О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 303
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
З А К О Н
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 447; 2001 г., № 23, ст. 309, 321; № 24, ст. 338; 2003 г, № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст. 110; № 23, ст. 142; 2005 г., № 15, ст. 63; 2006 г., № 3, ст. 22; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 17-18, ст. 114; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 21; № 14, ст. 92, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 123; 2015 г., № 1, ст. 2; № 19-I, ст. 100, 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-I, cт. 60):
1) внесено изменение в текст статьи 13 на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
2) пункт 9 статьи 24-1 исключить.
2. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст. 315; 2003 г., № 10, ст. 54; 2004 г., № 18, ст.110;№ 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 87; № 14, ст. 89; № 16, ст. 99; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 19, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 4; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, cт. 143; 2015 г., № 19-I, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-I, ст. 60; № 24, ст. 124):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 303 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 15, 201-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 447-құжат; 2001 ж., № 23, 309, 321-құжаттар; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 15, 63-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 14, 89-құжат; № 24,148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 17-18, 114-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 92, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 123-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 19-I, 100, 101-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 60-құжат):
1) 13-баптың алтыншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының тасымалдаушысы жүзеге асыратын тасымалдау кезiнде, әуе көлігін қоспағанда, көліктің барлық түрлерінде 7 жастан 15 жасқа дейiнгi балаларға билеттi оның толық құнының 50 процентiн төлей отырып сатып алуға;";
2) 24-1-баптың 9-тармағы алып тасталсын.
2. "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжат; № 16, 83-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-I, 60-құжат; № 24,124-құжат):

1) в оглавлении:
заголовок статьи 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава и его залога, исключение из Государственного реестра подвижного состава";
заголовок статьи 88-5 изложить в следующей редакции:
"Статья 88-5. Формы первичного донесения о случае нарушения безопасности движения на железнодорожном транспорте, предписания на устранение выявленных нарушений";
дополнить заголовком главы 10-2 и статей 88-6, 88-7 следующего содержания:
"Глава 10-2. Расследование нарушений безопасности движения
Статья 88-6. Расследование нарушений безопасности движения
Статья 88-7. Уполномоченный по расследованию";
2) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) авария – случаи столкновения, схода железнодорожного подвижного состава, специального подвижного состава на магистральных, станционных, подъездных путях или железнодорожных путях по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договорам концессии, в результате которых человек получил тяжкие телесные повреждения или поврежден железнодорожный подвижной состав, специальный подвижной состав в объеме капитального ремонта;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) получатель – лицо, получающее багаж, грузобагаж или почтовые отправления и указанное в перевозочных документах;";
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) подвижной состав – тяговые транспортные средства (локомотивы), вагоны, самоходные и иные железнодорожные транспортные средства, предназначенные для перевозки по железнодорожным путям пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа, почтовых отправлений, а также специальный подвижной состав;";
дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) крушение – случаи столкновения, схода железнодорожного подвижного состава, специального подвижного состава на магистральных, станционных, подъездных путях или железнодорожных путях по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договорам концессии, в результате которых погиб человек или поврежден железнодорожный подвижной состав, специальный подвижной состав до степени исключения его из инвентаря;";
подпункт 32-1) изложить в следующей редакции:
"32-1) система управления безопасностью – совокупность взаимосвязанных и взаимодействующих компонентов управления перевозчика, охватывающих процессы планирования, подготовки и выполнения операций, мониторинга и контроля, анализа и направленных на обеспечение выполнения установленных требований по безопасности перевозочного процесса и снижение рисков причинения вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, нанесения ущерба имуществу участников перевозочного процесса и третьих лиц;";

1) мазмұнында:
9-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), оны Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау";
88-5-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"88-5-бап. Теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылық жағдайы туралы жеткізілетін бастапқы хабарламаның, анықталған бұзушылықты жоюға нұсқаманың нысандары";
мынадай мазмұндағы 10-2-тараудың және 88-6, 88-7-баптардың тақырыбымен толықтырылсын:
"10-2-тарау. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру
88-6-бап. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру
88-7-бап. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл";
2) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) авария – нәтижесінде адам ауыр дене зақымдарын алған немесе күрделі жөндеу жұмыстары көлемінде теміржол жылжымалы құрамы, арнайы жылжымалы құрам зақымданған магистральдық, станциялық, кірме жолдардағы немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржолдарындағы теміржол жылжымалы құрамының, арнайы жылжымалы құрамның соқтығысу, шығып кету оқиғалары;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) алушы – багажды, жүк-багажды немесе пошта жөнелтілімдерін алатын және тасымалдау құжаттарында көрсетілген тұлға;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) жылжымалы құрам – жолаушыларды, багажды, жүктердi, жүк-багажды және почта жөнелтiлiмдерiн темiржолдармен тасымалдауға арналған тартқыш көлiк құралдары (локомотивтер), вагондар, өздiгiнен жүретiн және өзге де теміржол көлiк құралдары, сондай-ақ арнайы жылжымалы құрам;";
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) апат – нәтижесінде адам қаза болған немесе мүкаммалдан шығарып тасталатын дәрежеге дейін теміржол жылжымалы құрамының, арнайы жылжымалы құрамның зақымданған магистральдық, станциялық, кірме жолдардағы немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржолдарындағы теміржол жылжымалы құрамының, арнайы жылжымалы құрамның соқтығысу, шығып кету оқиғалары;";
32-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1) қауіпсіздікті басқару жүйесі – операцияларды жоспарлау, дайындау және орындау, мониторинг және бақылау, талдау жасау процестерін қамтитын және тасымалдау процесінің қауіпсіздігі жөнінде белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге және адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіру, тасымалдау процесіне қатысушылар мен үшінші тұлғалардың мүлкіне залал келтіру қатерін азайтуға бағытталған, тасымалдаушыны басқарудың өзара байланысты және өзара әрекеттесетін құрамбөліктерінің жиынтығы;";

дополнить подпунктом 32-3) следующего содержания:
32-3) сертификат безопасности – документ, удостоверяющий соответствие системы управления безопасностью перевозчика Правилам безопасности на железнодорожном транспорте;";
подпункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) участник перевозочного процесса – пользователь услуг по перевозке, перевозчик, Национальный оператор инфраструктуры, оператор локомотивной тяги, оператор вагонов (контейнеров), ветвевладелец, а также владелец железнодорожных путей по договорам государственно-частного партнерства, в том числе по договорам концессии;";
3) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Государственная регистрация (перерегистрация) подвижного состава и его залога, исключение из Государственного реестра подвижного состава
Подвижной состав и залог подвижного состава подлежат обязательной государственной регистрации (перерегистрации) в порядке, установленном уполномоченным органом.
За государственную регистрацию (перерегистрацию) подвижного состава и его залога взимается сбор в порядке и размере, определяемых Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Прошедший государственную регистрацию (перерегистрацию) подвижной состав подлежит внесению в Государственный реестр подвижного состава. Исключение из Государственного реестра подвижного состава осуществляется в порядке, установленном Правилами государственной регистрации подвижного состава и его залога.";
4) в пункте 2 статьи 14:
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) утверждение правил продления сроков службы подвижного состава;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) проведение расследований крушений и аварий на железнодорожном транспорте Республики Казахстан;";
подпункт 34-15) изложить в следующей редакции:
"34-15) утверждение правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом;";
дополнить подпунктами 34-31), 34-32), 34-33) и 34-34) следующего содержания:
"34-31) выдача сертификата безопасности;
34-32) утверждение правил перевозок грузов и почтовых отправлений железнодорожным транспортом;
34-33) утверждение правил расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте;
34-34) утверждение формы сертификата безопасности;";
5) пункт 2 статьи 32-1 изложить в следующей редакции:
"2. Перевозчики обязаны разработать и внедрить систему управления безопасностью, требования к которой определяются Правилами безопасности на железнодорожном транспорте.
Аудит системы управления безопасностью перевозчика производится уполномоченным органом в порядке, установленном Правилами безопасности на железнодорожном транспорте, по обращению перевозчика.
Порядок и сроки выдачи сертификата безопасности устанавливаются Правилами безопасности на железнодорожном транспорте.";

мынадай мазмұндағы 32-3) тармақшамен толықтырылсын:
"32-3) қауіпсіздік сертификаты – тасымалдаушының қауіпсіздікті басқару жүйесінің Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларына сәйкестігін куәландыратын құжат;";
54) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"54) тасымалдау процесіне қатысушы – тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді пайдаланушы, тасымалдаушы, Ұлттық инфрақұрылым операторы, локомотивтік тартқыш операторы, вагондар (контейнерлер) операторы, тармақ иеленуші, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары бойынша, оның ішінде концессия шарттары бойынша теміржолдар иесі;";
3) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), оны Мемлекеттік жылжымалы құрам тізілімінен алып тастау
Жылжымалы құрам және жылжымалы құрамның кепілі уәкілетті орган белгілеген тәртiппен мiндеттi мемлекеттік тiркеуге (қайта тіркеуге) жатады.
Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
Мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткен жылжымалы құрам Мемлекеттік жылжымалы құрам тізіліміне енгізілуге жатады. Жылжымалы құрамды Мемлекеттік тізілімнен алып тастау Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу қағидаларында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
4) 14-баптың 2-тармағында:
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) жылжымалы құрам қызметінің мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту;";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) Қазақстан Республикасының теміржол көлігіндегі апаттарды және аварияларды тергеп-тексеруді жүргізу;";
34-15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34-15) теміржол көлігімен жолаушыларды, багажды, және жүк-багажды тасымалдау қағидаларын бекіту;";
мынадай мазмұндағы 34-31), 34-32), 34-33) және 34-34) тармақшалармен толықтырылсын:
"34-31) қауіпсіздік сертификатын беру;
34-32) теміржол көлігімен жүктерді және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын бекіту;
34-33) теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту;";
34-34) қауіпсіздік сертификатының нысанын бекіту;";
5) 32-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тасымалдаушылар қауіпсіздікті басқару жүйесін әзірлеуге және енгізуге міндетті, оған қойылатын талаптар Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында айқындалады.
Тасымалдаушының қауіпсіздікті басқару жүйесінің аудитін тасымалдаушының өтініші бойынша Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында белгіленген тәртіппен уәкілетті орган жүргізеді.
Қауіпсіздік сертификатын беру тәртібі мен мерзімі Теміржол көлігіндегі қауіпсіздік қағидаларында белгіленеді.";

6) статью 88-4 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) использовать технические средства для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий сотрудников органов транспортного контроля в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
7) статью 88-5 изложить в следующей редакции:
"Статья 88-5. Формы первичного донесения о случае нарушения
безопасности движения на железнодорожном транспорте, предписания на устранение выявленных нарушений
Формы первичного донесения о случае нарушения безопасности движения на железнодорожном транспорте, предписания на устранение выявленных нарушений устанавливаются уполномоченным органом.";
8) дополнить главой 10-2 следующего содержания:
"Глава 10-2. Расследование нарушений безопасности движения
Статья 88-6. Расследование нарушений безопасности движения
1. Нарушения безопасности движения на железнодорожном транспорте подлежат обязательному расследованию в порядке и сроки, установленные Правилами расследования нарушений безопасности движения на железнодорожном транспорте. К нарушениям безопасности движения на железнодорожном транспорте относятся крушения, аварий, события и инциденты.
2. Целью расследования являются установление причин и (или) сопутствующих факторов, выработка рекомендаций по предотвращению нарушения безопасности движения в будущем и обеспечению безопасности.
3. Расследования крушений и аварий осуществляются комиссией, создаваемой уполномоченным органом. В состав комиссии могут быть включены участники перевозочного процесса.
События и инциденты расследуются участниками перевозочного процесса.
4. Физические и юридические лица, государственные органы обязаны представлять по запросам комиссии по расследованию крушений и аварий информацию и (или) документацию, имеющую отношение к проводимому расследованию.
5. Расследования крушений и аварий являются независимыми от расследований, проводимых правоохранительными, специальными и иными государственными органами Республики Казахстан.
Статья 88-7. Уполномоченный по расследованию
1. Уполномоченным по расследованию является должностное лицо уполномоченного органа, которому поручены организация и проведение расследования крушения и аварий в составе комиссии по расследованию.
2. Уполномоченный по расследованию планирует, организовывает, проводит и координирует расследование, а также все аспекты, связанные с ним, на месте крушения и аварий и в процессе расследования.

6) 88-4-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) әкімшілік құқық бұзушылықтардың жасалу фактілерін және көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің әрекеттерін тіркеу үшін техникалық құралдарды уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен пайдалануға;";
7) 88-5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"88-5-бап. Теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылық жағдайы туралы жеткізілетін бастапқы хабарламаның, анықталған бұзушылықты жоюға нұсқаманың нысандары
Теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылық жағдайы туралы жеткізілетін бастапқы хабарламаның, анықталған бұзушылықты жоюға нұсқаманың нысандарын уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
8) мынадай мазмұндағы 10-2-тараумен толықтырылсын:
"10-2-тарау. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру
88-6-бап. Қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеру
1. Теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігінің бұзушылықтары Теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігі бұзушылықтарын тергеп-тексеру қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде міндетті түрде тергеп-тексеруге жатады. Теміржол көлігіндегі қозғалыс қауіпсіздігінің бұзушылықтарына апаттар, авариялар, оқиғалар және инциденттер жатады.
2. Тергеп-тексерудің мақсаты қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылық себептерін және (немесе) ілеспе факторларын анықтау, болашақта қозғалыс қауіпсіздігі бұзушылықтарын болдырмау жөнінде ұсынымдар әзірлеу және қауіпсіздікті қамтамасыз ету болып табылады.
3. Апаттарды және аварияларды тергеп-тексеруді уәкілетті орган құратын комиссия жүзеге асырады. Комиссияның құрамына тасымалдау процесіне қатысушылар енгізілуі мүмкін.
Оқиғаларды және инциденттерді тасымалдау процесінің қатысушылары тергеп-тексереді.
4. Жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар жүргізілетін тергеп-тексеруге қатысы бар ақпаратты және (немесе) құжаттаманы аварияларды және апаттарды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның сұрау салуы бойынша табыс етуге міндетті.
5. Апаттарды және аварияларды тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының құқық қорғау, арнаулы және өзге де мемлекеттік органдары жүргізетін тергеп-тексерулерден тәуелсіз болып табылады.
88-7-бап. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл
1. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамында апаттар мен аварияларды тергеп-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тапсырылған уәкілетті органның лауазымды адамы болып табылады.
2. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл апатты және аварияларды тергеп-тексеру процесінде, сондай-ақ апат және авариялар болған жерде онымен байланысты барлық аспектілерді жоспарлайды, ұйымдастырады, жүргізеді және үйлестіреді.

3. При проведении расследования не допускается вмешательство в деятельность уполномоченного по расследованию физических и (или) юридических лиц, других государственных органов, кроме случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. Уполномоченный по расследованию вправе:
1) составить план взаимодействия с представителями других государственных органов для обеспечения независимости и объективности проведения расследования, а также во избежание потери или изменения доказательств, относящихся к его расследованию;
2) на беспрепятственный доступ к месту крушения и аварий, ко всей документации, связанной с эксплуатацией железнодорожного подвижного состава, персоналу, привлеченному к его обслуживанию и обеспечению безопасности, проводить осмотр и дальнейшее обследование места происшествия, объектов и обломков, запасных частей и любых других объектов, которые являются причиной или могли способствовать, воздействовать возникновению крушения и аварий;
3) осуществлять координацию при поиске, восстановлении, извлечении, считывании данных приборов объективного контроля или любого другого устройства носителя информации на железнодорожном подвижном составе, а также записей технических средств обслуживания движения и полный контроль над сохранением полученных данных. Извлечение и считывание записей объективного контроля или любого другого устройства носителя информации должны быть произведены без каких-либо задержек с использованием соответствующих средств в Республике Казахстан;
4) опрашивать очевидцев, персонал и других лиц, причастных к крушению и аварий, назначать проведение исследований и испытаний, необходимых для установления причин крушения и аварий и (или) сопутствующих факторов;
5) привлекать к работам экспертов, запрашивать их отчеты, относящиеся к расследованию крушения и аварий;
6) находиться по согласованию с собственником железнодорожного подвижного состава в пассажирском вагоне или локомотиве на пути следования к месту крушения и аварий.
5. Уполномоченный по расследованию обязан:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по расследованию крушения и аварий;
3) прибыть на место крушения и аварий, осуществлять организацию и проведение расследования крушения и аварий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3. Тергеп-тексеруді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделгеннен басқа жағдайларда, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, басқа да мемлекеттік органдардың тергеп-тексеру жөніндегі уәкілдің қызметіне араласуына жол берілмейді.
4. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл:
1) тергеп-тексеру жүргізудің тәуелсіздігі мен объективтілігін қамтамасыз ету, сондай-ақ тергеп-тексеруге қатысты дәлелдемелердің жоғалуын немесе өзгертілуін болғызбау үшін басқа мемлекеттік органдардың уәкілдерімен өзара іс-қимыл жоспарын жасауға;
2) апат және авариялар болған жерге және теміржол жылжымалы құрамын пайдаланумен, оған қызмет көрсетуге және қауіпсіздігін қамтамасыз етуге тартылған персоналға байланысты барлық құжаттамаға кедергісіз қол жеткізуге, апаттың және авариялардың туындауына себепші болып табылатын немесе септігін тигізуі, әсер етуі мүмкін оқиға орындарын, объектілер мен сынықтарды, қосалқы бөлшектерді және кез келген басқа да объектілерді қарап тексеруді және одан әрі зерттеуді жүргізуге;
3) объективтік бақылау аспаптарының немесе теміржол жылжымалы құрамындағы ақпарат жеткізгіш кез келген басқа да құрылғының, сондай-ақ қозғалысқа қызмет көрсететін техникалық құралдар жазбаларының деректерін іздестіру, қалпына келтіру, шығарып алу, оқу кезінде үйлестіруді және алынған деректердің сақталуына толық бақылауды жүзеге асыруға құқылы. Объективтік бақылау немесе ақпарат жеткізгіштің кез келген басқа да құрылғысының жазбаларын шығарып алу және оқу Қазақстан Республикасындағы тиісті құралдар пайдаланыла отырып, қандай да бір кідіріссіз жүргізілуге тиіс;
4) көзімен көргендерден, персоналдан және апатқа және аварияларға қатысы бар басқа да адамдардан сұрауға, қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылықтың себептерін және (немесе) ілеспе факторларды анықтау үшін қажетті зерттеулер мен сынақтар жүргізуді тағайындауға;
5) сарапшыларды жұмысқа тартуға, олардың апаттарды және аварияларды тергеп-тексеруге қатысты есептерін сұратуға;
6) теміржол жылжымалы құрамының меншік иелерінің келісімі бойынша апат және авариялар болған жерге жүру жолында жолаушылар вагонында немесе локомотивте болуға құқылы.
5. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген, апатты және аварияларды тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
3) апат және авариялар болған жерге келуге, қозғалыс қауіпсіздігін бұзушылықтарды тергеп-тексеруді ұйымдастыру мен жүргізуді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыруға;

4) иметь удостоверение, предоставляющее полномочия организовывать и проводить расследование крушения и аварий, по форме, установленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) для поддержания профессионального уровня и квалификации периодически проходить обучение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
3. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95, 96; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 19-I, ст. 100; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7):
1) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Применение резолюций и рекомендаций Международной морской организации (ИМО)";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Государственный контроль и надзор в морском порту и на морском транспорте";
заголовок статьи 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Контроль и надзор за судами, плавающими под Государственным флагом Республики Казахстан";
дополнить заголовком главы 7-1 и статей 44-1, 44-2 следующего содержания:
"Глава 7-1. Расследование аварийных случаев
Статья 44-1. Расследование аварийных случаев
Статья 44-2. Уполномоченный по расследованию";
2) статью 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) аварийный случай – событие с судном, приведшее к бедствию и повлекшее частичную или полную утрату (потерю) его мореходных качеств, повреждению судном другого судна (судов), средств навигационного оборудования, берегового сооружения, потере или повреждению судном буксируемого объекта, гибели или нанесению вреда здоровью человека, потере человека с судна, а также причинению вреда окружающей среде;";
3) дополнить статьей 2-1 следующего содержания:
"Статья 2-1. Применение резолюций и рекомендаций Международной морской организации (ИМО)
Применение резолюций и рекомендаций Международной морской организации (ИМО) на территории Республики Казахстан осуществляется путем принятия соответствующих нормативных правовых актов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о торговом мореплавании, внесения необходимых изменений и дополнений в них либо с указанием в них ссылок по применению конкретных резолюций и рекомендаций Международной морской организации (ИМО).";

