О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2019 года № 969 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering)" на 2020 – 2029 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2021 года № 664.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2019 года № 969 "Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering)" на 2020 – 2029 годы" следующие изменения и дополнения:
в Стратегии развития акционерного общества "Национальная компания "Казахстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering)" на 2020 – 2029 годы, утвержденной указанным постановлением:
приложение 12 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 13 исключить;
дополнить приложением 13-1 согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 14 исключить;
дополнить приложением 14-1 согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2021 года № 664
Приложение № 12
Ключевые показатели деятельности
Цели Стратегии развития Компании
Задачи Стратегии развития Компании
Ключевые показатели деятельности (КПД) Стратегии развития Компании
Единица измерения
Методика расчета
Значение показателей по годам
2018 год
2019 год
план
факт
план
факт
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
Направление 1. Диверсификация производства

"Қазақстан инжиниринг (Kazakhstan engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2020 – 2029 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 969 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 22 қыркүйектегі № 664 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан инжиниринг" (Kazakhstan engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2020 – 2029 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 969 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Қазақстан инжиниринг (Kazakhstan engineering)" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының 2020 – 2029 жылдарға арналған даму стратегиясында:
12-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
13-қосымша алып тасталсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 13-1-қосымшамен толықтырылсын;
14-қосымша алып тасталсын;
осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес 14-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 664 қаулысына
1-қосымша
№ 12 қосымша
Қызметтің түйінді көрсеткіштері
Компанияның Даму стратегиясының мақсаты Компанияның Даму стратегиясының міндеті Компанияның Даму стратегиясының түйінді көрсеткіштері (ТК) Өлшем бірлігі Есептеу әдістемесі Жылдар бойынша көрсеткіштердің мәні
2018 жыл 2019 жыл
жоспар факт жоспар факт
А Б В Г Д 1 2 3 4
1-бағыт. Өндірісті әртараптандыру

1.1. Расширение производства продукции (услуг) оборонного назначения
Проактивное участие в процессе формирования ГОЗ.
Производство высокотехнологичной продукции.
Повышение доходов от ремонта и модернизации ВВТ.
КПД 1. Доходы Компании от реализации продукции
млрд. тенге (в реальном выражении)
Совокупный объем доходов от реализации продукции дочерних организаций Компании (снижение доходов с 2021 года связано с предстоящей продажей части активов Компании)
-

1.1. Қорғаныстық мақсаттағы өнімдер (көрсетілетін қызметтер) өндірісін кеңейту
ХҚТ қалыптастыру процесіне белсенді қатысу. Жоғары технологиялық өнім өндірісі. ҚӘТ жөндеу және жаңғыртудан түскен кірісті арттыру.
ТК 1. Компанияның өнімді сатудан түскен кірістері
млрд теңге
(нақты мәнмен)
Компанияның еншілес ұйымдарының өнімдерін сатудан түскен кірістердің жиынтық көлемі (2021 жылдан бастап кірістің төмендеуі Компания активтерінің бір бөлігін алдағы сатумен байланысты)
-

36,2
71,4
-
КПД 1.1. Доля Компании в объеме продукции машиностроения Республики Казахстан
%
Отношение суммы доходов от реализации продукции ДО к объему продукции машиностроения Республики Казахстан
(снижение показателя
с 2021 года связано с предстоящей продажей части активов Компании)
-
3,4
5,95
-
1.2. Обеспечение стабильности за счет увеличения продаж продукции двойного и гражданского назначения
Развитие нефтегазового машиностроения.
Развитие энергетического машиностроения.
Развитие транспортного машиностроения.
Развитие сельскохозяйственного машиностроения.
Сервисное обслуживание.
КПД 2. Доля гражданской продукции от общей выручки Компании
%
Отношение суммы доходов ДО от гражданской продукции к совокупным доходам ДО
-
22%
17%
-
1.3. Развитие функции маркетинга и продвижения экспорта
Определение приоритетных направлений деятельности с указанием перспективных рынков, продукции и услуг (стратегический горизонт).
Детальное исследование потребностей внутреннего и внешнего рынков и формирование оптимального ассортимента продукции и услуг военного и гражданского назначения.
Развитие продаж на внешнем рынке за счет привлечения профессиональных агентских компаний.
Поэтапное привлечение партнеров, франшиз и технологий (в соответствии с приоритетностью продукта или рынка).
Формирование положительного имиджа бренда на внутреннем и международном рынках.
КПД 3. Доля доходов от экспорта в общей выручке
%
Отношение суммы доходов ДО от экспорта к совокупным доходам ДО
-
10%
8%
-
Направление 2. Инновационное развитие
2.1. Повышение инновационности и технологичности выпускаемой продукции и предоставляемых услуг
Создание многопрофильного инновационного центра (НИОКР) в структуре Холдинга.
Обучение и повышение квалификации сотрудников.
Внедрение технологий Индустрии 4.0 за счет цифровизации производственных процессов.
КПД 4. Доля расходов на развитие инноваций от общих доходов
%
Отношение суммы расходов на развитие инноваций к совокупным доходам Холдинга
-
-
0,5%
-
КПД 5. Количество сотрудников Компании и ДЗО, прошедших обучение или повысивших квалификацию
чел.
Количество сотрудников Компании и ДЗО, прошедших обучение или повысивших квалификацию
-
-
100
-
Направление 3. Развитие производственного потенциала и повышение операционной эффективности
3.1. Обеспечение необходимого уровня технической и технологической оснащенности
Создание подразделения по инженерному консалтингу и технологическому аудиту.
КПД 6. Инвестиции в основной капитал
%
Объем капитальных вложений ДО в % к объему доходов от реализации дочерних организаций
-
-
-
-

36,2
71,4
-
ТК 1.1. Компанияның Қазақстан Республикасының машина жасау өнімі көлеміндегі үлесі
%
ЕҰ өнімін сатудан түскен кірістер сомасының Қазақстан Республикасының машина жасау өнімінің көлеміне қатынасы
-
3,4
5,95
-
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
(2021 жылдан бастап көрсеткіштің төмендеуі Компания активтерінің бір бөлігін алдағы сатумен байланысты)
1.2. Қосарланған және азаматтық мақсаттағы өнімдерді сатуды ұлғайту есебінен тұрақтылықты қамтамасыз ету
Мұнай-газ машиналарын жасауды дамыту. Энергетикалық машина жасауды дамыту. Көліктік машина жасауды дамыту. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту.
Сервистік қызмет көрсету.
ТК 2. Компанияның жалпы түсімінен азаматтық өнімнің үлесі
%
Азаматтық өнімнен түсетін ЕҰ кірістері сомасының ЕҰ жиынтық кірістеріне қатынасы
-
22%
17%
-
1.3. Маркетинг және экспортты ілгерілету функциясын дамыту
Перспективалы нарықтарды, өнімдер мен қызметтерді көрсете отырып, қызметтің басым бағыттарын айқындау (стратегиялық көкжиек).
Ішкі және сыртқы нарықтардың қажеттілігін егжей-тегжейлі зерттеу мен әскери және азаматтық мақсаттағы өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің оңтайлы ассортиментін қалыптастыру.
Кәсіби агенттік компанияларды тарту есебінен сыртқы нарықта сатуды дамыту. Әріптестерді, франшизаларды және технологияларды кезең-кезеңмен тарту (өнімнің немесе нарықтың басымдығына сәйкес). Ішкі және халықаралық нарықта брендтің оң имиджін қалыптастыру.
ТК 3. Жалпы түсімдегі экспорттан түсетін кірістердің үлесі
%
Экспорттан түсетін ЕҰ кірістері сомасының ЕҰ жиынтық кірістеріне қатынасы
-
10%
8%
-
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
2-бағыт. Инновациялық даму
2.1. Шығарылатын өнімдер мен ұсынылатын қызметтердің инновациялылығы мен технологиялығын арттыру
Холдинг құрылымында көп бейінді инновациялық орталық (ҒЗТКЖ) құру.
Қызметкерлерді оқыту және олардың біліктілігін арттыру. Өндірістік процестерді цифрландыру есебінен Индустрия 4.0 технологияларын енгізу.
ТК 4. Жалпы кірістен инновацияларды дамытуға арналған шығыстар үлесі
%
Инновацияларды дамытуға арналған шығыстар сомасының Холдингтің жиынтық кірістеріне қатынасы
-
-
0,5%
-
ТК 5. Оқудан өткен немесе арттырған біліктілігін компания мен ЕТҰ қызметкерлерінің саны
адам
Оқудан өткен немесе біліктілігін арттырған компания мен ЕТҰ қызметкерлерінің саны
-
-
100
-
3-бағыт. Өндірістік әлеуетті дамыту және операциялық тиімділікті арттыру
3.1. Техникалық және технологиялық жарақтандырудың қажетті деңгейін қамтамасыз ету
1. Инженерлік консалтинг және технологиялық аудит бойынша бөлімше құру
ТК 6. Негізгі капиталға инвестициялар
%
Еншілес ұйымдарды сатудан түскен кірістер көлеміне шаққанда ЕҰ күрделі салымдарының
%-дағы көлемі
-
-
-
-

3.2. Снижение производственной себестоимости
Цифровизация производственных и бизнес-процессов.
Построение интегрированной системы стратегического и операционного планирования.
Внедрение раздельного учета затрат.
Автоматизация складов.
Внедрение новой модели ТОиР оборудования.
Сокращение ТМЗ.
Внедрение категорийного управления закупками.
Внедрение бережливого производства.
КПД 7. Доля себестоимости в выручке
%
Отношение себестоимости к доходам
-
94%
90%
-
Направление 4. Организационное развитие

3.2. Өндірістік өзіндік құнның төмендеуі
Өндірістік және бизнес-процестерді цифрландыру. Стратегиялық және операциялық жоспарлаудың интеграцияланған жүйесін құру.
Шығындарды бөлек есепке алуды енгізу. Қоймаларды автоматтандыру.
Жабдықтың ТҚЖЖ жаңа моделін енгізу. ТМҚ қысқарту. Сатып алуды санаттық басқаруды енгізу.
Үнемді өндірісті енгізу.
ТК 7. Түсімдегі өзіндік құнның үлесі
%
Өзіндік құнның кірістерге қатынасы
-
94%
90%
-
4-бағыт. Ұйымдық даму

4.1. Повышение управляемости Холдинга
АО "НК "Казахстан инжиниринг" должен стать центром компетенций для ДЗО в их становлении конкурентоспособной компанией.
Трансформация системы управления и организации производственной деятельности - внедрение новой модели управления.
Внедрение новой системы мотивации.
Усиление централизованной функции стандартизации и сертификации.
Внедрение процессно-ориентированного управления.
Совершенствование действующей системы КПД.
Создание ОЦО (общий центр обслуживания – централизация вспомогательных функций).
КПД 8. Рост производительности труда
тыс. тенге
Отношение доходов Компании к численности сотрудников
-
8 537
9 078
-

4.1. Холдингтің басқаруға икемділігін арттыру
1. "Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ бәсекеге қабілетті компания болып қалыптасуында ЕТҰ үшін құзыреттілік орталығына айналуға тиіс.
ТК 8. Еңбек өнімділігінің артуы
мың теңге
Компания кірістерінің қызметкерлер санына қатынасы
-
8 537
9 078
-
А
Б
В
Г
Д
1
2
3
4
2. Өндірістік қызметті басқару және ұйымдастыру жүйесін трансформациялау – басқарудың жаңа моделін енгізу. 3. Ынталандырудың жаңа жүйесін енгізу. Стандарттау мен сертификаттаудың орталықтандырылған функцияларын күшейту. Процестік-бағдарлы басқаруды енгізу. ТҚК қолданыстағы жүйесін жетілдіру. ОҚО құру (ортақ қызмет көрсету орталығы – қосалқы функцияларды орталықтандыру).

