Об утверждении Правил возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года, в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 472.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года.
2. Признать утратившим силу следующие решения Правительства Республики Казахстан:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2015 года № 974 "Об утверждении Правил возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года";
2) пункт 13 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2016 года № 215 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июня 2023 года № 472
Правила
возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года

Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 472 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 11-бабының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мынадай шешімдерінің күші жойылды деп танылсын:
1) "Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомасынан 50 пайызын қайтару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 желтоқсандағы № 974 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 14 сәуірдегі № 215 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 13-тармағы.
3. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 15 маусымдағы
№ 472 қаулысымен
бекітілген
Әскери қызметшілердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киім киіп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан и определяют порядок возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Социальным кодексом Республики Казахстан;
3) план-график – документ, определяющий мероприятия по списанию ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов сотрудников (военнослужащих);
4) сотрудник (военнослужащий) – вкладчик (получатель) из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, в пользу которых перечислены обязательные пенсионные взносы в размере 20 % от денежного содержания за счет бюджетных средств на индивидуальные пенсионные счета, открытые в ЕНПФ;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 11-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты "бір терезе" қағидаты бойынша ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) график-жоспар – БЖЗҚ-ның қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептен шығаруы жөніндегі іс-шараларды айқындайтын құжат;
4) қызметкер (әскери қызметші) – пайдасына БЖЗҚ-да ашылған жеке зейнетақы шоттарына бюджет қаражаты есебінен ақшалай қамтылымның 20 %-ы мөлшерінде міндетті зейнетақы жарналары аударылған әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлері, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдар қатарындағы салымшы (алушы);

5) возврат сумм обязательных пенсионных взносов – операция по списанию с индивидуальных пенсионных счетов вкладчиков (получателей), открытых в ЕНПФ, сумм обязательных пенсионных взносов, подлежащих перечислению в республиканский бюджет;
6) центральный исполнительный орган – уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) уполномоченные органы – центральные государственные органы, перечислявшие обязательные пенсионные взносы в пользу сотрудников (военнослужащих);
8) электронное уведомление – электронный документ Государственной корпорации, содержащий информацию о вкладчике (получателе) и сумме обязательных пенсионных взносов вкладчиков (получателей), подлежащей возврату.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.03.2024 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок возврата 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года
3. Уполномоченные органы до 20 января 2016 года через свои ведомства, территориальные подразделения и подведомственные учреждения письменно уведомляют сотрудников (военнослужащих) о возврате 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств на индивидуальные пенсионные счета сотрудников (военнослужащих), открытые в ЕНПФ.
4. Возврат 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу сотрудников (военнослужащих), осуществляется на основании заявления.
Заявление подается в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления с приложением:
1) справки ЕНПФ о перечисленных обязательных пенсионных взносах;
2) копии документа, удостоверяющего личность сотрудника (военнослужащего).
5. В случае подачи заявления через третье лицо в дополнение к документам, указанным в пункте 4 настоящих Правил, третьим лицом представляются:
1) оригинал нотариально удостоверенной доверенности или ее нотариально засвидетельствованная копия (если доверенность содержит полномочия по представлению интересов получателя одновременно в нескольких организациях);

5) міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қайтару – салымшылардың (алушылардың) БЖЗҚ-да ашылған жеке зейнетақы шоттарынан республикалық бюджетке аударылуға тиіс міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептен шығару операциясы;
6) орталық атқарушы орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган;
7) уәкiлеттi органдар – қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) пайдасына міндетті зейнетақы жарналарын аударған орталық мемлекеттік органдар;
8) электрондық хабарлама – Мемлекеттік корпорацияның салымшы (алушы) және салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылуға тиіс сомасы туралы ақпаратты қамтитын электрондық құжаты.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2024 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару тәртібі
3. Уәкілетті органдар 2016 жылғы 20 қаңтарға дейін өздерінің ведомстволары, аумақтық бөлімшелері және ведомстволық бағынысты мекемелері арқылы қызметкерлерді (әскери қызметшілерді) БЖЗҚ-да ашылған қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке зейнетақы шоттарына бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару туралы жазбаша хабардар етеді.
4. Қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару өтініш негізінде жүзеге асырылады.
Өтініш хабарлама алынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде мынадай құжаттармен қоса беріледі:
1) аударылған міндетті зейнетақы жарналары туралы БЖЗҚ анықтамасы;
2) қызметкердің (әскери қызметшінің) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі.
5. Үшінші тұлға арқылы өтініш берілген жағдайда үшінші тұлға осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттарға қоса:
1) нотариат куәландырған сенімхаттың түпнұсқасын немесе оның нотариат куәландырған көшірмесін (егер сенімхатта алушының мүдделерін бір мезгілде бірнеше ұйымда білдіру жөніндегі өкілеттіктері қамтылса);

2) копия документа, удостоверяющего личность третьего лица, и оригинал для сверки.
6. Уполномоченные органы составляют список сотрудников (военнослужащих), подавших заявления, с указанием суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей возврату в республиканский бюджет, по каждому сотруднику (военнослужащему) за период воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, в период которой перечислялись обязательные пенсионные взносы за счет бюджетных средств.
7. Уполномоченные органы представляют в Государственную корпорацию списки сотрудников (военнослужащих) в бумажном и электронном видах:
1) в срок до 15 февраля 2016 года – по получателям пенсионных выплат за выслугу лет в неполном объеме;
2) в срок до 1 марта 2016 года – по сотрудникам (военнослужащим), состоящим на службе на 1 января 2016 года, и сотрудникам (военнослужащим), впервые поступившим на службу после 1 января 1998 года и уволенным до 1 января 2016 года, имевшим на дату увольнения условия для назначения пенсионных выплат за выслугу лет в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2016 года.
8. Для осуществления возврата ЕНПФ и Государственная корпорация разрабатывают и подписывают план-график, который согласовывается с центральным исполнительным органом, Национальным Банком Республики Казахстан и соответствующими уполномоченными органами.
9. В плане-графике предусматриваются:
1) сроки проведения мероприятий по возврату из ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов сотрудников (военнослужащих) с указанием ответственных лиц из числа работников ЕНПФ, Государственной корпорации и уполномоченных органов;
2) формат электронного уведомления Государственной корпорации, содержащего информацию, необходимую ЕНПФ для списания сумм с индивидуальных пенсионных счетов сотрудников (военнослужащих) в базе данных автоматизированной информационной системы ЕНПФ;
3) порядок представления Государственной корпорацией в ЕНПФ списков сотрудников (военнослужащих), а также возврата ЕНПФ в Государственную корпорацию сумм обязательных пенсионных взносов;
4) порядок формирования и подписания актов возвращенных ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов, актов невозвращенных ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов;
5) электронное (-ые) средство (-а) (канал) обмена информацией между Государственной корпорацией и ЕНПФ в процессе осуществления мероприятий, предусмотренных планом-графиком;

2) үшінші тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін және салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын береді.
6. Уәкілетті органдар бюджет қаражаты есебінен міндетті зейнетақы жарналары аударылған кезеңдегі әскери қызмет, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарындағы қызмет кезеңдері үшін әрбір қызметкер (әскери қызметші) бойынша республикалық бюджетке қайтарылуға тиіс міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетіп, өтініш берген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) тізімін жасайды.
7. Уәкілетті органдар Мемлекеттік корпорацияға қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) тізімдерін қағаз және электрондық түрде:
1) 2016 жылғы 15 ақпанға дейінгі мерзімге – еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін толық емес көлемде алушылар бойынша;
2) 2016 жылғы 1 наурызға дейінгі мерзімге – 2016 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қызметте болған қызметкерлер (әскери қызметшілер) және 1998 жылғы 1 қаңтардан кейін қызметке алғаш рет кірген және 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қызметтен босатылған, қызметтен босатылған күнге 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау шарттары болған қызметкерлер (әскери қызметшілер) бойынша ұсынады.
8. БЖЗҚ және Мемлекеттік корпорация қайтаруды жүзеге асыру үшін орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен және тиісті уәкілетті органдармен келісілетін график-жоспарды әзірлейді және қол қояды.
9. График-жоспарда:
1) БЖЗҚ, Мемлекеттік корпорация және уәкілетті органдар қызметкерлерінің қатарынан жауапты адамдар көрсетілген БЖЗҚ-дан қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қайтару жөніндегі іс-шараларды өткізу мерзімдері;
2) БЖЗҚ-ның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке зейнетақы шоттарынан сомаларды есептен шығару үшін БЖЗҚ-ға қажетті ақпаратты қамтитын Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламасының форматы;
3) Мемлекеттік корпорацияның БЖЗҚ-ға қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) тізімдерін ұсыну тәртібі, сондай-ақ БЖЗҚ-ның Мемлекеттік корпорацияға міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қайтару тәртібі;
4) БЖЗҚ қайтарған міндетті зейнетақы жарналары сомаларының актілерін, БЖЗҚ қайтармаған міндетті зейнетақы жарналары сомаларының актілерін қалыптастыру және оларға қол қою тәртібі;
5) график-жоспарда көзделген іс-шараларды жүзеге асыру процесінде Мемлекеттік корпорация мен БЗЖҚ арасындағы ақпарат алмасудың электрондық құралы (құралдары) (арнасы);

