О порядке уплаты и размерах пошлин за патентование изобретений, промышленных образцов и полезных моделей, регистрацию товарных знаков и знаков обслуживания, регистрацию и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 октября 1992 года N 889. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 ноября 2004 г. N 1139 (P041139)
В соответствии со статьей 35 Патентного Закона Республики Казахстан и в связи с необходимостью регистрации объектов промышленной собственности Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок уплаты и размеры пошлин за патентование изобретений, промышленных образцов и полезных моделей, регистрацию товарных знаков и знаков обслуживания, регистрацию и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара.
2, 3 - утратили силу постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 декабря 1994 г. N 1369.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 октября 1992 г. N 889
П О Р Я Д О К
уплаты и размеры пошлин за патентование изобретений,
промышленных образцов и полезных моделей, регистрацию
товарных знаков и знаков обслуживания, регистрацию
и предоставление права пользования наименованием
места происхождения товара <*>
Сноска. В тексте Порядка заменены слова - постановлением Правительства РК от 9 августа 1996 г. N 987.
1. За подачу в Национальное патентное ведомство Республики Казахстан (далее - Казпатент) заявки на выдачу патента на изобретение (далее - заявка на изобретение), на промышленный образец (далее - заявка на промышленный образец), на полезную модель (далее - заявка на полезную модель), на регистрацию товарного знака и знака обслуживания (далее - заявка на регистрацию товарного знака), на регистрацию и предоставление права пользования наименованием места происхождения товара (далее - заявка на право пользования наименованием места происхождения товара) уплачивается пошлина в размере 1/2 минимальной заработной платы.
За подачу заявки с испрашиванием конвенционного приоритета по истечении сроков, установленных Парижской конвенцией по охране промышленной собственности, но не позднее, чем в предусмотренные законодательством сроки, а также за подачу заявки на регистрацию коллективного товарного знака пошлина уплачивается в двукратном размере. <*>
Сноска. В пункте 1 исключены слова - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .

Өнертабыстарды, өнеркәсiптiк үлгiлер мен пайдалы модельдердi патенттеу, тауар таңбалары мен қызмет көрсету белгiлерiн тiркеу, тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығын тiркеу және беру үшiн алынатын баж салықтарын төлеудiң тәртiбi мен мөлшерi туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 20 қазан 1992 ж. N 889. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.11.03. N 1139 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Патент Заңының 35-бабына сәйкес және өнеркәсiп меншiгi объектiлерiн тiркеу қажеттiлiгiне байланысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Өнертабыстарды, өнеркәсiптiк үлгiлер мен пайдалы модельдердi патенттеу, тауар таңбалары мен қызмет көрсету белгiлерiн тiркеу, тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығын тiркеу және беру үшiн алынатын баж салықтарын төлеу тәртiбiнен мөлшерi бекiтiлсiн.
(2-тармақ) <*>.
(3-тармақ) <*>.
Ескерту. 2,3-тармақтары күшiн жойған - ҚРМК-нiң 05.12.1994 ж.
N 1369 қаулысына сәйкес.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 20 қазандағы
N 889 қаулысымен
Бекiтiлген
Өнертабыстарды, өнеркәсiп үлгiлерiн және пайдалы
модельдердi патенттеу үшiн, тауар белгiлерi мен қызмет
көрсету белгiлерiн тiркеу, тауардың шыққан жерiнiң
атын пайдалану хұқығын беру және тiркеу үшiн
алынатын баж салықтарының мөлшерi мен оны төлеудiң
Тәртiбi <*>
ЕСКЕРТУ. Осы Тәртiптiң мәтiнiндегi "ең аз еңбек ақысының"    деген сөздер "есептiк көрсеткiшiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын -
ҚРҮ-нiң 1996.08.09. N  987 қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық патент ведомствосына (бұдан әрi - Қазпатент) өнертабысқа (бұдан әрi - өнертабысқа өтiнiм), өнеркәсiп үлгiсiне (бұдан әрi - өнеркәсiп үлгiсiне өтiнiм), пайдалы модельге (бұдан әрi - пайдалы модельге өтiнiм), өтiнiм беру үшiн, тауар белгiсi мен қызмет көрсету белгiсiн тiркеу үшiн (бұдан әрi - тауар белгiсiн тiркеуге өтiнiм), тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығын беруге және тiркеуге (бұдан әрi - тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына өтiнiм) өтiнiм беру үшiн ең аз еңбек ақысының 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығы төленедi.<*>
Өнеркәсiп меншiгiн қорғау жөнiндегi Париж конвенциясымен белгiленген, бiрақ заңда қаралған мерзiмнен кешiктiрiлмей мерзiм бiткенше конвенциялық басымдық сұраған өтiнiм беру үшiн, сондай-ақ ұжымдық тауар белгiсiн тiркеуге өтiнiм беру үшiн баж салығы екi еселенген мөлшерде төленедi.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1996.08.20. N  1031 қаулысымен

2. Пошлина за подачу заявки на изобретение, промышленный образец, полезную модель, на регистрацию товарного знака или на право пользования наименованием места происхождения товара уплачивается при подаче заявки. При уплате в более поздние сроки, но не позднее, чем до истечения 2 месяцев со дня получения запроса, размер пошлины увеличивается на 20 процентов.
3. За внесение исправлений и (или) уточнений в заявку на изобретение, промышленный образец или полезную модель по истечении 2 месяцев с даты поступления заявки уплачивается пошлина в размере 1/4 расчетного показателя.
4. За проведение формальной экспертизы до истечения 2 месяцев с даты поступления заявки на изобретение, промышленный образец, полезную модель уплачивается пошлина в размере 1/4 расчетного показателя.
5. За проведение экспертизы заявки по существу на изобретение уплачивается пошлина в размере 2 расчетных показателей.
При наличии в заявке отчета о международном поиске или заключения международной предварительной экспертизы, подготовленного одним из международных органов в соответствии с Международным Договором о патентной кооперации, размер пошлины за проведение экспертизы по существу по этой заявке уменьшается на 15 процентов.
6. За проведение экспертизы по существу по каждому изобретению свыше одного уплачивается дополнительная пошлина в размере 80 процентов от сумм, установленных в пункте 5 настоящего Порядка, если заявка относится к группе изобретений, связанных между собой настолько, что они образуют единый изобретательский замысел.
7. За проведение экспертизы заявки по существу на промышленный образец уплачивается пошлина в размере расчетного показателя.
8. Если заявка на промышленный образец содержит несколько вариантов, то за проведение экспертизы заявки по существу, содержащей до 10 вариантов, дополнительно уплачивается пошлина в размере 1/3 расчетного показателя; свыше 10 вариантов - в размере 3/4 расчетного показателя.
9. В случае несоответствия уплаченной суммы пошлина за проведение экспертизы по существу числу изобретений, которые образуют единый изобретательский замысел и за которые должна быть уплачена пошлина, или количеству вариантов промышленного образца доплата производится в двухмесячный срок с даты получения заявителем уведомления об этом.
10. В случае разделения первоначальной заявки на изобретение или на промышленный образец на несколько самостоятельных заявок каждая из вновь подаваемых выделенных заявок оплачивается как отдельная независимая заявка. При этом ранее внесенные суммы пошлин за проведение экспертизы засчитываются, если выделенные заявки поданы в соответствии с установленными законодательством требованиями.

2. Өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiсiне, пайдалы модельге, тауар белгiсiн тiркеуге немесе тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығын тiркеуге өтiнiм беру үшiн баж салығы өтiнiм берiлген кезде төленедi. Бұдан кейiнгi мерзiмде, бiрақ сұрау алған күннен бастап 2 айдан кешiктiрiлмей төленген жағдайда баж салығының мөлшерi 20 процентке өседi.
3. Өтiнiм келiп түскен күннен бастап 2 ай өткен соң өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiсiне немесе пайдалы модельге өтiнiмге түзетулер және (немесе) нақтылаулар енгiзгенi үшiн ең аз еңбек ақысының 1/4 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
4. Өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiсiне, пайдалы модельге өтiнiм келiп түскен күннен бастап 2 ай өткенге дейiн формальды сараптау өткiзу үшiн ең аз еңбек ақысының 1/4 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
5. Өнертабысқа өтiнiмдi нақты сараптаудан өткiзу үшiн баж салығы ең аз еңбек ақысының екi еселенген мөлшерiнде төленедi.
Өтiнiмде Патенттiк кооперация туралы халықаралық Келiсiмге сәйкес халықаралық органдардың бiрi дайындаған халықаралық iздестiру туралы есеп немесе алдын ала өткiзiлген халықаралық сараптаудың қорытындысы бар болған жағдайда, осы өтiнiм бойынша нақты сараптау өткiзу үшiн баж салығының мөлшерi 15 процентке азайтылады.
6. Егер өтiнiм бiртұтас өнертабыстық өзара тығыз байланысқан, ой құратын дәрежеде өнертабыстар тобына қатысты болса, әрбiр өнертабыс бойынша бiрден аса нақты сараптау өткiзу үшiн осы Тәртiптiң 5-тармағында белгiленген сомалардың 80 процентi мөлшерiнде қосымша баж салығы төленедi.
7. Өнеркәсiп үлгiсiне өтiнiмге нақты сараптау өткiзу үшiн баж салығы ең аз еңбек ақысының мөлшерiнде төленедi.
8. Егер өнеркәсiп үлгiсiне өтiнiм бiрнеше нұсқадан тұрса, онда құрамындағы нұсқа саны 10-ға дейiнгi өтiнiмге нақты сараптау жүргiзу үшiн ең аз еңбек ақысының 1/3 бөлiгi мөлшерiндегi, ал нұсқа саны 10-нан астам болса - ең аз еңбек ақысының 3/4 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы қосымша төленедi.
9. Нақты сараптау жүргiзу үшiн төленген баж салығының сомасы бiртұтас өнертабыстық ой құратын және олар үшiн баж салығы төленуге тиiс өнертабыстар санына немесе өнеркәсiп үлгiсi нұсқаларының санына сәйкес келмеген жағдайда, өтiнiм жасаушының бұл туралы ескерту хат алған күнiнен бастап, екi айлық мерзiмде қосымша төлем жасалады.
10. Өнертабысқа немесе өнеркәсiп үлгiсiне бастапқы өтiнiмдi бiрнеше дербес өтiнiмге бөлген жағдайда, қайта берiлетiн бөлiнiп алынған өтiнiмдердiң әрқайсысы үшiн тәуелсiз жеке өтiнiм, ретiнде төлем жасалады. Бұл ретте, бөлiнiп алынған өтiнiмдер заңмен белгiленген талаптарға сәйкес берiлген болса, сараптау жүргiзу үшiн бұрын төленген баж салығы сомалары есепке алынады.

11. За проведение полной экспертизы заявки на товарный знак уплачивается пошлина в размере расчетного показателя за один класс товаров или услуг и дополнительно 1/4 расчетного показателя за каждый класс товаров или услуг свыше одного.
В случае несоответствия уплаченной суммы пошлина за проведение полной экспертизы количеству заявляемых классов товаров или услуг доплата производится в двухмесячный срок с даты получения заявителем уведомления об этом.
За проведение полной экспертизы заявки на право пользования наименованием места происхождения товара уплачивается пошлина в размере расчетного показателя.
12. Пошлина за проведение экспертизы заявки по существу на изобретение, промышленный образец уплачивается при подаче ходатайства о проведении экспертизы в установленные Патентным законом Республики Казахстан сроки.
13. За подачу в Казпатент возражения на решение об отказе в выдаче предварительного патента на изобретение, промышленный образец уплачивается пошлина в размере 1/2 расчетного показателя.
За подачу возражения на решение об отказе в выдаче патента на изобретение, промышленный образец уплачивается пошлина в размере расчетного показателя.
За подачу возражения на решение об отказе в выдаче патента на полезную модель, в регистрации товарного знака или регистрации наименования места происхождения товара и выдаче свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара уплачивается пошлина в размере 3/4 расчетного показателя.
14. За подачу в Казпатент возражения против выдачи предварительного патента или патента на изобретение или промышленный образец, патента на полезную модель, против регистрации товарного знака или регистрации права на использование наименования места происхождения товара уплачиваются пошлины в размерах, установленных в пункте 13.
15. За подачу ходатайства о восстановлении пропущенного заявителем срока уплачивается пошлина в размере расчетного показателя.
16. Пошлины по пунктам 13-15 уплачиваются при подаче соответствующих документов.
17. За выдачу предварительного патента на изобретение или промышленный образец, патента на полезную модель, за регистрацию и выдачу свидетельства на товарный знак и на право пользования наименованием места происхождения товара уплачивается пошлина в размере 1/2 расчетного показателя.
За обмен предварительного патента на патент уплачивается пошлина в размере 1/4 расчетного показателя.
За переоформление предварительного патента или патента по просьбе патентообладателя уплачивается пошлина в размере 1/2 расчетного показателя.
Пошлина уплачивается в течение 2 месяцев со дня получения решения о выдаче предварительного патента или патента, решения о регистрации товарного знака или наименования места происхождения товара и предоставления права пользования им или подаче ходатайства об исправлении ошибок в предварительном патенте или патенте.

11. Тауар белгiсi өтiнiмiне толық сараптау өткiзу үшiн, тауарлардың немесе қызмет көрсетудiң бiр класына баж салығы ең аз еңбек ақысы мөлшерiнде төленедi және бiрден артық тауарлардың немесе қызмет көрсетудiң әрбiр класы үшiн ең аз еңбек ақысының 1/4 бөлiгi мөлшерiнде қосымша баж сылығы төленедi.
Толық сараптау өткiзу үшiн төленген баж салығы сомасының тауарлардың немесе қызмет көрсетудiң өтiнiмде көрсетiлген кластар санына сәйкес келмеген жағдайында, өтiнiм жасаушының бұл туралы ескерту хат алған күнiнен екi айлық мерзiмде қосымша төлем жасалады.
Тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына өтiнiмге толық сараптау өткiзу үшiн ең аз еңбек ақысы мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
12. Өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiсiне өтiнiмге нақты сараптау өткiзу үшiн баж салығы Қазақстан Республикасы Патент заңы белгiлеген мерзiмде сараптау өткiзу туралы өтiнiш берген кезде төленедi.
13. Қазпатентке өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiсiне алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiмге қарсылық бiлдiру үшiн ең аз еңбек ақысының 1/2 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
Өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiсiне патент бас тарту туралы шешiмге қарсылық бiлдiру үшiн ең аз еңбек ақысы мөлшерiнде баж салығы төленедi.
Пайдалы модельге патент беруден, тауар белгiсiн тiркеуден немесе тауардың шыққан жерiнiң атын тiркеуден және тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына куәлiк беруден бас тарту туралы шешiмге қарсылық бiлдiру үшiн ең аз еңбек ақысының 3/4 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
14. Қазпатентке өнертабысқа немесе өнеркәсiп үлгiсiне алдын ала патент немесе патент берiлуiне пайдалы модельге патент берiлуiне қарсы, тауар белгiсiн тiркеуге немесе тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығын тiркеуге қарсы пiкiр бiлдiру үшiн 13 тарауда белгiленген мөлшерлерде баж салықтары төленедi.
15. Өтiнiм берушiнiң өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру туралы өтiнiш беру үшiн ең аз еңбек ақысы мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
16. 13-15 тараулар бойынша баж салығы тиiстi құжаттарды берген кезде төленедi.
17. Өнертабысқа немесе өнеркәсiп алдын ала патент берiлгенi, пайдалы модельге патент берiлгенi үшiн, тауар белгiсiн және тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығының тiркелгенi үшiн және куәлiк берiлгенi үшiн ең аз еңбек ақысының 1/2 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
Алдын ала патенттi патентке ауыстыру үшiн ең аз еңбек ақысының 1/4 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
Патент иесiнiң алдын ала патенттi немесе патенттi өтiнiшi бойынша қайта ресiмдеу үшiн ең аз еңбек ақысының 1/2 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
Баж салығы алдын ала патент немесе патент беру туралы шешiмдi, тауар белгiсiн немесе тауардың шыққан жерiнiң атын тiркеу және оны пайдалану хұқығын беру туралы шешiмдi алған күнiнен бастап, екi ай iшiнде немесе алдын ала патенттегi немесе патенттегi қателердi түзету туралы өтiнiштi берген кезде төленедi.

В случае уплаты пошлины после указанного выше срока, но не позднее 6 месяцев после его истечения, размер пошлины увеличивается на 50 процентов. При неуплате пошлины в течение этого срока заявка считается отозванной.
18. Пошлины за поддержание в силе предварительных патентов на изобретения и промышленные образцы, патентов на полезные модели (годовые пошлины) уплачиваются с первого года его действия, а патентов на изобретения и промышленные образцы - с третьего года действия, считая с даты поступления заявки на выдачу патента, в следующих размерах (в год):
----------------------------------------------------------------------
Год        !   Предварительный !  Патент на      ! Патент на
действия   !      патент на    !  изобретение    ! полезную модель
патента    !     изобретение   !                 !
______________________________________________________________________
_____1_____!_________2_________!_______3_________!_______4____________
Первый и   по 1/2 расчетного          -           по 1/3 расчетного
второй     показателя                             показателя
Третий     по 1/2 расчетного   по 1/2 расчетного  по 1/3 расчетного
показателя          показателя         показателя
Четвертый  по 3/4 расчетного   по 3/4 расчетного  по расчетному
и пятый    показателя          показателя         показателю
Шестой и         _              по расчетному     по расчетному
седьмой                         показателю        показателю
(продление)
Восьмой         _              по 1/5             по расчетному
расчетного         показателю
показателя         (продление)
Девятый          _              по 1/5                  _
расчетного
показателя
Десятый          _              по 2 расчетных
показателя              _
Одиннадцатый и   _              по 2 расчетных
Двенадцатый                     показателя              -
Тринадцатый и    -              по 3 расчетных
Четырнадцатый                   показателя              -
Пятнадцатый      -              по 3 расчетных
показателя              -
Шестнадцатый-    -              по 3,5 расчетных
Восемнадцатый                   показателя              -
Девятнадцатый    -              по 4 расчетных
и двадцатый                     показателя              -
---------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Год действия  !     Предварительный патент  !    Патент на
патента    !     на промышленный образец !промышленный образец
_____________________________________________________________________

Баж салығы жоғарыда көрсетiлген мерзiмнен кейiн, бiрақ ол мерзiмнен 6 ай өтпей төленген жағдайда, баж салығының мөлшерi 50 процентке көбейтiледi. Баж салығы бұл мерзiмде төленбесе, өтiнiм қайтарып алынған болып есептеледi.
18. Өнертабыстар мен өнеркәсiп үлгiлерiне алдын ала патенттердi, пайдалы модельдерге патенттердi күшiнде сақтау үшiн баж салықтары (жылдық баж салықтары), патент беруге өтiнiм түскен күннен бастап санағанда, олардың күшiне енуiнiң бiрiншi жылынан, ал   өнертабыстар мен өнеркәсiп үлгiлерiне патенттердi - олардың күшiне енуiнiң жылынан бастап, мынадай мөлшерде төленедi (жылына):
----------------------------------------------------------------          Патенттiң   ! Өнертабысқа  ! Өнертабысқа  ! Пайдалы     !
күшiне      ! алдын ала    ! патент       ! модельге    !
енген жылы  ! патент       !              ! патент      !
----------------------------------------------------------------
1       !      2       !        3     !     4       !
----------------------------------------------------------------
Бiрiншi       ең аз еңбек    -              ең аз еңбек
және          ақысының 1/2                  ақысының 1/3
екiншi        бөлiгiнен                     бөлiгiнен
Үшiншi        ең аз еңбек    ең аз еңбек    ең аз еңбек
ақысының 1/2   ақысының 1/2   ақысының 1/3
бөлiгi         бөлiгi         бөлiгi
Төртiншi      ең аз еңбек    ең аз еңбек    ең аз еңбек
және          ақысының 3/4   ақысының 3/4   ақысынан
бесiншi       бөлiгiнен      бөлiгiнен
Алтыншы       -              ең аз еңбек    ең аз еңбек
және                         ақысынан       ақысынан
жетiншi                                     (ұзарту)
Сегiзiншi     -              1,5 ең аз      ең аз еңбек
еңбек ақысы    ақысы (ұзарту)
Тоғызыншы     -              1,5 еселенген  -
ең аз еңбек
ақысы
Оныншы        -              2 еселенген    -
ең аз еңбек
ақысы
Он бiрiншi    -              2 еселенген    -
және                         ең аз еңбек
он екiншi                    ақысынан
Он үшiншi     -              3 еселенген    -
және                         ең аз еңбек
он төртiншi                  ақысынан
Он бесiншi    -              3 еселенген    -
ең аз еңбек
ақысы
Он алтыншы    -              3/5 ең аз      -
он сегiзiншi                 еңбек ақысынан
Он тоғызыншы  -              4 еселенген    -
және                         ең аз еңбек
жиырмасыншы                  ақысынан
----------------------------------------------------------------
Патенттiң      ! Өнертабыс        ! Өнертабыс
күшiне енген   ! үлгiсiне алдың   ! үлгiсiне патент
жылы           ! ала патент       !
----------------------------------------------------------------

________1______!_____________5_______________!_________6_____________
1 и 2            по 1/3 расчетного                   -
показателя
3              по 1/3 расчетного           по 1/3 расчетного
показателя                  показателя
4 и 5            по 1/2 расчетного           по 1/2 расчетного
показателя                  показателя
6 и 7                  _                     по 3/4 расчетного
показателя
8                    -                     по расчетному
показателю
9                    -                     по расчетному
показателю
10                    -                     по 1,5 расчетного
показателя
11 и 12               -                     по 2 расчетного
показателя
(продление)
13 и 14               -                     по 2 расчетного
показателя
(продление)
15                    -                     по 2 расчетного
показателя
(продление)
16 - 18                -                          -
19 - 20                -                          -
---------------------------------------------------------------------
19. Годовая пошлина уплачивается за полный год действия предварительного патента или патента. Первый взнос годовой пошлины за поддержание в силе предварительного патента на изобретение или промышленный образец, патента на полезную модель уплачивается одновременно с уплатой пошлины за выдачу охранного документа.
Первый взнос годовой пошлины за поддержание в силе патента на изобретение или промышленный образец уплачивается до начала третьего года действия патента или одновременно с уплатой пошлины за выдачу патента.
За каждый последующий год действия предварительного патента или патента пошлина уплачивается до истечения текущего года действия соответствующего охранного документа.
20. За подачу ходатайства о продлении срока действия свидетельства на товарный знак или свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара уплачивается пошлина в размере одного расчетного показателя за один класс товаров или услуг и дополнительно 1/2 расчетного показателя за каждый класс товаров и услуг свыше одного.
Пошлина уплачивается при подаче владельцем заявления в установленном законодательством срок.
21. В случае уплаты годовой пошлины, пошлины за продление срока действия патента на полезную модель или свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара после установленного срока, но не позднее шести месяцев после его истечения, размеры пошлин, установленных в пунктах 18, 20 настоящего Порядка, увеличиваются на 50 процентов.
При просрочке уплаты пошлины за продление срока действия свидетельства на товарный знак и свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара и годовой пошлины свыше 6 месяцев регистрация товарного знака в соответствии с действующим законодательством аннулируется, а действие предварительного патента или патента на изобретение, промышленный образец, патента на полезную модель и свидетельства на право пользования наименованием места происхождения товара прекращается.

1          !      5           !       6
----------------------------------------------------------------
Бiрiншi және     ең аз еңбек         -
екiншi           ақысының 1/3
бөлiгiнен
Үшiншi           ең аз еңбек,        ең аз еңбек
ақысының 1/3        ақысының 1/3
бөлiгi              бөлiгi
Төртiншi және    ең аз еңбек         ең аз еңбек
бесiншi          ақысының 1/2        ақысының 1/2
бөлiгiнен           бөлiгiнен
Алтыншы және     -                   ең аз еңбек
жетiншi                              ақысының 3/4
бөлiгiнен
Сегiзiншi        -                   ең аз еңбек
ақысы
Тоғызыншы        -                   ең аз еңбек
ақысы
Оныншы           -                   1,5 ең аз еңбек
ақысы
Он бiрiншi       -                   2 еселенген ең аз
және                                 еңбек ақысынан
он екiншi                            (ұзарту)
Он үшiншi        -                   2 еселенген
және                                 ең аз еңбек
он төртiншi                          ақысынан
(ұзарту)
Он бесiншi       -                   2 еселенген
ең аз еңбек
ақысы (ұзарту)
Он алтыншы       -                   -
он сегiзiншi
Он тоғызыншы     -                   -
және
жиырмасыншы
19. Жылдық баж салығы алдын ала патенттiң немесе патенттiң толық жыл бойы үшiн төленедi. Өнертабысқа немесе өнеркәсiп үлгiсiне алдын ала патенттi, пайдалы модельге патенттi күшiнде ұстау үшiн жылдық баж салығының бiрiншi жарнасы қорғау құжатын беру үшiн баж салығын төлеумен бiр уақытта төленедi.
Өнертабысқа немесе өнеркәсіп үлгiсiне патенттi күшiнде ұстау үшiн жылдық баж салығының бiрiншi жарнасы патенттi пайдаланудың үшiншi жылы басталғанға дейiн немесе патенттi беру үшiн баж салығын төлеумен бiр уақытта төленедi.
Алдын ала патенттi немесе патенттi пайдалануының әрбiр келесi жылына баж салығы тиiстi қорғау құжатының пайдаланылып отырған жылы өткенге дейiн төленедi.
20. Тауар куәлiктiң немесе тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына куәлiктiң пайдалану мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш беру үшiн тауарлардың немесе қызмет көрсетудiң бiр класы үшiн ең аз еңбек ақысының мөлшерiнде және бiрден артық тауарлар мен қызмет көрсетудiң әрбiр класы үшiн ең аз еңбек ақысының 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығы төленедi.
Баж салығы куәлiк иесiнiң заңмен белгiленген мерзiмде өтiнiш берген кезiнде төленедi.
21. Жылдық баж салығы, пайдалы модельге патенттiң немесе тауар белгiсiне немесе тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына куәлiктiң пайдалану мерзiмiн ұзарту үшiн баж салығы белгiленген мерзiмнен кейiн, бiрақ кейiн алты ай өтпестен төленген жағдайда, осы Тәртiптiң 18, 20-тармақтарында белгiленген баж салықтарының мөлшерi 50 процентке көбейедi.
Тауар белгiсiне куәлiктiң және тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына куәлiктiң пайдалану мерзiмiн ұзарту үшiн баж салығын және жылдық баж салығын төлеу мерзiмi 6 айдан аса кешiктiрiлсе, тауар белгiсiн тiркеудiң күшi жойылады, ал өнертабысқа, өнеркәсiп үлгiсiне, алдын ала патенттi немесе патенттi, пайдалы модельге патенттi және тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына куәлiктi пайдалану тоқтатылады.

22. За подачу ходатайства за преобразование заявки на изобретение в заявку на полезную модель или заявки на полезную модель в заявку на изобретение уплачивается пошлина в размере 1/4 расчетного показателя.
