Об утверждении Устава о дисциплине работников железнодорожного транспорта Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 августа 1994 г. N 887. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1321
Сноска. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 августа 1994 г. N 887 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 1321 .
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемый Устав о дисциплине работников железнодорожного транспорта Республики Казахстан.
Премьер-министр Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 9 августа 1994 г. N 887
Устав
о дисциплине работников железнодорожного
транспорта Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Железнодорожный транспорт входит в единую транспортную систему Республики Казахстан, деятельность которого направлена на своевременное удовлетворение потребностей государственных нужд республики, субъектов экономики и населения в перевозках и связанных с ними услугах как по объемам, так и качеству работы.
Необходимость бесперебойной работы железнодорожного транспорта, обеспечения безопасности движения поездов, избежания ситуаций, угрожающих жизни и здоровью пассажиров, сохранности перевозимых грузов и своевременной доставки их в пункты назначения, требует от работников железнодорожного транспорта высокой организованности, безукоризненного выполнения трудовых обязанностей, слаженности в деятельности всех участников перевозочного процесса.
Нарушение дисциплины на железнодорожном транспорте способно привести к большому числу человеческих жертв, потере огромных материальных ценностей, вверенных для перевозки.
2. Настоящий Устав о дисциплине, основываясь на действующем законодательстве о труде, определяет особые условия соблюдения дисциплины работниками железнодорожного транспорта.
3. Настоящий Устав распространяется на всех работников предприятий, учреждений, объединений и организаций железнодорожного транспорта, относящихся к государственной собственности Республики Казахстан, независимо от их организационно-правовой формы, за исключением работников жилищно-коммунального хозяйства и бытового обслуживания, рабочего снабжения, общественного питания на железнодорожном транспорте, а также сельского хозяйства, медико-санитарных учреждений, учебных заведений, научно-исследовательских и проектно-конструкторских организаций, библиотек, методических кабинетов, культурно-просветительных, спортивных и детских учреждений, пансионатов и домов отдыха, входящих в его структуру.

Қазақстан Республикасының Темiр жол көлiгi қызметкерлерiнiң тәртiбi туралы жарғыны бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 9 тамыз 1994 ж. N 887. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1321 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы  N 1321 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Қазақстан Республикасының Темiр жол көлiгi қызметкерлерiнiң тәртiбi туралы Жарғы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 9 тамыздағы
N 887 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Темiр жол көлiгi
қызметкерлерiнiң тәртiбi туралы
Жарғы
I. Жалпы ережелер
1. Темiр жол көлiгi Қазақстан Республикасының бiртұтас көлiк жүйесiне кiредi, оның қызметi республиканың мемлекеттiк мұқтажының, экономика субъектiлерi мен халықтың тасымалдауға деген және соған байланысты қызмет көрсетудiң көлемi бойынша да, сондай-ақ жұмыс сапасы бойынша да қажеттiлiгiн қанағаттандырып отыруға бағытталған.
Темiр жол көлiгiнiң iркiлiссiз жұмысын, поездардың қауiпсiз жүруiн қамтамасыз ету қажеттiлiгi, жолаушылардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн жағдайды болдырмау, тасымалданатын жүктiң сақталуы мен белгiленген пункттерiне дер кезiнде жеткiзiлуi темiр жол көлiгi қызметкерлерiнен жоғары ұйымшылдықты, еңбек ету мiндеттерiн мiнсiз орындауды, тасымалдау процесiне қатысушылардың бәрiнiң қызметi тиянақты болуын талап етедi.
Темiр жол көлiгiнде тәртiптi бұзу құрбандыққа ұшыраған адам санының көп болуына, тасымалдау үшiн сенiп тапсырылған орасан зор материалдық құндылықтардан айырылып қалуға соқтырады.
2. Тәртiп туралы осы Жарғы, қазiргi қолданылып жүрген еңбек туралы заңдарға негiзделiп, темiр жол көлiгi қызметкерлерiнiң тәртiптi сақтаудағы ерекше жағдайын айқындайды.
3. Осы Жарғы ұйымдастырушылық-құқықтық түрлерiне қарамастан Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiгiне жататын темiр жол көлiгi кәсiпорындарының, мекемелерiнiң, бiрлестiктерi мен ұйымдарының барлық қызметкерлерiне қолданылады. Бұған тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы мен тұрмыстық қызмет көрсету, жұмысшыларды жабдықтау, темiр жол көлiгiндегi қоғамдық тамақтандыру, сондай-ақ ауыл шаруашылығы, медициналық-санитарлық мекемелерiнiң, оқу орындарының, ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық ұйымдарының, кiтапханалардың, әдiстемелiк кабинеттерiнiң, мәдени-ағарту, спорт және балалар мекемелерiнiң, пансионаттардың және демалыс үйлерiнiң қызметкерлерi қосылмайды.

4. Дисциплина работников состоит в соблюдении ими порядка, правил и норм, установленных действующим законодательством, нормативными актами, применяемыми на железнодорожном транспорте, в выполнении приказов и указаний руководителей предприятий, учреждений, объединений и организаций железнодорожного транспорта (далее именуются - руководитель), а также обязанностей, предусмотренных трудовыми договорами (контрактами).
5. Работник обязан:
а) обеспечивать своевременную доставку грузов и пассажиров, соблюдать график движения поездов, сокращать простой подвижного состава и повышать эффективность его использования;
б) строго соблюдать порядок и правила, установленные действующим законодательством, требования правил технической эксплуатации, приказов, инструкций и других нормативных актов, действующих на железнодорожном транспорте;
в) точно и своевременно исполнять возложенные на него обязанности, приказы и распоряжения руководителя;
г) строго соблюдать требования Правил технической эксплуатации, обеспечивать безопасность движения поездов и маневровой работы, пожарную безопасность;
д) беречь технические средства железнодорожного транспорта (локомотивы, вагоны, путь, средства связи, энергетики и другие), а также оборудование, материалы и объекты государственной собственности Республики Казахстан;
е) обеспечивать сохранность перевозимых грузов, багажа и вверенного имущества, принимать меры к предупреждению и пресечению случаев их хищения;
ж) соблюдать требования и нормы по охране труда, технике безопасности и охране окружающей природной среды;
з) проявлять внимание и заботу о пассажирах, обеспечивая высокую культуру их обслуживания;
и) знать и выполнять требования настоящего Устава.
6. Руководитель (работодатель) обязан:
а) правильно организовывать работу подчиненных, четко отдавать им приказы и указания, проверять их точное и своевременное исполнение, уделяя особое внимание вопросам организации безопасности движения поездов и маневровой работы;
б) обеспечивать соблюдение режима экономии, рациональное и эффективное использование материальных ресурсов, сохранность перевозимых грузов, багажа и вверенного имущества, выявлять и устранять причины и условия, способствующие их утрате, порче и хищению;
в) уделять внимание повышению уровня трудовой дисциплины, добиваться сокращения потерь рабочего времени и текучести кадров, поощрять отличившихся по службе работников и строго спрашивать с нарушителей дисциплины, быть чутким к людям, их нуждам и запросам;
г) постоянно проводить работу по повышению квалификации и технического уровня работников;
д) подавать пример добросовестного отношения к выполнению служебного долга и достойного поведения.

4. Қызметкерлердiң тәртiбi дегенiмiз - олардың қазiргi заңдармен, темiр жол көлiгiнде қолданылатын нормативтiк актiлермен белгiленген тәртiптi, ережелер мен нормаларды сақтауы, темiр жол көлiгi кәсiпорындары, мекемелерi, бiрлестiктерi мен ұйымдарды басшыларының (бұдан әрi - басшы деп аталады) бұйрықтарын және нұсқауларын, сондай-ақ еңбек шарттарында (контракттарда) көзделген мiндеттердi орындауы.
5. Қызметкер:
а) жолаушылар мен жүктердi уақытында жеткiзудi қамтамасыз етуге, поездардың қозғалыс графигiн сақтауға, жылжымалы құрамның босқа тұруын қысқартуға және оны пайдалану тиiмдiлiгiн арттыруға;
б) қазiргi заңдар бойынша белгiленген тәртiп пен ережелердi, техникалық пайдалану ережелерiнiң, бұйрықтардың, нұсқаулықтардың, темiр жол көлiгiнде қолданылатын басқа да нормативтiк актiлердiң талаптарын қатаң сақтауға;
в) өзiне жүктелген мiндеттердi, басшының бұйрықтары мен өкiмдерiн дәлме-дәл және дер кезiнде орындауға;
г) техниканы пайдалану ережелерiнiң талаптарын қатаң сақтауға, поездар қозғалысының және маневр жұмысының қауiпсiздiгiн, өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге;
д) темiр жол көлiгiнiң техникалық құралдарын (локомотивтердi, вагондарды, жолды, байланыс құралдарын, энергетиканы және басқаларын), сондай-ақ жабдықтарды, материалдарды және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк меншiгiндегi объектiлердi сақтауға;
е) тасымалдайтын жүктердiң, багаждың, сенiп тапсырылған мүлiктiң сақталуын қамтамасыз етуге, олардың ұрлануының алдын алу мен жолын кесу үшiн шара қолдануға;
ж) еңбектi қорғау, техника қауiпсiздiгi және айналадағы табиғи ортаны қорғау жөнiндегi талаптар мен нормаларды сақтауға;
з) жолаушыларға қызмет көрсетудiң жоғары мәдениетiн қамтамасыз етiп, оларға iлтифат пен қамқорлық жасауға;
и) осы Жарғының талаптарын бiлуге және орындауға мiндеттi.
6. Басшы (жұмыс берушi):
а) поездардың қозғалысы мен маневр жұмысының қауiпсiздiгiн ұйымдастыру мәселелерiне ерекше көңiл бөле отырып, бағыныштылардың жұмысын дұрыс ұйымдастыруға, оларға бұйрықтар мен нұсқауларды айқын беруге, олардың дәл және уақытында орындалуын тексеруге;
б) үнемдеу тәртiбi сақталуын, материалдық ресурстардың ұтымды әрi тиiмдi пайдаланылуын, жүктердiң, багаж бен сенiп тапсырылған мүлiктiң сақталуын қамтамасыз етуге, олардың жоғалуына, бүлiнуiне және ұрлануына жол беретiн себеп пен жағдайды анықтап, жоюға;
в) еңбек тәртiбi деңгейiн көтеруге көңiл бөлуге, жұмыс уақытының шығыны мен кадрлардың тұрақсыздығын қысқартуға қол жеткiзуге, қызметкерлердiң жұмыста көзге түскендерiн көтермелеуге және тәртiп бұзушыларға қатаң талаптар қоюға, адамдарға және олардың мұқтажы мен сұранысына сергек болуға;
г) қызметкерлердiң бiлiктiлiгi мен техникалық деңгейiн арттыру жөнiнде ұдайы жұмыс жүргiзуге;
д) қызметтiк борышын абыроймен орындап, лайықты тәртiбiмен үлгi көрсетуге мiндеттi.

7. Работники, связанные с обслуживанием пассажиров, грузоотправителей и грузополучателей, движением поездов и маневровой работой, для которых установлено ношение и льготное получение форменной одежды, при исполнении трудовых обязанностей должны быть одеты по форме, если для них не установлена специальная производственная одежда.
II. Поощрения
8. За образцовое выполнение трудовых обязанностей, улучшение качества работы, повышение производительности труда, новаторство и инициативу, продолжительную и безупречную работу, помимо предусмотренных действующим законодательством о труде, применяются следующие виды поощрений:
а) поощрения, предусмотренные коллективным договором;
б) присвоение звания "Курметтi колiк кызметкерi" и награждение знаком "Почетному железнодорожнику";
в) награждение Почетной грамотой Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
9. За особые трудовые заслуги работники представляются в установленном порядке к государственным наградам.
10. Порядок поощрения работников:
а) объявление благодарности в приказе, выдача премии, награждение ценным подарком производится руководителем, имеющим право работодателя. Руководитель может применять и другой вид поощрения, предусмотренный коллективным договором;
б) присвоение звания "Курметтi колiк кызметкерi", награждение знаком "Почетному железнодорожнику", Почетной грамотой Министерства транспорта и коммуникаций производится приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Перечень должностных лиц, имеющих право поощрять личный состав военизированной охраны, устанавливается директором Департамента железнодорожного транспорта.
11. Вышестоящий руководитель пользуется принадлежащим нижестоящему руководителю правом поощрения работников в полном объеме.
12. Поощрения объявляются в приказе и вносятся в трудовую книжку работника.
III. Дисциплинарная ответственность
13. Виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение работником его трудовых обязанностей является дисциплинарным проступком, им также признается виновное нарушение, допущенное работником, на которого распространяется действие Устава о дисциплине, установленных правил поведения в служебных помещениях, поездах, на территории предприятий, учреждений, объединений и организаций железнодорожного транспорта, если оно совершено и не при исполнении трудовых обязанностей. За данные нарушения могут налагаться дисциплинарные взыскания (кроме увольнения), предусмотренные действующим законодательством о труде и настоящим Уставом.
14. За совершение работником дисциплинарного проступка при исполнении служебных обязанностей к нему могут применяться, помимо предусмотренных действующим законодательством о труде, следующие виды дисциплинарных взысканий:
а) лишение свидетельства на право управления локомотивом (моторвагонным подвижным составом), свидетельства на право управления моторно-рельсовым транспортом несъемного типа, свидетельства помощника машиниста на срок до трех месяцев или до одного года с переводом на другую работу на тот же срок;
б) освобождение от занимаемой должности, связанной с эксплуатационной работой железных дорог и государственных предприятий промышленного железнодорожного транспорта, или иной работой по обеспечению безопасности движения поездов и маневровой работы, сохранности перевозимых грузов, багажа и вверенного имущества, на срок до шести месяцев;
в) увольнение по основаниям, предусмотренным пунктом 17 настоящего Устава.

7. Жолаушыларға, жүк жөнелтушiлерге және жүк алушыларға қызмет көрсетумен, поездар қозғалысымен және маневр жұмысымен байланысты пiшiмдi киiм киiп жүру және оны жеңiлдiкпен алу белгiленген қызметкерлер, егер де олар үшiн арнаулы өндiрiстiк киiм белгiленбесе, онда еңбек мiндеттерiн атқару кезiнде пiшiмдi киiм киiп жүруге мiндеттi.
II. Ынталандыру
8. Еңбек ету мiндеттерiн үлгiлi орындағаны, жұмыс сапасын жақсартқаны, еңбек өнiмдiлiгiн арттырғаны, жаңашылдығы мен бастамашылығы, ұзақ та мiнсiз жұмысты үшiн, еңбек туралы қазiргi заңдарға көзделгеннен басқа, ынталандырудың мынадай түрлерi қолданылады:
а) ұжымдық шартта көзделген ынталандыру;
б) "Құрметтi көлiк қызметкерi" атағын беру және "Құрметтi темiр жолшы" белгiсiмен наградтау;
в) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Құрмет грамотасымен наградтау.
9. Ерекше сiңiрген еңбегi үшiн қызметкерлер белгiленген тәртiппен мемлекеттiк наградаларға ұсынылады.
10. Қызметкерлердi ынталандыру тәртiбi:
а) жұмыс беруге құқы бар басшы бұйрық пен алғыс жариялайды, сыйлық бередi, бағалы сыйлықпен наградтайды. Басшы ұжымдық шартта көзделген ынталандырудың басқа түрiн де қолдана алады;
б) "Құрметтi көлiк қызметкерi" атағын беру, "Құрметтi темiр жолшы" белгiсiмен, Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Құрмет грамотасымен наградтау Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң бұйрығымен жүзеге асырылады.
Әскерилендiрiлген күзеттiң жеке құрамын ынталандыру құқы бар лауазымды адамдардың тiзбесiн Темiр жол көлiгi департаментiнiң директоры белгiлейдi.
11. Жоғары тұрған басшы төменгi басшыға тиесiлi қызметкерлердi ынталандыру құқын толық көлемде пайдалана алады.
12. Ынталандыру бұйрықпен жарияланады және қызметкердiң еңбек кiтапшасына жазылады.
III. Тәртiптiк жауапкершiлiк
13. Өзiнiң еңбектегi мiндетiн орындамаған немесе дұрыс орындамаған қызметкер тәртiп жағынан жазықты болады. Оған сондай-ақ темiр жол көлiгi кәсiпорындары, мекемелерi, бiрлестiктерi және ұйымдары аумақтарындағы қызметтiк үй-жайларында, поездарда тәртiп туралы Жарғы күшi қолданылатын қызметкер белгiленген тәртiп ережелерiн бұзса, егер де ол тәртiп бұзу өзiнiң еңбектегi мiндетiн орындау үстiнде жасалмаса да тәртiп бұзғаны үшiн айыпты деп танылады. Мұндай тәртiп бұзғаны үшiн еңбек туралы қазiргi қолданылып жүрген заңдар мен осы Жарғыда көзделген тәртiптiк жаза (жұмыстан шығарудан басқасы) қолданылуы мүмкiн.
14. Өзiнiң қызметтiк мiндетiн атқару үстiнде тәртiп бұзған қызметкерге, қазiргi еңбек туралы заңдарда көзделгеннен басқа, тәртiптiк жазаның төмендегiдей түрлерi:
а) локомотивтi (моторлы-вагонды жылжымалы құрамды) жүргiзу құқығына куәлiгiнен айыру, ажыратылмайтын моторлырельстi көлiктi жүргiзу құқығына куәлiгiнен айыру, машинист көмекшiсi куәлiгiнен сол мерзiмге оны басқа жұмысқа ауыстыра отырып, үш айлық мерзiмге немесе бiр жылға дейiн айыру;
б) темiр жолды және темiр жол көлiгi өнеркәсiбiнiң мемлекеттiк кәсiпорындарын пайдалану жұмысына немесе поездар қозғалысының қауiпсiздiгi мен маневр жұмысын және тасылатын жүктiң, багаждың және сенiп тапсырылған мүлiктiң сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi өзге же жұмысқа байланысты атқаратын қызметiнен алты айға мерзiмге босату;
в) Осы Жарғының 17-тармағында көзделген негiздер бойынша жұмыстан босату түрлерi қолданылуы мүмкiн.

15. Дисциплинарное взыскание в виде лишения свидетельства на право управления локомотивом (моторвагонным подвижным составом), свидетельства на право управления моторно-рельсовым транспортом несъемного типа, свидетельства помощника машиниста на срок до трех месяцев может быть применено за совершение машинистом, водителем, помощником машиниста проступка, который создавал угрозу крушения или аварии.
Указанные выше работники, допустившие проезд запрещающих сигналов (независимо от последствий), а также появление на работе в нетрезвом состоянии, в состоянии наркотического или токсического опьянения, отстраняются от работы и к ним может быть применено дисциплинарное взыскание в виде лишения свидетельства на срок до одного года.
При этом, одновременно с лишением свидетельства, машинист переводится на другую работу в качестве помощника машиниста, слесаря или кочегара, а водитель и помощник машиниста - на работу, не связанную с эксплуатацией транспортных средств на срок лишения свидетельства.
16. Дисциплинарное взыскание в виде освобождения от занимаемой должности сроком до 6 месяцев может налагаться на работника за нарушение дисциплины, угрожающее безопасности движения поездов и маневровой работы, жизни и здоровью людей или нарушение установленных правил и служебных обязанностей по обслуживанию пассажиров, обеспечению сохранности грузов, багажа и вверенного имущества.
Не допускается перевод работника в виде дисциплинарного взыскания на такую работу, которая противопоказана ему по состоянию здоровья, если на это имеется медицинское заключение.
17. Дисциплинарное взыскание в виде увольнения может налагаться, кроме случаев, предусмотренных действующим законодательством о труде, и за совершение работником грубого нарушения дисциплины, создавшего угрозу безопасности движения поездов и маневровой работы, жизни и здоровью людей, приведшего к несохранности грузов, багажа и вверенного имущества, неисполнение служебных обязанностей по обслуживанию пассажиров.
Перечень грубых нарушений дисциплины, за которые может налагаться указанное дисциплинарное взыскание и категории работников, которые могут быть привлечены к этому виду дисциплинарной ответственности, утверждается Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан по согласованию с ЦС профсоюза железнодорожников и транспортных строителей Республики Казахстан.
Увольнение работника производится в порядке, предусмотренном действующим законодательством.
18. Дисциплинарное взыскание может налагать руководитель, имеющий право работодателя, совершившему дисциплинарный проступок.

15. Локомотивтi (моторлы-вагонды жылжымалы құрамды) жүргiзу құқығына куәлiгiнен айыру, ажыратылмайтын моторлырельстi көлiктi жүргiзу құқығына куәлiгiнен, машинист көмекшiсi куәлiгiнен үш ай мерзiмге айыру түрiндегi тәртiптiк жаза машинистiң, жүргiзушiнiң, машинист көмекшiсiнiң апат немесе аварияға ұшырау қаупiн туғызған қылығы үшiн қолданылуы мүмкiн.
Жүруге тыйым салынған белгiге қарамай өтiп кеткен (зардабы қандай болса да), сондай-ақ масаң күйде есiрткiден немесе уланғыштан масаң күйде жұмысқа келген жоғарыда аталған қызметкерлер жұмыстан шығарылады және оларды бiр жыл мерзiмге куәлiктерiнен айыру түрiндегi жазалау тәртiбi қолданылуы мүмкiн.
Бұл орайда куәлiктен айырумен бiрге, машинист, көмекшi машинист, слесарь немесе кочегар ретiнде басқа жұмысқа, ал жүргiзушi мен көмекшi машинист куәлiктерi алынған мерзiмге көлiк құралдары пайдаланылмайтын жұмыстарға ауыстырылады.
16. Атқаратын қызметiнен 6 ай мерзiмге босату түрiндегi тәртiптiк жазалау қызметкерге поездар қозғалысы мен маневр жұмысының, адамдардың өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiне қатер төндiрген тәртiп бұзуы үшiн немесе жолаушыларға қызмет көрсету, жүктердiң, багаж бен сенiп тапсырылған мүлiктiң сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi белгiленген ережелер мен қызмет бабындағы мiндеттерiн бұзғаны үшiн қолданылуы мүмкiн.
Қызметкердi тәртiптiк жазалау түрiнде, егер де оның қолында медициналық қорытынды болса, денсаулығына зиян келетiн жұмысқа ауыстыруға жол берiлмейдi.
17. Еңбек туралы қолданылып жүрген заңдарда көзделгеннен басқа жағдайларда жұмыстан босату түрiндегi тәртiптiк жазалау қызметкердiң поездар қозғалысы мен маневр жұмысының, адамдар өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiне қатер төндiрген немесе жүктердiң, багаж бен сенiп тапсырылған мүлiктiң сақталмауына әкеп соқтырған өрескел тәртiп бұзғаны үшiн, жолаушыларға қызмет көрсету жөнiндегi лауазымдық мiндетiн орындамағаны үшiн қолданыла алады.
Аталған тәртiптiк жазалау қолданылуы мүмкiн болатын тәртiптi өрескел бұзулардың және осы түрдегi тәртiп жауапкершiлiгiне тартылуы мүмкiн қызметкерлер санатының тiзбесiн Қазақстан Республикасының темiр жолшылары мен көлiк құрылысшылары кәсiподағының Орталық Одағымен келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi бекiтедi.
Қызметкердi жұмыстан шығару қолданылып жүрген заңдарда көзделген тәртiппен жүргiзiледi.
18. Тәртiптiк жазалауды жұмыс беруге құқы бар басшы тәртiпсiздiк қылық жасаушыға қолдана алады.

19. Дисциплинарное взыскание может налагать также вышестоящий руководитель по отношению к руководителю, указанному в п. 18.
Дисциплинарное взыскание, предусмотренное подпунктом "а" пункта 14 настоящего Устава, могут налагать начальники железных дорог и отделений дорог, руководители государственных предприятий промышленного железнодорожного транспорта.
Министр транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, начальники железных дорог и отделений железных дорог, руководители предприятий, учреждений, объединений и организаций железнодорожного транспорта могут налагать дисциплинарные взыскания в виде замечания, выговора, строгого выговора и на тех работников, которые назначаются на должность вышестоящими органами.
Заместители начальника железной дороги могут налагать дисциплинарные взыскания в виде замечания, выговора, строгого выговора на работников предприятий, учреждений объединений и организаций по подведомственным отраслям хозяйства.
Начальник железнодорожной станции может налагать дисциплинарные взыскания в виде замечания, выговора, строгого выговора на работников (независимо от их подчиненности) предприятий, учреждений, объединений и организаций железнодорожного транспорта, работающих на территории станции, в случае невыполнения ими распоряжения по вопросам, связанным с обеспечением нормальной работы станции, с последующим уведомлением об этом соответствующих руководителей.
Перечень должностных лиц, имеющих право налагать дисциплинарные взыскания на личный состав военизированной охраны, устанавливается директором Департамента железнодорожного транспорта.
Без соответствующего воздействия не должен оставаться ни один дисциплинарный проступок.
Руководитель, не использующий или превышающий предоставленные ему права, несет за это ответственность в установленном порядке.
20. Работник, совершивший проступок, угрожающий безопасности движения поездов и маневровой работе, жизни и здоровью людей, отстраняется от работы на этот рабочий день (смену) должностным лицом, осуществляющим распорядительные или контрольно-инспекторские функции на данном участке, с немедленным уведомлением об этом соответствующего руководителя. В уведомлении должны быть подробно изложены причины и обстоятельства, вызвавшие отстранение от работы. Отстранение от работы без достаточных оснований влечет за собой ответственность виновного должностного лица в установленном порядке.
21. В отсутствие соответствующих руководителей дисциплинарные взыскания могут применяться должностными лицами, официально исполняющими их обязанности.

19. Тәртiптiк жазалауды 18-тармақта аталған басшыға жоғары тұрғын басшы қолдана алады.
Осы Жарғының 14-тармағының "а" тармақшасында көзделген тәртiптiк жазалауды темiр жол және бөлiмшелер бастықтары, темiр жол көлiгiнiң өнеркәсiптiк мемлекеттiк кәсiпорындарының басшылары қолдана алады.
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрi темiр жол мен темiр жол бөлiмшелерiнiң бастықтары, темiр жол көлiгi кәсiпорындарының, мекемелерiнiң, бiрлестiктерi мен ұйымдарының басшылары жоғары органдар лауазымды қызметке тағайындаған қызметкерлерге де ескерту, сөгiс, қатаң сөгiс түрiндегi тәртiптiк жаза бере алады.
Темiр жол бастығының орынбасарлары шаруашылықтың ведомстволық бағынысты салалары бойынша кәсiпорындардың, мекемелердiң, бiрлестiктер мен ұйымдардың қызметкерлерiне ескерту, сөгiс, қатаң сөгiс түрiндегi тәртiптiк жазаны қолдана алады.
Темiр жол станциясының бастығы станция жұмысының қалыпты жұмысын қамтамасыз етуге байланысты мәселелер бойынша өкiмдерi орындамаған жағдайда станция аумағында жұмыс iстейтiн темiр жол көлiгi кәсiпорындарының, мекемелерiнiң, бiрлестiктер мен ұйымдардың қызметкерлерiне (олардың бағыныштылығына қарамастан) тәртiптiк жаза түрiнде, ескерту, сөгiс, қатаң сөгiс бере алады, кейiннен бұл жайында тиiстi басшыларды хабардар етедi.
Әскерилендiрiлген күзеттiң жеке құрамына тәртiптiк жазалауды беруге құқы бар лауазымды адамдардың тiзбесiн Темiр жол көлiгi департаментiнiң директоры белгiлейдi.
Бiрде бiр тәртiпсiз қылық тиiсiнше ескерусiз қалмауы керек.
Өзiне берiлген құқығы пайдаланбаған немесе асыра пайдаланған басшы бұл үшiн белгiленген тәртiппен жауап бередi.
20. Поездардың қозғалысы мен маневрлеу жұмысының, адам өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiгiне қатер туғызу қылығын жасаған қызметкер сол жұмыс күнi (ауысымда) осы учаскеде өкiмдiк етушi немесе инспекторлық-бақылау қызметiн жүзеге асырушы лауазымды адам тарапынан жұмыстан шеттетiледi де бұл туралы дереу тиiстi басшыға хабардар етiледi. Хабарламада жұмыстан шығаруға түрткi болған себептер мен жағдайлар егжей-тегжейлi баяндалуға тиiс. Жеткiлiктi түрде негiз болмай жұмыстан шығарылса, кiнәлi лауазымды адам белгiленген тәртiппен жауап бередi.
21. Тиiстi басшылар болмай қалған жағдайда тәртiптiк жазалауды оның мiндетiн ресми түрде атқарушы лауазымды адам қолдана алады.

22. До применения дисциплинарного взыскания руководитель обязан всесторонне и объективно разобраться в причинах и мотивах допущенного проступка, предварительно затребовав от работника, совершившего его, письменное объяснение при этом учесть тяжесть совершенного проступка, обстоятельства, при которых он совершен, предшествующее поведение работника, отношение к труду.
При наложении взыскания руководитель должен соблюдать правила служебной этики и не допускать унижения личного достоинства подчиненного.
За каждый проступок может быть применено только одно дисциплинарное взыскание.
Отказ от дачи объяснения не освобождает виновного работника от ответственности.
Приказ о взыскании с указанием мотивов его применения объявляется работнику, подвергнутому взысканию, под роспись.
23. Применение дисциплинарного взыскания не освобождает работника, совершившего проступок, от иной ответственности, предусмотренной действующим законодательством.
Дисциплинарное взыскание может сочетаться с лишением в установленном порядке премий, предусмотренных системой оплаты труда, других видов материального поощрения, а также дополнительными санкциями, предусмотренными действующим законодательством и коллективным договором.
24. Дисциплинарное взыскание применяется непосредственно за обнаружением проступка, но не позднее одного месяца со дня его обнаружения, не считая времени нахождения работника в пути следования в пассажирских или грузовых поездах, времени болезни, пребывания в отпуске, а также времени использования работником суммированных дней отдыха.
Взыскание не может быть применено позднее шести месяцев, а по результатам ревизии или проверок финансово-хозяйственной деятельности - не позднее двух лет со дня его совершения. В этот срок не включается время производства по делу в уголовном порядке.
25. Вышестоящий руководитель, в пределах предоставленных ему полномочий, имеет право отменить, смягчить или усилить дисциплинарное взыскание, наложенное нижестоящим руководителем, если найдет достаточные основания для такого решения.
Усиление дисциплинарного взыскания не допускается, если вопрос о взыскании рассматривается в связи с обращением виновного работника.
26. Работник в течение трех месяцев со дня ознакомления с приказом о наложении на него дисциплинарного взыскания и в месячный срок со дня вручения приказа об увольнении может обжаловать такие приказы в порядке, установленном законодательством.
Обжалование не приостанавливает исполнения приказа.
27. Если работник в течение года со дня применения дисциплинарного взыскания не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, он считается не подвергшимся дисциплинарному взысканию, однако, это не влечет за собой восстановления в должности уволенных в соответствии с подпунктом "в" пункта 14 настоящего Устава.
Если работник не допустил нового нарушения трудовой дисциплины и проявил добросовестное отношение к труду, наложенное на него дисциплинарное взыскание может быть снято до истечения года.
Перед восстановлением работника на работе, связанной с движением поездов и маневровой работой, он должен выдержать установленные испытания. В том случае, если работник дважды не выдержит эти испытания, он переводится с его согласия на другую работу с учетом квалификации, а при отказе от перевода может быть уволен в порядке, установленном действующим законодательством.
Испытания не проводятся, если перерыв в работе, связанный с движением поездов и маневровой работой, не превысил трех месяцев.

22. Тәртiптiк жазалауды қолданғанға дейiн басшы жазықты болған қызметкерден алдын ала жазбаша түсiнiктеме талап етiп, жасалған қылықтың себептерi мен дәлелдерiн жан-жақты және объективтi тұрғыдан пайымдап бiлуге мiндеттi. Бұл ретте жасалған қылықтың ауырлығы, уақиға болғандағы жағдай, қызметкердiң оның алдындағы тәртiбi, еңбекке көзқарасы ескерiлуi қажет.
Тәртiптiк жазалау берiлгенде басшы қызметтiк этика ережелерiн сақтап, бағынышты адамның жеке басының ар-намысына тимеуге тиiс.
Әрбiр қылыққа бiр ғана тәртiптiк жаза қолданылуы мүмкiн.
Түсiнiктеме беруден бас тартқан қызметкер жауапкершiлiктен босатылмайды.
Жазаны қолдану себебi көрсетiлген бұйрық жазаға тартылған қызметкерге жария етiлiп, оның қолы қойдырылады.
23. Тәртiптiк жазалауды қолдану қылық жасаған қызметкердi қолданылып жүрген заңдарда көзделген өзге де жауапкершiлiктен босата алмайды.
Тәртiптiк жазалау еңбекке ақы төлеу жүйесiнде көзделген сыйлықтан, басқа да материалдық ынталандыру түрлерiнен белгiленген тәртiппен айырумен, сондай-ақ қолданылып жүрген заңдар мен ұжымдық шартта көзделген қосымша санкциялармен ұштастырылуы мүмкiн.
24. Жасалған қылық ашылған күннен бастап, бiрақ қызметкердiң жолаушылар немесе жүк поездарында жолда жүрген уақытын, ауырған, демалыста болған уақытын, сондай-ақ қызметкердiң дем алатын күндерiнiң жиынтығын пайдалану уақытын есептемей, бiр ай мерзiмнен кешiктiрiлмей, тәртiптiк жазалау тiкелей қолданылады.
Алты ай өткеннен кейiн, ал тексерiс немесе қаржы-шаруашылық жұмыстарын тексеру нәтижесi бойынша қылық ашылған күннен бастап екi жылдан кейiн жаза қолданылмайды. Бұл мерзiмге қылмыстық тәртiппен iс жүргiзу уақыты қосылмайды.
25. Жоғары тұрған басшының, егер мұндай шешiм қабылдауға негiз жеткiлiктi деп тапса, өзiне берiлген өкiлеттiк шегiнде төменгi басшы берген тәртiптiк жазаны жоюға, жеңiлдетуге немесе ауырлатуға құқы бар.
Егер жаза туралы мәселе кiнәлi қызметкердiң арызына байланысты қаралатын болса, тәртiптiк жазалауды күшейтуге жол берiлмейдi.
26. Қызметкер өзiне тәртiптiк жаза берiлгенi туралы бұйрықпен танысқан күннен кейiнгi үш ай iшiнде және жұмыстан босату туралы бұйрықты алған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде мұндай бұйрықтар туралы заңдарда белгiленген тәртiппен шағым жасай алады.
Шағым бұйрықтың орындалуын тоқтата алмайды.
27. Егер қызметкер тәртiптiк жаза қолданған күннен бастап бiр жыл iшiнде жаңадан тәртiптiк жазаға ұшырмаса, ол тәртiпсiз жаза алмаған болып саналады, алайда осы Жарғының 14-тармағының "в" тармақшасына сәйкес жұмыстан шығарылғандар қызметiне қайта алынбайды.
Егер қызметкер еңбек тәртiбiн жаңадан бұзуға жол бермесе және еңбекте ықтияттылық көрсетсе, оған берiлген тәртiптiк жаза жыл аяқталғанға дейiн алынып тасталуы мүмкiн.
Қызметкердiң жұмысы поездардың қозғалысы мен маневр жұмысына байланысты болса, оны жұмысқа қайтадан алар алдында, ол белгiленген сынақтан өтуге мiндеттi. Егер қызметкер осы сынақтан екi рет өте алмаса, бiлiктiлiгiн ескере отырып, өзiнiң келiсiмiмен ол басқа жұмысқа ауыстырылады, ал одан бас тартқан жағдайда қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен жұмыстан босатылады.
Егер жұмыстағы үзiлiс поездар қозғалысы мен маневр жұмысына байланысты болып, ол үш айдан аспаса, сынақ жасалмайды.

28. Трудовые споры работников по вопросам наложения дисциплинарных взысканий рассматриваются в порядке, предусмотренном действующим законодательством о труде.

28. Тәртiптiк жаза беру мәселелерi жөнiнде қызметкерлердiң еңбектегi даулары еңбек туралы қолданылып жүрген заңдарда көзделген тәртiппен қаралады.