О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2017 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 288.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2017 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2017 год
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2017 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2017 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2017 год и результатах проведения аудита в периодических печатных изданиях.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 24 мая 2018 года
№ 288
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2017 год
Содержание:
Глава 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан (далее - Национальный фонд) за 2017 год.
Глава 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк) по доверительному управлению Национальным фондом за 2017 год.
Глава 3. Иные данные по управлению Национальным фондом за 2017 год.
Глава 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда за 2017 год
п/п
Формирование и использование средств Национального
фонда
Сумма (тыс. тенге)
1.
Средства Национального фонда на начало отчетного периода
23865623843*
2.
Поступления в Национальный фонд:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местный бюджет), в том числе:
корпоративный подоходный налог
налог на сверхприбыль
бонусы
налог на добычу полезных ископаемых
рентный налог на экспорт
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным контрактам;
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о
разделе продукции от организаций нефтяного сектора;
другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местный бюджет),
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
поступления от приватизации республиканской собственности
поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом
возврат гарантированного трансферта из республиканского бюджета
возврат целевого трансферта из республиканского бюджета
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2017 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 288 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЬІ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2017 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2017 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2017 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне ақпарат тәртібімен ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2017 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың мерзімді баспа басылымдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің 2018 жылғы
№ 288 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2017 жылғы ЕСЕП
Мазмұны:
1-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі -Ұлтық қор) түсімдері және оның пайдаланылуы туралы 2017 жылғы есеп.
2-тарау. Ұлттық қор сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) қызметі туралы 2017 жылғы есеп.
3-тарау. Ұлттық қорды басқару жөніндегі 2017 жылғы өзге де деректер.
1-тарау. Ұлттық қор түсімдері және оның пайдаланылуы туралы 2017 жылғы есеп
Р/с
Ұлттық қордың қаражатын қалыптастыру және пайдалану
Сомасы (мың теңге)
1.
Ұлттық қордың есепті кезеңнің басындағы қаражаты
23865623843*
2.
Ұлттық қорға түсетін түсімдер:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
үстеме пайдаға салынатын салық
бонустар
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
экспортқа салынатын рента салығы
жасалған келісімшарттар бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі мұнай секторының ұйымдарынан енімді бөлу туралы
келісімшарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жер
қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операдиялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп
алулар
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
республикалық меншіктегі жекешелендіруден түсетін түсімдер
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
Ұлттық қорды басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
республикалық бюджеттен кепілдендірілген трансфертті қайтару
республикалық бюджеттен нысаналы трансфертті қайтару
Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер

3479812466
2001135951
782798272
50603683
5083596
626349595
250407739
285893066
0
32368996
4812646
299927
27251201
5222
7427304
444243
1429000167
9435805
0|
3
Использование Национального фонда:
гарантированные трансферты
целевые трансферты
покрытие расходов, связанных с управлением
Национальным фондом и проведением ежегодного внешнего аудита
4420911499
2880000000
1534317413
6594086
4
Средства Национального фонда на конец отчетного периода
22924524810**
Примечания:
* сальдо на начало 2017 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда в размере 6236340 тыс. тенге, суммы 49 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 2468833781 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2017 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда в размере 14986499 тыс. тенге, суммы 49 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 2397424540 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки.
1 января 2017 года средства Национального фонда составляли 23865623843 тыс. тенге (21390553673 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2017 года составляли 22924524810 тыс. тенге (20512113722 тыс. тенге — методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
За 2017 год в Национальный фонд поступило 2050812299 тыс. тенге, из которых 2001135951 тыс. тенге — за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе 1270393939 тыс. тенге (эквивалент 3897658 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда в тенге путем проведения операций последовательной конвертации/реконвертации день в день; других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) - 32368996 тыс. тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения - 444243 тыс. тенге и поступлений от приватизации республиканской собственности в сумме 7427304 тыс. тенге.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года и от 13 ноября 2017 года "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2017 — 2019 годы" в 2017 году из республиканского бюджета в Национальный фонд были перечислены следующие суммы:
- возврат в Национальный фонд части неиспользованных средств, привлеченных из Национального фонда в республиканский бюджет, в виде целевого трансферта в сумме 9435805 тыс. тенге.
Начисленная сумма поступлений инвестиционного дохода от управления Национальным фондом с учетом курсовой корректировки составила 1429000167 тыс. тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора в Национальный фонд за 2017 год характеризуется следующими показателями:
Вид налоговых/неналоговых поступлений
Сумма (тыс. тенге)
Доля в общем объеме (%)
Корпоративный подоходный налог с юридических лиц-организаций нефтяного сектора

3479812466
2001135951
782798272
50603683
5083596
626349595
250407739
285893066
0
32368996
4812646
299927
27251201
5222
7427304
444243
1429000167
9435805
0
3.
Ұлттық қорды пайдалану:
кепілдік берілген трансферттер
нысаналы трансферттер
Ұлттық қорды басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
4420911499
2880000000
1534317413
6594086
4.
Ұлттық қордың есепті кезеңнің соңындағы қаражаты
22924524810**
Ескертпелер:
* 2017 жылдың басындағы сальдо 6236340 мың теңге мөлшерінде Ұлттық қордың есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге - айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есеіптіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 2468833781 мың теңге соманы емепке алмай көрсетілген;
** 2017 жылдың соңындағы сальдо 14986499 мың теңге мөлшерінде Ұлттық қордың есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 49 мың теңге - айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 2397424540 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.
2017 жылғы 1 қаңтарда Ұлттық қордың қаражаты 23865623843 мың теңгені (21390553673 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 2017 жылғы 31 желтоқсанға 22924524810 мың теңгені (20512113722 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен) кұрады.
2017 жылы Ұлттық қорға 2050812299 мың теңге түсті, оның ішінде: мұнай секторы ұйымдарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) - 2001135951 мың теңге, оның ішінде 1270393939 мың теңгесі (3897658 мың АҚШ долларына барабар) күнбе-күн дәйекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын жүргізу жолымен Ұлттық қордың теңгедегі тиісті шотына есептелген шетел валютасындағы түсімдер; мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда) — 32368996 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер - 444243 мың теңге және республикалық меншікті жекешелендіруден түсетін түсімдер - 7427304 мың теңге.
"2017 - 2019 жылдарга арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы және 2017 жылғы 13 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес 2017 жылы республикалық бюджеттен Ұлттық қорға мынадай сомалар аударылған:
- Ұлттық қордан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде тартылған пайдаланылмаған қаражаттың бір бөлігін 9435805 мың теңге сомасында Ұлттық қорға қайтару.
Бағамдық түзету ескеріле отырып, Ұлттық қорды басқарудан түсетін инвестициялық кіріс түсімдерінің есептелген сомасы 1429000167 мың теңгені құрады.
2017 жылы Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
Салықтық /салықтық емес түсімдердің түрлері
Сомасы (мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі, (%)
Мұнай секторы ұйымдарының заңды тұлғаларынан алынатын корпоративтік табыс
салығы

299927
0,01
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
27251201
1,34
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
5222
0
ВСЕГО:
2033504947
100
В поступлениях в Национальный фонд от организаций нефтяного сектора основную часть (38,50 %) занимают корпоративный подоходный налог с юридических лиц и налог на добычу полезных ископаемых (30,80 %), доля которых составляет 69,30 % в общей сумме поступлений. В общей сумме поступлений доля Республики Казахстан по разделу продукции составляет 14,06 %, рентный налог на экспорт - 12,31 % и налог на сверхприбыль - 2,49 %.

299927
0,01
Мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
27251201
1,34
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
5222
0
Барлығы:
2033504947
100
Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (38,50 %) занды түлгалардан алынатын корпоративтік табыс салыгы мен пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық (30,80 %) құрады, олардың түсімдердің жалпы сомасындағы үлесі 69,30 % құрады. Түсімдердің жалпы сомасындағы Қазақстан Республикасының өнімді болу жоніндегі үлесі 14,06 %, экспортқа салынатын рента салыгы 12,31 % және үстеме пайдага салынатын салық 2,49 % құрады.

Кроме того, следует отметить, что из утвержденного перечня организаций нефтяного сектора на 2017 год (152 организации) лишь 105 организаций осуществляли оплату прямых налогов в Национальный фонд.
В отчетном периоде Национальный Банк осуществлял реконвертацию валютных активов Национального фонда в тенге за счет продажи ценных бумаг из стабилизационного портфеля Национального фонда на сумму 1752761956 тыс. тенге (эквивалент 5481762 тыс. долларов США), в том числе в третьем квартале 2017 года – на сумму 1092146688 тыс. тенге (эквивалент 3388918 тыс. долларов США) по курсу 322,27 (KZT/USD).
Также в отчетном периоде Национальный Банк осуществлял реконвертацию долларов США из стабилизационного портфеля Национального фонда в тенге на общую сумму 2753238774 тыс. тенге (эквивалент 8349464 тыс. долларов США), в том числе:
в третьем квартале 2017 года — на сумму 1260810242 тыс. тенге (эквивалент 3780964 тыс. долларов США) по курсу 333,46 (KZT/USD);
в четвертом квартале 2017 года — на сумму 671315054 тыс. тенге (эквивалент 2001300 тыс. долларов США) по курсу 335,44 (KZT/USD).
Согласно Закону Республики Казахстан от 29 ноября 2016 года "О республиканском бюджете на 2017 - 2019 годы" за 2017 год из Национального фонда в республиканский бюджет были перечислены 2880000000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 2880000000 тыс. тенге, что составляет 100 % от годового плана, и 1534317413 тыс. тенге в виде целевого трансферта, что составляет 99,9 % от утвержденной суммы на 2017 год.
В 2017 году в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 31406609 тыс. тенге, из них по облигациям акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук- Казына" -      30539514 тыс. тенге, по облигациям акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" - 843095 тыс. тенге, по облигациям акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" — 24000 тыс. тенге.
Также в 2017 году эмитентом акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" было произведено досрочное погашение облигаций на общую сумму 169575121 тыс. тенге.
Использование средств Национального фонда без учета средств, выделяемых в виде облигационных займов (млрд. тенге)
Следует отметить, что валютой Национального фонда является доллар США. За 2017 год поступления в Национальный фонд от организаций нефтяного сектора (2033504947 тыс. тенге) значительно увеличились по сравнению с 2016 годом (1137924581 тыс. тенге) на сумму 895580366 тыс. тенге или 79 %. Увеличение поступлений налогов от организаций нефтяного сектора связано в основном с увеличением цены на нефть на мировом рынке.
Поступления в Национальный фонд без учета инвестиционного дохода (млрд. тенге)

