О внесении на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения о подписании проекта Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2018 года № 253
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложение о подписании проекта Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
Государства-члены Евразийского экономического союза, именуемые в дальнейшем государствами-членами,
в целях реализации пункта 2 статьи 82 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
руководствуясь пунктом 64 приложения 3 к Договору о присоединении Республики Армения к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, подписанному 10 октября 2014 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Методологию осуществления межгосударственной передачи электрической энергии (мощности) между государствами-членами (приложение к Протоколу об обеспечении доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики, включая основы ценообразования и тарифной политики, являющемуся приложением 21 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) следующие изменения:
1. Раздел 1 дополнить пунктом 1.4 следующего содержания:
"1.4. На территории Республики Армения.
1.4.1. Годовые прогнозные объемы МГП по электроэнергетической системе Республики Армения (далее – ЭЭС Армении) определяются организацией, уполномоченной на организацию МГП (системный оператор Республики Армения), на основании заявки.
1.4.2. Заявка на предстоящий календарный год подается не позднее 1 апреля предшествующего года. В заявке указывается годовой объем МГП с разбивкой по месяцам и указанием точек приема и выдачи электрической энергии на границе Республики Армения.
1.4.3. При рассмотрении заявки системный оператор Республики Армения руководствуется величиной имеющейся технической возможности ЭЭС Армении, определяемой в соответствии с настоящей Методологией. При превышении заявляемой величины МГП величины имеющейся технической возможности ЭЭС Армении в целом по году или каком-либо месяце года системный оператор Республики Армения направляет мотивированный отказ организации, подавшей заявку.

Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасына қол қою туралы ұсыныс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 10 мамырдағы № 253 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасына қол қою туралы ұсыныс енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы ХАТТАМА
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер,
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 82-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында,
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық Экономикалық одақ туралы шартқа Армения Республикасының қосылуы туралы 2014 жылғы 10 қазанда қол қойылған шартқа 3-қосымшаның 64-тармағын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Мүше мемлекеттер арасында электр энергиясын (қуатын) мемлекетаралық беруді жүзеге асыру әдіснамасына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа 21-қосымша болып табылатын Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, электр энергетикасы саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету туралы хаттамаға қосымша) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1. 1-бөлім мынадай мазмұндағы 1.4-тармақпен толықтырылсын:
1.4. Армения Республикасының аумағында.
1.4.1. Армения Республикасының электр энергетикалық жүйесі (бұдан әрі – Армения ЭЭЖ-і) бойынша МАБ-тың жылдық болжамды көлемін МАБ-ты жүзеге асыруға уәкілетті ұйым (бұдан әрі – Армения Республикасының жүйелік операторы) өтінім негізінде айқындайды.
1.4.2. Алдағы күнтізбелік жылға арналған өтінім алдыңғы жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмей беріледі. Өтінімде МАБ-тың жылдық көлемі айлар бойынша бөліп және Армения Республикасының шекарасында электр энергиясын қабылдау және беру нүктелері белгілене отырып көрсетіледі.
1.4.3. Армения Республикасының жүйелік операторы өтінімді қарау кезінде осы Әдіснамаға сәйкес айқындалатын Армения ЭЭЖ-нің қолда бар техникалық мүмкіндігінің шамасын басшылыққа алады. Тұтастай жыл бойынша немесе жылдың қандай да бір айында МАБ-тың мәлімделген шамасы Армения ЭЭЖ-нің қолда бар техникалық мүмкіндігінің шамасынан асып кеткен кезде, Армения Республикасының жүйелік операторы өтінім берген ұйымға дәлелді бас тартуды жібереді.

1.4.4. Заявленные объемы МГП, согласованные системным оператором Республики Армения, оформляются как приложение к договору на передачу электрической энергии и учитываются при расчете тарифов на услуги по передаче электрической энергии.
1.4.5. После формирования прогнозных балансов электрической энергии и мощности по ЭЭС Армении до 15 октября года, предшествующего планируемому, определяются и согласовываются с субъектами оптового рынка объемы поставки электрической энергии по двухсторонним межгосударственным договорам.
1.4.6. Объемы электрической энергии, предполагаемые к МГП, могут быть скорректированы по предложению субъектов, уполномоченных на организацию и осуществление МГП, до 1 ноября года, предшествующего году планируемой поставки.".
2. В разделе 2:
а) подпункт 2.2.2 изложить в следующей редакции:
"2.2.2 Планирование (расчет реализуемости запланированных объемов МГП между государствами-членами) производится между ЕЭС России и ЕЭС Казахстана, между ЕЭС России и Объединенной энергетической системой Беларуси (ОЭС Беларуси), а также между ЕЭС России и ЭЭС Армении (через электроэнергетические системы третьих государств) с использованием расчетной модели параллельно работающих электроэнергетических систем (далее — расчетная модель).";
б) подпункт 2.2.3 после слов "ОЭС Беларуси" дополнить словами "эквивалентов ЭЭС Армении и энергосистем третьих государств, через которые осуществляется передача электрической энергии (мощности) между ЕЭС России и ЭЭС Армении,";
в) подпункт 2.2.6 дополнить словами ", а также системным оператором ЭЭС Армении по согласованию с системными операторами энергосистем третьих государств, через которые осуществляется передача электрической энергии (мощности) между ЕЭС России и ЭЭС Армении.";
г) подпункты 2.3.1-2.3.3, 2.4.1, 2.4.3, 2.4.5, 2.5.1, 2.6.1, 2.6.3, 2.6.5-2.6.7 после слов "системный оператор ЕЭС Казахстана" в соответствующем падеже дополнить словами ", системный оператор ЭЭС Армении" в соответствующем падеже;
д) в подпункте 2.4.2:
в предложении первом слова "системный оператор ЕЭС России" заменить словами "организация по управлению ЕНЭС";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Системный оператор ЭЭС Армении формирует и представляет координатору планирования графики ремонтов электросетевого оборудования ЭЭС Армении, включенного в расчетную модель. Графики ремонтов электросетевого оборудования ЭЭС Армении, включенного в расчетную модель, не подлежат согласованию с координатором планирования.";

1.4.4. Армения Республикасының жүйелік операторымен келісілген МАБ-тың мәлімделген көлемі электр энергиясын беру шартына қосымша ретінде ресімделеді және электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтердің тарифтерін есептеу кезінде ескеріледі.
1.4.5. Армения ЭЭЖ-і бойынша электр энергиясы мен қуаттың болжамды теңгерімін қалыптастырғаннан кейін жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 15 қазанына дейін екіжақты мемлекетаралық шарттар бойынша электр энергиясын жеткізу көлемі айқындалады және көтерме сауда нарығының субъектілерімен келісіледі.
1.4.6. МАБ-қа ұйғарылып отырған электр энергиясының көлемі жеткізу жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 1 қарашасына дейін МАБ-ты ұйымдастыруға және жүзеге асыруға уәкілетті субъектілердің ұсынысы бойынша түзетілуі мүмкін.".
2. 2-бөлімде:
а) 2.2.2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2.2.2. Жоспарлау (мүше мемлекеттер арасындағы МАБ-тың жоспарланған көлемдерінің іске асырылуын есептеу) Ресей БЭЖ-і мен Қазақстан БЭЖ-і арасында, Ресей БЭЖ-і мен Беларусьтің Біріккен энергетикалық жүйесі (Беларусь БЭЖ-і) арасында, сондай-ақ Ресей БЭЖ-і мен Армения ЭЭЖ-і (үшінші мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелері арқылы) арасында қатарлас жұмыс істейтін электр энергетикалық жүйелердің есептік моделін (бұдан әрі – есептік модель) пайдалана отырып жүргізіледі.";
б) 2.2.3-тармақша "Беларусь БЭЖ-дің" деген сөздерден кейін "Ресей БЭЖ-і мен Армения ЭЭЖ-і арасында электр энергиясын (қуатын) беру жүзеге асырылатын Армения ЭЭЖ-інің эквиваленттері мен үшінші мемлекеттердің энергия жүйелерінің" деген сөздермен толықтырылсын;
в) 2.2.6-тармақша "Қазақстан БЭЖ жүйелік операторы" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Ресей БЭЖ-і мен Армения ЭЭЖ-і арасында электр энергиясын (қуатын) беру жүзеге асырылатын үшінші мемлекеттердің энергия жүйелерінің жүйелік операторларымен келісу бойынша Армения ЭЭЖ-інің жүйелік операторы" деген сөздермен толықтырылсын;
г) 2.3.1-2.3.3, 2.4.1, 2.4.3, 2.4.5, 2.5.1, 2.6.1, 2.6.3, 2.6.5-2.6.7-тармақшалар тиісті септіктегі "Қазақстан БЭЖ жүйелік операторы" деген сөздерден кейін тиісті септіктегі ", Армения ЭЭЖ-і жүйелік операторы" деген сөздермен толықтырылсын;
д) 2.4.2-тармақшада:
бірінші сөйлемдегі "Ресей БЭЖ жүйелік операторы" деген сөздер "БҰЭЖ-ді басқару жөніндегі ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Армения ЭЭЖ жүйелік операторы есептік модельге енгізілген Армения ЭЭЖ-інің электр желілік жабдығын жөндеу кестелерін қалыптастырады және жоспарлау үйлестірушісіне ұсынады. Есептік модельге енгізілген Армения ЭЭЖ-інің электр желілік жабдығын жөндеу графиктері жоспарлау үйлестірушісімен келісілуге жатпайды.";

е) подпункт 2.4.4 дополнить словами ", а также передача электрической энергии (мощности) между ЕЭС России и ЭЭС Армении.";
ж) абзац пятый подпункта 2.6.2 изложить в следующей редакции:
"Организация по управлению ЕНЭС представляет координатору планирования суммарные значения согласованных с организацией, выполняющей функцию системного оператора ОЭС Беларуси, системным оператором ЕЭС Казахстана и системным оператором ЭЭС Армении почасовых графиков объемов поставок электрической энергии между ЕЭС России, ОЭС Беларуси, ЕЭС Казахстана, ЭС Кыргызстана и ЭЭС Армении по всем видам договоров, в том числе МГП, между государствами-членами.".
3. Раздел 3 дополнить пунктом 3.4 следующего содержания:
"3.4. На территории Республики Армения МГП обеспечивается следующими уполномоченными организациями:
3.4.1 Организация МГП возлагается на системного оператора в части организации и управления режимами параллельной работы ЭЭС Армении и энергосистем третьих государств, через которые осуществляется передача электрической энергии (мощности) между ЭЭС Армении и ЕЭС России, с выполнением следующих функций:
- оказание услуг технической диспетчеризации по передаче электрической энергии по передающей сети и услуг по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
- взаимодействие с электроэнергетическими системами третьих государств по организации и управлению режимами параллельной работы.
3.4.2. Осуществление МГП возлагается на уполномоченную организацию, осуществляющую передачу электрической энергии (мощности) по территории Республики Армения, с выполнением функции по оказанию услуг по передаче электрической энергии по ЭЭС Армении.
3.4.3. Контроль и учет МГП возлагаются на уполномоченную организацию, предоставляющую услуги расчетного центра, с выполнением следующих функций:
- коммерческий учет выработанной, перемещенной, экспортируемой, импортируемой электрической энергии (мощности), а также электрической энергии, обусловленной параллельной работой электроэнергетических систем третьих государств, на базе действующей автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии;
- расчет нормативных и учет фактических технологических потерь электрической энергии.".
4. Раздел 4 дополнить пунктом 4.4 следующего содержания:
"4.4. На территории Республики Армения.
4.4.1. В соответствии с законодательством Республики Армения тариф на услуги по передаче электрической энергии по высоковольтным электрическим сетям, в том числе МГП между государствами-членами, рассчитывается по формуле:
Т=
Z+A+P
Wcум (драм/кВт.ч), где:
Т – тариф (без учета налога на добавленную стоимость) на услуги по передаче электрической энергии, в том числе МГП между государствами-членами, применяемый для потребителей, осуществляющих передачу электрической энергии, в том числе МГП, по высоковольтным электрическим сетям (драм/кВт.ч);
Z – общие годовые затраты высоковольтных электрических сетей Республики Армения на услуги по передаче электрической энергии, в том числе МГП, утвержденные уполномоченным государственным органом Республики Армения. Годовые затраты высоковольтных электрических сетей определяются в установленном законодательством Республики Армения порядке (млн. драм);
А – годовая величина амортизации, определяемая по линейному методу, исходя из задействованности активов (млн. драм);
Р – годовой уровень прибыли, необходимый для эффективного функционирования высоковольтных электрических сетей при оказании услуг по передаче электрической энергии, в том числе МГП, определяемый в установленном законодательством Республики Армения порядке (млн. драм);
Wcум – заявленный по договорам и контрактам суммарный годовой объем передачи электрической энергии по высоковольтным электрическим сетям (млн кВт.ч) как для потребителей внутреннего рынка, так и для экспорта.

е) 2.4.4-тармақша "болжамды мәні" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Ресей БЭЖ-і мен Армения ЭЭЖ-і арасында электр энергиясын (қуатын) беру" деген сөздермен толықтырылсын;
ж) 2.6.2-тармақшаның бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"БҰЭЖ-ді басқару жөніндегі ұйым жоспарлау үйлестірушісіне шарттардың барлық түрлері бойынша Ресей БЭЖ-і, Беларусь БЭЖ-і, Қазақстан БЭЖ-і, Қырғызстан ЭЖ-і және Армения ЭЭЖ-і арасында электр энергиясын жеткізу, оның ішінде мүше мемлекеттердің арасындағы МАБ көлемдерінің сағаттық графиктерінің Беларусь БЭЖ-і жүйелік операторының функциясын орындайтын ұйыммен, Қазақстан БЭЖ-і жүйелік операторымен және Армения ЭЭЖ-і жүйелік операторымен келісілген жиынтық мәндерін ұсынады.".
3. 3-бөлім мынадай мазмұндағы 3.4-тармақпен толықтырылсын:
"3.4. Армения Республикасының аумағында МАБ-ты мынадай уәкілетті ұйымдар қамтамасыз етеді:
3.4.1. МАБ-ты ұйымдастыру жүйелік операторға Армения ЭЭЖ-і мен Ресей БЭЖ-інің арасындағы электр энергиясын (қуатын) беру жүзеге асырылатын Армения ЭЭЖ-інің және үшінші мемлекеттердің энергия жүйелерінің қатарлас жұмысын ұйымдастыру және оның режимдерін басқару бөлігінде мынадай функцияларды:
- жеткізу желісі бойынша электр энергиясын беру жөніндегі техникалық диспетчерлеу қызметтерін және электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді көрсетуді;
- үшінші мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелерімен қатарлас жұмыс режимдерін ұйымдастыру және басқару бойынша өзара іс-қимылды орындаумен қоса жүктеледі.
3.4.2. МАБ-ты жүзеге асыру Армения Республикасының аумағы арқылы электр энергиясын (қуатын) беруді жүзеге асыратын уәкілетті ұйымға Армения ЭЭЖ-і бойынша электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер көрсету функцияларын орындаумен қоса жүктеледі.
3.4.3. МАБ-ты бақылау және оны есепке алу есептеу орталығы қызметтерін көрсететін уәкілетті ұйымға мынадай функцияларды:
- өндірілген, өткізілген, экспортталатын, импортталатын электр энергиясын (қуатын), сондай-ақ электр энергиясын коммерциялық есепке алудың қолданыстағы автоматтандырылған жүйесінің базасында үшінші мемлекеттердің электр энергетикалық жүйелерінің қатарлас жұмысымен келісілген электр энергиясын коммерциялық есепке алуды;
- электр энергиясының нормативтік ысырабының есебін және нақты технологиялық ысырабын есепке алуды орындаумен қоса жүктеледі.".
4. 4-бөлім мынадай мазмұндағы 4.4-тармақпен толықтырылсын:
"4.4. Армения Республикасының аумағында.
4.4.1. Армения Республикасының заңнамасына сәйкес жоғары вольтты электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге, оның ішінде мүше мемлекеттер арасындағы МАБ-қа арналған тариф мына формула бойынша есептеледі:
Т=
Z+А+Р
Wжиынт(драм/кВт.с.), мұнда:
Т – электр энергиясын беру, оның ішінде электр энергиясын беруді жүзеге асыратын тұтынушылар үшін қолданылатын мүше мемлекеттер арасындағы МАБ, оның ішінде жоғары вольтты электр желілері (қосылған құн салығын есептемегенде) (драм/кВт.с.) арқылы МАБ бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған тариф;
Z – Армения Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы бекіткен Армения Республикасының жоғары вольтты электр желілері арқылы электр энергиясын беру, оның ішінде МАБ жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған жалпы жылдық шығындар. Жоғары вольтты электр желілерінің жылдық шығындары Армения Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалады (млн.драм);
А – қатыстырылған активтер негізге алына отырып, желілік әдіс бойынша айқындалатын амортизацияның жылдық шамасы (млн. драм);
Р – Армения Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен айқындалатын, электр энергиясын беру, оның ішінде МАБ жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде жоғары вольтты электр желілерінің тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті пайданың жылдың деңгейі (млн. драм);
Wжиынт – ішкі нарық тұтынушыларына да, экспортқа да жоғары вольтты электр желілері бойынша электр энергиясын берудің шарттар мен келісімшарттар арқылы мәлімделген жылдық жиынтық көлемі (млн. кВт.с).

4.4.2. В соответствии с законодательством Республики Армения при расчете тарифа на услуги по передаче электрической энергии по высоковольтным электрическим сетям в тарифный доход включаются общие затраты на услуги по передаче электрической энергии по высоковольтным электрическим сетям, амортизация и уровень прибыли, необходимой для эффективного функционирования высоковольтных электрических сетей при оказании услуг по передаче электрической энергии (определяется исходя из задействованности активов).
Затраты, включаемые в тариф на услуги по передаче электрической энергии, определяются в соответствии с законодательством Республики Армения.
4.4.3. Налог на добавленную стоимость прибавляется к тарифу на услуги по передаче электрической энергии по высоковольтным электрическим сетям согласно законодательству Республики Армения.".
5. Раздел 5 дополнить пунктом 5.4 следующего содержания:
"5.4. На территории Республики Армения.
При формировании тарифа на услуги по МГП между государствами-членами не учитываются расходы в соответствии с законодательством Республики Армения.".
6. В разделе 6:
а) в пункте 6.3 в абзаце втором слова "МГП" заменить словами "6.3.1. МГП";
б) в подпункте 6.3.1:
в абзаце первом слова "6.3.1. Договоров коммерческого агента с уполномоченной организацией от Республики Беларусь или Республики Казахстан" заменить словами "6.3.1.1. Договоров коммерческого агента с уполномоченной организацией от Республики Беларусь, или Республики Казахстан, или Республики Армения";
абзац десятый дополнить предложением следующего содержания:
"В случае, если при осуществлении МГП требуется передача электрической энергии (мощности) между Республикой Армения и Российской Федерацией через территории третьих государств, указанная величина включает также компенсацию подтвержденных отчетными документами организаций коммерческой инфраструктуры Российской Федерации затрат, понесенных коммерческим агентом на оптовом рынке Российской Федерации, связанных с особенностями определения фактического объема МГП в таких случаях.";
в) в подпункте 6.3.2 слова "6.3.2. Договоров" заменить словами "6.3.1.2. Договоров";
г) подпункт 6.3.3 заменить подпунктом следующего содержания:
"6.3.1.3. Договоров купли-продажи электроэнергии между уполномоченными организациями Российской Федерации (в соответствии с разделом 3 настоящей Методологии) и сопредельных государств-членов, заключаемых в целях компенсации величин отклонений фактических сальдо перетоков по сечениям МГП от плановых, возникающих при перемещении электрической энергии через границы государств-членов и определяемых в соответствии с согласованным государствами-членами порядком.";
д) дополнить подпунктом 6.3.2 следующего содержания:
"6.3.2. В случае, если при осуществлении МГП требуется передача электрической энергии (мощности) между Республикой Армения и Российской Федерацией через территории третьих государств, МГП через ЕЭС России осуществляется при урегулировании вопросов, связанных с:
- обеспечением параллельной работы ЕЭС России и энергосистемы третьего государства между соответствующими уполномоченными организациями;
- организацией обмена данными коммерческого учета о почасовых фактических объемах межгосударственных перетоков электрической энергии между соответствующими хозяйствующими субъектами Российской Федерации и третьего государства;
- определением фактических сальдо перетоков электрической энергии и почасовых отклонений фактических межгосударственных сальдо перетоков электрической энергии от плановых значений;
- распределением количества электрической энергии, перемещенной через границы Российской Федерации и третьего государства, по договорам, заключенным между хозяйствующими субъектами Российской Федерации и третьего государства, в том числе расчета объемов МГП;
- куплей-продажей электрической энергии в целях урегулирования почасовых отклонений фактических перетоков от плановых, возникающих при перемещении электрической энергии через границы Российской Федерации и третьего государства, между уполномоченными хозяйствующими субъектами Российской Федерации и третьего государства.";

4.4.2. Армения Республикасының заңнамасына сәйкес жоғары вольтты электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті есептеу кезінде тарифтік кіріске жоғары вольтты электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын жалпы шығындар, амортизация мен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде жоғары вольтты электр желілерінің тиімді жұмыс істеуі үшін қажетті пайда деңгейі енгізіледі (қатыстырылған активтер негізге алына отырып айқындалады).
Электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке енгізілетін шығындар Армения Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
4.4.3. Қосылған құн салығы Армения Республикасының заңнамасына сәйкес жоғары вольтты электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған тарифке қосылады.".
5. 5-бөлім мынадай мазмұндағы 5.4-тармақпен толықтырылсын:
"5.4. Армения Республикасының аумағында.
Мүше мемлекеттер арасындағы МАБ бойынша көрсетілетін қызметтерге арналған тарифті қалыптастыру кезінде шығыстар Армения Республикасының заңнамасына сәйкес есепке алынбайды.".
6. 6-бөлімде:
а) 6.3-тармақта екінші абзацтағы "Ресей" деген сөз "6.3.1. Ресей" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) 6.3.1-тармақшада:
бірінші абзацтағы "6.3.1. Коммерциялық агенттің Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының уәкілетті ұйымымен шарттары" деген сөздер "6.3.1.1. Коммерциялық агенттің Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының немесе Армения Республикасының уәкілетті ұйымымен шарттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер МАБ-ты жүзеге асыру кезінде Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында үшінші мемлекеттердің аумағы арқылы электр энергиясын (қуатын) беру қажет болған жағдайда, көрсетілген шама Ресей Федерациясының коммерциялық инфрақұрылымы ұйымдарының есептік құжаттарымен расталған Ресей Федерациясының көтерме нарығындағы МАБ-тың осындай жағдайлардағы нақты көлемін айқындау ерекшеліктеріне байланысты коммерциялық агент жұмсаған шығындардың өтемақысын да қамтиды." ;
в) 6.3.2-тармақшадағы "6.3.2. Электр энергетикасында" деген сөздер "6.3.1.2. Электр энергетикасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
г) 6.3.3-тармақша мынадай мазмұндағы тармақшамен ауыстырылсын:
"6.3.1.3 Ресей Федерациясының және шектес мүше мемлекеттердің уәкілетті ұйымдары арасында (осы Әдіснаманың 3-бөліміне сәйкес) мүше мемлекеттердің шекарасы арқылы электр энергиясын өткізу кезінде туындайтын және мүше мемлекеттермен келісілген тәртіпке сәйкес айқындалатын МАБ қималары бойынша ағындардың нақты сальдосының жоспардағыдан ауытқу шамаларын өтеу мақсатында жасалатын электр энергиясын сатып алу-сату шарттары.";
д) мынадай мазмұндағы 6.3.2.-тармақшамен толықтырылсын:
"6.3.2 Егер МАБ-ты жүзеге асыру кезінде Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында электр энергиясын (қуатын) үшінші мемлекеттің аумақтары арқылы беру талап етілген жағдайда, Ресей БЭЖ-і арқылы МАБ:
- Ресей БЭЖ-і мен үшінші мемлекеттің энергия жүйесінің қатарлас жұмысын тиісті уәкілетті ұйымдардың арасында қамтамасыз етуге;
- Ресей Федерациясы мен үшінші мемлекеттің тиісті шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында мемлекетаралық электр энергиясы ағындарының нақты сағаттық көлемдері туралы коммерциялық есепке алу деректерін алмасуды ұйымдастыруға;
- электр энергиясы ағындарының нақты сальдосын және электр энергиясы ағындарының нақты мемлекетаралық сальдосының жоспарланған мәндерден сағаттық ауытқуларын айқындауға;
- Ресей Федерациясының және үшінші мемлекеттің шекаралары арқылы өткізілген электр энергиясының санын Ресей Федерациясының және үшінші мемлекеттің шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында жасалған шарттар, оның ішінде МАБ көлемдерінің есебі бойынша бөлуге;
- Ресей Федерациясының және үшінші мемлекеттің шекаралары арқылы Ресей Федерациясы мен үшінші мемлекеттің уәкілетті шаруашылық жүргізуші субъектілері арасында электр энергиясын өткізу кезінде нақты ағындардың жоспардағыдан сағаттық ауытқуларын реттеу мақсатында электр энергиясын сатып алу-сатуға байланысты мәселелер реттелген кезде жүзеге асырылады.";

д) дополнить пунктами 6.4 и 6.5 следующего содержания:
"6.4. На территории Республики Армения.
МГП осуществляется на основании договоров на оказание услуг по передаче электрической энергии, заключаемых по типовой форме, утверждаемой уполномоченным государственным органом Республики Армения. При этом в договорах на осуществление МГП учитываются особенности такой передачи, связанные с передачей электрической энергии через энергосистемы третьих государств.
6.5 Вопросы, связанные с необходимостью передачи электрической энергии (мощности) между Республикой Армения и Российской Федерацией через территории третьих государств при осуществлении МГП, регулируются на двусторонней основе заинтересованными в осуществлении МГП хозяйствующими субъектами государств-членов с соответствующими хозяйствующими субъектами третьих государств.".
7. В разделе 9:
а) абзац третий изложить в следующей редакции:
"- при осуществлении МГП через ЕЭС России почасовые величины объемов МГП принимаются равными соответствующим плановым значениям, учтенным в суточном диспетчерском графике. В случае, если при осуществлении МГП требуется передача электрической энергии (мощности) между Республикой Армения и Российской Федерацией через территории третьих государств и фактическое сальдо перетоков электрической энергии с учетом приоритетности, определенной в пункте 2.3.1 настоящей Методологии, меньше планового значения, то фактический почасовой объем МГП по договорам коммерческого агента с заинтересованными хозяйствующими субъектами государств-членов, а также фактический почасовой объем передачи электрической энергии по договору на оказание услуг по передаче электрической энергии с соответствующим хозяйствующим субъектом третьего государства принимаются равными минимальному значению из соответствующих значений фактических сальдо перетоков электрической энергии на границе третьего государства с Российской Федерацией и третьего государства с государством-членом;";
в) в абзаце десятом слово "Используемые" заменить словами "В случае, если при осуществлении МГП не требуется передача электрической энергии (мощности) между Республикой Армения и Российской Федерацией, используемые";
в) после абзаца десятого дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае, если при осуществлении МГП требуется передача электрической энергии (мощности) между Республикой Армения и Российской Федерацией, используемые в расчете количественные и ценовые параметры электрической энергии (мощности), купленной и проданной в целях компенсации отклонений в точках поставки на границе Российской Федерации, подтверждаются отчетными документами организаций коммерческой инфраструктуры Российской Федерации, а на границе Республики Армения – отчетными документами уполномоченной организации, предоставляющей услуги расчетного центра на территории Республики Армения.".

е) мынадай мазмұндағы 6.4 және 6.5-тармақтармен толықтырылсын:
"6.4 Армения Республикасының аумағында.
МАБ Армения Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы бекітетін үлгілік нысан бойынша жасалатын электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған шарттар негізінде жүзеге асырылады. Бұл ретте МАБ-ты жүзеге асыруға арналған шарттарда электр энергиясын үшінші мемлекеттердің энергия жүйелері арқылы берумен байланысты осындай берудің ерекшеліктері ескеріледі.
6.5 МАБ-ты жүзеге асыру кезінде Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы электр энергиясын (қуатын) үшінші мемлекеттердің аумақтары арқылы беру қажеттілігі мен байланысты мәселелерді МАБ-ты жүзеге асыруға мүдделі мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері үшінші мемлекеттердің тиісті шаруашылық жүргізуші субъектілерімен бірлесіп екіжақты негізде реттейді.".
7. 9-бөлімде:
а) үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- МАБ-ты Ресей БЭЖ-і арқылы жүзеге асыру кезінде МАБ көлемдерінің сағаттық шамасы тәуліктік диспетчерлік графикте ескерілген тиісті жоспарлы мәндерге теңдей етіп қабылданады. Егер МАБ-ты жүзеге асыру кезінде Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында электр энергиясын (қуатын) үшінші мемлекеттердің аумақтары арқылы беру талап етілсе және осы Әдіснаманың 2.3.1-тармағында айқындалған басымдықты ескергенде электр энергиясы ағындарының нақты сальдосы жоспарланған мәннен аз болса, онда коммерциялық агенттің мүше мемлекеттердің мүдделі шаруашылық жүргізуші субъектілерімен шарттары бойынша МАБ-тың нақты сағаттық көлемі, сондай-ақ үшінші мемлекеттің тиісті шаруашылық жүргізуші субъектісімен электр энергиясын беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған шарт бойынша электр энергиясын берудің нақты сағаттық көлемі үшінші мемлекеттің Ресей Федерациясымен және үшінші мемлекеттің мүше мемлекетпен шекарасындағы электр энергиясы ағындарының нақты сальдосының тиісті мәндерінің ең аз мәніне тең қабылданады;"
б) оныншы абзацтағы "Ауытқуларды" деген сөз "Егер МАБ-ты жүзеге асыру кезінде Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында электр энергиясын (қуатын) беру талап етілмеген жағдайда, ауытқуларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) оныншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Егер МАБ-ты жүзеге асыру кезінде Армения Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында электр энергиясының (қуатының) беру талап етілген жағдайда, Ресей Федерациясының шекарасындағы жеткізу нүктелеріндегі ауытқуларды өтеу мақсатында сатып алынған және сатылған электр энергиясының (қуатының) есептеуде пайдаланылатын сандық және баға өлшемдері Ресей Федерациясының коммерциялық инфрақұрылым ұйымдарының есептік құжаттарымен, ал Армения Республикасының шекарасында – Армения Республикасының аумағында есептеу орталығының қызметтерін көрсететін уәкілетті ұйымның есептік құжаттарымен расталады.".

Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе ___________ "___" ___________ 2018 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Протокола, направит каждому государству-члену его заверенную копию.
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации

2-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді мүше мемлекеттердің орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны дипломатиялық арналар арқылы депозитарий алған күннен бастап күшіне енеді.
2018 жылғы "___" __________ ___________ қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың төлнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады, ол осы Хаттаманың депозитарийі бола отырып, әрбір мүше мемлекетке оның расталған көшірмесін жолдайды.
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан