О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 350
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования миграционных процессов
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-1, 18-11, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-1V, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст.137; № 22-1, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; ,№ 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-1, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 1 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам, связанным с деятельностью организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 апреля 2019 г.):
часть пятую статьи 517 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 350 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актiлерiне көші-қон процестерін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне көшi-қон процестерiн реттеу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33- құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; №21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148- құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжат; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 г., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж; № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметімен байланысты мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 1 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 517-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Нарушение иностранцем или лицом без гражданства законодательства Республики Казахстан в области миграции населения, выразившееся в несоответствии осуществляемой деятельности целям, указанным в визе и (или) при регистрации в миграционной карточке, или осуществление трудовой деятельности в Республике Казахстан без получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, выданной местным исполнительным органом, либо разрешений на трудоустройство, когда получение такой справки или разрешения является необходимым условием осуществления трудовой деятельности,-
влекут штраф в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток, либо административное выдворение за пределы Республики Казахстан.".
2. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 22-IV, ст. 151; 2016 г., № 7-I, ст.49; 2017 г., № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 13, ст.45; № 20, ст.96; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст. 32; № 11, ст. 47; Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2018 г.):
1) подпункт 4) пункта 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4) с иностранцами и лицами без гражданства, временно пребывающими на территории Республики Казахстан, до получения работодателем разрешения местного исполнительного органа на привлечение иностранной рабочей силы либо справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, выданной в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения, иностранным работникам, либо до получения разрешения трудовому иммигранту, выдаваемого органами внутренних дел в порядке, установленном Министерством внутренних дел Республики Казахстан, или без соблюдения ограничений или изъятий, установленных законами Республики Казахстан;";
2) пункт 1 статьи 32 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства иностранцам или лицам без гражданства в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о миграции и занятости населения;".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-I, 22-II, ст. 107; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазакстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г; Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 апреля 2019 г.):

"5. Шетелдiктiң немесе азаматтығы жоқ адамның жүзеге асыратын қызметі визада және (немесе) тіркеу кезінде көші-қон карточкасында көрсетілген мақсаттарға сәйкес болмауынан көрінген, Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасын бұзуы немесе жергілікті атқарушы орган берген өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтаманы немесе жұмысқа орналасуға рұқсатты алу еңбек қызметін жүзеге асыруға қажетті шарт болып табылатын жағдайда, мұндай анықтаманы не рұқсаттарды алмастан, Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыруы –
жиырма бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға не Қазақстан Республикасының шегiнен әкімшілік жолмен шығарып жiберуге әкеп соғады.";
2. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 22-IV, 151-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 13, 45-құжат; № 20, 96-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 47-құжат; 2018 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 26-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) шетелдік жұмыс күшін тартуға жергілікті атқарушы органның рұқсатын не халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен берілген шетелдік жұмыскерлерге өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы жұмыс беруші алғанға дейін не Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі белгілеген тәртіппен ішкі істер органдары еңбекші көшіп келушіге беретін рұқсатты алғанға дейін немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген шектеулерді немесе ерекшеліктерді сақтамай, Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетелдіктермен және азаматтығы жоқ адамдармен;";
2) 32-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны және жұмыспен қамтылуы туралы заңнамасында көзделген жағдайларда шетелдіктерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама;".
3. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-I, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірдегі "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірдегі "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестицияларды тарту, экспортты дамыту және ілгерілету, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірдегі "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в оглавлении заголовок статьи 613 изложить в следующей редакции:
"Статья 613. Ставки государственной пошлины при выдаче виз Республики Казахстан, оформлении документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформлении и согласовании приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, приобретении гражданства Республики Казахстан, восстановлении гражданства Республики Казахстан или выходе из гражданства Республики Казахстан, оформлении иностранцам и лицам без гражданства документов на выдачу разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан";
2) подпункт 6) пункта 3 статьи 550 изложить в следующей редакции:
"6) разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, выдаваемого местным исполнительным органом в пределах своей административно-территориальной единицы и (или) других административно-территориальных единиц (его продления).";
3) пункт 2 статьи 551 изложить в следующей редакции:
"2. Не являются плательщиками сбора за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан лица, привлекающие иностранную рабочую силу, в случаях, определяемых законодательством Республики Казахстан о миграции и занятости населения.";
4) пункт 1 статьи 609 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) за выдачу иностранцам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан.";
5) в статье 613:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 613. Ставки государственной пошлины при выдаче виз Республики Казахстан, оформлении документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформлении и согласовании приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, приобретении гражданства Республики Казахстан, восстановлении гражданства Республики Казахстан или выходе из гражданства Республики Казахстан, оформлении иностранцам и лицам без гражданства документов на выдачу разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"За совершение действий, связанных с выдачей виз Республики Казахстан, оформлением документов на выезд из Республики Казахстан на постоянное место жительства, оформлением и согласованием приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, приобретением гражданства Республики Казахстан, восстановлением гражданства Республики Казахстан или выходом из гражданства Республики Казахстан, оформлением иностранцам и лицам без гражданства документов на выдачу разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, государственная пошлина взимается в следующих размерах:";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

1) мазмұнында 613-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"613-бап. Қазақстан Республикасының визаларын берген, Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттарды ресімдеген, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларды ресімдеген және келіскен, Қазақстан Республикасының азаматтығын алған, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiрген немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруге құжаттарды ресімдеген кездегi мемлекеттiк баж мөлшерлемелері";
2) 550-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жергілікті атқарушы органдар өзінің әкiмшiлiк-аумақтық бірлігі және (немесе) басқа да әкiмшiлiк-аумақтық бірліктері шегінде беретін Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға (оны ұзартуға) рұқсаттар.";
3) 551-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны және жұмыспен қамтылуы туралы заңнамасында айқындалатын жағдайларда, шетелдік жұмыс күшін тартатын тұлғалар Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілгені және (немесе) ұзартылғаны үшін алым төлеушілер болып табылмайды.";
4) 609-баптың 1-тармағының 21) тармақшасындағы "үшін алынады." деген сөз "үшін;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат бергені үшін алынады.";
5) 613-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"613-бап. Қазақстан Республикасының визаларын берген, Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттарды ресімдеген, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларды ресімдеген және келіскен, Қазақстан Республикасының азаматтығын алған, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiрген немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шыққан, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруге құжаттарды ресімдеген кездегi мемлекеттiк баж мөлшерлемелері";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының визаларын беруге, Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жерге кетуге құжаттарды ресімдеуге, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларды ресімдеуге және келісуге, Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiруге немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруге құжаттарды ресімдеуге байланысты әрекеттер жасағаны үшiн мемлекеттік баж мынадай мөлшерлерде алынады:";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) за оформление иностранцам и лицам без гражданства документов на выдачу разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан - 4 МРП.";
6) статью 624 изложить в следующей редакции:
"Статья 624. Общие положения
Консульским сбором является платеж в бюджет, взимаемый Министерством иностранных дел Республики Казахстан, дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Казахстан с иностранцев, лиц без гражданства, иностранных юридических лиц- нерезидентов, физических и юридических лиц Республики Казахстан, за совершение консульских действий и выдачу документов, имеющих юридическое значение.".
4. В Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., № 52, ст.636; 1995 г., № 19, ст.117; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 10, ст.101; 2004 г., № 19, ст. 115; № 23, ст.142; 2007 г., № 10, ст.69; 2009 г., № 8, ст.44; 2011 г., № 16, ст.128; 2012 г., № 8, ст.64; 2013 г., № 9, ст.51; № 23-24, ст.116; 2014 г., № 16, ст.90; 2015 г., № 22-V, ст.158; ДО 16 г., № 8-II, ст.67; № 23, ст.118; 2017 г., № 16, ст. 56, 2018 г., № 7-8, ст. 22):
1) часть первую статьи 15 изложить в следующей редакции:
"Иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, могут быть по их ходатайствам приняты в гражданство Республики Казахстан в соответствии с настоящим Законом.";
2) статью 31 изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Полномочия Министерства иностранных дел Республики Казахстан, загранучреждений Республики Казахстан.
Министерство иностранных дел Республики Казахстан разрабатывает и утверждает порядок приема, оформления и рассмотрения загранучреждениями Республики Казахстан заявлений по вопросам гражданства Республики Казахстан, утраты и лишения гражданства Республики Казахстан и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан.
Загранучреждения Республики Казахстан:
принимают от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявления по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направляют их на рассмотрение Президента Республики Казахстан через Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан лицами, постоянно проживающими вне пределов Республики Казахстан;
регистрируют лишение гражданства Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих вне пределов Республики Казахстан;
ведут учет граждан Республики Казахстан, постоянно и временно проживающих за пределами Республики Казахстан, в порядке, установленном Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
определяют принадлежность к гражданству Республики Казахстан лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан.
В случае отсутствия в той или иной стране загранучреждений Республики Казахстан, функции этих органов выполняют дипломатические представительства и консульские учреждения других государств на основе соответствующих договоров.".

"5) шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруге құжаттарды ресімдеу үшін – 4 АЕК.";
6) 624-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"624-бап. Жалпы ережелер
Консулдық алым Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі, Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері консулдық әрекеттер жасағаны және заңдық маңызы бар құжаттар бергені үшін шетелдіктерден, азаматтығы жоқ адамдардан, бейрезидент-шетелдік заңды тұлғалардан, Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларынан алатын, бюджетке төленетін төлем болып табылады.".
4. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1991 ж., № 52, 636-құжат; 1995 ж., № 19, 117-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2002 ж., № 10, 101-құжат; 2004 ж., № 19, 115-құжат; № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; 2015 ж., № 22-V, 158-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат):
1) 15-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдар олардың өтінішхаттары бойынша осы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылдануы мүмкін.";
2) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің, Қазақстан Республикасының шетелдердегi мекемелерінің өкілеттігі.
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының азаматтығы, Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту және одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтініштерді Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің қабылдау, ресімдеу және қарау тәртібін әзірлейді және бекітеді.
Қазақстан Республикасының шетелдегi мекемелерi:
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде тұрақты тұрып жатқан адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштер қабылдайды және қажетті құжаттармен бірге оларды Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі арқылы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жібереді;
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұрып
жатқан адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуын тіркейді;
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде тұрақты тұрып жатқан адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуын тiркейдi;
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұрып жатқан Қазақстан Республикасы азаматтарының есебін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі белгіленген тәртіппен жүргізеді;
Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұрып жатқан адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындайды.
Белгілі бір елде Қазақстан Республикасының шетелдердегi мекемелерi болмаған жағдайда, бұл органдардың функцияларын тиісті шарттар негізінде басқа мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері атқарады.".

5. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1995 года "О правовом положении иностранцев" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст.184; 2001 г., № 8, ст.50, 54; № 21-22, ст.285; 2006 г., № 5-6, ст.31; 2007 г., № 3, ст.23; № 20, ст. 152; 2009 г., № 17, ст.82; № 24, ст.122; 2011 г., № 16, ст.128; 2013 г., № 2, ст.10; № 9, ст.51; № 23-24, ст.116; 2014 г., № 14, ст.84; № 21, ст.118; 2015 г., № 22-I, ст.143; № 22-V, ст.158; 2016 г., № 23, ст.118; № 24, ст.131; 2017 г., № 8, ст.16; № 16, ст.56; 2018 г., № 7-8, ст. 22):
1) в статье 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Постоянно проживающими в Республике Казахстан признаются иностранцы, получившие на то разрешение и документ на право постоянного проживания в порядке, определяемом Министерством внутренних дел Республики Казахстан.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Этнические казахи имеют право одновременно подавать документы на получение разрешения на постоянное проживание и принятие в гражданство Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке.";
2) часть третью статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Иностранцам, ранее выдворенным из Республики Казахстан, запрещается въезд в Республику Казахстан в течение пяти лет со дня исполнения решения о выдворении.".
6. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст. 190; 2001 г., № 17-18, ст.245; 2002 г., № 15, ст.147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст.67; 2008 г., № 15-16, ст.63; 2009 г., № 24, ст.128, 130; 2010 г., № 24, ст.152; 2011 г., № 19, ст.145; 2012 г., № 3, ст.26; № 4, ст.32; 2013 г., № 13, ст.62; № 14, ст.72; 2014 г., № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 21, ст.122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 1, ст.2; 2016 г., № 24, ст.126; 2017 г., № 8, ст.16; № 16, ст.56; 2018 г., № 16, ст. 56):
1) подпункт 8) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"8) приемник-распределитель - специальное учреждение органов внутренних дел, предназначенное для приема и содержания лиц, не имеющих определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, при отсутствии в их действиях признаков уголовных и административных правонарушений и невозможности установления их личности иными способами, а также иностранцев и лиц без гражданства;";

5. "Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 2001 ж., № 8, 50, 54-құжаттар; № 21-22, 285-құжат; 2006 ж., № 5-6, 31-құжат; 2007 ж., № 3, 23-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 122-құжат; 2011 ж., № 16, 128-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 21, 118-құжат; 2015 ж., № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 158-құжат; 2016 ж., № 23, 118-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат):
1) 4-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат және тұрақты тұру құқығына құжат алған шетелдiктер Қазақстан Республикасында тұрақты тұрушылар деп танылады.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Этникалық қазақтардың оңайлатылған (тіркеу тәртібімен) тұрақты тұруға рұқсат және Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға бір мезгілде құжаттар тапсыруға құқығы бар.";
2) 22-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұрын Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлген шетелдiктерге шығарып жiберу туралы шешiм орындалған күннен бастап бес жыл бойы Қазақстан Республикасына келуге тыйым салынады.";
6. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 24, 152-құжат; 2011 ж., № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 13, 62-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 16, 56-құжат):
1) 2-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қабылдау-бөлу орны – ішкі істер органдарының белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарды, олардың әрекеттерінде қылмыстық және әкімшілік құқықтық бұзушылықтар белгілері болмаған және олардың жеке басын өзге тәсілдермен анықтау мүмкін болмаған кезде, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қабылдауға және ұстауға арналған арнаулы мекемесі;";

2) подпункт 4) статьи 5 изложить в следующей редакции:
"4) помещение в приемник-распределитель лиц, не имеющих определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, а также иностранцев и лиц без гражданства осуществляется на основании постановления органов внутренних дел, санкционированного судом.";
3) пункт 1 статьи 9-1 изложить в следующей редакции:
"1. Приемники-распределители и специальные приемники являются структурными подразделениями органов внутренних дел.
Приемники-распределители и специальные приемники создаются, реорганизуются и ликвидируются решением Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
При введении чрезвычайного положения в качестве приемников- распределителей и специальных приемников по решению коменданта местности могут использоваться иные помещения, отвечающие санитарным требованиям и исключающие возможность их самовольного оставления, приспособленные для содержания лиц, не имеющих определенного места жительства и (или) документов, удостоверяющих личность, или подвергнутых административному аресту, а также иностранцев и лиц без гражданства.".
4) статью 46-3 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Иностранцы и лица без гражданства освобождаются из приемника- распределителя ранее срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи, в случаях:
1) установления личности;
2) наличия финансовых средств для возвращения в страну гражданства;
3) передачи в порядке реадмиссии.".
7. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 16, ст.127; 2012 г., № 5, ст.41; № 8, ст.64; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51, № 21-22, ст.114, № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 11, ст.64; № 16, ст.90; № 21, ст.118; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-II, ст.102; № 20-IV, ст.113; № 22-I, ст.143; № 22-V, ст.154, 158; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-I, ст.49; № 23, ст.118; № 24, ст. 131; 2017 г., № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 15, ст.50; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан", "Казахстанская правда" 28 декабря 2018 г.):
1) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) адаптационные и интеграционные услуги - комплекс услуг (информационных, юридических, социальных, медицинских и образовательных), предоставляемых оралманам и переселенцам, а также членам их семей в целях адаптации и интеграции в общество;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) незаконный иммигрант - иностранец или лицо без гражданства, въехавшие в Республику Казахстан и пребывающие в Республике Казахстан с нарушением законодательства Республики Казахстан, регулирующего порядок въезда и пребывания, а также транзитного проезда по территории Республики Казахстан;";
подпункт 10-1) изложить в следующей редакции:
"10-1) принимающее лицо - гражданин Республики Казахстан, иностранец и лицо без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, юридическое лицо, филиал, представительство и иные обособленные структурные подразделения юридического лица, зарегистрированные в Республике Казахстан, ходатайствующие о приглашении иммигрантов в Республику Казахстан для временного проживания и (или) предоставляющие место для их проживания;";
подпункты 13) и 13-1) изложить в следующей редакции:

2) 5-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарды, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қабылдау-бөлу орнына орналастыру ішкі істер органдарының сот санкциялаған қаулысы негізінде жүзеге асырылады.";
3) 9-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қабылдау-бөлу орындары және арнаулы қабылдау орындары ішкі істер органдарының құрылымдық бөлімшелері болып табылады.
Қабылдау-бөлу орындары және арнаулы қабылдау орындары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің шешімімен құрылады, қайта ұйымдастырылады және таратылады.
Төтенше жағдай енгізілген кезде, белгілі бір тұрғылықты жері және (немесе) жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ адамдарды, сондай-ақ шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды ұстау үшін санитариялық талаптарға сай келетін және олардан өз еркімен кетіп қалу мүмкіндігін болғызбайтын ыңғайластырылған өзге де үй-жайлар жергілікті жер коменданттың шешімімен қабылдау-бөлу орындары ретінде және арнаулы қабылдау орындары ретінде пайдаланылуы мүмкін.";
4) 46-3 бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар қабылдау-бөлу орнынан осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзімнен бұрын:
1) жеке басы анықталған;
2) өзі азаматы болып табылатын елге қайту үшін қаражаты бар болған;
3) реадмиссия тәртібінде берілген жағдайларда босатылады.".
7. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 16, 127-құжат.; 2012 ж., № 5, 41-құжат. № 8, 64-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 21-22, 114-құжат; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 11, 64-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-II, 102-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-І, 49-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 15, 50-құжат; 2018 жылғы 28 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың жұмыспен қамтылуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бейімдеу және ықпалдастыру қызметтері – оралмандар мен қоныс аударушыларға, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне қоғамға бейімдеу және ықпалдастыру мақсатында көрсетілетін (ақпараттық, заңдық, әлеуметтік, медициналық және білім беру) қызметтер кешені;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) заңсыз көшіп келуші – Қазақстан Республикасының аумағына кіру және онда болу, ол бойынша транзиттік жүріп өту тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып, Қазақстан Республикасына келген және Қазақстан Республикасында болатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;";
10-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1) қабылдаушы тұлға – көшіп келушілерді Қазақстан Республикасына уақытша тұру үшін шақыру туралы өтінішхат беретін және (немесе) олардың тұруына орын беретін Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік пен азаматтығы жоқ адам немесе Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға, филиал, өкілдік және заңды тұлғаның өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшелері;";
13) және 13-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"13) оралман - этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывший (прибывшие) на историческую родину и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном настоящим Законом;
13-1) центр адаптации и интеграции оралманов и переселенцев - юридическое лицо, учреждаемое местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и предназначенное для оказания оралманам и переселенцам, членам их семей адаптационных и интеграционных услуг;";
дополнить подпунктом 13-5) следующего содержания:
"13-5) реадмиссия - передача компетентными органами одного государства и прием компетентными органами другого государства в порядке, на условиях и в целях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, лиц, въехавших или находящихся на территории одного государства в нарушение законодательства другого государства по вопросам въезда, выезда и пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) центр временного размещения - жилище, предназначенное для временного проживания этнических казахов и переселенцев, а также членов их семей;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) этнический казах - иностранец или лицо без гражданства казахской национальности.";
2) подпункт 6) пункта 1 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"6) на получение платных адаптационных и интеграционных услуг в центрах адаптации и интеграции оралманов и переселенцев, за исключением оралманов и переселенцев, членов их семей, получающих данные услуги на бесплатной основе.";
3) статью 6 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Сроки регистрации, определенные настоящим Законом, не суммируются со сроками пребывания иностранцев и лиц без гражданства на территории Республики Казахстан, установленными ратифицированными соглашениями и (или) решением Правительства Республики Казахстан.
Срок временного пребывания в Республике Казахстан иммигранта, прибывшего в Республику Казахстан в порядке, не требующем получения визы, не может превышать 30 календарных дней со дня пересечения государственной границы Республики Казахстан, суммарно не более 90 календарных дней в течение каждого периода в 180 календарных дней, если иной порядок не установлен соглашением Республики Казахстан с соответствующей стороной или Правительством Республики Казахстан.";

"13) оралман – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанында тұруға (тұратын) келген және осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған (алатын) этникалық қазақ және оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;
13-1) оралмандар мен қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру орталығы – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын және оралмандар мен қоныс аударушыларға, олардың отбасы мүшелеріне бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсетуге арналған заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 13-5) тармақшамен толықтырылсын:
"13-5) реадмиссия – шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың келуі, кетуі және болуы мәселелері бойынша басқа мемлекеттің заңнамасын бұза отырып, бір мемлекеттің аумағына кірген немесе онда жүрген адамдарды Қазақстан Республикасында ратификацияланған халықаралық шарттарда көзделген тәртіппен, жағдайларда және мақсаттарда бір мемлекеттің құзыретті органдарының беруі және басқа мемлекеттің құзыретті органдарының қабылдауы;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) уақытша орналастыру орталығы – этникалық қазақтар мен қоныс аударушылардың, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің уақытша тұруына арналған тұрғынжай;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) этникалық қазақ – ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;";
2) 5-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы қызмет түрлерін ақысыз негізде алатын оралмандар мен қоныс аударушыларды және олардың отбасы мүшелерін қоспағанда, оралмандарды және қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарында ақылы бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін алуға құқығы бар.";
3) 6-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Осы Заңда айқындалған тіркеу мерзімдері шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағында ратификацияланған халықаралық келісімдерде және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен белгіленген тіркеу және болу мерзімдерімен қоса есептелмейді.
Виза алуды талап етпейтін тәртіппен Қазақстан Республикасына келген көшіп келушілердің Қазақстан Республикасында уақытша болу мерзімі, егер өзгеше тәртіпті Қазақстан Республикасының тиісті тараппен келісімінде немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілемесе, Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан өткен күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аса алмайды, күнтізбелік 180 күн болатын әрбір кезең ішінде жиынтығында күнтізбелік 90 күннен аспайды.";

4) в статье 8:
подпункты 2) и 5-1) исключить;
5) статью 9:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществляют реализацию международных договоров Республики Казахстан о реадмиссии;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) принимают решение по определению правового статуса на территории Республики Казахстан лиц, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательств своей принадлежности к гражданству иного государства;";
6) в статье 11:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) устанавливает и распределяет квоту на привлечение иностранной рабочей силы между областями, городами республиканского значения, столицей;";
подпункт 4-2) изложить в следующей редакции:
"4-2) устанавливает региональную квоту приема оралманов и переселенцев на среднесрочный период или предстоящий год и распределяет ее между областями, городами республиканского значения, столицей;";
подпункты 4-4), 5) и 5-2) исключить;
подпункты 9), 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"9) определяет порядок присвоения статуса оралмана;
10) рассматривает жалобы на отказ в присвоении статуса оралмана;
11) определяет порядок деятельности центров адаптации и интеграции оралманов и переселенцев, центров временного размещения;";
7) подпункт 4) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"4) вводит ограничительные мероприятия, в том числе карантин в центрах адаптации и интеграции оралманов и переселенцев, центрах временного размещения, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
8) в пункте 1 статьи 15:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) вносят в уполномоченный орган по вопросам миграции населения предложения по формированию региональных квот приема оралманов и переселенцев на среднесрочный период или предстоящий год;";
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) принимают заявления с приложением необходимых документов от этнических казахов на присвоение статуса оралмана;";
подпункт 6-3) изложить в следующей редакции:
"6-3) принимают решение о присвоении статуса оралмана;";
подпункт 6-5) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) создают и организуют деятельность центров адаптации и интеграции оралманов и переселенцев, центров временного размещения;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам миграции населения, выдают и продлевают работодателям разрешения на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности в пределах своей территории и (или) других административно-территориальных единиц, либо в рамках внутрикорпоративного перевода вне квоты, а также приостанавливают и отзывают указанные разрешения;";

4) 8-бапта:
2) және 5-1) тармақшалар алып тасталсын;
5) 9-бапта:
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасының реадмиссия туралы халықаралық шарттарының іске асырылуын жүзеге асырады;";
6) 11-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астана арасында шетелдік жұмыс күшін тартуға квотаны белгілейді және бөледі;";
4-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-2) оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың орта
мерзімді кезеңге немесе алдағы жылға арналған өңірлік квотасын белгілейді және оны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында бөледі;";
4-4), 5) және 5-2) тармақшалар алып тасталсын;
9), 10) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) оралман мәртебесін беру тәртібін айқындайды;
10) оралман мәртебесін беруден бас тарту туралы шағымдарды қарайды;
11) оралмандар мен қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары, уақытша орналастыру орталықтары қызметінің тәртібін айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) жеке басын куәландыратын құжаттарда тиісті жазба болмаған жағдайда жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу) оралман мәртебесін немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға үміткер адамдардың қазақ ұлтына жататынын айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді.";
7) 12-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оралмандар мен қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарында, уақытша орналастыру орталықтарында шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантин енгізеді;";
8) 15-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың орта мерзімді кезеңге немесе алдағы жылға арналған өңірлік квоталарын қалыптастыру бойынша ұсыныстар енгізеді;";
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) этникалық қазақтардан оралман мәртебесін беруге өтініштерін қажетті құжаттарымен қоса қабылдайды;";
6-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-3) оралман мәртебесін беру туралы шешім қабылдайды;";
6-5) тармақша алып тасталсын;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) оралмандарды және қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарын, уақытша орналастыру орталықтарын құрады және олардың қызметін ұйымдастырады;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) халықтың көшi-қоны мәселелерi жөнiндегi уәкілетті орган бөлген квота шегiнде, өз және (немесе) басқа әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің аумағы шегінде не квотадан тыс корпоративішілік ауыстыру шеңберінде еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн жұмыс берушiлерге шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсаттар бередi және (немесе) ұзартады, сондай-ақ көрсетiлген рұқсаттарды тоқтата тұрады және кері қайтарып алады;";

дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) выдают справку о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства иностранным работникам или лицам без гражданства;";
9) в статье 18:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Порядок подачи заявления на присвоение статуса оралмана и (или) включение в региональную квоту приема оралманов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Этнические казахи, самостоятельно въехавшие на территорию Республики Казахстан, могут подавать заявление на присвоение статуса оралмана и (или) включение в региональную квоту приема оралманов в местные исполнительные органы или через Государственную корпорацию.";
10) статью 19-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 19-1. Региональная квота приема оралманов
Региональная квота приема оралманов устанавливается на среднесрочный период или предстоящий год уполномоченным органом по вопросам миграции населения на основании предложений местных исполнительных органов и заявлений, поступивших через загранучреждения Республики Казахстан от этнических казахов и оралманов, желающих переселиться в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан.";
11) в статье 20:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Этнические казахи по прибытии на место проживания обращаются за разрешением на постоянное проживание в территориальные подразделения органов внутренних дел.";
12) в статье 21:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Присвоение статуса оралмана и (или) включение в региональную квоту приему оралманов этнических казахов, самостоятельно въехавших на территорию Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Этнические казахи, самостоятельно въехавшие на территорию Республики Казахстан, по прибытии на место проживания подают заявления в местный исполнительный орган на присвоение или продление статуса оралмана и (или) включение в региональную квоту приема оралманов в случае выбора ими региона, определенного Правительством Республики Казахстан.
Этнические казахи могут подать заявление с приложением соответствующих документов в местный исполнительный орган на присвоение или продление статуса оралмана и (или) включение в региональную квоту приема оралманов через Государственную корпорацию.";
13) пункт 1 статьи 21-1 изложить в следующей редакции:
"1. В течение календарного года в региональную квоту приема оралманов включаются члены семьи оралмана, прибывшие после включения оралмана в региональную квоту приема оралманов, а также дети, родившиеся в Республике Казахстан до получения их родителями гражданства Республики Казахстан.";

мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) шетелдік жұмыскерлерге немесе азаматтығы жоқ адамдарға өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама береді;";
9) 18-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Оралман мәртебесін беруге және (немесе) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініш беру тәртібі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше кірген этникалық қазақтар оралман мәртебесін беруге және (немесе) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтінішті жергілікті атқарушы органдарға немесе Мемлекеттік корпорация арқылы бере алады.";
10) 19-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1-бап. Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасы
Оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасын халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жергілікті атқарушы органдардың ұсыныстары және Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныстанғысы келетін этникалық қазақтар мен оралмандардан Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы келіп түскен өтініштері негізінде орта мерзімді кезеңге немесе алдағы жылға белгілейді.";
11) 20-бапта:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Этникалық қазақтар тұратын жеріне келгеннен кейін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелеріне тұрақты тұруға рұқсат алуға жүгінеді.";
12) 21-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтарға оралман мәртебесін беру және (немесе) оларды оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағына өз бетінше келген этникалық қазақтар тұратын жеріне келгеннен кейін, олар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірді таңдаған жағдайда оралман мәртебесін беруге немесе ұзартуға және (немесе) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге жергілікті атқарушы органға өтініштер береді.
Этникалық қазақтар оралман мәртебесін беруге немесе ұзартуға және (немесе) оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтінішін тиісті құжаттарымен қоса жергілікті атқарушы органға Мемлекеттік корпорация арқылы бере алады.";
13) 21-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Күнтізбелік бір жыл ішінде оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына оралмандарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілгеннен кейін келген оралманның отбасы мүшелері, сондай-ақ олардың ата-анасы Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін Қазақстан Республикасында туған балалары енгізіледі.";

14) подпункт 1) пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"1) бесплатными адаптационными и интеграционными услугами в центрах адаптации и интеграции оралманов и переселенцев;";
15) пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Для оказания адаптационных и интеграционных услуг создаются центры адаптации и интеграции оралманов и переселенцев.
Порядок оказания оралманам и переселенцам, а также членам их семей адаптационных и интеграционных услуг в центре адаптации и интеграции оралманов и переселенцев определяется уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";
16) в статье 26:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) временную регистрацию в центрах адаптации и интеграции оралманов и переселенцев, центрах временного размещения при отсутствии служебного или собственного жилья на срок не более одного года.";
подпункты 3) и 4) пункта 2 исключить;
17) пункт 2 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"2. Приглашающие лица имеют право с целью воссоединения семьи ходатайствовать о въезде в Республику Казахстан членов
своей семьи, являющихся иностранцами и (или) лицами без гражданства.";
18) подпункт 2) пункта 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2) члены семей, приглашающими лицами которых являются лица, перечисленные в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 27 настоящего Закона, осуществляют трудовую деятельность на основании выдаваемых местным исполнительным органом иностранному работнику справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, а также работодателю, разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в пределах квоты, установленной уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";
19) подпункт 3) статьи 34 изложить в следующей редакции:
"3) сезонные иностранные работники - иммигранты, привлекаемые на работу работодателями на срок не более одного года для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона) согласно перечню профессий, утверждаемому уполномоченным органом по вопросам миграции населения по согласованию с уполномоченными государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей сферой государственного управления;";
20) в статье 37:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Привлечение работодателем иностранной рабочей силы осуществляется на основании разрешения, выдаваемого местными исполнительными органами в пределах квоты, устанавливаемой уполномоченным органом по вопросам миграции населения.
За получение, продление или распространение действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы на две и более административно-территориальные единицы с работодателей взимается сбор в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан.
Порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан определяется Правительством Республики Казахстан.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

14) 23-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оралмандарды және қоныс аударушыларды бейiмдеу және ықпалдастыру орталықтарында тегiн бейiмдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсете отырып;"
15) 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету үшін оралмандар мен қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтары құрылады.
Оралмандар мен қоныс аударушыларды және олардың отбасы мүшелеріне оралмандар мен қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру қызметтерін көрсету тәртібін халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.";
16) 26-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қызметтік немесе өзінің жеке тұрғын үйі болмаған кезде оралмандарды және қоныс аударушыларды бейімдеу және интеграциялау орталықтарында, уақытша орналастыру орталықтарында бір жылдан аспайтын мерзімге уақытша тіркелуге.";
2-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
17) 27-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шақырушы адамдардың отбасын біріктіру мақсатында шетелдіктер және (немесе) азаматтығы жоқ адамдар болып табылатын өз отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасына келуі туралы өтінішхат беруге құқығы бар.";
18) 29-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 27-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында тізбеленген адамдар шақырушы адамдары болып табылатын отбасы мүшелерінің жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыскерге беретін өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтаманың, сондай-ақ жұмыс берушіге халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген квота шегінде шетелдік жұмыс күшін тартуға беретін рұқсаттың негізінде еңбек қызметін жүзеге асыруға құқығы бар.";
19) 34-баптың 3) тармақшаcы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) маусымдық шетелдік жұмыскерлер – халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік басқарудың тиісті саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша бекітетін кәсіптер тізбесіне сәйкес, климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс берушілер бір жылдан аспайтын мерзімге жұмысқа тартатын көшіп келушілер;";
20) 37-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін тартуы халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілейтін квота шегінде, жергілікті атқарушы органдар беретін рұқсаттың негізінде жүзеге асырылады.
Екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікке шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алғаны, оны ұзартқаны немесе таратқаны үшін жұмыс берушілерден Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен алым алынады.
Шетелдік жұмыс күшін Қазақстан Республикасына тартуға арналған квота белгілеу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Иностранные работники могут прибывать для самостоятельного трудоустройства по востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) профессиям и при условии получения справки о соответствии квалификации, выданной местным исполнительным органом, на срок не более трех месяцев с правом продления на основании срока действия трудового договора, но не более трех лет.";
21) пункт 1 статьи 42 изложить в следующей редакции:
"1. Сезонные иностранные работники привлекаются на работу в отдельные отрасли экономики в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, или на основании выдаваемых работодателям местными исполнительными органами разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в пределах квоты на условиях и в порядке, определяемых уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";
22) часть вторую статьи 48 изложить в следующей редакции: "Иммигрантам, ранее выдворенным из Республики Казахстан, запрещается въезд в Республику Казахстан в течение пяти лет со дня исполнения решения о выдворении.";
23) в статье 49:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Основания для отказа в выдаче либо аннулирования разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иностранцам и лицам без гражданства";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается иностранцам и лицам без гражданства либо выданное ранее разрешение аннулируется:";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное проживание в Республике Казахстан без положительного согласования органов национальной безопасности запрещается.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В отношении этнических казахов и членов их семей, лиц без гражданства, признанных таковыми в связи с отсутствием документов, удостоверяющих личность, либо на основании паспорта СССР образца 1974 года, женщин, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о гражданстве замужней женщины", действие подпунктов
13) и 14-1) части первой настоящей статьи не применяется.";
24) в статье 51:
пункт 1 дополнить подпунктами 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-2) на временную регистрацию в центрах адаптации и интеграции оралманов и переселенцев, центрах временного размещения в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев и при отсутствии служебного или собственного жилья на срок не более одного года;

"3. Шетелдік жұмыскерлер экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін және жергілікті атқарушы орган берген біліктілік сәйкестігі туралы анықтаманы үш айдан аспайтын мерзімге алған кезде еңбек шартының қолданылу мерзімі негізінде, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге ұзарту құқығымен келе алады.";
21) 42-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Маусымдық шетелдік жұмыскерлер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес немесе жұмыс берушілерге жергілікті атқарушы органдар квота шегінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын шарттарда және тәртіппен беретін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттардың негізінде, экономиканың жекелеген салаларындағы жұмысқа тартылады.";
22) 48-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұрын Қазақстан Республикасынан шығарып жiберiлген көшіп келушілерге шығарып жiберу туралы шешiм орындалған күнінен бастап бес жыл бойы Қазақстан Республикасына келуге тыйым салынады.";
23) 49-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты беруден бас тарту не оның күшін жою үшін негiздер";
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат беруден шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға бас тартылады не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылады:";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға ұлттық қауіпсіздік органдарының оң келісімінсіз рұқсат беруге тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелеріне, жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауына байланысты не 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорты негізінде сондай болып танылған азаматтығы жоқ адамдарға, "Қазақстан Республикасының Тұрмыстағы әйелдердің азаматтығы туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданылатын әйелдерге қатысты осы баптың бірінші бөлігінің 13 және 14-1) тармақшалары қолданылмайды.";
24) 51-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-2) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде қоныс аударған жағдайда және қызметтік немесе өзінің тұрғын үйі болмаған кезде оралмандарды және қоныс аударушыларды бейімдеу және ықпалдастыру орталықтарында, уақытша орналастыру орталықтарында бір жылдан аспайтын мерзімге уақытша тіркелуге;

2-3) первичное расселение в центрах временного размещения в порядке и на сроки, установленные уполномоченным органом по вопросам миграции населения в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев;";
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) при получении направления в центр временного размещения, поселиться в нем в течение трех календарных дней и освободить представленное помещение после завершения периода пребывания, установленного уполномоченным органом по вопросам миграции населения, в случае переселения в рамках региональной квоты приема переселенцев;";
25) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Установление региональной квоты приема переселенцев
1. Региональная квота приема переселенцев устанавливается уполномоченным органом по вопросам миграции населения на основании предложений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы.
2. Включение в региональную квоту приема переселенцев осуществляется на основании заявления, поданного переселенцем в центры занятости населения в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения.";
26) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Социальная помощь гражданам Республики Казахстан, включенным в региональную квоту приема переселенцев Гражданам Республики Казахстан, включенным в региональную квоту приема переселенцев, в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения, оказываются меры государственной поддержки, предусмотренные участникам активных мер содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о занятости населения.";
27) в статье 56:
часть первую дополнить подпунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) имеет налоговую задолженность - до полного ее погашения;
9) является должником по исполнительному производству."; часть вторую изложить в следующей редакции;
"Требование подпункта 9) настоящей статьи не распространяется в случае, если должник по исполнительному производству представил:
заключенное со взыскателем мировое соглашение, утвержденное судом; соглашение об урегулировании спора со взыскателем в порядке медиации;
документы, подтверждающие исполнение взыскания или иного требования исполнительного документа.";

2-3) қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде қоныстанған жағдайда уақытша орналастыру орталықтарына халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімге бастапқы қоныстануға;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) уақытша орналастыру орталығына жолдама алған кезде оған күнтізбелік үш күн ішінде орналасуға және қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасы шеңберінде қоныстанған жағдайда халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген болу кезеңі аяқталғаннан кейін өзіне ұсынылған үй-жайды босатуға;";
25) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын белгілеу
1. Қоныс аударушылардың өңірлік квотасын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұсыныстары негізінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілейді.
2. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қоныс аударушының халықты жұмыспен қамту орталығына берген өтінішінің негізінде халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
26) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген Қазақстан Республикасының азаматтарына әлеуметтік көмек көрсету
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген Қазақстан Республикасының азаматтарына халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысушыларға көзделген мемлекеттік қолдау шаралары көрсетіледі.";
27) 56-бапта:
бірінші бөліктегі 7) тармақшадағы "дейін Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жеріне кетуге рұқсат беруден уақытша бас тартылады." деген сөздер "дейін;" сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) салық берешегі бар – оны толығымен өтегенге дейін;
9) атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкер болып табылса, Қазақстан Республикасынан тұрақты тұрғылықты жеріне кетуге рұқсат беруден уақытша бас тартылады.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер атқарушылық іс жүргізу бойынша борышкер:
сот бекіткен, өндіріп алушымен жасалған бітімгершілік келісімді;
өндіріп алушымен дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді;
өндіріп алудың немесе атқарушылық құжаттың өзге де талаптарының орындалғанын растайтын құжаттарды ұсынса, осы баптың 9) тармақшасының талабы қолданылмайды.";

28) в статье 60:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Расходы по выдворению или реадмиссии несут выдворяемые или реадмиссируемые незаконные иммигранты, физические или юридические лица, пригласившие незаконного иммигранта в Республику Казахстан либо использовавшие его труд на момент установления факта незаконного пребывания иммигранта в Республике Казахстан. В случаях отсутствия либо недостаточности средств у названных лиц для покрытия расходов по выдворению или реадмиссии, финансирование соответствующих мероприятий производится за счет бюджетных средств, при этом затраченные на выдворение или реадмиссию средства подлежат возмещению в судебном порядке по искам заинтересованных государственных органов к вышеназванным лицам.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Иностранцы или лица без гражданства, принятые от иностранного государства в соответствии с международным договором Республики Казахстан о реадмиссии, но не имеющие законных оснований для въезда и пребывания в Республике Казахстан, подлежат выдворению в случае, если между Республикой Казахстан и государством гражданской принадлежности либо постоянного (преимущественного) проживания такого лица не имеется международного договора о реадмиссии.".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст.9; № 15, ст.81; 2014 г., № 7, ст.37; № 21, ст.122, 123; № 22, ст.131; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-II, ст.71; № 24, ст.131; 2017 г., № 9, ст.17; №11, ст.29; № 16, ст.56; № 23, ст. 111; № 23-V, ст.113; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 апреля 2019 г.):
1) пункт 2 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"2. Въезд иностранцев и лиц без гражданства в пограничную зону осуществляется по документам, удостоверяющим личность.";

28) 60-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шығарып жіберу немесе реадмиссия бойынша шығыстарды шығарып жіберілетін немесе реадмиссияланатын заңсыз көшіп келушілер, заңсыз көшіп келушіні Қазақстан Республикасына шақырған не көшіп келушінің Қазақстан Республикасында заңсыз болу фактісі анықталған кезде оның еңбегін пайдаланған жеке немесе заңды тұлғалар көтереді. Аталған тұлғалардың шығарып жіберу немесе реадмиссия бойынша шығыстарды жабуға қаражаты болмаған не жеткіліксіз болған жағдайларда тиісті іс-шараларды қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі, бұл ретте шығарып жіберуге немесе реадмиссияға жұмсалған қаражат мүдделі мемлекеттік органдардың жоғарыда аталған тұлғаларға талап қоюлары бойынша сот тәртібімен өтелуге жатады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Шет мемлекеттен Қазақстан Республикасының реадмиссия туралы халықаралық шартына сәйкес қабылданған, бірақ Қазақстан Республикасына кіруге және онда болуға заңды негізі жоқ шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар, егер Қазақстан Республикасы мен осындай адам азаматы болып табылатын не тұрақты (көбіне) тұратын мемлекет арасында реадмиссия туралы халықаралық шарт болмаса шығарып жіберілуге жатады.".
8. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 9-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 21, 122, 123-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 71-құжат; № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 111-құжат; ; № 23-V, 113-құжат; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестицияларды тарту, экспортты дамыту және ілгерілету, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған" "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 40-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың шекаралық аймаққа кіруі жеке басын куәландыратын құжаттары бойынша жүзеге асырылады.";

2) пункт 1 статьи 41 изложить в следующей редакции:
"1. Лица, находящиеся в пограничной зоне, должны постоянно иметь при себе документы, удостоверяющие личность.";
3) подпункт 2) статьи 59 изложить в следующей редакции:
"2) определяет порядок выдачи, осуществляет выдачу удостоверений жителя пограничной зоны гражданам Республики Казахстан, иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в пограничной зоне;".
9. В Закон Республики Казахстан от 29 января 2013 года "О документах, удостоверяющих личность" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 2, ст.12; 2014 г., № 16, ст.90; 2016 г, № 24, ст.131; 2017 г., № 16, ст.56; № 22, ст. 109):
подпункт 5) пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"5) гражданам Республики Казахстан и лицам без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, имеющим недействительные документы для въезда в Республику Казахстан либо утратившим документы для въезда в Республику Казахстан, - в случаях их выдворения в Республику Казахстан, выдачи Республике Казахстан либо передачи Республике Казахстан в соответствии с международным договором Республики Казахстан о реадмиссии.".
10. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.48; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 16, ст.79; № 21-I, ст.125; 2016 г., № 6, ст.45; № 24, ст.129, 131; 2017 г., № 8, ст.16; № 14, ст.50; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 23, ст.91; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 23 апреля 2019 г.):
1) статью 5 дополнить подпунктом 8-4) следующего содержания:
"8-4) осуществляют реализацию международных договоров Республики Казахстан о реадмиссии;";
2) в статье 11:
подпункт 25) дополнить абзацем тридцать вторым следующего содержания:
"правила по определению правового статуса лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, не являющихся гражданами Республики Казахстан и не имеющих доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;";

2) 41-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шекаралық аймақтағы адамдар жеке басын куәландыратын құжаттарын үнемі өздерімен бірге алып жүруге тиіс.";
3) 59-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шекаралық аймақта тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға шекаралық аймақ тұрғынының куәліктерін беру тәртібін айқындайды, оларды беруді жүзеге асырады;".
9. "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" 2013 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 2, 12-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; 2016 ж., № 24, 131-құжат; 2017 ж., № 16, 56-құжат; № 22, 109-құжат):
1) 17-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасына келу үшін құжаттары жарамсыз не Қазақстан Республикасына келу үшін құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға – олар Қазақстан Республикасына шығарып жіберілген, Қазақстан Республикасына берілген не Қазақстан Республикасының реадмиссия туралы халықаралық шартына сәйкес Қазақстан Республикасына берілген жағдайда беріледі.".
10. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 23 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған" "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 5-бап мынадай мазмұндағы 8-4) тармақшамен толықтырылсын:
"8-4) Қазақстан Республикасының реадмиссия туралы халықаралық шарттарының іске асырылуын жүзеге асырады;";
2) 11-бапта:
25) тармақша мынадай мазмұндағы отыз екінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағындағы және Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына жататындығына дәлелдемелері жоқ адамдардың құқықтық мәртебесін айқындау қағидалары.";

дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) организует и осуществляет исполнение международных договоров
Республики Казахстан о реадмиссии;".
11. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-I, ст. 48; 2017 г, № 13, ст. 45; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 15, ст.50; № 22, ст.83; Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости населения", опубликованный в газетах "Егемен Қазакстан", "Казахстанская правда" 28 декабря 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специальных экономических и индустриальных зон, привлечения инвестиций, развития и продвижения экспорта, а также социального обеспечения", опубликованный в газетах "Егемен Қазакстан" и "Казахстанская правда" 5 апреля 2019 г.):
1) в статье 7:
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) разрабатывает и утверждает порядок и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, распространения действия разрешения на две и более административно- территориальной единицы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) разрабатывает и утверждает перечень профессий для осуществления трудовой деятельности сезонных иностранных работников по согласованию с уполномоченными государственными органами, осуществляющими руководство соответствующей сферой государственного управления;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) разрабатывает порядок установления квоты на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан и ее распределения между областями, городами республиканского значения и столицей;"
подпункт 23) изложить в следующей редакции:
"23) устанавливает и распределяет квоту в пределах и порядке, установленных Правительством Республики Казахстан, на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, между областями, городами республиканского значения и столицей;";
2) подпункт 5) статьи 9 изложить в следующей редакции:
"5) выдачи и (или) продления разрешений на привлечение иностранной рабочей силы работодателям для осуществления трудовой деятельности на своей территории и (или) других административно-территориальных единицах в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам
занятости населения, либо в рамках внутрикорпоративного перевода вне квоты, а также приостановки и отзыва указанных разрешений;";

мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) Қазақстан Республикасының реадмиссия туралы халықаралық шарттарының орындалуын ұйымдастырады және жүзеге асырады;".
11. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-І, 48-құжат; 2017 ж., № 13, 45-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 15, 50-құжат; № 22, 83-құжат; 2018 жылғы 28 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне халықтың жұмыспен қамтылуы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 5 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған" "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар, инвестицияларды тарту, экспортты дамыту және ілгерілету, сондай-ақ әлеуметтік қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 7-бапта:
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, рұқсат әрекетін екі және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірлікке қолдану, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру тәртібі мен шарттарын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдармен келісу бойынша маусымдық шетелдік жұмыскерлердің еңбек қызметін жүзеге асыру үшін кәсіптердің тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға квота белгілеу және оны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың арасында бөлу тәртібін әзірлейді;";
23) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23) Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана арасында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген шекте және тәртіппен белгілейді және бөледі;";
2) 9-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде не квотадан тыс корпоративішілік ауыстыру шеңберінде өз аумағында және (немесе) басқа әкімшілік-аумақтық бірліктерде еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ көрсетілген рұқсаттарды тоқтата тұру және кері қайтарып алу;";

3) пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 11 - 4) следующего содержания:
"11-4) принимает заявление с приложением необходимых документов граждан Республики Казахстан о включении в региональную квоту приема переселенцев в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере занятости населения;";
4) в статье 32:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях защиты внутреннего рынка труда уполномоченным органом по вопросам занятости населения устанавливается квота на привлечение иностранной рабочей силы для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) квоту на привлечение иностранной рабочей силы;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Квота на привлечение иностранной рабочей силы формируется и устанавливается уполномоченным органом по вопросам занятости населения с учетом прогноза состояния спроса и предложения на рынке труда на предстоящий (предстоящие) год (годы) и предложений уполномоченных государственных органов, осуществляющих руководство соответствующей отраслью государственного управления, местных исполнительных органов, а также работодателей.";
5) пункт 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"1. Иностранная рабочая сила привлекается работодателями для осуществления трудовой деятельности в Республике Казахстан на основании разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, выданных местными исполнительными органами соответствующих административно- территориальных единиц.";
6) пункты 3 и 4 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"3. Выданное местным исполнительным органом разрешение на привлечение иностранной рабочей силы не подлежит передаче другим работодателям, действует на территории указанных в нем административно- территориальных единиц, за исключением направления работодателем иностранных работников, на которых получены разрешения, в командировку на предприятия, организации, находящиеся на территории других административно-территориальных единиц, на срок, который не превышает суммарно девяносто календарных дней в течение одного календарного года.
4. Разрешение работодателям на привлечение иностранной рабочей силы выдается и (или) продлевается в порядке и на сроки, определяемые уполномоченным органом по вопросам занятости населения, а также при уплате сборов в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
При распространении действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы на территории других административно-территориальных единиц сбор уплачивается в бюджет каждой административно-территориальной единицы, указанной в разрешении.
Положение настоящего пункта в части уплаты сбора за выдачу и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы не распространяется на иностранцев и лиц без гражданства, работающих в рамках внутрикорпоративного перевода.";

3) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11-4) тармақшамен толықтырылсын:
"11-4) Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту саласындағы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қажетті құжаттары қоса берілген қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішін қабылдайды;";
4) 32-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Iшкi еңбек нарығын қорғау мақсатында халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметiн жүзеге асыру үшiн шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған квотаны белгiлейдi.";
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квотаны халықты еңбек нарығындағы алдағы жылға (жылдарға) арналған сұраныс пен ұсыныс жағдайының болжамын және мемлекеттік басқарудың тиісті саласына басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың, жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ жұмыс берушілердің ұсыныстарын ескере отырып, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган қалыптастырады және белгілейді.";
5) 33-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмыс берушілер тиісті әкімшілік-аумақтардың бірліктердің жергілікті атқарушы органдары шетелдік жұмыс күшін тартуға берген рұқсаттар негізінде Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін шетелдік жұмыс күшін тартады.";
6) 33-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға берген рұқсат басқа жұмыс берушілерге беруге жатпайды, жұмыс берушінің рұқсат алынған шетелдік жұмыскерлерді күнтізбелік бір жыл ішінде жиынтығы күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге басқа әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында орналасқан кәсіпорындарға, ұйымдарға іссапарға жіберуін қоспағанда, рұқсатта көрсетілген әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында қолданылады.
4. Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган
айқындайтын тәртіппен және мерзімге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес алымды төлеген кезде беріледі және (немесе) ұзартылады.
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттың әрекеті басқа да әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің аумағында қолданылған кезде, алым рұқсатта көрсетілген әрбір әкiмшiлiк-аумақтық бірліктің бюджетіне төленеді.
Осы тармақтың жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсат бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым төлеу бөлігіндегі ережесі корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.";

7) в статье 34:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Иностранцы или лица без гражданства могут осуществлять трудовую деятельность в Республике Казахстан на основании справок о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства по востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) профессиям, выданных местными исполнительными органами на срок не более трех месяцев, с правом продления на срок действия трудового договора, но не более трех лет.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства иностранец или лицо без гражданства подают в загранучреждения Республики Казахстан заявление о самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан, которое препровождается в местный исполнительный орган, указанный в заявлении.
В случае нахождения иностранца или лица без гражданства в Республике Казахстан для получения справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства, иностранец или лицо без гражданства обращаются в местный исполнительный орган с заявлением о самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан.
При самостоятельном трудоустройстве в Республике Казахстан в течение трех месяцев со дня выдачи справки для самостоятельного трудоустройства иностранец или лицо без гражданства обращаются в местный исполнительный орган для продления справки на срок действия трудового договора, но не более трех лет.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 3, абзаца четырнадцатого подпункта 8), абзаца четвертого подпункта 20) пункта 7, абзаца третьего подпункта 1), абзаца второго подпункта 2), подпункта 5) пункта 11 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
Президент
Республики Казахстан

7) 34-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптер бойынша өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы үш айдан аспайтын мерзімге жергілікті атқарушы органдар берген анықтамалардың негізінде еңбек шартының қолданыс мерзімін үш жылдан аспайтын мерзімге ұзарту құқығымен Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асыра алады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама алу үшін Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріне өтініште көрсетілген жергілікті атқарушы органға жіберілетін Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасу туралы өтініш береді.
Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам Қазақстан Республикасында болған жағдайда, өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама алу үшін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жергілікті атқарушы органға Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасу туралы өтінішпен жүгінеді.
Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасқан кезде өз бетінше жұмысқа орналасу үшін анықтама берілген күннен бастап үш ай iшiнде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жергілікті атқарушы органға анықтаманы еңбек шартының қолданыс мерзіміне, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге ұзарту үшін жүгінеді.".
2-бап. Осы Заң 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағын, 7-тармақтың 8) тармақшасының он төртінші абзацын, 20) тармақшасының төртінші абзацын, 11-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацын, 2) тармақшасының екінші абзацын, 5) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті