О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения трехзвенной модели с разграничением полномочий и зон ответственности между правоохранительными органами, прокуратурой и судом"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2021 года № 706
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения трехзвенной модели с разграничением полномочий и зон ответственности между правоохранительными органами, прокуратурой и судом".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам внедрения трехзвенной модели с разграничением полномочий и зон ответственности между правоохранительными органами, прокуратурой и судом
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный Кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) в статье 467 цифры "2022" заменить цифрами "2027".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) в статье 7:
дополнить пунктом 40-1) следующего содержания:
"40-1) отчет о завершении досудебного расследования – основанные на собранных фактических данных краткие выводы лица, осуществляющего досудебное расследование, о завершении досудебного расследования и направлении дела прокурору для составления обвинительного акта и направления дела в суд;";
пункт 54) изложить в следующей редакции:
"54) протокол – процессуальный документ, в котором фиксируется процессуальное действие, совершаемое органом, ведущим уголовный процесс, а в случаях, прямо предусмотренных в статьях настоящего Кодекса, – процессуальное решение лица, осуществляющего досудебное расследование;";
2) в части седьмой статьи 45:
пункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) отсутствия реальной возможности участия подозреваемого, обвиняемого в деле в связи с решением вопроса о лишении иммунитета от уголовного преследования либо о их выдаче (экстрадиции) иностранным государством;";
дополнить пунктами 8) и 9) следующего содержания:
"8) действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему производству по уголовному делу;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау органдары, прокуратура және сот арасында өкілеттіктердің және жауапкершілік аймақтарының аражігін ажырата отырып, үш буынды модельді енгізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 қазандағы № 706 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау органдары, прокуратура және сот арасында өкілеттіктердің және жауапкершілік аймақтарының аражігін ажырата отырып, үш буынды модельді енгізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау органдары, прокуратура және сот арасында өкілеттіктердің және жауапкершілік аймақтарының аражігін ажырата отырып, үш буынды модельді енгізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
467 баптағы "2022" деген цифрлар "2027" деген цифрлармен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 40-1) тармақпен толықтырылсын:
"40-1) сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеп – сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның жиналған нақты деректер негізінде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді аяқтау және айыптау актісін жасау және істі сотқа жіберу үшін істі прокурорға жіберу туралы қысқа тұжырымдары;";
54) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54) хаттама – қылмыстық процесті жүргізетін орган жасайтын процестік әрекет тіркелетін процестік құжат, ал осы Кодекстің баптарында тікелей көзделген жағдайларда сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның процестік шешімі;";
2) 45-баптың жетінші бөлігінде:
7) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7) күдіктінің, айыпталушының қылмыстық қудалаудан иммунитеттен айыру не оларды шет мемлекетке ұстап беру (экстрадициялау) туралы мәселені шешуге байланысты іске нақты қатысу мүмкіндігі болмаған;";
мынадай мазмұндағы 8) және 9) тармақтармен толықтырылсын:
"8) қылмыстық іс бойынша одан әрі іс жүргізуге уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен;

9) назначения по уголовному делу экспертизы.";
3) часть вторую статьи 52 изложить в следующей редакции:
"2. Рассмотрение уголовных дел о тяжких и особо тяжких преступлениях в апелляционном порядке осуществляется коллегиально в составе не менее трех судей коллегии, а при рассмотрении жалоб, ходатайств прокуроров на приговоры, постановления суда по делам, рассмотренным в сокращенном порядке или в порядке приказного производства, об уголовных проступках и преступлениях небольшой и средней тяжести, по вопросам исполнения приговора, постановления следственного судьи – судьей единолично.
При отсутствии председателя апелляционной коллегии в связи с нахождением в командировке, отпуске или по болезни при коллегиальном рассмотрении указанных дел председательствует судья коллегии, на которого председателем суда возложено исполнение обязанностей председателя апелляционной коллегии.
Если председатель апелляционной коллегии не может участвовать в рассмотрении дела в апелляционной инстанции по основаниям, предусмотренным статьей 87 настоящего Кодекса, или в связи с наличием иных обстоятельств, то по его поручению при коллегиальном рассмотрении данного дела председательствует один из судей коллегии.";
4) в статье 58:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Прокурор – должностное лицо, осуществляющее в пределах своей компетенции надзор за законностью оперативно-розыскной деятельности, дознания, следствия и судебных решений, а также от имени государства уголовное преследование на всех стадиях уголовного процесса и иные полномочия в соответствии со статьей 83 Конституции Республики Казахстан и с настоящим Кодексом: Генеральный Прокурор Республики Казахстан, первый заместитель, заместители Генерального Прокурора Республики Казахстан, их старшие помощники и помощники, Главный военный и Главный транспортный прокуроры Республики Казахстан, прокуроры областей, городов республиканского значения, столицы и их заместители, начальники структурных подразделений, их заместители, старшие помощники и помощники, старшие прокуроры и прокуроры управлений и отделов, прокуроры районов, городов и приравненные к ним прокуроры, их заместители, старшие прокуроры и прокуроры, действующие в соответствии с полномочиями, установленными настоящим Кодексом. Прокурор, участвующий в рассмотрении уголовного дела судом, представляет интересы государства путем поддержания обвинения и является государственным обвинителем.";
в части четвертой после слова "статьями" дополнить словами "165 (частью восьмой),", после цифр "192," дополнить словами "192-2 (частью пятой),", после слов "196 (частью второй)," дополнить цифрами "202, 203,", после цифр "302," дополнить цифрами "302-1,";

9) қылмыстық іс бойынша сараптама тағайындалған жағдайларда үзіледі.";
3) 52-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ауыр және аса ауыр қылмыстар туралы қылмыстық істерді апелляциялық тәртіппен қарау құрамында алқаның кемінде үш судьясы болатын алқалы түрде жүзеге асырылады, ал қысқартылған тәртіппен немесе бұйрықтық іс жүргізу тәртібімен қаралған қылмыстық терiс қылықтар және онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстар туралы істер бойынша, үкімді орындау мәселелері бойынша соттың үкімдеріне, қаулыларына, тергеу судьясының қаулыларына берілген шағымдарды, прокурорлардың өтінішхаттарын қарау кезінде судья жеке-дара жүзеге асырады.
Апелляциялық алқаның төрағасы іссапарда, демалыста болуына немесе сырқаттанып қалуына байланысты болмаған кезде көрсетілген істерді алқалы түрде қарау кезінде оған сот төрағасы апелляциялық алқа төрағасы міндеттерін атқаруды жүктеген алқа судьясы төрағалық етеді.
Егер апелляциялық алқаның төрағасы осы Кодекстің 87-бабында көзделген негіздер бойынша немесе өзге де мән-жайлардың болуына байланысты істі апелляциялық сатыда қарауға қатыса алмаса, онда оның тапсырмасы бойынша осы істі алқалы қарау кезінде алқа судьяларының бірі төрағалық етеді.";
4) 58-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Прокурор – өз құзыретi шегiнде жедел-iздестiру қызметiнің, анықтаудың, тергеудiң және сот шешiмдерiнiң заңдылығын қадағалауды, сондай-ақ мемлекет атынан қылмыстық процестiң барлық сатыларында қылмыстық қудалауды және Қазақстан Республикасы Конституциясының 83-бабына және осы Кодекске сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыратын лауазымды адам: осы Кодексте белгіленген өкілеттіктерге сәйкес әрекет ететін Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары, орынбасарлары, олардың аға көмекшілері мен көмекшілері, Қазақстан Республикасының Бас әскери және Бас көлік прокурорлары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың прокурорлары және олардың орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелердің бастықтары, олардың орынбасарлары, аға көмекшілер мен көмекшілер, басқармалар мен бөлімдердің аға прокурорлары мен прокурорлары, аудандардың, қалалардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары, аға прокурорлар мен прокурорлар. Соттың қылмыстық iстi қарауына қатысатын прокурор айыптауды қолдау арқылы мемлекеттiң мүддесiн бiлдiредi және мемлекеттiк айыптаушы болып табылады.";
төртінші бөліктегі "өкілеттіктері" деген сөзден кейін "165 (сегізінші бөлікте)," деген сөздермен толықтырылсын, "192," деген цифрлардан кейін "192-2 (бесінші бөлікте)," деген сөздермен толықтырылсын, "196 (екінші бөлікте)," деген сөздерден кейін "202, 203," деген цифрлармен толықтырылсын, "302," деген цифрлардан кейін "302-1," деген цифрлармен толықтырылсын;

5) в статье 59:
пункт 7) части второй изложить в следующей редакции:
"7) направлять прокурору уголовные дела с отчетом о завершении досудебного расследования, протоколом ускоренного досудебного расследования, а также уголовные дела, оконченные в порядке приказного производства;";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Указания начальника следственного отдела по делу не могут ограничивать самостоятельность следователя, его права, установленные статьей 60 настоящего Кодекса. Указания обязательны для исполнения, но могут быть обжалованы вышестоящему начальнику следственного отдела или прокурору. Обжалование следователем действий начальника следственного отдела не приостанавливает их исполнения, за исключением указаний о квалификации деяния подозреваемого и объеме подозрения, направлении уголовного дела прокурору с отчетом о завершении досудебного расследования или прекращении уголовного дела.";
6) в части третьей статьи 60 слова "обвинительного акта" заменить словами "отчета о завершении досудебного расследования";
7) часть пятую статьи 62 изложить в следующей редакции:
"5. Начальник органа дознания согласовывает постановления о возбуждении ходатайства о наложении ареста на имущество, объявлении международного розыска, направлении подозреваемого, обвиняемого, не содержащихся под стражей, в медицинскую организацию для производства стационарной судебно-медицинской или судебно-психиатрической экспертизы, избрании в отношении подозреваемого, обвиняемого меры пресечения в виде содержания под стражей, продлении срока содержания под стражей; изменении или отмене меры пресечения в виде содержания под стражей; производстве обыска; отстранении подозреваемого, обвиняемого от должности; запрете на приближение; этапировании подозреваемого, обвиняемого; объявлении розыска подозреваемого, обвиняемого; согласовывает протокол об уголовном проступке; утверждает протокол о задержании лиц, подозреваемых в совершении уголовных правонарушений, постановление о прекращении досудебного расследования; согласовывает отчет о завершении досудебного расследования, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения и направляет уголовное дело прокурору; направляет прокурору уголовные дела об уголовных проступках в протокольной форме и в порядке приказного производства; согласовывает постановления о применении приказного производства и направляет их прокурору; обеспечивает принятие мер по устранению обстоятельств, способствовавших совершению уголовных правонарушений.
В предусмотренных настоящим Кодексом случаях начальник органа дознания уведомляет прокурора об установлении обстоятельств, позволяющих заключить процессуальное соглашение.
При наличии предусмотренных настоящим Кодексом оснований начальник органа дознания применяет приказное производство.";

5) 59-бапта:
екінші бөліктің 7) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) прокурорға қылмыстық істерді сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен бірге, сондай-ақ бұйрықтық іс жүргізу тәртібімен аяқталған қылмыстық істерді жіберуге;";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тергеу бөлiмi бастығының iс бойынша нұсқаулары тергеушiнiң осы Кодекстiң 60-бабында белгiленген дербестiгiн, оның құқықтарын шектей алмайды. Нұсқауларды орындау мiндеттi, бiрақ ол жөнiнде жоғары тұрған тергеу бөлімінің бастығына немесе прокурорға шағым жасалуы мүмкін. Күдіктінің іс-әрекетінің саралануы және күдік келтіру көлемі, қылмыстық істі сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге прокурорға жіберу немесе қылмыстық істі тоқтату туралы нұсқауларды қоспағанда, тергеушiнiң тергеу бөлiмi бастығының әрекеттерi не шағым жасауы олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.";
6) 60-баптың үшінші бөлігіндегі "айыптау актісін" деген сөздер "сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 62-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Анықтау органының бастығы мүлiкке тыйым салуды қолдану, халықаралық іздестіру жариялау, күзетпен ұсталмайтын күдіктіні, айыпталушыны стационарлық сот-медициналық немесе сот-психиатриялық сараптама жүргiзу үшiн медициналық ұйымға жiберу, күдіктіге, айыпталушыға қатысты күзетпен ұстау түрінде бұлтартпау шарасын таңдау, күзетпен ұстау мерзімін ұзарту; күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын өзгерту немесе оның күшін жою; тінту жүргізу; күдіктіні, айыпталушыны лауазымынан шеттету; жақындауға тыйым салу; күдіктіні, айыпталушыны этаппен апару; күдіктіге, айыпталушыға іздестіру жариялау жөнінде өтінішхат қозғау туралы қаулыларды келіседі; қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы келіседі; қылмыстық құқық бұзушылықтар жасады деп күдік келтiрiлген адамдарды ұстап алу туралы хаттаманы, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулыны бекітеді; сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын келіседі және қылмыстық істі прокурорға жібереді; прокурорға қылмыстық теріс қылықтар туралы хаттамалық нысандағы және бұйрықтық іс жүргізу тәртібіндегі қылмыстық істерді жібереді; бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыларды келіседі және оларды прокурорға жібереді; қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауға ықпал ететін мән – жайларды жою жөнiнде шаралар қабылдауды қамтамасыз етедi.
Осы Кодексте көзделген жағдайларда анықтау органының бастығы прокурорды процестік келісім жасасуға мүмкіндік беретін мән-жайлардың анықталғаны туралы хабардар етеді.
Осы Кодексте көзделген негіздер болған кезде анықтау органының бастығы бұйрықтық іс жүргізуді қолданады.";

8) в части шестой статьи 63 слова "направлении дела с обвинительным актом прокурору" заменить словами "направлении уголовного дела прокурору с протоколом обвинения, отчетом о завершении досудебного расследования";
9) в статье 64:
часть первую дополнить пунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) допрошенное в качестве подозреваемого, в порядке, предусмотренном частью 1-2 статьи 202 настоящего Кодекса, до момента отказа прокурора в согласовании постановления о признании лица подозреваемым;";
пункт 4) части первой изложить в следующей редакции:
"4) допрошенное в связи с наличием подозрения в совершении уголовного проступка или уголовных правонарушений, указанных в частях второй – 11-1 статьи 191 настоящего Кодекса.";
10) в статье 65:
пункты 1) и 2) части первой изложить в следующей редакции:
"1) прокурором составлен обвинительный акт;
2) прокурором утверждены постановление о применении приказного производства, протокол об уголовном проступке, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения и принято решение о направлении уголовного дела в суд по соответствующей статье (статьям) уголовного закона;";
пункт 2) части пятой изложить в следующей редакции:
"2) получить копии составленного прокурором обвинительного акта, утвержденного прокурором протокола об уголовном проступке, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения;";
11) пункт 13) части шестой статьи 71 изложить в следующей редакции:
"13) получить копии постановлений о признании его потерпевшим или отказе в этом, прекращении досудебного расследования, обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения, а также копии приговора и постановления суда первой, апелляционной и кассационной инстанций;";
12) часть одиннадцатую статьи 87 изложить в следующей редакции:
"11. Отвод, заявленный следственному судье, разрешающему ходатайства о применении меры пресечения или производстве следственных действий, а также рассматривающему жалобы в порядке, предусмотренном статьей 106 настоящего Кодекса, разрешается этим же следственным судьей единолично с вынесением постановления. Отвод, заявленный судье, рассматривающему дело в соответствии с частью первой статьи 52 настоящего Кодекса единолично, разрешается председателем данного суда или другим судьей этого суда, а в случае их отсутствия – судьей вышестоящего суда. В случае удовлетворения заявления об отводе уголовное дело, жалоба либо ходатайство передаются в установленном порядке в производство другого судьи.";

8) 63-баптың алтыншы бөлігіндегі "істі айыптау актісімен прокурорға жіберу" деген сөздер "қылмыстық істі айыптау хаттамамен, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге прокурорға жіберу" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 64-бапта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 1-1) тармақпен толықтырылсын:
"1-1) прокурор адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келісуден бас тартқан кезге дейін осы Кодекстің 202-бабының 1-2-бөлігінде көзделген тәртіппен күдікті ретінде жауап алынған;";
бірінші бөліктің 4) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қылмыстық теріс қылық немесе осы Кодекстің 191-бабының екінші - 11-1-бөліктерінде көрсетілген қылмыстық құқық бұзушылықтарды жасады деген күдіктің болуына байланысты жауап алынған адам күдікті болып табылады.";
10) 65-бапта:
бірінші бөліктің 1) және 2) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) прокурор айыптау актісін жасаған;
2) прокурор бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыны, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын бекіткен және қылмыстық істі қылмыстық заңның тиісті бабы (баптары) бойынша сотқа жіберу туралы шешім қабылдаған;";
бесінші бөліктің 2) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) прокурор жасаған айыптау актісінің, прокурор бекіткен қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманың, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының, айыптау хаттамасының көшірмелерін алуға;";
11) 71-баптың алтыншы бөлігінің 13) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) өзін жәбірленуші деп тану немесе одан бас тарту, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді тоқтату туралы қаулылардың, айыптау актісінің, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының, айыптау хаттамасының көшірмелерін, сондай-ақ соттың бірінші, апелляциялық және кассациялық сатылардағы үкімі мен қаулысының көшірмелерін алуға;";
12) 87-баптың он бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бұлтартпау шараларын қолдану немесе тергеу әрекеттерiн жүргiзу туралы өтiнiшхатты шешетiн, сондай-ақ шағымдарды осы Кодекстің 106-бабында көзделген тәртіппен қарайтын тергеу судьясына мәлiмделген қарсылық бiлдiрудi осы тергеу судьясы қаулы шығара отырып жеке-дара шешедi. Iстi осы Кодекстiң 52-бабының бiрiншi бөлiгiне сәйкес жеке-дара қарайтын судьяға мәлiмделген қарсылық бiлдiрудi сол соттың төрағасы немесе осы соттың басқа судьясы, ал олар болмаған жағдайда, жоғары тұрған соттың судьясы шешедi. Қарсылық бiлдiру туралы мәлiмдеме қанағаттандырылған жағдайда, қылмыстық iс, шағым не өтiнiшхат белгiленген тәртiппен басқа судьяның iс жүргiзуiне берiледi.";

13) пункт 4) части первой статьи 97 изложить в следующей редакции:
"4) применяет в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, в отношении подозреваемого, обвиняемого меры пресечения, исключающие возможность применения (организации применения) в отношении участников уголовного процесса насилия или совершения (организации совершения) иных преступных деяний;";
14) часть вторую статьи 118 изложить в следующей редакции:
"2. Вещественные доказательства приобщаются к делу постановлением органа, ведущего уголовный процесс, либо протоколом, составленным в соответствии с требованиями статьи 527 настоящего Кодекса, и находятся при нем до вступления в законную силу приговора или постановления о прекращении дела, за исключением случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 221 настоящего Кодекса. Порядок осмотра вещественных доказательств и их хранения определяется статьей 221 настоящего Кодекса.";
15) часть первую статьи 119 изложить в следующей редакции:
"1. Доказательствами по уголовному делу являются фактические данные, содержащиеся в составленных в соответствии с правилами настоящего Кодекса протоколах следственных действий, протоколе, составленном в соответствии с требованиями, предусмотренными статьей 527 настоящего Кодекса, удостоверяющих обстоятельства, непосредственно воспринятые лицом, ведущим уголовный процесс, а также установленные при осмотре, освидетельствовании, выемке, обыске, задержании, наложении ареста на имущество, предъявлении для опознания, получении образцов, эксгумации трупа, проверке показаний на месте, представлении документов, следственном эксперименте, исследовании результатов негласных следственных действий, исследовании вещественных доказательств, проведенном специалистом в ходе следственного действия, а также содержащиеся в протоколе судебного заседания, отражающем ход судебных действий, и их результаты.";
16) части четвертую и пятую статьи 153 изложить в следующей редакции:
"4. Обжалование постановления органа уголовного преследования об изменении либо отмене меры пресечения производится в порядке, предусмотренном статьями 100 – 106 настоящего Кодекса.
5. Отмена меры пресечения, санкционированной следственным судьей, производится органом досудебного расследования с согласия прокурора.
Изменение меры пресечения, санкционированной следственным судьей, на меру пресечения, также подлежащую санкционированию следственным судьей, производится с санкции следственного судьи, за исключением случаев, предусмотренных частью восьмой статьи 145 настоящего Кодекса.
Изменение меры пресечения, санкционированной следственным судьей, на меру пресечения, не подлежащую санкционированию следственным судьей, производится органом досудебного расследования с согласия прокурора.";

13) 97-баптың бірінші бөлігінің 4) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) күдіктіге, айыпталушыға қатысты осы Кодексте көзделген тәртіппен қылмыстық процеске қатысушыларға қатысты күш қолдану (қолдануды ұйымдастыру) немесе өзге де қылмыстық іс-әрекеттер жасау (жасауды ұйымдастыру) ықтималдығын болғызбайтын бұлтартпау шараларын қолданады;";
14) 118-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстiң 221-бабының төртiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, заттай дәлелдемелер қылмыстық процестi жүргізетін органның қаулысымен не осы Кодекстің 527-бабының талаптарына сәйкес жасалған хаттамамен iске қоса тiгiледi және үкiм немесе iстi тоқтату туралы қаулы заңды күшiне енгенге дейiн сонда болады. Заттай дәлелдемелердi қарап-тексеру және оларды сақтау тәртiбi осы Кодекстiң 221-бабында айқындалады.";
15) 119-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қылмыстық процестi жүргізетін адам тiкелей қабылдаған мән-жайларды куәландыратын, осы Кодекстiң ережелеріне сәйкес жасалған тергеу әрекеттерінің хаттамаларында, осы Кодекстің 527-бабының талаптарына сәйкес жасалған хаттамада қамтылған, сондай-ақ тергеу әрекеті барысында маман жүргізген қарап-тексеру, куәландыру, алу, тiнту, ұстап алу, мүлiкке тыйым салу, тануға ұсыну, үлгілерді алу, мәйiттi эксгумациялау, айғақтарды сол жерде тексеру, құжаттарды ұсыну, тергеу экспериментi, жасырын тергеу әрекеттерінің нәтижелерін зерттеу, заттай дәлелдемелерді зерттеу кезінде анықталған, сондай-ақ сот отырысының сот әрекеттері мен олардың нәтижелері көрсетілетін хаттамасында қамтылған нақты деректер қылмыстық іс бойынша дәлелдемелер болып табылады.";
16) 153-баптың төртінші және бесінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қылмыстық қудалау органының бұлтартпау шарасын өзгерту не оның күшін жою туралы қаулысына шағым жасау осы Кодекстің 100 – 106-баптарында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
5. Тергеу судьясы санкциялаған бұлтартпау шарасының күшін жоюды прокурордың келісуімен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органы жүргізеді.
Тергеу судьясы санкциялаған бұлтартпау шарасын тергеу судьясы санкциялауға жататын бұлтартпау шарасына өзгерту, осы Кодекстің 145-бабының сегізінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, тергеу судьясының санкциясымен жүргізіледі.
Тергеу судьясы санкциялаған бұлтартпау шарасын тергеу судьясы санкциялауға жатпайтын бұлтартпау шарасына өзгертуді прокурордың келісуімен сотқа дейінгі тергеп-тексеру органы жүргізеді.";

17) в частях восьмых статей 158 и 165 слова "санкции следственного судьи" заменить словами "согласия прокурора";
18) в части второй статьи 187 после цифр "144," дополнить словами "147 (частью пятой)", цифры "269-1," заменить словами "269-1 (частями второй и третьей),", цифры "295-1," заменить словами "295-1 (частями второй и третьей),";
19) в части шестой статьи 189 после слов "настоящего Кодекса" дополнить словами ", а также по делам ускоренного досудебного расследования и делам дознания.";
20) в статье 190:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Досудебное расследование может быть окончено в ускоренном порядке.";
дополнить частями 4-1, 4-2, 4-3 следующего содержания:
"4-1. По окончании ускоренного досудебного расследования лицо, осуществляющее досудебное расследование, уведомляет подозреваемого, его защитника, если он участвует в деле, а также потерпевшего, его представителя, гражданского истца, гражданского ответчика, их представителей об окончании производства следственных действий по делу.
Уведомление содержит извещение о месте ознакомления и сроке, в течение которого они могут ознакомиться с материалами уголовного дела.
4-2. После выполнения требований, предусмотренных частью 4-1 настоящей статьи, лицо, осуществляющее досудебное расследование, в порядке, предусмотренном частями первой и 1-1 статьи 527 настоящего Кодекса, составляет протокол ускоренного досудебного расследования.
Лицо, осуществляющее досудебное расследование, предъявляет подозреваемому, а также потерпевшему, его представителю, гражданскому истцу, гражданскому ответчику или их представителям, в случае поступления от них устного или письменного ходатайства, протокол ускоренного досудебного расследования и материалы уголовного дела для ознакомления, о чем делается соответствующая отметка в протоколе ускоренного досудебного расследования, удостоверяемая их подписями и подписью защитника (при его участии).
Гражданский истец, гражданский ответчик или их представители знакомятся с материалами дела в той части, которая относится к гражданскому иску.
После ознакомления с протоколом ускоренного досудебного расследования и материалами дела уголовное дело направляется по делу дознания – начальнику органа дознания, по делу предварительного следствия – начальнику следственного отдела.
4-3. Начальник органа дознания, изучив протокол ускоренного досудебного расследования и приложенные к нему материалы, производит одно из следующих действий:

17) 158 және 165-баптардың сегізінші бөліктеріндегі "тергеу судьясының санкциясы бойынша" деген сөздер "прокурордың келісуімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 187-баптың екінші бөлігіндегі "144," деген цифрлардан кейін "147 (бесінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын, "269-1," деген цифрлар "269-1 (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын, "295-1," деген цифрлар "295-1 (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 189-баптың алтыншы бөлігіндегі "теріс қылықтар" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру істері және анықтау істері" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 190-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру жеделдетілген тәртіппен аяқталуы мүмкін.";
мынадай мазмұндағы 4-1, 4-2, 4-3-бөліктермен толықтырылсын:
"4-1. Сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіні, оның қорғаушысын, егер ол іске қатысатын болса, сондай-ақ жәбірленушіні, оның өкілін, азаматтық талапкерді, азаматтық жауапкерді, олардың өкілдерін іс бойынша тергеу әрекеттерін жүргізудің аяқталғаны туралы хабардар етеді.
Хабарламада танысу орны және олар қылмыстық іс материалдарымен таныса алатын мерзім туралы хабарландыру қамтылады.
4-2. Осы баптың 4-1-бөлігінде көзделген талаптар орындалғаннан кейін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам осы Кодекстің 527-бабының бірінші және 1-1-бөліктерінде көзделген тәртіппен сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын жасайды.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіден, сондай-ақ жәбірленушіден, оның өкілінен, азаматтық талапкерден, азаматтық жауапкерден немесе олардың өкілдерінен ауызша немесе жазбаша өтінішхат келіп түскен жағдайда, оларға сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және қылмыстық істің материалдарын танысу үшін ұсынады, бұл туралы сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасында олардың және қорғаушының (ол қатысқан кезде) қолтаңбасымен куәландырылатын тиісті белгі жасалады.
Азаматтық талапкер, азаматтық жауапкер немесе олардың өкілдері істің азаматтық талап қоюға қатысы бар бөлігіндегі материалдарымен танысады.
Сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен және іс материалдарымен танысқаннан кейін қылмыстық іс анықтау ісі бойынша – анықтау органының бастығына, алдын ала тергеу ісі бойынша тергеу бөлімінің бастығына жіберіледі.
4-3. Анықтау органының бастығы сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және оған қоса берілген материалдарды зерделеп, мынадай әрекеттердің біреуін жүргізеді:

1) согласовывает протокол ускоренного досудебного расследования и направляет уголовное дело прокурору;
2) отказывает в согласовании протокола ускоренного досудебного расследования и возвращает уголовное дело для производства дознания.
Начальник следственного отдела, изучив протокол ускоренного досудебного расследования и приложенные к нему материалы, производит одно из следующих действий:
1) направляет протокол ускоренного досудебного расследования и уголовное дело прокурору;
2) возвращает уголовное дело для производства предварительного следствия.
В случае задержания подозреваемого в соответствии со статьей 128 настоящего Кодекса уголовное дело направляется прокурору не позднее двадцати четырех часов до истечения срока задержания.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. Прокурор, получив уголовное дело с протоколом ускоренного досудебного расследования, не позднее трех суток, а в случае задержания подозреваемого, незамедлительно производит по нему одно из следующих действий:
1) утверждает протокол ускоренного досудебного расследования и направляет уголовное дело в суд;
2) направляет дело для производства дознания либо предварительного следствия;
3) выносит постановление о прекращении уголовного дела в полном объеме либо в части;
4) составляет новый протокол ускоренного досудебного расследования.";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. Прокурор обеспечивает вручение протокола ускоренного досудебного расследования обвиняемому. Расписка о получении обвиняемым протокола ускоренного досудебного расследования, содержащая разъяснение прав обвиняемого, приобщается к делу.";
21) в статье 191:
в части второй после слов "143 (частью первой)," дополнить словами "147 (частью четвертой),";
в части шестнадцатой после цифр "294," дополнить словами "295-1 (частью первой),";
в части двадцать третьей после слова "статьями" дополнить словами "269-1 (частью первой),";
22) в статье 192:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Срок досудебного расследования исчисляется с момента регистрации заявления и сообщения в Едином реестре досудебных расследований до дня направления уголовного дела прокурору с постановлением о прекращении уголовного дела, отчетом о завершении досудебного расследования, постановлением о применении приказного производства, протоколом об уголовном проступке, протоколом ускоренного досудебного расследования, протоколом обвинения или постановлением о передаче дела в суд для рассмотрения вопроса о применении принудительных мер медицинского характера либо до дня заключения прокурором процессуального соглашения в форме сделки о признании вины с направлением дела в суд.
Досудебное расследование по делам дознания не должно превышать один месяц и два месяца по делам предварительного следствия.";

1) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын келіседі және қылмыстық істі прокурорға жібереді;
2) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын келісуден бас тартады және қылмыстық істі анықтау жүргізу үшін қайтарады.
Тергеу бөлімінің бастығы сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және оған қоса берілген материалдарды зерделеп, мынадай әрекеттердің біреуін жүргізеді:
1) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын және қылмыстық істі прокурорға жібереді;
2) қылмыстық істі алдын ала тергеу жүргізу үшін қайтарады.
Күдікті осы Кодекстің 128-бабына сәйкес ұсталған жағдайда қылмыстық іс ұстау мерзімі өткенге дейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей прокурорға жіберіледі.";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Прокурор қылмыстық істі сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен бірге ала отырып, ол бойынша үш тәуліктен кешіктірмей, ал күдікті ұсталған жағдайда дереу мынадай әрекеттердің біреуін жүргізеді:
1) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын бекітеді және қылмыстық істі сотқа жібереді;
2) істі анықтау не алдын ала тергеу жүргізу үшін жібереді;
3) қылмыстық істі толық көлемде не оның бір бөлігін тоқтату туралы қаулы шығарады;
4) сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексерудің жаңа хаттамасын жасайды.";
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"8. Прокурор сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасының айыпталушыға табыс етілуін қамтамасыз етеді. Айыпталушының құқықтарын түсіндіру қамтылған, айыпталушының сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын алғаны туралы қолхат іске қоса тігіледі.";
21) 191-бапта:
екінші бөліктегі "143 (бірінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "147 (төртінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
он алтыншы бөліктегі "294," деген цифрлардан кейін "295-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма үшінші бөліктегі "Қылмыстық кодексінің" деген сөздерден кейін "269-1 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
22) 192-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімі арыз бен хабарды Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімінде тіркеген кезден бастап қылмыстық іс қылмыстық істі тоқтату туралы қаулымен, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен, бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулымен, қылмыстық теріс қылық туралы қаулымен, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасымен, айыптау хаттамасымен немесе істі медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы мәселені қарау үшін сотқа беру туралы қаулымен прокурорға жіберілген күнге дейін не прокурор істі сотқа жібере отырып, кінәні мойындау туралы мәміле нысанындағы процестік келісім жасасқан күнге дейін есептеледі.
Анықтау істері бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру бір айдан және алдын ала тергеу істері бойынша екі айдан аспауға тиіс.";

пункты 1) и 2) части третьей изложить в следующей редакции:
"1) ознакомления участников уголовного процесса с материалами уголовного дела в порядке, предусмотренном статьями 190, 192-2, 296 настоящего Кодекса;
2) нахождения уголовного дела по жалобе свидетеля, имеющего право на защиту, подозреваемого, потерпевшего в суде и прокуратуре;";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. При возвращении прокурором дела для дополнительного расследования, отмене постановления о прерывании или прекращении уголовного дела либо отказе в согласовании постановления о прерывании сроков досудебного расследования или утверждении постановления о прекращении уголовного дела досудебное расследование производится в срок, установленный прокурором, но не более одного месяца с момента поступления дела к лицу, осуществляющему уголовное преследование. Дальнейшее продление срока производится на общих основаниях и в порядке, предусмотренном настоящей статьей.";
23) дополнить статьей 192-1 следующего содержания:
"Статья 192-1. Обстоятельства, подлежащие доказыванию в ходе дознания
1. В ходе дознания в соответствии со статьей 113 настоящего Кодекса подлежат доказыванию: событие уголовного правонарушения, лицо, совершившее запрещенное уголовным законом деяние, виновность лица, характер и размер ущерба и иные обстоятельства, имеющие значение по делу.
2. Для установления указанных в части первой настоящей статьи обстоятельств могут быть истребованы справки о наличии или отсутствии у лица, подозреваемого в совершении уголовного правонарушения, судимости, характеристики с места его работы или учебы, иные материалы, имеющие значение для дела; произведен допрос потерпевшего, свидетеля и другие необходимые следственные действия.";
24) дополнить статьей 192-2 следующего содержания:
"Статья 192-2. Составление протокола обвинения и передача дела прокурору для направления в суд
1. По окончании дознания лицо, осуществляющее досудебное расследование, уведомляет подозреваемого, его защитника, если он участвует в деле, а также потерпевшего, его представителя, гражданского истца, гражданского ответчика, их представителей об окончании производства следственных действий по делу.
Уведомление содержит извещение о месте ознакомления и сроке, в течение которого они могут ознакомиться с материалами уголовного дела.
2. После выполнения требований, предусмотренных частью первой настоящей статьи, лицо, осуществляющее досудебное расследование, составляет протокол обвинения.
3. В протоколе обвинения указываются:
1) время и место его составления, кем составлен протокол;

үшінші бөліктің 1) және 2) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қылмыстық процеске қатысушылардың осы Кодекстің 190, 192-2, 296-баптарында көзделген тәртіппен қылмыстық іс материалдарымен танысқан;
2) қылмыстық істің қорғалуға құқығы бар куәнің, күдіктінің, жәбірленушінің шағымы бойынша сотта және прокуратурада болған;";
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Прокурор істі қосымша тергеп-тексеру үшін қайтарған, қылмыстық істі үзу немесе тоқтату туралы қаулының күшін жойған не сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдерін үзу туралы қаулыны келісуден немесе қылмыстық істі тоқтату туралы қаулыны бекітуден бас тартқан кезде сотқа дейiнгi тергеп-тексеру прокурор белгілеген, бірақ іс қылмыстық қудалауды жүзеге асыратын адамға келіп түскен кезден бастап бір айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі. Мерзімді одан әрі ұзарту жалпы негіздерде және осы бапта көзделген тәртіппен жүргізіледі.";
23) мынадай мазмұндағы 192-1-баппен толықтырылсын:
"192-1-бап. Анықтау барысында дәлелденуге жататын мән-жайлар
1. Анықтау барысында осы Кодекстің 113-бабына сәйкес қылмыстық құқық бұзушылық оқиғасы, қылмыстық заңда тыйым салынған іс-әрекетті жасаған адам, адамның кінәлілігі, залалдың сипаты мен мөлшері және іс бойынша маңызы бар өзге де мән-жайлар дәлелденуге жатады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайларды анықтау үшін қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп күдік келтірілген адамнан соттылығының болуы немесе болмауы, сотталғандығы туралы анықтамалар, оның жұмыс немесе оқу орнынан мінездемелер, іс үшін маңызы бар өзге де материалдар талап етілуі, жәбірленушіден, куәдан жауап алу және басқа да қажетті тергеу әрекеттері жүргізілуі мүмкін.";
24) мынадай мазмұндағы 192-2-баппен толықтырылсын:
"192-2-бап. Айыптау хаттамасын жасау және істі сотқа жіберу үшін прокурорға беру
1. Анықтау аяқталған соң сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіні, егер іске қатысатын болса, оның қорғаушысын, сондай-ақ жәбірленушіні, оның өкілін, азаматтық талапкерді, азаматтық жауапкерді, олардың өкілдерін іс бойынша тергеу әрекеттерін жүргізудің аяқталғаны туралы хабардар етеді.
Хабарламада танысу орны және олар қылмыстық іс материалдарымен таныса алатын мерзім туралы хабарландыру қамтылады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген талаптар орындалғаннан кейін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам айыптау хаттамасын жасайды.
3. Айыптау хаттамасында:
1) хаттаманың жасалған уақыты мен орны, оны жасаған адам;

2) данные о личности подозреваемого;
3) место и время совершения уголовного правонарушения, событие, его способы, мотивы, последствия и другие существенные обстоятельства;
4) фактические данные, подтверждающие наличие уголовного правонарушения и виновность правонарушителя;
5) квалификация уголовного правонарушения, предусмотренного Особенной частью Уголовного кодекса, характер;
6) фамилии, имена, отчества (при их наличии), адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
7) размер причиненного ущерба;
8) научно-технические средства и электронные носители, если они использовались при фиксации либо на них зафиксированы следы уголовного правонарушения;
9) сведения о вещественных доказательствах (при их наличии), месте их хранения;
10) меры, принятые для обеспечения гражданского иска и исполнения приговора суда;
11) процессуальные издержки и суммы, подлежащие взысканию с обвиняемого, заявленный иск.
К протоколу обвинения также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения уголовного правонарушения.
4. Лицо, осуществляющее досудебное расследование, предъявляет подозреваемому, а также потерпевшему, его представителю, гражданскому истцу, гражданскому ответчику или их представителям, в случае поступления от них устного или письменного ходатайства, протокол обвинения и материалы уголовного дела для ознакомления, о чем делается соответствующая отметка в протоколе обвинения, удостоверяемая их подписями и подписью защитника (при его участии).
Гражданский истец, гражданский ответчик или их представители знакомятся с материалами дела в той части, которая относится к гражданскому иску.
После ознакомления с протоколом обвинения и материалами дела уголовное дело направляется начальнику органа дознания.
5. Начальник органа дознания, изучив протокол обвинения и приложенные к нему материалы, производит одно из следующих действий:
1) согласовывает протокол обвинения и направляет уголовное дело прокурору;
2) отказывает в согласовании протокола обвинения и возвращает уголовное дело для производства дознания либо назначает предварительное расследование в порядке, предусмотренном частью пятой статьи 189 настоящего Кодекса.
В случае задержания подозреваемого в соответствии со статьей 128 настоящего Кодекса уголовное дело направляется прокурору не позднее двадцати четырех часов до истечения срока задержания.
6. Прокурор, получив уголовное дело с протоколом обвинения, не позднее трех суток, а в случае задержания подозреваемого, незамедлительно производит по нему одно из следующих действий:
1) утверждает протокол обвинения и направляет уголовное дело в суд;

2) күдіктінің жеке басы туралы мәліметтер;
3) қылмыстық құқық бұзушылықтың жасалған орны мен уақыты, оқиғасы, оның тәсілі, себебі, салдары және басқа да елеулі мән-жайлар;
4) қылмыстық құқық бұзушылықтың болғанын және құқық бұзушының кінәсін растайтын нақты деректер;
5) Қылмыстық кодекстің Ерекше бөлігінде көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтың саралануы, сипаты;
6) куәлардың және жәбірленушілердің тегі, аты, әкесінің аты (олар болған кезде), егер бар болса, мекенжайлары;
7) келтірілген залал мөлшері;
8) қылмыстық құқық бұзушылық іздерін тіркеген не оларға тіркелген кезде ғылыми-техникалық құралдар мен электрондық жеткізгіштер пайдаланылған болса;
9) заттай дәлелдемелер (олар болған кезде), олардың сақталу орны туралы мәліметтер;
10) азаматтық талап қоюды қамтамасыз ету және сот үкімін орындау үшін қолданылған шаралар;
11) айыпталушыдан өндіріп алынуға жататын процестік шығындар мен сомалар, мәлімделген талап қою көрсетіледі.
Айыптау хаттамасына қылмыстық құқық бұзушылық жасау фактісін растайтын құжаттар да қоса беріледі.
4. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам күдіктіден, сондай-ақ жәбірленушіден, оның өкілінен, азаматтық талапкерден, азаматтық жауапкерден немесе олардың өкілдерінен ауызша немесе жазбаша өтінішхат түскен жағдайда, оларға айыптау хаттамасын және қылмыстық іс материалдарын танысу үшін ұсынады, бұл туралы айыптау хаттамасында олардың қолымен және қорғаушының (ол қатысқан кезде) қолымен куәландырылатын тиісті белгі жасалады.
Азаматтық талапкер, азаматтық жауапкер немесе олардың өкілдері істің азаматтық талап қоюға қатысы бар бөлігіндегі материалдарымен танысады.
Айыптау хаттамасымен және іс материалдарымен танысқаннан кейін қылмыстық іс анықтау органының бастығына жіберіледі.
5. Анықтау органының бастығы айыптау хаттамасын және оған қоса берілген материалдарды зерделеп, мынадай әрекеттердің біреуін жүргізеді:
1) айыптау хаттамасын келіседі және қылмыстық істі прокурорға жібереді;
2) айыптау хаттамасын келісуден бас тартады және қылмыстық істі анықтауды жүргізу үшін қайтарады не осы Кодекстің 189-бабының бесінші бөлігінде көзделген тәртіппен алдын ала тергеп-тексеруді тағайындайды.
Күдікті осы Кодекстің 128-бабына сәйкес ұсталған жағдайда қылмыстық іс ұстау мерзімі өткенге дейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей прокурорға жіберіледі.
6. Прокурор айыптау хаттамасымен бірге қылмыстық істі алып, ол бойынша үш тәуліктен кешіктірмей, ал күдікті ұсталған жағдайда дереу мынадай әрекеттердің біреуін жүргізеді:
1) айыптау хаттамасын бекітеді және қылмыстық істі сотқа жібереді;

2) направляет дело для производства дознания или предварительного следствия;
3) выносит постановление о прекращении уголовного дела;
4) выносит постановление о прекращении уголовного преследования в полном объеме либо в части;
5) составляет новый протокол обвинения.
7. Прокурор обеспечивает вручение протокола обвинения обвиняемому. Расписка о получении обвиняемым протокола обвинения, содержащая разъяснение прав обвиняемого, приобщается к делу.";
25) в статье 193:
пункт 16) части первой изложить в следующей редакции:
"16) составляет обвинительный акт;"
часть первую дополнить пунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) утверждает протокол об уголовном проступке, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения, постановление о применении приказного производства, направляет уголовное дело в суд для рассмотрения по существу;";
пункт 9) части второй изложить в следующей редакции:
"составление обвинительного акта;";
часть вторую дополнить пунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) утверждение постановления о применении приказного производства, протокола об уголовном проступке, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения и направление уголовного дела в суд для рассмотрения по существу;";
абзац первый пункта 11) части второй изложить в следующей редакции:
"11) согласование постановлений о признании лица подозреваемым и о квалификации деяния подозреваемого в случаях, когда нормы настоящего Кодекса прямо возлагают эту обязанность на руководителя органа прокуратуры.";
26) в части третьей статьи 194 после слова "следователей" дополнить словом ", дознавателей";
27) в статье 195:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Постановления о прекращении уголовного преследования, уголовного дела в целом или его части, направлении дела в суд для применения принудительных мер медицинского характера, соединении и выделении уголовных дел, возбуждении ходатайства о продлении срока досудебного расследования, применении мер пресечения, санкционируемых судом, и их продления, а также протокол обвинения, отчет о завершении досудебного расследования, подписываются руководителем группы.";
часть третью исключить;
28) статью 198 изложить в следующей редакции:
"Статья 198. Решения, выносимые в процессе досудебного расследования
1. В процессе досудебного расследования при принятии в соответствии с настоящим Кодексом какого-либо процессуального решения лицом, осуществляющим досудебное расследование, выносится постановление, в котором указываются место и время его составления, фамилия и должность этого лица, существо и основания принимаемого решения, статьи настоящего Кодекса, на основании которых вынесено постановление, за исключением случаев, когда настоящим Кодексом прямо предусмотрена возможность принятия данным лицом решения без вынесения отдельного постановления с отражением решения в протоколе процессуального действия.

2) істі анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізуге жібереді;
3) қылмыстық істі тоқтату туралы қаулы шығарады;
4) қылмыстық қудалауды толық көлемде не оның бір бөлігін тоқтату туралы қаулы шығарады;
5) жаңа айыптау хаттамасын жасайды.
7. Прокурор айыптау хаттамасының айыпталушыға табыс етілуін қамтамасыз етеді. Айыпталушының құқықтарын түсіндіруді қамтитын айыптау хаттамасын айыпталушының алғаны туралы қолхат іске қоса тігіледі.";
25) 193-бапта:
бірінші бөліктің 16) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) айыптау актісін жасайды;";
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 16-1) тармақпен толықтырылсын:
"16-1) қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын, бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыны бекітеді, қылмыстық істі мәні бойынша қарау үшін сотқа жібереді;";
екінші бөліктің 9) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"айыптау актісін жасау;";
екінші бөлік мынадай мазмұндағы 9-1) тармақпен толықтырылсын:
"9-1) бұйрықтық іс жүргізуді қолдану туралы қаулыны, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын бекіту және қылмыстық істі мәні бойынша қарау үшін сотқа жіберу;";
екінші бөліктің 11) тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) осы Кодекстің нормалары осы міндетті прокуратура органының басшысына тікелей жүктеген жағдайларда, адамды күдікті деп тану туралы және күдіктінің іс-әрекетін саралау туралы қаулыларды келісу жатады.";
26) 194-баптың үшінші бөлігіндегі "тергеушілері" деген сөзден кейін ", анықтаушылары" деген сөзбен толықтырылсын;
27) 195-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қылмыстық қудалауды, қылмыстық істі толықтай немесе оның бір бөлігін тоқтату туралы, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану үшін істі сотқа жібіреу туралы, қылмыстық істерді бiрiктiру және бөлу туралы, сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімін ұзарту, сот санкциялайтын бұлтартпау шараларын қолдану және оларды ұзарту туралы өтінішхат қозғау туралы қаулыларға, сондай-ақ айыптау хаттамасына, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке топ жетекшiсi қол қояды.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
28) 198-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"198-бап. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру процесінде шығарылатын шешімдер
1. Осы Кодексте сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның іс жүргізу әрекетінің хаттамасында шешімді көрсете отырып, жеке қаулы шығарусыз шешім қабылдау мүмкіндігі тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, сотқа дейінгі тергеп-тексеру процесiнде осы Кодекске сәйкес қандай да бiр процестік шешiмді қабылдау кезiнде сотқа дейінгі тергеп-тексерудi жүзеге асыратын адам қаулы шығарады, онда оның жасалған орны мен уақыты, осы адамның тегі және лауазымы, қабылданатын шешiмнiң мәнi мен негiздерi, олардың негізінде қаулы шығарылған осы Кодекстiң баптары көрсетiледi.

2. Решения, выносимые начальником органа дознания, следственного отдела, прокурором, следственным судьей, могут оформляться резолюцией, за исключением случаев, когда нормами настоящего Кодекса прямо предусмотрена необходимость вынесения указанными лицами постановления.";
29) статью 202 дополнить частью 1-2 следующего содержания:
"1-2. В случаях, не терпящих отлагательства, лицо, осуществляющее досудебное расследование, вправе вынести постановление о признании лица подозреваемым и допросить его по правилам, предусмотренным статьями 209 и 216 настоящего Кодекса, с незамедлительным направлением прокурору постановления о признании лица подозреваемым для согласования.
К постановлению прилагаются материалы уголовного дела и протокол допроса лица в качестве подозреваемого.
Прокурор, изучив материалы уголовного дела и протокол допроса лица в качестве подозреваемого, незамедлительно:
1) согласовывает постановление о признании лица подозреваемым;
2) выносит мотивированное постановление об отказе в согласовании постановления о признании лица подозреваемым с признанием произведенного допроса недопустимым в качестве доказательства и возвращает материалы уголовного дела лицу, осуществляющему досудебное расследование, при необходимости с указанием о производстве определенных следственных и (или) процессуальных действий. При отказе прокурора в согласовании данного постановления лицо перестает пребывать в положении подозреваемого.
О принятом прокурором решении лицо, осуществляющее досудебное расследование, уведомляет подозреваемого или лицо, в отношении которого прокурором отказано в согласовании постановления о признании подозреваемым.";
30) заголовок главы 38 изложить в следующей редакции:
"Глава 38. Составление отчета о завершении досудебного расследования и направление уголовного дела прокурору для вынесения обвинительного акта";
31) часть первую статьи 298 изложить в следующей редакции:
"1. Лицо, осуществляющее досудебное расследование, после ознакомления с материалами уголовного дела участников процесса и разрешения их ходатайств составляет отчет о завершении досудебного расследования.";
32) статью 299 изложить в следующей редакции:
"Статья 299. Содержание отчета о завершении досудебного расследования по уголовному делу, направляемому прокурору для вынесения обвинительного акта
1. Отчет о завершении досудебного расследования по уголовному делу направляется прокурору для вынесения обвинительного акта.
2. В отчете о завершении досудебного расследования указываются:
1) время и место составления отчета о завершении досудебного расследования;

2. Анықтау органының, тергеу бөлімінің бастығы, прокурор, тергеу судьясы шығаратын шешімдер, осы Кодекстің нормаларында аталған адамдардың қаулы шығару қажеттігі тікелей көзделген жағдайларды қоспағанда, қарармен ресімделуі мүмкін.";
29) 202-бап мынадай мазмұндағы 1-2-бөлікпен толықтырылсын:
"1-2. Кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам, адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келісу үшін дереу прокурорға жібере отырып, осы Кодекстің 209 және 216-баптарында көзделген ережелер бойынша адамды күдікті деп тану туралы қаулыны шығаруға және одан жауап алуға құқылы.
Қаулыға қылмыстық іс материалдары және күдікті ретінде адамнан жауап алу хаттамасы қоса беріледі.
Прокурор қылмыстық іс материалдарын және күдікті ретінде адамнан жауап алу хаттамасын зерделеп шығып дереу:
1) адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келіседі;
2) жүргізілген жауап алуды дәлелдеме ретінде қолдануға жол берілмейді деп тани отырып, адамды күдікті деп тану туралы қаулыны келісуден бас тарту туралы уәжді қаулы шығарады және қылмыстық іс материалдарын сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамға, қажет болған кезде белгілі бір тергеу және (немесе) процестік әрекеттерді жүргізуін көрсете отырып қайтарады. Прокурор осы қаулыны келісуден бас тартқан кезде адамның күдікті болу жағдайы тоқтатылады.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам прокурор қабылдаған шешім туралы күдіктіні немесе оған қатысты прокурор күдікті деп тану туралы қаулыны келісуден бас тартқан адамды хабардар етеді.";
30) 38-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"38-тарау. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеп жасау және айыптау актісін шығару үшін қылмыстық істі прокурорға жіберу";
31) 298-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам процеске қатысушылар қылмыстық іс материалдарымен танысқаннан және олардың өтінішхаттарын шешкеннен кейін сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеп жасайды.";
32) 299-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"299-бап. Айыптау актісін шығару үшін прокурорға жіберілетін қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есептің мазмұны
1. Қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеп айыптау актісін шығару үшін прокурорға жіберіледі.
2. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепте:
1) сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есептің жасалған уақыты және орны;

2) должность, фамилия и инициалы лица, составившего отчет о завершении досудебного расследования;
3) фамилия, имя и отчество (при его наличии) подозреваемого, число, месяц, год и место его рождения, конкретная статья, часть и пункт статьи уголовного закона, по которым квалифицировано инкриминируемое ему деяние;
4) событие, место и время совершения уголовного правонарушения, его способ, последствия и иные обстоятельства;
5) перечень доказательств, подтверждающих обстоятельства, служащие основанием для обвинения лица;
6) решение о направлении уголовного дела прокурору для решения вопроса о вынесении обвинительного акта и направлении уголовного дела в суд для рассмотрения по существу.
3. Отчет о завершении досудебного расследования подписывается лицом, его составившим.
4. К отчету о завершении досудебного расследования прилагается список лиц, подлежащих вызову в судебное заседание. В списке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, его процессуальное положение, место жительства, ссылка на номер листа и тома уголовного дела с его показаниями.
Список должен состоять из двух частей: списка лиц, названных подозреваемым и защитником (список защиты), и списка, составленного лицом, осуществлявшим досудебное расследование (список обвинения).
Список помещается в опечатанный конверт и приобщается к уголовному делу.
К отчету о завершении досудебного расследования также прилагается справка, в которой указываются срок досудебного расследования, мера пресечения, срок содержания лица под стражей, имеющиеся вещественные доказательства и место их хранения, меры, принятые для обеспечения гражданского иска и исполнения приговора суда, процессуальные издержки и суммы, подлежащие взысканию с обвиняемого, заявленный иск.";
33) заголовок и часть первую статьи 300 изложить в следующей редакции:
"Статья 300. Направление отчета о завершении досудебного расследования и уголовного дела прокурору
"1. Уголовное дело с отчетом о завершении досудебного расследования направляется прокурору.";
34) заголовок главы 39 изложить в следующей редакции:
"Глава 39. Решения и действия прокурора по уголовному делу, поступившему с отчетом о завершении досудебного расследования для вынесения обвинительного акта";
35) в статье 301:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 301. Вопросы, разрешаемые прокурором при изучении уголовного дела, поступившего с отчетом о завершении досудебного расследования для вынесения обвинительного акта";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Прокурор изучает поступившее с отчетом о завершении досудебного расследования для вынесения обвинительного акта уголовное дело и проверяет:";
пункты 3) и 7) изложить в следующей редакции:

2) сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті жасаған адамның лауазымы, тегі және аты-жөні;
3) күдіктінің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), туған күні, айы, жылы және оның туған жері, оған жасады деп айып тағылып отырған іс-әрекет сараланатын қылмыстық заңның нақты бабы, баптың бөлігі және тармағы;
4) қылмыстық құқық бұзушылықтың оқиғасы, жасалған уақыты және орны, оның тәсілі, салдары және өзге де мән-жайлар;
5) адамды айыптау үшін негіз болып табылатын мән-жайларды растайтын дәлелдемелердің тізбесі;
6) айыптау актісін шығару туралы мәселені шешу үшін қылмыстық істі прокурорға жіберу және қылмыстық істі мәні бойынша қарау үшін сотқа жіберу туралы шешім көрсетіледі.
3. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке оны жасаған адам қол қояды.
4. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке сот отырысына шақырылуға жататын адамдардың тізімі қоса беріледі. Тізімде адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), оның процестік жағдайы, тұрғылықты жері, оның айғақтары берілген қылмыстық іс парағының және томының нөміріне сілтемесі көрсетіледі.
Тізім екі бөліктен: күдікті және қорғаушы атаған адамдардың тізімінен (қорғау тізімінен) және сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам жасаған тізімнен (айыптау тізімінен) тұруға тиіс.
Тізім мөрленген конвертке салынады және қылмыстық іске қоса тігіледі.
Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепке сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімі, бұлтартпау шарасы, адамды күзетпен ұстау мерзімі, қолда бар заттай дәлелдемелер және оларды сақтау орны, азаматтық талап қоюды қамтамасыз ету және сот үкімін орындау үшін қабылданған шаралар, айыпталушыдан өндіріп алынуға жататын процестік шығындар мен сомалар, мәлімделген талап қою көрсетілетін анықтамада қоса беріледі.";
33) 300-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"300-бап. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есепті және қылмыстық істі прокурорға жіберу
1. Қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге прокурорға жіберіледі.";
34) 39-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"39-тарау. Айыптау актісін шығару үшін сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық іс бойынша прокурордың шешімі және әрекеті";
35) 301-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"301-бап. Айыптау актісін шығару үшін сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық істі зерделеу кезінде прокурор шешетін мәселелер";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Прокурор айыптау актісін шығару үшін сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық істі зерделейді және мыналарды:";
3) және 7) тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"3) подлежит ли деяние подозреваемого переквалификации;";
"7) нет ли в деле оснований для избрания, изменения либо отмены меры пресечения;";
36) в статье 302:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 302. Решение и действия прокурора по уголовному делу, поступившему с отчетом о завершении досудебного расследования для вынесения обвинительного акта";
пункт 1) части первой изложить в следующей редакции:
"1) составляет обвинительный акт;";
пункт 2) части первой исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, прокурор осуществляет в течение десяти суток.";
37) дополнить статьей 302-1 следующего содержания:
"Статья 302-1. Содержание обвинительного акта
1. Обвинительный акт прокурора состоит из вводной, описательно-мотивировочной и резолютивной частей.
2. Во вводной части прокурор указывает фамилию, имя, отчество обвиняемого (обвиняемых), в отношении которого (которых) составляется обвинительный акт, уголовный закон (статья, часть, пункт), по которому квалифицируются его (их) действия.
3. В описательно-мотивировочной части излагаются: сущность обвинения, место и время совершения преступления, его способы, мотивы, последствия и другие существенные обстоятельства, сведения о потерпевшем, доказательства, подтверждающие виновность обвиняемого; сведения об имуществе, подлежащем возможной конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан; перечень доказательств, подтверждающих, что имущество подлежит возможной конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан; обстоятельства, смягчающие и отягчающие его ответственность; сведения об обстоятельствах, являющихся предпосылками применения лечения от психических, поведенческих расстройств (заболеваний), связанных с употреблением психоактивных веществ; доводы стороны защиты в свою пользу и результаты проверки этих доводов. Обвинительный акт должен содержать ссылки на тома и листы дела.
4. В резолютивной части обвинительного акта указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) обвиняемого (обвиняемых), конкретная статья, часть и пункт статьи уголовного закона, по которым квалифицируется инкриминируемое ему деяние, решение о предании обвиняемого суду и направлении уголовного дела в суд, которому оно подсудно.
5. Обвинительный акт подписывается прокурором с указанием места и даты его составления.
6. При обвинении лица в совершении нескольких уголовных правонарушений, предусмотренных разными статьями, частями или пунктами уголовного закона, в обвинительном акте должна быть указана квалификация каждого из этих уголовных правонарушений в отдельности.
При обвинении нескольких лиц в совершении одного уголовного правонарушения в обвинительном акте квалификация уголовного правонарушения указывается в отношении каждого обвиняемого.

"3) күдіктінің іс-әрекетi саралануға жататын-жатпайтынын;";
"7) істе бұлтартпау шарасын таңдауға, өзгертуге не оның күшін жоюға негіздердің бар-жоғын;";
36) 302-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"302-бап. Айыптау актісін шығару үшін сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге келіп түскен қылмыстық іс бойынша прокурордың шешімі және әрекеті";
бірінші бөліктің 1) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айыптау актісін жасайды;";
бірінші бөліктің 2) тармағы алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Прокурор осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекеттерді он тәулік ішінде жүзеге асырады.";
37) мынадай мазмұндағы 302-1-баппен толықтырылсын:
"302-1-бап. Айыптау актісінің мазмұны
1. Прокурордың айыптау актісі кіріспе, сипаттау-уәждеу және қарар бөліктерінен тұрады.
2. Кіріспе бөлікте прокурор айыптау актісі жасалып жатқан айыпталушының (айыпталушылардың) тегін, атын, әкесінің атын, оның (олардың) әрекеттері сараланатын қылмыстық заңды (бапты, бөлікті, тармақты) көрсетеді.
3. Сипаттау-уәждеу бөлігінде: айыптаудың мәні, қылмыстың жасалған уақыты мен орны, оның тәсілдері, себептері, салдары және басқа да елеулі мән-жайлар, жәбірленуші туралы мәліметтер, айыпталушының кінәсін растайтын дәлелдемелер; Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес тәркіленуі мүмкін мүлік туралы мәліметтер; Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес мүліктің тәркіленуі мүмкін екенін растайтын дәлелдемелердің тізбесі; оның жауаптылығын жеңілдететін және ауырлататын мән-жайлар; психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынуға байланысты психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтардан (аурулардан) емдеуді қолданудың алғышарттары болып табылатын мән-жайлар туралы; қорғау тарапының өз пайдасына берген дәлелдері және осы дәлелдерді тексеру нәтижелері баяндалады. Айыптау актісінде істің томдары мен парақтарына сілтемелер болуға тиіс.
4. Айыптау актісінің қарар бөлігінде айыпталушының (айыпталушылардың) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде), оған айып тағылып отырған іс-әрекет сараланатын қылмыстық заңның нақты бабы, бабының бөлігі мен тармағы, айыпталушыны сотқа беру және қылмыстық істі ол сотталуға жататын сотқа жіберу туралы шешім көрсетіледі.
5. Айыптау актісіне оның жасалған орны мен күні көрсетіле отырып, прокурор қол қояды.
6. Адамды қылмыстық заңның әртүрлі баптарында, бөліктерінде немесе тармақтарында көзделген бірнеше қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп айыптаған кезде айыптау актісінде осы қылмыстық құқық бұзушылықтардың әрқайсысының жеке саралануы көрсетілуге тиіс.
Бір қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп бірнеше адам айыпталған кезде айыптау актісінде қылмыстық құқық бұзушылықтың саралануы әрбір айыпталушыға қатысты көрсетіледі.

7. К обвинительному акту прилагается список лиц, подлежащих вызову в судебное заседание. В списке указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, его процессуальное положение, место жительства, ссылка на номер листа и тома уголовного дела с его показаниями.
Список должен состоять из двух частей: списка лиц, названных стороной защиты (список защиты), и списка, составленного прокурором (список обвинения).
Список помещается в опечатанный конверт и приобщается к уголовному делу.
К обвинительному акту также прилагается справка, в которой указываются срок досудебного расследования, мера пресечения, срок содержания лица под стражей, имеющиеся вещественные доказательства и место их хранения, меры, принятые для обеспечения гражданского иска и исполнения приговора суда, процессуальные издержки и суммы, подлежащие взысканию с обвиняемого, заявленный иск.";
38) заголовок и часть первую статьи 305 изложить в следующей редакции:
"Статья 305. Направление уголовного дела в суд
1. После совершения действий, предусмотренных статьей 304 настоящего Кодекса, прокурор направляет уголовное дело с обвинительным актом в суд, которому оно подсудно.";
39) в абзаце втором части третьей статьи 314 слова "обвинительного акта" заменить словами "отчета о завершении досудебного расследования, протокола обвинения, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола об уголовном проступке";
40) пункт 4) статьи 320 изложить в следующей редакции:
"4) вручены ли копии обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения;";
41) в части шестой статьи 321 после слов "обвинительного акта," дополнить словами "протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения";
42) в частях четвертой, пятой и шестой статьи 340 после слов "обвинительного акта", "обвинительного акта," дополнить словами ", протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения.", "протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения,";
43) в статье 341:
в части первой после слов "обвинительного акта" дополнить словами ", протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. При отложении судебного разбирательства в связи с необходимостью составления нового обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения, суд принимает меры для обеспечения права стороны защиты на ознакомление с дополнительными материалами дела и предоставляет разумный срок для подготовки к защите от нового обвинения.
Новый обвинительный акт, протокол ускоренного досудебного расследования, протокол обвинения вручаются подсудимому, его защитнику (при его участии), потерпевшему, законному представителю и представителю и приобщаются к материалам дела.";

7. Айыптау актісіне сот отырысына шақырылуға жататын адамдардың тізімі қоса беріледі. Тізімде адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), оның процестік жағдайы, тұрғылықты жері, оның айғақтары берілген қылмыстық іс парағының және томының нөміріне сілтемесі көрсетіледі.
Тізім екі бөліктен: қорғаушы тарап атаған адамдардың тізімінен (қорғаныс тізімінен) және прокурор жасаған тізімнен (айыптау тізімінен) тұруға тиіс.
Тізім мөрленген конвертке салынады және қылмыстық іске қоса тігіледі. Айыптау актісіне анықтама қоса беріледі, онда сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімі, бұлтартпау шарасы, адамды күзетпен ұстау мерзімі, қолда бар заттай дәлелдемелер және оларды сақтау орны, азаматтық талап қоюды қамтамасыз ету және сот үкімін орындау үшін қабылданған шаралар, айыпталушыдан өндіріп алынуға жататын процестік шығындар мен сомалар, мәлімделген талап қою көрсетіледі.";
38) 305-баптың тақырыбы және бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"305-бап. Қылмыстық істі сотқа жіберу
1. Осы Кодекстің 304-бабында көзделген әрекеттер жасалған соң прокурор қылмыстық iстi айыптау актісімен бірге соттылығы бойынша сотқа жібереді.";
39) 314-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы "Айыптау актісі" деген сөздер "Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеп, айыптау хаттамасы, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, қылмыстық теріс қылық туралы хаттама" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 320-баптың 4) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) айыптау актісі, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы көшірмелерінің берілгенін-берілмегенін;";
41) 321-баптың алтыншы бөлігіндегі "айыптау актісін" деген сөздерден кейін ", сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын" деген сөздермен толықтырылсын;
42) 340-баптың төртінші, бесінші және алтыншы бөліктеріндегі "айыптау актісін,", "айыптау актісі" деген сөздерден кейін "сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын.", "сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы" деген сөздермен толықтырылсын;
43) 341-бапта:
бірінші бөліктегі "айыптау актісін," деген сөздерден кейін ", сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот талқылауы жаңа айыптау актісін, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, айыптау хаттамасын жасау қажеттігіне байланысты кейінге қалдырылған кезде сот қорғаушы тараптың істің қосымша материалдарымен танысу құқығын қамтамасыз ету үшін шаралар қолданады және жаңа айыптаудан қорғануға дайындалу үшін ақылға қонымды мерзім ұсынады.
Жаңа айыптау актісі, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы сотталушыға, оның қорғаушысына (ол қатысып отырған кезде), жәбірленушіге, заңды өкілге және өкілге табыс етіледі және істің материалдарына қосып тігіледі.";

44) в статье 342:
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. По делам об особо тяжких преступлениях по истечении срока, указанного в частях второй и третьей настоящей статьи, суд своим постановлением вправе продлить срок содержания под стражей до восемнадцати месяцев. В исключительных случаях указанный срок по мотивированному постановлению суда может быть продлен, но каждый раз не более чем на один месяц.";
часть пятую исключить;
45) в статье 347-1:
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"В кратком протоколе судебного заседания отражаются действия суда в том порядке, в каком они имели место, и указываются:";
пункт 9) части второй изложить в следующей редакции:
"9) сведения о заявлениях, возражениях и ходатайствах участников процесса и иных лиц, участвующих в деле; вынесенных судом постановлениях; допрошенных в суде лицах с указанием номера файла и времени их допроса, времени исследования судом письменных документов, вещественных доказательств, о приобщении к делу дополнительных материалов, времени проведения судебных прений, последнего слова подсудимого, удаления суда в совещательную комнату и оглашения судебного акта;";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Председательствующий по делу проверяет полноту и качество аудио-, видеофиксации судебного заседания. Если аудио-, видеозаписи судебного заседания являются некачественными, то составляется протокол главного судебного разбирательства в соответствии с требованиями статьи 347 настоящего Кодекса.";
46) статью 355 изложить в следующей редакции:
"Статья 355. Установление личности подсудимого и своевременности вручения ему копии обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения
Председательствующий устанавливает личность подсудимого, выясняя его фамилию, имя, отчество (при его наличии), год, месяц, день и место рождения, сопоставляет данные с документом, удостоверяющим его личность, или его заверенной копией, владение языком, на котором ведется судопроизводство, место жительства, занятие, образование, семейное положение и другие данные, касающиеся его личности. Затем председательствующий выясняет, вручена ли подсудимому и когда именно копии обвинительного акта, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола обвинения. При этом судебное разбирательство дела не может быть начато ранее трех суток со дня вручения копии обвинительного акта, если об этом не ходатайствует подсудимый, а также за исключением случая, предусмотренного частью второй статьи 411 настоящего Кодекса.";

44) 342-бап:
мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Аса ауыр қылмыстар туралы істер бойынша осы баптың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін сот өз қаулысымен күзетпен ұстау мерзімін он сегіз айға дейін ұзартуға құқылы. Айрықша жағдайларда көрсетілген мерзім соттың уәжді қаулысы бойынша, бірақ әрбір ретте бір айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.";
бесінші бөлік алып тасталсын;
45) 347-1-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот отырысының қысқаша хаттамасында соттың іс-әрекеттері олар қандай тәртіппен орын алғаны көрсетіледі, сондай-ақ:";
екінші бөліктің 9) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) процеске қатысушылардың және іске қатысатын өзге де адамдардың өтініштері, қарсылықтары мен өтінішхаттары туралы; сот шығарған қаулылар туралы; файл нөмірі мен олардан жауап алу уақыты көрсетіле отырып, сотта жауап алынған адамдар туралы, соттың жазбаша құжаттарды, заттай дәлелдемелерді зерттеу уақыты туралы, іске қосымша материалдарды қоса тіркеу туралы, сот жарыссөзін жүргізу уақыты туралы, сотталушының соңғы сөзі, соттың кеңесу бөлмесіне кетуі және сот актісін жария етуі туралы мәліметтер;";
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Іс бойынша төрағалық етуші сот отырысының аудио-, бейнетіркеуінің толықтығы мен сапасын тексереді. Егер сот отырысының аудио-, бейнежазбасы сапасыз болып табылса, онда осы Кодекстің 347-бабының талаптарына сәйкес басты сот талқылауының хаттамасы жасалады.";
46) 355-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"355-бап. Сотталушының жеке басын және айыптау актісі, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы көшірмесінің уақтылы табыс етілгенін анықтау
Төрағалық етуші сотталушының тегін, атын, әкесінің атын (ол болған кезде), туған жылын, айын, күнін және туған жерін анықтай отырып, оның жеке басын анықтайды, деректерді жеке басын куәландыратын құжатпен немесе оның куәландырылған көшірмесімен салыстырады, іс жүргізілетін тілді білетінін, тұрғылықты жерін, кәсібін, білімін, отбасылық жағдайын және оның жеке басына қатысты басқа да деректерді анықтайды. Одан кейін төрағалық етуші айыптау актісі, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасы, айыптау хаттамасы көшірмелерінің сотталушыға табыс етілгенін-табыс етілмегенін және нақты қашан табыс етілгенін анықтайды. Бұл ретте істі сотта талқылау, егер сотталушы бұл туралы өтінішхат бермесе, сондай-ақ осы Кодекстің 411-бабының екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, айыптау актісінің көшірмесін табыс етілген күннен бастап үш тәуліктен ерте басталуы мүмкін емес.";

47) в абзаце первом части первой статьи 368 слова "в ходе досудебной подготовки" заменить словами "им при досудебном производстве";
48) дополнить статьей 379-1 следующего содержания:
"Статья 379-1. Рассмотрение судом гражданского иска
1. Суд рассматривает гражданский иск в судебном заседании по правилам главы 20 настоящего Кодекса.
2. Участник процесса может для разрешения гражданского иска дополнительно представить доказательства. При этом он должен обосновать для подтверждения какого имеющего значение в деле обстоятельства он желает представить доказательство.
3. Доказательства должны быть представлены в установленный судом срок.";
49) часть вторую статьи 382 изложить в следующей редакции:
"2. Сокращенный порядок судебного разбирательства дела состоит только из допросов подсудимого, потерпевшего, выяснения обстоятельств соглашения о достижении примирения в порядке медиации, вопросов о сроке и порядке выплат по гражданскому иску и процессуальных издержек. Сокращенное судебное разбирательство должно быть окончено в срок до десяти суток, в исключительных случаях этот срок может быть продлен мотивированным постановлением судьи до двадцати суток.";
50) пункты 4) и 9) части первой статьи 398 изложить в следующей редакции:
"4) вид и размер основного и дополнительного наказаний, назначенных подсудимому за каждое уголовное правонарушение, в совершении которого он признан виновным, вид рецидива преступлений, а также решение об отмене или сохранении условного осуждения по предыдущему приговору, отмене освобождения от уголовной ответственности с установлением поручительства по предыдущему приговору и окончательная мера наказания, подлежащая отбытию на основании статей 58 и 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
"9) решение о мере пресечения и мере процессуального принуждения в отношении подсудимого до вступления приговора в законную силу;";
51) в статье 402:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. После подписания полного текста приговора председательствующий возвращается в зал судебного заседания и стоя провозглашает вводную и резолютивную части приговора. Все присутствующие в зале судебного заседания выслушивают приговор стоя.";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. После провозглашения приговора председательствующий разъясняет существо принятого решения.";
52) часть четвертую статьи 406 исключить.
53) дополнить статьей 406-1 следующего содержания:
"Статья 406-1. Вопросы, решаемые судом до вступления приговора, постановления в законную силу
Суд, не изменяя сущности приговора или постановления, до вступления их в законную силу вправе вынести дополнительное постановление об исправлении допущенных явных описок и разъяснении содержащихся в них неясностей, вещественных доказательствах, судьба которых не была разрешена приговором либо постановлением суда, исправлении технических и арифметических ошибок при разрешении гражданского иска, а также о размере процессуальных издержек, принудительного платежа в Фонд компенсации потерпевших и госпошлины в случае их неправильного исчисления.";

47) 368-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "сотқа дейiнгi дайындық барысында" деген сөздер "ол сотқа дейiнгi іс жүргізу кезінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) мынадай мазмұндағы 379-1-баппен толықтырылсын:
"379-1-бап. Соттың азаматтық талапты қарауы
1. Сот азаматтық талапты осы Кодекстің 20-тарауының қағидалары бойынша сот отырысында қарайды.
2. Процеске қатысушы азаматтық талап қоюды шешу үшін қосымша дәлелдемелер ұсына алады. Бұл ретте, ол істе қандай маңызы бар мән-жайды растау үшін дәлелдемені ұсынғысы келетінін негіздеуге тиіс.
3. Дәлелдемелер сот белгілеген мерзімде ұсынылуға тиіс.";
49) 382-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Iстi сотта талқылаудың қысқартылған тәртiбi сотталушыдан, жәбірленушіден жауап алудан, медиациялық тәртіппен татуласуға қол жеткізу туралы келісім жасасу мән-жайлары, азаматтық талап қою және процестік шығындар бойынша төлемдердің мерзімі мен тәртібі туралы мәселелерді анықтаудан ғана тұрады. Қысқартылған сот талқылауы он тәулікке дейінгі мерзімде аяқталуға тиіс, айрықша жағдайларда бұл мерзім судьяның уәжді қаулысымен жиырма тәулікке дейін ұзартылуы мүмкін.";
50) 398-баптың бірінші бөлігінің 4) және 9) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жасалғанына сотталушы кiнәлi деп танылған әрбiр қылмыстық құқық бұзушылық үшiн оған тағайындалған негiзгi және қосымша жазаның түрi мен мөлшерi, қылмыстардың қайталану түрі, сондай-ақ алдыңғы үкiм бойынша шартты түрде сотталудың күшiн жою немесе оны сақтау, алдыңғы үкім бойынша кепілгерлікті белгілей отырып, қылмыстық жауаптылықтан босатудың күшін жою туралы шешiм және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 58 және 60-баптарының негiзiнде өтелуге жататын түпкiлiктi жазалау шарасы көрсетiлуге тиiс.
9) үкiм заңды күшiне енгенге дейiн сотталушыға қатысты бұлтартпау шарасы және процестік мәжбүрлеу шарасы туралы шешiм;";
51) 402-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төрағалық етуші үкімнің толық мәтініне қол қойғаннан кейін сот отырысы залына оралып, үкімнің кіріспе және қарар бөліктерін түрегеліп тұрып жариялайды. Сот отырысы залындағы қатысушылардың бәрі үкімді түрегеліп тұрып тыңдайды.";
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Үкім жарияланғаннан кейін төрағалық етуші қабылданған шешімнің мәнін түсіндіреді.";
52) 406-баптың төртінші бөлігі алып тасталсын;
53) мынадай мазмұндағы 406-1-баппен толықтырылсын:
"406-1-бап. Үкім, қаулы заңды күшіне енгенге дейін сот шешетін мәселелер
Сот үкімнің немесе қаулының мәнін өзгертпей, олар заңды күшіне енгенге дейін жол берілген қате жазуларды түзету және олардағы түсініксіздіктерді түсіндіру туралы, сот үкімімен не қаулысымен тағдыры шешілмеген заттай дәлелдемелер туралы, азаматтық талап қоюды шешу кезіндегі техникалық және арифметикалық қателерді түзету туралы, сондай-ақ процестік шығындардың, Жәбірленушілерге өтемақы қорына мәжбүрлеу төлемінің және оларды дұрыс есептемеген жағдайда мемлекеттік баждың мөлшері туралы қосымша қаулы шығаруға құқылы.";

54) часть вторую статьи 408 изложить в следующей редакции:
"2. Жалоба должна содержать наименование суда, в который она подана, описание события уголовного правонарушения, место и время его совершения с указанием доказательств, просьбу к суду о принятии дела к производству, сведения о лице, привлекаемом к уголовной ответственности, уголовный закон (статья, часть, пункт), по которому лицо привлекается к уголовной ответственности, список свидетелей, вызов которых в суд необходим. Жалоба подписывается лицом, ее подавшим. Анонимные жалобы к производству не принимаются.";
55) статью 424 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Рассмотрение дела в апелляционной инстанции в случае отмены кассационной инстанцией приговора и всех последующих постановлений с направлением дела на новое судебное рассмотрение в суд апелляционной инстанции осуществляется по правилам глав 41-46 настоящего Кодекса.";
56) в части первой статьи 431:
пункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) отмене приговора и направлении дела прокурору в соответствии со статьей 323, частью третьей статьи 340 настоящего Кодекса и ввиду составления процессуального соглашения с нарушением уголовно-процессуального закона в стадии досудебного производства;
9) отмене приговора и направлении дела на новое рассмотрение в суд первой инстанции в случае установления нарушений норм процессуального права, предусмотренных пунктами 2), 5) и 9) части третьей статьи 436 настоящего Кодекса и ввиду составления процессуального соглашения с нарушением уголовно-процессуального закона в суде;";
дополнить пунктом 10) следующего содержания:
"10) отмене постановления суда и направлении дела на новое рассмотрение, если дело по существу не рассмотрено.";
57) пункты 3) и 9) части первой статьи 442 изложить в следующей редакции:
"3) назначить более строгое наказание или применить дополнительное наказание при наличии оснований для удовлетворения жалобы стороны обвинения, ходатайства прокурора;";
"9) внести в приговор изменения в части гражданского иска, взыскания процессуальных издержек и принудительного платежа в Фонд компенсации потерпевших;";
58) часть седьмую статьи 443 изложить в следующей редакции:
"7. В случае отмены приговора с постановлением нового приговора в соответствии с частью первой статьи 441 настоящего Кодекса суд апелляционной инстанции, не вынося дополнительного постановления об отмене приговора, выносит апелляционный приговор по правилам главы 46 настоящего Кодекса, в котором указывает об отмене приговора суда первой инстанции.";

54) 408-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шағымда ол берiлген соттың атауы, қылмыстық құқық бұзушылық оқиғасының сипаттамасы, дәлелдемелерi көрсетiле отырып, оның жасалған орны мен уақыты, сотқа iстi iс жүргiзуге қабылдау туралы өтiніш, қылмыстық жауаптылыққа тартылатын адам туралы мәлiметтер, адам қылмыстық жауаптылыққа тартылатын қылмыстық заң (бап, бөлік, тармақ), сотқа шақырылуы қажеттi куәлардың тiзiмi қамтылуға тиіс. Шағымға оны берген адам қол қояды. Анонимді шағымдар iс жүргiзуге қабылданбайды.";
55) 424-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Кассациялық саты үкімнің және барлық кейінгі қаулылардың күшін жойып, істі апелляциялық сатыдағы сотқа жаңадан сот қарауына жіберген жағдайда істі апелляциялық сатыда қарау осы Кодекстің 41-46-тарауларының қағидалары бойынша жүзеге асырылады.";
56) 431-баптың бірінші бөлігінде:
8) және 9) тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) үкімнің күшін жою және істі осы Кодекстің 323-бабына, 340-бабының үшінші бөлігіне сәйкес және сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында қылмыстық іс жүргізу заңын бұза отырып процестік келісім жасалуына байланысты прокурорға жіберу;
9) осы Кодекстің 436-бабы үшінші бөлігінің 2), 5) және 9) тармақтарында көзделген процестік құқық нормаларының бұзылғаны анықталған жағдайда және сотта қылмыстық-процестік заңды бұза отырып процестік келісім жасалуына байланысты үкімнің күшін жою және істі бірінші сатыдағы сотқа жаңадан қарауға жіберу;";
мынадай мазмұндағы 10) тармақпен толықтырылсын:
"10) егер іс мәні бойынша қаралмаса, сот қаулысының күшін жоюға және істі жаңадан қарауға жіберу туралы шешімдерінің бірін қабылдайды.";
57) 442-баптың бірінші бөлігіндегі 3) және 9) тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) айыптаушы тараптың шағымын, прокурордың өтінішхатын қанағаттандыру үшін негіздер болған кезде неғұрлым қатаң жаза тағайындауға немесе қосымша жаза қолдануға;";
"9) үкімге азаматтық талап қою, процестік шығындарды өндіріп алу және Жәбірленушілердің өтемақы қорына мәжбүрлеу төлем жасау бөлігінде өзгерістер енгізуге;";
58) 443-баптың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы кодекстің 441-бабының бірінші бөлігіне сәйкес жаңа үкім қаулысымен үкімнің күші жойылған жағдайда, апелляциялық сатыдағы сот үкімнің күшін жою туралы қосымша қаулы шығармай, осы Кодекстің 46-тарауының қағидалары бойынша апелляциялық үкім шығарады, онда бірінші сатыдағы сот үкімінің күшін жою туралы көрсетеді.";

59) части вторую и третью статьи 444 изложить в следующей редакции:
"2. Копия приговора, постановления направляется сторонам не позднее десяти суток со дня его вынесения.
3. Апелляционные приговор, постановление вступают в законную силу с момента их оглашения.";
60) часть первую статьи 445 изложить в следующей редакции:
"1. Приговор или постановление апелляционной инстанции не позднее десяти суток со дня его вынесения направляется вместе с делом в суд первой инстанции для обращения к исполнению.";
61) в статье 475:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 475. Отсрочка, рассрочка исполнения приговора";
в части второй слова "до шести месяцев" заменить словами "до одного года";
62) в статье 476:
пункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) об исполнении приговора при наличии других неисполненных приговоров, если это не решено в последнем по времени приговоре (часть шестая статьи 58, статья 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан);";
дополнить пунктами 14-1) и 23) следующего содержания:
"14-1) об установлении, продлении административного надзора за лицами, отбывшими наказание;";
"23) о вещественных доказательствах, судьба которых не была разрешена судом, об исправлении технических и арифметических ошибок при разрешении гражданского иска, а также о размере процессуальных издержек, принудительного платежа в Фонд компенсации потерпевших и госпошлины в случае их неправильного исчисления.";
63) в статье 477:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Вопросы, связанные с исполнением приговора, разрешаются районным и приравненным к нему судом, действующим по месту исполнения приговора, а при его отсутствии – вышестоящим судом, за исключением вопросов, указанных в части третьей настоящей статьи.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Судом, постановившим приговор, рассматриваются вопросы, указанные в пунктах 13), 17), 22) и 23) статьи 476 настоящего Кодекса.";
64) в статье 478:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Вопросы, указанные в пунктах 1), 3), 6), 8), 10), 12), 14), 14-1), 18) и 21) статьи 476 настоящего Кодекса, рассматриваются по представлению учреждения или органа, исполняющего наказание.";
дополнить частью 3-2 следующего содержания:
"3-2. Вопрос, указанный в пункте 23) статьи 476 настоящего Кодекса, рассматривается судом по ходатайству осужденного, его защитника, представлению учреждения или органа, исполняющего наказание, а также иных заинтересованных лиц.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:

59) 444-баптың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Үкімнің, қаулының көшірмесі тараптарға ол шығарылған күннен бастап он тәуліктен кешіктірілмей жіберіледі.
3. Апелляциялық үкім, қаулы олар жария етілген кезден бастап заңды күшіне енеді.";
60) 445-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Апелляциялық сатының үкімі немесе қаулысы – ол шығарылған күннен бастап он тәулiктен кешiктiрiлмей, орындауға енгізу үшін iспен бiрге бірінші сатыдағы сотқа жiберiледi.";
61) 475-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"475-бап. Үкiмнiң орындалуын кейiнге қалдыру, мерзімін ұзарту";
екінші бөліктегі "алты айға дейін" деген сөздер "бір жылға дейін" деген создермен ауыстырылсын;
62) 476-бапта:
12) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12) басқа да орындалмаған үкiмдер болған кезде, егер бұл уақыты жағынан соңғы үкiмде шешiлмесе, үкiмдi орындау туралы (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 58-баптың алтыншы бөлігі, 60-бабы);";
22) тармақшадағы "босату туралы мәселелерді қарау жатады" деген сөздер "босату туралы;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14-1) және 23) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) жазасын өтеген адамдарға әкімшілік қадағалауды белгілеу, ұзарту туралы;";
"23) тағдырын сот шешпеген заттай дәлелдемелер туралы, азаматтық талапты шешу кезінде техникалық және арифметикалық қателерді түзету туралы, сондай-ақ процестік шығындардың, Жәбірленушілердің өтемақысы қорына мәжбүрлеу төлемнің және оларды дұрыс есептемеген жағдайда мемлекеттік баждың мөлшері туралы мәселелерді қарау жатады.";
63) 477-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Үкімді орындауға байланысты мәселелерді, осы баптың үшінші бөлігінде көрсетілген мәселелерді қоспағанда, үкімді орындау орны бойынша әрекет ететін аудандық және оған теңестірілген сот, ал ол болмаған кезде – жоғары тұрған сот шешеді.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Үкім шығарған сот осы Кодекстің 476-бабының 13), 17), 22) және 23) тармақтарында көрсетілген мәселелерді қарайды.";
64) 478-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 476-бабының 1), 3), 6), 8), 10), 12), 14), 14-1), 18) және 21) тармақтарында көрсетілген мәселелер жазаны орындайтын мекеменің немесе органның ұсынуы бойынша қаралады.";
мынадай мазмұндағы 3-2-бөлікпен толықтырылсын:
"3-2. Осы Кодекстің 476-бабының 23) тармағында көрсетілген мәселені сот сотталған адамның, оның қорғаушысының өтінішхаты, жазаны орындайтын мекеменің немесе органның, сондай-ақ өзге де мүдделі адамдардың өтінішхаты бойынша қарайды.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Суд рассматривает вопросы, связанные с исполнением приговора, единолично в открытом судебном заседании в месячный срок со дня поступления ходатайства с участием осужденного. Рассмотрение вопросов, предусмотренных пунктами 1), 3), 6), 7), 8), 10), 14), 17) и 23) статьи 476 настоящего Кодекса, может осуществляться без участия осужденного.";
65) в статье 484:
пункт первый части второй изложить в следующей редакции:
"1) по делам об уголовных правонарушениях, рассмотренным судом в приказном, согласительном производстве или в порядке, предусмотренном статьей 382 настоящего Кодекса;";
пункт 2) части третьей исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Постановление кассационной инстанции может быть пересмотрено по протесту Генерального Прокурора Республики Казахстан при наличии оснований, предусмотренных частью второй статьи 485 настоящего Кодекса.";
66) в статье 485:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Основанием к пересмотру в кассационном порядке вступивших в законную силу судебных актов, указанных в части первой статьи 484 настоящего Кодекса, является неправильное применение уголовного и уголовно-процессуального законов, которое повлекло:";
пункты 6), 7) и 8) части первой изложить в следующей редакции:
"6) неправильное разрешение гражданского иска, неправильное разрешение вопроса о конфискации имущества;
7) незаконное или необоснованное вынесение постановления при применении принудительных мер медицинского характера;
8) противоречия судебных актов, по которым внесено представление об их устранении в случае, предусмотренном частью третьей статьи 446 настоящего Кодекса.";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Основаниями к пересмотру в кассационном порядке судебных актов, указанных в части третьей статьи 484 настоящего Кодекса, являются случаи, когда:";
пункт 3) части второй исключить;
67) в статье 486:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 486. Лица, имеющие право на подачу ходатайства, принесение протеста на вступившие в законную силу судебные акты";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Генеральный Прокурор Республики Казахстан вправе вносить протест о пересмотре в кассационном порядке вступивших в законную силу судебных актов как по собственной инициативе, так и по ходатайству лиц, указанных в части первой настоящей статьи, по основаниям, указанным в статье 485 настоящего Кодекса.
Ходатайство прилагается к протесту.";
68) в статье 488:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 488. Порядок подачи ходатайства, протеста о пересмотре приговора, постановления суда, вступивших в законную силу";

"4. Сот үкімді орындауға байланысты мәселелерді өтінішхат келіп түскен күннен бастап бір ай мерзімде сотталған адамның қатысуымен ашық сот отырысында жеке-дара қарайды. Осы Кодекстің 476-бабының 1), 3), 6), 7), 8), 10), 13), 14), 17) және 23) тармақтарында көзделген мәселелерді қарау сотталған адамның қатысуынсыз жүзеге асырылуы мүмкін.";
65) 484-бапта:
екінші бөліктің бірінші тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сот бұйрықтық, келісімдік іс жүргізуде немесе осы Кодекстің 382-бабында көзделген тәртіппен қараған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша;";
үшінші бөліктің екінші тармағы алып тасталсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Кассациялық сатының қаулысы осы Кодекстің 485-бабының екінші бөлігінде көзделген негіздер болған кезде Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының наразылығы бойынша қайта қаралуы мүмкін.";
66) 485-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 484-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген заңды күшіне енген сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарауға жол берілген, мыналарға:";
бірінші бөліктің 6), 7) және 8) тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) азаматтық талап қоюды дұрыс шешпеуге, мүлікті тәркілеу туралы мәселені дұрыс шешпеуге;
7) медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану кезінде қаулыны заңсыз немесе негізсіз түрде шығаруға;
8) Осы Кодекстің 446-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайда қайшыларды жою туралы ұсыну енгізілген сот актілері бойынша қайшылықтарға әкеп соққан қылмыстық және қылмыстық-процестік заңдардың дұрыс қолданылмауы негіздер болып табылады.";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 484-бабының үшінші бөлігінде көрсетілген сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарауға негіздер:";
екінші бөліктің 3) тармағы алып тасталсын;
67) 486-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"486-бап. Заңды күшіне енген сот актілеріне өтінішхат беруге, наразылық келтіруге құқығы бар адамдар";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры заңды күшіне енген сот актілерін кассациялық тәртіппен өз бастамасы бойынша да, осы баптың бірінші бөлігінде аталған адамдардың өтінішхаты бойынша да осы Кодекстің 485-бабында көрсетілген негіздер бойынша қайта қарау туралы наразылық енгізуге құқылы.
Өтінішхат наразылыққа қоса тіркеледі.";
68) 488-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"488-бап. Заңды күшіне енген сот үкімін, қаулысын қайта қарау туралы өтінішхат, наразылық беру тәртібі";

дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ходатайство о пересмотре судебных актов, предусмотренных частью первой статьи 484 настоящего Кодекса, подается в судебную коллегию по уголовным делам Верховного Суда Республики Казахстан.";
69) в статье 489:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 489. Возвращение ходатайств, протеста без рассмотрения";
в части первой:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Ходатайства, протест о пересмотре вступивших в законную силу судебных актов подлежат возвращению лицам, их подавшим, по следующим основаниям:";
пункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) имеется постановление судьи (судей) об отказе в передаче ходатайства с делом для рассмотрения в кассационной инстанции по тем же основаниям, которые ранее были рассмотрены, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей статьи 484 настоящего Кодекса.";
70) в статье 490:
пункт 2) части первой изложить в следующей редакции:
"2) о наличии или отсутствии оснований к истребованию судебного дела;";
часть первую дополнить пунктом 3) следующего содержания:
"3) о дате предварительного рассмотрения ходатайства с вызовом сторон.";
дополнить частями 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Предварительное рассмотрение ходатайства о пересмотре вступивших в законную силу судебных актов производится тремя судьями в открытом судебном заседании с приглашением сторон, неявка которых не препятствует рассмотрению ходатайства.
3-2. При предварительном рассмотрении ходатайства судьями проверяются как доводы ходатайства, так и наличие оснований, предусмотренных частью второй статьи 485 настоящего Кодекса.";
71) абзац первый части первой статьи 491 изложить в следующей редакции:
"1. По результатам предварительного рассмотрения ходатайства судьями выносится постановление:";
72) в статье 494:
часть шестую изложить в следующей редакции:
"6. Если ходатайство, протест поданы стороной обвинения, то ее представители выступают первыми, после чего председательствующий предоставляет слово другим участникам процесса.
Мотивы и доводы, изложенные в протесте Генерального Прокурора Республики Казахстан, по его поручению в судебном заседании могут быть изложены соответствующим прокурором.";
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
"12. Суд кассационной инстанции вправе изменить судебные акты и:
1) применить закон о менее тяжком уголовном правонарушении и назначить наказание в соответствии с измененной квалификацией;
2) смягчить назначенное судом наказание;
3) применить закон о более тяжком уголовном правонарушении, назначить более строгое наказание или применить дополнительное наказание при наличии оснований для удовлетворения жалобы стороны обвинения, ходатайства прокурора, в пределах того обвинения, по которому осужденный был предан суду;

мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Кодекстің 484-бабының бірінші бөлігінде көзделген сот актілерін қайта қарау туралы өтінішхат Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының қылмыстық істер жөніндегі сот алқасына беріледі.";
69) 489-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"489-бап. Өтінішхаттарды, наразылықты қарамай қайтару";
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарау туралы өтінішхаттар, наразылық мынадай негiздер бойынша:";
6) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Кодекстің 484-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, судьяның (судьялардың) өтінішхатты іспен бірге бұған дейін қаралған нақ сол негіздер бойынша кассациялық сатыда қарауға беруден бас тарту туралы қаулысы болса, олар берген адамдарға қайтарылуға жатады.";
70) 490-бапта:
бірінші бөліктің 2) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сот ісін талап етіп алдыруға негіздердің бар-жоғы туралы мәселелерді;";
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) тараптарды шақыра отырып, өтінішхатты алдын ала қарау күні туралы мәліметтерді шешеді.";
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-бөліктермен толықтырылсын:
"3-1. Заңды күшіне енген сот актілерін қайта қарау туралы өтінішхатты алдын ала қарауды үш судья тараптарды шақыра отырып, ашық сот отырысында жүргізеді, олардың келмеуі өтінішхатты қарауға кедергі келтірмейді.
3-2. Өтінішхатты алдын ала қарау кезінде судьялар өтінішхаттың дәлелдерін де, осы Кодекстің 485-бабының екінші бөлігінде көзделген негіздердің болуын да тексереді.";
71) 491-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Судьялар өтінішхатты алдын ала қарау нәтижелерi бойынша:";
72) 494-бапта:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер өтінішхатты, наразылықты айыптаушы тарап берген болса, онда оның өкілдері бірінші болып сөз сөйлейді, содан соң төрағалық етуші процестің басқа қатысушыларына сөз береді.
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының наразылығында жазылған уәждер мен дәлелдерді оның тапсырмасы бойынша сот отырысында тиісті прокурор баяндауы мүмкін.";
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Сот актілерін кассациялық сатыдағы сот өзгертуге және:
1) онша ауыр емес қылмыстық құқық бұзушылық туралы заңды қолдануға және өзгертілген саралануына сәйкес жаза тағайындауға;
2) сот тағайындаған жазаны жеңілдетуге;
3) неғұрлым ауыр қылмыстық құқық бұзушылық туралы заңды қолдануға, неғұрлым қатаң жаза тағайындауға немесе айыптаушы тараптың шағымын, прокурордың өтінішхатын қанағаттандыру үшін негіздер болған кезде, сотталған адам сотқа берілген айыптау шегінде қосымша жаза қолдануға құқылы;

4) изменить вид учреждения уголовно-исполнительной системы;
5) применить дополнительное наказание;
6) признать наличие соответствующего рецидива преступлений, если это не было сделано или сделано неверно судом первой инстанции;
7) отменить в соответствии с частью пятой статьи 64 Уголовного кодекса Республики Казахстан условное осуждение по предыдущему приговору либо отменить в соответствии с частью пятой статьи 69 Уголовного кодекса Республики Казахстан освобождение от уголовной ответственности по предыдущему приговору и в связи с этим назначить наказание по правилам статьи 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан, если это не было сделано судом первой инстанции;
8) в случаях, предусмотренных пунктами 2) и 3) части седьмой статьи 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан, отменить условно-досрочное освобождение и назначить наказание по правилам статьи 60 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
9) внести в приговор изменения в части гражданского иска, а также по вопросам взыскания процессуальных издержек, решения о вещественных доказательствах;
10) применить в соответствии со статьей 98 Уголовного кодекса Республики Казахстан принудительные меры медицинского характера.
Суд по ходатайству сторон или собственной инициативе разрешает вопрос о сохранении, избрании, отмене или изменении меры пресечения в отношении подсудимого или осужденного, о чем указывает в постановлении.
При прекращении уголовного дела либо назначении наказания, не связанного с лишением свободы, содержащийся под стражей осужденный подлежит немедленному освобождению из-под стражи. Суд незамедлительно направляет учреждению или органу, исполняющему наказание, копию постановления суда и телеграфное сообщение о принятом решении для доведения до сведения осужденного и его исполнения.";
часть четырнадцатую изложить в следующей редакции:
"14. Суд, рассматривающий дело, проверяет законность, обоснованность и справедливость приговора суда в полном объеме и вправе внести в него изменения по основаниям, не указанным в представлении, протесте или ходатайстве, если при этом не ухудшается положение осужденного.
Внесение изменений в судебный акт в отношении других осужденных, в отношении которых представление, протест или ходатайство не принесены, допускается лишь по уголовным правонарушениям, совершенным в соучастии с осужденным, в отношении которого принесено представление, протест или ходатайство, если при этом не ухудшается их положение.
Решение об ухудшении положения суд вправе принять только в отношении тех осужденных (оправданных) и по тем основаниям, о которых указано в представлении, протесте прокурора или ходатайстве потерпевшего. Суд не вправе ухудшить положение осужденного по его ходатайству или ходатайству его защитника или представителя.
Суд не вправе устанавливать или считать доказанными факты, которые не были предметом судебного разбирательства.";
части шестнадцатую, семнадцатую, восемнадцатую исключить;

4) қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің түрін өзгертуге;
5) қосымша жаза қолдануға;
6) қылмыстардың тиісті қайталануының болуын, егер мұны бірінші сатыдағы сот жасамаса немесе дұрыс жасамаса, тануға;
7) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 64-бабының бесінші бөлігіне сәйкес алдыңғы үкім бойынша шартты түрде соттаудың күшін жоюға не Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 69-бабының бесінші бөлігіне сәйкес алдыңғы үкім бойынша қылмыстық жауаптылықтан босатудың күшін жоюға және осыған байланысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 60-бабының қағидалары бойынша жазаны, егер мұны бірінші сатыдағы сот жасамаса, тағайындауға;
8) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 72-бабының жетінші бөлігінің 2) және 3) тармақтарында көзделген жағдайларда шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жоюға және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 60-бабының қағидалары бойынша жаза тағайындауға;
9) азаматтық талап қою, сондай-ақ процестік шығындарды өндіріп алу мәселелері бойынша, заттай дәлелдемелер туралы шешім бөлігінде үкімге өзгерістер енгізуге;
10) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 98-бабына сәйкес медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануға құқылы.
Сот тараптардың өтінішхаты немесе өз бастамасы бойынша сотталушыға немесе сотталған адамға қатысты бұлтартпау шарасын сақтау, таңдау, күшін жою немесе өзгерту туралы мәселені шешеді, бұл туралы қаулыда көрсетеді.
Қылмыстық іс тоқтатылған не бас бостандығынан айыруға байланысты емес жаза тағайындалған кезде күзетпен ұсталып отырған сотталған адам күзетілуден дереу босатылуға жатады. Сот сотталған адамның назарына жеткізу және оны орындау үшін жазаны орындайтын мекемеге немесе органға сот қаулысының көшірмесін және қабылданған шешім туралы телеграф хабарламасын дереу жібереді.";
он төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сот үкімінің заңдылығын, негізділігін және әділдігін істі қарайтын сот толық көлемде тексереді және ұсынымда, наразылықта немесе өтінішхатта көрсетілмеген негіздер бойынша, егер бұл ретте сотталғанның жағдайы нашарламайтын болса, оған өзгерістер енгізуге құқылы.
Сот актісіне ұсыну, наразылық немесе өтінішхат келтірілмеген басқа сотталғандарға қатысты өзгерістер енгізуге, егер бұл ретте сотталғандардың жағдайы нашарламайтын болса, өзіне қатысты ұсыну, наразылық немесе өтінішхат берілген сотталған адаммен сыбайласып жасалған қылмыстық құқық бұзушылық бойынша ғана жол беріледі.
Сот жағдайды нашарлату туралы шешімді ұсынуда, прокурордың наразылығында немесе жәбірленушінің өтінішхатында көрсетілген сотталғандарға (ақталғандарға) қатысты және сол негіздер бойынша ғана қабылдауға құқылы. Сот сотталған адамның жағдайын оның өтінішхаты немесе оның қорғаушысының немесе өкілінің өтінішхаты бойынша нашарлатуға құқығы жоқ.
Сот талқылауының нысанасы болмаған фактілерді анықтауға немесе дәлелденген деп есептеуге соттың құқығы жоқ.";
он алтыншы, он жетінші және он сегізінші бөліктер алып тасталсын;

73) статью 502 изложить в следующей редакции:
"Статья 502. Порядок возбуждения производства по вновь открывшимся обстоятельствам
1. Право ходатайства о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам принадлежит осужденному, оправданному, потерпевшему или их законным представителям, защитникам, а также прокурору.
Ходатайство по основаниям, предусмотренным пунктами 1), 2), 3), 5), 6), 7) части второй статьи 499 настоящего Кодекса, приносится в суд, вынесший приговор, постановление.
Ходатайство, заявления или сообщения о пересмотре дела по основаниям, указанным в пункте 4) части второй статьи 499 настоящего Кодекса, подаются прокурору, который организует расследование. При таком расследовании вновь открывшихся обстоятельств могут производиться с соблюдением правил настоящего Кодекса допросы, осмотры, экспертизы, выемки и иные следственные действия. По результатам расследования прокурор своим:
1) представлением возбуждает производство по вновь открывшимся обстоятельствам и направляет суду проверочные материалы для рассмотрения;
2) постановлением отказывает в возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам.
Копия постановления прокурора об отказе в возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам направляется заявителю в течение трех суток с разъяснением ему права обжаловать постановление вышестоящему прокурору или в суд в порядке, предусмотренном статьей 106 настоящего Кодекса.
2. При поступлении в суд ходатайства о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам судья в течение десяти суток проверяет соответствие ходатайства требованиям статьи 499 настоящего Кодекса и принимает одно из следующих решений:
1) выносит постановление о принятии ходатайства к производству суда и возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам;
2) возвращает ходатайство без рассмотрения, если оно не соответствует требованиям статьи 499 настоящего Кодекса, и к нему не приложены судебные или иные акты, подтверждающие основания, предусмотренные пунктами 1), 2), 3), 5), 6), 7) части второй статьи 499 настоящего Кодекса, если оно касается судебных решений, не подлежащих пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам в соответствии со статьей 500 настоящего Кодекса, либо подано той же стороной по тем же основаниям, по которым уже принималось решение об отказе в его удовлетворении.
В суде кассационной инстанции, а также в суде апелляционной инстанции в случае, если дело было рассмотрено коллегиально, проверка соответствия ходатайства требованиям статьи 499 настоящего Кодекса производится единолично судьей соответствующего суда.
Представление прокурора о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам рассматривается судом непосредственно.

73) 502-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"502-бап. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша iс жүргiзуді қозғау тәртібі
1. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша iс жүргiзудi қозғау туралы өтінішхат беру құқығы сотталған адамға, ақталған адамға, жәбірленушіге немесе олардың заңды өкілдеріне, қорғаушыларға, сондай-ақ прокурорға тиесiлi.
Осы Кодекстің 499-бабы екінші бөлігінің 1), 2), 3), 5), 6), 7) тармақтарында көзделген негіздер бойынша өтінішхат үкім, қаулы шығарған сотқа беріледі.
Осы Кодекстің 499-бабы екінші бөлігінің 4) тармағында көрсетілген негіздер бойынша істі қайта қарау туралы өтінішхат, арыздар немесе хабарлар тергеуді ұйымдастыратын прокурорға беріледі. Жаңадан ашылған мән-жайларды осындай тергеп-тексеру кезінде осы Кодекстің қағидалары сақтала отырып, жауап алулар, қарап-тексерулер, сараптама жасаулар, алулар және өзге де тергеу әрекеттері жүргізілуі мүмкін. Тергеу нәтижелері бойынша прокурор:
1) ұсынумен жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғайды және тексеру материалдарын қарау үшін сотқа жібереді;
2) қаулымен жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғаудан бас тартады.
Прокурордың жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғаудан бас тарту туралы қаулысының көшірмесі арыз берушіге қаулыға жоғары тұрған прокурорға немесе сотқа осы Кодекстің 106-бабында көзделген тәртіппен шағым жасау құқығы түсіндіріле отырып, үш тәулік ішінде жіберіледі.
2. Сотқа жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхат келіп түскен кезде судья он тәулік ішінде өтінішхаттың осы Кодекстің 499-бабының талаптарына сәйкестігін тексереді және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) өтінішхатты соттың іс жүргізуіне қабылдау және жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы қаулы шығарады;
2) егер өтініш осы Кодекстің 499-бабының талаптарына сәйкес келмесе және оған осы Кодекстің 499-бабы екінші бөлігінің 1), 2), 3), 5), 6), 7) тармақтарында көзделген негіздерді растайтын, егер ол осы Кодекстің 500-бабына сәйкес жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарауға жатпайтын сот шешімдеріне қатысты болса не оны қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылданған негіздер бойынша нақ сол тарап берсе, сот актілері немесе өзге де актілер қоса берілмесе, өтінішхатты қараусыз қайтарады.
Кассациялық сатыдағы сотта, сондай-ақ апелляциялық сатыдағы сотта, егер іс алқалы түрде қаралған жағдайда, өтінішхаттың осы Кодекстің 499-бабының талаптарына сәйкестігін тексеруді тиісті соттың судьясы жеке-дара жүргізеді.
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы прокурордың ұсынуын сот тікелей қарайды.

3. Копия постановления, вынесенного по результатам предварительного рассмотрения ходатайства, направляется лицу, подавшему ходатайство. В случае возвращения ходатайства подлежат возврату приложенные к нему документы.
4. Ходатайство, по которому имеется постановление судьи о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам либо представление прокурора о возбуждении такого производства, подлежит рассмотрению судом в открытом судебном заседании не позднее тридцати суток со дня возбуждения производства либо поступления представления прокурора.";
74) статью 503 исключить;
75) в статье 504:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Ходатайство либо представление прокурора о возбуждении производства по вновь открывшимся обстоятельствам рассматривается единолично судьей суда первой инстанции, вынесшим приговор, постановление. Если по делу выносились постановления судами апелляционной, кассационной инстанций, пересмотр судебных решений осуществляется:
1) судом апелляционной инстанции – единолично, если дело судом апелляционной инстанции рассмотрено единолично, и коллегиально, если дело рассмотрено коллегиально;
2) судом кассационной инстанции – коллегиально.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. После рассмотрения отводов и ходатайств первым в судебном заседании выступает заявитель, который излагает ходатайство об основаниях пересмотра судебного акта по вновь открывшимся обстоятельствам, либо прокурор при обращении в суд с соответствующим ходатайством либо при вынесении представления прокурора, затем суд заслушивает выступления других лиц, явившихся в судебное заседание, исследует материалы, представленные заявителем, прокурором по результатам проведенных проверки или расследования.";
76) в статье 505:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 505. Постановление суда, вынесенное по итогам рассмотрения ходатайства, представления прокурора о пересмотре судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Постановления суда первой, апелляционной инстанций, вынесенные по итогам рассмотрения ходатайства о возобновлении производства по вновь открывшимся обстоятельствам, вступают в законную силу по истечении пятнадцати суток со дня их вынесения, а если они были обжалованы и вышестоящим судом оставлены в силе, то в день вынесения постановления вышестоящим судом.
Постановление, вынесенное Верховным Судом Республики Казахстан, а также постановление суда апелляционной инстанции об оставлении без изменения, отмене или изменении обжалованного постановления суда первой инстанции, являются окончательными и дальнейшему обжалованию, опротестованию не подлежат.";

3. Өтінішхатты алдын ала қарау нәтижелері бойынша шығарылған қаулының көшірмесі өтінішхатты берген адамға жіберіледі. Өтінішхат қайтарылған жағдайда оған қоса берілген құжаттар қайтарылуға жатады.
4. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы судьяның қаулысы не прокурордың осындай іс жүргізуді қозғау туралы ұсынусы бар өтінішхатты сот іс жүргізу қозғалған не прокурордың ұсынуы келіп түскен күннен бастап отыз тәуліктен кешіктірмей ашық сот отырысында қарауға тиіс.";
74) 503-бап алып тасталсын;
75) 504-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Прокурордың жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша іс жүргізуді қозғау туралы өтінішхатын не ұсынуын бірінші сатыдағы соттың үкім, қаулы шығарған судьясы жеке-дара қарайды. Егер іс бойынша апелляциялық, кассациялық сатылардағы соттар қаулы шығарған болса, сот шешімдерін қайта қарау:
1) апелляциялық сатыдағы сот – егер істі апелляциялық саты жеке-дара қараған болса – жеке-дара, ал егер іс алқалы түрде қаралса – алқалы түрде;
2) кассациялық сатыдағы сот – алқалы түрде жүзеге асырады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сот отырысында қарсылық білдірулер мен өтінішхаттар қаралғаннан кейін бірінші болып баяндайтын сот актісін жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау негіздері туралы өтінішхатты не сотқа тиісті өтінішхатпен жүгінген кезде не прокурордың ұсынымын шығарған кезде прокурор сөз сөйлейді, сот содан соң сот отырысына келген басқа да адамдардың сөздерін тыңдайды, жүргізілген тексеру немесе тергеп-тексеру нәтижелері бойынша арыз иесі, прокурор ұсынған материалдарды зерттейді.";
76) 505-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"505-бап. Сот актілерін жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы өтінішхатты, прокурордың ұсынуын қарау қорытындысы бойынша шығарылған соттың қаулысы";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бірінші, апелляциялық сатылардағы соттың іс жүргізуді жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта бастау туралы өтінішхатты қарау қорытындысы бойынша шығарылған қаулылары – олар шығарылған күннен бастап он бес тәулік өткен соң, ал егер оларға шағым жасалса және жоғары тұрған сот оны күшінде қалдырса, онда жоғары тұрған сот қаулыны шығарған күні заңды күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты шығарған қаулы, сондай-ақ апелляциялық сатыдағы соттың шағым жасалған бірінші сатыдағы соттың қаулысын өзгеріссіз қалдыру, күшін жою немесе оны өзгерту туралы қаулысы түпкілікті болып табылады және одан әрі шағым жасауға, наразылық білдіруге жатпайды.";

77) статью 506 исключить;
78) часть вторую статьи 507 изложить в следующей редакции:
"2. Рассмотрение жалоб, ходатайств прокурора на указанные постановления вышестоящим судом осуществляется в порядке, предусмотренном для рассмотрения апелляционных, кассационных жалоб, ходатайств прокурора, протестов. Постановление вышестоящего суда об оставлении без изменения, отмене или изменении обжалованного постановления является окончательным и дальнейшему обжалованию, пересмотру по ходатайству прокурора, опротестованию не подлежит.
Правила, предусмотренные статьями 490 и 491 настоящего Кодекса, на жалобы, ходатайства прокурора на постановления суда апелляционной инстанции не распространяются, и они рассматриваются судом кассационной инстанции непосредственно.";
79) статью 527 дополнить частями 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. В протоколе также указываются:
1) фамилии, имена, отчества (при их наличии), адреса свидетелей и потерпевших, если они имеются;
2) научно-технические средства и электронные носители, если они использовались при фиксации либо на них зафиксированы следы уголовного правонарушения.
1-2. В протоколе об уголовном проступке могут быть отражены решения лица, осуществляющего досудебное расследование, об определении языка судопроизводства, выборе формата уголовного судопроизводства, привлечении защитника, переводчика, в том числе о разъяснении их прав и обязанностей, признании предметов, документов и иного имущества в качестве вещественных доказательств и приобщении к делу, установлении процессуальных издержек, признании гражданским истцом, а также заявление об отказе от услуг защитника.
К протоколу об уголовном проступке также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения уголовного правонарушения.";
80) в части третьей статьи 537 слово "утвержденным" заменить словом "составленным";
81) часть одиннадцатую статьи 547 изложить в следующей редакции:
"11. По окончании расследования уголовное дело с отчетом о завершении досудебного расследования передается в установленном настоящим Кодексом порядке Генеральному Прокурору Республики Казахстан, который выполняет действия, предусмотренные статьями 301 – 305 настоящего Кодекса. Дело, расследованное в отношении депутата, может быть принято к производству соответствующего суда только при наличии обвинительного акта, составленного Генеральным Прокурором Республики Казахстан.
Примечание. В статьях настоящей главы под лишением неприкосновенности понимаются дача согласия на привлечение к уголовной ответственности и применение мер процессуального принуждения.";

77) 506-бап алып тасталсын;
78) 507-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жоғары тұрған сот көрсетілген қаулыларға шағымдарды, прокурордың өтінішхаттарын қарауды апелляциялық, кассациялық шағымдарды, прокурордың өтінішхаттарын, наразылықтарды қарау үшін көзделген тәртіппен жүзеге асырады. Жоғары тұрған соттың шағым жасалған қаулыны өзгеріссіз қалдыру, оның күшін жою немесе оны өзгерту туралы қаулысы түпкілікті болып табылады және одан әрі шағым жасалуға, прокурордың өтінішхаты бойынша қайта қаралуға, наразылық білдірілуге жатпайды.
Осы Кодекстің 490 және 491-баптарында көзделген қағидалар апелляциялық сатыдағы соттың қаулыларына прокурордың шағымдарына, өтінішхаттарына қолданылмайды және оларды кассациялық сатыдағы сот тікелей қарайды.";
79) 527-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-бөліктермен толықтырылсын:
"1-1. Хаттамада:
1) егер олар бар болса, куәлар мен жәбірленушілердің тегі, аты, әкесінің аты (олар болған кезде), мекенжайлары;
2) егер ғылыми-техникалық құралдар мен электрондық жеткізгіштер тіркеу кезінде пайдаланылса не оларда қылмыстық құқық бұзушылықтың іздері тіркелген болса, олар да көрсетіледі.
1-2. Қылмыстық теріс қылық туралы хаттамада сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның сот ісін жүргізу тілін айқындау, қылмыстық сот ісін жүргізу форматын таңдау туралы, қорғаушыны, аудармашыны тарту туралы, оның ішінде олардың құқықтары мен міндеттерін түсіндіру туралы, заттарды, құжаттарды және өзге де мүлікті заттай дәлелдемелер ретінде тану және оларды іске қоса тіркеу туралы, процестік шығындарды анықтау туралы, азаматтық талапкер деп тану туралы шешімдері, сондай-ақ қорғаушыны қызметінен бас тарту туралы шешімдері көрсетілуі мүмкін.
Қылмыстық теріс қылық туралы хаттамаға қылмыстық құқық бұзушылық жасау фактісін растайтын құжаттар да қоса беріледі.";
80) 537-баптың үшінші бөлігіндегі "бекіткен" деген сөз "жасаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
81) 547-баптың он бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге осы Кодексте белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына беріледi, ол осы Кодекстің 301 - 305-баптарында көзделген әрекеттерді орындайды. Депутатқа қатысты тергеп-тексерілген іс Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры жасаған айыптау актісі болған кезде ғана тиісті соттың іс жүргізуіне қабылдануы мүмкін.
Ескертпе. Осы тараудың баптарында қолсұғылмаушылықтан айыру деп қылмыстық жауаптылыққа тартуға және процестік мәжбүрлеу шараларын қолдануға келісім беру түсініледі.";

82) часть восьмую статьи 551 изложить в следующей редакции:
"8. По окончании расследования уголовное дело с отчетом о завершении досудебного расследования передается в установленном настоящим Кодексом порядке первому заместителю Генерального Прокурора Республики Казахстан, который выполняет действия, предусмотренные статьями 301 – 304 настоящего Кодекса. Дело, расследованное в отношении Генерального Прокурора Республики Казахстан, может быть принято к производству соответствующего суда только при наличии обвинительного акта, составленного первым заместителем Генерального Прокурора Республики Казахстан.";
83) часть первую статьи 594 изложить в следующей редакции:
"1. Органы внутренних дел после вступления в законную силу постановления Генерального Прокурора Республики Казахстан или его заместителя о выдаче (экстрадиции) в течение тридцати суток организовывают этапирование и передачу выданного (экстрадированного) лица соответствующему органу того государства, которому оно выдано (экстрадировано), и об исполнении сообщают в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан.";
84) статью 595 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Генеральная прокуратура Республики Казахстан дает поручение органу внутренних дел о согласовании места, времени и порядка передачи лиц, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан.
Государственные органы в пределах своей компетенции оказывают содействие органу внутренних дел в осуществлении приема лиц, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан, и передачи их третьим государствам.";
85) часть третью статьи 604 изложить в следующей редакции:
"3. После получения от уполномоченного органа иностранного государства информации о согласии на принятие осужденного для отбывания наказания или лица, к которому применены принудительные меры медицинского характера, Генеральная прокуратура Республики Казахстан дает поручение соответственно органу внутренних дел о согласовании места, времени и порядка передачи и организации передачи данного лица из учреждения уголовно-исполнительной системы или медицинской организации, осуществляющей принудительное лечение, в иностранное государство.
Государственные органы в пределах своей компетенции оказывают содействие органу внутренних дел в осуществлении передачи осужденного в иностранное государство.";
86) в части первой статьи 607 после слов "их законные представители" дополнить словом ", супруг (супруга)";
87) часть первую статьи 609 изложить в следующей редакции:
"1. После удовлетворения запроса о приеме гражданина Республики Казахстан для отбывания наказания или проведения принудительного лечения и получения согласия уполномоченного органа иностранного государства на такую передачу Генеральная прокуратура Республики Казахстан дает поручение органу внутренних дел о согласовании места, времени и порядка передачи и организации передачи данного лица в учреждение уголовно-исполнительной системы или медицинскую организацию, осуществляющую принудительное лечение, в Республике Казахстан.
Государственные органы в пределах своей компетенции оказывают содействие органу внутренних дел в осуществлении приема гражданина Республики Казахстан для отбывания наказания или проведения принудительного лечения.";

82) 551-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Тергеп-тексеру аяқталғаннан кейін қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексерудің аяқталғаны туралы есеппен бірге осы Кодексте белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасарына беріледi, ол осы Кодекстің 301 – 304-баптарында көзделген әрекеттерді орындайды. Қазақстан Республикасының Бас Прокурорына қатысты тергеп-тексерілген іс Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының бірінші орынбасары жасаған айыптау актісі болған кезде ғана тиісті соттың іс жүргізуіне қабылдануы мүмкін.";
83) 594-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ішкі істер органдары Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының немесе оның орынбасарының ұстап беру (экстрадициялау) туралы қаулысы заңды күшіне енгеннен кейін отыз тәулік ішінде этаппен апаруды және ұстап берілген (экстрадицияланған) адамды ол ұстап берілген (экстрадицияланған) мемлекеттің тиісті органына беруді ұйымдастырады және оның орындалғаны жөнінде Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына хабарлайды.";
84) 595-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"4. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы ішкі істер органына Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін адамдарды беру орнын, уақытын және тәртібін келісу туралы тапсырма береді.
Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде ішкі істер органына Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін адамдарды қабылдауды және оларды үшінші мемлекеттерге беруді жүзеге асыруға жәрдем көрсетеді.";
85) 604-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шет мемлекеттің уәкілетті органынан сотталған адамды жазасын өтеу үшін немесе өзіне медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылған адамды қабылдауға келісетіні туралы ақпарат алынғаннан кейін Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы тиісінше ішкі істер органына осы адамды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінен немесе мәжбүрлеп емдеуді жүзеге асыратын медициналық ұйымнан шет мемлекетке беру орнын, уақыты мен тәртібін келісу және беруді ұйымдастыру туралы тапсырма береді.
Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде ішкі істер органына сотталған адамды шет мемлекетке беруді жүзеге асыруға жәрдем көрсетеді.";
86) 607-баптың бірінші бөлігіндегі "заңды өкiлдерi" деген сөздерден кейін ", жұбайы (зайыбы)" деген сөздермен толықтырылсын;
87) 609-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының азаматын жазасын өтеу немесе мәжбүрлеп емдеуді жүргізу үшін қабылдау туралы сұрау салу қанағаттандырылғаннан және осындай беруге шет мемлекеттің уәкілетті органының келісімі алынғаннан кейін Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы ішкі істер органына осы адамды Қазақстан Республикасында қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесіне немесе мәжбүрлеп емдеуді жүзеге асыратын медициналық ұйымға беру орнын, уақытын және тәртібін келісу және беруді ұйымдастыру туралы тапсырма береді.
Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде ішкі істер органына Қазақстан Республикасының азаматын жазасын өтеу немесе мәжбүрлеп емдеуді жүргізу үшін қабылдауды жүзеге асыруға жәрдем көрсетеді.".

88) в части четвертой статьи 617 после слов "обвинительного акта" дополнить словами ", протокола обвинения";
89) абзац третий части четвертой статьи 627 изложить в следующей редакции:
"Приговор суда по делу, рассмотренному в согласительном производстве, может быть обжалован, пересмотрен по ходатайству прокурора в апелляционном порядке по правилам, предусмотренным разделом 8 настоящего Кодекса.";
90) часть вторую статьи 628 изложить в следующей редакции:
"2. После заключения процессуальное соглашение о признании вины предоставляется судье, который проверяет его на соответствие требованиям закона, и принимает одно из следующих мотивированных решений:
1) о продолжении рассмотрения дела в согласительном производстве;
2) об отказе в рассмотрении дела в согласительном производстве, если у суда возникли сомнения в виновности подсудимого, либо ввиду отсутствия оснований для применения согласительного производства;
3) предоставляет возможность составления нового процессуального соглашения, если суд не согласен с квалификацией преступления, размером гражданского иска, видом и (или) размером наказания.
При недостижении согласия сторонами по условиям процессуального соглашения рассмотрение уголовного дела судом продолжается в общем порядке.";
91) абзац пятый статьи 629-7 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате":
в пункте втором статьи 10:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) составления прокурором обвинительного акта в отношении нотариуса по уголовному делу;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) утверждения прокурором протокола обвинения, протокола ускоренного досудебного расследования, протокола об уголовном проступке и принятия решения о направлении уголовного дела в суд по соответствующей статье (статьям) уголовного закона, окончания досудебного расследования заключением процессуального соглашения в порядке, предусмотренном частью четвертой статьи 617 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 1), абзаца четвертого подпункта 4), подпунктов 5), 6), 7), 8), абзацев третьего и шестого подпункта 10), абзаца третьего подпункта 22), абзаца третьего подпункта 25), подпунктов 30), 31), 32), 33), 34), 35), 36), 37), 38), 39), 80), 81), 82) пункта 2, абзаца четвертого пункта 3 статьи 1 в части составления лицом, осуществляющим досудебное расследование, отчета о завершении досудебного расследования, составления прокурором обвинительного акта и признания лица обвиняемым с момента составления прокурором обвинительного акта:
1) с 1 января 2022 года в отношении дел об особо тяжких преступлениях, расследуемых следователями органов внутренних дел, антикоррупционной службы и службы экономических расследований, в том числе соединенных с делами о других уголовных правонарушениях;

88) 617-баптың төртінші бөлігіндегі "айыптау актісінсіз" деген сөздерден кейін ", айыптау хаттамасынсыз" деген сөздермен толықтырылсын;
89) 627-баптың төртінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Келісімдік іс жүргізу қаралған іс бойынша соттың үкіміне осы Кодекстің 8-бөлімінде көзделген қағидалар бойынша апелляциялық тәртіппен шағым жасалуы, прокурордың өтінішхаты бойынша қайта қаралуы мүмкін.";
90) 628-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жасалғаннан кейін кінәні мойындау туралы процестік келісім судьяға беріледі, ол оның заң талаптарына сәйкестігін тексереді және мынадай:
1) істің келісімдік іс жүргізуде қаралуын жалғастыру туралы;
2) егер сотта сотталушының кінәлі екендігіне күмән туындаса не келісімдік іс жүргізуді қолдану үшін негіздердің болмауына байланысты істі келісімдік іс жүргізуде қараудан бас тарту туралы уәжді шешімдердің бірін қабылдайды;
3) егер сот қылмыстың дәрежесімен, азаматтық талап қоюдың мөлшерімен, жазаның түрімен және (немесе) мөлшерімен келіспесе, жаңа процестік келісім жасауға мүмкіндік береді.
Тараптар процестік келісімнің талаптары бойынша келісімге қол жеткізбеген жағдайда соттың қылмыстық істі қарауы жалпы тәртіп бойынша жалғастырылады.";
91) 629-7-баптың бесінші абзацы алып тасталсын.
3. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың екінші тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) прокурор қылмыстық іс бойынша нотариусқа қатысты айыптау актісін жасаған;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) прокурор айыптау хаттамасын, сотқа дейінгі жеделдетілген тергеп-тексеру хаттамасын, қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы бекіткен және қылмыстық істі қылмыстық заңның тиісті бабы (баптары) бойынша сотқа жіберу туралы шешім қабылданған, сотқа дейінгі тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 617-бабының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен процестік келісім жасаумен аяқталған;".
2-бап. Осы Заң:
1) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап ішкі істер органдарының, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің және экономикалық тергеу қызметінің тергеушілері тергейтін аса ауыр қылмыстарға, оның ішінде басқа да қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істермен біріктірілген істерге қатысты;