О приостановлении действия глав 7, 8 раздела 2 и глав 10, 11, 13 и 14 раздела 3 Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 375, и внесении в них изменений и дополнений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2022 года № 667. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 731.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.08.2023 № 731 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 46 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Приостановить до 1 января 2024 года действие глав 7, 8 раздела 2 Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 375 (далее – Правила), установив, что в период приостановления данные главы действуют в следующей редакции:
"Раздел 2. Порядок осуществления тендера посредством веб-портала единым дистрибьютором
Глава 7. Тендер, осуществляемый посредством веб-портала единым дистрибьютором
Параграф 1. Порядок осуществления тендера
22. В тендере участвуют потенциальные поставщики, соответствующие квалификационным требованиям, предусмотренным главой 3 настоящих Правил.
23. Тендер состоит из последовательных этапов, представляющих собой:
1) рассмотрение тендерной комиссией заявок потенциальных поставщиков на предмет соответствия условиям объявления и требованиям настоящих Правил и принятие на основе кворума решений об отклонении заявок или определении победителей тендера по неконкурентным лотам и допуске к аукциону – по конкурентным, а также автоматическое отклонение веб-порталом не отклоненных комиссией заявок потенциальных поставщиков, если их конкурентам по лоту оказывается поддержка отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 375 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларының 2-бөлімі 7, 8-тарауларының және 3-бөлімі 10, 11, 13 және 14-тарауларының қолданысын тоқтата тұру және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 8 қыркүйектегі № 667 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 731 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.08.2023 № 731 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 46-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 375 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 2-бөлімі 7, 8-тарауларының қолданылуы 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезеңінде осы тараулар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"2-бөлім. Тендерді бірыңғай дистрибьютордың веб-портал арқылы жүзеге асыру тәртібі
7-тарау. Бірыңғай дистрибьютор веб-портал арқылы жүзеге асыратын тендер
1-параграф. Тендерді жүзеге асыру тәртібі
22. Тендерге осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілер қатысады.
23. Тендер мынадай жүйелі кезеңдерден тұрады:
1) тендерлік комиссияның әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін хабарландыру шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарауы және кворум негізінде өтінімдерді қабылдамау немесе бәсекелес емес лоттар бойынша тендер жеңімпаздарын айқындау және бәсекелес лоттар бойынша аукционға жіберу туралы шешімдер қабылдауы, сондай-ақ егер лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілетін болса, комиссия қабылдаудан бас тартпаған әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін веб-порталдың автоматты түрде қабылдамауы;

2) аукцион среди потенциальных поставщиков, допущенных комиссией к аукциону, автоматическое определение веб-порталом победителей тендера и поставщиков, занявших второе место, и подведение итогов, а в случаях отклонения всех заявок или отсутствия конкуренции по лотам, – автоматическое подведение веб-порталом итогов.
24. Решением единого дистрибьютора в состав комиссии включаются его работники в нечетном количестве не менее трех человек, включая руководителя или лица, исполняющего его обязанности.
Тендерная комиссия действует со дня вступления в силу решения о ее создании и прекращает свою деятельность в день заключения договора.
25. Секретарем тендерной комиссии определяется штатный работник единого дистрибьютора, который своевременно обеспечивает:
1) публикацию на веб-портале объявления о проведении тендера;
2) по требованию члена тендерной комиссии о представлении экспертного заключения по какому-либо лоту направление соответствующему эксперту уведомления о необходимости дачи экспертного заключения;
3) формирование по итогам голосования тендерной комиссии проекта протокола голосования для ознакомления, а по требованию кого-либо из членов комиссии – возобновление голосования на веб-портале;
4) публикацию на веб-портале протокола голосования;
5) отмену на веб-портале тендера в целом или какому-либо лоту в случаях принятия решения о его отмене или признании недействительным с приобщением его копии;
6) информирование об итогах тендера для заключения договоров.
26. Объявление о проведении тендера публикуется на государственном и русском языках на веб-портале в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения единым дистрибьютором с рассылкой веб-порталом уведомления всем зарегистрированным потенциальным поставщикам и представляет собой информацию, содержащую:
1) наименование, номер и время размещения объявления;
2) наименование, юридический адрес, бизнес-идентификационный код, банковский счет единого дистрибьютора;
3) лоты с указанием номера, наименования лекарственного средства и (или) медицинского изделия, его характеристики с приложением технической спецификации медицинской техники, единицы измерения, количества, выделенных цены и общей суммы;
4) место поставки или оказания фармацевтической услуги;
5) сроки поставки или оказания фармацевтической услуги;
6) время начала и окончания приема заявок с обратным отсчетом оставшегося времени;
7) фамилию, имя, отчество (при наличии) и должность членов комиссии;
8) фамилию, имя, отчество (при наличии), должность секретаря комиссии, телефон и электронную почту.

2) комиссия аукционға жіберген әлеуетті өнім берушілер арасындағы аукцион, веб-портал тендер жеңімпаздарын және екінші орын алған өнім берушілерді автоматты түрде айқындауы және қорытындылар шығаруы, ал барлық өтінімдер қабылданбаған немесе лоттар бойынша бәсекелестік болмаған жағдайда веб-порталдың автоматты түрде қорытынды шығаруы.
24. Бірыңғай дистрибьютордың шешімімен комиссия құрамына, басшыны немесе оның міндетін атқарушы адамды қоса алғанда, саны тақ кемінде үш адамнан тұратын жұмыскерлері енгізіледі.
Тендерлік комиссия оны құру туралы шешім күшіне енген күннен бастап әрекет етеді және шарт жасалған күні өз қызметін тоқтатады.
25. Бірыңғай дистрибьютордың штаттық жұмыскері тендерлік комиссияның хатшысы болып айқындалады, ол:
1) веб-порталда тендер өткізу туралы хабарландыруды жариялауды;
2) тендерлік комиссия мүшесінің қандай да бір лот бойынша сараптамалық қорытынды беру туралы талабы бойынша тиісті сарапшыға сараптамалық қорытынды беру қажеттігі туралы хабарлама жіберуді;
3) тендерлік комиссияның дауыс беруінің қорытындысы бойынша танысу үшін дауыс беру хаттамасының жобасын қалыптастыруды, ал комиссия мүшелерінің бірінің талап етуі бойынша веб-порталда дауыс беруді қайта бастауды;
4) дауыс беру хаттамасын веб-порталда жариялауды;
5) тендерді тоқтату немесе жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданған жағдайда, көшірмесін қоса тіркей отырып, веб-порталда оны тұтастай немесе қандай да бір лот бойынша тоқтатуды;
6) шарттар жасасу үшін тендердің қорытындысы туралы хабардар етуді уақтылы қамтамасыз етеді.
26. Тендер өткізу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде веб-порталда мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады және веб-порталда тіркелген барлық әлеуетті өнім берушілерге хабарлама тартылады, онда:
1) хабарландырудың атауы, нөмірі және орналастыру уақыты;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, заңды мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру коды, банктік шоты;
3) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның нөмірі, атауы, медициналық техниканың техникалық ерекшелігімен қоса, оның сипаттамасы, өлшем бірлігі, саны, бөлінген бағасы және жалпы сомасы көрсетілген лоттар;
4) фармацевтикалық көрсетілетін қызметті жеткізу немесе көрсету орны;
5) фармацевтикалық көрсетілетін қызметті жеткізу немесе көрсету мерзімдері;
6) қалған уақыттың кері есептей отырып, өтінімдерді қабылдаудың басталу және аяқталу уақыты;
7) комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы;
8) комиссия хатшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны мен электрондық поштасы қамтылатын ақпарат болады.

27. Прием заявок начинается в 9.00 часов рабочего дня единого оператора, следующего за днем публикации объявления о тендере, и заканчивается в 10.00 часов рабочего дня единого оператора по истечении:
1) семи рабочих дней при закупе пятидесяти и более лотов;
2) от трех до пяти рабочих дней при закупе менее пятидесяти лотов;
3) от одного до пяти рабочих дней при проведении закупа, предусмотренного главой 19 настоящих Правил;
4) десяти рабочих дней при закупе медицинской техники.
При отсутствии заявок веб-портал автоматически и одновременно публикует протоколы вскрытия и итогов.
28. По истечении срока приема заявок веб-портал делает их доступными для рассмотрения и автоматически публикует протокол вскрытия с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов в объявлении;
4) наименования потенциальных поставщиков, БИН (ИИН), ИНН, УНП, юридические адреса, время и даты представления заявок;
5) лоты, на которые заявки не представлены;
6) лоты и наименования потенциальных поставщиков, представивших заявки, с указанием данных ценовых предложений.
29. Заявки потенциальных поставщиков в тендере до пятидесяти лотов рассматриваются комиссией в течение пяти рабочих дней, пятидесяти и более лотов – десяти рабочих дней.
Заявки потенциальных поставщиков при проведении закупа медицинской техники рассматриваются тендерной комиссией в течение десяти рабочих дней вне зависимости от количества лотов.
30. Ко времени истечения срока рассмотрения заявок секретарь тендерной комиссии формирует проект протокола голосования на веб-портале на основании голосования членов комиссии, после ознакомления с которым тендерная комиссия подписывает его, за исключением не голосовавших по уважительным причинам.
31. Секретарь тендерной комиссии публикует на веб-портале протокол голосования с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты голосования тендерной комиссии в разрезе лотов с указанием решений каждого члена тендерной комиссии о допуске или отклонении заявки в целом или по лоту, оказании поддержки отечественным товаропроизводителям и (или) производителям государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
4) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых отклонены тендерной комиссией ввиду несоответствия условиям объявления или требованиям настоящих Правил;

27. Өтінімдерді қабылдау тендер туралы хабарландыру жарияланған күннен кейінгі бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 9.00-де басталады және:
1) елу және одан көп лот сатып алынған кезде – жеті жұмыс күні;
2) елу лоттан аз сатып алынған кезде – үштен беске дейін жұмыс күні;
3) осы Қағидалардың 19-тарауында көзделген сатып алу өткізілген кезде – бірден беске дейін жұмыс күні;
4) медициналық техника сатып алған кезде он жұмыс күні өткен соң бірыңғай оператордың өтінім қабылдау уақыты сағат 10.00-де аяқталады.
Өтінімдер болмаған кезде веб-портал ашу және қорытынды хаттамаларын автоматты түрде және бір мезгілде жариялайды.
28. Өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін веб-портал оларды қарау үшін қолжетімді етеді және ашу хаттамасын оның нөмірін, жариялану уақыты мен мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде жариялайды, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) хабарландырудағы лоттардың тізбесі;
4) әлеуетті өнім берушілердің атауы, БСН (ЖСН), ССН, ТЕН, заңды мекенжайлары, өтінімдерді ұсыну уақыты мен күні;
5) өтінімдері ұсынылмаған лоттар;
6) баға ұсыныстарының деректері көрсетілген лоттар және өтінімдер ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
29. Комиссия әлеуетті өнім берушілердің елу лотқа дейінгі тендердегі өтінімдерін бес жұмыс күні ішінде, елу және одан көп лотты он жұмыс күні ішінде қарайды.
Медициналық техниканы сатып алу өткізілген кезде әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін тендерлік комиссия лоттардың санына қарамастан, он жұмыс күні ішінде қарайды.
30. Өтінімдерді қарау мерзімі аяқталатын уақытқа қарай тендерлік комиссия хатшысы веб-порталда тендерлік комиссия мүшелерінің дауыс беруі негізінде дауыс беру хаттамасының жобасын қалыптастырады, тендерлік комиссия дәлелді себептермен дауыс бермегендерді қоспағанда, танысқаннан кейін оған қол қояды.
31. Тендерлік комиссияның хатшысы веб-порталда нөмірін, жариялану уақыты мен мәртебесін көрсете отырып, дауыс беру хаттамасын жариялайды, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) тендерлік комиссияның әрбір мүшесінің өтінімді тұтастай немесе лот бойынша қабылдау немесе қабылдамау, отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсету туралы шешімдері көрсетіле отырып, тендерлік комиссияның лоттар бойынша дауыс беру нәтижелері;
4) тендерлік комиссия хабарландырудың шарттарына немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты өтінімдерін қабылдамаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен лоттар;

5) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом ввиду оказания их конкурентам по лоту поддержки отечественным товаропроизводителям и (или) производителям государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
6) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых признаны тендерной комиссией соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, с подробным указанием данных ценовых предложений.
32. Время на устранение замечаний начинается в 9.00 часов рабочего дня единого оператора, следующего за днем публикации протокола голосования, и заканчивается в 10.00 часов рабочего дня единого оператора по истечении:
1) трех рабочих дней при закупе пятидесяти и более лотов;
2) двух рабочих дней при закупе менее пятидесяти лотов;
3) пяти рабочих дней при закупе медицинской техники вне зависимости от количества лотов.
33. Дополнения к заявкам потенциальных поставщиков в тендере рассматриваются комиссией единого дистрибьютора:
до пятидесяти лотов – в течение трех рабочих дней,
пятидесяти и более лотов – в течение пяти рабочих дней,
при закупе медицинской техники вне зависимости от количества лотов – в течение десяти рабочих дней.
34. При проведении тендера по закупу, предусмотренному главой 19 настоящих Правил, не предоставляются дополнения к заявкам.
35. В случаях отсутствия у тендерной комиссии замечаний к заявкам потенциальных поставщиков, а также повторного рассмотрения тендерных заявок потенциальных поставщиков, указанных в протоколе голосования, на предмет полноты приведения их в соответствие с требованиями настоящих Правил и устранения замечаний, составляется протокол допуска, который публикуется на веб-портале с указанием его номера, времени публикации, статуса и содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты голосования тендерной комиссии в разрезе лотов с указанием решений каждого члена тендерной комиссии о допуске или отклонении заявки в целом или по лоту, оказании поддержки отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
4) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых отклонены тендерной комиссией ввиду несоответствия условиям объявления или требованиям настоящих Правил;

5) лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне және кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілуіне байланысты өтінімдерін веб-портал автоматты түрде қабылдамаған лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
6) баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетіле отырып, бәсекелесі жоқ лоттар және отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
7) тендерлік комиссия өтінімдерін хабарландырудың шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған, баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген, бәсекелесі жоқ лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
32. Ескертулерді жою уақыты дауыс беру хаттамасы жарияланған күннен кейінгі бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 9.00-де басталады және:
1) елу және одан көп лот сатып алынған кезде – үш жұмыс күні;
2) елуден кем лот сатып алынған кезде – екі жұмыс күні;
3) медициналық техника сатып алынған кезде лоттардың санына қарамастан бес жұмыс күні өткеннен кейін бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 10.00-де аяқталады.
33. Тендерде әлеуетті өнім берушілердің өтінімдеріне толықтыруларды бірыңғай дистрибьютордың комиссиясы:
елу лотқа дейін – үш жұмыс күні ішінде,
елу және одан көп лотқа – бес жұмыс күні ішінде;
медициналық техника сатып алынған кезде лоттардың санына қарамастан, бес жұмыс күні ішінде қарайды.
34. Осы Қағидалардың 19-тарауында көзделген сатып алу бойынша тендер өткізілген кезде өтінімдерге толықтырулар ұсынылмайды.
35. Әлеуетті өнім берушілердің өтінімдеріне тендерлік комиссияның ескертулері болмаған, сондай-ақ дауыс беру хаттамасында көрсетілген әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін осы Қағидалардың талаптарына толық сәйкес келтірілуі және ескертулердің жойылуы тұрғысынан қайта қараған жағдайда рұқсат беру хаттамасы жасалады, ол веб-порталда оның нөмірі, жариялану уақыты мен мәртебесі көрсетіле отырып, жарияланады, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) тендерлік комиссияның әрбір мүшесінің өтінімді тұтастай немесе лот бойынша қабылдау немесе қабылдамау, отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсету туралы шешімдері көрсетіле отырып, тендерлік комиссияның лоттар бойынша дауыс беру нәтижелері;
4) тендерлік комиссия хабарландырудың шарттарына немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты өтінімдерін қабылдамаған әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен лоттар;

5) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом ввиду оказания их конкурентам по лоту поддержки отечественным товаропроизводителям и (или) производителям государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
6) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых признаны комиссией соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, с подробным указанием данных ценовых предложений;
8) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых допущены тендерной комиссией к аукциону, с указанием стартовых цен аукциона.
36. Не позднее двух рабочих дней после публикации протокола допуска проводится аукцион на снижение предложенных в заявках цен.
37. При отсутствии заявок, отклонении комиссией всех заявок, отсутствии конкуренции по лотам или по итогам аукциона веб-портал автоматически формирует и публикует протокол итогов с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты аукциона с указанием лотов, наименований участников аукциона, времени подачи и размеров шагов аукциона;
4) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, за исключением занявших второе место, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом в результате аукциона;
5) конкурентные лоты и победителей тендера в аукционе с подробным указанием данных ценовых предложений;
6) конкурентные лоты и потенциальных поставщиков, занявших второе место в аукционе, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) конкурентные лоты и наименования победителей тендера, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений.
38. При возникновении технических неисправностей, не позволяющих использовать веб-портал или формирующих некорректный протокол, единый оператор незамедлительно публикует об этом объявление в соответствующем разделе веб-портала, который автоматически рассылает всем участникам тендера соответствующие уведомления.
Сроки тендера при этом сдвигаются соразмерно времени, потребовавшемуся для устранения технических неисправностей.
Опубликованный некорректный протокол единый оператор не удаляет с веб-портала и присваивает им статус "недействительный". Вновь сформированный корректный протокол публикуется единым оператором на веб-портале со статусом "действительный".
В случае замены протокола веб-портал автоматически направляет участникам тендера соответствующие уведомления.

5) лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне және кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілуіне байланысты өтінімдерін веб-портал автоматты түрде қабылдамаған лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
6) баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген бәсекелесі жоқ лоттар және отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
7) комиссия өтінімдерін хабарландырудың шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған, баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген, бәсекелесі жоқ лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
8) бәсекелес лоттар және аукционның бастапқы бағалары көрсетіле отырып, өтінімдерін тендерлік комиссия аукционға жіберген әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
36. Рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей өтінімдерде ұсынылған бағаларды төмендетуге аукцион өткізіледі.
37. Өтінімдер болмаған, тендерлік комиссия барлық өтінімдерді қабылдамаған, лоттар бойынша немесе аукцион қорытындылары бойынша бәсеке болмаған кезде веб-портал автоматты түрде нөмірін, жарияланған уақыты мен мәртебесін көрсете отырып, қорытындылар хаттамасын қалыптастырады және жариялайды, онда:
1) тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) лоттар, аукционға қатысушылардың атаулары, беру уақыты мен аукцион қадамдарының мөлшері көрсетілген аукцион нәтижелері;
4) бәсекелес лоттар және аукцион нәтижесінде веб-порталда өтінімдері автоматты түрде қабылданбаған екінші орын алғандарды қоспағанда, әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
5) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукциондағы тендер жеңімпаздары;
6) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукционда екінші орын алған әлеуетті өнім берушілер;
7) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын тендер жеңімпаздарының атаулары қамтылады.
38. Веб-порталды пайдалануға мүмкіндік бермейтін немесе хаттамаларды дұрыс қалыптастырмайтын техникалық ақаулар туындаған кезде бірыңғай оператор бұл туралы веб-порталдың тиісті бөлімінде дереу хабарландыру жариялайды, онда тендерге қатысушылардың бәріне автоматты түрде тиісті хабарламалар жіберіледі.
Бұл ретте тендер мерзімдері техникалық ақауларды жою үшін қажетті уақытқа тең мерзімге жылжиды.
Жарияланған қате хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталдан алып тастамай, оған "жарамсыз" деген мәртебе береді. Жаңадан қалыптастырылған дұрыс хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталда "жарамды" деген мәртебемен жариялайды.
Хаттама ауыстырылған жағдайда тендерге қатысушыларға веб-портал автоматты түрде тиісті хабарлама жібереді.

39. При осуществлении закупа медицинской техники протокол итогов тендера и технические спецификации победителей в течение двух рабочих дней со дня подведения итогов тендера направляются единым дистрибьютором заказчикам (заявителям) для заключения с победителями тендера договоров закупа по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Параграф 2. Участие потенциального поставщика в тендере
40. Потенциальный поставщик для участия в тендере регистрируется на веб-портале в качестве его пользователя и размещает следующие документы:
1) копии соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров и (или) уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях";
2) при наличии копии сертификатов:
о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP).
Документы, предусмотренные настоящим пунктом, актуализируются по мере необходимости.
Веб-портал в хронологическом порядке отражает время и дату размещения потенциальным поставщиком документов, предусмотренных настоящим пунктом, и не позволяет их удалять, в том числе после актуализации.
41. В рамках тендера потенциальный поставщик представляет одну тендерную заявку по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, которая должна соответствовать условиям объявления и содержать:
1) ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органов в области здравоохранения;
2) гарантийное обеспечение в виде банковской гарантии или платежного поручения;
3) техническую спецификацию в случае закупа медицинской техники или фармацевтической услуги (вся информация о привлечении соисполнителей к оказанию фармацевтической услуги отражается в технической спецификации);
4) в случае истечения срока действия регистрационного удостоверения – документ, подтверждающий ввоз или производство лекарственного средства и (или) медицинского изделия, в количестве согласно объявлению, если оно ввезено в Казахстан или произведено на его территории до истечения срока действия регистрационного удостоверения;
5) в случае наличия в составе комплекта поставки медицинской техники комплектующего, не подлежащего государственной регистрации, представляется письмо экспертной организации или уполномоченного органа в области здравоохранения, подтверждающее отсутствие необходимости регистрации;

39. Медициналық техниканы сатып алу жүзеге асырылған кезде бірыңғай дистрибьютор тендер қорытындыларының хаттамасын және жеңімпаздардың техникалық ерекшеліктерін тендердің қорытындысы шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендер жеңімпаздарымен сатып алу шарттарын жасасу үшін тапсырыс берушілерге (өтініш берушілерге) жібереді.
2-параграф. Әлеуетті өнім берушінің тендерге қатысуы
40. Әлеуетті өнім беруші тендерге қатысу үшін веб-порталда оның пайдаланушысы ретінде тіркеледі және мынадай құжаттарды:
1) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес алынған фармацевтикалық қызметке және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға тиісті лицензияның және (немесе) медициналық бұйымдарды көтерме саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның көшірмелерін;
2) болса:
объектінің және өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттардың көшірмелерін орналастырады.
Осы тармақта көзделген құжаттар қажетіне қарай өзектілендіріліп тұрады.
Веб-портал әлеуетті өнім берушінің осы тармақта көзделген құжаттарды орналастырған уақыты мен күнін хронологиялық тәртіппен көрсетеді және оларды, оның ішінде өзектілендірілгеннен кейін де алып тастауға мүмкіндік бермейді.
41. Тендер шеңберінде әлеуетті өнім беруші денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша бір тендерлік өтінім береді, ол хабарландыру шарттарына сәйкес келуге және онда:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысы;
2) банк кепілдігі немесе төлем тапсырмасы түріндегі кепілдікті қамтамасыз ету;
3) медициналық техника немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызмет сатып алынған жағдайда, техникалық ерекшелік (фармацевтикалық қызмет көрсетуге бірлесіп орындаушыларды тарту туралы бүкіл ақпарат техникалық ерекшелікте көрсетіледі);
4) тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткен жағдайда – егер тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін Қазақстанға әкелінсе немесе оның аумағында өндірілген болса, дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның хабарландыруға сәйкес көлемде әкелінгенін немесе өндірілгенін растайтын құжат;
5) медициналық техниканы жеткізу жиынтығының құрамында мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жиынтықтаушы болған жағдайда сараптама ұйымының немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның тіркеу қажеттігі жоқ екенін растайтын хаты;

6) в случае поставки медицинской техники, относящейся к средствам измерения, – копию сертификата, выданного уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии, в случае, если медицинская техника не относится к средствам измерения, – подтверждающий документ об установлении принадлежности технических средств к средствам измерений в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений.
42. Потенциальный поставщик в ценовом предложении на поставку лекарственного средства и (или) медицинского изделия указывает:
1) номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республику Казахстан, полностью и в точности соответствующий данным информационной системы "электронное правительство" www.elicense.kz;
2) торговое наименование;
3) краткую характеристику (в случае закупа медицинской техники, вместо краткой характеристики проставляется запись "согласно прилагаемой технической спецификации");
4) единицу измерения;
5) производителя;
6) страну производства;
7) цену за единицу.
43. В случае закупа комплектного лекарственного средства и (или) изделия медицинского назначения, потенциальный поставщик указывает в ценовом предложении на дополнительное лекарственное средство и (или) изделие медицинского назначения:
1) номер регистрационного удостоверения, соответствующий данным государственного реестра лекарственных средств и (или) изделия медицинского назначения, или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства и (или) изделия медицинского назначения в Республику Казахстан, соответствующий данным информационной системы "электронное правительство" www.elicense.kz;
2) торговое наименование;
3) краткую характеристику;
4) единицу измерения;
5) производителя;
6) страну производства.
44. В случае закупа лекарственного средства и (или) медицинского изделия с условием поставки определенного его количества на бесплатной основе, потенциальный поставщик делает соответствующую запись о такой поставке в строке ценового предложения с краткой характеристикой.
В случае закупа фармацевтической услуги ее стоимость отражается в процентах и тенге в отдельных строках по отношению к цене лекарственного средства.
45. Данные ценового предложения автоматически отражаются веб-порталом в протоколах вскрытия, итогов и заключаемых договорах.
46. Веб-портал автоматически не позволяет потенциальному поставщику:

6) өлшем құралдарына жататын медициналық техника берілген жағдайда техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган берген сертификаттың көшірмесі, егер медициналық техника өлшем құралдарына жатпайтын болса, Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес техникалық құралдардың өлшем құралдарына тиесілігі белгіленгенін растайтын құжат қамтылуға тиіс.
42. Әлеуетті өнім беруші дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды жеткізуге баға ұсынысында:
1) тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсатының (қорытындысының) www.elicense.kz "электрондық үкімет" ақпараттық жүйесінің деректерімен толық әрі дәл сәйкес келетін нөмірін;
2) саудалық атауын;
3) қысқаша сипаттамасын (медициналық техника сатып алынған жағдайда қысқаша сипаттаманың орнына "қоса беріліп отырған техникалық ерекшелікке сәйкес" деген жазба қойылады);
4) өлшем бірлігін;
5) өндірушіні;
6) өндірілген елін;
7) бірлігі үшін бағаны көрсетеді.
43. Жиынтықтағы дәрілік зат және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйым сатып алынған жағдайда әлеуетті өнім беруші қосымша дәрілік затқа және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымға баға ұсынысында:
1) дәрілік заттың және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымның мемлекеттік тізілімінің деректеріне сәйкес келетін тіркеу куәлігінің нөмірін немесе дәрілік затты және (немесе) медициналық мақсаттағы бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган рұқсатының (қорытындысының) www.elicense.kz "электрондық үкімет" ақпараттық жүйесінің деректеріне сәйкес келетін нөмірін;
2) саудалық атауын;
3) қысқаша сипаттамасын;
4) өлшем бірлігін;
5) өндірушіні;
6) өндірілген елін көрсетеді.
44. Дәрілік зат және (немесе) медициналық бұйым оның белгілі бір мөлшері тегін негізде жеткізу шартымен сатып алынған жағдайда әлеуетті өнім беруші баға ұсынысы деген жолда осындай жеткізу туралы қысқаша сипаттамасымен тиісті жазба жасайды.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызмет сатып алынған жағдайда оның құны дәрілік заттың бағасына қатысты пайызбен және теңгемен бөлек жолдарда көрсетіледі.
45. Баға ұсынысының деректері веб-порталда ашу қорытынды хаттамаларында және жасалатын шарттарда автоматты түрде көрсетіледі.
46. Веб-портал әлеуетті өнім берушіге автоматты түрде:

1) предложить цену за единицу лекарственного средства и (или) медицинского изделия выше цены лота в объявлении;
2) изменить в ценовом предложении количество лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
3) отозвать заявку после ее вскрытия;
4) подать заявку после истечения предусмотренного объявлением срока.
47. Заявка считается поданной в момент направления веб-порталом уведомления потенциальному поставщику и изменяется или отзывается потенциальным поставщиком до момента ее вскрытия.
Параграф 3. Гарантийное обеспечение
48. Гарантийное обеспечение тендерной заявки вносится на каждый лот в отдельности и составляет не менее одного процента от суммы лота в объявлении.
49. Потенциальный поставщик представляет гарантийное обеспечение заявки на участие в тендере в одной из следующих форм:
1) денежный взнос на банковский счет единого дистрибьютора с приобщением к заявке копии платежного поручения и указанием в назначении платежа номера соответствующего лота;
2) электронная банковская гарантия по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, выдаваемая банком непосредственно на веб-портале с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц банка.
50. При этом копия банковской гарантии приобщается к заявке на веб-портале.
51. Гарантийное обеспечение заявки не вносится при закупе, предусмотренном главой 19 настоящих Правил.
52. Срок действия гарантийного обеспечения заявки потенциального поставщика истекает в момент ее отклонения согласно протоколу итогов либо своевременного представления победителем закупа меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному договору.
53. Гарантийное обеспечение возвращается в случаях:
1) отклонения заявки потенциального поставщика;
2) своевременного представления победителем меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному по итогам тендера договору;
3) отмены тендера или закупа отдельного лота;
4) признания тендера или закупа отдельного лота недействительным;
5) внесения, но не участия лица в тендере.
54. В случае отклонения заявки потенциального поставщика:
1) веб-портал автоматически направляет потенциальному поставщику и единому дистрибьютору посредством веб-портала уведомление о возврате денег по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, а единый дистрибьютор производит возврат денежного взноса путем перечисления денег на банковский счет потенциального поставщика в течение пяти рабочих дней;
2) веб-портал автоматически направляет банку, выдавшему электронную банковскую гарантию, и потенциальному поставщику уведомление о прекращении ее действия по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.

1) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның бір бірлігі үшін хабарландырудағы лоттың бағасынан жоғары баға ұсынуға;
2) баға ұсынысында дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың санын өзгертуге;
3) өтінім ашылғаннан кейін оны қайтарып алуға;
4) хабарландыруда көзделген мерзім өткеннен кейін өтінім беруге мүмкіндік бермейді.
47. Өтінім әлеуетті өнім берушіге веб-портал хабарлама жіберген кезде берілді деп есептеледі және оны әлеуетті өнім беруші ол ашылған сәтке дейін өзгертеді немесе кері қайтарып алады.
3-параграф. Кепілдікті қамтамасыз ету
48. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету әрбір лотқа жеке енгізіледі және хабарландырудағы лот сомасының кемінде бір пайызын құрайды.
49. Әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді мынадай нысандардың бірімен ұсынады:
1) өтінімге төлем тапсырмасының көшірмесі қоса берілген және төлем мақсатында тиісті лоттың нөмірін көрсетілген бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына ақшалай жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банктің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен тікелей веб-порталда банк беретін электрондық банк кепілдігі.
50. Бұл ретте банк кепілдігінің көшірмесі веб-порталдағы өтінімге қоса тіркеледі.
51. Осы Қағидалардың 19-тарауында көзделген сатып алу кезінде өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету енгізілмейді.
52. Әлеуетті өнім берушінің өтінімін кепілдікті қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі қорытындылар хаттамасына сәйкес ол қабылданбаған не сатып алу жеңімпазы жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған кезде аяқталады.
53. Кепілдікті қамтамасыз ету:
1) әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған;
2) жеңімпаз тендердің қорытындысы бойынша жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған;
3) тендер немесе жеке лотты сатып алу тоқтатылған;
4) тендер немесе жеке лотты сатып алу жарамсыз деп танылған;
5) кепілдік енгізілген, бірақ тұлға тендерге қатыспаған жағдайларда қайтарылады.
54. Әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған жағдайда:
1) веб-портал әлеуетті өнім берушіге және бірыңғай дистрибьюторға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша веб-портал арқылы ақшаны қайтару туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді, ал бірыңғай дистрибьютор әлеуетті өнім берушінің банктік шотына ақша аудару арқылы бес жұмыс күні ішінде ақшалай жарнаны қайтаруды жүргізеді;
2) веб-портал электрондық банк кепілдігін берген банкке және әлеуетті өнім берушіге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оның қолданылуын тоқтату туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді.

55. Срок возврата гарантийного обеспечения по причине отклонения заявки потенциального поставщика исчисляется со дня, следующего за днем публикации протокола итогов, в котором предусматривается решение об отклонении заявки по соответствующему лоту.
56. Гарантийное обеспечение заявки удерживается в случаях, если в нарушение сроков, предусмотренных настоящими Правилами, победитель тендера:
1) отказался или уклонился от заключения договора;
2) не представил меру обеспечения исполнения обязательств по договору.
57. Единый дистрибьютор в случае удержания гарантийного обеспечения в виде:
1) денежного взноса – направляет победителю тендера посредством веб-портала уведомление об удержании денег по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) электронной банковской гарантии – направляет банку и победителю тендера (для сведения) посредством веб-портала требование о ее оплате по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
58. Требование об оплате банковской гарантии предъявляется банку в течение двадцати рабочих дней со дня наступления основания ее оплаты.
Параграф 4. Экспертиза
59. Для единого дистрибьютора списки экспертов по профильным специальностям на отдельный финансовый год определяются уполномоченным органом в области здравоохранения.
Для экспертизы заявок на лекарственные средства дополнительно привлекаются эксперты в области клинической фармакологии.
60. Эксперты регистрируются на веб-портале в качестве его пользователей до вскрытия заявок.
61. Экспертом не может являться лицо:
1) заинтересованное в результатах процедур закупа (представители единого дистрибьютора, потенциального поставщика);
2) являющееся близким родственником, супругом (супругой) или свойственником первых руководителей единого дистрибьютора.
62. Для определения соответствия предлагаемого потенциальным поставщиком лекарственного средства, медицинского изделия или фармацевтической услуги характеристике или технической спецификации в объявлении член тендерной комиссии посредством веб-портала направляет секретарю уведомление о необходимости получения экспертного заключения по соответствующему лоту не позднее чем за два рабочих дня до истечения срока публикации протокола голосования.
63. Секретарь тендерной комиссии после получения уведомления о необходимости получения экспертного заключения посредством веб-портала незамедлительно направляет соответствующему эксперту уведомление о необходимости представления экспертного заключения по лоту.
В случае поступления по тому же лоту уведомления о необходимости заключения эксперта от другого члена тендерной комиссии, повторное уведомление эксперту не направляется.

55. Әлеуетті өнім беруші өтінімінің қабылданбауы себебінен кепілдікті қамтамасыз етуді қайтару мерзімі тиісті лот бойынша өтінімді қабылдамау туралы шешім көзделетін қорытындылар хаттамасы жарияланған күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
56. Тендер жеңімпазы осы Қағидаларда көзделген мерзімдерді бұза отырып:
1) шарт жасасудан бас тартқан немесе жалтарған;
2) шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шарасын ұсынбаған жағдайларда өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсталады.
57. Бірыңғай дистрибьютор:
1) ақшалай жарна түріндегі кепілдікті қамтамасыз етуді ұстап қалған жағдайда веб-портал арқылы тендер жеңімпазына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ақшаның ұсталғаны туралы хабарлама жібереді;
2) электрондық банктік кепілдік түріндегі кепілдікті қамтамасыз етуді ұстап қалған жағдайда веб-портал арқылы банкке және тендер жеңімпазына (мәлімет үшін) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оны төлеу туралы талап жібереді.
58. Банк кепілдігін төлеу туралы талап банкке оны төлеу үшін негіз басталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қойылады.
4-параграф. Сараптама
59. Бірыңғай дистрибьютор үшін жеке қаржы жылына арналған бейінді мамандықтар бойынша сарапшылардың тізімдерін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Дәрілік заттарға берілетін өтінімдерді сараптау үшін қосымша клиникалық фармакология саласындағы сарапшылар тартылады.
60. Сарапшылар өтінімдер ашылғанға дейін веб-порталда оны пайдаланушылар ретінде тіркеледі.
61. Мыналар:
1) сатып алу рәсімдерінің нәтижесіне мүдделі (бірыңғай дистрибьютордың, әлеуетті өнім берушінің өкілдері);
2) бірыңғай дистрибьютордың бірінші басшыларының жақын туысы, жұбайы (зайыбы) немесе жекжаты болып табылатын адам сарапшы бола алмайды.
62. Әлеуетті өнім беруші ұсынатын дәрілік заттың, медициналық бұйымның немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің хабарландырудағы сипаттамаға немесе техникалық ерекшелікке сәйкестігін анықтау үшін тендерлік комиссия мүшесі веб-портал арқылы хатшыға дауыс беру хаттамасын жариялау мерзімі өткенге дейін кемінде екі жұмыс күні бұрын тиісті лот бойынша сараптамалық қорытынды алу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
63. Тендерлік комиссияның хатшысы сараптамалық қорытынды алу қажеттігі туралы хабарламаны алғаннан кейін веб-портал арқылы дереу тиісті сарапшыға лот бойынша сараптамалық қорытынды беру қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Тендерлік комиссияның басқа мүшесінен сол бір лот бойынша сарапшы қорытындысының қажеттігі туралы хабарлама келіп түскен жағдайда сарапшыға қайталап хабарлама жіберілмейді.

64. Веб-портал автоматически рассылает членам тендерной комиссии экспертное заключение после его подписания экспертом, которое носит рекомендательный характер.
65. Член тендерной комиссии в случае несогласия с экспертным заключением не принимает его во внимание.
66. В случае, если экспертное заключение служит основанием отклонения заявки потенциального поставщика, оно публикуется секретарем тендерной комиссии одновременно с протоколом голосования.
67. Тендерная комиссия вправе использовать экспертное заключение в течение двенадцати календарных месяцев при проведении последующих тендеров.
Параграф 5. Порядок голосования и принятия решения тендерной комиссией
68. Члены тендерной комиссии к моменту объявления тендера регистрируются на веб-портале в качестве его пользователей для рассмотрения заявки, голосуют за допуск или отклонение заявки потенциального поставщика путем проставления решения на веб-портале, обосновывая его в случае отклонения заявки нормами настоящих Правил, с помощью электронных цифровых подписей.
69. Члены тендерной комиссии при принятии решений о поддержке отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы рассматривают документы на странице потенциального поставщика на веб-портале и из информационных систем государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации, а в части соответствия заявки условиям объявления и требованиям настоящих Правил к лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям – документы, представленные потенциальным поставщиком в заявке.
Веб-портал содержит выбор замечаний к заявке с обоснованием согласно настоящим Правилам.
При необходимости член тендерной комиссии обосновывает свое замечание к заявке, не используя варианты, предлагаемые ему веб-порталом.
70. Голоса членов тендерной комиссии равны между собой.
Решение тендерной комиссии принимается простым большинством голосов от проголосовавших членов тендерной комиссии.
В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовали председатель тендерной комиссии или, в случае его отсутствия, заместитель председателя.
71. Подписание протокола голосования производится без учета членов тендерной комиссии, не голосовавших по уважительным причинам.
Член тендерной комиссии, не голосовавший по уважительной причине, представляет секретарю комиссии копию документа, подтверждающего невозможность участия в голосовании.
72. В случае несогласия кого-либо из членов тендерной комиссии с ее решением к протоколу итогов приобщается его особое мнение.

64. Веб-портал сарапшы қол қойғаннан кейін ұсынымдық сипаттағы сараптамалық қорытындыны тендерлік комиссияның мүшелеріне автоматты түрде жібереді.
65. Тендерлік комиссияның мүшесі сараптамалық қорытындымен келіспеген жағдайда оны назарға алмайды.
66. Егер сараптамалық қорытынды әлеуетті өнім берушінің өтінімін қабылдамауға негіз болса, оны тендерлік комиссияның хатшысы дауыс беру хаттамасымен бір мезгілде жариялайды.
67. Тендерлік комиссия сараптамалық қорытындыны келесі тендерлерді өткізу кезінде күнтізбелік он екі ай ішінде пайдалануға құқылы.
5-параграф. Тендерлік комиссияның дауыс беру және шешім қабылдау тәртібі
68. Тендерлік комиссияның мүшелері тендер жарияланған сәтте өтінімді қарау үшін веб-порталда оны пайдаланушылар ретінде тіркеледі, шешімді веб-порталға қою арқылы әлеуетті өнім берушінің өтінімін қабылдау немесе қабылдамау үшін дауыс береді, өтінім қабылданбаған жағдайда оны электрондық цифрлық қолтаңбалардың көмегімен осы Қағидалардың нормаларымен негіздейді.
69. Тендерлік комиссия мүшелері отандық тауар өндірушілерді және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілерін немесе кәсіпкерлік бастаманы қолдау туралы шешімдер қабылдаған кезде әлеуетті өнім берушінің веб-порталдағы парақшасындағы және Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі құжаттарды, ал өтінімнің хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға қойылатын талаптарына сәйкестігі тұрғысынан әлеуетті өнім беруші өтінімде ұсынған құжаттарды қарайды.
Веб-портал осы Қағидаларға сәйкес негіздемемен өтінімге берілетін ескертулерді таңдауды қамтиды.
Қажет болған жағдайда тендерлік комиссияның мүшесі өзіне веб-портал ұсынатын нұсқаларды пайдаланбай, өтінімге өзінің ескертуін негіздейді.
70. Тендерлік комиссия мүшелерінің дауыстары өзара тең.
Тендерлік комиссияның шешімі комиссияның дауыс берген мүшелерінің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады.
Дауыстар тең болған жағдайда тендерлік комиссия төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
71. Дауыс беру хаттамасына қол қою дәлелді себептермен дауыс бермеген тендерлік комиссия мүшелері есепке алынбай жүргізіледі.
Дәлелді себеппен дауыс бермеген тендерлік комиссия мүшесі комиссияның хатшысына дауыс беруге қатысудың мүмкін еместігін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
72. Комиссия мүшелерінің бірі оның шешімімен келіспеген жағдайда, оның ерекше пікірі қорытындылар хаттамасына қоса тіркеледі.

73. В протоколе голосования веб-портал автоматически отражает результаты голосования каждого члена тендерной комиссии по каждому лоту с одним из возможных статусов:
1) "не голосовал";
2) "допущен";
3) "отклонен" с обоснованием причины согласно решению на веб-портале.
74. Потенциальный поставщик, заявка которого признается комиссией соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил, в отсутствие конкуренции по лоту признается победителем, за исключением закупа медицинской техники, имеющей зарегистрированные аналоги в Республике Казахстан, а в случае проведения повторного закупа медицинской техники по несостоявшимся лотам, победителем признается потенциальный поставщик, заявка которого признается комиссией соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил.
75. Закуп способом тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствие тендерных заявок;
2) отклонение всех тендерных заявок потенциальных поставщиков;
3) если техническая спецификация заказчика соответствует только одной модели одного производителя из предлагаемых потенциальными поставщиками по лоту, за исключением закупа медицинской техники, не имеющей зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан.
Параграф 6. Основания отклонения заявки
76. Заявка потенциального поставщика отклоняется полностью, если потенциальный поставщик представил недостоверную информацию по требованиям к лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям, приобретаемым в рамках настоящих Правил.
77. Заявка потенциального поставщика отклоняется по лоту в случаях, если:
1) не представлено ценовое предложение или в нем:
цена превышает утвержденную уполномоченным органом в области здравоохранения предельную цену на торговое наименование, а в случае закупа единым дистрибьютором – с учетом прибавления к цене потенциального поставщика утвержденной наценки единого дистрибьютора;
не указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, в том числе на комплектное лекарственное средство и (или) медицинское изделие;
указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, не соответствующего условиям объявления;
указан номер регистрационного удостоверения, не соответствующий или отсутствующий в государственном реестре лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
указан номер разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, отсутствующий в информационной системе государственных органов;
указано разрешение (заключение) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство в количестве, не достаточном количеству в объявлении;
торговое наименование, характеристика или единица измерения не соответствуют условиям объявления, в том числе согласно экспертному заключению;
торговое наименование, краткая характеристика, единица измерения, производитель или страна производства не указаны или не соответствуют данным государственного реестра лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
техническая спецификация медицинской техники или фармацевтической услуги не представлена или не соответствует технической спецификации в объявлении, в том числе согласно экспертному заключению;
техническая спецификация заказчика соответствует только одной модели одного производителя из предлагаемых потенциальными поставщиками по лоту, за исключением закупа медицинской техники, не имеющей зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан;
не указана стоимость фармацевтической услуги в процентах или тенге;

73. Веб-портал дауыс беру хаттамасында тендерлік комиссияның әрбір мүшесінің әр лот бойынша дауыс беру нәтижелерін веб-порталдағы шешімге сәйкес себебін негіздей отырып, автоматты түрде:
1) "дауыс берген жоқ";
2) "қабылданды";
3) "қабылданбады" деген мәртебелердің бірімен көрсетеді.
74. Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары бар медициналық техниканы сатып алуды қоспағанда, комиссия өтінімін хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған әлеуетті өнім беруші лот бойынша бәсекелестік болмаған кезде жеңімпаз деп танылады, ал өткізілмеген лоттар бойынша медициналық техниканы сатып алу қайта жүргізілген жағдайда комиссия өтінімін хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
75. Тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздердің бірі бойынша:
1) тендерлік өтінімдердің болмауы;
2) әлеуетті өнім берушілердің барлық тендерлік өтінімдерінің қабылданбауы;
3) Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ медициналық техниканы сатып алуды қоспағанда, егер тапсырыс берушінің техникалық ерекшелігі әлеуетті өнім берушілер лот бойынша ұсынғандардың ішінен бір өндірушінің бір моделіне ғана сәйкес келсе, өткізілген жоқ деп танылады.
6-параграф. Өтінімді қабылдамау негіздері
76. Егер әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың шеңберінде сатып алынатын дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға қойылатын талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсынса, әлеуетті өнім берушінің өтінімі толық қайтарылады.
77. Мына жағдайларда:
1) баға ұсынысы ұсынылмаса немесе онда:
баға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган саудалық атауға бекіткен, ал бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда әлеуетті өнім берушінің бағасына бірыңғай дистрибьютордың бекітілген үстеме бағасы қосылатынын ескергенде шекті бағадан асса;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге немесе өндіруге, оның ішінде жиынтықтағы дәрілік затқа және (немесе) медициналық бұйымға рұқсатының (қорытындысының) нөмірі көрсетілмесе;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге немесе өндіруге берген рұқсатының (қорытындысының) хабарландыру шарттарына сәйкес келмейтін нөмірі көрсетілсе;
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізіліміне сәйкес келмейтін немесе онда жоқ тіркеу куәлігінің нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әкелуге немесе өндіруге берген рұқсаттың (қорытындының) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде жоқ нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хабарландырудағы санға жеткіліксіз көлемде әкелуге немесе өндіруге берген рұқсаты (қорытындысы) көрсетілсе;
саудалық атауы, сипаттамасы немесе өлшем бірлігі хабарландыру шарттарына, оның ішінде сараптамалық қорытынды бойынша сәйкес келмесе;
саудалық атауы, қысқаша сипаттамасы, өлшем бірлігі, өндірушісі немесе өндірілген елі көрсетілмесе немесе дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімінің деректеріне сәйкес келмесе;
медициналық техниканың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің техникалық ерекшелігі ұсынылмаса немесе хабарландырудағы техникалық ерекшелікке, оның ішінде сараптамалық қорытындыға сәйкес келмесе;
Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ медициналық техниканы сатып алуды қоспағанда, тапсырыс берушінің техникалық ерекшелігі әлеуетті өнім берушілер лот бойынша ұсынғандардың ішінен бір өндірушінің бір моделіне ғана сәйкес келсе;
фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің құны пайызбен немесе теңгемен көрсетілмесе;