4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген нысан бойынша апатты және аварияларды тергеп-тексеруді ұйымдастыруға және жүргізуге өкілеттіктер беретін куәлігінің болуы;
5) кәсіби деңгейін және біліктілігін қалыпты ұстау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оқудан өтуге міндетті.".
3. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 19-I, 100-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат):
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 2-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"2-1-бап. Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО) қарарларын және ұсынымдарын қолдану";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Теңіз портындағы және теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау және қадағалау";
41-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кемелерге бақылау жасау және оларды қадағалау";
мынадай мазмұндағы 7-1-тараудың және 44-1, 44-2-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Авариялық жағдайларды тергеп-тексеру
44-1-бап. Авариялық жағдайларды тергеп-тексеру
44-2-бап. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл";
2) 1-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) авариялық жағдай – кеменің апатқа ұшырауына және теңізде жүзу сапасын ішінара немесе толық жоғалтуына (айырылуына) кеменің басқа кемені (кемелерді), навигациялық жабдық құралдарын, жағалау құрылыстарын зақымдауына, кеменің тіркеп сүйреткен объектісін жоғалтуына немесе зақымдауына, адамның қаза болуына немесе денсаулығына зиян келтіруге, кемеден адамның жоғалуына, сондай-ақ қоршаған ортаға зиян келтіруге әкеп соқтырған оқиға;";
3) мынадай мазмұндағы 2-1-баппен толықтырылсын:
"2-1-бап. Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО) қарарларын және ұсынымдарын қолдану
Қазақстан Республикасының аумағында Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО) қарарларын және ұсынымдарын қолдану сауда мақсатында теңізде жүзу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тиісті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау, оған қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу не онда Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО) нақты қарарлары мен ұсынымдарын қолдану жөніндегі сілтемелерді көрсету арқылы жүзеге асырылады.";

4) в статье 4:
в пункте 3:
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) выдача разрешений на осуществление каботажа судами, плавающими под флагом иностранного государства;";
дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) утверждение правил по обмеру судов;";
подпункт 55-6) изложить в следующей редакции:
"55-6) утверждение порядка выдачи разрешений на осуществление каботажа судном, плавающим под флагом иностранного государства;";
дополнить подпунктами 55-39) и 55-40) следующего содержания:
"55-39) утверждение по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды правил по предотвращению загрязнений с судов;
55-40) участие в расследовании аварийных случаев с судами на территории других государств;";
5) статью 5-1 исключить;
6) статью 8-3 дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
"8. Осмотры маломерных судов проводятся в целях выявления соответствия маломерного судна (независимо от места его государственной регистрации) и судоводителя требованиям законодательства Республики Казахстан, регламентирующего безопасную эксплуатацию маломерных судов. Осмотры маломерных судов могут проводиться как на стоянке, так и на ходу в присутствии судоводителя маломерных судов.
Осмотр маломерных судов проводится после очищения района эксплуатации судна ото льда.
Контрольные осмотры маломерных судов проводятся в период эксплуатации судна не чаще, чем один раз в два месяца, или при совершении транспортного происшествия, а также в случае совершения административного правонарушения.
9. При осмотре маломерных судов проверке подлежат:
1) судовой билет;
2) удостоверение на право управления маломерным судном – для самоходных маломерных судов;
3) прохождение технического освидетельствования – для маломерных судов;
4) соблюдение норм пассажировместимости и грузоподъемности, ограничений по району и условиям плавания, правильного размещения пассажиров и грузов на маломерном судне;
5) наличие спасательных, противопожарных и водоотливных средств;
6) наличие регистрационного номера на бортах;
7) отсутствие сквозных пробоин корпуса судна, независимо от их местонахождения, отсутствие или разгерметизация гермоотсеков и (или) воздушных ящиков судна;
8) наличие предусмотренных конструкцией деталей крепления рулевого устройства или повреждение его составных частей, необеспечение надежности его работы;
9) отсутствие утечек топлива, вибрации, повреждения системы дистанционного управления двигателем, наличие и исправность глушителя, обеспечение надежного включения (выключения) реверс-редуктора, исправность блокировки запуска двигателя (мотора) при включенном реверсе;

4) 4-бапта:
3-тармақта:
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кемелердің каботажды жүзеге асыруына рұқсаттар беру;";
мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
"49-1) кемелерді өлшеу қағидаларын бекіту;";
55-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55-6) шет мемлекеттiң туын көтерiп жүзетiн кеменің каботажды жүзеге асыруына рұқсаттар беру тәртібін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 55-39) және 55-40) тармақшалармен толықтырылсын:
"55-39) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша кемелерден ластануды болдырмау жөніндегі қағидаларды бекіту;
55-40) басқа мемлекеттердің аумағында кемелердің авариялық жағдайларын тергеп-тексеруге қатысу;";
5) 5-1-бап алып тасталсын;
6) 8-3-бап мынадай мазмұндағы 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Шағын көлемді кемелерді қарап тексеру шағын көлемді кеменің (оның мемлекеттік тіркелген орнына қарамастан) және кеме жүргізушілердің шағын көлемді кемелерді қауіпсіз пайдалануын регламенттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізіледі. Шағын көлемді кемелерді қарап тексеру шағын көлемді кемелердің кеме жүргізушісінің қатысуымен тұрақта да, қозғалыс кезінде де жүргізілуі мүмкін.
Шағын көлемді кемелерді қарап тексеру кемені пайдалану ауданы мұздан тазартылғаннан кейін жүргізіледі.
Шағын көлемді кемелерді бақылап, қарап тексеру кемені пайдалану кезеңіне екі айда бір реттен жиі емес немесе көлік оқиғасы болған кезде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жағдайда жүргізіледі.
9. Шағын көлемді кемелердi қарап тексеру кезiнде:
1) кеме билеті;
2) шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік – өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелер үшін;
3) техникалық куәландырудан өтуі – шағын көлемді кемелер үшін;
4) жолаушылар сыйымдылығы және жүккөтергiштiгi нормаларын, жүзу ауданы мен шарттары бойынша шектеулерді, шағын көлемді кемеде жолаушылар мен жүктердiң дұрыс орналастырылуын сақтау;
5) құтқару, өртке қарсы және су төгетін құралдарының болуы;
6) борттарда тіркеу нөмірінің болуы;
7) орналасқан орнына қарамастан кеме корпусының өтпелі ойығының болмауы, кеменің гермобөлімдері және (немесе) әуе жәшіктерінің болмауы немесе ашылып кетуі;
8) рөлдік құрылғыны бекіту бөлшектерінің көзделген конструкциясының болуы немесе оның құрамдас бөлшектерінің бұзылуы немесе оның жұмысының сенімділігін қамтамасыз етпеуі;
9) отын ағуының, дірілдеудің болмауы, қозғалтқышты қашықтықтан басқару жүйесінің бұзылуы, дыбыс бәсеңдеткіштің болуы және ақаусыз болуы, реверс-редуктордың сенімді қосылуын (сөндірілуін) қамтамасыз етуі, реверс қосылған кезде қозғалтқышты (моторды) қосу бұғаттауышының ақаусыз болуы;

10) соответствие комплектации и оборудования судна типу судна;
11) наличие, исправность и соответствие отличительных огней;
12) эксплуатация судна в бассейнах (районах), соответствующих установленному классу судна;
13) наличие и исправность рулевого, сигнального, якорного и швартового устройства;
14) соответствие максимальной мощности установленного двигателя.
По результатам осмотра маломерного судна должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа составляет акт осмотра маломерного судна с указанием названия (номера) и регистрационного номера маломерного судна, судовладельца (судоводителя), даты осмотра. В случае выявления нарушений законодательства, должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа выносит предписание с указанием перечня выявленных нарушений и сроков их устранения. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности эксплуатации маломерного судна, должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа запрещает движение маломерного судна (состава), о чем судоводитель информирует судовладельца.
Акт осмотра маломерного судна и предписание составляются по формам, утверждаемым уполномоченным органом, в двух экземплярах и подписываются должностным лицом территориального подразделения уполномоченного органа и судоводителем. В случае отказа судоводителя от подписи в акте осмотра маломерного судна или предписании, делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта осмотра маломерного судна и предписания хранится у судовладельца, второй – в территориальном подразделении уполномоченного органа.";
7) статью 28 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Судовладелец в течение двадцати четырех часов с момента, когда ему стало известно о задержании его судна в порту иностранного государства, обязан письменно сообщить об этом в морскую администрацию порта и консульское учреждение Республики Казахстан.
Сообщение должно содержать:
1) данные, идентифицирующие судно (название судна, порт или место его регистрации, регистровый номер, тип и класс, тоннаж судна);
2) наименование собственника судна;
3) род и количество груза;
4) время, дату и обстоятельства задержания;
5) причину задержания, а также иные сведения, связанные с задержанием судна.";
8) в пункте 1 статьи 31:
в подпункт 16) вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить подпунктами 17) и 18) следующего содержания:
17) сообщить Морской администрации порта об обнаруженных загрязнениях в территориальных водах Республики Казахстан;
18) сообщить Морской администрации порта об инциденте со своим судном, который повлек загрязнение территориальных вод Республики Казахстан или создал угрозу такого загрязнения.
Сообщение предоставляется в любом случае, когда инцидент влечет:
сброс с судна или возможный сброс нефти, вредных веществ и содержащих их вод по любой причине и в любом виде и упаковке;
повреждение, поломку или аварию судна длиной 15 метров или более, которые влияют на безопасность судна, включая столкновение, посадку на мель, пожар, взрыв, разрушение конструкции, затопление и смещение груза, а также ведут к ухудшению безопасности мореплавания, включая повреждение или разрушение рулевого механизма, силовой установки, системы электрообеспечения и необходимости дополнительной помощи другого судна для обеспечения плавания.";

10) кеменің жиынтықталымы мен жабдықтарының кеме типіне сәйкес болуы;
11) ерекшілік оттарының болуы, ақаусыз және сәйкес болуы;
12) кеменің белгіленген класына сәйкес келетін бассейндерде (аудандарда) кеменің пайдаланылуы;
13) рөлдік, сигналдық, зәкірлік және арқандап байлау құрылғыларының болуы және ақаусыздығы;
14) орнатылған қозғалтқыштың ең жоғарғы қуатының сәйкестігі тексерілуге жатады.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру нәтижелерi бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлiмшесінiң лауазымды адамы шағын көлемді кеменiң атауын (нөмірін) және тіркеу нөмiрiн, кеме иесiн (кеме жүргізушісін), қарап тексеру күнін, айын, жылын көрсете отырып, шағын көлемді кемені қарап тексеру актісін жасайды. Заңнаманы бұзушылық анықталған жағдайда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы анықталған бұзушылықтардың тiзбесiн және оларды жою мерзiмдерiн көрсете отырып, нұсқама шығарады. Кеме құжаттары болмаған кезде және шағын көлемді кемені пайдалану қауіпсіздігіне қауіп төнген жағдайларда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы шағын көлемді кеменің (құрамының) қозғалысына тыйым салады, бұл туралы кеме жүргізушісі кеме иесіне хабарлайды.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісі мен нұсқама уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша екі данада жасалады және оларға уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы мен кеме жүргізушісі қол қояды. Кеме жүргізушісі шағын көлемді кемені қарап тексеру актісіне немесе нұсқамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген себептері көрсетіле отырып жазба жасалады.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісінің және нұсқаманың бірінші данасы – кеме иесінде, екіншісі – уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде сақталады.";
7) 28-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Кеме иесі шет мемлекеттің портында кемесінің ұсталғандығы туралы өзіне мәлім болған кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде бұл туралы Порттың теңіз әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының консулдық мекемесіне жазбаша хабарлауға міндетті.
Хабарламада:
1) кемені сәйкестендіретін деректер (кеменің атауы, порт немесе оның тіркелген орны, тіркелім нөмірі, кеменің түрі мен сыныбы, тоннажы);
2) кеменің меншік иесінің атауы;
3) жүктің түрі мен саны;
4) ұсталған уақыты, күні мен мән-жайы;
5) ұстау себебі, сондай-ақ кемені ұстаумен байланысты өзге де мәліметтер қамтылуы тиіс.";
8) 31-баптың 1-тармағында:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) кеме иесiне авариялық жағдай туралы хабарлауға және Кемелер ұшыраған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларына сәйкес кеме не оның экипажы бiрiншi қазақстандық портқа келгеннен кейiн:
бір тәулiк iшiнде порт капитанына авариялық жағдай туралы мәлімдеме мен техникалық акт ұсынуға;
үш тәулік ішінде порт капитанына авариялық жағдай туралы толық хабарламаны, кеме құжаттарынан үзiндi көшiрмелердi, қатысы бар адамдар мен куәлердiң түсiнiктемелерiн беруге;
қажет болған кезде өздігінен жазатын құрал таспаларын, олардың мағынасы таратылып жазылған шифрларын, жүзу жолы көрсетiлген жол картасын, маневрлеу схемасын, зақымданулардың схемалары мен сызбаларын, басқа да қажеттi құжаттарды табыс етуге;
ерекше жағдайда, егер кеме ашық теңiзде ұзақ уақыт бойы қалуға тиiс болса және қайтыс болған адамның мәйiтiн сақтау мүмкiн болмаса, теңiз дәстүрiне сәйкес тиiстi актiні жасай отырып, қайтыс болған адамның мәйітін теңiзге жіберуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) Порттың теңіз әкімшілігіне Қазақстан Республикасының аумақтық суларында анықталған ластану туралы хабарлауға;
18) Порттың теңіз әкімшілігіне Қазақстан Республикасының аумақтық суларының ластануына әкелген немесе осындай ластану қаупін төндірген, өз кемесімен болған тосын оқиға туралы хабарлауға міндетті.
Тосын оқиға:
мұнайдың, зиянды заттардың және олар құрамында бар сулардың кез келген себеп бойынша және кез келген түрде және қаптамада төгілуіне не төгілу мүмкіндігіне;
соқтығысуды, қайраңға тұрып қалуды, өртті, жарылысты, конструкцияның бұзылуын, суға батуын және жүктің жылжуын қоса алғанда, кеменің қауіпсіздігіне әсерін тигізетін, сондай-ақ рөлдік тетіктің, күш қондырғысының, электрмен қамтамасыз ету жүйесінің зақымдануын немесе бұзылуын және жүзуді қамтамасыз ету үшін басқа кеменің қосымша көмегінің қажеттігін қоса алғанда, теңізде жүзу қауіпсіздігінің нашарлауына әкелетін, ұзындығы 15 метр немесе одан да көп кеменің бүлінуіне, қирауына немесе аварияға ұшырауына әкеп соққан кез келген жағдайда хабарлама ұсынылады.";

9) заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Государственный контроль и надзор в морском порту и на морском транспорте";
статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Контроль и надзор за судами, плавающими под
Государственным флагом Республики Казахстан
1. При осуществлении контроля и надзора за судами, выходящими в море, должностное лицо морской администрации порта проверяет:
1) наличие судовых документов и сроки их действия;
2) соответствие основных характеристик судна судовым документам;
3) соблюдение требований, предъявляемых к комплектованию экипажа судна.
2. Судно, плавающее под Государственным флагом Республики Казахстан, в обязательном порядке подлежит осмотру не чаще одного раза в шесть месяцев, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
При отсутствии судовых документов или наличии достаточных оснований полагать, что судно не удовлетворяет требованиям безопасности мореплавания, должностное лицо морской администрации порта подвергает судно осмотру.
3. Осмотру в обязательном порядке подлежит судно, плавающее под Государственным флагом Республики Казахстан, в случаях:
1) его первого захода в морской порт Республики Казахстан;
2) если со дня последнего осмотра судна должностным лицом морской администрации порта прошло шесть и более месяцев;
3) если судно явилось участником столкновения, имело касание о грунт или посадку на мель на пути следования в морской порт;
4) наличия информации о предполагаемом загрязнении судном территориальных вод Республики Казахстан;
5) если судно совершало маневрирование беспорядочным или небезопасным способом, либо управлялось иным способом, представляющим опасность людям, имуществу или окружающей среде;
6) обязательные свидетельства по конструкции и оборудованию судна, а также классификационные свидетельства выданы организацией, не признанной Республикой Казахстан;
7) если класс судна приостановлен или изъят по соображениям безопасности в ходе предшествовавших шести месяцев;
8) наличия письменной информации от Регистра судоходства или иностранного классификационного общества о том, что судно не удовлетворяет требованиям безопасности мореплавания;
9) наличия информации о задержании судна в предыдущем порту захода;
10) наличия информации от уполномоченного органа о вероятности причинения судном вреда жизни и здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, окружающей среде.
По результатам осмотра судна составляется акт осмотра судна.
В случае выявления нарушения требований безопасности, являющихся основанием для отказа в выдаче разрешения на выход судна из морского порта, должностное лицо морской администрации порта оформляет предписание об устранении выявленных нарушений с указанием сроков их устранения. Предписание составляется в двух экземплярах, один из которых выдается капитану судна или лицу, его замещающему.

9) 7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Теңіз портындағы және теңіз көлігіндегі мемлекеттік бақылау және қадағалау";
41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуші кемелерді бақылау және оларды қадағалау
1. Теңiзге шығатын кемелерге бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезiнде порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы:
1) кеме құжаттарының болуын және олардың қолданылу мерзімдерін;
2) кеменiң негiзгi сипаттамаларының кеме құжаттарына сәйкестiгiн;
3) кеме экипажын жасақтауға қойылатын талаптардың сақталуын тексередi.
2. Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуші кемелер міндетті түрде алты айда бір реттен жиі емес қарап тексеруге жатады.
Кеме құжаттары болмаған немесе кеменiң теңiзде жүзу қауiпсiздiгi талаптарын қанағаттандырмайтынына жеткiлiктi негiздер болған кезде порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы кеменi қарап тексереді.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кеме мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының теңіз портына ол бірінші рет кірген;
2) егер порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы кемені соңғы қарап тексерген күннен бастап алты және одан да көп ай өтсе;
3) егер кеме соқтығысуға қатысушы болса, теңіз портына жүру жолында жерге тисе немесе қайраңға тұрса;
4) кеменің Қазақстан Республикасының аумақтық суларын болжалды ластауы туралы ақпарат болса;
5) егер кеме ретсіз немесе қауіпті тәсілмен маневр жасаса не адамдарға, мүлікке немесе қоршаған ортаға қауіп төндіретін өзге де тәсілмен басқарылса;
6) кеменің конструкциясы мен жабдықталуы жөніндегі міндетті куәліктерді, сондай-ақ сыныптау куәліктерін Қазақстан Республикасы танымаған ұйым берген;
7) егер кеменің сыныбы алдындағы алты ай барысында қауіпсіздік тұрғысында тоқтатыла тұрса немесе алып қойылса;
8) Кеме қатынасы тіркелімінен немесе шетелдік сыныптау қоғамынан кеменің теңізде жүзу қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келмейтіні туралы жазбаша ақпарат болған;
9) кеменің алдыңғы кіру портында ұсталғандығы туралы ақпарат болса;
10) уәкілетті органнан кеменің адам өміріне және денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, қоршаған ортаға зиян келтіру мүмкіндігі туралы ақпарат болса, міндетті түрде қарап тексеруге жатады.
Кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша кемені қарап тексеру актісі жасалады.
Кеменің теңіз портынан шығуына рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылатын қауіпсіздік талаптарының бұзушылықтары анықталған жағдайда, порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы оларды жою мерзімдерін көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы ресімдейді. Нұсқама екі данада жасалады, олардың біреуі кеменің капитанына немесе оны ауыстыратын адамға беріледі.

4. В целях проверки устранения выявленных нарушений, препятствующих выдаче разрешения на выход судна из морского порта, должностное лицо морской администрации порта проводит контрольный осмотр судна.
По результатам контрольного осмотра судна составляется акт осмотра судна.";
10) дополнить статьей 41-1 следующего содержания:
"Статья 41-1. Контроль и надзор за судами, плавающими под флагом
иностранного государства, в морском порту
1. При осуществлении контроля и надзора за судами, выходящими в море, должностное лицо морской администрации порта проверяет:
1) наличие судовых документов и сроки их действия;
2) соответствие основных характеристик судна судовым документам;
3) соблюдение требований, предъявляемых к комплектованию экипажа судна.
2. При отсутствии судовых документов или наличии достаточных оснований полагать, что судно не удовлетворяет требованиям безопасности мореплавания, должностное лицо морской администрации порта подвергает судно осмотру.
3. Осмотру в обязательном порядке подлежит судно, плавающее под флагом иностранного государства, в случаях:
1) его первого захода в порт Республики Казахстан;
2) если со дня его последнего осмотра должностным лицом морской администрации порта прошло шесть и более месяцев или иной период, установленный международным договором Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 2 настоящей
статьи;
3) если судно явилось участником столкновения, имело касание о грунт или посадку на мель на пути следования в порт;
4) наличия информации о предполагаемом загрязнении судном территориальных вод Республики Казахстан;
5) если класс судна приостановлен или изъят по соображениям безопасности, либо управлялось иным способом, представляющим опасность людям, имуществу или окружающей среде;
7) если обязательные свидетельства по конструкции и оборудованию судна, а также классификационные свидетельства выданы организацией, не признанной уполномоченным органом;
8) невыполнения предписания морской администрации порта или морских властей иностранных государств по соблюдению требований безопасности мореплавания, охране человеческой жизни на море и защите морской среды от загрязнения.
4. По результатам осмотра судна составляется акт осмотра судна с указанием выявленных недостатков.
5. В целях проверки устранения недостатков, препятствующих выдаче разрешения на выход судна из морского порта, должностное лицо морской администрации порта может провести контрольный осмотр судна.
По результатам контрольного осмотра судна составляется акт осмотра судна.

4. Кеменiң теңiз портынан шығуына рұқсат беруге кедергi болатын анықталған бұзушылықтардың жойылғанын тексеру мақсатында порттың теңiз әкімшілігінің лауазымды адамы кеменi бақылап, қарап тексереді.
Бақылап, қарап тексеру нәтижелері бойынша кеменің қарап тексеру актісі жасалады.".
10) мынадай мазмұндағы 41-1-баппен толықтырылсын:
"41-1-бап. Теңіз портында шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуші кемелерді бақылау және қадағалау
1. Теңiзге шығатын кемелерді бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру кезiнде Порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы:
1) кеме құжаттарының болуын және олардың қолданылу мерзімдерін;
2) кеменiң негiзгi сипаттамаларының кеме құжаттарына сәйкестiгiн;
3) кеме экипажын жасақтауға қойылатын талаптардың сақталуын тексередi.
2. Кеме құжаттары болмаған немесе кеменiң теңiзде жүзу қауiпсiздiгi талаптарын қанағаттандырмайтынына жеткiлiктi негiздер болған кезде порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы кеменi қарап тексереді.
3. Шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуші кеме мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының портына ол бірінші кірген;
2) осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, егер порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы оны соңғы қарап тексерген күннен бастап алты және одан да көп ай немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шартында белгіленген өзге де кезең өтсе;
3) егер кеме соқтығысуға қатысушы болса, портқа жүру жолында жерге тисе немесе қайраңға тұрса;
4) кеменің Қазақстан Республикасының аумақтық суларын болжалды ластауы туралы ақпарат болса;
5) егер кеменің сыныбы алдындағы алты ай барысында қауіпсіздік тұрғысында тоқтатыла тұрса немесе алып қойылса;
6) егер кеме ретсіз немесе қауіпті тәсілмен маневр жасаса не адамдарға, мүлікке немесе қоршаған ортаға қауіп төндіретін өзге де тәсілмен басқарылса;
7) егер кеменің конструкциясы мен жабдықталуы жөніндегі міндетті куәліктерді, сондай-ақ сыныптау куәліктерін уәкілетті орган танымаған ұйым берсе;
8) порттың теңіз әкімшілігінің немесе шет мемлекеттердің теңіз биліктерінің теңізде жүзу қауіпсіздігі талаптарын сақтау, теңізде адам өмірін сақтау және теңіз ортасын ластанудан қорғау бойынша нұсқама орындалмаса, қарап тексеруге жатады.
4. Кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша анықталған кемшіліктер көрсетіле отырып, кемені қарап тексеру актісі жасалады.
5. Кеменiң теңiз портынан шығуына рұқсат беруге кедергi болатын кемшiлiктердiң жойылғанын тексеру мақсатында порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы кемеге бақылап, қарап тексеру жүргiзе алады.
Кемені бақылап қарап тексеру нәтижелері бойынша кемені қарап тексеру актісі жасалады.

6. В случае, если выявленные недостатки не могут быть устранены в морском порту, то должностное лицо морской администрации порта разрешает судну проследовать в другой морской порт, если будут определены необходимые условия для безопасного достижения судна в морской порт. При этом должностное лицо морской администрации порта должно убедиться, что компетентный орган следующего морского порта захода и государства флага уведомлены.";
11) дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Расследование аварийных случаев
Статья 44-1. Расследование аварийных случаев
1. Аварийные случаи с судами под Государственным флагом Республики Казахстан, а также под флагом иностранного государства в международных водах и на территориальных водах Республики Казахстан подлежат обязательному расследованию в порядке и сроки, установленные Правилами расследования аварийных случаев с судами.
2. Целями расследования аварийного случая являются установление причин и (или) сопутствующих факторов его возникновения, выработка рекомендаций по предотвращению аварийного случая и обеспечению безопасности мореплавания.
3. Расследование аварийных случаев осуществляется комиссией, создаваемой уполномоченным органом, осуществляющей свои действия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и стандартами Международной морской организации (ИМО).
4. Отдельные виды аварийных случаев, перечень которых установлен Правилами расследования аварийных случаев с судами, расследуются судовладельцами (организациями морской отрасли). По завершению расследования судовладельцем (организациями морской отрасли) материалы представляются в уполномоченный орган и Морскую администрацию порта (МАП).
5. Физические и юридические лица, государственные органы обязаны представлять по запросам комиссии по расследованию аварийных случаев информацию и (или) документацию, имеющую отношение к проводимому расследованию.
6. Расследования аварийных случаев являются независимыми от расследований, проводимых правоохранительными, специальными и иными государственными органами Республики Казахстан.
Статья 44-2. Уполномоченный по расследованию
1. Уполномоченным по расследованию является должностное лицо уполномоченного органа, которому поручены организация и проведение расследования аварийного случая в составе комиссии по расследованию.
2. Уполномоченный по расследованию планирует, организовывает, проводит и координирует расследование аварийного случая и все аспекты, связанные с ним, на месте аварийного случая и в процессе расследования.

6. Егер анықталған кемшіліктер теңіз портында жойылуы мүмкін болмаса, онда порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы, егер кеменің басқа теңіз портына қауіпсіз жету үшін қажетті жағдайлар анықталса, кемеге басқа теңіз портына баруына рұқсат етеді. Бұл ретте, порттың теңіз әкімшілігінің лауазымды адамы келесі кіру теңіз портының және ту мемлекетінің құзыретті органы хабардар екеніне көзін жеткізуі тиіс.";
11) мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. Авариялық жағдайларды тергеп-тексеру
44-1-бап. Авариялық жағдайларды тергеп-тексеру
1. Халықаралық су мен Қазақстан Республикасының аумағындағы сулардағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуші, сондай-ақ шет мемлекеттің туын көтерiп жүзушi кемелермен авариялық жағдайлар Кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде міндетті тергеп-тексеруге жатады.
2. Авариялық жағдайды тергеп-тексерудің мақсаттары авариялық жағдайдың туындау себептерін және (немесе) ілеспе факторларын анықтау, оларды алдын алу мен теңізде жүзу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұсынымдарды әзірлеу болып табылады.
3. Авариялық жағдайларды тергеп-тексеруді уәкілетті орган құрған, өз әрекеттерін Қазақстан Республикасының заңнамасына және Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО) стандарттарына сәйкес жүзеге асыратын комиссия жүзеге асырады.
4. Тізбесі Кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларында белгіленген авариялық жағдайлардың жекелеген түрлерін кеме иелері (теңіз саласындағы ұйымдары) тергеп-тексереді. Тергеп-тексеру аяқталған соң кеме иесі (теңіз саласындағы ұйымдар) материалдарды уәкілетті органға және порттың теңіз әкімшілігіне (ПТӘ) ұсынады.
5. Жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар авариялық жағдайларды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның сұрау салуы бойынша жүргізілген тергеп-тексеруге қатысы бар ақпаратты және (немесе) құжаттаманы ұсынуға міндетті.
6. Авариялық жағдайларды тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының құқық қорғау, арнаулы және өзге де мемлекеттік органдары жүргізетін тергеп-тексерулерден тәуелсіз болып табылады.
44-2-бап. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл
1. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамында авариялық жағдайды тергеп-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу тапсырылған уәкілетті органның лауазымды адамы болып табылады.
2. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл авариялық жағдай болған жерде және тергеп-тексеру процесінде авариялық жағдайды тергеп-тексеруді және онымен байланысты барлық аспектілерді жоспарлайды, ұйымдастырады, жүргізеді және үйлестіреді.

3. При проведении расследования не допускается вмешательство в деятельность уполномоченного по расследованию физических и (или) юридических лиц, других государственных органов, кроме случаев, прямо предусмотренных законами Республики Казахстан.
4. Уполномоченный по расследованию вправе:
1) составить план взаимодействия с представителями других государственных органов, заинтересованных лиц для обеспечения независимости и объективности проведения расследования, а также во избежание потери или изменения доказательств, относящихся к его расследованию;
2) на беспрепятственный доступ к месту аварийного случая и ко всей документации, связанной с эксплуатацией судна, персоналом, привлеченным к его обслуживанию и обеспечению плавания, проводить осмотр и дальнейшее обследование места происшествия, объектов и обломков, запасных частей и любых других объектов, которые являются причиной или могли способствовать, воздействовать возникновению аварийного случая;
3) опрашивать очевидцев, персонал и других лиц, причастных к аварийному случаю, назначать проведение исследований и испытаний, необходимых для установления причин аварийного случая и (или) сопутствующих факторов;
4) привлекать к работам экспертов, запрашивать их отчеты, относящиеся к расследованию аварийного случая;
5) находиться по согласованию с капитаном судна и (или) судовладельцем на судне в пути следования к месту происшествия аварийного случая.
5. Уполномоченный по расследованию обязан:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по расследованию аварийного случая;
3) прибыть на место аварийного случая, осуществлять организацию и проведение расследования аварийного случая в соответствии с законодательством Республики Казахстан и стандартами Международной морской организации (ИМО);
4) иметь удостоверение уполномоченного по расследованию, предоставляющее полномочия организовывать и проводить работы по расследованию аварийного случая, по форме, установленной Правилами расследования аварийных случаев с судами;
5) для поддержания профессионального уровня и квалификации периодически проходить обучение в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
12) пункт 1 статьи 72 изложить в следующей редакции:
"1. Грузы, нуждающиеся в таре и упаковке для обеспечения их полной сохранности при перевозках, должны предъявляться для перевозок в исправной таре и упаковке, в том числе опасные грузы, упакованные в соответствии с требованиями международных договоров Республики Казахстан. Тара и упаковка должны соответствовать обязательным требованиям безопасности, установленным техническими регламентами и международными договорами Республики Казахстан.".

3. Тергеп-тексеруді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген жағдайлардан басқа, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, басқа мемлекеттік органдардың тергеп-тексеру жөніндегі уәкілдің қызметіне араласуға жол берілмейді.
4. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл:
1) тергеп-тексеруді жүргізудің тәуелсіздігін және объективтілігін қамтамасыз ету, сондай-ақ өзінің тергеп-тексеруге қатысты дәлелдемелерінің жоғалуын немесе өзгертілуін болғызбау үшін басқа мемлекеттік органдардың, мүдделі тұлғалардың өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау жоспарын құруға;
2) авариялық жағдай болған жерге және кемені пайдалануға, оған қызмет көрсетуге және жүзуін қамтамасыз етуге тартылған персоналға байланысты барлық құжаттамаға кедергісіз қол жеткізуге, оқиға орнын, объектілер мен сынықтарды, қосалқы бөлшектерді және авариялық жағдайдың туындауына себепші болып табылатын немесе ықпал етуі, әсер етуі мүмкін кез келген басқа объектілерді қарап-тексеруді және одан әрі зерттеп-қарауды жүргізуге;
3) көзімен көргендерден, персоналдан және авариялық жағдайға қатысы бар басқа да адамдардан сұрауға, авариялық жағдайдың себептерін және (немесе) ілеспе факторларды анықтау үшін қажетті зерттеулер мен сынақтар жүргізуді тағайындауға;
4) жұмыстарға сарапшыларды тартуға, олардан авариялық жағдайды тергеп-тексеруге қатысты есептерін сұратуға;
5) авариялық жағдай болған жерге жүру жолында кеме капитанының және (немесе) кеме иесінің келісімі бойынша кемеде болуына құқылы.
5. Тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген авариялық жағдайды тергеп-тексеру жөніндегі өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
3) авариялық жағдай болған жерге келуге, авариялық жағдайды тергеп-тексеруді ұйымдастыруды және жүргізуді Қазақстан Республикасының заңнамасына және Халықаралық теңіз ұйымының (ИМО) стандарттарына сәйкес жүзеге асыруға;
4) Кемелермен болған авариялық жағдайларды тергеп-тексеру қағидаларында белгіленген нысан бойынша авариялық жағдайды тергеп-тексеру бойынша жұмыстарды ұйымдастыруға және жүргізуге өкілеттік беретін тергеп-тексеру жөніндегі уәкіл куәлігінің болуына;
5) кәсіптік деңгейін және біліктілігін сақтау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мезгіл – мезгіл оқудан өтуге міндетті.";
12) 72-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тасымалдау кезiнде жүктiң толық сақталуын қамтамасыз ету үшiн ыдысқа салуды және буып-түюдi қажет ететiн жүктер, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес буып-түйілген қауіпті жүктер, тасымалдау үшiн жарамды ыдысқа салынып және буып-түйiлiп берiлуге тиiс. Ыдыс және буып-түю техникалық регламенттерде және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгiленген қауiпсiздiктiң мiндеттi талаптарына сәйкес болуға тиiс.".

4. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 134; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 87; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-І, ст. 100, 101; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-I, cт. 65):
1) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Сертификация электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам";
дополнить заголовком статьи 41-1 следующего содержания:
"Статья 41-1. Регистрация деятельности по перевозке грузов грузовыми и специализированными автотранспортными средствами, а также оказанию услуг специальными автомобилями";
2) в статье 1:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) автомобильный перевозчик (далее – перевозчик) – физическое или юридическое лицо, использующее автотранспортное средство на праве собственности или на иных законных основаниях для осуществления перевозки пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений;";
дополнить подпунктом 23-3) следующего содержания:
"23-3) сертификационный центр – юридическое лицо, осуществляющее цифровую сертификацию карточек к электронным (цифровым) тахографам в соответствии с положениями Европейского соглашения, касающегося работы экипажей транспортных средств, производящих международные автомобильные перевозки (ЕСТР);";
дополнить подпунктом 25-4) следующего содержания:
"25-4) перевозка такси – услуга по перевозке пассажиров и багажа легковым автомобилем, оказываемая за плату или по найму;";
3) в статье 7:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. К перевозкам пассажиров микроавтобусами допускаются водители в возрасте не менее двадцати одного года, имеющие право управления транспортными средствами подкатегории "D1" и стаж работы водителем не менее трех лет, в том числе стаж управления транспортными средствами, относящимися к категории "С", не менее одного года.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. К перевозкам пассажиров автобусами, имеющими более шестнадцати сидячих мест, помимо сиденья водителя, и троллейбусами допускаются водители, достигшие двадцатипятилетнего возраста, имеющие стаж работы водителем не менее пяти лет, в том числе стаж управления транспортными средствами, относящимися к категории "D1", не менее трех лет.";

4. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 134-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 87-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-І, 100, 101-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-I, 65-құжат):
1) мазмұнында:
17-1-баптың мынадай мазмұндағы тақырыбымен толықтырылсын:
"17-1-бап. Электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды сертификаттау";
41-1-баптың мынадай мазмұндағы тақырыбымен толықтырылсын:
"41-1-бап. Жүктерді жүк таситын және мамандандырылған автокөлік құралдарымен тасымалдау, сондай-ақ арнайы автомобильдермен қызметтер көрсету бойынша қызметті тіркеу";
2) 1-бапта:
8-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) автомобильмен тасымалдаушы (бұдан әрi – тасымалдаушы) –жолаушыларды, багажды, жүктердi және пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды жүзеге асыру үшін меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде автокөлік құралын пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 23-3) тармақшамен толықтырылсын:
"23-3) сертификаттау орталығы – электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүргізетін көлiк құралдары экипаждарының жұмысына қатысты Еуропалық келiсiмiнің (ЕСТР) ережелеріне сәйкес цифрлық сертификаттауды жүзеге асыратын заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 25-4) тармақшамен толықтырылсын:
"25-4) таксимен тасымалдау – жеңіл автокөлікпен жолаушылар мен багажды тасымалдау бойынша ақылы немесе жалдау арқылы көрсетілетін қызмет;";
3) 7-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шағын автобустармен жолаушылар тасымалдауға кемінде жиырма бір жастағы, "D1" кіші санатына жататын көлік құралдарын басқару құқығы бар және кемінде үш жыл жүргізушілік жұмыс өтілі, оның ішінде кемінде бір жыл "С" санатына жататын көлік құралдарын басқару өтілі бар жүргiзушiлер жiберiледi.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жүргізушінің орнынан басқа, отыратын орындарының саны он алтыдан асатын автобустармен және троллейбустармен жолаушылар тасымалдауға жиырма бес жасқа толған, кемінде бес жыл жүргізушілік жұмыс өтілі, оның ішінде кемінде үш жыл "D1" кіші санатына жататын көлік құралдарын басқару өтілі бар жүргiзушiлер жiберiледi.";

4) статью 11 дополнить пунктами 4, 5 и 6 следующего содержания:
"4. Основаниями остановки автотранспортного средства по требованию должностных лиц уполномоченного органа являются:
1) нарушения требований настоящего Закона и (или) правил перевозок пассажиров, багажа и грузов, включая крупногабаритные, тяжеловесные и опасные грузы, в том числе зафиксированные специальными автоматизированными измерительными средствами;
2) проезд автотранспортного средства, зарегистрированного на территории иностранного государства;
3) некорректный проезд через специальное автоматизированное измерительное средство;
4) отсутствие регистрации в территориальном подразделении уполномоченного органа деятельности по перевозке грузов грузовыми и специализированными автотранспортными средствами, а также оказанию услуг специальными автомобилями;
5) проведение совместных мероприятий с правоохранительными и другими государственными органами.
5. Должностному лицу уполномоченного органа запрещается остановка автотранспортного средства по основаниям, не предусмотренным пунктом 4 настоящей статьи.
6. Порядок проезда через специальные автоматизированные измерительные средства определяется Правилами использования специальных автоматизированных измерительных средств.";
5) в пункте 1 статьи 15:
внесено изменение в текст подпункта 4) на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) использовать технические средства для фиксации фактов совершения административных правонарушений и действий сотрудников органов транспортного контроля в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
6) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Сертификация электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам
Сертификация электронных карточек к электронным (цифровым) тахографам осуществляется сертификационным центром с применением цифрового сертификата главного сертификационного центра Европейской комиссии в соответствии с положениями международного договора Республики Казахстан.";
7) в статье 19-7:
в части первой:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) контроль за соответствием экипировки автотранспортного средства требованиям международных договоров Республики Казахстан в части наличия и исправности на автотранспортном средстве тахографа;";
подпункты 12) и 13) исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Контрольные функции, предусмотренные подпунктами 2) (в части контроля за наличием лицензии), 4), 8), 9) и 10) части первой настоящей статьи, на автомобильных дорогах Республики Казахстан осуществляются уполномоченным органом и уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения.";

4) 11-бап мынадай мазмұндағы 4, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Уәкілетті органның лауазымды адамдарының талабы бойынша автокөлік құралын тоқтату негіздері:
1) ірі габаритті, ауыр салмақты және қауіпті, оның ішінде арнайы автоматтандырылған өлшеу құралымен белгіленген жүктерді қоса алғанда, осы Заңның және (немесе) жолаушыларды, багаж бен жүктерді тасымалдау қағидаларының талаптарын бұзуы;
2) шет мемлекеттің аумағында тіркелген автокөлік құралының өтуі;
3) арнайы автоматтандырылған өлшеу құралы арқылы дұрыс өтпеу;
4) уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде жүк таситын және мамандандырылған автокөлік құралдарымен жүктерді тасымалдау, сондай-ақ арнайы автомобильдермен қызметтер көрсету жөніндегі қызметті тіркеудің болмауы;
5) құқық қорғау және басқа да мемлекеттік органдармен бірлескен іс-шаралар өткізу болып табылады.
5. Уәкілетті органның лауазымды адамына осы баптың 4-тармағында көзделмеген негіздер бойынша автокөлік құралын тоқтатуға тыйым салынады.
6. Арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары арқылы өту тәртібі Арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдарын пайдалану қағидаларында айқындалады.";
5) 15-баптың 1-тармағында:
4) тармақшадағы "тұлғалардан сұратуға құқығы бар" деген сөздер "тұлғалардан сұратуға;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен техникалық құралдарды көліктік бақылау органдары қызметкерлерінің әкімшілік құқық бұзушылықтар мен іс-қимылдар жасау фактілерін тіркеу үшін пайдалану құқығы бар.";
6) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды сертификаттау
Электрондық (цифрлық) тахографтарға электрондық карточкаларды сертификаттауды сертификаттаушы орталық Еуропалық комиссияның бас сертификаттау орталығының цифрлық сертификатын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының халықаралық шартының ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.";
7) 19-7-бапта:
бірінші бөлікте:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) автокөлiк құралы керек-жарағының автокөлiк құралындағы тахографтың болуы және жарамды болуы бөлігінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарына сәйкестiгiн бақылау;";
12) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарында осы баптың бірінші бөлігінің 2) (лицензияның болуын бақылау бөлігінде), 4), 8), 9) және 10) тармақшаларында көзделген бақылау функцияларын уәкілетті орган және жол жүрiсi қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.";

8) в статье 19-10:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях выезда отечественных автотранспортных средств в иностранные государства, с которыми произведен обмен бланками разрешительных документов, перевозчик на основании представленных заявок может получить соответствующие иностранные разрешительные документы, выдаваемые уполномоченным органом после уплаты суммы сбора за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан по ставкам, установленным Налоговым кодексом Республики Казахстан.
На каждое автотранспортное средство выдается отдельный разрешительный документ.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Передача перевозчиком выданных ему иностранных разрешительных документов другому перевозчику не допускается.
В случае, если количество выделенных иностранных разрешительных документов меньше общего количества поданных перевозчиками заявок, распределение бланков иностранных разрешительных документов между перевозчиками производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Выдача разрешительных документов на регулярные международные перевозки пассажиров и багажа отечественными перевозчиками осуществляется согласно условиям международных договоров Республики Казахстан.";
9) пункт 4 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4. Информационно-диспетчерская служба такси, создаваемая иным лицом, не являющимся перевозчиком такси, заключает договор по информационно-диспетчерскому обслуживанию с перевозчиками такси, включенными в реестр перевозчиков такси, в том числе осуществляющими перевозки такси по договору аренды автотранспортного средства с экипажем, заключенному посредством сети интернет, и оказывает свои услуги при условии выполнения перевозчиком такси при осуществлении перевозок такси требований подпунктов 3), 5) и 8) пункта 2 настоящей статьи.
Перевозка, осуществляемая по договору аренды автотранспортного средства с экипажем, заключенному посредством сети интернет, относится к перевозке такси.";
10) пункт 6 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"6. Индивидуальный предприниматель или юридическое лицо перед началом осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях, обязан направить уведомление установленной формы в местный исполнительный орган в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
11) статью 38-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 38-1. Автомобильные перевозки грузов самосвалом
Автомобильные перевозки грузов самосвалом, разрешенная максимальная масса которого превышает установленную законодательством Республики Казахстан допустимую общую массу автотранспортного средства, имеющим превышение по массе и (или) осевым нагрузкам над установленными уполномоченным органом допустимыми параметрами автотранспортных средств, по автомобильным дорогам Республики Казахстан не допускаются.";

8) 19-10-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Отандық автокөлiк құралдары рұқсат беру бланкiлерiмен алмасу жүргiзiлген шет мемлекеттерге барған жағдайда тасымалдаушы берiлген өтiнiмдер негiзiнде Қазақстан Республикасының Салық кодексінде белгiленген мөлшерлемелер бойынша Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк құралдарының жүруі үшiн алым сомасы төленгеннен кейiн уәкiлеттi орган беретiн тиiстi шетелдiк рұқсат беру құжаттарын ала алады.
Әрбiр автокөлiк құралына жеке рұқсат беру құжаты берiледi.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тасымалдаушының оған берiлген шетелдiк рұқсат беру құжаттарын басқа тасымалдаушыға беруiне жол берiлмейдi.
Егер бөлiнген шетелдiк рұқсат беру құжаттарының саны тасымалдаушылар берген өтiнiмдердiң жалпы санынан аз болған жағдайда, шетелдiк рұқсат беру құжаттарының бланкiлерiн тасымалдаушылар арасында бөлу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргiзiледi.
Отандық тасымалдаушылардың жолаушылар мен багажды жүйелі халықаралық тасымалдауларын рұқсат құжаттарын беру Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
9) 26-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Таксимен тасымалдаушы болып табылмайтын өзге тұлға құратын ақпараттық-диспетчерлік такси қызметі таксимен тасымалдауды жүзеге асыру үшін таксимен тасымалдаушылар тізіліміне енгізілген ақпараттық-диспетчерлік қызмет көрсету бойынша шарт жасасады, сонымен қатар интернет арқылы жасасқан автокөлік құралын экипажымен жалға алу шартымен таксимен тасымалдауды жүзеге асыратын және таксимен тасымалдауды жүзеге асыру кезінде таксимен тасымалдаушы осы баптың 2-тармағының 3), 5) және 8) тармақшаларының талаптарын орындаған жағдайда қызметтер көрсетеді.
Тасымалдау интернет арқылы автокөлік құралын экипажымен жалға алу шартымен жүзеге асырылатын таксимен тасымалдауға жатады.";
10) 37-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Дара кәсiпкер немесе заңды тұлға халықаралық және республикаішілік қатынастарда қауiптi жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралдары жүргізушілерін арнайы даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастар алдында "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органға белгіленген нысанда хабарлама жіберуге міндетті.";
11) 38-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-1-бап. Жүктерді өзі аударғыш автомобильмен тасымалдау
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары арқылы рұқсат етілген барынша массасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген автокөлік құралының жол берілген массасынан асатын уәкілетті орган белгілеген автокөлік құралдарының жол беретін параметрлерінен массасы және (немесе) осьтiк жүктемелерi бойынша артық, өзі аударғыш автомобильмен жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.";

12) дополнить статьей 41-1 следующего содержания:
"Статья 41-1. Регистрация деятельности по перевозке грузов грузовыми и специализированными автотранспортными средствами, а также оказанию услуг специальными автомобилями
Перевозчик имеет право на регистрацию деятельности по перевозке грузов грузовыми и специализированными автотранспортными средствами, а также оказанию услуг специальными автомобилями в территориальном подразделении уполномоченного органа в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
13) пункт 4 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"4. Запрещается при осуществлении регулярных перевозок пассажиров и багажа в международном сообщении перевозка пассажиров между пунктами на территории Республики Казахстан, за исключением перевозки пассажиров и багажа отечественными перевозчиками между населенными пунктами области Республики Казахстан, через которые осуществляется выезд в иностранное государство или въезд с иностранного государства.";
14) статью 45 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Автотранспортные средства, зарегистрированные в иностранных государствах, при осуществлении международных перевозок грузов с пунктом назначения на территории Республики Казахстан, после пересечения таможенной границы, перемещаются с использованием средств идентификации органов государственных доходов.
Требования к средствам идентификации, а также порядок их использования устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.".
5. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 15, ст. 88; 2006 г., № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83; 2014 г., № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-ІІ, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 19-І, ст. 100; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-I, ст. 65; 2017 г., № 4, ст. 7):
1) в статье 1 подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) судно – судно внутреннего водного плавания, не являющееся маломерным судном, самоходное или несамоходное плавучее сооружение, используемое в целях судоходства, в том числе судно плавания "река – море", паром, судно технического флота (дноуглубительный и дноочистительный снаряды, плавучий кран и другие технические сооружения подобного рода);";

12) мынадай мазмұндағы 41-1-баппен толықтырылсын:
"41-1-бап. Жүктерді жүк және арнайы бейімделген автокөлік
құралдарымен тасымалдау, сондай-ақ арнаулы автомобильдермен қызметтер көрсету жөніндегі қызметті тіркеу
Тасымалдаушының жүктерді жүк және арнайы бейімделген автокөлік құралдарымен тасымалдау, сондай-ақ арнаулы автомобильдермен қызметтер көрсету жөніндегі қызметті уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде тіркеу құқығы бар.";
13) 43-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шет мемлекетке шығу немесе шет мемлекеттен кіру жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасы облыстарының елді мекендері арасында отандық тасымалдаушылардың жолаушылар мен багажды тасымалдауын қоспағанда, жолаушылар мен багажды халықаралық қатынаста жүйелі тасымалдауды жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттердің арасында жолаушылар тасымалдауға тыйым салынады.";
14) 45-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Шет мемлекеттерде тіркелген автокөлік құралдары межелі пункттен Қазақстан Республикасының аумағына халықаралық жүк тасымалын жүзеге асыру кезінде кедендік шекарадан өткеннен кейін мемлекеттік кірістер органдарының идентификаттау құралдары пайдаланылып өткізіледі.
Идентификаттау құралдарына қойылатын талаптарды, сондай-ақ оларды пайдалану тәртібін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейді.".
5. "Iшкi су көлiгi туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 15, 88-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 19-І, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; 2017 ж., № 4,7-құжат):
1) 1-баптағы 10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) кеме – шағын көлемді кеме болып табылмайтын, ішкі суларда жүзетін кеме, кеме қатынасы мақсатында пайдаланылатын өздігінен жүзетiн немесе өздігінен жүзбейтiн жүзбелi құрылғы, оның iшiнде "өзен-теңiзде" жүзетiн кеме, паром, техникалық флот кемесі (су түбiн тереңдетушi және су түбiн тазартушы снарядтар, жүзбелi кран және басқа да осы сияқты техникалық құрылғылар);";

2) пункт 1 статьи 9 дополнить подпунктами 26-31) и 26-32) следующего содержания:
"26-31) утверждение норм расходов горюче-смазочных материалов (в натуральном выражении) судами государственного технического флота;
26-32) утверждение методики определения стоимости подъема затонувшего имущества;";
3) подпункт 17) статьи 17 изложить в следующей редакции:
"17) проведения перерегистрации маломерных судов в случае изменения вследствие переоборудования технических данных судна;";
4) в статье 17-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Осмотры судов (в том числе маломерных) проводятся в целях выявления соответствия судна (в том числе маломерного) (независимо от места его государственной регистрации), экипажа требованиям законодательства Республики Казахстан, регламентирующего безопасную эксплуатацию судов (в том числе маломерных). Осмотры судов (в том числе маломерных) могут проводиться как на стоянке, так и на ходу в присутствии капитана или первого штурмана (старшего помощника капитана) и судоводителя маломерных судов.
Осмотр судов внутреннего водного плавания и маломерных судов проводится после межнавигационного периода, а судов плавания "река-море" – после эксплуатации в море при заходе их на внутренние водные пути.
Контрольные осмотры судов (в том числе маломерных) проводятся в период навигации не чаще, чем один раз в два месяца, или при совершении транспортного происшествия, а также в случае совершения административного правонарушения.";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. При осмотре маломерных судов проверке подлежат:
1) судовой билет;
2) удостоверение на право управления маломерным судном – для самоходных маломерных судов;
3) прохождение технического освидетельствования – для маломерных судов;
4) соблюдение норм пассажировместимости и грузоподъемности, ограничений по району и условиям плавания, правильного размещения пассажиров и грузов на маломерном судне;
5) наличие спасательных, противопожарных и водоотливных средств;
6) наличие регистрационного номера на бортах;
7) отсутствие сквозных пробоин корпуса судна, независимо от их местонахождения, отсутствие или разгерметизация гермоотсеков и (или) воздушных ящиков судна;
8) отсутствие предусмотренных конструкцией деталей крепления рулевого устройства или повреждение его составных частей, необеспечение надежности его работы;
9) наличие утечек топлива, вибрации, отсутствие или неисправность глушителя, повреждение системы дистанционного управления двигателем, необеспечение надежного включения (выключения) реверс-редуктора, неисправность блокировки запуска двигателя (мотора) при включенном реверсе;

2) 9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 26-31) және 26-32) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-31) мемлекеттік техникалық флот кемелерінің жанар-жағар май материалдарын (заттай көріністегі) жұмсау нормаларын бекіту;
26-32) суға батқан мүлікті көтеру құнын айқындау әдістемесін бекіту;";
3) 17-баптағы 17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) қайта жабдықтау салдарынан кеменiң техникалық деректерi өзгерген жағдайда шағын көлемдi кемелердi қайта тiркеудi жүргiзу;";
4) 17-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кемелердi (оның ішінде шағын көлемді кемелерді) қарап тексеру кеменiң (оның ішінде шағын көлемді кемелердің) (оның мемлекеттiк тiркелген орнына қарамастан) және экипаждың кемелердi (оның ішінде шағын көлемді кемелерді) қауіпсіз пайдалануды регламенттейтiн Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiледi. Кемелердi (оның ішінде шағын көлемді кемелерді) қарап тексеру капитанның немесе бiрiншi штурманның (капитанның аға көмекшiсiнiң) және шағын көлемдi кемелердің кеме жүргiзушiсiнiң қатысуымен тұрақта да, қозғалыс кезiнде де жүргiзiлуi мүмкiн.
Iшкi суларда жүзетiн кемелердi және шағын көлемді кемелерді қарап тексеру навигацияаралық кезеңнен кейiн, ал "өзен-теңiзде" жүзетін кемелерi – теңiзде пайдаланғаннан кейiн, олар iшкi су жолдарына кiрген кезде жүргiзiледi.
Кемелердi (оның ішінде шағын көлемді кемелерді) бақылап, қарап тексеру навигация кезеңiнде екi айда бiр реттен жиi емес немесе көлiк оқиғасы болған кезде, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жағдайда жүргiзiледi.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Шағын көлемді кемелердi қарап тексеру кезiнде мыналар тексеруге жатады:
1) кеме билеті;
2) шағын көлемді кемені басқару құқығына куәлік – өздігінен жүзетін шағын көлемді кемелер үшін;
3) техникалық куәландырудан өтуі – шағын көлемді кемелер үшін;
4) жолаушылар сыйымдылығы және жүккөтергiштiгi, жүзу ауданы мен шарттары бойынша шектеулер, шағын көлемді кемеде жолаушылар мен жүктердiң дұрыс орналастырылуы нормаларының сақталуы;
5) құтқару, өртке қарсы және су төгетін құралдардың болуы;
6) борттарда тіркеу нөмірлерінің болуы;
7) тұрған жеріне қарамастан кеме корпусының өтпелі ойығының болуы, кеменің гермобөлімдері және (немесе) әуе жәшіктерінің болмауы немесе ашылып кетуі;
8) рөлдік құрылғыны бекіту бөлшектерінің көзделген конструкциясының болмауы немесе оның құрамдас бөлшектерінің бұзылуы, оның жұмысының сенімділігін қамтамасыз етпеуі;
9) отын ағуының, дірілдеудің болуы, дыбыс бәсеңдеткіштің болмауы немесе ақауының болуы, қозғалтқышты қашықтықтан басқару жүйесінің бұзылуы, реверс-редуктордың сенімді қосылуының (қосылмауының) қамтамасыз етілмеуі, реверс қосылған кезде қозғалтқышты (моторды) қосу бұғаттауышы ақауының болуы;

10) соответствие комплектации и оборудования судна типу судна;
11) отсутствие, неисправность или несоответствие отличительных огней;
12) эксплуатация судна в бассейнах (районах), соответствующих установленному классу судна;
13) наличие и исправность рулевого, сигнального, якорного и швартового устройства;
14) соответствие максимальной мощности установленного двигателя.
5. По результатам осмотра маломерного судна должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа составляет акт осмотра маломерного судна с указанием названия (номера) и регистрационного номера маломерного судна, судовладельца (судоводителя), даты осмотра. В случае выявления нарушений законодательства, должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа выносит предписание с указанием перечня выявленных нарушений и сроков их устранения. При отсутствии судовых документов и в случаях, угрожающих безопасности эксплуатации маломерного судна, должностное лицо территориального подразделения уполномоченного органа запрещает движение маломерного судна (состава), о чем судоводитель информирует судовладельца.
Акт осмотра маломерного судна и предписание составляются по формам, утверждаемым уполномоченным органом, в двух экземплярах и подписываются должностным лицом территориального подразделения уполномоченного органа и судоводителем. В случае отказа судоводителя от подписи в акте осмотра маломерного судна или предписании, делается запись с указанием заявленных мотивов отказа.
Первый экземпляр акта осмотра маломерного судна и предписания хранится у судовладельца, второй – в территориальном подразделении уполномоченного органа.";
5) подпункт 1) пункта 1-1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1) судовой билет;";
6) в пункте 1 статьи 29:
в подпункт 4) вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) в связи со сменой владельца судна.".
6. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-II,ст. 144; 2016 г., № 6, ст. 45; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обороны и воинской службы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июня 2017 г.):

10) кемені жиынтықтау мен жабдықтаудың кеме типіне сәйкес келуі;
11) ерекшелік оттарының болмауы, ақау болуы немесе сәйкес болмауы;
12) кеменің белгіленген сыныбына сәйкес келетін бассейндерде (аудандарда) кемені пайдалану;
13) рөлдік, сигналдық, зәкірлік және арқандап байлау құрылғыларының болуы және жарамдылығы;
14) орнатылған қозғалтқыштың ең жоғарғы қуатының сәйкестігі тексерілуге жатады.
5. Шағын көлемді кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы шағын көлемді кеменің атауын (нөмірін) және тіркеу нөмірін, кеме иесін (кеме жүргізушісін), қарап тексеру күнін көрсете отырып, шағын көлемді кемені қарап тексеру актісін жасайды. Заңнаманың бұзушылығы анықталған жағдайда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы анықталған бұзушылықтардың тізбесін және оларды жою мерзімдерін көрсете отырып, нұсқама шығарады. Кеме құжаттары болмаған кезде және шағын көлемді кеменің қауіпсіздігіне қауіп төнген жағдайларда, уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы шағын көлемді кеменің (құрамның) қозғалысына тыйым салады, бұл туралы кеме жүргізушісі кеме иесіне хабарлайды.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісі мен нұсқама уәкілетті органмен бекітетін нысан бойынша екі данада жасалады және оларға уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің лауазымды адамы мен кеме жүргізушісі қол қояды. Кеме жүргізушісі шағын көлемді кемені қарап тексеру актісіне немесе нұсқамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бас тартудың мәлімделген себептері көрсетіле отырып жазба жасалады.
Шағын көлемді кемені қарап тексеру актісінің және нұсқаманың бір данасы – кеме иесінде, екіншісі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде сақталады.";
5) 23-баптың 1-1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кеме билеті;";
6) 29-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңның 24-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес болмай қалған;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) кеме иесінің ауысуына байланысты кеме шығарылуға тиiс.".
6. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 жылғы 15 маусымдағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және әскери қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 1 дополнить подпунктом 40-1) следующего содержания:
"40-1) оператор единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним – акционерное общество, определенное решением Правительства Республики Казахстан и осуществляющее ведение, развитие, интеграцию и сопровождение единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;";
2) статью 11 дополнить подпунктом 5-5) следующего содержания:
"5-5) утверждает требования к специализированным программным обеспечениям, осуществляющим информационное взаимодействие с единой информационной системой обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;";
3) подпункт 1) пункта 3 статьи 54 изложить в следующей редакции:
"1) иметь при себе и по требованию уполномоченных на то должностных лиц органов внутренних дел, органов транспортного контроля и органов государственных доходов передавать им для проверки:
водительское удостоверение на право управления транспортным средством либо временное удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, с документом, удостоверяющим личность водителя;
свидетельство о государственной регистрации транспортного средства либо документ, свидетельствующий о праве собственности на транспортное средство;
в установленных законодательством Республики Казахстан случаях страховой полис по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств и (или) страховой полис по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;
путевой лист, документ на провозимый груз (товарно-транспортную накладную) и иные установленные законодательством Республики Казахстан документы на транспортное средство;";
4) статью 88:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Порядок функционирования единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним определяется Правилами организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, периодичности прохождения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним.";
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Оператор единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним обеспечивает:
достоверность и защиту сведений единой информационной системы обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
доступ уполномоченного органа и уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций к единой информационной системе обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним;
защиту сведений о персональных данных владельцев механических транспортных средств и прицепов к ним.".

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 40-1) тармақшамен толықтырылсын:
"40-1) механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесінің операторы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен анықталған және механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесін жүргізуді, дамытуды, интеграциялауды және сүйемелдеуді жүзеге асыратын акционерлік қоғам;";
2) 11-бап мынадай мазмұндағы 5-5) тармақшамен толықтырылсын:
"5-5) механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесімен ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын мамандандырылған бағдарламалық қамтылымға қойылатын талаптарды бекітеді;";
3) 54-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналарды:
көлік құралын басқару құқығын беретін жүргізуші куәлігін не жүргізушінің жеке басын куәландыратын құжатпен бірге жүргізуші куәлігінің орнына берілген уақытша куәлікті;
көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті не көлік құралына меншік құқығы туралы куәландыратын құжатты;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисін және (немесе) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисін;
жол парағын, алып жүретін жүкке арналған құжатты (тауар-көліктік жүкқұжатын) және көлік құралына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де құжаттарды өзімен бірге алып жүруге және ішкі істер органдарының, көліктік бақылау органдарының және мемлекеттік кірістер органдарының уәкілеттік берілген лауазымды адамдарының талабы бойынша оларға тексеру үшін беруге;";
4) 88-бап:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу тәртібі Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексеруді ұйымдастыру және жүргізу, механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексеруден өткізу кезенділігі қағидаларында айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесінің операторы:
механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесіндегі мәліметтердің дұрыстығы мен қорғалуын;
уәкілетті орган және көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органның механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап тексерудің бірыңғай ақпараттық жүйесіне қол жеткізуін;
механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелері иелерінің дербес деректері туралы мәліметтерді қорғауды қамтамасыз етеді.".

Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Подпункт 4) пункта 4 статьи 1 вводится в действие с 1 января 2020 года.
Президент
Республики Казахстан

2-бап.
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
1-баптың 4-тармағының 4) тармақшасы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті