бағалы қағаздарды біржолғы сатып алуға нұсқауды қамтитын клиенттік тапсырыс береді.
Брокер мүлікті жария ету шеңберінде қабылданған ақшаны есепке алуды, жария ету субъектісінің бағалы қағаздарды сатып алуға арналған осы ақша сомасын пайдалануын бақылауды жүзеге асырады.
12. Жария ету субъектісі:
1) бағалы қағаздарды сатып алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде брокерге ақшаның пайдаланылмаған бөлігін өзінің жинақ шотына қайтару қажеттілігі туралы тапсырма береді;
2) бағалы қағаздар сатып алынбаған жағдайда, осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген бағалы қағаздарды сатып алуға арналған мерзім аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде брокерге ақшаны өзінің жинақ шотына қайтару қажеттілігі туралы тапсырма береді.
13. Брокер жария ету субъектісінің нұсқауын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жария ету субъектісі ақшасының пайдаланылмаған бөлігін не барлық сомасын оның жинақ шотына қайтаруды жүзеге асырады.
14. Брокер бағалы қағаздар сатып алынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жария ету субъектісінің жинақ шоты ашылған Банкке (Пошта операторына) брокердің бірінші басшысы (ол болмаған кезеңде – оны алмастыратын адам) қол қойған және мәміле жасау күнін, сомасын және бағалы қағаздар сатып алынған бағалы қағаздар нарығын (бастапқы немесе қайталама) көрсете отырып, бағалы қағаздардың біржолғы сатып алынуын растайтын брокер мөрінің бедерімен расталған құжатты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар туралы заңнамасына сәйкес аталған жария ету субъектісінің бағалы қағаздарға меншік құқығын растайтын құжатты береді.