О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 203 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" на 2015 – 2024 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2020 года № 354
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 203 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" на 2015 – 2024 годы" следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2015 – 2024 годы";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Стратегию развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2015 – 2024 годы";
в Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" на 2015 – 2024 годы", утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Стратегия развития акционерного общества "Национальная компания "QazExpoCongress" на 2015 – 2024 годы";
в разделе 1. "Анализ текущего состояния компании":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Акционерное общество "Национальная компания "QazExpoCongress" (далее – Общество) создано в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 2013 года № 11 "О создании акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017".";
в разделе 2. "Миссия и видение":
подраздел "Миссия" изложить в следующей редакции:
"Миссия.
Создать современное деловое пространство, продвигающее передовые практики в сфере финансовой, образовательной, конгрессно-выставочной, инновационной деятельности и развитие торговой инфраструктуры в Казахстане.";
подраздел "Видение" изложить в следующей редакции:
"Видение.
Клиентоориентированная организация с гибкой системой управления, предоставляющая необходимую инфраструктуру и услуги для обеспечения успешного развития товаропроводящей системы и бизнеса.";
в разделе 3. "Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и их ожидаемые результаты":
часть первую изложить в следующей редакции:
"Исходя из миссии и видения, с учетом проведенного анализа внешней и внутренней среды, выделены следующие шесть стратегических направлений развития Общества:
1) управление объектами и имуществом, включая коммерциализацию сервисных услуг;

"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 - 2024 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 203 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 4 маусымдағы № 354 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 203 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға арналған даму стратегиясы бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға арналған даму стратегиясында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға арналған даму стратегиясы";
"Компанияның ағымдағы жай-күйін талдау" деген 1-бөлімде:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы" (бұдан әрі – Қоғам) "Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 15 қаңтардағы № 11 қаулысына сәйкес құрылды.";
"Миссиясы және пайымы" деген 2-деген бөлімде:
"Миссиясы" деген кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Миссиясы
Қазақстанда қаржы, білім беру, конгресс-көрме, инновация қызметі саласында озық практикаларды ілгерілететін қазіргі заманғы іскери кеңістік құру және сауда инфрақұрылымын дамыту.";
"Пайымы" деген кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Пайымы
Тауар өткізу жүйесі мен бизнестің табысты дамуын қамтамасыз ету үшін қажетті инфрақұрылым мен көрсетілетін қызметтерді ұсынатын икемді басқару жүйесі бар, клиентке бағдарланған ұйым.";
"Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, түйінді көрсеткіштері және күтілетін нәтижелері" деген 3-бөлімде:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сыртқы және ішкі ортаға жүргізілген талдауды ескере отырып, миссиясы мен пайымының негізінде Қоғамды дамытудың мынадай алты стратегиялық бағыты айқындалды:
1) сервистік қызметтерді коммерцияландыруды қоса алғанда, объектілер мен мүлікті басқару;

2) проведение КВМ и участие в международных мероприятиях;
3) обеспечение функционирования сферы "Нур-Алем", как символа нового делового центра и точки притяжения туристов;
4) реализация инвестиционных проектов;
5) устойчивое развитие Общества;
6) строительство и управление оптово-распределительными центрами (далее – ОРЦ).
Сфера "Нур-Алем" – важнейший объект наследия Выставки и хорошо узнаваемый символ нового делового центра города Нур-Султана. Его успешное функционирование является одним из приоритетов развития Общества.
Управление объектами и имуществом – естественное ключевое направление деятельности, напрямую вытекающее из характера основных активов Общества и одобренной концепции послевыставочного использования объектов ЭКСПО-2017.
Проведение КВМ и участие в международных мероприятиях позволит эффективно использовать как имеющуюся инфраструктуру, так и накопленный опыт сотрудников Общества на благо развития делового центра города Нур-Султана и экономики Казахстана в целом.
Реализация инвестиционных проектов – направление, которое позволит в полной мере реализовать потенциал имеющихся земельных активов Общества.
Устойчивое развитие позволит Обществу внедрить принципы ответственного ведения бизнеса и повысить инновационный потенциал, содействовать экономическому росту и обеспечить экологическое, а также социальное благополучие в Обществе.
Строительство ОРЦ имеет государственное значение и позволит обеспечить оптимальное товародвижение от отечественного производителя до полки, в том числе снизить непроизводственные потери сельхозтоваропроизводителей, гарантировать сбыт продукции и исключить неэффективных оптовых перекупщиков, а также обеспечить эффективные межрегиональные перетоки товаров.
Перечисленные стратегические направления представляют собой развитие второго из двух стратегических направлений, предусмотренных предыдущей версией стратегии Общества, а именно "Обеспечить максимально эффективное использование и развитие материальной, технологической и других составляющих наследия ЭКСПО-2017 в интересах развития города Нур-Султана, Казахстана и мировой экономики в целом".
При этом стоит отметить, что роль Общества по созданию и развитию инновационной инфраструктуры актуализирована с учетом начала реализации ряда инициатив, таких как МФЦА, Astana Hub, IT-университет, МЦЗТИП. Роль Общества состоит в том, что данные инициативы являются его якорными арендаторами.
Предложенные направления развития Общества соответствуют государственным стратегическим документам. Общими чертами стратегических документов являются построение экспортоориентированной экономики, развитие человеческого потенциала и следование новейшим трендам цифровизации. Концепция развития нового делового центра на базе активов ЭКСПО-2017 направлена на решение этих задач.
Функционирование сферы "Нур-Алем" напрямую связано с развитием человеческого потенциала в направлении адаптации людей к условиям новой экономики и зеленой энергетики. Кроме того, сфера "Нур-Алем – яркий символ нового делового центра, способствующий привлечению инвесторов и технологических компаний к возможностям ведения бизнеса в городе Нур-Султане и Казахстане.
Предоставление площадей для размещения якорных арендаторов также является элементом реализации стратегических инициатив государства, поскольку МФЦА, Astana Hub, IT-университет, МЦЗТИП представляют собой конкретные инициативы, развивающие финансовый сектор, инновационные направления и цифровизацию, также человеческий капитал в этих направлениях.
Проведение КВМ и культурно-развлекательных мероприятий, а также участие в международных мероприятиях призваны поддерживать развитие экономики, казахстанского бизнеса, привлечение новых инвесторов и технологических партнеров, формирование связей между различными участниками новой экономики, обеспечение комфортных условий с точки зрения прозрачности действий государства и информированности существующих и новых участников экономической деятельности о возможностях и условиях ведения бизнеса в Казахстане. Эти цели также соответствуют государственным стратегическим инициативам.

2) ККІ өткізу және халықаралық іс-шараларға қатысу;
3) "Нұр-Әлем" сферасының жаңа іскерлік орталық символы және туристерді тарту нүктесі ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
4) инвестициялық жобаларды іске асыру;
5) Қоғамның орнықты дамуы;
6) көтерме-тарату орталықтарын (бұдан әрі – КТО) салу және басқару.
"Нұр-Әлем" сферасы – Көрме мұрасының аса маңызды объектісі және Нұр-Сұлтан қаласының жаңа іскерлік орталығының жақсы танымал символы болып табылады. Оның табысты жұмыс істеуі Қоғам дамуының басты басымдықтарының бірі болып табылады.
Объектілер мен мүлікті басқару – бұл Қоғамның негізгі активтерінің сипатына және ЭКСПО-2017 объектілерін көрмеден кейінгі пайдаланудың мақұлданған тұжырымдамасына тікелей байланысты қызметтің түйінді бағыты болып табылады.
ККІ өткізу және халықаралық іс-шараларға қатысу Нұр-Сұлтан қаласының іскерлік орталығын және тұтастай алғанда, Қазақстан экономикасын дамыту жолында Қоғамның қолданыстағы инфрақұрылымын да, қызметкерлерінің жинақталған тәжірибесін де тиімді пайдалануға мүмкіндік береді.
Қоғамның иелігіндегі жер активтерінің әлеуетін толыққанды іске асыруға мүмкіндік беретін бағыт – инвестициялық жобаларды іске асыру.
Орнықты даму Қоғамға бизнесті жауапты жүргізу қағидаттарын енгізуге және оның инновациялық әлеуетін арттыруға, экономикалық өсуге жәрдемдесуге және Қоғамдағы экологиялық, сондай-ақ әлеуметтік әл-ауқатты қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
КТО құрылысының мемлекеттік маңызы бар және отандық өндірушіден сөреге дейін оңтайлы тауар қозғалысын қамтамасыз етуге, оның ішінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өндірістік емес шығындарын азайтуға, өнімді өткізуге кепілдік беруге және тиімсіз көтерме алыпсатарлардан аулақтауға, сондай-ақ тиімді өңіраралық тауарлар ағынын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Аталған стратегиялық бағыттар Қоғам стратегиясының алдыңғы нұсқасында көзделген екі стратегиялық бағыттың екіншісін, атап айтқанда: "Нұр-Сұлтан қаласының, Қазақстанның және жалпы әлемдік экономиканың даму мүдделері үшін ЭКСПО-2017 мұрасының материалдық, технологиялық және басқа құрамдауыштарын барынша тиімді пайдалану және дамыту" бағытын дамытуға сайып келеді.
Бұл ретте АХҚО, Astana Hub, IT-университеті, ХЖТИЖО секілді бірқатар бастамаларды іске асыру басталғанын ескерсек, инновациялық инфрақұрылымды құру және дамыту бойынша Қоғамның рөлі жанданғанын атап өткен жөн. Қоғамның рөлі – аталған бастамалар оның зәкірлі жалға алушылары болып табылатындығы.
Қоғамды дамытудың ұсынылған бағыттары мемлекеттік стратегиялық құжаттарға сәйкес келеді. Стратегиялық құжаттардың ортақ сипаты экспортқа бағдарланған экономика құру, адами капиталды дамыту және цифрландырудың соңғы трендтерін ұстану болып табылады. ЭКСПО-2017 активтері негізінде жаңа іскерлік орталықты дамыту тұжырымдамасы осы міндеттерді шешуге бағытталған.
"Нұр-Әлем" сферасының жұмыс істеуі адамдардың жаңа экономика мен жасыл энергетика шарттарына бейімделуі бағытында адами әлеуетті дамытумен тікелей байланысты. Бұдан басқа, "Нұр-Әлем" сферасы – бұл инвесторлар мен технологиялық компанияларды Нұр-Сұлтан қаласында және Қазақстанда бизнесті жүргізу мүмкіндіктеріне тартуға ықпал ететін жаңа іскерлік орталықтың жарқын символы болып табылады.
Зәкірлік жалға алушыларды орналастыру үшін алаң ұсыну да мемлекеттің стратегиялық бастамаларын іске асырудың элементі болып табылады, өйткені АХҚО, Astana Hub, IT-университеті, ХЖТИЖО қаржы секторын, инновациялық бағыттарды және цифрландыруды, сондай-ақ осы бағыттардағы адами капиталды дамытатын нақты бастамаларды сипаттайды.
ККІ және мәдени ойын-сауық іс-шараларын өткізу, сондай-ақ халықаралық іс-шараларға қатысу экономиканы, қазақстандық бизнесті дамытуды, жаңа инвесторлар мен технологиялық әріптестерді тартуды, жаңа экономиканың әртүрлі қатысушылары арасындағы байланыстарды қалыптастыруды, мемлекет іс-қимылының ашықтығы мен экономикалық қызметтің қазіргі және жаңа қатысушыларының Қазақстанда бизнес жүргізу мүмкіндіктері мен шарттары туралы хабардар болуы тұрғысынан қолайлы жағдайларды қамтамасыз етуді қолдауға бағытталған. Бұл мақсаттар мемлекеттік стратегиялық бастамаларға да сәйкес келеді.

В соответствии с Концепцией по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике", утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577, Общество позиционирует себя как организацию, приверженную принципам "зеленой экономики", путем соответствия техническому регламенту ЕвразЭС "О безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий", сертификации объектов по международной системе Building Research Establishment Environmental Assessment Method (далее – BREEAM), продвижения "зеленых" технологий и энергии будущего.
Целями проекта развития сети ОРЦ являются обеспечение сбыта сельскохозяйственной продукции и импортозамещение за счет создания в рамках сети ОРЦ условий для приема, реализации, подработки, первичной переработки и надлежащего хранения сельскохозяйственной продукции, включая оказание внутренней продовольственной помощи и формирование резервов для решения проблемы продовольственной безопасности.
Система стратегических целей по каждому стратегическому направлению, а также соответствующие стратегические задачи и ключевые показатели деятельности (далее – КПД) представлены в следующей таблице и подробнее изложены ниже.";
таблицу 4. Стратегические направления, цели, задачи и КПД изложить в следующей редакции:
"Таблица 4. Стратегические направления, цели, задачи и КПД
СТРАТЕГИЧЕСКОЕ НАПРАВЛЕНИЕ ЦЕЛИ ЗАДАЧИ КПД
Управление объектами и имуществом, включая коммерциализацию сервисных услуг
1
Выручка от сдачи офисной и торговой недвижимости в аренду 11,1 млрд тенге в 2024 г.
Усиление процессов маркетинга и продаж и взаимоотношения с клиентами
Выручка по направлению – 11,1 млрд тенге к 2024 г.
Внедрение процессов управления жизненным циклом активов
Обеспечение передачи процессов по управлению объектами в аутсорсинг
Проведение КВМ и участие в международных мероприятиях
2
Выручка от проведения КВМ 7,4 млрд тенге в 2024 г.
Формирование и управление портфелем мероприятий
Выручка по направлению – 7,4 млрд тенге в 2024 г.
Внедрение модели управления площадками для КВМ
3
Участие в международных выставках, в том числе на выставках ЭКСПО 2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес и ЭКСПО 2025 Осака
Обеспечение успешного участия на специализированных и мировых выставках ЭКСПО, в том числе ЭКСПО 2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес, ЭКСПО 2025 Осака
Количество посетителей Казахстанского павильона на специализированных выставках ЭКСПО – не менее 1 млн человек
Обеспечение вовлечения Общества в международные мероприятия, на которых участвуют казахстанские государственные и квазигосударственные структуры

Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдамасына сәйкес ЕурАзЭҚ-тың "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне сәйкес келуі, объектілерді Building Research Establishment Environmental Assessment Method (бұдан әрі – BREEAM) халықаралық жүйеcі бойынша сертификаттау, жасыл технологияларды және болашақтың энергиясын ілгерілету жолымен Қоғам өзін "жасыл экономиканың" қағидаттарын ұстанатын ұйым ретінде позициялайды.
КТО желісін дамыту жобасының мақсаты ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізуді қамтамасыз ету және КТО желісі шеңберінде ішкі азық-түлік көмегін көрсету мен азық-түлік қауіпсіздігі проблемаларын шешу үшін резервтерді қалыптастыруды қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін қабылдау, өткізу, өңдеу, бастапқы өңдеу және тиісінше сақтау үшін жағдайлар жасау есебінен импортты алмастыру болып табылады.
Әрбір стратегиялық бағыт бойынша стратегиялық мақсаттар жүйесі, сондай-ақ тиісті стратегиялық міндеттер мен қызметтің түйінді көрсеткіштері (бұдан әрі – ҚТК) төмендегі кестеде келтірілген және толық сипатталған.";
"Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер және ҚТК" деген 4-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"4-кесте. Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер және ҚТК
СТРАТЕГИЯЛЫҚ БАҒЫТ
МАҚСАТТАР
МІНДЕТТЕР
ҚТК
Сервистік көрсетілетін қызметтерді коммерцияландыруды қоса алғанда, объектілер мен мүлікті басқару
1
2024 жылы кеңсе және сауда мүлкін жалға беруден түсім 11,1 млрд. теңге
Маркетинг пен сату процестерін және клиенттермен өзара қарым-қатынасты күшейту
Бағыт бойынша түсім – 2024 жылға қарай 11,1 млрд. теңге
Активтердің өмірлік циклін басқару процестерін енгізу
Объектілерді басқару жөніндегі процестерді аутсорсингке беруді қамтамасыз ету
ККІ өткізу және халықаралық іс-шараларға қатысу
2
ККІ өткізуден түскен түсім 7,4 млрд. теңге 2024 жылы
Іс-шаралар портфелін қалыптастыру және басқару
Бағыт бойынша түсім – 2024 жылы 7,4 млрд. теңге
ККІ үшін алаңдарды басқару моделін енгізу
3
Халықаралық көрмелерге, оның ішінде ЭКСПО-2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес және ЭКСПО-2025 Осака көрмелеріне қатысу
ЭКСПО, оның ішінде ЭКСПО 2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес, ЭКСПО 2025 Осака мамандандырылған және әлемдік көрмелерге табысты қатысуды қамтамасыз ету
ЭКСПО-ның мамандандырылған көрмелеріндегі қазақстандық павильонға келушілер саны –кемінде 1 млн. адам
Қазақстандық мемлекеттік және квазимемлекеттік құрылымдар қатысатын халықаралық іс-шараларға қоғамды тартуды қамтамасыз ету

Участие Общества в 2 международных мероприятиях к 2021 г.
Обеспечение функционирования
сферы "Нур-Алем" как символа нового делового центра, точки притяжения туристов
4
Повышение посещаемости сферы до 350 тыс. человек в год к 2024 г.
Создание функции по регулярному обновлению контента сферы "Нур-Алем"
Ежегодное количество посетителей сферы – 350 тыс. человек к 2024 г.
Усиление функции интернет-маркетинга
Внедрение гибкой ценовой политики
5
Достижение доли дополнительной выручки (за исключением билетов) 10% в структуре общих доходов сферы "Нур-Алем" к 2024 г.
Развитие точек розничной торговли
Доля дополнительных доходов (за исключением билетов) в общей выручке сферы "Нур-Алем" – 10% к 2024 г.
Внедрение дополнительных услуг и развлечений
Реализация инвестиционных проектов
6
Получение денежных средств от реализации инвестиционных проектов – 5 млрд тенге к 2024 г.
Реализация инвестиционных проектов с использованием вакантных земельных участков, находящихся на балансе Общества, до 2024 г.
Денежные средства от реализованных инвестиционных проектов в размере 5 млрд тенге к 2024 г.
Мониторинг реализации инвестиционных проектов, достижение полного исполнения обязательств по инвестиционным проектам
Устойчивое развитие Общества
7
Повышение стандартов социальной ответственности
Регулирование социально-трудовых отношений на основе принципа социального партнерства
Степень вовлеченности персонала – 70% к 2024 г.
Формирование системы непрерывной подготовки кадров
Текучесть кадров менее 15% к 2024 г.
8
Достижение операционной безубыточности к 2024 г.
Внедрение системы обслуживания, ориентированного на надежности (RCM)
EBITDA margin Общества >15% в 2024 г.
Внедрение "умных" технологий для сокращения расходов на ресурсы
9
Трансформация Общества к 2020 г.
Внедрение целевой модели бизнес-процессов
Переход к целевой модели бизнес-процессов на 100% к 2021 г.
Усовершенствование организационной структуры
Переход к целевой модели организационной структуры на 100% к 2021 г.
Внедрение оптимизированной системы показателей эффективности деятельности
Строительство и управление ОРЦ
10
Создание товаропроводящей системы на территории Республики Казахстан и за его пределами
Строительство сети ОРЦ
Получение (выделение, отвод и оформление) земельных участков под строительство ОРЦ к 2022 году
Строительство ОРЦ* - 24 ОРЦ к 2023 году
Управление сетью ОРЦ
Привлечение управляющей компании на основе принципов государственно- частного партнерства – не менее 1 оператора к 2023 году
Примечание:
*Строительство включает в себя разработку проектно-сметной документации, экспертизу, бюджетирование, определение подрядчика, строительство ОРЦ.
Ввод в эксплуатацию по мере завершения строительства.";
дополнить подразделом 3.6 следующего содержания:
"3.6 Строительство и управление ОРЦ
На начальном этапе управление деятельностью ОРЦ будет осуществляться обществом. В дальнейшем в целях эффективного совместного управления деятельностью сети ОРЦ предусматривается привлечение частных компаний на основании принципов государственно-частного партнерства.
Данная мера позволит значительно сократить расходы на содержание объектов и эксплуатацию оборудования путем профессиональной оптимизации расходов. При этом, привлекаемая управляющая компания должна обладать уникальным опытом ведения оптово-торговой деятельности и управления оптово-торговой инфраструктурой.
Как показывает мировой опыт, создание товаропроводящей инфраструктуры, состоящей из оптовых сельскохозяйственных рынков, обеспечивает свободный доступ сельхозтоваропроизводителям к рынкам сбыта, гарантирует сохранность, необходимую предпродажную подготовку и обработку продукции, что позволяет повысить качество продукции и своевременную ее реализацию.
Подобное объединение сельскохозяйственных рынков в крупные специализированные центры, именуемые ОРЦ, представляет собой многофункциональные инфраструктурные торгово-логистические комплексы, которые подразделяются на несколько типов в зависимости от основной направленности, такие как хранение, распределение, торговля и их совмещение.
При этом, ОРЦ – это многофункциональный инфраструктурный торгово-логистический комплекс, состоящий из складских помещений, павильонов и других помещений со специальным оборудованием, предназначенных для выполнения закупочных, подготовительных, распределительных и иных операций с продовольственными товарами для их последующей оптовой торговли на внутреннем и внешнем рынках.
В рамках данного направления Общество ставит следующую цель:

Қоғамның 2021 жылға қарай халықаралық 2 іс-шараға қатысуы
"Нұр-Әлем" сферасының жаңа іскерлік орталықтың символы, туристерді тарту нүктесі ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз ету
4
2024 жылға қарай Сфераға келетіндер санын жылына 350 мың. адамға дейін арттыру
"Нұр-Әлем" сферасының контентін үнемі жаңартып тұратын функция құру
2024 жылға қарай Сфераға келушілердің саны – 350 мың. адам
Интернет-маркетинг функциясын күшейту
Икемді баға саясатын енгізу
5
2024 жылға қарай "Нұр-Әлем" сферасындағы жалпы кірістер құрылымында қосымша түсімнің (билеттерді қоспағанда) 10 % үлесіне қол жеткізу
Бөлшек сауда нүктелерін дамыту
"Нұр-Әлем" сферасының жалпы түсіміндегі қосымша кірістің (билеттерді қоспағанда) үлесі – 2024 жылға қарай 10 %
Қосымша көрсетілетін қызметтер мен ойын-сауықтарды енгізу
Инвестициялық жобаларды іске асыру
6
Инвестициялық жобаларды іске асырудан ақша қаражатын алу –2024 жылға қарай 5 млрд. теңге
2024 жылға дейін Қоғам теңгеріміндегі бос жер учаскелерін пайдалану арқылы инвестициялық жобаларды іске асыру
2024 жылға қарай іске асырылған инвестициялық жобалардан 5 млрд. теңге көлемінде ақша қаражаты
Инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингі, инвестициялық жобалар бойынша міндеттемелердің толық орындалуына қол жеткізу
Қоғамның орнықты дамуы
7
Әлеуметтік жауапкершілік стандарттарын жоғарылату
Әлеуметтік әріптестік қағидаты негізінде әлеуметтік-еңбек қатынастарын реттеу
Персоналдың тартылу дәрежесі – 2024 жылға 70 %
Кадрларды үздіксіз даярлау жүйесін қалыптастыру
2024 жылға қарай кадрлардың тұрақтамауы 15 %-дан кем
8
2024 жылға қарай операциялық шығынсыздыққа қол жеткізу
Қызмет көрсетудің сенімділікке бағдарланған жүйесін енгізу (RCM)
Қоғамның EBITDA margin >2024 жылы 15 %
Ресурстарға шығыстарды қысқарту үшін "ақылды" технологияларды енгізу
9
Қоғамның 2020 жылға қарай өзгеруі
Бизнес-процестердің нысаналы моделін енгізу
2021 жылға қарай бизнес-процестердің нысаналы моделіне 100 % көшу
Ұйымдық құрылымды жетілдіру
2021 жылға қарай ұйымдық құрылымының нысаналы моделіне 100 % көшу
Қызмет тиімділігі көрсеткіштерінің оңтайландырылған жүйесін енгізу
КТО салу және басқару
10
Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде тауар өткізу жүйесін құру
КТО желісін салу
2022 жылға қарай КТО құрылысына жер учаскелерін алу (бөлу, беру және ресімдеу)
2023 жылға қарай КТО салу* – 24 КТО
КТО желісін басқару
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттары негізінде басқарушы компанияны тарту – 2023 жылға қарай кемінде 1 оператор
Еркертпе:
*Салу құрылыстың жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеуді, сараптаманы, бюджеттеуді, мердігерді анықтауды, КТО салуды қамтиды.
Құрылыстың аяқталуына қарай пайдалануға беру.";
мынадай мазмұндағы 3.6-кіші бөліммен толықтырылсын:
"3.6 КТО салу және басқару
Бастапқы кезеңде КТО қызметін басқаруды Қоғам жүзеге асырады. Кейіннен КТО желісінің қызметін тиімді бірлесіп басқару мақсатында мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттары негізінде жеке компанияларды тарту көзделеді.
Бұл шара шығыстарды кәсіби оңтайландыру жолымен объектілерді ұстауға және жабдықтарды пайдалануға арналған шығыстарды едәуір қысқартуға мүмкіндік береді. Бұл ретте, тартылатын басқарушы компания көтерме-сауда қызметін жүргізуде және көтерме-сауда инфрақұрылымын басқаруда бірегей тәжірибесі болуға тиіс.
Әлемдік тәжірибе көрсетіп отырғандай, көтерме ауыл шаруашылығы нарықтарынан тұратын тауар өткізетін инфрақұрылымды құру ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өткізу нарықтарына еркін қол жеткізуін қамтамасыз етеді, өнімнің сақталуына, қажетті сату алдындағы дайындық пен өңдеуге кепілдік береді, бұл өнімнің сапасын арттыруға және оны уақтылы өткізуге мүмкіндік береді.
Ауыл шаруашылығы нарықтарын КТО деп аталатын мамандандырылған ірі орталықтарға осылайша біріктіру көп функциялы инфрақұрылымдық сауда-логистикалық кешендерді білдіреді, олар негізгі бағытына байланысты сақтау, тарату, сауда-саттық және оларды қоса атқару сияқты бірнеше түрге бөлінетін.
Бұл ретте, КТО – бұл қойма үй-жайларынан, павильондардан және ішкі, сыртқы нарықтарда көтерме сауда жасау үшін азық-түлік тауарларын сатып алу, дайындау, бөлу және өзге де операцияларды орындауға арналған арнайы жабдығы бар басқа да үй-жайлардан тұратын көп функциялы инфрақұрылымдық сауда-логистикалық кешені.
Осы бағыт шеңберінде Қоғам мынадай мақсат қояды:

3.6.1 Цель № 10: Создание товаропроводящей системы на территории Республики Казахстан и за ее пределами
Необходимость создания сети ОРЦ для развития товаропроводящей системы обусловлена неэффективной существующей системой ценообразования и высокой волатильности цен на плодоовощную продукцию, недостаточной обеспеченностью производственной инфраструктурой и, как следствие, высокими потерями и низкой конкурентоспособностью продукции отечественных сельхозтоваропроизводителей.
Строительство ОРЦ имеет государственное значение и позволит создать эффективные межрегиональные каналы перераспределения продукции. Все потоки товаров, проходящих через сеть ОРЦ, в обязательном порядке будут оцифрованы и на площадках ОРЦ будут размещены электронные торговые площадки, в том числе ориентированные на экспорт.
Каждое ОРЦ будет оснащено интегрированной автоматизированной информационной системой по управлению мощностями хранения, позволяющей вести учет товара с точностью до 1 паллеты, а также отслеживать местоположение и объемы товара.
Соответственно, ключевыми показателями эффективности достижения данной цели являются:
Задача 1: Строительство сети ОРЦ
КПД 1: Получение (выделение, отвод и оформление) земельных участков под строительство ОРЦ к 2022 году
В целях успешной реализации данного направления местными исполнительными органами будут отобраны и переданы Обществу земельные участки для строительства ОРЦ.
Выбор набора инфраструктурного наполнения и месторасположения каждого конкретного ОРЦ будет основываться на географической специфике, близости к центрам производства и потребления, а также характеристиках региона. При этом, ОРЦ, специализирующиеся на хранении, планируется разместить в местах производства сельскохозяйственной продукции, максимально приближенно к сельхозтоваропроизводителям, что позволит обеспечить накопление и обработку необходимого ассортимента продукции, а также предоставит фермерам необходимые услуги по закладке семян и аренде сельхозинструментов и механизации.
КПД 2: Строительство ОРЦ – 24 ОРЦ к 2023 году
Обеспечить к 2023 году строительство, ввод в эксплуатацию и запуск 24 объектов ОРЦ по всей территории страны. Общая стоимость реализации проекта составляет 237,5 млрд. тенге.
Краткое описание ОРЦ
ОРЦ, специализированные на хранении, будут располагаться вблизи центров сельскохозяйственного производства, позволяя фермерам организовать хранение, упаковку и поставку своей продукции. Количество и мощность таких ОРЦ будут зависеть от материальных потоков, логистики и стратегии производства. Данные ОРЦ будут осуществлять закуп и приемку сельхозпродукции, обеспечивать калибровку, упаковку и фасовку, хранение и распределение плодоовощной продукции, также предоставляя местным фермерам услуги по ветеринарному и фитосанитарному анализу продукции, реализации семян, саженцев, кормов, сдавать в аренду овощехранилища, сельскохозяйственную механизацию и инструменты. В целом данные ОРЦ будут способствовать развитию сельхозтоваропроизводителей на местах. Далее подготовленный в этих ОРЦ ассортимент сельхозпродукции будет транспортироваться и реализовываться через ОРЦ, специализированные на торговле и распределении.
ОРЦ, специализированные на торговле и распределении, в свою очередь, помимо функционала по хранению, упаковке, погрузке-разгрузке, организации логистики и транспортировке будут обеспечивать отслеживаемость продукции, контроль ее качества, пищевую безопасность, переработку отходов, также оказывать содействие по вопросам финансирования, маркетинга, организации импорта и экспорта.
При этом, ОРЦ, специализированные на торговле и распределении, будут размещаться вблизи крупных городов, имеющих объемный рынок сбыта, развитую транспортную инфраструктуру, а также выгодное географическое местоположение. Их упорядоченное функционирование значительно упросит закупку сельскохозяйственной продукции. Концентрация производителей на базе ОРЦ улучшит конкурентную среду что, в свою очередь, сгладит ценовые колебания на сельскохозяйственную продукцию. А наличие в ОРЦ таможенного терминала позволит существенно ускорить процедуру оформления грузов, что повысит оборот товара.
Все ОРЦ будут оснащены интегрированной автоматизированной информационной системой по управлению мощностями хранения, позволяющей вести учет товара с точностью до 1 паллеты, а также отслеживать местоположение и объемы товара.
Формирование всей системы ОРЦ, тесно и слаженно взаимодействующих друг с другом, в процессе информационного обмена обеспечит распределение избытков продовольствия с региональных оптовых центров, а также эффективные межрегиональные перетоки товаров. Аккумулирование и анализ информации по объемам/ценам на сельхозпродукцию позволят проводить анализ в разрезе отдельных товарных позиций, широкий доступ к которым будет способствовать формированию справедливой цены на сельхозпродукцию, а также развитию биржевой торговли.
В результате успешной реализации данного стратегического направления сеть ОРЦ будет формировать единую региональную платформу по оказанию услуг сельхозтоваропроизводителям, логистическим компаниям, оптовикам, фермерским кооперативам и сетевым ритейлам по организации закупа, продажи, хранения, доработки, фасовки, транспортировки, распределению и реализации сельскохозяйственной продукции, надлежащего фитосанитарного и ветеринарного контроля, эффективного межрегионального перераспределения сельхозпродукции, а также таможенного обслуживания внешнеторговых потоков продовольствия.
Задача 2: Управление сетью ОРЦ

3.6.1 № 10 мақсат: Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде тауар өткізу жүйесін құру
Тауар өткізу жүйесін дамыту үшін КТО желісін құру қажеттігі қолданыстағы баға белгілеу жүйесінің тиімсіз болуына және жеміс-көкөніс өнімдеріне бағаның жоғары құбылмалылығына, өндірістік инфрақұрылыммен жеткіліксіз қамтамасыз етілуіне және соның салдарынан отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер өнімдерінің жоғары ысыраптары мен төмен бәсекеге қабілеттілігіне негізделген.
КТО құрылысының мемлекеттік маңызы бар және өнімді қайта бөлудің тиімді өңіраралық арналарын құруға мүмкіндік береді. Міндетті түрде КТО желісі арқылы өтетін тауарлардың барлық ағындары цифрланады және КТО алаңдарында электрондық сауда алаңдары, оның ішінде экспортқа бағдарланған сауда алаңдары орналастырылатын болады.
Әр КТО тауардың есебін 1 палетаға дейінгі дәлдікпен жүргізуге, сондай-ақ тауардың орналасқан жері мен көлемін қадағалауға мүмкіндік беретін сақтау қуатын басқару жөніндегі интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйемен жарақтандырылатын болады.
Тиісінше, мыналар осы мақсатқа қол жеткізу тиімділігінің түйінді көрсеткіші болып табылады:
1-міндет: КТО желісін салу
1-ші ҚТК: 2022 жылға қарай КТО салуға жер учаскесін алу (беру және бөлу немесе ресімдеу):
Осы бағытты табысты іске асыру мақсатында жергілікті атқарушы органдар КТО құрылысы үшін 5 жер учаскесін іріктеп, Қоғамға беретін болады.
Әрбір нақты КТО-ның инфрақұрылымдық толтырылуы мен орналасқан жерін таңдау географиялық ерекшелікке, өндіріс және тұтыну орталықтарына жақын болуына, сондай-ақ өңірдің сипаттамаларына негізделетін болады. Бұл ретте, ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауға мамандандырылған КТО-ны ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге барынша жақын орналастыру жоспарлануда, бұл өнімнің қажетті ассортиментін жинақтауды және өңдеуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді, сондай-ақ фермерлерге тұқым салу және ауыл шаруашылығы құралдарын жалдау және механикаландыру бойынша қажетті қызметтер көрсетеді.
2-ші ҚТК: КТО салу – 2023 жылға қарай 24 КТО салу
2023 жылға қарай елдің барлық аумағы бойынша КТО 24 объектісін салуды, пайдалануға беруді және іске қосуды қамтамасыз ету. Жобаны іске асырудың жалпы құны 237,5 млрд. теңгені құрайды.
КТО-ның қысқаша сипаттамасы
Сақтауға мамандандырылған КТО фермерлерге өз өнімдерін сақтауды, орауды және жеткізуді ұйымдастыруға мүмкіндік бере отырып, ауыл шаруашылығы өндірісі орталықтарына жақын орналасады. Мұндай КТО-ның саны мен қуаты материалдық ағындарға, логистикаға және өндіріс стратегиясына байланысты болады. Функционалдық тұрғыдан КТО-лар бұл ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуды және қабылдауды жүзеге асырады, жеміс-көкөніс өнімдерін калибрлеуді, орауды және өлшеп-орауды, сақтауды және бөлуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ жергілікті фермерлерге өнімді ветеринарлық және фитосанитарлық талдау, тұқымдарды, көшеттерді, жем-шөпті сату бойынша қызметтер көрсетеді, көкөніс сақтау қоймасын, ауыл шаруашылығы механизациясын және құрал-саймандарды жалға береді. Жалпы, бұл КТО-лар жергілікті жерлерде ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді дамытуға ықпал ететін болады. Бұдан әрі, осы КТО-да дайындалған ауыл шаруашылығы өнімдерінің ассортименті сату мен таратуға мамандандырылған КТО-лар арқылы тасымалданатын және сатылатын болады.
Сату мен таратуға мамандандырылған КТО, өз кезегінде, сақтау, буып-түю, тиеу-түсіру, логистика мен тасымалдауды ұйымдастыру жөніндегі функционалдан басқа, өнімнің қадағалануын, оның сапасын бақылауды, тамақ қауіпсіздігін, қалдықтарды қайта өңдеуді қамтамасыз ететін болады, сондай-ақ қаржыландыру, маркетинг, импорт пен экспортты ұйымдастыру мәселелері бойынша жәрдем көрсетеді.
Бұл ретте, сату мен таратуға мамандандырылған КТО көлемді өткізу нарығы, дамыған көлік инфрақұрылымы бар, сондай-ақ географиялық жағынан тиімді орналасқан ірі қалаларға жақын орналасатын болады. Олардың ретке келтіріліп жұмыс істеуі ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуды едәуір жеңілдетеді. Өндірушілердің КТО базасында шоғырлануы бәсекелес ортаны жақсартады, бұл, өз кезегінде, ауыл шаруашылығы өнімі бағасының ауытқуын реттеуге мүмкіндік береді. Ал КТО-да кедендік терминалдың болуы жүктерді ресімдеу рәсімін айтарлықтай жеделдетуге мүмкіндік береді, бұл тауардың айналымын арттырады.
Барлық КТО тауардың есебін 1 палетаға дейінгі дәлдікпен жүргізуге, сондай-ақ тауардың орналасқан жері мен көлемін қадағалауға мүмкіндік беретін сақтау қуатын басқару жөніндегі интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйемен жарақтандырылатын болады.
Ақпараттық алмасу процесінде бір-бірімен тығыз және үйлесімді өзара іс-қимыл жасайтын КТО-ның бүкіл жүйесін қалыптастыру азық-түліктің артық мөлшерін өңірлік көтерме орталықтардан таратуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ тауарлардың тиімді өңіраралық ағындарын қамтамасыз етеді. Ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі/бағасы жөніндегі ақпаратты шоғырландыру және талдау жекелеген тауар позицияларының бөлінісінде талдау жүргізуге мүмкіндік береді, оларға кеңінен қол жеткізу ауыл шаруашылығы өніміне әділ бағаны қалыптастыруға, сондай-ақ биржалық сауданы дамытуға ықпал ететін болады.
Осы стратегиялық бағытты сәтті іске асырудың нәтижесінде КТО желісі ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге, логистикалық компанияларға, көтерме сауда жасаушыларға, фермер кооперативтеріне және ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуды, сатуды, сақтауды, өңдеуді, өлшеп-орауды, тасымалдауды, тарату мен сатуды, тиісті фитосанитариялық және ветеринариялық бақылауды, ауыл шаруашылығы өнімдерін тиімді өңіраралық қайта бөлуді, сондай-ақ азық-түліктің сыртқы сауда ағындарына кедендік қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі желілік ритейлдерге қызмет көрсету бойынша КТО желісінің бірыңғай өңірлік платформасын қалыптастыратын болады.
2-міндет: КТО желісін басқару

КПД 1: Привлечение управляющей компании на основе принципов государственно-частного партнерства – привлечь не менее 1 оператора к 2023 году.
На начальном этапе управление деятельностью ОРЦ будет осуществляться Обществом.
В дальнейшем в целях эффективного совместного управления деятельностью сети ОРЦ предусматривается привлечение частных компаний на основании принципов государственно-частного партнерства. Данная мера позволит значительно сократить расходы на содержание объектов и эксплуатацию оборудования путем профессиональной оптимизации расходов. При этом, привлекаемая управляющая компания должна обладать уникальным опытом ведения оптово-торговой деятельности и управления оптово-торговой инфраструктурой.";
в разделе 4. "Система управления рисками":
подраздел 4.1 "Стратегические риски" изложить в следующей редакции:
"4.1 Стратегические риски
Далее перечислены стратегические риски Общества, выявленные в ходе проведенного анализа:
наследие выставки – Сфера "Нур-Алем":
1) снижение дохода из-за низкого уровня посещаемости Сферы;
2) снижение прибыльности из-за снижения среднего чека;
3) издержки из-за повреждения Сферы;
коммерческая недвижимость:
1) снижение дохода из-за недостаточной загруженности коммерческих площадей;
2) потеря доходов из-за потери клиентов (якорных инициатив и клиентов бизнес-центра);
3) снижение дохода от аренды коммерческих площадей якорным арендаторам;
4) издержки из-за повреждения активов;
проведение КВМ и участие в международных мероприятиях:
1) неполучение государственных и квазигосударственных КВМ;
инвестиционная деятельность:
1) нереализованность активов из-за низкого уровня заинтересованности инвесторов;
2) рост издержек из-за недостаточного уровня компетенций для самостоятельной реализации инвестиционных проектов;
устойчивое развитие:
1) недостижение ключевых показателей эффективности структурами Общества;
2) рост издержек Общества из-за роста текучести кадров;
3) недостижение операционной безубыточности;
4) отсутствие приверженности развитию зеленых технологий;
развитие ОРЦ:
1) увеличение импорта аналогичной продукции на внутреннем рынке страны;
2) дефицит мощностей по переработке, хранению, подработке, распределению продукции ввиду прогнозируемого увеличения производства;
3) слабое структурирование рынка, в том числе недостаток профессиональных и специализированных оптовых компаний, консолидирующих и обслуживающих сделки с продовольствием, недостаток специализированных национальных логистических операторов;
4) отсутствие сформированного государственного заказа на продовольствие.";
подраздел 4.3 "Риски недостижения стратегических показателей" изложить в следующей редакции:
"4.3 Риски недостижения стратегических показателей
С целью успешной реализации стратегии развития Общества, необходимо обеспечить достижение целевых стратегических показателей в рамках шести основных направлений деятельности:

1-ші ҚТК: Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттары негізінде басқарушы компанияны тарту – 2023 жылға қарай кемінде 1 операторды тарту.
Бастапқы кезеңде КТО қызметін басқаруды Қоғам жүзеге асырады.
Кейінен КТО желісінің қызметін тиімді бірлесіп басқару мақсатында мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттары негізінде жеке компанияларды тарту көзделеді. Бұл шара шығындарды кәсіби оңтайландыру жолымен объектілерді ұстауға және жабдықтарды пайдалануға арналған шығыстарды едәуір қысқартуға мүмкіндік береді. Бұл ретте, тартылатын басқарушы компанияның көтерме-сауда қызметін жүргізуде және көтерме-сауда инфрақұрылымын басқаруда бірегей тәжірибесі болуға тиіс.";
"Тәуекелдерді басқару жүйесі" деген 4-бөлімде:
"Стратегиялық тәуекелдер" деген 4.1-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4.1 Стратегиялық тәуекелдер
Жүргізілген талдау барысында анықталған Қоғамның стратегиялық тәуекелдері мынадай:
Көрменің мұрасы – "Нұр-Әлем" сферасы:
1) Сфераға келушілер үлесінің төмен болуына байланысты кірістің төмендеуі;
2) орташа чектің төмендеуі есебінен кірістің төмендеуі;
3) Сфераның зақымдануына байланысты шығасылар;
коммерциялық жылжымайтын мүлік:
1) коммерциялық алаңдардың жеткіліксіз пайдаланылуына байланысты кірістің төмендеуі;
2) клиенттерді жоғалту салдарынан кірісті жоғалту (бизнес-орталықтың зәкірлік бастамалары мен клиенттері);
3) зәкірлік жалға алушыларға коммерциялық алаңдарды жалдаудан түсетін кірістің төмендеуі;
4) активтердің зақымдануына байланысты шығасылар;
ККІ өткізу және халықаралық іс-шараларға қатысу:
1) мемлекеттік және квазимемлекеттік ККІ алмауы;
инвестициялық қызмет:
1) инвесторлардың мүдделілігінің төмен деңгейіне байланысты активтердің өткізілмеуі;
2) инвестициялық жобаларды дербес іске асыруға құзыреттіліктің жеткіліксіз деңгейіне байланысты шығасылардың ұлғаюы;
орнықты даму:
1) Қоғам құрылымдарының тиімділіктің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізбеуі;
2) кадрлардың тұрақтамауының өсуіне байланысты Қоғам шығасыларының өсуі;
3) операциялық шығынсыздыққа қол жеткізбеу;
4) "жасыл" технологияларды дамытуға бейілсіздік;
КТО дамыту:
1) елдің ішкі нарығында ұқсас өнім импортының ұлғаюы;
2) өндірістің болжамды ұлғаюына байланысты өнімді қайта өңдеу, сақтау, өңдеу, тарату бойынша қуаттардың тапшылығы;
3) нарықтың әлсіз құрылымдалуы, оның ішінде азық-түлікпен мәмілелерді шоғырландыратын және қызмет көрсететін кәсіби және мамандандырылған көтерме компаниялардың жеткіліксіздігі, мамандандырылған ұлттық логистикалық операторлардың жеткіліксіздігі;
4) азық-түлікке қалыптасқан мемлекеттік тапсырыстың болмауы.";
"Стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізбеу тәуекелдері" деген 4.3-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4.3 Стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізбеу тәуекелдері"
Қоғамның даму стратегиясын табысты іске асыру мақсатында нысаналы стратегиялық көрсеткіштерге қызметтің алты негізгі бағытының шеңберінде қол жеткізуді қамтамасыз ету қажет:

1) функционирование сферы "Нур-Алем", как символа нового делового центра и точки притяжения туристов:
заполняемость сферы – достижение целевого значения посещений;
доля дополнительного дохода – достижение целевого значения дополнительного дохода в структуре доходов Сферы;
2) управление объектами и имуществом, включая коммерциализацию сервисных услуг:
прибыльность деятельности по управлению коммерческой недвижимостью состоит из управления арендными ставками, обеспечения заполненности объектов и оптимизации расходов на содержание объектов;
3) проведение КВМ и участие в международных мероприятиях:
прибыльность деятельности в рамках направления по КВМ – состоит из управления и выбора наиболее прибыльных мероприятий;
4) реализация инвестиционных проектов:
успешное завершение инвестиционных проектов;
получение целевых денежных средств;
5) устойчивое развитие Общества:
повышение социальной ответственности состоит из управления текучестью кадров и обеспечения максимального вовлечения персонала;
трансформация Общества состоит из перехода к целевой модели бизнес-процессов и организационной структуры, а также внедрения оптимизированной системы показателей эффективности деятельности;
достижение операционной безубыточности – путем обеспечения положительного EBITDA margin;
6) Строительство и управление ОРЦ:
получение земельных участков;
строительство ОРЦ;
привлечение управляющей компании на основе принципов государственно-частного партнерства.
Существуют значительные риски недостижения данных стратегических показателей в случае нереализации стратегических инициатив. Для контроля данных рисков Обществу следует сконцентрироваться на успешном внедрении стратегических инициатив, а также оперативном мониторинге внешней среды в части изменения макроэкономической конъюнктуры, новых трендов и настроений в обществе.";
подраздел 4.4 "Риски невыполнения действий по реализации стратегических инициатив" изложить в следующей редакции:
"4.4 Риски невыполнения действий по реализации стратегических инициатив
В рамках актуализированной Стратегии развития Общества можно выделить шесть ключевых направлений деятельности:
обеспечение функционирования сферы "Нур-Алем", как символа нового делового центра и точки притяжения туристов;
управление объектами и имуществом, включая коммерциализацию сервисных услуг;
проведение КВМ и участие в международных мероприятиях;
реализация инвестиционных проектов;
устойчивое развитие Общества;
строительство и управление ОРЦ.
В ходе реализации стратегии и развития каждого из направлений деятельности Общества существуют значительные риски их невыполнения и срыва реализации стратегических проектов.
В рамках направления по дальнейшей деятельности сферы "Нур-Алем" можно выделить следующие риски:
снижение посещаемости сферы "Нур-Алем" в связи с неработающими экспонатами (данный риск может быть вызван в связи с выходом из строя экспонатов музея, его можно контролировать путем внедрения процесса предиктивного технического обслуживания и ремонтов);
снижение посещаемости сферы "Нур-Алем" в связи с некорректной работой в части маркетинга (данный риск может быть вызван в связи с некорректным выбором целевой аудитории, продвижения сферы через некорректные каналы связи, формирование контента с низким уровнем привлекательности для клиентов сферы "Нур-Алем" и др., его можно контролировать через усиление компетенций и процессов маркетинга, а также постоянную обратную связь с клиентами);
снижение доходности сферы "Нур-Алем" в связи с некорректной ценовой политикой (данный риск может быть вызван в случае ошибок в ходе формирования ценовой политики и к тому, что не будет достигнуты цели по посещаемости, его можно контролировать через внедрение функции обратной связи с населением, анализ различных сценариев ценообразования);
снижение среднего чека (данный риск может быть вызван при низких показателях деятельности торговых точек, например, из-за неподходящей продукции, высоких цен, неудобного для клиентов расположения и прочего, для его контроля Обществу следует корректно расположить торговые точки внутри сферы "Нур-Алем", продумать предлагаемые продукты и их ценообразование, поддерживать постоянную обратную связь с клиентами на предмет улучшения деятельности);
повреждение сферы "Нур-Алем" и ее активов в связи с природными катаклизмами, вандализмом, преступностью и терроризмом (данный риск следует контролировать через усиление физической безопасности, усиление и постоянный контроль качества основных конструкций, заключение договоров со страховыми компаниями);
низкий уровень посещения сферы "Нур-Алем" в связи с негативной макроэкономической ситуацией (для контроля данного риска Обществу следует внимательно отслеживать макроэкономическую ситуацию и в случае ее возникновения реагировать соответствующим образом: через акции, изменение ценообразования, маркетинг, контент и прочее).
В рамках направления по управлению объектами и имуществом можно выделить следующие риски:
повреждение объектов в связи с природными катаклизмами, вандализмом, преступностью и терроризмом (данный риск следует контролировать через усиление физической безопасности, усиление и постоянный контроль качества основных конструкций, заключение договоров со страховыми компаниями);
срывы сроков и бюджетов на реконструкцию объектов. Это может привести к снижению репутации, потере клиентов, финансовым расходам (для контроля данного риска Обществу следует усилить функцию по управлению проектами и для более эффективного, прозрачного и оперативного процесса реконструкции);
низкий уровень качества зданий в связи со срывами сроков, бюджетов и качества. Это в свою очередь может привести к нежеланию клиентов вести свою деятельность в рамках объектов Общества, снижению заполняемости и негативным финансовым результатам (для контроля данного риска Обществу следует усилить функцию по управлению проектами и для более эффективного, прозрачного и оперативного процесса реконструкции);
потеря якорных арендаторов в ходе процессов по согласованию условий или изменению условий по их деятельности (с целью контроля данного риска Обществу следует усилить функцию по взаимодействию с якорными арендаторами и их учредителями в лице государственных структур и ускорению подписания договора с наиболее приемлемыми для Общества условиями);
незаполнение коммерческих объектов в связи со слабой функцией маркетинга или низким качеством объектов. Это может привести к негативным финансовым результатам для Общества (с целью контроля данного риска Обществу следует усилить функцию маркетинга и управления проектами по реконструкции);
давление в части арендных ставок и заполняемости ввиду избытка предложения и недостатка спроса на коммерческую недвижимость. Это в свою очередь может привести к негативным финансовым результатам деятельности Общества (для контроля данного риска Обществу следует усилить функцию по мониторингу состояния рынка и в случае необходимости в оперативном порядке менять условия для арендаторов с целью выравнивания своего предложения с текущими рыночными реалиями).
В рамках деятельности по проведению КВМ можно выделить следующие риски:
потеря крупных государственных КВМ в случае срыва реализации государственного задания. Это может привести к негативным финансовым результатам Общества и низкой загруженности объектов (для контроля данного риска Обществу следует сконцентрироваться на изучении юридических аспектов данного вопроса, а также обеспечить вовлечение и согласование всех заинтересованных сторон);
срыв проводимых мероприятий в части плохой организации (для контроля данного риска Обществу следует усилить функцию по управлению и сопровождению мероприятий);
финансовые убытки направления по аренде выставочных площадей в случае привлечения малого количества клиентов и возникновения трудностей в заключении стратегических партнерств (для контроля данного риска Обществу следует усилить функцию маркетинга, а также обеспечить высокий уровень процесса ведения переговоров с ключевыми игроками на рынке и клиентами, уровень качества выставочных площадей, соответствующий их потребностям).
В рамках деятельности по завершению инвестиционных проектов можно выделить следующие риски:
срыв реализации инвестиционных проектов в связи со срывом переговоров с инвесторами (для контроля данного риска Обществу следует внедрить процесс по управлению взаимоотношениями с заинтересованными лицами);
срыв реализации инвестиционных проектов в связи со срывом реализации инвестиционных проектов в части сроков, объема и бюджетов проекта (для контроля данного риска Обществу следует внедрить эффективную функцию по сопровождению и управлению инвестиционными проектами);
недополучение средств от инвестиционных проектов в связи с ухудшением экономических показателей партнеров (для контроля данного риска Обществу следует проработать механизмы по снижению рисков в виде страхования, совершенствования договоров, залога активов на случай банкротства).
В рамках деятельности по устойчивому развитию Общества можно выделить следующие риски:
отсутствие приверженности развитию зеленых технологий в Обществе (данный риск будет управляться регулярным мониторингом и изучением мировых тенденций в сфере зеленых технологий, и при целесообразности с внедрением новейших технологий в Обществе);
сложности в принятии усовершенствованной модели бизнес-процессов и организационной структуры со стороны коллектива (этот риск будет управляться путем определения скорости и последовательности своих действий и подготовки персонала к изменениям);
необходимость увеличения штата и соответственно издержек (этот риск будет управляться путем эффективного планирования структуры, численности персонала и затрат, и ежегодного их утверждения);
увеличение текучести кадров ввиду различных причин, к примеру изменений в операционной модели и организационной структуры, снижения репутации Общества, и т.д. (данный риск необходимо управлять путем ежегодного мониторинга текучести кадров, стимулирования и мотивации персонала, управления репутационных рисков, управления процессом внедрения усовершенствованной модели бизнес-процессов и организационной структуры, регулирования прочих рисков и т.д);
недостижение операционной безубыточности Общества (данный риск будет управляться путем реализации всех стратегических инициатив, контроля и мониторинга достижения всех стратегических КПД, управления рисков во всех стратегических направлениях);
недостижение ключевых показателей эффективности структурами Общества (данный риск будет управляться путем ежегодного контроля и мониторинга КПД, повышения мотивации и социальной ответственности при ведении бизнеса).
В рамках направления по строительству и управлению ОРЦ можно выделить следующие риски:
недостижение ключевых показателей эффективности по своевременному завершению строительства и ввода в эксплуатацию ОРЦ (данный риск будет управляться путем регулярного контроля и мониторинга строительных работ);
привлечение недостаточно квалифицированной компании для управления ОРЦ (данный риск будет управляться путем анализа и мониторинга рынка по выбору управляющих компаний).
Для управления данными рисками Обществу необходимо обеспечить наличие необходимых компетенций и структурных подразделений для развития практик управления проектами, мониторинга реализации стратегических инициатив и отслеживания конъюнктуры рынка.";
текст в правом верхнем углу приложения 1 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "QazExpoCongress"

1) "Нұр-Әлем" сферасының жаңа іскерлік орталықтың символы ретінде және туристерді тарту нүктесі ретінде жұмыс істеуі:
сфераның толтырылуы – келудің нысаналы мәніне қол жеткізу;
қосымша кіріс үлесі – Сфера кірістерінің құрылымындағы қосымша кірістің нысаналы мәніне қол жеткізу;
2) сервистік көрсетілетін қызметтерді коммерцияландыруды қоса алғанда, объектілер мен мүлікті басқару:
коммерциялық жылжымайтын мүлікті басқару бойынша қызметтің кірістілігі – жалдау мөлшерлемелерін басқарудан, объектілердің толтырылуын қамтамасыз етуден және объектілерді ұстау шығыстарын оңтайландырудан тұрады;
3) ККІ өткізу және халықаралық іс-шараларға қатысу:
ККІ бағыты шеңберінде қызметтің кірістілігі – кірісі барынша жоғары іс-шараларды басқару мен таңдаудан тұрады;
4) инвестициялық жобаларды іске асыру:
инвестициялық жобаларды табысты аяқтау;
нысаналы ақша қаражатын алу;
5) Қоғамның орнықты дамуы:
әлеуметтік жауапкершілікті арттыру – кадрлардың тұрақтамауын басқарудан және персоналдың барынша тартылуын қамтамасыз етуден тұрады;
Қоғамды трансформациялау – бизнес-процестердің және ұйымдық құрылымның мақсатты моделіне көшуден, сондай-ақ оңтайландырылған қызметтің тиімділік көрсеткіштерінің жүйесін енгізуден тұрады;
оң EBITDA margin қамтамасыз ету арқылы операциялық шығынсыздыққа қол жеткізу;
6) КТО салу және басқару:
жер учаскелерін алу;
КТО салу;
мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттары негізінде басқарушы компанияны тарту.
Стратегиялық бастамалар іске асырылмаған жағдайда осы стратегиялық көрсеткіштерге қол жеткізбеу тәуекелі жоғары. Бұл тәуекелдерді бақылау үшін Қоғам стратегиялық бастамаларды табысты енгізуге, сондай-ақ макроэкономикалық конъюнктураның өзгеруіне, қоғамдағы жаңа трендтер мен көңіл-күйлер бөлігінде сыртқы ортаға жедел мониторинг жүргізуге баса назар аударуы қажет.";
"Стратегиялық бастамаларды іске асыру бойынша іс-қимылдарды орындамау тәуекелдері" деген 4.4-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"4.4 Стратегиялық бастамаларды іске асыру бойынша іс-қимылдарды орындамау тәуекелдері
Қоғамның өзектендірілген Даму стратегиясының шеңберінде қызметтің алты түйінді бағытын атап көрсетуге болады:
"Нұр Әлем" сферасының жаңа іскерлік орталықтың символы ретінде және туристерді тарту нүктесі ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
объектілер мен мүлікті басқару, сервистік көрсетілетін қызметтерді коммерцияландыру;
ККІ өткізу және халықаралық іс-шараларға қатысу;
инвестициялық жобаларды іске асыру;
Қоғамның орнықты дамуы;
КТО салу және басқару.
Стратегияны іске асыру және Қоғам қызметінің әрқайсысын дамыту барысында олардың орындалмауының және стратегиялық жобаларды іске асыруды уақтылы орындамаудың елеулі тәуекелдері бар.
"Нұр-Әлем" сферасының алдағы қызметі бағытының шеңберінде мынадай тәуекелдерді атап көрсетуге болады:
жұмыс істемейтін экспонаттарға байланысты "Нұр-Әлем" сферасына келудің азаюы. Бұл тәуекел музей экспонаттарының істен шығуына байланысты туындауы мүмкін. Оны предиктивті техникалық қызмет көрсету және жөндеу процесін енгізу арқылы бақылауға болады;
маркетинг бөлігінде қате орындалған жұмысқа байланысты "Нұр-Әлем" сферасына келушілер санының төмендеуі. Бұл тәуекел мақсатты аудиторияны дұрыс таңдамау, "Нұр-Әлем" сферасын бұрыс байланыс арналары арқылы ілгерілету, "Нұр-Әлем" сферасының клиенттері үшін тартымдылық деңгейі төмен контентті қалыптастыру және т.б. байланысты болуы мүмкін. Бұл тәуекелді құзыреттер мен маркетинг процестерін күшейту, сондай-ақ клиенттермен тұрақты кері байланыс орнату арқылы бақылауға болады;
"Нұр-Әлем" сферасының кірістілігінің төмендеуі баға саясатының дұрыс болмауына байланысты. Бұл тәуекел баға саясатын қалыптастыру барысында туындаған қателіктер жіберілген жағдайда және адамдардың келуі бойынша мақсаттарға қол жеткізілмеген жағдайда туындауы мүмкін. Бұл тәуекелді халықпен кері байланыс функциясын енгізу, түрлі баға белгілеу сценарийлерін талдау арқылы бақылауға болады;
орташа чектің төмендеуі. Бұл тәуекел сауда орындарының қызметі көрсеткіштерінің төмен болуынан туындауы мүмкін, мысалы, жарамсыз өнімдерге, жоғары бағаға, тұтынушыларға ыңғайсыз орналасуға және басқаларға байланысты. Осы тəуекелді бақылау үшін Қоғам "Нұр-Әлем" сферасындағы сауда орындарын дұрыс орналастыруға, ұсынылатын өнімдерді жəне олардың бағаларын ойластыруға тиіс. Сондай-ақ, Қоғам қызметті жақсарту тұрғысынан клиенттермен тұрақты кері байланыста болуы керек;
табиғи апаттарға, вандализмге, қылмыс пен терроризмге байланысты "Нұр-Әлем" сферасының және оның активтерінің зақымдануы. Бұл тәуекел физикалық қауіпсіздікті күшейту, негізгі құрылымдардың сапасын күшейту және үнемі бақылау, сондай-ақ сақтандыру компанияларымен шарттар жасасу арқылы бақылауға алынуы тиіс;
жағымсыз макроэкономикалық жағдайға байланысты "Нұр-Әлем" сферасына келу деңгейінің төмендігі. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғамға макроэкономикалық ахуалды мұқият бақылап отыру және ол туындаған жағдайда тиісінше: акциялар, баға белгілеуді өзгерту, маркетинг, контент және т.б. арқылы ден қою қажет.
Объектілер мен мүліктерді басқару бағыты шеңберінде мынадай тәуекелдерді атап көрсетуге болады:
табиғи апаттарға, вандализмге, қылмыс пен терроризмге байланысты объектілердің зақымдануы. Бұл тәуекел физикалық қауіпсіздікті күшейту, негізгі құрылымдардың сапасын күшейту және тұрақты бақылау және сақтандыру компанияларымен шарттар жасасу арқылы бақылауға алынуы тиіс;
объектілерді реконструкциялау мерзімдері мен бюджеттердің орындалмауы. Бұл беделдің төмендеуіне, клиенттерді жоғалтуға, қаржылық шығыстарға әкелуі ықтимал. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам реконструкция процесінің барынша тиімді, ашық және жедел болуы үшін жобаларды басқару функциясын күшейтуі тиіс;
мерзімдердің, бюджеттер мен сапаның орындалмауына байланысты ғимараттар сапасының төмен деңгейі. Бұл өз кезегінде, клиенттердің Қоғам объектілерінің шеңберінде өз қызметін жүргізуге ниетінің болмауына және толтырылудың төмендеуіне, жағымсыз қаржы нәтижелеріне әкелуі ықтимал. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам реконструкция процесінің барынша тиімді, ашық және жедел болуы үшін жобаларды басқару функциясын күшейтуі тиіс;
зәкірлік клиенттердің қызметі бойынша талаптарды келісу немесе талаптарды өзгерту процестері барысында оларды жоғалту. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам мемлекеттік құрылымдар атынан зәкірлік жалға алушылармен және олардың құрылтайшыларымен өзара іс-қимыл және Қоғам үшін неғұрлым қолайлы жағдайлары бар шартқа қол қоюды жеделдету бойынша функцияларды күшейтуі қажет;
маркетинг функциясының әлсіздігіне немесе объектілер сапасының нашар болуына байланысты коммерциялық объектілердің толтырылмауы. Бұл Қоғам үшін жағымсыз қаржылық нәтижелерге әкелуі ықтимал. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам маркетинг және реконструкциялау бойынша жобаларды басқару функциясын күшейтуі тиіс;
ұсыныстардың шамадан тыс көптігіне және коммерциялық жылжымайтын мүлікке сұраныстың жетіспеушілігіне байланысты жалдау мөлшерлемелері мен толтырылу бөлігіндегі қысым. Бұл өз кезегінде Қоғам қызметінің жағымсыз қаржылық нәтижелеріне әкелуі ықтимал. Бұл тəуекелді бақылау үшін Қоғам нарықтың жай-күйін мониторингтеу функциясын күшейтіп, қажет болған жағдайда, ағымдағы нарық болмысымен өз ұсынысын теңестіру мақсатында жалдаушылар үшін талаптарды жедел тәртіппен ауыстыруы тиіс.
ККІ өткізу бойынша қызметтің шеңберінде мынадай тәуекелдерді атап көрсетуге болады:
мемлекеттік міндеттер орындалмаған жағдайда мемлекеттік ірі ККІ-ні жоғалту. Бұл Қоғамның теріс қаржылық нәтижелеріне және объектілердің төмен жүктелуіне әкелуі мүмкін. Бұл тəуекелді бақылау үшін Қоғам осы мəселенің құқықтық аспектілерін зерттеуге баса назар аударуы қажет, сондай-ақ барлық мүдделі тараптардың қатысуын жəне келісуін қамтамасыз етуі қажет;
нашар ұйымдастырылуына қатысты өткізілетін іс-шаралардың тоқтатылуы. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам шараларды басқару және сүйемелдеу бойынша функцияны күшейтуі қажет;
стратегиялық әріптестіктерді құруда клиенттердің аз саны тартылған және қиындықтар орын алған жағдайда, көрме алаңдарын жалға беру бағыты бойынша қаржылық шығындар. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам маркетинг функциясын нығайтуды, сондай-ақ нарықтағы негізгі ойыншылармен және клиенттермен келіссөздер жүргізу процесінің жоғары деңгейін қамтамасыз етуі, сондай-ақ көрме алаңдарының сапасы деңгейінің өз қажеттіліктеріне сәйкес келуін қамтамасыз етуі тиіс.
Инвестициялық жобаларды аяқтау бойынша қызметтің шеңберінде мынадай тәуекелдерді көрсетуге болады:
инвесторлармен келіссөздердің бұзылуына байланысты инвестициялық жобаларды іске асырудың тоқтатылуы. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам мүдделі тұлғалармен қарым-қатынасты басқару бойынша процесті енгізуі керек;
жобаның мерзімдері, көлемі мен бюджеттеріне қатысты инвестициялық жобаларды іске асырудың бұзылуына байланысты инвестициялық жобаларды іске асыруды тоқтату. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам инвестициялық жобаларды сүйемелдеу және басқару бойынша тиімді функцияны енгізуді пысықтайды;
әріптестердің экономикалық көрсеткіштерінің нашарлауына байланысты инвестициялық жобалардан қаражатты түгел алмауы. Бұл тәуекелді бақылау үшін Қоғам сақтандыру түрінде тәуекелдерді азайту, шарттарды жетілдіру және банкроттық жағдайында активтерді кепілге салу тетіктерін әзірлейді.
Қоғамның орнықты даму жөніндегі қызметі шеңберінде мынадай тәуекелдерді атап көрсетуге болады:
Қоғамда жасыл технологияларды дамытуға деген ұмтылыстың болмауы. Бұл тәуекел "жасыл" технологиялар саласындағы жаһандық үрдістерді тұрақты мониторингтеу мен зерделеу арқылы және Қоғамға жаңа технологияларды енгізу орынды болған жағдайда басқарылады;
ұжым тарапынан бизнес-процестің жетілдірілген моделін және ұйымдық құрылымын қабылдаудағы қиындықтар. Бұл тәуекел олардың іс-әрекеттерінің жылдамдығы мен дәйектілігін анықтау және персоналды өзгерістерге дайындау жолымен басқарылады;
штатты ұлғайту қажеттігі және тиісінше шығасылардың ұлғаюы. Бұл тәуекел құрылымды тиімді жоспарлау, персонал саны мен шығындар және оны жыл сайын бекіту жолымен басқарылады;
түрлі себептерге байланысты кадрлардың тұрақтамауының өсуі, мысалы, операциялық үлгідегі және ұйымдық құрылымдағы өзгерістер, Қоғам беделінің төмендеуі және т.б. Бұл тәуекел кадрлар тұрақтамауын жыл сайын мониторингтеу, персоналды ынталандыру, беделге қатысты тәуекелдерді басқару, бизнес-процестердің және ұйымдық құрылымның жетілдірілген моделін енгізуді басқару, өзге тәуекелдерді басқару және т.б. арқылы басқарылуы керек;
Қоғамның операциялық шығынсыздығына қол жеткізбеу. Бұл тәуекел барлық стратегиялық бастамаларды жүзеге асыру, барлық стратегиялық ҚТК қол жеткізуді мониторингтеу мен бақылау, барлық стратегиялық бағыттардағы тәуекелдерді басқару арқылы басқарылатын болады;
Қоғам құрылымдарының тиімділіктің негізгі көрсеткіштеріне қол жеткізбеуі. Бұл тәуекел ҚТК жыл сайын мониторингтеу және бақылау, бизнес жүргізу кезінде ынталандыруды және әлеуметтік жауапкершілікті арттыру арқылы басқарылатын болады.
КТО салу және басқару жөніндегі бағыт шеңберінде мынадай тәуекелдерді атап өтуге болады:
КТО салуды және пайдалануға беруді уақтылы аяқтау бойынша тиімділіктің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізбеу. Бұл тәуекел құрылыс жұмыстарын жүйелі түрде бақылау және мониторингтеу арқылы басқарылады;
КТО басқару үшін біліктілігі жеткіліксіз компанияны тарту. Бұл тәуекел басқарушы компанияларды таңдау бойынша нарықты талдау және мониторингтеу жолымен басқарылады.
Осы тәуекелдерді басқару үшін Қоғам жобаларды басқару тәжірибесін дамыту, стратегиялық бастамаларды іске асыруды мониторингтеу және нарық конъюнктурасын қадағалау үшін қажетті құзыреттер мен құрылымдық бөлімшелердің болуын қамтамасыз етуі керек.";
1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы"

на 2015 – 2024 годы";
приложение 1 к Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Астана ЭКСПО-2017" на 2015 – 2024 годы дополнить разделом следующего содержания:
"Анализ внешней среды
Мировой опыт организации и функционирования ОРЦ
Как показывает мировой опыт, создание товаропроводящей инфраструктуры, состоящей из оптовых сельскохозяйственных рынков, обеспечивает свободный доступ сельхозтоваропроизводителям к рынкам сбыта, гарантирует сохранность и необходимую предпродажную подготовку, обработку продукции, позволяет повысить качество продукции и своевременную ее реализацию.
Одними из стран по созданию успешных и эффективных сельскохозяйственных рынков являются, Франция – рынок "Rungis" (Ранжис), Испания – сеть оптовых рынков "Mercasa" (Меркаса) и Польша – оптовый рынок "Bronisze" (Бронише).
Французский рынок является крупнейшим ОРЦ сельхозпродукции и продовольствия в мире. Испанская "Mercasa" (Меркаса), является примером создания единой государственной сети ОРЦ, покрывающей территорию всей страны, в то время как рынок "Bronisze" (Бронише) – пример реализации ОРЦ в Восточной Европе.
Рынок "Rungis" (Ранжис), Франция
Рынок "Rungis" (Ранжис) был создан в 1969 году на базе центрального рынка города.
На сегодняшний день он является крупнейшим рынком свежих продуктов в мире: в 2018 году его оборот составил 1,7 млн. тонн различных продовольственных товаров. Охват населения рынком – 18 млн. человек (в том числе 10,6 млн. человек населения парижской агломерации). 10% товаров отправляются на экспорт. Крупнейший рынок во Франции как по территории (свыше 1 млн. кв. метров торговых площадей, 234 га земли), так и по обороту денежных средств порядка 9,0 млрд. евро в год.
Рынок создает около 12 тысяч рабочих мест, гарантируя долгосрочную занятость и достойную оплату труда граждан. На территории рынка организован специальный центр занятости, который помогает участникам рынка подобрать и обучить необходимый персонал. Проект поддерживается региональными органами власти.
Рынок "Mercasa" (Меркаса), Испания
Испанская национальная сеть оптовых продуктовых рынков основана в 1965 году. Создание сети в значительной степени финансировалось государством (министерство финансов и министерство сельского хозяйства, питания и окружающей среды) и муниципалитетами. Сегодня это государственная публичная компания, акционерами которой являются государственный холдинг SEPI и Министерство сельского хозяйства, продовольствия и окружающей среды.
"Mercasa" (Меркаса) выполняет функцию государства по повышению прозрачности рынка, стимулированию здоровой конкуренции и контролю безопасности пищевых продуктов.

акционерлік қоғамының 2015 – 2024
жылдарға даму стратегиясына
1-қосымша";
"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға арналған даму стратегиясына 1-қосымша мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
"Сыртқы ортаны талдау
КТО-ның ұйымдастырылуы мен жұмыс істеуінің әлемдік тәжірибесі
Әлемдік тәжірибе көрсетіп отырғандай, көтерме ауыл шаруашылығы нарықтарынан тұратын тауар өткізетін инфрақұрылымды құру ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өткізу нарықтарына еркін қол жеткізуін қамтамасыз етеді, өнімді сақтауға және сату алдындағы қажетті дайындауға және өңдеуге кепілдік береді, өнімнің сапасын арттыруға және оны уақтылы өткізуге мүмкіндік береді.
Табысты және тиімді ауыл шаруашылығы нарықтарын құрған елдердің бірі Франция – "Rungis" (Ранжис) базары, Испания – "Mercasa" (Меркаса) көтерме сауда базарларының желісі және Польша – "Bronisze" (Бронише) көтерме сауда базары болып табылады.
Француз базары әлемдегі ауыл шаруашылығы мен азық-түліктің аса ірі КТО болып табылады. Испандық "Mercasa" (Меркаса) бүкіл елдің аумағын қамтитын КТО бірыңғай мемлекеттік желісін құрудың үлгісі, ал "Bronisze" (Бронише) базары – Шығыс Еуропадағы КТО-ның іске асырылу үлгісі болып табылады.
"Rungis" (Ранжис) базары, Франция
"Rungis" (Ранжис) базары 1969 жылы қаланың орталық базарының базасында құрылған.
Бүгінгі күні балғын азық-түліктің әлемдегі ең ірі базары болып табылады: 2018 жылы оның айналымы 1,7 млн. тонна түрлі азық-түлік тауарларын құрады. Нарықтың халықты қамтуы – 18 млн. адам (оның ішінде 10,6 млн адам Париж агломерациясы тұрғындары). Тауарлардың 10 % экспортқа жіберіледі. Базар аумағы бойынша (1 млн. шаршы метрден астам сауда алаңы, 234 га жер) да, сондай-ақ ақша қаражатының айналымы бойынша да (жылына 9,0 млрд. еуро шамасында) Франциядағы ең ірі базар болып табылады.
Базар ұзақ мерзімді жұмыспен қамтуға және азаматтардың лайықты еңбек ақысына кепілдік бере отырып, шамамен 12 мың жұмыс орнын құрады. Базар аумағында арнайы Жұмыспен қамту орталығы ұйымдастырылған, ол нарыққа қатысушыларға қажетті персоналды іріктеп, оқытуға көмектеседі. Жобаны өңірлік билік органдары қолдайды.
"Mercasa" (Меркаса) базары, Испания
Көтерме азық-түлік базарларының испандық ұлттық желісі 1965 жылы құрылған. Желіні құру едәуір дәрежеде мемлекет (Қаржы министрлігі және Ауыл шаруашылығы, азық-түлік және қоршаған орта министрлігі) пен муниципалитеттер тарапынан қаржыландырылды. Бүгінде бұл SEPI мемлекеттік холдингі мен Ауыл шаруашылығы, азық-түлік және қоршаған орта министрлігі акционерлері болып табылатын мемлекеттік жария компания.
"Mercasa" (Меркаса) мемлекеттің базардың ашықтығын арттыру, салауатты бәсекелестікті ынталандыру және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін бақылау функцияларын орындайды.

Сеть включает в себя 23 сельскохозяйственных рынка, охватывающих всю территорию Испании. 23 рынка сети занимают площадь 7 млн. м2, ежегодный объем сбыта продукции – 5 130,0 тыс. тонн, в том числе 4 362,0 тыс. тонн фруктов и овощей, 768,5 тыс. тонн мясной и рыбной продукции. Сеть обеспечивает потребности 3600 арендаторов, из которых 32% занимаются плодоовощной продукцией, 12,5% – рыбной продукцией и морепродуктами, 8,2% – мясной продукцией, 3% – цветочной и 44% – другими видами.
Ежегодный оборот сети "Mercasa" (Меркаса) составляет свыше 15,0 млрд. евро.
Рынок Bronisze (Бронише) Польша
Акционерное общество "Варшавский сельскохозяйственный оптовый рынок" "Bronisze" (Бронише) основан в 1995 году. По инициативе Министерства сельского хозяйства и продовольственных ресурсов была разработана правительственная программа строительства сети оптовых рынков и сельскохозяйственных бирж. Сегодня это самый крупный и современный рынок в Центральной и Восточной Европе.
"Bronisze" (Бронише) является акционерным обществом, около 62% его акций принадлежит государству, 23% – производителям и оптовым торговым компаниям, остальные – прочим физическим и юридическим лицам. Всего насчитывается более 800 акционеров.
Площадь Bronisze (Бронише) 51,6 га, в том числе 8,5 га занимают торговые залы и навесы. В ближайшее время планируется введение в эксплуатацию нового павильона площадью 12 000 м2. На рынках "Bronisze" (Бронише) в год реализуется более 1,2 млн. тонн товаров, это почти 60 000 тонн плодоовощной продукции в месяц, что составляет 1 млн. долларов ежедневного оборота. В период отсутствия на рынке овощей и фруктов польского производства продается импортная продукция, 90% импортных овощей и фруктов поставляется из Испании.
Рынок обеспечивает продовольствием 14 млн. потребителей и предоставляет 2 тысячи рабочих мест населению. Компания является одним из крупнейших работодателей в Варшавском Западном повяте (области), а также играет важную роль в жизни локальных сообществ, являясь спонсором спортивных и культурных мероприятий.
Анализ внутренней среды
Особенностью организации сбыта сельхозпродукции в текущих условиях является наличие большого количества посредников между производителем и конечным потребителем, отсутствие прямого доступа сельхозтоваропроизводителя к рынкам сбыта, недостаточной обеспеченностью производственной инфраструктурой сбыта, что приводит к значительным непроизводственным потерям, а также сказывается на повышении стоимости цен на сельхозпродукцию.
По предварительным данным акиматов в республике насчитывается 1 249 единиц плодо-овоще-картофеле-хранилищ с общей емкостью 1 908,3 тыс. тонн, что недостаточно для обеспечения хранения произведенной продукции.