Бұдан басқа, 2017 жылға бекітілген мұнай секторы ұйымдарының тізбесінен (152 ұйым) тек 105 ұйым Ұлттық қорға тікелей салықтарды төлеуді жүзеге асырғанын атап өту керек.
Есепті кезеңде Ұлттық Банк 1752761956 мың теңге (5481762 мың АҚШ долларына балама) сомасына Ұлттық қордың тұрақтандыру портфелінен бағалы қағаздарды сату есебінен теңгеде Ұлттық қордың валюталық активтерін қайта айырбастауды, оның ішінде 2017 жылдың үшінші тоқсанында - 322,27 (КZT/USD) бағамы бойынша 1092146688 мың тенге (3388918 мың АҚШ долларына балама) сомасында жүзеге асырады.
Сондай-ақ есепті кезеңде Ұлттық Банк Ұлттық қордың тұрақтандыру портфелінен теңгеде 2753238774 мың теңге (8349464 мың АҚШ доллары балама) жалпы сомасында АҚШ долларын қайта айырбастауды жүзеге асырды, оның ішінде:
2017 жылдың үшінші тоқсанында - 333,46 (KZT/USD) бағамы бойынша 1260810242 мың теңге (3780964 мың АҚШ доллары балама) сомасында;
2017 жылдың төртінші тоқсанында - 335,44 (KZT/USD) бағам бойынша 671315054 мың теңге (2001300 мың АҚШ доллары балама) сомасында жүзеге асырды.
"2017 - 2019 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2016 жылғы 29 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2017 жылы Ұлттық қордан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт түрінде ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламалардың шығыстарын қаржыландыруға 2880000000 мың теңге жоспарында 2880000000 мың теңге аударылды, бұл жылдық жоспардың 100% құрады және нысаналы трансферт түрінде 1534317413 мың теңге аударылды, бұл 2017 жылға бекітілген сомадан 99,9 % құрады.
2017 жылы теңгемен номинаңияланған бағалы қағаздар эмиссиясының шарттарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 31406609 мың теңгеге купондық сыйақы, оның ішінде "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының облигациялары бойынша — 30539514 мың теңге; "Бәйтерек" Ұлттық басқарма холдинг" акционерлік қоғамының облигациялары бойынша - 843095 мың теңге; "ҚазАгро" Ұлттық басқарма холдинг" акционерлік қоғамының облигациялары бойынша - 24000 мың теңге алынды.
Сондай-ақ 2017 жылы "Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының эмитенті 169575121 мың теңге жалпы сомасында облигацияларды мерзімінен бұрын өтеуді жүргізді.
Облигациялық қарыздар түрінде бөлінетін қаражатты есепке алмағанда Ұлттық қор қаражатының пайдаланылуы (млрд. теңге)
АҚШ доллары Ұлттық қордың валютасы болып табылатынын атап өткен жөн. 2017 жылы Ұлттық қорға мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдер (2033504947 мың теңге) 2016 жылмен салыстырғанда (1137924581 мың теңге) 895580366 мың теңге сомасына немесе 79 %-ке едәуір ұлғайған. Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін салық түсімдерінің ұлғаюы негізінен әлемдік нарықтағы мұнай бағасының көтерілуіне байланысты болды.
Инвестициялық кірісті есепке алмағанда Ұлттық қорға түсетін түсімдер
(млрд. теңге)

Так, в отчетном периоде активы Национального фонда сократились по сравнению с 2016 годом на 3,8 % или 2,5 млрд. долларов США.
Остаток денег на текущем счете Национального фонда в тенге по состоянию на 31 декабря 2017 года составил 337924084 тыс. тенге.
Глава 2. Отчет о деятельности Национального Банка по доверительному управлению Национальным фондом за 2017 год
По результатам аудита Национального фонда, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью "Делойт", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
По состоянию на 31 декабря 2017 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда составила 15797681 тыс. тенге, из которых:

Осылайша, есепті кезеңде Ұлттық қордың активтері 2016 жылмен салыстырғанда 3,8 % немесе 2,5 млрд. АҚШ долларына қысқарған.
Ұлттық қордың агымдагы шотмнда теңгедегі ақшаның қалдығы 2017 жылғы 31 желтоқсандағы жай-күйі бойынша 337924084 мың теңгені құрады.
2-тарау. Ұлттық Башстің Ұлттық қордың сенімгерлік басқару жөніндегі 2017 жылғы қызметі туралы есебі
"Делойт" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Ұлттық қордың аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дұрыс деп танылды және Ұлттық қордың қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
2017 жылғы 31 желтоқсандағы жай-күйі бойынша Ұлттық қордың кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 15797681 мың теңгені кұрады, оның ішінде:

1) 811182 тыс. тенге - кредиторская задолженность по приобретенным финансовым инструментам;
2) 14986499 тыс. тенге - кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду услуги, из них:
14621019 тыс. тенге - комиссии за управление активами, в том числе:
9162373 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национального Банка;
5458646 тыс. тенге - комиссия за услуги внешних управляющих;
365480 тыс. тенге - прочие начисленные расходы, в том числе:
339480 тыс. тенге - за предоставление кастодиальных услуг;
26000 тыс. тенге - за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда.
Форма 1
Отчет об активах и обязательствах Национального фонда (тыс. тенге)
Наименование статей
за 2017 год
за 2016 год
Активы
Денежные средства и их эквиваленты

1) сатып алынған қаржылық құралдар бойынша кредиторлық берешек - 811182 мың теңге:
2) Ұлттық қорға керсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек- 14986499 мың теңге, оның ішінде:
14621019 мың теңге - активтерді басқарғаны үшін комиссиялар, оның ішінде:
9162373 мың теңге —Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
5458646 мың теңге — сыртқы басқарушылардың көрсететін қызметтері үшін комиссия;
365480 мың теңге - өзге де есептелген шығыстар, оның ішінде:
339480 мың теңге - кастодиандық қызметтер көрсеткені үшін;
26000 мың теңге - Ұлттық қордың сыртқы аудитін жүргізу женіндегі керсетілетін қызметтер үшін.
1-нысан
Ұлттық қордың аістивтері мен міндеттемелері туралы есеп (мың. теңге)
Баптардың атауы
2017 жылы
2016 жылы
Активтер
Ақша қаражаты және оның баламалары

77895677
Чистый доход/ (убыток) от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, за исключением форвардных валютных контрактов
415943927
157045363
Чистый доход/(убыток) от форвардных валютных контрактов
7688455
11245857
Чистый доход/(убыток) от операций с иностранной валютой
733984234
(271 486265)
Итого доходы
1513160931
286580614
Расходы
Комиссии за управление активами
(14428090)
(13522564)
Расходы по оплате кастодиальных услуг
(890109)
(899196)
Расходы по оплате аудиторских услуг
(26000)
(9900)
Расходы по оплате профессиональных
услуг
Расходы по оплате за использование программных продуктов и информационных баз данных
(46)
(4403)
Итого расходы
(15344245)
(14436063)
Чистая прибыль/(убыток)
1497816686
272144551
Прочий совокупный доход/(убыток)
Курсовые разницы при пересчете
(84160764)
(441651260)
Прочий совокупный доход/(убыток)
(84160764)
(441651260)
Всего совокупного дохода/(убытка) за период
1413655922
(169506709)
По итогам доверительного управления Национальным фондом за 2017 год основные показатели составили:
1) доходы по результатам управления - 1513160931 тыс. тенге;
2) расходы от управления - 15344245 тыс. тенге;
3) отрицательная разница по переоценке (пересчету) в тенге - 84160764 тыс. тенге.
Таким образом, чистая прибыль за 2017 год составила 1497816686 тыс. тенге, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом составил 1429000167 тыс. тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан - 1413655922 тыс. тенге.
По данным глобального кастодиана Национального фонда, за период с 1 января 2017 года по 31 декабря 2017 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте — долларах США, который составил 4428704 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок, инвестиционный доход по данным глобального кастодиана Национального фонда, за тот же период составил 4426938 тыс. долларов США.
Со счета Национального фонда в течение 2017 года оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом, на общую сумму 6594086 тыс. тенге:
1) 3010642 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом, в том числе 702971 тыс. тенге — за услуги 2017 года и 2307671 тыс. тенге - за услуги прошлых лет;
2) 2288059 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национального Банка за доверительное управление активами Национального фонда за услуги прошлых лет;

77895677
Форвардтық валюталық келісімшарттарды қоспағапда, пайда немесе зиян арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы құралдарынан түскен таза кіріс/(зиян)
415943927
157045363
Форвардтық валюталық келісімшарттардан түскен таза кіріс/(зиян)
7688455
11245857
Шетел валютасымен операциялардан түскен таза кіріс/(зиян)
733984234
(271 486 265)
Кірістердің жиыны
1513160931
286580614
Шығыстар
Активтерді басқарғаны үшін комиссиялар
(14428090)
(13522564)
Кастодиандық керсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар
(890109)
(899196)
Аудиторлық керсетілетін кызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстар
(26000)
(9900)
Кәсіби көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу
бойынша шығыстар
Бағдарламалық енімдерді және ақпараттық дерекқорды пайдаланғаны үшін ақы төлеу бойынша шығыстар
(46)
(4403)
Шығыстардың жиыны
(15344245)
(14436063)
Таза кіріс/ (шығын)
1497816686
272144551
Басқа да жиынтық кіріс /(шығын)
Қайта санау кезіндегі бағамдық айырма
(84160764)
(441651260)
Басқа да жиынтық кіріс/(шығын)
(84160764)
(441651260)
Кезеңдегі жиынтық кірістің/(шығынның) барлығы
1413655922
(169506709)
Ұлттық қорды сенімгерлік басқарудың қорытындысы бойынша 2017 жылгы негізгі көрсеткіштер:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер 1513160931 мың теңгені;
2) басқарудан болатын шығыстар 15344245 мың теңгені;
3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша теріс айырма 84160764 мың теңгені құрады.
Осылайша 2017 жылы таза кіріс 1497816686 мың теңгені, Ұлттық қорды басқарудан болатын шығыстарды шегергенге дейінгі жалпы жиынтық кіріс 1429000167 мың теңгені, Ұлттық қорды басқарудан болатын шығыстарды шегергеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 1413655922 мың теңгені құрады.
Ұлттық қордың жаһандық кастодианының деректері бойынша 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде базалық валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (іске асырылған және іске асырылмаған) қалыптасты, ол 4428704 мың АҚШ долларын құрады. Мәмілелер жасауға арналған шығындарды ескере отырып, түзетілген инвестициялық кіріс Ұлттық қордың жаһандық кастодианының деректері бойынша сол кезең ішінде 4426938 мың АҚШ долларын кұрады.
Ұлттық қордың шотынан 2017 жылдың ішінде Ұлттық қорды басқаруға байланысты жалпы сомасы 6594086 мың теңгеге мынадай шығыстар төленді:
1) 3010642 мың теңге - Ұлттық қорды сенімгерлік басқарғаны үшін комиссиялық сыйақы, оның ішінде 2017 жылы көрсетілген қызметтер үшін 702971 мың теңге және өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін 2307671 мыңтеңге;
2) 2288059 мың теңге - еткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін Ұлттық Банктің Ұлттық қордың активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін комиссиялық сыйақы;

3) 980129 тыс. тенге — за услуги глобального кастодиана Национального фонда, в том числе 402579 тыс. тенге - за услуги, оказанные в 2017 году, и 577550 тыс. тенге - за услуги прошлых лет;
4) 305310 тыс. тенге - за услуги кастодиана Национального фонда, в том числе 152559 тыс. тенге - за услуги, оказанные в 2017 году, и 152751 тыс. тенге - за услуги прошлых лет;
5) 9900 тыс. тенге — за услуги по проведению аудита Национального фонда прошлых лет;
6) 46 тыс. тенге — за услуги акционерного общества "Единый регистратор ценных бумаг" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге, оказанные в 2017 году.
На 31 декабря 2017 года общая сумма начисления расходов по управлению Национальным фондом составила 15344245 тыс. тенге, состоящая из следующих сумм:
1) 9000195 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национального Банка за доверительное управление активами Национального фонда;
2) 5427895 тыс. тенге — за услуги внешних управляющих Национального фонда;
3) 578636 тыс. тенге — за услуги глобального кастодиана Национального фонда;
4) 311473 тыс. тенге - за услуги кастодиана Национального фонда;
5) 26000 тыс. тенге - за услуги по аудиту Национального фонда;
6) 46 тыс. тенге – за услуги акционерного общества "Единый регистратор ценных бумаг" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального фонда (тыс. тенге)
Наименование статей
за 2017 год
за 2016 год
Движение денежных средств от операционной деятельности:
Чистая прибыль/(убыток)

3) 980129 мың теңге - Ұлттық қордың жаһандық кастодианы керсететін қызметтер үшін, оның ішінде 2017 жылы көрсетілген қызметтер үшін 402579 мың теңге және өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін 577550 мың теңге;
4) 305310 мың теңге — Ұлттық қордың кастодианы көрсететін қызметтері үшін, оның ішінде 2017 жылы көрсетілген қызметтер үшін 152559 мың теңге және өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін 152751 мың теңге;
5) 9900 мың теңге - Ұлттық қордың аудитін жүргізу бойынша өткен жылдарда көрсетілген қызметтер үшін;
6) 46 мың теңге - теңгеге номиналданған "Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші" акционерлік қоғамы 2017 жылы көрсеткен қызметтер үшін.
Ұлттық қорды басқару бойынша шығыстарды есептеудің жалпы сомасы 2017 жылғы 31 желтоқсанға 15344245 мың теңгені кұрады, ол мынадай сомадан түрады:
1) 9000195 мың теңге - Ұлттық қордың активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Ұлттық Банктің комиссиялық сыйақысы;
2) 5427895 мың теңге - Ұлттық қордың сыртқы басқарушыларының көрсетілген қызметтері үшін;
3) 578636 мың теңге - Ұлттық қордың жаһандық кастодианы көрсеткен қызметтер үшін;
4) 311473 мың теңге - Ұлттық қордың кастодианы керсеткен қызметтер үшін;
5) 26000 мың теңге - Ұлттық қорға аудит жүргізу бойынша керсетілген қызметтер үшін;
6) 46 мың теңге - "Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші" акционерлік қоғамы теңгеге номиналданған қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша керсеткен қызметтер үшін.
3-нысан
Ұлттық қордың ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың. тенге)
Баптардың атауы
2017 жыл
2016 жыл
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы:
Таза кіріс/ (шығын)

1497816686
272144551
Корректировки на:
амортизацию (дисконта)/премии по облигациям казахстанских государственных компаний
(36261433)
(33151177)
расходы в виде вознаграждения по сделкам РЕПО
Нереализованный (доход)/убыток от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка за период
(278570124)
(161467236)
Движение денежных средств от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах

1497816686
272144551
Түзетулер:
Қазақстандық мемлеісеттік компаниялардың облигациялары бойынша (дисконттың)/сыйлықтың амортизациясы
(36261433)
(33151177)
РЕПО мәмілелері бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
Өзгерісі кезең ішіндегі кіріс немесе шығын қүрамында керсетілетін әділ кұны бойынша есепке алынатын қарлсы құралдарынан іске асырылмаган (кіріс)/шығын
(278570124)
(161467236)
Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы

875369817
984910062
Форма 4
Отчет об изменениях в чистых активах Национального фонда (тыс. тенге)
Наименование статей
Поступления
Перечисления
Чистая прибыль (убыток)
Резерв по переоценке валюты
Всего
Остаток на 31 декабря 2015 года
23552833153
(14193276110)
488563763
13741800578
23589921384
Чистая прибыль/(убыток)
272144551
272144551
Прочий совокупный доход
Статьи, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка:
Эффект переоценки валюты на начальное сальдо чистых активов
(466234145)
(466234145)
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль/(убыток) и прочие перемещения
24582885
24582885
Всего статей, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка
(441651260)
(441651260)
Всего прочего совокупного дохода
272144551
(441651260)
(169506709)
Операции с собственниками, отраженные непосредственно в составе чистых активов
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
1140718170
1140718170
Перечисления в республиканский бюджет
(2855574097)
(2855574097)
Прочие перечисления
(315005075)
(315005075)
Всего операций с собственниками, отраженных непосредственно в составе чистых активов
1140718170
(3170579172)
(2029861002)

875369817
984910062
4-нысан
Ұлттық қордың таза активтеріндегі өзгерістер туралы есеп (мың теңге)
Баптардың атауы
Түсімдер
Аударымдар
Таза пайда/ (шығын)
Валютаны қайта бағалау бойынша резерв
Барлығы
2015 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
23552833153
(14193276110)
488563763
13741800578
23589921384
Таза пайда/(шығын) Өзге де жиынтық кіріс
272144551
272144551
Кейіннен пайда немесе шығьш қүрамында қайта жіктелмейтін баптар:
Валютаны қайта бағалаудың таза активтердің бастапқы сальдосына әсері
(466234145)
(466234145)
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға/ (шығынға) және өзге де аударымдарға әсері
24582885
24582885
Кейіннен пайда немесе шығын құрамында қайта жіктелмейтін баптардың барлығы:
(441651260)
(441651260)
Өзге де жиынтық кірістің барлығы
272144551
(441651260)
(169506709)
Таза активтердің құрамында тікелей көрсетілген меншік иелерімен операциялар
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
1140718170
1140718170
Республикалық бюджетке аударымдар
(2855574097)
(2855574097)
Өзге де аударымдар
(315005075)
(315005075)
Таза активтердің қүрамында тікелей көрсетілген меншік иелерімен операциялардың барлығы
1140718170
(3170579172)
(2029861002)

Остаток на 31 декабря 2016 года
24693551323
(17363855282)
760708314
13300149318
21390553673
Чистая прибыль/(убыток)
1497816686
1497816686
Прочий совокупный доход
Статьи, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка:
Эффект переоценки валюты на начальное сальдо чистых активов
(61612804)
(61612804)
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль/(убыток) и прочие перемещения
(22547960)
(22547960)
Всего статей, которые не могут быть впоследствии реклассифицированы в состав прибыли или убытка
(84160764)
(84160764)
Всего прочего совокупного дохода за период
1497816686
(84160764)
1413655922
Операции с собственниками, отраженные непосредственно в составе чистых активов
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
2050812299
2050812299
Перечисления в республиканский бюджет
(4414317413)
(4414317413)
Прочие перечисления
71409241
71409241
Всего операций с собственниками, отраженных непосредственно в составе чистых активов
2050812299
(4342908172)
(2292095873)
Остаток на 31 декабря 2017 года
26744363622
(21706763454)
2258525000
13215988554
20512113722
Чистые активы Национального фонда на конец 2017 года составили 20512113722 тыс. тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), наблюдается снижение на 4,2 %.
Глава 3. Иные данные по управлению Национальным фондом за 2017 год
Структура распределения активов Национального фонда имела следующий вид. Суммарная рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда и тенгового портфеля облигаций казахстанских эмитентов на 31 декабря 2017 года была равна 61767219981 доллару США, в том числе валютного портфеля — 58333503998 долларов США (94,44 %), тенгового портфеля облигаций — 2416883065 долларов США (3,91 %), остатка на тентовом счете - 1016832919 долларов США (1,65 %). Рыночные стоимости стабилизационного и сберегательного портфелей в составе валютного портфеля Национального фонда составили 7941076229 долларов США (13,61 %) и 50392427769 долларов США (86,39 %) соответственно.
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав валютного портфеля Национального фонда, основывается на данных глобального кастодиана.
Структура распределения валютных активов Национального фонда
Наименование
Всего
Тип мандата
Рыночная стоимость в USD
%
Ценные бумаги с фиксированным доходом
37484193652
64,26 %
Денежный рынок
7941076229
13,61 %
Акции
11799273814
20,23 %
Глобальное тактическое распределение
1108960303
1,9%
ВСЕГО
58333503998
100 %
Динамика распределения активов стабилизационного портфеля
Классы активов

2016 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
24693551323
(17363855282)
760708314
13300149318
21390553673
Таза пайда/(шығын)
1497816686
1497816686
Өзге де жиынтық кіріс
Кейіннен пайда немесе шығын қүрамында қайта жіктелмейтін баптар:
Валютаны қайта бағалаудың таза активтердің бастапқы сальдосына әсері
(61612804)
(61612804)
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға/ (шығынға) және өзге де аударымдарға әсері
(22547960)
(22547960'
Кейіннен пайда немесе зиян қүрамында қайта жіктелмейтін баптардың барлығы:
(84160764)
(84160764;
Кезеңдегі өзге де жиынтық кірістің барлығы
1497816686
(84160764))
141365592;
Таза активтердің құрамында тікелей көрсетілген меншік иелерімен операциялар
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
2050812299
205081229'
Республикалық бюджетке аударымдар
(4414317413)
(4414317413
Өзге де аударымдар
71409241
7140924
Таза активтердщ қүрамында тікелеи көрсетілген меншік иелерімен операциялардың барлығы
2050812299
(4342908172)
(2292095872
2017 жьшғы 31 желтоқсанға қалдық
26744363622
(21706763454)
2258525000
13215988554
2051211372
Ұлттық қордың таза активтері 2017 жылдың соңында 20512113722 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 4,2 %-ке төмендеуі байқалады.
3-тарау. Ұлттық қорды басқару жөніндегі 2017 жылғы өзге де деректер
Ұлттық қордың активтерін бөлу құрылымы мынадай түрде болды. Ұлттық қордың валюталық портфелінің және қазақстандық эмитенттері облигацияларының теңгелік портфелінің жиынтық нарықтық құны 2017 жылгы 31 желтоқсанда 61767219981 АҚШ долларына тең болды, оның ішінде валюта портфелі - 58333503998 АҚШ долларына (94,44 %), облигациялардың теңгелік портфелі -2416883065 АҚШ долларына (3,91 %), теңгелік шотындағы қалдығы
- 1016832919 АҚШ долларына (1,65 %). Ұлттық қордың валюталық портфелінің құрамында тұрақтандыру және жинақтау портфелінің нарықтық құны тиісінше 7941076229 АҚШ долларын (13,61 %) және 50392427769 (86,39 %) АҚШ долларын құрады.
Ұлттық қордың валюталық портфелінің құрамына кіретін бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының нарықтық құны жаһандық кастодиан деректеріне негізделеді.
Ұлттық қордың валюталық активтерін бөлу кұрылымы
Атауы
Барлығы
Мандат түрі
USD-мен нарықтық құны
%
Тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар
37484193652
64,26 %
Ақша нарығы
7941076229
13,61 %
Акңиялар
11799273814
20,23 %
Жаһандық тактикалық бөлу
1108960303
1,9%
Барлығы
58333503998
100,0%
Тұрақтандыру портфелінің активтерін бөлу серпіні
Активтер сыныбы

4,56 %
1,12%
1,58 %
1,45 %
Всего сберегательный портфель
100,00 %
100,00%
100,00%
100,00 %
Наибольшая доля на 31 декабря 2017 года в распределении активов сберегательного портфеля Национального фонда в страновом соотношении приходится на: США (44,38 %), страны Еврозоны (17,34 %), Великобританию (7,49 %), Японию (7,39 %), Канаду (6,25 %), Южную Корею (5,58 %), Австралию (4,92 %) и другие страны (6,65 %).
Доходность Национального фонда за 2017 год составила 7,61 %.

4,56 %
1,12%
1,58 %
1,45 %
Жинақтау портфелінің барлығы
100,00 %
100,00%
100,00%
100,00 %
2017 жылғы 31 желтоқсанға елдік қатынаста Ұлттық қордың жинақтау портфелінің активтерін бөлуде ең көп үлес мыналарға келеді: АКДІ (44,38 %), Еуроаймақ елдері (17,34 %), Ұлыбритания (7,49 %), Жапония (7,39 %), Канада (6,25 %), Оңтүстік Корея (5,58 %), Аустралия (4,92 %) және басқа да елдер (6,65 %).
Ұлттық қордың кірістілігі 2017 жылы 7,61 %-ды құрады.

Инвестиционный доход, полученный в результате осуществления инвестиционных операций с валютными активами Национального фонда в 2017 году, составил 4429 млн. долларов США. Доходность Национального фонда с начала создания по 31 декабря 2017 года составила 80,83 %, что в годовом выражении составляет 3,64 %.
Историческая доходность Национального фонда (долларов США)
Чистые активы Национального фонда были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
1) стабилизационный портфель;
2) сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического распределения активов.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда, утвержденными постановлением Правления Национального Банка от 25 июля 2006 года № 65.
Доходность стабилизационного портфеля за 2017 год составила 0,83 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 0,95 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2017 году была получена отрицательная сверхдоходность, которая составила 0,12 %.
Доходность сберегательного портфеля за 2017 год составила 9,41 %.
Доходность управления субпортфелем облигаций "Глобальные облигации" с начала года по 31 декабря 2017 года составила 5,75 %. Доходность эталонного портфеля данного субпортфеля составила 5,51 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, составила 0,24 %. По состоянию на 31 декабря 2017 года управление по данному типу мандата осуществлялось 8 внешними управляющими и Национальным Банком.
Доходность от управления активами по типу мандата "Глобальные акции" составила 22,81 %, тогда как доходность бенчмарка составила 23,08 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, составила (-) 0,27 %.
Доходность управления активами сберегательного портфеля по типу мандата "Глобальное тактическое распределение активов" составила 10,43 %, тогда как доходность бенчмарка составила 8,87 %. Таким образом, в результате управления активами сберегательного портфеля по данному типу мандата относительно эталонного портфеля сверхдоходность составила 1,57 %.
Доходность сберегательного портфеля в 2017 году
Доходность стабилизационного портфеля в 2017 году
Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2017 году по управлению Национальным фондом.
В отчетном периоде Национальный Банк продолжил работу по дальнейшему совершенствованию управления активами Национального фонда.

2017 жылы Ұлттық қордьщ валюталық активтерімен инвестициялық операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған инвестициялық кіріс 4429 млн. АКДІ долларын құрады. Қүрылғаннан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңдегі Ұлттық қордың кірістілігі 80,83 %-ті құрады, бүл жылдық мэнде 3,64 %-ті қүрайды.
Ұлттық қордың тарихи кірістілігі (АҚШ доллары)
6
Ұлттық қордың таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
1) тұрақтандыру портфелі;
2) жинақтау портфелі:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар портфелі;
акциялар портфелі;
активтерді тактикалық бөлу портфелі.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Ұлттық қордың активтерінің әрбір сыныбы эталондық портфельге (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық портфельдер (индекстер) Ұлттық Банк Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Ұлттық қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған.
Тұрақтандыру портфелінің кірістілігі 2017 жылы 0,83 % құрады, осы кезеңде эталондық портфельдің (Merill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 0,95 %-ды құрады. Осылайша, тұрақтандыру портфелінің активтерін басқару нәтижесінде 2017 жылы теріс үстеме кірістілік алынды, ол 0,12 % құрады.
Жинақтау портфелінің кірістілігі 2017 жылы 9,41% құрады.
Облигациялардың "Ауқымды облигациялар" қосалқы портфелін басқару кірістілігі 2017 жылдың басынан бастап 31 желтоқсаны аралығында 5,75 % құрады. Осы қосалқы портфельдің эталондық портфелінің кірістілігі 5,51 % құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған үстеме кірістілік 0,24 % құрады. 2017 жылғы 31 желтоқсандағы жай-күйі бойынша мандаттың осы түрі бойынша басқаруды 8 сыртқы басқарушы және Ұлттық Банк жүзеге асырды.
"Ауқымды акциялар" мандатының түрі бойынша активтерді басқарудан түскен кірістілік 22,81 % құрады, ал бенчмарк кірістілігі 23,08% құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған үстеме кірістілік (-) 0,27 % кұрады.
"Активтерді ауқымды тактикалық бөлу" мандатының түрі бойынша жинақтау портфелінің активтерін басқарудан түскен кірістілік 10,43 % кұрады, ал бенчмарк кірістілігі 8,87 % кұрады. Осылайша, мандаттың осы түрі бойынша жинақтау портфелінің активтерін басқару нәтижесінде эталондық портфельге қатысты үстеме кірістілік 1,57 % құрады.
2017 жылғы жинақтау портфелінің кірістілігі
2017 жылғы тұрақтылық портфелінің кірістілігі
Ұлттық қорды басқару бойынша 2017 жылы жүргізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат.
Есепті кезеңде Ұлттық Банк Ұлттық қордың активтерін басқаруды одан әрі жетілдіру бойынша жұмысты жалгастырды.

В отчетном периоде проводилась работа по реализации новой Концепции формирования и использования средств Национального фонда, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 385. В части управления активами Национального фонда данная Концепция предполагает постепенный переход от текущего консервативного распределения к сбалансированному распределению сберегательного портфеля, направленному на повышение долгосрочной ожидаемой доходности.
Были разработаны соответствующие изменения в перечень разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения активов Национального фонда, который был утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 403. Также были внесены изменения в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда, которые были утверждены постановлением Правлении Национального Банка от 30 июня 2017 года № 126 (далее — Правила).
Так, основными инициируемыми изменениями и дополнениями являются принятие Плана перехода к новому стратегическому распределению активов сберегательного портфеля и установление ограничения на размер стабилизационного портфеля. Кроме того, в соответствии с Правилами, в целях снижения долей субпортфелей с отрицательной доходностью, а также снижения волатильности портфеля, обусловленной валютной составляющей, валютное распределение эталонного портфеля было изменено в пользу доллара США (+10 % от общей доли ценных бумаг с фиксированной доходностью сберегательного портфеля) за счет сокращения доли ценных бумаг с фиксированной доходностью в сберегательном портфеле в евро и японской иене на 5 % в каждой валюте.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда за 2016 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 23 июня 2017 года в газете "Казахстанская правда" № 119 (100771), а также размещена на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда, размещены на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.gov.kz).

Есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 385 Жарлығымен бекітілген Ұлттық қордың қаражатын қалыптастыру мен пайдаланудың жаңа тұжырымдамасын іске асыру бойынша жұмыстар жүргізілді. Ұлттық қордың активтерін басқару бөлігінде бұл Тұжырымдама ұзақ мерзімді күтілетін кірістілікті арттыруға бағытталган жинақтау портфелін ағымдағы консервативті бөлуден теңгерімделген бөлуге біртіндеп кешуді болжайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 403 қаулысымен бекітілген Ұлттық қорды орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесіне тиісті өзгерістер әзірленді. Сондай-ақ Ұлттық Банк Басқармасының 2017 жылгы 30 маусымдагы № 126 қаулысымен бекітілген Ұлттық қордың инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі — Қағидалар) өзгерістер енгізілді.
Осылайша, өзгерістермен және толықтырулармен әзірленген негізгі бастамалар Жинақтау портфелінің активтерін жаңа стратегиялық бөлуге көшу жоспарын қабылдау және тұрақтандырылған портфель мөлшеріне шектеуді белгілеу болып табылады. Бұдан басқа, Қағидаларға сәйкес теріс кірістілігі бар қосалқы портфельдердің үлестерін темендету, валюталық құрауыштармен негізделген портфельдің құбылмалылығын темендету мақсатында эталондық портфельді валюталық бөлу жинақтау портфелінде еуро мен жапон иен асында әрбір валютада 5 %-ке тіркелген кірістілігі бар бағалы қағаздардың үлесін қысқарту есебінен АҚШ долларының пайдасына (жинақтау портфелінің тіркелген кірістілігі бар бағалы қағаздардың жалпы үлесінен +10%) өзгертілді.
Ұлттық қордың мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру бойынша жүйелі жүмыс жүргізу шеңберінде 2016 жылға Ұлттық қордың қалыптастырылуы және пайдаланылуы туралы есеп және сыртқы аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2017 жылғы 23 маусымда "Казахстанская правда" газетінде № 119 (100771) жарияланды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында орналастырылды.
Ұлттық қордың қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Ұлттық қордың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында (www.minfin.gov.kz) орналастырылган.