Об утверждении Положения об Аппарате Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 1996 г. N 196. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 30 апреля 1997 г. N 689 ~P970689.
В связи с реорганизацией Аппарата Кабинета Министров Республики Казахстан и в целях повышения эффективности его работы Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение об Аппарате Правительства Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 апреля 1995 г. N 515 "О Положении об Аппарате Кабинета Министров Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 февраля 1996 г. N 196
Положение
об Аппарате Правительства Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Аппарат Правительства является исполнительно-распорядительным органом, осуществляющим организационное, правовое, информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Премьер-Министра и Правительства Республики Казахстан.
2. Аппарат Правительства осуществляет свою деятельность, руководствуясь Конституцией и законами Республики, актами Президента и Правительства Республики, а также настоящим Положением.
3. Аппарата Правительства является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики и своим наименованием на казахском и русском языках.
4. Положение об Аппарате Правительства, а также его структура и штатная численность утверждаются Правительством Республики.
II. Функции и полномочия Аппарата
Правительства Республики
Казахстан
5. Основными функциями Аппарата Правительства являются:
разработка предложений по основным направлениям внутренней и внешней политики Правительства; осуществление управления социальными и экономическими процессами, разработка и реализация программы социально-ориентированной экономики; формирования политики в области труда, занятости и миграционных процессов, социальной защищенности граждан и социального страхования, координация в этих целях деятельности органов исполнительной власти всех уровней, своевременное получение от них информации для качественной подготовки проектов решений Правительства Республики Казахстан и его Президиума, проектов законов, концепций, прогнозов, формирующих социально-экономическую политику, участие в разработке и экспертизе этих проектов;
организация и обеспечение исполнения законов Республики, актов Президента и Правительства, контроль за их исполнением министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами;
взаимодействие с Администрацией Президента, Аппаратом Парламента Республики, министерствами, государственными комитетами, иными центральными, а также местными исполнительными органами;
подготовка к изданию нормативных актов, определяющих сферу деятельности, полномочия и ответственность министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов;
рассмотрение проектов законов, вносимых в Мажилис Парламента;
подготовка предложений по вопросам международной деятельности государства, выработка мер по практической реализации внешнеполитических и внешнеэкономических связей Республики, сотрудничества с международными финансовыми организациями по приоритетным направлениям использования иностранных инвестиций, а также интеграции Республики Казахстан в мировое экономическое пространство;
информационно-аналитическое, правовое, организационное и материально-техническое обеспечение заседаний Правительства и его Президиума, международных встреч и визитов, других мероприятий, проводимых Премьер-Министром и его заместителями;
документационное обеспечение деятельности Правительства, рассмотрение служебных документов, писем и заявлений, организация приема граждан, в том числе по месту работы и жительства, анализ документопотока, совершенствование делопроизводства, обеспечение функционирования казахского, русского и других языков;
освещение деятельности Правительства в средствах массовой информации, организация взаимодействия с ними, разъяснение проводимой Правительством внутренней и внешней политики;
проведение в жизнь кадровой политики Правительства в органах исполнительной власти, изучение и внесение предложений по кадрам, входящим в номенклатуру Правительства, формирование резерва этой категории кадров, организация учебы и переподготовки кадров, в том числе за рубежом;
хранение и кодификация законодательства Республики;
хозяйственное, финансовое, материально-техническое и социально-бытовое обслуживание Правительства и работников Аппарата Правительства;
организация и использование специальных видов связи для обеспечения взаимодействия Аппарата Правительства с Администрацией Президента, Аппаратом Парламента, министерствами, государственными комитетами, иными центральными, а также местными исполнительными органами.
Сноска. В абзаце пятом заменены слова - постановлением Правительства РК от 17 мая 1996 г. N 609.