Желіге Испанияның бүкіл аумағын қамтитын 23 ауыл шаруашылығы базар кіреді. Желінің 23 базары 7 млн. м2 аумақты алып жатыр, өнімді өткізудің жыл сайынғы көлемі – 5 130,0 мың тонна, оның ішінде 4 362,0 мың тонна жемістер мен көкөністер, 768,5 мың тонна ет және балық өнімдері. Желі 3600 жалға алушының қажеттілігін қамтамасыз етеді, олардың 32 %-ы – жеміс-көкөніс өнімімен, 12.5 %-ы – балық және теңіз өнімімен, 8.2 %-ы – ет өнімімен, 3 %-ы – гүл және 44 %-ы – басқа түрлерімен айналысады.
"Mercasa" (Меркаса) желісінің жыл сайынғы айналымы 15,0 млрд. еуродан асады.
"Bronisze" (Бронише) базары, Польша
"Bronisze" (Бронише) "Варшава ауыл шаруашылық көтерме базары" акционерлік қоғамы 1995 жылы құрылған. Ауыл шаруашылығы және азық-түлік ресурстары министрлігінің бастамасы бойынша көтерме базарлар мен ауыл шаруашылығы биржаларының желісін салудың үкіметтік бағдарламасы әзірленген. Бүгінде бұл Орталық және Шығыс Еуропадағы ең ірі және заманауи базар.
"Bronisze" (Бронише) акционерлік қоғам болып табылады, оның акцияларының 62 % – мемлекетке, 23 % өндірушілер мен көтерме сауда компанияларына, қалғандары – өзге де жеке және заңды тұлғаларға тиесілі. Барлығы 800-ден астам акционер бар.
Bronisze (Бронише) алаңы – 51.6 га, оның ішінде 8.5 га сауда залдары мен қалқалар алып жатыр. Жақын арада алаңы 12 000 м2 болатын жаңа павильонды пайдалануға беру жоспарлануда. "Bronisze" (Бронише) базарларында жылына 1,2 млн. тоннадан астам тауар, айына 60 000 тоннаға жуық жеміс-көкөніс өнімдері сатылады, күнделікті айналым – 1 млн. доллар. Базарда жергілікті поляк көкөністері және жеміс-жидектері болмаған кезде, импорттық өнім сатылады, импорттық көкөністер мен жемістердің 90 % Испаниядан жеткізіледі.
Базар 14 млн. тұтынушыны азық-түлікпен қамтамасыз етеді және халыққа 2 мың жұмыс орнын ұсынады. Компания Варшава Батыс облысының (повят) ірі жұмыс берушілерінің бірі болып табылады, сондай-ақ спорттық және мәдени іс-шаралардың демеушісі бола отырып, жергілікті қоғамдастықтардың өмірінде маңызды рөл атқарады.
Ішкі ортаны талдау
Ағымдағы жағдайларда ауыл шаруашылығы өнімін өткізуді ұйымдастырудың ерекшелігі өндіруші мен түпкі тұтынушы арасындағы делдал санының көп болуы, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушінің өткізу нарықтарына тікелей қол жеткізе алмауы, өндірістік өткізу инфрақұрылымымен жеткіліксіз қамтамасыз етілуі болып табылады, бұл өндірістік емес шығындарға әкеледі, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өніміне баға құнының өсуіне әсер етеді.
Әкімдіктердің алдын ала мәліметтері бойынша республикада жалпы сыйымдылығы 1 908,3 мың. тонна 1 249 жеміс, көкөніс, картоп сақтау қоймалары бар, бұл өндірілген өнімнің сақталуын қамтамасыз ету үшін жеткіліксіз.

По данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан по итогам 2019 года собрано 6 716,1 тыс. тонн овощей (картофель, капуста, морковь, лук, свеклы, перец, чеснок, баклажан и тыква), 1 285,17 тыс. тонн помидоров и огурцов, 2 382,1 тыс. тонн бахчевых, 279,0 тыс. тонн плодовых культур.
Основной объем выращиваемой плодоовощной продукции (более 80%) приходится на долю малых предприятий (фермеры, личные подсобные хозяйства) которые не обладают достаточной производственной инфраструктурой для хранения, обработки и предпродажной подготовке своей продукции, что приводит к большим потерям сельхозпродукции.
При этом, оценочно порядка 50% производимой продукции сельхозпредприятиями и крестьянскими/фермерскими хозяйствами практически реализуется с полей и употребляется по мере сбора урожая (лето-осень). Также, потенциально порядка 50% производимой продукции хозяйствами населения имеет потребность в производственной инфраструктуре для хранения (при условии применения механизмов закупа).
С учетом вышеуказанного обеспеченность сельхозтоваропроизводителей овощехранилищами по республике составляет порядка 56,8% от подлежащего к хранению объемов, что негативно влияет на качество и объемы продукции, а также на ценообразование.
Таблица 5. Обеспеченность овощехранилищами регионов Республики Казахстан
Также существуют нехватка мощностей по хранению плодоовощной продукции, производственных мощностей по первичной переработке (сортировка, калибровка, фасовка и упаковка), слабая обеспеченность соответствующей инфраструктурой, недостаток распределительных мощностей, слабое структурирование рынка и недостаток профессиональных и специализированных оптовых компаний, консолидирующих и обслуживающих сделки с продовольствием.
Недостаток мощностей по хранению, подработке, упаковке и транспортировке, ведет к огромным потерям и снижению качества продукции. При этом, данные факторы действуют разнонаправлено – потери приводят к тому, что увеличивается себестоимость товарной продукции, а снижение качества, наоборот, ограничивает цену продукции. Как результат, рентабельность производства сельскохозяйственной продукции часто не обеспечивает даже простого воспроизводства в хозяйствах, а уровень рентабельности в отдельных случаях зависит лишь от объема государственной поддержки, предоставляемой конкретному хозяйству.
Таким образом, все указанные факторы оказывают непосредственное влияние на себестоимость продукции, огранивая уровень рентабельности сельскохозяйственного производства, что в свою очередь, ограничивает возможности хозяйств по инвестированию в новые технологии, что лишь усугубляет проблемы высоких потерь. Поэтому решение данных проблем должно иметь комплексный характер путем создания дополнительных мощностей и формирования системы дистрибуции продовольствия в виде сети ОРЦ.
Предварительный макроэкономический эффект от создания товаропроводящей системы.
Создание товаропроводящей сети ОРЦ позволит снизить непроизводственные потери сельхозтоваропроизводителей, гарантировать сбыт продукции и исключить неэффективных оптовых перекупщиков.
На сегодняшний день на рынке плодоовощной продукции отмечаются наиболее значимые потери. Основная причина в том, что порядка 80% поставляемой продукции приходиться на долю малых производителей (фермеры, личные подсобные хозяйства).
Учитывая, что в республике объем производства сельхозпродукции составляет 6 716,1 тыс. тонн в год, из них порядка 40% или 2,7 млн. тонн составляют, как правило, непроизводственные потери, обусловленные отсутствием необходимой инфраструктуры для надлежащей транспортировки, хранения и переработки продукции, а также рынка сбыта.
Создание сети ОРЦ обеспечит соответствующую дистрибуцию, хранение, транспортировку и сбыт, сельхозпродукции, что позволит фермерам более качественно планировать объемы и виды плодоовощной продукции, а также развивать свое производство.

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің статистика комитетінің деректеріне сәйкес 2019 жылдың қорытындысы бойынша 6 716,1 мың тонна көкөніс (картоп, қырыққабат, сәбіз, пияз, қызылша, бұрыш, сарымсақ, баклажан және асқабақ), 1 285,17 мың тонна қызанақ пен қияр, 2 382,1 мың. тонна бақша, 279,0 мың тонна жеміс дақылдары жиналды.
Өсірілетін жеміс-көкөніс өнімдерінің негізгі көлемі (80 % астамы) шағын кәсіпорындарға тиесілі (фермерлер, жеке қосалқы шаруашылықтар) олардың өз өнімдерін сақтауға, өңдеуге және сату алдында дайындауға арналған жеткілікті өндірістік инфрақұрылымы жоқ, бұл ауыл шаруашылығы өнімдерінің зор шығындарына әкеледі.
Бұл ретте, ауыл шаруашылығы өнімін өндірушілер мен шаруа қожалықтары өндірген өнімнің 50 % жуығы егістіктен жиналып, егін жинау шамасына қарай (жаз-күз) тұтынылады деп бағаланады. Сондай-ақ, халық шаруашылықтары өндіретің өнімнің 50 % жуығы сақтауға арналған өндірістік инфрақұрылымды қажет етеді (сатып алу тетіктерін қолдану шартымен).
Жоғарыда аталғанды ескере отырып, республика бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің көкөніс сақтау қоймаларымен қамтамасыз етілуі сақтауға жататын көлемнің шамамен 56,8 % құрайды, бұл өнімнің сапасы мен көлеміне, сондай-ақ баға белгілеуге келеңсіз әсер етеді.
5-кесте. Қазақстан Республикасы өңірлерінің көкөніс сақтау қоймаларымен қамтамасыз етілуі
Сондай-ақ жеміс-көкөніс өнімдерін сақтау бойынша қуаттардың, бастапқы қайта өңдеу (сұрыптау, калибрлеу, буып-түю және орау) бойынша өндірістік қуаттардың жетіспеушілігі, тиісті инфрақұрылыммен әлсіз қамтамасыз етілуі, тарату қуаттарының жеткіліксіздігі, нарықтың әлсіз құрылымдалуы және азық-түлікпен мәмілелерді шоғырландырып ол қызмет көрсететін кәсіби және мамандандырылған көтерме компаниялардың жеткіліксіздігі орын алған.
Сақтау, алдын ала өңдеу, буып-түю және тасымалдау бойынша қуаттардың жетіспеушілігі зор шығындарға және өнім сапасының төмендеуіне әкеледі. Бұл ретте осы факторлар әртүрлі бағытта әсер етеді – шығындар тауар өнімінің өзіндік құнының ұлғаюына әкеледі, ал сапаның төмендеуі керісінше, өнімнің бағасын шектейді. Нәтижесінде, ауыл шаруашылығы өнімін өндірудің рентабельділігі көп жағдайда шаруашылықтарда тіпті қарапайым ұлғайтуды қамтамасыз етпейді, ал жекелеген жағдайларда рентабельділік деңгейі нақты шаруашылыққа берілетін мемлекеттік қолдау көлеміне ғана байланысты.
Осылайша, көрсетілген факторлардың бәрі ауыл шаруашылығы өндірісінің рентабельділік деңгейін шектей отырып, өнімнің өзіндік құнына тікелей әсер етеді. Ал бұл жағдай, өз кезегінде, шаруашылықтардың жаңа технологияларға инвестиция салу мүмкіндіктерін шектейді, бұл жоғары шығын проблемасын тереңдете түседі. Сондықтан осы проблемаларды шешу қосымша қуаттарды құру және КТО желісі түрінде азық-түліктің дистрибуция жүйесін қалыптастыру жолымен кешенді сипатта болуы тиіс.
Тауар өткізетін жүйені құрудың алдын ала макроэкономикалық әсері.
КТО-ның тауар өткізу желісін құру ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өндірістік емес шығындарын азайтуға, өнімді өткізуге кепілдік беруге және тиімсіз көтерме алыпсатарлардан аулақ болуға мүмкіндік береді.
Бүгінгі күні жеміс-көкөніс өнімдері нарығында аса зор шығындар байқалады. Негізгі себеп – жеткізілетін өнімнің шамамен 80 % шағын өндірушілердің үлесіне (фермерлер, жеке қосалқы шаруашылықтар) келеді.
Республикада ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемі жылына 6716,1 мың. тоннаны құрайтынын ескере отырып, оның 40 % немесе 2,7 млн. тоннасы, әдетте, өнімді тиісті тасымалдау, сақтау және қайта өңдеу үшін қажетті инфрақұрылымның болмауына, сондай-ақ өткізу нарығының болмауына байланысты өндірістік емес шығындарды құрайды.
КТО желісін құру, тиісті дистрибуцияны, ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтауды, тасымалдауды және өткізуді қамтамасыз етеді, бұл фермерлерге жеміс-көкөніс өнімдерінің көлемі мен түрлерін неғұрлым сапалы жоспарлауға, сондай-ақ өз өндірісін дамытуға мүмкіндік береді.

По предварительным расчетам создание товаропроводящей сети ОРЦ позволит сократить товарные потери при производстве, обработке, хранении и транспортировке с текущих 40% до 10% к 2025 году (с 1,7 до 0,5 млн. тонн) и позволит сохранить 1,2 млн. тонн плодоовощной продукции.
При этом, доходы фермеров увеличатся до 72 млрд. тенге и при имеющихся субсидиях в размере 244 млрд. тенге будут иметь возможность вложить инвестиции в производство сельхозпродукции порядка – 316 млрд. тенге.
Увеличение объемов собственных инвестиций в производство обеспечит дополнительный прирост возделываемых земель сельскохозяйственного назначения и позволит провести модернизацию и обновление сельскохозяйственной техники и оборудования, что поднимет рост объемов производства плодоовощной продукции и урожайность, что создаст дополнительный потенциал по экспорту плодоовощной продукции.
Ожидаются стабилизация и снижение цен для потребителя на сельхозпродукцию до 45% за счет роста объемов производства плодоовощной продукции, модернизации сельскохозяйственной инфраструктуры, доступа к рынкам сбыта и повышения урожайности до 8%.
Рост экспортного потенциала составит 1,45 млн. тонн.
Также за счет увеличения ликвидности и надежности сельхозтоваропроизводителей, снижения рисков можно привлечь в сельское хозяйство дополнительно 650,0 млрд. тенге от БВУ.
Таблица 6. Сокращение теневой торговли
В период с 2020 по 2025 годы дополнительный объем налогов за счет вывода из тени увеличится с 25,0 млрд. тенге до 470,5 млрд. тенге соответственно.
Создание товаропроводящей сети ОРЦ сократит число неэффективных посредников и снизит обороты теневой торговли с 51% до 31 % от общего объема ненаблюдаемой экономики.
Функционирование сети ОРЦ
Целями проекта развития сети ОРЦ являются обеспечение сбыта сельскохозяйственной продукции и импортозамещение за счет создания в рамках сети ОРЦ условий для приема, реализации, подработки, первичной переработки и надлежащего хранения сельскохозяйственной продукции, включая оказание внутренней продовольственной помощи и формирование резервов для решения проблемы продовольственной безопасности.
Основные функции ОРЦ:
- прием сельскохозяйственной продукции;
- комплектация товарных партий сельскохозяйственной продукции;
- подработка сельскохозяйственной продукции;
- первичная переработка сельскохозяйственной продукции;
- хранение сельскохозяйственной продукции;
- формирование и прозрачность ценообразования;
- оптовая торговля сельхозпродукцией, в том числе возможность обеспечения условий организации электронных биржевых торгов;
- проведение ярмарочно-выставочных и маркетинговых мероприятий.
Возможность реализации государственных функций на территории ОРЦ:
- ветеринарный контроль;
- фитосанитарный контроль;
- формирования продовольственного резерва;
- таможенное обслуживание;
- государственная поддержка сельскохозяйственных производителей, включая малые формы хозяйствования;
- создание и поддержка единой информационной системы объединяющей ОРЦ (сбор и анализ информации по объемам/ценам на сельхозпродукцию), информационная поддержка сельскохозяйственных производителей.
Важную роль в налаживании торгово-сбытовой цепочки будут играть центры кооперации, которые будут работать на базе ОРЦ (хранение, универсальный). Данные центры в сотрудничестве с бизнес-ассоциациями, неправительственными и международными организациями будут проводить совместные учебные программы, направленные на повышение компетенции предпринимателей. Также данные центры будут проводить анализ по товарам, близости к рынкам сбыта и другим параметрам для установления эффективной схемы взаимодействия между всеми участниками данной цепочки.
Рисунок 6. Производственный процесс ОРЦ
Приемка сельскохозяйственной продукции может состоять из следующих стадий: контроль качества продукции; определение количества; разгрузка. На первой стадии производятся пробы продукции на предмет качественных изменений (испорченный товар вследствие процессов брожения, гниения, ослизнения, плесневения, развития токсичных бактериозов). На следующей стадии приемки товара осуществляется определение веса (объема). Далее разгрузка и транспортировка для дальнейшей доработки/переработки.
Комплектация партии груза подразумевает пересортировку грузов, полученных от поставщиков, и их консолидацию в партии для дальнейшей отправки потребителю. Разукрупнение партий способствует оптимизации транспортных потоков, что ведет к понижению транспортных затрат.
Подработка сельскохозяйственной продукции включает в себя сортировку, калибровку, мойку, упаковку. Помимо улучшения товарного вида продукции в процессе подработки возможно отсеивание некондиционного и поврежденного товара.
Для сохранения качества продукции и обеспечения длительного хранения с использованием в виде сырья в последующей (промышленной) переработке продукции возможно осуществление первичной переработки сельскохозяйственной продукции.
Хранение – один из этапов товародвижения от производителя до потребителя. Поддержание оптимального режима влажности воздуха, характера воздухообмена и состава газовой среды способствует сохранности сельскохозяйственной продукции, обеспечивая ритмичность поставок в течение года.
Обобщение информации о состоянии торговли реализуемыми на ОРЦ продовольственными товарами (объемы реализованной продукции и средних ценах на нее) может способствовать организации электронных биржевых торгов. Концентрация производителей и покупателей в одном месте создает предпосылки для формирования рыночной стоимости сельскохозяйственной продукции.
Проведение ярмарочно-выставочных и маркетинговых мероприятий способствует продвижению товарной продукции среди потребителей и заключению новых договоров на поставку сельскохозяйственной продукции. Проведение подобных мероприятий обеспечивает приток потребителей, что ведет также к потреблению сопутствующих услуг.
Налаженный ветеринарный контроль ведет к существенному сокращению рисков потерь сельскохозяйственной продукции. Ветеринарный контроль необходим, прежде всего, для малых сельхозпроизводителей, которые не обладают необходимой инфраструктурой, знаниями, и в большинстве случаях не способны своевременно выявить недоброкачественную продукцию. Крупные производители, как правило, располагают собственными лабораториями.
Организация эффективного фитосанитарного контроля обеспечивает вскрытие внутренних дефектов, в т. ч. сортовых особенностей плодоовощной продукции. Ряд заболеваний продуктов растениеводства протекает в скрытой форме, поэтому наличие технологичной лаборатории на территории ОРЦ всех типов способствует выявлению на ранней стадии (до перемещения на хранение) некачественной продукции.
Наличие таможенного терминала на территории ОРЦ (распределение) позволит существенно ускорить процедуру оформления грузов, что повысит оборачиваемость товара.
Развитие инфраструктуры, которая включает в себя такие объекты как складские помещения, линии по подработке и переработке сельскохозяйственной продукции, позволит сократить издержки малым производителям. Доступ к рынкам сбыта обеспечит устойчивый спрос на сельскохозяйственную продукцию.
Формирование системы ОРЦ, взаимодействующих друг с другом, в процессе информационного обмена обеспечит распределение избытков продовольствия с региональных оптовых центров. Аккумулирование и анализ информации по объемам/ценам на сельхозпродукцию необходимо проводить в разрезе отдельных товарных позиций, широкий доступ к которым будет способствовать формированию справедливой цены на сельхозпродукцию, а также развитию биржевой торговли.
Основные экономические выгоды проекта
Снижение цен на продовольственные товары:
- ОРЦ будет способствовать снижению цен на продовольственные товары для конечных потребителей благодаря снижению количества посредников в дистрибутивной цепи;
- высокая концентрация продавцов и покупателей способствует повышению конкуренции, и как следствие этого, снижению цен и повышению качества продукции;
- предоставление единого комплекса услуг по хранению, сортировке, первоначальной обработке, расфасовке, сертификации, лабораторных исследований продукции приведет к снижению себестоимости реализуемой продукции;
- для оптовых покупателей концентрация необходимых товаров в одном месте по приемлемым ценам приводит к снижению временных затрат по закупу товаров, затрат на хранение и транспортировку товаров, что позволит снизить наценку на реализуемые товары вне рынка.
Увеличение доходов производителей сельхозпродукции:
- прямой доступ к оптовым дистрибьюторам снижает затраты на поиск каналов сбыта;
- лучшее знание конъюнктуры рынка приводит не только к справедливой рыночной цене реализации продукции, но и к более быстрой адаптации производства к требованиям рынка к реализуемой продукции;
- возможность прямого взаимодействия с оптовыми покупателями без участия перекупщиков товаров способствует повышению прибыли непосредственно производителей продукции;
- увеличение товарооборота, уменьшение потерь при хранении продукции, концентрация услуг по первоначальной обработке, сортировке, расфасовке товаров, сертификации и контролю качества продукции в одном месте приведут к снижению себестоимости продукции.
Другие социально-экономические выгоды:
- создание новых рабочих мест;
- снижение стоимости продовольственных товаров приведет к повышению благосостоянию жителей города;
- наличие отлаженной системы санитарного контроля продукции, улучшение условий хранения продукции поможет значительно снизить поступление к потребителю недоброкачественной продукции;
- увеличение доходов производителей сельхозпродукции приведет к повышению оплаты труда занятых в производстве сельских жителей и снижению уровня безработицы на селе.";
текст в правом верхнем углу приложения 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "QazExpoCongress"

Алдын ала есептеу бойынша КТО тауар өткізу желісін құру өндіру, өңдеу, сақтау және тасымалдау кезінде тауарлық шығындарды қазіргі 40 %-тен 2025 жылға қарай 10 % дейін (1,7-ден 0,5 млн. тоннаға дейін) қысқартуға мүмкіндік береді және 1,2 млн. тонна жеміс-көкөніс өнімдерін сақтауға мүмкіндік береді.
Бұл ретте, фермерлердің табысы 72 млрд. теңгеге дейін ұлғаяды және қазіргі 244 млрд. теңге мөлшеріндегі субсидиялар жағдайында ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруге шамамен 316 млрд. теңге инвестиция салуға мүмкіндігі болады.
Өндіріске меншікті инвестициялар көлемін ұлғайту ауыл шаруашылығы мақсатындағы өңделетін жерлердің қосымша өсімін қамтамасыз етеді және ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын жаңғырту мен жаңартуды жүргізуге мүмкіндік береді, бұл жеміс-көкөніс өнімдерін өндіру көлемінің өсуін және түсімділікті арттырады, ал бұл өз кезегінде жеміс-көкөніс өнімдерін экспорттау бойынша қосымша әлеует туғызады.
Жеміс-көкөніс өнімдерін өндіру көлемінің өсуі, ауыл шаруашылығы инфрақұрылымын жаңғырту, өткізу нарығына қол жеткізу және түсімділігін 8 % дейін арттыру есебінен тұтынушы үшін ауыл шаруашылығы өнімдеріне бағаның 45 % дейін төмендеуі күтілуде.
Экспорттық әлеуеттің өсімі 1,45 млн. тоннаны құрайды.
Сондай-ақ, ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің өтімділігі мен сенімділігін арттыру, тәуекелдерді азайту есебінен ауыл шаруашылығына ЕДБ-нен қосымша 650,0 млрд. теңге тартуға мүмкіндік береді.
6-кесте. Көлеңкелі сауданы қысқарту
2020 жылдан бастап 2025 жылға дейінгі кезеңде көлеңкеден шығару есебінен қосымша салық көлемі 25,0 млрд. теңгеден тиісінше 470,5 млрд. теңгеге дейін ұлғаяды.
КТО-ның тауар өткізу желісін құру тиімсіз делдалдардың санын қысқартады және көлеңкелі сауда айналымын қадағаланбайтын экономиканың жалпы көлемінің 51 %-інен 31 %-іне дейін азайтады.
КТО желісінің жұмыс істеуі
КТО желісін дамыту жобасының мақсаты ішкі азық-түлік көмегін көрсету мен азық-түлік қауіпсіздігі проблемаларын шешу үшін резервтер қалыптастыруды қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізуді қамтамасыз ету және КТО желісі шеңберінде ауыл шаруашылығы өнімдерін қабылдау, өткізу, алдын ала өңдеу, бастапқы өңдеу және тиісінше сақтау үшін жағдайлар жасау есебінен импортты алмастыру және ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізуді қамтамасыз ету болып табылады.
КТО негізгі функциялары:
– ауыл шаруашылығы өнімдерін қабылдау;
– ауыл шаруашылығы өнімдерінің тауарлық партияларын жинақтау;
– ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу;
– ауыл шаруашылығы өнімдерін бастапқы қайта өңдеу;
– ауыл шаруашылығы өнімдерін сақтау;
– баға белгілеудің қалыптасуы мен ашықтығы;
– ауыл шаруашылығы өнімдерінің көтерме саудасы, оның ішінде электрондық биржалық сауда-саттықты ұйымдастыру шарттарын қамтамасыз ету мүмкіндігі;
– жәрмеңке-көрме және маркетинг іс-шараларын өткізу.
КТО аумағында мемлекеттік функцияларды іске асыру мүмкіндігі:
– ветеринарлық бақылау;
– фитосанитарлық бақылау;
– азық-түлік резервін қалыптастыру;
– кедендік қызмет көрсету;
– шаруашылық жүргізудің шағын нысандарын қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өндірушілерін мемлекеттік қолдау;
– біріктіруші КТО бірыңғай ақпараттық жүйесін құру және қолдау (ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі/бағасы бойынша ақпаратты жинау және талдау), ауыл шаруашылығы өндірушілерін ақпараттық қолдау.
Сауда-өткізу тізбегін ретке келтіруде КТО базасында жұмыс істейтін кооперация орталықтары (сақтау, әмбебап) маңызды рөл атқаратын болады. Бұл орталықтар бизнес-қауымдастықтармен, үкіметтік емес және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықта кәсіпкерлердің құзыретін арттыруға бағытталған бірлескен оқу бағдарламаларын жүргізетін болады. Сондай-ақ, осы орталықтар тауарлар бойынша, өткізу нарықтарына жақындығы бойынша және осы тізбектің барлық қатысушылары арасындағы өзара іс-қимылдың тиімді схемасын белгілеу үшін басқа параметрлер бойынша талдау жүргізетін болады.
6-сурет. КТО өндірістік процесі
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қабылдау мынадай кезеңдерден тұруы мүмкін: өнімнің сапасын бақылау; санын анықтау; түсіру. Бірінші сатыда өнімнің сапалық өзгерістері (ашу, шіру, шырыштану, зеңдену, уытты бактериоздардың дамуы процесі салдарынан бүлінген тауар) тұрғысынан сынамасы жүргізіледі. Тауарды қабылдаудың келесі сатысында салмақты (көлемді) анықтау жүзеге асырылады. Одан әрі өңдеу/қайта өңдеу үшін түсіру және тасымалдау.
Жүк партиясын жинақтау дегеніміз жеткізушілерден алынған жүктерді қайта сұрыптауды және оларды одан әрі тұтынушыға жөнелту үшін партияларға шоғырландыруды білдіреді. Партияларды ірілендіру көлік ағындарын оңтайландыруға ықпал етеді, бұл көлік шығындарының төмендеуіне әкеледі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу сұрыптауды, калибрлеуді, жууды, орауды қамтиды. Өнімнің тауарлық түрін жақсартудан басқа өңдеу процесінде кондициялық емес және бүлінген тауарды бөліп алуға болады.
Өнімнің сапасын сақтау және ұзақ мерзімді сақтауды қамтамасыз ету үшін кейіннен (өнеркәсіптік) қайта өңдеуде шикізат түрінде пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнімін бастапқы қайта өңдеуді жүзеге асыру мүмкін болады.
Сақтау – өндірушіден тұтынушыға дейінгі тауар қозғалысы кезеңдерінің бірі. Ауа ылғалдылығының оңтайлы режимін, ауаны алмастыру сипаты мен газ ортасының құрамын баптап ұстау жыл бойы жеткізу қарқынын қамтамасыз ете отырып, ауыл шаруашылығы өнімдерінің сақталуына ықпал етеді.
КТО-да өткізілетін азық-түлік тауарларының (сатылған өнімнің көлемі және оның орташа бағасы) сауда-саттығының жай-күйі туралы ақпаратты жинақтап қорытындылау электрондық биржалық сауда-саттықты ұйымдастыруға ықпал етуі мүмкін. Өндірушілер мен сатып алушылардың бір жерде шоғырлануы, ауыл шаруашылығы өнімдерінің нарықтық құнын қалыптастыру үшін алғышарттар жасайды.
Жәрмеңке-көрме және маркетинг іс-шараларын өткізу тұтынушылар арасында тауар өнімдерін ілгерілетуге және ауыл шаруашылығы өнімдерін жеткізуде жаңа шарттар жасауға ықпал етеді. Осындай іс-шараларды өткізу тұтынушылардың ағынын қамтамасыз етеді, бұл ілеспе қызметтерді тұтынуға әкеледі.
Жолға қойылған ветеринарлық бақылау ауыл шаруашылығы өнімдерінің ысырап болу қаупінің айтарлықтай қысқаруына әкеледі. Ветеринарлық бақылау, ең алдымен, қажетті инфрақұрылымы, білімі жоқ және көп жағдайда сапасыз өнімді дер кезінде анықтауға қабілетсіз шағын ауыл шаруашылығы өндірушілері үшін қажет. Ірі өндірушілердің, әдетте, меншікті зертханалары бар.
Тиімді фитосанитарлық бақылауды ұйымдастыру ішкі ақауларды, оның ішінде жеміс-көкөніс өнімдерінің сұрыптық ерекшеліктерін анықтауды қамтамасыз етеді. Өсімдік шаруашылығы өнімдерінің бірқатар аурулары жасырын түрде өтеді, сондықтан КТО аумағында барлық үлгідегі технологиялық зертхананың болуы сапасыз өнімді бастапқы сатыда (сақтауға ауыстырғанға дейін) анықтауға ықпал етеді.
КТО аумағында кедендік терминалдың болуы (бөлу) жүктерді ресімдеу рәсімін айтарлықтай жеделдетуге мүмкіндік береді, бұл тауардың айналымын арттырады.
Қоймалық үй-жайлар, ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу және қайта өңдеу желілері сияқты объектілерді қамтитын инфрақұрылымды дамыту шағын өндірушілердің шығындарын қысқартуға мүмкіндік береді. Өткізу нарықтарына қол жеткізу ауыл шаруашылығы өнімдеріне деген тұрақты сұранысты қамтамасыз етеді.
Ақпараттық алмасу процесінде бір-бірімен өзара іс-қимыл жасайтын КТО жүйесін қалыптастыру, өңірлік көтерме орталықтардан азық-түліктің артық мөлшерін таратуды қамтамасыз етеді. Ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі/бағасы жөніндегі ақпаратты шоғырландыру мен талдауды жекелеген тауар позициялары бөлінісінде жүргізу қажет, оларға кеңінен қол жеткізу ауыл шаруашылығы өніміне әділ бағаны қалыптастыруға, сондай-ақ биржалық сауданы дамытуға ықпал ететін болады.
Жобаның негізгі экономикалық пайдасы
Азық-түлік тауарлары бағасының төмендеуі:
- КТО дистрибутивтік тізбектегі делдалдар санының төмендеуіне байланысты соңғы тұтынушылар үшін азық-түлік тауарларына бағаның төмендеуіне ықпал етеді;
- сатушылар мен сатып алушылардың жоғары шоғырлануы бәсекелестікті арттыруға, соның салдарынан бағаның төмендеуіне және өнім сапасының артуына ықпал етеді;
- өнімді сақтау, сұрыптау, бастапқы өңдеу, өлшеп орау, сертификаттау, зертханалық зерттеулер бойынша бірыңғай қызмет кешенін ұсыну, сатылатын өнімнің өзіндік құнын төмендетуге алып келеді;
- көтерме сатып алушылар үшін қажетті тауарларды бір жерде қолайлы бағалар бойынша шоғырландыру тауарларды сатып алу жөніндегі уақытша шығындарды, тауарларды сақтау мен тасымалдауға арналған шығындарды төмендетуге алып келеді, бұл нарықтан тыс сатылатын тауарларға үстеме бағаны төмендетуге мүмкіндік береді.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің кірістерін ұлғайту:
- көтерме дистрибьюторларға тікелей қол жеткізу өткізу арналарын іздеуге арналған шығындарды төмендетеді;
- нарық конъюнктурасын жақсы білу өнімді сатудың әділ нарықтық бағасына ғана емес, сонымен қатар өндірістің өткізілетін өнімге қойылатын нарық талаптарына тез бейімделуіне әкеледі;
- тауарларды алыпсатарлардың қатысуынсыз көтерме сатып алушылармен тікелей өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігі тікелей өнім өндірушілердің пайдасын арттыруға ықпал етеді;
- тауар айналымын арттыру, өнімді сақтау кезінде шығындарды азайту, тауарларды бастапқы өңдеу, сұрыптау, өлшеп орау, сертификаттау және өнімнің сапасын бақылау бойынша қызметтердің бір жерде шоғырлануы өнімнің өзіндік құнын төмендетуге алып келеді.
Басқа да әлеуметтік-экономикалық пайдалар:
- жаңа жұмыс орындарын құру;
- азық-түлік тауарларының құнын төмендету қала тұрғындарының әл-ауқатын арттыруға алып келеді;
- өнімді санитарлық бақылаудың қалыптасқан жүйесінің болуы, өнімді сақтау шарттарының жақсаруы тұтынушыға сапасыз өнімнің түсуін айтарлықтай төмендетуге көмектеседі;
- ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірушілердің табысын арттыру ауыл тұрғындарының еңбек ақысын көтеруге және ауылдың жұмыссыздық деңгейін төмендетуге әкеледі.";
2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы"

на 2015 – 2024 годы";
в приложении 2 к Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания" Астана ЭКСПО-2017" на 2015 – 2024 годы:
таблицу 3. "SWOT-анализ направления функции организатора крупных КВМ и участия на выставках ЭКСПО 2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес и ЭКСПО 2025 Осака" изложить в следующей редакции:
"
Сильные стороны
наличие рабочих связей с единственным акционером общества;
наличие у Общества опыта подготовки и проведения крупных мероприятий, в том числе международного уровня;
наличие опыта международного сотрудничества, переговоров с иностранными партнерами;
сильный бренд Общества в части проведения КВМ.
Слабые стороны
отсутствие выделенного структурного подразделения, занимающегося КВМ, в соответствии с лучшими мировыми практиками;
отсутствие комплексной информационной системы в части управления конгрессно-выставочной деятельностью;
отсутствие базы собственных мероприятий.
Возможности
занятие ниши проведения государственных КВМ;
стратегическое партнерство с ведущими игроками на рынке КВМ в части аренды выставочных площадей;
увеличение загрузки конгресс-центра и выставочного центра ввиду повышения количества мероприятий, проводимых Обществом
Угрозы
нестабильность мировой экономики, волатильность цен на сырье, рост стоимости заемного капитала, отток инвестиций, падение экономической активности могут привести к снижению интереса к КВМ со стороны как национальных, так и иностранных участников;
низкая прибыльность проводимых мероприятий в связи с давлением на бюджет со стороны заказчиков;
конкуренция на рынке.
";
дополнить таблицей 6 следующего содержания:
"Таблица 6. SWOT-анализ направления функции. Развитие торговой инфраструктуры:
Сильные стороны
наличие рабочих связей с единственным акционером общества (Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан);
наличие опыта в строительстве специализированных и уникальных объектов;
наличие опыта реализации крупных инвестиционных проектов;
наличие опыта международного сотрудничества, переговоров с иностранными партнерами;
сильный бренд Общества.
Слабые стороны
отсутствие выделенного структурного подразделения, занимающегося развитием ОРЦ, в соответствии с лучшими мировыми практиками;
отсутствие комплексной информационной системы в части управления сетью ОРЦ и всей торговой инфраструктурой.
Возможности
занятие ниши организации товаропроводящей системы на территории РК и за ее пределами;
стратегическое партнерство со всеми участниками торговой инфраструктуры;
создание единой организационной структуры по эффективному межрегиональному перераспределению внутренних и внешних торговых потоков продовольствия.
Угрозы
срыв сроков завершения проекта;
срыв сроков и объемов финансирования;
временные и финансовые издержки при поиске партнеров по ГЧП
";
текст в правом верхнем углу приложения 3 изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "QazExpoCongress"
на 2015 – 2024 годы";
текст в правом верхнем углу приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "QazExpoCongress"
на 2015 – 2024 годы";
текст в правом верхнем углу приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "QazExpoCongress"
на 2015 – 2024 годы";

акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға
арналған даму стратегиясына
2-қосымша";
"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015-2024 жылдарға арналған даму стратегиясына 2-қосымшада:
"Ірі ККІ ұйымдастырушысы және ЭКСПО-2020 Дубай, ЭКСПО-2023 Буэнос-Айрес және ЭКСПО-2025 Осака көрмелеріне қатысу функциясы бағытын SWOT-талдау" деген 3-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"
Күшті жақтары
Қоғамның жалғыз акционерімен (Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі) жұмыс байланыстарының болуы;
Қоғамның ірі, оның ішінде халықаралық деңгейдегі іс-шараларды дайындау мен өткізу тәжірибесінің болуы;
халықаралық ынтымақтастық тәжірибесі, шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу тәжірибесінің болуы;
ККІ өткізу бөлігінде Қоғамның мықты бренді.
Әлсіз жақтары
үздік халықаралық тәжірибеге сәйкес ККІ-мен айналысатын бөлінген құрылымдық бөлімшенің болмауы;
конгресс-көрме қызметін басқару бөлігінде кешенді ақпараттық жүйенің болмауы;
жеке іс-шаралар базасының болмауы.
Мүмкіндіктер
мемлекеттік ККІ өткізудегі тауашаны иелену;
көрме алаңдарын жалға алу бөлігінде KКІ нарығында жетекші ойыншылармен стратегиялық әріптестік;
Қоғам өткізетін іс-шаралар санының артуына байланысты Конгресс-орталық пен Көрме орталығының жүктемесінің артуы.
Қауіптер
әлемдік экономиканың тұрақсыздығы, шикізат бағасының құбылмалылығы, қарыз капитал құнының артуы, инвестициялардың кетуі, экономикалық белсенділіктің төмендеуі ұлттық, сондай-ақ шетелдік қатысушылар тарапынан ККІ-ге деген қызығушылығының төмендетуіне алып келуі мүмкін;
тапсырыс берушілердің тарапынан бюджетке қысымға байланысты өткізілетін іс-шаралардың пайдалылығының төмендігі;
нарықтағы бәсекелестік.
";
мынадай мазмұндағы 6-кестемен толықтырылсын:
"6-кесте. Сауда инфрақұрылымын дамыту функциясы бағытын SWOT-талдау:
Күшті жақтары
Қоғамның жалғыз акционерімен жұмыс байланыстарының болуы (Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі);
мамандандырылған және бірегей объектілердің құрылысында тәжірибенің болуы;
ірі инвестициялық жобаларды іске асыру тәжірибесінің болуы;
халықаралық ынтымақтастық, шетелдік әріптестермен келіссөздер жүргізу тәжірибесінің болуы;
Қоғамның мықты бренді.
Әлсіз жақтары
үздік әлемдік тәжірибеге сәйкес КТО дамытумен айналысатын бөлінген құрылымдық бөлімшенің болмауы;
КТО желісін және барлық сауда инфрақұрылымын басқару бөлігінде кешенді ақпараттық жүйенің болмауы.
Мүмкіндіктер
ҚР аумағында және одан тыс жерлерде тауар өткізу жүйесін ұйымдастыру тауашасын елену;
сауда инфрақұрылымының барлық қатысушыларымен стратегиялық әріптестік;
өнімдердің ішкі және сыртқы сауда ағындарын тиімді өңіраралық қайта бөлу жөніндегі бірыңғай ұйымдық құрылым құру.
Қауіптер
жобаны аяқтау мерзімін бұзу;
қаржыландыру мерзімі мен көлемінің бұзылуы;
МЖӘ бойынша әріптестерді іздестіру кезіндегі уақытша және қаржылық шығындар.
";
3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға
арналған даму стратегиясына
3-қосымша";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға
арналған даму стратегиясына
4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының 2015 – 2024 жылдарға
арналған даму стратегиясына
5-қосымша";

в приложении 5 к стратегии развития акционерного общества "Национальная компания" Астана ЭКСПО-2017" на 2015 – 2024 годы:
Таблицу 2. Карта КПД для стратегических целей актуализированной Стратегии развития изложить в следующей редакции:
"
СТРАТЕГИЧЕСКОЕ НАПРАВЛЕНИЕ ЦЕЛИ ЗАДАЧИ КПД 2019 г. 2020 г. 2021 г. 2022 г. 2023 г. 2024 г.
Управление объектами и имуществом, включая коммерциализацию сервисных услуг
1
Выручка от сдачи офисной и торговой недвижимости в аренду 11,1 млрд тенге в 2024 г.
Усиление процессов маркетинга и продаж и взаимоотношения с клиентами
Выручка по направлению – 11,1 млрд тенге к 2024 г.
2 млрд тенге
4,3 млрд тенге
9,1 млрд тенге
9,7 млрд тенге
10,4 млрд тенге
11,1 млрд тенге
Внедрение процессов управления жизненным циклом активов
Обеспечение передачи процессов по управлению объектами в аутсорсинг
Проведение КВМ и участие в международных мероприятиях
2
Выручка от проведения КВМ 7,4 млрд. тенге
в 2024 г.
Формирование и управление портфелем мероприятий
Выручка по направлению – 7,4 млрд. тенге в 2024 г.
1,6 млрд. тенге
3,2 млрд. тенге
7,3 млрд. тенге
7,3 млрд. тенге
7,4 млрд. тенге
7,4 млрд. тенге
Внедрение модели управления площадками для КВМ
3
Участие в международных выставках, в том числе на выставках ЭКСПО 2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес и ЭКСПО 2025 Осака
Обеспечение успешного участия на специализированных и мировых выставках ЭКСПО, в том числе ЭКСПО 2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес, ЭКСПО 2025 Осака
Количество посетителей Казахстанского павильона на специализированных выставках ЭКСПО – не менее 1 млн. человек
1 млн человек
1 млн человек
Обеспечение вовлечения Общества в международные мероприятия, в которых участвуют казахстанские государственные и квазигосударственные структуры

"Астана ЭКСПО-2017" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2015-2024 жылдарға арналған даму стратегиясына 5-қосымшада:
"Өзектілендірілген Даму стратегиясының стратегиялық мақсаттарына арналған ҚТК" деген 2-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"
СТРАТЕГИЯЛЫҚ БАҒЫТ
МАҚСАТТАР
МІНДЕТТЕР
ҚТК
2019 ж.
2020 ж.
2021 ж.
2022 ж.
2023 ж.
2024 ж.
Сервистік көрсетілетін қызметтерді коммерцияландыруды қоса алғанда, объектілер мен мүлікті басқару
1
2024 жылы кеңсе және сауда мүлкін жалға беруден түсім 11,1 млрд. теңге
Маркетинг пен сату процестерін және клиенттермен өзара қарым-қатынасты күшейту
Бағыт бойынша түсім – 2024 жылға қарай 11,1 млрд. теңге
2 млрд теңге
4,3 млрд теңге
9,1 млрд теңге
9,7 млрд теңге
10,4 млрд теңге
11,1 млрд теңге
Активтердің өмірлік циклін басқару процестерін енгізу
Объектілерді басқару жөніндегі процестерді аутсорсингке беруді қамтамасыз ету
ККІ өткізу және халықаралық іс-шараларға қатысу
2
2024 жылы ККІ өткізуден түсім 7,4 млрд. теңге
Іс-шаралар портфелін қалыптастыру және басқару
Бағыт бойынша түсім – 2024 жылы 7,4 млрд. теңге
1,6 млрд теңге
3,2 млрд теңге
7,3 млрд теңге
7,3 млрд теңге
7,4 млрд теңге
7,4 млрд теңге
ККІ үшін алаңдарды басқару моделін енгізу
3
Халықаралық көрмелерге, оның ішінде ЭКСПО-2020 Дубай, ЭКСПО- 2023 Буэнос-Айрес және ЭКСПО-2025 Осака көрмелеріне қатысу
ЭКСПО, оның ішінде ЭКСПО 2020 Дубай, ЭКСПО 2023 Буэнос-Айрес, ЭКСПО 2025 Осака мамандандырылған және әлемдік көрмелерге табысты қатысуды қамтамасыз ету
ЭКСПО-ның мамандандырылған көрмелеріндегі қазақстандық павильонға келушілер саны – кемінде 1 млн. адам
1 млн адам
1 млн адам
Қазақстандық мемлекеттік және квазимемлекеттік құрылымдар қатысатын халықаралық іс-шараларға қоғамды тартуды қамтамасыз ету

Строительство ОРЦ* - 24 ОРЦ к 2023 году
9
10
5
Управление сетью ОРЦ
Привлечение управляющей компании на основе принципов государственно-частного партнерства – не менее 1 оператора к 2023 году
не менее 1
не менее 1
не менее 1
Примечание:
* с учетом налоговых льгот (налог на имущество Общества 0,1%);
** строительство включает в себя разработку проектно-сметной документации, экспертизу, бюджетирование, определение подрядчика, строительство ОРЦ.
Ввод в эксплуатацию по мере завершения строительства.";
текст в правом верхнем углу приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Стратегии развития акционерного общества
"Национальная компания "QazExpoCongress"
на 2015 – 2024 годы".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин

2023 жылға қарай КТО салу* – 24 КТО
9
10
5
КТО желісін басқару
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік қағидаттары негізінде басқарушы компанияны тарту – 2023 жылға қарай кемінде 1 оператор
кемінде 1
кемінде 1
кемінде 1
";
Еркертпе:
*салықтық жеңілдіктерді ескере отырып (Қоғам мүлкіне салынатын салық мөлшері 0,1 %);
** салу құрылыстың жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеуді, сараптаманы, бюджеттеуді, мердігерді анықтауды, КТО салуды қамтиды.
Құрылыстың аяқталуына қарай пайдалануға беру.";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"QazExpoCongress" ұлттық
компаниясы" акционерлік
қоғамының 2015 – 2024
жылдарға арналған даму стратегиясына
6-қосымша".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин