О Государственном комитете Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору (Госгортехнадзор Республики Казахстан)
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 апреля 1994 года N 355. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 марта 1996 г. N 360 ~P960360
Во исполнение указов Президента Республики Казахстан от 9 июня 1993 г. N 1219 "Об упорядочении системы центральных органов исполнительной власти", N 1220 "О перечне центральных органов государственного управления", в соответствии с Кодексом Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья и Законом Республики Казахстан "Об охране труда" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Государственном комитете Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору;
Перечень отраслей промышленности, производств, объектов и работ, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, надзор за которым осуществляют органы Госгортехнадзора Республики Казахстан, согласно приложению.
2. Для обеспечения согласованной государственной политики в области охраны труда и техники безопасности предоставить Госгортехнадзору Республики Казахстан право принимать решения, обязательные для исполнения министерствами, ведомствами, местными исполнительными органами, хозяйствующими субъектами, их объединениями, другими юридическими и физическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, а также приостанавливать действие ведомственных актов, которые входят в противоречие с законодательством по охране труда.
3. Госгортехнадзору Республики Казахстан обеспечить проведение независимой экспертизы по вопросам технической безопасности проектной и проектно-конструкторской документации, а также осуществление сертификации и лицензирования однородной продукции, представляющей повышенную потенциальную опасность для производственного персонала, населения и окружающей среды.
4. Финансирование расходов на содержание центрального аппарата Государственного комитета Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору и его местных органов (округов и инспекций) осуществлять за счет средств республиканского бюджета, а также частично за счет хозрасчетной деятельности.
5. Госгортехнадзор Республики Казахстан возглавляет Председатель Комитета, который назначается Президентом Республики Казахстан.
Заместители Председателя Комитета назначаются Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Приравнять Председателя Госгортехнадзора Республики Казахстан по условиям материально-бытового, транспортного и медицинского обслуживания к Министру Республики Казахстан, заместителей Председателя - к заместителям Министра Республики Казахстан, работников центрального аппарата - к работникам министерств и ведомств Республики Казахстан.
Санаторно-курортное обслуживание начальников округов и их заместителей осуществлять применительно к условиям, определенным для руководителей соответствующих областных органов управления.

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ӨНЕРКӘСIПТЕ ЖҰМЫСТЫ ҚАУIПСIЗ ЖҮРГIЗУДI ҚАДАҒАЛАУ ЖӘНЕ КЕН ҚАДАҒАЛАУ ЖӨНIНДЕГI МЕМЛЕКЕТТIК КОМИТЕТI (ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМКЕНҚАДАҒАЛАУКОМЫ) ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 8 сәуiр N 355. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.03.28. N 360 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Атқарушы өкiметтiң орталық органдарының жүйесiн ретке келтiру туралы", "Мемлекеттiк басқару орталық органдарының тiзбесi туралы" 1993 жылғы 9 маусымдағы N 1219, N 1220 жарлықтарын орындау үшiн және Қазақстан Республикасының Жер қойнауы мен минералдық шикiзатты қайта өңдеу туралы кодексiне әрi Қазақстан Республикасының "Еңбектi қорғау туралы" Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы ереже;
Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының органдары ведомстволық бағыныстылығына және меншiк нысанына қарамастан қадағалап отыратын өнеркәсiп, өндiрiс салаларының, объектiлердiң және жұмыстардың тiзбесi қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Еңбек пен техника қауiпсiздiгiн қорғау саласында келiсiлген мемлекеттiк саясатты қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомына министрлiктер, ведомстволар, жергiлiктi атқарушы органдар, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, олардың бiрлестiктерi, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын басқа да заңды және жеке тұлғалар орындауға мiндеттi шешiмдер шығару, сондай-ақ еңбектi қорғау заңдарына қайшы келетiн ведомстволық актiлердiң күшiн тоқтату құқы берiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы жобалау және жобалау-конструкторлық құжаттамалардың техникалық қауiпсiздiгi мәселелерi жөнiнде тәуелсiз сараптау жүргiзудi, сондай-ақ өндiрiсте iстейтiн адамдар, халық және айналадағы орта үшiн аса қауiптi деп саналатын бiртектес өнiмдi сертификаттау мен лицензиялауды жүзеге асыруды қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң орталық аппаратын және оның жергiлiктi органдарын (округтерi мен инспекцияларын) ұстауды қаржыландыру шығыны республикалық бюджеттiң есебiнен, сондай-ақ iшiнара шаруашылық қызмет есебiнен жүзеге асырылатын болсын.
5. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомын Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайтын Комитет төрағасы басқарады.
Комитет Төрағасының орынбасарларын Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайды.
Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының Төрағасы материалдық-тұрмыстық, көлiктiк және медициналық қызмет көрсету жағдайы жөнiнен Қазақстан Республикасының Министрiне, Төрағаның орынбасарлары - Қазақстан Республикасы Министрiнiң орынбасарларына, орталық аппараттың қызметкерлерi - Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының қызметкерлерiне теңестiрiлсiн.
Округ бастықтарына және олардың орынбасарларына санаториялық-курорттық қызмет көрсету тиiстi облыстық басқару органдарының басшылары үшiн айқындалған жағдайларды қолдана отырып жүзеге асырылсын.

6. Разрешить Госгортехнадзору Республики Казахстан иметь трех заместителей Председателя, в том числе одного первого, и коллегию в составе 9 человек, в пределах утвержденной численности приглашать специалистов для работы в центральном аппарате Госгортехнадзора Республики Казахстан.
7. Установить, что:
работники органов Госгортехнадзора Республики Казахстан при исполнении служебных обязанностей охраняются законом. При нанесении работнику Госгортехнадзора телесных повреждений средней тяжести в связи с осуществлением служебной деятельности ему выплачивается единовременное пособие в размере пяти среднемесячных заработков из средств республиканского бюджета с последующим взысканием этой суммы с виновных лиц;
при нанесении работнику Госгортехнадзора тяжких телесных повреждений в связи с осуществлением служебной деятельности, исключающих дальнейшую возможность заниматься профессиональной деятельностью, ему выплачивается единовременное пособие в размере пятилетнего денежного содержания за счет средств республиканского бюджета с последующим взысканием этой суммы с виновных лиц, а также разницы между размером его должностного оклада и пенсий (пожизненно);
в случае гибели работника Госгортехнадзора в связи с осуществлением служебной деятельности либо его смерти после увольнения с работы вследствие травмы, заболевания, полученных в период работы в Госгортехнадзоре, семье погибшего (умершего) или его иждивенцам (наследникам) выплачивается единовременное пособие в размере десятилетнего денежного содержания погибшего (умершего) по последней занимаемой должности из средств республиканского бюджета с последующим взысканием этой суммы с виновных лиц;
в случае гибели работника органов Госгортехнадзора при исполнении служебных обязанностей семье погибшего или его иждивенцам назначается пожизненная пенсия в связи с потерей кормильца в размере месячного денежного содержания.
Сноска. Из абзаца второго пункта 7 исключены слова - постановлением правительства РК от 21 декабря 1995 г. N 1826.
8. Для работников местных органов Госгортехнадзора Республики Казахстан вводятся классные чины и сохраняется действующий порядок выдачи единой формы одежды.
Положение о классных чинах работников местных органов Госгортехнадзора утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
9. Министерству экономики Республики Казахстан и Министерству финансов Республики Казахстан предусматривать при формировании бюджета начиная с 1994 года выделение ассигнований Госгортехнадзору Республики Казахстан на приобретение инвентаря, оргтехники, 10 специальных легковых автомашин для региональных органов в целях обеспечения срочных выездов на аварии, случаи травматизма и отдаленные объекты, а также на капитальный ремонт служебных помещений, строительство жилья.
Учитывая специфику работы органов Госгортехнадзора, связанной с постоянными командировками, предусматривать выделение Госгортехнадзору сумм на командировочные расходы по расчету Комитета.

6. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомына Төрағаның үш орынбасары, оның iшiнде бiр бiрiншi және құрамында 9 адамы бар алқаның болуына, бекiтiлген сан шегiнде Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының орталық аппаратында жұмыс iстеу үшiн мамандар шақыруға рұқсат етiлсiн.
7. Былай деп белгiленсiн:
Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы органдарының қызметкерлерi қызметтiк мiндеттерiн атқарып жүрген кезде заңмен қорғалады. Мемкенқадағалаукомының қызметкерi қызметiн жүзеге асыруға байланысты орташа жарақат алған жағдайда оған кейiннен бұл соманы кiнәлi адамдардан өндiрiп ала отырып, республикалық бюджеттiң қаражатынан бес айлық лауазымдық жалақысы мөлшерiнде бiр жолғы жәрдемақы төленедi;
Мемкенқадағалаукомының қызметкерi қызметiн жүзеге асыруға байланысты кәсiптiк қызметiмен одан әрi шұғылдану мүмкiндiгiнен айыратын ауыр дене жарақатын алған жағдайда оған кейiннен бұл соманы кiнәлi адамдардан өндiрiп ала отырып, республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен бес жылға шаққандағы ақша мөлшерiнде бiр жолғы жәрдемақы, сондай-ақ оның қызметтегi жалақысы мен зейнетақысының (өмiрлiк) мөлшерi арасындағы айырма төленедi.
Мемкенқадағалаукомының қызметкерi қызмет бабымен жүргенде мерт болған немесе Мемкенқадағалаукомында жұмыс iстеп жүрген кезiнде алған жарақаттың, аурудың салдарынан жұмыстан босағаннан кейiн қайтыс болған жағдайда, мерт болған (қайтыс болған) адамның отбасына я болмаса оның қарауындағыларға (мұрагерлерге) кейiннен бұл соманы кiнәлi адамдардан өндiрiп ала отырып республикалық бюджет қаражатынан мерт болған (қайтыс болған) адамның соңғы iстеген қызметi бойынша он жылға шаққандағы ақша мөлшерiнде бiр жолғы жәрдемақы төленедi;
Мемкенқадағалаукомы органының қызметкерi қызметтiк мiндетiн атқару барысында мерт болған жағдайда оның отбасына немесе қарауындағы адамдарына асыраушысынан айрылуына байланысты ай сайын алатын еңбекақысының мөлшерiнде өмiрлiк зейнетақы тағайындалады.
Ескерту. 7-тармақтың екiншi абзацынан сөздер алынып тасталған-
ҚРМК-нiң 1995.12.21. N 1826 қаулысымен.
8. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы жергiлiктi органдарының қызметкерлерi үшiн сыныптық шен енгiзiледi және бiрыңғай киiм нысанын берудiң қолданылып жүрген тәртiбi сақталады.
Мемкенқадағалаукомының жергiлiктi органдары қызметкерлерiнiң сыныптық шенi туралы ереженi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
9. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1994 жылдан бастап бюджеттi қарағанда Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомына құрал-жабдықтар, авария болған жерге, жарақат орын алған жағдайлар мен шалғайдағы объектiлерге жедел баруды қамтамасыз ету мақсатында аймақтық органдар үшiн құрал-жабдықтар, 10 арнаулы жеңiл автомашина алуға, сондай-ақ қызмет үй-жайларын күрделi жөндеуге, тұрғын үй құрылысына қаражат бөлудi көздейтiн болсын.
Мемкенқадағалаукомы органдарының тұрақты iссапарымен байланысты жұмыс ерекшелiгiн ескере отырып, Мемкенқадағалаукомына Комитетте есеп айырысу жөнiндегi iссапар шығынының сомасын бөлу қарастырылсын.

10. Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу по согласованной с Госгортехнадзором Республики Казахстан форме в месячный срок ввести за счет средств республиканского бюджета ежеквартальную статистическую отчетность по травматизму в разрезе отраслей промышленности Республики Казахстан и представлять ее Госгортехнадзору.
11. Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан ауе жолы", управлениям Алматинской, Западно-Казахстанской и Целинной железных дорог предусматривать внеочередное выделение проездных билетов для работников Госгортехнадзора Республики Казахстан, выезжающих для расследования аварий, несчастных случаев и других происшествий, по предъявлении служебного и командировочного удостоверений.
12. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 7 июля 1982 г. N 289 "Об утверждении Положения о Государственном комитете Казахской ССР по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору" (СП КазССР, 1982 г., N 16, ст. 66).
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 8 апреля 1994 г. N 355
Положение
о Государственном комитете Республики Казахстан по надзору
за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору
1. Государственный комитет Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору (Госгортехнадзор Республики Казахстан) является центральным органом государственного управления, непосредственное руководство которым осуществляет Кабинет Министров Республики Казахстан. Госгортехнадзор Республики Казахстан в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, постановлениями и распоряжениями Правительства Республики Казахстан, законами об охране труда и предприятий, Кодексом о недрах и переработке минерального сырья, другими законами и актами Верховного Совета Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Госгортехнадзор Республики Казахстан разрабатывает проекты законодательных актов Республики Казахстан, постановлений и решений Правительства Республики Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, и вносит их в установленном порядке на рассмотрение Верховного Совета Республики Казахстан и Кабинета Министров Республики Казахстан.
Госгортехнадзор Республики Казахстан осуществляет возложенный на него государственный надзор на территории республики непосредственно и через образуемые им округа, инспекции и другие органы.
Госгортехнадзор Республики Казахстан и подведомственные ему органы составляют единую систему Госгортехнадзора Республики Казахстан.
Госгортехнадзор Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан несет ответственность за организацию государственного регулирования технической безопасности и осуществление надзора, а также необоснованные требования и действия должностных лиц Комитета и его местных органов.
Осуществление государственного надзора не снимает с министерств, ведомств, предприятий, организаций и других субъектов хозяйственной деятельности ответственности за обеспечение технической безопасности при проектировании, создании, применении, снятии с эксплуатации производств, технологий , машин, механизмов и других изделий. Указанные субъекты хозяйственной деятельности обязаны не допускать работу предприятий, производств и объектов, не отвечающих требованиям и нормам по технической безопасности.

10. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомымен келiсiлген нысан бойынша, бiр ай мерзiмде республикалық бюджет қаражаты есебiнен Қазақстан Республикасының өнеркәсiп салаларында алынған жарақат жөнiнде тоқсан сайын есеп жүргiзудi енгiзсiн және оны Мемкенқадағалаукомына табыс етiп отырсын.
11. "Қазақстан әуе жолы" Ұлттық акционерлiк авиакомпаниясы, Алматы, Батыс Қазақстан және Тың темiр жолдарының басқармалары аварияны, қайғылы жағдайлар мен басқа да оқиғаларды зерттеу үшiн бара жатқан Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының қызметкерлерiне қызметтiк және iссапарлық куәлiктерiн көрсетуi бойынша бiрiншi кезекте жол жүру билеттерi бөлiнуiн қарастыратын болсын.
12. Қазақ ССР Министрлер Советiнiң "Қазақ ССР-iнiң Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы" 1982 жылғы 7 шiлдедегi N 289 қаулысының (Қазақ ССР ҚЖ, 1982 ж., N 16, 66-бап) күшi жойылды деп есептелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 8 сәуiрдегi
N 355 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты
қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан республикасының Өнеркәсiпте жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы) мемлекеттiк басқарудың орталық органы болып табылады, Қазақстан Республикасының министрлер кабинетi оған тiкелей басшылық жасайды. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы өз жұмысында Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен өкiмдерiн, Еңбектi қорғау және Кәсiпорындар туралы заңдарды, Жер қойнауы және минералдық шикiзатты қайта өңдеу туралы кодекстi, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң басқа заңдары мен актiлерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомының құзырына енетiн мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заң актiлерiнiң жобаларын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен шешiмдерiн әзiрлейдi және оларды белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi мен Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына енгiзедi.
Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы республика аумағында өзiне жүктелген мемлекеттiк қадағалауды тiкелей және өздерi құрған округтер, инспекциялар мен басқа да органдар арқылы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы және оған ведомстволық бағыныстағы органдары Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының бiртұтас жүйесiн құрайды.
Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес техникалық қауiпсiздiктi мемлекеттiк реттеу мен қадағалауды жүзеге асыруды ұйымдастыру, сондай-ақ Комитеттiң және оның жергiлiктi органдарының лауазымды адамдарының негiзсiз талаптары мен әрекеттерi үшiн жауап бередi.
Мемлекеттiк қадағалаудың жүзеге асырылуы министрлiктердi, ведомстволарды, өндiрiс орындарын, ұйымдарды және басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi, өндiрiстi, технологияны, машиналарды, механизмдердi және басқа бұйымдарды жобалау, құру, қолдану, өндiрiсте пайдалану кезiнде техникалық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жауапкершiлiгiнен босатпайды. Аталған шаруашылық жүргiзушi субъектiлер техникалық қауiпсiздiк жөнiндегi талаптар мен нормаларға жауап бермейтiн кәсiпорындарды, өнеркәсiп пен объектiлердi жұмысқа жiбермеуге мiндеттi.

2. Основными задачами Госгортехнадзора Республики Казахстан являются:
проведение единой государственной политики в области технической безопасности, разработка и осуществление совместно с министерствами, ведомствами, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности текущих и перспективных государственных научно-технических программ, профилактики аварийности и травматизма на предприятиях и в организациях, координация проводимых в республике по данным проблемам научных исследований;
организация и осуществление независимого государственного надзора за соблюдением всеми министерствами и ведомствами Республики Казахстан, объединениями, предприятиями, организациями, другими субъектами хозяйственной деятельности, независимо от форм собственности, на территории республики, включая свободные экономические зоны, требований по безопасному ведению работ;
выявление, анализ причин и условий возникновения аварий и производственного травматизма, совершенствование государственного надзора за выполнением требований по безопасному ведению работ;
разработка совместно с местными органами власти, министерствами, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности мер по профилактике аварий и производственного травматизма;
формирование и совершенствование на основе достижений научно-технического прогресса технических требований по обеспечению безопасности поднадзорных производств, объектов, изделий и работ;
сертификация продукции и оборудования, используемых в технологических процессах поднадзорных предприятий (процессов, услуг) выдача разрешений (лицензий) на создание производств, технологий, объектов и изделий, к которым предъявляются повышенные требования по технической безопасности, контроль за соблюдением условий и лицензий;
координация деятельности министерств, ведомств, предприятий, организаций и других субъектов хозяйственной деятельности Республики Казахстан и местных органов власти по вопросам, относящимся к его компетенции;
методическое обеспечение и координация работы своих местных органов;
обобщение практики применения законодательства в области безопасного ведения работ и разработка предложений по его совершенствованию.
3. Госгортехнадзор Республики Казахстан осуществляет государственный надзор за:
состоянием безопасности работ в угольной, горнорудной и нерудной, металлургической, химической, нехимической, нефте- и газодобывающей, нефте- и газоперерабатывающей промышленности, военизированных горноспасательных, противофонтанных и газоспасательных частях; на магистральных нефте-, газо- и продуктопроводах; на взрыво-, пожароопасных объектах хлебопродуктов, при ведении подземного транспортного и гидротехнического строительства, геологоразведочных работ, на объектах повышенной опасности в строительстве и других отраслях, имеющих взрыво-, пожаро- и травмоопасных объекты и производства;
изготовлением, хранением и использованием взрывчатых материалов;
транспортированием, хранением и использованием природного и сжиженного (пропан-бутан) газов, сильнодействующих ядовитых веществ;
устройством, изготовлением, монтажом, ремонтом и безопасной эксплуатацией подъемных сооружений, паровых водогрейных котлов, сосудов, работающих под давлением, трубопроводов для пара и горячей воды и других объектов повышенной опасности;
соблюдением структурными подразделениями и службами железнодорожного транспорта и инструкций по перевозке опасных грузов;
эксплуатацией месторождений термальных, минеральных вод и лечебных грязей;
состоянием и безопасной эксплуатацией отработанных горных выработок и естественных подземных полостей для размещения в них объектов;
соблюдением установленного порядка пользования недрами при разработке месторождений полезных ископаемых в части технической безопасности.
Деятельность Госгортехнадзора Республики Казахстан в отношении указанных отраслей промышленности, видов работ и объектов распространяется на все этапы их жизнедеятельности, включая проектирование, строительство, эксплуатацию и ликвидацию, а также надзор за обеспечением условий и норм технической безопасности при изготовлении оборудования, веществ, материалов и их применении.

2. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомының негiзгi мiндеттерi:
техника қауiпсiздiгi саласында бiртұтас мемлекеттiк саясат жүргiзу, министрлiктермен, ведомстволармен, кәсiпорындармен, ұйымдармен шаруашылық қызметтi және басқа субъектiлермен бiрлесiп, ағымдағы және болашақтағы мемлекеттiк ғылыми-техникалық бағдарламаларды, кәсiпорындар мен ұйымдардағы авариялардың және жарақаттардың алдын алуды, республикада аталған проблемалар жөнiнде ғылыми зерттеулер жүргiзудi үйлестiрудi әзiрлеу әрi жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының барлық министрлiктерi мен ведомстволарының, меншiк нысандарына қарамастан республика аумағындағы еркiн экономикалық аймақтарды қоса, бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың, басқа шаруашылық қызмет субъектiлерiнiң жұмысты қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi талаптарды сақтауына тәуелсiз мемлекеттiк қадағалауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
авариялар мен өндiрiстiк жарақат алудың туындауын табу, себебiн және жағдайын талдау, жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi талаптардың орындалуына мемлекеттiк қадағалауды жетiлдiру;
жергiлiктi басқару органдарымен, министрлiктермен, кәсiпорындармен, ұйымдармен және басқа шаруашылық қызмет субъектiлерiмен бiрлесе отырып, авариялар мен өндiрiсте жарақат алудың алдын алу жөнiндегi шаралар әзiрлеу;
ғылыми-техникалық прогресс жетiстiктерiнiң негiзiнде қадағаланатын өндiрiстiң, объектiнiң, бұйымдар мен жұмыстардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi техникалық талаптарды қалыптастыру және жетiлдiру;
қадағалауға алынған кәсiпорындардағы технологиялық процестерде пайдаланылатын (процестер, қызмет көрсетулер) өнiмдер мен жабдықтарды сертификаттау, техникалық қауiпсiздiк шарттары мен лицензияларды сақтауға бақылау жөнiндегi көтерiңкi талаптар қойылатын өндiрiстер, технологиялар, объектiлер мен бұйымдар құруға рұқсат (лицензия) беру;
Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, ведомстволарының, кәсiпорындарының, ұйымдарының және басқа шаруашылық қызмет субъектiлерiнiң әрi жергiлiктi өкiмет органдарының өз құзырына жататын мәселелер жөнiндегi қызметiн үйлестiру;
жергiлiктi органдарының жұмысын әдiстемелiк жағынан қамтамасыз ету және үйлестiру;
жұмысты қауiпсiз жүргiзу саласындағы заңдарды қолданудың практикасын жинақтап, қорыту және оны жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы:
көмiр, руда кенi және руда емес, металлургия, химия, мұнайхимия, мұнай және газ өндiру, мұнай және газ өңдеу өнеркәсiбiнде, әскерилендiрiлген кен құтқару, фонтанға қарсы және газ құтқару бөлiмдерiнде; магистралды мұнайгаз өнiмдерiнiң құбырларында; астық өнiмдерiнiң жарылу, өрт шығу қаупi бар объектiлерiнде, жер астында көлiктiк және гидротехникалық құрылыс жұмыстарын жүргiзген кезде, геологиялық-барлау жұмыстары кезiнде, құрылыстағы басым қаупi бiр объектiлерде және басқа салалардағы жарылыс, өрт әрi жарақат алу қаупi басым объектiлер мен өндiрiстердегi қауiпсiздiктiң жай-күйiне;
жарылғыш заттардың дайындалуына, сақталуына әрi пайдалануына;
табиғи және сұйытылған (пропан-бутан) газдың, әсерi күштi улы заттардың тасымалдауына, сақталуына және пайдалануына;
көтергiш құралдардың, қысыммен жұмыс iстейтiн бу және су жылытқыш қазандықтардың, бу мен ыстық суға арналған труба құбырларының, қауiптiлiгi басым және басқа объектiлердiң орнатылуына, дайындалуына, монтаждалуына және қауiпсiз пайдалануына;
темiр жол көлiгi құрылымдық бөлiмшелерi мен қызметiнiң қауiптi жүктердi тасымалдау жөнiндегi ережелер мен нұсқауларды сақтауына;
жылы, минералды сулар мен емдiк балшық орындарының пайдаланылуына;
оларда объектiлердi орналастыру үшiн кәдеге жаратылған кен орнының және табиғи жер асты тiлкемдерiнiң жай-күйiне әрi пайдалану қауiпсiздiгiне;
техникалық жағынан қауiпсiз бөлiктегi пайдалы қазбалардың кен орындарын әзiрлеген кезде жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiнiң сақталуына мемлекеттiк қадағалауды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының өнеркәсiптiң, жұмыс түрлерiнiң және объектiлердiң аталған салаларына қатысты қызметi жобалауды, құрылыс жүргiзудi, пайдалануды және таратуды, сондай-ақ жабдықтарды, заттарды, материалдарды және оларды қолдану, әзiрлеу кезiнде техникалық қауiпсiздiктiң шарттары мен нормаларының қамтамасыз етiлуiн қоса, олардың тiршiлiк қызметiнiң барлық кезеңдерiне таратылады.

4. Госгортехнадзор Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него задачами:
устанавливает порядок и объемы государственного регулирования технической безопасности поднадзорных производств и объектов;
участвует в подготовке государственных, национальных и региональных программ по обеспечению технической безопасности производств, объектов и видов работ, координирует деятельность научно-исследовательских институтов, специализирующихся в области безопасности труда;
осуществляет контроль за реализацией государственных и региональных научно-технических программ по вопросам, входящим в его компетенцию;
организует разработку и утверждение в установленном порядке государственных требований (правил и норм) по безопасному ведению работ, устройству и эксплуатации оборудования, а также по охране недр в части технической безопасности;
рассматривает и согласовывает проекты государственных стандартов и другие нормативные документы министерств, ведомств, предприятий, организаций и других субъектов хозяйственной деятельности Республики Казахстан, содержащие требования по безопасному ведению работ, устройству и эксплуатации оборудования;
участвует в разработке общих для Содружества Независимых Государств требований (правил и норм) по безопасному ведению работ, устройству и эксплуатации оборудования и распространяет их действие в рамках законодательства и своей компетенции на территории Республики Казахстан, определяет порядок ввода в действие указанных правил и норм, устанавливает при необходимости дополнительные требования;
участвует в разработке и согласовании проектов общих для Содружества Независимых Государств стандартов, а также международных стандартов, содержащих требования, влияющие на безопасность работ и устройство оборудования, при переводе их в государственные и общие для СНГ стандарты;
обеспечивает единство требований, предусматриваемые в правилах и нормах по безопасному ведению работ, устройству и эксплуатации оборудования, контролирует разработку и совершенствование указанных нормативных документов;
устанавливает порядок регистрации и учета надзорных производств, объектов, механизмов и видов работ, выдачи разрешений (лицензий) на отдельные виды деятельности, связанные с повышенной опасностью;
разрабатывает и утверждает в установленном порядке перечни видов деятельности, продукции и оборудования (процессов и услуг), подлежащих лицензированию и обязательной сертификации;
регистрирует объекты газового надзора, паровые и водогрейные котлы, сосуды, работающие под давлением, трубопроводы для пара и горячей воды и подъемные сооружения, контролирует своевременность освидетельствования объектов котлонадзора, подъемных сооружений предприятиями и организациями;
выдает разрешения (лицензии) на деятельность поднадзорных предприятий, организаций, других субъектов хозяйственной деятельности и ведение потенциальноопасных и опытно-промышленных работ, а также на изготовление машин, механизмов и других изделий, предназначенных для использования в поднадзорных отраслях, работа которых связана с повышенной опасностью;
проверяет на заводах-изготовителях (на стадии согласования технического задания на конструирование и при приемке опытных образцов), ремонтных предприятиях и при эксплуатации соответствие стандартам, правилам и нормам технической безопасности машин, механизмов и оборудования, к которым предъявляются повышенные требования по безопасности, а также электротехнических изделий во взрывобезопасном исполнении, приостанавливает выпуск и запрещает применение в случае их несоответствия;
контролирует соблюдение правил приемки в эксплуатацию объектов, участвует в работе комиссий по проведению промышленных испытаний взрывчатых материалов и приемочных испытаний новых образцов горно-шахтного оборудования и электротехнических изделий, к которым предъявляются повышенные требования по технической безопасности, организует работу по сертификации продукции и оборудования (процессов, услуг), используемых в технологических процессах поднадзорных предприятий, выдает разрешения (лицензии) на проведение испытаний и постоянное применение этих изделий;
назначает своих представителей для участия в составе государственных комиссий по приемке в эксплуатацию поднадзорных предприятий и объектов;
осуществляет надзор за разработкой и проведением мероприятий по предотвращению аварий и производственного травматизма на подконтрольных производствах и объектах, готовностью предприятий и организаций к ликвидации возможных аварий и их последствий;
определяет требования к квалификации персонала поднадзорных производств и объектов, устанавливает порядок проверки его знаний по вопросам обеспечения безопасного ведения работ;
согласовывает организацию курсов по подготовке персонала для производства взрывных работ, связанных с хранением взрывчатых материалов, а также курсов по подготовке специалистов на право ответственного ведения горных и взрывных работ;
устанавливает надзор за правильностью отнесения производств к соответствующим категориям по взрывной, взрывопожарной и пожарной опасности и правильностью перевода производств из одной категории в другую, а также контроль за соответствием применяемого оборудования категории и группе взрывоопасных смесей и классу взрыво-, пожароопасных зон;
по представлению предприятий устанавливает соответствующие категории шахт (рудников) по газу, относит их к опасным по пыли, внезапным выбросам пород, руды, угля и газа, горным ударам и утверждает перевод шахт (рудников) из одной категории по газу в другую;
осуществляет надзор за геолого-маркшейдерским обеспечением безопасного ведения горных и геологоразведочных работ, при использовании отработанных горных выработок и естественных подземных полостей в хозяйственных целях и переработке минерального сырья, проверяет правильность установления границ безопасного ведения горных работ, проведения мероприятий по предупреждению и устранению вредного влияния горных работ на состояние зданий и сооружений, а также по предупреждению прорывов воды, вредных и опасных веществ в шахты и рудники;
согласовывает специальные проекты ликвидации и консервации предприятий по добыче полезных ископаемых или их части нефтяных, газовых и гидротермальных скважин;
участвует совместно с министерствами, ведомствами, объединениями, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности в отборе отработанных горных выработок и естественных подземных полостей для размещения в них объектов;
контролирует правильность разведки и разработки месторождений (включая гидроминеральные неживые ресурсы на континентальном шельфе в пределах морской экономической зоны и внутренних водоемов Республики Казахстан) в части технической безопасности работ, состояние и готовность военизированных (специализированных) горноспасательных, противофонтанных и газоспасательных частей к ликвидации аварий на предприятиях, проведение ими профилактической работы;
рассматривает и согласовывает уставы, положения и схемы дислокации указанных частей на территории Республики Казахстан;
совместно с Госстандартом Республики Казахстан проводит аккредитацию организаций и испытательных лабораторий (центров) по сертификации продукции (процессов, услуг) повышенной опасности, контролирует соблюдением ими правил сертификации, устанавливает их техническую компетентность.

4. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес;
қадағалауға алынған өндiрiс пен объектiлердегi техникалық қауiпсiздiктi мемлекеттiк реттеудiң тәртiбi мен көлемiн белгiлейдi;
өндiрiстiң, объектiлер мен жұмыс түрлерiнiң техникалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк, ұлттық және аймақтық бағдарламаларды дайындауға қатысады, еңбек қауiпсiздiгi саласында маманданған ғылыми-зерттеу институттарының қызметiн үйлестiредi;
өзiнiң құзырына енетiн мәселелер бойынша мемлекеттiк және аймақтық ғылыми-техникалық бағдарламалардың жүзеге асырылуына бақылау жасайды;
жұмыстарды жүргiзудiң, жабдықтарды орнату мен пайдаланудың қауiпсiздiгi жөнiндегi, сондай-ақ жер қойнауын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк талаптарды техникалық қауiпсiздiк бөлiгiнде (ережелер мен нормаларды) белгiленген тәртiппен әзiрлеудi әрi бекiтудi ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, ведомстволарының, кәсiпорындарының, ұйымдарының, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлерiнiң жұмыстарды жүргiзу, жабдықтарды орнату мен пайдалану жөнiндегi талаптарды түзiлген мемлекеттiк стандарттарының жобаларын және басқа нормативтiк құжаттарын қарайды әрi келiседi;
жұмыстарды жүргiзудiң, жабдықтарды орнату мен пайдаланудың қауiпсiздiгi жөнiндегi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үшiн ортақ талаптарды (ережелер мен нормаларды) әзiрлеуге қатысады әрi олардың заң шеңберiндегi және өзiнiң құзырындағы күшiн Қазақстан Республикасының аумағына таратады, аталған ережелер мен нормалардың күшiне ену тәртiбiн айқындайды, қажет жағдайда қосымша талаптар белгiлейдi;
оларды мемлекеттiк және ТМД үшiн ортақ стандарттарға көшiрген кезде жұмыстардың жүргiзiлуi мен жабдықтардың орнатылу қауiпсiздiгiне ықпал ететiн талаптар түзiлген Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үшiн ортақ стандарттардың, сондай-ақ Халықаралық стандарттардың жобаларын әзiрлеуге әрi келiсуге қатысады; жұмыстарды жүргiзудiң, жабдықтарды орнату мен пайдаланудың қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелер мен нормалар қарастырылған талаптардың тұтастығын қамтамасыз етедi, аталған нормативтiк құжаттардың әзiрленуi мен жетiлдiрiлуiн бақылайды;
қадағаланатын өндiрiстi, объектiлердi, тетiктердi және жұмыс түрлерiн тiркеу мен есепке алудың, басым қауiптiлiгiне байланысты қызметтiң жекелеген түрлерiне рұқсат (лицензия) берудiң тәртiбiн белгiлейдi;
лицензиялануға және мiндеттi түрде сертификаттауға жататын қызмет түрлерiнiң, өнiмдер мен жабдықтардың (процестер мен қызмет көрсетулер) тiзбесiн белгiленген тәртiппен әзiрлейдi әрi бекiтедi;
газ қадағалау объектiлерiн, бу және су жылытқыш қазандарды, қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстарды, бу мен ыстық су жүретiн труба құбырларын және көтергiш құрылғыларды тiркейдi, қазандықтарды қадағалау, көтергiш құрылғылар объектiлерiнiң кәсiпорындармен және ұйымдармен уақтылы куәландырылуын бақылайды;
қадағалауға алынған кәсiпорындардың, ұйымдардың, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлердiң қызметiне әлеуметтiк тұрғыдан қауiптi, тәжiрибелiк-өнеркәсiптiк жұмыстарды жүргiзуiне, сондай-ақ қауiптiлiгi басым жұмыстарға байланысты қадағалауға алынған салаларда пайдалануы көзделген машиналарды, тетiктердi және басқа бұйымдарды дайындауға рұқсат (лицензия) бередi;
дайындаушы зауыттарда (құрастырудың техникалық тапсырмасын) келiсу кезеңiнде және тәжiрибелiк үлгiлердi қабылдаған кезде, жөндеу кәсiпорындарында және пайдаланған кезде қауiпсiздiк жөнiндегi көтерiңкi талаптар қойылатын машиналардың, тетiктердiң және жабдықтардың, сондай-ақ жарылыс қауiпсiздiгi сақталып орындалған электр-техникалық бұйымдардың техникалық қауiпсiздiктiң стандарттарына, ережелерi мен нормаларына сәйкестiгiн тексередi, олардың сәйкессiздiгi жағдайында шығарылуын тоқтатады әрi қолдануға тыйым салады;
объектiлердi пайдалануға қабылдап алу ережесiнiң сақталуын бақылайды, техникалық қауiпсiздiк жөнiнде көтерiңкi талаптар қойылатын жарылғыш материалдарға өнеркәсiптiк сынақ жүргiзу және кен-шахта жабдықтары мен электр-техникалық бұйымдардың жаңа үлгiлерiне қабылдау сынақтарын жүргiзу жөнiндегi комиссияның жұмысына қатысады, қадағалауға алынған кәсiпорындардың технологиялық процестерiнде пайдаланылатын өнiмдер мен жабдықтарды (процестер, қызмет көрсетулер) сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастырады, осы бұйымдарды сынақтан өткiзуге және тұрақты қолдануға рұқсат (лицензия) бередi;
қадағалауға алынған кәсiпорындар мен объектiлердi пайдалануға қабылдау жөнiндегi мемлекеттiк комиссияның құрамына өздерiнiң өкiлдерiн тағайындайды;
бақылауындағы өндiрiстер мен объектiлерде авариялардың және өндiрiстiк жарақат алудың жолын кесу, кәсiпорындардың және ұйымдардың мүмкiн болар авариялар мен олардың зардаптарын жоюға дайын болуы жөнiндегi шаралардың әзiрленуiн әрi өткiзiлуiн қадағалауды жүзеге асырады;
қадағалауға алынған өндiрiстер мен объектiлер қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiне талапты айқындайды, жұмысты қауiпсiз жүргiзудi қамтамасыз ету мәселелерi бойынша олардың бiлiмiн тексерудiң тәртiбiн белгiлейдi;
жарылғыш материалдарды сақтауға байланысты жарылыс жұмыстарын жүргiзу үшiн қызметкерлер даярлау жөнiндегi курстардың, сондай-ақ кен және жарылыс жұмыстарын жүргiзуге жауаптылық құқына ие мамандар даярлау жөнiндегi курстардың ұйымдастырылуын келiседi;
өндiрiстiң жарылыс, жарылу-өртену және өртену қауiптiлiгi жөнiнен тиiстi санатқа жатқызылуының дұрыстығына әрi өндiрiстi бiр санаттан екiншiсiне көшiрудiң дұрыстығына қадағалау, сондай-ақ қолданылған санаттағы жабдықтың жарылыс қаупi бар қоспа тобына әрi жарылыс, өрт қаупi бар аймаққа сәйкестiгiне бақылау белгiлейдi;
кәсiпорындардың ұсынуы бойынша, газ жөнiндегi шахталардың (кенiштердiң) тиiстi санаттарын белгiлейдi, оларды тозаңды, жынысты, руданы, көмiр мен газды кенеттен лақтыруы, кен екпiнi жөнiнен қауiптiлер қатарына жатқызады әрi шахталардың (кенiштердiң) газ жөнiнен бiр санаттан екiншiсiне көшiрiлуiн бекiтедi;
кәдеге жаратылған кен орындарын әрi табиғи жер асты тiлкемдерiн шаруашылық мақсаттарға пайдаланған кезде және минералдық шикiзатты ұқсатқанда кен мен геологиялық барлау жұмыстарының қауiпсiз жүргiзiлуiн геологиялық-маркшейдерлiк қамтамасыз етуге қадағалауды жүзеге асырады, кен жұмыстарын қауiпсiз жүргiзудiң шекарасын белгiлеудiң, кен жұмыстарының ғимараттар мен құрылыстардың жай-күйiне зиянды ықпалының алдын алу мен болдырмау жөнiндегi, сондай-ақ шахталар мен кенiштерге судың, зиянды әрi қауiптi заттардың лықсып өтуiнiң алдын алу жөнiндегi шараларды өткiзудiң дұрыстығын тексередi;
пайдалы қазбаларды немесе олардың бiр бөлiгiн, мұнай, газ және гидротермальдық ұңғымалар өндiру жөнiндегi кәсiпорындарды таратудың әрi консервациялаудың арнайы жобасын келiседi;
министрлiктермен, ведомстволармен, бiрлестiктермен, кәсiпорындармен, ұйымдармен, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлермен бiрлесiп, оларда объектiлер орналастыру үшiн кәдеге жаратылған кен орындары мен табиғи жер асты тiлкемдерiн iрiктеуге қатысады;
жұмыстардың техникалық қауiпсiздiгi бөлiгiнде кен орындарын (Қазақстан Республикасының теңiздегi экономикалық аймағының континенталдық шельфiндегi және iшкi тоғандар шегiндегi гидроминералдық жансыз ресурстарды қоса) барлау мен әзiрлеудiң дұрыстығын, әскерилендiрiлген (мамандандырылған) кен құтқару, фонтанға қарсы және газ құтқару бөлiмдерiнiң кәсiпорындардағы аварияны жоюының, алдын алу жұмыстарын жүргiзуiнiң жай=күйiн және дайындығын бақылайды;
аталған бөлiмдердiң жарғыларын, ережелерiн және Қазақстан Республикасының аумағында орналасу схемасын қарайды әрi келiседi;
Қазақстан Республикасының Мемстандартымен бiрлесiп қауiптiлiгi басым өнiмдердi (процестер, қызмет көрсетулер) сертификаттау жөнiндегi ұйымдар мен сынақ лабораторияларын аккредиттеудi жүргiзедi, олардың сертификаттау ережелерiн сақтауын бақылайды, техникалық құзыреттiлiгiн белгiлейдi.

5. Госгортехнадзору Республики Казахстан для решения стоящих перед ним задач и выполнения возложенных обязанностей предоставляется право:
проводить в любое время обследование предприятий, организаций и объектов по вопросам, относящимся к компетенции Комитета, а также привлекать по согласованию с соответствующими министерствами, предприятиями и организациями их специалистов для проведения указанных обследований;
вносить в министерства, другие органы государственного управления предложения и давать поднадзорным предприятиям, организациям и другим субъектам хозяйственной деятельности, а также управлениям и отделам местных органов исключительной власти, имеющим поднадзорные Госгортехнадзору Республики Казахстан объекты, обязательные для исполнения предписания на устранение выявленных нарушений требований по безопасности работ, а также причин и условий, приводящих к таким нарушениям, на приостановку и запрещение работ, которые ведутся с нарушениями требований по технической безопасности;
изымать разрешения на право проведения работ, если не обеспечивается соблюдением требований по технической безопасности, опечатывать места работ, оборудование и выводить людей, когда создается угроза их жизни или возникновения аварий;
запрещать передачу для исполнения проектов, технической и проектно-конструкторской документации по поднадзорным предприятиям, организациям, производствам, объектам и изделиям, а также отгрузку поднадзорных изделий и продукции в случае их несоответствия требованиям по технической безопасности;
давать предприятиям, организациям и другим субъектам хозяйственной деятельности, ведущим разработку, изготовление и монтаж оборудования, обязательные для выполнения указания об устранении конструктивных недостатков, а также недостатков в изготовлении и монтаже оборудования, снижающих безопасность его эксплуатации;
привлекать в установленном законодательством порядке предприятия и организации, лиц, виновных в нарушении правил и норм по технической безопасности, к административной ответственности;
вносить представления руководителям министерств, ведомств, предприятий, организаций, других субъектов хозяйственной деятельности, управлений и отделов местных органов исполнительной власти об освобождении в установленном порядке от занимаемых должностей лиц, систематически или грубо нарушающих требования по безопасному ведению работ, не выполняющих предписания органов Госгортехнадзора Республики Казахстан, самовольно возобновляющих работы и допускающих пуск в эксплуатацию оборудования и объектов, приостановленных по указанию Госгортехнадзора Республики Казахстан, нарушающих установленный порядок хранения и использования взрывчатых материалов, не имеющих права руководства горными, буровыми, взрывными, маркшейдерскими, газоопасными, электротехническими работами, связанными с изготовлением, монтажом и эксплуатацией объектов котлонадзора, подъемных сооружений и газового хозяйства, не прошедших в установленном порядке обучение и проверку знаний правил и норм технической безопасности, а также изымать разрешения (лицензии) у персонала на ведение особо опасных технологических процессов и работ, передавать материалы в органы прокуратуры для решения вопроса о привлечении виновных лиц к уголовной ответственности;
проводить (участвовать) в установленном порядке технические расследования случаев травматизма, аварий и утрат взрывчатых материалов на поднадзорных предприятиях и объектах, принимать на основании результатов расследования по вопросам, относящимся к компетенции Комитета, обязательные для исполнения решения;
вносить министерствам, предприятиям, организациям и другим субъектам хозяйственной деятельности предложения о проведении научно-исследовательских, проектных и проектно-конструкторских работ по вопросам, относящимся к компетенции Госгортехнадзора Республики Казахстан;
назначать в случае необходимости проведение министерствами, предприятиями, организациями и другими субъектами хозяйственной деятельности контрольных испытаний оборудования и материалов, контрольных анализов рабочей среды, независимой экспертизы проектных и проектно-конструкторских решений в части соответствия их нормам и правилам по безопасности;
организовывать и проводить выборочную независимую экспертизу проектных решений на соответствие правилам и нормам технической безопасности на поднадзорных действующих, строящихся и реконструируемых предприятиях, производствах и объектах, в том числе технических проектов на отработку месторождений полезных ископаемых при получении пользователями недр лицензий на горные отводы, а также при использовании недр для захоронения вредных веществ, отходов производства и сброса сточных вод;
привлекать по согласованию специалистов из министерств, ведомств, предприятий, организаций, научно-исследовательских и проектно-конструкторских институтов, высших учебных заведений, монтажных и строительных организаций в качестве экспертов с сохранением им заработной платы по месту работы;
государственного надзора за состоянием технической безопасности в горных, геологических, химико-металлургических цехах и производствах, военизированных горноспасательных частях атомно-энергетической промышленности, на взрыво-, пожароопасных объектах хлебопродуктов, соблюдением структурными подразделениями, службами железнодорожного транспорта правил и инструкций по перевозке опасных грузов, на объектах транспортного строительства, магистральных нефте-, газо- и продуктопроводов и других взрыво-, пожаро- и травмоопасных отраслей промышленности, осуществляемого и финансируемого на основе хозяйственных договоров с предприятиями, организациями и иными субъектами хозяйственной деятельности, а с инофирмами и совместными предприятиями - на валютной основе;
оказывать платные услуги предприятиям, организациям и другим субъектам хозяйственной деятельности по вопросам, не входящим в функции органов Госгортехнадзора;
создавать совместно с министерствами, ведомствами и организациями независимую экспертизу по вопросам технической безопасности производств (технологий), объектов на этапах проектирования, размещения, строительства, эксплуатации и ликвидации;
согласовывать представляемые предприятиями планы развития горных работ и контролировать их выполнение, а также контролировать соблюдение технических и локальных проектов на разработку месторождений полезных ископаемых или участков (выемочных единиц), заданий на проектирование и проектов на строительство и реконструкцию предприятий по добыче и переработке минерального сырья в части технической безопасности;
получать от министерств, других органов государственного управления, предприятий, организаций и других субъектов хозяйственной деятельности сведения о состоянии технической безопасности, авариях, производственном травматизме, показателях работы и причинах выхода из строя оборудования, о планах и программах научно-исследовательских и конструкторских работ, разработок нормативно-технической документации и другую информацию, техническую документацию на подконтрольные производства, объекты и технологические процессы, а от должностных лиц и персонала - объяснения по вопросам, относящимся к компетенции органов Госгортехнадзора;
проверять на подконтрольных предприятиях, производствах, объектах, в организациях учебно-курсовых комбинатах и профессионально-технических училищах и других учебных заведениях соблюдением установленного порядка допуска персонала к работе, его инструктажа и обучения, наличие у специалистов документов, дающих право на руководство горными, буровыми, взрывными, маркшейдерскими, электротехническими и газовыми работами, а у работников - документов на право производства взрывных, газоопасных и других работ повышенной опасности, контролировать соблюдением специальных требований, установленных для приема на работу, связанную с особой ответственностью;
проводить выборочную проверку знаний правил и норм безопасности, технологических регламентов специалистами и инструкций по охране труда рабочими, участвовать в проверке знаний правил и норм безопасности у вновь назначенных руководителей предприятий, организаций, объектов и в установленные сроки у остальных специалистов;
принимать окончательное решение в случае разногласий между министерствами, ведомствами и другими субъектами хозяйственной деятельности по вопросам обеспечения безопасности поднадзорных производств, объектов и механизмов, в том числе при согласовании и утверждении нормативно-технических документов, рассмотрении проектов объектов и поднадзорных изделий;
информировать население и работающих через средства массовой информации, в том числе по запросам общественных организаций и народных депутатов, о состоянии технической безопасности поднадзорных производств, объектов и производственном травматизме.

5. Қазақстан Республикасының Мемкенқадағалаукомы алға қойылған тапсырмаларды шешу және жүктелген мiндеттердi орындау үшiн:
Комитеттiң құзырына жататын мәселелер бойынша кәсiпорындарды, ұйымдар мен объектiлердi кез келген уақытта тексеруге, сондай-ақ тиiстi министрлiктермен, кәсiпорындармен және ұйымдармен келiсе отырып, аталған тексерулердi жүргiзу үшiн олардың мамандарын тартуға;
министрлiктерге, мемлекеттiк басқарудың басқа да органдарына ұсыныстар енгiзуге және қадағалауға алынған кәсiпорындардың, ұйымдардың, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлердiң сондай-ақ Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының қадағалауында объектiлерi бар жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары басқармалары мен бөлiмшелерiнiң жұмыс қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптардың бұзылуына алып келетiн себептер мен жағдайларды жоюға арналған орындалуы мiндеттi ұйғарымдар шығаруға, сондай-ақ осындай тәртiп бұзушылықтарға, техникалық қауiпсiздiктi бұза отырып жүргiзiлетiн жұмыстарды тоқтатуға әрi тыйым салуға;
егер техникалық қауiпсiздiк жөнiндегi талаптардың сақталуы қамтамасыз етiлмесе, жұмыстарды жүргiзу құқына рұқсатты қайтарып алуға, тiршiлiкке қауiп төнген немесе авария туындаған жағдайда жұмыс орнын, жабдықтарды мөрлеуге, адамдарды ол жерден аластатуға;
техникалық қауiпсiздiк жөнiндегi талаптарға сәйкессiздiк жағдайында қадағалауға алынған кәсiпорындар, ұйымдар, өндiрiстер, объектiлер мен бұйымдар бойынша жобалардың, техникалық және жобалық-конструкторлық құжаттамалардың орындауға берiлуiне, сондай-ақ қадағалауға арналған бұйымдар мен өнiмдердiң тиелуiне тыйым салуға;
жабдықтарды әзiрлеушi, дайындаушы және монтаждаушы кәсiпорындар, ұйымдар, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлер орындауға мiндеттi конструкциядағы кемшiлiктердi, сондай-ақ дайындау мен монтаждаудағы пайдаланудың қауiпсiздiгiн төмендететiн кемшiлiктердi жою туралы нұсқау беруге;
техникалық қауiпсiздiк жөнiндегi ережелер мен нормалардың бұзылуына кiнәлi кәсiпорындар мен ұйымдарды, адамдарды заңда белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға;
министрлiктердiң, ведомстволардың, кәсiпорындардың, ұйымдардың, шаруашылық қызметтегi басқа да субъектiлердiң, жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары басқармаларының және бөлiмдерiнiң басшыларына жұмысты қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi талаптарды жүйелi түрде немесе өрескел бұзатын, Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомы органдарының ұйғарымын орындамайтын, Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының нұсқауы бойынша тоқтатылған жабдықтар мен объектiлерде жұмысты өз бетiнше қайта бастайтын және оларды пайдалануға жол беретiн, жарылғыш материалдарды анықтау мен пайдаланудың белгiленген тәртiбiн бұзатын, қазандықтарды қадағалау, көтергiш құралдар мен газ шаруашылығы объектiлерiн дайындауға, монтаждауға және пайдалануға байланысты кен, бұрғылау, жарылыс, маркшейдерлiк, газ қауiпсiздiгi, электр-техникалық жұмыстарға басшылық жасауға құқы жоқ, техникалық қауiпсiздiктiң ережелерi мен нормаларын бiлудi белгiленген тәртiпте үйренбеген және тексеруден адамдарды белгiленген тәртiппен қызметiнен босату туралы ұсыныс енгiзуге, сондай-ақ қызметкерлерден айрықша қауiптi технологиялық процестер мен жұмыстарды жүргiзуге рұқсатты (лицензияны) қайтып алуға кiнәлi адамдарды қылмыстық жауапкершiлiкке тарту туралы мәселенi шешу үшiн материалдарды прокуратура органдарына беруге;
қадағалауға алынған кәсiпорындар мен объектiлерде жарақат алу, авариялар болу және жарылғыш заттардың жоғалуы жағдайларын техникалық тергеудi белгiленген тәртiппен жүргiзуге (қатысуға), Комитеттiң құзырына жататын мәселелер бойынша тергеу нәтижесi негiзiнде орындалуы мiндеттi шешiмдер қабылдауға;
министрлiктерге, кәсiпорындарға, ұйымдарға, шаруашылық қызметтiң және басқа субъектiлерiне Қазақстан Республикасы Мемкенқадағалаукомының құзырына жататын мәселелер жөнiнде ғылыми-зерттеу, жобалау және жобалау-конструкторлық жұмыстар жүргiзу туралы ұсыныс енгiзуге;
қажет болған жағдайда министрлiктердiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлердiң жабдықтар мен материалдарға бақылау сынағын жасауын, жұмыс ортасын бақылау мен талдауды, жобалау және жобалау-конструкторлық шешiмнiң қауiпсiздiк жөнiндегi нормалар мен ережелерге сәйкестiгi бөлiгiне тәуелсiз сараптау тағайындауға;
жобалау шешiмдерiнiң қадағалауға алынып жұмыс iстеп тұрған, құрылысы жүргiзiлiп жатқан және қайта жаңартылу үстiндегi кәсiпорындардағы, өндiрiстердегi және объектiлердегi, соның iшiнде жер қойнауын пайдаланушылар мен орнын бөлуге лицензия алған жағдайда, сондай-ақ жер қойнауын зиянды заттарды, өндiрiс қалдықтарын көмуге және сарқынды суларды ағызуға пайдаланған кездегi пайдалы қазбалардың кен орнын игерудiң техникалық жобалардың техникалық қауiпсiздiк ережелерi мен нормаларына сәйкестiгiне iрiктелген тәуелсiз сараптау ұйымдастыруға және жүргiзуге;
келiсiм бойынша жұмыс орнындағы еңбекақысын сақтай отырып сарапшы ретiнде министрлiктерден, ведомстволардан, кәсiпорындардан, ұйымдардан, ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық институттардан, жоғары оқу орындарынан, монтаждау мен құрылыс ұйымдарынан мамандар тартуға;
кен, геология, химия-металлургия цехтарындағы және өндiрiстегi, атом-энергетика өнеркәсiбiнiң әскерилендiрiлген кен құтқару бөлiмдерiндегi, астық өнiмдерiнiң жарылу, өртену қаупi басым объектiлерiндегi техникалық қауiпсiздiктiң жай-күйiн, құрылымдық бөлiмшелердiң, темiр жол көлiгi қызметiнiң көлiктiк құрылыс, магистралдық газ, мұнай өнiм құбырларының қызметi кәсiпорындармен, ұйымдармен, шаруашылық қызметтiң және өзге субъектiлерiмен шаруашылық шарт негiзiнде, ал шетел фирмаларымен және бiрлескен кәсiпорындармен валюта негiзiнде жүзеге асырылатын және қаржыландырылатын жарылау, өрт пен жарақат алу қаупi бар және басқа өнеркәсiп салаларының объектiлерiнде қауiптi жүктердiң тасымалдануы жөнiндегi ережелер мен нұсқаулардың сақталуын мемлекеттiк қадағалауға;
Мемкенқадағалаукомы органдарының қызметiне енбейтiн мәселелер жөнiнде кәсiпорындарға, ұйымдарға, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлерге ақылы қызмет көрсетуге;
министрлiктермен, ведомстволармен және ұйымдармен бiрлесiп, өндiрiстi (технологияны), объектiлердi жобалау, орналастыру, құрылысын жүргiзу, пайдалану және тарату кезеңiндегi техникалық қауiпсiздiк мәселелерi бойынша тәуелсiз сараптау құруға;
кен жұмыстарын дамытудың кәсiпорындар ұсынған жоспарын келiсуге әрi олардың орындалуын бақылауға, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындарын немесе учаскелердi (қазылатын жерлер) әзiрлеудiң техникалық және жергiлiктi жобаларының, минералдық шикiзаттарды өндiру мен ұқсату жөнiндегi кәсiпорындардың құрылысын жүргiзу мен қайта жаңартуға арналған жобалаулары мен жобаларының техникалық қауiпсiздiк бөлiгiне қатысты мiндеттердiң сақталуын бақылауға;
министрлiктерден, мемлекеттiк басқарудың басқа да органдарынан, кәсiпорындардан, ұйымдардан, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлерден техникалық қауiпсiздiктiң, авариялардың, өндiрiстiк жарақаттардың жай-күйi туралы, жұмыс көрсеткiштерi мен жабдықтардың iстен шығуының себептерi туралы, ғылыми-зерттеу және конструкторлық жұмыстардың жоспарлары мен бағдарламаларды, нормативтiк-техникалық құжаттамаларды және басқа ақпараттарды, бақылаудағы өндiрiске, объектiлер мен технологиялық процестерге арналған техникалық құжаттамаларды, ал лауазымды адамдар мен қызметкерлерден - Мемкенқадағалаукомы органдарының құзырына жататын мәселелер бойынша түсiнiктер әзiрлеу туралы мәлiметтер алуға;
бақылауға алынған кәсiпорындарда, өндiрiстерде, объектiлерде, ұйымдарда, оқу комбинаттары мен кәсiптiк-техникалық училищелерде және басқа оқу орындарында қызметкердi жұмысқа жiберудiң, оларға нұсқау беру мен оқытудың белгiленген тәртiбiнiң сақталуын, маманның қолында оған кен, бұрғылау, жарылыс, маркшейдерлiк, электр техникалық және газ жұмыстарына басшылық жасау құқын беретiн құжаттардың, ал қызметкерлерде - жарылыс, газ қауiптiлiгi, қауiптiлiгi басым және басқа жұмыстарды жүргiзу құқына арналған құжаттардың болуын тексеруге, жауапкершiлiгi айрықша жұмыстарға қабылдау үшiн белгiленген арнайы талаптардың сақталуын бақылауға;
мамандардың қауiпсiздiктiң ережелерi мен нормаларын, технологиялық регламенттердi және жұмысшылардың еңбектi қорғау жөнiндегi нұсқауды бiлу дәрежесiне iрiктелген тексеру жүргiзуге, кәсiпорындардың, ұйымдардың, объектiлердiң жаңадан тағайындалған басшыларының және белгiленген мерзiмде қалған мамандардың қауiпсiздiктiң ережелерi мен нормаларына қатысты бiлiмiн тексеруге қатысуға;
қадағалауға алынған өндiрiстiң, объектiлер мен механизмдердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, соның iшiнде нормативтiк-техникалық құжаттарды келiсу мен бекiту, объектiлердiң жобаларын және қадағалауға алынған бұйымдарды қарау кезiндегi мәселелер жөнiнде министрлiктердiң, ведомстволардың, шаруашылық қызметтегi және басқа субъектiлердiң арасындағы келiспеушiлiк жағдайында түпкiлiктi шешiм қабылдауға;
халықты және жұмыс iстеушiлердi бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, соның iшiнде қоғамдық ұйымдар мен халық депутаттарының сұрау салуы бойынша, қадағалауға алынған өндiрiстегi, объектiлердегi техникалық қауiпсiздiктiң және өндiрiстiк жарақат алудың жай-күйi туралы хабардар етiп отыруға құқылы.