5. Считать недопустимым формирование в государственных сельскохозяйственных предприятиях штатных расписаний административно-управленческого персонала по ранее действовавшим в республике нормативным актам. Права на их разработку и утверждение предоставляются руководителям хозяйств, работающим на контрактной основе. При этом основным критерием численности административно-управленческого аппарата возглавляемых ими хозяйств является прибыль.
6. Главам местных администраций, Министерству сельского хозяйства, Министерству промышленности Республики Казахстан, Казахской академии сельскохозяйственных наук и государственным акционерным компаниям, входящим в агропромышленный комплекс, руководителям совхозов рекомендовать колхозам и другим агропромышленным предприятиям и хозяйствам:
развернуть работу по экономии материальных и финансовых средств на базе внедрения новой техники, технологий, сокращения административно-управленческого аппарата, промежуточных звеньев в снабжении материально-техническими ресурсами и реализации сельскохозяйственной продукции;
завершить в ближайшее время заключение с товаропроизводителями договоров контрактации на фьючерсной основе по закупкам сельскохозяйственной продукции для государственных нужд;
обеспечить выполнение всех зимних зоотехнических мероприятий, а также своевременную подработку семян, ремонт техники, восстановление изношенных деталей, изготовление новых запасных частей и завоз горюче-смазочных материалов, необходимых для подготовки и организованного проведения весеннего сева.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Казахским акционерным коммерческим агропромышленным банком, Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и главам областных администраций рассмотреть и решить вопрос дальнейшего функционирования совхозов, у которых по итогам производственно-финансовой деятельности 1993 года кредиторская задолженность превышает их основные фонды и оборотные средства.
8. Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству сельского хозяйства, Госкомстату Республики Казахстан и Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о порядке переоценки основных фондов производства, а также индексации и пополнения оборотных средств сельскохозяйственных и других предприятий агропромышленного комплекса.
Премьер-министр Республики Казахстан

5. Мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарында республикада бұрын қолданылған нормативтiк актiлер бойынша әкiмшiлiк-басқару қызметкерлерiнiң штаттық кестесiн қалыптастыруға жол берiлмейдi деп саналсын. Оларды әзiрлеу мен бекiту құқығы контракттық негiзде жұмыс iстейтiн шаруашылықтар басшыларына берiледi. Бұл орайда олар өздерi басқаратын шаруашылықтың әкiмшiлiк-басқару аппаратының адам құрамы санының негiзгi белгiсi табыс болып табылады.
6. Жергiлiктi әкiмдер, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Өнеркәсiп министрлiгi, Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясы және агроөнеркәсiп кешенiнiң құрамына кiретiн мемлекеттiк акционерлiк компаниялары, совхоздардың басшылары:
жаңа техникаларды, технологияларды енгiзу, әкiмшiлiк-басқару аппаратын, материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтаудағы және ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатудағы аралық буындарды қысқару негiзiнде материалдық, қаржылық қаражаттарды үнемдеу жөнiндегi жұмыстарды өрiстеудi;
таяу уақытта мемлекет мұқтажы үшiн ауыл шаруашылық өнiмдерiн сатып алу жөнiнде өнiм өндiрушiлермен фьючерлiк негiзде контрактация шарттарын жасауды аяқтауды;
көктемгi егiске әзiрлiкке және оны ұйымшылдықпен өткiзуге қажеттi барлық қысқы зоотехникалық шараларды, дер кезiнде тұқым дайындауды, техника жөндеудi, пайдаланылған бөлшектердi қалпына келтiрудi, жаңа қосалқы бөлшектер әзiрлеудi және жанар-жағармай тасуды атқаруды қамтамасыз етсiн, ал колхоздар мен басқа да агроөнеркәсiптiк кәсiпорындар мен шаруашылықтарға осыларды атқару ұсынылатын болсын.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қазақ агроөнеркәсiптiк акционерлiк коммерциялық банкiмен және облыстардың әкiмдерiмен бiрлесе отырып 1993 жылғы өндiрiстiк-қаржы қызметiнiң қорытындысы бойынша кредиторлық қарызы негiзгi қорлары мен айналымдағы қаржысынан асатын совхоздардың одан ары жұмыс iстеу мәселесiн қарап, шешетiн болсын.
8. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне агроөнеркәсiптiк кешеннiң ауыл шаруашылық, басқа да кәсiпорындары өндiрiсiнiң негiзгi қорларын қайта бағалау және айналымдағы қаржысын индекстеу мен толтыру тәртiбi туралы ұсыныс енгiзетiн болсын.
Қазақстан Республикасының Премьер-министрi