Об утверждении Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств Пенсионного фонда Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1120. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить порядок совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств Пенсионного фонда Республики Казахстан (прилагается).
2. Министерству социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить полноту и своевременное поступление средств в Пенсионный фонд Республики Казахстан и целевое его использование.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
Постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 6 октября 1994 г. N 1120
Порядок
совершения операций по взиманию, учету,
зачислению и расходованию средств
Пенсионного фонда Республики Казахстан<*>
Сноска. В пункты 29-33, 35-40 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 мая 1997 г. N 883 P970883_ . Утратили силу пункты 4,5,11,12,13,15,26,28,51,54,55, 56, разделы V и VIII - постановлением Правительства РК от 31 июля 1997 г. N 1194 P971194_ .
1. Общее положение
Кабинет Министров Республики Казахстан постановлением от 14 апреля 1993 года N 300 утвердил Положение о Пенсионном фонде Республики Казахстан.
В соответствии с указанным Положением о Пенсионном фонде:
1. Пенсионный фонд Республики Казахстан входит в систему социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Средства Пенсионного фонда образуются за счет:
страховых взносов работодателей, граждан, занимающихся предпринимательской деятельностью, независимо от форм собственности и видов деятельности;
средств, возмещаемых работодателями в связи с назначением досрочных пенсий и на цели льготного пенсионного обеспечения;
добровольных взносов и благотворительных пожертвований от физических и юридических лиц;
средств, взыскиваемых с работодателей и граждан в результате предъявления регрессных требований;
дивидендов и доходов, получаемых по депозитам фонда;
суммы начисленной пени в случае неуплаты взносов в установленный срок.
3. В соответствии с действующим законодательством плательщиками страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан являются все предприятия, учреждения, организации, акционерные общества, кооперативы (в т. ч. садоводческие, гаражные, жилищно-строительные и спортивные), автостоянки (если они не входят в состав кооператива), крестьянские (фермерские) и арендные хозяйства независимо от форм собственности и хозяйствования, благотворительные организации, существующие за счет добровольных пожертвований, фонды, Союз молодежи, культовые учреждения, а также лица, нанимающие отдельных граждан по договору гражданско-правового характера, частные предприниматели, иностранные граждане, работающие по найму и на совместных предприятиях, зарегистрированных на территории Республики Казахстан, иностранные работодатели и казахстанские граждане, работающие по прямым контрактам с иностранными предприятиями и организациями.

Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына қаржылардың толық және дер кезiнде түсуiн және оны мақсатқа сай жұмсауды қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 6 қазандағы
N 1120 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары
бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау
операцияларын жүргiзу тәртiбi
I. Жалпы ереже
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi 1993 жылғы 14 сәуiрдегi N 300 қаулысымен Қазақстан Республикасының Зейнетақы қоры туралы Ереженi бекiттi.
Зейнетақы қоры туралы аталған Ережеге сәйкес:
1. Қазақстан Республикасының Зейнетақы қоры Қазақстан Республикасының халықты әлеуметтiк қорғау жүйесiне енедi.
2. Зейнетақы қорының қаржылары мыналардың есебiнен құрылады:
жұмыс берушiлердiң, кәсiпкерлiк қызметпен шұғылданатын азаматтардың меншiктiк нысанына және қызмет түрiне қарамастан сақтық жарналарынан;
жұмыс берушiлердiң мерзiмiнен бұрын тағайындалатын зейнетақыны өтеуге және жеңiлдiктi зейнетақы мақсатына беретiн қаржыларынан;
жеке адамдар мен заңды ұйымдардың ерiктi жарналары мен қайырымдылық жәрдемдерiнен;
жұмыс берушiлер мен азаматтардан қуатты талап етулер нәтижесiнде қайтарып алатын қаржылардан;
қордың депозитi бойынша алынатын дивиденттер мен табыстардан;
жарналарды белгiленген мерзiмiнде төлемеген жағдайда салынатын өсiм сомасынан;
3. Қолданылып жүрген заңға сәйкес меншiктiк нысанына және шаруашылықты жүргiзу түрiне қарамастан, кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың, акционерлiк қоғамдардың, кооперативтердiң (соның iшiнде бау-бақша, гараж, тұрғын үй-құрылыс және спорттық), автотұрақтардың (егер олар кооператив құрамына енбейтiн болса), шаруа (фермерлiк) және арендалық шаруашылықтардың бәрi, ерiктi жәрдем түрлерi есебiнен жұмыс iстейтiн қайрымдылық ұйымдары, қорлар, Жастар одағы, дiни ұйымдар, сондай-ақ жекелеген азаматтарды азаматтық-құқылық сипаттағы келiсiм бойынша жалдайтын адамдар, жеке кәсiпкерлер, Қазақстан Республикасының территориясында тiркелген бiрлескен кәсiпорындарда жалданып жұмыс iстейтiн шетелдiк азаматтар мен шетелдiк жұмыс берушiлер және шетелдiк кәсiпорындар мен ұйымдарда тiкелей келiсiмдермен жұмыс iстейтiн қазақстандық азаматтар Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына жарна төлеушiлер болып табылады.
4. <*>
5. <*>
ЕСКЕРТУ. 4,5-тармақтарының күшi жойылған - ҚР Үкiметiнiң 1997.07.31. N  1194 қаулысымен.

20. Выплата пенсий в счет взносов производится по ведомости, подписанной руководителем и главным (старшим) бухгалтером организации, составленной на основании поручения органов социальной защиты населения.
21. Организации не вправе приостанавливать выплату пенсий даже в тех случаях, когда сумма начисленных взносов не покрывает фактических расходов по выплате пенсий.
22. В случаях, когда расходы, оплаченные плательщиком за отчетный квартал, превышают начисленную за этот квартал сумму взносов, разница между суммой расходов и суммой доходов засчитывается в счет уплаты за следующий квартал.
Если превышение расходов над суммой взносов заведомо не может быть покрыто взносами в Пенсионный фонд Республики Казахстан в следующем квартале, то сумма превышения с учетом фактического результата по расчетам за следующий квартал возмещается плательщику взносов Пенсионным фондом Республики Казахстан по ходатайству страхователя и его расчетной ведомости в 10-дневный срок по получении от него расчетной ведомости за истекший квартал.
Возмещение плательщику взносов суммы превышения расходов над суммой взносов в случаях, когда причитающиеся взносы не покрывают расходы, может производиться и до получения расчетной ведомости на основании справки - расчета, подписанной руководителем и главным бухгалтером предприятия.
Возмещение производится по платежному поручению Пенсионного фонда Республики Казахстан путем перечисления со счета фонда на выплату пенсий средств на текущий или расчетный счет плательщика взносов.<*>
Сноска. В абзац четвертый внесены изменения - постановлением Правительства РК от 27 мая 1997 г. N 883 P970883_ .
23. Для учета проведенных расходов за счет средств Пенсионного фонда, перечисленных в пункте 8 настоящей инструкции, в учреждениях Нацбанка Республики Казахстан (в Головных расчетно-кассовых центрах облуправлений Нацбанка) открыт балансовый счет N 828 "Расходы Пенсионного фонда Республики Казахстан".
24. В районных расчетно-кассовых центрах Нацбанка Республики Казахстан на балансовом счете N 829 открываются текущие субсчета по сбору средств, перечисленных в п. 2 настоящей инструкции. Заявлений на открытие текущего субсчета не требуется. Остатки средств на текущем счете ежемесячно 10 и 25 числа перечисляются Головному расчетно-кассовому центру Облнацбанка на счет областного Управления социальной защиты населения, для учета средств Пенсионного фонда.
25. В акционерных (коммерческих, кооперативных, частных) банках субсчета по сбору средств в Пенсионный фонд не открываются, а поступающие средства от плательщиков (вносителей) перечисляются в день платежа или не позднее следующего дня на текущие субсчета Пенсионного фонда в том РКЦ Нацбанка, где открыт банку корреспондентский счет или непосредственно в ГРКЦ облуправления Нацбанка на счет областного управления социальной защиты населения по учету Пенсионного фонда.
В случае задержки перечисления банки несут ответственность в соответствии с Положением об экономических санкциях за нарушения порядка проведения безналичных расчетов в Республике Казахстан, утвержденных Верховным Советом Республики Казахстан.

20. Жарналар есебiнен зейнетақы төлеу - халықты әлеуметтiк қорғау органының тапсырыс қағазы негiзiнде құрылып, ұйымның басшысы және бас (аға) бухгалтерi қол қойған ведомость бойынша жүргiзiледi.
21. Ұйымдардың аударған жарналары зейнетақы төлеу жөнiндегi нақты шығындарды өтемеген жағдайдың өзiнде де зейнетақы төлеудi тоқтатуға құқы жоқ.
22. Жарна төлеушiнiң есеп берген тоқсан iшiндегi шығындары осы тоқсан iшiнде төлеген жарна сомасынан көп болған жағдайда жұмсалған шығын сомасы мен кiрiс сомасы арасындағы айырмашылық келесi тоқсанның есебiне жатқызылады.
Егер жарна сомасынан асып кеткен шығын келесi тоқсанда Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорына төленетiн жарналарымен жабылмаса, онда келесi тоқсан iшiндегi есеп бойынша шын мәнiндегi нәтиженi ескере отырып, Қазақстан Республикасының Зейнетақы қоры сол асып кеткен соманың қор өкiлiнен өткен тоқсан үшiн есеп айырысу ведомостын алғаннан кейiн 10 күн мерзiм iшiнде орнын толтырады.
Жарна сомасынан шығын сомасы асып кетiп, тиiстi жарна шығынның орнын толтырмайтын болса да есеп айырысу ведомостын алғанға дейiн кәсiпорынның басшысы мен бас бухгалтерi қол қойған анықтама есеп айырысу қағазы негiзiнде жарнаның орнын толтыруға болады.
Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының төлем-тапсырыс қағазы бойынша қордың зейнетақы және төлеуге арналған есебiнен жарна төлеушiнiң ағымдағы немесе есеп айырысу шотына қаржы аудару арқылы шығын орны толтырылады.<*>
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ өзгертiлдi - ҚР Үкiметiнiң 1997.05.27. N   883 қаулысымен.
23. Осы ереженiң 8-тармағында көрсетiлген Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының есебiнен жүргiзiлген қаржыларды есепке алу үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсiнiң мекемелерiнде (Ұлттық банктiң облыстық басқармаларындағы бас кассалық есеп айырысу орталықтарында) "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының шығындары" атауымен N 829 баланстық есеп шот ашылған.
24. Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiсiнiң аудандық кассалық есеп айырысу орталықтарындағы N 829 баланстық есеп шотта осы ереженiң 2-тармағында көрсетiлген қаржыларды жинайтын ағымдағы қосалқы есеп шоттары ашылады. Ағымдағы қосалқы есеп шотты ашу үшiн өтiнiш талап етiлмейдi. Ағымдық есеп шоттағы қаржының қалдықтары әр айдың 10 және 25-iнде Зейнетақы қоры қаржысын есепке алу үшiн облыстық ұлттық банктiң Бас кассалық есеп айырысу орталығына түсiп, облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармасының есебiне аударылады.
25. Акционерлiк (коммерциялық, кооперативтiк, жеке меншiк) банктерде Зейнетақы қорына қаржы жинайтын қосалқы есеп шоттар ашылмайды, ал төлеушiлерден (аударушылардан) түсетiн қаржылар төлем төлейтiн күнi немесе келесi күннен кешiктiрiлмей банкте ашылған корреспондеттiк есеп шот арқылы Ұлттық банктiң сол кассалық есеп айырысу орталығындағы зейнетақы қорының қосалқы есеп шотына немесе облыстық ұлттық банктiң Бас кассалық есеп айырысу орталығынан облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармасының есебiне аударылады.
Аударым кешiктiрiлген жағдайда банктер Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi бекiткен Қазақстан Республикасында есеп-шотқа аудару арқылы есептесу тәртiбiн бұзғаны үшiн экономикалық айып салулар туралы Ережеге сәйкес жауап бередi.
26. <*>
ЕСКЕРТУ. 26-тармақтың күшi жойылды - ҚР Үкiметiнiң 1997.07.31. N 1194 қаулысымен.

33. Выплата единовременных пособий пенсионерам, доплаты пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, и другие выплаты производятся, с указанного в пункте 31 Инструкции счета, поручениями органов социальной защиты населения, а перевод сумм, удержанных с пенсионеров по исполнительным документам, производится органами социальной защиты населения почтовыми переводами через предприятия Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в адрес получателя.
Средства предприятиям Министерства транспорта и коммуникаций перечисляются органами социальной защиты населения платежными поручениями на их счета по переводным операциям.
Органы социальной защиты населения могут выдавать суммы на выплату единовременных пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, пенсионерам по именным чекам, выписанным на имя подотчетного лица органа социальной защиты населения. <*>
34. Выплата пособий на погребение неработающим пенсионерам производится органами социальной защиты населения в пределах области поручениями, за пределы области - почтовыми переводами за счет выделенных средств на тот вид расходов, по которому отражается выплаченная пенсия. В необходимых случаях выплата пособий на погребение может производиться по именным чекам, выписанным органами социальной защиты населения на имя получателей пособий. В чеке указывается:"Пособие на погребение".
35. Оплата почтовых расходов по переводу пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, производится в безналичном порядке с отнесением расходов за счет средств Пенсионного фонда Республики Казахстан.<*>
36. Суммы, поступившие в возврат невыплаченных пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, или взысканные в возмещение причиненного ущерба по переплатам, хищениям и растратам, зачисляются на текущий счет открытый центрам и рай(гор)отделам органов социальной защиты на балансовом счете N 609.<*>
37. Неиспользованные остатки средств на текущих счетах выплатных центров, районных и городских отделов социальной защиты населения (счет N 609) по указанию областного управления социальной защиты населения могут быть возвращены на его счет N 828 не позднее последнего рабочего дня года или засчитываются областными Управлениями социальной защиты населения в счет выплат следующего года.
Недоставленные суммы пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, предприятия Министерства транспорта и коммуникаций, предприятия соцзащиты по доставке пенсий в двухдневный срок возвращают на текущий счет N 609 выплатного центра или районного (городского) отдела социальной защиты населения.
На указанные суммы может также уменьшаться очередная сумма финансирования на выплату пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, перечисляемая для доставки пенсионерам на дом.<*>

33. Зейнеткерлерге бiржолғы жәрдемақылар, зейнетақылар мен жәрдемақыларға, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа үстемелер және басқа төлемдер ереженiң 31-тармағында көрсетiлген есеп шоттан халықты әлеуметтiк қорғау органдарының тапсырыс қағаздарымен төленедi, ал зейнеткерлерден атқарушы құжаттар бойынша ұсталатын сомалар аударуды халықты әлеуметтiк қорғау органдары Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң кәсiпорындары арқылы алушының мекен-жайына байланыстық аудару құжаттарымен аударады.<*>
Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне қаржыларды халықты әлеуметтiк қорғау органдары төлем тапсырыс қағаздары арқылы аудару операциялары бойынша олардың есеп шоттарына аударады.
Халықты әлеуметтiк қорғау органдары зейнеткерлерге бiржолғы жәрдемақы төлеудi халықты әлеуметтiк қорғау органының есеп беретiн адамының атына жазылған жеке чектер бойынша жүргiзе алады.
34. Халықты әлеуметтiк қорғау органдары жұмыс iстемейтiн зейнеткерлерге жерлеу үшiн берiлетiн жәрдемақыларды облыс көлемiнде - тапсырыс қағазы арқылы, облыстан тыс жерлерге төленген зейнетақы көрсетiлетiн шығындардың осы түрiне арналып бөлiнген қаржы есебiнен байланыс торабы арқылы жiбередi. Қажет болған жағдайларда жерлеу үшiн жәрдемақылар халықты әлеуметтiк қорғау органының жәрдемақы алушының атына жазылған нақты чегi бойынша берiлуi де мүмкiн. Чекте "Жерлеу үшiн берiлетiн жәрдемақы" деп көрсетiледi.
35. Зейнетақылар мен жәрдемақыларды, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа аударуға жұмсалатын шығындарды төлеу Қазақстан Республикасы Зейнетақы қоры қаржыларының шығындары есебiнен есеп шотқа аудару тәртiбiмен жүргiзiледi.<*>
36. Төленбей қалған зейнетақылар мен жәрдемақылардың, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа қайтып түскен сомалары немесе артық төлеу, ұрлау және ысырап болу бойынша келтiрiлген зиянның орнын толтыру үшiн өндiрiп алынатын қорғау бөлiмдерiнiң N 609 баланстық есеп-шотындағы ағымдағы есеп шотқа аударылады.<*>
37. Төлеу орталықтарының, аудандық, қалалық халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмдерiнiң ағымдағы есеп шоттарындағы (N 609 есеп шот) қаржылардың пайдаланылмай қалған қалдықтары облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармасының нұсқауымен жылдың соңғы жұмыс күнiнен кешiктiрiлмей оның N 828 есеп шотына қайтарылуы мүмкiн немесе оны облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармасы келесi жылдың есебiне қосады.
Зейнетақылар мен жәрдемақылардың, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа жеткiзiлмей қалған сомаларын Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң кәсiпорындары, зейнетақыларды жеткiзiп беретiн халықты әлеуметтiк қорғау кәсiпорындары екi күн мерзiм iшiнде төлеу орталығының немесе аудандық (қалалық) халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмiнiң ағымдағы N 609 есеп шотына қайтарып бередi.<*>
Зейнеткерлердiң үйiне апарып беру үшiн аударылған зейнетақылар мен жәрдемақылардың, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа келесi сомасы да жоғарыда көрсетiлген сомаларға кемуi мүмкiн.<*>

38. Областные Управления социальной защиты населения ежемесячно, после окончания выплаты пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, за текущий месяц и перечисления средств на их выплату на следующий месяц, перечисляют остатки средств платежными поручениями со своего счета N 829 "Средства Пенсионного фонда Республики Казахстан" по телеграфу на счет N 829708 Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан в ГРКЦ Главного Алматинского территориального Управления (МФО 190501109) не позднее 10 числа следующего месяца.<*>
39. При недостаточности средств для выплаты пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, на соответствующей территории областные Управления социальной защиты населения направляют заявки на потребность в средствах с соответствующими обоснованиями, составленные по данным заявок выплатных центров, районных и городских отделов социальной защиты населения, в Главное Управление Пенсионного фонда Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан, которое рассматривает поступившие материалы и решает вопрос об их удовлетворении в пределах средств, имеющихся на счете N 829 - "Средства Пенсионного фонда Республики Казахстан", открытого Министерству социальной защиты населения Республики Казахстан.<*>
40. Ежемесячно, не позднее 5-го числа следующего за отчетным месяца, областные Управления социальной защиты населения получают от предприятий транспорта и коммуникаций отчет о поступлении и расходовании средств Пенсионного фонда для выплаты пенсий и пособий, кроме пособий семьям, имеющим детей, составляют сводный отчет по области и направляют его Главному Управлению Пенсионного фонда Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан.<*>
V. Учет и отчетность по средствам
Пенсионного фонда Республики
Казахстан
47. Все плательщики страховых взносов обязаны вести учет по средствам взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан.
48. Предприятия, состоящие на хозяйственном расчете, начисленные суммы взносов отражают по дебету счетов по учету затрат на производство и кредиту счета 69 "Расчеты по страхованию" по субсчету "2" "Расчеты с Пенсионным фондом Республики Казахстан".
При перечислении средств в Пенсионный фонд Республики Казахстан дебетуется счет 69/2 субсчет "Расчеты с Пенсионным фондом Республики Казахстан" и кредитуется счет 51 "Расчетный счет".
Начисленные суммы пенсий и пособий за счет взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан отражаются по хозяйственным организациям, по дебету счета 69 "Расчеты по страхованию" в субсчет 2 "Расчеты с Пенсионным фондом Республики Казахстан" в корреспонденции со счетом 70 "Расчеты с рабочими и служащими по другим операциям". Выплаченные суммы по дебету счета 70 и кредиту счета 50 (касса).

38. Облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары ай сайын зейнетақылар мен жәрдемақыларды, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа төлегеннен және оларды келесi айда төлеуге қаржы аударғаннан кейiн келесi айдың 10-ынан кешiктiрмей өзiнiң "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары" N 829 есеп шотынан телеграф арқылы Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң N 829 708 есеп шотына Ұлттық банктiң Алматы облыстық басқармасының Бас кассалық есеп айырысу орталығына (МФО 109501109) қаржының артық қалған сомасын төлем құжаттары бойынша аударады.<*>
39. Тиiстi аймақтарда зейнетақылар мен жәрдемақыларды, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа төлеу үшiн қаржылар жетпей қалған жағдайда облыстық халықты әлеуметтiк қорғау басқармалары төлеу орталықтарының, аудандық, қалалық халықты әлеуметтiк қорғау бөлiмдерiнiң мұқтаждықтары бойынша жасаған сұраныстарын, түскен материалдарды қарап, Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне арнап ашылған "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары" N 829 есеп шотында қалған қаржылар мөлшерiне қарай қанағаттандыру мәселесiн шешетiн Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Зейнетақы қорының бас басқармасына жiбередi.<*>
40. Облыстық халықты әлеуметтiк қорғау органдары ай сайын есеп бергеннен кейiнгi келесi айдың 5-iнен кешiктiрмей Көлiк және коммуникациялар мекемелерiнен зейнетақылар мен жәрдемақыларды, балалы отбасыларына жәрдемақыдан басқа төлеуге арналған Зейнетақы қоры қаржыларының түсуi және жұмсалуы туралы есебiн алады, облыс бойынша жинақ есебiн құрап, оны Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Зейнетақы қоры Бас басқармасына жiбередi.<*>
ЕСКЕРТУ. 35-40-тармақтар өзгертiлдi - ҚР Үкiметiнiң 1997.05.27.  N 883 қаулысымен.
V. <*>
ЕСКЕРТУ. V-бөлiмнiң күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.07.31. N 1194
қаулысымен.
V. Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының
қаржыларын есепке алу және есеп беру
47. Сақтық жарна төлеушiлердiң бәрi Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорына төлейтiн жарналар сомасы қаржылар бойынша есеп жүргiзiп отыруға мiндеттi.
48. Шаруашылық есептегi кәсiпорындар жарналар сомасының есебiн "Сақтандыру мен есеп айырысу" N 69 есеп шотының өндiрiс пен несие шығындары есебi мен "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қоры мен есеп айырысу". "2" қосалқы есеп шотының дебеттiк есеп шоттары бойынша көрсетедi.
Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорына қаржы аудару кезiнде "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорымен есеп айырысу" 69 есеп шотының 2 қосалқы есеп шоты дебеттеледi және "Есеп айырысу есеп шоты" 51 есеп шот кредиттеледi.
Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына жарналар есебiнен аударылған сомалар шаруашылық ұйымдарында "Сақтандыру мен есеп айырысу" 69 есеп шотының дебетi бойынша "Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорымен есеп айырысу" 2 қосалқы есеп шотында корреспонденцияларға "Жұмысшылармен және қызметкерлермен басқа операциялар бойынша есеп айырысу" 70 есеп шотында көрсетiледi.