О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2022 года № 409 "Об утверждении Правил включения промышленно-инновационных проектов в единую карту индустриализации и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2023 года № 225. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2023 № 903.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2023 № 903 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2022 года № 409 "Об утверждении Правил включения промышленно-инновационных проектов в единую карту индустриализации и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" следующие изменения:
в Правилах включения промышленно-инновационных проектов в единую карту индустриализации, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В единую карту индустриализации включаются промышленно-инновационные проекты в отраслях промышленности, планирующие получение мер государственного стимулирования.";
пункт 4 исключить;
подпункт 3) пункта 29 изложить в следующей редакции:
"3) об отклонении при несоответствии критериям единой карты индустриализации, предусмотренным в пункте 3 настоящих Правил.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Проекты исключаются из единой карты индустриализации по итогам актуализации в случаях, если они перестают соответствовать критериям, предусмотренным пунктом 3 настоящих Правил, и отказа инициатора в реализации с указанием причин.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2023 года № 225
Приложение 1
к Правилам включения
промышленно-инновационных
проектов в единую карту
индустриализации
Форма
Информация по промышленно-инновационным проектам и (или) предприятиям, получившим меры государственного стимулирования
№ п/п
Наименование проекта
Заявитель проекта
ОКЭД
Месторасположение
Наименование вида меры государственного стимулирования
Оказанные меры государственного стимулирования в стоимостном выражении, млн тенге
Рабочие места в период эксплуатации
Стоимость проекта, млн тенге
Мощность в натуральном выражении
Мощность в стоимостном выражении
Ввод в эксплуатацию (год)
Встречные обязательства
Исполнение встречных обязательства
Текущее состояние
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
2
3
4
5
Пояснение по заполнению "Формы информации по проектам, получившим меры государственного стимулирования" (далее – форма):

"Өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды бірыңғай индустрияландыру картасына енгізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 20 маусымдағы № 409 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 16 наурыздағы № 225 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 12 қазандағы № 903 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2023 № 903 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды бірыңғай индустрияландыру картасына енгізу қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 20 маусымдағы № 409 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды бірыңғай индустрияландыру картасына енгізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бірыңғай индустрияландыру картасына өнеркәсіп салаларындағы мемлекеттік ынталандыру шараларын алуды жоспарлайтын өнеркәсіптік-инновациялық жобалар енгізіледі.";
4-тармақ алып тасталсын;
29-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген бірыңғай индустрияландыру картасының өлшемшарттарына сәйкес келмеген кезде бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Жобалар осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген өлшемшартарға сәйкес келмей қалған және жоба бастамашысы себептерін көрсетіп жобаны іске асырудан бас тартқан жағдайларда өзектілендіру қорытындылары бойынша бірыңғай индустрияландыру картасынан алып тасталады.";
1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 16 наурыздағы
№ 225 қаулысымен
1-қосымша
Өнеркәсіптік-инновациялық
жобаларды бірыңғай
индустрияландыру картасына
енгізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік ынталандыру шараларын алған өнеркәсіптік-инновациялық жобалар және (немесе) кәсіпорындар бойынша ақпарат
Р/с №
Жобаның атауы
Жобаға өтінім беруші
ЭҚЖЖ
Орналасқан жері
Мемлекеттік ынталандыру шарасы түрінің атауы
Құндық мәнде көрсетілген мемлекеттік ынталандыру шаралары, млн теңге
Пайдалану кезеңіндегі жұмыс орындары
Жобаның құны, млн теңге
Заттай мәндегі қуаты
Құндық мәндегі қуаты
Пайдалануға беру (жыл)
Қарсы міндеттемелер
Қарсы міндеттемелердің орындалуы
Қазіргі жағдайы
1
2
3
4
5
"Мемлекеттік ынталандыру шараларын алған жобалар бойынша ақпарат нысанын" (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша түсіндірме:

1) При оказании мер государственного стимулирования графы 2, 8, 9, 10, 11, 12 формы заполняются при наличии соответствующей информации;
2) в графе 1 формы указывается порядковый номер проекта;
3) в графе 2 формы указывается наименование проекта;
4) в графе 3 формы указываются заявитель проекта или заявитель на получение меры государственного стимулирования;
5) в графе 4 формы указывается общий классификатор экономической деятельности;
6) в графе 5 формы указываются область, город, район, улица (при наличии), № здания (при наличии), где реализуется проект, или юридический адрес заявителя на получение меры государственного стимулирования;
7) в графе 6 формы указывается наименование планируемых мер государственного стимулирования;
8) в графе 7 формы указываются оказанные меры государственного стимулирования в стоимостном выражении в миллионах тенге;
9) в графе 8 формы указывается количество созданных либо планируемых рабочих мест на период эксплуатации в соответствии с проектной документацией или паспортом проекта, или заявкой на получение меры государственного стимулирования;
10) в графе 9 формы указываются стоимость или объем инвестиций проекта в миллионах тенге;
11) в графе 10 формы указывается мощность проекта или заявителя на получение меры государственного стимулирования в натуральном выражении в соответствии с проектной документацией или паспортом проекта, или заявкой на получение меры государственного стимулирования с указанием единиц измерения;
12) в графе 11 формы указывается мощность проекта в стоимостном выражении в соответствии с проектной документацией или паспортом проекта.
13) в графе 12 указываются год ввода в эксплуатацию или планируемый год ввода в эксплуатацию проекта;
14) в графе 13 указываются встречные обязательства, определенные при предоставлении меры государственного стимулирования проекта;
15) в графе 14 указывается исполнение встречных обязательств инициатором проекта;
16) в графе 15 указывается текущее состояние проекта.
Показатели формы формируются по фактическим данным до первого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2023 года № 225
Приложение 3
к Правилам включения
промышленно-инновационных
проектов в единую карту
индустриализации
"УТВЕРЖДАЮ"
____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
должность заявителя
"___" __________ 20__ года
Паспорт проекта
п/п
Наименование показателя
Единица измерения
Значение
1
2
3
4
1.
Наименование проекта
2.
Вид проекта
1)
Новый проект

1) мемлекеттік ынталандыру шараларын көрсету кезінде нысанның 2, 8, 9, 10, 11, 12-бағандары тиісті ақпарат болған кезде толтырылады;
2) нысанның 1-бағанында жобаның реттік нөмірі көрсетіледі;
3) нысанның 2-бағанында жобаның атауы көрсетіледі;
4) нысанның 3-бағанында жобаға өтінім беруші немесе мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға өтінім беруші көрсетіледі;
5) нысанның 4-бағанында экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші көрсетіледі;
6) нысанның 5-бағанында мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға өтінім берушінің жобасы іске асырылатын облыс, қала, аудан, көше (бар болса), ғимараттың № (бар болса) немесе заңды мекенжайы көрсетіледі;
7) нысанның 6-бағанында жоспарлатын мемлекеттік ынталандыру шараларының атауы көрсетіледі;
8) нысанның 7-бағанында құндық мәнде көрсетілген мемлекеттік ынталандыру шаралары миллион теңгемен көрсетіледі;
9) нысанның 8-бағанында жобалау құжаттамасына немесе жоба паспортына немесе мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға арналған өтінімге сәйкес пайдалану кезеңінде құрылған не жоспарланатын жұмыс орындарының саны көрсетіледі;
10) нысанның 9-бағанында жоба инвестицияларының құны немесе көлемі миллион теңгемен көрсетіледі;
11) нысанның 10-бағанында жобаның немесе жобалау құжаттамасына немесе жобаның паспортына немесе мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға арналған өтінімге сәйкес мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға өтінім берушінің заттай мәндегі қуаты өлшем бірліктерін көрсете отырып көрсетіледі;
12) нысанның 11-бағанында жобаның жобалау құжаттамасына немесе жобаның паспортына сәйкес құндық мәндегі қуаты көрсетіледі;
13) нысанның 12-бағанында жоба пайдалануға берілген жылы немесе пайдалануға беру жоспарланған жыл көрсетіледі;
14) нысанның 13-бағанында жобаны мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну кезінде айқындалған қарсы міндеттемелер көрсетіледі;
15) нысанның 14-бағанында жоба бастамашысының қарсы міндеттемелерді орындауы көрсетіледі;
16) нысанның 15-бағанында жобаның ағымдағы жағдайы көрсетіледі;
Нысанның көрсеткіштері нақты деректер бойынша есепті тоқсаннан кейінгі айдың бірінші күніне дейін қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 16 наурыздағы
№ 225 қаулысымен
2-қосымша
Өнеркәсіптік-инновациялық
жобаларды бірыңғай
индустрияландыру картасына
енгізу қағидаларына
3-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
_________________________
Өтінім берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса),
лауазымы
20__ жылғы " "
Жобаның паспорты
Р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Мәні
1
2
3
4
1.
Жобаның атауы
2.
Жобаның түрі
1)
Жаңа жоба

2)
Модернизация имеющегося производства
Вид мощности имеющегося производства
Проектная мощность имеющегося производства
3.
Цель проекта
4.
Стадия проекта: (выбор один из нижеперечисленных)
1)
Реализуемая
2)
Планируемая
3)
Перспективная
5.
Место реализации проекта:
1)
Область (справочник)
2)
Город (справочник)
3)
Район (справочник)
6.
Код КАТО (справочник)
7.
Отрасль экономики (справочник)
Код ОКЭД (справочник)
8.
Ответственный государственный орган, холдинг
9.
Наличие (отвод) земельного участка (да, нет)
1)
Требуется отвод земельного участка (да, нет)
2)
Необходимая площадь участка
9.1
Наличие активов, необходимых для реализации проекта (производственная база, основные и денежные средства)
9.2
Наличие инфраструктуры
10.
Срок реализации (количество месяцев, лет)
месяц, год - месяц, год
1)
Этапы реализации
месяц, год - месяц, год
11.
Начало строительства (получение разрешения на строительство)
месяц, год
12.
Окончание строительства (государственный акт о вводе в эксплуатацию)
месяц, год
Наименование, номер и дата документа, подтверждающего ввод в эксплуатацию
13.
Общая стоимость проекта
млн тенге
14.
Основные производимые товары и услуги (наименование)
1)
Вид продукции этап 1 (ТН ВЭД – 6 знаков)
2)
Вид продукции этап 2 (ТН ВЭД – 6 знаков)
….
Вид продукции этап...
15.
Проектная мощность в год:
1)
В натуральном выражении
единица измерения
2)
В стоимостном выражении
млн тенге
16.
Численность рабочих мест во время строительства
чел.
17.
Численность рабочих мест во время эксплуатации
чел.
1)
Из них специалисты профильного направления
18.
Структура финансирования
1)
Собственные средства, в том числе:
млн тенге
Средства отечественных частных инвесторов
млн тенге
Прямые иностранные инвестиции (участие в уставном капитале)
млн тенге
Средства организаций, подконтрольных государству (участие в уставном капитале)
млн тенге
2)
Заемные средства (включая лизинг), в том числе
млн тенге
Кредиты материнских компаний
млн тенге
Кредиты отечественных институтов развития
млн тенге
Кредиты банков второго уровня (резидентов)
млн тенге
Внутренние облигационные займы
млн тенге
Бюджетные кредиты
млн тенге
Внешние займы, в том числе:
млн тенге
Кредиты финансовых организаций (нерезидентов)
млн тенге
Кредиты международных институтов развития
млн тенге
Внешние облигационные займы
млн тенге
Прочие источники
3)
Бюджетные средства, в том числе:
млн тенге
Республиканский бюджет (код и наименование бюджетной программы)
млн тенге
Местный бюджет (код и наименование бюджетной программы)
млн тенге
19.
Рынок сбыта:
1)
Внутренний рынок
%
2)
На экспорт (страна)
%