6) мероприятия, направленные на взаимодействие ЕНПФ с Государственной корпорацией и банком-кастодианом ЕНПФ.
10. ЕНПФ не позднее пяти рабочих дней с даты согласования плана-графика уведомляет сотрудников (военнослужащих) о датах начала и завершения мероприятий по возврату сумм обязательных пенсионных взносов путем публикации информации на интернет-ресурсе ЕНПФ.
11. Идентификация сотрудников (военнослужащих) в базе данных автоматизированной информационной системы центрального исполнительного органа производится по полному соответствию реквизитов (индивидуальный идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения).
12. В период проведения мероприятий, определенных планом-графиком по списку сотрудников (военнослужащих), указанных в пункте 6 настоящих Правил:
1) ЕНПФ не осуществляет выплату и (или) перевод пенсионных накоплений по договору пенсионного аннуитета вкладчикам (получателям);
2) ЕНПФ не представляет по запросу Государственной корпорации сведения о сумме пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов на дату приобретения права на пенсионные выплаты, необходимых для расчета гарантий государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции.
13. Государственная корпорация в сроки, определенные планом-графиком, формирует и направляет в ЕНПФ электронные уведомления.
14. ЕНПФ в сроки, определенные планом-графиком:
1) в базе данных автоматизированной информационной системы списывает с индивидуальных пенсионных счетов сотрудников (военнослужащих) суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащие возврату в соответствии с электронными уведомлениями Государственной корпорации;
2) направляет банку-кастодиану поручение на списание сумм обязательных пенсионных взносов с кастодиального счета ЕНПФ на счет Государственной корпорации.
15. При этом идентификация сотрудников (военнослужащих) в базе данных автоматизированной информационной системы ЕНПФ осуществляется по полному соответствию реквизитов, указанных в электронном уведомлении Государственной корпорации.
16. Списание с индивидуальных пенсионных счетов сумм обязательных пенсионных взносов осуществляется ЕНПФ на основании электронного уведомления Государственной корпорации из пенсионных накоплений, сформированных на индивидуальных пенсионных счетах сотрудников (военнослужащих), за исключением случаев, определенных в пункте 17 настоящих Правил.

6) БЖЗҚ-ның Мемлекеттік корпорациямен және БЖЗҚ кастодиан-банкімен өзара іс-қимыл жасауына бағытталған іс-шаралар көзделеді.
10. БЖЗҚ график-жоспар келісілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей БЖЗҚ интернет-ресурсында ақпарат жариялау арқылы міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қайтару жөніндегі іс-шаралар басталатын және аяқталатын күндер туралы қызметкерлерді (әскери қызметшілерді) хабардар етеді.
11. Орталық атқарушы органның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында қызметкерлерді (әскери қызметшілерді) сәйкестендіру деректемелердің (жеке сәйкестендiру нөмiрi, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні) толық сәйкестігі бойынша жүргізіледі.
12. График-жоспарда айқындалған іс-шаралар өткізілетін кезеңде осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) тізімі бойынша:
1) БЖЗҚ зейнетақы аннуитеті шарты бойынша салымшыларға (алушыларға) зейнетақы жинақтарын төлеуді және (немесе) аударуды жүзеге асырмайды;
2) БЖЗҚ Мемлекеттік корпорацияның сұратуы бойынша инфляция деңгейін ескере отырып, міндетті зейнетақы жарналарының нақты енгізілген мөлшеріндегі міндетті зейнетақы жарналарының сақталуы бойынша зейнетақы төлемдерін алушыларға мемлекет кепілдіктерін есептеу үшін қажет міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленген күнгі зейнетақы жинақтарының сомасы туралы мәліметтерді ұсынбайды.
13. Мемлекеттік корпорация электрондық хабарламаларды қалыптастырады және график-жоспарда айқындалған мерзімдерде БЖЗҚ-ға жолдайды.
14. БЖЗҚ график-жоспарда айқындалған мерзімдерде:
1) автоматтандырылған ақпараттық жүйенің дерекқорында қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке зейнетақы шоттарынан Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламаларына сәйкес қайтарылуға тиіс міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептен шығарады;
2) БЖЗҚ-ның кастодиан шотынан Мемлекеттік корпорацияның шотына міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептен шығаруға тапсырманы кастодиан-банкке жібереді.
15. Бұл ретте БЖЗҚ-ның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында қызметкерлерді (әскери қызметшілерді) сәйкестендіру Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламасында көрсетілген деректемелердің толық сәйкестігі бойынша жүзеге асырылады.
16. Жеке зейнетақы шоттарынан міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептен шығаруды осы Қағидалардың 17-тармағында айқындалған жағдайларды қоспағанда, БЗЖҚ Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламасының негізінде қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке зейнетақы шоттарында қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан жүзеге асырады.

17. Возврат в республиканский бюджет сумм обязательных пенсионных взносов не производится в случаях:
1) закрытия индивидуального пенсионного счета сотрудника (военнослужащего);
2) отсутствия средств на индивидуальном пенсионном счете сотрудника (военнослужащего);
3) если сумма пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете сотрудника (военнослужащего) на дату возврата меньше суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей возврату в соответствии с электронными уведомлениями Государственной корпорации;
4) наличия информации о смерти сотрудника (военнослужащего) в период:
формирования списков сотрудников уполномоченными органами;
формирования электронного уведомления Государственной корпорацией;
списания суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей возврату ЕНПФ;
5) отсутствия в базе данных автоматизированной информационной системы ЕНПФ индивидуального пенсионного счета сотрудника (военнослужащего).
18. Получатели пенсионных выплат за выслугу лет в неполном объеме для осуществления перерасчета в соответствии с пунктом 11 статьи 212 Социального кодекса Республики Казахстан в случаях, предусмотренных подпунктами 1) - 3) и 5) пункта 17 настоящих Правил, перечисляют необходимую (недостающую) сумму на индивидуальный пенсионный счет в порядке, определенном внутренним документом ЕНПФ.
При поступлении указанных сумм ЕНПФ осуществляет их зачисление на индивидуальные пенсионные счета сотрудников (военнослужащих).
В последующем возврат осуществляется на основании заявления в порядке, предусмотренном пунктом 4 настоящих Правил.
Заявление подается через ведомства, территориальные подразделения и учреждения в уполномоченный орган в течение месяца со дня зачисления суммы на индивидуальный пенсионный счет.
19. Возврат ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов производится электронными платежными поручениями на банковский счет Государственной корпорации в течение трех рабочих дней с даты получения электронного уведомления.
20. Государственная корпорация в течение трех рабочих дней со дня поступления от ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов производит их перечисление электронными платежными поручениями в республиканский бюджет с соблюдением норм банковского и бюджетного законодательства Республики Казахстан.
21. После осуществления мероприятий, предусмотренных планом-графиком, Государственной корпорацией составляется акт возвращенных ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов, который содержит:
1) информацию о номере и дате электронных уведомлений Государственной корпорации;

17. Республикалық бюджетке міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қайтару:
1) қызметкердің (әскери қызметшілердің) жеке зейнетақы шоты жабылған;
2) қызметкердің (әскери қызметшінің) жеке зейнетақы шотында қаражат болмаған;
3) қайтарылатын күні қызметкердің (әскери қызметшінің) жеке зейнетақы шотындағы зейнетақы жинақтарының сомасы Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламаларына сәйкес қайтарылуға тиіс міндетті зейнетақы жарналарының сомасынан аз болған;
4) мынадай:
уәкілетті органдар қызметкерлердің тізімдерін қалыптастырған;
Мемлекеттік корпорация электрондық хабарламаны қалыптастырған;
БЖЗҚ-ға қайтарылуға тиіс міндетті зейнетақы жарналарының сомасы есептен шығарылған кезеңде қызметкердің (әскери қызметшінің) қайтыс болғаны туралы ақпарат болған;
5) БЖЗҚ автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында қызметкердің (әскери қызметшінің) жеке зейнетақы шоты болмаған жағдайларда жүргізілмейді.
18. Еңбек сіңірген жылдары үшін толық емес көлемде зейнетақы төлемдерін алушылар осы Қағидалардың 17-тармағының 1)3) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 212-бабының 11-тармағына сәйкес қайта есептеуді жүзеге асыру үшін қажетті (жетіспейтін) соманы БЖЗҚ ішкі құжатында айқындалған тәртіппен жеке зейнетақы шотына аударады.
Көрсетілген сома түскен кезде БЖЗҚ оларды қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) жеке зейнетақы шоттарына есепке жазуды жүзеге асырады.
Кейіннен қайтару осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тәртіппен өтініш негізінде жүзеге асырылады.
Өтініш жеке зейнетақы шотына сома есепке жазылған күннен бастап бір ай ішінде ведомстволар, аумақтық бөлімшелер және мекемелер арқылы уәкілетті органға беріледі.
19. БЖЗҚ міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қайтаруды электрондық хабарламаны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның банк шотына электрондық төлем тапсырмаларымен жүргізеді.
20. Мемлекеттік корпорация Қазақстан Республикасының банк және бюджет заңнамасының нормаларын сақтай отырып, БЖЗҚ-дан міндетті зейнетақы жарналарының сомалары келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды электрондық төлем тапсырмаларымен республикалық бюджетке аударуды жүргізеді.
21. График-жоспарда көзделген іс-шаралар жүзеге асырылғаннан кейін Мемлекеттік корпорация БЖЗҚ қайтарған міндетті зейнетақы жарналары сомаларының актісін жасайды, ол:
1) Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламаларының нөмірі және күні туралы ақпаратты;

2) информацию о номере и дате электронных платежных поручений по возвращенным ЕНПФ суммам обязательных пенсионных взносов;
3) информацию о номере и дате электронных платежных поручений по перечислению Государственной корпорацией сумм обязательных пенсионных взносов в республиканский бюджет;
4) список сотрудников (военнослужащих) с указанием возвращенных ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов.
22. После осуществления мероприятий, предусмотренных планом-графиком, ЕНПФ составляет акт невозвращенных сумм обязательных пенсионных взносов, который содержит:
1) информацию о номере и дате электронных уведомлений Государственной корпорации;
2) список сотрудников (военнослужащих), указанных в электронном уведомлении Государственной корпорации, по которым ЕНПФ не осуществил возврат сумм обязательных пенсионных взносов, с указанием соответствующих причин.
23. Акты возвращенных и невозвращенных ЕНПФ сумм обязательных пенсионных взносов подписываются ЕНПФ, Государственной корпорацией, соответствующими уполномоченными органами, заверяются печатями указанных организаций.
24. По завершении мероприятий, предусмотренных планом-графиком, ЕНПФ представляет соответствующим уполномоченным органам справку-подтверждение о списании с индивидуального пенсионного счета суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, (далее – справка-подтверждение) в электронном формате, заверенную электронной цифровой подписью, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
25. Возврат 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу сотрудников (военнослужащих), повторно зачисленных на службу, восстановленных на службу по решению суда, уволенных со службы, которые в последующем приобрели право на назначение пенсионных выплат за выслугу лет, либо которым изменено основание увольнения, дающее право на назначение пенсионных выплат за выслугу лет на основании судебных решений, а также по решению суда, дающему право на возврат 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, а также лиц, проходивших службу в особом порядке для выполнения специальных оперативных заданий, и штатных негласных сотрудников осуществляется на основании заявления в порядке, предусмотренном пунктом 4 настоящих Правил.

2) БЖЗҚ қайтарған міндетті зейнетақы жарналарының сомалары бойынша электрондық төлем тапсырмаларының нөмірі және күні туралы ақпаратты;
3) міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын Мемлекеттік корпорацияның республикалық бюджетке аударуы бойынша электрондық төлем тапсырмаларының нөмірі және күні туралы ақпаратты;
4) БЖЗҚ қайтарған міндетті зейнетақы жарналарының сомалары көрсетілген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) тізімін қамтиды.
22. График-жоспарда көзделген іс-шаралар жүзеге асырылғаннан кейін БЖЗҚ міндетті зейнетақы жарналарының қайтарылмаған сомаларының актісін жасайды, ол:
1) Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламаларының нөмірі және күні туралы ақпаратты;
2) тиісті себептері көрсетілген, БЖЗҚ міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын қайтаруды жүзеге асырмаған, Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламасында көрсетілген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) тізімін қамтиды.
23. БЖЗҚ қайтарған және қайтармаған міндетті зейнетақы жарналары сомаларының актілеріне БЖЗҚ, Мемлекеттік корпорация, тиісті уәкілетті органдар қол қояды, көрсетілген ұйымдардың мөрлерімен расталады.
24. График-жоспарда көзделген іс-шаралар аяқталғаннан кейін БЖЗҚ тиісті уәкілетті органдарға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған әскери қызметшiлердің (мерзiмдi қызметтегі әскери қызметшiлерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомасын жеке зейнетақы шотынан есептен шығару туралы растау-анықтаманы (бұдан әрі – растау-анықтама) электрондық форматта ұсынады.
25. Қызметке қайтадан кірген, сот шешімі бойынша қызметке қайта қабылданған, қызметтен босатылып, еңбек сіңірген жылдары үшін кейіннен зейнетақы төлемдерін тағайындауға құқық алған не сот шешімдерінің негізінде еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындауға құқық беретін, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтаруға құқық беретін соттың шешімі бойынша қызметтен босату негіздемесі өзгерген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің), сондай-ақ арнайы жедел тапсырмаларды орындау үшін ерекше тәртіппен қызмет өткерген адамдардың және штаттық жасырын қызметкерлердің пайдасына 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын қайтару осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген тәртіппен өтініш негізінде жүзеге асырылады.

Сотрудники (военнослужащие), не подавшие заявления в сроки, предусмотренные пунктами 4 и 7 настоящих Правил, вправе самостоятельно подать его через ведомства, территориальные подразделения и учреждения в уполномоченный орган.
26. Уполномоченный орган составляет список сотрудников (военнослужащих), подавших заявления о возврате сумм, с указанием суммы обязательных пенсионных взносов, подлежащей возврату в республиканский бюджет, в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил и представляет его в Государственную корпорацию.
27. Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней со дня получения списка осуществляет процедуру идентификации сотрудников (военнослужащих), указанных в пункте 25 настоящих Правил, в базах автоматизированной информационной системы центрального исполнительного органа и ЕНПФ в соответствии с пунктами 11 и 15 настоящих Правил.
28. Формирование Государственной корпорацией электронных уведомлений и направление их в ЕНПФ, списание ЕНПФ с индивидуальных пенсионных счетов сумм обязательных пенсионных взносов, их возврат в Государственную корпорацию и последующее перечисление в республиканский бюджет осуществляются в соответствии с пунктами 13, 16, 17, 18 и 19 настоящих Правил.
29. ЕНПФ представляет сотрудникам (военнослужащим), указанным в пункте 25 настоящих Правил, справку-подтверждение в электронном формате или на бумажном носителе при их личном обращении.
Приложение к Правилам
возврата 50 процентов от суммы
обязательных пенсионных
взносов, перечисленных за счет
бюджетных средств до 1 января
2016 года в пользу
военнослужащих (кроме
военнослужащих срочной
службы), сотрудников
специальных государственных и
правоохранительных органов,
государственной фельдъегерской
службы, а также лиц, права
которых иметь специальные
звания, классные чины и носить
форменную одежду упразднены
с 1 января 2012 года
Форма
Дата выдачи " " 20___ года №
Справка-подтверждение о списании с индивидуального пенсионного счета 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов, перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года в пользу военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы, а также лиц, права которых иметь специальные звания, классные чины и носить форменную одежду упразднены с 1 января 2012 года, а также лиц, медицинские должности которых сокращены в органах внутренних дел Республики Казахстан с 1 июля 2022 года и 1 января 2023 года, имевших на момент сокращения должности выслугу лет не менее двенадцати лет и шести месяцев непрерывной воинской службы, службы в специальных государственных и правоохранительных органах, государственной фельдъегерской службе, при условии продолжения ими работы в медицинских организациях, расположенных в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
Единый накопительный пенсионный фонд подтверждает, что с индивидуального
пенсионного счета № _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
произведено списание 50 процентов от суммы обязательных пенсионных взносов,

