О выпуске казначейских обязательств
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 августа 1995 г. N 1104
В целях оптимизации процесса исполнения республиканского бюджета и снижения кризиса неплатежей Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с предложением Министерства финансов Республики Казахстан о выпуске государственных ценных бумаг - казначейских обязательств и утвердить прилагаемое Положение о порядке размещения, обращения и погашения казначейских обязательств.
2. Разрешить Министерству финансов Республики Казахстан использовать казначейские обязательства для проведения погашения задолженности по уплате платежей юридическими лицами в доход бюджета и бюджетного финансирования согласно Положению о порядке размещения, обращения и погашения казначейских обязательств.
3. Министерству финансов Республики Казахстан обеспечить безусловное погашение казначейских обязательств в соответствии с условиями их выпуска.
4. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан разработать порядок и учет казначейских обязательств в банках второго уровня.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 9 августа 1995 г. N 1104
Положение о порядке
размещения, обращения и
погашения казначейских обязательств
I. Общие положения
1. Казначейские обязательства являются государственными ценными бумагами.
2. Министерство финансов Республики Казахстан осуществляет выпуск казначейских обязательств сериями, каждая из которых представляет собой самостоятельный выпуск и оформляется глобальным сертификатом (приложение 1) на всю сумму выпуска.
3. Каждый выпуск казначейских обязательств имеет свой уникальный номер. Глобальный сертификат на весь выпуск оформляется в двух одинаковых экземплярах, один из которых хранится в уполномоченном депозитарии, а второй - в Министерстве финансов Республики Казахстан. После окончания срока обращения каждой серии казначейских обязательств и исполнения Министерством финансов Республики Казахстан своих обязательств перед держателями казначейских обязательств глобальный сертификат на выпуск погашается.
4. Уполномоченный депозитарий выступает в качестве платежного агента, осуществляющего денежные расчеты с конечными держателями казначейских обязательств на момент их погашения на основании выписок со счетов - депо, подтверждающих права владения казначейскими обязательствами.
5. Реквизиты и порядок документооборота по счетам-депо (Регламент уполномоченного депозитария) согласовываются с Министерством финансов Республики Казахстан.
Документом, подтверждающим право собственности на казначейские обязательства, принадлежащие тому или иному держателю счета-депо, является выписка со счета-депо в уполномоченном депозитарии.

Қазынашылық мiндеттемелерiн шығару туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 9 тамыздағы N 1104
Республикалық бюджеттiң атқарылу процесiн оңайландыру және төлемдер жасамау дағдарысын азайту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi Қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздар - қазынашылық мiндеттемелерiн шығару туралы ұсынысы мақұлдансын және қазынашылық мiндеттемелерiн орналастыру, айналысқа қосу және өтеу тәртiбi туралы тiркелiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне қазынашылық мiндеттемелерiн орналастыру, айналысқа қосу және өтеу тәртiбi туралы Ережеге сәйкес қазынашылық мiндеттемелерiн заңды тұлғалардың бюджет кiрiсiне төлемдер жасау жөнiндегi берешектерiн өтеу және бюджеттен қаржыландыру үшiн пайдалануға рұқсат етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылық
мiндеттемелерiнiң шығарылу шарттарына сәйкес олардың мiндеттi
түрде өтелуiн қамтамасыз ететiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне екiншi
деңгейдегi банкiлерде қазынашылық мiндеттемелерiнiң тәртiбi мен
есебiн жасау ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы 9 тамыздағы
N 1104 қаулысымен
бекiтiлген
Қазынашылық мiндеттемелерiн орналастыру, айналысқа
қосу және өтеу тәртiбi туралы ереже
I. Жалпы ережелер
1. Қазынашылық мiндеттемелерi мемлекеттiк бағалы қағаздар
болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылық мiндеттемелерiн сериялап шығарады, олардың әрқайсысы жеке шығарылым болып табылады және шығарылымның бүкiл сомасына арналған ауқымды сертификатпен (1-қосымша) хатталады.
3. Қазынашылық мiндеттемелерiнiң әрбiр шығарымның өзiндiк бiрегей нөмiрi болады. Бүкiл шығарылымға арналған ауқымды сертификат бiрдей екi дана етiп хатталады, олардың бiрi өкiлеттi депозитарийде, ал екiншiсi - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнде сақталады. Қазынашылық мiндеттемелерiнiң әр сериясының айналыс мерзiмi аяқталғаннан кейiн және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылық мiндеттемелерiн ұстаушылар алдындағы өз мiндеттемелерiн орындаған соң шығарымға арналған ауқымды сертификат өтеледi.
4. Өкiлеттi депозитарий қазынашылық мiндеттемелерiн иелену құқығын растайтын депо-шоттардан алынған көшiрмелер негiзiнде қазынашылық мiндеттемелерiнiң өтелу сәтiнде олардың ақырғы ұстаушыларымен ақшалай есеп айырысуды жүзеге асыратын төлем агентi ретiнде әрекет етедi.
5. Депо-шоттар бойынша құжаттар айналымының реквизиттерi мен тәртiбi (өкiлеттi депозитарийдiң Регламентi) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiлiп алынады.
Өкiлеттi депозитарийдегi депо-шоттан алынған көшiрме қандай да бiр депо-шот ұстаушының қазынашылық мiндеттемелерiнiң меншiк құқығын растайтын құжат болып табылады.

6. Уполномоченный депозитарий может принимать казначейские обязательства к учету в порядке, установленном действующим законодательством.
7. Министерство финансов Республики Казахстан вправе в каждый момент времени потребовать от депозитария информацию о владельцах счетов-депо. Депозитарий обязан проинформировать при открытии счетов-депо их владельцев о возможности открытия текущей информации о состоянии счетов-депо эмитенту.
II. Выпуск казначейских обязательств
8. Казначейские обязательства выпускаются в бездокументарной форме в виде записей на счетах-депо в уполномоченном депозитарии.
9. Параметры выпуска определяются Министерством финансов Республики Казахстан в дополнительных условиях выпуска и обращения казначейских обязательств и фиксируются в глобальном сертификате, депонируемом в уполномоченном депозитарии. Параметрами являются: дата выпуска, номинальная стоимость казначейских обязательств, общий объем выпуска, срок обращения, ограничения на круг владельцев казначейских обязательств, если таковые устанавливаются, максимальное число операций, в которых казначейские обязательства используются в качестве средства погашения кредиторской задолженности по номинальной стоимости казначейского обязательства. Типовой глобальный сертификат прилагается.
10. На казначейские обязательства по решению Министерства финансов Республики Казахстан начисляются проценты, размер которых указывается в глобальном сертификате выпуска.
11. Уполномоченный депозитарий на основании договора с Министерством финансов Республики Казахстан открывает счет - депо первому держателю на весь выпуск, представленный глобальным сертификатом, выдаваемым от имени Министерства финансов Республики Казахстан. Держатели казначейских обязательств открывают счета -депо в уполномоченном депозитарии на основании собственных заявлений. Движение казначейских обязательств по счетам-депо происходит на основании распорядительных документов в соответствии с регламентом уполномоченного депозитария. На основании перевода казначейских обязательств со счета на счет держателям казначейских обязательств по их требованию выдаются выписки со счетов-депо, подтверждающие право владения обязательствами.
12. В глобальном сертификате фиксируются параметры выпуска, а также дополнительные условия обращения. Дополнительными условиями являются:
право владельца казначейских обязательств на погашение кредиторской задолженности юридическому лицу казначейскими обязательствами по номинальной стоимости и обязательность приема казначейскими обязательствами юридическим лицом, в отношении которого имеется задолженность;
ограничение на круг юридических лиц, в отношении которых можно использовать указанное право;
максимальное количество прав, наделяемых каждому казначейскому обязательству согласно вышеуказанным условиям.
Порядок обращения казначейских обязательств и дополнительные условия обращения фиксируются в договоре Министерства финансов Республики Казахстан с уполномоченным депозитарием. Уполномоченный депозитарий несет ответственность за контроль по целевому использованию казначейских обязательств согласно дополнительным условиям и учет прав каждого казначейского обязательства.

6. Өкiлеттi депозитарий қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiпте қазынашылық мiндеттемелерiн есепке қабылдай алады.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi кез-келген уақытта депозитарийден депо-шоттардың иелерi туралы ақпарат талап етуге құқылы. Депозитарий депо-шоттар ашқанда оның иелерiне депо-шоттардың жай-күйi туралы эмитентке ағымдағы ақпарат ашу мүмкiндiгi жайлы хабардар етуге мiндеттi.
II. Қазынашылық мiндеттемелерiн шығару
8. Қазынашылық мiндеттемелерi құжаттамасыз нысанда өкiлеттi депозитарийдiң депо-шоттарындағы жазба түрiнде шығарылады.
9. Шығарымның өлшемдерiн қазынашылық мiндеттемелерiнiң шығарылуы мен айналымда болуының қосымша шарттарында Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi айқындайды және өкiлеттi депозитарийде депозиттелетiн ауқымды сертификатта тiркеледi. Өлшемдер мыналар: қазынашылық мiндеттемелерiнiң шығарылған уақыты, бастапқы құны, шығарымның жалпы көлемi, айналыста болу мерзiмi, егер осындай белгiленген болса, қазынашылық мiндеттемелерi иелерiнiң тобына қойылатын шектеулер, қазынашылық мiндеттемелерiнiң бастапқы құны бойынша қазынашылық мiндеттемелерi несие қарызды өтеудiң құралы ретiнде пайдаланылатын операциялардың ең көп шектi саны. Ауқымды сертификаттың үлгi нұсқасы қоса берiлiп отыр.
10. Қазынашылық мiндеттемелерiне Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң шешiмi бойынша проценттер есептеледi, олардың мөлшерi шығарылымның ауқымды сертификатында көрсетiледi.
11. Өкiлеттi депозитарий Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi атынан берiлетiн ауқымды сертификатта көрсетiлген бүкiл шығарылымға арнап Қазақстан Республикасының қаржы министрлiгiмен жасасқан шарт негiзiнде бiрiншi ұстаушыға депо-шот ашады. Қазынашылық мiндеттемелерiн ұстаушылар өкiлеттi депозитарийде өздерiнiң өтiнiшi негiзiнде депо-шоттар ашады. Қазынашылық мiндеттемелерiнiң депо-шоттар бойынша қозғалысы өкiлеттi депозитарийдiң регламентiне сәйкес өкiмдiк құжаттар негiзiнде жүредi. Қазынашылық мiндеттемелерiн бiр шоттан екiншi шотқа аудару негiзiнде қазынашылық мiндеттемелерiн ұстаушыларға олардың талап етуi бойынша мiндеттемелердi иелену құқығын растайтын депо-шоттар көшiрмелерi берiледi.
12. Ауқымды сертификатта шығарылымның өлшемдерi, сондай-ақ айналыста болуын қосымша шарттары тiркеледi. Мыналар қосымша шарттар болып табылады:
қазынашылық мiндеттемелер иесiнiң бастапқы құны бойынша қазынашылық мiндеттемелерiмен заңды тұлғаға несиелiк қарызын өтеу құқығы және қарызы бар заңды тұлғаның қазынашылық мiндеттемелерiн қабылдап алу мiндеттiлiгi;
аталған құқықты қолдануға болатын заңды тұлғалар тобына қойылатын шектеулер;
жоғарыда көрсетiлген шарттарға сәйкес әрбiр қазынашылық мiндеттемесiне берiлетiн құқықтардың ең көп шектi саны.
Қазынашылық мiндеттемелерiнiң айналыста болу тәртiбi және айналыста болудың қосымша шарттары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң өкiлеттi депозитариймен жасасатын шартында тiркеледi. Өкiлеттi депозитарийге қосымша шарттарға сәйкес қазынашылық мiндеттемелерiнiң мақсатты пайдаланылуына бақылау жасау және әрбiр қазынашылық мiндеттемесi құқықтарының есепке алынуы жөнiнде жауапкершiлiк жүктеледi.

13. Казначейские обязательства хранятся в открытом хранении и свободно обращаются на вторичном рынке.
14. По желанию владельцев казначейских обязательств последние могут быть использованы по номинальной стоимости при погашении задолженности в части налоговых платежей в бюджет.
III. Операции с казначейскими обязательствами
15. Держатель счета-депо в уполномоченном депозитарии может осуществлять с казначейскими обязательствами следующие операции:
погашать казначейские обязательства по номиналу по окончании срока обращения;
погашать казначейскими обязательствами задолженность в части налоговых платежей (недоимки и текущие) в бюджет;
погашать кредиторскую задолженность путем перевода казначейских обязательств на счета кредиторов согласно дополнительным условиям обращения, расчеты казначейскими обязательствами осуществляются по номинальной стоимости;
продать юридическому лицу-резиденту;
заложить с целью получения кредитов.
16. Депозитарий не вправе отказывать владельцу казначейских обязательств в переводе обговоренного им в распорядительных документах количество казначейских обязательств на счета, открытые в уполномоченном депозитарии их потенциальными владельцами.
17. Информация о счетах-депо в депозитарии и количестве обязательств, находящихся на счете каждого владельца является строго конфиденциальной.
IV. Погашение казначейских обязательств
18. Погашение казначейских обязательств осуществляется платежным агентом на основании заключенного с Министерством финансов Республики Казахстан договора. В качестве платежного агента выступает уполномоченный депозитарий.
19. Уполномоченный депозитарий в течение трех рабочих дней после окончания срока обращения составляет сводную ведомость на погашение, в которой указываются реквизиты получателей (владельцы казначейских обязательств и областные расчетно-кассовые центры в соответствии с разделом V) и суммы к погашению и передает ее в Министерство финансов Республики Казахстан.
20. Министерство финансов Республики Казахстан в течение трех рабочих дней с момента получения сводной ведомости на погашение перечисляет на корреспондентский счет депозитария денежные средства в объеме выпуска (номинальную стоимость казначейских обязательств).
21. Депозитарий не позднее 7 рабочих дней с момента поступления средств на свой счет переводит их на счета получателей.
V. Порядок проведения
погашения задолженности по
уплате платежей в доход бюджета
22. Казначейские обязательства принимаются Министерством финансов Республики Казахстан от юридических лиц в счет погашения задолженности и уплате налоговых платежей (недоимки и текущие) в бюджет.

13. Қазынашылық мiндеттемелерi ашық сақталады және қайталама нарықта еркiн айналыста болады.
14. Қазынашылық мiндеттемелерi олардың иелерiнiң тiлегi бойынша бюджетке төленетiн салық төлемдерi бойынша қарызды өтегенде бастапқы құны бойынша пайдаланылуы мүмкiн.
III. Қазынашылық мiндеттемелерiмен жасалатын
операциялар
15. Өкiлеттi депозитарийдегi депо-шот ұстаушы қазынашылық мiндеттемелерiмен мынадай операцияларды жүзеге асыра алады:
қазынашылық мiндеттемелерiн айналыста болу мерзiмi аяқталған соң номиналы бойынша өтеу;
бюджетке төленетiн салық төлемдерi бойынша (берешек және ағымдағы) қарызды қазынашылық мiндеттемелерiмен өтеу;
айналыста болудың қосымша шарттарына сәйкес қазынашылық
мiндеттемелерiн несие берушiлердiң шотына аудару арқылы несие
қарызын өтеу, қазынашылық мiндеттемелерiмен есеп айырысу
бастапқы құны бойынша жүзеге асырылады;
резидент-заңды тұлғаға сату;
кредиттердi алу мақсатында аманатқа салу;
16. Депозитарийдiң қазынашылық мiндеттемелерiнiң иесiне
өздерi өкiмдiк құжаттарда келiскен қазынашылық мiндеттемелерiнiң
санын өкiлеттi депозитарийде олардың ықтимал иелерi ашқан
шоттарға аударудан бас тартуға құқығы жоқ.
17. Депозитарийдегi депо-шоттар және әрбiр иегердiң
шотындағы мiндеттемелердiң саны туралы ақпарат қатаң түрде құпия
болып табылады.
IY. Қазынашылық мiндеттемелерiн өтеу
18. Қазынашылық мiндеттемелерiн өтеудi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен жасасқан шарт негiзiнде төлем агентi жүзеге асырады. Өкiлеттi депозитарий төлем агентi бола алады.
19. Өкiлеттi депозитарий айналыс мерзiмi аяқталғаннан кейiн үш жұмыс күнi iшiнде өтеуге арналған жиынтық ведомость жасайды, онда алушылардың реквизиттерi (Y бөлiмге сәйкес қазынашылық мiндеттемелерiнiң иелерi және облыстық есептеу-касса орталықтары) және өтеу сомасы көрсетiледi және ол оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне бередi.
20. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi өтеуге арналған жиынтық ведомосты алғаннан кейiн үш жұмыс күнi iшiнде шығарылым көлемiнде (қазынашылық мiндеттемелерiнiң бастапқы ақша қаржыларын депозитарийдiң корреспонденттiк шотына аударады.
21. Депозитарий қаржылар өз шотына түскеннен кейiн 7 жұмыс күнiнен кешiктiрмей оларды алушылардың шотына аударады.
Y. Бюджет кiрiсiне төлемдер төлеу жөнiндегi
қарызды өтеу тәртiбi
22. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылық мiндеттемелерiн заңды тұлғалардан бюджетке төленетiн салық төлемдерi бойынша (берешек және ағымдағы) берешектi өтеу есебiне қабылдайды.

23. Учет казначейских обязательств для погашения указанной задолженности производится на основании заявлений юридических лиц, представляемых в уполномоченный депозитарий.
24. К погашению задолженности юридического лица единовременно принимается сумма недоимки по четырем видам налога: подоходный налог с юридических лиц, налог на добавленную стоимость, акцизы, специальные платежи и налоги недропользователей, имеющиеся по данному юридическому лицу по состоянию на дату представления заявления юридического лица.
25. Если сумма недоимки по указанным видам налогов по данному налогоплательщику меньше суммы, уплачиваемой юридическим лицом, то оставшаяся сумма погашается путем зачета текущих налоговых платежей в бюджет.
26. При подаче заявления на погашение вышеуказанной задолженности казначейскими обязательствами юридическим лицом соответствующая сумма списывается со счета-депо юридического лица и зачисляется на счет-депо республиканского бюджета. После выполнения указанной операции уполномоченный депозитарий выдает юридическому лицу соответствующую выписку, на основании которой налоговая инспекция списывает зачтенную недоимку.
27. Уполномоченный депозитарий ведет учет погашения задолженностей по платежам в бюджет и обязуется ежемесячно до 7-го числа следующего месяца предоставлять в Министерство финансов Республики Казахстан сводные ведомости по погашению задолженностей юридических лиц в бюджет в разрезе разделов доходов и областей (приложение 2).
28. При погашении Министерством финансов Республики Казахстан выпуска казначейских обязательств и переводе денежных средств в объеме выпуска на корреспондентский счет депозитария суммы, соответствующие фактическому объему казначейских обязательств на счет-депо республиканского бюджета, перечисляются депозитарием в областные расчетно-кассовые центры на доходные счета республиканского бюджета по видам налогов, где происходит их отчисление в установленных процентах. Областные расчетно-кассовые центры производят отчисления от перечисленных депозитарием сумм
в местный бюджет в установленном порядке и утвержденным процентам.
Одновременно депозитарий представляет сводные ведомости по погашению
задолженностей по платежам в бюджет в разрезе разделов доходов и
юридических лиц, которые передаются в налоговые инспекции для
проверки зачтенных сумм.
VI. Порядок отражения в
бухгалтерском учете операций
с казначейскими обязательствами
29. Бухгалтерский учет казначейских обязательств ведется юридическими лицами - держателями казначейских обязательств на балансовом счете 58 "Краткосрочные финансовые вложения" субсчет "Казначейские обязательства".

23. Аталған берешектi өтеу үшiн қазынашылық мiндеттемелерiн есепке алу заңды тұлғалардың өкiлеттi депозитарийге беретiн өтiнiштерi негiзiнде жүргiзiледi.
24. Заңды тұлғаның қарызын өтеуге бiр мезгiлде салықтың төрт түрi: заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы, қосымша құнға салынатын салық, акциздер, арнаулы төлемдер және жер қойнауын пайдаланушылар салықтары жөнiнде осы заңды тұлға өтiнiш берген күнгi жағдаймен заңды тұлға бойынша берешек сомасы қабылданды.
25. Егер осы салық төлеушi бойынша көрсетiлген салық түрлерi жөнiндегi берешек сомасы заңды тұлға төлейтiн сомадан кем болса, онда қалған сома ағымдағы салық төлемдерiн бюджетке есепке алу арқылы өтеледi.
26. Заңды тұлға жоғарыда аталған берешектi қазынашылық мiндеттемелермен өтеуге өтiнiш берген кезде тиiстi сома заңды тұлғаның депо-шотынан есептен шығарылып, республикалық бюджеттiң депо-шотына есептеледi. Осы операцияны орындағаннан кейiн өкiлеттi депозитарий заңды тұлғаға тиiстi көшiрме бередi, соның негiзiнде салық инспекциясы есепке алынған берешектi есептеп шығарады.
27. Өкiлеттi депозитарий бюджет төлемдерi бойынша берешектердiң өтелу есебiн жүргiзедi және ай сайын келесi айдың 7-iне дейiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне табыстар мен облыстар бойынша заңды тұлғалардың бюджетке берешектерiн өтеу жөнiнде жиынтық ведомостар тапсырып отырады (2 қосымша).
28. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi қазынашылық мiндеттемелердiң шығарылымын өтеп, шығарылым көлемiндегi ақша қаражатын депозитарийдiң корреспонденттiк шотына аударған кезде республикалық бюджеттiң депо-шотындағы қазынашылық мiндеттемелердiң нақты көлемiне сәйкес келетiн сомаларды депозитарий облыстық есептеу-касса орталықтарына салық түрлерi бойынша республикалық бюджеттiң кiрiс шоттарына аударады, мұнда белгiленген проценттермен олардың аударымы жасалады. Облыстық есептеу-касса орталықтары белгiленген тәртiппен және бекiтiлген процентпен жергiлiктi бюджетке депозитарий аударған сомалардан аударым жасайды. Бiр мезгiлде депозитарий кiрiс бөлiмдерi мен тұлғалар бойынша бюджет төлемдерi жөнiндегi қарыздарды өтеу туралы жиынтық ведомостар тапсырады, олар есептелген сомаларды тексеру үшiн салық инспекцияларына тапсырылады.
YI. Қазынашылық мiндеттемелермен жасалатын
операцияларды бухгалтерлiк есепте көрсету
тәртiбi
29. Қазынашылық мiндеттемелердiң бухгалтерлiк есебiн заңды тұлғалар - қазынашылық мiндеттемелердi ұстаушылар "қысқа мерзiмдi қаржы салымдары" 58 баланс шотында "Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шотына жүргiзедi.

30. Первый держатель казначейских обязательств приходуется по дебету счета 58 "Краткосрочные финансовые вложения" (субсчет "Казначейские обязательства") в корреспонденции со счетом 96 "Целевые финансирования и поступления" (субсчет "Казначейские обязательства") по номинальной стоимости.
31. При погашении кредиторской задолженности путем перевода казначейских обязательств держатель казначейских обязательств в размере их номинальной стоимости дебетует соответствующие балансовые счета в корреспонденции с кредитом счета 58 "Краткосрочные финансовые вложения" (субсчет "Казначейские обязательства").
Получение казначейских обязательств в счет погашения дебиторской задолженности отражается в размере номинальной стоимости по дебету счета 58 "Краткосрочные финансовые вложения" (субсчет "Казначейские обязательства") в корреспонденции с кредитом счетов 62 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами и т.п."
32. При погашении казначейских обязательств последнему держателю казначейских обязательств путем перечисления денежных средств поступившая сумма отражается по дебету счетов учета денежных средств в корреспонденции с кредитом счета 58 "Краткосрочные финансовые вложения" (субсчет "Казначейские обязательства") в размере номинальной стоимости и счета 80 "Прибыли и убытки" на сумму процентов по обязательству.
33. При погашении казначейских обязательств путем выдачи налогового освобождения дебетуется счет 68 "Расчеты с бюджетом (соответствующие субсчета) и кредитуется счет 58 "Краткосрочные финансовые вложения" (субсчет "Казначейские обязательства"), с обязательным отражением в аналитическом учете реквизитов полученного налогового освобождения.
34. Первичный держатель казначейских обязательств при наступлении сроков их погашения дебетует счет 96 "Целевые финансирования и поступления" (субсчет "Казначейские обязательства") в корреспонденции с кредитом соответствующих счетов их фактического использования.
35. Реализация, передача, прочее выбытие (кроме предусмотренных выше случаев) казначейских обязательств при их вторичном размещении отражаются на счете 48 "Реализация прочих активов" в порядке, установленном Инструкцией по применению Плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности предприятий, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 18 декабря 1992 г. N 56.
В случае реализации казначейских обязательств при их вторичном размещении по договорной цене ниже цены их приобретения разница между ценой продажи казначейских обязательств и их балансовой стоимости отражается по дебету счета 81 "Использование прибыли" и кредиту счета 48 "Реализация прочих активов".

30. Қазынашылық мiндеттемелердiң бiрiншi ұстаушысы бастапқы құны бойынша "Мақсатты қаржыландыру мен түсiмдер" 96 шотымен ("Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шоты) корреспонденцияда "Қысқа мерзiмдi қаржы салымдары" 58 шотының ("Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шоты) дебетi бойынша кiрiске алынады.
31. Қазынашылық мiндеттемелердi аудару арқылы кредиттiк берешектi өтеген кезде қазынашылық мiндеттемелердi ұстаушы олардың бастапқы құны бойынша "қысқа мерзiмдi қаржы салымдары" 58 шотының ("Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шоты) кредитi көрсетiлген корреспонденцияда тиiстi баланс шоттарға дебетке алады.
Қазынашылық мiндеттемелердi дебиторлық қарызды өтеу есебiне алу "Әртүрлi дебиторлармен және кредиторлармен және т.б. есеп айырысу" 62 шотының кредитi көрсетiлген корреспонденцияда "Қысқа мерзiмдi қаржы салымдары" 58 шотының ("Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шотының) дебетi бойынша бастапқы құны мөлшерiнде көрсетiледi.
32. Қазынашылық мiндеттемелердi ақша қаражатын аудару арқылы қазынашылық мiндеттемелердiң соңғы ұстаушысына өтеу кезiңде келiп түскен сома бастапқы құны мөлшерiнде "Қысқа мерзiмдi қаржы салымдары" 58 шотының ("Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шоты) кредитi көрсетiлген корреспонденцияда ақша қаражатын есепке алу шоттарының және мiндеттеме бойынша проценттер сомасына "пайда және залалдар" 80 шотының дебетi бойынша көрсетiледi.
33. Қазынашылық мiндеттемелердi салықтан босату арқылы өтеу кезiнде "бюджеттен есеп айырысу (тиiстi қосымша шоттар)" 68 шотына дебетке алынып, "қысқа мерзiмдi қаржы салымдары" 58 шотына ("Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шоты) несиеленiп, алынған салықтан босату рұқсатымен реквизиттерi мiндеттi түрде талдама есепте көрсетiледi.
34. Қазынашылық мiндеттемелердiң бастапқы ұстаушысы оларды өтеу мерзiмi келгенде "мақсатты қаржыландыру мен түсiмдер" 96 шотын ("Қазынашылық мiндеттемелер" қосымша шоты) тиiстi шоттардың нақты пайдаланылуы көрсетiлген олардың корреспонденциясында дебетке алады.
35. Қазынашылық мiндеттемелердi екiншi қайтара орналастыру кезiнде оларды сату, беру, басқа да жолдармен пайдалану (жоғарыда көрсетiлген жағдайлардан басқа кезде) Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 1992 жылғы 18 желтоқсандағы N 56 бұйрығымен бекiтiлген кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебi шоттарының Жоспары қолдану жөнiндегi Нұсқаулық белгiлеген тәртiпте "өзге активтердi өткiзу" 48 шотында көрсетiледi.
Қазынашылық мiндеттемелердi екiншi қайтара орналастыру кезiнде оларды сатып алу бағасынан төмен келiсiмдi бағамен өткiзген жағдайда қазынашылық мiндеттемелердi сату бағасы мен олардың баланс құнының арасындағы айырма "пайданы жұмсау" 81 шотының дебетi және "өзге активтердi өткiзу" 48 шотының кредитi бойынша көрсетiледi.

36. Министерствами и ведомствами-держателями казначейских обязательств, ведущими бухгалтерский учет по плану счетов для бюджетных учреждений и организаций, суммы полученных казначейских обязательств по номинальной стоимости отражаются в бухгалтерском учете по дебету субсчета 134 "Финансовые вложения" и кредиту субсчета 238 "Прочие средства на содержание учреждения". Аналитический учет по субсчетам 134 и 238 ведется в книге ф.292 или карточке 292-а с указанием даты получения и выбытия (реализация, передача, прочие выбытия) казначейских обязательств.
В случае, если договорная цена казначейских обязательств при
передаче отличается от номинальной стоимости, то на сумму превышения
номинальной стоимости дебетуется субсчет 134 и кредитуется субсчет
238, на сумму понижения против номинальной стоимости дебетуется
субсчет 238 и кредитуется субсчет 134.
37. Бухгалтерский учет операций по указанным субсчетам ведется
в соответствии с Инструкцией Министерства финансов СССР по
бухгалтерскому учету в учреждениях, состоящих на бюджете, от 10
марта 1987 г. N 61.
Приложение 1
ГЛОБАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ
ВЫПУСКА КАЗНАЧЕЙСКИХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ
Настоящий глобальный сертификат оформлен на весь объем выпуска
казначейских обязательств (далее - обязательства).
Обязательства выпускаются Министерством финансов Республики
Казахстан в соответствии с постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан от "_____"___________1995 г. N_____.
Основные параметры выпуска утверждены от "_____"________1995 г.
N____.
Государственный регистрационный номер:
Объем выпуска:________________________________тенге
Номинальная стоимость одного обязательства:______________тенге
Дата начала размещения обязательств "______"___________1995 г.
Форма выпуска - бездокументарная. Выпуск оформлен данным глобальным сертификатом. Право собственности на обязательства фиксируется в форме записи на счетах- депо в депозитарии. Первичным владельцам обязательств счета-депо открываются согласно приложению к настоящему глобальному сертификату.
Дополнительные условия обращения: количество прав__________.
Обращение обязательств осуществляется в соответствии с
договором N____ от "_____"_________1995 г. между Министерством
финансов Республики Казахстан и уполномоченным банком-депозитарием.
Настоящий глобальный сертификат составлен в двух подлинных
экземплярах - по одному для Министерства финансов Республики Казахстан
и банка-депозитария.
Министр финансов
Республики Казахстан                      ____________/_________/
Параметры выпуска согласованы
Первый руководитель Банка                 ___________/_________/
г. Алматы                              "_____"_____________1995 г.
Заполняется после погашения:           "_____"_____________1995 г.
погашено казначейских обязательств
в тенге на сумму____________________________________________________
____________________________________________________________________
От Министерства финансов                      От Банка
Республики Казахстан
________________/_______/                ______________/__________/
Приложение 2
ФОРМЫ ОТЧЕТОВ
для Главной налоговой инспекции Министерства финансов
Республики Казахстан
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование!Количество казначейских обязательств! Общее
п/п!юридического!в счет погашения задолженности по   !количество
!    лица    !налоговым платежам                  !
!            !------------------------------------!
!            !Подоходный !НДС!Акцизы! Спецплатежи,!
!            !налог с    !   !      ! налоги      !
!            !юридических!   !      !недропользо- !
!            !лиц        !   !      !вателей      !
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Для областных РЦК
Форма 1
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование!  Дата    !Количество казначейских обязательств в
п/п!юридического!погашения !счет погашения задолженности по
!лица        !          !подоходному налогу с юридических лиц
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Форма 2
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование!  Дата    !Количество казначейских обязательств в
п/п!юридического!погашения !счет погашения задолженности по налогу
!лица        !          !на добавленную стоимость
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Форма 3
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование!  Дата    !Количество казначейских обязательств в
п/п!юридического!погашения !счет погашения задолженности по акцизам
!лица        !          !
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Форма 4
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование!  Дата   !Количество казначейских обязательств в
п/п!юридического!погашения!счет погашения задолженности по рентным
!лица        !         !платежам
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

36. Бухгалтерлiк есептi бюджеттiк мекемелер мен ұйымдарға арналған шоттар жоспары бойынша жүргiзетiн қазынашылық мiндеттемелердi ұстаушылар - министрлiктер мен ведомстволар бастапқы құны бойынша алынған қазынашылық мiндеттемелердiң сомасын бухгалтерлiк есепте "қаржы салымдары" 134 қосымша шотының дебетi және "Мекемелердi ұстауға арналған басқа да қаражат" 238 қосымша шотының кредитi бойынша көрсетедi. 134 және 238 қосымша шоттары бойынша талдама есеп 292 нысанды кiтапта немесе 292-а кәртiшкесiнде жүргiзiлiп, қазынашылық мiндеттемелердiң алынған және өткiзiлген (сату, беру, басқа да жолдармен өткiзу) күндерi көрсетiледi.
Егер беру кезiнде қазынашылық мiндеттемелердiң келiсiмдi
бағасы бастапқы құнынан өзгеше болған жағдайда бастапқы
құнынан артып түскен сомаға 134 қосымша шоты дебетке алынады
және 238 қосымша шоты кредиттеледi, бастапқы құнынан төмен
сомаға 238 қосымша шоты дебетке алынады 134 қосымша шоты
кредиттеледi.
37. Осы көрсетiлген қосымша шоттар бойынша жүргiзiлетiн
операциялардың бухгалтерлiк есебi бюджетте тұратын мекемелердегi
бухгалтерлiк есеп бойынша КСРО Қаржы министрлiгiнiң 1987
жылғы 10 наурыздағы N 61 Нұсқаулығына сәйкес жүргiзiледi.
1-қосымша
Қазынашылық мiндеттемелер шығарылымын
ауқымды сертификаты
Осы ауқымды сертификат қазынашылық мiндеттемелер (бұдан
әрi - мiндеттемелер) шығарылымының бүкiл көлемiне рәсiмделген.
Мiндеттемелердi Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
1995 жылғы " "____________________N ______________қаулысына сәйкес
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi шығарады.
Шығарылымның негiзгi өлшемдерi 1995 жылғы " " ________________
N___________________бекiтiлген.
Мемлекеттiк тiркеу нөмiрi:
Шығарылымның көлемi:_______________________________________теңге
Бiр мiндеттеменiң бастапқы құны ____________________ теңге
Мiндеттемелердi орналастырудың басталған уақыты 1995
жылғы " " ________________
Шығарылым нысаны - құжаттамасыз. Шығарылым осы ауқымды сертификатпен рәсiмделген. Мiндеттемелерге меншiк құқығы депозитарийдегi депо-шоттарға жазып қою түрiнде тiркеледi. Мiндеттемелердiң бастапқы иелерiне депо-шоттар осы ауқымды сертификаттың қосымшасына сәйкес ашылады.
Айналыста болудың қосымша шарттары: құқықтар саны ____________
Мiндеттемелердiң айналыста болуы Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлiгi мен өкiлеттi депозитарий - банктiң арасында
1995 жылғы " " ___________жасалған N___________шартқа сәйкес
жүзеге асырылады.
Осы ауқымды сертификат Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгi мен депозитарий - банк үшiн бiр-бiрден - екi
түпнұсқа данада жасалады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрi              -------------/   -----------/
Шығарылымның өлшемдерi келiсiлдi
Банктiң бiрiншi басшысы        -------------/   -----------/
Алматы қаласы                "  "__________________1995 ж.
Өтелгеннен кейiн толтырылады:
қазынашылық мiндеттемелерi 1995 жылғы " "_____________________
------------------------------------------------------------
теңге сомасында өтелдi
Қазақстан Республикасының                  Банктен
Қаржы министрлiгiнен
----------------/  ------------/  -------------/ -------------/
2 қосымша
Есеп беру нысандары
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Бас салық инспекциясы үшiн
-------------------------------------------------------------------
Рет|Заңды |  Салық төлемдерi бойынша қарызды өтеу есебiне  |Жалпы
N |тұлға.|  жұмсалған қазынашылық мiндеттемелердiң саны   |саны
|ның   | -----------------------------------------------|
|атауы |Заңды тұл.|Қосылған |Акциздер |Арнаулы төлемдер,|
|      |ғалардан  |құнға    |         |жер қойнауын пай.|
|      |алынатын  |салынатын|         |даланушылардың   |
|      | табыс    | салық   |         |салықтары        |
|      | салығы   |         |         |                 |
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
облыстық есептеу-касса орталықтары үшiн
I-нысан
------------------------------------------------------------------
Рет| Заңды |Өтелген | Заңды тұлғалардан алынатын табыс салығы
N |тұлға. |уақыты  | бойынша қарызды өтеу есебiне жұмсалған
|ның    |        |қазынашылық мiндеттемелердiң саны
|атауы  |        |
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
2-нысан
-------------------------------------------------------------------
Рет| Заңды  | Өтелген | Қосылған құнға салынатын салық бойынша
N |тұлғаның| уақыты  | қарызды өтеу есебiне жұмсалған қазынашылық
| атауы  |         | мiндеттемелердiң саны
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
3-нысан
------------------------------------------------------------------
Рет| Заңды   | Өтелген | Акциздер бойынша қарызды өтеу есебiне
N  |тұлғаның | уақыты  | жұмсалған қазынашылық мiндеттемелердiң
| атауы   |         | саны
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
4-нысан
------------------------------------------------------------------
Рет|  Заңды  | Өтелген| Ренталық төлемдер бойынша қарызды өтеу есебiне
N | тұлғаның| уақыты | жұмсалған қазынашылық мiндеттемелердiң
|  атауы  |        | саны
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------