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң аппараты туралы ереже жөнiнде
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 14 ақпан N 196. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.04.30. N 689 қаулысымен. ~P970689
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi Аппаратының қайта ұйымдастырылуына байланысты және оның жұмысының тиiмдiлiгiн көтеру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты туралы қоса
берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Аппараты
туралы Ереже жөнiндегi" Қазақстан Республикасы Министрлер
Кабинетiнiң 1995 жылғы 20 сәуiрдегi N 515
P950515_
қаулысының күшi жойылған
деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 14 ақпандағы
N 196 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты Қазақстан Республикасы Премьер-Министрi мен Үкiметiнiң қызметiн ұйымдық, құқықтық, ақпаратты-талдау және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз етудi жүзеге асыратын атқарушы-өкiм берушi орган болып табылады.
2. Үкiмет Аппараты өз қызметiн Республикасы Конституциясы мен заңдарын, Республика Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа ала отырып, жүзеге асырады.
3. Үкiмет Аппараты заңды тұлға болып табылады, оның
Республиканың Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және атауы қазақ
және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi болады.
4. Үкiмет Аппараты туралы ереженi, сондай-ақ оның құрылымы мен
штаттық адам санын Республика Үкiметi белгiлейдi.
II.  Қазақстан Республикасы Үкiметi Аппаратының
қызметi мен өкiлеттiгi
5. Үкiмет Аппаратының негiзгi функциялары мыналар болып
табылады:
Үкiметтiң iшкi және сыртқы саясатының негiзгi бағыттары бойынша ұсыныстар әзiрлеу; әлеуметтiк және экономикалық процестердi басқаруды жүзеге асыру, әлеуметтiк бағыттағы экономика бағдарламасын әзiрлеу мен жүзеге асыру; еңбек, еңбекпен қамту және көшi-қон процестерi, азаматтарды әлеуметтiк қорғау және әлеуметтiк сақтандыру салаларындағы саясатты қалыптастыру, осы мақсатта барлық деңгейдегi атқарушы өкiмет органдарының қызметiн үйлестiру, олардан әлеуметтiк-экономикалық саясатты қалыптастыратын Қазақстан Республикасы Үкiметi мен оның Төралқасы шешiмдерiнiң жобаларын, заң жобаларын, тұжырымдамаларды, болжамдарды сапалы әзiрлеу үшiн уақтылы ақпарат алу, осы жобаларды сапалы әзiрлеу үшiн уақтылы ақпарат алу, осы жобаларды әзiрлеу мен сараптауға қатысу;
Республика заңдарының, Президент пен Үкiмет актiлерiнiң орындалуын ұйымдастыру мен қамтамасыз ету, оларды министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың орындауына бақылау жасау;
Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiмен, Парламент Аппаратымен, министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасау;
министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қызмет аясын айқындайтын нормативтiк актiлер шығаруға әзiрлеу;
Парламент Мәжiлiсiне ұсынылатын заң жобаларын қарау;
мемлекеттiң халықаралық қызметi мәселелерi бойынша ұсыныстар әзiрлеу, Республиканың сыртқы саясат және сыртқы экономикалық байланыстарын, халықаралық қаржы ұйымдарымен шетел инвестицияларын пайдаланудың басым бағыттары бойынша ынтымақтастық, сондай-ақ Қазақстан Республикасының дүниежүзiлiк экономикалық кеңiстiкке интеграциясын нақты iске асыру жөнiнде шаралар жасау;
Үкiмет пен оның Төралқасының мәжiлiстерiн, халықаралық кездесулер мен сапаларды, Премьер-Министр мен оның орынбасарлары жүргiзетiн басқа да шараларды ақпараттық-талдау, құқықтық, ұйымдық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
Үкiмет қызметiн құжаттамалық қамтамасыз ету, қызметтiк құжаттарды, хаттар мен өтiнiштердi қарау, азаматтарды қабылдауды, оның iшiнде жұмыс орны мен мекен-жайы бойынша қабылдауды ұйымдастыру, құжаттар ағымын талдау, iс жүргiзудi жетiлдiру, қаза, орыс және басқа да тiлдердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
Үкiмет қызметiн бұқаралық ақпарат құралдарында көрсетiп отыру, олармен өзара iс-қимылды ұйымдастыру, Үкiметтiң жүргiзiп отырған iшкi және сыртқы саясатын түсiндiру;
атқарушы өкiмет органдарындағы Үкiметтiң кадр саясатын жүзеге асыруды, Үкiмет номенклатурасына кiретiн кадрлар жөнiндегi ұсыныстарды зерделеу мен енгiзу, кадрлардың осы санатының резервiн қалыптастыру, кадрларды оқыту мен қайта даярлауды ұйымдастыру, оның iшiнде шет елдерде ұйымдастыру;
Республика заңдарын сақтау және код бойынша ретке келтiру;
Үкiметке және Үкiмет Аппараты қызметшiлерiне шаруашылық, қаржылық, материалдық-техникалық және әлеуметтiк-тұрмыстық қызмет көрсету;
Үкiмет Аппаратының Президент Әкiмшiлiгiмен, Парламент Аппаратымен, министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимылын қамтамасыз ету үшiн байланыстың арнайы түрлерiн ұйымдастыру және пайдалану.
Ескерту. 5-тармақтың бесiншi абзацына өзгерiс енгiзiлдi -
ҚРҮ-нiң 1996.05.17. N 609 қаулысымен. P960609_

6. Для осуществления своих функций Аппарата Правительства вправе:
получать от министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов необходимую информацию, а также давать им обязательное к исполнению поручения в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать от предприятий, учреждений и организаций всех форм собственности необходимую информацию, документы, иные материалы, устные и письменные объяснения по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства;
пользоваться любыми, в том числе секретными, информационными банками данных, имеющимися в распоряжении исполнительных органов;
проводить проверки исполнения актов Президента, постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра, принимать меры по устранению выявленных нарушений;
вести служебную переписку с государственными и негосударственными органами и организациями по вопросам, отнесенным к ведению Аппарата Правительства;
вносить Премьер-Министру Республики предложения о назначении на должность и освобождении от должности руководящего кадрового корпуса министерств, государственных комитетов, других кадров, подведомственных Правительству, а также о привлечении их к дисциплинарной ответственности;
участвовать в заседаниях коллегий министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов Республики;
по поручению Руководства Правительства привлекать работников министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов, представителей предприятий, учреждений и организаций к участию в решении вопросов, отнесенных к компетенции Правительства.
7. Требования Аппарата Правительства по представлению необходимых документов, материалов, сообщений, письменных объяснений должностных лиц органов исполнительной власти подлежат исполнению в установленные законодательством сроки, если Аппаратом не установлены другие.
III. Руководство Аппаратом Правительства
8. Аппарат Правительства возглавляет Руководитель Аппарата, который назначается Президентом и непосредственно подчиняется Премьер-Министру Республики, Руководитель Аппарата является членом Президиума Правительства.
9. Руководитель Аппарата имеет заместителей, в том числе одного первого, назначаемых по его предложению Премьер-Министром.
Руководитель Аппарата:
распределяет обязанности между своими заместителями;
представляет на утверждение Правительства Положение об Аппарате Правительства, вносит предложения Премьер-Министру Республики Казахстан о структуре Аппарата, устанавливает надбавки и доплаты к должностным окладам работников Аппарата;
осуществляет общее руководство и координацию деятельности отделов и других структурных подразделений Аппарата;
утверждает правила внутреннего трудового распорядка в Аппарате;
утверждает смету расходов Аппарата Правительства и распоряжается финансовыми средствами в ее пределах;
издает приказы и утверждает инструкции по Аппарату Правительства;
представляет Премьер-Министру проекты законов, нормативных актов Президента Республики Казахстан, решений Правительства и другие материалы;
обеспечивает на постоянной основе связь Аппарата Правительства с Администрацией Президента, Аппаратом и органами Парламента, другим республиканскими организациями, министерствами и государственными комитетами, местными представительными и исполнительными органами, политическими партиями и движениями, средствами массовой информации и населением;
организует работу по контролю за исполнением принятых решений;
вносит в Правительство предложения по оценке деятельности центральных и местных органов управления и совершенствованию их структуры;
контролирует исполнение законодательства о государственной службе в Аппарате Правительства;
организует и обеспечивает работу по реализации кадровой политики Правительства. Вносит на рассмотрение Премьер-Министра Республики предложения о назначении и освобождении от должности руководителей и ответственных работников отделов и других структурных подразделений Аппарата Правительства, руководящего кадрового корпуса министерств, государственных комитетов и других органов, подведомственных Правительству, формирует резерв кадров, вносит предложения Премьер-Министру Республики о привлечении к дисциплинарной ответственности должностных лиц, назначаемых Правительством;
утверждает положения о структурных подразделениях Аппарата Правительства, должностные инструкции его работников;
принимает на работу и увольняет с работы работников Аппарата, осуществляющих техническое обслуживание и обеспечивающих функционирование Аппарата Правительства;
подписывает служебную документацию в пределах компетенции Аппарата;
осуществляет личный прием граждан;
выполняет другие функции, возлагаемые на него Премьер-Министром и Правительством Республики.
Сноска. В абзаце четвертом заменены слова - постановлением Правительства РК от 17 мая 1996 г. N 609.

6. Өз қызметiн жүзеге асыру үшiн Үкiмет Аппаратының:
министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан қажеттi ақпарат алуға, сондай-ақ өз құзыретi шегiнде оларға орындауға мiндеттi тапсырмалар беруге;
меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындардан, мекемелер мен ұйымдардан қажеттi ақпарат, құжаттар, өзге материалдар, Үкiмет құзыретiне жататын мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түсiнiктемелер сұратуға және алуға;
атқарушы органдардың иелiгiндегi кез-келген, оның iшiнде деректердiң құпия, ақпараттық банкiн пайдалануға;
Президент актiлерiнiң, Үкiмет қаулыларының, Премьер-Министр өкiмдерiнiң орындалуына тексеру жүргiзуге, анықталған тәртiп бұзушылықтарды жою жөнiнде шаралар қабылдауға;
Үкiмет Аппараты құзыретiне жататын мәселелер бойынша мемлекеттiк және мемлекеттiк емес органдармен қызметтiк хат алысу жүргiзуге;
Республика Премьер-Министрiне министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң басшы кадр корпусын, Үкiметке бағынысты басқа да кадрларды лауазымға тағайындау мен лауазымынан босату, сондай-ақ оларды тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту туралы ұсыныстар енгiзуге;
Республика министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерiнiң, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының алқа мәжiлiстерiне қатысуға;
Үкiмет басшылығының тапсырмасы бойынша министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қызметшiлерiн, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың өкiлдерiн Үкiмет құзыретiне жатқызылатын мәселелердi шешуге қатыстыруға құқығы бар.
7. Үкiмет Аппаратының атқарушы органдар лауазымды адамдарының қажеттi құжаттарды, материалдарды, хабарламаларды, жазбаша түсiнiктемелердi беруi жөнiндегi талаптары, егер Аппарат басқаша белгiлемесе, заңдарда белгiленген мерзiмдерде орындалуға тиiс.
III. Үкiмет Аппаратының Басшылығы
8. Үкiмет Аппаратының Аппарат Басшысы басқарады, оны Президент тағайындайды және ол тiкелей Республика Премьер-Министрiне бағынады. Аппарат Басшысы Үкiмет Төралқасының мүшесi болып табылады.
9. Аппарат Басшысының өзiнiң ұсынуы бойынша Премьер-Министр тағайындайтын орынбасарлары, оның iшiнде бiр бiрiншi орынбасары болады. Аппарат Басшысы:
өз орынбасарлары арасында мiндеттердi бөледi;
Үкiмет Аппараты туралы ереженi Үкiметтiң бекiтуiне ұсынады, Аппарат құрылымы туралы ұсыныс енгiзедi, Аппарат қызметшiлерiнiң лауазымдық жалақыларына үстемеақылар мен қосымша ақыларды белгiлейдi;
Аппарат бөлiмдерi мен оның басқа да құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметiне жалпы басшылық жасайды және үйлестiредi;
Аппараттың iшкi еңбек тәртiбi ережелерiн бекiтедi;
Үкiмет Аппаратының шығыс сметасын бекiтедi және оның шегiнде қаржы қаражаттарына билiк етедi;
Үкiмет Аппараты бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқамаларды бекiтедi;
Премьер-Министрге заңдардың, Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк актiлерiнiң, Үкiмет шешiмдерiнiң жобалары мен басқа да материалдарды ұсынады;
Үкiмет Аппаратының Президент Әкiмшiлiгiмен, Парламент Аппаратымен және органдарымен, басқа республикалық ұйымдармен, министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттермен, орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен, саяси партиялармен және қозғалыстармен, бұқаралық ақпарат құралдарымен және халықпен тұрақты негiздегi байланысын қамтамасыз етедi;
қабылданған шешiмдердiң орындалуына бақылау жасау жөнiндегi жұмысты қамтамасыз етедi;
Үкiметке орталық және жергiлiктi басқару органдарының қызметiне баға беру және олардың құрылымын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
Үкiмет Аппаратында мемлекеттiк қызмет туралы заңдардың орындалуына бақылау жасайды;
Үкiметтiң кадр саясатын жүзеге асыру жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады және қамтамасыз етедi. Республика Премьер-Министрiнiң қарауына Үкiмет Аппараты бөлiмдерiнiң және басқа да құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары мен жауапты қызметкерлерiн, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң және Үкiметке бағынысты басқа да органдардың басшы кадр корпусын лауазымға тағайындай мен босату туралы ұсыныстар енгiзедi, кадрлар резервiн қалыптастырады, Республика Премьер-Министрiне Үкiмет тағайындайтын лауазымды адамдарды тәртiптiк жауапкершiлiкке тарту жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
Үкiмет Аппаратының құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi, олардың қызметкерлерiнiң лауазымдық нұсқаулықтарын бекiтедi;
техникалық қызмет көрсететiн және Үкiмет Аппаратының қызметiн қамтамасыз ететiн Ақпарат қызметкерлерiн жұмысқа қабылдайды және босатады;
Аппарат құзыретi шегiнде қызметтiк құжаттамаларға қол қояды;
азаматтарды жеке қабылдайды;
өзiне Республика Премьер-Министрi мен Үкiметi жүктейтiн басқа қызметтердi атқарады.
Ескерту. 9-тармақтың 3-абзацына өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң
1996.05.17. N 609 қаулысымен. P960609_

10. Руководитель Аппарата Правительства имеет право:
давать министерствам, государственным комитетам, иным центральным и местным исполнительным органам указания по разработке и согласованию вопросов, вносимых на рассмотрение Правительства;
требовать от министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов, предприятий, организаций и учреждений необходимые для Правительства материалы, информации и отчеты о выполнении законов, актов Президента, постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра и других поручений;
возвращать проекты законов, актов Президента Республики, постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра Республики министерствам, государственным комитетам, иным центральным и местным исполнительным органам в случае их несоответствия установленным требованиям и порядку внесения;
заключать договора (контракты) с отечественными и зарубежными организациями по вопросам хозяйственного обеспечения деятельности Правительства и его Аппарата.
IV. Обеспечение деятельности Аппарата
Правительства
11. Для выполнения возложенных на Аппарат Правительства функций в его составе образуются отделы и другие структурные подразделения. Советники Премьер-Министра и первых заместителей Премьер-Министра являются работниками Аппарата Правительства.
12. Отделы и другие структурные подразделения Аппарата Правительства действуют на основании настоящего Положения, а также положений об отделах и других структурных подразделениях, утверждаемых Руководителем Аппарата Правительства.
Руководители отделов и других структурных подразделений назначаются на должность и освобождаются от должности Премьер-Министром Республики по представлению Руководителя Аппарата.
13. Руководители отделов и других структурных подразделений Аппарата Правительства:
несут ответственность за выполнение задач, возложенных на их отделы и другие подразделения, своевременное и полное исполнение законов, актов Президента, постановлений Правительства, распоряжений и поручений Премьер-Министра Республики, поручений заместителей Премьер-Министра, а также Руководителя Аппарата и его заместителей, вносят предложения о назначении, перемещении и освобождении работников, распределяют обязанности между сотрудниками, обеспечивают научную организацию труда и надлежащую трудовую дисциплину, а также отвечают за правильное ведение делопроизводства в соответствии с инструкциями, действующими в Аппарате;
осуществляют полномочия, указанные в пункте 6 настоящего Положения.
14. Ответственные работники Аппарата Правительства назначаются на должность и освобождаются от должности постановлением Правительства.
Ответственные работника Аппарата Правительства при исполнении своих служебных обязанностей в соответствии с полномочиями Аппарата, установленными настоящим Положением, имеют право:
участвовать в заседаниях Правительства и его Президиума, мероприятиях, проводимыми центральными и местными исполнительными органами;
привлекать работников аппаратов центральных и местных исполнительных органов, представителей предприятий, организаций и учреждений к участию в рассмотрении вопросов, возникающих в рамках деятельности Правительства, и запрашивать от них необходимую информацию, предложения и заключения по выполнению законов, указов и правительственных решений;
в установленном порядке вносить руководству предложения о возвращении на доработку проектов нормативных документов, не отвечающих предъявляемым требованиям, а также возвращать материалы, рассмотрение которых входит в компетенцию других органов государственного управления, акимов, предприятий, организаций и учреждений;
по поручению Руководителя Аппарата и его заместителей, руководителей отделов и других структурных подразделений осуществлять иные необходимые полномочия в пределах компетенции Аппарата Правительства.
V. Организация работы подведомственных
предприятий

10. Үкiмет Аппараты Басшысының:
министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға, Үкiметтiң қарауына енгiзiлетiн мәселелердi әзiрлеу мен келiсу жөнiнде нұсқау беруге;
министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан, кәсiпорындардан, ұйымдар мен мекемелерден Үкiметке қажет материалдарды, заңдардың, Президент актiлерiнiң, Үкiмет қаулыларының, Премьер-Министр өкiмдерiнiң басқа да тапсырмалардың орындалуы туралы ақпараттар мен есептердi талап етуге;
заң жобаларын, Республика Президентiнiң актiлерiн, Үкiмет қаулылары мен Республика Премьер-Министрiнiң өкiмдерiн олар белгiленген енгiзу талаптары мен тәртiбiне сәйкес келмеген жағдайда министрлiктерге, мемлекеттiк комитеттерге, өзге орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға қайтаруға;
Үкiмет пен оның Аппаратының шаруашылық қызметiн қамтамасыз ету мәселелерi бойынша отандық және шетелдiк ұйымдармен шарттар (контрактiлер) жасауға құқығы бар.
IV. Үкiмет Аппаратының қызметiн қамтамасыз ету
11. Үкiмет Аппаратына жүктелген функцияларды орындау үшiн оның құрамында бөлiмдер мен басқа да құрылымдық бөлiмшелер құрылады. Премьер-Министр мен Премьер-Министрдiң бiрiншi орынбасарларының кеңесшiлерi Үкiмет Аппаратының қызметкерлерi болып табылады.
12. Үкiмет Аппаратының бөлiмдерi мен басқа да құрылымдық бөлiмшелерi осы Ереженiң, сондай-ақ бөлiмдер мен басқа да құрылымдық бөлiмшелер туралы Үкiмет Аппаратының басшысы бекiтетiн ережелердiң негiзiнде iс-қимыл жасайды.
Бөлiмдер мен басқа да құрылымдық бөлiмшелердiң басшыларын Аппарат Басшысының ұсынуы бойынша Республика Премьер-Министрi лауазымға тағайындайды және лауазымынан босатады.
13. Үкiмет Аппаратының бөлiмдерi мен басқа да құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары:
олардың бөлiмдер мен басқа да бөлiмшелерiне жүктелген мiндеттердiң орындалуына, заңдардың, Республика Президентi актiлерiнiң, Үкiметi қаулыларының, Премьер-Министрi өкiмдерi мен тапсырмаларының, Премьер-Министрiнiң орынбасарларының, Аппарат Басшысы мен оның орынбасарлары тапсырмаларының уақтылы және толық орындалуына жауап бередi, қызметкерлердi тағайындау, орнын ауыстыру мен босату жөнiнде ұсыныстар енгiзедi, қызметкерлер арасында мiндеттердi бөледi, еңбектi ғылыми ұйымдастыруды және тиiстi еңбек тәртiбiн қамтамасыз етедi, сондай-ақ iс қағаздарының Аппаратта қолданылып жүрген нұсқаулықтарға сәйкес дұрыс жүргiзiлуiне жауап бередi;
осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
14. Үкiмет Аппаратының жауапты қызметкерлерi Үкiмет қаулысымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Үкiмет Аппаратының жауапты қызметкерлерi Аппаратының осы Ережеде белгiленген өкiлеттiктерiне сәйкес өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн орындау барысында:
Үкiмет пен оның Төралқасының мәжiлiстерiне қатысуға, орталық және жергiлiктi атқарушы органдар өткiзетiн шараларға қатысуға;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қызметкерлерiн, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң өкiлдерiн Үкiмет қызметiнiң шеңберiнде туындаған мәселелердi қарауға қатыстыруға және олардан заңдарды, жарлықтар мен үкiмет шешiмдерiн орындау жөнiндегi қажеттi ақпараттарды, ұсыныстар мен қорытындыларды сұратуға;
қойылып отырған талаптарға жауап бермейтiн нормативтiк құжаттар жобаларын тиянақтауға қайтару туралы басшылыққа белгiленген тәртiппен ұсыныстар енгiзуге, сондай-ақ оларды қарау мемлекеттiк басқарудың басқа органдарының, әкiмдердiң, кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң құзыретiне жататын материалдарды қайтаруға;
Ақпарат Басшысының және оның орынбасарларының, бөлiмдер мен басқа да құрылымдық бөлiмшелер басшыларының тапсырмасы бойынша Үкiмет Аппарат құзыретiнiң шеңберiнде өзге де қажеттi өкiлеттiктердi жүзеге асуға құқылы.
V. Ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындардың
жұмысын ұйымдастыру

15. В непосредственном подчинении Аппарата Правительства
находятся подведомственные предприятия на самостоятельном балансе:
Республиканское государственное производственно-эксплуатационное
предприятие Аппарата Правительства; объединение гостиничного
хозяйства, включая гостиницы "Алматы", "Жетысу", "Казахстан" с
филиалами.
Функции названных организаций определяются соответствующими
положениями о них.
Руководители подведомственных предприятий назначаются
Руководителем Аппарата Правительства.
* * *
Подготовка и порядок рассмотрения вопросов, вытекающих из
настоящего Положения, регулируются Руководителем Аппарата и его
заместителями.

15. Үкiмет Аппаратының тiкелей қарамағында дербес баланста мынадай кәсiпорындар бар: Үкiмет Аппаратының Республикалық мемлекеттiк өндiрiстiк-пайдалану кәсiпорны; "Алматы", "Жетiсу", "Қазақстан" қонақүйлерiн филиалдарымен қоса алғандағы қонақүй шаруашылығы бiрлестiгi.
Аталған ұйымдардың қызметi олар туралы тиiстi ережелермен айқындалады.
Ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындардың басшыларын Үкiмет Аппаратының Басшысы тағайындайды.
Осы Ережеден туындайтын мәселелердi әзiрлеу және қарау тәртiбiн Аппарат Басшысы мен оның орынбасарлары реттеп отырады.