Об утверждении Положения по оценке стоимости объектов приватизации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 1996 года № 562. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.08.2011 № 920 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2721 "О приватизации" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение по оценке стоимости объектов приватизации.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству обеспечить оценку стоимости права собственности или постоянного землепользования на определенную часть или весь земельный участок объектов приватизации, выставляемых на продажу.
3. Министерству финансов Республики Казахстан, Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации и Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом обеспечить пересмотр и отмену нормативных актов и инструкций по оценке стоимости объектов приватизации, противоречащих настоящему постановлению.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 мая 1996 г. N 562
Положение
по оценке стоимости объектов приватизации
I. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, от 21 апреля 1995 г. N 2227 "О ценных бумагах и фондовой бирже" и от 23 декабря 1995 г. N 2721 "О приватизации".
2. Настоящее Положение регулирует порядок оценки следующих видов государственного имущества, являющегося объектами приватизации:
государственное предприятие и учреждение (далее - предприятие) как имущественный комплекс. В состав предприятия как имущественного комплекса могут быть включены объекты социально-культурного и коммунально-бытового назначения;
производственные и непроизводственные подразделения и структурные единицы предприятия как имущественного комплекса, приватизация которых не нарушает замкнутый технологический цикл;
имущество предприятия;
государственные пакеты акций и доли в уставных фондах хозяйственных товариществ.
3. Оценка объекта приватизации, переданного с правом последующего выкупа в аренду или доверительное управление, производится в соответствии с настоящим Положением.
4. Начальная цена объекта приватизации определяется в соответствии с настоящим Положением и утверждается Государственным комитетом Республики Казахстан по приватизации (далее - Продавец).
При выставлении объекта приватизации на вторые и последующие торги начальная цена определяется в соответствии с нормативными актами, регулирующими продажу объектов приватизации на торгах, принятыми Государственным комитетом Республики Казахстан по приватизации в пределах своей компетенции.
Сноска. Абзац второй пункта 4 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1996 г. N 920.

Жекешелендiру объектiлерiнiң құнын бағалау жөнiндегi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 6 мамыр N 562. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Жекешелендiру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721  U952721_ Заң күшi бар Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Жекешелендiру объектiлерiн бағалау жөнiндегi Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi сатуға қойылған жекешелендiру объектiлерiнiң бүкiл жер учаскесiне немесе белгiлi бiр бөлiгiне меншiк немесе жердi тұрақты пайдалану құқының құнын бағалауды қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi осы қаулыға қайшы келетiн жекешелендiру объектiлерiнiң құнын бағалау жөнiндегi нормативтiк актiлер мен нұсқауларды қайта қарауды және қолданылуын тоқтатуды қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 6 мамырдағы
N 562 қаулысымен
бекiтiлген
Жекешелендiру объектiлерiнiң құнын бағалау жөнiндегi
Ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721   U952721_ Заң күшi бар Жарлықтарына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ереже жекешелендiру объектiсi болып табылатын мемлекеттiк мүлiктiң мынадай түрлерiн бағалаудың тәртiбiн реттейдi:
мүлiктiк кешен ретiндегi мемлекеттiк кәсiпорын мен мекеме (бұдан әрi - кәсiпорын). Мүлiктiк кешен ретiндегi кәсiпорынның құрамына әлеуметтiк-мәдени және коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектiлер енгiзiлуi мүмкiн;
мүлiктiк кешен ретiндегi кәсiпорынның жекешелендiрiлуi тұйық технологиялық циклдi бұзбайтын өндiрiстiк және өндiрiстiк емес бөлiмшелерi мен құрылымдық бiрлiктерi;
кәсiпорынның мүлкi;
шаруашылық серiктестiктерiнiң жарғы қорындағы акциялардың мемлекеттiк пакетi үлестерi.
3. Кейiн сатып алу құқығымен жалға немесе сенiмдi басқаруға берiлген жекешелендiру объектiсiн бағалау осы Ережеге сәйкес жүргiзiледi.
4. Жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасы осы Ережеге сәйкес айқындалады және оны Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (бұдан әрi - Сатушы) бекiтедi.
Жекешелендiру объектiсiн екiншi және одан кейiнгi саудаласуға шығару кезiнде оның бастапқы құны Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi өз құзыретi шегiнде қабылдаған саудаластықта жекешелендiру объектiлерiн сатуды реттейтiн нормативтiк актiлерге сәйкес айқындалады.<*>
ЕСКЕРТУ. 4-тармаққа өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.07.22. N 920 қаулысымен.  P960920_

5. Цена продажи объекта приватизации устанавливается в ходе торгов (аукцион, тендер). Продажа неликвидных объектов приватизации осуществляется по цене, предложенной покупателями при торгах. При прямой адресной продаже цена предприятия определяется по соглашению сторон, но не ниже начальной цены.
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 г. N 1642.
6. Продавец вправе осуществлять оценку стоимости объекта приватизации на основании заключения консалтинговых организаций или независимого аудита.
Сноска. Пункт 6 - дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1996 г. N 920.
7. При определении стоимости объектов приватизации в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 октября 1994 г. N 1178  "Об индексации основных фондов (средств) в Республике Казахстан" проводится индексация стоимости основных фондов (средств) с учетом коэффициентов увеличения, разрабатываемых Государственным комитетом Республики Казахстан по статистике и анализу (по состоянию на последнюю перед продажей дату переоценки).
II. Оценка имущественных комплексов
и имущества
Сноска. Раздел II дополнен подразделом 6, подраздел 6 считать подразделом 7, пункты 21-30 считать соответственно пунктами 25-34 - постановлением Правительства РК от 10 марта 1998 г. N 192.
1. Состав оцениваемого государственного имущества
8. В состав оцениваемого государственного имущества включаются основные средства и прочие внеоборотные активы, запасы и затраты, денежные средства, расчеты и прочие активы.
Основные средства и прочие внеоборотные активы:
а) основные средства - здания, сооружения, передаточные устройства, машины и оборудование, вычислительная техника, измерительные и регулирующие приборы и устройства, транспортные средства, инструмент, производственный и хозяйственный инвентарь, рабочий и продуктивный скот, многолетние насаждения и прочие средства труда;
б) незавершенные капитальные вложения и авансы, включая стоимость незаконного строительства и оборудования к установке;
в) нематериальные активы, отраженные в балансе, - права пользования землей, водой, природными ресурсами, зданиями, сооружениями, патенты, лицензии и иные имущественные права (включая права на интеллектуальную собственность), организационные расходы, торговые марки, товарные знаки и другие;
г) долгосрочные (на срок более года) финансовые вложения, включая вклады предприятия в доходные активы (акции, облигации и другие ценные бумаги) других предприятий, в процентные облигации внутренних государственных и местных займов, а также предоставленные другим предприятиям займы;
д) прочие статьи по разделу I актива баланса.
Запасы и затраты: производственные запасы (сырье, материалы, топливо, малоценные и быстроизнашивающиеся предметы, запасные части, покупные полуфабрикаты и комплектующие изделия, тара и др.), незавершенное производство, расходы будущих периодов, готовая продукция, товары по покупным ценам и прочие запасы и затраты.
Денежные средства, расчеты и прочие активы: денежные средства в кассе, на счетах в банках и прочие денежные средства, краткосрочные (на срок не более одного года) финансовые вложения, стоимость отгруженных товаров, работ и услуг, дебиторская задолженность и другие аналогичные средства, отражаемые в активе баланса.

5. Жекешелендiру объектiсiн сату бағасы саудаласулардың (аукцион, тендер) өтiмсiз жекешелендiру объектiлерiн сату саудаластық кезiнде сатып алушылар ұсынған баға бойынша жүзеге асырылу барысында белгiленедi. Тiкелей атаулы сату кезiнде кәсiпорынның бағасы тараптардың келiсуi бойынша, бiрақ бастапқы бағасынан кем емес бағада айқындалады.<*>
ЕСКЕРТУ. 5-тармақ сөздермен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.12.21. N 1642 қаулысымен.  P961642_
6. Сатушы консалтингтiк ұйымдар немесе тәуелсiз аудиттiң қорытындысының негiзiнде жекешелендiру объектiсiнiң құнын бағалауды жүзеге асыруға хақылы.<*>
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ сөздермен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.07.22. N 920 қаулысымен.  P960920_
7. "Қазақстан Республикасындағы негiзгi қорларды (құралдарды) индекстеу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 21 қазандағы N 1178 қаулысына сәйкес жекешелендiру объектiлерiн құнын бағалау кезiнде Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (қайта бағалау датасын сатылар алдында соңғы жай-күйi бойынша) коэффициенттердiң өсiруiн ескерiп негiзгi қорлардың (құралдардың) құнын индекстеу жүргiзiледi.
II. Мүлiктiк кешендер мен мүлiктi бағалау
1. Бағаланатын мемлекеттiк мүлiктiң құрамы
8. Бағаланатын мемлекеттiк мүлiктiң құрамына негiзгi қорлар мен айналымнан тыс басқа да активтер, запастар мен шығындар, ақша қаражаттары, есеп айырысулар мен басқа да активтер кiредi.
Негiзгi қорлар мен айналымнан тыс басқа да активтер:
а) негiзгi құралдар - үйлер, ғимараттар, бiрлiктi қойылымдар, машиналар мен жабдық, есептеу техникасы, өлшеусiз және реттегiш приборлар мен қондырғылар, көлiк құралдары, аспап, өндiрiстiк және шаруашылық мүкәммал, жұмыс және өнiм беретiн мал, көпжылғы көшеттер мен басқа да еңбек құралдары;
б) аяқталмаған құрылыс пен қондырғы жабдықтарын қоса алғанда, аяқталмаған күрделi қаржылар мен аванстар;
в) баланста көрсетiлген материалдық емес активтер - жердi, суды, табиғат ресурстарын, үйлердi, ғимараттарды пайдалану құқықтары, патенттер, лицензиялар және басқа да мүлiктiк (интеллект меншiкке арналған құқықты қоса) құқықтар, ұйымдық шығыстар, сауда маркалары, товар белгiлерi және басқалар;
г) кәсiпорындардың басқа кәсiпорындардың кiрiс активтерiне (акциялар, облигациялар және басқа да бағалы қағаздар iшкi мемлекеттiк және жергiлiктi займдардың проценттiк облигацияларына салымдарын қоса алғанда, ұзақ мерзiмдi), бiр жылдан аса мерзiмге арналған қаржылық салымдары, сондай-ақ кәсiпорындарға берген займдары;
д) баланс активiнiң I бөлiмi бойынша басқа да баптар.
Запастар мен шығындар: өндiрiстiк запастар (шикiзат, материалдар, отын, бағасы төмен және тез тозатын заттар, қосалқы бөлшектер, сатылатын жартылай өнiмдер мен жинақтаушы бұйымдар, ыдыстар және басқалар) бiтпеген өнiмдер, алдағы болашақ кезеңдердiң шығындары, дайын өнiм, сатып алу бағасы бойынша тауарлар және басқадай запастар мен шығындар.
Ақша қаражаты, есептеулер және басқа активтер: баланс активiнде көрсетiлген кассадағы, банктердiң шотындағы ақша қаражаттары және басқадай ақша қаражаттары қысқа мерзiмдiк қызмет (бiр жылдан аспайтын мерзiмге арналған) қаржы салымдары, тиелген тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлген қызметтердiң құны, дебиторлық қарыздар және басқа да осы секiлдi қаражаттар.

2. Стоимость права собственности или постоянного
землепользования на земельный участок
9. При приватизации недвижимого имущества к покупателю переходит право собственности либо право землепользования, в соответствии с земельным законодательством, на ту часть делимого земельного участка, которая занята зданиями, сооружениями приватизируемого объекта и необходима для их эксплуатации. Стоимость права собственности или постоянного землепользования на весь земельный участок или его определенную часть включается в цену объекта приватизации.
10. Оценочная стоимость права собственности или постоянного землепользования на весь земельный участок или его определенную часть определяется органами Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству (далее - Госкомземлеустройство) согласно утвержденным Правительством Республики Казахстан размером ставок платы за передачу земельных участков.
3. Определенные цены предприятия как объекта
приватизации
11. Начальная цена предприятия как имущественного комплекса определяется на основании данных баланса предприятия. Баланс предприятия, заверенный налоговым органом, представляется на дату принятия решения о приватизации государственным органом, уполномоченным распоряжаться государственным имуществом.
Начальная цена предприятия (НЦпр) определяется по формуле:
НЦпр = Апр - Опр, где
Апр - общая стоимость активов предприятия (строка 360 актива баланса предприятия);
Опр - обязательства предприятия.
Обязательства предприятия включают заемные средства и кредиты; расчеты с кредиторами и авансы, полученные от покупателей и заказчиков.
Обязательства предприятия определяются на основании данных раздела II пассива баланса "Расчеты и прочие пассивы" путем суммирования данных по строкам 500-620, 635-720 баланса:
статья "Долгосрочные кредиты банков" (сч. 92), статья "Долгосрочные займы" (сч. 95), статья "Краткосрочные кредиты банков" (сч. 90), статья "Кредиты банков для работников" (сч.93), статья "Краткосрочные займы" (сч. 94), статья "Расчеты с кредиторами за товары, работы и услуги за минусом НДС", статья "Расчеты по векселям выданным" (сч. 60), статья "Расчеты по оплате труда" (сч. 70), статья "Расчеты по социальному страхованию и обеспечению" (сч. 69), статья "Расчеты с дочерними предприятиями" (сч. 78), статья "Расчеты с кредиторами по внебюджетным платежам" (сч. 67), статья "Расчеты с бюджетом" (сч. 68), статья "Расчеты с прочими кредиторами", статья "Авансы, полученные от покупателей и заказчиков" (сч. 64) применительно к форме баланса за 1995 год.
Кроме того, в обязательствах предприятия учитываются обязательства по арендуемым зданиям, сооружениям, оборудованию и другим объектам, относящимся к средствам труда.

2. Меншiк құқығының немесе жер учаскесiндегi
жердi тұрақты пайдаланудың құны
9. Жылжымайтын мүлiктердi жекешелендiру кезiнде сатып алушыға жер заңына сәйкес бөлiнетiн жер учаскесiнiң жекешелендiрiлетiн объектiнiң үйлерi мен ғимараттары орналасқан және оларды пайдалану үшiн қажет бөлiгiне меншiктiк құқығы не болмаса жердi пайдалану құқығы ауысады. Барлық жер учаскесiне немесе оның белгiлi бiр бөлiгiне меншiктiк немесе жердi тұрақты пайдалану құқығының құны жекешелендiру объектiсiнiң бағасына кiредi.
10. Барлық жер учаскесiне немесе оның белгiлi бiр бөлiгiне меншiк немесе жердi тұрақты пайдалану құқығының бағалық құнын Қазақстан Республикасының үкiметi бекiткен жер учаскесiн беру үшiн ақы ставкаларының мөлшерiне сәйкес Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң (бұдан әрi - Мемжерком) органдары айқындайды.
3. Жекешелендiру объектiсi ретiнде кәсiпорынның
бағасын айқындау
11. Кәсiпорынның мүлiктiк кешен ретiнде бастапқы бағасы кәсiпорын балансы деректерiнiң негiзiнде айқындалады. Салық органы растаған кәсiпорынның балансы мемлекеттiк мүлiкке иелiк етуге өкiлеттi мемлекеттiк орган жекешелендiру туралы шешiм қабылдаған күнге ұсынылады.
Кәсiпорынның бастапқы бағасы (КББ) КББ-КА - КМ формуласы бойынша анықталады, мұндағы КА - кәсiпорын активтерiнiң жалпы құны (кәсiпорын балансы активiнiң 360 жолы);<*>
КМ - кәсiпорынның мiндеттемесi.
Кәсiпорынның мiндеттемелерiне заемдiк қаражаттар мен кредиттер; кредит берушiлермен есеп айырысу мен сатып алушылардан және тапсырыс берушiлерден алынған аванс кiредi.
Кәсiпорынның мiндеттемесi "Есепайырысу және басқа пассивтер" балансы пассивiнiң II бөлiмi мәлiметтерiнiң негiзiнде, баланстың 500-620, 635-720 жолдары бойынша мәлiметтердi жинақтау жолымен айқындалады:
"Банктердiң ұзақ мерзiмдiк кредиттерi" бабы (92 шот), "Ұзақ мерзiмдiк займдар" бабы (95 шот), "Банктердiң қысқа мерзiмдiк кредиттерi" бабы (90 шот), "Банктердiң қызметкерлерге арналған кредиттерi" бабы (93 шот), "Қысқа мерзiмдiк займдар" бабы (94 шот), "Кредит берушiлермен тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер үшiн НҚҚ-ды алып тастағандағы есепайырысу" бабы, "Берiлген вексельдер бойынша есепайырысу" бабы (60 шот), "Еңбекке ақы төлеу жөнiндегi есепайырысу" бабы (70 шот), "Әлеуметтiк қамсыздандыру және қамтамасыз ету бойынша есепайырысу" бабы (69 шот), "Кредит берушiлермен мүлiктi және жеке басты қамсыздандыру бойынша есепайырысу" бабы (65 шот), "Еншiлес кәсiпорындармен есепайырысу" бабы (78 шот), "Кредит берушiлермен бюджеттен тыс төлем бойынша есепайырысу" бабы (67 шот), "Бюджетпен есепайырысу" бабы (68 шот), "Басқа кредит берушiлермен есепайырысу" бабы, "Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлерден алынған аванстар" бабы (64 шот) 1995 жылғы баланстың нысанына сәйкес қолданылады.
Одан басқа, кәсiпорынның мiндеттемелерiнде жалға алынған үйлер, ғимараттар, жабдықтар және еңбек құралдарына жататын басқа объектiлер бойынша мiндеттемелер ескерiледi.

В случае, если обязательства превышают стоимость активов предприятия, то начальная цена предприятия устанавливается в размере не менее 10 процентов от общей стоимости активов предприятия (строка 360 актива баланса предприятия).
Сноска. Абзац четвертый пункта 11 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1996 г. N 920. Дополнен абзацем - постановлением Правительства РК от 31 октября 1996 г. N 1320.
12. При приватизации предприятия к покупателю переходят права требования, долги, а также исключительные права, принадлежащие предприятию как юридическому лицу. Полная правопреемственность покупателя наступает с момента подписания договора купли-продажи имущественного комплекса предприятия.
13. Цена предприятия как объекта приватизации складывается из цены продажи предприятия, установленной в ходе торгов, и оценочной стоимости права собственности или постоянного землепользования на весь земельный участок или его определенную часть, занятую зданиями и сооружениями предприятия.
4. Определение цены подразделения и структурной единицы
предприятия как объекта приватизации
14. Производственные и непроизводственные подразделения и структурные единицы предприятия как имущественного комплекса (далее - единицы предприятия) к моменту приватизации должны быть выделены на основе разделительного баланса.
Начальная цена единицы предприятия определяется на основании данных разделительного баланса предприятия. Разделительный баланс предприятия представляется на дату принятия решения о приватизации единицы предприятия и утверждается государственным органом, уполномоченным распоряжаться государственным имуществом.
Начальная цена единицы предприятия (НЦед) определяется по формуле:
НЦед = Аед - Оед, где
Аед - общая стоимость активов единицы предприятия (строка 360 актива баланса единицы предприятия);
Оед - обязательства единицы предприятия.
Обязательства единицы предприятия включают заемные средства и кредиты; расчеты с кредиторами и авансы, полученные от покупателей и заказчиков.
Обязательства единицы предприятия определяются на основании данных раздела II пассива баланса "Расчеты и прочие пассивы" путем суммирования данных по строкам 500-620, 635-720 баланса:
статья "Долгосрочные кредиты банков" (сч. 92), статья "Долгосрочные займы" (сч. 95), статья "Краткосрочные кредиты банков" (сч. 90), статья "Кредиты банков для работников" (сч.93), статья "Краткосрочные займы" (сч. 94), статья "Расчеты с кредиторами за товары, работы и услуги за минусом НДС", статья "Расчеты по векселям выданным" (сч. 60), статья "Расчеты по оплате труда" (сч. 70), статья "Расчеты по социальному страхованию и обеспечению" (сч. 69), статья "Расчеты с кредиторами по имущественному и личному страхованию" (сч. 65), статья "Расчеты с дочерними предприятиями" (сч. 78), статья "Расчеты с кредиторами по внебюджетным платежам" (сч. 67), статья "Расчеты с бюджетом" (сч. 68), статья "Расчеты с прочими кредиторами", статья "Авансы, полученные от покупателей и заказчиков" (сч. 64) применительно к форме баланса за 1995 год.

Мiндеттемелерi кәсiпорын активтерiнiң құнынан асқан жағдайда кәсiпорынның бастапқы бағасы кәсiпорын активтерiнiң жалпы құнының кемiнде 10 процентi мөлшерiнде белгiленедi (кәсiпорын бiрлiгi балансының 360-жолы).<*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.07.22. N 920 қаулысымен.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.10.31. N 1320 қаулысымен.  P961320_
12. Кәсiпорынды жекешелендiру кезiнде сатып алушыға қарыздарды талап ету құқығы, сондай-ақ кәсiпорынға заңды тұлға ретiнде тиесiлi ерекше құқық ауысады. Сатып алушының толықтай құқықтық мұрагерлiгi кәсiпорынның мүлiктiк кешенiн сатып алу-сату шартына қол қойған сәттен бастап пайда болады.
13. Жекешелендiру объектiсi ретiнде кәсiпорынның бағасы сауда барысында белгiленген кәсiпорынды сату бағасынан және меншiк немесе барлық жер учаскесiне немесе оның кәсiпорынның үйлерi мен ғимараттары орналасқан белгiлi бiр бөлiгiне арналған тұрақты жердi пайдалану құқығының бағаланатын құнынан қалыптасады.
4. Жекешелендiру объектiсi ретiнде кәсiпорынның бөлiмшелерi
мен құрылымдық бiрлiктерiнiң бағасын айқындау
14. Мүлiктiк кешен ретiндегi кәсiпорынның өндiрiстiк және өндiрiстiк емес бөлiмшелерi мен құрылымдық бiрлiктерi (бұдан әрi - кәсiпорынның бiрлiгi) жекешелендiру қарсаңында бөлiнетiн баланс негiзiнде бөлектенуi керек.
Кәсiпорын бiрлiгiнiң бастапқы бағасы кәсiпорынның бөлiнетiн балансы деректерiнiң негiзiнде айқындалады. Кәсiпорынның бөлiнетiн балансы кәсiпорын бiрлiгiн жекешелендiру туралы шешiм қабылданған күнге ұсынылады және мемлекеттiк мүлiкке иелiк етуге өкiлеттi мемлекеттiк орган тарапынан бекiтiледi.
Кәсiпорын бiрлiгiнiң бастапқы бағасы (брББ):
брББ=брА - брЖ формуласы бойынша айқындалады, мұндағы брА - кәсiпорын бiрлiгi активтерiнiң (кәсiпорын бiрлiктерi активтерiнiң 360 жолы) жалпы құны;<*>
брЖ - кәсiпорын бiрлiгiнiң мiндеттемесi.
Кәсiпорын бiрлiгiнiң мiндеттемелерi "Есеп айырысулар және басқа пассивтер" балансы пассивiнiң II бөлiмi деректерiнiң негiзiнде айқындалады:
"Банктердiң ұзақ мерзiмдiк кредиттерi" бабы (92 шот), "Ұзақ мерзiмдiк займдар" бабы (90 шот), "Банктердiң қызметкерлерге арналған кредиттерi" бабы (93 шот), "Қысқа мерзiмдiк займдар" бабы (94 шот), "Кредит берушiлермен тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер үшiн НҚҚ-ды алып тастағандағы есепайырысу" бабы, "Берiлген вексельдер бойынша есепайырысулар" бабы (60 шот), "Кредит берушiлермен мүлiктi және жеке басты қамсыздандыру бойынша есепайырысу" бабы (65 шот), "Еншiлес кәсiпорындармен есепайырысу" бабы (78 шот), "Кредит берушiлермен бюджеттен тыс төлем бойынша есепайырысу" бабы (67 шот), "Бюджетпен есепайырысу" бабы "Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлерден алынған аванстар" бабы (64 шот) 1995 жылғы баланстың нысанына сәйкес қолданылады.

В случае, если обязательства превышают стоимость активов структурной единицы предприятия, то начальная цена устанавливается в размере не менее 10 процентов от общей стоимости активов единицы предприятия (строка 360 актива баланса единицы предприятия).
Сноска. Абзац пятый пункта 14 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1996 г. N 920. Дополнен абзацем - постановлением Правительства РК от 31 октября 1996 г. N 1320.
15. При приватизации единицы предприятия к покупателю переходят права требования, долги по разделительному балансу. Полная правопреемственость покупателя наступает с момента подписания договора купли-продажи имущественного комплекса предприятия.
16. Цена единицы предприятия как объекта приватизации складывается из цены продажи единицы предприятия, установленной в ходе торгов, и оценочной стоимости права собственности или постоянного землепользования на весь земельный участок или его определенную часть, занятую зданиями и сооружениями единицы предприятия.
5. Определение цены имущества предприятия
как объекта приватизации
17. Имущество предприятия может быть отдельным объектом приватизации лишь в случае ликвидации государственного предприятия.
Решение о ликвидации государственного предприятия принимается государственным органом, уполномоченным распоряжаться государственным имуществом. Удовлетворение требований кредиторов при ликвидации государственного предприятия производится в порядке и сроки, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан (общая часть).
18. Начальная цена имущества предприятия (далее - имущество) равна оценочной стоимости имущества ликвидированного предприятия.
Оценочная стоимость имущества предприятия определяется на основании данных промежуточного ликвидационного баланса предприятия. Промежуточный ликвидационный баланс предприятия составляется ликвидационной комиссией и утверждается государственным органом, уполномоченным распоряжаться государственным имуществом.
19. В состав имущества предприятия входят основные средства (фонды), включая здания, сооружения, оборудование, инвентарь, сырье, продукцию и прочие активы предприятия.
определение стоимости основных средств осуществляется по остаточной стоимости, рассчитанной путем уменьшения величины их балансовой восстановительной стоимости на величину износа, исчисленного по данным бухгалтерского учета на момент оценки, исходя из норм амортизации основных средств и срока их эксплуатации, и скорректированной на коэффициенты увеличения стоимости основных фондов.
Балансовая (восстановительная) стоимость основных средств определяется по данным бухгалтерского учета (инвентарным карточкам к счету 01 "Основные средства") с учетом результатов инвентаризации имущества.
Оценочная стоимость малоценных и быстроизнашивающихся предметов определяется путем уменьшения их балансовой (восстановительной) стоимости на величину начисленного износа.
Объекты незавершенного строительства и неустановленное оборудование после их инвентаризации оцениваются по балансовой (восстановительной) стоимости, с учетом коэффициентов увеличения стоимости основных фондов.
Запасы и затраты оцениваются, исходя из их фактического наличия на дату оценки, по балансовой стоимости.

Егер мiндеттеме кәсiпорынның құрылымдық бiрлiгi активтерiнiң жалпы құнынан асқан жағдайда бастапқы баға кәсiпорын бiрлiгi активтерiнiң жалпы құнының кемiнде 10 процентi мөлшерiнде белгiленедi (кәсiпорын бiрлiгi балансының 360-жолы).<*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.07.22. N 920 қаулысымен.  P960920_
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.10.31. N 1320 қаулысымен.  P961320_
15. Кәсiпорын бiрлiгiн жекешелендiру кезiнде бөлiнетiн баланс бойынша қарыздарды талап ету құқығы сатып алушыға ауысады. Сатып алушының толықтай құқықтық мұрагерлiгi кәсiпорынның мүлiктiк кешенiн сатып алу-сату шартына қол қойған сәттен бастап пайда болады.
16. Кәсiпорын бiрлiгiнiң жекешелендiру объектiсi ретiндегi бағасы сауда барысында белгiленген кәсiпорын бiрлiгiн сату бағасынан және меншiк немесе барлық жер учаскесiне немесе оның кәсiпорын бiрлiгiнiң үйлерi мен ғимараттары орналасқан белгiлi бiр бөлiгiне арналған жердi тұрақты пайдалану құқығының бағаланатын құнынан қалыптасады.
5. Жекешелендiру объектiсi ретiнде
кәсiпорын мүлкiнiң бағасын айқындау
17. Кәсiпорынның мүлкi тек мемлекеттiк кәсiпорын жойылған жағдайда ғана жекешелендiрудiң жеке объектiсi бола алады.
Мемлекеттiк кәсiпорынды жою туралы шешiмдi мемлекеттiк мүлiкке иелiк етуге өкiлеттi мемлекеттiк орган шығарады. Мемлекеттiк кәсiпорынды жою кезiнде кредит берушiлердiң талабын қанағаттандыру Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексi (жалпы бөлiмi) белгiлеген тәртiпте және мерзiмдерде жүргiзiледi.
18. Кәсiпорын мүлкiнiң (бұдан әрi - мүлiк) бастапқы бағасы жойылған кәсiпорын мүлкiнiң бағаланатын құқына тең.
Кәсiпорын мүлкiнiң бағаланатын құны кәсiпорынның аралық жою балансы деректерiнiң негiзiнде айқындалады. Кәсiпорынның аралық жою балансын жою комиссиясы құрастырады және мемлекеттiк мүлiкке иелiк етуге өкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтедi.
19. Кәсiпорын мүлкiнiң құрамына үйлердi, ғимараттарды, жабдықтарды, мүкәммалдарды, шикiзаттарды, өнiмдi және кәсiпорынның басқа да активтерiн қосқандағы негiзгi құралдар (қорлар) кiредi.
Негiзгi құралдардың құнын айқындау олардың баланстық қалпына келтiру құнының көлемiн негiзгi құралдарды амортизациялау нормасы мен оларды пайдалану мерзiмдерiне сүйенiп бағалау кезiндегi бухгалтерлiк есептiң деректерi бойынша есептелген тозу көлемiне азайту жолымен есептелген және негiзгi қорлар құнының арту коэффициенттерiне түзетiлген қалдық құны бойынша жүзеге асырылады.
Негiзгi құралдың баланстық (қалпына келтiру) құны мүлiктi мүкәммалдау нәтижелерi ескерiлiп, бухгалтерлiк есептiң деректерi бойынша (01 "Негiзгi қаражаттары" шотына мүкәммалдық карточкалар) айқындалады.
Бағасы төмен және тез тозатын заттардың бағаланатын құны олардың баланстық (қалпына келтiру) құнын есептелген тозу көлемiне кемiту жолымен айқындалады. Аяқталмаған құрылыс объектiлерi мен орнатылмаған жабдықтар оларды мүкәммалдағаннан кейiн негiзгi қорлар құнын арттыру коэффициенттерi ескерiлiп баланстық (қалпына келтiру) құн бойынша бағаланады.
Запастар мен шығындар баланстық құн бойынша бағалау күнiндегi нақты қолда бар ақшаға орай бағаланады.

Основные средства с износом более 90 процентов оцениваются в размере 10 процентов от балансовой восстановительной стоимости с учетом коэффициента увеличения основных фондов.
Сноска. Пункт 19 дополнен абзацем - постановлением Правительства РК от 31 октября 1996 г. N 1320.
20. Начальная цена отдельных видов основных средств и нежилых помещений определяется как и начальная цена имущества. Цена продажи их устанавливается в ходе торгов. Цена нежилого помещения складывается из цены его продажи, установленной в ходе торгов, и оценочной стоимости права собственности или постоянного землепользования на весь земельный участок или его определенную часть, занятую помещением.
6. Определение цены бюджетного учреждения
как объекта приватизации
21. Начальная цена бюджетного учреждения как имущественного комплекса определяется на основании данных баланса исполнения сметы расходов. Баланс учреждения представляется на дату принятия решения о приватизации государственным органом, уполномоченных распоряжаться государственным имуществом.
Начальная цена учреждения (НЦуч) определяется по формуле:
НЦуч = Ауч - Руч - Оуч - Иос + Дуч, где:
Ауч - общая стоимость активов учреждения (строка 440 баланса исполнения сметы расходов);
Руч - расходы учреждения (сумма строк раздела 7 "Расходы" Актива баланса исполнения сметы расходов);
Оуч - обязательства учреждения (сумма строк раздела 3 "Расчеты" Пассива баланса исполнения системы расходов);
Иос - износ основных средств (строка 540 раздела 2 "Фонды и средства целевого назначения" Пассива баланса исполнения сметы расходов);
Дуч - доходы по специальным средствам учреждения (положительная разница строк 720 и 360 баланса исполнения сметы расходов).
Свободный остаток лимита на расходование бюджетных средств, недоиспользованных на момент приватизации, подлежит зачислению в доход соответствующего бюджета.
22. Оценка стоимости права собственности или постоянного землепользования на земельный участок производится в соответствии с подразделом 2 настоящего Положения.
23. Правопреемственность гражданских прав и обязанностей Покупателя приватизированного учреждения наступает с момента подписания договора купли-продажи.
Продажа учреждения в собственность Покупателя производится с кредиторской и дебиторской задолженностью.
24. Цена учреждения как объекта приватизации складывается из цены продажи учреждения, установленной в ходе торгов, и оценочной стоимости права собственности или постоянного землепользования на весь земельный участок или его определенную часть, занятую зданиями и сооружениями учреждения.

90 проценттен аса тозған негiзгi құралдар негiзгi қорларды ұлғайту коэффициентiн ескере отырып, баланстық қалпына келтiру құнының 10 процентi мөлшерiнде бағаланады.<*>
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ жаңа абзацпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.10.31. N 1320 қаулысымен.  P961320_
20. Негiзгi қаражаттардың жеке түрлерi мен тұрғын емес үй-жайлардың бастапқы бағасы мүлiктiң бастапқы бағасы ретiнде айқындалады. Оларды сату бағасы сауда барысында белгiленедi. Тұрғын емес үй-жайдың бағасы сауда барысында белгiленген оны сату бағасынан және меншiк немесе барлық жер учаскесiне немесе оның үй-жай орналасқан белгiлi бiр бөлiгiне арналған жердi тұрақты пайдалану құқығының бағаланатын құнынан қалыптасады.
6. Жекешелендiру объектiсi ретiнде бюджеттiк
мекеменiң бағасын анықтау<*>
ЕСКЕРТУ. Ереже жаңа 6-iшкi бөлiммен толықтырылды, 6-iшкi бөлiм 7-iшкi бөлiм болып саналды, 21-30-тармақтар тиiсiнше 25-34-тармақтар болып саналды - ҚРҮ-нiң 1998.03.10. N 192 қаулысымен.  P980192_
21. Мүлiктiк кешен ретiндегi бюджеттiк мекеменiң бастапқы бағасы шығыстар сметасының атқарылу балансы деректерiнiң негiзiнде анықталады. Мекеменiң балансы мемлекеттiк мүлiкке билiк етуге уәкiлеттi мемлекеттiк орган жекешелендiру туралы шешiм қабылдаған күнге берiледi.
Мекеменiң бастапқы бағасы (МекББ) мынадай формула бойынша анықталады:
МекББ= МекА-МекШ-МекМ-Нқт+МекК, мұнда
МекА- мекеме активтерiнiң жалпы құны (шығыстар сметасының атқарылу балансының 440 жолы);
МекШ- мекеменiң шығыстары (шығыстар сметасының атқарылу балансы Активiнiң "Шығыстар" деген 7-бөлiмi жолдарының қосындысы);
МекМ- мекеменiң мiндеттемелерi (шығыстар сметасының атқарылу балансы Пассивiнiң "есептер" деген 3-бөлiмi жолдарының қосындысы);
Нқт- негiзгi құралдардың тозуы (шығыстар сметасының атқарылу балансы Пассивiнiң "Қорлар және мақсаты арналымды құралдар" деген 2-бөлiмi жолдарының қосындысы);
МекК- мекеменiң арнайы құралдары бойынша кiрiстерi (шығыстар сметасының атқарылу балансының 720 және 360 жолдарының оң айырмасы).
Жекешелендiру сәтiндегi жұмсалмай қалған бюджет қаражатының жұмсалуына арналған лимиттiң бос қалдығы тиiстi бюджеттiң кiрiсiне есептелуге тиiс.
22. Жер учаскесiне деген меншiк немесе тұрақты жер пайдалану құқығының құнын бағалау осы Ереженiң 2-iшкi бөлiмiне сәйкес жүргiзiледi.
23. Жекешелендiрiлген мекеменiң Сатып алушысының азаматтық құқықтары мен мiндеттемелерiнiң құқықтық мұрагерлiгi сатып алу-сату шартына қол қойылған сәттен басталады.
Мекеме Сатып алушының меншiгiне кредиторлық және дебиторлық берешегiмен бiрге сатылады.
24. Мекеменiң жекешелендiру объектiсi ретiндегi бағасы мекеменiң саудаластық барысында белгiленген сату бағасынан және мекеменiң үй-жайлары немесе ғимараттары алып жатқан бүкiл жер учаскесiне немесе оның белгiлi бiр бөлiгiне деген меншiк немесе тұрақты жер пайдалану құқығының бағалау құнынан құралады";

7. Оформление результатов оценки стоимости
объектов приватизации
25. Начальная цена объекта приватизации утверждается Продавцом.
Оценочная стоимость права собственности или постоянного землепользования на весь земельный участок или его определенную часть, занятую зданиями и сооружениями объекта приватизации, включается в цену объекта приватизации на основании акта оценки, составляемого комиссией Госкомземлеустройства.
26. Со дня утверждения оценки стоимости имущества объекта приватизации и до дня подписания договора купли-продажи основные средства объекта приватизации не могут продаваться или передаваться иным образом другим физическим или юридическим лицам.
27. Администрация приватизируемого объекта согласно законодательству Республики Казахстан несет ответственность за выполнение требований настоящего Положения.
III. Оценка государственных пакетов акций
и долей в уставных фондах хозяйственных товариществ
при продаже на торгах
Сноска. Название раздела III - с изменениями, внесенными постановлениями Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1996 г. N 920, от 31 октября 1996 г. N 1320.
28. Настоящее Положение устанавливает порядок определения начальной цены государственного пакета акций при продаже на торгах.
29. Начальная цена государственного пакета акций определяется на основании данных бухгалтерского баланса на последнюю отчетную дату перед принятием решения о выставлении государственного пакета акций на торги.
1. Определение стоимости пакета акций
30. Общая стоимость акций акционерного общества определяется по формуле:
РСА = А - РП - СС,
где:
РСА - расчетная стоимость акций,
А - активы акционерного общества,
РП - расчеты и прочие пассивы, СС - стоимость объектов социальной сферы.
При этом:
А - общая стоимость активов акционерного общества - определяется в соответствии с валютой баланса (строка 360 актива баланса или строка 800 пассива баланса);
РП - расчеты и прочие пассивы - определяется на основании раздела II пассива баланса "Расчеты и прочие пассивы" путем суммирования данных по строкам 500-620, 635-760 баланса:
статья "Долгосрочные кредиты банков" (сч. 92), статья "Долгосрочные займы" (сч. 95), статья "Краткосрочные кредиты банков" (сч. 90), статья "Кредиты банков для работников" (сч.93), статья "Краткосрочные займы" (сч. 94), статья "Расчеты с кредиторами за товары, работы и услуги за минусом НДС", статья "Расчеты по векселям выданным" (сч. 60), статья "Расчеты по оплате труда" (сч. 70), статья "Расчеты по социальному страхованию и обеспечению" (сч. 69), статья "Расчеты с кредиторами по имущественному и личному страхованию" (сч. 65), статья "Расчеты с дочерними предприятиями" (сч. 78), статья "Расчеты с кредиторами по внебюджетным платежам" (сч. 67), статья "Расчеты с бюджетом" (сч. 68), статья "Расчеты с прочими кредиторами", статья "Авансы, полученные от покупателей и заказчиков" (сч. 64), статья "Расчеты с учредителями" (сч. 75), статья "Доходы будущих периодов" (сч. 83), статья "Фонды потребления" (сч. 88), статья "Резервы предстоящих расходов и платежей" (сч. 89), статья "Резервы по сомнительным долгам" (сч. 82), статья "Прочие краткосрочные пассивы" применительно к форме баланса за 1995 год.

7. Жекешелендiру объектiлерiнiң құнын
бағалау нәтижелерiн рәсiмдеу
25. Жекешелендiру объектiсiнiң бастапқы бағасын сатушы бекiтедi.
Бүкiл жер учаскесiне немесе оның белгiлi бiр бөлiгiне арналған меншiк немесе жердi тұрақты пайдалану құқығының бағаланатын құны Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi комитетi - комиссиясының жасаған бағалау актiсiнiң негiзiнде жекешелендiру объектiсiнiң құнына кiредi.
26. Жекешелендiру объектiсi мүлкiнiң құны бағалау бекiтiлген күннен бастап немесе және сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап жекешелендiру объектiсiнiң негiзгi құралдары сатылмайды немесе өзгедей түрде басқа жеке немесе заңды тұлғаларға берiлмейдi.
27. Жекешелендiру объектiсiнiң әкiмшiлiгi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес осы Ереже талаптарының орындалуы үшiн жауапкершiлiкте болады.
III. Саудаластықта сату кезiнде шаруашылық серiктестiктерi
акциялардың мемлекеттiк пакеттерiн және жарғылық
қордағы үлестерiн бағалау<*><*>
ЕСКЕРТУ. III-бөлiмнiң атауынан және 1-2-бөлiмшелерiнiң атауларынан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1996.07.22. N 920 қаулысымен.   P960920_
ЕСКЕРТУ. III-бөлiмнiң атауы жаңа редакцияда - ҚРҮ-нiң 1996.10.31. N 1320 қаулысына сәйкес.  P961320_
28. Осы Ереже саудаласуда сату кезiнде акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң бастапқы бағасын айқындау тәртiбiн белгiлейдi.
29. Акциялардың мемлекеттiк пакетiнiң бастапқы бағасы акциялардың мемлекеттiк пакетiн саудаласуға шығару туралы шешiм қабылдаудың алдындағы сомға есептiк датасындағы бухгалтерлiк деректердiң негiзiнде айқындалады.
1. Акциялар пакетiнiң құнын айқындау<*>
30. Акционерлiк қоғамның акцияларының жалпы құны мына формуламен анықталады:
АЕҚ = А - ЕП - ӘҚ
мұнда:
АЕҚ - акциялардың есеп айырысу құны,
А   - акционерлiк қоғамның активтерi,
ЕП  - есепайырысу және өзге де пассивтер,
ӘҚ  - әлеуметтiк сала объектiлерiнiң құны.
Бұл жағдайда:
А - акционерлiк қоғам активтерiнiң жалпы құны - валют балансының негiзiнде (актив балансы активiнiң 360 жолы немесе баланс пассивiнiң 800 жолы) айқындалады. ЕП - есепайырысу және өзге де пассивтер - 500-620, 635-760 жолдарындағы қосу "Есепайырысу және басқа пасссивтер" балансы пассивтерiнiң II бөлiмiнiң негiзiнде айқындалады.<*>
"Банктердiң ұзақ мерзiмдiк кредиттерi" бабы (92 шот), "Ұзақ мерзiмдiк займдар" бабы (95 шот), "Банктердiң қысқа мерзiмдi кредиттер" бабы (90 шот), "Қызметкерлерге арналған банктердiң кредиттерi" бабы (93 шот), "Қысқа мерзiмдiк займдар" бабы (94 шот), "ҚҚС (НДС) ескермегендегi кредиторлармен ауыр, жұмыс түрi, және қызмет көрсетулер үшiн есепайырысу" бабы, "Берiлген вексельдер бойынша есеп айырысу" бабы (60 шот),"Еңбекке ақы төлеу жөнiндегi есепайырысу" бабы (70 шот), "Әлеуметтiк сақтандыру және қамсыздандыру жөнiндегi есепайырысу" бабы (69 шот), "Кредиторлармен мүлiк және жеке сақтандыру бойынша есепайырысу" бабы (65 шот), "Еншiлес кәсiпорындармен есепайырысу" бабы (78 шот), "Кредиторлармен бюджеттен тыс төлемдер бойынша есепайырысу" бабы (67 шот), "Бюджетпен есепайырысу" бабы (68 шот), "Өзге де кредиторлармен есепайырысу" бабы, 1995 жылғы баланс формасында алынған "Сатып алушылар мен тапсырыс берушiлерден алынған аванстар" бабы (64 шот) "Құрылтайшылармен есеп айырысулар" бабы (75 шот), "Алдағы кезеңдердiң кiрiстерi" бабы (83 шот), "Тұтыну қорлары" бабы (88 шот), "Алдағы шығыстар мен төлемдер резервi" бабы (89 шот), "Өзге де қысқа мерзiмдi пассивтер" бабы 1995 жылғы баланс нысанында қолданылады.

К РП могут быть отнесены средства, предназначенные для осуществления мероприятий целевого назначения (статья "Целеные финансирование и поступления" (сч. 96) стр. 430 пассива баланса), только в случае, если договором финансирования предусмотрен возврат средств в срок менее одного года.
СС - стоимость объектов социальной сферы, находящихся на балансе АО, но невключенных в уставный фонд. В случае, если объекты социальной сферы включены в уставный фонд, их стоимость не вычитается из стоимости активов АО. Учет объектов социальной сферы ведется по остаточной стоимости с учетом переоценки.
Сноска. Абзац восьмой пункта 26 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1996 г. N 920.
2. Определение стоимости одной акции
Сноска. Названия подразделов 1 и 2 - с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июля 1996 г. N 920.
31. Для определения стоимости одной акции величину, полученную по формуле определения расчетной стоимости акций (РСА), следует разделить на общее количество выпущенных акций (при этом все акции должны быть одного номинала).
В случае, если акционерным обществом выпущены акции разного номинала, необходимо:
а) определить расчетное количество акций акционерного общества, которое определяется как частное от деления величины общего объема выпуска акций по номинальной стоимости на минимальный номинал акции;
б) расчетную стоимость акций (РСА) разделить на величину, полученную в пункте "а".
32. Стоимость одной акции, полученная в результате расчета, округляется до двух знаков после запятой (то есть до тиына).
33. Если в результате предлагаемой методики получается величина меньше зарегистрированного номинала акций, в качестве начальной цены используется:
а) полученная величина (но не менее 10 процентов от номинальной стоимости акций), если результаты переоценки основных средств согласно Положению о порядке индексации основных фондов (средств) предприятий, организаций и учреждений, утвержденному постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 21.10.94 г. N 1178, включены в уставный фонд;
б) номинальная стоимость акции, если результаты переоценки не включены в уставный фонд.
3. Определение стоимости государственной доли
в уставном фонде хозяйственных товариществ
34. Для определения стоимости государственной доли в уставном фонде хозяйственного товарищества величину, полученную по формуле определения расчетной стоимости акций (РСА) в соответствии с пунктом 26 настоящего Положения, следует умножить на величину государственной доли в уставном фонде товарищества в процентах и разделить на 100%.
Сноска. Дополнен подразделом 3 - постановлением Правительства РК от 31 октября 1996 г. N 1320.

ЕП-ға мақсатты бағыттағы шараларды жүзеге асыруға арналған қаражат ("Мақсатты қаржыландыру және түсiмдер" (96 шот) балансы пассивiнiң 430 жолы) егер де қаржыландыру шартында қаражатты бiр жылдан аспайтын уақытта қайтару көзделген.
ӘҚ - жарғы қорына енгiзiлмеген АҚ балансындағы әлеуметтiк сала объектiлерiнiң құны. Егер әлеуметтiк сала объектiлерi жарғы қорына енгiзiлген жағдайда олардың құны АҚ активiнiң құнынан бөлек есептелмейдi. Әлеуметтiк сала объектiлерi есепке алу бағалануы кезiндегi қалған бағасы ескерiлiп жүргiзiледi.
ЕСКЕРТУ. 26-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.07.22. N 920 қаулысымен.
2. Бiр акцияның құнын айқындау<*>
31. Акциялардың есеп айырысу құнын айқындау формуласы бойынша бiр акцияның құнын айқындау үшiн шығарылған акциялардың жалпы санына бөлу керек (бұл жағдайда барлық акциялар бiр номиналды болуы тиiс).
Егер де акционерлiк қоғам әртүрлi номиналды акциялар шығарған жағдайда:
а) акционерлiк қоғамның акцияларының есептiк санын айқындау керек, ол акциялардың шығарылған жалпы көлемiнiң шамасын акцияның ең төменгi номиналының бастапқы құны бойынша болудан жеке түрiнде айқындалады;
б) акциялардың есепайырысу құнын (АЕҚ) а пунктiндегi алынған шамасына бөлу керек.
32. Есепайырысу нәтижесiнде алынған бiр акцияның құны, үтiрден кейiн екi белгiге дейiн дөңгелектенедi (яғни тиынға дейiн).
33. Егер де ұсынылған әдiстеме бойынша көрсеткiш шама тiркелген акция номиналынан аз болған жағдайда, онда бастапқы баға ретiнде мыналар алынады:
а) Кәсiпорындардың ұйымдар мен мекемелердiң негiзгi қорларына (құрал-жабдықтарын) индекстеу тәртiбi туралы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 21 қазандағы N 1178 қаулысымен бекiтiлген Ережесiне сәйкес егер негiзгi қорларды қайта есептеу нәтижесi жарғы қорына қосылған жағдайдағы алынған көлемi (акцияның номиналдық құнының 10% кем болмауы тиiс);
б) егер де қайта есептеу нәтижесi бойынша жарғы қорына қосылмаған жағдайдағы акцияның номиналдық құны.
3. Шаруашылық серiктестiктерiнiң жарғылық
қорындағы мемлекет үлесiнiң құнын айқындау
34. Шаруашылық серiктестiгiнiң жарғылық қорындағы мемлекет үлесiнiң құнын айқындау үшiн осы Ереженiң 26-тармағына сәйкес акциялардың есеп айырысу құнын (АЕҚ) айқындау формуласы бойынша алынған шаманы серiктестiктiң жарғылық қорындағы мемлекет үлесiнiң проценттiк шамасына көбейтiп, 100%-ке бөлу керек.<*>
ЕСКЕРТУ. Ереже 3-бөлiкпен толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1996.10.31. N 1320 қаулысымен.