Об утверждении перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2023 года № 632.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 11 Социального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2023 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 августа 2023 года № 632
Перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда, находящихся в доверительном управлении Национального Банка Республики Казахстан
1. Зарубежные финансовые инструменты, в том числе инструменты, обращающиеся на зарубежных финансовых рынках:
1) государственные и агентские ценные бумаги;
2) муниципальные ценные бумаги в рамках инвестирования в государственные и агентские ценные бумаги;
3) ценные бумаги международных финансовых организаций;
4) корпоративные ценные бумаги;
5) конвертируемые ценные бумаги в рамках инвестирования в корпоративные ценные бумаги;
6) ценные бумаги под залог недвижимости (Mortgage Backed Security) и активов (Asset Backed Security);
7) акции, депозитарные расписки на акции;
8) операции РЕПО и обратного РЕПО;
9) депозиты (вклады) в иностранной валюте и золоте;
10) производные финансовые инструменты;
11) структурные продукты;
12) валюты;
13) фонды денежного рынка;
14) золото в слитках и на металлических счетах;
15) инструменты исламского финансирования.
2. Казахстанские финансовые инструменты:
1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан;
2) операции РЕПО и обратного РЕПО;
3) долговые ценные бумаги субъектов квазигосударственного сектора;
4) долговые ценные бумаги банков второго уровня Республики Казахстан, за исключением субординированных облигаций;
5) депозиты (вклады) в тенге, иностранной валюте и золоте;
6) негосударственные долговые ценные бумаги, выпущенные под гарантию и (или) поручительство Правительства Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 2 тамыздағы № 632 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексі 11-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 2 тамыздағы
№ 632 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруындағы бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі
1. Шетелдік қаржы құралдары, оның ішінде шетелдік қаржы нарықтарында айналыстағы құралдар:
1) мемлекеттік және агенттік бағалы қағаздар;
2) мемлекеттік және агенттік бағалы қағаздарға инвестициялау шеңберіндегі муниципалдық бағалы қағаздар;
3) халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
4) корпоративтік бағалы қағаздар;
5) корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялау шеңберінде айырбасталатын бағалы қағаздар;
6) жылжымайтын мүлік (Mortgage Backed Security) және активтер (Asset Backed Security) кепілдігіндегі бағалы қағаздар;
7) акциялар, акцияларға депозитарлық қолхаттар;
8) РЕПО және кері РЕПО операциялары;
9) шетел валютасындағы және алтындағы депозиттер (салымдар);
10) туынды қаржы құралдары;
11) құрылымдық өнімдер;
12) валюталар;
13) ақша нарығының қорлары;
14) құймадағы және металл шоттардағы алтын;
15) исламдық қаржыландыру құралдары.
2. Қазақстанның қаржы құралдары:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
2) РЕПО және кері РЕПО операциялары;
3) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің борыштық бағалы қағаздары;
4) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің реттелген облигацияларын қоспағанда, борыштық бағалы қағаздары;
5) теңгемен, шетел валютасымен және алтынмен депозиттер (салымдар);
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен және (немесе) кепілгерлігімен шығарылған мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;

7) производные финансовые инструменты;
8) золото в слитках и на металлических счетах;
9) инструменты исламского финансирования;
10) негосударственные долговые ценные бумаги, за исключением ценных бумаг квазигосударственного сектора и банков второго уровня;
11) акции, депозитарные расписки на акции;
12) ценные бумаги под залог недвижимости (Mortgage Backed Security) и активов (Asset Backed Security).
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 августа 2023 года № 632
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 149 "Об утверждении перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда".
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 декабря 2019 года № 901 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 149 "Об утверждении перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда".
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2021 года № 119 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2016 года № 149 "Об утверждении перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов единого накопительного пенсионного фонда".

7) туынды қаржы құралдары;
8) құймадағы және металл шоттардағы алтын;
9) исламдық қаржыландыру құралдары;
10) квазимемлекеттік сектордың және екінші деңгейдегі банктердің бағалы қағаздарын қоспағанда, мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздар;
11) акциялар, акцияларға депозитарлық қолхаттар;
12) жылжымайтын мүлік (Mortgage Backed Security) және активтер (Asset Backed Security) кепілдігіндегі бағалы қағаздар.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 2 тамыздағы
№ 632 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 149 қаулысы.
2. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 149 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 901 қаулысы.
3. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 наурыздағы № 149 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 3 наурыздағы № 119 қаулысы.