2)
Қазіргі өндірісті жаңғырту
Қазіргі өндірістің қуат түрі
Қазіргі өндірістің жобалық қуаты
3.
Жобаның мақсаты
4.
Жобаның сатысы: (төмендегілердің бірін таңдау)
1)
Іске асырылуда
2)
Жоспарланып отыр
3)
Перспективалы
5.
Жобаны іске асыру орны:
1)
Облыс (анықтамалық)
2)
Қала (анықтамалық)
3)
Аудан (анықтамалық)
6.
ӘАОК коды (анықтамалық)
7.
Экономика саласы (анықтамалық)
ЭҚЖЖ коды (анықтамалық)
8.
Жауапты мемлекеттік орган, холдинг
9.
Жер учаскесінің болуы (бөлінуі) (иә, жоқ)
1)
Жер учаскесін бөлу талап етіледі (иә, жоқ)
2)
Учаскенің қажетті ауданы
9.1
Жобаны іске асыру үшін қажетті активтердің болуы (өндірістік база, негізгі және ақшалай қаражат)
9.2.
Инфрақұрылымның болуы
10.
Іске асыру мерзімі (ай, жыл саны)
ай, жыл – ай, жыл
1)
Іске асыру кезеңдері
ай, жыл – ай, жыл
11.
Құрылыстың басталуы (құрылысқа рұқсат алу)
ай, жыл
12.
Құрылыстың аяқталуы (пайдалануға беру туралы мемлекеттік акт)
ай, жыл
Пайдалануға берілгенін растайтын құжаттың атауы, нөмірі және күні
13.
Жобаның жалпы құны
млн теңге
14.
Негізгі өндірілетін тауарлар және көрсетілетін қызметтер (атауы)
1)
Өнім түрі (6 белгілі СЭҚ ТН) 1-кезең
2)
Өнім түрі (6 белгілі СЭҚ ТН) 2-кезең
...
Өнім түрі …кезең
15.
Жылына жобалық қуаты:
1)
Заттай мәнде
өлшем бірлігі
2)
Құндық мәнде
млн теңге
16.
Құрылыс уақытындағы жұмыс орындарының саны
адам
17.
Пайдалану уақытындағы жұмыс орындарының саны
адам
1)
Оның ішінде бейінді бағыттағы мамандар
18.
Қаржыландыру құрылымы
1)
Меншікті қаражат, оның ішінде:
млн теңге
Отандық жеке инвесторлардың қаражаты
млн теңге
Тікелей шетелдік инвестициялар (жарғылық капиталға қатысу)
млн теңге
Мемлекеттің бақылауындағы ұйымдардың қаражаты (жарғылық капиталға қатысу)
млн теңге
2)
Қарыз қаражаты (лизингті қоса алғанда), оның ішінде:
млн теңге
Бас компаниялардың кредиттері
млн теңге
Отандық даму институттарының кредиттері
млн теңге
Екінші деңгейдегі банктердің (резиденттер) кредиттері
млн теңге
Ішкі облигациялық қарыздар
млн теңге
Бюджеттік кредиттер
млн теңге
Сыртқы қарыздар, оның ішінде:
млн теңге
Қаржы ұйымдарының (бейрезиденттер) кредиттері
млн теңге
Халықаралық даму институттарының кредиттері
млн теңге
Сыртқы облигациялық қарыздар
млн теңге
Өзге көздер
3)
Бюджет қаражаты, оның ішінде:
млн теңге
Республикалық бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
млн теңге
Жергілікті бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
млн теңге
19.
Өткізу нарығы:
1)
Ішкі нарық
%
2)
Экспортқа (елі)
%

3)
Наличие соглашений по сбыту продукции
20.
Показатели эффективности проекта:
1)
NPV
тыс. тенге
2)
Дисконтируемая ставка
%
3)
IRR
%
4)
Простой срок окупаемости
лет
5)
Дисконтируемый срок окупаемости
лет
21.
Инновационность проекта:
да/нет
22.
Казахстанское содержание товаров, работ и услуг в проекте
%
23.
Текущее состояние подготовки и реализации проекта
24.
Сырье (наименование, страна, средства транспортировки), наличие соглашений с поставщиками сырья (наименование компаний)
25.
Технология производства (краткое описание)
26.
Оборудование (наименование, страна)
27.
Поставщик оборудования (наименование компании, сроки поставки, наличие соответствующих лицензий и сертификатов)
28.
Природоохранные мероприятия
Сведения по заявителю проекта
Полное наименование юридического лица
Юридический адрес
Фактический адрес
Телефон/факс/e-mail
ИИН/БИН
Номер и дата свидетельства о регистрации (перерегистрации) или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
План освоения инвестиций (капитальных вложений)
п/п
Наименование
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1
2
3
4
5
6
7
Этап 1
1.
Строительно-монтажные работы
Оборудование
Прочие
Этап 2
2.
Строительно-монтажные работы
Оборудование
Прочие
План финансирования
п/п
Наименование
Всего
20_ год
20_ год
20_ год
20 _ год
20_ год
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего, в том числе
1.
Собственные средства
средства отечественных частных инвесторов
прямые иностранные инвестиции (участие в уставном капитале)
средства организаций, подконтрольных государству (участие в уставном капитале)
2.
Заемные средства
кредиты материнских компаний
кредиты отечественных институтов развития
кредиты банков второго уровня (резидентов)
внутренние облигационные займы
бюджетные кредиты
кредиты финансовых организаций (нерезидентов)
кредиты международных институтов развития
внешние облигационные займы
3.
Прочие источники
4.
Бюджетные средства, в том числе:
республиканский бюджет (код и наименование бюджетной программы)
местный бюджет (код и наименование бюджетной программы)
План выхода на проектную мощность в натуральном выражении
п/п
Наименование
Ед. изм.
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20_ год
1.
Этап 1
Вид мощности
Вид мощности
2.
Этап 2
Вид мощности
Вид мощности
План выхода на проектную мощность в денежном выражении
п/п
Наименование
Ед. изм.
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1.
Этап 1
Вид мощности
Вид мощности
2.
Этап 2
Вид мощности
Вид мощности
Плановый объем экспорта в натуральном выражении
п/п
Наименование
Ед. изм.
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
20__ год
1.
Этап 1
Вид экспортируемого товара (справочник)
Вид экспортируемого товара
2.
Этап 2
Вид экспортируемого товара (справочник)
Вид экспортируемого товара
О прогнозной потребности в работниках и специалистах
№ п/п
Наименование профессии (должности)
Код базовой группы ГКЗ (справочник)
Потребность в работниках (человек)
Требуемый уровень образования (список)
Требуемый уровень квалификации (тарифный разряд, категория) (список)
20_
20_
20_
20_
1.
Плановые целевые показатели проекта (для реализуемых проектов)
п/п
Наименование
Ед. изм.
год
20....
20....
20....
20....
20....
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Потребность в топливно-энергетических ресурсах, в т.ч.
Электроэнергия
Квт. час
Тепловая энергия
Гкал
Газ
тыс. м3/в год
Уголь
тонна/в год
Нефтепродукты (мазут, дизтопливо)
тонна
Вода
м3/в год
2.
Потребность в инфраструктуре, в т.ч.
Электрические сети
ПС мВт
Тепловые сети
км
Водопроводные сети
км
Канализационные сети
км
Железнодорожная инфраструктура (магистральная железнодорожная сеть, подъездные пути)
км
Автомобильные дороги
км
3.
Транспорт (потребность в дополнительных услугах)
Объемы перевозок грузов:
тыс. тонн
Железнодорожным транспортом
тыс. тонн
Водным, морским транспортом
тыс. тонн
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 16 марта 2023 года № 225
Приложение 5
к Правилам включения
промышленно-инновационных
проектов в единую карту
индустриализации
"УТВЕРЖДАЮ"
____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
должность заявителя
"___" __________ 20__ года
Информация по проекту для промышленно-инновационных проектов
1. Резюме проекта.
2. Описание отрасли.

3)
Өнімді өткізу бойынша келісімдердің болуы
20.
Жоба тиімділігінің көрсеткіштері:
1)
NPV
мың теңге
2)
Дисконтталатын мөлшерлеме
%
3)
IRR
%
4)
Өтелудің қарапайым мерзімі
жыл
5)
Өтелудің дисконтталатын мерзімі
жыл
21.
Жобаның инновациялылығы:
иә/жоқ
22.
Жобада қазақстандық тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің болуы
%
23.
Жобаны дайындау мен іске асырудың ағымдағы жай-күйі
24.
Шикізат (атауы, ел, тасымалдау құралы), шикізат жеткізіп берушілермен келісімнің болуы (компания атауы)
25.
Өндіріс технологиясы (қысқаша атауы)
26.
Жабдық (атауы, ел)
27.
Жабдықты жеткізіп беруші (компания атауы, жеткізіп беру уақыты, тиісті лицензиялардың және сертификаттардың болуы)
28.
Табиғатты қорғау іс-шарасы
Жобаға өтінім беруші жөніндегі мәліметтер
Заңды тұлғаның толық атауы
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Телефон/факс/e-mail
ЖСН/БСН
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нөмірі мен күні немесе мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама
Инвестицияларды (күрделі салымдарды) игеру жоспары
Р/с
Атауы
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
20___ жыл
1
2
3
4
5
6
7
1-кезең
1.
Құрылыс-монтаждау жұмыстары
Жабдықтар
Өзге
2-кезең
2.
Құрылыс-монтаждау жұмыстары
Жабдықтар
Өзге
Қаржыландыру жоспары
Р/с
Атауы
Барлығы
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы, оның ішінде
1.
Меншікті қаражат
отандық жеке инвесторлардың қаражаты
тікелей шетелдік инвестициялар (жарғылық капиталға қатысу)
мемлекеттің бақылауындағы ұйымдардың қаражаты (жарғылық капиталға қатысу)
2.
Қарыз қаражаты
бас компаниялардың кредиттері
отандық даму институттарының кредиттері
екінші деңгейдегі банктердің (резиденттер) кредиттері
ішкі облигациялық қарыздар
бюджеттік кредиттер
қаржы ұйымдарының (бейрезиденттер) кредиттері
халықаралық даму институттарының кредиттері
сыртқы облигациялық қарыздар
3.
Өзге көздер
4.
Бюджет қаражаты, оның ішінде:
республикалық бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
жергілікті бюджет (бюджеттік бағдарламаның коды және атауы)
Заттай мәндегі жобалық қуатқа шығу жоспары
Р/с
Атауы
Өлш. бірл.
20__ жыл
20__ жыл
20__ жыл
20__жыл
20__жыл
1.
1-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
2.
2-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
Ақшалай мәндегі жобалық қуатқа шығу жоспары
Р/с
Атауы
Өлш. бірл.
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
1.
1-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
2.
2-кезең
Қуат түрі
Қуат түрі
Экспорттың заттай мәндегі жоспарлы көлемі
Р/с
Атауы
Өлш. бірл.
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
20__жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
1-кезең
Экспортталатын тауардың түрі (анықтамалық)
Экспортталатын тауардың түрі
2.
2-кезең
Экспортталатын тауардың түрі (анықтамалық)
Экспортталатын тауар түрі
Жұмыскерлер мен мамандарға болжамды қажеттілік туралы
Р/с №
Кәсіптің (лауазымның) атауы
ҚМК базалық тобының коды (анықтамалық)
Жұмыскерлерге қажеттілік (адам)
Талап етілетін білім деңгейі (тізім)
Талап етілетін біліктілік деңгейі (тарифтік разряд, санат) (тізім)
20_
20_
20_
20_
1.
2.
3.
Жобаның жоспарлы нысаналы көрсеткіштері (іске асырылып жатқан жобалар үшін)
Р/с
Атауы
Өлш.бірл.
Жыл
20….
20….
20….
20….
20…
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Отын-энергетика ресурстарына қажеттілік, оның ішінде:
Электр энергиясы
кВт.сағ
Жылу энергиясы
Гкал
Газ
жылына/мың м3
Көмір
жылына/тонна
Мұнай өнімдері (мазут, дизотын)
тонна
Су
жылына/м3
2.
Инфрақұрылымға қажеттілік, оның ішінде:
Электр желілері
ҚС мВт
Жылу желілері
км
Су құбыры желілері
км
Кәріз желілері
км
теміржол инфрақұрылымы (магистральдық теміржол желісі, кірме жолдар)
км
Автомобиль жолдары
км
3.
Көлік (қосымша көрсетілетін қызметтерге қажеттілік)
Жүк тасымалдау көлемі
мың тонна
Теміржол көлігімен
мың тонна
Су, теңіз көлігімен
мың тонна
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 16 наурыздағы
№ 225 қаулысымен
3-қосымша
Өнеркәсіптік-инновациялық
жобаларды бірыңғай
индустрияландыру картасына
енгізу қағидаларына
5-қосымша
"БЕКІТЕМІН"
___________________________
Өтінім берушінің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса),
лауазымы
20__ жылғы " "
Өнеркәсіптік-инновациялық жобалар үшін жоба бойынша ақпарат
1. Жобаның түйіндемесі.
2. Саланың сипаты.

3. Проект и планы по реализации продукции.
4. План реализации проекта.
5. Финансовый план и прогнозы.
6. Риски и факторы, снижающие риск.
7. Социальный аспект.
8. Воздействие на окружающую среду.
9. Приложения.
1. Резюме проекта
Резюме представляет собой краткий обзор проекта и является наиболее важным из разделов, представленных на не более чем трех страницах.
1. Резюме содержит следующую информацию:
1) долгосрочные и краткосрочные цели проекта, мультипликативный эффект как отдельно на регион, так и на экономику страны в целом, прогноз денежного потока до периода окупаемости проекта;
2) потребность в инвестициях, структуру и источники финансирования, расчет возврата капитальных вложений, перечень предполагаемого залогового обеспечения и их рыночная стоимость (при необходимости указать дату оценки);
3) какие риски и какие вознаграждения могут возникнуть во время реализации проекта;
4) краткое описание компании;
5) наличие активов для реализации проекта (земельные участки, производственные базы и т.д.).
2. Описание отрасли
2. Характеристика отрасли:
1) определение экономического сектора отрасли (производство, распределение, услуги и т.п.);
2) перечень основной продукции и услуг, предлагаемых данной отраслью промышленности;
3) описание сегмента рынка, на котором работает или предполагает работать предприятие;
4) характеристика имеющихся основных клиентов;
5) характеристика потенциальных клиентов.
3. Проект и планы по реализации продукции
3. Описание продукции:
1) обоснование выбора данного вида продукции;
2) стадия развития продукта (идея, эскизный проект, рабочий проект, опытная партия, действующее серийное производство).
4. Характеристика рынка продукции:
1) определение спроса и возможностей рынка;
2) текущая доля рынка, предполагаемые изменения, связанные прямо или косвенно с реализацией проекта;
3) основные тенденции и направления развития рынка (экспортный потенциал).
5. Исследование и анализ рынка сырья, материалов и иных факторов производства:
1) характеристика сырьевых и иных факторов производства;
2) доступность сырья, материалов и иных факторов производства (порядок расчетов за сырье, материалы и иные факторы производства);
3) программа снабжения (на каждый год существования проекта, мероприятия по доставке сырья с целью гарантии бесперебойного снабжения);
4) программа поставок (на каждый год);
5) производительность труда (в случае модернизации производства).
6. Программа сбыта продукции:
1) расчет и обоснование цены, ценообразование;

3. Өнімді өткізу жөніндегі жобалар мен жоспарлар.
4. Жобаны іске асыру жоспары.
5. Қаржылық жоспар мен болжамдар.
6. Тәуекелдер мен тәуекелді төмендететін факторлар.
7. Әлеуметтік аспект.
8. Қоршаған ортаға әсері.
9. Қосымшалар.
1. Жобаның түйіндемесі
Түйіндеме жобаға қысқаша шолуды білдіреді және үш парақтан аспайтын көлемде ұсынылған бөлімдердің ішінде неғұрлым маңыздысы болып табылады.
1. Түйіндеме мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жобаның ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттары, жеке өңірге де, тұтас ел экономикасына да мультипликативтік әсері, жобаның өтелу кезеңіне дейінгі ақша ағынының болжамы;
2) инвестицияларға қажеттілік, қаржыландыру құрылымы және көздері, капитал салымдарын қайтарудың есеп-қисабы, болжамды кепілді қамтамасыз ету тізбесі және олардың нарықтық құны (қажет болған кезде бағалау күнін көрсету);
3) жобаны іске асыру кезінде қандай тәуекелдер және қандай сыйақылар туындауы мүмкін;
4) компанияның қысқаша сипаты;
5) жобаны іске асыру үшін активтердің (жер учаскелері, өндірістік базалар және т.б.) болуы.
2. Саланың сипаты
1. Саланың сипаты:
1) саланың экономикалық секторын айқындау (өндіріс, бөлу, көрсетілетін қызметтер және т.с.с.);
2) өнеркәсіптің осы саласы ұсынатын негізгі өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің тізбесі;
3) кәсіпорын жұмыс істейтін немесе жұмыс істеуі болжанатын нарық сегментінің сипаттамасы;
4) қазіргі негізгі клиенттердің сипаттамасы;
5) әлеуетті клиенттердің сипаттамасы.
3. Өнімді өткізу жөніндегі жоба мен жоспарлар
3. Өнімнің сипаты:
1) өнімнің осы түрін таңдау негіздемесі;
2) өнімнің даму кезеңдері (идея, эскиздік жоба, жұмыс жобасы, тәжірибелік партия, қолданыстағы сериялық өндіріс).
4. Өнім нарығының сипаттамасы:
1) сұраныс пен нарық мүмкіндіктерін айқындау;
2) нарықтың ағымдағы үлесі, жобаны іске асырумен тікелей немесе жанама байланысты болжамды өзгерістер;
3) негізгі үрдістер мен нарықтың даму бағыттары (экспорттық әлеует).
5. Шикізат, материалдар нарығын және өндірістің өзге де факторларын зерттеу мен талдау:
1) өндірістің шикізаттық және өзге де факторларының сипаттамасы;
2) шикізатқа, материалдарға және өндірістің өзге де факторларына қолжетімділік (шикізат, материалдар және өндірістің өзге де факторлары үшін есеп айырысу тәртібі);
3) жабдықтау бағдарламасы (жобаның жұмыс істеуінің әрбір жылына, іркіліссіз жабдықтау кепілдігі мақсатында шикізатты жеткізу жөніндегі іс-шаралар);
4) жеткізіп беру бағдарламасы (әрбір жылға);
5) еңбек өнімділігі (өндіріс жаңғыртылған жағдайда).
6. Өнімді өткізу бағдарламасы:
1) бағаны есептеу және негіздеу, баға белгілеу;

2) расчет себестоимости продукции;
3) программа продаж (на каждый год реализации проекта);
4) ожидаемый доход от продаж (по каждому году);
5) стимулирование сбыта.
7. Конкурентоспособность предприятия:
1) основные конкуренты (наименование и краткое описание), их основные достоинства и недостатки, занимаемая доля рынка;
2) сравнительный анализ применяемых технологий;
3) сравнительный анализ цен основных конкурентов;
4) сравнительный анализ стратегии маркетинга и распределения товаров (услуг).
8. Законодательная и нормативная база выполнения проекта:
1) необходимость получения лицензии либо разрешения;
2) ограничения/поддержка реализации проекта международными организациями, республиканскими и местными органами управления;
3) наличие необходимых разрешительных документов.
4. План реализации проекта
9. Местонахождение (указать основные факторы, повлиявшие на выбор места размещения проекта):
1) расположение относительно источников и поставщиков сырья;
2) расположение относительно потребителей продукции (услуг);
3) соответствие выбранной площадки производственной мощности предприятия (кратко описать объекты на площадке реализации проекта, в том числе здания, строения (паспортные данные, состояние), сооружения (эстакады, подземные хранилища, скважины и т.п.).
10. Инфраструктура:
1) электроснабжение – электрическая нагрузка (мВт), электропотребление (тыс. кВт/ч), наличие технических условий на присоединение к электрической сети, электрические сети (км2), подстанции (шт./МВА), источник финансирования строительства инфраструктуры;
2) теплоснабжение – наличие, состояние и располагаемая мощность автономных источников и внутриплощадочных сетей;
3) водоснабжение – наличие, состояние и располагаемая мощность автономных источников и внутриплощадочных сетей;
4) канализация – наличие, состояние и располагаемая мощность автономных накопителей и внутриплощадочных сетей;
5) водоотведение стоков, методы очистки, качество сточных вод, условия сброса, использование существующих или строительство современных очистных сооружений;
6) газоснабжение – наличие, состояние и располагаемая мощность распределительных устройств и внутриплощадочных сетей;
7) автодороги – наличие, состояние и протяженность внутриплощадочных проездов;
8) железные дороги – наличие, состояние и протяженность тупика;
9) грузовые и пассажирские терминалы;
10) объекты благоустройства;
11) другие коммуникации;
12) способ доставки (получения) сырья на производственную площадку и его хранения.
11. Описание технологического процесса:
1) обоснование выбора технологии (соответствие мировым стандартам, сравнение с существующими аналогами, новизна и (или) апробация в других проектах в Казахстане или за рубежом);

2) өнімнің өзіндік құнын есептеу;
3) сату бағдарламасы (жобаны іске асырудың әрбір жылына);
4) сатудан күтілетін кіріс (әрбір жыл бойынша);
5) өткізуді ынталандыру.
7. Кәсіпорынның бәсекеге қабілеттілігі:
1) негізгі бәсекелестер (атауы және қысқаша сипаты), олардың негізгі артықшылықтары мен кемшіліктері, нарықта иеленетін үлесі;
2) қолданылатын технологияларды салыстырмалы талдау;
3) негізгі бәсекелестердің бағаларын салыстырмалы талдау;
4) маркетинг және тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) бөлу стратегиясын салыстырмалы талдау.
8. Жобаны орындаудың заңнамалық және нормативтік базасы:
1) лицензия не рұқсат алу қажеттігі;
2) халықаралық ұйымдардың, республикалық және жергілікті басқару органдарының жобаның іске асырылуын шектеуі/қолдауы;
3) қажетті рұқсат беру құжаттарының болуы.
4. Жобаны іске асыру жоспары
9. Орналасқан жері (жоба орналасқан жерді таңдауға ықпал еткен негізгі факторларды көрсету):
1) шикізат көздері мен оны берушілерге қатысты орналасуы;
2) өнімдерді (көрсетілетін қызметтерді) тұтынушыларға қатысты орналасуы;
3) таңдап алынған алаңның кәсіпорынның өндірістік қуатына сәйкес келуі (жоба іске асырылатын алаңдағы объектілерді, оның ішінде ғимараттарды, құрылыстарды (паспорттық деректері, жай-күйі), құрылысжайларды (эстакадаларды, жерасты сақтау орындарын, ұңғымаларды және т.б.) қысқаша сипаттау).
10. Инфрақұрылым:
1) электрмен жабдықтау – электр жүктемесі (мВт), электр тұтыну (мың кВт/сағ), электр желісіне жалғауға техникалық шарттардың болуы, электр желілері (шаршы/км), қосалқы станциялар (дана/МВА), инфрақұрылым құрылысын қаржыландыру көзі;
2) жылумен жабдықтау – дербес көздер мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
3) сумен жабдықтау – дербес көздер мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
4) кәріз – дербес жинақтағыштар мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
5) сарқынды су ағызу, тазарту әдістері, сарқынды сулардың сапасы, ағызып жіберу шарттары, қазіргілерін пайдалану немесе заманауи тазарту құрылысжайларын салу;
6) газбен жабдықтау – тарату құрылғылары мен алаңішілік желілердің болуы, жай-күйі және қолда бар қуаты;
7) автожолдар – алаңішілік өтпежолдардың болуы, жай-күйі және ұзындығы;
8) теміржолдар – тұйықтың болуы, жай-күйі және ұзындығы;
9) жүк және жолаушы терминалдары;
10) абаттандыру объектілері;
11) басқа коммуникациялар;
12) шикізатты өндірістік алаңға жеткізу (алу) және оны сақтау тәсілі.
11. Технологиялық процестің сипаты:
1) технологияны таңдау негіздемесі (әлемдік стандарттарға сәйкес келуі, қазіргі аналогтарымен салыстыру, жаңашылдығы және/немесе Қазақстандағы немесе шетелдегі басқа жобаларда сынақтан өтуі);

2) описание выбранной технологии (описать применяемые на практике варианты технологий производства продукции, привести сравнительный анализ основных достоинств и недостатков существующих вариантов производства продукции с указанием технических критериев, послуживших основанием для выбора именно этой технологии для реализуемого проекта и отклонения альтернативных вариантов);
3) затраты на приобретение технологии (лицензии, патенты, права, постоянные платежи и другое);
4) обоснование производственной мощности;
5) динамика освоения мощностей предприятия;
6) наличие и потребность технологического и прочего оборудования, техники и условия их приобретения (перечень имеющейся техники и оборудования, их текущее состояние, перечень необходимой техники и оборудования, конкурентоспособная цена, технологическая совместимость с уже используемым оборудованием, сравнительный анализ различных вариантов поставки оборудования);
7) потребность в участках земли, зданиях и сооружениях, коммуникациях.
12. Управление проектом и расстановка кадров:
1) структура управления проектом;
2) число работников и расстановка кадров;
3) потребность в трудовых ресурсах и обучении.
5. Финансовый план и прогнозы
15. График финансирования и платежей:
1) срок внесения авансового платежа;
2) сроки страховых и комиссионных выплат;
3) график возврата основного долга и выплаты процентов по нему.
16. Расчет себестоимости единицы продукции и смета затрат.
17. Расшифровка статей доходов от продаж (с указанием объема реализации по каждому виду выпускаемой продукции помесячно); учесть сезонные колебания при их наличии.
18. Прогноз отчета о прибылях и убытках:
1) дается комментарий по крупным статьям затрат;
2) учитываются сезонные колебания на цену и объемы реализации готовой продукции и закупки сырья.
19. Анализ проекта с помощью простых методов финансовой оценки:
1) простой срок окупаемости проекта;
2) простая норма прибыли (по каждому году реализации проекта и за весь проект в целом);
3) анализ показателей рентабельности, ликвидности и оборачиваемости.
20. Анализ в условиях неопределенности:
1) анализ чувствительности (анализ устойчивости проекта при снижении объемов производства, цены реализации, увеличения суммы затрат);
2) анализ безубыточности (определение точки безубыточности в натуральном и денежном выражении в расчете за год).
6. Риски и факторы, снижающие риск
Риск ресурсов, маркетинговый риск, управленческий риск, операционно-производственный риск, отраслевой риск, правовой риск, страновой и региональный риски, риск завершения проекта и др.:

