О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2018 года № 454
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 532) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
заголовок главы "1. Общие положения" изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункты 1, 2, 3, 4 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, в пределах своей компетенции осуществляющим правовое обеспечение деятельности государства, поддерживающим режим законности в работе государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан, обеспечивающим защиту прав и законных интересов граждан и организаций.
2. Министерство имеет территориальные органы в областях, городах Астана, Алматы и Шымкент, районах, городах и районах в городах.
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Местонахождение Министерства: 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік ел, дом 8.";
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Если Министерству предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
заголовок главы "2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Министерства юстиции Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности Министерства";

"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 23 шілдедегі № 454 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 41, 532-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережеде:
"1. Жалпы ережелер" деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1, 2, 3, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) өз құзыреті шегінде мемлекет қызметінің құқықтық қамтамасыз етілуін жүзеге асыратын, мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен азаматтардың жұмысында заңдылық режиміне қолдау көрсететін, азаматтардың және ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Министрліктің облыстарда, Астана, Алматы және Шымкент қалаларында, аудандарда, қалаларда және қалалардағы аудандарда аумақтық органдары бар.
3. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өзінің атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Министрліктің орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 8-үй.";
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Министрлікке кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, мұндай қызметтен түсетін түсімдер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.";
"2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері" деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Министрліктің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері";

подпункт 3) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"3) осуществление государственной регистрации юридических лиц, прав на недвижимое имущество, нормативных правовых актов центральных государственных органов и их ведомств, маслихатов, акиматов, акимов, а также ревизионных комиссий, обеспечение государственного учета нормативных правовых актов Республики Казахстан;";
в пункте 16:
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) государственная регистрация нормативных правовых актов центральных государственных органов и их ведомств, государственная регистрация нормативных правовых актов маслихатов, акиматов, акимов, а также ревизионных комиссий, обеспечение ведения Государственного реестра нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонного контрольного банка нормативных правовых актов Республики Казахстан;";
подпункт 44) изложить в следующей редакции:
"44) внесение представлений об устранении нарушений закона в отношении нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, акимов, применяемых ими, но не опубликованных в установленном порядке, опубликование которых обязательно в соответствии со статьей 4 Конституции Республики Казахстан;";
подпункт 48) изложить в следующей редакции:
"48) обеспечение соблюдения качества государственных услуг, оказываемых органами юстиции;";
дополнить подпунктами 140-1), 140-2) следующего содержания:
"140-1) ведение единой базы данных аналитических и социологических исследований государственных органов Республики Казахстан, финансируемых из республиканского бюджета, в том числе совместных исследований с международными организациями, в порядке, определяемом Министром юстиции Республики Казахстан;
140-2) проведение мониторинга нормативных правовых актов, принятых Министерством, и (или) разработчиком которых оно является, либо относящихся к его компетенции, и своевременное принятие мер по внесению в них изменений и (или) дополнений или признанию их утратившими силу;";
заголовок главы "3. Организация деятельности Министерства" изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Организация деятельности Министерства";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
2) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры по поощрению сотрудников Министерства, решает вопросы трудовых отношений, отнесенных к его компетенции;

15-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңды тұлғаларды, жылжымайтын мүлікке құқықтарды, орталық мемлекеттiк органдардың және олардың ведомстволарының, мәслихаттардың, әкімдіктердің, әкімдердің, сондай-ақ тексеру комиссияларының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк есепке алуды қамтамасыз ету;";
16-тармақта:
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу, мәслихаттардың, әкімдіктердің, әкімдердің, сондай-ақ тексеру комиссияларының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімін, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкін жүргізуді қамтамасыз ету;";
44) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"44) орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, әкімдердің өздері қолданатын, Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес жариялануға міндетті, бірақ белгіленген тәртіппен жарияланбаған нормативтік құқықтық актілеріне қатысты заң бұзушылықтарды жою туралы ұсыныстар енгізу;";
48) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"48) әділет органдары көрсететін мемлекеттік қызметтер сапасының сақталуын қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 140-1), 140-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"140-1) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының талдау және әлеуметтік зерттеулерінің, оның ішінде Қазақстан Республикасының Әділет министрі айқындайтын тәртіппен халықаралық ұйымдармен бірлескен зерттеулерінің бірыңғай дерекқорын жүргізу;
140-2) Министрлiк қабылдаған және (немесе) әзірлеушi болған не өздерінің құзыретiне жататын нормативтiк құқықтық актiлердiң мониторингiн жүргізу және оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану жөніндегі шараларды уақтылы қабылдау;";
"3. Министрлiктің қызметiн ұйымдастыру" деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Министрлiктің қызметiн ұйымдастыру";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Министрліктің бірінші басшының өкілеттігі:
1) заңнамаға сәйкес еңбек қатынастарының мәселелері өзінің құзыретіне жатқызылған Министрлік қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және босатады;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік қызметкерлерін тәртіптік жазаға тартады және көтермелеу бойынша шаралар қолданады, өзінің құзыретіне жатқызылған еңбек қатынастарын шешеді;

3) подписывает приказы;
4) представляет Министерство во всех государственных органах и иных организациях;
5) утверждает регламент работы Министерства;
6) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Министерстве, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер.
Исполнение полномочий первого руководителя в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей (вице-министров) в соответствии с действующим законодательством.";
заголовок главы "4. Имущество Министерства юстиции Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Глава 4.Имущество Министерства";
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Министерство может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.";
часть вторую пункта 26 исключить;
заголовок главы "5. Реорганизация и упразднение Министерства" изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства";
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации".";
пункт 2 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев

3) бұйрықтарға қол қояды;
4) барлық мемлекеттік органдарда және өзге ұйымдарда Министрліктің атынан өкілдік етеді;
5) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
6) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етуге бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қабылданған шаралар үшін дербес жауапты болады.
Бірінші басшы болмаған кезде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
22. Бірінші басшы қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының (вице-министрлерінің) өкілеттіктерін айқындайды.";
"4. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мүлкі" деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Министрліктің мүлкі";
24-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Заңнамада көзделген жағдайларда Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.";
26-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
"5. Министрлiктi қайта ұйымдастыру және тарату" деген тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату";
Министрліктің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны".";
2-тармақ алып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев