Об утверждении Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы, внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 919. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.11.2018 № 746 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек" (далее - Программа).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Центральным и местным исполнительным органам и иным организациям принять меры по реализации Программы.
3. Местным исполнительным органам ежемесячно в сроки, указанные в Программе, представлять министерствам образования и науки, национальной экономики, сельского хозяйства, труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по направлениям Программы информацию о ходе выполнения мероприятий Программы, в том числе сводную информацию об использовании средств, выделяемых в рамках реализации Программы.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1136 "Об утверждении перечня правительственных программ и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 77-78-79, ст. 583) следующие изменение и дополнение:
в перечне правительственных программ, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 5, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 6, следующего содержания:
"
6.
Программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы
Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
2017 – 2021 годы
".

Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту және "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 919 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 13.11.2018 № 746 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар мен өзге де ұйымдар Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын.
3. Жергілікті атқарушы органдар ай сайын Бағдарламада көрсетілген мерзімдерде Бағдарламаның бағыттары бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым, Ұлттық экономика, Ауыл шаруашылығы, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрліктеріне Бағдарлама іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат, оның ішінде Бағдарламаны іске асыру шеңберінде бөлінетін қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. "Үкіметтік бағдарламалардың тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1136 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 77-78-79, 583-құжат) мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген үкіметтік бағдарламалардың тізбесінде:
реттік нөмірі 5-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 6-жолмен толықтырылсын:
"
6.
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
2017 – 2021 жылдар
".

6. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 919
Программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек"
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Программа с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Паспорт (основные параметры)
Сноска. Раздел 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
Программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек"
Основание для разработки
Послание Президента Республики Казахстан Лидера Нации Н. А. Назарбаева народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства";
протокол расширенного заседания Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 2016 года № 01-7.8
Указание государственного органа, ответственного за разработку и реализацию программы
Министерство образования и науки Республики Казахстан - по первому направлению Программы Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан - по второму направлению Программы
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан - по третьему направлению Программы, общая координация Программы
Цель
Содействие продуктивной занятости населения и вовлечение граждан в предпринимательство
Задачи
1. Подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда
2. Краткосрочное профессиональное обучение рабочих кадров по востребованным на рынке труда профессиям и навыкам.

6. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 919 қаулысымен
бекітілген
"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Бағдарламаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).; 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1. Паспорт (негізгі параметрлер)
Ескерту. 1-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі);24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Атауы
"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасының Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 9 қыркүйектегі кеңейтілген отырысының № 01-7.8 хаттамасы
Бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік органды көрсету
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі – Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі – Бағдарламаның екінші бағыты бойынша
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – Бағдарламаның үшінші бағыты бойынша, Бағдарламаны жалпы үйлестіру
Мақсаты
Халықты нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және азаматтарды кәсіпкерлікке тарту
Міндеттері
1. Еңбек нарығының қажеттілігін есепке ала отырып техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау.
2. Еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер мен дағдылар бойынша жұмысшы кадрларды қысқа мерзімді кәсіптік оқу.

3. Обучение основам предпринимательства.
4. Расширение микрокредитования на селе и в городе.
5. Содействие в обеспечении занятости безработных и самостоятельно занятых.
6. Повышение мобильности трудовых ресурсов.
7. Создание единой цифровой площадки по трудоустройству.
Сроки реализации
2017 - 2021 годы
Целевые индикаторы
Путем выполнения задач, поставленных в Программе, к 2021 году будут достигнуты следующие целевые индикаторы:
1) Уровень безработицы не будет превышать 4,8% (3 кв. 2016 – 4,9%)
2) Доля трудовых ресурсов с основным, средним, общим и начальным образованием в составе рабочей силы – не более 20% (3 кв. 2016 – 27%)
3) Доля непродуктивно занятых в составе самостоятельно занятого населения составит не более 10% (3 кв. 2016 – 16%)
4) Прирост активно действующих субъектов МСБ составит 10%. (3 кв. 2016 – 1 241 тыс. субъектов)
Источники и объемы финансирования
1) средства из республиканского бюджета:
2017 – 40 295 647 тыс. тенге;
2018 – 67 392 995 тыс. тенге;
2019 – 41 540 291 тыс. тенге;
2) средства за счет местного бюджета:
2017 – 45 038 436 тыс. тенге;
2018 – 45 311 093 тыс. тенге;
2019 – 45 453 119 тыс. тенге;
2. Введение
За время независимости Казахстан добился значительного прогресса в социально-экономическом развитии и перешел в группу стран с уровнем дохода выше среднего.
Согласно данным Всемирного Банка1, начиная с 2000 года, страна вошла в топ-10 самых быстрорастущих экономик мира, достигнув реального роста дохода на душу населения около 7 процентов.
Такой устойчивый рост позволил значительно снизить уровень бедности, обеспечить значительную часть населения более продуктивными рабочими местами, улучшить благосостояние людей, повысить производительность труда и снизить количество безработных и лиц, занятых непродуктивным трудом, особенно в сельской местности.
Для решения этих проблем с 2011 года в рамках Программы "Дорожная карта занятости-2020" активно реализовывались меры по вовлечению безработного, самостоятельно занятого и малообеспеченного населения в активные меры содействия занятости. Программа "Дорожная карта занятости 2020" являлась логическим продолжением Плана действий Правительства по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года ("дорожных карт 2009 и 2010 годов"), и включала в себя механизмы антикризисного реагирования.
______________________________
1Аналитическая записка Всемирного Банка, "Казахстан: На пути к разработке стратегии создания рабочих мест", июнь 2016 г.
Вместе с тем, на фоне роста экономики, помимо структурных проблем, связанных с незначительной емкостью рынка труда, остались нерешенными проблемы, связанные с обеспечением качественных рабочих мест, высокой долей непродуктивной самозанятости, недостатками в профессиональном обучении, доступностью предпринимательской деятельности и территориальным дисбалансом на рынке труда.

3. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту.
4. Ауылда және қалада микрокредит беруді кеңейту.
5. Жұмыссыздарды және өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдарды жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу.
6. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру.
7. Жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаң құру
Іске асыру мерзімдері
2017 – 2021 жылдар
Нысаналы индикаторлары
Бағдарламада қойылған міндеттерді орындау жолымен 2021 жылға қарай мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізіледі:
2) жұмыссыздық деңгейі 4,8 %-дан аспайтын болады (2016 жылғы 3-тоқсан – 4,9 %); жұмыс күшінің құрамындағы негізгі, орта, жалпы және бастауыш білімі бар еңбек ресурстарының үлесі 20 % (2016 жылғы 3-тоқсан – 27 %);
3) өзін-өзі жұмыспен қамтыған халық құрамындағы нәтижесіз жұмыспен қамтылған адамдардың үлесі – 10 %-дан аспайды (2016 жылғы 3-тоқсан – 16 %);
4) белсенді жұмыс істейтін ШОБ субъектілерінің өсуі 10 %-ды құрайды (2016 жылғы 3-тоқсан – 1 241 мың субъекті)
Қаржыландыру көздері және көлемі
республикалық бюджеттен бөлінетін қаражат:
2017 – 40 295 647 мың теңге;
2018 – 67 392 995 мың теңге;
2019 – 41 540 291 мың теңге;
2) жергілікті бюджет есебінен бөлінетін қаражат: 2017 – 45 038 436 мың теңге;
2018 – 45 391 093 мың теңге;
2019 – 45 453 119 мың теңге
2. Кіріспе
Қазақстан Тәуелсіздік жылдары әлеуметтік-экономикалық дамуда айтарлықтай прогреске қол жеткізіп, табысы ортадан жоғары деңгейдегі елге айналды.
Дүниежүзілік Банктің деректеріне сәйкес 2000 жылдан бастап мемлекетіміз жан басына шаққанда тұрғындардың табысының 7 пайызға жуық нақты өсуіне қол жеткізіп, әлем экономикасындағы ең тез дамушы 10 елдің тобына кірді.
Мұндай тұрақты өсу кедейлік деңгейін едәуір төмендетуге, тұрғындардың біршама бөлігін неғұрлым нәтижелі жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге, адамдардың әл-ауқатының жақсаруына, еңбек өнімділігінің артуына және жұмыссыздардың және нәтижесіз еңбекпен айналысатын адамдардың, әсіресе, ауылды жерлердегі санын азайтуға мүмкіндік берді.
Осы проблемаларды шешу үшін "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде 2011 жылдан бастап жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және аз қамтылған тұрғындарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына тарту жөніндегі шаралар белсенді түрде іске асырылды. "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Үкіметтің іс-қимыл жоспарының ("2009 және 2010 жылдардағы жол карталары") логикалық жалғасы болып табылды әрі дағдарысқа қарсы ден қою тетіктерін қамтиды.
Сонымен бірге, экономиканың өсуі аясында, еңбек нарығындағы елеусіз сыйымдылықпен байланысты құрылымдық проблемалардан басқа, сапалы жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге, нәтижесіз өзін-өзі жұмыспен қамту үлесінің жоғарылығына, кәсіптік оқытудағы кемшіліктерге, кәсіпкерлікпен айналысу қолжетімділігіне және еңбек нарығындағы аумақтық теңгерімсіздікке қатысты проблемалар шешімін таппай отыр.

С целью решения сохранившихся проблем на рынке труда и принятия дополнительных мер по повышению уровня жизни населения Главой государства 9 сентября 2016 года перед Правительством была поставлена задача по стимулированию массового предпринимательства и обеспечению занятости.
Модернизация политики обеспечения занятости и оплаты труда, повышение качества человеческого капитала, всесторонняя поддержка предпринимательства, обеспечение адресности социальной поддержки определены в качестве приоритетов развития в соответствии со Стратегией "Казахстан - 2050" и Концепцией по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира.
В этой связи Программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 - 2021 годы "Еңбек" (далее - Программа) ориентирована на создание эффективной системы получения востребованных на рынке труда профессиональных навыков и квалификаций, развитие массового предпринимательства, создание эффективной модели трудового посредничества, включая поддержку социально уязвимых групп населения.
2.1. В настоящей Программе используются следующие основные термины и определения:
Сноска. Подраздел 2.1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) АО "ФФПСХ" - акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства";
2) единая информационная база рынка труда "Биржа труда" - комплекс мероприятий содействия трудовому посредничеству, обеспечивающих взаимодействие между работодателями, соискателями и частными агентствами занятости;
3) военная техническая школа - специальные учебные заведения, подведомственные органам Министерства обороны Республики Казахстан;
4) гарант - акционерное общество "КазАгроГарант", акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
5) гарантия - документ, подтверждающий субсидиарную ответственность Гаранта перед Кредитором по обязательствам заемщика;
6) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между гарантом, кредитором и заемщиком о предоставлении гарантии по формам, утверждаемым уполномоченными органами по вопросам предпринимательства и в области развития агропромышленного комплекса;

Еңбек нарығында қалыптасқан проблемаларды шешу және халықтың өмір сүру деңгейін арттыру бойынша қосымша шаралар қабылдау мақсатында Мемлекет басшысы 2016 жылғы 9 қыркүйекте Үкімет алдына жаппай кәсіпкерлікке ынталандыру және жұмыспен қамтамасыз ету жөнінде міндет қойды.
Жұмыспен қамту және еңбекақы төлеу, адами капитал сапасын арттыру саясатын жаңғырту, кәсіпкерлікті жан-жақты қолдау, әлеуметтік қолдаудың атаулылығын қамтамасыз ету "Қазақстан – 2050" Стратегиясына және Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдамаға сәйкес даму басымдықтары ретінде айқындалған.
Осыған байланысты "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптік біліктілікті және дағдыларды меңгерудің тиімді жүйесін, халықтың әлеуметтік тұрғыдан осал топтарын қолдауды қоса алғанда, еңбек делдалдығының тиімді моделін құруға бағытталған.
______________________________
Дүниежүзілік Банктің талдау хаты, "Қазақстан: жұмыс орындарын құру стратегиясын әзірлеу жолында" 2016 жылғы маусым
2.1. Осы Бағдарламада мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
Ескерту. 2.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12. 2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1) "АШҚҚҚ" АҚ – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы;
2) "Еңбек биржасы" еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасы – жұмыс берушілер, ізденушілер және жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері арасында өзара байланысты қамтамасыз ететін еңбек делдалдығына жәрдемдесу іс-шараларының кешені;
3) әскери техникалық мектеп – Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі органдарына ведомстволық бағынысты арнайы оқу орындары;
4) кепілгер – "ҚазАгроКепіл" акционерлік қоғамы, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
5) кепілдік – қарыз алушының міндеттемелері бойынша кредитор алдында кепілгердің субсидиарлық жауапкершілігін растайтын құжат;
6) кепілдік шарты – кепілгердің, кредитордың және қарыз алушының арасында кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органдар бекітетін нысандар бойынша кепілдік беру туралы жасалған үшжақты жазбаша келісім;

7) двухуровневая модель обучения - система обучения, предусматривающая подготовку квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по интегрированным образовательным программам технического и профессионального образования;
8) дуальное обучение - форма подготовки кадров, сочетающая обучение в организации образования с обязательными периодами обучения и практики на предприятии с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия, учебного заведения и обучающегося;
9) кредитор - микрофинансовая организация/банки второго уровня/кредитные товарищества /АО "ФФПСХ";
10) местный исполнительный орган по вопросам занятости населения - структурное подразделение местных исполнительных органов района, городов областного значения, области, города республиканского значения, столицы, определяющее направления содействия занятости населения, исходя из ситуации на региональном рынке труда;
11) местный исполнительный орган в области образования - структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления с предоставлением образовательных услуг;
12) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства - структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления сельским хозяйством;
13) местный исполнительный орган по вопросам предпринимательства - структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления вопросами развития предпринимательства;
14) кредит/микрокредит - заемные средства, предоставляемые микрофинансовыми организациями (МФО)/банками второго уровня (БВУ)/ кредитными товариществами (КТ)/АО "ФФПСХ" участнику Программы по Договору о предоставлении кредита/микрокредита/не возобновляемой кредитной линии в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;
15) микрофинансовая организация - юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан "О микрофинансовых организациях";
16) начинающий предприниматель - предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в БВУ/АО "ФФПСХ"/МФО/КТ за кредитом/микрокредитом менее трех лет;

7) оқытудың екі деңгейлік моделі – техникалық және кәсіптік білім берудің кіріктірілген білім беру бағдарламалары бойынша білікті жұмысшы кадрларды және орта шендегі мамандарды даярлауды көздейтін оқыту жүйесі;
8) дуальды оқыту – кәсіпорынның, оқу орнының және білім алушының жауапкершіліктері тең болған кезде білім беру ұйымындағы оқытуды кәсіпорында білім алушыларға жұмыс орындарын бере отырып және өтемақы төлемін төлей отырып оқыту мен практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;
9) кредитор – микроқаржы ұйымы/екінші деңгейдегі банктер/кредиттік серіктестіктер/"АШҚҚҚ" АҚ;
10) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – өңірлік еңбек нарығындағы ахуалға сүйене отырып, халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің бағыттарын айқындайтын ауданның, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарының құрылымдық бөлімшесі;
11) білім беру саласындағы жергілікті атқарушы орган – білім беру қызметтерін ұсына отырып, басқару функциясын іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
12) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – ауыл шаруашылығын басқару функциясын іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
13) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган –кәсіпкерлікті дамыту мәселелерін басқару функциясын іске асыратын жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесі;
14) кредит/микрокредит – микроқаржы ұйымдары (МҚҰ)/екінші деңгейдегі банктер (ЕДБ)/кредиттік серіктестіктер (КС)/"АШҚҚҚ" АҚ ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шарттарында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында кредиттік желімен жаңартылмайтын кредит/микрокредит ұсыну туралы шарт бойынша Бағдарламаға қатысушыға беретін қарыз қаражаты;
15) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметтi, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
16) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – ЕДБ/"АШҚҚҚ" АҚ/микроқаржы ұйымына/кредиттік серіктестіктерге кредит/микрокредит алу үшін өтініш берген уақытқа қарай дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі кемінде үш жылды құрайтын кәсіпкер;

17) организация микрокредитования - акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация", акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
18) организация образования - учебное заведение и/ или учебный центр, военно-техническая школа и ее филиалы;
19) операторы Программы – Министерство образования и науки Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
20) оператор нефинансовой поддержки - Национальная палата предпринимателей "Атамекен";
21) региональная палата предпринимателей "Атамекен" (РПП) - оператор нефинансовой поддержки на местном уровне;
22) оператор по субсидированию - акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация";
23) подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием - часть системы технического и профессионального образования, предусматривающая подготовку квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена;
24) краткосрочное профессиональное обучение - часть системы технического и профессионального образования, предусматривающая реализацию образовательных программ с сокращенным сроком обучения по профессиональной подготовке и переподготовке рабочих кадров;
25) уполномоченный орган в области образования - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
26) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области развития агропромышленного комплекса;
27) уполномоченный орган по вопросам предпринимательства - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области предпринимательства;
28) уполномоченный орган по вопросам строительства и жилищно-коммунального хозяйства - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства;
29) уполномоченный орган по вопросам занятости населения - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения;
30) учебное заведение - организация образования, реализующая образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
31) учебный центр - организация, реализующая образовательные программы дополнительного образования с обязательной организацией производственной практики;

17) микрокредит беру ұйымы – "Аграрлық кредиттік корпорация" акционерлік қоғамы, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
18) білім беру ұйымы – оқу орны және/немесе оқу орталығы, әскери-техникалық мектеп және оның филиалдары;
19) Бағдарлама операторлары – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
20) қаржылай емес қолдау операторы – "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
21) "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатасы (ӨКП) – жергілікті деңгейде қаржылай емес қолдау операторы;
22) субсидиялау жөніндегі оператор – "Аграрлық кредиттік корпорация" акционерлік қоғамы;
23) техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау – білікті жұмысшы кадрларды және орта шендегі мамандарды даярлауды көздейтін техникалық және кәсіптік білім жүйесінің бөлігі;
24) қысқа мерзімді кәсіптік оқу – жұмысшы кадрларды кәсіптік даярлау және қайта даярлау бойынша оқу мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламаларын іске асыруды көздейтін техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің бөлігі;
25) білім беру саласындағы уәкілетті орган – білім беру саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
26) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган – агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
27) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – кәсіпкерлік саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
28) құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
29) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – халықты жұмыспен қамту саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
30) оқу орны – техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;
31) оқу орталығы – өндірістік практиканы міндетті ұйымдастырумен қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйым;

32) мобильный учебный центр - передвижной учебный центр, реализующий образовательные программы дополнительного образования с обеспечением практики и возможностью транспортировки конструктивных элементов и оборудования к месту обучения;
33) районная (городская) комиссия - межведомственная комиссия при местном исполнительном органе района (города) по вопросам реализации программ занятости;
34) социальная профессиональная ориентация - комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на оказание практической помощи в выборе профессий, смене рода занятий, и повышение квалификации с учетом профессиональных знаний, навыков, интересов личности и потребностей рынка труда;
35) социальное рабочее место - рабочее место, создаваемое работодателем на договорной основе с центром занятости населения, для трудоустройства безработных с субсидированием их заработной платы;
36) социальный контракт - соглашение между участником Программы и центром занятости населения, а также физическими и юридическими лицами, вовлеченными в организацию активных мер содействия занятости, которое содержит права и обязанности сторон, условия труда, размер и условия оплаты труда, срок и источники финансирования;
37) профессиональное информирование - представление информации о ситуации на рынке труда, возможностях трудоустройства по имеющейся специальности, переобучения, повышения квалификации;
38) переселенец - внутренний мигрант, переселяющийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;
39) самостоятельно занятые (самозанятые) - физические лица из числа индивидуально занятых производством (реализацией) товаров, работ и услуг для получения дохода, членов производственных кооперативов, неоплачиваемых работников семейных предприятий (хозяйств) и работодателей, использующих труд наемных работников;
40) субсидирование заработной платы - компенсация части затрат работодателя на оплату труда работников, трудоустроенных на социальные рабочие места по направлениям центра занятости населения;
41) молодежная практика - вид трудовой деятельности, осуществляемой выпускниками организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, с целью приобретения первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности);
42) местный исполнительный орган (акимат) - коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

32) мобильді оқу орталығы – практиканы қамтамасыз етумен және конструкциялық элементтер мен жабдықтарды оқу орнына тасымалдау мүмкіндігімен қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын жылжымалы оқу орталығы;
33) аудандық (қалалық) комиссия – жұмыспен қамту бағдарламаларын іске асыру мәселелері жөніндегі ауданның (қаланың) жергілікті атқарушы органы жанындағы ведомствоаралық комиссия;
34) әлеуметтік кәсіптік бағдарлау – кәсіп таңдауда, қызмет түрін ауыстыруда практикалық көмек көрсетуге және жеке тұлғаның кәсіптік білімін, дағдыларын, мүдделері мен еңбек нарығының қажеттіліктерін есепке ала отырып біліктілігін арттыруға бағытталған өзара байланысты іс-шаралар кешені;
35) әлеуметтік жұмыс орны – жұмыссыздарды олардың жалақысын субсидиялай отырып жұмысқа орналастыру үшін халықты жұмыспен қамту орталығымен шартты негізде жұмыс беруші құратын жұмыс орны;
36) әлеуметтік келісімшарт – тараптардың құқықтары мен міндеттерін, еңбек жағдайларын, еңбекақы мөлшері мен шарттарын, қаржыландыру мерзімі мен көздерін қамтитын жұмыспен қамтудың белсенді шараларын ұйымдастыруға тартылатын Бағдарламаға қатысушы мен халықты жұмыспен қамту орталығы, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың арасындағы келісім;
37) кәсіптік ақпараттандыру – қатысушының кәсіптік біліктілігіне сәйкес еңбек нарығындағы ахуал, игерген мамандығы бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі, қайта оқытудан өту, біліктілікті арттыру туралы ақпарат ұсыну;
38) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударушы ішкі көшіп-қонушы;
39) өзін-өзі жұмыспен қамтығандар – табыс алу үшін тауарлар өндірумен (өткізумен), жұмыстар мен қызметтер көрсетумен жеке айналысатындар, өндірістік кооперативтер мүшелері, отбасылық кәсіпорындардың (шаруашылықтардың) және жалдамалы жұмыскерлердің еңбегін пайдаланушы жұмыс берушілердің еңбекақы төленбейтін жұмыскерлері қатарындағы жеке тұлғалар;
40) жалақыны субсидиялау – халықты жұмыспен қамту орталығының жолдамалары бойынша әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған жұмыскерлердің еңбегіне жұмыс берушінің ақы төлеуге жұмсаған шығындарының бір бөлігін өтеу;
41) жастар практикасы – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының түлектері алған кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинақтау мақсатында жүзеге асыратын еңбек қызметінің түрі;
42) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;

43) безработные - лица, не относящиеся к занятому населению, ищущие работу и готовые трудиться;
44) частное агентство занятости - физическое или юридическое лицо, оказывающее посредничество в трудоустройстве, зарегистрированное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
45) общественные работы - виды трудовой деятельности, организуемые центрами занятости населения, не требующие предварительной профессиональной подготовки работника, имеющие социально полезную направленность для обеспечения их временной занятостью;
46) региональная комиссия - межведомственная комиссия при местном исполнительном органе области (города республиканского значения, столицы) по вопросам реализации программ занятости с участием местных представительных органов, представителей работодателей, профессиональных союзов и палаты предпринимателей областей, города республиканского значения и столицы;
47) центр занятости населения - государственное учреждение, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения" (далее - Закон);
48) АИС "Рынок труда" - автоматизированная информационная система в составе единой информационной системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации деятельности оператора Программы, центра развития трудовых ресурсов, уполномоченного органа по вопросам занятости населения, центров занятости населения, с целью оказания посредничества в трудоустройстве, мониторинга и формирования отчетности, и межведомственного взаимодействия, включая интеграцию с информационными системами государственных органов.
49) стартовый бизнес (стартап проект) - бизнес-проекты участников Программы, срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года;
50) исключен постановлением Правительства РК от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
51) претендент - безработный, независимо от регистрации в центрах занятости населения, самостоятельно занятый работник, начинающий предприниматель, сельскохозяйственные кооперативы и их члены, крестьянские и фермерские хозяйства, участники якорной кооперации независимо от срока их деятельности, сокращаемый работник, не достигший пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";

43) жұмыссыздар – жұмыспен қамтылған халыққа жатпайтын, жұмыс іздеп жүрген және еңбек етуге дайын адамдар;
44) жұмыспен қамтудың жекеше агенттiгi – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тiркелген, жұмысқа орналастыруда делдалдық көрсететiн жеке немесе заңды тұлға;
45) қоғамдық жұмыстар – халықты жұмыспен қамту орталықтары ұйымдастыратын, жұмыскердiң алдын ала кәсiптік даярлаудан өтуін талап етпейтiн, олардың уақытша жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету үшін әлеуметтiк пайдалы бағыттағы еңбек қызметiнiң түрлерi;
46) өңірлік комиссия – жергілікті өкілді органдар, жұмыс берушілер, кәсіптік одақтар және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың кәсіпкерлер палатасы өкілдерінің қатысуымен облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы жанындағы жұмыспен қамту бағдарламаларын іске асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
47) халықты жұмыспен қамту орталығы – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру және жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында құратын мемлекеттік мекеме;
48) "Еңбек нарығы" ААЖ – әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі құрамындағы мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияны қосқанда жұмысқа орналастыруда делдалдық көрсету, есептілікке мониторинг жүргізу және қалыптастыру әрі ведомствоаралық өзара іс-қимыл мақсатында Бағдарлама операторының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
49) бастапқы бизнес (стартап жоба) – заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкер мәртебесін ресімдеу мерзімі кредиторға кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте бір жылдан кем уақытты құрайтын Бағдарламаға қатысушылардың бизнес жобалары;
50) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
51) үміткер – "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағына сәйкес зейнеткерлік жасқа толмаған қысқартылған жұмысшы, халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыз, өзін-өзі жұмыспен қамтыған жұмыскер, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері, шаруа және фермерлік қожалықтар, қызмет мерзіміне қарамастан зәкірлік кооперацияларға қатысушылар;

52) частная онлайн площадка по трудоустройству - частный сервис для поиска работы и подбора персонала;
53) якорная кооперация – партнерство мелких и средних крестьянских (фермерских) хозяйств и/или сельскохозяйственных кооперативов и других претендентов, имеющих земли сельскохозяйственного назначения, со средними и крупными субъектами АПК в целях наращивания производства сельскохозяйственной продукции и гарантированного сбыта продукции.
3. Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На рынке труда Казахстана за последние 10 лет наблюдается положительная динамика. По сравнению с 2006 годом вместе с ростом численности экономически активного населения на 11%, увеличилось число наемных работников на 1,5 млн. человек, снизилась численность безработных на 178 тыс. человек и самозанятых на 448 тыс. человек.
Уровень безработицы (общая, молодежная, долгосрочная) сократился в среднем на 47%, и составляет сегодня 4,9% (445 тыс.) от численности экономически активного населения.
За время действия Программы "Дорожная карта занятости 2020" (далее - ДКЗ 2020) меры государственной поддержки получили 770 тыс. граждан. В результате трудоустроено 580 тыс. человек на постоянные рабочие места.
За последние годы уровень безработицы снизился с 5,2% в 2013 году до 5% в 2014-2015 годах и 4,9% - в третьем квартале 2016 года. Уровень безработицы среди молодежи, которая также является целевой группой программы ДКЗ 2020, снизился с 5,5% в 2013 году до 4,2% в 2014 году и 4,3% - в 2015 году, составив в третьем квартале 2016 года минимальное значение с начала века - 3,9%.
Вместе с тем, сохраняются следующие системные проблемы, влияющие как на рынок труда, так и дальнейший экономический рост:
1) низкое качество трудовых ресурсов
За последние 10 лет (с 2006 года по 3 кв. 2016 года) доля трудовых ресурсов с высшим и не законченным высшим образованием выросла с 25% до 38,0%, с техническим и профессиональным образованием - с 27% до 36%.
Если в 2013 году доля рабочей силы с высшим и незаконченным высшим образованием составляла 34%, то в 2014-2015 годах ее показатель вырос до 37%. Вместе с тем, доля рабочей силы с техническим и профессиональным образованием в последние годы остается на среднем уровне в 33% (в 2013 году - 32%, в 2014 - 34%, в 2015 - 33%).
Этому способствовали применяемые меры по формированию Национальной рамки квалификаций. Приняты нормативно-правовые акты, в частности, внесены изменения в Трудовой кодекс Республики Казахстан, предусматривающие понятие Национальной рамки квалификаций, установлена методика разработки и утверждения профессиональных стандартов.

52) жұмысқа орналастыру бойынша жеке онлайн алаң – жұмыс іздеуге және персонал таңдауға арналған жеке сервис;
53) зәкірлік кооперация – шағын және орта шаруа (фермерлік) қожалықтары және/немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерінің және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері бар басқа да үміткерлердің ауыл шаруашылығы өнімдерін өсіру және өнімдерді кепілді өткізу мақсатында АӨК орта және ірі субъектілерімен әріптестігі.
3. Ағымдағы ахуалды талдау
Ескерту. 3 бөлімге өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстанның еңбек нарығында соңғы 10 жылда оң серпін байқалады. 2006 жылмен салыстырғанда экономикалық белсенді тұрғындар санының 11 %-ға өсуімен бірге жалдамалы жұмыскерлердің де саны 1,5 млн. адамға артты, жұмыссыздардың саны 178 мың адамға және өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдардың саны 448 мың адамға төмендеді.
Жұмыссыздық (жалпы, жастар арасында, ұзақ мерзімді) деңгейі орта есеппен 47 %-ға қысқарып, бүгінгі таңда экономикалық белсенді тұрғындар санының 4,9 %-ын (445 мың) құрайды.
"Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы (бұдан әрі – ЖЖК 2020) жұмыс істеген уақытта 770 мың азаматқа мемлекеттік қолдау шаралары көрсетілді. Нәтижесінде 580 мың адам тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылды.
Соңғы жылдары жұмыссыздық деңгейі 2013 жылы 5,2 %-дан 2014 – 2015 жылдары 5 %-ға дейін және 2016 жылғы 3-тоқсанда 4,9 %-ға дейін төмендеді. ЖЖК 2020 бағдарламасының нысаналы тобы болып табылатын жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейі 2013 жылғы 5,5 %-дан 2014 жылы 4,2%-ға дейін және 2015 жылғы 4,3 %-ға дейін төмендеп, 2016 жылғы 3-тоқсанда ғасыр басынан бастап ең аз 3,9 %-ды құрады.
Сонымен қатар, еңбек нарығына да, одан әрі экономикалық өсуге де ықпал ететін мынадай жүйелі проблемалар сақталуда:
1) еңбек ресурстары сапасының төмендігі
Соңғы 10 жыл ішінде (2006 жылдан бастап 2016 жылғы 3-тоқсанды қосқанда) жоғары және аяқталған жоғары білімі бар еңбек ресурстарының үлесі 25 %-дан 38,0 %-ға, техникалық және кәсіптік білімі бар еңбек ресурстарының үлесі 27 %-дан 36 %-ға дейін өсті.
Егер 2013 жылы жоғары және аяқталмаған жоғары білімі бар жұмыс күшінің үлесі 34 %-ды құраса, 2014 – 2015 жылдары оның көрсеткіші 37 %-ға дейін өскен. Сонымен бірге, техникалық және кәсіптік білімі бар жұмыс күшінің үлесі соңғы жылдары орташа деңгейде 33 % қалуда (2013 жылы -32 %, 2014 жылы – 34 %, 2015 жылы – 35 %).
Бұған Ұлттық біліктілік шеңберін қалыптастыру бойынша қолданылып жатқан шаралар септігін тигізді. Нормативтік құқықтық актілер қабылданды, атап айтқанда, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне Ұлттық біліктілік шеңбері деген ұғымды көздейтін өзгерістер енгізілді, кәсіптік стандарттарды әзірлеу және бекіту әдістемесі белгіленді.

Вместе с тем, принятые меры кардинально не изменили качественную структуру занятого населения. Несмотря на снижение (с 48 до 27%) сохраняется высокая доля трудовых ресурсов с основным, средним, общим и начальным образованием.
Динамика движения выпускников 9 и 11-х классов общеобразовательных школ за последние 3 года показывает, что в среднем 21 тысяча человек трудоустраиваются без квалификации.
При этом, из-за проблем несоответствия квалификации трудовых ресурсов потребностям рынка труда, ежегодно порядка 20 тыс. вакансий заявленных работодателями, остаются не заполненными.
Опросы предприятий страны, проведенные национальными экспертами, показали, что порядка 73% потребности в кадрах приходится на специалистов технического и профессионального образования и рабочие профессии.
В этой связи необходимо обеспечить доступ молодежи к получению бесплатной первой рабочей профессии, а также провести переподготовку и повышение навыков взрослого населения по рабочим профессиям, востребованным на рынке труда;
2) непродуктивная занятость.
Численность самостоятельно занятого населения сократилась с 2,2 млн. (27%) в 2013 году до 2,1 млн. человек (25%) в 2014-2015 годах, а численность непродуктивно самостоятельно занятого населения при этом за последние три года сократилась на 40% - с 558 тыс. человек в 2013 году до 430 тыс. в 2014 году и 331 тыс. человек - в 2015 году.
Вместе с тем, доля самозанятого населения все еще составляет 25%, или 2,2 млн. человек. При этом 360 тысяч, из числа самозанятых являются непродуктивно занятыми, то есть либо их деятельность никак не зарегистрирована, либо они имеют доходы ниже прожиточного минимума.
Высокая доля самозанятых приходится в основном на сектор сельского хозяйства и характеризуется помимо низких доходов и производительности уязвимостью перед бедностью, увеличивая тем самым потенциальных получателей адресной социальной помощи.
Помимо этого, доступ к более производительным и доходным рабочим местам ограничивает недостаток образования и профессиональных навыков. 56% занятых с основным, средним, общим и начальным образованием относятся к непродуктивно занятым.
Кроме того, в ближайшие 5 лет будет наблюдаться замедление притока новых работников в связи с демографическим провалом начала 1990-х годов (с 2014 года уже начался спад). К 2021-2022 годам ежегодный приток новых работников сократится до 19 тыс. человек.
В этой связи, в условиях снижения притока новой рабочей силы самозанятое население следует рассматривать как резерв для экономического роста, который необходимо вовлечь в полноценную экономическую деятельность;

Дегенмен қабылданған шаралар жұмыспен қамтылған тұрғындар құрылымының сапасын түбегейлі өзгерте алмады. Төмендегеніне (48-ден бастап 27 %-ға дейін) қарамастан негізгі, орта, жалпы және бастауыш білімі бар еңбек ресурстарының үлесі жоғары күйінде қалып отыр.
Соңғы 3 жылда жалпы білім беретін мектептердің 9 және 11-сыныптары түлектерінің қозғалыс серпіні орта есеппен 21 мың адам жұмысқа біліктіліксіз орналасатынын көрсетеді.
Бұл ретте еңбек ресурстары біліктілігінің еңбек нарығы қажеттіліктеріне сәйкес келмеуінен, жыл сайын жұмыс берушілер тапсырыс берген 20 мыңға жуық бос орынға ешкім орналаспайды.
Ел кәсіпорындарына ұлттық сарапшылар жүргізген сауалнамалар кадрларға қажеттіліктің 73 %-ға жуығы техникалық және кәсіптік білімі бар мамандарға және жұмысшы кәсіптерге келетінін көрсетті.
Осыған байланысты жастардың алғашқы жұмысшы кәсібін тегін игеруге қолжетімділігін қамтамасыз ету, сондай-ақ еңбек нарығында сұранысқа ие жұмысшы кәсіптері бойынша ересек тұрғындарды қайта даярлау және олардың дағдыларын арттыру қажет;
2) нәтижесіз жұмыспен қамту
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған тұрғындардың саны 2013 жылы 2,2 млн. адамнан (27 %) 2014 – 2015 жылдары 2,1 млн. адамға (25 %) дейін қысқарды, ал өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтыған тұрғындардың саны бұл ретте, соңғы үш жылда 40 %-ға – 2013 жылы 558 мың адамнан 2014 жылы 430 адамға дейін және 2015 жылы 331 мың адамға дейін қысқарды.
Сонымен қатар өзін-өзі жұмыспен қамтыған тұрғындардың үлесі әлі де 25 %-ды немесе 2,2 млн. адамды құрайды. Бұл ретте өзін-өзі жұмыспен қамтығандар қатарындағы 360 мың адам нәтижесіз жұмыспен қамтылған болып табылады, яғни не олардың қызметі еш жерде тіркелмеген, не олардың табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен.
Өзін-өзі жұмыспен қамтығандардың жоғары үлесі негізінен ауыл шаруашылығы секторына тиесілі және төмен табыс пен өнімділіктен бөлек, кедейлік алдындағы осалдықпен сипатталады, сол арқылы әлеуетті атаулы әлеуметтік көмек алушылардың санын арттырады.
Бұдан басқа, білім мен кәсіптік дағдылардың жеткіліксіздігі барынша өнімді әрі табысты жұмыс орындарына қол жетімділікті шектейді. Сондай-ақ негізгі, орта, жалпы және бастауыш білімі бар жұмыс істейтіндердің 56 %-ы нәтижесіз жұмыс істейтіндерге жатады.
Бұған қоса, алдағы 5 жылда 1990 жылдардың басындағы демографиялық құлдырауға байланысты жаңа жұмыскерлердің келуі баяулайтын болады (2014 жылдан бастап төмендеуде). 2021 – 2022 жылдарға қарай жаңа жұмыскерлердің жыл сайынғы келуі 19 мың адамға дейін қысқарады.
Осыған байланысты жаңа жұмыс күшінің келуі төмендеген жағдайларда экономикалық өсу үшін толыққанды экономикалық қызметке тартуға мұқтаж өзін-өзі жұмыспен қамтыған тұрғындарды резерв ретінде қарастыру керек;

3) региональные диспропорции и демографический дисбаланс.
Согласно прогнозной оценке, проведенной национальными экспертами, численность населения страны к 2050 году составит 24,5 млн. чел. К 2050 году, при текущей тенденции, население северных регионов сократится на 0,9 млн. человек, южных регионов вырастит на 5,3 млн. человек. При этом, плотность расселения южных регионов будет в четыре раза превышать северные.
Если в 2013 году численность населения северных регионов составляла 2 млн. 943 тыс. человек, то в 2014 году - 2 млн. 945 тыс. человек, а в 2015 году - 2 млн. 950 тыс. человек, то есть практически не изменилась, то в южных регионах, напротив, численность населения выросла на 132 тыс. человек (в 2013 году - 6 млн. 482 тыс., в 2014 году - 6 млн. 505 тыс. человек, в 2015 году - 6 млн. 614 тыс. человек).
При это следует отметить, что доля населения младше 15 лет по отношению ко всему населению в северных регионах составляет порядка 20%, в то время как в южных - от 35% и выше. Поэтому целесообразно принять меры по стимулированию территориальной мобильности трудовых ресурсов через содействие в добровольном переселении граждан из трудоизбыточных регионов в трудодефицитные регионы;
4) недостаточная генерация рабочих мест в экономике.
Основной вклад в рост экономики в 2010-2015 годы вносил сектор услуг. Почти треть совокупного экономического прироста за последние 6 лет было обеспечено за счет торговли, еще 15% добавили транспортные услуги, 13% - информация и связь. Производство товаров обеспечило лишь 17% прироста экономики, при этом вклад с каждым годом становится все меньше и меньше.
Так, если в 2013 году вклад производства товаров в прирост составлял 28,1%, то в 2014 году он сократился до 17,2%, а в 2015 году составил всего 15,9% от прироста экономики.
Вклад торговли в эти же годы составлял соответственно 30,6% в 2013 году, 29,2% - в 2014 году и 10,6% - в 2015 году, сектора транспорта и складирования - 12,9% в 2013 году, 16,7% - в 2014 году и 33,9% - в 2015 году, сектора информации и связи - 12% в 2013 году, 10,9% в 2014 году и 4,6% - в 2015 году.
Что касается вклада секторов экономики в прирост занятости за 2010-2015 годы, то 28% прироста занятости обеспечили сферы, где доминирует государство - это образование, здравоохранение и государственное управление. С учетом рабочих мест, создаваемых государственными предприятиями, совокупный вклад государства в прирост наемных работников составляет более 50%.
Таким образом, частный сектор в последние годы генерирует небольшое число новых, постоянных и производительных рабочих мест.
Успешный опыт развитых стран мира наглядно свидетельствует о том, что развитие микрокредитования повышает эффективность и масштабы предпринимательства, способствуя решению вопросов занятости и созданию новых рабочих мест.
Поэтому меры стимулирования развитию массового предпринимательства будут включать в себя увеличение объемов, инструментов и инфраструктуры микрокредитования, с учетом расширения сферы услуг и кооперации на селе, а также повышение предпринимательских навыков через обучение.
Анализ рынка труда и реализованных действий определяет следующее.

3) өңірлік диспропорциялар және демографиялық теңгерімсіздік
Ұлттық сарапшылар жүргізген болжамды бағалауларға сәйкес еліміздегі тұрғындардың саны 2050 жылға қарай 24,5 млн. адамды құрайды. Ағымдағы үрдістер сақталғанда 2050 жылға қарай солтүстік өңір тұрғындары 0,9 млн. адамға қысқарып, оңтүстік өңірдегі адам саны 5,3 млн. адамға өседі. Бұл ретте оңтүстік өңірде халықтың орналасу тығыздығы солтүстіктен 4 есеге артық болады.
Егер 2013 жылы солтүстік өңірлер тұрғындарының саны 2 млн. 943 мың адамды құраса, 2014 жылы – 2 млн. 945 мың адамды, ал 2015 жылы – 2 млн. 950 мың адамды құрады, яғни еш өзгермеген, ал оңтүстік өңірлерде, керісінше, халықтың саны 132 мың адамға өскен (2013 жылы – 6 млн. 482 мың адам, 2014 жылы – 6 млн. 505 мың адам, 2015 жылы – 6 млн. 614 мың адам).
Бұл ретте солтүстік өңірлердің барлық тұрғындарымен салыстырғанда 15 жастан кіші тұрғындардың үлесі 20 %-ға жуық, ал оңтүстік өңірлерде 35 %-дан жоғары. Сол себепті жұмыс күші артық өңірлерден жұмыс күші тапшы өңірлерге азаматтарды ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу арқылы еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығын ынталандыру бойынша шаралар қабылдаған жөн;
4) экономикадағы жұмыс орындарын ашудың жеткіліксіздігі;
2010 – 2015 жылдары экономиканың өсуіне негізгі үлесті қызмет көрсету секторы қосты. Соңғы 6 жылдағы жиынтық экономикалық өсудің үштен біріне жуығы сауда есебінен қамтамасыз етілді, тағы 15 %-ын – көлік қызметі, 13 %-ын – ақпарат және байланыс қосты. Тауарлар өндірісі экономика өсімінің тек 17 %-ын ғана қамтамасыз етті, бұл ретте оның үлесі жылдан жылға азаюда.
Мәселен, 2013 жылы өсімге тауар өндірісінің қосқан үлесі 28,1 %-ды құраса, 2014 жылы ол 17,2 %-ға дейін қысқарған, ал 2015 жылы экономикалық өсімнің бар-жоғы 15,9 %-ын құраған.
Сол жылдары сауданың үлесі тиісінше 2013 жылы – 30,6 %-ды, 2014 жылы – 29,2 %-ды және 2015 жылы – 10,6 %-ды құраса, көлік және қоймаға жинау секторы 2013 жылы – 12,9 %-ды, 2014 жылы – 16,7 %-ды және 2015 жылы – 33,9 %-ды құраған, ақпарат және байланыс секторы – 2013 жылы – 12 %-ды, 2014 жылы – 10,9 %-ды және 2015 жылы – 4,6 %-ды құраған.
2010 – 2015 жылдары экономика секторларының жұмыспен қамтудың өсіміне қосқан үлесіне келетін болсақ, жұмыспен қамтудың 28 %-ға өсуін білім беру, денсаулық сақтау және мемлекеттік басқару тәрізді мемлекеттің қатысуы басым салалар қамтамасыз етті. Мемлекеттік кәсіпорындар құратын жұмыс орындарын есептегенде мемлекеттің жалдамалы жұмыскерлер қатарының өсуіне қосқан жиынтық үлесі 50 %-дан асады.
Осылайша, кейінгі жылдары жеке меншік секторы жаңа, тұрақты және өнімді жұмыс орындарының аз ғана санын құрайды.
Әлемнің дамыған елдерінің табысты тәжірибесі микрокредит беруді дамыту жұмыспен қамту және жаңа жұмыс орындарын құру мәселелерін шешуге ықпал ете отырып, кәсіпкерліктің тиімділігі мен ауқымын арттыратынын көрсетеді.
Сондықтан, жаппай кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру шаралары қызмет көрсету саласын және ауылдағы кооперацияларды кеңейтуді ескере отырып, микрокредит берудің көлемін ұлғайтуды, құралдар мен инфрақұрылымдарын, сондай-ақ оқыту арқылы кәсіпкерлік дағдыларды арттыруды қамтитын болады.
Еңбек нарығына және іске асырылған іс-қимылдарға жасалған талдау мыналарды айқындайды.

1. Сильные стороны:
1) приоритет в вопросах содействия занятости в деятельности Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов;
2) наличие обновленного нормативно-правового обеспечения в реализации государственной политики содействия занятости населения;
3) выделение значительных ресурсов на мероприятия содействия занятости населения;
4) наличие институциональной базы, данных социально-трудовой сферы и существенный опыт в реализации активных мер содействия занятости;
5) сотрудничество с международными организациями и экспертами, представителями социальных партнеров.
2. Слабые стороны:
1) отсутствие масштабов местного рынка при относительно небольшом количестве населения, проживающего на значительной территории;
2) замедление темпов экономического роста;
3) территориальные и демографические диспропорции;
4) плохая транспортная связь;
5) относительно невысокая эффективность системы подготовки кадров.
3. Возможности:
1) реализация государственных программ, способствующих созданию новых рабочих мест в экономике;
2) повышение конкурентоспособности системы подготовки кадров и повышение качества трудовых ресурсов;
3) заинтересованность государства и предприятий в трудовых ресурсах необходимого количества и качества;
4) заинтересованность государства, бизнеса, населения в актуальной информации о ситуации, трендах и возможностях на рынке труда;
5) использование потенциала частных агентств занятости населения;
6) быстрые темпы развития информационно-коммуникационных технологий, продвижение "электронного правительства" и государственных услуг в электронной форме.

1. Мықты жақтары:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар қызметінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесу мәселелеріне басымдық;
2) мемлекеттік халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу саясатын іске асыруда жаңартылған нормативтік құқықтық қамтамасыз етудің болуы;
3) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу іс-шараларын іске асыруға қомақты ресурс бөлу;
4) институционалдық базаның, әлеуметтік-еңбек саласы деректерінің және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыруда айтарлықтай тәжірибенің болуы;
5) халықаралық ұйымдармен, сарапшылармен және әлеуметтік әріптестік өкілдерімен ынтымақтастық.
2. Осал жақтары:
1) үлкен аумақта тұратын халық саны салыстырмалы түрде аз болған кезде жергілікті нарық ауқымының төмен болуы;
2) экономикалық өсім қарқынының баяулауы;
3) аумақтық және демографиялық диспропорция;
4) көлік байланысының нашар болуы;
5) кадрларды даярлау жүйесі тиімділігінің салыстырмалы түрде төмендігі.
3. Мүмкіндіктері:
1) экономикада жаңа жұмыс орындарын құруға ықпал ететін мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру;
2) кадрлар даярлау жүйесінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру және еңбек ресурстарының сапасын арттыру;
3) мемлекет пен кәсіпорындардың еңбек ресурстарының қажетті саны мен сапасына қызығушылық танытуы;
4) мемлекеттің, бизнестің, халықтың еңбек нарығындағы ахуал, трендтер мен мүмкіндіктер туралы өзекті ақпаратқа қызығушылық танытуы;
5) халықты жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің әлеуетін пайдалану;
6) ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың қарқынды тез дамуы, "электрондық үкімет" және электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ілгерілету.

4. Угрозы:
1) принятие политических решений, сокращающих финансирование мероприятий содействия занятости;
2) ухудшение экономической ситуации в стране и у ключевых региональных стран партнеров;
3) нескоординированность соисполнителей в ходе реализации Программы.
В мировой практике для решения проблем на рынке труда используются активные меры содействия занятости, которые осуществляются через развитие трудовых ресурсов (профессиональная подготовка и переподготовка), увеличение спроса на рабочую силу (субсидирование заработной платы/занятости, общественные работы), совершенствование деятельности институтов рынка труда, включая информационное сопровождение, а также развитие предпринимательства.
В экономическом плане это предполагает увеличение вероятности продуктивной занятости, рост производительности труда и заработной платы, в социальном - снижение безработицы, рост трудовой активности и развитие человеческого потенциала.
Поэтому запланированные меры в рамках Программы будут способствовать решению обозначенных проблем через содействие продуктивной занятости населения путем повышения потенциала трудовых ресурсов и вовлечения граждан в предпринимательство в соответствии с лучшими практиками стран ОЭСР.

4. Қауіп-қатер.
1) жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің іс-шараларын қаржыландыруды қысқартатын саяси шешімдер қабылдау;
2) елдегі және өңірдегі негізгі әріптес елдердегі экономикалық жағдайдың нашарлауы;
3) Бағдарламаны іске асыру барысында бірлесіп орындаушылардың үйлесімсіздігі.
Әлемдік саясатта еңбек нарығындағы проблемаларды шешу үшін жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары пайдаланылады, олар еңбек ресурстарын дамыту (кәсіптік даярлау және қайта даярлау), жұмыс күшіне сұранысты арттыру (жалақыны/жұмыспен қамтуды субсидиялау, қоғамдық жұмыстар), ақпараттық сүйемелдеуді қоса алғанда, еңбек нарығы институттарының қызметтерін жетілдіру, сондай-ақ кәсіпкерлікті дамыту арқылы жүзеге асырылады.
Бұл экономикалық тұрғыдан нәтижелі жұмыспен қамту ықтималдығын арттыруды, еңбек өнімділігі мен жалақының өсуін көздесе, әлеуметтік тұрғыдан жұмыссыздықты қысқартуды, еңбек белсенділігінің өсуін және адами әлеуетті дамытуды көздейді.
Сондықтан Бағдарлама шеңберінде жоспарланған шаралар белгіленген проблемаларды ЭЫДҰ елдерінің үздік тәжірибелеріне сәйкес еңбек ресурстарының әлеуетін арттыру және азаматтарды кәсіпкерлікке тарту жолымен халықты нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу арқылы шешуге ықпал ететін болады.

4. Цели, целевые индикаторы, задачи и показатели результатов реализации Программы
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Бағдарламаның мақсаты, нысаналы индикаторлары, міндеттері және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Ескерту. 4 бөлімге өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

4.1 Цель Программы
Содействие продуктивной занятости населения и вовлечение граждан в предпринимательство.
4.2 Целевые индикаторы
Целевые индикаторы Программы, которые будут достигнуты в 2021 году:
1) Уровень безработицы не будет превышать 4,8% (3 кв. 2016 - 4,9%)
2) Доля трудовых ресурсов с основным, средним, общим и начальным образованием в составе рабочей силы - не более 20% (3 кв. 2016 - 27%)
3) Доля непродуктивно занятых не превысит 10% (3 кв. 2016 - 16%)

4.1 Бағдарламаның мақсаты
Халықты нәтижелі жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және азаматтарды кәсіпкерлікке тарту.
4.2 Нысаналы индикаторлар
Бағдарламаның 2021 жылға қарай қол жеткізілетін нысаналы индикаторлары:
1) Жұмыссыздық деңгейі 4,8 %-дан аспайтын болады (2016 жылғы 3-тоқсан – 4,9 %)
2) Жұмыс күшінің құрамындағы негізгі, орта, жалпы және бастауыш білімі бар еңбек ресурстарының үлесі 20 %-дан аспайды (2016 жылғы 3-тоқсан – 27 %)
3) Нәтижесіз жұмыспен қамтылғандардың үлесі 10 %-дан аспайды (2016 жылғы 3-тоқсан – 16 %)

1) обучение участников Программы основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес";
2) поддержка предпринимательских инициатив на селе и в городах.
Задача 1. Обучение участников Программы основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес";
Таблица 3. Показатели результатов по обучению основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес".
Сноска. Таблица 3 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование показателя
Ед. изм.
Годы реализации
Ответственные за исполнение

1) Бағдарламаға қатысушыларды "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту;
2) ауылдағы және қалалардағы кәсіпкерлік бастамаларды қолдау.
1-міндет. Бағдарламаға қатысушыларды "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
3-кесте. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту бойынша нәтижелер көрсеткіштері
Ескерту. 3-кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с№
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Іске асыру жылдары
Орындауға жауаптылар

1) содействие в обеспечении занятости безработных и самозанятых;
2) повышение мобильности трудовых ресурсов;
3) создание единой цифровой площадки по трудоустройству.
Задача 1. Содействие в обеспечении занятости безработных и самозанятых
Таблица 6. Показатели результатов по поддержке в обеспечении занятости определенных категорий граждан
Сноска. Таблица 6 в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование показателя
Ед. изм.
Г оды реализации
Ответственные за исполнение

1) жұмыссыздарды және өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдарды жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
2) еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру;
3) жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаң құру.
1-міндет. Жұмыссыздарды және өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдарды жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу
6-кесте. Азаматтардың белгілі бір санаттарын жұмыспен қамтамасыз етуді қолдау бойынша нәтижелер көрсеткіштері
Р/с №
Көрсеткіш атауы
Өлшем бірлігі
Іске асыру жылдары
Орындауға жауапты-лар

5. Основные направления, пути достижения целей и задач Программы, соответствующие меры
Сноска. Раздел 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.1 Первое направление: Обеспечение участников Программы техническим и профессиональным образованием и краткосрочным профессиональным обучением
Первое направление Программы предусматривает реализацию следующих задач:
1) подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда;
2) краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда профессиям и навыкам.
Оператором первого направления Программы является Министерство образования и науки Республики Казахстан.
5.1.1. Подготовка кадров с техническим и профессиональным образованием с учетом потребностей рынка труда
Техническое и профессиональное образование предоставляется участникам Программы бесплатно в соответствии с перечнем специальностей по подготовке кадров с ТиПО и модульными программами двухуровневой модели обучения.
Участниками Программы подготовки кадров с ТиПО являются выпускники 9-11 классов, лица, не поступившие в учебные заведения, ищущие работу и члены малообеспеченных семей, а также иные категории граждан.
К иным категориям граждан относятся:
1) дети из многодетных семей;
2) дети из семей, имеющих право на получение адресной социальной помощи, а также не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума;
3) дети, проживающие в школах-интернатах общего и санаторного типов, интернатах при школах;
4) дети, воспитывающиеся и обучающиеся в специализированных интернатных организациях образования для одаренных детей;
5) воспитанники интернатных организаций;
6) дети, которые по состоянию здоровья в течение длительного времени обучаются по программам начального, основного среднего, общего среднего образования на дому или в организациях, оказывающих стационарную помощь, а также восстановительное лечение и медицинскую реабилитацию;
7) дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;
8) дети с ограниченными возможностями в развитии, инвалиды и инвалиды с детства, дети-инвалиды;

5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, мақсаты мен міндеттеріне қол жеткізу жолдары, тиісті шаралар
Ескерту. 5. бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5.1 Бірінші бағыт: Бағдарламаға қатысушыларды техникалық және кәсіптік біліммен және қысқа мерзімді кәсіптік оқумен қамтамасыз ету
Бағдарламаның бірінші бағыты мынадай міндеттерді іске асыруды көздейді:
1) еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау;
2) еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер және дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқыту.
Бағдарламаның бірінші бағытының операторы Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі болып табылады.
5.1.1. Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау
Бағдарламаға қатысушыларға техникалық және кәсіптік білім беру ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша мамандықтар тізбесіне және оқытудың екідеңгейлі моделінің модульдік бағдарламаларына сәйкес тегін беріледі.
9-11-сыныптарды бітірушілер, оқу орындарына түспеген, жұмыс іздеп жүрген адамдар және тұрмысы төмен отбасылардың мүшелері, сондай-ақ азаматтардың өзге санаттары ТжКБ бар кадрлар даярлау бойынша Бағдарламаға қатысушылар болып табылады.
Өзге санаттағы адамдарға:
1) көп балалы отбасылардан шыққан балалар;
2) атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан шыққан балалар, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы орташа табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен отбасылардан шыққан балалар;
3) жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттарда, мектеп жанындағы интернаттарда тұратын балалар;
4) дарынды балаларға арналған мамандандырылған интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбиеленетін және білім алатын балалар;
5) интернаттық ұйымдардың тәрбиеленушілері;
6) денсаулық жағдайына байланысты бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім бағдарламалары бойынша ұзақ уақыт бойы үйде немесе стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда, сондай-ақ қалпына келтіру емін жасайтын және медициналық оңалту ұйымдарында оқитын балалар;
7) жетім балалар, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалар;
8) даму мүмкіндіктері шектеулі балалар, мүгедектер және бала кезінен мүгедектер, мүгедек балалар;

9) дети, находящиеся в центрах адаптации несовершеннолетних.
Участники Программы подготовки кадров с ТиПО обеспечиваются государственной поддержкой по оплате обучения, одноразовым горячим питанием, стипендией, проездом.
Условия участия и предоставления мер социальной поддержки участникам Программы определяются Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Перечень учебных заведений для осуществления подготовки кадров с ТиПО и специальностей, распределения мест по учебным заведениям и специальностям утверждается региональной комиссией по представлению местного исполнительного органа в области образования.
Перечень специальностей и профессий определяется с учетом анализа и прогноза потребностей рынка труда региона, проводимого местными исполнительным органами по вопросам занятости населения совместно с центрами занятости населения и региональными палатами предпринимателей (РПП). Перечень специальностей по подготовке кадров с ТиПО определяется на основе перечня профессий и специальностей по срокам обучения и уровням образования по двухуровневой модели обучения согласно классификатору профессий и специальностей технического и профессионального, послесреднего образования, в соответствии с подпунктом 15-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Учебные заведения включаются в перечень при наличии:
1) лицензии на образовательную деятельность по специальностям технического и профессионального образования;
2) опыта осуществления образовательной деятельности в сфере ТиПО не менее трех лет.
Распределение мест по учебным заведениям и специальностям осуществляется на основе плановых годовых показателей контингента обучаемых по области, определяемое по согласованию с уполномоченными органами в области образования и по вопросам занятости населения.
Механизм подготовки кадров с ТиПО:
1) решением районной (городской) комиссии в каждом городе республиканского, областного, районного значения, столице, поселковых, сельских округах района/города создаются мобильные группы по формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО.
В составы мобильных групп включаются представители акиматов поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов, организаций образования, местных исполнительных органов по вопросам образования и занятости районного (городского) уровня, местной полицейской службы, молодежных организаций и волонтеров.
Организацию деятельности мобильных групп осуществляют местные исполнительные органы в области образования районного (городского) уровня.

9) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарындағы балалар жатады.
ТжКБ бар кадрлар даярлау бойынша Бағдарламаға қатысушылар оқуына ақы төлеу бойынша мемлекеттік қолдаумен, бір реттік ыстық тамақпен, стипендиямен, жол жүру ақысымен қамтамасыз етіледі.
Бағдарламаға қатысу және қатысушыларға әлеуметтік қолдау шараларын ұсыну шарттары білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі – Кадрларды даярлау және оқыту қағидалары) айқындалады.
ТжКБ бар кадрларды даярлауды жүзеге асыруға арналған оқу орындарының және мамандықтардың тізбесін, оқу орындары бойынша орындарды бөлуді білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органның ұсынымы бойынша өңірлік комиссия бекітеді.
Мамандықтар мен кәсіптер тізбесі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар халықты жұмыспен қамту орталықтарымен және өңірлік кәсіпкерлер палатасымен (ӨКП) бірлесіп жүргізетін өңірдің еңбек нарығының қажеттілігіне талдауды және болжамын есепке ала отырып айқындалады. ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша мамандықтар тізбесі "Білім беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 15-2) тармақшасына сәйкес Техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру кәсіптері мен мамандықтарының сыныптауышына сәйкес білім берудің екі деңгейлі моделі бойынша білім беру мерзімдері және білім беру деңгейлері бойынша кәсіптер және мамандықтар тізбесінің негізінде айқындалады.
Оқу орындары мыналары:
1) техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша білім беру қызметіне лицензиясы;
2) ТжКБ саласында білім беру қызметін жүзеге асыру бойынша кемінде үш жылдық тәжірибесі болған кезде тізбеге енгізіледі.
Оқу орындары және мамандықтар бойынша орындарды бөлу білім беру саласындағы және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органдармен келісу бойынша айқындалатын облыс бойынша оқитындар контингентінің жылдық жоспарлы көрсеткіштерінің негізінде жүзеге асырылады.
ТжКБ бар кадрларды даярлау тетігі:
1) аудандық (қалалық) комиссияның шешімімен әрбір республикалық, облыстық, аудандық маңызы бар қалада, астанада, ауданның/қаланың кенттік, ауылдық округтерінде ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлер тізімін қалыптастыру бойынша мобильдік топтар құрылады.
Мобильдік топтардың құрамына кенттер, ауылдық округтер, аудандық маңызы бар қалалар мен қалалар құрамындағы аудандар әкімдіктерінің, білім беру ұйымдарының, аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беру және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың, жергілікті полиция қызметінің, жастар ұйымдарының өкілдері мен волонтерлер кіреді.
Мобильдік топтардың қызметін ұйымдастыруды аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады;

2) Мобильные группы ежегодно в срок до 20 августа осуществляют поиск претендентов через получение данных от организаций образования, местной полицейской службы, местных исполнительных органов по вопросам занятости населения и акиматов поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов и проводят с ними разъяснительные и профориентационные беседы.
По итогам проведенной работы мобильные группы в течение 3 рабочих дней составляют списки претендентов с указанием учебных заведений и специальности по форме, указанной в Правилах организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемых уполномоченным органом в области образования, и направляют информацию для проверки данных в центр занятости населения (в электронном виде через портал/вручную). Центр занятости населения проверяет достоверность данных посредством АИС "Рынок труда" (формирует запросы в ИС ГО) и в срок не более 5 рабочих дней сообщает о результатах проверки в местные исполнительные органы в области образования.
3) Мобильные группы ежегодно в срок до 25 августа представляют сформированные списки в местные исполнительные органы по вопросам образования районного (городского) уровня для вынесения на рассмотрение и утверждение районной (городской) комиссии.
4) Местные исполнительные органы в области образования областного уровня на основании решения районной (городской) комиссии не позднее пяти рабочих дней заключают договора с учебными заведениями о подготовке кадров с ТиПО в рамках Программы с приложением решений районных (городских) комиссий и списка обучаемых.
5) Местные исполнительные органы в области образования районного (городского) уровня по согласованию с местными исполнительными органами в области образования областного уровня совместно с акимами поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов в течение трех рабочих дней извещают претендентов и выдают им направления в учебные заведения.
6) Учебные заведения в течение трех рабочих дней зачисляют заявителей в состав обучающихся.
Учебные заведения в срок не позднее 5 рабочих дней после зачисления обучаемых и на ежемесячной основе в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в местные исполнительные органы в области образования областного уровня списки обучаемых участников Программы с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), ИИН (при наличии), возраста, выбранных ими специальностей, групп и продолжительности обучения по установленной форме в соответствии с Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.

2) мобильдік топтар жыл сайын 20 тамызға дейінгі мерзімде білім беру ұйымдарынан, жергілікті полиция қызметінен, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардан және кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың, қалалар құрамындағы аудандардың әкімдіктерінен деректер алу арқылы үміткерлерді іздестіруді жүзеге асырады және олармен түсіндіру және кәсіптік бағдарлау әңгімелерін жүргізеді.
Жүргізілген жұмыс қорытындысы бойынша мобильдік топтар білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көрсетілген нысан бойынша оқу орындары мен мамандықтарды көрсетіп, үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады және деректерді тексеру үшін халықты жұмыспен қамту орталығына ақпаратты жібереді (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол). Халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы деректердің шынайылығын тексереді (МО АЖ-ға сұрау салуды қалыптастырады) және 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тексеру нәтижелері туралы білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органға хабарлайды;
3) мобильдік топтар жыл сайын 25 тамызға дейінгі мерзімде аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беру мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға аудандық (қалалық) комиссияның қарауына және бекітуіне шығару үшін қалыптастырылған тізімдерді ұсынады;
4) облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар аудандық (қалалық) комиссия шешімінің негізінде бес жұмыс күнінен кешіктірмей оқу орындарымен (аудандық) қалалық комиссияның шешімін және оқитындардың тізімімен қоса, Бағдарлама шеңберінде ТжКБ бар кадрларды даярлау туралы шарт жасайды;
5) аудандық (қалалық) деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың және қалалар құрамындағы аудандардың әкімдерімен бірлесіп үш жұмыс күні ішінде үміткерлерді хабардар етеді және оларға оқу орындарына жолдамалар береді;
6) оқу орындары үш жұмыс күні ішінде өтініш берушілерді оқушылардың құрамына қосады.
Оқу орындары оқушыларды қабылдағаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірмей және ай сайынғы негізде есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдарға білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), ЖСН (бар болса), жасын, олар таңдаған мамандықтарды, оқу топтары мен ұзақтығын көрсете отырып, оқитын Бағдарламаға қатысушылардың тізімдерін ұсынады;

6-1) В случае отчисления участника Программы, допускаются перевод или зачисление на имеющиеся вакантные места не в каникулярный период по согласованию с районной (городской) комиссией следующих категорий:
- выпускники 9-11 классов, лица, не поступившие в учебные заведения (в течение первого месяца после начала учебного года);
- обучающиеся на платной основе, в том числе по родственным.
Перевод или зачисление претендентов осуществляются в следующем порядке:
- претендент подает заявление в произвольной форме на имя руководителя организации образования с просьбой о его переводе или зачислении на вакантное место;
- руководитель организации образования, рассмотрев данное заявление, по согласованию с районной (городской) комиссией издает приказ о переводе или зачислении претендента на вакантное место.
6-2) Участники Программы, кроме обучающихся из числа детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, проходящих краткосрочное профессиональное обучение, обеспечиваются бесплатным одноразовым горячим питанием из расчета 40 процентов стоимости дневного рациона для детей-сирот.
7) участникам Программы, завершившим обучение и прошедшим квалификационный экзамен, выдаются диплом о техническом и профессиональном образовании, сертификат о присвоении квалификации в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом в области образования.
Продолжительность подготовки кадров с ТиПО зависит от выбранной специальности в соответствии со сроками, указанными в образовательных программах.
Учебные заведения отчисляют участника Программы по согласованию с районной (городской) комиссией в случаях, предусмотренных Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Местные исполнительные органы в области образования областного уровня на ежемесячной основе представляют статистическую отчетность и информацию (Ф.И.О, ИИН, адрес места проживания) по зачисленным претендентам (в электронном виде через портал/вручную) центрам занятости населения по обучаемым в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, по установленной форме в соответствии с Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Лицам, направленным на бесплатные курсы профессиональной подготовки в 2016 году в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020", предоставляется право на продолжение обучения в рамках настоящей Программы до окончания срока и на условиях ранее заключенных договоров.
Сноска. Пункт 5.1.1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6-1) мынадай санаттағы Бағдарламаға қатысушы оқудан шығарылған жағдайда оларды аудандық (қалалық) комиссияның келісімімен қолда бар бос жұмыс орындарына демалыстық емес кезеңде ауыстыруға немесе қабылдауға жол беріледі:
- 9-11 сынып бітірушілер, оқу орындарына түспеген адамдар (оқу жылы басталғаннан кейін бір ай ішінде);
- ақылы негізде, оның ішінде ұқсас кәсіп бойынша оқып жатқандар.
Үміткерді ауыстыру немесе қабылдау мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
- үміткер еркін нысанда білім беру ұйымы басшысының атына бос орынға ауыстыру немесе қабылдау туралы өтініш береді;
- білім беру ұйымының басшысы осы өтінішті қарап, аудандық (қалалық) комиссиямен келісу бойынша үміткерді бос орынға ауыстыру немесе қабылдау туралы бұйрық шығарады.
6-2) жетім балалардан және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардан, қысқа мерзімді кәсіптік оқудан өтіп жатқан адамдардан басқа Бағдарламаға қатысушылар жетім балалар үшін күндізгі рацион құнының 40 пайыздық есебімен біржолғы тегін ыстық тамақпен қамтамасыз етіледі.
7) оқуды аяқтаған және біліктілік емтиханынан өткен Бағдарламаға қатысушыларға білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкес техникалық және кәсіптік білім туралы диплом, біліктілік беру туралы сертификат беріледі.
ТжКБ бар кадрларды даярлаудың ұзақтығы білім беру бағдарламаларында көрсетілген мерзімдерге сәйкес таңдалған мамандыққа байланысты болады.
Оқу орындары Бағдарламаға қатысушыны білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген жағдайларда аудандық (қалалық) комиссиямен келісу бойынша оқудан шығарады.
Облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар ай сайынғы негізде қабылданған оқушылар жөнінде статистикалық есептілік пен ақпаратты (Т.А.Ә., ЖСН, тұратын жерінің мекенжайы) халықты жұмыспен қамту орталықтарына білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ұсынады.
"Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде 2016 жылы тегін кәсіптік даярлау курстарына жіберілген адамдарға бұрын жасалған шарттардың мерзімі аяқталғанша және сонда көрсетілген талаптар бойынша осы Бағдарлама шеңберінде оқуды жалғастыруға құқық беріледі.

5.1.2. Краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда профессиям и навыкам
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Краткосрочное профессиональное обучение участников Программы проводится в организациях образования с элементами дуальной модели подготовки кадров, в том числе через мобильные учебные центры.
Краткосрочное профессиональное обучение также проводится по обучению навыкам цифровой грамотности, английского языка и основам предпринимательства. Обучение основам предпринимательства осуществляется до 31 декабря 2017 года.
Продолжительность краткосрочного профессионального обучения составляет от одного до шести месяцев, исходя из особенностей профессии (специальности), за исключением обучения основам предпринимательства. Срок обучения основам предпринимательства составляет не более 15 дней.
Краткосрочное профессиональное обучение осуществляется в соответствии с учебной программой, включающей модуль обучения основам предпринимательства, разработанной организацией образования с участием работодателей и согласованной с РПП.
Краткосрочное профессиональное обучение будет осуществляться в подгруппах по мере укомплектования. Обучение основам предпринимательства осуществляется организациями образования и структурными подразделениями РПП.
Участниками Программы, проходящими краткосрочное профессиональное обучение, является молодежь в возрасте до 29 лет и безработные, независимо от регистрации в центрах занятости населения, самозанятые и сокращаемые работники.
Лица, проживающие в отдаленных сельских населенных пунктах могут пройти краткосрочное профессиональное обучение через мобильные учебные центры. При прохождении профессионального обучения через мобильные учебные центры материальная помощь на проживание (возмещение расходов по найму (аренде) жилья) участнику Программы не выплачивается.
Лица, проживающие в отдаленных сельских населенных пунктах могут пройти краткосрочное профессиональное обучение через мобильные учебные центры.
Порядок организации краткосрочного профессионального обучения через мобильные учебные центры определяется Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
В 2017 году краткосрочное профессиональное обучение через мобильные учебные центры осуществляется в пилотном режиме в пяти регионах - в Акмолинской, Актюбинской, Восточно-Казахстанской, Мангистауской, Костанайской областях.
Перечень организаций образования для проведения краткосрочного профессионального обучения, перечень профессий, навыков и распределение мест по организациям образования и профессиям, навыкам, определяется региональной комиссией, по представлению местных исполнительных органов в области образования и занятости населения областного уровня и региональных палат предпринимателей.
Перечень профессий, навыков определяется с учетом анализа и прогноза потребностей рынка труда региона, проводимых местными исполнительным органами по вопросам занятости населения совместно с центрами занятости населения и РПП.
Организации образования включаются в перечень при условии:

5.1.2. Еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер және дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқу
Бағдарламаға қатысушыларды қысқа мерзімді кәсіптік оқыту кадрларды даярлаудың дуальды моделінің элементтерімен білім беру ұйымдарында, оның ішінде мобильді оқу орталықтары арқылы жүргізіледі.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу цифрлық сауаттылық дағдыларына, ағылшын тіліне және кәсіпкерлік негіздеріне оқыту бойынша да өткізіледі. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту 2017 жылғы 31 желтоқсанға дейін жүзеге асырылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқудың ұзақтығы кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды қоспағанда, кәсіптің (мамандықтың) ерекшелігіне қарай бір айдан алты айға дейінгі мерзімді құрайды. Кәсіпкерлік негіздеріне оқыту мерзімі 15 күннен аспайды.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу білім беру ұйымы жұмыс берушілердің қатысуымен әзірлеген және ӨКП-мен келіскен кәсіпкерлік негіздеріне оқыту модулін қамтитын оқу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу жинақталуына қарай кіші топтарда жүзеге асырылатын болады. Кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды білім беру ұйымдары және ӨКП-нің құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқудан өтетін Бағдарламаға қатысушылар 29 жасқа дейінгі жастағы жастар мен халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар және қысқартылатын жұмыскерлер болып табылады.
Шалғайдағы ауылдық елді мекендерде тұратын адамдар қысқа мерзімді кәсіптік оқудан мобильдік оқу орталықтары арқылы өте алады. Кәсіптік оқудан мобильдік оқу орталықтары арқылы өткен кезде Бағдарламаға қатысушыға тұруға арналған (тұрғын үйді жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге) материалдық көмек төленбейді.
Шалғайдағы ауылдық елді мекендерде тұратын адамдар қысқа мерзімді кәсіптік оқудан мобильді оқу орталықтары арқылы өте алады.
Мобильді оқу орталықтары арқылы қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру тәртібі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында айқындалады.
2017 жылы мобильді оқу орталықтары арқылы қысқа мерзімді кәсіптік оқу пилоттық режимде бес өңірде – Ақмола, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан, Маңғыстау, Қостанай облыстарында жүзеге асырылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқуды өткізу үшін білім беру ұйымдарының тізбесін, кәсіптер, дағдылар тізбесін және білім беру ұйымдары және кәсіптер, дағдылар бойынша орындарды бөлуді облыстық деңгейдегі білім беру және халықты жұмыспен қамту саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және өңірлік кәсіпкерлер палаталарының ұсыныcы бойынша өңірлік комиссия айқындайды.
Кәсіптердің, дағдылардың тізбесі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар халықты жұмыспен қамту орталықтарымен және ӨКП-мен бірлесіп жүргізетін өңірдің еңбек нарығының қажеттілігіне талдау мен болжамды есепке ала отырып айқындалады.
Білім беру ұйымдары:

1) использования элементов дуального обучения с наставничеством;
2) наличия одногодичного опыта проведения краткосрочного профессионального обучения с выдачей лицам, прошедшим обучение, сдавшим квалификационный экзамен, свидетельства установленного образца или сертификата либо включения в реестр учебных центров Национальной палаты предпринимателей "Атамекен".
Механизм проведения краткосрочного профессионального обучения:
1) претенденты на краткосрочное профессиональное обучение обращаются в центры занятости населения/РПП/акиму сельского округа или населенного пункта с заявлением на участие в Программе и представляют документы, перечень которых предусмотрен Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования, и выбирают организацию образования для проведения краткосрочного профессионального обучения из перечня, определенного региональной комиссией.
Сокращаемые работники в рамках переподготовки обращаются в центры занятости населения и выбирают организацию образования самостоятельно;
2) организации образования/РПП/акимы сельских округов или населенных пунктов в течение трех рабочих дней передают документы и заявления, поступившие от претендентов, в центры занятости населения (в электронном виде через портал/вручную по установленной форме в соответствии с Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования);
3) центры занятости населения в течение двух рабочих дней проверяют документы претендентов на соответствие требованиям к участникам Программы, формируют списки претендентов и направляют в районную (городскую) комиссию;
4) районная (городская) комиссия рассматривает и утверждает списки претендентов в течение трех рабочих дней.
5) центры занятости населения заключают договора с учебными заведениями для реализации программы краткосрочного профессионального обучения, в рамках которого осуществляется направление претендентов на краткосрочное обучение;
6) центры занятости населения в течение трех рабочих дней извещают претендентов о принятом решении районной (городской) комиссии и выдают им направления в организации образования. Претенденты, проживающие в сельских населенных пунктах, информируются через акимов сельских округов и населенных пунктов.
7) зачисление на краткосрочное профессиональное обучение организациями образования осуществляется на основании решения районной (городской) комиссии в течение трех рабочих дней.
Организации образования в срок не позднее пяти рабочих дней после зачисления обучаемых и на ежемесячной основе в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляют центрам занятости населения приказы о зачислении, списки обучаемых участников Программы с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), ИИН (при наличии), возраста, выбранных ими специальностей, групп и продолжительности обучения по установленной форме (в электронном виде через портал/вручную) в соответствии с Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.

1) тәлімгерлікпен дуальды оқыту элементтерін пайдаланған;
2) біліктілік емтиханынан өткен адамдарға белгіленген үлгідегі куәлік немесе сертификат бере отырып қысқа мерзімді кәсіптік оқу жүргізу бойынша біржылдық тәжірибесі болған не "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы оқу орталықтарының тізіліміне қосылған жағдайда тізбеге қосылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу жүргізу тетігі:
1) қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлер Бағдарламаға қатысуға өтінішпен халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ӨКП-лерге/ауылдық округ немесе елді мекен әкіміне жүгінеді және тізбесін білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген құжаттарды ұсынады және өңірлік комиссия айқындаған тізбеден қысқа мерзімді кәсіптік оқыту жүргізу үшін білім беру ұйымын таңдайды.
Қысқартылатын жұмыскерлер қайта даярлау шеңберінде халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді және білім беру ұйымдарын өз бетінше таңдайды;
2) білім беру ұйымдары/ӨКП/ауылдық округ немесе елді мекендердің әкімдері үш жұмыс күні ішінде үміткерлерден келіп түскен құжаттар мен өтініштерді халықты жұмыспен қамту орталықтарына (білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) тапсырады;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары екі жұмыс күні ішінде үміткерлердің құжаттарын Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексереді, үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады және аудандық (қалалық) комиссияға жібереді;
4) аудандық (қалалық) комиссия үміткерлердің тізімдерін үш жұмыс күні ішінде қарап, бекітеді;
5) халықты жұмыспен қамту орталықтары қысқа мерзімді кәсіптік оқу бағдарламасын іске асыру үшін оқу орындарымен шарт жасасады, оның шеңберінде үміткерлерді қысқа мерзімді оқуға жіберу жүзеге асырылады;
6) халықты жұмыспен қамту орталықтары үш жұмыс күні ішінде үміткерлерді аудандық (қалалық) комиссия қабылдаған шешім туралы хабардар етеді және оларға білім беру ұйымдарына жолдама береді. Ауылдық елді мекендерде тұратын үміткерлер ауылдық округтер мен елді мекендердің әкімдері арқылы хабардар етіледі;
7) білім беру ұйымдары қысқа мерзімді кәсіптік оқуға қабылдауды аудандық (қалалық) комиссия шешімінің негізінде үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Білім беру ұйымдары оқушыларды қабылдағаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей және есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде ай сайынғы негізде халықты жұмыспен қамту орталықтарына білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), ЖСН (бар болса), жасын, олар таңдаған мамандықтарды, оқу топтары мен ұзақтығын көрсете отырып, оқытылатын Бағдарламаға қатысушылардың тізімдерін (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) және қабылдау туралы бұйрықты ұсынады;

8) Участникам Программы, завершившим краткосрочное профессиональное обучение и сдавшим квалификационный экзамен, организацией образования выдаются свидетельство установленного образца, сертификат о присвоении квалификации.
Организации образования могут отчислять участников Программы по согласованию с районной (городской) комиссией в случаях, предусмотренных Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного профессионального обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Центры занятости населения на ежемесячной основе представляют статистическую отчетность местным исполнительным органам по вопросам занятости населения по обучаемым в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, по установленной форме в соответствии с Правилами подготовки и обучения кадров.
Стоимость краткосрочного профессионального обучения в организациях образования устанавливается региональными комиссиями по представлению местных исполнительных органов в области образования областного уровня ежегодно, исходя из расходов на образовательный процесс в соответствии с требованиями образовательных программ, и предусматривает также оплату труда наставников на производстве. Оплата труда наставника на производстве осуществляется в соответствии методикой подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, утвержденной уполномоченным органом в области образования.
После завершения краткосрочного профессионального обучения центры занятости населения оказывают участникам Программы содействие в трудоустройстве в соответствии с Законом.
Организация взаимодействия сторон в рамках реализации первого направления Программы
Финансирование подготовки кадров с ТиПО осуществляется местными исполнительными органами в области образования, краткосрочного профессионального обучения - местными исполнительными органами по вопросам занятости населения за счет средств местного бюджета.
Участникам Программы, проходящим обучение в рамках первого направления, материальная помощь предоставляется в следующих размерах:
1) на проезд за весь период обучения в организациях образования, расположенных в пределах области, но вне населенных пунктов мест постоянного проживания участников Программы, до места обучения и обратно в размере 4 месячных расчетных показателей (далее - МРП);
2) на проживание ежемесячно в городах Астане, Алматы, Атырауской и Мангистауской областях в размере 10 МРП, в остальных областях в размере 5 МРП.
Материальная помощь выплачивается без представления документов, подтверждающих расходы, на основании справки посещения, выданной организацией образования.

8) қысқа мерзімді кәсіптік оқуды аяқтаған және біліктілік емтиханын тапсырған Бағдарламаға қатысушыларға білім беру ұйымы белгіленген үлгідегі куәлік, біліктілік беру туралы сертификат береді.
Білім беру ұйымдары білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген жағдайларда Бағдарламаға қатысушыларды аудандық (қалалық) комиссиямен келісу бойынша оқудан шығаруға мүмкіндігі бар.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға Кадрларды даярлау және оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ай сайынғы негізде оқушылар жөнінде статистикалық есептілікті ұсынады.
Білім беру ұйымдарындағы қысқа мерзімді кәсіптік оқудың құнын облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдардың ұсынысы бойынша жыл сайын білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес білім беру процесіне арналған шығыстарға сүйене отырып өңірлік комиссиялар белгілейді және өндірістегі тәлімгерлердің еңбегіне де ақы төлеуді көздейді. Өндірістегі тәлімгердің еңбегіне ақы төлеу білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары білімнен кейінгі білім беруді жан басына нормативтік қаржыландыру әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқу аяқталғаннан кейін халықты жұмыспен қамту орталықтары Заңға сәйкес Бағдарламаға қатысушыларға жұмысқа орналасуға жәрдемдеседі.
Бағдарламаның бірінші бағытын іске асыру шеңберінде тараптардың өзара іс-әрекетін ұйымдастыру
ТжКБ бар кадрларды даярлауды қаржыландыруды білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар, қысқа мерзімді кәсіптік оқуды – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Бірінші бағыт шеңберінде оқудан өтетін Бағдарламаға қатысушыларға мынадай мөлшерде:
1) облыс шегінде, бірақ Бағдарламаға қатысушылар тұрақты тұратын елді мекендерден тыс орналасқан білім беру ұйымдарында білім алған барлық кезеңде оқу орнына баруға және қайтуға 4 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінде жол жүруге;
2) Астана, Алматы қалаларында, Атырау және Маңғыстау облыстарында тұруға ай сайын – 10 АЕК мөлшерінде, қалған облыстарда 5 АЕК мөлшерінде материалдық көмек беріледі.
Материалдық көмек білім беру ұйымы келуі туралы берген анықтаманың негізінде шығыстарды растайтын құжаттар ұсынылмай төленеді.

Местные исполнительные органы в области образования ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган в области образования следующую информацию о реализации пункта 5.1.1 первого направления Программы:
1) о количестве организаций образования, в которых осуществляется обучение участников Программы в рамках подготовки кадров ТиПО;
2) о количестве обучаемых по видам обучения (ТиПО), видам специальностей и профессий, продолжительности обучения;
3) о численности подавших заявление и принятых на обучение;
4) о количестве завершивших обучение;
5) о количестве отчисленных и не завершивших обучение.
Уполномоченный орган в области образования на основании информации, полученной от местных исполнительных органов в области образования, ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, представляет информацию в уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
Местные исполнительные органы по вопросам занятости населения ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, представляют в уполномоченный орган по вопросам занятости населения следующую информацию о реализации пункта 5.1.2 первого направления Программы:
1) о количестве организаций образования, в которых осуществляется обучение участников Программы по краткосрочному профессиональному обучению;
2) о количестве обучаемых по видам обучения (краткосрочному профессиональному обучению), видам специальностей и профессий, продолжительности обучения;
3) о численности подавших заявление и принятых на обучение;
4) о количестве завершивших обучение;
5) о количестве отчисленных и не завершивших обучение.
Распределение функций задействованных сторон в рамках первого направления Программы
Региональная комиссия:
1) утверждает перечень организаций образования для подготовки кадров с ТиПО и краткосрочного профессионального обучения, в том числе на базе мобильных учебных центров;
2) утверждает перечень специальностей для подготовки кадров с ТиПО и профессий для краткосрочного профессионального обучения, в том числе на базе мобильных учебных центров;
3) обеспечивает распределение мест по организациям образования и специальностям (профессиям) на основе плановых данных по контингенту обучаемых.
Районная (городская) комиссия:
1) утверждает списки претендентов на подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение;
2) принимает решение об отчислении участников Программы и переводе претендента на вакантное место;
3) создает мобильные группы по формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО.
Уполномоченный орган в области образования:

Білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне білім беру саласындағы уәкілетті органға Бағдарламаның бірінші бағытының 5.1.1-тармағының іске асырылуы туралы мынадай:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлау шеңберінде Бағдарламаға қатысушыларды оқытуды жүзеге асыратын білім беру ұйымдарының саны;
2) оқыту (ТжКБ) түрлері, мамандықтар мен кәсіп түрлері, оқытудың ұзақтығы бойынша оқушылардың саны;
3) өтініш бергендердің және оқытуға қабылданғандардың саны;
4) оқуды аяқтағандардың саны;
5) оқудан шығарылғандардың және оқуды аяқтамаған адамдардың саны туралы ақпарат ұсынады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органнан алынған ақпараттың негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ақпарат ұсынады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға Бағдарламаның бірінші бағытының 5.1.2-тармағының іске асырылуы туралы мынадай:
1) қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша Бағдарламаға қатысушыларды оқыту жүзеге асырылатын білім беру ұйымдарының саны;
2) оқыту (қысқа мерзімді кәсіптік оқу) түрлері, мамандықтар мен кәсіптер түрлері бойынша оқушылардың саны, оқытудың ұзақтығы;
3) өтініш бергендердің және оқытуға қабылданғандардың саны;
4) оқуды аяқтағандардың саны;
5) оқудан шығарылғандардың және оқуды аяқтамаған адамдардың саны туралы ақпарат ұсынады.
Бағдарламаның бірінші бағытының шеңберінде тартылған тараптардың функцияларын бөлу
Өңірлік комиссия:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқу үшін, оның ішінде мобильдік оқу орталықтарының базасында оқыту үшін білім беру ұйымдарының тізбесін бекітеді;
2) ТжКБ бар кадрларды даярлау үшін мамандықтардың және қысқа мерзімді кәсіптік оқу үшін, оның ішінде оқу орталықтарының базасында оқыту үшін кәсіптердің тізбесін бекітеді;
3) оқушылардың контингенті бойынша жоспарлы деректердің негізінде білім беру ұйымдары және мамандықтар (кәсіптер) бойынша орындарды бөлуді қамтамасыз етеді.
Аудандық (қалалық) комиссия:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлауға және қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлердің тізімдерін бекітеді;
2) Бағдарламаға қатысушыларды оқудан шығару және үміткерді бос орынға ауыстыру туралы шешім қабылдайды;
3) ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыру бойынша мобильдік топтар құрады.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган:

1) осуществляет общую координацию и мониторинг реализации первого направления Программы;
2) разрабатывает и принимает нормативные правовые акты по реализации мероприятий первого направления Программы;
3) определяет потребность в финансировании и администрирует финансирование мер по подготовке кадров с ТиПО;
4) утверждает типовые учебные программы, типовые учебные планы, основанные на модульно-компетентностном подходе, в соответствии с подпунктом 6) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании".
Местные исполнительные органы в области образования областного уровня:
1) координируют работу всех задействованных сторон на местах по реализации первого направления Программы;
2) размещают средства местного бюджета на подготовку кадров с ТиПО;
3) координируют реализацию мероприятий по подготовке кадров с ТиПО;
4) формируют перечень организаций образования и специальностей (профессий) по подготовке кадров с ТиПО и краткосрочному профессиональному обучению и выносят их на утверждение региональных комиссий;
5) формируют график выездов мобильных учебных центров по районам и сельским округам.
Местные исполнительные районного (городского) уровня:
1) организуют работу по формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО на основе данных, представленных мобильными группами, создаваемыми по решению районных (городских) комиссий, и выносят списки на рассмотрение районных (городских) комиссий;
2) координируют работу и осуществляют мониторинг по реализации первого направления Программы на районном (городском) уровне.
Организации образования:
1) разрабатывают совместно с РПП учебные программы для краткосрочного профессионального обучения с элементами дуальной модели подготовки кадров;
2) разрабатывают учебные программы по обучению навыкам цифровой грамотности, английского языка и обучению основам предпринимательства;
3) проводят обучение по программам подготовки кадров с ТиПО и краткосрочного профессионального обучения с элементами дуальной модели подготовки кадров;
4) представляют информацию об обучаемых участниках Программы в центры занятости населения;
5) выдают документы о присвоении квалификации (диплом, сертификат, свидетельство) установленного образца;
6) на постоянной основе посредством личного кабинета на портале осуществляют ввод информации по обучающимся, завершившим обучение, отчисленным. Данная информация будет доступна посредством портального решения местным исполнительным органам в области образования и занятости областного уровня, а также центрам занятости для осуществления мониторинга и формирования отчетности.
Уполномоченный орган по вопросам занятости населения:

1) Бағдарламаның бірінші бағытын жалпы үйлестіруді және іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады;
2) Бағдарламаның бірінші бағытының іс-шараларын іске асыру жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және қабылдайды;
3) қаржыландыруға қажеттілікті айқындайды және ТжКБ бар кадрларды даярлау бойынша шараларды қаржыландыруға әкімшілік етеді;
4) "Білім беру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 6) тармақшасына сәйкес модульді-құзыретті тәсілге негізделген үлгілік оқу бағдарламаларын, үлгілік оқу жоспарларын бекітеді.
Облыстық деңгейдегі білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар:
1) Бағдарламаның бірінші бағытын іске асыру бойынша жер-жерлерде тартылған барлық тараптардың жұмысын үйлестіреді;
2) ТжКБ бар кадрларды даярлауға жергілікті бюджет қаражатын орналастырады;
3) ТжКБ бар кадрларды даярлау жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын үйлестіреді;
4) ТжКБ бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша білім беру ұйымдарының және мамандықтардың (кәсіптердің) тізбесін қалыптастырады және оларды өңірлік комиссиялардың бекітуіне шығарады;
5) аудандар және ауылдық округтер бойынша мобильді оқу орталықтарының шығу графигін қалыптастырады.
Аудандық (қалалық) деңгейдегі жергілікті атқарушы органдар:
1) ТжКБ бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлердің тізімін аудандық (қалалық) комиссиялардың шешімі бойынша құрылған мобильді топтар ұсынған деректердің негізінде қалыптастыру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады және оларды аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялардың бекітуіне шығарады;
2) аудандық (қалалық) деңгейде Бағдарламаның бірінші бағытын іске асыру бойынша жұмысты үйлестіреді және мониторингті жүзеге асырады.
Білім беру ұйымдары:
1) қысқа мерзімді кәсіптік оқу үшін ӨКП-мен бірлесіп кадрлар даярлаудың дуальды моделінің элементтерімен оқу бағдарламаларын әзірлейді;
2) цифрлық сауаттылық дағдыларына, ағылшын тілін және кәсіпкерлік негіздеріне оқыту жөніндегі оқу бағдарламаларын әзірлейді;
3) кадрлар даярлаудың дуальды моделінің элементтері бар қысқа мерзімді кәсіптік оқуды және ТжКБ бар кадрларды даярлау бағдарламалары бойынша оқу жүргізеді;
4) халықты жұмыспен қамту орталықтарына оқитын Бағдарламаға қатысушылар туралы ақпарат ұсынады;
5) белгіленген үлгідегі біліктілік беру туралы құжаттарды (диплом, сертификат, куәлік) береді;
6) порталдағы жеке кабинет арқылы тұрақты негізде оқып жатқан, оқуды аяқтаған, оқудан шығарылған адамдар бойынша ақпаратты енгізуді іске асырады. Аталған ақпарат порталдық шешім арқылы облыстық деңгейдегі білім және жұмыспен қамту саласындағы жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ мониторинг және есептілікті құруды іске асыру үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына қолжетімді болады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган:

1) совместно с уполномоченным органом в области образования осуществляет общую координацию и мониторинг реализации первого направления Программы;
2) определяет потребность в финансировании и администрирует финансирование мер по краткосрочному профессиональному обучению;
3) проводит анализ и прогнозирование рынка труда, определение наиболее востребованных профессий и обеспечивает передачу данной информации участвующим сторонам Программы;
4) организует работу по мониторингу трудоустройства участников Программы, успешно завершивших подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение.
Местные исполнительные органы по вопросам занятости населения:
1) проводят анализ, прогнозирование спроса и предложения рабочей силы на региональном рынке труда;
2) размещают средства местного бюджета на краткосрочное профессиональное обучение;
3) координируют реализацию мероприятий по краткосрочному профессиональному обучению;
4) ведут мониторинг участников Программы, обучаемых по краткосрочному профессиональному обучению;
5) организуют работу региональной и районной (городской) комиссии.
Местные исполнительные органы - акимы поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов:
1) проводят информационно-разъяснительную работу среди населения по вопросам участия в первом направлении Программы;
2) в составе мобильных групп участвуют в формировании списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО;
3) консультируют лиц, желающих участвовать в краткосрочном профессиональном обучении, и направляют их в центры занятости населения;
4) извещают претендентов на краткосрочное профессиональное обучение о принятом решении и выдают им направления в организации образования;
5) ведут мониторинг лиц, проходящих подготовку кадров ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение.
Центры занятости населения:
1) формируют список участников на краткосрочное профессиональное обучение, выносят списки претендентов на рассмотрение комиссий и извещают претендентов о принятом решении районной (городской) комиссии;
2) ведут мониторинг участников Программы, обучаемых по программе подготовки кадров с ТиПО и краткосрочного профессионального обучения, а также завершивших обучение через информационные системы;
3) участвуют в реализации мероприятий по краткосрочному профессиональному обучению;
4) оказывают содействие в трудоустройстве участников Программы, завершивших подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение;

1) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп Бағдарламаның бірінші бағытының іске асырылуын жалпы үйлестіруді және мониторингін жүзеге асырады;
2) қаржыландыруға қажеттілікті айқындайды және қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша шараларды қаржыландыруға әкімшілік етеді;
3) еңбек нарығын талдауды және болжауды, анағұрлым сұранысқа ие кәсіптерді айқындауды жүргізеді және аталған ақпаратты Бағдарламаға қатысушы тараптарға беруді қамтамасыз етеді;
4) ТжКБ бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды жемісті аяқтаған Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастырудың мониторингі бойынша жұмысты ұйымдастырады.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар:
1) өңірлік еңбек нарығындағы жұмыс күшіне талдауды, сұраныс пен ұсынысты болжауды жүргізеді;
2) қысқа мерзімді кәсіптік оқуға жергілікті бюджет қаражатын орналастырады;
3) қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша іс-шаралардың іске асырылуын үйлестіреді;
4) қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша оқитын Бағдарламаға қатысушылардың мониторингін жүргізеді;
5) өңірлік және аудандық (қалалық) комиссияның жұмысын ұйымдастырады.
Жергілікті атқарушы органдар – кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың және қала құрамындағы аудандардың әкімдері:
1) Бағдарламаның бірінші бағытына қатысу мәселелері бойынша тұрғындар арасында ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
2) мобильді топтар құрамында ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімдерін қалыптастыруға қатысады;
3) қысқа мерзімді кәсіптік оқуға қатысқысы келетін адамдарға консультация береді және оларды халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді;
4) қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлерді қабылданған шешім туралы хабардар етеді және оларға білім беру ұйымдарына жолдама береді;
5) ТжКБ бар кадрларды даярлаудан және қысқа мерзімді кәсіптік оқудан өткен адамдардың мониторингін жүргізеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары:
1) қысқа мерзімді кәсіптік оқуға қатысушылардың тізімін қалыптастырады, комиссиялардың қарауына үміткерлердің тізімдерін шығарады және аудандық (қалалық) комиссия қабылдаған шешімдер туралы үміткерлерді хабардар етеді;
2) ТжКБ бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқу бағдарламалары бойынша оқытылатын, сондай-ақ оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушылардың мониторингін ақпараттық жүйелер арқылы жүргізеді;
3) қысқа мерзімді кәсіптік оқу жөніндегі іс-шараларды іске асыруға қатысады;
4) ТжКБ бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;

5) обеспечивают взаимодействие с РПП по организации краткосрочных курсов в учебных центрах;
6) на ежемесячной основе посредством выгрузки данных с портала осуществляют мониторинг и представляют статистическую отчетность по обучающимся в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, в АО "Центр развития трудовых ресурсов".
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан:
1) участвует в прогнозировании спроса на работников в разрезе профессий;
2) на основании решений РПП формирует реестр учебных центров для организации краткосрочного профессионального обучения;
3) размещает на своем интернет-ресурсе реестр учебных центров по организации краткосрочного профессионального обучения.
Региональные палаты предпринимателей:
1) участвуют в привлечении претендентов и приеме от них заявлений на краткосрочное профессиональное обучение;
2) участвуют в определении перечня организаций образования для подготовки кадров с ТиПО и краткосрочного профессионального обучения;
3) согласовывают учебные программы для краткосрочного профессионального обучения, в том числе через мобильные учебные центры;
4) участвуют в прогнозировании спроса на работников в разрезе профессий;
5) оказывают содействие в трудоустройстве участников Программы, завершивших подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение;
6) рассматривают заявления работодателей, имеющих учебные центры или учебных центров для организации краткосрочного профессионального обучения, принимают решения о внесении их в реестр учебных центров НПП РК и направляют его в НПП РК.
Сноска. Пункт 5.1.2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.1.3. Переподготовка сокращаемых работников с учетом софинансирования работодателей
Переподготовка сокращаемых работников осуществляется по заявке работодателей при условии сохранения за участником Программы его рабочего места до конца обучения.
Работодатели для переподготовки сокращаемых работников подают в центр занятости населения заявку с указанием количества направляемых работников на переподготовку, перечня профессий и формы обучения. К заявке прилагаются учредительные документы работодателя и документы сокращаемых работников, перечень которых предусмотрен Правилами организации подготовки кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочного обучения, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования. В течение двух рабочих дней после подачи заявки работодатель информирует сокращаемых работников о подаче заявки на переподготовку.
Переподготовка сокращаемых работников осуществляется при условии софинансирования работодателями не менее 30 % стоимости курсов переподготовки, установленной местными исполнительными органами в области образования, исходя из расходов на образовательный процесс в зависимости от специальности и уровня квалификации в соответствии с требованиями учебных планов и программ на одного человека.
Местные исполнительные органы по вопросам занятости населения осуществляют перечисление не более 70 % от стоимости курсов переподготовки в организацию образования.
Реализация мероприятий по переподготовке сокращаемых работников осуществляется за счет средств местного бюджета.
Сноска. Пункт 5.1.3 дополнен постановлением Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.2 Второе направление: развитие массового предпринимательства
Второе направление Программы предусматривает реализацию следующих задач:
1) обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес";
2) поддержка предпринимательских инициатив;
3) гарантирование кредитов/микрокредитов в городах и на селе;
4) предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей.
Операторами второго направления Программы являются Министерство национальной экономики Республики Казахстан - по вопросам реализации проекта "Бастау Бизнес" и микрокредитования в городах, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан - по вопросам реализации проекта "Бастау Бизнес" с 2018 года и микрокредитования на селе и в малых городах, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан - по вопросам предоставления государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей.
Сноска. Пункт 5.2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.2.1 Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес"
Проект "Бастау Бизнес" направлен на обучение участников Программы предпринимательским навыкам, в том числе принципам формирования сельскохозяйственных кооперативов, а также сопровождение их бизнес проектов.
Участниками обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" являются безработные, независимо от регистрации в центрах занятости населения, и самозанятые, имеющие предпринимательский потенциал и проживающие в сельских населенных пунктах и районных центрах, с 2018 года проживающие в городах, в том числе моно и малых городах.
Участники Программы, проходящие обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", обеспечиваются стипендией в размере, установленном законодательством Республики Казахстан для студентов, обучающихся по государственному образовательному заказу в организациях технического и профессионального послесреднего образования.
В процессе обучения участникам Программы предоставляются идеи для ведения предпринимательства и структурированные знания по основам предпринимательской деятельности.
Участники информируются о мерах финансовой поддержки предпринимательства.
В целях информирования потенциальных участников действует специальный Call-центр на базе оператора нефинансовой поддержки.
Обучение основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" состоит из следующих этапов:
1) тестирование;
2) практическое обучение в группах по принципу бизнес-менторства и индивидуальное консультирование;
3) подготовка к защите (презентации) бизнес-проекта;

5) оқу орталықтарында қысқа мерзімді курстарды ұйымдастыру бойынша ӨКП өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз етеді;
6) ай сайынғы негізде порталдан деректерді жүктеу арқылы мониторинг жүргізеді және есепті айдан кейінгі айдың 5-ші күніне дейін "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" АҚ-ға оқып жүргендер бойынша статистикалық есептілікті ұсынады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы:
1) кәсіптер бөлінісінде жұмыскерлерге ұсынысты болжауға қатысады;
2) қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін ӨКП шешімдерінің негізінде оқу орталықтарының тізілімін қалыптастырады;
3) өзінің интернет-ресурсында қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру бойынша оқу орталықтарының тізілімін орналастырады.
Өңірлік кәсіпкерлер палаталары:
1) үміткерлерді тартуға және олардан қысқа мерзімді кәсіптік оқуға өтініштер қабылдауға қатысады;
2) ТжКБ бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқу үшін білім беру ұйымдарының тізбесін айқындауға қатысады;
3) қысқа мерзімді кәсіптік оқу үшін, оның ішінде мобильді оқу орталықтары арқылы оқыту үшін оқу бағдарламаларын келіседі;
4) кәсіптер бөлінісінде жұмыскерлерге сұранысты болжауға қатысады;
5) ТжКБ бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды аяқтаған Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
6) қысқа мерзімді кәсіптік оқытуды ұйымдастыру үшін оқу орталықтары бар жұмыс берушілердің немесе оқу орталықтарының өтініштерін қарайды, оларды ҚР ҰКП-ның оқу орталықтарының тізіліміне енгізу турады шешім қабылдайды және оны ҚР ҰКП-ға жолдайды.
5.1.3. Жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруын ескере отырып, қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау.
Қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау жұмыс берушілердің өтінімі бойынша Бағдарламаға қатысушының жұмыс орнын оқу аяқталғанға дейін сақтау талабымен жүзеге асырылады.
Жұмыс берушілер қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау үшін халықты жұмыспен қамту орталығына қайта даярлауға жіберілетін жұмыскерлер санын, кәсіптер және оқу нысанын көрсете отырып өтінім береді. Өтінімге жұмыс берушілердің құрылтай құжаттары және қысқартылатын жұмыскерлердің құжаттары қоса беріледі, олардың тізбесі білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды ұйымдастыру қағидаларында көзделген. Өтінім берген күннен кейін 2 жұмыс күні ішінде жұмыс беруші қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлауға өтінім беру туралы хабардар етеді.
Қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау бір адамға арналған оқу жоспарларының және бағдарламаларының талаптарына сәйкес мамандыққа және біліктілік деңгейіне байланысты білім беру процесіне кететін шығыстарға қарай білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар белгілеген қайта даярлау курстары құнының кемінде 30 %-ын жұмыс берушілердің қоса қаржыландыруы шарттарымен жүзеге асырылады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар білім беру ұйымына қайта даярлау курсы құнының 70 %-дан аспайтын сомасын аударуды жүзеге асырады.
Қысқартылатын жұмыскерлерді қайта даярлау жөніндегі іс-шараларды іске асыру жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырылады.
5.2. Екінші бағыт: жаппай кәсіпкерлікті дамыту
Ескерту. 5.2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Бағдарламаның екінші бағыты мынадай міндеттерді іске асыруды көздейді:
1) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту;
2) кәсіпкерлік бастамаларды қолдау;
3) қалалар мен ауылдарда кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік беру;
4) жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру.
"Бастау Бизнес" жобасын іске асыру және қалаларда микрокредит беру мәселелері бойынша – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі және ауылдар мен шағын қалаларда 2018 жылдан бастап "Бастау Бизнес" жобасын іске асыру және микрокредит беру мәселелері бойынша – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі, жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру мәселесі бойынша – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бағдарламаның екінші бағытының операторлары болып табылады.
5.2.1. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
Ескерту. 5.2.1-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.04.2018 № 216 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
"Бастау Бизнес" жобасы Бағдарламаға қатысушыларды кәсіпкерлік дағдыларына оқытуға, оның ішінде ауыл шаруашылығы кооперативтерін қалыптастыру қағидаттарына, сондай-ақ олардың бизнес жобаларын сүйемелдеуге бағытталған.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыздар және кәсіпкерлік әлеуеті бар және ауылдық елді мекендер мен аудан орталықтарында тұратын өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар, 2018 жылдан бастап қала, оның ішінде кіші және шағын қала тұрғындары "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуға қатысушылар болып табылады.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқудан өтетін Бағдарламаға қатысушылар техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы бойынша оқып жатқан студенттер үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде стипендиямен қамтамасыз етіледі.
Оқу процесінде Бағдарламаға қатысушыларға кәсіпкерлікті жүргізу үшін идеялар мен кәсіпкерлік қызмет негіздері бойынша құрылымдалған білім ұсынылады.
Қатысушылар кәсіпкерлікті қаржылай қолдау шаралары туралы хабардар етіледі.
Әлеуетті қатысушыларды хабардар ету мақсатында қаржылай емес қолдау операторы базасында арнайы Call-орталық қызмет етеді.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту мынадай кезеңдерден тұрады:
1) тестілеу;
2) бизнес-менторлық қағидаты бойынша топтарда практикалық оқу және дербес консультация беру;
3) бизнес-жобаны қорғауға (презентацияға) дайындық;

4) сопровождение в реализации бизнес-проекта сроком до 12 месяцев.
Общая продолжительность процесса обучения не менее 25 календарных дней.
Процесс обучения в обязательном порядке включает в себя индивидуальные консультации, а также тренинги по навыкам публичного выступления в целях защиты проекта на предмет финансирования.
По итогам обучения выдаются сертификат о завершении обучения (для допущенных к этапу защиты бизнес-планов) и сертификат об участии в обучении в проекте "Бастау Бизнес".
Оператор нефинансовой поддержки ходатайствует перед микрофинансовой организацией и/или кредитным товариществом и/или АО "ФФПСХ" и/или банком второго уровня о рассмотрении заявки участника проекта "Бастау Бизнес" на получение кредита/микрокредита.
Сопровождение в реализации бизнес-проекта направлено на оказание консультационной поддержки на этапе реализации бизнес-проекта.
Оператор нефинансовой поддержки ежегодно в срок до 10 числа февраля по согласованию с местными исполнительными органами по вопросам предпринимательства составляет график проведения обучения с возможностью ежеквартальной корректировки, указанием даты и места проведения обучения и тестирования, его периода и сроков сдачи заявок.
Объявление о наборе участников обучения и график проведения обучения подлежат размещению в средствах массовой информации, а также на интернет-ресурсе оператора нефинансовой поддержки.
Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает наличие бизнес-тренеров (наставников) по каждой группе слушателей до начала проведения обучения.
Механизм реализации обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес":
1) претенденты на обучение обращаются за консультацией по вопросам обучения по проекту "Бастау Бизнес" в районные/городские филиалы региональных палат предпринимателей (РПП)/центры занятости населения/акиму сельского округа или населенного пункта;
2) районный/городской филиал РПП организует обучение безработных и самостоятельно занятых по проекту "Бастау Бизнес" из представленного центром занятости населения (в электронном виде через портал/вручную) списка претендентов на обучение (список безработных и самостоятельно занятых граждан, в том числе выявленных при актуализации статусов, формируется центром занятости населения посредством АИС "Рынок труда");
3) претенденты на обучение обращаются в районные/городские филиалы региональных палат предпринимателей (РПП) с заявлением на участие и представляют документы, перечень которых предусмотрен Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства;

4) 12 айға дейінгі мерзімде бизнес-жобаны іске асыруды сүйемелдеу.
Оқу процесінің жалпы ұзақтығы кемінде күнтізбелік 25 күнді құрайды.
Оқу процесі міндетті түрде дербес консультацияларды, сондай-ақ қаржыландыру тұрғысынан жобаны қорғау мақсатында көпшілік алдында сөз сөйлеу дағдылары бойынша тренингтерді қамтиды.
Оқу қорытындысы бойынша "Бастау Бизнес" жобасында оқуға қатысқаны туралы сертификат (сабақтарға жүйелі түрде бармаған кезде) және оқуды аяқтағаны туралы сертификат (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер үшін) беріледі.
Қаржылай емес қолдау операторы микроқаржы ұйымына және/немесе кредиттік серіктестікке және/немесе "АШҚҚҚ" АҚ және/немесе екінші деңгейдегі банкке "Бастау Бизнес" жобасына қатысушының кредит/микрокредит алуға арналған өтінімін қарау туралы қолдаухат береді.
Бизнес-жобаны іске асыруды сүйемелдеу бизнес-жобаны іске асыру кезеңінде консультациялық қолдау көрсетуге бағытталған.
Қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын ақпанның 10-күніне дейінгі мерзімде кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша оқу және тестілеу өткізілетін күні мен орнын, оның кезеңі мен өтінімдер беру мерзімдерін көрсете отырып, тоқсан сайын түзету енгізу мүмкіндігімен оқытуды өткізу графигін жасайды.
Оқуға қатысушыларды жинау туралы хабарландыру және оқыту кестесі бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурсына орналастырылуға тиіс.
Қаржылай емес қолдау операторы оқыту басталғанға дейін тыңдаушылардың әрбір тобы бойынша бизнес-тренерлердің (тәлімгерлердің) болуын қамтамасыз етеді.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды іске асыру тетігі:
1) оқуға үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқыту мәселелері жөнінде консультация алу үшін өңірлік кәсіпкерлер палатасының (ӨКП) аудандық/қалалық филиалдарына/халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтің немесе елді мекеннің әкіміне жүгінеді;
2) ӨКП-нің аудандық/қалалық филиалы халықты жұмыспен қамту орталықтары (портал арқылы электрондық түрде/қағаз түрінде) ұсынған оқуға үміткерлердің тізімінен жұмыссыздарды және өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды "Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқытуды ұйымдастырады (жұмыссыз және өзін-өзі жұмыспен қамтыған азаматтардың, оның ішінде статусты өзектендіру кезінде анықталғандарының тізімін халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы қалыптастырады);
3) оқуға үміткерлер өңірлік кәсіпкерлер палатасының (ӨКП) аудандық/қалалық филиалдарына қатысуға өтінішпен жүгінеді және тізбесі кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларында көзделген құжаттарды тапсырады;

4) операторы нефинансовой поддержки проводят тестирование претендентов, формируют группы обучающихся лиц и по результатам информируют центры занятости населения согласно установленной форме в соответствии с Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства;
5) претенденты, прошедшие тестирование и допущенные к обучению, продолжают обучение в соответствии с проектом "Бастау Бизнес". Претендентам, не прошедшим тестирование, рекомендуется прохождение курсов обучения основам предпринимательства либо краткосрочного профессионального обучения в рамках первого направления Программы или других программ.
Финансирование проекта "Бастау Бизнес" осуществляется за счет средств республиканского бюджета и/или местного бюджета путем заключения соответствующего договора между оператором второго направления Программы и оператором нефинансовой поддержки.
РПП ежемесячно ко 2 числу месяца, следующего за отчетным, представляют в местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства (местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства с 2018 года) информацию по установленной форме в соответствии с Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства, о количестве и информацию (Ф.И.О (при его наличии), ИИН, адрес места жительства) по каждому участнику (в электронном виде через портал/вручную):
1) допущенных на обучение;
2) завершивших обучение;
3) открывших и/или расширивших собственное дело;
4) получивших кредиты/микрокредиты.
Порядок обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" определяется Правилами обучения основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес", утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства.
Сноска. Пункт 5.2.1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.2.2. Поддержка предпринимательских инициатив
Кредиты/микрокредиты предоставляются участникам Программы, реализующим или планирующим реализовать бизнес-проекты в сельских населенных пунктах, моногородах, малых городах и городах из средств республиканского бюджета и/или местных бюджетов.
Приоритетное право на получение кредитов/микрокредитов имеют участники Программы, получившие сертификат о завершении обучения (для допущенных к этапу защиты бизнес-планов) в проекте "Бастау Бизнес".

4) қаржылай емес қолдау операторы үміткерлерге тестілеу жүргізіп, оқитын адамдардың топтарын қалыптастырады және нәтижелері бойынша кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша сәйкес халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді;
5) тестілеуден өткен және оқуға жіберілген үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасына сәйкес оқуды жалғастырады. Тестілеуден өтпеген үміткерлерге Бағдарламаның бірінші бағыты немесе басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан не қысқа мерзімді кәсіптік оқудан өту ұсынылады.
"Бастау Бизнес" жобасын қаржыландыру Бағдарламаның екінші бағытының операторы мен қаржылай емес қолдау операторының арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
ӨКП ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 2-күніне қарай кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға (2018 жылдан бастап ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларына сәйкес белгіленген нысан бойынша мынадай:
1) оқуға жіберілгендердің;
2) оқуын аяқтағандардың;
3) жеке ісін ашқандардың және/немесе кеңейткендердің;
4) кредит/микрокредит алғандардың саны туралы және әрбір қатысушы бойынша (Т.А.Ә. (бар болса), ЖСН, тұрақты тұратын мекенжайы) ақпаратты (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ұсынады.
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту тәртібі кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларында айқындалады.
5.2.2. Кәсіпкерлік бастамаларды қолдау
Ескерту. 5.2.2-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 24.04.2018 № 216 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджеттер қаражатынан кредиттер/микрокредиттер ауылдық елді мекендерде, моноқалаларда, шағын қалаларда және қалаларда бизнес-жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын Бағдарламаға қатысушыларға ұсынылады.
"Кредиттер/микрокредиттер алуға "Бастау Бизнес" жобасында оқуды аяқтағаны туралы сертификат алған (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер үшін) Бағдарлама қатысушылары басым құқыққа ие.

Участниками Программы являются безработные, независимо от регистрации в центрах занятости населения, самозанятые, начинающие предприниматели с предпринимательским потенциалом, сельскохозяйственные кооперативы и их члены, не достигшие пенсионного возраста, установленного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", крестьянские и фермерские хозяйства.
Обязательными условиями для получения кредита/микрокредита участником Программы являются его регистрация в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и наличие направления Центра занятости населения в МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ", за исключением проектов, целью финансирования которых является расширение деятельности начинающих предпринимателей и участников якорной кооперации.
Претенденты напрямую либо через районные филиалы РПП/акимов сельских округов и населенных пунктов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций с приложением следующих документов:
1) копии документа, удостоверяющего личность;
2) копии документа об обучении основам предпринимательства (удостоверение, свидетельство, сертификат) при наличии.
Центры занятости населения в течение 2 рабочих дней выдают направление претендентам для участия в мерах поддержки предпринимательских инициатив.
Участникам Программы, получившим кредиты/микрокредиты, в том числе ранее в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020", для открытия либо расширения/развития микробизнеса предоставляется возможность развития и (или) сооружения недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретения оборудования для проектов, реализуемых участниками Программы, в том числе для развития отгонного животноводства. Развитие и (или) сооружение недостающих объектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры и приобретение оборудования осуществляются местными исполнительными органами за счет средств местного бюджета.
Кредиты/микрокредиты предоставляются:
1) в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах для открытия микробизнеса, расширения деятельности начинающих предпринимателей, создания сельскохозяйственных кооперативов и развития деятельности участников якорной кооперации;
2) в городах, моногородах (кроме малых городов) для создания новых микропредприятий, расширения деятельности начинающих предпринимателей.
Кредиты/микрокредиты для открытия микробизнеса выдаются после защиты бизнес-проектов в рамках прохождения курсов обучения основам предпринимательства в рамках проекта "Бастау Бизнес" или основ предпринимательства в рамках первого направления Программы либо при наличии сертификата о прохождении курсов обучения основам предпринимательства в рамках других программ в течение последних 24 месяцев с даты получения сертификата, предшествующих дате обращения за кредитом/микрокредитом.
Кредиты/микрокредиты для расширения деятельности начинающих предпринимателей и (или) развития деятельности участников якорной кооперации и сельскохозяйственных кооперативов предоставляются при условии создания не менее двух новых постоянных рабочих мест с обеспечением трудоустройства по направлению центра занятости населения.
Для определения динамики роста среднегодовой численности работников финансовое агентство использует информацию, полученную от Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Отчетной датой при расчете динамики роста среднегодовой численности работников является начало следующего финансового года.
Кредиты/микрокредиты в приоритетном порядке предоставляются проектам, реализуемым в соответствии с картами специализации районов, малых городов. Местные исполнительные органы областного уровня совместно с РПП разрабатывают карту специализации районов, малых городов и при необходимости по согласованию с уполномоченным органом в области агропромышленного комплекса вносят изменения и коррективы. При этом, карта специализации районов и малых городов согласовывается с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса и утверждается заместителем акима области, курирующим вопросы развития сельского хозяйства.
Карта специализации районов, малых городов предоставляется микрофинансовым организациям (МФО)/кредитным товариществам (КТ)/АО "ФФПСХ"/АО "КазАгроГарант".
Карта специализации районов, малых городов разрабатывается на основании проводимого маркетингового исследования на районном уровне по выявлению потенциальных ниш и перспективных направлений для развития бизнеса. Маркетинговое исследование (по методу скрининга) проводится Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", оператором нефинансовой поддержки. До окончания маркетингового исследования действуют ранее утвержденные карты специализации районов, малых городов.
Кредиты/микрокредиты в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах, городах, городах по направлениям сельского хозяйства предоставляются через АО "ФФПСХ", а также МФО и кредитные товарищества, фондирование которых проводится через акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация".
Кредиты/микрокредиты в городах и моногородах предоставляются через банки второго уровня (БВУ), микрофинансовые организации, фондирование которых осуществляется через акционерное общество "ФРП "Даму".
В целях кредитования/микрокредитования участников Программы местным исполнительным органам предоставляется бюджетный кредит на следующих условиях:

"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында белгіленген зейнеткерлік жасқа жетпеген, халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелуіне қарамастан жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтыған адамдар, кәсіпкерлік әлеуеті бар жұмысын жаңадан бастаған кәсіпкерлер, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері, шаруа және фермер қожалықтары Бағдарламаға қатысушылар болып табылады.
Қаржыландыру мақсаты ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің және зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін кеңейту болып табылатын жобаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес оның салық органдарында тіркелуі және Халықты жұмыспен қамту орталығының МҚҰ/КС/ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға берген жолдамасының бар болуы Бағдарламаға қатысушының кредит/микрокредит алуы үшін міндетті шарт болып табылады.
Үміткерлер тікелей не ӨКП-нің аудандық филиалдары/ауылдық округтердің және елді мекендердің әкімдері арқылы мынадай құжаттарды:
1) жеке басты куәландыратын құжаттың көшірмелерін;
2) бар болса кәсіпкерлік негіздеріне оқығаны (куәлік, сертификат) туралы құжаттың көшірмелерін қоса бере отырып, халықты жұмыспен қамту орталықтарына консультация алу үшін жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары 2 жұмыс күні ішінде үміткерлерге кәсіпкерлік бастамаларды қолдау шараларына қатысу үшін жолдама береді.
Микробизнес ашу немесе кеңейту/дамыту үшін кредиттер/микрокредиттер, оның ішінде бұдан бұрын "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасының шеңберінде кредиттер/микрокредиттер алған Бағдарламаға қатысушыларға инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуға және (немесе) құруға және Бағдарламаға қатысушылар іске асыратын жобалар үшін, оның ішінде жайылымдық мал шаруашылығын дамыту үшін жабдықтар сатып алуға мүмкіндік беріледі. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымның жетіспейтін объектілерін дамытуды және (немесе) құруды және жабдықтар сатып алуды жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Кредиттер/микрокредиттер:
1) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашу, ісін жаңа бастаған кәсіпкердің қызметін кеңейту, ауыл шаруашылығы кооперативтерін ашу және зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін дамыту үшін;
2) қалаларда, моноқалаларда (шағын қалалардан басқа) жаңа микрокәсіпорындар құру, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің қызметін кеңейту үшін ұсынылады.
Микробизнес ашу үшін кредиттер/микрокредиттер "Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне не Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өту шеңберінде бизнес-жобаларды қорғағаннан кейін немесе кредит/микрокредит алуға жүгінген күннің алдында сертификат алған мерзімнен кейінгі соңғы 24 ай ішінде басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаты бар болса беріледі.
Кредиттер/микрокредиттер ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің қызметін кеңейту және (немесе) зәкірлік кооперациялар мен ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысушылардың қызметін дамыту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамасы бойынша жұмысқа орналастыруды қамтамасыз ете отырып, кемінде екі жаңа тұрақты жұмыс орнын құру шартымен ұсынылады.
Қаржы агенттігі жұмыскерлер санының орташа жылдық өсімінің серпінін айқындау үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетінен алған ақпаратты пайдаланады. Жұмыскерлер санының орташа жылдық өсімінің серпінін есептеу кезінде есепті күн келесі қаржы жылының басы болып табылады.
Кредиттер/микрокредиттер басым тәртіппен аудандардың, шағын қалалардың мамандану карталарына сәйкес іске асырылатын жобаларға ұсынылады. Облыстық деңгейдегі жергілікті атқарушы органдар ӨКП-мен бірлесіп аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасын әзірлейді және қажет болған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша өзгерістер мен түзетулер енгізеді. Бұл ретте аудандар мен шағын қалалардың мамандану картасы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісіледі, оларды ауыл шаруашылығын дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін әкімнің орынбасары бекітеді.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасы микроқаржы ұйымдарына (МҚҰ)/екінші деңгейдегі банктерге (ЕДБ)/кредиттік серіктестіктерге (КС)/"АШҚҚҚ" АҚ-ға/ "ҚазАгроКепіл" АҚ-ға ұсынылады.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасы бизнесті дамыту үшін әлеуетті тауашалар мен табысты бағыттарды айқындау бойынша аудандық деңгейде өткізілетін маркетингтік зерттеу негізінде әзірленеді. Маркетингтік зерттеуді (скрининг әдісі бойынша) "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы, қаржылай емес қолдау операторы жүргізеді. Маркетингтік зерттеу аяқталғанға дейін бұдан бұрын бекітілген аудандардың, шағын қалалардың мамандану карталары қолданады.
Ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда, қалаларда ауыл шаруашылығы бағыттары бойынша кредиттер/микрокредиттер "АШҚҚҚ" АҚ, сондай-ақ МҚҰ және қорландыру "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ арқылы жүргізілетін кредиттік серіктестіктер арқылы беріледі.
Қалаларда және шағын қалаларда кредиттер/микрокредиттер қорландыру "Даму" КДҚ АҚ арқылы жүзеге асырылатын екінші деңгейдегі банктер (ЕДБ), микроқаржы ұйымдары арқылы беріледі.
Бағдарламаға қатысушыларға кредит/микрокредит беру мақсатында жергілікті атқарушы органдарға мынадай шарттармен бюджеттік кредит беріледі:

1) на 7 лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
2) целевого назначения бюджетного кредита - микрокредитования бизнес - проектов в рамках Программы;
3) когда период освоения бюджетного кредита составляет 6 месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу.
Кредиторы не менее 20 % от суммы договора займа, заключаемого с местным исполнительным органом, направляют на финансирование стартового бизнеса.
Кредиты/микрокредиты не предоставляются на потребительские цели, погашение предыдущих займов, производство подакцизной продукции, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено участником Программы на бизнес цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита/микрокредита.
Решение об участии организации микрокредитования и АО "ФФПСХ", а также выделяемых суммах утверждается постановлением акимата области. Допускается одновременное участие двух организаций микрокредитования и АО "ФФПСХ" в одной области.
Местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства предоставляют средства бюджетного кредита по кредитным соглашениям организациям микрокредитования и АО "ФФПСХ".
Условия предоставления бюджетных кредитов организациям микрокредитования и АО "ФФПСХ":
1) срок кредитования - не более 7 лет;
2) ставка вознаграждения - 0,01% годовых;
3) период освоения - для организаций микрокредитования и АО "ФФПСХ" - 12 месяцев;
4) целевое назначение для АО "ФФПСХ" - микрокредитование бизнес-проектов в рамках Программы; для организаций микрокредитования - фондирование МФО/КТ/БВУ для кредитования/микрокредитования бизнес-проектов в рамках Программы.
Условия фондирования МФО/КТ/БВУ:
1) фондирование осуществляется на условиях срочности, возвратности, платности и целевого использования. Для микрофинансовых организаций заемные средства выдаются без обеспечения в соответствии с внутренними документами организации микрокредитования.
2) срок кредитования - до 7 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения - до 1% годовых для АО "ФРП "Даму" и до 2% годовых для акционерного общества "Аграрная кредитная корпорация";
4) период освоения - 12 месяцев в малых городах и сельских населенных пунктах, 6 месяцев в городах и моногородах с даты заключения кредитного соглашения;

1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 % жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 7 жылға;
2) бюджеттiк кредиттiң нысаналы мақсаты – Бағдарлама шеңберінде бизнес-жобаларға микрокредит беру;
3) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 6 айды құрайды және бюджеттік кредитті жергілікті атқарушы органға аударған кезден бастап есептеледі.
Кредитор жергілікті атқарушы органмен жасалатын қарыз шарты сомасының кемінде 20 %-ын бастапқы бизнесті қаржыландыруға жолдайды.
Кредиттер/микрокредиттер тұтынушылық мақсаттарға, бұрынғы қарыздарды өтеуге, акцизделетін өнімдерді өндіруге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, Бағдарламаға қатысушы жер учаскелерінің/жылжымайтын тұрғын үй мүлкінің нысаналы бағытын кредит/микрокредит ұсыну туралы шарт жасаған күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсатқа өзгертетін жағдайларды қоспағанда, жер учаскелерін (нысаналы бағыты кәсіпкерлік қызметпен байланысы жоқ) сатып алуға берілмейді.
Микрокредит беру ұйымының және "АШҚҚҚ" АҚ қатысуы, сондай-ақ бөлінетін сомалар туралы шешім облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі. Бір облыста бір мезгілде екі микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ қатысуына жол беріледі.
Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар микрокредит беру ұйымдарына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға кредиттік келісімдер бойынша бюджеттік кредит қаражатын ұсынады.
Микрокредит беру ұйымдарына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға бюджеттік кредит беру шарттары:
1) кредит беру мерзімі – 7 жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,01 %;
3) игеру кезеңі – микрокредит беру ұйымдары мен "АШҚҚ" АҚ үшін - 12 ай;
4) нысаналы мақсаты – "АШҚҚҚ" АҚ үшін – Бағдарлама шеңберіндегі бизнес-жобаларға микрокредит беру; микрокредит беру ұйымдары үшін – Бағдарлама шеңберіндегі бизнес-жобаларға кредит/микрокредит беру үшін МҚҰ/КС/ЕДБ-ны қорландыру.
МҚҰ/КС/ЕДБ-ны қорландыру шарттары:
1) қорландыру мерзімділік, қайтарымдылық, ақылылық, мақсатты пайдалану шарттарында жүзеге асырылады. Микроқаржы ұйымдары үшін қарыз қаражаты микрокредит ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес қамтамасыз етілмей беріледі;
2) кредит беру мерзімі – 7 жылға дейін;
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі – "Даму" КДҚ" АҚ үшін жылдық 1 %-ға дейін және "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ үшін жылдық 2 %-ға дейін;
4) игеру кезеңі – кредиттік келісім жасасқан күннен бастап шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде 12 ай, қалаларда және моноқалаларда 6 ай;

5) целевое назначение - кредитование/микрокредитование бизнес-проектов в рамках Программы.
Организациям микрокредитования/БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования.
Условия выдачи кредитов/микрокредитов участникам Программы:
1) срок кредита/микрокредита - до 5 лет, срок кредита/микрокредита для проектов в сфере животноводства и создания сельскохозяйственных кооперативов - до 7 лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита:
в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и в малых городах - до 2,5 тысяч МРП, для развития якорной кооперации – до 5,0 тысяч МРП;
в городах, моногородах (кроме городов Астана, Алматы, Актау, Атырау) - до 6,5 тысяч МРП;
в городах Астана, Алматы, Актау, Атырау - до 8,0 тысяч МРП;
3) номинальная ставка вознаграждения - не более 6% годовых;
4) БВУ/МФО/КТ/АО "ФФПСХ" запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом участников Программы, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения участником Программы обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей должен быть предварительно письменно согласован с организациями микрокредитования, за исключением АО "ФФПСХ";
5) кредит/микрокредит в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности), малых городах, городах и моногородах не предоставляется субъектам среднего и крупного предпринимательства, определенным в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
6) возможность получения льготного периода по погашению основного долга и вознаграждения сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования/микрокредитования по решению кредитора;
7) в договорах о предоставлении кредита/микрокредита между МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" и участником Программы в обязательном порядке указывается условие по созданию новых рабочих мест, за исключением проектов начинающих предпринимателей;
8) сроки и суммы займов определяются в соответствии с направлением деятельности участника Программы, согласно Правилам кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утверждаемым уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса (далее - Правила микрокредитования);
9) МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" за счет средств, возвращенных конечными заемщиками по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020" и Программы, осуществляют повторное кредитование/микрокредитование конечных заемщиков на условиях Программы вне зависимости от приоритетных видов деятельности, указанных в картах специализации районов и малых городов в следующем порядке:

5) нысаналы мақсаты – Бағдарлама шеңберінде бизнес-жобаларға кредит/микрокредит беру.
Микрокредит беру ұйымдарына/ЕДБ/МҚҰ/КС/"АШҚҚҚ" АҚ-ға негізгі қарызды өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бір бөлігінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең ұсынылады.
Бағдарламаға қатысушыларға кредит/микрокредит беру шарттары:
1) кредит/микрокредит мерзімі – 5 жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін кредит/микрокредит беру мерзімі – 7 жылға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы:
ауылдық елді мекендерде (оларың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда – 2,5 мың АЕК-ке дейін, зәкірлік кооперацияны дамыту үшін – 5,0 мың АЕК-ке дейін;
қалаларда, моноқалаларда (Астана, Алматы, Ақтау, Атырау қалаларынан басқа) – 6,5 мың АЕК-ке дейін;
Астана, Алматы, Ақтау, Атырау қалаларында – 8,0 мың АЕК-ке дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6 %-дан аспайды;
4) ЕДБ/МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға Бағдарламаға қатысушы кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзу себебімен алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, Бағдарламаға қатысушылардың кредитімен/микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе төлемдерді алуға тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялардың, алымдардың және/немесе өзге де төлемдердің мөлшері "АШҚҚҚ" АҚ қоспағанда, кредит беру ұйымдарымен алдын ала жазбаша келісілуге тиіс;
5) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан), шағын қалаларда, қалаларда және моноқалаларда кредит/микрокредит Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес айқындалатын орта және ірі кәсіпорындар субъектілеріне берілмейді;
6) негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезеңді және кредитордың шешімі бойынша кредит/микрокредит беру мерзімінің ұзақтығы үштен бір бөліктен аспайтын мерзімде сыйақы алу мүмкіндігі;
7) МҚҰ/КС/ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ және Бағдарламаға қатысушы арасындағы кредит/микрокредит беру туралы шарттарда ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің жобаларын қоспағанда, міндетті түрде жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарт көрсетіледі;
8) қарыздың мерзімдері мен сомалары агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит/микрокредит беру қағидаларына (бұдан әрі – Микрокредит беру қағидалары) сәйкес Бағдарламаға қатысушы қызметінің бағыттары бойынша айқындалады;
9) ЕДБ/МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасының және Бағдарлама шеңберінде бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша соңғы қарыз алушылар қайтарған қаражаттар есебінен аудандардың және шағын мамандандыру картасында көрсетілген қызметтердің басым түрлеріне қарамастан Бағдарлама шарттарымен соңғы қарыз алушыларға қайта микрокредит/кредит беруді мынадай тәртіппен іске асырады:

за счет средств, возвращенных конечными заемщиками в течение 2015-2016 годов по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках Программы "Дорожная карта занятости-2020", до истечения 2018 года;
за счет средств, возвращенных в течение финансового года по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках настоящей Программы, до истечения следующего финансового года и на срок, не превышающий срок действия договора о привлечении средств, заключенного с местными исполнительными органами.
В случае неосвоения данных средств до истечения указанных сроков, МФО/КТ/БВУ/АО "ФФПСХ" обеспечивают их возврат в соответствующий бюджет.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов в городах и моногородах определяется Правилами кредитования/микрокредитования в городах, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства.
Порядок предоставления кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах определяется Правилами микрокредитования.
Механизм предоставления кредитов/микрокредитов для участников Программы, реализующих или планирующих реализовать бизнес-проекты в сельских населенных пунктах и малых городах:
1) претенденты напрямую либо через районные филиалы РПП/акимов сельских округов и населенных пунктов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций по мерам содействия предпринимательской деятельности и прохождения проверки на предмет соответствия требованиям к участникам Программы;
2) претенденты, планирующие открытие микробизнеса, не имеющие сертификатов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства, и заинтересованные претенденты направляются для участия в проекте "Бастау Бизнес" или курсах обучения основам предпринимательства по первому направлению Программы;
3) претенденты с сертификатами о прохождении курсов обучения (обязательно для открывающих микробизнес) по результатам проверок в АИС "Рынок труда" направляются центрами занятости населения в МФО/КТ/АО "ФФПСХ" с заявлением на получение кредита/микрокредита с приложением документов, указанных в Правилах микрокредитования;
4) МФО/КТ/АО "ФФПСХ" проводят оценку потенциального бизнес-проекта, дают заключение и принимают решение о возможности или невозможности выдачи кредита/микрокредита;
5) МФО/КТ ежемесячно, в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляют информацию по выданным кредитам/микрокредитам организации микрокредитования. Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно, в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства информацию по выданным кредитам/микрокредитам согласно форме, установленной в Правилах микрокредитования;

2018 жыл аяқталғанға дейін "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша 2015 – 2016 жылдар ішінде соңғы қарыз алушылар қайтарған қаражат есебінен;
осы Бағдарлама шеңберінде келесі қаржы жылы аяқталғанға дейін қаржы жылы ішінде және жергілікті атқарушы органдармен жасалған қаржыны тарту туралы шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша қайтарылған қаражат есебінен.
Көрсетілген мерзім өткенге дейін аталған қаражат игерілмеген жағдайда, МҚҰ/КС/ ЕДБ/ "АШҚҚҚ" АҚ олардың тиісті бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.
Қалаларда және моноқалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларында айқындалады.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тәртібі Микрокредит беру қағидаларында айқындалады.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда бизнес-жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын Бағдарламаға қатысушылар үшін кредиттер/микрокредиттер беру тетігі:
1) үміткерлер тікелей не ӨКП аудандық филиалдары/ауылдық округтер мен елді мекендердің әкімдері арқылы кәсіпкерлік қызметке жәрдемдесу шаралары бойынша консультациялар және Бағдарламаға қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тұрғысынан тексеруден өту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді;
2) микробизнес ашуды жоспарлайтын, кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттары жоқ үміткерлер және қызығушылық танытқан үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасына немесе Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарына қатысу үшін жіберіледі;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары "Еңбек нарығы" ААЖ-да тексеру нәтижелері бойынша оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттары бар (микробизнес ашушылар үшін міндетті) үміткерлерді агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Микрокредит беру қағидаларында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, кредит/микрокредит алуға арналған өтінішпен МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ-ға жіберіледі;
4) МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ әлеуетті бизнес-жобаны бағалауды жүргізеді, кредит/ микрокредит беру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды береді және шешім қабылдайды;
5) МҚҰ/КС ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат ұсынады. Микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға Микрокредит беру қағидаларында белгіленген нысанға сәйкес берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат ұсынады;

6) МФО/КТ/АО "ФФПСХ" в течение девяноста дней со дня выдачи кредита/микрокредита проводят мониторинг целевого использования кредита/микрокредита. Отчет по целевому использованию кредитов/микрокредитов ежеквартально предоставляется МФО/КТ организации микрокредитования в срок до 10 числа, следующего за отчетным периодом, согласно форме, установленной в Правилах микрокредитования;
7) организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" представляют отчет по целевому использованию кредитов/микрокредитов ежеквартально, в срок до 20 числа, следующего за отчетным периодом, в местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) согласно форме, установленной в Правилах микрокредитования.
Механизм предоставления кредитов/микрокредитов в городах, моногородах, кроме малых городов:
1) претенденты напрямую либо через районные филиалы РПП/акиматы городов и районов в составе городов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций по мерам содействия предпринимательской деятельности и прохождения проверки на предмет соответствия участникам Программы;
2) заинтересованные претенденты, не имеющие сертификатов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства, направляются для участия в курсах обучения основам предпринимательства;
3) претенденты по результатам проверок в АИС "Рынок труда" направляются центрами занятости населения и с сертификатами о прохождении курсов обучения (при наличии) обращаются в МФО/БВУ с заявлением на получение кредита/микрокредита;
4) участники Программы разрабатывают бизнес-план проекта и обращаются с заявкой на получение кредита/микрокредита в БВУ/МФО;
5) БВУ/МФО проводят оценку потенциального бизнес-проекта, дают заключение и принимают решение о возможности или невозможности выдачи кредита/микрокредита;
6) БВУ/МФО ежемесячно, в срок до 20 числа месяца, следующего за отчетным, представляют информацию в организацию микрокредитования по выданным кредитам/микрокредитам в рамках Программы;
7) организация микрокредитования ежемесячно, в срок до 25 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в местный исполнительный орган по вопросам предпринимательства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) информацию по выданным кредитам/микрокредитам и их целевом использовании согласно форме, установленной в кредитном соглашении между местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства и организацией микрокредитования.
Сноска. Пункт 5.2.2 в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) МҚҰ/КС/ "АШҚҚҚ" АҚ кредит/микрокредит берілген күннен бастап тоқсан күн ішінде кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді. Кредиттердің/ микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы бойынша есеп МҚҰ/КС/микрокредит беру ұйымына тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде Микрокредит беру қағидаларында белгіленген нысанға сәйкес ұсынылады;
7) микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға Микрокредит беру қағидаларында белгіленген нысанға сәйкес кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы бойынша есеп (портал арқылы электрондық түрде/ қолма-қол) береді.
Шағын қалалардан басқа моноқалаларда, қалаларда кредиттер/микрокредиттер беру тетігі:
1) үміткерлер тікелей не ӨКП аудандық филиалдары/қалалардың және қала құрамындағы аудандардың әкімдіктеріне кәсіпкерлік қызметке жәрдемдесу шаралары бойынша консультациялар алу және Бағдарламаға қатысушыларға сәйкес келуі тұрғысынан тексеруден өту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді;
2) кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттары жоқ қызығушылық танытқан үміткерлер кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарына қатысу үшін жіберіледі;
3) халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткерлерді "Еңбек нарығы" ААЖ-де тексеру нәтижелері бойынша және оқыту курстарынан өткендігі туралы сертификаттарымен (бар болса) МҚҰ/ЕДБ-ға жібереді;
4) Бағдарламаға қатысушылар жобаның бизнес-жоспарын әзірлейді және кредит/ микрокредит алу үшін өтініммен ЕДБ/МҚҰ-ға жүгінеді;
5) ЕДБ/МҚҰ әлеуетті бизнес-жобаны бағалауды жүргізеді, кредит/микрокредит беру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы қорытынды береді және шешім қабылдайды;
6) ЕДБ/МҚҰ ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-күніне дейінгі мерзімде Бағдарлама шеңберінде берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша микрокредит беру ұйымына ақпарат ұсынады;
7) микрокредит беру ұйымы кәсіпкерлік және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен микрокредит беру ұйымы арасындағы кредиттік келісімде белгіленген нысанға сәйкес ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне дейінгі мерзімде берілген кредиттер/ микрокредиттер және олардың мақсатты пайдаланылуы бойынша ақпарат (портал арқылы электрондық түрде/қолма-қол) ұсынады;

5.2.3. Гарантирование кредитов/микрокредитов в городах и на селе
Гарантия предоставляется только по кредитам/микрокредитам, выдаваемым МФО/КТ/БВУ с 1 января 2017 года на:
1) открытие микробизнеса, расширение существующего бизнеса, создание кооперативов в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах;
2) создание новых микропредприятий, расширение существующего бизнеса в городах.
К участию в гарантировании при условии соответствия условиям второго направления Программы допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через МФО/КТ в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, ЕНПФ, акимата области и организации микрокредитования.
Гарантирование кредитов/микрокредитов, выдаваемых в сельских населенных пунктах и малых городах, осуществляется АО "КазАгроГарант", в городах - АО "ФРП "Даму".
Размер комиссий от местных исполнительных органов за гарантирование кредитов/микрокредитов в сельских населенных пунктах и малых городах составляет 30% от размера гарантии, в городах – 20 %.
Гарантия для участников Программы предоставляется на безвозмездной основе.
Размер гарантий для начинающего предпринимателя не может быть выше 85 % от суммы кредита/микрокредита.
Сумма кредита/микрокредита, подлежащего гарантированию, не может превышать восемь тысяч МРП.
Номинальная ставка вознаграждения по кредитам/микрокредитам МФО/КТ/БВУ, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше 6 %.
Финансирование частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам осуществляется за счет местных бюджетов путем подписания соответствующего договора между местным исполнительным органом по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства и гарантом. В одной административной территориальной единице области местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства могут привлечь в рамках Программы двух гарантов.
Объем гарантирования в рамках Программы осуществляется в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты комиссий по заключаемым договорам гарантии на соответствующий финансовый год.
В целях оплаты за выпущенные гарантии местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства в начале очередного года перечисляют гарантам 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на комиссии за гарантирование кредитов микрофинансовых организаций. Остальная часть целевых трансфертов перечисляется гарантам после полного освоения первой половины средств, перечисленных гарантам в начале года, по мере заключения договоров гарантии.
Подтверждением освоения бюджетных средств является факт заключения договора гарантии.
Гарантия предоставляется на срок действия кредита/микрокредита, в обеспечение исполнения обязательств по которому она была выпущена.
Гарант вправе отказать в предоставлении гарантии в случаях, установленных Правилами гарантирования и/или договором гарантирования.
Порядок и условия частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам определяются Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утверждаемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
Порядок и условия частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам в городах определяются Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам предпринимательства.
Сноска. Пункт 5.2.3 в редакции постановления Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5.2.3. Қалалардағы және ауылдағы кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік беру
Ескерту. 5.2.3 тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 24.04.2018 № 216 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Кепілдік МҚҰ/КС/ЕДБ 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашуға, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейтуге, кооперативтер құруға;
2) қалаларда жаңа микрокәсіпорындар құруға, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейтуге берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ғана ұсынылады.
Бағдарламаның екінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда кепілдендіруге қатысуға Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, БЗЖҚ, облыс әкімдігінің және микрокредит беру ұйымының қаражаты есебінен іске асырылып жатқан бағдарламалар шеңберінде МҚО/КС арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлерге жол беріледі.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда берілетін кредиттерді/микрокредиттерді кепілдендіруді – "ҚазАгроКепіл" АҚ, қалаларда – "Даму" КДҚ" АҚ жүзеге асырады.
Кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік бергені үшін жергілікті атқарушы органдардан алынатын комиссиялардың мөлшері ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кепілдік мөлшерінен 30%-ды, қалаларда – 20%-ды құрайды.
Бағдарламаға қатысушылар үшін кепілдік ақысыз негізде ұсынылады.
Ісін жаңа бастаған кәсіпкер үшін кепілдіктердің мөлшері кредит/микрокредит сомасынан 85%-дан аспайды.
Кепілдік берілуге тиіс кредит/микрокредит сомасы сегіз мың АЕК-тен аспайды.
Кепілдік жүзеге асырылатын МҚҰ/КС/ЕДБ кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі 6%-дан аспайды.
Кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдікті қаржыландыру кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган мен кепілгер арасындағы тиісті шартқа қол қою жолымен жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Облыстың бір әкімшілік аумақтық бірлігінде кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар Бағдарлама шеңберінде екі кепілгерді тартуына болады.
Бағдарлама шеңберінде кепілдік беру көлемі тиісті қаржы жылына жасалатын кепілдік шарттары бойынша комиссияларды төлеу үшін бөлінген бюджет қаражаты шегінде жүзеге асырылады.
Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар келесі жылдың басында микроқаржы ұйымдарының кредиттеріне кепілдік беру үшін комиссияларға бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50%-ын кепілгерлерге аударады. Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі жылдың басында кепілгерлерге аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін кепілдік шарттарының жасалуына қарай кепілгерлерге аударылады.
Кепілдік шартының жасалу фактісі бюджет қаражаты игерілуінің растамасы болып табылады.
Кепілдік шығарылған міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін кредиттің/микрокредиттің қолданылу мерзіміне ұсынылады.
Кепілгер Кепілдік беру қағидаларында және/немесе кепілдік шартында белгіленген жағдайларда кепілдік ұсынудан бас тартуға құқылы.
Кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдік беру тәртібі мен шарттары агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары/кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында айқындалады.
Қалаларда кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдік беру тәртібі мен шарттары кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қалаларда микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында айқындалады.

5.2.4. Субсидирование операционных затрат микрофинансовых организаций
Субсидирование операционных затрат МФО осуществляется местными исполнительными органами по вопросам сельского хозяйства за счет средств местного бюджета.
Субсидированию подлежат операционные затраты на выдачу микрокредитов МФО, выданных в сельских населенных пунктах и малых городах.
Получателями субсидий являются МФО.
Субсидии предоставляются на следующих условиях:
1) размер субсидии составляет 10% от объема микрокредитов, выданных МФО в сельской местности и малых городах за счет средств фондирования, полученных от АО "Аграрная кредитная корпорация";
2) субсидия выплачивается МФО единовременно по подтвержденным оператором по субсидированию объемам полного освоения средств, предоставленных МФО АО "Аграрная кредитная корпорация" для микрокредитования в сельской местности и малых городах;
3) освоение средств, предоставленных МФО АО "Аграрная кредитная корпорация" для микрокредитования в сельской местности и малых городах, должно быть подтверждено оператором по субсидированию на основе документов, предоставляемых МФО, в соответствии с Правилами субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утверждаемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
4) для целей субсидирования учитываются только микрокредиты, выданные МФО на цели, предусмотренные Программой.
Субсидированию не подлежат операционные расходы МФО на выдачу микрокредитов, выданных МФО за счет возвратных средств от ранее выданных микрокредитов (платежи по погашению основного долга и вознаграждения), по которым МФО уже были получены субсидии операционных затрат.
Решение о распределении средств на субсидирование операционных расходов МФО принимается региональной комиссией, создаваемой решением акима области, в состав которой входят заместитель акима области - председатель комиссии, представители структурных подразделений акимата области, оператора по субсидированию, РПП, общественных организаций (далее - комиссия по субсидированию). Комиссия по субсидированию является консультативно-совещательным органом. Рабочим органом комиссии по субсидированию является местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства.
Порядок и условия субсидирования операционных расходов МФО регламентируются Правилами субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утверждаемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
В рамках реализации второго направления
Финансирование мер по микрокредитованию осуществляется за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета через местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства.
Отчет о выданных микрокредитах представляется организациями микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно в местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным.
Местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства и сельского хозяйства на основе отчетов организаций по микрокредитованию ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют в центры занятости населения и операторам Программы информацию:

5.2.4. Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығындарын субсидиялау
МҚҰ операциялық шығындарын субсидиялауды ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда берілген МҚҰ микрокредиттерін беруге арналған операциялық шығындар субсидиялауға жатады.
МҚҰ субсидия алушылар болып табылады.
Субсидиялар мынадай шарттармен беріледі:
1) субсидия мөлшері "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ-дан алынған қорландыру қаражаты есебінен ауылдық жерлерде және шағын қалаларда МҚҰ берген микрокредиттің көлемінен 10 %-ды құрайды;
2) субсидия ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микрокредит беру үшін "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ МҚҰ-ға ұсынған, оператор растаған қаражатты толық игеру көлемін субсидиялау бойынша бір уақытта МҚҰ-ға төленеді;
3) МҚҰ-ға ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микрокредит беру үшін "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ ұсынған қаражаттың игерілуін агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларына сәйкес МҚҰ ұсынған құжаттар негізінде субсидиялау жөніндегі оператор растауға тиіс;
4) субсидиялау мақсаты үшін Бағдарламада көзделген мақсаттарға МҚҰ берген микрокредиттер ғана ескеріледі.
Бұрын берілген, МҚҰ операциялық шығындарына субсидия алған, микрокредиттерден қайтарылған (негізгі қарыз бен сыйақыны өтеу бойынша төлемдер) қаражат есебінен МҚҰ берген микрокредиттерді беруге арналған МҚҰ операциялық шығыстары субсидиялауға жатпайды.
МҚҰ-ның операциялық шығыстарын субсидиялауға арналған қаражатты бөлу туралы шешімді облыс әкімінің шешімімен құрылатын өңірлік комиссия (бұдан әрі – субсидиялау жөніндегі комиссия) қабылдайды, оның құрамына облыс әкімінің орынбасары – комиссия төрағасы, облыс әкімдігі құрылымдық бөлімшелерінің, субсидиялау жөніндегі операторлардың, ӨКП, қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді. Субсидиялау жөніндегі комиссия консультациялық-кеңесші орган болып табылады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган субсидиялау жөніндегі комиссияның жұмыс органы болып табылады.
МҚҰ операциялық шығыстарын субсидиялау тәртібі мен шарттары агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітетін Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларында регламенттеледі.
Екінші бағытты іске асыру шеңберінде
Микрокредит беру жөніндегі шараларды қаржыландыру кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдары арқылы республикалық бюджет және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Берілген микрокредиттер туралы есепті микрокредит беру ұйымдары мен "АШҚҚҚ" АҚ кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті органдарға ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ұсынады.
Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар микрокредит беру жөніндегі ұйымдардың есептері негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту орталықтарына және Бағдарламаның операторына:

1) о реализации проекта "Бастау Бизнес";
2) о ходе микрокредитования на селе с учетом гарантирования и субсидирования;
3) о ходе микрокредитования в городах с учетом гарантирования;
4) о создаваемых рабочих местах.
Операторы Программы на основании информации, полученной от местных исполнительных органов, ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным, представляют информацию уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
5.2.5. Предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей
Государственные гранты предоставляются участникам Программы, реализующим или планирующим реализовать стартовый бизнес, на безвозмездной и безвозвратной основе.
Финансирование мер поддержки в форме государственных грантов осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджета.
Претендентами на получение государственных грантов являются также переселенцы и оралманы, прошедшие курсы обучения основам предпринимательства в рамках Программы или завершившие обучение в рамках первого направления Программы и ранее не получавшие финансовую поддержку в рамках других государственных программ.
Государственные гранты на реализацию новых бизнес-идей предоставляются в размере до 100 МРП.
Государственные гранты используются на приобретение необходимого инвентаря, орудий труда, технологического оборудования.
Государственные гранты не предоставляются на потребительские цели, погашение кредитных займов, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков, производство подакцизной продукции.
Право на получение государственных грантов участник Программы имеет один раз.
Обязательными условиями для участников Программы на получение государственного гранта являются:
1) его регистрация в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) наличие положительного заключения PПП;
3) наличие документа об окончании обучения по проекту "Бастау - Бизнес" или в рамках первого направления Программы.
Средства государственных грантов используются по целевому назначению.
РПП с участием заинтересованных органов и организаций создают комиссию по рассмотрению заявок претендентов на получение государственного гранта.
Механизм предоставления государственных грантов
1) для получения государственного гранта претенденты обращаются с заявлением в центр занятости населения;
2) центры занятости населения рассматривают представленные заявления и документы, формируют списки претендентов на получение государственных грантов и направляют на рассмотрение комиссии при РПП;

1) "Бастау Бизнес" жобасының іске асырылуы;
2) кепілдік беру және субсидиялауды есепке ала отырып, ауылда микрокредит беру барысы;
3) кепілдік беруді есепке ала отырып қалаларда микрокредит беру барысы;
4) құрылатын жұмыс орындары туралы ақпаратты ұсынады.
Бағдарлама операторы жергілікті атқарушы органдардан алынған ақпараттың негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту саласындағы уәкілетті органға ақпарат ұсынады.
5.2.5. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру"
Мемлекеттік гранттар бастапқы бизнесті іске асырып жатқан немесе іске асыруды жоспарлап жатқан Бағдарламаға қатысушыларға өтеусіз және қайтарымсыз негізде беріледі.
Мемлекеттік гранттар нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік гранттарды алуға үміткерлер қоныс аударушылар мен оралмандар, Бағдарламаның шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткен немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде оқытуды аяқтаған және бұдан бұрын басқа мемлекеттік бағдарламалар шеңберінде қаржылай қолдау алмаған азаматтар болып табылады.
Бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар 100 АЕК дейінгі мөлшерде ұсынылады.
Мемлекеттік грант қажетті инвентарьды, еңбек құрал-жабдықтарын, технологиялық жабдықты сатып алуға пайдаланылады.
Мемлекеттік грант тұтынушылық мақсатқа, кредиттік қарыздарды өтеуге, жылжымайтын тұрғын үй мүлкін сатып алуға және салуға, жер учаскелерін сатып алуға, акцизделетін өнімдерді өндіруге берілмейді.
Бағдарламаға қатысушылардың мемлекеттік гранттарды бір рет қана алуға құқығы бар.
Бағдарламаға қатысушылар үшін мемлекеттік гранттар алуға қойылатын міндетті шарттар:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес оның салық органдарында тіркелуі;
2) ӨКП-нің оң қорытындысының болуы;
3) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша немесе Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде оқуды аяқтағаны туралы құжаттың болуы болып табылады.
Мемлекеттік грант қаражаты нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылады.
ӨКП мүдделі мемлекеттік органдардың және ұйымдардың қатысуымен мемлекеттік гранттарды алуға үміткерлердің өтінімін қарау жөнінде комиссия құрады.
Мемлекеттік гранттарды беру тетігі
1) үміткерлер мемлекеттік гранттарды алу үшін халықты жұмыспен қамту орталығына өтінішпен жүгінеді;
2) халықты жұмыспен қамту орталықтары ұсынылған өтінімдер мен құжаттарды қарап, мемлекеттік гранттарды алуға үміткерлердің тізімін қалыптастырады және ӨКП жанындағы комиссияның қарауына жібереді;

3) комиссия при РПП рассматривает необходимые документы, готовит заключение о предоставлении/непредоставлении государственного гранта и в течение пяти рабочих дней со дня их получения направляет в центр занятости населения соответствующее заключение;
4) для выдачи заключения комиссия при РПП при необходимости проводит индивидуальное собеседование либо запрашивает дополнительные документы у лиц, претендующих на получение государственного гранта;
5) центр занятости населения в течение трех рабочих дней после получения заключений письменно уведомляет об этом заявителя;
6) РПП в течение 12 месяцев со дня предоставления государственного гранта ведет мониторинг целевого использования средств и оказывает содействие в предоставлении сервисных услуг по сопровождению проекта (маркетинговые, юридические, бухгалтерские и другие виды услуг).
Порядок предоставления государственных грантов на реализацию новых бизнес идей определяется Правилами предоставления государственных грантов, утвержденными в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Подраздел 5.2 дополнен пунктом 5.2.5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.3 Третье направление: развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов
Третье направление Программы предусматривает реализацию следующих задач:
1) содействие в обеспечении занятости безработных и самозанятых;
2) повышение мобильности трудовых ресурсов;
3) создание единой цифровой площадки по трудоустройству.
Оператором третьего направления Программы является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Сноска. Подраздел 5.3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.3.1. Содействие в обеспечении занятости безработных и самозанятых
В целях обеспечения занятости участникам Программы предоставляются следующие меры государственной поддержки:
1) социальная профессиональная ориентация, помощь в выборе профессии, консультации по вопросам обучения и трудоустройства;
2) поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве;
3) создание социальных рабочих мест;
4) организация молодежной практики;
5) организация общественных работ.
Участниками Программы, получающими поддержку в обеспечении занятости, являются лица, ищущие работу, безработные и иные лица, пользующиеся преимущественным правом в соответствии с Законом.
Социальная профессиональная ориентация
Социальная профессиональная ориентация включает в себя следующие меры:

3) ӨКП жанындағы комиссия қажетті құжаттарды қарап, мемлекеттік грант беру/бермеу туралы қорытынды дайындайды және оларды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті қорытындыны халықты жұмыспен қамту орталығына жолдайды;
4) ӨКП жанындағы комиссия қорытынды беру үшін қажет болған жағдайда мемлекеттік грант алуға үміткер адамдармен жеке сұхбаттасу өткізеді не қосымша құжаттар сұратады;
5) халықты жұмыспен қамту орталығы қорытындыларды алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде бұл туралы өтініш берушіні жазбаша түрде хабардар етеді;
6) ӨКП мемлекеттік грант берілген күннен бастап 12 ай ішінде қаражаттың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және жобаны сүйемелдеу бойынша сервистік қызметтер (маркетингтік, заңдық, бухгалтерлік және басқа да қызмет түрлерін) ұсынуға жәрдемдеседі.
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында айқындалады.
5.3. Үшінші бағыт: халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту
Ескерту. 5.3-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.06.2017 № 390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағдарламаның үшінші бағыты мынадай міндеттерді іске асыруды көздейді:
1) жұмыссыз және өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
2) еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру;
3) жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаң құру.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Бағдарламаның үшінші бағытының операторы болып табылады.
5.3.1. Жұмыссыздар мен өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу
Бағдарламаға қатысушыларды жұмыспен қамтамасыз ету мақсатында мынадай мемлекеттік қолдау шаралары көрсетіледі:
1) әлеуметтік кәсіптік бағдарлау, кәсіп таңдауда көмек көрсету, оқу және жұмысқа орналасу мәселелері бойынша консультациялар;
2) лайықты бос жұмыс орындарын іздеу және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу;
3) әлеуметтік жұмыс орындарын құру;
4) жастар практикасын ұйымдастыру;
5) қоғамдық жұмыс орындарын ұйымдастыру.
Жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыздар және Заңға сәйкес басым құқықтарды пайдаланатын өзге адамдар жұмыспен қамтамасыз етуде қолдау көрсетілетін Бағдарламаға қатысушылар болып табылады.
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау:

1) профессиональное информирование о трудовой деятельности, состоянии рынка труда, возможностях трудоустройства по имеющейся специальности или прохождения профессионального обучения;
2) профессиональное консультирование выбора места работы и профессии на основе индивидуально-психологических характеристик лица, особенностей жизненных ситуаций, профессиональных знаний, навыков, интересов личности, состояния здоровья и потребностей рынка труда;
3) профессиональный отбор посредством установления соответствия лица квалификационным требованиям, определенным для конкретных видов профессий (специальности) и должностей.
Профессиональная ориентация осуществляется для лиц, ищущих работу, безработных, самозанятых, студентов, учащихся старших классов общеобразовательных школ.
Порядок проведения профессиональной ориентации определяется Правилами проведения социальной профессиональной ориентации.
Профессиональная ориентация проводится центрами занятости населения, организациями образования с привлечением региональной палаты предпринимателей (РПП) и частных агентств занятости и (или) иных организаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном социальном заказе, грантах и премиях для неправительственных организаций в Республике Казахстан и государственных закупках.
Поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве
Поиск подходящих вакансий и содействие в трудоустройстве для обратившихся граждан осуществляются центрами занятости населения.
Центры занятости населения оказывают участникам Программы содействие в трудоустройстве:
1) на существующие в базе данных вакантные рабочие места;
2) рабочие места, заявленные работодателями самостоятельно;
3) рабочие места, создаваемые в рамках реализуемых государственных и отраслевых программ;
4) рабочие места через частные агентства занятости;
5) социальные рабочие места с частичным субсидированием заработной платы, а также рабочие места для прохождения молодежной практики.
Центры занятости населения вправе привлечь частные агентства занятости для оказания услуг по трудоустройству.
Участники Программы, которые не могут быть трудоустроены из-за отсутствия необходимой квалификации, направляются на подготовку кадров с ТиПО и краткосрочное профессиональное обучение в рамках первого направления Программы.
Центральные государственные и местные исполнительные органы, национальные компании при реализации проектов в рамках государственных программ, программ развития территорий предоставляют участникам Программы не менее 10 % вновь создаваемых рабочих мест при строительстве и реконструкции и не менее 15 % вновь создаваемых рабочих мест при текущем и капитальном ремонте, благоустройстве для трудоустройства на проекты по направлениям центров занятости населения.
Создание социальных рабочих мест
Социальное рабочее место создается работодателем по договоренности с центром занятости населения для трудоустройства безработных с субсидированием их заработной платы.
Социальные рабочие места организуются на предприятиях и организациях всех форм собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате и действующие более одного года.
Социальные рабочие места создаются отдельно вне постоянных рабочих мест и вне вакансий на постоянные рабочие места. Такие рабочие места не могут создаваться на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда.
Количество социальных рабочих мест может быть не ограничено.
Работа на социальных рабочих местах носит временный характер. Продолжительность участия граждан в социальных рабочих местах составляет не более 12 месяцев.

1) еңбек қызметі, еңбек нарығының жай-күйі, қолда бар мамандық бойынша жұмысқа орналастыру немесе кәсіптік оқытудан өту мүмкіндіктері туралы кәсіби хабардар етуді;
2) адамның жеке-психологиялық сипаттамасының, өмірлік жағдайлары ерекшеліктерінің, кәсіптік білімдерінің, дағдыларының, қызығушылықтарының, денсаулық жағдайының және еңбек нарығындағы қажеттіліктердің негізінде жұмыс орны мен кәсіп таңдауда кәсіби консультацияны;
3) нақты кәсіп (мамандық) түрлері және лауазымдар үшін айқындалған біліктілік талаптарына адамдардың сәйкестігін белгілеу арқылы кәсіби іріктеуді қамтиды.
Кәсіптік бағдарлау жұмыс іздеген адамдар, жұмыссыздар, өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, студенттер, жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушылары үшін жүзеге асырылады.
Кәсіптік бағдарлауды жүргізу тәртібі Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау жүргізу қағидаларында айқындалады.
Кәсіптік бағдарлауды мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс, Қазақстан Республикасындағы үкіметтік емес ұйымдарға арналған гранттар және сыйлықақылар туралы және мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өңірлік кәсіпкерлер палатасын (ӨКП) және жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерін және (немесе) өзге де ұйымдарды тарта отырып халықты жұмыспен қамту орталықтары жүргізеді.
Лайықты бос жұмыс орындарын іздеу және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу
Жүгінген азаматтар үшін лайықты бос жұмыс орындарын іздеуді және жұмысқа орналасуға жәрдемдесуді халықты жұмыспен қамту орталықтары жүзеге асырады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларға:
1) дерекқорда бар бос жұмыс орындарына;
2) жұмыс берушілер өз бетінше мәлімдеген жұмыс орындарына;
3) іске асырылатын мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде құрылатын жұмыс орындарына;
4) жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері арқылы жұмыс орындарына;
5) жалақысы ішінара субсидияланатын әлеуметтік жұмыс орындарына, сондай-ақ жастар практикасын өтуге арналған жұмыс орындарына жұмысқа орналасуға жәрдем көрсетеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмысқа орналастыру қызметтерін көрсету үшін жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерін тартуға құқылы.
Қажетті біліктілігі болмағандықтан, жұмысқа орналаса алмай жүрген Бағдарламаға қатысушылар Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде ТжКБ бар кадрларды даярлауға және қысқа мерзімді кәсіптік оқуға жіберіледі.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, ұлттық компаниялар мемлекеттік бағдарламалар, аумақтарды дамыту бағдарламалары шеңберінде жобаларды іске асырған кезде халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамалары бойынша жобаларға жұмысқа орналасу үшін Бағдарламаға қатысушыларға құрылыс және реконструкциялау кезінде – жаңадан құрылатын жұмыс орындарының кемінде 10 %-ын, күрделі, ағымдағы жөндеу және абаттандыру кезінде жаңадан құрылатын жұмыс орындарының кемінде 15 %-ын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Әлеуметтік жұмыс орындарын құру
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен уағдаластық бойынша жалақысын субсидиялай отырып, жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орнын құрады.
Әлеуметтік жұмыс орындары барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды ұдайы жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілердің қатысуына жол беріледі.
Әлеуметтік жұмыс орындары тұрақты жұмыс орындарынан тыс және тұрақты жұмыс орындарына арналған бос орындардан тыс құрылады. Мұндай жұмыс орындары ауыр жұмыстарда, зиянды және (немесе) қауіпті еңбек жағдайлары бар жұмыстарда құрылмайды.
Әлеуметтік жұмыс орындарының саны шектелмейді.
Әлеуметтік жұмыс орындарындағы жұмыс уақытша сипатқа ие болады. Азаматтардың әлеуметтік жұмыс орындарына қатысу ұзақтығы 12 айдан аспайды.

Социальные рабочие места создаются для безработных, среди которых приоритетом пользуются лица, указанные в подпунктах 1) - 9) пункта 2 статьи 20 Закона.
Местный исполнительный орган по вопросам занятости населения:
1) формирует спрос и предложение на организацию социальных рабочих мест;
2) утверждает перечень организаций в регионах, представивших заявку на создание социальных рабочих мест (далее - перечень), количество организуемых рабочих мест и конкретные условия работ, размер оплаты труда и источники их финансирования.
Перечень работодателей обновляется в течение календарного года по мере необходимости.
Центр занятости населения в соответствии с утвержденным перечнем заключает с работодателем договор на организацию и финансирование социальных рабочих мест для трудоустройства безработных.
Для участия в социальных рабочих местах безработные подают заявление и документы в центры занятости населения согласно Правилам организации и финансирования социальных рабочих мест.
Центры занятости населения консультируют безработных по вопросу трудоустройства на социальные рабочие места и выдают, в случае их согласия, направление на социальное рабочее место.
Работодатель извещает центр занятости населения в течение трех рабочих дней о приеме на работу или отказе.
В случае нарушения работодателями установленного порядка организации социальных рабочих мест, соответствующий договор с ними подлежит расторжению с возмещением работодателями в бюджет расходов государства на выплату субсидированной части заработной платы участникам социальных рабочих мест.
На безработных, направленных на социальные рабочие места, распространяется трудовое законодательство Республики Казахстан.
По инициативе работодателя, при возникновении вакансии и с согласия участника допускается трудоустройство на постоянную работу до окончания срока заключенного трудового договора. При этом, работодатель направляет в центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан.
Финансирование социальных рабочих мест осуществляется центром занятости населения за счет средств республиканского или местного бюджетов путем предоставления субсидий на компенсацию части затрат работодателя на оплату труда безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места.
Ежемесячный размер субсидий на заработную плату безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам составляет 35 % от установленного размера заработной платы, но не более размера минимальной заработной платы, определенной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Размер субсидирования заработной платы социальных рабочих мест, создаваемых неправительственными организациями для лиц с ограниченными возможностями, устанавливается местными исполнительными органами самостоятельно.
Оплата труда безработным, трудоустроенным на социальные рабочие места, производится работодателем ежемесячно за фактически отработанное время исходя из размера, установленного трудовым договором.
В зависимости от объема и сложности выполняемой работы работодатель за счет собственных средств, в случае необходимости, устанавливает дополнительные надбавки за фактически выполненную работу.
Организация молодежной практики
Молодежная практика организуется для выпускников организаций образования с целью получения выпускниками первоначального опыта работы по полученной профессии (специальности).
Молодежная практика предназначена специально для безработных из числа выпускников организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования по полученной профессии (специальности), завершивших обучение в течение 3 лет, и не старше двадцати девяти лет.
Молодежная практика организуется на предприятиях и в организациях всех форм собственности, при этом к участию допускаются работодатели, которые регулярно производят налоговые и другие социальные отчисления, у которых отсутствует просроченная задолженность по заработной плате и действующие более одного года.
Молодежная практика проводится вне постоянных рабочих мест и вне вакансий на постоянные рабочие места.
Количество рабочих мест по молодежной практике может быть не ограничено.
Работа по молодежной практике носит временный характер. Продолжительность молодежной практики составляет не более 6 месяцев.
Местный исполнительный орган по вопросам занятости населения:

Әлеуметтік жұмыс орындары жұмыссыздар үшін құрылады, олардың арасында Заңның 20-бабы 2-тармағының 1) – 9) тармақшаларында көрсетілген адамдар басымдыққа ие болады.
Жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган:
1) әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға сұраныс пен ұсынысты қалыптастырады;
2) әлеуметтік жұмыс орындарын құруға өтінім берген өңірлердегі ұйымдардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе), ұйымдастырылатын жұмыс орындарының санын және нақты жұмыс шарттарын, төленетін еңбекақы мөлшерін және оларды қаржыландыру көздерін бекітеді.
Жұмыс берушілердің тізбесі қажетіне қарай күнтізбелік жыл ішінде жаңартылып отырады.
Халықты жұмыспен қамту орталығы бекітілген тізбеге сәйкес жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға және қаржыландыруға жұмыс берушімен шарт жасасады.
Жұмыссыздар әлеуметтік жұмыс орындарына қатысу үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес өтініш пен құжаттарды береді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыссыздарға әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасу мәселесі бойынша консультация береді және олар келіскен жағдайда әлеуметтік жұмыс орнына жолдама береді.
Жұмыс беруші үш жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталығына жұмысқа қабылдағаны немесе қабылдаудан бас тартқаны туралы хабарлайды.
Жұмыс берушілер әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда әлеуметтік жұмыс орындарына қатысушыларға жалақының субсидияланған бөлігін төлеуге мемлекет жұмсаған шығыстарды жұмыс берушілердің бюджетке өтеуімен олармен жасалған тиісті шарт бұзылуға тиіс.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жіберілген жұмыссыздарға Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы қолданылады.
Бос орын пайда болған кезде және қатысушының келісімімен жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін жұмыс берушінің бастамасы бойынша тұрақты жұмысқа орналастыруға рұқсат беріледі. Бұл ретте жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығына Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жолдайды.
Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыруды халықты жұмыспен қамту орталығы әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыздарға еңбекақы төлеуге жұмсалған жұмыс беруші шығындарының бір бөлігін өтеуге субсидия беру жолымен республикалық немесе жергілікті бюджет есебінен жүзеге асырады.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыздардың жалақысына берілетін ай сайынғы субсидия мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыны ескергенде жалақының белгіленген мөлшерінің 35 %-ын құрайды, бірақ тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған ең төменгі жалақы мөлшерінен аспауға тиіс.
Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін үкіметтік емес ұйымдар құратын әлеуметтік жұмыс орындарының жалақысын субсидиялау мөлшерін жергілікті атқарушы орган дербес белгілейді.
Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыздарға еңбекақы төлеуді жұмыс беруші еңбек шартында белгіленген мөлшердің негізінде нақты жұмыс істеген уақытына ай сайын жүргізеді.
Орындалатын жұмыстың көлеміне және күрделілігіне қарай жұмыс беруші өз қаражаты есебінен, қажет болған жағдайда, нақты орындалған жұмыс үшін қосымша үстемеақылар белгілейді.
Жастар практикасын ұйымдастыру
Жастар практикасы білім беру ұйымдары түлектерінің меңгерген кәсібі (мамандығы) бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін алуы мақсатында түлектер үшін ұйымдастырылады.
Жастар практикасы меңгерген кәсібі (мамандығы) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының, оқуды аяқтаған кейінгі 3 жыл ішіндегі және жиырма тоғыз жастан аспаған түлектері қатарындағы жұмыссыздарға арналған.
Жастар практикасы барлық меншік нысанындағы кәсіпорындар мен ұйымдарда ұйымдастырылады, бұл ретте салық және басқа да әлеуметтік аударымдарды ұдайы жүргізетін, жалақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ және бір жылдан астам қызмет ететін жұмыс берушілердің қатысуына жол беріледі.
Жастар практикасы тұрақты жұмыс орындарынан тыс және бос тұрақты жұмыс орындарынан тыс жүргізіледі.
Жастар практикасы бойынша жұмыс орындарының саны шектелмейді.
Жастар практикасы бойынша жұмыс уақытша сипатқа ие болады. Жастар практикасының ұзақтығы 6 айдан аспайды.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган:

1) формирует спрос и предложение на организацию молодежной практики;
2) утверждает перечень организаций в регионах, представивших заявку на организацию молодежной практики, количество привлекаемых безработных из числа выпускников организаций образования, условия и оплату их труда и источники финансирования.
Перечень организаций обновляется в течение года по мере необходимости.
Центр занятости населения в соответствии с утвержденным перечнем заключает с работодателем договор на финансирование молодежной практики для трудоустройства безработных.
Работодатель на основе договора с центром занятости населения создает рабочие места для прохождения молодежной практики. Рабочие места соответствуют полученной выпускником в организации образования профессии (специальности).
Для участия в молодежной практике безработные подают в центры занятости населения заявление по форме согласно Правилам организации и финансирования молодежной практики.
Центры занятости населения консультируют безработных по вопросу прохождения молодежной практики и выдают, в случае их согласия, направление на молодежную практику.
Работодатель извещает центр занятости населения о приеме на работу или отказе.
Между работодателем и безработным, участвующим в молодежной практике, заключается трудовой договор.
На безработных, направленных на молодежную практику, распространяется трудовое законодательство Республики Казахстан.
По инициативе работодателя, при возникновении вакансии и с согласия участника молодежной практики, допускается трудоустройство на постоянную работу до окончания срока заключенного трудового договора. При этом работодатель направляет в центр занятости населения копию приказа о приеме на постоянную работу в сроки, установленные трудовым законодательством Республики Казахстан.
Работодатель за участником молодежной практики закрепляет наставника из числа опытных работников для передачи профессиональных знаний и опыта работы.
В случае нарушения работодателями установленного порядка организации молодежной практики, соответствующий договор с ними подлежит расторжению с возмещением работодателями в бюджет расходов государства на выплату заработной платы участникам молодежной практики.
Финансирование молодежной практики осуществляется за счет средств республиканского или местного бюджетов, а также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Финансирование заработной платы участникам молодежной практики из числа выпускников осуществляется в течение шести месяцев согласно трудовому договору.
Размер субсидии в месяц из республиканского или местного бюджетов составляет 25 месячных расчетных показателей (с учетом налогов, обязательных социальных отчислений, компенсаций за неиспользованный трудовой отпуск и банковских услуг), без учета выплат по экологическим надбавкам.
Софинансирование и субсидирование за счет средств местного бюджета оплаты труда физических лиц, направленных на молодежную практику, осуществляются по решению местных исполнительных органов.

1) жастар практикасын ұйымдастыруға сұраныс пен ұсынысты қалыптастырады;
2) жастар практикасын ұйымдастыруға өтінім берген өңірлердегі ұйымдардың тізбесін, білім беру ұйымдары түлектерінің қатарынан тартылатын жұмыссыздардың санын, олардың еңбек жағдайын және еңбегіне ақы төлеу мен қаржыландыру көздерін айқындайды.
Ұйымдардың тізбесі жыл бойы қажетіне қарай жаңартылып отырады.
Халықты жұмыспен қамту орталығы бекітілген тізбеге сәйкес жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін жастар практикасын қаржыландыруға жұмыс берушімен шарт жасасады.
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығымен жасалған шарт негізінде жастар практикасын өту үшін жұмыс орындарын құрады. Жұмыс орындары түлектердің білім беру ұйымдарында меңгерген кәсібіне (мамандығына) сәйкес келеді.
Жастар практикасына қатысу үшін жұмыссыздар халықты жұмыспен қамту орталықтарына Жастар практикасын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыссыздарға жастар практикасын өту мәселесі бойынша консультация береді және олар келіскен жағдайда жастар практикасына жолдама береді.
Жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығына жұмысқа қабылдағаны немесе қабылдаудан бас тартқаны туралы хабарлайды.
Жұмыс беруші мен жастар практикасына қатысатын жұмыссыз арасында еңбек шарты жасалады.
Жастар практикасына жіберілген жұмыссыздарға Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы қолданылады.
Бос орын пайда болған кезде және қатысушының келісімімен жасалған еңбек шартының мерзімі аяқталғанға дейін жастар практикасына жұмыс берушінің бастамасы бойынша тұрақты жұмысқа орналастыруға рұқсат беріледі. Бұл ретте жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту орталығына Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мерзімдерде тұрақты жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін жолдайды.
Жұмыс беруші жастар практикасына қатысушыға кәсіптік білімі мен жұмыс тәжірибесін беру үшін тәжірибелі қызметкерлер қатарынан тәлімгерді бекітеді.
Жұмыс берушілер жастар практикасын ұйымдастырудың белгіленген тәртібін бұзған жағдайда жастар практикасына қатысушыларға жалақы төлеуге мемлекет жұмсаған шығыстарды жұмыс берушілердің бюджетке өтеуімен олармен жасалған тиісті шарт бұзылуға тиіс.
Жастар практикасын қаржыландыру республикалық немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерден жүзеге асырылады.
Түлектер қатарындағы жастар практикасына қатысушыларға жалақыны қаржыландыру еңбек шартына сәйкес алты ай ішінде жүзеге асырылады.
Республикалық немесе жергілікті бюджеттен айына субсидиялау, экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді қоспағанда, мөлшері 25 айлық есептік көрсеткішті (салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды, пайдаланылмаған еңбек демалысына өтемақыларды және банк қызметтерін ескергенде) құрайды.
Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жастар практикасына жіберілген жеке тұлғалардың еңбекақысын қоса қаржыландыру және субсидиялау жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша жүзеге асырылады.

Лицам, направленным на субсидируемые государством рабочие места и молодежную практику в 2016 году в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020", предоставляется право на продолжение занятия социальных рабочих мест и прохождение молодежной практики в рамках настоящей Программы до окончания срока ранее заключенных договоров.
Организация общественных работ
Общественные работы организуются центрами занятости населения для обеспечения безработных временной занятостью. Общественные работы не требуют предварительной профессиональной подготовки работника и имеют социально-полезную направленность.
Общественные работы финансируются в пределах средств местного бюджета и средств работодателей по их заявкам.
Право на участие в общественных работах имеют:
1) безработные;
2) студенты и учащиеся старших классов общеобразовательных школ в период летних каникул;
3) лица, не обеспеченные работой в связи с простоем.
Приоритетным правом на участие в общественных работах пользуются:
1) безработные, не получающие социальных выплат на случай потери работы;
2) безработные, состоящие на учете в центрах занятости населения свыше шести месяцев.
Участие лиц в общественных работах осуществляется с их согласия в порядке очередности согласно дате их регистрации в центре занятости населения.
Условия участия граждан и порядок организации и финансирования общественных работ в рамках Программы определяются в Правилах организации и финансирования общественных работ.
Сноска. Пункт 5.3.1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.3.2. Повышение мобильности трудовых ресурсов
С целью обеспечения трудодефицитных регионов рабочей силой, устранения региональных диспропорций и демографических дисбалансов, в рамках Программы стимулируется территориальная мобильность трудовых ресурсов за счет содействия в добровольном переселении.
Добровольное переселение участников Программы осуществляется по следующим направлениям:
1) межрегиональное переселение - из трудоизбыточных областей (далее - регионы выбытия) в трудодефицитные области (далее - регионы приема).
Регионами выбытия, имеющими ежегодный прирост населения за последние 10 лет более 2% от численности населения области и/или плотность населения более 6,4 человек на квадратный километр, определены: Алматинская, Жамбылская, Мангистауская, Южно-Казахстанская, Кызылординская области.
Регионы приема участников Программы определяются решением Правительства Республики Казахстан;

Мемлекет субсидиялайтын жұмыс орындарына және жастар практикасына 2016 жылы "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде жіберілген адамдарға бұрын жасалған шарттардың мерзімдері аяқталғанға дейін осы Бағдарламаның шеңберінде әлеуметтік жұмыс орындарындағы жұмысын жалғастыруға және жастар практикасын өтуге құқық беріледі.
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру
Халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыссыздарды уақытша жұмыспен қамтамасыз ету үшін қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады. Қоғамдық жұмыстар жұмыскердің алдын ала кәсіптік даярлығын талап етпейді және әлеуметтік пайдалы бағыттылығы бар.
Қоғамдық жұмыстар жергілікті бюджет қаражаты және жұмыс берушілердің тапсырыстары бойынша олардың қаражаты шегінде қаржыландырылады.
Қоғамдық жұмыстарға қатысуға:
1) жұмыссыздардың;
2) жазғы демалыс кезеңінде студенттердің және жалпы білім беретін мектептердің жоғары сынып оқушыларының;
3) жұмыстың тоқтап тұруына байланысты жұмыспен қамтамасыз етілмеген адамдардың құқығы бар.
Қоғамдық жұмыстарға қатысуға:
1) жұмысынан айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемдерді алмайтын жұмыссыздар;
2) халықты жұмыспен қамту орталығында алты айдан астам есепте тұрған жұмыссыздар басым құқықты пайдаланады.
Адамдардың қоғамдық жұмыстарға қатысуы, олардың халықты жұмыспен қамту орталығында тіркелген күніне сәйкес кезектілік тәртібінде олардың келісімімен жүзеге асырылады.
Бағдарлама шеңберінде азаматтардың қатысу шарттары және қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібі Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларында айқындалады.
5.3.2. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру
Жұмыс күші тапшы өңірлерді жұмыс күшімен қамтамасыз ету, өңірлік диспропорция мен демографиялық теңгерімсіздікті жою мақсатында Бағдарлама шеңберінде ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу есебінен еңбек ресурстарының аумақтық ұтқырлығы ынталандырылады.
Бағдарламаға қатысушылардың ерікті түрде қоныс аударуы мынадай бағыттар бойынша:
1) өңіраралық қоныс аудару – жұмыс күші артық облыстардан (бұдан әрі – шығу өңірлері) жұмыс күші жетіспейтін облыстарға (бұдан әрі – қабылдау өңірлері) жүзеге асырылады;
Алматы, Жамбыл, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда облыстары кейінгі 10 жылда облыстағы халық саны жыл сайын 2 %-ға артық өсетін және/немесе халқының тығыздығы шаршы километрге 6,4 артық адамды құрайтын шығу өңірлері болып айқындалған.
Бағдарламаға қатысушыларды қабылдау өңірлері Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалады;

2) внутриобластное переселение - из сел с низким экономическим потенциалом развития в города областного (районного) значения, в точки экономического роста при наличии возможности обеспечения жильем из государственного жилищного фонда и/или за счет работодателей и трудоустройства на постоянное рабочее место.
Организация мер государственной поддержки межрегионального переселения:
Местные исполнительные органы по вопросам занятости населения регионов приема после утверждения региональной квоты приема оралманов и переселенцев на предстоящий год, на основании предложений местных исполнительных органов и заявлений, поступивших через загранучреждения Республики Казахстан от этнических казахов и оралманов, представляют в уполномоченный орган по вопросам занятости населения информацию о возможности приема переселенцев и оралманов.
Информация должна содержать сведения о потребности региона в трудовых ресурсах с указанием профессий (специальностей), возможностях и наличии социальной инфраструктуры для обеспечения переселенцев и оралманов, а также их семей.
Уполномоченный орган по вопросам занятости населения путем размещения на информационном ресурсе обеспечивает доступ к данной информации местным исполнительным органам других регионов.
Местные исполнительные органы регионов выбытия ежегодно определяют количество потенциальных переселенцев для участия в добровольном межрегиональном переселении и обеспечивают их информацией об регионах приема и условиях приема.
Регионы выбытия и приема обеспечивают взаимодействие по добровольному межрегиональному переселению путем организации ярмарок вакансий в регионах выбытия, представления информации о необходимом количестве переселенцев и оралманов, ситуации на рынке труда, спросе и предложении на рабочую силу, условиях обеспечения социальной инфраструктурой и организации ознакомительных выездов в регионы приема.
Участниками добровольного межрегионального переселения являются лица и члены их семей, включенные в региональную квоту приема переселенцев и оралманов, утвержденную в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также работодатели, оказывающие содействие в переселении.
Приоритетом в добровольном межрегиональном переселении пользуются:
1) молодежь в возрасте до двадцати девяти лет, в том числе воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет, а также выпускники в рамках проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін");

2) облыс ішінде қоныс аудару – мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілердің қаражаты есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасу мүмкіндігі болған кезде экономикалық даму әлеуеті төмен ауылдардан облыстық (аудандық) маңызы бар қалаларға, экономикалық өсу орталықтарына жүзеге асырылады.
Өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шараларын ұйымдастыру:
Қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдары оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың алдағы жылға арналған өңірлік квотасы бекітілгеннен кейін жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары және Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері арқылы этникалық қазақтар мен оралмандардан келген өтініштердің негізінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға қоныс аударушылар мен оралмандарды қабылдау мүмкіндігі туралы ақпарат ұсынады.
Ақпарат кәсіптерді (мамандықтарды) көрсете отырып, өңірдің еңбек ресурстарына қажеттіліктері, қоныс аударушыларды және оралмандарды, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерін қамтамасыз ету үшін әлеуметтік инфрақұрылымдардың мүмкіндіктері мен бар болуы туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган ақпараттық ресурсқа орналастыру арқылы аталған ақпаратқа басқа өңірлердің жергілікті атқарушы органдарының қолжетімділігін қамтамасыз етеді.
Шығу өңірлерінің жергілікті атқарушы органдары жыл сайын өңіраралық ерікті қоныс аударуға қатысу үшін әлеуетті қоныс аударушылардың санын айқындайды және оларды қабылдау өңірлері және қабылдау шарттары туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді.
Шығу және қабылдау өңірлері шығу өңірлерінде бос орындар жәрмеңкесін ұйымдастыру, қоныс аударушылар мен оралмандардың қажетті саны, еңбек нарығындағы ахуал, жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс, әлеуметтік инфрақұрылыммен қамтамасыз ету шарттары туралы ақпаратты ұсыну және қабылдау өңірлеріне танысу мақсатында баруды ұйымдастыру арқылы өңіраралық ерікті түрде қоныс аудару бойынша өзара іс-қимыл жасауды қамтамасыз етеді.
Өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітілген қоныс аударушылар мен оралмандарды қабылдаудың өңірлік квоталарына қосылған адамдар және олардың отбасы мүшелері, сондай-ақ қоныс аударуға жәрдемдесетін жұмыс берушілер болып табылады.
Мыналар:
1) жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастар, оның ішінде балалар ауылдарының тәрбиеленушілері мен балалар үйлерінің, он алтыдан жиырма үш жасқа дейінгі жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп интернаттардың түлектері, сондай-ақ "Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасы шеңберінде оқуды аяқтағандар;

2) выпускники организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования в течение трех лет после завершения учебного заведения;
3) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя- юридического лица либо прекращением деятельности работодателя- физического лица, сокращением численности или штата работников, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшим ухудшение экономического состояния работодателя;
4) выпускники из числа сельской молодежи, обучающиеся в регионах приема, определенные квотой, в размере 10 процентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2012 года № 264 "Об утверждении размеров квоты приема при поступлении на учебу в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования".
Выпускники из числа участников проекта проекта "Мәңгілік ел жастары - индустрияға!" ("Серпін") и из числа сельской молодежи, обучающиеся в регионах приема в рамках установленной квоты, а также оралманы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия.
Содействие в добровольном переселении из регионов выбытия в регионы приема не распространяется на:
1) государственных служащих;
2) Низкоквалифицированных рабочих, относящихся к девятой группе классификатора занятий ГК РК 01-2005;
3) руководителей, относящихся к первой группе классификатора занятий ГК РК 01-2005.
Государственная поддержка добровольного межрегионального переселения включает:
1) предоставление материальной помощи на переезд;
2) возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг;
3) предоставление служебных жилищ и комнат в общежитиях для трудовой молодежи, построенных (приобретенных) в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020";
4) предоставление субсидий работодателям, оказывающим содействие в переселении;
5) направление на обучение с техническим и профессиональным образованием и краткосрочные профессиональные курсы при необходимости;
6) содействие в трудоустройстве и развитии предпринимательства на новом месте жительства.
Участникам Программы и членам их семей предоставляется материальная помощь на переезд - единовременно в размере 35 МРП на главу и каждого члена семьи.
Материальная помощь на переезд участнику Программы и членам его семьи предоставляются после их прибытия на новое место жительства.
Семье участника Программы, в том числе одиноким, предоставляется материальная помощь на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг - ежемесячно, в течение двенадцати месяцев в следующих размерах:

2) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері оқу орнын бітіргеннен кейін үш жыл ішінде;
3) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, жұмыскерлер санының немесе штатының қысқаруына, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына әкеп соққан өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты жұмыстан босатылған адамдар;
4) "Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу кезінде қабылдау квотасының мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 ақпандағы № 264 қаулысына сәйкес 10 пайыз мөлшерінде квотамен айқындалған қабылдау өңірлерінде оқып жатқан ауыл жастары қатарында оқуын аяқтаған азаматтар өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуда басымдықты пайдаланады.
"Мәңгілік ел жастары – индустрияға!" ("Серпін") жобасына қатысушылар қатарындағы және белгіленген квота шеңберінде өңірлерде оқып жатқан ауыл жастарының қатарындағы түлектер, сондай-ақ оралмандар өңіраралық ерікті қоныс аударуға шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан қатысады.
Шығу өңірлерінен қабылдау өңірлеріне ерікті түрде қоныс аударуға жәрдемдесу:
1) мемлекеттік қызметшілерге;
2) ҚР МК 01-2005 қызметтер сыныптауышының тоғызыншы тобына жататын біліктілігі төмен жұмысшыларға;
3) ҚР МК 01-2005 қызметтер сыныптауышының бірінші тобына жататын басшыларға қолданылмайды.
Ерікті түрде өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау:
1) көшуге материалдық көмек беруді;
2) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуді;
3) қызметтік тұрғын үй немесе еңбекші жастар үшін "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде салынған (сатып алынған) жатақханалардан бөлмелер беруді;
4) қоныс аударуға жәрдем көрсететін жұмыс берушілерге субсидиялар беруді;
5) қажет болған кезде техникалық және кәсіптік білім беру ұйымына және қысқа мерзімді кәсіптік курстарға жіберуді;
6) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасуға және кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуді қамтиды.
Бағдарламаға қатысушыларға және оның отбасы мүшелеріне – отағасына және әрбір отбасы мүшесіне бір рет 35 АЕК мөлшерінде көшуге материалдық көмек беріледі.
Көшуге материалдық көмек Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне олар жаңа тұрғылықты жерге келгеннен кейін беріледі.
Бағдарламаға қатысушының отбасына, оның ішінде жалғызбастыларына он екі ай бойы ай сайын тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге мынадай мөлшерлерде материалдық көмек беріледі:

1) для переселившихся в городскую местность:
1.1) в размере 20 МРП для одного человека;
1.2) в размере 25 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
1.3) в размере 30 МРП при количестве членов семьи пять и более;
2) для переселившихся в сельскую местность:
2.1) в размере 15 МРП для одного человека;
2.2) в размере 18 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
2.3) в размере 21 МРП при количестве членов семьи пять и более.
С согласия участника добровольного переселения для приобретения им жилья в собственность на основании рекомендаций районной/городской комиссии допускается единовременная выплата суммы материальной помощи в пределах начисленной суммы на семью в год.
Единовременная выплата для приобретения жилья в собственность в пределах начисленной суммы на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплату коммунальных услуг на семью в год осуществляется при наличии предварительного договора купли-продажи.
В случае, если стоимость приобретаемого жилья в регионах приема:
1) ниже размера единовременной выплаты, разница сумм остается у участника Программы;
2) выше размера единовременной выплаты, разница стоимости возмещается участником Программы за счет собственных денежных средств.
Работодателю, оказывающему содействие в межрегиональном переселении, предоставляются субсидии в размере 450 МРП за каждого принятого на постоянную работу работника со сроком не менее чем три года, при трудоустройстве не менее пяти участников Программы.
Между центром занятости населения, участником и работодателем заключается трехсторонний социальный контракт, где предусматриваются обязательства работодателя по компенсации расходов работника по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной или частичной компенсации расходов работника на оплату услуг дошкольных образовательных организаций.
Работодатели могут устанавливать дополнительные меры поддержки переселенцев и оралманов, которые указываются в социальном контракте.
Выполнение условий социального контракта контролируется центром занятости населения.
При предоставлении субсидии работодателю, субсидии на переезд и на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг участнику Программы не выплачиваются.
Порядок участия в Программе работодателей и лиц, желающих участвовать в добровольном межрегиональном переселении, организации, финансирования и получения ими государственной поддержки определяется в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемых уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Претенденты из числа граждан Республики Казахстан, имеющие постоянную регистрацию, и прожившие не менее одного года в регионе выбытия и желающие принять участие в добровольном межрегиональном переселении, обращаются по месту жительства в центры занятости населения регионов выбытия.
Центры занятости населения консультируют претендентов о порядке и условиях участия в Программе и оказания мер государственной поддержки.
Претенденты, проживающие в регионе выбытия, подают заявления в центры занятости населения по форме и с приложением документов согласно Правилам добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Центры занятости населения регионов выбытия в течение 5 рабочих дней направляют предложение о включении в состав участников Программы для свода в местный орган по вопросам занятости населения с указанием состава семьи, сведений об образовании, профессии, специальности.
Местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия направляет сводный список претендентов в местный орган по вопросам занятости населения регионов приема.
Местный орган по вопросам занятости населения региона приема рассматривает на заседании региональной комиссии списки претендентов и выносит решение о приеме в региональную квоту с указанием населенного пункта для расселения либо отказе с мотивированным обоснованием причин отказа.
Местный орган по вопросам занятости населения региона приема в течение 3 рабочих дней после вынесения решения направляет в соответствующий местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия копию решения региональной комиссии.
Местный орган по вопросам занятости населения региона выбытия в течение 5 рабочих дней через центры занятости населения уведомляет заявителей и представляет копию решения региональной комиссии региона приема.
В случае, если у претендента имеется положительное заключение о приеме в региональную квоту от нескольких регионов приема, претендент самостоятельно выбирает один из регионов приема.
О выборе претендента в течение 3 рабочих дней уведомляются соответствующие местные органы по вопросам занятости населения региона приема.
Переезд претендентов осуществляется самостоятельно.
Оралманы, включенные в региональную квоту приема оралманов с решением комиссии по включению в региональную квоту приема оралманов, обращаются в центр занятости населения региона приема.
После прибытия претендентов в указанный населенный пункт центры занятости населения региона приема заключают индивидуальный социальный контракт с переселенцем/оралманом и включают его в состав участников Программы.
Участники Программы подают в центры занятости населения документы для получения предусмотренных мер государственной поддержки согласно Правилам добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Центры занятости населения регионов приема консультируют самостоятельно прибывших о порядке и условиях участия в Программе и оказании мер государственной поддержки.
При согласии на участие в Программе претенденты подают заявления в центры занятости населения регионов приема по форме и с приложением документов согласно Правилам добровольного переселения лиц для повышения мобильности трудовых ресурсов, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Центры занятости населения регионов приема в течение 5 рабочих дней направляют предложение о включении в состав участников Программы для свода в местный орган по вопросам занятости населения с указанием состава семьи, сведений об образовании, профессии, специальности.
Местный орган по вопросам занятости населения рассматривает на заседании региональной комиссии списки претендентов и выносит решение о приеме в региональную квоту с указанием населенного пункта для расселения либо отказе с мотивированным обоснованием причин отказа.
Местный орган по вопросам занятости населения в течение 5 рабочих дней через центры занятости населения уведомляет заявителей и представляет копию решения региональной комиссии региона приема.
Центр занятости населения в течение 5 рабочих дней со дня получения решения региональной комиссии принимает решение о включении либо отказе во включении заявителей в состав участников Программы (в произвольной форме) и уведомляет об этом претендента.
Центр занятости населения заключает индивидуальный социальный контракт с самостоятельно прибывшим лицом и включает его в состав участника Программы.
Меры государственной поддержки межрегионального переселения осуществляются за счет средств республиканского и/или местного бюджета.
Организация мер государственной поддержки внутриобластного переселения:
Участниками добровольного внутриобластного переселения являются безработные и непродуктивно самозанятые из числа граждан Республики Казахстан.
Преимущественным правом пользуются:

1) қалалық жерлерге қоныс аударғандар үшін:
1.1) бір адам үшін – 20 АЕК мөлшерінде;
1.2) отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса – 25 АЕК мөлшерінде;
1.3) отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде – 30 АЕК мөлшерінде төленеді;
2) ауылдық жерлерге қоныс аударғандар үшін:
2.1) бір адам үшін – 15 АЕК мөлшерінде;
2.2) отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса – 18 АЕК мөлшерінде;
2.3) отбасы мүшелерінің саны бесеу және одан көп болған кезде – 21 АЕК мөлшерінде төленеді.
Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының келісімімен олардың жеке меншігіне тұрғын үй сатып алу үшін аудандық/қалалық комиссия ұсынымдарының негізінде отбасына бір жылға есептелген сома шегінде субсидия сомасын бір рет төлеуге жол беріледі.
Отбасына жылына тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге есептелген сома шегінде меншікке тұрғын үйді сатып алу үшін біржолғы төлем алдын ала сату-сатып алу шарты болған кезде жүзеге асырылады.
Егер қабылдау өңірлерінде сатып алынатын тұрғын үйдің құны:
1) біржолғы төлем мөлшерінен төмен болса, сомалар айырмасы Бағдарламаға қатысушыда қалады;
2) біржолғы төлемнің мөлшерінен жоғары болса, құнының айырмасын Бағдарламаға қатысушы өзінің ақшалай қаражаты есебінен өтейді.
Өңіраралық қоныс аударуға жәрдем көрсететін жұмыс берушіге кемінде бес Бағдарламаға қатысушыны жұмысқа орналастыру кезінде кемінде үш жыл мерзімге тұрақты жұмыс орнына қабылданған әрбір жұмыскер үшін 450 АЕК мөлшерінде субсидиялар беріледі.
Халықты жұмыспен қамту орталығы, қатысушы және жұмыс беруші арасында үшжақты әлеуметтік келісімшарт жасалады, онда жұмыс берушінің жұмыскердің көшуі бойынша шығыстарды өтеуі, жаңа тұрғылықты жерде орнығуына жәрдемақы беруі, жұмыскерге қызметтік тұрғын үй немесе тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеуі, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға шығыстарын ішінара өтеуі, жұмыскердің мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметіне ақы төлеу шығыстарын толықтай немесе ішінара өтеуі жөнінде міндеттемесі көзделеді.
Жұмыс берушілер қоныс аударушылар мен оралмандарға қолдау көрсетудің қосымша шараларын белгілей алады, олар әлеуметтік келісімшартта көрсетіледі.
Әлеуметтік келісімшарт талаптарының орындалуын халықты жұмыспен қамту орталығы бақылайды.
Жұмыс берушіге субсидия берілген кезде, Бағдарламаға қатысушыға көшуге және тұрғын үй жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар төленбейді.
Жұмыс берушілердің және ерікті түрде өңіраралық қоныс аударуға қатысқысы келетін адамдардың Бағдарламаға қатысу тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында айқындалады.
Шығу өңірінде тұрақты тіркелген және кемінде бір жыл тұрған және өңіраралық ерікті түрде қоныс аударуға қатысқысы келетін Қазақстан Республикасы азаматтары қатарындағы үміткерлер шығу өңірлерінің тұрғылықты тұратын жерлеріндегі халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары үміткерлерге Бағдарламаға қатысу тәртібі мен шарттары туралы және мемлекеттік қолдау шараларын көрсету туралы консультация береді.
Шығу өңірінде тұратын үміткерлер халықты жұмыспен қамту орталығына халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларына сәйкес нысан бойынша өтініш білдіреді және құжаттарды қоса береді.
Өңірлердің халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы ұсынысты отбасы құрамын, білімі, кәсібі, мамандығы туралы мәліметтерді көрсете отырып, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жинақтау үшін жібереді.
Шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы үміткерлердің жиынтық тізімін қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына жібереді.
Қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы өңірлік комиссияның отырысында үміткерлердің тізімін қарайды және қоныстандыру үшін елді мекенді көрсете отырып, өңірлік квотаға қабылдау туралы не бас тарту себебін негіздей отырып, бас тарту туралы шешім шығарады.
Қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы шешім шығарылғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі тиісті жергілікті органына өңірлік комиссия шешімінің көшірмесін жібереді.
Шығу өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы 5 жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы өтініш берушілерді хабардар етеді және қабылдау өңірінің өңірлік комиссиясы шешімінің көшірмесін ұсынады.
Үміткерде бірнеше қабылдау өңірінен өңірлік квотаға қосу туралы оң шешім қорытындысы болған жағдайда, үміткер қабылдау өңірінің бірін өз бетінше таңдайды.
Үміткердің таңдауы туралы қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі тиісті жергілікті органы 3 жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Үміткерлердің көшуі өздігінен жүзеге асырылады.
Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енген оралмандар оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына қосу жөніндегі комиссияның шешімімен қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінеді.
Үміткерлер көрсетілген елді мекендерге келген соң қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталықтары қоныс аударушымен/оралманмен жеке әлеуметтік келісімшарт жасасады және оларды Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосады.
Бағдарламаға қатысушылар халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларына сәйкес көзделген мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін халықты жұмыспен қамту орталығына құжаттар тапсырады.
Қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту орталықтары өз бетінше келгендерге Бағдарламаға қатысу тәртібі мен талаптары туралы және мемлекеттік қолдау шараларын көрсету туралы консультациялар береді.
Үміткерлер Бағдарламаға қатысуға келіскен кезде қабылдау өңірлерінің халықты жұмыспен қамту орталықтарына халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларына сәйкес нысан бойынша өтініш білдіреді және құжаттарды қоса береді.
Қабылдау өңірінің халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы ұсынысты отбасы құрамын, білімі, кәсібі, мамандығы туралы мәліметті көрсете отырып, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органға жинақтау үшін жібереді.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган өңірлік комиссияның отырысында үміткерлердің тізімін қарайды және қоныстандыру үшін елді мекенді көрсете отырып, өңірлік квотаға қабылдау туралы не бас тарту себебін негіздей отырып, бас тарту туралы шешім шығарады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті орган 5 жұмыс күні ішінде халықты жұмыспен қамту орталықтары арқылы өтініш берушілерді хабардар етеді және қабылдау өңірінің өңірлік комиссиясы шешімінің көшірмесін ұсынады.
Халықты жұмыспен қамту орталығы өңірлік комиссияның шешімін алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде үміткерді Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды (еркін нысанда) және бұл туралы үміткерді хабардар етеді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы өз бетінше келген адаммен жеке әлеуметтік келісімшарт жасасады және оны Бағдарламаға қатысушының құрамына қосады.
Өңіраралық қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бір облыс шегінде қоныс аударудың мемлекеттік қолдау шараларын ұйымдастыру:
Бір облыс ішінде ерікті түрде қоныс аударуға қатысушылар Қазақстан Республикасының азаматтары қатарындағы жұмыссыздар және өзін-өзі нәтижесіз жұмыспен қамтығандар болып табылады.
Мыналар:

1) молодежь в возрасте до двадцати девяти лет, в том числе воспитанники детских деревень и выпускники детских домов, школ-интернатов для детей сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от шестнадцати до двадцати трех лет;
2) выпускники организаций среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования в течение трех лет после завершения учебного заведения;
3) участники первого направления Программы, завершившие обучение;
4) лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя - юридического лица либо прекращением деятельности работодателя- физического лица, сокращением численности или штата работников, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг, повлекшим ухудшение экономического состояния работодателя.
Государственная поддержка добровольного внутриобластного переселения включает:
1) предоставление материальной помощи на переезд;
2) предоставление служебных жилищ и комнат в общежитиях из государственного жилищного фонда;
3) предоставление жилищ за счет средств работодателей;
4) направление на обучение для получения технического и профессионального образования и краткосрочные профессиональные курсы при необходимости;
5) трудоустройство на новом месте жительства.
Участникам Программы и членам их семей предоставляется материальная помощь на переезд - единовременно в размере 25 мрп на главу и каждого члена семьи.
Субсидии на переезд участнику Программы и членам его семьи предоставляются после их прибытия на новое место жительства.
Меры государственной поддержки внутриобластного переселения осуществляются за счет средств местного бюджета.
Внутриобластное переселение осуществляется при наличии возможности обеспечения жильем из государственного жилищного фонда и/или за счет работодателей и трудоустройства на постоянное рабочее место.
Местный исполнительный орган по вопросам занятости населения для организации добровольного переселения граждан вносит на рассмотрение региональной комиссии проект перечня сел и городов областного (районного) значения в пределах области.
Региональная комиссия ежегодно, к 15 январю утверждает перечень сел и городов областного (районного) значения в пределах области для организаций добровольного переселения граждан и направляет перечень в центры занятости населения/акимам сельских округов.
Центры занятости населения/акимы сельских округов в соответствии с утвержденным перечнем сел и городов областного (районного) значения проводят информационную работу среди населения о возможностях добровольного переселения.
Лица, желающие участвовать в Программе, планирующие переселение в пределах области, обращаются в центры занятости населения по месту жительства/акимам сельских округов.
Центры занятости населения/акимы сельских округов консультируют претендентов о порядке и условиях участия в Программе и оказания мер государственной поддержки.
Центры занятости населения формируют списки претендентов, планирующих переезд внутри одного района и в пределах области.
При согласии претенденты подают заявления в центры занятости населения по форме и с приложением документов согласно Правилам добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемым уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Центры занятости населения в течение 5 рабочих дней направляют заявления о включении в число участников Программы и документы желающих переехать в другие районы - местному органу по вопросам занятости населения области, внутри района на рассмотрение районной (городской) комиссии по реализации Программы и уведомляют об этом заявителей.
Местный орган по вопросам занятости населения области в течение 5 рабочих дней со дня поступления заявлений и документов лиц, желающих переехать в город областного (районного) значения в пределах области, направляют их на рассмотрение региональной комиссии.
По итогам рассмотрения документов лиц, подавших заявление в течение 5 рабочих дней:
1) районные (городские) комиссии вырабатывают рекомендации о включении либо отказе во включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих внутри одного района;
2) региональные комиссии вырабатывают рекомендации о включении либо отказе во включении в состав участников Программы в отношении граждан, переезжающих в пределах одной области.
Районные (городские) и региональная комиссия в течение 3 рабочих дней направляют выработанные рекомендации соответствующим центрам занятости населения.
Заседание региональной и районной (городской) комиссии проводится по мере поступления заявлений и документов на участие в Программе.
Центры занятости населения на основании рекомендаций в течение 5 рабочих дней принимают решения о включении либо отказе о включении заявителей в состав участников Программы для переселения из сел в города.
Центры занятости населения в течение 5 рабочих дней уведомляют лиц, участвующих в переселении из сел в города, о принятом решении.
С участником Программы центры занятости населения заключают индивидуальный социальный контракт.
Местные исполнительные органы могут осуществлять строительство общежитий и/или приобретение жилья для участников Программы за счет средств местного бюджета, также из других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, в соответствии с Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Для заселения общежитий и служебного жилья, построенного (приобретенного) в регионах, не относящихся к регионам приема в рамках Программы "Дорожная карта занятости-2020", потенциальные претенденты обращаются в центры занятости населения.
Центр занятости населения рассматривает документы участников Программы с учетом потребности работодателей на предмет соответствия критериям отбора на участие и в течение 5 рабочих дней направляет документы на рассмотрение районной (городской) комиссии по реализации Программы.
Районная (городская) комиссия по реализации Программы принимает решение о включении либо отказе включения заявителей в состав участников Программы, уведомляет об этом центры занятости населения.
Центр занятости населения в течение 5 рабочих дней со дня принятия решения о включении либо отказе включения заявителей в состав участников Программы уведомляет претендента.
Между лицами, включенными в список участников Программы, и центром занятости населения подписывается социальный контракт, который наряду с социальной поддержкой по переезду включает в себя мероприятия по трудоустройству на новом месте жительства.
На основании подтверждающих документов в соответствии с Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы участнику Программы центрами занятости населения выплачиваются субсидии на переезд.
Порядок заселения участниками Программы построенных общежитий и приобретенного жилья, в том числе в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020", определяется Правилами добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утверждаемыми уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
Сведения об участниках Программы и работодателях, участвующих в реализации добровольного переселения, размещаются в АИС "Рынок труда".
Сноска. Пункт 5.3.2 в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1) жиырма тоғыз жасқа дейінгі жастар, оның ішінде балалар ауылдарының тәрбиеленушілері мен балалар үйлерінің, он алтыдан жиырма үш жасқа дейінгі жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған мектеп интернаттарының түлектері;
2) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының түлектері оқу орнын бітіргеннен кейін үш жыл ішінде;
3) оқуды аяқтаған Бағдарламаның бірінші бағытына қатысушылар;
4) жұмыс беруші – заңды тұлғаның таратылуына не жұмыс беруші – жеке тұлға қызметінің тоқтатылуына, жұмыскерлер санының немесе штатының қысқаруына, жұмыс берушінің экономикалық жағдайының нашарлауына әкеп соққан өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты жұмыстан босатылған адамдар басым құқықты пайдаланады.
Бір облыс ішінде ерікті түрде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау:
1) көшуге материалдық көмек беруді;
2) мемлекеттік тұрғын үй қорынан қызметтік тұрғын үй және жатақханалардан бөлме беруді;
3) жұмыс берушілердің қаражаты есебінен тұрғын үй беруді;
4) қажет болған кезде техникалық және кәсіптік білім алу үшін оқытуға және қысқа мерзімді кәсіптік курстарға жіберуді;
5) жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналастыруды қамтиды.
Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне көшуге отағасына және әрбір отбасы мүшесіне бір рет 25 АЕК мөлшерінде материалдық көмек беріледі.
Бағдарламаға қатысушыға және оның отбасы мүшелеріне көшуге субсидиялар олар жаңа тұрғылықты жеріне қоныс аударғаннан кейін ұсынылады.
Бір облыс ішінде қоныс аударуды мемлекеттік қолдау шаралары жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бір облыс ішінде қоныс аудару мемлекеттік тұрғын үй қорынан және/немесе жұмыс берушілердің есебінен тұрғын үймен қамтамасыз ету және тұрақты жұмыс орнына жұмысқа орналасу мүмкіндігі болған кезде жүзеге асырылады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар азаматтардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру үшін облыс шегінде ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалар тізбесінің жобасын өңірлік комиссияның қарауына шығарады.
Өңірлік комиссия жыл сайын 15 қаңтарға қарай азаматтардың ерікті түрде қоныс аударуын ұйымдастыру үшін ауылдар мен облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың тізбесін бекітеді және тізбені халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтердің әкімдеріне жібереді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары/ауылдық округтердің әкімдері ауылдардың және облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың бекітілген тізбесіне сәйкес халық арасында ерікті түрде қоныс аудару мүмкіндіктері туралы ақпараттық жұмыстар жүргізеді.
Бір облыс шегінде қоныс аударуды жоспарлап отырған Бағдарламаға қатысқысы келетін адамдар тұрғылықты жеріндегі халықты жұмыспен қамту орталықтарына/ауылдық округтер әкімдеріне жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары/ауылдық округтердің әкімдері үміткерлерге Бағдарламаға қатысу тәртібі мен шарттары және көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары туралы консультация береді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары бір аудан ішінде және облыс шегінде көшуді жоспарлайтын үміткерлердің тізімдерін қалыптастырады.
Үміткерлер келіскен кезде халықты жұмыспен қамту орталықтарына халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларына сәйкес нысан бойынша өтініш береді және құжаттарды қоса ұсынады.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде басқа ауданға көшкісі келетіндерді Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы өтінішті және олардың құжаттарын облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органына, ал аудан ішінде көшкісі келетіндерді Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жібереді және бұл туралы өтініш берушілерді хабардар етеді.
Облыстың халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органы облыс шегінде облыстық (аудандық) маңызы бар қалаға көшкісі келетін адамдардың өтініштері мен құжаттары келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде оларды өңірлік комиссияның қарауына жібереді.
Өтініш берген адамдардың құжаттарын қарау қорытындылары бойынша 5 жұмыс күні ішінде:
аудандық (қалалық) комиссиялар бір аудан ішінде көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді;
өңірлік комиссиялар бір облыс шегінде көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу не енгізуден бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді.
Аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялар 3 жұмыс күні ішінде әзірленген ұсынымдарды тиісті халықты жұмыспен қамту орталықтарына жібереді.
Өңірлік және аудандық (қалалық) комиссияның отырысы Бағдарламаға қатысуға өтініштер мен құжаттардың келіп түсуіне қарай өткізіледі.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде ұсынымдардың негізінде азаматтарды ауылдардан қалаларға қоныс аудару үшін Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары 5 жұмыс күні ішінде ауылдардан қалаға қоныс аударуға қатысатын адамдарды қабылданған шешім туралы хабардар етеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушымен жеке әлеуметтік келісімшарт жасасады.
Жергілікті атқарушы органдар халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларына сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа көздерден қоныс аударушылар үшін жатақханалар салуды және/немесе тұрғын үй сатып алуды жүзеге асыра алады.
"Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасының шеңберінде қабылдау өңірлеріне жатпайтын өңірлерде салынған (сатып алынған) жатақханаларға және қызметтік тұрғын үйге қоныстану үшін Бағдарламаға әлеуетті қатысушылар халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып, Бағдарламаға қатысушылардың құжаттарын қатысуға іріктеу өлшемшарттарына сәйкес келуі тұрғысынан қарайды және 5 жұмыс күні ішінде құжаттарды Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссияның қарауына жолдайды.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу немесе қосудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, бұл туралы халықты жұмыспен қамту орталықтарын хабардар етеді.
Халықты жұмыспен қамту орталығы өтініш білдірушілерді Бағдарламаға қатысушылар құрамына қосу немесе қосудан бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде үміткерді хабардар етеді.
Бағдарламаға қатысушылар тізіміне қосылған адамдар мен халықты жұмыспен қамту орталығы арасында әлеуметтік келісімшартқа қол қойылады, ол көшу бойынша әлеуметтік қолдаумен қатар жаңа тұрғылықты жерінде жұмысқа орналасу бойынша іс-шараларды қамтиды.
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларына сәйкес растайтын құжаттардың негізінде халықты жұмыспен қамту орталықтары Бағдарламаға қатысушыларға көшуге субсидиялар төлейді.
Салынған жатақханалар мен сатып алынған тұрғын үйлерге, оның ішінде "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" бағдарламасы шеңберінде, Бағдарламаға қатысушыларды қоныстандыру тәртібі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныстандыру қағидаларында айқындалады.
Бағдарламаға қатысушылар және ерікті түрде қоныс аударуды ұйымдастыруға қатысатын жұмыс берушілер туралы мәліметтер "Еңбек нарығы" ААЖ-да орналастырылады.

5.3.3. Создание единой цифровой площадки по трудоустройству
Данное направление Программы предусматривает создание единой информационной базы рынка труда - "Биржи труда" для поиска работы и содействия в подборе персонала.
Единая информационная база рынка труда - "Биржа труда" содержит данные из:
1) АИС "Рынок труда", которая является частью единой информационной системы социально-трудовой сферы и интегрирована с информационными системами государственных органов;
2) баз данных частных агентств занятости и частных онлайн-площадок по трудоустройству;
3) интернет портала поиска работы и подбора персонала (далее - портал).
АИС "Рынок труда" предназначен для автоматизации деятельности центров занятости населения с целью оказания посредничества в трудоустройстве, мониторинга и формирования отчетности, межведомственного взаимодействия, включая интеграцию с информационными системами государственных органов.
АИС "Рынок труда" формируется центрами занятости населения и содержит информацию о лицах, ищущих работу, безработных и самозанятых, свободных рабочих местах (вакантных должностях) и оказании активных мер содействия занятости и трудового посредничества.
С целью оптимизации бизнес-процессов оказания услуг АИС "Рынок труда" интегрирована с информационными системами государственных органов (ГБД ФЛ, ГБД ЮЛ, ИС НК, ЗАГС, ЦБДИ, МВД РК), сокращает список необходимых документов и сокращает время оказания государственных услуг в сфере занятости населения.
Сформированные в АИС "Рынок труда" сведения о соискателях и свободных рабочих местах (вакантных должностях) размещаются в свободном доступе на портале.
Базы данных частных агентств занятости и частных онлайн-площадок по трудоустройству формируются ими самостоятельно в рамках оказания услуг по посредничеству в трудоустройстве, а также за счет сведений, размещаемых в свободном доступе на портале.
Частные агентства занятости и частные онлайн-площадки по трудоустройству по своему усмотрению могут размещать информацию в свободном доступе на портале о соискателях и свободных рабочих местах (вакантных должностях).
Посредством обращения на портал частными агентствами занятости могут оказываться услуги проверки данных о соискателях из информационных систем государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере защиты персональных данных.
Информация о количестве лиц, обратившихся за трудовым посредничеством и трудоустроенных в разрезе профессий (специальностей) в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 31 Закона, представляется центрам занятости населения посредством портала, без размещения данных в открытом доступе.
Информация о соискателях может быть экспортирована путем интеграции с рекрутинговыми порталами либо ручным добавлением информации о соискателе.

5.3.3. Жұмысқа орналастыру бойынша бірыңғай цифрлық алаң құру
Бағдарламаның осы бағыты жұмыс іздеу және персоналды іріктеуге жәрдемдесу үшін "Еңбек биржасы" еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын құруды көздейді.
"Еңбек биржасы" еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасында:
1) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің бөлігі болып табылатын және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіндегі (ААЖ);
2) жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің дерекқорындағы;
3) жұмыс іздеу және персоналды іріктеу интернет порталындағы (бұдан әрі – портал) деректер қамтылған.
"Еңбек нарығы" ААЖ жұмысқа орналастыруда делдалдық көрсету, мониторинг жүргізу және есептілікті қалыптастыру және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялауды қоса алғанда, халықаралық өзара іс-қимыл мақсатында халықты жұмыспен қамту орталықтарының қызметін автоматтандыруға арналған.
"Еңбек нарығы" ААЖ-ны халықты жұмыспен қамту орталықтары қалыптастырады және жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыздар және өзін-өзі жұмыспен қамтығандар, бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын көрсету және еңбек делдалдығы туралы ақпаратты қамтиды.
Қызметтер көрсетудің бизнес-процестерін оңтайландыру мақсатында "Еңбек нарығы" ААЖ мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен (ЖТ МДҚ, ЗТ МДҚ, СК АЖ, АХАЖ, МОДҚ, ҚР ІІМ) интеграцияланған және қажетті құжаттардың тізімін әрі жұмыспен қамту саласында мемлекеттік қызметтер көрсету уақытын қысқартады.
"Еңбек нарығы" ААЖ-да ізденушілер және бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы қалыптастырылған мәліметтер еркін қолжетімді порталға орналастырылады.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің дерекқорын жұмысқа орналастырудағы делдалдық бойынша қызметтер көрсету шеңберінде, сондай-ақ орналастырылатын мәліметтер есебінен өздері дербес қалыптастырады.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері өздерінің ыңғайына қарай еркін қолжетімді порталға ізденушілер және бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы ақпаратты орналастыра алады.
Порталға жүгіну арқылы жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері Қазақстан Республикасының дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінен ізденушілер туралы деректерді тексеру қызметтерін көрсете алады.
Заңның 31-бабы 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес еңбек делдалдығы үшін жүгінген және кәсіптер (мамандықтар) бөлінісінде жұмысқа орналасқан адамдардың саны туралы ақпаратты халықты жұмыспен қамту орталықтары деректерді ашық қолжетімділікте орналастырмай портал арқылы ұсынады.
Жұмыс іздеушілер туралы ақпарат рекрутингтік порталдармен интеграциялау, не жұмыс іздеуші туралы ақпаратты қолмен енгізу арқылы экспортталуы мүмкін.

В случае достижения частными онлайн-площадками индикатива трудоустройства 50 процентов и выше, от размещенных резюме на частных и государственных площадках по трудоустройству, имеющих более 1000 посетителей в сутки, функции поиска работы и содействия в подборе персонала единой информационной базы рынка труда - "Биржи труда" будут переданы в конкурентную среду.
Портал функционирует на базе интернет-ресурса enbek.kz и предназначен для информационного обслуживания в области занятости населения и содействия в трудоустройстве.
Портал консолидирует информацию о соискателях, свободных рабочих местах (вакантных должностях), включая сведения, размещаемые посредством АИС "Рынок труда", частными агентствами занятости (по усмотрению), выгрузки с базы данных выпускников Министерства образования и науки Республики Казахстан, и сведения, размещаемые на портале самостоятельно соискателями и работодателями.
Взаимодействие работодателей, соискателей, частных агентств занятости и центров занятости населения на портале обеспечивается посредством организации "личного кабинета" с функциональными возможностями в соответствии с Программой и Законом.
Для работодателей на портале предоставляются следующие возможности:
1) доступ к базе данных соискателей;
2) направление сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) с автоматической передачей в онлайн-режиме и размещением их в АИС "Рынок труда";
3) подбор соискателей в соответствии с заявленными вакансиями;
4) приглашение соискателя на собеседование, извещение соискателя или центра занятости населения о приеме на работу или отказе в приеме на работу;
5) представление информации о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя либо прекращением деятельности работодателя, сокращением численности или штата, снижением объема производств и выполняемых работ и услуг;
6) направление сведений о прогнозируемых рабочих местах;
7) формирование заявок на профессиональное обучение из числа соискателей по первому направлению Программы;
8) просмотр ежедневной и общей статистики по кандидатам и вакансиям;
9) редактирование персональных данных, а также данных кандидата;
10) добавление истории работы для кандидата;
11) сортирование кандидатов: активные, скрытые и удаленные;
12) создание новой вакансии;
13) настройка фильтров вакансии;
14) в мобильной версии портала возможность связаться по телефону и отправление SMS - сообщений кандидатам;

Жұмысқа орналастыру бойынша жеке онлайн-алаңдар тәулігіне 1000-нан астам келушілері бар жұмысқа орналастыру жөніндегі жеке және мемлекеттік алаңдарда жұмысқа орналастыру көрсеткіші орналастырылған резюмелердің 50 пайызынан және одан жоғары болған жағдайда еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасында – "Еңбек биржасында" жұмыс іздеу және персонал таңдау функциясы бәсекелес ортаға беріледі.
Портал enbek.kz интернет-ресурсының базасында қолданылады және халықты жұмыспен қамту және жұмысқа орналасуға жәрдемдесу саласында ақпараттық қызмет көрсетуге арналған.
Портал ізденушілер мен бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы ақпаратты, оған қоса "Еңбек нарығы" ААЖ, жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері арқылы орналастырылатын мәліметтерді, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің түлектер дерекқорынан шығарылған және ізденушілер мен жұмыс берушілер порталға өздері орналастырған мәліметтерді шоғырландырады.
Жұмыс берушілердің, ізденушілердің, жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері мен халықты жұмыспен қамту орталықтарының порталдағы өзара іс-қимылы Бағдарлама мен Заңға сәйкес функционалдық мүмкіндіктерімен "жеке кабинет" ұйымдастыру арқылы қамтамасыз етіледі.
Жұмыс берушілер үшін порталда мынадай мүмкіндіктер беріледі:
1) ізденушілердің дерекқорына қолжетімділік;
2) "Еңбек нарығы" ААЖ-да онлайн-режимде автоматты түрде берумен және орналастырумен бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) болуы туралы мәліметтерді жіберу;
3) мәлімделген вакансияларға сәйкес ізденушілерді іріктеу;
4) ізденушіні сұхбаттасуға шақыру, жұмысқа қабылдау немесе жұмысқа қабылдаудан бас тарту туралы ізденушіні немесе халықты жұмыспен қамту орталығын хабардар ету;
5) жұмыс берушінің таратылуына не жұмыс беруші қызметінің тоқтатылуына, адам санының немесе штаттың қысқартылуына, өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты алдағы уақытта жұмыскерлердің босатылуы туралы ақпаратты ұсыну;
6) болжамды жұмыс орындары туралы мәліметтерді жіберу;
7) Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша ізденушілер қатарынан кәсіптік оқытуға өтінімдерді қалыптастыру;
8) үміткерлер мен вакансиялар бойынша күн сайынғы және жалпы статистиканы қарау;
9) дербес деректерді, сондай-ақ үміткер деректерін редакциялау;
10) үміткер үшін жұмыс тарихын қосу;
11) үміткерлерді іріктеу: белсенді, жасырын және шыққандар;
12) жаңа вакансия құру;
13) вакансия фильтрлерін теңшеу;
14) порталдың мобильді нұсқасында телефон арқылы байланысу және үміткерлерге SMS-хабарламалар жолдау мүмкіндігі;

15) подписка на получение уведомлений о появлении новых резюме по заданным критериям на электронную почту системе и в телеграм боте;
16) пошаговое отслеживание процесса приема на работу, отклик на вакансию, приглашение на собеседование, отказ или принятие на работу.
Реализация пунктов 2, 4, 5, 6 возможностей работодателей соответствует исполнению обязательств, предусмотренных подпунктами 6),8) пункта 1 и подпунктами 1), 2), 4) пункта 2 статьи 28 Закона.
Для соискателей на портале предоставляются следующие возможности:
1) онлайн доступ к базе свободных рабочих мест (вакантных должностей);
2) размещение резюме;
3) получение услуг по направлению для трудоустройства на свободные рабочие места (вакантные должности);
4) подача заявок на профессиональное обучение по первому направлению Программы.
Реализация пункта 3 возможностей соискателя соответствует исполнению ими и центрами занятости населения пункта 2 статьи 13 Закона.
Для частных агентств занятости и частных онлайн-площадок по трудоустройству на портале предоставляются следующие возможности:
1) онлайн доступ к базе данных соискателей и свободных рабочих мест (вакантных должностей);
2) использование данных о соискателях и свободных рабочих местах (вакантных должностях) для оказания коммерческих услуг по трудовому посредничеству в соответствии с законодательством;
3) услуги проверки данных о соискателях из информационных систем государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере защиты персональных данных;
4) участие в формировании единой информационной базы рынка труда - "Биржи труда" посредством представления информации о количестве лиц, обратившихся за трудовым посредничеством и трудоустроенных;
5) формирование заявок на профессиональное обучение из числа соискателей по первому направлению Программы;
6) просмотр ежедневной и общей статистики по кандидатам и вакансиям;
7) редактирование персональных данных, а также данных кандидата;
8) добавление истории работы для кандидата;
9) сортирование кандидатов: активные, скрытые и удаленные;
10) создание новой вакансии;
11) настройка фильтров вакансии;
12) отправление писем кандидатам на электронную почту;
13) автоматический обзвон и отправление SMS-сообщений кандидатам;
14) получения уведомлений и напоминаний по данным кандидатов в системе и в телеграм боте;
15) настройка и пошаговое отслеживание процесса приема на работу (групповое собеседование, индивидуальное собеседование, тестирование).
Реализация пунктов 2, 4 возможностей частных агентств занятости соответствует исполнению обязательств, предусмотренных подпунктом 9) пункта 1 и подпунктами 4), 5), 6) пункта 2 статьи 31 Закона.
Механизм участия работодателей в работе портала.

15) жүйеде және телеграм ботта электрондық поштаға белгіленген өлшемшарттар бойынша жаңа резюмелердің пайда болуы туралы хабарламалар алуға жазылу;
16) жұмысқа қабылдау процесін қадамдық қадағалау, вакансияға жауап беру, сұхбаттасуға шақыру, жұмысқа қабылдаудан бас тарту немесе қабылдау.
Жұмыс берушілер мүмкіндіктерінің 2, 4, 5, 6-тармақтарын іске асыру Заңның 28-бабы 1-тармағының 6), 8) тармақшаларында және 2-тармағының 1), 2), 4) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындауға сәйкес келеді.
Ізденушілер үшін порталда мынадай мүмкіндіктер беріледі:
1) бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) базасына онлайн қолжетімділік;
2) резюме орналастыру;
3) бос жұмыс орындарына (бос лауазымдарға) жұмысқа орналастыру үшін жолдама бойынша қызметтерді алу;
4) Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша кәсіптік оқуға өтінімдер беру.
Ізденуші мүмкіндіктерінің 3-тармағын іске асыру олардың және халықты жұмыспен қамту орталықтарының Заңның 13-бабы 2-тармағын орындауына сәйкес келеді.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері және жұмысқа орналастыру бойынша жеке онлайн-алаңдар үшін порталда мынадай мүмкіндіктер беріледі:
1) ізденушілер мен бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) дерекқорына онлайн қолжетімділік;
2) заңнамаға сәйкес еңбек делдалдығы бойынша коммерциялық қызметтер көрсету үшін ізденушілер мен бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы деректерді пайдалану;
3) Қазақстан Республикасының дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен ізденушілер туралы деректерді тексеру қызметтері;
4) еңбек делдалдығына жүгінген және жұмысқа орналастырылған адамдардың саны туралы ақпаратты ұсыну арқылы еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын – "Еңбек биржасын" қалыптастыруға қатысу;
5) Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша ізденушілер қатарынан кәсіптік оқуға өтінімдер қалыптастыру;
6) үміткерлер мен вакансиялар бойынша күн сайынғы және жалпы статистиканы қарау;
7) дербес деректерді, сондай-ақ үміткер деректерін редакциялау;
8) үміткер үшін жұмыс тарихын қосу;
9) үміткерлерді іріктеу: белсенді, жасырын және шыққандар;
10) жаңа вакансия құру;
11) вакансия фильтрлерін теңшеу;
12) үміткерлерге электрондық поштаға хаттар жіберу;
13) үміткерлерге автоматты түрде телефон соғу және SMS-хабарламалар жіберу;
14) үміткерлердің жүйедегі және телеграм боттағы деректері бойынша хабарламалар және жадынамалар алу;
15) жұмысқа қабылдау процесін теңшеу және қадамдық қадағалау (топтық сұхбаттасу, жеке сұхбаттасу, тестілеу).
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері мүмкіндіктерінің 2, 4-тармақтарын іске асыру Заңның 31-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында және 2-тармағының 4), 5), 6) тармақшаларында көзделген міндеттерді орындауға сәйкес келеді.
Жұмыс берушілердің порталдағы жұмысқа қатысу тетігі:

1) работодатели размещают в "личном кабинете" информацию о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей), которая размещается в АИС "Рынок труда" и свободном доступе на портале;
2) центр занятости населения соответствующего района (города) обеспечивает подбор соискателей из числа ищущих работу и безработных, имеющихся в базе данных АИС "Рынок труда", в соответствии с требованиями и условиями для соискателей, установленными работодателями;
3) условия для соискателей включают в себя соответствие профессиональной подготовки, трудового стажа и опыта работы, состояния здоровья, режима рабочего времени и транспортной доступности рабочего места;
4) при согласии соискателей на трудоустройство на заявленное свободное рабочее место (вакантную должность) и соответствии условиям для соискателей центр занятости населения направляет работодателю данные (резюме) отобранных соискателей, которые отображаются в "личном кабинете" работодателя на портале;
5) работодатель в течение 3 рабочих дней со дня направления данных (резюме) отобранных соискателей для трудоустройства извещает через "личный кабинет" центр занятости населения о приеме на работу или отказе в приеме на работу.
Отсутствие извещения работодателем о приеме на работу в течение трех рабочих дней считается отказом в трудоустройстве предложенного соискателя.
6) в случае подтверждения трудоустройства соискателя работодателем, соответствующее свободное рабочее место (вакантная должность) удаляется из портала и АИС "Рынок труда";
7) работодатели размещают в "личном кабинете" информацию о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией работодателя либо прекращением деятельности работодателя, сокращением численности или штата, снижением объема производств, выполняемых работ и услуг в соответствии с формой (приложение).
С целью содействия таких лиц в трудоустройстве центры занятости населения с их согласия обеспечивают размещение данных в портале в качестве соискателей.
8) работодатели размещают в "личном кабинете" сведения о прогнозируемых рабочих местах.
Эти сведения используются при определении потребности в обучении, специальностей и организаций образования по первому направлению Программы.
Непредставление от работодателя сведений о прогнозируемых рабочих местах, считается отсутствием создаваемых рабочих мест.
9) работодатели могут размещать в "личном кабинете" заявки на профессиональное обучение.
Обучение производится в соответствии с условиями первого направления Программы.
Механизм участия соискателей в работе портала

1) жұмыс берушілер бос жұмыс орындарының (бос лауазымдардың) болуы туралы ақпаратты "жеке кабинетте" орналастырады, ол "Еңбек нарығы" ААЖ-да және еркін қолжетімді порталға орналастырылады;
2) тиісті ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілер ізденушілер үшін белгілеген талаптар мен шарттарға сәйкес жұмыс іздеп жүргендер мен "Еңбек нарығы" ААЖ дерекқорындағы жұмыссыздар қатарынан ізденушілерді іріктеуді қамтамасыз етеді;
3) ізденушілер үшін шарттар кәсіптік даярлығының, еңбек өтілі мен жұмыс тәжірибесінің, денсаулық жағдайының, жұмыс уақыты режимінің, жұмыс орнына көліктік қолжетімділікке сәйкес келуін қамтиды;
4) ізденуші мәлімделген бос жұмыс орнына (бос орынға) орналасуға келісім берген және ізденушілерге қойылатын шарттарға сәйкес келген кезде халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушінің порталдағы "жеке кабинетте" көрінетін іріктелген ізденушілердің деректерін (резюмесін) жұмыс берушіге жібереді;
5) жұмыс беруші іріктелген ізденушілердің деректерін (резюмесін) жіберген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде жұмысқа қабылдағаны немесе жұмысқа қабылдаудан бас тартқаны туралы халықты жұмыспен қамту орталығын "жеке кабинет" арқылы хабардар етеді.
Жұмыс берушіден үш жұмыс күні ішінде жұмысқа қабылдағаны туралы хабарлама болмаса, ұсынылған ізденушіні жұмысқа орналастырудан бас тартылды деп есептеледі;
6) жұмыс беруші ізденушіні жұмысқа қабылдағанын растаған жағдайда, тиісті бос жұмыс орны (бос лауазым) порталдан және "Еңбек нарығы" ААЖ-дан жойылады;
7) жұмыс берушілер "жеке кабинетте" жұмыс берушінің таратылуына не жұмыс беруші қызметінің тоқтатылуына, адам санының немесе штаттың қысқартылуына, өндірістердің және орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемінің төмендеуіне байланысты алдағы уақытта жұмыскерлердің босатылуы туралы ақпаратты нысанға (қосымша) сәйкес орналастырады.
Осындай адамдарды жұмысқа орналастыру мақсатында халықты жұмыспен қамту орталықтары олардың келісімімен ізденуші ретінде деректерін порталға орналастыруды қамтамасыз етеді;
8) жұмыс берушілер "жеке кабинетте" болжамды жұмыс орындары туралы мәліметті орналастырады.
Бұл мәліметтер Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша оқытуға, мамандықтарға және білім беру ұйымдарына қажеттілікті айқындау кезінде пайдаланылады.
Жұмыс беруші болжамды жұмыс орындары туралы мәліметтер ұсынбаса, құрылатын жұмыс орындары жоқ деп есептеледі;
9) жұмыс берушілер "жеке кабинетте" кәсіптік оқуға өтінімдерді орналастырады.
Оқыту Бағдарламаның бірінші бағытының шарттарына сәйкес жүргізіледі.
Ізденушілердің порталдағы жұмысқа қатысу тетігі:

1) соискатели размещают персональную информацию в "личном кабинете" портала самостоятельно либо такая информация передается на портал центрами занятости населения посредством АИС "Рынок труда" с согласием на публикацию персональных данных в интернете с целью расширения возможностей трудоустройства;
2) центр занятости населения соответствующего района (города) обеспечивает подбор свободных рабочих мест (вакантных должностей) для зарегистрированных в АИС "Рынок труда" соискателей;
3) при соответствии свободных рабочих мест (вакантных должностей) потребностям соискателей центры занятости населения направляют работодателю их данные (резюме), о чем уведомляют соискателя через "личный кабинет" на портале или напрямую (при отсутствии "личного кабинета" на портале);
4) исключен постановлением Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
5) соискатели могут размещать в "личном кабинете" заявки на профессиональное обучение;
Обучение производится в соответствии с условиями первого направления Программы
Механизм участия частных агентств занятости и частных онлайн-площадок по трудоустройству в работе портала
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) частные агентства занятости и частные онлайн-площадки по трудоустройству могут использовать данные о соискателях и свободных рабочих местах (вакантных должностях), размещенные на портале, для оказания коммерческих услуг по трудовому посредничеству;
2) проверка данных о соискателях осуществляется посредством передачи данных частных агентств занятости в АИС "Рынок труда" через "личный кабинет" портала;
3) представление частными агентствами занятости информации в АИС "Рынок труда" о лицах, обратившихся за трудовым посредничеством и трудоустроенных, осуществляется через "личный кабинет" на портале;
4) частные агентства занятости могут размещать в "личном кабинете" заявки на профессиональное обучение.
Обучение производится в соответствии с условиями первого направления Программы.
Механизм мониторинга и учета трудоустройства в рамках единой информационной базы рынка труда - "Биржи труда"
1) сопровождение единой информационной базы рынка труда - "Биржи труда" на республиканском уровне, включая АИС "Рынок труда", и портала в соответствии с механизмами Программы обеспечивает АО "Центр развития трудовых ресурсов" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
2) сверка данных о наличии пенсионных отчислений производится один раз в неделю;
3) сверка персонального кредитного рейтинга производится по согласию соискателя;
4) трудоустройство соискателей отражается в ведомственной статистической отчетности по установленным формам.
Механизм взаимодействия при формировании и сопровождении единой информационной базы рынка труда - "Биржи труда".
1) сопровождение единой информационной базы рынка труда - "Биржи труда" на республиканском уровне, включая АИС "Рынок труда" и портала в соответствии с механизмами Программы, обеспечивает АО "Центр развития трудовых ресурсов" Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
2) формирование АИС "Рынок труда" на региональном уровне обеспечивают местные исполнительные органы по вопросам занятости населения и центры занятости населения;
3) выгрузку данных о выпускниках организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего образования (текущего года) в Единую информационную базу рынка труда обеспечивает уполномоченный орган в области образования совместно с местными исполнительными органами.
Финансирование формирования и сопровождения Единой информационной базы рынка труда осуществляется за счет средств республиканского или местного бюджетов.
Сноска. Пункт 5.3.3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5.3.4 Обеспечение занятости за счет развития инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства
Местные исполнительные органы в рамках настоящей Программы по согласованию с уполномоченным органом по вопросам занятости населения могут направить средства местного бюджета на реализацию инфраструктурных проектов по следующим видам работ и объектов:
1) капитальный и текущий ремонты социально-культурных объектов (объекты образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры, спорта, досуга и отдыха). Для сейсмоопасных регионов допускается капитальный ремонт с сейсмоусилением;
2) благоустройство населенных пунктов (освещение и озеленение улиц, парков, скверов, снос бесхозных объектов, обустройство имеющихся полигонов твердых бытовых отходов, малых архитектурных форм, ограждений, детских игровых и спортивных площадок);
3) капитальный, текущий ремонт социально-культурных объектов, инженерно-транспортной инфраструктуры для обеспечения доступности инвалидов и других маломобильных групп населения;
4) капитальный, средний и текущий ремонты инженерно-транспортной инфраструктуры (городские автомобильные дороги, внутрипоселковые и внутрисельские дороги, подъездные дороги, дороги районного значения, тротуары, плотины, дамбы и мосты);
5) капитальный, средний и текущий ремонты объектов жилищно-коммунального хозяйства (объекты водоснабжения, канализации, системы газо, тепло-, электроснабжения).
Местные исполнительные органы в рамках реализации инфраструктурных проектов обеспечивают:
1) создание новых рабочих мест;
2) предоставление участникам Программы, проживающим, в том числе с временной регистрацией в районе (городе), где реализуется инфраструктурный проект, не менее 50 % вновь создаваемых рабочих мест при реализации инфраструктурных проектов.
Центры занятости населения направляют работодателям-подрядчикам, реализующим инфраструктурные проекты, участников Программы, проживающих в данном районе (городе), включая лиц с временной регистрацией.

1) ізденушілер дербес ақпаратты порталдағы "жеке кабинетінде" өз бетінше орналастырады не мұндай ақпарат порталға жұмысқа орналастыру мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында дербес деректерді интернетте жариялауға келісумен "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы халықты жұмыспен қамту орталықтары орналастырады;
2) тиісті ауданның (қаланың) халықты жұмыспен қамту орталығы "Еңбек нарығы" ААЖ-да тіркелген ізденушілер үшін бос жұмыс орындарын (бос лауазымдарды) іріктеуді қамтамасыз етеді;
3) бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) ізденушілердің қажеттіліктеріне сәйкес келген кезде халықты жұмыспен қамту орталықтары олардың деректерін (резюмесін) жұмыс берушіге жібереді, ол туралы ізденушіге порталдағы "жеке кабинет" арқылы немесе тікелей (порталда "жеке кабинет" болмаған кезде) хабарлайды;
4) алып тасталды – ҚР Үкіметінің 26.12.2017 № 882 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
5) ізденушілер "жеке кабинетте" кәсіптік оқуға өтінімді орналастыра алады.
Оқыту Бағдарламаның бірінші бағытының шарттарына сәйкес жүргізіледі.
Жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің және жұмысқа орналастыру бойынша жеке онлайн-алаңдардың портал жұмысына қатысу тетігі
1) жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері және жұмысқа орналастыру бойынша жеке онлайн-алаңдар еңбек делдалдығы бойынша коммерциялық қызметтер көрсету үшін порталға орналастырылған ізденушілер және бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы деректерді пайдалана алады;
2) ізденушілер туралы деректерді тексеру жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерінің деректерін порталдағы "жеке кабинет" көмегімін "Еңбек нарығы" ААЖ-ға беру арқылы жүзеге асырылады;
3) жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері еңбек делдалдығына және жұмысқа орналастыру үшін жүгінген адамдар туралы ақпаратты "Еңбек нарығы" ААЖ-ға беруді порталдағы "жеке кабинет" арқылы жүзеге асырады;
4) жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктері "жеке кабинетте" кәсіптік оқытуға өтінімдерді орналастырады.
Оқыту Бағдарламаның бірінші бағытының шарттарына сәйкес жүргізіледі.
"Еңбек биржасы" еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасы шеңберінде жұмысқа орналастыруға мониторинг жүргізу және есепке алу тетігі
1) жұмыс іздеп жүрген адамдарды және жұмыссыздарды "Еңбек нарығы" ААЖ-дан шығару зейнетақы аударымдары болған немесе жұмыс берушілер жұмысқа орналасқаны туралы мәліметтер ұсынған кезде немесе Заңның 16-бабында көрсетілген себептердің негізінде жүргізіледі.
Ізденушілер өз бетінше порталға орналастырған өздері туралы деректер (резюме) деректерді ұсыну кезінде өз бетінше белгілеген мерзімде, бірақ деректерді ұсынған сәттен бастап 1 айдан аспайтын мерзімде порталдан автоматты түрде жойылады. Ізденушілер өз бетінше өз деректерін порталға қайта орналастырады;
2) зейнетақы аударымдары туралы деректерді салыстырып тексеру аптасына бір рет жүргізіледі;
3) ізденушілерді жұмысқа орналастыру белгіленген нысанда ведомстволық статистикалық есептілікте көрінеді.
"Еңбек биржасы" еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыру және сүйемелдеу кезіндегі өзара іс-қимыл тетігі
1) Бағдарламаның тетіктеріне сәйкес "Еңбек нарығы" ААЖ қоса алғанда, еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын – "Еңбек биржасын" және порталды республикалық деңгейде сүйемелдеуді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Еңбек нарығын дамыту орталығы" АҚ қамтамасыз етеді;
2) зейнетақы аударымдары туралы деректерді салыстырып тексеру аптасына бір рет жүргізіледі;
3) дербес кредиттік рейтингті салыстырып тексеру ізденушінің келісімімен жүргізіледі;
4) ізденушілерді жұмысқа орналастыру белгіленген нысандар бойынша ведомстволық статистикалық есептілікте көрінеді.
Еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыруды және сүйемелдеуді қаржыландыру республикалық немесе жергілікті бюджеттер есебінен жүзеге асырылады.
5.3.4. Инфрақұрылымды және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты дамыту есебінен жұмыспен қамтамасыз ету

4-1) копии документа, удостоверяющего личность;
4-2) копии документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства (адресная справка, справка сельских акимов), временную регистрацию;
4-3) при наличии копии документа об образовании (аттестат, свидетельство, диплом) и/или других документов, подтверждающих прохождение обучения (удостоверение, сертификат).
Центр занятости населения принимает решение о включении заявителей в состав участников Программы с учетом потребности работодателей в трудовых ресурсах и направляет их для трудоустройства на рабочие места, создаваемые в рамках реализуемых инфраструктурных проектов.
5) сведения об участниках Программы и работодателях, участвующих в реализации инфраструктурных проектов, размещаются в единой информационной системе социально-трудовой сферы.
Сноска. Механизм реализации с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Институциональная организация Программы
Управление реализацией Программы имеет вертикальную структуру, в состав которой входят МВК (Межведомственная комиссия) по вопросам реализации Программы, операторы Программы, региональные и районные (городские) комиссии по реализации Программы на местном уровне, центральные и местные исполнительные органы областного, районного и сельского значения.
Управление реализацией Программы осуществляется:
на уровне республики:
1) МВК;
2) операторами Программы;
на областном (столичном, города республиканского значения) уровне:
1) региональной комиссией по реализации Программы;
2) местными исполнительными органами по вопросам занятости населения, образования, предпринимательства и сельского хозяйства;
на районном (городском) уровне:
1) районной (городской) комиссией по реализации Программы,
2) местными исполнительными органами по вопросам занятости населения и образования, предпринимательства и сельского хозяйства;
3) на уровне поселка, села и сельского округа - акимами поселков, сел и сельских округов.
МВК осуществляет следующие основные полномочия:
1) рассматривает основные итоги выполнения Программы и заслушивает отчеты центральных и местных исполнительных органов по реализации Программы, а также государственных программ и программ развития территорий, соответственно, в части создания рабочих мест и трудоустройства по отраслям и в регионах;

4-1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері;
4-2) тұрақты тұрғылықты жері бойынша тіркелгенін (мекенжай анықтамасы, ауылдық әкімдердің анықтамасы), уақытша тіркелгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
4-3) болған жағдайда, білімі туралы құжаттың көшірмесі (аттестат, куәлік, диплом) және/немесе оқу курстарынан өткенін растайтын басқа да құжаттар (куәлік, сертификат).
Халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыс берушілердің еңбек ресурстарына қажеттілігін ескере отырып, өтініш берушілерді Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу туралы шешім қабылдайды және оларды іске асырылып жатқан инфрақұрылымдық жобалар шеңберінде құрылатын жұмыс орындарына жұмысқа орналасу үшін жібереді;
5) инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға қатысатын Бағдарламаға қатысушылар мен жұмыс берушілер туралы мәліметтер әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінде орналастырылады.
Ескерту. Іске асыру тетігіне өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бағдарламаны институционалдық ұйымдастыру
Бағдарламаның іске асырылуы жоғарыдан төмен басқару құрылымымен басқарылады, оның құрамына Бағдарламаны іске асыру мәселелері жөніндегі ВАК (Ведомствоаралық комиссия), Бағдарламаның операторы, Бағдарламаны жергілікті деңгейде іске асыру жөніндегі өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар, орталық және облыстық, аудандық және ауылдық маңызы бар жергілікті атқарушы органдар кіреді.
Бағдарламаның іске асырылуын басқаруды:
республикалық деңгейде:
1) ВАК;
2) Бағдарлама операторлары;
облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде:
1) Бағдарламаны іске асыру жөніндегі өңірлік комиссия;
2) халықты жұмыспен қамту, білім беру, кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар;
аудандық (қалалық) деңгейде:
1) Бағдарламаны іске асыру жөніндегі аудандық (қалалық) комиссия;
2) халықты жұмыспен қамту, білім беру, кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар;
3) кент, ауыл және ауылдық округтер деңгейінде – кенттердің, ауылдар мен ауылдық округтердің әкімдері жүзеге асырады.
ВАК мынадай негізгі өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) Бағдарламаның орындалуының негізгі қорытындыларын қарайды және орталық және жергілікті атқарушы органдардың Бағдарламаны, сондай-ақ тиісінше салалар бойынша және өңірлерде жұмыс орындарын құру және жұмысқа орналастыру бөлігінде мемлекеттік бағдарламалар мен аумақтарды дамыту бағдарламаларын іске асыру бойынша есептерін тыңдайды;

2) вносит на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам, связанным с реализацией Программы.
Операторы Программы в пределах своей компетенции во взаимодействии друг с другом и другими центральными и местными исполнительными органами:
1) осуществляют нормативно-правовое, методическое и информационное сопровождение Программы;
2) готовят предложения по установлению лимитов финансирования и распределению средств;
3) обеспечивают эффективную реализацию механизмов по направлениям Программы;
4) обеспечивают мониторинг реализации Программы и несут ответственность за достоверность представления сведений об участниках и мерах государственной поддержки по направлениям Программы;
5) разрабатывают и вносят предложения по улучшению механизмов реализации направлений Программы;
6) на основании информации, полученной от местных исполнительных органов, ежемесячно представляют информацию уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Уполномоченный орган по вопросам занятости населения:
1) осуществляет общую координацию реализации направлений Программы;
2) обеспечивает мониторинг реализации Программы;
3) обеспечивает формирование единой информационной базы рынка труда;
4) совместно с другими операторами Программы осуществляет нормативно-правовое, методическое и информационное сопровождение Программы;
5) разрабатывает и утверждает типовые положения о районных (городских) и региональных комиссиях по вопросам занятости населения;
6) совместно с другими операторами Программы готовит предложения по установлению лимитов финансирования и распределению средств в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ и регионов;
7) разрабатывает прогноз потребности экономики в кадрах и согласовывает его с заинтересованными центральными исполнительными органами.
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" и региональные палаты предпринимателей:
1) участвуют в определении перечня организаций образования, специальностей и профессий по первому направлению Программы, а также привлечении желающих лиц, соответствующих требованиям Программы, на участие в краткосрочном профессиональном обучении;
2) согласовывают учебные программы по подготовке кадров с ТиПО и краткосрочному профессиональному обучению;
3) являются оператором нефинансовой поддержки по проекту "Бастау Бизнес";
4) участвуют в создании, запуске и реализации мобильных учебных центров;
5) совместно с местными исполнительными органами разрабатывают карты специализации районов и населенных пунктов;

2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына Бағдарламаны іске асыруға байланысты мәселелер бойынша ұсыныстар енгізеді.
Бағдарлама операторлары өз құзыреті шегінде бір-бірімен және басқа да орталық және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып:
1) Бағдарламаны нормативтік-құқықтық, әдістемелік және ақпараттық сүйемелдеуді жүзеге асырады;
2) қаржыландыру лимиттерін белгілеу және қаражатты бөлу жөнінде ұсыныстар дайындайды;
3) Бағдарламаның бағыттары бойынша тетіктердің тиімді іске асырылуын қамтамасыз етеді;
4) Бағдарламаның іске асырылуына мониторингті қамтамасыз етеді және Бағдарлама бағыттары бойынша қатысушылар және мемлекеттік қолдау шаралары туралы деректердің дәйектілігіне жауапты болады;
5) Бағдарламаның бағыттарын іске асыру тетіктерін жақсарту жөнінде ұсыныстар әзірлейді және енгізеді;
6) жергілікті атқарушы органдардан алынған ақпарат негізінде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға ай сайын ақпарат ұсынады.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган:
1) Бағдарламаның бағыттарын іске асыруды жалпы үйлестіруді жүзеге асырады;
2) Бағдарламаны іске асыруға мониторингті қамтамасыз етеді;
3) еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қалыптастыруды қамтамасыз етеді;
4) Бағдарламаның басқа да операторларымен бірлесіп Бағдарламаны нормативтік құқықтық, әдістемелік және ақпараттық сүйемелдеуді жүзеге асырады;
5) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ережелерді әзірлеп, бекітеді;
6) Бағдарламаның басқа да операторларымен бірлесіп республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мен өңірлер бөлінісінде қаржыландыру лимитін белгілеу және қаражат бөлу бойынша ұсыныстар дайындайды;
7) экономиканың кадрларға қажеттілігінің болжамын әзірлейді және оны мүдделі орталық атқарушы органдармен келіседі.
Қазақстан Республикасының "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы және өңірлік кәсіпкерлер палаталары:
1) Бағдарламаның бірінші бағыты бойынша білім беру ұйымдарының, мамандықтар мен кәсіптердің тізбесін айқындауға, сондай-ақ Бағдарламаның талаптарына сәйкес келетін, қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға қатысуға ниет білдірген адамдарды тартуға қатысады;
2) ТжКБ-мен кадрлар даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқыту бойынша оқу бағдарламаларын келіседі;
3) "Бастау Бизнес" жобасы бойынша қаржылай емес қолдау операторы болып табылады;
4) мобильді оқу орталықтарын құруға, іске қосуға және іске асыруға қатысады;
5) жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп аудандарды және елді мекендерді мамандандыру карталарын әзірлейді;

6) оказывают содействие в трудоустройстве участников Программы;
7) выдают заключение о предоставлении/непредоставлении государственных грантов для реализации новых бизнес-идей;
8) в течение 1 года ведут сопровождение участников Программы, получивших государственные гранты для реализации новых бизнес-идей.
Региональные и районные (городские) комиссии:
1) согласовывают перечень организаций образования и перечень специальностей для осуществления подготовки кадров с ТиПО и краткосрочного профессионального обучения;
2) устанавливают стоимость краткосрочного профессионального обучения в организациях образования;
3) принимают решение о создании мобильных групп по поиску и формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО;
4) принимают решение о распределении средств на субсидирование операционных расходов МФО;
5) утверждают списки претендентов на подготовку кадров с ТиПО и краткосрочному профессиональному обучению;
6) вырабатывают рекомендации о включении либо отказе во включении в состав участников Программы граждан, участвующих в мероприятиях по мобильности трудовых ресурсов;
7) заслушивают отчеты местных исполнительных органов областного, городского и районного значений о реализации Программы;
8) вырабатывают рекомендации по улучшению механизмов реализации Программы, а также предупреждению и устранению выявленных нарушений по результатам проверок реализации Программы.
Местные исполнительные органы по вопросам занятости населения:
1) координируют работу всех операторов на областном, районном (городском) уровне, уровне поселка, села и сельского округа по реализации направлений Программы;
2) обеспечивают эффективную реализацию и мониторинг мер Программы на областном, районном (городском) уровне, уровне поселка, села и сельского округа уровне;
3) размещают средства на финансирование мероприятий третьего направления Программы и по краткосрочному профессиональному обучению в рамках первого направления;
4) координируют и осуществляют мониторинг по краткосрочному профессиональному обучению;
5) совместно с другими местными органами организуют трудоустройство участников Программы на проектах, реализуемых в рамках государственных и правительственных программ;
6) проводят анализ, прогнозирование спроса и предложения рабочей силы;
7) организуют работу центров занятости населения по содействию трудоустройству участников Программы;
8) ведут мониторинг трудоустройства участников Программы;
9) организуют работу региональных и районных (городских) комиссий;

6) Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
7) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру/бермеу туралы қорытынды береді;
8) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант алған Бағдарламаға қатысушыларды 1 жыл бойы сүйемелдеуді жүргізеді.
Өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялар:
1) ТжКБ бар кадрлар даярлауды және қысқа мерзімді кәсіптік оқуды жүзеге асыру үшін білім беру ұйымдарының тізбесін және мамандықтардың тізбесін келіседі;
2) білім беру ұйымдарында қысқа мерзімді кәсіптік оқулардың құнын белгілейді;
3) ТжКБ бар кадрлар даярлауға үміткерлерді іздеу және тізімін қалыптастыру бойынша мобильді топтарды құру туралы шешім қабылдайды;
4) МҚҰ-ның операциялық шығыстарын субсидиялауға қаражатты бөлу туралы шешім қабылдайды;
5) ТжКБ бар кадрлар даярлауға және қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлердің тізімдерін бекітеді;
6) еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру жөніндегі іс-шараларға қатысатын азаматтарды Бағдарламаға қатысушылардың құрамына қосу не қосудан бас тарту туралы ұсынымдар әзірлейді;
7) облыстық, қалалық және аудандық маңызы бар жергілікті атқарушы органдардың Бағдарламаның іске асырылуы туралы есептерін тыңдайды;
8) Бағдарламаны іске асыру тетіктерін жақсарту, сондай-ақ Бағдарламаның іске асырылуын тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтардың алдын алу және жою жөнінде ұсынымдар әзірлейді.
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар:
1) облыстық, аудандық (қалалық) деңгейдегі, кент, ауыл және ауылдық округ деңгейіндегі барлық операторлардың Бағдарламаның бағыттарын іске асыру бойынша жұмыстарын үйлестіреді;
2) облыстық, аудандық (қалалық) деңгейдегі, кент, ауыл және ауылдық округ деңгейінде Бағдарламаның шараларын тиімді іске асыруды және мониторингті қамтамасыз етеді;
3) Бағдарламаның үшінші бағытының іс-шараларын және бірінші бағыт шеңберінде қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша қаржыландыруға қаражат орналастырады;
4) қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша мониторингті үйлестіреді және жүзеге асырады;
5) басқа да жергілікті органдармен бірлесіп Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар шеңберінде іске асырылатын жобаларға жұмысқа орналастыруды ұйымдастырады;
6) жұмыс күшіне сұраныс пен ұсынысқа талдау, болжам жүргізеді;
7) халықты жұмыспен қамту орталықтарының Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу бойынша жұмысын ұйымдастырады;
8) Бағдарламаға қатысушылардың жұмысқа орналасуына мониторинг жүргізеді;
9) өңірлік және аудандық (қалалық) комиссиялардың жұмысын ұйымдастырады;

10) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу по вопросам занятости населения информацию о ходе реализации третьего направления Программы.
Местные исполнительные органы в области образования:
1) организуют работу по формированию списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО на основе данных, представленных мобильными группами, и выносят списки на рассмотрение районных (городских) и региональных комиссий;
2) формируют перечень организаций образования, специальностей и профессий по подготовке кадров с ТиПО и краткосрочному профессиональному обучению и выносят их на утверждение районных (городских) и региональных комиссий;
3) координируют и осуществляют мониторинг по подготовке кадров с ТиПО;
4) размещают средства на финансирование подготовки кадров с ТиПО в рамках первого направления;
5) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу в области образования информацию о ходе реализации первого направления Программы.
Местные исполнительные органы по вопросам предпринимательства:
1) совместно с РПП организуют обучение участников Программы основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" до 2018 года;
2) предоставляют средства бюджетного кредита по договорам займа организации микрокредитования;
3) совместно с РПП распределяют и предоставляют финансовые средства, предусмотренные на предоставление государственных грантов для реализации новых бизнес-идей;
4) распределяют финансовые средства для реализации мер по частичному гарантированию по кредитам/микрокредитам;
5) осуществляют мониторинг реализации проекта "Бастау Бизнес" на селе и районных центрах и кредитования/микрокредитования в городах;
6) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу по вопросам предпринимательства информацию о ходе реализации второго направления Программы.
Местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства:
1) предоставляют средства бюджетного кредита по договорам займа АО "ФФПСХ" и организации микрокредитования;
2) распределяют финансовые средства для реализации мер по частичному гарантированию и субсидированию микрокредитов;
3) осуществляют мониторинг реализации микрокредитования на селе;
4) осуществляют субсидирование операционных затрат МФО;
5) являются рабочим органом комиссии по субсидированию в рамках субсидирования операционных расходов МФО;
6) представляют на ежемесячной основе уполномоченному органу в области развития агропромышленного комплекса информацию о ходе реализации второго направления Программы;
7) совместно с РПП организуют обучение участников Программы основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес" с 2018 года.
Местные исполнительные органы - акимы районов и городов областного значения:

10) ай сайынғы негізде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға Бағдарламаның үшінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынады.
Білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар:
1) мобильді топтар ұсынған деректер негізінде ТжКБ бар кадрларды даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыру бойынша жұмысты ұйымдастырады және тізімдерді аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялардың қарауына шығарады;
2) ТжКБ бар кадрлар даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша білім беру ұйымдарының, мамандықтар мен кәсіптердің тізбесін қалыптастырады және оларды аудандық (қалалық) және өңірлік комиссиялардың бекітуіне шығарады;
3) ТжКБ бар кадрлар даярлау бойынша мониторингті үйлестіреді және жүзеге асырады;
4) бірінші бағыт шеңберінде ТжКБ бар кадрларды даярлауды қаржыландыруға қаражатты орналастырады;
5) ай сайынғы негізде білім беру саласындағы уәкілетті органға Бағдарламаның бірінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынады.
Кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар:
1) ӨКП-мен бірлесіп Бағдарламаға қатысушыларды 2018 жылға дейін "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастырады;
2) микрокредит беру ұйымының қарыз шарттары бойынша бюджет кредитінің қаражатын ұсынады;
3) ӨКП-мен бірлесіп, жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беруге көзделген қаржы қаражатын бөледі және ұсынады;
4) кредиттер/микрокредиттер бойынша ішінара кепілдік беру шараларын іске асыру үшін қаржы қаражатын бөледі;
5) ауылда және аудан орталықтарында "Бастау Бизнес" жобасының іске асырылуына және қалаларда кредит/микрокредит беруге мониторингті жүзеге асырады;
6) ай сайынғы негізде кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі уәкілетті органға Бағдарламаның екінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынады.
Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар:
1) "АШҚҚҚ" АҚ және микрокредит беру ұйымының қарыз шарттары бойынша бюджет кредитінің қаражатын ұсынады;
2) микрокредиттерге ішінара кепілдік беру және субсидиялау шараларын іске асыру үшін қаржы қаражатын бөледі;
3) ауылда микрокредит берудің іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады;
4) МҚҰ-ның операциялық шығындарын субсидиялауды жүзеге асырады;
5) МҚҰ-ның операциялық шығындарын субсидиялау шеңберінде субсидиялау жөніндегі комиссияның жұмыс органы болып табылады;
6) ай сайынғы негізде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға Бағдарламаның екінші бағытын іске асыру барысы туралы ақпаратты ұсынады;
7) 2018 жылдан бастап ӨКП-мен бірлесіп, Бағдарламаға қатысушыларды "Бастау Бизнес" жобасы бойынша кәсіпкерлік негіздеріне оқытуды ұйымдастырады.
Жергілікті атқарушы органдар – аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың әкімдері:

1) оказывают содействие местным исполнительным органам по вопросам занятости населения, образования, предпринимательства и сельского хозяйства в эффективной реализации мер направлений Программы на районном (городском) уровне;
2) осуществляют мониторинг реализации мер Программы на районном (городском) уровне;
3) совместно с РПП определяют карту специализации района и населенных пунктов;
4) содействуют трудоустройству участников Программы на предприятиях, в организациях и на реализуемых инвестиционных проектах;
5) координируют работу по созданию новых рабочих мест;
6) создают благоприятные условия для развития предпринимательской деятельности.
Местные исполнительные органы - акимы поселков, сельских округов, городов районного значения и районов в составе городов:
1) обеспечивают эффективную реализацию мер Программы в населенных пунктах;
2) совместно с центрами занятости населения и общественными организациями проводят информационно-разъяснительную работу среди населения по вопросам участия в Программе;
3) консультируют лиц, желающих участвовать в Программе, и при необходимости направляют их в центры занятости населения/региональные палаты предпринимателей/банки второго уровня/МФО;
4) в составе мобильных групп участвуют в формировании списка претендентов на подготовку кадров с ТиПО;
5) оказывают содействие в трудоустройстве участников Программы;
6) участвуют в подготовке карты специализации района и населенных пунктов;
7) ведут мониторинг лиц, участвующих по разным направлениям Программы.
Центры занятости населения:
1) информируют и предоставляют консультационные услуги гражданам по вопросам участия в Программе, оказывают помощь в подготовке документов, проводят консультации с претендентами с целью изучения их потребностей, проводят оценки нуждаемости претендентов в социальной поддержке, принимают документы претендентов на участие в Программе;
2) формируют список и направляют участников Программы в организации образования на краткосрочное профессиональное обучение;
3) подписывают социальный контракт с участниками Программы по повышению мобильности трудовых ресурсов, осуществляют мониторинг его исполнения и применение санкций при невыполнении его условий в соответствии с законодательством;
4) через информационную систему "Рынок труда" осуществляют мониторинг участников Программы на предмет трудоустройства и наличия обязательных пенсионных взносов;
5) ведут мониторинг и определяют потребность в кадрах на местном рынке труда;

1) халықты жұмыспен қамту, білім беру, кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға аудандық (қалалық) деңгейде Бағдарлама бағыттары шараларының тиімді іске асырылуына жәрдемдеседі;
2) аудандық (қалалық) деңгейде Бағдарлама шараларының іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады;
3) ӨКП-мен бірлесіп аудандарды және елді мекендерді мамандандыру картасын айқындайды;
4) Бағдарламаға қатысушыларды кәсіпорындар мен ұйымдарға және іске асырылып жатқан инвестициялық жобаларға жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
5) жаңа жұмыс орындарын құру бойынша жұмысты үйлестіреді;
6) кәсіпкерлік қызметті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасайды.
Жергілікті атқарушы органдар – кенттердің, ауылдық округтердің, аудандық маңызы бар қалалардың және қалалар құрамындағы аудандардың әкімдері:
1) елді мекендерде Бағдарлама шараларының тиімді іске асырылуын қамтамасыз етеді;
2) халықты жұмыспен қамту орталықтарымен және қоғамдық ұйымдармен бірлесіп халық арасында Бағдарламаға қатысу мәселелері жөнінде ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізеді;
3) Бағдарламаға қатысуға ниет білдірген адамдарға консультация береді және қажеттілігіне қарай оларды халықты жұмыспен қамту орталықтарына/өңірлік кәсіпкерлер палаталарына/екінші деңгейдегі банктерге/МҚҰ-ға жібереді;
4) мобильді топтардың құрамында ТжКБ бар кадрлар даярлауға үміткерлердің тізімін қалыптастыруға қатысады;
5) Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі;
6) ауданды және елді мекендерді мамандандыру картасын дайындауға қатысады;
7) Бағдарламаның әртүрлі бағыты бойынша қатысатын адамдарға мониторинг жүргізеді.
Халықты жұмыспен қамту орталықтары:
1) Бағдарламаға қатысу мәселелері жөнінде азаматтарды хабардар етеді және консультациялық қызметтер ұсынады, құжаттарды дайындауға көмектеседі, үміткерлердің қажеттілігін зерделеу мақсатында оларға консультация береді, үміткерлердің әлеуметтік қолдауға мұқтаждығын бағалайды, Бағдарламаға қатысуға үміткерлердің құжаттарын қабылдайды;
2) Бағдарламаға қатысушылардың тізімін қалыптастырады және оларды қысқа мерзімді кәсіптік оқуға білім беру ұйымдарына жібереді;
3) Бағдарламаға қатысушылармен еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру жөнінде әлеуметтік келісімшартқа қол қояды, оның орындалуына және шарттары орындалмаған кезде заңнамаға сәйкес санкциялардың қолданылуына мониторингті жүзеге асырады;
4) "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесі арқылы Бағдарламаға қатысушылардың жұмысқа орналасуына және міндетті зейнетақы жарналарының болуына мониторингті жүзеге асырады;
5) жергілікті еңбек нарығындағы кадрларға қажеттілікке мониторинг жүргізеді және айқындайды;

6) содействуют в трудоустройстве участников Программы.
Центры занятости населения могут иметь представительства в сельских округах, подразделения (или специалистов), занимающиеся вопросами реализации Программы, координацией взаимодействия с работодателями, организациями образования и частными агентствами занятости.
Компетенции по разработке и утверждению нормативных правовых актов уполномоченными органами в области образования, развития агропромышленного комплекса, по вопросам предпринимательства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства, предусмотренных в настоящей Программе, будут внесены в соответствующие положения уполномоченных органов в области образования, развития агропромышленного комплекса, по вопросам предпринимательства, строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
Сноска. Институциональная организация Программа с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.12.2017 № 882 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Необходимые ресурсы
На реализацию Программы:
1) из республиканского бюджета предусматривается в 2017 году - 40 295 647 тыс. тенге, в 2018 году – 67 392 995 тыс. тенге, в 2019 году - 41 540 291 тыс. тенге;
2) за счет средств местного бюджета предусматривается в 2017 году - 45 038 436 тыс. тенге, в 2018 году - 45 311 093 тыс. тенге, в 2019 году - 45 453 119 тыс. тенге.
Сноска. Раздел 6 в редакции постановления Правительства РК от 24.04.2018 № 216 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) Бағдарламаға қатысушыларды жұмысқа орналастыруға жәрдемдеседі.
Халықты жұмыспен қамту орталықтарының ауылдық округтерде Бағдарламаны іске асыру, жұмыс берушілермен, білім беру ұйымдарымен және жұмыспен қамтудың жекеше агенттіктерімен өзара іс-қимылын үйлестіру мәселесімен айналысатын өкілдіктері, бөлімшелері (немесе мамандары) болуы мүмкін.
Білім беру, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы, кәсіпкерлік, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың осы Бағдарламада көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту жөніндегі құзыреттіліктері білім беру, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы, кәсіпкерлік, құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі уәкілетті органдардың тиісті ережелеріне енгізілетін болады.
6. Қажетті ресурстар
Бағдарламаны іске асыруға:
1) республикалық бюджеттен 2017 жылы – 40 295 647 мың теңге,
2018 жылы – 67 392 995 мың теңге, 2019 жылы – 41 540 291 мың теңге көзделеді;
2) жергілікті бюджет қаражаты есебінен 2017 жылы – 45 038 436 мың теңге, 2018 жылы – 45 311 093 мың теңге, 2019 жылы – 45 453 119 мың теңге көзделеді.
Ескерту. 6 бөлім жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.04.2018 № 216 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7. Критерии Программы
Участниками второго направления Программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства;
2) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 918;

7. Бағдарлама өлшемшарттары
Мыналар Бағдарламаның екінші бағытының қатысушылары:
1) моторлы көлік құралдарын және өзі өсірген жүзімнен шарап өндіруді көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлар/өнімдер шығаруды жүзеге асыратын;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 918 қаулысына сәйкес мониторингілеуге жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібіндегі жобаларды іске асыратын;

3) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) учредителями (в том числе участниками, акционерами) которых являются государственные предприятия/учреждения национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), а также некоммерческие организации.

3) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге арналған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
4) құрылтайшылары (оның ішінде қатысушылары, акционерлері) мемлекеттік кәсіпорындар/мекемелер, ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын ұйымдар, сондай-ақ коммерциялық емес ұйымдар;

1)
Количество граждан, охваченных краткосрочным профессиональным обучением
тыс. чел.
МОН,МИО
26
36
46
50
56
Мероприятия
1.
Разработка учебной программы для краткосрочного профессионального обучения с элементами дуальной модели подготовки кадров
Учебные программы
Март 2017 г.
Организации образования, МИО, РПП, работодатели
Не требуются
2.
Разработка учебной программы по обучению навыкам цифровой грамотности, английского языка и обучению основам предпринимательства
Учебные программы
Март 2017 г.
Организации образования
Не требуются
3.
Утверждение перечня организаций для проведения краткосрочного профессионального обучения
Решения региональных комиссий
Февраль 2017 г.
МИО,НПП, РПП
Не требуются
4.
Формирование списков претендентов и направление в районную (городскую) комиссию
Списки
По мере поступления
МИО
Не требуются
5.
Утверждение списков претендентов на краткосрочное профессиональное обучение
Решения районных комиссий
По мере формирования
МИО
Не требуются
6.
Организация и запуск пилотных мобильных учебных центров
Информация в МТСЗН
Май 2017 г.
НПП, МИО, МОН, МТСЗН
Местный бюджет
7.
Проведение мониторинга участников Программы, обучаемых по подготовке кадров с техническим и профессиональным образованием и краткосрочному профессиональному обучению
Отчет в МОН
Ежемесячно
МИО
Местный бюджет
8.
Представление информации о ходе реализации первого направления Программы
Отчет в МТСЗН
Ежемесячно к 5 числу
МОН
Не требуются
Второе направление. Развитие массового предпринимательства
Задача 1. Обучение участников Программы основам предпринимательства по проекту "Бастау Бизнес"
Показатели результатов:

1)
Қысқа мерзімді кәсіптік оқумен қамтылған азаматтардың саны
мың адам
БҒМ, ЖАО
26
36
46
50
56
Іс-шаралар
1.
Кадрларды даярлаудың дуальді моделінің элементтерімен қысқа мерзімді кәсіптік оқыту үшін оқу бағдарламасын әзірлеу
оқу бағдарламалары
2017 жылғы наурыз
Білім беру ұйымдары, ЖАО, ӨКП, жұмыс берушілер
талап етілмейді
2.
Цифрлық сауаттылық дағдыларына, ағылшын тіліне және кәсіпкерлік негіздеріне оқыту бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеу
оқу бағдарламалары
2017 жылғы наурыз
Білім беру ұйымдары
талап етілмейді
3.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқуды өткізу үшін ұйымдар тізбесін бекіту
өңірлік комиссиялардың шешімдері
2017 жылғы ақпан
ЖАО, ҰКП, ӨКП
талап етілмейді
4.
Үміткерлердің тізімдерін қалыптастыру және аудандық (қалалық) комиссияға жіберу
тізімдер
келу ретіне қарай
ЖАО
талап етілмейді
5.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқуға үміткерлердің тізімдерін бекіту
аудандық комиссиялардың шешімдері
құрылу ретіне қарай
ЖАО
талап етілмейді
6.
Пилоттық мобильді оқу орталықтарын ұйымдастыру және іске қосу
Еңбекминіне ақпарат
2017 жылғы мамыр
ҰКП, ЖАО, БҒМ, Еңбекмині
жергілікті бюджет
7.
Техникалық және кәсіптік білімі бар кадрларды даярлау және қысқа мерзімді кәсіптік оқу бойынша оқытылатын Бағдарламаға қатысушыларға мониторинг жүргізу
БҒМ-ге есеп
ай сайын
ЖАО
жергілікті бюджет
8.
Бағдарламаның бірінші бағытының іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсыну
Еңбекминіне есеп
әр айдың 5-іне қарай
БҒМ
талап етілмейді
Екінші бағыт. Жаппай кәсіпкерлікті дамыту
1-міндет. "Бастау Бизнес" жобасы бойынша Бағдарламаға қатысушыларды кәсіпкерлік негіздеріне оқыту
Нәтижелер көрсеткіштері:

1)
Количество лиц, прошедших обучение основам предпринимательства
тыс.чел.
НПП, МИО
15
30
35
40
45
2)
Доля участников, открывших и/или расширивших бизнес
%
НПП, МИО
20
22
23
24
25
Мероприятия
1.
Принятие Правил обучения основам предпринимательства "Бастау Бизнес"
Приказ МНЭ
Январь 2017 г.
МНЭ, МЗСР, НПП
Не требуются
2.
Составление графика обучения с указанием даты и места проведения
График обучения по проекту "Бастау Бизнес"
Февраль 2017 г.
НПП, МНЭ, МТСЗН, МИО
Не требуются
3.
Проведение тестирования претендентов, формирование групп обучаемых
Информация в МИО
С марта 2017 г.
НПП
Не требуются
4.
Заключение договоров на финансирование проекта "Бастау Бизнес"
Договор на оказание услуг
С марта 2017 г.
МНЭ, НПП
Республиканский бюджет
5.
Представление информации о количестве лиц, допущенных на обучение, завершивших обучение, открывших собственное дело, получивших кредиты/микрокредиты
Отчет в МИО
Ежемесячно ко 2 числу
РПП
Не требуются
Задача 2. Финансирование предпринимательских инициатив на селе и в городе
Показатели результатов:
1)
Количество выданных кредитов/микрокредитов на селе
ед.
МСХ, МИО

1)
Кәсіпкерлік негіздеріне оқуды аяқтаған адамдардың саны
мың адам
ҰКП, ЖАО
15
30
35
40
45
2)
Бизнес ашқан және/немесе кеңейткен қатысушылардың үлесі
%
ҰКП, ЖАО
20
22
23
24
25
Іс-шаралар
1.
"Бастау Бизнес" кәсіпкерлік негіздеріне оқыту қағидаларын қабылдау
ҰЭМ бұйрығы
2017 жылғы қаңтар
ҰЭМ, ДСӘДМ, ҰКП
талап етілмейді
2.
Өткізу мерзімін және орнын көрсете отырып, оқыту графигін жасау
"Бастау Бизнес" жобасы бойынша оқыту графигі
2017 жылғы ақпан
ҰКП, ҰЭМ, Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
3.
Үміткерлерді тестілеуді өткізу, оқушылар тобын қалыптастыру
ЖАО-ға ақпарат
2017 жылғы наурыздан бастап
ҰКП
талап етілмейді
4.
"Бастау Бизнес" жобасын қаржыландыруға шарт жасау
қызмет көрсетуге арналған шарт
2017 жылғы наурыздан бастап
ҰЭМ, ҰКП
республикалық бюджет
5.
Оқуға жіберілген, оқуды аяқтаған, жеке ісін ашқан, кредиттер/микрокредиттер алған адамдардың саны туралы ақпарат ұсыну
ЖАО-ға есеп
әр айдың 2-ісіне қарай
ӨКП
талап етілмейді
2-міндет. Ауылда және қалада кәсіпкерлік негіздерін қаржыландыру
Нәтижелер көрсеткіштері:
1)
Ауылда берілген кредиттердің/
микрокредит тердің саны
бірлік
АШМ, ЖАО

3300
11 000
7500
7500
3900
2)
Количество выданных кредитов/микрокредитов в городах
ед.
МНЭ, МИО, АО "ФРП "Даму" (по согласованию)
2500
3000
3750
3750
3750
Мероприятия
1.
Принятие Правил кредитования/микрокредитования в городах
Приказ МНЭ
Январь 2017 г.
МНЭ, АО ФРП "Даму"
Не требуются
2.
Принятие Правил кредитования/микрокредитования на селе и в малых городах
Приказ МСХ
Январь 2017 г.
МСХ, АО НУХ "Казагро"
Не требуются
3.
Принятие Правил гарантирования по микрокредитам в городах
Приказ МНЭ
Январь 2017 г.
МНЭ, АО ФРП "Даму"
Не требуются
4.
Принятие Правил гарантирования по микрокредитам в сельской местности и малых городах
Приказ МСХ
Январь 2017 г.
МСХ, АО НУХ "Казагро"
Не требуются
5.
Принятие Правил субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций
Приказ МСХ
Январь 2017 г.
МСХ, АО НУХ "Казагро"
Не требуются
6.
Разработка и корректировка региональной карты специализации районов и населенных пунктов
Региональные карты
Ежегодно до 20 февраля
МИО, МСХ, РПП
Не требуются
7.
Предоставление кредитов/микрокредитов участникам Программы
Договора кредитования/микрокредитования
Постоянно
МФО, КТ,БВУ,АО "ФФПСХ"
Республиканский и местный бюджеты
8.
Представление отчета по выданным кредитам/микрокредитам
Отчет в МИО
Ежемесячно до 3 числа
МФО, КТ,БВУ,АО "ФФПСХ"
Не требуются
Третье направление. Развитие рынка труда через содействие занятости населения и мобильность трудовых ресурсов
Задача 1. Содействие в обеспечении занятости безработных и самозанятых
Показатели результатов:

3300
11000
7500
7500
3900
2)
Қалаларда берілген кредиттердің/
микрокредит тердің саны
бірлік
ҰЭМ, ЖАО, "Даму" КДҚ" АҚ (келісім бойынша)
2500
3000
3750
3750
3750
Іс-шаралар
1.
Қалаларда кредит/микрокредит беру қағидаларын қабылдау
ҰЭМ бұйрығы
2017 жылғы қаңтар
ҰЭМ, "Даму" ҚДҚ" АҚ
талап етілмейді
2.
Ауылда және шағын қалаларда кредит/микрокредит беру қағидаларын қабылдау
АШМ бұйрығы
2017 жылғы қаңтар
АШМ, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ
талап етілмейді
3.
Қалаларда микрокредит беру бойынша кепілдендіру қағидаларын қабылдау
ҰЭМ бұйрығы
2017 жылғы қаңтар
ҰЭМ, "Даму" ҚДҚ" АҚ
талап етілмейді
4.
Ауылдық жерде және шағын қалаларда микрокредит бойынша кепілдендіру қағидаларын қабылдау
АШМ бұйрығы
2017 жылғы қаңтар
АШМ, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ
талап етілмейді
5.
Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығындарын субсидиялау қағидаларын қабылдау
АШМ бұйрығы
2017 жылғы қаңтар
АШМ, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ
талап етілмейді
6.
Аудандарды және елді мекендерді мамандандырудың өңірлік картасын әзірлеу және түзету
Өңірлік карталар
Жыл сайын 20 ақпанға дейін
ЖАО, АШМ, ӨКП
талап етілмейді
7.
Бағдарламаға қатысушыларға кредиттер/микрокредиттер беру
Кредит беру/микрокредит беру шарттары
тұрақты
МҚҰ, КС, ЕДБ, "АШҚҚҚ" АҚ
республикалық және жергілікті бюджеттер
8.
Берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша есептер ұсыну
ЖАО-ға есеп
әр айдың 3-іне дейін
МҚҰ, КС, ЕДБ, "АШҚҚҚ" АҚ
талап етілмейді
Үшінші бағыт. Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу және еңбек ресурстарының ұтқырлығы арқылы еңбек нарығын дамыту
1-міндет. Жұмыссыздар мен өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды жұмыспен қамтамасыз етуге жәрдемдесу
Нәтижелер көрсеткіштері:

6)
Количество трудоустроенных
тыс.чел.
МТСЗН, МИО
60
75
90
130
150
Мероприятия
1.
Внесение изменений и дополнений в Правила организации и финансирования
- социальных рабочих мест;
- молодежной практики;
- общественных работ;
-добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы;
- проведение социальной профессиональной ориентации
Приказ МТСЗН
Январь 2017 г.
МТСЗН, МИО
Не требуются
2.
Проведение мероприятий по социальной профориентации
Отчет в АО "ЦРТР"
Ежемесячно
МИО, РПП, ЧАЗ
Местный бюджет
3.
Формирование спроса и предложения на организацию социальных рабочих мест
Отчет в АО "ЦРТР"
Январь, ежегодно
МИО
Не требуются
4.
Утверждение перечня организаций, создающих социальные рабочие места
Решение МИО
Февраль, ежегодно
МИО
Не требуются
5.
Заключение договоров с работодателями на организацию и финансирование социальных рабочих мест
Договоры
Февраль, ежегодно
МИО
Не требуются
6.
Создание социальных рабочих мест
Отчет в АО "ЦРТР"
Ежемесячно
МИО
Республиканский бюджет
7.
Формирование спроса и предложения на организацию молодежной практики
Отчет в АО "ЦРТР"
Январь, ежегодно
МИО
Не требуются
8.
Утверждение перечня организаций, предоставляющих молодежную практику
Решение МИО
Январь, ежегодно
МИО
Не требуются
9.
Заключение договоров с работодателями на организацию и финансирование молодежной практики
Договоры
Февраль, ежегодно
МИО
Не требуются
10.
Организация молодежной практики
Отчет в АО "ЦРТР"
Ежемесячно
МИО
Республиканский бюджет
11.
Организация общественных работ
Отчет в АО "ЦРТР"
Ежемесячно
МИО
Местный бюджет
Задача 2. Повышение мобильности трудовых ресурсов
Показатели результатов:

6)
Жұмысқа орналастырылғандардың саны
мың адам
Еңбекмині, ЖАО
60
75
90
130
150
Іс - шаралар
1.
Мыналарды:
- әлеуметтік жұмыс орындарын,
- жастар практикасын,
- қоғамдық жұмыстарды,
- жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныстандыруды,
- әлеуметтік кәсіптік бағдарлау өткізуді
ұйымдастыру және қаржыландыру қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Еңбекмині бұйрығы
2017 жылғы қаңтар
Еңбекмині, ЖАО
талап етілмейді
2.
Әлеуметтік кәсіптік бағдарлау бойынша іс-шаралар өткізу
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
ай сайын
ЖАО, ӨКП,
ЖЖА
жергілікті бюджет
3.
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға сұраныс пен ұсынысты қалыптастыру
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
қаңтар, жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
4.
Әлеуметтік жұмыс орындарын құратын ұйымдардың тізбесін бекіту
ЖАО шешімдері
ақпан, жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
5.
Жұмыс берушілермен әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыруға және қаржыландыруға шарттар жасау
шарттар
ақпан, жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
6.
Әлеуметтік жұмыс орындарын құру
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
ай сайын
ЖАО
республикалық бюджет
7.
Жастар практикасын ұйымдастыруға сұраныс пен ұсынысты қалыптастыру
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
қаңтар, жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
8.
Жастар практикасын ұсынатын ұйымдардың тізбесін бекіту
ЖАО шешімі
қаңтар, жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
9.
Жұмыс берушілермен жастар практикасын ұйымдастыруға және қаржыландыруға шарттар жасау
шарттар
ақпан, жыл сайын
ЖАО
талап етілмейді
10.
Жастар практикасын ұйымдастыру
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
ай сайын
ЖАО
республикалық бюджет
11.
Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру
"ЕРДО" АҚ-ға есеп
ай сайын
ЖАО
жергілікті бюджет
2-міндет. Еңбек ресурстарының ұтқырлығын арттыру
Нәтижелер көрсеткіштері:

3)
Количество зарегистрированных работодателей
тыс.ед.
МТСЗН, АО "ЦРТР
11
14
20
26
32
Мероприятия
1.
Создание единой цифровой площадки "Биржа труда"
Информация в МТСЗН
Ежемесячно
АО "ЦРТР"
Республиканский бюджет
2.
Формирование АИС "Рынок труда"
Информация в МТСЗН
По мере проработки
АО "ЦРТР", МИО
Республиканский бюджет
3.
Обеспечение выгрузки данных о выпускниках организаций технического и профессионального, послесреднего высшего образования
Информация в МТСЗН
ежемесячно
МОН, АО "ЦРТР"
Не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
НПП - Национальная палата предпринимателей "Атамекен";
РПП – региональные палаты предпринимателей;
АО "ЦРТР" - акционерное общество "Центр развития трудовых ресурсов";
АО "ФРП "Даму" - акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
АО "НУХ "Казагро" - акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро";
АО "ФФПСХ" - акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства";
БВУ – банки второго уровня;
МФО – микрофинансовые организации;
КТ – кредитные товарищества;
ЧАЗ - частные агентства занятости;
Организации образования - учебные заведения и/ или учебный центр, военно-техническая школа и ее филиалы.
Сноска. Примечание с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.06.2017 № 390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 919
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 "Об утверждении Дорожной карты занятости 2020".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря сентября 2015 года № 1029 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 "Об утверждении Дорожной карты занятости 2020".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 421 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 162 "Об утверждении Дорожной карты занятости-2020".

3)
Тіркелген жұмыс берушілердің саны
мың адам
Еңбекмині, "ЕРДО" АҚ
11
14
20
26
32
Іс-шаралар
1.
"Еңбек биржасы" бірыңғай цифрлық алаңды құру
Еңбекминіне ақпарат
ай сайын
"ЕРДО" АҚ
республикалық бюджет
2.
"Еңбек нарығы" ААЖ қалыптастыру
Еңбекминіне ақпарат
пысықтау ретіне қарай
"ЕРДО" АҚ, ЖАО
республикалық бюджет
3.
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары білім беру ұйымдарының түлектері туралы деректердің жүктелуін қамтамасыз ету
Еңбекминіне ақпарат
ай сайын
БҒМ, "ЕРДО" АҚ
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ҰКП - "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ӨКП – өңірлік кәсіпкерлер палаталары
"ЕРДО" АҚ - "Еңбек ресурстарын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
"Даму" КДО" АҚ – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
"Қазагро" ҰБХ" АҚ – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"АШҚҚҚ" АҚ – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы
ЕДБ – екінші деңгейдегі банктер
МҚО – микроқаржылық ұйымдар
КС – кредиттік серіктестіктер
ЖЖА – жеке жұмыспен қамту агенттіктері
Білім беру ұйымдары – оқу орындары және/немесе оқу орталығы, әскери-техникалық мектеп және оның филиалдары
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 919 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күші жойылған кейбiр шешiмдерiнің тізбесі
1. "Жұмыспен қамту 2020 жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысы.
2. "Жұмыспен қамту 2020 жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 1029 қаулысы.
3. "Жұмыспен қамту 2020 жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 162 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 421 қаулысы.