2) таңдалған технологияның сипаты (практикада қолданылатын өнімдерді өндіру технологияларының нұсқаларын сипаттау, іске асырылатын жоба үшін нақ осы технологияны таңдауға негіз болған техникалық өлшемшарттарды және балама нұсқалардың ауытқуын көрсете отырып, өнімдер өндірісінің қазіргі нұсқаларының негізгі жетістіктері мен кемшіліктеріне салыстырмалы талдау жүргізу);
3) технологияны сатып алуға шығындар (лицензиялар, патенттер, құқықтар, тұрақты төлемдер және басқалары);
4) өндірістік қуаттың негіздемесі;
5) кәсіпорын қуатын игеру серпіні;
6) технологиялық және өзге жабдық пен техниканың болуы және қажеттілігі, оларды сатып алу шарттары (қолда бар техника мен жабдықтың тізбесі, олардың ағымдағы жай-күйі, қажетті жабдық пен техниканың тізбесі, бәсекеге қабілетті бағасы, пайдаланылып жүрген жабдықпен технологиялық үйлесуі, жабдықты жеткізудің әртүрлі нұсқаларын салыстырмалы талдау);
7) жер учаскелеріне, ғимараттарға және құрылысжайларға, коммуникацияларға қажеттілік.
12. Жобаны басқару және кадрларды орналастыру:
1) жобаны басқару құрылымы;
2) жұмыскерлер саны және кадрларды орналастыру;
3) еңбек ресурстарына және оқытуға қажеттілік.
5. Қаржылық жоспар мен болжамдар
15. Қаржыландыру және төлемдер графигі:
1) аванстық төлемді енгізу мерзімі;
2) сақтандыру және комиссиялық төлемдердің мерзімі;
3) негізгі қарызды қайтару және олар бойынша пайыздарды төлеу графигі.
16. Өнім бірлігінің өзіндік құнын есептеу және шығындар сметасы.
17. Сатудан түскен кірістердің баптарын толық жазу (ай сайын шығарылатын өнімнің әрбір түрі бойынша өткізу көлемін көрсете отырып); маусымдық ауытқу болған кезде оларды ескеру.
18. Пайда мен залал туралы есепті болжау.
1) шығындардың ірі баптары бойынша түсініктеме беріледі;
2) дайын өнімді өткізу және шикізат сатып алу бағасы мен көлемінің маусымдық ауытқуы ескеріледі.
19. Қаржылық бағалаудың қарапайым тәсілдерінің көмегімен жобаны талдау:
1) жобаның өтелуінің қарапайым мерзімі;
2) пайданың қарапайым нормасы (жоба іске асырылатын әр жылы және тұтас жоба бойынша);
3) рентабельділік, өтімділік және айналымдылық көрсеткіштерін талдау.
20. Белгісіздік жағдайларындағы талдау:
1) сезімталдықты талдау (өндіріс көлемдері төмендеген кездегі жобаның тұрақтылығын, өткізу бағасын, шығындар сомасының ұлғаюын талдау);
2) залалсыздықты талдау (жылына есептегенде заттай және ақшалай мәндегі залалсыздық нүктесін айқындау).
6. Тәуекелдер мен тәуекелді төмендететін факторлар
Ресурстар тәуекелі, маркетингтік тәуекел, басқарушылық тәуекел, операциялық-өндірістік тәуекел, салалық тәуекел, құқықтық тәуекел, елдік және өңірлік тәуекелдер, жобаны аяқтау тәуекелі және басқалары:

1) основные факторы риска;
2) предположительный характер и диапазон изменений;
3) предполагаемые мероприятия по снижению и управлению рисками, в том числе необходимые меры государственного стимулирования.
7. Социальный аспект
1) характеристика социально-культурного и демографического положения в регионе;
2) влияние проекта на занятость населения, повышение квалификации, образование и т.п.
8. Воздействие на окружающую среду
1) определение и краткое изложение всех предполагаемых эффектов неблагоприятного воздействия на окружающую среду;
2) описание технических аспектов каждого мероприятия, включая негативный эффект, против которого оно направлено;
3) график реализации природоохранных мероприятий в рамках проекта;
4) включение в общую стоимость проекта примерных смет и перечня источников финансирования как первичных вложений, так и текущих расходов, связанных с реализацией мероприятий по ограничению отрицательного воздействия;
5) соответствие технологии проекта международным стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду.
Приложения
В приложения включаются документы, которые могут служить подтверждением или более подробным объяснением сведений, представленных по проекту, к которым могут относиться:
1) биографии руководителей предприятия или проекта, подтверждающие их компетенцию и опыт работы;
2) результаты маркетинговых исследований;
3) заключения аудиторов;
4) фотографии или видеоролик образцов продукции;
5) подробные технические характеристики продукции;
6) план предприятия;
7) гарантийные письма или контракты с поставщиками и потребителями продукции;
8) договоры аренды, найма, лицензионные соглашения;
9) заключения служб государственного надзора по вопросам экологии и безопасности;
10) статьи из журналов и газет о деятельности предприятия.

1) тәуекелдің негізгі факторлары;
2) өзгерістердің болжамды сипаты мен диапазоны;
3) тәуекелдерді төмендету мен басқару жөніндегі болжанатын іс-шаралар, оның ішінде қажетті мемлекеттік ынталандыру шаралары.
7. Әлеуметтік аспект
1) өңірдегі әлеуметтік-мәдени және демографиялық жағдайдың сипаттамасы;
2) жобаның халықты жұмыспен қамтуға, біліктілікті арттыруға, білім беруге ықпалы және т.с.с.
8. Қоршаған ортаға әсері
1) қоршаған ортаға қолайсыз әсер етудің барлық болжанатын әсерлерін айқындау және қысқаша мазмұндау;
2) әрбір іс-шараның техникалық аспектісін ол қарсы бағытталған теріс әсермен қоса сипаттау;
3) жоба шеңберінде табиғатты қорғау іс-шараларын іске асыру графигі;
4) жобаның жалпы құнына шамамен алғандағы сметаларды және теріс әсер етуді шектеу жөніндегі іс-шараларды іске асырумен байланысты бастапқы салымдарды, сол сияқты ағымдағы шығыстарды қаржыландыру көздерінің тізбесін енгізу;
5) жоба технологиясының қоршаған ортаға әсер етуі бойынша халықаралық стандарттар мен нормативтерге сәйкес келуі.
Қосымшалар
Қосымшаларда жоба бойынша ұсынылған мәліметтерді растай алатын немесе анағұрлым толық түсіндіре алатын құжаттар қамтылады, оларға мыналар кіруі мүмкін:
1) кәсіпорын немесе жоба басшыларының құзыреті мен жұмыс тәжірибесін растайтын өмірбаяндары;
2) маркетингтік зерттеулердің нәтижелері;
3) аудиторлардың қорытындылары;
4) өнім үлгілерінің фотосуреттері немесе бейнеролигі;
5) өнімнің толық техникалық сипаттамалары;
6) кәсіпорының жоспары;
7) кепілдік хаттар немесе өнім берушілермен және оны тұтынушылармен жасалған келісімшарттар;
8) жалға беру, жалдау шарттары, лицензиялық келісімдер;
9) экология және қауіпсіздік мәселелері жөніндегі мемлекеттік қадағалау қызметтерінің қорытындылары;
10) журналдар мен газеттердегі кәсіпорынның қызметі туралы мақалалар.