О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 963 "Об утверждении пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2024 года № 202
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 963 "Об утверждении пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа" следующие изменения и дополнения:
в пилотном национальном проекте в области образования "Комфортная школа", утвержденном указанным постановлением:
в оглавлении:
после строки семнадцатой дополнить строкой следующего содержания:
"
Приложение 9-1. Базовые параметры проектов государственно-частного партнерства, реализуемых в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа" путем создания консорциума
";
в разделе "3. Цель и задачи национального проекта":
после части семнадцатой дополнить частями восемнадцатой, девятнадцатой, двадцатой, двадцать первой, двадцать второй, двадцать третьей, двадцать четвертой, двадцать пятой следующего содержания:
"Четвертый механизм. Строительство объектов организаций среднего образования (далее – объект ГЧП) с проектной мощностью не менее 600 ученических мест путем создания консорциума.
Реализация данного механизма осуществляется согласно базовым параметрам проектов государственно-частного партнерства путем создания консорциума, реализуемых в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа" (далее – базовые параметры консорциума) согласно приложению 9-1 к национальному проекту.
При необходимости базовые параметры консорциума могут быть пересмотрены с учетом уточненных и (или) улучшенных характеристик, а также объемов расходов в пределах средств, предусматриваемых на реализацию национального проекта.
Участниками консорциума выступают субъект частного предпринимательства (далее – частный партнер 1) и организация среднего образования (далее – частный партнер 2).
Частный партнер 1 определяется в соответствии с Правилами определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в области образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.
Частный партнер 2 определяется частным партнером 1 путем выбора его из перечня частных организаций среднего образования, участвующих в реализации четвертого механизма национального проекта, формируемого уполномоченным органом (далее – перечень). Порядок формирования перечня определяется уполномоченным органом в области образования.
В договоре консорциума предусматриваются следующие условия:
объект организации среднего образования остается в долевой собственности частного партнера 1 и частного партнера 2 с наложением обременения на неизменность целевого назначения объекта и соответствующего земельного участка;
определение долей участия в консорциуме. При этом доля частного партнера 2 не ниже 5 процентов;
размещение государственного образовательного заказа на среднее образование частному партнеру 2 в размере и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан;
выплата частным партнером 2 частному партнеру 1 амортизационных расходов в пределах выплаченного из республиканского бюджета государственного образовательного заказа на среднее образование в размере и порядке согласно законодательству Республики Казахстан.
Указанный четвертый механизм ввода новых ученических мест предусматривает размещение государственного образовательного заказа на среднее образование участнику консорциума из республиканского бюджета и выделение МИО земельного участка под строительство объекта, подключенного или планируемого к подключению к инженерно-коммуникационной инфраструктуре, ПСД.";
абзац четвертый части тридцать пятой изложить в следующей редакции:

"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 963 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 наурыздағы № 202 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 963 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасында:
мазмұнында:
он жетінші жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"
9-1-қосымша. "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде консорциум құру арқылы іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері
";
"Ұлттық жобаның мақсаты мен міндеттері" деген 3-бөлімде:
он жетінші бөліктен кейін мынадай мазмұндағы он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Төртінші тетік. Консорциум құру арқылы жобалық қуаты кемінде 600 орындық орта білім беру ұйымдарын (бұдан әрі – МЖӘ объектісі) салу.
Бұл тетікті іске асыру ұлттық жобаға 9-1-қосымшаға сәйкес "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлеріне (бұдан әрі – консорциумның базалық параметрлері) сәйкес консорциум құру арқылы жүзеге асырылады.
Қажет болған жағдайда Консорциумның базалық параметрлері нақтыланған және (немесе) жақсартылған сипаттамалар, сондай-ақ ұлттық жобаны іске асыруға көзделетін қаражат шегіндегі шығыстар көлемі ескеріле отырып қайта қаралуы мүмкін.
Жеке кәсіпкерлік субъектісі (бұдан әрі – жекеше 1-әріптес) және орта білім беру ұйымы (бұдан әрі – жекеше 2-әріптес) консорциумға қатысушылар болып табылады.
Жекеше 1-әріптес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын Білім беру саласындағы жеке әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу қағидаларына сәйкес айқындалады.
Жекеше 2-әріптесті жекеше 1-әріптес білім беру саласындағы уәкілетті орган жасайтын ұлттық жобаның төртінші тетігін іске асыруға қатысатын жекеменшік орта білім беру ұйымдарының тізбесінен (бұдан әрі – тізбе) таңдау арқылы айқындайды. Тізбені қалыптастыру тәртібін білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Консорциум шартында мынадай талаптар көзделеді:
1) орта білім беру ұйымы объектісі объектінің және тиісті жер учаскесінің нысаналы мақсатының өзгермейтіндігіне ауыртпалық салынып, жекеше 1-әріптес пен жекеше 2-әріптестің үлестік меншігінде қалады;
2) консорциумға қатысу үлестерін айқындау. Бұл ретте жекеше 2-әріптестің үлесі 5 пайыздан төмен болмайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде және тәртіппен жекеше 2-әріптеске орта білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мөлшерде және тәртіппен республикалық бюджеттен төленген орта білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы шегінде жекеше 2-әріптестің жекеше 1-әріптеске амортизациялық шығыстарды төлеуі.
Жаңа оқушы орындарын іске қосудың көрсетілген төртінші тетігі консорциумға қатысушыға республикалық бюджеттен орта білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды және ЖАО-ның инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылған немесе қосылуы жоспарланған объектіні салуға жер учаскесін бөлуін, ЖСҚ көздейді.";
отыз бесінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 10) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"10) не позднее 1 квартала 2023 года внедрение и функционирование информационной системы по мониторингу хода строительства объектов с обеспечением широкого доступа для всех заинтересованных сторон и общественности до полного завершения строительства объектов в рамках национального проекта (видеонаблюдение, фотоотчеты, автоматизированный мониторинг за ходом СМР, электронные отчеты инжиниринговых услуг, внутристрановой ценности).

9-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) 2023 жылғы 1-тоқсаннан кешіктірмей ұлттық жоба шеңберіндегі объектілердің құрылысы толық аяқталғанға дейін барлық мүдделі тараптар мен жұртшылық үшін кең қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, объектілер құрылысы барысының мониторингі бойынша ақпараттық жүйені (бейнебақылау, фотоесептер, ҚМЖ барысына автоматтандырылған мониторинг, инжинирингтік көрсетілетін қызметтердің, елішілік құндылықтың электрондық есептері) енгізуді және оның жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.

Дирекция несет ответственность в соответствии с пунктом 3 статьи 652 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) за своевременность, полноту и результативность проведения работ по строительству объекта организации среднего образования, а также покрывает риски случайного удорожания объекта организации среднего образования.
Ранее утвержденная проектно-сметная документация подлежит корректировке в соответствии с пунктом 3 статьи 655 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть), если до начала или в ходе строительства намеченного объекта возникла обоснованная необходимость внесения в нее изменений и (или) дополнений существенного характера, влияющих на конструктивную схему объекта, его объемно-планировочные, инженерно-технические и (или) технологические проектные решения, включая замену инженерного и (или) технологического оборудования, основных материалов и (или) изделий, изменяющих технико-экономические показатели, а также при существенном увеличении стоимости ранее утвержденной проектно-сметной документации не менее чем на десять процентов по причине увеличения стоимости строительных ресурсов при обращении подрядчика о проведении пересмотра сметы без изменения проектных решений.
При корректировке стоимости строительства без изменения проектных решений комплексная вневедомственная экспертиза по бюджетным инвестиционным проектам проводится в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
В случае установления в ходе проведения комплексной вневедомственной экспертизы увеличения ранее утвержденной стоимости строительства в размере менее десяти процентов, то государственной экспертной организацией или аккредитованной экспертной организацией выдается отрицательное заключение.
Расходы по увеличению стоимости, предусмотренные пунктом 3 статьи 655 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть), финансируются за счет республиканского бюджета в пределах выделенного объема средств на реализацию национального проекта и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Дирекция в рамках исполнения обязательств и недопущения увеличения стоимости объекта среднего образования предусматривает установление "твердой" стоимости в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией в условиях договора комплексных работ по проектированию и строительству "под ключ".";
в приложении 10 к пилотному национальному проекту в области образования "Комфортная школа":
в плане ввода новых ученических мест по Актюбинской области:
строку, порядковый номер 6, изложить в следующей редакции:
"
6
Строительство школы в жилом массиве "Юго-Запад-2"
1
300
-
-
1
300
-
-
1
300
";
строку, порядковый номер 13, изложить в следующей редакции:
"
13
Строительство школы в жилом массиве "Кызылжар-3"
1
600
-
-
1
600
-
-
1
600
";
в плане ввода новых ученических мест по Алматинской области:
строку, порядковый номер 3, исключить;
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4
Строительство школы на 900 мест в городе Қонаев
1
900
-
-
1
900
-
-
1
900
";
строку, порядковый номер 9, изложить в следующей редакции:
"
9
Строительство школы в с. М. Туймебаева Ащыбулакского сельского округа Илийского района
1
900
1
900
-
-
1
900
-
-
";

Дирекция Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Ерекше бөлім) 652-бабының 3-тармағына сәйкес орта білім беру ұйымы объектісінің құрылысы бойынша жұмыстардың уақтылы жүргізілуіне, толықтығына және нәтижелілігіне жауапты болады, сондай-ақ орта білім беру ұйымы объектісінің кездейсоқ қымбаттауы тәуекелдерін жабады.
Егер межеленген объектіні салу басталғанға дейін немесе оның құрылысы барысында инженерлік және (немесе) технологиялық жабдықты, негізгі материалдарды және (немесе) бұйымдарды ауыстыруды қоса алғанда, объектінің конструктивті схемасына, оның көлемдік-жоспарлау, инженерлік-техникалық және (немесе) технологиялық жобалау шешімдеріне әсерін тигізетін, техникалық-экономикалық көрсеткіштерді өзгертетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негізді қажеттігі туындаса, сондай-ақ бұрын бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманың құны құрылыс ресурстары құнының өсуі себебінен кемінде он пайызға айтарлықтай ұлғайған кезде мердігер жобалау шешімдерін өзгертпей, сметаны қайта қарауды жүргізу туралы өтінішпен жүгінсе, бұрын бекітілген жобалау-сметалық құжаттама Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Ерекше бөлім) 655-бабының 3-тармағына сәйкес түзетіледі.
Жобалау шешімдерін өзгертпей, құрылыс құнын түзету кезінде бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
Егер ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу барысында құрылыстың бұрын бекітілген құны он пайыздан аз мөлшерде ұлғайғаны анықталса, онда мемлекеттік сараптама ұйымы немесе аккредиттелген сараптама ұйымы теріс қорытынды береді.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Ерекше бөлім) 655-бабының 3-тармағында көзделген құнның ұлғаюы бойынша шығыстар ұлттық жобаны іске асыруға республикалық бюджеттен бөлінген қаражат көлемі шегінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қаржыландырылады.
Дирекция міндеттемелерді орындау және орта білім беру объектісі құнының ұлғаюына жол бермеу шеңберінде жобалау және "толық аяқтап" салу жөніндегі кешенді жұмыстар шартының талаптарында бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес "нақты" құнды белгілеуді көздейді.";
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасына 10-қосымшада:
Ақтөбе облысы бойынша жаңа оқушы орындарын іске қосу жоспарында:
реттік нөмірі 6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
6
"Оңтүстік-Батыс-2" тұрғын үй алабында мектеп салу
1
300
-
-
1
300
-
-
1
300
";
реттік нөмірі 13-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
13
"Қызылжар-3" тұрғын үй алабында мектеп салу
1
600
-
-
1
600
-
-
1
600
";
Алматы облысы бойынша жаңа оқушы орындарын іске қосу жоспарында:
реттік нөмірі 3-жол алып тасталсын:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Қонаев қаласында 900 орындық мектеп салу
1
900
-
-
1
900
-
-
1
900
";
реттік нөмірі 9-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
9
Іле ауданы Ащыбұлақ ауылдық округінің М. Түймебаев ауылында мектеп салу
1
900
1
900
-
-
1
900
-
-
";

Внесение изменений и (или) дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 ноября 2017 года № 597 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16137) "Об утверждении Методики подушевого нормативного финансирования дошкольного воспитания и обучения, среднего образования, а также технического и профессионального, послесреднего образования с учетом кредитной технологии обучения" в части установления:
размера расходов на амортизацию зданий организаций среднего образования за каждое вновь введенное путем строительства ученическое место в рамках государственно-частного партнерства, выплачиваемого частному партнеру в размере, рассчитанном согласно стоимости объекта, которая определена из расчета стоимости одного ученического места с учетом проектной мощности школ;
повышенного размера подушевого нормативного финансирования для частных организаций образования, вводимых по четвертому механизму национального проекта.
приказ МП
до 1 января 2023 года
финан сирова ние не требуется
МП, МФ
приказ МП
до 31 августа
2024 года
финан сирова ние не требуется
МП, МФ
".
2. Дополнить приложением 9-1 к пилотному национальному проекту в области образования "Комфортная школа" согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Акимам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента в первоочередном порядке при реализации ввода новых ученических мест в разрезе предполагаемых объектов организаций среднего образования преимущественное право предоставлять четвертому механизму.
4. Министерству просвещения Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней разработать и принять подзаконные нормативные правовые акты в реализацию настоящего постановления.
5. Министерствам национальной экономики, промышленности и строительства, финансов Республики Казахстан, местным исполнительным органам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента в течение пяти рабочих дней согласовать подзаконные нормативные правовые акты, разработанные Министерством просвещения Республики Казахстан.
6. Министерству юстиции Республики Казахстан в течение трех рабочих дней осуществить государственную регистрацию подзаконных нормативных правовых актов, разработанных Министерством просвещения Республики Казахстан.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2024 года № 202

"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, орта білім берудің, сондай-ақ кредиттік оқыту технологиясын ескере отырып, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беруді жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қарашадағы № 597 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16137 болып тіркелген) өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу:
мектептің жобалық қуатын ескере отырып, бір оқушы орны құнының есебінен айқындалған объектінің құнына сәйкес есептелген мөлшерде жекеше әріптеске төленетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде құрылыс салу арқылы іске қосылған әрбір жаңа оқушы орны үшін орта білім беру ұйымдары ғимараттарының амортизациясына арналған шығыстардың көлемін белгілеу бөлігінде;
ұлттық жобаның төртінші тетігі бойынша іске қосылатын жекеменшік білім беру ұйымдары үшін жан басына шаққандағы нормативтік қаржыландырудың жоғарылатылған мөлшерін белгілеу бөлігінде
ОМ бұйрығы
2023 жылғы 1 қаңтарға дейін
қаржыландыру талап етілмейді
ОМ, Қаржымині
ОМ бұйрығы
2024 жылғы 31 тамызға дейін
қаржыландыру талап етілмейді
ОМ, Қаржымині
".
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасына 9-1-қосымшамен толықтырылсын.
3. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері орта білім беру ұйымдарының көзделетін объектілері бөлінісінде жаңа оқушы орындарын іске қосуды іске асырған кезде төртінші тетікке бірінші кезектегі тәртіппен басым құқық берсін.
4. Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі осы қаулыны іске асыру үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді он жұмыс күні ішінде әзірлесін және қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика, Өнеркәсіп және құрылыс, Қаржы министрліктері, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі әзірлеген заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді бес жұмыс күні ішінде келіссін.
6. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі әзірлеген заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырсын.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 18 наурыздағы
№ 202 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 30 қарашадағы
№ 963 қаулысымен бекітілген
"Жайлы мектеп" білім беру
саласындағы пилоттық
ұлттық жобасына

Приложение 9-1
к пилотному национальному
проекту в области образования
"Комфортная школа",
утвержденному постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 30 ноября 2022 года № 963
Базовые параметры проектов государственно-частного партнерства путем создания консорциума, реализуемых в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа"
п/п
Наименование базовых параметров проектов государственно-частного партнерства путем создания консорциума
1
2
1. Цель
1.1
Ликвидация аварийных объектов, трехсменного обучения и дефицита ученических мест в организациях среднего образования
2. Задачи
2.1
Расширение применения механизма ГЧП в развитии инфраструктуры в сфере среднего образования путем создания консорциума
2.2
Объединение ресурсов государства и частного партнера для развития инфраструктуры организаций среднего образования
2.3
Повышение доступности и качественных характеристик инфраструктуры среднего образования
3. Критерии отнесения объектов, строящихся в рамках пилотного национального проекта в области образования "Комфортная школа" (далее – национальный проект), к объектам ГЧП путем создания консорциума
3.1
Мощность не менее 600 ученических мест; доступность земельных участков (100 % готовность к застройке, отсутствие обременений и притязаний третьих лиц); возможность подключения к инженерно-коммуникационной инфраструктуре.
4.
Вид контракта
Проектирование, строительство объекта ГЧП, финансирование проекта, эксплуатация (техническое обслуживание* и образовательная деятельность) объекта ГЧП
5.
Срок эксплуатации
29 лет
6.
Заемные средства
Привлекаемые в БВУ, подлежащем субсидированию через "Даму"
7.
Подготовительный этап реализации проекта
Местный исполнительный орган:
1) осуществляет сбор данных и анализ маркетинговых данных (выбор места строительства, мощность объекта организации среднего образования, обоснование потребности);
2) предусматривает средства на подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельному участку;
3) размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию о земельных участках, задания на проектирование средней общеобразовательной школы на 600, 900, 1200, 1500, 2000 и 2500 обучающихся, в том числе содержащие состав учебных помещений, согласно приложениям 1-7 к национальному проекту;
4) объявляет конкурс и выступает организатором конкурса по выбору частного партнера 1.
8. Институциональная схема предполагает два периода реализации
8.1
Инвестиционный период
Взаимодействие участников проекта ГЧП путем создания консорциума осуществляется в следующем порядке:
Местный исполнительный орган (государственный партнер):

9-1-қосымша
"Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде консорциум құру арқылы іске асырылатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлері
Р/с
Консорциум құру арқылы мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларының базалық параметрлерінің атауы
1
2
1. Мақсат
1.1
Авариялық объектілерді, үш ауысымда оқытуды және орта білім беру ұйымдарындағы оқушы орындарының тапшылығын жою
2. Міндеттер
2.1
Консорциум құру арқылы орта білім беру саласының инфрақұрылымын дамытуда МЖӘ тетігін қолдануды кеңейту
2.2
Орта білім беру ұйымдарының инфрақұрылымын дамыту үшін мемлекет пен жекеше әріптес ресурстарын біріктіру
2.3
Орта білім беру инфрақұрылымының қолжетімділігі мен сапалық сипаттамаларын арттыру
3. "Жайлы мектеп" білім беру саласындағы пилоттық ұлттық жобасы (бұдан әрі – ұлттық жоба) шеңберінде салынып жатқан объектілерді консорциум құру арқылы МЖӘ объектілеріне жатқызу өлшемшарттары
3.1
Қуаты кемінде 600 оқушы орны; жер учаскелерінің қолжетімділігі (құрылыс салуға 100 % дайындық, үшінші тұлғалардың ауыртпалықтары мен талаптарының болмауы); инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымға қосылу мүмкіндігі.
4.
Келісімшарт түрі
МЖӘ объектісін жобалау, салу, жобаны қаржыландыру, МЖӘ объектісін пайдалану (техникалық қызмет көрсету* және білім беру қызметі).
5.
Пайдалану мерзімі
29 жыл
6.
Қарыз қаражаты
"Даму" арқылы субсидиялауға жататын ЕДБ-де тартылатындар
7.
Жобаны іске асырудың дайындық кезеңі
Жергілікті атқарушы орган:
1) маркетингтік деректерді жинауды және талдауды жүзеге асырады (құрылыс орнын таңдау, орта білім беру ұйымы объектісінің қуаты, қажеттіліктің негіздемесі);
2) жер учаскесіне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізуге қаражат көздейді;
3) өзінің ресми интернет-ресурсында жер учаскелері туралы ақпаратты, 600, 900, 1200, 1500, 2000 және 2500 білім алушыға арналған жалпы орта білім беретін мектепті жобалауға арналған, оның ішінде ұлттық жобаға 1 – 7-қосымшаларға сәйкес оқу үй-жайларының құрамын қамтитын тапсырмаларды орналастырады;
4) конкурс жариялайды және жекеше 1-әріптесті таңдау бойынша конкурсты ұйымдастырушы болады.
8. Институционалдық схема іске асырудың екі кезеңін қамтиды
8.1
Инвестициялық кезең
МЖӘ жобасына қатысушылардың консорциум құру арқылы өзара іс-қимылы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
Жергілікті атқарушы орган (мемлекеттік әріптес):

1) определяет частного партнера 1 и заключает договор ГЧП в соответствии с Правилами определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в области образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования;
2) заключает договор на открытие эскроу-счета на имя частного партнера 1 с ограничением права данного лица на совершение расходных операций по банковскому счету в соответствии с условиями договора ГЧП;
3) предоставляет частному партнеру 1 право временного безвозмездного землепользования на земельный участок в соответствии с законодательством Республики Казахстан на 49 лет;
4) доводит до частного партнера 1 задание на проектирование или ПСД повторного применения строительства объекта организации среднего образования, соответствующее требованиям национального проекта;
5) обеспечивает подведение инженерно-коммуникационной инфраструктуры к земельному участку;
6) осуществляет контроль и мониторинг исполнения договора ГЧП;
7) в одностороннем порядке досрочно расторгает договор ГЧП, в случае неисполнения частным партнером 1 условий договора ГЧП в течение 6 (шесть) последовательных месяцев.
Частный партнер 1:
1) участвует в конкурсе по определению частного партнера и по итогам конкурса заключает договор ГЧП в соответствии с Правилами определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в области образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования;
2) заключает договор временного безвозмездного землепользования на земельный участок в соответствии с законодательством Республики Казахстан на 49 лет;
3) получает задание на проектирование или ПСД повторного применения строительства объекта организации среднего образования, соответствующее требованиям национального проекта;
4) обеспечивает разработку ПСД согласно заданию на проектирование строительства объекта организации среднего образования либо привязку ПСД повторного применения**, предоставленного организатором конкурса;
5) перечисляет на эскроу-счет, открытый на его имя, сумму в размере не менее 5 (пять) процентов от стоимости строительства, предусмотренной УСН РК 8.02-04-2022, УСН РК 8.02-04-2023 "Сборники укрупненных показателей стоимости строительства зданий и сооружений. Объекты непроизводственного назначения";
6) осуществляет строительство объекта организации среднего образования "под ключ" в соответствии с условиями договора ГЧП, приобретает строительные материалы, изделия, конструкции, оборудование, подлежащие монтажу, оснащению строящегося объекта в соответствии с ПСД, мебельную продукцию преимущественно среди физических и юридических лиц, находящихся в реестре товаропроизводителей акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и (или) реестре отечественных производителей (отраслевой реестр на основе сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата) Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";

1) білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын Білім беру саласындағы жеке әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу қағидаларына сәйкес жекеше 1-әріптесті айқындайды және МЖӘ шартын жасасады;
2) МЖӘ шартының талаптарына сәйкес жекеше 1-әріптестің банктік шот бойынша шығыс операцияларын жасау құқығын шектей отырып, осы тұлғаның атына эскроу-шот ашуға шарт жасасады;
3) жекеше 1-әріптеске Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 49 жылға жер учаскесіне уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығын ұсынады;
4) ұлттық жобаның талаптарына сәйкес келетін орта білім беру ұйымы объектісінің құрылысын жобалауға арналған тапсырманы немесе қайта қолданылатын ЖСҚ-ны жекеше1-әріптестің назарына жеткізеді;
5) жер учаскесіне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүргізуді қамтамасыз етеді;
6) МЖӘ шартының орындалуын бақылауды және мониторингтеуді жүзеге асырады;
7) жекеше 1-әріптес МЖӘ шартының талаптарын қатарынан 6 (алты) ай бойы орындамаған жағдайда МЖӘ шартын біржақты тәртіппен мерзімінен бұрын бұзады.
Жекеше 1-әріптес:
1) жекеше әріптесті айқындау жөніндегі конкурсқа қатысады және конкурстың қорытындылары бойынша ұлттық жоба шеңберінде білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын Білім беру саласындағы жеке әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу қағидаларына сәйкес МЖӘ шартын жасасады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 49 жылға жер учаскесіне уақытша өтеусіз жер пайдалану шартын жасасады;
3) ұлттық жобаның талаптарына сәйкес келетін орта білім беру ұйымы объектісінің құрылысын жобалауға арналған тапсырманы немесе қайта қолданылатын ЖСҚ-ны алады;
4) орта білім беру ұйымы объектісінің құрылысын жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес ЖСҚ-ны әзірлеуді не конкурсты ұйымдастырушы ұсынған қайта қолданылатын** ЖСҚ-ны байланыстыруды қамтамасыз етеді;
5) "Ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының ірілендірілген көрсеткіштерінің жинақтары. Өндірістік емес мақсаттағы объектілер" ҚР ІСН-де 8.02-04-2022, 8.02-04-2023 ҚР ІСН-де көзделген құрылыс құнының кемінде 5 (бес) пайызы мөлшеріндегі соманы өз атына ашылған эскроу-шотқа аударады;
6) МЖӘ шартының талаптарына сәйкес орта білім беру ұйымы объектісінің құрылысын "толық аяқтауды" жүзеге асырады, ЖСҚ-ға сәйкес салынып жатқан объектіге монтаждалатын, жабдықталатын құрылыс материалдарын, бұйымдарды, конструкцияларды, құрал-жабдықты, жиһаз өнімдерін негізінен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы тауар өндірушілерінің тізіліміндегі және (немесе) "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының отандық өндірушілер тізіліміндегі ("CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) индустриялық сертификат негізіндегі салалық тізілім) жеке және заңды тұлғалар арасында сатып алады;

7) заключает договор консорциума с частной организацией образования (частный партнер 2) из перечня частных организаций среднего образования, участвующих в реализации четвертого механизма национального проекта;
8) в случае неисполнения обязательств по договору ГЧП (срыв графика осуществления проекта ГЧП, в том числе строительно-монтажных работ) в течение 3 (три) месяцев осуществляет замену стороны в договоре консорциума путем поиска нового частного партнера 1, соответствующего квалификационным требованиям;
9) предоставляет государственному партнеру информацию по исполнению договора ГЧП;
10) по истечении права на временное безвозмездное землепользование на земельный участок данный земельный участок в соответствии с законодательством Республики Казахстан передается ему путем натурного гранта.
8.2
Эксплуатационный период
Частный партнер 1 осуществляет (обеспечивает) техническое обслуживание объекта организации среднего образования на весь период эксплуатации, в том числе устранение всех выявленных недостатков, касающихся конструктивных элементов объекта организации среднего образования, отделочных материалов, оснащения и оборудования.
Частный партнер 2:
осуществляет и организовывает образовательный процесс и среду в среднем образовании;
предоставляет образовательные услуги для граждан Республики Казахстан на безвозмездной основе;
получает государственный образовательный заказ на среднее образование в размере и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан;
получает иные выплаты, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, за счет средств соответствующего бюджета.
Примечание: Выплаты расходов на амортизацию здания в размере, рассчитанном за каждое новое ученическое место, введенное путем строительства в рамках государственно-частного партнерства, из расчета стоимости одного ученического места с учетом его проектной мощности и стоимости строительства такого объекта по ПСД, но не более стоимости одного ученического места, определенного национальным проектом.
9. Предполагаемые выплаты за счет бюджетных средств
9.1
Государственный образовательный заказ на среднее образование, в том числе выплаты расходов на амортизацию зданий в размере, рассчитанном за каждое новое ученическое место, введенное путем строительства в рамках государственно-частного партнерства путем создания консорциума, из расчета стоимости одного ученического места с учетом его проектной мощности и стоимости строительства такого объекта по ПСД, но не более стоимости одного ученического места, определенного национальным проектом.
Оператор уполномоченного органа в области образования принимает заявления частных организаций образования для размещения государственного образовательного заказа на среднее образование в рамках проекта ГЧП в срок, установленный самостоятельно.

7) ұлттық жобаның төртінші тетігін іске асыруға қатысатын жекеменшік орта білім беру ұйымдарының тізбесінен жекеменшік білім беру ұйымымен (жекеше 2-әріптес) консорциум шартын жасасады;
8) МЖӘ шарты бойынша міндеттемелер 3 (үш) ай бойы орындалмаған жағдайда (МЖӘ жобасын, оның ішінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру кестесін бұзу) біліктілік талаптарына сәйкес келетін жаңа жекеше 2-әріптесті іздеу арқылы консорциум шартындағы тарапты ауыстыруды жүзеге асырады;
9) мемлекеттік әріптеске МЖӘ шартының орындалуы бойынша ақпарат береді;
10) жер учаскесіне уақытша өтеусіз жер пайдалану құқығы аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы жер учаскесі оған заттай грант жолымен беріледі.
8.2
Пайдалану кезеңі
Жекеше 1-әріптес пайдаланудың бүкіл кезеңінде орта білім беру ұйымы объектісіне техникалық қызмет көрсетуді, оның ішінде орта білім беру ұйымы объектісінің конструкциялық элементтеріне, әрлеу материалдарына, жарақтандыруға және жабдықталуға қатысты анықталған барлық кемшіліктерді жоюды жүзеге асырады (қамтамасыз етеді).
Жекеше 2-әріптес:
1) орта білім беруде білім беру процесі мен ортасын жүзеге асырады және ұйымдастырады;
2) Қазақстан Республикасының азаматтарына өтеусіз негізде білім беру қызметтерін ұсынады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерде және тәртіппен мемлекеттік білім беру тапсырысын алады;
4) тиісті бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де төлемдерді алады.
Ескертпе: мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде құрылыс салу арқылы іске қосылған әрбір жаңа оқушы үшін ғимараттың жобалық қуатын және ЖСҚ бойынша осындай объектіні салу құнын ескере отырып, бір оқушы орнының құны есебінен есептелген, бірақ ұлттық жобада айқындалған бір оқушы орнының құнынан аспайтын мөлшерде оның амортизациясы шығыстарын төлеу.
9. Бюджет қаражаты есебінен болжанатын төлемдер
9.1
Орта білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысы, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік шеңберінде құрылыс салу арқылы іске қосылған әрбір жаңа оқушы орны үшін ғимараттың жобалық қуатын және ЖСҚ бойынша осындай объектіні салу құнын ескере отырып, бір оқушы орнының құны есебінен есептелген, бірақ ұлттық жобада айқындалған бір оқушы орнының құнынан аспайтын мөлшерде оның амортизациясы шығыстарын төлеу.
Білім беру саласындағы уәкілетті органның операторы МЖӘ жобасы шеңберінде орта білім беруге арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру үшін жекеменшік білім беру ұйымдарының өтініштерін белгіленген мерзімде дербес қабылдайды.

10. Меры государственной поддержки, государственного участия и источники возмещения затрат и получения доходов
10.1
1) Предоставление частному партнеру 1 в соответствии с законодательством Республики Казахстан права временного землепользования на земельный участок;
2) подведение соответствующей инженерно-коммуникационной инфраструктуры к объекту организации среднего образования.
10.2
Иные меры государственной поддержки (субсидирование ставки)
11. Получатели выгод от реализации проекта ГЧП
11.1
Государство – в виде создания новых ученических мест и развития инфраструктуры среднего образования, а также снижения нагрузки на бюджет.

10. Мемлекеттік қолдау, мемлекеттік қатысу шаралары мен шығындарды өтеу және кіріс алу көздері
10.1
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жекеше 1-әріптеске жер учаскесіне уақытша жер пайдалану құқығын беру;
2) орта білім беру ұйымының объектісіне тиісті инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жүргізу.
10.2
Мемлекеттік қолдаудың өзге де шаралары (мөлшерлемені субсидиялау)
11. МЖӘ жобасын іске асырудан пайда алушылар
11.1
Мемлекет – жаңа оқушы орындарын құру және орта білім беру инфрақұрылымын дамыту, сондай-ақ бюджетке түсетін жүктеменің азаюы түрінде.

11.2
Обучающиеся – в виде получения среднего образования в комфортных условиях, критерии которых устанавливаются уполномоченным органом в области образования.
11.3
Частный партнер – актив в виде объекта образования, право на землепользование, доход в виде государственного образовательного заказа на среднее образование, в том числе возмещение расходов на амортизацию зданий.
12. Определение частного партнера 1 и заключение с ним договора ГЧП
12.1
В соответствии с Правилами определения частного партнера и заключения договора государственно-частного партнерства в области образования, утверждаемыми уполномоченным органом в области образования.

11.2
Білім алушылар – өлшемшарттарын білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілейтін қолайлы жағдайларда орта білім алу түрінде.
11.3
Жекеше әріптес – білім беру объектісі түріндегі актив, жер пайдалану құқығы, мемлекеттік білім беру тапсырысы түріндегі кіріс, оның ішінде ғимараттардың амортизациясы шығыстарын өтеу.
12. Жекеше 1-әріптесті айқындау және онымен МЖӘ шартын жасасу
12.1
Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын Білім беру саласындағы жеке әріптесті айқындау және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасу қағидаларына сәйкес.

Основным критерием определения частного партнера 1 является величина суммы обеспечения конкурсной заявки частного партнера 1.
* Техническое обслуживание объекта ГЧП – использование объекта ГЧП с осуществлением комплекса технологических и организационных мероприятий, направленное на поддержание объекта ГЧП в исправном, безопасном, пригодном для его функционального обслуживания состоянии, а также осуществление его текущего ремонта;
** привязка ПСД повторного применения – внесение необходимых дополнений в типовые (или повторно применяемые) проекты зданий в зависимости от конкретных условий участка строительства и возможностей по изготовлению строительных конструкций и материалов согласно приказу председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2016 года № 31-нқ "Об утверждении строительных норм Республики Казахстан".
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БВУ – банк второго уровня
ПСД – проектно-сметная документация
ГЧП – государственно-частное партнерство
___________________________________

Жекеше 1-әріптестің конкурстық өтінімін қамтамасыз ету сомасының шамасы жекеше 1-әріптесті айқындаудың негізгі өлшемшарты болып табылады.
* МЖӘ объектісіне техникалық қызмет көрсету – МЖӘ объектісіне функционалдық қызмет көрсету үшін оны ақаусыз, қауіпсіз, жарамды жай-күйде ұстауға, сондай-ақ оны ағымдағы жөндеуді жүзеге асыруға бағытталған технологиялық және ұйымдастырушылық іс-шаралар кешенін жүзеге асыра отырып пайдалану;
** қайта қолданылатын ЖСҚ-ны байланыстыру – "Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық және жер ресурстарын басқару істері комитеті төрағасының 2016 жылғы 12 шілдедегі № 31-нқ бұйрығына сәйкес құрылыс учаскесінің нақты жағдайларына және құрылыс конструкциялары мен материалдарын дайындау жөніндегі мүмкіндіктерге байланысты ғимараттардың үлгілік (немесе қайта қолданылатын) жобаларына қажетті толықтырулар енгізу.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЕДБ – екінші деңгейдегі банк
ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама
МЖӘ – мемлекеттік-жекешелік әріптестік