О Генеральном плане города Шымкента (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2023 года № 916.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в целях обеспечения комплексного развития города Шымкента Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Шымкента (включая основные положения), одобренный маслихатом города Шымкента.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2012 года № 1134 "О генеральном плане города Шымкент Южно-Казахстанской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 октября 2023 года № 916
Генеральный план города Шымкента (включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Шымкента (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, определяющим направления перспективного комплексного развития, планировочной организации территории, системы социальной и инженерно-транспортной инфраструктуры города.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Схема Генерального плана (основной чертеж) выполнена в существующих административно-территориальных границах города с учетом перспективного развития территорий согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
Генеральным планом приняты следующие проектные периоды:
1) исходный год – на 1 января 2021 года;
2) первая очередь строительства – 2027 год;
3) расчетный срок – 2035 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план разработан с учетом взаимосвязанности Шымкента и Шымкентской агломерации.
Генеральный план определяет:
1) основные направления развития территории города Шымкента (далее – город), включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;

Шымкент қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 қазандағы № 916 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес Шымкент қаласын кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Шымкент қаласының мәслихаты мақұлдаған Шымкент қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. "Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 қыркүйектегі № 1134 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 17 қазандағы
№ 916 қаулысымен
бекітілген
Шымкент қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) 1-тарау. Жалпы ережелер
Шымкент қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) перспективалы кешенді даму, аумақты жоспарлы ұйымдастыру, қаланың әлеуметтік және инженерлік-көлік инфрақұрылымы жүйесі бағыттарын айқындайтын негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экология кодекстерінің, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарының және Қазақстан Республикасының қала құрылысын жобалау саласына қатысты басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспардың схемасы (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес аумақтарды перспективалы дамыту ескеріле отырып, қаланың қазіргі әкімшілік-аумақтық шекараларында жасалған.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
1) бастапқы жыл – 2021 жылғы 1 қаңтарға;
2) құрылыстың бірінші кезегі – 2027 жыл;
3) есептік мерзім – 2035 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар Шымкент пен Шымкент агломерациясының өзара байланысын ескере отырып әзірленді.
Бас жоспар мыналарды:
1) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайларды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды қоса алғанда, Шымкент қаласының (бұдан әрі – қала) аумағын дамытудың негізгі бағыттарын;

2) функциональное зонирование и ограничение на использование территорий этих зон;
3) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
4) основные направления по разработке транспортного раздела, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения;
5) иные меры по обеспечению устойчивого развития города.
Генеральный план является основой для разработки и осуществления перспективных и первоочередных программ развития городской инфраструктуры, сохранения и развития территорий природного комплекса, реконструкции жилых и реорганизации производственных территорий, развития общественных, деловых и культурных центров, объектов туризма и отдыха, комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды, разработки и реализации градостроительных планов развития территорий пяти административных районов и других территориальных единиц Шымкента, проектов планировки и застройки города.
Генеральный план является основой для разработки:
1) долгосрочных и краткосрочных программ социально-экономического развития города;
2) комплексных схем развития электроснабжения, теплоснабжения, водоснабжения и других инженерных систем;
3) комплексной транспортной схемы города (далее – КТС);
4) отраслевых схем развития и размещения социально значимых объектов образования и здравоохранения на территории города;
5) проектов детальной планировки и застройки территории города по реализации утвержденного Генерального плана;
6) комплексных планов застройки на краткосрочные периоды;
7) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
8) планов сохранения и реабилитации исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
9) программ развития территорий рекреационных зон и озеленения;
10) планов комплексного благоустройства и преобразования общественных пространств;
11) правил застройки города.
Глава 3. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Численность населения в пределах административных границ территории города составила в исходном году 1074,5 тыс. человек.
Прогноз численности населения города на расчетный срок выполнен с учетом объективно происходящих изменений в естественном и миграционном движении населения.
Перспективная численность населения определена методом статистической экстраполяции и трудового баланса с учетом оптимального включения населения в трудоспособном возрасте в деятельность во всех сферах социально-экономической деятельности.
Проектная численность населения города составит:

2) осы аймақтардың аумақтарын функционалдық аймақтарға бөлу және пайдалануды шектеуді;
3) аумақты табиғи және техногендік құбылыстар мен процестердің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөніндегі шараларды;
4) көлік бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттарды, көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын;
5) қаланың тұрақты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шараларды айқындайды.
Бас жоспар қалалық инфрақұрылымды дамытудың перспективалық және бірінші кезектегі бағдарламаларын әзірлеу және жүзеге асыру, табиғи кешен аумақтарын сақтау және дамыту, тұрғын үй аумақтарын реконструкциялау және өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру, қоғамдық, іскерлік және мәдени орталықтарды, туризм және демалыс объектілерін дамыту, қалалық ортаны кешенді абаттандыру және эстетикалық ұйымдастыру, әкімшілік аудандар аумақтарын дамытудың қала құрылысы жоспарларын және Шымкент қаласының бес әкімшілік ауданы мен басқа да аумақтық бірліктерін, қаланы жоспарлау және құрылыс салу жобаларын әзірлеу және жүзеге асыру үшін негіз болып табылады.
Бас жоспар мыналарды әзірлеудің негізі болып табылады:
1) қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді бағдарламалары;
2) электрмен жабдықтауды, жылумен жабдықтауды, сумен жабдықтауды және басқа да инженерлік жүйелерді дамытудың кешенді схемалары;
3) қаланың кешенді көлік схемасы (бұдан әрі – ККС);
4) қаланың аумағында әлеуметтік маңызы бар білім беру және денсаулық сақтау объектілерін дамыту мен орналастырудың салалық схемалары;
5) бекітілген Бас жоспарды іске асыру бойынша қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлау және салу жобалары;
6) қысқа мерзімді кезеңдерге арналған кешенді құрылыс жоспарлары;
7) тұрғын үй, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын реконструкциялау және дамыту бағдарламалары;
8) тарихи құрылыс пен тарихи және мәдени мұра объектілерін сақтау және оңалту жоспарлары;
9) рекреациялық аймақтар аумақтарын дамыту және көгалдандыру бағдарламалары;
10) қоғамдық кеңістіктерді кешенді абаттандыру жоспарлары;
11) қала құрылысы қағидалары.
3-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қала аумағының әкімшілік шекаралары шегіндегі халық саны бастапқы жылы 1074,5 мың адамды құрады.
Қала халқының есептік мерзімге болжамы халықтың табиғи және көші-қон қозғалысында болып жатқан объективті өзгерістерді ескере отырып орындалды.
Халықтың перспективалық саны еңбекке қабілетті жастағы халықтың әлеуметтік-экономикалық қызметтің барлық салаларындағы қызметке оңтайлы қосылуы ескеріліп, статистикалық экстраполяция және еңбек балансы әдісімен айқындалған.
Қала халқының жобалық саны:

1) первая очередь строительства (2027 год) – 1450 тыс. человек;
2) расчетный срок (2035 год) – 1850 тыс. человек.
Общий прогнозный прирост населения составит по периодам проектирования:
первая очередь строительства (7 лет) – 337,5 тыс. человек. (48 тыс. человек/год);
расчетный срок (8 лет) – 400 тыс. человек (50 тыс. человек/год)
Население в трудоспособном возрасте к концу расчетного срока составит по прогнозу 67,6 % от численности населения города.
Параграф 2. Жилищно-гражданское строительство
Жилищный фонд города составляет в исходном году 19844,9 тыс. м² общей площади (135740 ед. домов) при средней расчетной жилищной обеспеченности всего населения города общей площадью квартир – 18,5 м² на одного жителя.
Жилищный фонд города на современном уровне представлен преимущественно 1-2 этажными домами индивидуального жилищного строительства (далее – ИЖС) – 13850,7 тыс. м² общей площади, составляющими 70 % всего наличия жилищного фонда, доля многоэтажных жилищных комплексов определилась в 30 % всего фонда, что составляет 5994,2 тыс. м² общей площади.
Основные направления комплексного формирования жилой среды предусматривают доведение обеспеченности жильем всего населения города к расчетному сроку до 27,8 м² общей площади на одного человека, т.е. с приростом на 9,3 м² общей площади на одного человека.
Для расчета прогноза объемов нового жилищного строительства общая расчетная нормативная площадь обеспеченности населения принята в размере общей площади: 25 м²/человек на первую очередь и 30 м²/человек на расчетный срок.
Объем нового жилищного строительства за период 2021 – 2035 годы составит 31610,0 тыс. м² общей площади, в том числе в домах с приусадебными участками – 4800,0 тыс. м² (15 %), малоэтажных застройках типа таунхауз (2-3 этажа) – 1580,0 тыс. м² (5 %) и многоквартирных многоэтажных домах – 25230,0 тыс. м² общей площади (80 %).
Ориентировочный среднегодовой объем прогноза ввода нового жилищного фонда (объемов нового жилищного строительства) за 15-ти летний период развития Генерального плана города составит порядка 2,1 млн м² общей площади/год.
Общая потребность города в территориальных ресурсах до 2035 года для целей жилищного строительства на уровне застройки жилого района составит 9492 га, в том числе на период 2021 – 2027 годы – 3924 га, а на период 2028 – 2035 годы – 5568 га.
В период первого этапа строительства (2021 – 2027 годы) объем строительства нового жилищного фонда составит 13210,0 тыс. м² общей площади, из них в домах с приусадебными участками – 2880,0 тыс. м², средне этажных домах (таунхаузах) – 665,0 тыс. м² и многоквартирных многоэтажных домах – 9 665,0 тыс. м² общей площади.
Сфера общественного обслуживания. Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижения нормативных показателей обеспеченности населения бесплатными услугами социально значимых объектов в сочетании с развитием негосударственных форм обслуживания.
Общий фонд объектов общественного обслуживания города по состоянию на 1 января 2021 года по данным опорного плана составляет 6 156,98 тыс. м² общей площади.

1) құрылыстың бірінші кезегі (2027 жыл) 1450 мың адамды;
2) есептік мерзім (2035 жыл) 1850 мың адамды құрайды.
Халықтың жалпы болжамды өсімі жобалау кезеңдері бойынша: құрылыстың бірінші кезеңінде (7 жыл) 337,5 мың адамды (жылына 48 мың адам);
есептік мерзімде (8 жыл) 400 мың адамды (жылына 50 мың адам) құрайды.
Еңбекке қабілетті жастағы халық болжам бойынша есептік мерзімнің соңына қарай қала халқы санының 67,6 %-ын құрайды.
2-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Қаланың тұрғын үй қоры бастапқы жылы жалпы ауданы 19844,9 мың м² (135740 бірлік үй) құрайды, қаланың барлық халқының пәтермен орташа қамтамасыз етілуі бір тұрғынға шаққанда жалпы ауданы 18,5 м² құрайды.
Қаланың тұрғын үй қорында қазіргі деңгейде негізінен тұрғын үй қорының жалпы көлемінің 70 %-ын құрайтын 1-2 қабатты жеке тұрғын үй құрылысының үйлері жалпы ауданы 13850,7 мың м², көпқабатты тұрғын үй кешендерінің үлесі барлық қордың 30 %-ы ретінде айқындалған, бұл жалпы ауданның 5994,2 мың м² құрайды.
Тұрғын үй ортасын кешенді қалыптастырудың негізгі бағыттарында қала халқының барлығын тұрғын үймен қамтамасыз етуді есептік мерзімге бір адамға шаққандағы жалпы ауданын 27,8 м²-ге дейін жеткізу, яғни бір адамға шаққандағы жалпы ауданның 9,3 м²-ге дейінгі өсімге жеткізу көзделген.
Жаңа тұрғын үй құрылысы көлемінің болжамын есептеу үшін халықты қамтамасыз етудің жалпы есептік нормативтік ауданы жалпы аудан мөлшерінде бірінші кезекте 25 м²/адам және есептік мерзімге 30 м²/адам деп қабылданды.
2021 – 2035 жылдар кезеңінде жаңа тұрғын үй құрылысы көлемінің жалпы ауданы 31610,0 мың м² құрайды, оның ішінде үй-жай учаскелері бар үйлерде – 4800,0 мың м² (15 %), таунхаус үлгісіндегі аз қабатты құрылыста (2-3 қабаттар) – 1580,0 мың м² (5 %) және көппәтерлі көпқабатты үйлерде жалпы ауданы – 25230,0 мың м² (80 %).
Қала Бас жоспарын дамытудың 15 жылдық кезеңінде қаланың жаңа тұрғын үй қорын (жаңа тұрғын үй құрылысы көлемін) іске қосу болжамының шамамен жылдық орташа көлемінің жалпы ауданы жылына 2,1 млн м² құрайды.
Қаланың тұрғын үй ауданын салу деңгейіндегі тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін 2035 жылға дейінгі аумақтық ресурстарға жалпы қажеттілігі 9492 га, оның ішінде 2021 – 2027 жылдар кезеңінде 3924 га, ал 2028 – 2035 жылдар кезеңінде 5 568 га құрайды.
Құрылыстың бірінші кезеңінде (2021 – 2027 жылдар) жаңа тұрғын үй қорының құрылыс көлемі жалпы ауданы 13210,0 мың м², оның ішінде үй-жай учаскелері бар үйлерде 2880,0 мың м², орта қабатты үйлерде (таунхаустарда) 665,0 мың м² және көппәтерлі көпқабатты үйлерде жалпы ауданы 9665,0 мың м² құрайды.
Қоғамдық қызмет көрсету саласы. Бас жоспарда мемлекеттік емес қызмет көрсету нысандарын дамытумен ұштастыра отырып, халықты әлеуметтік маңызы бар объектілердің тегін көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етудің нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып, әлеуметтік саланы дамыту көзделеді.
Қаланың қоғамдық қызмет көрсету объектілерінің жалпы қоры 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша тірек жоспардың деректері бойынша жалпы ауданның 6156,98 мың м² құрайды.

Объемы нового строительства объектов общественного обслуживания Шымкента на перспективу в период 2021 – 2035 годы составят 8514,34 тыс. м² общей площади, территории, необходимые для строительства отдельно стоящих объектов обслуживания, – 1290 га.
Общий фонд общественной застройки на 1 января 2036 года достигнет 14671,32 тыс. м² общей площади, что эквивалентно 7,93 м² общей площади на человека при существующем показателе на 2021 год – 5,7 м² на человека, т.е. увеличится на 2,23 м² на человека с учетом перспективного прироста численности населения и покрытия дефицита существующего состояния в организации объектов общественного обслуживания города.
Параграф 3. Прогноз социально-экономического развития
Основным приоритетным направлением социально-экономического развития города является дальнейшая реализация долгосрочных приоритетов Стратегии "Казахстан – 2050" по обеспечению улучшения благосостояния населения города в рамках создания устойчивой модели казахстанской экономики.
Для достижения поставленных целей продолжится решение задач по обеспечению устойчивого экономического роста города, социального благополучия и продуктивной занятости населения, а также поступательному снижению уровня инфляции и стабильности цен.
Развитие отраслей экономики города через проведение эффективной промышленной, инфраструктурной, инвестиционной и торговой политик, которые обеспечат повышение производительности, рост конкурентоспособности и качества отечественной продукции, поддержку продвижения отечественных товаров на зарубежные рынки, развития соответствующей инфраструктуры в рамках реализации действующих государственных и региональных программ:
третьей пятилетки индустриализации, цифровых технологий и развития "экономики простых вещей";
программы развития агропромышленного комплекса с увеличением производительности труда, экспорта переработанной сельскохозяйственной продукции;
государственных программ инфраструктурного и жилищного строительства, включая вопросы тепло-, водоснабжения и водоотведения, модернизации жилищного фонда, снижения цифрового неравенства, а также повышения эффективности транспортно-логистической инфраструктуры;
стимулирования инвестиций с развитием инструментов государственной поддержки;
расширения и стимулирования бизнес-среды путем дальнейшего совершенствования институциональной основы поддержки бизнеса, расширения микрокредитования посредством предоставления льготных микрокредитов, развития конкуренции и привлечения частного капитала в экономику;
повышения качества человеческого капитала через модернизацию и повышение качества образования, улучшение социального положения педагогов, а также увеличение финансирования всех уровней образования;
доступной и качественной системы здравоохранения, повышения статуса и социальной поддержки, профессиональной ответственности медицинских работников, а также обновления инфраструктуры здравоохранения;
социального обеспечения, ориентированного на повышение социальной защищенности работающих граждан, людей с ограниченными возможностями и усиление адресного характера социальной помощи, расширение продуктивной занятости и совершенствование пенсионной системы;
развития транспортно-коммуникационной инфраструктуры, способной удовлетворять потребность экономики и населения города в транспортных услугах;
- стимулирования перехода на энергосберегающие технологии и "зеленую" экономику.

Шымкент қаласының қоғамдық қызмет көрсету объектілерінің жаңа құрылысының көлемі 2021 – 2035 жылдар кезеңіндегі перспективада жалпы ауданның 8514,34 мың м² құрайды, жеке тұрған қызмет көрсету объектілерін салу үшін қажетті аудан – 1290 га.
2036 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жалпы қоғамдық құрылыс қорының жалпы ауданы 14671,32 мың м² құрайды, бұл 2021 жылға арналған ағымдағы көрсеткіш бір адамға шаққанда 5,7 м², бір адамға шаққанда жалпы ауданның 7,93 м²-ге тең, яғни қаланың халыққа қызмет көрсету объектілерін ұйымдастырудағы халық санының перспективалы өсуін және қалыптасқан тапшылықты жабуды ескере отырып, бір адамға шаққанда 2,23 м² артады деген сөз.
3-параграф. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
Қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының негізгі басым бағыты "Қазақстан-2050" стратегиясының Қазақстан экономикасының тұрақты моделін құру шеңберінде қала халқының әл-ауқатын жақсартуды қамтамасыз ету жөніндегі ұзақ мерзімді басымдықтарын одан әрі іске асыру болып табылады.
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін қаланың орнықты экономикалық өсуін, халықтың әлеуметтік әл-ауқаты мен нәтижелі жұмыспен қамтылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ инфляция деңгейін және баға тұрақтылығын үдемелі төмендету жөніндегі міндеттерді шешу жалғасады.
Қолданыстағы мемлекеттік және өңірлік бағдарламалары:
өнімділікті, отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігі мен сапасын арттыруды, отандық тауарларды шетелдік нарықтарға ілгерілетуді қолдауды,
индустрияландырудың, цифрлық технологиялардың үшінші бесжылдығы және "қарапайым заттар экономикасын" дамыту;
еңбек өнімділігін, қайта өңделген ауыл шаруашылығы өнімінің экспортын ұлғайта отырып, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту бағдарламасы;
жылумен, сумен жабдықтау және су бұру, тұрғын үй қорын жаңғырту, цифрлық теңсіздікті төмендету, сондай-ақ көлік-логистикалық инфрақұрылымның тиімділігін арттыру мәселелерін қоса алғанда, инфрақұрылымдық және тұрғын үй құрылысы жөніндегі мемлекеттік бағдарламалар;
мемлекеттік қолдау құралдарын дамыта отырып, инвестицияларды ынталандыру;
бизнесті қолдаудың институционалдық негізін одан әрі жетілдіру, жеңілдікті микрокредиттер беру арқылы микрокредиттеуді кеңейту, бәсекелестікті дамыту және экономикаға жеке капиталды тарту арқылы бизнес-ортаны кеңейту және ынталандыру;
білім беру сапасын жаңғырту және арттыру, педагогтердің әлеуметтік жағдайын жақсарту, сондай-ақ білім берудің барлық деңгейлерін қаржыландыруды ұлғайту арқылы адами капитал сапасын арттыру;
қолжетімді және сапалы денсаулық сақтау жүйесі, медицина жұмыскерлерінің мәртебесі мен әлеуметтік қолдауды, кәсіби жауапкершілігін арттыру, сондай-ақ денсаулық сақтау инфрақұрылымын жаңарту;
жұмыс істейтін азаматтардың, мүмкіндігі шектеулі адамдардың әлеуметтік қорғалуын арттыруға және әлеуметтік көмектің атаулы сипатын күшейтуге, нәтижелі жұмыспен қамтуды кеңейтуге және зейнетақы жүйесін жетілдіруге бағытталған әлеуметтік қамсыздандыру;
қала экономикасы мен халқының көліктік көрсетілетін қызметтерге қажеттілігін қанағаттандыра алатын көліктік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту;
энергия үнемдейтін технологиялар мен "жасыл" экономикаға көшуді ынталандыруды іске асыру шеңберінде өнімділікті жоғарылатуды, отандық өнімнің бәсекеге қабілеттілігі мен сапасын арттыруды, отандық тауарларды шетелдік нарықтарға шығаруды қолдауды, тиісті инфрақұрылымды дамытуды қамтамасыз ететін тиімді өнеркәсіптік, инфрақұрылымдық, инвестициялық және сауда саясатын жүргізу арқылы қала экономикасының салаларын дамыту.

Параграф 4. Модернизация промышленных зон города
В настоящее время в городе под промышленными зонами и участками с производственной застройкой занято 3650 га территории, из них под промышленными предприятиями и организациями – 2340 га, под предприятиями коммунально-складской застройки – 1310 га.
На первую очередь строительства, до 1 января 2028 года, площадь промышленных зон города увеличится на 3170 га за счет строительства новых планируемых к размещению индустриальных зон с развитием 14-ти перспективных промышленных кластеров преимущественно в северо-западном направлении и агроиндустриальной зоны пищевой промышленности "Бозарык" в юго-западном направлении.
Получат свое дальнейшее развитие производственные индустриальные зоны на территории города в период 2028 – 2035 годы с приростом дополнительных площадей до 1990 га, размещаемых в административных границах города с учетом среднегодового направления розы ветров.
Общий прирост территорий новых производственных зон города Шымкент по Генеральному плану города на период 2021 – 2035 годы запланирован на площади 5160 га.
К концу расчетного периода (2035 год) в социально-экономических отраслях города прогнозируется иметь 1022,2 тыс. рабочих мест.
Глава 4. Градостроительное развитие
В градостроительной концепции Генеральный план развития города предполагает:
1) кардинальную модернизацию городской среды в пределах существующих границ города;
2) планомерную передислокацию населения из менее благоприятных для жизнедеятельности территорий в более экологически устойчивые и благоустроенные районы города;
3) резервирование периферийных территорий и подготовку их для перспективной инновационно-урбанизированной комплексной застройки "зелеными" кластерами различного варианта (селитебной, экологически благоприятной производственной и другими зонами);
4) проведение градостроительной политики по сохранению исторического колорита застройки в центре города и других исторических планировочных районах;
5) размещение объектов социального и культурно-бытового назначений и рекреации первичного и вторичного уровня обслуживания в районах проживания населения с учетом нормативной доступности и эффективного обслуживания населения;
6) формирование общественных центров по новым принципам обслуживания населения, соответствующего по оперативности, качеству, доступности, прозрачности, легитимности, ответственности и т.п.;
7) восстановление в исторической части города систем пешеходных связей, развитие пешеходных связей в остальной части города в увязке с системой рекреационных площадок города;

4-параграф. Қаланың өнеркәсіптік аймақтарын жаңғырту
Қазіргі уақытта қалада өнеркәсіптік аймақтар мен өндірістік құрылыс салу учаскелері 3650 га аумақты алып жатыр, оның ішінде өнеркәсіп орындары мен ұйымдар – 2340 га, коммуналдық-қоймалық құрылыс кәсіпорындары – 1 310 га.
2028 жылғы 1 қаңтарға дейін құрылыстың бірінші кезегінде қаланың өнеркәсіптік аймақтарының ауданы дамыта отырып, негізінен қаланың солтүстік-батыс бағытында және оңтүстік-батыс бағытта перспективалы 14 өнеркәсіптік кластерді "Бозарық" тамақ өнеркәсібі индустриялық аймағын дамыта отырып орналастыру жоспарланған жаңа индустриялық аймақтарды салу есебінен 3170 га-ға ұлғаяды.
2028–2035 жылдар кезеңінде қала аумағындағы өндірістік индустриялық аймақтар желдің орташа жылдық бағытын ескере отырып, қаланың әкімшілік шекараларында орналастырылатын қосымша алаңдарды 1990 га-ға дейін өсіру арқылы одан әрі дамитын болады.
Қаланың Бас жоспары бойынша 2021–2035 жылдар кезеңінде 5160 га аумақта жаңа өндірістік аймақтар аумақтарының жалпы өсімі жоспарланған.
Есептік кезеңнің соңына қарай (2035 жыл) қаланың әлеуметтік- экономикалық салаларында 1022,2 мың жұмыс орны болады деп болжануда.
4-тарау. Қала құрылысын дамыту
Қала құрылысы тұжырымдамасында қаланы дамытудың бас жоспары мыналарды көздейді:
1) қалалық ортаны қолданыстағы шекаралары шегінде түбегейлі жаңғырту;
2) тұрғындарды тыныс-тіршілік үшін қолайсыздау аумақтардан қаланың экологиялық жағынан неғұрлым орнықты және абаттандырылған аудандарына жоспарлы түрде көшіру;
3) перифериялық аумақтарды резервке қою және оларды әртүрлі нұсқадағы "жасыл" кластерлермен (қоныстану, экологиялық қолайлы өндірістік және басқа аймақтар) перспективалы инновациялық-урбандалған кешенді құрылыс салу үшін дайындау;
4) қала орталығында және басқа да тарихи жоспарлау аудандарында құрылыстың тарихи колоритін сақтау жөніндегі қала құрылысы саясатын жүргізу;
5) нормативтік қолжетімділік пен халыққа тиімді қызмет көрсетуді ескере отырып, халықтың тұратын аудандарында әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық мақсаттағы объектілерді орналастыру мен қызмет көрсетудің бастапқы және қайталама деңгейін рекреациялау;
6) жеделдігі, сапасы, қолжетімділігі, ашықтығы, заңдылығы, жауапкершілігі және т.с.с. бойынша сәйкес келетін халыққа қызмет көрсетудің жаңа қағидаттары бойынша қоғамдық орталықтарды қалыптастыру;
7) қаланың тарихи бөлігінде жаяу жүргіншілер қатынастар жүйесін қалпына келтіру, қаланың қалған бөлігінде қаланың рекреациялық алаңдар жүйесімен байланыстыра отырып, жаяу жүргіншілер қатынасын дамыту;

8) развитие в гармоничном сочетании промышленных и сервисных функциональных зон для их рационального и эффективного освоения, в результате упрочение социально-экономической основы города-центра;
9) планомерную модернизацию городской транспортной системы на основе проведения глубокой и всесторонней научно-исследовательской работы по изучению сложившихся систем транспорта города и пригородной зоны, зарубежного опыта в данном аспекте и прогнозирования его развития посредством анализа вариантов показателей системы моделирования;
10) проведение глубокой и всесторонней научно-исследовательской работы по изучению сложившейся экологической обстановки и на основе изучения зарубежного опыта по данному вопросу выработку прогнозных предложений по оздоровлению экологической среды города;
11) подготовку программ и планомерную их реализацию по защите населения города от опасных природных и техногенных процессов;
12) другие меры, направленные на решение первоочередных вопросов жизнедеятельности города.
Одной из основных задач технико-экономических показателей нового Генерального плана является разработка модели развития города в перспективе с выделением этапов развития в пределах расчетного срока.
Основные направления градостроительного развития Шымкента:
1) территориальное развитие во всех возможных направлениях в существующих границах с освоением новых площадок для размещения жилищно-гражданского строительства;
2) максимальное освоение существующих свободных территорий и реконструкция кварталов малоценного жилищного фонда;
3) концентрическое зонирование селитебных территорий от центра с многоэтажной застройкой к периферии с малоэтажной застройкой;
4) последовательное преобразование городских районов и примагистральных территорий вдоль основных городских магистралей посредством замены усадебной застройки на многоквартирную;
5) реконструкция территорий, прилегающих непосредственно к центральной части города;
6) формирование системы общегородского центра в увязке с предполагаемым направлением роста города;
7) формирование пяти самодостаточных городских административных районов посредством создания крупных локальных многофункциональных центров со своими административными, культурными и торгово-развлекательными функциями, спортивными сооружениями, парками, скверами и бульварами;
8) рациональное использование промышленных территорий в условиях сложившейся планировочной структуры с учетом градостроительных и технологических требований;
9) технологическая модернизация промышленных предприятий с целью исключения отрицательного воздействия на окружающую среду;