Осы Қағидалардың 4 және 7-тармақтарында көзделген мерзімдерде өтініш бермеген қызметкерлер (әскери қызметшілер) оны ведомстволар, аумақтық бөлімшелер және мекемелер арқылы уәкілетті органға өз еркімен беруге құқылы.
26. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес республикалық бюджетке қайтарылуға тиіс міндетті зейнетақы жарналарының сомасын көрсетіп, сомаларды қайтару туралы өтініш берген қызметкерлердің (әскери қызметшілердің) тізімін жасайды және оны Мемлекеттік корпорацияға ұсынады.
27. Мемлекеттік корпорация тізімді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген қызметкерлерді (әскери қызметшілерді) осы Қағидалардың 11 және 15-тармақтарына сәйкес орталық атқарушы органның және БЖЗҚ-ның автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорында сәйкестендіру рәсімін жүзеге асырады.
28. Мемлекеттік корпорацияның электрондық хабарламаларды қалыптастыруы және оларды БЖЗҚ-ға жолдау, БЗЖҚ-ның жеке зейнетақы шоттарынан міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептен шығару, оларды Мемлекеттік корпорацияға қайтару және кейіннен республикалық бюджетке аудару осы Қағидалардың 13, 16, 17, 18 және 19-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
29. БЖЗҚ электрондық форматтағы немесе қағаз жеткізгіштегі растау-анықтаманы осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген қызметкерлерге (әскери қызметшілер) олар өздері келген кезде береді.
Әскери қызметшілердің
(мерзімді қызметтегі әскери
қызметшілерден басқа), арнаулы
мемлекеттік органдар және
құқық қорғау органдары,
мемлекеттік фельдъегерлік
қызмет қызметкерлерінің,
сондай-ақ арнаулы атақтарға,
сыныптық шендерге ие
болу және нысанды киім киіп
жүру құқықтары 2012 жылғы
1 қаңтардан бастап жойылған
адамдардың пайдасына
2016 жылғы 1 қаңтарға
дейін бюджет қаражаты есебінен
аударылған міндетті зейнетақы
жарналары сомасының
50 пайызын қайтару
қағидаларына қосымша
Нысан
Берілген күні 20__ жылғы " " №
Әскери қызметшiлердің (мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерден басқа), арнаулы мемлекеттік органдар және құқық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерлерінің, сондай-ақ арнаулы атақтарға, сыныптық шендерге ие болу және нысанды киiм киiп жүру құқықтары 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап жойылған адамдардың пайдасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарындағы медициналық лауазымдары 2022 жылғы 1 шілдеден және 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қысқартылған, лауазымы қысқартылған кезде еңбек сіңірген жылдары үзіліссіз әскери қызметте, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарындағы қызметте, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте кемінде он екі жыл және алты ай болған адамдар қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде орналасқан медициналық ұйымдарда жұмысын жалғастырған жағдайда оларға 2016 жылғы 1 қаңтарға дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасының 50 пайызын жеке зейнетақы шотынан есептен шығару туралы растау-анықтама
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
№ ________________________________________ жеке зейнетақы шотынан

перечисленных за счет бюджетных средств до 1 января 2016 года, в размере
______________________________________________ тенге.
(сумма прописью)
Электронная цифровая подпись руководителя ЕНПФ.

______________________________________ теңге мөлшерінде 2016 жылғы 1 қаңтарға
(сомасы жазбаша)
дейін бюджет қаражаты есебінен аударылған міндетті зейнетақы жарналары
сомасының 50 пайызы есептен шығару жүргізілгенін растайды.
БЖЗҚ басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы.