Об утверждении Соглашения о сотрудничестве в сфере официальной статистики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2019 года № 591
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Соглашение о сотрудничестве в сфере официальной статистики, совершенное в Минске 31 мая 2013 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Примечание. Текст международного
Соглашения, прилагаемый к нормативному
правовому акту, не является официальным.
Официально заверенную копию
международного Соглашения РК на языках
заключения можно получить в Министерстве
иностранных дел РК, ответственном за
регистрацию, учет и хранение
международных Соглашений РК
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 августа 2019 года № 591
СОГЛАШЕНИЕ
о сотрудничестве в сфере официальной статистики
Правительства государств-участников Содружества Независимых Государств, далее именуемые Сторонами,
в целях создания благоприятных условий для социально-экономического развития, координации и последовательного углубления сотрудничества государств-участников СНГ, расширения межгосударственного обмена статистической информацией, развития общего информационно-статистического пространства в рамках СНГ,
желая развивать методологическое и практическое сотрудничество в сфере официальной статистики,
признавая, что результатом такого сотрудничества явится повышение эффективности деятельности статистических служб государств-участников настоящего Соглашения и качества информационного статистического обеспечения,
сознавая важность принятия согласованных и скоординированных мер по развитию государственной статистики на территориях государств-участников настоящего Соглашения, отвечающей новейшим научным разработкам и мировым стандартам в области статистики, исходя из Основных принципов официальной статистики, принятых Статистической комиссией ООН,
выражая намерение осуществлять поддержку в разработке и осуществлении межгосударственных программ и совместных проектов в сфере официальной статистики,
руководствуясь международными обязательствами и законодательством государств-участников настоящего Соглашения,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Выработку согласованных принципов и правил сотрудничества в сфере официальной статистики государств-участников СНГ и координацию взаимодействия статистических служб государств-участников настоящего Соглашения в этой области возложить на Совет руководителей статистических служб государств-участников Содружества Независимых Государств (далее – Совет), осуществляющий свою деятельность в соответствии с Положением о Совете руководителей статистических служб государств-участников Содружества Независимых Государств, являющимся неотъемлемой частью настоящего Соглашения (приложение 1).

Ресми статистика саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 14 тамыздағы № 591 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2013 жылғы 31 мамырда Минскіде жасалған Ресми статистика саласындағы ынтымақтастық туралы келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі А. Мамин
Ескерту. Нормативтік құқықтық
актіге қоса тіркелген
халықаралық келісімнің мәтіні
ресми болып табылмайды. ҚР
халықаралық келісімінің
жасасқан тілдердегі ресми
куәландырылған көшірмесін ҚР
халықаралық келісімдерін
тіркеуге, есептеуге және
сақтауға жауапты ҚР Сыртқы
істер министрлігінен алуға
болады
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 14 тамыздағы
№ 591 қаулысымен
бекітілген
Ресми статистика саласындағы ынтымақтастық туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің үкіметтері
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуы, ынтымақтастығын үйлестіру және дәйекті түрде тереңдету, ТМД шеңберінде статистикалық ақпаратпен мемлекетаралық алмасуды кеңейту, ортақ ақпараттық-статистикалық кеңістікті дамыту үшін қолайлы жағдайларды жасау мақсатында,
ресми статистика саласында әдіснамалық және практикалық ынтымақтастықты дамытуға тілек білдіре отырып,
осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтері жұмысының тиімділігін және ақпараттық статистикалық қамтамасыз ету сапасын арттыру мұндай ынтымақтастықтың нәтижесі екенін мойындай отырып,
БҰҰ Статистикалық комиссиясы қабылдаған Ресми статистиканың негізгі қағидаттарына сүйене отырып, осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің аумақтарында статистика саласындағы ең жаңа ғылыми әзірлемелер мен әлемдік стандарттарға жауап беретін мемлекеттік статистиканы дамыту жөніндегі келісілген және үйлестірілген шараларды қабылдаудың маңыздылығын ұғына отырып,
ресми статистика саласында мемлекетаралық бағдарламалар мен бірлескен жобаларды әзірлеуде және жүзеге асыруда қолдау көрсетуді жүзеге асыруға ниет білдіре отырып,
осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің халықаралық міндеттемелері мен заңнамасын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ресми статистика саласындағы ынтымақтастығының келісілген қағидаттары мен қағидаларын әзірлеу және осы Келісімге қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерінің осы саладағы өзара іс-қимылын үйлестіру осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтері басшыларының кеңесі туралы ережеге (1-қосымша) сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтері басшыларының кеңесіне (бұдан әрі – Кеңес) жүктелсін.

Статья 2
Организацию информационного обмена, подготовку статистических, аналитических материалов о социально-экономическом положении государств-участников СНГ, базирующихся на согласованных принципах и правилах сотрудничества, в целях дальнейшего развития официальной статистики, отвечающей новейшим научным разработкам и мировым стандартам в области статистики, расширения межгосударственного обмена статистической информацией, развития общего информационно-статистического пространства в рамках СНГ возложить на Межгосударственный статистический комитет Содружества Независимых Государств (далее – Статкомитет СНГ), осуществляющий свою деятельность в соответствии с Положением о Межгосударственном статистическом комитете Содружества Независимых Государств, являющимся неотъемлемой частью настоящего Соглашения (приложение 2).
Статья 3
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств каждой из Сторон, вытекающих для нее из других международных договоров, участником которых является ее государство.
Статья 4
Настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием последнего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Статья 5
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут быть внесены изменения и дополнения, являющиеся его неотъемлемой частью, которые оформляются соответствующим протоколом и вступают в силу в порядке, предусмотренном для вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 6
Настоящее Соглашение после его вступления в силу открыто для присоединения любого государства, разделяющего цели и принципы настоящего Соглашения, путем передачи депозитарию документа о присоединении.
Для государства-участника СНГ настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием документа о присоединении.
Для государства, не являющегося участником СНГ, настоящее Соглашение вступает в силу по истечении 30 дней с даты получения депозитарием последнего уведомления о согласии подписавших его или присоединившихся к нему государств на такое присоединение.
Статья 7
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок.
Каждая из Сторон вправе выйти из настоящего Соглашения, направив депозитарию письменное уведомление о таком своем намерении не позднее чем за шесть месяцев до выхода и урегулировав обязательства, возникшие за время действия настоящего Соглашения.
Совершено в городе Минске 31 мая 2013 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство
Азербайджанской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Армения
За Правительство
Республики Таджикистан
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Туркменистана
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Украины
За Правительство
Республики Молдова
Приложение 1
к Соглашению о сотрудничестве
в сфере официальной статистики
от 31 мая 2013 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете руководителей статистических служб государств-участников Содружества Независимых Государств
I. Общие положения

2-бап
ТМД шеңберінде статистика саласындағы ең жаңа ғылыми әзірлемелер мен әлемдік стандарттарға жауап беретін ресми статистиканы одан әрі дамыту, статистикалық ақпаратпен мемлекетаралық алмасуды кеңейту, ортақ ақпараттық-статистикалық кеңістікті дамыту мақсатында ынтымақтастықтың келісілген қағидаттары мен қағидаларына негізделген ақпараттық алмасуды ұйымдастыру ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық жағдайы туралы статистикалық, талдамалық материалдарды әзірлеуді осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Мемлекетаралық статистикалық комитеті туралы ережеге (2-қосымша) сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Мемлекетаралық статистикалық комитетіне (бұдан әрі – ТМД Статкомитеті) жүктелсін.
3-бап
Осы Келісім Тараптардың әрқайсысының өз мемлекеті қатысушы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан ол үшін туындайтын құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
4-бап
Осы Келісім оған қол қойған Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы хабарламаны депозитарийдің алған күнінен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
5-бап
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша оның ажырамас бөлігі болып табылатын, тиісті хаттамамен ресімделетін және осы Келісімнің күшіне енуі үшін көзделген тәртіппен күшіне енетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
6-бап
Осы Келісім күшіне енгеннен кейін қосылу туралы құжатты депозитарийге беру арқылы осы Келісімнің мақсаттары мен қағидаттарын бөлісетін кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық болып табылады.
ТМД-ға қатысушы мемлекет үшін осы Келісім қосылу туралы құжатты депозитарийдің алған күнінен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
ТМД-ға қатысушы болып табылмайтын мемлекет үшін осы Келісім оған қол қойған немесе оған қосылған мемлекеттердің мұндай қосылуға келісетіні туралы соңғы хабарламаны депозитарийдің алған күнінен бастап 30 күн өткен соң күшіне енеді.
7-бап
Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады.
Тараптардың әрқайсысы депозитарийге шыққанға дейін кемінде алты ай бұрын өзінің мұндай ниеті туралы жазбаша хабарлама жібере отырып және осы Келiсiмнiң қолданысы кезiнде туындаған мiндеттемелерiн реттеп, осы Келісімнен шығуға құқылы.
2013 жылғы 31 мамырда Минск қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды. Төлнұсқа дана Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқарушы комитетінде сақталады, ол осы Келісімге қол қойған әрбір мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Әзербайжан Республикасының Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Армения Республикасының Тәжікстан Республикасының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Беларусь Республикасының Түрікменстан
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Қазақстан Республикасының Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Қырғыз Республикасының Украина
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Молдова Республикасының
Үкіметі үшін
2013 жылғы 31 мамырдағы
Ресми статистика саласындағы
ынтымақтастық туралы
келісімге
1-қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтері басшыларының кеңесі туралы ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

1.1. Совет руководителей статистических служб государств-участников Содружества Независимых Государств (далее – Совет) является органом отраслевого сотрудничества СНГ, призванным осуществлять в соответствии с Соглашением о сотрудничестве в сфере официальной статистики от 31 мая 2013 года (далее – Соглашение) выработку согласованных принципов и правил сотрудничества в сфере официальной статистики государств-участников СНГ, координацию деятельности статистических служб государств-участников Соглашения по вопросам исполнения решений, принятых Советом глав государств, Советом глав правительств и Экономическим советом СНГ.
1.2. Совет в своей деятельности руководствуется Уставом Содружества Независимых Государств, международными договорами, заключенными в рамках Содружества Независимых Государств, решениями Совета глав государств, Совета глав правительств, Экономического совета СНГ, Основными принципами официальной статистики, принятыми Статистической комиссией ООН, и настоящим Положением.
1.3. Совет вырабатывает общие рекомендации по развитию официальной статистики в государствах-участниках Соглашения, определяет основные направления деятельности Межгосударственного статистического комитета Содружества Независимых Государств (далее – Статкомитет СНГ).
II. Функции Совета
Основными функциями Совета являются:
выработка согласованных принципов и правил сотрудничества в области официальной статистики государств-участников СНГ;
организация и координация исполнения решений, принятых Советом глав государств, Советом глав правительств и Экономическим советом СНГ по вопросам формирования официальной статистической информации государств-участников СНГ;
подготовка предложений, рекомендаций и поручений Статкомитету СНГ по формированию и реализации межгосударственных программ и проектов в области официальной статистики;
взаимодействие в рамках своей компетенции с органами отраслевого сотрудничества СНГ, Исполнительным комитетом СНГ, органами государственной власти и управления государств-участников Соглашения;
утверждение на основе предложений статистических служб государств-участников СНГ и Статкомитета СНГ текущих и перспективных планов работы Совета и Статкомитета СНГ;
рассмотрение предложений по бюджетной смете расходов на содержание Статкомитета СНГ и по смете доходов и расходов по внебюджетным средствам Статкомитета СНГ для последующего утверждения в порядке, определяемом Советом глав правительств СНГ;
рассмотрение предложений статистических служб государств-участников СНГ по основным направлениям деятельности Статкомитета СНГ;
выработка рекомендаций по расширению взаимодействия статистических служб государств-участников СНГ;
совершенствование системы обмена статистической информацией;
рассмотрение и принятие предложений по внесению в установленном порядке изменений и дополнений в положения о Совете и Статкомитете СНГ.
III. Права Совета
Совет для выполнения своих функций имеет право принимать решения и давать рекомендации по:
программам, планам работ и отчетам о деятельности Статкомитета СНГ;
организации рабочих совещаний экспертов государств-участников СНГ по вопросам методологии и совместных работ по статистике;
внесению в установленном порядке на рассмотрение Совета глав государств, Совета глав правительств и Экономического совета СНГ проектов документов, касающихся деятельности Совета и Статкомитета СНГ;
избранию Председателя Статкомитета СНГ с последующим утверждением кандидата на замещение должности Председателя Статкомитета СНГ Советом глав правительств СНГ;
кандидатурам на замещение должностей заместителей Председателя Статкомитета СНГ в устанавливаемом Советом порядке;
порядку замещения должностей руководящих работников Статкомитета СНГ;
утверждению Положения о конкурсе на замещение вакантных должностей сотрудников Статкомитета СНГ;
утверждению регламента работы Совета;
утверждению регламента работы Статкомитета СНГ;
утверждению Положения о Методологическом совете при Статкомитете СНГ;
иным вопросам, входящим в его компетенцию.
IV. Организация работы Совета

1.1. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтері басшыларының кеңесі (бұдан әрі – Кеңес), 2013 жылғы 31 мамырдағы Ресми статистика саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) сәйкес ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ресми статистика саласындағы ынтымақтастығының келісілген қағидаттары мен қағидаларының әзірлеуді, ТМД Мемлекеттері басшыларының кеңесі, Үкіметтер басшыларының кеңесі және Экономикалық кеңес қабылдаған шешімдерді орындау мәселелері жөніндегі Келісімге қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерінің жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады деп танылған ТМД салалық ынтымақтастық органы болып табылады.
1.2. Кеңес өз қызметінде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Жарғысын, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының шеңберінде жасалған халықаралық шарттарды, ТМД Мемлекеттері басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің, Экономикалық кеңесінің шешімдерін, БҰҰ Статистикалық комиссиясы қабылдаған Ресми статистиканың негізгі қағидаттарын және осы Ережені басшылыққа алады.
1.3. Кеңес Келісімге қатысушы мемлекеттерде ресми статистиканы дамыту жөнінде жалпы ұсынымдарды әзірлейді, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Мемлекетаралық статистикалық комитеті (бұдан әрі – ТМД Статкомитеті) қызметінің негізгі бағыттарын белгілейді.
II. Кеңестің функциялары
Кеңестің негізгі функциялары:
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ресми статистика саласындағы ынтымақтастығының келісілген қағидаттары мен қағидаларын әзірлеу;
ТМД Мемлекеттері басшыларының кеңесі, Үкімет басшыларының кеңесі, Экономикалық кеңесі ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру мәселелері жөнінде қабылдаған шешімдердің орындалуын ұйымдастыру және үйлестіру;
ресми статистика саласындағы мемлекетаралық бағдарламаларды және жобаларды қалыптастыру және іске асыру бойынша ТМД Статкомитетіне ұсыныстар, ұсынымдар және тапсырмаларды дайындау;
өз құзыреті шеңберінде ТМД салалық ынтымақтастық органдарымен, ТМД Атқарушы комитетімен, Келісімге қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік билік және басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасау;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтері және ТМД Статкомитетінің ұсыныстары негізінде Кеңес және ТМД Статкомитеті жұмысының ағымдағы және перспективалы жоспарларын бекіту;
ТМД Үкімет басшылары кеңесі белгілейтін тәртіппен кейіннен бекіту үшін ТМД Статкомитетін ұстауға арналған бюджеттік шығыстардың сметасы және ТМД Статкомитетінің бюджеттен тыс табыстары мен шығыстарының сметасы бойынша ұсыныстарды қарау;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер статистикалық қызметтерінің ТМД Статкомитеті қызметінің негізгі бағыттары бойынша ұсыныстарын қарау;
ТМД-ға қатысушы мемлекеттер статистикалық қызметтерінің өзара іс-қимылын кеңейту бойынша ұсынымдар әзірлеу;
статистикалық ақпарат алмасу жүйесін жетілдіру;
Кеңес және ТМД Статкомитеті туралы ережелерге белгіленген тәртіппен өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстарды қарау және қабылдау.
III. Кеңестің құқықтары
Кеңестің өз функцияларын орындау үшін мыналар бойынша шешім қабылдауға және ұсынымдар беруге құқығы бар:
ТМД Статкомитетінің қызметі туралы бағдарламалар, жұмыс жоспарлары және есептері;
статистика жөніндегі әдіснама және бірлескен жұмыстар мәселелері бойынша ТМД-ға қатысушы мемлекеттер сарапшыларының жұмыс кеңестерін ұйымдастыру;
Кеңес және ТМД Статкомитетінің қызметіне қатысты құжаттардың жобаларын белгіленген тәртіппен, ТМД Мемлекеттері басшыларының кеңесіне, Үкімет басшыларының кеңесіне, Экономикалық кеңесіне қарауға енгізу;
ТМД Статкомитеті Төрағасының лауазымына орналасуға кейіннен кандидатураны бекіте отырып, ТМД Үкіметтері басшылары кеңесінің ТМД Статкомитеті Төрағасын сайлауы;
Кеңес белгілеген тәртіппен ТМД Статкомитеті Төрағасы орынбасарларының лауазымдарына орналасуға кандидатуралар;
ТМД Статкомитетінің басшы қызметкерлерінің лауазымдарына орналасу тәртібі;
ТМД Статкомитеті қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға конкурс туралы ережені бекіту;
Кеңес жұмысының регламентін бекіту;
ТМД Статкомитеті жұмысының регламентін бекіту;
ТМД Статкомитеті жанындағы Әдіснамалық кеңес туралы ережені бекіту;
өз құзыретіне кіретін басқа мәселелер бойынша.
IV. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру

4.1. В состав Совета входят руководители статистических служб государств-участников СНГ, подписавших Соглашение, и Председатель Статкомитета СНГ.
При направлении на заседание Совета лиц, замещающих его членов, их полномочия должны быть подтверждены в соответствии с Регламентом работы Совета.
В работе Совета принимают участие в качестве наблюдателей представители государств, не являющихся участниками СНГ, но подписавших Соглашение.
По предложению члена Совета, согласованному с другими членами Совета, на заседаниях Совета могут присутствовать представители международных организаций, а также национальных статистических служб государств, не являющихся участниками Соглашения.
4.2. Председательство в Совете, как правило, осуществляется поочередно каждым государством-участником СНГ, подписавшим Соглашение, в лице его представителя в порядке русского алфавита названий государств-участников Содружества, как правило, в течение одного года. Предшествующий и последующий председатели Совета являются его сопредседателями. В случае временного отсутствия председателя Совета его обязанности возлагаются на одного из сопредседателей.
4.3. Заседания Совета проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в год. Порядок созыва заседаний Совета, их проведения, кворум, процедура принятия им решений, а также другие вопросы организации его деятельности определяются Регламентом работы Совета.
4.4. Председатель Совета:
руководит работой Совета;
проводит заседания Совета и подписывает принятые им документы;
запрашивает у членов Совета информацию о выполнении решений Совета.
4.5. Функции секретариата по организационно-техническому и информационному обеспечению деятельности Совета возлагаются на Статкомитет СНГ.
4.6. Совет подотчетен в своей деятельности Совету глав правительств СНГ. Отчеты о работе Совета рассматриваются в установленном порядке на заседаниях Совета глав правительств СНГ.
V. Финансирование
Расходы, связанные с финансированием проведения заседаний Совета, осуществляются за счет соответствующих органов государственной власти принимающего государства-участника Соглашения. Расходы на командирование членов Совета и участников заседания осуществляются направляющими органами государственной власти и организациями государств-участников Соглашения.
VI. Заключительные положения
6.1. Рабочим языком Совета является русский язык.
6.2. Совет ежегодно представляет в Исполнительный комитет СНГ информацию о своей деятельности.
Приложение 2
к Соглашению о сотрудничестве
в сфере официальной статистики

4.1. Кеңестің құрамына Келісімге қол қойған ТМД қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерінің басшылары және ТМД Статкомитетінің Төрағасы кіреді.
Кеңестің отырысына оның мүшелерінің орнын басатын тұлғаларды жіберу кезінде олардың құзыреттері Кеңес жұмысының регламентіне сәйкес бекітілген болуы тиіс.
ТМД қатысушылары болып табылмайтын, бірақ Келісімге қол қойған мемлекет өкілдері байқаушылар ретінде Кеңес жұмысына қатысады.
Кеңестің басқа мүшелерімен келісілген Кеңес мүшесінің ұсынысы бойынша Кеңестің отырыстарына халықаралық ұйымдардың, сондай-ақ Келісімнің қатысушылары болып табылмайтын ұлттық статистикалық қызметтерінің өкілдері қатыса алады.
4.2. Кеңеске төрағалық етуді, әдетте, Достастыққа қатысушы мемлекеттер атауларының орыс әліпбиіндегі тәртібімен Келісімге қол қойған ТМД-ға қатысушы әр мемлекеттің атынан оның өкілі кезек-кезек бір жыл бойы жүзеге асырады. Кеңестің алдындағы және кейінгі төрағалары оның тең төрағалары болып табылады. Кеңес төрағасы уақытша болмаған жағдайда, оның міндеттері тең төрағаларының біріне жүктеледі.
4.3. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде жылына бір рет өткізіледі. Кеңес отырыстарын шақыру, оларды өткізу, кворум, оның шешімдерін қабылдау рәсімі, сондай-ақ оның қызметін ұйымдастырудың басқа да мәселелері Кеңес жұмысының регламентінде белгіленеді.
4.4. Кеңестің Төрағасы:
Кеңестің жұмысын басқарады;
Кеңес отырыстарын өткізеді және ол қабылдаған құжаттарға қол қояды;
Кеңес мүшелерінен Кеңестің шешімдерінің орындалуы бойынша ақпаратты сұратады.
4.5. Кеңес қызметінің ұйымдық-техникалық және ақпараттық қамтамасыз ету бойынша хатшылығының функциялары ТМД Статкомитетіне жүктеледі.
4.6. Кеңес өзінің қызметінде ТМД Үкіметтері басшыларының кеңесіне есеп береді. Кеңестің жұмысы туралы есептер белгіленген тәртіппен ТМД Үкіметтері басшылары кеңесінің отырыстарында қаралады.
V. Қаржыландыру
Кеңес отырыстарының өткізілуін қаржыландыруға байланысты шығыстар қабылдаушы Келісімге қатысушы мемлекеттің мемлекеттік билігінің тиісті органдарының есебінен жүргізіледі. Кеңестің мүшелері мен отырысқа қатысушылардың іссапарларына жұмсалатын шығыстарды мемлекеттік биліктің жіберетін органдары және Келісімге қатысушы мемлекеттердің ұйымдары жүзеге асырады.
VI. Қорытынды ережелер
6.1. Кеңестің жұмыс тілі орыс тілі болып табылады.
6.2. Кеңес өзінің қызметі туралы ақпаратты ТМД Атқарушы комитетіне жыл сайын ұсынады.

от 31 мая 2013 года
ПОЛОЖЕНИЕ
о Межгосударственном статистическом комитете Содружества Независимых Государств
I. Общие положения
1.1. Межгосударственный статистический комитет Содружества Независимых Государств (далее – Статкомитет СНГ) является межгосударственным органом, осуществляющим координацию деятельности национальных статистических служб в части, касающейся подготовки статистической информации, аналитических, информационных материалов высшим органам законодательной и исполнительной власти государств-участников Соглашения о сотрудничестве в сфере официальной статистики от 31 мая 2013 года (далее – Соглашение), средствам массовой информации и общественности, высшим и другим органам Содружества, разработки методологических материалов, способствует развитию информационного обмена, углублению анализа социально-экономического развития государств-участников Соглашения и выработки общих рекомендаций в сфере официальной статистики.
1.2. В своей деятельности Статкомитет СНГ руководствуется Уставом Содружества Независимых Государств, решениями Совета глав государств, Совета глав правительств, Экономического совета СНГ, Совета руководителей статистических служб государств-участников Содружества Независимых Государств, Соглашением между Правительством Российской Федерации и Межгосударственным статистическим комитетом Содружества Независимых Государств об условиях пребывания Межгосударственного статистического комитета Содружества Независимых Государств на территории Российской Федерации от 26 февраля 1996 года, а также настоящим Положением.
1.3. Статкомитет СНГ, взаимодействуя с Советом руководителей статистических служб государств-участников Содружества Независимых Государств, принимает участие в выработке согласованных принципов и правил сотрудничества в области официальной статистики государств-участников Соглашения, способствует практической реализации исполнения решений, принятых Советом глав государств, Советом глав правительств и Экономическим советом СНГ.
1.4. Статкомитет СНГ подотчетен Совету глав правительств СНГ, Совету руководителей статистических служб государств-участников Содружества Независимых Государств (далее – Совет) и осуществляет свою деятельность в тесном взаимодействии с Исполнительным комитетом СНГ, национальными статистическими службами.
1.5. Статкомитет СНГ пользуется правами юридического лица на территории Российской Федерации, обладает обособленным имуществом, находится на самостоятельном балансе, имеет расчетные и другие счета в обслуживающих учреждениях банков, а также печать установленного образца со своим наименованием, использует на официальных бланках эмблемы Содружества Независимых Государств и Статкомитета СНГ, выступает истцом и ответчиком в судах, несет имущественную ответственность согласно законодательству Российской Федерации.
Статкомитет СНГ не является самостоятельным субъектом международного права и не уполномочен заключать от своего имени международные договоры.

2013 жылғы 31 мамырдағы
Ресми статистика саласындағы
ынтымақтастық туралы
келісімге
2-қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Мемлекетаралық статистикалық комитеті туралы ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1.1. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Мемлекетаралық статистикалық комитеті (бұдан әрі – ТМД Статкомитеті) 2013 жылғы 31 мамырдағы Ресми статистика саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге (бұдан әрі – Келісім) қатысушы мемлекеттердің заң шығару және атқарушы билігінің жоғары органдарына, бұқаралық ақпарат құралдары мен жұртшылыққа, Достастықтың жоғарғы және басқа органдарына статистикалық ақпаратты, талдамалық, ақпараттық материалдарды дайындауға, әдіснамалық мәліметтерді әзірлеуге қатысты бөлігінде ұлттық статистикалық қызметтер қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекетаралық орган болып табылады және ақпараттық алмасуды дамытуға, Келісімге қатысушы мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуының талдауын күшейтуге және ресми статистика саласындағы жалпы ұсынымдарды тұжырымдауға ықпал етеді.
1.2. Өз қызметінде ТМД Статкомитеті Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Жарғысын, ТМД Мемлекет басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің, Экономикалық кеңесінің, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерінің басшылары кеңесінің шешімдерін, 1996 жылы 26 ақпандағы Ресей Федерациясының аумағында Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Мемлекетаралық статистикалық комитетінің орналасу жағдайлары бойынша Ресей Федерациясының Үкіметі және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Мемлекетаралық статистикалық комитеті арасындағы келісімді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
1.3. ТМД Статкомитеті Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерінің басшылары кеңесімен өзара іс-қимыл жасай отырып, Келісімге қатысушы мемлекеттердің ресми статистика саласындағы ынтымақтастығының келісілген қағидаттары мен қағидаларын әзірлеуге қатысады, ТМД Мемлекеттер басшыларының кеңесі, Үкімет басшыларының кеңесі, Экономикалық кеңесі қабылдаған шешімдерді практикалық жүзеге асыруға ықпал етеді.
1.4. ТМД Статкомитеті ТМД үкіметтері басшылары кеңесіне, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің Статистикалық қызметі басшыларының кеңесіне (бұдан әрі – Кеңес) есеп береді және өз қызметін ТМД Атқарушы комитетімен, ұлттық статистика қызметтерімен тығыз өзара іс-қимылда іске асырады.
1.5. ТМД Статкомитеті Ресей Федерациясы аумағында заңды тұлға құқықтарын пайдаланады, оқшауланған мүлкі болады, дербес баланста болады, банктердің қызмет көрсететін мекемелерінде есеп айыру және басқа шоттары, сондай-ақ өз атауы көрсетілген белгіленген үлгідегі мөрі бар, ресми бланкілерде Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы және ТМД Статистикалық комитеті эмблемасын қолданады, соттарда талап қоюшы және жауапкер ретінде танылады, Ресей Федерациясы заңнамасына сәйкес мүліктік жауапкершілікке ие.
ТМД Статкомитеті халықаралық құқықтың дербес субъектісі болып табылмайды және өз атынан халықаралық шарттарды жасасуға уәкілетті емес.

1.6. Статкомитет СНГ участвует в международной статистической деятельности как официальный член Комитета по координации статистической деятельности ООН, постоянный наблюдатель Статистической комиссии ООН, Конференции европейских статистиков Европейской экономической комиссии ООН, Бюро Конференции европейских статистиков, Комитета по статистике экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана ООН, сотрудничает со статистическими службами системы ООН и ее специализированными учреждениями, Европейским союзом, Организацией экономического сотрудничества и развития, Международным валютным фондом, Международным банком реконструкции и развития, иными международными организациями.
II. Функции Статкомитета СНГ
Основными функциями Статкомитета СНГ являются:
обеспечение практической реализации согласованных принципов и правил сотрудничества в области официальной статистики государств-участников Соглашения;
содействие реформированию государственной статистики в государствах-участниках Соглашения применительно к осуществляемым социально-экономическим преобразованиям и общепринятой в международной практике системе учета и статистики;
практическая реализация межгосударственных программ и совместных проектов в сфере официальной статистики государств-участников Соглашения;
содействие расширению взаимодействия статистических служб государств-участников Соглашения, развитие многостороннего обмена статистической информацией и общего информационно-статистического пространства в рамках СНГ;
анализ тенденций экономического развития и интеграционных процессов в СНГ;
разработка модельной статистической методологии, базирующейся на соответствующих международных правилах и стандартах;
оказание помощи по внедрению рекомендуемых методологических разработок по организации официальной статистики в государствах-участниках Соглашения;
взаимодействие со статистическими службами государств-участников Соглашения в организации обучения кадров, проведения семинаров и других мероприятий, связанных с реформированием государственной статистики;
межгосударственный обмен статистической информацией и ее публикация в соответствии с ежегодными программами работ Статкомитета СНГ;
создание, обеспечение функционирования и систематическая актуализация общей статистической базы государств-участников Соглашения, характеризующей межгосударственные связи и социально-экономическое положение государств-участников Соглашения;
изучение статистических показателей, характеризующих социально-экономическое развитие государств-участников Соглашения, их взаимодействия и сотрудничества в ходе интеграции в мировую экономику;
информационное взаимодействие с Экономическим советом СНГ, Исполнительным комитетом СНГ, Секретариатом Совета Межпарламентской Ассамблеи государств-участников СНГ и другими органами Содружества;
осуществление международного статистического сотрудничества, участие в работе международных статистических организаций;
участие в международных статистических проектах;
содействие внедрению передовых информационных технологий в государственной статистике, обеспечивающих их совместимость в рамках СНГ;
подготовка проектов текущих и перспективных планов работы Совета и Статкомитета СНГ для обсуждения и утверждения их на заседаниях Совета;
подготовка и распространение аналитических и информационно-прогностических материалов об общей экономической ситуации, динамике и тенденциях экономического сотрудничества государств-участников Соглашения на бумажных и электронных носителях в виде бюллетеней, докладов, сборников, а также размещение информационно-статистических материалов на официальном сайте Статкомитета СНГ.
III. Права Статкомитета СНГ
Статкомитет СНГ для выполнения возложенных на него функций имеет право:
получать на безвозмездной основе в порядке и на условиях, не противоречащих законодательству государств, от соответствующих органов государств-участников Соглашения статистическую информацию в порядке межгосударственного обмена для создания общей статистической базы данных и нормативные правовые акты, регулирующие деятельность в сфере официальной статистики;
организовывать при необходимости совещания экспертов государств-участников СНГ по вопросам, входящим в компетенцию Статкомитета СНГ;
вносить в установленном порядке предложения по вопросам, требующим решения Совета глав государств, Совета глав правительств и Экономического совета СНГ;
согласовывать с Советом, статистическими службами государств-участников Соглашения проведение общих статистических работ в государствах-участниках Соглашения;
принимать решения по иным вопросам, входящим в его компетенцию.
IV. Состав Статкомитета СНГ

1.6. ТМД Статкомитеті БҰҰ Статистикалық қызметін үйлестіру комитетінің ресми мүшесі ретінде, БҰҰ Статистикалық комиссиясының, БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясының Еуропалық статистиктер конференциясының, Еуропалық статистиктер конференциясы Бюросының, БҰҰ Азия және Тынық мұхиты үшін экономикалық және әлеуметтік комиссиясы Статистика комитетінің тұрақты бақылаушысы ретінде халықаралық статистикалық қызметке қатысады, БҰҰ жүйесіндегі статистикалық қызметтермен және оның мамандандырылған мекемелерімен, Еуропалық одақпен, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен, Халықаралық валюта қорымен, Халықаралық қайта құру және даму банкімен, басқа да халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық жасайды.
II. ТМД Статкомитетінің функциялары
ТМД Статкомитетінің негізгі функциялары:
Келісімге қатысушы мемлекеттердің ресми статистика саласындағы ынтымақтастығының келісілген қағидаттары мен қағидаларының практикада іске асырылуын қамтамасыз ету;
жүзеге асырылып жатқан әлеуметтік-экономикалық қайта құруларға және халықаралық практикада жалпы қабылданған есеп және статистика жүйесіне сәйкес Келісімге қатысушы мемлекеттердегі мемлекеттік статистиканы реформалауға жәрдемдесу;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің ресми статистика саласындағы мемлекетаралық бағдармалар мен бірлескен жобаларын практикалық іске асыру;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерінің өзара іс-қимылын кеңейтуде ықпал ету, ТМД шеңберінде статистикалық ақпараттың көпжақты алмасуын және ортақ ақпараттық-статистикалық кеңістікті дамыту;
ТМД-дағы экономикалық даму үрдістерін және интеграциялық процестерді талдау;
тиісті халықаралық қағидалар мен стандарттарға негізделген модельдік статистикалық әдіснаманы әзірлеу;
Келісімге қатысушы мемлекеттердегі ресми статистиканы ұйымдастыру бойынша ұсынылатын әдіснамалық әзірлемелерді енгізуге көмек көрсету;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерімен кадрларды оқытуды ұйымдастыру, мемлекеттік статистиканы реформалаумен байланысты семинарларды және тағы басқа іс-шараларды өткізу бойынша өзара іс-қимыл жасау;
статистикалық ақпаратпен мемлекетаралық алмасу және ТМД Статкомитетінің жыл сайынғы бағдарламаларына сәйкес оны жариялау;
мемлекетаралық байланыстарды және Келісімге қатысушы мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық жағдайын сипаттайтын Келісімге қатысушы мемлекеттердің ортақ статистикалық базасын құру, жұмыс істеуін қамтамасыз ету және жүйелі түрде өзектілендіру;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуын, олардың әлемдік экономикаға интеграциясы барысындағы өзара іс-қимылын және ынтымақтастығын сипаттайтын статистикалық көрсеткіштері зерделеу;
ТМД Экономикалық кеңесімен, ТМД Атқарушы комитетімен, ТМД қатысушы мемлекеттерінің Парламентаралық ассамблеясы кеңесінің хатшылығымен және Достастықтың басқа да органдарымен ақпараттық өзара іс-қимыл жасау;
халықаралық статистикалық ынтымақтастықты жүзеге асыру, халықаралық статистикалық ұйымдардың жұмысына қатысу;
халықаралық статистикалық жобаларға қатысу;
ТМД шеңберінде үйлесімділігін қамтамасыз ететін озық ақпараттық технологияларды мемлекеттік статистикаға енгізуге ықпал ету;
Кеңес отырыстарында талқылау және бекіту үшін Кеңес және ТМД Статкомитеті жұмыстарының ағымдағы және перспективті жоспарларының жобаларын дайындау;
Келісімге қатысушы мемлекеттердің жалпы экономикалық жағдайы, экономикалық ынтымақтастығының серпіні мен үрдістері туралы қағазда және электрондық жеткізгіште бюллетеньдер, баяндамалар, жинақтар түрінде талдамалық және ақпараттық-болжамды материалдарды даярлау және тарату, сондай-ақ ақпараттық-статистикалық материалдарды ТМД Статкомитетінің ресми сайтында орналастыру болып табылады.
III. ТМД Статкомитетінің құқықтары
ТМД Статкомитеті өзіне жүктелген функцияларды орындау үшін:
деректердің статистикалық ортақ қорын құру үшін Келісімге қатысушы мемлекеттердің тиісті органдарынан, мемлекеттердің заңнамасына қайшы келмейтін тәртіппен және шарттарда статистикалық ақпаратты және ресми статистика саласындағы қызметті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді мемлекетаралық алмасу тәртібімен ақысыз негізде алуға;
қажет болған жағдайда ТМД Статкомитетінің құзіретіне кіретін мәселелер бойынша ТМД-ға қатысушы мемлекеттер сарапшыларының кеңесін ұйымдастыруға;
Мемлекет басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің және ТМД Экономикалық кеңесінің шешімін талап ететін мәселелер бойынша белгіленген тәртіппен ұсыныстар енгізуге;
Келісімге қатысушы мемлекеттерде ортақ статистикалық жұмыстарды жүргізуді Кеңеспен, Келісімге қатысушы мемлекеттердің статистикалық қызметтерімен келісуге;
өз құзіретіне кіретін өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға құқылы.
IV. ТМД Статкомитетінің құрамы

4.1. Руководство Статкомитетом СНГ осуществляют Председатель и его заместители из граждан государств-участников СНГ, назначаемые сроком на три года.
4.1.1. Председатель Статкомитета СНГ избирается Советом и утверждается Советом глав правительств СНГ. Председатель Статкомитета СНГ является членом Совета.
4.1.2. Назначение на должности заместителей Председателя Статкомитета СНГ производится приказом Председателя Статкомитета СНГ после одобрения кандидатур на заседании Совета.
4.2. Председатель Статкомитета СНГ:
организует работу Статкомитета СНГ, издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию;
распределяет обязанности между заместителями Председателя;
представляет Статкомитет СНГ в международных организациях;
утверждает структуру и штатное расписание Статкомитета СНГ в пределах численности и фонда оплаты труда, установленных Советом глав государств и Советом глав правительств СНГ;
утверждает порядок приема на должности и прохождения службы, аттестации и увольнения, не противоречащий законодательству государства пребывания;
утверждает положения о структурных подразделениях;
утверждает правила внутреннего распорядка;
назначает и освобождает от должности сотрудников Статкомитета СНГ;
заключает от имени Статкомитета СНГ хозяйственные и иные договоры по вопросам, входящим в его компетенцию.
4.3. Заместители Председателя Статкомитета СНГ осуществляют свою деятельность в соответствии с распределением обязанностей.
4.4. Сотрудники Статкомитета СНГ приравниваются к международным служащим, назначаются из граждан государств-участников СНГ на штатные должности в порядке найма с оформлением трудовых договоров в соответствии с законодательством о труде государства местопребывания Статкомитета СНГ. Их статус, права и обязанности определяются Соглашением о правовом статусе должностных лиц и сотрудников органов Содружества Независимых Государств от 25 апреля 2003 года.
4.5. Сотрудники Статкомитета СНГ при исполнении официальных функций не могут представлять интересы своих государств, запрашивать или получать указания от органов власти или официальных лиц государств-участников СНГ, а также от властей государств, не являющихся участниками Содружества Независимых Государств.
4.6. Условия оплаты труда, социального и медицинского обеспечения сотрудников Статкомитета СНГ определяются решениями Совета глав правительств СНГ.
4.7. Пенсионное обеспечение сотрудников Статкомитета СНГ, а также зачет времени работы в Статкомитете СНГ в их трудовой стаж осуществляются в порядке и на условиях, установленных законодательством государства, гражданами которого они являются.
V. Организация работы

4.1. ТМД Статкомитетіне ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің азаматтарынан үш жылдық мерзімге тағайындалатын Төраға және оның орынбасарлары басшылық етеді.
4.1.1. ТМД Статкомитетінің Төрағасын Кеңес сайлайды және ТМД Үкімет басшыларының кеңесі бекітеді. ТМД Статкомитетінің Төрағасы Кеңестің мүшесі болып табылады.
4.1.2. ТМД Статкомитеті Төрағасының орынбасарларын лауазымдарға тағайындау ТМД Статкомитеті Төрағасының бұйрығымен Кеңес отырысында кандидатуралар мақұлданғаннан кейін жүргізіледі.
4.2. ТМД Статкомитетінің Төрағасы:
ТМД Статкомитетінің жұмысын ұйымдастырады, бұйрық шығарады және өз құзіретіне кіретін мәселелер бойынша нұсқаулар береді;
Төраға орынбасарларының арасында міндеттерді бөледі;
халықаралық ұйымдарда ТМД Статкомитетінің мүддесін білдіреді;
Мемлекет басшыларының кеңесі және ТМД Үкімет басшыларының кеңесі белгілеген саны мен еңбекақы төлеу қоры шеңберінде ТМД Статкомитетінің құрылымын және штат кестесін бекітеді;
орналасқан мемлекеттің заңнамасына қайшы келмейтін лауазымға қабылдау және қызмет атқару, аттестациядан өткізу және жұмыстан босату тәртібін бекітеді;
құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерді бекітеді;
ішкі тәртіп қағидаларын бекітеді;
ТМД Статкомитетінің қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және босатады;
ТМД Статкомитетінің атынан шаруашылық және өз құзіретіне кіретін мәселелер бойынша өзге де шарттарды жасайды.
4.3. ТМД Статкомитетінің орынбасарлары өз қызметін міндеттердің үлестірілуіне сәйкес жүзеге асырады.
4.4. ТМД Статкомитетінің қызметкерлері халықаралық қызметкерлерге теңестіріледі, штаттық лауазымдарға ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің азаматтарынан ТМД Статкомитеті орналасқан мемлекеттің еңбек туралы заңнамасына сәйкес еңбек шарттарын ресімдеу арқылы жалдау тәртібімен тағайындалады. Олардың мәртебесі, құқықтары және міндеттері 2003 жылғы 25 сәуірдегі Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы органдарының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің құқықтық мәртебесі туралы келісімде айқындалады.
4.5. ТМД Статкомитетінің қызметкерлері ресми функцияларды орындау кезінде өз мемлекеттерінің мүдделерін білдіре алмайды, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің билік органдарынан немесе ресми тұлғаларынан, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушылар болып табылмайтын мемлекеттердің билігінен нұсқау сұрай алмайды немесе бере алмайды.
4.6. ТМД Статкомитеті қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу, әлеуметтік және медициналық қамтамасыз ету жағдайлары ТМД Үкімет басшыларының кеңесі шешімдерімен айқындалады.
4.7. ТМД Статкомитетінің қызметкерлерін зейнетақымен қамсыздандыру, сондай-ақ ТМД Статкомитетіндегі жұмыс уақыты олардың еңбек өтілі есебіне жазылуы өздері азаматы болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылады.
V. Жұмысты ұйымдастыру

5.1. Статкомитет СНГ организует свою работу в порядке, определяемом Регламентом работы и настоящим Положением.
5.2. Текущая деятельность Статкомитета СНГ осуществляется в соответствии с его ежегодными программами статистических работ.
5.3. Статкомитет СНГ осуществляет функции секретариата Совета по его организационно-техническому и информационному обеспечению.
5.4. Статкомитет СНГ устанавливает правила внутреннего трудового распорядка и осуществляет финансово-хозяйственную деятельность в соответствии с законодательством Российской Федерации и решениями Совета глав государств, Совета глав правительств и Экономического совета СНГ.
5.5. Финансовое обеспечение деятельности Статкомитета СНГ осуществляется за счет долевых взносов государств-участников СНГ из единого бюджета органов СНГ, утверждаемого Советом глав правительств СНГ.
5.6. Бюджетная смета расходов на содержание Статкомитета СНГ утверждается Председателем Статкомитета СНГ в пределах средств, предусмотренных Статкомитету СНГ в едином бюджете органов СНГ на соответствующий финансовый год.
5.7. Дополнительным источником финансирования деятельности Статкомитета СНГ могут быть внебюджетные средства, поступающие из внебюджетных источников, порядок формирования и использования которых определяется решением Совета глав правительств СНГ.
5.8. Ревизии финансово-хозяйственной деятельности Статкомитета СНГ проводятся представителями государств-участников Соглашения по распоряжению Председателя Совета глав правительств СНГ не реже одного раза в два года. Результаты ревизии представляются на рассмотрение Совета глав правительств СНГ.
5.9. Статкомитет СНГ обеспечивается служебными помещениями и имуществом в порядке и на условиях, определяемых по соглашению с Российской Федерацией.
5.10. Для рассмотрения методологических вопросов при Статкомитете СНГ функционирует Методологический совет, положение о котором утверждается Советом.
VI. Заключительные положения
6.1. Рабочим языком Статкомитета СНГ является русский язык.
6.2. Статкомитет СНГ размещается в городе Москве, Российская Федерация. Условия пребывания Статкомитета СНГ в Российской Федерации определяются Соглашением между Правительством Российской Федерации и Статкомитетом СНГ.

5.1. ТМД Статкомитеті өзінің жұмысын Жұмыс регламентінде және осы Ережеде белгіленген тәртіппен ұйымдастырады.
5.2. ТМД Статкомитетінің ағымдағы қызметі оның статистикалық жұмыстарының жылдық бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
5.3. ТМД Статкомитеті Кеңес хатшылығының ұйымдық-техникалық және ақпараттық қамтамасыз ету бойынша функцияларын жүзеге асырады.
5.4. ТМД Статкомитеті Ресей Федерациясының заңнамасына және ТМД Мемлекет басшылары кеңесінің, Үкімет басшылары кеңесінің және Экономикалық кеңесінің шешімдеріне сәйкес ішкі жұмыс тәртібінің қағидаларын белгілейді және қаржы-шаруашылық қызметін жүзеге асырады.
5.5. ТМД Статкомитеті қызметін қаржылай қамтамасыз ету ТМД Үкімет басшылары кеңесі бекітілген ТМД органдарының бірыңғай бюджетінен ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің іскерлік жарналары есебінен жүзеге асырылады.
5.6. ТМД Статкомитетін ұстауға жұмсалатын шығындардың бюджеттік сметасын ТМД органдарының бірыңғай бюджетінде ТМД Статкомитетіне көзделген қаржы шеңберінде ТМД Статкомитетінің Төрағасы тиісті қаржы жылына бекітеді.
5.7. ТМД Статкомитеті қызметін қосымша қаржыландыру көзі бюджеттен тыс көздерден түсетін бюджеттен тыс қаражат болуы мүмкін, оларды қалыптастыру және қолдану тәртібі ТМД Үкімет басшылары кеңесінің шешімімен айқындалады.
5.8. Келісімге қатысушы мемлекеттер өкілдері екі жылда кемінде бір рет ТМД Үкімет басшыларының кеңесі Төрағасының өкімі бойынша ТМД Статкомитетінің қызметін қаржы-шаруашылық тексеруді өткізеді. Тексеру нәтижелері ТМД Үкімет басшылары кеңесіне қарауға ұсынылады.
5.9. ТМД Статкомитеті қызметтік үй-жайлармен және мүлікпен Ресей Федерациясымен келісу бойынша айқындалатын тәртіппен және шарттарда қамтамасыз етіледі.
5.10. Әдістемелік мәселелерді қарау үшін ТМД Статкомитеті жанындағы Әдістемелік кеңес жұмыс істейді, ол туралы ережені Кеңес бекітеді.
VI. Қорытынды ережелер
6.1. ТМД Статкомитетінің жұмыс тілі орыс тілі болып табылады.
6.2. ТМД Статкомитеті Ресей Федерациясының Мәскеу қаласында орналасады. ТМД Статкомитетінің Ресей Федерациясында орналасу шарттары Ресей Федерациясы Үкіметі және ТМД Статкомитеті арасындағы Келісімге сәйкес айқындалады.