Об утверждении Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015-2019 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 470.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 – 2019 годы (далее – Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также иным организациям:
1) принять меры по реализации Программы;
2) представлять в центральный уполномоченный орган по государственному планированию на ежемесячной основе к 10 числу месяца, следующего за отчетным, информацию по освоению выделенных средств в рамках Программы и на ежеквартальной основе к 15 числу месяца, следующего за отчетным, информацию по созданным рабочим местам, в том числе временным и постоянным.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 2018 года № 470
Государственная программа
инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 – 2019 годы
Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ текущей ситуации
4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и соответствующие меры
6. Необходимые ресурсы
1.ПАСПОРТ ПРОГРАММЫ
Наименование Программы
Государственная программа инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 – 2019 годы
Основание для разработки
пункт 4 Общенационального плана по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нұрлы жол – путь в будущее"
Государственный орган, ответственный за разработку Программы
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Программы
центральные и местные государственные органы
Цель Программы
формирование единого экономического рынка путем интеграции макрорегионов страны на основе выстраивания эффективной инфраструктуры на хабовом принципе, интеграция транспортной инфраструктуры в международную транспортную систему, реализация транзитного потенциала для обеспечения долгосрочного экономического роста Казахстана
Задачи
1) формирование современной транспортной инфраструктуры Казахстана, а также обеспечение ее интеграции в международную транспортную систему;

Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 30 шілдедегі № 470 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де ұйымдар:
1) Бағдарламаны іске асыру бойынша шаралар қабылдасын;
2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ай сайынғы негізде есепті айдан кейінгі айдың 10-ы күніне қарай Бағдарлама шеңберінде бөлінген қаражатты игеру жөніндегі ақпаратты және тоқсан сайынғы негізде есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-і күніне қарай құрылған, оның ішінде уақытша және тұрақты жұмыс орындары жөнінде ақпарат берсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 30 шілдедегі
№ 470 қаулысымен
бекітілген
Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы
Мазмұны
1. Бағдарлама паспорты
2. Кіріспе
3. Ағымдағы жағдайды талдау
4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторларыжәне оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
5. Негізгі бағыттар, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары және тиісті шаралар
6. Қажетті ресурстар
БАҒДАРЛАМА ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы
Инфрақұрылымды дамытудың 2015 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 11 қарашадағы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық жоспардың 4-тармағы
Бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Орталық және жергілікті мемлекеттік органдар
Бағдарламаның мақсаты
Қазақстанның ұзақ мерзімді экономикалық өсуін қамтамасыз ету үшін хаб қағидатымен тиімді инфрақұрылым құру негізінде елдің макроөңірлерін интеграциялау арқылы бірыңғай экономикалық нарықты қалыптастыру, көлік инфрақұрылымын халықаралық көлік жүйесіне интеграциялау, транзит әлеуетін іске асыру
Міндеттер
1) Қазақстанның заманауи көлік инфрақұрылымын қалыптастыру, сондай-ақ оның халықаралық көлік жүйесіне интеграциялануын қамтамасыз ету;

2) развитие индустриальной инфраструктуры и туристской инфраструктуры;
3) укрепление энергетической инфраструктуры в рамках Единой электроэнергетической системы;
4) модернизация (реконструкция и строительство) инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства и систем тепло-, водоснабжения и водоотведения;
5) развитие инфраструктуры сферы образования;
6) повышение конкурентоспособности субъектов предпринимательства;
7) поддержка отечественного машиностроения;
8) поддержка экспорта;
9) повышение конкурентоспособности субъектов АПК;
10) обеспечение инфраструктурой проектов Единой программы поддержки предпринимательства "Дорожная карта бизнеса – 2020";
11) обеспечение безопасности качества продукции через развитие лабораторных баз;
12) обеспечение изученности территории Казахстана с оценкой прогнозных ресурсов
Сроки реализации
2015 – 2019 годы
Целевые индикаторы
достижение следующих целевых индикаторов:
1) в 2019 году обеспечение роста ВВП на 8,7 % к 2014 году;
2) в 2015 – 2019 годах создание рабочих мест на 392,9 тыс. чел., в том числе:
постоянных – 96,5 тыс. чел.;
временных – 296,4 тыс. чел.;
3) в 2019 году повышение рейтинга ВЭФ по качеству базовой инфраструктуры до 57 места;
4) в 2019 году увеличение объема транзитных грузов по территории Республики Казахстан, в т.ч. железнодорожным и автомобильным видами транспорта до 18,1 млн. тонн;
5) к 2020 году повышение доходов от транзитных перевозок до 4 млрд. долларов в год.
Источники и объемы финансирования
мероприятия и инвестиционные проекты Программы будут финансироваться за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, республиканского и местных бюджетов, международных финансовых институтов и организаций, собственных средств национальных компаний и институтов развития, а также частных инвестиций на общую индикативную сумму 4,6 трлн. тенге, в том числе:
Источники финансирования Необходимые средства (млрд. тенге)
Всего расходы по Программе: 4647,7
Республиканский бюджет 1513,8
Национальный фонд 1307,9
Местный бюджет 3,3
Международные финансовые институты и организации 537,8
Собственные средства национальных компаний и институтов развития 697,5
Частные инвестиции и ГЧП 135,4
Средства Единого накопительного пенсионного фонда 47,5
Заемные средства банков второго уровня 358,1
2. Введение
Настоящая Государственная программа инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 – 2019 годы (далее – Программа) разработана в целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нұрлы жол – путь в будущее", а также пятого направления институциональных реформ Плана нации "100 конкретных шагов".
Программа направлена на создание единого экономического рынка Казахстана путем формирования макрорегионов страны с определением городов Алматы, Астаны, Актобе, Шымкента и Усть-Каменогорска как городов-хабов национального и международного уровня с современной инфраструктурой и обеспечение интеграции транспортной инфраструктуры страны в международную транспортную систему.
Города-хабы будут центрами экономической активности макрорегионов, концентрации капитала, ресурсов, передовых технологий и услуг, станут точками притяжения миграционных потоков и будут способствовать естественной урбанизации. Другие крупные города макрорегионов или города второго уровня будут связаны с городом-хабом по "лучевому" принципу.
Развитие городов-хабов и интеграция макрорегионов будут обеспечены на основе эффективного развития транспортной, индустриальной, жилищной, социальной и энергетической инфраструктур, вызовут значительный спрос на стройматериалы, промышленную продукцию и оборудование, способствовать развитию обрабатывающей промышленности.
Для успешной интеграции экономики Казахстана в мировую систему в условиях глобализации будут функционировать современные международные транспортные коридоры с развитием мультимодальных перевозок.
В целях роста деловой активности будет продолжена работа по повышению доступности финансирования для малого и среднего бизнеса, крупного предпринимательства в сфере обрабатывающей промышленности.
Реализация мер по поддержке отдельных секторов экономики (машиностроительной, аграрной), отечественных экспортеров обрабатывающей промышленности и другие мероприятия обеспечат сохранение текущих объемов производства, существующих рабочих мест, а также создание новых в условиях ухудшения конъюнктуры на внешних рынках.
В целом реализация Программы через увеличение государственных инвестиций в развитие инфраструктуры и поддержку предпринимательства будет способствовать экономическому росту не только в краткосрочной перспективе, но и создаст предпосылки для устойчивого роста в долгосрочной перспективе.

2) индустриялық инфрақұрылымды және туристік инфрақұрылымды дамыту;
3) Бірыңғай электр энергетикалық жүйе шеңберінде энергетикалық инфрақұрылымды нығайту;
4) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық инфрақұрылымын және жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту (реконструкциялау және салу);
5) білім беру саласының инфрақұрылымын дамыту;
6) кәсіпкерлік субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
7) отандық машина жасауды қолдау;
8) экспортты қолдау;
9) АӨК субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
10) "Бизнестің жол картасы – 2020" кәсіпкерлікті қолдаудың бірыңғай бағдарламасының жобаларын инфрақұрылыммен қамтамасыз ету;
11) зертхана базаларын дамыту арқылы өнім сапасының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
12) болжамды ресурстарды бағалай отырып, Қазақстан аумағының зерттелуін қамтамасыз ету.
Іске асыру мерзімі
2015 2019 жылдар
Нысаналы индикаторлар
мынадай нысаналы индикаторларға қол жеткізу:
1) 2019 жылы 2014 жылға қатысты ЖІӨ-нің 8,7 %-ға дейін өсуін қамтамасыз ету;
2) 2015 2019 жылдары 392,9 мың адамға арналған жұмыс орындарын құру, оның ішінде:
тұрақты 96,5 мың адам;
уақытша 296,4 мың адам;
3) 2019 жылы базалық инфрақұрылым сапасы бойынша ДЭФ рейтингін 57-орынға дейін жоғарылату;
4) 2019 жылы Қазақстан Республикасының аумағы арқылы, оның ішінде теміржол және автомобиль көлігі түрлерімен транзиттік жүктердің көлемін 18,1 млн. тоннаға дейін ұлғайту;
5) 2020 жылға қарай транзиттік тасымалдардан түсетін кірістерді жылына 4 млрд. долларға дейін арттыру
Қаржыландыру көздері мен көлемі
"Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасының іс-шаралары мен инвестициялық жобалары Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, республикалық және жергілікті бюджеттердің, халықаралық қаржы институттары мен ұйымдардың қаражаты, ұлттық компаниялар мен даму институттарының меншікті қаражаты, сондай-ақ жекеше инвестициялар есебінен 4,6 трлн. теңге жалпы индикативтік сомада қаржыландырылатын болады, оның ішінде:
Қаржыландыру көздері Қажетті қаражат (млрд. теңге)
Бағдарлама бойынша барлық шығыстар: 4 647,7
Республикалық бюджет 1 513,8
Ұлттық қор 1 307,9
Жергілікті бюджет 3,3
Халықаралық қаржы институттары мен ұйымдар 537,8
Ұлттық компаниялар мен даму институттарының меншікті қаражаты 697,5
Жекеше инвестициялар мен МЖӘ 135,4
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты 47,5
Екінші деңгейдегі банктердің қарыз қаражаты 358,1
2. Кіріспе
Осы Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Мемлекет басшысының 2014 жылғы 11 қарашадағы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауын, сондай-ақ "100 нақты қадам" Ұлт жоспары институционалдық реформаларының бесінші бағытын іске асыру мақсатында әзірленді.
Бағдарлама Алматы, Астана, Ақтөбе, Шымкент және Өскемен қалаларын заманауи инфрақұрылымы бар ұлттық және халықаралық деңгейдегі хаб-қалалар ретінде айқындай отырып, елдің макроөңірлерін қалыптастыру арқылы Қазақстанның бірыңғай экономикалық нарығын құруға және мемлекеттік көлік инфрақұрылымын халықаралық көлік жүйесімен интеграциялауды қамтамасыз етуге бағытталған.
Хаб-қалалар макроөңірлердің экономикалық белсенділігінің орталықтары, капитал, ресурстар, озық технологиялар мен көрсетілетін қызметтер шоғырланатын орталықтар болады, көші-қон ағындарының тартылыс нүктелеріне айналады және табиғи урбандалуға ықпал етеді. Макроөңірлердің басқа ірі қалалары немесе екінші деңгейдегі қалалар хаб-қаламен "шұғыла" қағидаты бойынша байланысты болады.
Хаб-қалаларды дамыту және макроөңірлер интеграциясы көлік, индустриялық, тұрғын үй, әлеуметтік және энергетикалық инфрақұрылымдарды тиімді дамыту негізінде қамтамасыз етіледі, құрылыс материалдарына, өнеркәсіп өніміне және жабдыққа елеулі сұраныс тудырады, өңдеу өнеркәсібінің дамуына ықпал етеді.
Жаһандану жағдайында Қазақстан экономикасын әлемдік жүйемен сәтті интеграциялау үшін мультимодальды тасымалдарды дамыта отырып, халықаралық заманауи көлік дәліздері жұмыс істейтін болады.
Іскерлік белсенділікті ұлғайту мақсатында өңдеу өнеркәсібі саласындағы шағын және орта бизнес, ірі кәсіпкерлік үшін қаржыландырудың қолжетімділігін арттыру бойынша жұмыс жалғасады.
Экономиканың жекелеген секторларын (машина жасау, аграрлық), өңдеу өнеркәсібінің отандық экспорттаушыларын қолдау жөніндегі шараларды іске асыру және басқа да іс-шаралар сыртқы нарықтарда конъюнктураның нашарлауы жағдайларында ағымдағы өндіріс көлемін, бар жұмыс орындарын сақтауды және жаңаларын құруды қамтамасыз етеді.
Тұтастай алғанда, инфрақұрылымды дамытуға және кәсіпкерлікті қолдауға мемлекеттік инвестицияларды ұлғайту арқылы Бағдарламаны іске асыру қысқа мерзімді перспективада ғана экономикалық өсуге ықпал етіп қоймай, ұзақ мерзімді перспективада орнықты өсу үшін де алғышарттар жасайды.

Сопутствующие мероприятия для комплексного, синергетического эффекта от реализации инфраструктурных проектов будут осуществляться в рамках действующих программных документов (Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, Государственная программа развития здравоохранения Республики Казахстан "Денсаулық" на 2016 – 2019 годы, Государственная программа развития образования и науки Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы, Программа развития регионов до 2020 года, Единая программа поддержки предпринимательства "Дорожная карта бизнеса – 2020", Программа развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы).

Инфрақұрылымдық жобаларды іске асырудан кешенді, синергетикалық нәтиже алу үшін ілеспе іс-шаралар қолданыстағы бағдарламалық құжаттар (Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған "Денсаулық" мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы, "Бизнестің жол картасы – 2020" кәсіпкерлікті қолдаудың бірыңғай бағдарламасы, Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған бағдарламасы) шеңберінде жүзеге асырылатын болады.

3. Анализ текущей ситуации
В последние годы в Казахстане наблюдается ряд тенденций, требующих развития и модернизации инфраструктуры.
Во-первых, рост численности населения и уровня урбанизации требует опережающего развития городской инфраструктуры.
Во-вторых, рост экономики и экономических связей, высокие транспортные и административные издержки бизнеса, а также новые формирующиеся региональные рынки предопределяют повышение инфраструктурных возможностей страны и предоставление нового уровня транспортных услуг.
В-третьих, растущий грузооборот по направлению Азия-Европа и транзитный потенциал страны обуславливают дальнейшую интеграцию Казахстана в международные транспортно-коммуникационные потоки.
Формирование внутреннего единого рынка в Казахстане затруднено следующими факторами:
недостаток транспортных каналов между регионами, обеспечивающих движение товаров, трудовую миграцию;
разный уровень промышленного развития регионов, влияющий на возникновение региональных диспропорций;
нерациональное расселение населения - наличие дефицита трудовых ресурсов на севере и избыток "рабочих рук" на юге;
неравномерное развитие системы жилищно-коммунальной и социальной сфер.
Показатели макрорегионов за 2013 год
Макрорегион
Население (млн. чел)
Доля в ВВП страны
ВРП на душу населения, долл.США
Южный
6,6
17 %

3. Ағымдағы жағдайды талдау
Соңғы жылдары Қазақстанда инфрақұрылымды дамыту мен жаңғыртуды талап ететін бірқатар үрдістер байқалады.
Біріншіден, халық саны мен урбандалу деңгейінің өсуі қала инфрақұрылымының озыңқы дамуын қажет етеді.
Екіншіден, экономика мен экономикалық байланыстардың өсуі, бизнестің жоғары көліктік және әкімшілік шығыстары, сондай-ақ жаңа қалыптасып келе жатқан өңірлік нарықтар елдің инфрақұрылымдық мүмкіндіктерін арттыруды және жаңа деңгейдегі көлік қызметтерін ұсынуды айқындап берді.
Үшіншіден, Азия-Еуропа бағыты бойынша өсіп келе жатқан жүк айналымы мен елдің транзиттік әлеуеті Қазақстанның халықаралық көліктік-коммуникация легіне одан әрі интеграциялануына себеп болады.
Қазақстанда ішкі бірыңғай нарықтың қалыптасуын мынадай факторлар қиындатады:
өңірлер арасында тауарлар қозғалысын, еңбек көші-қонын қамтамасыз ететін көлік жолдарының жеткіліксіздігі;
өңірлік сәйкессіздіктердің пайда болуына ықпал ететін өңірлердің өнеркәсіптік дамуының әртүрлі деңгейі;
халықтың ұтымды қоныстанбауы – солтүстікте еңбек ресурстарының тапшы болуы және оңтүстікте "жұмыс қолының" шамадан тыс артық болуы;
тұрғын үй-коммуналдық және әлеуметтік салалар жүйесінің біркелкі дамымауы.
Макроөңірлердің 2013 жылғы көрсеткіштері
Макроөңір
Халық (млн. адам)
Елдің ЖІӨ-сіндегі үлесі
Жан басына шаққандағы ЖӨӨ, АҚШ долл.
Оңтүстік
6,6
17 %

7720
Центрально-восточный
3,5
18 %
12030
Западный
2,6
27 %
25660
Северный
2,2
9 %
8907
г.Алматы
1,5
19 %
28523
г.Астана
0,8
10 %
26790
Юг страны является самым густонаселенным макрорегионом, при этом здесь самый низкий ВРП на душу населения (7,7 тыс. долларов США). Меньше всего населения проживает на севере страны. Доля региона в ВВП страны также самая низкая. Центрально-восточный регион на втором месте по численности населения, и здесь генерируется пятая часть ВВП страны. Западный регион находится на третьем месте по численности населения, и он является лидером по вкладу в ВВП страны с высоким ВРП на душу населения. Алматы и Астана лидируют по уровню ВРП на душу населения.
В южном макрорегионе самая низкая урбанизация (35 %) и наименьшая доля экономически активного населения (49 %). Здесь самая низкая по стране обеспеченность жильем (17,5 м²/ чел.).
Одной из основных специализаций экономики региона является сельское хозяйство, доля которого в структуре ВВП составляет более 10 %.
Доступ к питьевой воде обеспечен всего на 49 %.
Производство электроэнергии в регионе обеспечивает только половину необходимой потребности.

7720
Орталық-шығыс
3,5
18 %
12030
Батыс
2,6
27 %
25660
Солтүстік
2,2
9 %
8907
Алматы қаласы
1,5
19 %
28523
Астана қаласы
0,8
10 %
26790
Елдің оңтүстігі халық ең тығыз орналасқан макроөңір болып табылады, бұл ретте мұнда жан басына шаққандағы ЖӨӨ ең төмен (7,7 мың АҚШ доллары). Ең аз халық елдің солтүстігінде тұрады. Өңірдің елдің ЖІӨ-дегі үлесі де ең төмен. Орталық-шығыс өңір халық саны бойынша екінші орында және мұнда ел ЖІӨ-нің бестен бір бөлігі шоғырланған. Батыс өңірі халық саны бойынша үшінші орында және ол жан басына шаққандағы жоғары ЖӨӨ-мен елдің ЖІӨ-не қосатын үлесі бойынша көш бастап отыр. Алматы және Астана жан басына шаққандағы ЖӨӨ деңгейі бойынша алдыңғы қатарда.
Оңтүстік макроөңірде урбандалу деңгейі ең төмен (35 %) және экономикалық тұрғыдан белсенді халықтың үлесі де (49 %) барынша аз. Мұнда ел бойынша тұрғын үймен қамтамасыз етілу де ең төмен (17,5 м2/ адам) болып келеді.
Өңір экономикасының негізгі мамандануының бірі ауыл шаруашылығы болып табылады, оның ЖІӨ құрылымындағы үлесі 10 %-дан асады.
Ауызсуға қолжетімділік бар болғаны 49 %-ға қамтамасыз етілген.
Өңірде электр энергиясын өндіру қажетті көлемінің жартысын ғана қамтамасыз етеді.

Несмотря на то, что более 50 % местного бюджета расходуется на социальную сферу, социальные показатели региона по глубине бедности, материнской и младенческой смертности находятся в аутсайдерах. Дефицит ученических мест самый высокий по стране (33 тыс. мест).
В северном макрорегионе уровень урбанизации составил 47 %. Регион отличается самой низкой продолжительностью жизни (68,7 лет) и низкой рождаемостью (16 чел/1000). Средний возраст в регионе составляет 36 лет. Также наблюдается отрицательное сальдо миграции: с 2009 года выбыло на 21 тысячу людей больше, чем прибыло. Доля экономически активного населения самая высокая по стране (60 %). Регион испытывает дефицит в трудовых ресурсах (4,6 тыс. человек).
На данный макрорегион приходится 72 % обрабатываемых сельхозугодий страны. При этом доля сельского хозяйства в ВРП достигает 30 %.
Более 42 % дорог находится в неудовлетворительном состоянии (Северо-Казахстанская – 44 %, Костанайская – 42 %, Акмолинская – 41 %).
В западном макрорегионе в городах проживает 55 % населения. В регионе высокие продолжительность жизни (70,9 лет) и рождаемость (26 чел/1000). На запад переезжает больше всего людей. Сюда приходится 76 % общереспубликанского объема продукции добывающей промышленности (нефть, газ, удобрения). Нефть и газ составляют более половины ВРП региона (55-60 %).
Высокий уровень заработной платы и отдаленность от других макрорегионов (нет прямого транспортного сообщения с севером и центром страны) являются причиной высоких цен в регионе.
В неудовлетворительном состоянии находится более половины автодорог. При этом их протяженность ежегодно растет.
В регионе слабо развит малый и средний бизнес, его доля в ВРП самая низкая по республике (17 %).
Несмотря на то, что на социальную сферу приходится более 53 % бюджета региона, отмечается недостаток социальной инфраструктуры, в частности, охват дошкольным образованием составляет только 50-70 %.
В центрально-восточном макрорегионе самая высокая доля городского населения (68 %).
Регион является индустриальным центром страны и активно торгует с Россией и Китаем.
Город Астана – наиболее динамично развивающийся регион. С 2000 года население Астаны выросло почти в три раза и составило 5 % населения страны. При этом, в основном в столицу мигрирует молодежь.
Стремительный рост населения вызвал существенную нагрузку на социальную инфраструктуру, а именно на школы, детские сады, поликлиники. Нехватка врачей составляет 19 % от общереспубликанского дефицита.
Несмотря на темпы строительства и высокую обеспеченность населения жильем (25 м² на человека), имеется двухкратный дефицит жилья.

Жергілікті бюджеттің 50 %-ынан астамы әлеуметтік салаға жұмсалатынына қарамастан, кедейшілік шегі, аналар және нәрестелер өлімі бойынша өңірдің әлеуметтік көрсеткіштері соңғы орында тұр. Оқушы орындарының тапшылығы ел бойынша ең жоғары (33 мың орын).
Солтүстік макроөңірде урбандалу деңгейі 47 %-ды құрады. Өңір өмір сүру ұзақтығының ең төмен болуымен (68,7 жас) және бала туу деңгейінің төмендігімен (1000 адамға 16 адам) ерекшеленеді. Өңірде орташа жас 36 жасты құрайды. Сонымен қатар теріс көші-қон сальдосы байқалады: 2009 жылдан бері көшіп келген адамдарға қарағанда, көшіп кеткендер саны 21 мыңға артық. Экономикалық тұрғыдан белсенді халық үлесі ел бойынша ең жоғары (60 %). Өңірде еңбек ресурстарының тапшылығы (4,6 мың адам) сезіледі.
Аталған макроөңірге елдің өңделетін ауыл шаруашылығы алқаптарының 72 %-ы тиесілі. Бұл ретте ЖӨӨ-де ауыл шаруашылығының үлесі 30 %-ға жетеді.
Жолдардың 42 %-дан астамы қанағаттанарлықсыз күйде (Солтүстік Қазақстан – 44 %, Қостанай – 42 %, Ақмола – 41 %).
Батыс макроөңірде қалаларда халықтың 55 %-ы тұрады. Өңірде өмір сүру ұзақтығы (70,9 жас) және бала туу деңгейі (1000 адамға 26 адам) жоғары. Батысқа халықтың ең көбі қоныс аударады. Бұл жерге өндіру өнеркәсібі өнімінің (мұнай, газ, тыңайтқыштар) жалпы республикалық көлемінің 76 %-ы тиесілі. Мұнай және газ өңір ЖӨӨ-сінің жартысынан астамын (55-60 %) құрайды.
Жалақының жоғары деңгейі және басқа макроөңірлерден қашықтығы (елдің солтүстігімен және орталығымен тікелей көлік қатынасы жоқ) өңірдегі бағалардың жоғары болуына себеп болып табылады.
Автомобиль жолдарының жартысынан астамы қанағаттанғысыз күйде. Бұл ретте олардың ұзындығы жыл сайын өсу үстінде.
Өңірде шағын және орта бизнес нашар дамыған, оның ЖӨӨ-дегі үлесі республика бойынша ең төмен (17 %).
Әлеуметтік салаға өңір бюджетінің 53 %-ынан астамы тиесілі болуына қарамастан, әлеуметтік инфрақұрылымның жетіспеушілігі байқалады, атап айтқанда, мектепке дейінгі білім берумен қамту 50-70 %-ды ғана құрайды.
Орталық-шығыс макроөңірде қала халқының үлесі ең жоғары (68 %).
Өңір елдің индустриялық орталығы болып табылады әрі Ресеймен және Қытаймен белсенді сауда жасайды.
Астана қаласы – неғұрлым серпінді дамып келе жатқан өңір. 2000 жылдан бастап Астана халқы үш есе артып, ел халқының 5 %-ын құрады. Бұл ретте елордаға негізінен жастар көшіп келеді.
Халықтың жылдам өсуі әлеуметтік инфрақұрылымға, атап айтқанда, мектептерге, балабақшаларға, емханаларға едәуір салмақ түсірді. Дәрігерлердің жетіспеушілігі жалпыреспубликалық тапшылықтың 19 %-ын құрайды.
Құрылыс қарқынына және халықтың тұрғын үймен қамтылуының жоғары болуына қарамастан (бір адамға 25 м2), тұрғын үй екі есе тапшы.

В столице больше развиты сфера услуг (31 % ВРП) и торговля (22 %). Доля МСБ в ВРП достигает 43 %.
Алматы создает пятую часть ВВП страны и является ее финансовым центром.
В регионе самая высокая доля МСБ, которая генерирует порядка 40 % ВРП.
Тем не менее, неконтролируемая миграция, в особенности из южных регионов, приводит к ситуации, когда город не способен обеспечить население необходимой инфраструктурой.
В Алматы на фоне большого притока трудовых ресурсов из других регионов страны наблюдается высокий уровень безработицы, растет дефицит ученических мест в школах (порядка 10 тысяч). В очереди на детские сады стоят более 50 тысяч детей.
Ввиду инфраструктурных ограничений, масштабов территории и ограниченности ресурсов одновременное развитие всех областей и выравнивание экономики регионов на нынешнем этапе являются труднореализуемой задачей. Даже в несопоставимых по размерам государствах западной Европы такое развитие заняло несколько столетий.
В мировой практике разработан широкий инструментарий региональной политики, в том числе меры по устойчивому территориально-пространственному развитию. При этом, в развитых государствах основной упор делается на подтягивание слабых к сильным территориям, широко используется политика развития перспективных полюсов роста и одновременного выравнивания социально-экономических диспропорций в уровне развития отдельных регионов.
Для формирования единого рынка страны и одним из вариантов возможной политики снижения региональных диспропорций является территориальное развитие страны по "лучевому" принципу с созданием городов-хабов, которые станут центрами притяжения в макрорегионах.
Для территориального развития страны по "лучевому" принципу и интеграции макрорегионов необходима развитая тесно взаимосвязанная инфраструктура.
Вклад в развитие инфраструктуры также будет оправдан в условиях повышения внешних рисков, связанных с замедлением темпов роста мировой экономики, и ухудшения конъюнктуры мировых рынков. С другой стороны развитие инфраструктуры станет своеобразным стимулом для обеспечения устойчивого роста экономики Казахстана в среднесрочном периоде.
Актуальность развития инфраструктуры подтверждает международный опыт.
Так, анализ проводимых в настоящее время реформ в развитых и развивающихся экономиках мира свидетельствует о переориентации экономической политики на поддержку отраслей, которые создают наибольший мультипликативный эффект для роста экономики и занятости. Это, прежде всего, инфраструктурные проекты.
На прошедших 8-12 октября 2014 года ежегодных встречах МВФ и Всемирного Банка в Вашингтоне (США) основной рекомендацией развитым и развивающимся странам стала необходимость поддержать в ближайшие годы развитие инфраструктуры как основного источника деловой и экономической активности.

Елордада көрсетілетін қызметтер саласы (ЖӨӨ-нің 31 %) және сауда (22 %) жақсы дамыған. ЖӨӨ-дегі ШОБ үлесі 43 %-ға жетеді.
Алматы елдің ЖІӨ-сінің бестен бір бөлігін құрайды және оның қаржы орталығы болып табылады.
Өңірдегі ШОБ үлесі ең жоғары, ол ЖӨӨ-нің шамамен 40 %-ын өндіреді.
Дегенмен, бақыланбайтын көші-қон, әсіресе, оңтүстік өңірлерден көшіп-қону қала халықты қажетті инфрақұрылыммен қамтамасыз ете алмайтын жағдайға алып келеді.
Алматыда елдің басқа өңірлерінен еңбек ресурстарының көптеп келуіне байланысты жұмыссыздықтың жоғары деңгейі байқалады, мектептерде оқушы орындарының тапшылығы өсу үстінде (шамамен 10 мың). Балабақшаға кезекте 50 мыңнан астам бала тұр.
Инфрақұрылымдық шектеулерге, аумақтың ауқымына және ресурстардың шектеулігіне байланысты барлық облыстарды бір мезгілде дамытуға және өңірлер экономикасын теңестіру қазіргі кезеңде іске асырылуы қиын міндет болып отыр. Көлемі жағынан салыстыруға келмейтін Батыс Еуропа мемлекеттерінің өзінде мұндай даму бірнеше жүзжылдыққа созылды.
Әлемдік практикада өңірлік саясаттың ауқымды құралдары, оның ішінде орнықты аумақтық-кеңістікте даму бойынша шаралар әзірленген. Бұл ретте дамыған мемлекеттерде әлсіздерді қуатты аумақтарға тартуға баса назар аударылады, перспективалы өсу полюстерін дамыту және жекелеген өңірлерді дамыту деңгейінде әлеуметтік-экономикалық сәйкессіздіктерді бір мезгілде теңестіру саясаты кеңінен пайдаланылуда.
Елдің бірыңғай нарығын қалыптастыру үшін макроөңірлерде тартылыс орталықтарына айналатын хаб-қалаларды құра отырып, "шұғыла" қағидаты бойынша елді аумақтық дамыту өңірлік сәйкессіздіктерді азайтудың ықтимал саясаты нұсқаларының бірі болып табылады.
Елді "шұғыла" қағидаты бойынша аумақтық дамыту және макроөңірлерді ықпалдастыру үшін өзара тығыз байланысқан дамыған инфрақұрылым қажет.
Әлемдік экономиканың өсу қарқынының баяулауымен байланысты сыртқы тәуекелдер ұлғайған және әлемдік нарықтар конъюнктурасы нашарлаған жағдайларда да инфрақұрылымды дамытуға қосқан үлес ақталады. Екінші жағынан инфрақұрылымды дамыту орта мерзімді кезеңде Қазақстан экономикасының орнықты өсуін қамтамасыз ету үшін өзіндік түрткі болмақ.
Инфрақұрылымды дамытудың өзектілігін халықаралық тәжірибе де растайды.
Мәселен, қазіргі уақытта әлемнің дамыған және дамушы экономикаларында жүргізіліп жатқан реформаларды талдау экономикалық саясаттың экономиканың және жұмыспен қамтудың өсуіне ең көп мультипликативті әсер ететін салаларды қолдауға қайта бағдарланғанын айғақтайды. Бұл, ең алдымен, инфрақұрылымдық жобалар.
2014 жылғы 8-12 қазанда Вашингтонда (АҚШ) өткен ХВҚ мен Дүниежүзілік Банктің жыл сайынғы кездесулерінде таяудағы жылдары іскерлік және экономикалық белсенділіктің негізгі көзі ретінде инфрақұрылымның дамуын қолдау қажеттігі дамыған және дамушы елдерге басты ұсыным болды.

В отчете ВЭФ "The Global Competitiveness Report 2014 – 2015" по критерию "качество базовой инфраструктуры" Казахстан занимает 62-е место из 144 стран мира.
В этой связи необходимо дальнейшее развитие базовой инфраструктуры в целях повышения эффективности экономики и роста деловой активности в стране.
Большая часть казахстанских автомобильных и железных дорог была спроектирована и построена в советский период. Так система автомобильных и железных дорог была направлена в основном на связь юга и севера страны, что стало причиной слабого развития транспортных коммуникаций с другими регионами страны.
Таким образом, необходимо обеспечить "лучевой" подход развития инфраструктуры, исходя из направления развития макрорегионов.
На сегодняшний день протяженность автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан составляет 95,3 тыс. км автодорог, в том числе 24,1 тыс. км республиканского значения и 71,2 тыс. км областного и районного значения.
Основными проблемами имеющейся транспортной инфраструктуры являются ее высокий износ и низкая пропускная способность. Износ казахстанских автомобильных дорог на сегодня составляет 33 %, что не дает возможности развитию грузоперевозок в стране. Имеющаяся автодорожная инфраструктура нуждается в реконструкции существующих автомобильных дорог, обеспечении их сохранности и строительстве новых.
Для снижения износа автодорог за период с 2001 по 2014 годы отремонтировано 58 тыс. км автодорог общего пользования, из них полностью восстановлено 14,8 тыс. км, что привело к улучшению состояния автодорог общего пользования на 31 %.
На сегодня все крупные города страны связаны между собой существующими дорогами. Однако дороги, связывающие города-хабы, необходимо реконструировать и перевести на более высокую техническую категорию в зависимости от прогнозируемого увеличения среднесуточной интенсивности движения транспортных средств. Это позволит увеличить пропускную способность и приведет к снижению уровня смертности при ДТП.
Вместе с тем, наряду с улучшением технического состояния автомобильных дорог необходимо обращать внимание на повышение безопасности на автодорогах, снижение уровня аварийности и оказание своевременной помощи пострадавшим при ДТП.
Основными факторами, обуславливающими высокий уровень аварийности на транспорте, являются низкая квалификация и дисциплина участников транспортного процесса, недостаточная материально-техническая оснащенность органов транспортного контроля, а также физический износ и неудовлетворительное техническое состояние транспортных средств.
Для повышения безопасности автодорог и снижения неудовлетворительного состояния автомобильных дорог требуются своевременный ремонт и надлежащее содержание. Ущерб от ненормативного содержания дороги сокращает срок ее службы более чем на 30 % – с 15 до 10 лет. Ежегодный охват ремонтом составляет только 1 000 км дорог республиканского значения, соответственно, для охвата всей сети потребуется не менее 20 лет, вместо рекомендуемых 5-7 лет. Несоблюдение межремонтных сроков приводит к ежегодному накапливанию дефектов, восстановление которых государству обходится в 2 раза дороже.

ДЭФ "The Global Competitiveness Report 2014 – 2015" есебінде "базалық инфрақұрылым сапасы" деген өлшемшарт бойынша Қазақстан әлемнің 144 елінің ішінде 62-орында тұр.
Осыған байланысты елде экономиканың тиімділігін арттыру және іскерлік белсенділікті өсіру мақсатында базалық инфрақұрылымды одан әрі дамыту қажет.
Қазақстандық автомобиль жолдары мен теміржолдардың басым бөлігі кеңес заманында жобаланып, салынған. Айталық, автомобиль жолдары мен теміржолдар жүйесі негізінен елдің оңтүстігі мен солтүстігін байланыстыруға бағытталған, бұл елдің басқа өңірлерімен көліктік коммуникациялардың нашар дамуына себеп болды.
Осылайша, макроөңірлерді дамыту бағыттарын негізге ала отырып, инфрақұрылымды дамытудың "шұғыла" тәсілін қамтамасыз ету қажет.
Бүгінгі таңда Қазақстан Республикасының жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 95,3 мың км-ді құрайды, оның ішінде 24,1 мың км – республикалық маңызы бар жолдар және 71,2 мың км – облыстық және аудандық маңызы бар жолдар.
Қазіргі көлік инфрақұрылымының негізгі проблемалары оның тым тозғандығы және өткізу қабілетінің төмендігі болып табылады. Қазақстан автомобиль жолдарының тозуы бүгінгі таңда 33 %-ды құрайды, бұл елде жүк тасымалының дамуына мүмкіндік бермейді. Қазіргі автожол инфрақұрылымы қолданыстағы автомобиль жолдарын реконструкциялауды, оларды сақтауды және жаңаларын салуды қажет етеді.
2001 – 2014 жылдар аралығындағы кезеңде автожолдардың тозуын азайту үшін жалпыға ортақ пайдаланылатын 58 мың км жол жөнделді, оның ішінде 14,8 мың км толық қалпына келтірілген, бұл жалпыға ортақ пайдаланылатын автожолдар жай-күйінің 31 %-ға жақсаруына әкелді.
Бүгінде еліміздің барлық ірі қалалары қолданыстағы жолдар арқылы өзара байланыста. Алайда, көлік құралдары қозғалысының орташа тәуліктік қарқындылығының болжамды артуына қарай хаб-қалаларды байланыстыратын жолдарды реконструкциялап, неғұрлым жоғары техникалық санатқа ауыстыру қажет. Бұл өткізу қабілетін арттыруға мүмкіндік береді және жол-көлік оқиғасы кезіндегі өлім-жітім деңгейінің төмендеуіне әкеледі.
Сонымен қатар, автомобиль жолдарының техникалық жағдайын жақсартумен қатар, автожолдардағы қауіпсіздікті арттыруға, авария деңгейін төмендетуге және жол-көлік оқиғасы кезінде зардап шеккендерге дер кезінде көмек көрсетуге назар аудару қажет.
Көлік процесіне қатысушылар біліктілігінің жеткіліксіздігі мен тәртібінің төмендігі, көліктік бақылау органдарының материалдық-техникалық жағынан жеткіліксіз жарақтандырылуы, сондай-ақ көлік құралдарының физикалық тозуы және қанағаттанғысыз техникалық жай-күйі көліктегі авариялылықтың жоғары деңгейіне себепкер негізгі факторлар болып табылады.
Автожолдардың қауіпсіздігін арттыру және автомобиль жолдарының қанағаттанғысыз жай-күйін төмендету үшін уақтылы жөндеу жұмыстары және тиісінше күтіп ұстау талап етіледі. Жолды нормативтік емес жағдайда ұстаудан келтірілетін нұқсан оның қызмет ету мерзімін 30 %-дан артық, 15 жылдан 10 жылға дейін қысқартады. Жыл сайынғы жөндеумен қамту республикалық маңызы бар жолдың 1000 км ғана құрайды, тиісінше барлық желіні қамту үшін ұсынылған 5-7 жылдың орнына кем дегенде 20 жыл қажет. Жөндеуаралық мерзімдердің сақталмауы жыл сайын ақаулықтардың жинақталуына әкеледі, оларды қалпына келтіру мемлекет үшін 2 есе қымбатқа түседі.

По сравнению с республиканской сетью (внедрена система пятиступенчатого контроля качества: ((I) подрядчик; (II) заказчик, (III) независимый технический надзор, (IV) авторский надзор, (V) РГУ "Облжоллаборатория") на местной и улично-дорожной сети организован только 3-х и 4-х ступенчатый контроль качества, поскольку более 50 % жизненного цикла дороги зависит от качества работ и материалов, отсутствие одной из ступеней повышает риск преждевременного разрушения дороги.
Кроме того, характерны низкий уровень автоматизации процессов контроля качества дорожного строительства и эксплуатации, прозрачности, а также отсутствие системы управления рисками в дорожном секторе.
В настоящее время вдоль автомобильных дорог республиканского значения расположены более трех тысяч объектов сервиса, из которых 35 % - автозаправочные станции, 47 % - пункты торговли и питания, 4 % - гостиницы, 9 % - станции технического обслуживания и 5 % - автостоянки.
При этом только 70 объектов могут оказывать полный спектр сервисных услуг и соответствуют международным требованиям. Большинство объектов сервиса не соответствует требованиям национального стандарта, что не позволяет в настоящее время создать благоприятные условия для пользователей дорог.
Построение эффективной транспортно-логистической системы по "лучевому" подходу, исходя из направления развития макрорегионов, позволит оптимизировать цепочку поставок и значительно сократить транспортные расходы и время транспортировки.
Для этого целесообразно рассмотреть возможность строительства между городами-хабами прямых дорог. К примеру, на сегодня дорога от Астаны до Актобе проложена через Костанай. Строительство прямой дороги через Аркалык, Иргиз, Шалкар, Кандыагаш сократило бы время пути между этими городами на 7 часов.
Направление Актобе - Шымкент реконструировано в рамках реализации проекта Западная Европа – Западный Китай и переведено в 1-ую и 2-ую технические категории. По направлению Шымкент – Алматы ведутся строительные работы, которые будут завершены в 2016 году, и дорога будет переведена в 1-ую техническую категорию.
Состояние автомобильных дорог Республики Казахстан
На сегодня ведутся работы по строительству республиканских трасс для улучшения сообщений Астаны с регионами. Это – проекты Центр – Юг , Центр – Восток и Центр – Запад.
В городах-хабах имеются 11 автовокзалов: в Шымкенте – 5 автовокзалов, Алматы – 2 автовокзала, Актобе – 2 автовокзала и 2 автостанции, соответствующие предъявляемым требованиям, 3 автовокзала города Усть-Каменогорска и автовокзал города Астаны не соответствуют предъявляемым требованиям.

Республикалық желімен салыстырғанда (сапаны бақылаудың бес қадамдық жүйесі енгізілген: (I) мердігер; (II) тапсырыс беруші, (III) тәуелсіз техникалық қадағалау, (IV) авторлық қадағалау, (V) "Облжолзертхана" РММ) жергілікті және көше-жол желісінде сапаны бақылаудың 3 және 4 қадамдық қана жүйесі ұйымдастырылған, жолдың қызмет ету кезеңінің 50 %-дан астамы жұмыстар мен материалдардың сапасына байланысты болғандықтан, сатылардың бірінің болмауы жолдың мерзімінен бұрын бүліну тәуекелін арттырады.
Бұдан басқа, жол құрылысының және оны пайдаланудың сапасын бақылау процестерін автоматтандырудың, ашықтығының төмен деңгейі, сондай-ақ жол секторында тәуекелдерді басқару жүйесінің болмауы тән.
Қазіргі уақытта республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында үш мыңнан астам сервис объектісі орналасқан, оның ішінде 35 % – автожанармай құю станциялары, 47 % – сауда және тамақтану пункттері, 4 % – қонақүйлер, 9 % – техникалық қызмет көрсету станциялары және 5 % – автотұрақтар.
Бұл ретте тек 70 объект толық сервистік қызмет көрсете алады және халықаралық талаптарға сәйкес келеді. Сервистің көптеген объектілері ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес келмейді, бұл қазіргі уақытта жолдарды пайдаланушыларға қолайлы жағдайлар жасауға мүмкіндік бермейді.
Макроөңірлерді дамыту бағыттарын ескере отырып, "шұғыла" тәсілі бойынша тиімді көліктік-логистикалық жүйені құру жеткізу тізбегін оңтайландыруға және көлік шығыстары мен тасымалдау уақытын айтарлықтай қысқартуға мүмкіндік береді.
Ол үшін хаб-қалалар арасында тура жолдар салу мүмкіндігін қарастырған жөн. Мысалы, бүгінгі күні Астанадан Ақтөбеге дейінгі жол Қостанай арқылы салынған. Арқалық, Ырғыз, Шалқар, Қандыағаш арқылы тура жол салу бұл қалалардың арасындағы жол жүру уақытын 7 сағатқа қысқартар еді.
Ақтөбе – Шымкент бағыты Батыс Еуропа – Батыс Қытай жобасын іске асыру шеңберінде реконструкцияланып, 1 және 2-техникалық санаттарға көшірілді. Шымкент – Алматы бағыты бойынша құрылыс жұмыстары жүргізілуде, олар 2016 жылы аяқталатын болады және жол 1 – техникалық санатқа көшіріледі.
Қазақстан Республикасы автомобиль жолдарының жай-күйі
Бүгінгі күні Астананың өңірлермен қатынасын жақсарту үшін республикалық трассалар салу жұмысы жүргізілуде. Бұлар Орталық – Оңтүстік, Орталық – Шығыс және Орталық – атыс жобалары.
Хаб-қалаларда қойылатын талаптарға сәйкес келетін 11 автовокзал бар: Шымкентте - 5 автовокзал, Алматыда - 2 автовокзал, Ақтөбеде - 2 автовокзал және 2 автостанция, Өскемен қаласының 3 автовокзалы және Астана қаласының автовокзалы қойылатын талаптарға сәйкес келмейді.

Пропускная способность действующего автовокзала города Астаны составляет 36 тыс. пассажиров в месяц. В связи с нарастающей потребностью в перевозке пассажиров в межгородском автосообщении в 2015 – 2018 годах в г. Астане планируется строительство 2-х новых однотипных автовокзалов. Пропускная способность каждого будет на уровне 135 тыс. пассажиров в месяц. В этой связи, в городе Астане будут 3 автовокзала, которые позволят обслужить до 3 млн. пассажиров в год, в том числе из расчета роста населения согласно прогнозу.
В городе Алматы функционирует два автовокзала. Пропускная способность одного автовокзала составляет 500 тыс. пассажиров в месяц по 47 маршрутам. Пропускная способность второго автовокзала составляет 400 тыс. пассажиров в месяц по 14 маршрутам. Вместе с тем, в целях урегулирования потоков движения автомобильного транспорта, передвигающегося по городу Алматы, планируется строительство 3 автовокзалов и 3 автостанций. Указанные автовокзалы полностью обеспечивают потребность в автобусных перевозках пассажиров, а имеющиеся резервы пропускной способности обеспечат потребность населения в 2020 году.
Пропускная способность автовокзала г. Актобе составляет 250 тыс. пассажиров в месяц. Для развития внутриобластных автобусных сообщений планируется строительство 3 автостанций и 6 пунктов обслуживания пассажиров до 2019 года.
В городе-хабе Шымкенте, наоборот, автобусные перевозки развиты и имеют спрос у населения. В городе насчитываются 5 автовокзалов общей пропускной способностью 110 тысяч пассажиров в месяц. По оценочным данным загрузка имеющихся автовокзалов не превышает 50 % от максимальной пропускной способности автовокзалов. В этой связи, при увеличении численности населения города и спроса на автобусные перевозки имеющаяся инфраструктура будет способна оказать соответствующие услуги.
В городе Усть-Каменогорске на сегодняшний день функционируют 3 автовокзала, общая пропускная способность которых составляет 105 тыс. пассажиров. Указанные автовокзалы полностью обеспечивают потребность, также имеются резервы, которые позволят обслуживать пассажиров при увеличении численности населения. Учитывая популярность автобусных перевозок, в данном регионе также планируется строительство 1 автостанции и 12 пунктов обслуживания пассажиров до 2019 года.
Для работы казахстанских автоперевозчиков на международном рынке создана правовая база на основе 59 международных договоров, из которых 40 двусторонние и 19 многосторонние.
Международные перевозки грузов осуществляют порядка 3 тыс. компаний с парком более 12 тыс. автотранспортных средств.
Для удовлетворения потребностей казахстанских перевозчиков ежегодно производится обмен бланками разрешений с компетентными органами транспорта порядка 40 иностранных государств.

Астана қаласының қолданыстағы автовокзалының өткізу қабілеті айына 36 мың жолаушыны құрайды. Жолаушыларды қалааралық автоқатынаспен тасымалдаудың артып келе жатқан қажеттілігіне байланысты 2015 – 2018 жылдары Астана қаласында біртипті жаңа 2 автовокзал салу жоспарланып отыр. Олардың әрқайсысының өткізу қабілеті айына 135 мың жолаушы деңгейінде болады. Осыған байланысты Астана қаласында жылына 3 млн. дейін жолаушыға қызмет көрсетуге мүмкіндік беретін, оның ішінде болжамға сәйкес халық санының өсуіне байланысты 3 автовокзал болады.
Алматы қаласында екі автовокзал жұмыс істейді. Бір автовокзалдың өткізу қабілеті 47 бағдар бойынша айына 500 мың жолаушыны құрайды. Екінші автовокзалдың өткізу қабілеті 14 бағдар бойынша айына 400 мың жолаушыны құрайды. Сонымен бірге Алматы қаласында жүретін автомобиль көлігінің қозғалыс лектерін реттеу мақсатында 3 автовокзал мен 3 автостанция салу жоспарланып отыр. Көрсетілген автовокзалдар жолаушыларды автобуспен тасымалдаудағы қажеттілікті толық қамтамасыз етеді, ал өткізу қабілетінің қолда бар резервтері 2020 жылы халықтың қажеттілігін қамтамасыз ететін болады.
Ақтөбе қаласы автовокзалының өткізу қабілеті айына 250 мың жолаушыны құрайды. Облысішілік автобус қатынастарын дамыту үшін 2019 жылға дейін 3 автостанция мен жолаушыларға қызмет көрсететін 6 пункт салу жоспарлануда.
Шымкент хаб-қаласында керісінше, автобус тасымалдары дамыған және халық сұранысына ие. Қалада жалпы өткізу қабілеті айына 110 мың жолаушыны құрайтын 5 автовокзал бар. Бағалау деректері бойынша қолданыстағы автовокзалдардың жүктемесі автовокзалдардың ең жоғары өткізу қабілетінің 50 %-ынан аспайды. Осыған байланысты қала халқының саны және автобус тасымалдарына сұраныс артқан жағдайда қолданыстағы инфрақұрылым тиісті қызметтерді көрсетуге қабілетті болады.
Өскемен қаласында бүгінгі күні 3 автовокзал жұмыс істейді, олардың жалпы өткізу қабілеті 105 мың жолаушыны құрайды. Көрсетілген автовокзалдар қажеттілікті толығымен қамтамасыз етеді, сондай-ақ халық саны ұлғайған кезде жолаушыларға қызмет көрсетуге мүмкіндік беретін резервтер бар. Бұл өңірде автобус тасымалдарының жиі пайдаланылатынын ескере отырып, 2019 жылға дейін 1 автостанция мен жолаушыларға қызмет көрсететін 12 пункт салу да жоспарлануда.
Қазақстандық автотасымалдаушылардың халықаралық нарықта жұмыс істеуі үшін 59 халықаралық шарт негізінде құқықтық база жасалды, оның ішінде 40 – екіжақты және 19 – көпжақты болып табылады.
Паркінде 12 мыңнан астам автокөлік құралы бар 3 мыңға жуық компания халықаралық жүк тасымалдарын жүзеге асырады.
Қазақстандық тасымалдаушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жыл сайын шамамен 40 шет мемлекеттің көлік саласындағы құзыретті органдарымен рұқсат бланкілерімен алмасу жүзеге асырылады.

Доля отечественных перевозчиков в 2012 году по сравнению с 2011 годом возросла на 2,8 % и составила 36 %, в 2013 и 2014 годах составила соответственно 37,5 % и 38,5 % и в 2014-2015 годах составила соответственно 38,5 % и 39 %.
Положение Казахстана между крупнейшими торговыми партнерами - Китаем и странами ЕС диктует главный вызов для развития транспортно- логистической системы страны. На сегодняшний день доля Казахстана в обеспечении транзита объема торговли между Китаем и ЕС незначительна, а подавляющая часть импорта из Китая в ЕС следует по морю через Суэцкий канал.
В настоящее время в Казахстане функционируют 5 железнодорожных и 6 автомобильных международных транспортных коридоров.
Реализация транзитного и экспортного потенциала Казахстана, а также поддержание экономического роста требуют от транспортно-логистической системы высокой интеграции в ключевые международные транспортные коридоры, в том числе и для влияния на распределение грузопотоков, высокой скорости, своевременности, доступности и надежности перевозки, а также удобства пользования транспортными услугами.
Все это должно параллельно реализовываться с развитием таможенной и пограничной службы, устранением нефизических барьеров и развитием соответствующей инфраструктуры.
Существующая система подачи и выдачи таможенных деклараций характеризуется отсутствием механизмов "Е-окна", а также взаимодействия между государственными органами и участниками внешнеэкономической деятельности, которые позволили бы однократно представлять документы в стандартизованном виде через Единый пропускной канал для получения разрешительных документов, также информационной системы электронного декларирования товаров при экспорте и импорте и представлением на бумажных носителях значительного объема документов государственным органам.
Оснащение и строительство казахстанских пунктов пропуска производились без общего единого комплексного решения. Как правило, существующие пункты пропуска на Государственной границе Республики Казахстан строились на местах бывших пунктов пропуска, существовавших еще в советский период, и часто в непосредственной близости к населенным пунктам. Территория действующих пунктов пропуска ограничена и зажата прилегающими жилыми домами. В течение ряда лет технические средства устанавливались в пунктах пропуска на свободные места без учета современных требований, предъявляемых к технологии таможенного контроля, что приводило к скрещиванию потоков автотранспортных средств.
Для увеличения пропускной способности необходимы развитие инфраструктуры пунктов пропуска, а также разделение потоков грузового транспорта от пассажирского путем выделения отдельных полос для пассажирского транспорта, грузового транспорта и в отдельных пунктах пропуска - полос для негабаритного транспорта.
В автомобильных пунктах пропуска требуется построить новые и реконструировать имеющиеся пассажирские терминалы. Также, в некоторых пунктах пропуска есть необходимость реконструкции грузовых терминалов.
Кроме того, потребуются расширение и строительство подъездных дорог, мостов для возможности перестроения транспортных средств до въезда на территорию пункта пропуска и после выезда из него с учетом перспектив развития пункта пропуска и обеспечения пропуска максимального количества транспортных средств в часы пик. Для эффективного управления движением транспорта и пассажиропотока пункты пропуска необходимо оборудовать средствами регулирования дорожного движения (разметка, светофоры, знаки, указатели).       Для реализации вышеуказанных мероприятий требуется расширение территорий пунктов пропуска.
На данный момент сохранность казахстанских автомобильных дорог обеспечивается передвижными постами транспортного контроля, однако в связи с изношенностью постов обеспечить полный контроль не представляется возможным.
Ежегодно с помощью передвижных постов выявляются многочисленные нарушения транспортного законодательства Республики Казахстан.

2011 жылмен салыстырғанда 2012 жылы отандық тасымалдаушылардың үлесі 2,8 %-ға артып, 36 %-ды құрады, 2013 және 2014 жылдары тиісінше 37,5 % және 38,5 %-ды құрады, 2014 – 2015 жылдары тиісінше 38,5 % және 39 %-ды құрады.
Аса ірі сауда әріптестері Қытай мен ЕО елдері арасындағы Қазақстанның жағдайы елдің көліктік-логистикалық жүйесін дамыту үшін негізгі міндетті қояды. Бүгінгі күні Қытай мен ЕО арасында сауда көлемінің транзитін қамтамасыз етудегі Қазақстанның үлесі шамалы, ал Қытайдан ЕО-ға импорттың басым бөлігі Суэц арнасы арқылы теңізбен кетеді.
Қазіргі уақытта Қазақстанда 5 халықаралық теміржол мен 6 автомобиль көлік дәлізі жұмыс істейді.
Қазақстанның транзиттік және экспорттық әлеуетін іске асыру, сондай-ақ экономикалық өсуді қолдау, оның ішінде жүк ағындарын бөлуге ықпал ету, тасымалдаудың жоғары жылдамдығы, уақтылығы, қолжетімділігі және сенімділігі, сондай-ақ көлік қызметін пайдаланудың ыңғайлылығы үшін де көліктік-логистикалық жүйенің негізгі халықаралық көлік дәліздеріне барынша интеграциялануын талап етеді.
Осының барлығы кеден және шекара қызметін дамытумен, физикалық емес кедергілерді жоюмен және тиісті инфрақұрылымды дамытумен қатар іске асырылуға тиіс.
Кедендік декларацияларды берудің және алудың қолданыстағы жүйесі "Е-терезе" тетігінің, сондай-ақ рұқсат құжаттарын алу үшін Бірыңғай өту арнасы арқылы стандартталған түрде құжаттарды бір рет тапсыруға мүмкіндік беретін мемлекеттік органдар мен сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларының арасындағы өзара іс-қимылдың, сондай-ақ экспорт пен импорт кезінде тауарларды электрондық декларациялаудың ақпараттық жүйесінің болмауымен және мемлекеттік органдарға елеулі құжаттар көлемін қағаз жеткізгіште ұсынумен сипатталады.
Қазақстандық өткізу пункттерін жарақтандыру мен олардың құрылысы ортақ бірыңғай кешенді шешімсіз жүргізілген. Әдетте, Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасындағы қазіргі өткізу пункттері кеңестік кезеңде болған бұрынғы өткізу пункттерінің орнына және көбінесе елді мекендерге тікелей жақын салынған. Қазіргі өткізу пункттерінің аумағы шектелген және іргелес тұрғын үйлердің ортасында қалған. Бірнеше жылдар бойы техникалық құралдар кедендік бақылау технологияларына қойылатын заманауи талаптарды есепке алмай, өткізу пункттеріндегі бос орындарға орнатылып келді, бұл автокөлік құралдары легінің қиылысуына әкелді.
Өткізу қабілетін ұлғайту үшін өткізу пункттерінің инфрақұрылымын дамыту, сондай-ақ жолаушылар көлігі, жүк көлігі үшін жеке жолақтар бөлу және жекелеген өткізу пункттерінде габаритті емес көлікке жолақ бөлу арқылы жүк көлігінің ағынын жолаушылар көлігі ағынынан бөлу қажет.
Автомобиль өткізу пункттерінде жаңа жолаушылар терминалын салу және қолданыстағыларын реконструкциялау талап етіледі. Сондай-ақ кейбір өткізу пункттерінде жүк терминалдарын реконструкциялау қажеттілігі бар.
Бұдан басқа өткізу пунктін дамыту перспективаларын және қарбалас сағаттарда көлік құралдарының көп санының өтуін қамтамасыз етуді ескере отырып, өткізу пункті аумағына кіргенге дейін және одан шыққаннан кейін көлік құралдарының орын ауыстыру мүмкіндігі үшін кіреберіс жолдар мен көпірлерді кеңейту және салу қажет. Көлік және жолаушылар легі қозғалысын тиімді басқару үшін жол қозғалысын реттеу құрылғыларымен (белгілеулер, бағдаршамдар, белгілер, нұсқаулар) жабдықтау қажет.
Жоғарыда көрсетілген іс-шараларды іске асыру үшін өткізу пункттерінің аумақтарын кеңейту талап етіледі.
Қазіргі уақытта қазақстандық автомобиль жолдарының сақталуын көліктік бақылаудың жылжымалы бекеттері қамтамасыз етеді, алайда бекеттердің тозуына байланысты толық бақылауды қамтамасыз ету мүмкін емес.
Жыл сайын Қазақстан Республикасы көлік заңнамасының бірқатар бұзылуы жылжымалы бекеттердің көмегімен анықталуда.

В 2013 году выявлено 10114 нарушений, в 2014 – 8721, в 2015 – 11366, за 3 месяца 2016 года – 3565.
Передвижные посты транспортного контроля были закуплены в 2010 году в количестве 16 штук, в 2012 году – 8 и в 2013 году – 8. Учитывая, что большинство постов осуществляет контроль в круглосуточном режиме и тяжелых условиях, изношенность постов составляет 70-80 %.
Эксплуатационная длина железных дорог Казахстана составляет 14,9 тыс. км, в том числе двухпутных линий – 4,9 тыс. км, электрифицированных линий – 4,216 тыс. км. Так, в период с 1999 по 2008 годы построены железнодорожные линии "Аксу – Дегелен", соединяющие северо-восточный и восточный регионы, "Хромтау – Алтынсарин", соединяющие северную и западную части страны, "Шар – Усть-Каменогорск", сформировавшие единую: железнодорожную инфраструктуру восточного региона. Данные линии позволили исключить необходимость задействования российской железной дороги для перевозок грузов и пассажиров между указанными регионами.
Вместе с тем, в 2012 году для развития международных перевозок были построены дополнительные железнодорожные "выходы" на мировые рынки, такие как "Узень – Государственная граница Республики Казахстан с Туркменистаном", обеспечивающий прямой маршрут с запада Казахстана до Персидского залива через Туркменистан и Иран, и "Жетыген – Коргас", позволивший создать второй пункт пропуска на казахстанско-китайской границе.
В рамках развития внутренней и внешней терминальной сети в центрах консолидации и дистрибуции грузопотоков создан казахстанско-китайский логистический терминал в порту Ляньюньган, в котором за 2016 год обработано 176 тыс. ДФЭ и за 2017 год 221,7 тыс. ДФЭ.
В 2015 году введена в постоянную эксплуатацию железнодорожная линия "Аркалык – Шубарколь", которая напрямую связала центральный и северный регионы страны.
В 2015 году построена новая железнодорожная линия Боржакты – Ерсай протяженностью 14 км, которая соединяет перспективный паромный комплекс Курык с железнодорожной магистралью и в дальнейшем позволит обслуживать строящиеся производства, планируемые к размещению в непосредственной близости с территорией порта Курык.
В 2016 году введена в постоянную эксплуатацию железнодорожная линия "Жезказган – Бейнеу", которая связала между собой центр и запад страны. Ввод данной магистрали обеспечил формирование кратчайшего железнодорожного сообщения из Центрального Казахстана в порт Актау до границы с Туркменистаном и в страны Персидского залива, а также сформировал основной каркас железных дорог страны.
В 2017 году в целях повышения пропускной способности линии, используемой для транзитных перевозок по направлению Китай – страны Центральной Азии, запущена вторая линия на участке "Алматы-1 – Шу" протяженностью 110 км. Данная линия повысит привлекательность казахстанского маршрута для иностранных грузоотправителей за счет сокращения сроков доставки и, соответственно, снижения транспортных расходов.

2013 жылы – 10114, 2014 жылы – 8721, 2015 жылы – 11366, 2016 жылдың 3 айы ішінде 3565 бұзушылық анықталды.
2010 жылы – 16, 2012 жылы – 8, 2013 жылы 8 дана көліктік бақылаудың жылжымалы бекеттері сатып алынды. Бекеттердің көбі тәуліктік режимде және қиын жағдайларда бақылауды жүзеге асыратындығын ескере отырып, бекеттердің тозуы 70 – 80 % құрайды.
Қазақстандағы пайдаланылатын теміржолдар ұзындығы 14,9 мың км, оның ішінде екі жолды желілер - 4,9 мың км, электрленген желілер – 4,216 мың км құрайды. Айталық, 1999 жылдан 2008 жылға дейінгі кезеңде солтүстік-шығыс және шығыс өңірлерін байланыстыратын "Ақсу – Дегелең", елдің солтүстік және батыс бөліктерін байланыстыратын "Хромтау – Алтынсарин", шығыс өңірлерінің бірыңғай теміржол инфрақұрылымын қалыптастырған "Шар – Өскемен" теміржолдары салынды. Бұл желілер көрсетілген өңірлер арасында жүк пен жолаушылар тасымалы үшін Ресей темір жолдарын пайдалану қажеттілігін жоюға мүмкіндік берді.
Сонымен бірге 2012 жылы халықаралық тасымалдарды дамыту үшін Қазақстанның батысынан Түрікменстан мен Иран арқылы Парсы шығанағына дейін тікелей бағдарды қамтамасыз ететін "Өзен – Қазақстан Республикасының Түрікменстанмен мемлекеттік шекарасы" және Қазақстан – Қытай шекарасында екінші өткізу пунктін құрған "Жетіген – Қорғас" сияқты әлемдік нарыққа қосымша "шығатын" теміржолдар салынды.
Жүк ағынын шоғырландыру және бөлу орталықтарында ішкі және сыртқы терминал желісін дамыту шеңберінде Ляньюньган портында Қазақстан-Қытай логистикалық терминалы құрылды, онда 2016 жылы 176 мың ЖФБ және 2017 жылы 221,7 мың ЖФБ өңделді.
2015 жылы елдің орталығын солтүстік өңірмен тікелей байланыстырған "Арқалық – Шұбаркөл" теміржол желісі тұрақты пайдалануға берілді.
2015 жылы ұзындығы 14 км Боржақты – Ерсай жаңа теміржол желісі салынды, бұл перспективалы Құрық паром кешенін теміржол магистралімен қосуға мүмкіндік берді және алдағы уақытта салынып жатқан өндірістерге қызмет көрсетуге мүмкіндік береді.
2016 жылы "Жезқазған – Бейнеу" теміржол желісі тұрақты пайдалануға берілді, бұл елдің орталығы мен батысын өзара байланыстырды. Аталған магистральді пайдалануға беру Орталық Қазақстаннан Ақтау портына, Түрікменстанмен шекараға және Парсы шығанағы елдеріне дейін қысқа теміржол қатынасын қалыптастыруды қамтамасыз етіп, ел теміржолдарының негізгі арқауын қалыптастырды.
2017 жылы Қытай – Орталық Азия елдері бағыты бойынша транзиттік тасымалда пайдаланылатын желінің өткізу қабілетін арттыру мақсатында "Алматы-1 – Шу" учаскесінде ұзындығы 110 км құрайтын екінші жолдардың құрылысы аяқталды. Бұл желі жеткізу мерзімін қысқарту және тиісінше көлік шығыстарын азайту есебінен шетелдік жүк жөнелтушілер үшін қазақстандық бағдардың тартымдылығын арттырады.

К 2020 году железнодорожный вокзал г. Астаны может не справиться с обслуживанием быстрорастущего населения столицы. В этой связи, в целях развития железнодорожного узла г. Астаны, создания благоприятных и комфортных условий для пассажиров в 2017 году построен новый вокзальный комплекс Астаны. Пропускная способность нового вокзала рассчитана на 35 тыс. пассажиров в сутки, что в совокупности с действующим вокзалом полностью покроет потребность в обслуживании столичного пассажиропотока в долгосрочной перспективе.
Реализация железнодорожных проектов значительно расширила возможности транзитного коридора и заняла одно из звеньев логистической цепочки.
Вместе с тем, необходимо отметить, что 60 % от всей сети железнодорожного полотна характеризуются низкой пропускной способностью ввиду их "однопутности". Данный фактор не позволяет полностью использовать потенциал железнодорожной линии. Порядка 70 % железных дорог не имеют электрифицированных линий.
В связи с высокой степенью износа магистральной железнодорожной сети за последние 8 лет была выполнена модернизация более 4,3 тысяч км железнодорожных путей. Это позволило снизить уровень износа магистральной железнодорожной сети до 61 %.
Для наращивания экономического потенциала, прибыльности и возврата от инвестиций в 2015 году были утверждены предельные тарифы на услуги магистральной железнодорожной сети на долгосрочный период.
Существующая практика перекрестного субсидирования тарифов при перевозке одних грузов (уголь, руды, строительные материалы) за счет более высокодоходных (нефть и нефтепродукты, химические и органические удобрения, и т.д.) не обеспечивает в полной мере покрытие операционных затрат оператора магистральной железнодорожной сети, а также не позволяет обеспечить в полной мере ее развитие.
В части обновления парка грузового подвижного состава с 2010 года национальным и частными операторами вагонов приобретено более 27 тыс. единиц подвижного состава и капитально отремонтировано более 6 тыс. единиц подвижного состава.
Для повышения качества вокзального хозяйства с 2010 года проведена работа по возврату железнодорожных вокзалов из коммунальной и частной собственности в доверительное управление акционерного общества "Вокзал сервис" АО "НК "КТЖ". Таким образом, общее количество железнодорожных вокзалов составило 332 объекта (251 здание вокзала и 81 пассажирская платформа), из них капитально отремонтировано 138 вокзалов.
В сфере пассажирских перевозок за последние три года уровень физического износа пассажирских вагонов снижен с 70 % до 49,6 %, объем продажи проездных документов электронным способом вырос в 5 раз, приняты национальные стандарты обслуживания пассажиров в поездах и на вокзалах, для удовлетворения потребностей населения в пассажирских перевозках закуплены более 500 новых пассажирских вагонов и запущено более 10 новых скоростных пассажирских поездов.
Береговая транспортная инфраструктура Казахстана на Каспийском море включает два действующих морских порта – Актау и Баутино. При этом порт Актау задействован в перевалке грузов в экспортно-импортном и транзитном сообщении, его доля в обеспечении грузовых перевозок в Каспийском бассейне составляет порядка 25 %. Порт Баутино специализируется как база поддержки морских нефтяных операций.
В настоящее время порт Актау является единственным портом в Казахстане, имеющим возможность для паромных перевозок. При этом размещение нового железнодорожно-паромного терминала на территории действующего порта невозможно ввиду отсутствия территории для его строительства.
Необходимость строительства новых паромных мощностей также обусловлена создаваемой инфраструктурой в смежных отраслях и прикаспийских государствах. Созданы паромные терминалы в новом порту Алят в Азербайджане и железнодорожный туннель "Мармарай" через Босфорский пролив, обеспечивающие прямой мультимодальный выход отечественных товаров по Каспийскому морю на европейский рынок. Ведутся работы по завершению строительства и реконструкции железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс, обеспечивающей также выход на европейский рынок.
В 2014 году построена железнодорожная линия Жезказган – Бейнеу, направленная на создание прямого соединения востока страны (в т.ч. станции Достык) с Каспийским побережьем. В этой связи, необходимы расширение порта Актау в северном направлении и строительство паромного комплекса в порте Курык.
Завершение в 2016 году первой очереди проекта паромной переправы в порту Курык открыло возможность организации морской транспортировки генеральных и наливных грузов без расходов по перевалке в портах отправления и назначения с диверсификацией маршрутов экспорта нефти и нефтепродуктов казахстанских грузоотправителей.
Соединение перспективного паромного комплекса в порту Курык с железнодорожной магистралью посредством железнодорожной линии Боржакты – Ерсай, строительство которой начато в октябре 2014 года, обеспечит транспортное обслуживание судостроительного/судоремонтного завода АО "КазМунайГаз", завода металлоконструкций ТОО "Ерсай" и иных объектов, планируемых к размещению в непосредственной близости с территорией порта Курык.

2020 жылға қарай Астана қаласының теміржол вокзалы тез өсіп жатқан елорда халқына қызмет көрсете алмауы мүмкін. Осыған байланысты, Астана қаласының теміржол торабын дамыту, жолаушыларға қолайлы және жайлы жағдайлар жасау мақсатында 2017 жылы Астананың жаңа вокзал кешені салынды. Жаңа вокзалдың өткізу қабілеті тәулігіне 35 мың жолаушыға есептелген, бұл қазіргі вокзалмен жиынтығында ұзақ мерзімді перспективада астаналық жолаушылар легіне қызмет көрсету қажеттілігін толық қамтиды.
Теміржол жобаларын іске асыру транзиттік дәліздің мүмкіндігін айтарлықтай кеңейтті және логистикалық тізбектің бірін алды.
Қазақстан Республикасының теміржол схемасы
Сонымен бірге теміржол жабынының бүкіл желісінің 60 %-ы "бір тармақты" болуына байланысты өткізу қабілетінің төмендігімен сипатталатынын атап өту қажет. Бұл фактор теміржол желісінің әлеуетін толық пайдалануға мүмкіндік бермейді. Теміржолдардың шамамен 70 %-ының электрлендірілген желілері жоқ.
Магистральды теміржол желісінің жоғары деңгейде тозуына байланысты соңғы 8 жылда 4,3 мың км астам теміржол жаңғыртылды. Бұл магистральды теміржол желілерінің тозу деңгейін 61 % дейін төмендетуге мүмкіндік берді.
Экономикалық әлеуетті, пайдалылық және инвестициядан қайтарымдылықты өсіру үшін 2015 жылы магистральды теміржол желілері қызметіне ұзақ мерзімді кезеңге арналған шекті тарифтер бекітілді.
Бір жүктерді (көмір, кен, құрылыс материалдары) тасымалдау кезінде барынша жоғары табыс әкелетін басқа жүктер (мұнай және мұнай өнімдері, химиялық және органикалық тыңайтқыштар және т.б.) есебінен тарифтерді тоғыспалы субсидиялаудың қазіргі практикасы магистральды теміржол желілері операторының операциялық шығындарын толық көлемде жабуды қамтамасыз етпейді, сондай-ақ оның дамуын толық көлемде қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді.
Жүк жылжымалы құрамының паркін жаңарту бөлігінде 2010 жылдан бастап ұлттық және жеке вагондар операторлары 27 мың бірліктен астам жылжымалы құрам сатып алды және 6 мың бірліктен астам жылжымалы құрамды күрделі жөндеуден өткізді.
Вокзал шаруашылығының сапасын арттыру үшін 2010 жылдан бастап теміржол вокзалдарын коммуналдық және жеке меншіктен "ҚТЖ" ҰК" АҚ-ның қарамағына "Вокзал сервис" акционерлік қоғамына сенімгерлік басқаруға қайтару бойынша жұмыстар жүргізілді. Осылайша теміржол вокзалдарының жалпы саны 332 объектіні (251 вокзал ғимараты және 81 жолаушылар платформасы) құрады, оның ішінде 138 вокзал күрделі жөндеуден өтті.
Жолаушылар тасымалы саласында соңғы үш жылда жолаушылар вагонының нақты тозу деңгейі 70 %-дан 49,6 %-ға дейін төмендеді, жол құжаттарын электрондық тәсілмен сату көлемі 5 есеге өсті, поездар мен вокзалдарда жолаушыларға қызмет көрсетудің ұлттық стандарттары қабылданды, жолаушылар тасымалдарына халықтың қажеттілігін қанағаттандыру үшін 500-ден астам жаңа жолаушылар вагоны сатып алынды және 10-нан астам жаңа жүрдек жолаушылар поезы іске қосылды.
Каспий теңізіндегі Қазақстанның жағалау көлік инфрақұрылымы қолданыстағы екі теңіз портын – Ақтау мен Баутиноны қамтиды. Бұл ретте Ақтау порты экспорттық-импорттық және транзиттік қатынастарда жүктерді ауыстырып тиеуге қатысады, оның Каспий бассейнінде жүк тасымалдарын қамтамасыз етудегі үлесі шамамен 25 %-ды құрайды. Баутино порты теңіздегі мұнай операцияларын қолдау базасы ретінде мамандандырылған.
Қазіргі уақытта Ақтау порты Қазақстандағы пароммен тасымалдауға мүмкіндігі бар жалғыз порт болып табылады. Бұл ретте қолданыстағы порт аумағында жаңа теміржол-паром терминалын орналастыру оны салу үшін аумақтың болмауына байланысты мүмкін болмай отыр.
Жаңа паром қуаттарын салу қажеттігі сабақтас салаларда және Каспий маңы мемлекеттерінде құрылатын инфрақұрылымға да негізделген. Әзербайжанда жаңа Алят портында паром терминалдары және Босфор бұғазы арқылы "Мармарай" теміржол туннелі салынған, бұлар отандық тауарлардың Каспий теңізі арқылы еуропалық нарыққа мультимодальды тура шығу жолын қамтамасыз етеді. Еуропалық нарыққа шығуды қамтамасыз ететін Баку – Тбилиси – Карс теміржол желісін салуды және реконструкциялауды аяқтау бойынша да жұмыс жүргізілуде.
2014 жылы елдің шығысын (оның ішінде Достық станциясын) Каспий жағалауымен тікелей байланыстыруға бағытталған Жезқазған – Бейнеу теміржол желісі салынды. Осыған байланысты солтүстік бағытта Ақтау портын кеңейту және Құрық портында паром кешенін салу қажет.
2016 жылы бірінші кезегі аяқталған Құрық портындағы паром өткелінің жобасын іске асыру қазақстандық жүк жөнелтушілердің мұнай мен мұнай өнімдерін экспорттау бағыттарын әртараптандыра отырып, басты және құйылмалы жүктерді жөнелту порттары мен межелі порттарда ауыстырып тиеу бойынша шығыстарсыз, теңіз арқылы тасымалдауды ұйымдастыруға мүмкіндік берді.
Құрылысы 2014 жылғы қазанда басталған Боржақты – Ерсай теміржол желісі арқылы Құрық портындағы перспективті паром кешенін теміржол магистралімен қосу "ҚазМұнайГаз" акционерлік қоғамының кеме жасау/кеме жөндеу зауытына, "Ерсай" ЖШС металл құрылғылары зауытына және Құрық портының аумағына тікелей жақын орналастыру жоспарланған өзге объектілерге көліктік қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.

Вместе с тем, в сфере водного транспорта за период с 2013 – 2015 годы произошло 43 транспортных происшествия. Порядка 90 % всех аварийных случаев и транспортных происшествий с судами произошли по причине недостаточной квалификации и отсутствия профессиональных навыков судоводителей.
Общая изношенность судов специального водного транспорта превышает 90 %, что негативно отражается на эффективности ведения контроля на водном транспорте.
Согласно рекомендациям экспертов Международной морской организации необходимо обеспечить прохождение инспекторами, осуществляющими государственный контроль на морском транспорте, постоянных систематических тренингов, курсов повышения квалификации и обмен опытом для прохождения обязательного аудита, запланированного на 2017 год.
Деятельность казахстанских авиакомпаний и аэропортов за 2015 год показывает положительный результат. Так, число перевезенных пассажиров достигло 5,9 млн. человек (по сравнению с показателем 2014 года рост составил 9 %). Количество пассажиров, обслуженных аэропортами Казахстана, составило 12,1 млн. пассажиров (по сравнению с 2014 годом рост составил 11 %).
В настоящее время в Казахстане внутренние авиарейсы выполняются по 42-м внутренним маршрутам (более 500 рейсов в неделю) 6-ю казахстанскими авиакомпаниями – "Эйр Астана", "СКАТ", "Бек Эйр", "Жетысу авиа", "Жезказган Эйр", "Qazaq Air".
В 2015 году казахстанскими авиакомпаниями на регулярных внутренних рейсах было перевезено 3 380 643 пассажира, что на 3,9 % больше, чем в 2014 году. Вследствие появления в 2015 году новой отечественной авиакомпании "Qazaq Air" доля рынка внутренних авиаперевозок была перераспределена с учетом повышения конкуренции и общей активности населения.
Как показано на карте, все города связаны между собой, при этом основными хабами по внутренним и международным авиасообщениям являются города Астана и Алматы.
В республике действуют 18 аэропортов республиканского и областного значения. На сегодня из 16 аэропортов, допущенных к обслуживанию международных рейсов, 13 категорированы по стандартам Международной организации гражданской авиации (International Civil Aviation Organization).
В аэропортах Казахстана планомерно ведется модернизация объектов наземной инфраструктуры. На сегодняшний день проведена реконструкция 14 ВПП и 10 терминалов аэропортов Казахстана. Аэропорты Алматы и Астаны позволяют принимать современные широкофюзеляжные воздушные суда. В целом, все среднемагистральные пассажирские самолеты могут взлетать почти во всех аэропортах Казахстана.
В 2015 году был завершен проект реконструкции ВПП аэропорта г. Уральска. Теперь физические параметры аэродрома позволяют принимать все воздушные суда авиакомпаний Республики Казахстан, обслуживающие рейсы по внутренним и международным маршрутам.
В 2015 году произведено усиление покрытия искусственной ВПП асфальтобетоном, проведена полная реконструкция рулежной дорожки и перрона аэропорта г. Петропавловска.

Сонымен бірге су көлігі саласында 2013 – 2015 жылдар кезеңінде 43 көлік оқиғасы орын алды. Барлық авариялық жағдайлардың және кемелермен болған көлік оқиғаларының шамамен 90 % біліктіліктің жеткіліксіздігі және кеме жүргізушілерінің кәсіби дағдыларының болмауы себебінен орын алды.
Арнайы су көлігі кемелерінің жалпы тозуы 90 %-дан асады, бұл су көлігінде бақылау жүргізу тиімділігіне теріс әсер етеді.
Халықаралық теңіз ұйымдары сарапшыларының ұсынымдарына сәйкес теңіз көлігінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын инспекторларды тұрақты жүйелі тренингтерден, біліктілікті арттыру курстарынан және 2017 жылға жоспарланған міндетті аудиттен өтуді қамтамасыз ету үшін тәжірибе алмасудан өткізуді қамтамасыз ету қажет.
Қазақстандық авиакомпаниялар мен әуежайлардың 2015 жылғы қызметі оң нәтиже көрсетті. Айталық, тасымалданған жолаушылар саны 5,9 млн. адамға жетті (2014 жылдың көрсеткішімен салыстырғанда 7 % өсті). Қазақстан әуежайлары қызмет көрсеткен жолаушылар саны 12,1 млн. жолаушыны құрады (2014 жылдың көрсеткішімен салыстырғанда 11 % өсті).
Қазіргі уақытта Қазақстанда ішкі авиарейстерді 6 қазақстандық авиакомпания – "Эйр Астана", "СКАТ", "Бек Эйр", "Жетісу авиа", "Жезқазған Эйр", "Qazaq Air" 42 ішкі бағдар бойынша (аптасына 500 рейстен астам) жүзеге асырады.
2015 жылы тұрақты ішкі рейстерде қазақстандық авиакомпаниялар 3 380 643 жолаушы тасымалдаған, ол 2014 жылмен салыстырғанда 3,9 %-ға артық. 2015 жылы "Qazaq Air" жаңа отандық авиакомпаниясының құрылуына байланысты ішкі авиатасымалдау нарығының үлесі бәсекелестікті және халықтың жалпы белсенділігін арттыруды ескере отырып қайта бөлінді.
Қазақстан Республикасының ішкі әуе рейстері
Картада көрсетілгендей, барлық қалалар өзара байланысты, бұл ретте ішкі және халықаралық әуе қатынастары бойынша негізгі орталықтар Астана және Алматы қалалары болып табылады.
Республикада республикалық және облыстық маңызы бар 18 әуежай жұмыс істейді. Бүгінгі күні халықаралық рейстер қызметін көрсетуге рұқсат етілген 16 әуежайдың 13-і Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (International Civil Aviation Organization) стандарттары бойынша санатталған.
Қазақстан әуежайларында жердегі инфрақұрылым объектілерін жаңғырту жоспарлы жүріп жатыр. Бүгінгі күні 14 ҰҚЖ және Қазақстан әуежайларының 10 терминалына реконструкциялау жүргізілді. Алматы және Астана әуежайлары заманауи кең фюзеляж әуе кемелерін қабылдауға мүмкіндік береді. Тұтастай алғанда, барлық орта магистральды жолаушы ұшақтары Қазақстанның барлық әуежайларында ұша алады.
2015 жылы Орал қаласы әуежайының ҰҚЖ реконструкциялау жобасы аяқталды. Енді әуеайлақтың физикалық параметрлері ішкі және халықаралық бағдарлар бойынша рейстерге қызмет көрсететін Қазақстан Республикасы авиакомпанияларының әуе кемелерін қабылдауға мүмкіндік береді.
2015 жылы Петропавл қаласы әуежайының жасанды ҰҚЖ асфальтбетон жабынын күшейту жүргізілді, рульдеу жолдары мен перрондарына толық реконструкциялау жүргізілді.

В 2017 году запущен пассажирский терминал аэропорта города Астаны. Расширен существующий пассажирский терминал и пропускная способность доведена с 750 пасс/час до 1750 пасс/час или до 7 млн. пассажиров в год.
За счет средств собственника аэропорта г. Тараза была произведена реконструкция аэровокзала. Аэровокзал оснащен современным оборудованием, что существенно снижает время обслуживания, а также позволяет увеличить пропускную способность с 200 до 600 пасс/час.
Несмотря на меры по развитию инфраструктуры региональных аэропортовых сетей, развитие самолетного парка местных воздушных авиалиний в стране функционирует на парке, основанном на эксплуатации воздушных судов с выработкой 25-40 лет.
На сегодняшний день парк малой авиации составляет порядка 660 воздушных судов, из них 280 воздушных судов могут эксплуатироваться для хозяйственных целей, за исключением оказания полноценных пассажирских перевозок.
Парк региональных авиалиний (местных воздушных линий) составляет около 15 самолетов типа АН-24 и ЯК-40. Эти воздушные суда находятся в эксплуатации свыше 25-40 лет. В последние годы усиливаются тенденции выработки ресурсов указанных воздушных судов и количество эксплуатируемых судов значительно сокращается. Так, на период до 1991 года количество судов указанных модификаций составляло более 240 самолетов по Казахстану.
Казахстан обладает обширными территориями, связанными между собой дорогами большой протяженности. Твердое покрытие большинства внутриобластных дорог находится в неудовлетворительном состоянии, что негативно сказывается на обеспечении устойчивой связи населения с соседними регионами и областными центрами.
Одним из способов обеспечения хозяйственных связей населения является создание системы регулярных, всесезонных, пассажирских, почтовых и санитарных авиаперевозок. Данную задачу можно решить путем запуска сети регулярных авиационных маршрутов с применением самолетов регионального класса.
В 2017 году маршрут Астана – Ушарал – Астана успешно осуществлял рейсы и перевозил более 500 пассажиров в месяц, что свидетельствует о наличии высокой потребности в воздушных перевозках в этом сегменте.
Приняты меры по строительству и реконструкции 5 аэродромов местных воздушных линий с твердым покрытием в населенных пунктах Бейнеу, Большой Нарын, Жаркент, Шардара. Аркалык и 11 аэродромов с грунтовым покрытием в отдаленных районных центрах отдельных областей (Жанибек, Сайхин, Казталовка, Миялы, Кульсары, Суюндик, Баянауыл, Амангельды, Торгай, Мойынкум, Каркаралинск).
В этой связи, на вновь вводимых аэродромах необходимо обеспечить возможность базирования воздушных судов, которые будут выполнять рейсы для нужд местного населения в этих регионах.
В целом, наличие регулярного авиационного сообщения позволит оживить хозяйственную деятельность регионов, а также значительно повысить их туристическую привлекательность.
Существующая тарифная политика в аэропортах не позволяет обеспечить гибкость и своевременность реагирования на изменения конъюнктуры рынка гражданской авиации, в том числе на рынке международных перевозок.

2017 жылы Астана қаласы әуежайының жолаушылар терминалы іске қосылды. Жұмыс істеп тұрған жолаушылар терминалы кеңейтіліп, өткізу қабілеті 750 жол/сағ-тан 1750 жол/сағ-қа дейін немесе жылына 7 млн. жолаушыға дейін жеткізілді.
Тараз қаласы әуежайының меншік иесінің қаражаты есебінен аэровокзалға реконструкциялау жүргізілді. Аэровокзал заманауи жабдықтармен жабдықталды, бұл қызмет көрсету уақытын едәуір азайтады, сондай-ақ өткізу қабілетін 200 жолаушы/сағ-тан 600 жолаушы/сағ-қа дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Өңірлік әуежай желісінің инфрақұрылымын дамыту бойынша шараларға қарамастан, еліміздегі жергілікті әуе желілерінің ұшақ паркінің дамуы 25-40 жыл өнімділігімен әуе кемелерін пайдаланатын парк негізінде істеп жатыр.
Бүгінгі күні ішкі авиация паркі 660 жуық әуе кемесінен тұрады, оның ішінде 280 әуе кемесін, толыққанды жолаушылар тасымалын көрсетуді қоспағанда, шаруашылық мақсаттарда пайдалануға болады.
Өңірлік әуе жолдары (жергілікті әуежолдар) паркі АН-24 және ЯК-40 түрдегі шамамен 15 ұшақтан тұрады. Бұл әуе кемелері 25-40 жылдан астам пайдаланылуда. Соңғы жылдары көрсетілген әуе кемелері ресурстар өнімділігінің үрдісі арттырылып және пайдаланылатын кемелердің саны анағұрлым азайып жатыр. Айталық, 1991 жылға дейінгі кезеңде көрсетілген модификациялы кемелердің саны Қазақстан бойынша 240 астам ұшақтан тұрған.
Қазақстанның өзара ұзақ жолдармен байланысқан кең аумағы бар. Облысаралық жолдардың көбінің қатты төсемі қанағаттанғысыз жағдайда, ол көрші өңірлерімен және облыс орталықтарымен тұрақты байланысты қамтамасыз етуге жағымсыз әсер етеді.
Тұрақты, барлық маусымдық, жолаушылар, пошталық және санитариялық әуе тасымалдау жүйесін құру тұрғындардың шаруашылық байланысын қамтамасыз ету тәсілдерінің бірі болып табылады. Бұл міндетті өңірлік кластағы ұшақтарды пайдаланумен тұрақты авиациялық бағыттар желісін іске қосу арқылы шешуге болады.
2017 жылы Астана – Үшарал – Астана бағыты рейстерін ойдағыдай жүзеге асырды және айына 500-ден астам жолаушыларды тасымалдады, бұл осы сегментте әуе тасымалдарына жоғары сұраныстың бар екендігін көрсетеді.
Бейнеу, Үлкен Нарын, Жаркент, Шардара, Арқалық елді мекендерінде қатты төсемі бар жергілікті әуе жолдарының 5 ауеайлағын және кейбір облыстардың шалғайдағы аудан орталықтарын (Жәнібек, Сайхин, Казталовка, Миялы, Құлсары, Сүйіндік, Баянауыл, Амангелді, Торғай, Мойынқұм, Қарқаралы) топырақты төсемі бар 11 әуеайлақты реконструкциялау және салу бойынша шаралар қолданды.
Осыған байланысты қайта енгізілетін әуеайлақтарда осы өңірлердегі жергілікті тұрғындардың қажеттіліктері үшін рейстерді орындайтын әуе кемелерін орналастыру мүмкіндігін қамтамасыз ету қажет.
Тұтастай алғанда, тұрақты әуе қатынасының болуы өңірлердің шаруашылық қызметін жандандыруға, сондай-ақ олардың туристік тартымдылығын арттыруға мүмкіндік береді.
Әуежайлардағы қолданыстағы тарифтік саясат азаматтық авиация нарығы, оның ішінде халықаралық тасымалдау нарығы конъюнктурасының өзгеруіне ден қоюдың икемділігі мен уақтылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді.

Жесткое тарифное регулирование аэропортов (отсутствие утвержденных предельных тарифов, недопущение роста тарифов на авиаперевозки), малая загруженность аэропортов в силу неразвитости внутренних перевозок и высоких цен на них привели к тому, что на сегодняшний день 6 аэропортов относятся к убыточным (Караганды, Кокшетау, Кызылорда, Семей, Тараз, Петропавловск), 9 – к низкорентабельным (Актау, Актобе, Шымкент, Костанай, Оскемен, Талдыкорган, Уральск, Павлодар, Жезказган).
В настоящее время только по 4 аэропортам (Уральск, Актау, Семей, Атырау) утверждены предельные уровни тарифов на регулируемые услуги. Большинство аэропортов не представило заявки на утверждение экономически обоснованных предельных уровней тарифов по причине отсутствия типовых норм расходов материалов, топлива, энергии и типовых нормативов численности на регулируемые услуги аэропортов.
При обслуживании международных рейсов жесткое тарифное регулирование аэропортов и низкий уровень тарифов не привели к снижению цен на авиабилеты, а, наоборот, привели к убыточности аэропортов на фоне повышения доходности авиакомпаний.
Высокий уровень износа основных средств аэропортов и низкая доходность аэропортовых услуг тарифов в условиях инфляционного таргетирования не позволяют направлять необходимое количество средств на создание новых активов, обновление, реконструкцию и техническое перевооружение основных средств, также обеспечить надлежащий уровень авиационной безопасности.
На сегодня всего 2 аэропорта (гг. Алматы, Астана) соответствуют уровню антитеррористической защищенности, 11 – частично (гг. Актау, Актобе, Атырау, Кызылорда, Караганды, Костанай, Павлодар, Уральск, Оскемен, Тараз, Шымкент), 7 не соответствуют (гг. Балхаш, Боралдай, Жезгазган, Кокшетау, Петропавловск, Семей, Талдыкорган).
Все это не позволяет отечественным аэропортам конкурировать с аэропортами приграничных государств, что негативным образом сказывается на развитии транзитного потенциала государства, а также не способствует открытию новых международных маршрутов.
В 2014 году казахстанскими авиаперевозчиками перевезено только 11 % от общего количества грузов по Казахстану. Регулярно грузовые рейсы выполняются только иностранными авиакомпаниями, как "Lufthansa" (Германия), "UPS Airlines" (США), "Martinair" (Голландия, Франция), "Silk Way Airlines" (Азербайджан), "Cargolux" (Люксембург). В соответствии с решением международной ассоциации авиационных перевозчиков IATA с 1 октября 2015 года все грузовые перевозки должны осуществляться по системе "e-freight". Кроме того, с 1 апреля 2017 года вступает в действие предварительное информирование на авиационном транспорте в рамках ЕЭС.
Применение во внешнеторговой политике различных торговых барьеров несет в себе как преимущества, так и значительные недостатки. С одной стороны, каждая страна нуждается в развитии торгово-политических отношений с другими странами и их поддержке, а с другой стороны, на этапе развития своих экономических производственных мощностей национальные производители нуждаются в защите своих интересов и поддержке государства. Невозможно полностью исключить из международной торговли торговые барьеры, но также нельзя допустить, чтобы они мешали развитию торговли между странами.
Мировой опыт показывает, что внедрение информационных систем и автоматизированных измерительных устройств, а также создание и развитие сети транспортно-логистических центров для перевозчиков и потребителей транспортных услуг позволили сократить временные издержки и создать надежную логистическую цепочку для перевозки грузов.
При осуществлении перевозочных процессов основная проблема заключается в узком ассортименте транспортно-логистических услуг, а также отсутствии современной системы хранения и обработки грузов.
Для этого необходимо выстроить работу логистики по принципу единого механизма, составляющего единую управляемую цепь поставок, путем строительства сети транспортно-логистических центров в основных транспортно-логистических узлах.
Для развития внешней и внутренней сети транспортно-логистических центров в центрах консолидации и дистрибуции грузопотоков создаются новые мультимодальные логистические схемы транспортировки грузов на Евразийском континенте в целях привлечения транзитных грузопотоков через Казахстан.
С августа 2015 года предоставляется новый вид транспортно-логистической услуги в железнодорожных перевозках - организация грузовых поездов, движущихся по расписанию. Данная услуга формируется за счет организации пропуска поезда в заданное время по установленному маршруту.

Әуежайларды қатаң тарифтік реттеу (бекітілген шекті тарифтердің болмауы, авиатасымалдарға бағаның өсуіне жол бермеу), ішкі тасымалдардың дамымауы және оларға бағаның жоғары болуына байланысты әуежайлар жүктемесінің аз болуы салдарынан бүгінгі күні 6 әуежай шығынды (Қарағанды, Көкшетау, Қызылорда, Семей, Тараз, Петропавл), 9 – төмен рентабельді (Ақтау, Ақтөбе, Шымкент, Қостанай, Өскемен, Талдықорған, Орал, Павлодар, Жезқазған) әуежайларға жатады.
Қазіргі уақытта тек 4 әуежай бойынша ғана (Орал, Ақтау, Семей, Атырау) реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті деңгейі бекітілді. Әуежайлардың көбі материалдар, отын, энергия шығыстарының үлгілік нормалары мен әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің үлгілік нормативтерінің болмауына байланысты тарифтердің экономикалық негізделген шекті деңгейлерін бекітуге арналған өтінімдерді ұсынған жоқ.
Халықаралық рейстерге қызмет көрсету кезінде әуежайларды қатаң тарифтік реттеу және тарифтердің төмен деңгейі авиабилеттерге бағалардың төмендеуіне әкелген жоқ, керісінше бұл авиакомпаниялар кірістілігінің жоғарылауы аясында әуежайларды шығынға әкелді.
Әуежайлардың негізгі құралдары тозуының жоғары деңгейі мен инфляциялық таргеттеу жағдайында әуежайда қызмет көрсету тарифтерінің төмен кірістілігі жаңа активтер құруға, негізгі құралдарды жаңартуға, реконструкциялауға және негізгі құралдарды техникалық қайта жарақтандыруға, сондай-ақ авиациялық қауіпсіздіктің тиісті деңгейін қамтамасыз етуге қажетті қаражат көлемін бөлуге мүмкіндік бермейді.
Бүгінгі күні небәрі 2 әуежай (Алматы, Астана қалалары) терроризмге қарсы қорғалу деңгейіне сәйкес келеді, 11 (Ақтау, Ақтөбе, Атырау, Қызылорда, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Орал, Өскемен, Тараз, Шымкент қалалары) – ішінара сәйкес келеді, 7 (Балқаш, Боралдай, Жезқазған, Көкшетау, Петропавл, Семей, Талдықорған қалалары) сәйкес келмейді.
Осының барлығы отандық әуежайларға шекаралас мемлекеттердің әуежайларымен бәсекелесуге мүмкіндік бермейді, бұл мемлекеттің транзиттік әлеуетінің дамуына кері әсерін тигізеді, сондай-ақ жаңа халықаралық бағдарларды ашуға ықпал ете алмайды.
2014 жылы қазақстандық авиатасымалдаушылар Қазақстан бойынша жүктердің жалпы санының 11 %-ын ғана тасымалдады. Жүк рейстерін "Lufthansa" (Германия), "UPS Airlines" (АҚШ), "Martinair" (Голландия, Франция), "Silk Way Airlines" (Әзербайжан), "Cargolux" (Люксембург) сияқты шетелдік авиакомпаниялар ғана тұрақты орындайды. ІАТА халықаралық авиациялық тасымалдаушылар қауымдастығының шешіміне сәйкес 2015 жылғы 1 қазаннан бастап бүкіл жүк тасымалдары "e-freight" жүйесі бойынша жүзеге асырылуы тиіс. Бұдан басқа 2017 жылғы 1 сәуірден бастап ЕЭО шеңберінде авиациялық көлікте алдын ала хабардар ету қолданысқа енгізіледі.
Сыртқы сауда саясатында түрлі сауда кедергілерін қолданудың артықшылығы да, сол сияқты елеулі кемшіліктері де бар. Бір жағынан, әрбір ел өзге елдермен сауда-саяси қарым-қатынастарының дамуына мұқтаж, ал екінші жағынан, өздерінің экономикалық өндірістік әлеуетін дамыту сатысында ұлттық өндірушілер өз мүдделерінің қорғалуы мен мемлекеттің қолдауына мұқтаж. Халықаралық саудадан сауда кедергілерін толығымен алып тастау мүмкін емес, бірақ сонымен қатар олардың мемлекеттер арасындағы сауданың дамуына кедергі келтіруіне жол беруге де болмайды.
Әлемдік тәжірибе көлік қызметінің тасымалдаушылары мен тұтынушылары үшін ақпараттық жүйелер мен автоматтандырылған өлшеу құрылғыларын енгізу, сондай-ақ көліктік-логистикалық орталықтар желілерін құру мен қалыптастыру уақытша шығасыларды қысқартып, жүк тасымалдау үшін сенімді логистикалық тізбекті қалыптастыруға мүмкіндік бергенін көрсетіп отыр.
Тасымалдау процестерін жүзеге асырған кездегі негізгі проблема көліктік-логистикалық көрсетілетін қызметтер ассортиментінің аз болуында, сондай-ақ жүкті сақтау мен өңдеудің заманауи жүйесінің жоқтығында болып отыр.
Ол үшін негізгі көліктік-логистикалық тораптарда көліктік-логистикалық орталықтар желілерін салу жолымен жеткізудің бірыңғай басқарылатын тізбегін құрайтын бірыңғай тетік қағидаты бойынша логистика жұмысын құру қажет.
Жүк ағынын шоғырландыру мен дистрибуциялау орталықтарында көліктік-логистикалық орталықтардың сыртқы және ішкі желілерін дамыту үшін Қазақстан арқылы транзиттік жүк ағынын тарту мақсатында Еуразия құрлығында жүктерді тасымалдаудың жаңа мультимодальды логистикалық схемасы жасалуда.
2015 жылғы тамыздан бастап теміржол тасымалдарындағы көліктік-логистикалық қызметтің жаңа түрі – кесте бойынша жүретін жүк поездарын ұйымдастыру ұсынылады. Аталған қызмет белгіленген бағдар бойынша берілген уақытта поезды өткізуді ұйымдастыру есебінен қалыптастырылады.

Первый экспериментальный грузовой поезд сформирован и отправлен на запад Казахстана с Алматинского отделения дороги на коммерческой основе. Поезд преодолел расстояние со станции Алматы-1 и до станции расформирования Кандыагаш с последующими условиями пропуска до станций распыления Атырау и Актобе более 2252 км.
В сравнении, если с обычными грузовыми поездами, движущимися по маршруту Алматы – Атырау, срок доставки составляет 6,8-8,5 суток, то при перевозке грузов в поездах, движущихся по расписанию, данное расстояние составляет всего 2,2-2,7 суток. Маршрутная скорость поезда 1032 км в сутки. Время в пути фактически сокращается в три раза.
В настоящее время для движения данных поездов выбрано 3 направления: Алматы – Астана, Алматы – Актобе и Алматы – Атырау с дальнейшим распылением по городам Казахстана. Наряду с этим, в текущем году планируется запуск поездов, движущихся по расписанию, по маршруту ст. Достык/Алтынколь – ст. Болашак.
Целями запуска данного проекта являются сокращение сроков обработки документов и доставки груза, повышение уровня сохранности перевозимых грузов по территории Казахстана, совершенствование сервиса, а также сокращение оборота подвижного состава, которое обеспечит экономию затрат за пользование вагонами.
С начала ввода данной услуги общий объем перевезенных грузов в поездах, движущихся по расписанию, составил 38 тыс. тонн (1,5 тыс. вагонов).
Все это позволило улучшить качество транспортно-логистических услуг и позицию Казахстана в международном логистическом рейтинге LPI с 88 на 77 место из 160. Это является лучшим показателем среди стран СНГ.
В настоящее время рынок услуг оператора вагонов и услуг, связанных с предоставлением грузовых вагонов в аренду в Республике Казахстан, является достаточно конкурентным и открыт для иностранных владельцев вагонов. В Республике Казахстан насчитывается порядка 180 собственников железнодорожных грузовых вагонов. Кроме того, курсируют вагоны иностранных железнодорожных администраций (операторы России, стран СНГ и Балтии).
Вместе с тем, в целях развития конкурентного рынка постепенно отменяется ценовое регулирование для доминантов рынка и вводятся инструменты антимонопольного регулирования.
В то же время отсутствует информационное сопровождение участников дорожного движения, существуют нефизические административные барьеры, из-за чего зарубежные перевозчики и потребители услуг не имеют возможности отслеживания своих грузов и транспортных средств, и в целом с недоверием относятся к перевозу грузов сухопутным путем через территорию нашей страны.

Алғашқы эксперименттік жүк поезы Қазақстанның батысына Алматы жол бөлімшесінен коммерциялық негізде құрылып, жөнелтілді. Пойыз Алматы-1 станциясынан Қандыағаш станциясына дейінгі арақашықтықты кейінірек Атырау мен Ақтөбе тарату станцияларына 2252 км-ден артық өту шарттарын кесіп өтті.
Алматы – Атырау бағыты бойынша жеткізу мерзімі 6,8-8,5 тәулікті құрайтын әдеттегі жүк поездарымен салыстырғанда, кесте бойынша жүретін поездармен жүк тасымалдауда аталған арақашықтық небәрі 2,2-2,7 тәулікті құрайды. Поездың бағдарлық жылдамдығы тәулігіне 1032 км. Жолдағы уақыт іс жүзінде үш есеге қысқарады.
Қазіргі уақытта аталған поездардың қозғалысы үшін Қазақстан қалалары бойынша одан әрі бөлумен 3 бағыт таңдалды: Алматы – Астана, Алматы – Ақтөбе және Алматы – Атырау. Сонымен қатар ағымдағы жылы кесте бойынша Достық/Алтынкөл ст. – Болашақ ст. бағытымен жүретін поездарды іске қосу жоспарланып отыр.
Аталған жобаны іске қосудың мақсаты құжаттарды өңдеу мен жүктерді жеткізу мерзімдерін қысқарту, Қазақстан аумағы арқылы тасымалданатын жүктердің сақталу деңгейін арттыру, сервисті жетілдіру, сондай-ақ вагондарды қолданғаны үшін шығындарды үнемдеуді қамтамасыз ететін жылжымалы құрам айналымын қысқарту болып табылады.
Аталған қызмет енгізілгеннен бастап кесте бойынша жүретін поездармен тасымалданған жүктердің жалпы көлемі 38 мың тоннаны құрады (1,5 мың вагон).
Осының барлығы көліктік-логистикалық көрсетілетін қызметтер сапасын және LPI халықаралық логистикалық рейтингінде Қазақстанның позициясын 160 орынның ішінен 88-ден 77 орынға жақсартуға мүмкіндік берді. Бұл ТМД елдері ішіндегі ең жақсы көрсеткіш болып табылады.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында вагон операторы көрсететін қызмет пен жүк вагондарын жалға беруге байланысты көрсетілетін қызмет нарығы жеткілікті бәсекелі және шетелдік вагон иелері үшін ашық болып табылады. Қазақстан Республикасында шамамен 180 теміржол жүк вагондарының меншік иелері бар. Бұдан басқа, шетелдік теміржол әкімшілігінің (Ресей, ТМД мен Балтық елдері) вагондары жүреді.
Сонымен қатар бәсекеге қабілетті нарықты дамыту мақсатында нарық доминанттары үшін бағалық реттеу жойылады және монополияға қарсы реттеу құралдары енгізіледі.
Сонымен қатар жол қозғалысына қатысушыларды ақпараттық қолдау жоқ, физикалық емес әкімшілік кедергілер бар, соның салдарынан шетелдік тасымалдаушылар мен қызметті тұтынушылардың өз жүктері мен көлік құралдарын қадағалап отыруға мүмкіндіктері жоқ, жалпы алғанда біздің елдің аумағы арқылы құрғақ жолмен жүк тасымалдауға сенімсіздікпен қарайды.