23. За подачу обладателем свидетельства на товарный знак или на право пользования наименованием места происхождения товара уведомления о необходимости внесения изменений в Реестр и свидетельство, предусмотренных законом, уплачивается пошлина в размере 1/2 расчетного показателя.
24. За регистрацию договора о передаче права на предварительный патент или патент, об уступке товарного знака или лицензионного договора уплачивается пошлина в размере расчетного показателя.
25. За регистрацию патентного поверенного уплачивается пошлина в размере расчетного показателя.
26. Совершение по отдельным просьбам, ходатайствам действий, предусмотренных законодательством и не перечисленных в настоящем Порядке, а также выполнение услуг оплачиваются по тарифам, устанавливаемым Казпатентом.
27. Патентообладателю за предоставление любому лицу права на получение лицензии (открытая лицензия), при подаче соответствующего заявления в Казпатент пошлина за поддержание патента в силе снижается на 50 процентов со дня публикации.
28. Граждане, являющиеся авторами изобретений, промышленных образцов, полезных моделей, испрашивающие охранный документ на свое имя, а также некоммерческие организации (университеты, высшие учебные заведения и другие), деятельность не приносит прибыли, уплачивают пошлины, предусмотренные пунктами 1 и 17 настоящего Порядка в размере 50 процентов от установленных сумм.
Граждане, суммарный доход которых не превышает расчетного показателя, освобождаются от уплаты пошлин по пункту 1 настоящего Порядка.
Основанием для сокращения размера пошлин является соответствующее ходатайство с приложением (для организаций) документа, подтверждающего некоммерческий характер деятельности, а для освобождения от уплаты пошлины - ходатайство, документально подтвержденное соответствующими органами государственной налоговой службы по месту жительства граждан.
29. Граждане, являющиеся авторами изобретений, промышленных образцов, испрашивающие охранный документ на свое имя, в случае подачи соответствующего ходатайства могут оплатить пошлины, предусмотренные пунктами 5-9 и 18 настоящего Порядка (но не более, чем за десятый год действия патента), в размере 50 процентов от установленных сумм с последующей доплатой.
Отсрочка предоставляется до получения доходов от использования изобретения или промышленного образца, передачи права на предварительный патент или патент или права на использование или промышленного образца (заключение лицензионного договора) другим лицам, но не более чем на три года. Недостающие суммы до установленных размеров пошлин уплачиваются с увеличением на 20 процентов за каждый год отсрочки.

22. Өнертабысқа өтiнiмдi пайдалы модельге өтiнiмге немесе пайдалы модельге өтiнiмдi өнертабысқа өтiнiмге өзгертуге өтiнiш беру үшiн ең аз еңбек ақысының 1/4 бөлiгi мөлшерiндегi баж салығы төленедi.
23. Тауар белгiсiне немесе тауардың шыққан жерiнiң атын пайдалану хұқығына куәлiктiң иесi Реестр мен куәлiкке заңда қамтылған өзгерiстер енгiзу қажеттiгi туралы ескерту хат бергенi үшiн ең аз еңбек ақысының 1/2 бөлiгi мөлшерiнде баж салығы төленедi.
24. Алдын ала патентке немесе патентке хұқық беру туралы, тауар белгiсiн немесе лицензиялық шартты беру туралы шартты тiркеу үшiн ең аз еңбек ақысы мөлшерiнде баж салығы төленедi.
25. Патенттiк сенiмдi өкiлдi тiркеу үшiн баж салығы ең аз еңбек ақысы мөлшерiнде төленедi.
26. Заңда қамтылған және бұл Тәртiпте аталмаған жеке тiлектер, өтiнiштер бойынша iс-әрекет жасауға, сондай-ақ қызмет көрсетуге, Қазпатент белгiлеген тариф бойынша ақы төленедi.
27. Кез келген адамға лицензия (ашық лицензия) алуға хұқық бергенi үшiн патент иесi Қазпатентке тиiстi арыз бергенде патенттi күшiнде ұстау алынатын баж салығы 50 процентке азайтылады.
28. Өз атына қорғау құжатын сұраушы өнертабыстардың, өнеркәсiп үлгiлерiнiң, пайдалы модельдердiң авторлары болып табылатын, азаматтар, сондай-ақ қызметi пайда келтiрмейтiн коммерциялық емес ұйымдар (университеттер, жоғары оқу орындары және басқалар) осы Тәртiптiң 1 және 17 тармақтарында қарастырылған белгiленген соманың 50 процентi мөлшерiнде баж салығын төлейдi.
Жалпы табысы ең аз еңбек ақысынан артпайтын азаматтар осы Тәртiптiң 1 тармағына сәйкес баж салығын төлеуден босатылады.
Баж салығы мөлшерiн азайту үшiн, қызметiнiң коммерциялық емес сипатта екенiн растайтын құжаты қоса тiркелген (ұйымдар үшiн) тиiстi өтiнiш, ал баж салығын төлеуден босату үшiн - азаматтардың тұрған жерiндегi мемлекеттiк салық қызметi органдарының құжатымен расталған өтiнiш негiз болады.
29. Өз атына қорғау құжатын сұраған өнертабыстардың, өнеркәсiп үлгiлерiнiң авторлары болып табылатын, азаматтар тиiстi өтiнiш берген жағдайда осы Тәртiптiң 5-9 және 18 тармақтарында көзделген (бiрақ патенттi пайдалана бастаған 10 жылдан аспауға тиiс) белгiленген соманың 50 процентi мөлшерiнде баж салығын төлеп, кейiн қосымша төлем жасай алады.
Төлеу мерзiмi өнертабысты немесе өнеркәсiп үлгiсiн пайдаланудан, алдын ала патентке немесе өнертабысты не өнеркәсiп үлгiсiн пайдалануда хұқықты басқа адамдарға бергеннен (лицензиялық шарт жасау) пайда түскенге дейiн ұзартылады, бiрақ ол үш жылдан аспауға тиiс. Белгiленген баж салығы мөлшерiне жетпей тұрған сома ұзартылған әр жыл үшiн 20 процентке көбейтiлiп төленедi.

30. Пошлины взимаются Казпатентом и зачисляются на текущий счет ведомства по специальным средствам. <*>
Сноска. Пункт 30 - в редакции постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 декабря 1994 г. N 1369.
31. Иностранные граждане и юридические лица, не имеющие постоянного места жительства или местонахождения в Республике Казахстан, уплачивают пошлины, предусмотренные настоящим Порядком, путем перевода сумм в свободно конвертируемой валюте. Пошлины могут быть уплачены в другой валюте, если это предусмотрено международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
Размеры пошлин в иностранной валюте утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан по предложениям Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан с учетом практики взимания указанных пошлин зарубежными патентными ведомствами.<*>
Сноска. Абзац второй пункта 31 - в редакции постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 апреля 1993 г. N 265.
32. Уплаченные пошлины возврату не подлежат, за исключением случаев, когда уплата пошлины произведена неправильно или пошлина не была использована.
Уплаченная сумма может быть зачтена в счет уплаты других пошлин за вычетом фактических затрат, если они имели место, или возвращена по ходатайству лица, уплатившего пошлину.
Возврат пошлины производится финансовым органом того района или города, в бюджет которого она поступила до истечения годичного срока со дня зачисления суммы в бюджет.
Возврат пошлины производится по заявлению плательщика. К заявлению прилагаются справка Казпатента об обстоятельствах, являющихся основанием для полного или частичного возврата пошлины, а также подлинные документы, подтверждающие уплату пошлины, если пошлина подлежит возврату в полном размере.

30. Баж салығын Казпатент алады және ол ведомствоның арнаулы қаражат жөнiндегi ағымдағы есебiне аударылады.<*>
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚРМК-нiң 05.12.1994 ж.
N 1369 қаулысына сәйкес.
31. Шетелдік валютадағы баж салықтарының мөлшерін Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті жанындағы Ұлттық патент ведомствосының аталған баж салықтарын шетелдік патент ведомстволарының төлеттіру тәжірибесін ескере отырып жасалған ұсыныстары бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті бекітеді. <*>
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚРМК-нiң 04.06.1993 ж.
N 265 қаулысына сәйкес.
32. Баж салығы дұрыс төленбеген немесе баж салығы пайдаланылмаған жағдайлардан басқа кездерде, төленген баж салықтары қайтаруға жатпайды.
Төленген сома, егер нақты шығындар орын алған болса, оларды есептен шығарып тастап, басқа баж салықтарын төлеу шотына ауыстырылуы немесе баж салығын төлеген адамның өтiнiшi бойынша қайтарылып берiлуi мүмкiн.
Баж салығын қайтаруды соманың бюджетке қосылған күнiнен бастап бiр жылдық мерзiм өткенше баж салығы бюджетiне түскен аудан немесе қаланың қаржы органы жүзеге асырады.
Баж салығын қайтару төлем жасаушының арызы бойынша қайтарылады. Арызға Қазпатенттiң баж салығын толық немесе iшiнара қайтаруға негiз болатын жағдайлар туралы анықтамасы, сондай-ақ егер баж салығы толық қайтарылуға тиiс болса, баж салығының төленгенiн растайтын құжаттардың түпнұсқасы қоса берiледi.