О совеpшенствовании системы обеспечения газом потpебителей Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 12 декабpя 1994 г. N 1399. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 сентября 2005 г. N 964
В соответствии с Программой действий Правительства по углублению реформы и выходу из экономического кризиса, в целях совершенствования системы обеспечения газом потребителей, развития конкуренции и ускорения процесса приватизации Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу провести изменения по перечням предприятий, включенных в состав Государственных холдинговых компаний "Казакгаз" и "Алаугаз", в том числе:
передать Государственной холдинговой компании "Алаугаз" государственное предприятие "Жетысугаз";
передать Государственной холдинговой компании "Казакгаз" дополнительно предприятия по обеспечению природным и сжиженным газом в Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Мангистауской и Кустанайской областях.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
провести акционирование с дальнейшей приватизацией ремонтно-строительных и обслуживающих предприятий газового хозяйства, не являющихся монополистами;
приостановить продажу акций на чековых аукционах предприятий газовой отрасли, имеющих особо важное народохозяйственное значение;
в месячный срок со дня подписания данного постановления разработать и согласовать с Министерством нефтяной и газовой промышленности, Министерством экономики, Министерством финансов Республики Казахстан, Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике программу приватизации по индивидуальным проектам предприятий газовой отрасли.
3. В целях создания конкуренции предоставить право заключать договора на самостоятельное приобретение природного газа и его реализацию с использованием магистрального газопровода и местных газораспределительных сетей, в пределах их мощности, любому хозяйствующему субъекту, не зависимо от форм собственности.
4. Установить, что тарифы на транспортировку природного газа по магистральным газопроводам и местным газораспределительным сетям и цены на природный газ для населения утверждает Государственный комитет Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике по представлению государственных холдинговых компаний "Казакгаз" и "Алаугаз".
Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике совместно с Министерством нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан в десятидневный срок разработать механизм формирования цен и тарифов на природный газ.

Қазақстан Республикасының тұтынушыларын газбен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 12 желтоқсан 1994 ж. N 1399. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.09.29. N 964 қаулысымен.
Реформаны тереңдету және экономикалық дағдарыстан шығу жөнiндегi Үкiметтiң iс-қимыл Бағдарламасына сәйкес, тұтынушыларды газбен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру, бәсекенi дамыту және жекешелендiру процесiн жеделдету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Қазақгаз" және "Алаугаз" мемлекеттiк холдинг компанияларының құрамына енетiн кәсiпорындардың тiзбесi бойынша өзгерiстер жүргiзсiн, соның iшiнде:
"Алаугаз" мемлекеттiк холдинг компаниясына "Жетiсугаз" мемлекеттiк кәсiпорынын берсiн;
"Қазақгаз" мемлекеттiк холдинг компаниясына Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Маңғыстау және Қостанай облыстарын табиғи және сұйық газбен қамтамасыз ету жөнiндегi кәсiпорындарды қосымша берсiн.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргiзетiн және қызмет көрсететiн монополист емес газ шаруашылығы кәсiпорындарын кейiннен оларды жекешелендiре отырып, акционер етудi жүргiзсiн;
айрықша маңызды халық шаруашылық мәнi бар газ саласындағы кәсiпорындарда чектiк аукциондарда акция сату тоқтатылсын;
осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бiр ай мерзiмде газ саласындағы кәсiпорындарды жеке жоба бойынша жекешелендiрудiң бағдарламасын әзiрлесiн және оны Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен келiссiн.
3. Бәсеке түзу мақсатында кез келген шаруашылық жүргiзушi субъектiге меншiк нысанына қарамастан, табиғи газды дербес алуға және оны магистральды газ құбырлары мен жергiлiктi газ бөлу жүйелерiн олардың қуаты шегiнде пайдалана отырып, сатуға шарт жасасу құқы берiлсiн.
4. Магистральды газ құбырларымен және жергiлiктi газ бөлу жүйелерiмен табиғи газ тасымалдаудың тарифiн және халыққа арналған табиғи газдың бағасын "Қазақгаз" және "Алаугаз" мемлекеттiк холдинг компанияларының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бекiтедi деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп, он күн мерзiмде табиғи газдың бағасы мен тарифiн қалыптастырудың тетiгiн әзiрлейтiн болсын.

5. Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, Министерству финансов Республики Казахстан совместно с главами областных, Алматинской и Ленинской городских администраций осуществить в течение 1995-1996 годов поэтапный переход от дифференцирования цен на природный газ для потребителей к адресной компенсации социально незащищенным слоям населения.
6. Министерству нефтяной и газовой промышленности совместно с Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан в месячный срок подготовить и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по механизму возврата средств от потребителей природного газа с учетом курсовой разницы из-за несвоевременных платежей, имея в виду распределение задолженности, связанной с курсовой разницей, на потребителей пропорционально потребленному газу.
7. Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике разработать меры по этапному переходу на отпуск газа для населения с применением газовых счетчиков.
8. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу в месячный срок со дня подписания настоящего постановления сформировать уставные фонды государственных холдинговых компаний "Казакгаз" и "Алаугаз" с учетом изменений, вносимых данным постановлением.
9. Министерству нефтяной и газовой промышленности Республики Казахстан предусмотреть в существующей структуре Министерства службу по координации и перспективному развитию газообеспечения республики.
10. Признать утратившими силу пункт 6 и абзац второй пункта 7 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 марта 1994 г. N 288 P940288_  "О либерализации цен на энергоресурсы и регулировании тарифов на отдельные виды услуг" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 145).
11. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, Государственному комитету Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике и Министерству юстиции Республики Казахстан в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о внесении изменений и дополнений в ранее принятые решения Правительства в соответствии с настоящим постановлением.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан

5. Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен бiрлесiп, 1995-1996 жылдар iшiнде тұтынушыларға арналған табиғи газға бағаны саралаудан халықтың әлеуметтiк жағынан қорғалымсыз бөлiгiне нысаналы өтеуге кезең-кезеңiмен көшудi жүзеге асырсын.
6. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi Экономика министрлiгiмен және Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, тұтынылған газдың көлемiне тең келетiн бағам айырбасына байланысты берешектi бөлудi назарда ұстап, дер кезiнде жүргiзiлмеген төлемдер үшiн бағам айырмасын есепке ала отырып, табиғи газ тұтынушыларынан қаржылар қайтару тетiгi жөнiнде бiр ай мерзiмде ұсыныс әзiрлесiн және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
7. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп газ есептегiштi қолдана отырып, халыққа газ беруге кезең-кезеңiмен көшу жөнiнде шаралар әзiрлейтiн болсын.
8. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бiр ай мерзiмде аталған қаулымен енгiзiлген өзгерiстердi ескере отырып, "Қазақгаз" және "Алаугаз" мемлекеттiк холдинг компанияларының жарғылық қорларын қалыптастырсын.
9. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi министрлiктiң қолда бар құрылымында республиканы газбен қамтамасыз етудi үйлестiру мен перспективада дамыту жөнiнде қызмет қарастырсын.
10. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Энергия көздерiне бағаны ырықтандыру және жекелеген қызмет түрлерiне тарифтi реттеу туралы" 1994 жылғы 23 наурыздағы N 288  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 15, 145-бап) 6-тармағы және 7-тармағының екiншi абзацы күшiн жоғалтты деп танылсын.
11. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне осы қаулыға сәйкес Үкiметтiң бұрын қабылданған шешiмдерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы ұсыныс енгiзетiн болсын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары