О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Положения о советах по этике Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан в областях, городах республиканского значения, столице"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2015 года № 1073
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении Положения о советах по этике Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан в областях, городах республиканского значения, столице».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                             К. Масимов
Об утверждении Положения о советах по этике
Министерства по делам государственной службы
Республики Казахстан в областях, городах республиканского значения, столице
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан
от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о советах по этике Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан в областях, городах республиканского значения, столице.
2. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению к настоящему Указу.
3. Настоящий Указ вводится в действие с 1 января 2016 года.
Президент
Республики Казахстан                          Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от     2015 года №
Положение
о советах по этике Министерства по делам государственной
службы Республики Казахстан в областях,  городах
республиканского значения, столице
Настоящее Положение определяет статус, полномочия и организацию деятельности советов по этике Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан в областях, городах республиканского значения, столице.
1. Общие положения
1. Советы по этике Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан (далее – Министерство) в областях, городах республиканского значения, столице (далее – Совет по этике) являются коллегиальными органами Министерства.
2. Совет по этике осуществляет свою деятельность в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года «О государственной службе Республики Казахстан», от 18 ноября 2015 года «О противодействии коррупции», настоящим Положением, иными нормативными правовыми актами и руководствуется принципами законности, объективности и справедливости, этичности, учета общественного мнения и гласности, применения мер предупреждения коррупции.

"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 26 желтоқсандағы № 1073 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы
әдеп жөніндегі кеңестері туралы ережені бекіту туралы
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ереже бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2015 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің
облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы
әдеп жөніндегі кеңестері туралы ереже
Осы Ереже Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестерінің мәртебесін, өкілеттіктерін және қызметін ұйымдастыруды айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері (бұдан әрі – Әдеп жөніндегі кеңес) Министрліктің алқалы органдары болып табылады.
2. Әдеп жөніндегі кеңес өз қызметін Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметі туралы» 2015 жылғы 23 қарашадағы, «Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы» 2015 жылғы 18 қарашадағы заңдарына, осы Ережеге, өзге де нормативтік құқықтық актiлерге сәйкес жүзеге асырады және заңдылық, объективтiлік пен әдiлдiк, әдептілік, қоғамдық пікір мен жариялылықты ескеру, сыбайлас жемқорлықтың алдын алу шараларын қолдану қағидаларын басшылыққа алады.

3. Рабочим органом Совета по этике является Секретариат, который определяется ответственным секретарем Министерства из числа структурных подразделений территориального органа Министерства.
4. Регламент работы Совета по этике утверждается Министром.
2. Основные задачи, функции и полномочия Совета по этике
5. Основными задачами Совета по этике являются:
1) выработка мер, направленных на предупреждение коррупции
и профилактику нарушений норм служебной этики, в том числе дисциплинарных проступков, дискредитирующих государственную службу;
2) принятие мер по обеспечению повышения уровня ответственности государственных служащих в соблюдении служебной этики;
3) выработка рекомендаций и предложений по вопросам координации деятельности уполномоченных по этике и взаимодействия с дисциплинарными комиссиями государственных органов.
6. В соответствии с основными задачами Совет по этике выполняет следующие функции:
1) рассмотрение итогов анализа коррупционных рисков;
2) рассмотрение итогов работы государственных органов по профилактике нарушений законодательства о государственной службе
и противодействию коррупции;
3) рассмотрение результатов деятельности уполномоченных по этике при осуществлении мониторинга и контроля за соблюдением служебной этики;
4) рассмотрение результатов деятельности дисциплинарных комиссий государственных органов на основе итогов анализа дисциплинарной практики;
5) выработка рекомендаций и предложений по вопросам совершенствования форм и методов предупреждения коррупции;
6) рассмотрение рекомендаций Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам борьбы с коррупцией, Национальной комиссии
по кадровой политике, Министерства;
7) рассмотрение дисциплинарных дел в отношении акимов городов, являющихся административными центрами областей, членов ревизионных комиссий областей, столицы, городов республиканского значения, акимов городов областного значения, районов областей и районов в городах, государственных служащих категорий С-О-1, С-О-2, C-R-1, C-R-2, D-1, D-2, D-O-1, D-O-2, Е-1, Е-2, E-R-1, E-R-2 (далее - служащие), допустивших нарушение норм служебной этики, в том числе дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.
7. Совет по этике в пределах своей компетенции вправе:
1) заслушивать на своих заседаниях руководителей и иных должностных лиц местных исполнительных органов и территориальных подразделений центральных государственных органов, уполномоченных по этике;

3. Әдеп жөніндегі кеңестiң жұмыс органы Министрліктің жауапты хатшысы Министрліктің аумақтық органы құрылымдық бөлімшелерінің қатарынан айқындайтын Хатшылық болып табылады.
4. Әдеп жөніндегі кеңестің жұмыс регламентін Министр бекітеді.
2. Әдеп жөніндегі кеңестiң негiзгi мiндеттері, функциялары мен өкілеттіктері
5. Әдеп жөніндегі кеңестiң негізгi мiндеттерi:
1) сыбайлас жемқорлықтың алдын алуға және қызметтік әдеп нормаларын бұзушылықтардың, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтардың профилактикасына бағытталған іс-шаралар әзірлеу;
2) мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдепті сақтаудағы жауапкершілік деңгейін арттыруды қамтамасыз ету жөніндегі шараларды қабылдау;
3) әдеп жөніндегі уәкілдердің қызметін үйлестіру және мемлекеттік органдардың тәртіптік комиссияларымен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
6. Негізгі міндеттерге сәйкес Әдеп жөніндегі кеңес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін талдау қорытындыларын қарау;
2) мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнаманы бұзушылықтардың профилактикасы бойынша жұмысының қорытындыларын қарау;
3) қызметтік әдептің сақталуын мониторингтеуді және бақылауды жүзеге асыру кезіндегі әдеп жөніндегі уәкілдер қызметінің нәтижелерін қарау;
4) тәртіптік практиканы талдау қорытындылары негізінде мемлекеттік органдардың тәртіптік комиссияларының жұмыс нәтижелерін қарау;
5) сыбайлас жемқорлықтың алдын алу нысандары мен әдістерін жетілдіру мәселелері бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
6) Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi комиссияның, Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның, Министрліктің ұсынымдарын қарау;
7) қызметтік әдеп нормаларын бұзуға, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарға жол берген облыстардың әкімшілік орталықтары болып табылатын қалалардың әкімдеріне, облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының мүшелеріне, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстар аудандарының және қалалардағы аудандардың әкімдеріне, С-О-1, С-О-2, C-R-1, C-R-2, D-1, D-2, D-O-1, D-O-2, Е-1, Е-2, E-R-1, E-R-2 санаттарындағы мемлекеттік қызметшілерге (бұдан әрі – қызметшілер) қатысты тәртiптiк iстердi қарау.
7. Әдеп жөніндегі кеңес өз құзыретi шегінде:
1) өз отырыстарында жергілікті атқарушы органдардың және орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшылары мен өзге де лауазымды адамдарын, әдеп жөніндегі уәкілдерді тыңдауға;

2) запрашивать у государственных органов и организаций документы, материалы и информацию, необходимые для выполнения стоящих перед ним задач;
3) истребовать объяснения у служащих, указанных в подпункте 7) пункта 6 настоящего Положения, и иных лиц;
4) вносить предложения должностным лицам, наделенным правом назначения на должности и освобождения от должностей служащих, указанных в подпункте 7) пункта 6 настоящего Положения, о проведении служебных расследований по фактам нарушения служащими норм служебной этики, в том числе по дисциплинарным проступкам, дискредитирующим государственную службу;
5) вносить акимам областей, городов республиканского значения, столицы, иных административно-территориальных единиц, руководителям исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета,
и территориальных подразделений центральных государственных органов рекомендации и предложения по укреплению служебной дисциплины, реализации мер, направленных на предупреждение коррупции и профилактику нарушений норм служебной этики;
6) вносить на рассмотрение должностным лицам, наделенным правом назначения на должности и освобождения от должностей служащих, указанных в подпункте 7) пункта 6 настоящего Положения, рекомендации о привлечении их к дисциплинарной ответственности за нарушение норм служебной этики, в том числе за совершение дисциплинарных проступков, дискредитирующих государственную службу;
7) вносить вышестоящим государственным органам или должностным лицам предложения о рассмотрении ответственности должностных лиц, необоснованно не исполнивших рекомендацию Совета по этике;
8) привлекать для дачи заключений экспертов и специалистов, работников государственных органов.
3. Организация деятельности Совета по этике
8. Председателем Совета по этике является по должности руководитель территориального органа Министерства, назначаемый на должность и освобождаемый от должности ответственным секретарем Министерства.
9. Председатель Совета по этике:
1) вносит на рассмотрение и утверждение ответственному секретарю Министерства персональный состав Совета по этике;
2) вносит на рассмотрение и утверждение Совету по этике план работы;
3) организует деятельность Совета по этике и осуществляет руководство им;
4) определяет повестку дня, место и время заседаний Совета по этике;
5) созывает заседания Совета по этике и председательствует на них;
6) определяет докладчика по конкретному вопросу, рассматриваемому на заседании Совета по этике;
7) ежеквартально отчитывается перед Министерством об итогах работы Совета по этике;

2) мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан оның алдында тұрған мiндеттердi орындау үшiн қажеттi құжаттар, материалдар мен ақпарат сұратуға;
3) осы Ереженiң 6-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген қызметшілерден және өзге де тұлғалардан түсiндiрмені талап етуге;
4) осы Ереженiң 6-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген қызметшілерді лауазымға тағайындау және лауазымнан босату құқығы берілген лауазымды адамдарға қызметшілердің қызметтік әдеп нормаларын бұзу, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық фактілері бойынша қызметтiк тергеп-тексеру жүргізу туралы ұсыныстар енгiзуге;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, өзге де әкімшілік-аумақтық бірліктердің әкімдеріне, жергілiктi бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттiк органдар мен орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшыларына қызмет тәртібін нығайту, сыбайлас жемқорлықтың алдын алуға және қызметтік әдеп нормаларын бұзушылықтардың профилактикасына бағытталған іс-шараларды іске асыру жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар енгізуге;
6) осы Ереженiң 6-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген қызметшілерді лауазымдық қарауына тағайындау және лауазымнан босату құқығы берілген лауазымды адамдарға қызметтік әдеп нормаларын бұзғаны, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасағаны үшін оларды тәртіптік жауаптылыққа тарту туралы ұсыныстар енгiзуге;
7) жоғары тұрған мемлекеттік органдарға немесе лауазымды адамдарға Әдеп жөніндегі кеңестің ұсынымын негізсіз орындамаған адамдардың жауаптылығын қарау туралы ұсыныстар енгізуге;
8) сарапшылар мен мамандарды, мемлекеттік органдардың жұмыскерлерін қорытынды беру үшін тартуға құқылы.
3. Әдеп жөніндегі кеңестің қызметiн ұйымдастыру
8. Министрліктің аумақтық органының басшысы лауазымы бойынша Әдеп жөніндегі кеңестің төрағасы болып табылады, оны Министрліктің жауапты хатшысы лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
9. Әдеп жөніндегі кеңестiң төрағасы:
1) Әдеп жөніндегі кеңестiң дербес құрамын Министрліктің жауапты хатшысының қарауына және бекiтуiне енгiзедi;
2) қарау және бекіту үшін Әдеп жөніндегі кеңеске жұмыс жоспарын енгізеді;
3) Әдеп жөніндегі кеңестің қызметiн ұйымдастырады және оған басшылық етуді жүзеге асырады;
4) Әдеп жөніндегі кеңес отырыстарының күн тәртiбiн, өтетін орны мен уақытын айқындайды;
5) Әдеп жөніндегі кеңестiң отырыстарын шақырады және оларға төрағалық етеді;
6) Әдеп жөніндегі кеңестiң отырысында қаралатын нақты мәселе бойынша баяндамашыны айқындайды;
7) Министрліктің алдында Әдеп жөніндегі кеңес жұмысының қорытындылары туралы тоқсан сайын есеп бередi;

8) в пределах компетенции Совета по этике возбуждает, приостанавливает и возобновляет дисциплинарные дела;
9) по результатам рассмотрения вопросов на заседании Совета по этике направляет сведения и материалы о совершении лицами проступков
на рассмотрение уполномоченному государственному органу или должностному лицу в соответствии с их компетенцией.
10. Состав Совета по этике образуют председатель и члены Совета  по этике. Членами Совета по этике могут являться депутаты маслихата, представители общественных объединений, неправительственных организаций, средств массовой информации, руководители государственных органов и иные лица. Число членов Совета по этике должно быть нечетным и составлять не менее 7 человек.
11. Член Совета по этике должен быть беспристрастным и объективным при исполнении возложенных на него функций.
12. В состав Совета по этике не могут входить лица:
1) признанные судом недееспособными или ограниченно дееспособными;
2) лишенные судом права занимать государственные должности в течение определенного срока;
3) на которых за совершение административного коррупционного правонарушения налагались взыскания;
4) ранее судимые или освобожденные от уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушений на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
5) уволенные по отрицательным мотивам из государственных органов и организаций.
13. Персональный состав Совета по этике утверждается ответственным секретарем Министерства по предложению председателя Совета по этике.
14. Члены Совета по этике вправе:
1) вносить предложения по плану работы Совета по этике и повестке дня заседаний;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета по этике и проектов ее решений;
3) принимать участие в обсуждении вопросов, рассматриваемых Советом по этике.
15. По предложению председателя Совета по этике член Совета по этике может быть выведен из его состава в случаях:
1) непосещения заседаний Совета по этике более трех раз подряд, за исключением времени нахождения в состоянии временной нетрудоспособности, освобождения от работы для выполнения государственных или общественных обязанностей, нахождения в отпуске, командировке;
2) прекращения полномочий руководителя государственного органа, депутата, представителя общественного объединения, средств массовой информации;
3) совершения противоправных виновных действий или бездействия, подтвержденных в предусмотренном законодательством порядке;
4) проявления необъективности и личной заинтересованности при рассмотрении вопросов, входящих в компетенцию Совета по этике;

8) Әдеп жөніндегі кеңестің құзыреті шегінде тәртіптік істерді қозғайды, тоқтата тұрады және қайта бастайды;
9) Әдеп жөніндегі кеңестің отырысында мәселелерді қараудың нәтижелері бойынша адамдардың теріс қылықтар жасағаны туралы мәліметтер мен материалдарды уәкілетті мемлекеттік органның немесе лауазымды адамның қарауына олардың құзыретіне сәйкес жолдайды.
10. Әдеп жөніндегі кеңестің құрамын Әдеп жөніндегі кеңестің төрағасы мен мүшелерi құрайды. Мәслихат депутаттары, қоғамдық ұйымдардың, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлдерi, мемлекеттiк органдардың басшылары мен өзге де адамдар Әдеп жөніндегі кеңестің мүшелері бола алады. Әдеп жөніндегі кеңес мүшелерiнің саны тақ әрi кемiнде 7 адамнан құралуға тиiс.
11. Өзіне жүктелген функцияларды атқару кезінде Әдеп жөніндегі кеңестің мүшесі бейтарап және объективті болуға тиіс.
12. Әдеп жөніндегі кеңестің құрамына:
1) сот әрекетке қабілетсiз немесе әрекетке қабiлетi шектеулi деп таныған;
2) сот белгiлi бiр мерзiм iшiнде мемлекеттiк лауазымдар атқару құқығынан айырған;
3) сыбайлас жемқорлық әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағаны үшiн жаза қолданылған;
4) қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін бұрын сотталған немесе Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтарының немесе 36-бабының негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
5) мемлекеттік органдардан және ұйымдардан теріс себептер бойынша босатылған тұлғалар кіре алмайды.
13. Әдеп жөніндегі кеңестiң дербес құрамын Әдеп жөніндегі кеңес төрағасының ұсынуы бойынша Министрліктің жауапты хатшысы бекiтедi.
14. Әдеп жөніндегі кеңестің мүшесі:
1) Әдеп жөніндегі кеңес жұмысының жоспары мен отырыстардың күн тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Әдеп жөніндегі кеңестiң отырыстарына материалдарды және оның шешімдерінің жобаларын әзірлеуге қатысуға;
3) Әдеп жөніндегі кеңес қарайтын мәселелерді талқылауға қатысуға құқылы.
15. Әдеп жөніндегі кеңес төрағасының ұсынуы бойынша Әдеп жөніндегі кеңестің мүшесі мынадай:
1) уақытша еңбекке жарамсыздығы жағдайында болған, мемлекеттік және қоғамдық міндеттерді атқару үшін жұмыстан босатылған, демалыста, іссапарда болған уақытты қоспағанда, Әдеп жөніндегі кеңес отырыстарына қатарынан үш реттен артық келмеген;
2) мемлекеттік орган басшысының, депутаттың, қоғамдық бірлестіктің, бұқаралық ақпарат құралдары өкілінің өкілеттілігі тоқтатылған;
3) заңнамада көзделген тәртіппен расталған құқыққа қайшы кінәлі түрде әрекет немесе әрекетсіздік жасаған;
4) Әдеп жөніндегі кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді қарау кезінде объективті болмаушылық пен жеке мүдделілік танытқан;

5) изъявления желания о выходе из состава Совета по этике.
16. Заседания Совета по этике:
1) считаются правомочными, если на них присутствует не менее трех четвертей от общего числа членов Совета по этике;
2) проводятся в соответствии с планом его работы, а также по мере необходимости, но не реже одного раза в два месяца.
Члены Совета по этике участвуют на его заседаниях без права замены.
17. Член Совета по этике не может участвовать в обсуждении
и голосовании по дисциплинарному делу, если он либо совместно проживающие с ним близкие родственники связаны с лицом, в отношении которого возбуждено дисциплинарное дело, родственными или другими отношениями либо находятся в служебной или иной зависимости от указанного лица.
Член Совета по этике обязан заявить об обстоятельствах, исключающих его участие в обсуждении и голосовании, до заседания Совета по этике.
18. Совет по этике принимает решения двумя третями голосов от числа присутствующих на заседании членов Совета по этике. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим. Члены Совета по этике не могут воздерживаться при голосовании.
19. В отсутствие председателя Совета по этике по его поручению исполняет обязанности председателя один из членов Совета по этике. При этом, полномочия по возбуждению, приостановлению и возобновлению дисциплинарного дела на период его отсутствия осуществляются лицом, исполняющим обязанности руководителя территориального органа Министерства.
20. Заседание Совета по этике оформляется в виде протокола, который подписывается председателем, членами Совета по этике, а также заведующим Секретариатом Совета по этике.
21. Возбужденное председателем Совета по этике дисциплинарное дело должно быть рассмотрено в течение двадцати рабочих дней с учетом сроков наложения дисциплинарного взыскания.
22. Дисциплинарное дело приостанавливается на период:
1) временной нетрудоспособности служащего;
2) нахождения служащего в отпуске или командировке;
3) освобождения служащего от исполнения своих должностных обязанностей на время выполнения им государственных или общественных обязанностей;
4) нахождения служащего на подготовке, переподготовке, курсах повышения квалификации и стажировке;
5) обжалования служащим в судебном порядке решения, действия (или бездействие) государственных органов либо должностных лиц, являющихся инициаторами привлечения его к дисциплинарной ответственности.
23. До рассмотрения дисциплинарного дела на заседании Совета по этике его Секретариатом проводится в порядке и случаях, установленных законодательством о государственной службе, служебное расследование, в ходе которых изучаются обстоятельства и сведения, имеющие отношение к делу.

5) Әдеп жөніндегі кеңестің құрамынан шығу туралы ниет білдірген жағдайда, оның құрамынан шығарылуы мүмкін.
16. Әдеп жөніндегі кеңестiң отырыстары:
1) егер оларға Әдеп жөніндегі кеңес мүшелерi жалпы санының кемiнде төрттен үш бөлігі қатысса, заңды болып саналады;
2) оның жұмыс жоспарына сәйкес, сондай-ақ қажеттiлiгiне қарай, бiрақ екi айда бiр реттен сиретпей өткiзiледi.
Әдеп жөніндегі кеңестің мүшелерi оның отырыстарына алмастыру құқығынсыз қатысады.
17. Әдеп жөніндегі кеңестің мүшесі, егер ол не онымен бірге тұратын жақын туыстары өзіне қатысты тәртіптік іс қозғалған адаммен туыстық немесе басқа да қатынастармен байланыста немесе аталған адамнан қызметтік не өзге де тәуелділікте болса, тәртіптік іс бойынша талқылауға және дауыс беруге қатыса алмайды.
Әдеп жөніндегі кеңестің мүшесі өзінің талқылауға және дауыс беруге қатысуына жол бермейтін мән-жайлар туралы Әдеп жөніндегі кеңестің отырысына дейін мәлімдеуге міндетті.
18. Әдеп жөніндегі кеңес отырысқа қатысушы Әдеп жөніндегі кеңес мүшелерi санының үштен екісінің даусымен шешiмдер қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушiнiң даусы шешушi болып табылады. Әдеп жөніндегі кеңестің мүшелері дауыс беру кезінде қалыс қала алмайды.
19. Әдеп жөніндегі кеңестің төрағасы болмаған кезде оның тапсырмасы бойынша Әдеп жөніндегі кеңес мүшелерiнiң бiрі төрағаның міндеттерін атқарады. Бұл ретте, ол болмаған кезеңде тәртіптік істі қозғау, тоқтата тұру және қайта бастау жөніндегі өкілеттіктерді Министрліктің аумақтық органы басшысының міндеттерін орындайтын адам жүзеге асырады.
20. Әдеп жөніндегі кеңестің отырысы төраға, Әдеп жөніндегі кеңестің мүшелері, сондай-ақ Әдеп жөніндегі кеңес хатшылығының меңгерушісі қол қоятын хаттама түрінде ресімделеді.
21. Әдеп жөніндегі кеңестің төрағасы қозғаған тәртiптiк iс тәртіптік жазаны қолдану мерзімдерін ескере отырып, жиырма жұмыс күні ішінде қаралуға тиiс.
22. Тәртіптік іс:
1) қызметшiнiң еңбекке уақытша жарамсыздығы;
2) қызметшінің демалыста немесе iссапарда болу;
3) қызметшінің мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттердi орындау уақытында өзінің лауазымдық міндеттерін орындаудан босатылу;
4) қызметшінің даярлауда, қайта даярлауда, біліктілігін арттыру курстарында және тағылымдамада болу;
5) қызметшінің оны тәртіптік жауаптылыққа тартуға бастамашы болған мемлекеттік органдардың немесе лауазымды адамдардың шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) сот тәртібімен шағым жасау кезеңінде тоқтатыла тұрады.
23. Тәртіптік іс Әдеп жөніндегі кеңестің отырысында қаралғанға дейін оның Хатшылығы мемлекеттік қызмет туралы заңнамада белгіленген тәртіппен және жағдайларда қызметтік тергеп-тексеру жүргізеді, оның барысында iске қатысы бар мән-жайлар мен мәлiметтер зерделенедi.

24. Секретариатом принимаются меры по извещению лиц, привлекаемых к дисциплинарной ответственности, о месте и времени проведения заседания Совета по этике.
Рассмотрение дисциплинарного дела на заседании Совета по этике может происходить без участия лиц, привлекаемых к дисциплинарной ответственности, если они были надлежащим образом извещены о времени и месте заседания Совета по этике не менее чем за три дня до проведения заседания.
25. Надлежащим извещением в настоящем Положении признается извещение лица письмом, заказным письмом или телеграммой, которые вручаются ему лично или кому-то из совместно проживающих с ним совершеннолетних членов семьи под расписку либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова.
26. При рассмотрении дисциплинарной ответственности служащего на заседании Совет по этике разрешает следующие вопросы:
1) имело ли место конкретное действие (бездействие), являющееся основанием для рассмотрения дисциплинарной ответственности служащего;
2) является ли это действие (бездействие) дисциплинарным проступком, и в нарушение каких норм законодательства оно совершено;
3) совершен ли этот проступок служащим;
4) усматривается ли вина служащего в совершении этого проступка;
5) соблюдены ли сроки привлечения к дисциплинарной ответственности служащего;
6) какой вид взыскания рекомендуется наложить на служащего.
27. По итогам рассмотрения дисциплинарного дела Совет по этике может вынести одно из следующих решений:
1) рекомендовать должностным лицам, наделенным правом назначения на должности и освобождения от должностей, наложить соответствующее дисциплинарное взыскание на служащих, указанных в подпункте 7) пункта 6 настоящего Положения;
2) прекратить дисциплинарное дело.
28. При наличии в действиях служащего, указанного в подпункте
7) пункта 6 настоящего Положения, возможных признаков уголовного или административного правонарушения, Совет по этике направляет соответствующие документы и материалы в правоохранительные или иные уполномоченные государственные органы для решения вопроса о привлечении данного служащего в установленном порядке к уголовной или административной ответственности в течение трех рабочих дней.
О направлении материалов и документов в правоохранительные или иные уполномоченные государственные органы Совет по этике информирует Министерство в течение трех рабочих дней.
4. Основные задачи, функции и полномочия Секретариата
29. Основной задачей Секретариата является обеспечение деятельности Совета по этике.

24. Хатшылық тәртiптiк жауаптылыққа тартылатын адамдарды Әдеп жөніндегі кеңес отырысының өтетiн орны мен уақыты туралы хабарлау жөнiндегі шараларды қабылдайды.
Әдеп жөніндегі кеңестің отырысында тәртiптiк iс, егер тәртiптiк жауаптылыққа тартылатын адамдар отырыс өткiзілгенге дейiн үш күн бұрын Әдеп жөніндегі кеңес отырысының өтетін уақыты мен орны туралы тиісінше хабардар етілсе, олардың қатысуынсыз қаралуы мүмкiн.
25. Осы Ережеде тиісінше хабарлау деп адамды тікелей өзіне немесе онымен бірге тұрып жатқан кәмелетке толған отбасы мүшелерінің біріне қолын қойғызып, не хабарлаудың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып, хатпен, тапсырыс хатпен немесе жеделхатпен табыс етілетін хабарлау танылады.
26. Отырыста қызметшінің тәртіптік жауаптылығын қарау кезінде Әдеп жөніндегі кеңес мынадай мәселелерді:
1) қызметшінің тәртіптік жауаптылығын қарау үшін негіз болып табылатын нақты әрекеттiң (әрекетсіздіктің) орын алғанын-алмағанын;
2) бұл әрекеттiң (әрекетсіздіктің) тәртіптік теріс қылық болып табылатынын-табылмайтынын және ол заңнаманың қандай нормаларын бұза отырып жасалғанын;
3) осы теріс қылықты қызметшінің жасағанын-жасамағанын;
4) осы теріс қылықты жасауда қызметшінің кiнәсi байқалатынын-байқалмайтынын;
5) қызметшіні тәртіптік жауаптылыққа тарту мерзімдерінің сақталғанын-сақталмағанын;
6) қызметшіге тәртіптік жазаның қандай түрін белгілеу ұсынылатынын шешеді.
27. Тәртiптiк iстi қараудың қорытындылары бойынша Әдеп жөніндегі кеңес мынадай шешiмдердiң бiрiн шығаруы мүмкiн:
1) лауазымға тағайындау және лауазымнан босату құқығы берілген лауазымды адамдарға осы Ереженiң 6-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген қызметшілерге тиiстi тәртiптiк жаза қолдануды ұсыну;
2) тәртiптiк iстi тоқтату.
28. Осы Ереженiң 6-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген қызметшілердің iс-әрекетiнде ықтимал қылмыстық немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерi болған жағдайда, аталған адамды белгiленген тәртiппен қылмыстық немесе әкiмшiлiк жауаптылыққа тарту туралы мәселенi шешу үшiн Әдеп жөніндегі кеңес тиiстi құжаттар мен материалдарды үш жұмыс күні ішінде құқық қорғау немесе өзге де уәкiлеттi мемлекеттiк органдарға жiбереді.
Әдеп жөніндегі кеңес материалдар мен құжаттардың құқық қорғау немесе өзге де уәкiлеттi мемлекеттiк органдарға жiберiлгенi туралы үш жұмыс күні ішінде Министрлікті хабардар етедi.
4. Хатшылықтың негiзгi мiндеттерi, функциялары мен өкілеттіктері
29. Әдеп жөніндегі кеңестің қызметiн қамтамасыз ету Хатшылықтың негiзгі мiндеті болып табылады.

30. Секретариат возглавляет заведующий Секретариатом, назначаемый на должность и освобождаемый от должности ответственным секретарем Министерства.
31. В соответствии с основными задачами Секретариат осуществляет следующие функции по:
1) информационно-аналитическому, организационно-правовому и иному обеспечению деятельности Совета по этике;
2) проведению служебных расследований по фактам нарушения норм служебной этики, в том числе по дисциплинарным проступкам, дискредитирующим государственную службу;
3) подготовке материалов для рассмотрения дисциплинарных дел в отношении лиц, указанных в подпункте 7) пункта 6 настоящего Положения.
32. Секретариат в пределах своей компетенции вправе:
1) проводить служебные расследования по фактам нарушения норм служебной этики, в том числе по дисциплинарным проступкам, дискредитирующим государственную службу;
2) запрашивать у государственных органов, должностных лиц и иных субъектов необходимые для осуществления служебных расследований материалы и информацию;
3) привлекать специалистов и консультантов в соответствующих областях для участия в служебных расследованиях и дачи заключений;
4) привлекать к служебным расследованиям сотрудников государственных органов, в компетенцию которых входит рассмотрение затрагиваемых в ходе служебного расследования вопросов.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от     2015 года  №
Перечень
утративших силу некоторых указов
Президента Республики Казахстан
1. Пункт 1 Указа Президента Республики Казахстан от 30 июня 2005 года № 1598 «О дисциплинарных советах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в городах Астане и Алматы, областях и внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 27, ст. 329).
2. Подпункт 10) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 27 ноября 2007 года № 446 «О внесении дополнений и изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 43, ст. 499).
3. Подпункт 5) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года № 1157 «О внесении дополнений и изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 19, ст. 229).
4. Пункт 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 16 августа 2013 года № 616 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 45, ст. 658).

30. Хатшылықты Министрліктің жауапты хатшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Хатшылық меңгерушiсi басқарады.
31. Хатшылық Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiп бойынша:
1) Әдеп жөніндегі кеңестің қызметiн ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық және өзге де қамтамасыз ету;
2) қызметтік әдеп нормаларының бұзылу, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық фактілері бойынша қызметтік тергеп-тексерулер жүргізу;
3) осы Ереженiң 6-тармағының 7) тармақшасында көрсетiлген қызметшілерге қатысты тәртiптiк iстердi қарау үшiн материалдар дайындау функцияларын жүзеге асырады.
32. Хатшылық өз құзыреті шегінде:
1) қызметтік әдеп нормаларының бұзылу, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылық фактілері бойынша қызметтік тергеп-тексерулер жүргiзуге;
2) мемлекеттiк органдардан, лауазымды адамдар мен өзге де субъектiлерден қызметтік тергеп-тексерулерді жүзеге асыру үшiн қажеттi материалдар мен ақпарат сұратуға;
3) тиiстi салалардағы мамандар мен консультанттарды қызметтік тергеп-тексерулерге қатысу және қорытындылар беру үшін тартуға;
4) құзыретiне қызметтік тергеп-тексерулер барысында қозғалатын мәселелердi қарау кiретiн мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiн қызметтік тергеп-тексерулерге тартуға құқылы.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2015 жылғы
№ Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір жарлықтарының тізбесі
1. «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Астана және Алматы қалаларындағы, облыстардағы тәртіптік кеңестері және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 30 маусымдағы № 1598 Жарлығының 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 27, 329-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 27 қарашадағы № 446 Жарлығының 1-тармағының 10) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 43, 499-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 18 ақпандағы № 1157 Жарлығының 1-тармағының 5) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 19, 229-құжат).
4. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 16 тамыздағы № 616 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 3-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 45, 658-құжат).

5. Пункт 5 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 ноября 2013 года № 697 «О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 68, ст. 905).
6. Абзацы четвертый – двадцать второй пункта 12 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 900 «О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции и внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2014 г., № 54, ст. 532).

5. «Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 21 қарашадағы № 697 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 68, 905-құжат).
6. «Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің кейбір мәселелері және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 900 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 12-тармағының төртінші – жиырма екінші абзацтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2014 ж., № 54, 532-құжат).