Приложение № 13-1
Результаты достижения
АО "НК "Казахстан инжиниринг"
поставленных целей
Стратегические показатели Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года
КПД Компании, предусмотренные Стратегией развития на 2020 – 2029 годы
Рост производительности труда
Рост производительности труда предприятий Компании не менее чем в 2 раза
Доля среднего предпринимательства в экономике
Приватизация 10 дочерних и зависимых организаций Компании
Объем несырьевого экспорта товаров и услуг
Увеличение доли экспорта в выручке Компании в 1,5 раза
Инвестиции в основной капитал
Объем инвестиций в основной капитал - не менее 14 млрд. тенге до 2029 года
Валовый приток прямых иностранных инвестиций
Привлечение не менее 20 млн. долларов США прямых иностранных инвестиций до 2025 года за счет реализации совместных с иностранными партнерами проектов
Индикаторы Стратегического плана Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
КПД Компании, предусмотренные Стратегией развития на 2020 – 2029 годы
ИФО производства продукции машиностроения
Рост доходов Компании от реализации продукции – в 2 раза
Реальный рост производительности труда в отраслях обрабатывающей промышленности
Рост производительности труда предприятий Компании не менее чем в 2 раза
Рост инвестиций в основной капитал в обрабатывающую промышленность
Объем инвестиций в основной капитал - не менее 14 млрд. тенге до 2029 года
Снижение общего уровня опасности производственных объектов в отраслях промышленности
Нулевой уровень производственной смертности в Компании
Энергоемкость обрабатывающей промышленности
Доля дочерних организаций, использующих "зеленые" технологии, – 100 %
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2021 года № 664
Приложение № 14-1
Стратегическая карта Компании
Документ первого уровня системы государственного планирования
Документ второго уровня системы государственного планирования
Ключевые показатели деятельности Компании, предусмотренные Стратегией развития
Национальный план развития Республики Казахстан до 2025 года, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636
Стратегический план Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан на 2020 – 2024 годы, утвержденный приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 декабря 2019 года № 954
Ключевые показатели деятельности АО "НК "Казахстан инжиниринг", предусмотренные Стратегией развития Компании на 2020 – 2029 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2019 года № 969
Рост производительности труда, % прироста от уровня 2019 года в ценах 2019 года
(2020 – 2,6; 2021 – 0,4; 2022 – 4,7; 2023 – 10,4;
2024 – 15,0; 2025 – 20,6)
Рост производительности труда в отраслях обрабатывающей промышленности
Рост производительности труда
Доля среднего предпринимательства в экономике, % ВДС в ВВП (2020 – 8,7; 2021 – 10; 2022 – 11,2;
2023 – 12,5; 2024 – 13,7; 2025 – 15)
Отсутствует
Сокращение доли государственного участия в экономике для увеличения доли среднего предпринимательства
Объем несырьевого экспорта товаров и услуг, млрд долл. США (2020 – 20; 2021 – 29,2; 2022 – 31,8;
2023 – 34,6; 2024 – 37,7; 2025 – 41)
Отсутствует
Доля доходов от экспорта в общей выручке
Инвестиции в основной капитал, % от ВВП
(2020 – 17,4; 2021 – 20; 2022 – 21,3; 2023 – 23,5;
2024 – 25,2; 2025 – 30)
Целевой объем инвестиций в основной капитал
Инвестиции в основной капитал
Валовый приток прямых иностранных инвестиций, млрд долл. США (2020 – 14,5; 2021 – 15,9;
2022 – 23,9; 2023 – 25,1; 2024 – 27,6; 2025 – 30)
Отсутствует
Приток прямых иностранных инвестиций

№ 13-1 қосымша
"Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу нәтижелері
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспарының стратегиялық көрсеткіштері
2020 – 2029 жылдарға арналған даму стратегиясында көзделген Компанияның ТҚК
Еңбек өнімділігінің өсуі
Компания кәсіпорындары еңбек өнімділігінің кемінде 2 есеге өсуі
Экономикадағы орта кәсіпкерліктің үлесі
Компанияның еншілес және тәуелді 10 ұйымын жекешелендіру
Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің шикізаттық емес экспортының көлемі
Компанияның түсімінде экспорт үлесін ұлғайту – 1,5 есеге
Негізгі капиталға инвестициялар
Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі – 2029 жылға дейін 14 млрд теңгеден кем емес
Тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағыны
Шетелдік әріптестермен бірлескен жобаларды іске асыру есебінен 2025 жылға дейін кемінде 20 млн АҚШ доллары тікелей шетелдік инвестицияларын тарту
ҚР ИИДМ стратегиялық жоспарының индикаторлары
Компанияның 2020 – 2029 жылға арналған даму стратегиясында көзделген ТҚК
Машина жасау өнімдерін өндірудің НКИ
Компанияның өнімді сатудан түскен кірістерінің өсуі – 2 есеге
Өңдеуші өнеркәсіп салаларындағы еңбек өнімділігінің нақты өсуі
Компания кәсіпорындары еңбек өнімділігінің кемінде 2 есеге өсуі
Өңдеуші өнеркәсіптегі негізгі капиталға инвестициялардың өсуі
Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі – 2029 жылға дейін 14 млрд теңгеден кем емес
Өнеркәсіп салаларында өндірістік объектілер қауіптілігінің жалпы деңгейін азайту
Компанияда өндірістік өлім-жітімнің нөлдік деңгейі
Өңдеуші өнеркәсіптің энергия сыйымдылығы
"Жасыл" технологияларды пайдаланатын еншілес ұйымдардың үлесі – 100%
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 664 қаулысына
3-қосымша
№ 14-1 қосымша
Компанияның стратегиялық картасы
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің (бұдан әрі – МЖЖ) бірінші деңгейдегі құжаты
МЖЖ екінші деңгейдегі құжаты Даму стратегиясында көзделген компания қызметінің негізгі көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің
2019 жылғы 28 желтоқсандағы № 954 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің
2020 – 2024 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
25 желтоқсандағы 2019 жылғы № 969 қаулысымен бекітілген Компанияның 2020 – 2029 жылдарға арналған Даму стратегиясында көзделген "Қазақстан инжиниринг" ҰК" АҚ қызметінің түйінді көрсеткіштері
Еңбек өнімділігінің өсуі, 2019 жылғы деңгейден 2019 жылдың бағасында өсу %-ы (2020 – 2,6; 2021 – 0,4; 2022 – 4,7; 2023 – 10,4; 2024 – 15,0; 2025 – 20,6)
Өңдеуші өнеркәсіп салаларындағы еңбек өнімділігінің өсуі
Еңбек өнімділігінің өсуі
Экономикадағы орта кәсіпкерліктің үлесі, ЖІӨ-дегі ЖҚҚ % (2020 – 8,7; 2021 – 10; 2022 – 11,2; 2023 – 12,5; 2024 – 13,7; 2025 – 15)
Жоқ
Орта кәсіпкерліктің үлесін арттыру үшін экономикаға мемлекеттің қатысу үлесін қысқарту
Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің шикізаттық емес экспортының көлемі, млрд АҚШ долл. (2020 – 20; 2021 – 29,2; 2022 – 31,8; 2023 – 34,6; 2024 – 37,7; 2025 – 41)
Жоқ
Жалпы түсімдегі экспорттан түсетін кірістің үлесі.
Негізгі капиталға инвестициялар, ЖІӨ-ден % (2020 – 17,4; 2021 – 20; 2022 – 21,3; 2023 – 23,5; 2024 – 25,2; 2025 – 30)
Негізгі капиталға инвестициялардың нысаналы көлемі
Негізгі капиталға инвестициялар
Тікелей шетелдік инвестициялардың жалпы ағыны, млрд АҚШ долл. (2020 – 14,5; 2021 – 15,9; 2022 – 23,9; 2023 – 25,1; 2024 – 27,6; 2025 – 30)
Жоқ
Тікелей шетелдік инвестициялар ағыны