Об утвеpждении Типового положения о pегиональном фонде научных исследований
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 26 июля 1994 г. N 828. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Типовое положение о региональном фонде научных исследований.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 26 июля 1994 г. N 828
ТИПОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о региональном фонде научных исследований
I. Общие положения
1. Региональный фонд научных исследований (далее - фонд) создается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О науке и государственной научно-технической политике Республики Казахстан" решением местных органов представительной власти.
Фонд является самостоятельной организацией и руководствуется в своей деятельности законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
2. Средства фонда формируются:
за счет отчислений из местных бюджетов;
целевых средств, выделяемых ежегодно Министерством науки и новых технологий Республики Казахстан;
отчислений из Фонда науки Республики Казахстан;
добровольных отчислений от прибыли предприятий, объединений и организаций;
благотворительных и иных вкладов казахстанских и иностранных предпринимателей, организаций и отдельных граждан;
целевых взносов заказчиков, заинтересованных в проведении исследований по конкретным научным направлениям и проблемам.
3. Средства фонда, за исключением бюджетных ассигнований, неизрасходованные в текущем году являются переходящими и изъятию не подлежат.
II. Цели и задачи фонда
4. Основной целью фонда является стимулирование развития научно-технического потенциала в регионах Республики Казахстан путем конкурсного финансирования научных и научно-технических программ и проектов по приоритетным для региона направлениям.
5. Задачами фонда являются:
определение региональных приоритетных направлений научных исследований, финансируемых за счет средств фонда;
проведение конкурса научных и научно-технических программ и проектов по выбранным региональным приоритетам;
финансирование региональных целевых научных и научно-технических программ и проектов;
содействие развитию материально-технической базы научных учреждений, высших учебных заведений и научных библиотек, расположенных в регионе;
участие в реализации программы подготовки кадров высшей квалификации по перспективным направлениям науки и техники в интересах региона, включая подготовку и переподготовку кадров в зарубежных странах.
III. Управление фондом и порядок финансирования
региональных целевых научных и научно-технических
программ за счет средств фонда

Ғылыми зерттеулердiң аймақтық қоры туралы үлгi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 26 шiлде 1994 ж. N 828. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Ғылыми зерттеулердiң аймақтық қоры туралы қоса берiлiп отырған Үлгi ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 26 шiлдедегi
N 828 қаулысымен
Бекiтiлген
Ғылыми зерттеулердiң аймақтық қоры туралы                            ҮЛГI ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Ғылыми зерттеулердiң аймақтық қоры /бұдан былай - қор/ "Қазақстан Республикасының ғылыми және мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өкiлдi өкiметтiң жергiлiктi органдарының шешiмiне құрылады.
Қор дербес ұйым болып табылады және ол өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдары мен осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Қор қаржысы:
жергiлiктi бюджеттiң аударымдары;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi жыл сайын бөлетiн мақсатты қаржылары;
Қазақстан Республикасы Ғылым қорының аударымдары;
кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың табысынан ерiктi аударымдары;
қазақстандық және шетелдiк кәсiпкерлердiң, ұйымдар мен жеке азаматтардың қайырымдылық және басқа салымдары;
нақты ғылыми бағыттар мен проблемалар бойынша зерттеулер жүргiзуге мүдделi тапсырыс берушiлердiң мақсатты жарналары есебiнен құралады.
3. Қордың бюджеттiк қаржыдан басқа ағымдағы жылы жұмсалмаған қаржысы ауыспалы болып табылады, оны алып қоюға болмайды.
II. Қордың мақсаты мен мiндеттерi
4. Қордың басты мақсаты - аймақ үшiн басым бағыттар бойынша ғылыми, ғылыми-техникалық бағдарламаларды және жобаларды конкурстық жолмен қаржыландыру арқылы Қазақстан Республикасының аймақтарында ғылыми-техникалық әлеуеттi дамытуды ынталандыру болып табылады.
5. Қордың мiндеттерi:
қор қаржысы есебiнен қаржыландырылатын ғылыми зерттеулердiң аймақтық басым бағыттарын айқындау;
таңдап алынған аймақтық басымдықтар бойынша ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар конкурсын өткiзу;
аймақтық мақсатты ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыру;
аймақта орналасқан ғылыми мекемелердiң, жоғары оқу орындарының және ғылыми кiтапханалардың материалдық-техникалық базасын дамытуға жәрдемдесу;
ғылым мен техниканың болашағы бар бағыттары бойынша аймақ мүдделерi үшiн кадрларды шет елдерде даярлау мен қайта даярлауды қоса алғанда, аса бiлiктi ғылыми кадрлар даярлау бағдарламасын жүзеге асыруға қатысу болып саналады.
III. Қорды басқару және аймақтық мақсатты ғылыми
және ғылыми-техникалық бағдарламаларды қор
қаржылары есебiнен қаржыландыру тәртiбi

6. Высшим органом управления фондом является Совет фонда (далее - Совет), работающий на общественных началах.
В состав Совета входят председатель, его заместители, ученый секретарь и члены Совета, в том числе представители Министерства науки и новых технологий Республики Казахстан и местных органов представительной власти. Персональный состав Совета формируется с участием Министерства науки и новых технологий Республики Казахстан и утверждается решением местных представительных органов власти на трехлетний срок. По истечении указанного срока состав Совета обновляется не менее чем на одну треть.
7. Совет фонда:
определяет приоритетные направления развития науки и техники региона для финансирования из средств фонда;
утверждает условия и порядок проведения конкурса проектов на финансирование научных исследований;
принимает решение и осуществляет финансирование прошедших конкурсный отбор программ и проектов;
принимает решение о прекращении финансирования проекта или программы при обнаружении бесперспективности дальнейшего их проведения;
рассматривает и утверждает годовую смету фонда и контролирует ее исполнение;
представляет фонд во взаимоотношениях с государственными и общественными организациями, в том числе международными;
ежегодно отчитывается перед местными органами представительной власти о результатах своей работы.
8. Работой Совета фонда руководит председатель, а в его отсутствие заместитель. Заседание Совета фонда считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей членов Совета. Решение Совета принимается простым большинством голосов. При равенстве голосов решающим является голос председателя.
Решения Совета оформляются протоколами.
9. Рабочий орган фонда (исполнительная дирекция) обеспечивает текущую деятельность фонда и формируется Советом фонда из числа специалистов и ученых, привлекаемых к работе в исполнительной дирекции на контрактной основе.
Директор фонда утверждается на заседании Совета фонда.
10. Исполнительная дирекция:
принимает поступающие от научных учреждений, высших учебных заведений, коллективов и отдельных специалистов, включая зарубежных, предложения на финансирование фундаментальных и поисковых исследований и готовит их для рассмотрения на Совете фонда;
по согласованию с Советом фонда проводит конкурс и организует независимую экспертизу поступивших проектов для подготовки предложений по их финансированию;
обеспечивает контроль за соблюдением исполнителями сроков выполнения работ, а также за целевым использованием выделяемых средств;
вносит на утверждение Совета фонда отчеты об исполнении сметы расходов и доходов, ведет делопроизводство Совета фонда.

6. Қорды басқарудың жоғары органы қоғамдық негiзде жұмыс iстейтiн Қор кеңесi /бұдан былай -Кеңес/ болып табылады.
Кеңес құрамына Кеңестiң төрағасы, оның орынбасарлары, ғылыми хатшысы және Кеңес мүшелерi, мұның iшiнде Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi мен өкiлдi өкiметтiң жергiлiктi органдарының өкiлдерi кiредi. Кеңестiң жеке құрамы Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiнiң қатысуымен жергiлiктi өкiметтiң өкiлдi органдарының шешiмiмен үш жыл мерзiмге бекiтiледi. Аталған мерзiм өткен соң, Кеңес құрамының кем дегенде үштен бiрi жаңартылып отырады.
7. Қор кеңесi:
Қор қаражатынан қаржыландыру үшiн аймақта ғылым мен техниканы дамытудың басым бағыттарын белгiлейдi;
ғылыми зерттеулер жүргiзуге арналған жобалар конкурсын өткiзудiң шарттары мен тәртiбiн бекiтедi;
конкурстық iрiктеуден өткен бағдарламалар мен жобалар туралы шешiм қабылдап, оларды қаржыландыруды жүзеге асырады;
жобаны немесе бағдарламаны одан әрi жүргiзудiң келешегi жоқтығы байқалған кезде қаржыландыруды тоқтату туралы шешiм қабылдайды;
қордың жылдық сметасын қарап, бекiтедi және оның орындалуын бақылайды;
мемлекеттiк және қоғамдық, оның iшiнде халықаралық ұйымдармен қарым-қатынаста қордың атынан өкiл болады;
өз жұмысының нәтижелерi туралы өкiлдi өкiметтiң жергiлiктi органдарының алдында жыл сайын есеп берiп отырады.
8. Қор кеңесiнiң жұмысын төраға, ал ол жоқта орынбасары басқарады. Егер Кеңес мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысса, Кеңес мәжiлiсi құқықтық күшi бар деп танылады. Кеңестiң шешiмi жай көпшiлiк дауыспен қабылданады. Дауыстар тепе-тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешушi болып табылады.
Кеңестiң шешiмдерi хаттамалармен рәсiмделедi.
9. Қордың жұмыс органы /атқарушы дирекция/ Қордың ағымдағы қызметiн қамтамасыз етедi және оның құрамын Қор кеңесi атқарушы дирекцияға контракт негiзiнде жұмысқа тартылатын мамандар мен ғалымдардан құрады.
Қор директоры Қор кеңесiнiң мәжiлiсiнде бекiтiледi.
10. Атқарушы дирекция:
ғылыми мекемелерден, жоғары оқу орындарынан, ұйымдар мен жеке ғалымдардан, шетелдiктердi қоса алғанда, iргелi және iзденiс зерттеулерiн қаржыландыру жөнiнде келiп түсетiн ұсыныстарды қабылдайды және оларды Қор кеңесiнде қарауға әзiрлейдi;
Қор кеңесiнiң келiсiмi бойынша конкурс өткiзедi және келiп түскен жобаларды қаржыландыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу үшiн тәуелсiз сараптама ұйымдастырады;
орындаушылардың жұмыстарды атқару мерзiмдерiн сақтауына, сондай-ақ бөлiнетiн қаржының мақсатты түрде пайдалануына бақылау жасайды;
қор Кеңесiнiң бекiтуiне шығыс-кiрiс сметасының орындалуы туралы есептер ұсынады. Қор кеңесiнiң iс қағаздарын жүргiзедi.

11. Финансирование прошедших конкурс научных и научно-технических программ и проектов осуществляется на основании договоров, заключенных между фондом и исполнителем (юридическим лицом).
12. Запрещается использование средств фонда на социальные,  хозяйственные и иные местные нужды, не связанные с научными исследованиями.

11. Конкурстан өткен ғылыми және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыру қор мен орындаушының /заңды ұйымның/ арасында жасалған шарттар негiзiнде жүзеге асырылады.
12. Қор қаржысын ғылыми зерттеулерге қатысы жоқ әлеуметтiк, шаруашылық және өзге де жергiлiктi мұқтаждықтарға пайдалануға тиым салынады.