О поpядке пpоведения обязательного госудаpственного личного стpахования военнослужащих, гpаждан, пpизванных на военные сбоpы, лиц pядового и начальствующего состава оpганов внутpенних дел Республики Казахстан
Кабинет Министpов Республики Казахстан постановление от 4 янваpя 1994 г. N 15. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 сентября 1999 г. N 1462 ~P991462
Во исполнение Закона Республики Казахстан от 20 января 1993 г. Z934000_ "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" и в целях обеспечения социальной защищенности военнослужащих, граждан, призванных на военные сборы, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Установить, что обязательное государственное личное страхование военнослужащих, граждан, призванных на военные сборы, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан на случай гибели (смерти), увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученных в период прохождения ими службы (военных сборов), осуществляется за счет средств, выделяемых на эти цели из республиканского бюджета Министерству обороны, Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности, Управлению Командующего внутренними войсками, Республиканской гвардии и другим воинским формированиям Республики Казахстан, а также средств министерств и ведомств, в распоряжении которых находятся эти формирования.
Ответственность за своевременность и полноту перечисления страховых платежей возлагается на страхователей.
Установить, что страховые платежи по предусмотренному настоящим постановлением виду страхования, включая расходы органов государственного страхования на его проведение в размере 10 процентов от сумм этих платежей, перечисляются на расчетный счет Правления государственной коммерческой страховой компании Республики Казахстан.
Страховые платежи, не использованные в текущем году на выплату страховых сумм, перечисляются в доход республиканского бюджета.
2. Размеры страховых сумм, подлежащих выплате офицерам, прапорщикам, мичманам, военнослужащим сверхсрочной службы, военнослужащим-женщинам, проходящим военную службу по контракту, лицам рядового и начальствующего состава органов внутренних дел и членам их семей, определять исходя из окладов по должности, воинскому или специальному воинскому званию (далее - окладов денежного содержания) этих военнослужащих, лиц рядового и начальствующего состава, а размер страховых сумм, подлежащих выплате военнослужащим срочной службы, курсантам и слушателям учебных заведений, получающим стипендию, гражданам, призванным на военные сборы , и членам их семей - исходя из установленного законодательством минимального размера заработной платы рабочих и служащих Республики Казахстан на день наступления соответствующего страхового события.

ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТШIЛЕРДIҢ, ӘСКЕРИ ЖИЫНҒА ШАҚЫРЫЛҒАН АЗАМАТТАРДЫҢ, ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ IШКI IСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ ҚАТАРДАҒЫ ЖӘНЕ БАСШЫ ҚҰРАМДАҒЫ АДАМДАРЫНЫҢ ЖЕКЕ ӨЗIН МЕМЛЕКЕТТIК САҚТАНДЫРУ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң ҚАУЛЫСЫ 4 қаңтар 1994 ж. N 15. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999.09.28. N 1462 қаулысымен. ~P991462
Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 20 қаңтардағы "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Заңын орындау үшiн және әскери қызметшiлердiң, әскери жиынға шақырылған азаматтардың, iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының әлеуметтiк қорғалуын қамтамасыз ету мақсатымен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Әскери қызметшiлердi, әскери жиынға шақырылған азаматтарды, Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарын қаза тапқан (қайтыс болған), зақымданған (жараланған, жарақат алған, контузияға ұшыраған) немесе олар әскери қызмет (әскери жиынды) өткерiп жүрген кезеңде ауруға шалдыққан жағдайға арнап жеке өзiн мiндеттi түрде сақтандыру осы мақсатқа республикалық бюджеттен Қорғаныс министрлiгiне, Iшкi iстер министрлiгiне, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, Iшкi әскерлер қолбасшысының басқармасына, Республика ұланына және Қазақстан Республикасының басқа да әскери құрамаларына бөлiнген қаржы, сондай-ақ қарамағында осы құрамалар бар министрлiктер мен ведомстволардың қаражаты есебiнен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
Сақтандыру төлемдерi уақтылы және толық аударылуына жауапкершiлiк сақтандырушыларға жүктеледi.
Осы қаулымен көзделген сақтандыру төлемдерi, мемлекеттiк сақтандыру органдарының оны жүргiзуге арналған, сол төлемдердiң 10 процентi мөлшерiндегi шығындарын қоса, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк коммерциялық сақтандыру компаниясы басқармасының шотына аударылады.
Ағымдағы жылы сақтандыру сомасын төлеуге пайдаланылмаған сақтандыру төлемдерi республикалық бюджеттiң кiрiсiне аударылады.
2. Офицерлерге, прапорщиктерге, мичмандарға, мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерге, әскери қызметтi контракт бойынша өткерiп жүрген әскери қызметшi әйелдерге, iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына және олардың қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына және олардың отбасы мүшелерiне төленетiн сақтандыру сомасының мөлшерi сол әскери қызметшiлердiң, қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың лауазымы, әскери немесе арнаулы әскери атағы (бұдан былай ақшалай үлесiнiң жалақысы) бойынша жалақысына қарай, ал мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлерге, оқу орындарының стипендия алатын курсанттары мен тыңдаушыларына, әскери жиынға шақырылған азаматтарға және олардың отбасы мүшелерiне төлеуге жататын сақтандыру сомасының мөлшерi - Қазақстан Республикасының жұмысшылары мен қызметшiлерiнiң заңда белгiленген жалақысының тиiстi сақтандыру оқиғасы басталар күндегi ең төменгi мөлшерiне қарай анықталсын.

Сноска. Указанные в настоящем пункте военнослужащие, курсанты, слушатели учебных заведений, получающие стипендию, граждане, призванные на военные сборы, лица рядового и начальствующего состава органов внутренних дел далее именуются застрахованными.
3. Установить, что страховые суммы застрахованному или лицам, имеющим право на наследство, выплачиваются органами государственного страхования в следующих размерах, определяемых с учетом положений пункта 2 настоящего постановления:
а) в случае гибели (смерти) застрахованного в период прохождения службы (сборов), либо после увольнения со службы (сборов), вследствие ранения, травмы, контузии, увечья или заболевания, полученных в период службы (сборов), - десятилетнее денежное содержание по последней занимаемой должности (в размере, равном 500-кратной величине расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого в республиканском бюджете);
б) в случае установления застрахованному инвалидности в период прохождения им военной службы (сборов), либо до истечения одного года после увольнения со службы (сборов), наступившей в результате ранения, травмы, контузии, увечья или заболевания, имевших место в период прохождения службы (сборов), а лицам, участвовавшим в ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, независимо от срока времени со дня увольнения:
- инвалиду I группы - пятилетнего денежного содержания (в размере, равном 250-кратной величине расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого в республиканском бюджете);
- инвалиду 2 группы - трехлетнего денежного содержания (в размере, равном 150-кратной величине расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого в республиканском бюджете);
- инвалиду 3 группы - годового денежного содержания (в размере, равном 50-кратной величине расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого в республиканском бюджете);
в) в случае получения застрахованным в период прохождения службы (сборов) тяжелого ранения (контузии, травмы, увечья), не повлекших инвалидности, - трехмесячного денежного содержания (в размере, равном 12-кратной величине месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого в республиканском бюджете); легкого ранения (контузии) - месячного денежного содержания (в размере, равном 4-кратной величине месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемого в республиканском бюджете).
Выплата страховых сумм, предусмотренных настоящим пунктом, производится за вычетом ранее выплаченных сумм по тому же страховому событию. При этом страховые суммы выплачиваются независимо от выплат по другим видам страхования и выплат в порядке возмещения ущерба.
Если в установленном порядке доказано, что гибель (смерть), ранение (увечье), заболевание застрахованного наступили при совершении им противоправных действий, умышленного преступления, по причине алкогольного, наркотического и токсического опьянения, членовредительства с целью получения страховой суммы или уклонения от военной службы, суммы выплате не подлежат.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 28 февраля 1996 г. N 257 P960257_ .

Ескерту. Осы тармақта көрсетiлген әскери қызметшiлер, оқу орындарының стипендия алатын курсанттары мен тыңдаушылары, әскери жиынға шақырылған азаматтар, iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары бұдан былай сақтандырылғандар деп аталады.
3. Сақтандырылған немесе мұрагерлiк құқығы бар адамдарға сақтандыру сомасын мемлекеттiк сақтандыру орындары осы қаулының 2-тармағының талаптарын ескере отырып анықталатын мынадай мөлшерде төленедi деп белгiленсiн:
а) сақтандырылған адам қызметтi (жиынды) өткерiп жүрген кезеңде немесе қызметтен (жиыннан) босатылғаннан кейiн жараланудың, жарақаттың, контузияның, зақымданудың немесе қызмет (жиын) кезiнде душар болған аурудың салдарынан қайтыс болған жағдайда - соңғы қызмет орнындағы он жылдық ақшалай үлесi (республикалық бюджетте жыл сайын белгiленетiн есептi көрсеткiшiнiң 500 еселенген шамасына тең мөлшерде);
ә) сақтандырылған адамның мүгедектiгi оның әскери қызметтi (жиынды) өткерiп жүрген кезiнде не қызметтен (жиыннан) босағаннан кейiн бiр жыл өткенге дейiн әскери қызметтi (жиынды) өткерiп жүрген кезiнде алған жаралану, жарақат, контузия, зақым немесе ауру салдарынан болғаны анықталған жағдайда, ал Чернобыль АЭС-дегi апаттың зардабын жоюға қатысқан адамдарға - әскерден босаған уақытына қарамастан:
- 1 топтағы мүгедекке - бес жылдық ақшалай үлесi (республикалық бюджетте жыл сайын белгiленетiн есептi көрсеткiшiнiң 250 еселенген шамасына тең мөлшерде);
- 2 топтағы мүгедекке - үш жылдық ақшалай үлесi (республикалық бюджетте жыл сайын белгiленетiн есептi көрсеткiшiнiң 150 еселенген шамасына тең мөлшерде);
- 3 топтағы мүгедекке - бiр жылдық ақшалай үлесi (республикалық бюджетте жыл сайын белгiленетiн есептi көрсеткiшiнiң 50 еселенген шамасына тең мөлшерде);
б) сақтандырылған адам әскери қызметтi (жиынды) өткерiп жүрген кезде мүгедектiкке ұшыратпаған ауыр жаралануға (контузия, жарақат, зақымдану) душар болған жағдайда - үш айлық ақшалай үлесi (республикалық бюджетте жыл сайын белгiленетiн есептi көрсеткiшiнiң 12 еселенген шамасына тең мөлшерде), жеңiл жараланса (контузия алса) - бiр айлық ақшалай үлесi (республикалық бюджетте жыл сайын белгiленетiн есептi көрсеткiшiнiң 4 еселенген шамасына тең мөлшерде);
Осы тармақта көрсетiлген сақтандыру сомасы бұрын нақ осындай сақтандыру оқиғасы бойынша төленген сома есептен шығарылып тастап төленедi. Мұндай жағдайда сақтандыру сомасы басқа сақтандыру түрлерi бойынша төлемдерге және келтiрiлген зиянға өтем жасау тәртiбiндегi төлемдерге қарамастан өтеледi.
Егер сақтандырылған адамның қаза табуы (қайтыс болуы) жаралануы (зақымдануы), ауруға шалдығуы оның заңға қарсы әрекеттерiнiң, қасақана қылмыс жасауының, алкогольден, есiрткiден және уландырғыш заттан масаюдың салдарынан, сақтандыру сомасын алу немесе әскери қызметтен жалтару мақсатымен өзiн-өзi жарақаттауынан болғаны белгiленген тәртiппен дәлелденсе, сақтандыру сомасы төленбейдi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1996.02.28.
N 257 қаулысымен. P960257_

4. Установить, что Министерство обороны, Министерство внутренних дел, Комитет национальной безопасности, Командующие внутренними войсками и Республиканской гвардией, командиры (начальники) других воинских формирований осуществляют обязательное государственное личное страхование военнослужащих, граждан, призванных на военные сборы, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел через Государственную коммерческую страховую компанию Республики Казахстан.
Указанным министерствам и ведомствам в месячный срок осуществить мероприятия по реализации настоящего постановления.
5. Правлению Государственной коммерческой страховой компании Республики Казахстан внести необходимые изменения в действующую Инструкцию "О порядке проведения государственного обязательного личного страхования военнослужащих, граждан, призванных на сборы, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан".
6. Министерству финансов Республики Казахстан ежегодно выделять средства страхователям в соответствии с представленными расчетами для реализации настоящего постановления с учетом повышения денежного содержания военнослужащих и размера минимальной заработной платы рабочих и служащих в Республике Казахстан.
7. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 октября 1992 г. N 900 "О государственном обязательном личном страховании военнослужащих и военнообязанных Республики Казахстан, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 41, ст. 610).
Премьер-министр
Республики Казахстан

4. Қорғаныс министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi әскерлер мен Республика ұланының қолбасшылары, басқа әскери құрамалардың командирлерi (бастықтары) әскери қызметшiлердiң, әскери жиынға шақырылған азаматтардың, iшкi iстер орындарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының жеке өзiн мiндеттi түрде мемлекеттiк сақтандыруды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк коммерциялық сақтандыру компаниясы арқылы жүзеге асырады деп белгiленсiн.
Аталған министрлiктер мен ведомстволар осы қаулыны жүзеге асыру жөнiндегi шараларды бiр ай мерзiмде қолданатын болсын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк коммерциялық сақтандыру компаниясының басқармасы қолданылып жүрген "Әскери қызметшiлердiң, жиынға шақырылған азаматтардың, Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының жеке өзiн мiндеттi түрде мемлекеттiк сақтандыру тәртiбi туралы" нұсқауға қажеттi өзгерiстер енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi әскери қызметшiлердiң ақшалай үлесiнiң және Қазақстан Республикасының жұмысшылары мен қызметшiлерiнiң ең төменгi жалақысы мөлшерiнiң арттырылуын ескере отырып осы қаулыны жүзеге асыру үшiн жасалған есеп-қисапқа сәйкес жыл сайын сақтандырушыларға қаржы бөлiп отырсын.
7. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасының әскери қызметшiлерi мен әскери мiндеттiлерiнiң, Қазақстан Республикасы iшкi iстер орындарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының жеке өзiн мiндеттi түрде мемлекеттiк сақтандыру туралы" 1992 жылғы 27 қазандағы N 900 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПУАЖ, 1992 ж., N 41, 610-бап) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi