"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 25 мамырдағы № 575 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 27 қыркүйектегі № 755 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 23 қарашадағы № 1022 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.11.2023 № 1022 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 10) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2011 года № 575 "Об утверждении Правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2022 года № 755. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2023 года № 1022.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.11.2023 № 1022 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан "Об утверждении Правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности" следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 3 Закона Республики Казахстан "О науке" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.";
в Правилах базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, а также грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, утвержденных указанным постановлением
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Ғылым туралы" (бұдан әрі – Заң) және "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми-техникалық тапсырма – стратегиялық маңызды мемлекеттік міндеттерді, оның ішінде ұлттық ғылыми-техникалық міндеттерді шешу мақсатында стратегиялық ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған, осы жұмыстардың мазмұнына, көлеміне және орындалу мерзіміне қойылатын талаптарды белгілейтін бастапқы техникалық құжат;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік тапсырыс – уәкілетті органның және (немесе) салалық уәкілетті органдардың базалық, гранттық, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру және іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру нысанында мемлекеттік бюджет есебінен қаржыландырылатын ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауға арналған шарт негізінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісіне тапсырысы;";
6), 7), 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға арналған грант – экономиканың басым секторлары шеңберінде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін (бұдан әрі – ҒҒТҚН) коммерцияландыру жобаларын іске асыру үшін өтеусіз және қайтарымсыз негізде ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобасында мәлімделген аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісіне және өзге де қатысушыларға берілетін бюджеттік және (немесе) бюджеттен тыс қаражат;
7) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар бойынша грант алушы – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті гранттық қаржыландыру туралы шарт жасасқан ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілері, сондай-ақ дербес білім беру ұйымдары мен олардың ұйымдары (бұдан әрі – грант алушы);

"1. Настоящие Правила базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования (далее – Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О науке" (далее – Закон) и "О коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности", определяют порядок базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования за счет средств государственного бюджета.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) научно-техническое задание в рамках программно-целевого финансирования – исходный технический документ для проведения стратегических научных исследований в целях решения стратегически важных государственных задач, в том числе национальных научно-технических задач, устанавливающий требования к содержанию, объемам и срокам выполнения этих работ;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) государственный заказ – заказ уполномоченного органа и (или) отраслевых уполномоченных органов субъекту научной и (или) научно-технической деятельности на основании договора на выполнение научно-исследовательских работ, финансируемых за счет государственного бюджета в форме базового, грантового, программно-целевого финансирования и финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования;";
подпункты 6), 7), 8) изложить в следующей редакции:
"6) грант на коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности – бюджетные и (или) внебюджетные средства, предоставляемые аккредитованному субъекту научной и (или) научно-технической деятельности и иным участникам, заявленным в проекте коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности на безвозмездной и безвозвратной основе для реализации проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – РННТД) в рамках приоритетных секторов экономики;
7) грантополучатель по научным, научно-техническим проектам – аккредитованные субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, а также автономные организации образования и их организации, заключившие договор о грантовом финансировании научной и (или) научно-технической деятельности (далее – грантополучатель);

8) ҒҒТҚН коммерцияландыру жобалары бойынша грант алушы – ҒҒТҚН коммерцияландыру жобасын гранттық қаржыландыру туралы шарт жасасқан ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің аккредиттелген субъектілері және өзге де қатысушылар (бұдан әрі – ҒҒТҚН коммерцияландыру жобалары бойынша грант алушы);";
3, 4, 5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін қаржыландыру осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және шарттарда қаржыландырудың әртүрлі нысандары бойынша бір мезгілде жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Базалық қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шарт базалық қаржыландыру субъектісі мен базалық қаржыландыру субъектісінің ағымдағы қызметін қамтамасыз етуге уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган арасында жасалады.
Гранттық немесе бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру бойынша мемлекеттік тапсырысты және (немесе) мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған шарт аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі немесе дербес білім беру ұйымы және оның ұйымы мен уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті орган не Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруды қаржыландыратын заңды тұлғалар арасында олар іске асырылатын бүкіл мерзімге, бірақ бес жылдан аспайтын мерзімге жасалады.
Іргелі ғылыми зерттеулерді іске асыру жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шарт іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген аккредиттелген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі және уәкілетті орган және (немесе) салалық уәкілетті орган арасында олар іске асырылатын бүкіл мерзімге, бірақ бес жылдан аспайтын мерзімге жасалады.
5. Базалық қаржыландыру уәкілетті органда аккредиттелген және салалық уәкілетті орган айқындаған, өздері үшін басым бағыттар бойынша ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған мемлекеттік тапсырманы және (немесе) мемлекеттік тапсырысты орындайтын мемлекеттік ғылыми ұйымдарға және мемлекеттік ғылыми ұйымдарға теңестірілген ғылыми ұйымдарға, мемлекеттік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына, сондай-ақ дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғаларға дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей не жанама түрде тиесілі жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына (бұдан әрі – базалық қаржыландыру субъектілері) бөлінеді.
Уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдарға базалық қаржыландыру бөлінбейді.

8) грантополучатель по проектам коммерциализации РННТД – аккредитованные субъекты научной и (или) научно-технической деятельности и иные участники, заключившие договор о грантовом финансировании проекта на коммерциализацию РННТД (далее – грантополучатель по проектам коммерциализации РННТД);";
пункты 3, 4, 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"3. Финансирование субъектов научной и (или) научно-технической деятельности может осуществляться одновременно по различным формам финансирования в порядке и на условиях, которые установлены настоящими Правилами.
4. Договор на выполнение государственного заказа по базовому финансированию заключается между субъектом базового финансирования и уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом на обеспечение текущей деятельности субъекта базового финансирования.
Договор на выполнение государственного заказа и (или) государственного задания по грантовому или программно-целевому финансированию заключается между аккредитованным субъектом научной и (или) научно-технической деятельности или автономной организацией образования и ее организацией и уполномоченным органом и (или) отраслевым уполномоченным органом либо юридическими лицами, определенными Правительством Республики Казахстан, финансирующими научную и (или) научно-техническую деятельность, а также коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности, на весь срок их реализации, но не более чем на пять лет.
Договор на выполнение государственного заказа по реализации фундаментальных научных исследований заключается между аккредитованным субъектом научной и (или) научно-технической деятельности, включенным в перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, и уполномоченным органом и (или) отраслевым уполномоченным органом на весь срок их реализации, но не более чем на пять лет.
5. Базовое финансирование выделяется государственным научным организациям и научным организациям, приравненным к государственным, государственным организациям высшего и (или) послевузовского образования, организациям высшего и (или) послевузовского образования, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, а также организациям высшего и (или) послевузовского образования, в которых пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) прямо либо косвенно принадлежат юридическим лицам, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, аккредитованным в уполномоченном органе и выполняющим государственное задание и (или) государственный заказ на проведение научных исследований по приоритетным для них направлениям (далее – субъекты базового финансирования), определенным отраслевым уполномоченным органом.
Базовое финансирование не выделяется научным организациям, включенным в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования.

6. Базалық қаржыландыру субъектілері болып табылатын ұйымдардың тізбесін салалық уәкілетті органдардың ұсыныстары негізінде уәкілетті орган қалыптастырады және бекітеді.
7. Базалық қаржыландыру ғылыми инфрақұрылым мен мүлікті, оның ішінде ғимараттарды, жабдықтар мен материалдарды ағымдағы қамтамасыз етуге, жетекші ғалымдардың, әкімшілік және қызмет көрсетуші персоналдың еңбегіне ақы төлеуге, сондай-ақ субъектілердің ғылыми-техникалық қызметін ақпараттық сүйемелдеуге арналған базалық қаржыландыру нормалары бойынша шығыстарды қамтиды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Базалық қаржыландыру субъектілері уәкілетті орган бекіткен іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген ғылыми ұйымдарды қоспағанда, уәкілетті органға және (немесе) салалық уәкілетті органға бюджет заңнамасының талаптарына сәйкес ресімделген базалық қаржыландырудың бекітілген нормаларына сәйкес базалық қаржыландыруға арналған бюджеттік өтінімді жыл сайын, жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей береді.";
16, 17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру стратегиялық маңызды мемлекеттік міндеттерді, оның ішінде ұлттық ғылыми-техникалық міндеттерді шешу мақсатында стратегиялық ғылыми зерттеулер жүргізуге бөлінеді және конкурстық негізде жүзеге асырылады. Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша конкурстық рәсімдерден тыс бөлінуі мүмкін.
17. Бағдарламалық-нысаналы ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға Қазақстанның 2050 жылға дейінгі Даму стратегиясы, жалпыұлттық басымдықтар, ұлттық даму жоспарлары, елдің аумақтық даму жоспарлары, саланы/аяны дамыту тұжырымдамасы, ұлттық жобалар, мемлекеттік органдардың даму жоспарлары және стратегиялық маңызды мемлекеттік міндеттерді іске асыруға бағытталған басқа да бағдарламалар негіз болып табылады.
18. Салалық уәкілетті органдар жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың басым және мамандандырылған бағыттары туралы ұсыныстарды, сондай-ақ қаржыландыру көлемін көрсете отырып, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми-техникалық тапсырмаларды жібереді.
Салалық уәкілетті органдардың басым және мамандандырылған бағыттар бойынша ұсыныстарын уәкілетті орган салалық уәкілетті органдардың ұсыныстарын беру мерзімі аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде "Мемлекеттік ұлттық ғылыми-техникалық сараптама орталығы" акционерлік қоғамына (бұдан әрі – сараптама орталығы) жібереді.
Сараптама орталығы басым және мамандандырылған бағыттар мен бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру көлемі бойынша ұсыныстарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды ұлттық ғылыми кеңестердің (бұдан әрі – ҰҒК) қарауына жібереді.
Сараптама орталығы ҰҒК шешімдерін жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 сәуіріне дейін уәкілетті органға жібереді.
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми-техникалық тапсырмаларды ғалымдар, ҰҒК мүшелері, ғылым салалары бойынша мамандар, уәкілетті мемлекеттік органның, салалық мемлекеттік органдардың өкілдері қатарынан уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган қалыптастырған жұмыс тобы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде әзірлейді.
ҰҒК шешімімен ұсынылған бағдарламалық-нысаналы қаржыландырудың басым бағыттары мен көлемдері жөніндегі ұсыныстарды, сондай-ақ жұмыс тобы әзірлеген бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі ғылыми-техникалық тапсырмаларды уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның (бұдан әрі – ЖҒТК) қарауына шығарады.

6. Перечень организаций, являющихся субъектами базового финансирования, формируется и утверждается уполномоченным органом на основании предложений отраслевых уполномоченных органов.
7. Базовое финансирование включает расходы по нормам базового финансирования на текущее обеспечение научной инфраструктуры и имущества, в том числе зданий, оборудования и материалов, оплату труда ведущих ученых, административного и обслуживающего персонала, а также информационное сопровождение научно-технической деятельности субъектов.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Субъекты базового финансирования, за исключением научных организаций, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, ежегодно не позднее 1 апреля года, предшествующего планируемому, представляют в уполномоченный орган и (или) отраслевой уполномоченный орган бюджетную заявку на базовое финансирование в соответствии с утвержденными нормами базового финансирования, оформленную согласно требованиям бюджетного законодательства.";
пункты 16, 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"16. Программно-целевое финансирование выделяется на проведение стратегических научных исследований в целях решения стратегически важных государственных задач, в том числе национальных научно-технических задач, и осуществляется на конкурсной основе. Программно-целевое финансирование на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, может быть выделено вне конкурсных процедур по решению Правительства Республики Казахстан.
17. Основаниями программно-целевого финансирования научных исследований являются Стратегия развития Казахстана до 2050 года, общенациональные приоритеты, национальные планы развития, планы территориального развития страны, концепция развития отрасли/сферы, национальные проекты, планы развития государственных органов и другие программы, направленные на реализацию стратегически важных государственных задач.
18. Отраслевые уполномоченные органы в срок до 1 февраля года, предшествующего планируемому, направляют в уполномоченный орган предложения о приоритетных и специализированных направлениях программно-целевого финансирования, а также научно-технические задания в рамках программно-целевого финансирования с указанием объема финансирования.
Предложения по приоритетным и специализированным направлениям отраслевых уполномоченных органов направляются уполномоченным органом в акционерное общество "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы" (далее – центр экспертизы) в течение двух рабочих дней со дня окончания срока представления предложений отраслевыми уполномоченными органами.
Центр экспертизы в течение двух рабочих дней со дня получения предложений по приоритетным и специализированным направлениям и объемам программно-целевого финансирования направляет их на рассмотрение национальным научным советам (далее – ННС).
Центр экспертизы направляет решения ННС в уполномоченный орган до 1 апреля года, предшествующего планируемому.
Научно-технические задания в рамках программно-целевого финансирования разрабатываются рабочей группой, сформированной уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом из числа ученых, членов ННС, специалистов по отраслям науки, представителей уполномоченного государственного органа, отраслевых государственных органов, в срок до 1 апреля года, предшествующего планируемому.
Предложения по приоритетным направлениям и объемам программно-целевого финансирования, рекомендованные решением ННС, а также научно-технические задания в рамках программно-целевого финансирования, разработанные рабочей группой, выносятся уполномоченным органом на рассмотрение Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан (далее – ВНТК).

ЖҒТК жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 429 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жоғары ғылыми-техникалық комиссия туралы ережеге (бұдан әрі – ЖҒТК туралы ереже) сәйкес белгіленген тәртіппен шешім қабылдайды.
Уәкілетті орган ЖҒТК шешім қабылдаған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде ЖҒТК шешімін белгіленген тәртіппен қаржыландыру көлемдерін Республикалық бюджет комиссиясының (бұдан әрі – РБК) қарауына шығару үшін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
Ғылымды дамытудың басым бағыттары мен басым бағыттарға бөлінген, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру көлемдері бойынша ЖҒТК шешім қабылдағаннан және РБК қарағаннан кейін уәкілетті орган мен салалық уәкілетті органдар жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 қыркүйегіне дейін ЖҒТК бекіткен ғылыми-техникалық тапсырмалар бойынша конкурстық құжаттаманы әзірлейді, бекітеді және РБК шешімімен мақұлданған қаражат шегінде бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға конкурс жариялайды.
РБК қаржыландыру көлемін қысқартқан жағдайда бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері РБК мақұлдаған қаражат көлемін басым бағыттар бойынша бөледі.
Ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарлама бойынша бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға арналған конкурсты уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган жариялайды және хабарландыру конкурс жариялаған уәкілетті органның немесе салалық уәкілетті органның интернет-ресурсында, сондай-ақ сараптама орталығының интернет-ресурсында орналастырылуға тиіс.";
21, 22, 23, 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Конкурстық негізде іске асыру ұсынылатын, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүргізуге конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыруға ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды уәкілетті орган қабылдау аяқталғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде МҒТС жүргізуді ұйымдастыру үшін сараптама орталығына жібереді.
22. Мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүргізуге конкурстық негізде және конкурстық рәсімдерден тыс іске асыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды сараптама орталығы МҒТС қағидаларында белгіленген рәсімдер жүргізілгеннен кейін тиісті ҰҒК-ның қарауына жібереді.
ҰҒК конкурстық негізде іске асыру ұсынылатын, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүргізуге конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды, сондай-ақ олар бойынша экономикалық негізділікті бағалауды қамтитын МҒТС қорытындысын қарайды және қаржыландыру сомаларын көрсете отырып, қаржыландыру не қаржыландырудан бас тарту туралы шешімдер шығарады және оларды ЖҒТК-ға жібереді.

ВНТК до 1 мая года, предшествующего планируемому, принимает решение в порядке, установленном согласно Положению о Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 429 (далее – Положение о ВНТК).
Уполномоченный орган в течение пятнадцати рабочих дней со дня принятия решения ВНТК направляет решение ВНТК в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения объемов финансирования в установленном порядке на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (далее – РБК).
После принятия решения ВНТК по приоритетным направлениям развития науки и объемам программно-целевого финансирования с разбивкой по приоритетным направлениям и рассмотрения РБК уполномоченный орган и отраслевые уполномоченные органы до 1 сентября года, предшествующего планируемому, разрабатывают, утверждают конкурсную документацию по научно-техническим заданиям, утвержденным ВНТК, и объявляют конкурс на программно-целевое финансирование в пределах средств, одобренных решением РБК.
В случае сокращения РБК объемов финансирования администраторы бюджетных программ распределяют по приоритетным направлениям объемы средств, одобренных РБК.
Конкурс на программно-целевое финансирование по научной, научно-технической программе объявляется уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом и объявление подлежит размещению на интернет-ресурсе уполномоченного органа или отраслевого уполномоченного органа, объявившего конкурс, а также интернет-ресурсе центра экспертизы.";
пункты 21, 22, 23, 24 изложить в следующей редакции:
"21. Целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, а также предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, направляются уполномоченным органом в центр экспертизы для организации проведения ГНТЭ в течение трех рабочих дней после завершения приема.
22. Целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе и вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, направляются центром экспертизы на рассмотрение соответствующим ННС после проведения процедур, установленных Правилами ГНТЭ.
ННС рассматривают целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, а также предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, а также заключение ГНТЭ, включающее оценку экономической обоснованности по ним, и определяют формы и объемы финансирования, выделяемого для проведения научных исследований, либо отказывают в финансировании с указанием сумм финансирования и направляют их на ВНТК.

23. ЖҒТК ҰҒК шешімдерінің негізінде іске асырылуы конкурстық негізде ұсынылатын, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы конкурстан тыс рәсімдерді қаржыландыруға ұсынылатын нысаналы бағдарламаларды мақұлдайды (қабылдамайды).
ЖҒТК шешімдері бекітілгеннен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі нысаналы бағдарламалар мен ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын қолданбалы ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру туралы шешімді қарастырады.
24. Уәкілетті орган салалық уәкілетті органдарға ЖҒТК мақұлдаған конкурстық негізде іске асыру ұсынылатын нысаналы бағдарламалар бойынша, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ұлттық қауіпсіздік және қорғаныс саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді жүргізуге арналған конкурстық рәсімдерден тыс қаржыландыру ұсынылатын нысаналы бағдарламалар бойынша мәліметтерді жібереді.";
28-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) биоэтика мәселелері жөніндегі жергілікті және (немесе) орталық комиссияның оң қорытындысы;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген ғылыми-техникалық тапсырма;";
29-тармақ алып тасталсын;
31-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша нысаналы бағдарлама алуға үміткер қатысушы жеке әріптестің бағдарламаны қажетті ресурстармен, оның ішінде, қоғамдық, гуманитарлық ғылымдар, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қорғаныс ғылымы саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді қоспағанда, қаржы ресурстарымен ішінара қамтамасыз ете отырып қатысуын қамтамасыз етеді.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Орындаушылар уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық есептерді (бағдарламаларды іске асырудың бірінші жылы (іске асыру мерзімі 1 (бір) жыл жобаларды қоспағанда), екінші жылы (іске асыру мерзімі 2 (екі) жыл бағдарламаларды қоспағанда) және іске асыру мерзімі үш жылға дейінгі бағдарламалар бойынша ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы қорытынды есептерді ағымдағы жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ұсынады.
Орындаушылар уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы аралық есептерді (бағдарламаларды іске асырудың бірінші жылы (іске асыру мерзімі 1 (бір) жыл, екінші жылы (іске асыру мерзімі 2 (екі) жыл бағдарламаларды қоспағанда), үшінші жылы (іске асыру мерзімі 3 (үш) жыл бағдарламаларды қоспағанда), төртінші жылы (іске асыру мерзімі 4 (төрт) жыл бағдарламаларды қоспағанда) іске асыру мерзімі үш жылға дейінгі бағдарламалар бойынша ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет туралы қорытынды есептерді ағымдағы есепті жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ұсынады.
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

23. ВНТК на основании решений ННС одобряет (отклоняет) целевые программы, реализация которых предлагается на конкурсной основе, а также предлагаемые к финансированию вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты.
После утверждения решения ВНТК Правительством Республики Казахстан рассматривается решение о финансировании целевых программ вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты.
24. Уполномоченный орган направляет отраслевым уполномоченным органам сведения по одобренным ВНТК целевым программам, реализация которых предлагается на конкурсной основе, а также по целевым программам, предлагаемым к финансированию вне конкурсных процедур на проведение прикладных научных исследований в сфере национальной безопасности и обороны, содержащих сведения, составляющие государственные секреты.";
в пункте 28:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) положительное заключение локальной и (или) центральной комиссии по биоэтике;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) научно-техническое задание в рамках программно-целевого финансирования, оформленное по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;";
пункт 29 исключить;
часть первую пункта 31 изложить в следующей редакции:
"31. Участник, претендующий на получение целевой программы по прикладным научным исследованиям, обеспечивает участие частного партнера с частичным обеспечением программ необходимыми ресурсами, в том числе финансовыми, за исключением прикладных научных исследований в области общественных, гуманитарных наук, обеспечения национальной безопасности и оборонной науки.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Исполнители представляют в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган промежуточные отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности (первый год реализации программ (за исключением проектов со сроком реализации 1 (один) год), второй год (за исключением программ со сроком реализации 2 (два) года) и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности не позднее 1 ноября текущего отчетного года по программам со сроком реализации до трех лет.
Исполнители представляют в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган промежуточные отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности (первый год реализации программ (за исключением проектов со сроком реализации 1 (один) год), второй год (за исключением программ со сроком реализации 2 (два) года), третий год (за исключением программ со сроком реализации 3 (три) года), четвертый год (за исключением программ со сроком реализации 4 (четыре) года) и итоговые отчеты о научной и (или) научно-технической деятельности не позднее 1 ноября текущего отчетного года по проектам со сроком реализации до пяти лет.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Гранттық қаржыландыру ғылыми-зерттеу жұмыстарының деңгейін, ғылыми ұйымдар мен олардың ұжымдарының, ғалымдардың ғылыми-техникалық әлеуеті мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында ғылыми зерттеулер жүргізуге, сондай-ақ ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыруға бөлінеді. Гранттық қаржыландыру қаражатынан жас ғалымдар үшін гранттық қаржыландыруға арналған конкурстар жариялануы мүмкін.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Сараптама орталығы басым және мамандандырылған бағыттар мен гранттық қаржыландыру көлемі бойынша ұсыныстарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде олар бойынша шешімдер алу үшін оларды ҰҒК қарауына жібереді.
Сараптама орталығы ҰҒК шешімдерін жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 сәуіріне дейін уәкілетті органға жібереді.";
48-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"48. ЖҒТК жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейін ЖҒТК туралы ережеге сәйкес белгіленген тәртіппен тиісті шешім қабылдайды.";
54-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) биоэтика жөніндегі жергілікті және (немесе) орталық комиссияның оң қорытындысы;";
55-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Қолданбалы ғылыми зерттеулер бойынша грант алуға үміткер қатысушы қоғамдық, гуманитарлық ғылымдар, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қорғаныс ғылымы саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулерді қоспағанда, қатысушы жеке әріптестің жобаны қажетті ресурстармен, оның ішінде қаржы ресурстарымен ішінара қамтамасыз ете отырып қатысуын қамтамасыз етеді.";
85-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"85. ҒҒТҚН коммерцияландыру жобалары бойынша грант алушымен шарт жобаны іске асырудың бүкіл мерзіміне, бірақ 5 (бес) жылдан аспайтын мерзімге жасалады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. ҒҒТҚН коммерцияландыру жобалары бойынша грант алушы траншты келесі жылы есепті жылдың аралық есебі бойынша ҰҒК-ның оң қорытындысынан кейін алады.";
мынадай мазмұндағы 6-тараумен толықтырылсын:
"6-тарау. Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру тәртібі
94. Уәкілетті орган бекіткен іргелі зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізілген, мемлекет жүз пайыз қатысатын мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен ғылыми ұйымдарды қаржыландыру археология, астрономия, астрофизика, атом энергиясы, шығыстану, өнер, тарих, мәдениет, әдебиет, математика және механика, білім беру, саясаттану, дінтану, әлеуметтану, философия, этнология, тіл білімі саласында іргелі ғылыми зерттеулер жүргізуге бөлінеді.

"42. Грантовое финансирование выделяется на проведение научных исследований в целях повышения уровня научно-исследовательских работ, научно-технического потенциала и конкурентоспособности научных организаций и их коллективов, ученых, а также коммерциализацию результатов научной и (или) научно-технической деятельности. Из средств грантового финансирования могут быть объявлены конкурсы на грантовое финансирование для молодых ученых.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Центр экспертизы в течение двух рабочих дней со дня получения предложений по приоритетным и специализированным направлениям и объемам грантового финансирования направляет их на рассмотрение ННС для получения решений по ним.
Центр экспертизы направляет решения ННС в уполномоченный орган до 1 апреля года, предшествующего планируемому.";
часть первую пункта 48 изложить в следующей редакции:
"48. ВНТК до 1 мая года, предшествующего планируемому, принимает соответствующее решение в порядке, установленном согласно Положению о ВНТК.";
подпункт 9) пункта 54 изложить в следующей редакции:
"9) положительное заключение локальной и (или) центральной комиссии по биоэтике;";
часть первую пункта 55 изложить в следующей редакции:
"55. Участник, претендующий на получение гранта по прикладным научным исследованиям, обеспечивает участие частного партнера с частичным обеспечением проекта необходимыми ресурсами, в том числе финансовыми, за исключением прикладных научных исследований в области общественных, гуманитарных наук, обеспечения национальной безопасности и оборонной науки.";
пункт 85 изложить в следующей редакции:
"85. Договор с грантополучателем по проектам коммерциализации РННТД заключается на весь срок реализации проекта, но не более чем на 5 (пять) лет.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Грантополучатель по проектам коммерциализации РННТД получает транш в следующем году после положительного заключения ННС по промежуточному отчету отчетного года.";
дополнить главой 6 следующего содержания:
"Глава 6. Порядок финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования
94. Финансирование государственных научных организаций и научных организаций со стопроцентным участием государства, включенных в утвержденный уполномоченным органом перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные исследования, выделяется на проведение фундаментальных научных исследований в области археологии, астрономии, астрофизики, атомной энергии, востоковедения, искусства, истории, культуры, литературы, математики и механики, образования, политологии, религиоведения, социологии, философии, этнологии, языкознания.

95. Тізбеге енгізілген ғылыми ұйымдарды қаржыландыру іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру нормалары бойынша ғылыми инфрақұрылым мен мүлікті, оның ішінде ғимараттарды, жабдықтар мен материалдарды ағымдағы қамтамасыз етуге, еңбекке ақы төлеуге, бес жылдан аспайтын мерзімге іргелі ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған шығыстарға жұмсалады.
96. Іргелі ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған қаражат іргелі ғылыми зерттеулер жүргізуге тікелей байланысты шығыстарға жұмсалады.
97. Заңның 3-бабының 14-1) тармақшасына сәйкес іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру нормаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
98. Мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйымдар жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 ақпанына дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша салалық уәкілетті органдармен келісілген өтінімдерді және іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімдерді тізбеге енгізу үшін уәкілетті органға сараптама орталығының ақпараттық жүйесі арқылы жібереді.
99. Өтінімдерді уәкілетті орган олар келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Заңның 27-1-бабы 1-тармағы талаптарының сақталуы, оның ішінде:
1) өтініш берушінің мемлекеттік ғылыми ұйым немесе мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйым мәртебесіне сәйкестігі;
2) өтінімнің археология, астрономия, астрофизика, атом энергиясы, шығыстану, өнер, тарих, мәдениет, әдебиет, математика және механика, білім беру, саясаттану, дінтану, әлеуметтану, философия, этнология, тіл білімі саласындағы іргелі ғылыми зерттеулерге сәйкестігі;
3) орындаушы ретінде соңғы 3 (үш) жыл ішінде іргелі ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған мемлекеттік тапсырысты іске асыру тәжірибесінің болуы тұрғысынан тексереді.
100. Уәкілетті орган тексеру аяқталғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 99-тармағының талаптарына сәйкес келетін іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімдерді МҒТС жүргізу үшін сараптама орталығына жібереді.
Өтінімдер осы Қағидалардың 99-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда уәкілетті орган барлық ескертулерді көрсетіп, 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды пысықтауға жібереді.
101. МҒТС, сондай-ақ сұратылатын сомалардың негізділігін бағалау МҒТС қағидаларына сәйкес 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

95. Финансирование научных организаций, включенных в перечень, включает в себя расходы по нормам финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, на текущее обеспечение научной инфраструктуры и имущества, в том числе зданий, оборудования и материалов, оплату труда, проведение фундаментальных научных исследований на срок не более пяти лет.
96. Средства на проведение фундаментальных научных исследований направляются на расходы, непосредственно связанные с проведением фундаментальных научных исследований.
97. Нормы финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, утверждаются Правительством Республики Казахстан согласно подпункту 14-1) статьи 3 Закона.
98. Государственные научные организации и научные организации со стопроцентным участием государства направляют в уполномоченный орган в срок до 1 февраля года, предшествующего планируемому, согласованные с отраслевыми уполномоченными органами заявки для включения в перечень и заявки на финансирование фундаментальных научных исследований через информационную систему центра экспертизы по форме согласно приложениям 7 и 8 к настоящим Правилам.
99. Заявки проверяются уполномоченным органом в течение 3 (три) рабочих дней со дня их поступления на предмет соблюдения требований пункта 1 статьи 27-1 Закона, в том числе:
1) соответствие заявителя статусу государственной научной организации или научной организации со стопроцентным участием государства;
2) соответствие заявки фундаментальным научным исследованиям в области археологии, астрономии, астрофизики, атомной энергии, востоковедения, искусства, истории, культуры, литературы, математики и механики, образования, политологии, религиоведения, социологии, философии, этнологии, языкознания;
3) наличие опыта реализации государственного заказа на проведение фундаментальных научных исследований за последние 3 (три) года в качестве исполнителя.
100. Уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней после завершения проверки направляет заявки на финансирование фундаментальных научных исследований, соответствующих требованиям пункта 99 настоящих Правил, в центр экспертизы для проведения ГНТЭ.
В случае несоответствия заявок требованиям, указанным в пункте 99 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней направляет их на доработку с указанием всех замечаний.
101. ГНТЭ, а также оценка обоснованности запрашиваемых сумм осуществляются в соответствии с Правилами ГНТЭ в течение 10 (десять) рабочих дней.

102. Іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімдер МҒТС нәтижелерімен бірге сұратылатын қаржыландыру көлемінің негізділігін бағалау үшін МҒТС аяқталғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде сарапшыға жіберіледі.
103. Өтінімді қаржыландырудың сұратылатын көлемінің негізділігін бағалау нәтижелері МҒТС нәтижелерімен бірге 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті ҰҒК-ға жіберіледі.
104. ҰҒК өтінімдерді Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 16 мамырдағы № 519 қаулысымен бекітілген Ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережеге сәйкес қарайды.
105. Сараптама орталығы ҰҒК хаттамасынан үзінді түріндегі ҰҒК шешімдерін шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға жібереді.
106. Өтінімдері ҰҒК шешімімен мақұлданған мемлекеттік ғылыми ұйымдар мен мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйымдар уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға ғылыми ұйым тізбеге енгізу үшін өтінімде және іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімде көрсеткен қаржыландыру көлеміне бюджеттік өтінімдерді ҰҒК шешімі қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Қаржыландыру көлемі бойынша бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
107. Уәкілетті орган ҰҒК шешімімен мақұлданған өтінімдерді алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды ЖҒТК қарауына жібереді.
108. ЖҒТК жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейін ЖҒТК туралы ережеде белгіленген тәртіппен іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінімдерді мақұлдау немесе қабылдамау туралы шешім қабылдайды.
109. Іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыру туралы ЖҒТК-ның оң шешімі негізінде уәкілетті орган Заңның 27-1-бабына сәйкес іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесін бекітеді.
110. Уәкілетті орган қаржыландыру көлемдерін белгіленген тәртіппен РБК қарауына шығару үшін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ЖҒТК шешімін бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді.
111. РБК қаржыландыру көлемдерін қысқартқан жағдайда РБК мақұлдаған қаражат көлемін уәкілетті орган тізбеге енгізілген ғылыми ұйымдар арасында бөледі.
112. Тізбеге енгізілген ғылыми ұйымдарды қаржыландыруды уәкілетті орган немесе салалық уәкілетті орган тиісті қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберінде жүзеге асырады.

102. Заявки на финансирование фундаментальных научных исследований направляются эксперту для оценки обоснованности запрашиваемого объема финансирования вместе с результатами ГНТЭ в течение 1 (один) рабочего дня после завершения ГНТЭ.
103. Результаты оценки обоснованности запрашиваемого объема финансирования заявки вместе с результатами ГНТЭ направляются в соответствующие ННС в течение 1 (один) рабочего дня.
104. ННС рассматривают заявки согласно Положению о национальных научных советах, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 519.
105. Решения ННС в виде выписки из протокола ННС направляются центром экспертизы в срок не позднее 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения в уполномоченный орган.
106. Государственные научные организации и научные организации со стопроцентным участием государства, заявки которых одобрены решением ННС, представляют в уполномоченный орган или отраслевой уполномоченный орган бюджетные заявки на объемы финансирования, указанные научной организацией в заявке для включения в перечень и заявке на финансирование фундаментальных научных исследований, в течение 10 (десять) рабочих дней со дня принятия решения ННС.
Составление и представление бюджетной заявки на объемы финансирования производятся в порядке, предусмотренном Правилами составления и представления бюджетной заявки, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511.
107. Уполномоченный орган в течение 2 (два) рабочих дней со дня получения заявок, одобренных решением ННС, направляет их на рассмотрение ВНТК.
108. ВНТК до 1 мая года, предшествующего планируемому, принимает решение об одобрении или отклонении заявок на финансирование фундаментальных научных исследований в порядке, установленном Положением о ВНТК.
109. На основании положительного решения ВНТК о финансировании фундаментальных научных исследований уполномоченным органом утверждается перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, согласно статье 27-1 Закона.
110. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней направляет решение ВНТК в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию для вынесения объемов финансирования в установленном порядке на рассмотрение РБК.
111. В случае сокращения РБК объемов финансирования уполномоченный орган распределяет между научными организациями, включенными в перечень, объемы средств, одобренные РБК.
112. Финансирование научных организаций, включенных в перечень, осуществляется уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом в рамках утвержденного бюджета на соответствующий финансовый год.

113. Тізбеге енгізілген ғылыми ұйымдар РБК шешім қабылдаған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде уәкілетті органмен немесе салалық уәкілетті органмен іргелі ғылыми зерттеуді іске асыру жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орындауға шарт жасасады.
114. Ғылыми ұйымдар бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы есепті уәкілетті органға немесе салалық уәкілетті органға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес есепті жылдың 31 желтоқсанына дейінгі мерзімде ұсынады.
Ғылыми ұйымдар бөлінген қаражатты пайдалану туралы есепте көрсетілетін ақпараттың анықтығы мен заңдылығын қамтамасыз етеді.
115. Тізбеге енгізілген ғылыми ұйымдар ҰҒК-ға жыл сайынғы есептерді ағымдағы есепті жылдың 1 қарашасынан кешіктірмей ұсынады.
116. ҰҒК ғылыми ұйымдардың жыл сайынғы есептерін, сондай-ақ іргелі ғылыми зерттеулердің іске асырылу барысын және олардың нәтижелілігін мониторингтеу нәтижелерін қарайды.
117. Тізбеге енгізілген ғылыми ұйым іргелі ғылыми зерттеулер жөніндегі ақпаратты (атауы, өтінім беруші, ғылыми жетекші, іске асыру кезеңі, қаржыландыру сомасы, өтінімнің қысқаша абстракті, күтілетін нәтижелер және алынған нәтижелердің жылдар бойынша аннотациясы, толық библиографиялық сипаттамасы бар жарияланған жарияланымдардың тізбесі) сараптама орталығына іргелі зерттеулерді іске асыру кезеңі аяқталғанға дейін күнтізбелік 10 (он) күн бұрын ұсынуға тиіс.
118. Іргелі ғылыми зерттеуді іске асыру жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орындауға арналған шартта көзделген іргелі ғылыми зерттеу аяқталғаннан кейін сараптама орталығы мемлекеттік құпиялар туралы және қызмет бабында пайдалануға арналған мәліметтерді қамтитын іргелі ғылыми зерттеулерді қоспағанда, іргелі ғылыми зерттеу бойынша ақпаратты (атауы, өтінім беруші, ғылыми жетекші, іске асыру кезеңі, қаржыландыру, өтінімнің қысқаша қол жеткізілетін нәтижелер және алынған нәтижелердің жылдар бойынша аннотациясы, толық библиографиялық сипаттамасы бар жарияланған жарияланымдардың тізбесі) күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде өзінің сайтында жариялайды.";
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларына 1-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе)
ғылыми- техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
1-қосымша";
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларына 2-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе)
ғылыми- техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
2-қосымша";
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларына 3-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе)
ғылыми- техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
3-қосымша";
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларына 4-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
4-қосымша";
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларына 5-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
5-қосымша";
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін коммерцияландыруды гранттық қаржыландыру, іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру қағидаларына 6-қосымшада оң жақ жоғарғы бұрыш мынадай редакцияда жазылсын:
"Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
6-қосымша";
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымшадағы тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберіндегі №__ ғылыми-техникалық тапсырма";

113. Научные организации, включенные в перечень, в течение 30 (тридцать) рабочих дней со дня принятия решения РБК заключают с уполномоченным органом или отраслевым уполномоченным органом договор на выполнение государственного заказа по реализации фундаментального научного исследования.
114. Отчет об использовании выделенных средств представляется научными организациями в уполномоченный орган или отраслевым уполномоченным органом в срок до 31 декабря отчетного года согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Научные организации обеспечивают достоверность и правомерность отражаемой информации в отчете об использовании выделенных средств.
115. Научные организации, включенные в перечень, представляют ежегодные отчеты в ННС не позднее 1 ноября текущего отчетного года.
116. ННС рассматривает ежегодные отчеты научных организаций, а также результаты мониторинга хода реализации фундаментальных научных исследований и их результативности.
117. Научная организация, включенная в перечень, должна представить информацию по фундаментальному научному исследованию (наименование, заявитель, научный руководитель, период реализации, сумма финансирования, краткий абстракт заявки, ожидаемые результаты и аннотация полученных результатов по годам, перечень опубликованных публикаций с полным библиографическим описанием) в центр экспертизы за 10 (десять) календарных дней до завершения периода реализации фундаментальных исследований.
118. После завершения фундаментального научного исследования, предусмотренного договором на выполнение государственного заказа по реализации фундаментального научного исследования, центр экспертизы публикует на своем сайте информацию по фундаментальному научному исследованию (наименование, исполнитель, научный руководитель, период реализации, сумма финансирования, краткие сведения, достигнутые результаты и аннотация полученных результатов по годам, перечень опубликованных публикаций с полным библиографическим описанием) в течение 30 (тридцать) календарных дней, за исключением фундаментальных научных исследований, содержащих сведения о государственных секретах и для служебного пользования.";
в приложении 1 к Правилам базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования";
в приложении 2 к Правилам базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования";
в приложении 3 к Правилам базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования";
в приложении 4 к Правилам базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования";
в приложении 5 к Правилам базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования";
в приложении 6 к Правилам базового и программно-целевого финансирования научной и (или) научно-технической деятельности, грантового финансирования научной и (или) научно-технической деятельности и коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансирования научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, правый верхний угол изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования";
в приложении 6 к указанным Правилам заголовок изложить в следующей редакции:
"Научно-техническое задание в рамках программно-целевого финансирования №____";

осы қаулыға 1, 2, 3-қосымшаларға сәйкес 7, 8, 9-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 755 қаулысына
1-қосымша
Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдардың тізбесіне енгізу үшін (қаржыландыру көлеміне) өтінім
Ұйымның атауы: ________________________________________________
Өтініш берушінің мемлекеттік ғылыми ұйым немесе мемлекет жүз пайыз
қатысатын ғылыми ұйым мәртебесіне сәйкестігін растау
______________________________________________________________
Археология, астрономия, астрофизика, атом энергиясы, шығыстану, өнер,
тарих, мәдениет, әдебиет, математика және механика, білім беру, саясаттану,
дінтану, әлеуметтану, философия, этнология, тіл білімі салаларында іргелі
ғылыми зерттеулер жүргізу туралы растау
______________________________________________________________
Көрсетілген салаларда орындаушы ретінде соңғы 3 (үш) жылда іргелі ғылыми
зерттеулер жүргізуге арналған мемлекеттік тапсырысты іске асыру тәжірибесінің
болуын растау
_______________________________________________________________
Іргелі зерттеу тақырыбының атауы
_______________________________________________________________

дополнить приложениями 7, 8, 9 согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 сентября 2022 года № 755
Приложение 7
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования
Форма
Заявка для включения в перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования (на объемы финансирования)
Наименование организации: __________________________________________
Подтверждение соответствия заявителя статусу государственной научной
организации или научной организации со стопроцентным участием государства:
___________________________________________________________________
Подтверждение о проведении фундаментальных научных исследований в области
археологии, астрономии, астрофизики, атомной энергии, востоковедения, искусства,
истории, культуры, литературы, математики и механики, образования, политологии,
религиоведения, социологии, философии, этнологии, языкознания:
____________________________________________________________________
Подтверждение наличия опыта реализации государственного заказа на проведение
фундаментальных научных исследований за последние 3 (три) года в качестве
исполнителя в указанных областях
____________________________________________________________________
Наименование темы фундаментального исследования
____________________________________________________________________

1. Заңның 25-бабының 1-1-тармағын ескере отырып, ғылыми инфрақұрылымды ағымдағы қамтамасыз етуге, еңбекке ақы төлеуге қазіргі шығыстар мынадай шығындар баптарын көздейді:
Р/с
Шығындар бабының атауы
Қаржы көлемі, мың тенге
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
4-ші жыл
5-ші жыл
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Коммуналдық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу (су, газ, электр энергиясы, жылыту, кәріз, желдету)
2
Байланыс қызметтеріне және әмбебап байланыс қызметтеріне ақы төлеу
3
Көлікті жалға алу
4
Негізгі құралдарға жататын тауарларды, шығыс материалдарын сатып алуға, өзге де тауарларды сатып алуға арналған шығындар, өзге де ағымдағы шығындар, күзету шығындары (жеке және заңды тұлғалардың объектісін және (немесе) мүлкін, оның ішінде оны тасымалдау кезінде күзету), күзет сигнализациясына арналған шығындар
5
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметте пайдаланылатын негізгі құралдардың тозуы (амортизациясы), ғимаратты, жабдықты ағымдағы жөндеу
6
Ұйымның теңгерімінде болмаған жағдайда әкімшілік аппаратты, іргелі ғылыми зерттеулерді орындау үшін пайдаланылатын зертханалар мен өзге де үй-жайларды (виварий, қойма үй-жайлары және т.б.) орналастыру үшін үй-жайларды жалға алу
7
Еңбекке ақы төлеу
8
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
ЖИЫНЫ

1. С учетом пункта 1-1 статьи 25 Закона действующие расходы на текущее обеспечение научной инфраструктуры, оплату труда предусматривают следующие статьи затрат:
№ п/п
Наименование статьи затрат
Объем финансирования, тыс. тенге
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Оплата коммунальных услуг (вода, газ, электроэнергия, отопление, канализация, вентиляция)
2
Оплата услуг связи и универсальных услуг связи
3
Аренда транспорта
4
Затраты на приобретение товаров, относящихся к основным средствам, расходных материалов, приобретение прочих товаров, прочие текущие затраты, затраты на охрану (охрана объекта и (или) имущества физических и юридических лиц, в том числе при его транспортировке), затраты на охранную сигнализацию
5
Износ (амортизация) основных средств, используемых в научной и (или) научно-технической деятельности, текущий ремонт здания, оборудования
6
Аренда помещений для размещения административного аппарата, лабораторий и иных помещений (виварий, складские помещения и т.д.), используемых для выполнения фундаментальных научных исследований, в случае их отсутствия на балансе организации
7
Оплата труда
8
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет
ИТОГО

2. Іргелі ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдар тізбесіне енгізген кезде ғылыми зерттеулер жүргізуге мынадай шығыстар көзделеді:
Осы Қағидалардың 94-тармағына сәйкес іргелі ғылыми зерттеулер саласы
Іргелі зерттеу тақырыбының атауы
Іргелі ғылыми зерттеу жүргізуге арналған шығыстар, мың теңге
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
4-ші жыл
5-ші жыл
Барлығы
Қызметтік іссапарлар
Өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар
Материалдарды сатып алу
Жабдықтарды және (немесе) бағдарламалық қамтылымды сатып алу
Ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу
Жабдықтар мен техниканы жалға алу
Жабдықтар мен машиналарды пайдалану шығыстары
Ескертпелер:
1) есеп-қисап іргелі зерттеулерді жүзеге асыратын ғылыми ұйымдарды қаржыландыру нормаларына сәйкес жасалады;
2) ұсынылған мәліметтердің анықтығы үшін орындаушы заңнамада белгіленген тәртіппен жауаптылықта болады.
Ұйым басшысы _____________ ___________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Іргелі ғылыми зерттеудің жетекшісі ___________ ___________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Бухгалтер-экономист _____________ ___________________
(қолы) Т.А.Ә. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 755 қаулысына
2-қосымша
Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызметті
базалық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру,
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет пен ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің
нәтижелерін
коммерцияландыруды гранттық
қаржыландыру, іргелі ғылыми
зерттеулерді жүзеге асыратын
ғылыми ұйымдарды
қаржыландыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Іргелі ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға арналған өтінім
Өтінім мынадай бөліктерден тұрады:
1) аннотация;
2) түсіндірме жазба;
3) сұратылатын қаржыландырудың есеп-қисабы.
1. Аннотация
Аннотацияда іргелі ғылыми зерттеу мақсатының, іргелі ғылыми зерттеулер жүргізудің негізгі тәсілдерінің, күтілетін нәтижелердің, мемлекеттік стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда көрсетілген Қазақстан Республикасының ауқымындағы әлеуметтік-экономикалық даму мақсаттары үшін іргелі ғылыми зерттеулер нәтижесінде шешілетін міндеттер өзектілігінің, іргелі ғылыми зерттеулер нәтижелерінің экономиканың тиісті саласына, қоғамдық қатынастар саласына және (немесе) ғылым саласына әсер ету деңгейінің қысқаша сипаттамасы қамтылады.
Аннотация көлемі 800 сөзден аспауға тиіс.

2. При включении в перечень научных организаций, осуществляющих фундаментальные научные исследования, предполагаются следующие расходы на проведение научного исследования:
Область фундаментальных научных исследований согласно пункту 94 настоящих Правил
Наименование темы фундаментального исследования
Расходы на проведение фундаментального научного исследования, тыс. тенге
1-й год
2-й год
3-й год
4-й год
5-й год
Всего
Служебные командировки
Прочие услуги и работы
Приобретение материалов
Приобретение оборудования и (или) программного обеспечения
Научно-организационное сопровождение
Аренда оборудования и техники
Эксплуатационные расходы оборудования и техники
Примечания:
1) расчет составляется согласно нормам финансирования научных организаций,
осуществляющих фундаментальные исследования;
2) за достоверность представленных сведений исполнитель несет ответственность в
установленном законодательством порядке.
Руководитель организации _____________ _______________________________
(подпись)             Ф.И.О. (при его наличии)
Руководитель фундаментального научного исследования
________________ ____________________________
(подпись)             Ф.И.О. (при его наличии)
Бухгалтер-экономист       _________________ ___________________________
(подпись)             Ф.И.О. (при его наличии)
_______________________
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 27 сентября 2022 года № 755
Приложение 8
к Правилам базового и
программно-целевого
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности, грантового
финансирования научной и
(или) научно-технической
деятельности и
коммерциализации результатов
научной и (или) научно-
технической деятельности,
финансирования научных
организаций, осуществляющих
фундаментальные научные
исследования
Форма
Заявка на финансирование фундаментальных научных исследований
Заявка состоит из следующих частей:
1) аннотация;
2) пояснительная записка;
3) расчет запрашиваемого финансирования.
1. Аннотация
Аннотация содержит краткое описание цели фундаментального научного исследования, основных подходов к проведению фундаментальных научных исследований, ожидаемых результатов, актуальности решаемых в результате фундаментальных научных исследований задач для целей социально-экономического развития в масштабах Республики Казахстан, указанных в государственных стратегических и программных документах, степени влияния результатов фундаментальных научных исследований на соответствующую отрасль экономики, сферу общественных отношений и (или) отрасль науки.
Объем аннотации не должен превышать 800 слов.

2. Түсіндірме жазба
Түсіндірме жазбаның мазмұны мынадай бөлімдерді қамтиды (бұл ретте өтінім нысанында сілтеме жасалған кестелер, схемалар, диаграммалар түсіндірме жазбаға қосымшаға шығарылады және тиісті бөлімдердегі сөздер саны мен өтінімнің жалпы бет санын есептеген кезде есепке алынбайды):
1. Жалпы ақпарат
1.1. Іргелі ғылыми зерттеу тақырыбының атауы (20 сөзден артық емес).
1.2. Басым және мамандандырылған ғылыми бағыттың атауы.
1.3. Осы Қағидалардың 94-тармағына сәйкес іргелі ғылыми зерттеудің саласы.
1.4. Іргелі ғылыми зерттеу іске асырылатын жер.
1.5. Іргелі ғылыми зерттеудің басталатын және аяқталатын болжамды күні, оның айлармен көрсетілген ұзақтығы.
1.6. Іргелі ғылыми зерттеуге өтінім беруші ұйым.
1.7. Өтініш берушінің мемлекеттік ғылыми ұйым немесе мемлекет жүз пайыз қатысатын ғылыми ұйым мәртебесіне сәйкестігін растау.
1.8 Іргелі ғылыми зерттеуді орындаушылар (іргелі ғылыми зерттеуді іске асыруға қатысатын барлық субъектілердің атауын көрсету).
1.9. Іргелі ғылыми зерттеуге сұратылатын сома (іргелі ғылыми зерттеуді іске асырудың бүкіл мерзіміне және жылдар бойынша, мың теңгемен).
1.10. Тәуелсіз сарапшыларды таңдау үшін іргелі ғылыми зерттеудің саласы мен бағытын сипаттайтын түйін сөздер.
2. Іргелі ғылыми зерттеудің жалпы тұжырымдамасы (750 сөзден артық емес).
2.1. Кіріспе бөлім (200 сөзден артық емес).
Іргелі ғылыми зерттеу идеясының қысқаша сипаттамасы көрсетіледі.
2.2. Іргелі ғылыми зерттеудің мақсаты (50 сөзден артық емес).
Мақсат қысқа әрі нақты баяндалады, ол іргелі ғылыми зерттеудің тақырыбына сәйкес келуге тиіс.
2.3. Бағдарламаның міндеттері (500 сөзден артық емес).
Бұл бөлімде өзара қисынды байланысқан, сабақтас міндеттер арқылы іргелі ғылыми зерттеудің мақсатына қол жеткізу тәсілі сипатталады. Қойылған міндеттер тізбесі:
1) міндеттер шешімдерінің өлшенетін көрсеткіштерімен;
2) міндеттердің әрқайсысының іргелі ғылыми зерттеу мақсатына қол жеткізудегі рөлінің және басқа міндеттер мен іргелі ғылыми зерттеудің күтілетін нәтижелерімен өзара байланысының қысқаша негіздемесімен;
3) өтінім берушінің ойынша басқа маңызды параметрлермен беріледі.
3. Іргелі ғылыми зерттеудің ғылыми жаңашылдығы мен маңыздылығы (1500 сөзден артық емес).
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылады:
1) мұның алдында әлемде және Қазақстан Республикасында жүргізілген, бағдарламаның тақырыбына қатысы бар іргелі ғылыми зерттеулерге міндетті түрде шолу жасай отырып, іргелі ғылыми зерттеуді әзірлеуге ғылыми дайындама, ғылыми жаңашылдықтың негіздемесі және олардың осы бағдарламамен өзара байланысы (мәнмәтінде шолуда пайдаланылған әдебиетке сілтемелер көрсетілуге тиіс, оның толық жазылуы "Библиография" деген 10-бөлімде ұсынылуға тиіс (бар болса, бағдарламаның тақырыбына қатысы бар алдын ала нәтижелер және (немесе) өтінім беруші бұдан бұрын алған нәтижелер көрсетіледі);

