О проекте Закона Республики Казахстан "О дактилоскопической и геномной регистрации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 октября 2016 года № 629
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О дактилоскопической и геномной регистрации».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                  Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О дактилоскопической и геномной регистрации
Настоящий Закон регулирует общественные отношения в сфере дактилоскопической и геномной регистрации в Республике Казахстан.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) биологические родственники – лица, находящиеся в кровном родстве: родители (родитель), дети, дедушка, бабушка, внуки, полнородные и неполнородные, двоюродные, троюродные братья и сестры, дяди, тети, племянники;
2) биологический материал – содержащие геномную информацию ткани и выделения человека или тела (останков) умершего человека;
3) геномная информация – кодированная информация об определенных фрагментах дезоксирибонуклеиновой кислоты человека или неопознанного трупа, позволяющая установить его личность, и персональные данные (при наличии) в соответствии с требованиями настоящего Закона;
4) геномная регистрация – деятельность, осуществляемая уполномоченными государственными органами по сбору, обработке, защите биологического материала и геномной информации, установлению или подтверждению личности человека;
5) дактилоскопическая информация – биометрические данные об особенностях строения папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук человека или неопознанного трупа, позволяющие установить его личность, и персональные данные в соответствии с требованиями настоящего Закона;
6) дактилоскопическая регистрация – деятельность, осуществляемая уполномоченными государственными органами по сбору, обработке, защите дактилоскопической информации, установлению или подтверждению личности человека;
7) блокирование дактилоскопической или геномной информации – действия по временному прекращению накопления, изменения, дополнения, использования, передачи, обезличивания, уничтожения дактилоскопической или геномной информации, полученной при дактилоскопической или геномной регистрации;
8) уничтожение дактилоскопической или геномной информации – действия, в результате совершения которых невозможно восстановить дактилоскопическую или геномную информацию;

"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қазандағы № 629 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы
Осы Заң Қазақстан Республикасындағы дактилоскопиялық және геномдық тіркеу саласындағы қоғамдық қатынастарды реттейді.
1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) биологиялық туыстар – қандас туыстығы бар адамдар: ата-аналар (ата-ана), балалар, ата, әже, немерелер, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек, немере, шөбере ағалар мен апалар, нағашы ағалар, әпкелер, жиендер;
2) биологиялық материал – адамның немесе қайтыс болған адам денесінің (сүйегінің) геномдық ақпараты бар тіні мен шығындылары;
3) геномдық ақпарат – адамның немесе танылмаған мәйіттің жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін оның дезоксирибонуклеинді қышқылының белгілі бір фрагменттері туралы кодталған ақпарат және осы Заңның талаптарына сәйкес дербес деректер (бар болса);
4) геномдық тіркеу – уәкілетті мемлекеттік органдардың биологиялық материал мен геномдық ақпаратты жинау, өңдеу, қорғау, адамның жеке басын анықтау немесе растау бойынша жүзеге асыратын қызметі;
5) дактилоскопиялық ақпарат – адамның немесе танылмаған мәйіттің жеке басын анықтауға мүмкіндік беретін оның қол саусақтарының және (немесе) алақанының папиллярлық өрнектер құрылымының ерекшеліктері туралы биометриялық деректер және осы Заңның талаптарына сәйкес дербес деректер;
6) дактилоскопиялық тіркеу – уәкілетті мемлекеттік органдардың дактилоскопиялық ақпаратты жинау, өңдеу, қорғау, адамның жеке басын анықтау және растау бойынша жүзеге асыратын қызметі;
7) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты бұғаттау –дактилоскопиялық немесе геномдық тіркеу кезінде алынған дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты жинақтауды, өзгертуді, толықтыруды, пайдалануды, беруді, иесіздендіруді, жоюды уақытша тоқтату жөніндегі әрекеттер;
8) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты жою – жасалу нәтижесінде дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты қайта қалпына келтіру мүмкін болмайтын әрекеттер;

9) обработка дактилоскопической или геномной информации – действия, направленные на накопление, хранение, изменение, дополнение, использование, передачу, обезличивание, блокирование и уничтожение дактилоскопической или геномной информации;
10) использование дактилоскопической или геномной информации – действия с дактилоскопической или геномной информацией, направленные на достижение цели дактилоскопической и геномной регистрации;
11) обезличивание дактилоскопической или геномной информации – действия, в результате которых определение принадлежности дактилоскопической или геномной информации конкретному лицу без использования дополнительной информации невозможно;
12) субъект дактилоскопической или геномной информации – лицо, прошедшее дактилоскопическую или геномную регистрацию на основании настоящего Закона;
13) материальные носители – дактилоскопические или информационные карты, носители магнитной, электронной или иных видов записи, содержащие дактилоскопическую или геномную информацию;
14) неопознанный труп – тело (останки) умершего человека, личность которого на момент обнаружения тела (останков) не установлена;
15) уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации – органы внутренних дел, орган в области внешнеполитической деятельности, органы национальной безопасности, территориальные органы Комитета транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан – Морская администрация порта (далее – орган в области транспорта), осуществляющие в пределах своей компетенции дактилоскопическую и (или) геномную регистрацию граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства.
Статья 2. Сфера действия настоящего Закона
Настоящим Законом регулируются отношения, связанные с дактилоскопической и геномной регистрацией граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства в случаях, предусмотренных настоящим Законом.
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан
о дактилоскопической и геномной регистрации
1. Законодательство Республики Казахстан о дактилоскопической и геномной регистрации основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 4. Принципы дактилоскопической и геномной регистрации
Дактилоскопическая и геномная регистрация проводится в соответствии с принципами:

9) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты өңдеу –дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты жинақтауға, сақтауға, өзгертуге, толықтыруға, пайдалануға, беруге, иесiздендiруге, бұғаттауға және жоюға бағытталған әрекеттер;
10) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты пайдалану – дактилоскопиялық және геномдық тіркеу мақсатына қол жеткізуге бағытталған дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратпен жасалатын әрекеттер;
11) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты иесіздендіру –нәтижесінде дактилоскопиялық немесе геномдық ақпараттың нақты адамға тиесілігін анықтау қосымша ақпаратты пайдаланбай мүмкін болмайтын әрекеттер;
12) дактилоскопиялық немесе геномдық ақпарат субъектісі – осы Заңның негізінде дактилоскопиялық немесе геномдық тіркеуден өткен адам;
13) материалдық жеткізгіштер – дактилоскопиялық немесе геномдық ақпараты бар дактилоскопиялық немесе ақпараттық карталар, магниттік, электрондық немесе өзге де жазба түрлерін жеткізгіштер;
14) танылмаған мәйіт – дене (сүйек) табылған сәтте жеке басы анықталмаған қайтыс болған адамның денесі (сүйегі);
15) дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар – өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық немесе геномдық тіркеуді жүзеге асыратын ішкі істер органдары, сыртқы саясат қызметі саласындағы орган, ұлттық қауіпсіздік органдары, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық органдары – Порттың теңіз әкімшілігі (бұдан әрі – көлік саласындағы орган).
2-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заңда көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық және геномдық тіркеуге байланысты қатынастар осы Заңмен реттеледі.
3-бап. Қазақстан Республикасының дактилоскопиялық және
геномдық тіркеу туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғаннан өзге қағидалар белгiленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4-бап. Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу қағидаттары
Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу:

1) соблюдения конституционных прав и свобод человека и гражданина;
2) законности;
3) обязательности;
4) гуманизма;
5) конфиденциальности;
6) безопасности для здоровья человека;
7) уважения чести и достоинства личности.
Статья 5. Цель дактилоскопической и геномной регистрации
Дактилоскопическая и геномная регистрация проводится в целях установления и (или) подтверждения личности на основе дактилоскопической или геномной информации.
Статья 6. Права и обязанности уполномоченных
государственных органов в сфере
дактилоскопической и (или) геномной регистрации
1. Уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации в пределах своей компетенции имеют право на сбор, обработку дактилоскопической и (или) геномной информации, отбор и использование биологического материала.
2. Уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации в пределах своей компетенции обязаны:
1) принимать и соблюдать необходимые меры, в том числе правовые, организационные и технические, для защиты дактилоскопической и (или) геномной информации в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан и настоящим Законом;
2) принимать меры по накоплению, хранению, блокированию, обезличиванию, изменению, дополнению, использованию, уничтожению дактилоскопической и (или) геномной информации в случаях, установленных настоящим Законом.
Статья 7. Права и обязанности граждан Республики
Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства
при осуществлении дактилоскопической и (или)
геномной регистрации
1. Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, законные представители несовершеннолетних, опекуны лиц, признанных недееспособными по решению суда, при осуществлении дактилоскопической и (или)геномной регистрации имеют право:
1) на ознакомление со своей или лица, находящегося под опекой или попечительством, дактилоскопической и (или) геномной информацией;
2) на обжалование в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или суд действий (бездействия) государственных органов и их должностных лиц, связанных со сбором и (или) обработкой его или лица, находящегося под опекой или попечительством, дактилоскопической и (или) геномной информации.
2. Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, подлежащие дактилоскопической и (или) геномной регистрации, обязаны пройти процедуру дактилоскопирования и (или) отбора биологического материала в случаях, установленных настоящим Законом.

1) адам мен азаматтың конституциялық құқықтары мен бостандығын сақтау;
2) заңдылық;
3) міндеттілік;
4) ізгілік;
5) құпиялылық;
6) адам денсаулығы үшін қауіпсіздік;
7) жеке бастың ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеу қағидаттарына сәйкес жүргізіледі.
5-бап. Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу мақсаты
Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу дактилоскопиялық немесе геномдық ақпарат негізінде жеке басты анықтау және (немесе) растау мақсатында жүргізіледі.
6-бап. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу
саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың
құқықтары мен міндеттері
1. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың өз құзыреті шегінде дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинауға, өңдеуге, биологиялық материалды іріктеуге және пайдалануға құқығы бар.
2. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде:
1) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және осы Заңға сәйкес дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты қорғау үшін қажетті, оның ішінде құқықтық, ұйымдық және техникалық шараларды қолдануға және сақтауға;
2) осы Заңда белгіленген жағдайларда дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинақтау, сақтау, бұғаттау, иесіздендіру, өзгерту, толықтыру, пайдалану, жою жөнінде шаралар қолдануға міндетті.
7-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер
мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық
және (немесе) геномдық тіркеуді жүзеге асыру
кезіндегі құқықтары мен міндеттері
1. Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, кәмелетке толмағандардың заңды өкілдері, сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдардың қорғаншылары дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуді жүзеге асыру кезінде:
1) өзінің немесе қорғаншылықтағы немесе қамқоршылықтағы адамның дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратымен танысуға;
2) оның немесе қорғаншылықтағы немесе қамқоршылықтағы адамның дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратын жинауға және (немесе) өңдеуге байланысты мемлекеттік органдардың және олардың лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сотқа шағымдануға құқығы бар.
2. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуге жататын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар осы Заңда белгіленген жағдайларда дактилоскопиялау және (немесе) биологиялық материалын іріктеу рәсімінен өтуге міндетті.

Статья 8. Основные требования к сбору, обработке, защите
дактилоскопической и геномной информации
1. Дактилоскопическая и геномная информация относится к персональным данным ограниченного доступа.
2. Условия сбора и обработки дактилоскопической и геномной информации должны исключать возможность ее утраты, искажения и несанкционированного доступа к ней, а равно неправомерного и (или) непреднамеренного доступа и (или) воздействия на электронные информационные ресурсы с дактилоскопической или геномной информацией.
3. Дактилоскопическая и геномная информация подлежит защите, которая гарантируется государством. Сбор и обработка дактилоскопической и геномной информации осуществляются только в случаях обеспечения ее защиты.
Защита дактилоскопической и геномной информации осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации, персональных данных и их защиты, защиты государственных секретов.
4. Государственные органы, указанные в статьях 11, 16, 19, 25 настоящего Закона, обязаны соблюдать конфиденциальность дактилоскопической и (или) геномной информации и обеспечивать ее безопасность.
5. Порядок сбора, обработки, защиты дактилоскопической и (или) геномной информации, отбора и использования биологического материала устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 9. Блокирование, обезличивание, передача
дактилоскопической или геномной информации
1. Уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации осуществляют обезличивание, а также снятие обезличивания дактилоскопической и (или) геномной информации.
2. Уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации осуществляют блокирование дактилоскопической и (или) геномной информации в случае поступления письменного запроса о нарушении условий ее сбора, обработки, а также снятие блокирования после проведения проверочных мероприятий и устранения нарушений.
3. Уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации осуществляют блокирование и (или) обезличивание, а также снятие блокирования и (или) обезличивания дактилоскопической и (или) геномной информации на основании совместных нормативных правовых актов с государственными органами, осуществляющими оперативно-розыскную, разведывательную, контрразведывательную деятельность.
4. Передача дактилоскопической и (или) геномной информации судам, правоохранительным, специальным государственным органам, органам исполнительного производства, дознания и следствия осуществляется в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации.

8-бап. Дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты жинауға,
өңдеуге, қорғауға қойылатын негізгі талаптар
1. Дактилоскопиялық және геномдық ақпарат қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге жатады.
2. Дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты жинау және өңдеу шарттары оны жоғалту, бұрмалау және оған санкцияланбаған қолжетімділік, сол сияқты дактилоскопиялық немесе геномдық ақпараты бар электрондық ақпараттық ресурстарға құқыққа сыйымсыз түрде және (немесе) абайсызда қол жеткізу және (немесе) ықпал ету мүмкіндігін болғызбауға тиіс.
3. Дактилоскопиялық және геномдық ақпарат мемлекет кепілдік беретін қорғауға жатады. Дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты жинау және өңдеу тек оны қорғау қамтамасыз етілген жағдайларда ғана жүзеге асырылады.
Дактилоскопиялық және геномдық ақпаратты қорғау Қазақстан Республикасының ақпараттандыру, дербес деректер және оларды қорғау, мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Осы Заңның 11, 16, 19, 25-баптарында көрсетілген мемлекеттік органдар дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпараттың құпиялылығын сақтауға және оның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге міндетті.
5. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу, қорғау, биологиялық материалды іріктеу және пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
9-бап. Дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты
бұғаттау, иесіздендіру, беру
1. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты иесіздендіруді, сондай-ақ иесіздендіруден алуды жүзеге асырады.
2. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты жинау, өңдеу шарттарын бұзу туралы жазбаша сұрау салу келіп түскен жағдайда оны бұғаттауды, сондай-ақ тексеру іс-шараларын жүргізгеннен және бұзушылықтарды жойғаннан кейін бұғаттаудан алуды жүзеге асырады.
3. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар жедел-іздестіру, барлау, қарсы барлау қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік органдармен бірлескен нормативтік құқықтық актілердің негізінде дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты бұғаттауды және (немесе) иесіздендіруді, сондай-ақ бұғаттаудан және (немесе) иесіздендіруден алуды жүзеге асырады.
4. Соттарға, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарға, атқарушылық іс жүргізу, анықтау және тергеу органдарына дактилоскопиялық және (немесе) геномдық ақпаратты беру Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

5. Дактилоскопическая или геномная информация может быть передана уполномоченными государственными органами в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации иностранным государствам в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, и законами Республики Казахстан.
Глава 2. Проведение дактилоскопической РЕГИСТРАЦИИ
Статья 10. Лица, подлежащие дактилоскопической регистрации
1. Обязательной дактилоскопической регистрации подлежат достигшие 16-летнего возраста:
1) граждане Республики Казахстан, претендующие на получение паспорта или удостоверения личности гражданина Республики Казахстан;
2) граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, в отношении которых принято решение о выдаче удостоверения личности моряка Республики Казахстан;
3) иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан;
4) иностранцы и лица без гражданства, претендующие на получение вида на жительство, удостоверения лица без гражданства, удостоверения беженца;
5) иммигранты, прибывшие в Республику Казахстан в качестве домашних работников с целью выполнения работ (оказания услуг) у работодателей – физических лиц в домашнем хозяйстве;
6) иностранцы и лица без гражданства, подлежащие выдворению за пределы территории Республики Казахстан либо подпадающие под действие международных договоров Республики Казахстан о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан;
7) иностранцы и лица без гражданства при получении виз Республики Казахстан.
2. Дети в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет подлежат дактилоскопической регистрации при получении паспорта гражданина Республики Казахстан на добровольной основе в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 11 настоящего Закона. Дети, не достигшие двенадцатилетнего возраста, дактилоскопической регистрации не подлежат.
3. Лица с физическими недостатками, исключающими возможность дактилоскопирования (отсутствие всех пальцев на обеих руках или отсутствие папиллярных узоров на ногтевых фалангах всех пальцев обеих рук), освобождаются от прохождения дактилоскопической регистрации, процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан.
Статья 11. Порядок сбора дактилоскопической информации
1. Дактилоскопическую регистрацию проводят в отношении:
1) лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, – органы внутренних дел, в случае оформления паспортов гражданина Республики Казахстан в загранучреждениях Республики Казахстан, – орган в области внешнеполитической деятельности;

5. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар дактилоскопиялық немесе геномдық ақпаратты шет мемлекеттерге Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес беруі мүмкін.
2-тарау. ДАКТИЛОСКОПИЯЛЫҚ ТІРКЕУ ЖҮРГІЗУ
10-бап. Дактилоскопиялық тіркеуге жататын адамдар
1. Міндетті дактилоскопиялық тіркеуге 16 жасқа толған:
1) Қазақстан Республикасы азаматының паспортын немесе жеке куәлігін алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігін беру туралы шешім қабылданған Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
3) Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
4) тұруға ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігін, босқын куәлігін алуға үміткер шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
5) жұмыс беруші – жеке тұлғаларда үй шаруашылығында жұмыстар орындау (қызметтер көрсету) мақсатында Қазақстан Республикасына үй жұмыскерлері ретінде келген көшіп келушілер;
6) Қазақстан Республикасының аумағынан шығарылуға жататын не Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасының реадмиссия туралы халықаралық шарттарының қолданылу аясына түсетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар;
7) Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар жатады.
2. Он екі жастан он алты жасқа дейінгі балалар ерікті негізде Қазақстан Республикасының паспортын алу кезінде осы Заңның 11-бабының 2-тармағында көзделген тәртіппен дактилоскопиялық тіркеуге жатады. Он екі жасқа толмаған балалар дактилоскопиялық тіркеуге жатпайды.
3. Дактилоскопиялау мүмкіндігін болғызбайтын дене кемістіктері (екі қолында да барлық саусағының болмауы немесе екі қолының барлық саусағының тырнақ фалангаларында папиллярлық өрнектердің болмауы) бар адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде дактилоскопиялық тіркеуден өтуден, дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басын растау рәсімінен босатылады.
11-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты жинау тәртібі
1. Дактилоскопиялық тіркеуді:
1) осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдарға қатысты, – ішкі істер органдары, Қазақстан Республикасы азаматының паспорттарын Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінде ресімдеген жағдайда, – сыртқы саясат қызметі саласындағы орган;

2) лиц, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, – орган в области транспорта;
3) лиц, указанных в подпунктах 3) – 5) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, – органы внутренних дел;
4) лиц, указанных в подпункте 6) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, – органы внутренних дел, органы национальной безопасности в соответствии с их компетенцией;
5) лиц, указанных в подпункте 7) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, –орган в области внешнеполитической деятельности, органы внутренних дел в соответствии с их компетенцией.
2. В отношении детей в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет дактилоскопическая регистрация проводится с согласия ребенка по письменному заявлению законного представителя и в его присутствии.
3. Дактилоскопическая регистрация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, недееспособность которых установлена судом, проводится на основании письменного заявления и с участием их законных представителей.
4. Сбор дактилоскопической информации осуществляется в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации.
Статья 12. Сведения, содержащиеся на материальных
носителях с дактилоскопической информацией
1. Материальный носитель с дактилоскопической информацией при оформлении документов, удостоверяющих личность, содержит следующие данные:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии);
2) дату и место рождения;
3) пол;
4) национальную принадлежность (по желанию владельца);
5) гражданство;
6) фотографию;
7) информацию об особенностях строения папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук;
8) дату выдачи, номер документа, срок действия;
9) подпись владельца документов;
10) индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
11) основание и дату проведения государственной дактилоскопической регистрации;
12) наименование органа, выдавшего документ;
13) фамилию, имя, отчество (при его наличии) лица, осуществившего государственную дактилоскопическую регистрацию.
2. Материальный носитель с дактилоскопической информацией при оформлении виз Республики Казахстан содержит следующие данные:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии);
2) информацию об особенностях строения папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук;
3) гражданство;
4) дату выдачи, номер документа, срок действия;
5) дату выдачи, срок действия визы;
6) основание и дату проведения государственной дактилоскопической регистрации;
7) наименование органа, выдавшего визу;
8) фамилию, имя, отчество (при его наличии) лица, осуществившего государственную дактилоскопическую регистрацию.

2) осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға қатысты, – көлік саласындағы орган;
3) осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 3) – 5) тармақшаларында көрсетілген адамдарға қатысты, – ішкі істер органдары;
4) осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген адамдарға қатысты, – өз құзыретіне сәйкес ішкі істер органдары, ұлттық қауіпсіздік органдары;
5) осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген адамдарға қатысты, – өз құзыретіне сәйкес сыртқы саясат қызметі саласындағы орган, ішкі істер органдары жүргізеді.
2. Он екі жастан он алты жасқа дейінгі балаларға қатысты дактилоскопиялық тіркеу заңды өкілінің жазбаша өтініші бойынша баланың келісімімен және оның қатысуымен жүргізіледі.
3. Әрекетке қабілетсіздігін сот белгілеген Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық тіркеу жазбаша өтініштің негізінде және олардың заңды өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
4. Дактилоскопиялық ақпаратты жинау дактилоскопиялық және геномдық тіркеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
12-бап. Дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық
жеткізгіштердегі мәліметтер
1. Жеке басты куәландыратын құжаттарды ресімдеу кезінде дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай деректерді:
1) тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде);
2) туған күні мен жерін;
3) жынысын;
4) ұлттық тиесілігін (иесінің қалауы бойынша);
5) азаматтығын;
6) фотосуретін;
7) қол саусақтарының және (немесе) алақанының папиллярлық өрнектер құрылымының ерекшеліктері туралы ақпаратты;
8) берілген күнін, құжаттың нөмірін, қолданылу мерзімін;
9) құжат иесінің қолтаңбасын;
10) жеке сәйкестендіру нөмірін (болған кезде);
11) мемлекеттік дактилоскопиялық тіркеу жүргізудің негізі мен күнін;
12) құжатты берген органның атауын;
13) мемлекеттік дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде) қамтиды.
2. Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеу кезінде дактилоскопиялық ақпараты бар материалдық жеткізгіш мынадай деректерді:
1) тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде);
2) қол саусақтарының және (немесе) алақанының папиллярлық өрнектер құрылымының ерекшеліктері туралы ақпаратты;
3) азаматтығын;
4) берілген күнін, құжаттың нөмірін, қолданылу мерзімін;
5) визаның берілген күнін, қолданылу мерзімін;
6) мемлекеттік дактилоскопиялық тіркеу жүргізудің негізі мен күнін;
7) визаны берген органның атауын;
8) мемлекеттік дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде) қамтиды.

Статья 13. Изменение и (или) дополнение дактилоскопической
информации
Изменение и (или) дополнение персональных данных лиц, прошедших дактилоскопическую регистрацию, осуществляются уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения при личном обращении гражданина, иностранца или лица без гражданства в порядке, предусмотренном для документирования и регистрации населения.
При этом дактилоскопическая информация об особенностях строения папиллярных узоров пальцев и (или) ладоней рук остается неизменной, за исключением случаев утраты пальцев или руки, о чем делается отметка в дактилоскопической карте.
Статья 14. Накопление и хранение дактилоскопической информации
Накопление и хранение дактилоскопической информации, полученной при проведении дактилоскопической регистрации, осуществляются органами внутренних дел путем формирования электронного информационного ресурса.
Накопление и хранение электронного информационного ресурса дактилоскопической информации лиц, в отношении которых принято решение о выдаче удостоверения личности моряка Республики Казахстан, осуществляются органом в области транспорта.
Статья 15.Сроки хранения дактилоскопической информации
1.Уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической регистрации хранят дактилоскопическую информацию в базах данных о лицах, указанных:
в подпункте 1) пункта 1 статьи 10 настоящего Закона, – до установления факта их смерти, в случаях признания гражданина безвестно отсутствующим или объявления гражданина умершим судом, утраты или выхода из гражданства Республики Казахстан до даты, когда им исполнилось бы сто лет;
в подпунктах 2) – 7) пункта 1, пункте 2 статьи 10 настоящего Закона, – десять лет со дня регистрации.
2. По истечении сроков, указанных в пункте 1 настоящей статьи, уполномоченные государственные органы в сфере дактилоскопической регистрации хранят дактилоскопическую информацию о лицах, прошедших дактилоскопическую регистрацию на основании подпунктов 2) – 7) пункта 1, пункта 2 статьи 10 настоящего Закона, в архивах на материальных носителях сорок лет.
Статья 16. Использование дактилоскопической информации
Дактилоскопическая информация граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, полученная при дактилоскопической регистрации, используется для:
1) подтверждения и (или) установления личности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства;
2) учета и контроля иностранцев и лиц без гражданства на территории Республики Казахстан;

13-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты өзгерту және (немесе)
толықтыру
Дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамдардың дербес деректерін өзгертуді және (немесе) толықтыруды халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер азаматтың, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке жүгінуі кезінде халықты құжаттандыру және тіркеу үшін көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
Бұл ретте қол саусақтарының және (немесе) алақандарының папиллярлық өрнектері құрылысының ерекшеліктері туралы дактилоскопиялық ақпарат саусақтарды немесе қолды жоғалтқан жағдайларды қоспағанда, өзгеріссіз қалады, бұл туралы дактилоскопиялық картада белгі жасалады.
14-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты жинақтау және сақтау
Дактилоскопиялық тіркеу жүргізу кезінде алынған дактилоскопиялық ақпаратты жинақтауды және сақтауды ішкі істер органдары электрондық ақпараттық ресурсты қалыптастыру арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігін беру туралы шешім қабылданған адамдардың дактилоскопиялық ақпаратының электрондық ақпараттық ресурсын жинақтауды және сақтауды көлік саласындағы орган жүзеге асырады.
15-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты сақтау мерзімдері
1. Дактилоскопиялық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар:
осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдар туралы дактилоскопиялық ақпаратты, – олардың қайтыс болу фактісі анықталғанға дейін, сот азаматты хабарсыз кеткен деп таныған немесе азаматты қайтыс болды деп хабарлаған, Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған немесе одан шыққан жағдайда олар жүз жасқа толған күнге дейін;
осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 2) – 7) тармақшаларында, 2-тармағында көрсетілген адамдар туралы дактилоскопиялық ақпаратты, – тіркелген күннен бастап он жыл деректер базасында сақтайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзімдер өткеннен кейін дактилоскопиялық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар дактилоскопиялық тіркеуден өткен адамдар туралы дактилоскопиялық ақпаратты осы Заңның 10-бабы 1-тармағының 2) – 7) тармақшаларының, 2-тармағының негізінде мұрағаттарда материалдық жеткізгіштерде қырық жыл сақтайды.
16-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты пайдалану
Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық тіркеу жүргізу кезінде алынған дактилоскопиялық ақпараты:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын растау және (немесе) анықтау;
2) Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алу және бақылау;

3) обеспечения безопасности личности, общества и государства;
4) учета и контроля лиц, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, посредством процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации.
От процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан освобождаются граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства по письменному обращению специальных государственных органов, Министерства обороны Республики Казахстан, органа в области внешнеполитической деятельности, и в случаях, предусмотренных пунктом 3 статьи 10 настоящего Закона.
Статья 17.Уничтожение дактилоскопической информации
1. Дактилоскопическая информация уничтожается собственниками баз данных, осуществляющими ее учет и хранение.
2. Дактилоскопическая информация уничтожается по истечении сроков ее хранения, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона.
3. Уничтожение дактилоскопической информации проводится по акту, утверждаемому руководителем соответствующего подразделения уполномоченного государственного органа в сфере дактилоскопической регистрации, с указанием:
1) даты, основания уничтожения дактилоскопической информации;
2) фамилии, имени, отчества (при наличии), пола, даты и места рождения, индивидуального идентификационного номера (при наличии), номера документа, удостоверяющего личность зарегистрированного лица;
3) способа уничтожения;
4) фамилии, имени, отчества (при наличии), должности и подписи лиц, осуществивших уничтожение дактилоскопической информации.
Глава 3. Проведение геномной регистрации
Статья 18. Лица, подлежащие геномной регистрации
1. Обязательной геномной регистрации подлежат:
1) лица, осужденные за совершение тяжких или особо тяжких преступлений, а также всех категорий преступлений против половой неприкосновенности и половой свободы личности;
2) неустановленные лица, биологический материал которых изъят в ходе досудебного расследования в установленном уголовно-процессуальным законом порядке по нераскрытым тяжким или особо тяжким преступлениям, а также всем категориям преступлений против половой неприкосновенности и половой свободы личности;
3) неопознанные трупы.
2. Биологические родственники без вести пропавших граждан, в первую очередь, родители (родитель) и (или) дети (ребенок), а при их отсутствии другие биологические родственники в зависимости от степени родства подлежат геномной регистрации с их согласия в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
Статья 19. Порядок проведения геномной регистрации
Геномная регистрация проводится в следующем порядке:

3) жеке бастың, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) жеке басты дактилоскопиялық ақпарат бойынша растау рәсімі арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарды есепке алу және бақылау үшін пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде жеке басты дактилоскопиялық ақпарат бойынша растау рәсімінен арнаулы мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, сыртқы саясат қызметі саласындағы органның жазбаша өтініші бойынша және осы Заңның 10-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларда босатылады.
17-бап. Дактилоскопиялық ақпаратты жою
1. Дактилоскопиялық ақпаратты оның есепке алынуын және сақталуын жүзеге асыратын деректер базасының меншік иелері жояды.
2. Дактилоскопиялық ақпарат осы Заңның 15-бабында көзделген оны сақтау мерзімі өткеннен кейін жойылады.
3. Дактилоскопиялық ақпаратты жою дактилоскопиялық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның тиісті бөлімшесінің басшысы бекітетін акті бойынша:
1) дактилоскопиялық ақпаратты жою күні, негізі;
2) тіркелген адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), жынысы, туған күні мен жері, сәйкестендіру нөмірі (болған кезде), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі;
3) жою тәсілі;
4) дактилоскопиялық ақпаратты жоюды жүзеге асырған лауазымды адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы мен қолтаңбасы көрсетіле отырып жүргізіледі.
3-тарау. ГЕНОМДЫҚ ТІРКЕУ ЖҮРГІЗУ
18-бап. Геномдық тіркеуге жататын адамдар
1. Міндетті геномдық тіркеуге:
1) ауыр немесе аса ауыр қылмыстар, сондай-ақ жеке бастың жыныстық тиіспеушілігіне және жыныстық еркіндігіне қарсы қылмыстардың барлық санатын жасағаны үшін сотталған адамдар;
2) биологиялық материалы ашылмаған ауыр немесе аса ауыр қылмыстар, сондай-ақ жеке бастың жыныстық тиіспеушілігіне және жыныстық еркіндігіне қарсы қылмыстардың барлық санаты бойынша қылмыстық-процестік заңда белгіленген тәртіппен сотқа дейінгі тергеу барысында алынған анықталмаған адамдар;
3) танылмаған мәйіттер жатады.
2. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстары, бірінші кезекте, ата-аналары (ата-анасы) және (немесе) балалары (баласы), ал олар болмаған кезде туыстық дәрежесіне байланысты басқа да биологиялық туыстары осы Заңда көзделген тәртіппен олардың келісімімен геномдық тіркеуге жатады.
19-бап. Геномдық тіркеу жүргізу тәртібі
1. Геномдық тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:

1) производятся отбор биологического материала у лиц, подлежащих геномной регистрации, неопознанных трупов, а также изъятие биологического материала с мест нераскрытых тяжких или особо тяжких преступлений в установленном уголовно-процессуальным законом порядке с соблюдением требований статьи 21 настоящего Закона;
2) биологический материал лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 18 настоящего Закона, направляется в уполномоченное подразделение органов внутренних дел для получения геномной информации и осуществления геномной регистрации;
3) биологический материал лиц, указанных в подпункте 2) пункта 1, пункте 2 статьи 18 настоящего Закона, и неопознанных трупов направляется в уполномоченное подразделение органов внутренних дел для проведения исследования и осуществления геномной регистрации или органы судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан для производства судебной экспертизы.
Органы судебной экспертизы направляют копию геномной информации, полученной при производстве судебных молекулярно-генетических экспертиз, в уполномоченное подразделение органов внутренних дел для осуществления геномной регистрации.
Статья 20. Сведения, получаемые при отборе биологического
материала
1. При отборе биологического материала для геномной регистрации на каждое лицо заводится информационная карта, куда заносятся следующие сведения:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии), гражданство, пол, дата и место рождения, сведения о регистрации по месту жительства или месту пребывания и индивидуальный идентификационный номер (при наличии) или наименование и номер документа, удостоверяющего личность, из которого получены данные о регистрируемом лице;
2) наименование подразделения государственного органа, осуществляющего отбор биологического материала для геномной регистрации;
3) основание и дата проведения отбора биологического материала для геномной регистрации;
4) фамилия, имя, отчество (при наличии), должность и подпись должностного лица, осуществившего отбор биологического материала;
5) подпись лица, у которого произведен отбор биологического материала для геномной регистрации, за исключением несовершеннолетнего и лица, признанного недееспособным по решению суда. При отказе регистрируемого лица от подписания информационной карты, в ней делается об этом запись.
6) подписи законных представителей несовершеннолетних, подписи опекунов лиц, признанных недееспособными по решению суда.
2. При отборе биологического материала у осужденного, подлежащего геномной регистрации, в информационную карту заносятся сведения, указанные в пункте 1 настоящей статьи, статьи Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которым он осужден.

1) осы Заңның 21-бабының талаптары сақтала отырып, қылмыстық-процестік заңда белгіленген тәртіппен геномдық тіркеуге жататын адамдардан, танылмаған мәйіттерден биологиялық материалды іріктеу жүргізіледі, сондай-ақ ашылмаған ауыр немесе аса ауыр қылмыстар орындарынан биологиялық материал алынады;
2) осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдардың биологиялық материалы ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесіне геномдық ақпарат алу және геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін жолданады;
3) осы Заңның 18-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында, 2-тармағында көрсетілген адамдардың және танылмаған мәйіттердің биологиялық материалы ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесіне зерттеу жүргізу және геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін немесе Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің сот сараптамасы органдарына сот сараптамасын жүргізу үшін жолданады.
Сот сараптамасы органдары сот молекулярлық-генетикалық сараптамалар жүргізу кезінде алынған геномдық ақпараттың көшірмесін ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесіне геномдық тіркеуді жүзеге асыру үшін жолдайды.
20-бап. Биологиялық материалды іріктеу кезінде алынатын
мәліметтер
1. Геномдық тіркеу үшін биологиялық материалды іріктеу кезінде әрбір адамға ақпараттық карта ашылады, оған мына мәліметтер:
1) тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), азаматтығы, жынысы, туған күні мен жері, тұрғылықты немесе болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәлімет және жеке сәйкестендіру нөмірі (болған кезде) немесе тіркелетін адам туралы деректер алынған жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі;
2) геномдық тіркеу үшін биологиялық материалды іріктеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган бөлімшесінің атауы;
3) геномдық тіркеу үшін биологиялық материалды іріктеу жүргізудің негізі мен күні;
4) биологиялық материалды іріктеуді жүзеге асырған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), лауазымы мен қолтаңбасы;
5) кәмелетке толмағанды және сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз деп танылған адамды қоспағанда, геномдық тіркеу үшін биологиялық материалын іріктеу жүргізілген адамның қолтаңбасы. Тіркелетін адам ақпараттық картаға қол қоюдан бас тартқан кезде, бұл туралы жазба жасалады;
6) кәмелетке толмағандардың заңды өкілдерінің қолтаңбалары, сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдардың қорғаншыларының қолтаңбалары енгізіледі.
2. Геномдық тіркеуге жататын сотталғаннан биологиялық материалды іріктеу кезінде ақпараттық картаға осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтер, ол сотталған Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің баптары енгізіледі.

Статья 21. Отбор и использование биологического материала
1. Отбор биологического материала для проведения геномной регистрации осуществляется:
1) у осужденных, подлежащих геномной регистрации, – органами внутренних дел;
2) от неустановленных лиц, биологический материал которых изъят в ходе досудебного расследования в установленном уголовно-процессуальным законом порядке, – органами дознания, органами предварительного следствия, осуществляющими производство по уголовным делам, с привлечением специалистов уполномоченного подразделения органов внутренних дел и (или) судебной медицины и соблюдением требований Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
3) у биологических родственников без вести пропавших граждан – органами внутренних дел;
4) от неопознанных трупов – органами внутренних дел с привлечением сотрудников органа судебной медицины.
2. Отбор биологического материала у биологических родственников без вести пропавших граждан для геномной регистрации проводится на основании их письменного заявления.
Отбор биологического материала у несовершеннолетних лиц, являющихся биологическими родственниками без вести пропавших граждан, проводится на основании письменного заявления и в присутствии их законных представителей.
Отбор биологического материала у биологических родственников без вести пропавших граждан, признанных недееспособными по решению суда, проводится на основании письменного заявления и в присутствии их опекунов.
3.В случае некачественного первоначального отбора биологического материала, исключающего получение геномной информации, производится повторный отбор биологического материала осужденных, подлежащих геномной регистрации, биологических родственников без вести пропавших граждан уполномоченными государственными органами по запросу органа, осуществляющего геномную регистрацию.
4. Биологический материал, отобранный для проведения геномной регистрации, используется для получения геномной информации.
5. Биологический материал для геномной регистрации не отбирается при повторном осуждении лица, прошедшего ее ранее.
Статья 22. Сроки хранения биологического материала
1. Сроки хранения биологического материала биологических родственников без вести пропавших граждан, неустановленных лиц, а также неопознанных трупов, изъятого в ходе досудебного расследования и признанного вещественным доказательством по уголовному делу, определяются в соответствии с требованиями статьи 118 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
2. Биологический материал, отобранный для проведения геномной регистрации осужденных лиц, хранится 10 лет со дня его отбора.

21-бап. Биологиялық материалды іріктеу және пайдалану
1. Геномдық тіркеу жүргізу үшін биологиялық материалды іріктеуді:
1) геномдық тіркеуге жататын сотталғандардан, – ішкі істер органдары;
2) биологиялық материалы қылмыстық-процестік заңда белгіленген тәртіппен сотқа дейінгі тергеу барысында алынған анықталмаған адамдардан, – ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесінің және (немесе) сот медицинасының мамандарын тарта отырып және Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің талаптарын сақтай отырып, қылмыстық iс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын анықтау органдары, алдын ала тергеу органдары;
3) хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарынан, – ішкі істер органдары;
4) танылмаған мәйіттерден, – сот медицинасы органының қызметкерлерін тарта отырып, ішкі істер органдары жүзеге асырады.
2. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарынан геномдық тіркеу үшін биологиялық материалды іріктеу олардың жазбаша өтінішінің негізінде жүргізіледі.
Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстары болып табылатын кәмелетке толмағандардан биологиялық материалды іріктеу жазбаша өтініштің негізінде және олардың заңды өкілдерінің қатысуымен жүргізіледі.
Хабарсыз кеткен азаматтардың сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз деп танылған биологиялық туыстарынан биологиялық материалды іріктеу жазбаша өтініштің негізінде және олардың қорғаншыларының қатысуымен жүргізіледі.
3. Геномдық ақпарат алуды болдырмайтын биологиялық материал бастапқыда сапасыз іріктелген жағдайда геномдық тіркеуге жататын сотталғандардан, хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарынан биологиялық материалды қайта іріктеуді уәкілетті мемлекеттік органдар геномдық тіркеуді жүзеге асыратын органның сұрау салуы бойынша жүргізеді.
4. Геномдық тіркеу жүргізу үшін іріктелген биологиялық материал геномдық ақпарат алу үшін пайдаланылады.
5. Геномдық тіркеу үшін биологиялық материал бұрын одан өткен адам қайта сотталған кезде алынбайды.
22-бап. Биологиялық материалды сақтау мерзімдері
1. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының, анықталмаған адамдардың, сондай-ақ танылмаған мәйіттердің сотқа дейінгі тергеу барысында алынған және қылмыстық іс бойынша заттай дәлелдеме деп танылған биологиялық материалын сақтау мерзімі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 118-бабының талаптарына сәйкес айқындалады.
2. Сотталған адамдарды геномдық тіркеуді жүргізу үшін іріктелген биологиялық материал ол іріктелген күннен бастап 10 жыл сақталады.

Статья 23. Уничтожение биологического материала
1. Биологический материал биологических родственников без вести пропавших граждан, неустановленных лиц, неопознанных трупов, изъятый в ходе досудебного расследования и признанный вещественным доказательством по уголовному делу, после получения геномной информации возвращается органам дознания и следствия.
2. Биологический материал, полученный при проведении геномной регистрации осужденных лиц, уничтожается по истечении сроков его хранения, установленных пунктом 2 статьи 22 настоящего Закона, уполномоченным подразделением органов внутренних дел после получения геномной информации по акту, утверждаемому руководителем соответствующего подразделения, с указанием:
1) даты, основания уничтожения биологического материала;
2) фамилии, имени, отчества (при наличии), пола, даты и места рождения, индивидуального идентификационного номера (при наличии), номера документа, удостоверяющего личность, зарегистрированного лица;
3) способа уничтожения;
4) фамилий, имен, отчеств (при наличии), должностей и подписей должностных лиц, осуществивших уничтожение биологического материала, наименования подразделения.
Статья 24. Сведения, содержащиеся на материальных
носителях с геномной информацией
Материальный носитель с геномной информацией должен содержать сведения из информационной карты, установленные настоящим Законом, а также:
1)наименование подразделения государственного органа, осуществившего получение геномной информации;
2) номер уголовного дела;
3) номер и дату заключения судебного эксперта или заключения специалиста;
4) геномную информацию;
5) наименование биологического объекта и процессуальный статус лица, чья геномная информация получена в результате судебной экспертизы или исследования.
Статья 25. Получение геномной информации
Получение геномной информации о лицах, подлежащих геномной регистрации, осуществляется:
1) из биологического материала осужденных, подлежащих геномной регистрации,– уполномоченным подразделением органов внутренних дел;
2) из биологического материала неустановленных лиц, изъятого в ходе досудебного расследования, биологических родственников без вести пропавших граждан, от неопознанных трупов – уполномоченным подразделением органов внутренних дел или органом судебной экспертизы в случае назначения органами дознания и следствия судебной экспертизы.
Статья 26. Изменение и (или) дополнение геномной информации
Изменение и (или) дополнение персональных данных лиц, прошедших геномную регистрацию, осуществляются в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации.

23-бап. Биологиялық материалды жою
1. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының, анықталмаған адамдардың, танылмаған мәйіттердің сотқа дейінгі тергеу барысында алынған және қылмыстық іс бойынша заттай дәлелдеме деп танылған биологиялық материалы геномдық ақпарат алынғаннан кейін анықтау және тергеу органдарына қайтарылады.
2. Сотталған адамдарды геномдық тіркеуді жүргізу кезінде алынған биологиялық материал осы Заңның 22-бабының 2-тармағында белгіленген оны сақтау мерзімі өткеннен кейін ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесі геномдық ақпаратты алғаннан кейін тиісті бөлімшенің басшысы бекітетін акті бойынша:
1) биологиялық материалды жою күнін, негізін;
2) тіркелген адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде), жынысын, туған күні мен жерін, жеке сәйкестендіру нөмірін (болған кезде), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірін;
3) жою тәсілін;
4) биологиялық материалды жоюды жүзеге асырған лауазымды адамдардың тектерін, аттарын, әкесінің аттарын (болған кезде), лауазымдары мен қолтаңбаларын, бөлімше атауын көрсете отырып жояды.
24-бап. Геномдық ақпараты бар материалдық жеткізгіштердегі
мәліметтер
Геномдық ақпараты бар материалдық жеткізгіш осы Заңда белгіленген ақпараттық картадағы мәліметтерді, сондай-ақ:
1) геномдық ақпарат алуды жүзеге асырған мемлекеттік орган бөлімшесінің атауын;
2) қылмыстық істің нөмірін;
3) сот сарапшысы қорытындысының немесе маман қорытындысының нөмірі мен күнін;
4) геномдық ақпаратты;
5) биологиялық объектінің атауын және геномдық ақпараты сот сараптамасының немесе зерттеудің нәтижесінде алынған адамның процестік мәртебесін қамтуға тиіс.
25-бап. Геномдық ақпаратты алу
Геномдық тіркеуге жататын адамдар туралы геномдық ақпарат алуды:
1) геномдық тіркеуге жататын сотталғандардың биологиялық материалынан, – ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесі;
2) сотқа дейінгі тергеу барысында алынған анықталмаған адамдардың, хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының, танылмаған мәйіттердің биологиялық материалынан, – ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесі немесе анықтау және алдын ала тергеу органдары сот сараптамасын тағайындаған жағдайда сот сараптамасының органы жүзеге асырады.
26-бап. Геномдық ақпаратты өзгерту және (немесе) толықтыру
Геномдық тіркеуден өткен адамдардың дербес деректерін өзгерту және (немесе) толықтыру Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу жүргізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 27. Накопление и хранение геномной информации
Накопление и хранение геномной информации, полученной при проведении геномной регистрации, осуществляются органами внутренних дел в электронных информационных ресурсах в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об информатизации» и учетом положений настоящего Закона.
Статья 28. Использование геномной информации
1. Геномная информация, полученная в результате проведения геномной регистрации, используется в целях:
1) предупреждения, раскрытия и расследования уголовных правонарушений, а также выявления и установления лиц, их совершивших;
2) розыска без вести пропавших граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства, проживающих или временно пребывающих на территории Республики Казахстан;
3) установления личности граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства по неопознанным трупам;
4) установления родственных отношений разыскиваемых или устанавливаемых лиц.
2. Геномная информация биологических родственников без вести пропавших граждан используется в целях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи.
Статья 29. Сроки хранения геномной информации
1. Геномная информация осужденного, подлежащего геномной регистрации, хранится со дня геномной регистрации до истечения двадцати пяти лет после установления факта его смерти, а при отсутствии сведений о смерти или объявлении его умершим судом – до даты, когда ему исполнилось бы сто лет.
2. Геномная информация, полученная при проведении геномной регистрации неустановленных лиц, биологический материал которых изъят в ходе досудебного расследования, хранится двадцать пять лет со дня регистрации.
3. Геномная информация, полученная при проведении геномной регистрации биологических родственников без вести пропавших граждан, хранится до установления местонахождения без вести пропавшего лица или прекращения уголовного дела за отсутствием события или состава преступления.
4. Геномная информация, полученная при проведении геномной регистрации неопознанных трупов, хранится до установления личности умершего человека, но не более двадцати пяти лет с момента ее получения.
Статья 30. Уничтожение геномной информации
1. Геномная информация, полученная в результате проведения геномной регистрации, уничтожается органами внутренних дел, осуществляющими ее хранение, по истечении сроков хранения, предусмотренных настоящим Законом.
2. Геномная информация оправданного лица, подвергнутого геномной регистрации после его осуждения, уничтожается не позднее одного года после прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или вступления оправдательного приговора суда в законную силу.

27-бап. Геномдық ақпаратты жинақтау және сақтау
Геномдық тіркеу жүргізу кезінде алынған геномдық ақпаратты жинақтауды және сақтауды ішкі істер органдары электрондық ақпараттық ресурстарда «Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және осы Заңның ережелерін ескере отырып жүзеге асырады.
28-бап. Геномдық ақпаратты пайдалану
1. Геномдық тіркеу жүргізу нәтижесінде алынған геномдық ақпарат:
1) қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алу, оларды ашу және тергеу, сондай-ақ оларды жасаған адамдарды анықтау және белгілеу;
2) Қазақстан Республикасының хабарсыз кеткен азаматтарын, Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе уақытша болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды іздестіру;
3) танылмаған мәйіттер бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың жеке басын анықтау;
4) іздестіріліп жатқан немесе анықталып жатқан адамдардың туыстық қатынастарын анықтау мақсатында пайдаланылады.
2. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарының геномдық ақпараты осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген мақсаттарда пайдаланылады.
29-бап. Геномдық ақпаратты сақтау мерзімдері
1. Геномдық тіркеуге жататын сотталғанның геномдық ақпараты геномдық тіркеу күнінен бастап оның қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін жиырма бес жыл, ал оның қайтыс болғаны немесе сот оны қайтыс болды деп хабарлағаны туралы мәліметтер болмаған кезде ол жүз жасқа толатын күнге дейін сақталады.
2. Биологиялық материалы сотқа дейінгі тергеу барысында алынған анықталмаған адамдарды геномдық тіркеу жүргізу кезінде алынған геномдық ақпарат тіркелген күннен бастап жиырма бес жыл сақталады.
3. Хабарсыз кеткен азаматтардың биологиялық туыстарын геномдық тіркеу жүргізу кезінде алынған геномдық ақпарат хабарсыз кеткен адамның жүрген жері анықталғанға немесе оқиғаның немесе қылмыс құрамының болмауына байланысты қылмыстық іс қысқартылғанға дейін сақталады.
4. Танылмаған мәйіттерді геномдық тіркеу жүргізу кезінде алынған геномдық ақпарат қайтыс болған адамның жеке басы анықталғанға дейін, бірақ оны алған кезден бастап жиырма бес жылдан аспайтын мерзімде сақталады.
30-бап. Геномдық ақпаратты жою
1. Геномдық тіркеу жүргізу нәтижесінде алынған геномдық ақпаратты осы Заңда көзделген сақтау мерзімдері өткеннен кейін оның сақталуын жүзеге асыратын ішкі істер органдары жояды.
2. Геномдық тіркеуге жатқызылып, ақталған адамның геномдық ақпараты ол сотталғаннан кейін ақтау негіздері бойынша қылмыстық іс қысқартылғаннан немесе соттың ақтау үкімі заңды күшіне енгеннен кейін бір жылдан кешіктірілмей жойылады.

3. Уничтожение геномной информации, полученной при геномной регистрации, осуществляется уполномоченным подразделением органов внутренних дел по акту, утверждаемому руководителем подразделения, с указанием:
1) даты, основания уничтожения геномной информации;
2) регистрационного номера геномной информации;
3) фамилии, имени, отчества (при наличии), пола, даты и места рождения, индивидуального идентификационного номера (при наличии), номера документа, удостоверяющего личность, зарегистрированного лица.
В акте уничтожения геномной информации неопознанного трупа указываются наименование следственного органа и должностное лицо, инициировавшее регистрацию, номер уголовного дела, уголовно-правовая квалификация, дата и место обнаружения неопознанного трупа.
4) способа уничтожения;
5) фамилий, имен, отчеств (при наличии), должностей и подписей должностных лиц, осуществивших уничтожение геномной информации, наименования подразделения.
Глава 4. Государственное регулирование в сфере
дактилоскопической И ГЕНОМНОЙ регистрации
Статья 31. Компетенция Правительства Республики Казахстан
в сфере дактилоскопической и геномной регистрации
Правительство Республики Казахстан:
1) разрабатывает основные направления государственной политики в сфере дактилоскопической и геномной регистрации и организует их осуществление;
2) утверждает Правила проведения дактилоскопической и геномной регистрации;
3) выполняет иные функции, возложенные на него Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 32. Компетенция Министерства внутренних дел
Республики Казахстан в сфере дактилоскопической
и геномной регистрации
Министерство внутренних дел Республики Казахстан в сфере дактилоскопической и геномной регистрации:
1) разрабатывает Правила проведения дактилоскопической и геномной регистрации;
2) разрабатывает и утверждает Правила формирования, ведения баз данных дактилоскопической и геномной информации;
3) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 33. Компетенция Министерства иностранных дел
Республики Казахстан в сфере дактилоскопической
регистрации
Министерство иностранных дел Республики Казахстан в сфере дактилоскопической регистрации:
1) разрабатывает и утверждает Правила сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан;

3. Геномдық тіркеу кезінде алынған геномдық ақпаратты жоюды ішкі істер органдарының уәкілетті бөлімшесінің бөлімше басшысы бекіткен акті бойынша:
1) геномдық ақпаратты жою күнін, негізін;
2) геномдық ақпараттың тіркеу нөмірін;
3) тіркелген адамның тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде), жынысын, туған күні мен жерін, жеке сәйкестендіру нөмірін (болған кезде), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірін көрсете отырып жүргізеді.
Танылмаған мәйіттің геномдық ақпаратын жою актісінде тіркеуге бастамашылық жасаған тергеу органының атауы немесе лауазымды адам, қылмыстық істің нөмірі, қылмыстық-құқықтық біліктілік, танылмаған мәйіттің табылған күні мен орны көрсетіледі;
4) жою тәсілін;
5) геномдық ақпаратты жоюды жүзеге асырған лауазымды адамдардың тегін, атын, әкесінің атын (болған кезде), лауазымдары мен қолтаңбасын, бөлімше атауын көрсете отырып жүргізеді.
4-тарау. ДАКТИЛОСКОПИЯЛЫҚ ЖӘНЕ ГЕНОМДЫҚ
ТІРКЕУ САЛАСЫНДАҒЫ МЕМЛЕКЕТТІК РЕТТЕУ
31-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің дактилоскопиялық
және геномдық тіркеу саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) дактилоскопиялық және геномдық тіркеу жүргізу саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлейді және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастырады;
2) Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу жүргізу қағидаларын бекітеді;
3) өзіне Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде жүктелген өзге де функцияларды орындайды.
32-бап. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
дактилоскопиялық және геномдық тіркеу саласындағы
құзыреті
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі дактилоскопиялық және геномдық тіркеу саласында:
1) Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу жүргізу қағидаларын әзірлейді;
2) Дактилоскопиялық және геномдық ақпараттың деректер базасын қалыптастыру, жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
33-бап. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің
дактилоскопиялық тіркеу саласындағы құзыреті
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі дактилоскопиялық тіркеу саласында:
1) Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан және Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

2) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 34. Компетенция Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан в сфере дактилоскопической
регистрации
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан в сфере дактилоскопической регистрации:
1) разрабатывает и утверждает Правила осуществления процедуры подтверждения личности по дактилоскопической информации при пересечении Государственной границы Республики Казахстан и формирования, ведения базы данных дактилоскопической информации этих лиц;
2) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Статья 35. Надзор за проведением дактилоскопической
и геномной регистрации
Органы прокуратуры от имени государства осуществляют высший надзор за точным и единообразным применением настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в сфере дактилоскопической и геномной регистрации.
Глава 5. Заключительные положения
Статья 36. Порядок обжалования действия (бездействия)
государственных органов, осуществляющих
дактилоскопическую и (или) геномную регистрацию
Действие (бездействие) уполномоченных государственных органов в сфере дактилоскопической или геномной регистрации и их должностных лиц может быть обжаловано в вышестоящий орган (вышестоящему должностному лицу) или суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 37. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о дактилоскопической и
(или) геномной регистрации
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Должностные лица государственных органов несут предусмотренную законодательством (законами) Республики Казахстан ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
Статья 38. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2021 года.
Президент
Республики Казахстан

2) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
34-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің дактилоскопиялық тіркеу саласындағы
құзыреті
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті дактилоскопиялық тіркеу саласында:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту кезінде жеке басты дактилоскопиялық ақпарат бойынша растау рәсімін жүзеге асыру және осы адамдардың дактилоскопиялық ақпаратының деректер базасын қалыптастыру, жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
2) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
35-бап. Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу жүргізуді
қадағалау
Прокуратура органдары осы Заңның және Қазақстан Республикасының дактилоскопиялық және геномдық тіркеу саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерінің нақты және бірыңғай қолданылуын жоғары қадағалауды мемлекет атынан жүзеге асырады.
5-тарау. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
36-бап. Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеуді
жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың және олардың лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе сотқа шағым жасалуы мүмкін.
37-бап. Қазақстан Республикасының дактилоскопиялық және
(немесе) геномдық тіркеу туралы заңнамасын
бұзғаны үшін жауаптылық
1. Қазақстан Республикасының дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
2. Мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында (заңдарында) көзделген жауапкершілікке тартылады.
38-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті