"Қарудың жекелеген түрлерi айналымын мемлекеттiк бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар туралы<*>
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 2 ақпандағы N 110 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы N 1176 қаулысымен
"Қарудың жекелеген түрлерi айналымын мемлекеттiк бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Мыналар бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасындағы қарудың жекелеген түрлерi айналымының ережесi (1 қосымша).
Мемлекеттiк қару кадастрын жүргiзу тәртiбi (2 қосымша).
Қызметтiк-штаттық қаруды сақтауға және ұстауға құқық берiлген лауазымды адамдарының тiзбесi (3 қосымша).
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетке Мемлекеттiк қару кадастрын жүргiзу, шығару және тарату жүктелсiн.
3. Лицензия берудi мыналар жүзеге асырады деп белгiленсiн:
қарудың барлық түрi мен оқ-дәрiлер шығаруға - Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитет;
әскери қару мен оқ-дәрiлердi, қызметтiк-штаттық қарудың әскери үлгiлерi мен оқ-дәрiлерiн, азаматтық қару мен олардың оқ-дәрiлерiн импорттауға және экспорттауға - Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгi;
азаматтық және қызметтiк-штаттық қарулар мен олардың оқ-дәрiлерiн әкелуге және алып шығуға, сатуға және сатып алуға рұқсатты - Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бiр мерзiмде лицензия үшiн төлемнiң мөлшерiн және оны төлеу тәртiбiн белгiлесiн.
Ескерту. 3-шi тармақ жаңа редакцияда - ҚРМК-нiң 1995.07.19. N 996 қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi Республикалық ұланы, Президенттiң Күзет қызметi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Бас прокуратура, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитет, Мемлекеттiк тергеу комитетi, Кеден комитетi, Қаржы министрлiгi қаруланған атыс қаруын есепке алу жүйесiн, сондай-ақ қару жоғалту мен ұрлатудың барлық фактiлерi туралы iшкi iстер органдарын мiндеттi түрде хабардар етудi көздейтiн ведомстволық нормативтiк актiлердi дайындап, қабылдасын.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінiң 1996.08.28. N 1060 қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитетi екi айлық мерзiмде қару мен оқ-дәрiлер шығаратын кәсiпорындарды ашу және олардың жұмыс iстеу тәртiбiн белгiлейтiн нормативтiк құжатты дайындап, мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен келiссiн және бекiтсiн.

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 февраля 1995 г. N 110. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 августа 2000 г. N 1176 ~P001176.
Сноска. В тексте приложений 1 и 2 исключены слова "при Кабинете Министров" - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить:
Правила оборота отдельных видов оружия в Республике Казахстан (приложение 1).
Порядок ведения Государственного оружейного кадастра (приложение 2).
Перечень должностных лиц, которым предоставлено право на хранение и ношение служебно-штатного оружия (приложение 3).
2. Возложить на Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Казахстан ведение, издание и распространение Государственного оружейного кадастра.
3. Установить, что выдача лицензий осуществляется:
на производство всех видов оружия и боеприпасов - Комитетом по оборонной промышленности при Кабинете Министров Республики Казахстан;
на импорт и экспорт воинского оружия и боеприпасов, служебно-штатного оружия военных образцов и боеприпасов, гражданского оружия и боеприпасов к ним - Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан.
Разрешение на ввоз и вывоз, продажу и приобретение гражданского и служебно-штатного оружия и боеприпасов к ним - органами внутренних дел Республики Казахстан.
Министерству финансов Республики Казахстан в месячный срок определить размеры платы за лицензию и порядок ее взимания.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления КМ РК от 19 июля 1995 г. N 996.
4. Министерству обороны, Республиканской гвардии, Службе охраны Президента, Комитету национальной безопасности, Генеральной прокуратуре, Государственному комитету Республики Казахстан по охране государственной границы, Государственному следственному комитету, Таможенному комитету, Министерству финансов Республики Казахстан разработать и принять ведомственные нормативные акты, предусматривающие систему учета состоящего на вооружении огнестрельного оружия, а также обязательное информирование органов внутренних дел обо всех фактах утраты и хищения оружия.
5. Комитету по оборонной промышленности при Кабинете Министров Республики Казахстан в двухмесячный срок разработать, согласовать с заинтересованными министерствами, ведомствами и утвердить нормативный документ, определяющий порядок открытия и функционирования предприятий по производству оружия и боеприпасов.

6. "Мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының лауазымды адамдарының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 15 қаңтардағы N 35 қаулысына мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 5-тармақтың күшi жойылған деп танылсын;
2) Қазақстан Республикасындағы Рұқсат беру жүйесi туралы ереженiң:
6, 7 және 11-тармақтарының күшi жойылған деп танылсын;
13-тармақтың 5 және 6-абзацтары мынадай редакцияда баяндалсын:
"- азаматтарға аңшы атыс қаруы мен олардың оқ-дәрiлерiн сатып алуға, сақтауға және ұстауға;
- спорт ұйымдарына жарыстарға қатысу үшiн қару мен оқ-дәрiлердi шетелге әкетуге және Қазақстан Республикасына әкелуге;";
17-тармақтың "а" тармақшасы мынадай редакцияда баяндалсын:
"а) рұқсат беру жүйесi қолданылатын бұйымдарды, заттарды және материалдарды сақтауға, күзетуге, есепке алуға, пайдалануға және тасымалдауға байланысты жұмыстарға жiберуден бас тарту, атылатын  және газ қаруын сатып алу мен сақтауға рұқсат бермеу, сондай-ақ  егер адам:
- психикалық ауруға шалдыққан;
- қоғамдық тәртiптi өрескел бұзатын;
- тиiстi есепте тұрған маскүнем немесе нашақор;
- қасақана қылмыс жасағаны үшiн сотталғандығын өтемеген немесе онысы заңмен белгiленген тәртiпте алынбаған;
- қылмыс жасағаны үшiн қылмыстық жауапқа тартылған;
- тұрақты тұратын мекенi жоқ болса, бұрын оған берiлген жiберудiң немесе рұқсаттың күшiн жою";
18-тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"18. Рұқсат беру жүйесiнiң ережелерi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiне, Республикалық ұланына, Президенттiң Күзет қызметiне, Iшкi iстер министрлiгiне, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiне, Бас прокуратурасына, Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы мен бас салық инспекциясының салық милициясы басқармасына қарасты объектiлерге қолданылмайды".
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 2 ақпандағы
N 110 қаулысына
1 қосымша<*><*>
ЕСКЕРТУ. 1-қосымшаға өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң
1996.08.20. N 1031 қаулысымен.   P961031_
ЕСКЕРТУ. 1-қосымша 16-а қосымшасымен толықтырылды - ҚР
Үкіметінiң 1997.03.03. N 289 қаулысымен.   P970289_
Қазақстан Республикасындағы қарудың жекелеген
түрлерi айналымының
Ережелерi
1. Жалпы ережелер
Осы Ережелер атыс және газ қаруын, олардың оқ-дәрiлерiн, суық қаруды сату, сатып алу, есеп жүргiзу, сақтау, ұстау, тасымалдау, пайдалану, қаруды импорттау және экспорттау, сондай-ақ, қарудың жеке үлгiлерiн Қазақстан Республикасы аумағына әкелу және оларды республикадан әкету, атыс тирлерiн, атыс алаңдарын, аңшылардың атыс стендтерiн, қару жөндеу шеберханаларын, қару мен оқ-дәрiлер сататын дүкендер ашу тәртiбiн белгiлейдi.

6. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 января 1993 г. N 35 "О дополнительных мерах по обеспечению безопасности должностных лиц органов государственной власти и управления" P930035_ следующие изменения и дополнения:
1) Признать утратившим силу пункт 5.
2) В Положении о разрешительной системе в Республике Казахстан P930035_ :
признать утратившими силу пункты 6,7 и 11;
абзацы 5 и 6 пункта 13 изложить в следующей редакции:
" - гражданам на приобретение, хранение и ношение охотничьего огнестрельного оружия и боеприпасов к нему;
- на вывоз за границу и ввоз в Республику Казахстан оружия, боеприпасов спортивным организациям для участия в соревнованиях";
подпункт "а" пункта 17 изложить в следующей редакции:
"а) отказывать в допуске к работам, связанным с хранением, охраной, учетом, использованием и перевозкой предметов, веществ и материалов, на которые распространяется действие разрешительной системы, не выдавать разрешения на приобретение и хранение огнестрельного и газового оружия, а также аннулировать ранее выданный допуск или разрешение лицу, если оно:
страдает психическими заболеваниями;
грубо нарушает общественный порядок;
является алкоголиком или наркоманом, состоящим на
соответствующем учете;
имеет непогашенную или неснятую в установленном законом порядке
судимость за совершение умышленного преступления;
привлечено к уголовной ответственности за совершенное
преступление;
не имеет постоянного места жительства";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Правила разрешительной системы не распространяются на объекты, подведомственные Министерству обороны, Республиканской гвардии, Службе охраны Президента, Министерству внутренних дел, Комитету национальной безопасности, Генеральной прокуратуре, Главному таможенному управлению и Управлению налоговой милиции Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан".
7. Признать утратившим силу абзац 7 пункта 4 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 сентября 1993 г. N 966 "О контроле за приобретением, ввозом, хранением и использованием множительно-копировальной техники цветного изображения" P930966_ .
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 2 февраля 1995 г. N 110
ПРАВИЛА
оборота отдельных видов оружия
в Республике Казахстан
Сноска. Приложение 1 дополнено приложениями 19в, 19г, 19е, 19ж, 19з - постановлением Правительства РК от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ ; приложением 16-а - постановлением Правительства РК от 3 марта 1997 г. N 289 P970289_ .
I. Общие положения
Настоящими Правилами регламентирован порядок реализации, приобретения, учета, хранения, ношения, перевозки, использования, изъятия огнестрельного и газового оружия, боевых припасов к нему, холодного оружия, импорта и экспорта оружия, а также ввоза единичных экземпляров оружия на территорию Республики Казахстан и их вывоза из республики, открытия стрелковых тиров, стрельбищ, стрелково-охотничьих стендов, оружейно-ремонтных мастерских, магазинов, торгующих оружием и боевыми припасами.

2. Қызметтiк-штаттық қару мен оқ-дәрiлердi
сатып алу тәртiбi
1. Қызметтiк-штаттық қару мен олардың оқ-дәрiлерi iшкi iстер органдары беретiн рұқсат бойынша оларды шығаруға немесе сатуға лицензиясы (рұқсаты) бар кәсiпорындар арқылы сатып алынады.
2. Қару сатып алуға рұқсат алу үшiн (N 2 қосымша) мүдделi ведомство тиiстi iшкiiсминiне немесе iшкi iстер басқармасына мынадай құжаттарды тапсырады:
сатып алатын қарудың саны, оның жүйесi, калибрi көрсетiлген өтiнiш;
қолда бар және қажеттi қару мен оқ-дәрiлердiң саны жөнiндегi деректер қоса тiркеледi (N 1 қосымша);
қару мен оқ-дәрiлердi сатып алуға және сақтауға жауапты адамды тағайындау туралы бұйрықтың көшiрмесi, оған кадрдың есепке алу жөнiндегi жеке қағазы (анкета) мен оны психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлердiң есебi бойынша тексергенi туралы анықтама қоса тiркеледi;
iшкi iстер органдарының (милиция және өрттi қадағалау), санитарлық-эпидемиялық қадағалау органдары мен мекемелерiнiң және объектiнi ашушы ұйымның өкiлдерiнен тұратын комиссия жасаған қару сақтауға арналған үй-жайдың жарамдылығы туралы актiсi.
Ескертулер: 1. Банкiлер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне банк операцияларын (инкассация) жүргiзуге құқық беретiн қосымша лицензиялар тапсырады.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi операцияларын (инкассация) жүргiзуге арналған лицензияның күшiн тоқтатқан жағдайда қару сақтау құқығына рұқсат берген iшкi iстер органына дереу хабарлау керек.
3. Қызметкерлердi орындайтын жұмыс сипатына қарай тиiстi қарумен қаруландыруға арналған атыс қаруларының саны мен түрiн министрлiктердiң, ведомстволардың және ұйымдардың басшылары Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң келiсуi бойынша қару-жарақ нормаларына, табельдерiне және тiзбелерiне сәйкес (NN 5-20 қосымшалар) белгiлейдi.
4. Ұйымдардың әскерилендiрiлген күзетi винтовкалармен (карабиндермен), пистолеттермен, револьверлермен NN 5-20 қосымшаларда көрсетiлген нормалар бойынша қаруланады. Олардың атыс қаруының басқа түрлерiмен (автоматтармен, пулеметтермен) қарулануына әрбiр нақты жағдайда Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң келiсуi бойынша жол берiледi.
5. Қарауылдар күзетi, фермелер, шопандар, жылқышылар мен малшылар тегiс стволды қарумен қаруланады.
6. Жарылғыш материалдар қоймасының күзетi тегiс стволды, сондай-ақ иiр ойықты атыс қаруымен де қарулануы мүмкiн.
3. Қызметтiк-штаттық қару мен оның оқ-дәрiлерiн
сақтау, есепке алу мен пайдалану тәртiбi
7. Ұйымның басшысы қаруды сатып алған күннен бастап он күн iшiнде iшкi iстер органынан қаруды сақтау құқына рұқсат алуға мiндеттi.

2. Порядок приобретения служебно-штатного
оружия и боевых припасов
1. Служебно-штатное оружие и боевые припасы к нему приобретаются по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел, через предприятия, имеющие лицензию (разрешение) на их производство или продажу.
2. Для получения разрешения на приобретение оружия (приложение N 2) заинтересованное ведомство представляет соответственно в МВД или УВД следующие документы:
ходатайство с указанием количества приобретаемого оружия, его системы, калибра;
сведения об имеющемся и потребном количестве оружия и боевых припасов (приложение N 1);
копию приказа о назначении лица, ответственного за приобретение и сохранность оружия и боеприпасов, с приложением личного листка по учету кадров (анкеты) и справки о его проверке по учетам психоневрологического и наркологического диспансеров;
акт пригодности помещения, предназначенного для хранения оружия, составленный комиссией из представителей органов внутренних дел (милиции и пожарного надзора), органов и учреждений санитарно-эпидемиологического надзора и организации, открывающей объект.
Примечания: 1. Банки дополнительно представляют лицензию Национального Банка Республики Казахстан на право проведения банковских операций (инкассации).
2. Национальный Банк Республики Казахстан в случае аннулирования лицензии на проведение банковских операций (инкассации) обязан немедленно сообщить об этом в орган внутренних дел, выдавший разрешение на право хранения оружия.
3. Количество и вид огнестрельного оружия, предназначенного для вооружения сотрудников, которым оно положено по характеру выполняемой работы, устанавливаются руководителями министерств, ведомств и организаций по согласованию с МВД Республики Казахстан в соответствии с нормами, табелями и перечнями вооружения (приложения NN 5-20).
4. Военизированная охрана организаций вооружается винтовками (карабинами), пистолетами, револьверами по нормам, указанным в приложениях NN 5-20. Ее вооружение другими видами огнестрельного оружия (автоматами, пулеметами) допускается в каждом конкретном случае по согласованию с МВД Республики Казахстан.
5. Сторожевая охрана, фермеры, чабаны, табунщики и скотники вооружаются гладкоствольным оружием.
6. Охрана складов взрывчатых материалов может быть вооружена как гладкоствольным, так и нарезным огнестрельным оружием.
3. Порядок хранения, учета и использования
служебно-штатного оружия и боевых припасов к нему
7. Руководитель организации в течение десяти дней со дня приобретения оружия обязан получить в органе внутренних дел разрешение на право хранения оружия.

8. Қызметтiк-штаттық қаруды сақтауға рұқсатты (N 3 қосымша) iшкi iстер органы оның күшiнде болу мерзiмiн көрсете отырып бередi және ұйымдардың басшыларына немесе сенiмхат арқылы олар өкiлдiк берген адамдарға паспортын көрсетуi бойынша қолхат ала отырып тапсырылады. Ұйымның басшысы немесе қару сақтауға рұқсат берiлген адам ауысқан жағдайда, рұқсаттың күшiнде болу мерзiмi аяқталғанда, ұйымның мекен-жайы, атауы, қарудың сақтау орны немесе оның саны өзгергенде рұқсат он күн мерзiмде қайта ресiмделуi керек.
9. Қару сақтауға құқық беретiн рұқсатты беру үшiн ұйым басшысының өтiнiшi негiз болып табылады, онда мынадай мәлiметтер көрсетiлуi керек:
сатып алынған атыс қаруының саны туралы (әрқайсысының түрi, жүйесi, калибрi, нөмiрi, шыққан жылы);
қаруды сақтау және пайдалану үшiн жауапты адам, сондай-ақ қаруды ұстауға жiберiлген адамдар, соның iшiнде күзет қызметкерлерi туралы (фамилиясы, аты-жөнi, туған күнi мен жерi, әрқайсысына берiлген наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлердiң анықтамасы, олардың қару-жарақтың материалдық бөлiгi мен оларды қолдану ережелерiн бiлуi жөнiнде сынақша тапсырғаны туралы анықтама).
Өтiнiшке ұйым басшысының қару мен оқ-дәрiлердiң сақталуы үшiн жауапты адамды (адамдарды) тағайындау туралы бұйрығының көшiрмесi тiркеледi.
Қару сақтауға арналған жаңа объект ашылған жағдайда өтiнiшке комиссия толтырған үй-жайдың жарамдылығы жөнiндегi актiсi қоса тiркеледi, ол комиссияның құрамына iшкi iстер органдарының (милиция және өрттi қадағалау), санитарлық-эпидемиялық қадағалау органдары мен мекемелерiнiң және объектiнi ашушы ұйымның өкiлдерi кiредi.
10. Қару сақтауға рұқсатты iшкi iстер органдары үш жыл мерзiмге ұйым басшысының атына, ал әскерилендiрiлген күзет бөлiмшелерi үшiн - бөлiм, команда, жеке бөлiмше командирiнiң, бастығының атына бередi.
11. Қазақстан Республикасы Парламент депутаттары мен тiзбесiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген лауазымды адамдарға қызметтiк-штаттық қаруды (пистолет) сақтау және ұстау құқына рұқсат (N 4 қосымша) мына құжаттар негiзiнде берiледi:<*>
өтiнiш;
кадрды есепке алу жөнiндегi жеке қағаз (анкета);
қаруды қауiпсiз иелену мен ұстауға бөгет болатын қарсы көрсеткiштердiң жоқ екендiгi туралы медициналық анықтама;
қарудың материалдық бөлiгi мен қаруды қолдану ережелерiн бiлуi жөнiнде сынақша тапсырғаны туралы анықтама;
3X4 см екi фотосурет;
жүйесiн, калибрiн, нөмiрiн көрсете отырып қаруды бекiтiп бергенi туралы бұйрықтың көшiрмесi.
Қызметтiк-штаттық қару (пистолет) сатып алуға, сақтауға және ұстауға рұқсатты:
Қазақстан Республикасы Парламент депутаттарына және жоғары өкiлдi, атқарушы және сот органдарының лауазымды адамдарына, Қазақстан Республикасының министрлiктерi мен ведомстволарының басшыларына - Iшкi iстер министрi;<*>
жергiлiктi өкiлдi, атқарушы және сот органдарының лауазымды адамдарына - Алматы қалалық iшкi iстер басқармасының, облыстардың және Ленинск қалалық iшкi iстер басқармаларының бастықтары бередi.
Ескерту: Қызметтiк-штаттық қаруды (бiр ғана пистолеттi)
сақтауға және ұстауға рұқсат үш жылға дейiнгi мерзiмге
берiледi.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақтың 1 және 9-абзацтарына өзгерiстер енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.08.28. N 1060 қаулысымен.  P961060_

8. Разрешение на хранение служебно-штатного оружия (приложение N 3) выдается органом внутренних дел с указанием срока действия и вручается руководителям организаций или по доверенности уполномоченным ими лицам под расписку по предъявлении паспорта. При смене руководителя организации или лица, на имя которого выдано разрешение на хранение оружия, истечении срока разрешения, изменении адреса, наименования организации, места хранения оружия или его количества разрешение должно быть в десятидневный срок переоформлено.
9. Основанием для выдачи разрешения на право хранения оружия является ходатайство руководителя организации, в котором указываются следующие сведения:
о количестве приобретенного оружия (вид, система, калибр, номер, год выпуска каждой единицы);
о лице, ответственном за хранение и использование оружия, а также лицах, имеющих доступ к оружию, в том числе работниках охраны (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, справки наркологического и психоневрологического диспансеров на них, справки о сдаче ими зачетов по занимаемой материальной части и правил применения оружия).
К ходатайству приобщается копия приказа руководителя организации о назначении лица (лиц), ответственного за сохранность оружия и боевых припасов.
При открытии нового объекта, предназначенного для хранения оружия к ходатайству приобщается акт пригодности помещения, составленный комиссией, в которую входят представители органов внутренних дел (милиции и пожарного надзора), органов и учреждений санитарно-эпидемиологического надзора и организации, открывающей объект.
10. Разрешение на хранение оружия выдается органом внутренних дел сроком на три года на имя руководителя организации, а для подразделений военизированной охраны - на имя командира, начальника отдела, команды, отдельного подразделения.
11. Разрешение на право хранения и ношения служебно-штатного оружия (пистолета) (приложение N 4) депутатам Парламента Республики Казахстан и должностным лицам, перечень которых определен Кабинетом Министров Республики Казахстан, выдается на основании следующих документов:
ходатайства;
личного листка по учету кадров (анкеты);
медицинской справки об отсутствии противопоказаний, препятствующих безопасному владению и обращению с оружием;
справки о сдаче зачета по знанию материальной части и правил применения оружия;
двух фотографий 3х4 см;
копии приказа о закреплении оружия с указанием системы, калибра, номера.
Разрешение на приобретение, хранение и ношение служебно-штатного оружия (пистолета) выдается:
Министром внутренних дел - депутатам Парламента Республики Казахстан и должностным лицам высших представительных, исполнительных и судебных органов, руководителям министерств и ведомств Республики Казахстан;
начальникам ГУВД города Алматы, УВД областей и гор. Ленинска - должностным лицам местных представительных, исполнительных и судебных органов.
Примечание. Разрешение на хранение и ношение служебно-штатного оружия (не более одного пистолета) выдается на срок до трех лет.
Сноска. В абзацах первом и девятом заменены слова - постановлением Правительства РК от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ .

12. Қызметтiк-штаттық қаруды 11-тармақта көрсетiлгеннен басқа сатып алуға және сақтауға рұқсатты (NN 2, 3 қосымша) кәсiпорындарға, мекемелерге, ұйымдарға Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасының, облыстық, көлiктегi iшкi iстер басқармалары, қоғамдық тәртiп сақтау басқармаларының (бөлiмдерiнiң) бастықтары, Ленинск қалалық iшкi iстер басқармасының бастығы бередi.
13. Қызметтiк-штаттық қару мен олардың оқ-дәрiлерi арнайы жабдықталған қоймада сақталады, ол мына талаптарға сай келуi тиiс:
1) Басқа қосалқы, қызмет жайларынан оқшау болу керек. Қабырғалары күрделi, төбесi мен еденi берiк болуы тиiс. Iшкi қабырғалары (қоршаулары) берiктiгi жағынан аралығы арқылы болат тор тартылған қалыңдығы 80 мм гипсбетонды панельдей немесе металл тормен арматураланған қалыңдығы 120 мм кiрпiш қабырғаға тең болу керек. Бұрын салынған үй-жайларда болат тормен берiктелген тақтай қоршауларға жол берiледi.
2) Екi есiгi болуы керек. Бұл ретте сыртқысы - қалыңдығы кем дегенде 40 мм тақтайшадан жасалады, оның екi жағы мырыш қаңылтыр темiрiмен, шет жағы есiктiң кесiлген жерiнен қайырылып, соғылған болуы керек, iшкiсi - болат торлы.
Сыртқы есiк екi iшкi құлыппен жабылады және мөр соғылады немесе пломбы салынады. Iшкi торлы есiк iшкi құлыппен немесе аспалы құлыппен жабылады.
Қару-жарақ бөлмесi есiгiнiң ойығы (есiктiң қорабы) болатпен жиектеледi. Бұрын салынған үй-жайларда көлемi 30X40 мм, қалыңдығы 5 мм кем болмайтын, қабырғаға диаметрi 10-12 мм арматуралы бола шегемен он жерден қағылған бұрыштама темiрмен күшейтiлген ағаш қораптарға жол берiледi.
3) Үй-жайдың iшкi жағындағы терезе ойықтарында немесе рамаларының арасында болат тор орнатылады. Бiрiншi қабатта орналасқан бөлмелерде терезелерi iшкi жағынан металл немесе екi жағынан болатпен қапталған ағаш қақпақпен жабдықталады. Торлардың ұшы қабырғаға кем дегенде 80 мм тереңдiкке дейiн қағылып және бетонмен салынады. Терезенiң қақпақтары аспалы құлыппен жабылуы керек.
Есiкке, терезеге және қабырғаны нығайту үшiн орнатылатын торлар диаметрi кем дегенде 15 мм болат шыбықтан жасалады. Шыбықтар тор көзi кем дегенде 150X150 мм айқастырылып дәнекерленедi.
4) Екi және одан көп күзет-өрт дабылын беру құралымен жабдықталады, ол электр тоғын беру қалқанына жасырын сым тарту арқылы орындалады, терезелерiне, есiктерiне, люктерiне, қабырғаларына, төбесiне, еденiне, қару мен оқ-дәрiлер сақтаулы сейфтердi, шкафтарды ашқанда немесе бұзғанда, сондай-ақ бөлменiң iшiнде адам жүргенде iске қосылатын датчиктер орнатылады. Бұл жайлар iшкi iстер органдарының күзет бөлiмшелерiнiң күзетуiне берiлiп, белгiленген тәртiпте дабыл беру құралдары орталықтан бақылау пультiне қосылады. Темiр-бетонды және бетонды құрылыс конструкциялары бойынша бөлімнiң iшiнде ғана трубамен күзет дабылы құралдарының шлейфiн тартуға рұқсат етiледi.

12. Разрешение на приобретение и хранение служебно-штатного оружия, за исключением указанного в пункте 11, предприятиям, учреждениям, организациям (приложения NN 2,3) выдается начальникам управлений (отделов) охраны общественного порядка ГУВД города Алматы, УВД областей и на транспорте, начальникам УВД города Ленинска.
13. Служебно-штатное оружие и боевые припасы к нему хранятся в специально оборудованном хранилище, которое должно отвечать следующим требованиям:
1) Быть изолированным от других подсобных, служебных помещений. Иметь капитальные стены, прочные потолочные перекрытия и пол. Внутренние стены (перегородки) должны быть эквивалентны по прочности спаренным гипсобетонным панелям толщиной 80 мм каждая с проложенной между ними стальной решеткой или кирпичной стенке толщиной не менее 120 мм, армированной металлической сеткой. В ранее построенных зданиях допускаются перегородки из досок, усиленные стальными решетками.
2) Иметь две двери, при этом наружную - дощатую однопольную толщиной не менее 40 мм, обитую с двух сторон оцинкованной кровельной сталью с загибом краев листа на торец двери, внутреннюю - решетчатую стальную.
Наружная дверь должна запираться на два внутренних замка и опечатываться или опломбироваться. Внутренняя решетчатая дверь - запираться на внутренний или навесной замок.
Обрамление дверного проема оружейной комнаты (дверная коробка) выполняется из стального профиля. В ранее построенных зданиях допускаются деревянные коробки, усиленные уголком размером 30х40 мм, толщиной не менее 5 мм, заделанным в стену не менее чем десятью штырями из арматурной стали диаметром 10-12 мм.
3) Иметь на оконных проемах с внутренней стороны помещения или между рамами стальные решетки. В помещениях, расположенных на первом этаже, оконные проемы оборудуются внутренними металлическими или деревянными, обитыми с двух сторон оцинкованной сталью ставнями. Концы прутьев решеток заделываются в стену на глубину не менее 80 мм и заливаются бетоном. Ставни оконных проемов должны запираться на навесные замки.
Решетки, устанавливаемые в дверные, оконные проемы и для усиления стен (перегородок), выполняются из стального прутка диаметром не менее 15 мм. Прутки свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки не более 150х150 мм.
4) Быть оборудованным в два и более рубежа охранно-пожарной сигнализацией, выполненной скрытой проводкой до щитка электропитания, с установкой датчиков на окнах, дверях, люках, стенах, потолках, полах, срабатывающей на открывание или взлом сейфов, шкафов, где хранятся оружие и боевые припасы, а также на появление человека внутри помещения. Эти помещения должны быть переданы под охрану подразделениям охраны органов внутренних дел в установленном порядке с подключением сигнализации на пульты централизованного наблюдения. Допускается прокладка шлейфов охранной сигнализации в трубах только внутри помещения по железобетонным и бетонным строительным конструкциям.

5) Ауа кiретiн желдеткiш терезе, люк болған жағдайда, оларға тор көзi 100X100 мм болат тор орнатылады. Қабырғалардағы инженерлiк желiлердi тартуға арналған тесiктiң диаметрi 200 мм аспауы керек.
6) Қару мен оқ-дәрiлер сақтайтын бөлмеде өртке қарсы сақтық құралдары, мүлiктердiң тiзiмi болады, оған шкафтар, металл жәшiктерiнiң саны мен нөмiрлерi және қандай мөр соғылатыны көрсетiледi.
7) Қару-жарақ бөлмесi мен қару және оқ-дәрi салынған металл шкафтардың (сейфтердiң) екi жиынтық кiлтi болуы керек. Кiлттердiң бiр жиынтығы әрдайым қару мен оқ-дәрiлердiң сақталуы үшiн жауапты адамда болады, екiншiсi - сақтауға рұқсат берiлген ұйымның басшысында мөрленген сауытта сақталады.
Қару-жарақ бөлмесiнiң, қару мен оқ-дәрiлер сақтаулы металл шкафтардың кiлтiн стол үстiнде және басқа жерлерде қалдыруға тиым салынады.
14. Қару мен оқ-дәрiлер қабырғасының қалыңдығы кем дегенде 3 мм, iшкi құлыбы берiк жабылатын (кем дегенде екеу) металл шкафтарда (сейфтерде) сақталуы керек. Шкафтардың есiктерi мықты болу үшiн болат бастырмамен немесе бұрыштамаларымен нығайталады. Шкаф есiктерiнiң iшкi жағында нөмiрлерi көрсетiлген қарудың тiзiмi болуы тиiс. Қаруды iшкi бiр құлпы бар ауыр сейфтерде сақтауға болады.
15. Қарумен және оқ-дәрiлермен бiрге, қару-жарақ бөлмесiнiң темiр тормен бөлiнген бөлiгiнде сақтауға болатын пневматикалық қару, арнаулы аспаптар, радиостанциялар мен дозиметриялық құралдардан басқаны сақтауға тиым салынады. Қарудың оқ-дәрiлерi қарудан жеке металл жәшiкте, шкафта сақталуы керек.
Сүртетiн материалдар, қару майы мен сiлтiлер, қару тазалайтын және майлайтын құралдар қару мен оқ-дәрiлерден жеке, арнайы бөлінген жерде сақталады.
16. Банкi басқармаларында, бөлiмшелерiнде, филиалдарында қару мен оқ-дәрiлер темiр-бетонды қоймаларда сақталады. Қойма жоқ болған жағдайларда қару мен оқ-дәрiлердi (орталықтан бақылау пультiне тартылған күзет дабылы болған жағдайда iшкi немесе қосарлас темiр-бетон шкафтарда (кассаларда) немесе салмағы 700 кг кем емес ауыр сейфтерде сақтауға болады. Байланыс тораптарында (ПТУС), фельдъегерлiк қызметтерде, арнаулы байланыс бөлiмшелерiнде қару мен оқ-дәрiлердi автономиялық күзет дабылы мен салмағы кем дегенде 700 кг ауыр сейф болған жағдайда сақтауға жол берiледi.
17. Әртүрлi ұйымдарға қарайтын қызметтiк-штаттық қару мен оқ-дәрiлердi сақтау үшiн орталықтандырылған сақтау пункттерiн жабдықтауға рұқсат етiледi. Мұндай пункттер спорт-атыс клубтарының, тирлердiң, жоғары оқу орындарының сақтау қоймаларының, ВОХР ұйымдарының негiзiнде құрылуы мүмкiн. Атыс қаруы мен оқ-дәрiлер сақталатын жайлар, орталықтандырылған сақтау пункттерi екi және одан көп шептi күзет дабылы құралдарымен жабдықталады және ол iшкi iстер органдарының орталықтан бақылау пультiне жалғанады. Орталықтандырылған сақтау пунктiнде қару мен оқ-дәрiлер осы Ережелердiң 13-15 тармақтарында белгiленген тәртiпте сақталады. Қаруды орталықтандырылған сақтау пунктiне тапсыру актымен ресiмделедi. Онда қару мен оқ-дәрiлер сақтайтын әрбiр ұйым үшiн жеке металл шкафтар немесе бокстар бөлiнуi керек, олар қару мен оқ-дәрiлерiн сақтаушы ұйымның және орталықтандырылған қару сақтау пунктi әкiмшiлiгiнiң атауы жазылған екi мөрмен (пломбамен) мөрленiп жабылады.
Металл шкафтардың немесе бокстардың кiлтi ұйымның жауапты адамдарында, екiншi данасы - орталықтандырылған сақтау пунктiнiң әкiмшiлiгiнде сақталады.
Қолда бар қару мен оқ-дәрiлердiң бүкiл санын орталықтандырылған сақтау пунктiнде сақтауға рұқсатты iшкi iстер органдары орталықтандырылған сақтау пункттерiн құрған ұйымның басшысының атына бередi.

5) При наличии вентиляционных окон, люков на них должны устанавливаться стальные решетки с ячейками размером не более 100х100 мм, исключающие возможность проникновения через эти системы. Отверстия в стенах, предназначенные для прохождения инженерных сетей, должны иметь диаметр не более 200 мм.
6) В комнате для хранения оружия и боевых припасов необходимо иметь противопожарные средства, опись имущества, в которую заносится количество шкафов, металлических ящиков с указанием их номеров и какой печатью они опечатываются.
7) От оружейной комнаты и металлических шкафов (сейфов) с оружием и боевыми припасами должно быть два комплекта ключей. Один комплект ключей постоянно находится у лица, ответственного за сохранность оружия и боевых припасов, второй - в опечатанном пенале у руководителя организации, на имя которого выдано разрешение на хранение.
Запрещается оставлять ключи от оружейной комнаты, металлических шкафах (сейфах), металлических шкафов с оружием и боевыми припасами в столах и других местах.
14. Оружие и боевые припасы должны храниться в металлических шкафах (сейфах), толщина стенок которых должна быть не менее 3 мм, с надежными (не менее двух) внутренними замками. Дверцы шкафов для прочности укрепляются стальными накладками или угольниками. На дверцах шкафов с внутренней стороны должна быть опись оружия по номерам. Допускается хранение оружия в тяжелых сейфах, имеющих один внутренний замок.
15. Запрещается совместное хранение с оружием и боевыми припасами других предметов, за исключением пневматического оружия, специальных средств, радиостанций и дозиметрических приборов, которые могут храниться в отгороженной стальной решеткой части оружейной комнаты. Боеприпасы к оружию должны храниться в отдельном от оружия металлическом ящике, шкафу.
Обтирочный материал, масло и щелочь, принадлежности для чистки и смазки оружия хранятся в специально отведенном для этого месте, отдельно от оружия и боевых припасов.
16. В управлениях, отделениях, филиалах банков оружие и боевые припасы хранятся в железобетонных кладовых. При отсутствии кладовых допускается хранение оружия и боевых припасов (при наличии охранной сигнализации, выведенной на пульт централизованного наблюдения) в железобетонных внутренних или встроенных шкафах (кассах) или тяжелых сейфах весом не менее 700 кг. В узлах связи (ПТУС), в фельдъегерской службе, подразделениях спецсвязи допускается хранение оружия и боевых припасов при наличии автономной сигнализации и тяжелых сейфов весом не менее 700 кг.
17. Для хранения служебно-штатного оружия и боевых припасов, принадлежащих различным организациям, разрешается оборудование пунктов централизованного хранения. Такие пункты могут быть созданы на базе спортивно-стрелковых клубов, тиров, хранилищ оружия высших учебных заведений, организаций ВОХР. Помещение, где хранятся огнестрельное оружие и боеприпасы, пункты централизованного хранения оборудуются средствами охранной сигнализации в два и более рубежей с подключением сигнализации на пульт централизованного наблюдения органов внутренних дел. В пункте централизованного хранения оружие и боевые припасы хранятся в порядке, установленном в пунктах 13-15 настоящих Правил. Передача оружия на пункт централизованного хранения оформляется актом. Для каждой организации, хранящей там оружие и боевые припасы, должны быть выделены отдельные металлические шкафы или боксы, которые опечатываются двумя печатями (пломбами) с оттиском наименования организации, хранящей там оружие и боевые припасы, и администрации пункта централизованного хранения оружия.
Ключи от металлических шкафов или боксов находятся у ответственных лиц организаций, вторые экземпляры - у администрации пункта централизованного хранения.
Разрешение на хранение всего количества имеющегося оружия и боевых припасов в пункте централизованного хранения выдаются органами внутренних дел на имя руководителя организации, на базе которой создан пункт централизованного хранения.

18. ВОХР отрядтарында (командаларында), қарауылдар күзетiнде атыс қаруы мен оқ-дәрiлер (соның iшiнде кемiтiлмейтiн қор) осы Ережелердiң 13-15 тармақтарында баяндалған талаптарға сәйкес сақталады. Қару-жарақ бөлмесiн орталықтан бақылау пультiне қосылған дабылмен жабдықтау мүмкiн болмаған жағдайда ол автономиялы дабылмен жабдықталады, қабырғаларына, төбесiне, терезелерiне датчиктер орнатылып, ол қарауыл жайынан (күзет қосынан) басқа жақын орналасқан қарулы қосқа тартылады.
19. Жаттығу мақсатында (практикалық ату) спорт жарыстарында немесе қызмет өтеу уақытында қару қолдану нәтижесiнде жұмсалған, сондай-ақ жоғалған оқ-дәрiлер актi бойынша (N 21 қосымша) есептен шығарылады, оған тарату-тапсыру ведомосы (N 22 қосымша), ал қажет болған жағдайда қару қолдану немесе оқ-дәрiлердi жоғалту себептерi туралы қызмет бабында тергеу материалдары қоса тiркеледi. Актi келесi күннен кешiктiрiлмей жасалады, оны ұйым басшысы бекiтедi және қарудың сақталуы үшiн жауапты адамда сақталады. Оқ-дәрiлердiң есептер шығарылуы туралы қаруды есепке алу кiтабына тиiстi белгiлер соғылады.
20. Қызметтiк-штаттық тегiс стволды қаруды мемлекеттiк, кооперативтiк, қоғамдық және жеке шаруашылықтарындағы бақтарды, жүзiм бақтарын, омарталарды, бақшаларды, егiстiктердi маусымдық күзету, мал жаю кезеңiнде жақын орналасқан мекенде осы Ережелердiң 21-тармағында жазылған талаптарға сәйкес сақталуға тиiстi сақтау орны болмаған жағдайда күзетшiлердiң, шопандардың, жылқышылардың, малшылардың және омарташылардың тұратын жерiнде iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша сақтауға жол берiледi. Маусымдық жұмыстар аяқталған бойда қару өзiнiң тұрақты сақталатын жерiне тапсырылуы керек.
21. Iшкi iстер органдарымен келiсiм бойынша қызметтiк-штаттық иiр ойықты және тегiс стволды қару (карабин, винтовка, пистолет, револьвер, мылтық) мен олардың оқ-дәрiлерiн табиғат қорғау органдары қызметкерлерiнiң тұратын жерiнде сақтауға болады. Бұл ретте иiр ойықты атыс қаруы еденге немесе қабырғаға мықты орнатылған металл жәшiктерде (шкафтарда) сақталуы керек, олардың қабырғаларының қалыңдығы 3 мм болуы тиiс және iшкi құлыппен (кем дегенде екi) жабылу керек.
22. Аумақтық iшкi iстер органдары ұйымдардың басшыларының өтiнiш бойынша қызметкерлерге күзетiлетiн объектiден тыс жерде қызметтiк-штаттық қару сақтауға және ұстауға құқық беретiн жеке рұқсат (N 4 қосымша) бередi. Көлiктегi iшкi iстер органдары мұндай рұқсатты Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрлiгiнiң ВОХР жеке құрамына бередi.

18. В отрядах (командах) ВОХР, сторожевой охране огнестрельное оружие и боевые припасы (в том числе неснижаемый запас) хранятся в соответствии с требованиями, изложенными в пунктах 13-15 настоящих Правил. В случае невозможности оборудования оружейной комнаты сигнализацией с выводом на пульт централизованного наблюдения органов внутренних дел она оборудуется автономной сигнализацией с установкой датчиков на стенах, потолке, оконных рамах с выводом ее, помимо караульного помещения (поста охраны), на ближайший вооруженный пост.
19. Боевые припасы, израсходованные на учебные цели (практические стрельбы), в спортивных соревнованиях или в результате применения оружия во время несения службы, а также утраченные списываются по акту (приложение N 21) с приобщением раздаточно-сдаточных ведомостей (приложение N 22), а в необходимых случаях - материалов служебного расследования о причинах применения оружия или утраты боевых припасов. Акт составляется не позднее следующего дня, утверждается руководителем организации и должен храниться у лица, ответственного за сохранность оружия. О списывании боеприпасов делаются соответствующие отметки в книге учета оружия.
20. По разрешениям органов внутренних дел допускается хранение служебно-штатного гладкоствольного оружия по месту жительства сторожей, чабанов, табунщиков, скотников и пчеловодов в период сезонной охраны садов, виноградников, пасек, бахчей, полей в государственных, кооперативных, общественных и индивидуальных хозяйствах, выпаса скота, временной охраны объектов народного хозяйства при отсутствии поблизости мест постоянного хранения оружия, которое должно храниться по месту жительства этих лиц в соответствии с требованиями, изложенными в пункте 21 настоящих Правил. По окончании сезонных работ оружие должно быть сдано в места его постоянного хранения.
21. По согласованию с органами внутренних дел допускается хранение служебно-штатного нарезного и гладкоствольного оружия (карабинов, винтовок, пистолетов, револьверов, ружей) и боевых припасов к нему по месту жительства работников природоохранительных органов. При этом нарезное огнестрельное оружие должно храниться в прочно прикрепленных к полу или стене металлических ящиках (шкафах), толщина стенок которых должна быть не менее 3 мм, с надежными (не менее двух) внутренними запорами.
22. Территориальными органами внутренних дел по ходатайствам руководителей организаций выдаются индивидуальные разрешения (приложение N 4) на право хранения и ношения служебно-штатного оружия работникам вне охраняемого объекта. Органами внутренних дел на транспорте такие разрешения выдаются личному составу ВОХР Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.

Ұйымдардың басшыларының өтiнiшiне қажеттi құжаттар (тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жерi мен датасы көрсетiлген адамдардың тiзiмi; сол адамның жұмысқа қару ұстауға жарамдығы туралы куәландыратын медициналық тұжырымдама; қызметтiк-штаттық қаруды қолдану ережелерi мен материалдық бөлiгiн бiлу жөнiндегi сынақша тапсыру туралы анықтама; ұйым басшысының сол адамды қызметке тағайындау туралы бұйрығының көшiрмесi; 3X4 см екi фотокарточкасы) қоса тiркеледi.
Iшкi iстер органы өтiнiш пен құжаттар келiп түскен күннен бастап бiр айдың iшiнде тапсырылған материалдарды қарайды және жеке рұқсаттар бередi, ал бас тартқан жағдайда бұл туралы ұйымға хабарлайды.
Қызметтiк-штаттық қару ұстауға құқық беретiн жеке рұқсаттарды iшкi iстер органдары үш жыл мерзiмге бередi және оған мiндеттi түрде "қызмет бабындағы мiндеттердi атқару кезiнде жарамды" деген штамп соғады.
23. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Көлiк және коммуникация министрлiгi жүйесiнiң, Ұлттық және Халық банкiлерiнiң кассирлерiне және басқа қызметкерлерiне, сондай-ақ ақша мен бағалы заттарды сақтайтын коммерциялық, акционерлiк және жеке банкiлердiң қызметкерлерiне жұмыс уақытында, егер бөлмелерi күзетiлмесе, iшкi iстер органдарымен келiсiм бойынша ұйымда бар қару есебiнен объектiден тыс жерде ұстау құқынсыз қызметтiк-штаттық қару беруге рұқсат етiледi.
24. Почта вагондарымен тасымалданатын құнды заттарды күзету үшiн вокзал жанындағы почта тасымалдау бөлiмi (бөлiмше) почта вагондарының бастықтарына және олардың орынбасарларына қызметтiк-штаттық қару санының iшiнен бiр-бiрден пистолет (револьвер) бередi, бұл туралы жол жүру ведомосына жазылады. Бұл жағдайда iшкi iстер органдарының рұқсаты қажет емес. Почта вагоны соңғы аялдамаға келуiне қарай қару осы пункттiң почта тасымалдау бөлiмiне (бөлiмшесiне) уақытша сақтауға тапсырылады, ал қайтып келген соң қаруды берген бөлiмге (бөлiмшеге) тапсырылады.
25. Жүкке ерiп жүретiн қызметкерлер тиiстi мекенге келген бойда және жүктi күзетумен байланысты жұмысы аяқталған соң қызметтiк-штаттық қаруын жүктi қабылдаған ұйымның қару-жарақ бөлмесiне немесе жергiлiктi iшкi iстер органына уақытша сақтауға тапсырады.
26. Дайындау ұйымдары, аңшылық кәсiппен айналысатын шаруашылықтар, кооперативтiк аң өсiру шаруашылықтары, ұжымшалар, облыстық аңшылар мен балықшылар қоғамдары өздерiнде бар қызметтiк-штаттық қару санынан iшкi iстер органының рұқсатымен осы ұйымдар аң аулауға, сондай-ақ аңдарды тауар ретiнде ату шартын жасасқан әуесқой-аңшыларға қару бере алады.
Аталған адамдарға қызметтiк-шаттық қару сақтауға және ұстауға жеке рұқсат беру туралы өтiнiш аңшылық маусым басталуына бiр ай қалғанға дейiн iшкi iстер органына жiберiледi. Оған мiндеттi түрде осы Ережелердiң 44-тармағында көзделген құжаттар қоса тiркеледi.

К ходатайству руководителей организаций прилагаются необходимые документы (списки лиц с указанием фамилии, имени, отчества, даты и места рождения; справки наркологического и психоневрологического диспансеров на них; справка о сдаче зачета по знанию материальной части и правил применения служебно-штатного оружия; копия приказа руководителя организации о назначении лица на должность; две фотокарточки размером 3х4 см).
Орган внутренних дел в течение одного месяца со дня поступления ходатайства и документов рассматривает представленные материалы и выдает индивидуальные разрешения, а в случае отказа сообщает об этом организации.
Индивидуальные разрешения на право ношения служебно-штатного оружия выдаются органами внутренних дел сроком на три года с обязательным проставлением на них штампа "Действительно при исполнении служебных обязанностей".
23. Кассирам и другим работникам учреждений системы Министерства финансов, Министерства транспорта и коммуникаций, Национального и Народного банков Республики Казахстан, а также коммерческих, акционерных и частных банков, осуществляющих хранение денег и ценностей, в часы работы, когда помещение не охраняется, по согласованию с органами внутренних дел допускается выдача служебно-штатного оружия из числа имеющегося в организации без права ношения его вне объекта.
24. Для охраны ценностей, перевозимых в почтовых вагонах, отделами (отделениями) перевозки почты при вокзалах начальникам почтовых вагонов и их заместителям выдается по одному пистолету (револьверу) из числа служебно-штатного оружия, о чем делается запись в путевых ведомостях. Разрешения органов внутренних дел при этом не требуется. По прибытии почтового вагона на конечный пункт оружие передается на временное хранение в отдел (отделение) перевозки почты этого пункта, а по возвращении сдается в отдел (отделение), выдавший оружие.
25. Работники, сопровождающие грузы, по прибытии в пункт назначения и окончания работы, связанной с охраной груза, сдают служебно-штатное оружие на временное хранение в оружейную комнату организации, принявшей груз, или местный орган внутренних дел.
26. Заготовительные организации, промыслово-охотничьи хозяйства, коопзверопромхозы, колхозы, областные общества охотников и рыболовов из числа имеющегося у них служебно-штатного оружия могут выдавать его с разрешения органов внутренних дел на сезон штатным охотникам, лицам, выделенным этими организациями для охотничьего промысла, а также охотникам-любителям, заключившим договор на товарный отстрел животных.
Ходатайства о выдаче индивидуальных разрешений на хранение и ношение служебно-штатного оружия указанным лицам направляются в органы внутренних дел за один месяц до наступления охотничьего сезона. К нему обязательно приобщаются документы, предусмотренные в пункте 44 настоящих Правил. #

27. Қызметтiк-штаттық қару мен оқ-дәрiлердi ведомстволық қатыстығына қарамастан бiр ұйымнан екiншi ұйымға беру тек iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша ғана жүргiзiледi. Қару немесе оқ-дәрiлердi берген ұйым бұл туралы қару есепте тұрған iшкi iстер органына бес күндiк мерзiмде жазбаша хабардар етуге мiндеттi. Онда берiлген қарудың саны, маркасы, калибрi мен әрқайсысының нөмiрi, оқ-дәрiлердiң саны, маркасы, калибрi көрсетiледi. Хабарламаға рәсiмдеу үшiн сақтауға арналған рұқсат, сондай-ақ қаруды беру үшiн негiзге алынған құжаттар қоса тiркеледi.
28. Қару мен оқ-дәрiлердi пайдаланатын ұйымдарда мыналар тұрақты жүргiзiлуi тиiс:
қару мен оқ-дәрiлердi есепке алу кiтаптары (N 23 қосымша), олар нөмiрленедi, бау өткiзiледi, жергiлiктi iшкi iстер органының мөрi соғылады;
қызмет бабындағы мiндеттерiн орындау үшiн қызмет атқару уақытына берiлетiн қару мен оқ-дәрiлердi беру мен қабылдау журналы (N 24 қосымша), олар нөмiрленедi, бау өткiзiледi, жергiлiктi iшкi iстер органының мөрi соғылады.
29. Одан әрi пайдалануға жарамсыз қызметтiк-штаттық қару мен оқ-дәрiлер Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасының, облыстық, көлiктегi және Ленинск қалалық iшкi iстер басқармаларының шаруашылық бөлiмдерiнiң қоймаларына тапсырылады. Мұндай қару иесiнiң келiсуi бойынша имитациялық түрде сатылуы немесе жойылуы мүмкiн.
Ескерту. Қарудың жарамдылығын iшкi iстер органдарының аталған
бөлiмдерiнiң техникалық комиссиялары белгiлейдi.
Ұйымдарға қарайтын басы артық, бiрақ одан әрi пайдалануға жарамды қызметтiк-штаттық қару мен олардың оқ-дәрiлерi оны сатып алған жерлерiне тапсырылады немесе iшкi iстер органының рұқсатымен басқа ұйымдарға берiледi (сатылады).
30. Қару мен оқ-дәрiлерге есеп жүргiзу, сақтау және дұрыс пайдалану күйiне ұйымдардың басшылары, ал әскерилендiрiлген күзет отрядтарында - отрядтардың (бөлiмшелердiң) бастықтары жауап бередi, олар қару немесе оқ-дәрiлер ұрланған немесе жоғалған жағдайларда бұл туралы жергiлiктi iшкi iстер органдарына дереу хабарлап және оларды iздеуге шаралар қолдануға мiндеттi. Ұрланған немесе жоғалған қару мен оқ-дәрiлердi есептен шығару үшiн тергеу немесе анықтау жүргiзген лауазымды адамның қаулысы негiз болып табылады.
31. Иiр ойықты стволды қызметтiк-штаттық атыс қаруы мiндеттi түрде атып тексерiлуi керек. Атылған оқтар мен гильзалар Iшкi iстер басқармаларының сараптау-криминалистика бөлiмшелерiнде сақталады.
Атып тексерудi iшкi iстер органдары жүргiзедi. Оларды өткiзу үшiн кәсiпорын қажеттi мөлшерде оқ-дәрi бередi, қару-жарақты ату орнына тасымалдауды қамтамасыз етедi, немесе iшкi iстер органына тиiстi шығындарын өтейдi.

27. Передача служебно-штатного оружия и боевых припасов из одной организации в другую, независимо от ведомственной принадлежности, производится только по разрешению органов внутренних дел. Организация, передавшая оружие или боеприпасы, обязана в пятидневный срок письменно сообщить об этом в орган внутренних дел, в котором оружие состоит на учете, указав количество, марку, калибр и номер каждой единицы переданного оружия, количество, марку, калибр боевых припасов. К сообщению прилагаются разрешение на хранение оружия для его переоформления, а также документы, на основании которых осуществлена передача.
28. В организациях, использующих оружие и боеприпасы должны постоянно вестись:
книги учета оружия и боеприпасов, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью местного органа внутренних дел (приложение N 23);
журналы выдачи и приема оружия и боевых припасов, выдаваемых на время несения службы при исполнении служебных обязанностей, которые пронумеровываются, прошнуровываются и скрепляются печатью местного органа внутренних дел (приложение N 24).
29. Непригодные к дальнейшему использованию служебно-штатное оружие и боеприпасы к нему сдаются организациями на склады ХОЗО ГУВД города Алматы, УВД областей, на транспорте и города Ленинска. Такое оружие по согласованию с владельцем может быть реализовано как имитационное или уничтожено.
Примечание. Годность оружия определяется техническими комиссиями указанных подразделений органов внутренних дел.
Излишнее, но годное для дальнейшего использования служебно-штатное оружие и боеприпасы к нему, принадлежащее организациям, сдается по месту его приобретения или передается (продается) в другие организации с разрешения органа внутренних дел.
30. Ответственность за состояние учета, хранения и правильное использование оружия и боевых припасов несут руководители организаций, а в отрядах военизированной охраны - начальники отрядов (подразделений), которые в случаях хищения или утраты оружия и боеприпасов обязаны немедленно сообщать об этом в местный орган внутренних дел и принять меры к их розыску. Основанием для снятия с учета похищенного или утраченного оружия и боевых припасов является постановление должностного лица, осуществляющего следствие или дознание.
31. Служебно-штатное огнестрельное оружие с нарезным стволом подлежит обязательному контрольному отстрелу. Отстрелянные пули и гильзы хранятся в экспертно-криминалистических подразделениях УВД.
Контрольные отстрелы производятся органами внутренних дел. Для их проведения предприятие представляет необходимое количество боеприпасов, обеспечивает транспортировку оружия к месту отстрела либо компенсирует органу внутренних дел соответствующие расходы.

4. Қызметтiк-штаттық қару мен оқ-дәрiлердi
тасымалдау тәртiбi
32. Қызметтiк-штаттық қару мен оқ-дәрiлердi әуе, темiр жол, су, автомобиль көлiгiмен тасымалдау iшкi iстер органдарының рұқсаты (N 25 қосымша) бойынша жүзеге асырылады. Осындай тасымалдау қашықтығына қарамастан қала, аудан шегiнде жүргiзiлiп отырған жағдайларда iшкi iстер органдарының рұқсаты қажет емес.
33. Тасымалдауға рұқсатты қару мен оқ-дәрiлердi тасымалдайтын ұйымдар орналасқан аумаққа қызмет көрсетушi iшкi iстер органдары үш айлық мерзiмге бередi.
34. Қару мен оқ-дәрiлердi тасымалдауға рұқсат ұйым басшысының жазбаша өтiнiшi негiзiнде берiледi, онда мыналар көрсетiледi:
тасымалданатын жүктiң атауы, саны;
көлiктiң түрi, маршруты;
бастапқы және соңғы тасымалдау пунктi;
жүктi тасымалдау және жолда күзету үшiн жауапты адамдардың фамилиясы, аты-жөнi, паспорттарының сериясы мен нөмiрi, мекен-жайы.
Өтiнiшке әрбiр қарудың маркасы мен заводтың нөмiрi көрсетiлген тiзiмi қоса берiледi.
35. Қаруды, оқ-дәрiлердi, аңшылық оқ-дәрiнi, даярланған патрондарды автомобиль көлiгiмен тасымалдаған жағдайда ұйымдардың басшылары тасымалдау үшiн жауапты адамды тағайындайды және тиiстi қарулы күзетпен қамтамасыз етедi.
36. Қару мен оқ-дәрiлерi, сондай-ақ аңшылық оқ-дәрiнi, дайындалған патрондарды автомобиль көлiгiмен тасымалдаған жағдайда, егер жолда жүру уақыты 12 сағаттан асатын болса, ұйымдардың басшылары осы жүктi алып жүру үшiн атыс қаруымен қаруланған кем дегенде екi адам тағайындауы керек. Тасымалдау үшiн үстi жабық машина бөлiнедi, ал оқ-дәрiнi тасыған жағдайда автомобиль қорабының еденiне киiз немесе басқа тиiстi материал төселiнедi. Қару мен оқ-дәрiлер лайықталған ыдысқа салынады, оларға сүргi соғылады немесе пломбы салынады.
37. Темiржол арқылы немесе су жолымен қол жүгiмен  тасымалданатын оқ-дәрiлердiң, дәрiнiң мөлшерi мына салмақтан  аспауы керек:
барлық калибрдегi атыс қаруының патрондары - 10 кг;
түтiнсiз дәрi - 10 кг;
түтiндi дәрiлiк бұйымдар - 5 кг;
түтiндi дәрi - 5 кг.
ЕСКЕРТУ. Қол жүгiмен тасымалдауға рұқсатта тек жүктiң таза
салмағы ғана (металл гильзалар, жәшiктер және т.б. жүктiң
салмағына кiрмейдi) көрсетiледi.
38. Атыс қаруын, оқ-дәрiлердi, дәрiнi почта арқылы салып жiберуге тиым салынады.
ЕСКЕРТУ. Аңшылар мен балықшылардың аудандық, қалалық, облыстық, Республикалық қоғамдарының, әскери аңшылар қоғамын және "Динамо" қоғамының басқармалары дайындаушы заводтары атына немесе мылтық жөндейтiн шеберханаларға жолдаған, сондай-ақ олардан кейiн жолданған посылкаларда аңшы мылтықтарының жекелеген бөлшектерiн салып жiберуге рұқсат етiледi. Мылтық иелерi осы мәселелер бойынша тиiстi аңшылар мен балықшылар қоғамдарына өтiнiш жасауы тиiс.

4. Порядок перевозки служебно-штатного
оружия и боевых припасов
32. Перевозка служебно-штатного оружия и боевых припасов воздушным, железнодорожным, водным, автомобильным транспортом осуществляется по разрешениям органов внутренних дел (приложение N 25). В тех случаях, когда такая перевозка производится в пределах города, района, независимо от расстояния, разрешения органов внутренних дел не требуется.
33. Разрешения на перевозку выдаются органами внутренних дел, на территории обслуживания которых находятся организации, перевозящие оружие и боевые припасы на срок до трех месяцев.
34. Разрешения на перевозку оружия и боеприпасов выдаются на основании письменного ходатайства руководителя организации, в котором указываются:
наименование, количество перевозимого груза;
вид транспорта, маршрут;
начальный и конечный пункт перевозки;
фамилии, инициалы, серии и номера паспортов, домашние адреса лиц, ответственных за перевозку и охрану груза в пути следования.
К ходатайству прилагается список, в котором указываются марка и заводской номер каждой единицы оружия.
35. Руководителями организаций при перевозке оружия, боеприпасов, охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом назначается ответственный за перевозку и обеспечивается соответствующая вооруженная охрана в пути следования.
36. При перевозке оружия и боеприпасов, а также охотничьего пороха, снаряженных патронов автомобильным транспортом, если время нахождения в пути превышает 12 часов, руководителями организации для сопровождения этого груза должны быть назначены не менее двух человек, вооруженных огнестрельным оружием. Для перевозки должны быть выделены крытые автошины, а при перевозке пороха пол кузова автомобиля устилается войлоком, кошмой или другим соответствующим материалом. Оружие и боеприпасы должны быть упакованы в приспособленную тару, которая опечатывается или опломбируется.
37. Количество перевозимых ручной кладью боеприпасов, пороха по железным дорогам и водным путям сообщения не должны превышать следующего веса:
патронов к огнестрельному оружию всех калибров - 10 кг;
бездымного пороха - 10 кг;
изделий из дымного пороха - 5 кг;
дымного пороха - 5 кг.
Примечание. В разрешении на перевозку ручной клади указывается только нетто груза (металлические гильзы, ящики и т.п. в вес груза не входят).
38. Пересылка оружия, боеприпасов, пороха по почте запрещена.
Примечание. Разрешается пересылка отдельных частей охотничьих ружей в посылках, отправляемых правлениями районных, городских, областных, республиканского общества охотников и рыболовов, военного общества охотников и общества "Динамо" в адреса
заводов-изготовителей или мастерских по ремонту ружей, а также
обратно. Владельцы ружей по этим вопросам должны обращаться в
соответствующие общества охотников и рыболовов.

39. Қызметтiк-штаттық қаруды, оқ-дәрiлердi, дәрiнi қала көлiгiмен тасымалдау осы көлiк түрлерi үшiн белгiленген ережелерге сәйкес жүргiзiледi. Қару салып жiбергенде немесе тасымалдау кезiнде оқсыз болуы керек, қабына салынады, ал оқ-дәрiлер берiк ыдысқа салынып-оралады.
5. Аңшы қаруы мен оқ-дәрiлерiн сатып алу, тiркеу
(қайта тiркеу), сақтау, ұстау және тасымалдау
тәртiбi
40. Аңшы атыс қаруын сатып алуға Қазақстан Республикасының 18 жасқа толған азаматтары құқылы.
41. Аңшы атыс қаруын азаматтар тек iшкi iстер органдары берген рұқсат (N 26 қосымша) бойынша сатып алады.
ЕСКЕРТУ. Суық аңшы қаруы атыс қаруын сақтауға және ұстауға арналған рұқсат бойынша ("Пайдалану құқынсыз уақытша сақтауға арналғаннан" басқа) сатып алынады және аңшы билетiне жазылады.
42. Аңшы иiр ойықты атыс қаруын (аңшы карабиндерiн, винтовкаларын, құрастырылған мылтықтарын) сатып алуға, сақтауға және ұстауға рұқсатты iшкi iстер органдары штаттағы кәсiпшi аңшыларға, сондай-ақ жабайы хайуанаттарды тауар үшiн атуға жүйелi (жыл сайын) қатысушы әуесқой аңшыларға бередi. Аңшы иiр ойықты қаруын сатып алу, сақтау мен ұстауға арналған рұқсатқа Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрi, оның орынбасарлары, Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасының, облыстар мен Ленинск қалалық iшкi iстер басқармаларының бастықтары қол қояды.
43. Iшкi iстер органдарының аңшы иiр ойықты атыс қаруын сатып алуға рұқсатты алу үшiн штаттағы аңшылар немесе әуесқой аңшылар мынадай құжаттар тапсырады:
толтырылған карточка-өтiнiш (N 27 қосымша);
аңшылар мен балықшылар қоғамының аңшы билетiн (аң аулауға құқық беретiн мемлекеттiк баж салығын және ағымдағы жылға мүшелiк жарнасын төлегенi туралы белгi соғылған) немесе дайындау ұйымы берген аңшы билетiн;
наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлердiң анықтамаларын;
жабайы хайуанаттарды тауар үшiн атуға жыл сайын қатысу туралы шарттың көшiрмесiн;
аң аулау кезiнде иiр ойықты қаруды пайдалану ережелерi бойынша сынақша тапсырғаны туралы анықтама;
дайындаушы ұйымның аталған адам штаттағы аңшы болып табылатын қуаттайтын құжаты, ал әуесқой аңшы - облыстық Алматы және Ленинск қалалық аңшылар мен балықшылар қоғамдарының және жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бөлiмнiң басшыларының бiрлескен өтiнiшi.
44. Аңшы тегiс стволды атыс қаруын сатып алуға рұқсат алу үшiн iшкi iстер органына мынадай құжаттар тапсырылады:
толтырылған карточка-өтiнiш;
аңшылар мен балықшылар қоғамдарының аңшы билетiн (аң аулауға құқық беретiн мемлекеттiк баж салығын және ағымдағы жылғы мүшелiк жарнасы төленгенi туралы белгi соғылған) немесе дайындау ұйымы берген аңшы билетiн;
наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлердiң анықтамаларын.

39. Перевозка служебно-штатного оружия, боевых припасов,
пороха городским транспортом производится в соответствии с
правилами, установленными для этого вида транспорта. Оружие при
пересылке или перевозке должно быть разряжено, зачехлено, а боевые
припасы упакованы в прочную тару.
5. Порядок приобретения, регистрации (перерегистрации),
хранения, ношения и перевозки охотничьего оружия
и боевых припасов
40. Правом приобретения охотничьего огнестрельного оружия
пользуются граждане Республики Казахстан, достигшие 18-летнего
возраста.
41. Охотничье огнестрельное оружие приобретается гражданами
только по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел
(приложение N 26).
Примечание. Холодное охотничье оружие приобретается по разрешениям на хранение и ношение огнестрельного оружия (кроме "На временное хранение без права использования") и вписывается в охотничий билет.
42. Разрешение на приобретение, хранение и ношение охотничьего огнестрельного оружия с нарезным стволом (охотничьих карабинов, винтовок, комбинированных ружей) выдаются органами внутренних дел штатным охотникам-промысловикам, а также охотникам-любителям, систематически (ежегодно) участвующим в товарных отстрелах диких животных. Разрешение на приобретение, хранение и ношение охотничьего нарезного оружия подписывает Министр внутренних дел Республики Казахстан, его заместители, начальники ГУВД города Алматы, УВД областей и города Ленинска.
43. Для получения в органах внутренних дел разрешения на приобретение охотничьего огнестрельного оружия с нарезным стволом штатным охотником-промысловиком или охотником-любителем представляются следующие документы:
заполненная карточка-заявление (приложение N 27);
охотничий билет общества охотников и рыболовов (с отметкой об уплате государственной пошлины на право охоты и членских взносов за текущий год) или охотничий билет, выданный заготовительной организацией;
справки наркологического и психоневрологического диспансеров;
копия договора о ежегодном участии в товарном отстреле диких животных;
справка о сдаче зачета по знанию правил использования на охоте нарезного оружия;
документ заготовительной организации, подтверждающий, что данное лицо является штатным охотником-промысловиком, а для охотника-любителя - совместное ходатайство руководителей областного, Алматинского и Ленинского городских обществ охотников и рыболовов и отдела по охране животного мира.
44. Для получения разрешения на приобретение охотничьего гладкоствольного огнестрельного оружия в орган внутренних дел представляются:
заполненная карточка-заявление;
охотничий билет общества охотников и рыболовов (с отметкой об уплате государственной пошлины на право охоты и членских взносов за текущий год) или охотничий билет, выданный заготовительной организацией;
справки наркологического и психоневрологического диспансеров.

45. Әскери және арнаулы атақтары бар әскери қызметшiлер мен құқық қорғау органдарының қызметкерлерi аңшы атыс қаруын сатып алуға және сақтауға рұқсатты наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлердiң анықтамаларын тапсырмайақ жалпы негiзде алады.
46. Шетел азаматтарының аңшы атыс қаруын, олардың оқ-дәрiлерiн сатып алуы және оларды шетелге әкетуi өздерi азамат болып табылатын мемлекеттердiң өкiлдiктерiнiң өтiнiштерi негiзiнде Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi беретiн рұқсат бойынша, олар қаруды республикадан оны сатып алған күннен бастап 5 күннен кешiктiрмей әкететiн жағдайда жүзеге асырылады.
47. Аңшы атыс қаруын сатып алуға рұқсатты азаматтарға iшкi iстер органдары жеке басын куәландыратын паспортын немесе басқа құжаттарын көрсеткен жағдайда үш айлық мерзiмге бередi. Аталған мерзiмде пайдаланылмаған рұқсаттар iшкi iстер органына қайтарылуы керек.
48. Аңшы қаруының оқ-дәрiлерiн, дәрiсiн азаматтар дүкеннен iшкi iстер органдарының атыс қаруын сақтауға және ұстауға арналған рұқсатын ("Пайдалану құқынсыз уақытша сақтауға арналғаннан" басқа) көрсете отырып сатып алады.
49. Азаматтар сатып алған аңшы атыс қаруы сатып алған күннен бастап екi апта мерзiмде иесi тұратын жердегi iшкi iстер органында тiркелуi керек және оны сақтауға және ұстауға iшкi iстер органдары үш жыл мерзiмге беретiн рұқсатты (N 4 қосымша) алуы тиiс.
50. Азаматтардың атыс қаруын тiркегенi және қайта тiркегенi әрi бұл ретте оның техникалық күйiн анықтағаны үшiн жергiлiктi атқарушы органдар белгiлеген мөлшерде төлем алынады.
Қару иесiнiң жаңа тұратын жерiндегi iшкi iстер органына есепке қою кезiнде егер бұрын берiлген қару сақтауға арналған рұқсаттың мерзiмi бiтпесе, төлем алынбайды.
51. Аңшы қаруын сақтау мен ұстауға рұқсат алу үшiн iшкi iстер органына мынадай құжаттар тапсырылады:
3X4 см екi фотосурет;
қаруды тiркегенi (қайта тiркегенi) үшiн төлем төленгенi жөнiндегi квитанция;
қаруды қайдан алғанын дәлелдейтiн құжат (рұқсаттың дубликаты немесе өтiнiш).
52. Қару сақтауға және ұстауға арналған рұқсат күшiнде болу мерзiмiн ұзарту үшiн оның иесi рұқсаттың күшiнде болу мерзiмi аяқталуға бiр ай қалғанда жергiлiктi iшкi iстер органына өтiнiш жасауға мiндеттi, қолында бар қаруын техникалық тексеруге тапсырады әрi мынадай құжаттарды өткiзедi:
iшкi iстер органы бастығының атына жазылған қару сақтауға арналған рұқсаттың күшiнде болу мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш, онда фамилиясын, атын, әкесiнiң атын, мекен-жайын, қаруының жүйесiн, калибрiн және нөмiрiн, оны сақтауды қамтамасыз ету жағдайын көрсетедi;
қаруды қайта тiркегенi үшiн төлем төлеу туралы квитанция;
наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлердiң анықтамалары.