2. Пояснительная записка
Содержание пояснительной записки включает следующие разделы (при этом таблицы, схемы, диаграммы, на которые имеются ссылки в форме заявки, выносятся в приложение к пояснительной записке и не учитываются при расчете количества слов в соответствующих разделах и общего количества страниц заявки):
1. Общая информация
1.1. Наименование темы фундаментального научного исследования (не более 20 слов).
1.2. Наименование приоритетного и специализированного научного направления.
1.3. Область фундаментального научного исследования согласно пункту 94 настоящих Правил.
1.4. Место реализации фундаментального научного исследования.
1.5. Предполагаемая дата начала и завершения фундаментального научного исследования, ее продолжительность в месяцах.
1.6. Организация-заявитель фундаментального научного исследования.
1.7. Подтверждение соответствия заявителя статусу государственной научной организации или научной организации со стопроцентным участием государства
1.8. Исполнители фундаментального научного исследования (указать наименование всех субъектов, участвующих в реализации фундаментального научного исследования).
1.9. Запрашиваемая сумма (на весь срок реализации фундаментального научного исследования и по годам, в тыс. тенге).
1.10. Ключевые слова, характеризующие отрасль и направление фундаментального научного исследования, для подбора независимых экспертов.
2. Общая концепция фундаментального научного исследования (не более 750 слов).
2.1. Вводная часть (не более 200 слов).
Указывается краткое описание идеи фундаментального научного исследования.
2.2. Цель фундаментального научного исследования (не более 50 слов).
Цель излагается лаконично и конкретно, должна соответствовать теме фундаментального научного исследования.
2.3. Задачи программы (не более 500 слов).
В этом разделе описывается способ достижения цели фундаментального научного исследования посредством логически взаимосвязанных, последовательных задач. Приводится перечень поставленных задач:
1) измеримыми показателями решения задачи;
2) кратким обоснованием роли каждой из задач в достижении цели фундаментального научного исследования и взаимосвязи с другими задачами и ожидаемыми результатами фундаментального научного исследования;
3) другими важными, по мнению заявителя, параметрами.
3. Научная новизна и значимость фундаментального научного исследования (не более 1500 слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) научный задел к разработке фундаментального научного исследования, обоснование научной новизны с обязательным обзором предшествующих фундаментальных научных исследований, проведенных в мире и Республике Казахстан, относящихся к теме программы, и их взаимосвязь с настоящей программой (в контексте должны быть указаны ссылки на использованную в обзоре литературу, полная расшифровка которой должна быть представлена в разделе 10 "Библиография"), (при наличии указываются предварительные результаты и (или) ранее полученные заявителем результаты, относящиеся к теме программы);

2) шешімін табу үшін әзірленген стратегиялық маңызды мемлекеттік міндетке бағдарламаның сәйкестігі, стратегиялық маңызды мемлекеттік міндетті шешу үшін нәтижелердің қолданылуы, бағдарламаның ұлттық және халықаралық ауқымдағы маңыздылығы, күтілетін нәтижелердің ғылым мен технологиялардың дамуына әсері, күтілетін әлеуметтік және экономикалық әсері;
3) бағдарлама нәтижелерінің маңыздылығын негіздейтін ғылыми және технологиялық қажеттіліктер (бар болса, әлеуметтік сұранысты және (немесе) экономикалық және индустриялық мүдделілікті, басқа да растайтын деректерді қосу);
4) бағдарламаның күтілетін нәтижелерінің бәсекеге қабілеттілігі, оларды Қазақстан Республикасындағы және әлемдегі қолда бар белгілі аналогтармен салыстыру, әлемдегі ұқсас міндеттерді шешу тәжірибесі, оны бағдарлама шеңберінде қолдану;
5) бағдарлама идеясының қолданыстағы аналогтардан немесе бәсекелес идеялардан қағидаттық айырмашылықтары. Егер зерттеу идеясы немесе нәтижесі әлемде және (немесе) Қазақстанда бар болса, онда бағдарламаға салымдардың неге тиімді екенін негіздеу қажет;
6) бағдарлама бұрын өтінім беруші жүргізген іргелі ғылыми зерттеулердің жалғасы болып табылатын немесе бұрын қаржыландырылған және аяқталған іргелі ғылыми зерттеулердің элементтерін қамтитын жағдайда бағдарламаның бұрын жүргізілген ғылыми зерттеулермен өзара байланысын және оның олардан айырмашылықтарын қысқа әрі нақты баяндау қажет.
4. Зерттеу әдістері және этикалық мәселелер (1500 сөзден артық емес).
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылады:
1) бағдарламаның негізгі ғылыми мәселелері мен гипотезаларын сипаттау, зерттеу стратегиясы мен тәсілдерді негіздеу, бағдарламада қолданылатын зерттеулер типтері (сипаттаушылық, корреляциялық және/немесе эксперименттік), іргелі ғылыми зерттеулер жүргізудің дәйектілігі;
2) ең маңызды эксперименттердің қысқаша сипаттамасы;
3) қойылған мақсаттарға қол жеткізу тәсілдерін негіздеу ретінде бағдарламада пайдаланылатын іргелі ғылыми зерттеу әдістерін сипаттау, олардың бағдарламаның мақсатымен және міндеттерімен, бір-бірімен өзара байланысы;
4) алғашқы (бастапқы) ақпаратты жинау әдістері, оның дереккөздері және бағдарламаның міндеттерін шешу үшін қолдану деректерді өңдеу тәсілдері, сондай-ақ олардың анықтығы мен қайта шығарылуын қамтамасыз ету;
5) іргелі ғылыми зерттеу нәтижелеріне зияткерлік меншік құқықтарын рәсімдеу және бөлу шарттары (зияткерлік меншікті қорғаудың қандай тәсілі таңдалатынын көрсетіп, таңдауды негіздеу қажет).
5. Зерттеу тобы және бағдарламаны басқару.
Бағдарламаны басқару схемасы, оның ішінде орындаушылар арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі, олардың жұмысын үйлестіру және бағдарламаны іске асыру мәселелері бойынша шешімдер қабылдау тәсілдері сипатталады.
Зерттеу тобының құрамы 1-кестеге сәйкес ресімделеді. Жоспарланатын штаттың толық деректері көрсетіледі, кестеде олардың жобадағы орны мен рөлі, орындалатын жұмыстың сипаты және оларды іріктеу үшін қолданылатын тәсілдер көрсетіледі.
Бағдарламаның ғылыми жетекшісі үшін барлық жарияланымдары, оның ішінде дәйексөз алу индексімен, басылымның квартилімен (процентилімен) және тиісті ғылыми метрикалық базалардағы (DOI) жарияланымдар туралы мәліметтерге сілтемелермен бірге көрсетілуге тиіс. Өтінім берілген күннің алдындағы 5 (бес) жыл ішінде оның қандай бағдарламаларды басқарғанын және олардың шеңберінде қандай нәтижелер алынғанын көрсету қажет.
Бағдарлама бағыты бойынша зерттеу тобының негізгі персоналының жарияланымдары туралы мәліметтер (барлығы зерттеу тобы мүшелерінің кемінде 10-жарияланымы) дәйексөз алу индексімен және тиісті ғылыми-метрикалық базалардағы жарияланымдар туралы мәліметтерге сілтемелер келтірілуге тиіс. Зерттеу тобы мүшелерінің тегі асты сызылып көрсетілуге тиіс.

2) соответствие программы стратегически важной государственной задаче, для решения которой она разработана, применимость результатов для решения стратегически важной государственной задачи, значимость программы в национальном и международном масштабах, влияние ожидаемых результатов на развитие науки и технологий, ожидаемый социальный и экономический эффект;
3) научные и технологические нужды, обосновывающие важность результатов программы (при наличии включить социальный спрос и (или) экономическую и индустриальную заинтересованность, другие подтверждающие данные);
4) конкурентоспособность ожидаемых результатов программы, их сравнение с известными имеющимися аналогами в Республике Казахстан и мире, опыт решения аналогичных задач в мире, его применение в рамках программы;
5) принципиальные отличия идеи программы от существующих аналогов или конкурирующих идей. Если идея или результат исследования уже существуют в мире и (или) в Казахстане, необходимо обосновать почему вложения в программу все же выгодны;
6) В случае, если программа является продолжением ранее проведенных заявителем фундаментальных научных исследований или содержит элементы ранее профинансированных и завершенных фундаментальных научных исследований, необходимо четко и лаконично изложить взаимосвязь программы с ранее проведенными научными исследованиями и ее отличия от них.
4. Методы исследования и этические вопросы (не более 1500 слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) описание основных научных вопросов и гипотез программы, обоснование исследовательской стратегии и подходов, применяемые в программе типы исследований (описательные, корреляционные и/или экспериментальные), последовательность проведения фундаментальных научных исследований;
2) краткое описание наиболее важных экспериментов;
3) описание методов фундаментального научного исследования, используемых в программе как обоснование способов достижения поставленных целей, их взаимосвязь с целью и задачами программы, между собой;
4) методы сбора первичной (исходной) информации, ее источники и применение для решения задач программы, способы обработки данных, а также обеспечения их достоверности и воспроизводимости;
5) условия оформления и разделения прав интеллектуальной собственности на результаты фундаментального научного исследования (необходимо указать какой способ защиты интеллектуальной собственности будет выбран, обосновать выбор).
5. Исследовательская группа и управление программой.
Описываются схема управления программой, в том числе порядок взаимодействия между исполнителями, способы координации их работы и принятия решений по вопросам реализации программы.
Состав исследовательской группы оформляется согласно таблице 1. Указываются подробные данные планируемого штата, в таблице указываются их позиция и роль в программе, характер выполняемой работы и подходы, которые будут применены для их отбора.
Для научного руководителя программы должны быть указаны все публикации, в том числе с индексом цитирования, квартилем (процентилем) издания и ссылками на сведения о публикациях в соответствующих наукометрических базах (DOI). Необходимо указать какими программами он руководил в течение 5 (пять) лет, предшествующих дате подачи заявки, и какие результаты в рамках них были получены.
Должны быть приведены сведения о публикациях основного персонала исследовательской группы по направлению программы (всего не менее 10 публикаций членов исследовательской группы) с индексом цитирования и ссылками на сведения о публикациях в соответствующих наукометрических базах. Фамилии членов исследовательской группы должны быть подчеркнуты.

6. Зерттеу ортасы (1000 сөзден артық емес).
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылады:
1) бағдарламаның мақсатына қол жеткізудегі рөліне, дайындамасы мен үлесіне сүйене отырып, әрбір орындаушының бағдарламаға қатысуын негіздеу (бүкіл кезең ішінде бағдарламаны іске асыруға қатысатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері бағдарламаны орындаушылар болып есептеледі);
2) әрбір ұйымды тарту қажеттігін негіздеп, оның бағдарламадағы рөлін, орындайтын жұмысының сипатын және мақсат пен күтілетін нәтижелерге қол жеткізуге үлесін сипаттай отырып, бағдарламаны іске асыруға бөгде ұйымдарды тарту;
3) орындаушылардағы бағдарламаны іске асыру үшін тікелей пайдаланылатын материалдық-техникалық базаны (жабдықтар, аспаптар, құрал-сайман, көлік, ғимараттар, құрылыстар және т.б.) оны пайдалану бағытын және ғылыми-зерттеу жабдығымен жұмыс істеу дағдысы бар зерттеу тобының мүшелерін көрсете отырып сипаттау;
4) пайдаланылу сипаты мен негіздемесін көрсете отырып, бірге бағдарламаны іске асыру үшін пайдаланылатын негізгі отандық және халықаралық байланыстар (коллабораторлар мен әріптестер), негіздемемен басқа да отандық және шетелдік ұйымдардың (зертханалардың) инфрақұрылымын пайдалану;
5) ұтқырлықты негіздеу: (1) ғылыми іссапарлар және олардың бағдарламаны іске асыруға әсері, (2) әріптес ұйымдар базасындағы жұмыс кезеңдері және олардың бағдарламаны іске асыруға әсері. Әрбір шетелдік іссапар үшін іссапардың мақсаты, күтілетін нәтижесі және орындаушының бағдарламаның мақсатына қол жеткізуге үлесі қысқаша көрсетіледі.
7. Сұратылатын қаржыландырудың негіздемесі (2000 сөзден артық емес).
Бөлімде мынадай ақпарат қамтылады:
1. 2-кестеге сәйкес бағдарлама (бюджет) бойынша жиынтық есеп-қисап. Бағдарламаның бюджетін бағдарламаның ғылыми жетекшісі жұмыс жоспарына сәйкес бөледі және оны осы бағдарламаға байланысты емес шығыстардың өзге баптарына жұмсауға болмайды.
"Қызметтік іссапарлар" деген бапта 3-кестеге сәйкес конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға қатысуды, басқа ұйымдардың инфрақұрылымын пайдалану үшін баруды қоса алғанда, іргелі ғылыми зерттеулер жүргізумен тікелей байланысты Қазақстан Республикасының шегінде және оның шегінен тысқары жерге іссапарларға шығуға байланысты барлық шығыстар көрсетіледі (билеттер бойынша (авто, теміржол, авиабилеттер) қызмет көрсететін компаниялардың сайттарынан баға ұсыныстарын, іссапарлар жоспарының жобасын қоса беру керек). Аталған кестені толтырған кезде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының шегіндегі қызметтік іссапарлары туралы ережені және "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысын басшылыққа алу қажет.

6. Исследовательская среда (не более 1000 слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) обоснование участия каждого исполнителя в программе исходя из их роли, задела и вклада в достижение цели программы (исполнителями программы считаются субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, участвующие в реализации программы в течение всего периода);
2) привлечение к реализации программы сторонних организаций с обоснованием необходимости привлечения каждой организации, описанием ее роли в программе, характера выполняемой работы и вклада в достижение цели и ожидаемых результатов;
3) описание имеющейся у исполнителей материально-технической базы (оборудование, приборы, инвентарь, транспорт, здания, сооружения и др.), непосредственно используемой для реализации программы, с указанием направления ее использования и членов исследовательской группы, имеющих навыки для работы с научно-исследовательским оборудованием;
4) ключевые отечественные и международные связи (коллабораторы и партнеры), используемые для реализации программы, с указанием характера и обоснованием их использования, использование инфраструктуры других отечественных и зарубежных организаций (лабораторий) с обоснованием;
5) обоснование мобильности: (1) научные командировки и их влияние на реализацию программы, (2) периоды работы на базе организаций-партнеров и их влияние на реализацию программы. Для каждой зарубежной командировки коротко указываются цель, ожидаемый результат командировки и вклад исполнителя в достижение цели программы.
7. Обоснование запрашиваемого финансирования (не более 2000 слов).
Раздел включает следующую информацию:
1) Сводный расчет по программе (бюджет) согласно таблице 2. Бюджет программы распределяется научным руководителем программы в соответствии с планом работ и не может быть направлен на иные статьи расходов, не связанные с данной программой.
В статье "Служебные командировки" указываются все расходы, связанные с командировками в пределах и за пределы Республики Казахстан, напрямую связанные с проведением фундаментальных научных исследований, включая участие в конференциях, семинарах, симпозиумах, выезды для использования инфраструктуры других организаций согласно таблице 3 (по билетам (авто-, железнодорожные, авиабилеты) прилагать ценовые предложения с сайтов обслуживаемых компаний, проект плана командировок). При заполнении данной таблицы необходимо руководствоваться Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года № 1428, и постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства".

"Ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу, өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар" деген бапта 4-кестеге сәйкес орындаушы кәсіпкерлік субъектілерінен сатып алатын, нәтижесі бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін қажетті көрсетілетін қызметтерге, оның ішінде (1) ұжымдық пайдаланылатын ғылыми зертханалар мен басқа да зертханалардың көрсетілетін қызметтеріне, (2) бірлесіп орындаушы ұйымдардың көрсетілетін қызметтеріне, (3) конференцияларға, семинарларға, симпозиумдарға және басқаларға қатысу үшін ұйымдастырушылық жарналарға, (4) жобаның нәтижесінде алынған ғылыми нәтижелерді патенттеу, (5) зерттеу нәтижелерін жариялауға, (6) талдамалық материалдарды сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін кемінде 1 (бір) баға ұсынысын және (немесе) прайс-парақты қоса беру керек).
"Материалдарды, жабдықтарды және (немесе) бағдарламалық қамтылымды сатып алу" деген бапта 5-кестеге сәйкес бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін қажетті материалдарға арналған барлық шығындар және жабдықтар мен бағдарламалық қамтылымды сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі, оның ішінде химиялық реактивтер, еріткіштер, стандартты үлгілер, зертханалық шығыс материалдары, ғылыми-зерттеу жабдықтарына арналған қосалқы бөлшектер, жанар-жағармай материалдары және басқалар (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін кемінде 1 (бір) баға ұсынысын және (немесе) прайс-парақты қоса беру керек). Бұл ретте жеке тұлғалардың жабдықтар мен бағдарламалық қамтылымды сатып алуына жол берілмейді.
"Жалға алу шығыстары, зерттеулерді іске асыру үшін пайдаланылатын жабдықтар мен техниканы пайдалану шығыстары" деген бапта 6-кестеге сәйкес өтінім берушінің тиісті үй-жайлары болмаған кезде жобаның мақсатына қол жеткізу үшін қажетті үй-жайларды, жабдықтар мен техниканы жалға алуға, сондай-ақ жобаны іске асыруға байланысты коммуналдық көрсетілетін қызметтерге және зерттеулер жүргізуде тікелей пайдаланылатын үй-жайларға, жабдықтар мен техникаға қызмет көрсетуге арналған шығыстар көрсетіледі (сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер үшін кемінде 1 (бір) баға ұсынысын және (немесе) прайс-парақты қоса беру керек).
2. 3 – 6-кестелерге сәйкес шығыстардың әрбір бабына есеп-қисаптар.
3. Әрбір шығыстар бабы шамасының мазмұны мен есеп-қисабына олардың бағдарламаның мақсаттарына, міндеттеріне және күтілетін нәтижелеріне қол жеткізу үшін қажеттігін міндетті түрде негіздеп, сондай-ақ тиісті шығыстар баптарын есептеуге негіз болған бағалар туралы ақпарат көздерін көрсете отырып, қысқаша түсіндірмелер.

В статье "Научно-организационное сопровождение, прочие услуги и работы" указываются расходы на услуги, приобретаемые исполнителем у субъектов предпринимательства, результат которых необходим для достижения цели программы, в том числе (1) услуги научных лабораторий коллективного пользования и других лабораторий, (2) услуги организаций соисполнителей, (3) организационные взносы за участие в конференциях, семинарах, симпозиумах, (4) патентование научных результатов, полученных в результате проекта, (5) публикацию результатов исследований, (6) приобретение аналитических материалов согласно таблице 4 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить не менее 1 (один) ценового предложения и (или) прайс-листа).
В статье "Приобретение материалов, оборудования и (или) программного обеспечения" указываются все затраты на материалы и расходы на приобретение оборудования и программного обеспечения, необходимые для достижения цели программы, в том числе химические реактивы, растворители, стандартные образцы, расходные лабораторные материалы, запасные части для научно-исследовательского оборудования, горюче-смазочные материалы и другие согласно таблице 5 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить не менее 1 (один) ценового предложения и (или) прайс-листа). При этом приобретение оборудования и программного обеспечения не допускается физическим лицам.
В статье "Расходы на аренду, эксплуатационные расходы оборудования и техники, используемых для реализации исследований" указываются расходы на аренду помещений, оборудования и техники, необходимых для достижения цели проекта, при отсутствии соответствующих помещений у заявителя, а также расходы на коммунальные услуги, связанные с реализацией проекта и на обслуживание помещений, оборудования и техники, непосредственно задействованных в проведении исследований, согласно таблице 6 (по приобретаемым товарам, работам, услугам приложить не менее 1 (один) ценового предложения и (или) прайс-листа).
2) Расчеты к каждой статье расходов согласно таблицам 3 – 6.
3) Краткие пояснения к содержанию и расчету величины каждой статьи расходов с обязательным обоснованием их необходимости для достижения цели, задач и ожидаемых результатов программы, а также указанием источников информации о ценах, на основании которого рассчитана соответствующая статья расходов.

Барлық шығыстар баптарының жалпы сомасы қаржыландыруға сұратылатын соманы білдіреді және "Жалпы ақпарат" деген бөлімнің 1.8-тармағында көрсетілген сомаға барабар болуға тиіс.
8. Бағдарламаны іске асыру жоспары.
Бөлім 7-кестеге сәйкес бағдарламаны іске асыру бойынша жұмыстардың егжей-тегжейлі, дәйекті жұмыс жоспарын қамтиды.
9. Бағдарламаның күтілетін нәтижелері (1 000 сөзден артық емес)
Күтілетін нәтижелер стратегиялық маңызы бар мемлекеттік міндеттің барлық аспектілеріне ықпал етуді көздейтін кешенді шешімді қамтамасыз етуге тиіс.
Бағдарламаның нәтижелері сандық және сапалық сипаттамалар мен іске асыру нысандары көрсетіле отырып сипатталады. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттеріне сәйкес нәтиженің негіздемесі келтіріледі.
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде мыналар қамтамасыз етуге тиіс:
1) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда мақалалар жариялау (бағдарлама нәтижелерін жариялауға арналған болжамды басылымдар, тиісті ғылыми метрикалық базадағы басылым туралы ақпаратқа сілтеме жасай отырып, басылымнан дәйексөз алу индексі). Әрбір мақала дереккөз ретінде қаржыландыру көрсетіле отырып, оның шеңберінде қаржыландырылған бағдарламаның сәйкестендіруші тіркеу нөмірі және атауы туралы ақпаратты қамтуға тиіс;
2) шетелдік және (немесе) қазақстандық баспалар кітаптарында монографияларды, кітаптарды және (немесе) кітаптардағы тарауларды жариялау;
3) шетелдік (еуропалық, америкалық, жапондық) патенттік бюролардан, қазақстандық немесе еуразиялық патенттік бюродан патенттер алу.
Бөлімде:
1) қолданылу саласы, нысаналы тұтынушылар, шешу үшін бағдарлама әзірленген стратегиялық маңызы бар мемлекеттік міндетке сәйкес күтілетін нәтижелердің әрқайсысының әлеуметтік, экономикалық, экологиялық, ғылыми-техникалық, мультипликативтік және (немесе) өзге де әсер негіздемемен;
2) күтілетін нәтижелердің ғылым мен технологиялардың негізгі ғылыми бағыты мен сабақтас салаларын дамытуға әсері;
3) сапалық және сандық сипаттамаларын көрсете отырып, бағдарламаның басқа да тікелей және жанама нәтижелері қосымша көрсетіледі.
10. Библиография
Бөлімде "Бағдарламаның ғылыми жаңашылдығы мен маңыздылығы" деген 3-тармақта сілтемелер келтірілген жарияланымдар көрсетіледі.
Әрбір жарияланымда журналдың толық атауы, басылым нөмірі, шығарылған жылы, беттерінің нөмірлері, мақаланың толық атауы, мақаланың барлық авторлардың есімдері болуға тиіс.
3. Сұратылатын қаржыландырудың есеп-қисабы
"Сұратылатын қаржыландырудың есеп-қисабының" бір бөлігі қаржыландыру бағдарламасын іске асыру үшін сұратылатын көлемнің есеп-қисабын негіздейтін 2 – 6-кестелер түрінде ресімделеді, олар сараптама орталығының ақпараттық жүйесінде толтырылады.
Есеп-қисаптарға түсіндірмелер "Сұратылатын қаржыландырудың негіздемесі" деген 7-бөлімнің "Түсіндірме жазба" деген бөлігінде келтіріледі.
1-кесте – Шетелдік ғалымдарды, жас ғалымдарды (постдокторанттарды, докторантура, магистратура және бакалавриат студенттерін қоса алғанда) қоса алғанда, іргелі ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі зерттеу тобының құрамы
Р/с
Т.А.Ә. (бар болса), білімі, дәрежесі, ғылыми атағы1
Негізгі жұмыс орны, лауазымы2
Хирш индексі, ResearcherID, ORCHID, Scopus Author ID сәйкестендіргіштері (бар болса)
Жобадағы немесе бағдарламадағы рөлі, сондай-ақ орындалатын жұмыстың сипаты
Қатысудың қысқаша негіздемесі
1 Өтінім дайындалған күні деректері белгісіз және грант алған жағдайда тарту жоспарланатын зерттеу тобының мүшелері үшін "Т.А.Ә. (бар болса)", дәрежесі/ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы" деген бағанда "бос орын" деген сөздер көрсетіледі.
2 Негізгі персоналға жатпайтын және өтінім дайындалған күні белгіленбеген зерттеу тобының мүшелері үшін "Негізгі жұмыс орны, лауазымы" деген бағанда сызықша көрсетіледі. Өтінім дайындалған күні деректері белгісіз постдокторанттар, докторантура, магистратура және бакалавриат студенттері үшін "Негізгі жұмыс орны, лауазымы" деген бағанда мәртебесі (постдокторант, докторантура, магистратура немесе бакалавриат студенті, мамандығы және зерттеу тобының құрамына тиісті қызметкерлерді тарту болжанатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы) көрсетіледі.
2-кесте – Сұратылатын сома бойынша шығыстардың жиынтық сметалық есеп-қисабы
Р/с №
Шығыстар бабының атауы
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Барлығы
20___ жыл
(1-ші жыл)
20___ жыл
(2-ші жыл)
20___ жыл
(3-ші жыл)
1.
Қызметтік іссапарлар
2.
Ғылыми-ұйымдастырушылық сүйемелдеу, өзге де көрсетілетін қызметтер мен жұмыстар
3.
Материалдарды сатып алу, жабдықтарды және (немесе) бағдарламалық қамтылымды сатып алу
4.
Зерттеулерді іске асыру үшін пайдаланылатын жабдықтар мен техниканы жалға алу шығыстары, пайдалану шығыстары
Жиыны
3-кесте – Қызметтік іссапарлар
Р/с №
Межелі пункті (ел, қала, елді мекеннің атауы)

Общая сумма всех статей расходов представляет собой запрашиваемую сумму для финансирования и должна быть эквивалентна сумме, заявленной в пункте 1.8. раздела "Общая информация".
8. План реализации программы
Раздел включает детальный, последовательный план работ по реализации программы согласно таблице 7.
9. Ожидаемые результаты программы (не более 1000 слов).
Ожидаемые результаты должны обеспечивать комплексное решение, предусматривающее влияние на все аспекты стратегически важной государственной задачи.
Результаты программы описываются с указанием количественных и качественных характеристик и формы реализации. Приводится обоснование результата в соответствии с целью и задачами программы.
В результате реализации программы должны быть обеспечены:
1) публикация статей в международных рецензируемых научных журналах (предположительные издания для опубликования результатов программы, индекс цитирования издания со ссылкой на информацию об издании в соответствующей наукометрической базе). Каждая статья должна содержать информацию об идентификационном регистрационном номере и наименовании программы, в рамках которого она профинансирована, с указанием финансирования в качестве источника.
2) опубликование монографий, книг и (или) глав в книгах зарубежных и (или) казахстанских издательств;
3) получение патентов в зарубежных патентных бюро (европейском, американском, японском), казахстанском или евразийском патентном бюро;
Дополнительно в разделе указываются:
1) область применения, целевые потребители, социальный, экономический, экологический, научно-технический, мультипликативный и (или) иной эффект каждого из ожидаемых результатов в соответствии со стратегически важной государственной задачей, для решения которой разработана программа с обоснованием;
2) влияние ожидаемых результатов на развитие основного научного направления, смежных областей науки и технологий;
3) другие прямые и косвенные результаты программы с указанием их качественных и количественных характеристик.
10. Библиография
В разделе указываются публикации, ссылки на которые были указаны в пункте 3 "Научная новизна и значимость программы".
Каждая публикация должна содержать полное наименование журнала, номер издания, год издания, номера страниц, полное наименование статьи, имена всех авторов статьи.
3. Расчет запрашиваемого финансирования
Часть "Расчет запрашиваемого финансирования" оформляется в виде таблиц 2 - 6, обосновывающих расчет объема запрашиваемого для реализации программы финансирования, которые заполняются в информационной системе центра экспертизы.
Пояснения к расчетам приводятся в разделе 7 "Обоснование запрашиваемого финансирования" в части "Пояснительная записка".
Таблица 1 – Состав исследовательской группы по проведению фундаментальных научных исследований, включая зарубежных ученых, молодых ученых (постдокторантов, студентов докторантуры, магистратуры и бакалавриата)
п/п
Ф.И.О. (при его наличии), образование, степень, ученое звание1
Основное место работы, должность2
Индекс Хирша, идентификаторы ResearcherID, ORCID, Scopus Author ID (при наличии)
Роль в проекте или программе, а также характер выполняемой работы
Краткое обоснование участия
_________________
1Для членов исследовательской группы, данные которых не известны на дату подготовки заявки и привлечение которых планируется в случае получения гранта, в столбце "Ф.И.О. (при его наличии), степень/ученая степень, ученое звание" указывается слово "Вакансия".
2Для членов исследовательской группы, не относящихся к основному персоналу и которые не определены на дату подготовки заявки, в столбце "Основное место работы, должность" указывается прочерк. Для постдокторантов, студентов докторантуры, магистратуры и бакалавриата, данные которых не известны на дату подготовки заявки, в столбце "Основное место работы, должность" указываются статус (постдокторант, студент докторантуры, магистратуры или бакалавриата, специальность и организация высшего и (или) послевузовского образования, из которого предполагается привлечь соответствующих работников в состав исследовательской группы).
Таблица 2 – Сводный сметный расчет расходов по запрашиваемой сумме
№ п/п
Наименование статьи расходов
Объем финансирования, тыс. тенге
Всего
20___ год
(1-й год)
20___ год
(2-й год)
20___ год
(3-й год)
20___ год
(4-й год)
20___ год
(5-й год)
1.
Служебные командировки
2.
Научно-организационное сопровождение, прочие услуги и работы
3.
Приобретение материалов, оборудования и (или) программного обеспечения
4.
Расходы на аренду, эксплуатационные расходы оборудования и техники, используемых для реализации исследований
Итого
Таблица 3 – Служебные командировки
п/п
Пункт назначения (страна, город, наименование населенного пункта)