О вопросах реорганизации структуры Государственной холдинговой компании "Карагандауголь"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1995 г. N 1415
В целях улучшения финансово-экономического положения на угледобывающих предприятиях Карагандинского угольного бассейна Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан и Государственного комитета Республики Казахстан по управлению государственным имуществом о реорганизации Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" с созданием на ее базе государственных предприятий согласно приложению 1.
Установить, что по отношению к указанным в приложении 1 государственным предприятиям, Министерство энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан осуществляет функции органа государственного управления и субъекта права государственной собственности.
Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан в месячный срок утвердить уставы государственных предприятий.
Определить государственные предприятия "Карагандашахтуголь" и "Карагандауглеразрезы" правопреемниками Государственной холдинговой компании "Карагандауголь".
2. Разрешить государственным предприятиям "Карагандашахтуголь" и "Карагандауглеразрезы" создать дочерние государственные предприятия на праве хозяйственного ведения согласно приложениям 2 и 3.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан разработать программу и провести акционирование дочерних государственных предприятий, входящих в состав предприятий "Карагандашахтуголь" и "Карагандауглеразрезы", по индивидуальным проектам в соответствии с действующим законодательством.
4. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и акимом Карагандинской области в месячный срок определить статус предприятий и организаций Государственной холдинговой компании "Карагандауголь", осуществляющих производственно-технологическую деятельность, согласно приложению 4.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан образовать ликвидационную комиссию по закрытию 5 шахт Карагандинского угольного бассейна под руководством Председателя Карагандинского областного территориального комитета по управлению государственным имуществом.
Ликвидационной комиссии установить порядок и сроки ликвидации предприятий в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (общая часть), а также реализации горно-шахтного оборудования ликвидируемых предприятий.

"Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясының құрылымын қайта ұйымдастыру мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1995 жылғы 1 қарашадағы N 1415
Қарағанды көмiр бассейнiнiң көмiр өндiретiн кәсiпорындарындағы қаржылық-экономикалық жағдайды жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясының негiзiнде оны 1 қосымшаға сәйкес мемлекеттiк кәсiпорындар етiп құра отырып, қайта ұйымдастыру туралы ұсынысы қабылдансын.
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi 1 қосымшада аталған мемлекеттiк кәсiпорындарға қатысты мемлекеттiк басқару органы және мемлекеттiк меншiктiк құқық субъектiсiнiң қызметтерiн жүзеге асырады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi бiр ай мерзiмде мемлекеттiк кәсiпорындардың жарғыларын бекiтсiн.
"Қарағандышахтакөмiр" және "Қарағандыкөмiрразрездерi" кәсiпорындары "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясының құқықтық мұрагерлерi болып айқындалсын.
2. "Қарағандышахтакөмiр" және "Қарағандыкөмiрразрездерi" мемлекеттiк кәсiпорындарына 2 және 3 қосымшаларға сәйкес шаруашылық жүргiзу құқығымен еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындар құруға рұқсат етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi "Қарағандышахтакөмiр" және "Қарағандыкөмiрразрездерi" мемлекеттiк кәсiпорындарының құрамына кiретiн еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындардың бағдарламасын әзiрлесiн және қолданылып жүрген заңға сәйкес жеке жоба бойынша акционерлендiрудi жүргiзсiн.
4. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен және Қарағанды облысының әкiмiмен бiрлесiп, 1 ай мерзiмде өндiрiстiк-технологиялық қызметтi 4 қосымшаға сәйкес жүзеге асыратын "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясының кәсiпорындары мен ұйымдарының мәртебесiн айқындасын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп, мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi Қарағанды облыстық аумақтық комитетiнiң басшылығымен Қарағанды көмiр бассейнiнiң 5 шахтасын жабу жөнiндегi тарату комиссиясын құрсын.
Тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне /жалпы бөлiм/ сәйкес кәсiпорындарды таратудың, сондай-ақ таратылатын кәсiпорындардың кен-шахта жабдықтарын тәртiбi мен мерзiмiн белгiлесiн.

6. Министерству энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан для реализации мероприятий, определенных ликвидационной комиссией, и их финансирования создать специализированную организацию, наделенную правами юридического лица.
Установить, что данная специализированная организация осуществляет функции заказчика по выполнению мероприятий, связанных с ликвидацией угольных предприятий, и определяет подрядчика по их реализации.
7. Министерству финансов Республики Казахстан выделить указанной специализированной организации через государственный Реабилитационный банк Республики Казахстан финансовые средства на проведение неотложных мероприятий по ликвидации шахт Карагандинского угольного бассейна в 1995 году - 402,5 млн. (четыреста два миллиона пятьсот тысяч) тенге и в 1996 году по дополнительно согласованному расчету.
8. Министерству труда Республики Казахстан осуществить финансирование мероприятий, связанных с профессиональной подготовкой и переподготовкой высвобождаемых работников, в связи с ликвидацией шахт Карагандинского угольного бассейна.
9. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Министерству финансов Республики Казахстан, Карагандинскому областному территориальному комитету по управлению государственным имуществом совместно с акимом Карагандинской области утвердить сеть объектов социально-культурного назначения и жилого фонда с инженерными коммуникациями, находящихся на балансе предприятий Государственной холдинговой компании "Карагандауголь" и подлежащих передаче местным исполнительным органам.
Передачу указанных объектов завершить в двухнедельный срок.
10. Акиму Карагандинской области и руководству государственных предприятий "Карагандашахтуголь" и "Карагандауглеразрезы" заключить соглашение о порядке финансирования на долевых началах до конца 1995 года и на I квартал 1996 года объектов социально-культурного назначения и жилого фонда с инженерными коммуникациями, переданных на баланс местным исполнительным органам.
11. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 ноября 1994 г. N 1303 "О Государственной холдинговой компании "Карагандауголь";
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 февраля 1995 г. N 198 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 ноября 1994 г. N 1303";
пункты 1-6, 18 Плана первоочередных мер по оздоровлению финансово-хозяйственной деятельности предприятий Государственной холдинговой компании "Карагандауголь", утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 августа 1995 г. N 1110 "О плане первоочередных мер по оздоровлению финансово-хозяйственной деятельности предприятий Карагандинского угольного бассейна".
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1995 г. N 1415
П Е Р Е Ч Е Н Ь
государственных предприятий,
создаваемых на базе Государственной
холдинговой компании "Карагандауголь"
Государственное предприятие "Карагандашахтуголь", г. Караганда Государственное предприятие "Карагандауглеразрезы", г. Караганда
Приложение 2
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1995 г. N 1415
П Е Р Е Ч Е Н Ь
дочерних государственных
предприятий государственного
предприятия "Карагандашахтуголь"

6. Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi тарату комиссиясы айқындаған шараларды жүзеге асыру мен оларды қаржыландыру үшiн заңды тұлға құқығына ие арнайы ұйым құрсын.
Аталған арнайы ұйым көмiр кәсiпорындарын таратуға байланысты шараларды орындау жөнiндегi тапсырыс берушiнiң қызметiн жүзеге асырады және оларды iске асыру жөнiндегi мердiгердi айқындайды деп белгiленсiн.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi аталған арнайы ұйымға Қазақстан Республикасының мемлекеттiк Медетшi банкi арқылы Қарағанды көмiр бассейнiнiң шахталарын тарату жөнiндегi шұғыл шараларды жүргiзу үшiн 1995 жылы - 402,5 млн. /төрт жүз екi миллион бес жүз мың/ теңге және 1995 жылы - қосымша келiсiлген есеп айырысу бойынша қаржы қаражатын бөлсiн.
8. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi Қарағанды көмiр бассейнi шахталарының таратылуына байланысты босатылған қызметкерлердiң кәсiби дайындығын және оларды қайта дайындаудың шараларын қаржыландыруды жүзеге асырсын.
9. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi Қарағанды облыстық аумақтық комитетi Қарағанды облысының әкiмiмен бiрлесiп "Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы кәсiпорындарының балансындағы және инженерлiк коммуникацияларымен қоса жергiлiктi атқару органдарына берiлетiн әлеуметтiк-мәдени мақсаттағы және тұрғын үй қорының объектiлерiн бекiтсiн.
Көрсетiлген объектiлердi беру екi апта мерзiмде аяқталсын.
10. Қарағанды облысының әкiмi мен "Қарағандышахтакөмiр" және "Қарағандыкөмiрразрездерi" мемлекеттiк кәсiпорындарының басшылығы инженерлiк коммуникацияларымен қоса жергiлiктi атқару органдарының балансына берiлген әлеуметтiк-мәдени мақсаттағы және тұрғын үй қорының объектiлерiн 1995 жылдың аяғына дейiн және 1996 жылдың 1 тоқсанында үлестiк негiзде қаржыландырудың тәртiбi туралы келiсiм жасасын.
11. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 қарашадағы N 1303 қаулысы;
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 17 қарашадағы N 1303 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 23 ақпандағы N 198 қаулысы;
"Қарағандыкөмiр" бассейнi кәсiпорындарының қаржылық-
-шаруашылық қызметiн сауықтыру жөнiндегi бiрiншi кезектегi
шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер
Кабинетiнiң 1995 жылғы 10 тамыздағы N 1110 қаулысымен бекiтiлген
"Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясы кәсiпорындарының
қаржылық-шаруашылық қызметiн сауықтыру жөнiндегi бiрiншi
кезектегi шаралар жоспарының 1-6, 18-тармақтары.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 1 қарашадағы
N 1415 қаулысына
1 қосымша
"Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясының
негiзiнде құрылатын мемлекеттiк кәсiпорындардың
тiзбесi
"Қарағандышахтакөмiр" мемлекеттiк кәсiпорны,
Қарағанды қаласы
"Қарағандыкөмiрразрездерi" мемлекеттiк кәсiпорны,
Қарағанды қаласы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 1 қарашадағы
N 1415 қаулысына
2 қосымша
"Қарағандышахтакөмiр" мемлекеттiк кәсiпорны
еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарының
Тiзбесi

1. Шахта "Стахановская"
2. Шахта "Карагандинская"
3. Шахта им. Костенко
4. Шахта "Кировская"
5. Шахта им. Горбачева
6. Шахта им. 50-летия Октябрьской революции
7. Шахта им. Кузембаева
8. Шахта им. Байжанова
9. Шахта "Сокурская"
10. Шахта "Саранская"
11. Шахта "Актасская"
12. Шахта им. 50-летия СССР
13. Шахта "Шерубай-Нуринская"
14. Шахта "Абайская"
15. Шахта им. Калинина
16. Шахта "Казахстанская"
17. Шахта им. Ленина
18. Шахта "Молодежная"
19. Шахта "Долинская"
20. Шахта "Шахтинская"
21. Шахта "Тентекская"
22. Центральная обогатительная фабрика "Карагандинская"
23. Центральная обогатительная фабрика "Сабурханская"
24. Центральная обогатительная фабрика "Восточная"
25. Групповая обогатительная фабрика "Саранская"
26. Обогатительная фабрика "Байтамская"
27. Карагандинское погрузочно-транспортное управление
(с передачей транспортных средств в Шубаркольское
погрузочно-транспортное управление для обслуживания разреза
"Шубаркольское")
28. Производственное объединенное автотранспортное предприятие
29. Специализированное управление по строительству и монтажу
дегазационных систем, предупреждения пожаров
"Спецшахтомонтаждегазация"
30. Управление по монтажу, демонтажу и ремонту горно-шахтного
оборудования "Спецшахтомонтаж"
31. Управление по профилактике, тушению породных отвалов
и рекультивации земель (УПТР)
32. Карагандинское строительно-монтажное управление по бурению
скважин и осушению шахтных полей "Шахтоосушение"
33. Специализированное автотранспортное управление
Приложение 3
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1995 г. N 1415
П Е Р Е Ч Е Н Ь
дочерних государственных предприятий
государственного предприятия "Карагандауглеразрезы"
1. Разрез "Шубаркольский"
2. Разрез "Молодежный"
3. Разрез "Куу-Чекинский"
4. Нуринское погрузочно-транспортное управление
5. Шубаркольское погрузочно-транспортное управление
Приложение 4
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 1995 г. N 1415
П Е Р Е Ч Е Н Ь
предприятий и организаций Государственной
холдинговой компании "Карагандауголь", осуществляющих
производственно-технологическую деятельность
1. Трест "Карагандауглестрой"
2. Актасский кирпичный завод
3. Проектная контора
4. Управление технического контроля качества угля
5. Учебно-курсовой комбинат
6. Нормативно-исследовательская станция
7. Бюро электронной аппаратуры
8. Специализированное монтажное наладочное предприятие
"Углесервис"
9. Производственное объединенное предприятие "Карагандаэнергоуголь"
10. Завод по ремонту горнотранспортного оборудования
11. Энергозавод
12. Завод нестандартного оборудования и малой механизации

1. "Стаханов" шахтасы
2. "Қарағанды" шахтасы
3. Костенко атындағы шахта
4. "Киров" шахтасы
5. Горбачев атындағы шахта
6. Қазан революциясының 50 жылдығы атындағы шахта
7. Күзембаев атындағы шахта
8. Байжанов атындағы шахта
9. "Соқыр" шахтасы
10. "Саран" шахтасы
11. "Ақтас" шахтасы
12. КСРО-ның 50 жылдығы атындағы шахта
13. "Шерубай - Нұра" шахтасы
14. "Абай" шахтасы
15. Калинин атындағы шахта
16. "Қазақстан" шахтасы
17. Ленин атындағы шахта
18. "Молодежная" шахтасы
19. "Долинская" шахтасы
20. "Шахтинская" шахтасы
21. "Тентек" шахтасы
22. "Қарағанды" орталық байыту фабрикасы
23. "Сабырхан" орталық байыту фабрикасы
24. "Восточная" орталық байыту фабрикасы
25. "Саран" топтық байыту фабрикасы
26. "Байтам" байыту фабрикасы
27. Қарағанды тиеу-тасымалдау басқармасы /"Шұбаркөл"
разрезiне қызмет көрсету үшiн Шұбаркөл тиеу-тасымалдау
басқармасына көлiк құралдарын бере отырып/.
28. Автокөлiк кәсiпорны өндiрiстiк бiрлестiгi
29. "Арнайышахтамонтаждегазация" газдан тазарту жүйелерiнiң
құрылысы және монтаж, өрттен сақтандыру жөнiндегi
мамандырылған басқарма
30. "Арнайышахтамонтаж" кен-шахта жабдықтарын монтаждау,
демонтаждау және жөндеу жөнiндегi басқарма
31. Жыныс үйiндiлерiнiң тұтануын болдырмау, сөндiру және
жердi қалпына келтiру жөнiндегi басқарма
32. Ұңғыларды бұрғылау және шахта алаңдарын құрғату жөнiндегi
Қарағанды "Шахтақұрғату" құрылыс-монтаж басқармасы
33. Мамандандырылған автокөлiк басқармасы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 1 қарашадағы
N 1415 қаулысына
3 қосымша
"Қарғандыкөмiрразрездерi" мемлекеттiк кәсiпорны
еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарының
Тiзбесi
1. "Шұбаркөл" разрезi
2. "Молодежный" разрезi
3. "Кушекi" разрезi
4. Нұра тиеу-тасымалдау басқармасы
5. Шұбаркөл тиеу-тасымалдау басқармасы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1995 жылғы 1 қарашадағы
N 1415 қаулысына
4 қосымша
"Қарағандыкөмiр" мемлекеттiк холдинг компаниясының
өндiрiстiк-технологиялық қызметтi жүзеге
асыратын кәсiпорындары мен ұйымдарының
Тiзбесi
1. "Қарағандыкөмiрқұрылыс" тресi
2. Ақтас кiрпiш зауыты
3. Жобалау кеңсесi
4. Көмiрдiң сапасын техникалық бақылау басқармасы
5. Оқу-курс комбинаты
6. Нормативтiк-зерттеу станциясы
7. Электрондық аппаратура бюросы
8. Мамандандырылған "Көмiрсервис" монтаждау iске қосу
кәсiпорны
9. "Қарағандыэнергиякөмiр" өндiрiстiк бiрлескен
кәсiпорны
10. Кен-көлiк жабдықтарын жөндеу жөнiндегi зауыт
11. Энергиязауыт
12. Стандарттық емес жабдықтар және шағын механизация
зауыты

13. Механический завод по ремонту горно-шахтного оборудования
14. Управление материально-технического снабжения
15. Карагандинская геологоразведочная экспедиция
"Карагандауглеразведка"
16. Специализированное РСУ
17. Специализированное управление по выносу инженерных коммуникаций
18. Информационно-вычислительный центр
19. Управление производственно-технологической связи
20. Центр научно-технической информации
21. Отдел рабочего снабжения
22. Редакция газеты "Шахтерская слава"
23. Аптека по централизованному снабжению лекарствами
24. Управление служебными зданиями
25. Управление военизированной охраны
26. Управление жилищно-коммунального хозяйства и
ремонтно-строительные управления (14 единиц)
27. Совхозы (9 единиц)
28. Углесбыт

13. Кен-шахта жабдықтарын жөндеу жөнiндегi
механикалық зауыт
14. Материалдық-техникалық жабдықтау басқармасы
15. "Қарағандыкөмiрбарлау" Қарағанды геологиялық
барлау экспедициясы
16. Мамандандырылған жөндеу құрылыс басқармасы
17. Инженерлiк коммуникациялар шығару жөнiндегi
мамандандырылған басқарма
18. Ақпараттық есептеу орталығы
19. Өндiрiстiк-технологиялық байланыс басқармасы
20. Ғылыми-техникалық ақпарат орталығы
21. Жұмыстарды жабдықтау бөлiмi
22. "Шахтерская слава" газетiнiң редакциясы
23. Дәрiлермен орталықтандырылған жабдықтау жөнiндегi
дәрiхана
24. Қызметтiк үй-жайлар басқармасы
25. Әскерилендiрiлген күзет басқармасы
26. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
және жөндеу-құрылыс басқармасы /саны-14/
27. Совхоздар /саны-9/
28. Көмiр өткiзу