45. Военнослужащие и работники правоохранительных органов, имеющие воинские и специальные звания, разрешения на приобретение и хранение охотничьего огнестрельного оружия получают на общих основаниях, без представления справок наркологического и психоневрологического диспансеров.
46. Приобретение охотничьего огнестрельного оружия, боеприпасов к нему и вывоз их за границу иностранными гражданами осуществляется на основании ходатайств представительств государств, гражданами которых они являются по разрешениям, выдаваемым МВД Республики Казахстан при условии вывоза ими оружия из республики не позднее 5 дней со дня его приобретения.
47. Разрешения на приобретение охотничьего огнестрельного оружия гражданам выдаются органами внутренних дел сроком на три месяца при предъявлении паспорта или документа, удостоверяющего личность. Не использованные в указанный срок разрешения подлежат возврату в орган внутренних дел.
48. Боеприпасы к охотничьему оружию, порох приобретаются гражданами в магазинах по предъявлению разрешения органов внутренних дел на хранение и ношение огнестрельного оружия (кроме "На временное хранение без права использования").
49. Приобретенное гражданами охотничье огнестрельное оружие в двухнедельный срок со дня приобретения должно быть зарегистрировано в органе внутренних дел по месту жительства владельца с получением разрешения на его хранение и ношение (приложение N 4), которое выдается органами внутренних дел сроком на три года.
50. За регистрацию и перерегистрацию принадлежащего гражданам огнестрельного оружия и определение при этом технического состояния взимается плата в размере, устанавливаемом местными исполнительными органами.
При постановке на учет в органе внутренних дел по новому месту жительства владельца оружия плата не взимается, если срок ранее выданного разрешения на хранение оружия не истек.
51. Для получения разрешения на хранение и ношение охотничьего оружия в орган внутренних дел представляются:
две фотографии размером 3х4 см;
квитанция об уплате сбора за регистрацию (перерегистрацию) оружия;
документ, указывающий на источник приобретения оружия (дубликат разрешения или заявление).
52. Для продления срока действия разрешения на хранение и ношение оружия владелец обязан за один месяц до истечения срока действия разрешения обратиться в местный орган внутренних дел, представить имеющееся оружие для технического осмотра и следующие документы:
заявление на имя начальника органа внутренних дел о продлении срока действия разрешения на хранение оружия, в котором указать свою фамилию, имя, отчество, адрес места жительства, систему, калибр и номер оружия, условия обеспечения его сохранности;
квитанцию об уплате сбора за перерегистрацию оружия;
справки наркологического и психоневрологического диспансеров.

53. Атыс қаруы иесiнiң тұрақты тұратын жерiнде бөлшектелген күйiнде, оқсыз, шүрiппесi босатылатын, оқ-дәрiлерден жеке сақталуы керек. Қаруға басқа адамдар мен балаларды жiберуге рұқсат етiлмейдi. Атыс қаруы мен оқ-дәрiлердi бөлмелердiң қабырғасына iлуге болмайды. Қаруды иесi тұрақты тұратын жерден тыс орында (саяжайларда, бақ үйлерiнде, гараждарда, сарайларда, вагондарда, шалаштарда, шатырда және т.б.), сондай-ақ жатақханаларда (тек бiр жеке отбасының бiр бөлмеде тұратын мүшелерi отбасы жатақханаларынан басқа), уақытша вахталық үй-жайларда, туысқандарында, таныстарында сақтауға тиым салынады. Ерекше жағдайларда қару иесi ұзақ iссапарға (үш айдан астам) немесе әскери қызметiн атқаруға кеткенде iшкi iстер органының рұқсатымен қаруды туыстарында уақытша сақтауға болады. Қаруды сақтауға қабылдап алған адамға iшкi iстер органы "пайдалану құқынсыз уақытша сақтауға" деген белгi соғып рұқсат бередi.
54. Көлiктiң барлық түрлерiмен алып жүру немесе тасымалдау кезiнде атыс қаруы оқсыз, бөлшектенген күйiнде (мүмкiн болса) қабында болуы керек. Атыс қаруын алып жүрген немесе тасымалдаған барлық жағдайларда иесiнде iшкi iстер органының берген оны сақтауға және ұстауға арналған рұқсат өзiмен бiрге болуы керек, ол сонымен бiрге қару алып жүруге берiлген рұқсат болып табылады. Қару сақтаудың, ұстаудың, тасымалдау мен пайдаланудың белгiленген ережелерiн бұзғандығы үшiн кiнәлi адамдар заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
Суық аңшы қаруы аңшы билетi болған жағдайда ғана қапталған күйiнде алып жүрiледi.
55. Рұқсаттың күшiн тоқтату туралы дәлелдi қорытынды (N 28 қосымша) шығарылады, оны iшкi iстер органының бастығы бекiтедi. Қорытындыда осындай шешiм шығарудың негiздерi мен себебi баяндалады.
56. Рұқсаттың күшi тоқтатылған жағдайда ол атыс (суық) қарумен және оқ-дәрiлермен бірге алынады. Алынған қаруды және оқ-дәрiлердi iшкi iстер органдарының жолдауы бойынша қару иелерi немесе олардың өкiлдерi комиссиялық сатуға тапсырады не қару сатып алу немесе сақтауға iшкi iстер органдарының рұқсатын алған адамға берiлуi мүмкiн.
ЕСКЕРТУ. Қылмыстық iстер бойынша айып тағылған адамдардың атыс (суық) қаруы мен оқ-дәрiлерi рұқсатпен бiрге алынады және тергеу органдарының немесе соттың қылмыстық iс бойынша түпкiлiктi шешiмiне дейiн iшкi iстер органында сақталады. Егер аталған адамға қатысты қылмыстық iс тоқтатылса немесе сот ақтайтын үкiм шығарса, оның қару мен оқ-дәрiлерi, қару сақтауға және ұстауға арналған рұқсаты қайтарылады.

53. Огнестрельное оружие должно храниться в местах постоянного проживания владельцев в разобранном виде, разряженном состоянии, со спущенными курками, отдельно от боевых припасов. К оружию не должны иметь доступ посторонние лица и дети. Не допускается развешивание огнестрельного оружия и боевых припасов на стенах комнат. Запрещается хранение оружия вне мест постоянного проживания владельца (на дачах, в садовых домиках, гаражах, сараях, вагончиках, шалашах, на чердаках и т.п.), а также в общежитиях (за исключением семейных, где отдельную комнату занимают члены одной семьи), временных вахтовых помещениях, у родственников, знакомых. В исключительных случаях на период длительной (свыше трех месяцев) командировки или прохождения владельцем оружия военной службы допускается с разрешения органа внутренних дел временное хранение оружия у родственников. Лицу, принявшему оружие на хранение, органом внутренних дел выдается разрешение с указанием в нем: "На временное хранение без права использования".
54. При переноске или перевозке всеми видами транспорта огнестрельное оружие должно находиться в чехле, в разряженном, разобранном состоянии (если это возможно). Во всех случаях при переноске или перевозке огнестрельного оружия владелец обязан иметь при себе разрешение органа внутренних дел на право его хранения и ношения, которое является одновременно разрешением на провоз оружия. За нарушение установленных правил хранения, ношения, перевозки и использования оружия виновные лица привлекаются к ответственности в соответствии с законодательством.
Холодное охотничье оружие перевозится в зачехленном виде только при наличии охотничьего билета.
55. Об аннулировании разрешения выносится мотивированное заключение, которое утверждается начальником органа внутренних дел (приложение N 28). В заключении излагаются основания и мотивы принятия такого решения.
56. В случае аннулирования разрешения оно изымается вместе с огнестрельным (холодным) оружием и боевыми припасами. Изъятое оружие и боевые припасы по направлению органов внутренних дел владельцам или их представителям сдаются на комиссионную продажу либо могут быть отчуждены лицу, имеющему разрешение органов внутренних дел на приобретение или хранение оружия.
Примечание. Огнестрельное (холодное) оружие и боевые припасы, принадлежащие лицам, которым предъявлены обвинения по уголовным делам, изымаются вместе с разрешением и хранятся в органах внутренних дел до окончательного решения следственных органов или суда по уголовному делу. Если в отношении указанного лица уголовное дело прекращено или судом вынесен оправдательный приговор, ему возвращаются оружие и боеприпасы, разрешение на хранение и ношение оружия.

57. Iшкi iстер органдары мынадай қаруларды сатып алуға, сақтауға және ұстауға рұқсат бермейдi:
жалпы ұзындығы 800 мм аспайтын, сондай-ақ құрастырмалығы жиналатын, жылжытылатын, салынатын немесе бөлшектелетiн және мұндайда ату мүмкiндiгiнен айырылмайтын аңшылық атыс қаруы;
нөмiрi жоқ немесе қолдан жасалған атыс қаруы.
ЕСКЕРТУ. Заводта дайындалған атыс қаруы, егер оған қару жөндеу шеберханасында нөмiр соғылған жағдайда iшкi iстер органдарында тiркелуi мүмкiн.
58. Аңшы қаруының, оның iшiнде әскери үлгiдегiсiнiң, иесi қайтыс болған жағдайда оның туыстары мүлiктi мұраға қалдыру туралы мәселе шешiлгенше қаруды 30 күн мерзiмге iшкi iстер органына уақытша сақтауға тапсырады (бiрақ бұл алты ай мерзiмiнен аспауы тиiс). Егер мұрагерлердiң арасында қару ұстауға, сақтауға немесе сатып алуға құқылы адам болмаса, онда ол дүкен арқылы сатылуы мүмкiн немесе қару сатып алуға немесе сақтауға iшкi iстер органдарынан рұқсат алған адамға берiледi.
59. Iшкi iстер органдарында аңшы атыс қаруын бiр адамнан екiншi адамға иеленуге беру жөнiндегi құжаттарды ресiмдеуге болады. Мұны берiлетiн қару есепте тұрған жер бойынша рұқсат ету жүйесiн жүзеге асырушы iшкi iстер органының қызметкерi қару иесiнiң және осындай қару түрiн алуға iшкi iстер органынан рұқсат алған адамның қатысуымен жүргiзедi. Бұл ретте берiлетiн қарудың маркасы, калибрi және нөмiрi рұқсат қағазына және сатып алуға арналған рұқсаттың дубликатына жазылады. Жазуды iшкi iстер органының бастығы қол қойып куәландырады және мөр соғылады. Рұқсаттың дубликаты қаруды тұратын жерi бойынша есепке қою үшiн жаңа иесiне қайтарылады. Сонымен бiрге қарудың берiлуiне байланысты қару иелерiне есеп жүргiзу журналына (N 29 қосымша) қаруды есептен шығару туралы тиiстi жазу жазылады.
60. Атыс қаруының иесi тұрақты мекенiн өзгерткен жағдайда iшкi iстер органына қаруын есептен шығару туралы өтiнiш жасауға және жаңа мекенiн көрсетуге мiндеттi. Жаңа тұрақты мекенiне келген бойда қару иесi он күн мерзiмде (шекара аймағында 24 сағат iшiнде) қаруын жергiлiктi iшкi iстер органында есепке қоюға мiндеттi.
61. Жарамсыз болып қалған атыс қаруы (жөндеуге жатпайтын), қарудың техникалық күйiн анықтау жөнiндегi комиссия осылай деп тапса, тiркелмейдi (қайта тiркелмейдi), иесi бiр ай мерзiмде ерiктi түрде iшкi iстер органына тапсырады немесе қару шеберханасында атуға жарамсыз күйге келтiрiледi және iшкi iстер органының тиiстi рұқсаты бар басқа адамға не заңды ұйымға коллекциялық немесе имитациялық қару ретiнде берiледi.

57. Органами внутренних дел не выдаются разрешения на приобретение, хранение и ношение:
охотничьего огнестрельного оружия общей длиной менее 800 мм, а также имеющего конструкцию, которая позволяет его складывать, сдвигать, укладывать или разбирать, и при этом не теряется возможность производства выстрела;
безномерного или самодельного огнестрельного оружия.
Примечание. Безномерное огнестрельное оружие заводского изготовления может быть зарегистрировано в органах внутренних дел при условии нанесения на него номера в оружейно-ремонтной мастерской.
58. В случае смерти владельца охотничье оружие, в том числе военных образцов, в тридцатидневный срок сдается родственниками умершего в орган внутренних дел на временное хранение до решения вопроса о наследовании имущества (но на срок не свыше шести месяцев). Если среди наследников не окажется лица, имеющего право на ношение, хранение или приобретение оружия, то оно ими должно быть реализовано через магазин или отчуждено лицу, имеющему разрешение органов внутренних дел на приобретение или хранение оружия.
59. Допускается производить в органах внутренних дел оформление документов на передачу охотничьего огнестрельного оружия от одного владельца другому. Это производится по месту учета передаваемого оружия работником органа внутренних дел, осуществляющим разрешительную систему, в присутствии владельца оружия и лица, имеющего разрешение органа внутренних дел на приобретение этого вида оружия. При этом марка, калибр и номер передаваемого оружия вписываются в разрешение и дубликат разрешения на приобретение. Записи заверяются подписью начальника органа внутренних дел и печатью. Дубликат разрешения возвращается новому владельцу для постановки оружия на учет по месту жительства. Одновременно на основании произведенной передачи оружия вносятся соответствующие записи в журнал учета владельцев оружия (приложение N 29) о снятии оружия с учета.
60. Владелец огнестрельного оружия при перемене места жительства обязан обратиться в орган внутренних дел с просьбой о снятии оружия с учета и указать адрес нового места жительства. По прибытии к новому месту жительства владелец оружия обязан в десятидневный срок (в пограничной зоне в течение 24 часов ) поставить на учет имеющееся у него оружие в местном органе внутренних дел.
61. Пришедшее в негодное состояние огнестрельное оружие (не подлежащее ремонту), признанное таковым комиссией по определению технического состояния оружия, не регистрируется (не перерегистрируется), в месячный срок владельцем добровольно сдается в орган внутренних дел или приводится в оружейной мастерской в непригодное для стрельбы состояние и отчуждается другому физическому либо юридическому лицу, имеющему соответствующее разрешение органа внутренних дел, в качестве коллекционного или имитационного оружия.

ЕСКЕРТУ. Қарудың техникалық күйiн анықтау жөнiндегi комиссия iшкi iстер органында 3-4 адам құрамында: рұқсат ету жүйесiн асырушы iшкi iстер органы қызметкерiнен, аңшы инспекторынан, қару жөндейтiн техниктен құралады және аудан (қала) әкiмiнiң шешiмiмен бекiтiледi. Комиссияның мiндетiне азаматтар iшкi iстер органында тiркеу (қайта тiркеу), есепке қою кезiнде тапсырған атыс қаруын тексеру жатады. Жұмыс барысында комиссия аңшы атыс қаруын техникалық санаттау нормаларын басшылыққа алады (N 30 қосымша).
Алынған, ерiктi түрде тапсырылған, тауып алынған қару-жарақ пен оқ-дәрiлердiң iшкi iстер органдарында сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыс тәртiбiн Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi белгiлейдi.
62. Атыс қаруы жоғалған немесе ұрланған жағдайда иесi мiндеттi түрде бұл туралы iшкi iстер органына дереу хабарлауға мiндеттi.
6. Спорт қаруын сатып алу, сақтау және тасымалдау
тәртiбi
63. Спорт қаруы (калибрi 4,5 мм аспайтын пневматикалықтан басқа) мен олардың оқ-дәрiлерiн сатып алуды ұйымдар iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi келiсiлген спорт ұйымдарының қару-жарақ нормалары мен табельдерi бойынша жүзеге асырады. Спорт қаруын сатып алу, сақтау мен тасымалдау осы Ережелердiң 3, 8, 9, 14, 15, 17-тармақтарында және 4 бөлiмiнде белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
64. Спорт делегацияларының (командаларының) қару мен оқ-дәрiлердi тасымалдау үшiн жауапты лауазымды адамдары атудан жарыс өтетiн немесе оқу-жаттығу жиыны өтетiн жерге келген бойында өздерiмен бiрге әкелген қару мен оқ-дәрiлердi тасымалдауға арналған рұқсатпен бiрге жарыс немесе жиын өтетiн жердегi арнайы жабдықталған жайға уақытша сақтауға дер кезiнде тапсыруға мiндеттi.
Қару мен оқ-дәрiлердi спорт делегациялары (командалары) орналасқан қонақ үйлерiнде, жатақханаларда, спорт лагерлерiнде және басқа демалыс орындарында сақтауға тиым салынады.
Жиын (жарыс) кезiнде қарудың сақталуы үшiн жауапты адамдар күн сайын қаруды күзетке тапсырардың алдында қару беру мен қабылдау журналына (24 қосымша) сәйкес барлық атыс қаруының түгел екенiн тексеруге мiндеттi.
7. Наградалық қаруды сақтау тәртiбi
65. Наградалық қаруға КСРО Жоғарғы Кеңесi Төралқасының Жарлығы (КСРО, ОАК, ВОАК қаулылары), КСРО Қорғаныс министрiнiң бұйрығы (РӘК, Әскери теңiз халық комиссариаты, ҚХК, КСРО әскери, әскери-теңiз министрлiгi және МВС), Ұлы Отан соғысы кезеңiндегi майдан қолбасшысының бұйрығы, КСРО Iшкi iстер министрiнiң, КСРО МКҚ (КСРО ВҮК, ОГПУ, НИВД, МГБ, МООП) Төрағасының бұйрығы, жоғарғы өкiлдi немесе атқару органы және қарумен наградтау құқы берiлген лауазымды адамдардың бұйрығы негiзiнде, сондай-ақ шет мемлекеттердiң басшылары мен үкiмет мүшелерiнiң наградтау граматолары немесе басқа құжаттары негiзiнде алынған қару жатады.

Примечание. Комиссия по определению технического состояния оружия создается в органе внутренних дел из 3-4 человек в составе: работника органа внутренних дел, осуществляющего разрешительную систему, охотинспектора или охотоведа, техника-оружейника и утверждается решением главы администрации района (города). В задачу комиссии входит технический осмотр огнестрельного оружия, предъявляемого гражданами во время регистрации (перерегистрации) в органе внутренних дел. В работе комиссия руководствуется нормами технического категорирования охотничьего огнестрельного оружия (приложение N 30).
Порядок работы по обеспечению сохранности изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов в органах внутренних дел определяется МВД Республики Казахстан.
62. В случае утраты или хищения огнестрельного оружия владелец обязан немедленно сообщить об этом в орган внутренних дел.
6. Порядок приобретения, хранения и перевозки
спортивного оружия
63. Приобретение спортивного оружия (кроме пневматического калибром не более 4,5 мм) и боевых припасов к нему осуществляется организациями по разрешениям органов внутренних дел по нормам и табелям вооружения спортивных организаций, согласованным с МВД Республики Казахстан. Приобретение, хранение и перевозка спортивного оружия осуществляется в порядке, установленном в пунктах 2,8,9,14,15, 17 и разделе 4 настоящих Правил.
64. Ответственные за перевозку оружия и боеприпасов должностные лица спортивных делегаций (команд) по прибытии в пункт проведения стрелковых соревнований или учебно-тренировочных сборов обязаны немедленно сдать привезенное ими оружие и боевые припасы вместе с разрешением на перевозку на временное хранение в специально оборудованное помещение по месту проведения соревнований или сборов.
Запрещается хранение оружия и боевых припасов в местах размещения спортивных делегаций (команд) в гостиницах, общежитиях, спортивных лагерях и других местах отдыха.
Во время сборов (соревнований) лица, ответственные за сохранность оружия на месте их проведения, обязаны ежедневно перед сдачей оружия под охрану проверять наличие всех единиц огнестрельного оружия в соответствии с журналом выдачи и приема оружия (приложение N 24).
7. Порядок хранения наградного оружия
65. К наградному относится оружие, полученное на основании Указа Президиума Верховного Совета СССР (постановлений ВЦИК, ЦИК СССР), приказа Министра обороны СССР (РВС, Наркомвоенмора, НКО, военного, военно-морского министерства и МВС СССР), приказов командующих фронтами в период Великой Отечественной войны, Министра внутренних дел СССР, Председателя КГБ СССР (ВЧК, ОГПУ, НКВД, МГБ, МООП СССР), должностных лиц, которым высшим представительным или исполнительным органом предоставлено право награждать именным оружием, а также на основании наградных грамот или других документов глав и членов иностранных правительств.

66. Наградалық атыс (суық) қаруы бар адамдарға iшкi iстер органдары "наградалық" деген белгi соғып, күшiнде болу мерзiмiн көрсетпей оны сақтауға және алып жүруге арналған рұқсат бередi.<*>
ЕСКЕРТУ. 66-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.08.28. N 1060 қаулысымен.
67. Наградалық қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсат алу үшiн оның иесi iшкi iстер органына мынадай құжаттар тапсырады:<*>
толтырылған карточка-өтiнiш;
қарумен наградтау туралы құжаттың түпнұсқасы немесе нотариалдық түрде куәландырылған көшiрмесi;
қаруды қауiпсiз иелену мен ұстауға бөгет болатын қарсы дәлелдердiң болмауы жөнiндегi медициналық анықтама;
материалдық бөлiгi мен қару қолдану ережелерiн бiлуi жөнiндегi сынақшаны тапсыруы туралы анықтама;
көлемi 3X4 см екi фотосуретi.
ЕСКЕРТУ. 67-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.08.28. N 1060 қаулысымен.
68. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi, Республикалық ұланның, Президенттiң Күзет қызметiнiң, Мемлекеттiк тергеу комитетi, Iшкiiсминi мен ҰҚК офицерлерi алған наградалық қару олардың және басы куәлiктерiне жазылуы керек. Запасқа немесе отставкаға кеткен жағдайда бұл адамдар бiр айлық мерзiмде қаруын тұратын жерiндегi iшкi iстер органында тiркеуге және оны сақтауға рұқсат алуға мiндеттi. Наградалық қаруды тiркегенi (қайта тiркегенi) үшiн төлем алынбайды.<*>
ЕСКЕРТУ. 68-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.08.28. N 1060 қаулысымен.
69. Осы Ережелердiң 65-тармағында көрсетiлмеген лауазымды адамдардан алынған атыс (суық) қаруы наградалық қаруға жатпайды және ол:
әскери үлгiдегi қару тұратын жерiндегi iшкi iстер органына тегiн тапсырылып, артынан оны берген тиiстi ведомствоға берiледi;
аңшы қаруы осы ережелердiң 43-45 және 50-тармақтарына сәйкес оны сақтауға және ұстауға рұқсат бере отырып тiркелуi мүмкiн немесе оны сатып алуға рұқсаты бар адамға берiлуi мүмкiн.
70. Наградалық қаруды азаматтардан iшкi iстер органдары қолданылып жүрген заңдарға сәйкес сақтау және алып жүру, тасымалдау мен пайдалану ережелерiн бұзғаны үшiн алуы мүмкiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 70-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.08.28. N 1060 қаулысымен.
71. Наградалық қарудың иесi қайтыс болған жағдайда қару отыз күндiк мерзiмде iшкi iстер органына тапсырылады және артынан оны берген тиiстi ведомствоға берiледi.
8. Коллекциялық қаруды сатып алу, сақтау және
тасымалдау тәртiбi
72. Коллекциялық қаруға жинауға және көрмеде көрсетуге арналған қару жатады.

66. Лицам, имеющим наградное огнестрельное (холодное) оружие, органами внутренних дел выдаются разрешения на его хранение и ношение без указания срока его действия с отметкой "наградное".
Сноска. Пункт 66 изменен - постановлением Правительства РК
от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ .
67. Для получения разрешения на хранение и ношение наградного оружия владельцем в орган внутренних дел представляются следующие документы:
заполненная карточка-заявление;
подлинник или заверенная в нотариальном порядке копия документа о награждении оружием;
медицинская справка об отсутствии противопоказаний, препятствующих безопасному владению и обращению с оружием;
справка о сдаче зачета по знанию материальной части и правил применения оружия;
две фотографии размером 3х4 см.
Сноска. Пункт 67 изменен - постановлением Правительства РК
от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ .
68. Наградное оружие, имеющееся у офицеров Министерства обороны, Республиканской гвардии, Службы охраны Президента, Государственного следственного комитета, МВД и КНБ Республики Казахстан, должно быть вписано в удостоверение личности. При увольнении в запас или отставку эти лица обязаны в месячный срок зарегистрировать оружие в органе внутренних дел по месту жительства и получить разрешение на его хранение. Плата за регистрацию (перерегистрацию) наградного оружия не взимается.
Сноска. Пункт 68 изменен - постановлением Правительства РК
от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ .
69. Огнестрельное (холодное) оружие, полученное от должностных лиц, не указанных в пункте 65 настоящих Правил, к числу наградного не относится и подлежит сдаче:
оружие военных образцов - в орган внутренних дел по месту жительства безвозмездно с последующей передачей в соответствующее ведомство, выдавшее его;
охотничье оружие может быть зарегистрировано с выдачей разрешения на его хранение и ношение в соответствии с пунктами 43-45 и 50 настоящих Правил либо отчуждено лицу, имеющему разрешение на его приобретение.
70. Наградное оружие может быть изъято у граждан органами
внутренних дел за допущенные нарушения правил хранения и ношения,
перевозки и использования в соответствии с действующим
законодательством.
Сноска. Пункт 70 изменен - постановлением Правительства РК от
28 августа 1996 г. N 1060
P961060_
.
71. В случае смерти владельца наградного оружия последнее
в тридцатидневный срок сдается в органы внутренних дел с
последующей передачей в соответствующее ведомство, выдавшее
его.
#
8. Порядок приобретения, хранения и перевозки
коллекционного оружия
72. К коллекционному относится оружие, предназначенное для
формирования коллекций и экспонирования.

73. Коллекциялық қаруды сатып алу, сақтау және тасымалдау осы Ережелердiң 2, 8, 9, 34, 44, 50-тармақтарына сәйкес берiлетiн iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. Мұражайлар және көрмелерде қойып көрсету үшiн минометтердi, артиллериялық зеңбiректердi, жаттығуға арналған тыс қаруы бар танкiлер мен самолеттердi ұйымдарға әскери бөлiмдер iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз босатады. Коллекциялық қару экспонат ретiнде ғана пайдаланылады.
74. Коллекциялық қару аудандық (қалалық) iшкi iстер органында мiндеттi түрде тiркелуi керек.
75. Қаруды коллекциялау мынадай түрде жүзеге асырылуы мүмкiн:
1) Мұражайлық - осы мақсатқа арналған жеке арнаулы үй-жайларға қойылады.
Мұражайларда қару сақтау осы Ережелердiң 13-тармағында баяндалған талаптарға сай келуi керек. Олар бұзылған жағдайда iшкi iстер органдары мұражайдың жұмыс iстеуiн тоқтата тұруы мүмкiн.
Қаруды мұражайлардан тыс жерлерде көрсету тек iшкi iстер органдарының рұқсаты бойынша дабыл құралдарымен жабдықталған жабық сөрелер мен стендiлерде жүргiзiледi.
2) Жеке - иесi тұратын жерi бойынша.
76. Қаруы бар барлық экспозициялар орталықтан бақылау пультiне тартылған күзет дабылымен жабдықталады.
77. Коллекциялық атыс қаруы қару-жарақ шеберханаларында мынадай тәсiлдермен ату үшiн жарамсыз күйге келтiрiлуi керек:
жазулары мен таңбаларына зақым келтiрмей қарудың оқталатын бөлiгiн диаметрi кем дегенде 5 мм етiп тесу;
шаппасын алу немесе кесу.
Атыс қаруының патрондары мұражайларда тек оқсыздандырылған (оқ-дәрiсiз) күйiнде қойып көрсетiлуi мүмкiн.
78. Бұрынғы ұрыс орындарынан табылған, азаматтар сыйға тартқан қаруды Iшкi iстер органдарында тiркемей көрсету үшiн пайдалануға тиым салынады.
79. Коллекциялық қару иесi тек iшкi iстер органымен коллекциялық қару сақтауға рұқсаты бар адамға ғана беруге құқылы.
80. Коллекциялық қару ұрланған немесе жоғалған жағдайда иесi дереу iшкi iстер органына мәлiмдеуге мiндеттi.
9. Газды қаруды сатып алу, тiркеу (қайта тiркеу),
сақтау, ұстау және тасымалдау тәртiбi
81. 18 жасқа толған азаматтар газды қару сатып алуға, сақтауға және ұстауға құқылы.
82. Газды қару (аэрозольдардан басқа) сатып алуға рұқсатты алу үшiн iшкi iстер органдарына мынадай құжаттар тапсырылады:
толтырылған карточка-өтiнiш;
наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлердiң анықтамасы;
орталық немесе облыстық "Динамо" кеңесi беретiн қарудың материалдық бөлiгi мен қолдану ережелерiн бiлу жөнiндегi сынақша тапсырғаны туралы анықтама.

73. Приобретение, хранение и перевозка коллекционного оружия осуществляется по разрешениям органов внутренних дел, выдаваемым в соответствии с пунктами 2,8,9,34,44,50 настоящих Правил.
Примечание. Для экспонирования в музеях и на выставках минометы, артиллерийские орудия, танки и самолеты с учебным стрелковым вооружением отпускаются организациям воинскими частями без разрешения органов внутренних дел.
Коллекционное оружие используется только в качестве экспоната.
74. Коллекционное оружие подлежит обязательной регистрации в органе внутренних дел района (города).
75. Коллекционирование оружия может осуществляться в следующих видах:
1) Музейное - в отдельных, специально предназначенных для этих целей помещениях.
Хранение оружия в музейных помещениях должно отвечать требованиям, изложенным в пункте 13 настоящих Правил. При их нарушении органы внутренних дел могут приостановить функционирование музея.
Экспонирование оружия вне музейных помещений допускается только по разрешениям органов внутренних дел в закрытых витринах и стендах, оборудованных сигнализацией;
2) Частное - по месту жительства владельца.
76. Все экспозиции с оружием оборудуются охранной сигнализацией, выведенной на пульт централизованного наблюдения.
77. Коллекционное огнестрельное оружие должно быть приведено
в оружейных мастерских в состояние, непригодное для производства
выстрела, путем:
просверливания отверстия диаметром не менее 5 мм в казенной
части оружия без повреждения надписей и клейм;
изъятие или спиливания бойка.
Патроны к стрелковому оружию могут экспонироваться в музеях
только разряженными (без пороха).
78. Запрещается использовать для экспонирования оружие,
найденное в местах бывших боев, подаренное гражданами, которое не
зарегистрировано в органах внутренних дел.
79. Владелец коллекционного оружия имеет право передать его в
собственность только лицу, имеющему разрешение органа внутренних
дел на хранение коллекционного оружия.
80. При краже или утрате коллекционного оружия владелец обязан
немедленно заявить в орган внутренних дел.
9. Порядок приобретения, регистрации (перерегистрации),
хранения, ношения и перевозки газового оружия
81. Правом приобретения, хранения и ношения газового оружия
пользуются граждане, достигшие 18-летнего возраста.
82. Для получения разрешения на приобретение газового оружия
(кроме аэрозольных устройств) в орган внутренних дел представляются:
заполненная карточка-заявление;
справки наркологического и психоневрологического диспансеров;
справка о сдаче зачета по знанию материальной части и правил применения оружия, выдаваемая центральным или областным советом "Динамо".

83. Әскери және арнаулы атақтары бар әскери қызметшiлер мен құқық қорғау органдарының қызметкерлерi газды қару сатып алуға рұқсатты наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлерiнiң анықтамаларын тапсырмай-ақ жалпы негiзде алады.
84. Атыс қаруына сақтауға және ұстауға рұқсаты бар Қазақстан Республикасы азаматтарына газды сатып алуға рұқсат өтiнiш пен газды қарудың материалдық бөлiгi мен қолдану ережелерi бойынша сынақша тапсырғаны туралы анықтама бойынша берiледi.
85. Азаматтарға газды қару сатып алуға рұқсатты (N 26 қосымша) iшкi iстер органдары паспортын немесе жеке басын куәландыратын құжатын көрсеткен жағдайда үш айлық мерзiмге бередi. Аталған мерзiмде пайдаланылмаған рұқсат жарамсыз болып табылады және ол iшкi iстер органына қайтарылады.
86. Газды қару сатып алынған күннен бастап екi апталық мерзiмде иесi тұратын жердегi iшкi iстер органында тiркелуi керек және үш жылдық мерзiмге берiлетiн оны сақтауға және ұстауға арналған рұқсат (N 4 қосымша) алынады.
87. Азаматтардың газды қаруын тiркегенi үшiн жергiлiктi атқару органдары белгiлеген мөлшерде төлем алынады.
88. Газды қару сақтауға және ұстауға рұқсат алу үшiн оның иелерi iшкi iстер органдарына 82-тармақта көрсетiлген құжаттарға қосымша мынадай құжаттар тапсырады:
көлемi 3X4 см екi фотосурет;
қаруды тiркегенi (қайта тiркегенi) үшiн төлем төленгенi туралы квитанция;
қарудың қайдан алынғанын дәлелдейтiн құжат (рұқсаттың дубликаты немесе өтiнiш).
89. Газды қару сақтауға арналған рұқсатты ұзарту (қайта тiркеу) үшiн иесi рұқсаттың күшiнде болу мерзiмi аяқталуына бiр ай қалғанға дейiн iшкi iстер органына өтiнiш жасап, мынадай құжаттар тапсыруға мiндеттi:
iшкi iстер органы бастығының атына жазылған өзiнiң қаруын қайта тiркеу туралы өтiнiш;
қаруды қайта тiркегенi үшiн төлем төленгенi туралы квитанция.
90. Газды қару сақтауға және ұстауға арналған рұқсат сонымен бiрге оны тасымалдауға да арналған рұқсат болып табылады.
91. Iшкi iстер органдарында газды қаруды бiр адамнан екiншi адамға беруге арналған құжаттарды ресiмдеуге болады. Сонымен бiрге қаруды беру негiзiнде қару иесiнiң есеп құжаттарына тиiстi жазу жазылады.
10. Имитациялық қаруды сатып алу, сақтау және
тасымалдау тәртiбi
92. Имитациялық (кесiлген) қаруға конструкциясы жағынан ұйымдар жаттығу мақсатында, сондай-ақ театр қойылымдарында және киноға түсiру кезiнде реквизит ретiнде пайдалануға арналған қару жатады.

83. Военнослужащие и работники правоохранительных органов, имеющие воинские и специальные звания, разрешения на приобретение газового оружия получают на общих основаниях, без представления справок наркологического и психоневрологического диспансеров.
84. Гражданам Республики Казахстан, имеющим разрешение на хранение и ношение огнестрельного оружия, разрешение на приобретение газового оружия выдается на основании заявления и справки о сдаче зачета по знанию материальной части и правил применения газового оружия.
85. Разрешения на приобретение газового оружия (приложение N 26) гражданам выдаются органами внутренних дел сроком на три месяца при предъявлении паспорта или документа, удостоверяющего личность. Неиспользованные в указанный срок разрешения являются недействительными и подлежат возврату в орган внутренних дел.
86. Газовое оружие в двухнедельный срок со дня приобретения должно быть зарегистрировано в органе внутренних дел по месту жительства владельца в получением разрешения на его хранение и ношение (приложение N 4), которое выдается сроком на три года.
87. За регистрацию принадлежащего гражданам газового оружия взимается сбор в размере, устанавливаемом местными исполнительными органами.
88. Для получения разрешения на хранение и ношение газового оружия его владельцами в органы внутренних дел дополнительно к документам, указанным в пункте 82, представляются:
две фотографии размером 3х4 см;
квитанция об уплате сбора за регистрацию (перерегистрацию) оружия;
документ, указывающий на источник, приобретение оружия (дубликат разрешения или заявление).
89. Для продления разрешения на хранение газового оружия (перерегистрации) владелец обязан за один месяц до истечения срока действия разрешения обратиться в орган внутренних дел и представить следующие документы:
заявление на имя начальника органа внутренних дел с просьбой перерегистрировать имеющееся у него оружие;
квитанцию об уплате сбора за перерегистрацию оружия.
90. Разрешение на хранение и ношение газового оружия одновременно является разрешением на его перевозку.
91. Допускается производить в органах внутренних дел оформление документов на передачу газового оружия от одного владельца другому. Одновременно на основании произведенной передачи оружия вносятся соответствующие записи в учетные документы владельцам оружия.
10. Порядок приобретения, хранения и перевозки
имитационного оружия
92. К имитационному (охолощенному) относится оружие, конструктивно предназначенное для использования организациями в учебных целях, а также в качестве реквизита в театрально-зрелищных мероприятиях и киносъемках.

93. Имитациялық қаруды сатып алу, сақтау және тасымалдау осы Ережелердiң 2, 8, 9, 14, 15-тармақтарында және 4-бөлiмiнде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
94. Жаттығуға арналған атыс қаруы жауынгерлiк атыс қаруын сақтау үшiн белгiленген талаптарды сақтай отырып арнаулы техникалық шарттар бойынша қайта жасалынады. Жаттығуға арналған атыс қаруы мен оқ-дәрiлердi атуға жарамды күйге келтiруге тиым салынады. Оқу орындарына берiлетiн қаруда мынадай шарттар орындалуы керек:
стволының төменгi жағынан оқталатын бөлiгiнде сегменттi ойық жасалады (ПП-41 - жоғарғы жағында);
стволының каналынан бастап оқтығы төңiрегiнен шығатындай етiп енi 4 мм және ұзындығы АК мен РПК - 48 мм, СКС - 38 мм, ПП-41 - 51 мм, РПД - 48 мм, ДП мен ДПМ - 65 мм, СВД - 60 мм, ПК - 52 мм, 1938 жылғы және 1944 жылғы карабиндерде - 57 мм тесiп өткен ойық жасалады;
барлық қару үлгiлерiнде шаппасы кесiледi;
шаппасы (АК, РПК, АКМ, СКС, СВД-да) немесе затвордың рамасының тiреуi (РПД-да) шаппаның ұшы ұратын жерiнен егеумен түрпiленедi;
стволының қорабына (ПП-41, ДП, ДПМ, ПК) жауынгерлiк қарудың стволын жаттығу қаруына салуға бөгет жасайтын, стволды шектегiш құрастырылады;
стволдың оқталатын бөлiгi (ПП-41, ДП, ДПМ, ПК) стволдың қорабының iшiнен шығып тұратын стволды шектегiш кiрiп тұру үшiн тесiледi.
95. Кино түсiру үшiн киностудиялар пайдаланатын атыс қаруы қару-жарақ шеберханаларында тек бос оқтармен атылатын күйге келтiрiлуi керек. Осындай қаруларды түсiру кезiнде сақтау және пайдалану шартын түсiру топтарының жауапты адамдары жергiлiктi iшкi iстер органымен келiседi.
96. Театр және цирк қойылымдарында бутафорлық қару қолданылады. Айрықша жағдайларда атуға жарамсыз немесе кесiлген атыс қаруын пайдалану қажет болған жағдайда театр-сауық мекемесi Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасы, облыстық және Ленинск қалалық iшкi iстер басқармалары осындай қару сатып алуға және сақтауға рұқсат беру туралы өтiнiш жасайды.
11. Республика аумағына қаруды әкелу және оны
шетелге әкету тәртiбi
97. Кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге азаматтық қару мен оқ-дәрiлердi әкелуге рұқсатты (N 32 қосымша) Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi мынадай құжаттар негiзiнде бередi:
ұйым басшысының өтiнiшi, онда қару мен оқ-дәрiлердiң саны, әкелу үшiн жауапты адамның фамилиясы, аты-жөнi, паспортының сериясы мен нөмiрi, қару мен оқ-дәрi әкелiнетiн мемлекет, әкелу жүзеге асырылатын кеден пунктi;
Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасы облыстар және Ленинск қалалық iшкi iстер басқармалары берген қару мен оқ-дәрiлер сатып алуға арналған рұқсат;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң немесе қаруды импорттауға берген лицензиясы;<*>
әкелiнетiн қару мен оқ-дәрiлердiң сертификаты.
ЕСКЕРТУ: Сату үшiн қару мен оқ-дәрiлер әкелуге рұқсат тек арнаулы дүкендерi бар кәсiпорындарға, ұйымдар мен мекемелерге ғана берiледi.
ЕСКЕРТУ. 97-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚР Үкіметінің
1996.08.28. N 1060 қаулысымен.

93. Приобретение, хранение и перевозка имитационного оружия осуществляется в порядке, установленном в пунктах 2,8,9,14,15 и разделе 4 настоящих Правил.
94. Учебное огнестрельное оружие переделывается по специальным техническим условиям, с соблюдением требований, установленных для хранения боевого огнестрельного оружия. Запрещается приведение учебного огнестрельного оружия и боевых припасов в состояние, пригодное для стрельбы. Выдаваемое учебным заведениям оружие должно иметь:
сегментный вырез на казенной части ствола снизу (ПП-41 - сверху);
сквозную прорезь в начале канала ствола с выходом ее в область патронника шириной 4 мм и длиной у АК и РПК - 48 мм, у СКС - 38 мм, у ПП-41 - 51 мм, у РПД - 48 мм, у ДП и ДПМ - 65 мм, у СВД - 60 мм, у ПК - 52 мм, у карабинов образца 1938 года и 1944 года - 57 мм;
спиленный боек во всех образцах оружия;
опиленный курок (у АК, РПК, АКМ, СКС, СВД) или стойку затворной рамы (у РПД) в месте удара по ударнику;
вмонтированный ограничитель ствола в ствольную коробку (у ПП-41, ДП, ДПМ, ПК), препятствующий постановке ствола от боевого оружия на учебное;
проточку на казенной части ствола (у ПП-41, ДП, ДПМ, ПК) для вхождения ограничителя ствола, выступающего внутрь ствольной коробки.
95. Огнестрельное оружие, используемое киностудиями для киносъемок, должно быть приведено в оружейных мастерских в состояние, пригодное для стрельбы только холостыми патронами. Условия хранения и использования такого оружия во время съемок согласовываются ответственными съемочных групп с местными органами внутренних дел.
96. В театральных и цирковых представлениях применяется бутафорское оружие. В исключительных случаях при необходимости использования непригодного для стрельбы или охолощенного огнестрельного оружия театрально-зрелищное учреждение ходатайствует перед ГУВД города Алматы, УВД области и города Ленинска о выдаче разрешения на приобретение и хранение такого оружия.
11. Порядок ввоза оружия на территорию республики
и вывоза его за границу
97. Разрешение на ввоз гражданского и служебно-штатного оружия, боеприпасов к ним предприятиям, организациям и учреждениям (приложение N 32) выдается МВД Республики Казахстан на основании следующих документов:
ходатайства руководителя организации, где указываются количество оружия и боеприпасов, фамилия, инициалы, серия и номер паспорта лица, ответственного за ввоз, государство, из которого ввозится оружие и боеприпасы, таможенный пункт, через который осуществляется ввоз;
разрешение на приобретение оружия и боеприпасов, выданного ГУВД города Алматы, УВД области и города Ленинска;
лицензии на импорт оружия, выданной Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан;
сертификата ввозимого оружия и боевых припасов.
Примечание. Разрешение на ввоз оружия и боеприпасов для продажи выдается только предприятиям, организациям и учреждениям, имеющим специализированные магазины.
Сноска. В абзаце четвертом исключены слова - постановлением Правительства РК от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ .

98. Қазақстан Республикасының азаматтарына аңшы және газды қарудың бiрлi-жарым даналарын әкелуге рұқсатты (N 31 қосымша) өтiнiшi, Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасы, облыстық және Ленинск қалалық iшкi iстер басқармаларының берген қару сатып алуға арналған рұқсаты, әкелiнетiн қарудың сертификаты негiзiнде Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi бередi.
99. Шетел азаматтарына аңшы қаруының бiрлi-жарым данасы, олардың оқ-дәрiлерi мен аңшы пышағын әкелуге рұқсатты (N 31 қосымша) Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiнiң Жануарлар әлемiн қорғау жөнiндегi бас басқармасымен келiсiлген аң аулаумен айналысушының өтiнiшi негiзiнде Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi бередi, өтiнiште қару әкелушi азаматтың фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, паспортының сериясы мен нөмiрi, әкелiнетiн қарудың жүйесi калибрi мен нөмiрi, оқ-дәрiлердiң саны, қару қай елден, қай кеден пунктi арқылы, республиканың қай облысына және қандай мерзiмге әкелiнетiн көрсетiледi.
ЕСКЕРТУ: Әкелiнген қару мен оқ-дәрiлердi әкету мен әкелуге арналған рұқсатқа сәйкес және ондағы көрсетiлген мерзiмде жүзеге асырылады.
100. Кәсiпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға атыс, газды, суық қару мен оқ-дәрiлердi республикадан әкетуге рұқсатты (N 32 қосымша) Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi мына құжаттар негiзiнде бередi:
ұйым басшысының өтiнiшi, онда қару мен оқ-дәрiлердiң саны, әкету үшiн жауапты адамның фамилиясы, аты-жөнi, паспортының сериясы мен нөмiрi, қару мен оқ-дәрiлер әкетiлетiн мемлекет, әкету жүзеге асырылатын кеден пунктi көрсетiледi;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп және сауда министрлiгiнiң немесе Қазақстан Республикасының Қорғаныс өнеркәсiбi жөнiндегi комитетiнiң қаруды экспортқа шығаруға берген лицензиясы;
қару апарылатын мемлекеттiң iшкi iстер органдары берген қару сатып алуға және әкелуге арналған рұқсат.
101. Шетелге тұрақты тұруға кететiн Қазақстан Республикасы азаматтарына аңшы және газды қарудың бiрлi-жарым даналарын, олардың оқ-дәрiлерiн әкетуге рұқсатты (N 32 қосымша) аумақтың iшкi iстер органдарының қаруды есептен шығарғаны туралы белгiсi бар кету құжаттарын көрсеткен соң Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi бередi.
102. Халықаралық спорт жарыстарын өткiзуге арналған атыс қаруын, оқталған патрондарын, оқ-дәрiсiн шетелге әкетуге және Қазақстан Республикасына әкелуге рұқсатты мүдделi ұйымдардың өтiнiшi бойынша Алматы қалалық iшкi iстер бас басқармасы, облыстық және Ленинск қалалық iшкi iстер басқармалары бередi.
103. Қару мен оқ-дәрiлердi әкелуге (әкетуге) арналған рұқсаттың бланкiлерi қатаң есептегi құжат болып табылады және баспаханада реттiк нөмiрлерiн қоя отырып дайындалады. Дайын бланкiлер қару мен оқ-дәрiлердi әкелуге (әкетуге) арналған рұқсат берудi есепке алу кiтабына (N 33 қосымша) тiркеледi.

98. Разрешение на ввоз единичных экземпляров охотничьего и газового оружия гражданам Республики Казахстан (приложение N 31) выдается МВД Республики Казахстан на основании заявления, разрешения на приобретение оружия, выданного ГУВД города Алматы, УВД области и города Ленинска сертификата ввозимого оружия.
99. Разрешение на ввоз единичных экземпляров огнестрельного охотничьего оружия, боеприпасов к нему и охотничьих ножей иностранным гражданам (приложение N 31) выдается МВД Республики Казахстан на основании ходатайства охотопользователя, согласованного с Главным управлением по охране животного мира Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, в котором должны быть указаны: фамилия, имя, отчество гражданина, ввозящего оружие, серия и номер его паспорта, система, калибр и номер ввозимого оружия, количество боеприпасов, из какой страны, через какой таможенный пункт, в какую область республики и на какой срок ввозится оружие.
Примечание. Вывоз ввезенного оружия и боеприпасов осуществляется согласно разрешению на ввоз и в указанные в нем сроки.
100. Разрешение на вывоз из республики огнестрельного, газового, холодного оружия и боеприпасов предприятиям, учреждениям и организациям (приложение N 32) выдается МВД Республики Казахстан на основании следующих документов:
ходатайства руководителя организации, где указываются количество оружия и боеприпасов, фамилия, инициалы, серия и номер паспорта лица, ответственного за вывоз, государство, в которое вывозятся оружие и боеприпасы, таможенный пункт, через который осуществляется вывоз;
лицензии на экспорт гражданского оружия, выданной Министерством промышленности и торговли Республики Казахстан;
разрешений на приобретение и ввоз оружия, выданных органами внутренних дел государства, в которое ввозится оружие.
101. Разрешение на вывоз единичных экземпляров охотничьего и газового оружия, боеприпасов к нему гражданам Республики Казахстан, выезжающим за границу на постоянное жительство (приложение N 31), выдается МВД Республики Казахстан на основании заявления с отметкой территориального органа внутренних дел о снятии с учета при предъявлении выездных документов.
102. Разрешения на вывоз за границу и ввоз в Республику Казахстан огнестрельного оружия, снаряженных патронов к нему, пороха, предназначенного для проведения международных спортивных соревнований, выдаются ГУВД города Алматы, УВД областей и города Ленинска по ходатайствам заинтересованных организаций.
103. Бланки разрешений на ввоз (вывоз) оружия и боевых припасов являются документом строгой отчетности и изготавливаются в типографии с проставлением порядковых номеров. Готовые бланки регистрируются в книге учета выдачи разрешений на ввоз (вывоз) оружия и боевых припасов (приложение N 33).

104. Әкелiнетiн (әкетiлетiн) қару кеден пунктiнде бiр-бiрлеп тексерiледi. Ол туралы деректер әкелiнген (әкетiлген) қару мен оқ-дәрiлердi есепке алу журналына (N 34 қосымша) жазылады.
ЕСКЕРТУ: Әкелiнген (әкетiлген) оқ-дәрiлер туралы деректер журналға мынадай тәртiпте жазылады: оқталған патрондар саны бойынша, ал дәрiсi - салмағы бойынша.
12. Атыс тирлерiн, атыс алаңдарын, ату-аңшы стендiлерiн,
қару-жөндеу шеберханаларын, қару мен оқ-дәрiлер
сататын дүкендер ашу және олардың жұмыс iстеу
тәртiбi
105. Мемлекеттiк және басқа кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар ату тирлерiн, ату алаңдарын, ату-аңшы стендiлерiн айналадағы ортаның қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн шарттарды сақтаған жағдайда iшкi iстер органдарының рұқсат (N 3 қосымша) бойынша ашады.
106. Шағын калибрi қарудан атуға арналған ашық тирлердi елдi мекендерден 2 шақырымнан жақын қашықтықта, ал iрi калибрi қарудан атуға арналған тирлердi - 6 шақырымнан жақын қашықтыққа жабдықтауға тиым салынады.
Жартылай ашық тирлердi қалаларда және қала типтес поселкелерде орналастыруға тиым салынады.
107. Ату аймағының сыртқы қоршауы мен оқтарды ұстау құрылғыларының сипатына қарай ату спортына арналған ғимараттардың бiрнеше түрi белгiленген: олар бiрнеше ашық тирлерден тұратын ату алаңдарының кешенi; көлденең және бүйiрiнен ұстап қалатын қалқандары көзделмеген, бiрақ қабырғалары мен төбесiнен оқ өтпейтiн жабылған (жабық) тирлер; қабырғаларынан оқ өтпейтiн және төбесiнде көлденең ұстап қалатын қалқаны бар жартылай ашық тирлер; оқ ұстап қалатын қалқаны мен бүйiрiнде топырақты үйiндiлерi және қажеттi қауiпсiздiк аймағы көзделген ашық жер учаскесi.
108. Тирдiң, ату алаңының немесе ату-аңшы стендiнi пайдалану үшiн жарамдылығын iшкi iстер органдарының (милиция мен өрт қадағалау), санитарлық-эпидемиялық қадағалау органдары мен мекемелерiнiң және объектiнi ашушы ұйымның өкiлдерi құрамындағы комиссия анықтайды.
109. ДОСААФ-тың республикалық, облыстық, комитеттерiне, республика, облыс орталықтарында, аудандарға бөлiнетiн iрi өнеркәсiптi қалаларда орналасқан спорт қоғамдарына қарайтын спорттық-ату клубтарында, балалар-жас өспiрiмдердiң спорт мектептерiнде, тирлерiнде атыс қаруы мен оқ-дәрiлердi осы Ережелердiң 13-15, 17-тармақтарында көзделген талаптарға сай келетiн, iшкi iстер органдарының орталықтандырылған күзет пультiне тартылған немесе бақылау пультiне қосылған бiрнеше шептi күзет дабылы бар, жұмыс уақытында күзет қойылған және әкiмшiлiк қатаң өткiзу режимiн жүзеге асыратын арнайы жабдықталған қоймада сақтайды. Тир үй-жайындағы күзет ондағы қарудың сақталуын қамтамасыз ету, атыс қаруын иелену мақсатымен жасалған шабуылға тойтарыс беру үшiн қойылады және қызметтiк-штаттық қарумен (пистолеттермен және револьвермен) қаруланады.

104. Ввозимое (вывозимое) оружие проверяется на таможенном пункте поштучно. Данные о нем вносятся в журнал учета ввозимого (вывозимого) оружия и боевых припасов (приложение N 34).
Примечание. Данные о ввозимых (вывозимых) боеприпасах заносятся в журнал: снаряженные патроны по количеству, а порох по весу.
12. Порядок открытия и функционирования стрелковых
тиров, стрельбищ, стрелково-охотничьих стендов,
оружейно-ремонтных мастерских, магазинов по продаже
оружия и боеприпасов
105. Стрелковые тиры, стрельбища, стрелково-охотничьи стенды открываются государственными и иными предприятиями, организациями и учреждениями по разрешениям органов внутренних дел (приложение N 3) при соблюдении условий, обеспечивающих безопасность для окружающих.
106. Запрещается оборудование открытых тиров, предназначенных для стрельбы из малокалиберного оружия, на расстоянии ближе 2 км от населенных пунктов, а тиров для стрельбы из крупнокалиберного оружия - 6 км.
Полуоткрытые тиры запрещается размещать в городах и поселках городского типа.
107. В зависимости от характера внешних ограждений огневой зоны и устройства перехвата пуль установлено несколько типов сооружений для стрелкового спорта: стрельбища-комплексы, состоящие из нескольких открытых тиров; крытые (закрытые) тиры, имеющие непробиваемые стены и потолок, где поперечные боковые перехваты не предусмотрены; полуоткрытые тиры, имеющие пуленепробиваемые стены и поперечные перехваты поверху; открытые участки местности, имеющие пулеприемники и боковые земляные валы и необходимые зоны безопасности.
108. Пригодность тира, стрельбища или стрелково-охотничьего стенда для эксплуатации определяется комиссией в составе представителей органов внутренних дел (милиции и пожарного надзора), органов и учреждений санитарно-эпидемиологического надзора и организации, открывающей объект.
109. Хранение огнестрельного оружия и боевых припасов в спортивно-стрелковых клубах, детско-юношеских спортивных школах, тирах, принадлежащих республиканскому, областным комитетам ДОСААФ, спортивным обществам, расположенным в республиканском, областных центрах, крупных промышленных городах с районным делением, допускается в специально оборудованном хранилище, отвечающем требованиям пунктов 13-15, 17 настоящих Правил, при наличии охранной сигнализации в несколько рубежей, выведенной на пульт централизованной охраны или подключенной на пульт централизованного наблюдения органов внутренних дел, установлении вооруженной охраны в рабочее время, когда сигнализация отключена, и осуществлении администрацией строгого пропускного режима. Охрана помещения тира устанавливается для обеспечения сохранности оружия в нем, отражения нападения с целью завладения огнестрельным оружием и вооружается служебно-штатным оружием (пистолетами или револьверами).

110. Өткiзу және объект iшiндегi режим жөнiндегi нұсқауды тир әкiмшiлiгi күзетiлетiн объектiнiң ерекшелiктерiн ескере отырып дайындайды әрi жергiлiктi iшкi iстер органымен келiседi және оны жоғары тұрған ұйымның басшысы бекiтедi. Тирге өткiзу режимi кiрiп-шығудың, қару, оқ-дәрiлер мен басқа материалдық құндылықтарды алып шығудың, алып кiрудiң (әкетудiң) қатаң тәртiбiн орнатуды көздеу керек. Объект iшiндегi режим тирдiң iшкi жұмыс тәртiбiн (қызметкерлердiң жұмыс уақыты режимi, қару, оқ-дәрiлер беру мен тапсыру тәртiбi, тұрақты және бiр жолғы материалдық өткiзу қағаздарын жүргiзу) сақтауды қамтамасыз ететiн шараларды қамтиды. Өткiзу және объект iшiндегi режимдi қамтамасыз ету мақсатында ату тирiнiң (ату галереясының) кiреберiс есiктерi берiк iлмекпен, электр қоңырауымен және кiшкене тесiкпен жабдықталады. Тирге қызметкерлердi, атушы спортшыларды кiргiзу бақылау-өткiзу пунктi арқылы жүргiзiледi, ал олар кiлттердi және құжаттарды сақтауға арналған қажеттi жәшiктермен, өткiзу қағаздарының, нұсқаулардың үлгiлерi, секцияларда сабақтардың графиктерi және т.б. iлiнген стендiлермен жабдықталуы керек.
111. Ату галереясы мен қару-жарақ бөлмесi, егер олар бiр үй-жайда орналасқан болса, қосымша үй-жайлардан (оқу кластарынан, демалыс бөлмелерiнен, жаттықтырушылар кабинетi мен шаруашылық үй-жайларын) болаттан жасалған торлы қалқалармен бөлiнедi. Бұл бөгеттер торлы есiкпен жабдықталады, олар тұрақты түрде құлыппен жабулы болуы керек. Қалқалар диаметрi кем дегенде 15 мм болат шыбықтардан жасалады. Торлы бөгеттер көзi 150X150 мм болып айқастырылып дәнекерленедi. Тор шыбықтарының ұшы қабырғаға, там төбесiне, еденге кем дегенде 80 мм тереңдiкке бекiтiлiп, бетондалады.
112. Атыс арасындағы үзiлiс кезiнде тирлердiң ату галереясында атыс қаруын сақтауға, сондай-ақ қару мен оқ-дәрiлердi ату шебiнде бақылаусыз тастауға қатаң тиым салынады.
113. Тирдiң, ату алаңының, ату-аңшы стендiнiң жұмыс iстеуiне құқық беретiн рұқсатты беру үшiн ұйым басшысының олардың орнын жүйелеп баяндаған өтiнiшi негiз болып табылады. Өтiнiште сондай-ақ жауапты адам туралы деректер де көрсетiледi (фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, туған жылы, туған күнi мен жерi, мекен-жайы). Оған қаруға жiберiлген адамдардың тiзiмi, қару мен оқ-дәрiлер сақталатын үй-жайдың күзетi туралы деректер қоса тiркеледi. Өтiнiшке қоса ашылатын тирдiң, ату алаңының, ату-аңшы стендiнiң жоспар-схемасы, жабдықтардың сипаттамасы, сондай-ақ комиссияның оларды пайдалану жарамдылығы туралы қорытындысы тапсырылады.

110. Инструкция по пропускному и внутриобъектовому режиму разрабатывается администрацией тира с учетом особенностей охраняемого объекта, согласовывается с местным органом внутренних дел и утверждается руководителем вышестоящей организации. Пропускной режим в тир должен предусматривать установление строгого порядка входа и выхода, вноса, выноса (вывоза) оружия, боевых припасов и других материальных ценностей. Внутриобъектовый режим включает мероприятия, обеспечивающие соблюдение внутреннего распорядка работы тира (режим рабочего времени сотрудников, порядок выдачи и сдачи оружия, боевых припасов, введение постоянных и разовых материальных пропусков). В целях обеспечения пропускного и внутриобъектового режима входные двери в стрелковый тир (стрелковую галерею) оборудуются надежными запорами, электрозвонком и глазком. Пропуск в тир сотрудников, стрелков-спортсменов производится через контрольно-пропускной пункт, который должен быть оснащен необходимыми ящиками для хранения ключей и документации, стендами с образцами пропусков, инструкциями, графиками занятий в секциях и т.д.
111. Стрелковая галерея и оружейная комната, если они находятся в одном здании, отделяются от вспомогательных помещений (учебных классов, комнат отдыха, кабинетов тренеров и хозяйственных помещений) стальными решетчатыми перегородками. В этих перегородках оборудуются решетчатые двери, которые должны быть постоянно закрыты на замок. Перегородки изготавливаются из стального прутка диаметром не менее 15 мм. Прутки решетчатых перегородок свариваются в каждом перекрестии, образуя ячейки размером не более 150х150 мм. Концы прутьев решеток заделываются в стену, потолок, пол на глубину не менее чем 80 мм и заливаются бетоном.
112. Категорически запрещается хранение огнестрельного оружия в стрелковых галереях тиров во время перерыва между стрельбами, а также оставление оружия и боевых припасов на огневом рубеже без надзора.
113. Основанием для выдачи разрешения на право функционирования тира, стрельбища, стрелково-охотничьего стенда является ходатайство руководителя организации с описанием места их расположения. В ходатайстве указываются также сведения об ответственном лице (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, адрес места жительства). К нему прилагаются список лиц, имеющих доступ к оружию, сведения об охране помещения, где будут храниться оружие и боевые припасы. К ходатайству приобщается план-схема открываемого тира, стрельбища стрелково-охотничьего стенда, описание оборудования, а также заключение комиссии о пригодности их к эксплуатации.

114. Тирдiң, ату алаңының, ату-аңшы стендiнiң жұмыс iстеуiне арналған рұқсатты iшкi iстер органдары тек олардың басшыларының атына 3 жыл мерзiмге бередi.
115. Ғылыми-зерттеу институттары мен қорғаныс зауыттарының конструкторлық бюролары, тирлерi, полигондары, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Республикалық ұланның, Президенттiң Күзет қызметiнiң, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитет, Мемлекеттiк тергеу комитетi, Iшкiiсминiнiң, ҰҚК, Бас прокуратураның, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Кеден комитетi мен Бас салық инспекциясының Салық полициясының басқармасына қарайтын тирлер, ату алаңдары мен полигондары, сондай-ақ пневматикалық қарудан атуға арналған тирлер iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз жұмыс iстейдi.<*>
ЕСКЕРТУ. 115-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚР Үкіметінiң 1996.08.28. N 1060 қаулысымен.
116. Қару жөндеу шеберханаларын мемлекеттiк және басқа кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар аша алады. Мұндай шеберханалардың жұмыс iстеуi iшкi iстер органдарының рұқсаты (N 3 қосымша) бойынша жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Республикалық ұланның, Президенттiң Күзет қызметiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Бас прокуратурасының, Қаржы министрлiгiнiң Бас кеден басқармасы мен Бас салық инспекциясының Салық милициясы басқармасының қару жөндеу шеберханалары iшкi iстер органдарының рұқсатынсыз жұмыс iстейдi.
117. Қару жөндеу шеберханаларының жұмыс iстеуiне рұқсат беру үшiн шеберхананы ашушы ұйымның басшысының өтiнiшi негiз болып табылады, онда жауапты адам мен шеберханада жұмыс iстейтiн адамдар туралы (фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, туған жылы мен жерi, мекен-жайы) деректер көрсетiледi. Өтiнiшке комиссияның шеберхана үй-жайын қабылдау туралы актiсi тiркеледi.
118. Қару жөндеу шеберханасы жұмыс iстеуге арналған үй-жайдың жарамдылығын iшкi iстер органдарының (милиция және өрт қадағалау), санитарлық-эпидемиялық қадағалау органдары мен мекемелерiнiң және шеберхана ашушы ұйымның өкiлдерi құрамындағы комиссия анықтайды.
119. Қаруды жөндеу шеберханасында осы Ережелердiң 13-тармағында баяндалған талаптарға сай келетiн арнайы жабдықталған жайлар болғанда ғана сақтауға болады.
120. Қару жөндеу шеберханаларының жұмыс iстеуiне рұқсатты iшкi iстер органдары басшылардың атына 3 жыл мерзiмге бередi.

114. Разрешения на функционирование тира, стрельбища, стрелково-охотничьего стенда выдаются органами внутренних дел только на имя их руководителя сроком на 3 года.
115. Без разрешения органов внутренних дел функционируют тиры, полигоны научно-исследовательских институтов и конструкторских бюро оборонных заводов, тиры, стрельбища и полигоны, находящиеся в ведении Министерства обороны, Республиканской Гвардии, Службы охраны Президента, Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы, Государственного следственного комитета, МВД, КНБ, Генеральной прокуратуры, Таможенного комитета и Управления налоговой полиции, Министерства финансов Республики Казахстан, а также тиры для стрельбы из пневматического оружия.
Сноска. Пункт 25 изменен - постановлением Правительства РК от 28 августа 1996 г. N 1060 P961060_ .
116. Оружейно-ремонтные мастерские могут быть открыты государственными и иными учреждениями, и иными предприятиями, организациями и учреждениями. Функционирование таких мастерских осуществляется по разрешениям органов внутренних дел (приложение N 3).
Примечание. Без разрешений органов внутренних дел функционируют оружейно-ремонтные мастерские, находящиеся в ведении Министерства обороны, Республиканской Гвардии, Службы охраны Президента, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности, Генеральной прокуратуры, Главного таможенного управления и Управления налоговой милиции Министерства финансов Республики Казахстан.
117. Основанием для выдачи разрешения на функционирование оружейно-ремонтной мастерской является ходатайство руководителя организации, открывающей мастерскую, с указанием в нем сведений об ответственном лице и лицах, которые будут работать в мастерской (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, адрес места жительства). К ходатайству приобщаются акт комиссии о приемке помещения и лицензия на осуществление работ по ремонту оружия, выданная Комитетом по оборонной промышленности Республики Казахстан.
118. Пригодность помещения для функционирования в нем оружейно-ремонтной мастерской определяется комиссией в составе представителей органов внутренних дел (милиции и пожарного надзора), органов и учреждений санитарно-эпидемиологического надзора и организации, открывающей мастерскую.
119. Хранение оружия в оружейно-ремонтной мастерской допускается при наличии специально оборудованного помещения, отвечающего требованиям, изложенным в пункте 13 настоящих Правил.
120. Разрешения на функционирование оружейно-ремонтных мастерских выдаются органами внутренних дел на имя руководителей сроком на 3 года.

121. Қару (соның iшiнде аңшы қаруы) жөндеуге мына жағдайларда қабылданады:
азаматтардан - iшкi iстер органының қару сақтауға арналған рұқсаты мен жеке басын куәландыратын құжаттары болған жағдайда;
ұйымдардан - ұйымның өкiлiнде iшкi iстер органының қару сақтауға арналған рұқсаты, ұйым басшысының жолдама хаты, жеке басын куәландыратын сенiмхаты мен құжаттары болған жағдайда.
ЕСКЕРТУ. Жөндеуге тiркелмеген қару тапсырылған жағдайда шеберхана әкiмшiлiгi осы қаруды тапсырған адам туралы iшкi iстер органына дереу хабарлайды.
122. Қару шеберханада жөнделгеннен кейiн мына жағдайларда берiледi:
азаматтарға - шеберхана квитанциясы, iшкi iстер органының қару сақтауға арналған рұқсаты мен жеке басын куәландыратын құжаттар болған жағдайда;
ұйымдардың өкiлдерiне - шеберхана квитанциясы, iшкi iстер органының қару сақтауға арналған рұқсаты, сенiмхат және жеке басын куәландыратын құжаттары болған жағдайда.
123. Жөндеуге қару тапсырған қару иесi немесе ұйымның өкiлi квитанцияда көрсетiлген тапсырысты орындау мерзiмi аяқталғаннан соң отыз күн iшiнде келмесе қару тиiстi тексеру жүргiзу үшiн аумақ бойынша iшкi iстер органына тапсырылады.
124. Жөндеуге түскен қаруға есеп жүргiзу үшiн қару жөндеу шеберханасында есеп кiтабы (N 35 қосымша) жүргiзiледi, ол нөмiрленедi, бау өткiзiледi және шеберхана жұмыс iстеуiне рұқсат берген iшкi iстер органының мөрi соғылады.
125. Атыс, газды және суық қару сататын дүкендердi (оның iшiнде комиссиялық) қару-жарақ шығару немесе сату үшiн арнайы құрылған кәсiпорындар ғана аша алады және олар тек iшкi iстер органдарының рұқсаты (N 3 қосымша) бойынша ғана жұмыс iстейдi. Оларда атыс, газды және суық қарумен, олардың оқ-дәрiлерiмен және аңшы пышақтарымен көтерме және бөлшек сауда жүргiзiледi. Қару мен оқ-дәрiлердi өздерiмен бiрге келетiн тауарлармен қатар сатуға болады.
126. Атыс және газды қару, олардың оқ-дәрiлерiн сату жөнiндегi дүкендерге осы Ережелердiң 13 тармағында баяндалған талаптарға сәйкес жабдықталған қару мен оқ-дәрiлер сақтауға арналған үй-жайлар болғанда ғана жұмыс iстеуге рұқсат етiледi.
127. Дүкендегi қару мен оқ-дәрiлердi сақтауға арналған үй-жайдың жарамдылығын iшкi iстер органдарының (милиция және өрт қадағалау), санитарлық-эпидемиялық қадағалау органдары мен мекемелерiнiң және дүкендi ашушы кәсiпорынның өкiлдерiнен тұратын комиссия анықтайды.

121. Прием оружия (в том числе охотничьих ружей) в ремонт производится:
от граждан - при наличии разрешения органа внутренних дел на хранение оружия и документов, удостоверяющих личность;
от организаций - при наличии у представителя организации разрешения органов внутренних дел на хранение оружия, сопроводительного письма руководителя организации, доверенности и документа, удостоверяющего личность.
Примечание. В случае сдачи в ремонт незарегистрированного оружия администрация мастерской немедленно сообщает в орган внутренних дел о лице, сдавшем это оружие.
122. Выдача оружия после ремонта его в оружейной мастерской производится:
гражданам - при наличии квитанции мастерской, разрешения органов внутренних дел на хранение оружия и документа, удостоверяющего личность;
представителям организаций - при наличии квитанции мастерской, разрешения органа внутренних дел на хранение оружия, доверенности и документа, удостоверяющего личность.
123. При неявке владельца оружия или представителя организации, сдавшей в ремонт оружие, в течение тридцати дней после истечения срока исполнения заказа, указанного в квитанции оружие передается в орган внутренних дел по территориальности для осуществления соответствующих проверок.
124. Для учета поступившего в ремонт оружия в оружейно-ремонтной мастерской ведется книга учета (приложение N 35), которая должна быть пронумерована, прошнурована и скреплена печатью органа внутренних дел, выдавшего разрешение на функционирование мастерской.
125. Магазины по продаже огнестрельного, газового и холодного оружия (в том числе и комиссионные) могут быть открыты предприятиями, специально созданными для производства или продажи оружия, и функционировать только по разрешениям органов внутренних дел (приложение N 3). В них производится оптовая и розничная торговля огнестрельным, газовым и холодным оружием, боевыми припасами к ним и охотничьими ножами. Допускается совмещение продажи оружия и боеприпасов только с сопутствующими им товарами.
126. Функционирование магазина по продаже огнестрельного и газового оружия, боевых припасов к ним допускается при наличии помещения для хранения оружия и боевых припасов, оборудованного в соответствии с требованиями, изложенными в пункте 13 настоящих Правил.
127. Определение пригодности помещения для хранения оружия и боевых припасов в магазине производится комиссией, состоящей из представителей органов внутренних дел (милиции и пожарного надзора), органов и учреждений санитарно-эпидемиологического надзора и предприятия, открывающего магазин.

128. Атыс және газды қару, оқ-дәрiлер, аңшы пышақтарын сататын дүкеннiң жұмыс iстеуiне рұқсат беру үшiн дүкендi ашушы кәсiпорын басшысының өтiнiшi негiз болып табылады. Онда дүкеннiң директоры, сатушылары туралы (фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, туған күнi мен жерi, мекен-жайы) деректер көрсетiледi. Өтiнiшке - кәсiпорынды тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесi мен комиссияның қару сақтауға арналған үй-жайды қабылдау туралы актiсi қоса тiркеледi.
129. Қару мен оқ-дәрiлер сататын дүкеннiң жұмыс iстеуiне рұқсаты iшкi iстер органдары басшының (дүкен директорының, меңгерушiсiнiң) атына 3 жыл мерзiмге бередi.
130. Дүкендерде бiр жәшiк түтiндi оқ-дәрi (50 кг), бiр жәшiк түтiнсiз оқ-дәрi (50 кг) және 15000 дана дайындалған аңшы патронын сақтауға рұқсат етiледi. Жекелеген жағдайларда дүкеннiң құрылысы мен орналасуына қарай дәрiлер мен дайындалған патрондардың аталған шектi саны iшкi iстер органдарының келiсуi бойынша азайтылуы немесе көбейтiлуi мүмкiн.
131. Дүкеннiң сауда жайындағы сөрелердiң артқы жағына екi шкаф қойылуы керек: бiрiншiсi - оқ дәрiсiн сақтау үшiн, ал екiншiсi - капсюльдер мен дайындалған патрондар сақтау үшiн Дәрiнi капсюльдермен немесе дайындалған патрондармен бiрге бiр шкафта сақтауға тиым салынады. Дәрi дүкеннiң сөресiне капсюльдермен бiрге тек сатып алушыға беру үшiн ғана қойылады. Дүкен жабылғаннан кейiн сауда залында атыс қаруын қалдыруға қатаң тиым салынады.
132. Азаматтар немесе ұйымдардың өкiлдерi қаруды комиссиялық саудаға iшкi iстер органдарының жолдамасы (N 36 қосымша) мен өздерiнiң жеке басын куәландыратын құжаттары бойынша тапсырады. Қаруды комиссиялық саудаға аталған жолдамасыз тапсырған жағдайда дүкен әкiмшiлiгi оны қабылдап алады және қаруды тапсырған адам туралы деректердi көрсете отырып iшкi iстер органына тапсырады. Қаруды комиссиялық саудаға қабылдау туралы квитанцияны оны сақтауға арналған рұқсатпен бiрге азаматтар он күн мерзiмге қару тiркелген iшкi iстер органына тапсырады. Iшкi iстер органы қарудың сатылғаны туралы хабарды алған соң, оны есептен шығарады.
133. Атыс қаруы мен газды қарудың оқ-дәрiлерi дүкендерде мынадай тәртiп бойынша сатылады:
азаматтарға - iшкi iстер органдарының тиiстi қару түрiн сақтауға арналған рұқсатын көрсеткен жағдайда;
ұйымдарға - iшкi iстер органдарының тиiстi қару сақтауға арналған рұқсатын, ұйым өкiлiнiң жеке басын куәландыратын құжаттар мен сенiмхат көрсеткен жағдайда.
ЕСКЕРТУ. Iшкi iстер органдарының пайдалану құқынсыз қаруды уақытша сақтауға рұқсат алған адамдарға оқ-дәрiлер сатуға тиым салынады.

128. Основанием для выдачи разрешения на функционирование магазина по продаже огнестрельного и газового оружия, боеприпасов, охотничьих ножей служит ходатайство руководителя предприятия, открывающего магазин, с указанием в нем сведений о директоре (заведующем) магазина, продавцах (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, адрес места жительства). К ходатайству приобщаются копия свидетельства о регистрации предприятия и акт комиссии о приемке помещения для хранения оружия.
129. Разрешение на функционирование магазина по продаже оружия и боеприпасов выдается органами внутренних дел на имя руководителя (директора, заведующего магазином) сроком на 3 года.
130. В магазинах разрешается хранить не более одного ящика дымного пороха (50 кг), одного ящика бездымного пороха (50 кг) и 15000 штук снаряженных охотничьих патронов. В отдельных случаях в зависимости от устройства и расположения магазина указанное предельное количество пороха и снаряженных патронов может быть уменьшено или увеличено по согласованию с органами внутренних дел.
131. В торговом помещении магазина за прилавками должно быть установлено два шкафа: один для хранения пороха, а другой - для хранения капсюлей и снаряженных патронов. Запрещается совместное хранение пороха с капсюлями или снаряженными патронами в одном шкафу. Порох может выкладываться на прилавок совместно с капсюлями только для передачи покупателю. Категорически запрещается оставлять огнестрельное оружие в торговом зале после закрытия магазина. #
132. Оружие на комиссионную продажу гражданами или представителями организаций сдается по направлениям органов внутренних дел (приложение N 36) и документам, удостоверяющим личность. При сдаче на комиссионную продажу оружия без указанного направления администрацией магазина оно принимается и передается в органы внутренних дел с указанием сведений о лице, сдавшем оружие. Квитанция о приеме оружия на комиссионную продажу вместе с разрешением на его хранение гражданином представляется в десятидневный срок в орган внутренних дел, где оружие было зарегистрировано. После получения органом внутренних дел сообщения о реализации оружия оно снимается с учета.
133. Боеприпасы к огнестрельному и газовому оружию в магазинах продаются:
гражданам - по предъявлении разрешения органов внутренних дел на хранение соответствующих видов оружия;
организациям - по предъявлении разрешения органов внутренних дел на хранение соответствующих видов оружия, доверенности и документа, удостоверяющего личность представителя организации.
Примечание. Запрещается продажа боеприпасов лицам, имеющим разрешения органов внутренних дел на временное хранение оружия без права использования.

|               |1 адамға      | үшiн (1 бiрлiкке)
___________________________________________________________________
Карабинге             60             10         8 (қаруды жылына
екi тексеру)
пистолетке            32             12         8 (қаруды жылына
екi тексеру)
револьверге           28             12         8 (қаруды жылына
екi тексеру)
Ескертпе: 1. Ұрыс қаруларын тексеруге көзделген оқ-дәрiлердi
басқа мақсаттарға жұмсауға тыйым салынады.
2. Ұрыс қаруларына жылына екi рет тексеру жүргiзу қажеттiгiн
ВӘК командасының бастығы бекiтедi.
Ведомстволық әскерилендiрiлген күзеттiң
жеке құрамы төмендегiдей қарулана алады:
_________________________________________________________________
|  Карабин   |Тапанша, револьвер
_________________________________________________________________
ВӘК командасының бастығы                               1
ВӘК жедел топ бастығы (қарауыл)                        1
Шолғындағы, Iшкi постағы және
БӨП-дегi мерген-өрт  сөндiрушi                         1
Ескертпе: Шолғынға шыққан IӘБ қызметкерлерi қажет болғанда
карабинмен қарулануы мүмкiн.
IӘБ жеке құрамымен үйрену мақсаты және мергендiк
жаттықтыру өткiзу үшiн командаға жаттығу карабинi мен шағын
калибрлi пистолет алуға рұқсат етiледi.<*>
Ескерту. 1-қосымша 19-а қосымшамен толықтырылды - ҚРМК-нiң
1995.01.09. N 1212 қаулысымен.
19-б ҚОСЫМША
"Балқаш Лтд"
тау-кен компаниясы ведомстволық әскери күзетiн
қаруландыруға арналған қару-жарақ пен оқ-дәрi нормасы
I. Қарулану нормасы
Әскери күзет                       - бiр постқа 2 иiр ойықты қару
Ведомстволық әскери қарауыл күзетi - тегiс стволды қарумен
қаруланады (ВМ мен СДЯВ
күзетiнде иiр ойықты мылтықпен)
Бағалы металдарды өндiру, қайта өңдеу, сақтау және тасымалдау
кезiнде қорғау тапсырмасын орындайтын бiрiншi санаттағы ведомстволық
әскери күзет Қазақстан Республикасының IIМ-нiң келiсiмiмен,
командаға 5 мылтық (АҚ-47) немесе 10 карабин (СКС-45) есебiмен
қаруланады.
II. Оқ-дәрi нормасы
___________________________________________________________________
| Әр қаруға |  Оқ-дәрiнiң жылдағы шығыны
| оқ-дәрiнiң|_____________________________
Қару түрлерi        |  қалыпты  |1 қызметкерге |атылуын байқау
|  нормасы  |   жаттығу    |үшiн (1 стволға)
|           |  мақсатында  |
_________________________|___________|______________|______________
Әскери күзет
Винтовкаға (1938/44 жыл.
дағы карабин үлгiсi)          60             10             8
Пистолетке                    32             12             8
Револьверге                   28             12             8
Бiрiншi санаттағы әскери күзет (бағалы металдарды өндiру,
қайта өңдеу және өңдеу кәсiпорындарында)
Калашников автоматына
(АҚ-47) (немесе ПП-90)       120             15             10
(жылына екi
байқауға)
Өзi зарядталатын Симонов
карабинiне (СКС-45)           90             10              8
(жылына екi
байқауға)
Қарауыл күзетi
Винтовкаға (1938/44 жыл.

!времени    !на 1 человека!(на 1 единицу)
-------------------------------------------------------------------
Военизированная        60           10        8 (две проверки
охрана на карабин                                оружия в год)
на пистолет            32           12        8 (две проверки
оружия в год)
на револьвер           28           12        8 (две проверки
оружия в год)
Примечания: Боеприпасы, предусмотренные на проверку боя
оружия, расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия два раза
в год устанавливается начальником команды ВВО.
Личный состав ведомственной военизированной охраны
может вооружаться:
------------------------------------------------------------------
!  Карабин 1 Пистолет
!          ! револьвер
------------------------------------------------------------------
Начальник команды ВВО                            1
Начальник оперативной группы
(караула) ВВО                                    1
Стрелок-пожарный в дозоре,
на внутреннем посту и КПП                        1
Примечание. При необходимости работник ВВО, выходящий в
дозор, может вооружаться карабином.
Для учебных целей и проведения тренировочных стрельб с
личным составом ВВО разрешается приобретать на команду учебный
карабин и малокалиберный пистолет.
Приложение N 19-б
Нормы оружия и боеприпасов, предназначенных
для вооружения ведомственной военизированной охраны
горнорудной компании "Балхаш Лтд"
I. Нормы вооружения
Военизированная охрана    - 2 единицы нарезного оружия на
один пост
Ведомственная сторожевая  - вооружается гладкоствольным
охрана                      оружием (при охране ВМ и СДЯВ -
нарезным)
По согласованию с МВД Республики Казахстан ведомственная
военизированная охрана первой категории, выполняющая задачи
по сохранности драгоценных металлов в процессе добычи, переработки,
хранения и транспортировки, вооружается из расчета 5 единиц (АК-47)
или 10 карабинов (СКС-45) на команду.
II. Нормы боеприпасов
-------------------------------------------------------------------
!Неснижаемый  !Расход боеприпасов в год
Вид оружия         !запас боепри-!--------------------------------
!пасов на еди-!для учебных це-!для прверки
!ницу оружия  !лей на 1 работ-!боя (на 1 ствол)
!             !ника           !
-------------------------------------------------------------------
Военизированная охрана
На винтовку (карабин
образца 1938/44 гг.)      60             10               8
На пистолет               32             12               8
На револьвер              28             12               8
Военизированная охрана первой категории (на предприятиях по
добыче, переработке и обработке драгоценных металлов)
На автомат Калашникова    120            15               10
(АК-47) (или ПП-90)                                  (две проверки
в год)
На самозарядный карабин   90             10               8
Симонова (СКС-45)                                    (две проверки
в год)
Сторожевая охрана

дардағы карабин үлгiсi)       40              8              4
(жылына бiр
байқауға)
Пистолетке                    16              8              4
(жылына бiр
байқауға)
Револьверге                  14               8              4
(жылына бiр
байқауға)
Мылтыққа                      10              8              4
(жылына бiр
байқауға)
III. Ведомстволық әскери күзет жеке құрамының
қарулану нормасы (соның iшiнде бiрiншi санат бойынша)
___________________________________________________________________
|     Қару түрлерi
|___________________________
Ведомстволық әскери күзет         |винтовка, карабин,|пистолет.
қызметкерлерi              |ПП-90 автоматы,   |револьвер
|өзi зарядталатын  |
|      карабин     |
_______________________________________|__________________|________
Әскери күзет жеке командасы, бiрiккен
отряд бастығы (аталған басшылардың
орынбасарлары)
Отряд құрамындағы команда бастығы                -              1
Топ бастығы, бөлiмше командирi (қарауыл
бастығы мiндетiн атқарған кезде)                 -              1
Рұқсаттама бюросының бастығы                     -              1
Iшкi пост немесе көлiктердi тексеру-
өткiзу пунктiндегi 1-шi және 2-шi
класты атқыш                                     -              1
Тексеру-өткiзу пунктiндегi 1-шi және
2-шi класты тексерушi                            -              1
Сыртқы постыдағы 1-шi және 2-шi класты
атқыш (бағалы металдарды алып жүргенде)          1              -
Үйретiлген итттердiң бапкерi, сақшы-iз
кесушi ит жетекшiсi                              -              1
Ескертпе:
1. Қарудың атылуын байқауға арналған оқ-дәрiнi басқа мақсатқа
жұмсауға тыйым салынады.
2. Қарудың атылуын жылына екi рет байқап көру қажеттiлiгiн
әскери күзет бөлiмшесiнiң бастығы белгiлейдi.
3. Тегiс стволды мылтықтардың патроны 8,9 нөмiрлi бытырамен
оқталады.
4. Күзеттiң барлық түрiне қару резервi - бар қару-жарақтың
әрбiр 10 қаруына 1 қарудан.
5. Жаттығу мақсатында және жаттығу атуын өткiзу үшiн командаға
(отрядқа) 2 жаттығу винтовкасын, 2 шағын калибрлi винтовка және екi
шағын калибрлi пистолет алуға рұқсат етiледi";
"Қызметтiк-штаттық қару (пистолет) сақтауға және алып жүруге
рұқсат етiлген лауазым иелерiнiң тiзбесi туралы" 3 қосымша "Қазхром"
ұлтаралы акционерлiк компаниясының президентi" сөздерiнен кейiн
"Алматы сауда-қаржы банк басқармасының төрағасы" сөздерiмен
толықтырылсын.
Ескерту. 1-қосымша 19-б қосымшамен толықтырылды - ҚРМК-нiң
1996.01.18 N 66 қаулысымен.
19-в қосымша
Атырау мұнай өңдеу зауытының ведомстволық әскерилендiрiлген
күзетiн қаруландыруға арналған қару-жарақ және оқ-дәрi нормалары
I. Қару-жарақ нормасы
Әскерилендiрiлген күзет - бiр постқа 2 иiр ойықты қару
Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң келiсi бойынша мұнай өнiмдерiн
өңдеу және сақтау процесiндегi сақталу жөнiндегi мiндеттердi
орындаушы бiрiншi санатты ведомстволық әскерилендiрiлген күзет
командаға "РСМ" жүйесi бойынша 20 револьверден және (СКС-45) 10
карабиннен қаруландырылады.
II. Оқ-дәрi нормалары
_______________________________________________________________________
|            | Оқ дәрiнiң бiр жылдағы шығысы
| Бiр қаруға __________________________________
|арналған оқ-|1 қызметкерге   |  ұрысты
Қарудың  түрi      |дәрiлердiң  |арналған жаттығу|тексеру үшiн
|азаймайтын  |мақсаттары үшiн |(1 сүмбiге
|запасы      |                |  арналған)
_______________________________________________________________________

На винтовку (карабин      40              8                4
образца 1938/44 гг.)                                  (на одну
проверку в год)
На пистолет               16              8                4
(на одну
проверку в год)
На револьвер              14              8                4
(на одну
проверку в год)
На ружье                  10              8                4
(на одну
проверку в год)
III. Нормы вооружения личного состава ведомственной
военизированной охраны (в т.ч. первой категории)
-------------------------------------------------------------------
Работники ведомственной       !            Вид оружия
военизированной охраны        !-----------------------------------
!винтовка, кара- ! пистолет,
!бин, автомат    ! револьвер
!ПП-90, самоза-  !
!рядный карабин  !
-------------------------------------------------------------------
Начальник объединенного отряда,
отдельной команды военизированной
охраны (заместители перечисленных
руководителей)
Начальник команды в составе
отряда                                 -              1
Начальник группы, командир
отделения (при исполнении обязан-
ностей начальника караула)             -              1
Начальник бюро пропусков               -              1
Стрелок 1-го и 2-го класса
на внутреннем посту или
контрольно-проездном пункте            -              1
Контролер 1-го и 2-го класса на
контрольно-пропускном пункте           -              1
Стрелок 1-го и 2-го класса на
наружном посту (при сопровождении
драгоценных металлов)                  1              -
Вожатый служебных собак, проводник
патрульно-розыскной собаки             -              1
Примечания:
1. Боеприпасы,  предусмотренные   на   проверку   боя   оружия,
расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия два раза в  год
устанавливается начальником подразделения военизированной охраны.
3. Патроны для гладкоствольных ружей заряжаются дробью номер 8,9.
4. Резерв оружия для всех видов охраны - 1  единица  оружия  на
каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
5. Разрешается  для  учебных  целей  и проведения тренировочных
стрельб приобретать  на  команду  (отряд)  2  учебные  винтовки,   2
малокалиберные винтовки и 2 малокалиберных пистолета.
Приложение 19-в
Нормы оружия и боеприпасов, предназначенных
для вооружения ведомственной военизированной охраны
Атырауского нефтеперерабатывающего завода
I. Нормы вооружения
Военизированная охрана - 2 единицы нарезного оружия на один пост
По согласованию с МВД Республики Казахстан ведомственная
военизированная охрана первой категории, выполняющая задачи по
сохранности нефтепродуктов в процессе переработки и хранения,
вооружается из расчета 20 единиц револьверов системы "РСМ" и 10
единиц карабинов (СКС-45) на команду.
II. Нормы боеприпасов
--------------------------------------------------------------------
Вид оружия          !Неснижаемый!   Расход боеприпасов
!запас      !       в год
!боеприпасов!------------------------
!на единицу !для учебных!для проверки
!оружия     !целей на 1 !боя (на 1
!           !работника  !ствол)
--------------------------------------------------------------------

1           |     2      |       3        |      4
_______________________________________________________________________
Әскерилендiрiлген  күзет
Револьверге             28             12               8
РНС револьверiне        28             12               8
Өздiгiнен оқталатын
Симонов карабинiне
(СКС-45)                60             10               8
Винчестер мылтығына     10              8               4
III. Ведомстволық әскерилендiрiлген күзеттiң
(оның iшiнде 1-санаты) жеке құрамының қарулану нормасы
____________________________________________________________________
|          Қарудың  түрi
Ведомстволық әскерилендiрiлген|___________________________________
күзеттiң қызметкерлерi     |Наган револьверi |Винчестер мылтығы
|(РНС револьверi) |(СКС-45 карабинi)
____________________________________________________________________
Отряд бастығы                      1                   -
Отряд бастығының орынбасары        1                   -
Отряд бастығының режим
жөнiндегi орынбасары               1                   -
Команда бастығы                    1                   -
Топ бастығы                        1                   -
Өткiзу бюросының бастығы           1                   -
Қызметтi ұйымдастыру               1                   -
жөнiндегi нұсқаушы                 1                   -
Сырттағы посттағы инструктор       -                   1
Ескерту:
1. Ұрыс қаруларын тексеруге көзделген оқ-дәрiлердi басқа
мақсаттарға пайдалануға тыйым салынады.
2. Ұрыс қаруларына жылына 2 рет тексеру жүргiзудiң қажеттiлiгiн
әскерилендiрiлген күзет бөлiмшесiнiң бастығы белгiлейдi.
3. Тегiс ұңғылы мылтықтарға арналған патрондар N 8, 9
бытыралармен оқталады.
4. Күзеттiң барлық түрiне арналған қарулар резервi -
қаруланудағы әрбiр 10 қаруға 1 қарудан.
5. Командаға (отряд) оқу мақсаттары мен жаттығу атыстарын
өткiзу үшiн - 2 жаттығу винтовкасын, 2 шағын калибрлi винтовка және
2 шағын калибрi пистолет сатып алуға рұқсат етiледi.
19-г қосымша
Павлодар мұнай өңдеу зауытының ведомстволық
әскерилендiрiлген күзетiн қаруландыруға
арналған қару-жарақ және оқ-дәрi нормалары
I. Қару-жарақ нормасы
Әскерилендiрiлген күзет - бiр постқа 2 иiр ойықты қару
II. Оқ-дәрi нормасы
______________________________________________________________________
|            | Оқ дәрiнiң бiр жылдағы шығысы
| Бiр қаруға _________________________________
|арналған оқ-|1 қызметкерге   |  ұрысты
Қарудың  түрi      |дәрiнiң     |арналған жаттығу|тексеру үшiн
|азаймайтын  |мақсаттары үшiн |(1 сүмбiге
|запасы      |                |  арналған)
_______________________________________________________________________
Әскерилендiрiлген  күзет

1               !     2     !     3     !     4
--------------------------------------------------------------------
Военизированная охрана
На револьвер                        28          12           8
На револьвер РНС                    28          12           8
На самозарядный карабин Симонова
(СКС-45)                            60          10           8
На ружье
Винчестер                           10           8           4
III. Нормы вооружения личного состава
ведомственной военизированной охраны
(в т.ч. I категории)
--------------------------------------------------------------------
Работники ведомственной   !            Вид оружия
военизированной охраны    !--------------------------------------
!  револьвер Наган ! ружье Винчестер
! (револьвер РНС)  !(карабин СКС-45)
--------------------------------------------------------------------
Начальник отряда                      1                  -
Заместитель начальника отряда         1                  -
Заместитель начальника отряда
по режиму                             1                  -
Начальник команды                     1                  -
Начальник группы                      1                  -
Начальник бюро пропусков              1                  -
Инструктор по организации службы      1                  -
Конструктор на наружном посту         -                  1
Примечания:
1. Боеприпасы, предусмотренные на проверку боя оружия,
расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия 2 раза в год
устанавливается начальником подразделения военизированной охраны.
3. Патроны для гладкоствольных ружей заряжаются дробью N 8, 9.
4. Резерв оружия для всех видов охраны - 1 единица на каждые 10
единиц, имеющихся на вооружении.
5. Разрешается для учебных целей и проведения тренировочных
стрельб приобретать на команду (отряд) - 2 учебные винтовки, 2
малокалиберные винтовки и 2 малокалиберных пистолета.
Приложение 19-г
Нормы оружия и боеприпасов, предназначенных для
вооружения ведомственной военизированной охраны
Павлодарского нефтеперерабатывающего завода
I. Нормы вооружения
Военизированная охрана - 2 единицы нарезного оружия на один пост
II. Нормы боеприпасов
--------------------------------------------------------------------
Вид оружия       !Неснижаемый!  Расход боеприпасов в год
!запас      !-----------------------------
!боеприпасов! для учебных ! для проверки
!на единицу ! целей на 1  !боя (на 1 ствол)
!оружия     ! работника   !
--------------------------------------------------------------------
Военизированная охрана

Пистолет                32             12               8
III. Ведомстволық әскерилендiрiлген күзеттiң
(оның iшiнде 1-санаты) жеке құрамының қарулану нормасы
____________________________________________________________
| Қарудың  түрi
Ведомстволық әскерилендiрiлген|___________________________
күзеттiң қызметкерлерi     |   пистолет
____________________________________________________________
Отряд бастығы                      1
Отряд бастығының орынбасары        1
Өткiзу бюросының бастығы           1
Қарауыл бастығы                    1
Қарауыл бастығының көмекшiсi       1
Бақылау-өткiзу пункттерiнiң
1 және 2-сыныпты бақылаушысы       1
Ескерту:
1. Ұрыс қаруларын тексеруге көзделген оқ-дәрiлердi басқа
мақсаттарға пайдалануға тыйым салынады.
2. Ұрыс қаруларына жылына 2 рет тексеру жүргiзудiң қажеттiлiгiн
әскерилендiрiлген күзет бөлiмшесiнiң командирi бастығы белгiлейдi.
3. Командаға (отряд) оқу мақсаттары мен жаттығу атыстарын
өткiзу үшiн - штаттық қаруды пайдалануға рұқсат етiледi.
4. Күзеттiң барлық түрiне арналған қарулар резервi -
қаруланудағы әрбiр 10 қаруға 1 қарудан.
19-е қосымша
Шымкент мұнай өңдеу зауытының ведомстволық
әскерилендiрiлген күзетiн қаруландыруға
арналған қару-жарақ және оқ-дәрi нормалары
I. Қару нормасы
Әскерилендiрiлген күзет - бiр постқа 2 иiр ойықты қару
Қарулы вахтерлiк күзет  - бiр постқа 1 иiр ойықты қару
Күзет қызметi           - бiр постқа 1 тегiс ұңғылы қару
II. Оқ-дәрi нормасы
______________________________________________________________________
|            | Оқ дәрiнiң бiр жылдағы шығысы
| Бiр қаруға |________________________________
|арналған оқ-|1 қызметкерге   |  ұрысты
Қарудың  түрi      |дәрiнiң     |арналған жаттығу|тексеру үшiн
|азаймайтын  |мақсаттары үшiн |(1 сүмбiге
|запасы      |                |  арналған)
_______________________________________________________________________
Әскерилендiрiлген  күзет
Винтовка (карабин)      60             10               8
Пистолет                32             12               8
Револьвер               28             12               8
Қарулы-вахтерлык күзет
Винтовка (карабин)      40              8               4
Пистолет                16              8               4
Револьвер               14              8               4
Күзет қызметi (иiр ойықты қарумен қаруланған кезде)
Винтовка (карабин)      40              8               4
Пистолет                16              8               4
Револьвер               24              8               4
Күзет қызметi (тегiс ұңғылы қарумен қаруланған кезде)

Пистолет                  32           12             8
III. Нормы вооружения личного состава
ведомственной военизированной охраны
(в т.ч. I категории)
--------------------------------------------------------------------
Работники ведомственной      !         Вид оружия
военизированной охраны       !-------------------------------
!          пистолет
--------------------------------------------------------------------
Начальник отряда                             1
Заместитель начальника отряда                1
Начальник бюро пропусков                     1
Начальник караула                            1
Помощник начальника караула                  1
Контролер 1 и 2 класса
контрольно-пропускных пунктах                1
Примечания:
1. Боеприпасы, предусмотренные на проверку боя оружия,
расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия 2 раза в год
устанавливается командиром (начальником) подразделения
военизированной охраны.
3. Разрешается для учебных целей и проведения тренировочных
стрельб использовать штатное оружие.
4. Резерв оружия для всех видов охраны - 1 единица оружия на
каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
Приложение 19-е
Нормы оружия и боеприпасов, предназначенных для
вооружения ведомственной военизированной охраны
Шымкентского нефтеперерабатывающего завода
I. Нормы вооружения
Военизированная охрана         - 2 единицы нарезного оружия на
один пост
Вооруженно-вахтерская          - 1 единица нарезного оружия на
охрана                           один пост
Сторожевая охрана              - 1 единица гладкоствольного
оружия на один пост
II. Нормы боеприпасов
--------------------------------------------------------------------
Вид оружия        !Неснижаемый ! Расход боеприпасов в год
!запас       !----------------------------
!боеприпасов !для учебных !для проверки
!на единицу  !целей на 1  !боя (на 1 ствол)
!оружия      !работника   !
--------------------------------------------------------------------
Военизированная охрана
Винтовка (карабин)        60            10             8
Пистолет                  32            12             8
Револьвер                 28            12             8
Вооруженно-вахтерская охрана
Винтовка (карабин)        40             8             4
Пистолет                  16             8             4
Револьвер                 14             8             4
Сторожевая охрана (при вооружении нарезным оружием)
Винтовка (карабин)        40             8             4
Пистолет                  16             8             4
Револьвер                 24             8             4
Сторожевая охрана (при вооружении
гладкоствольным оружием)

Мылтық                  10              8               4
III. Ведомстволық әскерилендiрiлген күзеттiң
(оның iшiнде 1-санаты) жеке құрамының қарулану нормасы
_____________________________________________________________________
|          Қарудың  түрi
Ведомстволық әскерилендiрiлген|____________________________________
күзеттiң қызметкерлерi     |    винтовка     |    пистолет
|    (карабин)    |   револьвер
_____________________________________________________________________
1               |       2         |         3
_____________________________________________________________________
Отряд бастығы                      -                  1
Отряд бастығының орынбасары,
әскерилендiрiлген күзет
командирi                          -                  1
Топ бастығы, қарауыл бастығы       -                  1
Аға атқыш, сырттағы постыдағы
атқыш                              1                  -
Аға атқыш, iштегi постыдағы
немесе бақылау-өткiзу
постыдағы атқыш                    -                  1
Қызметтiк иттердiң жетектеушiсi    -                  1
Жедел бөлiмнiң бастығы             -                  1
Аға жедел кезекшi                  -                  1
Жедел топтың бақылаушысы           -                  1
Ескерту:
1. Ұрыс қаруларын тексеруге көзделген оқ-дәрiлердi басқа
мақсаттарға пайдалануға тыйым салынады.
2. Ұрыс қаруларына жылына 2 рет тексеру жүргiзудiң қажеттiлiгiн
әскерилендiрiлген күзет бөлiмшесiнiң командирi (бастығы) белгiлейдi.
3. Командаға (отряд) әскерилендiрiлген күзеттiң жеке құрамымен
оқу мақсаттары мен жаттығу атыстарын өткiзу үшiн - 2 жаттығу
винтовкасын, (2 карабин) 2 шағын калибрлi винтовка сатып алуға
рұқсат етiледi.
4. Тегiс ұңғылы мылтықтарға арналған патрондар N 8, 9
бытыралармен оқталады.
5. Күзеттiң барлық түрiне арналған қарулар резервi -
қаруланудағы әрбiр 10 қаруға 1 қарудан.
19-ж қосымша
"Жарылыс" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының
(Қазахвзрывпром) ведомстволық әскерилендiрiлген күзетiн
қаруландыруға арналған қару және оқ-дәрi нормалары
I. Қару нормасы
Әскерилендiрiлген күзет - бiр постқа 2 иiр ойықты қару
Қару резервi            - қолда бар қарудың әрбiр
10-нына 1 қарудан
______________________________________________________________________
II. Оқ-дәрi нормасы
|            | Оқ дәрiнiң бiр жылдағы шығысы
| Бiр қаруға |________________________________
|арналған оқ-|1 қызметкерге   |  ұрысты
Қарудың  түрi      |дәрiлердiң  |арналған жаттығу|тексеру үшiн
|азаймайтын  |мақсаттары үшiн |(1 сүмбiге
|запасы      |                |  арналған)
______________________________________________________________________
Әскерилендiрiлген  күзет

Ружье                     10             8             4
III. Нормы вооружения личного состава
ведомственной военизированной охраны
(в т.ч. I категории)
--------------------------------------------------------------------
Работники ведомственной       !         Вид оружия
военизированной охраны        !-----------------------------
!  винтовка    !  пистолет
!  (карабин)   !  револьвер
--------------------------------------------------------------------
Начальник отряда                        -              1
Заместитель начальника отряда,
командир ВОХР                           -              1
Начальник группы, начальник
караула                                 -              1
Старший стрелок, стрелок на
наружном посту                          1              -
Старший стрелок, стрелок на
внутреннем посту или
контрольно-пропускном посту             -              1
Вожатый служебных собак                 -              1
Начальник оперативного отдела           -              1
Старший оперативный дежурный            -              1
Контролер оперативной группы            -              1
Примечания:
1. Боеприпасы, предусмотренные на проверку боя оружия,
расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия 2 раза в год
устанавливается командиром (начальником) подразделения
военизированной охраны.
3. Для учебных целей и проведения тренировочных стрельб с
личным составом военизированной охраны разрешается приобретать на
команду (отряд) 2 учебные винтовки (2 карабина) и 2 малокалиберные
винтовки.
4. Патроны для гладкоствольных ружей заряжаются дробью N 8, 9.
5. Резерв оружия для всех видов охраны - 1 единица оружия на
каждые 10 единиц, имеющихся на вооружении.
Приложение 19-ж
Нормы оружия и боеприпасов, предназначенных для
вооружения ведомственной военизированной охраны
Государственной акционерной компании "Жарылыс"
(Казахвзрывпром)
I. Нормы вооружения
Военизированная охрана        - 2 единицы нарезного оружия на
один пост
Резерв оружия                 - 1 единица на каждые 10 единиц
имеющегося оружия
II. Нормы боеприпасов
--------------------------------------------------------------------
Вид оружия         !Неснижаемый   !Расход боеприпасов в год
!запас         !-------------------------
!боеприпасов на!для учебных !для проверки
!единицу оружия!целей на 1  !боя (на 1
!              !работника   !ствол)
--------------------------------------------------------------------
Военизированная охрана

Карабин                  60              8         4 (қаруды
жылына екi
тексеру)
Пистолет                 32              8         4 (қаруды
жылына екi
тексеру)
Револьвер                28              8         4 (қаруды
жылына екi
тексеру)
Ескерту:
1. Ұрыс қаруларын тексеруге көзделген оқ-дәрiлердi басқа
мақсаттарға пайдалануға тыйым салынады.
2. Ұрыс қаруларына жылына 2 рет тексеру жүргiзудiң қажеттiлiгiн
ВЭК бөлiмшелерiнiң бастығы белгiлейдi.
Ведомстволық әскерилендiрiлген күзеттiң
жеке құрамы мыналармен қарулана алады:
____________________________________________________________________
|Карабин|Пистолет
|       |револьвер
____________________________________________________________________
Отрядтың, командының бастығы, ВЭК отряды,
командысы бастығының орынбасары              -        1
ВЭК тобының бастығы                          -        1
Iшкi пост пен БӨП-тiң I, II санаттағы
атқыштары                                    1        -
Сыртқы постағы I, II санаттағы атқыштар      1        -
Жарылғыш материалдарды алып жүру атқыштары   1 немесе 1
Ескерту:
ВЭК-тiң жеке құрамымен оқу мақсаттары мен жаттығу атыстарын
өткiзу үшiн командаға жаттығу карабинi мен шағын калибрлi пистолет
сатып алуға рұқсат етiледi.
19-з қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Мемтехкомиссия
аппаратының ведомстволық әскерилендiрiлген күзетiн
қаруландыруға арналған қару мен оқ-дәрiнiң нормалары
I. Қарулану  нормасы
Қарулы-вахтерлiк күзет  - бiр постқа 2 иiр ойықты қару
II. Оқ-дәрi нормасы
______________________________________________________________________
|            | Оқ дәрiнiң бiр жылдағы шығысы
| Бiр қаруға _________________________________
|арналған оқ-|1 қызметкерге   |  ұрысты
Қарудың  түрi      |дәрiнiң     |арналған жаттығу|тексеру үшiн
|азаймайтын  |мақсаттары үшiн |(1 сүмбiге
|запасы      |                |  арналған)
______________________________________________________________________
Әскерилендiрiлген   күзет
Револьвер                32             12               8
III. Ведомстволық әскерилендiрiлген күзеттiң
жеке құрамының қарулану нормасы
___________________________________________________
Ведомстволық әскерилендiрiлген |   Қару  түрi
күзеттiң қызметкерлерi     |   револьвер
___________________________________________________
ВЭК бастығы                          1
Посттағы I, II санаттағы атқыш       1
Құпия құжаттарды, бұйымдарды
алып жүретiн атқыш                   1
Ескерту:
Қаруды ұрыста сынауға көзделген оқ-дәрiлердi басқа мақсаттарға
пайдалануға тиым салынады.

Карабин                     60             8       4 (две
проверки
оружия в год)
Пистолет                    32             8       4 (две
проверки
оружия в год)
Револьвер                   28             8       4 (две
проверки
оружия в год)
Примечания:
1. Боеприпасы, предусмотренные на проверку боя оружия,
расходовать для других целей запрещается.
2. Необходимость проведения проверки боя оружия 2 раза в год
устанавливается начальником команды ВВО.
Личный состав ведомственной военизированной
охраны может вооружаться:
--------------------------------------------------------------------
! Карабин    !  Пистолет
!            !  револьвер
--------------------------------------------------------------------
Начальник отряда, команды, заместитель
начальника отряда, команды ВВО               -             1
Начальник группы ВВО                         -             1
Стрелок I, II категории на внутреннем
посту и КПП                                  1             -
Стрелок I, II категории на наружном
посту                                        1             -
Стрелок на сопровождении взрывчатых
материалов                                   1    или      1
Примечание: Для учебных целей и проведения тренировочных
стрельб с личным составом ВВО разрешается приобретать на команду
учебный карабин и малокалиберный пистолет.
Приложение 19-з
Нормы оружия и боеприпасов, предназначенных для
вооружения ведомственной военизированной охраны
аппарата Гостехкомиссии при Правительстве
Республики Казахстан
I. Нормы вооружения
Вооруженно-вахтерская охрана     - 2 единицы нарезного оружия на
один пост
II. Нормы боеприпасов
--------------------------------------------------------------------
Вид оружия         !Неснижаемый  !  Расход боеприпасов
!запас        !       в год
!боеприпасов  !----------------------
!на единицу   !для учебных!для
!оружия       !целей на 1 !проверки
!             !работника  !боя (на
!             !           !1 ствол)
--------------------------------------------------------------------
Военизированная охрана
Револьвер                       32           12          8
III. Нормы вооружения личного состава
ведомственной военизированной охраны
--------------------------------------------------------------------
Работники ведомственной       !       Вид оружия револьвер
военизированной охраны        !
--------------------------------------------------------------------
Начальник команды ВВО                             1
Стрелок I, II категории на посту                  1
Стрелок на сопровождении секретных
документов, изделий                               1
Примечания:
1. Боеприпасы, предусмотренные на проверку боя оружия
расходовать для других целей запрещается.

19-1-қосымша<*>
"Дельта" ЖШС қызметкерлері үшін атыс қаруы
мен әскери оқ-дәрі тиістілігінің
ТАБЕЛІ
_______________________________________________________________________
|Рет | Лауазымдардың  | Адам  |     Қарудың түрі           |Беру шарты  |
| N  |     атауы      | саны  |____________________________|            |
|    |                |(адам) | АКСУ   | АПС    | Пистолет |            |
|    |                |       |________|________|__________|____________|
|    |                |       |5.45 мм.| 9мм.   | 9 мм.    |            |
|    |                |       |(бірлік)|(бірлік)|(бірлік)  |            |
|____|________________|_______|________|________|__________|____________|
1   Жеке күзетші        3       -         3         -     Қызметке
кіріскенде
және тиісті
рұқсат қағазы
болғанда ғана
беріледі
2   Жүргізуші-оққағар   3       -         -         3     Қызметке
кіріскенде
және тиісті
рұқсат қағазы
болғанда ғана
беріледі
3  Ілеспе күзетші       6       3         -         3     Қызметке
кіріскенде
және тиісті
рұқсат қағазы
болғанда ғана
беріледі
4 Бас директор          1       -         -         1     Тиісті
рұқсат қағазы
болғанда
беріледі
5 Атқарушы              1                           1     Тиісті
директор                                                рұқсат қағазы
болғанда
беріледі
6 ЖИЫНЫ                 14  3(бірлік)  3(бірлік) 8(бірлік)
(адам)
19-2 қосымша<*>
"Альфа-К" ЖШС күзет фирмасының қызметкерлеріне арналған
атыс қаруы мен оқ-дәрілер тиістілігінің
ТАБЕЛІ
__________________________________________________________________________
| Рет | Лауазымдардың атауы   |Қарудың түрi және саны | Берiлу шарты
|  N  |                       |                       |
|_____|_______________________|_______________________|____________________
|
1    Оққағарлар             9 мм                     Объектілерді және
пистолеті 4 дана         құнды жүктерді
күзететін кезде
2    Ауысым бастықтары      9 мм                     әрбір қызметкерге
пистолеті 4 дана         беріледі
Приложение N 20
ТАБЕЛЬ
положенности оружия физкультурно-спортивного
общества "Динамо"
--------------------------------------------------------------------
N !        Наименование     !Винтовка!Винтовка!Револьвер!Пистолет
п/п!        занимающихся     !калибр  !калибр  ! калибр  !калибр
!                         !5,6 мм  !7,62 мм !7,62 мм  !5,6 мм
--------------------------------------------------------------------
На каждые 10 начинающих стрелков:
1. Винтовочников                 3        -         -         -
2. Пистолетчиков                 -        -         -         2

Приложение 19-1
Сноска. Приложение 1 дополнено приложением 19-1 - постановлением
Правительства РК от 2 июня 1998 г. N 506
P980506_
.
Табель
положенности огнестрельного оружия и боевых
припасов для работников ТОО "Дельта"
----------------------------------------------------------------------
N  !наименование !кол-во!    вид оружия       ! условия выдачи
п/п!должностн.лиц!(чел) !---------------------!
!             !      !АКСУ!АПС !пистолет   !
!             !      !5,45!9мм ! 9мм       !
!             !      !мм  !(ед)! (ед)     !
!             !      !(ед)!    !           !
----------------------------------------------------------------------
1   Личный         3      -    3      -        Выдается только при
охранник                                   заступлении на службу
и при наличии
соответствующего
разрешения
2  Водитель-
телохранитель   3      -    -      3        Выдается только при
заступлении на службу
и при наличии
соответствующего
разрешения
3  Охранник
сопровождения   6      3    -      3        Выдается только при
заступлении на службу
и при наличии
соответствующего
разрешения
4  Генеральный
директор        1     -     -      1        Выдается при наличии
соответствующего
разрешения
5  Исполнительный
директор        1     -     -      1        Выдается при наличии
соответствующего
разрешения
6  ИТОГО         14(чел) 3(ед) 3(ед)  8(ед)
Приложение 19-2
Сноска. Приложение 1 дополнено приложением 19-2 - постановлением
Правительства РК от 2 июня 1998 г. N 506
P980506_
.
Табель
положенности огнестрельного оружия и боевых
припасов для сотрудников охранной фирмы
ТОО "Альфа-К"
-----------------------------------------------------------------------
N  !Наименование должностных!Вид оружия  !условия выдачи
п/п!      лиц               !и количество!
-----------------------------------------------------------------------
1    Телохранители           Пистолет     Выдается каждому
9мм - 4 шт   сотруднику при
2    Начальники смены        Пистолет     охране объектов и
9мм - 4 шт   ценных грузов
Приложение N 20
ТАБЕЛЬ
положенности оружия физкультурно-спортивного
общества "Динамо"
--------------------------------------------------------------------
N !        Наименование     !Винтовка!Винтовка!Револьвер!Пистолет
п/п!        занимающихся     !калибр  !калибр  ! калибр  !калибр
!                         !5,6 мм  !7,62 мм !7,62 мм  !5,6 мм
--------------------------------------------------------------------
На каждые 10 начинающих стрелков:
1. Винтовочников                 3        -         -         -
2. Пистолетчиков                 -        -         -         2