О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития рынка стрессовых активов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года № 933
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития рынка стрессовых активов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития рынка стрессовых активов
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
1) подпункт 15-1) пункта 2 статьи 5-1 изложить в следующей редакции:
"15-1) проводить реструктуризацию задолженности по активам, в том числе правам (требованиям), списывать и (или) отменять полностью или частично основной долг и (или) вознаграждение, комиссии, неустойку (штрафы, пени), иную задолженность, управлять и реализовывать активы, признавать возможные убытки, возникающие в результате указанных действий;";
2) статью 8 дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случае перехода в собственность банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, залогового имущества, являвшегося обеспечением по договору банковского займа, в результате обращения на него взыскания, банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, обязаны реализовать такое имущество путем проведения торгов (аукциона) в течение трех лет со дня перехода в собственность банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, указанного имущества.
Требование настоящего пункта не распространяется на случаи перехода в собственность банков акций или долей участия в уставных капиталах юридических лиц, предусмотренные пунктом 7 настоящей статьи.";
3) статью 11-2 дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, вправе выступать в качестве сервисной компании по доверительному управлению правами (требованиями) по договору банковского займа и (или) по договору о предоставлении микрокредита, переданными в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в рамках договора доверительного управления.
Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, регистрирует в регистрационном журнале договоров все договоры доверительного управления и ведет учет принимаемых и иных документов, передача которых предусмотрена договором доверительного управления.
В рамках договора доверительного управления дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, вправе:

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне стрестік активтер нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 933 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне стрестік активтер нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне стрестік активтер нарығын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-1-баптың 2-тармағының 15-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1) активтер, оның ішінде құқықтар (талаптар) бойынша берешекті қайта құрылымдауды жүргізуге, негізгі борышты және (немесе) сыйақыны, комиссияны, айыпақыны (айыппұлдарды, өсімпұлдарды), өзге де берешекті толық немесе ішінара есептен шығаруға және (немесе) олардың күшін жоюға, активтерді басқаруға және өткізуге, көрсетілген әрекеттер нәтижесінде туындайтын ықтимал зиянды мойындауға;";
2) 8-бап мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Банктік қарыз шарты бойынша қамтамасыз ету болып табылған кепіл мүлкі оны өндіріп алуға өтініш беру нәтижесінде банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншігіне өткен жағдайда, банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым көрсетілген мүліктің банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншігіне өткен күнінен бастап үш жыл ішінде сауда-саттық (аукцион) жүргізу арқылы мұндай мүлікті өткізуге міндетті.
Осы тармақтың талабы осы баптың 7-тармағында көзделген заңды тұлғалардың акциялары немесе жарғылық капиталдарына қатысу үлестері банктердің меншігіне өткен жағдайларға қолданылмайды.";
3) 11-2-бап мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымы сенімгерлік басқару шарты шеңберінде осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес берілген банктік қарыз шарты бойынша және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару жөніндегі сервистік компания ретінде болуға құқылы.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымы шарттарды тіркеу журналында барлық сенімгерлік басқару шарттарын тіркейді және сенімгерлік басқару шартында беру көзделген өзге де құжаттардың есебін жүргізеді.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымы сенімгерлік басқару шарты шеңберінде:

по соглашению сторон изменять условия договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита в рамках предоставленных лицом, с которым заключен договор доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", полномочий по договору доверительного управления. Изменение условий договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита в одностороннем порядке допускается в случаях их улучшения для заемщика в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 34 настоящего Закона и частью второй пункта 6 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
представлять интересы лица, с которым заключен договор доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в суде, в том числе в процессе взыскания задолженности и (или) обращения взыскания на предмет залога;
принимать от должника в интересах лица, с которым заключен договор доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", деньги в безналичной форме и (или) иное имущество в счет погашения задолженности с последующей передачей таких денег и (или) такого имущества в его пользу;
пользоваться услугами оценщиков, аудиторов, юристов и прочих консультантов;
осуществлять иные права, предусмотренные договором доверительного управления.
Вознаграждение дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, выступающей в качестве сервисной компании по доверительному управлению правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, а также расходы, связанные с доверительным управлением, оплачиваются (возмещаются) в соответствии с условиями договора доверительного управления лицом, которое приобрело права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита.
Заемщик и (или) его представитель вправе:
1) получать у лица, заключившего договор доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", сведения о дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, месте ее нахождения, наличии у нее персональных данных заемщика, размере и структуре задолженности;

тараптардың келісімі бойынша осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлға сенімгерлік басқару шарты бойынша берген өкілеттіктер шеңберінде банктік қарыз шартының немесе микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуге құқылы. Банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптары осы Заңның 34-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 6-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қарыз алушы үшін жақсартылған жағдайларда оларды біржақты тәртіппен өзгертуге жол беріледі;
осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүдделерін сотта, оның ішінде берешекті өндіріп алу және (немесе) кепіл затын өндіріп алу процесінде білдіруге;
борышкерден осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүддесі үшін берешекті өтеу есебіне қолма-қол ақшасыз нысандағы ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті кейіннен осындай ақшаны және (немесе) осындай мүлікті оның пайдасына бере отырып қабылдауға;
бағалаушылардың, аудиторлардың, заңгерлердің және өзге де консультанттардың көрсетілетін қызметтерін пайдалануға;
сенімгерлік басқару шартында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін, банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару жөніндегі сервистік компания ретіндегі банктің еншілес ұйымына сыйақыны, сондай-ақ сенімгерлік басқарумен байланысты шығыстарды банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) иеленген тұлға сенімгерлік басқару шартының талаптарына сәйкес төлейді (өтейді).
Қарыз алушы және (немесе) оның өкілі:
1) осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шартын жасасқан тұлғадан бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымы, оның орналасқан жері, онда қарыз алушының дербес деректерінің болуы, берешектің мөлшері мен құрылымы туралы мәліметтерді алуға;

2) обратиться к дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, осуществляющей доверительное управление в соответствии с договором доверительного управления, с заявлением об изменении условий договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита, связанных с исполнением обязательств по указанному договору, с обоснованием причин такого обращения.
4-2. Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, осуществляет взаимодействие с заемщиками в рамках договора доверительного управления, заключенного в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", с учетом требований, предусмотренных пунктами 1, 2, 4, подпунктами 1), 3), 4), 5), 6) и 9) пункта 5 и пунктом 6 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О коллекторской деятельности", и обязана соблюдать в рамках договора доверительного управления требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора и должника в рамках договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита.
Дочерняя организация банка, приобретающая сомнительные и безнадежные активы родительского банка, в случае принятия решения о добровольном прекращении своей деятельности либо принятия судом решения о прекращении деятельности дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, обязана:
1) в течение тридцати календарных дней после принятия вышеуказанного решения:
передать лицу, указанному в абзаце десятом части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", либо по его указанию лицу, с которым таким лицом заключен новый договор доверительного управления, все сведения и документы по правам (требованиям) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, переданным дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на основании договора доверительного управления, на дату принятия решения о добровольном прекращении своей деятельности либо принятия судом решения о прекращении ее деятельности;
расторгнуть все заключенные договоры доверительного управления.
Лицо, указанное в абзаце десятом части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", либо лицо, с которым таким лицом заключен новый договор доверительного управления, обязано обеспечить прием сведений и документов в случае, предусмотренном абзацем вторым подпункта 1) части второй настоящего пункта;

2) бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін, сенімгерлік басқару шартына сәйкес сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын банктің еншілес ұйымына банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты көрсетілген шарттың талаптарын өзгерту туралы өтінішпен, мұндай өтінішті жасау себептерін негіздей отырып жүгінуге құқылы.
4-2. Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымы қарыз алушылармен осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде қарыз алушылармен өзара іс-қимылды "Коллекторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1, 2, 4-тармақтарында, 5-тармағының 1), 3), 4), 5), 6) және 9) тармақшаларында және 6-тармағында көзделген талаптарды ескере отырып жүзеге асырады және сенімгерлік басқару шарты шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитор мен борышкердің банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулерді сақтауға міндетті.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымы өзінің қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған не сот бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда:
1) жоғарыда көрсетілген шешім қабылданғаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде:
осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацында немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында көрсетілген тұлғаға не оның нұсқауы бойынша жаңа сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаға сенімгерлік басқару шарты негізінде өз қызметін тоқтату туралы шешім қабылданған не сот оның қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған күнгі бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымына берілген банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) бойынша барлық мәліметтер мен құжаттарды беруге;
барлық жасалған сенімгерлік басқару шарттарын бұзуға міндетті.
Осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацында немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында көрсетілген тұлға не жаңа сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлға осы тармақтың екінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайда мәліметтер мен құжаттардың қабылдануын қамтамасыз етуге міндетті;

2) в течение пяти календарных дней со дня принятия вышеуказанного решения уведомить об этом:
лиц, с которыми заключены договоры доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", способами, предусмотренными договором доверительного управления;
должников, права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к которым были переданы на основании договоров доверительного управления, одним из следующих способов:
путем телефонных переговоров с телефонных номеров дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, для контактов с должниками;
путем личных встреч;
путем письменных (почтовых) уведомлений, направляемых должнику - физическому лицу по месту жительства (юридическому адресу), должнику - юридическому лицу по месту нахождения (фактическому адресу);
путем текстовых, голосовых и иных сообщений по сотовой связи;
посредством сети Интернет.";
4) пункт 14 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"14. При уступке права (требования) по договору банковского займа третьему лицу требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора банковского займа, распространяют свое действие на правоотношения заемщика с третьим лицом, которому уступлено право (требование), а в случае уступки прав (требований) по договору банковского займа в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона, требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора банковского займа, распространяют свое действие на правоотношения заемщика с сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа.
Нарушение третьим лицом, которому уступлено право (требование), а также сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, требований и ограничений, предъявляемых законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора банковского займа, влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
5) в статье 36-1:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Банку, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, запрещается производить уступку права (требования) по договору банковского займа третьему лицу, за исключением уступки права (требования) следующим лицам:
коллекторскому агентству;
банку;
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций;
дочерней организации банка, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня;
специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, при сделке секьюритизации;
лицу, осуществляющему выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан;
специальному фонду развития частного предпринимательства – по договору банковского займа, заключенному в рамках сделки по финансированию субъектов частного предпринимательства путем обусловленного размещения средств в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
иному лицу – в отношении права (требования) по договору банковского займа физического лица, связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, или по договору банковского займа юридического лица, по которому выявлены признаки обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, в том числе на момент приобретения или возникновения (создания) права (требования) по договору банковского займа при условии передачи таким лицом полученного права (требования) в доверительное управление дочерним организациям банка, приобретающим сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и коллекторским агентствам (далее – сервисная компания, осуществляющая доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа).
Права (требования) по договорам банковского займа могут быть переданы сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, в соответствии с абзацем десятым части первой настоящей статьи при одновременном выполнении следующих условий:

2) жоғарыда көрсетілген шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде бұл туралы:
осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шартында көзделген тәсілдерге сәйкес сенімгерлік басқару шарттары жасалған тұлғаларды;
банктік қарыз шарттары немесе микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқару шарттары негізінде берілген борышкерлерді мына тәсілдердің бірімен:
бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымының борышкерлермен байланыс орнатуға арналған телефон нөмірлерінен телефонмен сөйлесу арқылы;
жеке кездесулер арқылы;
жеке тұлға-борышкерге тұрғылықты жері (заңды мекенжайы) бойынша, заңды тұлға-борышкерге орналасқан жері (нақты мекенжайы) бойынша жіберілетін жазбаша (пошталық) хабарламалар арқылы;
ұялы байланыс бойынша мәтіндік, дауыстық және өзге де хабарлар арқылы;
Интернет желісі арқылы хабардар етуге міндетті.";
4) 34-баптың 14-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) үшінші тұлғаға берілген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен банктік қарыз шарты шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулердің күші қарыз алушының құқық (талап) берілген үшінші тұлғамен құқықтық қатынастарына қолданылады, ал банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) осы Заңның 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына сәйкес берілген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен банктік қарыз шарты шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулердің күші қарыз алушының банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниямен құқықтық қатынастарына қолданылады.
Өзіне құқық (талап) берілген үшінші тұлғаның, сондай-ақ банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен банктік қарыз шарты шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулерді бұзуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";
5) 36-1-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның құқықты (талапты) мынадай тұлғаларға:
коллекторлық агенттікке;
банкке;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға;
бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымына;
екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданатын ұйымға;
секьюритилендіру мәмілесі кезінде Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясына;
акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі, жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын тұлғаға;
жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру жөніндегі мәмілелер шеңберінде қаражатты банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда шартты түрде орналастыру арқылы жасалған банктік қарыз шарты бойынша жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорына;
жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты банктік қарыз шарты бойынша немесе заңды тұлғаның халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құнсыздану белгілері анықталған банктік қарыз шарты бойынша құқыққа (талапқа) қатысты, оның ішінде осындай тұлға алынған құқықты (талапты) бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымдарына және коллекторлық агенттіктерге (бұдан әрі – банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компания) сенімгерлік басқаруға берген жағдайда, банктік қарыз шарты бойынша құқықты (талапты) иеленген немесе туындаған (жасалған) кезде өзге тұлғаға беруін қоспағанда, банктік қарыз шарты бойынша құқықты (талапты) үшінші тұлғаға беруді жүргізуіне тыйым салынады.
Банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар) бір мезгілде:

1) размер уставного капитала сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, и (или) собственного капитала родительской организации составляют значение не ниже минимального значения, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) осуществление деятельности в течение 3 (трех) лет с момента:
выдачи банку или банковскому холдингу разрешения на создание банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
включения коллекторского агентства в реестр коллекторских агентств;
3) отсутствие на дату включения в реестр сервисных компаний, осуществляющих доверительное управление правами (требованиями) по договорам банковского займа, неисполненных и (или) действующих мер надзорного реагирования или ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом, и административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные статьей 211-1, частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) отсутствие у первого руководителя сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, неснятой или непогашенной судимости;
5) соответствие сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, требованиям, установленным уполномоченным органом.
Требования к дочерним организациям банка, приобретающим сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и коллекторским агентствам, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам банковского займа, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган ведет и размещает на своем интернет-ресурсе реестр сервисных компаний, осуществляющих доверительное управление правами (требованиями) по договорам банковского займа (далее – реестр сервисных компаний), соответствующих требованиям настоящего Закона и уполномоченного органа.
Исключение сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, из реестра сервисных компаний является основанием для расторжения договора доверительного управления.
Лицо, указанное в абзаце десятом части первой настоящего пункта, реализует права кредитора в отношении уступленного ему права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, либо путем его переуступки лицам, указанным в части первой настоящего пункта.
В случае расторжения договора доверительного управления с сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, лицо, указанное в абзаце десятом части первой настоящего пункта, обязано заключить договор доверительного управления с другой сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, либо переуступить права (требования) лицам, указанным в части первой настоящего пункта.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи уступки банком права (требования) Национальному Банку Республики Казахстан в целях исполнения обязательств по займу последней инстанции.";

1) банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның жарғылық капиталының және (немесе) бас ұйымның меншікті капиталының мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең аз мәннен төмен емес мәнді құрайды;
2) қызметті:
банкке немесе банк холдингіне банктің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін еншілес ұйым құруына рұқсат берілген;
коллекторлық агенттік коллекторлық агенттіктер тізіліміне енгізілген кезден бастап 3 (үш) жыл бойы жүзеге асыру;
3) банктік қарыз шарттары бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялар тізіліміне енгізген күнгі жағдай бойынша уәкілетті орган қолданған орындалмаған және (немесе) қолданыстағы қадағалап ден қою шараларының және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 211-1-бабында, 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болмауы;
4) банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның бірінші басшысында алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауы;
5) банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келуі шарттары орындалған жағдайда, осы баптың бірінші бөлігінің оныншы абзацына сәйкес банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияға берілуі мүмкін.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымдарына және банктік қарыз шарттары бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретіндегі коллекторлық агенттіктерге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Уәкілетті орган осы Заңның және уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін, банктік қарыз шарттары бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялардың тізілімін (бұдан әрі – сервистік компаниялар тізілімі) жүргізеді және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияны сервистік компаниялар тізілімінен шығару сенімгерлік басқару шартын бұзу үшін негіз болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің оныншы абзацында көрсетілген тұлға банктік қарыз шарты бойынша өзіне берілген құқыққа (талапқа) қатысты кредитордың құқықтарын банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниямен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде не оны осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға қайта беру арқылы өткізеді.
Банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниямен сенімгерлік басқару шарты бұзылған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінің оныншы абзацында көрсетілген тұлға банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын басқа сервистік компаниямен сенімгерлік басқару шартын жасасуға не құқықтарды (талаптарды) осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға қайта беруге міндетті.
Осы тармақтың талаптары банктің құқықты (талапты) соңғы сатыдағы қарыз бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру жағдайларына қолданылмайды.";

