О pеализации Указа Пpезидента Республики Казахстан "О создании Военно-Моpских Сил Республики Казахстан"
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 3 мая 1993 г. N 342
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 2 апреля 1993 г. N 1158 U931158_ "О создании Военно-Морских Сил Республики Казахстан", в целях защиты суверенитета независимой Республики Казахстан и ее территориальной целостности, охраны полезных ископаемых и морских природных ресурсов континентального шельфа морей, прилегающих к берегам Республики Казахстан, осуществления пограничного режима в прилегающих водах Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Создать базу Военно-Морских Сил и морских частей Пограничных войск Республики Казахстан с местом базирования в морском порту Актау Мангистауской области.
2. Министерству обороны, Комитету национальной безопасности, Министерству финансов Республики Казахстан определить организационно штатную структуру и численность Военно-Морских Сил и морских частей Пограничных войск Республики Казахстан и источники их финансирования.
3. Возложить на военно-морскую базу Республики Казахстан обеспечение морских частей Пограничных войск Республики Казахстан вооружением, военной техникой, материально-техническим, тыловым и другими видами довольствия за счет средств этих частей.
4. Министерству обороны и Комитету национальной безопасности Республики Казахстан в 2-месячный срок согласовать вопросы взаимодействия по выполнению задач в акватории Каспийского моря.
5. Главам Мангистауской и Атырауской областных администраций:
осуществить отвод земель и акватории под строительство объектов базы Военно-Морских Сил и морских частей Пограничных войск Республики Казахстан;
оказывать содействие Военно-Морским Силам и Пограничным войскам Республики Казахстан в строительстве жилья, объектов культурно-бытового назначения, связи и транспортных коммуникаций.
6. Министерству экономики совместно с Министерством обороны, Министерством промышленности, Министерством транспорта Республики Казахстан, объединениями, предприятиями, корпорациями в 2-месячный срок подготовить и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Казахстан кораблестроительную программу для Военно-Морских Сил и морских частей Пограничных войск Республики Казахстан.
7. Министерству обороны, Министерству образования совместно с ЦК ДОСААФ Республики Казахстан внести предложение по подготовке специалистов для Военно-Морских Сил.

"Қазақстан Республикасының Әскери-Теңiз Күштерiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлығын жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 3 мамыр 1993 ж. N 342
"Қазақстан Республикасының Әскери-Теңiз Күштерiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 2 сәуiрдегi N 1158 U931158_ Жарлығын орындау, тәуелсiз Қазақстанның егемендiгiн және оның аумақтық тұтастығын қорғау, Қазақстан Республикасының жағалауларына жанасатын пайдалы қазбалар мен теңiздердiң континенталды шельфiнiң табиғи теңiз ресурстарын күзету, iргелес суларда шекара режимiн жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Маңғыстау облысының Ақтау теңiз портында орналастыра отырып, Қазақстан Республикасының Әскери-теңiз Күштерi базасы және Шекара әскерлерiнiң теңiздегi бөлiмдерi құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Әскери-Теңiз Күштерi мен Шекара әскерлерiнiң теңiздегi бөлiмдерiнiң ұйымдық-штаттық құрылымы мен санын және оларды қаржыландыру көздерiн анықтайтын болсын.
3. Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң теңiздегi бөлiмдерiн қару-жарақпен, әскери техникамен, материалдық-техникалық, тылдық және басқа үлес түрлерiмен осы бөлiмдердiң қаржысы есебiнен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының әскери-теңiз базасына жүктелсiн.
4. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мен Ұлттық қауiпсiздiк комитетi 2 айлық мерзiмде Каспий теңiзi акваториясындағы мiндеттердi орындау жөнiнде өзара iс-қимыл жасау мәселесiн келiсiп алатын болсын.
5. Маңғыстау және Атырау облыстарының әкiмдерi Қазақстан Республикасының Әскери-Теңiз Күштерi мен Шекара әскерлерiнiң теңiздегi бөлiмдерi базасының объектiлерiн салу үшiн жер мен акватория бөлудi жүзеге асырсын;
Қазақстан Республикасының Әскери-Теңiз Күштерi мен Шекара әскерлерiне тұрғын үйлер, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы көлiк коммуникациясы мен байланыс объектiлерiн салуда көмек көрсетсiн.
6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Қорғаныс Министрлiгiмен, Өнеркәсiп министрлiгiмен, Көлiк министрлiгiмен, бiрлестiктермен, кәсiпорындармен, корпорацияларымен бiрлесiп 2 айлық мерзiмде Қазақстан Республикасының Әскери-Теңiз Күштерi мен Шекара әскерлерiнiң теңiздегi бөлiмдерiне корабль жасау бағдарламасын әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне енгiзiлсiн.
7. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Бiлiм министрлiгi ӘАФКЕК Орталық Комитетiмен бiрлесiп Әскери-Теңiз Күштерiне мамандар даярлау жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.

8. Министерству связи, Министерству транспорта, Министерству транспортного строительства Республики Казахстан, главам Мангистауской и Атырауской областных администраций обеспечить военно-морскую базу Республики Казахстан средствами связи, транспорта, обустройство подъездных путей .
9. Министерству обороны, Министерству экономики Республики Казахстан в 6-месячный срок подготовить техническое задание на строительство объектов военно-морской базы, определить генерального подрядчика и генерального проектировщика.
10. Министерству финансов, Министерству экономики Республики Казахстан предусматривать необходимые средства на проектирование и строительство объектов Военно-Морских Сил, закупку кораблей, судов, вооружения и военной техники, других материально-технических средств.
Премьер-министр
Республики Казахстан

8. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi, Көлiк министрлiгi, Көлiк құрылысы министрлiгi, Маңғыстау және Атырау облыстарының әкiмдерi Қазақстан Республикасының әскери-теңiз базасын байланыс, көлiк құралдарымен қамтамасыз етiп, кiрме жолдарды жайғастыратын болсын.
9. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Экономика министрлiгi 6 айлық мерзiмде әскери-теңiз базасының объектiлерiн салуға арналған техникалық тапсырманы дайындап, бас мердiгер мен бас жобалаушыны анықтасын.
10. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi Әскери-Теңiз Күштерiнiң объектiлерiн жобалау мен салуға, корабльдер, кемелер, қару-жарақ пен әскери техника, басқа да материалдық-техникалық құрал-жабдық сатып алуға қажеттi қаржы бөлiнуiн көздейтiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi