Об утверждении Правил и требований по оснащению резервуаров производственных объектов производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и заправочных станций (кроме заправочных станций передвижного типа) контрольными приборами учета
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2015 года № 484. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2016 года № 806.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.12.2016 № 806 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
В соответствии с подпунктом 12-4) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и требования по оснащению резервуаров производственных объектов производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и заправочных станций (кроме заправочных станций передвижного типа) контрольными приборами учета.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года – для производителей нефтепродуктов, поставщиков нефти, оптовых поставщиков нефтепродуктов или розничных реализаторов с базы нефтепродуктов или резервуаров, с 1 января 2017 года – для розничных реализаторов нефтепродуктов с заправочных станций, за исключением розничной реализации нефтепродуктов с заправочных станций передвижного типа, и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. МАСИМОВ
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 июня 2015 года № 484
Правила
и требования по оснащению резервуаров производственных объектов
производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и заправочных
станций (кроме заправочных станций передвижного типа)
контрольными приборами учета
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и требования по оснащению резервуаров производственных объектов производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и заправочных станций (кроме заправочных станций передвижного типа) контрольными приборами учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12-4) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов» и устанавливают порядок и требования по оснащению резервуаров производственных объектов производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и заправочных станций (кроме заправочных станций передвижного типа) контрольными приборами учета (далее – КПУ).
КПУ являются техническими устройствами, измеряющими количественные и качественные характеристики нефтепродуктов для ведения учета с целью последующей передачи в режиме реального времени  уполномоченному органу в области оборота нефтепродуктов (далее – уполномоченный орган), посредством автоматизированной системы информации об объемах производства и (или) оборота нефтепродуктов, установленными на резервуарах производственных объектов производителей нефтепродуктов, баз нефтепродуктов и заправочных станций (кроме заправочных станций передвижного типа) (далее — резервуары), допущенными к применению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений.

Мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінің, мұнай өнімдері базаларының және жанармай құю станцияларының (жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан басқа) резервуарларын есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандыру бойынша қағидаларды және талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 маусымдағы № 484 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 желтоқсандағы № 806 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.12.2016 № 806 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
«Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 12-4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінің, мұнай өнімдері базаларының және жанармай құю станцияларының (жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан басқа) резервуарларын есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандыру бойынша қағидалар және талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы мұнай өнімдерін өндiрушiлер, мұнай берушілер, мұнай өнімдері базасынан немесе резервуарлардан мұнай өнімдерін көтерме сауда арқылы берушілер немесе мұнай өнімдерін бөлшек сауда арқылы өткізушілер үшін – 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап, жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан бөлшек сауда арқылы өткізуді қоспағанда, мұнай өнiмдерiн жанармай құю станцияларынан бөлшек сауда арқылы өткізушілер үшін – 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 27 маусымдағы
№ 484 қаулысымен
бекітілген
Мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінің, мұнай өнімдері базаларының және жанармай құю станцияларының (жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан басқа) резервуарларын есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандыру бойынша қағидалар және талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінің, мұнай өнімдері базаларының және жанармай құю станцияларының (жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан басқа) резервуарларын есепке алатын бақылау аспаптарымен жарақтандыру бойынша қағидалар және талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 12-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінің, мұнай өнімдері базаларының және жанармай құю станцияларының (жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан басқа) резервуарларын есепке алатын бақылау аспаптарымен (бұдан әрі – ЕБА) жарақтандыру бойынша тәртіпті және талаптарды белгілейді.
ЕБА мұнай өнімдерін өндірушілердің өндірістік объектілерінің, мұнай өнімдері базаларының және жанармай құю станцияларының (жылжымалы үлгідегі жанармай құю станцияларынан басқа) резервуарларында орнатылған, мұнай өнімдері өндірісінің және (немесе) айналымының көлемі туралы ақпаратты автоматтандырылған жүйе арқылы мұнай өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті органға нақты уақыт режимінде кейіннен беру мақсатында есепке алуды жүргізу үшін мұнай өнімдерінің сандық және сапалық сипаттамаларын өлшейтін, Қазақстан Республикасының өлшемдердің біртұтастығын қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес қолдануға жіберілген техникалық құрылғы болып табылады.

2. Правила и требования по оснащению КПУ
2. Оснащение резервуаров КПУ осуществляется производителями нефтепродуктов, а также физическими и (или) юридическими лицами, владеющими на праве собственности базой нефтепродуктов и (или) заправочной станцией.
3. К КПУ, измеряющим количественные и качественные характеристики нефтепродуктов, относятся стационарные уровнемеры для дистанционного контроля взливов нефтепродуктов в мерах вместимости и мерах полной вместимости, расходомеры различных типов и вспомогательные устройства.
4. К применению допускаются КПУ, зарегистрированные в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и допущенные к применению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений.
5. Учет нефтепродуктов КПУ осуществляется по массе (в тоннах), измерение массы продукта осуществляется посредством:
1) КПУ нефтепродуктов на приеме (сливе) и наливе нефтепродуктов (определяющих массу поступивших, реализованных и отгруженных нефтепродуктов);
2) КПУ нефтепродуктов в резервуаре (определяющих массу нефтепродуктов, находящихся в резервуаре на хранении (остатков).
Прием (слив), налив нефтепродуктов из железнодорожных, автомобильных цистерн осуществляется посредством расходомеров различных типов. КПУ устанавливаются на технологических трубопроводах, идущих от насосной в резервуарный парк.
Измерение массы нефтепродукта КПУ определяется автоматически, на основе измерения плотности и объема продукта в трубопроводах. Точность измерения массы нефтепродуктов должна соответствовать точности ± 0,25%.
Измерение резервуарных запасов, находящихся на хранении в резервуарном парке (резервуарах), осуществляется посредством стационарных уровнемеров для дистанционного контроля взливов нефтепродуктов в мерах вместимости и мерах полной вместимости, устанавливаемых на каждом резервуаре.
Измерение массы нефтепродукта в резервуарах КПУ определяется автоматически, на основе измерения плотности и объема продукта в мерах вместимости и мерах полной вместимости. Точность измерения уровня должна составлять ± 1 мм.
6. КПУ обеспечиваются средствами передачи данных (по сети Интернет, телефонной линии), источниками бесперебойного питания, программным обеспечением и отвечают следующим требованиям:
1) допускаемая погрешность измеряемых параметров при температуре окружающего воздуха (20 ± 5) оС, относительной влажности от 30 до 80%, атмосферном давлении 84–107 кПа должна соответствовать:
Параметры
Точность измерения
Массовый расход

2. ЕБА-мен жарақтандыру бойынша қағидалар және талаптар
2. Резервуарларды ЕБА-мен жарақтандыруды мұнай өнімдерін өндірушілер, сондай-ақ мұнай өнімдері базаларына және (немесе) жанармай құю станцияларына меншік құқығында иелік ететін жеке және (немесе) заңды тұлғалар жүзеге асырады.
3. Мұнай өнімдерінің сандық және сапалық сипаттамаларын өлшейтін ЕБА-ға сыйымдылық шамасында және толық сыйымдылық шамасында мұнай өнімдерінің құйылуын қашықтан бақылауға арналған стационарлық деңгей өлшеуіштері, түрлі типтердегі шығыс өлшеуіштері мен қосалқы қондырғылар жатады.
4. Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тізілімінде тіркелген және қолдануға жіберілген ЕБА жіберіледі.
5. Мұнай өнімдерін ЕБА-мен есепке алу массасы бойынша (тоннамен) жүзеге асырылады, өнімнің массасын өлшеу:
1) мұнай өнімдерін қабылдау (төгу) және құю кезінде мұнай өнімдерін ЕБА (келіп түскен, өткізілген және тиеп-жөнелтілген мұнай өнімдерінің массасын айқындайтын);
2) резервуардағы мұнай өнімдерін ЕБА (резервуарда сақтауда тұрған мұнай өнімдерінің (қалдықтардың) массасын айқындайтын).
Теміржол, автомобиль цистерналарынан мұнай өнімдерін қабылдап алу (төгу), құю түрлі типтердегі шығыс өлшеуіштері арқылы жүзеге асырылады. ЕБА сорғыдан резервуар паркіне тартылған технологиялық құбырларға орнатылады.
ЕБА мұнай өнімдерінің массасын өлшеуді, құбырлардағы өнімнің тығыздығы мен көлемін өлшеу негізінде автоматты түрде айқындайды. Мұнай өнімдерінің салмағын өлшеу дәлдігі ±0,25 % дәлдікке сәйкес болуға тиіс.
Резервуар паркінде (резервуарларда) сақтауда тұрған резервуар қорларын өлшеу әрбір резервуарда орнатылатын сыйымдылық шамасында және толық сыйымдылық шамасында мұнай өнімдерінің құйылуын қашықтан бақылауға арналған стационарлық деңгей өлшеуіштері арқылы жүзеге асырылады.
ЕБА резервуарлардағы мұнай өнімдерінің массасын өлшеуді сыйымдылық шамасындағы және толық сыйымдылық шамасындағы өнімнің тығыздығы мен көлемін өлшеу негізінде автоматты түрде айқындайды. Деңгейді өлшеу дәлдігі ±1 мм құрауға тиіс.
6. ЕБА деректерді беру құралдарымен (интернет желісі, телефон желісі арқылы), іркіліссіз қуат көзімен, бағдарламалық жасақтамамен қамтамасыз етіледі және мынадай талаптарға жауап береді:
1) айналадағы ауа температурасы (20±5)0С, салыстырмалы ылғалдылығы 30-дан 80 %-ға дейін, атмосфералық қысым 84 - 107 кПа болған кезде өлшенетін параметрлердің жол берілетін ағаттығы мыналарға сәйкес болуға тиіс:
Параметрлер
Өлшеу дәлдігі
Жалпы шығыс

± 0,25%
Объемный расход
± 0,15%
Уровень нефтепродукта
± 1,0 мм
Давление
± 0,6%
Температура
± 0,2 оС
Плотность
± 0,03%
2) срок службы КПУ не превышает срока службы, указанного в техническом паспорте;
3) емкость памяти обеспечивает нарастающий итог;
4) обеспечивает сохранение всей накопившейся информации в случае сбоев в режиме работы КПУ, а также при его замене;
5) наличие системы безопасности от несанкционированного доступа (код, ключ, пломба, голографическая наклейка);
6) защищенность от сбоев и внешних воздействий (отсекатель напряжения, источник бесперебойного питания), а в случае аварийных сбоев – продолжительность автономной работы в электроснабжении не менее трех суток;
7) иметь технический паспорт к КПУ, инструкцию по эксплуатации и документ о происхождении.
7. Места установки КПУ во избежание несанкционированного доступа пломбируются должностными лицами уполномоченного органа, о чем составляется соответствующий акт с указанием мест наложения, номеров или оттисков пломб.

± 0,25%
Көлемді шығыс
± 0,15%
Мұнай өнімінің деңгейі
± 1,0 мм
Қысым
± 0,6%
Температура
± 0,20С
Тығыздық
± 0,03%
2) ЕБА қызмет ету мерзімі техникалық паспортында көрсетілген қызмет ету мерзімінен аспайды;
3) жадының сыйымдылығы өспелі жиынтықты қамтамасыз етеді;
4) ЕБА жұмыс режимінде, сондай-ақ оны ауыстырған кезде ақаулар болған жағдайда бүкіл жинақталған ақпараттың сақталуын қамтамасыз етеді;
5) рұқсат етілмеген кіруден қауіпсіздік жүйесі (код, кілт, пломба, голографиялық жапсырма) болады;
6) істен шығулар мен сыртқы әсерлерден қорғалуы (кернеуді айырғыш, іркіліссіз қуат көзі), ал авариялық істен шығулар жағдайында – дербес жұмыс істеу ұзақтығы кемінде үш тәулік;
7) ЕБА-ның техникалық паспорты, пайдалану жөніндегі нұсқаулығы мен шыққан жері туралы құжаты болады.
7. Рұқсат етілмеген кіруді болдырмау үшін уәкілетті органның лауазымды тұлғалары ЕБА орнатылатын жерлерді пломбалайды, бұл туралы пломба қойылған жерлер, пломбалардың нөмірлері немесе мөрбедерлері көрсетілген акт жасалады.