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, не вправе уступать право (требование) по договору банковского займа, обеспеченного залогом имущества, лицам, указанным в части первой пункта 4 настоящей статьи, без оценки стоимости имущества, проведенной оценщиком в течение последних шести месяцев до уступки права (требования) в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан.";
в пункте 7:
части вторую и третью подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"В случае уступки всех прав (требований) к заемщику банк, организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, передают лицу, которому уступлено право (требование) по договору банковского займа, все имеющиеся у них оригиналы документов, а в случае уступки прав (требований) по договору банковского займа в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 настоящей статьи, передают указанные документы сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа.
За утерю оригиналов правоустанавливающих документов на имущество, являющееся обеспечением по договору банковского займа, банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций), лицо, которому уступлено право (требование) по договору банковского займа, сервисная компания, осуществляющая доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) после заключения договора уступки права (требования) переводить деньги, полученные в счет погашения задолженности, на банковский счет лица, которому уступлено право (требование) по договору банковского займа, с предоставлением расшифровки платежей в разрезе каждого заемщика.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Лицу, которому уступлено право (требование) банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по договору банковского займа запрещается переуступать такое право (требование) без соблюдения условий, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.";
6) в части второй пункта 4 статьи 50:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) предоставление лицами, указанными в части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона, информации, связанной с кредитом (займом) лицам, указанным в части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона, при уступке (переуступке) прав (требований) по данному кредиту (займу);";
подпункт 8-2) изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым мүлік кепілімен қамтамасыз етілген банктік қарыз шарты бойынша құқықты (талапты) құқық (талап) берілгенге дейін соңғы алты ай ішінде бағалаушы "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізген мүлік құнының бағалауынсыз осы баптың 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға беруге құқылы емес.";
7-тармақта:
3) тармақшаның екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Барлық құқықтар (талаптар) қарыз алушыға берілген жағдайда, банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым банктік қарыз шарты бойынша құқық (талап) берілген тұлғаға өзінде бар барлық құжаттардың түпнұсқаларын береді, ал банктік қарыз шарты бойынша құқықтар (талаптар) осы баптың 4-тармағының бірінші бөлігінің оныншы абзацына сәйкес берілген жағдайда, көрсетілген құжаттарды банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияға береді.
Банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым), банктік қарыз шарты бойынша құқық (талап) берілген тұлға, банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компания банктік қарыз шарты бойынша қамтамасыз ету болып табылатын мүлікке құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын жоғалтқаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құқықты (талапты) беру шартын жасасқаннан кейін әрбір қарыз алушы бойынша төлемдердің ашып жазылуын бере отырып, берешекті өтеу есебіне алынған ақшаны банктік қарыз шарты бойынша құқық (талап) берілген тұлғаның банктік шотына аударуға міндетті.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның құқығы (талабы) берілген тұлғаның банктік қарыз шарты бойынша осындай құқықты (талапты) осы баптың 4-тармағында көзделген талаптарды сақтамай қайта беруіне тыйым салынады.";
6) 50-баптың 4-тармағының екінші бөлігінде:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) осы Заңның 36-1-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың кредит (қарыз) бойынша құқықтарды (талаптарды) беру (қайта беру) кезінде осы Заңның 36-1-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға осы кредитке (қарызға) байланысты ақпаратты беруі;";
8-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"8-2) предоставление лицами, указанными в части первой пункта 4 статьи 36-1 настоящего Закона, информации по кредиту (займу) коллекторскому агентству в рамках заключенного с данным коллекторским агентством договора о взыскании задолженности или сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору банковского займа, в рамках договора доверительного управления в соответствии со статьей 36-1 настоящего Закона;".
2. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан":
пункт 1-1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1-1. Информация, предоставляемая в кредитные бюро коллекторскими агентствами по приобретенным у банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность, правам (требованиям) по договорам банковского займа, договорам о предоставлении микрокредита и сервисными компаниями, осуществляющими доверительное управление правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) по договорам о предоставлении микрокредита в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", должна содержать:
1) общую сумму задолженности, включающую сумму основного долга, вознаграждения, комиссий, неустойки (штрафа, пени), на дату приобретения задолженности;
2) дату приобретения долга;
3) дату (по графику и фактическую) погашения долга;
4) информацию о составе и способах обеспечения исполнения обязательств;
5) негативную информацию о субъекте кредитной истории при ее наличии;
6) иные сведения по соглашению сторон.".
3. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
1) статью 3 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В случае перехода в собственность микрофинансовой организации залогового имущества, являвшегося обеспечением по договору о предоставлении микрокредита, в результате обращения на него взыскания, микрофинансовая организация обязана реализовать такое имущество путем проведения торгов (аукциона) в течение трех лет со дня перехода в собственность микрофинансовой организации указанного имущества.
Требование, установленное настоящим пунктом, не распространяется на ломбарды.";
2) пункт 4-1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"4-1. При уступке права (требования) по договору о предоставлении микрокредита третьему лицу требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора о предоставлении микрокредита, распространяют свое действие на правоотношения заемщика с третьим лицом, которому уступлено право (требование), а в случае уступки прав (требований) по договору о предоставлении микрокредита в соответствии с абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона, требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора о предоставлении микрокредита, распространяют свое действие на правоотношения заемщика с сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита.
Нарушение третьим лицом, которому уступлено право (требование), а также сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, требований и ограничений, предъявляемых законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора с заемщиком в рамках договора о предоставлении микрокредита, влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";

"8-2) осы Заңның 36-1-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың коллекторлық агенттікпен берешекті өндіріп алу туралы жасасқан шарт шеңберінде осы коллекторлық агенттікке немесе осы Заңның 36-1-бабына сәйкес банктік қарыз шарты бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияға сенімгерлік басқару шарты шеңберінде кредит (қарыз) бойынша ақпарат беруі;".
2. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
24-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Коллекторлық агенттіктер және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялар банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар бойынша банктерден, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан, микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардан сатып алынған құқықтар (талаптар) бойынша кредиттік бюроларға ұсынатын ақпаратта:
1) берешекті иеленген күнгі негізгі борыштың, сыйақының, комиссиялардың, айыпақының (айыппұлдың, өсімпұлдың) сомасын қамтитын берешектің жалпы сомасы;
2) борышты иелену күні;
3) борышты (кесте бойынша және нақты) өтеу күні;
4) міндеттемелердің құрамы және оларды орындауды қамтамасыз ету тәсілдері туралы ақпарат;
5) бар болса, кредиттік тарих субъектісі туралы жағымсыз ақпарат;
6) тараптардың келісімі бойынша өзге де мәліметтер қамтылуға тиіс.".
3. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Микрокредит беру туралы шарт бойынша қамтамасыз ету болып табылған кепіл мүлкі оны өндіріп алуды қолдану нәтижесінде микроқаржы ұйымының меншігіне өткен жағдайда микроқаржы ұйымы көрсетілген мүлік микроқаржы ұйымының меншігіне өткен күннен бастап үш жыл ішінде сауда-саттық (аукцион) өткізу арқылы осындай мүлікті өткізуге міндетті.
Осы тармақта белгіленген талап ломбардтарға қолданылмайды.";
2) 4-баптың 4-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап) үшінші тұлғаға берілген кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында микрокредит беру туралы шарт шеңберінде кредитордың қарыз алушымен өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулердің күші қарыз алушының құқық (талап) берілген үшінші тұлғамен құқықтық қатынастарына қолданылады, ал осы Заңның 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) басқаға берілген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында кредитордың қарыз алушымен микрокредит беру туралы шарт шеңберіндегі өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулердің күші қарыз алушының микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниямен құқықтық қатынастарына қолданылады.
Өзіне құқық (талап) берілген үшінші тұлғаның, сондай-ақ микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның Қазақстан Республикасының заңнамасында микрокредит беру туралы шарт шеңберінде кредитордың қарыз алушымен өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулерді бұзуы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";

3) в статье 9-1:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Микрофинансовой организации запрещается производить уступку права (требования) по договору о предоставлении микрокредита третьему лицу, за исключением уступки права (требования) следующим лицам:
банку второго уровня;
коллекторскому агентству;
микрофинансовой организации;
специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, при сделке секьюритизации;
юридическому лицу – залогодержателю прав требования по договору о предоставлении микрокредита при выпуске микрофинансовой организацией обеспеченных облигаций или получении займов;
специальному фонду развития частного предпринимательства – по договору о предоставлении микрокредита, заключенному в рамках сделки по финансированию субъектов частного предпринимательства путем обусловленного размещения средств в микрофинансовых организациях;
иному лицу – в отношении права (требования) по договору о предоставлении микрокредита физического лица, связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, или по договору о предоставлении микрокредита юридического лица, по которому выявлены признаки обесценения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, в том числе на момент приобретения или возникновения (создания) права (требования) по договору о предоставлении микрокредита, при условии передачи таким лицом полученного права (требования) в доверительное управление дочерним организациям банка, приобретающим сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и коллекторским агентствам (далее – сервисная компания, осуществляющая доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита).
Права (требования) по договорам о предоставлении микрокредита могут быть переданы сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, в соответствии с абзацем восьмым части первой настоящей статьи при одновременном выполнении следующих условий:
1) размер уставного капитала сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, и (или) собственного капитала родительской организации составляют значение не ниже минимального значения, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) осуществление деятельности в течение 3 (три) лет с момента:
выдачи банку или банковскому холдингу разрешения на создание банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка;
включения коллекторского агентства в реестр коллекторских агентств;

3) 9-1-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Микроқаржы ұйымының құқықты (талапты) мынадай тұлғаларға:
екінші деңгейдегі банкке;
коллекторлық агенттікке;
микроқаржы ұйымына;
секьюритилендіру мәмілесі кезінде Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясына;
микроқаржы ұйымы қамтамасыз етілген облигацияларды шығарған немесе қарыз алған кезде микрокредит беру туралы шарт бойынша талап ету құқықтарын кепіл ұстаушы заңды тұлғаға;
қаражатты микроқаржы ұйымдарында шартты түрде орналастыру арқылы жеке кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру жөніндегі мәміле шеңберінде жасалған микрокредит беру туралы шарт бойынша жеке кәсіпкерлікті дамытудың арнайы қорына;
жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты микрокредит беру туралы шарты бойынша немесе халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес құнсыздану белгілері анықталған заңды тұлғаның микрокредит беру туралы шарты бойынша құқыққа (талапқа) қатысты, оның ішінде осындай тұлға алынған құқықты (талапты) бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленген банктің еншілес ұйымдарына және коллекторлық агенттіктерге (бұдан әрі – микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компания) сенімгерлік басқаруға берген жағдайда, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықты (талапты) иеленген немесе туындаған (жасалған) кезде өзге тұлғаға беруін қоспағанда, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықты (талапты) үшінші тұлғаға беруді жүргізуіне тыйым салынады.
Микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) бір мезгілде:
1) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның жарғылық капиталының және (немесе) бас ұйымның меншікті капиталының мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең аз мәннен төмен емес мәнді құрайды;
2) қызметті:
банкке немесе банк холдингіне банктің бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін еншілес ұйым құруына рұқсат берілген;
коллекторлық агенттік коллекторлық агенттіктер тізіліміне енгізілген кезден бастап 3 (үш) жыл бойы жүзеге асыру;

3) отсутствие на дату включения в реестр сервисных компаний, осуществляющих доверительное управление правами (требованиями) по договорам о предоставлении микрокредита, неисполненных и (или) действующих мер надзорного реагирования или ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом, и административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные статьей 211-1, частью первой статьи 227 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) отсутствие у первого руководителя сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, неснятой или непогашенной судимости;
5) соответствие сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, требованиям, установленным уполномоченным органом.
Требования к дочерним организациям банка, приобретающим сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и коллекторским агентствам, выступающим в качестве сервисных компаний, которым могут быть переданы в доверительное управление права (требования) по договорам о предоставлении микрокредита, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Уполномоченный орган ведет и размещает на своем интернет-ресурсе реестр сервисных компаний, осуществляющих доверительное управление правами (требованиями) по договорам о предоставлении микрокредита (далее – реестр сервисных компаний), соответствующих требованиям настоящего Закона и уполномоченного органа.
Исключение сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, из реестра сервисных компаний является основанием для расторжения договора доверительного управления.
Лицо, указанное в абзаце восьмом части первой настоящего пункта, реализует права кредитора в отношении уступленного ему права (требования) по договору о предоставлении микрокредита в рамках договора доверительного управления, заключенного с сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, или путем переуступки лицам, указанным в части первой настоящего пункта.
В случае расторжения договора доверительного управления с сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, лицо, указанное в абзаце восьмом части первой настоящего пункта, обязано заключить новый договор доверительного управления с другой сервисной компанией, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, либо переуступить права (требования) лицам, указанным в части первой настоящего пункта.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи, предусмотренные пунктом 4 настоящей статьи.";

3) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялар тізіліміне енгізген күнгі жағдай бойынша уәкілетті орган қолданған орындалмаған және (немесе) қолданыстағы қадағалап ден қою шараларының және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 211-1-бабында, 227-бабының бірінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болмауы;
4) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның бірінші басшысында алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың болмауы;
5) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияның уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келуі шарттары орындалған жағдайда, осы баптың бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияға берілуі мүмкін.
Бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымдарына және микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін сервистік компаниялар ретіндегі коллекторлық агенттіктерге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Уәкілетті орган осы Заңның және уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін, микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялардың тізілімін (бұдан әрі – сервистік компаниялар тізілімі) жүргізеді және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияны сервистік компаниялар тізілімінен шығару сенімгерлік басқару шартын бұзу үшін негіз болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің сегізінші абзацында көрсетілген тұлға кредитордың микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниямен жасалған сенімгерлік басқару шарты шеңберінде микрокредит беру туралы шарт бойынша өзіне берілген құқыққа (талапқа) қатысты құқықтарын немесе осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға қайта беру арқылы іске асырады.
Микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниямен сенімгерлік басқару шарты бұзылған жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігінің сегізінші абзацында көрсетілген тұлға микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын басқа сервистік компаниямен жаңа сенімгерлік басқару шартын жасасуға не осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға құқықтарды (талаптарды) қайта беруге міндетті.
Осы тармақтың талаптары осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларға қолданылмайды.";

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Микрофинансовая организация не вправе уступать право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, обеспеченного залогом имущества, лицам, указанным в части первой пункта 5 настоящей статьи, без оценки стоимости имущества, проведенной оценщиком в течение последних шести месяцев до уступки права (требования) в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".";
в пункте 8:
в подпункте 3):
часть вторую изложить в следующей редакции:
"В случае уступки всех прав (требований) к заемщику микрофинансовая организация передает лицу, которому уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, все имеющиеся у нее оригиналы документов, а в случае уступки прав (требований) по договору о предоставлении микрокредита в соответствии с абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона, передаются сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"За утерю оригиналов правоустанавливающих документов на имущество, являющееся обеспечением по договору о предоставлении микрокредита, микрофинансовая организация, лицо, которому уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, сервисная компания, осуществляющая доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) после заключения договора уступки права (требования) переводить деньги, полученные в счет погашения задолженности, на банковский счет лица, которому уступлено право (требование) по договору о предоставлении микрокредита, с предоставлением расшифровки платежей в разрезе каждого заемщика.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Лицу, которому уступлено право (требование) микрофинансовой организации по договору о предоставлении микрокредита, запрещается переуступать такое право (требование) без соблюдения условий, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.";
4) в статье 21:
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Тайна предоставления микрокредита может быть раскрыта банковскому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям заемщиков - физических лиц по урегулированию разногласий, возникающих из договора о предоставлении микрокредита, право (требование) по которому было уступлено лицу, указанному в пункте 4 и части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона.";

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Микроқаржы ұйымы мүлік кепілімен қамтамасыз етілген микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықты (талапты) құқық (талап) басқаға берілгенге дейін соңғы алты ай ішінде бағалаушы "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізген мүлік құнының бағалауынсыз осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға беруге құқылы емес.";
8-тармақта:
3) тармақшада:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарыз алушыға қойылатын барлық құқықтар (талаптар) басқаға берілген жағдайда микроқаржы ұйымы өзінде бар барлық құжаттардың түпнұсқаларын микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап) берілген тұлғаға береді, ал осы Заңның 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтар (талаптар) берілген жағдайда микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияға беріледі.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Микроқаржы ұйымы микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап) берілген тұлға, микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компания микрокредит беру туралы шарт бойынша қамтамасыз ету болып табылатын мүлікке құқық белгілейтін құжаттардың түпнұсқаларын жоғалтқаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) құқықты (талапты) беру шартын жасасқаннан кейін әрбір қарыз алушы бойынша төлемдердің ашып жазылуын бере отырып, берешекті өтеу есебіне алынған ақшаны микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап) берілген тұлғаның банктік шотына аударуға міндетті.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Микрокредит беру туралы шарт бойынша микроқаржы ұйымының құқығы (талабы) берілген тұлғаға осындай құқықты (талапты) осы баптың 5-тармағында көзделген талаптарды сақтамай басқаға беруге тыйым салынады.";
4) 21-бапта:
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Микрокредит беру құпиясы банк омбудсманына оның қарауында жатқан, қарыз алушылардың – жеке тұлғалардың микрокредит беру туралы шарт бойынша құқық (талап) осы Заңның 9-1-бабының 4-тармағында және
5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға берілген шарттан туындайтын келіспеушіліктерді реттеу жөніндегі өтініштері бойынша ашылуы мүмкін.";

подпункты 2) и 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) предоставление лицами, указанными в части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона, информации, связанной с микрокредитом, лицам, указанным в пункте 4 и части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона;
3) предоставление лицами, указанными в части первой пункта 5 статьи 9-1 настоящего Закона, информации по микрокредиту коллекторскому агентству в рамках заключенного договора о взыскании задолженности с данным коллекторским агентством или сервисной компании, осуществляющей доверительное управление правами (требованиями) по договору о предоставлении микрокредита, в рамках договора доверительного управления в соответствии со статьей 9-1 настоящего Закона;".
4. В Закон Республики Казахстан от 6 мая 2017 года "О коллекторской деятельности":
1) статью 5 дополнить пунктом 8 следующего содержания
"8. Требования пунктов 1, 2, 4, подпунктов 1), 3), 4), 5), 6) и 9) пункта 5 и пункта 6 настоящей статьи распространяются на дочерние организации банка, приобретающие сомнительные и безнадежные активы родительского банка, и коллекторские агентства, выступающие в качестве сервисных компаний, осуществляющих доверительное управление правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) о договорам о предоставлении микрокредита, при осуществлении ими полномочий доверительного управляющего по договору доверительного управления, заключенному в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее – договор доверительного управления).";
2) в статье 9:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Коллекторское агентство в течение тридцати календарных дней после дня получения уведомления уполномоченного органа об исключении его из реестра коллекторских агентств либо принятия коллекторским агентством решения о добровольном прекращении осуществления коллекторской деятельности обязано:
провести процедуру перерегистрации путем исключения из своего наименования слов "коллекторское агентство", производных от них слов, предполагающих, что оно осуществляет коллекторскую деятельность;
передать кредитору все сведения и документы по задолженности, которая была передана коллекторскому агентству на основании договора о взыскании задолженности, на дату получения уведомления уполномоченного органа об исключении его из реестра коллекторских агентств либо принятия коллекторским агентством решения о добровольном прекращении осуществления коллекторской деятельности;
передать лицу, указанному в абзаце десятом части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", либо по его указанию лицу, с которым таким лицом заключен новый договор доверительного управления, все сведения и документы по правам (требованиям) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, переданным коллекторскому агентству на основании договора доверительного управления, на дату получения уведомления уполномоченного органа об исключении его из реестра коллекторских агентств либо принятия коллекторским агентством решения о добровольном прекращении осуществления коллекторской деятельности;
расторгнуть все заключенные договоры о взыскании задолженности и (или) договоры доверительного управления.
Кредитор обязан обеспечить прием сведений и документов по задолженности, которая была передана коллекторскому агентству на основании договора о взыскании задолженности, а также принять меры по расторжению ранее заключенных с данным коллекторским агентством договоров о взыскании задолженности.
Лицо, указанное в абзаце десятом части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзаце восьмом части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", либо лицо, с которым таким лицом заключен новый договор доверительного управления, обязано обеспечить прием сведений и документов в случае, предусмотренном абзацем четвертым части первой настоящего пункта.
В случае неосуществления действий, указанных в части первой настоящего пункта, коллекторское агентство подлежит принудительной ликвидации в порядке, установленном законами Республики Казахстан.

6-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың микрокредитке байланысты ақпаратты осы Заңның 9-1-бабының 4-тармағында және 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаларға беруі;
3) осы Заңның 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың коллекторлық агенттікпен берешекті өндіріп алу туралы жасасқан шарт шеңберінде осы коллекторлық агенттікке немесе осы Заңның 9-1-бабына сәйкес сенімгерлік басқару шарты шеңберінде микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компанияға микрокредит жөнінде ақпаратты беруі;".
4. "Коллекторлық қызмет туралы" 2017 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Осы баптың 1, 2, 4-тармақтарының, 5-тармағы 1), 3), 4), 5), 6) және 9) тармақшаларының және 6-тармағының талаптары бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін иеленетін банктің еншілес ұйымдарына және банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын сервистік компаниялар ретіндегі коллекторлық агенттіктерге олар "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес жасалған сенімгерлік басқару шарты (бұдан әрі – сенімгерлік басқару шарты) бойынша сенімгерлік басқарушы өкілеттіктерін жүзеге асырған кезде қолданылады.";
2) 9-бапта:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Коллекторлық агенттік өзінің коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығарылғаны туралы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен не коллекторлық агенттік коллекторлық қызметті жүзеге асыруды ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде:
өз атауынан "коллекторлық агенттік" деген сөздерді, өзінің коллекторлық қызметті жүзеге асырады деп болжайтын, олардан туындайтын сөздерді алып тастау арқылы қайта тіркеу рәсімін жүргізуге;
өзінің коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығарылғаны туралы уәкілетті органның хабарламасын алған не коллекторлық агенттік коллекторлық қызметті жүзеге асыруды ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған күнге, берешекті өндіріп алу туралы шарт негізінде коллекторлық агенттікке берілген берешек жөніндегі барлық мәліметтер мен құжаттарды кредиторға беруге;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацында немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында көрсетілген тұлғаға не оның нұсқауы бойынша жаңа сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаға өзінің коллекторлық агенттіктердің тізілімінен шығарылғаны туралы уәкілетті органның хабарламасын алған не коллекторлық агенттік коллекторлық қызметті жүзеге асыруды ерікті түрде тоқтату туралы шешім қабылдаған күнге, сенімгерлік басқару шарты негізінде коллекторлық агенттікке берілген банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтар (талаптар) бойынша барлық мәліметтер мен құжаттарды беруге;
барлық берешекті өндіріп алу туралы жасалған шарттарды және (немесе) сенімгерлік басқару шарттарын бұзуға міндетті.
Кредитор берешекті өндіріп алу туралы шарт негізінде коллекторлық агенттікке берілген берешек жөніндегі мәліметтер мен құжаттардың қабылдануын қамтамасыз етуге, сондай-ақ бұрын осы коллекторлық агенттікпен жасалған берешекті өндіріп алу туралы шарттарды бұзу бойынша шаралар қабылдауға міндетті.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацында немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацында көрсетілген тұлға не мұндай тұлғамен жаңа сенімгерлік басқару шартын жасасқан тұлға осы тармақтың бірінші бөлігінің төртінші абзацында көзделген жағдайда мәліметтер мен құжаттардың қабылдануын қамтамасыз етуге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген әрекеттер жүзеге асырылмаған жағдайда коллекторлық агенттік Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп таратылуға жатады.

6. Коллекторское агентство обязано в течение пяти календарных дней со дня получения уведомления уполномоченного органа об исключении его из реестра коллекторских агентств уведомить об этом:
кредиторов, с которыми заключены договоры о взыскании задолженности;
лиц, с которыми заключены договоры доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", способами, предусмотренными договором доверительного управления;
должников, чья задолженность была передана коллекторскому агентству на основании договора о взыскании задолженности, способами, предусмотренными пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона;
должников, права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к которым были переданы на основании договоров доверительного управления способами, предусмотренными пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона.";
3) в пункте 1 статьи 10:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Коллекторское агентство регистрирует в регистрационном журнале договоров все договоры о взыскании задолженности, договоры уступки права (требования), договоры доверительного управления и ведет учет принимаемых от кредиторов документов:";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) договоров доверительного управления;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) иных документов, передача которых предусмотрена договором о взыскании задолженности, договором уступки права (требования), договором доверительного управления.";
4) в статье 14:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) выступать в качестве сервисной компании по доверительному управлению правами (требованиями) по договору банковского займа и (или) договору о предоставлении микрокредита, переданными в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в рамках договора доверительного управления.
Коллекторское агентство в рамках договора доверительного управления вправе:
по соглашению сторон изменять условия договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита в рамках предоставленных лицом, с которым заключен договор доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", полномочий по договору доверительного управления. Изменение условий договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита в одностороннем порядке допускается в случаях их улучшения для заемщика в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и частью второй пункта 6 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности";
представлять интересы лица, с которым заключен договор доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", в суде, в том числе в процессе взыскания задолженности и (или) обращения взыскания на предмет залога;
принимать от должника в интересах лица, с которым заключен договор доверительного управления в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", деньги в безналичной форме и (или) иное имущество в счет погашения задолженности с последующей передачей таких денег и (или) такого имущества в его пользу;
пользоваться услугами оценщиков, аудиторов, юристов и прочих консультантов.
Вознаграждение коллекторскому агентству, выступающему в качестве сервисной компании по доверительному управлению правами (требованиями) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита, а также расходы, связанные с доверительным управлением, оплачиваются (возмещаются) в соответствии с условиями договора доверительного управления лицом, которое приобрело права (требования) по договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) осуществлять иные права, установленные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, договором о взыскании задолженности и (или) договором уступки права (требования) и (или) договором доверительного управления.";

6. Коллекторлық агенттік өзінің коллекторлық агенттіктер тізілімінен шығарылғаны туралы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде бұл туралы:
берешекті өндіріп алу туралы шарттар жасасқан кредиторларды;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шартында көзделген тәсілдермен сенімгерлік басқару шарттары жасалған тұлғаларды;
берешегі коллекторлық агенттікке берешекті өндіріп алу туралы шарт негізінде берілген борышкерлерді осы Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген тәсілдермен;
банктік қарыз шарттары немесе микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтары (талаптары) сенімгерлік басқару шарттары негізінде берілген борышкерлерді осы Заңның 5-бабының 1-тармағында көзделген тәсілдермен хабардар етуге міндетті.";
3) 10-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Коллекторлық агенттік шарттарды тіркеу журналына барлық берешекті өндіріп алу туралы шарттарды, құқықты (талапты) басқаға беру шарттарын, сенімгерлік басқару шарттарын тіркейді және кредиторлардан қабылданатын құжаттарды:";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) сенімгерлік басқару шарттарын;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) берешекті өндіріп алу туралы шартта, құқықты (талапты) басқаға беру шартында, сенімгерлік басқару шартында берілуі көзделген өзге де құжаттарды есепке алуды жүргізеді.";
4) 14-бапта:
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес берілген банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару жөніндегі сервистік компания ретінде болуға құқылы.
Коллекторлық агенттік сенімгерлік басқару шарты шеңберінде:
тараптардың келісімі бойынша "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 5-тармағының бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлға сенімгерлік басқару шарты бойынша берген өкілеттіктері шеңберінде банктік қарыз шартының немесе микрокредит беру туралы шарттың талаптарын өзгертуге құқылы. Банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптары "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 3-тармағының екінші бөлігіне және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабы 6-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қарыз алушы үшін жақсартылған жағдайларда, оларды біржақты тәртіппен өзгертуге жол беріледі;
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүдделерін сотта, оның ішінде берешекті өндіріп алу және (немесе) кепіл затынан өндіріп алу процесінде білдіруге;
борышкерден "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабы 4-тармағының бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес сенімгерлік басқару шарты жасалған тұлғаның мүддесі үшін берешекті өтеу есебіне қолма-қол ақшасыз нысандағы ақшаны және (немесе) өзге де мүлікті кейіннен осындай ақшаны және (немесе) осындай мүлікті оның пайдасына бере отырып қабылдауға;
бағалаушылардың, аудиторлардың, заңгерлердің және басқа кеңесшілердің қызметтерін пайдалануға құқылы.
Банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) сенімгерлік басқару жөніндегі сервистік компания ретіндегі коллекторлық агенттікке сыйақыны, сондай-ақ сенімгерлік басқарумен байланысты шығыстарды банктік қарыз шарттары және (немесе) микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтарды (талаптарды) иеленген тұлға сенімгерлік басқару шартының талаптарына сәйкес төлейді (өтейді);";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, берешекті өндіріп алу туралы шартта және (немесе) құқықты (талапты) басқаға беру шартында және (немесе) сенімгерлік басқару шартында белгіленген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.";

5) пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) соблюдать в рамках договора доверительного управления требования и ограничения, предъявляемые законодательством Республики Казахстан к взаимоотношениям кредитора и должника в рамках договора банковского займа или договора о предоставлении микрокредита.";
6) в пункте 1 статьи 16:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) получать у кредитора, лица, заключившего договор доверительного управления с коллекторским агентством в соответствии с абзацем десятым части первой пункта 4 статьи 36-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" или абзацем восьмым части первой пункта 5 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности", коллекторского агентства, имеющего право требования к должнику по задолженности, сведения о коллекторском агентстве, месте его нахождения, наличии у коллекторского агентства персональных данных должника, размере и структуре задолженности;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) обратиться к кредитору либо коллекторскому агентству, осуществляющему доверительное управление в соответствии с договором доверительного управления, с заявлением об изменении условий договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита, связанных с исполнением обязательств по указанным договорам, с обоснованием причин такого обращения;".
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

5) 15-баптың 1-тармағының 19) тармақшасындағы "сақтауға мiндеттi." деген сөздер "сақтауға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) сенімгерлік басқару шарты шеңберінде Қазақстан Республикасының заңнамасында банктік қарыз шарты немесе микрокредит беру туралы шарт шеңберінде кредитор мен борышкердің өзара қатынастарына қойылатын талаптар мен шектеулерді сақтауға міндетті.";
6) 16-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кредитордан, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-1-бабының 4-тармағы бірінші бөлігінің оныншы абзацына немесе "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 5-тармағы бірінші бөлігінің сегізінші абзацына сәйкес коллекторлық агенттікпен сенімгерлік басқару шартын жасасқан тұлғадан, берешек бойынша борышкерге талап қою құқығы бар коллекторлық агенттіктен коллекторлық агенттік, оның орналасқан жері, коллекторлық агенттікте борышкердің дербес деректерінің, берешегінің мөлшері мен құрылымының болуы туралы мәліметтер алуға;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) банктік қарыз шарты және (немесе) микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындауға байланысты көрсетілген шарттар талаптарын өзгерту туралы жүгіну себептерін негіздей отырып, осындай өтінішпен кредиторға не сенімгерлік басқару шартына сәйкес сенімгерлік басқаруды жүзеге асыратын коллекторлық агенттікке жүгінуге;".
2-бап.
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті