О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития страхового рынка и рынка ценных бумаг"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2021 года № 283
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития страхового рынка и рынка ценных бумаг".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и развития страхового рынка и рынка ценных бумаг
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
1) оглавление:
дополнить заголовком параграфа 8 главы 18 следующего содержания:
"Параграф 8. Обеспечительная плата";
дополнить заголовком статьи 338-5 следующего содержания:
"Статья 338-5. Обеспечительная плата";
2) пункт 3 статьи 91 изложить в следующей редакции:
"3. Акционерное общество вправе выпускать обеспеченные облигации и облигации без обеспечения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан. Условия и порядок выпуска облигаций определяются законодательством о рынке ценных бумаг.";
3) пункт 1 статьи 136 изложить в следующей редакции:
"1. Облигация – ценная бумага, удостоверяющая в соответствии с условиями выпуска право на получение от лица, выпустившего облигацию, вознаграждения по ней и номинальной стоимости облигации в деньгах или ином имущественном эквиваленте.";
4) часть первую пункта 1 статьи 292 изложить в следующей редакции:
"1. Исполнение обязательства может обеспечиваться неустойкой, залогом, удержанием имущества должника, поручительством, гарантией, задатком, гарантийным взносом, обеспечительной платой и другими способами, предусмотренными законодательством или договором.";
5) главу 18 дополнить параграфом 8 следующего содержания:
"Параграф 8. Обеспечительная плата
Статья 338-5. Обеспечительная плата
1. Денежное обязательство, в том числе обязанность возместить убытки или уплатить неустойку в случае нарушения договора, по соглашению сторон могут быть обеспечены передачей одной из сторон в собственность другой стороны определенной денежной суммы (обеспечительная плата).
Обеспечительная плата может обеспечивать обязательство, которое возникнет в будущем.
При наступлении обстоятельств, предусмотренных договором, сумма обеспечительной платы засчитывается в счет исполнения соответствующего обязательства.

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру нарығын және бағалы қағаздар нарығын реттеу мен дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 29 сәуірдегі № 283 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру нарығын және бағалы қағаздар нарығын реттеу мен дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру нарығын және бағалы қағаздар нарығын реттеу мен дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 18-тараудың 8-параграфының тақырыбымен толықтырылсын:
"8-параграф. Қамтамасыз ету ақысы";
мынадай мазмұндағы 338-5-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"338-5-бап. Қамтамасыз ету ақысы";
2) 91-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Акционерлік қоғам, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, қамтамасыз етілген облигациялар және қамтамасыз етілмеген облигациялар шығаруға құқылы. Облигациялар шығарудың шарттары мен тәртiбi бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамада айқындалады.";
3) 136-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Облигация – облигацияны шығару талаптарына сәйкес облигацияны шығарған тұлғадан облигация және облигацияның номиналды құны бойынша ақшамен немесе өзге де мүлiктiк баламамен сыйақы алу құқығын куәландыратын бағалы қағаз.";
4) 292-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мiндеттеменi орындау заңнамада немесе шартта көзделген айыпақымен, кепiлмен, борышкердің мүлкiн ұстап қалумен, кепілгерлікпен, кепiлдiкпен, кепiлақымен, кепілдік жарнасымен, қамтамасыз ету ақысымен және басқа да тәсілдермен қамтамасыз етiлуi мүмкiн.";
5) 18-тарау мынадай мазмұндағы 8-параграфпен толықтырылсын:
"8-параграф. Қамтамасыз ету ақысы
338-5-бап. Қамтамасыз ету ақысы
1. Ақшалай міндеттеме, оның ішінде шарт бұзылған жағдайда зиянды өтеу немесе айыпақымен төлеу міндеті тараптардың келісімі бойынша тараптардың бірінің басқа тараптың меншігіне белгілі бір ақша сомасын (қамтамасыз ету ақысын) беруімен қамтамасыз етілуі мүмкін.
Қамтамасыз ету ақысы болашақта туындайтын міндеттемені қамтамасыз етуі мүмкін.
Шартта көзделген мән-жайлар туындаған кезде қамтамасыз ету ақысының сомасы тиісті міндеттемені орындау есебіне есепке жатқызылады.

2. В случае ненаступления в предусмотренный договором срок обстоятельств, указанных в части третьей пункта 1 настоящей статьи, или прекращения обеспеченного обязательства, обеспечительная плата подлежит возврату, если иное не предусмотрено договором.
3. Договором может быть предусмотрена обязанность соответствующей стороны дополнительно внести или частично возвратить обеспечительную плату при наступлении определенных обстоятельств.
4. На сумму обеспечительной платы вознаграждение (интерес) не начисляется, если иное не предусмотрено законодательным актом или договором.
5. Правила об обеспечительной плате применяются также в случаях, если в счет обеспечения передаются в собственность ценные бумаги, иные финансовые инструменты и (или) вещи, определенные родовыми признаками.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года:
1) оглавление:
дополнить заголовком параграфа 7 главы 25 следующего содержания:
"Параграф 7. Операция репо";
дополнить заголовком статьи 500-1 следующего содержания:
"Статья 500-1. Операция репо";
2) главу 25 дополнить параграфом 7 следующего содержания:
"Параграф 7. Операция репо
Статья 500-1. Операция репо
1. Операция репо – договор, состоящий из двух частей, в соответствии с которым:
1) одна сторона (продавец репо) обязуется в срок, установленный договором, передать в собственность другой стороне (покупателю репо) ценные бумаги и (или) иные финансовые инструменты, а покупатель репо обязуется принять эти ценные бумаги и (или) финансовые инструменты и уплатить за них определенную денежную сумму (открытие репо);
2) покупатель репо обязуется в срок, установленный договором, передать в собственность продавцу репо ценные бумаги и (или) иные финансовые инструменты, а продавец репо обязуется принять эти ценные бумаги и (или) финансовые инструменты и уплатить за них определенную денежную сумму (закрытие репо).
2. Если иное не предусмотрено договором, ценные бумаги и (или) иные финансовые инструменты, являющиеся предметом открытия репо и закрытия репо, должны быть аналогичными (одного выпуска).
3. К операциям репо применяются общие положения о купле-продаже, если это не противоречит существу операций репо.
4. Особенности и (или) ограничения по совершению операций репо могут быть установлены законодательным актом Республики Казахстан о рынке ценных бумаг.";
3) часть третью пункта 1 статьи 740 дополнить подпунктами 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
"5-1) на деньги клиентов управляющего инвестиционным портфелем, находящиеся на его банковских счетах, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;

2. Осы баптың 1-тармағының үшінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар шартта көзделген мерзімде туындамаған немесе қамтамасыз етілген міндеттеме тоқтатылған жағдайда, егер шартта өзгеше көзделмесе, қамтамасыз ету ақысы қайтарылуға тиіс.
3. Белгілі бір мән-жайлар туындаған кезде тиісті тараптың қамтамасыз ету ақысын қосымша енгізу немесе ішінара қайтару міндеті шартта көзделуі мүмкін.
4. Егер заңнамалық актіде немесе шартта өзгеше көзделмесе, қамтамасыз ету ақысының сомасына сыйақы (мүдде) есептелмейді.
5. Егер қамтамасыз ету есебіне меншікке бағалы қағаздар, өзге де қаржы құралдары және (немесе) шығу белгілерімен айқындалған заттар берілген жағдайларда да, қамтамасыз ету ақысы туралы қағидалар қолданылады.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім):
1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 25-тараудың 7-параграфының тақырыбымен толықтырылсын:
"7-параграф. Репо операциясы";
мынадай мазмұндағы 500-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"500-1-бап. Репо операциясы";
2) 25-тарау мынадай мазмұндағы 7-параграфпен толықтырылсын:
"7-параграф. Репо операциясы
500-1-бап. Репо операциясы
1. Репо операциясы – екі бөліктен тұратын шарт, оған сәйкес:
1) бір тарап (репоны сатушы) шартта белгіленген мерзімде басқа тараптың (репоны сатып алушының) меншігіне бағалы қағаздарды және (немесе) өзге де қаржы құралдарын беруге міндеттенеді, ал репоны сатып алушы осы бағалы қағаздарды және (немесе) қаржы құралдарын қабылдауға және олар үшін белгілі бір ақша сомасын төлеуге (репоны ашу) міндеттенеді;
2) репоны сатып алушы шартта белгіленген мерзімде бағалы қағаздарды және (немесе) өзге де қаржы құралдарын сатушының меншігіне беруге міндеттенеді, ал репоны сатушы осы бағалы қағаздарды және (немесе) қаржы құралдарын қабылдауға және олар үшін белгілі бір ақша сомасын төлеуге (репоны жабу) міндеттенеді.
2. Егер шартта өзгеше көзделмесе, репоны ашу және репоны жабу мәні болып табылатын бағалы қағаздар және (немесе) өзге де қаржы құралдары ұқсас (бір шығарылымдағы) болуға тиіс.
3. Егер бұл репо операцияларының мәніне қайшы келмесе, репо операцияларына сатып алу-сату туралы жалпы ережелер қолданылады.
4. Репо операцияларын жасау жөніндегі ерекшеліктер және (немесе) шектеулер Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамалық актісінде белгіленуі мүмкін.";
3) 740-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1),
5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша, оның банк шоттарындағы осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің ақшасына;

5-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя;
5-3) на деньги, находящиеся на банковских счетах, для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;";
4) часть вторую статьи 741 дополнить подпунктами 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
"5-1) на деньги клиентов управляющего инвестиционным портфелем, находящиеся на его банковских счетах, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;
5-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя;
5-3) на деньги, находящиеся на банковских счетах, для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;";
5) пункт 5 статьи 806 изложить в следующей редакции:
"5. Договор обязательного страхования, виды, условия и порядок которого установлены отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, может быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на осуществление данного вида страхования. Заключение договора обязательного страхования, виды, условия и порядок которого установлены отдельным законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим обязательный вид страхования, для страховщика, имеющего лицензию на осуществление данного вида страхования, является обязательным, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
6) часть вторую пункта 1 статьи 818 изложить в следующей редакции:
"Полученные страховщиком от страхователя страховые премии принадлежат ему на праве собственности, за исключением части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, а также случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 845-1 настоящего Кодекса.";
7) пункт 5 статьи 830 дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховой организации, в целях, определенных Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат;";

5-2) номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шоттарындағы ақшаға;
5-3) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша банк шоттарындағы клирингтік қызметті жүзеге асыруға арналған ақшаға;";
4) 741-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша, оның банк шоттарындағы осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің ақшасына;
5-2) номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шоттарындағы ақшаға;
5-3) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша банк шоттарындағы клирингтік қызметті жүзеге асыруға арналған ақшаға;";
5) 806-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Түрлері, шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жеке заңнамалық актісінде белгіленген міндетті сақтандыру шарты сақтандырудың осы түрiн жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуы мүмкін. Түрлері, шарттары және тәртібі Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін жеке заңнамалық актісінде белгіленген міндетті сақтандыру шартын жасасу, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырудың осы түрін жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар сақтандырушы үшін міндетті болып табылады.";
6) 818-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігін және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістерді (шығыстарды), сондай-ақ осы Кодекстің 845-1-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, сақтандырушының сақтанушыдан алған сақтандыру сыйлықақылары оған меншік құқығымен тиесілі болады.";
7) 830-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) сақтандыру ұйымы таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мақсаттарда;";

8) пункты 7 и 8 статьи 839 изложить в следующей редакции:
"7. Решение об отказе в страховой выплате принимается страховщиком и сообщается страхователю в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) обратиться к страховому омбудсману для урегулирования разногласий с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.
8. Отказ страховщика произвести страховую выплату может быть обжалован в суде при несогласии с решением страхового омбудсмана.";
9) пункт 1-1 статьи 841 исключить;
10) пункт 2 статьи 842 изложить в следующей редакции:
"2. При отказе страхователя от договора (пункт 2 статьи 841 настоящего Кодекса), если это не связано с обстоятельствами, указанными в пункте 1 статьи 841 настоящего Кодекса, в частях второй и третьей настоящего пункта, уплаченные страховщику страховая премия либо страховые взносы не подлежат возврату, если договором не предусмотрено иное.
При отказе страхователя-физического лица от договора страхования, за исключением договора аннуитетного страхования, заключенного в соответствии с законами Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей", в течение четырнадцати календарных дней с даты его заключения страховщик обязан возвратить страхователю-физическому лицу полученную (полученные) страховую премию (страховые взносы) за вычетом части страховой премии (страховых взносов) пропорционально времени, в течение которого действовало страхование, и издержек, связанных с расторжением договора страхования, не превышающих десяти процентов от полученной (полученных) страховой премии (страховых взносов).
При отказе страхователя-физического лица от договора страхования, связанного с договором займа, по причине исполнения им (заемщиком) обязательств перед займодателем по договору займа, страховщик обязан возвратить страхователю-физическому лицу полученную (полученные) страховую премию (страховые взносы) за вычетом части страховой премии (страховых взносов) пропорционально времени, в течение которого действовало страхование, и издержек, связанных с расторжением договора страхования, не превышающих десяти процентов от полученной (полученных) страховой премии (страховых взносов).";
11) пункт 2 статьи 891 изложить в следующей редакции:
"2. Переход права собственности на доверенное имущество не прекращает доверительного управления имуществом, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.";

8) 839-баптың 7 және 8-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сақтандыру төлемінен бас тарту туралы шешiмдi сақтандырушы қабылдайды және ол бас тартудың дәлелдi негiздерiмен және Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып келіспеушіліктерді реттеу үшін сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру омбудсманына жүгіну құқығы туралы хабарламамен жазбаша нысанда сақтанушыға хабарланады.
8. Сақтандырушының сақтандыру төлемiн жүргізуден бас тартуына сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда сотқа шағымдануға болады.";
9) 841-баптың 1-1-тармағы алып тасталсын;
10) 842-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтанушы шарттан бас тартқан кезде (осы Кодекстiң 841-бабының 2-тармағы), егер бұл осы Кодекстiң 841-бабының 1-тармағында, осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген мән-жайлармен байланысты болмаса, егер шартта өзгеше көзделмесе, сақтандырушыға төленген сақтандыру сыйлықақысы не сақтандыру жарналары қайтарылуға жатпайды.
Сақтанушы-жеке тұлға "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" және "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған аннуитеттік сақтандыру шартын қоспағанда, сақтандыру шартынан бас тартқан кезде ол жасалған күннен бастап күнтізбелік он төрт күн ішінде сақтандырушы сақтанушы-жеке тұлғаға сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) сақтандыру қолданыста болған уақытқа пропорционалды бөлігін және сақтандыру шартын бұзуға байланысты, алынған сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) он пайызынан аспайтын шығасыларды шегергендегі алынған сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) қайтаруға міндетті.
Сақтанушы-жеке тұлға өзінің (қарыз алушының) қарыз шарты бойынша қарыз беруші алдындағы міндеттемелерін орындау себебі бойынша қарыз шартына байланысты сақтандыру шартынан бас тартқан кезде сақтандырушы сақтанушы-жеке тұлғаға сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) сақтандыру қолданыста болған уақытқа пропорционалды бөлігін және сақтандыру шартын бұзуға байланысты, алынған сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) он пайызынан аспайтын шығасыларды шегергендегі алынған сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарналарын) қайтаруға міндетті.";
11) 891-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, сенiп тапсырылған мүлiкке меншiк құқығының ауысуы мүлiктi сенiмгерлiкпен басқаруды тоқтатпайды.";

12) в статье 892:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сведения о доверительном управляющем эмиссионными ценными бумагами подлежат отражению по счету учредителя доверительного управления (собственника имущества или компетентного органа, уполномоченного на передачу имущества в доверительное управление), открытому профессиональным участником рынка ценных бумаг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Переход права собственности на акции и иные ценные бумаги, переданные в доверительное управление, не прекращает доверительного управления данными ценными бумагами, если иное не предусмотрено договором доверительного управления и (или) договором отчуждения акций и иных ценных бумаг.
В случае перехода права собственности на ценные бумаги, требования настоящей главы, установленные в отношении учредителя доверительного управления акциями и иными ценными бумагами, применяются к новому собственнику акций и иных ценных бумаг, находящихся в доверительном управлении.".
3. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года:
1) часть вторую статьи 155 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"Не допускается принятие мер по обеспечению иска в отношении зачета требований и (или) ликвидационного неттинга по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения.";
2) абзац второй подпункта 1) части первой статьи 156 изложить в следующей редакции:
"Наложение ареста на обязательные пенсионные взносы, обязательные профессиональные пенсионные взносы (пени по ним), пенсионные активы и пенсионные накопления, единовременные пенсионные выплаты из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, пособия и социальные выплаты, выплачиваемые из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищные выплаты, на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленные за счет использования жилищных выплат, на деньги, находящиеся на банковских счетах в банках второго уровня в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса, находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе", активы Фонда социального медицинского страхования, на деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, на деньги клиентов управляющего инвестиционным портфелем, находящиеся на его банковских счетах, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем, на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя, не допускается.".

12) 892-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмиссиялық бағалы қағаздарды сенiмгерлiкпен басқарушы туралы мәлiметтер бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ашқан сенiмгерлiкпен басқару құрылтайшысының (мүлік иесінің немесе мүлікті сенімгерлікпен басқаруға беруге уәкілетті құзыретті органның) шоты бойынша көрсетiлуге жатады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Меншік құқығының сенiмгерлiкпен басқаруға берілген акцияларға және өзге де бағалы қағаздарға ауысуы, егер сенімгерлікпен басқару шартында және (немесе) акцияларды және өзге де бағалы қағаздарды басқаға беру шартында өзгеше көзделмесе, осы бағалы қағаздарды сенімгерлікпен басқаруды тоқтатпайды.
Бағалы қағаздарға меншік құқығы ауысқан жағдайда акцияларды және өзге де бағалы қағаздарды сенімгерлікпен басқару құрылтайшысына қатысты белгіленген осы тараудың талаптары сенімгерлікпен басқарудағы акциялардың және өзге де бағалы қағаздардың жаңа меншік иесіне қолданылады.".
3. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне:
1) 155-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"Бас қаржылық келісімінің шеңберінде мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке жатқызуға және (немесе) тарату неттингіне қатысты талап қоюды қамтамасыз ету шараларын қабылдауға жол берілмейді.";
2) 156-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Міндетті зейнетақы жарналарына, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарына (олар бойынша өсімпұлдарға), зейнетақы активтері мен зейнетақы жинақтарына, тұрғын үй жағдайын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан біржолғы зейнетақы төлемдеріне, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерге, тұрғын үй төлемдеріне, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі банк шоттарындағы ақшаға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдері негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған жинақтар түріндегі екінші деңгейдегі банктердегі банк шоттарындағы ақшаға, нотариус депозиті шарттарында енгізілген, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банк шоттарындағы ақшаға, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтеріне, жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға, инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің оның банк шоттарындағы ақшасына, номиналды ұстаушы функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шоттарындағы ақшаға тыйым салуға жол берілмейді.".

4. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан":
1) статью 8 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) устанавливает квалификационные требования, предъявляемые к юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, которые включают требования к организационно-правовой форме, требования к учредителям (участникам), в том числе раскрытие источников происхождения их вкладов в уставный капитал, требования к размеру и порядку формирования уставного капитала, а также помещению, техническим средствам, оборудованию и работникам юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
2) в статье 15:
подпункт 13) части второй изложить в следующей редакции:
"13) правила выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, которыми устанавливаются квалификационные требования, предъявляемые к юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, которые включают требования к организационно-правовой форме, требования к учредителям (участникам), в том числе раскрытие источников происхождения их вкладов в уставный капитал, требования к размеру и порядку формирования уставного капитала, а также помещению, техническим средствам, оборудованию и работникам юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
подпункт 8) части третьей изложить в следующей редакции:
"8) устанавливает размер и порядок формирования уставных капиталов для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Казахстана на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей;";
3) дополнить статьей 69-1 следующего содержания:
"Статья 69-1. Генеральное финансовое соглашение с участием Национального Банка Казахстана
Стороны генерального финансового соглашения с участием Национального Банка Казахстана осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении.".
5. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":

4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы
30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) ұйымдық-құқықтық нысанға қойылатын талаптарды, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қойылатын талаптарды, оның ішінде олардың жарғылық капиталға салымдарының шығу көздерін ашып көрсетуді, жарғылық капиталдың мөлшеріне және оны қалыптастыру тәртібіне, сондай-ақ банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың үй-жайына, техникалық құралдарына, жабдығына және қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қамтитын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;";
2) 15-бапта:
екінші бөліктің 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) ұйымдық-құқықтық нысанға қойылатын талаптарды, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қойылатын талаптарды, оның ішінде олардың жарғылық капиталға салымдарының шығу көздерін ашуды, жарғылық капиталдың мөлшеріне және оны қалыптастыру тәртібіне, сондай-ақ банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың үй-жайына, техникалық құралдарына, жабдығына және қызметкерлеріне қойылатын талаптарды қамтитын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға қойылатын біліктілік талаптары белгіленетін банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларын;";
үшінші бөліктің 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қызметін Қазақстан Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалар және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар үшін жарғылық капиталдардың мөлшерін және оларды қалыптастыру тәртібін белгілейді;";
3) мынадай мазмұндағы 69-1-баппен толықтырылсын:
"69-1-бап. Қазақстан Ұлттық Банкінің қатысуымен жасалатын бас қаржылық келісім
Қазақстан Ұлттық Банкінің қатысуымен жасалатын бас қаржылық келісімнің тараптары бас қаржылық келісімнің шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және шарттармен талаптарды есепке жатқызуды және (немесе) тарату неттингін жүзеге асырады (қолданады).".
5. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) в статье 11-1:
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам;";
дополнить подпунктами 10) и 11) следующего содержания:
"10) несоблюдение банком, банковским холдингом требований настоящего Закона, предъявляемых к созданию дочерних организаций банка, банковского холдинга, приобретению банками, банковскими холдингами акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц;
11) убыточная деятельность банка и (или) банковского холдинга на консолидированной и неконсолидированной основах по итогам каждого из последних двух завершенных финансовых лет, предшествующих дате подачи заявления на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации в уполномоченный орган.";
пункт 7 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Заявление на получение разрешения на создание, приобретение дочерней организации, поданное в рамках получения разрешения на открытие банка, рассматривается уполномоченным органом в сроки, установленные для рассмотрения заявления на выдачу разрешения на открытие банка.";
часть четвертую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Выдача разрешения банку или банковскому холдингу на значительное участие в капитале организаций осуществляется в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Уполномоченный орган отзывает разрешение на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, на основании которых было выдано разрешение;
2) выявления несоответствия деятельности дочерней организации банка и (или) банковского холдинга, а также организации, в которой банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, требованиям пункта 3 статьи 8 настоящего Закона.
При отзыве разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного разрешения в течение двух месяцев с даты обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения."
дополнить пунктами 13-1 и 13-2 следующего содержания:
"13-1. Уполномоченный орган принимает решение об отмене ранее выданного разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации в случаях:
1) отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации;
2) прекращения деятельности дочерней организации банка и (или) банковского холдинга, организаций, в которых банк и (или) банковский холдинг имеют значительное участие в капитале, путем реорганизации (в форме слияния, присоединения) или ликвидации;
3) отсутствия у банка и (или) банковского холдинга признаков контроля над дочерней организацией;
4) отсутствия у банка и (или) банковского холдинга признаков значительного участия в капитале организации;
5) отмены выданного уполномоченным органом согласия на приобретение статуса банковского холдинга в соответствии с частью третьей пункта 18 статьи 17-1 настоящего Закона.

1) 11-1-бапта:
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерінің жойылмауы;";
9) тармақшада "сақтамау негіздер болып табылады." деген сөздер "сақтамау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"10) осы Заңда банктің, банк холдингінің еншілес ұйымдарды құруына, банктердің, банк холдингтерінің заңды тұлғалардың акцияларын немесе жарғылық капиталдарына қатысу үлестерін сатып алуына қойылатын талаптарды банктің, банк холдингінің сақтамауы;
11) уәкілетті органға еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат алуға өтініш берілген күннің алдындағы соңғы аяқталған екі қаржы жылының әрқайсысының қорытындысы бойынша банктің және (немесе) банк холдингінің шоғырландырылған немесе шоғырландырылмаған негіздердегі залал шеккен қызметі негіздер болып табылады.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға рұқсат алу үшін банк ашуға рұқсат алу шеңберінде берілген өтінішті уәкілетті орган банк ашуға рұқсат беруге өтінішті қарау үшін белгіленген мерзімдерде қарайды.";
11-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке немесе банк холдингіне ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты беру уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Уәкілетті орган:
1) рұқсат беруге негіз болған дәйексіз мәліметтер анықталған;
2) банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымы, сондай-ақ банк және (немесе) банк холдингі капиталына қомақты қатысатын ұйым қызметінің осы Заңның 8-бабы 3-тармағының талаптарына сәйкес келмейтіні анықталған жағдайларда, еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алады.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алған кезде уәкілетті орган рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факті анықталған күннен бастап екі айдың ішінде бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды.";
мынадай мазмұндағы 13-1 және 13-2-тармақтармен толықтырылсын:
"13-1. Уәкілетті орган:
еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат кері қайтарып алынған;
банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымының, банк және (немесе) банк холдингі капиталына қомақты қатысатын ұйымдардың қызметі қайта ұйымдастырылу (бірігу, қосылу нысанында) немесе таратылу жолымен тоқтатылған;
банкте және (немесе) банк холдингінде еншілес ұйымды бақылау белгілері болмаған;
банкте және (немесе) банк холдингінде ұйымның капиталына қомақты қатысу белгілері болмаған;
осы Заңның 17-1-бабы 18-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес банк холдингінің мәртебесін иеленуге уәкілетті орган берген келісімінің күші жойылған жағдайларда, еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды.

Выданное разрешение уполномоченного органа на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации считается отмененным со дня, следующего за днем получения уполномоченным органом заявления банка, банковского холдинга с приложением подтверждающих документов об отмене ранее выданного разрешения по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) части первой настоящего пункта, либо за днем обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного разрешения.
В случае, предусмотренном подпунктом 5) части первой настоящего пункта, ранее выданное разрешение уполномоченного органа на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации считается отмененным со дня отмены согласия уполномоченного органа на приобретение статуса банковского холдинга.
13-2. В случае отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации по основаниям, указанным в части первой пункта 13 настоящей статьи, банк и (или) банковский холдинг обязаны в течение шести месяцев с даты отзыва такого разрешения произвести отчуждение принадлежащих им акций (долей участия в уставном капитале) указанных организаций лицам, не связанным с данным банком или банковским холдингом особыми отношениями, и представить подтверждающие документы в уполномоченный орган.
Порядок отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
2) в статье 17-1:
в пункте 9:
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков либо принудительном выкупе его акций, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков либо принудительном выкупе его акций, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, порядке;";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"по крупным участникам - юридическим лицам и банковским холдингам, являющимся финансовыми организациями, - нерезидентам Республики Казахстан – отсутствие соглашения между уполномоченным органом и органами финансового надзора государства, резидентом которого является заявитель, предусматривающего обмен информацией;";

Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға уәкілетті орган берген рұқсаттың осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3) және 4) тармақшаларда көзделген негіздер бойынша бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы растайтын құжаттармен қоса банктің, банк холдингінің өтінішін уәкілетті орган алған күннен кейінгі не берілген рұқсаттың күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді уәкілетті орган анықтаған күннен кейінгі күннен бастап күші жойылған болып саналады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшасында көзделген жағдайда, уәкілетті органның банк холдингі мәртебесін иеленуге келісімінің күші жойылған күннен бастап уәкілетті органның еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға бұрын берілген рұқсатының күші жойылды деп саналады.
13-2. Осы баптың 13-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат кері қайтарып алынған жағдайда банк және (немесе) банк холдингі көрсетілген ұйымдардағы өздеріне тиесілі акцияларды (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) осындай рұқсат кері қайтарып алынған күннен бастап алты ай ішінде осы банкпен немесе банк холдингімен ерекше қатынасы жоқ тұлғаларға иеліктен шығаруға және уәкілетті органға растайтын құжаттарды табыс етуге міндетті.
Еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
2) 17-1-бапта:
9-тармақта:
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде тұлға бұрын ірі қатысушы-жеке тұлға не қаржы ұйымының ірі қатысушы-заңды тұлғасының бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған не табылатын жағдайлар. Көрсетілген талап уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;";
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары болып табылатын заңды тұлғалар - ірі қатысушылар және банк холдингтері бойынша – уәкілетті орган мен өтініш беруші резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органдарының арасында ақпарат алмасуды көздейтін келісімнің болмауы;";

3) в статье 20:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Руководящими работниками банка признаются руководитель и члены органа управления, руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа, иные руководители банка, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений банка и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции, главный бухгалтер, заместитель главного бухгалтера.";
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Руководящими работниками филиала банка-нерезидента Республики Казахстан признаются руководитель и его заместители, иные руководители филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции, главный бухгалтер, заместитель главного бухгалтера. Не менее двух руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан должны быть резидентами Республики Казахстан.
Руководитель филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и его заместители не вправе занимать должность руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа юридического лица, руководящего работника в других финансовых организациях и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
в пункте 3:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Не может занимать (не может быть назначено (избрано) на) должность руководящего работника банка лицо:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) не имеющее установленного настоящей статьей трудового стажа:
в международных финансовых организациях, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
и (или) в сфере регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций;
и (или) в сфере предоставления финансовых услуг;
и (или) по проведению аудита финансовых организаций;
и (или) в сфере регулирования услуг по проведению аудита финансовых организаций;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) не соответствующее требованиям, установленным настоящей статьей;";
абзацы первый и второй подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем исполнительного органа, его заместителем или членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица финансовой организации, в том числе финансовой организации- нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан либо принудительном выкупе его акций, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан либо принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации- нерезидента Республики Казахстан, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:

3) 20-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктің басқару органының басшысы мен мүшелері, атқарушы органының басшысы, оның орынбасары және атқарушы органының мүшелері, банктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қоюға құқығы бар банктің өзге де басшылары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары банктің басшы қызметкерлері болып танылады.";
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы және оның орынбасарлары, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қоюға құқығы бар өзге басшылары, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері болып танылады. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының кемінде екі басшы қызметкері Қазақстан Республикасының резиденті болуға тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы және оның орынбасарлары басқа қаржы ұйымдарында және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарында атқарушы органның басшысы не заңды тұлғаның атқарушы органының функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға лауазымын атқаруға құқылы емес.";
3-тармақта:
бірінші абзацтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы бапта белгіленген:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін халықаралық қаржы ұйымдарында;
және (немесе) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау саласында;
және (немесе) қаржылық қызметтер көрсету саласында;
және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу саласында;
және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді реттеу саласында еңбек өтілі жоқ;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) осы бапта белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін;";
4) тармақшаның бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бұрын уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резидент болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға не соттың қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-қаржы ұйымын тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резидент болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы шешімі заңды күшіне енгізілгенге не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда соттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгізілгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, оның орынбасары немесе атқару органының мүшесі, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының ірі қатысушысы – жеке тұлғасы, ірі қатысушысы (банк холдингінің) – заңды тұлғасының басшысы болып табылған адам банктің басшы қызметкері лауазымын атқара алмайды (лауазымына тағайындала (сайлана) алмайды).
Көрсетілген талап уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалдары санатына жатқызу туралы не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығындағы қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағаннан не соттың қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы шешімі заңды күшіне енгізілгеннен не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда соттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешімі заңды күшіне енгізілгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады.";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"5) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в данной и (или) иной финансовой организации, банковском, страховом холдинге, данном и (или) ином филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, которое было отстранено от выполнения служебных обязанностей в данной и (или) иной финансовой организации, данном и (или) ином филиале банка-нерезидента Республики Казахстан, филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиале страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, банковском, страховом холдинге посредством применения меры надзорного реагирования, указанной в подпункте 12) пункта 1 статьи 46 настоящего Закона. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
Не может занимать (не может быть назначено (избрано) на) должность руководящего работника банка также лицо, совершившее коррупционное преступление либо привлекавшееся в течение трех лет до даты назначения (избрания) к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения;";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Не может занимать (не может быть назначено (избрано) на) должность члена совета директоров – независимого директора банка лицо, которое является лицом, связанным с банком особыми отношениями, и (или) являлся им в течение трех лет, предшествовавших дате подачи ходатайства о его согласовании на должность члена совета директоров – независимого директора банка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для соответствия требованию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, необходимо наличие трудового стажа для кандидатов на должности:
1) руководителя или члена органа управления, являющегося членом исполнительного органа родительского банка, руководителя исполнительного органа, руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее пяти лет, в том числе не менее трех лет на руководящей должности;
2) руководителя органа управления, банка не менее пяти лет, в том числе не менее двух лет на руководящей должности;";
3) членов исполнительного органа банка, заместителя руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее трех лет, в том числе не менее двух лет на руководящей должности;

"5) осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында, банк, сақтандыру холдингінде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің осы және (немесе) өзге филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалында басшы қызметкер лауазымына тағайындалуға (сайлануға) келісімі кері қайтарып алынған, осы Заңның 46-бабы 1-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген қадағалап ден қою шарасын қолдану арқылы осы және (немесе) өзге қаржы ұйымында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің осы және (немесе) өзге филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалында банк, сақтандыру холдингінде қызметтік лауазымдарын атқарудан шеттетілген адам банктің басшы қызметкері лауазымын атқара алмайды. Көрсетілген талап уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.
Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған не тағайындалған (сайланған) күнге дейін үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жазаға тартылған адам да банктің басшы қызметкері лауазымын атқара алмайды (тағайындала (сайлана) алмайды);";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банкпен ерекше қатынастармен байланысты болып табылатын және (немесе) банктің директорлар кеңесінің мүшесі – тәуелсіз директоры лауазымына келісу туралы өтінішхат берген күннің алдындағы үш жыл бойы сондай болып табылған адам банктің директорлар кеңесінің мүшесі – тәуелсіз директоры лауазымын атқара алмайды (тағайындала (сайлана) алмайды).";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген талапқа сәйкес келу үшін:
1) бас банктің атқарушы органының мүшесі болып табылатын басқару органының басшысы немесе мүшесі, атқарушы органының басшысы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшысы лауазымдарына кандидаттар үшін – кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымда кемінде үш жыл;
2) банктің басқару органының басшысы лауазымына кандидаттар үшін – кемінде бес жыл, оның ішінде басшы лауазымда кемінде екі жыл;
3) банктің атқарушы органының мүшелері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы басшысының орынбасары лауазымына кандидаттар үшін – кемінде үш жыл, оның ішінде басшы лауазымда кемінде екі жыл;

4) члена органа управления не менее двух лет, в том числе не менее одного года на руководящей должности;
5) главного бухгалтера банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее трех лет;
6) заместителя главного бухгалтера банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не менее двух лет;
7) иных руководителей банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющих координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и обладающих правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции, не менее одного года.
Нормативным правовым актом уполномоченного органа предусматриваются исключения по наличию трудового стажа для кандидатов на должности, предусмотренные настоящим пунктом, обладающих профессиональной квалификацией, подтвержденной международным сертификатом, одного из международных сертификационных центров, перечень которых, а также перечень должностей устанавливаются уполномоченным органом.
Для кандидатов на должности членов исполнительного органа, курирующих исключительно вопросы безопасности банка, административно-хозяйственные вопросы, вопросы информационных технологий, наличие трудового стажа, предусмотренного подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, не требуется.
В трудовой стаж, определенный настоящим пунктом, не включается работа в подразделениях финансовой организации, связанная с осуществлением хозяйственной деятельности, обеспечением безопасности банка, развитием информационных технологий, а также в обществе взаимного страхования и организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность.
Член органа управления, являющийся независимым директором, не вправе занимать должность независимого директора данного банка более десяти последовательных лет, за исключением случаев, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Для целей подпунктов 1), 2), 3) и 4) части первой пункта 5 настоящей статьи под руководящей должностью понимается должность:
1) руководящего работника финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) руководителя самостоятельного структурного подразделения финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, деятельность которого была связана с оказанием финансовых услуг;
3) первого руководителя и его заместителя, руководителя или заместителя руководителя самостоятельного структурного подразделения государственного органа в сфере регулирования финансовых услуг и (или) услуг по проведению аудита финансовых организаций;

4) басқару органының мүшесі лауазымына кандидаттар үшін – кемінде екі жыл, оның ішінде басшы лауазымда кемінде бір жыл;
5) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бас бухгалтері лауазымына кандидаттар үшін – кемінде үш жыл;
6) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының бас бухгалтерінің орынбасары лауазымына кандидаттар үшін – кемінде екі жыл;
7) банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қоюға құқығы бар банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының өзге де басшылары лауазымдарына кандидаттар үшін – кемінде бір жыл еңбек өтілі болуы қажет.
Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде осы тармақта көзделген, халықаралық сертификаттау орталықтарының бірінің халықаралық сертификатымен расталған кәсіби біліктілігі бар, тізбесін, сондай-ақ лауазымдар тізбесін уәкілетті орган белгілейтін лауазымдарға кандидаттардың еңбек өтілінің болуы бойынша ерекшеліктер көзделеді.
Банктің қауіпсіздік мәселелеріне, әкімшілік-шаруашылық мәселелеріне, ақпараттық технологиялар мәселелеріне ғана жетекшілік ететін атқарушы органның мүшелері лауазымдарына кандидаттар үшін осы баптың
3-тармағының 2) тармақшасында көзделген еңбек өтілінің болуы талап етілмейді.
Осы тармақта айқындалған еңбек өтіліне қаржы ұйымының бөлімшелеріндегі шаруашылық қызметті жүзеге асыруға, банктің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге, ақпараттық технологияларды дамытуға байланысты жұмыс, сондай-ақ өзара сақтандыру қоғамындағы және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдағы жұмыс кірмейді.
Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларды қоспағанда, басқару органының тәуелсіз директор болып табылатын мүшесі осы банктің тәуелсіз директоры лауазымын қатарынан он жылдан аса атқаруға құқылы емес.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігі 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының мақсаттары үшін басқарушы лауазым деп:
1) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің;
2) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметі қаржылық қызметтер көрсетумен байланысты дербес құрылымдық бөлімшесі басшысының;
3) қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу және (немесе) қаржы ұйымдарына аудит жүргізу қызметтері саласындағы мемлекеттік органның бірінші басшысының және оның орынбасарының, дербес құрылымдық бөлімшесі басшысының немесе оның орынбасарының;

4) иного руководителя финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, курировавшего вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Кандидат на должность руководящего работника не вправе осуществлять соответствующие функции без согласования с уполномоченным органом.
Член органа управления банка вправе осуществлять соответствующие функции без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его избрания.
Руководящие работники лица, приобретающего статус банковского холдинга, вправе осуществлять соответствующие функции без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня приобретения лицом признаков банковского холдинга при получении юридическим лицом статуса банковского холдинга.
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случае непредставления полного пакета документов на согласование в уполномоченный орган либо отказа уполномоченным органом в согласовании, банк обязан принять меры по прекращению полномочий данного руководящего работника.
Руководитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер банка не вправе занимать должность руководящего работника в других финансовых организациях, в том числе являющихся нерезидентами Республики Казахстан, филиалах банка-нерезидента Республики Казахстан, филиалах страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиалах страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также в организациях, являющихся аффилированными лицами по отношению к банку.
Указанное ограничение не применяется, если финансовые организации являются по отношению друг к другу родительской и дочерней организацией, а также если аффилированным лицом банка является некоммерческая организация.
Запрещается исполнение обязанностей (замещение временно отсутствующего) руководящего работника банка лицами, не соответствующими требованиям настоящей статьи и не согласованными с уполномоченным органом, за исключением случаев возложения исполнения обязанностей руководителя исполнительного органа банка на члена исполнительного органа банка на срок не более тридцати календарных дней.
Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников банка, в течение тридцати рабочих дней с даты представления полного пакета документов в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа, за исключением случаев, предусмотренных частью десятой настоящего пункта.
Уполномоченный орган вправе приостановить срок рассмотрения документов, представленных для получения согласия на назначение (избрание) руководящих работников банка, при формировании уполномоченным органом мотивированного суждения в отношении данных руководящих работников. Данный срок приостанавливается с момента направления проекта мотивированного суждения в банк или руководящему работнику до даты принятия уполномоченным органом мотивированного суждения.
Уполномоченный орган направляет заявителю решение о согласовании либо отказе в согласовании лиц, предлагаемых на должности руководящих работников вновь создаваемого банка (открываемого филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих государственную регистрацию юридического лица (учетную регистрацию филиала банка-нерезидента Республики Казахстан).
Кандидат на должность руководящего работника, согласованный уполномоченным органом, вправе быть назначенным (избранным) на согласованную должность в течение двенадцати месяцев с момента получения согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка.
Руководящий работник банка, согласованный с уполномоченным органом, может быть назначен на аналогичную должность руководящего работника в данном или ином банке без получения согласия уполномоченного органа в течение шести месяцев с даты прекращения полномочий руководящего работника, за исключением случаев отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка по основаниям, предусмотренным пунктом 11 настоящей статьи.
В случае, если по истечении указанных сроков уведомление о назначении (избрании) данного руководящего работника не представлено банком в уполномоченный орган, ранее выданное согласие на назначение (избрание) руководящего работника банка считается не действительным.";
в пункте 8:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:

4) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық қызметтер көрсетумен байланысты мәселелерге жетекшілік ететін өзге басшысының лауазымы түсініледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Басшы қызметкер лауазымына кандидат тиісті функцияларды уәкілетті органның келісімінсіз жүзеге асыруға құқылы емес.
Банктің басқару органының мүшесі ол сайланған күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде тиісті функцияларды уәкілетті органның келісімінсіз жүзеге асыруға құқылы.
Заңды тұлға банк холдингі мәртебесін алған кезде банк холдингі мәртебесін алған тұлғаның басшы қызметкерлері тұлға банк холдингі белгілерін иеленген күннен бастап күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде тиісті функцияларды уәкілетті органның келісімінсіз жүзеге асыруға құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім аяқталған соң және келісуге арналған құжаттардың толық топтамасы уәкілетті органға табыс етілмеген не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда банк осы басшы қызметкердің өкілеттіктерін тоқтату жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
Банктің атқарушы органының басшысы және мүшелері, бас бухгалтері басқа, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын қаржы ұйымдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалдарында, сондай-ақ банкке қатысты үлестес тұлғалар болып табылатын ұйымдарда басшы қызметкер лауазымын атқаруға құқылы емес.
Егер қаржы ұйымдары бір-біріне қатысты бас немесе еншілес ұйым, сондай-ақ банктің үлестес тұлғасы коммерциялық емес ұйым болып табылса, көрсетілген шектеу қолданылмайды.
Банктің атқарушы органы басшысының міндеттерін атқару банктің атқарушы органының мүшесіне күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге жүктелетін жағдайларды қоспағанда, осы баптың талаптарына сәйкес келмейтін және уәкілетті органмен келісілмеген адамдардың банктің басшы қызметкерінің міндеттерін атқаруына (уақытша болмаған кезде оны алмастыруға) тыйым салынады.
Уәкілетті орган банктің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды осы тармақтың оныншы бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
Уәкілетті орган банктің басшы қызметкерлеріне қатысты уәжді пайымдауды қалыптастыру кезінде уәкілетті орган осы қызметкерлерді тағайындауға (сайлауға) келісім алу үшін табыс етілген құжаттарды қарау мерзімін тоқтата тұруға құқылы. Осы мерзім уәжді пайымдау жобасы банкке немесе басшы қызметкерге жіберілген кезден бастап уәкілетті орган уәжді пайымдау қабылдаған күнге дейін тоқтатыла тұрады.
Уәкілетті орган өтініш берушіге жаңадан құрылатын банктің (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің ашылатын филиалының) басшы қызметкерлері лауазымына ұсынылатын адамдарға келісім беру не келісім беруден бас тарту туралы шешімді заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының есептік тіркелгенін) растайтын құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жібереді.
Уәкілетті орган келіскен басшы қызметкер лауазымына кандидат банктің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім алған сәттен бастап он екі ай ішінде келісілген лауазымға тағайындалуға (сайлануға) құқылы.
Банктің уәкілетті органмен келісілген басшы қызметкері уәкілетті орган осы баптың 11-тармағында көзделген негіздер бойынша банктің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алған жағдайларды қоспағанда, басшы қызметкердің өкілеттіктері тоқтатылған күннен бастап алты ай ішінде уәкілетті органның келісімін алмай осы немесе өзге банктегі осындай басшы қызметкер лауазымына тағайындалуы мүмкін.
Егер көрсетілген мерзімдер аяқталғаннан кейін банк осы басшы қызметкерді тағайындау (сайлау) туралы хабарламаны уәкілетті органға табыс етпесе, банктің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) бұрын берілген келісім жарамсыз деп саналады.";
8-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) несоответствие руководящих работников и кандидатов на должности руководящих работников требованиям, установленным настоящей статьей или нормативным правовым актом уполномоченного органа (для руководящих работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан), подпунктом 20) статьи 1, пунктом 4 статьи 54, пунктом 2 статьи 59 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и статьей 9 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
2) отрицательный результат тестирования.
Отрицательными результатами тестирования являются:
результат тестирования кандидата составляет менее семидесяти процентов правильных ответов;
нарушение кандидатом порядка тестирования, установленного уполномоченным органом;
неявка на тестирование в назначенное время до истечения срока согласования кандидата уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника;";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) наличие у уполномоченного органа сведений (фактов) о совершении кандидатом действий, признанных как совершенные в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшие причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения данных действий ущерба третьему лицу (третьим лицам);
8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание за административное правонарушение, предусмотренное статьей 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за совершение действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате действий кандидата ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
Для целей настоящего подпункта под работником финансовой организации понимается руководящий работник либо лицо, исполнявшее его обязанности, и (или) трейдер фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекшим за собой вышеуказанные нарушения.";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"1) басшы қызметкерлердің және басшы қызметкерлер лауазымына кандидаттардың осы бапта немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде (Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері үшін), "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 20) тармақшасында, 54-бабының 4-тармағында, 59-бабының 2-тармағында және "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) тестілеудің теріс нәтижесі.
Мыналар тестілеудің теріс нәтижесі болып табылады:
кандидатты тестілеу нәтижесі дұрыс жауаптың жетпіс пайызынан аз болуы;
кандидаттың уәкілетті орган белгілеген тестілеу тәртібін бұзуы;
кандидаттың келісу мерзімі өткенге дейін уәкілетті орган белгілеген уақытта тестілеуге келмеуі;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген кандидатты басшы қызметкер лауазымына сайлау (тағайындау) тәртібінің бұзылуы;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген әрекеттер жасағаны туралы мәліметтердің (фактілердің) болуы.
Осы талап санамаланған оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган кандидаттың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган осы әрекеттерді жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады;
8) кандидаттың уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған әрекеттерді жасағаны үшін қадағалап ден қою шараларын қолданған және (немесе) Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 259-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) әрекеттері мәмілеге қатысушы қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген қаржы ұйымының қызметкері болып табылатындығы туралы мәліметтердің уәкілетті органда болуы.
Осы талап санамаланған оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган кандидаттың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган кандидаттың әрекеттері нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін қаржы ұйымының қызметкері деп жоғарыда аталған бұзушылықтарға алып келген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау құзыретіне кірген қор биржасының басшы қызметкері не оның міндетін атқарған адам және (немесе) трейдер түсініледі.";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

"9) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, к которой уполномоченным органом предъявлено требование по его отстранению от выполнения служебных обязанностей. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения по его отстранению от выполнения служебных обязанностей.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) члена органа управления банка либо прекращения его полномочий или непредставления в уполномоченный орган документов на согласование в срок, предусмотренный пунктом 6 настоящей статьи, данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность члена органа управления этого банка не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на его назначение (избрание), прекращения его полномочий, соответственно, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.
Банк обязан уведомить уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения соответствующего органа банка обо всех изменениях, произошедших в составе руководящих работников, включая их назначение (избрание), перевод на другую должность, расторжение трудового договора и (или) прекращение полномочий, о привлечении руководящего работника к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения, а также изменениях в фамилии, имени, отчестве (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководящего работника с приложением копий подтверждающих документов.
В случае привлечения руководящего работника к уголовной ответственности, банк уведомляет уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня, когда данная информация стала известна банку.
При наличии случаев, фактов и (или) обстоятельств, которые служат основанием для использования уполномоченным органом мотивированного суждения в соответствии со статьей 13-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", уполномоченный орган направляет банку уведомление об использовании в отношении руководящего работника мотивированного суждения.
Лицо, в отношении которого используется мотивированное суждение, не вправе приступать к своим обязанностям до принятия решения уполномоченным органом в порядке и сроки, предусмотренные статьей 13-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".

"9) уәкілетті органда кандидаттың уәкілетті орган оған қызметтік міндеттерін атқарудан шеттетілуі жөнінде талап қойған қаржы ұйымының қызметкері болып табылатыны жөнінде мәліметтердің болуы. Көрсетілген талап уәкілетті орган оны қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету жөнінде шешім қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті орган банктің басқару органының мүшесін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не оның өкілеттіктерін тоқтатқан немесе келісуге арналған құжаттарды уәкілетті органға осы баптың 6-тармағында көзделген мерзімде табыс етпеген жағдайда, осы адам оны тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның бас тартуын алғаннан, тиісінше оның өкілеттіктері тоқтатылғаннан кейін күнтізбелік тоқсан күннен ерте емес мерзімде осы банктің басқару органының мүшесі лауазымына қайтадан, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес тағайындала (сайлана) алады.
Банк банктің тиісті органының басшы қызметкерлерді тағайындауды (сайлауды), басқа лауазымға ауыстыруды, еңбек шартын бұзуды және (немесе) өкілеттіктерін тоқтатуды қоса алғанда, олардың құрамында болған барлық өзгерістер туралы, басшы қызметкерді сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жазаға тарту туралы, сондай-ақ растайтын құжаттарды қоса бере отырып басшы қызметкердің тегіндегі, атындағы, әкесінің атындағы (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгерістер туралы шешімі қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
Басшы қызметкер қылмыстық жауапкершілікке тартылған жағдайда банк осындай ақпарат банкке белгілі болған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға хабарлайды.
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-5-бабына сәйкес уәкілетті органның уәжді пайымдауды пайдалануы үшін негіз болатын жағдайлар, фактілер және (немесе) мән-жайлар болған кезде уәкілетті орган банкке басшы қызметкерге қатысты уәжді пайымдауды пайдалану туралы хабарлама жібереді.
Өзіне қатысты уәжді пайымдау пайдаланылатын адам уәкілетті орган "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-5-бабында көзделген тәртіппен және мерзімдерде шешім қабылдағанға дейін өзінің міндеттеріне кірісуге құқылы емес.

Срок, предусмотренный пунктом 6 настоящей статьи, приостанавливается до принятия решения уполномоченным органом в порядке и сроки, предусмотренные статьей 13-5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае двух последовательных отказов уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка:
1) документы по согласованию данного лица могут быть повторно представлены в уполномоченный орган по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание) в этом банке;
2) член органа управления банка может быть назначен (избран) руководящим работником банка по истечении двенадцати последовательных месяцев со дня принятия уполномоченным органом решения о втором отказе в выдаче согласия на его назначение (избрание) в этом банке.";
в пункте 11:
часть первую дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) несоблюдение требований, установленных настоящей статьей;
7) нарушение установленного законодательством Республики Казахстан порядка избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Отзыв уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) руководящего работника банка, банковского холдинга является основанием для отзыва, ранее выданного (выданных) согласия (согласий) данному руководящему работнику в иных финансовых организациях, банковских, страховых холдингах, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Полномочия члена совета директоров банка, у которого уполномоченным органом отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, прекращаются с момента получения банком и (или) банковским холдингом данного отзыва.";
пункт 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Для руководителей исполнительного органа организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являющейся дочерней организацией национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, в стаж работы, установленный подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи, включается также стаж работы в социально-предпринимательских корпорациях.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

Осы баптың 6-тармағында көзделген мерзім уәкілетті орган "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-5-бабында көзделген тәртіппен және мерзімдерде шешім қабылдағанға дейін тоқтатыла тұрады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті орган банктің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беруден қатарынан екі рет бас тартқан жағдайда:
1) уәкілетті орган басшы қызметкерді осы банкте тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатарынан он екі ай өткеннен кейін осы адамды келісу жөніндегі құжаттар уәкілетті органға қайтадан берілуі мүмкін;
2) банктің басқару органының мүшесі уәкілетті орган басшы қызметкерді осы банкте тағайындауға (сайлауға) келісім беруден екінші рет бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатарынан он екі ай өткеннен кейін банктің басшы қызметкері болып тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.";
11-тармақта:
бірінші бөлікте 5) тармақшадағы "болу негіздері бойынша кері қайтарып алады." деген сөздер "болу;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) осы бапта белгіленген талаптардың сақталмауы;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген кандидатты басшы қызметкер лауазымына сайлау (тағайындау) тәртібін бұзу негіздері бойынша кері қайтарып алады.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның банктің, банк холдингінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алуы осы басшы қызметкерге бұрын өзге қаржы ұйымдарында, банк, сақтандыру холдингтерінде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарында берілген келісімді (келісімдерді) кері қайтарып алу үшін негіз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырсын:
"Уәкілетті орган банктің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алған банктің директорлар кеңесі мүшесінің өкілеттіктері банк және (немесе) банк холдингі осы бас тартуды алған кезден бастап тоқтатылады.";
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымы болып табылатын ұйымның атқарушы органының басшылары үшін осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жұмыс өтіліне әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялардағы жұмыс өтілі де қосылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Руководящими работниками банковского холдинга признаются руководитель органа управления, его заместитель и члены органа управления, руководитель исполнительного органа, его заместитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер, заместитель главного бухгалтера, иные руководители банковского холдинга, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью дочерней (дочерних) организации (организаций) и (или) организации (организаций), в которой (которых) банковский холдинг имеет значительное участие в капитале.";
4) подпункт г-1) пункта 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"г-1) в случаях, когда учредитель – физическое лицо, либо первый руководитель исполнительного органа, либо органа управления учредителя – юридического лица:
имеет не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
занимал должность первого руководителя органа управления, первого руководителя исполнительного органа или его заместителя, главного бухгалтера финансовой организации, в том числе финансовой организации- нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков либо принудительном выкупе его акций, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом или органом финансового надзора государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков либо принудительном выкупе его акций, лишении лицензии финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, в том числе финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан, или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан или законодательством государства, резидентом которого является финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, порядке;";

"14. Банк холдингінің басқару органының басшысы, оның орынбасары және басқару органының мүшелері, атқарушы органының басшысы, оның орынбасары және атқарушы органының мүшелері, бас бухгалтері, бас бухгалтерінің орынбасары, еншілес ұйымның (ұйымдардың) және (немесе) капиталына банк холдингі қомақты қатысатын ұйымның (ұйымдардың) қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын банк холдингінің өзге де басшылары банк холдингінің басшы қызметкерлері деп танылады.";
4) 24-баптың 1-тармағының г-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г-1) құрылтайшы-жеке тұлғаның не құрылтайшы-заңды тұлғаның атқарушы органының не басқару органының бірінші басшысының:
заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар болса;
уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымының басқару органының бірінші басшысы, атқарушы органының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері қызметінде болған болса.
Көрсетілген талап уәкілетті орган немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу не оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;";

5) в статье 26:
в пункте 2:
часть вторую исключить;
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Банк-нерезидент Республики Казахстан обязан обеспечить наличие на территории Республики Казахстан собственного помещения филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с центром обработки данных (сервером), требования к которому предусматриваются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. После получения лицензии уполномоченного органа и до начала осуществления банковской деятельности заявитель обязан выполнить все организационно-технические мероприятия, в том числе подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации ведения бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующие требованиям нормативных правовых актов уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан, нанять соответствующий персонал, утвердить правила осуществления банковской и иной деятельности, утвердить советом директоров банка положения о службе внутреннего аудита, о кредитном комитете и предоставить в уполномоченный орган документы, подтверждающие выполнение указанных мероприятий в срок, не превышающий тридцати рабочих дней до начала осуществления им банковской деятельности.
После получения лицензии уполномоченного органа и до начала осуществления филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан банковской деятельности банк-нерезидент Республики Казахстан обязан выполнить требования части первой настоящего пункта. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган документы, подтверждающие выполнение указанных мероприятий в срок, не превышающий тридцати рабочих дней до начала осуществления им банковской деятельности.";
6) в статье 29:
часть первую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"6. Обязательным условием открытия банком филиалов, увеличения количества дополнительных помещений действующих филиалов, в том числе находящихся по нескольким адресам, является неприменение уполномоченным органом или судом к банку в течение трех месяцев, предшествующих дате учетной регистрации филиала в Корпорации или дате отметки Корпорации о приеме письма банка о внесении дополнений в положение о филиале в части увеличения количества дополнительных помещений действующего филиала банка, в том числе находящихся по нескольким адресам, санкции, предусмотренной пунктом 1 статьи 47-2 настоящего Закона, а также административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями шестой, восьмой статьи 213, частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
части третью и четвертую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"В случае увеличения количества дополнительных помещений филиала банка, уменьшения количества помещений филиала банка или изменения местонахождения помещений филиала банка, банк обязан в течение тридцати рабочих дней с даты принятия банком решения об увеличении количества дополнительных помещений филиала банка, уменьшении количества помещений филиала банка или изменении местонахождения помещений филиала банка представить в уполномоченный орган выписку из такого решения, содержащую адреса указанных помещений филиала банка.
В случае увеличения количества дополнительных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, уменьшения количества или изменения местонахождения его помещений, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан обязан в течение тридцати рабочих дней с даты принятия филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан решения об увеличении количества дополнительных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, уменьшении количества помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или изменении их местонахождения представить в уполномоченный орган выписку из такого решения филиала, содержащую адреса указанных помещений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.";
часть первую пункта 13 изложить в следующей редакции:

5) 26-бапта:
2-тармақта:
екінші бөлік алып тасталсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының деректерді өңдеу орталығы (сервері) бар меншікті үй-жайының болуын қамтамасыз етуге міндетті, оған қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделеді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Өтініш беруші уәкілетті органның лицензиясын алғаннан кейін және банк қызметін жүзеге асыруды бастағанға дейін барлық ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындауға, оның ішінде уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін үй-жайды, жабдықтарды және бухгалтерлік есепке алу мен бас бухгалтерлік кітапты жүргізуді автоматтандыру бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындауға, тиісті персоналды жалдауға, банк қызметін және өзге де қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекітуге, банктің директорлар кеңесінің ішкі аудит қызметі туралы, кредит комитеті туралы ережелерді бекітуге және уәкілетті органға көрсетілген іс-шаралардың орындалуын растайтын құжаттарды ол банктік қызметті жүзеге асыруды бастағанға дейін отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде табыс етуге міндетті.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы уәкілетті органның лицензиясын алғаннан кейін және банк қызметін жүзеге асыра бастағанға дейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарын орындауға міндетті. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы уәкілетті органға көрсетілген іс-шаралардың олар банктік қызметті жүзеге асыру басталғанға дейін отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде орындалғанын растайтын құжаттарды табыс етеді.";
6) 29-бапта:
6-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Филиалды Корпорацияда есептік тіркеген күннің немесе банктің жұмыс істеп тұрған филиалының қосымша үй-жайларының, оның ішінде бірнеше мекенжайдағы үй-жайларының санын көбейту бөлігінде филиал ережеге толықтырулар енгізу туралы банктің хатын қабылдаған күннің алдындағы үш ай ішінде уәкілетті органның немесе соттың банкке осы Заңның 47-2-бабының 1-тармағында көзделген санкцияны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 213-бабының алтыншы, сегізінші бөліктерінде, 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазаларды қолданбауы банктің филиалдар ашуының, жұмыс істеп тұрған филиалдардың қосымша
үй-жайларының, оның ішінде бірнеше мекенжайдағы үй-жайларының санын көбейтудің міндетті талабы болып табылады.";
8-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк филиалының қосымша үй-жайларының саны көбейген, банк филиалы үй-жайларының саны азайған немесе банк филиалы үй-жайларының орналасқан жері өзгерген жағдайда, банк филиалының қосымша үй-жайларының санын көбейту, банк филиалы үй-жайларының санын азайту немесе банк филиалы үй-жайларының орналасқан жерін өзгерту туралы банк шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде банк уәкілетті органға осындай шешімнен банк филиалының көрсетілген үй-жайларының мекенжайлары қамтылған үзінді-көшірмені табыс етуге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайларының саны көбейген, оның үй-жайларының саны азайған немесе орналасқан жері өзгерген жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қосымша үй-жайларының санын көбейту, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы үй-жайларының санын азайту немесе олардың орналасқан жерінің өзгеруі туралы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы шешім қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы уәкілетті органға филиалдың Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының көрсетілген үй-жайларының мекенжайлары қамтылған үзінді-көшірмесі бар шешімді табыс етуге міндетті.";
13-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Представительство банка-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты учетной перерегистрации в Корпорации уведомить уполномоченный орган о внесении изменений и (или) дополнений в положение о представительстве с приложением копий этих документов. В случае внесения изменений и (или) дополнений в положение о представительстве, не влекущих учетную перерегистрацию, представительство банка - нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты приема Корпорацией заявления (электронного уведомления) и документов о внесенных изменениях и (или) дополнениях представить в уполномоченный орган документ, подтверждающий их принятие, и нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о представительстве.";
7) статью 33 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Положения подпунктов 2), 3), 5), 8), 9) и 10) пункта 1 статьи 46, подпунктов 2), 3) и 5) пункта 2 статьи 47-1, пунктов 1 и 7 статьи 48-1, пунктов 5 и 7 статьи 59-3, пункта 3 статьи 61-6, пункта 4 статьи 61-8, пунктов 2 и 3 статьи 61-9, пункта 1 статьи 61-10, подпункта 1) пункта 13 статьи 61-11, пункта 4 статьи 61-12, пункта 2 статьи 61-13, пункта 2 статьи 65, пунктов 1 и 4-1 статьи 73 и пункта 5 статьи 74-3 настоящего Закона не применяются в отношении зачета требований и (или) ликвидационного неттинга по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения.
Стороны генерального финансового соглашения осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении.
Нетто-требование, возникшее (рассчитанное) в результате зачета требований и (или) ликвидационного неттинга, осуществленного (примененного) в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении, удовлетворяется на общих основаниях в соответствии с правилами расчетов с кредиторами, установленными настоящим Законом и гражданским законодательством Республики Казахстан.";
8) подпункт 4) пункта 1 статьи 40-2 изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Данное требование применяется в течение трех лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка к категории неплатежеспособных банков, принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом.";

"13. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің өкілдігі Корпорацияда есептік қайта тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органды осы құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың енгізілгені туралы хабардар етуге міндетті. Өкілдік туралы ережеге есептік қайта тіркелуге әкелмейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің өкілдігі Корпорацияның өтінішті (электрондық хабарламаны) және енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы құжаттарды қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға олардың қабылданғанын растайтын құжатты және өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін табыс етуге міндетті.";
7) 33-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңның 46-бабының 1-тармағы 2), 3), 5), 8), 9) және 10) тармақшаларының, 47-1-бабының 2-тармағы 2), 3) және 5) тармақшаларының, 48-1-бабы 1 және 7-тармақтарының, 59-3-бабы 5 және 7-тармақтарының, 61-6-бабы 3-тармағының, 61-8-бабы 4-тармағының, 61-9-бабы 2 және 3-тармақтарының, 61-10-бабы 1-тармағының, 61-11-бабының 13-тармағы 1) тармақшасының, 61-12-бабы 4-тармағының, 61-13-бабы 2-тармағының, 65-бабы 2-тармағының, 73-бабы 1 және 4-1-тармақтарының және 74-3-бабы 5-тармағының ережелері бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке жатқызуға және (немесе) тарату неттингіне қатысты қолданылмайды.
Бас қаржылық келісімнің тараптары бас қаржылық келісімнің шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және талаптармен талаптарды есепке жатқызуды және (немесе) тарату неттингін жүзеге асырады (қолданады).
Бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және талаптармен жүзеге асырылған (қолданылған) талаптарды есепке жатқызу және (немесе) тарату неттингі нәтижесінде туындаған (есептелген) нетто-талап осы Заңда және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген кредиторлармен есеп айырысу қағидаларына сәйкес ортақ жалпы негіздерде қанағаттандырылады.";
8) 40-2-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқарушы қызметкері болып табылған адам ұсынылмайды. Бұл талап уәкілетті орган банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін үш жыл бойы қолданылады.";

9) статью 45-1 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В случае невыполнения лицом, указанным в пункте 1 настоящей статьи, мер надзорного реагирования, уполномоченный орган вправе отстранить первого руководителя исполнительного органа или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа данного лица.
Информация об отстранении первого руководителя исполнительного органа или лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа данного лица, направляется уполномоченным органом в адрес лица, указанного в пункте 1 настоящей статьи.
С момента получения решения уполномоченного органа об отстранении первого руководителя исполнительного органа или лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, лицом, указанным в пункте 1 настоящей статьи, все решения коллегиального органа с участием отстраненного лица считаются недействительными.";
10) подпункт 12) пункта 1 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"12) отстранению от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 20 настоящего Закона и нормативном правовом акте уполномоченного органа, устанавливающем порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в случае отстранения банком, банковским холдингом, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, лиц, указанных в статье 20 настоящего Закона, от выполнения служебных обязанностей до применения уполномоченным органом данной меры надзорного реагирования. При применении к руководящему работнику данной меры надзорного реагирования уполномоченный орган отзывает согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника;";
11) часть вторую пункта 1 статьи 51 дополнить подпунктами 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
"5-1) на деньги клиентов управляющего инвестиционным портфелем, находящиеся на его банковских счетах, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;
5-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя;
5-3) на деньги, находящиеся на банковских счетах для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;";
12) часть вторую пункта 3 статьи 61-6 изложить в следующей редакции:
"С даты, указанной в решении уполномоченного органа об отнесении банка к категории банков с неустойчивым финансовым положением:
1) банк не вправе принимать решения, а также исполнять ранее принятые решения о распределении прибыли, выплате дивидендов, выполнении любых финансовых обязательств перед крупными участниками и (или) банковскими холдингами, а также выплате вознаграждений руководящим работникам банка, за исключением заработной платы и случаев, установленных законодательством Республики Казахстан;

9) 45-1-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлға қадағалап ден қою шараларын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган атқарушы органның бірінші басшысын немесе осы тұлғаның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаны шеттетуге құқылы.
Атқарушы органның бірінші басшысын немесе осы тұлғаның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаны шеттету туралы ақпаратты уәкілетті орган осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғаның атына жібереді.
Уәкілетті органның атқарушы органның бірінші басшысын немесе атқарушы органның функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлғаны шеттету туралы шешімін осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлға алған кезден бастап алқалы органның шеттетілген тұлғаның қатысуымен шығарған барлық шешімі жарамсыз деп саналады.";
10) 46-тармақтың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Осы Заңның 20-бабында және уәкілетті органның тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерін қалыптастыру тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актісінде аталған адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету, оның ішінде банк, банк холдингі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым осы Заңның
20-бабында аталған адамдарды уәкілетті орган қадағалап ден қоюдың осы шарасын қолданғанға дейін қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен жағдайда, шеттету жөніндегі талаптарды қою арқылы қолданады. Басшы қызметкерге қадағалап ден қоюдың осы шарасы қолданылған кезде уәкілетті орган басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алады;";
11) 51-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1),
5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша, оның банк шоттарындағы осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің ақшасына;
5-2) номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлғаның клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шоттарындағы ақшаға;
5-3) қаржы құралдарымен жасалатын мәмілелер бойынша банк шоттарындағы клирингтік қызметті жүзеге асыруға арналған ақшаға;";
12) 61-6-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті органның банкті қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына жатқызу туралы шешімінде көрсетілген күннен бастап:
1) банк пайданы бөлу, дивидендтерді төлеу, ірі қатысушылар және (немесе) банк холдингтері алдында кез келген қаржылық міндеттемелерді орындау туралы, сондай-ақ жалақы төлеу мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларды қоспағанда, банктің басшы қызметкерлеріне сыйақылар төлеу туралы шешімдер қабылдауға, сондай-ақ бұрын қабылданған шешімдерді орындауға құқылы емес;

2) акционеры, не имеющие статуса крупного участника и (или) банковского холдинга, полученного в соответствии с настоящим Законом, не вправе участвовать в голосовании на общем собрании акционеров банка. Для проведения общего собрания акционеров банка, отнесенного к категории банков с неустойчивым финансовым положением, кворум является соблюденным при участии на общем собрании акционеров всех акционеров (представителей акционеров), имеющих статус крупного участника банка или банковского холдинга.";
13) статью 61-13 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Положения пункта 2 настоящей статьи не применяются в отношении сделки (сделок) в рамках генерального финансового соглашения, за исключением следующих случаев:
1) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) после возбуждения дела о принудительной ликвидации банка или в течение одного месяца до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации банка;
2) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение одного месяца до даты лишения банка лицензии на проведение банковских операций;
3) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации банка с лицом, связанным с банком особыми отношениями, или в его интересах;
4) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации банка или даты лишения банка лицензии на проведение банковских операций с лицом, которое знало (или должно было знать) о признаках неустойчивого финансового положения банка;
5) по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения осуществлена перемена сторон (за исключением перемены сторон в результате универсального правопреемства) в одном из следующих случаев:
после возбуждения дела о принудительной ликвидации банка или в течение одного месяца до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации банка;
в течение одного месяца до даты лишения банка лицензии на проведение банковских операций;
в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации банка с лицом, связанным с банком особыми отношениями;
в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации банка или даты лишения банка лицензии на проведение банковских операций с лицом, которое знало (или должно было знать) о признаках неустойчивого финансового положения банка.

2) осы Заңға сәйкес алынған ірі қатысушы және (немесе) банк холдингі мәртебесі жоқ акционерлер банк акционерлерінің жалпы жиналысында дауыс беруге қатысуға құқылы емес. Қаржылық жағдайы орнықсыз банктер санатына жатқызылған банк акционерлерінің жалпы жиналысын өткізу үшін банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесі бар барлық акционерлер (акционерлердің өкілдері) акционерлердің жалпы жиналысына қатысқан жағдайда кворум сақталған болып табылады.";
13) 61-13-бап мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Осы баптың 2-тармағының ережелері мына:
1) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалғаннан кейін немесе банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге дейін бір ай ішінде жасалған;
2) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банктің банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған күніне дейін бір ай ішінде жасалған;
3) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен және оның мүддесімен банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге дейін алты ай ішінде жасалған;
4) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) банктің орнықсыз қаржылық жағдайының белгілері туралы білген (немесе білуге тиіс) тұлғамен банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге немесе банктің банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған күніне дейін алты ай ішінде жасалған;
5) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) мынадай жағдайлардың бірінде:
банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалғаннан кейін немесе банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге дейін бір ай ішінде;
банктің банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған күніне дейін бір ай ішінде;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге дейін алты ай ішінде;
банктің орнықсыз қаржылық жағдайының белгілері туралы білген тұлғамен банкті мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге немесе банктің банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған күніне дейін алты ай ішінде тараптарды ауыстыру жүзеге асырылған (универсалды құқық мирасқорлығы нәтижесінде тараптардың ауысуын қоспағанда) жағдайларды қоспағанда, бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәмілеге (мәмілелерге) қатысты қолданылмайды.

6. Недействительность одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения не влечет недействительность самого генерального финансового соглашения и остальных сделок в рамках генерального финансового соглашения, если в отношении генерального финансового соглашения и остальных сделок отсутствуют основания для признания их недействительными.
В случае признания одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения недействительными после определения нетто-обязательства (нетто-требования), нетто-обязательство (нетто-требование) подлежит перерасчету стороной сделки, которой было определено нетто-обязательство (нетто-требование), путем исключения из него результатов сделки или сделок, признанных недействительными.";
14) статью 74-1 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. В ликвидационную конкурсную массу банка не включается обеспечительная плата, предоставленная кредитору в порядке и на условиях, определенных сделкой (сделками) в рамках генерального финансового соглашения, до даты лишения банка лицензии на проведение банковских операций.";
15) подпункт 4) пункта 3 статьи 74-2 изложить в следующей редакции:
"4) в четвертую очередь удовлетворяются требования по депозитам физических лиц, не являющихся лицами, связанными с принудительно ликвидируемым банком особыми отношениями, в том числе беспроцентным депозитам до востребования, размещенным в принудительно ликвидируемом исламском банке, и переводам денег, а также требования по депозитам, осуществленным за счет пенсионных активов, по депозитам страховых организаций, осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни";".
6. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате":
статью 3 дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Представление сведений о нотариальных действиях профессиональному участнику рынка ценных бумаг, осуществляющему деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг и депозитарную деятельность, включая направление такому профессиональному участнику рынка ценных бумаг электронной копии правоустанавливающего документа, удостоверенной электронной цифровой подписью нотариуса, посредством единой нотариальной информационной системы, не является разглашением нотариальной тайны.
Сведения, указанные в части первой настоящего пункта, предоставляются профессиональному участнику рынка ценных бумаг только в целях осуществления деятельности, предусмотренной Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг", при наличии у такого профессионального участника рынка ценных бумаг согласия лица, в отношении которого предоставляются данные сведения, на сбор и обработку его персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".".

6. Бас қаржылық келісім шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәміленің жарамсыз болуы, егер бас қаржылық келісімге және қалған мәмілелерге қатысты оларды жарамсыз деп тану туралы негіздер болмаса, бас қаржылық келісімнің өзінің және бас қаржылық келісім шеңберіндегі қалған мәмілелердің жарамсыз болуына әкеп соқпайды.
Бас қаржылық келісім шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәміле нетто-міндеттемелер (нетто-талаптар) анықталғаннан кейін жарамсыз болып танылған жағдайда, одан мәміленің нәтижелерін немесе жарамсыз деп танылған мәмілелерді алып тастау жолымен айқындалған нетто-міндеттеме (нетто-талап) мәміле тарапының қайта есептеуіне жатады.";
14) 74-1-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Банктің тарату конкурстық массасына бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміледе (мәмілелерде) айқындалған тәртіппен және талаптармен банктің банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиядан айырылған күніне дейін кредиторға берілген қамтамасыз ету ақысы қосылмайды.";
15) 74-2-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) төртінші кезекте мәжбүрлеп таратылатын банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылмайтын жеке тұлғалардың депозиттері, оның ішінде мәжбүрлеп таратылатын ислам банкінде орналастырылған талап етілгенге дейінгі пайызсыз депозиттер және ақша аударымдары бойынша талаптар, сондай-ақ зейнетақы активтері есебінен жүзеге асырылған депозиттер бойынша, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының депозиттері бойынша талаптар қанағаттандырылады;".
6. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
3-бап мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті және депозитарлық қызметті жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйе арқылы нотариустың электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесін жіберуді қоса алғанда, осындай бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына нотариаттық іс-әрекеттер туралы мәліметтер беру нотариаттық құпияны жария ету болып табылмайды.
Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер мұндай бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысында осы мәліметтері берілетін тұлғаның "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерін жинауға және өңдеуге келісімі болған кезде "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қызметті жүзеге асыру мақсатында ғана беріледі.".

7. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности":
1) пункт 4 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"4. Положения настоящего Закона, применяемые по отношению к страховым (перестраховочным) организациям, страховым брокерам (за исключением статей 10-1, 10-2, 10-3, 13, 16-2, 16-3, 21, 24, 25, 25-1, 26, 26-1, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 40, 48, 49, 50, 51, 52, 52-3, 53-4, 62, 63, 65, 68, 69, 71, 72, 73, 74-1), распространяются на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалы страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
Полномочия уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан в сфере регулирования правоотношений, связанных со страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами, в том числе полномочия на принятие нормативных правовых актов в целях реализации настоящего Закона, предусмотренных статьями 6, 9, 11-1, 12, 15-1, 15-2, 16, 17, 18, 18-1, 19, 20, 31-1, 34, 36-2, 36-3, 37, 37-1, 46, 47, 52-1, 53, 53-1, 54-1, 55-2, 56, 72-1, 75, 75-1, 77, 79, 81, 82 настоящего Закона, распространяются на правоотношения, связанные с филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан.";
2) в статье 3:
подпункты 1-2) и 1-3) изложить в следующей редакции:
"1-2) профессиональное суждение актуария – суждение актуария, основанное на его профессиональной подготовке, знаниях и опыте осуществления актуарной деятельности;
1-3) объединение актуариев – саморегулируемая организация, основанная на добровольном членстве актуариев, созданная для обеспечения защиты интересов своих членов, создания условий профессиональной деятельности и выполнения иных функций;";
дополнить подпунктом 1-4) следующего содержания:
"1-4) андеррайтер – работник страховой (перестраховочной) организации, в функции которого входят оценка страховых рисков, принимаемых на страхование, и определение условий договоров страхования (перестрахования);";
подпункт 18-4) изложить в следующей редакции:
"18-3) страховой (перестраховочный) пул – объединение страховых (перестраховочных) организаций, совместно осуществляющих страховую деятельность по отдельному классу, виду страхования или определенному страховому риску на основании договора о совместной деятельности, заключенного на определенный срок между его участниками или между его участниками и страховым брокером";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) страховой портфель – совокупные обязательства страховой (перестраховочной) организации по рискам, принятым по договорам страхования (перестрахования), в том числе по договорам страхования (перестрахования), сроки действия которых истекли, по которым страховая (перестраховочная) организация несет обязательства либо имеется вероятность возникновения обязательств перед страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями, перестрахователями);";
подпункт 29-1) изложить в следующей редакции:
"29-1) аффилированные лица – физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий, и национального управляющего холдинга, а также юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат такому национальному управляющему холдингу), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) решения, в том числе в силу заключенной сделки. К аффилированным лицам страховой (перестраховочной) организации, крупным акционером которой является национальный управляющий холдинг, не относятся:
национальный управляющий холдинг, являющийся крупным акционером страховой (перестраховочной) организации;
юридические лица, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат указанному национальному управляющему холдингу;
должностные лица указанного национального управляющего холдинга и юридических лиц, сто процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат такому национальному управляющему холдингу.";

7. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Заңның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру брокерлеріне қатысты қолданылатын ережелері (10-1, 10-2, 10-3, 13, 16-2, 16-3, 21, 24, 25, 25-1, 26, 26-1, 27, 28, 30, 31, 32, 35, 40, 48, 49, 50, 51, 52, 52-3, 53-4, 62, 63, 65, 68, 69, 71, 72, 73, 74-1-баптарды қоспағанда) осы Заңда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына қолданылады.
Осы Заңның 6, 9, 11-1, 12, 15-1, 15-2, 16, 17, 18, 18-1, 19, 20, 31-1, 34, 36-2, 36-3, 37, 37-1, 46, 47, 52-1, 53, 53-1, 54-1, 55-2, 56, 72-1, 75, 75-1, 77, 79, 81, 82-баптарында көзделген, уәкілетті органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және сақтандыру брокерлеріне байланысты құқықтық қатынастарды реттеу саласындағы өкілеттіктері, оның ішінде осы Заңды іске асыру мақсатында нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға арналған өкілеттіктері Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына байланысты құқықтық қатынастарға қолданылады.";
2) 3-бапта:
1-2) және 1-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2) актуарийдің кәсіби пайымы – актуарийдің кәсіби дайындығына, біліміне және актуарлық қызметті жүзеге асыру тәжірибесіне негізделген оның пайымы;
1-3) актуарийлер бірлестігі – актуарийлердің ерікті мүшелігіне негізделген, өз мүшелерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, олардың кәсіби қызметіне жағдай жасау және өзге де функцияларды орындау үшін құрылған өзін-өзі реттейтін ұйым;";
мынадай мазмұндағы 1-4) тармақшамен толықтырылсын:
"1-4) андеррайтер – функциясына сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдерін бағалау және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының талаптарын айқындау кіретін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметкері;";
18-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18-3) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы – қатысушылары арасында немесе қатысушылары мен сақтандыру брокері арасында белгілі бір мерзімге жасалған бірлескен қызмет туралы шарттың негізінде сақтандырудың жекелеген сыныбы, түрі немесе белгілі бір сақтандыру тәуекелі бойынша сақтандыру қызметін бірлесіп жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бірлестігі;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) сақтандыру портфелі – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары, оның ішінде қолданыс мерзімдері өткен, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушылар (сақтандырылғандар, пайда алушылар, қайта сақтандырылғандар) алдында міндеттемелері болатын не міндеттемелердің туындау ықтималдығы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша қабылданған тәуекелдер бойынша жиынтық міндеттемелері;";
29-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1) үлестес тұлғалар – шешімді тікелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және (немесе) бір-бірінің (тұлғалардың бірінің) қабылдайтын шешімдеріне, оның ішінде жасасқан мәміле күшіне қарай ықпал етуге мүмкіндігі бар жеке немесе заңды тұлғалар (өздеріне берілген өкілеттіктер шеңберінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды және ұлттық басқарушы холдингті, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы осындай ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғаларды қоспағанда). Ірі акционері ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының үлестес тұлғаларына:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі акционері болып табылатын ұлттық басқарушы холдинг;
дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы көрсетілген ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар;
көрсетілген ұлттық басқарушы холдингтің және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) жүз пайызы осындай ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалардың лауазымды адамдары жатпайды.";

3) в статье 5-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5-1. Страхование страховыми организациями-нерезидентами Республики Казахстан и страховыми организациями-участниками Международного финансового центра "Астана", зарегистрированными в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Допускаются заключение и исполнение договоров страхования со страховыми организациями-нерезидентами Республики Казахстан и страховыми (перестраховочными) организациями-участниками Международного финансового центра "Астана", зарегистрированными в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", в следующих случаях:
1) физическими лицами - резидентами Республики Казахстан, временно находящимися за пределами Республики Казахстан в целях работы, учебы, лечения или отдыха, только на период временного пребывания этих лиц за пределами Республики Казахстан;
2) резидентами Республики Казахстан в части рисков, связанных с услугами морского транспорта (за исключением судов, предоставляющих услуги каботажа), коммерческой авиации, услугами запуска и фрахта космических полетов (включая спутники), и связанными с ними услугами (перевозка товаров, страхование самих транспортных средств, перевозящих товары, и любой вытекающей из этого ответственности), катастрофических рисков, климатических рисков, кибер рисков, рисков терроризма, гражданских беспорядков и забастовок;
3) резидентами Республики Казахстан в части страхования рисков исламскими страховыми (перестраховочными) организациями-участниками Международного финансового центра "Астана" в соответствии с принципами исламского страхования.
3. Банкам Республики Казахстан, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, запрещается осуществлять платежи и переводы денег, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, связанные с оплатой страховых премий (взносов) в пользу нерезидентов Республики Казахстан и участников Международного финансового центра "Астана", зарегистрированных в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", от физических и юридических лиц-резидентов Республики Казахстан.";
4) в статье 6:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Отрасль "страхование жизни" включает обязательное страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей и следующие классы в добровольной форме страхования:

3) 5-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының және "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы сақтандыру ұйымдарының сақтандыруы;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарымен және "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен сақтандыру шарттарын жасасуға және оларды орындауға мынадай жағдайларда:
1) жұмыс істеу, оқу, емделу немесе демалу мақсатында Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде уақытша болатын Қазақстан Республикасының резидент-жеке тұлғаларына Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде осы тұлғалардың уақытша болған кезеңіне ғана;
2) Қазақстан Республикасының резиденттеріне теңіз көлігінің (каботаж қызметтерін ұсынатын кемелерді қоспағанда), коммерциялық авиацияның көрсетілетін қызметтеріне, ғарыштық ұшуларды (спутниктерді қоса алғанда) іске қосудың және оның фрахтының көрсетілетін қызметтеріне және олармен байланысты көрсетілетін қызметтерге (тауарларды тасымалдау, тауарларды тасымалдайтын көлік құралдарының өздерін сақтандыру және осыдан туындайтын кез келген жауапкершілік) байланысты тәуекелдер, апаттық тәуекелдер, климаттық тәуекелдер, кибер тәуекелдер, терроризм тәуекелдері, азаматтық тәртіпсіздіктер және ереуілдер бөлігінде;
3) Қазақстан Республикасының резиденттеріне исламдық сақтандыру қағидаттарына сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тәуекелдерді сақтандыру бөлігінде жол беріледі.
3. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы банктерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының резидент-жеке және заңды тұлғаларынан Қазақстан Республикасы бейрезиденттерінің және "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың пайдасына сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарын) төлеуге байланысты төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыруға тыйым салынады.";
4) 6-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. "Өмiрдi сақтандыру" саласы қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруды және ерiктi сақтандыру нысанында мынадай сыныптарды:

1) страхование жизни, за исключением класса, указанного в подпункте 3) настоящего пункта;
2) аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в подпункте 4) настоящего пункта;
3) страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы;
4) пенсионное аннуитетное страхование.";
подпункт 13) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"13) страхование займов юридических лиц;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Вмененное страхование представляет собой обязательное страхование, при котором требование об обязательном страховании, виды и минимальные условия страхования (в том числе объект страхования, страховые риски и минимальные размеры страховых сумм) устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан, а иные условия и порядок страхования определяются соглашением сторон.
Вмененное страхование осуществляется в пределах одного или нескольких классов страхования, указанных в пункте 3 статьи 6 настоящего Закона, и не является отдельным классом страхования.
Минимальные требования к типовым договорам вмененного страхования устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Типовые договоры по вмененному страхованию разрабатываются и утверждаются уполномоченным государственным органом, регулирующим вид деятельности, который подлежит вмененному страхованию, по согласованию с уполномоченным органом.
По соглашению сторон типовые договоры могут быть дополнены положениями, не противоречащими требованиям законодательства Республики Казахстан.";
5) в статье 7:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Страхование жизни представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в случаях смерти застрахованного или дожития им до окончания срока страхования либо определенного договором страхования возраста, за исключением вида страхования, указанного в пункте 2-3 настоящей статьи Закона.
2. Аннуитетное страхование представляет собой совокупность видов накопительного страхования, предусматривающих осуществление периодических страховых выплат в виде периодических платежей в пользу выгодоприобретателя в течение установленного договором срока, за исключением вида страхования, указанного в пункте 2-4 настоящей статьи Закона.";
дополнить пунктами 2-3 и 2-4 следующего содержания:
"2-3. Страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы представляет собой вид страхования, предусматривающий осуществление страховой выплаты в случаях смерти страхователя или утраты трудоспособности по инвалидности I или II группы или дожития им до окончания срока страхования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе".

1) осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмiрдi сақтандыруды;
2) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыруды;
3) мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмiрдi сақтандыруды;
4) зейнеткерлік аннуитеттік сақтандыруды қамтиды.";
3-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жүктелген сақтандыру міндетті сақтандыруды білдіреді, бұл ретте міндетті сақтандыру туралы талап, сақтандырудың түрлері мен ең төмен шарттары (оның ішінде сақтандыру объектісі, сақтандыру тәуекелдері және сақтандыру сомаларының ең төмен мөлшерлері) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленеді, ал сақтандырудың өзге де шарттары мен тәртібі тараптардың келісімімен айқындалады.
Жүктелген сақтандыру осы Заңның 6-бабының 3-тармағында көрсетілген бір немесе бірнеше сақтандыру сыныбы шегінде жүзеге асырылады және сақтандырудың жекелеген сыныбы болып табылмайды.
Жүктелген сақтандырудың үлгілік шарттарына қойылатын ең төмен талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Жүктелген сақтандыру жөніндегі үлгілік шарттарды уәкілетті органмен келісім бойынша жүктелген сақтандыруға жататын қызмет түрін реттейтін уәкілетті мемлекеттік орган әзірлейді және бекітеді.
Тараптардың келісімі бойынша үлгілік шарттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін ережелермен толықтырылуы мүмкін.";
5) 7-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өмiрдi сақтандыру Заңның осы бабының 2-3-тармағында көрсетілген сақтандыру түрін қоспағанда, сақтандырылушы қайтыс болған немесе ол сақтандыру мерзiмi бiткенге дейiн не сақтандыру шартында белгiленген жасқа дейiн өмiр сүрген жағдайда сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруды көздейтiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығы болып табылады.
2. Аннуитеттiк сақтандыру Заңның осы бабының 2-4-тармағында көрсетілген сақтандыру түрін қоспағанда, пайда алушының пайдасына мерзімді төлемдер түрiнде шартта белгіленген мерзім ішінде кезең-кезеңiмен сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн жинақтаушы сақтандыру түрлерiнiң жиынтығы болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 2-3 және 2-4-тармақтармен толықтырылсын:
"2-3. Өмірді мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде сақтандыру сақтанушы қайтыс болған немесе І немесе ІІ топтағы мүгедектігі бойынша еңбек қабілетін жоғалтқан немесе ол сақтандыру мерзімі аяқталғанға дейін өмір сүрген жағдайларда "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін сақтандыру түрін білдіреді.

2-4. Пенсионное аннуитетное страхование представляет собой вид накопительного страхования, предусматривающий осуществление периодических страховых выплат в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страхование от несчастного случая представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховой выплаты в фиксированной сумме и (или) в размере частичной или полной компенсации расходов застрахованного в случаях смерти, утраты (полной или частичной) трудоспособности (общей или профессиональной) или иного причинения вреда здоровью застрахованного в результате несчастного случая, профессионального заболевания, за исключением страхования рисков, связанных с заболеванием и (или) иным расстройством здоровья.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страхование на случай болезни представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховой выплаты в фиксированной сумме и (или) в размере частичной или полной компенсации расходов застрахованного в связи с заболеванием и иным расстройством здоровья, в том числе расходов, связанных со смертью, наступившей в результате заболевания и (или) иного расстройства здоровья.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Страхование гражданско-правовой ответственности представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат третьим лицам в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного страхователем, обязанным его возместить, вследствие страхования всех рисков, за исключением рисков, покрываемых классами страхования, указанными в подпунктах 9), 10), 11), 11-1) и 11-2) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.
10. Страхование займов юридических лиц представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат при возникновении убытков кредитора в результате неисполнения страхователем (заемщиком – юридическим лицом) обязательств перед кредитором.";
6) подпункт 2) пункта 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2) обязательными видами страхования, не относящимися к отрасли "страхование жизни", за исключением обязательного страхования туриста.";
7) в статье 9:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "общее страхование", вправе получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования, указанным в ее лицензии по отрасли "общее страхование".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

2-4. Зейнеткерлік аннуитеттік сақтандыру "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кезең-кезеңімен сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруды көздейтін жинақтаушы сақтандыру түрін білдіреді.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ауыруға және (немесе) денсаулықтың өзге де бұзылуына байланысты тәуекелдерді сақтандыруды қоспағанда, жазатайым жағдайдан сақтандыру сақтандырылушы жазатайым жағдайдың, кәсіби аурудың салдарынан қайтыс болған, еңбек ету (жалпы немесе кәсіптiк жағынан) қабiлетiн (толық немесе iшiнара) жоғалтқан немесе сақтандырылушының денсаулығына өзге де зиян келтiрiлген жағдайларда оның шығыстарын тіркелген сомада және (немесе) iшiнара немесе толық өтемі мөлшерiнде сақтандыру төлемiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнің жиынтығын білдіреді.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ауырған жағдайда сақтандыру сақтандырылушының ауруына және денсаулығының өзге де бұзылуына байланысты оның шығыстарын, оның ішінде ауыруға және (немесе) денсаулықтың өзге де бұзылуы салдарынан орын алған қайтыс болуына байланысты шығыстарды тіркелген сомада және (немесе) iшiнара немесе толық өтемі мөлшерiнде сақтандыру төлемiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнің жиынтығын білдіреді.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру, осы Заңның
6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11), 11-1) және 11-2) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру сыныптарымен өтелетін тәуекелдерді қоспағанда, залалды өтеуге міндетті сақтанушы барлық тәуекелдерді сақтандыру салдарынан келтірген залалды ішінара немесе толық өтеу мөлшерінде үшінші тұлғаларға сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығын білдіреді.
10. Заңды тұлғалардың қарыздарын сақтандыру сақтанушының (қарыз алушы – заңды тұлғаның) кредитор алдындағы міндеттемелерін орындамауы салдарынан кредиторға зиян келтірілуі кезінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығын білдіреді.";
6) 8-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) туристі міндетті сақтандыруды қоспағанда, "өмірді сақтандыру" саласына жатпайтын міндетті сақтандыру түрлерімен біріктіріле алмайды.";
7) 9-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы "жалпы сақтандыру" саласы бойынша оның лицензиясында көрсетілген сақтандырудың барлық сыныбы бойынша қайта сақтандыру жөніндегі лицензияны алуға және қызметті жүзеге асыруға құқылы.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Перестраховочная организация, осуществляющая перестрахование как исключительный вид деятельности на основании лицензии по перестрахованию, вправе осуществлять перестрахование по всем классам страхования в отраслях "страхование жизни" и "общее страхование".";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Страховая (перестраховочная) организация вправе передавать страховые риски на перестрахование перестраховочной организации, являющейся нерезидентом Республики Казахстан, напрямую или через посредничество:
1) страхового брокера;
2) страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан при условии, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан имеет на территории Республики Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера;
3) филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
4) страхового брокера-участника Международного финансового центра "Астана", зарегистрированного в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана".
Страховая (перестраховочная) организация вправе передавать страховые риски на перестрахование перестраховочной организации, являющейся участником Международного финансового центра "Астана", зарегистрированным в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", напрямую или через посредничество:
1) страхового брокера;
2) страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан при условии, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан имеет на территории Республики Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа;
3) филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
4) страхового брокера-участника Международного финансового центра "Астана", зарегистрированного в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана".";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. В случае участия страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в процессе передачи страховых рисков в перестрахование через посредничество страхового брокера (филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан), страховой брокер (филиал страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан) представляет в Национальный Банк отчет об условиях размещения страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан данных рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.
Дочерняя организация страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющая деятельность страхового брокера, представляет в Национальный Банк отчет о договорах перестрахования, заключенных страховой (перестраховочной) организацией через посредничество данного страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с нормативным правовым актом Национального Банка по согласованию с уполномоченным органом.
Передача страховых рисков в перестрахование перестраховочной организации - участнику Международного финансового центра "Астана", зарегистрированному в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", в том числе через посредничество страхового брокера-участника Международного финансового центра "Астана", зарегистрированного в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", осуществляется при условии наличия соглашения об обмене информацией между уполномоченным органом и юридическим лицом, осуществляющим регулирование финансовых услуг и связанной с ними деятельности в Международном финансовом центре "Астана".";
пункт 11 исключить;
дополнить пунктом 13 следующего содержания:

"6. Қайта сақтандыру жөніндегі лицензия негізінде қызметтің айрықша түрі ретінде қайта сақтандыруды жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы "өмірді сақтандыру" және "жалпы сақтандыру" салаларында сақтандырудың барлық сыныбы бойынша қайта сақтандыруды жүзеге асыруға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын қайта сақтандыру ұйымын қайта сақтандыруға тікелей немесе:
1) сақтандыру брокерінің;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын еншілес ұйымы болған жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының;
4) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы беруге құқылы.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы қайта сақтандыру ұйымын қайта сақтандыруға тікелей немесе:
1) сақтандыру брокерінің;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасының аумағында уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын еншілес ұйымы болған жағдайда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының;
4) "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы беруге құқылы.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері сақтандыру тәуекелдерін сақтандыру брокерінің (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының) делдалдығы арқылы қайта сақтандыруға беру процесіне қатысқан жағдайда, сақтандыру брокері (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы) уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-қайта сақтандыру ұйымдарына осы тәуекелдерді қайта сақтандыруға Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің орналастыру талаптары туралы есепті Ұлттық Банкке табыс етеді.
Сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің еншілес ұйымы уәкілетті органмен келісу бойынша Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісіне сәйкес Қазақстан Республикасының осы бейрезидент-сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасасқан қайта сақтандыру шарттары туралы есепті Ұлттық Банкке табыс етеді.
Сақтандыру тәуекелдерін "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы қайта сақтандыру ұйымына, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы қайта сақтандыруға беру уәкілетті орган мен қаржылық қызметтерді және "Астана" халықаралық қаржы орталығында оларға байланысты қызметті реттеуді жүзеге асыратын заңды тұлғаның арасында ақпарат алмасу туралы келісім болған кезде жүзеге асырылады.";
11-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:

"13. Страховой (перестраховочной) организации запрещается передавать страховые риски на перестрахование перестраховочной организации, являющейся нерезидентом Республики Казахстан либо участником Международного финансового центра "Астана", зарегистрированным в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", при участии двух и более страховых брокеров, являющихся участниками Международного финансового центра "Астана", зарегистрированными в соответствии с действующим правом Международного финансового центра "Астана", либо страховыми брокерами-нерезидентами Республики Казахстан.";
8) подпункт 3) пункта 1 статьи 10-1 изложить в следующей редакции:
"3) проведение обучения участников страхового рынка, в том числе проведение экзамена на знание минимальной программы обучения страховых агентов и выдача документа, подтверждающего сдачу экзамена по минимальной программе обучения страховых агентов, с указанием итогового результата экзамена;";
9) в статье 11:
подпункт 1-1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1-1) деятельность по управлению инвестиционным портфелем в отношении активов, сформированных за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, на основании лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страховые организации вправе создать организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций. Порядок создания и деятельность организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, регулируются законодательством Республики Казахстан.
Обязательное участие страховых организаций в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, предусматривается настоящим Законом и отдельными законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.
Положение части первой настоящего пункта не распространяется на филиалы страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан.";
пункт 5 исключить;

"13. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру тәуекелдерін екі және одан көп "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушылар болып табылатын сақтандыру брокері не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері қатысқан кезде Қазақстан Республикасының бейрезиденті не "Астана" халықаралық қаржы орталығының қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушы қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыруға беруге тыйым салынады.";
8) 10-1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру нарығына қатысушыларға оқытуды өткізу, оның ішінде сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасын білуге емтихан өткізу және емтиханның қорытынды нәтижесін көрсете отырып, сақтандыру агенттерін оқытудың ең аз бағдарламасы бойынша емтиханның тапсырылғанын растайтын құжатты беру;";
9) 11-бапта:
2-тармақтың 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия негізінде, инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерге қатысты инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру ұйымдары, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретiн ұйым құруға құқылы. Сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретiн ұйымның құрылу тәртiбi мен қызметi Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледi.
Сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретiн ұйымға сақтандыру ұйымдарының міндетті қатысуы осы Заңда және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінде көзделеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына қолданылмайды.";
5-тармақ алып тасталсын;

10) в статье 11-1:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страховая (перестраховочная) организация не вправе осуществлять страховую деятельность без наличия в своем штате актуария, имеющего действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
Актуарий, состоящий в штате страховой (перестраховочной) организации, не должен быть аффилированным лицом данной страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционера и (или) ее руководящего работника.
Актуарий, имеющий лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, не вправе совмещать свою деятельность в других страховых (перестраховочных) организациях, за исключением случаев привлечения в качестве независимого актуария.";
в пункте 6:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) не являться аффилированным лицом страховой (перестраховочной) организации, ее акционеров и (или) руководящих работников и родственником штатного актуария;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) иметь действительную лицензию уполномоченного органа на актуарную деятельность или являться членом международных ассоциаций актуариев, перечень и требования к которым устанавливаются уполномоченным органом, в случае, предусмотренном пунктом 5 настоящей статьи.";
11) в статье 12:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Порядок и особенности участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, заключения филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, а также требования к содержанию договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях или прибыли страховщика, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
При заключении договора страхования, предусматривающего условие участия страхователя в инвестициях, страховая организация вправе управлять активами, сформированными за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, самостоятельно при наличии у страховой организации лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг и (или) передать их в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией.
Условия и порядок передачи страховой организацией активов, сформированных за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, в инвестиционное управление управляющему инвестиционным портфелем, не являющемуся страховой организацией, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Условия и порядок передачи филиалом страховой организации-нерезидента Республики Казахстан активов, сформированных за счет части страховых премий, полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (убытков), полученных от их инвестирования, в инвестиционное управление страховой организации-нерезиденту Республики Казахстан, имеющей лицензию на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг государства, резидентом которого является страховая организация-нерезидент Республики Казахстан, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховые организации, осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условие участия страхователя в инвестициях, ведут бухгалтерский учет и представляют финансовую отчетность и первичные статистические данные раздельно по собственным средствам и активам, сформированным за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, в Национальный Банк в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Инвестиционные риски по активам, сформированным за счет части страховой премии (страховых взносов), полученной (полученных) от страхователя для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от ее (их) инвестирования, по договору страхования, предусматривающему условие участия страхователя в инвестициях, несет страхователь.";

10) 11-1-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз штатында сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензиясы бар актуарий болмаса, сақтандыру қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында тұрған актуарий осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) оның акционерінің және (немесе) оның басшы қызметкерінің үлестес тұлғасы болмауға тиіс.
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий, тәуелсіз актуарий ретінде тартылатын жағдайларды қоспағанда, өз қызметін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында қоса атқаруға құқылы емес.";
6-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, оның акционерлерінің және (немесе) басшы қызметкерлерінің үлестес тұлғасы және штаттағы актуарийдің туысы болмауға;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайда, уәкілетті органның актуарлық қызметке арналған қолданыстағы лицензиясы болуға немесе тізбесі мен талаптарын уәкілетті орган белгілейтін актуарийлердің халықаралық қауымдастығының мүшесі болуға тиіс.";
11) 12-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шартын жасасу тәртібі мен ерекшеліктері, сондай-ақ сақтанушының инвестицияларға немесе сақтандырушының пайдасына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шартының мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру ұйымы инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымының бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде өзі дербес басқаруға және (немесе) оларды сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беруге құқылы.
Сақтандыру ұйымының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтандыру ұйымы болып табылмайтын инвестициялық портфельді басқарушыға инвестициялық басқаруға беру шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымына инвестициялық басқаруға беру шарттары мен тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары бухгалтерлік есепке алуды жүргізеді және қаржылық есептілік пен алғашқы статистикалық деректерді меншікті қаражаттары және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтер бойынша бөлек Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық Банкке ұсынады.
Инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушыдан алынған сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарты бойынша оны (оларды) инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтер бойынша инвестициялық тәуекелдерді сақтанушы көтереді.";

дополнить пунктами 5-1, 5-2 и 5-3 следующего содержания:
"5-1. Наложение ареста или обращение взысканий на активы, сформированные за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, по долгам страховой организации, банка-кастодиана и управляющего инвестиционным портфелем не допускаются, в том числе в случаях ликвидации и (или) банкротства перечисленных субъектов.
5-2. Определение стоимости активов, сформированных за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, осуществляется на условиях, по методике и в порядке, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5-3. Особенности распределения активов, сформированных за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, между страхователями, включая случаи добровольной, принудительной ликвидации или добровольной реорганизации страховой организации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую деятельность, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
12) в статье 13:
в части первой пункта 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Договор о совместной деятельности должен содержать следующую информацию:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) наименование страховой (перестраховочной) организации, являющейся ведущей в деятельности страхового (перестраховочного) пула, либо страхового брокера, привлеченного для управления деятельностью страхового (перестраховочного) пула;";
дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания"
"6-1) функции и полномочия ведущей страховой (перестраховочной) организации, включая полномочия по заключению договоров сострахования (совместного перестрахования);
6-2) порядок и сроки осуществления взаиморасчетов между сторонами договора о совместной деятельности по страховым премиям, страховым выплатам по договорам сострахования (совместного перестрахования), а также вознаграждениям ведущей страховой (перестраховочной) организации;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2 және 5-3-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Сақтандыру ұйымының, кастодиан-банктің және инвестициялық портфельді басқарушының борыштары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерге аталған субъектілер таратылған және (немесе) банкрот болған жағдайларда да тыйым салуға немесе оларды өндіріп алуға жол берілмейді.
5-2. Инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтердің құнын айқындау уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптармен, әдістеме бойынша және тәртіппен жүзеге асырылады.
5-3. Сақтандыру ұйымын ерікті, мәжбүрлеп тарату немесе сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастырылу жағдайларын қоса алғанда, инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабы көзделетін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерді сақтанушылар арасында бөлу ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
12) 13-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бірлескен қызмет туралы шартта мынадай ақпарат:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқару үшін тартылған сақтандыру брокерінің атауы;";
мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) қоса сақтандыру (бірлесіп қайта сақтандыру) шарттарын жасасу жөніндегі өкілеттіктерді қоса алғанда, жетекші сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының функциялары мен өкілеттіктері;
6-2) бірлескен қызмет туралы шарттың тараптары арасында қоса сақтандыру (бірлесіп қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары, сақтандыру төлемдері, сондай-ақ жетекші сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сыйақылары бойынша өзара есеп айырысуды жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдері;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Для управления деятельностью страхового (перестраховочного) пула могут привлекаться страховые брокеры, имеющие соответствующую лицензию уполномоченного органа, при наличии соглашения между участниками страхового (перестраховочного) пула и страховым брокером, условия которого устанавливаются договором о совместной деятельности.
При заключении договора о совместной деятельности с участием страхового брокера, страховой брокер осуществляет функции ведущей страховой организации, установленные настоящей статьей.";
13) статью 15-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 15-2. Требования к страховой организации и интернет-ресурсам при заключении договора страхования и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами
1. В случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан или правилами страхования, договоры страхования могут заключаться в электронной форме и страховые случаи по ним могут быть урегулированы путем обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем).
2. Обмен электронными информационными ресурсами между страховой организацией и организацией по формированию и ведению базы данных осуществляется посредством интеграции интернет-ресурса и (или) информационной системы страховой организации с базой данных.
Обмен электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком осуществляется посредством интернет-ресурсов страховой организации и других организаций, являющихся партнерами страховой организации на основании соответствующего соглашения, в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Требования к интернет-ресурсам партнеров страховой организации, используемым для обмена электронными информационными ресурсами, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров страхования в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
3. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. При заключении договора страхования с использованием интернет-ресурса страховщика и (или) интернет-ресурсов других организаций страховая организация обязана обеспечить:

"9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқару үшін талаптары бірлескен қызмет туралы шартта белгіленетін сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар мен сақтандыру брокерінің арасында келісім болған кезде уәкілетті органның тиісті лицензиясы бар сақтандыру брокерлері тартылуы мүмкін.
Сақтандыру брокерінің қатысуымен бірлескен қызмет туралы шарт жасасу кезінде сақтандыру брокері осы бапта белгіленген жетекші сақтандыру ұйымының функцияларын жүзеге асырады.";
13) 15-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-2-бап. Сақтандыру шартын жасасу және электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде сақтандыру ұйымына және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру қағидаларында көзделген жағдайларда, сақтандыру шарттары дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы электрондық нысанда жасалуы мүмкін және олар бойынша сақтандыру жағдайлары реттелуі мүмкін.
2. Сақтандыру ұйымы және дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйым арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу сақтандыру ұйымының интернет-ресурсын және (немесе) ақпараттық жүйесін дерекқормен интеграциялау арқылы жүзеге асырылады.
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу сақтандыру ұйымының және тиісті келісім негізінде сақтандыру ұйымының әріптестері болып табылатын басқа да ұйымдардың интернет-ресурстары арқылы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Сақтандыру ұйымы әріптестерінің электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылатын интернет-ресурстарына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтандыру ұйымдарының сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
3. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
4. Сақтандыру шарты сақтандырушының интернет-ресурсын және (немесе) басқа да ұйымдардың интернет-ресурстарын пайдалана отырып жасалған кезде сақтандыру ұйымы:

1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора страхования либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору страхования на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю на интернет-ресурсе страховой организации;
5) хранение договора страхования в электронной форме и информации по страховому случаю с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) на интернет-ресурс страховой организации;
6) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения и изменения договора страхования;
досрочного прекращения договора страхования;
уведомления о наступлении страхового случая (события, рассматриваемого в качестве страхового случая);
определения размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты;
урегулирования споров, возникающих из договора страхования для направления информации страховому омбудсману о наличии разногласий, с учетом особенностей, предусмотренных пунктом 1 статьи 86 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора страхования и урегулировании страховых случаев направляется от организации по формированию и ведению базы данных в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
7) защиту персональных данных при осуществлении сбора и обработки персональных данных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
5. При заключении договора страхования путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором страхования.
6. При заключении договора страхования путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с типовыми условиями страхования, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, либо с правилами страхования страховщика, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор страхования на предложенных ему условиях.

1) сақтанушыға сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаның электрондық хабар түрінде дереу жөнелтілуін;
2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептері көрсетіле отырып) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері туралы сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабар түрінде хабардар етуді;
3) сақтанушының жасалған сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру жағдайы бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
5) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін сақтандыру ұйымының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, сақтандыру шартының және сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпараттың электрондық нысанда сақталуын;
6) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға):
сақтандыру шартын жасасу және өзгерту;
сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайы ретінде қарастырылатын оқиғаның) басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін айқындау;
сақтандыру төлемін алу;
осы Заңның 86-бабының 1-тармағында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, сақтандыру омбудсманына келіспеушіліктердің бар екендігі туралы ақпарат жіберу үшін сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандыру ұйымына жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Сақтандыру шартын жасасу және сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен жіберіледі;
7) дербес деректерді жинау мен өңдеуді жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес дербес деректерді қорғауды қамтамасыз етуге міндетті.
5. Сақтандыру шарты электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалған кезде, егер сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап жасасты деп есептеледі.
6. Сақтандыру шарты электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалған кезде, сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген сақтандырудың үлгілік талаптарымен не сақтандырушының сақтандыру қағидаларымен танысқаннан кейін төлейді, сол арқылы ол сақтандыру шартын өзіне ұсынылған талаптармен жасасуға өзінің келісетінін растайды.

7. Не допускается деятельность страховых агентов при заключении договоров обязательного страхования.";
14) в статье 16:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Требования, предъявляемые к страховой организации, страховому брокеру, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, организации по формированию и ведению базы данных, страховому омбудсману по информированию страхователей";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях доведения до страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), лиц, имеющих намерение заключить договор страхования, информации о своей деятельности страховая организация, страховой брокер, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, организация по формированию и ведению базы данных, страховой омбудсман должны иметь интернет-ресурс.";
пункт 2 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) информация об утвержденных страховой организацией минимальных и максимальных размерах комиссионного вознаграждения страховых агентов по классам (видам) страхования.";
подпункт 6) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"6) информация, указанная в подпунктах 3), 5), 6), 9), 10), 11), 12), 13), 14) и 15) пункта 2 настоящей статьи.";
абзац первый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. На интернет-ресурсе организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, размещается следующая информация:";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Порядок размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, страхового омбудсмана, организации по формированию и ведению базы данных устанавливается уполномоченным органом.";
15) в статье 17:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Деятельность страхового брокера является исключительным видом деятельности и подлежит лицензированию уполномоченным органом.
Страховому брокеру запрещается:
1) осуществлять деятельность страхового агента, за исключением деятельности, связанной с управлением деятельностью страхового (перестраховочного) пула;

7. Міндетті сақтандыру шарттарын жасасу кезінде сақтандыру агенттерінің қызметіне жол берілмейді.";
14) 16-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Сақтандыру ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға, сақтандыру омбудсманына сақтанушыларды хабардар ету бойынша қойылатын талаптар";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың), сақтандыру шартын жасасуға ниет білдірген тұлғалардың назарына өз қызметі туралы ақпаратты жеткізу мақсатында сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның, сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсы болуға тиіс.";
2-тармақ 14) тармақшасындағы "ақпарат орналастырылады." деген сөздер "ақпарат;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) сақтандыру агенттерінің сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша комиссиялық сыйақысының ең төмен және ең жоғары мөлшерлері туралы сақтандыру ұйымы бекіткен ақпарат орналастырылады.";
2-1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы баптың 2-тармағының 3), 5), 6), 9), 10), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген ақпарат.";
4-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның интернет-ресурсында мынадай ақпарат:";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру омбудсманының, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында ақпарат орналастыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.";
15) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру брокерінің қызметі айрықша қызмет түрі болып табылады және уәкілетті орган лицензиялауға тиіс.
Сақтандыру брокеріне:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқаруға байланысты қызметті қоспағанда, сақтандыру агентінің қызметін жүзеге асыруға;

2) участвовать в государственных закупках по предоставлению услуг, связанных с заключением договоров страхования, за исключением предоставления услуг по управлению деятельностью страхового (перестраховочного) пула;
3) передавать риски в перестрахование при участии двух и более страховых брокеров, являющихся нерезидентами Республики Казахстан либо участниками Международного финансового центра "Астана";
4) выдавать работникам и аффилированным лицам деньги без первичных учетных документов;
5) предоставлять финансовую помощь на безвозмездной основе, за исключением финансовой помощи работникам страхового брокера, на сумму, не превышающую стократный размер месячного расчетного показателя.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Комиссионное вознаграждение страхового брокера за осуществление им деятельности, указанной в подпункте 17) пункта 3 настоящей статьи, определяется договором о совместной деятельности и подлежит уплате участниками страхового (перестраховочного) пула.";
16) в статье 18:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Страховой агент, за исключением страхового агента, являющегося финансовой организацией, не вправе осуществлять посредническую деятельность по заключению договоров страхования без наличия действующего договора страхования своей гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами, объектом которого являются риски, связанные с профессиональной ответственностью страхового агента.
Указанный договор страхования гражданско-правовой ответственности страхового агента перед третьими лицами должен быть заключен со страховой организацией, не имеющей действующего договора поручения с данным страховым агентом на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Не допускается осуществление посреднической деятельности страховых агентов в пределах полномочий, предусмотренных статьей 18-2 настоящего Закона, по одному договору страхования двумя или более страховыми агентами.
Не допускается осуществление посреднической деятельности страховых агентов по договорам:
пенсионного аннуитета, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
страхования, заключаемым в рамках государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
страхования, по которым страхователями являются национальный управляющий холдинг, национальные холдинги, национальные управляющие компании, национальные компании, Национальный Банк Республики Казахстан;
страхования, по которым страхователями являются государственные органы, государственные учреждения, государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированные с ними юридические лица;
обязательного страхования туриста, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании туриста";
обязательного страхования, по которым страхователями являются юридические лица - резиденты и нерезиденты Республики Казахстан.";

2) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқару жөніндегі қызметтер көрсетуді қоспағанда, сақтандыру шарттарын жасасуға байланысты қызметтер ұсыну бойынша мемлекеттік сатып алуға қатысуға;
3) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері не "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары болып табылатын екі және одан көп сақтандыру брокері қатысқан кезде қайта сақтандыруға тәуекелдерді беруге;
4) қызметкерлер мен үлестес тұлғаларға бастапқы есепке алу құжаттарынсыз ақша беруге;
5) сақтандыру брокерінің қызметкерлеріне айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға қаржылық көмекті қоспағанда, өтеусіз негізде қаржылық көмек беруге тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Сақтандыру брокерінің осы баптың 3-тармағының 17) тармақшасында көрсетілген қызметті жүзеге асыруына комиссиялық сыйақы бірлескен қызмет туралы шартта айқындалады және оны сақтандыру (қайта сақтандыру) пулына қатысушылар төлеуге тиіс.";
16) 18-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агентін қоспағанда, сақтандыру агенті объектісі сақтандыру агентінің кәсіби жауапкершілігіне байланысты тәуекелдер болып табылатын үшінші тұлғалар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың қолданыстағы шарты болмай сақтандыру шарттарын жасасу бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.
Сақтандыру агентінің үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың көрсетілген шарты сақтандыру нарығында делдалдық қызметті жүзеге асыруға осы сақтандыру агентімен қолданыстағы тапсырма шарты жоқ сақтандыру ұйымымен жасалуға тиіс.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Осы Заңның 18-2-бабында көзделген өкілеттіктер шегінде сақтандыру агенттерінің делдалдық қызметті бір сақтандыру шарты бойынша екі немесе одан көп сақтандыру агентінің жүзеге асыруына жол берілмейді.
Сақтандыру агенттерінің мынадай:
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын зейнетақы аннуитеті;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алу шеңберінде жасалатын сақтандыру;
ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдингтер, ұлттық басқарушы компаниялар, ұлттық компаниялар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтанушылары болып табылатын сақтандыру;
мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, мемлекеттік кәсіпорындар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар сақтанушылары болып табылатын сақтандыру;
"Туристі міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын туристі міндетті сақтандыру;
Қазақстан Республикасының резидент және бейрезидент-заңды тұлғалары сақтанушылар болып табылатын міндетті сақтандыру шарттары бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.";

17) в статье 18-1:
подпункты 7) и 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) ранее занимавшее должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, иной финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, в период не более чем за один год до принятия решения уполномоченным органом о лишении лицензии, принудительной ликвидации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, либо другого юридического лица, признанного банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии, принудительной ликвидации либо признании юридического лица банкротом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
8) ранее являвшееся работником страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового агента - юридического лица, с которым был расторгнут трудовой договор по инициативе страхового брокера, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страхового агента - юридического лица по причине несоответствия работника занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации. Указанное требование применяется в течение двух лет со дня расторжения по инициативе страхового брокера, страхового агента - юридического лица трудового договора.";
пункт 2 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Страховой агент не реже одного раза в три года после его включения в реестр страховых агентов проходит профессиональную переподготовку, организованную страховой организацией, страховым агентом, являющимся финансовой организацией, или объединением страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. Организацию обучения по минимальной программе обучения осуществляют объединение страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, страховая организация или страховой агент, являющийся финансовой организацией.";
часть третью исключить;
в пункте 5:
подпункт 5) части первой изложить в следующей редакции:
"5) заключение страховым агентом в течение последних двенадцати месяцев менее двенадцати договоров страхования либо договора (договоров) страхования на сумму страховых премий, составившую менее двухсоткратного размера месячного расчетного показателя.";
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"В случае исключения страхового агента из реестра страховых агентов по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1), 2), 2-1) и 3) части первой настоящего пункта, запрещается осуществление деятельности:
страховому агенту, являющемуся физическим лицом, в течение двух лет с момента его исключения;
работнику страхового агента, являющегося юридическим лицом, в течение двух лет с момента его исключения;
страховому агенту, являющемуся юридическим лицом, в течение одного года с момента его исключения.
В случае прекращения договора поручения, заключенного между страховой организацией и страховым агентом, по основаниям, не связанным с обстоятельствами, предусмотренными в подпунктах 1), 2), 2-1) и 3) части первой настоящего пункта, информация о страховом агенте подлежит удалению из реестра страховых агентов по истечении одного года со дня прекращения договора поручения.";
часть четвертую исключить;

17) 18-1-бапта:
1-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бұрын уәкілетті органның лицензиядан айыру, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдағанға дейінгі бір жылдан аспайтын кезеңде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, өзге де қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған басқа да заңды тұлғаның басшы қызметкері лауазымын атқарған жеке тұлға сақтандыру агентінің делдалдық қызметін жүзеге асыруға құқылы емес. Көрсетілген талап уәкілетті орган лицензиядан айыру, мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдағаннан не заңды тұлғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп танығаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;
8) біліктілігінің жеткіліксіздігі салдарынан қызметкер атқаратын лауазымына немесе орындайтын жұмысына сәйкес келмеуі себепті сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру агенті - заңды тұлғаның бастамасы бойынша еңбек шарты бұзылған, бұрын сақтандыру брокерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының, сақтандыру агенті - заңды тұлғаның қызметкері болған жеке тұлға сақтандыру агентінің делдалдық қызметін жүзеге асыруға құқылы емес. Көрсетілген талап сақтандыру брокерінің, сақтандыру агенті - заңды тұлғаның бастамасы бойынша еңбек шарты бұзылған күннен бастап екі жыл бойы қолданылады.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру агенті оны сақтандыру агенттерінің тізіліміне енгізгеннен кейін үш жылда кемінде бір рет сақтандыру ұйымы, қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агенті немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің бірлестігі ұйымдастыратын кәсіби қайта даярлаудан өтеді.";
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оқытуды ұйымдастыруды оқытудың ең қысқа бағдарламасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлерінің бірлестігі, сақтандыру ұйымы немесе қаржы ұйымы болып табылатын сақтандыру агенті жүзеге асырады.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
5-тармақта:
бірінші бөліктің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру агентінің соңғы он екі ай ішінде он екіден аспайтын сақтандыру шарты не сақтандыру сыйлықақыларының айлық есептік көрсеткіштің екі жүз еселенген мөлшерінен аспайтын сомасына сақтандыру шартын (шарттарын) жасасуы негіз болып табылады.";
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру агенті осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 2-1) және 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша сақтандыру агенттерінің тізілімінен шығарылған жағдайда:
жеке тұлға болып табылатын сақтандыру агентіне ол шығарылған кезден бастап екі жыл бойы;
заңды тұлға болып табылатын сақтандыру агентінің қызметкеріне ол шығарылған кезден бастап екі жыл бойы;
заңды тұлға болып табылатын сақтандыру агентіне ол шығарылған кезден бастап бір жыл бойы қызметін жүзеге асыруға тыйым салынады.
Сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агенті арасында жасалған тапсырма шарты осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 2-1) және 3) тармақшаларында көзделген мән-жайларға байланысты емес негіздер бойынша тоқтатылған жағдайда, сақтандыру агенті туралы ақпарат тапсырма шарты тоқтатылған күннен бастап бір жыл өткен соң сақтандыру агенттерінің тізілімінен алып тасталуға тиіс.";
төртінші бөлік алып тасталсын;

18) подпункт 1) пункта 1 статьи 18-2 изложить в следующей редакции:
"1) осуществлять посредническую деятельность от имени и по поручению одной страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", и (или) одной страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли "общее страхование", с учетом ограничений, предусмотренных статьями 18 и 18-1 настоящего Закона;";
19) в статье 19:
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Первый руководитель страховой (перестраховочной) организации несет ответственность за обеспечение доступа актуарию к документам и сведениям, необходимым для выполнения возложенных на актуария функций, а также достоверность и полноту предоставленных актуарию документов и сведений.";
дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. Актуарий независим от акционеров и (или) руководящих работников страховой (перестраховочной) организации в принятии решений по вопросам актуарных расчетов на основе его профессионального суждения.
4-2. Актуарий проверяет полноту и достоверность статистических данных, используемых при расчете страховых резервов.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Актуарий обязан незамедлительно известить совет директоров страховой (перестраховочной) организации об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов и рисках, которые могут привести к ухудшению финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации.";
20) пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Дополнительно к вопросам, отнесенным законодательством Республики Казахстан к исключительной компетенции совета директоров акционерного общества, совет директоров страховой (перестраховочной) организации компетентен рассматривать следующие вопросы:
нарушения требований законодательства по финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации, установленные на основании аудиторского отчета аудиторской организации, службы внутреннего аудита и актуария;
назначение и прекращение полномочий актуария, а также определение размера должностного оклада и условий вознаграждения актуария.";
21) подпункт 11) пункта 1 статьи 26-1 изложить в следующей редакции:
"11) случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке или принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке или принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан;";

18) 18-2-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 18 және 18-1-баптарында көзделген шектеулерді ескере отырып, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын бір сақтандыру ұйымының және (немесе) "жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын бір сақтандыру ұйымының атынан және тапсырмасы бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруға;";
19) 19-бапта:
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы актуарийге жүктелген функцияларды орындау үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерге актуарийдің қолжетімділігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ актуарийге берілген құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығына және толықтығына жауапты болады.";
мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Актуарий өзінің кәсіби пайымы негізінде актуарлық есеп айырысулар мәселелері бойынша шешімдер қабылдауда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлерінен және (немесе) басшы қызметкерлерінен тәуелсіз болады.
4-2. Актуарий сақтандыру резервтерін есептеген кезде пайдаланылатын статистикалық деректердің толықтығын және дұрыстығын тексереді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Актуарий сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру резервтерiн қалыптастыру жөнiндегi талаптарды сақтамағандығы туралы өзi анықтаған фактiлер және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық орнықтылығының және төлем қабілетілігінің нашарлауына алып келуі мүмкін тәуекелдер туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесіне дереу хабарлауға мiндеттi.";
20) 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының заңнамасында акционерлiк қоғамның директорлар кеңесiнiң айрықша құзыретiне жатқызылған мәселелерге қосымша, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесi мынадай:
аудиторлық ұйымның, ішкі аудит қызметінің және актуарийдiң аудиторлық есебiнiң негiзiнде белгiленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық орнықтылығы мен төлем қабiлеттілігi жөнiндегi заңнама талаптарының бұзылуы;
актуарийді тағайындау және өкілеттіктерін тоқтату, сондай-ақ актуарийдің лауазымдық жалақысының мөлшерін және сыйақы төлеу талаптарын айқындау мәселелерін қарауға құзыреттi.";
21) 26-1-баптың 1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлем жасауға қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезиденттері-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде тұлға бұрын ірі қатысушы – жеке тұлға не ірі қатысушы – заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшы қызметкері болып табылған не табылатын жағдайлар негіз болып табылады. Көрсетілген талап уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлем жасауға қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезиденттері-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату, оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;";

22) подпункт 8) пункта 6 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"8) наличие у страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации, не являющейся страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, действующих мер надзорного реагирования в части улучшения финансовой устойчивости и платежеспособности и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные статьями 227, 229, 230, частью четвертой статьи 239 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;";
23) в статье 34:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Руководящими работниками страховой (перестраховочной) организации признаются руководитель и члены органа управления, руководитель и члены исполнительного органа, главный бухгалтер и иные руководители страховой (перестраховочной) организации, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений страховой (перестраховочной) организации и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводится страховая и (или) инвестиционная деятельность, за исключением руководителей филиалов и представительств страховой (перестраховочной) организации и их главных бухгалтеров.
По меньшей мере один из членов исполнительного органа страховой (перестраховочной) организации должен иметь подтверждающие документы о прослушивании им не менее 50 (пятьдесят) процентов курсов минимальной обязательной программы обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Руководящими работниками страхового брокера признаются руководитель и его заместители, главный бухгалтер.";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа, главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника (страхового холдинга) – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших ее ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан;";

22) 32-баптың 6-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өтініш берілген күнге және құжаттарды қарау кезеңінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің және (немесе) иемдену болжанып отырған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері болып табылмайтын еншілес ұйымының қаржылық орнықтылығын және төлем жасау қабілетін жақсарту бойынша қадағалап ден қоюдың қолданыстағы шараларының және (немесе) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 227, 229, 230-баптарында, 239-бабының төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болуы;";
23) 34-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалдары мен өкілдіктерінің басшыларын және олардың бас бухгалтерлерін қоспағанда, басқару органының басшысы мен мүшелері, атқарушы органының басшысы мен мүшелері, бас бухгалтері, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) бақылауды жүзеге асыратын және сақтандыру және (немесе) инвестициялық қызметті жүргізуге негіз болатын құжаттарға қол қою құқығы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге де басшылары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері болып танылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органының кем дегенде бір мүшесінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген актуарийлерді оқытудың міндетті бағдарламасының ең қысқа курсының кемінде 50 (елу) пайызынан тыңдағандығы туралы растайтын құжаттары болуға тиіс.
Басшы және оның орынбасарлары, бас бухгалтер сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлері болып танылады.";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағанға не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге, не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі, бас бухгалтері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының басшысы немесе басшысының орынбасары, ірі қатысушы – жеке тұлға, қаржы ұйымының ірі қатысушы (сақтандыру холдингі) – заңды тұлғасының басшысы болған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган оларды таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген, банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдағаннан не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен, не Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;";

подпункты 7) и 8) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"7) наличие у уполномоченного органа сведений (фактов) о совершении кандидатом действий, признанных как совершенные в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекшие причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения данных действий ущерба третьему лицу (третьим лицам);
8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание за административное правонарушение, предусмотренное статьей 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за совершение действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий финансовой организации как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате действий кандидата ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
Для целей настоящего подпункта под работником финансовой организации понимается руководящий работник либо лицо, исполнявшее его обязанности, и (или) трейдер фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекших за собой вышеуказанные нарушения.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера либо расторжения с ним трудового договора, либо прекращения его полномочий, либо перевода его на иную должность в этой страховой (перестраховочной) организации, страховом брокере, данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность руководящего работника этой страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на его назначение (избрание), прекращения его полномочий, перевода его на иную должность, соответственно, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.";
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:

8-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген іс-әрекеттерді жасағаны туралы мәліметтердің (фактілердің) болуы.
Осы талап санамаланған оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган кандидаттың іс-әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган осы іс-әрекеттерді жасау нәтижесінде үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады;
8) кандидаттың уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған іс-әрекеттерді жасағаны үшін оған қатысты қадағалап ден қою шараларын қолданған және (немесе) оған Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 259-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) әрекеттері мәмілеге қатысушы қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген қаржы ұйымының қызметкері болып табылатындығы туралы мәліметтердің уәкілетті органда болуы.
Осы талап санамаланған оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган қаржы ұйымының іс-әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган кандидаттың іс-әрекеттері нәтижесінде қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаты үшін қаржы ұйымының қызметкері деп жоғарыда аталған бұзушылықтарға алып келген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау құзыретіне кірген қор биржасының басшы қызметкері не оның міндетін атқарған адам және (немесе) трейдері түсініледі.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не онымен еңбек шартын бұзған, не оның өкілеттіктерін тоқтатқан, не оны осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымындағы, сақтандыру брокеріндегі өзге де лауазымға ауыстырған жағдайда, осы адам осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкері лауазымына уәкілетті органның тиісінше өзін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартуын алғаннан, оның өкілеттіктері тоқтатылғаннан, өзге де лауазымға ауыстырылғаннан кейін күнтізбелік тоқсан күннен кейін, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес қайта тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.";
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Уполномоченный орган вправе отозвать выданное согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных или чрезвычайных взносов, а также первоначальных разовых и дополнительных взносов в неполном объеме два и более раза в течение последних двенадцати месяцев в организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;
3) применение уполномоченным органом меры надзорного реагирования, указанной в подпункте 11) пункта 1 статьи 53-3 настоящего Закона;
4) неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных взносов в неполном объеме два и более раза в течение последних двенадцати месяцев страховыми организациями в офис страхового омбудсмана;
5) наличие неснятой или непогашенной судимости;
6) неисполнение страховой организацией два и более раза в течение последних двенадцати месяцев решения страхового омбудсмана в установленный им срок;
7) неисполнение или ненадлежащее исполнение два и более раза в течение последних двенадцати месяцев требований по предоставлению информации в базу данных, в том числе ее искажение и (или) неполное и (или) несвоевременное представление.";
пункт 12 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Требования подпункта 4) пункта 3 настоящей статьи не распространяются на страховые (перестраховочные) организации, более пятидесяти процентов размещенных акций которых принадлежат государству и (или) национальному управляющему холдингу.";
24) в статье 37:
в пункте 2:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительному (дополнительным) классу (классам) страхования страховая организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обеспечивают наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, соответствующих требованиям уполномоченного органа, а также представляет в уполномоченный орган следующие документы:"
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) бизнес-план, подписанный руководителем исполнительного органа страховой организации или страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и актуарием, имеющим действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности, и утвержденный советом директоров страховой организации или соответствующим органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"11. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімін:
1) келісім беруге негіз болған мәліметтердің дұрыс еместігінің анықталуы;
2) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға міндетті немесе төтенше жарналарды, сондай-ақ бастапқы біржолғы және қосымша жарналарды соңғы он екі ай ішінде екі және одан көп рет төлемеу, уақтылы төлемеу не толық емес көлемде төлеу;
3) уәкілетті органның осы Заңның 53-3-бабы 1-тармағының
11) тармақшасында көрсетілген қадағалап ден қою шарасын қолдануы;
4) сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды соңғы он екі ай ішінде екі және одан көп рет төлемеу, уақтылы төлемеу не толық емес көлемде төлеу;
5) алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығының болуы;
6) сақтандыру ұйымының сақтандыру омбудсманы белгілеген мерзімде оның шешімін соңғы он екі ай ішінде екі және одан көп рет орындамау;
7) дерекқорға ақпаратты ұсыну бойынша талаптарды соңғы он екі ай ішінде екі және одан көп рет орындамау немесе тиісінше орындамау, оның ішінде оны бұрмалау және (немесе) толық емес және (немесе) уақтылы ұсынбау негіздері бойынша кері қайтарып алуға құқылы.";
12-тармақ алып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Осы баптың 3-тармағы 4) тармақшасының талаптары орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке және (немесе) ұлттық басқарушы холдингке тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.";
24) 37-бапта:
2-тармақта:
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы сақтандырудың қосымша сыныбы (сыныптары) бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ уәкілетті органға мынадай құжаттарды:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру ұйымының немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының атқарушы органының басшысы және актуарлық қызметті жүзеге асыруға арналған жарамды лицензиясы бар актуарий қол қойған және сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының тиісті басқару органы бекіткен бизнес-жоспарды;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Бизнес-план составляется с учетом дополнительного (дополнительных) класса (классов) страхования (по деятельности страховой организации в целом) и должен быть разработан:
1) на ближайшие три года для страховых (перестраховочных) организаций отрасли "общее страхование" и на пять лет для страховых (перестраховочных) организаций отрасли "страхование жизни" – в случае, если на дату обращения за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительному (дополнительным) классу (классам) страхования до истечения срока, на который был составлен бизнес-план, ранее представленный в соответствии со статьей 27 настоящего Закона, осталось менее двух лет;
2) на период до конца срока, на который был составлен бизнес-план, представленный в соответствии со статьей 27 настоящего Закона, – в случае, если страховая организация обратилась за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительному (дополнительным) классу (классам) страхования, не позднее двух лет до истечения срока, на который был составлен бизнес-план, представленный в соответствии со статьей 27 настоящего Закона.
В дополнение к информации, требуемой в бизнес-плане в соответствии со статьей 27 настоящего Закона, бизнес-план должен содержать следующую информацию:
1) основные характеристики (по каждому дополнительному классу страхования):
покрываемых рисков по классу страхования;
доли класса страхования в структуре страхового портфеля;
сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
2) расчет страховых тарифов с экономическим обоснованием, соответствующий требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа (по каждому дополнительному классу страхования);
3) прогноз о прибылях, убытках (по деятельности страховой организации в целом);
4) прогноз о страховых резервах (по каждому дополнительному классу страхования и страховому портфелю в целом);
5) прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов (по деятельности страховой организации в целом);
6) политику перестрахования (формы и методы перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций);
7) инвестиционную политику (по деятельности страховой организации в целом).";
пункт 4 исключить;
пункты 5 и 5-1 изложить в следующей редакции:
"5. Лицензия подлежит переоформлению при исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности с исключением данных классов страхования и (или) вида деятельности, а также в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, за исключением изменения места нахождения лицензиата.
Решение общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации об исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности направляется страховой (перестраховочной) организацией уполномоченному органу в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения.
Лицензия подлежит переоформлению при исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности по решению общего собрания акционеров в течение ста восьмидесяти дней со дня принятия решения.

"3. Бизнес-жоспар сақтандырудың (тұтастай алғанда сақтандыру ұйымының қызметі бойынша) қосымша сыныбы (сыныптары) ескеріле отырып жасалады және ол:
1) егер сақтандырудың қосымша сыныбы (сыныптары) бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш жасаған күніне осы Заңның 27-бабына сәйкес бұрын ұсынылған бизнес-жоспар жасалған мерзім аяқталғанға дейін екі жылдан аз қалған жағдайда – "жалпы сақтандыру" саласындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін таяудағы үш жылға және "өмірді сақтандыру" саласындағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бес жылға;
2) егер сақтандыру ұйымы сақтандырудың қосымша сыныбы (сыныптары) бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін осы Заңның 27-бабына сәйкес ұсынылған бизнес-жоспар жасалған мерзім аяқталғанға дейін екі жылдан кешіктірмей өтініш жасаған жағдайда –осы Заңның 27-бабына сәйкес ұсынылған бизнес-жоспар жасалған мерзім аяқталғанға дейінгі кезеңге әзірленуге тиіс.
Осы Заңның 27-бабына сәйкес бизнес-жоспарда талап етілетін ақпаратқа қосымша бизнес-жоспарда мынадай ақпаратты:
1) мыналардың:
сақтандыру сыныбы бойынша өтелетін тәуекелдердің;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің;
сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, ықтимал сақтанушылардың, географиялық жерінің);
сақтандыру өнімдерін сақтандыру сыныбы шеңберінде сату тәсілдерінің негізгі сипаттамалары (сақтандырудың әрбір қосымша сыныбы бойынша);
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келетін, сақтандыру тарифтерінің экономикалық негіздемесі бар есептеуі (сақтандырудың әрбір қосымша сыныбы бойынша);
3) пайда, зиян туралы болжам (тұтастай алғанда сақтандыру қызметі бойынша);
4) сақтандыру резервтері туралы болжам (тұтастай алғанда сақтандырудың қосымша сыныбы және сақтандыру портфелі бойынша);
5) шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы (тұтастай алғанда сақтандыру ұйымының қызметі бойынша);
6) қайта сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемшарттары);
7) инвестициялық саясат (тұтастай алғанда сақтандыру ұйымының қызметі бойынша) қамтылуға тиіс.";
4-тармақ алып тасталсын;
5 және 5-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі алып тасталған кезде сақтандырудың осы сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастай отырып, сондай-ақ лицензиаттың тұрған жерінің өзгеруін қоспағанда, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, лицензия қайта ресімделуге тиіс.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастау туралы шешімін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға шешім қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жібереді.
Акционерлердің жалпы жиналысының шешімі бойынша лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастаған кезде лицензия шешім қабылданған күннен бастап бір жүз сексен күн ішінде қайта ресімделуге тиіс.

5-1. В случае принятия решения общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации об исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности, запрещается заключение новых договоров страхования (перестрахования) по данным классам страхования и (или) виду деятельности, включая продление действующих договоров страхования (перестрахования) и их изменение, предусматривающее увеличение страховых премий, объема ответственности страховой (перестраховочной) организации. Данный запрет действует со дня уведомления уполномоченного органа согласно части второй пункта 5 настоящей статьи.
По ранее заключенным договорам страхования (перестрахования) по данным классам страхования (виду деятельности) страховая (перестраховочная) организация обязана:
1) по классам (видам) страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", осуществить передачу страхового портфеля другой (другим) страховой (страховым) организации (организациям) с обязательным уведомлением страхователей (перестрахователей) о страховой (страховых) организации (организациях), принявшей (принявших) страховой портфель;
2) по иным классам (видам) страхования при наличии согласия страхователя (перестрахователя) на выбор новой страховой (перестраховочной) организации осуществить передачу страхового портфеля другой (другим) страховой (страховым) организации (организациям) или в случае получения письменного возражения страхователя (перестрахователя) на передачу страхового портфеля в течение десяти календарных дней со дня публикации объявления в соответствии с требованием пункта 4 статьи 37-1 настоящего Закона расторгнуть со страхователем (перестрахователем) договор страхования (перестрахования);
3) расторгнуть со страхователями (перестрахователями) договоры страхования (перестрахования) при наличии у другой (других) страховой (страховых) организации (организаций) законодательных ограничений на принятие страхового портфеля по данным классам страхования (виду деятельности).";
дополнить пунктом 5-2 следующего содержания:
"5-2. При принятии решения общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации об отмене ранее принятого решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации об исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности страховая (перестраховочная) организация обязана в течение десяти календарных дней со дня принятия решения представить в уполномоченный орган бизнес-план в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 настоящей статьи. Бизнес-план страховой (перестраховочной) организации рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней.

5-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастау туралы шешім қабылдаған жағдайда, қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын ұзартуды және сақтандыру сыйлықақыларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жауапкершілігінің көлемін ұлғайту көзделетін олардың өзгерісін қоса алғанда, сақтандырудың осы сыныптары және (немесе) қызмет түрі бойынша жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға тыйым салынады. Бұл тыйым салу осы баптың 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті органды хабардар еткен күннен бастап қолданылады.
Сақтандырудың осы сыныптары (қызмет түрі) бойынша бұрын жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы:
1) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік берілетін сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтанушыларды (қайта сақтанушыларды) сақтандыру портфелін қабылдаған сақтандыру ұйымы (ұйымдары) туралы міндетті түрде хабардар ете отырып, сақтандыру портфелін басқа да сақтандыру ұйымына (ұйымдарына) беруді жүзеге асыруға;
2) сақтандырудың өзге де сыныптары (түрлері) бойынша сақтанушының (қайта сақтанушының) жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таңдауға келісімі болған кезде сақтандыру портфелін басқа да сақтандыру ұйымына (ұйымдарына) беруді жүзеге асыруға немесе сақтанушының (қайта сақтанушының) сақтандыру портфелін беруге жазбаша қарсылығын осы Заңның 37-1-бабы 4-тармағының талабына сәйкес хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде алған жағдайда, сақтанушымен (қайта сақтанушымен) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын бұзуға;
3) басқа да сақтандыру ұйымында (ұйымдарында) сақтандырудың осы сыныптары (қызмет түрі) бойынша сақтандыру портфелін қабылдауға заңнамалық шектеулер болған кезде сақтанушылармен (қайта сақтанушылармен) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бұзуға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 5-2-тармақпен толықтырылсын:
"5-2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастау туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлері жалпы жиналысының бұрын қабылдаған шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті органға осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес бизнес-жоспарды ұсынуға міндетті. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бизнес-жоспарын уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде қарайды.

При этом запрет, указанный в части первой пункта 5-1 настоящей статьи, действует до одобрения уполномоченным органом бизнес-плана, указанного в части первой настоящего пункта.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для исключения из лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности отдельных классов страхования и (или) вида деятельности страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) копию платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копию решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации об исключении из лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности отдельных классов страхования и (или) вида деятельности;
4) документы, подтверждающие досрочное расторжение договоров страхования (перестрахования) и (или) передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона, в случаях досрочного расторжения договоров страхования (перестрахования) и (или) передачи страхового портфеля.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи:
1) принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности;
2) переоформления лицензии в связи с изменением законодательства Республики Казахстан.
В случае, предусмотренном подпунктом 1) части второй настоящего пункта, страховая (перестраховочная) организация обязана вернуть лицензию в уполномоченный орган в срок, указанный в соответствующем решении уполномоченного органа.
В случае, предусмотренном подпунктом 2) части второй настоящего пункта, страховая (перестраховочная) организация обязана вернуть лицензию в уполномоченный орган в срок, указанный в соответствующем нормативном правовом акте, либо в случае отсутствия такого срока в течение тридцати календарных дней после дня введения в действие соответствующего нормативного правового акта.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Решения, предусмотренные пунктами 5, 5-1, 5-2 и 6 настоящей статьи в отношении филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принимаются органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан.";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) бизнес-план, подписанный руководителем исполнительного органа страховой организации или страховой организации-нерезидента Республики Казахстан и актуарием, имеющим действительную лицензию на осуществление актуарной деятельности, и утвержденный советом директоров страховой организации или соответствующим органом управления страховой организации-нерезидента Республики Казахстан;";

Бұл ретте осы баптың 5-1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тыйым салу уәкілетті орган осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бизнес-жоспарды мақұлдағанға дейін қолданылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сақтандыру ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлері жалпы жиналысының сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын және (немесе) қызмет түрін алып тастау туралы шешімінің көшірмесін;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары мерзімінен бұрын бұзылған және (немесе) сақтандыру портфелі берілген жағдайларда, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының мерзімінен бұрын бұзылғанын және (немесе) осы Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелінің берілгенін растайтын құжаттарды ұсынады.
Осы тармақтың талаптары:
1) уәкілетті орган сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі бойынша лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты лицензияны қайта ресімдеген жағдайларға қолданылмайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның тиісті шешімінде көрсетілген мерзімде уәкілетті органға лицензияны қайтаруға міндетті.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тиісті нормативтік құқықтық актіде көрсетілген мерзімде не мұндай мерзім болмаған жағдайда, тиісті нормативтік құқықтық акт қолданысқа енгізілген күннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға лицензияны қайтаруға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымының филиалына қатысты осы баптың 5, 5-1, 5-2 және 6-тармақтарында көзделген шешімдерді Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының басқару органы қабылдайды.";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру ұйымының немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының атқарушы органының басшысы және актуарийлік қызметті жүзеге асыруға жарамды лицензиясы бар актуарий қол қойған және сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының тиісті басқару органы бекіткен бизнес-жоспарды;";

пункт 7-2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Лицензия на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг, выданная страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", приостанавливает либо прекращает свое действие, помимо случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, в случае приостановления либо прекращения, соответственно, действия лицензии страховой организации на право осуществления страховой деятельности в отрасли "страхование жизни".";
пункт 8-3 изложить в следующей редакции:
"8-3. Для исключения из лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера отдельного вида брокерской деятельности в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) заявление;
2) копия платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копия решения общего собрания участников либо общего собрания акционеров страхового брокера (органа управления страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан) об исключении из лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера отдельного вида брокерской деятельности.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи:
1) принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии по отдельному виду брокерской деятельности;
2) переоформления лицензии в связи с изменением законодательства Республики Казахстан.
В случае, предусмотренном подпунктом 1) части второй настоящего пункта, страховой брокер обязан вернуть лицензию в уполномоченный орган в срок, указанный в соответствующем решении уполномоченного органа.
В случае, предусмотренном подпунктом 2) части второй настоящего пункта, страховой брокер обязан вернуть лицензию в уполномоченный орган в срок, указанный в соответствующем нормативном правовом акте, либо в случае отсутствия такого срока в течение тридцати календарных дней после дня введения в действие соответствующего нормативного правового акта.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. За выдачу (переоформление) лицензии взимается лицензионный сбор, размер и порядок уплаты которого определяются законодательством Республики Казахстан, за исключением принятия уполномоченным органом решения о лишении страхового брокера лицензии по отдельному виду брокерской деятельности или страховой (перестраховочной) организации лицензии по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности или изменений в законодательстве Республики Казахстан.";

7-2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына берілген бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына сақтандыру ұйымы лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған не тоқтатылған жағдайда, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзінің қолданысын тоқтата тұрады не тоқтатады.";
8-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-3. Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген түрін алып тастау үшін уәкілетті органға мынадай құжаттар:
1) өтініш;
2) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы төлем жасау жағдайларын қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының көшірмесі;
3) сақтандыру брокерінің қатысушылары жалпы жиналысының не акционерлері жалпы жиналысының (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің басқару органының) сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген түрін алып тастау туралы шешімінің көшірмесі ұсынылады.
Осы тармақтың талаптары:
1) уәкілетті орган брокерлік қызметтің жекелеген түрі бойынша лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты лицензия қайта ресімделген жағдайларға қолданылмайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген жағдайда, сақтандыру брокері уәкілетті органның тиісті шешімінде көрсетілген мерзімде уәкілетті органға лицензияны қайтаруға міндетті.
Осы тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген жағдайда, сақтандыру брокері тиісті нормативтік құқықтық актіде көрсетілген мерзімде не мұндай мерзім болмаған жағдайда, тиісті нормативтік құқықтық акт қолданысқа енгізілген күннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға лицензияны қайтаруға міндетті.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Уәкілетті органның сақтандыру брокерін брокерлік қызметтің жекелеген түрі бойынша лицензиядан айыру немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі бойынша лицензиядан айыру туралы шешім қабылдауын немесе Қазақстан Республикасының заңнамасындағы өзгерістерді қоспағанда, лицензия бергені (қайта ресімдегені) үшін лицензиялық алым өндіріп алынады, оның мөлшері мен төлеу тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.";

дополнить пунктами 14, 15, 16 и 17 следующего содержания:
"14. При неосуществлении страховой (перестраховочной) организацией или страховым брокером лицензионной деятельности в течение двенадцати месяцев с даты выдачи лицензии страховая (перестраховочная) организация или страховой брокер обязана (обязан) осуществить добровольный возврат лицензии в течение тридцати календарных дней с даты получения соответствующего уведомления уполномоченного органа.
15. Добровольный возврат лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности осуществляется на основании заявления страховой (перестраховочной) организации и производится только при отсутствии у страховой (перестраховочной) организации страхового портфеля.
16. После добровольного возврата лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности страховая (перестраховочная) организация не вправе осуществлять страховую (перестраховочную) деятельность.
17. Правила добровольного возврата лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
25) статью 37-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 37-1. Передача страхового портфеля при исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности, изменении отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации, добровольном возврате лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности и (или) добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации и (или) добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую (перестраховочную) деятельность
1. При исключении из лицензии отдельных классов страхования и (или) вида деятельности, изменении отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации, добровольном возврате лицензии на осуществление страховой деятельности и (или) добровольной ликвидации и (или) добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую (перестраховочную) деятельность, страховая (перестраховочная) организация обязана:
1) по классам страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", осуществить передачу страхового портфеля другой (другим) страховой (страховым) организации (организациям) с обязательным уведомлением страхователей (перестрахователей) о страховой (страховых) организации (организациях), принявшей (принявших) страховой портфель;

мынадай мазмұндағы 14, 15, 16 және 17-тармақтармен толықтырылсын:
"14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокері лицензиялық қызметті лицензия берілген күннен бастап он екі ай бойы жүзеге асырмаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокері уәкілетті органның тиісті хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде лицензияны ерікті түрде қайтаруды жүзеге асыруға міндетті.
15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны ерікті түрде қайтару сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өтініші негізінде жүзеге асырылады және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақтандыру портфелі болмаған кезде ғана жүргізіледі.
16. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияны ерікті түрде қайтарғаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
17. Сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны ерікті түрде қайтару қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
25) 37-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"37-1-бап. Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі алып тасталған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласы өзгерген, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия ерікті түрде қайтарылған және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ерікті түрде таратылған және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастырылған кезде сақтандыру портфелін беру
1. Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызмет түрі алып тасталған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласы өзгерген, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға арналған лицензия ерікті түрде қайтарылған және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ерікті түрде таратылған және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастырылған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы:
1) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік берілетін сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру портфелін қабылдаған сақтандыру ұйымы (ұйымдары) туралы сақтанушыларға (қайта сақтанушыларға) міндетті түрде хабарлай отырып, сақтандыру портфелін басқа да сақтандыру ұйымына (ұйымдарына) беруді жүзеге асыруға;

2) по иным классам страхования при наличии согласия страхователя (перестрахователя) на выбор новой страховой организации осуществить передачу страхового портфеля другой (другим) страховой (страховым) организации (организациям) или в случае получения письменного возражения страхователя (перестрахователя) на передачу страхового портфеля в течение десяти календарных дней со дня публикации объявления в соответствии с требованием пункта 4 настоящей статьи Закона расторгнуть со страхователем (перестрахователем) договор страхования (перестрахования).
2. При добровольном возврате лицензии по перестрахованию (при добровольной ликвидации и (или) добровольной реорганизации перестраховочной организации в юридическое лицо, не осуществляющее перестраховочную деятельность) страховая (перестраховочная) организация обязана передать страховой портфель другой (другим) страховой (перестраховочной) (страховым (перестраховочным)) организации (организациям), имеющей (имеющим) лицензию по перестрахованию, только при наличии согласия перестрахователя (цедента) на такую передачу, с обязательным уведомлением о ней перестрахователя (цедента).
3. Страховая (перестраховочная) организация, принимающая страховой портфель, должна выполнять все пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты на момент его принятия, а также с учетом вновь принимаемого страхового портфеля.
4. В целях уведомления страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей, перестрахователей) страховая (перестраховочная) организация публикует на казахском и русском языках объявление о предстоящей передаче страхового портфеля в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения о передаче страхового портфеля.
В объявлении указываются порядок, срок представления возражений, составляющий десять календарных дней со дня публикации данного объявления, и адреса, по которым принимаются возражения страхователей (перестрахователей) в случае их несогласия с передачей договоров страхования (перестрахования) по классам страхования, указанным в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.
Отсутствие письменного возражения страхователя (перестрахователя) в течение десяти календарных дней со дня публикации объявления рассматривается как согласие страхователя (перестрахователя) на передачу страхового портфеля по классам страхования, указанным в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.

2) сақтандырудың өзге де сыныптары бойынша сақтанушының (қайта сақтанушының) жаңа сақтандыру ұйымын таңдауға келісімі болған кезде сақтандыру портфелін басқа да сақтандыру ұйымына (ұйымдарына) беруді жүзеге асыруға немесе сақтанушының (қайта сақтанушының) сақтандыру портфелін Заңның осы бабы 4-тармағының талабына сәйкес хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде беруге жазбаша қарсылығын алған жағдайда, сақтанушымен (қайта сақтанушымен) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын бұзуға міндетті.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандыру жөніндегі лицензияны ерікті түрде қайтарған кезде (қайта сақтандыру ұйымы ерікті түрде таратылған және (немесе) қайта сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастырылған кезде) қайта сақтандыру бойынша лицензиясы бар басқа да қайта сақтандыру ұйымына (ұйымдарына) сақтандыру портфелін беруді қайта сақтанушының (цеденттің) осындай беруге келісімі болған кезде ғана ол туралы қайта сақтанушыға (цедентке) міндетті түрде хабарлай отырып, беруге міндетті.
3. Сақтандыру портфелін қабылдайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы оны қабылдаған кезде, сондай-ақ жаңадан қабылданатын сақтандыру портфелін ескере отырып, барлық пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді орындауға тиіс.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыларды (сақтандырылушыларды, пайда алушыларды, қайта сақтанушыларды) хабардар ету мақсатында алдағы сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының интернет-ресурсында сақтандыру портфелін беру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
Хабарландыруда қарсылықтарды беру тәртібі, осы хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күнді құрайтын мерзімі және сақтанушылар (қайта сақтанушылар) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сақтандыру сыныптары бойынша берумен келіспеген жағдайда олардың қарсылықтары қабылданатын мекенжайлар көрсетіледі.
Сақтанушының (қайта сақтанушының) хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде жазбаша қарсылығының болмауы сақтанушының (қайта сақтанушының) сақтандыру портфелін осы баптың
1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сақтандыру сыныптары бойынша беруге келісімі ретінде қарастырылады.

5. Порядок передачи страхового портфеля определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
6. Положения настоящей статьи распространяются на принудительно прекращающего деятельность филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с учетом особенностей, предусмотренных статьей 72-1 настоящего Закона.";
26) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
"Статья 38-1. Изменение отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации
1. Изменение отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации допускается после завершения срока и исполнения бизнес-плана, представленного страховой (перестраховочной) организацией при выдаче разрешения на ее создание, с учетом внесенных изменений и дополнений в него, на основании решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации (страховой организации-нерезидента Республики Казахстан).
2. Для изменения отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации в уполномоченный орган представляется ходатайство с приложением следующих документов:
1) решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации (страховой организации-нерезидента Республики Казахстан) об изменении наименования страховой (перестраховочной) организации и отрасли страхования (в случае отсутствия такого решения на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
2) плана мероприятий по изменению отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации с указанием сроков исполнения по каждому пункту плана мероприятий и ответственных руководящих работников по процедурам, предусмотренным пунктом 3 настоящей статьи.
3. Изменение отрасли страхования осуществляется с соблюдением следующих процедур:
1) передача страхового портфеля по классам страхования и видам деятельности, не подлежащим совмещению с новой отраслью страхования согласно статьям 8 и 9 настоящего Закона, либо досрочное расторжение соответствующих договоров страхования (перестрахования) в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона;
2) внесение изменений в учредительные документы страховой (перестраховочной) организации согласно статье 31 настоящего Закона либо положение о филиале страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан согласно статье 30-1 настоящего Закона;
3) представление в уполномоченный орган заявления на получение лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по новой отрасли страхования и документов, предусмотренных пунктами 2 и 7 статьи 37 настоящего Закона.

5. Сақтандыру портфелін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
6. Осы баптың ережелері осы Заңның 72-1-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін мәжбүрлеп тоқтататын филиалына қолданылады.";
26) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
"38-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласын өзгерту
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласын өзгертуге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымының) акционерлері жалпы жиналысының шешімі негізінде, оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулар ескеріле отырып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат берген кезде ол ұсынған бизнес-жоспардың мерзімі мен орындалуы аяқталғаннан кейін жол беріледі.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласын өзгерту үшін уәкілетті органға мынадай құжаттар:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының) акционерлері жалпы жиналысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауын және сақтандыру саласын өзгерту туралы шешімі (мұндай шешім қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болмаған жағдайда);
2) іс-шаралар жоспарының әрбір тармағы бойынша орындау мерзімдерін және осы баптың 3-тармағында көзделген рәсімдер бойынша жауапты басшы қызметкерлерді көрсете отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласын өзгерту жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, өтінішхат ұсынылады.
3. Сақтандыру саласын өзгерту мынадай:
1) осы Заңның 8 және 9-баптарына сәйкес сақтандырудың жаңа саласымен қоса атқаруға жатпайтын сақтандыру сыныптары және қызмет түрлері бойынша сақтандыру портфелін беру не осы Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен тиісті сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын мерзімінен бұрын бұзу;
2) осы Заңның 31-бабына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтай құжаттарына не осы Заңның 30-1-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы туралы ережеге өзгерістер енгізу;
3) сақтандырудың жаңа саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтінішті және осы Заңның 37-бабының 2 және 7-тармақтарында көзделген құжаттарды уәкілетті органға ұсыну рәсімдері сақтала отырып жүзеге асырылады.

4. После одобрения уполномоченным органом плана мероприятий по изменению отрасли страхования страховая (перестраховочная) организация обязана осуществить мероприятия, предусмотренные данным планом.
5. Период проведения мероприятий по изменению отрасли страхования не может превышать шести месяцев с даты принятия общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации (страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан) решения об изменении отрасли страхования.
6. В случае отсутствия возможности исполнения страховой (перестраховочной) организацией мероприятий в сроки, установленные в плане мероприятий по изменению отрасли страхования, по независящим от нее причинам, срок исполнения плана мероприятий может быть продлен уполномоченным органом по ходатайству страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга и (или) крупного участника.
7. Страховой (перестраховочной) организации в период реализации плана мероприятий по изменению отрасли страхования запрещается заключение новых договоров страхования (перестрахования), включая продление действующих договоров страхования (перестрахования) и их изменение, предусматривающие увеличение страховых премий, объема ответственности страховой (перестраховочной) организации, а также осуществление страхового посредничества в качестве страхового агента.
По ранее заключенным договорам страхования (перестрахования) по классам и видам страхования, не подлежащим совмещению согласно статьям 8 и 9 настоящего Закона, страховая (перестраховочная) организация обязана выполнять принятые на себя обязательства до передачи страхового портфеля либо досрочного их расторжения в порядке, предусмотренном статьями 37-1, 72-1 настоящего Закона.
По договорам страхования по классам страхования и видам деятельности, подлежащим совмещению с новой отраслью страхования согласно статьям 8 и 9 настоящего Закона, страховая (перестраховочная) организация обязана выполнять принятые на себя обязательства до истечения срока их действия либо исполнения обязательств, вытекающих из условий договора страхования.
8. При изменении отрасли страхования страховой (перестраховочной) организации получение согласий и (или) разрешений, предусмотренных статьями 26, 32 и 34 настоящего Закона, не требуется для физических и (или) юридических лиц, имеющих соответствующие согласия и (или) разрешения до изменения отрасли страхования данной страховой (перестраховочной) организации.
9. Изменение отрасли страхования не допускается в следующих случаях:
1) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;

4. Уәкілетті орган сақтандыру саласын өзгерту жөніндегі іс-шаралар жоспарын мақұлдағаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы жоспарда көзделген іс-шараларды жүзеге асыруға міндетті.
5. Сақтандыру саласын өзгерту жөніндегі іс-шараларды өткізу кезеңі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы) акционерлерінің жалпы жиналысы сақтандыру саласын өзгерту туралы шешім қабылдаған күннен бастап алты айдан аспауға тиіс.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының іс-шараларды сақтандыру саласын өзгерту жөніндегі іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде өзіне байланысты емес себептермен орындауға мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын орындау мерзімін уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің және (немесе) ірі қатысушының өтінішхаты бойынша ұзартуы мүмкін.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру саласын өзгерту жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыру кезеңіне қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын ұзартуды және сақтандыру сыйлықақыларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жауапкершілігінің көлемін ұлғайту көзделетін олардың өзгертілуін қоса алғанда, жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға, сондай-ақ сақтандыру агенті ретінде сақтандыру делдалдығын жүзеге асыруға тыйым салынады.
Осы Заңның 8 және 9-баптарына сәйкес қоса атқаруға жатпайтын сақтандырудың сыныптары мен түрлері бойынша бұрын жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Заңның 37-1, 72-1-баптарында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін бергенге дейін не оларды мерзімінен бұрын бұзғанға дейін өзіне қабылдаған міндеттемелерді орындауға міндетті.
Осы Заңның 8 және 9-баптарына сәйкес сақтандырудың жаңа саласымен қоса атқаруға жататын сақтандырудың сыныптары мен қызмет түрлері бойынша сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы олардың қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін не сақтандыру шартының талаптарынан туындайтын міндеттемелерді орындағанға дейін өзіне қабылдаған міндеттемелерді орындауға міндетті.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласы өзгерген кезде осы Заңның 26, 32 және 34-баптарында көзделген келісімдерді және (немесе) рұқсаттарды алу осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру саласы өзгергенге дейін тиісті келісімдері және (немесе) рұқсаттары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар үшін талап етілмейді.
9. Мынадай:
1) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулері ол белгілеген мерзімде жойылмаған;

2) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) несоблюдение страховой (перестраховочной) организацией требований, установленных законодательством Республики Казахстан;
4) несоблюдение страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи ходатайства, согласно пункту 2 настоящей статьи, и период его рассмотрения и реализации плана мероприятий;
5) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемых классов страхования и (или) видов деятельности согласно бизнес-плану, представленному в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 настоящей статьи;
6) наличие действующих мер надзорного реагирования, предусмотренных статьями 53-3 и 53-4 настоящего Закона, и санкций согласно статье 53-5 настоящего Закона;
7) нарушение прав страхователей, застрахованных, выгодоприобретателей в результате изменения отрасли страхования.
10. С момента выдачи страховой (перестраховочной) организации лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности по новой отрасли страхования ранее выданная лицензия на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности прекращает свое действие.
Страховая (перестраховочная) организация в течение десяти рабочих дней после получения лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности по новой отрасли страхования обязана вернуть в уполномоченный орган оригинал ранее выданной ей лицензии (при наличии).
11. В случае неисполнения или несвоевременного исполнения мероприятий плана по изменению отрасли страхования, с учетом сроков его продления, согласно пункту 6 настоящей статьи, к страховой (перестраховочной) организации применяются меры надзорного реагирования, предусмотренные настоящим Законом.";
27) в статье 43:
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) определяет порядок избрания и осуществления деятельности страхового омбудсмана;";
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) определяет порядок расчета поправочных коэффициентов к коэффициентам по территории регистрации транспортного средства для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) проводит проверки субъектов страховой деятельности, страховых брокеров, обособленных подразделений субъектов страховой деятельности и страховых брокеров, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховой организации, а также страховых холдингов и страховых групп;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) налагает санкции на профессиональных участников страхового рынка, страховой холдинг, организации, входящие в состав страховой группы, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, и ее должностных лиц;";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) согласовывает решение временной администрации о передаче страхового портфеля в случае лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации;";
подпункт 39) изложить в следующей редакции:
"39) определяет порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем);"
подпункт 41) исключить;
подпункт 44) изложить в следующей редакции:
"44) устанавливает порядок размещения информации на интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации по формированию и ведению базы данных и организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, страхового омбудсмана;";

2) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтамаған;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобы белгіленген пруденциялық нормативтерді және осы баптың 2-тармағына сәйкес өтінішхат берілгенге дейінгі алты ай кезеңіне сақтауға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді және оны қарау және іс-шараларды іске асыру кезеңіне сақтамаған;
5) осы баптың 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ұсынылған бизнес-жоспарға сәйкес алынатын сақтандыру сыныптарын және (немесе) қызмет түрлерін ескере отырып пруденциялық нормативтердің сақталмауы болжанған;
6) осы Заңның 53-3 және 53-4-баптарында көзделген қолданыстағы қадағалап ден қою шаралары және осы Заңның 53-5-бабына сәйкес санкциялар болған;
7) сақтандыру саласының өзгеруі нәтижесінде сақтанушылардың, сақтандырылушылардың, пайда алушылардың құқықтары бұзылған жағдайларда, сақтандыру саласын өзгертуге жол берілмейді.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандырудың жаңа саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия берілген кезден бастап сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға бұрын берілген лицензия өзінің қолданысын тоқтатады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандырудың жаңа саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензия алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде өзін бұрын берілген лицензияның түпнұсқасын (бар болса) уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
11. Сақтандыру саласын өзгерту жөніндегі іс-шараларды осы баптың
6-тармағына сәйкес оны ұзарту мерзімдерін ескере отырып орындамаған немесе уақтылы орындамаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына осы Заңда көзделген қадағалап ден қою шаралары қолданылады.";
27) 43-бапта:
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) сақтандыру омбудсманын сайлау және қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды;";
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін көлік құралы тіркелген аумақ бойынша коэффициенттерге түзету коэффициенттерін есептеу тәртібін айқындайды;";
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) сақтандыру қызметi субъектiлерiн, сақтандыру брокерлерін, сақтандыру қызметі субъектілері мен сақтандыру брокерлерінің оқшауланған бөлімшелерін, сақтандыру ұйымы таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, сондай-ақ сақтандыру холдингтері мен сақтандыру топтарын тексерудi жүргізеді;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) сақтандыру нарығына кәсiби қатысушыларға, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыларға, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға және оның лауазымды адамдарына санкциялар қолданады;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиясынан айырған жағдайда уақытша әкімшіліктің сақтандыру портфелін беру туралы шешімін келіседі;";
39) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"39) дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібін айқындайды;";
41) тармақша алып тасталсын;
44) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"44) сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның және сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру омбудсманының интернет-ресурсында ақпарат орналастыру тәртібін белгілейді;";

дополнить подпунктами 46-1), 46-2), 46-3) и 46-4) следующего содержания:
"46-1) определяет минимальные требования к типовым договорам вмененного страхования;
46-2) утверждает методику расчета размера обязательных взносов, порядок и сроки уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана;
46-3) избирает на должность страхового омбудсмана из числа не менее трех кандидатов, рекомендованных к избранию советом представителей страхового омбудсмана, соответствующих требованиям, установленным статьей 88 настоящего Закона;
46-4) досрочно прекращает полномочия страхового омбудсмана в случае систематического (три и более раза в течение последних двенадцати месяцев) нарушения в своей деятельности требований законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности и (или) внутренних правил страхового омбудсмана;";
28) в статье 46:
пункт 3 исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Не допускается выплата дивидендов по простым и (или) привилегированным акциям (долям участия) страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга в следующих случаях:
1) если такая выплата приведет:
к нарушению одного либо нескольких пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, страховой группы, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
к появлению фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, страховой группы, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) наличия нарушения страховой (перестраховочной) организацией, страховой группой пруденциальных нормативов, а также непринятия мер в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
3) наличия фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации, страховой группы и (или) невыполнение плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации, страховой группы, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью и с деятельностью страховой группы, представленного в уполномоченный орган в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 53 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Требования настоящей статьи не распространяются на страховую (перестраховочную) организацию в случаях принятия общим собранием акционеров (страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан) решения о добровольной ликвидации (добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан) данной страховой (перестраховочной) организации, добровольной реорганизации данной страховой (перестраховочной) организации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую деятельность, добровольной сдаче лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, а также наличия документов, подтверждающих отсутствие у страховой (перестраховочной) организации страхового портфеля, в течение шести месяцев с даты принятия общим собранием акционеров (страховой организацией-нерезидентом Республики Казахстан) решения о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации (добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан), добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую деятельность, добровольной сдаче лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности.";
часть тринадцатую пункта 12 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 46-1), 46-2), 46-3) және 46-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"46-1) жүктелген сақтандырудың типтік шарттарына қойылатын ең төмен талаптарды айқындайды;
"46-2) міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесін, сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін бекітеді;
46-3) сақтандыру омбудсманы лауазымына сақтандыру омбудсманы өкілдерінің кеңесі сайлауға ұсынған, осы Заңның 88-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетін кемінде үш кандидаттың арасынан сайлайды;
46-4) өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарын және (немесе) сақтандыру омбудсманының ішкі қағидаларын жүйелі түрде (соңғы он екі ай ішінде үш немесе одан көп рет) бұзған жағдайда сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатады;";
28) 46-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің жай және (немесе) артықшылықты акциялары (қатысу үлестері) бойынша дивидендтер төлеуге мынадай:
1) егер осындай төлеу:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген бір немесе бірнеше пруденциялық нормативтің бұзылуына;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал еткен фактордың (факторлардың) пайда болуына алып келген;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру тобы пруденциялық нормативтерді бұзған болса, сондай-ақ осы баптың 4-тармағына сәйкес шаралар қабылданбаған;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына және (немесе) осы Заңның 53-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес уәкілетті органға ұсынылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының қаржылық орнықтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауына және сақтандыру қызметіне және сақтандыру тобының қызметіне байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу жөніндегі ерте ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарының орындалмауына ықпал еткен фактор (факторлар) болған жағдайларда жол берілмейді;";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Осы баптың талаптары акционерлердің жалпы жиналысы (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы) осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату), осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлға етіп ерікті түрде қайта ұйымдастыру, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензияны ерікті түрде тапсыру туралы шешім қабылдаған, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында акционерлердің жалпы жиналысы (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату), сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлға етіп ерікті түрде қайта ұйымдастыру, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға лицензияны ерікті түрде тапсыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап алты ай ішінде сақтандыру портфелінің жоқ екенін растайтын құжаттар болған жағдайларда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қолданылмайды.";
12-тармақтың он үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Положения пунктов 5, 6 и 10-2 настоящей статьи распространяются на филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.";
29) в статье 48:
абзац четвертый подпункта 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Операции с производными финансовыми инструментами, совершаемые страховыми (перестраховочными) организациями и (или) страховыми холдингами в целях хеджирования рисков, могут совершаться в виде сделки (сделок) в рамках генерального финансового соглашения.
Положения подпунктов 2), 4), 7), 8) пункта 1 статьи 53-3, подпунктов 2), 3) и 5) пункта 2 статьи 53-4, пункта 1 статьи 53-5, пункта 5 статьи 54-1, пункта 3 статьи 55, пункта 1 статьи 55-1, подпункта 4) пункта 1 и подпункта 7) пункта 2 статьи 55-4, пункта 2 статьи 69 и пункта 2 статьи 71 настоящего Закона не применяются в отношении зачета требований и (или) ликвидационного неттинга по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения.
Стороны генерального финансового соглашения осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении.
Нетто-требование, возникшее (рассчитанное) в результате зачета требований и (или) ликвидационного неттинга, осуществленного (примененного) в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении, удовлетворяется на общих основаниях в соответствии с правилами расчетов с кредиторами, установленными настоящим Законом и гражданским законодательством Республики Казахстан.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Требования настоящей статьи не распространяются на инвестирование активов, сформированных за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях.";
30) подпункт 1) пункта 1 статьи 52-1 изложить в следующей редакции:
"1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, подразделений страховой (перестраховочной) организации, (соответствующего органа управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан), их ответственность;";

"Осы баптың 5, 6 және 10-2-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолданылады.";
29) 48-бапта:
3-тармақтың 1) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерінің жүзеге асырылуына кепілдік беретін ұйымды;";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және (немесе) сақтандыру холдингтері тәуекелдерді хеджирлеу мақсатында жасайтын туынды қаржы құралдарымен операциялар бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) түрінде жасалуы мүмкін.
Осы Заңның 53-3-бабының 1-тармағы 2), 4), 7), 8) тармақшаларының, 53-4-бабының 2-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларының, 53-5-бабының 1-тармағының, 54-1-бабының 5-тармағының, 55-бабының 3-тармағының, 55-1-бабының 1-тармағының, 55-4-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының және 2-тармағы 7) тармақшасының, 69-бабының 2-тармағының және 71-бабы 2-тармағының ережелері бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке жатқызуға және (немесе) тарату неттингіне қатысты қолданылмайды.
Бас қаржылық келісімнің тараптары бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды және (немесе) тарату неттингін есепке жатқызуды бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және талаптармен жүзеге асырады (қолданады).
Бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және талаптармен жүзеге асырылған (қолданылған) талаптарды және (немесе) тарату неттингін есепке жатқызу нәтижесінде туындаған (есептелген) нетто-талап осы Заңда және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген кредиторлармен есеп айырысу қағидаларына сәйкес жалпы негіздерде қанағаттандырылады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осы баптың талаптары сақтанушының инвестицияларға қатысу шарты көзделетін сақтандыру шарттары бойынша инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерді инвестициялауға қолданылмайды.";
30) 52-1-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы директорлар кеңесінің, басқармасының, бөлімшелерінің (Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органының) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін, олардың жауапкершілігін;";

31) дополнить статьей 52-4 следующего содержания:
"Статья 52-4. Запрет на недобросовестное поведение при заключении договора страхования, в период действия страховой защиты и урегулирования страхового случая
1. При заключении договора страхования, в период действия страховой защиты и урегулирования страхового случая сторонам договора страхования запрещается предоставлять недостоверные сведения и скрывать информацию, влияющую на исполнение существенных условий договора страхования.
2. Признаками недобросовестного поведения при заключении договора страхования, в период действия страховой защиты и урегулирования страхового случая являются:
1) сокрытие или искажение информации, влияющей на существенные условия договора страхования при его заключении;
2) необоснованное завышение страховой стоимости застрахованного имущества при заключении договора страхования;
3) сокрытие и искажение информации об обстоятельствах наступления страхового случая;
4) придание событию тем или иным путем видимости страхового случая;
5) заключение договора страхования после наступления страхового случая;
6) искажение в договоре страхования информации о страховом агенте и его вознаграждении;
7) обращение за страховой выплатой к нескольким страховщикам по одному и тому же застрахованному имуществу в случае превышения суммы страховых выплат над суммой реального ущерба.
3. При установлении страховщиком признаков недобросовестного поведения, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, до истечения срока страховой выплаты, предусмотренного законодательными актами Республики Казахстан либо договором страхования, страховщик вправе приостановить осуществление страховой выплаты на срок до тридцати календарных дней.
Уведомление о приостановлении страховой выплаты должно быть направлено страхователю (выгодоприобретателю) с указанием о проведении соответствующей проверки не позднее дня, следующего за днем приостановления.
До истечения срока приостановления страховой выплаты страховщик обязан направить мотивированный отказ в страховой выплате либо осуществить страховую выплату с учетом неустойки, исчисляемой исходя из официальной ставки рефинансирования Национального Банка на день осуществления страховой выплаты, за каждый день свыше срока страховой выплаты, предусмотренного законодательными актами Республики Казахстан либо договором страхования.
4. При установлении страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) либо уполномоченным органом фактов недобросовестного поведения со стороны страховщика, уполномоченный орган применяет в отношении страховщика меры, предусмотренные статьей 53-1 настоящего Закона.";

31) мынадай мазмұндағы 52-4-баппен толықтырылсын:
"52-4-бап. Сақтандыру шартын жасау кезінде, сақтандырып қорғаудың қолданысы және сақтандыру жағдайын реттеу кезеңіне терiс пиғылға тыйым салу
1. Сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандырып қорғаудың қолданысы және сақтандыру жағдайын реттеу кезеңіне сақтандыру шарты тараптарының анық емес ақпарат беруіне және сақтандыру шартының маңызды талаптарының орындалуына әсер ететін ақпаратты жасыруына тыйым салынады.
2. Сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандырып қорғаудың қолданылу және сақтандыру жағдайын реттеу кезеңінде:
1) сақтандыру шартын жасау кезінде оның маңызды талаптарына әсер ететін ақпаратты жасыру немесе бұрмалау;
2) сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырылған мүліктің сақтандыру құнын негізсіз асырып көрсету;
3) сақтандыру жағдайының басталу мән-жайлары туралы ақпаратты жасыру және бұрмалау;
4) оқиғаға қандай да бір жолмен сақтандыру жағдайының көрінісін беру;
5) сақтандыру жағдайы басталғаннан кейін сақтандыру шартын жасасу;
6) сақтандыру шартында сақтандыру агенті және оның сыйақысы туралы ақпаратты бұрмалау;
7) сақтандыру төлемдерінің мөлшері нақты шығын мөлшерінен асып кеткен жағдайда сол бір сақтандырылған мүлік үшін бірнеше сақтандырушыға сақтандыру төлемін алуға өтініш жасау терiс пиғылдың белгілері болып табылады.
3. Сақтандырушы осы баптың 2-тармағында белгіленген теріс пиғылдың белгілерін анықтаған кезде, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде не сақтандыру шартында көзделген сақтандыру төлемінің мерзімі аяқталғанға дейін сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыруды күнтізбелік отыз күнге дейінгі мерзімге тоқтата тұруға құқылы.
Сақтандыру төлемін тоқтата тұру туралы хабарлама сақтанушыға (пайда алушыға) тиісті тексеру жүргізілетіндігі көрсетіле отырып тоқтатыла тұрған күннен кейінгі күннен кешіктірмей жіберілуге тиіс.
Сақтандыру төлемін тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін сақтандырушы сақтандыру төлемін төлеуден дәлелді бас тартуды жіберуге не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде не сақтандыру шартында көзделген сақтандыру төлемінің мерзімінен асқан әрбір күн үшін Ұлттық Банктің сақтандыру төлемін жүзеге асыру күніне ресми қайта қаржыландыру мөлшерлемесіне қарай есептелетін тұрақсыздық айыбын ескере отырып сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндетті.
4. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) не уәкілетті орган сақтандырушы тарапынан теріс пиғыл фактілерін анықтаған кезде уәкілетті орган сақтандырушыға қатысты осы Заңның 53-1-бабында көзделген шараларды қолданады.";

32) в статье 53-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В целях защиты законных интересов страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) страховой (перестраховочной) организации, обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, недопущения ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью, уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, страховому холдингу, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, их руководящим работникам, организациям, входящим в состав страховой группы, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, лицам, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, актуарию, имеющему лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, меры надзорного реагирования.";
в пункте 2:
подпункты 2), 3), 4) изложить в следующей редакции:
"2) недостатки и (или) риски в деятельности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страхового холдинга, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, организаций, входящих в состав страховой группы, актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, выявленные уполномоченным органом в рамках осуществления функций по контролю и надзору, в том числе с использованием мотивированного суждения, которые могут привести к созданию положения, угрожающего стабильному функционированию страховой (перестраховочной) организации, и (или) интересам ее страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), и (или) стабильности страховой системы Республики Казахстан;
3) выявление неправомерных действий или бездействия руководящих работников страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страхового холдинга, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, которые могут угрожать их стабильному функционированию и (или) интересам страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей);
4) достаточные данные для признания действий (бездействия) руководящего работника, должностного лица (руководящих работников, должностных лиц) не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа, и (или) свидетельствующими о нанесении ущерба страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, и (или) страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям);";
подпункты 9) и 10) изложить в следующей редакции:

32) 53-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыларының (сақтандырылушыларының, пайда алушыларының) заңды мүдделерін қорғау, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру тобының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ету, олардың қаржылық жағдайының нашарлауына және сақтандыру қызметіне байланысты тәуекелдердің ұлғаюына жол бермеу мақсатында уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру холдингіне, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, олардың басшы қызметкерлеріне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрі қатысушыларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаларға, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийге қадағалап ден қою шараларын қолданады.";
2-тармақта:
2), 3), 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардың, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің қызметінде уәкілетті орган бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыру шеңберінде, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықтаған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақты жұмыс істеуіне және (немесе) оның сақтанушыларының (сақтандырылушыларының, пайда алушыларының) мүдделеріне және (немесе) Қазақстан Республикасы сақтандыру жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін жағдайдың жасалуына әкелуі мүмкін кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның басшы қызметкерлерінің олардың тұрақты жұмыс істеуіне және (немесе) сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) мүдделеріне қатер төндіруі мүмкін заңсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтау;
4) басшы қызметкердің, лауазымды тұлғаның (басшы қызметкерлердің, лауазымды тұлғалардың) әрекеттері (әрекетсіздігі) уәкілетті органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейді және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға және (немесе) сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) залал келтіргенін білдіреді деп тану үшін жеткілікті деректер;";
9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"9) воспрепятствование страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом, страховой группой, организациями, входящими в состав страховой группы, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, лицами, обладающими признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, проведению проверки, вызвавшее невозможность ее проведения в установленные сроки;
10) неустранение страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, организацией, входящей в состав страховой группы, страховым брокером, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, недостатков, которые влияют на финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации или страховой группы, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, указанных в аудиторском отчете, в сроки, предусмотренные пунктом 10 статьи 20 настоящего Закона;";
дополнить подпунктами 11), 12), 13), 14), 15) и 16) следующего содержания:
"11) неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных или чрезвычайных взносов, а также первоначальных разовых и дополнительных взносов в неполном объеме в организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;
12) неуплата, несвоевременная уплата либо уплата обязательных взносов в неполном объеме страховыми организациями в офис страхового омбудсмана в срок, установленный методикой расчета размера обязательных взносов, порядком и сроками уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана, утвержденными уполномоченным органом;
13) неисполнение страховой организацией решения страхового омбудсмана в установленный им срок;
14) неисполнение или ненадлежащее исполнение требований по предоставлению информации в базу данных, в том числе ее искажение и (или) неполное и (или) несвоевременное представление;
15) непредставление в установленные сроки плана мероприятий, предусмотренного пунктами 3 и 4 статьи 53 настоящего Закона, неодобрение его уполномоченным органом, неисполнение или несвоевременное исполнение мероприятий этого плана, неустранение фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), в сроки, установленные планом мероприятий;

"9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің, сақтандыру тобының, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушыларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғалардың, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің тексеру жүргізуге белгіленген мерзімдерде оны жүргізу мүмкіндігін бермей кедергі келтіруі;
10) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымның, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның аудиторлық есепте көрсетілген, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның қаржылық жағдайына ықпал ететін кемшіліктерді осы Заңның 20-бабының 10-тармағында көзделген мерзімдерде жоймауы;";
мынадай мазмұндағы 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға міндетті немесе төтенше жарналарды, сондай-ақ бастапқы біржолғы және қосымша жарналарды төлемеу, уақтылы төлемеу не толық көлемде төлемеу;
12) сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесінде белгіленген мерзімде, сақтандыру ұйымдарының сақтандыру омбудсманының офисіне міндетті жарналарды төлеудің уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және мерзімдерде төлемеуі, уақтылы төлемеуі не толық көлемде төлемеуі;
13) сақтандыру ұйымының сақтандыру омбудсманының шешімін ол белгілеген мерзімде орындамауы;
14) дерекқорға ақпарат беру жөніндегі талаптарды орындамау немесе тиісінше орындамау, оның ішінде оны бұрмалау және (немесе) толық және (немесе) уақтылы орындамау;
15) осы Заңның 53-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген іс-шаралар жоспарын белгіленген мерзімдерде ұсынбау, оны уәкілетті органның мақұлдамауы, осы жоспардағы іс-шараларды орындамау немесе уақтылы орындамау, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторды (факторларды) іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімдерде жоймау;

16) неисполнение или несвоевременное исполнение мероприятий плана, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 статьи 38-1 настоящего Закона.";
подпункт 9) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"9) принятие страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом, организациями, входящими в состав страховой группы, крупным участником страховой (перестраховочной) организации, лицом, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, самостоятельных мер, направленных на устранение нарушений, рисков и (или) недостатков, выявленных в деятельности, эффективность таких мер и (или) готовность их принятия.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Уполномоченный орган вправе применить к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, страховому холдингу, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, организациям, входящим в состав страховой группы, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, лицам, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, актуарию, имеющему лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, любую из мер надзорного реагирования, определенных пунктом 4 настоящей статьи, вне зависимости от примененных ранее к ним мер надзорного реагирования.";
33) в статье 53-2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган применяет рекомендательные меры надзорного реагирования в случаях, когда недостатки, риски или нарушения, выявленные в деятельности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страховой группы и (или) организаций, входящих в состав страховой группы, страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, лица, обладающего признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, в том числе с использованием мотивированного суждения, не оказывают существенного влияния на финансовую устойчивость страховой (перестраховочной) организации и (или) страховой группы, не создают угрозу их финансовому положению и (или) интересам страхователей (застрахованным, выгодоприобретателей) страховой (перестраховочной) организации.";

16) осы Заңның 38-1-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жоспардағы іс-шараларды орындамау немесе уақтылы орындамау.";
3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингінің, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаның, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің қызметінде анықталған бұзушылықтарды, тәуекелдерді және (немесе) кемшіліктерді жоюға бағытталған дербес шараларды қабылдауы, осындай шаралардың тиімділігі және (немесе) оларды қабылдауға әзірлігі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру холдингіне, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаларға, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийге бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, оларға осы баптың 4-тармағында айқындалған қадағалап ден қою шараларының кез келгенін қолдануға құқылы.";
33) 53-2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру тобының және (немесе) сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдардың, сақтандыру холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаның, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің қызметінде, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру тобының қаржылық орнықтылығына елеулі әсер етпейтін, олардың қаржылық жағдайына және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушыларының (сақтандырылушыларының, пайда алушыларының) мүдделеріне қатер төндірмейтін жағдайларда қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларын қолданады.";

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) уведомление о выявленных недостатках, рисках или нарушениях с доведением (при необходимости, определяемой уполномоченным органом) данной информации до сведения отдельных органов страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, организации, входящей в состав страховой группы, страхового холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, лица, обладающего признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат;";
34) в статье 53-3:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) устранению фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы);";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) отстранению от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника. В случае отстранения страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером от выполнения служебных обязанностей или увольнения лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом, уполномоченным органом производится отзыв согласия на назначение (избрание) данного лица на соответствующую должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) отстранению от выполнения служебных обязанностей руководящего работника организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника. В случае отстранения организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, от выполнения служебных обязанностей или увольнения данного руководящего работника до отстранения его от выполнения служебных обязанностей уполномоченным органом, уполномоченным органом производится отзыв согласия на назначение (избрание) данного лица на должность руководящего работника организации, гарантирующей осуществление страховых выплат;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) устранению причин и (или) условий, способствовавших нарушению требований законодательства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа, прав и законных интересов страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) страховых (перестраховочных) организаций;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар туралы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жекелеген органдарының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымның, сақтандыру холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі белгілері бар тұлғаның, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның назарына осы ақпаратты (қажет болған кезде уәкілетті орган айқындайтын) жеткізе отырып, хабарлау;";
34) 53-3-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторды (факторларды) жою;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) бірмезгілде басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып ала отырып, осы Заңның 34-бабында көрсетілген адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету жөніндегі талаптарды қою арқылы қолданады. Осы Заңның 34-бабында көрсетілген адамдарды уәкілетті орган қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі, сақтандыру брокері осы адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе жұмыстан босатқан жағдайда, уәкілетті орган осы адамды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерінің тиісті лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алады;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) бірмезгілде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып ала отырып, басшы қызметкерді қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету жөніндегі талаптарды қою арқылы қолданады. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым басшы қызметкерді уәкілетті орган қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін осы басшы қызметкерді қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе жұмыстан босатқан жағдайда, уәкілетті орган осы адамды сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып алады;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) уәкілетті органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтанушыларының (сақтандырылушыларының, пайда алушыларының) құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына ықпал ететін себептерді және (немесе) жағдайларды жою;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Письменным соглашением является заключенное между уполномоченным органом и страховой (перестраховочной) организацией, или страховым холдингом, или организациями, входящими в состав страховой группы, или крупным участником страховой (перестраховочной) организации, или страховым брокером, или организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, письменное соглашение об исполнении мер, установленных пунктом 1 настоящей статьи, с указанием сроков устранения выявленных недостатков, рисков или нарушений и (или) перечня ограничений, которые на себя принимают указанные лица до устранения выявленных недостатков, рисков или нарушений.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, или организаций, входящих в состав страховой группы, или крупного участника страховой (перестраховочной) организации, или страхового брокера, или организации, гарантирующей осуществление страховых выплат.";
35) пункт 1 статьи 53-4 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган применяет принудительные меры надзорного реагирования к лицам, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, а также крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, крупным участникам страхового холдинга и организациям, входящим в состав страховой группы, в случаях:
1) предусмотренных пунктом 10 статьи 20, пунктом 14-1 статьи 26, пунктом 4 статьи 46 настоящего Закона;
2) если применение иных мер надзорного реагирования не может обеспечить защиту законных интересов страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей), финансовую устойчивость страховой (перестраховочной) организации и (или) страховой группы, минимизацию рисков, связанных со страховой (перестраховочной) деятельностью;
3) если действия (бездействие) страхового холдинга и (или) крупного участника страховой (перестраховочной) организации и (или) крупного участника страхового холдинга и (или) организации, входящей в состав страховой группы, и (или) лица, обладающего признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, могут привести к дальнейшему ухудшению финансового положения страховой (перестраховочной) организации.";
36) в статье 53-5:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе применить к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру, актуарию, имеющему лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, вне зависимости от примененных ранее к ним мер надзорного реагирования следующие санкции:

"4. Уәкілетті орган мен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру холдингі, немесе сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдар, немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, немесе сақтандыру брокері, немесе сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым арасында жасалған, анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою мерзімдерін және (немесе) анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар жойылғанға дейін аталған тұлғалар өздеріне қабылдайтын шектеулердің тізбесін көрсете отырып, осы баптың 1-тармағында белгіленген шараларды орындау туралы жазбаша келісім жазбаша келісім болып табылады.
Жазбаша келісім сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру холдингі, немесе сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдар, немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, немесе сақтандыру брокері, немесе сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым тарапынан міндетті түрде қол қоюға жатады.";
35) 53-4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаларға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру холдингіне, сақтандыру холдингінің ірі қатысушыларына және сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға:
1) осы Заңның 20-бабының 10-тармағында, 26-бабының 14-1-тармағында, 46-бабының 4-тармағында көзделген;
2) егер қадағалап ден қоюдың өзге де шараларын қолдану сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) заңды мүдделерін қорғауды, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру тобының қаржылық орнықтылығын, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметіне байланысты тәуекелдерді барынша азайтуды қамтамасыз ете алмаған;
3) егер сақтандыру холдингінің және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының және (немесе) сақтандыру холдингі ірі қатысушысының және (немесе) сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымның және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаның әрекеттері (әрекетсіздігі) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын одан әрі нашарлатуға алып келуі мүмкін жағдайларда қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын қолданады.";
36) 53-5-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийге бұрын оларға қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, мынадай санкцияларды қолдануға құқылы:

1) приостановление действия лицензии по основаниям, установленным статьями 54 и 59 настоящего Закона;
2) лишение лицензии по основаниям, предусмотренным статьями 55 и 60 настоящего Закона;
3) принятие решения о принудительной передаче страхового портфеля по классам (видам) страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", в случае неоднократного (два и более раза в течение шести последовательных календарных месяцев) нарушения страховой (перестраховочной) организацией одного или нескольких пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа, и непринятия страховым холдингом, крупным участником страховой (перестраховочной) организации мер по дополнительной капитализации страховой (перестраховочной) организации.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) возникновение негативных социальных последствий в результате применения санкций в отношении страховой организации;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) принятие страховой организацией, страховым брокером, актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, самостоятельных мер, направленных на устранение недостатков, рисков или нарушений, выявленных в деятельности, а также принятие страховой организацией решения о добровольном возврате лицензии (добровольной реорганизации или ликвидации).";
37) в статье 54:
в пункте 1:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) отзыв статуса страхового холдинга, крупного участника – физического лица при отсутствии у страховой (перестраховочной) организации иного страхового холдинга или крупного участника – физического лица;";
подпункты 2-3) и 9) исключить;
подпункты 13) и 13-1) изложить в следующей редакции:
"13) отсутствие у страховой (перестраховочной) организации договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, наличие которого предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
13-1) отсутствие у страховой (перестраховочной) организации крупного участника – физического лица или страхового холдинга при осуществлении обязательных видов страхования, за исключением случаев, предусмотренных частью второй пункта 3-1 статьи 11 настоящего Закона;";
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Действие лицензии страховой (перестраховочной) организации может быть приостановлено как по всем классам страхования и (или) видам деятельности, так и по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности.";

1) осы Заңның 54 және 59-баптарында белгiленген негiздер бойынша лицензияның қолданысын тоқтата тұру;
2) осы Заңның 55 және 60-баптарында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыру;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген бір немесе бірнеше пруденциялық нормативті және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде екі және одан көп) бұзған және сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қосымша капиталдандыру жөніндегі шараларды қабылдамаған жағдайда, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік берілетін сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру портфелін мәжбүрлеп беру туралы шешім қабылдау.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) сақтандыру ұйымына қатысты санкциялар қолдану нәтижесінде теріс әлеуметтік салдарлардың туындауы;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің қызметінде анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жоюға бағытталған дербес шараларды қолдануы, сондай-ақ сақтандыру ұйымының лицензияны ерікті түрде қайтару (ерікті түрде қайта ұйымдастыру немесе тарату) туралы шешім қабылдауы.";
37) 54-бапта:
1-тармақта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында өзге де сақтандыру холдингі немесе ірі қатысушы – жеке тұлға болмаған кезде сақтандыру холдингі, жеке тұлға – ірі қатысушы мәртебесін кері қайтарып алған;";
2-3) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
13) және 13-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"13) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде болуы көзделген, сақтандыру ұйымдарын таратқан жағдайда, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретiн ұйымға қатысу шарты болмаған;
13-1) осы Заңның 11-бабы 3-1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырудың міндетті түрлерін жүзеге асыру кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында ірі қатысушы – жеке тұлға немесе сақтандыру холдингі болмаған;";
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиясының қолданысы сақтандырудың барлық сыныптары және (немесе) қызметтің барлық түрлері бойынша да, жекелеген сақтандыру сыныптары және (немесе) қызметтің түрі бойынша да тоқтатыла тұруы мүмкін.";

в пункте 1-2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2), 2-1), 2-2), 2-4), 2-6), 2-7), 4), 5), 7), 8), 10), 10-1), 11), 12), 13) и 16) пункта 1 настоящей статьи;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) невыполнение страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан требований уполномоченного органа, предъявляемых в соответствии с пунктом 7 статьи 53-3 и пунктом 12 статьи 46 настоящего Закона;";
38) статью 54-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 54-1. Передача страхового портфеля в случае лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации
1. В случае лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации, временной администрацией в течение тридцати рабочих дней с даты лишения лицензии должна быть осуществлена передача страхового портфеля по классам страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", другой (другим) страховой (перестраховочной) организации (страховым (перестраховочным) организациям).
По ходатайству временной администрации срок, указанный в части первой настоящего пункта, может быть продлен уполномоченным органом на срок, указанный в его решении.
В случае, если ни одна из страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни", не соответствует требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, либо ни одна из страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни", не заявила о намерениях принять страховой портфель принудительно ликвидируемой страховой организации, передача страхового портфеля осуществляется страховой (перестраховочной) организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", с участием государства.
2. Передача страхового портфеля осуществляется без согласия страхователя (перестрахователя).
3. Передача страхового портфеля осуществляется за счет организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
4. Временная администрация направляет на согласование в уполномоченный орган принятое решение о выборе страховой (перестраховочной) организации (страховых (перестраховочных) организаций) для передачи страхового портфеля не позднее первого рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения, а также уведомляет о завершении передачи страхового портфеля не позднее первого рабочего дня, следующего за днем завершения такой передачи.
Уполномоченный орган рассматривает данное решение временной администрации в течение пяти рабочих дней со дня его получения.
Основаниями отказа уполномоченного органа в согласовании принятого решения временной администрации являются несоответствие страховой (перестраховочной) организации, принимающей страховой портфель, требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа, в том числе невыполнение пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов на момент его принятия, а также с учетом вновь принимаемого страхового портфеля.

1-2-тармақта:
тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 1-тармағының 1), 2), 2-1), 2-2), 2-4), 2-6), 2-7), 4), 5), 7), 8), 10), 10-1), 11), 12), 13) және 16) тармақшаларында көзделген негіздер;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкілетті органның осы Заңның 53-3-бабының 7-тармағына және 46-бабының 12-тармағына сәйкес қойған талаптарын орындамауы;";
38) 54-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айырған жағдайда сақтандыру портфелін беру
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айырған жағдайда лицензиядан айырған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уақытша әкімшілік "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдіктер берілетін сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру портфелін басқа да сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (ұйымдарына) беруді жүзеге асыруға тиіс.
Уақытша әкімшіліктің өтінішхаты бойынша осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімді уәкілетті орган өзінің шешімінде көрсетілген мерзімге ұзартуы мүмкін.
Егер "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бір де біреуі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген не "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының (қайта сақтандыру) бір де біреуі мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін қабылдау ниеті туралы мәлімдемеген жағдайда, сақтандыру портфелін мемлекеттің қатысуымен "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беру жүзеге асырылады.
2. Сақтандыру портфелін беру сақтанушының (қайта сақтанушының) келісімінсіз жүзеге асырылады.
3. Сақтандыру портфелін беру сақтандыру ұйымдарын тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның есебінен жүзеге асырылады.
4. Уақытша әкімшілік сақтандыру портфелін беру үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (ұйымдарын) таңдау туралы қабылданған шешімді осындай шешім қабылдаған күннен кейінгі бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға келісуге жібереді, сондай-ақ осындай беру аяқталған күннен кейінгі бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей сақтандыру портфелін берудің аяқталғандығы туралы хабардар етеді.
Уәкілетті орган уақытша әкімшіліктің осы шешімін оны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Сақтандыру портфелін қабылдайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес болмауы, оның ішінде оны қабылдау кезінде, сондай-ақ жаңадан қабылданатын сақтандыру портфелін ескере отырып, пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді орындамауы уәкілетті органның уақытша әкімшілік қабылдаған шешімді келісуден бас тартуына негіз болып табылады.

5. Временная администрация публикует на казахском и русском языках объявление о передаче страхового портфеля в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и на интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации.
6. Порядок и особенности передачи страхового портфеля в случае лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Положения настоящей статьи распространяются на принудительно прекращающий деятельность филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с учетом особенностей, предусмотренных статьей 72-1 настоящего Закона.";
39) в статье 55:
в пункте 1:
подпункты 2), 4) и 6) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) повторное в течение последних двенадцати месяцев нарушение требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, за которое была применена санкция в виде приостановления лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктом 11) пункта 1 статьи 54 настоящего Закона;";
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Страховая (перестраховочная) организация может быть лишена лицензии как по всем классам страхования и (или) видам деятельности, так и по отдельным классам страхования и (или) виду деятельности.";
подпункты 1) и 5) пункта 1-2 изложить в следующей редакции:
"1) основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2-1), 2-2), 2-3), 7) и 8) пункта 1 настоящей статьи;";
"5) принятие судом решения о прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных частью второй пункта 5 статьи 72-1 настоящего Закона.";"
дополнить пунктом 1-3 следующего содержания:
"1-3. Страховая (перестраховочная) организация может быть лишена лицензии на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности при наличии страхового портфеля. В случае отсутствия страхового портфеля, осуществляется добровольный возврат такой лицензии.";
40) статью 55-1 исключить;
41) в статье 55-2:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В состав временной администрации в обязательном порядке включаются работники организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Положения настоящей статьи распространяются на принудительно прекращающий деятельность филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с учетом особенностей, предусмотренных статьей 72-1 настоящего Закона.";

5. Уақытша әкімшілік сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялайды.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айырған жағдайда сақтандыру портфелін беру тәртібі мен ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
7. Осы баптың ережелері осы Заңның 72-1-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін мәжбүрлеп тоқтататын филиалына қолданылады.";
39) 55-бапта:
1-тармақта:
2), 4) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Заңның 54-бабы 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген негіздер бойынша лицензияның қолданысын тоқтата тұру түрінде санкция қолданылған, Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптар соңғы он екі ай ішінде қайтадан бұзылған;";
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандырудың барлық сыныптары және (немесе) қызмет түрлері бойынша, сол сияқты сақтандырудың жекелеген сыныптары және (немесе) қызметтің түрі бойынша лицензиясынан айырылуы мүмкін.";
1-2-тармақтың 1) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 1-тармағының 1), 2-1), 2-2), 2-3), 7) және 8) тармақшаларында көзделген негіздер;";
"5) осы Заңның 72-1-бабы 5-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайларда соттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдауы.";
мынадай мазмұндағы 1-3-тармақпен толықтырылсын:
"1-3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру портфелі болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиядан айырылуы мүмкін. Сақтандыру портфелі болмаған жағдайда осындай лицензияны ерікті түрде қайтару жүзеге асырылады.";
40) 55-1-бап алып тасталсын;
41) 55-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда уақытша әкімшіліктің құрамына сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның қызметкерлері міндетті түрде қосылады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы баптың ережелері осы Заңның 72-1-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын филиалына қолданылады.";

42) статьи 55-3, 55-4, 55-5 и 55-6 исключить;
43) в статье 56:
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Временная администрация страховой (перестраховочной) организации в случае лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации:
1) передает страховой портфель по классам (видам) страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", в порядке, предусмотренном статьей 54-1 настоящего Закона и нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) в течение двух рабочих дней с даты лишения лицензии страховой (перестраховочной) организации формирует и передает в организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, реестры договоров ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации из баз данных организации по формированию и ведению базы данных и ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации по классам (видам) страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
3) публикует объявление об осуществлении организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, гарантийных выплат по классам (видам) страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат". Данное объявление об осуществлении гарантийных выплат публикуется на казахском и русском языках в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации.
Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня передачи страхового портфеля обращается в суд с заявлением о принудительном прекращении деятельности (ликвидации) страховой (перестраховочной) организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Положения настоящей статьи распространяются на принудительно прекращающий деятельность филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с учетом особенностей, предусмотренных статьей 72-1 настоящего Закона.";
44) в пункте 1 статьи 60:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктами 2-1), 2-2) и 2-3) следующего содержания:
"2-1) повторное нарушение актуарием законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности в течение последних двенадцати месяцев с даты приостановления действия лицензии актуарию;

42) 55-3, 55-4, 55-5 және 55-6-баптар алып тасталсын;
43) 56-бапта:
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиясынан айырылған жағдайда:
1) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік берілетін сақтандырудың сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру портфелін осы Заңның 54-1-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен береді;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиясынан айырылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның дерекқорынан таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес кепілдік берілетін сақтандырудың сыныптары (түрлері) бойынша таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру шарттарының тізілімдерін қалыптастырады және сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға береді;
3) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кепілдік берілетін сақтандырудың сыныптары (түрлері) бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) кепілдікті төлемдерді жүзеге асыруы туралы хабарландыруды жариялайды. Кепілдікті төлемдерді жүзеге асыру туралы осы хабарландыру қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын екі мерзімді баспасөз басылымында және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының интернет-ресурсында жарияланады.
Уәкілетті орган сақтандыру портфелі берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін мәжбүрлеп тоқтату (тарату) туралы арызбен сотқа жүгінеді.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Осы баптың ережелері осы Заңның 72-1-бабында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына қолданылады.";
44) 60-баптың 1-тармағында:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2) және 2-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) актуарийдің лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған күннен бастап соңғы он екі айдың ішінде актуарий Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын қайталап бұзған;

2-2) нарушение актуарием законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, повлекшее систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) невыполнение страховой организацией требований пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов;
2-3) предоставление заведомо ложного актуарного заключения;";
подпункт 4) исключить;
45) статью 61 исключить;
46) пункт 3 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"3. Основанием для подачи ходатайства на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) является наличие решения общего собрания акционеров (участников) данной страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
Решение общего собрания акционеров (участников) страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) о ее (его) добровольной реорганизации направляется страховой (перестраховочной) организацией (страховым холдингом) уполномоченному органу в течение пяти рабочих дней со дня принятия такого решения.
В случае принятия общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации решения о ее добровольной реорганизации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую (перестраховочную) деятельность, запрещается заключение новых договоров страхования (перестрахования), включая продление действующих договоров страхования (перестрахования) и их изменение, предусматривающее увеличение страховых премий, объема ответственности страховой (перестраховочной) организации. Данный запрет действует со дня уведомления уполномоченного органа согласно части второй настоящего пункта.
При принятии решения общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации об отмене ранее принятого решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) о ее добровольной реорганизации в юридическое лицо, не осуществляющее страховую (перестраховочную) деятельность, страховая (перестраховочная) организация обязана в течение пяти календарных дней со дня подписания протокола общего собрания акционеров представить в уполномоченный орган бизнес-план в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 37 настоящего Закона.
Бизнес-план страховой (перестраховочной) организации рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней.
При этом запрет, указанный в части третьей настоящего пункта, действует до одобрения уполномоченным органом бизнес-плана, указанного в части четвертой настоящего пункта.";

2-2) актуарийдің сақтандыру ұйымының пруденциялық нормативтердің талаптарын және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді жүйелі түрде (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш және одан да көп рет) орындамауына әкеп соққан Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын бұзуы;
2-3) көрінеу жалған актуарлық қорытынды берілген;";
4) тармақша алып тасталсын;
45) 61-бап алып тасталсын;
46) 62-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) ерікті түрде қайта ұйымдастырылуын жүргізуге рұқсат алуға өтінішхат беру үшін осы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысы шешімінің болуы негіз болып табылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) осындай шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жібереді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысында оны сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылданған жағдайда, сақтандырудың (қайта сақтандырудың) қолданыстағы шарттарының мерзімін ұзартуды және сақтандыру сыйлықақыларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жауапкершілік көлемінің ұлғаюын көздейтін олардың өзгертілуін қоса алғанда, жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға тыйым салынады. Бұл тыйым осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес уәкілетті органды хабардар еткен күннен бастап қолданылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы оны сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлғаға ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы бұрын қабылданған шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдау кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлердің жалпы жиналысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күннің ішінде осы Заңның 37-бабы
2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес бизнес-жоспарды уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бизнес-жоспарын уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген тыйым осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген бизнес-жоспарды уәкілетті орган мақұлдағанға дейін қолданылады.";

47) статью 67 изложить в следующей редакции:
"Статья 67. Особенности добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации
1. После принятия общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации решения о ее добровольной ликвидации страховая (перестраховочная) организация обязана:
1) направить в уполномоченный орган копию такого решения в течение трех рабочих дней со дня составления и подписания протокола общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации.
Решение общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации о ее добровольной ликвидации влечет запрет на заключение новых договоров страхования (перестрахования), включая продление действующих договоров страхования (перестрахования) и их изменение, предусматривающее увеличение страховых премий, объема ответственности страховой (перестраховочной) организации, со дня уведомления уполномоченного органа согласно настоящему подпункту, который, в случае отказа уполномоченным органом в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, действует до такого отказа;
2) передать страховой портфель в другую (другие) страховую (перестраховочную) организацию (страховые (перестраховочные) организации), имеющую (имеющие) лицензию (лицензии) по передаваемым классам страхования и являющуюся (являющиеся) участником (участниками) системы гарантирования страховых выплат.
Порядок выдачи разрешения на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций либо отказа в выдаче указанного разрешения, а также порядок передачи страхового портфеля определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
После передачи страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона и нормативным правовым актом уполномоченного органа, страховая (перестраховочная) организация обязана обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о выдаче разрешения на ее добровольную ликвидацию.
2. При принятии решения общим собранием акционеров страховой (перестраховочной) организации об отмене ранее принятого решения общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации о ее добровольной ликвидации страховая (перестраховочная) организация обязана в течение трех календарных дней со дня составления и подписания протокола общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации представить в уполномоченный орган бизнес-план в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 37 настоящего Закона.
Бизнес-план страховой (перестраховочной) организации рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней.

47) 67-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"67-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату ерекшеліктері
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы оны ерікті түрде тарату туралы шешім қабылдағаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының хаттамасы жасалған және оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осындай шешімнің көшірмесін уәкілетті органға жіберуге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлері жалпы жиналысының оны ерікті түрде тарату туралы шешімі сақтандырудың (қайта сақтандырудың) қолданыстағы шарттарының мерзімін ұзартуды және сақтандыру сыйлықақыларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жауапкершілік көлемінің ұлғаюын көздейтін оларды өзгертуді қоса алғанда, жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасауға осы тармақшаға сәйкес уәкілетті органды хабардар еткен күннен бастап тыйым салуға әкеп соғады, ол уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде таратуға рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, осындай бас тартуға дейін қолданылады;
2) сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы (лицензиялары) бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы (қатысушылары) болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (ұйымдарына) беруге міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын ерікті түрде таратуға рұқсат беру не көрсетілген рұқсатты беруден бас тарту тәртібі, сондай-ақ сақтандыру портфелін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Сақтандыру портфелі осы Заңның 37-1-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен берілгеннен кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзін ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхатпен уәкілетті органға жүгінуге міндетті.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысы оны ерікті түрде тарату туралы бұрын қабылдаған шешімнің күшін жою туралы шешім қабылдаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлері жалпы жиналысының хаттамасы жасалған және оған қол қойылған күннен бастап күнтізбелік үш күннің ішінде осы Заңның 37-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және
3-тармағына сәйкес бизнес-жоспарды уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бизнес-жоспарын уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде қарайды.

При этом запрет, указанный в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, действует до одобрения уполномоченным органом бизнес-плана, указанного в части первой настоящего пункта.
3. К ходатайству о выдаче разрешения на проведение добровольной ликвидации должны прилагаться документы, перечень которых устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
4. Ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение двух месяцев со дня поступления всех необходимых документов.
5. После получения разрешения на добровольную ликвидацию страховая (перестраховочная) организация обязана в течение десяти рабочих дней вернуть лицензию и (или) приложение к лицензии уполномоченному органу.
6. После получения разрешения уполномоченного органа на добровольную ликвидацию ликвидация страховой (перестраховочной) организации осуществляется ее акционерами (единственным акционером) или лицами, уполномоченными ими (им), в порядке, определенном Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
48) в статье 69:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Временная администрация складывает свои полномочия и передает документы и имущество страховой (перестраховочной) организации председателю ликвидационной комиссии после принятия судом решения о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации и завершения процедур, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Председатель и члены ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации назначаются уполномоченным органом, которые могут быть назначены из числа:
1) работников уполномоченного органа;
2) работников организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;
3) ее акционеров (единственного акционера) или лиц, уполномоченных ими (им) в порядке, определенном Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. С даты лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии:
1) ее акционеры (единственный акционер) или лица, уполномоченные ими (им), в порядке, определенном Гражданским кодексом Республики Казахстан, органы страховой (перестраховочной) организации не вправе распоряжаться имуществом страховой (перестраховочной) организации, за исключением осуществления ликвидации страховой (перестраховочной) организации и обеспечения расчетов с ее кредиторами в случае назначения председателя ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации из числа ее акционеров (единственного акционера) или лиц, уполномоченных ими (им), в порядке, определенном Гражданским кодексом Республики Казахстан;

Бұл ретте осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тыйым осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бизнес-жоспарды уәкілетті орган мақұлдағанға дейін қолданылады.
3. Ерікті түрде таратуды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатқа тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленетін құжаттар қоса берілуге тиіс.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде таратуды жүргізуге рұқсат алуға берілген өтінішхатты уәкілетті орган барлық қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде қарауға тиіс.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ерікті түрде таратуға рұқсат алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
6. Уәкілетті органның ерікті түрде таратуға рұқсаты алынғаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратуды оның акционерлері (жалғыз акционері) немесе олар (ол) уәкілеттік берген тұлғалар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.";
48) 69-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сот сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдағаннан және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген рәсімдер аяқталғаннан кейін уақытша әкімшілік өз өкілеттігін доғарып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құжаттары мен мүлкін тарату комиссиясының төрағасына өткізеді.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы және мүшелерін уәкілетті орган:
уәкілетті орган қызметкерлерінің;
2) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда      сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым қызметкерлерінің;
3) оның акционерлерінің (жалғыз акционерінің) немесе олар (ол) уәкілеттік берген тұлғалардың арасынан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған тәртіппен тағайындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиядан айырылған күннен бастап:
1) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасы оның акционерлерінің (жалғыз акционері) немесе олар (ол) уәкілеттік берген тұлғалардың арасынан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған тәртіппен тағайындалған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратуды жүзеге асыруды және оның кредиторларымен есеп айырысуларды қамтамасыз етуді қоспағанда, оның акционерлері (жалғыз акционері) немесе олар уәкілеттік берген тұлғалары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған тәртіппен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының органдары сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкіне билік етуге құқығы жоқ;

2) исполнение ранее принятых решений судов в отношении ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации приостанавливается, за исключением решений судов об осуществлении страховой выплаты (страховых выплат) по гарантируемым классам (видам) страхования, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат", которая (которые) производится (производятся) организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
3) требования кредиторов к ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации могут быть предъявлены в ликвидационном производстве, за исключением требований, связанных с расходами, предусмотренными пунктом 3 статьи 55 настоящего Закона, а также с выплатами по гарантируемым классам (видам) страхования, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
4) не допускаются взыскание денег с банковских счетов страховой (перестраховочной) организации по требованиям кредиторов, органов государственных доходов, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество страховой (перестраховочной) организации и на активы, сформированные за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях;
5) акционерам страховой (перестраховочной) организации запрещается отчуждение принадлежащих им акций страховой (перестраховочной) организации;
6) руководящие, а при необходимости и иные работники отстраняются от работы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В случае принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации суд оповещает уполномоченный орган и организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, и в течение десяти календарных дней со дня вынесения решения о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации направляет им копию такого решения.";
дополнить пунктом 3-3 следующего содержания:
"3-3. С даты вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации договоры страхования (перестрахования), заключенные с принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, досрочно прекращают действие в порядке, определенном Гражданским кодексом Республики Казахстан, за исключением договоров по гарантируемым видам (классам) страхования, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат".";

2) "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым жүргізетін "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген кепілдік берілетін сақтандырудың сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру төлемін (сақтандыру төлемдерін) жүзеге асыру туралы соттың шешімдерін қоспағанда, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты соттардың бұрын қабылдаған шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады;
3) кредиторлардың таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына талаптары осы Заңның 55-бабының 3-тармағында көзделген шығыстарға, сондай-ақ "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген сақтандырудың кепілдік берілетін сыныптары (түрлері) бойынша төлемдерге байланысты талаптарды қоспағанда, тарату ісін жүргізуге қойылуы мүмкін;
4) кредиторлардың, мемлекеттік кіріс органдарының, оның ішінде даусыз (акцептісіз) тәртіппен қанағаттандырылуға жататын талаптары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банк шоттарынан ақша өндіріп алуға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкіне және инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестициялауға қатысу талаптарын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтерге өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өздеріне тиесілі акцияларын иеліктен шығаруға тыйым салынады;
6) басшы, ал қажет болған кезде өзге де қызметкерлер Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстан шеттетіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мәжбүрлеп таратылған жағдайда сот уәкілетті органды және сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды хабардар етеді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешім шығарылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оларға осындай шешімнің көшірмесін жібереді.";
мынадай мазмұндағы 3-3-тармақпен толықтырылсын:
"3-3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі күшіне енген күннен бастап "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген кепілдіктер берілетін сақтандыру түрлері (сыныптары) бойынша шарттарды қоспағанда, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының қолданысы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған тәртіппен мерзімінен бұрын тоқтатылады.";

49) статью 69-1 исключить;
50) в статье 70:
часть первую пункта 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Ликвидационной комиссией принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации может быть предъявлено требование о признании сделки, заключенной страховой (перестраховочной) организацией в течение одного года до лишения ее лицензии, недействительной судом по следующим основаниям:";
дополнить пунктами 1-2 и 1-3 следующего содержания:
"1-2. Требования пункта 1-1 настоящей статьи не применяются к сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения, за исключением следующих случаев:
1) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) после возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или в течение одного месяца до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации;
2) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение одного месяца до даты лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии;
3) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или даты лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии с лицом, связанным со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, или в его интересе;
4) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или даты лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии с лицом, которое знало (или должно было знать) о признаках неустойчивого финансового положения страховой (перестраховочной) организации;
5) по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения осуществлена перемена сторон (за исключением перемены сторон в результате универсального правопреемства) в одном из следующих случаев:
после возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или в течение одного месяца до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации;
в течение одного месяца до даты лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии;
в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или даты лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии с лицом, связанным со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями;
в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или даты лишения страховой (перестраховочной) организации лицензии с лицом, которое знало (или должно было знать) о признаках неустойчивого финансового положения страховой (перестраховочной) организации.

49) 69-1-бап алып тасталсын;
50) 70-бапта:
1-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзі лицензиядан айырылғанға дейін бір жыл ішінде жасасқан мәмілесін мынадай негіздер:";
мынадай мазмұндағы 1-2 және 1-3-тармақтармен толықтырылсын:
"1-2. Осы баптың 1-1-тармағының талаптары мынадай:
1) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалғаннан кейін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге дейін бір ай ішінде жасалған;
2) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айырған күнге дейін бір ай ішінде жасалған;
3) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру күніне дейін алты ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен немесе оның мүддесіне жасалған;
4) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру күніне дейін алты ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орнықсыз қаржылық жағдайының белгілері туралы білген (немесе білуге тиіс) тұлғамен жасалған;
5) бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) мынадай:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалғаннан кейін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге дейін бір ай ішінде;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айырған күнге дейін бір ай ішінде;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру күніне дейін алты ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен жасалған;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы іс қозғалған күнге немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру күніне дейін алты ай ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орнықсыз қаржылық жағдайының белгілері туралы білген (немесе білуге тиіс) тұлғамен мәміле жасалған жағдайлардың бірінде тараптардың ауысуы жүзеге асырылған (әмбебап құқықтық мирасқорлық нәтижесінде тараптардың ауысуын қоспағанда) жағдайларды қоспағанда, бас қаржылық келісім шеңберіндегі мәмілеге (мәмілелерге) қолданылмайды.

1-3. Недействительность одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения не влечет недействительность самого генерального финансового соглашения и остальных сделок в рамках генерального финансового соглашения, если в отношении генерального финансового соглашения и остальных сделок отсутствуют основания для признания их недействительными.
В случае признания одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения недействительными после определения нетто-обязательства (нетто-требования), нетто-обязательство (нетто-требование) подлежит перерасчету стороной сделки, которой было определено нетто-обязательство (нетто-требование), путем исключения из него результатов сделки или сделок, признанных недействительными.";
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Промежуточный ликвидационный баланс и реестр требований кредиторов принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации утверждаются уполномоченным органом.
3. Ликвидационная комиссия принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации обязана предоставлять в уполномоченный орган отчеты о проделанной работе и по его письменному запросу дополнительные сведения о своей деятельности и данные, касающиеся принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
4. Ликвидационная конкурсная масса страховой (перестраховочной) организации формируется в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
Активы, сформированные за счет части страховых премий (страховых взносов), полученных от страхователей для целей инвестирования, и доходов (расходов), полученных (понесенных) от их инвестирования, по договорам страхования, предусматривающим условие участия страхователя в инвестициях, в конкурсную (ликвидационную) массу страховой (перестраховочной) организации не включаются.
Ежемесячный размер вознаграждения, выплачиваемого председателю, членам ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и иным привлеченным работникам, не должен превышать на каждого из них размер десятикратной минимальной заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
Реализация имущества принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации производится ликвидационной комиссией в порядке, определенном нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Контроль за деятельностью ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации осуществляет уполномоченный орган.";
часть пятую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Порядок ликвидации и требования к работе ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";

1-3. Бас қаржылық келісім шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәміленің жарамсыздығы, егер бас қаржылық келісімге және қалған мәмілелерге қатысты оларды жарамсыз деп тану үшін негіздер болмаса, бас қаржылық келісімнің өзінің және бас қаржылық келісім шеңберіндегі қалған мәмілелердің жарамсыздығына әкеп соқпайды.
Нетто-міндеттемені (нетто-талапты) айқындағаннан кейін бас қаржылық келісім шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәміле жарамсыз деп танылған жағдайда, нетто-міндеттемені (нетто-талапты) айқындаған мәміле тарапы нетто-міндеттемені (нетто-талапты) одан жарамсыз деп танылған мәміленің немесе мәмілелердің нәтижелерін алып тастау арқылы қайта есептеуге тиіс.";
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кредиторларының аралық тарату балансы мен талаптарының тізілімін уәкілетті орган бекітеді.
3. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы уәкілетті органға істелген жұмыс туралы есептерді және оның жазбаша сұрау салуы бойынша өз қызметі туралы қосымша мәліметтер мен мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты деректерді табыс етуге міндетті.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату конкурстық массасы осы Заңда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен қалыптастырылады.
Инвестициялау мақсаттары үшін сақтанушылардан алынған сақтандыру сыйлықақыларының (сақтандыру жарналарының) бір бөлігі және сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттары бойынша оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (шығыстар) есебінен қалыптастырылған активтер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының конкурстық (тарату) массасына қосылмайды.
Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының төрағасына, мүшелеріне және өзге де жұмысқа тартылған қызметкерлерге төленетін сыйақының ай сайынғы мөлшері олардың әрқайсысына тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкін өткізуді тарату комиссиясы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен жүргізеді.
Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының қызметін бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.";
5-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату тәртібі және оның тарату комиссиясының жұмысына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.";

51) в статье 72:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"5) в шестую очередь удовлетворяются требования кредиторов по заключенным договорам страхования иным, чем указаны в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта, а также требования организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, по договорам страхования, по осуществленным гарантийным выплатам, расходам, связанным с оплатой страхового портфеля ликвидируемой страховой организации, передаваемого другой страховой организации в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, и иным расходам, связанным с их осуществлением;";
52) статью 72-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 72-1. Прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
1. Прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан может осуществляться:
1) по решению страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на основании разрешения органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, либо заявления органа финансового надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан не требуется (добровольное прекращение деятельности);
2) на основании решения уполномоченного органа о лишении лицензии (принудительное прекращение деятельности).
2. После принятия страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан решения о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязан:
1) направить в уполномоченный орган копию такого решения в течение трех рабочих дней со дня составления и подписания протокола страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с приложением разрешения органа финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, либо заявления органа финансового надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан не требуется.
Решение страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан влечет запрет на заключение новых договоров страхования (перестрахования), включая продление действующих договоров страхования (перестрахования) и их изменение, предусматривающее увеличение страховых премий, объема ответственности страховой (перестраховочной) организации, со дня уведомления уполномоченного органа согласно настоящему подпункту, который, в случае отказа уполномоченным органом в выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, действует до такого отказа;

51) 72-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) алтыншы кезекте, кредиторлардың осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілгеннен өзге жасалған сақтандыру шарттары бойынша талаптары, сондай-ақ сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның сақтандыру шарттары бойынша, жүзеге асырылған кепілдікті төлемдер, Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және талаптармен басқа сақтандыру ұйымына берілетін, таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін төлеуге байланысты шығыстар және оларды жүзеге асыруға байланысты өзге де шығыстар бойынша талаптары қанағаттандырылады;".
52) 72-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"72-1-бап. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтату
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтату:
1) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы шешімінің не тиісті мемлекеттің қаржылық қадағалау органының осындай рұқсаттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңнамасы бойынша талап етілмейтіні туралы өтінішінің (қызметті ерікті түрде тоқтату) негізінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шешімі бойынша;
2) уәкілетті органның лицензиядан айыру (қызметті мәжбүрлеп тоқтату) туралы шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы:
1) осындай шешімнің көшірмесін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы хаттаманы жасаған және оған қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органының шешімін не тиісті мемлекеттің қаржылық қадағалау органының осындай рұқсаттың Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңнамасы бойынша талап етілмейтіні туралы өтінішін қоса бере отырып уәкілетті органға жіберуге міндетті.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешімі осы тармақшаға сәйкес уәкілетті органға хабарлаған күннен бастап қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын ұзартуды және оған сақтандыру сыйлықақыларын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жауапкершілігінің көлемін ұлғайту көзделетін өзгерісті қоса алғанда, жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасауға тыйым салуға алып келеді, ол уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруден бас тартқан жағдайда, осындай бас тартылғанға дейін қолданылады;

2) передать страховой портфель в другую (другие) страховую (перестраховочную) организацию (страховые (перестраховочные) организации), другой (другие) филиал (филиалы) страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющую (имеющий, имеющие) лицензию (лицензии) по передаваемым классам страхования и являющуюся (являющийся, являющиеся) участником (участниками) системы гарантирования страховых выплат.
Порядок выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанного разрешения, а также порядок передачи страхового портфеля определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
После передачи страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона и нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также погашения всех обязательств филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязан обратиться в уполномоченный орган с ходатайством о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
3. При принятии решения страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан об отмене ранее принятого решения страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязан в течение трех календарных дней со дня составления и подписания протокола страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан представить в уполномоченный орган бизнес-план в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 и пунктом 3 статьи 37 настоящего Закона.
Бизнес-план филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан рассматривается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней.
При этом запрет, указанный в части второй подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи, действует до одобрения уполномоченным органом бизнес-плана, указанного в части первой настоящего пункта.
К ходатайству о выдаче разрешения на проведение добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан должны прилагаться документы, перечень которых устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Ходатайство на получение разрешения на проведение добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение двух месяцев со дня поступления всех необходимых документов.
После получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязан в течение десяти рабочих дней вернуть лицензию и (или) приложение к лицензии уполномоченному органу.
Активы филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принятые в качестве резерва, возвращаются страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан после получения разрешения уполномоченного органа на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и возврата лицензии уполномоченному органу.
После получения разрешения уполномоченного органа на добровольное прекращение деятельности прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан или лицами, уполномоченными ими (им), в порядке, определенном Гражданским кодексом Республики Казахстан.

2) сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы (лицензиялары) бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы (қатысушылары) болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (ұйымдарына), Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (ұйымдарының) басқа филиалына (филиалдарына) беруге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не көрсетілген рұқсат беруден бас тарту тәртібі, сондай-ақ сақтандыру портфелін беру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Сақтандыру портфелін осы Заңның 37-1-бабында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен бергеннен кейін, сондай-ақ барлық міндеттемелерді өтегеннен кейін Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатпен жүгінуге міндетті.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бұрын қабылдаған шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдаған кезде Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы хаттама жасап, оған қол қойған күннен бастап күнтізбелік үш күннің ішінде осы Заңның 37-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына және 3-тармағына сәйкес бизнес-жоспарды уәкілетті органға беруге міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының бизнес-жоспарын уәкілетті орган он жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасының екінші бөлігінде көрсетілген тыйым осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бизнес-жоспарды уәкілетті орган мақұлдағанға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатқа тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленетін құжаттар қоса берілуге тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату жүргізуге рұқсат алуға өтінішхатты уәкілетті орган барлық қажетті құжаттар келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде қарауға тиіс.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы он жұмыс күні ішінде лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданған активтері Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға уәкілетті органның рұқсатын алғаннан және лицензияны уәкілетті органға қайтарғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қайтарылады.
Қызметті ерікті түрде тоқтатуға уәкілетті органның рұқсатын алғаннан кейін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін тоқтатуды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе олар (ол) уәкілеттік берген адамдар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.

4. Отказ в выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится уполномоченным органом по следующим основаниям:
1) предусмотренным подпунктами 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 68 настоящего Закона;
2) нарушение в результате предполагаемого добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан законных интересов страхователей и иных кредиторов;
3) недостаточность средств страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан для расчета по обязательствам филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
5. Принудительное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится в связи с лишением филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан уполномоченным органом лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, в том числе в связи с решением компетентного органа государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о лишении страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности и (или) принудительной ликвидации (прекращении деятельности) страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
В случае принятия судом решения о принудительном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по основанию, не связанному с лишением уполномоченным органом его лицензии, уполномоченный орган рассматривает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке вопрос о лишении его лицензии.
При принудительном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан уполномоченный орган оповещает организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, и в течение десяти календарных дней со дня вынесения решения о принудительном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан направляет ей копию такого решения.

4. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруден бас тартуды уәкілетті орган мынадай негіздер:
1) осы Заңның 68-бабы 1-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген негіздер;
2) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін болжамды ерікті түрде тоқтату нәтижесінде сақтанушылардың және өзге де кредиторлардың заңды мүдделерін бұзу;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаражатының жеткіліксіздігі бойынша жүргізеді.
5. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату уәкілетті органның Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалын Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген негіздер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясынан айыруына байланысты, оның ішінде резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиядан айыру және (немесе) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату (қызметін тоқтату) туралы шешіміне байланысты жүргізіледі.
Сот Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін уәкілетті органның оны лицензиясынан айыруына байланысты емес негіз бойынша мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны лицензиясынан айыру туралы мәселені қарайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату кезінде, уәкілетті орган сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды хабардар етеді және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім шығарған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оған осындай шешімнің көшірмесін жібереді.

6. С даты лишения лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности уполномоченным органом назначается временная администрация, которая осуществляет функции и полномочия, установленные статьей 55-2 настоящего Закона, и передает страховой портфель в порядке и сроки, предусмотренные статьей 54-1 настоящего Закона, с учетом особенностей настоящей статьи.
С даты принятия решения о лишении лицензии филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан договоры страхования (перестрахования), заключенные с принудительно прекращающим деятельность филиалом страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, досрочно прекращают действие, за исключением договоров по гарантируемым видам (классам) страхования, предусмотренным Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат".
Передача страхового портфеля, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится только за счет активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принятых в качестве резерва, и денег на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан.
При недостаточности активов филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, принятых в качестве резерва, и денег на банковских счетах, открытых для осуществления деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, передача страхового портфеля по гарантируемым видам (классам) страхования осуществляется за счет средств организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям), в случае ликвидации страховых организаций.
После завершения временной администрацией процедуры передачи страхового портфеля и расторжения договоров страхования временная администрация прекращает свои полномочия и передает документы, связанные с передачей страхового портфеля и расторжением договоров страхования, учредителям (участникам) и (или) органу страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан и(или) руководящим работникам принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан. Учредители (участники), органы страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан обязаны завершить процесс принудительного прекращения деятельности филиала, включая удовлетворение требований кредиторов принудительно прекращающего деятельность филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясынан айырған күннен бастап уәкілетті орган осы Заңның 55-2-бабында белгіленген функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыратын уақытша әкімшілікті тағайындайды және осы баптың ерекшеліктерін ескере отырып, осы Заңның 54-1-бабында көзделген тәртіппен және мерзімде сақтандыру портфелін береді.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылданған күннен бастап, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалымен жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) бойынша шарттарды қоспағанда, мерзімінен бұрын қолданысын тоқтатады.
Қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру портфелін беру Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданған активтері және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банк шоттарындағы ақша есебінен ғана жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының резерв ретінде қабылданған активтері және Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін жүзеге асыру үшін ашылған банк шоттарындағы ақша жеткіліксіз болған кезде, сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) бойынша сақтандыру портфелін беру сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Уақытша әкімшілік сақтандыру портфелін беру рәсімін аяқтағаннан және сақтандыру шарттары бұзылғаннан кейін уақытша әкімшілік өз өкілеттіктерін тоқтатады және сақтандыру портфелін беруге және сақтандыру шарттарын бұзуға байланысты құжаттарды Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтайшыларына (қатысушыларына) және (немесе) органына және (немесе) қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының басшы қызметкерлеріне береді. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтайшылары (қатысушылары), органдары филиалдың қызметін мәжбүрлеп тоқтату процесін, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы кредиторларының талаптарын Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қанағаттандыруды қоса алғанда, аяқтауға міндетті.

Обмен информацией между уполномоченным органом и органом финансового надзора государства, резидентом которого является страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан, о ходе и результатах процедуры ликвидации страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан осуществляется на основании и в порядке, предусмотренных соглашением, указанным в подпункте 4) пункта 1 статьи 30-1 настоящего Закона.";
53) статью 73 изложить в следующей редакции:
"Статья 73. Контрольные полномочия уполномоченного органа в ликвидационном процессе страховой (перестраховочной) организации
1. В целях осуществления контроля за деятельностью ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, в том числе по основанию банкротства, уполномоченный орган вправе:
1) получать от ликвидационной комиссии отчеты о проделанной работе, а при необходимости и дополнительную информацию;
2) устанавливать форму, сроки и периодичность предоставления ликвидационной комиссией отчетов и дополнительной информации;
3) проводить проверки деятельности ликвидационной комиссии в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
4) при выявлении в деятельности ликвидационной комиссии недостатков и (или) рисков, которые могут привести к созданию положения, угрожающего интересам страхователей (выгодоприобретателей) и (или) иных кредиторов, нарушений законодательства Республики Казахстан, прав и законных интересов кредиторов выносить обязательные для исполнения ликвидационной комиссией письменные предписания об устранении выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению, в установленный срок и (или) представлении в установленный срок плана мероприятий.
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения;
5) в случае неисполнения ликвидационной комиссией в установленный срок письменного предписания заменять членов ликвидационной комиссии, применять меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, а также обращаться в суд либо органы прокуратуры за защитой прав и охраняемых законом интересов кредиторов;
6) устанавливать особенности и порядок формирования и утверждения сметы ликвидационных расходов;

Уәкілетті орган мен резиденті Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы арасында Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату рәсімінің барысы және нәтижелері туралы ақпарат алмасу осы Заңның 30-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген келісімде көзделген негізде және тәртіппен жүзеге асырылады.";
53) 73-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"73-бап. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату процесіндегі бақылау өкілеттіктері
1. Мәжбүрлеп, оның ішінде банкроттық негіз бойынша таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясының қызметін бақылауды жүзеге асыру мақсатында уәкілетті орган:
1) тарату комиссиясынан істелген жұмыс туралы есептерді, ал қажет болған кезде, қосымша ақпаратты да алуға;
2) тарату комиссиясының есептер мен қосымша ақпаратты беру нысанын, мерзімдерін және кезеңділігін белгілеуге;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен тарату комиссиясының қызметін тексеруді жүргізуге;
4) тарату комиссиясының қызметінде сақтанушылардың (пайда алушылардың) және (немесе) өзге кредиторлардың мүдделеріне қатер төндіретін жағдайды туындатуы мүмкін кемшіліктер және (немесе) тәуекелдер, Қазақстан Республикасының заңнамасын, кредиторлардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылық анықталған кезде, анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды белгіленген мерзімде жою және (немесе) белгіленген мерзімде іс-шаралар жоспарын ұсыну туралы тарату комиссиясы орындауға міндетті жазбаша ұйғарымдар шығаруға құқылы.
Жазбаша ұйғарымда белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның жазбаша ұйғарымына сотқа шағым жасау оны орындауды тоқтата тұрмайды;
5) тарату комиссиясы белгіленген мерзімде жазбаша ұйғарымды орындамаған жағдайда, тарату комиссиясының мүшелерін ауыстыруға, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шараларды қолдануға, сондай-ақ кредиторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін қорғау үшін сотқа не прокуратура органдарына жүгінуге;
6) тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру мен бекітудің ерекшеліктерін және тәртібін белгілеуге;

7) определять требования по выполнению ликвидационной комиссией правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, по обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии.
2. В случае нарушения ликвидационной комиссией законодательства Республики Казахстан, председатель, руководитель подразделения ликвидационной комиссии несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
54) пункт 2 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"2. Обжалование решения уполномоченного органа о применении мер надзорного реагирования (кроме рекомендательных мер надзорного реагирования) и (или) санкций, а также действий временной администрации (временного администратора) страховой (перестраховочной) организации до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации не приостанавливает исполнение обжалуемых решения или действий (бездействия).
В случае признания недействительной сделки, заключенной на основании решения уполномоченного органа, и (или) стороной которой является временная администрация (временный администратор) страховой (перестраховочной) организации до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, возврат сторонами всего полученного по этой сделке не допускается.";
55) в статье 79:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Организация по формированию и ведению базы данных с государственным участием (далее – организация) является некоммерческой организацией, созданной в организационно-правовой форме акционерного общества, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.
Организация осуществляет формирование и ведение базы данных на основании настоящего Закона и отдельных законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих обязательные виды страхования.
Организация разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом и утверждает план развития базы данных.
Организация осуществляет ведение единого реестра страховых агентов.";
дополнить пунктом 1-4 следующего содержания:
"1-4. К компетенции совета директоров организации, помимо определенных законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах вопросов, относятся следующие вопросы:
1) утверждение ставки взносов, подлежащих уплате в организацию получателями страховых отчетов, указанных в подпункте 3) пункта 4 статьи 80 настоящего Закона;

7) тарату комиссиясының кассадағы қолма-қол ақшаны сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жасау, касса құжаттарын жүргізу қағидаларын орындау, қолма-қол ақшаның жұмсалуын қамтамасыз ету жөніндегі талаптарын, касса қалдықтарының лимиттерін, сондай-ақ тарату комиссиясының ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны өткізу мерзімдерін айқындауға құқылы.
2. Тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған жағдайда тарату комиссиясының төрағасы, бөлімше басшысы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";
54) 78-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті органның қадағалап ден қою шараларын (қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларын қоспағанда) және (немесе) санкцияларды қолдану туралы шешіміне, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша әкімшісінің) әрекеттеріне шағым жасау шағым жасалып отырған шешімді немесе әрекеттерді (әрекетсіздікті) орындауды тоқтата тұрмайды.
Уәкілетті органның шешімі негізінде жасалған және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігі (уақытша әкімшісі) тарапы болып табылатын мәміле жарамсыз деп танылған жағдайда, соттың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы шешімі заңды күшіне енгенге дейін тараптардың осы мәміле бойынша алғандарының барлығын қайтаруына жол берілмейді.";
55) 79-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекет қатысатын, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым (бұдан әрі – ұйым) дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық емес ұйым болып табылады.
Ұйым осы Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін жекелеген заңнамалық актілерінің негізінде дерекқорды қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады.
Ұйым дерекқорды дамыту жоспарын әзірлейді, уәкілетті органмен келіседі және бекітеді.
Ұйым сақтандыру агенттерінің бірыңғай тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 1-4-тармақпен толықтырылсын:
"1-4.      Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында айқындалған мәселелерден басқа ұйымның директорлар кеңесінің құзыретіне мына:
1) осы Заңның 80-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есептерін алушылардың ұйымға төлеуге жататын жарналар мөлшерлемесін бекіту;

2) утверждение плана развития базы данных на предстоящий календарный год.";
в пункте 6:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) обеспечить опубликование на своем интернет-ресурсе статистической информации по классам страхования, без раскрытия тайны страхования или иной охраняемой законами Республики Казахстан тайны, в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) обеспечить незамедлительное направление уведомления о заключении договора страхования в электронной форме и урегулировании страховых случаев по нему в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) ограничить доступ к базе данных получателям страхового отчета, указанным в подпункте 3) пункта 4 статьи 80 настоящего Закона, в целях незаключения ими новых договоров страхования на срок, указанный в уведомлении уполномоченного органа об ограничении такого доступа;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечить хранение информации по договорам страхования, в том числе информации о страховых случаях (событиях, рассматриваемых в качестве страховых случаев) и страховых выплатах, в электронной форме;
7) предоставить страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) постоянный доступ к интернет-ресурсу организации для просмотра информации по договорам страхования в электронной форме, заключенным с данным страхователем, в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) обеспечить наличие резервного сервера для хранения копий информации о субъектах единой страховой базы данных, находящегося вне границ населенного пункта, в котором расположена организация.";
подпункты 6) и 7) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"6) ведение электронной базы данных по договорам страхования для хранения информации по договорам страхования, в том числе информации о страховых случаях (событиях, рассматриваемых в качестве страховых случаев) и страховых выплатах, в электронной форме по каждому страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю);
7) размещение на своем интернет-ресурсе перечня интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров страхования в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним путем обмена электронными информационными ресурсами;";

2) алдағы күнтізбелік жылға арналған дерекқорды дамыту жоспарын бекіту мәселелері жатады.";
6-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) өзінің интернет-ресурсында сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны жария етпей, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен сақтандыру сыныптары бойынша статистикалық ақпарат жариялауды қамтамасыз етуге;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда электрондық нысанда сақтандыру шартын жасасу және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарламаны дереу жіберуді қамтамасыз етуге;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) жаңа сақтандыру шарттарын жасаспау мақсатында осы Заңның 80-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушылардың дерекқорға қол жеткізуін осындай қол жеткізуді шектеу туралы уәкілетті органның хабарламасында көрсетілген мерзімге шектеуге;";
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандыру шарттары бойынша ақпараттың, оның ішінде сақтандыру жағдайлары (сақтандыру жағдайлары ретінде қаралатын оқиғалар) және сақтандыру төлемдері туралы ақпараттың электрондық нысанда сақталуын қамтамасыз етуге;
7) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда осы сақтанушымен жасалған электрондық нысандағы сақтандыру шарттары бойынша ақпаратты қарау үшін ұйымның интернет-ресурсына тұрақты түрде қолжетімділік беруге;";
8) тармақшада "сақтауға міндетті." деген сөздер "сақтауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) Ұйым орналасқан елді мекеннің шекарасынан тыс орналасқан бірыңғай сақтандыру дерекқорының субъектілері туралы ақпараттың көшірмелерін сақтау үшін резервтік сервердің болуын қамтамасыз етуге міндетті.";
7-тармақтың 6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандыру шарттары бойынша ақпаратты, оның ішінде сақтандыру жағдайлары (сақтандыру жағдайлары ретінде қаралатын оқиғалар) және сақтандыру төлемдері туралы ақпаратты сақтау үшін сақтандыру шарттары бойынша электрондық дерекқорды әрбір сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) бойынша электрондық нысанда жүргізу;
7) электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы реттеу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесін өзінің интернет-ресурсында орналастыру болып табылады;";

56) в статье 80:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховой отчет подразделяется на следующие виды:
1) страховой отчет ограниченного доступа – страховой отчет, содержащий сведения о двойном страховании, страховых выплатах, уплаченных страховых премиях, размерах страховой суммы и иных сведениях, относящихся к личности страхователя, застрахованного или выгодоприобретателя;
2) страховой отчет стандартного доступа – страховой отчет, содержащий информацию о страховых случаях, объекте страхования, страховых агентах, иных сведениях, не относящихся к тайне страхования или иной охраняемой законодательством Республики Казахстан тайне;
3) сводный страховой отчет – страховой отчет, не раскрывающий тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, содержащий сводный объем данных в количественном виде, в том числе в разрезе заключенных договоров страхования, объема страховых премий, страховых выплат, количества страховых случаев и иных параметров страхования.";
пункт 3 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, на основании заключенного с организацией договора о предоставлении информации;
1-2) единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд на основании заключенных с организацией договоров о предоставлении информации;";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченные государственные органы, осуществляющие государственный контроль за субъектами базы данных, в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, на основании заключенного с организацией договора о получении страховых отчетов;
3-2) единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд на основании заключенных с организацией договоров о получении страховых отчетов;";
подпункт 5) исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Не допускается предоставление информации иным лицам, не указанным в настоящем пункте, за исключением предоставления сводного страхового отчета, предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Выдача страховых отчетов из базы данных получателям страхового отчета, указанным в пункте 4 настоящей статьи, осуществляется в зависимости от уровней доступа и вида страховых отчетов:

56) 80-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру есебі мынадай түрлерге бөлінеді:
1) қолжетімділігі шектеулі сақтандыру есебі – қосарлы сақтандыру, сақтандыру төлемдері туралы, төленген сақтандыру сыйлықақылары туралы, сақтандыру сомасының мөлшерлері туралы мәліметтерді және сақтанушының, сақтандырылушының немесе пайда алушының жеке басына қатысты өзге де мәліметтерді қамтитын сақтандыру есебі;
2) қолжетімділігі стандартты сақтандыру есебі – сақтандыру жағдайлары, сақтандыру объектісі, сақтандыру агенттері, сақтандыру құпиясына немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалатын өзге де құпияға жатпайтын өзге де мәліметтер туралы ақпаратты қамтитын сақтандыру есебі;
3) жиынтық сақтандыру есебі – сандық түрдегі, оның ішінде жасалған сақтандыру шарттары, сақтандыру сыйлықақыларының, сақтандыру төлемдерінің көлемі, сақтандыру жағдайларының саны және сақтандырудың өзге де өлшемдері бөлігінде деректердің жиынтық көлемін қамтитын, сақтандыру құпиясын немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны ашпайтын сақтандыру есебі.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) ұйыммен жасалған ақпарат беру туралы шарт негізінде сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым;
1-2) ұйыммен жасалған ақпарат беру туралы шарттар негізінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры;";
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқор субъектілерін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар;";
мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) ұйыммен жасалған сақтандыру есептерін алу туралы шарт негізінде сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым;
3-2) ұйыммен жасалған сақтандыру есептерін алу туралы шарттар негізінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры;";
5) тармақша алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жиынтық сақтандыру есебін беруді қоспағанда, осы тармақта көрсетілмеген өзге де тұлғаларға ақпарат беруге жол берілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 4-тармағында көрсетілген сақтандыру есебін алушыларға дерекқордан сақтандыру есептерін беру қолжетімділік деңгейлеріне және сақтандыру есептерінің түріне қарай жүзеге асырылады:

1) получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 1)-3) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать все виды страховых отчетов обо всех субъектах базы данных;
2) получатель страхового отчета, указанный в подпункте 3-1) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать все виды страховых отчетов обо всех субъектах базы данных исключительно в рамках гарантируемых классов (видов) страхования, включенных в систему гарантирования страховых выплат;
3) получатель страхового отчета, указанный в подпункте 3-2) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать все виды страховых отчетов обо всех субъектах базы данных исключительно по договорам пенсионного аннуитета, заключенным в рамках Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
4) получатели страхового отчета, указанные в подпункте 4) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать страховой отчет ограниченного и стандартного доступа только о себе, страхователь (застрахованный) вправе получать отчет ограниченного доступа о выгодоприобретателе в целях исполнения требования статьи 924 Гражданского кодекса Республики Казахстан, выгодоприобретатель вправе получать отчет ограниченного доступа о страхователе (застрахованном) в целях реализации своих прав потерпевшего;
5) получатели страхового отчета, указанные в подпункте 6) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать страховые отчеты, содержащие информацию, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан;
6) получатель страхового отчета, указанный в подпункте 7) пункта 4 настоящей статьи, вправе получать страховые отчеты ограниченного и стандартного доступа о субъектах базы данных при урегулировании вопросов в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования, и сводный страховой отчет, предусмотренный подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи.
Получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 1), 2), 2-1), 3), 3-1), 3-2), 6), 7) и 9) пункта 4 настоящей статьи, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.";
57) в статье 81:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Поставщики информации, указанные в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 настоящего Закона, предоставляют информацию по каждому заключенному договору страхования, в том числе о внесенных изменениях и дополнениях в договор страхования, о досрочном расторжении договора страхования, объемах страховых премий, страховых случаях (событиях, рассматриваемых в качестве страховых случаев), страховых агентах, а также суммах страховых выплат в порядке, сроки и объеме, которые предусмотрены договором о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов, с учетом требований, предусмотренных настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

1) осы баптың 4-тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар дерекқордың барлық субъектілері туралы сақтандыру есептерінің барлық түрлерін алуға құқылы;
2) осы баптың 4-тармағының 3-1) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушы дерекқордың барлық субъектілері туралы сақтандыру есептерінің барлық түрлерін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне енгізілген сақтандырудың кепілдік берілетін сыныптары (түрлері) шеңберінде ғана алуға құқылы;
3) осы баптың 4-тармағының 3-2) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушы дерекқордың барлық субъектілері туралы сақтандыру есептерінің барлық түрлерін "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының шеңберінде жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша ғана алуға құқылы;
4) осы баптың 4-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар тек өзі туралы шектеулі және стандартты қолжетімділігі бар сақтандыру есебін алуға құқылы, сақтанушы (сақтандырылушы) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 924-бабының талабын орындау мақсатында пайда алушы туралы қолжетімділігі шектеулі есепті алуға құқылы, пайда алушы жәбірленушінің өз құқықтарын іске асыру мақсатында сақтанушы (сақтандырылушы) туралы қолжетімділігі шектеулі есепті алуға құқылы;
5) осы баптың 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген ақпаратты қамтитын сақтандыру есептерін алуға құқылы;
6) осы баптың 4-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушы Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінде көзделген тәртіппен мәселелерді реттеу кезінде дерекқор субъектілері туралы қолжетімділігі шектеулі және стандартты сақтандыру есептерін және осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген жиынтық сақтандыру есебін алуға құқылы.
Осы баптың 4-тармағының 1), 2), 2-1), 3), 3-1), 3-2), 6), 7) және 9) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру есебін алушылар өздерінің функцияларын жүзеге асыру барысында алған қызметтік, коммерциялық құпияларды, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.";
57) 81-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 80-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілер әрбір жасалған сақтандыру шарты бойынша, оның ішінде сақтандыру шартына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы, сақтандыру шартының мерзімінен бұрын бұзылуы, сақтандыру сыйлықақыларының көлемдері, сақтандыру жағдайлары (сақтандыру жағдайлары ретінде қаралатын оқиғалар) туралы, сақтандыру агенттері, сондай-ақ сақтандыру төлемдерінің сомалары туралы ақпаратты осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген талаптарды ескере отырып, ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартта көзделген тәртіппен, мерзімдерде және көлемде береді.";

дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Поставщик информации, указанный в подпункте 1-1) пункта 3 статьи 80 настоящего Закона, предоставляет информацию по каждому страховому случаю, а также о суммах страховых выплат в порядке, сроки и объеме, которые предусмотрены договором о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов, с учетом требований, предусмотренных настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.
1-2. Поставщики информации, указанные в подпункте 1-2) пункта 3 статьи 80 настоящего Закона, предоставляют информацию по договорам пенсионного аннуитета, заключенным в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", в порядке, сроки и объеме, которые предусмотрены договором о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов, с учетом требований, предусмотренных настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Нормативным правовым актом уполномоченного органа могут быть установлены дополнительные требования к содержанию информации, предоставляемой поставщиками информации, указанными в подпунктах 1), 1-1) и 1-2) пункта 3 статьи 80 настоящего Закона, в базу данных.
3. Информация, перечисленная в пунктах 1, 1-1, 1-2 и 2 настоящей статьи, предоставляется поставщиками информации, указанными в подпунктах 1), 1-1) и 1-2) пункта 3 статьи 80 настоящего Закона, в электронном виде с использованием информационных систем, объединенных соответствующим программным обеспечением, в сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
58) в статье 86:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Физические лица и (или) субъекты малого предпринимательства, являющиеся страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями), вправе обратиться к страховому омбудсману для урегулирования разногласий по всем видам страхования. Иные юридические лица могут обратиться к страховому омбудсману только по классу (виду) обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховой омбудсман избирается уполномоченным органом сроком на три года.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Порядок избрания и осуществления деятельности страхового омбудсмана определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 4 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңның 80-бабы 3-тармағының 1-1) тармақшасында көрсетілген ақпарат беруші осы Заңда, "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген талаптарды ескере отырып, ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартта көзделген тәртіппен, мерзімдерде және көлемде әрбір сақтандыру жағдайы бойынша, сондай-ақ сақтандыру төлемдерінің сомалары туралы ақпарат береді.
1-2. Осы Заңның 80-бабы 3-тармағының 1-2) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілер осы Заңда, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген талаптарды ескере отырып, ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартта көзделген тәртіппен, мерзімдерде және көлемде "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша ақпарат береді.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен осы Заңның 80-бабы 3-тармағының 1), 1-1) және 1-2) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілердің беретін ақпаратының мазмұнына қойылатын қосымша талаптар белгіленуі мүмкін.
3. Осы баптың 1, 1-1), 1-2) және 2-тармақтарында тізбеленген ақпаратты осы Заңның 80-бабы 3-тармағының 1), 1-1) және 1-2) тармақшаларында көрсетілген ақпарат берушілер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мерзімдерде тиісті бағдарламалық қамтылыммен біріктірілген ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, электрондық түрде береді.";
58) 86-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Cақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) болып табылатын жеке тұлғалар және (немесе) шағын кәсіпкерлік субъектілері сақтандырудың барлық түрлері бойынша келіспеушіліктерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге құқылы. Өзге заңды тұлғалар сақтандыру омбудсманына көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру сыныбы (түрі) бойынша ғана жүгіне алады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру омбудсманын уәкілетті орган үш жыл мерзімге сайлайды.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Сақтандыру омбудсманын сайлау және қызметін жүзеге асыру тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
4-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана осуществляется уполномоченным органом, в том числе по ходатайству совета представителей страхового омбудсмана.";
59) в пункте 2 статьи 87:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) утверждение списка кандидатов в количестве не менее трех кандидатов на должность страхового омбудсмана, соответствующих требованиям, установленным статьей 88 настоящего Закона;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) утверждение годового бюджета, отчета об итогах деятельности страхового омбудсмана и определение размера обязательного годового взноса на основании методики расчета размера обязательных взносов, порядка и сроков уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана, утвержденных уполномоченным органом;";
60) в статье 88:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) имеющее высшее юридическое образование;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) ранее не являвшееся руководящим работником страховой организации или другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации, а также принудительной ликвидации страховой организации или другого юридического лица или признании их банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховой омбудсман не вправе занимать любую из должностей в финансовых организациях и (или) быть аффилированным лицом страховых организаций.";
61) пункт 5 статьи 90 изложить в следующей редакции:
"5. Лица, указанные в части второй пункта 1 статьи 87 настоящего Закона, являющиеся страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями), а также страховщик вправе обратиться в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан после получения решения страхового омбудсмана. При этом исполнение решения страхового омбудсмана для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) не является обязательным.";
62) в статье 91:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Деятельность страхового омбудсмана, в том числе порядок и сроки рассмотрения заявлений по урегулированию разногласий и принятия решений, осуществляются на основании порядка избрания и осуществления деятельности страхового омбудсмана, утвержденного уполномоченным органом, и внутренних правил страхового омбудсмана.
2. В целях надлежащего исполнения возложенных функций деятельность страхового омбудсмана финансируется за счет взносов страховых организаций. Методика расчета размера обязательных взносов, порядок и сроки уплаты обязательных взносов страховыми организациями в офис страхового омбудсмана устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

"6. Сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуды уәкілетті орган, оның ішінде сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесінің өтінішхаты бойынша жүзеге асырады.";
59) 87-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 88-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетін, сақтандыру омбудсманы лауазымына кемінде үш кандидат бар кандидаттардың тізімін бекіту;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті орган бекіткен сақтандыру ұйымдарының міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесінің, сақтандыру омбудсманының кеңсесіне міндетті жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерінің негізінде жылдық бюджетті, сақтандыру омбудсманы қызметінің қорытындылары туралы есепті бекіту және міндетті жылдық жарнаның мөлшерін айқындау;";
60) 88-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жоғары заңгерлік білімі бар;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган сақтандыру ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ сақтандыру ұйымын немесе басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оларды банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын сақтандыру ұйымының немесе басқа заңды тұлғаның басшы қызметкері болып табылмаған адам ұсынылуы мүмкін.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру омбудсманы қаржы ұйымдарында кез келген лауазымды атқаруға және (немесе) сақтандыру ұйымдарының үлестес тұлғасы болуға құқылы емес.";
61) 90-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтанушылар (сақтандырылушылар, пайда алушылар) болып табылатын, осы Заңның 87-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген тұлғалар, сондай-ақ сақтандырушы сақтандыру омбудсманының шешімін алғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы. Бұл ретте сақтандыру омбудсманының шешімін орындау сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін міндетті болып табылмайды.";
62) 91-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру омбудсманының қызметі, оның ішінде келіспеушіліктерді реттеу бойынша өтініштерді қарау және шешімдер қабылдау тәртібі мен мерзімдері уәкілетті орган бекіткен сақтандыру омбудсманын сайлау және қызметін жүзеге асыру тәртібі және сақтандыру омбудсманының ішкі қағидалары негізінде жүзеге асырылады.
2. Жүктелген функцияларды тиісінше орындау мақсатында сақтандыру омбудсманының қызметі сақтандыру ұйымдарының жарналары есебінен қаржыландырылады. Сақтандыру ұйымдарының міндетті жарналардың мөлшерін есептеу әдістемесі, сақтандыру омбудсманының кеңсесіне міндетті жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. В случае неуплаты, несвоевременной уплаты либо уплаты обязательных взносов в неполном объеме, страховой омбудсман в течение семи рабочих дней обязан уведомить уполномоченный орган о ненадлежащем исполнении страховой организацией своих обязательств по настоящему Закону.
5. Офис страхового омбудсмана должен содержать службы и специалистов по информационным технологиям, юриспруденции, бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, в области оценки, по работе с обращениями заявителей и прочие (прочих) службы (специалистов) на основании решения страхового омбудсмана, утвержденного советом представителей.".
8. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана":
дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Генеральное финансовое соглашение с участием Банка Развития
Стороны генерального финансового соглашения с участием Банка Развития осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении.
Нетто-требование, возникшее (рассчитанное) в результате зачета требований и (или) ликвидационного неттинга, осуществленного (примененного) в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении, удовлетворяется на общих основаниях в соответствии с правилами расчетов с кредиторами, установленными настоящим Законом и гражданским законодательством Республики Казахстан.".
9. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах":
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) дробление акций – увеличение количества размещенных акций акционерного общества;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) независимый директор – член совета директоров, который не является аффилированным лицом данного акционерного общества и не являлся им в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров (за исключением случая его пребывания на должности независимого директора данного акционерного общества), не является аффилированным лицом по отношению к аффилированным лицам данного акционерного общества; не связан подчиненностью с должностными лицами данного акционерного общества или организаций – аффилированных лиц данного акционерного общества и не был связан подчиненностью с данными лицами в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров; не является государственным служащим; не является представителем акционера на заседаниях органов данного акционерного общества и не являлся им в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров; не участвует в аудите данного акционерного общества в качестве аудитора, работающего в составе аудиторской организации, и не участвовал в таком аудите в течение трех лет, предшествовавших его избранию в совет директоров, а также соответствует иным требованиям, установленным законодательными актами Республики Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Міндетті жарналарды төлемеген, уақтылы төлемеген не толық көлемде төлемеген жағдайда сақтандыру омбудсманы жеті жұмыс күні ішінде сақтандыру ұйымының осы Заң бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны туралы уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
5. Сақтандыру омбудсманының кеңсесі өкілдер кеңесі бекіткен сақтандыру омбудсманының шешімі негізінде ақпараттық технологиялар, заңтану, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жөніндегі, бағалау саласындағы, өтініш берушілердің өтініштерімен жұмыс жөніндегі қызметтер мен мамандарды және өзге де қызметтерді (мамандарды) қамтуға тиіс.".
8. "Қазақстанның Даму Банкі туралы" 2001 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Даму Банкінің қатысуымен бас қаржылық келісім
Даму Банкінің қатысуымен бас қаржылық келісімнің тараптары бас қаржылық келісімнің шеңберінде мәміле (мәмілелер) бойынша бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және шарттарда талаптарды есепке жатқызуды және (немесе) тарату неттингін жүзеге асырады (қолданады).
Бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және талаптармен жүзеге асырылған (қолданылған) талаптарды есепке жатқызу және (немесе) тарату неттингі нәтижесінде туындаған (есептелген) нетто-талап осы Заңда және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген кредиторлармен есеп айырысу қағидаларына сәйкес жалпы негіздерде қанағаттандырылады.".
9. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) акцияларды бөлшектеу – акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларын санын ұлғайту;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) тәуелсіз директор – аталған акционерлік қоғамның үлестес тұлғасы болып табылмайтын және өзі директорлар кеңесіне сайланар алдындағы үш жыл ішінде ондай тұлға болмаған (оның осы акционерлік қоғамның тәуелсіз директоры қызметінде болған жағдайды қоспағанда), осы акционерлік қоғамның үлестес тұлғаларына қатысты үлестес тұлға болып табылмайтын; аталған акционерлік қоғамның немесе осы акционерлік қоғамның үлестес тұлғалары – ұйымның лауазымды адамдарына бағынышты емес және оны директорлар кеңесіне сайлау алдындағы үш жыл ішінде сол тұлғаларға бағынышты болмаған; мемлекеттік қызметші болып табылмайтын; осы акционерлік қоғам органдарының отырыстарында акционердің өкілі болып табылмайтын және өзі директорлар кеңесіне сайланар алдындағы үш жыл ішінде ондай болмаған; аудиторлық ұйым құрамында жұмыс істейтін аудитор ретінде осы акционерлік қоғамның аудитіне қатыспайтын және өзі директорлар кеңесіне сайланар алдындағы үш жыл ішінде мұндай аудитке қатыспаған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген өзге де талаптарға сәйкес келетін директорлар кеңесінің мүшесі;";

2) пункт 5 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"5. Решения учредительного собрания (единственного учредителя) оформляются протоколом (решением), подлежащим подписанию всеми учредителями (единственным учредителем) общества.";
3) в статье 13:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Количество размещенных привилегированных акций общества не должно превышать двадцать пять процентов от общего количества его размещенных акций.";
подпункт 1) пункта 4 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"дроблении привилегированных акций.";
4) подпункт 3) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3) получать информацию о деятельности общества, в том числе знакомиться с финансовой отчетностью общества, в порядке, определенном общим собранием акционеров или уставом общества, за исключением информации:
опубликованной на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности на дату предъявления требования;
запрашиваемой повторно в течение последних трех лет (при условии, что ранее запрашиваемая акционером информация была предоставлена в полном объеме);
относящейся к прошлым периодам деятельности общества (более трех лет до даты обращения акционера), за исключением информации о сделках, исполнение по которым осуществляется на дату обращения акционера;
относящейся к прошлым периодам деятельности общества (более двенадцати месяцев до даты приобретения лицом акций общества), за исключением информации о сделках, исполнение по которым осуществляется в период владения лицом акциями общества (данная норма применяется к лицам, ставшим акционерами общества не ранее двенадцати месяцев до даты обращения в общество);";
5) пункт 1 статьи 21 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Требования части второй настоящего пункта не распространяются на оплату размещаемых акций общества в случае реорганизации общества.";
6) часть вторую пункта 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"Предложение остальным акционерам о продаже принадлежащих им акций общества должно содержать данные о лице и его аффилированных лицах, которым стало в совокупности принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества, включая имена (наименования), место жительства (место нахождения), количество принадлежащих им голосующих акций общества, и предлагаемой цене приобретения акций. В качестве предлагаемой цены приобретения акций используется наивысшая цена из нижеприведенных:

2) 6-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Құрылтай жиналысының (жалғыз құрылтайшының) шешімдері қоғамның барлық құрылтайшылары (жалғыз құрылтайшысы) қол қоюға жататын хаттамамен (шешімімен) ресімделеді.";
3) 13-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамның орналастырылған артықшылықты акцияларының саны оның орналастырылған акцияларының жалпы санының жиырма бес пайызынан аспауға тиіс.";
4-тармақ 1) тармақшасының бесінші бөлігінде "артықшылықты акцияларды қоғамның жай акцияларына айырбастау туралы мәселелер жатады." деген сөздер "артықшылықты акцияларды қоғамның жай акцияларына айырбастау;" деген сөздерге ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"артықшылықты акцияларды бөлшектеу туралы мәселелер жатады.";
4) 14-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мына:
талапты ұсыну күні қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында жарияланған;
соңғы үш жыл ішінде қайта сұратылатын (акционер бұрын сұратқан ақпарат толық көлемде ұсынылған жағдайда);
орындалуы акционер өтініш жасаған күні жүзеге асырылатын мәмілелер туралы ақпаратты қоспағанда, қоғам қызметінің өткен кезеңдеріне қатысты (акционер өтініш жасаған күнге дейін үш жылдан астам);
орындалуы тұлғаның қоғамның акцияларын иелену кезеңінде жүзеге асырылатын мәмілелер туралы ақпаратты қоспағанда, қоғам қызметінің өткен кезеңдеріне (тұлға қоғам акцияларын сатып алғанға дейін он екі айдан астам) қатысты ақпаратты (бұл норма қоғамға өтініш жасаған күнге дейін он екі айдан ерте емес қоғамның акционерлері болған адамдарға қолданылады) қоспағанда, қоғамның қызметі туралы ақпарат алуға, оның ішінде акционерлердің жалпы жиналысында немесе қоғамның жарғысында айқындалған тәртіппен қоғамның қаржылық есептілігімен танысуға;";
5) 21-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың екінші бөлігінің талаптары қоғам қайта ұйымдастырылған жағдайда қоғамның орналастырылатын акцияларына ақы төлеуге қолданылмайды.";
6) 25-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қалған акционерлерге қоғамның өздеріне тиесілі акцияларын сату туралы ұсыныста аттарын (атауларын), тұрғылықты жерін (орналасқан жерін), қоғамның оларға тиесілі дауыс беретін акцияларының санын қоса алғанда, қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз және одан көп пайызы жиынтығында тиесілі болған тұлға және оның үлестес тұлғалары туралы және акцияларды сатып алудың ұсынылатын бағасы туралы деректер қамтылуға тиіс. Акцияларға сатып алудың ұсынылатын бағасы ретінде төменде келтірілгендердің ең жоғары бағасы:

1) в отношении акций, включенных в представительский список фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан:
средневзвешенная цена акций, сложившаяся на организованном рынке ценных бумаг за последние шесть месяцев, предшествующих дате сделке, в результате которой лицу (лицам, указанному (указанным) в части первой настоящего пункта, стало принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества;
либо цена акций по сделке, в результате которой лицу (лицам), указанному (указанным) в части первой настоящего пункта, стало принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества;
2) в отношении акций, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта:
рыночная цена акций, определенная оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
либо цена акций по сделке, в результате которой лицу (лицам), указанному (указанным) в части первой настоящего пункта, стало принадлежать тридцать или более процентов голосующих акций общества.";
7) в статье 25-1:
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Общество в течение трех рабочих дней после даты получения требования, указанного в пункте 1 настоящей статьи, обеспечивает его размещение на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и информирует о полученном требовании центральный депозитарий, а также фондовую биржу (в случае нахождения акций общества в официальном списке фондовой биржи).
3. По требованию лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи, остальные акционеры обязаны продать принадлежащие им голосующие акции общества в срок не более шестидесяти календарных дней после даты опубликования требования на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.
Лицо, указанное в части первой пункта 1 настоящей статьи, обязано по требованию остальных акционеров ознакомить их с документом, подтверждающим определение цены продажи акций.
Запрещается совершение акционерами иных гражданско-правовых сделок с голосующими акциями общества в течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, кроме сделок по прекращению залога прав на данные акции и прекращению доверительного управления, а также операции по снятию ареста с таких акций.
4. Цена продажи акционерами принадлежащих им голосующих акций по требованию лица, указанного в части первой пункта 1 настоящей статьи, определяется как наивысшая цена из нижеприведенных:
1) в отношении акций, включенных в представительский список фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан:
средневзвешенная цена акций, сложившаяся на организованном рынке ценных бумаг за последние шесть месяцев, предшествующих дате сделке, в результате которой лицу, указанному в части первой пункта 1 настоящей статьи, стало принадлежать девяносто пять или более процентов голосующих акций общества;
либо цена акций по сделке, в результате которой лицу, указанному в части первой пункта 1 настоящей статьи, стало принадлежать девяносто пять или более процентов голосующих акций общества;

1) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының өкілдік тізіміне енгізілген акцияларға қатысты:
мәміле жасалған күннің алдындағы соңғы алты айдағы ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында қалыптасқан акциялардың орташа алынған бағасы, нәтижесінде қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан да көп пайызы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға (тұлғаларға) тиесілі болды;
не нәтижесінде қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан да көп пайызы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға (тұлғаларға) тиесілі болған мәміле бойынша акциялардың бағасы;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген акцияларға қатысты:
бағалаушы Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес айқындаған акциялардың нарықтық бағасы;
не нәтижесінде қоғамның дауыс беретін акцияларының отыз немесе одан да көп пайызы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға (тұлғаларға) тиесілі болған мәміле бойынша акциялардың бағасы пайдаланылады.";
7) 25-1-бапта:
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоғам осы баптың 1-тармағында көрсетілген талапты алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді және орталық депозитарийге, сондай-ақ қор биржасына алынған талап туралы хабарлайды (қоғамның акциялары қор биржасының ресми тізімінде болған жағдайда).
3. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның талап етуі бойынша қалған акционерлер қоғамның өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларын қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында талап жарияланған күннен кейін күнтізбелік алпыс күннен аспайтын мерзімде сатуға міндетті.
Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға қалған акционерлердің талап етуі бойынша оларды акцияларды сату бағасын айқындауды растайтын құжатпен таныстыруға міндетті.
Акционерлердің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде қоғамның дауыс беретін акцияларымен өзге азаматтық-құқықтық мәмілелер жасауына осы акцияларға құқық кепілін тоқтату және сенімгерлік басқаруды тоқтату бойынша мәмілелерді, сондай-ақ осындай акциялардан тыйым салуды алып тастау бойынша операцияларды қоспағанда, тыйым салынады.
4. Акционерлердің өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларды осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаның талап етуі бойынша сату бағасы төменде келтірілгендердің ең жоғары бағасы:
1) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының өкілдік тізіміне енгізілген акцияларға қатысты:
мәміле жасалған күннің алдындағы соңғы алты айдағы ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында қалыптасқан акциялардың орташа алынған бағасы, нәтижесінде қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес немесе одан да көп пайызы осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға тиесілі болды;
не нәтижесінде қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес немесе одан да көп пайызы осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға тиесілі болған мәміле бойынша акциялардың бағасы;

2) в отношении акций, не указанных в подпункте 1) настоящего пункта:
рыночная цена акций, определенная оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
либо цена акций по сделке, в результате которой лицу, указанному в части первой пункта 1 настоящей статьи, стало принадлежать девяносто пять или более процентов голосующих акций общества.";
части первую и вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лицо, указанное в части первой пункта 1 настоящей статьи, обязано оплатить голосующие акции общества, выкупаемые у остальных акционеров, по предложенной цене приобретения, определяемой в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
Деньги, предназначенные для оплаты голосующих акций общества, выкупаемых лицом, указанным в части первой пункта 1 настоящей статьи, у остальных акционеров, перечисляются на банковские счета данных акционеров, имеющих актуальные реквизиты в системе реестров держателей акций общества и (или) системе учета номинального держания.";
8) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) принятия общим собранием акционеров решения о внесении изменений и (или) дополнений в методику определения стоимости акций при их выкупе обществом на неорганизованном рынке в части определения стоимости акций при их выкупе (если акционер не участвовал в общем собрании акционеров, на котором было принято такое решение, или если он принимал участие в этом собрании и голосовал против принятия указанного решения).
Подпункт 4) настоящего пункта не применяется в случае внесения изменений и (или) дополнений в методику определения стоимости акций при их выкупе обществом на неорганизованном рынке в целях приведения содержания данной методики в соответствие с нормами законов Республики Казахстан.";
пункт 1-1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, указанном в подпункте 4) пункта 1 настоящей статьи, акционер вправе требовать выкупа принадлежащих ему акций в соответствии c редакцией методики, действовавшей до принятия общим собранием акционеров решения о внесении изменений и (или) дополнений в данную методику, при их выкупе обществом на неорганизованном рынке ценных бумаг.";

2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілмеген акцияларға қатысты:
бағалаушы Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес айқындаған акциялардың нарықтық бағасы;
не нәтижесінде қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес немесе одан да көп пайызы осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға тиесілі болған мәміле бойынша акциялардың бағасы ретінде айқындалады.";
5-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға қалған акционерлерден сатып алынатын қоғамның дауыс беретін акцияларына осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалып ұсынылған сатып алу бағасы бойынша ақы төлеуге міндетті.
Осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлға қалған акционерлерден сатып алатын қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақша қоғамның акцияларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде жаңартылған деректемелері бар осы акционерлердің банк шоттарына аударылады.";
8) 27-бапта:
1-тармақ 3) тармақшасында "берсе) жағдайларда өзiне қойылуы мүмкiн қоғам акционерiнiң талап етуi бойынша жүргiзуге тиiс" деген сөздер "берсе);" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) акционерлердің жалпы жиналысы акцияларды сатып алған кезде олардың құнын айқындау бөлігінде қоғам ұйымдастырылмаған нарықта оларды сатып алған кезде акциялардың құнын айқындау әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдаған (егер акционер осындай шешім қабылданған акционерлердің жалпы жиналысына қатыспаса немесе ол осы жиналысқа қатысып, аталған шешімнің қабылдануына қарсы дауыс берсе) жағдайларда өзіне қойылуы мүмкін қоғам акционерінің талап етуі бойынша жүргізуге тиіс.
Осы тармақтың 4) тармақшасы акциялардың құнын айқындау әдістемесінің мазмұнын Қазақстан Республикасы заңдарының нормаларына сәйкес келтіру мақсатында қоғам акцияларды ұйымдастырылмаған нарықта сатып алған кезде осы әдістемеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда қолданылмайды.";
1-1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген жағдайда акционер қоғам ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында оларды сатып алған кезде жалпы жиналыс осы әдістемеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылдағанға дейін қолданыста болған әдістеменің редакциясына сәйкес өзіне тиесілі акцияларды сатып алуды талап етуге құқылы.";

9) дополнить статьей 30-2 следующего содержания:
"Статья 30-2. Дробление размещенных акций общества
1. По решению общего собрания акционеров общество вправе произвести дробление акций.
Дробление акций не приводит к изменению размера уставного капитала общества.
2. Решение общего собрания акционеров общества по дроблению акций должно содержать следующие сведения:
1) вид акций, подлежащих дроблению;
2) коэффициент дробления;
3) сроки проведения дробления;
4) иные сведения.
В случае дробления простых акций общество обязано произвести дробление по такому же коэффициенту привилегированных акций общества. В случае дробления привилегированных акций общество обязано произвести дробление по такому же коэффициенту простых акций общества.
3. При дроблении акций не допускаются ограничения прав акционеров, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
10) подпункт 1) пункта 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"1) утверждается аудированная годовая финансовая отчетность общества;";
11) в пункте 1 статьи 36:
дополнить подпунктом 3-4) следующего его содержания:
"3-4) принятие решения о дроблении размещенных акций, определение условий, сроков и порядка такого дробления;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) определение количественного состава, срока полномочий совета директоров, избрание (переизбрание) его членов и досрочное прекращение их полномочий, а также определение размера и условий выплаты вознаграждений и компенсации расходов членам совета директоров за исполнение ими своих обязанностей;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) утверждение аудированной годовой финансовой отчетности;";
12) пункт 3 статьи 40 изложить в следующей редакции:
"3. Акционеры общества вправе принимать участие в заседании общего собрания акционеров, проводимого в очном порядке, дистанционно с использованием информационно-коммуникационных технологий, определенных внутренними документами общества.";
13) пункт 2 статьи 53 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определение формы проведения общего собрания акционеров;";
14) в статье 80:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Документы общества, касающиеся его деятельности, подлежат хранению обществом в электронной форме и (или) на бумажном носителе в течение всего срока его деятельности по месту нахождения исполнительного органа общества или в ином месте, определенном его уставом.";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:

9) мынадай мазмұндағы 30-2-баппен толықтырылсын:
"30-2-бап. Қоғамның орналастырылған акцияларын бөлшектеу
1. Қоғам акционерлерi жалпы жиналысының шешiмi бойынша қоғам акцияларын бөлшектеуге құқылы.
Акцияларды бөлшектеу қоғамның жарғылық капиталы мөлшерінің өзгеруіне әкелмейді.
2. Қоғам акционерлерi жалпы жиналысының акцияларды бөлшектеу жөніндегі шешiмiнде мынадай мәліметтер қамтылуға тиіс:
1) бөлшектелуге тиіс акциялардың түрі;
2) бөлшектеу коэффициенті;
3) бөлшектеуді жүргізу мерзімдері;
4) өзге де мәліметтер.
Жай акциялар бөлшектелген жағдайда қоғам бөлшектеуді қоғамның артықшылықты акцияларының сондай коэффициенті бойынша жүргізуге міндетті. Артықшылықты акциялар бөлшектелген жағдайда қоғам бөлшектеуді қоғамның жай акцияларының сондай коэффициенті бойынша жүргізуге міндетті.
3. Акцияларды бөлшектеу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, акционерлердің құқықтарын шектеуге жол берілмейді.";
10) 35-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоғамның аудиттелген жылдық қаржылық есептілігі бекітіледі;";
11) 36-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-4) тармақшамен толықтырылсын:
"3-4) орналастырылған акцияларды бөлшектеу туралы шешім қабылдау, осындай бөлшектеудің талаптарын, мерзімдерін және тәртібін айқындау;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) директорлар кеңесінің сандық құрамын, өкілеттіктерінің мерзімін айқындау, оның мүшелерін сайлау (қайта сайлау) және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ директорлар кеңесінің мүшелеріне олардың өз міндеттерін атқарғаны үшін сыйақы төлеудің және шығыстарын өтеудің мөлшері мен шарттарын айқындау;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) аудиттелген жылдық қаржылық есептілікті бекіту;";
12) 40-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қоғам акционерлері акционерлердің қатысу тәртібімен өткізілетін жалпы жиналысының отырысына қоғамның ішкі құжаттарында айқындалған ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып қашықтан қатысуға құқылы.";
13) 53-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) акционерлердің жалпы жиналысын өткізу нысанын айқындау;";
14) 80-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоғамның өз қызметіне қатысты құжаттарды қоғам өзі қызмет еткен бүкіл мерзім ішінде электрондық нысанда және (немесе) қағаз тасымалдағышта қоғамның атқарушы органы орналасқан жерде немесе оның жарғысында айқындалған өзге де жерде сақтауға тиіс.";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"3. По требованию акционера общество обязано предоставить ему копии документов, предусмотренных в пунктах 1, 2 настоящей статьи, в порядке, определенном уставом общества, но не позднее десяти календарных дней со дня поступления такого требования в общество, при этом допускается введение ограничений на предоставление информации, составляющей служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Общество вправе не позднее десяти календарных дней со дня поступления в общество требования акционера, указанного в пункте 3 настоящей статьи, отказать в предоставлении копии документов при наличии хотя бы одного из следующих условий:
1) электронная версия запрашиваемого документа на дату предъявления акционером требования размещена на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности в порядке, предусмотренном законодательством о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах;
2) документ запрашивается повторно в течение трех лет при условии, что первое требование акционера о его предоставлении было исполнено обществом в полном объеме;
3) документ относится к прошлым периодам деятельности общества (более трех лет до даты обращения с требованием), за исключением документов по сделкам, исполнение по которым осуществляется на дату обращения акционера с требованием;
4) документ относится к прошлым периодам деятельности общества (более двенадцати месяцев до даты приобретения лицом акций общества), за исключением информации о сделках, исполнение по которым осуществляется в период владения лицом акциями общества (данная норма применяется к лицам, ставшими акционерами общества не ранее двенадцати месяцев до даты обращения в общество).";
15) пункт 7 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"7. Реорганизуемые общества обязаны направить всем своим кредиторам письменные уведомления о реорганизации и поместить соответствующие объявления на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.";
16) в статье 83:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Присоединением общества к другому обществу признается прекращение деятельности присоединяемого общества с передачей на основании договора о присоединении и в соответствии с передаточным актом всего имущества, прав и обязанностей присоединяемого общества другому обществу. Договор о присоединении должен быть подписан руководителями исполнительных органов реорганизуемых обществ. Передаточный акт должен быть подписан руководителями исполнительного органа и главными бухгалтерами реорганизуемых обществ.
Общество, к которому осуществляется присоединение, приобретает акции присоединяемого общества путем размещения (реализации) акционерам присоединяемого общества своих акций пропорционально соотношению цены продажи акций присоединяемого общества к цене размещения (реализации) акций общества, к которому осуществляется присоединение, определяемой согласно пункту 2 настоящей статьи.
После приобретения всех акций присоединяемого общества указанные акции аннулируются.";

"3. Акционердің талап етуі бойынша қоғам оған осы баптың
1, 2-тармақтарында көзделген құжаттардың көшірмелерін қоғамның жарғысында айқындалған тәртіппен, бірақ қоғамға осындай талап келіп түскен күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей беруге міндетті, бұл ретте қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты беруге шектеулер енгізуге жол беріледі.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Қоғам осы баптың 3-тармағында көрсетілген акционердің талап етуі қоғамға келіп түскен күннен бастап күнтізбелік он күннен кешіктірмей, мына талаптардың кемінде біреуі болса, құжаттардың көшірмесін ұсынудан бас тартуға құқылы:
1) акционер талап қойған күні сұратылған құжаттың электрондық нұсқасы бағалы қағаздар рыногы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамада көзделген тәртіппен қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған;
2) акционердің оны беру туралы бірінші талабын қоғам толық көлемде орындаған жағдайда, құжат үш жыл ішінде қайта сұратылған;
3) орындалуы акционердің талап етумен жүгінген күні жүзеге асырылатын мәмілелер бойынша құжаттарды қоспағанда, құжат қоғам қызметінің өткен кезеңдеріне (талап етумен жүгінген күніне дейін үш жылдан астам) жатқан;
4) орындалуы тұлғаның қоғам акцияларын иелену кезеңінде жүзеге асырылатын мәмілелер туралы ақпаратты қоспағанда, құжат қоғам қызметінің өткен кезеңдеріне (тұлғаның қоғам акцияларын сатып алған күніне дейін он екі айдан астам) жатқан (осы норма қоғамға жүгінген күнге дейін он екі айдан ерте емес қоғамның акционері болған тұлғаларға қолданылады).";
15) 82-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қайта ұйымдастырылатын қоғамдар өздерiнiң барлық кредиторларына қайта ұйымдастыру туралы жазбаша хабарламалар жiберуге және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсына қазақ және орыс тілдерінде тиiстi хабарландырулар орналастыруға мiндеттi.";
16) 83-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қосылатын қоғамның қосылу туралы шарттың негізiнде және өткiзу актiсiне сәйкес қосылатын қоғамның бүкiл мүлкiн, құқықтары мен мiндеттерiн басқа қоғамға бере отырып, өз қызметiн тоқтатуы қоғамның басқа қоғамға қосылуы деп танылады. Қосылу туралы шартқа қайта ұйымдастырылатын қоғамдардың атқарушы органдарының басшылары қол қоюға тиіс. Өткізу актісіне қайта ұйымдастырылатын қоғамдардың атқарушы органының басшылары және бас бухгалтерлері қол қоюға тиіс.
Қосылу жүзеге асырылатын қоғам қосылатын қоғам акциялары сату бағасының қосылу жүзеге асырылатын қоғам акцияларының осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалатын орналастыру (өткiзу) бағасына арақатынасына пропорционалды өз акцияларын қосылатын қоғамның акционерлерiне орналастыру (өткiзу) арқылы оның акцияларын сатып алады.
Қосылатын қоғамның барлық акциялары сатып алынғаннан кейiн аталған акциялар жойылады.";

пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Решение о присоединении принимается на совместном общем собрании акционеров общества, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого общества квалифицированным большинством от общего числа голосующих акций каждого отдельного общества.
Решение о присоединении совместного общего собрания акционеров должно содержать сведения о наименовании, месте нахождения каждого из участвующих в присоединении обществ, цене продажи акций присоединяемого общества, цене размещения (реализации) акций общества, к которому осуществляется присоединение, иные условия и порядок присоединения.
5. Присоединяемое общество, а также общество, к которому осуществляется присоединение, обязаны направить всем своим кредиторам письменные уведомления о реорганизации в форме присоединения и поместить соответствующие объявления на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.
Требование о направлении письменных уведомлений кредиторам не распространяется на случаи реорганизации банков в форме присоединения. Информация о реорганизации банков в форме присоединения, в отношении одного из которых была проведена реструктуризация, должна быть опубликована на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности с указанием времени, места и порядка ознакомления кредиторов с передаточным актом.";
17) пункт 5 статьи 84 изложить в следующей редакции:
"5. Общество обязано в двухмесячный срок после даты принятия общим собранием акционеров решения о разделении направить всем своим кредиторам письменные уведомления о разделении и поместить соответствующее объявление на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.";
18) пункт 6 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"6. Общество обязано в двухмесячный срок после даты принятия общим собранием акционеров решения о выделении направить всем своим кредиторам письменные уведомления о реорганизации в форме выделения и поместить соответствующее объявление на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности.";
19) пункт 1 статьи 89 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае отсутствия у ликвидируемого общества и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, и (или) в системе учета номинального держания сведений об актуальных реквизитах акционера, деньги, подлежащие выплате данному акционеру, перечисляются на счет, открытый в центральном депозитарии для учета невостребованных денег, в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.".

4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қосылу туралы шешім өзіне қосылу жүзеге асырылатын қоғам мен қосылатын қоғам акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысында әрбір жеке қоғамның дауыс беретін акцияларының жалпы санының айқын басым көпшілігімен қабылданады.
Акционерлердің бірлескен жалпы жиналысының қосылу туралы шешімінде қосылуға қатысатын қоғамдардың әрқайсысының атауы, орналасқан жері, қосылатын қоғам акцияларының сатылу бағасы, өзіне қосылу жүзеге асырылатын қоғамның акцияларын орналастыру (өткізу) бағасы туралы мәліметтер, қосылудың өзге де шарттары мен тәртібі қамтылуға тиіс.
5. Қосылатын қоғам, сондай-ақ қосылу жүзеге асырылатын қоғам өзiнiң барлық кредиторларына қосылу нысанында қайта ұйымдастыру туралы жазбаша хабарламалар жiберуге және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсына қазақ және орыс тілдерінде тиiстi хабарландырулар орналастыруға мiндеттi.
Кредиторларға жазбаша хабарламалар жіберу туралы талап банктерді қосылу нысанындағы қайта ұйымдастыру жағдайларына қолданылмайды. Олардың біреуіне қатысты қайта құрылымдау жүргізілген банктерді қосылу нысанындағы қайта ұйымдастыру туралы ақпарат өткізу актісімен кредиторларды таныстыру уақытын, орнын және тәртібін көрсете отырып, қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялануға тиіс.";
17) 84-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Акционерлердiң жалпы жиналысы бөлiну туралы шешiм қабылдаған күннен кейін екi айлық мерзiмде қоғам өзiнiң барлық кредиторына бөлiну туралы жазбаша хабарламалар жiберуге және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде тиiстi хабарландыру орналастыруға мiндеттi.";
18) 85-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Акционерлердiң жалпы жиналысы бөлiнiп шығу туралы шешiм қабылдаған күннен кейін екi айлық мерзiмде қоғам өзiнiң барлық кредиторына бөлiнiп шығу нысанында қайта ұйымдастыру туралы жазбаша хабарламалар жiберуге және қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде тиiстi хабарландыру орналастыруға мiндеттi.";
19) 89-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Таратылатын қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде және (немесе) номиналды ұстаудың есепке алу жүйесінде акционердің өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, осы акционерге төленуге тиіс ақша орталық депозитарийде талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін ашылған шотқа уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен аударылады.".

10. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат":
1) в статье 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) резерв возмещения вреда – сумма денег, используемая исключительно для возмещения вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение, в случаях, предусмотренных настоящим Законом, и формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет первоначальных разовых взносов, дополнительных взносов и неустоек за неисполнение либо несвоевременное исполнение страховыми организациями-участниками обязательств по уплате первоначальных разовых взносов, дополнительных взносов, а также прибыли (убытков), полученной (понесенных) от их инвестирования, за вычетом расходов, связанных с их инвестированием, включая комиссионное вознаграждение Фонда гарантирования страховых выплат, и сумм соответствующих налогов и других обязательных платежей в бюджет;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) инвестиционный комитет – коллегиальный орган Фонда, осуществляющий принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) кредитор – страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), имеющий право на получение гарантийной выплаты в соответствии с настоящим Законом либо иное лицо, возместившее потерпевшему (лицу, имеющему право на получение страховой выплаты) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного договором страхования и законодательными актами Республики Казахстан, и к которому, соответственно, перешло право на получение страховой выплаты;";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2 следующего содержания:
"5-1) собственные активы Фонда – активы Фонда гарантирования страховых выплат, принадлежащие ему на праве собственности, за исключением активов, входящих в состав средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда;
5-2) собственный капитал Фонда – величина, равная разнице между размером активов Фонда и размером его обязательств, резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда;";
подпункт 8) исключить;
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) резерв гарантирования страховых выплат – сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет обязательных взносов, неустоек за неисполнение либо несвоевременное исполнение обязательств страховыми организациями-участниками по уплате обязательных взносов, прибыли (убытков), полученной (понесенных) от их инвестирования, за вычетом расходов, связанных с их инвестированием, включая комиссионное вознаграждение Фонда гарантирования страховых выплат, сумм соответствующих налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также денег, полученных им от принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, принудительно прекращающего деятельность филиала страховой организации-нерезидента Республики Казахстан в порядке удовлетворения требований Фонда гарантирования страховых выплат, и используемая в случаях, предусмотренных пунктом 2-2 статьи 12 настоящего Закона;";

10. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) зиянды өтеу резерві – осы Заңда көзделген жағдайларда жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу үшiн ғана пайдаланылатын және Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры бастапқы бiржолғы жарналар, қосымша жарналар және қатысушы-сақтандыру ұйымдары бастапқы бiржолғы жарналарды, қосымша жарналарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындамағаны не уақтылы орындамағаны үшін айыпақы, сондай-ақ Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының комиссиялық сыйақысын қоса алғанда, оларды инвестициялаумен байланысты шығыстарды және тиісті салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын шегергенде, оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (залалдар) есебiнен қалыптастыратын ақша сомасы;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) инвестициялық комитет – Қордың меншікті активтеріне, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды жүзеге асыратын Қордың алқалы органы;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кредитор – осы Заңға сәйкес кепілдікті төлем алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) не келтірілген зиянды сақтандыру шартында және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандырушы жауапкершілігінің көлемі шегінде жәбірленушіге (сақтандыру төлемін алуға құқығы бар тұлғаға) өтеген және тиісінше, сақтандыру төлемін алу құқығы ауысқан өзге тұлға;";
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) Қордың меншікті активтері – сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтері қаражатының және зиянды өтеу резерві қаражатының құрамына кіретін активтерді қоспағанда, өзіне меншік құқығына тиесілі Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының активтері;
5-2) Қордың меншікті капиталы – Қор активтерінің мөлшері мен оның міндеттемелерінің, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің, зиянды өтеу резервінің мөлшері арасындағы айырмаға тең шама;";
8) тармақша алып тасталсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві – Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры міндетті жарналар, қатысушы-сақтандыру ұйымдары міндетті жарналарды төлеу бойынша міндеттемелерді орындамағаны не уақтылы орындамағаны үшін айыпақылар, Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының комиссиялық сыйақысын қоса алғанда, оларды инвестициялаумен байланысты шығыстарды және тиісті салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасын шегергенде, оларды инвестициялаудан алынған (келтірілген) кірістер (залалдар), сондай-ақ Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының талаптарын қанағаттандыру тәртібімен ол мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан, қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалынан алынған және осы Заңның
12-бабының 2-2-тармағында көзделген жағдайларда пайдаланылатын ақша есебiнен қалыптастыратын ақша сомасы;";

2) подпункт 1) пункта 2 статьи 3-1 изложить в следующей редакции:
"1) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение порядка и размеров инвестирования собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;";
3) в статье 4:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) устанавливает порядок инвестирования активов и перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда;";
подпункт 6) исключить;
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) утверждает методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядок и сроки уплаты обязательных, первоначальных разовых, дополнительных и чрезвычайных взносов, порядок формирования и учета условных обязательств страховыми организациями-участниками Фонда;";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) устанавливает порядок оценки финансовых активов Фонда, сформированных за счет собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) согласовывает устав Фонда, а также вносимые в него изменения и (или) дополнения;";
подпункт 10-2) изложить в следующей редакции:
"10-2) согласовывает стратегию Фонда, политику Фонда по управлению рисками, политику Фонда по внутреннему аудиту, а также вносимые в них изменения и (или) дополнения;";
дополнить подпунктами 10-4), 10-5) и 10-6) следующего содержания:
"10-4) согласовывает утвержденные советом директоров Фонда внутренние документы Фонда, а также вносимые в них изменения и (или) дополнения по вопросам:
ведения раздельного учета собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда;
осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, за счет собственных активов Фонда при недостаточности резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни";
восполнения собственных активов Фонда, использованных для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, в связи с недостаточностью резервов гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни";
формирования и работы инвестиционного комитета, консультативного комитета, их основных задач и компетенций;

2) 3-1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қордың меншікті активтерiн, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялау тәртібі мен мөлшерiн бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан көп рет) бұзу;";
3) 4-бапта:
1-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) активтерді инвестициялау тәртібін және Қордың меншікті активтері, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтері және зиянды өтеу резерві қаражатының есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілейді;";
6) тармақша алып тасталсын;
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) міндетті, қосымша жарналардың және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеу әдістемесін, міндетті, бастапқы біржолғы, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерін, Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымдарының шартты міндеттемелерді қалыптастыру және есепке алу тәртібін бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) Қордың меншікті активтері, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражаты, зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен қалыптастырылған Қордың қаржы активтерін бағалау тәртібін белгілейді;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қор жарғысын, сондай-ақ оған енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келіседі;";
10-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2) Қордың стратегиясын, Қордың тәуекелдерді басқару жөніндегі саясатын, Қордың ішкі аудит жөніндегі саясатын, сондай-ақ оларға енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келіседі;";
мынадай мазмұндағы 10-4), 10-5) және 10-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-4) Қордың директорлар кеңесі бекіткен Қордың ішкі құжаттарын, сондай-ақ мынадай:
Қордың меншікті активтерін, "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын бөлек есепке алуды жүргізу;
"жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтері жеткіліксіз болған кезде Қордың меншікті активтері есебінен осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру;
"жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің жеткіліксіз болуына байланысты осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін пайдаланылған Қордың меншікті активтерінің орнын толтыру;
инвестициялық комитетті, консультативтік комитетті, олардың негізгі міндеттері мен құзыреттерін қалыптастыру және олардың жұмыс істеуі мәселелері бойынша оларға енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды келіседі;

10-5) согласовывает учетную политику Фонда;
10-6) устанавливает требования к системе управления рисками и внутреннего контроля в Фонде;";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. На заседаниях общего собрания акционеров Фонда вправе присутствовать представитель уполномоченного органа без права участия в голосовании. Представитель уполномоченного органа, присутствующий на заседании общего собрания акционеров Фонда, пользуется правом вето на решения общего собрания акционеров Фонда по вопросам, определенным пунктом 2 настоящей статьи.";
в пункт 3 внесено изменение в редакции на государственном языке, в редакции на русском языке изменение не требуется;
4) в статье 5:
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Голосование на общем собрании акционеров Фонда осуществляется по принципу предоставления каждому лицу, имеющему право голосовать на общем собрании акционеров, по одному голосу.
3-2. Филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющие страховую деятельность по видам страхования, которые подлежат гарантированию в соответствии с настоящим Законом, заключают с Фондом гарантирования страховых выплат договор участия без приобретения акций или доли участия в уставном капитале Фонда гарантирования страховых выплат.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Состав совета директоров Фонда должен соответствовать следующим требованиям:
1) число независимых директоров Фонда должно составлять не менее тридцати процентов от общего числа членов совета директоров Фонда;
2) в состав совета директоров Фонда должно входить не менее двух представителей уполномоченного органа;
3) члены совета директоров Фонда, не являющиеся независимыми директорами и представителями уполномоченного органа, должны избираться из числа акционеров Фонда;
4) должно быть равное количество представителей страховых организаций-участников, осуществляющих деятельность по отраслям "страхование жизни" и "общее страхование".";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Фонд в соответствии с внутренним документом, утвержденным советом директоров Фонда и согласованным с уполномоченным органом, осуществляет раздельный учет:
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование";
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни";
средств резерва возмещения вреда;
собственных активов Фонда.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

10-5) Қордың есеп саясатын келіседі;
10-6) Қордағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптарды белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қор акционерлерінің жалпы жиналысының отырыстарына дауыс беруге қатысу құқығынсыз уәкілетті органның өкілі қатысуға құқылы. Қор акционерлерінің жалпы жиналысының отырысына қатысатын уәкілетті орган өкілі осы баптың 2-тармағында айқындалған мәселелер бойынша Қор акционерлерінің жалпы жиналысының шешімдеріне вето құқығын пайдаланады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қор акционерлерінің жалпы жиналысы және директорлар кеңесі қабылдайтын шешімдер осы баптың 2-тармағында вето құқығы белгіленген мәселелер бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және мерзімдерде уәкілетті органмен келісілуге тиіс.";
4) 5-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Қор акционерлерінің жалпы жиналысында дауыс беру акционерлердің жалпы жиналысында дауыс беруге құқығы бар әрбір тұлғаға бір дауыстан беру қағидаты бойынша жүзеге асырылады.
3-2. Осы Заңға сәйкес кепілдік беруге жататын сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдары Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының акцияларын немесе жарғылық капиталына қатысу үлесін иеленбей, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен қатысу шартын жасасады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қордың директорлар кеңесінің құрамы мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) Қордың тәуелсіз директорларының саны Қордың директорлар кеңесі мүшелерінің жалпы санының кемінде отыз пайызын құрауға тиіс;
2) Қордың директорлар кеңесінің құрамына уәкілетті органның кемінде екі өкілі кіруге тиіс;
3) Қордың директорлар кеңесінің тәуелсіз директорлар және уәкілетті органның өкілдері болып табылмайтын мүшелері Қор акционерлерінің қатарынан сайлануға тиіс;
4) "өмірді сақтандыру" және "жалпы сақтандыру" салалары бойынша қызметін жүзеге асыратын қатысушы-сақтандыру ұйымдары өкілдерінің саны тең болуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Қордың директорлар кеңесі бекіткен және уәкілетті органмен келісілген ішкі құжатқа сәйкес Қор:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
зиянды өтеу резервінің қаражатын;
Қордың меншікті активтерін бөлек есепке алуды жүзеге асырады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Фондом открываются раздельные банковские счета в банках второго уровня Республики Казахстан для учета:
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование";
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни";
средств резерва возмещения вреда;
собственных активов Фонда.
Учет и хранение средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни" и резерва возмещения вреда осуществляются кастодианом в соответствии с кастодиальным договором.
Фонду запрещается использование средств резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда на цели, не предусмотренные настоящим Законом.
Кастодиан осуществляет контроль за использованием средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни" и резерва возмещения вреда в соответствии с требованиями настоящего Закона в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В Фонде должна быть сформирована система управления рисками и внутреннего контроля, определяющая:
1) полномочия и функциональные обязанности по управлению рисками и внутреннему контролю совета директоров, правления, структурных подразделений Фонда;
2) внутренние политики и процедуры по управлению рисками и внутреннему контролю;
3) лимиты на допустимые размеры рисков;
4) внутренние процедуры предоставления отчетности по управлению рисками и внутреннему контролю органам Фонда;
5) внутренние критерии оценки эффективности системы управления рисками.
Требования к системе управления рисками и внутреннего контроля в Фонде устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
5) статью 6 дополнить подпунктами 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-2) формирование в Фонде системы управления рисками и внутреннего контроля и контроль за функционированием такой системы;
4-3) ежегодное определение ставки комиссионного вознаграждения Фонда;";
6) статью 6-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 6-1. Консультативный комитет
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в Фонде должен быть создан консультативный комитет.
Основной задачей консультативного комитета является представление интересов страховых организаций-участников путем подготовки и выдачи коллективных рекомендаций совету директоров Фонда по вопросам, переданным (внесенным) на рассмотрение консультативного комитета общим собранием акционеров Фонда, советом директоров Фонда, комитетами совета директоров Фонда.

"5. Қор:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
зиянды өтеу резервінің қаражатын;
Қордың меншікті активтерін есепке алу үшін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде бөлек банк шоттарын ашады.
Кастодиан "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алуды және сақтауды кастодиандық шартқа сәйкес жүзеге асырады.
Қорға сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің, зиянды өтеу резервінің қаражатын осы Заңда көзделмеген мақсаттарға пайдалануға тыйым салынады.
Кастодиан уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен осы Заңның талаптарына сәйкес "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві және зиянды өтеу резерві қаражатының пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қорда:
1) Қордың директорлар кеңесінің, басқармасының, құрылымдық бөлімшелерінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі өкілеттіктері мен функционалдық міндеттерін;
2) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жөніндегі ішкі саясаттар мен рәсімдерді;
3) тәуекелдердің жол берілетін мөлшеріне лимиттерді;
4) Қор органдарына тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау бойынша есептілікті ұсынудың ішкі рәсімдерін;
5) тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін бағалаудың ішкі өлшемшарттарын айқындайтын тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесі қалыптастырылуға тиіс.
Қордағы тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесіне қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
5) 6-бап мынадай мазмұндағы 4-2) және 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) Қорда тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру және осындай жүйенің жұмыс істеуін бақылау;
4-3) Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесін жыл сайын айқындау;";
6) 6-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1-бап. Консультативтік комитет
1. Неғұрлым маңызды мәселелерді қарау және директорлар кеңесіне ұсынымдар дайындау үшін Қорда консультативтік комитет құрылуға тиіс.
Консультативтік комитеттің негізгі міндеті Қор акционерлерінің жалпы жиналысы, Қордың директорлар кеңесі, Қордың директорлар кеңесінің комитеттері консультативтік комитеттің қарауына берген (енгізген) мәселелер бойынша Қордың директорлар кеңесіне ұжымдық ұсынымдар дайындау және беру арқылы қатысушы-сақтандыру ұйымдарының мүдделерін білдіру болып табылады.

2. Консультативный комитет действует на основании положения о нем, утвержденного советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.
3. Положение о консультативном комитете должно определять:
1) основную задачу и компетенцию консультативного комитета;
2) порядок определения членов консультативного комитета, срок их полномочий;
3) функции, обязанности, права и ответственность членов консультативного комитета;
4) порядок работы консультативного комитета, включая порядок созыва и проведения заседаний консультативного комитета, заочных голосований членов консультативного комитета;
5) порядок определения секретаря консультативного комитета и его функции;
6) иные положения, не противоречащие настоящему Закону.
4. Решения консультативного комитета оформляются в письменном виде и носят рекомендательный характер.
Консультативный комитет вправе принимать решения при любом количестве его членов, участвующих в заседании комитета или заочном голосовании его членов.
5. В состав консультативного комитета входят:
1) по одному представителю от каждой страховой организации-участника, за исключением страховой организации-участника, у которой приостановлено или прекращено действие всех ранее выданных ей лицензий на право осуществления страховой деятельности, деятельности по перестрахованию;
2) работник Фонда, определенный советом директоров Фонда.
Председатель заседания консультативного комитета избирается на каждом заседании консультативного комитета большинством голосов его членов, участвующих в заседании.
6. Каждый член консультативного комитета имеет один голос. При равенстве голосов голос ни одного из членов консультативного комитета, в том числе председателя заседания консультативного комитета, решающим не является.
7. Вознаграждения членам консультативного комитета за участие в его работе не начисляются и не выплачиваются.
8. Рекомендация консультативного комитета считается принятой, если за ее принятие проголосовало не менее половины от общего числа членов консультативного комитета, участвующих в заседании консультативного комитета или заочном голосовании его членов.
9. На заседаниях консультативного комитета без права участия в голосовании вправе присутствовать представители уполномоченного органа.";
7) дополнить статьей 6-2 следующего содержания:
"Статья 6-2. Деятельность инвестиционного комитета. Требования, предъявляемые к членам инвестиционного комитета
1. В целях инвестирования собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда в Фонде должен быть создан один или несколько инвестиционных комитетов.

2. Консультативтік комитет Қордың директорлар кеңесі уәкілетті органмен келісу бойынша бекіткен ол туралы ереженің негізінде әрекет етеді.
3. Консультативтік комитет туралы ереже:
1) консультативтік комитеттің негізгі міндеті мен құзыретін;
2) консультативтік комитет мүшелерін, олардың өкілеттіктерінің мерзімін айқындау тәртібін;
3) консультативтік комитет мүшелерінің функциялары, міндеттері, құқықтары мен жауапкершілігін;
4) консультативтік комитеттің отырыстарына шақыру және өткізу, консультативтік комитет мүшелерінің сырттай дауыс беруі тәртібін қоса алғанда, консультативтік комитеттің жұмыс істеу тәртібін;
5) консультативтік комитеттің хатшысын және оның функцияларын айқындау тәртібін;
6) осы Заңға қайшы келмейтін өзге де ережелерді айқындауға тиіс.
4. Консультативтік комитеттің шешімдері жазбаша түрде ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
Консультативтік комитет комитеттің отырысына қатысатын оның мүшелерінің кез келген саны немесе оның мүшелерінің сырттай дауыс беруі жағдайында шешімдер қабылдауға құқылы.
5. Консультативтік комитеттің құрамына:
1) сақтандыру қызметін, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына оған бұрын берілген барлық лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған немесе тоқтатылған қатысушы-сақтандыру ұйымын қоспағанда, әрбір қатысушы-сақтандыру ұйымынан бір өкілден;
2) Қордың директорлар кеңесі айқындаған Қор қызметкері кіреді.
Консультативтік комитет отырысының төрағасы консультативтік комитеттің әрбір отырысында отырысқа қатысатын оның мүшелерінің көпшілік дауысымен сайланады.
6. Консультативтік комитеттің әрбір мүшесі бір дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда консультативтік комитет мүшелерінің ешқайсысының, оның ішінде консультативтік комитет отырысы төрағасының дауысы шешуші болып табылмайды.
7. Консультативтік комитеттің жұмысына қатысқаны үшін оның мүшелеріне сыйақылар есептелмейді және төленбейді.
8. Консультативтік комитеттің ұсынымы, егер оны қабылдауға консультативтік комитеттің отырысына немесе оның мүшелерінің сырттай дауыс беруіне қатысатын консультативтік комитет мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі.
9. Консультативтік комитеттің отырыстарына уәкілетті органның өкілдері дауыс беруге қатысу құқығынсыз қатысуға құқылы.";
7) мынадай мазмұндағы 6-2-баппен толықтырылсын:
"6-2-бап. Инвестициялық комитеттің қызметі. Инвестициялық комитеттің мүшелеріне қойылатын талаптар
1. Қордың меншікті активтерін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялау мақсатында Қорда бір немесе бірнеше инвестициялық комитет құрылуға тиіс.

2. За исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан, принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда осуществляется исключительно инвестиционным комитетом (инвестиционными комитетами), в составе которого (каждого из которых) должно быть не менее трех человек.
Иные органы и (или) руководящие работники Фонда не вправе принимать решения, отнесенные настоящим Законом к компетенции инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) Фонда.
3. Не менее половины членов инвестиционного комитета, осуществляющего принятие инвестиционных решений в отношении собственных активов Фонда, должны являться руководящими работниками Фонда, получившими согласие уполномоченного органа на их назначение (избрание) руководящими работниками.
Не менее половины членов инвестиционного комитета, осуществляющего принятие инвестиционных решений в отношении средств резервов гарантирования страховых выплат и (или) средств резерва возмещения вреда, должны являться руководящими работниками Фонда и (или) страховых организаций-участников, получившими согласие уполномоченного органа на их назначение (избрание) руководящими работниками, соответственно, Фонда и (или) страховых организаций-участников.
В состав инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) Фонда входят член исполнительного органа Фонда и руководитель подразделения Фонда, осуществляющего управление рисками.
4. Избрание членов инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) осуществляется советом директоров Фонда.
5. Заседания инвестиционного комитета проводятся при условии участия в них не менее половины от общего количества членов инвестиционного комитета, но не менее трех членов инвестиционного комитета.
Решения инвестиционного комитета принимаются большинством голосов его членов, участвующих в заседании, и оформляются в письменном виде.
6. Члены инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) не вправе передавать исполнение возложенных на них функций иным лицам в части принятия инвестиционных решений.
7. Члены инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) обязаны доводить до сведения исполнительного органа Фонда информацию о наличии обстоятельств, в силу которых их интересы и интересы Фонда, не совпадают между собой.
При наступлении обстоятельств, указанных в части первой настоящего пункта, члены инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) не вправе участвовать в заседании инвестиционного комитета (инвестиционных комитетов) и каким-либо образом влиять на принимаемые решения.

2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қордың меншікті активтеріне, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатына және зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды құрамында (әрқайсысының) кемінде үш адам болуға тиіс инвестициялық комитет (инвестициялық комитеттер) ғана жүзеге асырады.
Қордың өзге де органдарының және (немесе) басшы қызметкерлерінің осы Заңда Қордың инвестициялық комитетінің (инвестициялық комитеттерінің) құзыретіне жатқызылған шешімдер қабылдауға құқығы жоқ.
3. Қордың меншікті активтеріне қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды жүзеге асыратын инвестициялық комитет мүшелерінің кемінде жартысы оларды басшы қызметкерлер етіп тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған Қордың басшы қызметкерлері болып табылуға тиіс.
Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатына және (немесе) зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық шешімдер қабылдауды жүзеге асыратын инвестициялық комитет мүшелерінің кемінде жартысы Қордың және (немесе) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) уәкілетті органның келісімін алған, тиісінше Қордың және (немесе) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының басшы қызметкерлері болып табылуға тиіс.
Қордың инвестициялық комитетінің (инвестициялық комитеттерінің) құрамына Қордың атқарушы органының мүшесі және Қордың тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын бөлімшесінің басшысы кіреді.
4. Инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) мүшелерін сайлауды Қордың директорлар кеңесі жүзеге асырады.
5. Инвестициялық комитеттің отырыстары оларға инвестициялық комитет мүшелерінің жалпы санының кемінде жартысы, бірақ инвестициялық комитеттің кемінде үш мүшесі қатысқан жағдайда өткізіледі.
Инвестициялық комитеттің шешімдері отырысқа қатысатын оның мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады және жазбаша түрде ресімделеді.
6. Инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) мүшелері инвестициялық шешімдер қабылдау бөлігінде өздеріне жүктелген функциялардың орындалуын өзге адамдарға беруге құқылы емес.
7. Инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) мүшелері олардың мүдделері мен Қордың мүдделері өзара сәйкес келмейтін мән-жайлардың болуы туралы ақпаратты Қордың атқарушы органның назарына жеткізуге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар басталған жағдайда, инвестициялық комитет (инвестициялық комитеттер) мүшелері инвестициялық комитеттің (инвестициялық комитеттердің) отырысына қатысуға және қабылданатын шешімдерге қандай да бір түрде ықпал етуге құқылы емес.

8. По итогам заседаний инвестиционного комитета составляются протоколы, которые подписываются председателем и всеми членами инвестиционного комитета, участвовавшими в его заседании, и содержат обоснование принятых решений.
Члены инвестиционного комитета вправе выразить свое особое мнение, которое прилагается к протоколу заседания инвестиционного комитета и является его частью.
9. Инвестиционные решения, принятые инвестиционным комитетом (инвестиционными комитетами) Фонда, подлежат исполнению исполнительным органом Фонда в строгом соответствии с принятыми решениями.
10. При принятии инвестиционным комитетом решений о совершении сделок за счет собственных активов Фонда и (или) средств резерва гарантирования страховых выплат, и (или) средств резерва возмещения вреда, предусматривающих нецелевое использование данных активов и (или) средств, нарушение требований законодательства Республики Казахстан, инвестиционной декларации, уполномоченный орган вправе отстранить лицо либо лиц, голосовавшее (голосовавших) за принятие таких решений, от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.
Уведомление уполномоченного органа об отстранении лица либо лиц от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета доводится до сведения исполнительного органа Фонда, который не позднее дня, следующего за днем получения такого уведомления, обязан довести его до сведения лиц, отстраненных уполномоченным органом от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета.
11. С момента доведения до сведения исполнительного органа Фонда уведомления уполномоченного органа об отстранении лица от исполнения обязанностей члена инвестиционного комитета данное лицо не вправе участвовать в работе инвестиционного комитета и не может быть избрано в его состав в течение трех лет после принятия уполномоченным органом решения о таком отстранении.
12. Порядок формирования и работы инвестиционного комитета, его основные задачи и компетенция устанавливаются внутренним документом Фонда, утверждаемым советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.";
8) в статье 7:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации Фонд принимает на себя обязательства по:
1) оплате страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации-участнику в порядке и на условиях, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;

8. Инвестициялық комитет отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамалар жасалады, оларға отырысқа қатысқан инвестициялық комитеттің төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды және онда қабылданған шешімдердің негіздемесі болады.
Инвестициялық комитеттің мүшелері өздерінің ерекше пікірін білдіруге құқылы, ол инвестициялық комитет отырысының хаттамасына қоса беріледі және оның бөлігі болып табылады.
9. Қордың инвестициялық комитеті (инвестициялық комитеттері) қабылдаған инвестициялық шешімдерді Қордың атқарушы органы қабылданған шешімдерге қатаң сәйкестікте орындауға тиіс.
10. Инвестициялық комитет Қордың меншікті активтері және (немесе) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражаты және (немесе) зиянды өтеу резервінің қаражаты есебінен осы активтерді және (немесе) қаражатты мақсатсыз пайдалануды, Қазақстан Республикасы заңнамасының, инвестициялық декларацияның талаптарын бұзуды көздейтін мәмілелер жасау туралы шешімдер қабылдаған жағдайда, уәкілетті орган осындай шешімдерді қабылдау үшін дауыс берген адамды не адамдарды инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан шеттетуге құқылы.
Уәкілетті органның адамды не адамдарды инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан шеттету туралы хабарламасы Қордың атқарушы органының назарына жеткізіледі, ол осы хабарламаны алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей оны инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан уәкілетті орган шеттеткен адамдардың назарына жеткізуге міндетті.
11. Уәкілетті органның адамды инвестициялық комитет мүшесінің міндеттерін атқарудан шеттету туралы хабарламасы Қордың атқарушы органының назарына жеткізілген кезден бастап аталған адам инвестициялық комитеттің жұмысына қатысуға құқылы емес және уәкілетті орган осындай шеттету туралы шешім қабылдағаннан кейін үш жыл ішінде оның құрамына сайлана алмайды.
12. Инвестициялық комитетті қалыптастыру және оның жұмыс істеу тәртібі, оның негізгі міндеттері мен құзыреті Қордың директорлар кеңесі уәкілетті органмен келісім бойынша бекітетін Қордың ішкі құжатымен белгіленеді.";
8) 7-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілікті тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап Қор:
1) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және талаптарда қатысушы-сақтандыру ұйымына берілетін, таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін төлеу;

2) осуществлению гарантийных выплат кредиторам по наступившим страховым случаям по договорам страхования, по которым ликвидируемая страховая (перестраховочная) организация неправомерно отказала (полностью или частично) либо не осуществила страховую выплату в полном объеме, до даты передачи (приема) страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".";
пункт 2 исключить;
пункты 2-1 и 2-2 изложить в следующей редакции:
"2-1. К гарантируемым видам (классам) страхования, по которым настоящим Законом предусмотрено обязательное участие в Фонде, относятся:
1) все виды обязательного страхования, за исключением видов страхования, при котором требование об обязательном страховании, виды и минимальные условия страхования (в том числе объект страхования, страховые риски и минимальные размеры страховых сумм) устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан, а иные условия и порядок страхования определяются соглашением сторон (вмененного страхования);
2) страхование жизни, осуществляемое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе";
3) пенсионное аннуитетное страхование;
4) аннуитетное страхование, осуществляемое в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
2-2. В рамках гарантирования аннуитетного страхования Фонд обеспечивает:
непрерывность и своевременность осуществления страховых выплат по действующим договорам аннуитетного страхования, заключенным ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, с даты назначения уполномоченным органом временной администрации по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации до момента передачи страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию, имеющую лицензию по отрасли "страхование жизни";
осуществление уплаты страховой премии по договору аннуитетного страхования, заключенному в связи с установлением либо продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности работника, при прекращении деятельности (ликвидации) юридического лица (работодателя).
Порядок и условия осуществления Фондом гарантийных выплат, указанных в части первой настоящего пункта, и иных платежей определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

2) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру төлемінен заңсыз бас тартқан (толық немесе ішінара) не толық көлемде оны жүзеге асырмаған жағдайда, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін берген (қабылдаған) күнге дейін сақтандыру шарттары бойынша басталған сақтандыру жағдайлары бойынша кредиторларға кепілдік төлемдерін жүзеге асыру бойынша өзіне міндеттемелер қабылдайды.";
2-тармақ алып тасталсын;
2-1 және 2-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Осы Заңда Қорға міндетті қатысу көзделген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлеріне (сыныптарына):
1) міндетті сақтандыру туралы талап, сақтандырудың түрлері мен ең төмен шарттары (оның ішінде сақтандыру объектісі, сақтандыру тәуекелдері және сақтандыру сомаларының ең төмен мөлшерлері) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленетін, ал сақтандырудың өзге де шарттары мен тәртібі тараптардың келісімімен айқындалатын сақтандыру (жүктелген сақтандыру) түрлерін қоспағанда, міндетті сақтандырудың барлық түрі;
2) "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын өмірді сақтандыру;
3) зейнетақы аннуитеттік сақтандыру;
4) "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру жатады.
2-2. Қор аннуитеттік сақтандыруға кепілдік беру шеңберінде:
уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол уақытша әкімшілікті тағайындаған күннен бастап "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру портфелін берген кезге дейін таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жасаған қолданыстағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудың үздіксіздігі мен уақтылығын;
заңды тұлғаның (жұмыс берушінің) қызметі тоқтатылған (таратылған) жағдайда қызметкердің кәсіби еңбекке жарамдылығын жоғалту дәрежесін белгілеу не ұзартумен (қайта куәландырумен) байланысты жасалған аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуді жүзеге асыруды қамтамасыз етеді.
Қордың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кепілдік төлемдерді және өзге де төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Фонд ведет учет договоров страхования, подпадающих под действие гарантий Фонда, с целью:
1) реализации Фондом функций, предусмотренных настоящим Законом;
2) предоставления кредиторам возможности проверки действия гарантий Фонда в отношении их договоров страхования.";
9) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Комиссионное вознаграждение Фонда
1. Фонд взимает комиссионное вознаграждение за осуществление инвестиционной деятельности в отношении средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда.
2. Ставка комиссионного вознаграждения Фонда устанавливается в пределах не выше:
1) 7,5 процента от совокупного инвестиционного дохода, полученного за финансовый год от инвестирования средств резервов гарантирования страховых выплат и средств резерва возмещения вреда;
2) 0,025 процента от совокупных взносов, внесенных за финансовый год в резервы гарантирования страховых выплат по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни" и резерв возмещения вреда.
3. Ставка комиссионного вознаграждения Фонда ежегодно определяется советом директоров Фонда.
4. Ставка комиссионного вознаграждения Фонда может меняться не чаще одного раза в год.
5. Правила взимания комиссионного вознаграждения Фонда утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
10) пункты 2, 3, 4 и 5 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2. По договорам накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования, указанных в пункте 2-1 статьи 7 настоящего Закона, размер обязательных взносов рассчитывается исходя из объема сформированных страховых резервов и ставки обязательных взносов.
Размер обязательных взносов по другим гарантируемым видам страхования рассчитывается исходя из объема начисленных страховой организацией страховых премий и ставки обязательных взносов.
3. В случае недостаточности резерва гарантирования страховых выплат для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Фонд привлекает чрезвычайные взносы страховых организаций-участников в пределах их условных обязательств.
В случае недостаточности резерва гарантирования страховых выплат и чрезвычайных взносов страховых организаций-участников, для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Фонд использует собственный капитал в порядке, определенном советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.
В случае недостаточности резерва возмещения вреда для осуществления выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение, предусмотренных настоящим Законом, Фонд до конца текущего квартала вправе использовать средства резерва гарантирования страховых выплат в размере, установленном советом директоров Фонда. Для восстановления резерва гарантирования страховых выплат Фонд привлекает чрезвычайные взносы в размере использованной суммы резерва гарантирования страховых выплат.
Допускаются использование средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование" в целях исполнения обязательств по отрасли "страхование жизни" и, наоборот, использование средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни" в целях исполнения обязательств по отрасли "общее страхование" в порядке, определенном советом директоров Фонда, с учетом восполнения использованной суммы, в том числе за счет привлечения чрезвычайных взносов страховых организаций-участников по отрасли "общее страхование" либо отрасли "страхование жизни", в зависимости от того, по какой отрасли страхования предоставляется гарантия.

"4. Қор:
1) Қордың осы Заңда көзделген функцияларды іске асыруы;
2) кредиторларға олардың сақтандыру шарттарына қатысты Қор кепілдіктерінің қолданысын тексеру мүмкіндігін беру мақсатында Қор кепілдіктерінің қолданысы аясына жататын сақтандыру шарттарын есепке алуды жүргізеді.";
9) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Қордың комиссиялық сыйақысы
1. Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатына және зиянды өтеу резервінің қаражатына қатысты инвестициялық қызметті жүзеге асырғаны үшін комиссиялық сыйақы өндіріп алады.
2. Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесі:
1) қаржы жылында сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің қаражатын және зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялаудан алынған жиынтық инвестициялық кірістің 7,5 пайызынан;
2) қаржы жылында "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтеріне және зиянды өтеу резервіне енгізілген жиынтық жарналардың 0,025 пайызынан жоғары емес шегінде белгіленеді.
3. Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесін жыл сайын Қордың директорлар кеңесі айқындайды.
4. Қордың комиссиялық сыйақысының мөлшерлемесі жылына бір реттен жиі өзгертілмейді.
5. Қордың комиссиялық сыйақысын өндіріп алу қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.";
10) 12-баптың 2, 3, 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 7-бабы 2-1-тармағында көрсетілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтап сақтандыру шарттары бойынша міндетті жарналардың мөлшері қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің көлемі және міндетті жарналардың мөлшерлемесі негізге алына отырып есептеледі.
Сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша міндетті жарналардың мөлшері сақтандыру ұйымы есепке жатқан сақтандыру сыйлықақыларының көлемі және міндетті жарналардың мөлшерлемесі негізге алына отырып есептеледі.
3. Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві жеткіліксіз болған жағдайда, Қор қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналарын олардың шартты міндеттемелерінің шегінде тартады.
Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві және қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналары жеткіліксіз болған жағдайда, Қордың директорлар кеңесі айқындаған тәртіппен Қор уәкілетті органмен келісу бойынша меншікті капиталын пайдаланады.
Осы Заңда көзделген, жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру үшін зиянды өтеу резерві жеткіліксіз болған жағдайда, Қор ағымдағы тоқсанның соңына дейін Қордың директорлар кеңесі белгілеген мөлшерде сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын пайдалануға құқылы. Қор сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін қалпына келтіру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің пайдаланылған сомасы мөлшерінде төтенше жарналар тартады.
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын "өмірді сақтандыру" саласы бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында пайдалануға және керісінше, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын "жалпы сақтандыру" саласы бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында Қордың директорлар кеңесі айқындаған тәртіппен, пайдаланылған соманың орнын толтыруды ескере отырып, оның ішінде кепілдіктің сақтандырудың қай саласы бойынша берілуіне байланысты "жалпы сақтандыру" саласы не "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналарын тарту есебінен пайдалануға жол беріледі.

4. Размер чрезвычайных взносов страховой организации-участника по договорам накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования, указанных в пункте 2-1 статьи 7 настоящего Закона, определяется пропорционально доле сформированных страховой организацией-участником страховых резервов в общем объеме сформированных страховых резервов всеми страховыми организациями-участниками Фонда по данным видам страхования на последнюю отчетную дату.
Размер чрезвычайных взносов страховой организации-участника по другим гарантируемым видам страхования определяется пропорционально доле страховых премий по заключенным ею договорам страхования в общем объеме страховых премий всех страховых организаций-участников Фонда по данным видам страхования в текущем отчетном периоде.
5. При недостаточности резерва гарантирования страховых выплат, чрезвычайных взносов и собственного капитала Фонда для осуществления функций, предусмотренных подпунктами 1) и 1-1) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона, Национальный Банк Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и иные организации вправе предоставлять Фонду заем, который подлежит погашению за счет чрезвычайных взносов страховых организаций-участников.";
11) часть вторую пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"Размер условных обязательств страховой организацией-участником Фонда по договорам накопительного страхования в рамках гарантируемых видов (классов) страхования, указанных в пункте 2-1 статьи 7 настоящего Закона, рассчитывается исходя из объема сформированных страховых резервов и ставки условных обязательств.";
12) в статье 15:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Основания и порядок осуществления гарантийной выплаты по обязательным видам страхования и договорам страхования жизни, заключенным в рамках государственной образовательной накопительной системы";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Право требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты возникает у кредитора со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации.
Право на получение гарантийной выплаты имеют кредиторы:
1) по всем наступившим страховым случаям в период до принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации по договорам страхования, по которым ликвидируемая страховая организация неправомерно отказала (полностью или частично) либо не осуществила страховую выплату в полном объеме;

4. Осы Заңның 7-бабының 2-1-тармағында көрсетілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтап сақтандыру шарттары бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымының төтенше жарналарының мөлшері соңғы есепті күнге сақтандырудың осы түрлері бойынша Қорға қатысушы-барлық сақтандыру ұйымдарының қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің жалпы көлеміндегі қатысушы-сақтандыру ұйымы қалыптастырған сақтандыру резервтерінің үлесіне пропорционалды түрде айқындалады.
Сақтандырудың басқа кепілдік берілетін түрлері бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымының төтенше жарналарының мөлшері ағымдағы есепті кезеңде сақтандырудың осы түрлері бойынша Қорға қатысушы-барлық сақтандыру ұйымдарының сақтандыру сыйлықақыларының жалпы көлеміндегі өзі жасасқан сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларының үлесіне пропорционалды түрде айқындалады.
5. Осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 1) және 1-1) тармақшаларында көзделген функцияларды жүзеге асыру үшін сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві, төтенше жарналар және Қордың меншікті капиталы жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, Қазақстан Республикасының Үкіметі және өзге де ұйымдар Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымдарының төтенше жарналары есебінен өтелуге жататын қарыз беруге құқылы.";
11) 13-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қорға қатысушы-сақтандыру ұйымы осы Заңның 7-бабының 2-1-тармағында көрсетілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) шеңберінде жинақтап сақтандыру шарттары бойынша шартты міндеттемелердің мөлшерін қалыптастырылған сақтандыру резервтерінің көлемін және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін негізге ала отырып есептейді.";
12) 15-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Сақтандырудың міндетті түрлері және мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде жасалған өмірді сақтандыру шарттары бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру негіздері және тәртібі";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредитордың Қорға кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша талап ету құқығы уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап туындайды.
Кредиторлардың:
1) таратылатын сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемінен заңсыз бас тартқан (толық немесе ішінара) не толық көлемде жүзеге асырмаған сақтандыру шарттары бойынша уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдағанға дейінгі кезеңде басталған барлық сақтандыру жағдайлары бойынша;

2) по страховым случаям, наступившим в период со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации до даты передачи (приема) страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. При возникновении у кредитора права требования к Фонду на основаниях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, кредитор вправе в период со дня принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии страховой организации-участника и назначении временной администрации до истечения двух месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника обратиться в Фонд с письменным заявлением об осуществлении гарантийной выплаты.
В случае передачи (приема) страхового портфеля ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности", до истечения двух месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника, кредитор обращается с письменным заявлением об осуществлении гарантийной выплаты к страховой организации-участнику, принявшей страховой портфель ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
В случае отсутствия подтверждающих документов кредитор вправе обратиться во временную администрацию ликвидируемой страховой организации или в ликвидационную комиссию принудительно ликвидируемой страховой организации с заявлением о передаче соответствующих документов в Фонд или страховую организацию-участнику, принявшую страховой портфель ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
3. При наступлении страхового случая по договору страхования в случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, кредитор вправе обратиться с требованием об осуществлении гарантийной выплаты непосредственно в Фонд либо страховую организацию-участнику.
После получения требования кредитора в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи Фонд либо страховая организация-участник в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором страхования, обязан (обязана) провести работу по определению страхового случая и размера причиненного вреда.";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Особенности, порядок и размеры гарантийных выплат определяются в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

2) уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін беру (қабылдау) күніне дейінгі кезеңде басталған сақтандыру жағдайлары бойынша кепілдік төлемді алуға құқығы бар.
2. Кредиторда осы баптың 1-тармағында көзделген негіздерде Қорға талап ету құқығы туындаған кезде кредитор уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру және уақытша әкімшілік тағайындау туралы шешім қабылдаған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап екі ай өткенге дейінгі кезеңде Қорға кепілдік төлемін жүзеге асыру туралы жазбаша өтінішпен жүгінуге құқылы.
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелі "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап екі ай өткенге дейін берілген (қабылданған) жағдайда, кредитор таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін қабылдаған қатысушы-сақтандыру ұйымына кепілдік төлемді жүзеге асыру туралы жазбаша өтініш береді.
Растайтын құжаттар болмаған жағдайда кредитор таратылатын сақтандыру ұйымының уақытша әкімшілігіне немесе мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату комиссиясына тиісті құжаттарды Қорға немесе таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін қабылдаған қатысушы-сақтандыру ұйымына беру туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
3. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде кредитор кепілдік төлемді жүзеге асыру туралы талаппен тікелей Қорға не қатысушы-сақтандыру ұйымына жүгінуге құқылы.
Осы баптың 2 және 3-тармақтарына сәйкес кредитордың талабын алғаннан кейін Қор не қатысушы-сақтандыру ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және (немесе) сақтандыру шартында көзделген тәртіппен сақтандыру жағдайын және келтірілген зиянның мөлшерін айқындау жөнінде жұмыс жүргізуге міндетті.";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кепілдік төлемнің ерекшеліктері, тәртібі және мөлшерлері осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес айқындалады.

7. Гарантийной выплатой не покрываются моральный ущерб, упущенная выгода кредитора, неустойка по договору страхования и иные расходы, в том числе ранее взысканные в судебном порядке с ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, за исключением расходов, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Со дня осуществления гарантийной выплаты кредитору ликвидируемой страховой организации-участника к Фонду переходит право требования кредитора по договору страхования в объеме осуществленной гарантийной выплаты.
Перешедшее право требования кредитора, а также требование по возмещению расходов, связанных с осуществлением гарантийной выплаты, предъявляются Фондом к ликвидационной комиссии ликвидируемой страховой организации (далее – ликвидационная комиссия) или страховой организации-участнику, в случае принятия судом решения об отмене решения уполномоченного органа о лишении лицензии данной страховой организации-участника, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
10. Фонд со дня получения копии решения уполномоченного органа о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации публикует на казахском и русском языках сообщение об осуществлении гарантийных выплат кредиторам ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации по наступившим страховым случаям в течение:
1) двух рабочих дней на интернет-ресурсе Фонда;
2) десяти рабочих дней в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и казахстанских информационных интернет-ресурсах.";
13) статью 15-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 15-1. Основания и порядок осуществления гарантийной выплаты по гарантируемым аннуитетным классам страхования
1. Право требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты возникает у кредитора по истечении двух рабочих дней с даты передачи в Фонд временной администрацией, назначенной уполномоченным органом по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой организации, реестра договоров страхования, по которым предоставляется гарантия в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, в сроки, установленные Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. Право на получение гарантийной выплаты имеют кредиторы:
1) по договорам аннуитетного страхования, осуществляемого в соответствии с законами Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", действующим на момент назначения уполномоченным органом временной администрации по основанию принятия им решения о лишении лицензии страховой организации;

7. Кредитордың моральдық залалы, алынбаған пайдасы, сақтандыру шарты бойынша тұрақсыздық айыбы және осы баптың 5-тармағында көзделген шығыстарды қоспағанда, өзге де шығыстар, оның ішінде таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан сот тәртібімен бұрын өндіріп алынған шығыстар кепілдік төлеммен өтелмейді.";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Таратылатын қатысушы-сақтандыру ұйымының кредиторына кепілдік төлем жүзеге асырылған күннен бастап Қорға жүзеге асырылған кепілдік төлем көлемінде сақтандыру шарты бойынша кредитордың талап ету құқығы ауысады.
Қор кредитордың өзіне ауысқан талап ету құқығын, сондай-ақ кепілдік төлемді жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі талабын таратылатын сақтандыру ұйымының тарату комиссиясына (бұдан әрі – тарату комиссиясы) немесе сот уәкілетті органның осы қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, қатысушы-сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қояды.
10. Қор уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің көшірмесін алған күннен бастап басталған сақтандыру жағдайлары бойынша таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторларына кепілдік төлемдерді жүзеге асыру туралы хабарды қазақ және орыс тілдерінде:
1) Қордың интернет-ресурсында екі жұмыс күні;
2) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және қазақстандық ақпараттық интернет-ресурстарында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында он жұмыс күні ішінде жариялайды.";
13) 15-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1-бап. Сақтандырудың кепілдік берілетін аннуитеттік сыныптары бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру негіздері мен тәртібі
1. Кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша Қорға талап ету құқығы кредиторда уәкілетті органның сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол тағайындаған уақытша әкімшілік Қорға "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімдерде осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кепілдік берілетін сақтандыру шарттарының тізілімін берген күннен бастап екі жұмыс күні өткен соң туындайды.
2. Кредиторлардың:
1) уәкілетті органның сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешім қабылдау негізі бойынша ол уақытша әкімшілікті тағайындаған кезде қолданыста болатын "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша;

2) по договорам аннуитетного страхования, заключенным в связи с установлением или продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности работника, при прекращении деятельности (ликвидации) юридического лица (работодателя), со дня назначения уполномоченным органом временной администрации.
Права кредиторов на получение гарантийных выплат, указанных в части первой настоящего пункта, действуют до даты передачи страхового портфеля ликвидируемой страховой организации-участника в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности", другой страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни".
В случае обращения физического лица в Фонд в связи с возникновением права требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой настоящего пункта, гарантийная выплата осуществляется Фондом на основании документов, полученных от временной администрации страховой организации, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом.
3. Фонд по истечении двух рабочих дней после получения от временной администрации реестра договоров страхования обеспечивает непрерывность и своевременность гарантийных выплат по договорам страхования, указанным в подпункте 1) части первой пункта 2 настоящей статьи.
При наступлении случая, предусмотренного подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, кредитор вправе обратиться в другую страховую организацию, имеющую лицензию по отрасли "страхование жизни", с заявлением о заключении договора аннуитетного страхования в рамках обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Уплата страховой премии по договорам аннуитетного страхования, указанным в подпункте 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, осуществляется Фондом в порядке и на условиях, предусмотренных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
По истечении действия договора аннуитетного страхования, заключенного по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) части первой пункта 2 настоящей статьи, последующий договор аннуитетного страхования вследствие установления или продления (переосвидетельствования) степени утраты профессиональной трудоспособности работника подлежит заключению со страховой организацией, принявшей страховой портфель по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
4. Фонд не вправе отказать в осуществлении гарантийной выплаты, предусмотренной пунктом 2-2 статьи 7 настоящего Закона.

2) уәкілетті орган уақытша әкімшілікті тағайындаған күннен бастап заңды тұлғаның (жұмыс берушінің) қызметі тоқтатылған (таратылған) кезде қызметкердің кәсіби еңбекке жарамдылығын жоғалту дәрежесін белгілеуге немесе ұзартуға (қайта куәландыруға) байланысты жасалған аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша кепілдік төлемді алуға құқығы бар.
Кредиторлардың осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кепілдік төлемдерді алу құқықтары "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртіппен таратылатын
қатысушы-сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелі "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру ұйымына берілген күнге дейін қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша кепілдік төлемді жүзеге асыру бойынша Қорға талап ету құқығының туындауына байланысты жеке тұлға Қорға өтініш жасаған жағдайда, Қор кепілдік төлемін осы Заңда көзделген тәртіппен және талаптарда сақтандыру ұйымының уақытша әкімшілігінен алынған құжаттар негізінде жүзеге асырады.
3. Қор уақытша әкімшіліктен сақтандыру шарттарының тізілімін алғаннан кейін екі жұмыс күні өткен соң осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген сақтандыру шарттары бойынша кепілдік төлемдердің үздіксіздігі мен уақтылығын қамтамасыз етеді.
Кредитор осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген жағдай басталған кезде "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар басқа сақтандыру ұйымына қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шеңберінде аннуитеттік сақтандыру шартын жасасу туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуді Қор уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен және талаптарда жүзеге асырады.
Осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша жасалған аннуитеттік сақтандыру шартының қолданысы өткен соң қызметкердің кәсіби еңбекке жарамдылығын жоғалту дәрежесін белгілеу немесе ұзарту (қайта куәландыру) салдарынан кейінгі аннуитеттік сақтандыру шарты қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру портфелін қабылдаған сақтандыру ұйымымен жасалуға тиіс.
4. Қор осы Заңның 7-бабының 2-2-тармағында көзделген кепілдік төлемді жүзеге асырудан бас тартуға құқылы емес.

5. Гарантийная выплата кредиторам, указанная в подпункте 1) части первой пункта 2 настоящей статьи, осуществляется непосредственно Фондом или через банк-агент в безналичной форме на банковский счет кредитора либо наличными деньгами по соглашению сторон.
6. Со дня осуществления гарантийной выплаты кредитору ликвидируемой страховой организации к Фонду переходит право требования кредитора по договору страхования в объеме осуществленной гарантийной выплаты.
Перешедшее право требования кредитора, а также требование по возмещению расходов, связанных с осуществлением гарантийной выплаты, предъявляются Фондом к ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой организации или страховой организации-участнику, в случае принятия судом решения об отмене решения уполномоченного органа о лишении лицензии данной страховой организации-участника, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7. Фонд в течение двух рабочих дней со дня получения копии решения уполномоченного органа о лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации публикует на казахском и русском языках в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и казахстанских информационных интернет-ресурсах, и на интернет-ресурсе Фонда объявление о дате осуществления гарантийных выплат кредиторам.";
14) в статье 17-2:
в части первой пункта 9:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"9. Фонд отказывает в выплатах по возмещению вреда и (или) расходов на погребение в следующих случаях:";
подпункт 2) исключить;
в подпункт 4) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
15) в статье 18:
в пункте 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) получать комиссионное вознаграждение в соответствии со статьей 8-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктами 8), 9) и 10) следующего содержания:
"8) запрашивать и получать у (от) страховой организации-участника информацию в сроки и объеме, определяемых советом директоров Фонда, в том числе сведения по ее обязательствам по гарантируемым видам (классам) страхования, составляющие страховую и иную охраняемую законом тайну;
9) запрашивать и получать у (от) Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан информацию, необходимую для осуществления своей функции, предусмотренной подпунктом 4) пункта 2 статьи 8 настоящего Закона;
10) запрашивать и получать у (от) организации по формированию и ведению базы данных информацию, необходимую для осуществления своей деятельности, в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 4 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".";
в пункте 2:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) вести учет резервов гарантирования страховых выплат, а также доходов (расходов) от инвестирования взносов участников системы гарантирования страховых выплат раздельно по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни";";

5. Кредиторларға осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің
1) тармақшасында көрсетілген кепілдік төлемді тікелей Қор немесе банк-агент арқылы кредитордың банктік шотына қолма-қол ақшасыз нысанда не тараптардың келісімі бойынша қолма-қол ақшамен жүзеге асырылады.
6. Таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторына кепілдік төлем жүзеге асырылған күннен бастап Қорға жүзеге асырылған кепілдік төлем көлемінде сақтандыру шарты бойынша кредитордың талап ету құқығы ауысады.
Қор кредитордың өзіне ауысқан талап ету құқығын, сондай-ақ кепілдік төлемді жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу жөніндегі талабын мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату қомиссиясына немесе сот уәкілетті органның осы қатысушы-сақтандыру ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің күшін жою туралы шешім қабылдаған жағдайда, қатысушы-сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қояды.
7. Қор уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айыру туралы шешімінің көшірмесін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кредиторларға кепілдік төлемдерді жүзеге асыру күні туралы хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында және қазақстандық ақпараттық интернет-ресурстарында таратылатын екі мерзімді баспасөз басылымында және Қордың интернет-ресурсында жариялайды.";
14) 17-2-бапта:
9-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттардың толық топтамасын табыс етпеген не дұрыс емес құжаттарды берген болса, бас тартады.";
15) 18-бапта:
1-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Заңның 8-1-бабына сәйкес комиссиялық сыйақы алуға;";
мынадай мазмұндағы 8), 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) қатысушы-сақтандыру ұйымынан ақпаратты, оның ішінде сақтандыру және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері (сыныптары) бойынша оның міндеттемелері жөнінде мәліметтерді Қордың директорлар кеңесі айқындайтын мерзімде және көлемде сұратуға және алуға;
9) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінен және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасынан осы Заңның 8-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген өз функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұратуға және алуға;
10) дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 4-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес өз қызметін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты сұратуға және алуға құқылы.";
2-тармақта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерін, сондай-ақ сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушылардың жарналарын инвестициялаудан түскен кірістерді (шығыстарды) есепке алуды "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша бөлек жүргізуге;";

дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) вести учет средств резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда раздельно от собственных активов Фонда;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) ежегодно публиковать годовую финансовую отчетность и аудиторский отчет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
16) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Регулирование посреднических услуг при осуществлении гарантийных выплат и выплат по возмещению вреда
1. В случае, если заявление и документы на получение гарантийной выплаты или выплаты по возмещению вреда предоставлены Фонду с участием лица, оказывающего посреднические услуги для получения такой выплаты, в дополнение к таким документам в Фонд должна быть предоставлена нотариально заверенная копия договора об оказании посреднических услуг с указанием размера комиссионного вознаграждения данного лица.
2. Размер комиссионного вознаграждения лица, оказывающего посреднические услуги для получения гарантийной выплаты или выплаты по возмещению вреда, не должен превышать:
1) десяти процентов от суммы такой выплаты по отрасли "общее страхование";
2) одного процента от суммы такой выплаты по отрасли "страхование жизни".".
11. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов":
1) в статье 8:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Договор обязательного страхования ответственности частных нотариусов может быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на право осуществления деятельности по данному виду обязательного страхования. Заключение такого договора для упомянутого страховщика является обязательным, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности частных нотариусов по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.";
2) статью 8-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами
1. При заключении договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме и урегулировании страховых случаев по ним для обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) используются интернет-ресурс и (или) информационная система страховщика.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме и урегулирования страхового случая от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.

мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервтерінің, зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алуды Қордың меншікті активтерінен бөлек жүргізуге;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жылдық қаржылық есептілікті және аудиторлық есепті жыл сайын жариялауға;";
16) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Кепілдік төлемдерді және зиянды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру кезінде делдалдық көрсетілетін қызметтерді реттеу
1. Егер кепілдік төлемді немесе зиянды өтеу бойынша төлемді алуға өтініш пен құжаттар Қорға осындай төлемді алу үшін делдалдық қызметтерді көрсететін адамның қатысуымен ұсынылған жағдайда мұндай құжаттарға қосымша Қорға осындай адамның комиссиялық сыйақысы мөлшерін көрсете отырып, делдалдық қызметтерді көрсету туралы шарттың нотариат куәландырған көшірмесі ұсынылуға тиіс.
2. Кепілдік төлемді және зиянды өтеу бойынша төлемді алу үшін делдалдық қызметтерді көрсететін адамның комиссиялық сыйақысының мөлшері:
1) "жалпы сақтандыру" саласы бойынша осындай төлем сомасынан он пайыздан;
2) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша осындай төлем сомасынан бір пайыздан аспауға тиіс.".
11. "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жекеше нотариустардың жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты мiндеттi сақтандырудың осы түрi бойынша қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуы мүмкiн. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, аталған сақтандырушы үшiн мұндай шартты жасасу мiндеттi болып табылады.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
2) 8-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1-бап. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу және сақтандыру жағдайларын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы реттеу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және сақтандыру жағдайын реттеу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.

2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору обязательного страхования ответственности частных нотариусов на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю по договору обязательного страхования ответственности частных нотариусов на интернет-ресурсе страховой организации;
5) хранение договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме и информации по страховому случаю по нему с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) на интернет-ресурс страховщика;
6) возможность страхователю (выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;
уведомления о наступлении страхового случая (события, рассматриваемого в качестве страхового случая);
определения размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты;
урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 19-1 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов и урегулировании страховых случаев по нему направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомлений о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов и урегулировании страховых случаев по нему определяются уполномоченным органом.

2. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Жекеше нотариустардың жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жіберуді;
2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептерін көрсете отырып) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері туралы сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабар түрінде хабардар етуді;
3) сақтанушының жасалған жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
5) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын және ол бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты электрондық нысанда сақтауды;
6) сақтанушыға (пайда алушыға):
жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу;
жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиғаның) басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін айқындау;
сақтандыру төлемін алу;
осы Заңның 19-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін қажет ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарламалардың тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.

4. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным страхователем с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности частных нотариусов.
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов и урегулирования страховых случаев по ним с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов.";
3) в статье 13:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса страховщика);
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс).";
пункт 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) уведомить лицо, которому страхователем оказаны нотариальные услуги, о страховании своей гражданско-правовой ответственности по возмещению вреда, причиненного имущественным интересам третьих лиц в результате совершения частным нотариусом нотариальных действий.";
4) пункт 2 статьи 14 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемом в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по договору обязательного страхования ответственности частных нотариусов, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;";

4. Егер жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап жасалды деп есептеледі.
5. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы өзіне ұсынылған талаптарда қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып реттеу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
3) 13-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) келтірілген зиянның мөлшерін бағалау нәтижелерімен және сақтандырушы жүргізген сақтандыру төлемі мөлшерінің есептерімен (оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы) танысуға;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқылы.";
2-тармақ 7) тармақшасында "сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғаға керi талап қою құқығының сақтандырушыға өтуiн қамтамасыз етуге мiндеттi." деген сөздер "сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғаға керi талап қою құқығының сақтандырушыға өтуiн қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) жекеше нотариус нотариаттық әрекеттердi жасауы салдарынан үшiншi адамдардың мүліктік мүдделеріне келтiрiлген зиянды өтеу бойынша өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру туралы сақтанушы нотариаттық қызметтер көрсеткен адамды хабардар етуге мiндеттi.";
4) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде басталған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабарлаған кезде оны дереу тіркеуге және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) бойынша мәліметтер беруге;";

5) пункт 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем либо третьим лицом в письменной форме, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По требованию страховщика заявитель обязан предоставить оригиналы документов страховщику, необходимых для осуществления страховой выплаты, за исключением документов, имеющихся в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым имеет страховщик.";
6) пункт 1 статьи 19-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов, страхователь (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".
12. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций":
1) в статье 8:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Договор обязательного страхования ответственности аудиторских организаций должен быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на право осуществления деятельности по данному виду обязательного страхования. Заключение такого договора для упомянутого страховщика является обязательным, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности аудиторских организаций по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.";
2) статью 8-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами

5) 19-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы не үшiншi адам сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажетті құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда, оның ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қояды.
Өтініш беруші сақтандырушының талап етуі бойынша сақтандырушы қол жеткізе алатын мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде электрондық нысанда бар құжаттарды қоспағанда, сақтандырушыға сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың түпнұсқаларын беруге міндетті.";
6) 19-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (пайда алушы):
талаптарын көрсете отырып және оның талабын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге не жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.".
12. "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты мiндеттi сақтандырудың осы түрi бойынша қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуға тиiс. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, аталған сақтандырушы үшiн мұндай шартты жасасу мiндеттi болып табылады.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
2) 8-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1 бап. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу және сақтандыру жағдайларын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы реттеу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар

1. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме и урегулировании страховых случаев по ним для обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) используются интернет-ресурс и (или) информационная система страховщика.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме и урегулирования страхового случая от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций на интернет-ресурсе страховой организации;
5) хранение договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме и информации по страховому случаю по нему с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) на интернет-ресурс страховщика;

1. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы және сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және сақтандыру жағдайын реттеу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы және сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жіберуді;
2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептерін көрсете отырып) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері туралы сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабар түрінде хабардар етуді;
3) сақтанушының жасалған аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
5) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын және ол бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты электрондық нысанда сақтауды;

6) возможность страхователю (выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
уведомления о наступлении страхового случая (события, рассматриваемого в качестве страхового случая);
определения размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты;
урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 19-1 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций и урегулировании страховых случаев по нему направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомлений о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций и урегулировании страховых случаев по нему определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным страхователем с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности аудиторских организаций.
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций и урегулирования страховых случаев по ним с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций.";
3) в статье 13:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса страховщика);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс).";
пункт 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

6) сақтанушыға (пайда алушыға):
аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу;
аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиғаның) басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін айқындау;
сақтандыру төлемін алу;
осы Заңның 19-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін қажет ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарламалардың тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Егер аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап жасалды деп есептеледі.
5. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы өзіне ұсынылған талаптарда қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып реттеу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
3) 13-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) келтірілген зиянның мөлшерін бағалау нәтижелерімен және сақтандырушы жүргізген сақтандыру төлемі мөлшерінің есептерімен (оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы) танысуға;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқылы.";
2-тармақ 7) тармақшасында "сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғаға керi талап қою құқығының сақтандырушыға өтуiн қамтамасыз етуге мiндеттi." деген сөздер "сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғаға керi талап қою құқығының сақтандырушыға өтуiн қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

"8) уведомить лицо, которому страхователем оказаны аудиторские услуги, о страховании своей гражданско-правовой ответственности по возмещению вреда, причиненного имущественным интересам аудируемых субъектов при проведении аудита.";
4) пункт 2 статьи 14 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемого в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
5) пункт 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем либо аудируемым субъектом в письменной форме, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По требованию страховщика заявитель обязан предоставить оригиналы документов страховщику, необходимых для осуществления страховой выплаты, за исключением документов, имеющихся в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым имеет страховщик.";
6) пункт 1 статьи 19-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, страхователь (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".
13. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами":

"8) аудит жүргізу кезінде аудиттелетін субъектілердің мүліктік мүдделеріне келтірілген зиянды өтеу бойынша өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру туралы сақтанушы аудиторлық қызметтер көрсеткен адамды хабардар етуге міндетті.";
4) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 1-2-тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде басталған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабарлаған кезде оны дереу тіркеуге және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) бойынша мәліметтер беруге;";
5) 19-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы не аудиттелетін субъект сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажетті құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда, оның ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қояды.
Өтініш беруші сақтандырушының талап етуі бойынша сақтандырушы қол жеткізе алатын мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде электрондық нысанда бар құжаттарды қоспағанда, сақтандырушыға сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың түпнұсқаларын беруге міндетті.";
6) 19-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (пайда алушы):
талаптарын көрсете отырып және оның талабын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге не
аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурс арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.".
13. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

1) статью 9 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Указанные в пунктах 2 и 3 настоящей статьи виды информационного взаимодействия могут осуществляться путем обмена электронными информационными ресурсами посредством единой базы данных по страхованию.";
2) в статье 10:
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Страховщик не вправе отказать страхователю в заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности перевозчика по желанию страхователя может быть заключен путем обращения к страховщику либо обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.";
3) статью 10-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 10-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме и урегулировании страховых случаев по ним для обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) используются интернет-ресурс и (или) информационная система страховщика.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме и урегулирования страхового случая от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;

1) 9-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген ақпараттық өзара іс-қимыл түрлері сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.";
2) 10-бапта:
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырушы сақтанушыға тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасудан бас тартуына құқылы емес.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
3) 10-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1-бап. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу және сақтандыру жағдайларын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы реттеу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және сақтандыру жағдайын реттеу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы және сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жіберуді;

2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору обязательного страхования ответственности перевозчика на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю по договору обязательного страхования ответственности перевозчика на интернет-ресурсе страховой организации;
5) хранение договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме и информации по страховому случаю по нему с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) на интернет-ресурс страховщика;
6) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
уведомления о наступлении страхового случая (события, рассматриваемого в качестве страхового случая);
определения размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты;
урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности перевозчика, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 24-1 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика и урегулировании страховых случаев по нему направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомлений о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика и урегулировании страховых случаев по нему определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности перевозчика.
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор присоединения на предложенных ему условиях.

2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептерін көрсете отырып) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері туралы сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабар түрінде хабардар етуді;
3) сақтанушының жасалған тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
5) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын және ол бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты электрондық нысанда сақтауды;
6) сақтанушыға (пайда алушыға):
тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу;
тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиғаның) басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін айқындау;
сақтандыру төлемін алу;
осы Заңның 24-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін қажет ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарламалардың тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Егер тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап жасалды деп есептеледі.
5. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы өзіне ұсынылған талаптарда қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности перевозчика и урегулирования страховых случаев по нему с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности перевозчика.";
4) пункт 4-1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"4-1. Допускается заключение договора обязательного страхования ответственности перевозчика перед пассажирами на срок менее двенадцати месяцев с кредиторами (страхователями) ликвидируемой страховой организации-участника системы гарантирования страховых выплат.";
5) в статье 13:
в пункте 1:
подпункты 4), 5), 6) части первой изложить в следующей редакции:
"4) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса страховщика) или независимым экспертом;
5) досрочно прекратить договор обязательного страхования ответственности перевозчика (данное право распространяется только на страхователя);
6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс);";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Договором обязательного страхования ответственности перевозчика могут быть предусмотрены и другие права страхователя (застрахованного), не противоречащие гражданскому законодательству Республики Казахстан.";
6) подпункт 3) пункта 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемом в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по договору обязательного страхования ответственности перевозчика, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
7) часть третью пункта 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"Не допускается предоставление скидок при заключении договоров обязательного страхования ответственности перевозчика иными способами без использования интернет-ресурса страховщика.";
8) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем (застрахованным) или иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По требованию страховщика заявитель обязан предоставить оригиналы документов страховщику, необходимых для осуществления страховой выплаты, за исключением документов, имеющихся в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым имеет страховщик.";

6. Сақтандырушы тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып реттеу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
4) 11-баптың 4-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің таратылатын қатысушысы-сақтандыру ұйымының кредиторларымен (сақтанушыларымен) он екі айдан кем мерзімге жасасуға жол беріледі.";
5) 13-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің 4), 5), 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) келтірілген зиянның мөлшерін бағалау нәтижелерімен және сақтандырушы (оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы) немесе тәуелсіз сарапшы жүргізген сақтандыру төлемі мөлшерінің есептерімен танысуға;
5) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы (бұл құқық сақтанушыға ғана қолданылады);
6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында сақтанушының (сақтандырылушының) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына қайшы келмейтін басқа да құқықтары көзделуі мүмкін.";
6) 14-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде басталған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабарлаған кезде оны дереу тіркеуге және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) бойынша мәліметтер беруге;";
7) 16-баптың 4-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдаланбай өзге тәсілдермен жасасу кезінде жеңілдіктер беруге жол берілмейді.";
8) 21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты сақтанушы (сақтандырылушы) немесе пайда алушы болып табылатын өзге адам, оның ішінде сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қояды.
Өтініш беруші сақтандырушының талап етуі бойынша сақтандырушы қол жеткізе алатын мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде электрондық нысанда бар құжаттарды қоспағанда, сақтандырушыға сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың түпнұсқаларын беруге міндетті.";

9) пункт 1 статьи 24-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности перевозчика, страхователь (потерпевший, выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности перевозчика, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".
14. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств":
1) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) фактор достоверности – коэффициент, характеризующий степень доверия к используемым данным единой базы данных по страхованию, необходимый для расчета размера страховой премии;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) система "бонус-малус" – система скидок и надбавок, используемая при расчете размера страховой премии, подлежащей уплате по договору обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, посредством применения к нему повышающих или понижающих коэффициентов в зависимости от наличия или отсутствия у страхователя (застрахованного) страховых случаев по его вине с присвоением соответствующего класса;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) потерпевший – лицо, жизни, здоровью и (или) имуществу которого причинен вред в результате эксплуатации транспортного средства;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая страховщиком выгодоприобретателю в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;";
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) таргетируемая убыточность – коэффициент, характеризующий целевой показатель убыточности по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, используемый для расчета размера страховой премии;";
2) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Органы внутренних дел выдают по одному экземпляру участникам транспортного происшествия либо их представителям, а также страховым организациям, страховому омбудсману по их запросу документы, подтверждающие факт наступления события, имеющего признаки страхового случая, а также случая причинения вреда жизни и здоровью потерпевшего лицом, скрывшимся с места транспортного происшествия, в том числе копию протокола о нарушении правил дорожного движения со схемой происшествия.";

9) 24-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы):
талаптарын көрсете отырып және оның талабын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша өтінішін сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге не
тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурс арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.".
14. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) анықтық факторы – сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін есептеу үшін қажетті сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқордың пайдаланылатын деректеріне сенімділік дәрежесін сипаттайтын коэффициент;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) "бонус-малус" жүйесі – көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша төленуге жататын сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін есептеген кезде тиісті сыныпты бере отырып, оның кінәсінен сақтанушыда (сақтандырылушыда) сақтандыру жағдайларының болуына немесе болмауына қарай оған арттыратын немесе төмендететін коэффициенттерді қолдану арқылы пайдаланылатын жеңілдіктер мен үстемеақылар жүйесі;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жәбiрленушi – көлiк құралын пайдалану салдарынан өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiрiлген адам;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) сақтандыру төлемi – сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде пайда алушыға сақтандыру сомасы шегiнде төлейтiн ақша сомасы;";
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) таргеттелетін шығындылық – сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін есептеу үшін пайдаланылатын көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша шығындылықтың нысаналы көрсеткішін сипаттайтын коэффициент;";
2) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Iшкi iстер органдары көлiк оқиғасына қатысушыларға не олардың өкiлдерiне, сондай-ақ сұрау салуы бойынша сақтандыру ұйымдарына, сақтандыру омбудсманына сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиғаның, сондай-ақ көлiк оқиғасы орнынан жасырынған адам жәбiрленушiнiң өмiрi мен денсаулығына зиян келтiрген жағдайдың басталу фактiсiн растайтын құжаттардың бiр-бiр данасын, оның iшiнде жол оқиғасының схемасымен қоса, жол жүрiсi қағидаларының бұзылуы туралы хаттаманың көшiрмесiн бередi.";

дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Указанные в пунктах 1, 2 и 3 настоящей статьи виды информационного взаимодействия осуществляются путем обмена электронными информационными ресурсами посредством единой базы данных по страхованию.
5. В целях получения информации о случаях причинения вреда жизни потерпевшего в результате транспортного происшествия, информационное взаимодействие между уполномоченным органом, осуществляющим статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, и организацией по формированию и ведению единой базы данных по страхованию осуществляется путем обмена электронными информационными ресурсами.
В целях определения выгодоприобретателя и предоставления доступа к сведениям, подтверждающим родственные отношения заявителя с умершим лицом, осуществляется информационное взаимодействие государственного органа, реализующего в соответствии с законами Республики Казахстан право владения, пользования и распоряжения базой, содержащей такую информацию, с организацией по формированию и ведению базы данных.
Организация по формированию и ведению единой базы данных по страхованию направляет информацию, указанную в частях первой и второй настоящего пункта, страховщику, заключившему договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с участником данного транспортного происшествия.";
3) в статье 10:
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Страховщик не вправе отказывать страхователю в заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств по желанию страхователя может быть заключен путем обращения к страховщику либо обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.";
пункт 10 исключить;
4) статью 12-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 12-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме и урегулировании страховых случаев по ним для обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) используются интернет-ресурс и (или) информационная система страховщика.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и уведомлении о совершении транспортного происшествия, заявления для определения размера причиненного вреда, осуществления страховой выплаты по такому договору от страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) в электронной форме не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.

мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Осы баптың 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген ақпараттық өзара іс-қимыл түрлері сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу жолымен жүзеге асырылады.
5. Көлік оқиғасы салдарынан жәбірленушінің өміріне зиян келтіру жағдайлары туралы ақпарат алу мақсатында құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық қызметті жүзеге асыратын уәкілетті орган мен сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жүзеге асырылады.
Пайда алушыны айқындау және өтініш берушінің қайтыс болған адаммен туыстық қатынастарын растайтын мәліметтерге қол жеткізуді ұсыну мақсатында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осындай ақпараты бар базаны иелену, пайдалану және басқару құқығын іске асыратын мемлекеттік органның дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйыммен ақпараттық өзара іс-қимылы жүзеге асырылады.
Сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген ақпаратты осы көлік оқиғасына қатысушымен көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушыға жібереді.";
3) 10-бапта:
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырушы сақтанушыға көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасудан бас тартуға құқылы емес.";
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
10-тармақ алып тасталсын;
4) 12-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-1-бап. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу және сақтандыру жағдайларын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы реттеу кезінде сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшін өтініш берген және көлік оқиғасын жасау туралы хабарлаған, келтірілген зиянның мөлшерін айқындау және мұндай шарт бойынша сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін өтініш берген кезде сақтанушыдан (сақтандырылушыдан, пайда алушыдан) мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды электрондық нысанда пайдалану талап етілмейді.
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.

2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств на интернет-ресурсе страховой организации;
5) хранение договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме и информации по страховому случаю по нему с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) к интернет-ресурсу страховщика;
6) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
уведомления о наступлении страхового случая (транспортного происшествия);
определения размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты;

2. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Көлік құралдары иелерінің жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жіберуді;
2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептерін көрсете отырып) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері туралы сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабар түрінде хабардар етуді;
3) сақтанушының жасалған көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
5) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын және ол бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты электрондық нысанда сақтауды;
6) сақтанушыға (пайда алушыға):
көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу;
көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (көлік оқиғасының) басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін айқындау;
сақтандыру төлемін алу;

урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 29-1 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и урегулировании страховых случаев по нему направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомлений о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и урегулировании страховых случаев по нему определяются уполномоченным органом.

осы Заңның 29-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін қажет ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарламалардың тәртібі мен мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.

4. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страхователем – юридическим лицом страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.

4. Егер көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтандыру шарты сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтанушы-заңды тұлға сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап жасалды деп есептеледі.

5. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и урегулирования страховых случаев по нему с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.

5. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын төлейді, сол арқылы өзіне ұсынылған талаптарда қосылу шартын жасасуға өзінің келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып реттеу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.

7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.";
5) пункт 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"4. При несоблюдении условия, предусмотренного пунктом 3 настоящей статьи, страховщик имеет право на удержание части страховой премии при досрочном прекращении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в следующих размерах:
п/п
Срок, прошедший с момента вступления в силу договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств до момента его досрочного прекращения (в процентах от срока, на который заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств)
Размер страховой премии, удерживаемой страховщиком
(в процентах от страховой премии, оплаченной по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств)
1
2
3
1
до 4 (не включая 4)
15
2
от 4 до 8 (не включая 8)
20
3
от 8 до 17 (не включая 17)
30
4
от 17 до 25 (не включая 25)
40
5
от 25 до 33 (не включая 33)
50
6
от 33 до 42 (не включая 42)
60
7
от 42 до 50 (не включая 50)
70
8
от 50 до 58 (не включая 58)
75
9
от 58 до 67 (не включая 67)
80
10

7. Сақтандыру агенттерінің көлік құралдары иелерінің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
5) 15-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көзделген талап сақталмаған кезде, сақтандырушының көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігін мынадай мөлшерде ұстап қалуға құқығы бар:
Р/с
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты күшіне енген кезден бастап оны мерзімінен бұрын тоқтатқан кезге дейін өткен мерзім (көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты жасалған мерзімнен пайызбен)
Сақтандырушы ұстап қалатын сақтандыру сыйлықақысының мөлшері (көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша төленген сақтандыру сыйлықақысынан пайызбен)
1 2 3
1
4-ке дейін (4-ті қоспағанда)
15
2
4-тен 8-ге дейін (8-ді қоспағанда)
20
3
8-ден 17-ге дейін (17-ні қоспағанда)
30
4
17-ден 25-ке дейін (25-ті қоспағанда)
40
5
25-тен 33-ке дейін (33-ті қоспағанда)
50
6
33-тен 42-ге дейін (42-ні қоспағанда)
60
7
42-ден 50-ге дейін (50-ді қоспағанда)
70
8
50-ден 58-ге дейін (58-ді қоспағанда)
75
9
58-ден 67-ге дейін (67-ні қоспағанда)
80
10

от 67 до 75 (не включая 75)
85
11
от 75 до 83 (не включая 83)
90
12
от 83 до 92 (не включая 92)
95
13
от 92 и выше
100
";
6) в статье 16:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Права и обязанности страхователя (застрахованного)";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страхователь (застрахованный) вправе:
1) требовать от страховщика разъяснения условий обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, своих прав и обязанностей по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;

67-ден 75-ке дейін (75-ті қоспағанда)
85
11
75-тен 83-ке дейін (83-ті қоспағанда)
90
12
83-тен 92-ге дейін (92-ні қоспағанда)
95
13
92 және одан жоғары
100
";
6) 16-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Сақтанушының (сақтандырылушының) құқықтары мен міндеттері)";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы (сақтандырылушы):
1) сақтандырушыдан көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандырудың талаптарын, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлігін мiндеттi сақтандыру шарты бойынша өзiнiң құқықтары мен мiндеттерiн түсiндiрудi талап етуге;

2) запросить от организации по формированию и ведению единой базы данных по страхованию (далее – база данных) информацию о наличии в базе данных сведений о договоре обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств и страховом случае (транспортном происшествии) по нему (данное право в части запроса сведений по страховому случаю (транспортному происшествию) также распространяется на выгодоприобретателя);
3) ознакомиться с результатами определения размеров причиненного вреда, произведенного страховщиком, и страховой выплаты, осуществленной страховщиком, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика;
4) досрочно прекратить договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (данное право распространяется только на страхователя);
5) обратиться к страховщику с учетом особенностей, предусмотренных статьей 29-1 настоящего Закона, либо страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс);
7) получить страховую выплату в случаях, предусмотренных настоящим Законом.
Договором обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств могут быть предусмотрены и другие права страхователя (застрахованного), не противоречащие гражданскому законодательству Республики Казахстан.";
в части первой пункта 2:
подпункты 1), 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств представить страховщику сведения о себе, каждом застрахованном, включаемом в страховой полис, транспортном (транспортных) средстве (средствах), двойном страховании, сезонной эксплуатации транспортного средства, временном въезде на территорию Республики Казахстан и праве на уменьшение размера страховой премии и иные сведения, необходимые для внесения в заявление, и копии документов, подтверждающих сведения, указанные в заявлении, в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
3) незамедлительно, но не позднее пяти рабочих дней, как ему стало известно о наступлении транспортного происшествия, уведомить об этом страховщика, с которым заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в письменной форме (нарочно либо путем обмена электронными информационными ресурсами). В случаях, когда страхователь и застрахованный не являются одним и тем же лицом, то обязанность по информированию страховщика о наступлении страхового случая возлагается на застрахованного. Если страхователь (застрахованный) по уважительным причинам не имел возможности выполнить указанные действия, он должен подтвердить это документально;

2) сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқорды (бұдан әрі – дерекқор) қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан дерекқорда көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты және ол бойынша сақтандыру жағдайы (көлік оқиғасы) туралы мәліметтердің бар екендігі туралы ақпаратты сұратуға құқылы (сақтандыру жағдайы (көлік оқиғасы) бойынша мәліметтерді сұрату бөлігіндегі осы құқық пайда алушыға да қолданылады);
3) сақтандырушы жүргізген, келтірілген зиян мөлшерлерiн айқындаудың және сақтандырушы, оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы жүзеге асырған сақтандыру төлемінің нәтижелерімен танысуға;
4) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатуға құқылы (бұл құқық сақтанушыға ғана қолданылады);
5) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін осы Заңның 29-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып сақтандырушыға не сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;
7) сақтандыру төлемiн осы Заңда көзделген жағдайларда алуға құқылы.
Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартында сақтанушының (сақтандырылушының) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына қайшы келмейтiн басқа да құқықтары көзделуi мүмкiн.";
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
1), 3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырушыға өзі, сақтандыру полисіне енгізілетін әрбір сақтандырылушы, көлік құралы (құралдары), қосарланған сақтандыру, көлік құралын маусымдық пайдалану, Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келу және сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін азайтуға берілген құқық туралы мәліметтерді және өтінішке енгізу үшін қажетті өзге де мәліметтерді және өтініште көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін осы Заңда көзделген тәртіппен ұсынуға;
3) көлік оқиғасының басталғаны туралы өзіне белгілі болғаннан бастап кідіріссіз, бірақ бес жұмыс күнінен кешіктірмей, бұл туралы көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушыны жазбаша нысанда (қолма-қол не электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы) хабардар етуге міндетті. Сақтанушы мен сақтандырылушы бiр тұлға болып табылмайтын жағдайларда, сақтандыру жағдайының басталғаны туралы сақтандырушыға хабарлау жөнiндегi мiндет сақтандырылушыға жүктеледi. Егер сақтанушының (сақтандырылушының) дәлелдi себептермен аталған іс-әрекеттердi орындау мүмкiндiгi болмаса, ол мұны құжаттармен растауға тиiс;

4) при совершении транспортного происшествия сообщить потерпевшим и сотрудникам уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения наименование страховщика, с которым заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;";
подпункт 7) исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Обязанности страхователя, указанные в подпунктах 4), 5), 6) и 6-1) части первой пункта 2 настоящей статьи, возлагаются на лицо, непосредственно управлявшее транспортным средством в момент транспортного происшествия.";
7) в статье 17:
подпункты 1) и 2) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, кроме сведений, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, требовать от страхователя предоставления сведений, необходимых для внесения в такой договор в соответствии с настоящим Законом;
2) запрашивать у соответствующих государственных органов и организаций, исходя из их компетенции, документы, подтверждающие факт наступления страхового случая (совершения транспортного происшествия) и размер вреда, причиненного потерпевшим;";
в части первой пункта 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) при уведомлении о транспортном происшествии, совершенном в период действия страховой защиты по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному транспортному происшествию в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункты 7-1) и 7-2) изложить в следующей редакции:
"7-1) при обращении в письменной форме с требованием о возмещении причиненного вреда в порядке, предусмотренном статьей 26-1 настоящего Закона, произвести возмещение причиненного вреда в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Законом;
7-2) при получении от страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) заявления на рассмотрение спора, возникшего из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, рассмотреть требования страхователя (потерпевшего, выгодоприобретателя) и предоставить письменный ответ с указанием дальнейшего порядка урегулирования спора в течение пяти рабочих дней;";
дополнить подпунктом 7-4) следующего содержания:
"7-4) при получении информации, предусмотренной пунктом 5 статьи 9 настоящего Закона, принять меры по урегулированию страхового случая в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

4) көлiк оқиғасы болған кезде жәбiрленушілерге және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның қызметкерлерiне көлiк құралдары иелерiнің жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан сақтандырушының атауын хабарлауға;";
7) тармақша алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтанушының осы баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5) 6) және 6-1) тармақшаларында көрсетілген мiндеттерi көлiк оқиғасы болған сәтте көлiк құралын тiкелей жүргiзген адамға жүктеледi.";
7) 17-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан кезде сақтанушыдан, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде көзделген мәлiметтерден басқа, осы Заңға сәйкес осындай шартқа енгiзу үшiн қажетті мәлiметтердi ұсынуды талап етуге;
2) тиiстi мемлекеттiк органдар мен ұйымдардан, олардың құзыретiн негізге ала отырып, сақтандыру жағдайының басталу (көлік оқиғасының болу) фактiсiн және жәбiрленушiлерге келтiрiлген зиянның мөлшерiн растайтын құжаттарды сұратуға;";
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданыс кезеңінде болған көлік оқиғасы туралы хабардар ету кезінде оны кідіріссіз тіркеуге және осы көлік оқиғасы бойынша мәліметтерді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға ұсынуға;";
7-1) және 7-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) осы Заңның 26-1-бабында көзделген тәртіппен келтірілген зиянды өтеу туралы талаппен жазбаша нысанда өтініш жасалған кезде, осы Заңда белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімдерде келтірілген зиянды өтеуге;
7-2) сақтанушыдан (жәбірленушіден, пайда алушыдан) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындаған дауды қарауға өтініш алған кезде сақтанушының (жәбірленушінің, пайда алушының) талаптарын қарауға және дауды одан әрі реттеу тәртібін көрсете отырып бес жұмыс күні ішінде жазбаша жауап беруге;";
мынадай мазмұндағы 7-4) тармақшамен толықтырылсын:
"7-4) осы Заңның 9-бабының 5-тармағында көзделген ақпаратты алған кезде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен сақтандыру жағдайын реттеу жөнінде шаралар қабылдауға;";

8) в статье 19:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. К коэффициентам по территории регистрации транспортного средства, указанным в пункте 3 настоящей статьи, для расчета страховой премии дополнительно применяются поправочные коэффициенты, утвержденные уполномоченным органом.
Расчет поправочных коэффициентов производится организацией по формированию и ведению базы данных с учетом показателей убыточности по территории регистрации транспортного средства, таргетируемой убыточности и фактора достоверности в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Таргетируемая убыточность, фактор достоверности и поправочные коэффициенты утверждаются уполномоченным органом и публикуются на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа в сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховщик вправе увеличить или уменьшить поправочные коэффициенты не более чем на десять процентов от утвержденных уполномоченным органом значений в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для иных городов и населенных пунктов в областях, указанных в пункте 3 настоящей статьи, для расчета годовой страховой премии дополнительно используется коэффициент корректировки в размере 0,8.";
часть третью пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Страховщик обязан не позднее одного рабочего дня с даты заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств уведомить организацию по формированию и ведению базы данных об отсутствии информации о страхователе (застрахованном) в базе данных.";
9) пункт 2 статьи 20 исключить;
10) в статье 22:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Определение размера вреда, причиненного имуществу, производится страховщиком.
Определение размера вреда, причиненного транспортному средству, осуществляется страховщиком в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховщик и страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель) согласовывают дату, время и место проведения осмотра поврежденного имущества в течение трех рабочих дней со дня подачи заявления об определении размера вреда по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа. При этом осмотр поврежденного имущества должен быть произведен в течение пяти рабочих дней со дня подачи указанного заявления.
В случае, если осмотр поврежденного имущества не был произведен по вине страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) или по независящим от воли сторон обстоятельствам, страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель) повторно обращается к страховщику с заявлением об определении размера вреда.
Определение размера вреда, причиненного имуществу, осуществляется страховщиком в срок не позднее пяти рабочих дней со дня осмотра и составления акта осмотра поврежденного имущества.";

8) 19-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген көлік құралын тіркеу аумағы бойынша коэффициенттерге сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін уәкілетті орган бекіткен түзету коэффициенттері қосымша қолданылады.
Түзету коэффициенттерін есептеуді уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен көлік құралын тіркеу аумағы бойынша шығындылық көрсеткіштерін, таргеттелетін шығындылық пен анықтық факторын ескере отырып, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым жүргізеді.
Таргеттелетін шығындылықты, анықтық факторын және түзету коэффициенттерін уәкілетті орган бекітеді және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген мерзімдерде уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
Сақтандырушы түзету коэффициенттерін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен уәкілетті орган бекіткен мәндердің он пайызынан асырмай ұлғайтуға немесе азайтуға құқылы.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген облыстардағы өзге де қалалар мен елді мекендер үшін жылдық сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін
0,8 мөлшеріндегі түзету коэффициенті қосымша пайдаланылады.";
11-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандырушы дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымды көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей дерекқорда сақтанушы (сақтандырылушы) туралы ақпараттың жоқтығы туралы хабардар етуге міндетті.";
9) 20-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
10) 22-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін айқындауды сақтандырушы жүргізеді.
Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындауды сақтандырушы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес жүзеге асырады.
Сақтандырушы және сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша зиян мөлшерін айқындау туралы өтінішті берген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде бүлінген мүлікті қарап-тексеру күнін, уақытын және өткізу орнын келіседі. Бұл ретте бүлінген мүлікті қарап-тексеру көрсетілген өтінішті берген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде жүргізілуге тиіс.
Егер бүлінген мүлікті қарап-тексеру сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) кінәсінен немесе тараптардың еркінен тыс мән-жайларға байланысты жүргізілмеген болса, сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандырушыға зиянның мөлшерін анықтау туралы өтінішпен қайтадан жүгінеді.
Мүлікке келтірілген зиян мөлшерін айқындауды сақтандырушы бүлінген мүлікті қарап-тексерген және қарап-тексеру актісін жасаған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жүзеге асырады.";

часть первую пункта 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Если страховщиком в срок, установленный частью пятой пункта 3 настоящей статьи, не будет определен размер причиненного вреда, то страхователь (застрахованный) либо потерпевший (выгодоприобретатель) или их представители могут воспользоваться услугами оценщика и начать восстановление (утилизацию) имущества. Затраты на услуги оценщика, понесенные страхователем (застрахованным) либо потерпевшим (выгодоприобретателем) или их представителями, подлежат возмещению страховщиком вне зависимости от страховой выплаты.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страховщик осуществляет страховую выплату в размере вреда, определенном в соответствии с настоящей статьей.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Умышленное создание страхового случая, а также иные мошеннические действия, направленные на незаконное получение страховой выплаты, влекут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
11) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем (застрахованным) или иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, с указанием места жительства, контактных телефонов выгодоприобретателя, банковских реквизитов (при необходимости), порядка получения страховой выплаты - наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По требованию страховщика заявитель обязан предоставить оригиналы документов страховщику, необходимых для осуществления страховой выплаты, за исключением документов, имеющихся в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым имеет страховщик.";
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) в случае смерти потерпевшего документ (сведения), подтверждающий (подтверждающие) факт регистрации смерти потерпевшего;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Истребование страховщиком от страхователя (застрахованного) либо потерпевшего дополнительно других документов и (или) документов, доступных посредством информационных систем и сервисов, не допускается.";
12) пункт 1 статьи 26-1 изложить в следующей редакции:
"1. При транспортном происшествии потерпевший или лицо, имеющее согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего, для получения возмещения причиненного вреда вправе обратиться к страховщику, который застраховал ответственность потерпевшего по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, при условии наличия у лица, по вине которого произошло транспортное происшествие, договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.";

3-1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Егер сақтандырушы келтірілген зиянның мөлшерін осы баптың 3-тармағының бесінші бөлігінде белгіленген мерзімде айқындамаса, онда сақтанушы (сақтандырылушы) не жәбірленуші (пайда алушы) немесе олардың өкілдері бағалаушының көрсетілетін қызметтерін пайдалануы және мүлікті қалпына келтіруді (кәдеге жаратуды) бастауы мүмкін. Бағалаушының көрсетілетін қызметтері үшін сақтанушы (сақтандырылушы) не жәбірленуші (пайда алушы) немесе олардың өкілдері шеккен шығындар, сақтандыру төлеміне қарамастан, сақтандырушының өтеуіне жатады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандырушы осы бапқа сәйкес айқындалған зиян мөлшерінде сақтандыру төлемін жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сақтандыру оқиғасын қасақана жасау, сондай-ақ сақтандыру төлемін заңсыз алуға бағытталған өзге де алаяқтық әрекеттер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауаптылыққа алып келеді.";
11) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтанушы (сақтандырылушы) немесе пайда алушы болып табылатын өзге тұлға, пайда алушының тұрғылықты жерiн, байланыс телефондарын, банктiк деректемелерін (қажет болған кезде), сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, сақтандыру төлемiн қолма-қол ақшамен не банктiк шотқа аудару арқылы алу тәртібін көрсете отырып, оның ішінде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы ұсынады.
Өтініш беруші сақтандырушының талап етуі бойынша сақтандырушы қол жеткізе алатын мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде электрондық нысанда бар құжаттарды қоспағанда, сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушыға беруге міндетті.";
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жәбірленуші қайтыс болған жағдайда, жәбірленушінің қайтыс болуын тіркеу фактісін растайтын құжат (мәліметтер);";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандырушының сақтанушыдан (сақтандырылушыдан) не жәбiрленушiден қосымша басқа құжаттарды және (немесе) ақпараттық жүйелер мен сервистер арқылы қолжетімді құжаттарды талап етуiне жол берiлмейдi.";
12) 26-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көлік оқиғасы кезінде жәбірленуші немесе жәбірленушінің қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құқығы бар адам келтірілген зиянның өтемін алу үшін, кінәсінен көлік оқиғасы болған адамның көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты болған жағдайда, көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша жәбірленушінің жауапкершілігін сақтандырған сақтандырушыға өтініш жасауға құқылы.";

13) в статье 28:
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"7) лицо, управляющее транспортным средством, оставило место дорожно-транспортного происшествия, участником которого оно являлось, за исключением, если данный факт был связан с оказанием медицинской помощи пострадавшему;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Если в случаях, перечисленных в пункте 1 настоящей статьи, виновником причиненного вреда является лицо, указанное в подпунктах 1) и 2) пункта 5 статьи 11 настоящего Закона, страховщик имеет право обратного требования к страхователю (застрахованному).";
14) пункт 1 статьи 29-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, страхователь (потерпевший, выгодоприобретатель) вправе в письменной форме:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс страховщика) заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".
15. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг":
1) в статье 1:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) манипулирование на рынке ценных бумаг – действия субъектов рынка ценных бумаг и иных лиц, направленные на установление и (или) поддержание цен (курсов) ценных бумаг и иных финансовых инструментов, в том числе иностранных валют и производных финансовых инструментов, выше или ниже тех, которые установились в результате объективного соотношения предложения и спроса, на создание видимости торговли ценной бумагой или иным финансовым инструментом;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) генеральное финансовое соглашение – соглашение, на условиях которого могут заключаться сделки с производными финансовыми инструментами, операции репо и (или) иные сделки, объектом которых являются ценные бумаги, валюта и (или) иные финансовые инструменты, типовые условия которого разработаны профессиональной организацией или, в случаях, установленных настоящим Законом, иностранной профессиональной организацией;";

13) 28-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) егер бұл факт зардап шеккен адамға медициналық көмек көрсетуге байланысты болған жағдайды қоспағанда, көлік құралын жүргізуші адам өзі қатысушысы болған жол-көлік оқиғасы болған жерден кетіп қалса;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер осы баптың 1-тармағында атап көрсетiлген жағдайларда келтiрiлген зиянға осы Заңның 11-бабы 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген адам кiнәлi болып табылса, сақтандырушының сақтанушыға (сақтандырылушыға) керi талап қоюға құқығы бар.";
14) 29-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы) жазбаша нысанда:
талаптарын көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) өтініш жіберуге не
көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып реттеу үшін өтінішін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурс арқылы) немесе сотқа жіберуге құқылы.".
15. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау – бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің және өзге тұлғалардың ұсыныс пен сұраныстың объективтi арақатынасы нәтижесiнде бағалы қағаздарға және өзге де қаржы құралдарына, оның ішінде шетелдік валюталар мен туынды қаржы құралдарына орныққан бағадан (бағамнан) жоғары немесе төмен баға (бағам) белгiлеуге және (немесе) ұстап тұруға, бағалы қағазбен немесе өзге де қаржы құралдарымен сауда көрiнiсiн жасауға бағытталған әрекеттерi;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) бас қаржылық келісім – талаптарымен туынды қаржы құралдарымен мәмілелер, репо операциялары және (немесе) объектісі бағалы қағаздар, валюта және (немесе) өзге де қаржы құралдары болып табылатын мәмілелер жасалатын, үлгілік талаптарын кәсіптік ұйым немесе осы Заңда белгіленген жағдайларда шетелдік кәсіптік ұйым әзірлеген келісім;";

дополнить подпунктом 64-1) следующего содержания:
"64-1) нетто-обязательство (нетто-требование) – денежное обязательство (денежное требование), возникающее (рассчитываемое) в результате осуществления (применения) ликвидационного неттинга в порядке и на условиях, определҰнных в генеральном финансовом соглашении;";
подпункт 69) изложить в следующей редакции:
"69) номинальная стоимость облигации – денежное выражение стоимости облигации, определенное условиями выпуска;";
дополнить подпунктом 76-1) следующего содержания:
"76-1) список фондовой биржи – составленный в соответствии с внутренними документами фондовой биржи список финансовых инструментов, разрешенных к обращению в торговой системе фондовой биржи;";
подпункт 82) изложить в следующей редакции:
"82) ликвидационный неттинг – положение генерального финансового соглашения, на основании которого при наступлении события, определенного генеральным финансовым соглашением, все денежные обязательства (денежные требования), а также все обязательства (требования) по передаче имущества, включая предоставление (внесение) обеспечительной платы, по всем сделкам, заключенным в рамках генерального финансового соглашения, независимо от того, подлежат ли указанные обязательства (требования) исполнению на момент наступления такого события, заменяются (автоматически или по выбору одной из сторон) путем новации, прекращения или иным образом, определенным в генеральном финансовом соглашении, на одно нетто-обязательство (нетто-требование), срок исполнения которого считается наступившим;";
подпункт 85) изложить в следующей редакции:
"85) производные ценные бумаги – ценные бумаги, удостоверяющие права по отношению к базовому активу данных производных ценных бумаг (производные ценные бумаги не являются производным финансовым инструментом, но могут являться базовым активом производного финансового инструмента);";
дополнить подпунктом 92-1) следующего содержания:
"92-1) иностранная профессиональная организация – международная организация, иностранное юридическое лицо или иностранная организация, не являющаяся юридическим лицом, устанавливающая единые правила и (или) стандарты на финансовых рынках, входящая в перечень, утвержденный уполномоченным органом;";
2) в пункте 2 статьи 3:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) приостанавливает и возобновляет размещение и обращение негосударственных эмиссионных ценных бумаг, аннулирует выпуски негосударственных эмиссионных ценных бумаг;";
дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) раскрывает информацию, содержащуюся в условиях выпуска эмиссионных ценных бумаг и в частных меморандумах облигаций, об утверждении отчета об итогах размещения акций, об аннулировании выпуска акций в порядке и на условиях, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) устанавливает виды пруденциальных нормативов и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты финансовой устойчивости лицензиатов, порядок и методики расчета их значений, в том числе пропорционально в зависимости от принимаемых лицензиатом на себя рисков;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование, контроль и надзор деятельности субъектов рынка ценных бумаг;";

мынадай мазмұндағы 64-1) тармақшамен толықтырылсын:
"64-1) нетто-міндеттеме (нетто-талап) – бас қаржылық келісімде айқындалған тәртіппен және шарттармен тарату неттингін жүзеге асыру (қолдану) нәтижесінде туындайтын (есептелетін) ақшалай міндеттеме (ақшалай талап);";
69) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"69) облигацияның номиналды құны – шығарылым шарттарымен айқындалған облигация құнының ақшалай мәні;";
мынадай мазмұндағы 76-1) тармақшамен толықтырылсын:
"76-1) қор биржасының тізімі – қор биржасының сауда жүйесіне айналысқа жіберуге рұқсат етілген, қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес жасалған қаржы құралдарының тізімі;";
82) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"82) тарату неттингі – бас қаржылық келісімнің ережесі, оның негізінде бас қаржылық келісімде айқындалған оқиға басталған кезде барлық ақшалай міндеттеме (ақшалай талаптар), сондай-ақ қамтамасыз ету ақысын ұсынуды (енгізуді) қоса алғанда, мүлікті беру бойынша барлық міндеттеме (талаптар) көрсетілген міндеттемелер (талаптар) осындай оқиға басталған кезде орындалуға тиіс екеніне қарамастан, жаңарту, тоқтату арқылы немесе бас қаржылық келісімде айқындалған өзгеше тәсілмен орындалу мерзімі басталған болып есептелетін бір нетто-міндеттемеге (нетто-талапқа) ауыстырылады (автоматты түрде немесе тараптардың біреуінің таңдауы бойынша);";
85) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"85) туынды бағалы қағаздар – осы туынды бағалы қағаздардың базалық активіне қатысты құқықтарды куәландыратын бағалы қағаздар (туынды бағалы қағаздар туынды қаржы құралы болып табылмайды, бірақ туынды қаржы құралының базалық активі бола алады);";
мынадай мазмұндағы 92-1) тармақшамен толықтырылсын:
"92-1) шетелдік кәсіптік ұйым – халықаралық ұйым, шетелдік заңды тұлға немесе заңды тұлға болып табылмайтын, қаржы нарықтарында бірыңғай қағидаларды және (немесе) стандарттарды белгілейтін, уәкілетті орган бекіткен тізбеге енетін шетелдік ұйым;";
2) 3-баптың 2-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздардың орналастырылуын және айналысын тоқтата тұрады және жаңартады, мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымдарының күшін жояды;";
мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және шарттармен эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару талаптарындағы және облигациялардың жеке меморандумдарындағы акцияларды орналастыру, акциялар шығарылымын жою қорытындылары туралы есептің бекітілгені туралы ақпаратты ашып көрсетеді;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) пруденциялық нормативтердің түрлерiн және лицензиаттардың қаржылық орнықтылығының өзге де сақталуға міндетті нормалары мен лимиттерін, олардың мәндерін есептеу тәртібі мен әдiстемесiн, оның ішінде лицензиат өзіне қабылдайтын тәуекелдерге байланысты пропорционалды түрде белгілейді;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) өз құзыретi шегiнде бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметiн реттеуді, бақылау мен қадағалауды жүзеге асырады;";

дополнить подпунктом 19-2) следующего содержания:
"19-2) применяет к субъектам рынка ценных бумаг (за исключением профессиональных участников рынка ценных бумаг и профессиональных организаций) ограниченные меры воздействия и (или) санкции, установленные статьей 3-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 22-3) следующего содержания:
"22-3) определяет порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для профессиональных участников рынка ценных бумаг, в том числе пропорционально в зависимости от принимаемых профессиональным участником рынка ценных бумаг на себя рисков;";
3) в статье 3-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 3-1. Ограниченные меры воздействия и санкции, применяемые уполномоченным органом к субъектам рынка ценных бумаг (за исключением профессиональных участников рынка ценных бумаг и профессиональных организаций)";
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах, выявления неправомерных действий или бездействия субъекта рынка ценных бумаг или его должностных лиц (при наличии), а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом и Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах", уполномоченный орган вправе применить к субъекту рынка ценных бумаг одну из следующих ограниченных мер воздействия:";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Письменным предписанием является указание субъекту рынка ценных бумаг на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Письменным предупреждением является уведомление уполномоченного органа о возможности применения к субъекту рынка ценных бумаг санкций, предусмотренных пунктом 10 настоящей статьи, в случае выявления уполномоченным органом повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан в течение шести последовательных календарных месяцев, аналогичного нарушению, за которое вынесено данное письменное предупреждение.";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 19-2) тармақшамен толықтырылсын:
"19-2) бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне (бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларды және кәсіптік ұйымдарды қоспағанда) осы Заңның 3-1-бабында белгіленген шектеулі ықпал ету шараларын және (немесе) санкцияларды қолданады;";
мынадай мазмұндағы 22-3) тармақшамен толықтырылсын:
"22-3) бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін, оның ішінде бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылардың өзіне қабылдайтын тәуекелдерге байланысты пропорционалды түрде айқындайды;";
3) 3-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1-бап. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне (бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларды және кәсіптік ұйымдарды қоспағанда) қолданатын шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялар";
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасының бұзылуын анықтаған, бағалы қағаздар нарығы субъектісінің немесе оның лауазымды адамдарының (болған кезде) заңсыз әрекеттері немесе әрекетсіздігі анықталған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге де талаптары орындалмаған жағдайларда, уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне мынадай шектеулі ықпал ету шараларының бірін қолдануға:";
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған, орындалуы міндетті түзету шараларын қолдануға және (немесе) белгіленген мерзімде анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) беру қажеттілігіне берілген нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Уәкілетті орган жазбаша ескерту шығарылғаннан кейін қатарынан күнтізбелік алты ай ішінде осы ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының қайта бұзылғанын анықтаған жағдайда, уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығының субъектісіне осы баптың 10-тармағында көзделген санкцияларды қолдану мүмкіндігі туралы хабарламасы жазбаша ескерту болып табылады.";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Письменным соглашением является заключенное между уполномоченным органом и субъектом рынка ценных бумаг письменное соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений с указанием сроков их устранения и (или) перечня ограничений, которые на себя принимает субъект рынка ценных бумаг, до устранения выявленных нарушений.";
пункты 6, 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"6. Субъект рынка ценных бумаг обязан уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании и письменном соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.
7. Порядок применения ограниченных мер воздействия к субъекту рынка ценных бумаг определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
8. Уполномоченный орган вправе применить санкции к субъекту рынка ценных бумаг вне зависимости от примененных ранее к нему ограниченных мер воздействия.
9. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в плане мероприятий, письменном соглашении либо письменном предписании, по независящим от субъекта рынка ценных бумаг причинам, срок исполнения плана мероприятий, письменного соглашения либо письменного предписания может быть продлен уполномоченным органом в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
10. Уполномоченный орган вправе применить к субъекту рынка ценных бумаг санкции в виде наложения административного взыскания в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
4) в статье 3-3:
пункт 2 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) непредставление уполномоченному органу в установленные сроки плана мероприятий, предусмотренного пунктом 2 статьи 3-2 настоящего Закона, неодобрение его уполномоченным органом, неисполнение или несвоевременное исполнение мероприятий этого плана, неустранение фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, в сроки, установленные планом мероприятий и (или) уполномоченным органом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Уполномоченный орган вправе применить к профессиональному участнику рынка ценных бумаг, крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем, лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, любую из мер надзорного реагирования, определенных пунктом 4 настоящей статьи, вне зависимости от ранее примененных к ним мер надзорного реагирования.";

"5. Анықталған бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы және осы бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою жөніндегі шаралар тізбесін және (немесе) анықталған бұзушылықтар жойылғанға дейін бағалы қағаздар нарығының субъектісі өзіне қабылдайтын шектеулердің тізбесін бекіту туралы жазбаша келісім уәкілетті орган мен бағалы қағаздар нарығының субъектісі арасында жасалған жазбаша келісім болып табылады.";
6, 7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бағалы қағаздар нарығының субъектісі уәкілетті органды осы құжаттарда көзделген мерзімдерде жазбаша нұсқама мен жазбаша келісімде көрсетілген шаралардың орындалуы туралы хабардар етуге міндетті.
7. Бағалы қағаздар нарығының субъектісіне шектеулі ықпал ету шараларын қолдану тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
8. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне бұрын қолданылған шектеулі ықпал ету шараларына қарамастан санкциялар қолдануға құқылы.
9. Іс-шаралар жоспарында, жазбаша келісімде не жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімдерде бағалы қағаздар нарығының субъектісіне байланысты емес себептер бойынша бұзушылықтарды жою мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, жазбаша келісімді не жазбаша нұсқаманы орындау мерзімін уәкілетті орган өзінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен ұзартуы мүмкін.
10. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының субъектісіне Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген тәртіппен әкімшілік жаза қолдану түрінде санкциялар қолдануға құқылы.";
4) 3-3-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) уәкілетті органға осы Заңның 3-2-бабының 2-тармағында көзделген іс-шаралар жоспарын белгіленген мерзімде ұсынбау, оны уәкілетті органның мақұлдамауы, осы жоспардың іс-шараларын орындамау немесе уақтылы орындамау, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторды (факторларды) іс-шаралар жоспарында белгіленген және (немесе) уәкілетті орган белгілеген мерзімде жоймау.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыға, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға бұрын қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, оларға осы баптың
4-тармағында айқындалған қадағалап ден қою шараларының кез келгенін қолдануға құқылы.";

5) в статье 3-4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган применяет рекомендательные меры надзорного реагирования в случаях, когда недостатки, риски или нарушения, выявленные в деятельности профессионального участника рынка ценных бумаг, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, лица, обладающего признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, в том числе с использованием мотивированного суждения, не оказывают существенного влияния на финансовую устойчивость профессионального участника рынка ценных бумаг, не создают угрозу его финансовому положению.";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) уведомление о выявленных недостатках, рисках или нарушениях с доведением (при необходимости, определяемой уполномоченным органом) данной информации до сведения отдельных органов профессионального участника рынка ценных бумаг, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, лица, обладающего признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем;";
6) в статье 3-5:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в целях устранения недостатков, рисков или нарушений, в том числе выявленных с использованием мотивированного суждения, применяет меры по улучшению финансового состояния и (или) минимизации рисков профессионального участника рынка ценных бумаг, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, лица, обладающего признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, посредством предъявления требований по:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) поддержанию коэффициента достаточности собственного капитала и (или) коэффициента ликвидности выше минимальных значений, установленных уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) устранению фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) устранению причин и (или) условий, способствовавших нарушению требований законодательства по вопросам, входящим в компетенцию уполномоченного органа, прав и законных интересов клиентов профессионального участника рынка ценных бумаг и (или) инвесторов на рынке ценных бумаг;";
пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Письменным предписанием является указание профессиональному участнику рынка ценных бумаг, крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем, лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, на принятие обязательных к исполнению мер, установленных пунктом 1 настоящей статьи, и (или) на необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по их исполнению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий указываются описание недостатков, рисков или нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные руководящие работники.

5) 3-4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаның қызметінде, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының қаржылық орнықтылығына елеулі әсер етпейтін, оның қаржылық жағдайына қатер төндірмейтін жағдайларда қадағалап ден қоюдың ұсынымдық шараларын қолданады.";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) анықталған кемшіліктер, тәуекелдер немесе бұзушылықтар туралы бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаның жекелеген органдарының назарына осы ақпаратты (қажет болған кезде уәкілетті орган айқындайтын) жеткізе отырып, хабардар ету;";
6) 3-5-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган анықталған, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою мақсатында бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаның қаржылық жағдайын жақсарту және (немесе) тәуекелдерін барынша азайту жөніндегі шараларды:";
тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентін және (немесе) өтімділік коэффициентін уәкілетті орган белгілеген ең төмен мәндерден жоғары ұстап тұру;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымның қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторды (факторларды) жою;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) уәкілетті органның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша заңнама талаптарының, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы клиенттерінің және (немесе) бағалы қағаздар нарығындағы инвесторлардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына ықпал еткен себептерді және (немесе) жағдайларды жою;";
3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға осы баптың 1-тармағында белгіленген орындалуы міндетті шараларды қабылдауға және (немесе) оларды орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттілігіне нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.
Іс-шаралар жоспарында кемшіліктердің, тәуекелдердің немесе бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралардың тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты басшы қызметкерлер көрсетіледі.

4. Письменным соглашением является заключенное между уполномоченным органом и профессиональным участником рынка ценных бумаг и (или) крупным участником управляющего инвестиционным портфелем и (или) лицом, обладающим признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, письменное соглашение об исполнении мер, установленных пунктом 1 настоящей статьи, с указанием сроков устранения выявленных недостатков, рисков или нарушений и (или) перечня ограничений, которые на себя принимают указанные лица до устранения выявленных недостатков, рисков или нарушений.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны профессионального участника рынка ценных бумаг и (или) крупного участника управляющего инвестиционным портфелем и (или) лица, обладающего признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.
5. Профессиональный участник рынка ценных бумаг и (или) крупный участник управляющего инвестиционным портфелем и (или) лицо, обладающее признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, обязаны уведомить уполномоченный орган об исполнении мер, указанных в письменном предписании и письменном соглашении, в сроки, предусмотренные данными документами.
6. В случае отсутствия возможности устранения нарушения в сроки, установленные в письменном предписании и (или) плане мероприятий, письменном соглашении, по причинам, независящим от профессионального участника рынка ценных бумаг, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, лица, обладающего признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, срок по исполнению письменного предписания и (или) плана мероприятий, письменного соглашения может быть продлен до даты, установленной уполномоченным органом.";
7) пункт 1 статьи 3-6 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе применить к профессиональному участнику рынка ценных бумаг вне зависимости от примененных ранее к нему мер надзорного реагирования санкции в виде приостановления действия либо лишения лицензии на проведение всех или отдельных видов деятельности на рынке ценных бумаг по основаниям, установленным статьей 51 настоящего Закона.";
8) статью 5-1 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Брокер и (или) дилер оказывает услуги инвесторам, не являющимся квалифицированными инвесторами, с учетом особенностей, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
9) пункт 2 статьи 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Часть первая настоящего пункта не распространяется на ценные бумаги, выпуск которых зарегистрирован в соответствии с иностранным законодательством или актами Международного финансового центра "Астана" на территории Международного финансового центра "Астана".";

4. Уәкілетті орган мен бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлға арасында жасалған, анықталған кемшіліктерді, тәуекелдерді немесе бұзушылықтарды жою мерзімдерін және (немесе) анықталған кемшіліктер, тәуекелдер және (немесе) бұзушылықтар жойылғанға дейін көрсетілген тұлғалар өздеріне қабылдайтын шектеулердің тізбесін көрсете отырып, осы баптың 1-тармағында белгіленген шараларды орындау туралы жазбаша келісім жазбаша келісім болып табылады.
Жазбаша келісім бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлға тарапынан міндетті түрде қол қоюға жатады.
5. Бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы және (немесе) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлға уәкілетті органды жазбаша нұсқамада және жазбаша келісімде көрсетілген шаралардың осы құжаттарда көзделген мерзімдерде орындалғаны туралы хабардар етуге міндетті.
6. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға байланысты емес себептермен жазбаша нұсқамада және (немесе) іс-шаралар жоспарында, жазбаша келісімде белгіленген мерзімдерде бұзушылықтарды жою мүмкін болмаған жағдайда, жазбаша нұсқаманы және (немесе) іс-шаралар жоспарын, жазбаша келісімді орындау бойынша мерзім уәкілетті орган белгілеген күнге дейін ұзартылуы мүмкін.";
7) 3-6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысына бұрын оған қолданылған қадағалап ден қою шараларына қарамастан, осы Заңның 51-бабында белгiленген негiздер бойынша бағалы қағаздар нарығында қызметтің барлық немесе жекелеген түрлерін жүргiзуге арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру не одан айыру түріндегі санкцияларды қолдануға құқылы.";
8) 5-1-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Брокер және (немесе) дилер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, білікті инвесторлар болып табылмайтын инвесторларға қызметтер көрсетеді.";
9) 6-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігі шығарылымы шетелдік заңнамаға немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының актілеріне сәйкес "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген бағалы қағаздарға қолданылмайды.";

10) в статье 8:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Государственная регистрация выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг является комплексом мероприятий, связанных с регистрацией выпуска ценных бумаг, а также внесением изменений и (или) дополнений в условия выпуска ценных бумаг, осуществляемых уполномоченным органом на условиях и в порядке, установленных настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
2. Государственная регистрация выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг включает:
1) рассмотрение представленных документов на соответствие законодательству Республики Казахстан;
2) внесение сведений об эмитенте и его ценных бумагах, включая сведения о международном идентификационном номере (коде ISIN), присвоенном негосударственной эмиссионной ценной бумаге центральным депозитарием, в Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг;
3) при государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг, направление в кабинет эмитента в электронной форме:
свидетельства о государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг;
условий выпуска ценных бумаг;
4) при государственной регистрации изменений и (или) дополнений в условия выпуска ценных бумаг, направление в кабинет эмитента в электронной форме:
свидетельства о государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг (при увеличении количества объявленных акций, и (или) изменении их вида, и (или) изменении наименования и места нахождения эмитента или уменьшении количества объявленных облигаций);
условий выпуска с учетом изменений и (или) дополнений.";
части первую и вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Документы о выпуске негосударственных эмиссионных ценных бумаг рассматриваются уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня их представления на государственную регистрацию, если иные сроки не определены настоящим Законом.
Документы для государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг представляются эмитентом в уполномоченный орган в электронной форме.";
11) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Отказ в государственной регистрации выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе отказать в государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг в случае нарушения эмитентом условий и порядка представления документов на государственную регистрацию выпуска и выявления в процессе рассмотрения документов их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.";
пункт 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:

10) 8-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкiлеттi орган осы Заңда және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген талаптармен және тәртiппен жүзеге асыратын, бағалы қағаздар шығарылымын тіркеуге, сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылымының шарттарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге байланысты іс-шаралар кешені мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу болып табылады.
2. Мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу:
1) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестiгiн қарауды;
2) Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағазға орталық депозитарий берген халықаралық идентификаттау нөмiрi (ISIN коды) туралы мәліметтерді қоса алғанда, эмитент және оның бағалы қағаздары туралы мәлiметтер енгiзуді;
3) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымы мемлекеттік тіркелген кезде эмитенттің кабинетіне электрондық нысанда мыналарды:
мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті;
бағалы қағаздар шығарылымының шарттарын жіберуді;
4) бағалы қағаздар шығарылымының шарттарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар мемлекеттік тіркелген кезде эмитенттің кабинетіне электрондық нысанда мыналарды:
мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (жарияланған акциялар саны ұлғайған және (немесе) олардың түрі өзгерген және (немесе) эмитенттің атауы және орналасқан жері өзгерген немесе жарияланған облигациялар саны азайған кезде);
өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды ескере отырып, шығарылым шарттарын жіберуді қамтиды.";
3-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Егер осы Заңда өзге де мерзімдер айқындалмаса, уәкiлеттi орган мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы туралы құжаттарды мемлекеттiк тiркеуге ұсынылған күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарайды.
Мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу үшін құжаттарды эмитент уәкілетті органға электрондық нысанда ұсынады.";
11) 10-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеуден бас тарту";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Эмитент шығарылымды мемлекеттiк тiркеуге құжаттарды ұсыну шарттары мен тәртiбiн бұзған және құжаттарды қapaу процесiнде олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiндiгi анықталған жағдайда уәкiлеттi орган эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуден бас тартуға құқылы.";
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Эмитент вправе обжаловать решение уполномоченного органа об отказе в государственной регистрации выпуска эмиссионных ценных бумаг в судебном порядке.";
12) в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Государственная регистрация выпуска объявленных акций";
пункты 4, 5, 6, 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"4. Государственная регистрация выпуска объявленных акций осуществляется на основании представленных акционерным обществом в уполномоченный орган в электронной форме следующих документов:
1) заявление, составленное в произвольной форме с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенное электронной цифровой подписью уполномоченного лица эмитента;
2) копии протокола учредительного собрания (решения единственного учредителя) или общего собрания акционеров (решения акционера, владеющего всеми голосующими акциями) о выпуске объявленных акций в случае, установленном подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
3) копии решения суда о признании выпуска объявленных акций недействительным в случае, установленном подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи;
4) проспекта выпуска акций;
5) документов, подтверждающих оплату объявленных акций, размещаемых среди учредителей акционерного общества.
5. При соответствии представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган осуществляет государственную регистрацию выпуска объявленных акций и направляет в кабинет акционерного общества в электронной форме свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций и проспект выпуска акций.
6. Для государственной регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций акционерное общество представляет в уполномоченный орган в электронной форме следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенное электронной цифровой подписью уполномоченного лица эмитента;
2) проспект выпуска акций с учетом изменений и (или) дополнений;
3) копию решения (протокола) или выписку из протокола заседания органа акционерного общества, на основании которого внесены изменения и (или) дополнения в проспект выпуска акций акционерного общества;
4) копию решения суда о принудительном выпуске объявленных акций акционерного общества с участием государства в уставном капитале (в случае отсутствия объявленных акций акционерного общества или их недостаточности для погашения просроченной налоговой задолженности) в случаях, установленных статьей 32 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".

"3. Эмитент уәкiлеттi органның эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуден бас тарту туралы шешiмiне сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.";
12) 11-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу";
4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу акционерлік қоғам уәкілетті органға электрондық нысанда ұсынған мынадай құжаттар:
1) эмитенттің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім бере отырып, еркін нысанда жазылған өтініш;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жағдайда жарияланған акцияларды шығару туралы құрылтай жиналысы (жалғыз құрылтайшы шешiмiнiң) немесе акционерлердiң жалпы жиналысы хаттамасының (дауыс беретiн барлық акцияны иеленетін акционер шешiмiнiң) көшiрмесi;
3) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген жағдайда, жарияланған акциялар шығарылымын жарамсыз деп тану туралы сот шешiмiнің көшірмесі;
4) акциялар шығарылымы проспектісі;
5) акционерлiк қоғамның құрылтайшылары арасында орналастырылатын жарияланған акцияларға ақы төленгенiн растайтын құжаттар негізінде жүзеге асырылады.
5. Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады және жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және акциялар шығарылымының проспектісін электрондық нысанда акционерлік қоғамның кабинетіне жібереді.
6. Акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік тіркеу үшін акционерлік қоғам уәкілетті органға электрондық нысанда мынадай құжаттарды:
1) эмитенттің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім бере отырып, еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген акциялар шығарылымы проспектісін;
3) шешімнің (хаттаманың) көшірмесін немесе акционерлік қоғамның акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге негіз болған акционерлік қоғам органы отырысының хаттамасынан үзінді көшірмені;
4) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабында белгіленген жағдайларда жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамның жарияланған акцияларын мәжбүрлі түрде шығару туралы сот шешімінің көшірмесін (акционерлік қоғамның жарияланған акциялары болмаған немесе олар мерзімі өткен салық берешегін өтеуге жеткіліксіз болған жағдайда) ұсынады.

7. При соответствии представленных документов для государственной регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска акций требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган направляет в кабинет акционерного общества в электронной форме:
1) свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (при увеличении количества объявленных акций и (или) изменении их вида, изменении наименования акционерного общества, изменении места нахождения акционерного общества);
2) проспект с учетом изменений и (или) дополнений.
8. В случае отказа в государственной регистрации выпуска объявленных акций, акционерное общество повторно представляет документы, указанные в пунктах 4 и 6 настоящей статьи, в течение сорока пяти рабочих дней со дня получения отказа, при этом срок рассмотрения уполномоченным органом документов начинает рассчитываться заново.
9. Порядок государственной регистрации выпуска объявленных акций, а также требования к документам для государственной регистрации выпуска объявленных акций устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
13) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Государственная регистрация уполномоченным органом выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы)";
в части первой пункта 1:
абзац первый и подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1. Для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) эмитент обязан представить в уполномоченный орган в электронной форме следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенное электронной цифровой подписью уполномоченного лица эмитента;";
подпункты 6) и 8) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) копии годовой финансовой отчетности эмитента (консолидированной финансовой отчетности в случае наличия у эмитента дочерних организаций) за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копии аудиторских отчетов (за исключением вновь созданных эмитентов);";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) эмитент-нерезидент Республики Казахстан обязан представить в уполномоченный орган в электронной форме дополнительно следующие документы:";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. При соответствии представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган осуществляет государственную регистрацию выпуска облигаций (облигационной программы) и направляет в кабинет эмитента в электронной форме свидетельство о государственной регистрации выпуска облигаций (облигационной программы) и проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы).

7. Акциялар шығарылымы проспектісіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган акционерлік қоғамның кабинетіне электрондық нысанда:
1) жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (жарияланған акциялар саны ұлғайған және (немесе) олардың түрі өзгерген, акционерлік қоғамның атауы өзгерген, акционерлік қоғамның орналасқан жері өзгерген кезде);
2) өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген проспектіні жібереді.
8. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеуден бас тартылған жағдайда, акционерлік қоғам осы баптың 4 және 6-тармақтарында көрсетілген құжаттарды бас тартуды алған күннен бастап қырық бес жұмыс күні ішінде қайта ұсынады, бұл ретте уәкілетті органның құжаттарды қарау мерзімі қайтадан есептеледі.
9. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу тәртібі, сондай-ақ жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу үшін құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
13) 12-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Уәкілетті органның мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тiркеуі";
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац және 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу үшін эмитент уәкілетті органға электрондық нысанда мынадай құжаттарды:
1) эмитенттің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім бере отырып, еркін нысанда жазылған өтінішті;";
6) және 8) тармақшалар алып тасталсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) эмитенттің аудиторлық есептермен расталған, соңғы екі қаржы жылындағы жылдық қаржылық есептілігінің (эмитенттің еншілес ұйымдары болған жағдайда шоғырландырылған қаржылық есептілігінің) көшірмелерін, сондай-ақ аудиторлық есептердің көшірмелерін (жаңадан құрылған эмитенттерді қоспағанда);";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасының бейрезидент-эмитенті уәкілетті органға электрондық нысанда қосымша мынадай құжаттарды ұсынуға міндетті:";
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады және эмитенттің кабинетіне облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлік пен мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектісін) электрондық нысанда жібереді.

6. Для государственной регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) эмитент представляет в уполномоченный орган в электронной форме следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенное электронной цифровой подписью уполномоченного лица эмитента;
2) проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) с учетом изменений и (или) дополнений в электронном виде;
3) копию решения (протокола) или выписку из протокола заседания органа, на основании которого внесены изменения и (или) дополнения в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы).
7. При соответствии представленных документов для государственной регистрации изменений и (или) дополнений в проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы) требованиям законодательства Республики Казахстан уполномоченный орган направляет в кабинет эмитента в электронной форме:
1) свидетельство о государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) (при уменьшении количества негосударственных облигаций и (или) изменении их вида, срока обращения, изменении наименования эмитента, изменении места нахождения эмитента);
2) проспект выпуска негосударственных облигаций (проспект облигационной программы с учетом изменений и (или) дополнений.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Порядок государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы), а также требования к документам для государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций (облигационной программы) устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
14) подпункт 3) части первой пункта 2 статьи 13 исключить;
15) часть вторую пункта 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"В случае нарушения эмитентом условий, предусмотренных настоящим пунктом, эмитент обязан по требованию держателей облигаций выкупить облигации по цене, соответствующей номинальной стоимости облигаций с учетом накопленного вознаграждения, за исключением случаев, когда имеется согласие держателей облигаций на изменение условий, указанных в подпунктах 1), 3) и 4) настоящего пункта.";
16) в статье 18-2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

6. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік тіркеу үшін эмитент уәкілетті органға электрондық нысанда мынадай құжаттарды:
1) эмитенттің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім бере отырып, еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) электрондық түрдегі өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген, мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымы проспектісін (облигациялық бағдарлама проспектiсін);
3) мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге негіз болған орган отырысы шешімінің (хаттамасының) көшірмесін немесе хаттамасынан үзінді көшірмені ұсынады.
7. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымы проспектісіне (облигациялық бағдарлама проспектісіне) өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келген кезде уәкілетті орган эмитенттің кабинетіне электрондық нысанда:
1) мемлекеттiк емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiкті (мемлекеттік емес облигациялар саны азайған және (немесе) олардың түрі, айналыс мерзімі өзгерген, эмитенттің атауы өзгерген, эмитенттің орналасқан жері өзгерген кезде);
2) мемлекеттік емес облигациялар шығарылымының проспектісін (өзгерістер және (немесе) толықтырулар ескерілген облигациялық бағдарлама проспектісін) жібереді.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеу тәртібі, сондай-ақ мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын (облигациялық бағдарламаны) мемлекеттік тіркеуге арналған құжаттарға қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
14) 13-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасы алып тасталсын;
15) 15-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмитент осы тармақта көзделген шарттарды бұзған жағдайда, облигацияларды ұстаушылардың осы тармақтың 1), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген шарттарды өзгертуге келісімі болған жағдайларды қоспағанда, эмитент жинақталған сыйақыны ескере отырып, облигацияларды ұстаушылардың талап етуі бойынша облигациялардың номиналды құнына сәйкес келетін бағамен облигацияларды сатып алуға міндетті.";
16) 18-2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. В целях принятия эмитентом решения об изменении условий выпуска облигаций, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 статьи 9 настоящего Закона, проводится общее собрание держателей облигаций.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Эмитент размещает информацию о проведении общего собрания держателей облигаций на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности и на интернет-ресурсе фондовой биржи (в случае, если данные облигации включены в официальный список фондовой биржи) не менее чем за десять рабочих дней до даты проведения общего собрания держателей облигаций.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае, если все размещенные облигации принадлежат одному держателю, общее собрание держателей не проводится. Решение по вопросам, отнесенным настоящим Законом к компетенции общего собрания держателей облигаций, принимается таким держателем единолично и подлежит оформлению в письменном виде.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Решение общего собрания держателей облигаций (единственного держателя) должно быть опубликовано на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности в течение трех рабочих дней после даты его принятия. В указанный срок эмитент также уведомляет о принятом решении уполномоченный орган, центральный депозитарий.
6. В период с даты проведения общего собрания держателей облигаций (единственного держателя) по вопросам изменения сведений в проспекте выпуска облигаций, указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 статьи 9 настоящего Закона, до даты, следующей за днем опубликования решения, принятого общим собранием держателей облигаций (держателем облигаций), на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности, размещение и обращение облигаций приостанавливаются.
В случае принятия держателями облигаций решения об изменении условий выпуска облигаций, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 1 статьи 9 настоящего Закона, срок приостановления размещения и обращения облигаций продлевается до дня, следующего за датой государственной регистрации изменений в проспект выпуска облигаций.
Эмитент в случаях, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, уведомляет о приостановлении размещения и обращения облигаций центральный депозитарий и фондовую биржу (в случае нахождения облигаций в официальном списке фондовой биржи).";

"1. Эмитенттің осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген облигацияларды шығару талаптарын өзгерту туралы шешім қабылдауы мақсатында облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысы өткізіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Эмитент облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысын өткізу туралы ақпаратты облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысы өткізілетін күнге дейін кемінде он жұмыс күні бұрын қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында және қор биржасының интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде (бұл облигациялар қор биржасының ресми тізіміне енгізілген жағдайда) орналастырады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Барлық орналастырылған облигация бір ұстаушыға тиесілі болған жағдайда, ұстаушылардың жалпы жиналысы өткізілмейді. Осы Заңда облигацияларды ұстаушылардың жалпы жиналысының құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімді осындай ұстаушы жеке-дара қабылдайды және ол жазбаша түрде ресімделуге тиіс.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Облигацияларды ұстаушылардың (жалғыз ұстаушының) жалпы жиналысының шешімі қабылданған күнінен кейін үш жұмыс күні ішінде қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде жариялануға тиіс. Эмитент көрсетілген мерзімде қабылданған шешім туралы уәкілетті органды, орталық депозитарийді де хабардар етеді.
6. Осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген облигациялардың шығарылымы проспектісіндегі мәліметтерді өзгерту мәселелері бойынша облигацияларды ұстаушылардың (жалғыз ұстаушының) жалпы жиналысы өткізілген күннен бастап қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында облигацияларды ұстаушылардың (облигацияларды ұстаушының) жалпы жиналысында қабылданған шешім жарияланған күннен кейінгі күнге дейінгі кезеңде облигацияларды орналастыру және олардың айналысы тоқтатыла тұрады.
Облигацияларды ұстаушылар осы Заңның 9-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген облигацияларды шығару шарттарын өзгерту туралы шешім қабылдаған жағдайда, облигацияларды орналастыру және олардың айналысын тоқтата тұру мерзімі облигацияларды шығару проспектісіне өзгерістер мемлекеттік тіркелген күннен кейінгі күнге дейін ұзартылады.
Эмитент осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген жағдайларда орталық депозитарий мен қор биржасын (облигациялар қор биржасының ресми тізімінде болған жағдайда) облигацияларды орналастыруды және олардың айналысын тоқтата тұру туралы хабардар етеді.";

17) пункт 4 статьи 18-4 изложить в следующей редакции:
"4. В случаях, установленных пунктами 2 и 3 настоящей статьи, эмитент обязан осуществить выкуп размещенных негосударственных облигаций по наибольшей из следующих цен:
цене, соответствующей номинальной стоимости негосударственных облигаций с учетом накопленного, но не выплаченного вознаграждения;
рыночной цене негосударственных облигаций, определенной в соответствии с методикой оценки финансовых инструментов, допущенных к обращению в торговую систему фондовой биржи (при наличии такой цены);
цене, определенной оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности (если облигации эмитента не обращаются на организованном рынке ценных бумаг).";
18) статью 19 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Требования настоящей статьи не распространяются на выпуск, размещение, обращение и погашение облигаций, подлежащих частному размещению.";
19) пункт 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"3. Эмитент обязан предпринять все действия, способствующие устранению выявленных нарушений в срок, установленный уполномоченным органом. Возобновление размещения эмиссионных ценных бумаг осуществляется после устранения выявленных нарушений на основании письменного уведомления уполномоченного органа.
В течение трех календарных дней после даты вынесения решения уполномоченного органа о приостановлении размещения эмиссионных ценных бумаг уполномоченный орган размещает на казахском и русском языках на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности информацию о приостановлении размещения эмиссионных ценных бумаг.";
20) в статье 30:
в пункте 1:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) подписания передаточного акта (для присоединяемого акционерного общества в случае реорганизации путем присоединения, за исключением присоединяемого акционерного общества, указанного в части второй настоящего пункта);";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае реорганизации путем присоединения, присоединяемое акционерное общество, являющееся финансовой организацией, обязано обратиться в уполномоченный орган для аннулирования выпуска акций не позднее пяти рабочих дней с даты получения письма уполномоченного органа о прекращении действия лицензии.";
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Решение об аннулировании выпуска акций направляется уполномоченным органом эмитенту.";
21) в статье 31:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Выплата дохода по ценным бумагам. Платежный агент. Погашение облигаций";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

17) 18-4-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында белгіленген жағдайларда, эмитент орналастырылған мемлекеттік емес облигацияларды мына бағалардың ең жоғарысы бойынша:
жиналған, бірақ төленбеген сыйақыны ескере отырып, мемлекеттік емес облигациялардың номиналды құнына сәйкес келетін бағамен;
қор биржасының сауда жүйесіне айналысқа жіберілген қаржы құралдарын бағалау әдістемесіне сәйкес айқындалған мемлекеттік емес облигациялардың нарықтық бағасымен (осындай баға болған кезде);
Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы айқындаған бағамен (егер эмитенттің облигациялары бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында айналысқа түспесе) сатып алуды жүзеге асыруға міндетті.";
18) 19-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың талаптары жеке орналастыруға жататын облигацияларды шығаруға, орналастыруға, айналысқа жіберуге және өтеуге қолданылмайды.";
19) 25-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Эмитент уәкілетті орган белгілеген мерзімде анықталған бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін барлық әрекетті қолдануға міндетті. Эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды қайта бастау анықталған бұзушылықтар жойылғаннан кейiн уәкiлеттi органның жазбаша хабарламасы негiзiнде жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру туралы шешімі шығарылған күннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде уәкілетті орган қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру туралы ақпаратты қазақ және орыс тілдерінде орналастырады.";
20) 30-бапта:
1-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) беру актісіне қол қойған (осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген қосылатын акционерлік қоғамды қоспағанда, қосылу арқылы қайта ұйымдастырылған жағдайда қосылатын акционерлік қоғам үшін);";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қосу арқылы қайта ұйымдастыру жағдайында қаржы ұйымы болып табылатын, қосылатын акционерлік қоғам уәкілетті органның лицензияның қолданысын тоқтату туралы хатын алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей акциялар шығарылымын жою үшін уәкілетті органға жүгінуге міндетті.";
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Акциялар шығарылымын жою туралы шешімді уәкілетті орган эмитентке жібереді.";
21) 31-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Бағалы қағаздар бойынша кіріс төлеу. Төлем агенті. Облигацияларды өтеу";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Выплата дохода по эмиссионным ценным бумагам (за исключением последнего купонного вознаграждения по облигациям, выплачиваемого при погашении облигаций) осуществляется эмитентом самостоятельно или с использованием услуг платежного агента.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Деньги, предназначенные для погашения облигаций, включая последнее купонное вознаграждение, перечисляются эмитентом, за исключением эмитентов, обладающих лицензией на осуществление банковских переводных операций, на счет, открытый в центральном депозитарии для зачисления суммы на погашение (досрочное погашение) облигаций в порядке и в сроки, определенные нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением списка держателей облигаций, содержащего информацию о сумме, подлежащей выплате каждому держателю облигаций.
Центральный депозитарий осуществляет перевод денег, предназначенных для погашения облигаций, на банковские счета данных держателей облигаций в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Эмитенты, обладающие лицензией на осуществление банковских переводных операций, вправе самостоятельно в рамках исполнения ими функций платежного агента осуществлять выплату держателям облигаций денег, предназначенных для погашения облигаций, выпущенных этими эмитентами.
После исполнения обязательств по погашению своих облигаций, эмитенты, обладающие лицензией на осуществление банковских переводных операций, обязаны предоставить в центральный депозитарий уведомление о выплате держателям облигаций денег, предназначенных для погашения облигаций, с приложением списка держателей облигаций, содержащего информацию о размере суммы выплаты каждому держателю облигаций.
В случае наличия не идентифицированных ("потерянных") держателей облигаций эмитентом ценных бумаг, обладающим лицензией на осуществление банковских переводных операций, осуществляется перевод причитающихся этим держателям сумм выплат в центральный депозитарий в порядке и сроки, установленные сводом правил центрального депозитария.";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Решение об избрании платежного агента для осуществления выплаты дохода по негосударственным эмиссионным ценным бумагам принимается органом эмитента в соответствии с его уставом.
6. В случае принятия решения об использовании услуг платежного агента, проспект выпуска эмиссионных ценных бумаг должен содержать следующие сведения о платежном агенте:
1) полное наименование платежного агента;
2) место нахождения, реквизиты платежного агента и всех его филиалов, которые будут осуществлять выплату дохода по ценным бумагам.";

"3. Эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кіріс төлеуді (облигацияларды өтеу кезінде төленетін облигациялар бойынша соңғы купондық сыйақыны қоспағанда) эмитент дербес немесе төлем агенті көрсететін қызметтерді пайдалана отырып жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар эмитенттерді қоспағанда, эмитент соңғы купондық сыйақыны қоса алғанда, облигацияларды өтеуге арналған ақшаны облигацияларды өтеуге (мерзімінен бұрын өтеуге) соманы есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотқа уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен және мерзімде әрбір облигация ұстаушыға төленуге тиіс сома туралы ақпаратты қамтитын облигацияларды ұстаушылардың тізімін қоса бере отырып аударады.
Орталық депозитарий облигацияларды өтеуге арналған ақшаны уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен осы облигацияларды ұстаушылардың банктік шоттарына аударуды жүзеге асырады.
Банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар эмитенттер төлем агентінің функцияларын олардың орындауы шеңберінде облигацияларды ұстаушыларға осы эмитенттер шығарған облигацияларды өтеуге арналған ақшаны төлеуді дербес жүзеге асыруға құқылы.
Өз облигацияларын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындағаннан кейін банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар эмитенттер әрбір облигация ұстаушыға төлем сомасының мөлшері туралы ақпаратты қамтитын облигацияларды ұстаушылардың тізімін қоса бере отырып облигацияларды ұстаушыларға облигацияларды өтеуге арналған ақшаны төлеу туралы хабарламаны орталық депозитарийге беруге міндетті.
Идентификатталмаған ("жоғалған") облигацияларды ұстаушылар болған жағдайда, банктік аударым операцияларын жүзеге асыруға лицензиясы бар бағалы қағаздар эмитенті осы ұстаушыларға тиесілі төлем сомасын орталық депозитарийдің қағидалар жинағында белгіленген тәртіппен және мерзімде орталық депозитарийге аударуды жүзеге асырады.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кiрiстi төлеудi жүзеге асыру үшiн төлем агентiн сайлау туралы шешiмдi өз жарғысына сәйкес эмитенттiң органы қабылдайды.
6. Төлем агентi көрсететiн қызметтердi пайдалану туралы шешiм қабылданған жағдайда эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы проспектiсiнде төлем агентi туралы мынадай мәлiметтер:
1) төлем агентiнiң толық атауы;
2) төлем агентiнiң және оның бағалы қағаздар бойынша кiрiс төлеудi жүзеге асыратын барлық филиалының орналасқан жерi, деректемелері қамтылуға тиiс.";

22) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Уведомление об итогах погашения негосударственных облигаций
Центральный депозитарий уведомляет уполномоченный орган о погашении эмитентом негосударственных облигаций в порядке и сроки, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
23) в статье 33:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Операции репо, сделки с производными ценными бумагами и производными финансовыми инструментами";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Порядок и условия совершения операций репо и (или) сделок с производными финансовыми инструментами на организованном рынке ценных бумаг устанавливаются внутренними документами фондовой биржи.";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Порядок и условия совершения операций репо и (или) сделок с производными финансовыми инструментами на неорганизованном рынке ценных бумаг определяются сторонами в соответствующем договоре.
8. Договор, указанный в пункте 7 настоящей статьи, может быть заключен в виде генерального финансового соглашения.
Генеральное финансовое соглашение, заключаемое между резидентами, разрабатывается профессиональной организацией. Если иностранное лицо является стороной генерального финансового соглашения, генеральное финансовое соглашение может быть разработано иностранной профессиональной организацией.
Генеральное финансовое соглашение определяет, помимо прочего, порядок и условия применения ликвидационного неттинга.
Стороны вправе вносить изменения и (или) дополнения в типовые условия генерального финансового соглашения, в том числе в отношении порядка и (или) условий применения ликвидационного неттинга.";
24) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Выпуск казахстанских депозитарных расписок
Выпуск казахстанских депозитарных расписок осуществляется центральным депозитарием.
Порядок, условия выпуска и размещения казахстанских депозитарных расписок определяется сводом правил центрального депозитария.";
25) часть вторую пункта 1 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"Не является разглашением коммерческой тайны на рынке ценных бумаг осуществление обмена информацией, в том числе сведениями, составляющими коммерческую тайну на рынке ценных бумаг, между Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом и Комитетом Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг";
26) часть первую пункта 4 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок осуществления деятельности на рынке ценных бумаг устанавливается настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа, внутренними документами профессиональных организаций и лицензиатов.";

22) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабардар ету
Орталық депозитарий эмитенттің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік емес облигацияларды өтеуі туралы уәкілетті органды хабардар етеді.";
23) 33-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Репо операциялары, туынды бағалы қағаздармен және туынды қаржы құралдарымен мәмiлелер"
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында репо операцияларын және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау тәртібі мен шарттары қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында репо операцияларын және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау тәртібі мен шарттарын тараптар тиісті шартта айқындайды.
8. Осы баптың 7-тармағында көрсетілген шарт бас қаржылық келісім түрінде жасалуы мүмкін.
Резиденттер арасында жасалатын бас қаржылық келісімді кәсіптік ұйым әзірлейді. Егер шетелдік тұлға бас қаржылық келісімнің тарапы болып табылса, бас қаржылық келісімді шетелдік кәсіптік ұйым әзірлеуі мүмкін.
Бас қаржылық келісімде бұдан басқа тарату неттингін қолдану тәртібі мен шарттары айқындалады.
Тараптар бас қаржылық келісімнің үлгілік шарттарына, оның ішінде тарату неттингін қолдану тәртібіне және (немесе) шарттарына қатысты өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге құқылы.";
24) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды шығару
Қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды шығаруды орталық депозитарий жүзеге асырады.
Қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды шығару және орналастыру тәртібі, шарттары орталық депозитарийдің қағидалар жинағында айқындалады.";
25) 43-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, уәкілетті орган және "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу комитеті арасында ақпарат, оның ішінде бағалы қағаздар нарығында коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер алмасуды жүзеге асыру бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны жария ету болып табылмайды.";
26) 45-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Бағалы қағаздар нарығындағы қызметтi жүзеге асыру тәртiбi осы Заңда, уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде, кәсіптік ұйымдардың және лицензиаттардың ішкі құжаттарында белгiленедi.";

27) пункт 1 статьи 47-1 изложить в следующей редакции:
"1. Лицензиат создается и осуществляет деятельность в организационно-правовой форме акционерного общества, за исключением трансфер-агентов, брокеров и (или) дилеров, без права ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, которые могут создаваться и осуществлять деятельность в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью.";
28) статью 48 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Требования подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи не распространяются на страховую организацию для получения лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем на рынке ценных бумаг.";
29) пункт 5 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"5. Крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, лицо, обладающее признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, обязаны принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала управляющего инвестиционным портфелем.
В случае ухудшения финансового положения управляющего инвестиционным портфелем крупный участник управляющего инвестиционным портфелем, лицо, обладающее признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, обязан по требованию уполномоченного органа принять меры по улучшению финансового положения управляющего инвестиционным портфелем, в том числе увеличению собственного капитала управляющего инвестиционным портфелем, в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости управляющего инвестиционным портфелем.
При невыполнении требований, предусмотренных настоящим пунктом, уполномоченный орган вправе применить к крупному участнику управляющего инвестиционным портфелем, лицу, обладающему признаками крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, принудительные меры надзорного реагирования, предусмотренные статьей 72-3 настоящего Закона.";
30) подпункт 2) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"2) предоставления консультационных и информационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью на рынке ценных бумаг, с учетом особенностей, установленных статьей 53-2 настоящего Закона;";
31) дополнить статьей 53-2 следующего содержания:
"Статья 53-2. Особенности предоставления услуг по инвестиционному консультированию
1. Под инвестиционным консультированием понимаются услуги по предоставлению индивидуальным инвесторам инвестиционных рекомендаций по заключению сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами (далее - инвестиционная рекомендация).
Оказывать услуги по инвестиционному консультированию вправе организации, осуществляющие брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем.

27) 47-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрыла алатын және қызметін жүзеге асыра алатын трансфер-агенттерді, номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокерлерді және (немесе) дилерлерді қоспағанда, лицензиат акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылады және қызметін жүзеге асырады.";
28) 48-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасының талаптары сақтандыру ұйымына бағалы қағаздар нарығында инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін қолданылмайды.";
29) 49-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлға уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенттерін қолдау бойынша шараларды қабылдауға міндетті.
Инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлға уәкілетті органның талап етуі бойынша инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайын жақсарту, оның ішінде инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық орнықтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталын ұлғайту жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Осы тармақта көзделген талаптар орындалмаған кезде уәкілетті орган инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысына, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы белгілері бар тұлғаға осы Заңның 72-3-бабында көзделген қадағалап ден қоюдың мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.";
30) 53-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 53-2-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, бағалы қағаздар нарығындағы қызметпен байланысты мәселелер бойынша консультациялық және ақпараттық қызметтер көрсетуді;";
31) мынадай мазмұндағы 53-2-баппен толықтырылсын:
"53-2-бап. Инвестициялық консультация беру бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну ерекшеліктері
1. Инвестициялық консультация беру деп дара инвесторларға бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау жөнінде инвестициялық ұсынымдар (бұдан әрі – инвестициялық ұсыным) беру бойынша көрсетілетін қызметтер түсініледі.
Инвестициялық консультация беру бойынша көрсетілетін қызметтерді бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар көрсетуге құқылы.

2. Инвестиционная рекомендация предоставляется индивидуальному инвестору в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. Инвестиционную рекомендацию вправе предоставлять только работник организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и (или) деятельность по управлению инвестиционным портфелем, соответствующий квалификационным требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами лицензиата.
4. При оказании услуг по инвестиционному консультированию брокер и (или) дилер, управляющий инвестиционным портфелем и их работники обязаны действовать добросовестно, с должной осмотрительностью и исключительно в интересах клиента.
В случае возникновения и (или) наличия конфликта интересов брокер и (или) дилер, управляющий инвестиционным портфелем и их работники обязаны действовать, исходя из приоритета интересов клиента над своими интересами.
5. Брокер и (или) дилер, управляющий инвестиционным портфелем несет ответственность за убытки, понесенные клиентом, в результате:
1) нарушения требований по предоставлению услуг по инвестиционному консультированию;
2) предоставления информации, вводящей в заблуждение, или заведомо ложной информации;
3) предоставления рекомендации на заключение сделки с финансовым инструментом при наличии конфликта интересов в случае, если клиент не был уведомлен должным образом о возможностях и фактах возникновения конфликта интересов при получении данной рекомендации.";
32) в статье 54:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) ранее являвшееся руководителем, членом органа управления, руководителем, членом исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа трансфер-агента и его заместителем), главным бухгалтером финансовой организации, руководителем или заместителем руководителя филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, крупным участником – физическим лицом, руководителем крупного участника – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, повлекших их ликвидацию и (или) прекращение осуществления деятельности на финансовом рынке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, либо вступления в законную силу решения суда о принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан;";

2. Инвестициялық ұсыным дара инвесторға уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен беріледі.
3. Инвестициялық ұсынымды бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және (немесе) инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және лицензиаттың ішкі құжаттарында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін қызметкері ғана беруге құқылы.
4. Инвестициялық консультация беру бойынша қызметтер көрсету кезінде брокер және (немесе) дилер, инвестициялық портфельді басқарушы және олардың қызметкерлері адал, тиісті сақтықпен және клиенттің мүдделері үшін ғана іс-қимыл жасауға міндетті.
Мүдделер қақтығысы туындаған және (немесе) болған жағдайда брокер және (немесе) дилер, инвестициялық портфельді басқарушы және олардың қызметкерлері клиент мүдделерінің өз мүдделерінен басымдығын негізге ала отырып іс-қимыл жасауға міндетті.
5. Брокер және (немесе) дилер, инвестициялық портфельді басқарушы:
1) инвестициялық консультация беру бойынша көрсетілетін қызметтер ұсыну жөніндегі талаптарды бұзу;
2) жаңылыстыратын ақпарат немесе әдейі жалған ақпарат беру;
3) егер клиент осы ұсынымды алған кезде мүдделер қақтығысының туындау мүмкіндіктері мен фактілері туралы тиісінше хабардар етілмеген жағдайда, мүдделер қақтығысы болған кезде қаржы құралымен мәміле жасасуға ұсыным беру нәтижесінде клиент шеккен залалдар үшін жауаптылықта болады.";
32) 54-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағанға не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін бір жылдан бұрын аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының басқару органының басшысы, мүшесі, атқарушы органының басшысы, мүшесі (трансфер-агенттің атқарушы органының функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын тұлға және оның орынбасары), бас бухгалтері, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы басшысы немесе орынбасары, ірі қатысушы – жеке тұлға, қаржы ұйымның ірі қатысушысы – заңды тұлғаның басшысы болған адамдар өтініш берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды.
Көрсетілген талап уәкілетті орган қаржы ұйымын таратуға және (немесе) қаржы нарығында қызметін жүзеге асыруды тоқтатуға алып келген банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиясынан айыру туралы шешім қабылдағаннан кейін не қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін не Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бес жыл бойы қолданылады;";

подпункты 7) и 8) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7) наличие у уполномоченного органа сведений (фактов) о совершении кандидатом действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг и (или) повлекших причинение ущерба третьему лицу (третьим лицам).
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий кандидата как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате совершения данных действий ущерба третьему лицу (третьим лицам);
8) наличие у уполномоченного органа сведений о том, что кандидат являлся работником финансовой организации, в отношении которой уполномоченным органом были применены меры надзорного реагирования и (или) на которую наложено административное взыскание за административное правонарушение, предусмотренное статьей 259 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, за совершение действий, признанных как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, и (или) работником финансовой организации, действия которого повлекли причинение ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам), участвующим в сделке.
Данное требование применяется в течение одного года со дня наступления наиболее раннего из перечисленных событий:
признания уполномоченным органом действий финансовой организации как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
получения уполномоченным органом фактов, подтверждающих причинение в результате действий кандидата ущерба финансовой организации и (или) третьему лицу (третьим лицам).
Для целей настоящего подпункта под работником финансовой организации понимается руководящий работник либо лицо, исполнявшее его обязанности, и (или) трейдер фондовой биржи, в компетенцию которого входило принятие решений по вопросам, повлекших за собой вышеуказанные нарушения.";
часть первую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случае отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на назначение (избрание) руководящего работника лицензиата либо расторжения с ним трудового договора либо прекращения его полномочий либо перевода его на иную должность в этом лицензиате, данное лицо может быть повторно назначено (избрано) на должность руководящего работника этого лицензиата не ранее чем через девяносто календарных дней после получения отказа уполномоченного органа в выдаче согласия на его назначение (избрание), расторжения с ним трудового договора, прекращения его полномочий, перевода его на иную должность, соответственно, но не более двух раз в течение двенадцати последовательных месяцев.";

7-тармақтың 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) уәкілетті органда кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген әрекеттер жасағаны туралы мәліметтердің (фактілердің) болуы бойынша бас тартады.
Осы талап атап көрсетілген оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган кандидаттың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган осы әрекеттерді жасау салдарынан үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады;
8) кандидаттың бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп танылған әрекеттер жасағаны үшін уәкілетті орган оған қатысты қадағалап ден қою шараларын қолданған және (немесе) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 259-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған қаржы ұйымының қызметкері және (немесе) әрекеттері мәмілеге қатысушы қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтіруге алып келген қаржы ұйымының қызметкері болып табылатындығы туралы мәліметтердің уәкілетті органда болуы бойынша бас тартады.
Осы талап атап көрсетілген оқиғалардың ең алдыңғысы басталған:
уәкілетті орган қаржы ұйымының әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп таныған;
уәкілетті орган кандидаттың әрекеттері салдарынан қаржы ұйымына және (немесе) үшінші тұлғаға (үшінші тұлғаларға) нұқсан келтірілгенін растайтын фактілерді алған күннен бастап бір жыл бойы қолданылады.
Осы тармақшаның мақсаттары үшін қаржы ұйымының қызметкері деп жоғарыда көрсетілген бұзушылықтарға алып келген мәселелер бойынша шешімдер қабылдау құзыретіне кірген қор биржасының басшы қызметкері не оның міндетін атқарған адам және (немесе) трейдері түсініледі.";
8-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті орган лицензиаттың басшы қызметкеріне тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартқан не онымен еңбек шарты бұзылған не оның өкілеттігі тоқтатылған не ол осы лицензиаттағы өзге лауазымға ауыстырылған жағдайда, осы адам уәкілетті органның осы лицензиаттың басшы қызметкері лауазымына өзін тағайындауға (сайлауға) келісім беруден бас тартуын алғаннан, өзімен еңбек шарты бұзылғаннан, өкілеттігі тоқтатылғаннан, өзге лауазымға ауыстырылғаннан кейін тиісінше, күнтізбелік тоқсан күннен кейін, бірақ қатарынан он екі ай ішінде екі реттен артық емес қайта тағайындалуы (сайлануы) мүмкін.";

33) в статье 56:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. На рынке ценных бумаг запрещается:
1) оказывать влияние в любой форме на субъектов рынка ценных бумаг в целях изменения их поведения на рынке ценных бумаг;
2) распространять недостоверные сведения в целях оказания влияния на ситуацию, складывающуюся на рынке ценных бумаг;
3) манипулировать на рынке ценных бумаг;
4) распространять инсайдерскую информацию и (или) совершать сделки с ее использованием.
Лица, нарушившие требования части первой настоящего пункта, несут ответственность, предусмотренную настоящим Законом и другими законодательными актами Республики Казахстан.
Сделка, совершенная в целях манипулирования на рынке ценных бумаг, может быть признана судом недействительной по иску заинтересованных лиц.
2. Признание действий субъекта рынка ценных бумаг и иных лиц как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг осуществляется уполномоченным органом по итогам рассмотрения заключения экспертного комитета, созданного в целях рассмотрения вопросов признания действий субъекта рынка ценных бумаг как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг (далее в настоящей статье – экспертный комитет).";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок создания и работы экспертного комитета, а также его количественный состав устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа. Положение об экспертном комитете утверждается решением уполномоченного органа.
5. Мониторингу и анализу на предмет выявления фактов манипулирования на рынке ценных бумаг подлежат действия субъектов рынка ценных бумаг, направленные на установление и (или) поддержание цен на ценные бумаги выше или ниже тех, которые установились в результате объективного соотношения спроса и (или) предложения, и (или) на формирование недостоверного и (или) вводящего в заблуждение представления в отношении спроса и (или) предложения и (или) цены на ценные бумаги и (или) на создание видимости торговли ценной бумагой, совершенные посредством:
1) заключения сделки и (или) объявления заявки на покупку и (или) продажу ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг;
2) распространения любым способом недостоверной и (или) вводящей в заблуждение информации о ценных бумагах, сделках с ними, а также об эмитенте ценных бумаг, осуществляемой им деятельности.
Условия, при которых действия субъектов рынка ценных бумаг и иных лиц в отношении иных финансовых инструментов подлежат мониторингу и анализу на предмет выявления как совершенные в целях манипулирования, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

33) 56-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бағалы қағаздар нарығында:
1) бағалы қағаздар нарығының субъектілеріне олардың бағалы қағаздар нарығындағы іс-қимылын өзгерту мақсатында кез келген нысанда ықпал етуге;
2) бағалы қағаздар нарығында қалыптасатын жағдайға ықпал ету мақсатында анық емес мәліметтер таратуға;
3) бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасауға;
4) инсайдерлік ақпаратты тарату және (немесе) оны пайдалана отырып мәмілелер жасауға тыйым салынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарын бұзған тұлғалар осы Заңда және Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілерінде көзделген жауаптылықта болады.
Бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған мәмілені сот мүдделі тұлғалардың талап қоюы бойынша жарамсыз деп тануы мүмкін.
2. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге де тұлғалардың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тануды уәкілетті орган бағалы қағаздар нарығы субъектісінің әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған сараптама комитетінің (осы бапта бұдан әрі – сараптама комитеті) қорытындысын қарау қорытындылары бойынша жүзеге асырады.";
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сараптама комитетін құру және оның жұмыс істеу тәртібі, сондай-ақ оның сандық құрамы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді. Сараптама комитеті туралы ереже уәкілетті органның шешімімен бекітіледі.
5. Бағалы қағаздар бағаларын сұраныстың және (немесе) ұсыныстың объективті арақатынасы нәтижесінде белгіленген бағалы қағаздар бағасынан жоғары немесе төмен баға белгілеуге және (немесе) ұстап тұруға және (немесе) бағалы қағаздар сұранысына және (немесе) ұсынысына және (немесе) бағасына қатысты анық емес және (немесе) жаңылыстыратын ұсыныс қалыптастыруға және (немесе) бағалы қағазбен сауда көрінісін:
1) ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздарды сатып алуға және (немесе) сатуға мәміле жасау және (немесе) өтінім жариялау;
2) бағалы қағаздар, олармен жасалған мәмілелер туралы, сондай-ақ бағалы қағаздар эмитенті туралы, ол жүзеге асыратын қызмет туралы анық емес және (немесе) жаңылыстыратын ақпаратты кез келген тәсілмен тарату арқылы жасауға бағытталған бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің әрекеттері бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау фактілерін анықтау тұрғысынан мониторингтеуге және талдауға жатады.
Бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің және өзге де тұлғалардың өзге қаржы құралдарына қатысты әрекеттері айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп анықтау тұрғысынан мониторингтеуге және талдауға жататын шарттар уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актісінде айқындалады.

6. Порядок и условия признания действий субъекта рынка ценных бумаг и иных лиц как совершенных в целях манипулирования на рынке ценных бумаг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами фондовой биржи.";
пункты 7 и 8 исключить;
34) в статье 63:
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
"3-1. Брокер и (или) дилер, являющийся номинальным держателем, вправе предоставлять своим клиентам электронные услуги в порядке и на условиях, установленных уполномоченным органом, в том числе по открытию лицевого счета, по заключению сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, а также по совершению информационных операций.";
дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Брокер и (или) дилер с учетом особенностей, установленных настоящим Законом, вправе предоставлять своим клиентам консультационные, информационные услуги по вопросам, связанным с совершением сделок на неорганизованных (внебиржевых) зарубежных валютных и фондовых рынках, а также на организованном и неорганизованном рынках ценных бумаг Республики Казахстан, и (или) услуги по заключению сделок на данных рынках за счет и в интересах клиентов.
Услуги, указанные в части первой настоящего пункта, на территории Республики Казахстан вправе оказывать только брокеры и (или) дилеры.";
35) пункт 1 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"1. Брокер и (или) дилер совершает сделки с финансовыми инструментами в соответствии с приказом клиента и (или) на основании условий, предусмотренных в рамках ранее заключенных клиентом маржинальных сделок. Виды приказов клиентов, их содержание и оформление устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа и внутренними документами брокера и (или) дилера.";
36) в статье 72-1:
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) план рекапитализации управляющего инвестиционным портфелем в случаях возможного ухудшения финансового положения управляющего инвестиционным портфелем;";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) сведения и документы, указанные в подпунктах 1), 3) и 4) пункта 6 и подпунктах 1), 2), 6) и 7) пункта 7 настоящей статьи;";
37) подпункт 13) пункта 1 статьи 72-2 изложить в следующей редакции:
"13) случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником – физическим лицом либо первым руководителем крупного участника – юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке или принудительном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия уполномоченным органом решения об отнесении банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к категории неплатежеспособных банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, о принудительном выкупе акций банка, лишении лицензии финансовой организации, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, а также принудительной ликвидации финансовой организации, признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке или принудительного прекращения деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в случаях, установленных законами Республики Казахстан.";

6. Бағалы қағаздар нарығы субъектісінің және өзге тұлғалардың әрекеттерін бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану тәртібі мен шарттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде және қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.";
7 және 8-тармақтар алып тасталсын;
34) 63-бапта:
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1. Номиналды ұстаушы болып табылатын брокер және (немесе) дилер уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және шарттарда өзінің клиенттеріне электрондық қызметтер, оның ішінде жеке шот ашу бойынша, бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен мәмілелер жасау бойынша, сондай-ақ ақпараттық операциялар жасау бойынша қызметтер ұсынуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Брокер және (немесе) дилер осы Заңда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, өз клиенттеріне ұйымдастырылмаған (биржадан тыс) шетелдік валюта және қор нарықтарында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарықтарында мәмілелер жасауға байланысты мәселелер бойынша консультациялық, ақпараттық қызметтер және (немесе) клиенттердің есебінен және мүддесінде осы нарықтарда мәмілелер жасау бойынша қызметтер ұсынуға құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қызметтерді Қазақстан Республикасының аумағында брокерлер және (немесе) дилерлер ғана көрсетуге құқылы.";
35) 64-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Брокер және (немесе) дилер клиенттің бұйрығына сәйкес және (немесе) клиент бұрын жасаған маржалық мәмілелер шеңберінде көзделген талаптар негізінде қаржы құралдарымен мәмілелер жасайды. Клиенттердiң бұйрықтарының түрлерi, олардың мазмұны және ресiмделуi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерінде және брокердің және (немесе) дилердiң iшкi құжаттарында белгiленедi.";
36) 72-1-бапта:
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жағдайының ықтимал нашарлауы жағдайларында инвестициялық портфельді басқарушыны қайта капиталдандыру жоспары;";
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 6-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында және 7-тармағының 1), 2), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;";
37) 72-2-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын төлеуге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде тұлға бұрын қаржы ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының ірі қатысушысы-жеке тұлға не ірі қатысушысы-заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) басшы қызметкері болып табылған не табылатын жағдайлар негіз болып табылады. Көрсетілген талап уәкілетті орган банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалын төлемге қабілетсіз банктер, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары санатына жатқызу туралы, банктің акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану немесе Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымы филиалының қызметін мәжбүрлеп тоқтату туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады.";

38) в статье 79:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Представитель уполномоченного органа включается в состав совета директоров центрального депозитария на основании письменного уведомления уполномоченного органа и вопрос о его избрании (переизбрании) не подлежит рассмотрению общим собранием акционеров центрального депозитария.";
дополнить пунктами 3, 4, 5, 6 и 7 следующего содержания:
"3. Центральный депозитарий обеспечивает формирование и функционирование консультативного совета.
4. Консультативный совет рассматривает вопросы, затрагивающие интересы депонентов и клиентов центрального депозитария.
5. Членами консультативного совета не могут являться работники центрального депозитария. Не менее трех четвертей членов этого совета должны составлять представители депонентов центрального депозитария.
6. Решения консультативного совета носят рекомендательный характер и учитываются советом директоров центрального депозитария при рассмотрении вопросов, затрагивающих интересы депонентов и клиентов центрального депозитария.
7. Условия и требования к порядку формирования и функционирования консультативного совета центрального депозитария определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
39) дополнить статьей 80-1 следующего содержания:
"Статья 80-1. Порядок управления активами, числящимися на счете, открытом в центральном депозитарии для учета невостребованных денег
1. Доверительное управление активами, находящимися в центральном депозитарии и учитываемыми на счете, открытом для учета невостребованных денег, осуществляется Национальным Банком Республики Казахстан на основании договора о доверительном управлении, заключаемого между Национальным Банком Республики Казахстан и центральным депозитарием.
2. Уполномоченный орган определяет порядок распределения инвестиционного дохода от управления активами, переданными в доверительное управление и учитываемыми на счете, открытом в центральном депозитарии для учета невостребованных денег.";
40) в пункте 2 статьи 81:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Свод правил центрального депозитария должен содержать порядок и условия:";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) выпуска, размещения, обращения и погашения казахстанских депозитарных расписок;";
в подпункт 9) внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется;
41) пункты 4 и 5 статьи 84 изложить в следующей редакции:
"4. В состав совета директоров организатора торгов на постоянной основе с правом голоса входят по одному представителю от уполномоченного органа и Национального Банка Республики Казахстан.
Представитель Национального Банка Республики Казахстан и представитель уполномоченного органа, указанные в части первой настоящего пункта, включаются в состав совета директоров на основании письменных уведомлений Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа и вопрос об их избрании (переизбрании) не подлежит рассмотрению общим собранием акционеров организатора торгов.
Требования частей первой и второй настоящего пункта не распространяются на центральный депозитарий.

38) 79-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның өкілі уәкілетті органның жазбаша хабарламасы негізінде орталық депозитарийдің директорлар кеңесінің құрамына енгізіледі және оны сайлау (қайта сайлау) туралы мәселе орталық депозитарий акционерлерінің жалпы жиналысында қарауға жатпайды.";
мынадай мазмұндағы 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Орталық депозитарий консультативтік кеңестің құрылуын және жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
4. Консультативтік кеңес депоненттер мен орталық депозитарий клиенттерінің мүдделерін қозғайтын мәселелерді қарайды.
5. Орталық депозитарийдің қызметкерлері консультативтік кеңестің мүшелері бола алмайды. Осы кеңес мүшелерінің кемінде төрттен үшін орталық депозитарий депоненттерінің өкілдері құрауға тиіс.
6. Консультативтік кеңестің шешімі ұсынымдық сипатта болады және орталық депозитарийдің директорлар кеңесі депоненттер мен орталық депозитарий клиенттерінің мүдделерін қозғайтын мәселелерді қарау кезінде ескереді.
7. Орталық депозитарийдің консультативтік кеңесін қалыптастыру және оның жұмыс істеу тәртібіне қойылатын шарттар мен талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
39) мынадай мазмұндағы 80-1-баппен толықтырылсын:
"80-1-бап. Талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотта есепте тұрған активтерді басқару тәртібі
1. Орталық депозитарийдегі және талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін ашылған шотта есепке алынған активтерді сенімгерлік басқаруды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен орталық депозитарий арасында жасалған сенімгерлік басқару шарты негізінде жүзеге асырады.
2. Уәкілетті орган сенімгерлік басқаруға берілген және талап етілмеген ақшаны есепке алу үшін орталық депозитарийде ашылған шотта есепке алынған активтерді басқарудан түскен инвестициялық кірісті бөлу тәртібін айқындайды.";
40) 81-баптың 2-тармағында:
бірінші абзацтың орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) қазақстандық депозитарийлік қолхаттарды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдармен сауданы ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру тәртібі мен шарттары;";
41) 84-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сауда-саттықты ұйымдастырушының директорлар кеңесінің құрамына уәкілетті органнан және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен бір-бір өкіл тұрақты негізде дауыс беру құқығымен кіреді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өкілі және уәкілетті органның өкілі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және уәкілетті органның жазбаша хабарламалары негізінде директорлар кеңесінің құрамына енгізіледі және оларды сайлау (қайта сайлау) туралы мәселе сауда-саттықты ұйымдастырушы акционерлерінің жалпы жиналысының қарауына жатпайды.
Осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінің талаптары орталық депозитарийге қолданылмайды.

5. Решения по вопросам листинга, делистинга, смены категории или площадки официального списка ценных бумаг принимаются листинговой комиссией фондовой биржи.
Требование части первой настоящего пункта не распространяется на вопросы листинга, делистинга, смены категории или площадки официального списка ценных бумаг по упрощенной процедуре, решения по которым принимаются исполнительным органом фондовой биржи в порядке, определенном ее внутренними документами.
Требования к составу листинговой комиссии устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа. В состав листинговой комиссии на постоянной основе с правом голоса входит представитель уполномоченного органа.
При принятии решений по вопросам листинга, делистинга, смены категории или площадки официального списка ценных бумаг не имеют права голосовать члены листинговой комиссии, являющиеся работниками и (или) представителями:
1) эмитента, чьи ценные бумаги включаются в официальный список фондовой биржи, исключаются из этого списка или переводятся в иную категорию или площадку этого списка в соответствии с указанным решением (далее в настоящем пункте - заинтересованный эмитент);
2) организаций, являющихся дочерними организациями или зависимыми акционерными обществами по отношению к заинтересованному эмитенту;
3) организаций, по отношению к которым заинтересованный эмитент является дочерней организацией или зависимым акционерным обществом;
4) организаций, являющихся вместе с заинтересованным эмитентом дочерними организациями или зависимыми акционерными обществами по отношению к третьей организации;
5) финансового консультанта, маркет-мейкера, андеррайтера, оказывающих услуги заинтересованному эмитенту;
6) лиц, аффилированных с лицами, указанными в подпунктах 1), 5) настоящей части.
Требования части четвертой не распространяются на члена листинговой комиссии - представителя уполномоченного органа.";
42) в статье 85:
в пункте 5:
подпункт 4) исключить;
подпункты 6) и 6-1) изложить в следующей редакции:
"6) условия и требования по включению ценных бумаг в список фондовой биржи, их исключения из данного списка и смены категории списка;
6-1) условия и требования допуска финансовых инструментов, не являющихся ценными бумагами, к обращению на фондовой бирже;";
подпункты 7), 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"7) обязанности и ответственность эмитентов, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи (в том числе по раскрытию информации);
8) перечень, сроки и требования к информации, подлежащей раскрытию инициатором допуска ценных бумаг, включенных в официальный список фондовой биржи;

5. Листинг, делистинг, бағалы қағаздардың ресми тiзiмiнiң санаттарын немесе алаңын алмастыру мәселелерi бойынша шешiмдерді қор биржасының листинг комиссиясы қабылдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары листинг, делистинг, жеңілдетілген рәсім бойынша бағалы қағаздардың ресми тiзiмiнiң санаттарын немесе алаңын алмастыру мәселелерiне қолданылмайды, олар бойынша шешімдерді қор биржасының атқарушы органы оның ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен қабылдайды.
Листинг комиссиясының құрамына қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленедi. Листинг комиссиясының құрамына тұрақты негiзде дауыс беру құқығымен уәкiлеттi органның өкiлi кiредi.
Листинг, делистинг, бағалы қағаздардың ресми тiзiмiнiң санаттарын немесе алаңын алмастыру мәселелерi бойынша шешiмдер қабылдау кезінде:
1) көрсетілген шешiмге сәйкес бағалы қағаздары қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлетiн, осы тiзiмнен шығарылатын немесе осы тiзiмнiң өзге санатына немесе алаңына ауыстырылатын эмитенттiң (осы тармақта бұдан әрi – мүдделi эмитент);
2) мүдделi эмитентке қатысты еншiлес ұйымдар немесе тәуелдi акционерлiк қоғамдар болып табылатын ұйымдардың;
3) оларға қатысты мүдделi эмитент еншiлес ұйым немесе тәуелдi акционерлiк қоғам болып табылатын ұйымдардың;
4) үшiншi ұйымға қатысты мүдделi эмитентпен бiрге еншiлес ұйымдары немесе тәуелдi акционерлiк қоғамдары болып табылатын ұйымдардың;
5) мүдделі эмитентке қызметтер көрсететін қаржы консультантының, маркет-мейкердің, андеррайтердің;
6) осы бөліктің 1), 5) тармақшаларында көрсетілген тұлғалармен үлестес тұлғалардың қызметкерлері және (немесе) өкілдері болып табылатын листинг комиссиясы мүшелерінің дауыс беруге құқығы жоқ.
Төртінші бөліктің талаптары листинг комиссиясының мүшесі - уәкілетті органның өкіліне қолданылмайды.";
42) 85-бапта:
5-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
6) және 6-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бағалы қағаздарды қор биржасының тiзiмiне енгiзу, оларды осы тiзiмнен алып тастау және тiзiм санатын алмастыру бойынша шарттар мен талаптарды;
6-1) бағалы қағаздар болып табылмайтын қаржы құралдарын қор биржасында айналысқа жіберу шарттары мен талаптарын;";
7), 8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
7) бағалы қағаздары қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген эмитенттердiң мiндеттерi мен жауапкершiлiгiн (оның iшiнде ақпаратты ашып көрсету бойынша);
8) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген бағалы қағаздарға рұқсат беруге бастамашының ашып көрсетуге жататын ақпараттың тізбесін, мерзімін және оларға қойылатын талаптарды;

9) условия и методы проведения биржевых торгов ценными бумагами;";
подпункт 15) исключить;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) порядок деятельности листинговой комиссии;";
подпункты 19), 20), 21), 21-1) и 21-2) исключить;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Внутренние документы организатора торгов, за исключением указанных в пункте 5 настоящей статьи, разрабатываются и утверждаются исполнительным органом организатора торгов.";
43) в статье 86:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Членами фондовой биржи могут быть иностранные юридические лица, а также участники Международного финансового центра "Астана", соответствующие требованиям, установленным нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Члены фондовой биржи обязаны предоставлять фондовой бирже финансовую отчетность и иную информацию, перечень и сроки предоставления которых определяются правилами фондовой биржи.";
44) в статье 88:
в пункте 2:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) мониторинг раскрытия эмитентами ценных бумаг, находящихся в официальном списке фондовой биржи, информации в объеме, требуемом законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи, за исключением эмитентов, все ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по упрощенной процедуре;";
подпункт 18-2) изложить в следующей редакции:
"18-2) обеспечивает функционирование и техническое сопровождение интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг, если наличие такой системы предусмотрено внутренними документами организатора торгов;";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Фондовая биржа обеспечивает функционирование и техническое сопровождение интегрированной информационной системы биржевого рынка ценных бумаг в порядке, установленном ее внутренними документами, если наличие такой системы предусмотрено внутренними документами организатора торгов.";
45) пункты 1, 1-1, 1-2 и 2 статьи 89 изложить в следующей редакции:
"1. Требования и условия, предъявляемые к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список фондовой биржи, а также к таким ценным бумагам устанавливаются ее правилами.
Уполномоченный орган устанавливает требования к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям официального списка фондовой биржи
1-1. Эмитенты, акции которых включены в категории официального списка фондовой биржи, установленные нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также инициаторы их допуска обязаны обеспечить минимальный объем размещенных и свободно обращаемых акций, устанавливаемый правилами фондовой биржи.
1-2. Для включения ценных бумаг эмитента в официальный список фондовой биржи эмитент обязан заключить договор с брокером и (или) дилером на оказание услуг, указанных в подпункте 3) части первой пункта 3 статьи 64 настоящего Закона.
Требование настоящего пункта не распространяется на эмитента, являющегося финансовой организацией.

9) бағалы қағаздармен биржалық сауда-саттық өткiзу шарттары мен әдістерін;";
15) тармақша алып тасталсын;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) листинг комиссиясы қызметінің тәртібін;";
19), 20), 21), 21-1) және 21-2) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Осы баптың 5-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарын сауда-саттықты ұйымдастырушының атқарушы органы әзірлейді және бекітеді.";
43) 86-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген талаптарға сәйкес келетiн шетелдiк заңды тұлғалар, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушылары қор биржасының мүшелерi бола алады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қор биржасының мүшелері қор биржасына қаржылық есептілікті және тізбесі мен беру мерзімдері қор биржасының қағидаларында айқындалатын өзге де ақпаратты беруге міндетті.";
44) 88-бапта:
2-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) барлық бағалы қағазы жеңілдетілген рәсім бойынша қор биржасының ресми тізіміне енгізілген эмитенттерді қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміндегі бағалы қағаздар эмитенттерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында және қор биржасының ішкі құжаттарында талап етілетін көлемде ақпаратты ашып көрсетуін мониторингтеуді жүзеге асыру;";
18-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18-2) егер осындай жүйенің болуы сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында көзделген болса, бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін және оны техникалық қолдауды қамтамасыз етеді;";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Егер осындай жүйенің болуы сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында көзделген болса, қор биржасы өзінің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен бағалы қағаздардың биржалық нарығының интеграцияланған ақпараттық жүйесінің жұмыс істеуін және оны техникалық қолдауды қамтамасыз етеді.";
45) 89-баптың 1, 1-1, 1-2 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бағалы қағаздары қор биржасының тізіміне енгізілу болжанатын немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптар мен шарттар оның қағидаларында белгіленеді.
Уәкiлеттi орган эмитенттерге және олардың қор биржасында айналысқа жiберiлетiн бағалы қағаздарына, сондай-ақ қор биржасының ресми тiзiмiнiң жекелеген санаттарына қойылатын талаптарды белгiлейдi.
Акциялары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген қор биржасының ресми тізімінің санатына енгiзiлген эмитенттер, сондай-ақ оларға рұқсат беруге бастамашы болғандар орналастырылған және еркiн айналыстағы акциялардың қор биржасының қағидаларында белгiленген ең төменгi көлемiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Эмитенттің бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу үшін эмитент брокермен және (немесе) дилермен осы Заңның 64-бабының 3-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасында аталған қызметтердің көрсетілуіне шарт жасасуға міндетті.
Осы тармақтың талабы қаржы ұйымы болып табылатын эмитентке қолданылмайды.

2. Эмитенты, эмиссионные ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи, а также инициаторы допуска данных ценных бумаг обязаны соблюдать требования, установленные настоящим Законом, нормативными правовыми актами уполномоченного органа и правилами фондовой биржи в отношении раскрытия информации о деятельности эмитента и ценных бумаг, включаемых в официальный список фондовой биржи.";
46) в статье 102:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В период обращения эмиссионных ценных бумаг эмитент в порядке и сроки, установленные настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа, обязан на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности осуществлять раскрытие:
1) информации о корпоративных событиях эмитента, за исключением информации о событиях, указанных в подпунктах 3), 5), 6) и 6-1) пункта 5 настоящей статьи, раскрываемой центральным депозитарием;
2) информации о суммарном размере вознаграждения членов исполнительного органа акционерного общества по итогам года;
3) сведений об аффилированных лицах акционерного общества;
4) состава участников, владеющих десятью и более процентами долей участия эмитента;
5) списка организаций, в которых эмитент владеет десятью и более процентами акций (долей, паев) каждой такой организации;
6) годовой финансовой отчетности эмитента и аудиторских отчетов эмитента (раскрытие аудиторских отчетов осуществляется эмитентами, подлежащими обязательному аудиту в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности");
7) методики определения стоимости акций при их выкупе акционерным обществом на неорганизованном рынке.
Требования, предусмотренные подпунктами 1) и 3) части первой настоящего пункта, не распространяются на информацию и сведения, связанные с управлением золотовалютными активами Национального Банка Республики Казахстан и (или) активами Национального фонда Республики Казахстан.
Эмитент, чьи ценные бумаги включены в официальный список фондовой биржи, в дополнение к информации, указанной в части первой настоящего пункта, обязан осуществлять раскрытие на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности ежеквартальной финансовой отчетности.";
в пункте 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) изменениях в составе акционеров, владеющих десятью и более процентами голосующих акций эмитента;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) изменениях в составе участников, владеющих десятью и более процентами долей участия эмитента;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) следующих решениях, принятых советом директоров эмитента или соответствующим органом эмитента, не являющегося акционерным обществом, уполномоченным на принятие данных решений о:
созыве годового и внеочередного общего собраний акционеров (участников);
размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации);
выкупе эмитентом размещенных акций, если количество выкупаемых обществом акций превышает один процент от общего количества размещенных акций, и цене их выкупа;
выпуске облигаций и производных ценных бумаг;
заключении крупных сделок и (или) сделок, которые отвечают одновременно следующим условиям: являются сделками, в совершении которых акционерным обществом имеется заинтересованность, и связаны с приобретением или отчуждением имущества, стоимость которого составляет десять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов акционерного общества на дату принятия уполномоченным органом акционерного общества решения о заключении таких сделок;";

2. Эмиссиялық бағалы қағаздары қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлген эмитенттер, сондай-ақ сол бағалы қағаздарға рұқсат етуге бастамашы болғандар осы Заңда, уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде және эмитенттiң қызметi және қор биржасының ресми тiзiмiне енгiзiлетiн бағалы қағаздар туралы ақпаратты ашып көрсету жөнiндегi қор биржасының қағидаларында белгiленген талаптарды сақтауға мiндеттi.";
46) 102-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмитент эмиссиялық бағалы қағаздардың айналысы кезеңінде осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында:
1) осы баптың 5-тармағының 3), 5) 6) және 6-1) тармақшаларында көрсетілген оқиғалар туралы ақпаратты қоспағанда, орталық депозитарий ашып көрсететін эмитенттің корпоративтік оқиғалары туралы ақпаратты;
2) жыл қорытындысы бойынша акционерлік қоғамның атқарушы органы мүшелері сыйақысының жиынтық мөлшері туралы ақпаратты;
3) акционерлік қоғамның үлестес тұлғалары туралы мәліметтерді;
4) эмитенттiң қатысу үлестерiнің он және одан көп пайызын иеленетiн қатысушылардың құрамын;
5) эмитент әрбiр осындай ұйым акцияларының (үлестерiнің, пайларының) он және одан көп пайызын иеленетiн ұйымдардың тiзiмiн;
6) эмитенттің жылдық қаржылық есептілігін және эмитенттің аудиторлық есептерін ("Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті аудитке жататын эмитенттер аудиторлық есептерді жария етуді жүзеге асырады);
7) акционерлік қоғам ұйымдастырылмаған нарықта акцияларды сатып алған кезде акциялардың құнын айқындау әдістемесін ашып көрсетуді жүзеге асыруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 3) тармақшаларында көзделген талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алтын-валюта активтерін және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқаруға байланысты ақпарат пен мәліметтерге қолданылмайды.
Бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген эмитент осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген ақпаратқа қосымша қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында тоқсан сайынғы қаржылық есептілікті жария етуді жүзеге асыруға міндетті.";
5-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) эмитенттiң дауыс беретiн акцияларының он және одан көп пайызын иеленетiн акционерлердің құрамындағы өзгерістер;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) эмитенттiң қатысу үлестерінің он және одан көп пайызын иеленетiн қатысушылардың құрамындағы өзгерістер;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) эмитенттің директорлар кеңесі қабылдаған немесе акционерлік қоғам болып табылмайтын эмитенттің мынадай шешімдерді қабылдауға уәкілеттік берілген тиісті органы қабылдаған:
акционерлердің (қатысушылардың) жылдық және кезектен тыс жалпы жиналыстарын шақыру;
орналастыру (өткізу), оның ішінде жарияланған акциялардың саны шегінде орналастырылатын (өткізілетін) акциялардың саны, оларды орналастыру (өткізу) тәсілі мен бағасы;
егер қоғам сатып алатын акциялардың саны орналастырылған акциялардың жалпы санының бір пайызынан асып түссе, эмитенттің орналастырылған акцияларды сатып алуы және оларды сатып алу бағасы;
облигациялар мен туынды бағалы қағаздарды шығару;
ірі мәмілелерді және (немесе) бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін: акционерлік қоғамның оларды жасасуға мүдделігі бар және акционерлік қоғамның уәкілетті органы осындай мәмілелерді жасасу туралы шешім қабылдаған күні құны акционерлік қоғам активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің он және одан көп пайызын құрайтын мүлікті сатып алуға немесе иеліктен шығаруға байланысты мәмілелер болып табылатын мәмілелерді жасасу жөніндегі шешімдер;";

дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) дроблении размещенных акций;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) совершении акционерным обществом крупных сделок и (или) сделок, которые отвечают одновременно следующим условиям: являются сделками, в совершении которых акционерным обществом имеется заинтересованность, и связаны с приобретением или отчуждением имущества, стоимость которого составляет десять и более процентов от размера общей балансовой стоимости активов акционерного общества на дату принятия уполномоченным органом акционерного общества решения о заключении таких сделок.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Информация, содержащаяся в условиях выпуска ценных бумаг, а также информация об утверждении уполномоченным органом отчета об итогах размещения акций и аннулировании ценных бумаг подлежит раскрытию уполномоченным органом.";
47) подпункт 3) статьи 103 изложить в следующей редакции:
"3) уведомлять своего клиента о возможностях и фактах возникновения конфликта интересов в процессе совершения сделки с финансовыми инструментами по приказу данного клиента и (или) оказания ему услуг по инвестиционному консультированию;";
48) подпункт 1) части первой статьи 110 изложить в следующей редакции:
"1) соблюдение эмитентами негосударственных эмиссионных ценных бумаг условий, установленных проспектом выпуска негосударственных эмиссионных ценных бумаг и законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и об акционерных обществах, в том числе по порядку выплаты дохода по негосударственным эмиссионным ценным бумагам;".
16. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций":
1) подпункт 6) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"6) финансовые услуги – деятельность профессиональных участников страхового рынка (за исключением актуариев), профессиональных участников рынка ценных бумаг, добровольного накопительного пенсионного фонда, банковская деятельность, деятельность организаций по проведению отдельных видов банковских операций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, осуществляемые на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также не подлежащая лицензированию деятельность:
единого накопительного пенсионного фонда;
центрального депозитария;
единого оператора в сфере учета государственного имущества в части осуществления функций номинального держания ценных бумаг, принадлежащих государству, субъектам квазигосударственного сектора, перечень которых утверждается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, или в отношении которых государство, указанные субъекты квазигосударственного сектора имеют имущественные права;
обществ взаимного страхования;
организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций;";

мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) орналастырылған акцияларды бөлшектеу";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) акционерлік қоғамның ірі мәмілелерді және (немесе) бір мезгілде мынадай шарттарға сай келетін: акционерлік қоғамның оларды жасасуға мүдделігі бар және акционерлік қоғамның уәкілетті органы осындай мәмілелерді жасасу туралы шешім қабылдаған күні құны акционерлік қоғам активтерінің жалпы баланстық құны мөлшерінің он және одан көп пайызын құрайтын мүлікті сатып алуға немесе иеліктен шығаруға байланысты мәмілелер болып табылатын мәмілелерді жасауы туралы мәліметтер түсініледі.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Бағалы қағаздарды шығару талаптарында қамтылған ақпаратты, сондай-ақ уәкілетті органның акцияларды орналастыру және бағалы қағаздарды жою қорытындылары туралы есепті бекітуі туралы ақпаратты уәкілетті орган ашып көрсетуге тиіс.";
47) 103-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өзiнiң клиентiн осы клиенттiң бұйрығы бойынша қаржы құралдарымен мәмiлелер жасасу және (немесе) оған инвестициялық консультация беру бойынша қызмет көрсету процесiнде мүдделер қақтығысының туындау мүмкiндiктерi және фактiлерi туралы хабардар етуге;";
48) 110-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар эмитенттерінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы проспектісінде және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы және акционерлік қоғамдар туралы заңнамасында белгіленген, оның ішінде мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістерді төлеу тәртібі жөніндегі шарттарды сақтауы;".
16. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қаржылық көрсетілетін қызметтер – сақтандыру нарығына кәсіби қатысушылар (актуарийлерді қоспағанда), бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушылар, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорына кәсіби қатысушылардың қызметі, банк қызметі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялар негізінде жүзеге асырылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізу жөніндегі ұйымдардың, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қызметі, сондай-ақ:
бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының;
орталық депозитарийдің;
мемлекетке, тізбесін мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган бекітетін квазимемлекеттік сектор субъектілеріне тиесілі немесе өздеріне қатысты мемлекеттің, көрсетілген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мүліктік құқықтары бар бағалы қағаздарды номиналды ұстау функцияларын жүзеге асыру бөлігінде мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың;
өзара сақтандыру қоғамдарының;
сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның лицензиялауға жатпайтын қызметі;";

2) в части второй статьи 6-5:
подпункт 5) исключить;
дополнить подпунктом 18-2) следующего содержания:
"18-2) утверждает размеры таргетируемой убыточности, фактора достоверности и поправочных коэффициентов, используемых для расчета страховой премии по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств";";
3) в статье 9:
подпункт 9) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"9) применяет к финансовым организациям и иным лицам, филиалам банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалам страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан ограниченные меры воздействия, меры надзорного реагирования, в том числе с использованием мотивированного суждения, санкции и иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан, по вопросам, входящим в его компетенцию;";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган вправе проводить проверки финансовых организаций и их аффилированных лиц, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе с привлечением аудиторских организаций, оценщиков и специалистов в области финансовых технологий с целью:";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) выявления и (или) предупреждения рисков, присущих информационным технологиям, при совершении финансовых операций;
7) оценки объективности определения стоимости финансовых инструментов.";
пункт 2-2 изложить в следующей редакции:
"2-2. Уполномоченный орган вправе иметь своего представителя в банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалах страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, банковских холдингах, управляющих инвестиционным портфелем, страховых (перестраховочных) организациях, страховых холдингах, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций (далее – представитель) в целях осуществления надзорных функций.";

2) 6-5-баптың екінші бөлігінде:
5) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18-2) тармақшамен толықтырылсын:
"18-2) "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу үшін пайдаланылатын таргеттелетін шығындылық, анықтық факторының және түзету коэффициенттерінің мөлшерін бекітеді;";
3) 9-бапта:
1-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қаржы ұйымдарына және өзге де тұлғаларға, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шектеулі ықпал ету шараларын, қадағалап ден қою шараларын, оның ішінде уәжді пайымдауды пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген санкцияларды және өзге де шараларды қолданады;";
2-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкiлеттi орган қаржы ұйымдарына және олардың үлестес тұлғаларына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдарына, оның iшiнде аудиторлық ұйымдарды, қаржы технологиялары саласындағы бағалаушылар мен мамандарды тарта отырып:";
5) тармақшадағы "алдын алу мақсатында тексеру жүргізуге құқылы." деген сөздер "алдын алу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) қаржылық операцияларды жасау кезінде ақпараттық технологияларға тән тәуекелдерді анықтау және (немесе) алдын алу;
7) қаржы құралдарының құнын анықтаудың объективтілігін бағалау мақсатында тексеру жүргiзуге құқылы.";
2-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2. Уәкілетті орган қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсатында банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарында, банк холдингтерінде, инвестициялық портфельді басқарушыларда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында, сақтандыру холдингтерінде, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымда өз өкілінің (бұдан әрі – өкіл) болуына құқылы.";

4) в статье 12:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет государственную регистрацию выпусков негосударственных эмиссионных ценных бумаг, исламских ценных бумаг, производных ценных бумаг;
рассматривает и утверждает отчеты об итогах размещения акций, отчеты об обмене размещенных акций акционерного общества одного вида на акции данного акционерного общества другого вида, отчеты об итогах размещения или погашения исламских ценных бумаг и производных ценных бумаг;
производит аннулирование выпусков акций и облигаций;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) устанавливает условия и порядок государственной регистрации выпусков ценных бумаг, в том числе производных ценных бумаг, рассмотрения отчетов об итогах их размещения, отчетов об итогах размещения или погашения исламских ценных бумаг и производных ценных бумаг, а также их аннулирования;";
5) часть первую пункта 4 статьи 13-3 изложить в следующей редакции:
"4. Особый режим регулирования вводится решением Правления уполномоченного органа, в котором указываются виды деятельности (услуги, продукты) в финансовой сфере, деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов и (или) с платежными услугами, специальные условия их осуществления в рамках особого режима регулирования, перечень участников, порядок и условия применения к участникам особого режима регулирования требований законодательства Республики Казахстан.";
6) в статье 13-5:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган вправе использовать мотивированное суждение в отношении:
1) банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, банковских холдингов, крупных участников банка, страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, страховых групп и (или) организаций, входящих в состав страховых групп, страховых брокеров, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, актуариев, имеющих лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, профессиональных участников рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), крупных участников управляющих инвестиционным портфелем;
2) кандидатов на должности руководящих работников банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность).";
в пункте 2:
подпункт 1) части второй изложить в следующей редакции:

4) 12-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздардың, исламдық бағалы қағаздардың, туынды бағалы қағаздардың шығарылымдарын мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырады;
акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есептерді, акционерлік қоғамның орналастырылған акцияларының бір түрін осы акционерлік қоғамның акцияларының басқа түріне айырбастау туралы есептерді, исламдық бағалы қағаздар мен туынды бағалы қағаздарды орналастыру немесе өтеу қорытындылары туралы есептерді қарайды және бекітеді;
акциялар мен облигациялар шығарылымдарының күшін жоюды жүргізеді;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бағалы қағаздар, оның iшiнде туынды бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттiк тiркеудiң, оларды орналастыру немесе исламдық бағалы қағаздарды және туынды бағалы қағаздарды өтеу, сондай-ақ оларды жоюдың қорытындылары туралы есептердi қараудың талаптары мен тәртiбiн белгiлейдi;";
5) 13-3-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ерекше реттеу режимі уәкілетті орган Басқармасының шешімімен енгізіледі, онда қаржы саласындағы қызметтің (көрсетілетін қызметтің, өнімнің), қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) көрсетілетін төлем қызметтеріне байланысты қызметтің түрлері, оларды ерекше реттеу режимі шеңберінде жүзеге асырудың арнайы шарттары, қатысушылар тізбесі, ерекше реттеу режимінің қатысушыларына Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын қолданудың тәртібі мен шарттары көрсетіледі.";
6) 13-5-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган:
1) банктерге, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, банк холдингтеріне, банктің ірі қатысушыларына, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру холдингтеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру топтарына және (немесе) сақтандыру топтарының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру брокерлеріне, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийлерге, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда), инвестициялық портфельді басқарушылардың ірі қатысушыларына;
2) банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) басшы қызметкерлері лауазымына кандидаттарға қатысты уәжді пайымдауды пайдалануға құқылы.";
2-тармақта:
екінші бөліктің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"1) оценки деловой репутации на предмет наличия либо отсутствия безупречной деловой репутации, а также оценки финансового положения на предмет наличия либо отсутствия неустойчивого финансового положения при выдаче (отказе в выдаче) разрешения на открытие банка, страховой (перестраховочной) организации, согласия на приобретение статуса крупного участника банка, банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, разрешения на значительное участие банка и (или) банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капиталах организаций, разрешения на создание или приобретение дочерней организации банком и (или) банковским холдингом, страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом, а также согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность), при уведомлении банком, банковским холдингом, страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессиональным участником рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность) и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о назначении (избрании) руководящих работников, выдаче лицензий на проведение банковских или иных операций, на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности, на осуществление деятельности страхового брокера, на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) оценки деловой репутации на предмет наличия либо отсутствия безупречной деловой репутации руководящих работников банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность) в период осуществления ими своих обязанностей или в период действия выданного согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника банка, банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, профессионального участника рынка ценных бумаг (за исключением организаций, осуществляющих трансфер-агентскую деятельность;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"1) банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат, банктің ірі қатысушысы, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы, сақтандыру холдингі, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім, банктің және (немесе) банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдар капиталдарына қомақты қатысуына рұқсат, банктің және (немесе) банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құруына немесе сатып алуына рұқсат, сондай-ақ банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім беру (беруден бас тарту) кезінде, банк, банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі, сақтандыру брокері, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беретін ұйым, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым басшы қызметкерлердің тағайындалғаны (сайланғаны), банк немесе өзге де операцияларды жүргізуге арналған, сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыруға арналған, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыруға арналған, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиялардың берілгені туралы хабардар еткен кезде мінсіз іскерлік беделінің болуы не болмауы тұрғысынан іскерлік беделін бағалау, сондай-ақ орнықсыз қаржылық жағдайының болуы не болмауы тұрғысынан қаржылық жағдайын бағалау;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) басшы қызметкерлерінің олар өз міндеттемелерін жүзеге асыру кезеңінде немесе банктің, банк холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беретін ұйымның, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының (трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарды қоспағанда) басшы қызметкері лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімнің қолданыс кезеңінде мінсіз іскерлік беделінің болуы не болмауы тұрғысынан іскерлік беделін бағалау;";
4) тармақшадағы "бағалау жағдайларында пайдалануға құқылы." деген сөздер "бағалау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) определения лиц, которые являются (совместно являются) крупными участниками, банковскими холдингами банка, страховой (перестраховочной) организации.";
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Мотивированное суждение основывается на информации, полученной в рамках осуществления уполномоченным органом контроля и надзора за деятельностью лиц, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, и иной информации, полученной от физических и юридических лиц, международных организаций, государственных органов, в том числе иностранных надзорных органов и организаций, иных доступных источников и являющейся существенной для формирования мотивированного суждения.";
7) часть вторую пункта 4 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"Под иными организациями, указанными в части первой настоящего пункта, понимаются Комитет Международного финансового центра "Астана" по регулированию финансовых услуг, объединения центральных банков, контрольных и надзорных органов других государств, созданные с целью выработки единых стандартов регулирования деятельности банковского сектора, рынка ценных бумаг и страхового рынка.";
8) в статье 15-6:
пункт 2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осмотра помещения юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, на соответствие квалификационным требованиям;";
9) часть первую пункта 1 статьи 15-9 изложить в следующей редакции:
"1. В целях осуществления контрольных и надзорных функций уполномоченный орган направляет своего представителя, который назначается уполномоченным органом из числа его работников, в банки, банковские холдинги, организации, осуществляющие деятельность по управлению инвестиционным портфелем, страховые (перестраховочные) организации, страховые холдинги, организацию, гарантирующую осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.";
10) статью 15-13 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. В течение одного года после прекращения работы в уполномоченном органе должностное лицо уполномоченного органа не может быть принято на работу в коммерческую организацию, если за последний год перед прекращением работы в уполномоченном органе в период выполнения своих должностных полномочий указанное лицо в силу своих должностных полномочий непосредственно осуществляло функции контроля в форме проверок данной коммерческой организации либо деятельность данной коммерческой организации была непосредственно связана с указанным должностным лицом уполномоченного органа в соответствии с его должностными полномочиями.".

"5) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары, банк холдингтері болып табылатын (бірлесе отырып) тұлғаларды айқындау жағдайларында пайдалануға құқылы.";
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәжді пайымдау уәкілетті органның осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалардың қызметіне бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруы шеңберінде алынған ақпаратқа және жеке және заңды тұлғалардан, халықаралық ұйымдардан, мемлекеттік органдардан, оның ішінде шетелдік қадағалау органдары мен ұйымдарынан, өзге де қолжетімді көздерден алынған және уәжді пайымдауды қалыптастыру үшін маңызды болып табылатын өзге де ақпаратқа негізделеді.";
7) 15-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өзге де ұйымдар деп "Астана" халықаралық қаржы орталығының Қаржылық қызметтерді реттеу комитеті, банк секторының, бағалы қағаздар нарығының және сақтандыру нарығының қызметін реттеудің бірыңғай стандарттарын әзірлеу мақсатында құрылған, басқа мемлекеттердің орталық банктерінің, бақылау және қадағалау органдарының бірлестіктері түсініледі.";
8) 15-6-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың үй-жайларын біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру;";
9) 15-9-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру мақсатында уәкілетті орган банктерге, банк холдингтеріне, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, сақтандыру холдингтеріне, сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға өз өкілін жібереді, оны уәкілетті орган өз қызметкерлері арасынан тағайындайды.";
10) 15-13-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Егер уәкілетті органда өзінің қызметтік өкілеттіктерін атқару кезеңінде жұмысы тоқтатылғанға дейінгі бір жыл ішінде көрсетілген адам өзінің қызметтік өкілеттіктеріне байланысты осы коммерциялық ұйымды тексеру нысанындағы бақылау функцияларын тікелей жүзеге асырса немесе осы коммерциялық ұйымның қызметі оның лауазымдық өкілеттіктеріне сәйкес уәкілетті органның көрсетілген лауазымды адаммен тікелей байланысты болса, уәкілетті органда жұмысы тоқтатылғаннан кейін бір жыл ішінде уәкілетті органның лауазымды адамы коммерциялық ұйымға жұмысқа қабылдана алмайды.".

17. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании туриста":
1) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик не вправе отказать страхователю в заключении договора обязательного страхования туриста, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан";
2) статью 8-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования туриста и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами
1. При заключении договора обязательного страхования туриста в электронной форме и урегулировании страховых случаев по ним для обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) используются интернет-ресурс и (или) информационная система страховщика.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования туриста в электронной форме и урегулирования страхового случая от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договора обязательного страхования туриста в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования туриста с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю, застрахованному уведомления о заключении договора обязательного страхования туриста либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору обязательного страхования туриста на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю по договору обязательного страхования туриста на интернет-ресурсе страховой организации;

17. "Туристі мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырушы сақтанушыға туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасасудан бас тартуға құқылы емес";
2) 8-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1-бап. Туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу және сақтандыру жағдайларын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы реттеу кезінде сақтандырушы мен интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және сақтандыру жағдайын реттеу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Сақтандыру ұйымдарының туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Туристі міндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу кезінде сақтандырушы:
1) туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаның сақтанушыға, сақтандырылушыға электрондық хабар түрінде дереу жөнелтілуін;
2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептері көрсетілген) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері туралы сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабар түрінде хабардар етуді;
3) сақтанушының сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында жасалған туристі міндетті сақтандыру шарты жөніндегі ақпаратты тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты тексеру мүмкіндігін;

5) хранение договора обязательного страхования туриста в электронной форме и информации по страховому случаю по нему с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя, застрахованного на интернет-ресурс страховщика;
6) возможность страхователю, застрахованному создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения договора обязательного страхования туриста;
досрочного прекращения договора обязательного страхования туриста;
уведомления о наступлении страхового случая (события, рассматриваемого в качестве страхового случая);
урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования туриста, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 20-1 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования туриста и урегулировании страховых случаев по нему направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомлений о заключении договора обязательного страхования туриста и урегулировании страховых случаев по нему определяются уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования туриста путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным страхователем с момента уплаты страхователем страховой премии, если иное не предусмотрено договором обязательного страхования туриста.
5. При заключении договора обязательного страхования туриста путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования туриста и урегулирования страховых случаев по ним с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.";
3) в статье 12:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс);";
пункт 2 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) уведомить лицо, которому страхователем реализован туристский продукт, сформированный туроператором в сфере выездного туризма, о заключении со страховщиком договора обязательного страхования туриста в пользу данного лица.";

5) сақтанушы, сақтандырылушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, туристі міндетті сақтандыру шартының және ол бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпараттың электрондық нысанда сақталуын;
6) сақтанушыға, сақтандырылушыға:
туристі міндетті сақтандыру шартын жасау;
туристі міндетті сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиғаның) басталғаны туралы хабардар ету;
осы Заңның 20-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды реттеу үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Туристі міндетті сақтандыру шартын жасасу және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабардар ету тәртібі мен хабарламалардың мазмұнына қойылатын талаптарды уәкілетті орган айқындайды.
4. Туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде, егер туристі міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген кезден бастап жасасты деп есептеледі.
5. Туристі міндетті сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын төлейді, сол арқылы ол өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасуға келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы туристі міндетті сақтандыру шарттарын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.";
3) 12-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге);";
2-тармақ 4) тармақшасында "ұсынуға міндетті." деген сөздер "ұсынуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) сақтанушы туроператор шығу туризмі саласында қалыптастырған туристік өнімді сатқан тұлғаны сақтандырушымен осы тұлғаның пайдасына туристі міндетті сақтандыру шартын жасау туралы хабардар етуге міндетті.";

подпункт 7) пункта 2-1 изложить в следующей редакции:
"7) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс);";
4) пункт 2 статьи 13 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемом в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по договору обязательного страхования туриста, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
5) пункт 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется в письменной форме, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа, застрахованным либо ассистанс компанией при предоставлении ассистанса застрахованному с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По требованию страховщика заявитель обязан предоставить оригиналы документов страховщику, необходимых для осуществления страховой выплаты, за исключением документов, имеющихся в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым имеет страховщик.";
6) пункт 1 статьи 20-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования туриста, страхователь, застрахованный (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования туриста, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".
18. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам":

2-1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
4) 13-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабарлаған кезде оны дереу тіркеуге және осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) бойынша мәліметтерді дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ұсынуға;";
5) 18-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты сақтандырылушы не сақтандырылушыға ассистанс берілген кезде ассистанс компания сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда, оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес қояды.
Өтініш беруші сақтандырушының талап етуі бойынша сақтандырушы қол жеткізе алатын мемлекеттік органдардың дерекқорларында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде электрондық нысанда бар құжаттарды қоспағанда, сақтандырушыға сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың түпнұсқаларын беруге міндетті.";
6) 20-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы, сақтандырылушы (пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және өзінің талабын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не
туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.".
18. "Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:

1) в статье 8:
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Страховщик не вправе отказать страхователю в заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности владельцев объектов по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.";
2) статью 8-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 8-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме и урегулировании страховых случаев по ним для обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) используются интернет-ресурс и (или) информационная система страховщика.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме и урегулирования страхового случая от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;

1) 8-бапта:
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырушы сақтанушыға объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасудан бас тартуға құқылы емес.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау не сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
2) 8-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1-бап. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу және сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы сақтандырушыға және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және сақтандыру жағдайын реттеу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдарының интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
3. Объектілер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасқан кезде сақтандырушы:
1) сақтанушыға объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаның электрондық хабар түрінде дереу жөнелтілуін;

2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору обязательного страхования ответственности владельцев объектов на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю по договору обязательного страхования ответственности владельцев объектов на интернет-ресурсе страховой организации;
5) хранение договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме и информации по страховому случаю по нему с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) на интернет-ресурс страховщика;
6) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
уведомления о наступлении страхового случая (события, рассматриваемого в качестве страхового случая);
определения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты;
урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 21-1 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов и урегулировании страховых случаев по нему направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомлений о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов и урегулировании страховых случаев по нему определяются уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным страхователем с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного страхования ответственности владельцев объектов.

2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептері көрсетілген) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері туралы сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабарлама түрінде хабардар етуді;
3) сақтанушының объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн жасалған мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
5) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының электрондық нысанда және ол бойынша сақтандыру жағдайы бойынша ақпараттың сақталуын;
6) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға):
объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау;
объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайы ретінде қарастырылатын оқиғаның) басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды айқындау;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге де құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау;
объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды осы Заңның 21-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, реттеу және сақтандырушыға жөнелту мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабардар ету тәртібіне және хабарламалардың мазмұнына қойылатын талаптарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
4. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде, егер объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап жасасты деп есептеледі.

5. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос в случае уплаты страховой премии в рассрочку) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов и урегулирования страховых случаев по ним с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов.";
3) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Права и обязанности страхователя (застрахованного)";
в пункте 1:
в части первой:
подпункты 4), 5), 6), 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"4) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса страховщика) и (или) независимым экспертом;
5) досрочно прекратить договор обязательного страхования ответственности владельцев объектов (данное право распространяется только на страхователя);
6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс);
7) требовать изменения условий договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в случае изменения обстоятельств, которые могут привести к снижению страхового риска на объекте, деятельность которого связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, (вероятности наступления страхового случая или размера возможного вреда при его наступлении) (данное право распространяется только на страхователя);
8) получить страховую выплату в случаях и порядке, предусмотренных настоящим Законом.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Договором обязательного страхования ответственности владельцев объектов могут быть предусмотрены и другие права страхователя (застрахованного), не противоречащие законодательным актам Республики Казахстан.";
4) часть первую пункта 2 статьи 13 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемом в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по договору обязательного страхования ответственности владельцев объектов, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";

5. Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы ол өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасуға келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
3) 12-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Сақтанушының (сақтандырылушының) құқықтары мен мiндеттерi";
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
4), 5), 6), 7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) келтiрiлген зиянның мөлшерiн бағалаудың нәтижелерiмен әрi сақтандырушы (оның ішінде сақтанушының интернет-ресурсы арқылы) және (немесе) тәуелсiз сарапшы жүргiзген сақтандыру төлемi мөлшерiнiң есептерiмен танысуға;
5) объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтатуға міндетті (бұл құқық сақтанушыға ғана қолданылады);
6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы жіберуге);
7) қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiдегi сақтандыру тәуекелін азайтуға әкеп соғуы мүмкiн мән-жайлар өзгерген жағдайда (сақтандыру жағдайының басталу ықтималдығы немесе ол басталған кезде болуы мүмкiн зиян мөлшерi), объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартының талаптарын өзгертудi талап етуге міндетті (бұл құқық сақтанушыға ғана қолданылады);
8) осы Заңда көзделген жағдайларда және тәртiппен сақтандыру төлемiн алуға міндетті.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында сақтанушының (сақтандырылушының) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне қайшы келмейтiн басқа құқықтары да көзделуi мүмкiн.";
4) 13-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде туындаған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабарлаған кезде оны тез арада тіркеуге және осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) жөніндегі мәліметті дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ұсынуға;";

5) в пункте 1 статьи 14:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса страховщика) и (или) независимым экспертом;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс);";
6) в статье 19:
в пункте 1:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем (застрахованным) либо иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, в письменной форме, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, с приложением следующих документов:";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"По требованию страховщика заявитель обязан предоставить оригиналы документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, страховщику, за исключением документов, имеющихся в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым имеет страховщик.";
7) пункт 1 статьи 21-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, страхователь (третье лицо, выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".
19. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах":
1) в статье 20:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заявления, составленного в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица эмитента;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) правил паевого инвестиционного фонда, утвержденных советом директоров фонда, советом директоров или общим собранием акционеров (единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями) управляющей компании в соответствии с ее уставом;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) внутренних документов управляющей компании, регламентирующих условия и порядок ее деятельности, деятельности структурных подразделений и работников управляющей компании по созданию, обеспечению функционирования и прекращению существования паевого инвестиционного фонда, соответствующих требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, если указанные документы не были ранее согласованы с уполномоченным органом.";

5) 14-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) келтiрiлген, зиянның мөлшерiн бағалау нәтижелерiмен және сақтандырушы және (немесе) тәуелсіз сарапшы жүргізген сақтандыру төлемi мөлшерiнiң есептерiмен (оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы) танысуға;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";
6) 19-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтанушы (сақтандырылушы) не пайда алушы болып табылатын өзге тұлға мынадай құжаттарды қоса тiркей отырып, жазбаша нысанда, оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ұсынады:";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандырушының талап етуі бойынша өтініш беруші мемлекеттік органдардың дерекқорында және (немесе) ақпараттық жүйелерінде сақтандырушыға қолжетімді электрондық нысандағы құжаттарды қоспағанда, сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушыға ұсынуға міндетті.";
7) 21-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (үшінші тұлға, пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.".
19. "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, эмитенттің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған мәліметтерді пайдалануға келісім бере отырып, еркін нысанда жасалған өтініш;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) басқарушы компанияның жарғысына сәйкес оның директорлар кеңесi немесе акционерлерiнiң жалпы жиналысы (дауыс беретiн барлық акцияларды иеленушi жалғыз акционерi) бекiткен инвестициялық пай қорының қағидалары;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) егер көрсетiлген құжаттар бұрын уәкiлеттi органмен келiсiлмеген болса, басқарушы компанияның Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарының талаптарына сәйкес келетiн басқарушы компания қызметiнiң, құрылымдық бөлiмшелерiнiң және басқарушы компания қызметкерлерiнiң инвестициялық пай қорын құру, оның жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және жұмысын тоқтату жөнiндегi қызметiнiң шарттары мен тәртiбiн регламенттейтiн iшкi құжаттары негiзiнде жүзеге асырады.";

пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Заявление и необходимые документы представляются управляющей компанией в электронной форме.";
дополнить пунктами 1-2, 1-3 и 1-4 следующего содержания:
"1-2. Государственная регистрация выпуска паев паевого инвестиционного фонда является комплексом мероприятий, связанных с регистрацией выпуска паев, внесением изменений и (или) дополнений в правила паевого инвестиционного фонда.
1-3. Государственная регистрация выпуска паев паевого инвестиционного фонда включает:
1) рассмотрение представленных документов на государственную регистрацию выпуска паев паевого инвестиционного фонда на соответствие законодательству Республики Казахстан;
2) внесение сведений о паевом инвестиционном фонде, о ценных бумагах, включая сведения о международном идентификационном номере (коде ISIN), в Государственный реестр эмиссионных ценных бумаг;
3) направление в кабинет управляющей компании в электронной форме:
свидетельства о государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда и правил фонда;
правил паевого инвестиционного фонда с учетом изменений и дополнений, и свидетельства о государственной регистрации выпуска паев паевого инвестиционного фонда (при регистрации изменений и дополнений в правила паевого инвестиционного фонда).
1-4. Для согласования изменений и дополнений в правила паевого инвестиционного фонда управляющая компания представляет в уполномоченный орган в электронной форме следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме, с согласием на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, удостоверенное электронной цифровой подписью уполномоченного лица;
2) правила фонда с учетом изменений и дополнений;
3) копию решения (протокола) или выписку из протокола заседания органа, на основании которого внесены изменения и дополнения в правила фонда.";
пункт 4 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) изменения и дополнения в правила паевого инвестиционного фонда.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае соответствия представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган направляет в кабинет управляющей компании в электронной форме:
свидетельство о государственной регистрации выпуска паев и правила паевого инвестиционного фонда (при государственной регистрации паев паевого инвестиционного фонда);
правила паевого инвестиционного фонда с учетом изменений и дополнений (при согласовании изменений и дополнений);
свидетельство о государственной регистрации паев паевого инвестиционного фонда (при изменении управляющей компании и внесении соответствующих изменений в правила паевого инвестиционного фонда).";

1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Басқарушы компания өтініш пен қажетті құжаттарды электрондық нысанда ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 1-2, 1-3 және 1-4-тармақтармен толықтырылсын:
"1-2. Инвестициялық пай қорының пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу пайлар шығарылымын тіркеуге, инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге байланысты іс-шаралар кешені болып табылады.
1-3. Инвестициялық пай қорының пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу:
1) инвестициялық пай қорының пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігіне қарауды;
2) халықаралық идентификаттау нөмірі (ISIN коды) туралы мәліметті қоса алғанда, инвестициялық пай қоры туралы, бағалы қағаздар туралы мәліметтерді Эмиссиялық бағалы қағаздардың мемлекеттік тізіліміне енгізуді;
3) басқарушы компанияның кабинетіне электрондық құжат түрінде:
инвестициялық пай қорының пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік және қор қағидаларын;
өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, инвестициялық пай қорының қағидалары және инвестициялық пай қорының пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу кезінде) жіберуді қамтиды.
1-4. Инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтыруларды келісу үшін басқарушы компания уәкілетті органға электрондық нысанда мына құжаттарды:
1) ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімі бар еркін нысанда жасалған, уәкілетті тұлғаның цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтінішті;
2) өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып қордың қағидаларын;
3) оның негізінде қордың қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген орган отырысы шешімінің (хаттамасының) көшірмесін немесе хаттамадан үзіндіні ұсынады.";
4-тармақ 2) тармақшасындағы "iшкi құжаттарын келiседi." деген сөздер "iшкi құжаттарын;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) инвестициялық пай қорының қағидаларына өзгерістер мен толықтыруларды келіседі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, уәкілетті орган басқарушы компанияның кабинетіне электрондық нысанда:
пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті және инвестициялық пай қорының қағидаларын (инвестициялық пай қорының пайларын мемлекеттік тіркеу кезінде);
өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып, инвестициялық пай қорының қағидаларын (өзгерістер мен толықтыруларды келісу кезінде);
инвестициялық пай қорының пайларын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті (басқарушы компания өзгерген және инвестициялық пай қорының қағидаларына тиісті өзгерістер енгізілген кезде) жібереді.";

2) пункт 7 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"7. Цена последующего размещения пая определяется по цене, сложившейся на конец предыдущего дня поступления денег при наличии заявки. При поступлении заявки после поступления денег цена размещения пая определяется по цене, сложившейся на конец предыдущего дня поступления заявки. К цене размещения пая может быть прибавлена надбавка, если это предусмотрено правилами фонда.";
3) пункты 5 и 6 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"5. Изменения и дополнения в правила паевого инвестиционного фонда рассматриваются уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней с даты их представления управляющей компанией.
6. В случае соответствия представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, уполномоченный орган направляет в кабинет управляющей компании в электронной форме правила фонда с учетом изменений и дополнений.
Решения уполномоченного органа об отказе в согласовании изменений и дополнений в правила паевого инвестиционного фонда принимаются в случаях:
1) несоответствия представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) наличия противоречивых или вводящих в заблуждение сведений об изменениях и дополнениях в правила, представленных на согласование.";
4) пункт 4 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"4. Управляющая компания и (или) кастодиан при прекращении существования паевого инвестиционного фонда обязаны осуществить мероприятия по реализации активов фонда, осуществить расчеты с кредиторами паевого инвестиционного фонда, оплатить расходы, связанные с прекращением существования фонда, и распределить оставшиеся деньги между держателями паев в соответствии с требованиями настоящего Закона и правилами фонда.
В случае согласия держателей паев паевого инвестиционного фонда, управляющая компания и (или) кастодиан распределяют деньги, оставшиеся после оплаты расходов, указанных в подпунктах 1)-5) пункта 1 статьи 36 настоящего Закона, и передают активы, которые не были реализованы, в собственность держателям паев в порядке, установленном правилами инвестиционного фонда.";
5) пункт 4 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"4. Расходы, связанные с прекращением существования паевого инвестиционного фонда, включая вознаграждение управляющей компании и кастодиану, компенсируются за счет активов паевого инвестиционного фонда в размере, не превышающем пяти процентов от суммы денег, полученных в результате реализации активов паевого инвестиционного фонда.";

2) 23-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Пайды кейiннен орналастыру бағасы, өтiнiм болған кезде, ақша түскен күннің алдындағы күннiң соңында қалыптасқан баға бойынша айқындалады. Өтiнiм ақша түскеннен кейiн түскен жағдайда, пайды орналастыру бағасы өтiнiм түскен күннің алдындағы күннiң соңында қалыптасқан баға бойынша айқындалады. Пайды орналастыру бағасына, егер бұл қордың қағидаларында көзделген болса, үстеме ақы қосылуы мүмкiн.";
3) 28-баптың 5 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Инвестициялық пай қорының қағидасына өзгерiстер мен толықтыруларды уәкiлеттi орган оларды басқарушы компания ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні iшiнде қарайды.
6. Ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес келген жағдайда, уәкiлеттi орган қор қағидаларына өзгерiстер мен толықтыруларды ескере отырып, электрондық нысанда басқарушы компанияның кабинетіне жібереді.
Уәкiлеттi органның инвестициялық пай қорының қағидасына өзгерiстермен және толықтырулармен келiсуден бас тарту туралы шешiмi:
1) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген талаптарға сәйкес келмеген;
2) келiсуге ұсынылған қағидаға өзгерiстер мен толықтыруларда қайшылықты немесе жаңылыстыруға әкеп соғатын мәлiметтер болған жағдайларда қабылданады.";
4) 34-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Басқарушы компания және (немесе) кастодиан инвестициялық пай қорының жұмыс iстеуi тоқтатылған жағдайда осы Заңның және қор қағидасының талаптарына сәйкес қор активтерiн өткізу жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға, инвестициялық пай қорының кредиторларымен есеп айырысуды жүзеге асыруға, қордың жұмыс iстеуiнiң тоқтатылуына байланысты шығыстарды төлеуге және қалған ақшаны пай ұстаушылардың арасында бөлуге мiндеттi.
Инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар келіскен жағдайда, басқарушы компания және (немесе) кастодиан осы Заңның 36-бабы 1-тармағының 1) - 5) тармақшаларында көрсетілген шығыстарды төлегеннен кейін қалған ақшаны бөледі және өткізілмеген активтерді инвестициялық қор қағидаларында белгіленген тәртіппен пайларды ұстаушылардың меншігіне береді.";
5) 36-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Басқарушы компанияға және кастодианға берiлетiн сыйақыны қоса алғанда, инвестициялық пай қорының жұмыс iстеуiн тоқтатуға байланысты шығыстар инвестициялық пай қорының активтерiн өткізу нәтижесiнде алынған ақша сомасының бес пайызынан аспайтын мөлшерде инвестициялық пай қорының активтері есебiнен өтеледi.";

6) пункт 2 статьи 39 изложить в следующей редакции
"2. Изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда утверждаются советом директоров данного инвестиционного фонда и представляются на регистрацию в уполномоченный орган в электронной форме в порядке, установленном нормативным правовым актом, в течение трех рабочих дней с даты их утверждения.
Изменения и дополнения в инвестиционную декларацию акционерного инвестиционного фонда вступают в силу по истечении тридцати календарных дней после опубликования в печатном издании или получения всеми держателями акций в порядке, установленном уставом фонда, текста этих изменений и дополнений с указанием об их регистрации с уполномоченным органом.";
7) подпункт 13) части первой пункта 1 статьи 41 исключить;
8) пункт 1 статьи 43 дополнить частью второй следующего содержания:
"Кастодиан не может быть аффилированным лицом управляющей компании инвестиционного фонда и акционерного инвестиционного фонда, с которыми заключен кастодиальный договор.";
9) в статье 45:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) информацию о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая паевого инвестиционного фонда.";
пункт 3 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) информацию о доходности инвестиционной деятельности инвестиционного фонда за период менее одного года.
Информация об инвестиционном фонде может содержать сведения, указанные в подпункте 6) части первой настоящего пункта, при условии, что данная информация также содержит сведения о доходности инвестиционной деятельности инвестиционного фонда за период от одного года и (или) более одного года.";
10) в статье 46:
подпункт 5) пункта 1 изложить в следующей редакции:
5) сведения о санкциях, мерах надзорного реагирования, административных взысканиях и иных мерах воздействия, примененных к управляющей компании и кастодиану инвестиционного фонда в связи с их деятельностью по управлению, учету и хранению активов инвестиционного фонда;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Информация о стоимости и составе активов и обязательств, стоимости чистых активов инвестиционного фонда, а также количестве держателей паев и доходности пая предоставляется инвестиционным фондом или управляющей компанией в порядке, по формам и в сроки, установленные нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".

6) 39-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерiстер мен толықтыруларды осы инвестициялық қордың директорлар кеңесі бекітеді және олар бекiтiлген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде нормативтік құқықтық актіде белгіленген тәртіппен уәкiлеттi органға электрондық нысанда тіркеуге ұсынылады.
Акционерлiк инвестициялық қордың инвестициялық декларациясына өзгерiстер мен толықтырулар уәкiлеттi органмен тіркелгенi туралы көрсетiле отырып, осы өзгерiстер мен толықтырулардың мәтiнi баспасөз басылымында жарияланғаннан кейін немесе барлық акция ұстаушылар қордың жарғысында белгiленген тәртiппен оны алғаннан кейiн күнтiзбелiк отыз күн өткен соң күшiне енедi.";
7) 41-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 13) тармақшасы алып тасталсын;
8) 43-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кастодиан инвестициялық қордың басқарушы компаниясының және кастодиан шарты жасалған акционерлік инвестициялық қордың үлестес тұлғасы бола алмайды.";
9) 45-бапта:
2-тармақ 3) тармақшасындағы "ескерту болуға тиіс." деген сөздер "ескерту;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылар саны және инвестициялық пай қорының пай кірістілігі туралы ақпарат болуға тиіс.";
3-тармақ 5) тармақшасындағы "мәлімдеулер болмауға тиіс." деген сөздер "мәлімдеулер;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) инвестициялық қордың бір жылдан аз кезеңдегі инвестициялық қызметінің кірістілігі туралы ақпарат болмауға тиіс.
Инвестициялық қор туралы ақпарат осы тармақтың бірінші бөлігінің 6) тармақшасында көрсетілген мәліметті, бұл ақпарат сондай-ақ инвестициялық қордың бір жыл ішіндегі және (немесе) бір жылдан астам кезеңдегі инвестициялық қызметінің кірістілігі туралы мәліметтен тұрған жағдайда қамти алады.";
10) 46-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) инвестициялық қордың басқарушы компаниясына және кастодианына олардың инвестициялық қордың активтерiн басқаруы, есепке алуы және сақтауы жөнiндегi қызметiне байланысты қолданылған санкциялар, қадағалап ден қою шаралары, әкімшілік жазалар және өзге де ықпал ету шаралары туралы мәлiметтердi;";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Активтер мен міндеттемелердің құны және құрамы, инвестициялық қордың таза активтерінің құны, сондай-ақ пай ұстаушылар саны және пайдың кірістілігі туралы ақпаратты инвестициялық қор немесе басқарушы компания уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген нысан бойынша тәртіппен және мерзімде ұсынады.".

20. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей":
1) подпункт 6) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс).";
2) пункт 2 статьи 9 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемом в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по договору обязательного страхования работника от несчастных случаев, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа;";
3) подпункт 8) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"8) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс).";
4) в статье 11:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Договор обязательного страхования работника от несчастных случаев должен быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на право осуществления страховой деятельности по классу аннуитетное страхование и данному виду обязательного страхования.
Заключение такого договора для страховщика является обязательным, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
подпункты 11) и 12) части первой пункта 6 исключить;
5) пункт 1 статьи 24-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, страхователь (выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".

20. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқығы бар.";
2) 9-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданылу кезеңінде болған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабарлаған кезде оны тез арада тіркеуге және осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) жөніндегі мәліметті дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ұсынуға;";
3) 10-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8)  өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы арқылы, соның ішінде оның филиалы арқылы, өкілдігі, өзге де оқшауланған бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқығы бар.";
4) 11-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру шарты аннуитеттік сақтандыру сыныбы және мiндеттi сақтандырудың осы түрi бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуға тиіс.
Сақтандырушы үшін мұндай шарт жасасу Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, міндетті болып табылады.";
6-тармақтың бірінші бөлігінің 10) тармақшасындағы "сериясын;" деген сөз "сериясын қамтуға тиіс." деген сөздермен ауыстырылып, 11) және 12) тармақшалары алып тасталсын;
5) 24-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.".

21. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 "Об обязательном экологическом страховании":
1) в статье 7:
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Страховщик не вправе отказать страхователю в заключении договора обязательного экологического страхования, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Договор обязательного экологического страхования по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.";
2) статью 7-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 7-1. Требования к страховщику и интернет-ресурсам при заключении договора обязательного экологического страхования и урегулировании страховых случаев путем обмена электронными информационными ресурсами
1. При заключении договоров обязательного экологического страхования в электронной форме и урегулировании страховых случаев по ним для обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) используются интернет-ресурс и (или) информационная система страховщика.
При подаче заявления для заключения договора обязательного экологического страхования в электронной форме и урегулирования страхового случая от страхователя не требуется использования специализированного программного обеспечения.
Перечень интернет-ресурсов страховых организаций, используемых для заключения договоров обязательного экологического страхования в электронной форме и урегулирования страховых случаев по ним, размещается на интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между организацией по формированию и ведению базы данных и страховщиком, страховщиком и страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) определяется нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
3. При заключении договора обязательного экологического страхования с использованием интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного экологического страхования либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) уведомление страхователя (застрахованного) об основных этапах процесса урегулирования страхового случая, включая отказ в приеме документов для урегулирования (с указанием причин отказа), в виде электронного сообщения в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа;

21. "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-бапта:
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырушы сақтанушыға міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасасудан бас тартуға құқылы емес.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Міндетті экологиялық сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш беру не сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
2) 7-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1-бап. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және сақтандыру жағдайларын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы реттеу кезінде сақтандырушы мен интернет-ресурстарға қойылатын талаптар
1. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу кезінде дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін сақтандырушының интернет-ресурсы және (немесе) ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын электрондық нысанда жасасу және сақтандыру жағдайын реттеу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалану талап етілмейді.
Міндетті экологиялық сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу үшін пайдаланылатын сақтандыру ұйымдары интернет-ресурстарының тізбесі дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
2. Дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым мен сақтандырушы, сақтандырушы мен сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Мiндетті экологиялық сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасқан кезде сақтандырушы:
1) сақтанушыға мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаның электрондық хабар түрінде тез арада жөнелтілуін;
2) сақтандыру жағдайын реттеу үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартуды (бас тарту себептері көрсетілген) қоса алғанда, реттеу процесінің негізгі кезеңдері жайында сақтанушыны (сақтандырылушыны) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен электрондық хабарлама түрінде хабардар етуді;

3) возможность проверки страхователем информации по заключенному договору обязательного экологического страхования на интернет-ресурсе страховой организации;
4) возможность проверки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) информации по страховому случаю по договору обязательного экологического страхования на интернет-ресурсе страховой организации;
5) хранение договора обязательного экологического страхования в электронной форме и информации по страховому случаю по нему с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) на интернет-ресурс страховщика;
6) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховщику информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
заключения договора обязательного экологического страхования;
досрочного прекращения договора обязательного экологического страхования;
уведомления о наступлении страхового случая (события, рассматриваемого в качестве страхового случая);
определения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты;
урегулирования споров, возникающих из договора обязательного экологического страхования, с учетом особенностей, предусмотренных статьей 22-1 настоящего Закона.
Уведомление о заключении договора обязательного экологического страхования и урегулировании страховых случаев по нему направляется от организации по формированию и ведению единой базы данных по страхованию.
Требования к порядку и содержанию уведомлений о заключении договора обязательного экологического страхования и урегулировании страховых случаев по нему определяются уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
4. При заключении договора обязательного экологического страхования путем обмена электронными информационными ресурсами договор страхования считается заключенным страхователем с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса в случае уплаты страховой премии в рассрочку), если иное не предусмотрено договором обязательного экологического страхования.
5. При заключении договора обязательного экологического страхования путем обмена электронными информационными ресурсами страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного экологического страхования и урегулирования страховых случаев по ним с использованием интернет-ресурса страховщика круглосуточно.

3) сақтанушының мiндеттi экологиялық сақтандыру шарты бойынша жасалған ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
4) сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) мiндеттi экологиялық сақтандыру шарты бойынша ақпаратты сақтандыру ұйымының интернет-ресурсында тексеру мүмкіндігін;
5) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, мiндеттi экологиялық сақтандыру шартының электрондық нысанда және ол бойынша сақтандыру жағдайы жөніндегі ақпараттың сақталуын;
6) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға):
мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау;
мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиғаның) басталғаны туралы хабардар ету;
келтірілген зиян мөлшерін бағалауды айқындау;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге құжаттарды, мәліметтерді) электрондық нысанда жасау және сақтандырушыға жөнелту;
міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дауларды осы Заңның 22-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, реттеу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасасу және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабарлама сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасасу және ол бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу туралы хабардар ету тәртібіне және хабарламалардың мазмұнына қойылатын талаптарды қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
4. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде, егер міндетті экологиялық сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап жасасты деп есептеледі.
5. Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу арқылы жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы ол өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасуға келісетінін растайды.
6. Сақтандырушы мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын сақтандырушының интернет-ресурсын пайдалана отырып жасасу және олар бойынша сақтандыру жағдайларын реттеу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.

7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного экологического страхования.";
3) в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Права и обязанности страхователя (застрахованного)";
в пункте 1:
подпункты 4), 5) и 6) части первой изложить в следующей редакции:
"4) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса страховщика) или независимым экспертом;
5) досрочно прекратить договор обязательного экологического страхования (данное право распространяется только на страхователя);
6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс).";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Договором обязательного экологического страхования могут быть предусмотрены и другие права страхователя (застрахованного), не противоречащие законодательным актам Республики Казахстан.";
подпункт 3) части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) уведомить страховщика о наступлении страхового случая;";
4) подпункты 4) и 5) части первой пункта 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"4) при уведомлении о страховом случае (событии, рассматриваемом в качестве страхового случая), наступившем в период действия страховой защиты по договору обязательного экологического страхования, незамедлительно зарегистрировать его и предоставить сведения по данному страховому случаю (событию, рассматриваемому в качестве страхового случая) в организацию по формированию и ведению базы данных в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
5) произвести по заявлению страхователя в письменной форме или его представителя оценку размера вреда, причиненного жизни, здоровью, имуществу третьих лиц и (или) окружающей среде в результате ее аварийного загрязнения, составить страховой акт с указанием расчета размера страховой выплаты и предоставить его на ознакомление потерпевшему (выгодоприобретателю);";
5) в пункте 1 статьи 13:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса страховщика), или независимым экспертом;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс);";

7. Сақтандыру агенттерінің мiндеттi экологиялық сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
3) 11-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Сақтанушының (сақтандырылушының) құқықтары мен міндеттері";
1-тармақта:
бірінші бөліктің 4), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сақтандырушы (оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы) немесе тәуелсіз сарапшы жүргізген келтірілген зиянның мөлшерін бағалаудың нәтижелерімен және сақтандыру төлемі мөлшерінің есептерімен танысуға;
5) міндетті экологиялық сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы (бұл құқық сақтанушыға ғана қолданылады);
6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге құқылы.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Міндетті экологиялық сақтандыру шартында сақтанушының (сақтандырылушының) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келмейтін басқа да құқықтары көзделуі мүмкін.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандырушыны сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабардар етуге;";
4) 12-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) міндетті экологиялық сақтандыру шарты бойынша сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде басталған сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) туралы хабарлаған кезде оны тез арада тіркеуге және осы сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайы ретінде қаралатын оқиға) жөніндегі мәліметті дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес ұсынуға;
5) қоршаған ортаның авариялық ластануы нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына, мүлкіне және (немесе) қоршаған ортаға келтірілген зиянның мөлшеріне сақтанушының немесе оның өкілінің жазбаша нысандағы өтініші бойынша бағалау жүргізуге, сақтандыру төлемі мөлшерінің есебін көрсете отырып, сақтандыру актісін жасауға және оны танысу үшін жәбірленушіге (пайда алушыға) беруге;";
5) 13-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) келтірілген зиянның мөлшеріне сақтандырушы (оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы) немесе тәуелсіз сарапшы жүргізген бағалау нәтижелерімен және сақтандыру төлемі мөлшерінің есептерімен танысуға;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өтінішті және қоса берілетін құжаттарды сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) жіберуге;";

6) пункт 1 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем или потерпевшим (выгодоприобретателем) в письменной форме, в том числе посредством интернет-ресурса страховщика в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По требованию страховщика заявитель обязан предоставить оригиналы документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, страховщику, за исключением документов, имеющихся в электронной форме в базах данных и (или) информационных системах государственных органов, доступ к которым имеет страховщик.";
7) пункт 1 статьи 22-1 изложить в следующей редакции:
"1. При наличии спора, возникающего из договора обязательного экологического страхования, страхователь (потерпевший, выгодоприобретатель) вправе:
направить страховщику (в том числе через филиал, представительство, интернет-ресурсы страховщика) письменное заявление с указанием требований и приложением документов, подтверждающих его требования, либо
направить заявление страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) или в суд для урегулирования споров, возникающих из договора обязательного экологического страхования, с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности.".
22. В Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации":
1) пункт 3 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"3. Оригинатор должен иметь аудиторский отчет за последний финансовый год.";
2) пункт 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2. К проспекту выпуска облигаций специальной финансовой компании прилагаются аудиторский отчет оригинатора за последний год, договор уступки прав требования по данной сделке секьюритизации, заключенный между оригинатором и специальной финансовой компанией.".
23. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей":
1) часть вторую пункта 2 статьи 58 дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) на деньги клиентов управляющего инвестиционным портфелем, находящиеся на его банковских счетах, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;

6) 19-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы немесе жәбірленуші (пайда алушы) сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты жазбаша нысанда, оның ішінде сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес қояды.
Сақтандырушының талап етуі бойынша өтініш беруші дерекқорда және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде сақтандырушыға қолжетімді электрондық нысандағы құжаттарды қоспағанда, сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушыға ұсынуға міндетті.";
7) 22-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дау болған кезде сақтанушы (жәбірленуші, пайда алушы):
талаптарды көрсете отырып және оның талаптарын растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандырушыға (оның ішінде сақтандырушының филиалы, өкілдігі, интернет-ресурстары арқылы) жазбаша өтініш жіберуге не
міндетті экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын дауларды "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып реттеу үшін сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, соның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не сақтандырушы, соның ішінде оның филиалы, өкілдігі арқылы, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернет-ресурсы арқылы) немесе сотқа өтініш жіберуге құқылы.".
22. "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Оригинаторда соңғы қаржы жылындағы аудиторлық есеп болуға тиіс.";
2) 14-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Оригинатордың соңғы жылдағы аудиторлық есебі, оригинатор мен арнайы қаржы компаниясының арасында жасасқан осы секьюритилендіру мәмілесі бойынша талап ету құқықтарын басқаға беру шарты арнайы қаржы кәсіпорнының облигациялар шығару проспектісіне қоса беріледі.".
23. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 58-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің оның банк шоттарындағы ақшасына;

6-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя;";
2) в статье 65:
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) совершению эмитентом (управляющей компанией) действий по их погашению, выплате по ним доходов, их конвертации, обмену на иные ценные бумаги или увеличению количества объявленных акций за счет увеличения количества размещенных акций, если такие действия предусмотрены условиями выпуска (правилами паевого инвестиционного фонда) арестованных ценных бумаг и не запрещены постановлением о наложении ареста на ценные бумаги. О совершении действий, связанных с выплатой доходов по ценным бумагам, эмитент (управляющая компания, управляющий) незамедлительно сообщает судебному исполнителю;";
дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) совершению центральным депозитарием операций по списанию эмиссионных ценных бумаг, срок обращения которых истек и по которым эмитентом не исполнены обязательства по их погашению, с лицевых счетов (субсчетов) держателей и зачислению на эти же лицевые счета (субсчета) держателей прав требований по обязательствам эмитента по данным эмиссионным ценным бумагам;
4) совершению выкупа голосующих акций акционерного общества лицом, которым самостоятельно или в совокупности со своими аффилированными лицами приобретено на вторичном рынке ценных бумаг девяносто пять и более процентов голосующих акций общества, в соответствии с требованиями статьи 25-1 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".
Лицо, указанное в подпункте 4) настоящего пункта, зачисляет деньги, предназначенные для оплаты голосующих акций акционерного общества, на которые наложен арест, на счет акционера, продавшего голосующие акции общества, открытый в центральном депозитарии.
Требования подпунктов 1) и 4) настоящего пункта распространяются на центральный депозитарий при осуществлении им регистрации указанных операций в системе учета центрального депозитария. О совершении действий, указанных в подпунктах 1) и 4) настоящего пункта, за исключением действий, связанных с выплатой доходов по ценным бумагам, центральный депозитарий сообщает судебному исполнителю в течение трех рабочих дней с даты их совершения.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

6-2) номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғалары номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлғаның клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шоттарындағы ақшасына;";
2) 65-бапта:
5-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) эмитенттің (басқарушы компанияның) оларды өтеу, олар бойынша кiрiстердi төлеу, оларды өзге бағалы қағаздарға айырбастау, алмастыру немесе орналастырылған акциялардың санын ұлғайту есебінен жарияланған акциялардың санын ұлғайту жөнiндегi әрекеттер жасауына, егер мұндай әрекеттер тыйым салынған бағалы қағаздарды шығару шарттарында (инвестициялық пай қорының қағидаларында) көзделсе және бағалы қағаздарға тыйым салу туралы қаулыда тыйым салынбаса, кедергi келтiрмейдi. Бағалы қағаздар бойынша кірістерді төлеуге байланысты әрекеттердің жасалуы туралы эмитент (басқарушы компания, басқарушы) сот орындаушысына дереу хабарлайды;";
2) тармақшадағы "аяқтауға) кедергі келтірмейді." деген сөздер "аяқтауға);" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) орталық депозитарийдің айналыс мерзімі аяқталған және олар бойынша эмитент оларды өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушылардың жеке шоттарынан (қосалқы шоттарынан) есептен шығару бойынша және эмитенттің осы эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын ұстаушылардың осы жеке шоттарына (қосалқы шоттарына) есепке жатқызу бойынша операциялар жүргізуіне;
4) "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-1-бабының талаптарына сәйкес бағалы қағаздардың қайталама нарығында қоғамның дауыс беретін акцияларының тоқсан бес немесе одан да көп пайызын дербес немесе өзінің үлестес тұлғаларымен жиынтықта сатып алған тұлғаның акционерлік қоғамның дауыс беретін акцияларын сатып алуына кедергi келтiрмейдi.
Осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген тұлға акционерлік қоғамның тыйым салынған дауыс беретін акцияларын төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийде ашылған қоғамның дауыс беретін акцияларын сатқан акционердің шотына есептейді.
Осы тармақтың 1) және 4) тармақшаларының талаптары орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде көрсетілген операцияларды тіркеген кезде орталық депозитарийіне қолданылады. Бағалы қағаздар бойынша кірістерді төлеуге байланысты әрекеттерді қоспағанда, осы тармақтың 1) және 4) тармақшаларында көрсетілген әрекеттерді жасау туралы, орталық депозитарий сот орындаушысына оларды жасаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Полученные в результате операций, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 5 настоящей статьи, финансовые инструменты, деньги или права требования считаются находящимися под арестом на тех же условиях, что и ценные бумаги, арестованные по постановлению о наложении ареста, если это не противоречит целям наложения ареста. Судебный исполнитель в дополнение к ранее вынесенному постановлению обязан вынести постановление о наложении ареста на финансовые инструменты (права требования), полученные в результате конвертации, обмена, исполнения заключенных сделок с финансовыми инструментами, с учетом размера задолженности, определяемого в соответствии с пунктом 5 статьи 55 настоящего Закона.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Если исполнительным документом установлено ограничение прав должника на получение дохода по ценным бумагам и (или) на получение суммы денег при погашении принадлежащих должнику ценных бумаг, на которые наложен арест, то все доходы и (или) сумма денег при погашении по этим ценным бумагам подлежат зачислению на контрольный счет наличности территориального органа или текущий счет частного судебного исполнителя, предназначенный для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, реквизиты которых указаны в соответствующем исполнительном документе.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Арестованные бездокументарные ценные бумаги не изымаются и не передаются для учета прав другому номинальному держателю, за исключением перевода ценных бумаг в случае лишения номинального держателя лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя либо принятия номинальным держателем решения о добровольном возврате лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя.
В случае лишения номинального держателя лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и (или) кастодиальной деятельности либо принятия номинальным держателем решения о добровольном возврате лицензии на осуществление брокерской и (или) дилерской деятельности с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и (или) кастодиальной деятельности, перевод арестованных ценных бумаг осуществляется на лицевой счет (субсчет) держателя в системе учета центрального депозитария.";
пункт 12 исключить.
24. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
статью 126 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:

"6. Осы баптың 5-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген операциялар нәтижесiнде алынған қаржы құралдары, ақша немесе талап ету құқықтары егер бұл тыйым салу мақсаттарына қайшы келмесе, тыйым салу туралы қаулы бойынша тыйым салынған бағалы қағаздар сияқты дәл сол шарттармен тыйым салуда тұрған болып есептеледi. Сот орындаушысы бұрын шығарылған қаулыға қосымша осы Заңның 55-бабының 5-тармағына сәйкес айқындалған берешектiң мөлшерiн ескере отырып, айырбастау, алмастыру немесе қаржы құралдарымен жасалған мәмілелерді орындау нәтижесiнде алынған қаржы құралдарына тыйым салу туралы қаулы шығаруға мiндеттi.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Егер атқарушылық құжатта борышкердің бағалы қағаздар бойынша кіріс алуға және (немесе) борышкерге тиесілі, тыйым салынған бағалы қағаздарды өтеген кезде ақша сомасын алуға құқықтарын шектеу белгіленсе, онда осы бағалы қағаздар бойынша барлық кірістер аумақтық органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына немесе жеке сот орындаушысының деректемелері тиісті атқарушылық құжатта көрсетілген өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотына есептелуге тиіс.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айырылған не номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензияны өз еркімен қайтару туралы номиналды ұстаушы шешім қабылдаған жағдайда бағалы қағаздарды аударуды қоспағанда, тыйым салынған құжатсыз бағалы қағаздар алып қойылмайды және құқықтарды есепке алу үшін басқа номиналды ұстаушыға берілмейді.
Номиналды ұстаушы және (немесе) кастодиандық қызмет ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиядан айырылған не номиналды ұстаушының нақтылы ұстаушы және (немесе) кастодиандық қызмет ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензияны өз еркімен қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда тыйым салынған бағалы қағаздар орталық депозитарийді есепке алу жүйесіндегі ұстаушының жеке шотына (қосалқы шотына) аударылады.";
12-тармақ алып тасталсын.
24. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
126-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:

"4-1. Государственное юридическое лицо вправе заключать сделки в рамках генерального финансового соглашения, если это соответствует предмету и целям его деятельности, установленным в уставе (положении) государственного юридического лица.
Стороны генерального финансового соглашения осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении.
Нетто-требование, возникшее (рассчитанное) в результате зачета требований и (или) ликвидационного неттинга, осуществленного (примененного) в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении, удовлетворяется на общих основаниях в соответствии с правилами расчетов с кредиторами, установленными настоящим Законом и гражданским законодательством Республики Казахстан.".
25. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2013 года "О Государственной образовательной накопительной системе":
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) образовательное накопительное страхование – накопительное страхование жизни, осуществляемое с целью накопления средств для оплаты образовательных услуг, предусматривающее осуществление страховой выплаты в результате возникновения страхового случая, в том числе по истечении установленного договором страхования периода, в зависимости от того, какое из них наступит первым;
2) единый реестр договоров образовательного накопительного страхования – единая база регистрации договоров страхования, по которым оператор начисляет премию государства;
3) договор образовательного накопительного страхования (далее – договор страхования) – договор накопительного страхования жизни, согласно которому одна сторона (страхователь) обязуется уплатить страховую премию, а другая сторона (страховая организация-участник) обязуется в результате возникновения страхового случая осуществить страховую выплату, рассчитанную в том числе исходя из начисленного инвестиционного дохода;
4) образовательный накопительный вклад – деньги на счете вкладчика в банке-участнике, включающие взносы вкладчика или вносителей, капитализированные вознаграждения банка-участника и премию государства;
5) договор об образовательном накопительном вкладе (далее – договор вклада) – договор банковского вклада на накопление средств для оплаты образовательных услуг, заключенный вкладчиком с банком-участником;

"4-1. Егер мемлекеттік заңды тұлға өз қызметінің мемлекеттік заңды тұлғаның жарғысында (ережесінде) белгіленген нысанасы мен мақсаттарына сәйкес келсе, мемлекеттік заңды тұлға бас қаржы келісімі шеңберінде мәмілелер жасасуға құқылы.
Бас қаржы келісімінің тараптары бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке алуды және (немесе) тарату неттингін бас қаржы келісімінде айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырады (қолданады).
Бас қаржы келісімінде айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылған (қолданылған) талаптарды есепке алу және (немесе) тарату неттингі нәтижесінде туындаған (есептелген) нетто-талап осы Заңда және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген кредиторлармен есеп айырысу қағидаларына сәйкес жалпы негіздерде қанағаттандырылады.".
25. "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" 2013 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) білім беру жинақтауды сақтандыру – сақтандыру жағдайы туындау нәтижесінде, оның ішінде сақтандыру шартында белгіленген кезең аяқталғаннан кейін, қайсысы бірінші болуына байланысты, сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін білім беру қызметіне ақы төлеу үшін қаражат жинақтау мақсатында жүзеге асырылатын өмірді жинақтап сақтандыру;
2) білім беру жинақтауды сақтандыру шарттарының бірыңғай тізілімі – оператор мемлекет сыйлықақысын есептейтін сақтандыру шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
3) білім беру жинақтауды сақтандыру шарты (бұдан әрі – сақтандыру шарты) – өмірді жинақтап сақтандыру шарты, соған сәйкес бір тарап (сақтанушы) сақтандыру сыйлықақысын төлеуге міндеттенеді, ал екінші тарап (қатысушы сақтандыру ұйымы) сақтандыру жағдайы туындау нәтижесінде есептелген инвестициялық кірісті де негізге ала отырып есептелген сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндеттенеді;
4) білім беру жинақтау салымы – салымшының немесе енгізушілердің жарналарын, капиталдандырылған қатысушы банк сыйақысы мен мемлекет сыйлықақысын қамтитын, салымшының қатысушы банк шотындағы ақшасы;
5) білім беру жинақтау салымы туралы шарт (бұдан әрі – салым шарты) – салымшы қатысушы банкпен жасасқан, білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін қаражат жинақтауға арналған банктік салым шарты;

6) единый реестр договоров об образовательном накопительном вкладе – единая база регистрации договоров вклада, по которым оператор начисляет премию государства;
7) образовательные услуги – деятельность организации образования по предоставлению обучающемуся услуг, направленных на реализацию образовательных потребностей личности и освоение программ образования;
8) уполномоченный орган в области образования – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области образования;
9) организация образования – юридическое лицо, созданное и действующее на территории Республики Казахстан, реализующее программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования;
10) вноситель – резидент или нерезидент Республики Казахстан, осуществляющий взнос на образовательный накопительный вклад в пользу вкладчика;
11) кредитор – банк второго уровня Республики Казахстан, имеющий лицензию на проведение банковских заемных операций и заключивший соглашение о предоставлении образовательных кредитов под гарантию уполномоченной государством организации;
12) кредитная линия – предоставление заемщику юридически оформленного обязательства кредитора выдавать ему в течение определенного договором образовательного кредита времени деньги в пределах согласованного лимита;
13) заемщик – вкладчик, заключивший с кредитором договор образовательного кредита на недостающую для оплаты образовательных услуг сумму;
14) банк-участник – банк второго уровня Республики Казахстан, отвечающий установленным настоящим Законом требованиям и заключивший соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
15) страховая организация-участник – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по заключению и исполнению договоров страхования на основании соответствующей лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и заключившая соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы с оператором в сфере Государственной образовательной накопительной системы;
16) премия государства – деньги ежегодно в установленный срок выплачиваемые за счет средств бюджета на фактически накопленный остаток образовательного накопительного вклада и на расчетную сумму по договору страхования;
17) Государственная образовательная накопительная система – система денежных накоплений для оплаты образовательных услуг, регулируемая законодательством Республики Казахстан и основанная на привлечении банками-участниками вкладов населения, страховыми организациями-участниками страховых премий (взносов) и начислении на них соответственно вознаграждений, инвестиционного дохода и премий государства;

6) білім беру жинақтау салымы туралы шарттардың бірыңғай тізілімі – оператор мемлекет сыйлықақысын есепке жазатын салым шарттарын тіркеудің бірыңғай базасы;
7) білім беру қызметтері – білім беру ұйымының білім алушыға жеке адамның білім алу қажеттіліктерін іске асыруға және білім беру бағдарламаларын меңгеруге бағытталған қызметтер көрсету жөніндегі қызметі;
8) білім беру саласындағы уәкілетті орган – білім беру саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
9) білім беру ұйымы – Қазақстан Республикасының аумағында құрылған және әрекет ететін, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлға;
10) енгізуші – салымшының пайдасына білім беру жинақтау салымына жарна салуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті немесе бейрезиденті;
11) кредитор – банктік қарыз операцияларын жүргізуге лицензиясы бар және мемлекет уәкілеттік берген ұйымның кепілдігімен білім беру кредиттерін ұсыну туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
12) кредиттік желі – қарыз алушыға кредитордың білім беру кредиті шартында айқындалған уақыт ішінде келісілген лимит шегінде оған ақша беру жөніндегі заңды түрде ресімделген міндеттемесін ұсыну;
13) қарыз алушы – білім беру қызметтеріне ақы төлеу үшін жетпейтін сомаға кредитормен білім беру кредиті шартын жасасқан салымшы;
14) қатысушы банк – осы Заңда белгіленген талаптарға сай келетін және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім жасасқан Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі;
15) қатысушы сақтандыру ұйымы – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның тиісті лицензиясы негізінде сақтандыру шарттарын жасау және оларды орындау қызметін жүзеге асыратын және Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператормен Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласында ынтымақтастық туралы келісім жасасқан заңды тұлға;
16) мемлекет сыйлықақысы – білім беру жинақтау салымының нақты жинақталған қалдығына бюджет қаражаты есебінен жыл сайын белгіленген мерзімде және сақтандыру шарты бойынша есеп айырысу сомасына төленетін ақша;
17) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі – Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін және қатысушы банктердің халықтың салымдарын тартуына және оларға сыйақылар мен мемлекет сыйлықақыларын есепке жазуға негізделген, білім беру қызметтеріне ақы төлеуге арналған ақшалай жинақтар жүйесі;

18) оператор в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – оператор) – организация, определяемая решением Правительства Республики Казахстан, осуществляющая координацию деятельности участников Государственной образовательной накопительной системы и обеспечивающая ее функционирование в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
19) соглашение о сотрудничестве в сфере Государственной образовательной накопительной системы (далее – соглашение о сотрудничестве) – соглашение между оператором и банком-участником, оператором и страховой организацией-участником или оператором и организацией образования, устанавливающее условия и порядок их взаимодействия в рамках реализации Государственной образовательной накопительной системы;
20) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с договором страхования является получателем страховой выплаты;
21) расчетная сумма по договору страхования – сумма, принимаемая для расчета премии государства, определяемая исходя из сформированного страхового резерва по договору страхования с учетом премии (взносов) по договору страхования, инвестиционного дохода, начисленных премий государства прошлых периодов, и рассчитываемая в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
22) страховая выплата по договору страхования (далее – страховая выплата) – сумма денег, предусмотренная договором страхования, включающая в том числе страховую премию (взносы), инвестиционный доход, премии государства и выплачиваемая страховой организацией-участником для оплаты образовательных услуг лица, в пользу которого заключен договор страхования (выгодоприобретателю), в результате возникновения страхового случая либо при наступлении срока, определенного в договоре страхования;
23) страхователь – лицо, являющееся родителем, опекуном, законным представителем выгодоприобретателя, и заключившее договор страхования со страховой организацией-участником (в соответствии с настоящим Законом страхователь является застрахованным);
24) вкладчик – гражданин Республики Казахстан, который является стороной договора вклада;
25) выкупная сумма – сумма денег, которую страхователь имеет право получить при досрочном прекращении действия договора страхования, определяемая в порядке, установленном уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
2) подпункты 3) и 4) статьи 3 изложить в следующей редакции:

18) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы оператор (бұдан әрі – оператор) – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі қатысушыларының қызметін үйлестіруді жүзеге асыратын және оның Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген шекте жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ұйым;
19) Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі саласындағы ынтымақтастық туралы келісім (бұдан әрі – ынтымақтастық туралы келісім) – Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесін іске асыру шеңберінде оператор мен қатысушы банк немесе оператор мен білім беру ұйымы арасындағы олардың өзара іс-қимылының шарттары мен тәртібін белгілейтін келісім;
20) пайда алушы – сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
21) сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасы – сақтандыру шарты бойынша сыйлықақыны (жарналарды), инвестициялық кірісті, өткен кезеңдердегі есептелген мемлекет сыйлықақыларын ескере отырып сақтандыру шарты бойынша қалыптасқан сақтандыру резервін негізге ала отырып, айқындалатын және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен есептелетін мемлекет сыйақысын есептеу үшін қабылданатын сома;
22) сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемі (бұдан әрі – сақтандыру төлемі) – пайдасына сақтандыру шарты жасалған тұлғаның (пайда алушының) білім алу қызметіне сақтандыру жағдайы туындаған не сақтандыру шартында айқындалған мерзім келген кезде қатысушы сақтандыру ұйымы ақы төлеу үшін төлейтін сақтандыру сыйлықақысын (жарнасын) инвестициялық кірісті, мемлекет сыйлықақысын қоса алғанда, сақтандыру шартында көзделген ақша сомасы;
23) сақтанушы – пайда алушының ата-анасы, қамқоршысы, заңды өкілі болып табылатын және қатысушы сақтандыру ұйымымен сақтандыру шартын жасасқан адам (осы Заңға сәйкес сақтанушы сақтандырылушы болып табылады);
24) салымшы – салым шартының тарапы болып табылатын Қазақстан Республикасының азаматы;
25) сатып алу сомасы – сақтанушы қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын сақтандыру шартының қолданыс мерзімінен бұрын тоқтатылған кезде алуға құқылы ақша сомасы.";
2) 3-баптың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"3) целевое назначение образовательного накопительного вклада и договора страхования;
4) добровольность присоединения граждан, банков-участников и страховых организаций-участников к участию в Государственной образовательной накопительной системе;";
3) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Правовые основы функционирования Государственной образовательной накопительной системы
1. Государственная образовательная накопительная система распространяется на получение образования по программам технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского (магистратуры) образования в Республике Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 7 статьи 11 и пунктом 10 статьи 11-1 настоящего Закона.
2. Участниками Государственной образовательной накопительной системы являются вкладчик, выгодоприобретатель, банк-участник, страховая организация-участник, вноситель, страхователь, оператор, организация образования, уполномоченный орган в области образования.";
4) в статье 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) заключает соглашение о сотрудничестве с банком-участником, страховой организацией-участником;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) запрашивает у банка-участника, страховой организации-участника, организации образования, вкладчика, страхователя и выгодоприобретателя необходимые сведения, касающиеся заключения, действия договора вклада, договора страхования, начисления премии государства, стоимости и оплаты образовательных услуг, статуса обучающегося;
4) осуществляет регистрацию и ведет учет заключенных договоров вклада, договоров страхования;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) осуществляет проверку на наличие соответственно у вкладчика или выгодоприобретателя договора вклада или договора страхования, зарегистрированного у оператора, а также договора страхования или договора вклада, по которому выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) исключает договор страхования из единого реестра договоров образовательного накопительного страхования и прекращает начисление премии государства по нему после получения от страховой организации-участника подтверждающих документов о зачислении выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования и осуществление страховой выплаты по договору страхования зарубежной организации образования;";
подпункты 6), 7), 8), 9), 10), 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"6) два раза в год публикует в средствах массовой информации сведения о выполнении банком-участником, страховой организацией-участником требований, предъявляемых настоящим Законом, для участия в Государственной образовательной накопительной системе;

"3) білім беру жинақтау салымының және сақтандыру шартының нысаналы мақсаты;
4) азаматтардың, қатысушы банктердің және қатысушы сақтандыру ұйымдарының Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесіне қатысуға қосылу еріктілігі;";
3) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі жұмыс істеуінің құқықтық негіздері
1. Осы Заңның 11-бабының 7-тармағында және 11-1-бабының 10-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі Қазақстан Республикасында техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура) білім беру бағдарламалары бойынша білім алуға қолданылады.
2. Салымшы, пайда алушы, қатысушы банк, қатысушы сақтандыру ұйымы, енгізуші, сақтанушы, оператор, білім беру ұйымы, білім беру саласындағы уәкілетті орган Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесіне қатысушылар болып табылады.";
4) 6-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қатысушы банкпен, қатысушы сақтандыру ұйымымен ынтымақтастық туралы келісім жасасады;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қатысушы банктен, қатысушы сақтандыру ұйымынан, білім беру ұйымынан, салымшыдан, сақтанушыдан және пайда алушыдан салым шартын, сақтандыру шартын жасасуға, оның қолданысына, мемлекет сыйлықақысын есепке жазуға, білім беру қызметтерінің құны мен төлеміне, білім алушының мәртебесіне қатысты қажетті мәліметтерді сұратады;
4) жасалған салым шарттарын, сақтандыру шарттарын тіркеуді жүзеге асырады және есепке алуды жүргізеді;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) тиісінше салымшыда немесе пайда алушыда операторда тіркелген салым шартының немесе сақтандыру шартының, сондай-ақ пайда алушы және салымшы бір тұлға болып табылатын сақтандыру шартының немесе салым шартының болуына тексеруді жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) сақтандыру шартын білім беру жинақтауды сақтандыру шарттарының бірыңғай тізілімінен алып тастайды және ол бойынша қатысушы сақтандыру ұйымынан пайда алушы шетелдік білім беру ұйымына қабылданғаны туралы растау құжаттарын алғаннан кейін және сақтандыру шарты бойынша шетелдік білім беру ұйымына сақтандыру төлемін жүзеге асырғаннан кейін мемлекеттік сыйлықақыны есептеуді тоқтатады;";
6), 7), 8), 9), 10), 11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бұқаралық ақпарат құралдарында Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесіне қатысу үшін осы Заңда қойылатын талаптарды қатысушы банктің, қатысушы сақтандыру ұйымының орындауы туралы мәліметтерді жылына екі рет жариялайды;

7) осуществляет расчет суммы премии государства, подлежащей зачислению на образовательный накопительный вклад или договор страхования, и представляет его соответственно банку-участнику или страховой организации-участнику;
8) осуществляет мониторинг за соблюдением банком-участником и страховой организацией-участником сроков зачисления сумм премий государства на образовательные накопительные вклады и договоры страхования;
9) производит перерасчет начисления премии государства в случаях, предусмотренных статьями 14 и 14-1 настоящего Закона;
10) выдает справку-выписку о размере суммы премии государства, подлежащей возврату в бюджет, вкладчику, банку-участнику, страхователю, выгодоприобретателю, страховой организации-участнику или организации образования;
11) обеспечивает полноту и своевременность возврата банком-участником, страховой организацией-участником или организацией образования суммы премии государства в бюджет;
12) принимает меры для привлечения к ответственности вкладчика, страхователя, банка-участника, страховой организации-участника, организации образования в случае выявления нарушений требований, предъявляемых к ним настоящим Законом и (или) соглашением о сотрудничестве, в порядке, установленном законами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) расторгает соглашение о сотрудничестве со страховой организацией-участником в одностороннем порядке, в случае невыполнения страховой организацией-участником требований, предъявляемых пунктом 2 статьи 18-1 настоящего Закона, а также требует перевода выкупной суммы и суммы зачисленной премии государства по договору страхования в другую страховую организацию-участник по выбору страхователя;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) уведомляет банк-участник или страховую организацию-участник о необходимости расторжения договора вклада с вкладчиком или договора страхования со страхователем в случае обнаружения факта утраты вкладчиком или выгодоприобретателем гражданства Республики Казахстан.";
5) заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Договор вклада и договор страхования";
6) пункт 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3. Регистрации подлежат представленные банком-участником договоры вклада, соответствующие требованиям настоящего Закона. Договор вклада не подлежит регистрации при наличии у вкладчика договора вклада, зарегистрированного у оператора, или договора страхования, зарегистрированного у оператора, по которому вкладчик является выгодоприобретателем.";

7) білім беру жинақтау салымына немесе сақтандыру шартына есепке жатқызылуға тиіс мемлекет сыйлықақысы сомасын есептеуді жүзеге асырады және оны тиісінше қатысушы банкке немесе қатысушы сақтандыру ұйымына ұсынады;
8) қатысушы банктің және қатысушы сақтандыру ұйымының білім беру жинақтау салымдарына және сақтандыру шарттарына мемлекет сыйлықақылары сомаларын есепке жатқызу мерзімдерін сақтауына мониторингті жүзеге асырады;
9) осы Заңның 14 және 14-1-баптарында көзделген жағдайларда мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуын қайта есептеуді жүргізеді;
10) бюджетке қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысы сомасының мөлшері туралы анықтама-үзінді көшірмені салымшыға, қатысушы банкке, сақтанушыға, пайда алушыға, қатысушы сақтандыру ұйымына немесе білім беру ұйымына береді;
11) қатысушы банктің, қатысушы сақтандыру ұйымының немесе білім беру ұйымының мемлекет сыйлықақысы сомасын бюджетке толық және уақытылы қайтаруын қамтамасыз етеді;
12) салымшының, сақтанушының, қатысушы банктің, қатысушы сақтандыру ұйымының, білім беру ұйымының осы Заңда және (немесе) ынтымақтастық туралы келісімде қойылатын талаптарды бұзуы анықталған жағдайда, оларды Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауаптылыққа тарту үшін шаралар қолданады;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) қатысушы сақтандыру ұйымы осы Заңның 18-1-бабының 2-тармағында қойылған талаптарды орындамаған жағдайда, қатысушы сақтандыру ұйымымен ынтымақтастық туралы келісімді біржақты тәртіппен бұзады, сондай-ақ сатып алу сомасын және сақтандыру шарты бойынша есептелген мемлекет сыйлықақысы сомасын сақтанушының таңдауымен басқа қатысушы сақтандыру ұйымына аударуды талап етеді;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) салымшының немесе пайда алушының Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу фактісі анықталған жағдайда салымшымен салым шартын бұзу немесе сақтанушымен сақтандыру шартын бұзу қажеттігі туралы қатысушы банкті немесе қатысушы сақтандыру ұйымын хабардар етеді.";
5) 2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Салым шарты және сақтандыру шарты";
6) 9-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның талаптарына сәйкес келетін, қатысушы банк ұсынған салым шарттары тіркелуге жатады. Салымшының операторда тіркелген салым шарты немесе пайда алушы болып табылатын салымшының операторда тіркелген сақтандыру шарты болған кезде, салым шарты тіркелуге жатпайды.";

7) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Договор страхования и распоряжение договором страхования
1. Договор страхования заключается в письменной форме между страховой организацией-участником и страхователем на основании типового договора, утвержденного уполномоченным органом в области образования по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
2. Договор страхования заключается на срок не менее трех лет.
3. Договор страхования должен содержать следующие сведения:
1) предмет договора;
2) сведения о страхователе;
3) сведения о выгодоприобретателе по договору;
4) указание страхового случая;
5) размер страховой суммы;
6) размер страховой премии (страховых взносов), порядок и сроки ее уплаты;
7) условия выплаты и размер выкупной суммы;
8) срок действия договора;
9) срок действия страховой защиты;
10) размер премии государства, установленный настоящим Законом;
11) права и обязанности сторон;
12) письменное согласие страхователя, выгодоприобретателя (законного представителя) на раскрытие тайны страхования оператору;
13) ответственность сторон;
14) случаи и порядок внесения изменений в условия договора;
15) условия расторжения договора;
16) иные положения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
4. Оператор осуществляет регистрацию представленных страховой организацией-участником договоров страхования, соответствующих требованиям настоящего Закона, путем внесения сведений в единый реестр договоров образовательного накопительного страхования и присвоения регистрационного номера. Договор страхования не подлежит регистрации при наличии зарегистрированного у оператора договора страхования, заключенного в пользу выгодоприобретателя, или договора вклада, зарегистрированного у оператора, по которому вкладчик и выгодоприобретатель являются одним и тем же лицом.
5. Страховая сумма определяется договором страхования по соглашению сторон.
6. Валютой договора страхования является тенге.
7. Страховая премия по договору страхования оплачивается единовременно или в рассрочку в виде страховых взносов в размере, порядке и сроки, установленные договором страхования.
8. В соответствии с настоящим Законом страховым случаем является:
1) дожитие застрахованного до даты, установленной договором страхования;
2) установление застрахованному инвалидности I или II группы в период действия страховой защиты;
3) смерть застрахованного, наступившая в период действия страховой защиты, за исключением случаев, предусмотренных договором страхования.

7) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1-бап. Сақтандыру шарты және сақтандыру шартына билік ету
1. Сақтандыру шарты қатысушы сақтандыру ұйымы мен сақтанушы арасында білім саласындағы уәкілетті орган қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша бекіткен үлгілік шарт негізінде жазбаша нысанда жасалады.
2. Сақтандыру шарты кемінде үш жыл мерзімге жасалады.
3. Сақтандыру шартында мына мәліметтер қамтылуға тиіс:
1) шарттың нысанасы;
2) сақтанушы туралы мәліметтер;
3) шарт бойынша пайда алушы туралы мәліметтер;
4) сақтандыру жағдайын көрсету;
5) сақтандыру сомасының мөлшері;
6) сақтандыру сыйлықақысының (сақтандыру жарнасының) мөлшері, оны төлеу тәртібі мен мерзімі;
7) төлем талаптары мен сатып алу сомасының мөлшері;
8) шарттың қолданыс мерзімі;
9) сақтандырып қорғаудың қолданыс мерзімі;
10) осы Заңда белгіленген мемлекет сыйлықақысының мөлшері;
11) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
12) сақтанушының, пайда алушының (заңды өкілінің) сақтандыру құпиясын операторға ашуға жазбаша келісімі;
13) тараптардың жауапкершілігі;
14) шарттың талаптарына өзгерістер енгізу жағдайлары мен тәртібі;
15) шартты бұзу талаптары;
16) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес өзге де ережелер.
4. Оператор қатысушы сақтандыру ұйымы ұсынған осы Заң талаптарына сәйкес келетін сақтандыру шарттарын білім беру жинақтауды сақтандыру шарттарының бірыңғай тізіліміне мәліметтер енгізу және тіркеу нөмірін беру арқылы тіркеуді жүзеге асырады. Сақтандыру шарты операторда пайда алушының пайдасына жасалған сақтандыру шарты немесе салымшы мен пайда алушы бір тұлға болып табылса, операторда тіркелген салым шарты болған кезде тіркеуге жатпайды.
5. Сақтандыру сомасы тараптардың келісімі бойынша сақтандыру шартында айқындалады.
6. Сақтандыру шартының валютасы теңге болып табылады.
7. Сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы бір рет төленеді немесе сақтандыру шартында белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру жарнасы ретінде бөліп төленеді.
8. Осы Заңға сәйкес мыналар:
1) сақтандырылушының сақтандыру шартында белгіленген күнге дейін тірі болуы;
2) сақтандырылушыға сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде І немесе ІІ топтағы мүгедектіктің белгіленуі;
3) сақтандыру шартында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырып қорғаудың қолданысы кезеңінде сақтандырылушының қайтыс болуы сақтандыру жағдайлары болып табылады.

9. При поступлении выгодоприобретателя в организацию образования на договорной основе страховая выплата осуществляется в организацию образования, за исключением случая поступления выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования.
10. Для осуществления страховой выплаты при поступлении выгодоприобретателя в зарубежную организацию образования на договорной основе страховая организация-участник открывает банковский счет в режиме "эскроу-счета" на имя выгодоприобретателя с ограничением права данного лица на совершение расходных операций по банковскому счету исключительно в целях оплаты услуг образования в зарубежную организацию образования и переводит сумму страховой выплаты на этот счет.
С момента перечисления страховой организацией-участником страховой выплаты на банковский счет в режиме "эскроу-счета" начисление премии государства прекращается.
11. При поступлении в организацию образования на договорной основе страховая выплата по заявлению страхователя или выгодоприобретателя либо его законного представителя в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, осуществляется путем перевода денег в организацию образования периодическими платежами (в каждый академический период или учебный год) или в полном объеме единовременно (за весь срок обучения).
12. В случае присуждения выгодоприобретателю образовательного гранта, страхователь, в случае смерти страхователя – выгодоприобретатель либо его законный представитель, в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан, вправе:
1) получить страховую выплату по договору страхования с учетом начисленной премии государства;
2) продлить срок действия договора страхования и направить страховую выплату по договору страхования на оплату образовательных услуг в целях получения других уровней образования;
3) перевести выкупную сумму по договору страхования с учетом премии государства на оплату договора страхования, заключенного (заключаемого) в пользу третьего лица, являющегося гражданином Республики Казахстан.
13. В случае превышения размера страховой выплаты суммы оплаты образовательных услуг за весь период обучения по истечению срока действия договора страхования страховая выплата в размере суммы превышения подлежит выплате выгодоприобретателю либо его законному представителю в порядке и случаях, установленных гражданским законодательством Республики Казахстан.
14. В случае смерти выгодоприобретателя, признания его судом недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим или неспособности выгодоприобретателя продолжать обучение вследствие состояния здоровья, страхователь, в случае смерти страхователя – его наследники, вправе:

9. Пайда алушы шетелдік білім беру ұйымына түсу жағдайларын қоспағанда, пайда алушы шарт негізінде білім беру ұйымына түскен кезде сақтандыру төлемі білім беру ұйымына жүзеге асырылады.
10. Пайда алушы шетелдік білім беру ұйымына түскен кезде сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін шарт негізінде қатысушы сақтандыру ұйымы пайда алушының атына "эскроу-шот" режиміндегі банк шотын осы тұлғаның банк шоты бойынша шығыс операцияларын жасауға құқығын шектей отырып, тек шетелдік білім беру ұйымына білім беру қызметіне ақы төлеу үшін ашады және сақтандыру төлемі сомасын осы шотқа аударады.
Қатысушы сақтандыру ұйымы "эскроу-шот" режиміндегі банк шотына сақтандыру төлемі аударылған сәттен бастап мемлекет сыйлықақысын есептеу тоқтатылады.
11. Білім беру ұйымына шарт негізінде оқуға түскен кезде сақтандыру төлемі сақтанушының немесе пайда алушының не оның заңды өкілінің өтініші бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда білім беру ұйымына кезең-кезеңімен төлемдермен (әрбір академиялық кезең немесе оқу жылы) немесе бір рет толық көлемде (оқудың бүкіл мерзіміне) ақша аудару арқылы жүзеге асырылады.
12. Пайда алушыға білім гранты тағайындалған жағдайда, сақтанушы, сақтанушы қайтыс болған жағдайда пайда алушы не оның заңды өкілі Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда:
1) есептелген мемлекет сыйлықақысын ескере отырып сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемін алуға;
2) сақтандыру шартының қолданыс мерзімін ұзартуға және сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемін білім берудің басқа деңгейлерін алу мақсатында білім беру қызметіне ақы төлеуге жұмсауға;
3) сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, жасалған (жасалатын) сақтандыру шартына ақы төлеуге Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын үшінші тұлғаның пайдасына аударуға құқылы.
13. Сақтандыру төлемінің мөлшері оқудың бүкіл кезеңіндегі білім беру қызметіне ақы төлеу сомасынан асып кеткен жағдайда, сақтандыру шартының қолданыс мерзімі аяқталғаннан кейін асып кеткен сома мөлшеріндегі сақтандыру төлемі пайда алушыға не оның заңды өкіліне Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда төленуге жатады.
14. Пайда алушы қайтыс болған, сот оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп таныған не пайда алушыны қайтыс болды немесе денсаулығына байланысты оқуын жалғастыруға әрекетсіз деп жариялаған жағдайда, сақтанушы, сақтанушы қайтыс болған жағдайда оның мұрагерлері:

1) заменить выгодоприобретателя, указанного в договоре страхования, другим лицом, являющимся гражданином Республики Казахстан;
2) получить выкупную сумму по договору страхования с сохранением премии государства.
15. В рамках Государственной образовательной накопительной системы страхователь вправе осуществить перевод выкупной суммы с учетом начисленной премии государства по договору страхования из одной страховой организации-участника в другую страховую организацию-участник, но не ранее двух лет с даты заключения договора страхования.
16. Расчет и порядок осуществления страховых выплат определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
8) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Начисление, выплата и возврат премии государства по договору страхования
1. Премия государства начисляется по зарегистрированному договору страхования на срок не более двадцати лет.
2. Начисление премии государства по договору страхования осуществляется ежегодно на расчетную сумму по договору страхования по состоянию на 1 января. Премия государства начисляется в течение периода действия договора страхования.
3. Премия государства по договору страхования присоединяется к расчетной сумме по договору страхования и рассчитывается в соответствии с методикой расчетов премии государства, утвержденной Правительством Республики Казахстан.
4. Премия государства по договору страхования начисляется в размере, предусмотренном статьей 13 настоящего Закона для договора вклада.
5. Начисление премии государства по договору страхования прекращается:
1) в случае истечения срока начисления, установленного пунктом 1 настоящей статьи;
2) в случае истечения срока действия договора страхования;
3) со дня смерти, вступления в законную силу решения суда о признании выгодоприобретателя недееспособным, безвестно отсутствующим либо объявления умершим.
6. Начисленная премия государства подлежит возврату в бюджет в случаях:
1) расторжения по инициативе страхователя договора страхования, за исключением случая расторжения договора в связи с переводом выкупной суммы с учетом начисленной премии государства в другую страховую организацию-участник, или прекращения обязательств по договору страхования в связи с истечением срока без соблюдения целевого назначения;
2) истечения трех календарных лет со дня отчисления выгодоприобретателя из организации образования, если в течение этих трех лет выгодоприобретатель не был восстановлен в отчисленной организации образования, либо не поступил на обучение в другую организацию образования;

1) сақтандыру шартында көрсетілген пайда алушыны Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын басқа тұлғамен ауыстыруға;
2) сақтандыру шарты бойынша сатып алу сомасын мемлекет сыйлықақысы сақтала отырып алуға құқылы.
15. Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде сақтанушы сақтандыру шарты бойынша есептелген мемлекет сыйлықақысын ескере отырып сатып алу сомасын бір қатысушы сақтандыру ұйымынан басқа қатысушы сақтандыру ұйымына, алайда сақтандыру шарты жасалған күннен бастап кемінде екі жыл өткеннен кейін аударуға құқылы.
16. Сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудың есебі мен тәртібі қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
8) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысын есепке жазу, төлеу және қайтару
1.      Мемлекет сыйлықақысы тіркелген сақтандыру шарты бойынша жиырма жылдан аспайтын мерзімге есепке жазылады.
2. Сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысын есептеу жыл сайын сақтандыру шарты бойынша 1 қаңтардағы жағдай бойынша есептелген сомаға жүзеге асырылады. Мемлекет сыйлықақысы сақтандыру шартының қолданыс кезеңі ішінде есептеледі.
3. Сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысы сақтандыру шарты бойынша есептеу сомасына қосылады және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесіне сәйкес есептеледі.
4. Сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысы салым шарты үшін осы Заңның 13-бабында көзделген мөлшерде есептеледі.
5. Сақтандыру шарты бойынша мемлекет сыйлықақысын есептеу:
1) осы баптың 1-тармағында белгіленген есепке жазу мерзімі өткен жағдайда;
2) сақтандыру шартының қолданыс мерзімі аяқталған жағдайда;
3) пайда алушы қаза болған, соттың оны әрекетке қабілетсіз, хабарсыз кеткен деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген не оны қайтыс болды деп жариялаған күннен бастап тоқтатылады.
6. Есепке жазылған мемлекет сыйлықақысы:
1) сатып алу сомасын есепке жазылған мемлекет сыйлықақысын ескере отырып, басқа қатысушы сақтандыру ұйымына аударуға байланысты шарт бұзылған жағдайды қоспағанда, нысаналы мақсаты сақталмай, сақтандыру шарты сақтанушының бастамасы бойынша бұзылған немесе мерзімінің өтуіне байланысты сақтандыру шарты бойынша міндеттемелер тоқтатылған;
2) пайда алушының білім беру ұйымынан шығарылған күнінен бастап күнтізбелік үш жыл өткен, егер осы үш жыл ішінде пайда алушы оқудан шығарылған білім ұйымына қайта қабылданбаған не басқа білім беру ұйымына оқуға түспеген;

3) утраты выгодоприобретателем гражданства Республики Казахстан;
4) обнаружения факта излишне начисленной премии государства.
7. Возврат премии государства в бюджет осуществляется страховой организацией-участником через оператора по его справке-выписке о размере суммы премии государства, подлежащей возврату в бюджет в течение пяти рабочих дней со дня получения справки-выписки от оператора:
1) по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 6 настоящей статьи, в полном объеме;
2) по основанию, предусмотренному подпунктом 3) пункта 6 настоящей статьи, в части суммы, не использованной на образовательные услуги, в соответствии с методикой расчетов премии государства, утвержденной Правительством Республики Казахстан;
3) по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 6 настоящей статьи, в части суммы излишне начисленной премии государства.";
9) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Взаимодействие участников государственной образовательной накопительной системы по договору страхования
1. Для участия в Государственной образовательной накопительной системе страховая организация-участник заключает с оператором соглашение о сотрудничестве на основании типового соглашения о сотрудничестве, утвержденного уполномоченным органом в области образования.
2. К страховым организациям-участникам предъявляются следующие требования:
1) наличие лицензии уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций на право осуществления страховой деятельности по классу страхования жизни;
2) участие в системе гарантирования страховых выплат.
3. При заключении договора страхования страховая организация-участник проверяет соответствие выгодоприобретателя требованиям, установленным настоящим Законом, а также отсутствие действующего договора страхования, заключенного в пользу выгодоприобретателя и договора вклада, по которым выгодоприобретатель и вкладчик являются одним и тем же лицом.
4. По каждому договору страхования страховая организация-участник в установленные соглашением о сотрудничестве сроки и порядке представляет оператору сведения о выгодоприобретателе, размерах расчетной суммы по договору страхования, выкупной суммы, начислении и сумме премии государства.
5. Оператор запрашивает, а уполномоченный орган по документированию и выдаче паспортов и удостоверений личностей представляет ежегодно к 1 января сведения о подтверждении принадлежности выгодоприобретателей к гражданству Республики Казахстан.
6. Оператор на основании сведений, представленных страховыми организациями-участниками по договорам страхования, осуществляет расчет, начисление и доначисление премии государства в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 2, 3, 4 и 6 статьи 17 настоящего Закона.

3) пайда алушы Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан;
4) мемлекет сыйлықақысының артық есепке жазылу фактісі анықталған жағдайларда бюджетке қайтарылуға тиіс.
7. Мемлекет сыйлықақысын бюджетке қайтаруды қатысушы сақтандыру ұйымы оператор арқылы, оның бюджетке қайтарылуға жататын мемлекет сыйлықақысы сомасының мөлшері туралы анықтама-үзінді көшірмесі бойынша, оператордан анықтама-үзінді көшірмені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) осы баптың 6-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша, толық көлемде;
2) осы баптың 6-тармағының 3) тармақшасында көзделген негіз бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мемлекет сыйлықақысын есептеу әдістемесіне сәйкес білім беру қызметтеріне жұмсалмаған сома бөлігінде;
3) осы баптың 6-тармағының 4) тармақшасында көзделген негіз бойынша, мемлекет сыйлықақысының артық есепке жазылған сомасын қайтаруды жүзеге асырады.";
9) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Сақтандыру шарты бойынша мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесiне қатысушылардың өзара іс-қимылы
1. Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесiне қатысу үшін қатысушы сақтандыру ұйымы білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен ынтымақтастық туралы үлгілік келісім негізінде оператормен ынтымақтастық туралы келісім жасасады.
Қатысушы сақтандыру ұйымдарына:
1) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның өмірді сақтандыру сыныбы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияларының болуы;
2) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысу талаптары қойылады.
3. Сақтандыру шартын жасасқан кезде қатысушы сақтандыру ұйымы пайда алушының осы Заңның талаптарына сәйкес келуін, сондай-ақ пайда алушының пайдасына жасалған қолданыстағы сақтандыру шартының және пайда алушы мен салымшы бір тұлға болып табылатын салым шартының болмауын тексереді.
4. Әрбір сақтандыру шарты бойынша қатысушы сақтандыру ұйымы ынтымақтастық туралы келісімде белгіленген мерзімде және тәртіппен операторға пайда алушы туралы, сақтандыру шарты бойынша есеп айырысу сомасының мөлшері, сатып алу сомасы, мемлекет сыйлықақысының есепке жазылуы мен сомасы туралы, сондай-ақ өзге де қажетті мәліметтер ұсынады.
5. Оператор пайда алушылардың Қазақстан Республикасы азаматтығына жататындығын растау туралы мәліметтерді сұратады, ал құжаттандыру және паспорттар мен жеке куәліктерді беру жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын 1 қаңтарға қарай оларды ұсынады.
6. Оператор қатысушы сақтандыру ұйымдары сақтандыру шарттары бойынша ұсынған мәліметтер негізінде осы Заңның 17-бабының 2, 3, 4 және 6-тармақтарында көзделген тәртіппен және мерзімде мемлекет сыйлықақысын есептеуді, есепке жазуды және қосымша есепке жазуды жүзеге асырады.

7. Страховая организация-участник начисляет премии государства на договоры страхования, заключенные в пользу выгодоприобретателей, в течение пяти рабочих дней со дня получения от оператора общей суммы премий государства.
8. Оплата образовательных услуг посредством договора страхования осуществляется по заявлению страхователя или выгодоприобретателя. При представлении копии договора оказания образовательных услуг страховая организация-участник в течение пяти рабочих дней перечисляет страховую выплату на банковский счет организации образования.
9. При зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования, в том числе в связи с выпуском, выгодоприобретатель или страхователь в срок не позднее трех рабочих дней представляет страховой организации-участнику и оператору копии подтверждающих документов.
10. Организация образования:
1) уведомляет страховую организацию и оператора о зачислении, переводе, оформлении академического отпуска, возвращении из академического отпуска, восстановлении, отчислении из организации образования, в том числе в связи с выпуском, выгодоприобретателя путем направления копий соответствующих документов в срок не позднее трех рабочих дней со дня их принятия;
2) по запросу страхователя, выгодоприобретателя или страховой организации-участника выдает справку о стоимости обучения на требуемый академический период или полной стоимости обучения на дату выдачи справки;
3) по запросу оператора предоставляет необходимые сведения о выгодоприобретателе, обучающемся в организации образования;
4) при переводе выгодоприобретателя в другую организацию образования перечисляет на счет принимающей организации образования остаток произведенной оплаты образовательных услуг, о чем уведомляет оператора в течение трех рабочих дней.
11. Остатком произведенной оплаты образовательных услуг является разница между суммой, полученной организацией образования за обучение выгодоприобретателя, и суммой стоимости фактически полученных образовательных услуг на дату издания приказа об отчислении.
12. При отчислении выгодоприобретателя из организации образования сумма, не использованная на образовательные услуги, подлежит перечислению организацией образования на банковский счет страховой организации-участника в течение пяти рабочих дней со дня издания приказа об отчислении.";
10) статью 19 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Страхование жизни, осуществляемое в соответствии с настоящим Законом, согласно законодательству Республики Казахстан относится к гарантированным видам страхования.".

7. Қатысушы сақтандыру ұйымы пайда алушының пайдасына жасалған сақтандыру шарттарына оператордан мемлекет сыйлықақысының жалпы сомасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекет сыйлықақысын есепке жазады.
8. Сақтандыру шарты арқылы білім беру қызметіне ақы төлеу сақтанушының немесе пайда алушының өтініші бойынша жүзеге асырылады. Білім беру қызметін көрсету шартының көшірмесін берген кезде қатысушы сақтандыру ұйымы бес жұмыс күні ішінде білім беру мекемесінің банк шотына сақтандыру төлемін аударады.
9. Оқуға қабылданған, ауысқан, академиялық демалыс ресімделген, академиялық демалыстан оралған, оқуға қайта қабылданған, білім беру ұйымынан шығарылған, оның ішінде оқуды бітіруге байланысты шығарылған кезде пайда алушы немесе сақтанушы үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қатысушы сақтандыру ұйымына және операторға растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
10. Білім беру ұйымы:
1) салымшының оқуға қабылдануы, ауысуы, академиялық демалысты ресімдеуі, академиялық демалыстан оралуы, оқуға қайта қабылдануы, білім беру ұйымынан шығарылуы, оның ішінде оқуды бітіруге байланысты шығарылуы туралы тиісті құжаттардың көшірмелерін жіберу арқылы олар қабылданған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қатысушы сақтандыру ұйымын және операторды хабардар етеді;
2) сақтанушының, пайда алушының немесе қатысушы сақтандыру ұйымының сұрау салуы бойынша қажет болып тұрған академиялық кезеңдегі оқу құны немесе анықтама берілетін күнгі оқудың толық құны туралы анықтама береді;
3) оператордың сұрау салуы бойынша білім беру ұйымында білім алатын пайда алушы туралы қажетті мәліметтерді ұсынады;
4) пайда алушы басқа білім беру ұйымына ауысқан кезде қабылдайтын білім беру ұйымының шотына білім беру қызметтеріне төленген ақының қалдығын аударады, бұл жөнінде операторды үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
11. Білім беру ұйымы пайда алушының оқуы үшін алған сома мен оқудан шығару туралы бұйрық шыққан күнге нақты алынған білім беру қызметтері құнының сомасы арасындағы айырма білім беру қызметтеріне төленген ақының қалдығы болып табылады.
12. Пайда алушы білім беру ұйымынан оқудан шығарылған жағдайда, білім беру қызметіне пайдаланылмаған соманы білім беру ұйымы қатысушы сақтандыру ұйымының банк шотына оқудан шығару туралы бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аударуға тиіс.";
10) 19-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Заңға сәйкес жүзеге асырылатын өмірді сақтандыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандырудың кепілдік берілген түрлеріне жатады.".

26. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан":
1) в статье 1:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) договор пенсионного аннуитета – договор страхования, согласно которому одна сторона (страхователь) обязуется передать страховой организации сумму пенсионных накоплений (выкупную сумму), а другая сторона (страховая организация) обязуется осуществлять страховые выплаты в пользу страхователя и (или) застрахованного (застрахованных) пожизненно или в течение определенного периода времени;";
дополнить подпунктом 35-1) следующего содержания:
"35-1) организация по формированию и ведению единой базы данных по страхованию – некоммерческая организация с государственным участием, созданная в организационно-правовой форме акционерного общества, сто процентов голосующих акций которой принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющая деятельность по формированию и ведению базы данных по страхованию в соответствии с Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) выкупная сумма – сумма денег, которую при досрочном расторжении договора пенсионного аннуитета страхователь имеет право использовать для осуществления перевода по вновь заключенному договору пенсионного аннуитета или получить от страховой организации, если является иностранцем или лицом без гражданства, выехавшим на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, представившим в страховую организацию документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие факт выезда;";
2) статью 8 дополнить подпунктом 4-2) следующего содержания:
"4-2) разрабатывает и утверждает правила заключения договора пенсионного аннуитета со страховой организацией и перевода пенсионных накоплений (выкупной суммы) в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета;";
3) пункт 9 статьи 34 дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:
"9-2) осуществлять обмен данными по договорам пенсионного аннуитета с организацией по формированию и ведению единой базы данных по страхованию в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом;";
4) дополнить статьей 50-1 следующего содержания:
"Статья 50-1. Генеральное финансовое соглашение, расчеты по которому осуществляются за счет собственных средств и (или) пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда
Положения пункта 1 статьи 49, пунктов 2, 4 и подпункта 2) пункта 8 статьи 58 настоящего Закона не применяются в отношении зачета требований и (или) ликвидационного неттинга по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения, расчеты по которому осуществляются за счет собственных средств и (или) пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, добровольного накопительного пенсионного фонда.
Стороны генерального финансового соглашения осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении.
Нетто-требование, возникшее (рассчитанное) в результате зачета требований и (или) ликвидационного неттинга, осуществленного (примененного) в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении, удовлетворяется на общих основаниях в соответствии с правилами расчетов с кредиторами, установленными настоящим Законом и гражданским законодательством Республики Казахстан.";

26. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) зейнетақы аннуитетi шарты – бір тарап (сақтанушы) соған сәйкес сақтандыру ұйымына зейнетақы жинақтарының сомасын (сатып алу сомасын) беруге мiндеттенетін, ал екінші тарап (сақтандыру ұйымы) сақтанушының және (немесе) сақтандырылушының (сақтандырылушылардың) пайдасына өмiр бойы немесе белгiлi бiр уақыт кезеңi iшiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға мiндеттенетін сақтандыру шарты;";
мынадай мазмұндағы 35-1) тармақшамен толықтырылсын:
"35-1) сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым – дауыс беретін акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, мемлекет қатысатын коммерциялық емес ұйым";";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) сатып алу сомасы – зейнетақы аннуитетi шарты мерзiмiнен бұрын бұзылған кезде сақтанушы қайта жасалған зейнетақы аннуитеті шарты бойынша аударуды жүзеге асыру үшін пайдалануға немесе егер сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шығу фактісін растайтын құжатты ұсынған шетелдік немесе тұрғылықты тұруға Қазақстан Республикасынан тыс жерге шыққан азаматтығы жоқ адам болса, сақтандыру ұйымынан алуға құқығы бар ақша сомасы;";
2) 8-бап мынадай мазмұндағы 4-2) тармақшамен толықтырылсын:
"4-2) сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шарты жасасу және зейнетақы жинақтарын (сатып алу сомасын) сақтандыру ұйымына зейнетақы аннуитеті шарты бойынша аудару қағидаларын әзірлейді және оларды бекітеді;";
3) 34-баптың 9-тармағы мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:
"9-2) сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйыммен зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша деректер алмасуды уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімде жүзеге асыруға;";
4) мынадай мазмұндағы 50-1-баппен толықтырылсын:
"50-1-бап. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті қаражаты және (немесе) зейнетақы активтері есебінен есеп айырысу жүзеге асырылатын бас қаржы келісімі
Осы Заңның 49-бабы 1-тармағының, 58-бабы 2, 4-тармақтарының және 8-тармағы 2) тармақшасының ережелері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті қаражаты және (немесе) зейнетақы активтері есебінен есеп айырысу жүзеге асырылатын бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәмілелер бойынша талаптарды есепке алуға және (немесе) тарату неттингіне қатысты қолданылмайды.
Бас қаржы келісімінің тараптары бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке алуды және (немесе) тарату неттингін бас қаржы келісімінде айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырады (қолданады).
Қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша бас келісімде айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылған (қолданылған) талаптарды есепке алу және (немесе) тарату неттингі нәтижесінде туындаған (есептелген) нетто-талап осы Заңда және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген кредиторлармен есеп айырысу қағидаларына сәйкес жалпы негіздерде қанағаттандырылады.";

5) пункты 1 и 2 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"1. Лица, указанные в пункте 1 статьи 11 и подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 31, подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, вправе заключить договор пенсионного аннуитета со страховой организацией об осуществлении страховых выплат пожизненно с использованием пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов.
В случае недостаточности пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов, для заключения договора пенсионного аннуитета могут быть использованы пенсионные накопления, сформированные за счет добровольных пенсионных взносов.
В случае недостаточности пенсионных накоплений, сформированных за счет обязательных профессиональных пенсионных взносов, для заключения договора пенсионного аннуитета лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, имеют право использовать пенсионные накопления, сформированные за счет обязательных пенсионных взносов.
2. Размер месячной страховой выплаты из страховой организации не может быть ниже 70 процентов от величины прожиточного минимума (1,4-кратного размера прожиточного минимума в случае заключения договора пенсионного аннуитета двумя лицами), действующей на дату заключения договора пенсионного аннуитета.
В случае смерти одного из застрахованных по договору пенсионного аннуитета, размер месячной страховой выплаты из страховой организации для второго застрахованного не может быть ниже 70 процентов от величины прожиточного минимума, действующей на дату заключения договора пенсионного аннуитета.";
6) статью 60 изложить в следующей редакции:
"Статья 60. Порядок заключения договора пенсионного аннуитета и осуществления страховых выплат
1. Порядок заключения и типовая форма договора пенсионного аннуитета разрабатываются и утверждаются уполномоченным органом.
2. Договор пенсионного аннуитета заключается на срок, определенный требованиями настоящего Закона.
3. Стороной договора пенсионного аннуитета могут быть два страхователя (застрахованных), являющихся супругами или близкими родственниками в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" и одновременно застрахованными.
4. Лицо, заключающее договор пенсионного аннуитета, свободно в выборе страховой организации.
5. Договор пенсионного аннуитета заключается в письменной форме.
Основанием для заключения договора пенсионного аннуитета является заявление страхователя (вкладчика), содержащее данные, необходимые для расчета страховой премии и идентификации страхователя (застрахованного).
Заявление подписывается страхователем (страхователями) или вкладчиком (вкладчиками).
Договор пенсионного аннуитета по желанию страхователя (вкладчика) может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем (вкладчиком) и страховщиком с использованием интернет-ресурса страховщика или интернет-ресурса, созданного с участием организации по формированию и ведению единой базы данных по страхованию.

5) 59-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 11-бабының 1-тармағында және 31-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында, 32-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдар мiндеттi зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебiнен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын пайдалана отырып, сақтандыру ұйымымен сақтандыру төлемдерiн өмiр бойы жүзеге асыру туралы зейнетақы аннуитетi шартын жасасуға құқылы.
Міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтары жеткіліксіз болған жағдайда, зейнетақы аннуитеті шартын жасасу үшін ерікті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтары пайдаланылуы мүмкін.
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтары жеткіліксіз болған жағдайда, зейнетақы аннуитеті шартын жасасу үшін осы Заңның 32-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдардың міндетті зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын пайдалануға құқығы бар.
2. Сақтандыру ұйымынан төленетін ай сайынғы сақтандыру төлемінің мөлшері зейнетақы аннуитетi шарты жасалған күні қолданыста болған ең төменгі күнкөріс деңгейінің 70 пайызынан (екі адам зейнетақы аннуитеті шартын жасасқан жағдайда ең төменгі күнкөріс деңгейінің 1,4 есесінен) кем болмауға тиіс.
Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтанушылардың біреуі қайтыс болған жағдайда, екінші сақтандырылушы үшін сақтандыру ұйымынан ай сайынғы сақтандыру төлемінің мөлшері зейнетақы аннуитеті шарты жасалған күні қолданыста болған ең төменгі күнкөріс деңгейінің 70 пайызынан төмен болмауға тиіс.";
6) 60-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"60-бап. Зейнетақы аннуитеті шартын жасасу және сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру тәртібі
1. Зейнетақы аннуитетi шартының үлгiлік нысанын және жасау тәртібін уәкiлеттi орган әзiрлейдi және бекiтедi.
2. Зейнетақы аннуитетi шарты осы Заңның талаптарымен айқындалған мерзiмге жасалады.
3. Зейнетақы аннуитеті шартының тарабы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес ерлі-зайыптылар немесе жақын туыстар және бір мезгілде сақтандырушылар болып табылатын екі сақтанушы (сақтандырылушы) бола алады.
4. Зейнетақы аннуитеті шартын жасайтын тұлға сақтандыру ұйымын ерікті түрде таңдайды.
5. Зейнетақы аннуитетi шарты жазбаша нысанда жасалады.
Сақтанушының (салымшының) сақтандыру сыйлықақысын есептеу және сақтанушыны (сақтандырылушыны) идентификаттау үшін қажетті деректер қамтылған өтініші зейнетақы аннуитеті шартын жасауға негіз болып табылады.
Өтінішке сақтанушы (сақтанушылар) немесе салымшы (салымшылар) қол қояды.
Зейнетақы аннуитеті шарты сақтанушының (салымшының) қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш арқылы не сақтанушы (салымшы) мен сақтандырушы арасында ақпаратты сақтандырушының интернет-ресурсын немесе сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қатысуымен құрылған интернет-ресурсты пайдалана отырып алмасу арқылы жасалуы мүмкін.

Требования к страховой организации и интернет-ресурсам при заключении договора пенсионного аннуитета устанавливаются статьей 15-2 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
6. Обмен информацией при заключении и расторжении договора пенсионного аннуитета, внесении изменений в действующие договоры пенсионного аннуитета между единым накопительным пенсионным фондом и страховой организацией, между одной страховой организацией и другой страховой организацией осуществляется через организацию по формированию и ведению единой базы данных по страхованию в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа.
7. Организация по формированию и ведению базы данных по страхованию осуществляет формирование и ведение базы данных по страхованию на основании настоящего Закона и Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
8. Договор пенсионного аннуитета вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента перечисления единым накопительным пенсионным фондом и (или) добровольным накопительным пенсионным фондом, и (или) страховой организацией суммы страховой премии в страховую организацию в полном объеме.
9. Расторжение договора пенсионного аннуитета возможно только по инициативе страхователя (застрахованных – в случае заключения договора пенсионного аннуитета двумя лицами) при условии заключения договора пенсионного аннуитета с другой страховой организацией, но не ранее двух лет с даты его заключения либо в случае выезда на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан страхователя (застрахованного), являющегося иностранцем или лицом без гражданства, представившим документы, определенные законодательством Республики Казахстан, подтверждающие факт выезда.
Размер страховых выплат, а также порядок расторжения договора пенсионного аннуитета, внесения изменений и (или) дополнений в договор пенсионного аннуитета в случае расторжения брака (супружества) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье" устанавливаются договором пенсионного аннуитета, заключенным в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
При расторжении договора пенсионного аннуитета:
1) предусмотренная им выкупная сумма должна быть не менее суммы уплаченной страховой премии за вычетом суммы осуществленных страховых выплат и расходов страховой организации на ведение дела;
2) размер ежемесячной страховой выплаты из страховой организации по вновь заключенному договору пенсионного аннуитета не может быть ниже
70 процентов от величины прожиточного минимума, действующей на дату вновь заключенного договора пенсионного аннуитета.

Зейнетақы аннуитеті шартын жасаған кезде сақтандыру ұйымына және интернет-ресурстарға қойылатын талаптар "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-2-бабында белгіленеді.
6. Зейнетақы аннуитеті шартын жасаған және бұзған кезде, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен сақтандыру ұйымы арасындағы, бір сақтандыру ұйымы мен екінші сақтандыру ұйымы арасындағы қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шарттарына өзгерістер енгізген кезде ақпарат алмасу сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым арқылы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
7. Сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыруды және жүргізуді осы Заң және "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негізінде жүзеге асырады.
8. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) сақтандыру ұйымы сақтандыру сыйлықақысының сомасын сақтандыру ұйымына толық көлемде аударған кезден бастап зейнетақы аннуитетi шарты күшiне енедi және тараптар үшiн мiндеттi болады.
9. Басқа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан жағдайда, бірақ оны жасасқан күннен кемінде екі жыл өткен соң, зейнетақы аннуитетi шарты тек сақтанушының (сақтандырылушының – зейнетақы аннуитеті екі тұлғамен жасалған жағдайда) бастамасымен ғана не шығу фактісін растайтын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құжаттарды ұсынған шетелдік не азаматтығы жоқ адам болып табылатын сақтанушы (сақтандырылушы) тұрғылықты тұруға Қазақстан Республикасынан тыс жерге шыққан жағдайда бұзылуы мүмкін.
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес неке (ерлі-зайыптылық) бұзылған жағдайда, сақтандыру төлемдерінің мөлшері, сондай-ақ зейнетақы аннуитеті шартын бұзу, зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі осы баптың 3-тармағына сәйкес жасалған зейнетақы аннуитеті шартында белгіленеді.
Зейнетақы аннуитеті шартын бұзған кезде:
1) онда көзделген өтеу сомасы төленген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерінен және сақтандыру ұйымының істі жүргізуге кеткен шығындарын шегергендегі сақтандыру төлемдерінің мөлшерінен кем болмауға тиіс;
2) жаңадан жасалған зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан ай сайынғы сақтандыру төлемінің мөлшері жаңадан жасалған зейнетақы аннуитеті шарты жасалған күні қолданыста болған ең төменгі күнкөріс деңгейінің 70 пайызынан кем болмауы керек.

10. Вкладчик (получатель), заключивший договор пенсионного аннуитета, имеет право на использование пенсионных накоплений, оставшихся на пенсионном счете после заключения договора пенсионного аннуитета и (или) вновь сформированных, для заключения другого договора пенсионного аннуитета со страховой организацией.
11. В случае внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета:
1) периодичность страховых выплат определяется в соответствии с пунктом 13 настоящей статьи;
2) размер периодичной страховой выплаты из страховой организации по договору пенсионного аннуитета не может быть ниже 70 процентов от величины прожиточного минимума, действующей на дату внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета.
12. Расчет страховой премии и страховой выплаты осуществляется страховой организацией в соответствии с методикой, установленной уполномоченным органом.
Допустимый уровень расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета, а также ставка индексации страховой выплаты устанавливаются уполномоченным органом.
13. Страховые выплаты по договору пенсионного аннуитета осуществляются ежемесячно.
Первая ежемесячная страховая выплата осуществляется страховой организацией не позднее десяти рабочих дней с момента перевода суммы страховой премии в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета, но не ранее достижения страхователем возраста:
мужчины – 55 лет;
женщины:
с 1 января 2021 года – 52 лет;
с 1 января 2022 года – 52,5 года;
с 1 января 2023 года – 53 лет;
с 1 января 2024 года – 53,5 года;
с 1 января 2025 года – 54 лет;
с 1 января 2026 года – 54,5 года;
с 1 января 2027 года – 55 лет;
лица, указанные в подпункте 1) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, – 50 лет.
14. Порядок перевода выкупных сумм из одной страховой организации в другую страховую организацию в связи с заключением договора пенсионного аннуитета устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
7) в статье 61:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) использование пенсионных накоплений для оплаты страховой премии при заключении договора пенсионного аннуитета со страховой организацией или при внесении изменений и (или) дополнений в действующий договор пенсионного аннуитета;";
подпункт 2-1) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) получение копии договора пенсионного аннуитета.";
пункт 2 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страховая организация обязана:
1) ознакомить страхователя с расчетами размера страховых выплат из страховой организации;

10. Зейнетақы аннуитеті шартын жасасқан салымшы (алушы) зейнетақы аннуитеті шартын жасасқаннан кейін зейнетақы шотында қалған және (немесе) сақтандыру ұйымымен басқа зейнетақы аннуитеті шартын жасау үшін қайта қалыптастырылған зейнетақы жинақтарын пайдалануға құқығы бар;
11. Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер енгізілген жағдайда:
1) сақтандыру төлемдерінің мерзімділігі осы баптың 13-тармағына сәйкес айқындалады;
2) зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан мерзімдік сақтандыру төлемінің мөлшері қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер енгізілген күні қолданыста болатын ең төмен күнкөріс деңгейі шамасының 70 пайызынан төмен болмайды.
12. Сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеуді сақтандыру ұйымы уәкілетті орган белгілеген әдістемеге сәйкес жүзеге асырады.
Сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша іс жүргізуге жұмсайтын шығыстарының жол берілген деңгейі, сондай-ақ сақтандыру төлемі индексациясының мөлшерлемесін уәкілетті орган белгілейді.
13. Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру төлемдері ай сайын жүзеге асырылады.
Сақтандыру ұйымы алғашқы ай сайынғы сақтандыру төлемін зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының сомасы сақтандыру ұйымына аударылған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ сақтанушы:
ерлер – 55 жасқа;
әйелдер:
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап – 52 жасқа;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – 52,5 жасқа;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 53 жасқа;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 53,5 жасқа;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 54 жасқа;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 54,5 жасқа;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 55 жасқа;
осы Заңның 32-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында аталған адамдар 50 жасқа толғаннан кейін жүзеге асырады.
14. Сатып алу сомасын зейнетақы аннуитеті шартын жасауға байланысты бір сақтандыру ұйымынан екінші сақтандыру ұйымына аудару тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
7) 61-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасасу кезінде немесе қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу кезінде сақтандыру сыйлықақысын төлеу үшін зейнетақы жинақтарын пайдалануға;";
2-1) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) зейнетақы аннуитеті шартының көшірмесін алуға құқығы бар.";
2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру ұйымы:
1) сақтанушыны сақтандыру ұйымынан төленетін сақтандыру төлемдерi мөлшерінің есеп-қисабымен таныстыруға;

2) оформить договор пенсионного аннуитета в порядке, предусмотренном настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) осуществлять обмен данными по заключенным договорам пенсионного аннуитета с организацией по формированию и ведению единой базы данных по страхованию в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом;
4) в течение десяти рабочих дней с даты получения сведений из организации по формированию и ведению единой базы данных по страхованию о заключении договора пенсионного аннуитета с новой страховой организацией перевести выкупную сумму в новую страховую организацию;
5) при несвоевременном осуществлении страховых выплат из страховой организации, предусмотренных договором пенсионного аннуитета, уплатить страхователю или застрахованному, чьи права нарушены, пеню в размере 1,5 процента от неоплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 50 (пятьдесят) процентов от неоплаченной суммы;
6) в случае смерти страхователя и (или) застрахованного осуществить страховую выплату в виде единовременной выплаты на погребение его семье либо лицу, осуществившему погребение, в размере, установленном договором пенсионного аннуитета, но не менее 15-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
8) пункт 1 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"1. В срок не позднее пяти рабочих дней с даты получения сведений о заключенном договоре пенсионного аннуитета со страховой организацией единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд обязаны перевести пенсионные накопления вкладчика (получателя) в страховую организацию.".
27. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве":
1) подпункт 15) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"15) залоговый кредитор – кредитор по обязательствам, требования которого обеспечены залогом имущества должника, регулируемым законодательством Республики Казахстан;";
2) статью 7 дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
"8. Положения подпунктов 1), 2), 3), 4) пункта 2 настоящей статьи не применяются в отношении сделки (сделок) в рамках генерального финансового соглашения, за исключением следующих случаев:
1) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) после возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве или в течение одного месяца до даты возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве;
2) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение одного месяца до даты отзыва у должника лицензии на занятие деятельностью в финансовой сфере и (или) деятельностью, связанной с концентрацией финансовых ресурсов;

2) зейнетақы аннуитетi шартын осы заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен ресiмдеуге;
3) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйыммен жасалған зейнетақы аннуитеті шарттары туралы деректер алмасуды жүзеге асыруға;
4) сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан жаңа сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасасу туралы мәліметтер алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде сатып алу сомасын жаңа сақтандыру ұйымына аударуға;
5) зейнетақы аннуитетi шартында көзделген сақтандыру ұйымынан төленетін сақтандыру төлемдерi уақтылы жүзеге асырылмаған кезде сақтанушыға немесе құқықтары бұзылған сақтандырылушыға мерзімін өткізіп алған әр күн үшiн төленбей қалған соманың 1,5 пайызы, бірақ төленбей қалған соманың 50 (елу) пайыздан аспайтын мөлшерiнде өсiмпұл төлеуге;
6) сақтанушы және (немесе) сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда, оның отбасына не жерлеуді жүзеге асырған адамға зейнетақы аннуитеті шартында белгіленген мөлшерде, бірақ республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 15 еселенген мөлшерінен кем емес мөлшерде жерлеуге арналған бір жолғы төлем түрінде сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндетті.";
8) 62-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын
"1. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шарты туралы мәліметтерді алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде салымшының (алушының) зейнетақы жинақтарын сақтандыру ұйымына аударуға мiндеттi.".
27. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) кепiлдi кредитор – талаптары Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттелетін борышкердің мүлкiн кепілге салумен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер бойынша кредитор;";
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Осы баптың 2-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшаларының ережелері мынадай жағдайларды қоспағанда:
1) бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалғаннан кейін немесе оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалған күнге дейін бір ай ішінде жасалса;
2) бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) борышкерден қаржы саласындағы қызметпен және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметпен айналысуға арналған лицензияны қайтарып алған күнге дейін бір ай ішінде жасалса;

3) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве с аффилированным лицом должника или в его интересе;
4) сделка (сделки) в рамках генерального финансового соглашения совершена (совершены) в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве или даты отзыва у должника лицензии на занятие деятельностью в финансовой сфере и (или) деятельностью, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, с лицом, которое знало (или должно было знать) о признаках временной неплатежеспособности должника;
5) по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения осуществлена перемена сторон (за исключением перемены сторон в результате универсального правопреемства) в одном из следующих случаев:
после возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве или в течение одного месяца до даты возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве;
в течение одного месяца до даты отзыва у должника лицензии на занятие деятельностью в финансовой сфере и (или) деятельностью, связанной с концентрацией финансовых ресурсов;
в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве с аффилированным лицом должника;
в течение шести месяцев до даты возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве или даты отзыва у должника лицензии на занятие деятельностью в финансовой сфере и (или) деятельностью, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, с лицом, которое знало (или должно было знать) о признаках временной неплатежеспособности должника.
9. Недействительность одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения не влечет недействительность самого генерального финансового соглашения и остальных сделок в рамках генерального финансового соглашения, если в отношении генерального финансового соглашения и остальных сделок отсутствуют основания для признания их недействительными.
В случае признания одной или нескольких сделок в рамках генерального финансового соглашения недействительными после определения нетто-обязательства (нетто-требования), нетто-обязательство (нетто-требование) подлежит перерасчету стороной сделки, которой было определено нетто-обязательство (нетто-требование), путем исключения из него результатов сделки или сделок, признанных недействительными.";
3) статью 8 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Положения пунктов 1, 2, 3 и 4 настоящей статьи, статьи 28-2, пункта 1 статьи 50, статьи 51, пункта 1 статьи 68, подпункта 4) статьи 76, статьи 87, подпункта 6) статьи 94, пункта 3 статьи 101, статьи 117 и пункта 1 статьи 122 настоящего Закона не применяются в отношении зачета требований и (или) ликвидационного неттинга по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения.
Стороны генерального финансового соглашения осуществляют (применяют) зачет требований и (или) ликвидационный неттинг по сделке (сделкам) в рамках генерального финансового соглашения в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении.
Нетто-требование, возникшее (рассчитанное) в результате зачета требований и (или) ликвидационного неттинга, осуществленного (примененного) в порядке и на условиях, определенных в генеральном финансовом соглашении, удовлетворяется на общих основаниях в соответствии с правилами расчетов с кредиторами, установленными настоящим Законом.";

3) бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) борышкердің үлестес тұлғасымен немесе оның мүддесі үшін оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалған күнге дейін алты ай ішінде жасалған;
4) бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалған күнге дейін немесе борышкерден қаржы саласындағы қызметпен және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметпен айналысуға берілген лицензияны борышкердің уақытша төлем қабілетсіздігі белгілері туралы білген (немесе білуі тиіс) тұлғамен қайтарып алған күнге дейін алты ай ішінде жасалса;
5) бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша мынадай жағдайлардың бірінде (универсалды құқық мирасқорлығы нәтижесінде тараптардың өзгеруін қоспағанда):
оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалғаннан кейін немесе оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалған күнге дейін бір ай ішінде;
борышкерден қаржы саласындағы қызметпен және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметпен айналысуға арналған лицензияны қайтарып алған күнге дейін бір ай ішінде;
борышкердің үлестес тұлғасымен оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалған күнге дейін алты ай ішінде;
оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалған күнге немесе қаржы саласындағы қызметпен және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметпен айналысуға арналған лицензияны борышкердің уақытша төлем қабілетсіздігі белгілері туралы білген (немесе білуге тиіс) тұлғамен қайтарып алған күнге дейін алты ай ішінде тараптардың ауысуы жүзеге асырылса, бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәмілеге (мәмілелерге) қатысты қолданылмайды.
9. Бас қаржы келісімі шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәміленің жарамсыздығы, егер бас қаржы келісіміне және қалған мәмілелерге қатысты оларды жарамсыз деп тану үшін негіздеме болмаса, бас қаржы келісімінің өзінің және бас қаржы келісімі шеңберіндегі қалған мәмілелердің жарамсыздығына әкеп соқпайды.
Нетто-міндеттеме (нетто-талап) айқындалғаннан кейін бас қаржы келісімі шеңберіндегі бір немесе бірнеше мәмілелер жарамсыз деп танылған жағдайда, нетто-міндеттемеден (нетто-талаптан) жарамсыз деп танылған мәміле немесе мәмілелер нәтижелерін алып тастау арқылы нетто-міндеттеме (нетто-талапты) айқындаған мәміле тарабы нетто-міндеттемені (нетто-талапты) қайта есептеуге тиіс.";
3) 8-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Осы Заңның осы бабы 1, 2, 3 және 4-тармақтарының, 28-2-бабының, 50-бабы 1-тармағының, 51-бабының, 68-бабы 1-тармағының, 76-бабы 4) тармақшасының, 87-бабының, 94-бабы 6) тармақшасының, 101-бабы 3-тармағының, 117-бабының және 122-бабы 1-тармағының ережелері бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке алуға және (немесе) тарату неттингіне қатысты қолданылмайды.
Бас қаржы келісімінің тараптары бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміле (мәмілелер) бойынша талаптарды есепке алуды және (немесе) тарату неттингін бас қаржы келісімінде айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырады (қолданады).
Бас қаржы келісімінде айқындалған тәртіппен және шарттарда жүзеге асырылған (қолданылған) талаптарды есепке алу және (немесе) тарату неттингі нәтижесінде туындаған (есептелген) нетто-талап осы Заңда белгіленген кредиторлармен есеп айырысу қағидаларына сәйкес жалпы негіздерде қанағаттандырылады.";

4) пункт 4 статьи 96 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) обеспечительная плата, предоставленная кредитору в порядке и на условиях, определенных сделкой (сделками) в рамках генерального финансового соглашения, до даты возбуждения дела о банкротстве и (или) реабилитации или даты отзыва у должника лицензии на занятие деятельностью в финансовой сфере и (или) деятельностью, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, в зависимости от того, какая из этих дат наступила ранее.";
5) пункт 3 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"3. Во вторую очередь удовлетворяются требования залоговых кредиторов в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 104-1 настоящего Закона, требования, возникшие в результате получения банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства займа, а также требования клиринговой организации, осуществляющей функции центрального контрагента, возникшие в результате ранее заключенных и не исполненных банкротом, являющимся клиринговым участником данной клиринговой организации, сделок с участием центрального контрагента.";
6) пункты 1 и 2 статьи 103 изложить в следующей редакции:
"1. При определении суммы требования залогового кредитора учитывается задолженность по обязательству в части, обеспеченной залогом.
2. Требования залогового кредитора удовлетворяются в пределах размера суммы, вырученной от реализации предмета залога. Сумма требований, превышающая размер суммы, вырученной от реализации предмета залога, подлежит включению в состав четвертой очереди.".
28. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) часть первую пункта 6 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"6. В случае исключения из лицензируемого вида деятельности одной или более банковских и иных операций, заявитель обязан в течение тридцати календарных дней после дня введения в действие соответствующего нормативного правового акта подать заявление о переоформлении лицензии с приложением лицензии. В случае изменения наименования вида и (или) подвида деятельности в финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, за исключением деятельности на страховом рынке, если такое изменение не повлекло изменения существа лицензируемого вида и (или) подвида деятельности, заявитель обязан в течение тридцати календарных дней после дня введения в действие соответствующего нормативного правового акта подать заявление о переоформлении лицензии с приложением документов, подтверждающих уплату лицензионного сбора.";

4) 96-баптың 4-тармағы 10) тармақшасындағы "лизинг нысанасы енгізілмейді." деген сөздер "лизинг нысанасы;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) банкроттық және (немесе) оңалту туралы іс қозғалған күнге дейін немесе борышкерден қаржы саласындағы қызметпен және (немесе) қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметпен айналысуға арналған лицензияны кері қайтарып алған күнге дейін, осы күндердің қайсысы бұрын болғанына байланысты, бас қаржы келісімі шеңберіндегі мәміледе (мәмілелерде) айқындалған тәртіппен және шарттарда кредиторға берілген қамтамасыз ету төлемі енгізілмейді.";
5) 100-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Екінші кезекте осы Заңның 104-1-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда кепілді кредиторлар талаптары, банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының қарыз алуы нәтижесінде туындаған талаптар, сондай-ақ орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйымның осы клирингтік ұйымның клирингтік қатысушысы болып табылатын банкрот орталық контрагенттің қатысуымен бұрын жасаған және орындамаған мәмілелердің нәтижесінде туындаған талаптары қанағаттандырылады.";
6) 103-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кепілді кредитор талабының сомасын айқындау кезінде кепілмен қамтамасыз етілген бөлігіндегі міндеттеме бойынша берешек ескеріледі.
2. Кепілді кредитордың талаптары кепіл нысанасын өткізуден түскен соманың мөлшері шегінде қанағаттандырылады. Талаптардың кепіл нысанасын өткізуден түскен соманың мөлшерінен асатын сомасы төртінші кезек құрамына енгізуге жатады.".
28. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 33-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бір немесе одан көп банк операциялары лицензияланатын қызмет түрінен алып тасталған жағдайда, өтініш беруші тиісті нормативтік құқықтық актінің қолданысқа енген күнінен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде лицензияның қосымшасымен бірге лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш беруге міндетті. Қаржы саласындағы қызмет және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет түрінің және (немесе) кіші түрінің атауы өзгерген жағдайда, сақтандыру нарығындағы қызметті қоспағанда, егер мұндай өзгеріс лицензияланатын қызмет түрі және (немесе) кіші түрі мәнінің өзгеруіне әкеп соқпаса, өтініш беруші тиісті нормативтік құқықтық актінің қолданысқа енген күнінен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш беруге міндетті.";

2) в приложении 1:
в графе 3 строки 53:
пункт 26 изложить в следующей редакции;
"26. Прием вкладов, открытие и ведение банковских счетов вкладчиков накоплений средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума и предоставление им жилищных займов.";
строки 59, 59-1 и 65 изложить в следующей редакции:
"
59.
Лицензия на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни"
1. Страхование жизни, за исключением класса, указанного в подпункте 3) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. Аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в подпункте 4) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. Страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы.
4. Пенсионное аннуитетное страхование.
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
59-1.
Лицензия на право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни"
1. Страхование жизни, за исключением класса, указанного в подпункте 3) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
2. Аннуитетное страхование, за исключением класса, указанного в подпункте 4) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
3. Страхование жизни в рамках государственной образовательной накопительной системы.
4. Пенсионное аннуитетное страхование.
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
65.
Лицензия на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
";
3) в приложении 2:
в строке 242:
графу 2 изложить в следующей редакции:
"Выдача банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации или значительное участие банка или банковского холдинга в капитале организаций";
графу 3 изложить в следующей редакции:
"Постановление правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о выдаче (об отказе в выдаче) банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации или значительное участие банка или банковского холдинга в капитале организаций".

2) 1-қосымшада:
53-жолдың 3-бағанында:
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтары салымшыларының салымдарын қабылдау, банк шоттарын ашу және жүргізу және оларға тұрғын үй қарыздарын беру;";
59, 59-1 және 65-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
59.
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия
1. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының
3) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру.
2. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының
4) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру.
3. Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру.
4. Зейнетақы аннуитеттік сақтандыру.
Иеліктен шығарылмайтын; конкурс рәсімі қолдануға келмейді; лицензия беру кезінде осы Заңның
25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы
1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды; 1-сынып
59-1.
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
1. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының
3) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, өмірді сақтандыру.
2. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының
4) тармақшасында көрсетілген сыныпты қоспағанда, аннуитеттік сақтандыру.
3. Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде өмірді сақтандыру.
4. Зейнетақы аннуитеттік сақтандыру.
Иеліктен шығарылмайтын; конкурстың рәсімі қолдануға келмейді; лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабы
3-тармағы бірінші бөлігінің және
26-бабы
1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды; 1-сынып
65.
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия
Иеліктен шығарылмайтын; конкурс рәсімі қолдануға келмейді; лицензия беру кезінде осы Заңның
25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы
1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды; 1-сынып
";
3) 2-қосымшада:
242-жолда:
2-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына немесе банктің немесе банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру";
3-баған мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган басқармасының банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына немесе банктің немесе банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) қаулысы".

29. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 год "О платежах и платежных системах":
в статье 27:
часть третью пункта 10 дополнить подпунктами 5-1), 5-2) и 5-3) следующего содержания:
"5-1) на деньги клиентов управляющего инвестиционным портфелем, находящиеся на его банковских счетах, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем;
5-2) на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя;
5-3) на деньги, находящиеся на банковских счетах для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;";
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Не допускаются наложение ареста, приостановление расходных операций, временное ограничение на распоряжение имуществом, ограничения на совершение сделок и иных операций с имуществом, по банковским счетам, предназначенным для зачисления пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, единовременных пенсионных выплат из единого накопительного пенсионного фонда в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, на деньги, находящиеся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленные за счет использования жилищных выплат, на деньги, находящиеся на банковских счетах в банках второго уровня в виде накоплений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, за исключением взысканий на основании судебных решений по делам о неисполнении обязательств по договорам, заключаемым в целях проведения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума, на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления компенсации инвестиционных затрат, а также на деньги, внесенные на условиях депозита нотариуса, находящиеся на банковских счетах по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе", активы фонда социального медицинского страхования, находящиеся на банковских счетах, на деньги клиентов управляющего инвестиционным портфелем, находящиеся на его банковских счетах, по неисполненным обязательствам данного управляющего инвестиционным портфелем, на деньги, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для учета денег клиентов лица, осуществляющего функции номинального держателя по неисполненным обязательствам данного лица, осуществляющего функции номинального держателя, на деньги, находящиеся на банковских счетах для осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, деньги банков, страховых (перестраховочных) организаций, добровольных накопительных пенсионных фондов, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и (или) находящихся в процессе принудительной ликвидации, деньги, находящиеся на текущем счете частного судебного исполнителя, предназначенном для хранения взысканных сумм в пользу взыскателей, деньги филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, лишенных уполномоченным государственным органом лицензии и находящихся в процессе принудительного прекращения деятельности.".

29. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
27-бапта:
10-тармақтың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) және 5-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің оның банк шоттарындағы ақшасына;
5-2) номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шоттарындағы ақшасына;
5-3) қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін банк шоттарындағы ақшаға;";
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін біржолғы зейнетақы төлемдерін есепке жатқызуға арналған банк шоттары бойынша, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы түріндегі тұрғын үй құрылысы жинақ банктеріндегі банк шоттарындағы ақшаға, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу жүргізу мақсатында жасалатын шарттар бойынша міндеттемелердің орындалмауы туралы істер бойынша сот шешімдерінің негізінде өндіріп алуларды қоспағанда, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жинақтар түрінде екінші деңгейдегі банктердегі банк шоттарындағы ақшаға, инвестициялық шығындардың өтемақысын есепке жатқызуға арналған банк шоттарындағы ақшаға, сондай-ақ нотариус депозиті шарттарында енгізілген, "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банк шоттарындағы ақшаға, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының банк шоттарындағы активтеріне, инвестициялық портфельді басқарушының орындалмаған міндеттемелері бойынша осы инвестициялық портфельді басқарушы клиенттерінің оның банк шоттарындағы ақшасына, номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның орындалмаған міндеттемелері бойынша номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын осы тұлға клиенттерінің ақшасын есепке алуға арналған банк шоттарындағы ақшаға, қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру үшін банк шоттарындағы ақшаға, уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және (немесе) мәжбүрлеп тарату процесінде тұрған банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының ақшасына, жеке сот орындаушысының өндіріп алушылардың пайдасына өндіріп алынған сомаларды сақтауға арналған ағымдағы шотындағы ақшаға, уәкілетті мемлекеттік орган лицензиядан айырған және қызметін мәжбүрлеп тоқтату процесінде тұрған Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының ақшасына тыйым салуға, шығыс операцияларын тоқтата тұруға, мүлікке билік етуге уақытша шектеу қоюға, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауға шектеулер қоюға жол берілмейді.".

30. В Закон Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности, рынка ценных бумаг":
1) абзацы второй, третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой подпункта 12) пункта 17 статьи 1 исключить;
2) подпункт 7) пункта 1 статьи 2 исключить.
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзаца седьмого подпункта 62) пункта 7, абзацев двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего подпункта 4), абзацев семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого подпункта 8) пункта 10, абзацев восьмого, тринадцатого, четырнадцатого подпункта 7) пункта 26 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года;
2) подпункта 3), абзацев десятого, одиннадцатого, двенадцатого подпункта 6) пункта 26 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2022 года;
3) подпункта 8), абзацев восьмого, девятого подпункта 17), абзацев четвертого, пятого подпункта 27) пункта 7, абзацев двадцать третьего, двадцать пятого подпункта 4) пункта 10, абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого подпункта 8) пункта 14, абзацев третьего, четвертого подпункта 2) пункта 16 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года;
4) подпункта 8) пункта 2, абзаца двадцать шестого подпункта 13), абзацев пятого, шестого подпункта 17), подпункта 61) пункта 7, абзаца двадцать пятого подпункта 2) пункта 11, абзаца двадцать пятого подпункта 2) пункта 12, абзаца двадцать пятого подпункта 3) пункта 13, абзаца шестого подпункта 3), абзаца двадцать пятого подпункта 4) пункта 14, абзаца двадцать пятого подпункта 2) пункта 18, абзаца двадцать пятого подпункта подпункта 2) пункта 21 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года;
5) абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 16), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого подпункта 23) пункта 7 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
2. Передача страховыми (перестраховочными) организациями, осуществляющими деятельность в отрасли "общее страхование", страхового портфеля по обязательному страхованию работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей в страховые (перестраховочные) организации, осуществляющие деятельность в отрасли "страхование жизни", осуществляется до 1 января 2023 года без наличия согласия страхователя (перестрахователя) с обязательным уведомлением страхователей (перестрахователей) о страховой (перестраховочной) организации, принявшей страховой портфель, в течение пяти рабочих дней со дня такой передачи.
Страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность в отрасли "общее страхование", обязана вернуть лицензию в уполномоченный орган для ее переоформления без уплаты лицензионного сбора в течение трех рабочих дней со дня передачи страхового портфеля по обязательному страхованию работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.

30. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 17-тармағы 12) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары алып тасталсын;
2) 2-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы алып тасталсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 62) тармақшасының жетінші абзацын, 10-тармағы 4) тармақшасының жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші абзацтарын, 8) тармақшасының он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы абзацтарын, 26-тармағы 7) тармақшасының сегізінші, он үшінші, он төртінші абзацтарын;
2) 2022 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 26-тармағының 3) тармақшасын, 6) тармақшасының оныншы, он бірінші, он екінші абзацтарын;
3) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 7-тармағының 8) тармақшасын, 17) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы абзацтарын, 27) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтарын, 10-тармағы 4) тармақшасының жиырма үшінші, жиырма бесінші абзацтарын, 14-тармағы 8) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы абзацтарын, 16-тармағы 2) тармақшасының үшінші, төртінші абзацтарын;
4) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 2-тармағының 8) тармақшасын, 7-тармағы 13) тармақшасының жиырма алтыншы абзацын, 17) тармақшасының бесінші, алтыншы абзацтарын, 61) тармақшасын, 11-тармағы 2) тармақшасының жиырма бесінші абзацын, 12-тармағы 2) тармақшасының жиырма бесінші абзацын, 13-тармағы 3) тармақшасының жиырма бесінші абзацын, 14-тармағы 4) тармақшасының жиырма бесінші абзацын, 18-тармағы 2) тармақшасының жиырма бесінші абзацын, 21-тармағы 2) тармақшасының жиырма бесінші абзацын;
5) 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 16) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 23) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. "Жалпы сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезінде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру портфелін "өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына беруі сақтанушының (қайта сақтанушының) келісімінің болмауынсыз, сақтандыру портфелін қабылдаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы сақтанушыларға (қайта сақтанушыларға) осындай берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде міндетті хабардар ете отырып, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жүзеге асырылады.
"Жалпы сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру портфелін берген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде лицензиялық алымды төлемей лицензияны қайта ресімдеу үшін оны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.

3. Страховая (перестраховочная) организация, осуществляющая деятельность в отрасли "страхование жизни", обязана вернуть лицензию в уполномоченный орган для ее переоформления без уплаты лицензионного сбора в течение десяти рабочих дней со дня введения в действие настоящего Закона.
4. Действие абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого подпункта 17) пункта 7 статьи 1 настоящего Закона распространяется в отношении страховых агентов, исключенных из реестра страховых агентов до даты введения в действие настоящего Закона.
Президент
Республики Казахстан

3. "Өмірді сақтандыру" саласында қызметті жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде лицензиялық алымды төлемей лицензияны қайта ресімдеу үшін оны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
4. Осы Заңның 1-бабының 7-тармағы 17) тармақшасының он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші абзацтары осы Заң қолданысқа енгізілген күнге дейін сақтандыру агенттерінің тізілімінен шығарылған сақтандыру агенттеріне қатысты қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президенті