В настоящее время на основных международных автомобильных коридорах установлено 12 автоматизированных измерительных устройств, которые охватывают 4 основных международных коридора (Ташкент - Шымкент – Тараз – Алматы – Коргас, Алматы – Караганда – Петропавловск, Астана – Костанай – Челябинск – Екатеринбург и Шымкент – Кызылорда – Актобе – Уральск – Самара).
Благодаря автоматизированным измерительным устройствам сборы за проезд автотранспортных средств увеличились на 23 % (2013 г. – 3 490 млн. тенге, 2014 г. – 4 303,7 млн. тенге).
Также существует проблема по осуществлению иностранными перевозчиками перевозок грузов сверх установленной квоты. Разветвленность казахстанских дорог создает предпосылки для объезда иностранными перевозчиками постов транспортного контроля, где осуществляется проверка документов и разрешений на въезд.
В свою очередь, развитие таможенного дела, основанное на комплексном подходе к модернизации таможенной службы, сегодня направлено на повышение эффективности таможенного контроля и таможенного оформления, ускорение и транспарентность таможенных процедур, упрощение таможенных формальностей для бизнеса, улучшение инвестиционного климата, развитие внешнеторговых отношений, транспортной и коммуникационной инфраструктуры.
В этой связи и в целях упрощения таможенного администрирования между государственными органами налажен порядок взаимодействия государственных органов в центрах таможенного оформления и международных транспортно-логистических центрах при совершении таможенных операций, связанных с таможенным декларированием, таможенной очисткой и выпуском товаров.
Таким образом, внедрен принцип "одного окна", который позволяет ускорить и упростить процедуру оформления перевозочных документов, а также сократить время прохождения государственного контроля. В результате время оформления документов сократилось с 8 до 3 часов.
Развитость индустриальной инфраструктуры является необходимым условием эффективной деятельности специальных экономических зон (далее - СЭЗ), индустриальных зон и туристских кластеров как экономических точек роста в регионах. Незавершенность инфраструктуры большинства СЭЗ отрицательно сказывается на реализации государственных программ по диверсификации экономики.
Развитие таких СЭЗ, как СЭЗ "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк" (далее – СЭЗ "НИНТ") и СЭЗ "Хоргос – Восточные ворота" будет иметь определяющее влияние на развитие нефтехимической отрасли и увеличение транзитного потенциала, которые являются приоритетными задачами государственных программ индустриально-инновационного развития и развития инфраструктуры транспортной системы.

Қазіргі уақытта негізгі халықаралық автомобиль дәліздерінде 12 автоматтандырылған өлшеу құрылғысы орнатылған, бұлар негізгі 4 халықаралық дәлізді (Ташкент – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас, Алматы – Қарағанды – Петропавл, Астана – Қостанай – Челябі – Екатеринбург және Шымкент – Қызылорда – Ақтөбе – Орал – Самара) қамтиды.
Автоматтандырылған өлшеу құрылғыларының арқасында автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алымдар 23 % (2013 жылы – 3 490 млн. теңге, 2014 жылы – 4 303,7 млн. теңге) ұлғайды.
Сондай-ақ шетелдік тасымалдаушылардың жүк тасымалдауды белгіленген квотадан артық жүзеге асыруы бойынша проблемалар орын алады. Қазақстан жолдарының көп тармақтылығына байланысты шетелдік тасымалдаушыларға құжаттар тексеру мен кіруге рұқсаттарды тексеру жүзеге асырылатын көліктік бақылау пунктінен айналып өтуге жағдай жасайды.
Өз кезегінде кеден қызметін дамытуға кешенді тәсілге негізделген кеден ісін дамыту бүгінде кедендік бақылау тиімділігі мен кедендік ресімдеуді арттыруға, кедендік рәсімдерді жылдамдату мен оның транспаренттілігіне, бизнес үшін кедендік формальдылықты оңайлатуға, инвестициялық ахуалды жақсартуға, сыртқы сауда қатынастарын, көліктік және коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға бағытталған.
Осыған байланысты және кедендік әкімшілендіруді оңтайландыру мақсатында мемлекеттік органдар арасында кедендік ресімдеу орталықтары мен халықаралық көліктік-логистикалық орталықтарда кедендік декларациялау, кедендік тазарту мен тауарлар шығарумен байланысты кедендік операцияларды жүзеге асырған кезде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл тәртібі ретке келтірілген.
Осылайша, тасымалдау құжаттарын ресімдеу рәсімін жылдамдатуға және оңайлатуға, сондай-ақ мемлекеттік бақылаудан өту уақытын қысқартуға мүмкіндік беретін "бір терезе" қағидаты енгізілді. Нәтижесінде құжаттарды ресімдеу уақыты 8-ден 3 сағатқа дейін қысқарды.
Индустриялық инфрақұрылымның дамығандығы арнайы экономикалық аймақтардың (бұдан әрі – АЭА), индустриялық аймақтардың және туристік кластерлердің өңірлердегі экономикалық өсу нүктелері ретіндегі тиімді қызметінің қажетті шарты болып табылады. АЭА басым бөлігі инфрақұрылымының аяқталмауы экономиканы әртараптандыру жөніндегі мемлекеттік бағдарламалардың іске асырылуына кері әсерін тигізеді.
"Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" АЭА (бұдан әрі – "ҰИМТ" АЭА) және "Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА сияқты АЭА-ларды дамыту индустриялық-инновациялық дамудың және көлік жүйесінің инфрақұрылымын дамытудың мемлекеттік бағдарламаларының басым міндеттері болып табылатын мұнай-химия саласын дамытуға және транзиттік әлеуетті ұлғайтуға айқындаушы әсерін тигізеді.

В Казахстане сформировано 10 СЭЗ. На развитие инфраструктуры СЭЗ до 2014 года из государственного бюджета было выделено 175,8 млрд. тенге.
При этом полностью инфраструктурой обеспечены только 3 СЭЗ ("Бурабай", "Сарыарка", "Оңтүстік").
В остальных 7-ми СЭЗ ("НИНТ", "Хоргос – Восточные ворота", "Павлодар", "Морпорт-Актау", "Парк инновационных технологий", "Астана – новый город", химический парк "Тараз") готовность инфраструктуры находится на различных стадиях.
На территории действующих СЭЗ функционирует 124 производства и 87 проектов находятся на стадии реализации. Участниками СЭЗ осуществлено инвестиций в объеме 319,3 млрд. тенге. Объем произведенной продукции составляет около 632,6 млрд. тенге. Создано порядка 7,8 тыс. рабочих мест.
В целях развития современной нефтегазохимической отрасли страны на площадке СЭЗ "НИНТ" осуществляется формирование первого нефтегазохимического комплекса. В рамках создания нефтехимического кластера на территории СЭЗ "НИНТ" реализуются 4 основных проекта: по производству полипропилена (1-ая фаза) и полиэтилена (2-ая фаза) на базе интегрированного газохимического комплекса с завершением его строительства в 2019 году по производству полимерной продукции, а также начата реализация проекта по производству бутадиена.
В логистической зоне СЭЗ "Хоргос – Восточные ворота" построен "Сухой порт", который обслуживает железнодорожные составы из Китая с узкой колеей и казахстанские железнодорожные составы с широкой колеей. В технологической увязке с двумя железнодорожными переходами на границе с Китаем и автомагистралью "Западная Европа – Западный Китай" Сухой порт образовывает мощный транспортно-логистический хаб, который позволит обеспечить эффективное распределение грузопотока из Китая в Европу, а также страны Центральной Азии, Турцию и страны Персидского залива.
В 2014 году был запущен первый пусковой комплекс проекта СЭЗ "Хоргос – Восточные ворота" (сухой порт и прилегающая к нему логистическая инфраструктура).
В 2015 году завершено строительство инфраструктуры СЭЗ "Хоргос – Восточные ворота", в том числе выполнены строительно-монтажные работы по созданию терминалов для обработки железнодорожных грузов, инфраструктурных объектов логистических и индустриальных зон.
Строительство инфраструктуры СЭЗ "Хоргос – Восточные ворота" позволит увеличить перевозку грузов до 4 млн. тонн в год, привлечь частные инвестиции порядка 37 млрд. тенге и увеличить количество постоянно занятого населения до 6 тыс. человек.
Создание СЭЗ "Хоргос – Восточные ворота" в технологической увязке с железнодорожной дорогой "Жетыген – Коргас", автомобильным коридором "Западная Европа – Западный Китай" позволит сформировать мощный индустриально-логистический хаб, который обеспечит кратчайший доступ в Европу и Азию.
Индустриальные зоны выполняют роль региональной инфраструктуры для развития МСБ, диверсификации экономики регионов.

Қазақстанда 10 АЭА құрылған. АЭА инфрақұрылымын дамытуға 2014 жылға дейін мемлекеттік бюджеттен 175,8 млрд. теңге бөлінді.
Бұл ретте 3 АЭА ғана ("Бурабай", "Сарыарқа", "Оңтүстік") инфрақұрылыммен толық қамтамасыз етілген.
Қалған 7 АЭА-да ("ҰИМТ", "Қорғас – Шығыс қақпасы", "Павлодар", "Ақтау теңіз порты", "Инновациялық технологиялар паркі", "Астана – жаңа қала", "Тараз" химия паркі") инфрақұрылымның әзірлігі әртүрлі сатыларда.
Қолданыстағы АЭА аумағында 124 өндіріс жұмыс істейді және 87 жоба іске асырылу сатысында. АЭА қатысушылары 319,3 млрд. теңге көлемінде инвестицияларды жүзеге асырды. Шығарылған өнім көлемі шамамен 632,6 млрд. теңгені құрайды. 7,8 мыңға жуық жұмыс орны құрылған.
Елдің заманауи мұнай-газ химиясы саласын дамыту мақсатында "ҰИМТ" АЭА алаңында алғашқы мұнай-газ химиясы кешенін қалыптастыру жүзеге асырылуда. "ҰИМТ" АЭА аумағында мұнай-химия кластерін құру шеңберінде 4 негізгі жоба іске асырылуда: құрылысы 2019 жылы аяқталатын ықпалдастырылған газ химиясы кешенінің базасында полипропилен (1-ші фаза) және полиэтилен (2-ші фаза) өндірісі, полимер өнімі өндірісі, сондай-ақ бутадиен өндірісі бойынша жобаны іске асыру басталды.
"Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА логистикалық аймағында "құрғақ порт" салынды, ол Қытайдан келетін жіңішке табанды теміржол құрамдарына және қазақстандық жалпақ табанды теміржол құрамдарына қызмет көрсететін болады. Қытаймен шекаралас екі теміржол торабы мен "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" магистралі технологиялық байланысымен Құрғақ порт – қуатты көліктік-логистикалық хаб Қытайдан Еуропаға, сондай-ақ Орталық Азия, Түркия мен Парсы шығанағындағы елдерге жүк тасымалын тиімді бөлуді қамтамасыз етеді.
2014 жылы "Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА жобасының бірінші іске қосу кешені (құрғақ порт және оған іргелес логистикалық инфрақұрылым) іске қосылды.
2015 жылы "Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА инфрақұрылымын салу аяқталды, оның ішінде теміржол жүктерін өңдеу үшін терминалдарды салу бойынша, логистикалық және индустриялық аймақтардың инфрақұрылым объектілеріне құрылыс-монтаждау жұмыстары орындалатын болады.
"Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА инфрақұрылымын салу жүк тасымалдауды жылына 4 млн. тоннаға дейін ұлғайтуға, шамамен 37 млрд. теңге жеке инвестицияларды тартуға және тұрақты жұмыспен қамтылған халық санын 6 мың адамға дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
"Жетіген – Қорғас" теміржолымен, "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" автомобиль дәлізімен технологиялық байланыста "Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА құру Еуропа мен Азияға ең қысқа жолды қамтамасыз ететін қуатты индустриялық-логистикалық хаб қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Индустриялық аймақтар ШОБ-ты дамыту, өңірлер экономикасын әртараптандыру үшін өңірлік инфрақұрылым рөлін атқарады.

В Казахстане создано 25 индустриальных зон, из них по состоянию на начало 2014 года функционируют 10: "Талдыкорган", "Боралдай", "Арна", "Даму" (Алматинская область), "Өндіріс", "По улице машиностроителей" (Восточно-Казахстанская область), "Оңтүстік", "Кентау", "Түркістан" (Южно-Казахстанская область), "Индустриальный парк № 1" (город Астана).
Количество въездных посетителей в Казахстан на протяжении 5 лет устойчиво растет в среднем на 16 %. За период январь-сентябрь 2014 года данный показатель составил 4,7 млн. человек. Местами размещения в 2013 году обслужено 3,3 млн. человек, из которых 586 тыс. нерезидентов. Данный показатель увеличился по сравнению с 2012 годом на 12,9 %. При этом показатели выездного туризма устойчиво растут и превышают показатели въездного туризма. Так, в 2013 году количество выездных посетителей составило 10,1 млн. человек, прямая занятость – 67,8 тыс. человек. В период 2010 – 2014 гг. по Казахстану введено в эксплуатацию 278 гостиниц, 10 санаториев, 29 гостевых домов, 95 турбаз и зон отдыха, 10 детских лагерей, 6 оздоровительных лагерей, 3 охотничьих дома, 3 кемпинга, 3 этноаула, 1 горнолыжный комплекс и 15 развлекательных центров и парков.
По данным официальной статистики на международные поездки казахстанцы тратят 1,8 млрд. долларов США, включая туристские, бизнес- и иные, в то время как по той же статье нерезидентам услуг оказано на 1,5 млрд. долларов США. Таким образом, платежный баланс страны по статье "Поездки" составляет порядка 300 млн. долларов США и является отрицательным на протяжении многих лет.
За 2014 год доля валовой добавленной стоимости, создаваемой непосредственно в туризме, в ВВП составляет 2,0 %, а доля валовой добавленной стоимости, создаваемая в отраслях туризма, в ВВП составляет 3,7 %. Доля деятельности туроператоров, турагентов и прочих организаций, предоставляющих услуги в сфере туризма, в ВВП составляет около 0,1 %.
Основными проблемными вопросами туристской отрасли страны являются отсутствие развитой инженерно-транспортной и туристской инфраструктуры, усложненные административные формальности и недостаточное рекламно-имиджевое продвижение. Согласно рейтингу конкурентоспособности туризма по данным Всемирного экономического форума по развитости туристской инфраструктуры, сложности административных барьеров (визовый режим и т.д.), эффективности маркетинга и брендинга Казахстан находится на 87-м, 99-м и 125-м месте из 140 стран, соответственно.
Рост энергопотребления и развитие генерирующих мощностей в Республике Казахстан, а также повышение качества и надежности энергоснабжения требуют дальнейшего развития энергетической инфраструктуры.

Қазақстанда 25 индустриялық аймақ құрылған. Оның ішінде 2014 жылдың басындағы жағдай бойынша 10 индустриялық аймақ жұмыс істейді: "Талдықорған", "Боралдай", "Арна", "Даму" (Алматы облысы); "Өндіріс", "Машина жасаушылар көшесінің бойында" (Шығыс Қазақстан облысы); "Оңтүстік", "Кентау", "Түркістан" (Оңтүстік Қазақстан облысы); "№ 1 индустриялық парк" (Астана қаласы).
Қазақстанға сырттан келушілердің саны 5 жыл бойы орта есеппен 16 %-ға орнықты өсуде. 2014 жылғы қаңтар-қыркүйек кезеңінде бұл көрсеткіш 4,7 млн. адамды құрады. Орналастыру орындары 2013 жылы 3,3 миллион адамға қызмет көрсетті, олардың 586 мыңы резидент еместер. Бұл көрсеткіш 2012 жылмен салыстырғанда 12,9 %-ға ұлғайды. Бұл ретте сыртқа шығу туризмінің көрсеткіштері орнықты өсуде және сырттан келу туризмінің көрсеткіштерінен асып түседі. Айталық, 2013 жылы сыртқа шығатын туристердің саны 10,1 млн. адамды құрады. Тікелей жұмыспен қамту 67,8 мың адамды құрады. 2010 – 2014 жылдар кезеңінде Қазақстан бойынша 278 қонақүй, 10 санаторий, 29 қонақ қабылдайтын үй, 95 туристік база және демалыс аймағы, 10 балалар лагері, 6 сауықтыру лагері, 3 аңшылық үйі, 3 кемпинг, 3 этноауыл, 1 тау шаңғысы кешені және 15 ойын-сауық орталығы мен саябақ пайдалануға берілді.
Ресми статистика деректері бойынша туристік, бизнес және өзге сапарларды қоса алғанда, халықаралық сапарларға қазақстандықтар 1,8 млрд. АҚШ долларын жұмсайды. Ал резидент еместерге дәл осы бап бойынша 5 млрд. АҚШ долларына қызмет көрсетілді. Осылайша "Сапарлар" бабы бойынша елдің төлем балансы шамамен 300 млн. АҚШ долларын құрайды және ол ұзақ жылдар бойы теріс күйінде қалып келеді.
2014 жылы тікелей туризмде құрылатын жалпы қосылған құнның ЖІӨ-дегі үлесі 2,0 %, ал туризм салаларында құрылатын жалпы қосылған құнның ЖІӨ-дегі үлесі 3,7 % құрайды. Туроператорлар, турагенттер және туризм саласында қызметтер көрсететін өзге де ұйымдардың ЖІӨ-дегі үлесі шамамен 0,1 % құрайды.
Дамыған инженерлік-көліктік және туристік инфрақұрылымның болмауы, күрделенген әкімшілік формальдылықтар және жарнамалық-имидждік жеткілікті ілгерілемеушілік елдің туристік саласының негізгі проблемалы мәселелері болып табылады. Дүниежүзілік экономикалық форумның деректері бойынша туризмнің бәсекеге қабілеттілік рейтингіне сәйкес туристік инфрақұрылымның дамуы, әкімшілік кедергілердің күрделілігі (визалық режим және т.б.), маркетинг пен брендингтің тиімділігі жағынан Қазақстан 140 елдің ішінде тиісінше 87-ші, 99-ші және 125-ші орындарда тұр.
Қазақстан Республикасында энергия тұтынудың өсуі және өндіруші қуаттардың дамуы, сондай-ақ энергиямен жабдықтаудың сапасы мен сенімділігінің артуы энергетикалық инфрақұрылымды одан әрі дамытуды қажет етеді.

В 2015 году потребление электроэнергии составило 90,8 млрд. кВтч или 99,1 % по сравнению с 2014 годом, выработка электроэнергии – 90,79 млрд. кВтч или 96,7 % по сравнению с 2014 годом.
Импорт электроэнергии по итогам 2015 года составил 1688,0 млн. кВтч, экспорт – 1637,4 млн. кВтч.
Связь энергопроизводящих организаций с электроэнергетической системой Казахстана осуществляет национальная электросетевая организация АО "KEGOC", на балансе которой находится 297 линий электропередачи напряжением 35-1150 кВ, общая протяженность которых составляет 24,4 тыс. км (по цепям). Также на балансе находятся 76 подстанций напряжением 35-1150 кВ.
Производство электроэнергии осуществляется 111 электростанциями, совокупная установленная мощность которых составляет 21307,2 МВт.
Распределением электроэнергии в Казахстане занимаются 20 региональных энергетических компаний (далее – РЭК) и 150 малых передающих компаний, которые контролируют электрические сети регионального уровня напряжением 0,4-220 кВ.
Снабжение электроэнергией потребителей осуществляется более 200 энергоснабжающими организациями.
Уровень износа электрических сетей в Казахстане составляет порядка 60 %. Потери электрической энергии в магистральных электрических сетях (НЭС РК) составляют от 5 до 7 %, в сетях региональных электросетевых компаний – порядка 12 % и являются практически оптимальными для сетей данного класса. В распределительных сетях некоторых регионов Казахстана потери достигают 20 %, но связаны они с высокой протяженностью сетей и низкой концентрацией потребителей.
Необходимо отметить, что единая электроэнергетическая система (далее - ЕЭС) Казахстана условно разделена на три зоны: северную, южную, западную.
Порядка 78 % электроэнергии производится в северной энергетической зоне, 66 % используется в том же индустриальном регионе. При этом потребление в южной зоне в 2013 году превысило производство почти в два раза.
Электроэнергетическая отрасль полностью покрывает потребность экономики страны и населения электрической энергией, но при этом она должна развиваться опережающими темпами. С ростом городов-хабов и городов второго уровня будет расти и потребность в электроэнергии.
Для укрепления надежности бесперебойного обеспечения электроэнергией активно ведутся работы по реконструкции существующих электрических станций, модернизации национальной электрической сети, строительству и реконструкции региональных электрических сетей.
Однако существующей пропускной способности двух линий электропередачи 500 кВ "Север – Юг" будет недостаточно в будущем для покрытия растущих пиковых нагрузок в южной энергетической зоне.
Для повышения надежности и стабильного обеспечения электроэнергией южных регионов необходимо строительство новых линий электропередачи для перетока профицита энергии севера в южные регионы. Это будет способствовать укреплению ЕЭС страны.
Высокой степенью изношенности и потерями характеризуются сети жилищно-коммунального сектора.

2015 жылы электр энергиясын тұтыну 90,8 млрд. кВтс немесе 2014 жылмен салыстырғанда 99,1 %-ды құрады, электр энергиясын шығару 90,79 млрд. кВтс немесе 2014 жылмен салыстырғанда 96,7 %-ды құрады.
2015 жылдың қорытындылары бойынша электр энергиясының импорты – 1688,0 млн. кВтс, экспорты – 1637,4 млн. кВтс құрады.
Энергия өндіретін ұйымдардың Қазақстан электр энергетикасы жүйесімен байланысын "КЕGОС" АҚ ұлттық электр желілері ұйымы жүзеге асырады, оның балансында кернеуі 35 – 1150 кВ 297 электр беру желісі бар, олардың жалпы ұзындығы 24,4 мың км құрайды (тізбектер бойынша). Сонымен қатар баланста кернеуі 35 – 1150 кВ 76 кіші станция бар.
Электр энергиясын өндіруді белгіленген жиынтық қуаты 21 307,2 МВт құрайтын 111 электр станциясы жүзеге асырады.
Қазақстанда электр энергиясын таратумен өңірлік 20 энергетикалық компания (бұдан әрі – ӨЭК) және 150 шағын энергия беру компаниясы айналысады, олар кернеуі 0,4 – 220 кВ болатын өңірлік деңгейдегі электр желілерін бақылайды.
Тұтынушыларды электр энергиясымен жабдықтауды 200-ден астам энергиямен жабдықтау ұйымы жүзеге асырады.
Қазақстанда электр желілерінің тозу деңгейі шамамен 60 %-ды құрайды. Магистральдық электр желілерінде (ҚР ҰЭЖ) электр энергиясының шығындары 5-тен 7 %-ға дейін, өңірлік электр желілері компанияларының желілерінде шамамен 12 % құрайды және аталған сыныптағы желілер үшін іс жүзінде оңтайлы болып табылады. Қазақстанның кейбір өңірлерінің тарату желілерінде шығындар 20 %-ға дейін жетеді, алайда олар желілердің тым ұзын болуына және тұтынушылардың аз шоғырлануына байланысты.
Қазақстанның бірыңғай электр энергетикалық жүйесі (бұдан әрі – БЭЖ) шартты түрде үш: солтүстік, оңтүстік, батыс аймаққа бөлінгенін атап өту қажет.
Электр энергиясының шамамен 78 %-ы солтүстік энергетикалық аймақта өндіріледі, 66 %-ы дәл сол индустриялық аймақта пайдаланылады. Бұл ретте 2013 жылы оңтүстік аймақтағы тұтыну өндіруден екі есе дерлік асып түсті.
Электр энергетикасы саласы ел экономикасының және халықтың электр энергиясына қажеттілігін толық өтейді, бірақ бұл ретте ол озыңқы қарқынмен дамуға тиіс. Хаб-қалалардың және екінші деңгейдегі қалалардың өсуімен электр энергиясына қажеттілік те артады.
Электр энергиясымен үздіксіз қамтамасыз ету сенімділігін нығайту үшін қолданыстағы электр станцияларын реконструкциялау, ұлттық электр желісін жаңғырту, өңірлік электр желілерін салу мен реконструкциялау жөніндегі жұмыстар белсенді жүргізілуде.
Алайда, "Солтүстік – Оңтүстік" 500 кВ екі электр беру желісінің қазіргі өткізу қабілеті оңтүстік энергетикалық аймақтағы өсіп келе жатқан шамадан тыс жүктемелерді өтеуге келешекте жеткіліксіз болмақ.
Оңтүстік өңірлерді электр энергиясымен сенімді және тұрақты қамтамасыз етуді арттыру үшін солтүстіктегі энергия артықшылығын оңтүстік өңірлерге аудару үшін жаңа электр беру желілерін салу қажет. Бұл елдің БЭЖ-ін нығайтуға ықпал ететін болады.
Тұрғын үй-коммуналдық сектордың желілері жоғары дәрежеде тозумен және шығындармен сипатталады.

Средний износ теплосетей по стране составляет 63 %. При этом около 40 % или 9,6 тыс. км имеют 100 % износ. Ежегодные потери тепловой энергии составляют в среднем 10,7 млн. Гкал.
Сети теплоснабжения в республике характеризуются высокой аварийностью (в среднем 200 технологических нарушений на 100 км) и имеют высокие теплопотери (порядка 40 %).
В неудовлетворительном состоянии значительное количество источников выработки тепловой энергии, прежде всего, котельных, а также большинство водопроводных и канализационных сетей. Основная часть водопроводных сетей в регионах требует капитального ремонта или их полной замены.
По обеспеченности населения системами централизованного водоснабжения Республика Казахстан уступает развитым странам, в которых уровень обеспечения водоснабжением и водоотведением составляет 90 – 95 %.
По состоянию на 1 января 2014 года доступ к централизованному водоснабжению по городам составляет 85 %, по селам – 47,7 %; доступ к централизованному водоотведению по городам составляет 78 %, по селам – 10 %.
Протяженность водопроводных сетей составляет 60,9 тыс. км, из них нуждается в замене 13,4 тыс. км. Протяженность канализационных сетей составляет 15 тыс. км, из них нуждается в замене 5,3 тыс. км.
По оценкам, общая потребность в инвестициях для модернизации (реконструкции и строительства) систем тепло-, водоснабжения и водоотведения составляет не менее 2 трлн. тенге.
Для решения вопросов модернизации (реконструкции и строительства) инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства (далее – ЖКХ) и систем тепло-, водоснабжения и водоотведения необходимо разработать новые подходы по привлечению инвестиций и развитию отрасли.
Главной целью государственной жилищной политики, как и раньше, является создание условий для обеспечения граждан жильем.
Такие факторы как миграция населения, улучшение демографической ситуации и урбанизация увеличивают спрос на жилье.
Так, численность населения Казахстана на 1 декабря 2014 года увеличилась по сравнению с 2000 годом на 15 % и составила 17160,7 тыс. человек, в том числе городского – 9 433,4 тыс. человек (55 %), сельского – 7 727,2 тыс. человек (45 %).
Рост численности населения произошел в большинстве регионов страны, причем наибольший прирост населения характерен для города Астаны, где отмечен за анализируемый период прирост численности населения на 98,3 % (на 403 тыс. человек).
К 2020 году предстоит обеспечить полный охват дошкольным образованием и воспитанием детей данного возраста. В этой связи, необходимо принять кардинальные меры по сокращению дефицита мест в дошкольных организациях.

Ел бойынша жылу желілерінің орташа тозу деңгейі 63 %-ды құрайды. Бұл ретте шамамен 40 %-ға жуығы немесе 9,6 мың км 100 % тозған. Жылу энергиясының жыл сайынғы шығыны орта есеппен 10,7 млн. Гкал құрайды.
Республикада жылумен жабдықтау желілері аварияның көп болуымен (100 км-ге орта есеппен 200 технологиялық бұзылу) сипатталады және жылудың шығыны жоғары (шамамен 40 %).
Жылу энергиясын шығару көздерінің, ең алдымен қазандықтардың едәуір саны, сондай-ақ су құбыры мен кәріз желілерінің көбі қанағаттанғысыз күйде. Өңірлерде су құбыры желілерінің басым бөлігі күрделі жөндеуді немесе толық ауыстыруды қажет етеді.
Халықтың орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелерімен қамтамасыз етілуі бойынша Қазақстан Республикасы дамыған елдерден артта қалып отыр, оларда сумен жабдықтаумен және су бұрумен қамтамасыз ету деңгейі 90-95 %-ды құрайды.
2014 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша орталықтандырылған сумен жабдықтауға қол жеткізу: қалалар бойынша 85 %-ды, ауылдар бойынша 47,7 %-ды; орталықтандырылған су бұруға қол жеткізу: қалалар бойынша 78 %-ды, ауылдар бойынша 10 %-ды құрайды.
Су құбыры желілерінің ұзындығы 60,9 мың км құрайды, оның ішінде 13,4 мың км ауыстыруды қажет етеді. Кәріз желілерінің ұзындығы 15 мың км құрайды, оның ішінде 5,3 мың км ауыстыруды қажет етеді.
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту (реконструкциялау және салу) үшін инвестициялардың жалпы қажеттілігі бағалау бойынша кемінде 2 трлн. теңгені құрайды.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (бұдан әрі – ТКШ) инфрақұрылымын және жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту (реконструкциялау және салу) мәселелерін шешу үшін инвестицияларды тарту және саланы дамыту бойынша жаңа тәсілдерді әзірлеу қажет.
Мемлекеттік тұрғын үй саясатының басты мақсаты бұрынғысынша, азаматтарды тұрғын үймен қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау болып табылады.
Халықтың көші-қоны, демографиялық жағдайдың жақсаруы және урбандалу сияқты факторлар тұрғын үйге сұранысты арттырады.
Мәселен, 2014 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша Қазақстан халқының саны 2000 жылмен салыстырғанда 15 %-ға артып, 17 160,7 мың адамды құрады, оның ішінде қала халқы 9 433,4 мың адамды (55 %), ауыл халқы 7 727,2 мың адамды (45 %) құрады.
Ел өңірлерінің көпшілігінде халық саны өсті, оның үстіне халық санының ең көп өсуі Астана қаласына тән, талданып отырған кезеңде мұнда халық санының 98,3 %-ға (403 мың адамға) өскені байқалған.
2020 жылға қарай тиісті жастағы балаларды мектепке дейінгі оқытумен және тәрбиемен толық қамту міндеті қойылған. Осыған байланысты мектепке дейінгі ұйымдарда орындардың тапшылығын қысқарту бойынша түбегейлі шаралар қабылдау қажет.

В настоящее время функционируют 126 ВУЗов, в которых обучаются свыше 500 тыс. человек. В 2014 году в соответствии с приоритетами ГПИИР увеличен госзаказ на технические специальности, который составил 12 600 грантов в бакалавриате, 2 230 – в магистратуре, 202 – в докторантуре.
Вместе с тем, отмечается оторванность обучения от практики ввиду слабой материально-технической базы ВУЗов. В результате выпускники не обладают достаточными практическими компетенциями.
В этой связи, необходимо принять кардинальные меры для устранения причин низкой квалификации кадров на стадии обучения посредством создания практических центров-лабораторий.
В настоящее время функционирует Назарбаев Университет (далее – Университет), который является лидером системы образования Казахстана и его передовой опыт успешно перенимают другие отечественные ВУЗы.
В Университете ведется активная работа по развитию системы научных исследований, функционирует механизм независимого отбора, финансирования, технической поддержки научных проектов на базе более 50 лабораторий.
В здравоохранении на базе Казахского национального медицинского университета имени С.Д. Асфендиярова и Карагандинского государственного медицинского университета созданы 2 научные молекулярно-генетические лаборатории коллективного пользования, которые обеспечивают доступ к современному оборудованию и выполнению исследований для студентов, преподавателей и научных сотрудников медицинских научных организаций и ВУЗов.
В то же время в связи со снижением ресурсов лабораторий актуальным становится вопрос усиления мощностей лабораторий с учетом развития новых технологий и практических запросов научных коллективов через их дооснащение.
На основе международного опыта создана система коммерциализации научных проектов, состоящих из следующих элементов: офис коммерциализации, инкубатор, пилотный технопарк. Система позволяет прийти от научной идей к продукту в виде патента, технологии или опытного образца.
МСБ отводится основная роль в развитии экономики, обеспечении занятости населения страны. Сегодня мерами государственной поддержки охвачены практически все области ведения бизнеса.
На данный момент в Казахстане зарегистрировано 1 655 980 субъектов МСБ, из них активно действующими субъектами являются 899 968 единиц или 54,3 % от общего количества зарегистрированных субъектов.
Основная часть активно действующих субъектов МСБ сосредоточена в южном макрорегионе страны (Южно-Казахстанская, город Алматы, Кызылординская, Алматинская и Жамбылская области) – 46,5 % из общего количества активно действующих субъектов или 419 015 единиц. Следующим густонаселенным макрорегионом с точки зрения активно действующих субъектов МСБ является центрально-восточный макрорегион (Восточно-Казахстанская, Карагандинская и Павлодарская области) – 19,6 % или 176 560 единиц. Следом расположены северный (город Астана, Костанайская, Акмолинская и Северо-Казахстанская области) и западный (Мангистауская, Атырауская, Актюбинская и Западно-Казахстанская области) макрорегионы, в которых осуществляют деятельность 18,4 % (165 805 единиц) и 15,5 % (138 588 единиц) субъектов МСБ, соответственно.

Қазіргі уақытта 500 мыңнан астам адам оқитын 126 жоғары оқу орны жұмыс істейді. 2014 жылы ИИДМБ басымдықтарына сәйкес техникалық мамандықтарға мемлекеттік тапсырыс ұлғайтылып, бакалавриатта – 12 600, магистратурада – 2 230, докторантурада 202 грантты құрады.
Сонымен бірге, жоғары оқу орындарының материалдық-техникалық базасының нашар болуы салдарынан оқытудың практикадан алшақ болуы байқалады. Нәтижесінде түлектер жеткілікті практикалық құзыретті меңгермейді.
Осыған байланысты практикалық орталықтар – зертханалар құру арқылы оқыту сатысында кадрлар біліктілігінің төмен болу себептерін жою үшін түбегейлі шаралар қабылдау қажет.
Қазіргі уақытта Қазақстанның білім беру жүйесінің көшбасшысы болып табылатын Назарбаев Университеті (бұдан әрі – Университет) жұмыс істейді және оның озық тәжірибесін отандық басқа жоғары оқу орындары сәтті үйренуде.
Университетте ғылыми зерттеулер жүйесін дамыту бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде. 50-ден астам зертхана базасында ғылыми жобаларды тәуелсіз іріктеу, қаржыландыру, техникалық қолдау тетіктері жұмыс істейді.
Денсаулық сақтау саласында С. Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университетінің және Қарағанды мемлекеттік медицина университетінің базасында ұжымдық пайдаланудағы ғылыми молекулярлық-генетикалық 2 зертхана құрылды, олар медициналық ғылыми ұйымдар мен ЖОО студенттері, оқытушылары және ғылыми қызметкерлері үшін заманауи жабдыққа және зерттеулерді орындауға қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
Сонымен бір мезгілде зертханалар ресурстарының азаюына байланысты оларды жарақтандыру арқылы әрі жаңа технологиялардың дамуы мен ғылыми ұжымдардың практикалық сұраныстарын ескере отырып, зертханалардың қуатын күшейту мәселесі өзекті болып отыр.
Халықаралық тәжірибенің негізінде ғылыми жобаларды коммерцияландыру жүйесі құрылды, ол мынадай элементтерден тұрады: коммерцияландыру офисі, инкубатор, пилоттық технопарк. Жүйе ғылыми идеядан патентке, технология немесе тәжірибелік үлгі түріндегі өнімге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Экономиканы дамытуда, ел халқын жұмыспен қамтуда ШОБ-қа негізгі рөл беріледі. Бүгінде мемлекеттік қолдау шараларымен бизнес жүргізудің барлық салалары қамтылған.
Қазіргі уақытта Қазақстанда 1 655 980 ШОБ субъектісі тіркелген, оның ішінде 899 968 бірлік немесе тіркелген субъектілер жалпы санының 54,3 %-ы белсенді әрекет ететін субъектілер болып табылады.
Белсенді әрекет ететін ШОБ субъектілерінің негізгі бөлігі елдің оңтүстік макроөңірінде шоғырланған (Оңтүстік Қазақстан облысы, Алматы қаласы, Қызылорда, Алматы және Жамбыл облыстары) – белсенді әрекет ететін субъектілердің жалпы санының 46,5 %-ы немесе 419 015 бірлік. Белсенді әрекет ететін ШОБ субъектілері тұрғысынан халық тығыз орналасқан келесі макроөңір орталық-шығыс макроөңірі болып табылады (Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстары) – 19,6 % немесе 176 560 бірлік. Одан кейін солтүстік (Астана қаласы, Қостанай, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстары) және батыс (Маңғыстау, Атырау, Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстары) макроөңірлері орналасқан, оларда ШОБ субъектілерінің тиісінше 18,4%-ы (165 805 бірлік) және 15,5 %-ы (138 588 бірлік) қызметін жүзеге асырады.

В целом, количество активно действующих субъектов по стране по сравнению с аналогичным периодом 2013 года увеличилось на 7,3 % (в абсолютном выражении увеличилось на 103 414 единиц). Росту количества субъектов МСБ способствуют благоприятные изменения в условиях ведения бизнеса, которые отмечаются международными экспертами. Так, в рейтинге Всемирного Банка "Doing Business" на 2014 год Казахстан по старой методике занял 50 позицию (по новой методике занимает 77 позицию). Положительная динамика, в первую очередь, была обеспечена за счет мероприятий по упрощению регистрации собственности (14 позиция) и налогообложения (17 позиция).
Общая численность занятых в МСБ по состоянию на 1 октября 2014 года составила 2 898 286 человек, что составляет 16,6 % от общего числа населения страны (на 1 января 2015 года 17 417,5 тыс. человек).
Выпуск продукции субъектов МСБ за январь-сентябрь 2014 года достиг 10 132 426 млн. тенге.
Доля МСБ в ВВП за последние три года стабилизировалась на уровне менее 20 %, тогда как в развитых странах доля МСБ в структуре ВВП превышает 60 %. Удельный вес населения, активно занятого в этом секторе экономики, также колеблется на уровне 30 %, аналогичные показатели в развитых странах существенно выше. Таким образом, МСБ в стране еще не выполняет роль "локомотива" экономики и функцию по повышению занятости населения.
Развитие МСБ сдерживается отсутствием стремления у бизнеса к производству продукции с высокой добавленной стоимостью, внедрению механизмов инновационного, эффективного и бережливого производства, а также низкой доступностью долгосрочных кредитных средств, высокой конкуренцией на внешних рынках и т.п.
В результате, в структуре МСБ наблюдается традиционное доминирование субъектов предпринимательства, занятых в торговой деятельности и сферах, не требующих высокой квалификации.
Для качественного изменения структуры МСБ и обеспечения выполнения им роли "локомотива" экономики необходимо повысить эффективность предпринимателей-лидеров южного макрорегиона, потенциал субъектов МСБ северного и центрально-восточного макрорегионов, активизировать деятельность субъектов западного макрорегиона, а также эффективность использования выделяемых средств для льготного финансирования предпринимательства.
Вместе с тем, складывающаяся внешнеэкономическая ситуация оказывает негативное влияние на экономику. В целях нивелирования внешних рисков и обеспечения сохранения текущих объемов производства и количества рабочих мест, следует расширить меры поддержки отдельных отраслей обрабатывающей промышленности и АПК, оказать поддержку экспортерам, а также принять меры по защите внутреннего рынка.
В соответствии с мировой практикой об уровне диверсификации экономики свидетельствуют рост обрабатывающей промышленности и доля несырьевого экспорта в ВВП.
За последние 5 лет реальный прирост валовой добавленной стоимости в обрабатывающей промышленности составил 16,0 % к уровню 2010 года, в горнодобывающей промышленности – 2,4 %.
При том, что обрабатывающая промышленность росла опережающими темпами в среднем ежегодно на 3,0 % за 2011 – 2015 годы, а рост в горнодобывающей промышленности составил в среднем 0,5 %, доля обрабатывающего сектора в ВВП сократилась с 11,0 % в 2011 году до 10,1 % в 2015 году.

Тұтастай алғанда, елде белсенді әрекет ететін субъектілер саны 2013 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда 7,3 %-ға ұлғайды (абсолютті көріністе 103 414 бірлікке ұлғайды). ШОБ субъектілері санының өсуіне бизнесті жүргізу жағдайларындағы жағымды өзгерістер ықпал етеді, мұны халықаралық сарапшылар да атап өтуде. Мәселен, Дүниежүзілік банктің 2014 жылғы "Doing Business" рейтингінде Қазақстан ескі әдістеме бойынша 50-орынға ие болды (жаңа әдістеме бойынша 77-орынға ие). Оң серпін, бірінші кезекте, меншікті тіркеуді оңайлату (14-орын) және салық салуды жеңілдету (17-орын) жөніндегі іс-шаралар есебінен қамтамасыз етілді.
2014 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша ШОБ-та жұмыс істейтіндердің жалпы саны 2 898 286 адамды құрады, бұл елдің жалпы халық санының 16,6 %-ын құрайды (2015 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 17 417,5 мың адам).
2014 жылдың қаңтар-қыркүйегінде ШОБ субъектілерінің өнім шығаруы 10 132 426 млн. теңгеге жетті.
Соңғы үш жылда ЖІӨ-дегі ШОБ үлесі 20 %-ға жетпейтін деңгейде тұрақтады, ал дамыған елдерде ЖІӨ құрылымындағы ШОБ үлесі 60 %-дан асады. Экономиканың осы секторында белсенді жұмыспен қамтылған халықтың үлесі де 30 % деңгейінде ауытқиды, ал дамыған елдердегі осыған ұқсас көрсеткіштер айтарлықтай жоғары. Осылайша, елдегі ШОБ экономиканың "қозғаушы күші" рөлін және халықты жұмыспен қамтуды арттыру жөніндегі функциясын әлі орындап отырған жоқ.
Бизнестің қосылған құны жоғары өнім өндірісіне, инновациялық, тиімді және үнемді өндіріс тетіктерін енгізуге ұмтылысының болмауы, сондай-ақ ұзақ мерзімді кредит қаражатының төмен қолжетімділігі, сыртқы нарықтардағы жоғары бәсекелестік және т.б. ШОБ-тың дамуын тежейді.
Нәтижесінде ШОБ құрылымында сауда қызметінде және жоғары біліктілікті талап етпейтін салаларда жұмыс істейтін кәсіпкерлік субъектілерінің дәстүрлі үстемдігі байқалады.
ШОБ құрылымын сапалы өзгерту және олардың экономиканың "қозғаушы күші" рөлін орындауын қамтамасыз ету үшін оңтүстік макроөңірдің көшбасшы кәсіпкерлерінің тиімділігін, солтүстік және орталық-шығыс макроөңірлерінің ШОБ субъектілерінің әлеуетін арттыру, батыс макроөңірі субъектілерінің қызметін жандандыру, сондай-ақ кәсіпкерлікті жеңілдікті қаржыландыруға бөлінетін қаражатты пайдаланудың тиімділігін ұлғайту қажет.
Сонымен бірге, қалыптасып отырған сыртқы экономикалық жағдай экономикаға келеңсіз ықпалын тигізуде. Сыртқы тәуекелдердің алдын алу және ағымдағы өндіріс көлемі мен жұмыс орындары санының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында өңдеу өнеркәсібі мен АӨК-нің жекелеген салаларын қолдау шараларын кеңейту, экспорттаушыларға қолдау көрсету, сондай-ақ ішкі нарықты қорғау бойынша шаралар қабылдау керек.
Өңдеу өнеркәсібінің өсуі және шикізаттық емес экспорттың ЖІӨ-дегі үлесі әлемдік практикаға сәйкес экономиканың әртараптандырылу деңгейі туралы айғақтайды.
Соңғы 5 жылда өңдеу өнеркәсібіндегі жалпы қосымша құнның өсімі 2010 жылғы деңгеймен салыстырғанда 16 %, тау-кен өндіру өнеркәсібінде 2,4 % құрады.
Өңдеу өнеркәсібі 2011–2015 жылдары жыл сайын орта есеппен 3,0 %-ға озыңқы қарқынмен өскенде, тау-кен өндіру өнеркәсібіндегі өсу орта есеппен 0,5 %-ды құрады, ЖІӨ-дегі өңдеу секторының үлесі 2011 жылғы 11,8 %-дан 2015 жылы 10,1 %-ға дейін қысқарды.

Удельный вес несырьевой продукции в экспорте страны вырос за шесть лет с 24 % до 35,1 %.
В связи с понижением показателей обрабатывающей промышленности необходимо стимулирование его роста путем создания спроса на продукцию отдельных его секторов.
По итогам 2014 года объем производства машиностроительной продукции в Казахстане снизился на 0,5 %. При этом наблюдается уменьшение выпуска легковых автомобилей на 0,8 %, грузовых железнодорожных вагонов на 5,2 %, пассажирских вагонов на 55 %, дизельных локомотивов на 44 %.
В целях привлечения иностранных инвестиций, развития авиационной промышленности путем трансферта новых технологий в 2010 году создано совместное предприятие с французским концерном Airbus "Еврокоптер Казахстан инжиниринг", в 2012 году введен сам завод по крупноузловой сборке и техническому обслуживанию многоцелевых вертолетов ЕС 145 ежегодной мощностью 10 вертолетов. Для первичной поддержки деятельности совместного предприятия казахстанская сторона подписала намерения о закупе 45 вертолетов до 2017 года. Кроме того, данное предприятие, являясь сертифицированным авиационным учебным центром, в перспективе планирует стать региональным хабом по техническому обслуживанию вертолетов "Еврокоптер" и обучению авиационных специалистов.
На отечественных производителей машиностроительной продукции помимо снижения внутреннего потребительского спроса и роста себестоимости выпуска отрицательное воздействие оказывает снижение конкурентоспособности в результате наблюдаемых валютных диспропорций с основными торговыми партнерами. На фоне снижения объемов выпуска отечественных производителей по предварительным данным в 2016 году импорт легковых автомобилей из России сократился на 78,1 %, Узбекистана – на 46 %, Белоруссии – на 93,1 %. Импорт железнодорожных вагонов уменьшился на 62,6 %, при этом российские производители занимают на казахстанском рынке около 60 %. Импорт летательных аппаратов в Казахстан по предварительным данным за 2016 год из России уменьшился на 44,2 %.
Несмотря на снижение общего уровня импорта железнодорожных грузовых вагонов, вызванное сокращением внутренней емкости рынка, импорт вагонов из Российской Федерации уменьшился за 2016 год на 66,4 %, доля российских производителей на казахстанском рынке выросла за год с 15 % до 52 %.
В то же время, несмотря на рост импорта вертолетов, который в 2016 году вырос в 3,2 раза (до 118,2 млн. долларов США), отечественное предприятие по сборке и сервису вертолетов "Еврокоптер" (ЕС 145) поставило казахстанскому государственному сектору за 2011 – 2014 годы 26 единиц вертолетов, что составило на 2014 год 25 % от доли гражданских вертолетов в Республике Казахстан.
Дальнейшее ухудшение экономической ситуации в Российской Федерации приведет к снижению экспорта несырьевой продукции в эту страну.

Ел экспортында шикізаттық емес өнімнің үлес салмағы алты жылда 24 %-дан 35,1 %-ға дейін артты.
Өңдеу өнеркәсібі көрсеткіштерінің төмендеуіне байланысты оның өсуін жекелеген секторларының өніміне сұраныс тудыру арқылы ынталандыру қажет.
2014 жылдың қорытындылары бойынша Қазақстанда машина жасау өнімі өндірісінің көлемі 0,5 %-ға төмендеді. Бұл ретте жеңіл автокөліктер шығару 0,8 %-ға, жүк теміржол вагондарын – 5,2 %-ға, жолаушылар вагондарын – 55 %-ға, дизельді локомотивтер шығару – 44 %-ға азайғаны байқалады.
Шетел инвестицияларын тарту, жаңа технологиялар трансферті арқылы авиация өнеркәсібін дамыту мақсатында 2010 жылы Airbus француз концернімен "Еврокоптер Қазақстан инжиниринг" бірлескен кәсіпорны құрылды, 2012 жылы жыл сайынғы қуаты 10 тікұшақты құрайтын, ЕС 145 көп нысаналы тікұшақтарын ірі торапты құрастыру және техникалық қызмет көрсету жөніндегі зауыттың өзі пайдалануға берілді. Бірлескен кәсіпорын қызметін бастапқыда қолдау үшін Қазақстан тарапы 2017 жылға дейін 45 тікұшақ сатып алу туралы ниетке қол қойды. Бұдан басқа, сертификатталған авиациялық оқу орталығы бола отырып, аталған кәсіпорын перспективада "Еврокоптер" тікұшақтарына техникалық қызмет көрсету және авиация мамандарын оқыту бойынша өңірлік хаб болуды жоспарлап отыр.
Отандық машина жасау өнімін шығарушыларға ішкі тұтынушылық сұраныстың төмендеуінен және өнім шығарудың өзіндік құнының өсуінен басқа саудадағы негізгі әріптестер арасында көрініс тапқан валюталық сәйкессіздіктер салдарынан бәсекеге қабілеттіліктің төмендеуі де теріс әсерін тигізуде. Отандық өндірушілердің өнім шығару көлемінің төмендеуі аясында 2014 жылы жеңіл автокөліктер импорты Ресейден – 78 %-ға, Өзбекстаннан – 46 %-ға, Белоруссиядан 93,1 % есе өсті. Теміржол вагондарының импорты 62,6 %-ға азайды, бұл ретте Ресей өндірушілеріне қазақстандық нарықтың шамамен 60 %-ы тиесілі. Ұшу аппараттарының Ресейден Қазақстанға импорты 2016 жылы 44,2 % азайды.
Нарықтың ішкі сыйымдылығының азаюына байланысты теміржол жүк вагондары импортының жалпы деңгейінің төмендегеніне қарамастан, Ресей Федерациясынан вагондар импорты 2016 жылы 66,4 % азайды, қазақстандық нарықта Ресей өндірушілерінің үлесі бір жыл ішінде 15 %-дан 52 %-ға өсті.
Сонымен қатар, 2016 жылы тікұшақтар импортының 3,2 есе (118,2 млн. АҚШ долларына дейін) өскеніне қарамастан, "Еврокоптер" (ЕС 145) тікұшақтарын құрастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі отандық кәсіпорын қазақстандық мемлекеттік секторға 2011 – 2014 жылдары 26 бірлік тікұшақ берді, бұл 2014 жылы Қазақстан Республикасында азаматтық тікұшақтар үлесінің 25 %-ын құрады.
Ресей Федерациясындағы экономикалық жағдайдың одан әрі нашарлауы бұл елге шикізаттық емес өнім экспортының төмендеуіне алып келеді.

Так, учитывая, что общий объем экспорта в Российскую Федерацию составляет 3,5 млрд. долларов США (2016 г.), а объемы поставок продукции таких стратегически важных отраслей для диверсификации экономики как машиностроение, химия, пищевая и легкая промышленность и прочие перерабатывающие отрасли занимают долю в экспорте в Россию в совокупности до 64,7 % (2,3 млрд. долларов США), существует риск значительного снижения присутствия отечественных несырьевых компаний на рынке соседней страны.
Вместе с тем, отмечается низкая динамика банковского кредитования промышленности. Ежегодный объем кредитов, выданных банками второго уровня предприятиям промышленного сектора в 2014 году, снизился относительно уровня предыдущего года на 1,2 % до 1 415 млрд. тенге, из которых только 24 % приходится на долгосрочные займы сроком свыше одного года. При этом объем долгосрочных кредитов, выданных банками второго уровня предприятиям по производству транспортных средств, снизился в 2014 году на 44 %.
Текущая экономическая ситуация требует дополнительного участия государства в сфере АПК страны, что особенно важно в условиях ЕАЭС.
Объем валового продукта сельского хозяйства в 2014 году составил 2,5 трлн. тенге, что по сравнению с 2013 годом больше на 0,8 %. Рост в отрасли животноводства составил 3,8 %. ИФО продукции растениеводства составил 98,4 %.
Объем производства продуктов питания за 2014 год вырос на 2,9 % и составил 1 042,4 млрд. тенге. Обеспеченность внутреннего рынка по основным видам продовольствия за счет отечественного производства составляет более 80 %.
За 2016 год экспорт АПК увеличился на 0,4 % (2,1 млрд. долларов США). Экспорт мяса и мясопродуктов по данным КВКН МСХ РК за 2016 год составил 17,2 тыс.тонн, в том числе экспорт говядины – 8,3 тыс.тонн. При этом отмечается снижение импорта продукции АПК на 11,2 % (2,9 млрд. долларов США).
В результате структурной и технологической диверсификации в растениеводстве в 2014 году посевная площадь пшеницы сократилась до 12,4 млн. га, что на 1,9 млн. га ниже показателя 2010 года.
В 2014 году валовой сбор зерна в весе после доработки составил 17,2 млн. тонн, при урожайности – 11,7 ц/га.
В животноводстве закрепилась тенденция снижения доли поголовья сельскохозяйственных животных в личных подворьях и, наоборот, роста высокими темпами доли и численности поголовья в агроформированиях.
Так, численность КРС в агроформированиях за 2014 год увеличилась на 13,2 % и составила 2 056,5 тыс. голов, овец и коз на 10,2 % (7 233,1 тыс. голов), лошадей на 11,5 % (880,2 тыс. голов), верблюдов на 7,8 % (74,6 тыс. голов), птиц на 7,0 % (23 289,3 тыс.).

Мәселен, Ресей Федерациясына экспорттың жалпы көлемі 3,5 млрд. АҚШ долларын (2016 ж.) құрайтынын, ал машина жасау, химия, тамақ және жеңіл өнеркәсіп сияқты экономиканың әртараптандырылуы үшін стратегиялық маңызды салалар мен өзге де өңдеу салаларының өнімдерін беру көлемі жиынтығында Ресейге экспорттың 64,7 % дейін (2,3 млрд. АҚШ доллары) құрайтынын ескерсек, көрші ел нарығына отандық шикізаттық емес компаниялардың қатысуының біршама төмендеу қаупі бар.
Сонымен бірге, өнеркәсіпті банктік кредиттеудің төмен динамикасы байқалады. Екінші деңгейдегі банктердің өнеркәсіптік сектор кәсіпорындарына берген кредиттерінің жыл сайынғы көлемі 2014 жылы алдыңғы жылдың деңгейіне қатысты 1,2 %-ға, 1 415 млрд. теңгеге дейін төмендеді, оның 24 %-ы ғана мерзімі бір жылдан асатын ұзақ мерзімді қарыздарға тиесілі. Бұл ретте екінші деңгейдегі банктер көлік құралдарын шығаратын кәсіпорындарға берген ұзақ мерзімді кредиттердің көлемі 2014 жылы 44 %-ға төмендеді.
Ағымдағы экономикалық жағдай елдің АӨК саласына мемлекеттің қосымша қатысуын қажет етеді, бұл ЕАЭО жағдайларында аса маңызды болып табылады.
2014 жылы ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемі 2,5 трлн. теңгені құрады, бұл 2013 жылмен салыстырғанда 0,8 %-ға артық. Мал шаруашылығы саласындағы өсу 3,8 %-ды құрады. Өсімдік шаруашылығы өнімінің НКИ-і 98,4 %-ды құрады.
2014 жылы тамақ өнімдері өндірісінің көлемі 2,9 %-ға өсіп, 1 042,4 млрд. теңгені құрады. Азық-түліктің негізгі түрлері бойынша ішкі нарықтың отандық өндіріс есебінен қамтамасыз етілуі 80 %-дан астамды құрайды.
ҚР АШМ ВБҚК мәліметтері бойынша 2016 жылы ет пен ет өнімдерінің экспорты 17,2 мың тоннаны, оның ішінде сиыр етінің экспорты – 8,3 мың тоннаны құрады.
Өсімдік шаруашылығындағы құрылымдық және технологиялық әртараптандыру нәтижесінде 2014 жылы бидайдың егістік ауданы 12,4 млн. гектарға дейін қысқарды, бұл 2010 жылдың көрсеткішінен 1,9 млн. гектарға төмен.
2014 жылы жалпы астық жиын-терімі өңдеуден кейінгі салмақпен 17,2 млн. тоннаны құрады, өнімділік 11,7 ц/га болды.
Мал шаруашылығында жеке үй аулаларында ауыл шаруашылығы мал басы үлесінің төмендеу және керісінше агроқұрылымдарда мал басының саны мен үлесінің жоғары қарқынмен өсу үрдісі нығайды.
Айталық, агроқұралымдарда ІҚМ саны 2014 жылы 13,2 %-ға ұлғайып, 2 056,5 мың басты құрады, қой мен ешкі – 10,2 %-ға (7 233,1 мың бас), жылқы – 11,5 %-ға (880,2 мың бас), түйе – 7,8 %-ға (74,6 мың бас), құс – 7,0 %-ға (23 289,3 мың) ұлғайды.

Удельный вес племенного поголовья КРС увеличился с 8,2 % до 8,8 %, при этом удельный вес племенного КРС мясной продуктивности в общей численности поголовья мясного направления составил 14,8 %.
С 2013 года реализуется Программа "Агробизнес – 2020", которая содержит целый комплекс финансовых и нефинансовых механизмов поддержки аграрной отрасли.
В 2014 году объем субсидий составил 157,3 млрд. тенге, что почти в 1,8 раз больше, чем в 2013 году (87,2 млрд. тенге).
Благодаря оказываемой государственной поддержке субъектов АПК, в том числе внедренному впервые новому механизму поддержки - инвестиционного субсидирования, в 2014 году на 14,4 % увеличился объем инвестиций в основной капитал сельского хозяйства и составил 166,4 млрд. тенге. На 16,5 % увеличился объем инвестиций в основной капитал в производство продуктов питания и составил 40,8 млрд. тенге.
В настоящее время страны-партнеры по ЕАЭС, испытывающие негативное влияние мировой конъюнктуры, увеличивают объемы господдержки сельского хозяйства.
В этой связи, для повышения конкурентоспособности отечественного АПК требуется увеличение объемов государственной поддержки в рамках Программы "Агробизнес – 2020".
В сложившихся условиях меры государственной поддержки предпринимательства приобретают еще большую актуальность, среди них одним из приоритетных направлений является подведение индустриальной (инженерной) инфраструктуры.
Указанный инструмент успешно реализуется с 2010 года в рамках Дорожной карты бизнеса – 2020 и осуществляется для проектов МСБ, направленных на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств как для отдельных проектов, так и в рамках организации индустриальных зон и бизнес-инкубаторов.
Выделяемые средства направляются на строительство и реконструкцию таких инфраструктур как газификация, теплоснабжение, водопроводы, железнодорожные тупики, телефонизация, линии электропередачи и т.д.
В целом, с 2010 года по 2014 год было подведено недостающей инфраструктуры на сумму порядка 69,5 млрд. тенге.
Функционирование ЕАЭС и предстоящее вступление в ВТО обуславливают необходимость дальнейшего качественного развития испытательной базы Республики Казахстан.
Испытательная база на 1 января 2015 года насчитывает 680 аккредитованных испытательных лабораторий, 89 органов по подтверждению соответствия, 67 органов по подтверждению соответствия систем менеджмента, 359 поверочных лабораторий, 28 калибровочных лабораторий.
Из 680 испытательных лабораторий только 204 актуализированы на соответствие требованиям технических регламентов ЕАЭС.
При этом оснащенность отечественных аккредитованных испытательных лабораторий недостаточна для охвата всех требований нормативных документов, принятых в рамках ЕАЭС. Это приведет к отказу от услуг отечественных испытательных лабораторий и будет способствовать образованию зависимости некоторых отраслей от аналогичных услуг лабораторий соседних стран-членов ЕАЭС.
В настоящее время в Республике Казахстан отсутствуют испытательные лаборатории, которые в полном объеме могут охватить весь перечень пожарно-технической продукции, средств индивидуальной защиты органов дыхания и кожи, коллективной защиты, приборов радиационной и химической разведки, дозиметрического контроля и другого имущества гражданской обороны.

Асыл тұқымды ІҚМ санының үлес салмағы 8,2 %-дан 8,8 %-ға дейін артты. Бұл ретте ет беретін асыл тұқымды ІҚМ санының үлес салмағы етті бағыттағы мал басының жалпы санының 14,8 %-ын құрады.
2013 жылдан бастап аграрлық саланы қаржылай және қаржылай емес қолдау тетіктерінің тұтас кешенін қамтитын "Агробизнес – 2020" бағдарламасы іске асырылуда.
2014 жылы субсидиялар көлемі 157,3 млрд. теңгені құрады, бұл 2013 жылмен салыстырғанда 1,8 есе артық (87,2 млрд. теңге).
АӨК субъектілеріне көрсетіліп жатқан мемлекеттік қолдау, оның ішінде алғаш енгізілген жаңа қолдау тетігі – инвестициялық субсидиялау арқасында 2014 жылы ауыл шаруашылығының негізгі капиталына инвестициялар көлемі 14,4 %-ға ұлғайып, 166,4 млрд. теңгені құрады. Тамақ өнімдері өндірісінің негізгі капиталына инвестициялар көлемі 16,5 %-ға ұлғайып, 40,8 млрд. теңгені құрады.
Қазіргі уақытта әлемдік конъюнктураның келеңсіз әсерін сезініп отырған ЕАЭО бойынша әріптес елдер ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау көлемін ұлғайтып жатыр.
Осыған байланысты отандық АӨК-тің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін "Агробизнес – 2020" бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік қолдау көлемін ұлғайту талап етіледі.
Қалыптасып отырған жағдайларда кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларының өзектілігі арта түседі, олардың арасында басым бағыттардың бірі индустриялық (инженерлік) инфрақұрылымды жүргізу болып табылады.
Аталған құрал 2010 жылдан бері Бизнестің жол картасы – 2020 шеңберінде табысты іске асырылып келеді және жаңа өндірістерді құруға, қолданыстағы өндірістерді жаңғырту мен кеңейтуге бағытталған ШОБ жобалары үшін жекелеген жобаларда да, индустриялық аймақтар мен бизнес-инкубаторларды ұйымдастыру шеңберінде де жүзеге асырылуда.
Бөлінетін қаражат газдандыру, жылумен жабдықтау, су құбырлары, теміржол тұйықтары, телефондандыру, электр беру желілері және т.б. сияқты инфрақұрылымды салуға және реконструкциялауға жұмсалады.
Тұтастай алғанда, 2010 – 2014 жылдар аралығында шамамен 69,5 млрд. теңге сомасына жетіспейтін инфрақұрылым жүргізілді.
ЕАЭО-ның жұмыс істеуі және алдағы ДСҰ-ға кіру Қазақстан Республикасының сынақ базасын одан әрі сапалы дамыту қажеттілігін негіздейді.
2015 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша сынақ базасында 680 аккредиттелген сынақ зертханасы, сәйкестікті растау жөніндегі 89 орган, менеджмент жүйесінің сәйкестігін растау жөніндегі 67 орган, 359 салыстырып тексеру зертханасы, 28 калибрлеу зертханасы бар.
680 сынақ зертханасының 204 ғана ЕАЭО техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігі тұрғысынан өзектілендірілді.
Бұл ретте отандық аккредиттелген сынақ зертханаларының жарақтандырылуы ЕАЭО шеңберінде қабылданған нормативтік құжаттардың барлық талаптарын қамту үшін жеткіліксіз. Бұл отандық сынақ зертханалары көрсететін қызметтерден бас тартуға алып келеді және кейбір салалардың ЕАЭО-ға мүше көрші елдер зертханаларының ұқсас көрсетілетін қызметтеріне тәуелділігі пайда болуына ықпал етеді.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында өртке қарсы техникалық өнімдердің, тыныс алу органдары мен теріні жеке қорғау, ұжымдық қорғау құралдарының, радиациялық және химиялық барлау аспаптарының, дозиметрлік бақылаудың және азаматтық қорғаныстың басқа да мүліктерінің барлық тізбесін толық көлемде қамти алатын сынақ зертханалары жоқ.

За 2016 год в республике произведено продукции химической и связанных с ней отраслей промышленности на сумму 1 241 086 тыс. долларов США, а импортировано на сумму 4 048 290,6 тыс. долларов США.
Развитие испытательных лабораторий химической продукции путем их дооснащения позволит осуществлять оценку соответствия обязательным требованиям безопасности химической продукции для обеспечения защиты жизни и здоровья человека, охраны окружающей среды, а также предупреждение действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно ее назначения и безопасности.
За 2016 год в республике произведено металлов и изделий из них на сумму 10 352 702 тыс. долларов США, экспортировано на сумму 6 155 807,9 тыс. долларов США, а импортировано на сумму 3 157 399,2 тыс. долларов США.
Для оценки соответствия производимой и ввозимой металлургической продукции, а также продвижения на международные рынки необходимо проводить испытания и исследования качества и свойств стали, сплавов и изделий из них, в том числе нефтегазовых труб, а также определение причин их разрушения.
За 2016 год в республике произведено продукции легкой промышленности на сумму 355 978 тыс. долларов США и импортировано на сумму 798 003,4 тыс. долларов США.
Легкая промышленность технологически наиболее связана с аграрным сектором экономики. Однако большая часть сырья экспортируется за рубеж по минимальным ценам, а готовые изделия (в том числе из казахстанского сырья) импортируются в республику по высоким ценам.
Импорт продукции легкой промышленности составляет 86 %, в связи с чем, в целях обеспечения безопасности, необходимо дооснастить испытательную базу, используемую для оценки соответствия как производимой, так и ввозимой на территорию республики продукции.
Учитывая тот факт, что первоисточником мясной и молочной продукции является сельская местность, приоритетным направлением является дооснащение современным оборудованием 60-ти региональных ветеринарных лабораторий.
Для повышения конкурентоспособности отдельных отраслей экономики и контроля обеспечения технологического процесса и качества производимой продукции требуется дооснащение современным оборудованием и материалами действующих испытательных лабораторий.

2016 жылы республикада химия және сонымен байланысты өнеркәсіп салаларында 1 241 086 мың АҚШ доллары сомасына өнім өндіріліп, 4 048 290,6 мың АҚШ доллары сомасына импортталды.
Қосымша жарақтандыру арқылы химия өнімінің сынақ зертханаларын дамыту адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге арналған химия өніміне қойылатын міндетті қауіпсіздік талаптарына сәйкестікті бағалауды жүзеге асыруға, сондай-ақ химия өнімінің пайдаланылу мақсаты мен қауіпсіздігіне қатысты тұтынушыларды жаңылысуға алып келетін әрекеттердің алдын алуға мүмкіндік береді.
2016 жылы республикада 10 352 702 мың АҚШ доллары сомасына металл және одан жасалған бұйымдар өндірілді, 6 155 807,9 мың АҚШ доллары сомасына экспортталып, 3 157 399,2 мың АҚШ долларына импортталды.
Өндірілетін және әкелінетін металлургия өнімдерінің сәйкестігін бағалау, сондай-ақ халықаралық нарықтарға жылжыту үшін болатты, қорытпалар мен олардан жасалған бұйымдарды, оның ішінде мұнай-газ құбырларын сынақтан өткізу және олардың сапасы мен қасиеттерін зерттеу, сондай-ақ олардың бұзылу себептерін айқындау қажет.
2016 жылы республикада 355 978 мың АҚШ доллары сомасына жеңіл өнеркәсіп өнімі өндіріліп, 798 003,4 мың АҚШ доллары сомасына импортталды.
Жеңіл өнеркәсіп технологиялық тұрғыдан экономиканың аграрлық секторымен тығыз байланысты. Алайда шикізаттың басым бөлігі шетелге ең төмен бағалармен экспортталады. Ал дайын бұйымдар (оның ішінде қазақстандық шикізаттан) республикаға жоғары бағалармен импортталады.
Жеңіл өнеркәсіп өнімінің импорты 86 % құрайды, осыған байланысты қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өндірілетін, сол сияқты республиканың аумағына әкелінетін өнімнің сәйкестігін бағалау үшін пайдаланылатын сынақ базасын жете жарақтандыру қажет.
Ет және сүт өнімдерінің бастапқы көздері ауылдық жерлер болып табылатынын ескере отырып, 60 өңірлік ветеринариялық зертхананы заманауи жабдықпен жете жарақтандыру басым бағыт болып табылады.
Экономиканың жекелеген салаларының бәсекеге қабілеттілігін арттыру және технологиялық процестің қамтамасыз етілуі мен өндірілетін өнім сапасын бақылау үшін қолданыстағы сынақ зертханаларын қазіргі заманғы жабдықпен және материалдармен жете жарақтау талап етіледі.

Казахстан по богатству своих недр минеральными ресурсами и их разнообразию входит в группу стран, богатых полезными ископаемыми. Его минерально-сырьевая база сформирована месторождениями топливно-энергетического комплекса (углеводороды, уголь, уран), черных, цветных, благородных и редких металлов. Доля Казахстана в мировых запасах по урану округленно составляет 18 %, хрому – 10 %, свинцу – 9 %, цинку – 8 %, серебру - 5%, марганцу – 5 %, меди – 5 %.

Қазақстан өзінің жер қойнауының минералдық ресурстарға байлығы мен алуан түрлілігі бойынша пайдалы қазбаларға бай елдер тобына кіреді. Оның минералдық-шикізат базасы отын-энергетикалық кешен (көмірсутектер, көмір, уран), қара, түсті, асыл және сирек кездесетін металдар кен орындарынан тұрады. Әлемдік қорларда Қазақстан үлесі уран бойынша шамамен – 18 %, хром – 10 %, қорғасын – 9 %, мырыш – 8 %, күміс – 5 %, марганец – 5 %, мыс – 5 % құрайды.

Наша страна является крупным экспортером энергетического сырья, черных, цветных, благородных металлов, в частности, 41 % приходится на добываемые в мире уран и 16 % на хром.
При этом активные запасы цветных и благородных металлов, составляющие в настоящее время значительную долю экспорта, ограничены и могут быть отработаны за 12-15 лет.
Согласно мировой тенденции увеличение объемов потребления сырьевых ресурсов активизирует проведение геологических исследований по их выявлению. Ежегодное увеличение добычи требует увеличения объемов геологоразведочных работ по восполнению запасов полезных ископаемых.
В целях содействия решению проблем, связанных с восполнением минерально-сырьевой базы республики, создано АО "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология", которое в целях привлечения инвестиций крупных международных горнорудных компаний мира в геологоразведку на территории Казахстана реализует совместные проекты с "ILUKA", "RIO TINTO", "KORES", "ULMUS FUND".
Вместе с тем, в современных экономических условиях практически все инвесторы заинтересованы в инвестировании в геологоразведку более изученных площадей.
В этой связи необходимо увеличить бюджетное финансирование ранних стадий геологоразведочных работ, как это принято во многих странах с развитой горнорудной отраслью.

Біздің ел энергетикалық шикізаттың, қара, түсті, асыл металдардың ірі экспорттаушысы болып табылады, атап айтқанда, әлемде алынатын уранның 41 %-ы және хромның 16 %-ы тиесілі.
Бұл ретте қазіргі уақытта экспорттың едәуір үлесін құрайтын түсті және асыл металдардың белсенді қорлары шектелген және 12-15 жылда өндіріліп таусылуы мүмкін.
Әлемдік үрдіске сәйкес шикізат ресурстарын тұтыну көлемінің ұлғаюы оларды анықтау бойынша геологиялық зерттеулер жүргізуді жандандырады. Өндіруді жыл сайын арттыру пайдалы қазбалар қорларының орнын толықтыру үшін геологиялық барлау жұмыстарының көлемін ұлғайтуды қажет етеді.
Республиканың минералдық-шикізат базасының толықтырылуына байланысты проблемаларды шешуге жәрдемдесу мақсатында "Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" акционерлік қоғамы құрылды, ол Қазақстан аумағындағы геологиялық барлауға әлемнің ірі халықаралық тау-кен компанияларының инвестицияларын тарту мақсатында "ILUKA", "RIO TINTO", "KORES", "ULMUS FUND" бірге бірлескен жобаларды іске асырып жатыр.
Сонымен бірге қазіргі экономикалық жағдайларда барлық инвесторлар мейлінше зерделенген алаңдарды геологиялық барлауға инвестиция салуға мүдделілігін білдіріп отыр.
Осыған байланысты тау-кен саласы дамыған көптеген елдерде қалыптасқандай геологиялық барлау жұмыстарының бастапқы сатыларын бюджеттік қаржыландыруды арттыру қажет.

4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы
Цели Программы – формирование единого экономического рынка путем интеграции макрорегионов страны на основе выстраивания эффективной инфраструктуры на хабовом принципе, интеграция транспортной инфраструктуры в международную транспортную систему, реализация транзитного потенциала для обеспечения долгосрочного экономического роста Казахстана.
Достижение данной цели будет измеряться следующими целевыми индикаторами:
Целевые индикаторы
Источник информации
ед.изм.
Ответственные исполнители
2014 (факт)
2015 (факт)
2016*

4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері
Бағдарламаның мақсаты – Қазақстанның ұзақ мерзімді экономикалық өсуін қамтамасыз ету үшін хаб қағидатымен тиімді инфрақұрылым құру негізінде елдің макроөңірлерін интеграциялау арқылы бірыңғай экономикалық нарықты қалыптастыру, көлік инфрақұрылымын халықаралық көлік жүйесіне интеграциялау, транзит әлеуетін іске асыру.
Мақсатқа қол жеткізу мынадай нысаналы индикаторлармен өлшенеді:
Нысаналы индикаторлар
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
Жауапты орындаушылар
2014 (нақты)
2015 (нақты)
2016*

105
меди
млн. тонн
1,3
полиметаллов
млн. тонн
3,5
5. Основные направления, пути достижения поставленных целей и соответствующие меры
Территориальное развитие на основе развития макрорегионов на хабовой основе будет направлено на формирование единого экономического рынка.
Создание рациональной территориальной организации экономического потенциала и благоприятных условий для жизнедеятельности населения предусмотрено в Прогнозной схеме территориально-пространственного развития страны до 2020 года.
Города-хабы станут центрами экономического роста и притяжения населения страны, обеспечат развитие и продуктивное использование человеческого капитала за счет предоставления образовательных, информационных и транспортных услуг высокого качества, повышения конкуренции, создания привлекательных условий для иностранных инвесторов.
В северном макрорегионе хабом станет город Астана. Город Усть-Каменогорск станет хабом центрально-восточного макрорегиона. Город Актобе – хабом западного макрорегиона. Шымкент и Алматы – хабами южного макрорегиона.
От Астаны все виды коммуникаций будут направлены к хабам других макрорегионов. Другие крупные города макрорегиона будут развиваться как города второго уровня, которые будут тесно связаны с хабом по "лучевому" принципу.
Развитие хабов как центров роста и деловой активности будет способствовать повышению уровня урбанизации в Казахстане. Будут реализованы основные автодорожные проекты: Западный Китай – Западная Европа; Астана – Алматы; Астана – Усть-Каменогорск; Астана – Актобе – Атырау; Алматы – Усть-Каменогорск; Караганда – Жезказган – Кызылорда; Атырау – Астрахань.
Астана является географически удачно расположенным транспортным узлом железнодорожных и автомобильных сетей, численность населения города к 2020 году вырастет с 852,9 тыс. человек до 991 тыс. человек.
Хаб Астана выступит центром, связывающим все макрорегионы, за счет реализации проектов межрегиональной сети автодорог: "Центр – Восток", "Центр – Юг", "Центр – Запад", а также будет узловым центром северного макрорегиона. Через магистральные автомобильные и железнодорожные сообщения, а также за счет авиалиний Астана должна связать все макрорегионы в единый транспортный хаб. Будет создана эффективно функционирующая система транспортно-логистических и социально-культурных связей, что, в свою очередь, придаст дополнительный импульс экономическому росту.
Новая столица стала центром активного строительства. В Астане сформирован крупный образовательный и медицинский кластер, развивается наука. Стремительный рост вызвал существенную нагрузку на социальную инфраструктуру, а именно на школы, детские сады, поликлиники.
Развитие инженерно-коммуникационной и транспортной инфраструктуры существенно увеличит транзитный и производственно-сбытовой потенциал Астаны.

105
мыс
млн. тонна
1,3
полиметалдар
млн. тонна
3,5
5. Негізгі бағыттар, қойылған мақсаттарға қол жеткізу жолдары мен тиісті шаралар
Хаб негізінде макроөңірлерді дамыту негізіндегі аумақтық даму бірыңғай экономикалық нарықты қалыптастыруға бағытталатын болады.
Экономикалық әлеуеттің ұтымды аумақтық ұйымдастырылуын және халықтың тыныс-тіршілігі үшін қолайлы жағдайлар жасау Елді аумақтық-кеңістікте дамытудың 2020 жылға дейінгі болжамды схемасында көзделген.
Хаб-қалалар экономикалық өсу және ел халқын тарту орталықтарына айналады. Олар жоғары сапалы білім беру, ақпараттық және көліктік қызметтер көрсету, бәсекелестікті жоғарылату, шетел инвесторлары үшін тартымды жағдайлар жасау есебінен адами капиталды дамыту және оны өнімді пайдалануды қамтамасыз етеді.
Солтүстік макроөңірдегі хаб Астана қаласы болады. Өскемен қаласы орталық-шығыс макроөңірдің хабы болады. Ақтөбе қаласы – батыс макроөңірдің хабы. Шымкент пен Алматы – оңтүстік макроөңірдің хабтары.
Астанадан коммуникацияның барлық түрлері басқа макроөңірлердің хабтарына бағытталатын болады. Макроөңірлердің басқа ірі қалалары екінші деңгейдегі қалалар ретінде дамитын болады, олар хабпен "шұғыла" қағидаты бойынша тығыз байланыста болады.
Өсу және іскерлік белсенділік орталықтары ретінде хабтардың дамуы Қазақстанда урбандалудың деңгейін көтеруге ықпал ететін болады. Мынадай негізгі автожол жобалары іске асырылатын болады: Батыс Қытай − Батыс Еуропа; Астана − Алматы; Астана − Өскемен; Астана − Ақтөбе − Атырау; Алматы − Өскемен; Қарағанды − Жезқазған − Қызылорда; Атырау − Астрахань.
Астана географиялық тұрғыдан сәтті орналасқан теміржол және автомобиль желілерінің көліктік торабы болып табылады, қала халқының саны 2020 жылға қарай 852,9 мың адамнан 991 мың адамға дейін өседі.
Астана хабы өңіраралық автожолдар желілері: "Орталық – Шығыс", "Орталық – Оңтүстік", "Орталық – Батыс" жобаларын іске асыру есебінен барлық макроөңірлерді байланыстыратын орталық болады, сондай-ақ солтүстік макроөңірдің тораптық орталығы болады. Магистральдық автомобиль және теміржол қатынастары арқылы, сондай-ақ авиажелілер есебінен Астана барлық макроөңірлерді бірыңғай көлік хабына байланыстыруға тиіс. Тиімді жұмыс істейтін көліктік-логистикалық және әлеуметтік-мәдени байланыстар жүйесі құрылады, бұл өз кезегінде, экономикалық өсуге қосымша серпіліс береді.
Жаңа елорда белсенді құрылыс орталығына айналды. Астанада ірі білім беру және медициналық кластер қалыптастырылған, ғылым дамып келеді. Екпіндей өсу әлеуметтік инфрақұрылымға, атап айтқанда мектептерге, балабақшаларға, емханаларға айтарлықтай жүктеме түсірді.
Инженерлік-коммуникациялық және көлік инфрақұрылымының дамуы Астананың транзиттік және өндірістік-өткізу әлеуетін едәуір ұлғайтады.
Астана хаб-қаласының аумақтық-кеңістікте орналасуының бәсекелік артықшылықтарын іске асыру қаланы халықаралық ұйымдар мен трансұлттық корпорациялар үшін тартымды етеді, олар оны диалог алаңы ретінде қарастыратын болады.

Реализация конкурентных преимуществ территориально-пространственного расположения города-хаба Астаны сделает город привлекательным для международных организаций и транснациональных корпораций, которые будут рассматривать его как диалоговую площадку.      Город Алматы с населением более 1,5 млн. чел. станет хабом южного макрорегиона. К 2020 году его численность возрастет до 1 882,5 тыс. человек.
Развитие хаба Алматы будет связано с формированием Алматинской агломерации как сетевой зоны роста с вовлечением в нее городов третьего уровня районов Алматинской области: Карасайский, Талгарский, Илийский, Енбекшиказахский, Жамбылский районы, города Есик, Капшагай, Каскелен, Талгар, поселки Байсерке, Боралдай, Жетиген, Караой, Отеген-батыр, Узынагаш, Шамалган, численность населения которых, включая г. Алматы, к 2020 году увеличится с 2668,2 тыс. чел. до 3063,9 тыс. чел.
Город Шымкент с населением 711,9 тыс. чел. станет хабом Южного макрорегиона. Численность населения города увеличится к 2020 году до 796,9 тыс. чел.
Через южный макрорегион проходят торговые пути, способствующие развитию экономических отношений. Сегодня эти возможности многократно возросли. Выгодное транспортно-экономическое положение, большие трудовые ресурсы, современная телекоммуникационная сеть, быстрый и оперативный выход на сопредельные государства создают благоприятный инвестиционный климат как для отечественных предпринимателей, так и для зарубежных бизнесменов.
Для эффективного решения поставленных задач по обеспечению продовольственной безопасности, организации закупа и реализации сельскохозяйственной продукции будет создана современная инфраструктура транспортно-логистической и оптово-розничной торговли. Строительство международного транспортного коридора Западная Европа – Западный Китай усилит экономику южного макрорегиона, а также роль южного Казахстана и нашей страны в целом, как связующего звена между Европой и Азией.
Город Актобе, численность населения которого составляет 439,5 тыс. чел., станет хабом западного макрорегиона. Численность населения к 2020 году увеличится до 470,3 тыс. чел. Западный макрорегион является крупным транспортным и транзитным узлом, через который проходят основные железнодорожные линии и международные автомагистрали.
Город Усть-Каменогорск с численностью 328,6 тыс. чел. станет хабом центрально-восточного макрорегиона. К 2020 году его население возрастет до 361 тыс. чел. Формирование эффективной транспортно-логистической системы центрально-восточного макрорегиона даст новый импульс в развитии транспортной инфраструктуры, трансграничной торговли, способствует росту взаимовыгодного сотрудничества (импорт-экспорт), а также максимальной реализации транзитного потенциала макрорегиона.
Развитие хаба в центрально-восточном макрорегионе создаст единую систему доставки и хранения грузов из Китая в Казахстан, страны Восточной и Западной Европы, мультимодальный центр, который будет обслуживать не только проходящие потоки, но и местное население.
В целях получения максимального социально-экономического эффекта от реализации Программы при планировании развития инженерно-коммуникационной и жилищной инфраструктуры будут учитываться складывающиеся демографические тенденции и интенсивность миграционных потоков, которые будут усиливаться по мере развития хабов и городов второго уровня.
Города второго уровня будут отличаться умеренным ростом и средними стандартами жизни. Здесь будет поддерживаться необходимый уровень инфраструктуры и социальных стандартов, который будет одинаковым по всей стране.
С учетом ожидаемого повышения миграционной подвижности населения будут обеспечены регулярная корректировка региональной политики, которая будет предусматривать меры регулирования миграционных потоков, в том числе посредством развития пригородных зон, развитие инфраструктуры образования, здравоохранения, культуры, отвечающей реальным потребностям населения и учитывающей дальнейший рост его численности, а также развитие внутригородской транспортной инфраструктуры.
Будет осуществлена корректировка миграционной политики в сфере внутренней миграции в части стимулирования переселения трудовых ресурсов из трудоизбыточных южных регионов страны в северные, северо-восточные и северо-западные регионы.
Развитие базовой инфраструктуры (дорог, портов, энергетических сетей) макрорегионов окажет положительный эффект для смежных отраслей, таких как строительные материалы, туризм, обрабатывающая промышленность, а также придаст значительный мультипликативный эффект на экономику страны в целом.
Увеличение скорости перевозок и транспортных маршрутов, снижение транспортных расходов и эффективное энергообеспечение положительно повлияют на рост деловой активности, производительности и транзитного потенциала страны.
Развитие индустриальной инфраструктуры и туризма, поддержка субъектов МСБ и улучшение условий проживания будут способствовать диверсификации экономики макрорегионов, повышению занятости и уровня доходов населения, а также росту их благополучия.
Реализация приоритетных инфраструктурных проектов, а также привлечение инвестиций со стороны международных финансовых организаций создадут предпосылки для укрепления конкурентоспособности экономики и будут способствовать снижению региональных диспропорций.
Настоящая Программа направлена на реализацию следующих направлений.
Инфраструктурное развитие

1,5 млн. адамнан аса халқы бар Алматы қаласы оңтүстік макроөңірдің хабына айналады. 2020 жылға қарай тұрғындар саны 1 882,5 мың адамға дейін өседі.
Алматы хабының дамуы желілік өсу аймағы ретінде Алматы облысы аудандарының үшінші деңгейдегі қалалары: Қарасай, Талғар, Іле, Еңбекшіқазақ, Жамбыл аудандары, Есік, Қапшағай, Қаскелең, Талғар қалалары, Байсерке, Боралдай, Жетіген, Қараой, Өтеген батыр, Ұзынағаш, Шамалған кенттері қамтылған Алматы агломерациясын қалыптастырумен байланысты болады, Алматы қаласын қоса алғанда, олардағы халық саны 2020 жылға қарай 2668,2 мың адамнан 3063,9 мың адамға дейін өседі.
711,9 мың адам халқы бар Шымкент қаласы Оңтүстік макроөңірдің хабы болады. Қала халқының саны 2020 жылға қарай 796,9 мың адамға дейін ұлғаяды.
Оңтүстік макроөңір арқылы экономикалық қатынастардың дамуына ықпал ететін сауда жолдары өтеді. Бүгінде бұл мүмкіндіктер көп есе өсті. Ұтымды көліктік-экономикалық жағдай, мол еңбек ресурстары, қазіргі заманғы телекоммуникациялық желі, шектес мемлекеттерге жылдам әрі жедел шығу отандық кәсіпкерлер үшін де, шетелдік бизнесмендер үшін де қолайлы инвестициялық ахуал жасайды.
Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сатып алуды ұйымдастыру және ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу бойынша қойылған міндеттерді тиімді шешу үшін көліктік-логистикалық және көтерме-бөлшек сауданың қазіргі заманғы инфрақұрылымы құрылатын болады. Батыс Еуропа − Батыс Қытай халықаралық көлік дәлізінің құрылысы оңтүстік макроөңірдің экономикасын, сондай-ақ Еуропа мен Азияның арасын байланыстырушы буын ретінде Оңтүстік Қазақстанның және жалпы еліміздің рөлін күшейтеді.
Халық саны 439,5 мың адамды құрайтын Ақтөбе қаласы батыс макроөңірдің хабы болады. 2020 жылға қарай халық саны 470,3 мың адамға дейін ұлғаяды. Батыс макроөңір негізгі теміржол желілері және халықаралық автомагистральдар өтетін ірі көліктік және транзиттік торап болып табылады.
328,6 мың адам халқы бар Өскемен қаласы орталық-шығыс макроөңірдің хабы болады. 2020 жылға қарай оның халқы 361 мың адамға дейін көбейеді. Орталық-шығыс макроөңірдің тиімді көліктік-логистикалық жүйесін қалыптастыру көлік инфрақұрылымын, трансшекаралық сауданы дамытуға жаңа серпін береді, өзара пайдалы ынтымақтастықтың (экспорт-импорт) өсуіне, сондай-ақ макроөңірдің транзиттік әлеуетін барынша іске асыруға ықпал етеді.
Орталық-шығыс макроөңірде хабтың дамуы Қытайдан Қазақстанға, Шығыс және Батыс Еуропа елдеріне жүктерді жеткізудің және сақтаудың бірыңғай жүйесін, өтіп жатқан жүк легіне ғана емес, жергілікті халыққа да қызмет көрсететін мультимодальдық орталық құрады.
Бағдарламаны іске асырудан барынша жоғары әлеуметтік-экономикалық нәтиже алу мақсатында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды және тұрғын үй инфрақұрылымын дамытуды жоспарлау кезінде қалыптасып отырған демографиялық үрдістер және көші-қон ағындарының қарқындылығы ескерілетін болады, олар хабтар мен екінші деңгейдегі қалалардың дамуына қарай күшейе түседі.
Екінші деңгейдегі қалалар бірқалыпты өсумен және өмір сүрудің орташа стандарттарымен ерекшеленетін болады. Мұнда бүкіл ел бойынша бірдей болып келетін инфрақұрылым мен әлеуметтік стандарттардың қажетті деңгейі сақталатын болады.
Халықтың күтілетін көші-қон қозғалысының артуын ескере отырып, көші-қон ағындарын реттеу, оның ішінде қала маңындағы аймақтарды дамыту арқылы реттеу шараларын көздейтін өңірлік саясатты үнемі түзетіп отыру, халықтың нақты қажеттілігіне сай келетін және оның санының одан әрі өсуін ескеретін білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет инфрақұрылымын дамыту, сондай-ақ қалаішілік көлік инфрақұрылымын дамыту қамтамасыз етілетін болады.
Ішкі көші-қон саласында еңбек ресурстарын жұмыс күші шамадан артық елдің оңтүстік аймақтарынан солтүстік, солтүстік-шығыс және солтүстік-батыс өңірлерге көшіруді ынталандыру бөлігінде көші-қон саясатын түзету жүзеге асырылатын болады.
Макроөңірлердің базалық инфрақұрылымын (жолдар, порттар, энергетикалық желілер) дамыту құрылыс материалдары, туризм, өңдеу өнеркәсібі сияқты сабақтас салалар үшін оң әсер етеді, сондай-ақ тұтастай ел экономикасына маңызды мультипликативті әсер етеді.
Тасымалдау жылдамдығын және көлік бағыттарын ұлғайту, көлік шығыстарын төмендету және энергиямен тиімді қамтамасыз ету іскерлік белсенділіктің, өнімділіктің және елдің көлік әлеуетінің өсуіне оң ықпал етеді.
Индустриялық инфрақұрылымды және туризмді дамыту, ШОБ субъектілерін қолдау және өмір сүру жағдайларын жақсарту макроөңірлердің экономикасын әртараптандыруға, жұмыспен қамтуды және халық табысының деңгейін жоғарылатуға, сондай-ақ олардың әл-ауқатын өсіруге септігін тигізетін болады.
Басым инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарының тарапынан инвестициялар тарту экономиканың бәсекеге қабілеттілігін нығайту үшін алғышарттар жасайды және өңірлік сәйкессіздіктерді төмендетуге ықпал ететін болады.
Осы Бағдарлама мынадай бағыттарды іске асыруға бағытталған.
Инфрақұрылымды дамыту

5.1.Развитие транспортно-логистической инфраструктуры
1. Развитие автомобильных дорог
С целью повышения уровня развития макрорегионов, в том числе городов-хабов, в рамках данной Программы предусмотрены меры по сокращению физических и "экономических расстояний" между регионами, в первую очередь, между формирующимися городами-хабами, которые улучшат инфраструктурную обеспеченность, доступность транспортных коммуникаций внутри макрорегионов и их связь с окружающими районами и ключевыми рынками.
Для создания эффективной межрегиональной сети автодорог, связывающих Астану с регионами по "лучевому" принципу, в период с 2015 по 2020 годы предусмотрены строительство и реконструкция порядка 6 тыс. км автомобильных дорог республиканского значения 1-ой и 2-ой категорий.
Реализуемые в рамках Программы проекты
Учитывая особенности и перспективы формирования системы пространственного развития Казахстана по "лучевому" принципу, будут реализованы следующие проекты:
Проект "Центр – Юг" по направлению "Астана – Караганды – Балхаш – Алматы" позволит соединить два крупных хаба – Астану и Алматы через города Караганды и Балхаш и, соответственно, центрально-восточный макрорегион с южным, даст толчок к расширению возможностей транзитного потенциала приграничных территорий, увеличению экспорта на внешние рынки, повышению качества транспортно-логистических услуг. В рамках проекта участки Астана – Караганды, Балқаш – Бурылбайтал – Курты будут переведены в 1-ую техническую категорию с цементо- и асфальтобетонным покрытием. Среднесуточная интенсивность по данному направлению составляет свыше 10 тыс.авт/сут. Учитывая экономическую значимость данного направления, которое обеспечит качественное соединение южного региона с центром, севером и востоком, в перспективе ожидается рост интенсивности автотранспортных средств до 15 тыс.авт/сут в связи с ростом населения в городах-хабах. Проект будет завершен в 2021 году.
Проект "Центр – Восток" по направлению "Астана – Павлодар – Семей – Калбатау – Усть-Каменогорск" предполагает обеспечить качественную транспортную связь между городами Астаной и Усть-Каменогорском через населенные пункты Павлодар и Калбатау, что будет способствовать привлечению транзитных грузов, экспорту отечественных товаров, развитию туристского кластера. Автомобильная дорога будет переведена в 1-ую и 2-ую технические категории с цементо- и асфальтобетонным покрытием. Наибольшая среднесуточная интенсивность приходится на участок Астана - Павлодар (свыше 9 тыс. авт/сут), на участке Павлодар – Семей – Калбатау – Усть-Каменогорск среднесуточная интенсивность составляет свыше 5 тыс.авт/сут. Проект будет завершен в 2020 году.
Важное значение в развитии транспортных коридоров имеет полное завершение казахстанского участка в 2017 году транснационального инфраструктурного проекта "Западная Европа – Западный Китай". Наряду с его завершением с 2016 и 2017 годов реализуются проекты по строительству и реконструкции следующих автомобильных дорог: Алматы – Усть-Каменогорск, Астана – Петропавловск – гр.РФ, Ушарал – Достык, Уральск – Каменка, Актобе – Атырау – Астрахань, Жетыбай – Жанаозен – гр.Туркменистана, Мерке – Бурылбайтал, Омск – Павлодар – Майкапшагай, Жезказган – Петропавловск, Бейнеу – Акжигит – гр.Узбекистана, Таскескен – Бахты, Щучинск – Зеренда, Усть-Каменогорск – Катон – Карагай – Рахмановские ключи, юго-западный обход г. Астаны, Костанай – Карабутак.
Кроме того, для увеличения объемов международных автомобильных перевозок и обеспечения качественной пропускной способности будут созданы дополнительные "ворота" на границе с Китайской Народной Республикой – автомобильный пункт пропуска "Нур Жолы", который будет вторым автомобильным пунктом пропуска на казахстанско-китайской границе. "Нур Жолы" станет своего рода приграничной "точкой" взаимодействия государственных и частных партнеров в укреплении транспортно-логистического потенциала страны, что в дальнейшем послужит модельной формой для развития полноценных транспортно-логистических кластеров по всей республике.
Будут также реализованы проекты ГЧП в автодорожной отрасли, в том числе при строительстве объездных дорог городов Алматы (далее – БАКАД), Шымкента и других крупных городов, расположенных на транзитных направлениях.
Реализация проектов будет осуществляться совместно с международными финансовыми организациями (далее - МФО) для освоения лучшего международного опыта, улучшения качества услуг и привлечения современных технологий в сектор автодорожного строительства.
Сохранность уже построенных автомобильных дорог и реконструкция автомобильных дорог республиканского значения в рамках настоящей Программы соединят макрорегионы в единую целостную систему качественным автомобильным сообщением, это позволит сблизить и взаимно развивать макрорегионы и города-хабы, а также облегчить трудовую миграцию и создаст комфортные условия для передвижения граждан.

5.1 Көліктік-логистикалық инфрақұрылымды дамыту
1. Автомобиль жолдарын дамыту
Макроөңірлердің, оның ішінде хаб-қалалардың даму деңгейін арттыру мақсатында осы Бағдарлама шеңберінде өңірлер арасында, бірінші кезекте қалыптасып келе жатқан хаб-қалалардың арасында, инфрақұрылымдық қамтамасыз етуді, макроөңірлер ішінде көліктік коммуникациялардың қолжетімділігі мен олардың айналасындағы аудандармен және негізгі нарықтармен байланысын жақсартатын физикалық әрі "экономикалық арақашықтықтарды" қысқарту жөніндегі шаралар көзделген.
Астананы "шұғыла" қағидаты бойынша өңірлермен байланыстыратын тиімді өңіраралық автожолдар желісін құру үшін 2015 жылдан бастап 2020 жылға дейінгі кезеңде шамамен 6 мың км 1 және 2-санаттағы республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау көзделген.
Бағдарлама шеңберінде іске асырылатын жобалар
Қазақстанның "шұғыла" қағидаты бойынша кеңістікте даму жүйесін қалыптастырудың ерекшеліктері мен перспективалары ескеріле отырып, мынадай жобалар іске асырылатын болады:
"Орталық – Оңтүстік" жобасы "Астана – Қарағанды – Балқаш – Алматы" бағыты бойынша Қарағанды және Балқаш қалалары арқылы екі ірі Астана мен Алматы хабтарын және тиісінше, орталық-шығыс макроөңірін оңтүстікпен қосуға мүмкіндік береді, ол шекарамаңы аумақтарының транзиттік әлеуетінің мүмкіндіктерін кеңейтуге, сыртқы нарықтарға экспортты ұлғайтуға, көліктік-логистикалық көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыруға мүмкіндік береді. Жоба шеңберінде Астана-Қарағанды, Балқаш-Бурылбайтал-Күрті учаскелері цемент және асфальт бетон жабыны бар 1-техникалық санатқа ауыстырылатын болады. Бұл бағыт бойынша орташа тәуліктік қарқындылық 10 мыңнан астам авто/тәулікті құрайды. Оңтүстік өңірді орталықпен, солтүстікпен және шығыспен сапалы қосуды қамтамасыз ететін осы бағыттың экономикалық маңыздылығын ескере отырып, перспективада хаб-қалалардағы халықтың өсуіне байланысты автокөлік құралдарының қарқынды өсуі 15 мың авто/тәулікті құрайды деп күтілуде. Жоба 2021 жылы аяқталады.
"Орталық – Шығыс" жобасы "Астана – Павлодар – Семей – Қалбатау – Өскемен" бағыты бойынша Павлодар және Қалбатау елді мекендері арқылы Астана және Өскемен қалалары арасында сапалы көліктік байланысты қамтамасыз етеді деп болжанып отыр, бұл транзиттік жүктерді тартуға, отандық тауарларды экспорттауға, туристік кластерді дамытуға ықпал ететін болады. Автомобиль жолы цемент және асфальт бетон жабыны бар 1 және 2-техникалық санатқа ауыстырылатын болады. Неғұрлым көп орташа тәуліктік қарқындылық Астана – Павлодар учаскесіне тиесілі (9 мыңнан астам авто/тәулік), Павлодар – Семей – Қалбатау – Өскемен учаскесінде орташа тәуліктік қарқындылық 5 мыңнан астам авто/тәулікті құрайды. Жоба 2020 жылы аяқталады.
Көліктік дәліздерді дамыту мақсатында "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" трансұлттық инфрақұрылымдық жобасы қазақстандық бөлігінің 2017 жылы толық аяқталуының маңызы зор. Оның аяқталуымен қатар 2016 – 2019 жылдары мына автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау бойынша жобалар іске асырылатын болады: Алматы – Өскемен, Астана – Петропавл – РФ шекарасы, Үшарал – Достық, Орал – Каменка, Ақтөбе – Атырау – Астрахань, Жетібай – Жаңаөзен – Түрікменстан шекарасы, Мерке – Бурылбайтал, Омбы – Павлодар – Майқапшағай, Жезқазған – Петропавл, Бейнеу – Ақжігіт – Өзбекстан шекарасы, Таскескен – Бақты, Щучинск – Зеренді, Өскемен – Катон-Қарағай – Рахманов қайнарлары, Астана қаласының оңтүстік-батыс айналма жолы, Қостанай – Қарабұтақ.
Бұдан басқа, халықаралық автомобиль тасымалдарының көлемін ұлғайту және сапалы өткізу қабілетін қамтамасыз ету үшін Қытай Халық Республикасымен шекарада қосымша "қақпа" – "Нұр жолы" автомобиль өткізу пункті құрылатын болады, ол Қазақстан-Қытай шекарасындағы екінші автомобиль өткізу пункті болады. "Нұр жолы" мемлекеттік және жеке әріптестердің еліміздің көліктік-логистикалық әлеуетін нығайтудағы өзара іс-қимылының шекара маңындағы "нүктесі" болмақ, бұл одан әрі бүкіл республика бойынша толыққанды көліктік-логистикалық кластерлерді дамыту үшін модельдік нысан ретінде қызмет етеді.
Сонымен қатар автожол саласындағы, оның ішінде Алматы (бұдан әрі – ҮАААЖ), Шымкент қалаларының және транзиттік бағыттарда орналасқан басқа ірі қалалардың айналма жолдарын салу кезінде МЖӘ жобалары іске асырылатын болады.
Үздік халықаралық тәжірибені игеру, көрсетілетін қызметтер сапасын жақсарту және автожол құрылысы секторына заманауи технологияларды тарту үшін жобаларды іске асыру халықаралық қаржы ұйымдарымен (бұдан әрі − ХҚҰ) бірлесіп жүзеге асырылатын болады.
Осы Бағдарлама шеңберінде қазірдің өзінде салынған автомобиль жолдарының сақталуы және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын реконструкциялау макроөңірлерді сапалы автомобиль қатынасы бар бірыңғай біртұтас жүйеге біріктіреді, бұл макроөңірлер мен хаб қалалардың жақындасуына және өзара дамуына мүмкіндік береді, сондай-ақ еңбек көші-қонын жеңілдетеді және азаматтардың қозғалысына ыңғайлы жағдай жасайды.

Для улучшения состояния республиканской сети необходимы увеличение объемов финансирования по содержанию не менее чем в 3 раза, а также расширение охвата ремонтом дорог с 1 тыс. км до 3,5 тыс. км в год.
При этом, для повышения эффективности расходов на содержание и ремонт дорог необходимо перейти на новые формы контрактов по бездефектному содержанию или ориентированных на результат.
Главной отличительной чертой данных контрактов является переход от количественного учета объема работ к качественным показателям состояния дороги, при этом подрядчик имеет право самостоятельно определять последовательность и технологии выполнения работ.
При этом, будут разработаны четкие критерии и качественные индикаторы для оценки улучшения качества сети автодорог с акцентом на эффективность использования выделяемых бюджетных средств, снижение удельных издержек на строительство и содержание автодорог.
Эффект от реализации проектов будет достигнут за счет экономической выгоды от сокращения транспортных издержек в себестоимости продукции для каждого региона страны, связанных между собой по "лучевому" принципу, увеличения скорости межрегиональных перевозок и, соответственно, сокращения потери времени в пути и эксплуатационных издержек пользователей дорог, а также снижения количества ДТП. В период инвестиционной фазы проектов будет создано около 200,0 тыс. рабочих мест.
С улучшением сети автомобильных дорог и увеличением интенсивности автотранспортных средств растет потребность в качественных услугах придорожного сервиса для пользователей автомобильных дорог.
В этой связи планируется развивать придорожный сервис, соответствующий Национальному стандарту Республики Казахстан "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам", путем строительства объектов сервиса вдоль автомобильных дорог международного и республиканского значения.
До 2020 года планируются строительство, преобразование или доукомплектование 260 объектов сервиса, которые будут соответствовать Национальному стандарту "Дороги автомобильные общего пользования. Требования к объектам дорожного сервиса и их услугам" путем привлечения сетевых бизнес-структур, в том числе субъектов крупного предпринимательства, заинтересованных инвесторов, а также за счет республиканского бюджета в рамках государственных проектов по направлениям "Центр – Юг", "Центр – Восток" и других проектов реконструкции автодорог.      При этом, для повышения заинтересованности частного сектора будут утверждена схема расположения перспективных объектов сервиса вдоль автомобильных дорог международного и республиканского значения, а также рассмотрена возможность упрощения процедур выдачи разрешительных документов, подвода инженерных коммуникаций к строящимся и планируемым объектам сервиса местными исполнительными органами.

Республикалық желінің жай-күйін жақсарту үшін күтіп ұстау бойынша қаржыландыру көлемін кемінде 3 есе ұлғайту, сондай-ақ жолды жөндеумен қамтуды жылына 1 мың км-ден 3,5 мың км-ге дейін кеңейту қажет.
Бұл ретте жолдарды күтіп ұстауға және жөндеуге жұмсалатын шығыстардың тиімділігін арттыру үшін ақаусыз күтіп ұстау жөніндегі келісімшарттардың немесе нәтижеге бағдарланған келісімшарттардың жаңа нысандарына көшу қажет.
Бұл келісімшарттардың басты айырмашылығы жұмыс көлемін сандық есепке алудан жолдың жай-күйінің сапалы көрсеткіштеріне көшу болып табылады, ал мердігер жұмысты орындаудың реттілігі мен технологияларын дербес айқындауға құқығы болады.
Сонымен қатар, жол желісінің сапасын жақсарту үшін бөлінген бюджет қаражатын пайдаланудың тиімділігін және автожолдарды салу мен күтіп ұстауға нақты шығыстарды қысқартуды ескере отырып, айқын сындар мен сапалық көрсеткіштер әзірленетін болады.
Жобаларды іске асыру нәтижесіне еліміздің "шұғыла" қағидаты бойынша өзара байланысқан әрбір өңірі үшін өнімнің өзіндік құнындағы көлік шығасыларын қысқарту, өңіраралық тасымалдау жылдамдығын ұлғайту және тиісінше, жолға кететін уақытты және жолды пайдаланушылардың пайдалану шығасыларын қысқарту, сондай-ақ жол-көлік оқиғаларының санын қысқарту арқылы экономикалық пайда есебінен қол жеткізілетін болады. Жобалардың инвестициялық сатысы кезеңінде шамамен 200,0 мың жұмыс орны құрылатын болады.
Автомобиль жолдары жүйесінің жақсаруымен және автокөлік құралдары қарқынының өсуімен бірге автомобиль жолдарын пайдаланушылар үшін жол бойы сервистерінің сапалы қызметіне қажеттілік ұлғаюда.
Осыған байланысты халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында сервис объектілерін салу арқылы "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол сервистері объектілеріне және олардың көрсетілетін қызметтеріне қойылатын талаптар" Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес жол маңындағы сервистерді дамыту жоспарланған.
2020 жылға дейін жүйелі бизнес құрылымдарды, оның ішінде ірі кәсіпкерлік субъектілерін, мүдделі инвесторларды тарту арқылы, сондай-ақ "Орталық – Оңтүстік", "Орталық – Шығыс" бағыттары бойынша мемлекеттік жобалар мен автожолдарды реконструкциялаудың басқа да жобалары шеңберінде республикалық бюджет есебінен "Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары. Жол сервистері объектілеріне және олардың көрсетілетін қызметтеріне қойылатын талаптар" ұлттық стандартына сәйкес келетін 260 сервис объектісін салу, қайта құру немесе толық жасақтау жоспарланған.
Бұл ретте жеке сектордың мүдделілігін ұлғайту үшін халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдары бойында перспективалы сервис объектілерінің орналасу схемасы бекітіледі, сондай-ақ рұқсат құжаттарын беру рәсімдерін оңайлату, жергілікті атқарушы органдардың салынып жатқан және жоспарланған сервис объектілеріне инженерлік коммуникациялар жүргізу мүмкіндігі қаралады.

В рамках развития автодорожной отрасли будет рассмотрена возможность внедрения платности на 6,2 тыс. км автодорог республиканского значения до 2020 года. Контроль за созданием и эксплуатацией платных автомобильных дорог (участков) осуществляется уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.
Будет рассмотрена возможность организации платного движения на автомобильных дорогах I, II и III технических категорий на участках международного коридора "Западная Европа – Западный Китай", Астана – Темиртау, Астана – Павлодар, Алматы – Талдыкорган, гр.РФ. – Уральск – Актобе, Атырау – Актау, Гр. РФ (на Омск) – Павлодар, Щучинск – Петропавловск – гр.РФ, гр.РФ – Костанай – Атбасар – Астана. Учитывая разветвленную сеть автомобильных дорог, низкую плотность населения, мировой опыт, а также в целях снижения объема необходимых инвестиций планируется рассмотреть возможность внедрения открытой системы взимания платы.
В целях сокращения и предотвращения дорожно-транспортных происшествий с участием пешеходов на автодорогах, будет предусмотрено устройство надземных и подземных пешеходных переходов вблизи населенных пунктов на автомобильных дорогах республиканского значения.
Для обеспечения безопасного движения автотранспортных средств на автомобильных дорогах республиканского значения во всех проектах строительства и реконструкции автодорог предусмотрено освещение подъездных дорог к населенным пунктам и транспортных развязок. Также при въезде на платную дорогу и на промежуточных арках будут установлены метеодатчики, информационное табло, решающие задачи мониторинга и управления дорожным движением, уведомления водителей о дорожных условиях.
Кроме того, в рамках содержания автомобильных дорог республиканского значения на аварийно-опасных участках автодорог ежегодно осуществляются работы по замене и установке дорожных знаков, устройству шумовых полос и ограждений.
2. Развитие железнодорожного сектора и логистики
Развитие и дальнейшая диверсификация транспортных коридоров обусловлены необходимостью наращивания транзитного грузооборота, где контейнеризация перевозок играет важную роль. Основной задачей на ближайший период будет являться создание конкурентоспособных условий сухопутного маршрута по сравнению с морским, где стоимость и время доставки являются основными преимуществами.
В этих целях для свовременного обслуживания путевого хозяйства по фактическому состоянию элементов верхнего строения пути и организации покомпонентного ремонта пути в рамках АСУ "Магистраль" будут внедряться мобильные диагностические средства.

Автожол саласын дамыту шеңберінде 2020 жылға дейін республикалық маңызы бар 6,2 мың км автожолға ақылылықты енгізу мүмкіндігі қаралады. Ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) салуды және пайдалануды бақылауды автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
"Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық дәлізі, Астана – Теміртау, Астана – Павлодар, Алматы – Талдықорған, РФ шекарасы – Орал – Ақтөбе, Атырау – Ақтау, РФ шекарасы (Омбы бағытында) – Павлодар, Шучинск –Петропавл – РФ шекарасы, РФ шекарасы – Қостанай – Атбасар – Астана учаскелерінде I, II және III техникалық санаттағы автомобиль жолдарында ақылы қозғалысты ұйымдастыру мүмкіндігі қаралады. Автомобиль жолдарының тармақталған желісін, халықтың төмен тығыздығын, әлемдік тәжірибені ескере отырып, сондай-ақ қажетті инвестициялар көлемін қысқарту мақсатында ақы алудың ашық жүйесін енгізу мүмкіндігін қарау жоспарланып отыр.
Автожолдарда жаяу жүргіншілердің қатысуымен болатын жол-көлік оқиғаларын қысқарту және болдырмау мақсатында республикалық маңызы бар автомобиль жолдарындағы елді мекендердің маңайында жерүсті және жерасты жаяу жүргіншілер өткелдерін салу көзделетін болады.
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарында автокөлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ету үшін автожолдар салу және реконструкциялаудың барлық жобаларында елді мекендерге кіреберіс жолдарды және көлік айырықтарын жарықтандыру көзделген. Сондай-ақ ақылы жолға кіру және аралық аркаларда жол қозғалысын мониторингілеу және басқару, жол жағдайлары туралы жүргізушілерді хабардар ету міндеттерін шешетін метеодатчиктер, ақпараттық тақта орнатылатын болады.
Бұдан басқа республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын күтіп ұстау шеңберінде апаттық қауіпті автожол учаскелерінде жол белгілерін ауыстыру және орнату, шуыл жолақтарын және қоршауларды орнату бойынша жұмыстар жыл сайын жүзеге асырылуда.
2. Теміржол секторын және логистиканы дамыту
Көлік дәліздерін дамыту және одан әрі әртараптандыру транзиттік жүк айналымын арттыру қажеттілігіне негізделген, онда тасымалдарды контейнерлеу маңызды рөл атқарады. Таяу кезеңдегі негізгі міндет теңізге қарағанда құрлықтағы бағдарлардың бәсекеге қабілетті жағдайларын жасау болып табылады, онда жеткізу құны мен уақыты негізгі басымдық болып табылады.
Осы мақсатта трассалардың жылжымалы қызмет көрсетуі үшін трассаның үстіңгі құрылымының элементтері мен компонентті жөндеуді ұйымдастыру негізінде "Магистраль" АБЖ маршруттар мобильдік диагностикалық құралдарымен жүзеге асырылатын болады.

Данные мобильные диагностические средства как один из элементов Индустрии 4.0 позволят сократить количество критических поломок, приводящих к задержкам и авариям, затраты на техническое обслуживание и ремонт и увеличить вдвое срок службы инфраструктуры.
Для обеспечения экономической эффективности трансказахстанских коридоров важно присутствие отечественных компаний как в местах зарождения торговых потоков, так и формировании обратной загрузки через прямое или косвенное владение объектами транспортно-логистической инфраструктуры. Для этого будут создана современная сеть транспортно-логистических центров как внутри страны, так и за рубежом, а также продолжена работа по ликвидации "узких мест" и увеличению мощности железнодорожной инфраструктуры.
Используя европейский опыт, опорная часть системы будет базироваться в сети транспортно-логистических центров, из которых наибольшее значение будут иметь Восточные ворота – Хоргос и Достык, Западные ворота – порт Актау и Курык, транспортно-логистические центры в регионах.
Внешняя терминальная сеть будет сформирована преимущественно на существующих торговых направлениях между Азией и Европой в морских и "сухих" портах прикаспийских стран, Черноморского и Балтийского бассейнов, в Китае, России, странах ЕС, Персидского залива.
Основная транзитная ось данной системы будет проходить с Ляньюньган/Чунцин/Урумчи, далее через Достык/Алтынколь (Хоргос) и в Россию/Беларусь/Украину/Прибалтику, страны Европы.
Запуск регулярных контейнерных поездов будет основным результатом эффективной консолидации и де-консолидации груза, используя создаваемую сеть транспортно-логистических центров и расширение горизонтов международного сотрудничества.
В целях сокращения расходов важно рассматривать всю цепочку доставки как единую и целую логистическую систему. Для этого будут консолидированы логистические услуги в одном месте (предпочтительно в транспортно-логистических центрах), что позволит формировать общую стоимость на протяжении всего пути доставки единым оператором, исключая двойную добавочную стоимость при перевозке разными перевозчиками раздельно. Это будет достигнуто путем дальнейшего развития смешанных (мультимодальных) перевозок в стране.
Важным в данном направлении будет внедрение систем по управлению мультимодальными перевозками (CRM, SCM). Внедрение данных систем послужит улучшению сервиса. Так, участникам грузоперевозочного процесса будет предоставлена возможность отслеживания всего цикла поставки груза в режиме реального времени, дистанционно проводить обработку документов и оптимально подбирать необходимый вид транспорта с учетом особенности груза.
Будет также продолжена работа по налаживанию международных отношений с мировыми партнерами, являющимися перевозчиками и непосредственными производителями перевозимых товаров. Это позволит обеспечить полную загрузку транспортных средств в двух направлениях, что снизит стоимость транспортной составляющей.
Однако, учитывая то, что основным грузом казахстанского происхождения является продукция сельского хозяйства и недропользования, цена для конечного потребителя зависит не только от транспортных расходов, она изменяется в зависимости от цен на мировом рынке. Для этого необходимо приложить усилия по снижению себестоимости грузов путем увеличения производительности производства, так как в совокупной стоимости продукции логистические затраты занимают меньшую долю.
Получение наибольшего эффекта от имеющейся транспортной инфраструктуры возможно при работе логистики как единого механизма, объединяющего управляемую цепь поставок и условия для выполнения логистических задач.
Особое внимание должно быть уделено управлению транспортной инфраструктурой, повышению уровня сервиса, устранению барьеров, а также внедрению методов эффективного риск-менеджмента, упрощению таможенных процедур и переходу на электронную таможню.
Оказание услуг в транспортной сфере должно быть максимально приближено к принципу 5С – сервис, скорость, стоимость, стабильность и сохранность, что обеспечит развитие основных транзитных направлений и становление мультимодального транзитного коридора. В целях повышения эффективности управления транспортной инфраструктурой и оперативного решения задач по развитию транзита и логистики будет продолжено ускоренное развитие внутренней и внешней терминальной сети в центрах консолидации и дистрибуции грузопотоков.

Бұл мобильді диагностикалық құралдар, Индустрия 4.0 элементтерінің бірі ретінде кідіртулер мен аварияларға алып келетін шегіне жеткен бұзылулар санын қысқартады, техникалық қызмет көрсету және жөндеу шығындарын қысқартады және инфрақұрылымның қызмет ету мерзімін екі есеге арттыруға алып келеді.
Трансқазақстандық дәліздердің экономикалық тиімділігін қамтамасыз ету үшін көліктік-логистикалық инфрақұрылым объектілеріне тікелей немесе жанама иелік ету арқылы сауда легінің туындау орнында да, сол сияқты жүктің кері ағынын қалыптастыруда да отандық компаниялардың қатысуы маңызды. Бұл үшін ел ішінде де, сол сияқты шетелде де заманауи көліктік-логистикалық орталықтар желісі құрылатын болады, сондай-ақ "қиын жерлерді" жою және теміржол инфрақұрылымының қуатын ұлғайту жұмыстары жалғастырылады.
Еуропалық тәжірибені қолдана отырып, жүйенің тірек бөлігі көліктік-логистикалық орталықтар жүйесіне негізделеді, олардың ішінде ең маңыздысы Қорғас − Шығыс қақпасы және Достық, Батыс қақпасы − Ақтау және Құрық порттары, өңірлердегі көліктік-логистикалық орталықтар болады.
Сыртқы терминал желісі Азия мен Еуропа арасындағы Каспий маңы елдерінің қазіргі теңіз және "құрлық" порттарында, Қара теңіз және Балтық бассейндері, Қытай, Ресей, ЕО елдері, Парсы шығанағы сауда бағыттарында басымдықпен қалыптастырылатын болады.
Бұл жүйенің негізгі транзиттік осі Ляньюньган/Чунцин/Үрімші, одан әрі Достық/Алтынкөл (Қорғас) арқылы Ресей/Беларусь/Украина/Балтық елдері, Еуропа елдері өтеді.
Құрылып жатқан көліктік-логистикалық орталықтар желісін және халықаралық ынтымақтастықтың шегін кеңейтуді пайдалана отырып, жүктің тиімді шоғырлануының және таралуының негізгі нәтижесі жүйелі контейнерлік поездарды іске қосу болады.
Шығыстарды қысқарту мақсатында барлық жеткізу желісін бірыңғай және толық логистикалық жүйе ретінде қарау маңызды. Ол үшін логистикалық көрсетілетін қызметтер бір жерде (негізінен көліктік-логистикалық орталықтарда) шоғырланады, бұл әртүрлі тасымалдаушылардың жеке-жеке тасымалдауы кезінде қосарланған қосылған құнды төлемей, бірыңғай оператордың жеткізудің бүкіл жолындағы жалпы құнын қалыптастыруына мүмкіндік береді. Бұған елдегі аралас (мультимодальды) тасымалдауларды одан әрі дамыту жолымен қол жеткізіледі.
Бұл бағытта мультимодальды көлікті (CRM, SCM) басқару жүйесін енгізу маңызды болады. Бұл жүйелерді енгізу қызметті жетілдіруге қызмет етеді. Осылайша жүк тасымалдау процесіне қатысушылардың нақты уақыт режимінде жүктің барлық жеткізу циклын қадағалау, құжаттарды қашықтан өңдеуге мүмкіндік беру және жүктің ерекшеліктерін ескере отырып, қажетті көлік түрін оңтайлы таңдауға мүмкіндік берілетін болады.
Сондай-ақ тасымалдаушылар және тасымалданатын тауарлардың тікелей өндірушілері болып табылатын әлемдік әріптестермен халықаралық қатынастарды жолға қою жөніндегі жұмыс жалғасатын болады. Бұл екі бағытта көлік құралдарын толық жүктеуді қамтамасыз етуге мүмкіндік беріп, көлік құрамдасының құнын төмендетеді.
Бірақ Қазақстаннан тасымалданатын жүк негізінен ауыл шаруашылығы және жер қойнауын пайдалану өнімдері болып табылатынын ескеретін болсақ, соңғы тұтынушы үшін баға көлік шығыстарына ғана тәуелді емес, ол әлемдік нарықтағы бағаға байланысты өзгереді. Ол үшін өндіріс өнімділігін арттыру арқылы жүктердің өзіндік құнының төмендеуіне күш жұмсау қажет, себебі өнімнің жалпы құнында логистикалық шығындардың үлесі аз.
Қолданыстағы көлік инфрақұрылымынан барынша көп тиімділік алу логистикалық міндеттерді орындау шарты мен басқарылатын жеткізу тізбегін біріктіретін бірыңғай тетік ретінде логистика жұмысы кезінде мүмкін.
Көлік инфрақұрылымын басқаруға, сервис деңгейін арттыруға, кедергілерді жоюға, сондай-ақ менеджменттің тиімді тәуекел әдістерін енгізуге, кедендік рәсімдерді оңайлату мен электрондық кеденге өтуге көңіл бөлінуі тиіс.
Көлік саласында қызметтер көрсету 5С – сервис, жылдамдық, құн, тұрақтылық пен бүтіндік қағидатына барынша жақын болуы тиіс, бұл негізгі транзиттік бағыттардың дамуы мен мультимодальды транзитті дәліздің қалыптасуын қамтамасыз етеді. Көлік инфрақұрылымын басқару тиімділігін арттыру және транзит пен логистиканы дамыту бойынша міндеттерді шұғыл шешу мақсатында жүк ағындарын шоғырландыру мен дистрибуциялау орталықтарында ішкі және сыртқы терминалдық желіні жылдам дамыту қолға алынуда.

Для этого, в рамках реализации 65-го шага Плана нации "100 конкретных шагов" - пяти институциональных реформ созданы транспортно-логистические центры в гг. Астана и Шымкент, а также будут созданы в городах Актобе, Актау, Атырау, Костанай, Орал, Павлодар и Усть-Каменогорск.
В целях создания центров продвижения казахстанского экспорта за рубежом и формирования транзитных грузопотоков определены основные точки размещения внешней терминальной инфраструктуры. На сегодня ведется активная работа по развитию транспортно-логистической инфраструктуры путем строительства (приобретения) терминалов в морских и сухих портах Москва (РФ), Бандер-Аббас (Иран), Клайпеда (Литва), Мундра (Индия).
Кроме этого, внедрена целевая модель организации управления железнодорожной отраслью. Для этого перевозочная деятельность и магистрально железнодорожная сеть разделены и включают три вида деятельности:
1) грузовые перевозки;
2) пассажирские перевозки;
3) услуги магистральной железнодорожной сети.
Перевозка пассажиров будет осуществляться национальным пассажирским перевозчиком и частными перевозчиками. Перевозка грузов будет осуществляться национальным перевозчиком грузов.
Национальные перевозчики будут входить в состав холдинговой структуры АО "НК "КТЖ" наряду с компанией – оператором инфраструктуры.
При этом перевозчики будут оперировать парками вагонов и локомотивов и нести полную ответственность за состояние активов, задействованных в перевозочном процессе, их обновление и обеспечение технического и коммерческого контроля, а также осуществлять маневровые работы.
Операторы вагонов будут взаимодействовать с АО "НК "КТЖ" (национальным перевозчиком грузов и оператором магистральной железнодорожной сети) и клиентами путем заключения соответствующих договоров в установленном законодательством порядке.
Доступ к услугам железнодорожной инфраструктуры и осуществление перевозки грузов частными перевозчиками будут дополнительно пересматриваться по мере решения вопросов гармонизации законодательства в рамках ЕАЭС и изменения экономической политики в отношении системы государственного субсидирования убытков от организации железнодорожных пассажирских перевозок и государственного ценового регулирования перевозочной деятельности.
В целях эффективного развития и поддержания конкурентоспособности в условиях глобальной конкуренции с другими видами транспорта АО "НК "КТЖ" принимаются меры по расширению комплекса услуг, включая функцию таможенного перевозчика и уполномоченного экономического оператора в рамках нового таможенного законодательства Евразийского экономического союза.
Для обеспечения оптимальной тарифной модели на железнодорожном транспорте будет усовершенствована система формирования и регулирования тарифов на услуги магистральной железнодорожной сети и разработана новая методология тарифообразования на услуги магистральной железнодорожной сети.
Новые прогрессивные подходы в сфере железнодорожного транспорта позволят сформировать оптимальную модель тарифного регулирования услуги магистральной железнодорожной сети, структурировать и сбалансировать затраты и доходы от оказания услуг, а также обеспечить надлежащее качество оказываемых услуг.
В целях исключения возможных негативных социальных последствий введено понятие общественно значимых рынков, сохранив на них ценовое регулирование в 4 сферах, в том числе в сфере железнодорожного транспорта.
Снижение нарушений безопасности движения поездов будет реализовываться за счет усиления контроля в сфере безопасности на железнодорожном транспорте и приведения законодательной базы по вопросам безопасности движения в соответствие с требованиями технических регламентов ЕАЭС.
Кроме того, планируемая работа по обновлению парка железнодорожного подвижного состава, модернизации магистральной железнодорожной сети (капитальный ремонт и содержание пути, средств связи, электроснабжения и др.), ужесточению требований к качеству продукции и услуг для нужд железнодорожного транспорта будет способствовать снижению нарушений безопасности на железнодорожном транспорте.
В целях обновления пассажирских вагонов для обеспечения социально значимых перевозок АО "НК "КТЖ" за счет привлечения заемных средств планируется закупить порядка 223 новых пассажирских вагонов, в том числе доступных для инвалидов. Привлечение заемных средств будет осуществляться на основе разработанного нового механизма субсидирования железнодорожных пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям.

Ол үшін Ұлт жоспары − "100 нақты қадам" институционалдық реформаларының 65-қадамын іске асыру шеңберінде Астана және Шымкент қалаларында көліктік-логистикалық орталықтар құрылды, сондай-ақ Ақтөбе, Ақтау, Атырау, Қостанай, Орал, Павлодар және Өскемен қалаларында құрылатын болады.
Қазақстандық экспортты ілгерілету орталықтарын құру және транзиттік жүк ағынын қалыптастыру мақсатында сыртқы терминал инфрақұрылымының негізгі нүктелері анықталған. Бүгінгі таңда Мәскеу (Ресей), Бандер-Аббас (Иран), Клайпеда (Литва), Мундра (Үндістан) теңіз және құрғақ порттарында терминалдарды салу (сатып алу) арқылы көлік-логистикалық инфрақұрылымды дамыту бойынша белсенді жұмыс жүргізілуде.
Одан басқа теміржол саласын басқаруды ұйымдастырудың нысаналы моделі енгізілді. Ол үшін тасымалдау қызметі мен магистральдық теміржол желісі бөлінген және үш қызмет түрін қамтиды:
1) жүк тасымалдары;
2) жолаушылар тасымалдары;
3) магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтері.
Жолаушылар тасымалын ұлттық жолаушылар тасымалдаушылары мен жеке тасымалдаушылар жүзеге асыратын болады. Жүктер тасымалын ұлттық жүк тасымалдаушылар жүзеге асырады.
Ұлттық тасымалдаушылар инфрақұрылым операторы − компаниямен қатар "ҚТЖ" ҰК" АҚ холдингтік құрылымының құрамына кіретін болады.
Бұл ретте тасымалдаушылар вагондар мен локомотивтер паркінде әрекет етеді және тасымалдау процесіне қатысатын активтердің жай-күйіне, олардың жаңартылуына, техникалық және коммерциялық бақылауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ маневр жұмыстарын жүзеге асыруға толықтай жауапты болады.
Вагондар операторлары "ҚТЖ" ҰК" АҚ-мен (ұлттық жүк тасымалдаушы және магистральдық теміржол желісінің операторы) және клиенттермен заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті шарттар жасау жолымен өзара іс-қимыл жасайтын болады.
Теміржол инфрақұрылымының көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу және жеке тасымалдаушылардың жүк тасымалдауды жүзеге асыруы ЕАЭО шеңберінде заңнаманы үйлестіру және теміржол жолаушылар тасымалдарын ұйымдастырудан болған залалды мемлекеттік субсидиялау жүйесіне қатысты экономикалық саясаттың өзгеруі мен тасымалдау қызметін мемлекеттік бағалық реттеу бойынша мәселелердің шешілуіне қарай қосымша қайта қаралатын болады.
Көліктің басқа түрлерімен жаһандық бәсекелестік жағдайында бәсекеге қабілеттілікті тиімді дамыту мен қолдау мақсатында "ҚТЖ" ҰҚ" АҚ Еуразиялық экономикалық одақтың жаңа кедендік заңнамасы шеңберінде кедендік тасымалдаушы мен уәкілетті экономикалық оператор функциясын қоса алғанда, көрсетілетін қызметтер кешенін кеңейту бойынша шаралар қабылдауда.
Теміржол көлігі үшін оңтайлы тарифтік модельді қамтамасыз ету үшін магистральдық теміржол желісінің қызметтеріне тарифтерді қалыптастыру және реттеу жүйесі жетілдірілетін болады және магистральдық теміржол желісінің қызметтеріне жаңа тарифтік әдіснама әзірленетін болады.
Теміржол көлігі саласындағы жаңа прогрестік тәсілдер магистральдық теміржол желілерінің көрсетілетін қызметін тарифтік реттеудің оңтайлы моделін қалыптастырып, қызмет көрсетуден түскен шығындар мен кірістерді саралауға және теңгерімдеуге, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің тиісті сапасын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Ықтимал теріс әлеуметтік салдарды болдырмау мақсатында 4 салада, оның ішінде теміржол көлігі саласында қоғамдық маңызы бар нарықтар деген ұғым оларда бағаның реттелуін сақтай отырып енгізілді.
Поездар қозғалысы қауіпсіздігін бұзушылықтарды төмендету теміржол көлігіндегі қауіпсіздік саласында бақылауды күшейту және қозғалыс қауіпсіздігі мәселелері бойынша заңнамалық базаны ЕАЭО Техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келтіру есебінен іске асырылатын болады.
Бұдан басқа теміржол жылжымалы құрамы паркін жаңарту, магистральдық теміржол желісін жаңғырту (жолдарды күрделі жөндеу мен күтіп ұстау, байланыс құралдары, электрмен жабдықтау және т.б.), өнім сапасына және теміржол көлігінің қажеттіліктері үшін көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптарды күшейту бойынша жоспарланып отырған жұмыс теміржол көлігіндегі қауіпсіздікті бұзушылықтардың төмендеуіне ықпал ететін болады.
Жолаушылар вагондарын жаңарту мақсатында әлеуметтік маңызы бар тасымалдарды қамтамасыз ету үшін "ҚТЖ" ҰК" АҚ қарыз қаражатын тарту есебінен шамамен 223 жаңа жолаушылар, оның ішінде мүгедектерге қолжетімді вагондарды сатып алуды жоспарлауда. Қарыз қаражатын тарту әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалын субсидиялаудың әзірленген жаңа тетігі негізінде жүзеге асырылады.

3. Развитие автомобильного транспорта
В целях улучшения и создания дополнительной инфраструктуры пассажирских автоперевозок по обеспечению охвата населенных пунктов регулярными автобусными сообщениями местными исполнительными органами будет проведена работа по строительству новых автовокзалов и автостанций в городах и районных центрах, пунктов обслуживания пассажиров в населенных пунктах (села), не имеющих автостанций, в том числе с учетом доступности для маломобильных групп населения.
Ряд проектов по строительству вышеуказанных объектов будет реализован в форме государственно-частного партнерства.
Соответственно, роль частного сектора – это инвестиции, строительство, содержание и ведение бизнеса.
Развитие инфраструктуры пассажирских автобусных перевозок позволит увеличить регулярность сообщений и повысить мобильность населения.
В период 2015 – 2019 годы местными исполнительными органами будут построены 8 автовокзалов, 36 автостанций и 124 пункта обслуживания пассажиров.
Дальнейшие меры по увеличению конкурентоспособности отечественных перевозчиков позволят увеличить долю отечественных перевозчиков на международном рынке грузоперевозок до сорокасемипроцентного уровня к 2019 году. Для этого будут приняты меры по усилению контроля проезда иностранных автотранспортных средств по территории Казахстана, а также проведена протекционистская политика с зарубежными странами по решению проблемных вопросов отечественных перевозчиков. В дальнейшем, с учетом нарастающей тенденции международных перевозок будет обеспечиваться недопущение снижения доли отечественных перевозчиков на рынке международных грузоперевозок.
Немаловажным является дальнейшее расширение географии перевозок грузов путем заключения межправительственных соглашений с иностранными государствами и участия в международных договорах в области автомобильного транспорта.
4. Развитие водного транспорта
Многофункциональность паромной транспортной системы позволит увеличить товарооборот с соседними прикаспийскими государствами (Иран, Азербайджан) для обеспечения грузами, необходимыми для западного региона страны, таких как товары народного потребления, оборудование, строительные материалы и т.д.
По завершению второй фазы порта Курык у Казахстана появится два полноценных морских порта. Общая пропускная способность через казахстанские порты на Каспийском море составит порядка 26 млн. тонн к 2020 году, в том числе паромный комплекс Курык сможет обеспечить объем перевалки до 7 млн. тонн грузов.
Для безопасного плавания в акватории морских портов Актау и Курык до 2020 года будет проработан вопрос создания навигационных систем, в задачи которых будут входить управление движением судов и координация поисково-спасательной деятельности.
Это позволит привести систему безопасности отрасли до уровня современных требований Международной морской организации (ИМО).

3. Автомобиль көлігін дамыту
Елді мекендерді жүйелі автобус қатынастарымен қамтамасыз ету бойынша жолаушылар автотасымалының қосымша инфрақұрылымын құру және жақсарту мақсатында жергілікті атқарушы органдар халықтың қимыл-қозғалысы шектелген топтары үшін де қолжетімді болуын ескере отырып, қалалар мен аудан орталықтарында жаңа автовокзалдар мен автостанциялар, автостанциялары жоқ елді мекендерде (ауылдарда) жолаушыларға қызмет көрсету пункттерін салу жөнінде жұмыстар жүргізетін болады.
Жоғарыда көрсетілген объектілерді салу бойынша бірқатар жобалар мемлекеттік-жекешелік әріптестік нысанында іске асырылатын болады.
Тиісінше жеке сектордың рөлі – бұл инвестициялар, құрылыс, күтіп ұстау және бизнесті жүргізу.
Жолаушыларды автобуспен тасымалдау инфрақұрылымын дамыту қатынастардың жүйелілігін ұлғайтуға және халықтың мобильділігін арттыруға мүмкіндік береді.
2015 − 2019 жылдар кезеңінде жергілікті атқарушы органдар 8 автовокзал, 36 автостанция және 124 жолаушыларға қызмет көрсету пунктін салатын болады.
Отандық тасымалдаушылардың бәсекеге қабілеттілігін ұлғайту жөніндегі алдағы шаралар жүк тасымалының халықаралық нарығында отандық тасымалдаушылардың үлесін 2019 жылға қарай қырық жеті пайыз деңгейіне дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді. Ол үшін Қазақстан аумағы арқылы шетелдік автокөлік құралдарының жүруіне бақылауды күшейту бойынша шаралар қабылданатын болады, сондай-ақ отандық тасымалдаушылардың проблемалық мәселелерін шешу бойынша шет елдермен протекционистік саясат жүргізілетін болады. Кейіннен халықаралық тасымалдардың өсу үрдісін ескере отырып, халықаралық жүк тасымалдары нарығында отандық тасымалдаушылар үлесінің төмендеуін болдырмау қамтамасыз етіледі.
Шет мемлекеттермен үкіметаралық келісімдер жасасу және автомобиль көлігі саласындағы халықаралық шарттарға қатысу жолымен жүк тасымалдау географиясын әрі қарай кеңейтудің маңызы аз емес.
4. Су көлігін дамыту
Паромдық көлік жүйесінің көп функциялылығы Каспий маңындағы көрші мемлекеттермен (Иран, Әзербайжан) елдің батыс өңірі үшін қажетті халық тұтынатын тауарлар, жабдықтар, құрылыс материалдары және т.б. сияқты жүктермен қамтамасыз ету үшін тауар айналымын ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Құрық портының екінші кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстанда толыққанды екі теңіз порты пайда болады. Каспий теңізінде қазақстандық порттар арқылы жалпы өткізу қабілеті 2020 жылға қарай шамамен 26 млн. тонна құрайтын болады, оның ішінде Құрық паром кешені жүктерді ауыстырып тиеудің 7 млн. тоннаға дейінгі көлемін қамтамасыз етеді.
Ақтау және Құрық теңіз порттары акваториясында қауіпсіз жүзу үшін 2020 жылға дейін кемелер қозғалысын басқару және іздеу-құтқару қызметін үйлестіру міндеттерін атқаратын навигациялық жүйелер құру мәселесі пысықталатын болады.
Бұл сала қауіпсіздігі жүйесін Халықаралық теңіз ұйымының (ХТҰ) қазіргі заманғы талаптары деңгейіне жеткізуге мүмкіндік береді.

В условиях создания комплекса транспортно-логистической цепочки планируется продолжить наращивание торгового флота, в том числе сухогрузного. Для увеличения мощности порта Актау спущены на воду сухогрузы "Жібек жолы" и "Атамекен". К 2020 году будет рассмотрена возможность приобретения дополнительно 2 сухогрузов и 2 паромов. Тем самым доля в морской перевозке сухих и паромных грузов из портов Казахстана будет увеличена до 30 % к 2020 году.
Планируется обеспечить управление данными судами казахстанскими моряками. Для этих целей система подготовки моряков будет приведена в соответствие с международными стандартами и к 2020 году планируется снизить дефицит граждан в составе казахстанских судов до 35 %.
Для развития перевозок по внутренним водным путям необходимо продолжение мер, направленных на усиление безопасности речных перевозок. Для этих целей планируется обновить 10 судов технического флота, которыми обеспечиваются безопасные габариты судового хода, и принять меры по реконструкции судоходных шлюзов. В целом к 2020 году реализуемые меры позволят довести объемы перевозки по внутренним водным путям до 1,4 млн. тонн.
Организация эффективного контроля за обеспечением безопасности на водном транспорте является одной из составляющих по обеспечению высокого уровня развития отрасли.
Для повышения уровня безопасности на водном транспорте необходимы:
1) поэтапное обновление служебного водного транспорта Комитета транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, осуществляющего контрольно-надзорную деятельность;
2) обмен опытом в целях повышения квалификации работников, осуществляющих контроль на водном транспорте, с соответствующими организациями и государственными органами стран ближнего и дальнего зарубежья.
5. Развитие гражданской авиации
В целях увеличения пропускной способности аэропортов и снятия ограничений с операционной деятельностью авиакомпаний будут реализованы инфраструктурные проекты, которые позволят привести аэропорты в соответствие с международными стандартами ИКАО, повысить безопасность полетов, качество обслуживания, а также принимать современные типы воздушных судов.
Также, в целях повышения уровня авиационной безопасности и безопасности полетов, улучшения инвестиционной привлекательности, повышения конкурентоспособности казахстанских авиакомпаний и аэропортов будет продолжена работа по утверждению предельных уровней тарифов со сроком пять и более лет с учетом инвестиционных программ на регулируемые услуги аэропортов.
Ранее при ежегодном изменении тарифов динамику их роста было сложно спрогнозировать и, соответственно, инвесторы сталкивались с риском непредсказуемого роста уровня тарифов при реализации инвестиционного проекта.
Новая тарифная политика в сферах естественных монополий по переходу субъектов естественных монополий на предельные тарифы со сроком пять и более лет является инвестиционно-ориентированной. В ней гармонизированы все принятые ранее планы и программы по модернизации отраслей и тарифообразованию.
Предсказуемость тарифов на услуги аэропортов в течение долгосрочного периода их действия позволит стимулировать коммерциализацию проектов в отрасли гражданской авиации, а также привлечение средств международных финансовых организаций и их возвратность.
Реализация вышеуказанных мероприятий позволит удовлетворить растущую потребность населения в авиаперевозках, улучшить качество обслуживания пассажиров, а также обеспечить безопасность полетов и авиационную безопасность.

Көліктік-логистикалық тізбек кешенін құру жағдайында сауда флотын, оның ішінде құрғақ жүк флотын ұлғайтуды жалғастыру жоспарлануда. Ақтау порты қуатын арттыру үшін "Жібек жолы" және "Атамекен" құрғақ жүк кемелері суға түсірілді. 2020 жылға қарай қосымша 2 құрғақ жүк және 2 паром сатып алу мүмкіндігі қаралады. Осылайша Қазақстан порттарынан құрғақ және паромдық жүктерді теңізбен тасымалдау үлесі 2020 жылға қарай 30 %-ға ұлғаятын болады.
Бұл кемелерді басқаруды қазақстандық теңізшілердің қамтамасыз етуі жоспарлануда. Бұл мақсаттар үшін теңізшілерді дайындау жүйесі халықаралық стандарттарға сәйкес келтіріліп, 2020 жылға қарай қазақстандық кемелер құрамында азаматтар тапшылығын 35 %-ға дейін төмендету жоспарлануда.
Ішкі су жолдары бойынша тасымалдарды дамыту үшін өзен тасымалдары қауіпсіздігін нығайтуға бағытталған шараларды жалғастыру қажет. Осы мақсатта кемеде жүзудің қауіпсіз габариттері қамтамасыз етілетін 10 техникалық флот кемесін жаңарту және кеме шлюздерін реконструкциялау шараларын қабылдау жоспарланып отыр. Тұтастай алғанда, іске асырылып жатқан шаралар 2020 жылға қарай ішкі су жолдары бойынша тасымалдау көлемін 1,4 млн. тоннаға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Су көлігінде қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуіне тиімді бақылауды ұйымдастыру саланы дамытудың жоғары деңгейін қамтамасыз ету бойынша құрамдауыштардың бірі болып табылады.
Су көлігінде қауіпсіздік деңгейін арттыру үшін:
1) бақылау-қадағалау қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі Көлік комитетінің қызметтік су көлігін кезең-кезеңмен жаңарту;
2) су көлігінде бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлердің біліктілігін арттыру мақсатында алыс және жақын шет елдердің тиісті ұйымдарымен және мемлекеттік органдарымен тәжірибе алмасу қажет.
5. Азаматтық авиацияны дамыту
Әуежайлардың өткізу қабілетін ұлғайту және авиакомпаниялардың операциялық қызметінен шектеулерді алып тастау мақсатында әуежайларды ИКАО халықаралық стандарттарына сәйкес келтіруге, ұшу қауіпсіздігін, қызмет көрсету сапасын күшейтуге, сондай-ақ әуе кемелерінің заманауи түрлерін қабылдауға мүмкіндік беретін инфрақұрылымдық жобалар іске асырылады.
Сондай-ақ авиациялық қауіпсіздік пен ұшу қауіпсіздігі деңгейін арттыру, инвестициялық тартымдылықты жақсарту, қазақстандық авиакомпаниялар мен әуежайлардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында әуежайлардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған инвестициялық бағдарламаларды ескере отырып, бес жыл және одан көп мерзімге тарифтердің шекті деңгейін бекіту бойынша жұмыс жалғасатын болады.
Бұдан бұрын тарифтер жыл сайын өзгерген кезде олардың өсу серпінін болжау қиын болатын және сәйкесінше, инвестициялық жобаларды іске асыру кезінде инвесторлар тариф деңгейінің болжанбаған өсу тәуекеліне ұшырайтын.
Табиғи монополиялар субъектілерінің бес жыл және одан да көп мерзімге шекті тарифке көшуі бойынша табиғи монополиялар саласындағы жаңа тарифтік саясат инвестицияға бағдарланған болып табылады. Мұнда бұрын қабылданған барлық жоспарлар және салалар мен тариф белгілеуді жаңғырту жөніндегі бағдарламалар үйлестірілген.
Ұзақ мерзімді кезеңде қолданылу барысында әуежайлардың көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің болжамдылығы азаматтық авиация саласындағы жобаларды коммерцияландыруды ынталандыруға, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарының қаражатын тартуға және олардың қайтарымды болуына мүмкіндік береді.
Жоғарыда көрсетілген іс-шараларды іске асыру авиатасымалдауға халықтың өсіп келе жатқан қажеттілігін қанағаттандыруға, жолаушыларға қызмет көрсету сапасын жақсартуға, сондай-ақ ұшу қауіпсіздігі мен авиациалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

К 2020 году будет достигнуто количество транзитных авиапассажиров до 1,6 млн. пассажиров за счет реализации мероприятий по упрощению визового режима для граждан стран с высоким транзитным потенциалом, а также путем расширения географии полетов и открытия авиасообщений с мировыми финансовыми центрами.
Кроме того, развитие малой и региональной авиации становится важной задачей отрасли гражданской авиации для обеспечения доступа населения удаленных населенных пунктов к крупным центрам агломераций, решения экстренных потребностей, а также проведения авиационно-химических сельскохозяйственных работ. Для этого в дальнейшем будут приняты меры для развития аэродромов для местных воздушных линий с возможностью приема воздушных судов от 10 до 50 тонн.
Для обеспечения регулярными авиарейсами местные воздушные линии, а также решения вопросов оказания медико-санитарных, туристских и других услуг на системной основе будут решены вопросы обновления парка самолетов региональных авиаперевозчиков.
В этих целях будут приобретены самолеты вместимостью до 19 пассажиров, способные осуществлять посадку на взлетно-посадочные полосы с твердым и грунтовым покрытием при экстремальных температурных условиях, что характерно для резко-континентального климата Казахстана.
Такие самолеты позволят снизить удельную стоимость авиаперевозок, так как мало зависят от уровня оснащенности аэродромной инфраструктуры, т.е. эксплуатация таких самолетов для местных воздушных линий требует минимального технического оснащения аэродромов.
Обновление парка воздушных судов будет осуществлено путем применения инструмента лизинга, оператором которого будет выступать АО "БРК-Лизинг" дочерняя организация АО "Банк Развития Казахстана".
Для обеспечения доступного и долгосрочного лизингового финансирования АО "БРК-Лизинг" будет проработан вопрос привлечения собственных и заемных средств.
В целом, для решения задач по развитию региональных авиалиний будет разработана отраслевая программа уполномоченного органа в сфере развития гражданской авиации.
В целях повышения потенциала авиатранзита будет внедрен стандарт безбумажного документооборота по грузовым авиаперевозкам "e-freight", что позволит обеспечить упрощение процедур и ускорить процессы обработки авиагрузов. Стандарт "e-freight" требует интеграции информационных систем всех участников грузоперевозок (отправители, получатели, авиакомпании, аэропорты, грузовые агенты, таможенные органы) и будет осуществлен в рамках проекта государственно-частного партнерства.

2020 жылға қарай транзиттік әлеуеті жоғары елдердің азаматтары үшін визалық режимді жеңілдету бойынша іс-шараларды іске асыру есебінен, сондай-ақ ұшу географиясын кеңейту және әлемнің қаржы орталықтарымен әуе қатынастарын ашу жолымен транзиттік әуе жолаушыларының саны 1,6 млн. дейін жететін болады.
Бұдан басқа ірі агломерациялар орталығына қашықтағы елді мекендер халқының қолжетімділігін қамтамасыз ету, шұғыл қажеттіліктерді шешу, сондай-ақ авиациялық-химиялық ауыл шаруашылығы жұмыстарын жүргізу үшін шағын авиацияны дамыту азаматтық авиацияның маңызды саласы болып келе жатыр. Ол үшін кейіннен 10 тоннадан 50 тоннаға дейін әуе кемелерін қабылдау мүмкіндігі бар, жергілікті әуе желілеріне арналған әуеайлақтарды дамыту шаралары қабылданатын болады.
Жергілікті әуе желілерін тұрақты авиарейстермен қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ жүйелі негізде медициналық-санитарлық, туристік және т.б. қызметтерді көрсету мәселелерін шешу үшін өңірлік авиатасымалдаушылардың ұшақтары паркін жаңалау мәселесі шешілетін болады.
Осы мақсаттарда Қазақстанның қатаң континенталды климатына сай келетін, экстремалды температура жағдайында қатты және топырақ жабындысы бар ұшу-қону жолақтарына қона алатын, 19 жолаушыға дейін сыйымдылығы бар ұшақтар сатып алынатын болады.
Мұндай әуе кемелері әуе тасымалдарының бірыңғай құнын төмендетеді, өйткені олар аэродромдар инфрақұрылымын жабдықтау деңгейіне аз байланысты. Осындай әуе кемелерін жергілікті әуе желілері үшін пайдалану аэродромдардың минималды техникалық жабдықталуын талап етеді.
Әуе кемелері паркін жаңалау "Қазақстанның даму Банкі" АҚ еншілес ұйымы "ҚДБ-Лизинг" АҚ операторы болып табылатын лизинг құралын қолдану жолымен жүзеге асырылатын болады.
"ҚДБ-Лизинг" АҚ қолжетімді және ұзақмерзімді лизингтік қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін меншікті міндеттерді және қарыз қаражаттарын тарту мәселесі пысықталатын болады.
Тұтастай алғанда, өңірлік авиажелілерін дамыту бойынша міндеттерді шешу үшін азаматтық авиацияны дамыту саласындағы уәкілетті органның салалық бағдарламасы дайындалатын болады.
Авиатранзит әлеуетін ұлғайту мақсатында "e-freight" жүк авиатасымалы бойынша қағазсыз құжат айналымы стандарты енгізілетін болады, бұл рәсімдерді оңайлатуды қамтамасыз етуге және авиажүктерді өңдеу процестерін жылдамдатуға мүмкіндік береді. "Е-freight" стандарты барлық жүк тасымалдауға қатысушылардың (жөнелтушілер, қабылдаушылар, авиакомпаниялар, әуежайлар, жүк агенттері, кеден органдары) ақпараттық жүйелерінің интеграциялануын талап етеді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы шеңберінде жүзеге асырылатын болады.

6. Снижение административных барьеров на транспорте
Для внедрения эффективного механизма взаимодействия между государственными органами и участниками внешнеэкономической деятельности в рамках реализации 38-го шага Плана нации "100 конкретных шагов" - пяти институциональных реформ будет реализован проект по внедрению принципа "Единого окна".
В целях введения информационной системы электронного декларирования товаров при экспорте и импорте и исключения практики представления информации на бумажных носителях будет внедрена автоматизированная система таможенной очистки товаров и введены электронные сопроводительные накладные на товары (СНТ) при импорте всех товаров и их перемещении по территории республики с одновременной отменой бумажной формы ТТН. Это позволит внедрить передовые методики управления рисками и пост-аудит, оптимизировать таможенные процедуры и сократить административные и временные издержки участников внешнеэкономической деятельности. Также введение электронных СНТ позволит оптимизировать процедуру оформления перевозки грузов, повысить качество совместного контроля уполномоченных государственных органов за ввозом товаров и дальнейшим их перемещением.
Будут созданы координационные комитеты (консорциумы) собственниками магистральных и терминальных инфраструктур и транспортными компаниями для своевременного принятия решений по привлечению дополнительных грузопотоков и проведения согласованной тарифной политики с учетом норм законодательства Республики Казахстан в области защиты конкуренции.
Всего до 2019 года планируются модернизация и техническое дооснащение 24 пунктов пропуска, в том числе 11 автомобильных, 12 воздушных и 1 железнодорожного. По итогам 2017 года дооснащены техническим оборудованием 7 автомобильных, 5 воздушных пунктов пропуска.
Реализация проекта будет способствовать противодействию теневой экономике, снижению уровня коррупции в пунктах пропуска, прозрачности и автоматизации таможенных процессов, исключению до минимума контакта участников внешнеэкономической деятельности с должностными лицами контролирующих органов, снижению издержек для бизнеса, увеличению поступлений таможенных платежей в ближайшей перспективе на 20-30 %, в долгосрочной перспективе на 50 %.
Вместе с тем, так как дороги от линии государственной границы до пунктов пропуска (нейтральная полоса) находятся в неудовлетворительном состоянии, будет проработан вопрос строительства и реконструкции подъездных дорог с предоставлением возможности для перестроения транспортных средств до въезда на территорию в автомобильные пункты.
В среднесрочной перспективе планируется установка 18 систем взвешивания в девяти регионах Казахстана (Карагандинская, ВКО, Кызылординская, ЗКО, Актюбинская, Мангистауская, Атырауская, Акмолинская, Жамбылская области), которые будут охватывать все шесть международных коридоров.

6. Көлікте әкімшілік кедергілерді азайту
Мемлекеттік органдар мен сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасында өзара іс-қимылдың тиімді тетігін енгізу үшін Ұлт жоспары – "100 нақты қадам" институционалдық реформаларының 38-қадамын іске асыру шеңберінде "Бір терезе" қағидатын енгізу бойынша жоба іске асырылады.
Экспорт және импорт кезінде тауарларды электрондық декларациялаудың ақпараттық жүйесін енгізу және ақпаратты қағаз жеткізгіштерде ұсыну практикасын алып тастау мақсатында тауарларды кедендік тазартудың автоматтандырылған жүйесі енгізіледі және ТКЖ-ның қағаз нысанын бір мезгілде алып тастаумен барлық тауарлардың импортында және олардың республика аумағы бойынша өтуі кезінде тауарларға арналған электрондық ілеспе жүкқұжат (ТІЖ) енгізіледі. Бұл тәуекелдерді басқарудың озық әдістемелерін және пост-аудитті енгізуге, кедендік рәсімдерді оңтайландыруға және сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың әкімшілік және уақытша шығасыларын қысқартуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ электрондық ТІЖ-ді енгізуге, жүктер тасымалын рәсімдеу ресімін оңтайландыруға мүмкіндік береді, тауарларды әкелуге және олардың одан әрі орын ауыстыруына уәкілетті мемлекеттік органдардың бірлескен бақылауының сапасын арттырады.
Магистральдық және терминалдық инфрақұрылымның меншік иелері және көлік компаниялары қосымша жүк ағындарын тарту және Қазақстан Республикасының бәсекелестікті қорғау саласындағы заңнама нормаларын ескере отырып, келісілген тарифтік саясатты жүргізу бойынша уақтылы шешімдер қабылдау үшін үйлестіру комитеттерін (консорциумдар) құратын болады.
Барлығы 2019 жылға дейін 24 өткізу пунктіне, оның ішінде 11 автомобиль, 12 әуе және 1 теміржол пунктіне жаңғырту және техникалық жарақтандыру жүргізу жоспарланып отыр. 2017 жылдың қорытындысы бойынша 7 автокөлік, 5 әуежай техникалық құрылғылармен жабдықталған.
Жобаның іске асырылуы көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жасауға, өткізу пункттерінде сыбайлас жемқорлық деңгейін төмендетуге, кедендік процестердің ашықтығына және автоматтандырылуына, бақылау органдарының лауазымды тұлғаларымен сыртқы экономика қызметіне қатысушылар байланысын барынша азайтуға, бизнес үшін шығасыларды азайтуға, кедендік төлемдер түсімдерінің жақын перспективада 20-30 %-ға және ұзақ мерзімді перспективада 50 %-ға ұлғаюына ықпал ететін болады.
Сонымен бірге, мемлекеттік шекара сызығынан бастап өткізу пункттеріне (бейтарап жолақ) дейінгі жолдар қанағаттанарлықсыз жағдайда болғандықтан, көлік құралдарының автомобиль пункттерінің аумағына кіргенге дейін ауысу үшін мүмкіндік бере отырып, кірме жолдарды салу мен реконструкциялау мәселесі пысықталатын болады.
Орта мерзімді перспективада Қазақстанның тоғыз өңірінде (Қарағанды, ШҚО, Қызылорда, БҚО, Ақтөбе, Маңғыстау, Атырау, Ақмола, Жамбыл облыстары) барлық алты халықаралық дәлізді қамтитын 18 өлшеу жүйесін орнату жоспарланып отыр.

Для повышения эффективности и прозрачности транспортного контроля и увеличения количества специальных автоматизированных измерительных средств на наиболее интенсивных участках автомобильных дорог республиканского значения в настоящее время подготавливаются проектно-изыскательные работы на установку дополнительных 25 САИС в 2017 – 2018 годы. Всего до конца 2019 года будет рассмотрена возможность установки 68 систем взвешивания.
В настоящее время большую актуальность приобретают комплексные системы, позволяющие объединить разрозненные информационные ресурсы для повышения их эффективности.
В целях сокращения административных барьеров, развития конкуренции и повышения эффективности управления транспортной инфраструктурой планируется создать интеллектуальную транспортную систему (далее – ИТС) с применением достижений в аэрокосмической отрасли, а именно имеющихся 4-х казахстанских спутников.
Проект ИТС планируется реализовать с поэтапным внедрением в 2018 – 2020 годах по методу государственного-частного партнерства с возможностью привлечения инвестиций.
ИТС будет включать в себя комплекс взаимосвязанных автоматизированных систем, состоящий из следующих основных компонентов:
- комплекс технических средств для автоматизации уплаты пользования автодорогами;
- специальные автоматизированные измерительные средства, обеспечивающие бесконтактное взвешивание транспортных средств в движении, мониторинг и учет интенсивности, исключение безосновательных остановок.
Данная система также позволит исключить человеческий фактор, увеличить срок службы дорожного полотна, классифицировать и консолидировать транспортные средства;
- система управления дорожным движением, что дает возможность информировать водителей о ситуации на дорогах;
- система анализа и прогнозирования климатических условий будет осуществляться посредством сети метеостанций вдоль автодорог. Данная система позволит осуществлять мониторинг погоды и уведомлять о ее состоянии, а также о состоянии окружающей среды всех благополучателей;
- система видео-мониторинга и выявления нарушений ПДД (сеть камер для видео- и фотофиксации).
Для получения данных видеонаблюдения за городскими и междугородними автомобильными дорогами, железнодорожными переездами в режиме реального времени, а также проведения видеоаналитики и разбора видеоинформации будет опробирован модуль "Видеонаблюдение".
В рамках данного модуля планируется реализовать функцию получения данных видеонаблюдения за автомобильными и железными дорогами, вокзалами, автовокзалами, аэропортами в режиме реального времени, а также средствами проведения видеоаналитики.
В рамках внедрения проекта ИТС, для отслеживания движения грузов в онлайн-режиме и беспрепятственного их транзита, а также упрощения таможенных операций прогнозируются генерирование и хранение больших объемов неструктурированных данных, в связи с чем будут рассмотрены вопросы применения цифровых технологии, таких как Big Data, блокчейн. Данные технологии позволят качественно проводить анализ поступающих данных и использовать их в моделировании, прогнозировании (выявить резервы роста, снизить избыточные затраты) и управлении дорожным движением.
ИТС позволит эффективно управлять транспортными потоками и определять потребности дальнейшего развития инфраструктуры.
Повышение прозрачности деятельности транспортной системы, а именно внедрение информационных ресурсов и систем в транспортной отрасли повысят привлекательность сухопутного пути транспортировки грузов для иностранных получателей грузов и перевозчиков.      Таким образом, внедрение ИТС создаст благоприятные условия для развития транзитного потенциала страны, повышения качества обслуживания населения и безопасности на транспорте.
Сегодня интеграционные процессы на евразийском и мировом пространстве усиливают значимость транспортного потенциала страны. Первостепенной задачей в этих условиях является обеспечение безопасности граждан.
Кроме того, для повышения транзитного потенциала страны путем качественного управления транспортной инфраструктурой, своевременного поддержания качества автодорог, повышения уровня их обслуживания будет внедрена система управления дорожными активами (СУДА).
На основе детальных данных о состоянии дорог, загруженности их отдельных участков, представляемых мобильными диагностическими лабораториями, СУДА позволит более качественно реагировать на необходимость проведения ремонтных дорог.
Таким образом, будут повышены безопасность, сервис и скорость передвижения по казахстанским автодорогам, что положительно отразится на привлекательности казахстанских коридоров в целом.
Кроме того, с целью снижения времени реагирования экстренных оперативных служб при ДТП на автомобильных дорогах и увеличения результативности спасательных мероприятий будет внедрена система экстренного вызова при авариях и катастрофах (далее – ЭВАК).
Принцип работы системы предусматривает автоматическое информирование экстренных служб о ДТП.
После запуска системы ЭВАК оповещение экстренных служб о ДТП и его координатах будет производиться автоматически за счет достижения сокращения времени в среднем на 10 минут в городах для прибытия экстренной помощи.
Наряду с этим будет проработан вопрос внедрения системы автоматизированного учета казахстанских бланков разрешений, на основании которых осуществляются перевозки на территории Республики Казахстан.
Интеграция в рамках ЕАЭС с информационными системами стран - участниц позволит в электронном виде проводить контроль наличия бланков разрешений, что позволит исключить повторные проверки.
В целях создания условий по сокращению времени совершения таможенных операций, связанных с прибытием товаров на таможенную территорию ЕАЭС и их выпуском в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, введено обязательное предварительное информирование:

Көліктік бақылау тиімділігі мен ашықтығын арттыру және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының ең қарқынды учаскелерінде арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары санын ұлғайту үшін 2017 − 2018 жылдары қосымша 25 ҚБЖО орнатуға қазіргі уақытта жобалау-іздестіру жұмыстары дайындалуда. 2019 жылдың соңына дейін барлығы 68 өлшеу жүйесін орнату мүмкіндігі қаралады.
Қазіргі уақытта шашыраңқы ақпараттық ресурстардың тиімділігін арттыру үшін оларды біріктіруге мүмкіндік беретін кешенді жүйелер аса өзекті болып отыр.
Әкімшілік кедергілерді қысқарту, бәсекелестікті дамыту мен көлік инфрақұрылымын басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында аэроғарыш саласындағы жетістіктерді, атап айтқанда 4 қазақстандық жерсерікті қолдану арқылы интеллектуалды көлік жүйесін (бұдан әрі − ИКЖ) құру жоспарлануда.
ИКЖ жобасын 2018 − 2020 жылдары инвестициялар тарту мүмкіндігімен мемлекеттік-жекешелік әріптестік әдісі бойынша кезең-кезеңмен іске асыру жоспарланып отыр.
ИКЖ мынадай негізгі компоненттерден тұратын өзара байланысты автоматтандырылған жүйелердің жиынтығын қамтиды:
- жолдарды пайдалануды төлеуді автоматтандыруға арналған техникалық құралдар кешені;
- арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары, қозғалыс кезінде көлік құралдарын жанаспай өлшеу, қарқындылықты бақылау және есепке алу, негізсіз аялдамаларды жою.
Бұл жүйе адам факторын жоюға, автокөлік жолдарының өмірін ұзартуға, көлік құралдарын жіктеуге және нығайтуға мүмкіндік береді;
- жол қозғалысын басқару жүйесі, ол жүргізушілерге жолдағы жағдай туралы хабарлауға мүмкіндік береді;
- климаттық жағдайларды талдау және болжау жүйесі автомобиль жолдары бойындағы метеостанция желісі арқылы жүзеге асырылатын болады. Бұл жүйе ауа райының мониторингісін жүзеге асыруға және оның жағдайы туралы, сондай-ақ барлық игілік алушыларды қоршаған орта жағдайы туралы хабардар етуге мүмкіндік береді;
- бейнемониторинг және жол қозғалысы ережелерінің бұзылуын (бейне және фототіркеуге арналған камералар жүйесі) анықтау жүйесі.
Қалалық және қалааралық жолдар, нақты уақыт режимінде темiр жол өтпелерi, сондай-ақ бейне талдау және бейне талдау үшiн бейне бақылау деректерiн алу үшiн "Бейнебақылау" модулi тестiленедi.
Осы модуль аясында жолдар мен теміржолдарға, теміржол станцияларына, автобус терминалдарына, нақты уақыт режимінде әуежайларға және бейне-аналитикаға арналған бейнебақылау деректерін алу функциясын жүзеге асыру жоспарланып отыр.
ИКЖ жобасын енгізу шеңберінде көп мөлшерде құрылымдық емес деректерді жасау және сақтау тауарлардың онлайн режимінде жүруін бақылауға және олардың транзитіне кедергі келтірмеуді және кедендік операцияларды оңайлатуды болжайды, осыған байланысты Big Data, блокчейн сияқты цифрлық технологияларды қолдану мәселелері қарастырылады. Бұл технологиялар кіріс деректерін сапалы түрде талдауға және оларды модельдеуде, болжауда (өсу резервтерін анықтауға, артық шығындарды азайтуға) және жол қозғалысын басқаруға мүмкіндік береді.
Көлік ағындарын тиімді басқаруға және инфрақұрылымды одан әрі дамыту қажеттілігін анықтауға мүмкіндік береді.
Көлік жүйесінің қызметінің ашықтығын арттыру, атап айтқанда, көлік саласына ақпараттық ресурстар мен жүйелерді енгізу жүкті шетелдік қабылдаушылар мен тасымалдаушылар үшін жүкті тасымалдаудың құрлықтық жолы бойынша тартымдылығын арттырады.
Осылайша, ИКЖ енгізу елдің транзиттік әлеуетін дамыту, халыққа қызмет көрсету сапасы мен көліктегі қауіпсіздікті арттыру үшін жағымды жағдай тудырады.
Бүгінде еуразиялық және әлемдік кеңістіктегі интеграциялық үдерістер елдің көлік әлеуетінің маңыздылығын арттырады. Мұндай жағдайларда басты міндет азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
Бұдан басқа, көлік инфрақұрылымын сапалы басқару, автокөлік жолдарының сапасын дер кезінде қамтамасыз ету, олардың қызмет көрсету деңгейін жоғарылату арқылы еліміздің транзиттік әлеуетін арттыру үшін жол активтерін басқару жүйесі (ЖАБЖ) енгізілетін болады.
Жолдардың жай-күйі туралы егжей-тегжейлі мәліметтер негізінде мобильді диагностикалық зертханалар болып табылатын жекелеген учаскелерінің жүктемесі ЖАБЖ жолдарды жөндеу қажеттілігіне сапалы жауап береді.
Осылайша қазақстандық жолдардағы қауіпсіздік, қызмет көрсету және қозғалыс жылдамдығы артады, бұл тұтастай алғанда, қазақстандық дәліздердің тартымдылығына оң әсер етеді.
Бұған қоса, жол-көлік апаттарында төтенше жедел қызмет көрсету уақытын қысқарту және авариялық-құтқару жұмыстарының тиімділігін арттыру мақсатында авариялар мен апаттар кезінде апаттық шақыру жүйесі (бұдан әрі – ААШЖ) енгізіледі.
Жүйе жұмысының қағидаты жедел қызметтерді ЖКО туралы автоматты түрде ақпараттандыруды көздейді.
ААШШ жүйесін енгізген соң ЖКО және оның орналасқан жері туралы шұғыл қызметті хабардар ету шұғыл көмек жету үшін қалаларда орта есеппен 10 минутқа уақытты қысқартуға қол жеткізу есебінен жүзеге асырылады.
Сонымен қатар Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауда жүзеге асыруға негіз болатын қазақстандық рұқсат беру бланкілерін автоматтандырылған есепке алу жүйесін енгізу мәселесі пысықталатын болады.
ЕАЭО шеңберінде қатысушы елдердің ақпараттық жүйелерімен бірігу рұқсат етілген нысандардың қолжетімділігіне электронды мониторинг жүргізуге мүмкіндік береді, бұл қайталанатын инспекцияларды жоюға мүмкіндік береді.
Тауарлардың ЕАЭО кедендік аумағына келуіне байланысты кедендік операцияларды жасау уақытын қысқарту және кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес оларды босату үшін жағдай жасау мақсатында міндетті түрде алдын ала ақпарат енгізілді:

с 17 июня 2012 года в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию ЕАЭС (Таможенного союза до 1 января 2015 года) автомобильным транспортом;
с 1 октября 2014 года в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию ЕАЭС (Таможенного союза до 1 января 2015 года) железнодорожным транспортом.
Наряду с введенными режимами предварительного информирования о товарах, ввозимых автомобильным и железнодорожным транспортом, введено обязательное предварительное информирование о товарах, ввозимых воздушным транспортом.
Предварительная информация представляется таможенным органам не позднее чем за 2 часа до пересечения таможенной границы ЕАЭС исключительно в электронной форме с использованием web-порталов таможенных органов государств-членов ЕАЭС либо путем взаимодействия информационной системы таможенных органов и информационных систем заинтересованных лиц.
Введение обязательного предварительного информирования, с одной стороны, позволяет минимизировать риск возникновения нарушений таможенного законодательства ЕАЭС и законодательства государств-членов ЕАЭС, а с другой стороны, ускоряет совершение таможенных операций за счет использования предварительной информации при регистрации прибытия товаров на таможенную территорию ЕАЭС и формирования электронной копии транзитной декларации, а также позволяет оптимизировать работу пунктов пропуска на границе.
Для ускоренного информационного обмена с таможенными органами Китая в настоящее время реализован пилотный проект по предварительному обмену информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы Республики Казахстан и Китайской Народной Республики. Эксперимент проводится на согласованных пунктах пропуска "Достык" (РК) – "Алашанькоу" (КНР) и "Хоргос" (РК) – "Хоргос" (КНР).
С учетом положительного результата пилотного проекта по предварительному обмену информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы Казахстан-Китай, будут приняты двусторонние меры по расширению состава передаваемых сведений с учетом актуализации передаваемых/получаемых сведений в части осуществления контроля и новых Правил по заполнению таможенной декларации Главного таможенного управления КНР.
По итогам готовности сторон будет определен срок ввода в промышленную эксплуатацию указанного проекта на всех пунктах пропуска казахстанско-китайской границы.
В целях развития системы электронного таможенного декларирования в настоящее время доработана информационная система ТАИС-2 и Web-декларант для обеспечения возможности подачи декларации на товары по таможенной процедуре экспорта товаров в электронном виде.
Кроме того, для обеспечения полной автоматизации процедур от момента предварительного информирования (до фактического перемещения товара) и до момента выпуска и посттаможенного контроля, т.е. полной цепочки действий по ввозу/вывозу/транзиту товаров начаты работы по внедрению интегрированного таможенного компонента автоматизированной системы таможенного и налогового администрирования.
Автоматизированная система будет охватывать все таможенные процедуры и операции, интегрирована с налоговыми базами данных уполномоченного органа, а также создаст возможность осуществлять информационное взаимодействие с другими государственными органами Республики Казахстан и стран ЕАЭС.
Международный опыт показывает, что во многих развитых странах сложилась практика построения системы контроля посредством применения контроля на основе аудита (пост-таможенного контроля), позволяющей ускорить прохождение товарооборота и оптимизировать ресурсы таможенной службы (например, в таможенных службах стран Сингапура, США, Японии, Южной Кореи, Италии).
Для эффективного проведения таможенного контроля с переносом акцента на проведение таможенного контроля на этап после выпуска товара будут приняты меры для максимального приближения к основным принципам, определенным Киотской конвенцией об упрощении и гармонизации таможенных процедур и рамочными стандартами обеспечения безопасности и облегчения мировой торговли.
Перенос процесса таможенного контроля на этап после выпуска товаров даст возможность:
использовать субъектоориентированную модель системы управления рисками;
перенести акцент таможенного контроля;
перенести акцент ответственности с должностного лица на декларанта;
четко выстроить механизм уровней риска.
Данные меры направлены на максимальное упрощение таможенной очистки и ускорение таможенного оформления, что позволит ускоренно осуществлять выпуск товаров, исчисляемый минутами, и повысить уровень доверия со стороны участников внешнеэкономической деятельности.
Для реализации подходов по переносу акцента будут внесены соответствующие изменения и дополнения в действующую нормативную базу и разработаны дополнительные правила.
Для рациональности использования ресурсов и времени процесса таможенной очистки будут приняты меры по перераспределению человеческих ресурсов с учетом того, что возрастает нагрузка на этапе после выпуска товаров.

2012 жылғы 17 маусымнан бастап ЕАЭО (2015 жылдың 1 қаңтарына дейін Кедендік одақ) кедендік аумағына автомобиль көлігімен әкелінетін тауарларға қатысты;
2014 жылғы 1 қазаннан бастап ЕАЭО (2015 жылдың 1 қаңтарына дейін Кедендік одақ) кедендік аумағына теміржол көлігімен әкелінетін тауарларға қатысты міндетті алдын ала хабардар ету енгізілді.
Автомобиль және теміржол көліктерімен әкелінетін тауарлар туралы алдын ала ақпараттандырудың енгізілген режимдерімен қатар, әуе көлігімен әкелінетін тауарлар туралы міндетті алдын ала хабардар ету енгізілетін болады.
Алдын ала ақпарат кеден органдарына ЕАЭО мүше мемлекеттер кеден органдарының web-порталын пайдалану арқылы не кеден органдарының ақпараттық жүйесі мен мүдделі тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылы арқылы тек электрондық нысанда ЕАЭО кедендік шекарасынан өткенге дейін 2 сағаттан кешіктірілмей ұсынылады.
Міндетті алдын ала хабардар етуді енгізу, бір жағынан, ЕАЭО кедендік заңнамасы мен ЕАЭО мүше мемлекеттердің заңнамаларын бұзушылықтардың пайда болу тәуекелін азайтуға мүмкіндік берсе, екінші жағынан, ЕАЭО кедендік аумағына тауарлардың келуін тіркеу кезіндегі алдын ала ақпаратты және транзиттік декларацияның электрондық көшірмесін қалыптастыру есебінен кедендік операциялар жасауды жылдамдатады, сондай-ақ шекарада өткізу пункттерінің жұмысын оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Қытайдың кеден органдарымен ақпарат алмасуды жылдамдату үшін қазіргі уақытта Қазақстан Республикасы мен Қытай Халық Республикасының кедендік шекаралары арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпарат алмасу бойынша пилоттық жоба іске асырылды. Эксперимент "Достық" (ҚР) – "Алашанькоу" (ҚХР) және "Қорғас" (ҚР) – "Қорғас" (ҚХР) келісілген өткізу пункттерінде жүргізіледі.
Қазақстан-Қытай кедендік шекаралары арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы ақпаратпен алдын ала алмасу бойынша пилоттық жобаның оң нәтижелерін есепке ала отырып, бақылау және ҚХР Бас кедендік басқарманың кедендік декларациясын толтыру жөніндегі жаңа қағидаларды жүзеге асыру бөлігінде берілетін/алынатын мәліметтерді өзекті етуді есепке ала отырып, берілетін мәліметтер құрамын кеңейту бойынша екіжақты шаралар қабылданатын болады.
Тараптардың дайындық қорытындысы бойынша Қазақстан-Қытай шекарасындағы барлық өткізу пункттерінде көрсетілген жобаны өнеркәсіптік пайдалануға беру мерзімі айқындалатын болады.
Қазіргі уақытта электрондық кедендік декларациялау жүйесін дамыту мақсатында ТАИС-2 және Web декларант ақпараттық жүйесі электрондық түрде тауарларды экспорттаудың кедендік рәсімі бойынша тауарларға декларация беру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін пысықталды.
Бұдан басқа, алдын ала хабардар ету сәтінен (тауарды іс жүзінде өткізгенге дейін) бастап шығару және посткедендік бақылау сәтіне дейін, яғни тауарларды әкелу/әкету/транзиті бойынша әрекеттердің толық тізбегіне дейін рәсімдерді толық автоматтандыруды қамтамасыз ету үшін кедендік және салықтық әкімшілендірудің автоматтандырылған жүйесінің интеграцияланған кедендік құрамдауышын енгізу бойынша жұмыстар басталды.
Автоматтандырылған жүйе барлық кедендік рәсімдер мен операцияларды қамтып, уәкілетті органның салықтық деректер базасымен интеграцияланатын болады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және ЕАЭО елдерінің өзге де мемлекеттік органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру мүмкіндігін тудырады.
Халықаралық тәжірибе көптеген дамыған елдерде тауар айналымының өтуін жеделдетуге және кеден қызметінің ресурстарын оңтайландыруға мүмкіндік беретін аудит негізіндегі бақылауды (пост-кедендік бақылау) қолдану арқылы бақылау жүйесін құру практикасы қалыптасқанын (мысалы, Сингапур, АҚШ, Жапония, Оңтүстік Корея, Италия елдерінің кеден қызметтерінде) көрсетеді.
Тауар шығарылғаннан кейінгі кезеңге кедендік бақылауды жүргізуге назар аудара отырып, кедендік бақылауды тиімді жүргізу үшін кедендік рәсімдерді жеңілдету мен үйлестіру туралы Киот конвенциясында және қауіпсіздікті қамтамасыз ету және әлемдік сауданы жеңілдетудің негіздемелік стандарттарында айқындалған негізгі қағидаттарға барынша жақындату үшін шаралар қабылданатын болады.
Кедендік бақылау процесін тауарды шығарғаннан кейінгі кезеңге ауыстыру:
тәуекелдерді басқару жүйесінің субъектіге бағдарланған моделін пайдалануға;
кедендік бақылау назарын ауыстыруға;
жауаптылықтың назарын жауапты тұлғадан декларантқа ауыстыруға;
тәуекел деңгейінің тетігін нақты қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Аталған шаралар кедендік тазартуды барынша жеңілдетуге және кедендік ресімдеуді жылдамдатуға бағытталған, ол өз кезегінде тауарлар шығаруды минутпен есептегенде жылдам жүзеге асыруға, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар тарапынан сенім деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Назарды ауыстыру бойынша тәсілдерді іске асыру үшін қолданыстағы нормативтік базаға тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі және қосымша қағидалар әзірленетін болады.
Ресурстар мен кедендік тазарту процесінің уақытын ұтымды пайдалану үшін тауарды шығарғаннан кейінгі кезеңде жүктеменің өсуін ескере отырып, адами ресурстарды қайта бөлу бойынша шаралар қабылданатын болады.

В 2020 году планируется доведение показателя перевозки транзитных контейнерных грузов до 2 млн. ДФЭ. Указанные планы будут достигнуты путем реализации комплекса мер в части обеспечения транзитных перевозок необходимым количеством подвижного состава (фитинговые платформы) при поддержке государства и повышении частной инициативы, расширения и ликвидации "узких мест" инфраструктуры на направлениях международных коридоров.
Общая потребность в фитинговых платформах на период до 2020 года для обеспечения планируемого объема составляет свыше 10 тысяч единиц.
В целях покрытия потребностей в обеспечении транзитных перевозок подвижным составом и повышения вовлеченности субъектов частного предпринимательства будут осуществляться меры по стимулированию производства фитинговых платформ, грузовых вагонов и локомотивов, а также приобретению их в лизинг отечественными операторами. При этом планируется, что 30 % потребного парка будет приобретаться частными операторами.
Для повышения конкурентоспособности основных транзитных маршрутов необходимо модернизировать железнодорожную инфраструктуру Казахстана. Учитывая предполагаемый кратный рост транзитных контейнерных поездов, будет проведена работа по модернизации ряда железнодорожных участков и строительству вторых путей для расширения "лимитирующих" участков железнодорожной инфраструктуры по ключевым транзитным направлениям.
В этой связи, в среднесрочной перспективе модернизацией будут охвачены три основных коридора: Достык – Жезказган – Илецк, Достык – Тобол – Илецк, Алтынколь – Шалкар – Болашак.
Для реализации данных проектов будут привлечены отечественные производители продукции железнодорожной инфраструктуры, что придаст импульс их развитию.
В этой связи для создания необходимых условий будет проработан вопрос субсидирования ставки по кредиту и финансовому лизингу на строительство, модернизацию и развитие объектов транспортно-логистической инфраструктуры и ТЛЦ. При этом будет рассмотрена возможность реализации инфраструктурных проектов как за счет частных, так и бюджетных средств.
Кроме того, в целях привлечения грузов по трансказахстанским маршрутам необходимо проработать вопрос достижения конкурентоспособного тарифа в мультимодальных перевозках на протяжении всего маршрута и активно продвигать данный вопрос на двустороннем и многостороннем уровнях.
В частности, путем проведения переговоров с железнодорожными, морскими администрациями и причастными организациями по обеспечению свободы транзита грузов и созданию благоприятных условий для транзитных перевозок на протяжении всего коридора.
В том числе, за счет упрощения процедуры прохождения грузов через железнодорожные пункты путем применения консолидированного электронного документооборота через интеграцию информационных систем таможенного органа и перевозчика.
Одновременно с этим в целях продвижения казахстанских коридоров и транзитного сервиса будет активизирована соответствующая работа с альянсами транспортно-логистических компаний по развитию маршрутов, обеспечению конкурентоспособной скорости доставки транзитных грузов, заключению соглашений о сотрудничестве и привлечению грузопотока через Казахстан.
Реализация вышеперечисленных мер в комплексе при участии как бизнеса, так и государства позволит обеспечить достижение основных задач, установленных программой, соответствующих целевых индикаторов и показателей.
Кроме того, путем снижения стоимости перевозок по выбранным маршрутам будет стимулироваться переход на долгосрочные контракты с транспортными компаниями.
В рамках реализации задачи по повышению уровня сервиса необходимо обеспечить соответствующий уровень услуг, оказываемых транспортными компаниями. В этой связи будут регулярно проводиться оценка уровня компетенции экспедиторов и брокеров, а также подготовка и обучение специалистов транспортно-логистического комплекса по международным стандартам.

2020 жылы транзиттік контейнерлік жүктерді тасымалдау көрсеткішін 2 млн. ЖФБ-ға дейін жеткізу жоспарланған. Көрсетілген жоспарларға мемлекеттің қолдауы және жеке бастаманы арттыру кезінде жылжымалы құрамның (фитингтік платформаның) қажетті санымен транзиттік тасымалдарды қамтамасыз ету, халықаралық дәліздер бағытында инфрақұрылымның "қиын жерлерде" кеңейту мен жою бөлігінде кешенді шараларды іске асыру арқылы қол жеткізілетін болады.
2020 жылға дейін жоспарланған көлемді қамтамасыз ету үшін платформалардың жалпы қажеттілігі 10 мыңнан астам бірлікті құрайды.
Транзиттік тасымалдарды жылжымалы құраммен қамтамасыз етуде қажеттілікті жабу және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қатысуын арттыру мақсатында фитингтік платформалардың, жүк вагондары мен локомотивтердің өндірісін мемлекеттік қолдау мен ынталандыру шаралары, сондай-ақ оларды отандық операторлардың лизингке сатып алуы жүзеге асырылады. Бұл ретте қажетті парктің 30 %-ын жеке операторлар сатып алады деп жоспарлануда.
Негізгі транзиттік бағыттардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін Қазақстанның теміржол инфрақұрылымын жаңғырту қажет. Транзиттік контейнерлік поездардың болжамды еселеп өсуін есепке ала отырып, бірқатар теміржол учаскелерін жаңғырту және негізгі транзиттік бағыттар бойынша теміржол инфрақұрылымының "лимиттеуші" учаскелерін кеңейтудің екінші жолын салу бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
Осыған орай, орта мерзімді перспективада жаңғырту негізгі үш дәлізді қамтиды: Достық – Жезқазған – Илецк, Достық – Тобыл − Илецк, Алтынкөл – Шалқар − Болашақ.
Осы жобаларды іске асыру үшін отандық теміржол инфрақұрылымын өндірушілері тартылады, бұл олардың дамуына серпін беретін болады.
Осыған байланысты қажетті жағдайлар жасау үшін көлік-логистикалық инфрақұрылым мен КЛО объектілерін салу, жаңғыртуға және дамытуға қаржылық лизинг және кредит бойынша мөлшерлемесін субсидиялау мәселесі пысықталатын болады. Бұл ретте жеке, сондай-ақ бюджеттік қаражат есебінен де инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру мүмкіндігі қаралатын болады.
Бұдан басқа, трансқазақстандық бағыттар бойынша жүктерді тарту мақсатында бүкіл бағыт бойында мультимодальды тасымалдауларда бәсекеге қабілетті тарифке қол жеткізу мәселесін пысықтау және осы мәселені екіжақты және көпжақты деңгейлерде белсенді жылжыту қажет.
Атап айтқанда, жүктердің еркін транзитін қамтамасыз ету және бүкіл дәліз бойында транзиттік тасымалдар үшін қолайлы жағдайлар жасау бойынша теміржол, теңіз әкімшіліктерімен және қатысы бар ұйымдармен келіссөздер жүргізу арқылы жүзеге асыру қажет.
Оның ішінде кеден органы мен тасымалдаушының ақпараттық жүйесін интеграциялау арқылы шоғырланған электронды құжат айналымын қолдана отырып, теміржол пункттері арқылы жүктің өту рәсімін жеңілдету есебінен іске асыру қажет.
Осымен бір уақытта қазақстандық дәліздерді және транзиттік сервисті ілгерілету мақсатында көлік-логистикалық компаниялардың альянстарымен маршруттарды дамыту, транзиттік жүктерді жеткізудің бәсекеге қабілетті мерзімдерін қамтамасыз ету, ынтымақтастық туралы келісімдерді жасау және Қазақстан арқылы жүк ағынын тарту бойынша тиісті жұмыстар жандандырылады.
Жоғарыда аталған шараларды бизнестің, сондай-ақ мемлекеттің қатысуымен кешенді іске асыру бағдарламада белгіленген негізгі міндеттерге және тиісті нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа, таңдап алынған бағыттар бойынша тасымалдау құнын төмендету үшін көліктік компаниялармен ұзақ мерзімді келісімшарттарға көшу ынталандырылатын болады.
Қызмет деңгейін көтеру міндетін жүзеге асыру шеңберінде көліктік компаниялар ұсынатын қызметтердің тиісті деңгейін қамтамасыз ету қажет. Осыған байланысты жүк экспедиторларының және брокерлердің біліктілік деңгейін бағалау, сондай-ақ халықаралық стандарттарға сәйкес көліктік-логистикалық кешен мамандарын даярлау және дайындау тұрақты түрде жүргізілетін болады.

Анализ инновационных технологий, проводимый в последнее время многими исследователями, свидетельствует о том, что период 2025-2028 гг. будет рубежным для мирового технологического развития. В этот период мировая экономика фактически "встанет" на новый трек своего технологического развития, на котором эффективное управление станет главной доминантой мирового экономического развития.
Такие страны как Германия, США, Япония, Китай, Россия на правительственном уровне формируют политику активного использования "умных" технологий. Японские и немецкие компании дальше всех продвинулись в цифровизации внутренних операций.
В условиях глобальной цифровизации, используя транзитный потенциал, будет проработан вопрос по созданию интегрированных транспортных систем и преобразованию их в цифровую форму. Помимо этого, существующая взаимосвязанность видов транспорта должна быть оптимизирована. Для этого, должна быть надежная и прочная сетевая инфраструктура, обеспеченная высокоростным Интернетом в секторе грузового транспорта и логистики.
Внедрение и использование элементов Индустрии 4.0 для модернизации Казахстана создадут предпосылки развитию свободы транзита грузов и повышению уровня сервиса.
Для улучшения взаимосвязанности и интеграции видов транспорта должна быть проведена соответствующая работа по увеличению эффективности использования существующего потенциала таким образом, чтобы неотъемлемые преимущества были использованы в наиболее оптимальном виде. Это также включает в себя возможности от улучшенного цифрового преобразования. В этой связи будет проработан вопрос по поэтапному внедрению Интеллектуальной транспортной системы. Данные меры приведут к сокращению "нефизических" барьеров и как следствие послужат внедрению системы управления транспортной инфраструктурой.
Дополнительные меры, направленные на свободу транзита грузов, создание и модернизацию транспортных коридоров, управление транспортной инфраструктурой, повышение уровня сервиса и устранение административных барьеров будут осуществляться в рамках мероприятий, предусмотренных в Государственной программе "Цифровой Казахстан", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 827.
5.2. Развитие индустриальной инфраструктуры и инфраструктуры туризма
Формирование единого внутреннего рынка невозможно без развития промышленности как в макрорегионах, так и городах-хабах. Для сбалансированного развития промышленности во всех макрорегионах необходимо создание равных возможностей со стороны государства. Поэтому инфраструктурная поддержка секторов обрабатывающей промышленности является одним из главных условий реализации ГПИИР. При этом специальные экономические и индустриальные зоны являются ключевыми элементами инфраструктурной поддержки индустриализации.
Приоритетной задачей в рамках Программы является завершение строительства инфраструктуры СЭЗ "НИНТ" и "Хоргос-Восточные ворота".
Для управления СЭЗ будут привлекаться профессиональные компании международного уровня, что позволит повысить эффективность управления СЭЗ и сделать их привлекательными для инвесторов.
Кроме того, для дальнейшего развития логистического потенциала на логистической зоне СЭЗ "Хоргос Восточные ворота" в 2018 году будет начато строительство складских помещений современного формата класса А.

Көптеген зерттеушілер соңғы жылдары жасаған инновациялық технологияларды талдау 2025 − 2028 жылдар әлемдік технологиялық дамудың маңызды кезеңі болады. Осы кезеңде әлемдік экономика өзінің технологиялық дамуының жаңа жолына "көтеріледі", онда тиімді басқару әлемдік экономикалық дамудың негізгі басымдығы болады.
Германия, АҚШ, Жапония, Қытай және Ресей сияқты елдер үкіметтік деңгейде "ақылды" технологияларды белсенді пайдалану саясатын қалыптастырады. Ішкі операцияларды цифрландыруда жапон және неміс фирмалары ең озық болып табылады.
Ғаламдық цифрландыру контекстінде, транзиттік әлеуетті пайдалана отырып, кешенді көлік жүйелерін құру және оны цифрлық нысанға айналдыру мәселесі қарастырылады. Сонымен қатар көлік түрлерінің қолданыстағы өзара байланыстылығы оңтайландырылуы керек. Бұл үшін жүк тасымалдау мен логистика саласында жоғары жылдамдықты интернетті қамтамасыз ететін сенімді және мықты желілік инфрақұрылым болуы керек.
Қазақстанды жаңғыртуға арналған 4.0 Индустриясының элементтерін енгізу және пайдалану тауарлар транзитінің еркіндігі мен қызмет көрсету деңгейін арттырудың алғышарттарын жасайды.
Көлік түрлерінде өзара байланысын және интеграциясын жақсарту үшін қолда бар әлеуетті пайдалану тиімділігін арттыру жөніндегі тиісті жұмыстарды жүргізу кезінде ажырамас артықшылықтар барынша оңтайлы түрде қолданылуы тиіс. Бұл сондай-ақ цифрлық түрлендіруді жақсарту мүмкіндіктерін қамтиды. Осыған байланысты Интеллектуалды көлік жүйесін кезең-кезеңмен енгізу мәселесі пысықталады. Бұл шаралар "физикалық емес" кедергілерді азайтуға әкеледі және нәтижесінде көлік инфрақұрылымын басқару жүйесін енгізуге ықпал етеді.
Тауарларды транзиттеуге, көлік дәліздерін құруға және жаңартуға, көлік инфрақұрылымын басқаруға, қызмет көрсету деңгейін көтеруге және әкімшілік кедергілерді жоюға бағытталған қосымша шаралар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 827 қаулысымен бекітілген "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасында көзделген іс-шаралардың шеңберінде жүзеге асырылады.
5.2. Индустриялық инфрақұрылымды және туризм инфрақұрылымын дамыту
Макроөңірлерде де, сол сияқты хаб-қалаларда да өнеркәсіпті дамытусыз бірыңғай ішкі нарықты қалыптастыру мүмкін емес. Өнеркәсіпті теңгерімді дамыту үшін барлық макроөңірлерде мемлекет тарапынан тең мүмкіндік жасалуы қажет. Сондықтан өңдеу өнеркәсібінің секторларын инфрақұрылымдық қолдау ИИДМБ-ны іске асырудың басты шарттарының бірі болып табылады. Бұл ретте арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар индустрияландыруды инфрақұрылымдық қолдаудың түйінді элементтері болып табылады.
Бағдарлама шеңберіндегі басым міндет "ҰИМТ" және "Қорғас − Шығыс қақпасы" АЭА инфрақұрылымының құрылысын аяқтау болып табылады.
АЭА-ны басқару үшін халықаралық деңгейдегі кәсіби компаниялар тартылатын болады, бұл АЭА-ны басқарудың тиімділігін арттыруға және оларды инвесторлар үшін тартымды етуге мүмкіндік береді.
Бұдан басқа 2018 жылы "Қорғас − Шығыс қақпасы" АЭА-ның логистикалық аймағында логистикалық әлеуетті одан әрі дамыту мақсатында қазіргі заманғы A сыныпты қоймалардың құрылысы басталады.

В период с 2015 по 2019 годы на территории СЭЗ "НИНТ" будут реализованы крупные нефтегазохимические проекты по производству:
1) полипропилена мощностью 500 тыс. тонн в год (1-ая фаза) на базе завода интегрированного газохимического комплекса;
2) полиэтилена мощностью 800 тыс. тонн в год (2-ая фаза) на базе завода интегрированного газохимического комплекса;
3) полимерной продукции мощностью: биаксиально-ориентированная полипропиленовая пленка – 14 738 тонн/год, полиэтиленовая пленка - 4 125 тонн/год, полиэтиленовые мешки – 48 млн. штук.
В настоящее время готовность инфраструктуры СЭЗ "НИНТ" составляет 37 %. Для завершения строительства инфраструктуры СЭЗ "НИНТ" к 2018 году будут выполнены работы по строительству внутриплощадочных и внешнеплощадочных объектов общезаводской инфраструктуры, а также объектов производственной инфраструктуры, таких как газотурбинная электростанция, комплексы по водоочистке и водоподготовке, единая установка производства технических газов.
Строительство инфраструктуры СЭЗ "НИНТ" позволит привлечь порядка 1,8 триллиона тенге инвестиций в нефтегазохимическую отрасль и создать порядка 1,5 тыс. постоянных рабочих мест на этапе эксплуатации, также более 5 тыс. рабочих мест на этапе строительства.
В рамках строительства инфраструктуры других СЭЗ в период с 2015 по 2018 годы будет проработан вопрос по завершению строительства инфраструктуры СЭЗ "Павлодар", СЭЗ "Морпорт Актау", СЭЗ "Парк инновационных технологий", СЭЗ "Астана – новый город".
Финансирование строительства инфраструктуры данных СЭЗ будет осуществляться в плановом порядке за счет средств республиканского бюджета.
Политика развития индустриальных зон будет учитывать региональную специализацию, принцип кластерного развития и возможности местного бизнеса.
Местные исполнительные органы для создания индустриальных зон разрабатывают технико-экономическое обоснование с учетом структуры экономики региона. Для создания инфраструктуры индустриальных зон местными исполнительными органами будет проработан вопрос их финансирования из местного бюджета.
При этом отдельные проекты создания индустриальных зон могут быть софинансированы из республиканского бюджета на конкурсной основе.
В целях эффективного управления индустриальными зонами местными исполнительными органами будут привлекаться социально-предпринимательские корпорации (далее – СПК), которые могут создавать управляющие компании, в том числе с привлечением местных и иностранных сторонних организаций. Для СПК будут установлены критерии оценки эффективности деятельности по привлечению инвестиций и обеспечению деятельности индустриальных зон.

2015 жылдан 2019 жылға дейінгі кезеңде "ҰИМТ" АЭА аумағында:
1) интеграцияланған газ-химия кешені зауытының базасында қуаты жылына (1-ші фаза) 500 мың тонна полипропилен;
2) интеграцияланған газ-химия кешені зауытының базасында қуаты жылына (2-ші фаза) 800 мың тонна полиэтилен;
3) қуаты: жылына 14 738 тонна биаксиальді бағдарланған полипропилен үлдір, жылына 4 125 тонна полиэтилен үлдір, 48 млн. дана полиэтилен қап полимерлік өнім өндірісі бойынша ірі мұнай-газ химия жобалары іске асырылатын болады.
Қазіргі уақытта "ҰИМТ" АЭА инфрақұрылымының әзірлігі 37 % құрайды. 2018 жылға қарай "ҰИМТ" АЭА инфрақұрылымының құрылысын аяқтау үшін жалпы зауыттық инфрақұрылымның алаң ішіндегі және алаң сыртындағы объектілерінің, сондай-ақ газ турбиналық электр станциясы, су тазалау және су дайындау жөніндегі кешендер, техникалық газдарды өндірудің бірыңғай қондырғысы сияқты өндірістік инфрақұрылым объектілерінің құрылысы бойынша жұмыстар орындалады.
"ҰИМТ" АЭА инфрақұрылымын салу мұнай-газ химиясы саласына шамамен 1,8 триллион теңге көлемінде инвестициялар тартуға және пайдалану кезеңінде шамамен 1,5 мың тұрақты жұмыс орнын, сондай-ақ құрылыс кезеңінде 5 мыңнан астам жұмыс орнын ашуға мүмкіндік береді.
Басқа АЭА-лар инфрақұрылымын салу шеңберінде 2015 − 2018 жылдар аралығындағы кезеңде "Павлодар" АЭА, "Ақтау теңіз порты" АЭА, "Инновациялық технологиялар паркі" АЭА, "Астана − жаңа қала" АЭА инфрақұрылымдарын салуды аяқтау жөніндегі мәселе пысықталатын болады.
Бұл АЭА-лар инфрақұрылымын салуды қаржыландыру жоспарлы тәртіппен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Индустриялық аймақтарды дамыту саясаты өңірлік мамандануды, кластерлік даму қағидатын және жергілікті бизнестің мүмкіндіктерін ескеретін болады.
Жергілікті атқарушы органдар индустриялық аймақтарды құру үшін өңір экономикасының құрылымын ескере отырып, техникалық-экономикалық негіздеме әзірлейді. Индустриялық аймақтардың инфрақұрылымын құру үшін жергілікті атқарушы органдар оларды жергілікті бюджеттен қаржыландыру мәселесін пысықтайтын болады.
Бұл ретте индустриялық аймақтарды құрудың жекелеген жобалары конкурстық негізде республикалық бюджеттен қоса қаржыландырылуы мүмкін.
Индустриялық аймақтарды тиімді басқару мақсатында жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды (бұдан әрі − ӘКК) тартады, олар басқарушы компанияларды, оның ішінде жергілікті және шетелдік сыртқы ұйымдарды тарта отырып құра алады. ӘКК үшін инвестициялар тарту және индустриялық аймақтардың қызметін қамтамасыз ету бойынша қызметтің тиімділігін бағалаудың өлшемшарттары белгіленетін болады.

В целях развития отрасли будут проработаны меры по дальнейшему развитию въездного и внутреннего туризма, включая меры по строительству инфраструктуры, увеличению доступности туризма, повышению инвестиционной привлекательности, снижению административных барьеров и совершенствованию модели управления туризмом. В части инфраструктуры и доступности будут реализованы мероприятия, направленные на удовлетворение спроса посетителей в качественном отдыхе в приоритетных курортных зонах Алаколь, Кендерли, Балхаш, ЩБКЗ а также рекреационных зонах Каркаралы, Баянауыл и др., определенных Концепцией развития туристской отрасли до 2023 года и 57-м шагом Плана нации "100 конкретных шагов".
Также, будут проработаны вопросы по ремонту и реконструкции автомобильных дорог, ведущих к ключевым природным достопримечательностям и объектам историко-культурного наследия, модернизации существующей железнодорожной инфраструктуры, существующих и строительству новых аэропортов, открытию дополнительных авиарейсов, в том числе в сфере малой авиации.
Привлечение инвестиций в казахстанский туризм усложняется сезонностью (короткий летний сезон и длинный зимний период), отдаленностью от океана, а также привлекательностью других сфер, таких как рынок недвижимости и торговля. В рамках законодательных актов Республики Казахстан предусмотрены нормы по предоставлению преференции инвесторам, реализующим инвестиционно-приоритетные проекты в сфере туризма (преференции по налогам, инвестиционная субсидия). Вместе с тем, будут проработаны вопросы по предоставлению дополнительных мер государственной поддержки, снижению административных барьеров и внедрению особого правового режима для субъектов туристской отрасли, а также созданию привлекательных условий для инвесторов в данную отрасль.
Кроме того, для эффективного управления отраслью туризма и привлечения большего числа туристов пересматриваются подходы по управлению туризмом. В мире распространен опыт организаций по управлению дестинациями (Destination Management Organization), в функции которых входят маркетинг, разработка турпродуктов, продвижение выставочных и спортивных сооружений, промоушн, тренинги, оценка качества, исследования. В этих целях решением Правительства создана Национальная компания "Kazakh Tourism".
Организации со схожими функциями на региональном уровне сегодня существуют при акимате г. Астаны (ТОО "Астана Конвеншн Бюро"), а также при акимате Южно-Казахстанской области (ГУ "Туристский информационный центр "Ontustik Tourism Center").
Будут рассмотрены возможности масштабирования опыта г. Астаны и Южно-Казахстанской области на другие регионы Казахстана.
Помимо этого будут рассмотрены следующие меры нефинансового характера:

Саланы дамыту мақсатында инфрақұрылымды салу, туризмге қолжетімділікті ұлғайту, инвестициялық тартымдылықты арттыру, әкімшілік кедергілерді төмендету және туризмді басқару моделін жетілдіру бойынша шараларды қоса алғанда, келу туризмін және ішкі туризмді одан әрі дамыту бойынша шаралар пысықталатын болады. Инфрақұрылым және қолжетімділік бөлігінде Туристік саланы дамытудың 2023 жылға дейінгі тұжырымдамасында және "100 нақты қадам" Ұлт жоспарының 57-қадамында айқындалған келушілердің Алакөл, Кендірлі, Балқаш, ЩБКА басым курорттық аймақтарында, сондай-ақ Қарқаралы, Баянауыл және басқа да рекреациялық аймақтарда сапалы демалысқа деген сұранысын қанағаттандыруға бағытталған іс-шаралар іске асырылатын болады.
Сондай-ақ негізгі табиғи көрікті жерлерге және тарихи-мәдени мұра объектілеріне апаратын автомобиль жолдарын жөндеу және реконструкциялау, қолданыстағы теміржол инфрақұрылымын жаңғырту, қолданыстағы әуежайларды жаңғырту және жаңа әуежайлар салу, кіші авиация саласын қоса алғанда, қосымша авиарейстер ашу бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Маусымдылыққа (қысқа жаз маусымы және ұзақ қыс кезеңі), мұхиттан алшақтыққа, сондай-ақ жылжымайтын мүлік нарығы мен сауда сияқты басқа салалардың тартымдылығына байланысты Қазақстан туризміне инвестиция тарту қиындық туғызады. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілері шеңберінде туризм саласында инвестициялық басым жобаларды іске асыратын инвесторларға преференциялар (салықтар бойынша преференциялар, инвестициялық субсидия) ұсыну бойынша нормалар көзделген. Сонымен қатар мемлекеттік қолдаудың қосымша шараларын ұсыну, әкімшілік кедергілерді төмендету және туристік сала субъектілері үшін ерекше құқықтық режим енгізу, сондай-ақ осы салада инвесторлар үшін тартымды жағдайлар жасау бойынша мәселелер пысықталатын болады.
Бұдан басқа туризм саласын тиімді басқару және туристердің көп санын тарту үшін туризмді басқару бойынша тәсілдер қайта қаралуда. Әлемде дестинацияларды басқару ұйымдарының тәжірибесі (Destination Management Organization) таралған, олардың функциясына маркетинг, туристік өнімдерді әзірлеу, көрмелік және спорттық құрылыстарды ілгерілету, промоушн, тренингтер, сапаны бағалау, зерттеулер кіреді. Осы мақсатта Үкіметтің шешімімен "Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы құрылды.
Бүгінгі күнде ұқсас функциялары бар аймақтық деңгейдегі ұйымдар Астана қаласы әкімдігінің жанында ("Астана Конвеншн Бюро" ЖШС), сондай-ақ ОҚО әкімдігінің жанында ("Ontustik Tourism Center" туристік ақпараттық орталығы" ММ) жұмыс істейді.
Астана қаласы мен ОҚО тәжірибелерін Қазақстанның басқа өңірлеріне тарату мүмкіндігі қаралатын болады.
Бұдан басқа қаржылық емес сипаттағы мынадай шаралар қаралатын болады:

1) внедрение 72-часовых транзитных виз в международных аэропортах страны (транзитный потенциал необходимо использовать для развития туризма, при этом видимых результатов можно добиться только за счет облегчения доступа для определенных стран при наличии авиабилета и визы последующего пункта назначения, а также развития программ "stopover holiday" - краткосрочных экскурсий для транзитных пассажиров авиакомпаний (на сегодня такая практика существует у авиакомпании "Эйр Астана");
2) внедрение упрощенного порядка получения виз для организованных туристских групп из ключевых рынков Ирана, Индии, Тайланда;
3) сотрудничество с представителями отраслевых ассоциаций и бизнеса по актуализации учебных планов высших учебных заведений по специальности "Туризм";
4) разработка новых перспективных турпродуктов.
5.3. Развитие энергетической инфраструктуры
Важнейшей задачей укрепления единой системы энергообеспечения страны является развитие системообразующей национальной электрической сети (НЭС).
В целях повышения надежности электроснабжения Восточно-Казахстанского и Алматинского регионов и усиления транзита в направлении "Север – Юг" АО "KEGOC" реализуется проект "Строительство транзита 500 кВ Север – Восток – Юг".
Это позволит увеличить транзитный потенциал Национальной электрической сети в направлении Север – Восток – Юг, обеспечить надежность электроснабжения и покрытие дефицитов электроэнергии Восточно-Казахстанской и Алматинской областей, повысить энергетическую независимость национальной электрической сети Казахстана и создать условия для развития приграничных территорий.
Данный проект будет осуществлен в два этапа:
1) 1-й этап – строительство линии электропередачи напряжением 500 кВ в направлении Восточно-Казахстанской области от ПС Экибастузская через ПС Семей до ПС Усть-Каменогорская. Место реализации проекта – Павлодарская и Восточно-Казахстанская области Республики Казахстан. Срок реализации проекта 2011 – 2018 годы.
2) 2-й этап – строительство линии электропередачи напряжением 500 кВ Семей – Актогай – Талдыкорган – Алма. Место реализации проекта – Восточно-Казахстанская и Алматинская области Республики Казахстан. Срок реализации проекта 2012-2018 годы.
С вводом транзита 500 кВ Север – Восток – Юг допустимый переток по линиям электропередачи между севером и югом Казахстана составит около 2100 МВт (порядка 14 млрд. кВт*ч в год).
В результате реализации проекта "Строительство транзита 500 кВ Север – Восток – Юг" ожидаются:
увеличение транзитного потенциала НЭС в направлении Север – Юг Казахстана с 1350 МВт до 2100 МВт (прирост 750 МВт), усиление связи восточной зоны с ЕЭС Казахстана;
создание условий для электрификации участков железной дороги (Актогай – Мойынты, Актогай – Алматы, Актогай – Достык);
создание условий для развития приграничных территорий и увеличение освоения потенциала возобновляемой энергии (Джунгарские ворота и др.).
Строительство новых высоковольтных линий обеспечит условия для электроснабжения перспективной нагрузки Актогайского ГОК и других предприятий промышленности.

1) елдің халықаралық әуежайларында 72 сағаттық транзиттік визаларды енгізу (транзиттік әлеуетті туризмді дамыту үшін пайдалану қажет, бұл ретте межелі жерге авиабилеттері мен визалары болған жағдайда белгілі бір елдер үшін қолжетімділікті жеңілдету, сондай-ақ "stopover holiday" – авиакомпаниялардың транзиттік жолаушылары үшін (бүгінгі күні осындай тәжірибе "Эйр Астана" авиакомпаниясында бар) қысқа мерзімді экскурсиялар бағдарламасын дамыту арқылы ғана елеулі нәтижелерге қол жеткізуге болады);
2) Иран, Үндістан, Тайланд негізгі нарықтарынан ұйымдастырылған туристік топтар үшін визалар алу тәртібін жеңілдетуді енгізу;
3) салалық қауымдастықтар және бизнес өкілдерімен жоғарғы оқу орындарында "Туризм" мамандығы бойынша оқыту жоспарларын өзектілендіру жөніндегі ынтымақтастық.
4) жаңа перспективалық туристік өнімдерді әзірлеу.
5.3. Энергетикалық инфрақұрылымды дамыту
Елді энергиямен қамтамасыз етудің бірыңғай жүйесін нығайтудың аса маңызды міндеті жүйе құраушы ұлттық электр желілерін (ҰЭЖ) дамыту болып табылады.
Шығыс Қазақстан мен Алматы өңірлерін электрмен жабдықтаудың сенімділігін арттыру және "Солтүстік – Оңтүстік" бағытына транзитті күшейту мақсатында "КЕGОС" АҚ "Солтүстік – Шығыс – Оңтүстік 500 кВ транзитін салу" жобасын іске асыруда.
Бұл Ұлттық электр желісінің транзиттік әлеуетін Солтүстік – Шығыс – Оңтүстік бағыттарында ұлғайтуға, электрмен қамтамасыз етудің сенімділігін және Шығыс Қазақстан мен Алматы облыстарындағы электр энергиясының тапшылығын жабуды қамтамасыз етуге, Қазақстанның ұлттық электр желісінің энергетикалық тәуелділігін көтеруге және шекаралас аумақтарды дамыту үшін жағдай жасауға мүмкіндік береді.
Бұл жоба екі кезеңде жүзеге асырылады:
1) 1-ші кезең − Екібастұз ҚС-тен бастап Семей ҚС арқылы Өскемен КС-ке дейін Шығыс Қазақстан бағытында кернеуі 500 кВ электр беру желісін салу. Жобаны іске асыру орны − Қазақстан Республикасының Павлодар және Шығыс Қазақстан облыстары. Жобаны іске асыру мерзімі: 2011 − 2018 жылдар;
2) 2-ші кезең − кернеуі 500 кВ Семей − Ақтоғай − Талдықорған − Алма электр беру желісін салу. Жобаны іске асыру орны − Қазақстан Республикасының Шығыс Қазақстан және Алматы облыстары. Жобаны іске асыру мерзімі: 2012 − 2018 жылдар.
Солтүстік – Шығыс – Оңтүстік 500 кВ транзитін іске қосумен Қазақстанның солтүстігі мен оңтүстігі арасындағы электр беру желілері арқылы рұқсат етілетін ток ағыны 2100 МВт жуық (шамамен жылына 14 млрд. кВт*с) болады.
"Солтүстік – Шығыс – Оңтүстік 500 кВ транзитін салу" жобасын іске асыру нәтижесінде:
Қазақстанның Солтүстік – Оңтүстік бағытында ҰЭЖ транзиттік әлеуетінің 1350 МВт-тан 2100 МВт дейін (750 МВт-қа өсуі) ұлғаюы, шығыс аймағының Қазақстан БЭЖ-мен байланысының күшеюі;
теміржол учаскелерін (Ақтоғай − Мойынты, Ақтоғай − Алматы, Ақтоғай − Достық) электрлендіру үшін жағдай жасау;
шекара маңындағы аумақтарды дамытуға жағдай жасау және жаңартылатын энергия әлеуетін игерудің (Жоңғар қақпасы және т.б.) ұлғаюы күтіледі.
Жоғары вольтті жаңа желілерді салу Ақтоғай ТБК және өзге де өнеркәсіптік кәсіпорындардың перспективалы жүктемесін электрмен жабдықтау үшін жағдайды қамтамасыз етеді.

На период строительства высоковольтной линии (далее – BЛ) "Экибастуз – Семей – Усть-Каменогорск" будут созданы 747 рабочих мест, на период эксплуатации – 32 рабочих места. На период строительства BЛ "Семей – Актогай – Талдыкорган – Алма" будут созданы 1114 рабочих мест, на период эксплуатации – 65 рабочих мест.
5.4. Модернизация (реконструкция и строительство) жилищно-коммунального хозяйства
Для решения проблемы по снижению износа систем тепло-, водоснабжения и водоотведения, а также ремонта и замены теплопроизводящих мощностей будет принят комплекс мер по модернизации (реконструкции и строительству) жилищно-коммунального сектора.
Для этого будут разработаны обоснования целесообразности вложения инвестиций в развитие систем теплоснабжения, а также определены критерии отбора и приоритетность реализации проектов в регионах.
Будет модернизировано порядка 1 тыс. км сетей теплоснабжения и около 6 тыс. км сетей водоснабжения и водоотведения с наибольшими потерями и аварийностью.
В целях эффективной реализации проектов по модернизации (реконструкции и строительству) систем тепло-, водоснабжения и водоотведения будут осуществлены следующие мероприятия:
1) разработка и утверждение эффективных схем теплоснабжения городов и населенных пунктов;
2) финансирование разработки предпроектной и проектно-сметной документации за счет средств республиканского бюджета по технически сложным объектам систем тепло-, водоснабжения и водоотведения, а также типовых проектов и проектных решений;
3) внедрение эффективных тарифов, обеспечивающих рентабельную работу эксплуатационных предприятий, покрывающих инвестиции на реализацию среднесрочных и долгосрочных инвестиционных программ;
4) разработка типовых проектов по котельным для различных видов топлива, обязательное проведение технологического обследования котельных в целях дальнейшего перехода на энергоэффективное котельное оборудование, а также проработка вопроса по использованию когенерационных систем и созданию в регионах единой организации по координации в части сопровождения и обслуживания котельных мощностью до 100 Гкал/час, а также водоснабжению и водоотведению (единый оператор).
Модернизация (реконструкция и строительство) систем тепло-, водоснабжения и водоотведения будет сопровождаться институциональным развитием сектора с выработкой единой технической политики, в том числе по применяемым материалам, оборудованию и технологиям. Также будут внедрены ключевые индикаторы оценки для предприятий, унифицированы нормы потребления.
Финансирование проектов в сфере модернизации (реконструкции и строительства) систем тепло-, водоснабжения и водоотведения будет осуществляться за счет средств целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан и республиканского бюджета для предоставления бюджетных кредитов и субсидий, займов МФО и других источников.
Кредитование проектов за счет средств Национального фонда Республики Казахстан и республиканского бюджета будет осуществлено через механизм бюджетного кредитования, где МИО определены заемщиками, конечными заемщиками-исполнителями проектов будут предприятия в сфере ЖКХ, поверенным (агентом) – АО "Казцентр ЖКХ".
Отбор инвестиционных проектов в рамках решения задач социальной политики государства в сфере ЖКХ, направленных на жизнеобеспечение населения, улучшение уровня и качества их жизни, будет осуществлен рабочими группами, созданными уполномоченными органами в области коммунального хозяйства и в области электроэнергетики.
По проектам, предполагаемым к совместному финансированию с МФО, АО "КазЦентрЖКХ" будет осуществлять координацию с МФО по вопросам подготовки проектов в ЖКХ, структурирования схемы финансирования и реализации проектов.
Для реализации механизма возвратного финансирования проектов будет проработан вопрос внесения соответствующих изменений в действующее законодательство Республики Казахстан. При необходимости АО "КазЦентрЖКХ" будет определено финансовым агентством. Условия финансирования проектов, подходы по установлению ставки вознаграждения заемщиков и конечных заемщиков будут определены Правительством Республики Казахстан.
В целях проведения ускоренной модернизации за счет привлечения заемных средств, в том числе МФО, государством будут предоставляться инфраструктурные гранты (субсидии) из республиканского бюджета в сфере модернизации (реконструкции и строительства) систем тепло-, водоснабжения и водоотведения.
Приоритетное право на получение инфраструктурного гранта (субсидий) будут иметь субъекты естественных монополий, реализующие проекты с привлечением средств МФО.
Для реализации механизма предоставления инфраструктурных грантов (субсидий) будет проработан вопрос внесения соответствующих изменений в действующее законодательство Республики Казахстан. Оператором по предоставлению инфраструктурного гранта (субсидий) будет являться АО "КазЦентрЖКХ". При этом инфраструктурные гранты (субсидии) будут направляться на финансирование технического сопровождения проектов, капитальных затрат при реализации проектов, в том числе материалов и оборудования. Кроме того, будет проработан вопрос субсидирования тарифов на услуги систем тепло-, водоснабжения и водоотведения.
В результате реализации данных мер до 2020 года:

"Екібастұз − Семей − Өскемен" жоғары вольтті желісін (бұдан әрі − ЖЖ) салу кезеңінде 747 жұмыс орны, пайдалану кезінде - 32 жұмыс орны құрылады. "Семей − Ақтоғай − Талдықорған − Алма" ЖЖ салу кезеңінде − 1114 жұмыс орны, пайдалану кезінде − 65 жұмыс орны құрылады.
5.4. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту (реконструкциялау және салу)
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру желілерінің тозуын төмендету бойынша проблемаларды шешу, сондай-ақ жылу шығаратын қуаттарды жөндеу және ауыстыру үшін тұрғын үй-коммуналдық секторды жаңғырту (реконструкциялау және салу) бойынша шаралар кешені қабылданады.
Бұл үшін жылумен жабдықтау жүйелерін дамытуға инвестициялар салу орындылығының негіздемесі әзірленетін болады, сондай-ақ өңірлерде жобаларды іріктеу өлшемшарттары мен оларды іске асырудың басымдықтары айқындалады.
Барынша көп шығындары және авариялылығы бар шамамен 1 мың км сумен жабдықтау және 6 мың км-ге жуық су бұру желілері жаңғыртылады.
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту (реконструкциялау және салу) жөніндегі жобаларды тиімді іске асыру мақсатында мынадай іс-шаралар жүзеге асырылатын болады:
1) қалалар мен елді мекендерді жылумен жабдықтаудың тиімді схемаларын әзірлеу және бекіту;
2) республикалық бюджет қаражаты есебінен жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық тұрғыдан күрделі объектілері бойынша жобаалды және жобалау-сметалық құжаттаманы, сондай-ақ үлгілік жобалар мен жобалық шешімдерді әзірлеуді қаржыландыру;
3) орта мерзімді және ұзақ мерзімді инвестициялық бағдарламаларды іске асыруға арналған инвестицияларды өтейтін, пайдалану кәсіпорындарының рентабельді жұмысын қамтамасыз ететін тиімді тарифтерді енгізу;
4) әртүрлі отын түрлері үшін қазандықтар бойынша үлгілік жобаларды әзірлеу, энергетикалық тиімді қазандық жабдықтарына одан әрі көшу мақсатында қазандықтарды міндетті түрде технологиялық зерттеуден өткізу, сондай-ақ когенерациялық жүйелерді пайдалану және қуаты 100 Гкал/сағат дейін қазандықтарға қызмет көрсету және сүйемелдеу бөлігінде үйлестіру, сондай-ақ сумен жабдықтау және су бұру (бірыңғай оператор) бойынша өңірлерде бірыңғай ұйым құру.
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту (реконструкциялау және салу), оның ішінде қолданылатын материалдар, жабдықтар мен технологиялар бойынша бірыңғай техникалық саясатты әзірлей отырып, секторды институционалды дамытумен сүйемелденетін болады. Сондай-ақ кәсіпорындар үшін бағалаудың түйінді индикаторлары енгізілетін болады, тұтыну нормасы біріздендіріледі.
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту (реконструкциялау және салу) саласындағы жобаларды қаржыландыру бюджеттік кредит пен субсидиялар беру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан және республикалық бюджетке берілетін нысаналы трансферт қаражаты, ХҚҰ қарыздары және басқа көздер есебінен жүзеге асырады.
Жобаларға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен және республикалық бюджеттен кредит беру бюджеттік кредит беру тетігі арқылы жүзеге асырылады, мұнда ЖАО қарыз алушылар болып айқындалды, түпкілікті қарыз алушылар - жобаларды орындаушылар ТКШ саласындағы кәсіпорындар, сенім білдірілген өкіл (агент) "ТКШ ҚазОрталық" АҚ болады.
Халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге, өмір сүру деңгейі мен сапасын жақсартуға бағытталған ТКШ саласындағы мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешу шеңберінде инвестициялық жобаларды іріктеуді коммуналдық шаруашылық саласындағы және электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органдар құрған жұмыс топтары жүзеге асырады.
ХҚҰ-мен бірлесіп қаржыландыру болжанып отырған жобалар бойынша "ТКШ ҚазОрталық" АҚ ТКШ-дегі жобаларды дайындау, жобаларды қаржыландыру және іске асыру схемасын құрылымдау мәселелері бойынша ХҚҰ-мен үйлестіруді жүзеге асыратын болады.
Жобаларды қайтарымды қаржыландыру тетігін іске асыру үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына тиісті өзгерістер енгізу мәселесі пысықталады. Қажет болған жағдайда "ТКШ ҚазОрталық" АҚ қаржы агенттігі болып айқындалады. Жобаларды қаржыландыру шарттарын, қарыз алушылардың және түпкілікті қарыз алушылардың сыйақы мөлшерлемелерін белгілеу бойынша тәсілдерді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын болады.
Қарыз қаражатын, оның ішінде ХҚҰ-ның қарыз қаражатын тарту есебінен жеделдетіп жаңғыртуды жүргізу мақсатында мемлекет республикалық бюджеттен жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін жаңғырту (реконструкциялау және салу) саласына инфрақұрылымдық гранттар (субсидиялар) беретін болады.
Жобаларды ХҚҰ қаражатын тарта отырып іске асыратын табиғи монополиялар субьектілерінің инфрақұрылымдық грант (субсидия) алуға басым құқығы болады.
Инфрақұрылымдық гранттар (субсидиялар) беру тетіктерін іске асыру үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына тиісті өзгерістер енгізу мәселесі пысықталатын болады. "ТКШ ҚазОрталық" АҚ инфрақұрылымдық гранттар (субсидиялар) беру бойынша оператор болып табылады. Бұл ретте инфрақұрылымдық гранттар (субсидиялар) жобаларды техникалық сүйемелдеуге, жобаларды іске асыру кезінде күрделі шығындарды, оның ішінде материалдар мен жабдықтарды қаржыландыруға бағытталатын болады. Бұдан басқа жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелері қызметтерінің тарифтерін субсидиялау мәселесі пысықталады.
Осы шараларды іске асыру нәтижесінде 2020 жылға дейін:

1) произойдут снижение износа сетей тепло-, водоснабжения, водоотведения с 67 % до 57 % и улучшение качества услуг, предоставляемых потребителям;
2) будет запущен процесс коммерциализации отрасли за счет применения принципов предельных тарифов и замещения целевых инвестиционных трансфертов бюджетными кредитами и частным капиталом;
3) произойдет переход отрасли к единым техническим стандартам.
5.5 Развитие инфраструктуры в сфере образования
Обеспечение доступности качественных образовательных услуг будет осуществляться через расширение инфраструктуры школьного образования, дошкольного воспитания и обучения, модернизацию научно-технической базы ВУЗов.
В системе среднего образования за счет средств Национального фонда взамен аварийных школ и для ликвидации обучения в три смены в регионах будут построены и введены в эксплуатацию новые общеобразовательные школы.
В целом, с учетом строительства школ за счет средств Национального фонда, республиканского бюджета и местных бюджетов аварийные школы и трехсменное обучение будут ликвидированы к 2018 году.
В дальнейшем местные исполнительные органы будут проводить работу по обновлению инфраструктуры в сфере образования на постоянной основе, в том числе в зависимости от увеличения численности населения, вызванного демографическими и миграционными факторами.
Особое внимание будет уделено развитию инфраструктуры в сфере образования в городах-хабах и городах второго уровня.
В сфере дошкольного воспитания и обучения путем строительства типовых детских садов будет расширена сеть дошкольных организаций. Одновременно в организациях дошкольного воспитания и обучения будет размещен государственный образовательный заказ. Реализация указанных мероприятий наряду с мерами в рамках Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2016 – 2019 годы позволит увеличить охват дошкольным воспитанием и обучением детей в возрасте от 3 до 6 лет в течение ближайших трех лет до уровня не менее 85 процентов.
Для этого в рамках Программы за счет средств Национального фонда будут введены в эксплуатацию детские сады в регионах, испытывающих наибольший дефицит в дошкольных организациях.
В сфере высшего образования при 11 ВУЗах, определенных базовыми для программы индустриально-инновационного развития, будут созданы 48 новых лабораторий по следующим направлениям: производство строительных материалов, пищевая промышленность, металлургия, машиностроение, технологические машины, энергетика, нефтехимия, химическая промышленность. Все лаборатории будут соответствовать международным стандартам. В 2 медицинских ВУЗах будут дооснащены научные лаборатории общего пользования.
Новейшее оборудование позволит проводить практические и лабораторные занятия по техническим дисциплинам на уровне современных требований.
На базе научных медицинских лабораторий коллективного пользования будут осуществляться системная поддержка и стимулирование доклинических и клинических исследований новых медицинских технологий и создание национальной сети биобанков.
Использование в образовательном научно-исследовательском процессе современного лабораторного оборудования позволит активизировать участие профессорско-преподавательского состава и студентов в научно-исследовательских проектах.

1) жылумен, сумен жабдықтау, су бұру желілерінің тозуы 67 %-дан 57 %-ға дейін төмендейді және тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сапасы жақсарады;
2) шекті тарифтер қағидаттарын қолдану және нысаналы инвестициялық трансферттерді бюджеттік кредитпен және жеке капиталмен алмастыру есебінен саланы коммерцияландыру процесі іске қосылады;
3) саланы бірыңғай техникалық стандарттарға көшіру жүргізіледі.
5.5. Білім беру саласындағы инфрақұрылымды дамыту
Сапалы білім беру қызметтерінің қолжетімділігін қамтамасыз ету мектепте білім беру, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту инфрақұрылымын кеңейту, жоғары оқу орындарының ғылыми-техникалық базасын жаңғырту арқылы жүзеге асырылады.
Орта білім беру жүйесінде Ұлттық қор қаражаты есебінен авариялық мектептердің орнына және үш ауысымды оқытуды жою үшін өңірлерде жалпы білім беретін жаңа мектептер салынады және пайдалануға беріледі.
Жалпы Ұлттық қордың, республикалық бюджеттің және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен мектептер салуды ескере отырып, 2018 жылға қарай авариялық мектептер мен үш ауысымды оқыту жойылады.
Кейіннен жергілікті атқарушы органдар білім беру саласындағы инфрақұрылымды жаңарту, оның ішінде демографиялық және көші-қон факторларынан туындаған халық санының өсуіне байланысты тұрақты негізде жаңарту жұмысын жүргізіп отыратын болады.
Хаб-қалаларда және екінші деңгейдегі қалаларда білім беру саласындағы инфрақұрылымды дамытуға ерекше көңіл бөлінетін болады.
Мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту саласында типтік балабақшалар салу арқылы мектепке дейінгі ұйымдар желісі кеңейтіледі. Бір мезгілде мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту мекемелерінде мемлекеттік білім беру тапсырысы орналастырылатын болады. Көрсетілген іс-шараларды Білім беруді дамытудың 2016 − 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының шеңберіндегі шаралармен қатар іске асыру алдағы үш жыл ішінде 3-тен 6 жасқа дейінгі балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеумен және оқытумен қамтуды кемінде 85 % деңгейге дейін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Бұл үшін Бағдарлама шеңберінде Ұлттық қор қаражаты есебінен мектепке дейінгі ұйымдар неғұрлым тапшы өңірлерде балабақшалар пайдалануға беріледі.
Жоғары білім беру саласында индустриялық-инновациялық даму бағдарламасы үшін базалық деп айқындалған 11 жоғары оқу орны жанынан құрылыс материалдарының өндірісі, тамақ өнеркәсібі, металлургия, машина жасау, технологиялық машиналар, энергетика, мұнай химиясы, химия өнеркәсібі бағыттары бойынша 48 жаңа зертхана құрылады. Барлық зертханалар халықаралық стандарттарға сәйкес келетін болады. 2 медициналық жоғары оқу орнында жалпыға ортақ пайдаланылатын ғылыми зертханалар толық жарақтандырылатын болады.
Ең жаңа жабдықтар қазіргі заманғы талаптар деңгейінде техникалық пәндер бойынша практикалық және зертханалық сабақтар өткізуге мүмкіндік береді.
Ұжымдық пайдаланудағы ғылыми медициналық зертханалар базасында жаңа медициналық технологиялардың клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулерін жүйелік қолдау және ынталандыру және биобанктердің ұлттық желісін құру жүзеге асырылады.
Білім беру және ғылыми-зерттеу процесінде қазіргі заманғы зертханалық жабдықтарды пайдалану профессорлық-оқытушылар құрамының және студенттердің ғылыми-зерттеу жобаларына қатысуын жандандыруға мүмкіндік береді.

Ожидается, что в период с 2015 – 2019 годы будет подготовлено более 7500 магистров, при этом акцент будет сделан на подготовку профильных магистрантов, что позволит обеспечить потребности индустрии высококвалифицированными кадрами в более сжатые сроки.
Подготовка магистров будет осуществляться на основе современных профильных программ подготовки кадров, разработанных по опыту лучших мировых ВУЗов. Почти треть программы профильной магистратуры будет уделена непрерывной производственной практике.
Практико-ориентированная программа обучения будет способствовать подготовке ВУЗами кадров с высоким уровнем навыков, востребованных ключевыми работодателями в отраслях ГПИИР.
Будет создан научный парк Astana Business Campus2.
Согласно Стратегии развития основной задачей научного парка станет консолидация крупных казахстанских и международных компаний, высокотехнологичного малого и среднего бизнеса, стартапов, ученых, изобретателей и финансистов для разработки новых инновационных технологий и повышения конкурентоспособности отечественного бизнеса.
Ключевая роль научного парка заключается в привлечении и размещении научно-инженерных подразделений крупных компаний. Первым "якорным" проектом в Astana Business Campus станет геологический кластер. Далее последуют кластер инфокоммуникационных технологий и кластер инжиниринга. "Якорные" проекты обеспечат устойчивость и стабильное развитие инновационного кластера.
На базе этих якорных проектов будет осуществляться реализация научных и инновационных проектов Назарбаев Университета и других научных организаций Казахстана.
Данная модель сотрудничества позволит выстроить взаимоотношения науки и бизнеса, что приведет к созданию исследовательской инфраструктуры, необходимой для получения научных результатов и развития инновационно-технологического потенциала национальных компаний.
На строительство научного парка Astana Business Campus будут привлечены средства республиканского бюджета, а также инвестиции крупных отечественных и зарубежных компаний-партнеров.
5.6. Поддержка субъектов предпринимательства
В целях стимулирования развития предпринимательства в 2015 году из средств Национального фонда будут выделены средства на льготное кредитование субъектов МСБ и крупного предпринимательства в обрабатывающей промышленности. В дополнение к этим мерам от МФО будут привлечены кредитные линии в размере 155 млрд. тенге для последующего финансирования субъектов МСБ.

2015 − 2019 жылдар аралығындағы кезеңде 7500-ден астам магистр даярланады деп күтілуде, бұл ретте бейіндік магистранттарды даярлауға баса назар аударылатын болады, бұл индустрияның жоғары білікті кадрларға қажеттілігін неғұрлым қысқа мерзімде қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Магистрлерді даярлау әлемдік үздік жоғары оқу орындарының тәжірибесі бойынша әзірленген кадрлар даярлаудың қазіргі заманғы кәсіптік бағдарламалары негізінде жүзеге асырылады. Бейінді магистратура бағдарламасының үштен біріне жуығы үздіксіз өндірістік практикаға арналатын болады.
Практикаға бағдарланған оқыту бағдарламасы жоғары оқу орындарының ИИДМБ салаларында түйінді жұмыс берушілер талап ететін, дағды деңгейі жоғары кадрларды даярлауына ықпал етеді.
Astana Business Campus ғылыми паркі құрылатын болады2.
Даму стратегиясына сәйкес жаңа инновациялық технологияларды әзірлеу және отандық бизнестің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін қазақстандық және халықаралық ірі компанияларды, жоғары технологиялы шағын және орта бизнесті, стартаптарды, ғалымдарды, өнертапқыштар мен қаржыгерлерді шоғырландыру ғылыми парктің негізгі міндеті болады.
Ғылыми парктің түйінді рөлі ірі компаниялардың ғылыми-инженерлік бөлімшелерін тарту және орналастыру болып табылады. Геологиялық кластер Astana Business Campus-тың тұңғыш "зәкірлі" жобасына айналмақ. Одан әрі инфокоммуникациялық технологиялар кластері мен инжиниринг кластері кезекте тұр. "Зәкірлі" жобалар инновациялық кластердің орнықтылығын және тұрақты дамуын қамтамасыз етеді.
Осы зәкірлі жобалар базасында Назарбаев Университеті мен Қазақстанның басқа да ғылыми ұйымдарының ғылыми және инновациялық жобаларын іске асыру жүзеге асырылатын болады.
Ынтымақтастықтың осы моделі ғылым мен бизнестің өзара қарым-қатынасын орнатуға мүмкіндік береді, бұл ғылыми нәтижелер алу және ұлттық компаниялардың инновациялық-технологиялық әлеуетін дамыту үшін қажетті зерттеу инфрақұрылымын құруға алып келеді.
Astana Business Campus ғылыми паркін салуға республикалық бюджет қаражаты, сондай-ақ отандық және шетелдік ірі әріптес компаниялардың инвестициялары тартылатын болады.
2Іс-шаралар тиісті жылға арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бюджеттің мүмкіндіктеріне қарай нақтыланатын болады.
5.6. Кәсіпкерлік субъектілерін қолдау
Кәсіпкерлікті дамытуды ынталандыру мақсатында 2015 жылы өңдеу өнеркәсібіндегі ШОБ пен ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беруге Ұлттық қордан қаражат бөлінетін болады. Бұл шараларға қосымша 2015 − 2017 жылдар аралығындағы кезеңде кейіннен ШОБ субъектілерін қаржыландыру үшін ХҚҰ-дан 155 млрд. теңге мөлшерінде кредиттік желілер тартылады.

Льготное кредитование субъектов МСБ и крупного предпринимательства будет направлено на реализацию инвестиционных проектов, пополнение оборотных средств и рефинансирование ранее выданных займов. Ставка вознаграждения для конечного заемщика составит не более 6 % годовых со сроком кредитования не более 10 лет.
В результате такого кредитования субъектами предпринимательства будут созданы более 4 000 новых рабочих мест, объем произведенной продукции от текущих уровней будет увеличен на 150 млрд. тенге.
Операторами по предоставлению финансирования субъектам МСБ и крупного предпринимательства будут АО "ФРП "Даму" и АО "БРК". Непосредственное кредитование субъектов МСБ и крупного предпринимательства будут осуществлять банки второго уровня.
Для этих целей будут использованы инструменты межбанковского кредитования АО "ФРП "Даму" и АО "БРК".
Условия финансирования проектов МСБ и крупного предпринимательства будут определены Правительством Республики Казахстан.
Привлечение кредитных линий будет осуществляться у Всемирного Банка, Европейского банка реконструкции и развития и Азиатского банка развития. Займы МФО будут использованы акционерным обществом "ФРП "Даму" и банками второго уровня на финансирование инвестиционных целей и пополнение оборотных средств в рамках реализации проектов субъектов МСБ без отраслевых ограничений.
Кредитованию не будут подлежать проекты МСБ, реализация которых влечет нанесение существенного вреда окружающей среде. Выбор проектов для кредитования будет осуществляться банками второго уровня в соответствии с внутренними регламентами и требованиями МФО.
Привлечение кредитных линий будет способствовать стимулированию развития МСБ посредством предоставления дополнительного финансирования субъектам МСБ для реализации новых инициатив, расширения существующего перечня товаров и услуг, улучшения их качества и повышения экономической эффективности производства.
Условия финансирования проектов МСБ по займам МФО будут определены в соответствующих соглашениях о займах.
5.7. Институциональное развитие
Проведение структурных реформ в экономике будет осуществляться в сотрудничестве с МФО (Группа Всемирного Банка, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития, Исламский Банк Развития), которыми будет оказываться финансовая и техническая поддержка Республике Казахстан согласно рамочных соглашений о партнерстве между Правительством Республики Казахстан и МФО.
Основной целью рамочных соглашений является оказание содействия Правительству Республики Казахстан в проведении реформ по диверсификации экономики и повышению конкурентоспособности посредством:

ШОБ пен ірі кәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру инвестициялық жобаларды іске асыруға, айналым қаражатын толықтыруға және бұрын берілген қарыздарды қайта қаржыландыруға бағытталатын болады. Түпкілікті қарыз алушы үшін сыйақы мөлшерлемесі жылдық 6 %-дан аспайды, кредиттеу мерзімі 10 жылдан аспайды.
Кәсіпкерлік субъектілеріне мұндай кредит берудің нәтижесінде 4000-нан астам жаңа жұмыс орны құрылады, өндірілген өнімнің көлемі ағымдағы деңгейден 150 млрд. теңгеге ұлғаятын болады.
ШОБ пен ірі кәсіпкерлік субъектілеріне қаржыландыру ұсынудың операторлары "Даму" КДҚ" АҚ және "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ болады. ШОБ пен ірі кәсіпкерлік субъектілеріне тікелей кредит беруді екінші деңгейдегі банктер жүзеге асырады.
Осы мақсаттар үшін "Даму" КДҚ" АҚ мен "Қазақстанның Даму Банкі" АҚ-ның банкаралық кредиттеу құралдары пайдаланылады.
ШОБ пен ірі кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыру шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Кредиттік желілерді тарту Дүниежүзілік банктен, Еуропа Қайта құру және даму банкінен және Азия даму банкінен жүзеге асырылады. ХҚҰ қарыздарын "Даму" КДҚ" акционерлік қоғамы мен екінші деңгейдегі банктер инвестициялық мақсаттарды қаржыландыруға және ШОБ субъектілерінің жобаларын іске асыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға салалық шектеулерсіз пайдаланатын болады.
Іске асырылуы қоршаған ортаға айтарлықтай зиян келтіретін ШОБ жобалары кредиттеуге жатпайды. Кредиттеу үшін жобаларды таңдауды екінші деңгейдегі банктер ішкі регламенттерге және ХҚҰ талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
Кредиттік желілерді тарту жаңа бастамаларды іске асыру үшін ШОБ субъектілерін қосымша қаржыландыру, бар тауарлар мен көрсетілетін қызметтер тізбесін кеңейту, олардың сапасын жақсарту және өндірістің экономикалық тиімділігін арттыру арқылы ШОБ-ты дамытуды ынталандыруға ықпал ететін болады.
ХҚҰ қарыздары бойынша ШОБ жобаларын қаржыландыру шарттары қарыздар туралы тиісті келісімдерде айқындалады.
5.7. Институционалдық даму
Экономикада құрылымдық реформалар жүргізу ХҚҰ-мен (Дүниежүзілік банк тобы, Еуропа қайта құру және даму банкі, Азия даму банкі, Ислам даму Банкі) ынтымақтастықта жүзеге асырылатын болады, олар Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ХҚҰ арасындағы әріптестік туралы негіздемелік келісімдерге сәйкес Қазақстан Республикасына қаржылық және техникалық қолдау көрсетеді.
Негіздемелік келісімдердің негізгі мақсаты Қазақстан Республикасының Үкіметіне:

1) развития финансового сектора;
2) усиления роли частного сектора в экономике, развития малого и среднего бизнеса и совершенствования делового климата;
3) стимулирования развития науки и инноваций;
4) развития человеческого капитала, развития рынка труда;
5) привлечения инвестиций в экономику и развития ГЧП;
6) устойчивого экологического развития регионов и повышения энергоэффективности, развития транспортной инфраструктуры;
7) оказания поддержки в проведении институциональных реформ;
8) оказания поддержки в региональном развитии и интеграции.
В реализацию вышеуказанной цели Правительством Республики Казахстан совместно с МФО определен перечень проектов для реализации в 2015 – 2020 годы, которые направлены на развитие МСБ, финансового сектора, ЖКХ и транспортной инфраструктуры, электроэнергетики, возобновляемых источников энергии и повышение энергоэффективности, проведение институциональных реформ.
В финансовом секторе сотрудничество с МФО будет заключаться в получении технической помощи в области совершенствования регулирования банковской деятельности в части требований к достаточности собственного капитала банков на основе внедрения стандартов "Basel III", IRB-подхода Базельского комитета по банковскому надзору, а также совершенствования регулирования деятельности на рынке ценных бумаг и повышения ликвидности фондового рынка.
В сфере развития МСБ реформы будут направлены на выравнивание условий для развития и повышения конкурентоспособности субъектов МСБ, в том числе на поддержку и развитие женского предпринимательства, улучшение доступности финансирования для субъектов МСБ, повышение компетенций субъектов МСБ по вопросам ведения бизнеса, методологическое сопровождение улучшения эффективности государственного регулирования предпринимательской деятельности.
В сфере развития человеческого капитала, развития науки и инноваций реформы будут направлены на построение в Казахстане экономики знаний, которая будет являться двигателем роста, диверсификации и повышения конкурентоспособности экономики.
Основной задачей реформ в данной сфере является повышение научного потенциала, эффективности национальной инновационной системы и ее основных институтов.
В сфере развития рынка труда основными задачами проводимых реформ будут являться преодоление разрыва между спросом на трудовые ресурсы со стороны работодателей и предложением на рынке труда, повышение качества трудовых ресурсов.
Для этого будет создана новая система квалификаций, разработаны профессиональные стандарты и образовательные программы, отвечающие современным требованиям рынка труда.
Совместно с центральными государственными органами и МИО будет уточнено количество реализуемых проектов в рамках каждого направления Программы и создаваемых рабочих мест в разрезе отраслей и регионов, а также в разрезе профессий/должностей на периоды строительства и эксплуатации.
МИО в рамках реализации инфраструктурных проектов будут обеспечивать:

1) қаржы секторын дамыту;
2) жекеше сектордың экономикадағы рөлін күшейту, шағын және орта бизнесті дамыту және іскерлік климатты жетілдіру;
3) ғылым мен инновациялардың дамуын ынталандыру;
4) адами капиталды дамыту, еңбек нарығын дамыту;
5) экономикаға инвестициялар тарту және МЖӘ-ні дамыту;
6) өңірлерді орнықты экологиялық дамыту және энергия тиімділігін арттыру, көлік инфрақұрылымын дамыту;
7) институционалдық реформалар жүргізуде қолдау көрсету;
8) өңірлік даму мен ықпалдастыруда қолдау көрсету арқылы экономиканы әртараптандыру және бәсекеге қабілеттілікті арттыру бойынша реформаларды жүргізуге жәрдем көрсету болып табылады.
Жоғарыда көрсетілген мақсатты іске асыру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі ХҚҰ-мен бірлесе отырып, 2015 − 2020 жылдары іске асыруға арналған жобалар тізбесін айқындады, олар ШОБ-ты, қаржы секторын, ТКШ мен көлік инфрақұрылымын, электр энергетикасын, жаңартылатын энергия көздерін дамытуға және энергия тиімділігін арттыруға, институционалдық реформаларды жүргізуге бағытталған.
Қаржы секторында ХҚҰ-мен ынтымақтастық "Basel III" стандарттарын енгізу, Базель банктік қадағалау комитетінің IRB-тәсілі негізінде банктердің меншікті капиталының жеткілікті болуына қойылатын талаптар бөлігінде банк қызметін реттеуді жетілдіру, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығындағы қызметті реттеуді жетілдіру және қор нарығының өтімділігін арттыру саласында техникалық көмек алуды білдіреді.
ШОБ-ты дамыту саласында реформалар ШОБ субъектілерін дамытуға және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдайларды теңдестіруге, оның ішінде әйелдер кәсіпкерлігін қолдауға және дамытуға, ШОБ субъектілері үшін қаржыландыру қолжетімділігін жақсартуға, бизнесті жүргізу мәселелері бойынша ШОБ субъектілерінің құзыреттерін арттыруға, кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік реттеудің тиімділігін жақсартуды әдіснамалық қолдауға бағытталады.
Адами капиталды дамыту, ғылым мен инновацияларды дамыту саласындағы реформалар Қазақстанда білім экономикасын құруға бағытталатын болады, ол экономика өсуінің, оны әртараптандырудың және оның бәсекеге қабілеттілігін арттырудың қозғаушы күші болып табылады.
Бұл саладағы реформалардың негізгі міндеті ғылыми әлеуетті, ұлттық инновациялық жүйенің және оның негізгі институттарының тиімділігін арттыру болып табылады.
Еңбек нарығын дамыту саласында жүргізілетін реформалардың негізгі міндеттері жұмыс берушілердің тарапынан еңбек ресурстарына деген сұраныс пен еңбек нарығындағы ұсыныс арасындағы алшақтықты еңсеру, еңбек ресурстарының сапасын арттыру болып табылады.
Ол үшін біліктіліктің жаңа жүйесі құрылады, еңбек нарығының қазіргі заманғы талаптарына сай келетін кәсіптік стандарттар мен білім беру бағдарламалары әзірленеді.
Орталық мемлекеттік және ЖАО-мен бірлесіп Бағдарламаның әрбір бағыты шеңберінде іске асырылатын жобалардың саны және салалар мен өңірлер бөлінісінде, сондай-ақ құрылыс және пайдалану кезеңінде мамандықтар/лауазымдар бөлінісінде құрылатын жұмыс орындарының саны нақтыланатын болады.
ЖАО инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде:

1) создание новых рабочих мест;
2) предоставление лицам из числа безработного, самозанятого и малообеспеченного населения, проживающим, в том числе с временной регистрацией, в районе (в городе), где реализуется инфраструктурный проект, не менее 10 % рабочих мест при строительстве, не менее 15 % рабочих мест при текущем и капитальном ремонте, благоустройстве по направлению центров занятости населения. В случае отсутствия необходимых трудовых ресурсов в данном районе (городе), где реализуется инфраструктурный проект, привлечение извне допускается при условии письменного согласия центров занятости населения районов (городов).
В сфере стимулирования инвестиций и ГЧП реформы будут направлены на повышение привлекательности ГЧП проектов и их широкое применение. Сотрудничество с международными институтами будет заключаться в привлечении технической помощи для подготовки предложений по институциональной и нормативной реформе, а также финансирования и реализации пилотных проектов ГЧП.
В сфере устойчивого экологического развития, развития зеленой экономики и повышения энергоэффективности усилия будут направлены на восстановление окружающей среды, снижение уровня выбросов и сбросов в окружающую среду, развитие использования экологически чистых технологий, развитие возобновляемых источников энергии, увеличение их доли в энергетическом балансе.
Основной целью реализации проектов по данному направлению будет являться содействие устойчивому экологическому развитию и переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" путем минимизации нагрузки на окружающую среду.
В рамках проведения институциональных реформ сотрудничество с МФО будет направлено на повышение эффективности государственного аппарата путем внедрения в практику государственного управления подходов, использующихся в бизнес-среде, в том числе ориентацию на клиента, управление и бюджетирование по результатам.
В сфере регионального сотрудничества и интеграции международными институтами развития будет оказываться техническая поддержка в части соответствия Республики Казахстан требованиям ВТО, нивелирования и снижения негативных последствий вступления в ВТО для отечественных предпринимателей, в частности, сельхозтоваропроизводителей.
Реализация совместных проектов будет осуществляться в соответствии с законодательством Республики Казахстан и требованиями МФО с целью обеспечения соответствия проектов международным стандартам, стандартам контроля качества и обеспечения контроля за целевым использованием выделяемых на реализацию проектов средств.
Новые антикризисные меры на 2015 год

1) жаңа жұмыс орындарының құрылуын;
2) инфрақұрылымдық жоба іске асырылатын ауданда (қалада) тұратын, оның ішінде уақытша тіркелген жұмыссыздардың, өз бетінше жұмыспен қамтылғандардың және табысы аз халықтың қатарындағы адамдарға құрылыс кезінде кемінде 10 % жұмыс орнын, ағымдағы және күрделі жөндеу кезінде, халықты жұмыспен қамту орталықтарының жолдамасы бойынша абаттандыру кезінде кемінде 15 % жұмыс орнын ұсынуды қамтамасыз етеді. Инфрақұрылымдық жоба іске асырылатын аталған ауданда (қалада) қажетті еңбек ресурстары болмаған жағдайда, оларды сырттан тартуға аудандардың (қалалардың) жұмыспен қамту орталықтарының жазбаша келісімі болғанда рұқсат етіледі.
Инвестицияларды және МЖӘ-ні ынталандыру саласындағы реформалар МЖӘ жобаларының тартымдылығын арттыруға және оларды кеңінен қолдануға бағытталады. Халықаралық институттармен ынтымақтастық институционалдық және нормативтік реформа бойынша ұсыныстар дайындау, сондай-ақ МЖӘ пилоттық жобаларын қаржыландыру мен іске асыру үшін техникалық көмек тартудан тұратын болады.
Орнықты экологиялық даму, жасыл экономиканы дамыту және энергия тиімділігін арттыру саласындағы күш-жігер қоршаған ортаны қалпына келтіруге, қоршаған ортаға шығарындылар мен төгінділердің деңгейін төмендетуге, экологиялық таза технологияларды пайдалануды дамытуға, жаңартылатын энергия көздерін дамытуға, олардың энергетикалық баланстағы үлесін ұлғайтуға бағытталады.
Осы бағыт бойынша жобаларды іске асырудың негізгі мақсаты орнықты экологиялық дамуға және қоршаған ортаға жүктемені барынша азайту арқылы Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуіне жәрдемдесу болып табылады.
Институционалдық реформалар жүргізу шеңберінде ХҚҰ-мен ынтымақтастық мемлекеттік басқару практикасына бизнес-ортада пайдаланылатын тәсілдерді енгізу арқылы мемлекеттік аппараттың тиімділігін арттыруға, оның ішінде клиентке бағдарлануға, нәтижелер бойынша басқаруға және бюджеттеуге бағытталады.
Өңірлік ынтымақтастық және ықпалдастық саласында халықаралық даму институттары Қазақстанның ДСҰ-ға кіруі бойынша Қазақстан Республикасының осы ұйымның талаптарына сәйкестігі, отандық кәсіпкерлер, атап айтқанда, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін ДСҰ-ға кірудің келеңсіз салдарын нивелирлеу және төмендету бөлігінде техникалық қолдау көрсетеді.
Бірлескен жобаларды іске асыру Қазақстан Республикасының заңнамасына және ХҚҰ талаптарына сәйкес жобалардың халықаралық стандарттарға, сапаны бақылау стандарттарына сәйкестігін қамтамасыз ету және жобаларды іске асыру үшін бөлінетін қаражаттың нысаналы пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын болады.
Дағдарысқа қарсы 2015 жылға арналған жаңа шаралар

5.8. Развитие отечественного машиностроения (производство автомобилей, вертолетов "Еврокоптер" и пассажирских вагонов "Тулпар Тальго")
Отрасль машиностроения характеризуется высоким мультипликативным эффектом для развития смежных отраслей. Поддержка секторов отечественного машиностроения позволит максимально удовлетворить потребности внутреннего рынка и расширить экспорт машиностроительной продукции за счет увеличения производства конечной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Вместе с тем развитие секторов машиностроения станет импульсом для подготовки высококвалифицированных инженерных кадров, позволит увеличить инвестиционную активность и производительность труда в отрасли, а также наладить новые технологические связи со странами ближнего и дальнего зарубежья. Это в свою очередь позволит создать кластерный эффект и импульс для развития смежных производств, МСБ.
В условиях ухудшения внешнеэкономической конъюнктуры поддержка отечественных производителей автомобилей, вертолетов и пассажирских вагонов позволит сохранить объемы производства и количество рабочих мест.
В этой связи, в целях поддержки инициатив и проектов бизнеса будет повышена доступность финансирования для субъектов предпринимательства и стимулирования покупательского спроса на отечественные автомобили, вертолеты и пассажирские вагоны, будут предоставлены долгосрочные льготные кредитные ресурсы через АО "БРК" за счет возвратных средств Национального фонда.
Поддержку отечественных автопроизводителей планируется осуществить через механизмы обусловленного и лизингового финансирования.
В рамках обусловленного финансирования через банки второго уровня средства Национального фонда будут направлены на кредитование физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей – покупателей легкового автотранспорта отечественного производства (сборки).
Основные условия кредитования для конечных заемщиков:
1) срок кредитования – не более 7 лет;
2) валюта кредитования – тенге;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 6,0 % годовых.
Лизинговое финансирование в рамках поддержки отечественных автопроизводителей будет осуществляться через дочернюю организацию АО "БРК" - АО "БРК-Лизинг" на следующих основных условиях для конечных заемщиков:
1) предмет лизинга – автотранспортные средства и автотехника специального назначения, за исключением сельскохозяйственной техники (далее – автотранспортные средства);
2) лизингополучатель – юридические лица, юридические лица приобретающие в лизинг автотранспортные средства;

5.8. Отандық машина жасауды дамыту (автомобильдерді, "Еврокоптер" тікұшақтарын және "Тұлпар Тальго" жолаушылар вагондарын жасау)
Машина жасау саласы сабақтас салалардың дамуы үшін жоғары мультипликативтік әсермен сипатталады. Отандық машина жасау секторларын қолдау ішкі нарықтың қажеттіліктерін барынша қанағаттандыруға және қосылған құны жоғары түпкі өнімді өндіруді ұлғайту есебінен машина жасау өнімінің экспортын кеңейтуге мүмкіндік береді.
Сонымен бірге машина жасау секторларының дамуы біліктілігі жоғары инженер кадрларды даярлауға серпін бермек, инвестициялық белсенділікті және саладағы еңбек өнімділігін арттыруға, сондай-ақ таяу және алыс шет елдермен жаңа технологиялық байланыстарды жолға қоюға мүмкіндік береді. Бұл өз кезегінде сабақтас өндірістерді, ШОБ-ты дамыту үшін кластерлік әсер мен серпін беруге мүмкіндік береді.
Сыртқы экономикалық конъюнктура нашарлаған жағдайларда отандық автомобиль, тікұшақтар мен жолаушылар вагондарын өндірушілерді қолдау өндіріс көлемі мен жұмыс орындарының санын сақтап қалуға мүмкіндік береді.
Осыған байланысты бизнестің бастамалары мен жобаларын қолдау мақсатында кәсіпкерлік субъектілері үшін және отандық автомобильдер, тікұшақтар мен жолаушылар вагондарына сатып алу сұранысын ынталандыру үшін қаржыландыру қолжетімділігі арттырылады, Ұлттық қордың қайтарымды қаражаты есебінен "ҚДБ" АҚ арқылы ұзақ мерзімді жеңілдетілген кредиттік ресурстар берілетін болады.
Отандық автомобиль өндірушілерді қолдауды шартты және лизингтік қаржыландыру тетіктері арқылы жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Ұлттық қор қаражаты екінші деңгейдегі банктер арқылы шартты қаржыландыру шеңберінде отанымызда өндірілген (құрастырылған) жеңіл автокөліктерді сатып алушы жеке және заңды тұлғаларды, дара кәсіпкерлерді кредиттеуге бағытталатын болады.
Түпкілікті қарыз алушылар үшін кредиттеудің негізгі шарттары:
1) кредиттеу мерзімі − 7 жылдан аспайды;
2) кредиттеу валютасы − теңге;
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі − жылдық 6,0 %-дан аспайды.
Отандық автоөндірушілерді қолдау шеңберіндегі лизингтік қаржыландыру "ҚДБ" АҚ еншілес ұйымы − "ҚДБ-Лизинг" АҚ арқылы түпкілікті қарыз алушылар үшін мынадай негізгі шарттармен жүзеге асырылатын болады:
1) лизинг нысанасы − ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, автокөлік құралдары мен арнайы мақсаттағы автотехника (бұдан әрі – автокөлік құралдары);
2) лизинг алушы − заңды тұлғалар, лизингке автокөлік құралдарын алатын заңды тұлғалар;

3) срок лизинга – от 3 до 5 лет;
4) номинальная ставка вознаграждения – не более 4 % годовых;
5) валюта финансирования – тенге.
Поддержка производства отечественных вертолетов "Еврокоптер" будет осуществляться через дочернюю организацию АО "БРК" – АО "БРК-Лизинг". Основные условия лизингового финансирования для конечных заемщиков:
1) срок лизинга – до 20 лет;
2) номинальная ставка вознаграждения – не более 4,0 % годовых в тенге;
3) валюта финансирования – тенге.
Поддержка отечественных производителей автомобилей и вертолетов обеспечит импортозамещение иностранной продукции на внутреннем рынке продукцией отечественного производства.
Поддержка производства отечественных пассажирских вагонов "Тулпар Тальго" будет осуществляться путем кредитования через АО "БРК" и/или лизинговое финансирование акционерного общества "НК "КТЖ" и/или его дочерних организаций через акционерное общество "БРК-лизинг".
Основные условия предоставления кредитных ресурсов для конечных заемщиков:
1) номинальная ставка вознаграждения по лизингу составит до 4 % годовых, по займу до 6 % годовых;
2) срок финансирования – до 20 лет;
3) валюта кредитования – тенге.
Производство пассажирских вагонов позволит сохранить объем производства отечественных вагонов, увеличить конкурентоспособность казахстанского железнодорожного транспорта путем обновления парка и снижения дефицита пассажирских вагонов, повышения уровня безопасности движения поездов и комфорта пассажиров, а также сокращения времени следования поездов в пути.
5.9. Стимулирование предэкспортного и экспортного финансирования
В условиях высокой зависимости экономики страны от экспорта сырьевых товаров и колебания их цены на международных товарных рынках необходимо оказать комплексную поддержку действующим и потенциальным отечественным предприятиям-экспортерам несырьевого сектора экономики для увеличения объемов и расширения географии экспорта казахстанской продукции.
Поддержка экспорта также важна в контексте установления деловых связей и увеличения собственной конкурентоспособности в рамках ЕАЭС и перед вступлением в ВТО.
Целевой группой поддержки будут субъекты среднего и крупного предпринимательства, осуществляющие экспорт отечественных товаров, и нерезиденты, осуществляющие импорт продукции, выпускаемой на территории Республики Казахстан.
Поддержка экспортеров будет осуществляться за счет средств Национального фонда путем предоставления предэкспортного и экспортного кредитования в соответствии с требованиями АО "БРК" и/или АО "БРК-Лизинг", в том числе через кредитование финансовых институтов/организаций импортера (нерезидента) продукции, выпускаемой на территории Республики Казахстан, на следующих основных условиях:

3) лизинг мерзімі − 3 жылдан 5 жылға дейін;
4) сыйақының номиналды мөлшерлемесі − жылдық 4,0 %-дан аспайды;
5) қаржыландыру валютасы − теңге.
Отандық "Еврокоптер" тікұшақтарын өндіруді қолдау "ҚДБ" АҚ еншілес ұйымы − "ҚДБ-Лизинг" АҚ арқылы жүзеге асырылатын болады. Түпкілікті қарыз алушыларға арналған лизингтік қаржыландырудың негізгі шарттары мынадай:
1) лизинг мерзімі − 20 жылға дейін;
2) сыйақының номиналды мөлшерлемесі - теңгемен жылдық 4,0 %-дан аспайды;
3) қаржыландыру валютасы − теңге.
Отандық автомобиль және тікұшақ өндірушілерді қолдау ішкі нарықта шетелдік өнімдердің импортын отандық өндіріс өнімдерімен алмастыруды қамтамасыз ететін болады.
Отандық "Тұлпар Тальго" жолаушылар вагондарының өндірісін қолдау "ҚДБ" АҚ арқылы кредит беру және/немесе "ҚТЖ" АҚ және/немесе оның еншілес ұйымдарын "ҚДБ-Лизинг" АҚ арқылы лизингтік қаржыландыру жолымен жүзеге асырылады.
Түпкілікті қарыз алушыларға арналған кредиттік ресурстарды берудің негізгі шарттары мынадай:
1) лизинг бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі жылдық 4,0 %-ға дейін, қарыз бойынша жылдық 6,0 %-ға дейін;
2) қаржыландыру мерзімі − 20 жылға дейін құрайды;
3) кредиттеу валютасы − теңге.
Жолаушылар вагондарының өндірісі отандық вагондар өндірісінің көлемін сақтауға, паркті жаңарту және жолаушылар вагондарының тапшылығын төмендету, поездар қозғалысы қауіпсіздігінің деңгейін және жолаушылардың жайлы сезіну деңгейін арттыру, сондай-ақ поездардың жолда жүру уақытын қысқарту арқылы қазақстандық теміржол көлігінің бәсекеге қабілеттілігін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
5.9. Экспорталды және экспорттық қаржыландыруды ынталандыру
Ел экономикасының шикізаттық тауарлар экспортына және халықаралық тауар нарықтарында олардың бағасының ауытқуына тәуелділігі жоғары болып отырған жағдайларда қазақстандық өнім экспортының көлемін ұлғайту және географиясын кеңейту үшін экономиканың шикізаттық емес секторындағы жұмыс істеп тұрған және әлеуетті отандық экспорттаушы-кәсіпорындарға кешенді қолдау көрсету қажет.
Экспортты қолдау ЕАЭО шеңберінде және ДСҰ-ға кіру қарсаңында іскерлік байланыстарды орнатып, өзіміздің бәсекеге қабілеттігімізді арттыру тұрғысынан да маңызды.
Отандық тауарлардың экспортын жүзеге асыратын орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері мен Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын өнімді импорттауды жүзеге асыратын резидент еместер қолдаудың нысаналы тобы болады.
Экспорттаушыларды қолдау мынадай негізгі шарттармен:

1) срок кредитования/лизинга – в зависимости от структуры сделки, но не более 20 лет;
2) валюта кредитования/лизинга – тенге или иная валюта в зависимости от условий сделки.
Условия финансирования проектов отечественных производителей и экспортеров в рамках данной Программы будут определены Правительством Республики Казахстан.
Поддержка экспортеров позволит обеспечить дальнейшее развитие несырьевого экспорта с акцентом на продукцию с высокой добавленной стоимостью, выйти на новые перспективные ниши для экспорта обработанной продукции.
5.10. Дополнительная поддержка АПК
В целях повышения конкурентоспособности сельскохозяйственных товаропроизводителей за счет средств Национального фонда будет увеличен объем средств финансовой поддержки АПК, направленной на:
субсидирование процентной ставки по кредитам и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов АПК (выделенные средства позволят увеличить объем финансового оздоровления сельскохозяйственных товаропроизводителей с 312 до 500 млрд. тенге, а также повысить финансовую устойчивость, конкурентоспособность субъектов АПК, снизить их кредитную нагрузку в условиях особого экономического периода);
возмещение ставки вознаграждения по кредитам (лизингу) на поддержку сельского хозяйства;
развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства.
Это позволит обеспечить повышение конкурентоспособности продукции отечественных животноводческих и птицеводческих предприятий в условиях региональной интеграции, сохранение уровня роста производства животноводческой и птицеводческой продукции в агроформированиях, в том числе по молоку – 15 %, мясу – 10 %, яйцам – 10 %, сохранение рабочих мест на птицеводческих предприятиях, где занято более 12 тысяч трудоспособного населения сельской местности.
Выделение дополнительного объема финансирования будет осуществляться в соответствии с правилами, регламентирующими порядок и механизм вышеуказанных видов предоставляемых субсидий, утвержденными в установленном порядке в рамках реализации Программы "Агробизнес – 2020".
5.11. Подведение инфраструктуры для проектов Дорожной карты бизнеса – 2020
Подведение недостающей инфраструктуры при реализации проектов в рамках Дорожной карты бизнеса – 2020 будет осуществляться к проектам, направленным на создание новых производств, модернизацию и расширение действующих производств. При этом обязательным условием финансирования таких проектов будет являться их запуск после подведения недостающей инфраструктуры.
Финансирование проектов будет осуществляться при обязательном софинансировании из средств местного бюджета.
Из Национального фонда будут выделены средства на оказание поддержки субъектам предпринимательства для подведения недостающей инфраструктуры.
В рамках Программы будет осуществлено подведение инфраструктуры к индустриальным зонам в Актюбинской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областях.
Подведение инфраструктуры к индустриальным зонам обусловлено высокой экономической эффективностью и организационными условиями для развития предпринимательства в силу концентрации взаимосвязанных производств на одной территории. Это позволит обеспечить более широкий круг субъектов предпринимательства необходимой инфраструктурой.
По отдельным проектам будет обеспечено подведение недостающей инфраструктуры субъектам предпринимательства, которая позволит запустить более 40 объектов субъектов частного предпринимательства, относящихся к различным сферам предпринимательской деятельности.
Средства будут направлены целевыми трансфертами местным бюджетам для последующего финансирования инфраструктурных проектов. Целевые показатели по каждому проекту будут отражены в межбюджетных соглашениях, заключаемых между администраторами соответствующих бюджетных программ.

1) кредиттеу/лизинг мерзімі − мәміле құрылымына қарай, бірақ 20 жылдан аспайды;
2) кредиттеу/лизингтеу валютасы − теңге немесе мәміленің шарттарына қарай басқа валютада болған жағдайларда Ұлттық қор есебінен "ҚДБ" АҚ және/немесе "ҚДБ-Лизинг" АҚ талаптарына сәйкес экспорталды және экспорттық кредиттеу жолымен, оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын өнімді импорттаушы қаржылық институттарды/ұйымдарды (резидент еместі) кредиттеу арқылы жүзеге асырылатын болады.
Осы Бағдарлама шеңберінде отандық өндірушілер мен экспорттаушылардың жобаларын қаржыландыру шарттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын болады.
Экспортшыларды қолдау қосылған құны жоғарғы өнімге баса назар аудара отырып, шикізаттық емес экспортты одан әрі дамытуды қамтамасыз етуге, өңделген өнімді экспорттау үшін жаңа перспективалы тауашаларға шығуға мүмкіндік береді.
5.10. АӨК-ні қосымша қолдау
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің бәсекеге қабілеттігін арттыру мақсатында Ұлттық қор қаражаты есебінен мыналарға:
АӨК субъектілерін қаржылай сауықтыру бағыты шеңберінде кредиттер және лизингтік міндеттемелер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялауға (бөлінген қаражат ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді қаржылай сауықтыру көлемін 312-ден 500 млрд. теңгеге дейін ұлғайтуға, сондай-ақ АӨК субъектілерінің қаржылық орнықтылығын, бәсекеге қабілеттігін арттыруға, ерекше экономикалық кезең жағдайында олардың кредиттік жүктемесін азайтуға мүмкіндік береді);
ауыл шаруашылығын қолдауға арналған кредиттер (лизинг) бойынша сыйақы мөлшерлемесін өтеуге;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығының өнімділігі мен өнімінің сапасын арттыруға бағытталған АӨК-ті қаржылай қолдау қаражатының көлемі ұлғайтылатын болады.
Бұл өңірлік интеграция жағдайында отандық мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы кәсіпорындары өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыруды, агроқұралымдарда мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы өнімдерін өндірудің өсу деңгейін, оның ішінде сүт бойынша – 15 %, ет бойынша – 10 %, жұмыртқа бойынша – 10 % сақтауға, ауылдық жерлердегі еңбекке жарамды 12 мыңнан астам адам жұмыс істейтін құс шаруашылығы кәсіпорындарында жұмыс орындарын сақтауға мүмкіндік береді.
Қаржыландырудың қосымша көлемін бөлу "Агробизнес – 2020" бағдарламасы шеңберінде белгіленген тәртіппен бекітілген, жоғарыда көрсетілген берілетін субсидиялар түрлерінің тәртібі мен тетігін регламенттейтін қағидаларға сәйкес жүзеге асырылатын болады.
5.11. Бизнестің жол картасы − 2020 жобалары үшін инфрақұрылым жүргізу
Бизнестің жол картасы – 2020 шеңберіндегі жобаларды іске асыру кезінде жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу жаңа өндірістер құруға, қолданыстағы өндірістерді жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобалар үшін жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте жетіспейтін инфрақұрылым жүргізілгеннен кейін оларды іске қосу мұндай жобаларды қаржыландырудың міндетті шарты болып табылады.
Жобаларды қаржыландыру жергілікті бюджет қаражатынан міндетті қоса қаржыландыра отырып жүзеге асырылатын болады.
Жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу үшін кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсетуге Ұлттық қордан қаражат бөлінетін болады.
Бағдарлама шеңберінде Ақтөбе, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстарындағы индустриялық аймақтарға инфрақұрылым жүргізу жүзеге асырылатын болады.
Индустриялық аймақтарға инфрақұрылым жүргізу жоғары экономикалық тиімділікке және өзара байланысты өндірістердің бір аумақта шоғырлануына байланысты кәсіпкерлікті дамытудың ұйымдастыру жағдайларына негізделеді. Бұл кәсіпкерлік субъектілерінің неғұрлым ауқымды тобын қажетті инфрақұрылыммен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жекелеген жобалар бойынша кәсіпкерлік қызметтің әртүрлі салаларына жататын жекеше кәсіпкерлік субъектілерінің 40-тан астам объектісін іске қосуға мүмкіндік беретін жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу қамтамасыз етілетін болады.
Қаражат кейіннен инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру үшін нысаналы трансферттермен жергілікті бюджеттерге жіберіледі. Әрбір жоба бойынша нысаналы көрсеткіштер тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері арасында жасалатын бюджетаралық келісімдерде көрсетіледі.

5.12. Развитие инфраструктуры качества продукции
Целями развития лабораторной базы являются реализация требований технических регламентов ЕАЭС, выпуск конкурентоспособной и качественной продукции, обеспечение достоверности проведения процедур сертификации и снижение стоимости услуг по сертификации, исключение зависимости от испытательной базы зарубежных стран.
Для решения проблем недостаточности испытательной базы за счет средств Национального фонда будут обеспечены расширение и дооснащение действующих испытательных лабораторий в легкой и химической промышленности, металлургии, области пожарной безопасности и гражданской обороне, а также ветеринарии.
В результате расширения и дооснащения действующих испытательных лабораторий будут дооснащены 60 региональных ветеринарных лабораторий современным оборудованием, будет создана испытательная база для оценки соответствия требованиям новых ТР ТС в области пожарной безопасности и безопасности химической продукции.
Развитие инфраструктуры качества продукции позволит обеспечить безопасность и повысить конкурентоспособность отечественной продукции для проведения гибкой внешней торговой политики и оптимизировать расходы субъектов предпринимательства, связанные с необходимостью подтверждения соответствия качества продукции в странах ЕАЭС.
5.13. Геологическое изучение перспективных участков
Активизация геологоразведочных работ обусловлена существующими проблемами по невосполнению запасов полезных ископаемых, в первую очередь, цветных металлов и золота, актуальностью технологического совершенствования геологических исследований, научного обеспечения геологоразведочного процесса, улучшению инвестиционного климата в отрасли.
Геологоразведочные работы будут проводиться за счет средств, выделенных из Национального фонда. Государственное геологическое изучение недр будет осуществляться в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан по следующим направлениям.
Региональные геофизические исследования (геотраверсы).
С 2015 года начаты рыботы по объекту "Комплексные геолого-геофизические исследования по опорным региональным профилям (геотраверсы) в Сырдарьинском осадочном бассейне – 2 геотраверса".
Работы рассчитаны на трехлетний период с 2015-2017 годы и осуществляются из расчета начало/продолжение/завершение работ – 30/50/20 (в процентном эквиваленте) соответственно.
Целями проведения комплексных геолого-геофизических исследований по опорным региональным профилям в Сырдарьинском осадочном бассейне являются изучение глубинного строения бассейна, выделение структурно-вещественных комплексов в осадочном чехле и региональная оценка нефтеперспективности территории на основе комплексной интерпретации геолого-геофизических данных.
С использованием современных технологий сбора геофизических данных и их интерпретации будут решены следующие геологические задачи: изучение геологического строения осадочного чехла, кристаллического фундамента и более глубоких слоев земной коры, получение дополнительной информации о процессах генерации и миграции углеводородов, формировании зон нефтегазонакопления и региональной оценке перспективности территорий, благоприятных для обнаружения и локализации месторождений углеводородного сырья.
Поисковые, поисково-оценочные работы.
Состояние минерально-сырьевой базы страны, обеспеченность запасами полезных ископаемых предприятий горнорудного комплекса требуют наращивания объемов поисковых и поисково-оценочных работ, направленных на выявление новых месторождений минерального сырья. Замедление темпов проведения геологоразведочных работ может привести к понижению минерально-сырьевого потенциала республики и уменьшению притока финансовых средств как от отечественных, так и зарубежных инвесторов.
Решением данной проблемы являются увеличение объемов, как региональных геологических исследований, так и проведение поисковых, поисково-оценочных работ на твердые полезные ископаемые.
Поисковые работы на углеводородное сырье (бурение опорно-параметрических скважин).
В 2015 году будет проведена работа по следующим объектам:
бурение опорно-параметрической скважины на территории Южно-Казахстанской области Шардаринского района глубиной 4000 м.;
бурение опорно-параметрической скважины на территории Кызылординской области Кармакшинского района глубиной 3500 м.

5.12. Өнім сапасы инфрақұрылымын дамыту
Зертханалық базаны дамытудың мақсаты ЕАЭО техникалық регламенттерінің талаптарын іске асыру, бәсекеге қабілетті және сапалы өнім шығару, сертификаттау рәсімдерінің дұрыс жүргізілуін қамтамасыз ету және сертификаттау бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын төмендету, шетелдердің сынақ базасына тәуелділікті жою болып табылады.
Сынақ базасының жетіспеушілігі проблемасын шешу үшін Ұлттық қор қаражаты есебінен жеңіл және химия өнеркәсібіндегі, металлургиядағы, өрт қауіпсіздігі мен азаматтық қорғаныс, сондай-ақ ветеринария саласындағы қолданыстағы сынақ зертханаларын кеңейту және толық жарақтандыру қамтамасыз етілетін болады.
Қолданыстағы сынақ зертханаларын кеңейту және толық жарақтандыру нәтижесінде 60 өңірлік ветеринариялық зертхана қазіргі заманғы жабдықпен толық жарақтандырылады, өрт қауіпсіздігі және химия өнімі қауіпсіздігі саласында Кеден одағының жаңа техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін бағалау үшін сынақ базасы құрылады.
Өнім сапасының инфрақұрылымын дамыту қауіпсіздікті қамтамасыз етуге және икемді сауда саясатын жүргізу үшін отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, ЕАЭО елдерінде өнім сапасына сәйкестікті растау қажеттігіне байланысты кәсіпкерлік субъектілерінің шығыстарын оңтайландыруға мүмкіндік береді.
5.13. Перспективалы учаскелерді геологиялық зерделеу
Геологиялық-барлау жұмыстарын жандандыру пайдалы қазбалардың, бірінші кезекте, түсті металдар мен алтын қорының орны толмауы бойынша орын алып отырған проблемалармен, геологиялық зерттеулерді технологиялық жетілдірудің өзектілігімен, геологиялық барлау процесін ғылыми тұрғыдан қамтамасыз етумен, саладағы инвестициялық ахуалды жақсартумен байланысты болып отыр.
Геологиялық барлау жұмыстары Ұлттық қордан бөлінген қаражат есебінен жүргізілетін болады. Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылатын болады.
Өңірлік геофизикалық зерттеулер (геотраверстер)
2015 жылы "Сырдария шөгінді бассейнінде өңірлік тірек бейіндер (геотраверстер) бойынша кешенді геологиялық-геофизикалық зерттеулер - 2 геотраверс" объектісі бойынша жұмыстарды бастау жоспарланып отыр.
Жұмыстар 2015 − 2017 жылдар кезеңіне 3 (үш) жылға есептелген және жұмыстардың басталуы/жалғастырылуы/аяқталуы тиісінше 30/50/20 (пайыздық баламада) есебінен жүзеге асырылатын болады.
Сырдария шөгінді бассейнінде өңірлік тірек бейіндер бойынша кешенді геологиялық-геофизикалық зерттеулер жүргізудің мақсаты бассейннің тереңдік құрылысын зерделеу, шөгу қабатындағы құрылымдық-заттық кешендерді бөліп көрсету және геологиялық-геофизикалық деректерді кешенді түсіндіру негізінде аумақтың мұнай тұрғысынан перспективасын өңірлік бағалау болып табылады.
Геофизикалық деректер жинау мен оларды түсіндірудің заманауи технологиялары пайдаланыла отырып, мынадай геологиялық міндеттер шешілетін болады: шөгу қабатының геологиялық құрылысын, кристалл іргетасты және жер қыртысының неғұрлым терең қабаттарын зерделеу, көмірсутегінің генерациясы мен көшу процестері, мұнай-газдың жинақталу аймақтарының қалыптасуы және көмірсутегі шикізатының кен орындарын табу және оқшауландыру үшін қолайлы аумақтардың перспективалығын өңірлік бағалау туралы қосымша ақпарат алу.
Іздестіру, іздестіру-бағалау жұмыстары.
Елдің минералдық-шикізаттық базасының жай-күйі, тау-кен кешені кәсіпорындарының пайдалы қазбалар қорымен қамтамасыз етілуі минералды шикізаттың жаңа кен орындарын анықтауға бағытталған іздестіру және іздестіру-бағалау жұмыстарының көлемін көбейте түсуді талап етеді. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу қарқынының бәсеңдеуі республиканың минералдық-шикізаттық әлеуетінің төмендеуіне және отандық, шетелдік инвесторлардың қаражаты ағынының азаюына алып келуі мүмкін.
Бұл проблеманың шешімі өңірлік геологиялық зерттеулер көлемін ұлғайту, сол сияқты қатты пайдалы қазбаларды іздестіру, іздестіру-бағалау жұмыстарын жүргізу болып табылады.
Көмірсутегі шикізатына іздестіру жұмыстары (тірек-параметрлік ұңғымаларды бұрғылау)
2015 жылы мынадай объектілер бойынша жұмыс жүргізіледі:
Оңтүстік Қазақстан облысы Шардара ауданының аумағында тереңдігі 4000 м. тірек-параметрлік ұңғыманы бұрғылау;
Қызылорда облысы Қармақшы ауданының аумағында тереңдігі 3500 м. тірек-параметрлік ұңғыманы бұрғылау.

Работы будут осуществляться в период с 2015 – 2016 годы из расчета начало/завершение работ – 70/30 (в процентном эквиваленте) соответственно.
Параметрические скважины бурятся в целях изучения глубинного геологического строения и сравнительной оценки перспектив возможных зон нефтегазонакопления, выявления наиболее перспективных районов для детальных геолого-поисковых работ, а также получения необходимых сведений для уточнения результатов сейсмических и других геофизических исследований.
Поисково-разведочные работы на геотермальные воды.
Возрастающая потребность в топливно-энергетических ресурсах, истощаемость традиционных видов энергоресурсов и связанное с этим удорожание органического топлива, а также экологические проблемы предопределяют использование геотермальной энергии земной коры (геотермальные воды) и отнесение их к стратегическим ресурсам.
Учитывая актуальность использования геотермальных вод, в 2014 году разработан и утвержден проект на поисково-разведочные работы на геотермальные подземные воды на участке Жаркунак Жаркентского бассейна Алматинской области с целью оценки эксплуатационных запасов термальных вод для использования их в теплоэнергетических целях.
В результате проведенных работ будут выявлены перспективные площади, участки, объекты, по которым будут оценены прогнозные ресурсы основных видов полезных ископаемых. На перспективных площадях будет получен прирост запасов основных видов полезных ископаемых, в том числе золота, меди, полиметаллов.
По итогам бурения опорно-параметрических скважин будут выявлены наиболее перспективные зоны нефтегазонакопления и начата подготовка их к детальным геолого-геофизическим исследованиям и поисковому бурению.
Мероприятия по реализации Программы указаны в плане мероприятий согласно приложению к настоящей Программе.

Жұмыстың басталуы/аяқталуы тиісінше 70/30 (пайыздық баламада) есебінен жұмыстар 2015 − 2016 жылдар кезеңінде жүзеге асырылатын болады.
Параметрлік ұңғымалар терең геологиялық құрылысты зерделеу және мұнай газ жинақталуы ықтимал аймақтардың перспективаларын салыстырмалы бағалау, егжей-тегжейлі геологиялық іздестіру жұмыстары үшін неғұрлым перспективалы аудандарды анықтау, сондай-ақ сейсмикалық және басқа да геофизикалық зерттеулер нәтижелерін нақтылау мақсатында қажетті мәліметтерді алу үшін бұрғыланады.
Геотермальды суға арналған іздестіру-барлау жұмыстары
Отын-энергетикалық ресурстарға өсіп келе жатқан қажеттілік, энергия ресурстарының дәстүрлі түрлерінің сарқылуы және осыған байланысты органикалық отынның қымбаттауы, сондай-ақ экологиялық проблемалар жер қыртысының геотермальды энергиясын (геотермальды суды) пайдалануды және оларды стратегиялық ресурстарға жатқызуды алдын ала айқындайды.
Геотермальды суды пайдаланудың өзектілігін ескере отырып, 2014 жылы отын-энергетикалық мақсаттарға пайдалану үшін термальды судың пайдалану қорларын бағалау мақсатында Алматы облысы Жаркент бассейнінің Жарқұнақ учаскесінде геотермальды жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарына арналған жоба әзірленіп бекітілді.
Жүргізілген жұмыстардың нәтижесінде пайдалы қазбалардың негізгі түрлерінің болжамды ресурстары бағаланатын перспективалы алаңдар, учаскелер, объектілер анықталатын болады. Перспективалы алаңдарда пайдалы қазбалардың негізгі түрлерінің, оның ішінде алтын, мыс, полиметалл қорларының өсімі алынатын болады.
Тірек параметрлік ұңғымаларды бұрғылаудың қорытындылары бойынша мұнай газ жинақталатын неғұрлым перспективалы аймақтар анықталады және оларды егжей-тегжейлі геологиялық-геофизикалық зерттеулерге және іздестіру мақсатындағы бұрғылауға дайындау басталады.
Бағдарламасын іске асыру жөніндегі шаралар осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспарында көрсетілген.

6. Необходимые ресурсы
Мероприятия и инвестиционные проекты Программы будут финансироваться за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, республиканского и местных бюджетов, международных финансовых институтов и организаций, собственных средств национальных компаний и институтов развития, а также частных инвестиций на общую индикативную сумму 4,6 трлн. тенге, в том числе:
Источники финансирования
Необходимые средства (млрд. тенге)
Всего расходы по Программе:

6. Қажетті ресурстар
Бағдарламасының іс-шаралары мен инвестициялық жобалары Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, республикалық және жергілікті бюджеттердің, халықаралық қаржы институттары мен ұйымдардың қаражаты, ұлттық компаниялар мен даму институттарының меншікті қаражаты, сондай-ақ жекеше инвестициялар есебінен 4,6 трлн. теңге жалпы индикативтік сомада қаржыландырылатын болады, оның ішінде:
Қаржыландыру көздері
Қажетті қаражат (млрд. теңге)
Бағдарлама бойынша барлық шығыстар:

4 647,7
Республиканский бюджет
1513,8
Национальный фонд
1307,9
Местный бюджет
3,3
Международные финансовые институты и организации
537,8
Собственные средства национальных компаний и институтов развития
697,5
Частные инвестиции и ГЧП
135,4
Средства Единого накопительного пенсионного фонда
47,5
Заемные средства банков второго уровня
358,1
Общий объем средств Национального фонда Республики Казахстан, привлекаемых для реализации Программы на период с 2015 по 2017 годы, составит 1 307,9 млрд. тенге.
Объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местных бюджетов, будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий период.
Средства Национального фонда Республики Казахстан будут привлекаться как в виде целевых трансфертов в республиканский бюджет, так и в виде облигационных займов субъектам квазигосударственного сектора.
Кроме того, для реализации Программы будут привлекаться правительственные внешние займы МФО, негосударственные и гарантированные государством займы, собственные средства национальных компаний, институтов развития, а также другие средства, привлекаемые на рынке капитала, в том числе средства Единого накопительного пенсионного фона.

4 647,7
Республикалық бюджет
1 513,8
Ұлттық қор
1 307,9
Жергілікті бюджет
3,3
Халықаралық қаржы институттары мен ұйымдар
537,8
Ұлттық компаниялар мен даму институттарының меншікті қаражаты
697,5
Жекеше инвестициялар және МЖӘ
135,4
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты
47,5
Екінші деңгейдегі банктердің қарыз қаражаты
358,1
Бағдарламаны іске асыру үшін тартылатын Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қаражатының жалпы көлемі 2015 − 2017 жылдар аралығында 1 307,9 млрд. теңге баламаны құрайды.
Республикалық және жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстардың көлемі тиісті кезеңге арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты республикалық бюджетке нысаналы трансфеттер түрінде, сол сияқты, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне де берілетін облигациялық қарыздар түрінде тартылатын болады.
Бұдан басқа, Бағдарламаны іске асыру үшін ХҚҰ үкіметтік сыртқы қарыздары, мемлекеттік емес және мемлекет кепілдік беретін қарыздар, ұлттық компаниялардың, даму институттарының меншікті қаражаты, сондай-ақ капитал нарығында тартылатын басқа да қаражат, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты тартылатын болады.

Индикативный объем софинансирования за счет средств международных финансовых институтов составит порядка 8,3 млрд. долларов США.
Объемы привлекаемых займов для финансирования проектов будут уточняться в ходе подготовки и подписания займов.
_____________________________________________________
2Мероприятия будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий год исходя из возможностей бюджета
Приложение
к Государственной программе
инфраструктурного
развития "Нұрлы жол" на
2015 – 2019 годы
План мероприятий
по реализации Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 – 2019 годы
№ п/п Наименование Ед. измерения Форма завершения Сроки исполнения Отвественные за исполнение В том числе по годам1 Источники финансирования Код бюджетной программы
2015 2016 2017 20108 2019 всего
1
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Цель: Формирование единого экономического рынка путем интеграции макрорегионов страны на основе выстраивания эффективной инфраструктуры на хабовом принципе, интеграция транспортной инфраструктуры в международную транспортную систему, реализация транзитного потенциала для обеспечения долгосрочного экономического роста Казахстана
Целевые индикаторы
1
Обеспечение прогнозируемого роста ВВП
% к пред. Году
*
*
МНЭ, МТСЗН, МИР, МСХ, МЭ, МОН, МЗ, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)

Халықаралық қаржы институттарының қаражаты есебінен қоса қаржыландырудың индикативтік көлемі шамамен 8,3 млрд. АҚШ долларын құрайды.
Жобаларды қаржыландыру үшін тартылатын қарыздар көлемі қарыздарды дайындау және оларға қол қою барысында нақтыланады.
Инфрақұрылымды дамытудың
2015 – 2019 жылдарға арналған
"Нұрлы жол" мемлекеттік
бағдарламасына қосымша
Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімдері
Орындауға жауаптылар
Оның ішінде жылдар бойынша1
Қаржыландыру көздері
Бюджеттік бағдарламаның коды
2015
2016
2017
2018
2019
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мақсаты: Қазақстанның ұзақ мерзімді экономикалық өсуін қамтамасыз ету үшін хаб қағидатымен тиімді инфрақұрылым құру негізінде елдің макроөңірлерін интеграциялау арқылы бірыңғай экономикалық нарықты қалыптастыру, көлік инфрақұрылымын халықаралық көлік жүйесіне интеграциялау, транзит әлеуетін іске асыру
Нысаналы индикаторлар
1
ЖІӨ-нің болжанатын өсімін қамтамасыз ету
алдыңғы жылға қарағанда %
*
*
ҰЭМ, Еңбекмині, ИДМ, АШМ, ЭМ, БҒМ, ДСМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)

142
Проработка вопроса субсидирования ставки по кредиту и финансовому лизингу на строительство, модернизацию и развитие объектов транспортно-логистической инфраструктуры и ТЛЦ, приобретение вагонов, локомотивов, а также приобретение и экспорт продукции отечественного железнодорожного машиностроения
информация в МНЭ
2018 год
МИР, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "БРК-Лизинг" (по согласованию)
финансирование не требуется
143
Проработка вопроса кредитования и финансового лизинга модернизации и строительства объектов железнодорожной инфраструктуры
информация в МНЭ
2018 год
МИР, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
финансирование не требуется
144
Проработка вопроса по созданию интегрированных транспортных систем и преобразованию их в цифровую форму
предложения в Правительство
2018 год
МИР, МИК, МФ
финансирование не требуется

142
Көлік-логистикалық инфрақұрылымдарын және КЛО нысандарын салу, оларды жаңғырту және дамыту, вогондарды, локомотивтерді сатып алу, сондай-ақ отандық теміржол машина жасау өнімдерін сатып алу және экспорттау үшін кредит пен қаржылық лизинг бойынша мөлшерлемелерін субсидиялау мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2018 жыл
ИДМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша), "Лизинг" ҚДБ" АҚ (келісім бойынша)
қаржы-ландыру талап етілмей-ді
143
Теміржол инфрақұрылым-дар объектілерін жаңғырту үшін кредит пен қаржылық лизинг мәселесін пысықтау
ҰЭМ-ге ақпарат
2018 жыл
ИДМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
144
Біріктірілген көлік жүйелерін құру және оларды цифрлық нысанға айналдыру мәселесін пысықтау
Үкіметке ұсыныс
2018 жыл
ИДМ, АКМ, Қаржымині
қаржыландыру талап етілмейді

2018-2019 годы
АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
финан-сирова-ние не требуется
148
Строительство складских помещений класса А
ед.
акт ввода в эксплуатацию
2018-2019 годы
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
2
1
3
собственные средства
149
Внесение предложений по упрощению процедур прохождения транзитных грузов через железнодорожные пункты
информация в Правительство
I-полугодие 2018 г.
МИР, МФ, МВД, КНБ (по согласованию), МНЭ, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
финансирование не требуется
150
Проработка вопросов с транспортными компаниями по заключению долгосрочных контрактов на использование транзитных маршрутов
информация в Правительство
2018-2019 годы
АО "НК "КТЖ" (по согласованию), МИР
финан-сирова-ние не требуется
151
Внесение предложений по проведению информационно-рекламных кампаний для привлечения транзитных грузов
информация в Правительство
III-IV квартал 2018 г.
МИР, МИД, МИК, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
финансирование не требуется
152
Разработка и утверждение Концепции проекта "Интеллектуальная транспортная система"
концепция
III-IV квартал 2018 г..
МИР
финансирование не требуется
153
Проведение конкурсных процедур и определение частного партнера для внедрения компонентов ИТС
договор ГЧП
I полугодие 2019 г.
МИР, МНЭ, МФ, МИК
финансирование не требуется
154
Внедрение системы управления дорожными активами
информация в Правительство
2018 г.
МИР, МИК
финансирование не требуется
154-1
Заполнение системы управления дорожными активами данными по результатам диагностики состояния дорог
154-2
Проведение анализа состояния автодорог
154-3
Определение приоритетности и срочности проведения ремонтных работ
155
Внедрение интеллектуальной видеоаналитической системы (биометрической идентификации) на железнодорожных вокзалах
информация в Правительство
2018-2019 годы
МИР, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
собственные средства АО "НК "КТЖ"
156
Проработка вопроса по внедрению автоматизированной системы управления "Магистраль"
информация в Правительство
1 раз в полугодие 2018-2019 годы
МИР, МИК, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
финансирование не требуется
157
Внедрение системы управления мультимодальными перевозками (CRM) с учетом интеграции с информационными системами электронной обработки документов и выставления счетов
информация в Правительство
2018 года
МИР, МИК, АО "НК "КТЖ" (по согласованию)
финансирование не требуется

2018-2019 жылдар
"ҚТЖ" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
148
А сыныпты қойма үй-жайларының құрылысы
бірлік
пайдалануға беру актісі
2018-2019 жылдар
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2
1
3
Өз қаражаты
149
Темір жол бекеттері арқылы транзиттік жүктердің өту рәсімдерін оңайлату бойынша ұсыныстар енгізу
Үкіметке ақпарат
2018 жылдың I-жарты жылдығы
ИДМ, Қаржымині, ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша), ҰЭМ, "ҚТЖ" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
150
Көлік компанияларымен транзиттік бағыттарды пайдалануға бойынша ұзақ мерзімді келісімшарттар жасау бойынша мәселелерді пысықтау
Үкіметке ақпарат
2018-2019 жылдар
"ҚТЖ" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша), ИДМ
қаржыландыру талап етілмейді
151
Транзиттік жүктерді тарту үшін ақпараттық – жарнамалық науқандарды өткізу бойынша ұсыныстар енгізу
Үкіметке ақпарат
2018 жылдың III-IV тоқсаны
ИДМ, СІМ, АКМ, "ҚТЖ" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
152
"Интеллектуалдық көлік жүйесі" жобасының тұжырымдамасын әзірлеу және бекіту
тұжырымдама
2018 жылдың III-IV тоқсаны
ИДМ
қаржыландыру талап етілмейді
153
Конкурстық рәсімдерді өткізу және ИТЖ компоненттерін енгізу үшін жеке әріптесті анықтау
МЖӘ шарты
2019 жылдың I жарты жылдығы
ИДМ, ҰЭМ, Қаржымині, АКМ
қаржыландыру талап етілмейді
154
Жол активтерін басқару жүйесін енгізу
Үкіметке ақпарат
2018 жыл
ИДМ, АКМ
қаржыландыру талап етілмейді
154-1
Жол активтерін басқару жүйесін жолдар жай-күйін диагностикалау нәтижелері жөніндегі деректермен толықтыру
154-2
Автожолдардың жай-күйіне талдау жүргізу
154-3
Жөндеу жұмыстарының басымдылығы мен мерзімін айқындау
155
Теміржол вокзалдарында интеллектуалды бейнеталдау жүйесін (биометриялық сәйкестендіру) енгізу
Үкіметке ақпарат
2018-2019 жылдар
ИДМ, "ҚТЖ" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша)
"ҚТЖ" ҰҚ" АҚ өз қаражаты
156
"Магистраль" автоматтандырылған басқару жүйесін енгізу мәселесін пысықтау
Үкіметке ақпарат
2018-2019 жылдары жарты жылда1 рет
ИДМ, АКМ, "ҚТЖ" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
157
Электрондық құжат айналымы мен шот-фактурасын ақпараттық жүйелермен интеграциялауды ескере отырып, мультимодальды тасымалдауды басқару жүйесін (CRM) енгізу
Үкіметке ақпарат
2018 жыл
ИДМ, АКМ, "ҚТЖ" ҰҚ" АҚ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді

158
Внедрение автоматизированной системы таможенной очистки товаров и введение электронных СНТ с отменой бумажной формы ТТН
информация в Правительство
2018 год
МФ, МИК, МИР
финан-сирова-ние не требуется
Задача 2. Развитие индустриальной инфраструктуры и туристской инфраструктуры
Показатели прямых результатов
1
Общий объем вложенных предприятиями частных инвестиций на территории СЭЗ ("НИНТ", "Хоргос - Восточные ворота"), в том числе
млрд. тенге
*
*
АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), МИР, МЭ

158
Тауарды кедендік тазалаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу және ТКЖ қағаз нысанын жою арқылы электрондық ТІЖ енгізу
Үкіметке ақпарат
2018 жыл
Қаржымині, АКМ, ИДМ
қаржыландыру талап етілмейді
2-міндет. Индустриялық инфрақұрылымды және туристік инфрақұрылымды дамыту
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
1
АЭА ("ҰИМТ", "Қорғас - Шығыс қақпасы") аумағында кәсіпкерлер салған жеке инвестициялардың жалпы көлемі, оның ішінде
млрд. теңге
*
*
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), ИДМ, ЭМ

9215,3
соб-ствен-ные средства
162
Внесение предложений по строительству инженерно-коммуникационной инфраструктуры к рекреационной зоне седьмого квартала
г. Приозерска (ТОО "Гранд Курылыс")
информация в МКС
2017 год
акимат Карагандинской области
финан-сирова-ние не требуется
163
Внесение предложений по субсидированию новых межобластных авиарейсов "Астана-Ушарал", "Алматы-Ушарал"
информация в МКС
2017 год
акимат Алматинской области
финан-сирова-ние не требуется
164
Внесение предложений по строительству систем канализации сел Акши, Коктума Алакольского района Алматинской области
информация в МКС
2017 год
акимат Алматин-ской области
финан-сирова-ние не требуется
165
Внесение предложений по строительству ограждающей дамбы озера Алаколь Алакольского района
информация в МКС
2017 год
акимат Алматинской области
финан-сирова-ние не требуется
166
Внесение предложений по реконструкции автомобильной дороги до озера Балхаш
информация в МКС
2017 год
акимат Алматин-ской области
финан-сирова-ние не требуется
167
Внесение предложений по берегоукреплению озера Алаколь
информация в МКС
2017 год
акимат ВКО
финан-сирова-ние не требуется
168
Внесение предложений по капитальному ремонту автомобильной дороги областного значения КТ-65 "Арыкбалык-Саумалколь" - 27 км
информация в МКС
2017 год
акимат СКО
финан-сирова-ние не требуется
169
Внесение предложений по капитальному ремонту автомобильной дороги районного значения КТ-65 "Арыкбалык-Саумалколь-Сырымбет-Каракамыс-Светлое" участок 38 км "Саумалколь-Сырымбет"
информация в МКС
2017 год
акимат СКО
финан-сирова-ние не требуется
170
Внесение предложений по капитальному ремонту автомобильной дороги КСТ-61 "Саумалколь-Лобаново-Зеренда" - 22 км
информация в МКС
2017 год
акимат СКО
финан-сирова-ние не требуется
171
Внесение предложений по капитальному ремонту дороги районного значения КТА 1-80 "Саумалколь-Новоукраинка-Каратал-Казанка" - 47 км
информация в МКС
2017 год
акимат СКО
финан-сирова-ние не требуется
172
Внесение предложений по строительству инженерно-коммуникационных сетей туристско-рекреационного комплекса "Каскасу"
информация в МКС
2017 год
акимат ЮКО
финан-сирова-ние не требуется

9215,3
өз қаражаты
162
Приозерск қаласының жетінші орамындағы рекреациялық аймаққа инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым салу жөнінде ұсыныстар енгізу ("Гранд Құрылыс" ЖШС)
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
Қарағанды облысының әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
163
"Астана - Үшарал", "Алматы - Үшарал" облысаралық жаңа авиарейстерін субсидиялау жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
Алматы облысының әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
164
Алматы облысы Алакөл ауданының Көктұма, Ақши ауылдарында кәріз жүйелерін салу жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
Алматы облысының әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
165
Алакөл ауданында Алакөл көлін қоршайтын дамбаны салу жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
Алматы облысының әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
166
Балқаш көліне дейінгі автомобиль жолын реконструкциялау жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
Алматы облысының әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
167
Алакөл көлінің жағалауын бекіту жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
ШҚО әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
168
"Арықбалық – Саумалкөл" - 27 км КТ-65 облыстық маңызы бар автомобиль жолын күрделі жөндеу жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
СҚО әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
169
"Арықбалық-Саумалкөл-Сырымбет-Қарақамыс-Светлое" КТ-65 аудандық маңызы бар автомобиль жолының 38 км "Саумалкөл-Сырымбет" бөлігін күрделі жөндеу жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
СҚО әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
170
"Саумалкөл-Лобаново-Зеренді" - 22 км КСТ-61 автомобиль жолын күрделі жөндеу жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
СҚО әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
171
"Саумалкөл-Новоукраинка-Қаратал-Казанка" - 47 км КТА 1-80 аудандық маңызы бар жолын күрделі жөндеу жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
СҚО әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді
172
"Қасқасу" туристік-рекреациялық кешенінің инженерлік-коммуникациялық желілерін салу жөнінде ұсыныстар енгізу
МСМ-ге ақпарат
2017 жыл
ОҚО әкімдігі
қаржыландыру талап етілмейді

225 (пп 100)
180
Проработка вопроса по разработке предпроектной и проектно-сметной документации за счет средств республиканского бюджета по технически сложным объектам систем тепло-, водоснабжения и водоотведения
ПСД
ежегодно
МИР
финан-сирова-ние не требуется
181
Разработка и утверждение схем теплоснабжения городов и населенных пунктов
отчет в МИР
2015 год
МИО
финан-сирова-ние не требуется
182
Принятие соответствующих мер по обеспечению единой технической политики при реализации инфраструктурных проектов (строительство, реконструкция и модернизация систем тепло-, водоснабжения и водоотведения, электро-, газоснабжения), в том числе путем применения материалов, оборудования и технологий
ед.
приказ МИР
март 2016 года
МИР, АО "Каз Центр ЖКХ" (по согласованию), РГП "Госэкспертиза" (по согласованию)
финан-сирова-ние не требуется

225 (100 к.б.)
180
Жылумен, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің техникалық жағынан күрделі объектілері бойынша республикалық бюджет қаражаты есебінен жоба алды және жобалау-сметалық құжаттамалар әзірлеу мәселесін пысықтау
ЖСҚ
жыл сайын
ИДМ
қаржыландыру талап етілмейді
181
Қалалар мен елді мекендерді жылумен жабдықтау схемаларын әзірлеу және бекіту
ИДМ-ге есеп
2015 жыл
ЖАО
қаржыландыру талап етілмейді
182
Инфрақұрылымдық жобаларды (жылумен, сумен жабдықтау және су бұру, электрмен және газбен жабдықтау жүйелерін салу, реконструкциялау және жаңғырту) іске асыру кезінде бірыңғай техникалық саясатты қамтамасыз ету жөнінде, оның ішінде материалдарды, жабдықтар мен технологияларды қолдану арқылы тиісті шаралар қабылдау
бірлік
ИДМ- бұйрығы
2016 жылғы наурыз
ИДМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (келісім бойынша), "Мемлекеттік сараптама" РМК (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді

183
Проработка вопроса по разработке комплексного плана по реформированию сектора теплоснабжения городов и населенных пунктов
информация в Правительство
2015 год
МИР, МНЭ, МЭ, МФ, МИО, АО "КазЦентр ЖКХ" (по согласованию)
финан-сирова-ние не требуется
184
Проработка вопроса по проведению централизованного технического обследования систем теплоснабжения
млн. тенге
информация в Правительство
2015 – 2018 годы
МИР, АО "Каз Центр ЖКХ" (по согласованию)
0,0

183
Қалалар мен елді мекендерді жылумен жабдықтау секторын реформалау жөніндегі кешенді жоспарды әзірлеу жөніндегі мәселені пысықтау
Үкіметке ақпарат
2015 жыл
ИДМ, ҰЭМ, ЭМ, Қаржымині, ЖАО, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
184
Жылумен жабдықтау жүйелеріне орталықтандырылған техникалық қарап-тексеру жүргізу жөніндегі мәселені пысықтау
млн. теңге
Үкіметке ақпарат
2015 – 2018 жылдар
ИДМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ (келісім бойынша)
0,0

6 000,0
НФ
204/105 (МОН), 239/006/111 (МЗ), 212/
263/
032 (МСХ)
196
Заключение 18 меморандумов и соглашений на совместную работу зарубежными научными парками и компаниями, а также с международными финансовыми организациями для привлечения инвестиций
ед.
мемо-ранду-мы
2015 -2019 годы
МОН, АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию)
финансирование не требуется
197
Формирование заявок на участие в конкурсах на грантовое и программно-целевое финансирование научных исследований, а также конкурсах, направленных на развитие инноваций
ед.
заявки на грант
2015 -2019 годы
МОН, АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию)
финансирование не требуется
Задача 6. Повышение конкурентоспособности субъектов предпринимательства
Показатели прямых результатов
1
Объем продукции, произведенной субъектами предпринимательства, получившими поддержку в рамках Государственной программы инфраструктурного развития "Нұрлы жол" на 2015 – 2019 годы
млрд. тенге
*
*
МНЭ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)

6 000,0
ҰҚ
204/105 (БҒМ ), 239/006/111 (ДCМ), 212/263/032 (АШМ)
196
Инвестициялар тарту үшін шетелдік ғылыми парктермен және компаниялармен, сондай-ақ халықаралық қаржы ұйымдарымен бірлескен жұмысқа 18 меморандум мен келісім жасасу
бірлік
меморандумдар
2015 – 2019 жылдар
БҒМ, "Назарбаев Универси-теті" ДБҰ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
197
Ғылыми зерттеулерді гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурстарға, сондай-ақ инновацияларды дамытуға бағытталған конкурстарға қатысуға өтінімдер қалыптастыру
бірлік
грантқа өтінімдер
2015 – 2019 жылдар
БҒМ, "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша)
қаржыландыру талап етілмейді
6-міндет. Кәсіпкерлік субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Тікелей нәтижелер көрсеткіштері
1
Инфрақұрылымды дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған "Нұрлы жол" мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде қолдау алған кәсіпкерлік субъектілері өндірген өнім көлемі
млрд. теңге
*
*
ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісім бойынша)

2015 -2016 годы
МИР
698,9
698,9
НФ
089
217
Комплексные геолого-геофизические исследования по опорным региональным профилям (геотраверсы)
млн. тенге
акт выполненных работ
2015 – 2017 годы
МИР
1167,5
1167,5
НФ
089
218
Проведение поисково-разведочных работ на геотермальные воды
млн. тенге
акт выполненных работ
2015 – 2016 годы
МИР
540,0
540,0
НФ
089
___________________________
1Мероприятия будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий год, исходя из возможностей бюджета
Расшифровка аббревиатур:
САИС
- специальный автоматизированный измеритель средств
АБР
- Азиатский Банк Развития
АТС
- автотранспортные средства
АПК
- агропромышленный комплекс
ТОО "АМСТ"
- товарищество с ограниченной ответственностью "Актауский морской северный терминал"
НПП
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
АО "НК "АММТП"
- акционерное общество "Национальная компания "Актауский международный морской торговый порт"
МСХ
- Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СЭЗ
- специальные экономические зоны
АО "НУХ "Байтерек"
- акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АБП
- администратор бюджетных программ
МОН
- Министерство образования и науки Республики Казахстан
ЕЭС
- единая электроэнергетическая система
ГТЭС
- газотурбинная электростанция
ГЭС
- гидроэлектростанция
АО "ФРП "Даму"
- акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
МБРР
- Международный Банк Реконструкции и Развития
МЗ
- Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ВТО
- Всемирная торговая организация
ВЭФ
- Всемирный экономический форум
ЕАЭС
- Евразийский экономический союз
БВУ
- банки второго уровня
ЕБРР
- Европейский Банк Реконструкции и Развития
МТСЗН
- Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
- местный исполнительный орган
ВЛ
- высоковольтная линия
ЧИ
- частные инвестиции
ДТП
- дорожно-транспортное происшествие
ВРП
- валовой региональный продукт
ПСД
- проектно-сметная документация
ДФЭ
- двадцатифутовый эквивалент
ВВП
- валовый внутренний продукт
ВИЭ
- возобновляемые источники энергии
ИТС
- интеллектуальная транспортная система
МИР
- Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ГПИИР
- Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы
ИКИ
- инженерно-коммуникационная инфраструктура
АО "Научный центр противоинфекционных препаратов"
- акционерное общество "Научный центр противоинфекционных препаратов" Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
ПС
- подстанция
АО "Казавиаспас"
- акционерное общество "Казавиаспас" Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан
АО "НК "КазАвтоЖол"
- акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
РГП "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья Республики Казахстан"
- республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья" Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
РГП "Казаэронавигация"
- республиканское государственное предприятие "Казаэронавигация"
МОАП
- Министерство оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МФ
- Министерство финансов Республики Казахстан
КГД МФ
- Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
АО "БРК"
- акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
АО "БРК-лизинг"
- акционерное общество "БРК-лизинг"
АО "ИО "КИК"
- акционерное общество "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания"
АО "КФГИК"
- акционерное общество "Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов"
АО УК "СЭЗ "Хоргос – Восточные ворота"
- акционерное общество "Специальная экономическая зона "Хоргос – Восточные ворота"
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
АО "НК "КТЖ"
- акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НМСК "КМТФ"
- акционерное общество "Национальная морская судоходная компания "Казмортрансфлот"
РГП "Госэкспертиза"
- республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Государственная вневедомственная экспертиза проектов"
ГЧП
- государственно-частное партнерство
МКС
- Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
АО "Назарбаев Университет"
- автономная организация образования "Назарбаев Университет"
ИФО
- индекс физического объема
АО "НИИ ПБ и ГО"
- акционерное общество "Научно-исследовательский институт пожарной безопасности и гражданской обороны" Комитета по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан
КПД
- коэффициент полезного действия
РБ
- республиканский бюджет
РГП на ПХВ "Республиканская ветеринарная лаборатория"
- республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканская ветеринарная лаборатория" при Комитете ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
- акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
МИД
- Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ГОК
- горно-обогатительный комбинат
ЖКХ
- жилищно-коммунальное хозяйство
АО "КазЦентрЖКХ"
- акционерное общество "Казахстанский центр модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства"
ТР
- технический регламент
БАКАД
- Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
АО "СЭЗ "НИНТ"
- акционерное общество "Специальная экономическая зона "Национальный индустриальный нефтехимический технопарк"
НФ
- Национальный фонд Республики Казахстан
ВПП
- взлетно-посадочная полоса
ПС КНБ
- Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МВФ
- Международный валютный фонд
МФО
- международные финансовые организации
РГКПВП
- республиканские государственные казенные предприятия водных путей
МСБ
- малый и средний бизнес
КРС
- крупнорогатый скот
МВД
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
АО "Эйр Астана"
- акционерное общество "Эйр Астана"
МЭ
- Министерство энергетики Республики Казахстан
ОЭСР
- Организация экономического сотрудничества и развития
АО "KEGOC"
- акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями"
FIDIC
- Международная федерация инженеров-консультантов

2015 – 2016 жылдар
ИДМ
698,9
698,9
ҰҚ
89
217
Өңірлік тірек бейіндер (геотраверстер) бойынша кешенді геологиялық-геофизикалық зерттеулер
млн. теңге
орындалған жұмыстар актісі
2015 – 2017 жылдар
ИДМ
1167,5
1167,5
ҰҚ
89
218
Геотермальдық суға іздестіру-барлау жұмыстарын жүргізу
млн. теңге
орындалған жұмыстар актісі
2015 – 2016 жылдар
ИДМ
540,0
540,0
ҰҚ
89
1Іс-шаралар бюджеттің мүмкіндіктеріне қарай тиісті жылға арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланады
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ААӨҚ
- арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары
АДБ
- Азия даму банкі
АКҚ
- автокөлік құралдары
АӨК
- агроөнеркәсіптік кешен
"АСТТ" ЖШС
- "Ақтау солтүстік теңізі терминалы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"Атамекен" ҰКП
- "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
"АХТСП"ҰТЖК" АҚ
- "Ақтау халықаралық теңіз сауда порты" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
АШМ
- Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
АЭА
- арнайы экономикалық аймақтар
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
- "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
ББӘ
- бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
БҒМ
- Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
"БХК" ЖШС
- "Біріккен химия компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
БЭЖ
- бірыңғай электр энергетикалық жүйесі
ГТЭС
- газ-турбиналық электр станциясы
ГЭС
- гидроэлектр станциясы
"Даму" КДҚ" АҚ
- "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
ДҚҚДБ
- Дүниежүзілік қайта құру және даму банкі
ДСМ
- Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ДСҰ
- Дүниежүзілік сауда ұйымы
ДЭФ
- Дүниежүзілік экономикалық форум
ЕАЭО
- Еуразиялық экономикалық одақ
ЕДБ
- екінші деңгейдегі банктер
ЕҚДБ
- Еуропа қайта құру және даму банкі
Еңбекмині
- Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
- жергілікті атқарушы орган
ЖЖ
- жоғары вольтті желі
ЖИ
- жеке инвестициялар
ЖКО
- жол-көлік оқиғасы
ЖӨӨ
- жалпы өңірлік өнім
ЖСҚ
- жобалық-сметалық құжаттама
ЖФБ
- жиырма фунттық балама
ЖІӨ
- жалпы ішкі өнім
ЖЭК
- жаңартылатын энергия көздері
ИКЖ
- Интеллектуалдық көлік жүйесі
ИДМ
- Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлiгi
ИИДМБ
- Индустриялық-инновациялық дамудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
ИКИ
- инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым
"Инфекцияға қарсы препараттар ғылыми орталығы" АҚ
- Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің "Инфекцияға қарсы препараттардың ғылыми орталығы" акционерлік қоғамы
КС
- кіші станция
"Қазавиақұтқару" АҚ
- Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің "Қазавиақұтқару" акционерлік қоғамы
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ
- "Қазавтожол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Қазақстан Республикасының минералдық шикізатын кешенді өңдеу жөніндегі ұлттық орталық" РМК
- Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің "Қазақстан Республикасының минералдық шикізатын кешенді өңдеу жөніндегі ұлттық орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Қазаэронавигация" РМК
- "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ҚАӨМ
- Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қаржымині
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қаржыминінің МКК
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер
комитеті
"ҚДБ" АҚ
- "Қазақстанның даму банкі" акционерлік қоғамы
"ҚДБ-Лизинг" АҚ
- "ҚДБ-Лизинг" акционерлік қоғамы
"ҚИК" ИҰ" АҚ
- "Қазақстан ипотекалық компаниясы" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамы
"ҚИККҚ" АҚ
- "Қазақстанның ипотекалық кредиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы
"Қорғас – Шығыс қақпасы" АЭА БК" АҚ
- "Қорғас – Шығыс қақпасы" арнайы экономикалық аймағы" басқарушы компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚР БП
- Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҚР ҰБ
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҚР ҰҚК
- Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
- "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚТКФ"ҰК" АҚ
- "Қазақ теңіз көлік флоты" ұлттық теңізде жүзу компаниясы" акционерлік қоғамы
"Мемсараптама" РМК
- "Жобаларды мемлекеттік ведомстводан тыс сараптау" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
МЖӘ
- мемлекеттік-жекешелік әріптестік
МСМ
- Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
"Назарбаев Университеті" ДБҰ
- "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
НКИ
- нақты көлем индексі
"ӨҚ және АҚ ҒЗИ" АҚ
- Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Төтенше жағдайлар комитетінің "Өрт қауіпсіздігі және азаматтық қорғаныс ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы
ПӘК
- пайдалы әсер коэффициенті
РБ
- Республикалық бюджет
"Республикалық ветеринариялық зертхана" ШЖҚ РМК
- Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитетінің "Республикалық ветеринариялық зертханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
- "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СІМ
- Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТКК
- тау-кен байыту комбинаты
ТКШ
- тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
"ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
- "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамытудың қазақстандық орталығы" акционерлік қоғамы
ТР
- техникалық регламент
ТҮҚЖБ
- "Тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
ҮАААЖ
- Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы
"ҰИМТ" АЭА" АҚ
- "Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі" арнайы экономикалық аймағы" акционерлік қоғамы
ҰҚ
- Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰҚЖ
- ұшу-қону жолағы
ҰҚК ШҚ
- Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
ҰЭМ
- Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХВҚ
- Халықаралық валюта қоры
ХҚҰ
- халықаралық қаржы ұйымдары
ШЖҚРМҚ
- шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ШОБ
- шағын және орта бизнес
ІҚМ
- ірі қара мал
ІІМ
- Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
"Эйр Астана" АҚ
- "Эйр Астана" акционерлік қоғамы
ЭМ
- Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭЫДҰ
- Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
"КЕGОС" АҚ
- "Электр желілерін басқару жөніндегі қазақстандық компания" акционерлік қоғамы
FIDIC
- Халықаралық инженер-консультанттар федерациясы