2) не представлено гарантийное обеспечение заявки или если:
в платежном поручении сумма менее одного процента от суммы лота или в назначении платежа не указан номер лота;
денежный взнос по платежному поручению не поступил на банковский счет единого дистрибьютора к моменту формирования протокола голосования;
электронная банковская гарантия представлена не по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Параграф 7. Аукцион
78. В аукционе участвуют потенциальные поставщики, допущенные к нему комиссией согласно протоколу допуска.
79. Аукцион начинается через один рабочий день в 10.00 часов рабочего дня единого оператора после публикации протокола допуска и проводится на веб-портале дистанционно в режиме реального времени.
80. Веб-портал автоматически рассылает участникам аукциона, членам и секретарю комиссии уведомления о начале аукциона и отражает информацию о начале времени аукциона по каждому лоту на веб-портале в разделе "Аукцион".
81. Аукцион проводится путем последовательного снижения цены по лоту участниками аукциона, начиная со стартовой цены, с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц потенциальных поставщиков.
Стартовой ценой аукциона является ценовое предложение потенциального поставщика из заявки с наименьшей ценой, а при совпадении наименьшей цены у нескольких допущенных к аукциону конкурентов – из заявки, поданной раньше остальных.
Шаг аукциона представляет собой возможность конкурента по лоту один раз уменьшить стартовую или наименьшую цену в течение тридцати минут с момента начала времени аукциона или подачи очередного ценового предложения конкурента.
82. Отсчет времени на шаг аукциона начинается с момента подачи ценового предложения одним из конкурентов, допущенных к аукциону по одному лоту.
Веб-портал показывает обратный отсчет тридцатиминутного времени в минутах и секундах, оставшегося до завершения шага аукциона.
83. Аукцион проводится путем снижения текущего предложения о цене, начиная с наименьшей стартовой цены на шаг аукциона, который составляет от половины процента (0,5) до пяти процентов от наименьшей стартовой цены. Количество шагов по лоту в аукционе не ограничивается.
Веб-портал автоматически не позволяет участникам аукциона снижать цену на несоответствующую величину и для снижения цены предусматривает выбор размера шага аукциона в процентах или тенге.
Участник аукциона не может подать очередное ценовое предложение прежде, чем будет подано ценовое предложение одним из конкурентов по лоту.
84. В случае, если в течение тридцати минут после начала проведения аукциона ни один из участников аукциона не подал ценового предложения на понижение стартовой цены, аукцион по данному лоту завершается и победителем аукциона признается потенциальный поставщик, чье ценовое предложение было принято за стартовую цену аукциона по лоту.
Если ценовое предложение нескольких потенциальных поставщиков для стартовой цены было одинаковым, победителем определяется тот, чья заявка была подана посредством веб-портала раньше.
Веб-портал по итогам аукциона автоматически определяет победителя аукциона, предложившего наименьшее ценовое предложение.
Победитель аукциона является победителем тендера.

2) өтінімнің кепілдікті қамтамасыз етуі ұсынылмаса немесе:
егер төлем тапсырмасында сома лот сомасының бір пайызынан кем болса немесе төлем мақсатында лоттың нөмірі көрсетілмесе;
төлем тапсырмасы бойынша ақшалай жарна дауыс беру хаттамасы қалыптастырылатын кезде бірыңғай дистрибьютордың банктік шотына түспесе;
электрондық банктік кепілдік денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша берілмесе.";
7-параграф. Аукцион
78. Аукционға рұқсат беру хаттамасына сәйкес комиссия рұқсат берген әлеуетті өнім берушілер қатысады.
79. Аукцион рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін бір жұмыс күнінен кейін бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 10.00-де басталады және веб-порталда нақты уақыт режимінде қашықтан өткізіледі.
80. Веб-портал аукционға қатысушыларға, комиссияның мүшелері мен хатшысына аукционның басталғаны туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді және веб-порталда әрбір лот бойынша аукцион уақытының басталғаны туралы ақпаратты "Аукцион" бөлімінде көрсетеді.
81. Аукцион оған қатысушылардың лот бойынша бағаны әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен бастапқы бағадан бастап біртіндеп төмендетуі жолымен өткізіледі.
Ең төмен өтінімінен әлеуетті өнім берушінің бағасы, ал аукционға жіберілген бірнеше бәсекелестің ең төмен бағасы сәйкес келген кезде – басқаларынан бұрын берілген өтінімнен алынған баға ұсынысы аукционның бастапқы бағасы болып табылады.
Лот бойынша бәсекелестің аукцион уақыты басталған немесе бәсекелесі кезекті баға ұсынысын берген сәттен бастап отыз минут ішінде бастапқы немесе ең төменгі бағаны бір рет төмендету мүмкіндігі аукцион қадамы болып табылады.
82. Аукцион қадамының уақытын есептеу бір лот бойынша аукционға рұқсат берілген бәсекелестердің біреуі баға ұсынысын берген сәттен басталады.
Веб-портал аукцион қадамы аяқталғанға дейін қалған отыз минуттық уақытты минуттармен және секундтармен санауды көрсетеді.
83. Аукцион баға туралы ағымдағы ұсынысты аукцион қадамының ең төменгі бастапқы бағасынан бастап ең төменгі бастапқы бағасының жарты (0,5) пайызынан бес пайызына дейін құрайтын төмендету жолымен өткізіледі. Аукционда лот бойынша қадамдар саны шектелмейді.
Веб-портал аукционға қатысушыларға бағаны сәйкес келмейтін шамаға төмендетуге автоматты түрде мүмкіндік бермейді және бағаны төмендету үшін аукцион қадамының мөлшерін пайызбен немесе теңгемен таңдауды көздейді.
Аукционға қатысушы лот бойынша бәсекелестердің бірі баға ұсынысын бермес бұрын кезекті баға ұсынысын бере алмайды.
84. Аукционды өткізу басталғаннан кейін отыз минут ішінде аукционға қатысушылардың бірде-біреуі бастапқы бағаны төмендетуге баға ұсынысын бермесе, осы лот бойынша аукцион аяқталады және баға ұсынысы лот бойынша аукционның бастапқы бағасы ретінде қабылданған әлеуетті өнім беруші аукцион жеңімпазы болып танылады.
Егер бірнеше әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы бастапқы баға үшін бірдей болса, өтінімі веб-портал арқылы бұрын берілген өнім беруші жеңімпаз болып айқындалады.
Веб-портал аукционның қорытындысы бойынша ең төмен баға ұсынысын берген аукцион жеңімпазын автоматты түрде айқындайды.
Аукцион жеңімпазы тендер жеңімпазы болып табылады.

85. Веб-портал автоматически определяет потенциального поставщика, занявшего второе место, только среди принявших участие в аукционе конкурентов победителя по наименьшей цене, следующей за ценой победителя.
86. Если цена, следующая за ценой победителя, совпадает у нескольких конкурентов по лоту, потенциальным поставщиком, занявшим второе место, определяется снизивший цену раньше конкурентов.
Параграф 8. Признание тендера несостоявшимся
87. В случае признания тендера или какого-либо его лота несостоявшимися, единый дистрибьютор вправе изменить содержание и условия тендера и провести закуп в соответствии с главами 7, 8, и 17 настоящих Правил.
Глава 8. Порядок осуществления автоматизированного тендера посредством веб-портала единым дистрибьютором
Параграф 1. Порядок осуществления автоматизированного тендера
88. В автоматизированном тендере участвуют потенциальные поставщики, соответствующие квалификационным требованиям, предусмотренным главой 3 настоящих Правил.
89. Автоматизированный тендер состоит из следующих последовательных этапов, представляющих собой:
1) решение о проведении закупа и определение секретаря;
2) размещение на веб-портале объявления о проведении автоматизированного тендера;
3) представление потенциальными поставщиками тендерных заявок на участие в тендере в форме электронного документа посредством веб-портала и их автоматическую регистрацию на веб-портале;
4) автоматическое вскрытие тендерных заявок и размещение на веб-портале соответствующего протокола вскрытия;
5) автоматизированный отбор веб-порталом тендерных заявок потенциальных поставщиков, соответствующих условиям объявления и требованиям настоящих Правил;
6) определение победителей тендера по неконкурентным лотам и автоматический допуск к аукциону – по конкурентным, а также автоматическое отклонение веб-порталом заявок потенциальных поставщиков, если их конкурентам по лоту оказывается поддержка отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
7) аукцион среди потенциальных поставщиков, допущенных веб-порталом к аукциону, и автоматическое определение веб-порталом победителей тендера и поставщиков, занявших второе место, подведение итогов, а в случаях отклонения всех заявок или отсутствия конкуренции по лотам, – автоматическое подведение веб-порталом итогов;
8) проведение переговоров по уменьшению цены договора поставки посредством веб-портала;
9) заключение договора поставки с победителем на основании протокола об итогах автоматизированного тендера.

85. Веб-портал екінші орын алған әлеуетті өнім берушіні жеңімпаздың аукционға қатысқан бәсекелестерінің арасынан ғана жеңімпаздың бағасынан кейінгі ең төмен баға бойынша автоматты түрде айқындайды.
86. Егер жеңімпаздың бағасынан кейінгі баға лот бойынша бірнеше бәсекелестің бағасына сәйкес келсе, бағаны бәсекелестерінен бұрын төмендеткен әлеуетті өнім беруші екінші орын алған болып айқындалады.
8-параграф. Тендерді өтпеді деп тану
87. Тендер немесе оның қандай да бір лоты өтпеді деп танылған жағдайда бірыңғай дистрибьютор тендердің мазмұны мен шарттарын өзгертуге және сатып алуды осы Қағидалардың 7, 8 және 17-тарауларына сәйкес өткізуге құқылы.
8-тарау. Бірыңғай дистрибьютордың веб-портал арқылы автоматтандырылған тендерді жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Автоматтандырылған тендерді жүзеге асыру тәртібі
88. Автоматтандырылған тендерге осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілер қатысады.
89. Автоматтандырылған тендер мынадай жүйелі кезеңдерден тұрады, олар:
1) сатып алуды өткізу және хатшыны айқындау туралы шешім;
2) веб-порталда автоматтандырылған тендер өткізу туралы хабарландыруды орналастыру;
3) әлеуетті өнім берушілердің тендерге қатысуға тендерлік өтінімдерді веб-портал арқылы электрондық құжат нысанында ұсынуы және оларды веб-порталда автоматты түрде тіркеуді;
4) тендерлік өтінімдерді автоматты түрде ашу және веб-порталда тиісті ашу хаттамасын орналастыруды;
5) әлеуетті өнім берушілердің хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін тендерлік өтінімдерін веб-порталдың автоматты түрде іріктеу;
6) бәсекелес емес лоттар бойынша тендер жеңімпаздарын айқындауды және бәсекелес лоттар бойынша аукционға автоматты түрде рұқсат беру, сондай-ақ егер әлеуетті өнім берушілердің лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілердің және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер өндірушілерінің немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдауы көрсетіліп жатса, олардың өтінімдерін веб-порталдың автоматты түрде қабылдамау;
7) веб-портал аукционға рұқсат берген әлеуетті өнім берушілер арасындағы аукционды және тендер жеңімпаздары мен екінші орын алған өнім берушілерді веб-порталдың автоматты түрде айқындауы, қорытынды шығаруы, ал барлық өтінімдер қабылданбаған немесе лоттар бойынша бәсекелес болмаған жағдайда веб-порталдың автоматты түрде қорытынды шығаруы;
8) веб-портал арқылы өнім беру шартының бағасын төмендету жөнінде келіссөздер жүргізуі;
9) автоматтандырылған тендердің қорытындысы туралы хаттаманың негізінде жеңімпазбен өнім беру шартын жасасу кезеңдерінен тұрады.

90. Уполномоченным представителем единого дистрибьютора определяется штатный работник единого дистрибьютора, который своевременно обеспечивает:
1) публикацию на веб-портале объявления о проведении автоматизированного тендера;
2) отмену на веб-портале тендера в целом или какому-либо лоту в случаях принятия решения о его отмене или признании недействительным с приобщением его копии.
91. Объявление о проведении автоматизированного тендера публикуется на государственном и (или) русском языках на веб-портале в течение 3 (три) рабочих дней со дня принятия решения единым дистрибьютором не менее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня вскрытия тендерных заявок и представляет собой информацию, содержащую:
1) наименование, номер и время размещения объявления;
2) наименование, юридический адрес, бизнес-идентификационный код, банковский счет единого дистрибьютора;
3) лоты с указанием номера, наименования лекарственного средства и (или) медицинского изделия, его характеристики, единицы измерения, количества, выделенных цены и общей суммы;
4) место поставки;
5) сроки поставки;
6) фамилию, имя, отчество (при наличии), должность уполномоченного представителя единого дистрибьютора, телефон и электронную почту.
92. Прием заявок начинается в 9.00 часов рабочего дня единого оператора, следующего за днем публикации объявления об автоматизированном тендере.
При отсутствии заявок веб-портал автоматически и одновременно публикует протоколы вскрытия и итогов.
93. По истечении срока приема заявок веб-портал автоматически публикует протокол вскрытия с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование автоматизированного тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) перечень лотов в объявлении;
4) наименования потенциальных поставщиков, БИН (ИИН), ИНН, УНП, юридические адреса, время и даты представления заявок;
5) лоты, на которые заявки не представлены;
6) лоты и наименования потенциальных поставщиков, представивших заявки, с указанием данных ценовых предложений.
94. Веб-портал автоматически производит отбор тендерных заявок потенциальных поставщиков, соответствующих условиям объявления и требованиям настоящих Правил, в течение одного рабочего дня.
95. Веб-портал автоматически допускает или отклоняет заявки потенциальных поставщиков путем проставления решения на веб-портале, обосновывая его в случае отклонения заявки нормами настоящих Правил.
96. Потенциальный поставщик, заявка которого признается веб-порталом соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил, в отсутствие конкуренции по лоту признается победителем.

90. Бірыңғай дистрибьютордың:
1) веб-порталда автоматтандырылған тендер өткізу туралы хабарландыруды жариялауды;
2) тоқтату немесе жарамсыз деп тану туралы шешім қабылданған жағдайда оның көшірмесін қоса тіркей отырып, веб-порталда тендерді тұтастай немесе қандай да бір лоты бойынша тоқтатуды уақтылы қамтамасыз ететін штаттық жұмыскері Бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті өкілі болып айқындалады.
91. Автоматтандырылған тендерді өткізу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютор шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тендерлік өтінімдер ашылатын күнге дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын веб-порталда мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде жарияланады, онда:
1) хабарландырудың атауы, нөмірі және орналастыру уақыты;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, заңды мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру коды, банктік шоты;
3) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның нөмірі, атауы, оның сипаттамалары, өлшем бірлігі, саны, бөлінген бағасы және жалпы сомасы көрсетілген лоттар;
4) жеткізу орны;
5) жеткізу мерзімдері;
6) бірыңғай дистрибьютордың уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны мен электрондық поштасы қамтылған ақпарат болады.
92. Өтінімдерді қабылдау автоматтандырылған тендер туралы хабарландыру жарияланған күннен кейінгі бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 9.00-де басталады.
Өтінімдер болмаған кезде веб-портал автоматты түрде және бір мезгілде ашу және қорытынды хаттамаларын жариялайды.
93. Өтінімдер қабылдау мерзімі өткеннен кейін веб-портал нөмірін, жарияланған уақытын және мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде ашу хаттамасын жариялайды, онда:
1) автоматтандырылған тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) хабарландырудағы лоттардың тізбесі;
4) әлеуетті өнім берушілердің атауы, БСН (ЖСН), ССН, ТЕН, заңды мекенжайлары, өтінімдер берген уақыты мен күні;
5) өтінімдер ұсынылмаған лоттар;
6) баға ұсыныстарының деректері көрсетілген лоттар мен өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
94. Веб-портал хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерін бір жұмыс күні ішінде автоматты түрде іріктеуді жүргізеді.
95. Веб-портал шешімдерді веб-порталға қою арқылы әлеуетті өнім берушінің өтінімдерін автоматты түрде қабылдайды немесе қабылдамайды Өтінімдер қабылданбаған жағдайда оны осы Қағидалардың нормаларымен негіздейді.
96. Өтінімін веб-портал хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған әлеуетті өнім беруші лот бойынша бәсекелестік болмаған кезде жеңімпаз болып танылады.

97. Определение соответствия тендерных заявок потенциальных поставщиков веб-портал производит автоматически, используя данные на странице потенциального поставщика на веб-портале, а также полученные из информационной системы "Единый классификатор лекарственных средств и медицинских изделий" и www.elicense.kz, по следующим параметрам:
1) наличие регистрации лекарственного средства и (или) медицинского изделия;
2) наличие разрешения (заключения) уполномоченного органа на ввоз лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республику Казахстан, если оно не зарегистрировано, в количестве, соответствующем объявлению;
3) характеристики, единицы измерения лекарственного средства и (или) медицинского изделия;
4) непревышение предельных цен на международное непатентованное наименование и предельных цен на торговое наименование с учетом наценки единого дистрибьютора (в случае закупа единым дистрибьютором), установленных уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) наличие сертификатов о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики (GMP), надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
6) наличие статуса отечественного товаропроизводителя и (или) производителя государств-членов ЕАЭС.
98. Веб-портал автоматически публикует протокол допуска с указанием его номера, времени публикации, статуса и содержит:
1) номер и наименование автоматизированного тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты автоматического отбора в разрезе лотов с указанием решений о допуске или отклонении заявки в целом или по лоту, оказании поддержки отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
4) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых отклонены веб-порталом ввиду несоответствия условиям объявления или требованиям настоящих Правил;
5) лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом ввиду оказания их конкурентам по лоту поддержки отечественных товаропроизводителей и (или) производителей государств-членов ЕАЭС или предпринимательской инициативы;
6) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) лоты без конкуренции и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых признаны веб-порталом соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, с подробным указанием данных ценовых предложений;

97. Әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерінің сәйкестігін анықтауды веб-портал әлеуетті өнім берушінің веб-порталдағы парақшасындағы, сондай-ақ "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай сыныптауышы" ақпараттық жүйесінен және www.elicense.kz алынған деректерді пайдалана отырып, мына параметрлер бойынша автоматты түрде жүргізеді:
1) дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды тіркеудің болуы;
2) егер дәрілік зат және (немесе) медициналық бұйым тіркелмеген болса, оны хабарландыруға сәйкес келетін мөлшерде Қазақстан Республикасына әкелуге уәкілетті органның рұқсатының (қорытындысының) болуы;
3) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның сипаттамалары, өлшем бірліктері;
4) бірыңғай дистрибьютордың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген үстеме бағасын ескергенде (бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда) халықаралық патенттелмеген атаудың шекті бағасынан және саудалық атаудың шекті бағасынан асырмау;
5) объектінің тиісті өндірістік практиканың (GMP), тиісті дистрибьюторлық практиканың (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттардың болуы;
6) отандық тауар өндірушілер және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері мәртебесінің болуы.
98. Веб-портал рұқсат беру хаттамасын оның нөмірін, жарияланған уақытын, мәртебесін көрсете отырып, автоматты түрде жариялайды және онда:
1) автоматтандырылған тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) өтінімге рұқсат беру немесе оны тұтас немесе лот бойынша қабылдамау, отандық тауар өндірушілерге және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілеріне немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсету туралы шешімдерді көрсете отырып, лоттар бойынша автоматты іріктеудің нәтижесі;
4) хабарландыру шарттарына немесе осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты веб-портал өтінімдерін қабылдамаған лоттар мен әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
5) лот бойынша бәсекелестеріне отандық тауар өндірушілердің және (немесе) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттер өндірушілерінің немесе кәсіпкерлік бастамаға қолдау көрсетілуге байланысты веб-портал өтінімдерін автоматты түрде қабылдамаған лоттар мен әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
6) баға ұсыныстарының деректерін егжей-тегжейлі көрсете отырып, бәсекелесі жоқ лоттар және отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
7) баға ұсыныстарының деректерін егжей-тегжейлі көрсете отырып, веб-портал өтінімдері хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келеді деп таныған бәсекелесі жоқ лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары;

8) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, заявки которых допущены веб-порталом к аукциону, с указанием стартовых цен аукциона.
99. Не позднее двух рабочих дней после публикации протокола допуска проводится аукцион на снижение предложенных в заявках цен.
100. При отсутствии заявок, отклонении веб-порталом всех заявок, отсутствии конкуренции по лотам или по итогам аукциона веб-портал автоматически формирует и публикует протокол итогов с указанием его номера, времени публикации и статуса, который содержит:
1) номер и наименование автоматизированного тендера;
2) наименование, БИН и юридический адрес единого дистрибьютора;
3) результаты аукциона с указанием лотов, наименований участников аукциона, времени подачи и размеров шагов аукциона;
4) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, за исключением занявших второе место, заявки которых автоматически отклонены веб-порталом в результате аукциона;
5) конкурентные лоты и наименования победителей тендера в аукционе с указанием данных ценовых предложений;
6) конкурентные лоты и наименования потенциальных поставщиков, занявших второе место в аукционе, с подробным указанием данных ценовых предложений;
7) конкурентные лоты и наименования победителей автоматизированного тендера, являющихся отечественными товаропроизводителями или производителями государств-членов ЕАЭС, с подробным указанием данных ценовых предложений.
101. При возникновении технических неисправностей, не позволяющих использовать веб-портал или формирующих некорректный протокол, единый оператор незамедлительно публикует об этом объявление в соответствующем разделе веб-портала, который автоматически рассылает всем участникам автоматизированного тендера соответствующие уведомления.
Сроки автоматизированного тендера при этом сдвигаются соразмерно времени, потребовавшемуся для устранения технических неисправностей.
Опубликованный некорректный протокол единый оператор не удаляет с веб-портала и присваивает ему статус "недействительный". Вновь сформированный корректный протокол публикуется единым оператором на веб-портале со статусом "действительный".
102. В случае замены протокола веб-портал автоматически направляет участникам автоматизированного тендера соответствующие уведомления.
103. Закуп способом автоматизированного тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствие тендерных заявок;
2) отклонение всех тендерных заявок потенциальных поставщиков.
Параграф 2. Участие потенциального поставщика в автоматизированном тендере

8) аукционның бастапқы бағасын көрсете отырып, веб-портал өтінімдерін аукционға қабылдаған бәсекелес лоттар және әлеуетті өнім берушілердің атаулары қамтылады.
99. Рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей өтінімдерде ұсынылған бағаны төмендетуге аукцион өткізіледі.
100. Өтінімдер болмаған, веб-портал барлық өтінімдерді қабылдамаған, лоттар бойынша немесе аукционның қорытындысы бойынша бәсекелес болмаған кезде веб-портал автоматты түрде қорытындылар хаттамасын қалыптастырады және оның нөмірін, жарияланған уақыты мен мәртебесін көрсете отырып жариялайды, онда:
1) автоматтандырылған тендердің нөмірі мен атауы;
2) бірыңғай дистрибьютордың атауы, БСН және заңды мекенжайы;
3) лоттар, аукционға қатысушылардың атаулары, аукцион беру уақыты мен қадамдардың мөлшері көрсетілген аукцион нәтижелері;
4) бәсекелес лоттар және аукцион нәтижесінде веб-порталда өтінімдері автоматты түрде қабылданбаған екінші орын алғандарды қоспағанда, әлеуетті өнім берушілердің атаулары;
5) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукциондағы тендер жеңімпаздары;
6) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген аукционда екінші орын алған әлеуетті өнім берушілер;
7) бәсекелес лоттар және баға ұсыныстарының деректері егжей-тегжейлі көрсетілген отандық тауар өндірушілер немесе ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің өндірушілері болып табылатын тендер жеңімпаздарының атаулары қамтылады.
101. Веб-порталды пайдалануға мүмкіндік бермейтін немесе хаттамаларды дұрыс қалыптастырмайтын техникалық ақаулар туындаған кезде бірыңғай оператор тендерге қатысушылардың бәріне автоматты түрде тиісті хабарламалар жіберетін веб-порталдың тиісті бөлімінде бұл туралы дереу хабарландыру жариялайды.
Бұл ретте автоматтандырылған тендер мерзімі техникалық ақауларды жою үшін қажетті уақытқа жылжиды.
Жарияланған қате хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталдан алып тастамай, оған "жарамсыз" деген мәртебе береді. Жаңадан қалыптастырылған дұрыс хаттаманы бірыңғай оператор веб-порталда "жарамды" деген мәртебемен жариялайды.
102. Хаттама ауыстырылған жағдайда веб-портал тендерге қатысушыларға автоматты түрде тиісті хабарлама жібереді.
103. Автоматтандырылған тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздердің бірі бойынша өткізілмеді деп танылады:
1) тендерлік өтінімдердің болмауы;
2) әлеуетті өнім берушілердің барлық тендерлік өтінімдерінің қабылданбауы.
2-параграф. Әлеуетті өнім берушінің автоматтандырылған тендерге қатысуы

104. Потенциальный поставщик для участия в автоматизированном тендере регистрируется на веб-портале в качестве его пользователя и размещает следующие документы:
1) информацию о составе участников или акционеров по форме, предусмотренной веб-порталом;
2) при наличии копию сертификатов:
о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP).
Документы, предусмотренные настоящим пунктом, актуализируются по мере необходимости.
Веб-портал в хронологическом порядке отражает время и дату размещения потенциальным поставщиком документов, предусмотренных настоящим пунктом, и не позволяет их удалять, в том числе после актуализации.
105. В рамках автоматизированного тендера потенциальный поставщик представляет одну тендерную заявку, которая должна соответствовать условиям объявления и содержать:
1) ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) гарантийное обеспечение в виде электронной банковской гарантии.
106. Потенциальный поставщик в ценовом предложении на поставку лекарственного средства и (или) медицинского изделия указывает:
1) номер регистрационного удостоверения, соответствующий данным информационной системы "Единый классификатор лекарственных средств и медицинских изделий";
2) номер разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз лекарственного средства и (или) медицинского изделия в Республику Казахстан;
3) торговое наименование;
4) краткую характеристику;
5) единицу измерения;
6) производителя;
7) страну производства;
8) цену за единицу.
107. Данные ценового предложения автоматически отражаются веб-порталом в протоколах вскрытия и итогов, заключаемых договорах.
108. Веб-портал не позволяет потенциальному поставщику:
1) предложить цену за единицу лекарственного средства и (или) медицинского изделия выше цены лота в объявлении;
2) изменить в ценовом предложении количество лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
3) подать заявку после истечения предусмотренного объявлением срока;
4) отозвать заявку после ее вскрытия.
109. Заявка считается поданной в момент направления веб-порталом уведомления потенциальному поставщику и изменяется или отзывается потенциальным поставщиком до момента ее вскрытия.
Параграф 3. Гарантийное обеспечение
110. Гарантийное обеспечение тендерной заявки вносится на каждый лот в отдельности и составляет не менее одного процента от суммы лота в объявлении.

104. Әлеуетті өнім беруші автоматтандырылған тендерге қатысу үшін веб-порталда оның пайдаланушысы ретінде тіркеледі және мынадай құжаттарды орналастырады:
1) веб-порталда көзделген нысан бойынша қатысушылардың немесе акционерлердің құрамы туралы ақпарат;
2) болса:
объектінің және өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификаттардың көшірмелері.
Осы тармақта көзделген құжаттар қажетіне қарай өзектілендіріліп тұрады.
Веб-портал әлеуетті өнім берушінің осы тармақта көзделген құжаттарды орналастырған уақыты мен күнін хронологиялық тәртіппен көрсетеді және оларды, оның ішінде өзектілендірілгеннен кейін алып тастауға мүмкіндік бермейді.
105. Автоматтандырылған тендер шеңберінде әлеуетті өнім беруші хабарландыру шарттарына сәйкес келетін және:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысы;
2) банк кепілдігі түріндегі кепілдікті қамтамасыз ету қамтылуы тиіс бір тендерлік өтінім береді.
106. Әлеуетті өнім беруші дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды жеткізуге арналған баға ұсынысында:
1) "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай сыныптауышы" ақпараттық жүйесінің деректеріне сәйкес келетін тіркеу куәлігінің нөмірін;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсатының (қорытындысының) нөмірін;
3) саудалық атауын;
4) қысқаша сипаттамасын;
5) өлшем бірлігін;
6) өндірушіні;
7) өндірілген елін;
8) бірлігі үшін бағаны көрсетеді.
107. Баға ұсынысының деректері веб-порталда ашу және қорытындылар хаттамаларында, жасалатын шарттарда автоматты түрде көрсетіледі.
108. Веб-портал әлеуетті өнім берушіге автоматты түрде:
1) дәрілік заттың және (немесе) медициналық бұйымның бір бірлігі үшін хабарландырудағы лоттың бағасынан жоғары баға ұсынуға;
2) дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың баға ұсынысындағы санын өзгертуге;
3) хабарландыруда көзделген мерзім өткеннен кейін өтінім беруге;
4) өтінім ашылғаннан кейін оны қайтарып алуға мүмкіндік бермейді.
109. Өтінім әлеуетті өнім берушіге веб-портал хабарлама жіберген кезде берілді деп есептеледі және оны әлеуетті өнім беруші ол ашылған сәтке дейін өзгертеді немесе кері қайтарып алады.
3-параграф. Кепілдікті қамтамасыз ету
110. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету әрбір лотқа жеке енгізіледі және хабарландырудағы лот сомасының кемінде бір пайызын құрайды.

111. Потенциальный поставщик представляет гарантийное обеспечение заявки на участие в тендере в форме электронной банковской гарантии по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, выдаваемой банком непосредственно на веб-портале с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц банка.
112. Срок действия гарантийного обеспечения заявки потенциального поставщика истекает в момент ее отклонения согласно протоколу итогов либо своевременного представления победителем закупа меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному договору.
113. Гарантийное обеспечение возвращается в случаях:
1) отклонения заявки потенциального поставщика;
2) своевременного представления победителем меры обеспечения исполнения обязательств по заключенному по итогам тендера договору;
3) отмены тендера или закупа отдельного лота;
4) признания тендера или закупа отдельного лота недействительными;
5) внесения, но не участия лица в тендере.
114. В случае отклонения заявки потенциального поставщика, веб-портал автоматически направляет банку, выдавшему электронную банковскую гарантию, и потенциальному поставщику уведомление о прекращении ее действия по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
115. Срок возврата гарантийного обеспечения по причине отклонения заявки потенциального поставщика исчисляется со дня, следующего за днем публикации протокола итогов, в котором предусматривается решение об отклонении заявки по соответствующему лоту.
116. Гарантийное обеспечение заявки удерживается в случаях, если в нарушение сроков, предусмотренных настоящими Правилами:
1) победитель тендера отказался или уклонился от заключения договора;
2) победитель не представил меру обеспечения исполнения обязательств по договору.
117. Единый дистрибьютор в случае удержания гарантийного обеспечения в виде электронной банковской гарантии направляет банку и победителю тендера (для сведения) посредством веб-портала требование о ее оплате по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
118. Требование об оплате банковской гарантии предъявляется банку в течение двадцати рабочих дней со дня наступления основания ее оплаты.
Параграф 4. Основания отклонения заявки
119. Заявка потенциального поставщика отклоняется по лоту в случаях, если:
1) не представлено ценовое предложение или в нем:
цена превышает утвержденную уполномоченным органом в области здравоохранения предельную цену на торговое наименование, а в случае закупа единым дистрибьютором – с учетом прибавления к цене потенциального поставщика утвержденной наценки единого дистрибьютора;
не указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз;
указан номер регистрационного удостоверения или разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, не соответствующий условиям объявления;
указан номер регистрационного удостоверения, не соответствующий или отсутствующий в государственном реестре лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
указан номер разрешения (заключения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство, отсутствующий в информационной системе государственных органов;
указано разрешение (заключение) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз или производство в количестве, не достаточном количеству в объявлении;
торговое наименование, характеристика или единица измерения не соответствуют условиям объявления;
торговое наименование, краткая характеристика, единица измерения, производитель или страна производства не указаны или не соответствуют данным государственного реестра лекарственных средств и (или) медицинских изделий;

111. Әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банктің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен тікелей веб-порталда банк беретін электрондық банк кепілдігі нысанында ұсынады.
112. Әлеуетті өнім берушінің өтінімін кепілдікті қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі қорытындылар хаттамасына сәйкес ол қабылданбаған не сатып алу жеңімпазы жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған кезде аяқталады.
113. Кепілдікті қамтамасыз ету:
1) әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған;
2) жеңімпаз тендер қорытындысы бойынша жасалған шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шараларын уақтылы ұсынған;
3) тендер немесе жеке лотты сатып алу қабылданған;
4) тендер немесе жеке лотты сатып алу жарамсыз деп танылған;
5) енгізілген, бірақ тұлға тендерге қатыспаған жағдайларда қайтарылады.
114. Әлеуетті өнім берушінің өтінімі қабылданбаған жағдайда веб-портал электрондық банк кепілдігін берген банкке және әлеуетті өнім берушіге денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оның қолданылуын тоқтату туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді.
115. Әлеуетті өнім беруші өтінімінің қабылданбауы себебінен кепілдікті қамтамасыз етуді қайтару мерзімі тиісті лот бойынша өтінімді қабылдамау туралы шешім көзделетін қорытындылар хаттамасы жарияланған күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
116. Осы Қағидаларда көзделген мерзімдер бұзылып:
1) тендер жеңімпазы шарт жасасудан бас тартқан немесе жалтарған;
2) тендер жеңімпазы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шарасын ұсынбаған жағдайларда өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсталады.
117. Электрондық банктік кепілдік түріндегі кепілдікті қамтамасыз ету ұсталған жағдайда бірыңғай дистрибьютор веб-портал арқылы банкке және тендер жеңімпазына (мәлімет үшін) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша оны төлеу туралы талап жібереді.
118. Банк кепілдігін төлеу туралы талап банкке оны төлеу үшін негіз басталған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде қойылады.
4-параграф. Өтінімді қабылдамау негіздері
119. Мына жағдайларда:
1) баға ұсынысы ұсынылмаса немесе онда:
баға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен саудалық атауға, ал бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда әлеуетті өнім берушінің бағасына бірыңғай дистрибьютордың бекітілген үстеме бағасы қосылатынын ескере отырып, шекті бағадан асса;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге берген рұқсатының (қорытындысының) нөмірі көрсетілмесе;
тіркеу куәлігінің немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган әкелуге немесе өндіруге берген рұқсатының (қорытындысының) хабарландыру шарттарына сәйкес келмейтін нөмірі көрсетілсе;
дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізіліміне сәйкес келмейтін немесе онда жоқ тіркеу куәлігінің нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның әкелуге немесе өндіруге берген рұқсатының (қорытындысының) мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде жоқ нөмірі көрсетілсе;
денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хабарландырудағы санға жеткіліксіз көлемде әкелуге немесе өндіруге берген рұқсаты (қорытындысы) көрсетілсе;
саудалық атауы, сипаттамасы немесе өлшем бірлігі хабарландыру шарттарына сәйкес келмесе;
саудалық атауы, қысқаша сипаттамасы, өлшем бірлігі, өндірушісі немесе өндірілген елі көрсетілмесе немесе дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың мемлекеттік тізілімінің деректеріне сәйкес келмесе;

2) не представлено гарантийное обеспечение тендерной заявки.
Параграф 5. Аукцион
120. В аукционе участвуют потенциальные поставщики, допущенные к нему согласно протоколу допуска по итогам отбора тендерных заявок.
121. Аукцион начинается через один рабочий день в 10.00 часов рабочего дня единого оператора после публикации протокола допуска и проводится на веб-портале дистанционно в режиме реального времени.
122. Веб-портал автоматически рассылает участникам аукциона, членам и секретарю комиссии уведомления о начале аукциона и отражает информацию о начале времени аукциона по каждому лоту на веб-портале в разделе "Аукцион".
123. Аукцион проводится путем последовательного снижения цены по лоту участниками аукциона, начиная со стартовой цены, с помощью электронных цифровых подписей уполномоченных лиц потенциальных поставщиков.
Стартовой ценой аукциона является ценовое предложение потенциального поставщика из заявки с наименьшей ценой, а при совпадении наименьшей цены у нескольких допущенных к аукциону конкурентов – из заявки, поданной раньше остальных.
Шаг аукциона представляет собой возможность конкурента по лоту один раз уменьшить стартовую или наименьшую цену в течение тридцати минут с момента начала времени аукциона или подачи очередного ценового предложения конкурента.
124. Отсчет времени на шаг аукциона начинается с момента подачи ценового предложения одним из конкурентов, допущенных к аукциону по одному лоту.
Веб-портал показывает обратный отсчет тридцатиминутного времени в минутах и секундах, оставшегося до завершения шага аукциона.
125. Аукцион проводится путем снижения текущего предложения о цене, начиная с наименьшей стартовой цены, на шаг аукциона, который составляет от половины процента (0,5) до пяти процентов от наименьшей стартовой цены. Количество шагов по лоту в аукционе не ограничивается.
Веб-портал автоматически не позволяет участникам аукциона снижать цену на несоответствующую величину и для снижения цены предусматривает выбор размера шага аукциона в процентах или тенге.
Участник аукциона не может подать очередное ценовое предложение прежде, чем будет подано ценовое предложение одним из конкурентов по лоту.
126. В случае, если в течение тридцати минут после начала проведения аукциона ни один из участников аукциона не подал ценового предложения на понижение стартовой цены, аукцион по данному лоту завершается и победителем аукциона признается потенциальный поставщик, чье ценовое предложение было принято за стартовую цену аукциона по лоту.
Если ценовое предложение нескольких потенциальных поставщиков для стартовой цены было одинаковым, победителем определяется тот, чья заявка была подана посредством веб-портала раньше.
Веб-портал автоматически определяет победителя аукциона, предложившего наименьшее ценовое предложение по итогам аукциона.
Победитель аукциона является победителем тендера.

2) тендерлік өтінімнің кепілдікті қамтамасыз етуі ұсынылмаса.";
5-параграф. Аукцион
120. Аукционға тендерлік өтінімдерді іріктеудің қорытындысы бойынша рұқсат беру хаттамасына сәйкес оған жіберілген әлеуетті өнім берушілер қатысады.
121. Аукцион рұқсат беру хаттамасы жарияланғаннан кейін бір жұмыс күнінен кейін бірыңғай оператордың жұмысы күні сағат 10.00-де басталады және веб-порталда нақты уақыт режимінде қашықтан өткізіледі.
122. Веб-портал аукционға қатысушыларға, комиссияның мүшелері мен хатшысына аукционның басталғаны туралы хабарламаны автоматты түрде жібереді және веб-порталда әрбір лот бойынша аукцион уақытының басталғаны туралы ақпаратты "Аукцион" бөлімінде көрсетеді.
123. Аукцион оған қатысушылардың лот бойынша бағаны әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті тұлғаларының электрондық цифрлық қолтаңбаларының көмегімен бастапқы бағадан бастап біртіндеп төмендету жолымен өткізіледі.
Әлеуетті өнім берушінің ең төмен өтініміндегі бағасы, ал аукционға жіберілген бірнеше бәсекелестің ең төмен бағасы сәйкес келген кезде басқаларынан бұрын берілген өтінімдегі баға ұсынысы аукционның бастапқы бағасы болып табылады.
Лот бойынша бәсекелестің аукцион уақыты басталған немесе бәсекелесі кезекті баға ұсынысын берген сәттен бастап отыз минут ішінде бастапқы немесе ең төменгі бағаны бір рет төмендету мүмкіндігі аукцион қадамы болады.
124. Аукцион қадамының уақытын кері сонау бір лот бойынша аукционға рұқсат берілген бәсекелестердің біреуі баға ұсынысын берген сәттен басталады.
Веб-портал аукцион қадамы аяқталғанға дейін қалған отыз минуттық уақытты минутпен және секундпен кері санауды көрсетеді.
125. Аукцион баға туралы ағымдағы ұсынысты ең төменгі бастапқы бағадан бастап ең төменгі бастапқы бағаның жарты (0,5) пайызынан бес пайызына дейін құрайтын аукцион қадамына төмендету арқылы өткізіледі. Аукциондағы лот бойынша қадамдар саны шектелмейді.
Веб-портал аукционға қатысушыларға бағаны сәйкес келмейтін шамаға төмендетуге автоматты түрде мүмкіндік бермейді және бағаны төмендету үшін аукцион қадамының мөлшерін пайызбен немесе теңгемен таңдауды көздейді.
Аукционға қатысушы лот бойынша бәсекелестердің бірі баға ұсынысын бермес бұрын кезекті баға ұсынысын бере алмайды.
126. Аукционды өткізу басталғаннан кейін отыз минут ішінде аукционға қатысушылардың бірде-біреуі бастапқы бағаны төмендетуге баға ұсынысын бермесе, осы лот бойынша аукцион аяқталады және баға ұсынысы лот бойынша аукционның бастапқы бағасы ретінде қабылданған әлеуетті өнім беруші аукцион жеңімпазы болып танылады.
Егер бірнеше әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы бастапқы баға үшін бірдей болса, өтінімді веб-портал арқылы бұрын бергені жеңімпаз болып айқындалады.
Веб-портал аукцион қорытындысы бойынша ең төмен баға ұсынысын берген аукцион жеңімпазын автоматты түрде айқындайды.
Аукцион жеңімпазы тендер жеңімпазы болып табылады.

127. Веб-портал автоматически определяет потенциального поставщика, занявшего второе место, только среди принявших участие в аукционе конкурентов победителя, по наименьшей цене, следующей за ценой победителя.
128. Если цена, следующая за ценой победителя, совпадает у нескольких конкурентов по лоту, потенциальным поставщиком, занявшим второе место, определяется снизивший цену раньше конкурентов.";
2. Приостановить до 1 января 2024 года действие глав 10, 11, 13 и 14 раздела 3 Правил, установив, что в период приостановления данные главы действуют в следующей редакции:
"Раздел 3. Порядок осуществления закупа заказчиком или организатором закупа
Глава 10. Закуп способом запроса ценовых предложений
131. Применение закупа способом запроса ценовых предложений (далее – ценовой закуп) допускается, если годовой объем закупа однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий или фармацевтической услуги в стоимостном выражении не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законодательством на соответствующий финансовый год, а также в случаях, предусмотренных пунктом 133 настоящих Правил.
132. В целях применения ценового закупа не допускается дробление в течение финансового года годового объема закупа однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий, за исключением случая отсутствия лекарственных средств и (или) медицинских изделий у единого дистрибьютора.
133. Закуп до шестидесятидневной потребности (за исключением подпункта 2) настоящего пункта) лекарственных средств и медицинских изделий по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, а также до девяностодневной потребности фармацевтических услуг допускается в случаях:
1) отсутствия у заказчиков или субъектов здравоохранения (в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения) остатков лекарственных средств и медицинских изделий для своевременного оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования на основании уведомления, полученного от единого дистрибьютора в связи с:
нарушением единым дистрибьютором сроков поставки по договору закупки, заключенному между единым дистрибьютором и заказчиком;
несостоявшимися закупами лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтической услуги, проводимыми единым дистрибьютором способами, определенными настоящими Правилами;
2) закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;

127. Веб-портал екінші орын алған әлеуетті өнім берушіні жеңімпаздың аукционға қатысқан бәсекелестерінің арасынан ғана жеңімпаздың бағасынан кейінгі ең төмен баға бойынша автоматты түрде айқындайды.
128. Егер жеңімпаздың бағасынан кейін лот бойынша бірнеше бәсекелестің бағасы сәйкес келсе, бағаны бәсекелестерінен бұрын төмендеткен әлеуетті өнім беруші екінші орын алған болып айқындалады.".
2. Қағидалардың 3-бөлімінің 10, 11, 13 және 14-тарауларының қолданылуы 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтата тұру кезінде осы тараулар мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3-бөлім. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
10-тарау. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу
131. Егер біртекті дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алудың жылдық көлемі баға тұрғысынан заңнамада тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, сондай-ақ осы Қағидалардың 133-тармағында көзделген жағдайларда баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды (бұдан әрі – бағалық сатып алу) қолдануға жол беріледі.
132. Бағалық сатып алуды қолдану мақсатында бірыңғай дистрибьюторда дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың болмауы жағдайын қоспағанда, қаржы жылы ішінде біртекті дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алудың жылдық көлемін бөлшектеуге жол берілмейді.
133. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын баға бойынша дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды (осы тармақтың 2) тармақшасын қоспағанда) алпыс күндік қажеттілікке дейін, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді тоқсан күндік қажеттілікке дейін сатып алуға:
1) бірыңғай дистрибьютордан:
бірыңғай дистрибьютор мен тапсырыс беруші арасында жасалған сатып алу шарты бойынша жеткізу мерзімінің бұзылуына;
Бірыңғай дистрибьютор осы Қағидаларда айқындалған тәсілдермен жүргізетін дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алудың болмауына байланысты алынған хабарлама негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмекті уақтылы көрсету үшін тапсырыс берушіде немесе денсаулық сақтау субъектілерінде (амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету шеңберінде) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың қалдығы болмаған;
2) бірыңғай дистрибьютор медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілім бар дәрілік затты сатып алған;

3) когда имеется потребность в осуществлении закупа фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) системы обязательного социального медицинского страхования на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, городов республиканского значения и столицы;
4) когда тендеры признаны несостоявшимися и имеется потребность в осуществлении закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг для амбулаторного лекарственного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования.
134. Заказчик или организатор закупа осуществляют запрос ценовых предложений не менее чем у двух неаффилированных потенциальных поставщиков с указанием объема, места и графика поставок по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
135. Запрос осуществляется путем размещения объявления на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа за семь календарных дней до дня окончательного приема ценовых предложений. В случае отсутствия у заказчика интернет-ресурса, объявление размещается на интернет-ресурсе местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
Объявление о проведении закупа способом запроса ценовых предложений содержит:
1) наименование и адрес заказчика или организатора закупа;
2) международные непатентованные наименования закупаемых лекарственных средств (торговое наименование – в случае индивидуальной непереносимости), наименования медицинских изделий без указания торговой марки и производителя и их краткую характеристику, описание фармацевтических услуг, объем закупа, место поставки, сумму, выделенную для закупа по каждому лекарственному средству и (или) медицинскому изделию;
3) сроки и условия поставки;
4) место представления (приема) документов и окончательный срок подачи ценовых предложений;
5) дату, время и место вскрытия конвертов с ценовыми предложениями.
136. Потенциальный поставщик до истечения окончательного срока представления ценовых предложений представляет только одно ценовое предложение в запечатанном виде. Конверт содержит ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, разрешение, подтверждающее права физического или юридического лица на осуществление деятельности или действий (операций), осуществляемое разрешительными органами посредством лицензирования или разрешительной процедуры, в сроки, установленные заказчиком или организатором закупа, а также документы, подтверждающие соответствие предлагаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий требованиям, установленным главой 4 настоящих Правил, а также описание и объем фармацевтических услуг.

3) дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімдері негізінде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру қажет болған;
4) тендер өткізілмеді деп танылған және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру қажет болған жағдайда жол беріледі.
134. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жеткізу көлемін, орнын және графигін көрсетіп, кемінде екі үлестес емес әлеуетті өнім берушіден баға ұсынысына сұратуды жүзеге асырады.
135. Сұрату баға ұсынысын қабылдаудың соңғы күніне дейін күнтізбелік жеті күн бұрын тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына хабарландыру орналастыру арқылы жүзеге асырылады. Тапсырыс берушіде интернет-ресурс болмаған жағдайда хабарландыру облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының интернет-ресурсына орналастырылады. Баға ұсынысына сұрату тәсілімен сатып алу өткізу туралы хабарландыру:
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының атауы мен мекенжайын;
2) сатып алынатын дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауын (жеке көтере алмау жағдайында саудалық атауы), медициналық бұйымның тауарлық маркасы мен өндірушіні көрсетпей, олардың қысқаша сипаттамасын, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер сипаттамасын, сатып алу көлемін, жеткізу орнын, әрбір дәрілік зат пен медициналық бұйым бойынша сатып алу үшін бөлінген соманы;
3) жеткізу мерзімдері мен шарттарын;
4) құжаттарды ұсыну (қабылдау) орны мен баға ұсынысын берудің соңғы мерзімін;
5) баға ұсынысы салынған конверттерді ашу күнін, уақыты мен орнын қамтиды.
136. Әлеуетті өнім беруші баға ұсынысын берудің соңғы мерзімі өткенге дейін жабық күйде тек бір ғана баға ұсынысын береді. Конверт денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысын, тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы белгілеген мерзімде лицензиялау немесе рұқсат беру рәсімі арқылы рұқсат беру органдары жүзеге асыратын қызметті немесе әрекеттерді (операцияны) жүзеге асыруға жеке немесе заңды тұлғаның құқығын растайтын рұқсатты, сондай-ақ ұсынылатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың осы Қағидалардың 4-тарауында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сипаттамасы мен көлемін қамтиды.

137. Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку лекарственных средств и (или) медицинских изделий или оказать фармацевтические услуги с соблюдением условий запроса и типового договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
138. При осуществлении закупа способом запроса ценовых предложений заказчик или организатор закупа составляют протокол итогов в течение десяти календарных дней с даты завершения приема ценовых предложений, в который включаются:
1) краткое описание и цена закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг, их торговое наименование;
2) дата и время представления ценового предложения;
3) наименование и местонахождение потенциального поставщика, с которым предполагается заключить договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, и цена такого договора;
4) наименование потенциальных поставщиков, присутствовавших при процедуре вскрытия конвертов с ценовыми предложениями.
Протокол размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
139. Победителем признается потенциальный поставщик, предложивший наименьшее ценовое предложение.
В случаях представления одинаковых ценовых предложений, победителем признается потенциальный поставщик, первым представивший ценовое предложение.
В случае, когда в закупе способом запроса ценовых предложений принимает участие один потенциальный поставщик, ценовое предложение и документы которого представлены в соответствии с пунктом 141 настоящих Правил, заказчик или организатор закупа принимают решение о признании такого потенциального поставщика победителем закупа.
140. При отсутствии ценовых предложений закуп способом запроса ценовых предложений признается несостоявшимся.
141. Победитель представляет заказчику или организатору закупа в течение десяти календарных дней со дня признания победителем следующие документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям:
1) копии соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий либо в виде электронного документа, полученных (направленных) в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях";

137. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын беруі денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сұрату мен үлгілік сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартының талаптары сақталып, дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды жеткізуді жүзеге асыруға немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге оның келісімін білдіретін нысан болып табылады.
138. Баға ұсынысын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы баға ұсынысын қабылдау аяқталған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қорытынды хаттамасын жасайды, оған:
1) сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы мен бағасы, олардың саудалық атауы;
2) баға ұсынысын беру күні мен уақыты;
3) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасасу болжанатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы;
4) баға ұсынысы салынған конверттерді ашу рәсімі кезінде қатысқан әлеуетті өнім берушілердің атауы енгізіледі.
Хаттама тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады.
139. Ең төмен баға ұсынысын берген әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
Бірдей баға ұсынысы берілген жағдайда баға ұсынысын бірінші болып ұсынған әлеуетті өнім беруші жеңімпаз болып танылады.
Баға ұсынысын сұрату тәсілімен сатып алуға баға ұсынысы мен құжаттарын осы Қағидалардың 141-тармағына сәйкес ұсынған бір әлеуетті өнім беруші қатысқан жағдайда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы мұндай әлеуетті өнім берушіні сатып алу жеңімпазы деп тану туралы шешім қабылдайды.
140. Баға ұсынысы болмаған жағдайда баға ұсынысына сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жоқ деп танылады.
141. Жеңімпаз тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға жеңімпаз деп танылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын мынадай құжаттарды ұсынады:
1) медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензия көшірмелерін не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес электрондық құжат түрінде алынған көшірмелерін, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады (жіберіледі). Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес алынған фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензияның, медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;

2) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
3) справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, копию удостоверения личности или паспорта (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
4) копию устава юридического лица (если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, то также представляются выписка из реестра держателей акций или выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора после даты объявления закупа);
5) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, полученные посредством веб-портала "электронного правительства" или веб-приложения "кабинет налогоплательщика";
6) оригинал справки налогового органа Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан (если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан).
При закупе фармацевтических услуг потенциальный поставщик представляет на соисполнителя документы, предусмотренные настоящим пунктом.
В случае несоответствия победителя квалификационным требованиям, закуп способом ценовых предложений признается несостоявшимся.
142. Организатор закупа направляет протокол итогов заказчику в течение трех рабочих дней с момента подведения итогов.
Заказчик в течение трех календарных дней после дня определения победителя соответствующим квалификационным требованиям или получения протокола итогов направляет потенциальному поставщику подписанный договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, составляемый по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
143. В течение пяти рабочих дней со дня получения победитель подписывает договор закупа, договор на оказание фармацевтических услуг либо письменно уведомляет заказчика или организатора закупа о несогласии с его условиями или отказе от подписания.
Непредставление в указанный срок подписанного договора закупа, договора на оказание фармацевтических услуг считается отказом от его заключения (уклонение от заключения договора). Срок рассмотрения отказа не превышает двух рабочих дней.
Глава 11. Порядок осуществления закупа способом из одного источника
144. Заказчики или организаторы закупа осуществляют закуп способом из одного источника в соответствии с нормами настоящей главы или через веб-портал в соответствии с параграфом 2 главы 18 настоящих Правил.
Способ закупа из одного источника применяется когда:

2) заңды тұлғаны құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжат көшірмесін (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, жеке куәлік немесе паспорт көшірмесін (кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін);
4) заңды тұлға жарғысының көшірмесін (егер жарғыда құрылтайшылар, қатысушылар немесе акционерлер құрамы көрсетілмесе, онда акция ұстаушылар тізілімінен үзінді немесе құрылтайшылар, қатысушылар құрамы туралы үзінді немесе сатып алуды хабарлау күнінен кейін берілген құрылтай шартының көшірмесі де ұсынылады);
5) "электрондық үкімет" веб-порталы немесе "салық төлеушінің кабинеті" веб-қосымшасы арқылы алынған берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді, олар есепке алу мемлекеттік кірістер органдарында жүргізіледі;
6) Қазақстан Республикасы салық органының осы әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтыны туралы анықтамасының түпнұсқасын (егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмаса және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмесе).
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде әлеуетті өнім беруші бірлесіп орындаушыға осы тармақта көзделген құжаттарды ұсынады.
Жеңімпаз біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда баға ұсынысы тәсілімен сатып алу өткізілген жоқ деп танылады.
142. Сатып алуды ұйымдастырушы тапсырыс берушіге қорытынды шығарылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде қорытындылау хаттамасын жібереді.
Тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушіге біліктілік талаптарына сәйкес келетін жеңімпаз айқындалған немесе қорытындылау хаттамасын алған күннен кейін күнтізбелік үш күн ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалатын қол қойылған сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты жібереді.
143. Жеңімпаз сатып алу шартын, фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты оларға алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қол қояды не тапсырыс берушіні немесе сатып алуды ұйымдастырушыны оның шарттарымен келіспейтіні немесе қол қоюдан бас тартатыны туралы жазбаша хабардар етеді.
Қол қойылған сатып алу шартын, фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты көрсетілген мерзімде ұсынбау оны жасасудан бас тарту (шарт жасасудан жалтару) болып саналады. Бас тартуды қарау мерзімі екі жұмыс күнінен аспайды.
11-тарау. Бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
144. Тапсырыс берушілер немесе сатып алуды ұйымдастырушылар сатып алуды осы тараудың нормаларына сәйкес бір көзден алу тәсілімен немесе осы Қағидалардың 18-тарауының 2-параграфына сәйкес веб-портал арқылы жүзеге асырады.
Бір көзден алу тәсілімен сатып алу:

1) закуп способом запроса ценовых предложений признан несостоявшимся;
2) вследствие объявления чрезвычайных ситуаций в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, возникает срочная потребность в данных лекарственных средствах и медицинских изделиях, что исключает возможность проведения тендеров;
3) имеется потребность в осуществлении закупа лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг на период до подведения итогов тендера заказчиком, организатором закупок или единым дистрибьютором;
4) имеется потребность в дополнительном объеме лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг в том же финансовом году.
При этом цена на лекарственное средство, медицинское изделие или фармацевтическую услугу не превышает цены, по которой приобретены лекарственное средство, медицинское изделие либо фармацевтическая услуга в том же финансовом году. В случае осуществления закупа у того же поставщика, с которым заключены договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг в том же финансовом году, в заключенный договор вносятся соответствующие изменения и подтверждение соответствия требованиям глав 3 и 4 настоящих Правил не требуется.
Под дополнительным объемом фармацевтических услуг понимается увеличение количества лекарственных средств и (или) медицинских изделий, предусмотренных в договоре на оказание фармацевтических услуг, которые сопровождаются фармацевтической услугой (при неизменности цены, торгового наименования, дозировки и качества);
5) тендер по закупу услуг по учету и реализации лекарственных средств и (или) медицинских изделий до шестидесятидневной потребности в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования для амбулаторного лекарственного обеспечения населения признан несостоявшимся на основании уведомления, полученного от единого дистрибьютора;
6) имеется потребность в осуществлении закупа фармацевтических услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования:
в целях обеспечения детей, в случаях закупа единым дистрибьютором лекарственного средства, в инструкции (утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения) по медицинскому применению которого имеется указание о противопоказаниях к применению у детей;
в случае индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии и решения местных представительных органов областей, городов республиканского значения и столицы;

1) баға ұсынысына сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жоқ деп танылғанда;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен төтенше жағдайдың жариялануы салдарынан тендер өткізу мүмкіндігін болдырмайтын осы дәрілік заттарға және медициналық бұйымдарға жедел қажеттілік туындағанда;
3) тапсырыс беруші, сатып алуды ұйымдастырушы немесе бірыңғай дистрибьютор тендер қорытындысын шығарғанға дейінгі кезеңде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға қажеттілік болғанда;
4) сол қаржы жылы дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлеміне қажеттілік болғанда.
Бұл ретте дәрілік заттың, медициналық бұйымның немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасы сол қаржы жылы сатып алынған дәрілік заттың, медициналық бұйымның не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасынан аспайды. Сол қаржы жылы сатып алу немесе фармацевтикалық қызметті көрсетуге шарт жасасқан сол бір өнім берушіден сатып алу жүзеге асырылған жағдайда жасалған шартқа тиісті өзгерістер енгізіледі және осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларының талаптарына сәйкестігін растау талап етілмейді.
Фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қосымша көлемі деп фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартта көзделген фармацевтикалық қызмет қосымша көрсетілетін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың санын ұлғайту түсініледі (бағасы, саудалық атауы, дозасы және сапасы өзгермеген кезде);
5) халықты амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету үшін тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде алпыс күнге дейін қажет дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу бойынша тендер бірыңғай дистрибьютордан алынған хабарлама негізінде өткізілген жоқ деп танылғанда;
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі шеңберінде:
медициналық қолдану жөніндегі нұсқаулықта (денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен) балаларға қолдануға қарсы көрсетілімі бар дәрілік затты бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда балаларды қамтамасыз ету мақсатында;
дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астананың жергілікті өкілді органдарының шешімі негізінде пациент ерекшелігіне байланысты жеке көтере алмаған жағдайда фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға қажеттілік болғанда;

7) имеется необходимость в осуществлении закупа до шестидесятидневной потребности (за исключением подпункта 2) настоящего пункта) лекарственных средств и (или) медицинских изделий по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, услуг по учету и реализации лекарственных средств и (или) медицинских изделий, а также до девяностодневной потребности фармацевтических услуг допускается в случаях, когда тендеры по закупу лекарственных средств и (или) медицинских изделий, а также услуг по учету и реализации лекарственных средств и (или) медицинских изделий признаны несостоявшимися;
8) имеется заключенный договор государственно-частного партнерства, в котором предусмотрена поставка лекарственных средств и (или) медицинских изделий поставщиком, производящим готовые к употреблению (применению) лекарственные средства и (или) медицинские изделия, полностью произведенные или переработанные как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, или его аффилированными лицами.
145. При осуществлении закупа способом из одного источника заказчик или организатор закупа запрашивают у потенциального поставщика:
1) ценовое предложение;
2) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика квалификационным требованиям, установленным главой 3 настоящих Правил;
3) документы, подтверждающие соответствие положениям главы 4 настоящих Правил заявленных лекарственных средств и (или) медицинских изделий.
146. При осуществлении закупа способом из одного источника составляется протокол, в который включаются:
1) обоснование применения способа закупа из одного источника;
2) краткое описание закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий или фармацевтических услуг, их торговое наименование;
3) наименование и местонахождение потенциального поставщика, с которым предполагается заключить договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, и цена такого договора;
4) соответствие требованиям, установленным главами 3 и 4 настоящих Правил.
147. Договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг способом из одного источника заключаются на основании главы 13 настоящих Правил.
148. Организация и проведение закупа способом из одного источника предусматривают выполнение следующих последовательных мероприятий:
1) принятие решения заказчиком или организатором закупа о проведении закупа способом из одного источника с обоснованием применения данного способа;
2) определение заказчика или организатора закупа и проведение процедур закупа способом из одного источника;

7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын баға бойынша алпыс күнге дейін қажет дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды есепке алу және өткізу бойынша қызметті (осы тармақтың 2) тармақшасын қоспағанда) сатып алуды жүзеге асыру қажет болғанда, сондай-ақ дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды есепке алу мен өткізу бойынша қызметтерді сатып алу бойынша тендерлер өткізілмеді деп танылған жағдайда, сондай-ақ тоқсан күнге дейін қажет дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды, сондай-ақ фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға жол беріледі;
8) Қазақстан Республикасында, сондай-ақ одан тысқары жерде толық өндірілген немесе өңделген, тұтынуға (қолдануға) дайын дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды өндіретін өнім берушінің немесе оның үлестес тұлғаларының дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды жеткізуі көзделіп, жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты болғанда қолданылады.
145. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы әлеуетті өнім берушіден:
1) баға ұсынысын;
2) әлеуетті өнім берушінің осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды;
3) мәлімделген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың осы Қағидалардың 4-тарауының ережелеріне сәйкестігін растайтын құжаттарды сұратады.
146. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде хаттама жасалады, оған:
1) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, олардың саудалық атауының немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаттамасы;
3) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасасу болжанып отырған өнім берушінің атауы мен орналасқан жері және осындай шарттың бағасы;
4) осы Қағидалардың 3 және 4-тарауларында белгіленген талаптарға сәйкестігі енгізіледі.
147. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шарты осы Қағидалардың 13-тарауы негізінде жасалады.
148. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды ұйымдастыру және өткізу мынадай жүйелі іc-шаралардың орындалуын көздейді:
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының осы тәсілді қолдануын негіздей отырып, бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу өткізу туралы шешім қабылдауы;
2) тапсырыс берушіні немесе сатып алуды ұйымдастырушыны айқындау және бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу рәсімін өткізу;

3) направление потенциальному поставщику приглашения об участии в закупе способом из одного источника с указанием перечня необходимых документов для участия в закупе;
4) направление потенциальным поставщиком согласия об участии в закупе из одного источника с приложением документов, предусмотренных в приглашении;
5) рассмотрение представленных потенциальным поставщиком документов, подтверждающих их соответствие требованиям настоящих Правил;
6) размещение на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа протокола об итогах закупа способом из одного источника;
7) заключение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг с потенциальным поставщиком на основании протокола об итогах закупа способом из одного источника.
149. Решение о проведении закупа способом из одного источника принимается заказчиком или организатором закупа в течение пяти рабочих дней со дня признания закупа несостоявшимся по основаниям, предусмотренным настоящими Правилами.
150. Заказчик или организатор закупа в течение пяти рабочих дней со дня представления потенциальным поставщиком запрашиваемых документов формируют и размещают на интернет-ресурсе протокол об итогах закупа способом из одного источника.
151. На приглашение заказчика или организатора закупа, направленное согласно настоящей главе, потенциальный поставщик в течение пяти рабочих дней с момента его получения направляет заказчику, организатору закупа свое согласие об участии в закупе с приложением документов, предусмотренных в приглашении, либо письмо об отказе в участии в закупе с указанием причин. При этом отсутствие ответа в установленный настоящим пунктом срок расценивается как отказ от участия в закупе.";
"Глава 13. Заключение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг
163. Заказчик в течение пяти календарных дней со дня подведения итогов тендера либо получения итогов закупа от организатора закупа направляет потенциальному поставщику подписанный договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг, составляемый по формам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения.
164. В течение десяти рабочих дней со дня получения договора победитель тендера подписывает его либо письменно уведомляет заказчика о несогласии с его условиями или отказе от подписания.
165. Непредставление в указанный срок подписанного договора или уведомления о несогласии с условиями считается отказом от его заключения. Срок рассмотрения отказа не превышает двух рабочих дней со дня представления отказа от заключения договора.

3) әлеуетті өнім берушіге сатып алуға қатысу үшін қажетті құжаттар тізбесін көрсетіп, бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысу туралы шақырту жіберу;
4) әлеуетті өнім берушінің шақыртуда көзделген құжаттарды қоса беріп, бір көзден алуға қатысу туралы келісімді жіберуі;
5) әлеуетті өнім беруші ұсынған осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды қарау;
6) бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындысы туралы хаттаманы тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсында орналастыру;
7) әлеуетті өнім берушімен бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындысы туралы хаттама негізінде сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсету шартын жасасу.
149. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды өткізу туралы шешімді тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы Қағидаларда көзделген негіздер бойынша сатып алу өткізілмеді деп танылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.
150. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы әлеуетті өнім беруші сұратылған құжаттарды ұсынған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алу қорытындысы туралы хаттама жасайды және интернет-ресурста орналастырады.
151. Осы тарауға сәйкес жіберілген тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының шақыртуына әлеуетті өнім беруші оны алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде тапсырыс берушіге, сатып алуды ұйымдастырушыға шақыртуда көзделген құжаттарды қоса беріп, сатып алуға қатысатыны туралы өзінің келісімін жібереді. Бұл ретте осы тармақта белгіленген мерзімде жауаптың болмауы сатып алуға қатысудан бас тарту ретінде бағаланады.";
"13-тарау. Сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсету шартын жасасу
163. Тапсырыс беруші тендер қорытындысы шығарылған күннен не сатып алуды ұйымдастырушыдан сатып алу қорытындысын алған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде әлеуетті өнім берушіге қол қойылған сатып алу шартын немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша жасалатын фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты жібереді.
164. Шартты алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тендер жеңімпазы оған қол қояды не тапсырыс берушіні оның талаптарымен келіспейтіні немесе қол қоюдан бас тартатыны туралы жазбаша хабардар етеді.
165. Көрсетілген мерзімде қол қойылған шартты немесе талаптармен келіспеу туралы хабарламаны ұсынбау шарт жасасудан бас тарту болып саналады. Келіспеушілікті қарау мерзімі шарт жасасудан бас тартуды ұсынған күннен бастап екі жұмыс күнінен аспайды.

166. Договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг вступают в силу со дня подписания его уполномоченными представителями сторон, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
167. Если победитель тендера уклонился от подписания договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг в установленный срок или не уведомил заказчика о несогласии с его условиями, то заказчик заключает договор с участником тендера, соответствующим требованиям настоящих Правил, и ценовое предложение которого является вторым после предложения победителя.
168. Не допускаются внесение каких-либо изменений и (или) новых условий в договор (за исключением уменьшения цены лекарственных средств и (или) медицинских изделий, объема), которые изменяют содержание предложения, явившегося основой для выбора поставщика, в том числе замена торгового наименования, указанного в договоре, другим торговым наименованием.
169. Внесение изменения в заключенный договор при условии неизменности состава или характеристики лекарственного средства и (или) медицинского изделия, явившихся основой для выбора поставщика, допускается:
1) по взаимному согласию сторон в части уменьшения цены на лекарственные средства и (или) медицинские изделия и, соответственно, цены договора;
2) по взаимному согласию сторон в части уменьшения объема лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг.
170. Допускается проведение переговоров заказчиком либо организатором закупа с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера, с целью уменьшения цены лекарственных средств и (или) медицинских изделий либо фармацевтической услуги до подписания договора закупа и договора на оказание фармацевтических услуг с применением аудио- и видеофиксации. Потенциальный поставщик принимает решение по своему усмотрению о согласии или несогласии на уменьшение цены лекарственных средств и (или) медицинских изделий или фармацевтической услуги, что не является основанием для отказа заказчиком либо организатором закупа в подписании договора с потенциальным поставщиком, признанным победителем тендера.
Глава 14. Гарантийное обеспечение исполнения договора
171. Содержание, форма и условия внесения гарантийного обеспечения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг (далее – гарантийное обеспечение) определяются заказчиком или организатором закупа в соответствии с положениями настоящих Правил и подлежат включению в тендерную документацию, договор закупа или договор на оказание фармацевтических услуг.

166. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
167. Егер тендердің жеңімпазы белгіленген мерзімде сатып алу шартына немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартқа қол қоюдан жалтарса немесе тапсырыс берушіге оның талаптарымен келіспейтіні туралы хабарламаса, онда тапсырыс беруші осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін және баға ұсынысы жеңімпаздың ұсынысынан кейін екінші болып табылатын тендерге қатысушымен шарт жасасады.
168. Шартқа өнім берушіні таңдау үшін негіз болып табылған ұсыныстың мазмұнын өзгертетін қандай да бір өзгерістерді және (немесе) жаңа талаптарды енгізуге (дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бағасын, көлемін азайтуды қоспағанда), оның ішінде шартта көрсетілген саудалық атауды басқа саудалық атаумен ауыстыруға жол берілмейді.
169. Өнім берушіні таңдауға негіз болған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымның құрамы немесе сипаттамасы өзгермеген жағдайда жасалған шартқа:
1) тараптардың өзара келісімі бойынша дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бағасын және тиісінше шарттың бағасын азайту бөлігінде;
2) тараптардың өзара келісімі бойынша дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің көлемін азайту бөлігінде өзгерістер енгізуге жол беріледі.
170. Тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының аудио және бейне тіркеуді қолданып, сатып алу шартына және фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа қол қойғанға дейін дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың не фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайту мақсатында тендер жеңімпазы деп танылған әлеуетті өнім берушімен келіссөз жүргізуге жол беріледі. Әлеуетті өнім беруші өз қалауы бойынша дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің бағасын азайтуға келісетіні немесе келіспейтіні туралы шешім қабылдайды, бұл тапсырыс берушінің не сатып алуды ұйымдастырушының тендер жеңімпазы болып танылған әлеуетті өнім берушімен шартқа қол қоюдан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды.
14-тарау. Шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз ету
171. Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың мазмұнын, нысанын және оны кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу талаптарын (бұдан әрі – кепілдікті қамтамасыз ету) осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы айқындайды және тендерлік құжаттамаға, сатып алу шартына және фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартқа енгізілуге тиіс.

172. Гарантийное обеспечение составляет три процента от цены договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг и представляется в виде:
1) гарантийного взноса в виде денежных средств, размещаемых в банке, обслуживающем заказчика;
2) банковской гарантии, выданной в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
Гарантийное обеспечение в виде гарантийного взноса денежных средств вносится потенциальным поставщиком на соответствующий счет заказчика.
173. Гарантийное обеспечение не вносится, если цена договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг не превышает двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя на соответствующий финансовый год.
174. Гарантийное обеспечение исполнения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг вносится поставщиком не позднее десяти рабочих дней со дня его вступления в силу, если им не предусмотрено иное.
175. Гарантийное обеспечение исполнения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг не возвращается заказчиком поставщику в случаях:
1) расторжения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением поставщиком договорных обязательств;
2) неисполнения или исполнения ненадлежащим образом своих обязательств по договору поставки (нарушение сроков поставки и нарушение других условий договора);
3) неуплаты штрафных санкций за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий, предусмотренных договором закупа или договором на оказание фармацевтических услуг.".
3. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 июня 2021 года № 375 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и проведения закупа лекарственных средств, медицинских изделий и специализированных лечебных продуктов в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи для лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, фармацевтических услуг (далее – Правила), утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

172. Кепілдікті қамтамасыз ету сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың бағасынан үш пайызды құрайды және:
1) тапсырыс берушіге қызмет көрсетілетін банкке орналастырылатын ақшалай қаражат түріндегі кепілдік жарна;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес берілген банк кепілдігі түрінде ұсынылады.
Ақшалай қаражатты кепілдік жарна түріндегі кепілдікті қамтамасыз етуді әлеуетті өнім беруші тапсырыс берушінің тиісті шотына енгізеді.
173. Егер сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың бағасы тиісті қаржы жылына арналған айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспаса, кепілдікті қамтамасыз ету енгізілмейді.
174. Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз етуді өнім беруші, егер өзі өзгешені көздемесе, шарт күшіне енген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей енгізеді.
175. Сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарттың орындалуын кепілдікті қамтамасыз етуді тапсырыс беруші өнім берушіге:
1) өнім берушінің шарттық міндеттемелерді орындамауына немесе тиісінше орындамауына байланысты сатып алу шарты немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт бұзылған;
2) өнім беру шарты бойынша өзінің міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған (беру мерзімінің бұзылуы және шарттың басқа да талаптарының бұзылуы);
3) орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін сатып алу шартында немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартта көзделген айыппұл санкциясын төлемеген жағдайда қайтармайды.".
3. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдар үшін медициналық көмектің қосымша көлемін бюджет қаражаты есебінен және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 4 маусымдағы № 375 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде, тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдар үшін медициналық көмектің қосымша көлемін бюджет қаражаты есебінен және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды және арнайы емдік өнімдерді сатып алуды, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В целях оптимального и эффективного расходования бюджетных средств, выделяемых для закупа лекарственных средств и медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, и средств обязательного социального медицинского страхования лекарственные средства и медицинские изделия закупаются по ценам, не превышающим установленных уполномоченным органом в области здравоохранения, за исключением незарегистрированных лекарственных средств и медицинских изделий, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Закуп лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг заказчиком или организатором закупа без применения веб-портала закупок осуществляется одним из следующих способов:
1) тендер;
2) запрос ценовых предложений;
3) из одного источника.
Допускается привлечение соисполнителя потенциальным поставщиком для оказания фармацевтических услуг. Информация о соответствии соисполнителя квалификационным требованиям приводится потенциальным поставщиком в технической спецификации.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Единым дистрибьютором закуп осуществляется одним из следующих способов:
1) тендер посредством веб-портала;
2) автоматизированный тендер посредством веб-портала;
3) из одного источника посредством веб-портала;
4) из одного источника;
5) по долгосрочным договорам поставки посредством веб-портала.
Способ проведения закупа, предусмотренный подпунктом 2) настоящего пункта, осуществляется в случаях отсутствия необходимости получения экспертного заключения.
Экспертное заключение не требуется в случае соответствия характеристики закупаемого лекарственного средства и (или) медицинского изделия характеристике зарегистрированных лекарственных средств и (или) медицинских изделий в информационной системе "Единый классификатор лекарственных средств и медицинских изделий.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. К закупаемым и отпускаемым, в том числе при закупе фармацевтических услуг, лекарственным средствам и медицинским изделиям предъявляются следующие требования:
1) наличие государственной регистрации в Республике Казахстан в соответствии с положениями Кодекса и порядком, определенным уполномоченным органом в области здравоохранения, за исключением лекарственных препаратов, изготовленных в аптеках, орфанных препаратов, включенных в перечень орфанных препаратов, утвержденный уполномоченным органом в области здравоохранения, незарегистрированных лекарственных средств, медицинских изделий, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения, комплектующих, входящих в состав изделия медицинского назначения и не используемых в качестве самостоятельного изделия или устройства; в случае закупа медицинской техники в специальном транспортном средстве – наличие государственной регистрации в Республике Казахстан в качестве единого передвижного медицинского комплекса.
Отсутствие необходимости регистрации комплектующего медицинской техники (комплекта поставки) подтверждается письмом экспертной организации или уполномоченного органа в области здравоохранения;

"4. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру құралдарын сатып алу үшін бөлінетін бюджет қаражатын оңтайлы және тиімді жұмсау мақсатында дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар Қазақстан Республикасының аумағына уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелінген, тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілегеннен аспайтын бағамен сатып алынады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Сатып алуды веб-порталды қолданбай дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы мынадай:
1) тендер;
2) баға ұсынысын сұрату;
3) бір көзден алу тәсілдерінің бірімен жүзеге асырады.
Фармацевтикалық қызметтерді көрсету үшін әлеуетті өнім берушінің бірлесіп орындаушыны тартуына жол беріледі. Әлеуетті өнім беруші бірлесіп орындаушының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы ақпаратты техникалық ерекшелікте көрсетеді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бірыңғай дистрибьютор сатып алуды мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырады:
1) веб-портал арқылы тендер;
2) веб-портал арқылы автоматтандырылған тендер;
3) веб-портал арқылы бір көзден алу;
4) бір көзден алу;
5) веб-портал арқылы ұзақ мерзімді жеткізу шарттары бойынша.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген сатып алуды өткізу тәсілі сараптамалық қорытынды алу қажет болмаған жағдайларда жүзеге асырылады.
Сараптамалық қорытынды сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың сипаттамалары "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың бірыңғай сыныптауышы" ақпараттық жүйесінде тіркелген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың сипаттамасына сәйкес келген жағдайда талап етілмейді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сатып алынатын және босатылатын, оның ішінде фармацевтикалық көрсетілетін қызметтер сатып алынған кезде, дәрілік заттарға және медициналық бұйымдарға мынадай талаптар қойылады:
1) дәріханаларда дайындалған дәрілік препараттарды, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен орфандық препараттардың тізбесіне енгізілген орфандық препараттарды, Қазақстан Республикасының аумағына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелінген, тіркелмеген дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар құрамына кіретін және дербес бұйым немесе құрылғы ретінде пайдаланылмайтын жиынтықтаушыларды қоспағанда, Кодекстің ережелеріне және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеудің; арнайы көлік құралындағы медициналық техника сатып алынған жағдайда – Қазақстан Республикасында бірыңғай жылжымалы медициналық кешен ретінде мемлекеттік тіркеуінің болуы.
Жиынтықтаушы медициналық техниканы (өнім беру жиынтығын) тіркеудің қажет болмауы сараптама ұйымының немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның хатымен расталады;

2) соответствие характеристики или технической спецификации условиям объявления или приглашения на закуп.
При этом допускается превышение предлагаемых функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик медицинской техники требованиям технической спецификации;
3) непревышение утвержденных уполномоченным органом в области здравоохранения предельных цен по международному непатентованному названию и торговому наименованию (при наличии) с учетом наценки единого дистрибьютора (в случае закупа единым дистрибьютором), цены в объявлении или приглашении на закуп, за исключением незарегистрированных лекарственных средств и медицинских изделий, ввезенных на территорию Республики Казахстан на основании заключения (разрешительного документа), выданного уполномоченным органом в области здравоохранения;
4) хранение и транспортировка в условиях, обеспечивающих сохранение их безопасности, эффективности и качества, в соответствии с Правилами хранения и транспортировки лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденными уполномоченным органом в области здравоохранения;
5) соответствие маркировки, потребительской упаковки и инструкции по применению лекарственных средств и медицинских изделий требованиям законодательства Республики Казахстан и порядку, установленному уполномоченным органом в области здравоохранения, за исключением случаев ввоза в Республику Казахстан незарегистрированных лекарственных средств и (или) медицинских изделий;
6) срок годности лекарственных средств и медицинских изделий на дату поставки поставщиком заказчику составляет:
не менее пятидесяти процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее двенадцати месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
7) срок годности лекарственных средств и медицинских изделий, закупаемых на дату поставки поставщиком единому дистрибьютору, составляет:
не менее шестидесяти процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет) при поставке лекарственных средств и медицинских изделий в период ноябрь, декабрь года, предшествующего году, для которого производится закуп, январь наступившего финансового года и не менее пятидесяти процентов при последующих поставках в течение финансового года;
не менее четырнадцати месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более) при поставке лекарственных средств и медицинских изделий в период ноябрь, декабрь года, предшествующего году, для которого производится закуп, январь наступившего финансового года и не менее двенадцати месяцев при последующих поставках в течение финансового года;

2) сипаттаманың немесе техникалық ерекшеліктің хабарландыру немесе сатып алуға шақыру шарттарына сәйкестігі.
Бұл ретте медициналық техниканың ұсынылатын функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларының техникалық ерекшелік талаптарынан асып кетуіне жол беріледі;
3) Қазақстан Республикасының аумағына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган берген қорытынды (рұқсат беру құжаты) негізінде әкелінген, тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды қоспағанда, бірыңғай дистрибьютордың үстеме бағасын (бірыңғай дистрибьютор сатып алған жағдайда), хабарландырудағы немесе сатып алуға шақыртудағы бағаны ескеріп, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен халықаралық патенттелмеген атауы және саудалық атауы (бар болса) бойынша шекті бағадан аспауы;
4) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды сақтау және тасымалдау қағидаларына сәйкес олардың қауіпсіздігін, тиімділігі мен сапасын сақтауды қамтамасыз ететін жағдайларда сақтау және тасымалдау;
5) Қазақстан Республикасына тіркелмеген дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды әкелу жағдайларын қоспағанда, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың таңбалануын, тұтыну қаптамасының және оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпке сәйкестігі;
6) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі өнім беруші тапсырыс берушіге берген күні:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде елу пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он екі айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
7) өнім беруші бірыңғай дистрибьюторға берген күні сатып алынатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі:
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар сатып алу жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың қараша, желтоқсан және басталған қаржы жылының қаңтар кезеңінде жеткізілген кезде қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде алпыс пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса) және қаржы жылы ішінде келесі жеткізілген кездерде кемінде елу пайызды;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар сатып алу жүргізілетін жылдың алдындағы жылдың қараша, желтоқсан және басталған қаржы жылының қаңтар кезеңінде жеткізілген кезде қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он төрт айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) және қаржы жылы ішінде келесі жеткізілген кездерде кемінде он екі айды құрайды;

8) срок годности лекарственных средств и медицинских изделий на дату поставки единым дистрибьютором заказчику составляет:
не менее тридцати процентов от срока годности, указанного на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее восьми месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
9) срок годности вакцин на дату поставки единым дистрибьютором заказчику составляет:
не менее сорока процентов от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности менее двух лет);
не менее десяти месяцев от указанного срока годности на упаковке (при сроке годности два года и более);
10) менее сроков годности, указанных в подпунктах 8) и 9) настоящего пункта, для переходящих остатков лекарственных средств и медицинских изделий единого дистрибьютора, которые поставляются заказчику для использования по назначению до истечения срока их годности;
11) новизна медицинской техники, ее неиспользованность и производство в период двадцати четырех месяцев, предшествующих моменту поставки;
12) внесение медицинской техники, относящейся к средствам измерения, в реестр государственной системы единства измерений Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о единстве измерений.
Отсутствие необходимости внесения медицинской техники в реестр государственной системы единства измерений Республики Казахстан подтверждается в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
13) соблюдение количества, качества и сроков поставки или оказания фармацевтической услуги по условиям договора;
14) наличие документа, подтверждающего поставку потенциальным поставщиком, имеющим статус производителя либо официального представителя производителя.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. При осуществлении закупа медицинской техники протокол итогов тендера и технические спецификации победителей в течение двух рабочих дней со дня подведения итогов тендера направляются единым дистрибьютором заказчикам (заявителям) для заключения с победителями тендера договоров закупа по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.";
пункт 102 исключить;
дополнить главой 9-1 следующего содержания:
"Глава 9-1. Порядок осуществления закупа способом проведения тендера
Параграф 1. Организация тендера
130-1. Заказчики или организаторы закупа проводят тендеры в соответствии с нормами настоящей главы настоящих Правил.
О закупе лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг способом проведения тендера заказчик или организатор закупа извещают потенциальных поставщиков не менее чем за двадцать календарных дней, при повторном тендере – не менее чем за пятнадцать календарных дней до дня окончания приема тендерных заявок путем размещения объявления на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.

8) бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушіге берген күні дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың жарамдылық мерзімі:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде отыз пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде сегіз айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
9) бірыңғай дистрибьютор тапсырыс берушіге берген күні вакциналардың жарамдылық мерзімі:
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде қырық пайызын (жарамдылық мерзімі екі жылдан аз болса);
қаптамада көрсетілген жарамдылық мерзімінің кемінде он айын (жарамдылық мерзімі екі жыл және одан көп болса) құрайды;
10) бірыңғай дистрибьютордың тапсырыс берушіге жарамдылық мерзімі өткенге дейін мақсаты бойынша пайдалану үшін берілетін дәрілік заттары мен медициналық бұйымдарының ауыспалы қалдықтары үшін осы тармақтың 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген жарамдылық мерзімінен аз;
11) медициналық техниканың жаңалығы, оның пайдаланылмауы және жеткізу сәтінің алдындағы жиырма төрт ай кезеңінде өндірілуі;
12) өлшеу құралдарына жататын медициналық техниканың Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілуі.
Медициналық техниканы Қазақстан Республикасының өлшем бірлігі мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізудің қажет болмауы Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес расталады;
13) шарт талаптары бойынша өнім беру немесе фармацевтикалық қызмет көрсету санын, сапасын және мерзімдерін сақтау;
14) өндіруші не өндірушінің ресми өкілі мәртебесі бар әлеуетті өнім берушінің бергенін растайтын құжаттың болуы.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Медициналық техниканы сатып алу жүзеге асырылған кезде бірыңғай дистрибьютор тендер қорытындысының хаттамасын және жеңімпаздардың техникалық ерекшелігін тендер қорытындысы шығарылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендер жеңімпаздарымен сатып алу шарттарын жасасу үшін тапсырыс берушілерге (өтініш берушілерге) жібереді.";
102-тармақ алып тасталсын;
"9-1-тарау. Тендер өткізу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
1-параграф. Тендерді ұйымдастыру
130-1. Тапсырыс берушілер немесе сатып алуды ұйымдастырушылар тендерді осы Қағидалардың осы тарауының нормаларына сәйкес өткізеді.
Тендер өткізу тәсілімен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік өтінімдерді қабылдау аяқталатын күннен кемінде күнтізбелік жиырма күн бұрын, қайталама тендер кезінде кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына хабарландыру орналастыру арқылы әлеуетті өнім берушілерді хабардар етеді.

130-2. Объявление о проведении закупа лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг способом проведения тендера, составленное по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа и включает следующую информацию:
1) наименование и адрес заказчика или организатора;
2) наименование закупаемых фармацевтических услуг, международных непатентованных наименований закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, торговых наименований – в случае индивидуальной непереносимости пациента, об объеме закупа, месте поставок, суммах, выделенных для закупа по каждому лоту;
3) сроки и условия поставки;
4) порядок и источник передачи тендерной документации;
5) место представления (приема) документов и окончательный срок подачи тендерных заявок;
6) дату, время и место вскрытия конвертов с тендерными заявками.
130-3. Для проведения тендера заказчиком или организатором закупа образуется тендерная комиссия. На каждый тендер утверждается отдельный состав комиссии.
130-4. В состав тендерной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены тендерной комиссии. Общая численность членов тендерной комиссии составляет нечетное число и не менее трех человек.
130-5. Тендерная комиссия действует со дня вступления в силу решения о ее создании и прекращает свою деятельность в день заключения договора закупа либо признания тендера несостоявшимся, либо отмены итогов в случаях выявления нарушений при проведении закупа до заключения договора закупа.
130-6. В состав тендерной комиссии включаются первые руководители заказчика или организатора закупа или их заместители, а также руководители профильных структурных подразделений и специалисты.
130-7. Председателем тендерной комиссии определяются первый руководитель или заместитель руководителя заказчика или организатора закупа, которые руководят деятельностью комиссии, планируют работу и осуществляют общий контроль за реализацией ее решений. Во время отсутствия председателя его функции осуществляет заместитель председателя комиссии.
130-8. Приказом руководителя заказчика или организатора закупа из числа работников заказчика или организатора закупа назначается секретарь тендерной комиссии, который не входит в состав комиссии и не имеет права голоса.
130-9. Секретарь тендерной комиссии представляет потенциальным поставщикам тендерную документацию, принимает от них конверты с тендерными заявками, готовит предложения и другие необходимые материалы по повестке дня заседания тендерной комиссии, составляет протоколы заседания тендерной комиссии, ведет журнал регистрации тендерных заявок, в котором указываются дата и время их представления, фамилия, имя и отчество (при его наличии) лица, представившего конверт с тендерной заявкой. Журнал прошивается, страницы пронумеровываются, последняя страница заверяется подписью уполномоченного лица заказчика или организатора закупа.

130-2. Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жасалған тендер өткізу тәсілімен дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу туралы хабарландыру тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) тапсырыс берушінің немесе ұйымдастырушының атауы мен мекенжайы;
2) сатып алынатын фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің атауы, сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың халықаралық патенттелмеген атаулары, саудалық атауы – пациент ерекшелігіне байланысты жеке көтере алмаған жағдайда сатып алу көлемі, жеткізу орны, әрбір лот бойынша сатып алу үшін бөлінген сома;
3) жеткізу мерзімі мен талаптары;
4) тендерлік құжаттаманы беру тәртібі мен көзі;
5) құжаттарды ұсыну (қабылдау) орны мен тендерлік өтінімдерді соңғы беру мерзімі;
6) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу күні, уақыты мен орны.
130-3. Тендер өткізу үшін тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік комиссия құрады. Әрбір тендерге бөлек комиссия құрамы бекітіледі.
130-4. Тендерлік комиссия құрамына тендерлік комиссия төрағасы, төраға орынбасары мен мүшелері кіреді. Тендерлік комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды және кемінде үш адамды құрайды.
130-5. Тендерлік комиссия оны құру туралы шешім күшіне енген күннен бастап жұмыс істейді және өз қызметін сатып алу шарты жасалған не тендер өткізілмеген деп танылған күні не сатып алу шарты жасалғанға дейін сатып алу өткізу кезінде бұзушылық анықталған жағдайда қорытындыларының күші жойылғанда тоқтатады.
130-6. Тендерлік комиссия құрамына тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшылары немесе олардың орынбасарлары, сондай-ақ бейінді құрылымдық бөлімшелер басшылары мен мамандары кіреді.
130-7. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының бірінші басшысы немесе басшының орынбасары комиссия қызметіне басшылық ететін, жұмысын жоспарлайтын және оның шешімдерін іске асыру үшін жалпы бақылауды жүзеге асыратын тендерлік комиссияның төрағасы болып айқындалады. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын комиссия төрағасының орынбасары жүзеге асырады.
130-8. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы басшысының бұйрығымен тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының қызметкерлері қатарынан тендерлік комиссия хатшысы тағайындалады, ол комиссия құрамына кірмейді және дауыс беру құқығы болмайды.
130-9. Тендерлік комиссия хатшысы әлеуетті өнім берушілерге тендерлік құжаттаманы ұсынады, олардан тендерлік өтінімдер салынған конверттерді қабылдайды, тендерлік комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды және басқа да қажетті материалдарды дайындайды, тендерлік комиссия отырысының хаттамасын жасайды, тендерлік өтінімдерді тіркеу журналын жүргізеді, онда оларды ұсыну күні мен уақыты, тендерлік өтінім салынған конвертті ұсынған адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетіледі. Журнал тігіледі, беттері нөмірленеді, соңғы беті тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының уәкілетті адамының қолтаңбасымен куәландырылады.

130-10. Заказчик или организатор закупа привлекают эксперта или экспертов профильных специальностей по вопросам, требующим специальных знаний и (или) технических познаний.
На отдельный финансовый год заказчиком или организатором закупа определяются эксперты по профильным специальностям для экспертизы заявок на предмет соответствия лекарственных средств и (или) медицинских изделий характеристикам или техническим спецификациям в объявлении.
130-11. Эксперт дает экспертное заключение по технической спецификации (характеристике) лекарственных средств и (или) медицинских изделий на соответствие предлагаемых потенциальными поставщиками лекарственных средств и (или) медицинских изделий и фармацевтических услуг требованиям к закупаемым лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям и фармацевтическим услугам, положениям тендерной документации до принятия решения комиссией.
130-12. Эксперт не участвует в голосовании при принятии тендерной комиссией решения. Экспертное заключение оформляется в письменном виде, подписывается экспертом и прилагается к протоколу заседания комиссии.
130-13. Экспертное заключение рассматривается комиссией при оценке и сопоставлении тендерных заявок, определении победителя.
130-14. Заседание тендерной комиссии проводится при условии участия не менее двух третей от общего числа. Решение тендерной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано простое большинство голосов от общей численности участвующих членов комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал и председатель тендерной комиссии, а при его отсутствии – заместитель председателя тендерной комиссии.
130-15. В случае отсутствия кого-либо из членов тендерной комиссии, в протоколе заседания указываются причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
130-16. Если в назначенные день и время заседание тендерной комиссии по вскрытию конвертов с тендерными заявками не состоялось по причине отсутствия кворума, секретарь тендерной комиссии обеспечивает сохранность представленных на тендер конвертов с тендерными заявками и объявляет о новых дате и времени вскрытия конвертов, которые устанавливаются в срок не позднее одного рабочего дня после дня несостоявшегося заседания тендерной комиссии.
При этом вновь поданные конверты с тендерными заявками не принимаются.
130-17. Если в назначенное время необходимая численность членов тендерной комиссии не обеспечивается, то заказчик или организатор закупа вносят изменения в состав тендерной комиссии в течение трех рабочих дней после дня несостоявшегося заседания тендерной комиссии.

130-10. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы арнайы білімді және (немесе) техникалық танымды талап ететін мәселелер бойынша бейінді мамандықтардан сарапшыны немесе сарапшыларды тартады.
Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы жеке қаржы жылына дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың хабарландырудағы сипаттамаларға немесе техникалық ерекшеліктерге сәйкестігі тұрғысынан өтінімдерді сараптау үшін бейінді мамандықтар бойынша сарапшыларды айқындайды.
130-11. Сарапшы комиссия шешім қабылдағанға дейін әлеуетті өнім берушілер ұсынып отырған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің сатып алынатын дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға және фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптарға, тендерлік құжаттаманың ережелеріне сәйкестігіне дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың техникалық ерекшелігі (сипаттамасы) бойынша сараптамалық қорытынды береді.
130-12. Сарапшы тендерлік комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс беруге қатыспайды. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді, оған сарапшы қол қояды және комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
130-13. Сараптамалық қорытындыны комиссия тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстырып тексеру, жеңімпазды айқындау кезінде қарайды.
130-14. Тендерлік комиссия отырысы оның жалпы санынан кемінде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі. Тендерлік комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санынан қарапайым көпшілік дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, тендерлік комиссия төрағасы, ал ол болмаған кезде тендерлік комиссия төрағасының орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
130-15. Тендерлік комиссияның қандай да бір мүшесі болмаған жағдайда отырыс хаттамасында оның болмау себебі және осы фактіні растайтын актіге сілтеме көрсетіледі.
130-16. Егер тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу жөніндегі тендерлік комиссияның отырысы кворумның болмауы себебінен белгіленген күні және уақытта өткізілмесе, тендерлік комиссияның хатшысы тендерге ұсынылған тендерлік өтінімдер салынған конверттердің сақталуын қамтамасыз етеді және тендерлік комиссияның өткізілмеген отырысы күнінен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде белгіленетін конверттерді ашудың жаңа күні мен уақыты туралы хабарлайды.
Бұл ретте қайта берілген тендерлік өтінімдер салынған конверттер қабылданбайды.
130-17. Егер белгіленген уақытта тендерлік комиссия мүшелерінің қажетті саны қамтамасыз етілмесе, онда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерлік комиссияның өткізілмеген отырысы күнінен кейінгі үш жұмыс күні ішінде тендерлік комиссия құрамына өзгерістер енгізеді.

130-18. Протокол заседания тендерной комиссии подписывается и полистно парафируется всеми ее членами, председателем тендерной комиссии, его заместителем и секретарем комиссии.
130-19. Заказчик или организатор закупа утверждают тендерную документацию на закуп лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг в соответствии с настоящими Правилами, которая размещается на их интернет-ресурсе и содержит (в зависимости от предмета закупа):
1) состав тендерной документации, перечень документов, подлежащих представлению потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия требованиям главы 3 настоящих Правил и закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий – главе 4 настоящих Правил;
2) технические и качественные характеристики закупаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг, включая технические спецификации;
3) объем закупаемых лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг и суммы, выделенные для их закупа по каждому лоту;
4) место, сроки и другие условия поставки лекарственных средств, медицинских изделий или оказания фармацевтических услуг;
5) условия платежей и проект договора закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий или договора на оказание фармацевтических услуг по формам, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения;
6) требования к языкам тендерной заявки, договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
7) требования к оформлению тендерной заявки;
8) порядок, форму и сроки внесения гарантийного обеспечения тендерной заявки;
9) указание на возможность и порядок отзыва тендерной заявки;
10) место и окончательный срок приема тендерных заявок и срок их действия;
11) формы обращения потенциальных поставщиков за разъяснениями по содержанию тендерной документации при необходимости порядка проведения встречи с ними;
12) место, дату, время и процедуру вскрытия конвертов с тендерными заявками;
13) процедуру рассмотрения тендерных заявок;
14) условия предоставления потенциальным поставщикам-отечественным товаропроизводителям поддержки, определенные Правилами;
15) условия внесения, форму, объем и способ гарантийного обеспечения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг;
16) перечень и количество лекарственных средств, медицинских изделий, отпускаемых на бесплатной и (или) льготной основе, с указанием международного непатентованного наименования или состава лекарственных средств, а также технической характеристики и предельных цен на международное непатентованное наименование и (или) предельных цен на торговое наименование по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг).
В случае индивидуальной непереносимости пациента, на основании заключения врачебно-консультативной комиссии заказчика перечень и количество лекарственных средств, медицинских изделий, отпускаемых на бесплатной и (или) льготной основе, с указанием торгового названия, а также технической характеристики и предельных цен на международное непатентованное наименование и (или) предельных цен на торговое наименование по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг);

130-18. Тендерлік комиссия отырысының хаттамасына оның барлық мүшелері, тендерлік комиссия төрағасы, оның орынбасары мен комиссия хатшысы қол қояды және әр парағына қолбелгі қояды.
130-19. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы Қағидаларға сәйкес дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған тендерлік құжаттаманы бекітеді, ол оның интернет-ресурсына орналастырылады және мыналарды (сатып алу нысанасына қарай):
1) әлеуетті өнім беруші өзінің осы Қағидалардың 3-тарауының талаптарына және сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың осы Қағидалардың 4-тарауына сәйкестігін растау үшін ұсынуға тиіс тендерлік құжаттаманың құрамын, құжаттар тізбесін;
2) техникалық ерекшелікті қоса алғанда, сатып алынатын дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің техникалық және сапалық сипаттамаларын;
3) сатып алынатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің көлемі және әрбір лот бойынша оларды сатып алу үшін бөлінген соманы;
4) дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды жеткізу немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсету орны, мерзімі мен басқа да шарттарын;
5) төлем шарттарын және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың жобасын;
6) тендерлік өтінімнің, сатып алу шартының немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шарттың тіліне қойылатын талаптарды;
7) тендерлік өтінімді ресімдеуге қойылатын талаптарды;
8) тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу тәртібін, нысаны мен мерзімдерін;
9) тендерлік өтінімді кері қайтарып алу мүмкіндігі мен тәртібіне нұсқауды;
10) тендерлік өтінімдерді қабылдау орны мен соңғы мерзімі мен олардың қолданылу мерзімін;
11) әлеуетті өнім берушілердің тендерлік құжаттаманың мазмұны, қажет болған кезде олармен кездесу өткізу тәртібі бойынша түсініктеме алу үшін жүгіну нысандарын;
12) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу орны, күні, уақыты мен рәсімін;
13) тендерлік өтінімдерді қарау рәсімін;
14) әлеуетті өнім берушілерге – отандық тауар өндірушілерге Қағидаларда айқындалған қолдау көрсету шарттарын;
15) сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтерді көрсетуге арналған шартты кепілдікті қамтамасыз етуді енгізу шарттарын, нысанын, көлемі мен тәсілін;
16) дәрілік заттардың халықаралық патенттелмеген атауы немесе құрамы, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық сипаттамалары және халықаралық патенттелмеген атауының шекті бағасы және саудалық атауының шекті бағасы көрсетілген тегін және (немесе) жеңілдікті негізде босатылатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесі және санын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алу кезінде).
Пациенттің жеке өзіне жақпауы жағдайда тапсырыс берушінің дәрігерлік-консультациялық комиссия қорытындысы негізінде саудалық атауы, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық сипаттамасы мен халықаралық патенттелмеген атауының шекті бағасы және (немесе) саудалық атауының шекті бағасы көрсетілген тегін және (немесе) жеңілдікті негізде босатылатын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың тізбесін және санын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде);

17) перечень и количество медицинской техники;
18) перечень населенных пунктов, в которых надлежит оказывать фармацевтическую услугу, определенный местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы по каждому лоту (при закупе фармацевтических услуг);
19) квалификационные требования к потенциальным поставщикам фармацевтических услуг, а также их соисполнителям, установленные главой 3 настоящих Правил (при закупе фармацевтических услуг).
130-20. Заказчиком или организатором закупа допускается разделение однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий на лоты по месту их поставки, а при осуществлении закупа нескольких видов однородных лекарственных средств и (или) медицинских изделий – на лоты по их однородным видам и (или) месту поставки.
Заказчиком или организатором закупа при закупе фармацевтических услуг закуп разделяется на лоты по месту их оказания.
130-21. Не позднее чем за десять календарных дней до истечения окончательного срока приема тендерных заявок при необходимости потенциальный поставщик обращается к заказчику, организатору закупа за разъяснениями по тендерной документации, на которые заказчик или организатор закупа не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса дают разъяснение, направляемое всем потенциальным поставщикам, получившим тендерную документацию, на дату поступления запроса без указания автора запроса.
130-22. Не позднее семи календарных дней до истечения окончательного срока приема тендерных заявок заказчик или организатор закупа при необходимости по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков вносят изменения в тендерную документацию, о чем незамедлительно сообщается всем потенциальным поставщикам, представившим тендерные заявки или получившим тендерную документацию. При этом окончательный срок приема тендерных заявок продлевается на срок не менее пяти календарных дней.
130-23. Заказчик или организатор закупа при необходимости проводит встречу с потенциальными поставщиками для разъяснения условий тендера в месте и время, определенные тендерной документацией, о чем составляется протокол, включающий сведения о ходе и содержании встречи, который направляется всем потенциальным поставщикам, представившим тендерные заявки или получившим тендерную документацию.

17) медициналық техниканың тізбесі мен санын;
18) әрбір лот бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары айқындаған фармацевтикалық қызмет көрсетілуге тиіс елді мекендер тізбесін (фармацевтикалық көрсетілетін қызметті сатып алу кезінде);
19) осы Қағидалардың 3-тарауында белгіленген фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің әлеуетті өнім берушілеріне, сондай-ақ олардың бірлесіп орындаушыларына қойылатын біліктілік талаптарын (фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде) қамтиды.
130-20. Тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының біртекті дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды оларды жеткізу орны бойынша лоттарға, ал біртекті дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың бірнеше түрін сатып алуды жүзеге асыру кезінде олардың біртекті түрлері және (немесе) жеткізу орны бойынша лоттарға бөлуіне жол беріледі.
Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде сатып алуды оларды көрсету орны бойынша лоттарға бөледі.
130-21. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей әлеуетті өнім беруші қажет болған кезде тапсырыс берушіге, сатып алуды ұйымдастырушыға тендерлік құжаттама бойынша түсініктеме беруге жүгінеді, оларға тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей сұрау салу авторын көрсетпей түсініктеме береді, ол сұрату келіп түскен күнде тендерлік құжаттама алған барлық әлеуетті өнім берушілерге жіберіледі.
130-22. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін күнтізбелік жеті күннен кешіктірмей тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы қажет болған кезде өз бастамасымен немесе әлеуетті өнім берушілердің сұратуына жауап ретінде тендерлік құжаттамаға өзгерістер енгізеді, бұл туралы тендерлік өтінімдер ұсынған немесе тендерлік құжаттаманы алған барлық әлеуетті өнім берушілерге дереу хабарланады. Бұл ретте тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі кемінде күнтізбелік бес күнге ұзартылады.
130-23. Тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы қажет болған кезде тендерлік құжаттамада айқындалған жерде және уақытта тендер шарттарын түсіндіру үшін әлеуетті өнім берушілермен кездесу өткізеді, бұл туралы кездесудің барысы және мазмұны туралы мәліметтер қамтылатын хаттама жасалады, ол тендерлік өтінімдер ұсынған немесе тендерлік құжаттама алған барлық әлеуетті өнім берушілерге жіберіледі.

Параграф 2. Срок действия, содержание, представление и отзыв тендерных заявок
130-24. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в тендере, до истечения окончательного срока приема тендерных заявок представляет заказчику или организатору закупа в запечатанном виде тендерную заявку, составленную в соответствии с положениями тендерной документации.
130-25. Тендерная заявка, поступившая по истечении окончательного срока приема тендерных заявок, не вскрывается и возвращается потенциальному поставщику.
130-26. Тендерная заявка состоит из основной части, технической части и гарантийного обеспечения.
В случае привлечения соисполнителя, потенциальный поставщик также прилагает к тендерной заявке документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 130-27 настоящих Правил.
130-27. Основная часть тендерной заявки содержит:
1) заявку на участие в тендере по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения, (на электронном носителе представляется опись прилагаемых к заявке документов по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения);
2) копию устава для юридического лица (в случае, если в уставе не указан состав учредителей, участников или акционеров, также представляется выписка о составе учредителей, участников или копия учредительного договора, или выписка из реестра действующих держателей акций после даты объявления);
3) копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом;
4) копии соответствующих лицензий на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий либо в виде электронного документа, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов, потенциальный поставщик представляет нотариально удостоверенную копию соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях";

2-параграф. Тендерлік өтінімдердің қолданылу мерзімі, мазмұны, оларды ұсыну және кері қайтарып алу
130-24. Тендерге қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін тендерлік құжаттама ережелеріне сәйкес жасалған тендерлік өтінімді жабық күйінде тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға ұсынады.
130-25. Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін келіп түскен тендерлік өтінім ашылмайды және әлеуетті өнім берушіге қайтарылады.
130-26. Тендерлік өтінім негізгі бөліктен, техникалық бөліктен және кепілдікті қамтамасыз етуден тұрады.
Бірлесіп орындаушы тартылған жағдайда әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімге, сондай-ақ осы Қағидалардың 130-27-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса береді.
130-27. Тендерлік өтінімнің негізгі бөлігі:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша тендерге қатысуға өтінімді. Электрондық жеткізгіште денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінімге қоса берілетін құжаттар тізімдемесі ұсынылады;
2) заңды тұлға үшін жарғы көшірмесі (егер жарғыда құрылтайшылардың, қатысушылар немесе акционерлер құрамы көрсетілмесе, құрылтайшылар, қатысушылар құрамы туралы үзінді немесе құрылтай шартының көшірмесі немесе хабарландыру күнінен кейінгі қолданыстағы акция ұстаушылардың тізілімінен үзінді ұсынылады);
3) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың көшірмесі;
4) медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензия көшірмелерін не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес электрондық құжат түрінде алынған көшірмелерін, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады (жіберіледі). Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес алынған фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензияның, медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;

5) копии сертификатов (при наличии):
о соответствии объекта и производства требованиям надлежащей производственной практики (GMP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей дистрибьюторской практики (GDP);
о соответствии объекта требованиям надлежащей аптечной практики (GPP);
6) ценовое предложение по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
7) оригинал документа, подтверждающего внесение гарантийного обеспечения тендерной заявки.
130-28. Техническая часть тендерной заявки содержит:
1) технические спецификации с указанием точных технических характеристик заявленных лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтической услуги на бумажном носителе (при заявлении медицинской техники, также на электронном носителе в формате "docx");
2) копию документа о государственной регистрации лекарственного средства и (или) медицинского изделия либо заключения (разрешения) уполномоченного органа в области здравоохранения на ввоз и применение в Республике Казахстан.
На ввезенные и произведенные на территории Республики Казахстан до истечения срока действия регистрационного удостоверения лекарственные средства и (или) медицинские изделия представляются: копии документа, подтверждающего их ввоз через государственную границу Республики Казахстан, их оприходование потенциальным поставщиком; производство отечественным товаропроизводителем, заключение о безопасности, выданное в соответствии с Правилами ввоза на территорию Республики Казахстан и вывоза с территории Республики Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий и оказания государственной услуги "Выдача согласования и (или) заключения (разрешительного документа) на ввоз (вывоз) зарегистрированных и не зарегистрированных в Республике Казахстан лекарственных средств и медицинских изделий";
3) акт санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи" с датой выдачи за один и менее год до даты вскрытия конвертов с заявками, если потенциальным поставщиком не представлен сертификат надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) или надлежащей производственной практики (GМP), или надлежащей аптечной практики (GPP).
130-29. Вместе с тендерной заявкой потенциальный поставщик вносит гарантийное обеспечение в размере одного процента от суммы, выделенной для закупа лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг.
130-30. Гарантийное обеспечение тендерной заявки (далее – гарантийное обеспечение) представляется в виде:
1) гарантийного денежного взноса, который вносится на банковский счет заказчика или организатора закупа либо на счет, предусмотренный Бюджетным кодексом Республики Казахстан для организаторов закупа, являющихся государственными органами и государственными учреждениями;

5) мыналар:
объектінің және өндірістің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) талаптарына сәйкестігі туралы;
объектінің тиісті дәріханалық практика (GРP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатының көшірмелерін;
6) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша баға ұсынысын;
7) тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз етуді енгізуді растайтын құжаттың түпнұсқасын қамтиды.
130-28. Тендерлік өтінімнің техникалық бөлігі:
1) мәлімделген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтің нақты техникалық сипаттамасы көрсетілген қағаз жеткізгіштегі техникалық ерекшелікті (медициналық техниканы, сондай-ақ "docх" форматында электрондық жеткізгіште мәлімдеген кезде);
2) дәрілік затты және (немесе) медициналық бұйымды мемлекеттік тіркеу туралы құжаттың немесе Қазақстан Республикасына әкелуге және қолдануға денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қорытындысының (рұқсатының) көшірмесін.
Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және өндірілген дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдарға: Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы әкелінгенін, оны әлеуетті өнім берушінің кіріске алғанын растайтын құжаттың көшірмелері; отандық тауар өндірушінің өндіруі, "Қазақстан Республикасында тіркелген және тіркелмеген дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды әкелуге (әкетуге) келісім және (немесе) қорытынды (рұқсат беру құжатын) беру" мемлекеттік қызметін көрсету және дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және Қазақстан Республикасының аумағынан әкету қағидаларына сәйкес берілген қауіпсіздік туралы қорытынды ұсынылады;
3) егер әлеуетті өнім беруші тиісті дистрибьюторлық практика (GDP) немесе тиісті өндірістік практика (GMP) немесе тиісті дәріханалық практика (GPP) сертификатын ұсынбаса, өтінімдер салынған конверттерді ашу күніне дейін бір және одан аз жыл бұрын берілген "салқындату тізбегінің" бар болуы туралы санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісін қамтиды.
130-29. Әлеуетті өнім беруші тендерлік өтініммен бірге дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген соманың бір пайызы мөлшерінде кепілдікті қамтамасыз етуді енгізеді.
130-30. Тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету (бұдан әрі – кепілдікті қамтамасыз ету):
1) тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының банктік шотына не мемлекеттік органдар және мемлекеттік мекемелер болып табылатын сатып алуды ұйымдастырушылар үшін Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көзделген шотқа енгізілетін кепілдікті ақшалай жарна;

2) банковской гарантии по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения.
130-31. Гарантийное обеспечение возвращается потенциальному поставщику в течение пяти рабочих дней в случаях:
1) отзыва тендерной заявки потенциальным поставщиком до истечения окончательного срока ее приема;
2) отклонения тендерной заявки по основанию несоответствия положениям тендерной документации;
3) признания победителем тендера другого потенциального поставщика;
4) прекращения процедур закупа без определения победителя тендера;
5) вступления в силу договора закупа и внесения победителем тендера гарантийного обеспечения исполнения договора закупа.
130-32. Гарантийное обеспечение не возвращается потенциальному поставщику, если:
1) он отозвал или изменил тендерную заявку после истечения окончательного срока приема тендерных заявок;
2) победитель уклонился от заключения договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг после признания победителем тендера;
3) он признан победителем и не внес либо несвоевременно внес гарантийное обеспечение договора закупа или договора на оказание фармацевтических услуг.
130-33. Потенциальный поставщик при необходимости отзывает заявку в письменной форме до истечения окончательного срока ее приема.
130-34. Не допускается внесение изменений в тендерные заявки после истечения срока представления тендерных заявок.
130-35. Тендерная заявка печатается либо пишется несмываемыми чернилами, представляется в прошитом и пронумерованном виде, последняя страница скрепляется подписью представителя потенциального поставщика.
Не допускается внесение в текст тендерной заявки вставок между строками, подтирок или приписок, за исключением случаев необходимости исправления грамматических или арифметических ошибок.
Техническая спецификация представляется в прошитом и пронумерованном виде, последняя страница скрепляется подписью представителя потенциального поставщика.
Техническая спецификация тендерной заявки и оригинал гарантийного обеспечения закупа прикладываются к тендерной заявке отдельно и запечатываются с тендерной заявкой в один конверт.
Конверт содержит наименование и юридический адрес потенциального поставщика, подлежит адресации заказчику или организатору закупа по адресу, указанному в тендерной документации, и содержит слова "Тендер по закупу________ (указывается название тендера)" и "Не вскрывать до_______ (указываются дата и время вскрытия конвертов, указанные в тендерной документации)".

2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша банк кепілдігі түрінде ұсынылады.
130-31. Кепілдікті қамтамасыз ету әлеуетті өнім берушіге бес жұмыс күні ішінде:
1) тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін әлеуетті өнім беруші оны кері қайтарып алған;
2) тендерлік құжаттама ережелеріне сәйкес келмеу негіздемесі бойынша тендерлік өтінім қабылданбаған;
3) басқа әлеуетті өнім беруші тендер жеңімпазы деп танылған;
4) сатып алу рәсімі тендер жеңімпазын айқындамай тоқтатылған;
5) сатып алу шарты күшіне енген және тендер жеңімпазы сатып алу шартын орындауды кепілдікті қамтамасыз етуді енгізген жағдайда қайтарылады.
130-32. Кепілдікті қамтамасыз ету әлеуетті өнім берушіге, егер:
1) ол тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімді кері қайтарып алса немесе өзгертсе;
2) тендер жеңімпазы деп танылғаннан кейін жеңімпаз сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шарт жасаудан жалтарса;
3) жеңімпаз деп танылса және сатып алу шартын немесе фармацевтикалық қызметтер көрсетуге арналған шартты кепілдікті қамтамасыз етуді енгізбесе не уақтылы енгізбесе, қайтарылмайды.
130-33. Әлеуетті өнім беруші қажет болған кезде өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі өткенге дейін оны жазбаша нысанда кері қайтарып алады.
130-34. Тендерлік өтінімдерді ұсыну мерзімі өткеннен кейін тендерлік өтінімдерге өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
130-35. Тендерлік өтінім басылып шығарылады не өшірілмейтін сиямен жазылады, тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады, соңғы беті әлеуетті өнім беруші өкілінің қолтаңбасымен бекітіледі.
Грамматикалық немесе арифметикалық қатені түзету қажет болған жағдайды қоспағанда, тендерлік өтінімнің мәтініне жолдар арасына қосымша жазулар жазуға, сөздерді өшіруге немесе толықтырулар енгізуге жол берілмейді.
Техникалық ерекшелік тігілген және нөмірленген түрде ұсынылады, соңғы беті әлеуетті өнім беруші өкілінің қолтаңбасымен бекітіледі.
Тендерлік өтінімнің техникалық ерекшелігі және сатып алуды кепілдікті қамтамасыз етудің түпнұсқасы тендерлік өтінімге бөлек қоса беріледі және тендерлік өтініммен бір конвертке салынып жабылады.
Конвертте әлеуетті өнім берушінің атауы мен заңды мекенжайы қамтылады, ол тендерлік құжаттамада көрсетілген мекенжай бойынша тапсырыс берушіге немесе сатып алуды ұйымдастырушыға жіберілуге тиіс және "_______ (тендердің атауы көрсетіледі) сатып алу жөніндегі тендер" және "_______ (тендерлік құжаттамада көрсетілген конверттерді ашу күні мен уақыты көрсетіледі) дейін ашпаңыз" деген сөздер қамтылады.

Параграф 3. Вскрытие конвертов с тендерными заявками
130-36. Продолжительность времени между завершением приема тендерных заявок и началом вскрытия конвертов с тендерными заявками не превышает двух часов.
130-37. Конверты с тендерными заявками вскрываются тендерной комиссией по времени и в месте, определенных тендерной документацией, с применением аудио- и видеофиксации.
В процедуре вскрытия конвертов с тендерными заявками могут присутствовать потенциальные поставщики либо их уполномоченные представители.
Вскрывая конверты, секретарь тендерной комиссии объявляет наименование и адрес потенциальных поставщиков, от которых поступили тендерные заявки, заявленные цены по каждому лоту, условия поставки и оплаты, порядок отзыва тендерных заявок, информацию о документах, составляющих тендерную заявку, и вносит данные сведения в протокол вскрытия конвертов.
Параграф 4. Оценка и сопоставление тендерных заявок
130-38. Тендерная комиссия осуществляет оценку и сопоставление тендерных заявок.
В целях уточнения соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям в части их непричастности к процедуре банкротства либо ликвидации тендерная комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства либо ликвидации.
130-39. Тендерная комиссия отклоняет тендерную заявку в целом или по лоту в случаях:
1) непредставления гарантийного обеспечения тендерной заявки в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) непредставления копии устава или выписки о составе учредителей, участников или выписки из реестра держателей акций, или копии учредительного договора в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
3) непредставления копии документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом, (для физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность);
4) непредставления копий соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий либо в виде электронного документа, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, либо непредставления нотариально удостоверенных копий соответствующей лицензии на фармацевтическую деятельность и (или) на осуществление деятельности в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, уведомления о начале или прекращении деятельности по оптовой и (или) розничной реализации медицинских изделий, полученных в соответствии с Законом "О разрешениях и уведомлениях", в случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов;

3-параграф. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу
130-36. Тендерлік өтінімдерді қабылдауды аяқтау мен тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашудың басталуы арасындағы уақыттың ұзақтығы екі сағаттан аспайды.
130-37. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді тендерлік комиссия тендерлік құжаттамада айқындалған уақытта және орында аудио және видео тіркеуді қолданып ашады.
Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсіміне әлеуетті өнім берушілер не олардың уәкілетті өкілдері қатыса алады.
Тендерлік комиссия хатшысы конверттерді ашып, тендерлік өтінімдер келіп түскен әлеуетті өнім берушілердің атауы мен мекенжайын, әрбір лот бойынша мәлімделген бағаны, жеткізу мен ақы төлеу шарттарын, тендерлік өтінімдерді кері қайтарып алу тәртібін, тендерлік өтінімді құрайтын құжаттар туралы ақпаратты хабарлайды және осы мәліметтерді конверттерді ашу хаттамасына енгізеді.
4-параграф. Тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстыру
130-38. Тендерлік комиссия тендерлік өтінімдерді бағалау мен салыстыруды жүзеге асырады.
Әлеуетті өнім берушілердің банкроттық не тарату рәсіміне қатыстылығы бөлігінде олардың біліктілік талаптарына сәйкестігін нақтылау мақсатында конкурстық комиссия банкроттық немесе тарату рәсімінің жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған ақпаратты қарайды.
130-39. Тендерлік комиссия:
1) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тендерлік өтінімді кепілдікті қамтамасыз ету ұсынылмаған;
2) жарғы көшірмесі немесе құрылтайшылар, қатысушылар құрамы туралы үзінді немесе акцияларды ұстаушылар тізілімінен үзінді немесе осы Қағидаларда көзделген жағдайда құрылтай шартының көшірмесі ұсынылмаған;
3) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін тиісті мемлекеттік орган берген (кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке тұлға үшін) құжаттың көшірмесі ұсынылмаған;
4) медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензия көшірмелерін не "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес электрондық құжат түрінде алынған көшірмелерін, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады (жіберіледі). Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйесінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңға сәйкес алынған фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерге және (немесе) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыруға арналған тиісті лицензияның, медициналық бұйымдарды көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынады;

5) наличия в сведениях соответствующего органа государственных доходов информации о задолженности в бюджет, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, социальным отчислениям, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование (за исключением сумм, по которым изменены сроки уплаты, не отраженных в общей сумме задолженности);
6) непредставления технической спецификации в соответствии с требованиями настоящих Правил;
7) представления потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям тендерной документации и настоящих Правил;
8) установления факта представления недостоверной информации по квалификационным требованиям и требованиям к лекарственным средствам и (или) медицинским изделиям и услугам, приобретаемым в рамках настоящих Правил;
9) причастности к процедуре банкротства либо ликвидации;
10) непредставления документов, подтверждающих соответствие предлагаемых лекарственных средств и (или) медицинских изделий, фармацевтических услуг требованиям, предусмотренным главой 4 настоящих Правил;
11) непредставления копии акта санитарно-эпидемиологического обследования о наличии "холодовой цепи", за исключением случаев представления потенциальным поставщиком сертификата надлежащей дистрибьюторской практики (GDP), отечественным товаропроизводителем – сертификата о соответствии объекта требованиям надлежащей производственной практики (GMP), сертификата надлежащей аптечной практики (GPP) при закупе фармацевтических услуг;
12) если техническая характеристика заявленной медицинской техники не соответствует технической характеристике и (или) комплектации, определенной регистрационным удостоверением и (или) регистрационным досье;
13) несоответствия требованиям пункта 10 настоящих Правил;
14) установленных пунктами 15, 21 настоящих Правил;
15) если тендерная заявка имеет более короткий срок действия, чем указано в условиях тендерной документации;
16) непредставления ценового предложения либо представления ценового предложения не по форме, утвержденной уполномоченным органом в области здравоохранения;
17) представления потенциальным поставщиком цены на лекарственное средство и (или) медицинское изделие, превышающей цену, выделенную для закупа по соответствующему лоту, и (или) предельную цену на международное непатентованное наименование и предельную цену на торговое наименование;
18) представления тендерной заявки в непрошитом виде с непронумерованными страницами, не скрепленной подписью, без указания на конверте наименования или юридического адреса потенциального поставщика, заказчика или организатора закупа;

5) тиісті мемлекеттік кірістер органының мәліметтерінде бюджетке берешегі, міндетті зейнетақы жарнасы, міндетті кәсіптік зейнетақы жарнасы, әлеуметтік аударымдар және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру аударымдары және (немесе) жарналары бойынша берешек (олар бойынша төлем мерзімдері өзгертілген, берешектің жалпы сомасында көрсетілмеген соманы қоспағанда) туралы ақпарат болған;
6) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес техникалық ерекшелік ұсынылмаған;
7) әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттаманың және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынған;
8) біліктілік талаптары және осы Қағидалар шеңберінде сатып алынатын дәрілік заттарға және (немесе) медициналық бұйымдар мен көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар бойынша дәйексіз ақпарат ұсыну фактісі анықталған;
9) банкроттық не тарату рәсіміне қатыстылығы болған;
10) ұсынылған дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдардың, фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің осы Қағидалардың 4-тарауында көзделген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар ұсынылмаған;
11) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде әлеуетті өнім беруші – тиісті дистрибьюторлық практика сертификатын (GDP), отандық тауар өндіруші – объектінің тиісті өндірістік практика (GMP) талаптарына сәйкестігі туралы сертификатты, тиісті дәріханалық практика сертификатын (GPP) ұсынған жағдайды қоспағанда, қажет болған кезде "салқындату тізбегінің" болуы туралы санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актісінің көшірмесі ұсынылмаған;
12) егер мәлімделген медициналық техниканың техникалық сипаттамасы тіркеу куәлігінде және (немесе) тіркеу деректерінде айқындалған техникалық сипаттамаға және (немесе) жинағына сәйкес келмеген;
13) осы Қағидалардың 10-тармағының талаптарына сәйкес келмеген;
14) осы Қағидалардың 15, 21-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
15) егер тендерлік өтінімнің қолданылу мерзімі тендерлік құжаттама шарттарында көрсетілгеннен неғұрлым қысқа болған;
16) баға ұсынысы ұсынылмаған не баға ұсынысы денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанда ұсынылмаған;
17) әлеуетті өнім беруші дәрілік зат және (немесе) медициналық бұйым бағасын тиісті лот бойынша сатып алу үшін бөлінген бағасынан және (немесе) халықаралық патенттелмеген атауының шекті бағасынан және саудалық атауы бойынша шекті бағадан жоғары ұсынған;
18) тендерлік өтінім тігілмеген түрде, беттері нөмірленбей, қолтаңбамен бекітілмей, конвертте әлеуетті өнім берушінің, тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының атауы немесе заңды мекенжайы көрсетілмей ұсынылған;

19) несоответствия потенциального поставщика и (или) соисполнителя предъявляемым квалификационным требованиям;
20) установления факта аффилированности в нарушение требований настоящих Правил.
130-40. Если тендер в целом или какой-либо его лот признаны несостоявшимися, заказчик или организатор закупа меняют содержание и условия тендера и проводят повторный тендер в соответствии с главой 9-1 настоящих Правил.
130-41. Если тендер в целом или какой-либо лот признаны несостоявшимися по основанию подачи только одной заявки, соответствующей требованиям тендерной документации, то заказчиком или организатором закупа осуществляется закуп способом из одного источника у потенциального поставщика, подавшего данную заявку.
130-42. Закуп способом тендера или его какой-либо лот признаются несостоявшимися по одному из следующих оснований:
1) отсутствие тендерных заявок;
2) отклонение всех тендерных заявок потенциальных поставщиков.
130-43. Победитель тендера определяется среди потенциальных поставщиков, тендерные заявки которых признаны тендерной комиссией соответствующими условиям объявления и требованиям настоящих Правил, на основе наименьшего ценового предложения.
В отсутствие конкуренции по лоту или при отклонении тендерных заявок конкурентов по лоту победителем тендера признается потенциальный поставщик, чья тендерная заявка признана тендерной комиссией единственной соответствующей условиям объявления и требованиям настоящих Правил.
Параграф 5. Подведение итогов тендера
130-44. Итоги тендера подводятся в течение десяти календарных дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками, о чем составляется протокол, в который включаются:
1) наименования и краткое описание лекарственных средств, медицинских изделий или фармацевтических услуг;
2) сумма закупа;
3) наименования, местонахождение и квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки;
4) цена и другие условия каждой тендерной заявки в соответствии с тендерной документацией;
5) изложение оценки и сопоставления тендерных заявок;
6) основания отклонения тендерных заявок;
7) наименования и местонахождение победителя (ей) по каждому лоту тендера и условия, по которым определен победитель, с указанием торгового наименования;
8) наименования и местонахождение участника каждого лота тендера, предложение которого является вторым после предложения победителя, с указанием торгового наименования;
9) основания, если победитель тендера не определен;

19) әлеуетті өнім беруші және (немесе) бірлесіп орындаушы қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
20) осы Қағидалардың талаптарын бұзып үлестес болу фактісі анықталған жағдайда тендерлік өтінімді тұтастай немесе лот бойынша қабылдамайды.
130-40. Егер тендер тұтастай немесе оның қандай да бір лоты өткен жоқ деп танылса, тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендердің мазмұны мен шарттарын өзгертеді және осы Қағидалардың 9-1-тарауына сәйкес қайта тендер өткізеді.
130-41. Егер тендер тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келетін бір ғана өтінімнің берілуі негізінде тұтастай немесе оның қандай да бір лоты бойынша өткізілмеген деп танылса, онда тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы осы өтінімді берген әлеуетті өнім берушіден сатып алуды бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырады.
130-42. Тендер тәсілімен сатып алу немесе оның қандай да бір лоты мынадай негіздемелердің бірі бойынша:
1) тендерлік өтінімдер болмаса;
2) әлеуетті өнім берушілердің барлық тендерлік өтінімдері қабылданбаса, өткізілмеді деп танылады.
130-43. Тендер жеңімпазы тендерлік өтінімдері тендерлік комиссия ең төмен баға ұсынысы негізінде хабарландыру шарттарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкес деп танылған әлеуетті өнім берушілер арасынан айқындалады.
Лот бойынша бәсекелестік болмаған немесе лот бойынша бәсекелестің тендерлік өтінімдері қабылданбаған кезде тендерлік өтінімін тендерлік комиссия хабарландыру шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін жалғыз өтінім деп таныған әлеуетті өнім беруші тендер жеңімпазы болып танылады.
5-параграф. Тендердің қорытындысын шығару
130-44. Тендер қорытындысы тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде шығарылады, ол туралы хаттама жасалады, оған:
1) дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың немесе фармацевтикалық көрсетілетін қызметтердің атауы мен қысқаша сипаттамасы;
2) сатып алу сомасы;
3) тендерлік өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атауы, орналасқан жері және біліктілік деректері;
4) тендерлік құжаттамаға сәйкес әрбір тендерлік өтінімнің бағасы және басқа да шарттары;
5) бағалауды жазу және тендерлік өтінімдерді салыстыру;
6) тендерлік өтінімдерді қабылдамау негіздемесі;
7) саудалық атауын көрсетіп, тендердің әрбір лоты бойынша жеңімпаз(дар)дың атауы мен орналасқан жері және олар бойынша жеңімпаз айқындалған талаптар;
8) саудалық атауын көрсетіп, әрбір тендер лотының ұсынысы жеңімпаз ұсынысынан кейінгі екінші болып табылатын қатысушының атауы мен орналасқан жері;
9) егер тендер жеңімпазы айқындалмаса, негіздемесі;

10) срок, в течение которого надлежит заключить договор закупа;
11) информация о привлечении экспертной комиссии.
130-45. В течение трех календарных дней со дня подведения итогов тендера заказчик или организатор закупа уведомляют потенциальных поставщиков, принявших участие в тендере, о результатах тендера путем размещения протокола итогов на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа.
130-46. Протокол об итогах тендера размещается на интернет-ресурсе заказчика или организатора закупа. Организатор закупа в течение трех календарных дней со дня подведения итогов направляет заказчику заверенные копии протокола итогов закупа и техническую спецификацию лекарственных средств и (или) медицинских изделий победителя.";
пункт 206 изложить в следующей редакции:
"206. Закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий осуществляется:
1) у отечественного товаропроизводителя или иностранного товаропроизводителя в случаях:
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, не имеющих зарегистрированных аналогов в Республике Казахстан по международному непатентованному наименованию (составу) и (или) характеристике;
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий в целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных и паразитарных заболеваний;
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий в целях предотвращения и устранения последствий чрезвычайных ситуаций;
закупа лекарственных средств по торговому наименованию в соответствии с пунктом 1 статьи 246 Кодекса;
если закуп способом тендера не состоялся;
2) через международные организации, учрежденные Организацией Объединенных Наций, в случаях:
если закуп лекарственных средств и (или) медицинских изделий у отечественного товаропроизводителя или иностранного товаропроизводителя не состоялся;
закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий для лечения орфанных заболеваний.";
пункт 208 изложить в следующей редакции:
"208. Единый дистрибьютор создает комиссию для рассмотрения представленных документов от иностранного и (или) отечественного товаропроизводителя лекарственных средств и (или) медицинских изделий на предмет соответствия условиям объявления и требованиям настоящих Правил и размещает объявление о проведении процедур закупа.
Объявление о проведении процедур закупа лекарственных средств и (или) медицинских изделий, утвержденное решением единого дистрибьютора, размещается на интернет-ресурсе единого дистрибьютора и содержит следующие сведения:
наименование, адрес и банковские реквизиты единого дистрибьютора;
перечень лекарственных средств и (или) медицинских изделий с указанием международного непатентованного наименования и (или) торгового наименования, лекарственной формы (характеристики), единицы измерения, цены закупа за единицу измерения, количества, общей суммы закупа, номера регистрационного удостоверения или разрешительного документа производителя, графика поставки;
дату и место окончания приема документов на участие в закупе.";
пункт 219 изложить в следующей редакции:

10) сатып алу шарты жасалуға тиіс мерзім;
11) сараптама комиссиясын тарту туралы ақпарат енгізіледі.
130-45. Тендер қорытындысы шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде тапсырыс беруші немесе сатып алуды ұйымдастырушы тендерге қатысқан әлеуетті өнім берушілерге тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына қорытынды хаттамасын орналастыру арқылы тендердің нәтижесі туралы хабарлайды.
130-46. Тендердің қорытындысы туралы хаттама тапсырыс берушінің немесе сатып алуды ұйымдастырушының интернет-ресурсына орналастырылады. Сатып алуды ұйымдастырушы қорытынды шығарылған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде тапсырыс берушіге сатып алу қорытындысы хаттамасының куәландырылған көшірмесін және жеңімпаздың дәрілік заттарының және (немесе) медициналық бұйымдарының техникалық ерекшелігін жібереді.
206-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"206. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды:
1) отандық тауар өндірушіден немесе шетелдік тауар өндірушіден сатып алу:
халықаралық патенттелмеген атауы (құрамы) және (немесе) сипаттамасы бойынша Қазақстан Республикасында тіркелген аналогтары жоқ дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар сатып алынған;
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болуы мен таралуының алдын алу мақсатында сатып алынған;
дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар төтенше жағдайларды болғызбау және олардың салдарын жою мақсатында сатып алынған жағдайларда;
Кодекстің 246-бабының 1-тармағына сәйкес саудалық атауы бойынша дәрілік заттар сатып алынған;
тендер тәсілімен сатып алу өткізілмеген жағдайларда;
2) Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдар арқылы сатып алу:
егер дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды отандық тауар өндірушіден немесе шетелдік тауар өндірушіден сатып алынған;
дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды орфандық ауруларды емдеу үшін сатып алынған жағдайда жүзеге асырылады.";
208-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"208. Бірыңғай дистрибьютор шетелдік және (немесе) отандық дәрілік заттар және (немесе) медициналық бұйымдар өндірушісінен ұсынылған құжаттарды хабарландыру шарттары мен осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарау үшін комиссия құрады және сатып алу рәсімдерін өткізу туралы хабарландыруды орналастырады.
Бірыңғай дистрибьютордың шешімімен бекітілген дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды сатып алу рәсімін өткізу туралы хабарландыру бірыңғай дистрибьютордың интернет-ресурсына орналастырылады және мынадай мәліметтерден тұрады:
бірыңғай дистрибьютордың атауы, мекенжайы және банктік деректемелері;
халықаралық патенттелмеген атауы және (немесе) саудалық атауы, дәрілік нысаны (сипаттамасы), өлшем бірлігі, өлшем бірлігі үшін сатып алу бағасы, сатып алудың көлемі, жалпы сомасы, өндірушінің тіркеу куәлігінің немесе рұқсат беру құжатының нөмірі, беру графигі көрсетілген дәрілік заттардың және (немесе) медициналық бұйымдар тізбесі;
сатып алуға қатысуға құжаттарды қабылдау аяқталатын күні мен орны.";
219-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"219. В случае заключения договора поставки (соглашения) лекарственных средств и (или) медицинских изделий в иностранной валюте, цена договора поставки фиксируется в данной валюте на планируемый финансовый год по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на день последних переговоров.
При этом цена договора в национальной валюте, рассчитанная по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, не превышает сумму, выделенную для закупа по соответствующему лоту, и предельную цену, установленную уполномоченным органом в области здравоохранения по международному непатентованному наименованию и торговому наименованию.";
пункт 225 изложить в следующей редакции:
"225. Единый дистрибьютор осуществляет закуп через международные организации, учрежденные Организацией Объединенных Наций, в случаях, определенных в подпункте 2) пункта 206 настоящих Правил.";
пункт 235 изложить в следующей редакции:
"235. Процедура закупа способом из одного источника завершается сторонами в течение двадцати рабочих дней со дня направления поставщику уведомления о закупе способом из одного источника и проекта дополнительного соглашения к договору поставки или дополнительного соглашения, заключенному на соответствующий финансовый год в рамках долгосрочного договора поставки.";
пункт 380 изложить в следующей редакции:
"380. В течение десяти рабочих дней со дня окончания срока приема заявок конкурса комиссия рассматривает представленные конкурсные заявки потенциальных поставщиков на соответствие квалификационным требованиям и требованиям настоящих Правил.".
4. Установить, что абзацы пятый, шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый и с пятидесятого по сто девяносто восьмой пункта 3 настоящего постановления действуют до 1 января 2024 года.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Смаилов

"219. Дәрілік заттарды және (немесе) медициналық бұйымдарды беру шарты (келісімі) шетелдік валютада жасалған жағдайда жеткізу шартының осы валютамен бағасы жоспарланатын қаржы жылына соңғы келіссөздер күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша бекітіледі.
Бұл ретте шарттың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша есептелген ұлттық валютадағы бағасы тиісті лот бойынша сатып алуға бөлінген сомадан және халықаралық патенттелмеген атау және саудалық атау бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген шекті бағадан аспайды.";
225-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"225. Бірыңғай дистрибьютор Біріккен Ұлттар Ұйымы құрған халықаралық ұйымдар арқылы сатып алуды осы Қағидалардың 206-тармағының 2) тармақшасында айқындалған жағдайда жүзеге асырады.";
235-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"235. Бір көзден алу тәсілімен сатып алу рәсімін тараптар өнім берушіге бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы хабарлама және өнім беру шартына немесе өнім берудің ұзақ мерзімді шарты шеңберінде тиісті қаржы жылына жасалған қосымша келісімге қосымша келісімнің жобасы жіберілген күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде аяқтайды.";
380-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"380. Конкурсқа өтінімдерді қабылдау мерзімі өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде комиссия әлеуетті өнім берушілер ұсынған конкурстық өтінімдерді біліктілік талаптарына және осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды.".
4. Осы қаулының 3-тармағының бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және елуінші – бір жүз тоқсан сегізінші абзацтары 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов