Об оценке и pегистpации недвижимости
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 10 янваpя 1995 г. N 30. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 15 августа 1997 г. N 1261 ~P971261.
Во исполнение постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 14 сентября 1994 г. N 151-XIII "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственной пошлине" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Типовое положение об областном (городском) управлении по оценке и регистрации недвижимости и Порядок проведения государственной оценки и регистрации недвижимости.
2. Приложение N 6 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 сентября 1994 г. N 1092 P941092_ "О лимитах общей численности работников и количества служебных легковых автомобилей местных представительных и исполнительных органов, органов управления Республики Казахстан" дополнить словами "Управление по оценке и регистрации недвижимости".
3. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций:
оказать содействие в решении организационных вопросов по созданию при главах администраций управлений по оценке и регистрации недвижимости на условиях полного хозрасчета и самофинансирования;
ежемесячно, не позднее 15 числа следующего за отчетным месяца, производить перечисления от поступивших сумм налога на имущество физических лиц на расчетный счет управления по оценке и регистрации недвижимости для его текущего содержания.
4. Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан при исчислении налога на имущество физических лиц (домов, дач, гаражей и иных строений) и взимании государственной пошлины со сделок с недвижимости руководствоваться актами, представляемыми управлениями по оценке и регистрации недвижимости.
5. Для проведения работ по оценке и регистрации недвижимости внедрить единую систему, разработанную и запатентованную управлением по оценке недвижимости Алматинской областной администрации.
6. Министерству финансов Республики Казахстан установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1995 г. N 30
Типовое положение
Об областном (городском) управлении
по оценке и регистрации недвижимости
1. Областное (городское) управление по оценке и регистрации недвижимости (далее-управление) является органом, осуществляющим в установленном порядке государственную оценку и регистрацию недвижимости на территории области (города).

Жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 10 қаңтар N 30. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.08.15. N 1261 ~P971261
"Мемлекеттiк баж салығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1994 жылғы 14 қыркүйектегi N 151-ХIII қаулысын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi облыстық (қалалық) басқармалар және жылжымайтын мүлiктердi мемлекеттiк бағалау мен тiркеу тәртiбi туралы ұсынылып отырған Үлгi ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдарының, басқару органдары қызметкерлерiнiң жалпы саны мен қызметтiк жеңiл автомобильдер санының лимитi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 30 қыркүйектегi N 1092 қаулысының N 6 қосымшасы "Жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi басқарма" сөзiмен толықтырылсын.
3. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi:
толық шаруашылық есеп және өзiн-өзi қаржыландыру шартында әкiмдердiң жанынан жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi басқармалар ұйымдастыру мәселелерiн шешуге жәрдем көрсетсiн;
ай сайын, есептi айдан кейiнгi айдың 15-нен кешiктiрмей жеке адамдардың мүлкiне салынатын салықтан түскен сомадан жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi басқармалардың есепшотына оларды ағымда ұстауға қажеттi аударымдар жасасын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы жеке адамдардың мүлкiне (үйлер, саяжайлар, гараждар және басқа құрылыстар) салықты есептегенде және жылжымайтын мүлiктер мен мәмiлелерден мемлекеттiк баж салығын ұстағанда, жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi басқармалар берген актiлердi басшылыққа алатын болсын.
5. Жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi
жұмыстарды жүргiзу үшiн Алматы облыстық әкiмшiлiгiнiң жылжымайтын
мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi басқармасы әзiрлеп,
патенттеген бiрыңғай жүйесi енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы қаулының
орындалуына бақылау жасайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 10 қаңтардағы
N 30 қаулысымен
Бекiтiлген
Жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу
жөнiндегi облыстық (қалалық) басқарма туралы
ҮЛГI ЕРЕЖЕ
1. Жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi облыстық (қалалық) басқарма (бұдан әрi - басқарма) облыс (қала) аумағында жылжымайтын мүлiктердi мемлекеттiк бағалау мен тiркеудi белгiленген тәртiппен жүзеге асыратын орган болып табылады.

2. Управление руководствуется в своей деятельности действующим законодательством Республики Казахстан, постановлениями главы областной (городской) администрации, Порядком проведения государственной оценки и регистрации недвижимости, настоящим Положением.
3. Управление осуществляет свою деятельность на условиях полного хозрасчета и самофинансирования, а также за счет отчислений от поступивших сумм налога с физических лиц.
4. Управление осуществляет следующие функции:
оценка и регистрация готовых или незавершенных строительств жилых зданий либо их части;
оценка и регистрация объектов социальной инфраструктуры и жилищно-коммунального хозяйства;
оценка и регистрация промышленных объектов;
оценка и регистрация иных объектов недвижимости;
проведение конъюнктурных исследований, подготовка обзоров рынка недвижимости;
создание информационной базы и единой сети коммерческой информации в области организации инвестиционных проектов, строительства и торговли недвижимостью;
издание учебной, методической, научной и справочной литературы;
ведение учета и численности лиц, получивших сертификаты;
разработка, поддержка и проведение в жизнь стандартов оценки и Кодекса этики оценщика недвижимости.
5. Для осуществления возложенных функций управление имеет право:
беспрепятственно посещать любые объекты строительства, организации и предприятия, независимо от форм собственности, по вопросам государственной оценки и регистрации недвижимости;
запрашивать и получать информацию в органах статистической отчетности по вопросам государственной оценки недвижимости;
осуществлять контроль за деятельностью оценщиков недвижимости для проверки соблюдения ими статуса обладателя лицензии;
получать от предприятий, учреждений и организаций, независимо от ведомственной подчиненности и форм собственности, материалы по вопросам государственной оценки и регистрации недвижимости, а также другие данные, необходимые для решения возложенных на управление задач;
вносить предложения по нарушениям юридическими и физическими лицами требований оценки недвижимости;
пользоваться поддержкой государства в решении профессиональных вопросов;
привлекать для подготовки необходимых документов и материалов по оценке и регистрации недвижимости экспертов специализированных предприятий и организаций, а также независимых экспертов.
6. Управление возглавляет начальник управления, назначение и освобождение от должности производится главой областной (городской) администрации.
7. Управление является самостоятельным юридическим лицом, имеет круглую печать и бланки с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках.

2. Басқарма өз қызметiнде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарын, облыс (қала) әкiмдерiнiң қаулыларын, жылжымайтын мүлiктердi мемлекеттiк бағалау мен тiркеудiң Тәртiбiн, осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Басқарма өз қызметiн толық шаруашылық есеп және өзiн-өзi қаржыландыру жағдайында, сондай-ақ жеке адамдардан алынатын салық сомасынан аударымдар есебiнен жүзеге асырады.
4. Басқарма мынадай қызметтердi жүзеге асырады:
дайын және аяқталмаған тұрғын үй құрылыстарын немесе олардың бiр бөлiгiн бағалау мен тiркеу;
әлеуметтiк инфрақұрылым және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектiлерiн бағалау мен тiркеу;
өнеркәсiп объектiлерiн бағалау мен тiркеу;
өзге де жылжымайтын объектiлердi бағалау;
конъюнктуралық зерттеулер жүргiзу, жылжымайтын мүлiктер нарығына шолулар даярлау;
инвестициялық жобаларды ұйымдастыру, құрылыстар және жылжымайтын мүлiктердi сату саласында ақпарат базасын және коммерциялық ақпараттың бiрыңғай жүйесiн құру;
оқу, әдiстемелiк, ғылыми және анықтамалық әдебиеттер шығару;
сертификаттар алған адамдардың есебiн жүргiзiп, санын анықтау;
бағалаудың стандарттары мен жылжымайтын мүлiктердi бағалаушы этикасының Кодексiн жасау, қолдау және өмiрге енгiзу.
5. Осы мiндеттердi жүзеге асыру үшiн басқарма:
жылжымайтын мүлiктердi мемлекеттiк бағалау мен тiркеу мәселелерi бойынша меншiк нысандарына қарамастан кез келген құрылыс объектiлерiнде, ұйымдар мен кәсiпорындарда еш кедергiсiз болуға;
мемлекеттiк бағалау мәселелерi бойынша статистикалық есеп органдарынан ақпараттар сұрауға және алуға;
лицензия иегерi ретiндегi мәртебелерiн сақтауын тексеру үшiн жылжымайтын мүлiктердi бағалаушылардың қызметiне бақылауды жүзеге асыруға;
кәсiпорындардан, мекемелерден және ұйымдардан ведомстволық бағыныстылығына және меншiк нысандарына қарамастан жылжымайтын мүлiктердi мемлекеттiк бағалау мен тiркеу мәселелерi бойынша, сондай-ақ басқармаға жүктелген мiндеттердi шешуге қатысты өзге де мәлiметтердi алуға;
жылжымайтын мүлiктердi бағалау талаптарын бұзған заңды ұйымдар мен жеке адамдар жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
кәсiби мәселелердi шешуде мемлекет қолдауын пайдалануға;
жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi қажеттi құжаттарды әзiрлеуге мамандандырылған кәсiпорындар мен ұйымдардың сарапшыларын, сандай-ақ тәуелсiз сарапшыларды тартуға құқылы.
6. Басқарманы басқарма бастығы басқарады, оны облыс (қала) әкiмi тағайындап, босатады.
7. Басқарма дербес заңды ұйым болып табылады, оның дөңгелек мөрi және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған бланкiлерi болады.

8. Управление создает необходимые районные агентства по оценке и регистрации недвижимости.
9. Начальники районных агентств по оценке и регистрации недвижимости назначаются начальником областного (городского) управления по согласованию с рай(гор) администрациями.
10. Начальник управления:
планирует и организует работу управления, несет персональную ответственность за его деятельность по выполнению задач и функций, установленных настоящим Положением;
устанавливает степень ответственности и определяет обязанности своего заместителя, начальников отделов и районных агентств управления;
представляет интересы управления во всех государственных организациях без особой на то доверенности;
обладает правом владения, пользования и управления имуществом, финансовыми средствами управления, выдает доверенности и открывает расчетные и другие счета, обеспечивает соблюдение финансовой дисциплины;
назначает и освобождает от должности сотрудников управления;
утверждает экономические нормативы хозяйственного расчета и основные показатели хозяйственной деятельности управления;
рассматривает и утверждает отчеты о деятельности районных агентств управления;
в пределах своей компетенции издает приказы, распоряжения и указания, обязательные для исполнения районными агентствами управления.
Утвержден
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1995 г. N 30
Порядок
проведения государственной
оценки и регистрации недвижимости
Недвижимость - это участок земли, включая пространство над ним и содержимое недр, усовершенствования на участке земли, перемещение которых невозможно без несоразмерного ущерба их назначению.
1. Государственная оценка и регистрация недвижимости в Республике Казахстан производится в целях определения количества, объективной стоимости и выявления прав собственности юридических и физических лиц в отношении недвижимости для налогообложения, ипотечного кредитования, страхования недвижимости, купли-продажи и других целей.
2. При проведении оценки и регистрации недвижимости для налогообложения управлением представляется информация в органы государственной налоговой инспекции с указанием:
регистрационного номера налогоплательщика (РНН);
номера акта оценки;
наименования объекта недвижимости;
наименования предприятия (для юридических лиц);
фамилии, имени, отчества владельца недвижимости;
адреса объекта недвижимости;
общей кратной стоимости объекта недвижимости.
3. В целях налогообложения за выполненную работу по оценке недвижимости оплата с налогоплательщика не взимается.

8. Басқарма жылжымайтын мүлiктердi бағалау және тiркеу жөнiндегi қажеттi аудандық агенттiктер құрады.
9. Жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу жөнiндегi аудандық агенттiктердiң бастықтарын аудандық (қалалық) әкiмшiлiктердiң келiсуi бойынша облыстық (қалалық) басқармалардың бастықтары тағайындайды.
10. Басқарма бастығы:
басқарманың жұмысын жоспарлайды және ұйымдастырады, осы Ережеге сәйкес белгiленген мiндеттер мен қызметтердi орындау жөнiнде жеке жауапкершiлiкте болады;
өзiнiң орынбасарының, бөлiм бастықтарының және басқарманың аудандық агенттiктерi бастықтарының жауапкершiлiк дәрежесi мен мiндеттерiн белгiлейдi;
барлық мемлекеттiк ұйымдарда ерекше сенiм хатсыз-ақ басқарманың мүдделерiн қорғайды;
басқарманың мүлкiне, қаржы-қаражатына ие болу, пайдалану және басқару құқына ие, сенiмхаттар бередi және банкiлерде есеп айырысу шоттарын және басқа да шоттарды ашады, қаржы тәртiбiн сақтауды қамтамасыз етедi;
басқарманың қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және босатады;
басқарманың шаруашылық қызметiнiң негiзгi көрсеткiштерi мен шаруашылық есебiнiң экономикалық нормативтерiн бекiтедi;
басқарманың аудандық агенттiктерiнiң қызметi туралы есептердi қарайды және бекiтедi;
өзiнiң құзыры шегiнде басқарманың аудандық агенттiктерi үшiн орындалуы мiндеттi бұйрықтар, өкiмдер және нұсқаулар шығарады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 10 қаңтардағы N 30 қаулысымен Бекiтiлген
Жылжымайтын мүлiктерге мемлекеттiк бағалау
мен тiркеу жүргiзудiң
ТӘРТIБI
Жылжымайтын мүлiк - бұл үстiндегi кеңiстiк пен жер қойнауындағыларды қоса алғанда жер учаскесiн жетiлдiру, орнын ауыстыру оның мақсатына орай өлшемдес залал келмеуi мүмкiн емес жер учаскесi.
1. Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiктердi мемлекеттiк
бағалау мен тiркеу салық салу, ипотекалық кредиттеу, жылжымайтын
мүлiктердi сақтандыру, сату - сатып алу және басқа да мақсаттар
үшiн олардың санын, нақтылы бағасын және заңды ұйымдар мен жеке
адамдардың жылжымайтын мүлiкке қатысты құқын анықтау үшiн жүргiзiледi.
2. Салық салу үшiн жылжымайтын мүлiктердi бағалау мен тiркеу
жүргiзгенде басқарма мемлекеттiк салық инспекциясына:
салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi (СТТН);
бағалау актiсiнiң нөмiрi;
жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң атауы;
кәсiпорынның атауы (заңды ұйымдар үшiн);
жылжымайтын мүлiк иесiнiң толық аты-жөнi;
жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң мекен-жайы;
жылжымайтын мүлiк объектiсiнiң жалпы еселiк құны көрсетiлген
ақпарат бередi.
3. Салық салу мақсатында жылжымайтын мүлiктi бағалау жөнiнде
атқарылған жұмыс үшiн салық төлеушiден ақы алынбайды.

4. В случаях проведения оценки недвижимости для купли-продажи, дарения, предоставления в залог и иных сделок с недвижимостью необходимо соблюдение следующего порядка:
представление заказчиком письма (заявления) с обязательным указанием наименования, месторасположения объекта и целей оценки;
наличие документов, подтверждающих право собственности или согласования на оцениваемый объект;
осмотр объекта с выездом на место расположения;
заключение типового договора на выполнение оценки объекта недвижимости;
выполнение оценки недвижимости;
представление акта оценки заказчику.
5. Оплата за выполнение оценки недвижимости производится заказчиком согласно заключенному договору.
6. Акт оценки недвижимости составляется в двух экземплярах, один из которых хранится у исполнителя в течение трех лет.

4. Сату-сатып алу, сыйға тарту, кепiлдiкке беру және басқа
да мәлiметтер үшiн жылжымайтын мүлiктi бағалау жағдайында мынадай
тәртiптi сақтау қажет;
тапсырыс берушiнiң объектiнiң атауын, орналасқан жерiн және
бағалау мақсатын мiндеттi түрде көрсеткен хатты (өтiнiштi) табыс
етуi;
меншiк құқын немесе бағаланатын объектiге келiсiмiн растайтын
құжаттардың болуы;
объектiнi орналасқан жерiне барып көру;
жылжымайтын объектiнi бағалауды орындау жұмысына үлгi шарт
жасасу;
жылжымайтын мүлiктi бағалау жұмысын орындау;
тапсырыс берушiге бағалау актiсiн табыс ету.
5. Жылжымайтын мүлiктi бағалау жұмыстарын орындағаны үшiн тапсырыс берушi жасалған шартқа сәйкес ақы төлейдi.
6. Жылжымайтын мүлiктердi бағалау жөнiндегi акт екi дана етiп жасалып, оның бiреуi орындаушыда үш жыл бойы сақталады.