О pеализации постановления Пpезидента Республики Казахстан от 22 июня 1993 г. N 1274 "О пpеобpазовании акционеpных банков Республики Казахстан"
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 10 ноябpя 1993 года N 1110
Во исполнение постановления Президента Республики Казахстан от 22 июня 1993 года N 1274 K931274_ Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с акционерно-коммерческими банками "Туранбанк", "Кредсоцбанк", "Алем банк Казахстан", "Казагропромбанк" и "Казсбербанк" в двухмесячный срок завершить подготовку учредительных документов по преобразованию вышеназванных банков в акционерные.
2. При определении доли государственного пая акций в акционерно-коммерческих банках считать государственным паем акций вложения государственных средств в уставные фонды банков на момент их преобразования в акционерно-коммерческие банки.
Долей государственного пая акций в увеличенном уставном фонде акционерных, коммерческих и кооперативных банков считается:
- пай акций, принадлежащий государственному предприятию, включая доход, полученный банком на государственный пай и направленный им на капитализацию уставного фонда, если на момент проведения проверки Уставного фонда банка предприятие-акционер (пайщик) является государственным.
Приобретенные ранее акции подлежат возврату в банк для дальнейшего их переоформления.
- пай акций, принадлежащий акционерным обществам и коллективным предприятиям, образованным на базе бывших государственных предприятий в невыкупленной части государственного имущества, с учетом полученного на него дохода. При этом произвести соответствующее уменьшение уставных фондов и доли государственного пая в акционерных обществах.
3. Министерству финансов совместно с Национальным банком Республики Казахстан произвести проверку уставных капиталов других учредителей банков, в уставных фондах которых имеются государственные средства, внесенные государственными предприятиями. При этом осуществить оформление государственного пая в уставных фондах этих банков, соответствующего выявленным вложениям государственных средств.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу по результатам перерегистрации уставных капиталов всех акционерных, коммерческих и кооперативных банков и установлении доли государственных средств в них делегировать Министерству финансов Республики Казахстан права управления, владения и пользования государственным пакетом акций, оформив его постановлением Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу с указанием денежного вклада государства в его доли в уставных капиталах каждого банка.

"Қазақстан Республикасының акционерлiк банктерiн қайта құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 22 маусымдағы N 1274 қаулысын жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1993 жылғы 10 қарашадағы N 1110
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 22 маусымдағы N 1274 K931274_ қаулысын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Тұранбанк", "Кредәлеуметбанк", "Қазақстан Әлем Банкi", "Қазагроөнеркәсiпбанк" және "Қазжинақбанк" акционерлiк-коммерциялық банктерiмен бiрлесе отырып екi ай мерзiм iшiнде жоғарыда аталған банктердi акционерлiк банктер етiп қайта құру жөнiндегi құрылтай құжаттарын әзiрлеудi аяқтасын.
2. Акционерлiк-коммерциялық банктерде акциялардың мемлекеттік пайының үлесiн анықтағанда банктердi акционерлiк-коммерциялық банктер етiп қайта құру мезгiлiнде олардың жарғылық қорларындағы мемлекеттiк қаржы салымы акциялардың мемлекеттiк пайы деп есептелсiн.
Акционерлiк, коммерциялық және кооперативтiк банктердiң ұлғайтылған жарғылық қорындағы акциялардың мемлекеттiк пайының үлесi болып мыналар есептеледi:
- мемлекеттiк кәсiпорынға тиесiлi акциялар пайы, оның iшiнде, егер банктiң Жарғылық қорын тексеру сәтiнде акционер кәсiпорын (пай төлеушi) мемлекеттiк кәсiпорын болып табылса, банкке мемлекеттiк жарнадан түскен және оның жарғылық қорын ұлғайтуға жұмсаған түсiмi.
Бұдан бұрын сатып алынған акциялар оларды әрi қарай қайта рәсiмдеу үшiн банкiге қайтарылуға тиiс:
- мемлекеттiк мүлiктiң сатып алынбаған бөлiгiндегi бұрынғы мемлекеттiк кәсiпорындар негiзiнде құрылған акционерлiк қоғамдар мен ұжымдық кәсiпорындарға тиесiлi акциялар пайы, одан түскен түсiм қоса алынады. Бұл ретте акционерлiк қоғамдардағы жарғылық қорлар мен мемлекеттiк пай үлесi тиiсiнше кемiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Ұлттық банкiмен бiрлесе отырып, жарғылық қорларында мемлекеттiк кәсiпорындар салған мемлекет қаржысы бар банктердiң басқа құрылтайшыларының жарғылық капиталдарына тексеру жүргiзсiн. Бұл орайда осы банктердiң жарғылық қорларындағы мемлекет қаржысының анықталған салымына сәйкес келетiн мемлекеттiк пайды ресiмдеу жүзеге асырылсын.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi барлық акционерлiк, коммерциялық және кооперативтiк банктердiң жарғылық капиталдарын қайта тiркеп және олардағы мемлекет қаржысының үлесiн анықтаудың нәтижесi бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн басқару, иелену және пайдалану құқығын, әр банктiң жарғылық капиталындағы мемлекеттiк ақшалай салымы мен оның үлесiн көрсеткен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң қаулысымен бекiте отырып, беретiн болсын.

5. Министерству финансов Республики Казахстан в месячный срок внести предложения в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу по кандидатурам и членам Наблюдательных советов банков, голосующих от имени государства.
Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу подготовить и представить в установленном порядке в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по кандидатурам в Наблюдательные советы и Председателям Правлений акционерных банков, указанных в пункте 1 настоящего постановления.
6. Министерству финансов Республики Казахстан при реорганизации банков путем слияния, присоединения, разделения, выделения и преобразования, а также ликвидации внести предложение в Кабинет Министров Республики Казахстан об образовании государственных банков смешанных форм собственности для проведения политики финансово-кредитной поддержки предприятий и организаций, выполняющих государственные и целевые программы.
Для проведения политики финансово-кредитной поддержки предприятий и организаций приоритетных отраслей через акционерные банки, в которых контрольный пакет акций принадлежит государству, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством экономики и Национальным банком Республики Казахстан при разработке индикативного плана социально-экономического развития республики на 1994 год предусмотреть выделение:
- кредитных ресурсов в составе кредитного плана для поддержки конкретных предприятий и организаций, выполняющих государственные и целевые программы;
- средств государственного бюджета и Фонда преобразования экономики для льготного кредитования приоритетных отраслей.
7. Предоставить право Министерству финансов Республики Казахстан за счет доходов, полученных от банков, осуществлять в установленном порядке возмещение потерь от предоставления льготных кредитов.
8. Для контроля за использованием выделенных кредитных ресурсов в банках, указанных в пункте 1 настоящего постановления, восстановить отделы научно-технического контроля.
9. Установить, что доход банков, полученный от использования бюджетных средств, полностью подлежит перечислению в доход бюджета, начиная с результатов работы банков за 1993 финансовый год.
10. Министерству юстиции Республики Казахстан в месячный срок внести предложения в Кабинет Министров о внесении соответствующих изменений в действующие законодательные и нормативные акты.
Премьер-министр
Республики Казахстан

5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне банктердiң мемлекет атынан дауыс беретiн Байқаушы кеңестерi мүшелерiнiң кандидатуралары бойынша ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiленген тәртiппен Министрлер Кабинетiне Байқаушы кеңестердiң мүшелiгiне кандидатуралар және осы қаулының 1-тармағында көрсетiлген акционерлiк банктер басқармаларының төрағалары бойынша ұсыныстар дайындап, табыс ететiн болсын.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi банктердiң бiрiгу, қосылу, бөлiну, жеке шығу және өзгертiлу, сондай-ақ жұмысын доғару жолымен қайта құрылуы кезiнде мемлекеттiк және мақсатты бағдарламаларды орындайтын кәсiпорындар мен ұйымдарды қаржы-кредит тұрғысынан қолдау саясатын жүргiзу үшiн мемлекеттiк банктер немесе меншiк нысаны аралас банктер құру туралы Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныс енгiзсiн.
Басым салалардың кәсiпорындары мен ұйымдарын акциялардың бақылау пакетi мемлекетке тиесiлi акционерлiк банктер арқылы қаржы-кредит тұрғысынан қолдау саясатын жүргiзу үшiн, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Экономика министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен бiрлесе отырып республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуының 1994 жылға арналған индикативтiк жоспарын әзiрлеуде:
- мемлекеттiк және мақсаттық бағдарламаларды орындаушы нақты кәсiпорындар мен ұйымдарды қолдау үшiн кредит жоспары құрамында кредит ресурстарын;
- басым салаларға жеңiлдiкпен кредит беру үшiн мемлекеттiк бюджет және Экономикалық өзгерiстер қорынан қаражат бөлудi көздейтiн болсын.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне банктерден түскен түсiм есебiнен жеңiлдiктi кредит беруден келген шығындарды белгiленген тәртiппен өтеудi жүзеге асыру құқығы берiлсiн.
8. Бөлiнген кредит ресурстарының пайдаланылуына бақылау жасау үшiн осы қаулының 1-тармағында көрсетiлген банктерде инженерлiк-техникалық бақылау бөлiмдерi қалпына келтiрiлсiн.
9. Банктердiң бюджет қаржысын пайдаланудан түскен түсiмдерi 1993 қаржы жылындағы банктердiң жұмыс нәтижелерiнен бастап, толығымен бюджет кiрiсiне аударылатын болып белгiленсiн.
10. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiнiң қолданылып жүрген заң және нормативтiк актiлерiне тиiстi өзгерiстер енгiзу туралы ұсыныс енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр