О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2021 года № 784 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Мангистауской области на 2021 – 2025 годы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2022 года № 41
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2021 года № 784 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития Мангистауской области на 2021 – 2025 годы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" следующее изменение:
Комплексный план социально-экономического развития Мангистауской области на 2021 – 2025 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Cмаилов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2022 года № 41
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2021 года № 784
Комплексный план
социально-экономического развития Мангистауской области на 2021 – 2025 годы
Мангистауская область является промышленным регионом, основу экономики составляет нефтегазовый сектор.
В структуре промышленности основную долю занимают горнодобывающая промышленность и разработка карьеров, доля которых по итогам 2020 года составила 85 %.
В промышленности занято около 25 % населения области, доля отрасли в составе валового регионального продукта (далее – ВРП) порядка 50 %. Предприятиями региона ежегодно производится более 10 % промышленной продукции страны.
При этом удельный вес ВРП области за 2020 год по республике составил 4,4 % (7 место по Республике Казахстан). По объему ВРП на душу населения Мангистауская область занимает пятое место в республике, который по итогам 2020 года составил 4388,1 тысячи тенге (Республика Казахстан – 3770,5 тысячи тенге).
Область обладает большим потенциалом развития обрабатывающей промышленности. Обрабатывающая промышленность региона представлена химической промышленностью, машиностроением, производством продуктов нефтепереработки, производством прочей неметаллической минеральной продукции, металлургической промышленностью.
Основными проблемами сферы обрабатывающей промышленности являются недостаточно развитая "экономика простых вещей", импорт преимущественно готовой продукции, низкая привлекательность инвестиций в обрабатывающую промышленность, недостаток длинного финансирования на модернизацию или обновление основных средств и пополнение оборотного капитала для предприятий обрабатывающей промышленности.

"Маңғыстау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 қарашадағы № 784 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 ақпандағы № 41 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Маңғыстау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 қарашадағы № 784 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Маңғыстау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 2 ақпандағы
№ 41 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы "4" қарашадағы
№ 784 қаулысымен
бекітілген
Маңғыстау облысын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
Маңғыстау облысы өнеркәсіптік өңір болып табылады, экономиканың негізін мұнай-газ секторы құрайды. Өнеркәсіп құрылымындағы негізгі үлес тау-кен өнеркәсібі мен карьерлерді игеруге тиесілі, оның үлесі 2020 жылдың қорытындысы бойынша 85 %-ды құрады.
Өнеркәсіпте облыс халқының шамамен 25 %-ы жұмыс істейді, жалпы өңірлік өнім (бұдан әрі – ЖӨӨ) құрамындағы саланың үлесі шамамен 50 %-ды құрайды. Өңірдің кәсіпорындары жыл сайын еліміздің өнеркәсіп өнімінің 10 %-дан астамын өндіреді.
Бұл ретте 2020 жылы облыстың ЖӨӨ-нің үлес салмағы республика бойынша 4,4 %-ды құрады (Қазақстан Республикасы бойынша 7-орын). Жан басына шаққандағы ЖӨӨ көлемі бойынша Маңғыстау облысы республикада бесінші орында, 2020 жылдың қорытындысы бойынша 4 388,1 мың теңгені құрады (Қазақстан Республикасы бойынша – 3770,5 мың теңге).
Облыс өңдеу өнеркәсібін дамытудың зор әлеуетіне ие. Өңірдің өңдеу өнеркәсібі химия өнеркәсібі, машина жасау, мұнай өңдеу өнімдерін өндіру, өзге де металл емес минералдық өнімдер өндіру, металлургия өнеркәсібі болып табылады.
"Қарапайым заттар экономикасының" жеткілікті дамымауы, негізінен дайын өнім импорты, өңдеу өнеркәсібіне инвестициялар тартымдылығының төмендігі, өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындары үшін негізгі құралдарды жаңғыртуға немесе жаңартуға және айналым капиталын толықтыруға ұзақ қаржыландырудың жеткіліксіздігі өңдеу өнеркәсібі саласының негізгі проблемалары болып табылады.

Агропромышленный комплекс является наименее развитым в сравнении с другими областями Казахстана. Объем валового выпуска продукции сельского, лесного и рыбного хозяйств за 2020 год составил 20,2 млрд тенге. В разрезе регионов по этому показателю область заняла 15 место. Кроме того, Мангистауская область обеспечивает лишь 0,3 % от общереспубликанского объема сельского хозяйства (20,7 млрд тенге от 6,3 трлн тенге). Доля сельского хозяйства в ВРП области составляет 0,7 %.
Основные причины: климатические условия, практическое отсутствие водных ресурсов для развития сельского хозяйства, слабая обводненность пастбищ, отдаленность сельскохозяйственных товаропроизводителей от рынков сбыта, отсутствие инвестиционной привлекательности отрасли.
Пандемия коронавируса вызвала значительное снижение экономической активности бизнеса. Наиболее пострадали такие сектора экономики, как розничная и оптовая торговля, транспорт и хранение, строительство, туристическая отрасль, общественное питание, которые формируют почти 20 % экономики региона.
На сегодняшний день внутренний туризм способен стать одним из драйверов экономического роста Мангистауской области, который имеет мультипликативный эффект в условиях восстановления экономики. Для реализации потенциала данной отрасли необходимо принять меры по завершению "II очереди строительства многофункционального гостинично-туристского комплекса, расположенного в районе "Теплый пляж", оздоровительных комплексов и отелей, а также развитию курортной зоны Кендерли.
Анализ текущей демографической ситуации показывает наличие стабильного роста населения региона. По данным за период с 2014 по 2020 годы ежегодный средний темп роста численности населения Мангистауской области составил порядка 2,9 %. За последние 5 лет (2016 – 2020 годы) численность населения увеличилась на 13 % или 93 тысячи человек и в 2021 году составила 719,6 тысячи человек. В области за последние 5 лет сложился самый высокий коэффициент рождаемости, который в 2020 году составил 30,65 на 1000 человек.
Сальдо миграции в Мангистауской области в 2020 году показало положительное значение и составило около 3 тысяч человек.
Исходя из текущей демографической ситуации и развития области в целом ежегодно растет потребность в водообеспечении региона. Водоснабжение региона осуществляется от водовода "Астрахань-Мангышлак" и опресненной морской воды, так как источники природных подземных вод в малом количестве. На сегодняшний день потребление питьевой воды составляет 149 тысяч м3 в сутки. В водообеспечении региона имеется дефицит в объеме 51 тысяча м3, а учитывая развитие региона к 2025 году, потребность будет составлять 250-260 тысяч м3, а дефицит – 100-110 тысяч м3.

Агроөнеркәсіптік кешен Қазақстанның басқа облыстарымен салыстырғанда анағұрлым аз дамыған. 2020 жылы ауыл, орман және балық шаруашылықтарының жалпы өнімінің көлемі 20,2 млрд теңгені құрады. Өңірлер арасында бұл көрсеткіш бойынша облыс 15-ші орынға ие болды. Бұдан басқа, Маңғыстау облысы ауыл шаруашылығының жалпы республикалық көлемінің 0,3 %-ын ғана қамтамасыз етеді (6,3 трлн теңгеден 20,7 млрд теңге). Облыстың ЖӨӨ-дегі ауыл шаруашылығының үлесі 0,7 %-ды құрайды.
Негізгі себептері: климаттық жағдайлар, ауыл шаруашылығын дамыту үшін су ресурстарының іс жүзінде болмауы, жайылымдардың нашар сулануы, ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің өткізу нарықтарынан алыстығы, саланың инвестициялық тартымдылығының болмауы.
Коронавирус пандемиясы бизнестің экономикалық белсенділігінің айтарлықтай төмендеуіне әкелді. Экономиканың бөлшек және көтерме сауда, көлік және сақтау, құрылыс, туристік сала, қоғамдық тамақтандыру сияқты секторлары ең көп зардап шекті, олар өңір экономикасының шамамен 20 %-ын құрайды.
Бүгінгі таңда ішкі туризм Маңғыстау облысының экономикалық өсу драйверлерінің біріне айнала алады, оның экономиканы қалпына келтіру жағдайында мультипликативтік әсері бар. Осы саланың әлеуетін іске асыру үшін "Жылы жағажай" ауданында орналасқан көпфункционалды қонақ үй-туристік кешен құрылысының II кезегін", сауықтыру кешендері мен отельдердің құрылысын аяқтау, сондай-ақ Кендірлі курорттық аймағын дамыту бойынша шаралар қабылдау қажет.
Ағымдағы демографиялық ахуалды талдау өңір халқы тұрақты өсіп отырғанын көрсетеді. 2014 жылдан бастап 2020 жылға дейінгі кезеңдегі деректер бойынша Маңғыстау облысында халық санының жыл сайынғы орташа өсу қарқыны шамамен 2,9 %-ды құрады. Соңғы 5 жылда (2016 – 2020 жылдар) халық саны 13 %-ға немесе 93 мың адамға артып, 2021 жылы 719,6 мың адамды құрады. Облыста соңғы 5 жылда бала туудың ең жоғары коэффициенті қалыптасып, 2020 жылы 1000 адамға шаққанда 30,65-ті құрады.
Маңғыстау облысындағы көші-қон сальдосы 2020 жылы оң мәнді көрсетті және шамамен 3 мың адамды құрады.
Ағымдағы демографиялық жағдайды және облыстың дамуын ескере отырып, жалпы жыл сайын өңірді сумен қамтамасыз етуге қажеттілік өсіп келеді. Өңірді сумен жабдықтау "Астрахан-Маңғышлақ" сутартқышынан және тұщыландырылған теңіз суынан жүзеге асырылады, өйткені табиғи жерасты суларының көздері аз мөлшерде. Бүгінгі күні ауыз суды тұтыну тәулігіне 149 мың м3 құрайды. Өңірді сумен қамтамасыз етуде 51 мың м3 көлемінде тапшылық бар, ал өңірдің дамуын ескерсек, 2025 жылға қарай қажеттілік 250-260 мың м3, ал тапшылық 100-110 мың м3 құрайтын болады.

В целях решения данной проблемы реализуются крупные проекты. Начата реализация 2 этапа доведения мощности опреснительного завода "Каспий" до 40 тысяч м3 в сутки. АО "НК "КазМунайГаз" ведется строительство завода мощностью 17 тысяч м3 в сутки на месторождении "Каражанбас".
Для полного водообеспечения города Жанаозена в местности Кендерли и селе Курык запланировано строительство опреснительных заводов мощностью по 50 тысяч м3 в сутки, а на территории ТОО "МАЭК-Казатомпром" мощностью 24 тысячи м3 в сутки. Будет реализовано строительство опреснительного завода мощностью 5 тысяч м3 в сутки в городе Форт-Шевченко.
Рост рождаемости населения приводит к нехватке ученических мест в школах и требует значительных средств на ежегодное финансирование строительства новых школ. На сегодня в регионе функционирует 140 общеобразовательных школ с контингентом более 156 тысяч детей. В области имеется 15 школ с трехсменным обучением, где 3,8 тысячи учащихся учатся в третью смену.
В здравоохранении динамика последних лет показывает рост младенческой смертности. Основная проблема – острый дефицит врачебных кадров (в 2020 году – 387).
Сохранение существующих темпов роста населения региона приводит к возникновению проблем нехватки социальных объектов – образовательных и медицинских учреждений, а также инфраструктуры.
Ключевыми вопросами экологии являются нехватка полигонов для переработки и утилизации твердых бытовых отходов, увеличение количества незаконных свалок в населенных пунктах, наличие хранилища ураносодержащих отходов химического производства "Кошкар-Ата" как источника химической опасности для здоровья населения (содержание в оголившейся (высохшей) части озера тяжелых металлов, которые разносятся ветром в городах Актау, Акшукур, Баскудук в первую очередь).
По автомобильным дорогам местного значения из 1928 км асфальтобетонное покрытие имеют только 48 %, гравийно-щебеночное – 40,2 % и оставшиеся 10,8 % – без покрытия. Доля внутрисельских автомобильных дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, составляет на сегодня лишь 24,5 %.
Причинами данной ситуации являются высокая степень изношенности асфальтобетонного покрытия, несоблюдение сроков ремонта автомобильных дорог – капитальный и средний ремонт имеет эпизодический характер, недостаток средств, выделяемых на текущий ремонт и содержание внутрисельских и внутригородских дорог.
Помимо решения острых проблем региона Комплексный план будет направлен на обеспечение устойчивого развития, повышение привлекательности региона и создание благоприятных условий для роста экономической активности бизнеса.
№ п/п Наименование мероприятия Форма
завершения
Ответственные исполнители Сроки исполнения Предполагаемые расходы1 (млн тенге) Источники финансирования
1 2 3 4 5 6 7
Ожидаемые результаты от реализации Комплексного плана по итогам 2025 года:
ВРП области увеличится до 4,1 трлн тенге (2020 год – 3,1 трлн тенге). ВРП на душу населения составит 5077 тысяч тенге (2020 год – 4335,1 тысячи тенге).

Осы проблеманы шешу мақсатында ірі жобалар іске асырылуда. "Каспий" тұщыландыру зауытының қуатын тәулігіне 40 мың м3 дейін жеткізудің 2-кезеңін іске асыру басталды. "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ "Қаражанбас" кен орнында қуаты тәулігіне 17 мың м3 болатын зауыттың құрылысын жүргізуде.
Жаңаөзен қаласын толық сумен қамтамасыз ету үшін Кендірлі жерінде және Құрық ауылында қуаты тәулігіне 50 мың м3, ал "МАЭК-Қазатомөнеркәсіп" ЖШС аумағында қуаты тәулігіне 24 мың м3 тұщыландыру зауыттарын салу жоспарланған. Форт-Шевченко қаласында қуаты тәулігіне 5 мың м3 тұщыландыру зауытын салу іске асырылатын болады.
Халықтың туу көрсеткішінің өсуі мектептердегі оқушы орындарының жетіспеушілігіне алып келуде және жаңа мектептердің құрылысын жыл сайын қаржыландыруға қомақты қаражатты талап етеді. Бүгінгі таңда өңірде 156 мыңнан астам бала контингенті бар жалпы білім беретін 140 мектеп жұмыс істейді. Облыста үш ауысымда оқытатын 15 мектеп бар, онда 3,8 мың оқушы үшінші ауысымда оқиды.
Денсаулық сақтау саласында соңғы жылдардағы динамика сәбилер шетінеуінің өскенін көрсетіп отыр. Негізгі проблема – дәрігер кадрлардың өткір жетіспеушілігі (2020 жылы – 387).
Өңір халқының қазіргі өсу қарқыны сақталса, бұл әлеуметтік объектілердің – білім беру және медициналық мекемелердің, сондай-ақ инфрақұрылымның жетіспеушілігі проблемаларының туындауына алып келеді.
Экологияның негізгі мәселелері қатты тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үшін полигондардың жетіспеушілігі, елді мекендердегі заңсыз қоқыс тастайтын жерлер санының ұлғаюы, халықтың денсаулығы үшін химиялық қауіптілік көзі ретінде "Қошқар-Ата" құрамында уран бар химиялық өндіріс қалдықтарын сақтайтын қойманың болуы (жалаңаштанған (кепкен) көл бөлігінде Ақтау, Ақшұқыр, Басқұдық қалаларында бірінші кезекте желмен тасымалданатын ауыр металдардың болуы) болып табылады.
Жергілікті маңызы бар автомобиль жолдары бойынша 1928 км-нің тек 48 %-ында асфальтбетон төселген,
40,2 %-ы қиыршық тасты және қалған 10,8 %-ы жабынсыз. Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы ауылішілік автомобиль жолдарының үлесі бүгінде 24,5 %-ды ғана құрайды.
Бұл жағдайдың себептері асфальтбетон жабыны тозуының жоғары дәрежесі, автомобиль жолдарын жөндеу мерзімдерінің сақталмауы – күрделі және орташа жөндеу эпизодтық сипатқа ие, ауылішілік және қалаішілік жолдарды ағымдағы жөндеуге және күтіп-ұстауға бөлінетін қаражаттың жеткіліксіздігі болып табылады
Өңірдің маңызды проблемаларын шешуден басқа, Кешенді жоспар тұрақты дамуды қамтамасыз етуге, өңірдің тартымдылығын арттыруға және бизнестің экономикалық белсенділігін арттыру үшін қолайлы жағдайлар жасауға бағытталатын болады.
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу
нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығындар1 (млн теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
2025 жылдың қорытындысы бойынша Кешенді жоспарды іске асырудан күтілетін нәтижелер:
Облыстың ЖӨӨ 4,1 трлн теңгеге дейін ұлғаяды (2020 жылы – 3,1 трлн теңге). Жан басына шаққандағы
ЖӨӨ 5077 мың теңгені құрайды (2020 жылы – 4 335,1 мың теңге).

Объем промышленности увеличится на 27 %, объем обрабатывающей промышленности – в 1,4 раза (с 177,5 млрд тенге в 2020 году до 254,3 млрд тенге).
Инвестиции в основной капитал увеличатся в 2 раза и составят 1,2 трлн тенге (в 2020 году – 582 млрд тенге).
Валовой продукт сельскохозяйственного производства составит 33965 млн тенге (2020 год – 20193 млн тенге).
Количество действующих предприятий МСБ увеличится до 55 тысяч единиц (2020 год – 52,9 тысячи единиц), численность занятых в МСБ – до 130 тысяч человек (2020 год – 121,1 тысячи человек), выпуск продукции субъектами МСБ – до 1,6 трлн тенге (2020 год – 1,3 трлн тенге).
Повышение качества дорожного полотна в хорошем и удовлетворительном состоянии до 100 % (2020 год – 86,6 %) путем обеспечения строительства, реконструкции и ремонта 1059 км автомобильных дорог.
Повышение охвата сельского населения централизованным водоснабжением до 100 % (2020 год – 92 %) за счет строительства и реконструкции 843,6 км сетей водоснабжения и 949,1 км водоотведения.
Также будет построено и модернизировано 87,9 км электросетей, 116 км теплосетей и 510 км газопровода.
Ввод в эксплуатацию 4 млн м2 жилья. В результате строительства арендного и кредитного жилья показатель обеспеченности жильем на одного проживающего по области достигнет уровня 27 м2. Эти меры позволят обеспечить жильем около 19 тысяч человек.
Доля утилизации ТБО к их образованию увеличится до 36,7 % (2020 год – 33,3 %).
Доходы населения вырастут на 22,0 % (с 144,2 тысячи тенге до 176,0 тысячи тенге).
В сфере образования будет ликвидировано трехсменное обучение (2020 год – 15 школ с трехсменным обучением) путем строительства 24 школ и 11 пристроек. Также 5 колледжей будут оснащены современным оборудованием.
В области здравоохранения увеличится показатель ожидаемой продолжительности жизни с 74,6 до 76,4 лет.
На период реализации Комплексного плана орентировочно будет создано 55 тысяч рабочих мест.
Увеличится поток туристов в 4,6 раза (740 тысяч туристов) за счет роста увеличения количества мест размещения, благоустройства баз отдыха в курортных зонах области, расширения перечня и повышения качества предоставляемых услуг.
Охват граждан, систематически занимающихся физической культурой и спортом, достигнет 45,2 % (2020 год – 35,4 %).

Өнеркәсіп көлемі 27 %-ға, өңдеу өнеркәсібінің көлемі 1,4 есеге (2020 жылғы 177,5 млрд теңгеден 254,3 млрд теңгеге дейін) өседі.
Негізгі капиталға инвестициялар 2 есеге өседі және 1,2 трлн теңгені құрайды (2020 жылы – 582 млрд теңге).
Ауыл шаруашылығы өндірісінің жалпы өнімі 33965 млн теңгені құрайды (2020 жылы – 20193 млн теңге).
Жұмыс істеп тұрған ШОБ кәсіпорындарының саны 55 мың бірлікке дейін (2020 жылы – 52,9 мың бірлік), ШОБ-та жұмыспен қамтылғандар саны – 130 мың адамға дейін (2020 жылы – 121,1 мың адам), ШОБ субъектілерінің өнім шығаруы – 1,6 трлн теңгеге дейін (2020 жылы – 1,3 трлн теңге) өседі.
1059 км автомобиль жолдарын салуды, реконструкциялауды және жөндеуді қамтамасыз ету жолымен жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жол төсемінің сапасын 100 %-ға дейін (2020 жыл – 86,6 %) арттыру.
843,6 км сумен жабдықтау және 949,1 км су бұру желілерін салу және реконструкциялау есебінен ауыл халқын орталықтандырылған сумен жабдықтауды (2020 жылы – 92 %) қамтуды 100 %-ға дейін арттыру.
Сонымен бірге, 87,9 км электр желісі, 116 км жылу желісі және 510 км газ құбыры салынып, жаңғыртылады.
4 млн м2 тұрғын үй пайдалануға беріледі. Жалға берілетін және кредиттік тұрғын үй құрылысының нәтижесінде облыс бойынша бір тұрғынға шаққанда тұрғын үймен қамтамасыз етілу көрсеткіші 27 м2 деңгейіне жетеді. Бұл шаралар 19 мыңға жуық адамды тұрғын үймен қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
ҚТҚ кәдеге жарату үлесі олардың түзілуіне шаққанда 36,7 %-ға дейін өседі (2020 жылы – 33,3 %).
Халықтың нақты табыстары 22,0 %-ға өседі (144,2 мың теңгеден 176,0 мың теңгеге дейін).
Білім беру саласында оқушылар 24 мектеп пен 11 жапсарлас құрылыс салу жолымен 3 ауысымда оқытатын мектептер жойылады (2020 жылы – 15). Сондай-ақ 5 колледж заманауи жабдықтармен жарақтандырылады.
Денсаулық сақтау саласында күтілетін өмір сүру ұзақтығының көрсеткіші 74,6-дан 76,4 жасқа дейін ұлғаяды.
Кешенді жоспарды іске асыру кезеңінде шамамен 55 мың жұмыс орны құрылады.
Орналастыру орындарының санын ұлғайту, облыстың курорттық аймақтарындағы демалыс базаларын абаттандыру, көрсетілетін қызметтердің тізбесін кеңейту және сапасын арттыру есебінен туристер ағыны 4,6 есеге ұлғаяды (740 мың турист).
Дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде айналысатын азаматтарды қамту 45,2 %-ға жетеді (2020 жылы – 35,4 %).

1. Промышленность
1.
Модернизация групповой сборной установки скважин в Тупкараганском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2021 год
172
ЧИ
2.
Строительство завода по производству мягкой упаковочной тары биг бэгов на территории СЭЗ
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2021 год
980
ЧИ
3.
Строительство фармацевтического комплекса по выпуску жидких лекарственных форм и изделий медицинского назначения на территории СЭЗ
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МЗ
2022 год
2 100
ЧИ
4.
Строительство производственно-складского и административного комплекса в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2021 год

1. Өнеркәсіп
1.
Түпқараған ауданында ұңғымалардың топтық жиынтық қондырғысын жаңғырту
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2021 жыл
172
ЖИ
2.
АЭА аумағында биг бэгтердің жұмсақ қаптама ыдыстарын шығаратын зауыты
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2021 жыл
980
ЖИ
3.
АЭА аумағында сұйық дәрілік түрлер мен медициналық мақсаттағы бұйымдар шығаратын фармацевтикалық кешен салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ДСМ
2022 жыл
2 100
ЖИ
4.
Ақтау қаласында өндірістік-қойма және әкімшілік кешен салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2021 жыл

8 100
ЧИ
5.
Строительство производственного цеха по изоляции стальных труб двухслойным и трехслойным экструдированным полиэтиленовым покрытием в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2022 год
600
ЧИ
6.
Строительство цеха по производству термопанелей на территории СЭЗ
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2021 год
500
ЧИ
7.
Строительство отделения нейтрализации и выпарки аммиачной селитры в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2021 год

8 100
ЖИ
5.
Ақтау қаласында екі қабатты және үш қабатты экструдталған полиэтиленмен қапталған болат құбырларды оқшаулау жөніндегі өндірістік цех салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2022 жыл
600
ЖИ
6.
АЭА аумағында термопанельдер өндіру цехын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2021 жыл
500
ЖИ
7.
Ақтау қаласында аммиак селитрасын бейтараптандыру және буландыру бөлімшесін салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2021 жыл

6 300
ЧИ
8.
Строительство нефтехимического комплекса в городе Актау (2-этап)
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2022 год
6 500
ЧИ
9.
Строительство завода по производству полимерной упаковки на территории СЭЗ
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2021 год
303
ЧИ
2021 год
65,4
МБ
10.
Реализация фазы-3 освоения месторождения "Дунга" в Тупкараганском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МЭ
2022 год
46 860
ЧИ
2023 год
21 726
2024 год
852
11.
Строительство центрального пункта сдачи нефти в селе Тенге
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2022 год
5 300
ЧИ
12.
Модернизация комплекса по переработке углеводородного сырья в городе Актау (3-этап)
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2022 год
10 600
ЧИ
13.
Строительство завода по производству химических реагентов в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2022 год
1 900
ЧИ
14.
Строительство завода по производству стеклопластиковых готовых изделий на территории СЭЗ
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2022 год
1 027
ЧИ
15.
Строительство нефтехимического комплекса в городе Актау (3-этап)
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2023 год
106 400
ЧИ
16.
Строительство завода по производству каустической соды и хлоросодержащей продукции на территории СЭЗ "Морпорт Актау"
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2023 год
28 000
ЧИ
17.
Строительство завода по производству кабелей и трансформаторов на территории СЭЗ
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МИИР
2023 год

6 300
ЖИ
8.
Ақтау қаласында мұнай-химия кешенін салу (2-кезең)
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2022 жыл
6 500
ЖИ
9.
АЭА аумағында полимерлік қаптама өндіретін зауыт салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2021 жыл
303
ЖИ
2021 жыл
65,4
ЖБ
10.
Түпқараған ауданында "Доңға" кен орнын игерудің 3-фазасын іске асыру
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ЭМ
2022 жыл
46 860
ЖИ
2023 жыл
21 726
2024 жыл
852
11.
Теңге ауылында орталық мұнай тапсыру пунктінің құрылысы
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2022 жыл
5 300
ЖИ
12.
Ақтау қаласында көмірсутек шикізатын өңдеу бойынша кешенді жаңғырту (3-кезең)
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2022 жыл
10 600
ЖИ
13.
Ақтау қаласында химиялық реагенттерді өндіру зауытын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2022 жыл
1 900
ЖИ
14.
АЭА аумағында дайын шыны пластик бұйымдарын өндіру зауытын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2022 жыл
1 027
ЖИ
15.
Ақтау қаласында мұнай-химия кешенін салу (3-кезең)
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2023 жыл
106 400
ЖИ
16.
"Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында каустикалық сода және құрамында хлоры бар өнімдер өндіру зауытын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2023 жыл
28 000
ЖИ
17.
АЭА аумағында кабельдер мен трансформаторлар өндіру зауытын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, ИИДМ
2023 жыл

Получение контракта на проведение геологоразведочных работ на территории, прилегающей к месторождению "Узень" и "Карамандыбас" по вскрытию Палеозойских отложений (продолжение работ по контракту от 16 июня 2010 года № 3579)
подписанный контракт
МЭ, МЭГПР, АО "НК "КМГ" (по согласованию)
2022 год
не требуются
23.
Проведение дополнительных геологоразведочных работ на месторождениях, прилегающих к месторождениям "Жетыбай" и "Каламкас"
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, МЭГПР, АО "НК "КМГ" (по согласованию)

"Өзен" және "Қарамандыбас" іргелес кен орындарының Палеозой шөгінділерін ашу бойынша геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге келісімшарт алу (2010 жылғы 16 маусымдағы № 3579 келісімшарт бойынша жұмыстарды жалғастыру)
қол қойылған келісімшарт
ЭМ, ЭГТРМ, "ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2022 жыл
талап етілмейді
23.
"Жетібай" және "Қаламқас" іргелес кен орындарына қосымша геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ, ЭГТРМ, "ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)

2022 – 2025 годы
в пределах предусмотренных средств
ЧИ
24.
Создание цеха по производству арматуры с обеспечением предоставления в установленном порядке местным товаропроизводителям города Жанаозена списанных штанг АО "Озенмунайгаз"
акт ввода в эксплуатацию
акимат, АО "ОМГ" (по согласованию)
2021 – 2025
годы
не требуются
25.
Создание цеха по переработке шин с обеспечением предоставления в установленном порядке местным товаропроизводителям города Жанаозена списанных шин спецтехники АО "Озенмунайгаз"
акт ввода в эксплуатацию
акимат, АО "ОМГ" (по согласованию)
2021 – 2025
годы
не требуются
26.
Строительство нового газоперерабатывающего завода в городе Жанаозене
акт ввода в эксплуатацию
АО "НК "КМГ" (по согласованию)
2021 год

2022 – 2025 жылдар
көзделген қаражат шегінде
ЖИ
24.
Жаңаөзен қаласының жергілікті тауар өндірушілеріне "Өзенмұнайгаз" АҚ-ның есептен шығарылған қарнақтарын белгіленген тәртіппен беруді қамтамасыз ете отырып, арматура өндіру цехын құру
пайдалануға беру актісі
әкімдік,
"ӨМГ" АҚ (келісу бойынша)
2021 – 2025 жылдар
талап етілмейді
25.
Жаңаөзен қаласының жергілікті тауар өндірушілеріне "Өзенмұнайгаз" АҚ-ның есептен шығарылған шиналарын белгіленген тәртіппен беруді қамтамасыз ете отырып, шиналарды қайта өңдеу цехын құру
пайдалануға беру актісі
әкімдік,
"ӨМГ" АҚ (келісу бойынша)
2021 – 2025
жылдар
талап етілмейді
26.
Жаңаөзен қаласында жаңа газ өңдеу зауытын салу
пайдалануға беру актісі
"ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2021 жыл

22 301
ЧИ2
2022 год
132 647
2023 год
13 465
27.
Строительство нового мини-газоперерабатывающего завода для производства сжиженного нефтяного газа и газового конденсата в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2021 год
1 500
ЧИ
28.
Заключение долгосрочных контрактов товаропроизводителей города Жанаозена с АО "Озенмунайгаз"
заключение договоров
АО "НК "КМГ" (по согласованию),
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), АО "ОМГ" (по согласованию), акимат
2021 – 2022
годы
не требуются
29.
Обеспечение в установленном порядке объемами заказов на приобретение продуктов питания, спецодежды и специальной обуви для работников предприятий нефтегазовой отрасли региона через местных товаропроизводителей Мангистауской области
заключение договоров
АО "НК "КМГ" (по согласованию)
2021 – 2025 годы
не требуются
30.
Строительство инфраструктуры субзон № 2 и № 4 СЭЗ "Морпорт Актау"
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, МФ, МНЭ, акимат
2023 год
3 200
РБ
2024 год
3 200
2025 год

22 301
ЖИ2
2022 жыл
132 647
2023 жыл
13 465
27.
Ақтау қаласында сұйытылған мұнай газын және газ конденсатын өндіру үшін жаңа шағын газ өңдеу зауытын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2021 жыл
1 500
ЖИ
28.
Жаңаөзен қаласы тауар өндірушілерінің "Өзенмұнайгаз" АҚ-мен ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасуы
шарттар жасасу
"ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша),
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "ӨМГ" АҚ (келісу бойынша), әкімдік
2021 – 2022 жылдар
талап етілмейді
29.
Маңғыстау облысының жергілікті тауар өндірушілері арқылы өңірдің мұнай-газ саласы кәсіпорындарының жұмыскерлері үшін азық-түлік, арнайы киім және арнайы аяқ киім сатып алуға белгіленген тәртіппен тапсырыстар көлемімен қамтамасыз ету
шарттар жасасу
"ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2021 – 2025 жылдар
талап етілмейді
30.
"Ақтау теңіз порты" АЭА-ның № 2 және № 4 қосалқы аймақтарының инфрақұрылымын салу
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, Қаржымині, ҰЭМ, әкімдік
2023 жыл
3 200
РБ
2024 жыл
3 200
2025 жыл

3 243
31.
Разработка ПСД на строительство инфраструктуры субзон № 5 и № 6 СЭЗ "Морпорт Актау"
заключение государственной экспертизы
акимат
2022 год
30
МБ
2023 год
50
32.
Расширение территории производственной площадки в городе Жанаозене для развития частного предпринимательства
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2022 – 2025
годы
не требуются
33.
Создание в городе Жанаозене постоянно действующего межведомственного штаба для принятия оперативных решений при возникновении трудовых конфликтов и формирования тесного контакта с населением города
создание штаба
МТЗСН,
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), акимат
2021 год
не требуются
34.
Решение вопроса трудоустройства жителей города Жанаозена на действующих и вновь открываемых проектах с учетом их квалификации и необходимости переподготовки кадров
информация в ПравительствоРеспублики Казахстан
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), акимат
2022 – 2025
годы
не требуются
35.
Проработка вопроса по максимальному привлечению местных компаний и жителей Мангистауской области при разработке крупных месторождений "Каламкас-море" и "Хазар"
информация в Правительство Республики Казахстан
АО "НК "КМГ" (по согласованию), акимат
2022 год
не требуются
36.
Внесение предложения по предоставлению налоговых преференций по нерентабельным, обводненным, малодебитным месторождениям, расположенным на территории Мангистауской области
предложения в Правительство Республики Казахстан
МНЭ, МФ, МЭ,
АО "НК "КМГ" (по согласованию), акимат
2022 год
не требуются
37.
Рассмотрение возможности обеспечения сырьем широкой фракции легких углеводородов, производимых местными недропользователями для новых открывающихся объектов по производству сжиженного нефтяного газа и газового конденсата в городе Актау
заключение договоров
МЭ, акимат
2022 –2025 годы
не требуются
38.
Привлечение инвесторов для реализации инвестиционных проектов в сферах легкой промышленности (производство полотна, обуви, ваты, текстильных материалов, одеял, пледов, одежды и др.), металлургической промышленности (производство обсадных труб, металлопроката, фитингов для труб, болтов, винтов, дюбелей и др.) и машиностроения (производство насосов, компрессоров, вентиляторов, теплообменников и др.)
информация в МИИР
акимат, МИД, АО "НК "Kazakh Invest"
(по согласованию)
2022 – 2025 годы
не требуются

3 243
31.
"Ақтау теңіз порты" АЭА № 5 және № 6 қосалқы аймақтарының инфрақұрылымын салуға ЖСҚ әзірлеу
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы
әкімдік
2022 жыл
30
МБ
2023 жыл
50
32.
Жеке кәсіпкерлікті дамыту үшін Жаңаөзен қаласындағы өндірістік алаңның аумағын кеңейту
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді
33.
Жаңаөзен қаласында еңбек жанжалдары туындаған кезде жедел шешімдер қабылдау және қала тұрғындармен тығыз байланыс қалыптастыру үшін тұрақты жұмыс істейтін ведомствоаралық штаб құру
штаб құру
Еңбекмині,
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), әкімдік
2021 жыл
талап етілмейді
34.
Жаңаөзен қаласының тұрғындарын жұмыс істеп тұрған және жаңадан ашылатын жобаларға олардың біліктілігін және кадрларды қайта даярлау қажеттілігін ескере отырып, жұмысқа орналастыру мәселесін шешу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), әкімдік
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді
35.
"Қаламқас-теңіз" және "Хазар" ірі кен орындарын игеру кезінде Маңғыстау облысының жергілікті компаниялары мен тұрғындарын барынша тарту мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
"ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), әкімдік
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді
36.
Маңғыстау облысының аумағында орналасқан рентабельді емес, су басқан, дебиті аз кен орындары бойынша салықтық преференциялар беру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ҰЭМ, Қаржымині, ЭМ,
"ҚМГ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), әкімдік
2022 жыл
талап етілмейді
37.
Ақтау қаласында жаңадан ашылатын сұйытылған мұнай газын және газ конденсатын өндіру объектілері үшін жергілікті жер қойнауын пайдаланушылар өндіретін жеңіл көмірсутектердің кең фракциясын шикізатпен қамтамасыз ету мүмкіндігін қарау
шарттар жасасу
ЭМ, әкімдік
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді
38.
Жеңіл өнеркәсіп саласына (жайма, аяқ киім, мақта, тоқыма материалдарын, көрпе, жамылғы, киім және т.б. өндіру), металлургия өнеркәсібі саласына (шегендеу құбырларын, металл илегін, құбырларға арналған фитингтер, болттар, бұрандалар, дюбельдер және т.б. өндіру) және машина жасау салаларында (сорғылар, компрессорлар, желдеткіштер, жылу алмастырғыштар және т.б. өндіру) инвестициялық жобаларды іске асыруға инвесторлар тарту
ИИДМ-ге ақпарат
әкімдік, СІМ, "Kazakh Invest" ҰК" АҚ
(келісу бойынша)
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді

28 000
ЧИ
84.
Строительство многоквартирного жилого комплекса со встроенными помещениями и паркингом, комплексов индивидуальных жилых домов "Aktau Riviera" в районе "Теплого пляжа" в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2022 год
6 246
ЧИ
85.
Расширение гостиничного комплекса "Достар" в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2022 год
400
ЧИ
86.
Строительство визит-центра "Сартас" в Тупкараганском районе
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2022 год

28 000
ЖИ
84.
Ақтау қаласында "Жылы жағажай" ауданында жапсарлас үй-жайлары мен паркингі бар көп пәтерлі тұрғын үй кешенін, "Aktau Riviera" жеке тұрғын үй кешендерін салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2022 жыл
6 246
ЖИ
85.
Ақтау қаласында "Достар" қонақ үй кешенін кеңейту
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2022 жыл
400
ЖИ
86.
Түпқараған ауданында "Сартас" визит-орталығын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2022 жыл

248
ЧИ
87.
Строительство базы отдыха "Фламинго Резорт" в районе "Теплого пляжа" в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2023 год
12 900
ЧИ
88.
Строительство оздоровительного комплекса "Нур" в районе "Теплого пляжа" в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2023 год
9 500
ЧИ
89.
Строительство отеля "Assyl Aktau" в районе "Теплого пляжа" в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2023 год
6 000
ЧИ
90.
Строительство зоны отдыха "Seaside Palace" в районе "Теплого пляжа" в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2023 год

248
ЖИ
87.
Ақтау қаласында "Жылы жағажай" ауданында "Фламинго Резорт" демалыс базасын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2023 жыл
12 900
ЖИ
88.
Ақтау қаласында "Жылы жағажай" ауданында "Нұр" сауықтыру кешенін салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2023 жыл
9 500
ЖИ
89.
Ақтау қаласында "Жылы жағажай" ауданында "Assyl Aktau" отелін салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2023 жыл
6 000
ЖИ
90.
Ақтау қаласында "Жылы жағажай" ауданында "Seaside Palace" демалыс аймағын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2023 жыл

2 100
ЧИ
91.
Строительство и эксплуатация оздоровительного комплекса в районе "Теплого пляжа" в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2024 год
2 000
ЧИ
92.
Строительство 4-х гостиничных комплексов в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2023 год
790
ЧИ
2024 год
2800
93.
Строительство современного туристического комплекса "Relax" и базы отдыха "Tethys Resort"
акт ввода в эксплуатацию
акимат, МКС
2024 год
650
ЧИ
6. Развитие предпринимательства
94.
Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам в рамках национального проекта развития предпринимательства на 2021 – 2025 годы
информация в Правительство Республики Казахстан
МНЭ, акимат
2021 год
5 829,9
РБ
2022 год
в пределах средств АО "ФРП "Даму"
2023 год
2024 год
2021 год

2 100
ЖИ
91.
Ақтау қаласында "Жылы жағажай" ауданында сауықтыру кешенін салу және пайдалану
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2024 жыл
2 000
ЖИ
92.
Ақтау қаласында 4 қонақүй кешенін салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2023 жыл
790
ЖИ
2024 жыл
2 800
93.
"Relax" заманауи туристік кешені мен TethysResort демалыс базасын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік, МСМ
2024 жыл
650
ЖИ
6. Кәсіпкерлікті дамыту
94.
Кәсіпкерлікті дамытудың 2021 – 2025 жылдарға арналған ұлттық жобасы шеңберінде кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ҰЭМ, әкімдік
2021 жыл
5 829,9
РБ
2022 жыл
"Даму" КДҚ" АҚ қаражаты шегінде
2023 жыл
2024 жыл
2021 жыл

109.
Модернизация жилья в городах и районах
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат
2021 год
337,8
РБ
2022 год
1 422,6
110.
Сбор и обработка информационных ресурсов дежурного плана города Актау государственного градостроительного кадастра Мангистауской области (инвентаризация подземных и надземных коммуникаций застроенной территории города Актау с составлением кадастрового плана масштаба 1:500) (2875,51 га)
электронно-цифровая карта
акимат
2022 год

109.
Қалалар мен аудандардағы тұрғын үйлерді жаңғырту
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, әкімдік
2021 жыл
337,8
РБ
2022 жыл
1 422,6
110.
Маңғыстау облысының мемлекеттік қала құрылысы кадастры Ақтау қаласының кезекші жоспарының ақпараттық ресурстарын жинау және өңдеу (1:500 масштабтағы кадастрлық жоспарды жасай отырып, Ақтау қаласының құрылыс салынған аумағының жерасты және жерүсті коммуникацияларын түгендеу) (2875,51 га)
электрондық цифрлық карта
әкімдік
2022 жыл

Строительство линий электропередачи напряжением 110 кВ и 2 подстанций ПС 110/10 кВ в рамках строительства внешней инфраструктуры "Каспийского энергетического хаба" (4,7 км сетей электроснабжения и 2-х подстанций мощностью 63 МВа)
акт ввода в эксплуатацию
МЭ, акимат
2021 год
3 000
РБ
2022 год
1 404,8
2022 год
812,2
МБ
115.
Модернизация мини-ТЭЦ путем строительства резервуара РВС-5000 м3 на территории центральной котельной города Жанаозена
(строительство резервуара на 5000 м3)
акт ввода в эксплуатацию
МНЭ, акимат
2023 год

"Каспий энергетикалық хабының" сыртқы инфрақұрылымын салу шеңберінде кернеуі 110 кВ электр беру желілерін және ҚС 110/10 кВ 2 қосалқы станциясын салу (4,7 км электрмен жабдықтау желілері және қуаты 63 МВа 2 қосалқы станция)
пайдалануға беру актісі
ЭМ, әкімдік
2021 жыл
3 000
РБ
2022 жыл
1 404,8
2022 жыл
812,2
ЖБ
115.
Жаңаөзен қаласының орталық қазандығының аумағында РВС-5000 м3 резервуарын салу арқылы шағын ЖЭО-ны жаңғырту (5000 м3 резервуар салу)
пайдалануға беру актісі
ҰЭМ, әкімдік
2023 жыл

Реконструкция тепловой сети в 31 А микрорайоне города Актау (бюджетный кредит) (0,768 км сетей теплоснабжения)
акт ввода в эксплуатацию
МИИР, акимат
2022 год
260,2
РБ
131.
Разработка ТЭО проекта модернизации основного оборудования энергокомплекса ТОО "МАЭК-Казатомпром" (в том числе предусматривающего внедрение НДТ, рассмотрение целесообразности строительства ПГУ на площадке ТОО "МАЭК-Казатомпром")
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭ, акимат, ТОО "МАЭК-Казатомпром"
2022 год

Ақтау қаласының 31 А шағын ауданындағы жылу желісін реконструкциялау (бюджеттік кредит) (0,768 км жылумен жабдықтау желілері)
пайдалануға беру актісі
ИИДМ, әкімдік
2022 жыл
260,2
БК
131.
"МАЭК-Қазатомөнеркәсіп" ЖШС энергетикалық кешенінің негізгі жабдықтарын жаңғырту жобасының ТЭН әзірлеу (оның ішінде БАТ енгізуді көздейтіндер, "МАЭК-Қазатомөнеркәсіп" ЖШС алаңында CКГТ қондырғысын салудың орындылығын қарастыру)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭМ, әкімдік, "МАЭК-Қазатомөнеркәсіп" ЖШС (келісу бойынша)
2022 жыл

825,1
164.
Строительство комплексного центра социальных услуг в городе Актау
акт ввода в эксплуатацию
акимат
2022 год
500
МБ
2023 год
500
2024 год
700
165.
Обеспечение на месторождениях АО "Озенмунайгаз" сохранения рабочих мест в количестве не менее 9 тысяч человек города Жанаозена
информация в МТСЗН
акимат, АО "ОМГ" (по согласованию)
2021 – 2025 годы
не требуются
166.
Обеспечение профессиональной подготовки и переподготовки ежегодно не менее 500 человек трудоспособного населения региона (в том числе города Жанаозена) на базе двух подрядных учебных центров, определенных в рамках проекта "Будущее расширение – проект управления устьевым давлением ТШО"
информация в Правительство Республики Казахстан
акимат, МЭ

825,1
164.
Ақтау қаласында әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кешенді орталығын салу
пайдалануға беру актісі
әкімдік
2022 жыл
500
ЖБ
2023 жыл
500
2024 жыл
700
165.
"Өзенмұнайгаз" АҚ кен орындарында Жаңаөзен қаласының кемінде 9 мың тұрғынын жұмыс орындарының сақталуын қамтамасыз ету
Еңбекминіне ақпарат
әкімдік, "ӨМГ" АҚ (келісу бойынша)
2021 – 2025 жылдар
талап етілмейді
166.
"ТШО" болашақ кеңейту ұңғыма ернеуінің қысымын басқару жобасы" аясында айқындалған екі мердігер оқу орталығының базасында өңірдің еңбекке қабілетті тұрғындарының (оның ішінде Жаңаөзен қаласы) жыл сайын кемінде 500 адамын кәсіптік оқытумен және қайта даярлаумен қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
әкімдік, ЭМ

2021 – 2025 годы
в пределах предусмотренных средств
работодателей
167.
Выделение квоты не менее 500 рабочих мест для трудоустройства безработных граждан Мангистауской области, в том числе 200 рабочих мест для жителей города Жанаозена в подрядных организациях ТОО "ТенгизШевройл" для дальнейшего трудоустройства (квота на не менее 2 тысячи рабочих мест)
информация в ПравительствоРеспублики Казахстан
акимат, МЭ, ТОО "ТенгизШевройл" (по согласованию)
2022 – 2025 годы
не требуются

2021 – 2025 жылдар
жұмыс берушілердің көзделген қаражаты шегінде
167.
Маңғыстау облысының жұмыссыз азаматтарын жұмысқа орналастыру үшін кемінде 500 жұмыс орнына квота бөлу, оның ішінде одан әрі жұмысқа орналастыру үшін "ТеңізШевройл" ЖШС мердігерлік ұйымдарында Жаңаөзен қаласының тұрғындары үшін 200 жұмыс орнын бөлу (кемінде 2 мың жұмыс орнына квота)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
әкімдік, ЭМ, "ТеңізШевро йл" ЖШС (келісу бойынша)
2022 – 2025 жылдар
талап етілмейді

700
ЧИ
180.
Разработка механизма закрепления кадров системы здравоохранения на местах с целью обеспечения жильем (социальным пакетом) (не менее 100 человек ежегодно)
постановление акимата Мангистауской области
акимат
2022 год
не требуются
181.
Разработка ПСД на строительство здания патологоанатомического отделения многопрофильной больницы города Жанаозена (мощностью 12 мест)
заключение государствен-ной экспертизы
акимат
2023 год
10
МБ

700
ЖИ
180.
Тұрғын үймен (әлеуметтік пакетпен) қамтамасыз ету мақсатында жергілікті жерлерде денсаулық сақтау жүйесі кадрларын орнықтыру тетігін әзірлеу (жыл сайын 100 адамнан кем емес)
Маңғыстау облысы әкімдігінің қаулысы
әкімдік
2022 жыл
талап етілмейді
181.
Жаңаөзен қаласында көп бейінді аурухананың патологиялық-анатомиялық бөлімшесі ғимарат ЖСҚ әзірлеу (қуаты – 12 орын)
мемлекеттік сараптаманың қорытындысы
әкімдік
2023 жыл
10
ЖБ

4 996,0
296 316,0
ИТОГО
273 768,6
441 137,7
736 636,6
358 067,3
360 160,9
2 169 771,1
Примечания:
1 объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местного бюджетов, будут уточняться при формировании и уточнении республиканского и местного бюджетов на соответствующий плановый период при представлении акиматом Мангистауской области необходимой документации в соответствии с бюджетным законодательством;
2 размер и распределение расходов по проекту "Строительство нового газоперерабатывающего завода в городе Жанаозене" предварительные и будут уточнены после прохождения государственной экспертизы на ТЭО;
3 предусмотрено за счет средств целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан;

4 996,0
296 316,0
ЖИЫНЫ
273 768,6
441 137,7
736 636,6
358 067,3
360 160,9
2 169 771,1
Ескертпелер:
1 Республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру және нақтылау кезінде Маңғыстау облысының әкімдігі бюджет заңнамасына сәйкес қажетті құжаттаманы ұсынған кезде нақтыланатын болады;
2 "Жаңаөзен қаласында жаңа газ өңдеу зауытын салу" жобасы бойынша шығыстардың мөлшері мен бөлінуі алдын ала және ТЭН-ге мемлекеттік сараптама өткізілгеннен кейін нақтыланатын болады;
3 Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферттер қаражаты есебінен көзделген;

4 финансирование за счет средств, предусмотренных пунктом 9.1 контракта на недропользование от 31 мая 1996 года № 40 и пунктом 9.3 лицензии на право пользования недрами от 5 сентября 1995 года, серия МГ № 254 (нефть).
Расшифровка аббревиатур:
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СНП
сельские населенные пункты
АГРС
автоматизированная газораспределительная станция
АПК
агропромышленный комплекс
СЭЗ
специальная экономическая зона
акимат
акимат Мангистауской области
СЗПТ
социально значимые продовольственные товары
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
ГПП
главная понизительная подстанция
ПГБ
пункт газорегуляторный блочный
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
АО "ФРП "Даму"
акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВРП
валовой региональный продукт
ПСД
проектно-сметная документация
ЦОУ
центр оперативного управления
ТОО
товарищество с ограниченной ответственностью
ТЭЦ
теплоэлектроцентраль
МБ
местный бюджет
ЧИ
частные инвестиции
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
КОС
канализационно-очистное сооружение
АО "НК "Kazakh Tourism"
акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Tourism"
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НК "КМГ"
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
АО "КАЖ"
акционерное общество "КазАвтоЖол"
АО "НК "QazaqGaz"
акционерное общество "Национальная компания "QazaqGaz"
ТБО
твердые бытовые отходы
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ГКП
государственное коммунальное предприятие
ГЧП
государственно-частное партнерство
АО "ОМГ"
акционерное общество "Озенмунайгаз"
СПП
специальный пункт полиции
УП
управление полиции
РБ
республиканский бюджет
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ТШО
товарищество с ограниченной ответственностью "Тенгизшевройл"
УПП
участковый пункт полиции
АО "НУХ "Байтерек"
акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына"
НПП
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан

4 1996 жылғы 31 мамырдағы № 40 жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың 9.1-тармағында және 1995 жылғы 5 қыркүйектегі МГ сериясы № 254 (мұнай) жер қойнауын пайдалану құқығына лицензияның 9.3-тармағында көзделген қаражат есебінен қаржыландыру.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АЕМ
ауылдық елді мекендер
АГТС
автоматтандырылған газ тарату станциясы
АӨК
агроөнеркәсіптік кешен
АЭА
арнайы экономикалық аймақ
әкімдік
ӘМАТ
Маңғыстау облысының әкімдігі
әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
БТҚС
басты төмендеткіш қосалқы станция
ГРБП
газ реттегіш блоктық пункты
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
"Даму" КДҚ" АҚ
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖӨӨ
жалпы өңірлік өнім
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ЖБО
жедел басқару орталығы
ЖОО
жоғары оқу орыны
ЖШС
жауапкершілігі шектеулі серіктестік
ЖЭО
жылу электр орталығы
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖИ
жеке инвестициялар
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министірлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
КТҚ
кәріздік тазарту құрылысы
"Kazakh Tourism" ҰК" АҚ
"Kazakh Tourism" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚМГ" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚАЖ" АҚ
"Қазавтожол" акционерлік қоғамы
"QazaqGaz" ҰК" АҚ
"QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚТҚ
қатты тұрмыстық қалдықтар
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МКК
мемлекеттік коммуналдық кәсіпорын
МЖӘ
мемлекеттік-жекешелік әріптестік
"ӨМГ" АҚ
"ӨзенМұнайГаз" акционерлік қоғамы
ПАП
полицияның арнайы пункті
ПБ
полиция басқармасы
РБ
республикалық бюджет
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ТШО
"Теңізшевройл" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
УПП
учаскелік полиция пункті
ҰКП
"Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі