Об утверждении третьего этапа (2016 - 2018 годы) Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 - 2018 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2016 года № 213.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Вводится в действие с 1 января 2016 года.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый третий этап (2016 – 2018 годы) Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 – 2018 годы (далее – План).
2. Государственным органам, акимам областей, городов Астаны и Алматы, ответственным за выполнение Плана:
1) обеспечить своевременное исполнение Плана;
2) ежегодно, до 20 января, представлять информацию о ходе выполнения Плана в Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
3. Министерству здравоохранения и социального развития Республики Казахстан представлять ежегодно, до 10 февраля, сводную информацию об исполнении Плана в Правительство Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2016 года № 213
Третий этап (2016 – 2018 годы) Плана мероприятий
по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов
в Республике Казахстан на 2012 – 2018 годы

Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының үшінші кезеңін (2016 – 2018 жылдар) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 14 сәуірдегі № 213 қаулысы.
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының үшінші кезеңі (2016 – 2018 жылдар) (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспарды орындауға жауапты мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) Жоспардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, 20 қаңтарға дейін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі жыл сайын, 10 ақпанға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 14 сәуірдегі
№ 213 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 – 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының үшінші кезеңі (2016 – 2018 жылдар)

Внесение изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 26 "О некоторых вопросах реабилитации инвалидов" в части введения единых требований к техническим вспомогательным (компенсаторным) средствам реабилитации
приказ МЗСР
МЗСР, акимы областей, городов Астаны и Алматы, представители НПО (по согласованию)
апрель 2017 года
не требуются
3.
Разработка стандарта оказания специальных социальных услуг с учетом интегрированной модели оказания услуг
приказ МЗСР
МЗСР, МОН, МВД, акимы областей, городов Астаны и Алматы, представители НПО (по согласованию)
сентябрь 2018 года
не требуются
2. Принятие мер по совершенствованию национального законодательства
4.
Выработка предложений к изменению дефиниций и индикаторов инвалидности в некоторых законодательных актах Республики Казахстан, направленных на исключение дискриминации по признаку инвалидности
предложения в МЗСР
МОН, МВД, МНЭ, МКС, акимы областей, городов Астаны и Алматы, представители НПО (по согласованию)
июнь 2016 года
не требуются
5.
Выработка предложений о введении механизма переоборудования жилых помещений, предоставляемых и занимаемых инвалидами или семьями, имеющими в своем составе инвалидов, специальными средствами и приспособлениями
предложения в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
май 2016 года
не требуются
2. Доступность объектов социальной и транспортной инфраструктуры
1. Доступность объектов
6.
Утверждение региональных планов инвентаризации и адаптации объектов исходя из оценки потенциальной посещаемости их инвалидами
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно, до 1 февраля
не требуются
7.
Организация работы по паспортизации и адаптации объектов социальной инфраструктуры в регионах
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
8.
Рассмотрение вопроса участия советников акимов областей, членов общественных советов, представителей общественных объединений инвалидов при согласовании проектной документации на строительство объектов, зданий, инженерной инфраструктуры, улично-дорожной сети
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
9.
Разработка и представление регионам рекомендаций по соблюдению СНиПов при строительстве и адаптации объектов, посещаемых инвалидами
рекомендации
МНЭ, МЗСР
август 2016 года
не требуются
10.
Мониторинг и контроль за соблюдением требований государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства при строительстве объектов с учетом создания доступной среды для инвалидов и иных маломобильных групп населения
информация в МЗСР
МНЭ (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются

"Мүгедектердi оңалтудың кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 26 бұйрығына оңалтудың техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдарына бірыңғай талаптар қою бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ДСӘДМ-нің бұйрығы
ДСӘДМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҮЕҰ өкілдері (келісім бойынша)
2017 жылғы сәуір
талап етілмейді
3.
Қызмет көрсетудің кіріктірілген моделін ескере отырып, Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын әзірлеу
ДСӘДМ-нің бұйрығы
ДСӘДМ, БҒМ, ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҮЕҰ өкілдері (келісім бойынша)
2018 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
2. Ұлттық заңнаманы жетілдіру бойынша шаралар қабылдау
4.
Мүгедектік белгісі бойынша кемсітушілікті жоюға бағытталған Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріндегі мүгедектік дефинициясы мен индикаторларын өзгертуге ұсыныстар әзірлеу
ДСӘДМ-ге ұсыныстар
БҒМ, ІІМ, ҰЭМ, МСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҮЕҰ өкілдері (келісім бойынша)
2016 жылғы маусым
талап етілмейді
5.
Мүгедектерге немесе құрамында мүгедектері бар отбасыларға ұсынылатын және олар тұратын үй-жайларды арнайы құралдармен және жабдықтармен қайта жарақтандыру тетігін енгізу туралы ұсыныстар әзірлеу
ДСӘДМ-ге ұсыныстар
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы мамыр
талап етілмейді
2. Әлеуметтік және көлік инфрақұрылымы объектілерінің қолжетімділігі
1. Объектілердің қолжетімділігі
6.
Объектілерге мүгедектердің бару ықтималдылығын бағалауға байланысты оларды түгендеудің және бейімдеудің өңірлік жоспарларын бекіту
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын, 1 ақпанға дейін
талап етілмейді
7.
Өңірлерде әлеуметтік инфрақұрылым объектілерін паспорттау және бейімдеу жұмыстарын ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
8.
Объектілерді, ғимараттарды, инженерлік инфрақұрылымды, көше-жол желісін салуға арналған жобалық құжаттамаларды келісу кезінде облыс әкімдері кеңесшілерінің, қоғамдық кеңес мүшелерінің, мүгедектердің қоғамдық бірлестіктері өкілдерінің қатысу мәселесін қарау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
9.
Мүгедектер баратын объектілерді салу және бейімдеу кезінде ҚНжЕ-нің сақталуы бойынша ұсынымдар әзірлеу және өңірлерге ұсыну
ұсынымдар
ҰЭМ, ДСӘДМ
2016 жылғы тамыз
талап етілмейді
10.
Объектілерді салу кезінде мүгедектер мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі өзге де топтарына қолжетімді орта құруды ескере отырып, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтер талаптарының сақталуын мониторингтеу және бақылау
ДСӘДМ-ге ақпарат
ҰЭМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді

2. Доступность транспортной инфраструктуры
11.
Установка дорожных знаков и указателей в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
2016 г. - 49,1: РБ - 29,4; МБ – 19,7;
2017 г. – 11,8: РБ – 5,9; МБ – 5,9;
2018 г. – 12,5: РБ – 5,0; МБ – 7,5.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
12.
Обустройство пешеходных переходов звуковыми устройствами в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
2016 г. – 78,0: РБ – 46,8; МБ – 31,2;
2017 г. – 34,2: РБ – 17,1; МБ – 17,1;
2018 г. – 32,7: РБ – 13,1; МБ – 19,6.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
13.
Размещение государственного социального заказа на развитие служб "Инватакси"
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
2016 г. – 485,9:
РБ – 145,8;
МБ – 340,1;
2017 г. – 387,0:
РБ – 77,4;
МБ – 309,6;
2018 г. – 414,1:
РБ – 41,4;
МБ – 372,7.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
14.
Организация оснащения железнодорожных составов вагонами со специализированным купе, доступных для инвалидов, имеющих нарушения опорно-двигательного аппарата
информация в МЗСР
МИР, железнодорожные перевозчики (по согласованию)
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
За счет средств железнодорожных перевозчиков
15.
Выделение стояночных мест для парковки специальных автотранспортных средств инвалидов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
16.
Организация доступности общественного транспорта и пассажирских остановок для инвалидов, имеющих затруднение в передвижении, в том числе с нарушениями зрения
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
За счет внебюджетных средств
17.
Принятие мер по улучшению качества услуг и приведению авто, железнодорожных вокзальных комплексов, аэропортов и привокзальных территорий в соответствие с требованиями доступности услуг для инвалидов
информация в МЗСР
МИР (созыв), АО "НК "КТЖ" (по согласованию), акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
За счет средств собственников
18.
Организация мониторинга общественными советами за проведением адаптации объектов в регионах
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются

2. Көлік инфрақұрылымының қолжетімділігі
11.
Мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнату
Еңбек-миніне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктір-мей
2016 ж. – 49,1: РБ – 29,4; ЖБ – 19,7;
2017 ж. – 11,8: РБ – 5,9; ЖБ – 5,9;
2018 ж. – 12,5: РБ – 5,0; ЖБ – 7,5.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
12.
Мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жүргіншілер өтетін жолдарды дыбыстайтын құрылғылармен жарақтау
Еңбекминіне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктір-мей
2016 ж. – 78,0: РБ – 46,8; ЖБ – 31,2;
2017 ж. – 34,2: РБ – 17,1; ЖБ – 17,1;
2018 ж. – 32,7: РБ – 13,1; ЖБ – 19,6.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
13.
"Инватакси" қызметтерін дамытуға мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
Еңбекминіне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктір-мей
2016 ж. – 485,9:
РБ – 145,8;
ЖБ – 340,1;
2017 ж. – 387,0:
РБ – 77,4;
ЖБ – 309,6;
2018 ж. – 414,1:
РБ – 41,4;
ЖБ – 372,7.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
14.
Теміржол құрамдарын тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектерге қолжетімді арнайы купесі бар вагондармен жабдықтауды ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
ИДМ, теміржол тасымалдаушылары (келісім бойынша)
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
теміржол тасымалдаушыларының қаражаты есебінен
15.
Мүгедектердің арнайы көлік құралдарын қоюға арналған тұрақ орындарын бөлу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
16.
Жүріп-тұруы қиын, оның ішінде көру қабілеті бұзылған мүгедектерге қоғамдық көлік пен жолаушы аялдамаларының қолжетімділігін ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
бюджеттен тыс қаражат есебінен
17.
Қызметтердің сапасын жақсарту және авто, теміржол вокзалдары кешендерін, әуежайларды және вокзал жанындағы аумақтарды мүгедектерге арналған қызметтерге қолжетімділік талаптарымен сәйкестендіру жөнінде шаралар қабылдау
ДСӘДМ-ге ақпарат
ИДМ (жинақтау), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
меншік иесінің қаражаты есебінен
18.
Қоғамдық кеңестердің өңірлерде объектілерге бейімдеу жүргізілуіне мониторинг ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді

3. Профилактика и предупреждение инвалидности
1. Дети
19.
Мониторинг планирования семьи и работы Комиссии по прерыванию беременности по медицинским показаниям
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
20.
Мониторинг раннего скрининга детей на выявление врожденных пороков развития и наследственных заболеваний, приводящих к инвалидности, и анализ его эффективности
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
21.
Мониторинг за выхаживанием недоношенных детей в медицинских организациях
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
22.
Мониторинг деятельности детских сурдологических кабинетов в медицинских организациях по взаимодействию с организациями системы социальной защиты и образования
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
23.
Проведение слухоречевой адаптации детей с нарушением слуха
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
РБ – 372,6:
2016 г. – 115,9;
2017 г. – 124,0;
2018 г. – 132,7.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
24.
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
РБ – 2627,5:
2016 г. – 603,1;
2017 г. – 1197,2;
2018 г. – 827,2.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
25.
Мониторинг за проведением кохлеарной имплантации и обеспечение предоперационной и послеоперационной слухоречевой реабилитации
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
26.
Мониторинг своевременного оказания офтальмологической помощи для новорожденных с ретинопатией недоношенных
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
27.
Мониторинг деятельности стационаров, оказывающих услуги детям с онкогемотологической патологией, в том числе на базе детских санаториев
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
28.
Мониторинг проведения реабилитации и санаторно-курортного лечения детей, перенесших туберкулез и живущих с ВИЧ инфекцией
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются

3. Мүгедектік профилактикасы және оның алдын алу
1. Балалар
19.
Отбасыны жоспарлау және Медициналық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу жөніндегі комиссияның жұмысын мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
20.
Туа біткен даму кемшіліктерін және мүгедектікке әкелетін тұқым қуалайтын ауруларды анықтау үшін балаларды ерте скринингтеуді мониторингтеу және оның тиімділігін талдау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
21.
Медициналық ұйымдарда шала туылған балалардың күтімін мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
22.
Әлеуметтік қорғау және білім беру жүйесінің ұйымдарымен өзара іс-қимыл бойынша медициналық ұйымдардағы балалар сурдологиялық кабинеттерінің қызметін талдау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
23.
Есту қабілеті бұзылған балаларды есту-сөйлеуге бейімдеуді жүргізу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
РБ – 372,6:
2016 ж. – 115,9;
2017 ж. – 124,0;
2018 ж. – 132,7.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылым ды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
24.
Кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және баптау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Еңбек-миніне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
тоқсан сайын, есептi тоқсан-нан кейiнгi айдың 10-күнiне дейін
РБ – 2627,5: 2016 ж. – 603,1; 2017 ж. – 1197,2; 2018 ж. – 827,2.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
25.
Кохлеарлық имплантация жүргізу мониторингі және операция алдындағы және операциядан кейінгі есту-сөйлеуді оңалтуды қамтамасыз ету
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
26.
Ретинопатиясы бар шала туылған нәрестелерге уақтылы офтальмологиялық көмек көрсетуді мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
27.
Онкогемотологиялық патологиясы бар балаларға арналған, оның ішінде балалар санаторийлерінің базасындағы стационарлардың қызметін мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
28.
Туберкулезбен ауырған және АИТВ инфекциясымен өмір сүретін балаларды оңалту және санаторийлік-курорттық емдеу жүргізуді мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді

2. Трудоспособное население
29.
Мониторинг за эффективностью организации периодических профилактических осмотров работающего населения
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
30.
Мониторинг организации первичной и вторичной медицинской реабилитации инвалидов на уровне первичной медико-санитарной помощи и дневных стационаров
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
31.
Выработка предложений по совершенствованию динамического наблюдения за состоянием здоровья инвалида с последующей корректировкой медицинской части индивидуальной программы реабилитации пациента/инвалида
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ноябрь 2016 года
не требуются
32.
Формирование рейтинга регионов по интенсивному показателю инвалидности, проведению реабилитации согласно индивидуальной программы реабилитации (в рамках Карты социальных проблем)
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
33.
Проведение пилотного проекта по взаимодействию АО "Республиканский протезно-ортопедический центр" и НИИ травматологии и ортопедии для повышения качества протезно-ортопедических изделий и своевременного их предоставления
информация в МЗСР
АО "РПОЦ", РГП "НИИТО"
до 20 января 2017 года
В пределах предусмотренных средств по бюджетным программам МБ 003 и 009 "Социальная поддержка инвалидов"
34.
Предоставление электронной композитной услуги по проведению медико-социальной экспертизы, реабилитации и социальной поддержки инвалидов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
35.
Выработка предложений по разработке бальной системы критериев установления инвалидности с учетом положений Международной классификации функционирования, ограничения жизнедеятельности и здоровья по итогам проведенных исследовательских работ
предложения в Правительство Республики Казахстан
МЗСР
февраль 2017 года
РБ – 19,8
По бюджетной программе РБ 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения и социального развития"
36.
Увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами (подгузниками, мочеприемниками и калоприемниками)
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
РБ – 10779,9:
2016 г. – 3113,5;
2017 г. – 3696,0;
2018 г. – 3970,4.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"

2. Еңбек етуге қабілетті халық
29.
Жұмыс істейтін халықты мерзімді профилактикалық тексеруді ұйымдастырудың тиімділігін мониторингтеу
ДСӘДМ-ге
ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
30.
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек және күндізгі стационарлар деңгейінде мүгедектерді алғашқы және екінші медициналық оңалтуды ұйымдастыру мониторингі
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
31.
Кейіннен пациентті/мүгедекті оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігін түзете отырып, мүгедектің денсаулық жағдайын динамикалық бақылауды жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы қараша
талап етілмейді
32.
Мүгедектік көрсеткішінің қарқындылығы, оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес оңалтуды жүргізу бойынша өңірлердің рейтингін қалыптастыру (Әлеуметтік проблемалар картасы шеңберінде)
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
33.
Протездік-ортопедиялық бұйымдардың сапасын арттыру және оларды уақтылы ұсыну үшін "Республикалық протездiк-ортопедиялық орталық" АҚ мен Травматология және ортопедия ҒЗИ-дің өзара іс-қимылы жөніндегі пилоттық жобаны жүргізу
ДСӘДМ-ге ақпарат
"РПОО" АҚ, "ТОҒЗИ" РМК
2017 жылғы 20 қаңтарға дейін
ЖБ 003 және 009 "Мүгедектерді әлеуметтік қолдау" бюджеттік бағдарламалары бойынша көзделген қаражат шегінде
34.
Мүгедектерге медициналық-әлеуметтік сараптама, оңалту және әлеуметтік қолдау жүргізу бойынша электрондық композиттік қызметті ұсыну
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
35.
Жүргізілген зерттеу жұмыстарының нәтижесі бойынша Тіршілік-тынысы мен денсаулықтың қызмет етуінің, шектелуінің халықаралық жіктемесінің ережелерін ескере отырып, мүгедектікті белгілеу өлшемшарттарының балдық жүйесін әзірлеу жөнінде ұсыныс дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ДСӘДМ
2017 жылғы ақпан
РБ – 19,8
РБ 001 "Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша
36.
Мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен (жөргектермен, несеп қабылдағыш-тармен, нәжіс қабылдағыштармен) қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту
Еңбек-миніне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктір-мей
РБ – 10779,9: 2016 ж. – 3113,5; 2017 ж. – 3696,0; 2018 ж. – 3970,4.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша

36-1.
Увеличение объема предоставления в соответствии с индивидуальной программой реабилитации социальных услуг специалиста жестового языка для инвалидов по слуху с тридцати часов до шестидесяти часов в год
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
РБ – 953,1: 2017 г. – 454,7;
2018 г. – 498,4.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
36-2.
Расширение перечня технических вспомогательных (компенсаторных) средств, предоставляемых инвалидам
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
РБ – 4779,7: 2017 г. – 2183,8,
2018 г. – 2595,9.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
37.
Организация инвалидам, проживающим в отдаленных селах, доставки на дом реабилитационных средств (за исключением протезно-ортопедических изделий)
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы, ГК "Правительство для граждан", АО "Казпочта" (по согласованию)
ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
В пределах предусмотренных средств АО "Казпочта"
3. Лица пожилого возраста
38.
Мониторинг организации клубов пожилых людей на уровне первичной медико-санитарной помощи
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
39.
Мониторинг скрининга лиц пожилого возраста на выявление болезней системы кровообращения, онкологических заболеваний, глаукомы, сахарного диабета
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
40.
Мониторинг оказания специальных социальных услуг лицам пожилого возраста, включая платные услуги
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно, до 20 января
не требуются
4. Развитие инклюзивного образования
1. Общее среднее образование
41.
Обеспечение доступности общеобразовательных школ для детей с учетом их индивидуальных потребностей
информация в МОН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
42.
Оборудование учебных мест детей-инвалидов, обучающихся на дому, комплектом компьютерной техники и программного обеспечения с учетом индивидуальных особенностей, возможностей и потребностей, подключение этих мест к широкополосному Интернету
информация в МОН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств МБ по бюджетной программе 067 "Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций"
43.
Поэтапное обеспечение детей с нарушением зрения учебниками и УМК с укрупненным шрифтом и шрифтом Брайля
информация в МОН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно, до 20 января

36-1.
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес естуі бойынша мүгедектер үшін ымдау тілі маманының әлеуметтік қызметтерін ұсыну көлемін жылына отыз сағаттан алпыс сағатқа дейін ұлғайту
Еңбек-миніне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктір-мей
РБ – 953,1: 2017 ж. – 454,7; 2018 ж. – 498,4.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
36-2.
Мүгедектерге берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдардың тізбесін кеңейту
Еңбек-миніне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктір-мей
РБ – 4779,7: 2017 ж. – 2183,8, 2018 ж. – 2595,9.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
37.
Шалғайдағы ауылдарда тұратын мүгедектерге оңалту құралдарын (протездік-ортопедиялық бұйымдарды қоспағанда) үйге жеткізіп беруді ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Азаматтарға арналған үкімет" МК, "Қазпошта" АҚ (келісім бойынша)
тоқсан сайын есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне дейін
"Қазпошта" АҚ көзделген қаражаты шегінде
3. Егде жастағы адамдар
38.
Медициналық-әлеуметтік алғашқы көмек деңгейінде егде адамдар клубын ұйымдастыруды мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
39.
Егде жастағы адамдарда қанайналымы жүйесінің ауруларын, онкологиялық ауруларды, глаукоманы, қант диабетін анықтауға арналған скринингті мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
40.
Егде жастағы адамдарға ақылы қызметтерді қоса алғанда, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуді мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын 20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
4. Инклюзивті білім беруді дамыту
1. Жалпы орта білім
41.
Балалардың жеке қажеттіліктерін ескере отырып, олар үшін жалпы білім беретін мектептердің қолжетімділігін қамтамасыз ету
БҒМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
42.
Үйде оқитын мүгедек балалардың жеке ерекшеліктерін, мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқу орындарын компьютерлік техника кешенімен және бағдарламалық қамсыздандырумен жабдықтау, осы орындарды кең жолақты Интернетке қосу
БҒМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
ЖБ 067 "Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
43.
Көру қабілеті бұзылған балаларды ірі қаріптері және Брайль қарпі бар оқулықтармен және ОӘК-мен кезең-кезеңімен қамтамасыз ету
БҒМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын, 20 қаңтарға дейін

РБ – 145,0
По бюджетной программе РБ 099 "Обеспечение доступности качественного школьного образования"
44.
Организация взаимодействия ПМПК и МСЭ по вопросам подготовки и реализации индивидуальных программ реабилитации ребенка с ограниченными возможностями
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
45.
Предоставление статистических данных по детям, обучающимся на дому, в общеобразовательных школах и специальных (коррекционных) школах
информация в МОН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
46.
Пересмотр специальных учебных программ для специальных (коррекционных) школ с ориентацией на получение профессии
информация в МЗСР
МОН
сентябрь 2017 года
РБ – 2,7
По бюджетной программе РБ 099 "Обеспечение доступности качественного школьного образования", за счет займа Всемирного Банка
47.
Пересмотр подходов к оказанию социально-педагогических услуг в МСУ
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
сентябрь 2016 года
не требуются
48.
Рассмотрение результатов внедрения и развития инклюзивного образования на заседаниях консультативно-совещательных органов по вопросам социальной защиты инвалидов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
2. Профессиональное образование
49.
Ежегодное уточнение перечня специальностей для установления квот на обучение лиц с инвалидностью в учебных заведениях технического и профессионального образования, послесреднего и высшего образования
информация в МЗСР
МОН
ежегодно, до 20 октября
не требуются
50.
Создание равных условий и безбарьерного доступа для студентов с особыми образовательными потребностями
информация в МОН
акимы областей, городов Астаны и Алматы, ВУЗы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств МБ и ВУЗов
51.
Проведение мониторинга учебных заведений технического и профессионального образования, послесреднего и высшего образования, в которых созданы условия для получения образования инвалидами
информация в МЗСР
МОН
январь 2017 года
не требуются
52.
Мониторинг выполнения квоты на обучение лиц с инвалидностью в учебных заведениях технического и профессионального образования, послесреднего и высшего образования
информация в МЗСР
МОН
ежегодно, до 20 декабря
не требуются

РБ – 145,0
РБ 099 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша
44.
Мүмкіндіктері шектеулі баланы оңалтудың жеке бағдарламаларын даярлау мәселелері бойынша ПМПК және МӘС-пен өзара іс-қимылды ұйымдастыру және оны іске асыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
45.
Үйде, жалпы білім беретін мектептерде, арнайы (түзету) мектептерде оқитын балалар бойынша статистикалық мәліметтерді ұсыну
БҒМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
46.
Кәсіп алуға бағдарланған арнайы (түзету) мектептер үшін арнайы оқу бағдарламаларын қайта қарау
ДСӘДМ-ге ақпарат
БҒМ
2017 жылғы қыркүйек
РБ – 2,7
РБ 099 "Сапалы мектеп біліміне қолжетімділікті қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша, Дүниежүзілік банктің қарызы есебінен
47.
МӘМ-де әлеуметтік-педагогикалық қызметтер көрсету тәсілдерін қайта қарау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2016 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
48.
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші органдардың отырыстарында инклюзивті білім беруді енгізу және дамыту нәтижелерін қарау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
2. Кәсіптік білім беру
49.
Техникалық және кәсіптік білім беретін, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беретін оқу орындарында мүгедектігі бар адамдарды оқытуға квота белгілеуге арналған мамандықтар тізбесін жыл сайын нақтылау
ДСӘДМ-ге ақпарат
БҒМ
жыл сайын, 20 қазанға дейін
талап етілмейді
50.
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар студенттерге тең жағдай мен кедергісіз қолжетімділік жасау
БҒМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ЖОО
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
ЖБ және ЖОО көзделген қаражаты шегінде
51.
Мүгедектердің білім алуы үшін жағдайлар жасалған техникалық және кәсіптік білім беретін, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беретін оқу орындарын мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
БҒМ
2017 жылғы қаңтар
талап етілмейді
52.
Техникалық және кәсіптік білім беретін, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беретін оқу орындарында мүгедектігі бар адамдарды оқытуға арналған квотаның орындалуын мониторингтеуді жүргізу
ДСӘДМ-ге ақпарат
БҒМ
жыл сайын, 20 желтоқсанға дейін
талап етілмейді

5. Улучшение условий для предоставления специальных социальных услуг
53.
Рассмотрение вопроса развития сети социальных домов малой вместимости, центров социального обслуживания
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно, до 20 января
не требуются
54.
Проработка вопроса поэтапного преобразования МСУ в центры социального обслуживания
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
55.
Размещение государственного социального заказа на оказание специальных социальных услуг
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
РБ – 2967,2:
2016 г. – 837, 3;
2017 г. – 1022,0;
2018 г. – 1107,9.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
56.
Организация службы онлайн-поддержки для оказания психологической помощи и консультаций для родителей, воспитывающих детей-инвалидов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы, КРМУ (по согласованию)
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
За счет средств ПРООН
57.
Организация повышения квалификации работников, предоставляющих специальные социальные услуги инвалидам и лицам пожилого возраста
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
РБ – 37,5:
2016 г. – 12,1;
2017 г. – 12,4;
2018 г. – 13,0.
По бюджетной программе РБ 001 "Формирование государственной политики в области здравоохранения и социального развития"
6. Обеспечение занятости лиц с инвалидностью
58.
Вовлечение инвалидов в продуктивную занятость с использованием государственных мер поддержки
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
В пределах предусмотренных средств по программе "Дорожная карта занятости 2020", программ развития территорий
В пределах предусмотренных средств по бюджетным программам РБ 044 "Реализация мероприятий в рамках Дорожной карты занятости 2020", МБ 002, 003 и 004 "Программа занятости"
59.
Представление сведений о занятости выпускников, имеющих инвалидность, после получения среднего общего, профессионального и технического, высшего образования
информация в МЗСР
МОН (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
60.
Внедрение механизма субсидирования специальных рабочих мест и установления квотирования рабочих мест
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы

5. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсыну үшін жағдайларды жақсарту
53.
Сыйымдылығы шағын әлеуметтік үйлердің, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарының желісін дамыту мәселесін қарау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын, 20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
54.
МӘМ-ді әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарына кезең-кезеңімен қайта құру мәселесін пысықтау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
55.
Арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
РБ – 2967,2:
2016 ж. – 837, 3;
2017 ж. – 1022,0;
2018 ж. – 1107,9.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
56.
Мүгедек балаларды тәрбиелеуші ата-аналарға психологиялық көмек пен кеңестер беретін онлайн-қолдау қызметін ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҚРМУ (келісім бойынша)
жарты жылда бір рет есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
БҰҰДБ қаражаты есебінен
57.
Мүгедектер мен егде жастағы адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтерді ұсынатын қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
РБ – 37,5:
2016 ж. – 12,1;
2017 ж. – 12,4; 2018 ж. – 13,0.
РБ 001 "Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру" бюджеттік бағдарламасы бойынша
6. Мүгедектігі бар адамдарды жұмыспен қамту
58.
Мемлекеттік қолдау шараларын пайдалана отырып, мүгедектерді нәтижелі жұмыспен қамтуға тарту
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдері
тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне дейін
"Жұмыспен қамту жол картасы 2020" бағдарламасы, аумақтарды дамыту бағдарламалары бойынша көзделген қаражат шегінде
РБ 044 "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы шеңберінде іс-шараларды іске асыру", ЖБ 002, 003 және 004 "Жұмыспен қамту бағдарламасы" бюджеттік бағдарламалары бойынша көзделген қаражат шегінде
59.
Жалпы орта, кәсіптік және техникалық, жоғары білім алғаннан кейін мүгедектігі бар бітірушілерді жұмыспен қамту туралы мәліметтерді ұсыну
ДСӘДМ-ге ақпарат
БҒМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
талап етілмейді
60.
Арнайы жұмыс орындарын субсидиялау және жұмыс орындарына квота белгілеу тетігін енгізу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері

ежеквартально, с 2018 года, до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
РБ – 206,9*
61.
Ежегодное определение перечня организаций, реализующих квоты на трудоустройство инвалидов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
не требуются
62.
Содействие инвалидам в трудоустройстве в соответствии с квотами на трудоустройство инвалидов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежеквартально до 10 числа месяца,
следующего за отчетным кварталом
не требуются
63.
Организация ярмарок вакансий для лиц с ограниченными возможностями
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
не требуются
64.
Выработка предложений по организации базы производственных практик на предприятиях Казахского общества слепых и Казахского общества глухих
предложения в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы, ОО "КОС", ОО "КОГ" (по согласованию)
август 2016 года
не требуются
65.
Изучение возможности обучения лиц старше 29 лет на предприятиях Казахского общества слепых и Казахского общества глухих
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы ОО "КОС", ОО "КОГ" (по согласованию)
сентябрь 2016 года
не требуются
66.
Мониторинг товаров, работ и услуг, предоставляемых или поставляемых общественными объединениями инвалидов или организациями, созданными общественными объединениями инвалидов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
ежегодно, до 20 января
не требуются
67.
Поддержка женщин с ограниченными возможностями посредством вовлечения их в предпринимательскую деятельность
информация в МЗСР
АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
ежегодно, до 20 января
За счет средств АО "ФРП "Даму"
7. Участие в культурной и спортивной жизни, проведение досуга и отдыха
68.
Обеспечение доступности объектов культуры: концертных организаций, театров, культурно-досуговых организаций, библиотек, музеев и музеев-заповедников, цирков
информация в МКС
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств
69.
Обеспечение доступности спортивных объектов и сооружений для лиц с инвалидностью
информация в МКС
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств
70.
Обеспечение концертных организаций, театров, культурно-досуговых организаций, библиотек, музеев и музеев-заповедников, цирков специальными устройствами для инвалидов (электронные носители информации, аудио- и видеоплееры, книги, напечатанные шрифтом Брайля, компьютеры, оснащенные специальной клавиатурой и т.д.)
информация в МКС
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств
71.
Организация районных, областных, республиканских спортивных соревнований среди инвалидов
информация в МКС
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств и внебюджетных средств
72.
Подготовка и участие спортсменов-инвалидов на международных соревнованиях
информация в МЗСР
МКС (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом

2018 жылдан бастап тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне дейiн
РБ – 206,9*
61.
Мүгедектерді жұмысқа орналастыруға квоталарды іске асыратын ұйымдардың тізбесін айқындау
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
Талап етілмейді
62.
Мүгедектерді жұмысқа орналастыру квотасына сәйкес мүгедектерді жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне дейін
талап етілмейді
63.
Мүмкіндіктері шектеулі адамдарға арналған бос жұмыс орындарының жәрмеңкесін ұйымдастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 10-күнiне дейін
талап етілмейді
64.
Қазақ соқырлар қоғамы мен Қазақ саңыраулар қоғамы кәсіпорындарында өндірістік практика базаларын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
ДСӘДМ-ге ұсыныстар
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, Қазақ соқырлар қоғамы (келісім бойынша), Қазақ саңыраулар қоғамы (келісім бойынша)
2016 жылғы тамыз
талап етілмейді
65.
Қазақ соқырлар қоғамы мен Қазақ саңыраулар қоғамының кәсіпорындарында 29 жастан асқан адамдарды оқыту мүмкіндігін зерделеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, Қазақ соқырлар қоғамы (келісім бойынша), Қазақ саңыраулар қоғамы (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
66.
Мүгедектердің қоғамдық бірлестіктері немесе мүгедектердің қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдар ұсынатын немесе жеткізетін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мониторингтеу
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын, 20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
67.
Мүмкіндіктері шектеулі әйелдерді кәсіпкерлік қызметке тарту арқылы оларды қолдау
ДСӘДМ-ге ақпарат
"Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын, 20 қаңтарға дейін
"Даму" КДҚ" АҚ қаражаты есебінен
7. Мәдени және спорттық өмірге араласу, бос уақыт пен демалысты өткізу
68.
Мәдениет объектілерінің: концерт ұйымдарының, театрлардың, мәдени-демалыс ұйымдарының, кітапханалардың, музейлер мен музей-қорықтардың, цирктердің қолжетімділігін қамтамасыз ету
МСМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
Көзделген қаражат шегінде
69.
Мүгедектігі бар адамдар үшін спорт объектілері мен ғимараттарының қолжетімділігін қамтамасыз ету
МСМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
Көзделген қаражат шегінде
70.
Концерт ұйымдарын, театрларды, мәдени-демалыс ұйымдарын, кітапханаларды, музейлер мен музей-қорықтарды, цирктерді мүгедектерге арналған арнайы құрылғылармен (электрондық ақпарат жеткізгіштер, аудио- және бейнеплеерлер, Брайль қарпімен басылған кітаптар, арнайы пернетақтамен жарақталған компьютерлер және т.б.) қамтамасыз ету
МСМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
Көзделген қаражат шегінде
71.
Мүгедектер арасында аудандық, облыстық және республикалық спорт жарыстарын ұйымдастыру
МСМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
Көзделген қаражат шегінде
72.
Мүгедек спортшыларды халықаралық жарыстарға даярлау және қатыстыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
МСМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей

РБ – 139,2:
2016 г. – 46,4,
2017 г. – 46,4,
2018 г. – 46,4.
По бюджетной программе РБ 036 "Развитие спорта высших достижений"
8. Формирование позитивного отношения социума к лицам с инвалидностью
73.
Размещение информационных видеороликов по созданию безбарьерной среды инвалидам
информация в МСЗР
МИР
июнь 2016 года
В пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 087 "Проведение государственной информационной политики"
74.
Обеспечение сопровождения сурдопереводом транслирования новостных телепередач
информация в МТСЗН
акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
2016 г. – 490,3:
РБ – 294,2;
МБ – 196,1; 2017 г. – 350,4:
РБ – 175,2;
МБ – 175,2;
2018 г. – 374,9:
РБ – 149,9;
МБ – 225,0.
По бюджетной программе РБ 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
75.
Освещение темы поддержки, адаптации инвалидов в обществе и основных навыков общения с лицами, имеющими инвалидность, в рамках действующих телепередач в эфире республиканских телеканалов
информация в МЗСР
МИР (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 087 "Проведение государственной информационной политики"
76.
Размещение в средствах массовой информации публикаций и статей, выступление на телеканалах, направленных на формирование позитивного отношения общества к проблемам инвалидности
информация в МЗСР
МИР (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом
В пределах предусмотренных средств по бюджетной программе 087 "Проведение государственной информационной политики" и МБ
77.
Обеспечение доступности и распространение информации о выборах во всех необходимых альтернативных доступных форматах (использование крупного шрифта, языка Брайля, языка жестов и прочие)
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
в период выборных кампаний
не требуются
78.
Обеспечение доступности инвалидам помещений при проведении выборов
информация в МЗСР
акимы областей, городов Астаны и Алматы
в период выборных кампаний
не требуются
79.
Мониторинг соблюдения Конвенции о правах инвалидов
информация в Правительство Республики Казахстан
МЗСР (созыв), НЦПЧ, НПО (по согласованию)
февраль 2017 года
не требуются
80.
Предложения к ежегодному Национальному отчету по защите прав и законных интересов инвалидов в соответствии с положениями Конвенции о правах инвалидах
предложения в МЗСР
МОН, МНЭ, МФ, МИД, МИР, МВД, МКС, акимы областей, городов Астаны и Алматы, НПП, НПО (по согласованию)
декабрь 2016 года
не требуются
Примечание:
* объемы средств будут уточняться при формировании республиканского бюджета на 2018 год.
Расшифровка аббревиатур:
АО "Казпочта"
-
акционерное общество "Казпочта"
АО "НК "КТЖ"
-
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "РПОЦ"
-
акционерное общество "Республиканский протезно-ортопедический центр"
АО "Фонд "Даму"
-
акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
ВИЧ
-
вирус иммунодефицита человека
ВУЗы
-
высшие учебные заведения
ГК "Правительство для граждан"
-
государственная корпорация "Правительство для граждан"
КРМУ
-
Казахстанско-Российский медицинский университет
МБ
-
местный бюджет
МВД
-
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗСР
-
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
МИД
-
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИР
-
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
МКС
-
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
МНЭ
-
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МОН
-
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МФ
-
Министерство финансов Республики Казахстан
МСУ
-
медико-социальное учреждение
МСЭ
-
медико-социальная экспертиза
НПО
-
неправительственные организации
НПП
-
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
НЦПЧ
-
Национальный центр по правам человека
ОО "КОС"
-
общественное объединение "Казахское общество слепых"
ОО "КОГ"
-
общественное объединение "Казахское общество глухих"
ПМПК
-
психолого-медико-педагогическая консультация
ПРООН
-
Программа развития Организации Объединенных Наций
РБ
-
республиканский бюджет
РГП "НИИТО"
-
Республиканское государственное предприятие "Научно-исследовательский институт травматологии и ортопедии"
СНиП
-
строительные нормы и правила
УМК
-
учебно-методический комплекс

РБ – 139,2:
2016 ж. – 46,4,
2017 ж. – 46,4,
2018 ж. – 46,4.
РБ 036 "Жоғары жетістіктер спортын дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
8. Қоғамның мүгедектігі бар адамдарға оң қарым-қатынасын қалыптастыру
73.
Кедергісіз орта құру жөніндегі ақпараттық бейнероликтерді орналастыру
ДСӘДМ-ге ақпарат
ИДМ
2016 жылғы маусым
"Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу" 087 бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
74.
Жаңалық телехабарларын трансляция-лауды сурдоаударма-мен сүйемелдеуді қамтамасыз ету
Еңбек-миніне ақпарат
облыс-тардың, Астана және Алматы қалала-рының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктір-мей
2016 ж. – 490,3: РБ – 294,2; ЖБ – 196,1; 2017 ж. – 350,4:РБ – 175,2; ЖБ – 175,2; 2018 ж. – 374,9: РБ – 149,9; ЖБ – 225,0.
РБ 058 "Республикалық деңгейде халықты әлеуметтік қорғау және көмек көрсету, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" бюджеттік бағдарламасы бойынша
75.
Республикалық телеарналардың эфирінен берілетін телехабарлар аясында мүгедектерді қолдау, қоғамға бейімдеу және мүгедектігі бар адаммен қарым-қатынас жасаудың негізгі дағдылары тақырыбын жария ету
ДСӘДМ-ге ақпарат
ИДМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
"Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу" 087 бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат шегінде
76.
Бұқаралық ақпарат құралдарында қоғамның мүгедектік проблемаларына деген позитивті қарым-қатынасын қалыптастыруға бағытталған публикациялар мен мақалалар жариялау, телеарналардан хабарлар тарату
ДСӘДМ-ге ақпарат
ИДМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жарты жылда бір рет, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 10-күнiнен кешіктірмей
"Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу" 087 бюджеттік бағдарламасы бойынша және ЖБ-тен көзделген қаражат шегінде
77.
Сайлау туралы ақпараттың барлық қажетті балама қолжетімді форматтарда (ірі қаріптерді, Брайль тілін, ымдау тілін пайдалану және басқа) қолжетімді болуын және таратуды қамтамасыз ету
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
сайлау науқандары кезеңінде
талап етілмейді
78.
Сайлау өткізу кезінде үй-жайлардың мүгедектерге қолжетімділігін қамтамасыз ету
ДСӘДМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
сайлау науқандары кезеңінде
талап етілмейді
79.
Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияның сақталуын мониторингтеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ДСӘДМ (жинақтау), АҚҰО, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы ақпан
талап етілмейді
80.
Мүгедектердің құқықтары туралы конвенцияның ережелеріне сәйкес Мүгедектердің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау жөніндегі жыл сайынғы ұлттық есепке ұсыныстар
ДСӘДМ-ге ұсыныстар
БҒМ, ҰЭМ, Қаржымині, СІМ, ИДМ, ІІМ, МСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, ҰКП, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2016 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
Ескертпе:
* қаржы көлемі 2018 жылға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Қазпошта" АҚ
-
"Қазпошта" акционерлік қоғамы
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
-
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"РПОО" АҚ
-
"Республикалық протездік-ортопедиялық орталық" акционерлік қоғамы
"Даму" КДҚ" АҚ
-
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
АИТВ
-
адамның иммун тапшылығы вирусы
ЖОО
-
жоғары оқу орындары
"Азаматтарға арналған үкімет" МК
-
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
ҚРМУ
-
Қазақстан-Ресей медицина университеті
ЖБ
-
Жергілікті бюджет
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ДСӘДМ
-
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
СІМ
-
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ИДМ
-
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі
МСМ
-
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ҰЭМ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
БҒМ
-
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Қаржымині
-
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МӘМ
-
медициналық-әлеуметтік мекеме
МӘС
-
медициналық-әлеуметтік сараптама
ҮЕҰ
-
үкіметтік емес ұйымдар
ҰКП
-
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АҚҰО
-
Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық
Қазақ саңыраулар қоғамы
-
"Қазақ саңыраулар қоғамы" қоғамдық бірлестігі
Қазақ соқырлар қоғамы
-
"Қазақ соқырлар қоғамы" қоғамдық бірлестігі
ПМПК
-
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация
БҰҰДБ
-
Біріккен Ұлттар Ұйымының Даму бағдарламасы
РБ
-
республикалық бюджет
"ТОҒЗИ" РМК
-
"Травматология және ортопедия ғылыми-зерттеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ҚНжЕ
-
құрылыс нормалары мен ережелері
ОӘК
-
оқу-әдістемелік кешен