8) ұтымды әрі тиімді игеру үшін өнеркәсіптік және сервистік функционалдық аймақтарды үйлесімді ұштастыра дамыту нәтижесінде қала-орталықтың әлеуметтік-экономикалық негізін нығайту;
9) қала мен қала маңы аймағының қалыптасқан көлік жүйесін, осы аспектідегі шетелдік тәжірибені зерделеу және модельдеу жүйесі көрсеткіштерінің нұсқаларын талдау арқылы оның дамуын болжау бойынша терең және жан-жақты ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу негізінде қалалық көлік жүйесін жоспарлы жаңғырту;
10) қалыптасқан экологиялық жағдайды зерделеу бойынша терең және жан-жақты ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және осы мәселе бойынша шетелдік тәжірибені зерделеу негізінде қаланың экологиялық ортасын сауықтыру бойынша болжамды ұсыныстар әзірлеу;
11) қала халқын қауіпті табиғи және техногендік процестерден қорғау жөніндегі бағдарламаларды дайындау және оларды жоспарлы іске асыру;
12) қала өмірінің бірінші кезектегі мәселелерін шешуге бағытталған басқада шаралар.
Жаңа бас жоспардың негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің бір міндеті есептік мерзім шегінде қаланы дамыту кезеңдерін бөліп көрсете отырып, перспективада дамыту моделін әзірлеу болып табылады.
Шымкенттің қала құрылысын дамытудың негізгі бағыттары:
1) тұрғын үй-азаматтық құрылысты орналастыру үшін жаңа алаңдарды игере отырып, қолданыстағы шекараларда аумақты ықтимал бағыттарда дамыту;
2) қазіргі бос аумақтарды барынша игеру және құндылығы төмен тұрғын үй қоры орамдарын реконструкциялау;
3) қоныстану аумақтарын көп қабатты құрылысы бар орталықтан бастап аз қабатты құрылысы бар периферияға қарай шоғырланған аймақтарға бөлу;
4) меншікжайлы құрылысты көппәтерлі құрылысқа ауыстыру арқылы негізгі қалалық магистральдар бойындағы қалалық аудандар мен магистральдық аумақтарды дәйекті түрде өзгерту;
5) қаланың орталық бөлігіне тікелей іргелесе орналасқан аумақтарды реконструкциялау;
6) қаланың болжамды өсу бағытымен байланыстыра отырып, жалпықалалық орталық жүйе қалыптастыру;
7) өзінің әкімшілік, мәдени және сауда-ойын-сауық функциялары, спорт ғимараттары, саябақтары, скверлер мен бульварлары бар жергілікті көп функциялы ірі орталықтар құру арқылы өзін-өзі қамтамасыз ететін бес қалалық әкімшілік ауданды қалыптастыру;
8) қала құрылысы мен технологиялық талаптарды ескере отырып, қалыптасқан жоспарлау құрылымы жағдайында өнеркәсіптік аумақтарды ұтымды пайдалану;
9) қоршаған ортаға теріс әсерін болғызбау мақсатында өнеркәсіп орындарын технологиялық жаңғырту;

10) сохранение и регенерация историко-культурного наследия города;
11) сохранение и развитие территорий природного комплекса;
12) развитие системы зеленых насаждений общего пользования.
Архитектурно-планировочная организация территории и резервные территории. Проектная архитектурно-планировочная организация территории города выполнена с учетом сложившейся функционально-планировочной структуры города и разработана на основе комплексной оценки территории и сложившегося транспортно-планировочного каркаса.
Общая площадь территории города в проектных границах остается на современном уровне исходного года – 116,28 тыс. га.
На исходный год площадь застроенной территории города составила 29,6 тыс. га (25,4 %), в том числе жилая и общественная застройка – 22,93 тыс. га (19,7 %), незастроенные территории – 86,68 тыс. га (74,6%), в том числе земли сельскохозяйственного использования – 59,18 тыс. га (50,8 %).
На расчетный срок до 2035 года аналогичные показатели использования территории составят: площадь застроенной территории города – 54,42 тыс. га (46,8 %), в том числе жилая и общественная застройка – 41,79 тыс. га (35,9%), незастроенные территории – 61,86 тыс. га (53,2 %), в том числе земли сельскохозяйственного использования – 30,00 тыс. га (25,7 %) соответственно.
Резервные территории для перспективного социально-экономического, территориального развития города и архитектурно-пространственной организации территорий предусмотрены преимущественно в северо-западной и юго-западной частях существующего города в основном за счет неблагоприятных для использования земель сельскохозяйственного назначения.
Площадь резервных территорий в исходном году - 0,73 га (0,6 %), а на расчетный период до 2035 года величина резервных территорий запланирована на уровне 6,42 тыс. га (5,5 %), в том числе на развитие селитебных территорий (жилой и общественной застройки) – 4,42 тыс. га (3,8 %) и развитие промышленно-производственных и коммунальных территорий – 2,00 тыс. га (1,7 %).
Глава 5. Транспортная инфраструктура
Транспортная инфраструктура должна обеспечить комфортную доступность территорий города, безопасность и надежность внутригородских, пригородных и внешних транспортных связей в условиях прогнозируемого роста демографических и социально-экономических показателей, подвижности населения, изменения объемов пассажирских и грузовых перевозок, бесконфликтного включения новых альтернативных видов транспорта, ужесточения экологических требований. Эти задачи требуют развития единой транспортной системы города, обеспечивающей взаимодействие и взаимодополняемость не моторизированных способов перемещения (пешеходное и велосипедное движение), общественного и индивидуального транспорта, городских, пригородных и внешних транспортных систем, а также предоставление возможности потребителям альтернативного выбора видов транспортного обслуживания.
Развитие систем внешнего и городского транспорта предусматривает:
строительство объездной железнодорожной ветки для пропуска транзитных составов в обход города;
строительство нового железнодорожного вокзала пропускной способностью 20 тыс. пассажиров в сутки;
создание современных терминальных и логистических комплексов по обслуживанию пересадки пассажиров с одного вида транспорта на другой и перегрузке грузов, предусматривающих удобный доступ для различных транспортных систем и городского транспорта;
строительство трех колец, работающих в скоростном режиме:
Шымкентская кольцевая автодорога (ШымКАД);
магистральные улицы общегородского значения непрерывного движения – среднее кольцо (СК) и внутреннее малое кольцо (МК);
формирование радиальной сети магистральных улиц общегородского значения непрерывного движения, работающих в скоростном режиме и имеющих выходы на внешние магистрали;
строительство двух линий LRT в меридиональном и широтном направлениях и пяти линий BRT.

10) қаланың тарихи-мәдени мұрасын сақтау және қалпына келтіру;
11) табиғи кешен аумақтарын сақтау және дамыту;
12) жалпы пайдаланымдағы жасыл желектер жүйесін дамыту.
Аумақты сәулет-жоспарлау тұрғысынан ұйымдастыру және резервтік аумақтар. Қала аумағын сәулет-жоспарлау тұрғысынан жобалық ұйымдастыру қаланың қалыптасқан функционалдық-жоспарлау құрылымы ескеріле отырып орындалған және аумақты кешенді бағалау мен қалыптасқан көлік-жоспарлау қаңқасы негізінде әзірленген.
Жобалық шекарадағы қала аумағының жалпы ауданы бастапқы жылдың қазіргі – 116,28 мың га деңгейінде қалып отыр.
Бастапқы жылғы қаланың құрылыс салынған аумағының ауданы 29,6 мың га (25,4%), оның ішінде тұрғын үй және қоғамдық құрылыс 22,93 мың га (19,7%), салынбаған аумақтар 86,68 мың га (74,6%), оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 59,18 мың га (50,8%) құрады.
2035 жылға дейінгі есептік мерзімге аумақты пайдаланудың осындай көрсеткіштері: қаланың салынған құрылыс аумағының ауданы 54,42 мың га (46,8%), оның ішінде тұрғын үй және қоғамдық құрылыс 41,79 мың га (35,9%), салынбаған аумақтар 61,86 мың га (53,2%), оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер тиісінше 30,00 мың га (25,7%) құрайды.
Қаланы перспективалы әлеуметтік-экономикалық, аумақтық дамыту және аумақтарды сәулет-кеңістіктік ұйымдастыруға арналған резервтік аумақтар қазіргі қаланың солтүстік-батыс және оңтүстік-батыс бөліктерінде негізінен ауыл шаруашылығы мақсатында пайдалануға қолайсыз жерлердің есебінен көзделген.
Резервтік аумақтардың ауданы бастапқы жылы – 0,73 га (0,6%), ал 2035 жылға дейінгі есептік кезеңде резервтік аумақтардың шамасы 6,42 мың га (5,5%) деңгейінде, оның ішінде қоныстану аумақтарын (тұрғын үй және қоғамдық құрылыс) дамытуға 4,42 мың га (3,8%) және өнеркәсіптік-өндірістік және коммуналдық аумақтарды дамытуға 2,00 мың га (1,7%) жоспарланған.
5-тарау. Көлік инфрақұрылымы
Көлік инфрақұрылымы демография және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштердің болжамды өсуі, халықтың ұтқырлығы, жолаушылар және жүк тасымалы көлемдерінің өзгеруі, көліктің жаңа баламалы түрлерін шиеленіссіз енгізу, экологиялық талаптарды қатаңдату жағдайында қала аумақтарының жайлы қолжетімділігін, қала ішіндегі, қала маңындағы және сыртқы көлік байланыстарының қауіпсіздігі мен сенімділігін қамтамасыз етуге тиіс. Бұл міндеттер қозғалыстың моторсыз тәсілдерінің (жаяу және велосипед қозғалысы), қоғамдық және жеке көліктің, қалалық, қала маңындағы және сыртқы көлік жүйелерінің өзара іс-қимылы мен толықтырылуын қамтамасыз ететін қаланың бірыңғай көлік жүйесін дамытуды, сондай-ақ тұтынушыларға көліктік қызмет көрсету түрлерін баламалы таңдауға мүмкіндік беруді талап етеді.
Сыртқы және қалалық көлік жүйелерін дамыту мыналарды көздейді:
транзиттік құрамдардың қаланы айналып өтуі үшін айналма теміржол тармағын салу;
өткізу қабілеті тәулігіне 20 мың жолаушы болатын жаңа теміржол вокзалын салу;
жолаушыларды көліктің бір түрінен екінші түріне ауыстырып отырғызуға қызмет көрсету бойынша қосуға және жүктерді қайта тиеу жөніндегі әртүрлі көлік жүйелері мен қалалық көлік үшін ыңғайлы қолжетімділікті көздейтін заманауи терминалдық және логистикалық кешендер құру;
жылдамдық режимінде жұмыс істейтін үш айналма жол салу:
Шымкент айналма автожолы (ШымААЖ);
үздіксіз қозғалыста болатын жалпықалалық маңызы бар магистральдық көшелер – ортаңғы айналма жол (ОА) және ішкі кіші айналма жол (КА);
жылдамдық режимінде жұмыс істейтін және сыртқы магистральдарға шығатын іркіліссіз қозғалыстың жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерінің радиалды желісін қалыптастыру;
меридиандық және ендік бағытта екі LRT желісін және бес BRT желісін салу.

Глава 6. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Генеральный план предусматривает сохранение и развитие действующей зональной системы водопровода с увеличением ее производительности на первую очередь строительства (2027 год) до 326,79 тыс. м3/сут.; на расчетный срок (2035 год) – до 451,35 тыс. м3/сут.
Для водоснабжения необходимы строительство новых и реконструкция существующих водоводов и сетей.
Существующая производительность городского водопровода соответствует расчетной потребности в воде питьевого качества с обеспечением резерва ее производительности. На конец расчетного срока проекта предполагается 100 % охват потребителей города системой централизованного водоснабжения.
Параграф 2. Водоотведение
В части развития канализационной системы Генеральным планом предусмотрено повышение надежности функционирования системы канализации с доведением ее общей мощности на первую очередь строительства (2027 год) до 304,17 тыс. м3/сут.; на расчетный срок (2035 год) – до 404,54 тыс. м³/сут.
Проектом предлагаются увеличение производительности существующих канализационных очистных сооружений (далее – КОС) до 200 тыс. м3/сутки (разработан рабочий проект) и размещение новых КОС на окраине городской территории в северо-западном направлении от площадки существующих КОС производительностью 104,17 тыс. м3/сут. на первую очередь строительства (2027 год) с увеличением производительности до 204,54 тыс. м3/сут. на расчетный срок (2035 год).
Для водоотведения необходимы строительство новых и реконструкция существующих канализационных коллекторов.
Параграф 3. Теплоснабжение
В настоящее время на ТЭЦ-3 акционерного общества "3-Энергоорталык" имеется резерв по располагаемой тепловой мощности порядка 100 Гкал/ч и при соответствующем развитии станции тепловой мощности ТЭЦ будет достаточно для теплоснабжения прироста тепловых нагрузок многоэтажной жилой и общественной застройки в существующих границах зоны в период до 2035 года.
Для передачи тепла в районы новой застройки от новых районных и групповых котельных потребуется опережающее строительство новых тепловых сетей с целью своевременного обеспечения нагрузки отопления жилой и общественной застройки.
В проекте рассматривается вариант строительства одной районной или групповой котельной для каждого пятна крупномасштабного строительства многоэтажной застройки, в то же время, учитывая длительный период реализации проекта Генерального плана (до 2035 год), теплоснабжение проектируемой жилой застройки может быть решено от нескольких котельных (по мере освоения территорий).
Строительство новых котельных должно осуществляться с применением современного высокоэффективного основного и вспомогательного оборудования. Степень экономической эффективности строительства крупных групповых котельных зависит от темпов возведения новой застройки: чем эти темпы выше, тем скорее котельные выйдут на условие нормальной эксплуатации.
Теплоснабжение новой многоэтажной жилой и общественной застройки, вводимой в зонах децентрализованного теплоснабжения, должно осуществляться от локальных газовых теплоисточников, размещаемых в непосредственной близости от потребителя, с учетом плотности застройки и концентрации тепловой нагрузки.

6-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Бас жоспарда су құбырының қолданыстағы аймақтық жүйесін сақтау және дамыту, құрылыстың бірінші кезегінде (2027 жыл) өнімділігін тәулігіне 326,79 мың м3 дейін, есептік мерзімге (2035 жыл) – тәулігіне 451,35 мың м3 дейін ұлғайту көзделген.
Сумен жабдықтау үшін жаңа су құбырлары мен желілерін салу және қолданыстағыларын реконструкциялау қажет.
Қалалық су құбырының қолданыстағы өнімділігі оның өнімділік резервін қамтамасыз ете отырып, ауыз су сапасының есептік қажеттілігіне сәйкес келеді. Жобаның есептік мерзімінің соңында қала тұтынушыларын орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесімен 100 % қамту көзделген.
2-параграф. Су бұру
Кәріз жүйесін дамыту бөлігінде Бас жоспарда кәріз жүйесінің жұмыс істеу сенімділігін құрылыстың бірінші кезегінде (2027 жыл) жалпы қуатын тәулігіне 304,17 мың м3 дейін; есептік мерзімге (2035 жыл) тәулігіне 404,54 мың м3 дейін арттыру көзделген.
Жобада қолданыстағы кәріз тазарту құрылыстарының (бұдан әрі – КТҚ) өнімділігін тәулігіне 200 мың м3 дейін ұлғайту (жұмыс жобасы әзірленді) және құрылыстың бірінші кезегінде (2027 жыл) өнімділігі тәулігіне 104,17 мың м3 қолданыстағы кәріз тазарту құрылыстары алаңынан солтүстік-батыс бағытта есептік мерзімге өнімділігін тәулігіне 204,54 мың м3 дейін (2035 жыл) ұлғайта отырып, қалалық аумақтың шетінде жаңа кәріз тазарту құрылыстарын орналастыру көзделген.
Су бұру үшін жаңа кәріз коллекторларын салу және қолданыстағы кәріз коллекторларын реконструкциялау қажет.
3-параграф. Жылумен жабдықтау
Қазіргі уақытта "3-Энергоорталық" акционерлік қоғамының ЖЭО-3-те қолда бар жылу қуатының шамамен 100 Гкал/сағ резерві бар және станция тиісінше дамитын болса, ЖЭО-ның жылу қуаты 2035 жылға дейінгі кезеңде аймақтың қазіргі шекараларында көпқабатты тұрғын үй мен қоғамдық құрылыстың жылу жүктемелер өсімін жылумен қамтамасыз ету үшін жеткілікті болады.
Жаңа құрылыс аудандарына аудандық және топтық жаңа қазандықтардан жылу беру үшін тұрғын үй мен қоғамдық құрылыстың жылыту жүктемесін уақтылы қамтамасыз ету мақсатында жаңа жылу желілерін озыңқы салу қажет болады.
Жобада көпқабатты құрылыстың ауқымды құрылысының әрбір нүктесі үшін аудандық немесе топтық бір қазандық салу нұсқасы қарастырылады, сонымен бірге Бас жоспар жобасының ұзақ мерзімде іске асырылатынын ескере отырып (2035 жылға дейін), жобаланған тұрғын үй құрылысын бірнеше қазандықтар арқылы жылумен жабдықтау шешілуі мүмкін (аумақтар игерілуіне қарай).
Жаңа қазандықтар мәселесі тиімділігі жоғары негізгі және қосалқы заманауи жабдықтарды пайдалана отырып салынуы тиіс. Топтық ірі қазандықтарды салудың экономикалық тиімділік дәрежесі жаңа құрылысты салу қарқынына байланысты: бұл қарқындар неғұрлым жоғары болса, қазандықтар соғұрлым тезірек қалыпты пайдалану жағдайына шығады.
Орталықтандырылмаған жылумен жабдықтау аймақтарында енгізілетін көпқабатты жаңа тұрғын үй мен қоғамдық құрылыс жылумен жабдықтауды құрылыстың тығыздығы мен жылу жүктемесінің шоғырлануы ескеріле отырып, тұтынушыға тікелей жақын орналасқан жергілікті газ жылыту көздерінен жүзеге асырылуы тиіс.

Параграф 4. Электроснабжение
На перспективу развития в городе сохраняется существующая принципиальная схема электроснабжения. Электроснабжение существующих потребителей города предполагается осуществлять по существующим электрическим сетям от существующих трансформаторных подстанций с учетом проведения реконструкции или замены трансформаторов на большую мощность (при необходимости).
Для электроснабжения проектной застройки на территории города требуется провести строительство дополнительных трансформаторных подстанций и линий электропередачи 35-220 кВ.
Параграф 5. Газоснабжение
На перспективу развития в Шымкенте сохраняется существующая схема обеспечения города на базе использования природного газа, с доведением объемов потребления до расчетных нормативных показателей.
Потребление природного газа на первую очередь строительства (2027 год) составит 317,7 млн м3/год, на расчетный срок (2035 год) – 353,7 млн м3/год.
Для газоснабжения проектной застройки на территории города необходимы строительство новых и реконструкция существующих сетей газоснабжения высокого и среднего давления.
Параграф 6. Телекоммуникации
При ожидаемой на первую очередь (2027 год) численности населения города в 1450 тысяч человек и принятой в данном проекте телефонной плотности (20 номеров на 100 человек) расчетная номерная емкость сети составит 290000 номеров. На расчетный срок (2035 год), при ожидаемом количестве населения 1850 тысяч человек и телефонной плотности – 20 номеров на 100 человек, расчетная номерная емкость сети составит 370000 номеров.
Обеспечение расчетной абонентской емкостью сети предполагается путем расширения и модернизации телекоммуникационных сетей города с посегментной интеграцией и последующим полным переходом на использование технологии Next Generation Network (NGN).
При развитии сетей NGN существующие подключения и абонентская сеть сохраняются. Обеспечение связи сетей старой системы с сетями системы следующего поколения будет осуществляться за счет использования программного коммутатора Softswitch.
Глава 7. Оценка воздействия на окружающую среду
К экологическим требованиям градостроительного развития города относятся:
1) радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта, прежде всего в центральной части, юго-восточном, восточном и северном секторах города;
2) защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных в результате хозяйственной деятельности природных территорий, а также формированию новых зеленых массивов в селитебной зоне и на территориях овражно-балочной сети в пределах города протяженностью от 7,5 км до 10 км и шириной 100-175 м;

4-параграф. Электрмен жабдықтау
Даму перспективасында қалада электрмен жабдықтаудың қолданыстағы қағидаттық схемасы сақталады. Қаладағы тұтынушыларды электрмен жабдықтау трансформаторлардың реконструкциялануы немесе үлкен қуатқа ауыстырылуы (қажет болған жағдайда) ескеріле отырып, жұмыс істеп тұрған трансформаторлық қосалқы станциялардан қолданыстағы электр желілері арқылы жүзеге асыру болжанып отыр.
Қала аумағындағы жобалық құрылысты электрмен жабдықтау үшін қосымша трансформаторлық қосалқы станциялар мен 35-220 кВ электр беру желісін салу қажет.
5-параграф. Газбен жабдықтау
Даму перспективасында Шымкент қаласының тұтыну көлемін есептік нормативтік көрсеткіштерге дейін жеткізе отырып, табиғи газды пайдалану негізінде қаланы қамтамасыз етудің қолданыстағы схемасы сақталады.
Құрылыстың бірінші кезегінде табиғи газды тұтыну (2027 жыл) жылына 317,7 млн м3, есептік мерзімге (2035 жыл) жылына 353,7 млн м³ құрайды.
Қала аумағында жобалық құрылысты газбен жабдықтау үшін жоғары және орта қысымды жаңа газбен жабдықтау желілерін салу және қолданыстағы желілерін реконструкциялау қажет.
6-параграф. Телекоммуникация
Бірінші кезекте (2027 жылы) қала халқының саны болжанғандай 1450 мың адам және телефон тығыздығы осы жобада қабылданғандай (100 адамға 20 нөмір) болса, желінің есептік нөмірлік сыйымдылығы 290 000 нөмірді құрайды. Есептік мерзімге (2035 жыл) халықтың болжамды саны 1850 мың адам және телефон тығыздығы 100 адамға 20 нөмір болса, кезде желінің есептік нөмірлік сыйымдылығы 370 000 нөмірді құрайды.
Желінің есептік абоненттік сыйымдылығымен қамтамасыз етуді сегменттік интеграция арқылы және кейіннен Next Generation Network (NGN) технологиясын пайдалануға толық көшу қаланың телекоммуникациялық желілерін кеңейту және жаңғырту арқылы жүргізу болжанып отыр.
NGN желісі дамыған кезде қолданыстағы қосылымдар мен абоненттік желі сақталады. Ескі жүйенің байланыс желісін келесі буын жүйесінің желісімен қамтамасыз ету Softswitch бағдарламалық коммутаторын пайдалану есебінен жүзеге асырылады.
7-тарау. Қоршаған ортаға әсерді бағалау
Шымкент қаласының қала құрылысын дамытудың экологиялық талаптарына мыналар жатады:
1) тұрақты экологиялық қолайсыздық аймақтарында, ең алдымен қаланың орталық бөлігінде, оңтүстік-шығыс, шығыс және солтүстік секторларында тіршілік ету ортасын түбегейлі сауықтыру;
2) табиғи кешеннің қолданыстағы аумақтарын қолайсыз антропогендік әсерлерден қорғау, шаруашылық қызмет нәтижесінде жоғалған табиғи аумақтарды оңалту және қайта құру, сондай-ақ ұзындығы 7,5 км-ден 10 км-ге дейін және ені 100-175 м болатын қала шегіндегі қоныстану аймағы мен жыра-сай желісі аумақтарында жаңа жасыл алқапты қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;

3) реабилитация территорий существующих промышленных зон;
4) повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения мезоклиматических и микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города являются:
1) ликвидация зон экологического риска, создающих существенную угрозу безопасности здоровья населения;

3) қолданыстағы өнеркәсіптік аймақтардың аумақтарын оңалту;
4) қаланың тұрғын және қоғамдық аймақтарындағы тыныс-тіршілік ету ортасының жайлылығын, оның ішінде аумақты көгалдандыру, мезоклиматтық және микроклиматтық жағдайларды жақсарту арқылы арттыру.
Қаланың қала құрылысын дамытудың экологиялық талаптарын орындауға қажетті шарттары:
1) халық денсаулығы қауіпсіздігіне елеулі қатер төндіретін экологиялық тәуекел аймақтарын жою;

2) разработка проектов водоохранных полос и зон рек Бaдaм, Кошкaрaтa, Кaрaсу и Сайрамсу города и реализация комплексных программных мер по планомерному приведению их в соответствие с требованиями экологического законодательства;
3) организация постоянного водотока по четырем главным водным артериям города, создающего благоприятные микроклиматические условия и способствующего улучшению воздушной циркуляции прилегающих территорий;

2) қаланың Бадам, Қошқарата, Қарасу және Сайрамсу өзендерінің су қорғау белдеулері мен аймақтарының жобаларын әзірлеу және оларды экологиялық заңнаманың талаптарына жоспарлы түрде сәйкестендіру жөніндегі кешенді бағдарламалық шараларды іске асыру;
3) қолайлы микроклиматтық жағдайлар жасайтын және іргелес аумақтардың ауа айналымын жақсартуға ықпал ететін қаланың төрт негізгі су артериясы мен тұрақты су ағынын ұйымдастыру;

4) осуществление мер по санации, реабилитации, реорганизации территорий, подвергшихся сильной техногенной нагрузке (территории несанкционированных свалок, зон загазованности и шумового дискомфорта при магистральных территориях и т.п.);
5) снижение валовых выбросов вредных веществ от стационарных и передвижных источников эмиссий в результате внедрения новых экологически чистых технологий;
6) развитие системы производственного мониторинга на предприятиях города за выбросами предприятий и автотранспортных средств и т.д.;

4) ауыр техногендік жүктемеге ұшыраған аумақтарды санациялау, оңалту, қайта ұйымдастыру жөніндегі шараларды жүзеге асыру (рұқсат етілмеген қоқыс үйінділерінің аумақтары, магистральдық аумақтар маңындағы газдану және шуыл ыңғайсыздығы аймақтары және т.с.с.);
5) жаңа экологиялық таза технологияларды енгізу нәтижесінде стационарлық және жылжымалы эмиссия көздерінен зиянды заттардың жалпы шығарындыларын азайту;
6) қаланың кәсіпорындарында кәсіпорындар мен автокөлік құралдарының шығарындыларына және т.б. өндірістік мониторинг жүйесін дамыту;

7) внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, бессточных циклов производств, оснащение объектов промышленности, энергетики, городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием с высоким КПД;
8) изменение структуры используемых видов моторного топлива за счет увеличения числа автомобилей, работающих на топливе с высокими стандартами качества Евро-4 и выше;

7) қалдығы аз және қалдықсыз экологиялық таза технологияларды, өндірістердің ағынсыз циклдерін енгізу, өнеркәсіп, энергетика, қалалық шаруашылық объектілерін ПӘК жоғары заманауи газ тазарту, шаң тұту және су тазарту жабдықтарымен жарақтандыру;
8) сапа стандарттары Еуро-4 және одан артық жанармаймен жұмыс істейтін автомобильдер санын ұлғайту есебінен пайдаланылатын моторлы отын түрлерінің құрылымын өзгерту;

9) обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных, коммунально-бытовых сточных вод и поверхностного стока;
10) переход автотранспорта города на более чистые виды топлива и совершенствование транспортной системы города за счет оптимального развития общественного транспорта;
11) совершенствование городской системы развития уличной сети для оздоровления экологической обстановки в городе и зонах, наиболее загруженных транспортными потоками улиц;

9) ауыз су сапасы мен өндірістік, коммуналдық-тұрмыстық сарқынды сулар мен жер үсті ағындарын тазарту стандарттарының сақталуын қамтамасыз ету;
10) қала автокөлігінің неғұрлым таза отын түрлеріне көшуі және қоғамдық көлікті оңтайлы дамыту есебінен қаланың көлік жүйесін жетілдіру;
11) қаладағы көшелердің көлік ағындары неғұрлым көп аймақтардағы экологиялық жағдайды сауықтыру үшін көше желісін дамытудың қалалық жүйесін жетілдіру;

3 871 946
10.3.
Транспортная инфраструктура
-//-
59513
10.4.
Инженерная инфраструктура
-//-
318850
* Показатели рекомендательного характера
Примечания
1. Технико-экономические показатели Генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
исходный год нового Генерального плана;
первый этап;
расчетный этап.
2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб.

3871946
10.3.
Көлік инфрақұрылымы
-//-
59513
10.4.
Инженерлік инфрақұрылым
-//-
318850
* Ұсынымдық сипаттағы көрсеткіштер
Ескертпелер
1. Қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің Бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге келтіріледі:
жаңа Бас жоспардың бастапқы жылы;
бірінші кезең;
есептік кезең.
2. Коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік қажеттіліктерге электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға қажеттілік бойынша және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.

3. Оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
________________________________________________________________________________
Приложение
к Генеральному плану
города Шымкента (включая
основные положения)
Генеральный план города Шымкента (основной чертеж)

3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.
Шымкент қаласының
бас жоспарына
қосымша
(негізгі ережелерді
қоса алғанда)
Шымкент қаласының бас жоспары (негізгі сызба)