Об утверждении Плана действий по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 274.
В соответствии с пунктом 15 Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План действий по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата" (далее - План действий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Плана действий, принять меры по его реализации.
3. Офису по мониторингу и реализации национальных проектов обеспечить утверждение скрам-графика и его техническое сопровождение.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Аппарат Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 274
ПЛАН ДЕЙСТВИЙ

"Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 274 қаулысы.
"Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығының 15-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығын іске асыру жоніндегі іс-қимыл жоспары (бұдан әрі - Іс-қимыл жоспары) бекітілсін.
2. Іс-қимыл жоспарын орындауға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша) оны іске асыру жөніндегі шаралар қабылдасын.
3. Ұлттық жобалардың іске асырылуын мониторингтеу офисі скрам-кестені бекітуді және оны техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына жүктелсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 29 сәуірдегі
№ 274 қаулысымен
бекітілді

по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2022 года № 872 "О мерах по дебюрократизации деятельности государственного аппарата"
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование поручения Срок
исполнения
Форма
завершения
Конечный
результат
Ответственный
государственный
орган
1
2
3
4
5
6
7
1.
предоставление государственным органам права принятия нормативных правовых актов в целях реализации возложенных задач без излишней (чрезмерной) конкретизации на законодательном уровне компетенций, функций и полномочий
май 2022 года
обращение в Конституционный Совет
право принятия нормативных правовых актов в целях реализации возложенных задач без излишней (чрезмерной) конкретизации
МЮ (Мусин К.С.), заинтересованные государственные органы в установленном порядке

"Мемлекеттік аппараттың қызметін бюрократиядан арылту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 13 сәуірдегі № 872 Жарлығын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Тапсырманың атауы
Орындау
Аяқтау
Түпкі нәтиже
Жауапты
мерзімі
нысаны
мемлекеттік
орган
1
2
3
4
5
6
7
1.
құзыреттерін, функциялары мен өкілеттіктерін заңнамалық деңгейде артық (шамадан тыс) нақтыламай, жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында нормативтік құқықтық актілерді қабылдау құқығын мемлекеттік органдарға беру
2022 жылғы мамыр
Конституциялық Кеңеске өтініш
жүктелген міндеттерді артық (шамадан тыс) нақтыламай іске асыру мақсатында нормативтік құқықтық актілерді қабылдау құқығын беру
Әділетмині (Қ.С. Мусин), тиісті мемлекеттік органдар белгіленген тәртіппен

29 декабря 2023 года
информация в АП
обмен информацией между госорганами в электронном формате
МКС (Оралов А.Р.), МЦРИАП, КНБ (по согласованию) УДП (по согласованию), АО "НИТ" (по согласованию)
рабочая группа с участием представителей АП, АПр
25.
обеспечить введение в промышленную эксплуатацию модуля законотворческого процесса информационной системы "Е-заңнама"
сентябрь 2023 года
введение в промышленную эксплуатацию модуля законотворческого процесса информационной системы "Е-заңнама
автоматизация процессов, сквозной контроль, открытость всех этапов, анализ больших данных
МЮ (Ескараев А.Н.), МЦРИАП, МФ, ЦГО, АО "НИТ" (по согласованию)
форма отчета согласно Правилам 358
26.
обеспечить внедрение единой информационной системы бухгалтерского учета центральных государственных органов
сентябрь 2023 года
сервис
единая система бухгалтерского учета ЦГО
МФ (Казганбаев Э.Ш.), МЦРИАП, АО
форма отчета согласно Правилам 358
27
в течение календарного года обеспечить институционализацию системы "Е-Otinish" в качестве "одного окна" для приема всех видов обращений физических и юридических лиц
декабрь 2022 года
Закон
унификация инструментов и способов коммуникаций с гражданами, представителями средств массовой информации, неправительственных организаций и другими
МЦРИАП (Мусин Б.Б.), ГП (по согласованию) МЮ, МКС, ЦГО, акиматы областей, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкент и
-
28.
обеспечить ежегодное проведение среди государственных служащих конкурса на лучший проект по совершенствованию деятельности государственного аппарата
ежегодно, до 30 июня
информация в АП
мотивация государственных служащих на изменения, улучшающие процесс работы
АДГС (Жазыкбаев Д.М., по согласованию), МЦРИАП (Мусин Б.Б.)
-
29.
обеспечить ежегодное проведение опроса по дебюрократизации в рамках процедур мониторинга состояния государственной службы и общественного мониторинга качества оказания государственных услуг
ежегодно, до 15 декабря
информация в АП
улучшение качества оказания государственных услуг
АДГС (Жазыкбаев Д.М., по согласованию), МЦРИАП (Мусин Б.Б.)
-
30.
обеспечить запуск постоянно действующего онлайн-ресурса для сбора предложений по дебюрократизации и повышению эффективности государственных органов
октябрь 2022 года
запуск онлайн - ресурса для сбора предложений
онлайн-ресурс для сбора содержательных предложений по улучшению процессов и процедур
МЦРИАП (Мусин Б.Б.), АДГС (по согласованию), АСПР (по согласованию)
форма отчета согласно Правилам 358
31.
на регулярной основе проводить анализ предложений, поступающих на онлайн-ресурс
ежегодно, по итогам полугодия - до 20 июля, до 20 января
информация в АП
системная дебюрократизация государственных органов и организаций
АСПР (Иргалиев А.А., по согласованию), АДГС (Жазыкбаев Д.М., по согласованию), МЦРИАП (Мусин Б.Б.)
-
32.
провести ревизию законодательных актов на предмет излишней (чрезмерной) законодательной регламентации норм, которые в целях оперативности должны определяться Правительством или государственными органами в подзаконных нормативных правовых актах
сентябрь 2022 года
декабрь 2022 года
внесение проекта Закона в Мажилис Парламента
Закон
право принятия нормативных правовых актов в целях реализации возложенных задач без излишней (чрезмерной) конкретизации
МЮ (Мусин К.С.), заинтересованные государственные органы в установленном порядке
форма отчета согласно Правилам 358
33J
обеспечить мониторинг и анализ по вопросам дебюрократизации государственного аппарата, в том числе с изучением внутренних административных процедур государственных органов, а также внесением их результатов на полугодовой основе в Администрацию Президента Республики Казахстан
июнь 2022 года
ежегодно, по итогам полугодия - до 20 июля, до 20 января
Указ информация в АП
систематизация
функций
дебюрократизации
АДГС (Жазыкбаев Д.М., по согласованию)
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НЦГТЧ - Национальный центр по правам человека
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АЗРК - Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
СК - Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС - Высший Судебный Совет Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
АФМ - Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АРРФР - Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АДГС - Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
МКС - Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
СГО - Служба государственной охраны Республики Казахстан
ЦИО - Центральные исполнительные органы
ЦГО - Центральные государственные органы
ЦИК - Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
АП - Администрация Президента Республики Казахстан
КПМ - Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан
УДП - Управление делами Президента Республики Казахстан
АСПР - Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
АПК - Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АО "НИТ" - Акционерное общество "Национальные информационные технологии"
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП - Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
РГП на ПХВ "Центр поддержки цифрового правительства" - Республиканское государственное предприятие на правке хозяйственного ведения "Центр поддержки цифрового правительства"
МЭПР – Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
АПр – Аппарат Правительства Республики Казахстан

2023 жылғы 29 желтоқсан
ПӘ-ге
ақпарат
мемлекеттік органдар арасында электронды форматта ақпарат алмасу
МСМ (А.Р. Оралов). ЦДИАӨМ, ҰҚК (келісу бойынша), ГПБ (келісу бойынша), "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
ПӘ, ҮА өкілдерінің қатысуымен жұмыс тобы
25.
"Е-заңнама" ақпараттық жүйесінің заң шығару процесі модулінің өнеркәсіптік пайдалануға енгізілуін қамтамасыз ету
2023 жылғы қыркүйек
"Е-заңнама" ақпараттық жүйесінің заң шығару процесі модулін өнеркәсіптік пайдалануға енгізу"
процестерді автоматтандыру, өтпелі бақылау, барлық кезеңдердің ашықтығы, үлкен мәліметтерді талдау
Әділетмині (А.Н. Есқараев), ЦДИАӨМ, Қаржымині, ОМО, АҚ "ҰАТ" (келісу бойынша)
358-Қағидаларға сәйкес есеп нысаны
26.
орталық мемлекеттік органдардың бірыңғай бухгалтерлік есепке алу ақпараттық жүйесінің енгізілуін қамтамасыз ету
2023 жылғы қыркүйек
сервис
ОАО бірыңғай бухгалтерлік есеп алу ақпараттық жүйесі
Қаржымині (Э.Ш. Қазғанбаев),
ЦДИАӨМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
358-Қағидаларға сәйкес есеп нысаны
27.
жеке және заңды тұлғалар жолданымдарының барлық түрлерін қабылдау үшін "бір терезе" ретінде институцияландыруды қамтамасыз ету
2022 жылғы желтоқсан
Заң
азаматтармен, бұқаралық ақпарат құралдарының, үкіметтік емес ұйымдар өкілдерімен және басқалармен коммуникация жасау құралдарын бірегейлендіру
ЦДИАӨМ (Б.Б. Мусин), БП (келісу бойынша), Әділетмині, МСМ, ОМО, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
-
28.
мемлекеттік қызметшілер арасында мемлекеттік аппарат қызметін жетілдіру жөніндегі үздік жобаға арналған конкурсты жыл сайын өткізуді қамтамасыз ету
жыл сайын, 30 маусымға дейін
ПӘ-ге ақпарат
мемлекеттік қызметшілерді жұмыс процесіне жетілдіретін өзгерістерге ынталандыру
МҚІА (Д.М. Жазықбаев, келісу бойынша), ЦЦИАӨМ (Б.Б. Мусин)
-
29.
мемлекеттік қызметтің жай-күйін мониторингтеу және мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын қоғамдық мониторингтеу рәсімдері шеңберінде жыл сайын бюрократиядан арылту жөніндегі сұрау салу жүргізуді қамтамасыз ету
жыл сайын, 15 желтоқсанға дейін
ПӘ-ге ақпарат
2022 жылғы тамыз, МҚІА бұйрығы
МҚІА (Д.М. Жазықбаев, келісу бойынша), ЦДИАӨМ (Б.Б. Мусин)
-
30.
мемлекеттік органдарды бюрократиядан арылту және олардың тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстарды жинау үшін тұрақты жұмыс істейтін онлайн-ресурсты іске қосуды қамтамасыз ету
2022 жылғы қазан
ұсыныстар жинауға арналған онлайн- ресурсты іске қосу
процестер мен рәсімдерді жетілдіру бойынша мазмұнды ұсыныстар жинауға арналған онлайн-ресурс
ЦДИАӨМ (Б.Б. Мусин), МҚІА (келісу бойынша, СЖРА (келісу бойынша)
358-Қағидаларға сәйкес есеп нысаны
31.
онлайн-ресурсқа түсетін ұсыныстарға тұрақты негізде талдау жүргізу
жыл сайын, жарты жылғы қорытынды бойынша - 20 шілдеге дейін, 20 қаңтарға дейін
ПӘ-ге
ақпарат
мемлекеттік органдар мен ұйымдарды жүйелі түрде бюрократиядан арылту
СЖРА (Ә.А.Ергалиев, келісу бойынша), МҚІА (Д.М. Жазықбаев, келісу бойынша), ЦДИАӨМ
-
32.
заңнамалық актілерге нормалардың заңнамалық жағынан артық (шамадан тыс) регламенттелуі тұрғысынан ревизия жүргізсін, оларды Үкімет немесе мемлекеттік органдар жеделділік мақсатында заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерде айқындау
2022 жылғы қыркүйек
2022 жылғы желтоқсан
Заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізу
Заң
жүктелген міндеттерді артық (шамадан тыс) нақтыламай іске асыру мақсатында нормативтік құқықтық актілерді қабылдау құқығын беру
Әділетмині (Қ.С. Мусин), белгіленген тәртіппен мүдделі мемлекеттік органдар
358-Қағидаларға сәйкес есеп нысаны
33.
мемлекеттік аппаратты бюрократиядан арылту мәселелері бойынша мониторинг пен талдауды, оның ішінде мемлекеттік органдардың ішкі әкімшілік рәсімдерін зерделеп, сондай-ақ олардың нәтижелерін жартыжылдық негізде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне енгізе отырып, қамтамасыз ету
2022 жылғы маусым
жыл сайын, жарты жылғы қорытынды бойынша - 20 шілдеге дейін, 20 қаңтарға дейін
Жарлық
ПӘ-ге
ақпарат
бюрократиядан арылту функцияларын
жүйелеу
МҚІА (Д.М. Жазықбаев, келісу бойынша)
-
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚЖУ
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БҚДА
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ЕК
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті
ЖС
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
ЖСК
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМА
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МҚІА
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МКҚ
Қазақстан Республикасы мемлекеттік күзет қызметі
ОАО
Орталық атқарушы органдар
ОМО
Орталық мемлекеттік органдар
ОСК
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы
ПӘ
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі
ПМК
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі
ПІБ
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
СЖРА
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
СЖҚА
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимал агенттігі
АТ" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰҚК
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"Цифрлық үкіметті қолдау орталығы"
ШЖҚРМК
"Цифрлық үкіметті қолдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ҮА
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі