О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года № 890
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной статистики
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, cт. 45):
в статье 35:
подпункт 16) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-4 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 27 желтоқсандағы № 890 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік статистика мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; №8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-IІ, 103-құжат; № 21-I, 121, 125-құжаттар; № 21-ІІ, 130, 132-құжаттар; № 22-І, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар, 2016 ж., № 6, 45-құжат):
35-бапта:
1-тармақтың 16) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-4-тармақпен толықтырылсын:

"1-4. Акимы поселка, села, сельского округа в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
1) ведут похозяйственный учет в соответствии с утвержденной уполномоченным органом в области государственной статистики статистической методологией;
2) организуют ведение регистрационных записей по форме, утвержденной уполномоченным органом;
3) обеспечивают достоверность данных похозяйственного учета.".
2. В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 5, ст. 22; № 15, ст. 71; 2011 г., № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; 2015 г., № 11, ст. 52):
1) в статье 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) административные данные – индивидуальные количественные (данные, измеряемые с помощью чисел) и (или) качественные (значения которых ранжированы по определенному принципу и (или) признаку) данные по физическому или юридическому лицу и данные похозяйственного учета, формируемые административными источниками, за исключением первичных статистических данных;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) национальная перепись – специально организованное статистическое наблюдение, включающее в себя перепись населения и сельскохозяйственную перепись, и проводимое по решению Правительства Республики Казахстан вне плана статистических работ;";
дополнить подпунктами 22-1), 22-2) и 22-3) следующего содержания:
"22-1) перепись населения – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки демографических, экономических и социальных данных, характеризующих респондента по состоянию на определенный момент времени, анализа и распространения агрегированных данных;
22-2) сельскохозяйственная перепись – статистическое наблюдение, включающее в себя процесс сбора, обработки данных о структуре и состоянии сельского хозяйства, анализа и распространения агрегированных данных;
22-3) специально созданная комиссия – комиссия, созданная для решения организационных и инструктивных вопросов, связанных с подготовкой и проведением национальной переписи;";
дополнить подпунктами 25), 26), 27) и 28) следующего содержания:
"25) интервьюер – лицо, осуществляющее опрос респондентов и домашних хозяйств при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей;
26) метаданные – данные и другая документация, описывающая стандартизированным способом статистические данные и статистические процессы путем предоставления информации об источниках данных, методологиях, определениях, классификациях и качестве данных;

"1-4. Кенттің, ауылдың, ауылдық округтің әкімдері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган бекіткен статистикалық әдіснамаға сәйкес шаруашылық бойынша есепке алуды жүргізеді;
2) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастырады;
3) шаруашылық бойынша есепке алу деректерінің анықтығын қамтамасыз етеді.".
2. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 5, 22-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар, 2015 ж., № 11, 52-құжат):
1) 1-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әкімшілік деректер – алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын жеке немесе заңды тұлға бойынша жеке-дара сандық (сан арқылы өлшенетін деректер) және (немесе) сапалық (мәндері белгілі бір қағидат және (немесе) белгі бойынша сараланған) деректер және шаруашылық бойынша есепке алу деректері;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) ұлттық санақ – халық санағы мен ауыл шаруашылығы санағын қамтитын және статистикалық жұмыстар жоспарынан тыс Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүргізілетін арнайы ұйымдастырылған статистикалық байқау;";
мынадай мазмұндағы 22-1), 22-2) және 22-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"22-1) халық санағы – белгілі бір уақыт кезіндегі жағдай бойынша респондентті сипаттайтын демографиялық, экономикалық және әлеуметтік деректерді жинау, өңдеу, біріктірілген деректерді талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;
22-2) ауыл шаруашылығы санағы – ауыл шаруашылығының құрылымы мен жағдайы туралы деректерді жинау, өңдеу, біріктірілген деректерді талдау және тарату процесін қамтитын статистикалық байқау;
22-3) арнайы құрылған комиссия – ұлттық санаққа дайындыққа және өткізумен байланысты ұйымдастырушылық және нұсқамалық мәселелерді шешу үшін құрылған комиссия;";
мынадай мазмұндағы 25), 26), 27) және 28) тармақшалармен толықтырылсын:
"25) интервьюер – жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде респонденттер мен үй шаруашылықтарына сауалнама жүргізуді жүзеге асыратын адам;
26) метадеректер – деректер және дереккөздер, әдіснамалар, анықтамалар, жіктелімдер және деректердің сапасы туралы ақпаратты ұсыну арқылы статистикалық деректер мен статистикалық процестерді стандартталған тәсілмен сипаттайтын басқа да құжаттама;

27) компьютеризированная система телефонного опроса – информационная система, позволяющая проводить статистические наблюдения посредством телефонных интервью;
28) регистрация цен – сбор первичных статистических данных о ценах (тарифах) на товары и услуги при проведении общегосударственных статистических наблюдений;";
2) статью 11 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) утверждает план мероприятий по проведению национальной переписи;";
3) в статье 12:
дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) проводит в установленных им порядке и способом опрос респондентов и пользователей с целью мониторинга уровня удовлетворенности его деятельностью;
6-2) проводит в установленном порядке с респондентами на добровольной основе тестирование и обсуждение проектов статистических форм и инструкций по их заполнению по общегосударственным и (или) ведомственным статистическим наблюдениям;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) разрабатывает и утверждает порядок регистрации цен на товары и услуги при проведении общегосударственных статистических наблюдений;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) проводит регистрацию цен на товары и услуги при проведении общегосударственных статистических наблюдений;";
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) утверждает расчет количества интервьюеров, стоимости их услуг при проведении общегосударственных статистических наблюдений (обследований) и национальных переписей по договору возмездного оказания услуг в соответствии с действующим бюджетным законодательством Республики Казахстан;
8-2) утверждает порядок привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении общегосударственных статистических наблюдений (обследований) и национальных переписей;";
в подпункты 9), 14) и 15) вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 15-1) изложить в следующей редакции:
"15-1) получает контактные данные по респондентам от операторов связи в порядке, установленном уполномоченным органом;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) получает на возмездной и безвозмездной основе необходимые первичные статистические данные от домашних хозяйств об их доходах и расходах в порядке, установленном уполномоченным органом;";

27) телефон арқылы сауалнама жүргізудің компьютерлендірілген жүйесі – телефон сұхбаты арқылы статистикалық байқауларды жүргізуге мүмкіндік беретін ақпараттық жүйе;
28) бағаны тіркеу – жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу кезінде тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің бағасы (тарифтері) туралы алғашқы статистикалық деректерді жинау;";
2) 11-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ұлттық санақты жүргізу бойынша іс-шаралар жоспарын бекітеді;";
3) 12-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) оның қызметіне қанағаттанушылық деңгейін мониторингтеу мақсатында олар белгілеген тәртіппен және тәсілмен респонденттерге және пайдаланушыларға сауалнама жүргізеді;
6-2) белгіленген тәртіппен респонденттермен ерікті негізде жалпымемлекеттік және (немесе) ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық нысандардың және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтардың жобаларын тестілеуді және талқылауды жүргізеді;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу кезінде тауарлар мен көрсетілетін қызметтер бағасын тіркеу тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды жүргізу кезінде тауарлар мен көрсетілетін қызметтер бағасын тіркеуді жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы бюджеттік заңнамасына сәйкес өтеулі қызмет көрсету шарты бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар (зерттеулер) және ұлттық санақтар жүргізу кезінде интервьюерлер санын, олар көрсететін қызметтер құнын есептеуді бекітеді;
8-2) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар (зерттеулер) және ұлттық санақтар жүргізу кезінде адамдарды интервьюерлер ретінде тарту тәртібін бекітеді;";
9), 14) және 15) тармақшаларға қазақ тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізіледі, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"9) респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді ұсыну тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
"14) респонденттер алғашқы статистикалық деректерді ұсынған кезде оларды статистикалық нысандармен және осы нысандарды толтыру жөніндегі нұсқаулықтармен қамтамасыз етеді;
15) респонденттерден алғашқы статистикалық деректерді өтеусіз негізде алады;";
15-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен байланыс операторларынан респонденттер жөнінде байланыс деректерін алады;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен үй шаруашылықтарынан олардың кірістері мен шығыстары туралы қажетті алғашқы статистикалық деректерді өтеулі және өтеусіз негізде алады";

в подпункты 17) и 18) вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) пересматривает опубликованную официальную статистическую информацию для статистических целей при изменении любого аспекта статистической методологии на основании обновленной, подтвержденной документально информации в порядке, установленном уполномоченным органом;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) для обеспечения качества статистической информации проводит анализ статистической деятельности органов государственной статистики на соответствие утвержденной уполномоченным органом статистической методологии по ведомственным статистическим наблюдениям и запрашивает необходимые для проведения анализа документы (информацию);";
4) статью 13:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) пересматривают опубликованную официальную статистическую информацию для статистических целей при изменении любого аспекта статистической методологии на основании обновленной, подтвержденной документально информации в порядке, установленном уполномоченным органом;";
5) в статье 16:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) утверждать по согласованию с уполномоченным органом формы, предназначенные для сбора административных данных, а также методики расчета показателей;";
6) пункт 1 статьи 17:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) на представление первичных статистических данных:
на бумажных носителях;
в установленном законодательством порядке в электронном виде;
посредством компьютеризированной системы телефонного опроса;
посредством личного опроса интервьюером респондента с использованием бумажного носителя и (или) персонального вычислительного устройства;";
7) пункт 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1. Статистическая деятельность осуществляется на основе утвержденного до 15 ноября года, предшествующего планируемому, уполномоченным органом в области государственной статистики плана статистических работ.";
8) в подпункт 1) пункта 1 статьи 23-1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется.

қазақ тіліндегі 17) және 18) тармақшаларға өзгерістер енгізіледі, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"17) статистикалық ақпаратты түзу кезінде алғашқы статистикалық деректердің анықтығын растау үшін респонденттерден қосымша ақпаратты талап етеді;
18) респонденттердің алғашқы статистикалық деректерді бұрмалаулары анықталған кезде респонденттерден алғашқы статистикалық деректерден тұратын статистикалық нысандарға түзетулер енгізуді талап етеді;";
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жаңартылған құжатпен расталған ақпарат негізінде статистикалық әдіснаманың кез келген аспектісінің өзгеруі кезінде статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарайды;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) статистикалық ақпараттың сапасын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік статистика органдарының статистикалық қызметінің уәкілетті орган бекіткен ведомстволық статистикалық байқаулар жөніндегі статистикалық әдіснамаға сәйкестігіне талдау жүргізеді және талдау жүргізу үшін қажетті құжаттарды (ақпаратты) сұратады;";
4) 13-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жаңартылған құжатпен расталған ақпарат негізінде статистикалық әдіснаманың кез келген аспектісінің өзгеруі кезінде статистикалық мақсаттар үшін жарияланған ресми статистикалық ақпаратты қайта қарайды;";
5) 16-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, сондай-ақ көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін уәкілетті органмен келісу бойынша бекітуге;";
6) 17-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) алғашқы статистикалық деректерді ұсынуға:
қағаз жеткізгіште;
заңнамада белгіленген тәртіппен электрондық түрде;
телефон арқылы сауалнама жүргізудің компьютерлендірілген жүйесі арқылы;
интервьюердің қағаз жеткізгішті және (немесе) дербес есептеу құрылғысын пайдаланумен респонденттен жеке сауалнама жүргізу арқылы;";
7) 19-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Статистикалық қызмет мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жоспарланатын жылдың алдыңғы жылының 15 қарашасына дейін бекіткен статистикалық жұмыстар жоспарының негізінде жүзеге асырылады.";
8) 23-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасына қазақ тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізіледі, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар және ұлттық санақтар кезінде алынған, аумақтық статистика органдары мен респонденттер ұсынған алғашқы статистикалық деректерді жинау, өңдеу және оларды электрондық түрде сақтау;".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті