О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Обзор по развитию государственно-частного партнерства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2017 года № 525
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Обзор по развитию государственно-частного партнерства".
2. Уполномочить Министра национальной экономики Республики Казахстан Сулейменова Тимура Муратовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Обзор по развитию государственно-частного партнерства", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2017 года № 525
Проект
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по реализации проекта "Обзор по развитию государственно-частного партнерства"
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития, здесь и далее по отдельности именуемые "Сторона" или вместе именуемые "Стороны", согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет договора
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) осуществляет Обзор по развитию государственно-частного партнерства (далее – обзор). Исследования прогресса реформ в Республике Казахстан были сосредоточены на приведении в соответствие казахстанских экономических реформ со стандартами ОЭСР и передовой практикой в политике развития частного сектора и конкурентоспособности, уделяя особое внимание вкладу Страновой программы в Казахстанскую программу реформ (далее – проект), как описано в приложении 1 к настоящему Соглашению.
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР выполняет в рамках проекта.
3. Срок реализации проекта – 18 месяцев с момента подписания.
Статья 2. Бюджет и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР 150000 (сто пятьдесят тысяч) евро на покрытие расходов, связанных с проведением обзора.
2. Взнос выплачивается в два этапа. Первый взнос в размере 75000 (семьдесят пять тысяч) евро выплачивается в полном объеме после подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета-фактуры от ОЭСР, второй взнос в размере 75000 (семьдесят пять тысяч) евро выплачивается при получении соответствующего счета-фактуры от ОЭСР, итогового отчета в конце проекта.

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту жөніндегі шолу" жобасын іске асыру жөніндегі келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 31 тамыздағы № 525 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту жөніндегі шолу" жобасын іске асыру жөніндегі келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі Тимур Мұратұлы Сүлейменовке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту жөніндегі шолу" жобасын іске асыру жөніндегі келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 31 тамыздағы
№ 525 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту жөніндегі шолу" жобасын іске асыру туралы келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке "Тарап" немесе бірлесіп "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Шарттың нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту жөніндегі шолуды (бұдан әрі – шолу) жүзеге асырады. Қазақстан Республикасындағы реформалар прогресін зерттеулер Қазақстанның экономикалық реформаларын ЭЫДҰ стандарттарымен және осы Келісімге 1-қосымшада сипатталғандай Елдік бағдарламаның Қазақстандық реформалар бағдарламасына (бұдан әрі – Жоба) қосқан үлесіне ерекше назар аудара отырып, жеке секторды және бәсекеге қабілеттілікті дамыту саясатындағы озық практикаға сәйкестендіруге шоғырландырылды.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаны іске асыру мерзімі – қол қойылған кезден бастап 18 ай.
2-бап. Бюджет және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі шолуды жүргізуге байланысты шығыстарды жабуға ЭЫДҰ-ға 150000 (бір жүз елу мың) евро беруге міндеттенеді.
2. Жарна екі кезеңмен төленеді. 75000 (жетпіс бес мың) евро мөлшеріндегі бірінші жарна осы Келісімге қол қойылғаннан және ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактура алынғаннан кейін толық көлемде төленеді және 75000 (жетпіс бес мың) евро мөлшеріндегі екінші жарна ЭЫДҰ-дан тиісті шот-фактураны және Жобаның соңында қорытынды есепті алған кезде төленеді.

3. ОЭСР будет администрировать этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат 6,3 % от общей суммы взноса. Расход будет отражен на счетах ОЭСР согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета и может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3. Описание работ и отчетности
1. ОЭСР несет ответственность за осуществление обзора, как описано в приложении 1 к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
2. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан предварительный нарративный отчет о ходе реализации проекта и предварительный финансовый отчет по расходам.
3. В течение шести месяцев после завершения обзора ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан окончательный нарративный отчет о ходе реализации проекта и окончательный финансовый отчет по расходам.
4. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдаются в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу помощь и информацию, необходимые для осуществления обзора.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
для Правительства Республики Казахстан: Министерство национальной экономики Республики Казахстан – 010000, город Астана, район "Есиль", проспект Мәңгілік Ел, дом № 8, тел.: +7 (7172) 742885 ka.seitov@economy.gov.kz; + 7 (7172) 74 30 78 a.yesdauletova@economy.gov.kz; +7 (7172) 742838 email: b.turlubekov@economy.gov.kz, +7 (7172) 742997 zh.gabdullina@economy.gov.kz;
для ОЭСР: Отдел бюджетирования и государственных расходов, Директорат государственного управления, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue André-Pascal, тел.: +33145249167, +3318554591, e-mail: camila.vammalle@oecd.org, juliane.jansen@oecd.org.
Статья 5. Использование результатов обзора
1. Результаты обзора в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также, если применимо, правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан право на использование, копирование и распространение документов, подготовленных в рамках обзора для любых государственных некоммерческих целей. Правительство Республики Казахстан также уполномочено размещать на своем веб-сайте и распространять как полностью "ДЛЯ ЧТЕНИЯ" (html 5) заключительный отчет.

3. ЭЫДҰ бұл жарнаны қазіргі кезде жарнаның жалпы сомасынан 6,3 % әкімшілік шығындарды өтеуге ақы төлеуді көздейтін ЭЫДҰ-ның қаржылық ережелеріне және басқа да тиісті қағидаларына, саясаттары мен рәсімдеріне сәйкес әкімшілендіретін болады. Жалпыға ортақ қабылданған бухгалтерлік есепке алу қағидаттарына сәйкес шығыс ЭЫДҰ-ның шоттарында көрсетілетін болады және ЭЫДҰ-ның стандартты аудит қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
3-бап. Жұмыстар мен есептіліктің сипаттамасы
1. Осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын 1-қосымшада сипатталғандай, ЭЫДҰ шолудың жүзеге асырылуына жауапты болады.
2. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның іске асырылу барысы туралы аралық нарративтік есепті және шығыстар бойынша алдын ала қаржылық есепті ұсынады.
3. Шолу аяқталғаннан кейін алты айдың ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның іске асырылу барысы туралы түпкілікті нарративтік есепті және шығыстар бойынша түпкілікті қаржылық есепті ұсынады.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес шығындар туралы есепте қаржылық есептілікке қойылатын талаптардың сақталатынымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Тараптар бір-біріне шолуды жүзеге асыру үшін қажетті көмек пен ақпаратты ұсынады.
Тараптар арасындағы кез келген ақпарат алмасу мына мекенжайға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі – 010000, Астана қаласы, "Есіл" ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, № 8 үй, тел.: +7 (7172) 742885 ka.seitov@economy.gov.kz; + 7 (7172) 74 30 78, yesdauletova@economy.gov.kz; +7 (7172) 742838 email: b.turlubekov@economy.gov.kz, +7 (7172) 742997 zh.gabdullina@economy.gov.kz.;
ЭЫДҰ үшін: Бюджеттеу және мемлекеттік шығыстар бөлімі, Мемлекеттік басқару директораты, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue Andre-Pascal, тел.: +33145249167, +3318554591, e-mail: camila.vammalle@oecd.org, juliane.jansen@oecd.org.
5-бап. Шолу нәтижелерін пайдалану
1. Шолудың кез келген нысандағы нәтижелері ЭЫДҰ-ның ерекше меншігі болып қалады.
2. Құжаттардың жіктелуіне және жіктемеден алып тасталуына қатысты үшінші тараптардың құқықтары, сондай-ақ егер қолданылатын болса, ЭЫДҰ қағидалары мен саясаты сақталған кезде, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез келген мемлекеттік коммерциялық емес мақсаттар үшін шолу шеңберінде дайындалған құжаттарды пайдалану, көшірмесін жасау және тарату құқығын береді. Сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі қорытынды есепті өз веб-сайтында орналастырып толық "ОҚУ ҮШІН" (html 5) таратуға уәкілетті болып табылады.

3. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР, где это необходимо.
4. ОЭСР оставляет за собой право первой публикации заключительного отчета на английском языке и формы такой публикации.
5. Публикация заключительного отчета будет согласована с Правительством Республики Казахстан и включать в себя признание вклада Правительства Республики Казахстан в обзор и символ Правительства Республики Казахстан, который размещается на оборотной стороне обложки публикации или внутри публикации рядом с указанным выше признанием.
6. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе обзора, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своего отчета для осуществления обзора.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из/или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно трактоваться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются его неотъемлемыми частями.
9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания обеими Сторонами. Оно действует до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него.
Совершено в шести подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и английским текстами, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
Со стороны Правительства
Республики Казахстан
Со стороны Организации
экономического сотрудничества и развития
Тимур Сулейменов
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
Рольф Алтер
Директор, государственное управление и
территориальное развитие
Подпись: ___________________
Дата: _______________________
Подпись: ____________________
Дата: ________________________
Со стороны Организации
экономического сотрудничества и развития
Антуан Пайль
Заместитель начальника
Службы управления
программами, бюджетом и
финансами, Исполнительный
директорат
Подпись: ______________________
Дата: __________________________
Приложение 1
к Соглашению между Правительством
Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития по
реализации проекта "Обзор по
развитию государственно-
частного партнерства"
Техническое задание
Миссия Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) заключается в содействии политике, направленной на улучшение экономического и социального благосостояния людей во всем мире. Таким образом, ОЭСР помогает странам находить полезные и эффективные решения для удовлетворения их экономических потребностей в широком диапазоне областей, включая государственно-частное партнерство (далее – ГЧП) и инвестиции в инфраструктуру.
Целью обзора является оценка структуры ГЧП Республики Казахстан с использованием принципов ОЭСР по вопросам государственного управления по развитию ГЧП (далее – принципы ГЧП). Обзор стремится подчеркнуть сильные стороны и проблемы ГЧП Республики Казахстан путем сравнения с другими странами с передовой практикой. Аналогичные обзоры были проведены ОЭСР в таких странах, как Великобритания, Россия, Германия, Тунис, Индонезия и Филиппины.
Принципы ГЧП

3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажет болған кезде ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын әрқашан мойындауы тиіс.
4. ЭЫДҰ ағылшын тіліндегі қорытынды есеп пен осындай жарияланымның нысанын және бірінші жариялау құқығын өзіне қалдырады.
5. Қорытынды есептің жарияланымы Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісілетін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесін тануды және жарияланым мұқабасының артқы бетінде немесе жарияланымның ішінде жоғарыда көрсетілген танудың жанына орналастырылатын Қазақстан Республикасы Үкіметінің рәмізін қамтитын болады.
6. Шолу барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ шолуды жүзеге асыру үшін өз есебін дайындау мақсатында көрсетілген деректер мен ақпаратты пайдалануға және/немесе қосып алуға құқығы бар.
6-бап. Дауларды реттеу
Осы Келісімнің болуын, жарамдылығын немесе бұзылуын қоса алғанда, оны түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан немесе осыларға қатысты туындайтын, келіссөздер жолымен шешу мүмкін емес кез келген дау, келіспеушілік немесе наразылық халықаралық ұйымдар мен аралық соттың тұрақты палатасының мемлекеттері үшін осы Келісімді жасасу күніне қолданыстағы төрелік соттың факультативтік қағидаларына сәйкес міндетті күші бар соңғы төрелік талқылаумен шешіледі. Судьялар саны – біреу. Судья Тараптар арасындағы уағдаластық арқылы таңдалады. Егер төрелік талап етілгеннен кейін үш айдың ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, судья Тараптардың бірінің талабы бойынша жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес тағайындалады. Төрелік сот Парижде, Францияда өтеді және барлық іс жүргізу мен ұсынылатын түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімдегі ешнәрсе де халықаралық ұйым ретінде ЭЫДҰ иммунитеттері мен артықшылықтарынан бас тарту ретінде түсіндірілмеуі тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге оның ажырамас бөліктері болып табылатын және жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9. Күшіне енуі
Осы Келісім оған екі Тарап та қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Ол екі Тарап та одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін қолданыста болады.
Қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде алты төлнұсқа данада жасалды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндердің арасында сәйкессіздік болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі тарапынан
Тимур Сүлейменов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қолы:______________________
Күні:_______________________
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы тарапынан
Рольф Алтер
Директор, мемлекеттік басқару және аумақтық даму
Қолы:_____________________
Күні:______________________
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы тарапынан
Антуан Пайль
Бағдарламалар, бюджет және қаржы мәселелерін басқару қызметі басшысының орынбасары, Атқарушы директорат
Қолы:_____________________
Күні: _____________________
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымы арасындағы
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті
дамыту жөніндегі шолу" жобасын іске
асыру туралы келісімге
№ 1 қосымша
Техникалық тапсырма
Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (ЭЫДҰ) миссиясы әлемдегі барлық адамдардың экономикалық және әлеуметтік әл-ауқатын жақсартуға бағытталған саясатқа жәрдемдесу болып табылады. Осылайша, ЭЫДҰ елдерге мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) пен инфрақұрылымға инвестицияларды қоса алғанда, салалардың кең ауқымындағы экономикалық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін пайдалы әрі тиімді шешімдер табуға көмектеседі.
Шолудың мақсаты МЖӘ-ні дамыту бойынша мемлекеттік басқару мәселелері жөніндегі ЭЫДҰ-ның қағидаттарын (бұдан әрі – МЖӘ қағидаттары) пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының МЖӘ құрылымын бағалау болып табылады. Шолу үздік практикасы бар басқа елдермен салыстыру арқылы Қазақстан Республикасы МЖӘ-сінің күшті жақтары мен проблемаларына ерекше назар аударуға ұмтылады. ЭЫДҰ Ұлыбритания, Ресей, Германия, Тунис, Индонезия және Филиппин сияқты елдерде осыған ұқсас шолулар жүргізді.
МЖӘ қағидаттары

В 2012 году 34 страны-члена ОЭСР одобрили принципы ГЧП. В нем собраны выводы, извлеченные странами-членами на протяжении многих лет в отношении ГЧП. 12 принципов организованы под тремя широкими заголовками, которые фокусируются на:
1. Создании надежной институциональной базы;
2. Обосновании выбора ГЧП в соотношении цена / качество;
3. Использовании обычного бюджетного процесса для обеспечения доступности.
Обзор будет содержать как описательный элемент нынешнего положения дел в Республике Казахстан, так и нормативный элемент, касающийся того, как казахстанская система сравнивается с другими соответствующими программами и структурами ГЧП. Основными темами обзора будут показатели эффективности программы ГЧП до настоящего времени, нормативная правовая база, то, как поддерживается доступность программы ГЧП, как обрабатываются финансовые риски и бюджетная прозрачность, и как соотношение цены и качества поддерживается на всех этапах проекта.
Обзор предназначен для политического диалога, построения консенсуса, а также оценки. Соответственно соответствующие государственные и частные заинтересованные лица будут включены в процесс обзора. Этот процесс может быть адаптирован к потребностям страны, но, как правило, он будет сосредоточен на исполнительной ветви власти, национальном и международном частном секторе и гражданском обществе. Это предназначено для обеспечения полной и справедливой картины в обзоре о том, что имеет место обмен опытом между экспертами, консенсус между заинтересованными сторонами и что резонансные выводы заключенного обзора имеют отношение к соответствующим участникам.
Основные результаты
Обзоры ОЭСР по ГЧП следуют общей методологии и концептуальной структуре, охватывающей различные этапы процесса государственного управления ГЧП, включая письменный отчет по обзору по государственно-частному партнерству, политический диалог, а также мероприятия для обмена знаниями.
Результат 1. Обзор государственно-частного партнерства Республики Казахстан
Обзор будет охватывать следующие области, которые имеют отношение к эффективной структуре ГЧП. Акцент, который делается на каждой области, обсуждается между ОЭСР и Республикой Казахстан.
1. Состояние ГЧП в Республике Казахстан: В этом вводном разделе будет содержаться качественная часть, которая дает краткий обзор эволюции программы ГЧП в Республике Казахстан и количественную часть, содержащую ключевые цифры по потребностям, трубопроводам, запасам и потокам.
2. Институциональная основа для ГЧП в Республике Казахстан: в этом разделе будет использован первый раздел принципов ОЭСР по ГЧП, который фокусируется на создании четкой, предсказуемой и легитимной институциональной структуры, поддерживаемой компетентными и располагающими достаточными ресурсами органами.

2012 жылы ЭЫДҰ-ге мүше 34 ел МЖӘ қағидаттарын мақұлдады. Онда мүше елдердің МЖӘ-ге қатысты көптеген жылдар бойы жинақтаған тұжырымдары бар. 12 қағидат үш ауқымды тақырыпта ұйымдастырылған, олар мыналарға шоғырландырылған:
1. Сенімді институционалдық база құру;
2. МЖӘ-ні таңдауды баға/сапа арақатынасында негіздеу;
3. Қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін қарапайым бюджет процесін пайдалану.
Шолу Қазақстан Республикасындағы қазіргі жағдайды сипаттау элементін, сол сияқты қазақстандық жүйенің МЖӘ-нің басқа да тиісті бағдарламаларымен және құрылымдарымен салыстырылатынына қатысты нормативтік элементті де қамтитын болады. МЖӘ бағдарламасының осы уақытқа дейінгі тиімділік көрсеткіштері, нормативтік құқықтық база, МЖӘ бағдарламасының қолжетімділігіне қалай қолдау көрсетілгендігі, қаржылық тәуекелдер мен бюджеттік ашықтықтың қалай өңделетіні және жобаның барлық кезеңдерінде баға мен сапа арақатынасына қалай қолдау көрсетілетіндігі шолудың негізгі тақырыптары болып табылады.
Шолу саяси диалогқа, консенсус құруға, сондай-ақ бағалауға арналған. Тиісінше тиісті мемлекеттік және мүдделі жеке тұлғалар шолу процесіне қосылатын болады. Бұл процесс елдің қажеттіліктеріне бейімделуі мүмкін, алайда, әдеттегідей ол атқарушы билік тармағына, ұлттық және халықаралық жеке сектор мен азаматтық қоғамға шоғырланады. Бұл шолудағы сарапшылар арасында тәжірибе алмасудың, мүдделі тараптар арасында консенсустың орын алатыны және жасалған шолудың резонанстық тұжырымдардың тиісті қатысушыларға қатысты екендігі туралы толық және әділ сипаттамасын көрсетуді қамтамасыз етуге арналған.
Негізгі нәтижелер
ЭЫДҰ-ның МЖӘ жөніндегі шолулары жалпы әдіснаманы және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жөніндегі шолу бойынша жазбаша есепті, саяси диалогты, сондай-ақ білім алмасуға арналған іс-шараларды қоса алғанда, МЖӘ-ні мемлекеттік басқару процесінің әртүрлі кезеңдерін қамтитын тұжырымдамалық құрылымды ұстанады.
1-нәтиже. Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестігін шолу
Шолу МЖӘ-нің тиімді құрылымына қатысы бар мынадай салаларды қамтиды. Әр салаға баса назар аудару ЭЫДҰ мен Қазақстан Республикасы арасында талқыланады.
1. Қазақстан Республикасындағы МЖӘ-нің жай-күйі: Осы кіріспе бөлімде оның сапалы бөлігі қамтылады, ол Қазақстан Республикасында МЖӘ бағдарламасы эволюциясының қысқаша шолуын және қажеттіліктер, құбыр жолдары, қорлар мен ағындар бойынша негізгі цифрларды қамтитын сандық бөлікті қамтиды.
2. Қазақстан Республикасында МЖӘ үшін институционалдық негіз: бұл бөлімде ЭЫДҰ-ның МЖӘ жөніндегі қағидаттарының бірінші бөлімі пайдаланылатын болады, ол құзыретті және ресурстары жеткілікті органдар қолдайтын нақты, болжамды және заңды институционалдық құрылым құруға шоғырландырады.

3. Соотношение цены и качества: в этом разделе будет использован второй раздел принципов, в котором обсуждается, как выбор ГЧП может быть основан на соотношении цены и качества.
4. Бюджетный процесс, финансовый риск и прозрачность. В этом разделе будет использоваться третий раздел принципов, в котором рассматриваются способы прозрачного использования бюджетного процесса в целях сведения к минимуму финансовых рисков и обеспечения целостности процесса закупок.
5. Финансирование ГЧП. Этот раздел будет основываться на принципах G20 / ОЭСР высокого уровня для долгосрочных инвестиций для институциональных инвесторов. Будет рассмотрено, как Республика Казахстан может быть более привлекательной для инвесторов (застройщиков, финансовых инвесторов и кредиторов) в отношении ГЧП.
6. Резюме и выводы: В этом разделе будут кратко изложены сильные стороны и вызовы казахстанской структуры ГЧП, извлеченные уроки и возможные области для развития.
Результат 2. Мероприятия для обмена знаниями
1. Специализированный семинар.
Группа ОЭСР будет проводить семинар по наращиванию потенциала во время основной миссии по установлению фактов, нацеленной на выявление пробелов в рамках ГЧП с точки зрения человеческих возможностей или нормативных установок. Семинар будет основываться на передовой практике ОЭСР и стран-партнеров.
2. Экспертная оценка
В рамках группы по обзору ОЭСР представит должностное лицо из Сети старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры для обеспечения взаимного обучения и взаимодействия, которое также проведет "экспертную оценку" заключительного обзора. Участие экспертов из подразделений ГЧП в странах ОЭСР в обзоре еще больше укрепит диалог и авторитетность обзора. Это основано на формате экспертной оценки ОЭСР, который был основным оперативным принципом ОЭСР в течение последних 50 лет.
3. Консультация сети старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры в ОЭСР
Обзор будет распространен в письменной форме в соответствии с Сетью старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры ОЭСР для рассмотрения, обсуждения и утверждения.
4. Запуск мероприятия в Астане
Группа ОЭСР представит окончательный обзор в Астане, Республика Казахстан, чтобы осветить основные выводы.
5. Представление итогового обзора на Ежегодном совещании Сети старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры в ОЭСР
Обзор будет представлен и обсужден на ежегодном собрании 2019 года старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры.
График и ключевые этапы
Процесс рассмотрения ГЧП
Инфраструктурное управление и обзор ГЧП Республики Казахстан состоят из двух миссий (установление фактов и запуск) и специальной сессии на ежегодном совещании старших должностных лиц ГЧП и ОЭСР.

3. Баға мен сапаның арақатынасы: бұл бөлімде қағидаттардың екінші бөлімі пайдаланылатын болады, онда МЖӘ-ні таңдау баға мен сапаның арақатынасына негізделуі мүмкін екендігі талқыланады.
4. Бюджет процесі, қаржылық тәуекел және ашықтық. Бұл бөлімде қағидаттардың үшінші бөлімі пайдаланылатын болады, онда қаржылық тәуекелдерді барынша азайтуға алып келу және сатып алу процесінің тұтастығын қамтамасыз ету мақсаттарында бюджет процесін ашық пайдалану тәсілдері қаралады.
5. МЖӘ-ні қаржыландыру. Бұл бөлім институционалдық инвесторлар үшін ұзақ мерзімді инвестицияларға арналған жоғары деңгейдегі G20/ЭЫДҰ қағидаттарына негізделетін болады. Қазақстан Республикасының МЖӘ-ге қатысты инвесторлар үшін (құрылыс салушылар, қаржылық инвесторлар мен кредиторлар) қалайша тартымды бола алатыны қаралатын болады.
6. Түйіндеме және тұжырымдар: Бұл бөлімде қазақстандық МЖӘ құрылымының күшті жақтары мен сын-тегеуріндері, алынған сабақтары мен дамудың ықтимал салалары қысқаша жазылатын болады.
2-нәтиже. Білім алмасуға арналған іс-шаралар
1. Мамандандырылған семинар.
ЭЫДҰ тобы адам мүмкіндіктері немесе нормативтік нұсқамалар тұрғысынан фактілерді анықтау бойынша МЖӘ шеңберіндегі олқылықтарды анықтауға бағытталған фактілерді анықтау жөніндегі негізгі миссиясы кезіндегі әлеуетті өсіру жөніндегі семинар өткізетін болады. Семинар ЭЫДҰ мен әріптес елдердің озық практикасына негізделетін болады.
2. Сараптамалық бағалау
Шолу жөніндегі топ шеңберінде ЭЫДҰ өзара оқыту мен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғалары желісінен лауазымды тұлғаны ұсынады, ол сондай-ақ қорытынды шолуға "сараптамалық бағалау" жүргізеді. ЭЫДҰ елдеріндегі МЖӘ бөлімшелерінен сарапшылардың шолуға қатысуы диалогты және шолудың беделділігін одан әрі нығайтатын болады. Бұл соңғы 50 жылдың ішінде ЭЫДҰ-ның негізгі жедел қағидаты болған ЭЫДҰ-ны сараптамалық бағалау форматына негізделген.
3. ЭЫДҰ-дағы МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғалары желісінің консультациясы.
Қарау, талқылау және бекіту үшін ЭЫДҰ-дағы МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғалары желісіне сәйкес шолу жазбаша нысанда таратылады.
4. Іс-шараны Астанада бастау.
ЭЫДҰ тобы негізгі тұжырымдарды жариялау үшін түпкілікті шолуды Астанада, Қазақстан Республикасында ұсынады.
5. Қорытынды шолуды ЭЫДҰ-дағы МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғалары желісінің жыл сайынғы кеңесінде ұсыну.
Шолу МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғаларының 2019 жылғы жыл сайынғы жиналысында ұсынылады және талқыланады.
Кесте және негізгі кезеңдер
МЖӘ қарау процесі
Қазақстан Республикасы МЖӘ-сін инфрақұрылымдық басқару және шолу екі миссиядан (фактілерді анықтау және іске қосу) және МЖӘ мен ЭЫДҰ аға лауазымды тұлғаларының жыл сайынғы кеңесінің арнайы сессиясынан тұрады.

4. Специализированный семинар
В ходе технических консультаций в основной миссии по установлению фактов в областях политики, определенных в качестве приоритетных, будет проведен семинар по наращиванию потенциала. Докладчики будут состоять из команды ОЭСР, экспертов и рецензента.
5. Составление обзора
Разработка проекта будет поддерживаться путем взаимодействия с соответствующими заинтересованными сторонами для представления, обсуждения и, возможно, достижения консенсуса по основным выводам обзора, что способствует сбору дополнительной необходимой информации. Предварительный проект будет направлен в Республику Казахстан для получения первых комментариев через четыре месяца после составления обзора.
6. Возможная корректировка обзора
На основе процесса установления фактов будут разработаны комментарии рецензента (-ов) и отзывы из Республики Казахстан, рекомендации по улучшению структуры ГЧП. ОЭСР направит окончательный обзор Правительству Республики Казахстан.
7. Письменное обсуждение проекта обзора со старшими должностными лицами ГЧП и инфраструктуры в ОЭСР
Обзор с его основными выводами и рекомендациями будет передан Сети старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры для рассмотрения, обсуждения и утверждения обзора. При необходимости обзор может быть скорректирован в свете отзывов, полученных от Сети.

4. Мамандандырылған семинар
Техникалық консультациялардың барысында басым фактілер ретінде айқындалған саясат саласындағы фактілерді белгілеу жөніндегі негізгі миссия әлеуетті өсіру жөнінде семинар өткізетін болады. Баяндамашылар ЭЫДҰ командасынан, сарапшылар мен рецензенттен құралады.
5. Шолуды жасау
Жобаны әзірлеуге шолудың негізгі тұжырымдары бойынша ұсыну, талқылау және мүмкіндігінше, конценсусқа қол жеткізу үшін тиісті мүдделі тараптармен өзара іс-қимыл жасау арқылы қолдау жасалатын болады, бұл қосымша қажетті ақпаратты жинауға ықпал етеді. Алдын ала жоба шолу жасалғаннан кейін төрт айдан соң алғашқы түсіндірмелерді алу үшін Қазақстан Республикасына жіберілетін болады.
6. Шолуды түзету ықтималдығы
Фактілерді анықтау процесінің негізінде рецензенттің (тердің) түсіндірмелері мен Қазақстан Республикасының пікірлері және МЖӘ құрылымын жақсарту жөніндегі ұсынымдар әзірленеді. ЭЫДҰ түпкілікті шолуды Қазақстан Республикасының Үкіметіне жібереді.
7. Шолудың жобасын ЭЫДҰ-дағы МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғаларымен жазбаша түрде талқылау
Шолу өзінің негізгі тұжырымдарымен және ұсынымдарымен бірге шолуды қарау, талқылау және бекіту үшін МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымдық тұлғаларының желісіне берілетін болады. Қажет болған жағдайда, шолу Желіден алынған пікірлер аясында түзетілуі мүмкін.

8. Заключительная миссия и запуск
Группа ОЭСР посетит Астану, Республика Казахстан, с однодневным визитом для представления окончательного обзора.
9. Представление и обсуждение обзора на ежегодном совещании старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры
Окончательный обзор будет представлен на ежегодном совещании Сети старших должностных лиц ГЧП и инфраструктуры в первом квартале 2019 года. По желанию между должностными лицами стран наилучшей практики и должностными лицами из Республики Казахстан можно организовать семинары с участием экспертов для обмена опытом и знаниями для создания эффективной институциональной основы для ГЧП.
Приложение 2
к Соглашению между Правительством
Республики Казахстан и
Организацией экономического
сотрудничества и развития по
реализации проекта "Обзор по
развитию государственно-
частного партнерства"
Бюджет
Обзор системы государственно-частного партнерства
Евро
%
Заголовок 1 - Управление проектами ОЭСР и расходы на персонал

8. Қорытынды миссия және іске қосу
ЭЫДҰ тобы түпкілікті шолуды ұсыну үшін бір күндік сапармен Астанаға, Қазақстан Республикасына келеді.
9. Шолуды МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғаларының жыл сайынғы кеңесіне ұсыну және талқылау
Түпкілікті шолу МЖӘ мен инфрақұрылымның аға лауазымды тұлғалары желісінің жыл сайынғы кеңесіне 2019 жылғы бірінші тоқсанда ұсынылатын болады. Ең үздік практикаға ие елдердің лауазымды тұлғалары мен Қазақстан Республикасының лауазымды тұлғалары арасында қалаулары бойынша МЖӘ үшін тиімді институционалдық негіз құруға тәжірибе және білім алмасу мақсатында сарапшылардың қатысуымен семинарлар ұйымдастыруға болады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымы арасындағы
"Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті
дамыту жөніндегі шолу" жобасын іске
асыру туралы келісімге
№ 2 қосымша
Бюджет
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жүйесіне шолу жасау
Евро
%
1-тақырып - ЭЫДҰ жобаларын басқару және персоналға арналған шығыстар

96225
64.2%
Заголовок 2 - Возврат платежа (офисные помещения, ИТ и т.д.)
15293
10.2%
Заголовок 3 - Экспертные сборы
5000
3.3%
Заголовок 4 – Расходы миссии
- Расходы миссии (персонал ОЭСР)
9750
6.5%
- Расходы миссии (эксперты)
9722
6.5%
Заголовок 5 – Разное (расходы на распечатку и публикацию)
560
0,4%
Заголовок 6 – Синхронный и устный переводы
4000
2,6%
Грант ОЭСР административный сбор (6.3 %)
9450
6.3%
Общая сумма
150000
Примечание: Любой перерасход по одной бюджетной линии может быть компенсирован за счет неизрасходованного бюджета по другой бюджетной линии, оставаясь при этом в рамках общего бюджета.
Следует отметить, что данный бюджет охватывает:
- расходы на перевод с русского языка на английский язык во время миссии по установлению фактов;
- затраты на перевод вопросника и окончательного обзора на русский язык1;
- подготовку специализированного семинара (помещение предоставляется Республикой Казахстан);
- проживание, поездки в Астану и из Астаны, Республика Казахстан, и средства к существованию для команды ОЭСР, экспертов и рецензента;
- публикацию и предоставление Республике Казахстан печатных версий финального отчета в количестве 200 штук.
Следует отметить, что данный бюджет не покрывает:
- финансирование работы организации местной группы;
- стоимость любого мероприятия по запуску в Республике Казахстан (пост-обзорные презентации конференции), за исключением расходов на миссию для сотрудников ОЭСР, участвующих в запуске;
- дополнительные расходы на необговоренные специализированные семинары, тренинги и дальнейшие аналитические исследования.
___________________________
1 Примечание: Все основные и взаимосвязанные документы из Республики Казахстан могут быть отправлены в ОЭСР на русском языке.

96225
64.2%
2-тақырып - Төлемді қайтару (офистік үй-жайлар, АТ және т. б.)
15293
10.2%
3-тақырып - Сараптамалық алымдар
5000
3,3%
4-тақырып – Миссия шығыстары
миссия шығыстары (ЭЫДҰ персоналы)
9750
6,5%
миссия шығыстары (сарапшылар)
9722
6.5%
5-тақырып – Әртүрлі (басып шығаруға және жариялауға арналған шығыстар)
560
0,4%
6-тақырып – Ілеспе және ауызша аудару
4000
2,6%
ЭЫДҰ гранты әкімшілік алым (6.3%)
9450
6.3%
Жалпы сомасы
150000
Ескертпе: Ортақ бюджет шеңберінде қала отырып, бір бюджеттік желі бойынша кез келген артық шығын жұмсалмай қалған басқа бюджеттік желі есебінен өтелуі мүмкін.
Бұл бюджеттің мыналарды:
• фактілерді анықтау миссиясы кезінде орыс1 тілінен ағылшын тіліне аударуға арналған шығыстарды;
• сауалнама мен түпкілікті шолуды орыс тіліне аударуға арналған шығындарды;
• мамандандырылған семинар дайындауды (үй-жайды Қазақстан Республикасы ұсынады);
• Астанаға және Астанадан, Қазақстан Республикасы келетін немесе кететін сапарларға, тұруға және ЭЫДҰ командасы, сарапшылар мен рецензенттің тұруына арналған қаражаттарды;
• соңғы есептің баспа нұсқаларын жариялау және 200 данасын Қазақстан Республикасына беруді қамтитынын атап өту керек.
Аталған бюджеттің мыналарды өтемейтінін атап өту керек:
• жергілікті топтың ұйымдастыру жұмысын қаржыландыру;
• іске қосуға қатысатын ЭЫДҰ қызметкерлері үшін миссияға арналған шығыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасында бастау үшін кез келген іс-шараның құны (конференцияның шолудан кейінгі таныстырылымдары);
келісілмеген мамандандырылған семинарларға, тренингтер мен одан әрі талдамалық зерттеулерге арналған қосымша шығыстар.