О Генеральном плане города Рудный Костанайской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2016 года № 74
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» и в целях обеспечения комплексного развития города Рудный Костанайской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Рудный Костанайской области (включая основные положения), одобренный Костанайским областным и Рудненским городским маслихатами.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 февраля 2016 года № 74
Генеральный план города Рудный Костанайской области
(включая основные положения)
1. Общие положения
1. Основные положения Генерального плана города Рудный Костанайской области (далее – Основные положения) являются кратким изложением главных проектных предложений и решений по комплексному планированию развития и застройки города Рудный на первоочередной (2020 год), расчетный (2030 год) сроки проектирования и долгосрочный прогноз развития города Рудный (до 2045 года) в рамках Генерального плана города Рудный Костанайской области (далее – Генеральный план).
Генеральный план разработан в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, инструктивными положениями документов и нормативными правовыми актами, регулирующими вопросы экологии, социально-экономического и территориального развития территории города.
Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в границах перспективного территориального развития (приложение к настоящим Основным положениям).
2. Назначение Генерального плана
Генеральный план является основным градостроительным документом, определяющим: стратегию социально-экономического и территориального развития территории города, оптимальную планировочную структуру и функциональное зонирование территории, принципы охраны окружающей среды, развитие системы общественного обслуживания, транспортной и инженерной инфраструктур, долгосрочное планирование инвестиционных процессов на проектируемой территории.
Генеральный план является основой для разработки градостроительной документации следующих стадий, детализирующих и конкретизирующих его проектные решения: проектов детальной планировки, проектов застройки.

Қостанай облысы Рудный қаласының Бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 ақпандағы № 74 қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қостанай облысы Рудный қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай облыстық және Рудный қалалық мәслихаттары мақұлдаған Қостанай облысының Рудный қаласы бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 18 ақпандағы
№ 74 қаулысымен
бекітілген
Қостанай облысы Рудный қаласының бас жоспары
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
1. Жалпы ережелер
Қостанай облысы Рудный қаласының бас жоспарының негізгі ережелері (бұдан әрі – Негізгі ережелер) Қостанай облысы Рудный қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) шеңберінде бірінші кезектегі (2020 жыл), есепті (2030 жыл) жобалау мерзімдеріне және Рудный қаласын дамытуды ұзақ мерзімді болжамына (2045 жылға дейін) арналған Рудный қаласын дамытуды және құрылыс салуды кешенді жоспарлау бойынша басты жобалау ұсыныстары мен шешімдерінің қысқаша мазмұндамасы болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамасына, қала аумағының экология, әлеуметтік-экономикалық және аумақтық даму мәселелерін реттейтін құжаттар мен нормативтік құқықтық актілердің нұсқама ережелеріне сәйкес әзірленген.
Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) перспективалы аумақтық дамудың шегінде (осы Негізгі ережелерге қосымша) орындалған.
2. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар қала аумағын әлеуметтік-экономикалық және аумақтық дамыту стратегиясын, аумақтың оңтайлы жоспарлы құрылымын және функционалдық аймақтарға бөлінуін, қоршаған ортаны қорғау қағидаттарын, қоғамдық қызмет көрсету жүйесінің, көлік және инженерлік инфрақұрылымдарының дамуын; жобаланатын аумақта инвестициялық процестердің ұзақ мерзімді жоспарлануын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар жобалық шешімдерді нақтылайтын және айқындайтын келесі кезеңдердегі қала құрылысы құжаттамасын егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын, құрылыс салу жобаларын әзірлеу үшін негіз болып табылады.

Генеральный план разработан на основе материалов топографических съемок в масштабе 1:5000 и 1:2000, уточненных при сборе исходных данных и натурном обследовании территории города.
Основными целями разработки Генерального плана являются определение долгосрочных перспектив социально-экономического и территориального развития города, формирование его планировочной структуры, функционального градостроительного зонирования, принципиальных решений инженерной и транспортной инфраструктур.
Для достижения поставленной цели в Генеральном плане решаются следующие задачи:
1) выявление проблем градостроительного развития территории на основе анализа параметров сложившейся среды, существующих ресурсов жизнеобеспечения с учетом необходимости ранее принятых градостроительных решений;
2) определение основных направлений и параметров пространственного развития, обеспечивающих управление развитием территории на основе баланса интересов региональных и местных органов власти;
3) создание электронного генерального плана с учетом требований к формированию ресурсов информационной системы обеспечения градостроительной деятельности на территории города.
3. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Климат резко континентальный и характеризуется большой изменчивостью температуры, влажности и других метеорологических элементов, как в суточном, так и годовом ходе. Преобладающее направление ветра - юго-западное. Город Рудный, согласно СНиП РК 2.04-01-2010 «Строительная климатология», расположен в IВ строительном климатическом подрайоне.
Город находится в Костанайской области, преимущественно расположенной в степной зоне Зауралья. Территория обследованных участков находится в подзоне южных черноземов. На значительных территориях зон озеленения города создан искусственный почвенный покров. Озеленение осуществляется путем посадки искусственных насаждений.
Из опасных геологических и гидрогеологических процессов и явлений на территории города и вновь осваиваемых площадях отмечены следующие:
1) затопление паводковыми водами происходит в весенний период на левом берегу до улицы Парковая;
2) подтопление (высокий уровень грунтовых вод) отмечено на территориях, прилегающих к реке Тобол;
3) оврагообразование – процесс имеет место в городе, существующие овраги в настоящее время прекратили свой рост и превратились в лога, которые являются естественными дренами для выклинивающихся грунтовых вод;
4) суффозионные процессы и явления - происходит вымывание легкорастворимых солей из грунтов;
5) просадочность, набухание грунтов распространены;

Бас жоспар 1:5000 және 1:2000 масштабындағы бастапқы деректерді жинау және қала аумағын нақты тексеру кезінде нақтыланған топографиялық түсірілім материалдары негізінде әзірленді.
Бас жоспарды әзірлеудің негізгі мақсаты қаланы әлеуметтік-экономикалық және аумақтық дамытудың ұзақ мерзімді перспективаларын айқындау, оның жоспарлау құрылымын, қала құрылысының функционалдық аймақтарға бөлінуін, инженерлік және көлік инфрақұрылымының қағидатты шешімдерін қалыптастыру болып табылады.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін Бас жоспарда мынадай міндеттер шешіледі:
1) қалыптасқан орта параметрлерін, бұрын қабылданған қала құрылысы шешімдерінің қажеттілігін ескере отырып, тыныс-тіршілікті қамтамасыз етудің қолда бар ресурстарын талдау негізінде аумақтың қала құрылысын дамыту проблемаларын айқындау;
2) өңірлік және жергілікті билік органдары мүдделерінің теңгерімі негізінде аумақтың дамуын басқаруды қамтамасыз ететін кеңістікте дамудың негізгі бағыттары мен параметрлерін айқындау;
3) қала аумағында қала құрылысы қызметін қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесі ресурстарын қалыптастыруға қойылатын талаптарды ескере отырып, электронды бас жоспар жасау.
3. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
Климаты шұғыл континенттік және ауа температурасы, ылғалдылығы және басқа да метеорологиялық элементтердің тәулік барысында да, жыл барысында да жоғары құбылмалылығымен сипатталады. Желдің басым бағыты – оңтүстік-батыс. Рудный қаласы «Құрылыс климатологиясы» ҚР ҚНжЕ 2.04-01-2010 сәйкес IB климаттық құрылыс кіші ауданында орналасқан.
Қала негізінен Зауралье далалық аймағын алып жатқан Қостанай облысында орналасқан. Тексерілген учаскелердің аумағы оңтүстік қара топырақты кіші аймақта орналасқан. Қаланың көгалдандыру аймақтарының біршама аумағында жасанды топырақ жабындысы жасалған. Көгалдандыру жасанды екпелер отырғызу жолымен жүзеге асырылады.
Қала аумағында және жаңадан игерілген аудандарда геологиялық және гидрогеологиялық қауіпті процестер мен құбылыстардан мыналар белгіленді:
1) көктем мезгілінде су тасқыны сол жағалауда Парковая көшесіне дейін орын алады;
2) Тобыл өзеніне іргелес аудандарда су жайылуы (жерасты суының жоғары деңгейі) байқалады;
3) терең сайлардың пайда болуы – бұл процесс қалада орын алады, қазіргі уақытта терең сайлар ұлғаюын тоқтатып жыраларға айналды, бұлар жерасты суының сыналап ағатын табиғи дрен болып табылады;
4) суффозиялық процестер мен құбылыстар – топырақтан оңай ерігіш тұздардың шайылуы орын алады;
5) шөгу, топырақтың бөгуі таралған;

6) коррозионные свойства грунтов – это наличие в грунтах солей, которые приводят к коррозии металлов и железобетонных конструкций.
4. Социально-экономическое развитие
1. Основные направления социально-экономического развития
Генеральным планом город на прогнозный период развития рассматривается как крупный город областного значения с преимущественным развитием добывающей промышленности (добычей металлических руд).
Целями развития города являются формирование устойчивой и конкурентоспособной экономики с надежной инженерно-транспортной инфраструктурой, обеспечение стабильного и комплексного развития, поддержание экологического равновесия, совершенствование существующей и создание на вновь застраиваемых землях территориально-планировочной организации города.
Главная цель социально-экономического развития города состоит в повышении человеческого потенциала, определяемого подъемом уровня занятости, благосостояния и улучшения условий жизнедеятельности населения.
2. Демография
Существующая численность населения на 1 января 2014 года составляла 128,2 тысяч человек. На формирование численности населения города влияют демографические процессы. По административной территории города за 2013 год, впервые за последние несколько лет, отмечается положительная динамика естественного прироста населения (рождаемость превышает смертность), показатель естественного прироста населения составил 105 человек (родившихся – 1719, умерших – 1614), чему способствуют улучшение благосостояния жизни значительной части населения, рациональный и осознанный подход к увеличению семьи и количеству в ней детей.
Средние значения коэффициента естественного прироста на перспективу приняты в Генеральном плане на 2020 год – 1,1% и расчетный срок – 2,2%.
Перспективная численность населения, определенная демографическим способом, составит на 2030 год - 150,0 тысяч человек, в том числе на первую очередь - 132,0 тысяч человек.
Процесс реализации проектных предложений Генерального плана по планировочной организации территории и развитию экономики, комплекс мер по улучшению городской среды будут способствовать росту уровня занятости населения города. Существующие в настоящее время резервы трудовых ресурсов будут задействованы в сфере производства и обслуживания.
3. Жилищно-гражданское строительство
Средняя (результативная) жилищная обеспеченность на расчетный срок принята в размере 21,6 квадратных метров жилой площади на одного человека.
Показатели проектируемого жилищного фонда в период расчетного срока (2014 - 2030 годы) составляют 1072,0 тыс. м2, в том числе в период первой очереди строительства (2014 - 2020 годы) – 219,0 тыс. м2. В Генеральном плане принято следующее строительное зонирование жилых домов:
первая очередь строительства - 2020 год

6) топырақтың коррозиялық қасиеттері – топырақта металдар мен темірбетон құрылыстардың коррозиясына әкеліп соғатын тұздардың болуы.
4. Әлеуметтік-экономикалық даму
1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі бағыттары
Бас жоспарда дамудың болжамды кезеңінде қала тау-кен өнеркәсібі (металл кендерін өндіру) басым дамыған облыстық маңызы бар ірі қала ретінде қарастырылады.
Қаланы дамытудың мақсаты сенімді инженерлік және көлік инфрақұрылымы бар орнықты және бәсекеге қабілетті экономиканы құру, тұрақты және кешенді дамуды қамтамасыз ету, экологиялық тепе-теңдікті қолдау, қаланың жаңа құрылыс салынатын жерлерінде аумақтық-жоспарлау арқылы ұйымдастыруды қалыптастыру және қолданыстағыны жетілдіру.
Қаланың әлеуметтік-экономикалық дамытудың негізгі мақсаты халықтың жұмыспен қамтылуы, әл-ауқаты деңгейінің көтерілуімен, тыныс-тіршілігі жағдайларының жақсаруымен айқындалатын адами әлеуетті арттыру болып табылады.
2. Демография
2014 жылғы 1 қаңтарға халық саны 128,2 мың адамды құрады. Қала тұрғындарының санын қалыптастыруға демографиялық процестер әсер етеді. Қаланың 2013 жылғы әкімшілік аумағы бойынша соңғы бірнеше жылда алғаш рет халық санының табиғи өсуінің оң серпіні (туу көрсеткіші өлім көрсеткішінен асады) байқалып отыр, халық санының табиғи өсу көрсеткіші 105 адамды құрайды (туылғандар – 1719, қайтыс болғандар – 1614), бұған тұрғындардың біршама бөлігінің әл-ауқатының жақсаруы, отбасының және ондағы балалар санының көбеюіне деген тиімді әрі саналы көзқарас ықпал етеді.
Табиғи өсім коэффициентінің перспективаға арналған орташа мәндері Бас жоспарда 2020 жылға - 1,1% және есепті мерзімге – 2,2% қабылданды.
Демографиялық тәсілмен анықталған перспективадағы халық санының көрсеткіші 2030 жылға - 150,0 мың адамды, соның ішінде бірінші кезекте 132,0 мың адамды құрайды.
Бас жоспардың аумақты жоспарлы ұйымдастыру және экономиканы дамыту жөніндегі жобалау ұсыныстарын іске асыру процесі, қалалық ортаны жақсарту бойынша шаралар кешені қала тұрғындарының жұмыспен қамтылу деңгейінің өсуіне ықпал етеді. Қазіргі кездегі еңбек ресурстарының резервтері өндіріс және қызмет көрсету саласына жұмылдырылған.
3. Азаматтық-тұрғын үй құрылысы
Есепті мерзімге тұрғын үймен орташа (нәтижелі) қамтамасыз ету бір адамға 21,6 шаршы метр тұрғын үй алаңы көлемінде қабылданған.
Есепті мерзім кезеңіне (2014 – 2030 жылдары) жобаланатын тұрғын үй қорының көрсеткіші 1072,0 мың м2, соның ішінде бірінші кезектегі құрылыс кезеңінде (2014 – 2020 жылдары) – 219,0 мың м2 құрайды. Бас жоспарда тұрғын үйлерді мынадай құрылыстық аймақтарға бөлу қабылданған:
бірінші кезектегі құрылыс – 2020 жыл

1) с приусадебными участками – 117,7 тыс. м2 - 54,0 %;
2) средне-многоэтажные (5-9 этажей) – 101,3 тыс. м2 – 46,0 %;
расчетный срок - 2030 год
1) с приусадебными участками – 804,0 тыс. м2 - 75,0 %;
2) средне-многоэтажные (5-9 этажей) – 268,0 тыс. м2 – 25,0 %.
Жилищное строительство ориентировано на обеспечение жильем всех слоев населения. Потребная площадь под развитие селитебной территории составляет 1847,0 гектаров.
В основных технико-экономических показателях (далее – ТЭП) приведены расчеты потребности в объектах общественного назначения, выполненные в соответствии с требованиями СНиП РК 3.01-01-2008* «Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов», утвержденными приказом председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 13 января 2009 года № 31 и введенными в действие с 1 июня 2009 года.
Объемы строительства учреждений и предприятий обслуживания приняты с учетом территориальных ресурсов города, исходя из необходимости формирования системы общегородских зон и центров объектами высокого уровня обслуживания, а также местных центров в районах сложившейся и новой комплексной застройки объектами обслуживания населения в жилой среде: культуры, торговли, быта, образования, здравоохранения и социального обеспечения.
За весь проектный период планируется построить 24 детских дошкольных учреждений общей вместимостью 4324 места, 9 общеобразовательных школ общей вместимостью 6111 учащихся и 2 комплекса детских сад-школа, поликлиник - на 1167 посещений, больничных комплексов – 255 коек.
В том числе, в первую очередь планируется построить 15 детских дошкольных учреждений общей вместимостью 2310 мест, 5 общеобразовательных школ общей вместимостью 2905 учащихся и 2 комплекса детский сад-школа, поликлиник - на 932 посещений, больничных комплексов – на 140 коек.
Деятельность организаций культуры направлена на сохранение и развитие сети культурных учреждений с дальнейшим совершенствованием их работы и внедрения новых форм деятельности. Большое внимание в будущем рекомендуется уделять внедрению новейших технологий и укреплению материально-технической базы существующих объектов культуры и искусства, а также строительству новых.
Генеральным планом предусматривается сохранение всех памятников истории, культуры и архитектуры, имеющихся в городе.
Для сохранения памятников истории, культуры и архитектуры, а также окружающей их наиболее ценной исторической среды, обеспечения органической взаимосвязи памятников с новой застройкой необходимо на последующих стадиях проектирования установить границы участков памятников и зоны регулирования городской застройки.

1) үй жанында учаскелері бар үйлер – 117,7 мың м2 – 54,0%;
2) орташа-көпқабатты үйлер (5-9 қабат) – 101,3 мың м2– 46,0%.
есепті мерзім – 2030 жыл
1) үй жанында учаскелері бар үйлер – 804,0 мың м2 – 75,0%;
2) орташа-көпқабатты үйлер (5-9 қабат) – 268,0 мың мІ– 25,0%.
Тұрғын үй құрылысы тұрғындардың барлық топтарын тұрғын үймен қамтамасыз етуге бағытталған. Қоныстанатын аумақтың дамуына қажетті аудан 1847,0 гектарды құрайды.
Негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерде (бұдан әрі – ТЭК) Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің 2009 жылғы 13 қаңтардағы № 31 бұйрығымен бекітілген және 2009 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізілген «Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу» ҚР ҚНжЕ 3.01-01-2008* талаптарына сәйкес орындалған қоғамдық маңызы бар объектілерге қажеттілік есебі келтірілген.
Мекемелер мен қызмет көрсету кәсіпорындарын салу көлемі жалпы қалалық аймақтар мен орталықтар жүйесін жоғары деңгейде қызмет көрсететін объектілермен, сондай-ақ қалыптасқан және жаңа кешенді құрылыс аудандарындағы жергілікті орталықтарды тұрғындарға тұрғын ортада қызмет көрсететін: мәдениет, сауда, тұрмыстық, білім беру, денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерімен қалыптастыру қажеттілігіне негізделіп, қаланың аумақтық ресурстарын ескере отырып қабылданған.
Бүкіл жобалау кезеңінде жалпы сыйымдылығы 4324 орынға арналған 24 мектепке дейінгі балалар мекемесін, жалпы сыйымдылығы 6111 оқушыға арналған 9 жалпы білім беру мектебін және 2 бала бақша-мектеп кешенін, 1167 келушіге арналған емханалар, 255 кереуеттік аурухана кешендерін салу жоспарланып отыр.
Сонымен қатар, бірінші кезекте жалпы сыйымдылығы 2310 орынға арналған 15 мектепке дейінгі балалар мекемесін, жалпы сыйымдылығы 2905 оқушыға арналған 5 жалпы білім беру мектебін және 2 бала бақша-мектеп кешенін, 932 келушіге арналған емханалар, 140 кереуеттік аурухана кешендерін салу жоспарлануда.
Мәдениет ұйымдарының қызметі олардың жұмысын әрі қарай жетілдіру және жаңа қызмет түрлерін енгізу арқылы мәдениет мекемелерінің желісін сақтауға және дамытуға бағытталған. Келешекте жаңа технологияларды енгізуге және қолданыстағы мәдениет және өнер объектілерінің материалдық-техникалық базасын нығайтуға, сондай-ақ жаңа объектілерді салуға көп көңіл бөлуге ұсыныс жасалады.
Бас жоспарда қаладағы барлық тарихи, мәдени және сәулет ескерткіштерін сақтау көзделген.
Тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін, сондай-ақ оларды қоршаған аса құнды тарихи ортаны сақтау, ескерткіштердің жаңа құрылыстармен үйлесімді өзара байланысын қамтамасыз ету үшін кейінгі жобалау сатысында ескерткіш учаскелерін және қалалық құрылысты реттеу аймақтарының шекараларын белгілеу қажет.

4. Экономическая деятельность
Генеральным планом определены приоритетные направления развития экономики города: добыча металлических руд, переработка сельскохозяйственной продукции. Развитие отраслей экономики будет базироваться на расширении мощностей существующих производств и создании новых предприятий.
В городе предлагается выделить территорию для создания индустриальной зоны размером в 400,0 гектар, в задачу которой входят поддержка и развитие компаний, работающих в области внедрения новых технологий.
При рассмотрении экономической и социальной перспективы города целесообразно организовать следующие кластеры:
1) транспортно–логистический кластер (к 2020 году объем грузопотока через Казахстан вырастет до 35 миллионов тонн грузов с последующим увеличением до 50 миллионов тонн грузов или в 3,0 раза);
2) строительный кластер с законченным циклом производства, включая строительство заводов по производству листового стекла, цемента, керамической плитки;
3) продуктовый кластер объединяет участников производителей сельскохозяйственного сырья и перерабатывающие предприятия.
Основные направления развития социально-экономического комплекса в период расчетного срока будут направлены на:
обеспечение роста базовых экономических показателей;
реализацию запланированных инвестиционных проектов;
3) реализацию программы диверсификации экономики и развития малого и среднего бизнеса для обеспечения оптимальной структуры занятости населения города;
4) продолжение обучения основам предпринимательства и программам выдачи кредитов и грантов на развитие производств;
5) развитие транспортной инфраструктуры к объектам малого и среднего бизнеса.
5. Промышленность
Город Рудный является одним из промышленно-развитых регионов Костанайской области.
Решение проблемы моногорода Рудный видится как в продлении деятельности градообразующего предприятия акционерного общества «Соколовско-Сарбайское горно-производственное объединение» (далее – АО «ССГПО»), так и за счет доразведки месторождений, внедрения технологий использования бедных руд и разработки отходов добычи, скопившихся вокруг моногорода. Кроме того, в городе могут размещаться предприятия по переработке сельскохозяйственного сырья, объекты производственного, социального и культурно-бытового обслуживания населения сельской местности, находящейся в зоне их влияния.
5. Градостроительное развитие
1. Архитектурно-планировочная организация территории
Градостроительное решение Генерального плана, его планировочная структура определены на основе современного состояния города, комплексной градостроительной и экономической оценки территории и территориального развития города.
Планировочная структура формируется природным и транспортным каркасами. Природный каркас – это река Тобол. Транспортный каркас – автомагистрали общегородского значения с выходом в сторону других городов Костанайской области.
Генеральным планом предлагается поэтапное освоение пяти жилых районов.
Перспективная территория города разделена на пять жилых районов:

4. Экономикалық қызмет
Бас жоспарда қала экономикасын дамытудың басым бағыттары айқындалған: металл кенін өндіру, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу. Экономика салаларын дамыту қолданыстағы өндірістердің қуатын кеңейтуге және жаңа кәсіпорындарды құруға негізделеді.
Қалада индустриялық аймақ құру үшін 400,0 гектар көлемінде аумақ бөлу ұсынылады, оның міндетіне жаңа технологияларды енгізу саласында жұмыс істейтін компанияларды қолдау және дамыту кіреді.
Қаланың экономикалық және әлеуметтік перспективасын қарастыру кезінде мынадай кластерлерді ұйымдастырған жөн:
1) көлік-логистикалық кластер (2020 жылға қарай Қазақстан арқылы жүк ағынының көлемі 35 миллион тонна жүкке дейін, кейіннен 50 миллион тонна жүкке немесе 3,0 есеге дейін өседі);
2) жалпақ шыны, цемент, керамикалық тақта өндіру жөніндегі зауыттар құрылысын қоса алғанда, өндірістің аяқталған циклі бар құрылыс кластері;
3) өнім кластері ауыл шаруашылығы шикізатын өндіруге қатысушылар мен қайта өңдеу кәсіпорындарын біріктіреді.
Есепті мерзім кезеңінде әлеуметтік-экономикалық кешеннің негізгі бағыттары мыналарға бағытталады:
1) базалық экономикалық көрсеткіштердің өсуін қамтамасыз ету;
2) жоспарланған инвестициялық жобаларды іске асыру;
3) қала тұрғындарын оңтайлы жұмыспен қамту құрылымын қамтамасыз ету үшін экономиканы әртараптандыру мен шағын және орта бизнесті дамыту бағдарламасын іске асыру;
4) кәсіпкерлік негіздеріне, өндірісті дамытуға арналған кредиттер мен гранттар беру бағдарламаларына оқытуды жалғастыру;
5) шағын және орта бизнес объектілеріне көлік инфрақұрылымын дамыту.
5. Өнеркәсіп
Рудный қаласы Қостанай облысының өнеркәсіптік дамыған өңірлерінің бірі болып табылады.
Рудный моноқаласы проблемасының шешімі «Соколов-Сарыбай кен-байыту өндірістік бірлестігі» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «ССКӨБ» АҚ) қала құрушы кәсіпорнының қызметін жалғастырумен қатар, кен орындарын жете барлау, жұтаң кенді пайдалану технологияларын енгізу және моноқала айналасында жинақталған қазба қалдықтарын игеру есебінен де көрінеді. Сонымен бірге, қалада ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу кәсіпорындары, олар ықпал ететін аймақта орналасқан ауылдық жердің тұрғындарына өндірістік, әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсететін объектілер орналасуы мүмкін.
5. Қала құрылысын дамыту
1. Аумақты сәулеттік-жоспарлауды ұйымдастыру
Бас жоспардың қала құрылысы шешімі, оны жоспарлау құрылымы қаланың қазіргі жағдайы, аумақты және қала аумағын дамытуды кешенді қала құрылысы мен экономикалық бағалау негізінде айқындалған.
Жоспарланған құрылым табиғи және көлік қаңқалары арқылы қалыптасады. Табиғи қаңқа – бұл Тобыл өзені. Көлік қаңқасы – Қостанай облысының басқа қалалары жағына шығатын жалпы қалалық маңызы бар автомагистральдар.
Бас жоспарда бес тұрғын ауданды кезең-кезеңімен игеру ұсынылады.
Қаланың перспективалы аумағы бес тұрғын ауданға бөлінген:

1) в пределах существующих границ выделено три жилых района: Центральный, Восточный и Западный;
2) два жилых района на прирезаемых свободных от застройки территориях за пределами существующих границ: Юбилейный и Правобережный.
В жилом районе «Центральный» предусматривается размещение только объектов обслуживания.
Освоение жилого района «Правобережный» планируется начать к концу расчетного срока.
Жилой район «Западный» подлежит полному освоению в период первой очереди строительства.
В пределах существующих границ города в трех жилых районах: «Центральный», «Восточный» и «Западный» предусмотрено проведение точечных работ по привязке отдельных зданий и сооружений жилищно-гражданского строительства в целях уплотнения застройки и повышения качества благоустраиваемой городской среды при содействии развитию малого и среднего бизнеса в градостроительстве города и с учетом частичной реконструкции жилого фонда с амортизационным износом в 50-60% и более.
На прирезаемых, свободных от застройки территориях, за пределами существующих границ города выделено два жилых района «Юбилейный» и «Правобережный», где Генеральным планом предусмотрено размещение малоэтажной застройки с приусадебными участками и всей необходимой социальной инфраструктуры повседневного и периодического спроса.
Планировочной организацией территории города предусматриваются упорядочение существующих производственных и коммунально-складских площадок, перспективное развитие промышленности посредством эффективного использования указанных территорий с учетом экологических и технологических требований к их размещению.
Генеральный план предусматривает развитие объектов рекреационного назначения посредством максимального сохранения существующих зеленых насаждений в окрестностях города и пойменных территориях его водной артерии, формирования системы зеленых территорий различного назначения (парков, скверов, бульваров, специальных и санитарно-защитных), в соответствии с требованиями градостроительных и других нормативных документов.
Предусматриваются поэтапная реорганизация прибрежных территорий, занятых производственными объектами, вывод вредных производств, замещение на экологически чистые виды деятельности. Предлагается развитие набережной и прибрежной рекреационной зоны за счет рекультивации части производственной зоны.
Система общегородских и районных магистралей принята с учетом организации удобного транспортного сообщения между селитебными территориями и промышленными зонами, а также жилыми образованиями внутри селитебных территорий.

1) қолданыстағы шекара шегінде үш тұрғын аудан бөлінген: Орталық, Шығыс және Батыс;
2) қолданыстағы шекаралар шегінен тыс құрылыстан бос, кесілген аумақтарда екі тұрғын аудан: Юбилейный және Правобережный.
«Орталық» тұрғын ауданында қызмет көрсету объектілерін ғана орналастыру көзделген.
«Правобережный» тұрғын ауданын игеруді есепті мерзімнің соңына қарай бастау жоспарланған.
«Батыс» тұрғын ауданы бірінші кезектегі құрылыс мерзімінде толық игерілуі тиіс.
Қаланың қолданыстағы шекарасы шегіндегі «Орталық», «Шығыс» және «Батыс» үш тұрғын ауданында қаланың қала құрылысы саласындағы шағын және орта бизнесті дамытуға жәрдемдесу арқылы және 50-60% және одан астам амортизациялық тозған тұрғын үй қорын ішінара реконструкциялауды есепке ала отырып, құрылысты жақындату және абаттандырылатын қала ортасының сапасын арттыру мақсатында жеке ғимараттар мен тұрғын үй-азаматтық құрылыстарын байланыстыру бойынша нақтылау жұмыстарын жүргізу көзделген.
Қаланың қолданыстағы шекарасы шегіндегі құрылыстан бос, кесілген аумақтарда «Юбилейный» және «Правобережный» екі тұрғын ауданы бөлінген, мұнда Бас жоспарда үй жанындағы учаскелері мен күнделікті және мерзімді сұранысқа ие барлық қажетті әлеуметтік инфрақұрылымы бар аз қабатты құрылысты орналастыру қарастырылған.
Қала аумағын жоспарлы ұйымдастыруда қолданыстағы өндірістік және коммуналдық-қоймалық алаңдарды ретке келтіру, оларды орналастыруға қойылатын экологиялық және технологиялық талаптарды ескере отырып, көрсетілген аумақты тиімді пайдалану арқылы өнеркәсіпті перспективалық дамыту көзделген.
Бас жоспарда қала құрылысы және өзге де нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес қала маңында және оның су артериясының жайылма аумағында өсіп тұрған жасыл көшеттерді барынша сақтау, түрлі мақсаттағы жасыл аумақ (саябақтар, бақтар, желекжолдар, арнайы және санитариялық қорғау) жүйесін қалыптастыру арқылы рекреациялық мақсаттағы объектілерді дамыту көзделеді.
Өндірістік объектілер орналасқан жағалау аумақтарын кезең-кезеңімен қайта ұйымдастыру, зиянды өндірістерді шығару, қызметтің экологиялық таза түрлеріне ауыстыру көзделеді. Өндірістік аймақ бөлігі топырағының құнарлылығын қалпына келтіру арқылы жағалау және жағалау жанындағы рекреациялық аймақтарды дамыту ұсынылады.
Жалпы қалалық және аудандық магистраль жүйесі қоныстанған аумақ пен өнеркәсіп аймағы, сондай-ақ қоныстанған аумақ ішіндегі тұрғын үй құрылыстары арасында қолайлы көлік қатынасын ұйымдастыруды ескере отырып қабылданды.

2. Градостроительное зонирование
В планировочной структуре города произведено четкое функциональное зонирование. Вся территория города делится на промышленную и селитебную, а также зону отдыха, организуемую вдоль побережья реки Тобол.
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на:
1) создание благоприятной и безопасной среды жизнедеятельности;
2) защиту территорий и населения от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
3) предотвращение чрезмерной концентрации населения и производства, загрязнения окружающей природной среды;
4) охрану и использование особо охраняемых территорий, в том числе природных ландшафтов, территорий объектов историко-культурного назначения, лесных угодий и водных объектов в границах города.
С учетом планировочных ограничений и современного использования территорий определены функциональные назначения и интенсивность использования каждой планировочной территориальной единицы.
На территории города выделены следующие функциональные зоны:
1) жилая зона;
2) общественная (общественно-деловая) зона;
3) рекреационная зона;
4) зоны инженерной и транспортной инфраструктуры;
5) промышленная (производственная) зона;
6) зона сельскохозяйственного и лесохозяйственного использования;
7) зона специального назначения;
8) санитарно-защитная зона;
9) резервная зона.
Для каждой градостроительной зоны определены регламенты по их использованию и ограничению на использование.
6. Транспортная инфраструктура
Транспортная система города включает виды транспорта (железнодорожный, автомобильный), обслуживающие внешние, пригородные, внутригородские пассажирские и грузовые перевозки.
Общая протяженность улиц и дорог города к концу расчетного периода составит около 263,5 км, в том числе общая протяженность магистральных улиц - 80,12 км.
На первую очередь протяженность линий автобусного пассажирского транспорта увеличится до 265,2 км, на расчетный срок – до 288,4 км.
Система улично-дорожной сети, как наиболее стабильный элемент и каркас городской планировочной структуры города, является основой для перспективного градостроительного развития города.
Развитие улично-дорожной сети на проектный период предусматривает:
1) в связи с развитием строительства города на правом берегу реки Тобол предусматривается трассировка магистральной улицы - проспекта Космонавтов до новых районов застройки;
2) создание внешнего кольца города, предназначенного для движения транзитного грузового автотранспорта, которое предусматривается по периферийной части города, в обход селитебных территорий;

2. Қала құрылысын аймақтарға бөлу
Қаланы жоспарлау құрылымы нақты функционалдық аймақтарға бөлінген. Қаланың бүкіл аумағы өнеркәсіптік және қоныстанған, сондай-ақ Тобыл өзенінің жағалау бойында ұйымдастырылған демалыс аймағы болып бөлінеді.
Қала аумағын қала құрылысы аймақтарына бөлу мыналарға бағытталған:
1) қолайлы және қауіпсіз тіршілік әрекеті ортасын құру;
2) аумақты және тұрғындарды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар әсерінен қорғау;
3) халықтың және өнеркәсіптің шамадан тыс шоғырлануын, қоршаған табиғи ортаны ластауды болдырмау;
4) қала шекарасындағы ерекше қорғалатын аумақты, оның ішінде табиғи ландшафттарды, тарихи-мәдени маңызы бар объектілер аумақтарын, орманды алқапты және су объектілерін қорғау және пайдалану.
Жоспарлы шектеулер мен аумақтарды заманауи пайдалануды ескере отырып, әр жоспарланған аумақтық бірлікті пайдаланудың функционалдық мақсаты мен қарқындылығы айқындалған.
Қала аумағында мынадай функционалдық аймақтар бөлінген:
1) тұрғын үй аймағы;
2) қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) аймақ;
3) рекреациялық аймақ;
4) инженерлік және көлік инфрақұрылымы аймақтары;
5) өнеркәсіптік (өндірістік) аймақ;
6) ауыл шаруашылығы мен орман шаруашылығында пайдаланылатын аймақтар;
7) арнайы мақсаттағы аймақ;
8) санитариялық-қорғау аймақтары;
9) резервтік аймақ.
Әрбір қала құрылысы аймағы үшін оларды пайдалану және пайдалануды шектеу бойынша регламенттер айқындалған.
6. Көлік инфрақұрылымы
Қаланың көлік жүйесіне сыртқы, қала маңындағы, қала ішіндегі жолаушылар және жүк тасымалы қызметін көрсететін көлік түрлері (теміржол, автомобиль) кіреді.
Есепті кезеңнің соңына қарай қала көшелері мен жолдарының жалпы ұзындығы – 263,5 км, оның ішінде магистральдық көшелердің жалпы ұзындығы 80,12 км құрайды.
Бірінші кезекте автобус жолаушылар көлігі желілерінің ұзындығы – 265,2 км дейін, есепті кезеңде 288,4 км дейін артады.
Қаланың жобалау құрылымының ең тұрақты элементі және қаңқасы ретінде жол-көше желісінің жүйесі қала құрылысының перспективалық дамуының негізі болып табылады.
Жобалау кезеңінде жол-көше желісін дамытуда мыналар қарастырылған:
1) Тобыл өзенінің оң жағалауында қала құрылысының дамуына байланысты Космонавттар даңғылынан жаңа құрылыс аудандарына дейін магистральдық көше тарту жұмыстары көзделген;
2) қаланың қоныстанған аумағынан тысқары, шеткі бөлігі бойынша көзделген транзиттік жүк автокөлігі қозғалысына арналған қаланың сыртқы шеңберін құру;

3) реконструкцию существующих дорог, входящих в состав объездной автодороги города: автодороги республиканского значения «Карабутак – Комсомольское – Денисовка – Рудный - Костанай» под I техническую категорию;
4) в связи с развитием Южно-Сарбайского карьера в южном и юго-западном направлениях выполняется вынос участка автодороги областного значения «Рудный-Качар-Федоровка» в обход Сарбайского накопителя.
Перспективная улично-дорожная сеть города будет представлять прямоугольно-радиальную схему со средней плотностью магистральных улиц 2,0-2,2 км/ км2.
В Генеральном плане определены поперечные профили главных улиц с учетом перспективного роста автотранспорта на расчетный срок и за его пределами.
Генеральным планом резервируются территории под строительство транспортных развязок в разных уровнях в местах пересечения внешних автодорог с общегородскими магистральными улицами, основных общегородских магистральных улиц между собой.
Железнодорожный транспорт представлен железнодорожной станцией Железорудная и магистральной железнодорожной линией станция Костанай - станция Тобол. Проектом предусмотрены строительство вторых путей на участке станция Костанай - станция Железорудная - станция Тобол, электрификация участка станция Железорудная - станция Качар - станция Джаркуль. Рекомендованы строительство вторых путей на участке станция Костанай - станция Железорудная - станция Тобол и перенос станции Железорудная.
В местах пересечения новых и существующих автомобильных дорог с магистральными железными дорогами и путями предусмотрены путепроводы в двух уровнях.
На расчетный срок транспортное и пешеходное сообщение существующей части города с новой частью через реку Тобол будет производиться по мостовому переходу. Предусмотрено возведение одного автодорожного моста.
7. Инженерная инфраструктура
1. Водоснабжение
Для обеспечения стабильного водоснабжения города необходимо проведение следующих мероприятий:
I очередь строительства - 2020 год:
1) реконструкция водоочистных сооружений для подготовки воды питьевого качества производительностью 80,0 тыс. м3/сут;
2) реконструкция водозабора для технического водоснабжения производительностью 35,0 тыс. м3/сут;
3) строительство системы диспетчерского контроля с использованием программируемых контролеров;
4) реконструкция существующих водопроводных сетей длиной 180,0 км;
5) строительство водопроводных сетей длиной 19,0 км;
расчетный срок - 2030 год:
1) реконструкция существующих водопроводных сетей длиной 200,0 км;
2) строительство магистральных водопроводных сетей длиной 33,0 км.
Системы водоснабжения (хозяйственно-питьевая, производственная, противопожарная) сохраняются в основном по существующей схеме.
Генеральным планом предусматриваются реконструкция водоочистных сооружений для подготовки воды питьевого качества, водозабора для технического водоснабжения, демонтаж четырех существующих водоводов.

3) қаланың айналма жолының құрамына кіретін қолданыстағы «Қарабұтақ - Комсомол - Денисов - Рудный - Қостанай» республикалық маңызы бар автожолдарды I техникалық санатқа реконструкциялау;
4) Оңтүстік-Сарыбай карьерінің оңтүстік және оңтүстік-батыс бағытында дамуына байланысты «Рудный - Қашар - Федоров» облыстық маңызы бар автожол учаскесін Сарыбай жинақтауышынан тысқары шығару көзделген.
Қаланың перспективалық көше-жол желісі магистральдық көшелердің орташа тығыздығы 2,0–2,2 км/кмІ тікбұрышты-радиалды схемасы ретінде ұсынылады.
Бас жоспарда есепті мерзімге және одан тыс мерзімде автокөлік санының перспективалық өсуін ескере отырып, негізгі көшелердің көлденең профильдері айқындалды.
Бас жоспарда сыртқы автожолдардың жалпы қалалық магистральдық көшелермен, негізгі жалпы қалалық магистральдық көшелердің өзара қиылысқан жерлерінде түрлі деңгейлерде жол көлік айырымдарын салу үшін аумақтар резервке алынған.
Теміржол көлігі Железорудная теміржол станциясы және Қостанай станциясы - Тобыл станциясы магистральді теміржол желісі ретінде ұсынылған. Жобада Қостанай станциясы - Железорудная станциясы - Тобыл станциясы учаскесінде екінші жол салу, Железорудная станциясы - Қашар станциясы - Жаркөл станциясы учаскесін электрлендіру қарастырылған. Железорудная станциясы - Қостанай станциясы - Тобыл станциясы учаскесінде екінші жол салу және Железорудная станциясын көшіру көзделген.
Жаңа және қолданыстағы автомобиль жолдарының магистральдық теміржолдармен және жолдармен қиылысқан жерлерінде екі деңгейде жол өтпесі қарастырылған.
Есепті мерзімге қаланың қолданыстағы және жаңа бөлігі арасында көлік және жаяу жүргіншілер қатынасы Тобыл өзені арқылы көпір өткелі бойынша жүргізіледі. Бір автожол көпірін салу көзделген.
7. Инженерлік инфрақұрылым
1. Сумен жабдықтау
Қаланы сумен тұрақты жабдықтауды қамтамасыз ету үшін мынадай іс-шараларды жүргізу қажет:
Құрылыстың І кезегі - 2020 жыл:
1) өнімділігі тәулігіне 80,0 мың м3 ауыз су дайындайтын су тазалау құрылысын реконструкциялау;
2) өнімділігі тәулігіне 35,0 мың м3 техникалық сумен жабдықтау үшін су жинағышты реконструкциялау;
3) бағдарламаланатын бақылаушыларды пайдалана отырып диспетчерлік бақылау жүйесін салу;
4) ұзындығы 180,0 км қолданыстағы су құбыры желісін реконструкциялау;
5) ұзындығы 19,0 км су құбыры желісін салу;
есепті мерзім – 2030 жыл:
1) ұзындығы 200,0 км қолданыстағы су құбыры желісін реконструкциялау;
2) ұзындығы 33,0 км магистральдық су құбыры желісін салу.
Сумен жабдықтау жүйелері (ауыз су-шаруашылық, өндірістік, өртке қарсы), негізінен, қолданыстағы схемалар бойынша сақталады.
Бас жоспарда ауыз су сапасындағы суды дайындау үшін су тазарту құрылыстарын, техникалық сумен жабдықтау үшін су жинағышты реконструкциялау, қолданыстағы төрт су таратқышты бөлшектеу көзделген.

2. Водоотведение
Централизованная система канализации обеспечивает отвод и очистку хозяйственно-бытовых стоков города и предприятий.
Генеральным планом предлагаются раздельное водоотведение правобережного и левобережного районов.
Для обеспечения стабильного водоотведения города Генеральным планом предлагается проведение следующих мероприятий:
I очередь строительства - 2020 год:
1) реконструкция главной канализационной станции (ГКНС), канализационной станции (КНС);
2) реконструкция канализационных сетей – 152,0 км;
3) строительство канализационных сетей - 12,0 км;
расчетный срок - 2030 год:
1) строительство двух КНС;
2) строительство канализационных сетей - 22,0 км.
3. Теплоснабжение
Основным источником централизованного теплоснабжения города является Рудненский теплоэнергетический центр, установленной тепловой мощностью на сегодня – 720,0 Гкал/час, электрическая мощность составляет – 267,0 МВт. В городе работают около двадцати промышленных котельных суммарной тепловой производительностью – 215,0 МВт, что обеспечивает полный охват теплоснабжением города.
Общая протяженность тепловых сетей по городу - 123,8 км.
Генеральным планом предлагается строительство новых трасс, устройств перемычек между тепловыми сетями смежных районов, а также реконструкция существующих тепломагистралей, строительство децентрализованных котельных, которые работают, в основном, на природном газе, а в случае временной остановки подачи природного газа работают на угле.
4. Электроснабжение
Электроснабжение потребителей города осуществляется централизованно от сетей энергетической системы акционерного общества «KEGOC» по существующим сетям 500 кВт и 220 кВт через подстанции 500 кВт «Сокол» и 220 кВт «Сарбайская». Основным источником централизованного электроснабжения города является Рудненская теплоэлектроцентраль (далее – ТЭЦ), установленная мощность составляет около - 267 МВт. Рудненская ТЭЦ имеет связь по высоковольтным линиям 110 кВт с подстанцией «Сарбайская», по высоковольтным линиям 35 кВт с подстанцией «Узловая» № 1 и № 2.
Для строительства новых районов в городе предусматривается строительство новых распределительных сетей на напряжение 10 кВт, четырех новых распределительных устройств РП-10 кВт.
5. Газоснабжение
Газоснабжение города осуществляется на базе использования природного и сжиженного газа. Источником природного газа является Уренгойское месторождение, подача газа осуществляется по отводу Карталы – Рудный - Костанай (две нитки) от магистрального газопровода Бухара - Урал через газораспределительную станцию (ГРС). Схема снабжения потребителей сжиженным газом решена газобаллонными установками. Баллоны с газом поставляет Рудненская база сжиженных газов.
Генеральным планом предлагаются строительство восьми шкафных газораспределительных пунктов на проектируемой правобережной части города, строительство подземного газопровода высокого и среднего давления.

2. Су бұру
Орталықтандырылған кәріз жүйесі қала мен кәсіпорындардың шаруашылық-тұрмыстық суларын бұруды және тазартуды қамтамасыз етеді.
Бас жоспарда оң жағалау және сол жағалау аудандарында бөлек су бұру ұсынылады.
Бас жоспарда қалада тұрақты су бұруды қамтамасыз ету үшін мынадай іс-шаралар жүргізу ұсынылады:
Құрылыстың І кезегі - 2020 жыл:
1) бас кәріз станциясын (БКНС), кәріз станциясын (КНС) реконструкциялау;
2) кәріз желілерін реконструкциялау - 152,0 км;
3) кәріз желілерін салу - 12,0 км.
есепті мерзімі - 2030 жыл:
1) екі КНС салу;
2) кәріз желілерін салу - 22,0 км.
3. Жылумен жабдықтау
Қазіргі таңда жылу қуаты 720,0 Гкалл/сағ, электр қуаты 267,0 МВт құрайтын Рудный жылу энергетикалық орталығы қаланы орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың негізгі көзі болып табылады. Қалада жалпы жылу өнімділігі 215,0 МВт жиырмаға жуық өнеркәсіптік қазандық жұмыс істейді, бұл қаланы толықтай жылумен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Қала бойынша жылу желілерінің жалпы ұзындығы -123,8 км.
Бас жоспарда жаңа трасса, көршілес аудандардың жылу желілері арасында жалғастырғыш құрылғыларын салу, сондай-ақ қолданыстағы жылу магистральдарын реконструкциялау, негізінен табиғи газбен, ал табиғи газды беру уақытша тоқтатылған жағдайда көмірмен жұмыс істейтін орталықтандырылмаған қазандықтарды салу ұсынылады.
4. Электрмен жабдықтау
Қала тұтынушыларын электрмен жабдықтау 500 кВт «Сокол» және 220 кВт «Сарыбай» қосалқы станциялары арқылы қолданыстағы 500 кВт және 220 кВт желілері бойынша «KEGOС» АҚ энергетикалық жүйесі желілерінен орталықтандырылған түрде жүзеге асырылады. Қаланы орталықтандырылған электрмен жабдықтаудың негізгі көзі қуаты шамамен 267 МВт белгіленген Рудный жылу-электр орталығы (бұдан әрі – ЖЭО) болып табылады. Рудный ЖЭО 110 кВт жоғары вольтты желілері бойынша «Сарыбай» қосалқы станциясымен, 35 кВт жоғары вольтты желілері бойынша № 1 және № 2 «Узловая» қосалқы станциясымен байланысады.
Қалада жаңа аудандарды салу үшін кернеуі 10 кВт бөліп тарату желілерін, РП-10 кВт төрт жаңа бөлу қондырғыларын салу көзделеді.
5. Газбен жабдықтау
Қаланы газбен жабдықтау табиғи және сұйытылған газды пайдалану негізінде жүзеге асырылады. Табиғи газ көзі Уренгой кен орны болып табылады, газды беру газ тарату станциясы (бұдан әрі – ГТС) арқылы Бұхара – Орал магистральдық газ құбырынан Қарталы - Рудный - Қостанай (екі тармақ) тартқышы бойынша жүзеге асырылады. Тұтынушыларды сұйытылған газбен жабдықтау схемасы газ-баллон қондырғылары арқылы шешілді. Газ баллондарын Рудный сұйытылған газ базасы жеткізеді.
Бас жоспарда қаланың жобаланатын оң жағалауындағы бөлігінде сегіз шкафты газ тарату пунктін салу, жоғары және орташа қысымды жерасты газ құбырын салу ұсынылады.

6. Телефонизация
Абонентская сеть города построена в основном на основе мультисервисных абонентских доступов (МАД) разной емкости с применением оптико-волоконных и медных кабелей. Для удовлетворения и предоставления самых современных телекоммуникационных услуг построена сеть нового поколения NGN (Next Generation Network - сеть следующего поколения).
Генеральным планом предлагается:
I очередь строительства - 2020 год - строительство в жилом районе «Западный» двух МАДов емкостью 960 абонентских линий;
расчетный срок - 2030 год:
1) строительство в жилом районе «Юбилейный» одного МАДа емкостью 1088 абонентских линий;
2) строительство в жилом районе «Юбилейный» восьми МАДов емкостью 960 абонентских линий.
8. Инженерная подготовка и инженерная защита территорий
1. Санитарная очистка территории
Генеральным планом предусмотрено проведение работ по благоустройству, санитарной очистке города и вывозу твердых бытовых отходов на существующий полигон, расположенный юго-восточнее города.
2. Инженерная подготовка территории
В результате изучения природных условий и анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов инженерная подготовка территории, разработанная генеральным планом, включает следующие мероприятия:
1) вертикальную планировку территории;
2) организацию поверхностного стока;
3) защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
4) организацию полива зеленых насаждений;
5) берегоукрепление.
Генеральным планом предлагается в качестве предварительного предложения применение горизонтального закрытого дренажа с минимальной глубиной заложения - 2,5 метра и расстояниями между дренами – 150-200 метров с последующим отводом совместно с поверхностными ливневыми водами на очистные сооружения ливневых вод (отстойники) и гидроботанические площадки.
3. Благоустройство русел водотоков
На существующей территории города имеются два больших оврага, пересекающих большую его часть.
Генеральным планом предусматривается облицовка оврагов, а также берега озера Балыкты железобетонными плитами.
Для защиты берегов реки Тобол от размыва и благоустройства береговой полосы в районе перспективной застройки предусматривается устройство набережной.
4. Пожарная безопасность
В настоящее время на территории города размещено 1 пожарное депо, в котором насчитывается 6 пожарных автомобилей.
В соответствии с СН РК 2.02-30-2005 «Нормы проектирования объектов органов противопожарной службы», утвержденными приказом председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 177 и введенными в действие с 1 января 2006 года, для города Рудного необходимо четыре пожарных депо с общим количеством 34 пожарных автомобиля. Строительство пожарных депо необходимо осуществлять с опережением основной застройки жилых массивов. Намечается строительство учебно-тренировочного центра подготовки спасателей чрезвычайных ситуаций.

6. Телефон орнату
Қаланың абоненттік желісі, негізінде оптикалық-талшықты және мыс кабельдер пайдалануымен түрлі көлемдегі мультисервистік абоненттік қол жеткізу (бұдан әрі – МАҚ) негізінде құрылған. Ең заманауи телекоммуникациялық қызметтерді көрсету және қанағаттандыру үшін NGN (NGN Next Generation Network - келешек ұрпақ желісі) жаңа ұрпақ желісі салынды.
Бас жоспарда:
Құрылыстың І кезегі - 2020 жыл – «Батыс» тұрғын ауданында сыйымдылығы 960 абоненттік желісі бар екі МАҚ салу;
есепті мерзім - 2030 жыл:
1) «Юбилейный» тұрғын ауданында сыйымдылығы 1088 абоненттік желісі бар бір МАҚ салу;
2) «Юбилейный» тұрғын ауданында сыйымдылығы 960 абоненттік желісі бар сегіз МАҚ салу ұсынылады.
8. Инженерлік дайындық және аумақтарды инженерлік қорғау
1. Аумақты санитариялық тазалау
Бас жоспарда қаланы абаттандыру, санитариялық тазалау және қаланың оңтүстік-шығысында орналасқан қолданыстағы полигонға қатты тұрмыстық қалдықтарды шығару бойынша жұмыстарды жүргізу көзделген.
2. Аумақты инженерлік дайындау
Табиғи жағдайларды зерделеу және инженерлік желілердің қазіргі жағдайын және аумақтарды қауіпті физикалық-геологиялық процестерден қорғау жүйесін талдау нәтижесінде Бас жоспарда әзірленген аумақты инженерлік дайындау мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) аумақты тігінен жоспарлау;
2) жерүсті ағыстарын ұйымдастыру;
3) аумақты жерасты суларының жайылуынан қорғау;
4) жасыл көшеттерді суаруды ұйымдастыру;
5) өзен жағалауын бекіту.
Бас жоспарда шөгуінің ең төменгі тереңдігі 2,5 метр және дрен арасындағы арақашықтығы 150-200 метр көлденең жабық дренажды қолдануды және кейін жауын-шашын суын (тұндырғыш) тазарту құрылыстары мен гидроботаникалық алаңдарға жерүсті жауын-шашын суларымен бірге тартуды алдын ала ұсыныс ретінде ұсынады.
3. Ағын су арнасын абаттандыру
Қаланың қолданыстағы аумағында оның үлкен бөлігін кесіп өтетін екі үлкен сай бар.
Бас жоспарда сайларды, сондай-ақ Балықты көлінің жағалауын темір бетон плиталарымен қаптау көзделеді.
Тобыл өзенінің жағалауын су шайып кетуден қорғау және перспективалы құрылыс ауданында жағалау алқабын абаттандыру үшін жағалау салу көзделген.
4. Өрт қауіпсіздігі
Қазіргі кезде қала аумағында 6 өрт сөндіру автомобилі бар 1 өрт сөндіру депосы орналасқан.
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы істері комитетінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 177 бұйрығымен бекітілген және 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілген «Өртке қарсы қызмет органдары объектілерін жобалау нормалары» ҚР ҚН-ге 2.02-30-2005 сәйкес Рудный қаласы үшін жалпы саны 34 өрт сөндіру автомобилі бар төрт өрт сөндіру депосы қажет. Өрт сөндіру депосын салуды тұрғын алқаптардың негізгі құрылысынан бұрын жүзеге асыру қажет. Төтенше жағдай құтқарушыларын даярлайтын оқу-жаттығу орталығын салу көзделген.

9. Предварительная оценка воздействия хозяйственной
деятельности на окружающую среду (ПредОВОС)
Основное загрязнение атмосферного воздуха в городе обусловлено выбросами предприятий горнодобывающей промышленности.
АО «ССГПО» находится к северу от города Рудный Костанайской области в 35-40 км юго – западнее города Костанай и занимает площадь более 14,3 км2.
В состав АО «ССГПО» входят пять основных промышленных площадок:
1) промышленная площадка города Рудный;
2) Качарский рудник;
3) Куржункульский рудник;
4) Кзыл-Жарский известняковый рудник;
5) Алексеевский доломитовый рудник.
Качество воды в водохранилище Каратомарское оценивается как «умеренно-загрязненная».
К экологическим мероприятиям градостроительного развития города относятся:
1) радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта;
2) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных от хозяйственной деятельности, а также формированию зеленых массивов на резервных территориях;
3) повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических мероприятий к градостроительному развитию города являются:
1) четкое функциональное зонирование территории города;
2) компактная функционально-планировочная структура города;
3) формирование рекреационной системы в прибрежной части реки Тобол;

9. Шаруашылық қызметтің қоршаған ортаға әсерін алдын ала бағалау (ҚОӘБ)
Қалада атмосфералық ауаның негізгі ластануы кен өндіруші өнеркәсіп кәсіпорындарының шығарындыларына байланысты.
«ССҚӨБ» АҚ Қостанай облысының Рудный қаласынан солтүстікке қарай және Қостанай қаласынан оңтүстік-батысқа қарай 35-40 км қашықтықта орналасқан және 14,3 км2 астам алаңды алады.
«ССҚӨБ» АҚ құрамына негізгі бес өнеркәсіптік алаң кіреді:
1) Рудный қаласының өнеркәсіптік алаңы;
2) Қашар кеніші;
3) Қоржынкөл кеніші;
4) Қызылжар әктас кеніші;
5) Алексеев доломитті кеніші.
Қаратомар су қоймасындағы су сапасы «орташа ластанған» болып бағаланады.
Қала құрылысын дамытудың экологиялық іс-шараларына мыналар жатады:
1) тұрақты экологиялық қолайсыздық аумақтарындағы тыныс-тіршілік ортасын түпкілікті оңалту;
2) табиғи кешеннің қолданыстағы аумақтарын жағымсыз антропогендік әсерлерден қорғау, шаруашылық қызмет салдарынан жойылған алқапты оңалту және қалпына келтіру, сондай-ақ резервтік аумақтарда жасыл алқап қалыптастыру бойынша шараларды іске асыру;
3) тыныс-тіршілік ортасының жайлылығын арттыру, оның ішінде аумақтарды көгалдандыру және қаланың тұрғын үй және қоғамдық аймақтарында микроклиматтық жағдайды жақсарту.
Қала құрылысын дамытудың экологиялық іс-шараларын орындаудың қажетті шарттары:
1) қала аумағын нақты функционалдық аймақтарға бөлу;
2) қаланың функционалдық-жоспарланған ықшам құрылымы;
3) Тобыл өзенінің жағалау бөлігінде рекреациялық жүйе қалыптастыру;

4) благоустройство водоохранной зоны реки Тобол, соблюдение жесткого регламента ее использования городом;
5) организация санитарно-защитных зон между промышленными и селитебными территориями;
6) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий и реализации мер по формированию и созданию непрерывной системы озеленения и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города;

4) Тобыл өзенінің су-қорғау аймағын абаттандыру, оны қаланың пайдалану регламентін қатаң сақтау;
5) өнеркәсіптік және қоныстанған аумақтардың арасында санитариялық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
6) табиғи кешеннің қолданыстағы аумақтарын жағымсыз антропогендік әсерлерден қорғау, үздіксіз көгалдандыру жүйесін қалыптастыру және құру, қаланың тұрғын үй және қоғамдық аймақтарында микроклиматтық жағдайды жақсарту бойынша шараларды іске асыру;

7) ликвидация зон шумового дискомфорта посредством совершенствования организации дорожного движения и повышения пропускной способности магистралей, строительства шумозащитных домов и экранов вдоль магистралей, создания зеленых полос с устойчивым породным составом;
8) рекультивация нарушенных территорий (золоотвалов, свалок и другие);
9) внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, сокращение количества неорганизованных источников выбросов, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности водоочистным оборудованием до 100%;

7) жол қозғалысын ұйымдастыруды жетілдіру және магистральдардың өткізу мүмкіндігін арттыру, магистраль бойында шудан қорғайтын үйлер мен қалқандарды салу, топырақ құрамы төзімді жасыл белдеу отырғызу арқылы шулы қолайсыз аймақтарды жою;
8) бұзылған аумақтардың (күл-қоқыс үйіндісі, қоқыс тастайтын жер және тағы басқа) топырағының құнарлылығын қалпына келтіру;
9) экологиялық таза, қалдығы аз және қалдықсыз технологияларды енгізу, шығарындылардың ұйымдастырылмаған көздерінің, ағынсыз өндіріс циклдерінің санын азайту, өнеркәсіп объектілерінің су тазарту жабдықтарымен 100 % жабдықталуына қол жеткізу;

10) обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунальных сточных вод и поверхностного стока;
11) обеспечение контроля увеличения интенсивности транспортного движения и распределения грузопотоков;
12) реконструкция и расширение централизованных систем водоснабжения и водоотведения;
13) введение системы экономического стимулирования (включая санкции), ориентированной на рациональное природопользование.
Совершенствование архитектурно-планировочной организации на основе четкого функционального зонирования территории, дальнейшее формирование системы общегородского центра и озеленения, создание лесопарковой и рекреационной зон, развитие инженерной инфраструктуры и транспорта будут способствовать созданию благоприятных условий для проживания населения в городе Рудном.

10) ауыз су сапасы мен өндірістік және коммуналдық ағын су мен жерүсті ағын суды тазарту стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету;
11) көлік қозғалысы қарқындылығының ұлғаюын және жүк ағынының бөлінуін бақылауды қамтамасыз ету;
12) орталықтандырылған сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін реконструкциялау және кеңейту;
13) табиғатты ұтымды пайдалануға бағытталған экономикалық ынталандыру (санкцияларды қоса алғанда) жүйесін енгізу.
Аумақты нақты функционалдық аймақтарға бөлу негізінде сәулеттік-жоспарлауды ұйымдастыруды жетілдіру, жалпы қалалық орталық және көгалдандыру жүйесін одан әрі қалыптастыру, орманды-саябақты және рекреациялық аймақтарды құру, инженерлік және көлік инфрақұрылымын дамыту Рудный қаласында тұрғындардың тұруы үшін қолайлы жағдайлар жасауға ықпал ететін болады.

22827/17,8
22440/17,0
24750/16,5
6)
Число семей и одиноких жителей, всего
единица
32050
33000
37500
в том числе:
число семей
единица
31281
32208
36600
число одиноких жителей
единица
769
792
900
7)
Трудовые ресурсы, всего
человек/%
82975/100
86328/100
98250/100
из них:
Экономически активное население в трудоспособном возрасте, всего
человек/%
70399/84,8
73379/85,0
84003/85,5
в том числе:
человек/%
Занятые в отраслях экономики
человек/%
67058/80,8
69858/95,2
80643/96
из них: самостоятельно занятое население
человек/%
3325/4,8
3521/4,8
3360/4
Безработные
человек/%
16/0,02
0
0
Экономически неактивное население в трудоспособном возрасте
человек/%
12576/15,2
12949/15,0
14247/14,5
в том числе:
Учащихся в трудоспособном возрасте, обучающихся с отрывом от производства
человек/%
9184/11,1
9496/11,0
10415/10,6
Трудоспособное население в трудоспособном возрасте, не занятое экономической деятельностью и учебой
человек/%
3392/4,1
3453/4,0
3832/3,9
3
Жилищное строительство
1)
Жилищный фонд, всего
тыс.м2 общей площади / %
2278,1/100
2481,6/100
3245,6/100
2)
Из общего фонда:
в многоквартирных домах
тыс.м2 общей площади / %
1968,0/86,4
2053,8/82,8
2174,7/67,0
в домах усадебного типа
тыс.м2 общей площади / %
310,1/13,6
427,8/17,2
1070,9/33,0
3)
Жилищный фонд с износом более 70%, всего
тыс.м2 общей площади / %

22827/17,8
22440/17,0
24750/16,5
6)
Отбасылар мен жалғызбасты тұрғындар саны, барлығы
бірлік
32050
33000
37500
оның ішінде:
отбасылар саны
бірлік
31281
32208
36600
жалғызбасты тұрғындар саны
бірлік
769
792
900
7)
Еңбек ресурстары, барлығы
адам /%
82975/100
86328/100
98250/100
оның ішінде:
Еңбекке жарамды жастағы экономикалық тұрғыдан белсенді халық, барлығы
адам /%
70399/84,8
73379/85,0
84003/85,5
оның ішінде:
адам /%
Экономика саласында жұмыспен қамтылған
адам /%
67058/80,8
69858/95,2
80643/96
оның ішінде: өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар
адам %
3325/4,8
3521/4,8
3360/4
Жұмыссыздар
адам /%
16/0,02
0
0
Еңбекке жарамды экономикалық тұрғыдан енжар халық
адам /%
12576/15,2
12949/15,0
14247/14,5
оның ішінде:
Жұмысқа жарамды жастағы, оқып жүрген, өндірістен алшақ оқитын тұрғындар
адам /%
9184/11,1
9496/11,0
10415/10,6
Экономикалық қызметпен және оқумен айналыспайтын, еңбекке жарамды жастағы еңбекке жарамды тұрғындар
адам /%
3392/4,1
3453/4,0
3832/3,9
3
Тұрғын үй құрылысы
1)
Тұрғын үй қоры, барлығы
жалпы ауданы мың/м2/%
2278,1/100
2481,6/100
3245,6/100
2)
Жалпы қордың ішінен
көппәтерлі тұрғын үйлерде
жалпы ауданы мың/м2/%
1968,0/86,4
2053,8/82,8
2174,7/67,0
үй-жай түріндегі тұрғын үйлерде
жалпы ауданы мың/м2/%
310,1/13,6
427,8/17,2
1070,9/33,0
3)
70% астам тозған тұрғын үй қоры, барлығы
жалпы ауданы мың/м2